|
Uradni list |
SL Serija L |
|
2024/865 |
20.3.2024 |
IZVEDBENI SKLEP KOMISIJE (EU) 2024/865
z dne 18. marca 2024
o določitvi vrednosti v zvezi z učinkovitostjo proizvajalcev in združenj proizvajalcev novih osebnih avtomobilov in novih lahkih gospodarskih vozil za koledarsko leto 2022 v skladu z Uredbo (EU) 2019/631 Evropskega parlamenta in Sveta
(notificirano pod dokumentarno številko (C2024) 1653)
(Besedilo v angleškem, danskem, estonskem, francoskem, hrvaškem, italijanskem, madžarskem, nemškem, nizozemskem, poljskem, romunskem, španskem in švedskem jeziku je edino verodostojno)
(Besedilo velja za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Uredbe (EU) 2019/631 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. aprila 2019 o določitvi standardov emisijskih vrednosti CO2 za nove osebne avtomobile in nova lahka gospodarska vozila ter razveljavitvi uredb (ES) št. 443/2009 in (EU) št. 510/2011 (1) ter zlasti člena 7(5), drugi pododstavek, in člena 9(1) Uredbe,
ob upoštevanju naslednjega:
|
(1) |
V skladu z Uredbo (EU) 2019/631 mora Komisija vsako leto določiti povprečne specifične emisije CO2 in cilj specifičnih emisij za vsakega proizvajalca ali združenje proizvajalcev, ki so odgovorni za nove osebne avtomobile in nova lahka gospodarska vozila, registrirana v Uniji. |
|
(2) |
Izračun povprečnih specifičnih emisij CO2 in cilji specifičnih emisij za koledarsko leto 2022 temeljijo na podrobnih podatkih organov poročanja o registracijah novih osebnih avtomobilov in novih lahkih gospodarskih vozil v navedenem koledarskem letu. |
|
(3) |
Vsi organi poročanja so Komisiji posredovali svoje podatke za koledarsko leto 2022. Vendar so v nekaterih primerih to storili z zamudami glede na rok za poročanje, tj. 28. februar 2023. Če je Komisija pri preverjanju podatkov ugotovila, da nekateri podatki manjkajo ali so očitno nepravilni, je o tem obvestila zadevne organe poročanja in v dogovoru z njimi podatke ustrezno prilagodila ali dopolnila. Če dogovora z organom poročanja ni bilo mogoče doseči, se začasni podatki, ki jih je ta organ posredoval, niso prilagodili. |
|
(4) |
Komisija je 20. junija 2023 objavila začasne podatke. Komisija je 27. junija 2023 92 proizvajalcev osebnih avtomobilov, 71 proizvajalcev lahkih gospodarskih vozil in zadevna združenja obvestila o začasnih izračunih njihovih povprečnih specifičnih emisij CO2 in njihovih ciljev specifičnih emisij v letu 2022. |
|
(5) |
Posledično je 55 proizvajalcev osebnih avtomobilov in 37 proizvajalcev lahkih gospodarskih vozil Komisijo v skladu s členom 7(5), prvi pododstavek, Uredbe (EU) 2019/631 obvestilo o napakah v njihovih podatkih. Komisija je preverila napake, o katerih so jo obvestili proizvajalci, in razloge za njihove popravke. |
|
(6) |
Pri treh proizvajalcih lahkih gospodarskih vozil so bila vsa vozila, sporočena v začasnem sklopu podatkov, zunaj področja uporabe Uredbe (EU) 2019/631, zato niso vključena v ta sklep. Pri enem proizvajalcu osebnih avtomobilov in enem proizvajalcu lahkih gospodarskih vozil za nobeno od vozil v začasnem sklopu podatkov niso bile sporočene vrednosti za njihove specifične emisije CO2 na podlagi globalno usklajenega preskusnega postopka za lahka vozila (WLTP). Pri štirih proizvajalcih lahkih gospodarskih vozil za nobeno od vozil v začasnem sklopu podatkov niso bile sporočene vrednosti mase v stanju, pripravljenem za vožnjo. Ker sta obe navedeni vrednosti potrebni za izračun učinkovitosti proizvajalca v koledarskem letu 2022, navedenih šest proizvajalcev ni vključenih v ta sklep. |
|
(7) |
Na podlagi napak, ki jih je preverila Komisija, je treba potrditi ali spremeniti začasne izračune za skupno 91 proizvajalcev osebnih avtomobilov in 63 proizvajalcev lahkih gospodarskih vozil. |
|
(8) |
V skladu s členom 2(4) Uredbe (EU) 2019/631 so proizvajalci, ki so skupaj z vsemi svojimi povezanimi podjetji odgovorni za manj kot 1 000 novih osebnih vozil in manj kot 1 000 novih lahkih gospodarskih vozil, registriranih v prejšnjem koledarskem letu, izvzeti iz izpolnjevanja cilja specifičnih emisij. Vendar je primerno izračunati in sporočiti njihove povprečne specifične emisije CO2 ter število registriranih novih osebnih avtomobilov in novih lahkih gospodarskih vozil. |
|
(9) |
Pri izračunu ciljev specifičnih emisij in povprečnih specifičnih emisij CO2 bi bilo treba upoštevati tudi podatke s popolnimi vrednostmi za maso v stanju, pripravljenem za vožnjo, in emisije CO2, vendar z manjkajočimi ali nepravilnimi identifikacijskimi številkami vozil in zato označenimi z oznako napake B. Vendar ker proizvajalci navedenih podatkov ne morejo preveriti ali popraviti, je pri določanju odstopanja od cilja za zadevnega proizvajalca primerno uporabiti dovoljeno stopnjo napake. Dovoljena stopnja napake se izračuna kot razlika med odstopanji med povprečnimi specifičnimi emisijami CO2 in ciljem specifičnih emisij, pri čemer se upoštevajo vse registracije vozil, ki jih proizvajalci ne morejo preveriti. Ne glede na to, ali je navedena razlika pozitivna ali negativna, uporabljena dovoljena stopnja napake vedno izboljša položaj proizvajalca glede na njegov cilj specifičnih emisij. |
|
(10) |
Če je po upoštevanju dovoljene stopnje napake odstopanje od cilja pri proizvajalcu ali združenju proizvajalcev nad ničelno vrednostjo, je treba v skladu s členom 8 Uredbe (EU) 2019/631 naložiti premijo za presežne emisije. To velja za enega proizvajalca osebnih avtomobilov. |
|
(11) |
Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo proizvajalca, kot so potrjene ali spremenjene v tem sklepu, bi se lahko revidirale, če zadevni nacionalni organi potrdijo obstoj nepravilnosti v vrednostih emisij CO2 ali vrednostih mase, ki se zagotovijo za ugotavljanje, ali proizvajalec izpolnjuje cilj specifičnih emisij – |
SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:
Člen 1
1. Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo proizvajalcev in združenj proizvajalcev novih osebnih avtomobilov glede na koledarsko leto 2022 iz člena 9(1) in (2) Uredbe (EU) 2019/631 so določene v Prilogi I k temu sklepu.
2. Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo proizvajalcev in združenj proizvajalcev novih lahkih gospodarskih vozil glede na koledarsko leto 2022 iz člena 9(1) in (2) Uredbe (EU) 2019/631 so določene v Prilogi II k temu sklepu.
Člen 2
Ta sklep je naslovljen na naslednje posamezne proizvajalce in združenja proizvajalcev, oblikovana v skladu s členom 6 Uredbe (EU) 2019/631:
|
(1) |
|
|
(2) |
|
|
(3) |
|
|
(4) |
|
|
(5) |
|
|
(6) |
|
|
(7) |
|
|
(8) |
|
|
(9) |
|
|
(10) |
|
|
(11) |
|
|
(12) |
|
|
(13) |
|
|
(14) |
|
|
(15) |
|
|
(16) |
|
|
(17) |
|
|
(18) |
|
|
(19) |
|
|
(20) |
|
|
(21) |
|
|
(22) |
|
|
(23) |
|
|
(24) |
|
|
(25) |
|
|
(26) |
|
|
(27) |
|
|
(28) |
|
|
(29) |
|
|
(30) |
|
|
(31) |
|
|
(32) |
|
|
(33) |
|
|
(34) |
|
|
(35) |
|
|
(36) |
|
|
(37) |
|
|
(38) |
|
|
(39) |
|
|
(40) |
|
|
(41) |
|
|
(42) |
|
|
(43) |
|
|
(44) |
|
|
(45) |
|
|
(46) |
|
|
(47) |
|
|
(48) |
|
|
(49) |
|
|
(50) |
|
|
(51) |
|
|
(52) |
|
|
(53) |
|
|
(54) |
|
|
(55) |
|
|
(56) |
|
|
(57) |
|
|
(58) |
|
|
(59) |
|
|
(60) |
|
|
(61) |
|
|
(62) |
|
|
(63) |
|
|
(64) |
|
|
(65) |
|
|
(66) |
|
|
(67) |
|
|
(68) |
|
|
(69) |
|
|
(70) |
|
|
(71) |
|
|
(72) |
|
|
(73) |
|
|
(74) |
|
|
(75) |
|
|
(76) |
|
|
(77) |
|
|
(78) |
|
|
(79) |
|
|
(80) |
|
|
(81) |
|
|
(82) |
|
|
(83) |
|
|
(84) |
|
|
(85) |
|
|
(86) |
|
|
(87) |
|
|
(88) |
|
|
(89) |
|
|
(90) |
|
|
(91) |
|
|
(92) |
|
|
(93) |
|
|
(94) |
|
|
(95) |
|
|
(96) |
|
|
(97) |
|
|
(98) |
|
|
(99) |
|
|
(100) |
|
|
(101) |
|
|
(102) |
|
|
(103) |
|
|
(104) |
|
|
(105) |
|
|
(106) |
|
|
(107) |
|
|
(108) |
|
|
(109) |
|
|
(110) |
|
|
(111) |
|
|
(112) |
|
|
(113) |
|
|
(114) |
|
|
(115) |
|
|
(116) |
|
|
(117) |
|
|
(118) |
|
|
(119) |
|
|
(120) |
|
|
(121) |
|
|
(122) |
|
|
(123) |
|
|
(124) |
|
|
(125) |
|
|
(126) |
|
|
(127) |
|
|
(128) |
|
|
(129) |
|
V Bruslju, 18. marca 2024
Za Komisijo
Wopke HOEKSTRA
član Komisije
(1) UL L 111, 25.4.2019, str. 13, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/631/oj.
PRILOGA I
UČINKOVITOST PROIZVAJALCEV NOVIH OSEBNIH AVTOMOBILOV
Preglednica 1
Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo posameznih proizvajalcev novih osebnih avtomobilov v koledarskem letu 2022 v skladu s členom 9 Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
|
Naziv proizvajalca |
Združenja Odstopanja Izjeme |
Skupno število registracij |
Masa v stanju, pripravljenem za vožnjo |
Povprečne specifične emisije CO2 |
Cilj specifičnih emisij |
Odstopanje od cilja |
Olajšave |
Zgornja meja olajšav za leto 2022 |
Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij |
Dovoljena stopnja napake |
|
ALFA ROMEO SPA |
Z8 |
29 798 |
1 703,85 |
154,359 |
122,176 |
32,177 |
0 |
0 |
2,060 |
0,006 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG |
IDM |
694 |
2 112,23 |
240,213 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE GROUP CORP LTD |
IDM |
82 |
1 602,32 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ASTON MARTIN LAGONDA LIMITED |
IDM |
859 |
2 019,93 |
296,87 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
AUDI AG |
Z10 |
464 198 |
1 756,35 |
115,832 |
129,983 |
–14,151 |
0 |
0 |
1,311 |
0 |
|
AUDI HUNGARIA ZRT |
Z10 |
2 510 |
1 432,72 |
167,301 |
108,36 |
58,941 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUDI SPORT GMBH |
Z10 |
15 481 |
1 868,46 |
241,251 |
121,711 |
119,540 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
Z7 |
308 127 |
1 179,73 |
99,874 |
103,374 |
–3,502 |
0 |
0 |
2,511 |
0,002 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
Z8 |
224 244 |
1 174,72 |
122,223 |
114,536 |
7,687 |
0 |
0 |
3,058 |
0 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
Z8 |
148 141 |
1 582,11 |
118,624 |
131,132 |
–12,508 |
0 |
0 |
2,186 |
0 |
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA |
Z10 |
836 |
1 985,44 |
339,048 |
123,283 |
215,765 |
0 |
7,5 |
0,558 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
Z1 |
625 223 |
1 775,05 |
102,601 |
127,901 |
–25,300 |
0 |
0 |
1,958 |
0 |
|
BENTLEY MOTORS LTD |
Z10 |
1 869 |
2 457,13 |
259,682 |
143,256 |
116,426 |
0 |
0 |
1,494 |
0 |
|
BMW M GMBH |
Z1 |
10 043 |
1 980,66 |
242,27 |
119,564 |
122,706 |
0 |
0 |
2,492 |
0 |
|
BRILLIANCE SHINERAY CHONGQING AUTOMOBILE CO LTD |
IDM |
60 |
1 649,00 |
188,533 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
|
8 |
2 070,00 |
561,375 |
112,629 |
448,746 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
BUGATTI RIMAC DOO |
|
3 |
2 375,00 |
0 |
148,13 |
– 148,130 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
|
5 777 |
2 078,45 |
0 |
138,255 |
– 138,255 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
IDM |
138 |
673,04 |
151,036 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
CHINA FAW GROUP CO LTD |
IDM |
2 102 |
2 708,29 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
IDM |
2 233 |
1 833,01 |
61,798 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
IDM |
12 |
865,00 |
191 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
OSO |
22 635 |
1 392,35 |
