|
Официален вестник |
BG Серия L |
|
2024/865 |
20.3.2024 |
РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2024/865 НА КОМИСИЯТА
от 18 март 2024 година
за определяне на стойностите във връзка с резултатите на производителите и групите от производители на нови леки пътнически автомобили и нови леки търговски превозни средства за календарната 2022 година съгласно Регламент (ЕС) 2019/631 на Европейския парламент и на Съвета
(нотифицирано под номер С(2024) 1653)
(само текстовете на английски, датски, естонски, испански, италиански, немски, нидерландски, полски, румънски, унгарски, френски, хърватски и шведски език са автентични)
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,
като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/631 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за определяне на стандарти за емисиите на CO2 от нови леки пътнически автомобили и от нови леки търговски превозни средства и за отмяна на регламенти (ЕО) № 443/2009 и (ЕС) № 510/2011 (1), и по-специално член 7, параграф 5, втора алинея и член 9, параграф 1 от него,
като има предвид, че:
|
(1) |
В съответствие с Регламент (ЕС) 2019/631 от Комисията се изисква всяка година да определя средните специфични емисии на CO2 и целта за специфичните емисии за всеки производител или група от производители, отговорни за нови леки пътнически автомобили и нови леки търговски превозни средства, регистрирани в Съюза. |
|
(2) |
Изчисляването на средните специфични емисии на CO2 и на целите за специфичните емисии за календарната 2022 г., трябва да се основава на подробните данни от докладващите органи по отношение на регистрациите на нови леки пътнически автомобили и на нови леки търговски превозни средства. |
|
(3) |
Всички докладващи органи предадоха на Комисията своите данни за календарната 2022 г. В някои случаи обаче това е било с известно закъснение спрямо крайния срок за докладване — 28 февруари 2023 г. В случаите, в които проверката на данните от страна на Комисията показа, че някои данни липсват или са очевидно неправилни, Комисията се свърза със съответните докладващи органи и с тяхно съгласие коригира или допълни данните по съответния начин. Когато не е било постигнато съгласие с даден докладващ орган, предварителните данни, предадени от този докладващ орган, не са коригирани. |
|
(4) |
Комисията публикува предварителните данни на 20 юни 2023 г. На 27 юни 2023 г. Комисията съобщи на 92 производители на леки пътнически автомобили и на 71 производители на леки търговски превозни средства, а също така и на съответните групи предварителните изчисления на техните средни специфични емисии на CO2 и техните цели за специфичните емисии за календарната 2022 г. |
|
(5) |
Вследствие на това 55 производители на леки пътнически автомобили и 37 производители на леки търговски превозни средства уведомиха Комисията за грешки в техните данни в съответствие с член 7, параграф 5, първа алинея от Регламент (ЕС) 2019/631. Комисията провери грешките, за които беше уведомена от производителите, както и причините за тяхното коригиране. |
|
(6) |
За трима производители на леки търговски превозни средства всички превозни средства, докладвани в предварителния набор от данни, бяха извън обхвата на Регламент (ЕС) 2019/631 и поради това не са включени в настоящото решение. При един производител на леки пътнически автомобили и един производител на леки търговски превозни средства за нито едно от превозните средства в предварителния набор от данни не са докладвани специфичните емисии на CO2 от хармонизираната в световен мащаб процедура за изпитване на лекотоварни превозни средства (WLTP). При четирима производители на леки търговски превозни средства за нито едно от превозните средства в предварителния набор от данни не е докладвана масата в готовност за движение. Тъй като и двете стойности са необходими за изчисляване на показателите на производителя през календарната 2022 г., тези шестима производители не са включени в настоящото решение. |
|
(7) |
В резултат на грешките, които Комисията провери, е необходимо да се потвърдят или изменят предварителните изчисления за общо 91 производители на леки пътнически автомобили и 63 производители на леки търговски превозни средства. |
|
(8) |
В съответствие с член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631 производителите, които заедно с всички свои свързани предприятия, са отговорни през предходната календарна година за по-малко от 1 000 нови леки пътнически автомобила или за по-малко от 1 000 нови леки търговски превозни средства, регистрирани в Съюза, са освободени от изпълнението на цел за специфичните емисии. Целесъобразно е обаче да се изчислят и докладват техните средни специфични емисии на CO2, а също така и броят на регистрираните нови леки пътнически автомобили и леки търговски превозни средства. |
|
(9) |
Записите с пълни данни за масата в готовност за движение и за емисиите на CO2, но с липсващи или неправилни идентификационни номера на превозното средство и поради това маркирани с код за грешка „B“, също така следва да бъдат включени в изчислението на целите за специфичните емисии и на средните специфични емисии на CO2. Въпреки това, тъй като производителят не може да провери или коригира тези записи, е целесъобразно при определяне на отстоянието от целта на съответния производител да се приложи интервал на грешката. Интервалът на грешката се изчислява като разлика между средната стойност на специфичните емисии на CO2 и изчислената цел за специфичните емисии, като се вземат под внимание всички регистрации на превозни средства, които не могат да бъдат проверени от производителя. Независимо дали тази разлика е положителна или отрицателна, приложеният интервал на грешката винаги подобрява позицията на производителя по отношение на неговата цел за специфичните емисии. |
|
(10) |
Когато след отчитане на интервала на грешката отстоянието от целта на даден производител или група от производители е по-голямо от нула, се начислява такса за извънредно количество емисии в съответствие с член 8 от Регламент (ЕС) 2019/631. Такъв е случаят с един производител на леки пътнически автомобили. |
|
(11) |
Стойностите, свързани с резултатите на даден производител, както са потвърдени или изменени с настоящото решение, могат да бъдат обект на преразглеждане в случай че съответните национални органи потвърдят наличието на несъответствия в стойностите на емисиите на CO2 или стойностите на масата, предоставени за целите на определяне на спазването от страна на производителя на целта за специфичните емисии, |
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
1. Стойностите, свързани с резултатите на производителите и групите от производители на нови леки пътнически автомобили по отношение на календарната 2022 г., както е посочено в член 9, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2019/631, са дадени в приложение I към настоящото решение.
