|
Službeni list |
HR Serija L |
|
2024/865 |
20.3.2024 |
PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2024/865
оd 18. ožujka 2024.
o utvrđivanju vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača i udruženja proizvođača novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2022. u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća
(priopćeno pod brojem dokumenta C(2024) 1653)
(Vjerodostojni su samo tekstovi na danskom, engleskom, estonskom, francuskom, hrvatskom, mađarskom, nizozemskom, njemačkom, poljskom, rumunjskom, španjolskom, švedskom i talijanskom)
(Tekst značajan za EGP)
EUROPSKA KOMISIJA,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,
uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija CO2 za nove osobne automobile i za nova laka gospodarska vozila te o stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 443/2009 i (EU) br. 510/2011 (1), a posebno njezin članak 7. stavak 5. drugi podstavak i članak 9. stavak 1.,
budući da:
|
(1) |
U skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Komisija je dužna svake godine utvrditi prosječne specifične emisije CO2 i ciljnu vrijednost specifičnih emisija za svakog proizvođača ili svako udruženje proizvođača odgovornih za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila registrirana u Europskoj uniji. |
|
(2) |
Izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za kalendarsku godinu 2022. treba se temeljiti na detaljnim podacima tijela nadležnih za izvješćivanje o registracijama novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila tijekom te kalendarske godine. |
|
(3) |
Sva tijela nadležna za izvješćivanje dostavila su Komisiji podatke za kalendarsku godinu 2022. Međutim, u nekim su slučajevima to učinila uz određena kašnjenja u odnosu na rok za podnošenje izvješća, koji je bio 28. veljače 2023. U slučajevima u kojima je Komisija nakon provjere utvrdila da neki podaci nedostaju ili da su očito netočni, obratila se relevantnim tijelima nadležnima za izvješćivanje i u dogovoru s njima podatke na odgovarajući način prilagodila ili upotpunila. U slučajevima u kojima se nije mogao postići dogovor s relevantnim tijelom nadležnim za izvješćivanje, privremeni podaci koje je dostavilo to tijelo nisu prilagođavani. |
|
(4) |
Komisija je 20. lipnja 2023. objavila privremene podatke. Komisija je 27. lipnja 2023. obavijestila 92 proizvođača osobnih automobila i 71 proizvođača lakih gospodarskih vozila, kao i njihova udruženja, o privremenim izračunima njihovih prosječnih specifičnih emisija CO2 i njihovim ciljnim vrijednostima specifičnih emisija za kalendarsku godinu 2022. |
|
(5) |
Nastavno na to, 55 proizvođača osobnih automobila i 37 proizvođača lakih gospodarskih vozila obavijestilo je Komisiju o pogreškama u podacima, u skladu s člankom 7. stavkom 5. prvim podstavkom Uredbe (EU) 2019/631. Komisija je provjerila pogreške koje su prijavili proizvođači i razloge za njihov ispravak. |
|
(6) |
U slučaju tri proizvođača lakih gospodarskih vozila sva vozila uključena u privremeni skup podataka bila su izvan područja primjene Uredbe (EU) 2019/631 i stoga nisu uključena u ovu Odluku. U slučaju jednog proizvođača osobnih automobila i jednog proizvođača lakih gospodarskih vozila ni za jedno vozilo iz privremenog skupa podataka nije bila prijavljena vrijednost specifičnih emisija CO2 za svjetski usklađen postupak testiranja za laka vozila („WLTP”). Za četiri proizvođača lakih gospodarskih vozila ni za jedno vozilo u privremenom skupu podataka nije bila prijavljena vrijednost mase u voznom stanju. Budući da su obje te vrijednosti potrebne za izračun učinkovitosti proizvođača u kalendarskoj godini 2022., tih šest proizvođača nije uključeno u ovu Odluku. |
|
(7) |
S obzirom na pogreške koje je Komisija provjerila, potrebno je potvrditi ili izmijeniti privremene izračune za ukupno 91 proizvođača osobnih automobila i 63 proizvođača lakih gospodarskih vozila. |
|
(8) |
U skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 proizvođači koji su zajedno sa svim svojim povezanim poduzećima odgovorni za manje od 1 000 novih osobnih automobila ili manje od 1 000 novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Uniji u prethodnoj kalendarskoj godini ne moraju postići ciljnu vrijednost specifičnih emisija. Međutim, primjereno je da izračunaju i prijave svoje prosječne specifične emisije CO2 i podatke o broju registriranih novih osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila. |
|
(9) |
U izračunu ciljnih vrijednosti specifičnih emisija i prosječnih specifičnih emisija CO2 trebalo bi uzeti u obzir i obrasce s potpunim podacima o masi u voznom stanju i emisijama CO2 vozila čiji identifikacijski brojevi nedostaju ili nisu točni te stoga imaju oznaku pogreške B. Međutim, budući da proizvođači ne mogu provjeravati ni ispravljati te obrasce, pri određivanju odstupanja od ciljne vrijednosti predmetnog proizvođača primjereno je primijeniti graničnu vrijednost dopuštene pogreške. Granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava se kao razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljne vrijednosti specifičnih emisija, uzimajući u obzir sve registracije vozila koje proizvođač ne može provjeriti. Neovisno o tome je li ta razlika pozitivna ili negativna, primijenjena granična vrijednost dopuštene pogreške uvijek poboljšava položaj proizvođača kad je riječ o njegovoj ciljnoj vrijednosti specifičnih emisija. |
|
(10) |
Ako je nakon uzimanja u obzir granične vrijednosti dopuštene pogreške odstupanje od ciljne vrijednosti proizvođača ili udruženja veće od nule, premija za prekomjerne emisije zaračunava se u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2019/631. To je slučaj s jednim proizvođačem osobnih automobila. |
|
(11) |
Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost određenog proizvođača kako su potvrđene ili izmijenjene ovom Odlukom moglo bi se preispitati ako relevantna nacionalna tijela potvrde postojanje nepravilnosti u vrijednostima emisija CO2 ili vrijednostima mase dostavljenima u svrhu utvrđivanja poštuje li taj proizvođač ciljnu vrijednost specifičnih emisija, |
DONIJELA JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
1. Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača i udruženja proizvođača novih osobnih automobila u skladu s člankom 9. stavcima 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/631 za kalendarsku godinu 2022. navedene su u Prilogu I. ovoj Odluci.
2. Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača i udruženja proizvođača novih lakih gospodarskih vozila u skladu s člankom 9. stavcima 1. i 2. Uredbe (EU) 2019/631 za kalendarsku godinu 2022. navedene su u Prilogu II. ovoj Odluci.
Članak 2.
Ova Odluka upućena je sljedećim pojedinačnim proizvođačima i udruženjima proizvođača osnovanima u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631:
|
(1) |
|
|
(2) |
|
|
(3) |
|
|
(4) |
|
|
(5) |
|
|
(6) |
|
|
(7) |
|
|
(8) |
|
|
(9) |
|
|
(10) |
|
|
(11) |
|
|
(12) |
|
|
(13) |
|
|
(14) |
|
|
(15) |
|
|
(16) |
|
|
(17) |
|
|
(18) |
|
|
(19) |
|
|
(20) |
|
|
(21) |
|
|
(22) |
|
|
(23) |
|
|
(24) |
|
|
(25) |
|
|
(26) |
|
|
(27) |
|
|
(28) |
|
|
(29) |
|
|
(30) |
|
|
(31) |
|
|
(32) |
|
|
(33) |
|
|
(34) |
|
|
(35) |
|
|
(36) |
|
|
(37) |
|
|
(38) |
|
|
(39) |
|
|
(40) |
|
|
(41) |
|
|
(42) |
|
|
(43) |
|
|
(44) |
|
|
(45) |
|
|
(46) |
|
|
(47) |
|
|
(48) |
|
|
(49) |
|
|
(50) |
|
|
(51) |
|
|
(52) |
|
|
(53) |
|
|
(54) |
|
|
(55) |
|
|
(56) |
|
|
(57) |
|
|
(58) |
|
|
(59) |
|
|
(60) |
|
|
(61) |
|
|
(62) |
|
|
(63) |
|
|
(64) |
|
|
(65) |
|
|
(66) |
|
|
(67) |
|
|
(68) |
|
|
(69) |
|
|
(70) |
|
|
(71) |
|
|
(72) |
|
|
(73) |
|
|
(74) |
|
|
(75) |
|
|
(76) |
|
|
(77) |
|
|
(78) |
|
|
(79) |
|
|
(80) |
|
|
(81) |
|
|
(82) |
|
|
(83) |
|
|
(84) |
|
|
(85) |
|
|
(86) |
|
|
(87) |
|
|
(88) |
|
|
(89) |
|
|
(90) |
|
|
(91) |
|
|
(92) |
|
|
(93) |
|
|
(94) |
|
|
(95) |
|
|
(96) |
|
|
(97) |
|
|
(98) |
|
|
(99) |
|
|
(100) |
|
|
(101) |
|
|
(102) |
|
|
(103) |
|
|
(104) |
|
|
(105) |
|
|
(106) |
|
|
(107) |
|
|
(108) |
|
|
(109) |
|
|
(110) |
|
|
(111) |
|
|
(112) |
|
|
(113) |
|
|
(114) |
|
|
(115) |
|
|
(116) |
|
|
(117) |
|
|
(118) |
|
|
(119) |
|
|
(120) |
|
|
(121) |
|
|
(122) |
|
|
(123) |
|
|
(124) |
|
|
(125) |
|
|
(126) |
|
|
(127) |
|
|
(128) |
|
|
(129) |
|
Sastavljeno u Bruxellesu 18. ožujka 2024.
Za Komisiju
Wopke HOEKSTRA
Član Komisije
(1) SL L 111, 25.4.2019., str. 13., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/631/oj.
PRILOG I.
UČINKOVITOST PROIZVOĐAČA NOVIH OSOBNIH AUTOMOBILA
Tablica 1
Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost pojedinačnih proizvođača novih osobnih automobila u kalendarskoj godini 2022. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
|
Ime proizvođača |
Udruženja Odstupanja Izuzeća |
Ukupan broj registracija |
Prosječna masa u voznom stanju |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Odstupanje od ciljne vrijednosti |
Olakšice |
Ograničenje olakšica za 2022. |
Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
ALFA ROMEO SPA |
P8 |
29 798 |
1 703,85 |
154,359 |
122,176 |
32,177 |
0 |
0 |
2,060 |
0,006 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG |
DMD |
694 |
2 112,23 |
240,213 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE GROUP CORP LTD |
DMD |
82 |
1 602,32 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ASTON MARTIN LAGONDA LIMITED |
DMD |
859 |
2 019,93 |
296,87 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
AUDI AG |
P10 |
464 198 |
1 756,35 |
115,832 |
129,983 |
–14,151 |
0 |
0 |
1,311 |
0 |
|
AUDI HUNGARIA ZRT |
P10 |
2 510 |
1 432,72 |
167,301 |
108,36 |
58,941 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P10 |
15 481 |
1 868,46 |
241,251 |
121,711 |
119,540 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P7 |
308 127 |
1 179,73 |
99,874 |
103,374 |
–3,502 |
0 |
0 |
2,511 |
0,002 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P8 |
224 244 |
1 174,72 |
122,223 |
114,536 |
7,687 |
0 |
0 |
3,058 |
0 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P8 |
148 141 |
1 582,11 |
118,624 |
131,132 |
–12,508 |
0 |
0 |
2,186 |
0 |
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA |
P10 |
836 |
1 985,44 |
339,048 |
123,283 |
215,765 |
0 |
7,5 |
0,558 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1 |
625 223 |
1 775,05 |
102,601 |
127,901 |
–25,300 |
0 |
0 |
1,958 |
0 |
|
BENTLEY MOTORS LTD |
P10 |
1 869 |
2 457,13 |
259,682 |
143,256 |
116,426 |
0 |
0 |
1,494 |
0 |
|
BMW M GMBH |
P1 |
10 043 |
1 980,66 |
242,27 |
119,564 |
122,706 |
0 |
0 |
2,492 |
0 |
|
BRILLIANCE SHINERAY CHONGQING AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
60 |
1 649,00 |
188,533 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
|
8 |
2 070,00 |
561,375 |
112,629 |
448,746 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
BUGATTI RIMAC DOO |
|
3 |
2 375,00 |
0 |
148,13 |
– 148,130 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
|
5 777 |
2 078,45 |
0 |
138,255 |
– 138,255 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
DMD |
138 |
673,04 |
151,036 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
CHINA FAW GROUP CO LTD |
DMD |
2 102 |
2 708,29 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
