|
Il-Ġurnal Uffiċjali |
MT Is-serje L |
|
2024/865 |
20.3.2024 |
DEĊIŻJONI TA’ IMPLIMENTAZZJONI TAL-KUMMISSJONI (UE) 2024/865
tat-18 ta’ Marzu 2024
li tispeċifika l-valuri relatati mal-prestazzjoni tal-manifatturi u tal-konsorzji ta’ manifatturi ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri u ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda għas-sena kalendarja 2022 skont ir-Regolament (UE) 2019/631 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill
(notifikata bid-dokument C(2024) 1653)
(It-testi bid-Daniż, bl-Estonjan, bil-Franċiż, bil-Ġermaniż, bl-Ingliż, bil-Kroat, bl-Olandiż, bil-Pollakk, bir-Rumen, bl-Ispanjol, bit-Taljan, bl-Ungeriż u bl-Iżvediż biss huma awtentiċi)
(Test b’rilevanza għaż-ŻEE)
IL-KUMMISSJONI EWROPEA,
Wara li kkunsidrat it-Trattat dwar il-Funzjonament tal-Unjoni Ewropea,
Wara li kkunsidrat ir-Regolament (UE) 2019/631 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill tas-17 ta’ April 2019 li jistabbilixxi standards ta’ rendiment fir-rigward tal-emissjonijiet ta’ CO2 tal-karozzi ġodda tal-passiġġieri u tal-vetturi kummerċjali ħfief ġodda, u li jħassar ir-Regolamenti (KE) Nru 443/2009 u (UE) Nru 510/2011 (1), u b’mod partikolari t-tieni subparagrafu tal-Artikolu 7(5) u l-Artikolu 9(1) tiegħu,
Billi:
|
(1) |
F’konformità mar-Regolament (UE) 2019/631, il-Kummissjoni hija meħtieġa tiddetermina, kull sena, l-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 u l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi għal kull manifattur jew konsorzju ta’ manifatturi responsabbli għal karozzi ġodda tal-passiġġieri u għal vetturi kummerċjali ħfief ġodda rreġistrati fl-Unjoni. |
|
(2) |
Il-kalkolu tal-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 u tal-miri tal-emissjonijiet speċifiċi għas-sena kalendarja 2022 għandu jkun ibbażat fuq id-data dettaljata tal-awtoritajiet ta’ rapportar dwar ir-reġistrazzjonijiet ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri u ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda matul dik is-sena kalendarja. |
|
(3) |
L-awtoritajiet ta’ rapportar kollha bagħtu d-data tagħhom għas-sena kalendarja 2022 lill-Kummissjoni. Madankollu, f’xi każijiet, dan għamluh b’ċertu dewmien fir-rigward tal-iskadenza tar-rapportar tat-28 ta’ Frar 2023. Fejn, bħala riżultat tal-verifika tad-data mill-Kummissjoni, kien evidenti li ċerta data kienet nieqsa jew manifestament skorretta, il-Kummissjoni kkuntattjat lill-awtoritajiet ta’ rapportar ikkonċernati u, soġġetta għall-qbil tagħhom, aġġustat jew ikkompletat id-data kif xieraq. Fejn ma seta’ jintlaħaq l-ebda qbil ma’ awtorità ta’ rapportar, id-data provviżorja mibgħuta minn dik l-awtorità ta’ rapportar ma ġietx aġġustata. |
|
(4) |
Fl-20 ta’ Ġunju 2023, il-Kummissjoni ppubblikat id-data provviżorja. Fis-27 ta’ Ġunju 2023, il-Kummissjoni nnotifikat lil 92 manifattur ta’ karozzi tal-passiġġieri u lil 71 manifattur ta’ vetturi kummerċjali ħfief, kif ukoll lill-konsorzji rispettivi, bil-kalkoli provviżorji tal-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 tagħhom u bil-miri tal-emissjonijiet speċifiċi tagħhom għas-sena kalendarja 2022. |
|
(5) |
B’riżultat ta’ dan, 55 manifattur ta’ karozzi tal-passiġġieri u 37 manifattur ta’ vetturi kummerċjali ħfief innotifikaw lill-Kummissjoni bl-erruri fid-data tagħhom, f’konformità mal-Artikolu 7(5), l-ewwel subparagrafu, tar-Regolament (UE) 2019/631. Il-Kummissjoni vverifikat l-erruri nnotifikati mill-manifatturi u r-raġunijiet għall-korrezzjoni tagħhom. |
|
(6) |
Għal tliet manifatturi ta’ vetturi kummerċjali ħfief, il-vetturi kollha rrapportati fis-sett tad-data provviżorju kienu barra mill-kamp ta’ applikazzjoni tar-Regolament (UE) 2019/631 u għalhekk mhumiex inklużi f’din id-Deċiżjoni. Għal manifattur wieħed ta’ karozzi tal-passiġġieri u manifattur wieħed ta’ vetturi kummerċjali ħfief, l-ebda waħda mill-vetturi fis-sett tad-data provviżorju ma kellha valur irrapportat għall-emissjonijiet speċifiċi tas-CO2 fir-rigward tal-Proċedura ta’ Ttestjar Armonizzata Fuq Livell Dinji għall-Vetturi Ħfief (“WLTP”). Għal erba’ manifatturi ta’ vetturi kummerċjali ħfief, l-ebda waħda mill-vetturi fis-sett tad-data provviżorju ma kellha valur ta’ massa fi stat ta’ tħaddim irrapportat. Billi dawn iż-żewġ valuri huma meħtieġa għall-kalkolu tal-prestazzjoni ta’ manifattur fis-sena kalendarja 2022, dawk is-sitt manifatturi mhumiex inklużi f’din id-Deċiżjoni. |
|
(7) |
Bħala riżultat tal-erruri li vverifikat il-Kummissjoni, huwa meħtieġ li jiġu kkonfermati jew emendati l-kalkoli provviżorji għal total ta’ 91 manifattur ta’ karozzi tal-passiġġieri u 63 manifattur ta’ vetturi kummerċjali ħfief. |
|
(8) |