2. Стойностите, свързани с резултатите на производителите и групите от производители на нови леки търговски превозни средства по отношение на календарната 2022 г., както е посочено в член 9, параграфи 1 и 2 от Регламент (ЕС) 2019/631, са дадени в приложение II към настоящото решение.
Член 2
Адресати на настоящото решение са следните отделни производители и групи от производители, образувани в съответствие с член 6 от Регламент (ЕС) 2019/631:
|
(1) |
|
|
(2) |
|
|
(3) |
|
|
(4) |
|
|
(5) |
|
|
(6) |
|
|
(7) |
|
|
(8) |
|
|
(9) |
|
|
(10) |
|
|
(11) |
|
|
(12) |
|
|
(13) |
|
|
(14) |
|
|
(15) |
|
|
(16) |
|
|
(17) |
|
|
(18) |
|
|
(19) |
|
|
(20) |
|
|
(21) |
|
|
(22) |
|
|
(23) |
|
|
(24) |
|
|
(25) |
|
|
(26) |
|
|
(27) |
|
|
(28) |
|
|
(29) |
|
|
(30) |
|
|
(31) |
|
|
(32) |
|
|
(33) |
|
|
(34) |
|
|
(35) |
|
|
(36) |
|
|
(37) |
|
|
(38) |
|
|
(39) |
|
|
(40) |
|
|
(41) |
|
|
(42) |
|
|
(43) |
|
|
(44) |
|
|
(45) |
|
|
(46) |
|
|
(47) |
|
|
(48) |
|
|
(49) |
|
|
(50) |
|
|
(51) |
|
|
(52) |
|
|
(53) |
|
|
(54) |
|
|
(55) |
|
|
(56) |
|
|
(57) |
|
|
(58) |
|
|
(59) |
|
|
(60) |
|
|
(61) |
|
|
(62) |
|
|
(63) |
|
|
(64) |
|
|
(65) |
|
|
(66) |
|
|
(67) |
|
|
(68) |
|
|
(69) |
|
|
(70) |
|
|
(71) |
|
|
(72) |
|
|
(73) |
|
|
(74) |
|
|
(75) |
|
|
(76) |
|
|
(77) |
|
|
(78) |
|
|
(79) |
|
|
(80) |
|
|
(81) |
|
|
(82) |
|
|
(83) |
|
|
(84) |
|
|
(85) |
|
|
(86) |
|
|
(87) |
|
|
(88) |
|
|
(89) |
|
|
(90) |
|
|
(91) |
|
|
(92) |
|
|
(93) |
|
|
(94) |
|
|
(95) |
|
|
(96) |
|
|
(97) |
|
|
(98) |
|
|
(99) |
|
|
(100) |
|
|
(101) |
|
|
(102) |
|
|
(103) |
|
|
(104) |
|
|
(105) |
|
|
(106) |
|
|
(107) |
|
|
(108) |
|
|
(109) |
|
|
(110) |
|
|
(111) |
|
|
(112) |
|
|
(113) |
|
|
(114) |
|
|
(115) |
|
|
(116) |
|
|
(117) |
|
|
(118) |
|
|
(119) |
|
|
(120) |
|
|
(121) |
|
|
(122) |
|
|
(123) |
|
|
(124) |
|
|
(125) |
|
|
(126) |
|
|
(127) |
|
|
(128) |
|
|
(129) |
|
Съставено в Брюксел на 18 март 2024 година.
За Комисията
Wopke HOEKSTRA
Член на Комисията
(1) ОВ L 111, 25.4.2019 г., стр. 13., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/631/oj.
ПРИЛОЖЕНИЕ I
РЕЗУЛТАТИ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА НОВИ ЛЕКИ ПЪТНИЧЕСКИ АВТОМОБИЛИ
Таблица 1
Стойности във връзка с резултатите на отделните производители на нови леки пътнически автомобили през календарната 2022 г. в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) 2019/631
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Ж |
З |
И |
Й |
К |
|
Наименование на производителя |
Групи Дерогации Освобождавания |
Общ брой регистрации |
Средна маса при готовност за движение |
Средни специфични емисии на CO2 |
Цел за специфичните емисии |
Отстояние от целта |
Облекчения |
Горна граница на облекченията за 2022 г. |
Намаления на емисии на CO2 от екологични иновации |
Интервал на грешката |
|
ALFA ROMEO SPA |
P8 |
29 798 |
1 703,85 |
154,359 |
122,176 |
32,177 |
0 |
0 |
2,060 |
0,006 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG |
DMD |
694 |
2 112,23 |
240,213 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE GROUP CORP LTD |
DMD |
82 |
1 602,32 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ASTON MARTIN LAGONDA LIMITED |
DMD |
859 |
2 019,93 |
296,87 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
AUDI AG |
P10 |
464 198 |
1 756,35 |
115,832 |
129,983 |
–14,151 |
0 |
0 |
1,311 |
0 |
|
AUDI HUNGARIA ZRT |
P10 |
2 510 |
1 432,72 |
167,301 |
108,36 |
58,941 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P10 |
15 481 |
1 868,46 |
241,251 |
121,711 |
119,540 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P7 |
308 127 |
1 179,73 |
99,874 |
103,374 |
–3,502 |
0 |
0 |
2,511 |
0,002 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P8 |
224 244 |
1 174,72 |
122,223 |
114,536 |
7,687 |
0 |
0 |
3,058 |
0 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P8 |
148 141 |
1 582,11 |
118,624 |
131,132 |
–12,508 |
0 |
0 |
2,186 |
0 |
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA |
P10 |
836 |
1 985,44 |
339,048 |
123,283 |
215,765 |
0 |
7,5 |
0,558 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1 |
625 223 |
1 775,05 |
102,601 |
127,901 |
–25,300 |
0 |
0 |
1,958 |
0 |
|
BENTLEY MOTORS LTD |
P10 |
1 869 |
2 457,13 |
259,682 |
143,256 |
116,426 |
0 |
0 |
1,494 |
0 |
|
BMW M GMBH |
P1 |
10 043 |
1 980,66 |
242,27 |
119,564 |
122,706 |
0 |
0 |
2,492 |
0 |
|
BRILLIANCE SHINERAY CHONGQING AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
60 |
1 649,00 |
188,533 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
|
8 |
2 070,00 |
561,375 |
112,629 |
448,746 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
BUGATTI RIMAC DOO |
|
3 |
2 375,00 |
0 |
148,13 |
– 148,130 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
|
5 777 |
2 078,45 |
0 |
138,255 |
– 138,255 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
DMD |
138 |
673,04 |
151,036 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
CHINA FAW GROUP CO LTD |
DMD |
2 102 |
2 708,29 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
2 233 |
1 833,01 |
61,798 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
DMD |
12 |