2 233 |
1 833,01 |
61,798 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
DMD |
12 |
865,00 |
191 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
ND |
22 635 |
1 392,35 |
152,302 |
162,613 |
–10,311 |
0,191 |
7,487 |
0 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P10 |
63 171 |
2 038,38 |
164,055 |
135,627 |
28,426 |
0 |
0 |
1,108 |
0,002 |
|
EURASIA MOTOR COMPANY SRL |
DMD |
107 |
1 417,84 |
149,131 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FABBRICA DALLARA SRL |
DMD |
31 |
1 010,00 |
221,871 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FCA US LLC |
P8 |
53 804 |
1 662,49 |
109,902 |
124,426 |
–14,575 |
0 |
0 |
0,723 |
0,051 |
|
FERRARI SPA |
D |
3 356 |
1 736,17 |
261,033 |
295 |
–33,967 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P2 |
3 075 |
1 848,3 |
265,608 |
112,146 |
153,460 |
0 |
0 |
1,511 |
0,002 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
1 |
2 379,00 |
255 |
147,189 |
107,811 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
402 917 |
1 557,24 |
112,088 |
123,436 |
–11,348 |
0 |
0 |
2,637 |
0 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
D |
1 096 |
1 794,02 |
242,09 |
255 |
–12,910 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
267 |
1 638,16 |
18,604 |
|
|
5,081 |
7,5 |
0 |
|
|
HAIMA CAR CO LTD |
DMD |
286 |
1 712,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
HENAN SUDA ELECTRIC VEHICLE TECHNOLOGY CO LTD |
DMD |
62 |
1 459,35 |
1,912 |
|
|
0,62 |
7,5 |
0 |
|
|
HONDA MOTOR CO LTD |
P9 |
40 168 |
1 482,07 |
120,145 |
118,998 |
1,147 |
0 |
0 |
1,243 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3 |
122 436 |
1 091,48 |
118,677 |
96,204 |
22,473 |
0 |
0 |
1,822 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3 |
101 190 |
1 672,38 |
79,896 |
122,655 |
–42,764 |
0 |
0 |
0,916 |
0,005 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3 |
209 218 |
1 579,30 |
101,642 |
117,45 |
–15,814 |
0 |
0 |
1,61 |
0,006 |
|
IVECO SPA |
DMD |
1 |
2 205,00 |
243 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
P9 |
53 065 |
2 204,71 |
156,855 |
146,319 |
10,533 |
0 |
0 |
1,545 |
0,003 |
|
JIANGLING MOTOR HOLDING CO LTD |
|
1 299 |
1 843,98 |
0 |
109,834 |
– 109,834 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
JIANGXI JIANGLING GROUP ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
75 |
1 675,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
KG MOBILITY CORPORATION |
D |
14 235 |
1 546,84 |
173,771 |
174,397 |
–0,626 |
1,027 |
7,279 |
0 |
0 |
|
KIA CORPORATION |
P4 |
213 231 |
1 399,99 |
83,703 |
110,301 |
–26,598 |
0 |
0 |
1,148 |
0 |
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4 |
221 023 |
1 534,69 |
115,425 |
114,512 |
0,907 |
0 |
0 |
1,431 |
0,006 |
|
LANZHOU ZHIDOU ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
238 |
866,89 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEAPMOTOR AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
2 |
1 278,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEEH GROUP KFT |
DMD |
1 |
975,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
1 |
2 233,00 |
19 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
LOTUS CARS LIMITED |
DMD |
233 |
1 211,14 |
215,858 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LUCID USA INC |
DMD |
9 |
2 435,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
P5 |
66 025 |
1 317,81 |
122,983 |
113,214 |
9,765 |
0 |
4,956 |
3,177 |
0,004 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
D |
770 |
1 191,01 |
156,623 |
164 |
–7,377 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
MANUFACTURE ALPINE DIEPPE JEAN REDELE |
P7 |
2 874 |
1 181,76 |
153,124 |
96,887 |
56,237 |
0 |
0 |
1,409 |
0 |
|
MASERATI SPA |
D |
5 253 |
2 027,45 |
223,464 |
262 |
–38,536 |
0 |
7,5 |
2,511 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
P5 |
98 579 |
1 513,88 |
114,084 |
117,73 |
–3,646 |
4,956 |
4,956 |
0,908 |
0 |
|
MAZDA MOTOR LOGISTICS EUROPE NV |
P5 |
12 702 |
1 429,55 |
128,61 |
115,967 |
12,643 |
0 |
4,956 |
1,144 |
0 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
DMD |
206 |
1 496,54 |
262,544 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MERCEDES-AMG GMBH |
P6 |
713 |
1 643,04 |
291,067 |
111,555 |
179,512 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MERCEDES-BENZ AG |
P6 |
553 175 |
1 873,88 |
111,697 |
126,687 |
–14,996 |
0 |
0 |
0,797 |
0,006 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P7 |
27 632 |
1 974,91 |
46,011 |
126,811 |
–80,815 |
0 |
0 |
0 |
0,015 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P7 |
27 205 |
953,84 |
114,892 |
91,588 |
23,304 |
0 |
0 |
1,362 |
0 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
DMD |
171 |
1 136,00 |
167,275 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NANJING GOLDEN DRAGON BUS CO LTD |