F’konformità mal-Artikolu 2(4) tar-Regolament (UE) 2019/631, il-manifatturi li, flimkien mal-impriżi konnessi kollha tagħhom, huma responsabbli għal inqas minn 1 000 karozza ġdida tal-passiġġieri jew għal inqas minn 1 000 vettura kummerċjali ħafifa ġdida rreġistrata fl-Unjoni fis-sena kalendarja preċedenti, huma eżentati milli jilħqu mira speċifika tal-emissjonijiet. Madankollu, jixraq li jiġu kkalkolati u rrapportati l-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 tagħhom, kif ukoll l-għadd ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri u ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda rreġistrati. |
|
(9) |
Ir-rekords b’data kompluta dwar il-massa fi stat ta’ tħaddim u l-emissjonijiet tas-CO2, iżda b’numri ta’ identifikazzjoni tal-vetturi neqsin jew skorretti, u għalhekk immarkati bil-kodiċi tal-errur B, jenħtieġ li jiġu inklużi wkoll fil-kalkolu tal-miri speċifiċi tal-emissjonijiet u tal-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2. Madankollu, minħabba li l-manifatturi ma jistgħux jivverifikaw jew jikkoreġu dawk ir-rekords, huwa xieraq li jiġi applikat marġni ta’ errur meta tiġi ddeterminata d-distanza sal-mira tal-manifattur ikkonċernat. Il-marġni ta’ errur jiġi kkalkolat bħala d-differenza bejn id-distanzi bejn l-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 u l-mira speċifika tal-emissjonijiet, filwaqt li jitqiesu r-reġistrazzjonijiet kollha tal-vetturi li ma jistgħux jiġu vverifikati mill-manifattur. Irrispettivament minn jekk dik id-differenza tkun pożittiva jew negattiva, il-marġni ta’ errur applikat dejjem itejjeb il-pożizzjoni tal-manifattur fir-rigward tal-mira speċifika tal-emissjonijiet tiegħu. |
|
(10) |
Fejn, wara li jiġi kkunsidrat il-marġni ta’ errur, id-distanza sal-mira ta’ manifattur jew ta’ konsorzju ta’ manifatturi tkun ’il fuq minn żero, għandu jiġi impost primjum għall-emissjonijiet żejda f’konformità mal-Artikolu 8 tar-Regolament (UE) 2019/631. Dan huwa l-każ għal manifattur wieħed tal-karozzi tal-passiġġieri. |
|
(11) |
Il-valuri relatati mal-prestazzjoni ta’ manifattur kif ikkonfermati jew emendati minn din id-Deċiżjoni jistgħu jiġu riveduti fil-każ li l-awtoritajiet nazzjonali rilevanti jikkonfermaw l-eżistenza ta’ irregolaritajiet fil-valuri tal-emissjonijiet tas-CO2 jew fil-valuri tal-massa pprovduti għall-finijiet tad-determinazzjoni tal-konformità tal-manifattur mal-mira speċifika tal-emissjonijiet, |
ADOTTAT DIN ID-DEĊIŻJONI:
Artikolu 1
1. Il-valuri relatati mal-prestazzjoni tal-manifatturi u tal-konsorzji ta’ manifatturi ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri fir-rigward tas-sena kalendarja 2022, kif imsemmija fl-Artikolu 9(1) u (2) tar-Regolament (UE) 2019/631, huma speċifikati fl-Anness I ta’ din id-Deċiżjoni.
2. Il-valuri relatati mal-prestazzjoni tal-manifatturi u tal-konsorzji ta’ manifatturi ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda fir-rigward tas-sena kalendarja 2022, kif imsemmija fl-Artikolu 9(1) u (2) tar-Regolament (UE) 2019/631, huma speċifikati fl-Anness II ta’ din id-Deċiżjoni.
Artikolu 2
Din id-Deċiżjoni hija indirizzata lill-manifatturi individwali u l-konsorzji ta’ manifatturi li ġejjin, li ġew ifformati f’konformità mal-Artikolu 6 tar-Regolament (UE) 2019/631:
|
(1) |
|
|
(2) |
|
|
(3) |
|
|
(4) |
|
|
(5) |
|
|
(6) |
|
|
(7) |
|
|
(8) |
|
|
(9) |
|
|
(10) |
|
|
(11) |
|
|
(12) |
|
|
(13) |
|
|
(14) |
|
|
(15) |
|
|
(16) |
|
|
(17) |
|
|
(18) |
|
|
(19) |
|
|
(20) |
|
|
(21) |
|
|
(22) |
|
|
(23) |
|
|
(24) |
|
|
(25) |
|
|
(26) |
|
|
(27) |
|
|
(28) |
|
|
(29) |
|
|
(30) |
|
|
(31) |
|
|
(32) |
|
|
(33) |
|
|
(34) |
|
|
(35) |
|
|
(36) |
|
|
(37) |
|
|
(38) |
|
|
(39) |
|
|
(40) |
|
|
(41) |
|
|
(42) |
|
|
(43) |
|
|
(44) |
|
|
(45) |
|
|
(46) |
|
|
(47) |
|
|
(48) |
|
|
(49) |
|
|
(50) |
|
|
(51) |
|
|
(52) |
|
|
(53) |
|
|
(54) |
|
|
(55) |
|
|
(56) |
|
|
(57) |
|
|
(58) |
|
|
(59) |
|
|
(60) |
|
|
(61) |
|
|
(62) |
|
|
(63) |
|
|
(64) |
|
|
(65) |
|
|
(66) |
|
|
(67) |
|
|
(68) |
|
|
(69) |
|
|
(70) |
|
|
(71) |
|
|
(72) |
|
|
(73) |
|
|
(74) |
|
|
(75) |
|
|
(76) |
|
|
(77) |
|
|
(78) |
|
|
(79) |
|
|
(80) |
|
|
(81) |
|
|
(82) |
|
|
(83) |
|
|
(84) |
|
|
(85) |
|
|
(86) |
|
|
(87) |
|
|
(88) |
|
|
(89) |
|
|
(90) |
|
|
(91) |
|
|
(92) |
|
|
(93) |
|
|
(94) |
|
|
(95) |
|
|
(96) |
|
|
(97) |
|
|
(98) |
|
|
(99) |
|
|
(100) |
|
|
(101) |
|
|
(102) |
|
|
(103) |
|
|
(104) |
|
|
(105) |
|
|
(106) |
|
|
(107) |
|
|
(108) |
|
|
(109) |
|
|
(110) |
|
|
(111) |
|
|
(112) |
|
|
(113) |
|
|
(114) |
|
|
(115) |
|
|
(116) |
|
|
(117) |
|
|
(118) |
|
|
(119) |
|
|
(120) |
|
|
(121) |
|
|
(122) |
|
|
(123) |
|
|
(124) |
|
|
(125) |
|
|
(126) |
|
|
(127) |
|
|
(128) |
|
|
(129) |
|
Magħmul fi Brussell, it-18 ta’ Marzu 2024.
Għall-Kummissjoni
Wopke HOEKSTRA
Membru tal-Kummissjoni
(1) ĠU L 111, 25.4.2019, p. 13, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/631/oj.