152,302 |
162,613 |
–10,311 |
0,191 |
7,487 |
0 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
Z10 |
63 171 |
2 038,38 |
164,055 |
135,627 |
28,426 |
0 |
0 |
1,108 |
0,002 |
|
EURASIA MOTOR COMPANY SRL |
IDM |
107 |
1 417,84 |
149,131 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FABBRICA DALLARA SRL |
IDM |
31 |
1 010,00 |
221,871 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FCA US LLC |
Z8 |
53 804 |
1 662,49 |
109,902 |
124,426 |
–14,575 |
0 |
0 |
0,723 |
0,051 |
|
FERRARI SPA |
D |
3 356 |
1 736,17 |
261,033 |
295 |
–33,967 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
Z2 |
3 075 |
1 848,3 |
265,608 |
112,146 |
153,460 |
0 |
0 |
1,511 |
0,002 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
Z2 |
1 |
2 379,00 |
255 |
147,189 |
107,811 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
Z2 |
402 917 |
1 557,24 |
112,088 |
123,436 |
–11,348 |
0 |
0 |
2,637 |
0 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
O |
1 096 |
1 794,02 |
242,09 |
255 |
–12,910 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
IDM |
267 |
1 638,16 |
18,604 |
|
|
5,081 |
7,5 |
0 |
|
|
HAIMA CAR CO LTD |
IDM |
286 |
1 712,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
HENAN SUDA ELECTRIC VEHICLE TECHNOLOGY CO LTD |
IDM |
62 |
1 459,35 |
1,912 |
|
|
0,62 |
7,5 |
0 |
|
|
HONDA MOTOR CO LTD |
Z9 |
40 168 |
1 482,07 |
120,145 |
118,998 |
1,147 |
0 |
0 |
1,243 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
Z3 |
122 436 |
1 091,48 |
118,677 |
96,204 |
22,473 |
0 |
0 |
1,822 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
Z3 |
101 190 |
1 672,38 |
79,896 |
122,655 |
–42,764 |
0 |
0 |
0,916 |
0,005 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
Z3 |
209 218 |
1 579,30 |
101,642 |
117,45 |
–15,814 |
0 |
0 |
1,61 |
0,006 |
|
IVECO SPA |
IDM |
1 |
2 205,00 |
243 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
Z9 |
53 065 |
2 204,71 |
156,855 |
146,319 |
10,533 |
0 |
0 |
1,545 |
0,003 |
|
JIANGLING MOTOR HOLDING CO LTD |
|
1 299 |
1 843,98 |
0 |
109,834 |
– 109,834 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
JIANGXI JIANGLING GROUP ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
IDM |
75 |
1 675,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
KG MOBILITY CORPORATION |
O |
14 235 |
1 546,84 |
173,771 |
174,397 |
–0,626 |
1,027 |
7,279 |
0 |
0 |
|
KIA CORPORATION |
Z4 |
213 231 |
1 399,99 |
83,703 |
110,301 |
–26,598 |
0 |
0 |
1,148 |
0 |
|
KIA SLOVAKIA SRO |
Z4 |
221 023 |
1 534,69 |
115,425 |
114,512 |
0,907 |
0 |
0 |
1,431 |
0,006 |
|
LANZHOU ZHIDOU ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
IDM |
238 |
866,89 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEAPMOTOR AUTOMOBILE CO LTD |
IDM |
2 |
1 278,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEEH GROUP KFT |
IDM |
1 |
975,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
IDM |
1 |
2 233,00 |
19 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
LOTUS CARS LIMITED |
IDM |
233 |
1 211,14 |
215,858 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LUCID USA INC |
IDM |
9 |
2 435,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
Z5 |
66 025 |
1 317,81 |
122,983 |
113,214 |
9,765 |
0 |
4,956 |
3,177 |
0,004 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
O |
770 |
1 191,01 |
156,623 |
164 |
–7,377 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
MANUFACTURE ALPINE DIEPPE JEAN REDELE |
Z7 |
2 874 |
1 181,76 |
153,124 |
96,887 |
56,237 |
0 |
0 |
1,409 |
0 |
|
MASERATI SPA |
O |
5 253 |
2 027,45 |
223,464 |
262 |
–38,536 |
0 |
7,5 |
2,511 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
Z5 |
98 579 |
1 513,88 |
114,084 |
117,73 |
–3,646 |
4,956 |
4,956 |
0,908 |
0 |
|
MAZDA MOTOR LOGISTICS EUROPE NV |
Z5 |
12 702 |
1 429,55 |
128,61 |
115,967 |
12,643 |
0 |
4,956 |
1,144 |
0 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
IDM |
206 |
1 496,54 |
262,544 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MERCEDES-AMG GMBH |
Z6 |
713 |
1 643,04 |
291,067 |
111,555 |
179,512 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MERCEDES-BENZ AG |
Z6 |
553 175 |
1 873,88 |
111,697 |
126,687 |
–14,996 |
0 |
0 |
0,797 |
0,006 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
Z7 |
27 632 |
1 974,91 |
46,011 |
126,811 |
–80,815 |
0 |
0 |
0 |
0,015 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
Z7 |
27 205 |
953,84 |
114,892 |
91,588 |
23,304 |
0 |
0 |
1,362 |
0 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
IDM |
171 |
1 136,00 |
167,275 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NANJING GOLDEN DRAGON BUS CO LTD |
IDM |
130 |
1 955,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NEXT E.GO MOBILE SE |
IDM |
345 |
1 255,69 |
0 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
NIO CO LTD |
IDM |
1 689 |
2 473,51 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
Z7 |
161 320 |
1 414,77 |
116,625 |
118,553 |
–1,931 |
0 |
0 |
2,259 |
0,003 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