DMD |
130 |
1 955,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NEXT E.GO MOBILE SE |
DMD |
345 |
1 255,69 |
0 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
NIO CO LTD |
DMD |
1 689 |
2 473,51 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P7 |
161 320 |
1 414,77 |
116,625 |
118,553 |
–1,931 |
0 |
0 |
2,259 |
0,003 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P8 |
116 685 |
1 407,46 |
123,526 |
120,49 |
3,036 |
0 |
0 |
2,825 |
0 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SPA |
DMD |
3 |
1 453,00 |
359 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
POLESTAR PERFORMANCE AB |
|
21 423 |
2 106,62 |
0 |
139,193 |
– 139,193 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
RENAULT SAS |
P7 |
702 652 |
1 391,91 |
105,865 |
110,94 |
–5,081 |
0 |
0 |
2,312 |
0,006 |
|
RENAULT TRUCKS |
DMD |
58 |
2 259,12 |
240,686 |
|
|
0 |
7,5 |
1,073 |
|
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
P1 |
320 |
2 704,33 |
366,741 |
145,028 |
221,713 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
|
1 565 |
1 947,35 |
0 |
120,787 |
– 120,787 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
65 151 |
1 670,72 |
45,386 |
114,687 |
–69,301 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P10 |
298 588 |
1 469,25 |
115,920 |
116,440 |
–0,520 |
0 |
0 |
1,556 |
0 |
|
SECMA SAS |
DMD |
79 |
686,35 |
139,342 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
SKODA AUTO AS |
P10 |
470 727 |
1 490,19 |
116,460 |
118,692 |
–2,233 |
0 |
0 |
1,899 |
0,001 |
|
SMART AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
249 |
1 919,27 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P8 |
837 222 |
1 358,72 |
94,251 |
120,986 |
–26,735 |
0 |
0 |
2,246 |
0 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P8 |
428 996 |
1 232,48 |
95,348 |
109,504 |
–14,156 |
0 |
0 |
1,448 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
P5 |
11 187 |
1 695,57 |
166,67 |
123,521 |
43,145 |
4,077 |
4,956 |
0,85 |
0,004 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
P5 |
45 609 |
1 039,95 |
105,348 |
100,915 |
4,433 |
1,460 |
4,956 |
2,941 |
0 |
|
TESLA INC |
P9 |
170 218 |
1 985,74 |
0 |
114,555 |
– 114,555 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR CORPORATION |
|
198 181 |
1 263,89 |
103,737 |
111,13 |
–7,393 |
1,294 |
5,755 |
0,802 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
P5 |
487 789 |
1 451,33 |
112,412 |
121,673 |
–9,264 |
1,188 |
4,956 |
1,008 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P10 |
1 024 464 |
1 522,43 |
116,184 |
119,907 |
–3,727 |
0 |
0 |
1,593 |
0,004 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
203 526 |
1 972,99 |
79,703 |
133,278 |
–53,575 |
0 |
0 |
0,547 |
0 |
|
ZHAOQING XIAOPENG INVESTMENT OF NEW ENERGY CO LTD |
DMD |
356 |
2 110,19 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ZHEJIANG GEELY AUTOMOBILE CO LTD |
|
26 356 |
1 951,74 |
28,051 |
134,035 |
– 105,984 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Tablica 2
Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost udruženja proizvođača novih osobnih automobila u kalendarskoj godini 2022. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
|
Ime udruženja |
Udruženja |
Ukupan broj registracija |
Prosječna masa u voznom stanju |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Odstupanje od ciljne vrijednosti |
Olakšice |
Ograničenje olakšica za 2022. |
Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u |
|
BMW |
P1 |
635 586 |
1 778,76 |
104,942 |
127,461 |
–22,519 |
0 |
0 |
1,965 |
0 |
|
|
FORD |
P2 |
405 993 |
1 559,44 |
113,252 |
122,866 |
–9,616 |
0 |
0 |
2,628 |
0,002 |
|
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3 |
432 844 |
1 463,07 |
101,377 |
112,585 |
–11,211 |
0 |
0 |
1,508 |
0,003 |
|
|
KIA |
P4 |
434 254 |
1 468,54 |
99,848 |
112,449 |
–12,604 |
0 |
0 |
1,292 |
0,003 |
|
|
MAZDA-SUBARU-SUZUKI-TOYOTA |
P5 |
721 891 |
1 425,07 |
114,248 |
118,620 |
–4,378 |
1,677 |
4,956 |
1,311 |
0,006 |
|
|
MERCEDES-BENZ |
P6 |
553 888 |
1 873,59 |
111,928 |
126,607 |
–14,686 |
0 |
0 |
0,796 |
0,007 |
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P7 |
1 229 810 |
1 344,67 |
104,741 |
110,277 |
–5,539 |
0 |
0 |
2,280 |
0,003 |
|
|
STELLANTIS |
P8 |
1 838 890 |
1 342,40 |
103,170 |
118,285 |
–15,116 |
0 |
0 |
2,144 |
0,001 |
|
|
TESLA-HONDA-JLR |
P9 |
263 451 |
1 953,05 |
49,913 |
136,938 |
–87,026 |
0 |
0 |
0,500 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P10 |
2 341 844 |
1 572,56 |
118,502 |
121,575 |
–3,075 |
0 |
0 |
1,569 |
0,002 |
119,440 |
Objašnjenja uz tablice 1 i 2:
Za izračune vrijednosti navedenih u tablicama uzeta su u obzir samo vozila za koja su dostavljene vrijednosti specifičnih emisija CO2 i mase u voznom stanju.