ANNESS I
PRESTAZZJONI TAL-MANIFATTURI TA’ KAROZZI ĠODDA TAL-PASSIĠĠIERI
Tabella 1
Valuri relatati mal-prestazzjoni ta’ manifatturi individwali ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri fis-sena kalendarja 2022 f’konformità mal-Artikolu 9 tar-Regolament (UE) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
|
Isem il-manifattur |
Konsorzji Derogi Eżenzjonijiet |
Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet |
Massa medja fi stat ta’ tħaddim |
Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 |
Mira tal-emissjonijiet speċifiċi |
Distanza mill-mira |
Superkrediti |
Limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022 |
Frankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet |
Marġni ta’ errur |
|
ALFA ROMEO SPA |
P8 |
29 798 |
1 703,85 |
154,359 |
122,176 |
32,177 |
0 |
0 |
2,060 |
0,006 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG |
DMD |
694 |
2 112,23 |
240,213 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE GROUP CORP LTD |
DMD |
82 |
1 602,32 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ASTON MARTIN LAGONDA LIMITED |
DMD |
859 |
2 019,93 |
296,87 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
AUDI AG |
P10 |
464 198 |
1 756,35 |
115,832 |
129,983 |
–14,151 |
0 |
0 |
1,311 |
0 |
|
AUDI HUNGARIA ZRT |
P10 |
2 510 |
1 432,72 |
167,301 |
108,36 |
58,941 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P10 |
15 481 |
1 868,46 |
241,251 |
121,711 |
119,540 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P7 |
308 127 |
1 179,73 |
99,874 |
103,374 |
–3,502 |
0 |
0 |
2,511 |
0,002 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P8 |
224 244 |
1 174,72 |
122,223 |
114,536 |
7,687 |
0 |
0 |
3,058 |
0 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P8 |
148 141 |
1 582,11 |
118,624 |
131,132 |
–12,508 |
0 |
0 |
2,186 |
0 |
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA |
P10 |
836 |
1 985,44 |
339,048 |
123,283 |
215,765 |
0 |
7,5 |
0,558 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1 |
625 223 |
1 775,05 |
102,601 |
127,901 |
–25,300 |
0 |
0 |
1,958 |
0 |
|
BENTLEY MOTORS LTD |
P10 |
1 869 |
2 457,13 |
259,682 |
143,256 |
116,426 |
0 |
0 |
1,494 |
0 |
|
BMW M GMBH |
P1 |
10 043 |
1 980,66 |
242,27 |
119,564 |
122,706 |
0 |
0 |
2,492 |
0 |
|
BRILLIANCE SHINERAY CHONGQING AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
60 |
1 649,00 |
188,533 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
|
8 |
2 070,00 |
561,375 |
112,629 |
448,746 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
BUGATTI RIMAC DOO |
|
3 |
2 375,00 |
0 |
148,13 |
– 148,130 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
|
5 777 |
2 078,45 |
0 |
138,255 |
– 138,255 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
DMD |
138 |
673,04 |
151,036 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
CHINA FAW GROUP CO LTD |
DMD |
2 102 |
2 708,29 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
2 233 |
1 833,01 |
61,798 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
DMD |
12 |
865,00 |
191 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
ND |
22 635 |
1 392,35 |
152,302 |
162,613 |
–10,311 |
0,191 |
7,487 |
0 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P10 |
63 171 |
2 038,38 |
164,055 |
135,627 |
28,426 |
0 |
0 |
1,108 |
0,002 |
|
EURASIA MOTOR COMPANY SRL |
DMD |
107 |
1 417,84 |
149,131 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FABBRICA DALLARA SRL |
DMD |
31 |
1 010,00 |
221,871 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FCA US LLC |
P8 |
53 804 |
1 662,49 |
109,902 |
124,426 |
–14,575 |
0 |
0 |
0,723 |
0,051 |
|
FERRARI SPA |
D |
3 356 |
1 736,17 |
261,033 |
295 |
–33,967 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P2 |
3 075 |
1 848,3 |
265,608 |
112,146 |
153,460 |
0 |
0 |
1,511 |
0,002 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
1 |
2 379,00 |
255 |
147,189 |
107,811 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
402 917 |
1 557,24 |
112,088 |
123,436 |
–11,348 |
0 |
0 |
2,637 |
0 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
D |
1 096 |
1 794,02 |
242,09 |
255 |
–12,910 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
267 |
1 638,16 |
18,604 |
|
|
5,081 |
7,5 |
0 |
|
|
HAIMA CAR CO LTD |
DMD |
286 |
1 712,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
HENAN SUDA ELECTRIC VEHICLE TECHNOLOGY CO LTD |
DMD |
62 |
1 459,35 |
1,912 |
|
|
0,62 |
7,5 |
0 |
|
|
HONDA MOTOR CO LTD |
P9 |
40 168 |
1 482,07 |
120,145 |
118,998 |
1,147 |
0 |
0 |
1,243 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3 |
122 436 |
1 091,48 |
118,677 |
96,204 |
22,473 |
0 |
0 |
1,822 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3 |
101 190 |
1 672,38 |
79,896 |
122,655 |
–42,764 |
0 |
0 |
0,916 |
0,005 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3 |
209 218 |
1 579,30 |
101,642 |
117,45 |
–15,814 |
0 |
0 |
1,61 |
0,006 |
|
IVECO SPA |
DMD |
1 |
2 205,00 |
243 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
P9 |
53 065 |
2 204,71 |
156,855 |
146,319 |
10,533 |
0 |
0 |
1,545 |
0,003 |
|
JIANGLING MOTOR HOLDING CO LTD |
|
1 299 |
1 843,98 |
0 |
109,834 |
– 109,834 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
JIANGXI JIANGLING GROUP ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
75 |
1 675,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
KG MOBILITY CORPORATION |
D |
14 235 |
1 546,84 |
173,771 |
174,397 |
–0,626 |
1,027 |
7,279 |
0 |
0 |
|
KIA CORPORATION |
P4 |
213 231 |
1 399,99 |
83,703 |
110,301 |
–26,598 |
0 |
0 |
1,148 |
0 |
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4 |
221 023 |
1 534,69 |
115,425 |
114,512 |
0,907 |
0 |
0 |
1,431 |
0,006 |
|
LANZHOU ZHIDOU ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
238 |
866,89 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEAPMOTOR AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
2 |
1 278,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEEH GROUP KFT |
DMD |
1 |
975,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
1 |
2 233,00 |
19 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
LOTUS CARS LIMITED |
DMD |
233 |
1 211,14 |
215,858 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LUCID USA INC |
DMD |
9 |
2 435,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
P5 |
66 025 |
1 317,81 |
122,983 |
113,214 |
9,765 |
0 |
4,956 |
3,177 |
0,004 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
D |
770 |
1 191,01 |
156,623 |
164 |
–7,377 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
MANUFACTURE ALPINE DIEPPE JEAN REDELE |
P7 |
2 874 |
1 181,76 |
153,124 |
96,887 |
56,237 |
0 |
0 |
1,409 |
0 |
|
MASERATI SPA |
D |
5 253 |
2 027,45 |
223,464 |
262 |
–38,536 |
0 |
7,5 |
2,511 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
P5 |
98 579 |
1 513,88 |
114,084 |
117,73 |
–3,646 |
4,956 |
4,956 |
0,908 |
0 |