865,00 |
191 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
ND |
22 635 |
1 392,35 |
152,302 |
162,613 |
–10,311 |
0,191 |
7,487 |
0 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P10 |
63 171 |
2 038,38 |
164,055 |
135,627 |
28,426 |
0 |
0 |
1,108 |
0,002 |
|
EURASIA MOTOR COMPANY SRL |
DMD |
107 |
1 417,84 |
149,131 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FABBRICA DALLARA SRL |
DMD |
31 |
1 010,00 |
221,871 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
FCA US LLC |
P8 |
53 804 |
1 662,49 |
109,902 |
124,426 |
–14,575 |
0 |
0 |
0,723 |
0,051 |
|
FERRARI SPA |
D |
3 356 |
1 736,17 |
261,033 |
295 |
–33,967 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P2 |
3 075 |
1 848,3 |
265,608 |
112,146 |
153,460 |
0 |
0 |
1,511 |
0,002 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
1 |
2 379,00 |
255 |
147,189 |
107,811 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
402 917 |
1 557,24 |
112,088 |
123,436 |
–11,348 |
0 |
0 |
2,637 |
0 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
D |
1 096 |
1 794,02 |
242,09 |
255 |
–12,910 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
267 |
1 638,16 |
18,604 |
|
|
5,081 |
7,5 |
0 |
|
|
HAIMA CAR CO LTD |
DMD |
286 |
1 712,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
HENAN SUDA ELECTRIC VEHICLE TECHNOLOGY CO LTD |
DMD |
62 |
1 459,35 |
1,912 |
|
|
0,62 |
7,5 |
0 |
|
|
HONDA MOTOR CO LTD |
P9 |
40 168 |
1 482,07 |
120,145 |
118,998 |
1,147 |
0 |
0 |
1,243 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3 |
122 436 |
1 091,48 |
118,677 |
96,204 |
22,473 |
0 |
0 |
1,822 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3 |
101 190 |
1 672,38 |
79,896 |
122,655 |
–42,764 |
0 |
0 |
0,916 |
0,005 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3 |
209 218 |
1 579,30 |
101,642 |
117,45 |
–15,814 |
0 |
0 |
1,61 |
0,006 |
|
IVECO SPA |
DMD |
1 |
2 205,00 |
243 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
P9 |
53 065 |
2 204,71 |
156,855 |
146,319 |
10,533 |
0 |
0 |
1,545 |
0,003 |
|
JIANGLING MOTOR HOLDING CO LTD |
|
1 299 |
1 843,98 |
0 |
109,834 |
– 109,834 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
JIANGXI JIANGLING GROUP ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
75 |
1 675,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
KG MOBILITY CORPORATION |
D |
14 235 |
1 546,84 |
173,771 |
174,397 |
–0,626 |
1,027 |
7,279 |
0 |
0 |
|
KIA CORPORATION |
P4 |
213 231 |
1 399,99 |
83,703 |
110,301 |
–26,598 |
0 |
0 |
1,148 |
0 |
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4 |
221 023 |
1 534,69 |
115,425 |
114,512 |
0,907 |
0 |
0 |
1,431 |
0,006 |
|
LANZHOU ZHIDOU ELECTRIC VEHICLE CO LTD |
DMD |
238 |
866,89 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEAPMOTOR AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
2 |
1 278,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LEEH GROUP KFT |
DMD |
1 |
975,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
1 |
2 233,00 |
19 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
LOTUS CARS LIMITED |
DMD |
233 |
1 211,14 |
215,858 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
LUCID USA INC |
DMD |
9 |
2 435,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
P5 |
66 025 |
1 317,81 |
122,983 |
113,214 |
9,765 |
0 |
4,956 |
3,177 |
0,004 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
D |
770 |
1 191,01 |
156,623 |
164 |
–7,377 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
MANUFACTURE ALPINE DIEPPE JEAN REDELE |
P7 |
2 874 |
1 181,76 |
153,124 |
96,887 |
56,237 |
0 |
0 |
1,409 |
0 |
|
MASERATI SPA |
D |
5 253 |
2 027,45 |
223,464 |
262 |
–38,536 |
0 |
7,5 |
2,511 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
P5 |
98 579 |
1 513,88 |
114,084 |
117,73 |
–3,646 |
4,956 |
4,956 |
0,908 |
0 |
|
MAZDA MOTOR LOGISTICS EUROPE NV |
P5 |
12 702 |
1 429,55 |
128,61 |
115,967 |
12,643 |
0 |
4,956 |
1,144 |
0 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
DMD |
206 |
1 496,54 |
262,544 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
MERCEDES-AMG GMBH |
P6 |
713 |
1 643,04 |
291,067 |
111,555 |
179,512 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
MERCEDES-BENZ AG |
P6 |
553 175 |
1 873,88 |
111,697 |
126,687 |
–14,996 |
0 |
0 |
0,797 |
0,006 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P7 |
27 632 |
1 974,91 |
46,011 |
126,811 |
–80,815 |
0 |
0 |
0 |
0,015 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P7 |
27 205 |
953,84 |
114,892 |
91,588 |
23,304 |
0 |
0 |
1,362 |
0 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
DMD |
171 |
1 136,00 |
167,275 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NANJING GOLDEN DRAGON BUS CO LTD |
DMD |
130 |
1 955,00 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NEXT E.GO MOBILE SE |
DMD |
345 |
1 255,69 |
0 |
|
|
0 |
0 |
0 |
|
|
NIO CO LTD |
DMD |
1 689 |
2 473,51 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P7 |
161 320 |
1 414,77 |
116,625 |
118,553 |
–1,931 |
0 |
0 |
2,259 |
0,003 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P8 |
116 685 |
1 407,46 |
123,526 |
120,49 |
3,036 |