Vrijednosti navedene u tablici 1 vrijednosti su koje bi se primjenjivale na pojedinačnog proizvođača da on u kalendarskoj godini 2022. nije bio član udruženja proizvođača.
Stupac A:
Tablica 1: „ime proizvođača” znači ime proizvođača kako ga je taj proizvođač prijavio Komisiji ili, ako ime nije prijavljeno, ime koje je dostavilo tijelo nadležno za izvješćivanje.
Tablica 2: „ime udruženja” znači ime udruženja kako ga je naveo voditelj udruženja.
Stupac B:
„D” znači da je odstupanje odobreno za kalendarsku godinu 2022. u skladu s člankom 10. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/631 (mali proizvođač).
„ND” znači da je odstupanje odobreno za kalendarsku godinu 2022. u skladu s člankom 10. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 (specijalizirani proizvođač).
„DMD” znači da se primjenjuje de minimis izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 tako da proizvođač u kalendarskoj godini 2022. ne mora poštovati ciljnu vrijednost specifičnih emisija.
„P” znači da je proizvođač član udruženja proizvođača koje je osnovano u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631 i čiji je sporazum o udruživanju valjan za kalendarsku godinu 2022.
Stupac C:
„Ukupan broj registracija” znači ukupan broj novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
Stupac D:
„Prosječna masa u voznom stanju” (kg) znači prosječna masa u voznom stanju novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
Stupac E:
„Prosječne specifične emisije CO2 ” (g CO2/km) znači prosječne specifične emisije CO2 utvrđene u skladu s Uredbom Komisije (EU) 2017/1151 (1) za nove osobne automobile registrirane u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
U izračunu prosječnih specifičnih emisija CO2 Komisija je, ovisno o slučaju, uzela u obzir sljedeće:
|
— |
korištenje olakšica (stupac H); |
|
— |
uštede emisija CO2 koje proizlaze iz korištenja ekoinovacija (stupac J). |
Stupac F:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” (g CO2/km) znači ciljna vrijednost specifičnih emisija proizvođača (tablica 1) ili udruženja proizvođača (tablica 2) izračunana u skladu s dijelom A točkom 4. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/631 ili, ovisno o slučaju („D” ili „ND” u stupcu B u tablici 1), ciljna vrijednost odstupanja odobrena u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/631.
Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema svjetskom usklađenom postupku testiranja za laka vozila (WLTP) koja se upotrebljava za izračun ciljne vrijednosti specifičnih emisija utvrđena je u dijelu A Priloga II. Provedbenoj odluci Komisije (EU) 2022/2087 (2) ili dijelu A Priloga I. Provedbenoj odluci Komisije (EU) 2023/1623 (3). Za udruženja proizvođača iz tablice 2 čiji se sastav promijenio u kalendarskoj godini 2022. referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u navedena je u stupcu L tablice 2.
Ako se na proizvođača primjenjuje izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 („DMD” u stupcu B tablice 1), ne primjenjuju se ciljne vrijednosti specifičnih emisija te se stoga ne navode ni „odstupanje od ciljne vrijednosti” (stupac G) ni „granična vrijednost dopuštene pogreške” (stupac K).
Stupac G:
„Odstupanje od ciljne vrijednosti” (g CO2/km) znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F), od koje se oduzima granična vrijednost dopuštene pogreške (stupac K).
Ako je vrijednost odstupanja od ciljne vrijednosti veća od nule, to znači da je ciljna vrijednost specifičnih emisija premašena.
Za proizvođača koji je član udruženja proizvođača („P” u stupcu B tablice 1) poštovanje ciljne vrijednosti specifičnih emisija procjenjuje se samo na razini udruženja.
Stupac H:
„Olakšice” (g CO2/km) znači emisijski bonusi iz članka 5. Uredbe (EU) 2019/631 utvrđeni u skladu s točkom 4.1. podtočkom (g) Obavijesti Komisije 2017/C 218/01 (4) koji se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E). Za utvrđivanje iznosa olakšice dodijeljene proizvođaču ili udruženju proizvođača svaki njihov novi osobni automobil registriran 2022. u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj sa specifičnim emisijama CO2 manjima od 50 g CO2/km (NEDC) broji se kao 1,33 osobna automobila.
Stupac I:
„Ograničenje olakšica za 2022.” (g CO2/km) znači maksimalni broj olakšica koje se mogu upotrijebiti u kalendarskoj godini 2022., izračunan u skladu s člankom 5. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1153 (5) i točkom 6.3. Obavijesti Komisije 2017/C 218/01. Ako je izračunani broj olakšica u kalendarskoj godini 2022. bio veći od „ograničenja olakšica za 2022.”, za izračun se uzima u obzir vrijednost tog ograničenja (stupac H).
Za udruženja proizvođača iz tablice 2 čiji se sastav promijenio u odnosu na kalendarsku godinu 2021. „ograničenje olakšica za 2022.” izračunava se kao prosjek vrijednosti „ograničenja olakšica za 2022.” navedenih za svakog člana udruženja u stupcu I tablice 1, ponderirano u skladu s ukupnim brojem osobnih automobila sa specifičnim emisijama prema NEDC-u od najviše 50 g CO2/km koje su članovi udruženja registrirali u kalendarskoj godini 2022.
Stupac J:
„Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama” (g CO2/km) znači uštede emisija koje se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac F), a koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija koje provjereno doprinose smanjenju emisija CO2 i koje je Komisija odobrila u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) 2019/631. Uzete su u obzir samo ekoinovacije odobrene na temelju ispitivanja emisija u skladu s WLTP-om. Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama izračunavaju se u skladu s člankom 6. Provedbene uredbe (EU) 2017/1153 i točkom 4.1. podtočkom (f) Obavijesti Komisije 2017/C 218/01.
Stupac K:
„Granična vrijednost dopuštene pogreške” (g CO2/km) znači vrijednost kojom je u izračunu odstupanja od ciljne vrijednosti (stupac G) prilagođena razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F) kako bi se uzeli u obzir obrasci s oznakom pogreške B koje je Komisiji dostavio proizvođač (tablica 1) odnosno udruženje proizvođača (tablica 2), kako je navedeno u članku 6. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2021/392 (6).