|
MAZDA MOTOR LOGISTICS EUROPE NV |
P5 |
12 702 |
1 429,55 |
128,61 |
115,967 |
12,643 |
0 |
4,956 |
1,144 |
0 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
DMD |
206 |
1 496,54 |
262,544 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MERCEDES-AMG GMBH |
P6 |
713 |
1 643,04 |
291,067 |
111,555 |
179,512 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MERCEDES-BENZ AG |
P6 |
553 175 |
1 873,88 |
111,697 |
126,687 |
–14,996 |
0 |
0 |
0,797 |
0,006 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P7 |
27 632 |
1 974,91 |
46,011 |
126,811 |
–80,815 |
0 |
0 |
0 |
0,015 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P7 |
27 205 |
953,84 |
114,892 |
91,588 |
23,304 |
0 |
0 |
1,362 |
0 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
DMD |
171 |
1 136,00 |
167,275 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NANJING GOLDEN DRAGON BUS CO LTD |
DMD |
130 |
1 955,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NEXT E.GO MOBILE SE |
DMD |
345 |
1 255,69 |
0 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
NIO CO LTD |
DMD |
1 689 |
2 473,51 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P7 |
161 320 |
1 414,77 |
116,625 |
118,553 |
–1,931 |
0 |
0 |
2,259 |
0,003 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P8 |
116 685 |
1 407,46 |
123,526 |
120,49 |
3,036 |
0 |
0 |
2,825 |
0 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SPA |
DMD |
3 |
1 453,00 |
359 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
POLESTAR PERFORMANCE AB |
|
21 423 |
2 106,62 |
0 |
139,193 |
– 139,193 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
RENAULT SAS |
P7 |
702 652 |
1 391,91 |
105,865 |
110,94 |
–5,081 |
0 |
0 |
2,312 |
0,006 |
|
RENAULT TRUCKS |
DMD |
58 |
2 259,12 |
240,686 |
|
|
0 |
7,5 |
1,073 |
|
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
P1 |
320 |
2 704,33 |
366,741 |
145,028 |
221,713 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
|
1 565 |
1 947,35 |
0 |
120,787 |
– 120,787 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
65 151 |
1 670,72 |
45,386 |
114,687 |
–69,301 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P10 |
298 588 |
1 469,25 |
115,920 |
116,440 |
–0,520 |
0 |
0 |
1,556 |
0 |
|
SECMA SAS |
DMD |
79 |
686,35 |
139,342 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
SKODA AUTO AS |
P10 |
470 727 |
1 490,19 |
116,460 |
118,692 |
–2,233 |
0 |
0 |
1,899 |
0,001 |
|
SMART AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
249 |
1 919,27 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P8 |
837 222 |
1 358,72 |
94,251 |
120,986 |
–26,735 |
0 |
0 |
2,246 |
0 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P8 |
428 996 |
1 232,48 |
95,348 |
109,504 |
–14,156 |
0 |
0 |
1,448 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
P5 |
11 187 |
1 695,57 |
166,67 |
123,521 |
43,145 |
4,077 |
4,956 |
0,85 |
0,004 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
P5 |
45 609 |
1 039,95 |
105,348 |
100,915 |
4,433 |
1,460 |
4,956 |
2,941 |
0 |
|
TESLA INC |
P9 |
170 218 |
1 985,74 |
0 |
114,555 |
– 114,555 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR CORPORATION |
|
198 181 |
1 263,89 |
103,737 |
111,13 |
–7,393 |
1,294 |
5,755 |
0,802 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
P5 |
487 789 |
1 451,33 |
112,412 |
121,673 |
–9,264 |
1,188 |
4,956 |
1,008 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P10 |
1 024 464 |
1 522,43 |
116,184 |
119,907 |
–3,727 |
0 |
0 |
1,593 |
0,004 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
203 526 |
1 972,99 |
79,703 |
133,278 |
–53,575 |
0 |
0 |
0,547 |
0 |
|
ZHAOQING XIAOPENG INVESTMENT OF NEW ENERGY CO LTD |
DMD |
356 |
2 110,19 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ZHEJIANG GEELY AUTOMOBILE CO LTD |
|
26 356 |
1 951,74 |
28,051 |
134,035 |
– 105,984 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Tabella 2
Valuri relatati mal-prestazzjoni ta’ konsorzji ta’ manifatturi ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri fis-sena kalendarja 2022 f’konformità mal-Artikolu 9 tar-Regolament (UE) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
|
Isem il-konsorzju |
Konsorzji |
Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet |
Massa medja fi stat ta’ tħaddim |
Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 |
Mira tal-emissjonijiet speċifiċi |
Distanza mill-mira |
Superkrediti |
Limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022 |
Frankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet |
Marġni ta’ errur |
Mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP |
|
BMW |
P1 |
635 586 |
1 778,76 |
104,942 |
127,461 |
–22,519 |
0 |
0 |
1,965 |
0 |
|
|
FORD |
P2 |
405 993 |
1 559,44 |
113,252 |
122,866 |
–9,616 |
0 |
0 |
2,628 |
0,002 |
|
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3 |
432 844 |
1 463,07 |
101,377 |
112,585 |
–11,211 |
0 |
0 |
1,508 |
0,003 |
|
|
KIA |
P4 |
434 254 |
1 468,54 |
99,848 |
112,449 |
–12,604 |
0 |
0 |
1,292 |
0,003 |
|
|
MAZDA-SUBARU-SUZUKI-TOYOTA |
P5 |
721 891 |
1 425,07 |
114,248 |
118,620 |
–4,378 |
1,677 |
4,956 |
1,311 |
0,006 |
|
|
MERCEDES-BENZ |
P6 |
553 888 |
1 873,59 |
111,928 |
126,607 |
–14,686 |
0 |
0 |
0,796 |
0,007 |
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P7 |
1 229 810 |
1 344,67 |
104,741 |
110,277 |
–5,539 |
0 |
0 |
2,280 |
0,003 |
|
|
STELLANTIS |
P8 |
1 838 890 |
1 342,40 |
103,170 |
118,285 |
–15,116 |
0 |
0 |
2,144 |
0,001 |
|
|
TESLA-HONDA-JLR |
P9 |
263 451 |
1 953,05 |
49,913 |
136,938 |
–87,026 |
0 |
0 |
0,500 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P10 |
2 341 844 |
1 572,56 |
118,502 |
121,575 |
–3,075 |
0 |
0 |
1,569 |
0,002 |
119,440 |
Noti ta’ spjegazzjoni għat-Tabelli 1 u 2:
Għall-kalkoli kollha li fuqhom huma bbażati l-valuri elenkati f’dawn it-tabelli ġew ikkunsidrati biss dawk il-vetturi li għalihom ġew irrapportati kemm l-emissjonijiet speċifiċi ta’ CO2 kif ukoll il-valuri tal-massa fi stat ta’ tħaddim.
Għal manifattur individwali, li huwa membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi fis-sena kalendarja 2022, il-valuri elenkati fit-Tabella 1 huma dawk li kienu japplikaw kieku l-manifattur ma kienx membru ta’ konsorzju.
Kolonna A:
Tabella 1: “Isem il-manifattur” tfisser l-isem tal-manifattur kif innotifikat lill-Kummissjoni mill-manifattur ikkonċernat jew, meta ma tkunx saret tali notifika, l-isem irrapportat mill-awtorità ta’ rapportar.
Tabella 2: “Isem il-konsorzju” tfisser l-isem tal-konsorzju kif iddikjarat mill-maniġer tal-konsorzju.
Kolonna B:
“D” tfisser li ngħatat deroga għas-sena kalendrja 2022 f’konformità mal-Artikolu 10(3) tar-Regolament (UE) 2019/631 (manifattur ta’ volum żgħir).
“ND” tfisser li ngħatat deroga (“għal manifatturi speċjalizzati”) għas-sena kalendarja 2022 f’konformità mal-Artikolu 10(4) tar-Regolament (UE) 2019/631 (manifattur speċjalizzat).