Z8 |
116 685 |
1 407,46 |
123,526 |
120,49 |
3,036 |
0 |
0 |
2,825 |
0 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SPA |
IDM |
3 |
1 453,00 |
359 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
POLESTAR PERFORMANCE AB |
|
21 423 |
2 106,62 |
0 |
139,193 |
– 139,193 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
RENAULT SAS |
Z7 |
702 652 |
1 391,91 |
105,865 |
110,94 |
–5,081 |
0 |
0 |
2,312 |
0,006 |
|
RENAULT TRUCKS |
IDM |
58 |
2 259,12 |
240,686 |
|
|
0 |
7,5 |
1,073 |
|
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
Z1 |
320 |
2 704,33 |
366,741 |
145,028 |
221,713 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
|
1 565 |
1 947,35 |
0 |
120,787 |
– 120,787 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
65 151 |
1 670,72 |
45,386 |
114,687 |
–69,301 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
Z10 |
298 588 |
1 469,25 |
115,920 |
116,440 |
–0,520 |
0 |
0 |
1,556 |
0 |
|
SECMA SAS |
IDM |
79 |
686,35 |
139,342 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ŠKODA AUTO AS |
Z10 |
470 727 |
1 490,19 |
116,460 |
118,692 |
–2,233 |
0 |
0 |
1,899 |
0,001 |
|
SMART AUTOMOBILE CO LTD |
IDM |
249 |
1 919,27 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
STELLANTIS AUTO SAS |
Z8 |
837 222 |
1 358,72 |
94,251 |
120,986 |
–26,735 |
0 |
0 |
2,246 |
0 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
Z8 |
428 996 |
1 232,48 |
95,348 |
109,504 |
–14,156 |
0 |
0 |
1,448 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
Z5 |
11 187 |
1 695,57 |
166,67 |
123,521 |
43,145 |
4,077 |
4,956 |
0,85 |
0,004 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
Z5 |
45 609 |
1 039,95 |
105,348 |
100,915 |
4,433 |
1,460 |
4,956 |
2,941 |
0 |
|
TESLA INC |
Z9 |
170 218 |
1 985,74 |
0 |
114,555 |
– 114,555 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR CORPORATION |
|
198 181 |
1 263,89 |
103,737 |
111,13 |
–7,393 |
1,294 |
5,755 |
0,802 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
Z5 |
487 789 |
1 451,33 |
112,412 |
121,673 |
–9,264 |
1,188 |
4,956 |
1,008 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
Z10 |
1 024 464 |
1 522,43 |
116,184 |
119,907 |
–3,727 |
0 |
0 |
1,593 |
0,004 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
203 526 |
1 972,99 |
79,703 |
133,278 |
–53,575 |
0 |
0 |
0,547 |
0 |
|
ZHAOQING XIAOPENG INVESTMENT OF NEW ENERGY CO LTD |
IDM |
356 |
2 110,19 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ZHEJIANG GEELY AUTOMOBILE CO LTD |
|
26 356 |
1 951,74 |
28,051 |
134,035 |
– 105,984 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Preglednica 2
Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo združenj proizvajalcev novih osebnih avtomobilov v koledarskem letu 2022 v skladu s členom 9 Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
|
Naziv združenja |
Združenja |
Skupno število registracij |
Masa v stanju, pripravljenem za vožnjo |
Povprečne specifične emisije CO2 |
Cilj specifičnih emisij |
Odstopanje od cilja |
Olajšave |
Zgornja meja olajšav za leto 2022 |
Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij |
Dovoljena stopnja napake |
Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP |
|
BMW |
Z1 |
635 586 |
1 778,76 |
104,942 |
127,461 |
–22,519 |
0 |
0 |
1,965 |
0 |
|
|
FORD |
Z2 |
405 993 |
1 559,44 |
113,252 |
122,866 |
–9,616 |
0 |
0 |
2,628 |
0,002 |
|
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
Z3 |
432 844 |
1 463,07 |
101,377 |
112,585 |
–11,211 |
0 |
0 |
1,508 |
0,003 |
|
|
KIA |
Z4 |
434 254 |
1 468,54 |
99,848 |
112,449 |
–12,604 |
0 |
0 |
1,292 |
0,003 |
|
|
MAZDA-SUBARU-SUZUKI-TOYOTA |
Z5 |
721 891 |
1 425,07 |
114,248 |
118,620 |
–4,378 |
1,677 |
4,956 |
1,311 |
0,006 |
|
|
MERCEDES-BENZ |
Z6 |
553 888 |
1 873,59 |
111,928 |
126,607 |
–14,686 |
0 |
0 |
0,796 |
0,007 |
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
Z7 |
1 229 810 |
1 344,67 |
104,741 |
110,277 |
–5,539 |
0 |
0 |
2,280 |
0,003 |
|
|
STELLANTIS |
Z8 |
1 838 890 |
1 342,40 |
103,170 |
118,285 |
–15,116 |
0 |
0 |
2,144 |
0,001 |
|
|
TESLA-HONDA-JLR |
Z9 |
263 451 |
1 953,05 |
49,913 |
136,938 |
–87,026 |
0 |
0 |
0,500 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
Z10 |
2 341 844 |
1 572,56 |
118,502 |
121,575 |
–3,075 |
0 |
0 |
1,569 |
0,002 |
119,440 |
Pojasnila k preglednicama 1 in 2:
Pri vseh izračunih, na katerih temeljijo vrednosti iz teh preglednic, so bila upoštevana le vozila, za katera so bile sporočene specifične emisije CO2 in masa v stanju, pripravljenem za vožnjo.
Za posameznega proizvajalca, ki je član združenja proizvajalcev v koledarskem letu 2022, so vrednosti, navedene v preglednici 1, vrednosti, ki bi se uporabljale, če proizvajalec ne bi bil član združenja.
Stolpec A:
V preglednici 1: „naziv proizvajalca“ pomeni naziv proizvajalca, kot ga je zadevni proizvajalec priglasil Komisiji, ali če naziv ni bil priglašen, naziv, ki ga je sporočil organ poročanja.
V preglednici 2: „naziv združenja“ pomeni naziv združenja, kot ga je navedel vodja združenja.