Ta se granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava sljedećom formulom:
|
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
= |
apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
prosječne specifične emisije CO2, uključujući obrasce s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu E); |
|
TG1 |
= |
ciljna vrijednost specifičnih emisija, uključujući obrasce s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu F); |
|
AC2 |
= |
prosječne specifične emisije CO2 izračunane nakon isključivanja obrazaca s oznakom pogreške B; |
|
TG2 |
= |
ciljna vrijednost specifičnih emisija izračunana nakon isključivanja obrazaca s oznakom pogreške B. |
Stupac L (tablica 2):
„Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u” znači referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u utvrđena u skladu s dijelom A točkom 3. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/631. Vrijednost se navodi samo za nova udruženja i udruženja proizvođača čiji se sastav promijenio u kalendarskoj godini 2022. Za ostala je udruženja proizvođača referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u navedena u dijelu A Priloga II. Provedbenoj odluci (EU) 2022/2087 ili dijelu A Priloga I. Provedbenoj odluci (EU) 2023/1623.
(1) Uredba Komisije (EU) 2017/1151 оd 1. lipnja 2017. o dopuni Uredbe (EZ) br. 715/2007 Europskog parlamenta i Vijeća o homologaciji tipa motornih vozila u odnosu na emisije iz lakih osobnih i gospodarskih vozila (Euro 5 i Euro 6) i pristupu podacima za popravke i održavanje vozila, o izmjeni Direktive 2007/46/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, Uredbe Komisije (EZ) br. 692/2008 i Uredbe Komisije (EU) br. 1230/2012 te stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 692/2008 (SL L 175, 7.7.2017., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1151/oj).
(2) Provedbena odluka Komisije (EU) 2022/2087 оd 26. rujna 2022. o potvrđivanju ili izmjeni privremenog izračuna prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za proizvođače osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2020. te o obavješćivanju proizvođača o vrijednostima koje treba upotrebljavati za izračun ciljnih vrijednosti specifičnih emisija i ciljnih vrijednosti prema odstupanjima za kalendarske godine od 2021. do 2024. u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 280, 28.10.2022., str. 49., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2087/oj).
(3) Provedbena odluka Komisije (EU) 2023/1623 оd 3. kolovoza 2023. o utvrđivanju vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača i udruženja proizvođača novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2021. i vrijednosti koje treba upotrebljavati za izračun ciljnih vrijednosti specifičnih emisija od 2025. nadalje u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća te o ispravku Provedbene odluke (EU) 2022/2087 (SL L 200, 10.8.2023., str. 5., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/1623/oj).
(4) Obavijest Komisije 2017/C 218/01 Smjernice za praćenje i dostavljanje podataka o registraciji novih lakih vozila (SL C 218, 7.7.2017., str. 1.).
(5) Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/1153 od 2. lipnja 2017. o utvrđivanju metodologije za određivanje korelacijskih parametara nužnih za uzimanje u obzir promjene regulatornog ispitnog postupka i o izmjeni Uredbe (EU) br. 1014/2010 (SL L 175, 7.7.2017., str. 679., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1153/oj).
(6) Provedbena uredba Komisije (EU) 2021/392 оd 4. ožujka 2021. o praćenju podataka koji se odnose na emisije CO2 osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila i izvješćivanju o njima u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage provedbenih uredbi Komisije (EU) br. 1014/2010, (EU) br. 293/2012, (EU) 2017/1152 i (EU) 2017/1153 (SL L 77, 5.3.2021., str. 8., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/392/oj).
PRILOG II.
UČINKOVITOST PROIZVOĐAČA NOVIH LAKIH GOSPODARSKIH VOZILA
Tablica 1
Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost pojedinačnih proizvođača novih lakih gospodarskih vozila u kalendarskoj godini 2022. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Ime proizvođača |
Udruženja Odstupanja Izuzeća |
Ukupan broj registracija |
Prosječna masa u voznom stanju |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Odstupanje od ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
ADDAX MOTOR NV |
DMD |
85 |
1 163,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ALFA ROMEO SPA |
P6 |
446 |
1 755,00 |
146,012 |
162,000 |
–15,988 |
1,241 |
0 |
|
ALKE SRL |
DMD |
147 |
1 147,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
AUDI AG |
P7 |
54 |
1 833,30 |
158,750 |
184,858 |
–26,108 |
2,769 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P5 |
751 |
1 251,01 |
121,432 |
111,915 |
9,517 |
2,135 |
0 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P6 |
48 601 |
1 851,17 |
185,838 |
218,192 |
–32,355 |
0,583 |
0,001 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P6 |
110 954 |
1 892,23 |
184,649 |
217,999 |
–33,350 |
0,607 |
0 |
|
BATTSWAP INC |
DMD |
16 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
|
B-ON GMBH |
DMD |
2 511 |
1 847,11 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
DMD |
377 |
1 772,93 |
0 |
|
|
0 |
|
|
CENNTRO AUTOMOTIVE CORPORATION |
DMD |
136 |
1 435,55 |
0 |
|
|
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
1 280 |
1 186,82 |
136,859 |
|
|
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
DMD |
476 |
2 040,00 |
288,000 |
|
|
0 |
|
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P7 |
3 |
2 285,00 |
219,193 |
230,218 |
–11,025 |
1,474 |
0 |