“DMD” tfisser li tapplika eżenzjoni “ de minimis ” f’konformità mal-Artikolu 2(4) tar-Regolament (UE) 2019/631, sabiex b’hekk il-manifattur ma jkollux bżonn jilħaq mira tal-emissjonijiet speċifiċi fis-sena kalendarja 2022.
“P” tfisser li l-manifattur huwa membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi fformat skont l-Artikolu 6 tar-Regolament (UE) 2019/631 li għalih il-ftehim ta’ ġbir f’konsorzju jkun validu għas-sena kalendarja 2022.
Kolonna C:
“Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet” tfisser l-għadd totali ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri rreġistrati fis-sena kalendarja 2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huma responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Kolonna D:
“Massa medja fi stat ta’ tħaddim” (kg) tfisser il-medja tal-massa fi stat ta’ tħaddim tal-karozzi ġodda tal-passiġġieri rreġistrati fis-sena kalendarja 2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huma responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Kolonna E:
“Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 ” (g CO2/km) tfisser l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 iddeterminati f’konformità mar-Regolament tal-Kummissjoni (UE) 2017/1151 (1) għall-karozzi ġodda tal-passiġġieri rreġistrati fl-2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huma responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Meta kkalkolat l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2, il-Kummissjoni qieset dawn li ġejjin, fejn applikabbli:
|
— |
l-użu ta’ superkrediti (kolonna H); |
|
— |
l-iffrankar tal-emissjonijiet tas-CO2 li jirriżulta mill-użu tal-ekoinnovazzjonijiet (kolonna J). |
Kolonna F:
“Mira ta’ emissjonijiet speċifiċi” (g CO2/km) tfisser il-mira ta’ emissjonijiet speċifiċi tal-manifattur (Tabella 1) jew tal-konsorzju ta’ manifatturi (Tabella 2) ikkalkolata f’konformità mal-Parti A, il-punt 4, tal-Anness I tar-Regolament (UE) 2019/631, jew, fejn applikabbli (“D” jew “ND” fil-kolonna B fit-Tabella 1), il-mira ta’ deroga mogħtija skont l-Artikolu 10 tar-Regolament (UE) 2019/631.
Il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tal-Proċedura ta’ Ttestjar Armonizzata fuq Livell Dinji għall-Vetturi Ħfief (WLTP) użata għall-kalkolu tal-mira tal-emissjonijiet speċifiċi hija dik stabbilita fil-Parti A tal-Anness II tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2022/2087 (2) jew fil-Parti A tal-Anness I tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2023/1623 (3). Għall-konsorzji ta’ manifatturi elenkati fit-Tabella 2, b’bidla fil-kompożizzjoni tagħhom fis-sena kalendarja 2022, il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP hija elenkata fil-kolonna L fit-Tabella 2.
Meta manifattur jibbenefika minn eżenzjoni skont l-Artikolu 2(4) tar-Regolament (UE) 2019/631 (“DMD” fil-kolonna B fit-Tabella 1), ma tapplika l-ebda mira tal-emissjonijiet speċifiċi u, għalhekk, lanqas ma ssir referenza għal “distanza mill-mira” (kolonna G) jew “marġni ta’ errur” (kolonna K).
Kolonna G:
“Distanza mill-mira” (g CO2/km) tfisser id-differenza bejn l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E) u l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi (kolonna F), li minnha jitnaqqas il-marġni ta’ errur (kolonna K).
Meta l-valur tad-distanza mill-mira tkun akbar minn żero, dan ifisser li l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi tkun inqabżet.
Għal manifattur, li jkun membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi (“P” fil-kolonna B fit-Tabella 1), il-konformità mal-mira tal-emissjonijiet speċifiċi tiġi vvalutata biss fil-livell tal-konsorzju.
Kolonna H:
“Superkrediti” (g CO2/km) tfisser krediti tal-emissjonijiet imsemmija fl-Artikolu 5 tar-Regolament (UE) 2019/631 u ddeterminati f’konformità mal-punt 4.1(g) tal-Avviż tal-Kummissjoni 2017/C 218/01 (4), li għandhom jitqiesu għall-kalkolu tal-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E). Għad-determinazzjoni tal-ammont ta’ superkrediti attribwiti lil manifattur jew konsorzju ta’ manifatturi, kull waħda mill-karozzi tal-passiġġieri ġodda tiegħu rreġistrati fl-2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja b’emissjonijiet speċifiċi ta’ CO2 ta’ inqas minn 50 g CO2/km (NEDC) tingħadd bħala 1,33 karozza tal-passiġġieri.
Kolonna I:
“Limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022” (g CO2/km) tfisser l-ammont massimu ta’ superkrediti li jistgħu jintużaw fis-sena kalendarja 2022, kif ikkalkolat f’konformità mal-Artikolu 5 tar-Regolament ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2017/1153 (5) u mal-punt 6.3 tal-Avviż tal-Kummissjoni 2017/C 218/01. Jekk in-numru kkalkolat ta’ superkrediti fis-sena kalendarja 2022 jkun ogħla mil-“limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022”, il-valur li jitqies għall-kalkolu (kolonna H) jiġi limitat għal dan il-limitu massimu.
Għall-konsorzji ta’ manifatturi elenkati fit-Tabella 2 li l-kompożizzjoni tagħhom inbidlet meta mqabbla mas-sena kalendarja 2021, il-“limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022” jiġi kkalkolat bħala l-medja tal-valuri tal-“limitu massimu ta’ superkrediti għall-2022” indikati għal kull membru tal-konsorzju fil-Kolonna I tat-Tabella 1, ponderati skont l-għadd totali ta’ karozzi tal-passiġġieri b’emissjonijiet speċifiċi tal-NEDC ta’ mhux aktar minn 50 g CO2/km li ġew irreġistrati fis-sena kalendarja 2022 mill-membri tal-konsorzju.
Kolonna J:
“Iffrankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet” (g CO2/km) tfisser l-iffrankar tal-emissjonijiet li jitqies għall-kalkolu tal-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna F), li jirriżulta mill-użu tat-teknoloġiji innovattivi li jagħtu kontribut ivverifikat għat-tnaqqis tas-CO2 u li l-Kummissjoni approvat f’konformità mal-Artikolu 11 tar-Regolament (UE) 2019/631. Tqiesu biss l-ekoinnovazzjonijiet approvati b’rabta mal-proċedura tat-test tal-emissjonijiet tad-WLTP. L-iffrankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet jiġi kkalkolat f’konformità mal-Artikolu 6 tar-Regolament ta’ Implimentazzjoni (UE) 2017/1153 u mal-punt 4.1(f) tal-Avviż tal-Kummissjoni 2017/C 218/01.
Kolonna K:
“Marġni ta’ errur” (g CO2/km) tfisser il-valur li bih tkun ġiet aġġustata d-differenza bejn l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E) u l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi (kolonna F) meta tiġi kkalkolata d-distanza mill-mira (kolonna G), sabiex jitqiesu r-rekords innotifikati lill-Kummissjoni mill-manifattur (Tabella 1) jew mill-konsorzju ta’ manifatturi (Tabella 2) bil-kodiċi ta’ errur B kif stabbilit fl-Artikolu 6 tar-Regolament ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2021/392 (6).