0 |
0 |
2,825 |
0 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SPA |
DMD |
3 |
1 453,00 |
359 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
POLESTAR PERFORMANCE AB |
|
21 423 |
2 106,62 |
0 |
139,193 |
– 139,193 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
RENAULT SAS |
P7 |
702 652 |
1 391,91 |
105,865 |
110,94 |
–5,081 |
0 |
0 |
2,312 |
0,006 |
|
RENAULT TRUCKS |
DMD |
58 |
2 259,12 |
240,686 |
|
|
0 |
7,5 |
1,073 |
|
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
P1 |
320 |
2 704,33 |
366,741 |
145,028 |
221,713 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
|
1 565 |
1 947,35 |
0 |
120,787 |
– 120,787 |
0 |
7,5 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
65 151 |
1 670,72 |
45,386 |
114,687 |
–69,301 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P10 |
298 588 |
1 469,25 |
115,920 |
116,440 |
–0,520 |
0 |
0 |
1,556 |
0 |
|
SECMA SAS |
DMD |
79 |
686,35 |
139,342 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
SKODA AUTO AS |
P10 |
470 727 |
1 490,19 |
116,460 |
118,692 |
–2,233 |
0 |
0 |
1,899 |
0,001 |
|
SMART AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
249 |
1 919,27 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P8 |
837 222 |
1 358,72 |
94,251 |
120,986 |
–26,735 |
0 |
0 |
2,246 |
0 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P8 |
428 996 |
1 232,48 |
95,348 |
109,504 |
–14,156 |
0 |
0 |
1,448 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
P5 |
11 187 |
1 695,57 |
166,67 |
123,521 |
43,145 |
4,077 |
4,956 |
0,85 |
0,004 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
P5 |
45 609 |
1 039,95 |
105,348 |
100,915 |
4,433 |
1,460 |
4,956 |
2,941 |
0 |
|
TESLA INC |
P9 |
170 218 |
1 985,74 |
0 |
114,555 |
– 114,555 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR CORPORATION |
|
198 181 |
1 263,89 |
103,737 |
111,13 |
–7,393 |
1,294 |
5,755 |
0,802 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
P5 |
487 789 |
1 451,33 |
112,412 |
121,673 |
–9,264 |
1,188 |
4,956 |
1,008 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P10 |
1 024 464 |
1 522,43 |
116,184 |
119,907 |
–3,727 |
0 |
0 |
1,593 |
0,004 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
203 526 |
1 972,99 |
79,703 |
133,278 |
–53,575 |
0 |
0 |
0,547 |
0 |
|
ZHAOQING XIAOPENG INVESTMENT OF NEW ENERGY CO LTD |
DMD |
356 |
2 110,19 |
0 |
|
|
0 |
7,5 |
0 |
|
|
ZHEJIANG GEELY AUTOMOBILE CO LTD |
|
26 356 |
1 951,74 |
28,051 |
134,035 |
– 105,984 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Таблица 2
Стойности във връзка с резултатите на групите от производители на нови леки пътнически автомобили през календарната 2022 г. в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) 2019/631
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Ж |
З |
И |
Й |
К |
Л |
|
Наименование на групата |
Групи |
Общ брой регистрации |
Средна маса в готовност за движение |
Средни специфични емисии на CO2 |
Цел за специфичните емисии |
Отстояние от целта |
Облекчения |
Горна граница на облекченията за 2022 г. |
Намаления на емисии на CO2 от екологични иновации |
Интервал на грешката |
Еталонна цел за специфичните емисии по WLTP |
|
BMW |
P1 |
635 586 |
1 778,76 |
104,942 |
127,461 |
–22,519 |
0 |
0 |
1,965 |
0 |
|
|
FORD |
P2 |
405 993 |
1 559,44 |
113,252 |
122,866 |
–9,616 |
0 |
0 |
2,628 |
0,002 |
|
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3 |
432 844 |
1 463,07 |
101,377 |
112,585 |
–11,211 |
0 |
0 |
1,508 |
0,003 |
|
|
KIA |
P4 |
434 254 |
1 468,54 |
99,848 |
112,449 |
–12,604 |
0 |
0 |
1,292 |
0,003 |
|
|
MAZDA-SUBARU-SUZUKI-TOYOTA |
P5 |
721 891 |
1 425,07 |
114,248 |
118,620 |
–4,378 |
1,677 |
4,956 |
1,311 |
0,006 |
|
|
MERCEDES-BENZ |
P6 |
553 888 |
1 873,59 |
111,928 |
126,607 |
–14,686 |
0 |
0 |
0,796 |
0,007 |
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P7 |
1 229 810 |
1 344,67 |
104,741 |
110,277 |
–5,539 |
0 |
0 |
2,280 |
0,003 |
|
|
STELLANTIS |
P8 |
1 838 890 |
1 342,40 |
103,170 |
118,285 |
–15,116 |
0 |
0 |
2,144 |
0,001 |
|
|
TESLA-HONDA-JLR |
P9 |
263 451 |
1 953,05 |
49,913 |
136,938 |
–87,026 |
0 |
0 |
0,500 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P10 |
2 341 844 |
1 572,56 |
118,502 |
121,575 |
–3,075 |
0 |
0 |
1,569 |
0,002 |
119,440 |
Обяснителни бележки към таблици 1 и 2:
За всички изчисления, на които се основават стойностите, посочени в тези таблици, са взети предвид само тези превозни средства, за които са докладвани стойности както на специфичните емисии на CO2, така и на масата в готовност за движение.
За отделен производител, който е член на група от производители през календарната 2022 г., стойностите, включени в таблица 1, са стойностите, които биха се прилагали, ако производителят не е член на група.
Колона A:
Таблица 1: „Наименование на производителя“ означава наименованието на производителя съгласно уведомлението до Комисията от съответния производител или, когато такова уведомление не е било изпратено — наименованието, докладвано от докладващия орган.
Таблица 2: „Наименование на групата“ означава наименованието на групата, обявено от управителя на групата.