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
DMD |
22 |
1 236,82 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ETESIA SAS |
DMD |
5 |
1 171,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
EVUM MOTORS GMBH |
DMD |
155 |
1 601,38 |
0 |
|
|
0 |
|
|
FCA US LLC |
P6 |
2 357 |
2 072,38 |
204,939 |
198,593 |
6,346 |
0,388 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
29 795 |
2 337,67 |
250,468 |
233,677 |
16,791 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
122 289 |
1 982,81 |
187,308 |
200,635 |
–13,328 |
0,060 |
0,001 |
|
GARIA AS |
DMD |
6 |
942,33 |
0 |
|
|
0 |
|
|
GOUPIL INDUSTRIE SAS |
|
654 |
1 265,29 |
0 |
93,245 |
–93,245 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
558 |
1 857,07 |
224,000 |
|
|
0 |
|
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3/DMD |
35 |
1 116,97 |
119,929 |
|
|
2,128 |
|
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3/DMD |
198 |
2 026,43 |
200,660 |
|
|
0,148 |
|
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3/DMD |
36 |
1 525,50 |
104,233 |
|
|
1,656 |
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
D |
8 613 |
2 157,26 |
240,324 |
249 |
–8,676 |
0 |
0 |
|
IVECO SPA |
|
11 458 |
2 401,72 |
274,612 |
292,670 |
–18,080 |
0 |
0,022 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
3 526 |
2 164,50 |
196,256 |
222,285 |
–26,029 |
2,530 |
0 |
|
KG MOBILITY CORPORATION |
DMD |
637 |
2 193,18 |
235,063 |
|
|
0 |
|
|
KIA CORPORATION |
P4/DMD |
302 |
1 169,19 |
111,691 |
|
|
1,557 |
|
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4/DMD |
196 |
1 588,82 |
133,508 |
|
|
1,625 |
|
|
LIGIER GROUP |
DMD |
133 |
712,71 |
0 |
|
|
0 |
|
|
LLC AUTOMOBILE PLANT GAZ |
DMD |
76 |
2 506,08 |
344,868 |
|
|
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
59 |
2 278,53 |
20,610 |
|
|
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
|
8 |
1 357,38 |
128,377 |
148,449 |
–20,072 |
3,623 |
0 |
|
MAN TRUCK & BUS SE |
P7 |
10 112 |
2 228,95 |
242,563 |
240,813 |
1,750 |
1,297 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
DMD |
6 |
1 694,33 |
147,000 |
|
|
0 |
|
|
MELEX SP ZOO |
DMD |
2 |
1 230,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
MERCEDES-BENZ AG |
|
111 283 |
2 191,48 |
204,725 |
225,594 |
–20,872 |
0,808 |
0,003 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P5 |
9 |
1 975,00 |
46,000 |
158,619 |
– 112,619 |
0 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P5 |
6 231 |
2 076,22 |
236,963 |
205,339 |
31,624 |
1,285 |
0 |
|
NEXTEM E-MOBILITY LIMITED |
DMD |
40 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P5 |
16 013 |
1 848,27 |
179,315 |
180,4 |
–1,093 |
1,649 |
0,008 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P6 |
20 445 |
1 564,91 |
141,763 |
170,86 |
–29,097 |
0,223 |
0 |
|
OZ TRUCK SRL |
DMD |
1 |
1 600,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
PIAGGIO & C SPA |
D |
4 339 |
1 387,39 |
189,461 |
194 |
–4,583 |
0 |
0,044 |
|
POLARIS SALES EUROPE SARL |
DMD |
520 |
963,40 |
0 |
|
|
0 |
|
|
RENAULT SAS |
P5 |
163 568 |
1 790,55 |
181,783 |
196,187 |
–14,409 |
1,654 |
0,005 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8 339 |
2 220,93 |
270,658 |
277,862 |
–7,217 |
1,020 |
0,013 |
|
ROMANITAL SRL |
DMD |
47 |
1 625,74 |
246,021 |
|
|
0 |
|
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
D |
3 841 |
2 027,65 |
56,509 |
174 |
– 117,491 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
2 |
1 753,50 |
21,500 |
140,114 |
– 118,614 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P7 |
79 |
1 423,95 |
129,004 |
132,666 |
–3,662 |
0,085 |
0 |
|
SKODA AUTO AS |
P7 |
111 |
1 565,50 |
132,764 |
147,777 |
–15,013 |
1,975 |
0 |
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P6 |
80 558 |
1 490,15 |
131,592 |
154,580 |
–22,991 |
0,134 |
0,003 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P6 |
73 342 |
1 618,64 |
160,964 |
175,359 |
–14,396 |
1,513 |
0,001 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
|
499 |
1 785,75 |
0 |
143,209 |
– 143,209 |
0 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
D |
9 469 |
1 164,93 |
172,976 |
174 |
–1,024 |
0,002 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
57 217 |
1 872,01 |
179,669 |
204,655 |
–24,989 |
0,510 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P7 |
102 843 |
1 926,45 |
184,203 |
192,942 |
–8,739 |
1,408 |
0 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
DMD |
1 465 |
1 851,29 |
136,642 |
|
|
1,168 |
|
Tablica 2
Vrijednosti koje se odnose na učinkovitost udruženja proizvođača novih lakih gospodarskih vozila u kalendarskoj godini 2022. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime udruženja |
Udruženja Izuzeća |
Ukupan broj registracija |
Prosječna masa u voznom stanju |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Odstupanje od ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u |
|
BMW |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
184,352 |
|
FORD |
P2 |
152 084 |
2 052,33 |
199,682 |
207,047 |
–7,365 |
0,048 |
0 |
210,991 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3/DMD |
269 |
1 841,06 |
177,252 |
|
|
0,607 |
|
|
|
KIA |
P4/DMD |
498 |
1 334,34 |
120,278 |
|
|
1,583 |
|
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P5 |
186 572 |
1 802,88 |
183,164 |
191,362 |
–8,203 |
1,644 |
0,005 |
|
|
STELLANTIS |
P6 |
336 703 |
1 711,71 |
164,453 |
188,903 |
–24,451 |
0,665 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P7 |
113 202 |
1 952,73 |
189,317 |
196,705 |
–7,388 |
1,397 |
0 |
204,217 |
Objašnjenja uz tablice 1 i 2:
Za izračune vrijednosti navedenih u tablicama uzeta su u obzir samo vozila za koja su dostavljene vrijednosti specifičnih emisija CO2 i mase u voznom stanju.