Stolpec B:
„O“ pomeni, da je bilo za koledarsko leto 2022 odobreno odstopanje v skladu s členom 10(3) Uredbe (EU) 2019/631 (mali proizvajalec);
„OSO“ pomeni, da je bilo za koledarsko leto 2022 odobreno („ozko specializirano“) odstopanje v skladu s členom 10(4) Uredbe (EU) 2019/631 (ozko specializirani proizvajalec);
„IDM“ pomeni, da se uporabi izjema „de-minimis“ v skladu s členom 2(4) Uredbe (EU) 2019/631, tako da proizvajalcu ni treba izpolniti cilja specifičnih emisij v letu 2022;
„Z“ pomeni, da je proizvajalec član združenja proizvajalcev, ki je bilo oblikovano v skladu s členom 6 Uredbe (EU) 2019/631 in katerega sporazum o združitvi velja za koledarsko leto 2022.
Stolpec C:
„Skupno število registracij“ pomeni skupno število novih osebnih avtomobilov, registriranih v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v koledarskem letu 2022, za katere so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Stolpec D:
„Povprečna masa v stanju, pripravljenem za vožnjo,“ (kg) pomeni povprečno vrednost mase novih osebnih avtomobilov, registriranih v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v koledarskem letu 2022, v stanju, pripravljenem za vožnjo, za katere so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Stolpec E:
„Povprečne specifične emisije CO2 “ (g CO2/km) pomenijo povprečne specifične emisije CO2, določene v skladu z Uredbo Komisije (EU) 2017/1151 (1), za nove osebne avtomobile, registrirane v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v letu 2022, za katera so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Komisija je pri izračunu povprečnih specifičnih emisij CO2 po potrebi upoštevala naslednje:
|
— |
uporabo olajšav (stolpec H), |
|
— |
prihranke emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij (stolpec J). |
Stolpec F:
„Cilj specifičnih emisij“ (g CO2/km) pomeni cilj specifičnih emisij proizvajalca (preglednica 1) ali združenja proizvajalcev (preglednica 2), izračunan v skladu z delom A, točka 4, Priloge I k Uredbi (EU) 2019/631 ali, če je ustrezno (oznaka „O“ ali „OSO“ v stolpcu B preglednice 1), cilj glede odstopanja, odobren v skladu s členom 10 Uredbe (EU) 2019/631.
Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi globalno usklajenega preskusnega postopka za lahka vozila (WLTP), ki se uporablja za izračun cilja specifičnih emisij, je določen v delu A Priloge II k Izvedbenemu sklepu Komisije (EU) 2022/2087 (2) ali delu A Priloge I k Izvedbenemu sklepu Komisije (EU) 2023/1623 (3). Za združenja proizvajalcev, navedena v preglednici 2, katerih sestava se je v koledarskem letu 2022 spremenila, je referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP naveden v stolpcu L preglednice 2.
Kadar je proizvajalec upravičen do izjeme v skladu s členom 2(4) Uredbe (EU) 2019/631 (oznaka „IDM“ v stolpcu B preglednice 1), ne velja noben cilj specifičnih emisij, zato ni navedeno niti „odstopanje od cilja“ (stolpec G) niti „dovoljena stopnja napake“ (stolpec K).
Stolpec G:
„Odstopanje od cilja“ (g CO2/km) pomeni razliko med povprečnimi specifičnimi emisijami CO2 (stolpec E) in ciljem specifičnih emisij (stolpec F), od katere se odšteje dovoljena stopnja napake (stolpec K).
Če je vrednost odstopanja od cilja večja od nič, to pomeni, da je bil cilj specifičnih emisij presežen.
Za proizvajalca, ki je član združenja proizvajalcev (oznaka „Z“ v stolpcu B preglednice 1), se skladnost s ciljem specifičnih emisij oceni samo na ravni združenja.
Stolpec H:
„Olajšave“ (g CO2/km) pomenijo olajšave za emisije iz člena 5 Uredbe (EU) 2019/631, ki so določene v skladu s točko 4.1(g) Obvestila Komisije 2017/C 218/01 (4), ki se upoštevajo za izračun povprečnih specifičnih emisij CO2 (stolpec E). Za določanje višine olajšav, ki se pripišejo proizvajalcu ali združenju proizvajalcev, se vsak od novih osebnih avtomobilov proizvajalca ali združenja, registriranih v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v letu 2022, s specifičnimi emisijami CO2, ki so nižje od 50 g CO2/km (NEDC), šteje za 1,33 osebnega avtomobila.
Stolpec I:
„Zgornja meja olajšav 2022“ (g CO2/km) pomeni največje število olajšav, ki se lahko uporabi v koledarskem letu 2022, kot je izračunano v skladu s členom 5 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1153 (5) in točko 6.3 Obvestila Komisije 2017/C 218/01. Če je bilo izračunano število olajšav v koledarskem letu 2022 večje od „zgornje meje olajšav 2022“, je vrednost, ki se upošteva za izračun (stolpec H), omejena na to zgornjo mejo.
Za združenja proizvajalcev, navedenih v preglednici 2, katerih sestava se je spremenila v primerjavi s koledarskim letom 2021, se „zgornja meja olajšav 2022“ izračuna kot povprečje vrednosti „zgornje meje olajšav 2022“, navedenih za vsakega člana združenja v stolpcu I preglednice 1, tehtano glede na skupno število osebnih avtomobilov, katerih specifične emisije NEDC ne presegajo 50 g CO2/km in ki so jih člani združenja registrirali v koledarskem letu 2022.
Stolpec J:
„Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij“ (g CO2/km) pomenijo prihranke emisij, ki se upoštevajo pri izračunu povprečnih specifičnih emisij CO2 (stolpec F), ki izhajajo iz uporabe inovativnih tehnologij, ki preverjeno prispevajo k zmanjšanju emisij CO2 in jih je odobrila Komisija v skladu s členom 11 Uredbe (EU) 2019/631. Upoštevajo se le ekološke inovacije, odobrene v skladu s preskusnim postopkom za emisije WLTP. Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij se izračunajo v skladu s členom 6 Izvedbene uredbe (EU) 2017/1153 in točko 4.1(f) Obvestila Komisije 2017/C 218/01.
Stolpec K:
„Dovoljena stopnja napake“ (g CO2/km) pomeni vrednost, s katero je bila prilagojena razlika med povprečnimi specifičnimi emisijami CO2 (stolpec E) in ciljem specifičnih emisij (stolpec F) pri izračunu odstopanja od cilja (stolpec G), da se upoštevajo podatki z oznako napake B, ki jih je proizvajalec (preglednica 1) ali združenje proizvajalcev (preglednica 2) sporočilo Komisiji, kot je določeno v členu 6 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2021/392 (6).