Колона Б:
„D“ означава, че за календарната 2022 г. е предоставена дерогация съгласно член 10, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/631 (малък производител).
„ND“ означава, че за календарната 2022 г. е предоставена дерогация съгласно член 10, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631 (производител в определена пазарна ниша).
„DMD“ означава, че се прилага изключение de-minimis в съответствие с член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631, така че на производителя не се налага да постига цел за специфичните емисии през календарната 2022 г.
„Р“ означава, че производителят е член на група от производители, образувана в съответствие с член 6 от Регламент (ЕС) 2019/631, за която споразумението за групиране е валидно за календарната 2022 г.
Колона В:
„Общ брой регистрации“ означава общият брой нови леки пътнически автомобили, регистрирани в Съюза, Исландия и Норвегия през календарната 2022 г., за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
Колона Г:
„Средна маса в готовност за движение“ (kg) означава средната стойност на масата в готовност за движение на новите леки пътнически автомобили, регистрирани в Съюза, Исландия и Норвегия през календарната 2022 г., за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
Колона Д:
„Средни специфични емисии на CO2 “ (g CO2/km) означава средните специфични емисии на CO2, определени в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1151 на Комисията (1) за новите леки пътнически автомобили, регистрирани през 2022 г. в Съюза, Исландия и Норвегия, за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
При изчисляването на средните специфични емисии на CO2 Комисията е взела предвид следното, когато е приложимо:
|
— |
използването на облекчения (колона З); |
|
— |
намаления на емисиите на CO2 в резултат на използването на екологични иновации (колона Й). |
Колона Е:
„Цел за специфичните емисии“ (g CO2/km) означава целта за специфичните емисии на производителя (таблица 1) или групата от производители (таблица 2), изчислена в съответствие с точка 4 от част А от приложение I към Регламент (ЕС) 2019/631, или когато е приложимо („D“ или „ND“ в колона Б на таблица 1) — целта по дерогацията, предоставена съгласно член 10 от Регламент (ЕС) 2019/631.
Еталонната цел за специфичните емисии по хармонизираната в световен мащаб процедура за изпитване на леки превозни средства (WLTP), използвана за изчисляване на целта за специфичните емисии, е определената в част А от приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 на Комисията (2) или част А от приложение I към Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1623 (3). За групите от производители, включени в таблица 2 с промяна в състава им през календарната 2022 г., еталонната цел за специфичните емисии по WLTP е посочена в колона Л на таблица 2.
Когато даден производител се ползва от освобождаване съгласно член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631 („DMD“ в колона Б на таблица 1), не се прилага цел за специфичните емисии и следователно не се посочва „отстояние от целта“ (колона Ж) или „интервал на грешката“ (колона К).
Колона Ж:
„Отстояние от целта“ (g CO2/km) означава разликата между средната стойност на специфичните емисии на CO2 (колона Д) и целта за специфичните емисии (колона Е), от която е изваден интервалът на грешката (колона К).
Когато стойността на отстоянието от целта е по-голяма от нула, това означава, че целта за специфичните емисии е била надхвърлена.
За производител, който е член на група от производители („P“ в колона Б на таблица 1), спазването на целта за специфичните емисии се оценява само на нивото на групата.
Колона З:
„Облекчения“ (g CO2/km) означава кредити за емисии, посочени в член 5 от Регламент (ЕС) 2019/631 и определени в съответствие с точка 4.1, буква ж) от Известие 2017/C 218/01 на Комисията (4), които трябва да бъдат взети предвид при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 (колона Д). За определяне на размера на облекченията, предоставени на производител или група от производители, всеки от неговите нови леки пътнически автомобили, регистрирани през 2022 г. в Съюза, Исландия и Норвегия, със специфични емисии на CO2 под 50 g CO2/km (NEDC), се брои за 1,33 леки пътнически автомобила.
Колона И:
„Горна граница на облекченията за 2022 г.“ (g CO2/km) означава максималното количество облекчения, което може да се използва през календарната 2022 г., изчислено в съответствие с член 5 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1153 на Комисията (5) и точка 6.3 от Известие 2017/C 218/01 на Комисията. В случай че изчисленото количество на облекченията през календарната 2022 г. е било по-високо от „горната граница на облекченията за 2022 г.“, стойността, взета предвид при изчислението (колона З), е ограничена до тази горна граница.
За групите от производители, изброени в таблица 2, чийто състав е променен в сравнение с календарната 2021 г., „горната граница на облекченията за 2022 г.“ се изчислява като средно аритметично от стойностите на „горната граница на облекченията за 2022 г.“, дадени за всеки член на групата в колона И на таблица 1, претеглени спрямо общия брой леки автомобили със специфични емисии по NEDC от не повече от 50 g CO2/km, регистрирани през календарната 2022 г. от членовете на групата.
Колона Й:
„Намаления на емисиите на CO2 от екологични иновации“ (g CO2/km) означава намаленията на емисии, взети предвид при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 (колона Е), и които са постигнати чрез използването на новаторски технологии с проверен принос за намаляването на CO2 и Комисията е одобрила в съответствие с член 11 от Регламент (ЕС) 2019/631. Взети са предвид само екологичните иновации, одобрени във връзка с процедурата за изпитването на емисии по WLTP. Намаленията на емисиите на CO2, дължащи се на екологични иновации, се изчисляват в съответствие с член 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1153 и точка 4.1, буква е) от Известие 2017/C 218/01 на Комисията.
Колона К:
„Интервал на грешката“ (g CO2/km) означава стойността, с която е коригирана разликата между средните специфични емисии на CO2 (колона Д) и целта за специфичните емисии (колона Е), когато се изчислява отстоянието от целта (колона Ж), за да се вземат предвид записите, изпратени на Комисията от производителя (таблица 1) или от групата от производители (таблица 2) с код за грешка „B“, както е определено в член 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/392 на Комисията (6).