Vrijednosti navedene u tablici 1 vrijednosti su koje bi se primjenjivale na pojedinačnog proizvođača da on u kalendarskoj godini 2022. nije bio član udruženja proizvođača.
Stupac A:
Tablica 1: „ime proizvođača” znači ime proizvođača kako ga je taj proizvođač prijavio Komisiji ili, ako ime nije prijavljeno, ime koje je dostavilo tijelo nadležno za izvješćivanje.
Tablica 2: „ime udruženja” znači ime udruženja kako ga je naveo voditelj udruženja.
Stupac B:
„D” znači da je odstupanje odobreno za kalendarsku godinu 2022. u skladu s člankom 10. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/631 (mali proizvođač).
„DMD” znači da se primjenjuje de minimis izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 tako da proizvođač u kalendarskoj godini 2022. ne mora poštovati ciljnu vrijednost specifičnih emisija.
„P” znači da je proizvođač član udruženja proizvođača koje je osnovano u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631 i čiji je sporazum o udruživanju valjan za kalendarsku godinu 2022.
Stupac C:
„Ukupan broj registracija” znači ukupan broj novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
Stupac D:
„Prosječna masa u voznom stanju” (kg) znači prosječna masa u voznom stanju novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
Stupac E:
„Prosječne specifične emisije CO2 ” (g CO2/km) znači prosječne specifične emisije CO2 utvrđene u skladu s Uredbom (EU) 2017/1151 za sva nova laka gospodarska vozila registrirana u Europskoj uniji, Islandu i Norveškoj u kalendarskoj godini 2022. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1) ili članovi udruženja (tablica 2).
U izračunu prosječnih specifičnih emisija CO2 Komisija je, ovisno o slučaju, uzela u obzir uštede emisija CO2 koje proizlaze iz korištenja ekoinovacija (stupac H).
Stupac F:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” (g CO2/km) znači ciljna vrijednost specifičnih emisija proizvođača (tablica 1) ili udruženja proizvođača (tablica 2) izračunana u skladu s dijelom B točkom 4. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/631 ili, ovisno o slučaju („D” u stupcu B u tablici 1), ciljna vrijednost odstupanja odobrena u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/631.
Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u koja se upotrebljava za izračun ciljne vrijednosti specifičnih emisija utvrđena je u dijelu B Priloga II. Provedbenoj odluci (EU) 2022/2087 ili dijelu B Priloga I. Provedbenoj odluci (EU) 2023/1623. Za udruženja proizvođača iz tablice 2 čiji se sastav promijenio u kalendarskoj godini 2022. referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u navedena je u stupcu J tablice 2.
Ako se na proizvođača primjenjuje izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4 Uredbe (EU) 2019/631 („DMD” u stupcu B tablice 1), ne primjenjuju se ciljne vrijednosti specifičnih emisija te se stoga ne navode ni „odstupanje od ciljne vrijednosti” (stupac G) ni „granična vrijednost dopuštene pogreške” (stupac I).
Stupac G:
„Odstupanje od ciljne vrijednosti” (g CO2/km) znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F), od koje se oduzima granična vrijednost dopuštene pogreške (stupac I).
Ako je vrijednost odstupanja od ciljne vrijednosti veća od nule, to znači da je ciljna vrijednost specifičnih emisija premašena.
Za proizvođača koji je član udruženja proizvođača („P” u stupcu B tablice 1) poštovanje ciljne vrijednosti specifičnih emisija procjenjuje se samo na razini udruženja.
Stupac H:
„Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama” (g CO2/km) znači uštede emisija koje se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E), a koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija koje provjereno doprinose smanjenju emisija CO2 i koje je Komisija odobrila u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) 2019/631. Uzete su u obzir samo ekoinovacije odobrene na temelju ispitivanja emisija u skladu s WLTP-om. Uštede CO2 zahvaljujući ekoinovacijama izračunavaju se u skladu s člankom 5. Provedbene uredbe (EU) 2017/1152 i točkom 4.1. podtočkom (f) Obavijesti Komisije 2017/C 218/01.
Stupac I:
„Granična vrijednost dopuštene pogreške” (g CO2/km) znači vrijednost kojom je u izračunu odstupanja od ciljne vrijednosti (stupac G) prilagođena razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F) kako bi se uzeli u obzir obrasci s oznakom pogreške B koje je Komisiji dostavio proizvođač (tablica 1) odnosno udruženje proizvođača (tablica 2), kako je navedeno u članku 6. Provedbene uredbe (EU) 2021/392.
Ta se granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava sljedećom formulom:
|
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
= |
apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
prosječne specifične emisije CO2, uključujući obrasce s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu E); |
|
TG1 |
= |
ciljna vrijednost specifičnih emisija, uključujući obrasce s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu F); |
|
AC2 |
= |
prosječne specifične emisije CO2 izračunane nakon isključivanja obrazaca s oznakom pogreške B; |
|
TG2 |
= |
ciljna vrijednost specifičnih emisija izračunana nakon isključivanja obrazaca s oznakom pogreške B. |
Stupac J (tablica 2):
„Referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u” znači referentna ciljna vrijednost specifičnih emisija prema WLTP-u utvrđena u skladu s dijelom B točkom 3. Priloga I. Uredbi (EU) 2019/631. Vrijednost se navodi samo za nova udruženja i udruženja proizvođača čiji se sastav promijenio u kalendarskoj godini 2022. Za ostala su udruženja proizvođača referentne ciljne vrijednosti specifičnih emisija prema WLTP-u navedene u dijelu B Priloga II. Provedbenoj odluci (EU) 2022/2087 ili dijelu B Priloga I. Provedbenoj odluci (EU) 2023/1623.
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/865/oj
ISSN 1977-0847 (electronic edition)