Ta dovoljena stopnja napake se izračuna z naslednjo formulo:
|
dovoljena stopnja napake |
= |
absolutna vrednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
povprečne specifične emisije CO2, vključno s podatki z oznako napake B (kot je določeno v stolpcu E); |
|
TG1 |
= |
cilj specifičnih emisij, vključno s podatki z oznako napake B (kot je določen v stolpcu F); |
|
AC2 |
= |
povprečne specifične emisije CO2, izračunane po izključitvi podatkov z oznako napake B; |
|
TG2 |
= |
cilj specifičnih emisij, izračunan po izključitvi podatkov z oznako napake B. |
Stolpec L (preglednica 2):
„Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP“ pomeni referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP, določen v skladu z delom A, točka 3, Priloge I k Uredbi (EU) 2019/631. Vrednost je navedena samo za nova združenja in združenja proizvajalcev, katerih sestava se je v koledarskem letu 2022 spremenila. Za druga združenja proizvajalcev je referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP naveden v delu A Priloge II k Izvedbenemu sklepu (EU) 2022/2087 ali delu A Priloge I k Izvedbenemu sklepu (EU) 2023/1623.
(1) Uredba Komisije (EU) 2017/1151 z dne 1. junija 2017 o dopolnitvi Uredbe (ES) št. 715/2007 Evropskega parlamenta in Sveta o homologaciji motornih vozil glede na emisije iz lahkih potniških in gospodarskih vozil (Euro 5 in Euro 6) in o dostopu do informacij o popravilu in vzdrževanju vozil, o spremembah Direktive 2007/46/ES Evropskega parlamenta in Sveta, Uredbe Komisije (ES) št. 692/2008 in Uredbe Komisije (EU) št. 1230/2012 ter o razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 692/2008 (UL L 175, 7.7.2017, str. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1151/oj).
(2) Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2022/2087 z dne 26. septembra 2022 o potrditvi ali spremembi začasnih izračunov povprečnih specifičnih emisij CO2 in ciljev specifičnih emisij za proizvajalce osebnih avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil za koledarsko leto 2020 ter o obveščanju proizvajalcev o vrednostih, ki se uporabljajo za izračun ciljev specifičnih emisij in ciljev glede odstopanja za koledarska leta 2021–2024 v skladu z Uredbo (EU) 2019/631 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 280, 28.10.2022, str. 49, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2087/oj).
(3) Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2023/1623 z dne 3. avgusta 2023 o določitvi vrednosti v zvezi z učinkovitostjo proizvajalcev in združenj proizvajalcev novih osebnih avtomobilov in novih lahkih gospodarskih vozil za koledarsko leto 2021 ter vrednosti, ki se uporabljajo za izračun ciljev specifičnih emisij od leta 2025 naprej, v skladu z Uredbo (EU) 2019/631 Evropskega parlamenta in Sveta ter o popravku Izvedbenega sklepa (EU) 2022/2087 (UL L 200, 10.8.2023, str. 5, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/1623/oj).
(4) Obvestilo Komisije 2017/C 218/01 – Smernice za spremljanje in posredovanje podatkov o registraciji novih lahkih vozil (UL C 218, 7.7.2017, str. 1).
(5) Izvedbena uredba Komisije (EU) 2017/1153 z dne 2. junija 2017 o opredelitvi metodologije za določitev korelacijskih parametrov, potrebnih za odraz spremembe v regulativnem preskusnem postopku, in spremembi Uredbe (EU) št. 1014/2010 (UL L 175, 7.7.2017, str. 679, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1153/oj).
(6) Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/392 z dne 4. marca 2021 o spremljanju in sporočanju podatkov v zvezi z emisijami CO2 iz osebnih avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil v skladu z Uredbo (EU) 2019/631 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi izvedbenih uredb Komisije (EU) št. 1014/2010, (EU) št. 293/2012, (EU) 2017/1152 in (EU) 2017/1153 (UL L 77, 5.3.2021, str. 8, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/392/oj).
PRILOGA II
UČINKOVITOST PROIZVAJALCEV NOVIH LAHKIH GOSPODARSKIH VOZIL
Preglednica 1
Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo posameznih proizvajalcev novih lahkih gospodarskih vozil v koledarskem letu 2022 v skladu s členom 9 Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Naziv proizvajalca |
Združenja Odstopanja Izjeme |
Skupno število registracij |
Masa v stanju, pripravljenem za vožnjo |
Povprečne specifične emisije CO2 |
Cilj specifičnih emisij |
Odstopanje od cilja |
Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij |
Dovoljena stopnja napake |
|
ADDAX MOTOR NV |
IDM |
85 |
1 163,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ALFA ROMEO SPA |
Z6 |
446 |
1 755,00 |
146,012 |
162,000 |
–15,988 |
1,241 |
0 |
|
ALKE SRL |
IDM |
147 |
1 147,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
AUDI AG |
Z7 |
54 |
1 833,30 |
158,750 |
184,858 |
–26,108 |
2,769 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
Z5 |
751 |
1 251,01 |
121,432 |
111,915 |
9,517 |
2,135 |
0 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
Z6 |
48 601 |
1 851,17 |
185,838 |
218,192 |
–32,355 |
0,583 |
0,001 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
Z6 |
110 954 |
1 892,23 |
184,649 |
217,999 |
–33,350 |
0,607 |
0 |
|
BATTSWAP INC |
IDM |
16 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
Z1/IDM |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
|
B-ON GMBH |
IDM |
2 511 |
1 847,11 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
IDM |
377 |
1 772,93 |
0 |
|
|
0 |
|
|
CENNTRO AUTOMOTIVE CORPORATION |
IDM |
136 |
1 435,55 |
0 |
|
|
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
IDM |
1 280 |
1 186,82 |
136,859 |
|
|
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
IDM |
476 |
2 040,00 |
288,000 |
|
|
0 |
|
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
Z7 |
3 |
2 285,00 |
219,193 |
230,218 |
–11,025 |
1,474 |
0 |
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
IDM |
22 |
1 236,82 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ETESIA SAS |