Интервалът на грешката се изчислява по следната формула:
|
Интервал на грешката |
= |
абсолютната стойност на [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
средните специфични емисии на CO2, включително записите с код за грешка „B“ (както са посочени в колона Д); |
|
TG1 |
= |
целта за специфичните емисии, включително записите с код за грешка „B“ (както са посочени в колона Е); |
|
AC2 |
= |
средните специфични емисии на CO2, изчислени след изключване на записите с код за грешка „B“; |
|
TG2 |
= |
целта за специфичните емисии, изчислена след изключване на записите с код за грешка „B“. |
Колона Л (таблица 2):
„Еталонна цел за специфични емисии по WLTP“ означава еталонната цел за специфичните емисии по WLTP, определена в съответствие с част А, точка 3 от приложение I към Регламент (ЕС) 2019/631. Стойност се посочва само за новите групи и групите от производители с промяна в състава през календарната 2022 г. За другите групи производители еталонната цел за специфичните емисии по WLTP е посочена в част А от приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 или част А от приложение I към Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1623.
(1) Регламент (ЕС) 2017/1151 на Комисията от 1 юни 2017 г. за допълване на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства, за изменение на Директива (ЕО) 2007/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕО) № 692/2008, Регламент (ЕС) № 1230/2012 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (ОВ L 175, 7.7.2017 г., стр. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1151/oj).
(2) Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 на Комисията от 26 септември 2022 година за потвърждение или изменение на предварителното изчисление на средните специфични емисии на CO2 и на целите за специфичните емисии за производителите на леки пътнически автомобили и леки търговски превозни средства за календарната 2020 година и информиране на производителите за стойностите, които да се използват при изчисляването на целите за специфичните емисии и целите по дерогациите за календарните години 2021—2024 г. в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/631 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 280, 28.10.2022 г., стр. 49, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/2087/oj).
(3) Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1623 на Комисията от 3 август 2023 година за определяне на стойностите във връзка с резултатите на производителите и групите от производители на нови леки пътнически автомобили и нови леки търговски превозни средства за календарната 2021 година и на стойностите, които да се използват за изчисляване на целите за специфичните емисии от 2025 година нататък съгласно Регламент (ЕС) 2019/631 на Европейския парламент и на Съвета и за поправка на Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 (ОВ L 200, 10.8.2023 г., стр. 5, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/1623/oj).
(4) Известие на Комисията 2017/C 218/01 „Насоки относно мониторинга и докладването на данни за регистрирането на нови лекотоварни превозни средства“ (ОВ C 218, 7.7.2017 г., стр. 1).
(5) Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1153 на Комисията от 2 юни 2017 г. за установяване на методика за определяне на корелационните параметри, необходими за отразяване на изменението на регламентираната изпитвателна процедура, и за изменение на Регламент (ЕС) № 1014/2010 (ОВ L 175, 7.7.2017 г., стр. 679, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/1153/oj).
(6) Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/392 на Комисията от 4 март 2021 г. за мониторинг и докладване на данни, свързани с емисиите на CO2 от леки пътнически автомобили и от леки търговски превозни средства съгласно Регламент (ЕС) 2019/631 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на регламенти за изпълнение (ЕС) № 1014/2010, (ЕС) № 293/2012, (ЕС) 2017/1152 и (ЕС) 2017/1153 на Комисията (ОВ L 77, 5.3.2021 г., стр. 8), ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/392/oj).
ПРИЛОЖЕНИЕ II
РЕЗУЛТАТИ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА НОВИ ЛЕКИ ТЪРГОВСКИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
Таблица 1
Стойности във връзка с резултатите на отделните производители на нови леки търговски превозни средства през календарната 2022 г. в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) 2019/631
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Ж |
З |
И |
|
Наименование на производителя |
Групи Дерогации Освобождавания |
Общ брой регистрации |
Средна маса в готовност за движение |
Средни специфични емисии на CO2 |
Цел за специфичните емисии |
Отстояние от целта |
Намаления на емисии на CO2 от екологични иновации |
Интервал на грешката |
|
ADDAX MOTOR NV |
DMD |
85 |
1 163,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ALFA ROMEO SPA |
P6 |
446 |
1 755,00 |
146,012 |
162,000 |
–15,988 |
1,241 |
0 |
|
ALKE SRL |
DMD |
147 |
1 147,34 |
0 |
|
|
0 |
|
|
AUDI AG |
P7 |
54 |
1 833,30 |
158,750 |
184,858 |
–26,108 |
2,769 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P5 |
751 |
1 251,01 |
121,432 |
111,915 |
9,517 |
2,135 |
0 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P6 |
48 601 |
1 851,17 |
185,838 |
218,192 |
–32,355 |
0,583 |
0,001 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P6 |
110 954 |
1 892,23 |
184,649 |
217,999 |
–33,350 |
0,607 |
0 |
|
BATTSWAP INC |
DMD |
16 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
|
B-ON GMBH |
DMD |
2 511 |
1 847,11 |
0 |
|
|
0 |
|
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
DMD |
377 |
1 772,93 |
0 |
|
|
0 |
|
|
CENNTRO AUTOMOTIVE CORPORATION |
DMD |
136 |
1 435,55 |
0 |
|
|
0 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
1 280 |
1 186,82 |
136,859 |
|
|
0 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
DMD |
476 |
2 040,00 |
288,000 |
|
|
0 |
|