Dan il-marġni ta’ errur jiġi kkalkolat f’konformità mal-formula li ġejja:
|
Marġni ta’ errur |
= |
valur assolut ta’ [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2, inkluż ir-rekords bil-kodiċi ta’ errur B (kif speċifikat fil-kolonna E); |
|
TG1 |
= |
mira tal-emissjonijiet speċifiċi, inklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B (kif speċifikat fil-kolonna F); |
|
AC2 |
= |
emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 ikkalkolati wara li jiġu esklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B; |
|
TG2 |
= |
mira tal-emissjonijiet speċifiċi kkalkolata wara li jiġu esklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B. |
Kolonna L (Tabella 2):
Il-“mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP” tfisser il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP iddeterminata f’konformità mal-Parti A, il-punt 3, tal-Anness I tar-Regolament (UE) 2019/631. Jiġi indikat valur biss għall-konsorzji ġodda u għall-konsorzji ta’ manifatturi b’bidla fil-kompożizzjoni fis-sena kalendarja 2022. Għall-konsorzji l-oħrajn ta’ manifatturi, il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP hija elenkata fil-Parti A tal-Anness II tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2022/2087 jew il-Parti A tal-Anness I tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2023/1623.
(1) Ir-Regolament tal-Kummissjoni (UE) 2017/1151 tal-1 ta’ Ġunju 2017 li jissupplimenta r-Regolament (KE) Nru 715/2007 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-approvazzjoni tat-tip ta’ vetturi bil-mutur fir-rigward tal-emissjonijiet ta’ vetturi ħfief għall-passiġġieri u ta’ vetturi kummerċjali (Euro 5 u Euro 6) u dwar l-aċċess għal informazzjoni dwar it-tiswija u l-manutenzjoni tal-vetturi, li jemenda d-Direttiva 2007/46/KE tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill, ir-Regolament tal-Kummissjoni (KE) Nru 692/2008 u r-Regolament tal-Kummissjoni (UE) Nru 1230/2012 u li jħassar ir-Regolament tal-Kummissjoni (KE) Nru 692/2008 (ĠU L 175, 7.7.2017, p. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1151/oj).
(2) Id-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2022/2087 tas-26 ta’ Settembru 2022 li tikkonferma jew temenda l-kalkolu proviżorju tal-emissjonijiet speċifiċi medji tas-CO2 u l-miri ta’ emissjonijiet speċifiċi għall-manifatturi tal-karozzi tal-passiġġieri u tal-vetturi kummerċjali ħfief għas-sena kalendarja 2020 u li tinforma lill-manifatturi dwar il-valuri li għandhom jintużaw għall-kalkolu tal-miri ta’ emissjonijiet speċifiċi u tal-miri ta’ deroga għas-snin kalendarji mill-2021 sal-2024 skont ir-Regolament (UE) 2019/631 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill (ĠU L 280, 28.10.2022, p. 49 ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2087/oj).
(3) Id-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2023/1623 tat-3 ta’ Awwissu 2023 li tispeċifika l-valuri relatati mal-prestazzjoni tal-manifatturi u tal-konsorzji ta’ manifatturi ta’ karozzi ġodda tal-passiġġieri u ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda għas-sena kalendarja 2021 u l-valuri li għandhom jintużaw għall-kalkolu tal-miri tal-emissjonijiet speċifiċi mill-2025 ’il quddiem, skont ir-Regolament (UE) 2019/631 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill, u li tikkoreġi d-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2022/2087 (ĠU L 200, 10.8.2023, p. 5, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/1623/oj).
(4) L-Avviż tal-Kummissjoni 2017/C 218/01 dwar il-Gwida dwar il-monitoraġġ u r-rapportar tad-data dwar ir-reġistrazzjoni ta’ vetturi ħfief ġodda (ĠU C 218, 7.7.2017, p. 1).
(5) Ir-Regolament ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2017/1153 tat-2 ta’ Ġunju 2017 li jistabbilixxi metodoloġija biex jiġu determinati l-parametri ta’ korrelazzjoni meħtieġa biex tiġi riflessa l-bidla fil-proċedura tat-test regolatorju u li jemenda r-Regolament (UE) Nru 1014/2010 (ĠU L 175, 7.7.2017, p. 679, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1153/oj).
(6) Ir-Regolament ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) 2021/392 tal-4 ta’ Marzu 2021 dwar il-monitoraġġ u r-rapportar ta’ data relatata mal-emissjonijiet tas-CO2 minn karozzi talpassiġġieri u vetturi kummerċjali ħfief skont ir-Regolament (UE) 2019/631 tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill u li jħassar ir-Regolamenti ta’ Implimentazzjoni tal-Kummissjoni (UE) Nru 1014/2010, (UE) Nru 293/2012, (UE) 2017/1152 u (UE) 2017/1153 (ĠU L 77, 5.3.2021, p. 8, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/392/oj).
ANNESS II
PRESTAZZJONI TAL-MANIFATTURI TA’ VETTURI KUMMERĊJALI ĦFIEF ĠODDA
Tabella 1
Valuri relatati mal-prestazzjoni ta’ manifatturi individwali ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda fis-sena kalendarja 2022 f’konformità mal-Artikolu 9 tar-Regolament (UE) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Isem il-manifattur |
Konsorzji Derogi Eżenzjonijiet |
Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet |
Massa medja fi stat ta’ tħaddim |
Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 |
Mira tal-emissjonijiet speċifiċi |
Distanza mill-mira |
Frankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet |
Marġni ta’ errur |
|
ADDAX MOTOR NV |
DMD |
85 |
1 163,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ALFA ROMEO SPA |
P6 |
446 |
1 755,00 |
146,012 |
162,000 |
–15,988 |
1,241 |
0 |
|
ALKE SRL |
DMD |
147 |
1 147,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
AUDI AG |
P7 |
54 |
1 833,30 |
158,750 |
184,858 |
–26,108 |
2,769 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P5 |
751 |
1 251,01 |
121,432 |
111,915 |
9,517 |
2,135 |
0 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P6 |
48 601 |
1 851,17 |
185,838 |
218,192 |
–32,355 |
0,583 |
0,001 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P6 |
110 954 |
1 892,23 |
184,649 |
217,999 |
–33,350 |
0,607 |
0 |
|
BATTSWAP INC |
DMD |
16 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
|
B-ON GMBH |
DMD |
2 511 |
1 847,11 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
DMD |
377 |
1 772,93 |
0 |
|
|
0 |
|
|
CENNTRO AUTOMOTIVE CORPORATION |
DMD |
136 |
1 435,55 |
0 |
|
|
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
1 280 |
1 186,82 |
136,859 |
|
|
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
DMD |
476 |
2 040,00 |
288,000 |
|
|
0 |
|
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P7 |
3 |
2 285,00 |
219,193 |
230,218 |