IDM |
5 |
1 171,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
EVUM MOTORS GMBH |
IDM |
155 |
1 601,38 |
0 |
|
|
0 |
|
|
FCA US LLC |
Z6 |
2 357 |
2 072,38 |
204,939 |
198,593 |
6,346 |
0,388 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
Z2 |
29 795 |
2 337,67 |
250,468 |
233,677 |
16,791 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
Z2 |
122 289 |
1 982,81 |
187,308 |
200,635 |
–13,328 |
0,060 |
0,001 |
|
GARIA AS |
IDM |
6 |
942,33 |
0 |
|
|
0 |
|
|
GOUPIL INDUSTRIE SAS |
|
654 |
1 265,29 |
0 |
93,245 |
–93,245 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
IDM |
558 |
1 857,07 |
224,000 |
|
|
0 |
|
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
Z3/IDM |
35 |
1 116,97 |
119,929 |
|
|
2,128 |
|
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
Z3/IDM |
198 |
2 026,43 |
200,660 |
|
|
0,148 |
|
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
Z3/IDM |
36 |
1 525,50 |
104,233 |
|
|
1,656 |
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
D |
8 613 |
2 157,26 |
240,324 |
249 |
–8,676 |
0 |
0 |
|
IVECO SPA |
|
11 458 |
2 401,72 |
274,612 |
292,670 |
–18,080 |
0 |
0,022 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
3 526 |
2 164,50 |
196,256 |
222,285 |
–26,029 |
2,530 |
0 |
|
KG MOBILITY CORPORATION |
IDM |
637 |
2 193,18 |
235,063 |
|
|
0 |
|
|
KIA CORPORATION |
Z4/IDM |
302 |
1 169,19 |
111,691 |
|
|
1,557 |
|
|
KIA SLOVAKIA SRO |
Z4/IDM |
196 |
1 588,82 |
133,508 |
|
|
1,625 |
|
|
LIGIER GROUP |
IDM |
133 |
712,71 |
0 |
|
|
0 |
|
|
LLC AUTOMOBILE PLANT GAZ |
IDM |
76 |
2 506,08 |
344,868 |
|
|
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
IDM |
59 |
2 278,53 |
20,610 |
|
|
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
|
8 |
1 357,38 |
128,377 |
148,449 |
–20,072 |
3,623 |
0 |
|
MAN TRUCK & BUS SE |
Z7 |
10 112 |
2 228,95 |
242,563 |
240,813 |
1,750 |
1,297 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
IDM |
6 |
1 694,33 |
147,000 |
|
|
0 |
|
|
MELEX SP ZOO |
IDM |
2 |
1 230,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
MERCEDES-BENZ AG |
|
111 283 |
2 191,48 |
204,725 |
225,594 |
–20,872 |
0,808 |
0,003 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
Z5 |
9 |
1 975,00 |
46,000 |
158,619 |
– 112,619 |
0 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
Z5 |
6 231 |
2 076,22 |
236,963 |
205,339 |
31,624 |
1,285 |
0 |
|
NEXTEM E-MOBILITY LIMITED |
IDM |
40 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
Z5 |
16 013 |
1 848,27 |
179,315 |
180,4 |
–1,093 |
1,649 |
0,008 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
Z6 |
20 445 |
1 564,91 |
141,763 |
170,86 |
–29,097 |
0,223 |
0 |
|
OZ TRUCK SRL |
IDM |
1 |
1 600,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
PIAGGIO & C SPA |
O |
4 339 |
1 387,39 |
189,461 |
194 |
–4,583 |
0 |
0,044 |
|
POLARIS SALES EUROPE SARL |
IDM |
520 |
963,40 |
0 |
|
|
0 |
|
|
RENAULT SAS |
Z5 |
163 568 |
1 790,55 |
181,783 |
196,187 |
–14,409 |
1,654 |
0,005 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8 339 |
2 220,93 |
270,658 |
277,862 |
–7,217 |
1,020 |
0,013 |
|
ROMANITAL SRL |
IDM |
47 |
1 625,74 |
246,021 |
|
|
0 |
|
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
O |
3 841 |
2 027,65 |
56,509 |
174 |
– 117,491 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
2 |
1 753,50 |
21,500 |
140,114 |
– 118,614 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
Z7 |
79 |
1 423,95 |
129,004 |
132,666 |
–3,662 |
0,085 |
0 |
|
ŠKODA AUTO AS |
Z7 |
111 |
1 565,50 |
132,764 |
147,777 |
–15,013 |
1,975 |
0 |
|
STELLANTIS AUTO SAS |
Z6 |
80 558 |
1 490,15 |
131,592 |
154,580 |
–22,991 |
0,134 |
0,003 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
Z6 |
73 342 |
1 618,64 |
160,964 |
175,359 |
–14,396 |
1,513 |
0,001 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
|
499 |
1 785,75 |
0 |
143,209 |
– 143,209 |
0 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
O |
9 469 |
1 164,93 |
172,976 |
174 |
–1,024 |
0,002 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
57 217 |
1 872,01 |
179,669 |
204,655 |
–24,989 |
0,510 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
Z7 |
102 843 |
1 926,45 |
184,203 |
192,942 |
–8,739 |
1,408 |
0 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
IDM |
1 465 |
1 851,29 |
136,642 |
|
|
1,168 |
|
Preglednica 2
Vrednosti v zvezi z učinkovitostjo združenj proizvajalcev novih lahkih gospodarskih vozil v koledarskem letu 2022 v skladu s členom 9 Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Naziv združenja |
Združenja Izjeme |
Skupno število registracij |
Masa v stanju, pripravljenem za vožnjo |
Povprečne specifične emisije CO2 |
Cilj specifičnih emisij |
Odstopanje od cilja |
Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij |
Dovoljena stopnja napake |
Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP |
|
BMW |
Z1/IDM |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
184,352 |
|
FORD |
Z2 |
152 084 |
2 052,33 |
199,682 |
207,047 |
–7,365 |
0,048 |
0 |
210,991 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
Z3/IDM |
269 |
1 841,06 |
177,252 |
|
|
0,607 |
|
|
|
KIA |
Z4/IDM |
498 |
1 334,34 |
120,278 |
|
|
1,583 |
|
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
Z5 |
186 572 |
1 802,88 |
183,164 |
191,362 |
–8,203 |
1,644 |
0,005 |
|
|
STELLANTIS |
Z6 |
336 703 |
1 711,71 |
164,453 |
188,903 |
–24,451 |
0,665 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
Z7 |
113 202 |
1 952,73 |
189,317 |
196,705 |
–7,388 |
1,397 |
0 |
204,217 |
Pojasnila k preglednicama 1 in 2:
Pri vseh izračunih, na katerih temeljijo vrednosti iz teh preglednic, so bila upoštevana le vozila, za katera so bile sporočene specifične emisije CO2 in masa v stanju, pripravljenem za vožnjo.
Za posameznega proizvajalca, ki je član združenja proizvajalcev v koledarskem letu 2022, so vrednosti, navedene v preglednici 1, vrednosti, ki bi se uporabljale, če proizvajalec ne bi bil član združenja.