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P7 |
3 |
2 285,00 |
219,193 |
230,218 |
–11,025 |
1,474 |
0 |
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
DMD |
22 |
1 236,82 |
0 |
|
|
0 |
|
|
ETESIA SAS |
DMD |
5 |
1 171,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
EVUM MOTORS GMBH |
DMD |
155 |
1 601,38 |
0 |
|
|
0 |
|
|
FCA US LLC |
P6 |
2 357 |
2 072,38 |
204,939 |
198,593 |
6,346 |
0,388 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA PTY LIMITED |
P2 |
29 795 |
2 337,67 |
250,468 |
233,677 |
16,791 |
0 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P2 |
122 289 |
1 982,81 |
187,308 |
200,635 |
–13,328 |
0,060 |
0,001 |
|
GARIA AS |
DMD |
6 |
942,33 |
0 |
|
|
0 |
|
|
GOUPIL INDUSTRIE SAS |
|
654 |
1 265,29 |
0 |
93,245 |
–93,245 |
0 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
558 |
1 857,07 |
224,000 |
|
|
0 |
|
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P3/DMD |
35 |
1 116,97 |
119,929 |
|
|
2,128 |
|
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P3/DMD |
198 |
2 026,43 |
200,660 |
|
|
0,148 |
|
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P3/DMD |
36 |
1 525,50 |
104,233 |
|
|
1,656 |
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
D |
8 613 |
2 157,26 |
240,324 |
249 |
–8,676 |
0 |
0 |
|
IVECO SPA |
|
11 458 |
2 401,72 |
274,612 |
292,670 |
–18,080 |
0 |
0,022 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
3 526 |
2 164,50 |
196,256 |
222,285 |
–26,029 |
2,530 |
0 |
|
KG MOBILITY CORPORATION |
DMD |
637 |
2 193,18 |
235,063 |
|
|
0 |
|
|
KIA CORPORATION |
P4/DMD |
302 |
1 169,19 |
111,691 |
|
|
1,557 |
|
|
KIA SLOVAKIA SRO |
P4/DMD |
196 |
1 588,82 |
133,508 |
|
|
1,625 |
|
|
LIGIER GROUP |
DMD |
133 |
712,71 |
0 |
|
|
0 |
|
|
LLC AUTOMOBILE PLANT GAZ |
DMD |
76 |
2 506,08 |
344,868 |
|
|
0 |
|
|
LONDON EV COMPANY LIMITED |
DMD |
59 |
2 278,53 |
20,610 |
|
|
0 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
|
8 |
1 357,38 |
128,377 |
148,449 |
–20,072 |
3,623 |
0 |
|
MAN TRUCK & BUS SE |
P7 |
10 112 |
2 228,95 |
242,563 |
240,813 |
1,750 |
1,297 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
DMD |
6 |
1 694,33 |
147,000 |
|
|
0 |
|
|
MELEX SP ZOO |
DMD |
2 |
1 230,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
MERCEDES-BENZ AG |
|
111 283 |
2 191,48 |
204,725 |
225,594 |
–20,872 |
0,808 |
0,003 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION |
P5 |
9 |
1 975,00 |
46,000 |
158,619 |
– 112,619 |
0 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD |
P5 |
6 231 |
2 076,22 |
236,963 |
205,339 |
31,624 |
1,285 |
0 |
|
NEXTEM E-MOBILITY LIMITED |
DMD |
40 |
1 320,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
NISSAN AUTOMOTIVE EUROPE SAS |
P5 |
16 013 |
1 848,27 |
179,315 |
180,4 |
–1,093 |
1,649 |
0,008 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P6 |
20 445 |
1 564,91 |
141,763 |
170,86 |
–29,097 |
0,223 |
0 |
|
OZ TRUCK SRL |
DMD |
1 |
1 600,00 |
0 |
|
|
0 |
|
|
PIAGGIO & C SPA |
D |
4 339 |
1 387,39 |
189,461 |
194 |
–4,583 |
0 |
0,044 |
|
POLARIS SALES EUROPE SARL |
DMD |
520 |
963,40 |
0 |
|
|
0 |
|
|
RENAULT SAS |
P5 |
163 568 |
1 790,55 |
181,783 |
196,187 |
–14,409 |
1,654 |
0,005 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8 339 |
2 220,93 |
270,658 |
277,862 |
–7,217 |
1,020 |
0,013 |
|
ROMANITAL SRL |
DMD |
47 |
1 625,74 |
246,021 |
|
|
0 |
|
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
D |
3 841 |
2 027,65 |
56,509 |
174 |
– 117,491 |
0 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
|
2 |
1 753,50 |
21,500 |
140,114 |
– 118,614 |
0 |
0 |
|
SEAT SA |
P7 |
79 |
1 423,95 |
129,004 |
132,666 |
–3,662 |
0,085 |
0 |
|
SKODA AUTO AS |
P7 |
111 |
1 565,50 |
132,764 |
147,777 |
–15,013 |
1,975 |
0 |
|
STELLANTIS AUTO SAS |
P6 |
80 558 |
1 490,15 |
131,592 |
154,580 |
–22,991 |
0,134 |
0,003 |
|
STELLANTIS EUROPE SPA |
P6 |
73 342 |
1 618,64 |
160,964 |
175,359 |
–14,396 |
1,513 |
0,001 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
|
499 |
1 785,75 |
0 |
143,209 |
– 143,209 |
0 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
D |
9 469 |
1 164,93 |
172,976 |
174 |
–1,024 |
0,002 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
57 217 |
1 872,01 |
179,669 |
204,655 |
–24,989 |
0,510 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P7 |
102 843 |
1 926,45 |
184,203 |
192,942 |
–8,739 |
1,408 |
0 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
DMD |
1 465 |
1 851,29 |
136,642 |
|
|
1,168 |
|
Таблица 2
Стойности във връзка с резултатите на групите от производители на нови леки търговски превозни средства през календарната 2022 г. в съответствие с член 9 от Регламент (ЕС) 2019/631
|
А |
Б |
В |
Г |
Д |
Е |
Ж |
З |
И |
Й |
|
Наименование на групата |
Групи Освобождавания |
Общ брой регистрации |
Средна маса в готовност за движение |
Средни специфични емисии на CO2 |
Цел за специфичните емисии |
Отстояние от целта |
Намаления на емисии на CO2 от екологични иновации |
Интервал на грешката |
Еталонна цел за специфичните емисии по WLTP |
|
BMW |
P1/DMD |
46 |
1 797,50 |
141,180 |
|
|
2,972 |
|
184,352 |
|
FORD |
P2 |
152 084 |
2 052,33 |
199,682 |
207,047 |
–7,365 |
0,048 |
0 |
210,991 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE |
P3/DMD |
269 |
1 841,06 |
177,252 |
|
|
0,607 |
|
|
|
KIA |
P4/DMD |
498 |
1 334,34 |
120,278 |
|
|
1,583 |
|
|
|
RENAULT-NISSAN-MITSUBISHI |
P5 |
186 572 |
1 802,88 |
183,164 |
191,362 |
–8,203 |
1,644 |
0,005 |
|
|
STELLANTIS |
P6 |
336 703 |
1 711,71 |
164,453 |
188,903 |
–24,451 |
0,665 |
0,001 |
|
|
VOLKSWAGEN |
P7 |
113 202 |
1 952,73 |
189,317 |
196,705 |
–7,388 |
1,397 |
0 |
204,217 |
Обяснителни бележки към таблици 1 и 2:
За всички изчисления, на които се основават стойностите, посочени в тези таблици, са взети предвид само тези превозни средства, за които са докладвани стойности както на специфичните емисии на CO2, така и на масата в готовност за движение.