–11,025 |
1,474 |
0 |
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
DMD |
22 |
1 236,82 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ETESIA SAS |
DMD |
5 |
1 171,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
EVUM MOTORS GMBH |
DMD |
155 |
1 601,38 |
0 |
|
|
0 |
|
|
FCA US LLC |
P6 |
2 357 |
2 072,38 |
204,939 |
198,593 |
6,346 |
0,388 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
29 795 |
2 337,67 |
250,468 |
233,677 |
16,791 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
122 289 |
1 982,81 |
187,308 |
200,635 |
–13,328 |
0,060 |
0,001 |
|
GARIA AS |
DMD |
6 |
942,33 |
0 |
|
|
0 |
|
|
GOUPIL INDUSTRIE SAS |
|
654 |
1 265,29 |
0 |
93,245 |
–93,245 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
558 |
1 857,07 |
224,000 |
|
|
0 |
|
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3/DMD |
35 |
1 116,97 |
119,929 |
|
|
2,128 |
|
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3/DMD |
198 |
2 026,43 |
200,660 |
|
|
0,148 |
|
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3/DMD |
36 |
1 525,50 |
104,233 |
|
|
1,656 |
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
D |
8 613 |
2 157,26 |
240,324 |
249 |
–8,676 |
0 |
0 |
|
IVECO SPA |
|
11 458 |
2 401,72 |
274,612 |
292,670 |
–18,080 |
0 |
0,022 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
3 526 |
2 164,50 |
196,256 |
222,285 |
–26,029 |
2,530 |
0 |
|
KG MOBILITY CORPORATION |
DMD |
637 |
2 193,18 |
235,063 |
|
|
0 |
|
|
KIA CORPORATION |
P4/DMD |
302 |
1 169,19 |
111,691 |
|
|
1,557 |
|
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4/DMD |
196 |
1 588,82 |
133,508 |
|
|
1,625 |
|
|
LIGIER GROUP |
DMD |
133 |
712,71 |
0 |
|
|
0 |
|
|
LLC AUTOMOBILE PLANT GAZ |
DMD |
76 |
2 506,08 |
344,868 |
|
|
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
59 |
2 278,53 |
20,610 |
|
|
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
|
8 |
1 357,38 |
128,377 |
148,449 |
–20,072 |
3,623 |
0 |
|
MAN TRUCK & BUS SE |
P7 |
10 112 |
2 228,95 |
242,563 |
240,813 |
1,750 |
1,297 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
DMD |
6 |
1 694,33 |
147,000 |
|
|
0 |
|
|
MELEX SP ZOO |
DMD |
2 |
1 230,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
MERCEDES-BENZ AG |
|
111 283 |
2 191,48 |
204,725 |
225,594 |
–20,872 |
0,808 |
0,003 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P5 |
9 |
1 975,00 |
46,000 |
158,619 |
– 112,619 |
0 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P5 |
6 231 |
2 076,22 |
236,963 |
205,339 |
31,624 |
1,285 |
0 |
|
NEXTEM E-MOBILITY LIMITED |
DMD |
40 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P5 |
16 013 |
1 848,27 |
179,315 |
180,4 |
–1,093 |
1,649 |
0,008 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P6 |
20 445 |
1 564,91 |
141,763 |
170,86 |
–29,097 |
0,223 |
0 |
|
OZ TRUCK SRL |
DMD |
1 |
1 600,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
PIAGGIO & C SPA |
D |
4 339 |
1 387,39 |
189,461 |
194 |
–4,583 |
0 |
0,044 |
|
POLARIS SALES EUROPE SARL |
DMD |
520 |
963,40 |
0 |
|
|
0 |
|
|
RENAULT SAS |
P5 |
163 568 |
1 790,55 |
181,783 |
196,187 |
–14,409 |
1,654 |
0,005 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8 339 |
2 220,93 |
270,658 |
277,862 |
–7,217 |
1,020 |
0,013 |
|
ROMANITAL SRL |
DMD |
47 |
1 625,74 |
246,021 |
|
|
0 |
|
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
D |
3 841 |
2 027,65 |
56,509 |
174 |
– 117,491 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
2 |
1 753,50 |
21,500 |
140,114 |
– 118,614 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P7 |
79 |
1 423,95 |
129,004 |
132,666 |
–3,662 |
0,085 |
0 |
|
SKODA AUTO AS |
P7 |
111 |
1 565,50 |
132,764 |
147,777 |
–15,013 |
1,975 |
0 |
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P6 |
80 558 |
1 490,15 |
131,592 |
154,580 |
–22,991 |
0,134 |
0,003 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P6 |
73 342 |
1 618,64 |
160,964 |
175,359 |
–14,396 |
1,513 |
0,001 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
|
499 |
1 785,75 |
0 |
143,209 |
– 143,209 |
0 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
D |
9 469 |
1 164,93 |
172,976 |
174 |
–1,024 |
0,002 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
57 217 |
1 872,01 |
179,669 |
204,655 |
–24,989 |
0,510 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P7 |
102 843 |
1 926,45 |
184,203 |
192,942 |
–8,739 |
1,408 |
0 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
DMD |
1 465 |
1 851,29 |
136,642 |
|
|
1,168 |
|
Tabella 2
Valuri relatati mal-prestazzjoni ta’ konsorzji ta’ manifatturi ta’ vetturi kummerċjali ħfief ġodda fis-sena kalendarja 2022 f’konformità mal-Artikolu 9 tar-Regolament (UE) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Isem il-konsorzju |
Konsorzji Eżenzjonijiet |
Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet |
Massa medja fi stat ta’ tħaddim |
Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 |
Mira tal-emissjonijiet speċifiċi |
Distanza mill-mira |
Frankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet |
Marġni ta’ errur |
Mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP |
|
BMW |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
184,352 |
|
FORD |
P2 |
152 084 |
2 052,33 |
199,682 |
207,047 |
–7,365 |
0,048 |
0 |
210,991 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3/DMD |
269 |
1 841,06 |
177,252 |
|
|
0,607 |
|
|
|
KIA |
P4/DMD |
498 |
1 334,34 |
120,278 |
|
|
1,583 |
|
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P5 |
186 572 |
1 802,88 |
183,164 |
191,362 |
–8,203 |
1,644 |
0,005 |
|
|
STELLANTIS |
P6 |
336 703 |
1 711,71 |
164,453 |
188,903 |
–24,451 |
0,665 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P7 |
113 202 |
1 952,73 |
189,317 |
196,705 |
–7,388 |
1,397 |
0 |
204,217 |
Noti ta’ spjegazzjoni għat-Tabelli 1 u 2:
Għall-kalkoli kollha li fuqhom huma bbażati l-valuri elenkati f’dawn it-tabelli ġew ikkunsidrati biss dawk il-vetturi li għalihom ġew irrapportati kemm l-emissjonijiet speċifiċi ta’ CO2 kif ukoll il-valuri tal-massa fi stat ta’ tħaddim.
Għal manifattur individwali, li huwa membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi fis-sena kalendarja 2022, il-valuri elenkati fit-Tabella 1 huma dawk li kienu japplikaw kieku l-manifattur ma kienx membru ta’ konsorzju.
Kolonna A:
Tabella 1: “Isem il-manifattur” tfisser l-isem tal-manifattur kif innotifikat lill-Kummissjoni mill-manifattur ikkonċernat jew, meta ma tkunx saret tali notifika, l-isem irrapportat mill-awtorità ta’ rapportar.