Stolpec A:
V preglednici 1: „naziv proizvajalca“ pomeni naziv proizvajalca, kot ga je zadevni proizvajalec priglasil Komisiji, ali če naziv ni bil priglašen, naziv, ki ga je sporočil organ poročanja.
V preglednici 2: „naziv združenja“ pomeni naziv združenja, kot ga je navedel vodja združenja.
Stolpec B:
„O“ pomeni, da je bilo za koledarsko leto 2022 odobreno odstopanje v skladu s členom 10(3) Uredbe (EU) 2019/631 (mali proizvajalec);
„IDM“ pomeni, da se uporabi izjema „de-minimis“ v skladu s členom 2(4) Uredbe (EU) 2019/631, tako da proizvajalcu ni treba izpolniti cilja specifičnih emisij v letu 2022;
„Z“ pomeni, da je proizvajalec član združenja proizvajalcev, ki je bilo oblikovano v skladu s členom 6 Uredbe (EU) 2019/631 in katerega sporazum o združitvi velja za koledarsko leto 2022.
Stolpec C:
„Skupno število registracij“ pomeni skupno število novih lahkih gospodarskih vozil, registriranih v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v koledarskem letu 2022, za katere so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Stolpec D:
„Povprečna masa v stanju, pripravljenem za vožnjo,“ (kg) pomeni povprečno vrednost mase novih lahkih gospodarskih vozil, registriranih v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v koledarskem letu 2022, v stanju, pripravljenem za vožnjo, za katere so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Stolpec E:
„Povprečne specifične emisije CO2 “ (g CO2/km) pomenijo povprečne specifične emisije CO2, določene v skladu z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2017/1151, za vsa nova lahka gospodarska vozila, registrirana v Uniji ter na Islandiji in Norveškem v koledarskem letu 2022, za katera so odgovorni proizvajalec (preglednica 1) ali člani združenja (preglednica 2).
Pri izračunu povprečnih specifičnih emisij CO2 je Komisija po potrebi upoštevala prihranke emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij (stolpec H).
Stolpec F:
„Cilj specifičnih emisij“ (g CO2/km) pomeni cilj specifičnih emisij proizvajalca (preglednica 1) ali združenja proizvajalcev (preglednica 2), izračunan v skladu z delom B, točka 4, Priloge I k Uredbi (EU) 2019/631 ali, če je ustrezno (oznaka „O“ v stolpcu B preglednice 1), cilj glede odstopanja, odobren v skladu s členom 10 Uredbe (EU) 2019/631.
Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP, ki se uporablja za izračun cilja specifičnih emisij, je določen v delu B Priloge II k Izvedbenemu sklepu Komisije (EU) 2022/2087 ali delu B Priloge I k Izvedbenemu sklepu (EU) 2023/1623. Za združenja proizvajalcev, navedena v preglednici 2, katerih sestava se je v koledarskem letu 2022 spremenila, je referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP naveden v stolpcu J preglednice 2.
Kadar je proizvajalec upravičen do izjeme v skladu s členom 2(4) Uredbe (EU) 2019/631 (oznaka „IDM“ v stolpcu B preglednice 1), ne velja noben cilj specifičnih emisij, zato ni navedeno niti „odstopanje od cilja“ (stolpec G) niti „dovoljena stopnja napake“ (stolpec I).
Stolpec G:
„Odstopanje od cilja“ (g CO2/km) pomeni razliko med povprečnimi specifičnimi emisijami CO2 (stolpec E) in ciljem specifičnih emisij (stolpec F), od katere se odšteje dovoljena stopnja napake (stolpec I).
Če je vrednost odstopanja od cilja večja od nič, to pomeni, da je bil cilj specifičnih emisij presežen.
Za proizvajalca, ki je član združenja proizvajalcev (oznaka „Z“ v stolpcu B preglednice 1), se skladnost s ciljem specifičnih emisij oceni samo na ravni združenja.
Stolpec H:
„Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij“ (g CO2/km) pomenijo prihranke emisij, ki se upoštevajo pri izračunu povprečnih specifičnih emisij CO2 (stolpec E), ki izhajajo iz uporabe inovativnih tehnologij, ki preverjeno prispevajo k zmanjšanju emisij CO2 in jih je odobrila Komisija v skladu s členom 11 Uredbe (EU) 2019/631. Upoštevajo se le ekološke inovacije, odobrene v skladu s preskusnim postopkom za emisije WLTP. Prihranki emisij CO2 zaradi ekoloških inovacij se izračunajo v skladu s členom 5 Izvedbene uredbe (EU) 2017/1152 in točko 4.1(f) Obvestila Komisije 2017/C 218/01.
Stolpec I:
„Dovoljena stopnja napake“ (g CO2/km) pomeni vrednost, s katero je bila prilagojena razlika med povprečnimi specifičnimi emisijami CO2 (stolpec E) in ciljem specifičnih emisij (stolpec F) pri izračunu odstopanja od cilja (stolpec G), da se upoštevajo podatki z oznako napake B, ki jih je proizvajalec (preglednica 1) ali združenje proizvajalcev (preglednica 2) sporočilo Komisiji, kot je določeno v členu 6 Izvedbene uredbe (EU) 2021/392.
Ta dovoljena stopnja napake se izračuna z naslednjo formulo:
|
dovoljena stopnja napake |
= |
absolutna vrednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
povprečne specifične emisije CO2, vključno s podatki z oznako napake B (kot je določeno v stolpcu E); |
|
TG1 |
= |
cilj specifičnih emisij, vključno s podatki z oznako napake B (kot je določen v stolpcu F); |
|
AC2 |
= |
povprečne specifične emisije CO2, izračunane po izključitvi podatkov z oznako napake B; |
|
TG2 |
= |
cilj specifičnih emisij, izračunan po izključitvi podatkov z oznako napake B. |
Stolpec J (preglednica 2):
„Referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP“ pomeni referenčni cilj specifičnih emisij na podlagi WLTP, določen v skladu z delom B, točka 3, Priloge I k Uredbi (EU) 2019/631. Vrednost je navedena samo za nova združenja in združenja proizvajalcev, katerih sestava se je v koledarskem letu 2022 spremenila. Za druga združenja proizvajalcev so referenčni cilji specifičnih emisij na podlagi WLTP navedeni v delu B Priloge II k Izvedbenemu sklepu (EU) 2022/2087 ali delu B Priloge I k Izvedbenemu sklepu (EU) 2023/1623.
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/865/oj
ISSN 1977-0804 (electronic edition)