За отделен производител, който е член на група от производители през календарната 2022 г., стойностите, включени в таблица 1, са стойностите, които биха се прилагали, ако производителят не е член на група.
Колона A:
Таблица 1: „Наименование на производителя“ означава наименованието на производителя съгласно уведомлението до Комисията от съответния производител или, когато такова уведомление не е било изпратено — наименованието, докладвано от докладващия орган.
Таблица 2: „Наименование на групата“ означава наименованието на групата, обявено от управителя на групата.
Колона Б:
„D“ означава, че за календарната 2022 г. е предоставена дерогация съгласно член 10, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2019/631 (малък производител).
„DMD“ означава, че се прилага изключение de-minimis в съответствие с член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631, така че на производителя не се налага да постига цел за специфичните емисии през календарната 2022 г.
„Р“ означава, че производителят е член на група от производители, образувана в съответствие с член 6 от Регламент (ЕС) 2019/631, за която споразумението за групиране е валидно за календарната 2022 г.
Колона В:
„Общ брой регистрации“ означава общият брой нови леки търговски превозни средства, регистрирани в Съюза, Исландия и Норвегия през календарната 2022 г., за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
Колона Г:
„Средна маса в готовност за движение“ (kg) означава средната стойност на масата в готовност за движение на новите леки търговски превозни средства, регистрирани в Съюза, Исландия и Норвегия през календарната 2022 г., за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
Колона Д:
„Средни специфични емисии на CO2 “ (g CO2/km) означава средните специфични емисии на CO2, определени в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1151 за всички нови леки търговски превозни средства, регистрирани през календарната 2022 г. в Съюза, Исландия и Норвегия, за които е отговорен производителят (таблица 1) или членовете на групата (таблица 2).
При изчисляването на средните специфични емисии на CO2 Комисията е взела предвид, където е приложимо, намалението на емисиите на CO2 в резултат на използването на екологични иновации (колона З).
Колона Е:
„Цел за специфичните емисии“ (g CO2/km) означава целта за специфичните емисии на производителя (таблица 1) или групата от производители (таблица 2), изчислена в съответствие с точка 4 от част Б от приложение I към Регламент (ЕС) 2019/631, или когато е приложимо („D“ в колона Б на таблица 1) — целта по дерогацията, предоставена съгласно член 10 от Регламент (ЕС) 2019/631.
Еталонната цел за специфичните емисии по WLTP, използвана за изчисляване на целта за специфичните емисии, е определената в част Б от приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 или част Б от приложение I към Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1623. За групите от производители, включени в таблица 2, с промяна в състава им през календарната 2022 г., еталонната цел за специфичните емисии по WLTP е посочена в колона Й на таблица 2.
Когато даден производител се ползва от освобождаване съгласно член 2, параграф 4 от Регламент (ЕС) 2019/631 („DMD“ в колона Б на таблица 1), не се прилага цел за специфичните емисии и следователно не се посочва „отстояние от целта“ (колона Ж) или „интервал на грешката“ (колона И).
Колона Ж:
„Отстояние от целта“ (g CO2/km) означава разликата между средната стойност на специфичните емисии на CO2 (колона Д) и целта за специфичните емисии (колона Е), от която е изваден интервалът на грешката (колона И).
Когато стойността на отстоянието от целта е по-голяма от нула, това означава, че целта за специфичните емисии е била надхвърлена.
За производител, който е член на група от производители („P“ в колона Б на таблица 1), спазването на целта за специфичните емисии се оценява само на нивото на групата.
Колона З:
„Намаления на емисиите на CO2 от екологични иновации“ (g CO2/km) означава намаленията на емисии, взети предвид при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 (колона Д), и които са постигнати чрез използването на новаторски технологии с проверен принос за намаляването на CO2 и Комисията е одобрила в съответствие с член 11 от Регламент (ЕС) 2019/631. Взети са предвид само екологичните иновации, одобрени във връзка с процедурата за изпитването на емисии по WLTP. Намаленията на емисиите на CO2, дължащи се на екологични иновации, се изчисляват в съответствие с член 5 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/1152 и точка 4.1, буква е) от Известие 2017/C 218/01 на Комисията.
Колона И:
„Интервал на грешката“ (g CO2/km) означава стойността, с която е коригирана разликата между средните специфични емисии на CO2 (колона Д) и целта за специфичните емисии (колона Е), когато се изчислява отстоянието от целта (колона Ж), за да се вземат предвид записите, изпратени на Комисията от производителя (таблица 1) или от групата от производители (таблица 2) с код за грешка „B“, както е определено в член 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/392.
Интервалът на грешката се изчислява по следната формула:
|
Интервал на грешката |
= |
абсолютната стойност на [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
AC1 |
= |
средните специфични емисии на CO2, включително записите с код за грешка „B“ (както са посочени в колона Д); |
|
TG1 |
= |
целта за специфичните емисии, включително записите с код за грешка „B“ (както са посочени в колона Е); |
|
AC2 |
= |
средните специфични емисии на CO2, изчислени след изключване на записите с код за грешка „B“; |
|
TG2 |
= |
целта за специфичните емисии, изчислена след изключване на записите с код за грешка „B“. |
Колона Й (таблица 2):
„Еталонна цел за специфични емисии по WLTP“ означава еталонната цел за специфичните емисии по WLTP, определена в съответствие с част Б, точка 3 от приложение I към Регламент (ЕС) 2019/631. Стойност се посочва само за новите групи и групите от производители с промяна в състава през календарната 2022 г. За другите групи производители еталонните цели за специфичните емисии по WLTP са посочени в част Б от приложение II към Решение за изпълнение (ЕС) 2022/2087 или част Б от приложение I към Решение за изпълнение (ЕС) 2023/1623.
ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2024/865/oj
ISSN 1977-0618 (electronic edition)