Tabella 2: “Isem il-konsorzju” tfisser l-isem tal-konsorzju kif iddikjarat mill-maniġer tal-konsorzju.
Kolonna B:
“D” tfisser li ngħatat deroga għas-sena kalendrja 2022 f’konformità mal-Artikolu 10(3) tar-Regolament (UE) 2019/631 (manifattur ta’ volum żgħir).
“DMD” tfisser li tapplika eżenzjoni “ de minimis ” f’konformità mal-Artikolu 2(4) tar-Regolament (UE) 2019/631, sabiex b’hekk il-manifattur ma jkollux bżonn jilħaq mira tal-emissjonijiet speċifiċi fis-sena kalendarja 2022;
“P” tfisser li l-manifattur huwa membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi fformat skont l-Artikolu 6 tar-Regolament (UE) 2019/631 li għalih il-ftehim ta’ ġbir f’konsorzju jkun validu għas-sena kalendarja 2022.
Kolonna C:
“Għadd totali ta’ reġistrazzjonijiet” tfisser l-għadd totali ta’ vetturi kummerċjali ħfief irreġistrati fis-sena kalendarja 2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huwa responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Kolonna D:
“Massa medja fi stat ta’ tħaddim” (kg) tfisser il-medja tal-massa fi stat ta’ tħaddim tal-vetturi kummerċjali ħfief ġodda rreġistrati fis-sena kalendarja 2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huma responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Kolonna E:
“Emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 ” (g CO2/km) tfisser l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 iddeterminati f’konformità mar-Regolament (UE) 2017/1151 għall-vetturi kummerċjali ħfief ġodda kollha rreġistrati fis-sena kalendarja 2022 fl-Unjoni, fl-Iżlanda u fin-Norveġja li għalihom huma responsabbli l-manifattur (Tabella 1) jew il-membri tal-konsorzju (Tabella 2).
Meta kkalkolat l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2, il-Kummissjoni qieset, fejn applikabbli, l-iffrankar tal-emissjonijiet ta’ CO2 li jirriżulta mill-użu tal-ekoinnovazzjonijiet (kolonna H).
Kolonna F:
“Mira ta’ emissjonijiet speċifiċi” (g CO2/km) tfisser il-mira ta’ emissjonijiet speċifiċi tal-manifattur (Tabella 1) jew tal-konsorzju ta’ manifatturi (Tabella 2) ikkalkolata f’konformità mal-Parti B, il-punt 4, tal-Anness I tar-Regolament (UE) 2019/631, jew, fejn applikabbli (“D” fil-kolonna B fit-Tabella 1), il-mira ta’ deroga mogħtija skont l-Artikolu 10 tar-Regolament (UE) 2019/631.
Il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP użata għall-kalkolu tal-mira tal-emissjonijiet speċifiċi hija dik stabbilita fil-Parti B tal-Anness II tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2022/2087, jew fil-Parti B tal-Anness I tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2023/1623. Għall-konsorzji ta’ manifatturi elenkati fit-Tabella 2, b’bidla fil-kompożizzjoni tagħhom fis-sena kalendarja 2022, il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP hija elenkata fil-kolonna J fit-Tabella 2.
Meta manifattur jibbenefika minn eżenzjoni skont l-Artikolu 2(4) tar-Regolament (UE) 2019/631 (“DMD” fil-kolonna B fit-Tabella 1), ma tapplika l-ebda mira tal-emissjonijiet speċifiċi u, għalhekk, lanqas ma ssir referenza għal “distanza mill-mira” (kolonna G) jew “marġni ta’ errur” (kolonna I).
Kolonna G:
“Distanza mill-mira” (g CO2/km) tfisser id-differenza bejn l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E) u l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi (kolonna F), li minnha jitnaqqas il-marġni ta’ errur (kolonna I).
Meta l-valur tad-distanza mill-mira tkun akbar minn żero, dan ifisser li l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi tkun inqabżet.
Għal manifattur, li jkun membru ta’ konsorzju ta’ manifatturi (“P” fil-kolonna B fit-Tabella 1), il-konformità mal-mira tal-emissjonijiet speċifiċi tiġi vvalutata biss fil-livell tal-konsorzju.
Kolonna H:
“Iffrankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet” (g CO2/km) tfisser l-iffrankar tal-emissjonijiet li jitqies għall-kalkolu tal-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E), li jirriżulta mill-użu tat-teknoloġiji innovattivi li jagħtu kontribut ivverifikat għat-tnaqqis tas-CO2 u li l-Kummissjoni approvat f’konformità mal-Artikolu 11 tar-Regolament (UE) 2019/631. Tqiesu biss l-ekoinnovazzjonijiet approvati b’rabta mal-proċedura tat-test tal-emissjonijiet tad-WLTP. L-iffrankar tas-CO2 mill-ekoinnovazzjonijiet jiġi kkalkolat f’konformità mal-Artikolu 5 tar-Regolament ta’ Implimentazzjoni (UE) 2017/1152 u mal-punt 4.1(f) tal-Avviż tal-Kummissjoni 2017/C 218/01.
Kolonna I:
“Marġni ta’ errur” (g CO2/km) tfisser il-valur li bih tkun ġiet aġġustata d-differenza bejn l-emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 (kolonna E) u l-mira tal-emissjonijiet speċifiċi (kolonna F) meta tiġi kkalkolata d-distanza mill-mira (kolonna G), sabiex jitqiesu r-rekords innotifikati lill-Kummissjoni mill-manifattur (Tabella 1) jew mill-konsorzju ta’ manifatturi (Tabella 2) bil-kodiċi ta’ errur B kif stabbilit fl-Artikolu 6 tar-Regolament ta’ Implimentazzjoni (UE) 2021/392.
Dan il-marġni ta’ errur jiġi kkalkolat f’konformità mal-formula li ġejja:
|
Marġni ta’ errur |
= |
valur assolut ta’ [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2, inkluż ir-rekords bil-kodiċi ta’ errur B (kif speċifikat fil-kolonna E); |
|
TG1 |
= |
mira tal-emissjonijiet speċifiċi, inklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B (kif speċifikat fil-kolonna F); |
|
AC2 |
= |
emissjonijiet speċifiċi medji ta’ CO2 ikkalkolati wara li jiġu esklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B; |
|
TG2 |
= |
mira tal-emissjonijiet speċifiċi kkalkolata wara li jiġu esklużi r-rekords bil-kodiċi ta’ errur B. |
Kolonna J (Tabella 2):
Il-“mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP” tfisser il-mira ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP iddeterminata f’konformità mal-punt 3 tal-Parti B tal-Anness I tar-Regolament (UE) 2019/631. Jiġi indikat valur biss għall-konsorzji ġodda u għall-konsorzji ta’ manifatturi b’bidla fil-kompożizzjoni fis-sena kalendarja 2022. Għall-konsorzji l-oħrajn ta’ manifatturi, il-miri ta’ referenza tal-emissjonijiet speċifiċi tad-WLTP huma elenkati fil-Parti B tal-Anness II tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2022/2087 jew il-Parti B tal-Anness I tad-Deċiżjoni ta’ Implimentazzjoni (UE) 2023/1623.
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/865/oj
ISSN 1977-074X (electronic edition)