EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 4. 2018
COM(2018) 227 final
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2018
ZAHRNUTIE PREBYTKU Z ROZPOČTOVÉHO ROKU 2017
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 4. 2018
COM(2018) 227 final
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 2
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2018
ZAHRNUTIE PREBYTKU Z ROZPOČTOVÉHO ROKU 2017
So zreteľom na
–Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 314, v spojení so Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä s jej článkom 106a,
–nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie 1 , a najmä na jeho článok 18 ods. 3 a článok 41,
–všeobecný rozpočet Európskej únie na rozpočtový rok 2018 prijatý 30. novembra 2017 2 ,
–návrh opravného rozpočtu č. 1/2018 3 prijatý 22. februára 2018.
Európska komisia týmto predkladá Európskemu parlamentu a Rade návrh opravného rozpočtu č. 2 k rozpočtu na rok 2018.
ZMENY VO VÝKAZE PRÍJMOV A VÝDAVKOV PODĽA ODDIELOV
Zmeny vo výkaze príjmov a výdavkov podľa oddielov sú k dispozícii v databáze EUR-Lex ( http://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-sk.htm ). Anglické znenie zmien v tomto výkaze je pripojené na informačné účely ako príloha k rozpočtu.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Cieľom návrhu opravného rozpočtu (ďalej len „NOR“) č. 2/2018 je zahrnúť do rozpočtu na rok 2018 prebytok z plnenia rozpočtu na rok 2017. Ako je stanovené v článku 18 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie 4 , prebytok je jediným predmetom tohto NOR, ktorý sa musí predložiť do 15 dní po predložení predbežnej účtovnej závierky na konci marca 2018.
1.Plnenie rozpočtu v roku 2017 vykazuje prebytok vo výške 555 542 325 EUR, ktorý sa preto do rozpočtu na rok 2018 zahŕňa na stranu príjmov,
(v EUR)
|
Výsledky plnenia rozpočtu za rok 2017 |
|
|
Prebytočné príjmy |
338 578 242 |
|
Prebytočné výdavky |
216 964 083 |
|
Prebytok spolu |
555 542 325 |
2.Zahrnutím prebytku do rozpočtu sa zodpovedajúcim spôsobom zníži celkový príspevok členských štátov na financovanie rozpočtu na rok 2018. Príspevky členských štátov budú ovplyvnené aj aktualizovanou prognózou vlastných zdrojov [tradičné vlastné zdroje (TVZ), daň z pridanej hodnoty (DPH) a hrubý národný dôchodok (HND)] vrátane aktualizovanej sumy korekcie pre Spojené kráľovstvo. Tieto číselné údaje budú k dispozícii po zasadnutí Poradného výboru pre vlastné zdroje spoločenstiev (ACOR), ktoré sa uskutoční v máji 2018, a zahrnuté do následného návrhu opravného rozpočtu.
3.V nasledujúcej tabuľke je uvedený prehľad výsledkov plnenia rozpočtu za rok 2017, pokiaľ ide o plnenie rozpočtu na strane príjmov:
(v EUR)
|
Výsledky plnenia rozpočtu za rok 2017 |
Rozpočet
|
Výsledok |
Rozdiel |
|
|
Medzisúčet – Príjmy |
126 770 711 153 |
127 109 289 395 |
338 578 242 |
|
|
— |
Hlava 1 – Vlastné zdroje |
115 483 788 464 |
115 415 936 798 |
-67 851 666 |
|
|
Odvody z produkcie a iné clá v sektore cukru |
133 300 000 |
133 705 778 |
405 778 |
|
|
Clo |
20 374 000 000 |
20 325 353 382 |
-48 646 618 |
|
|
Vlastné zdroje založené na DPH |
16 620 148 350 |
16 584 027 142 |
-36 121 208 |
|
|
Vlastné zdroje založené na HND |
78 356 340 114 |
78 279 403 346 |
-76 936 768 |
|
|
Korekcia rozpočtovej nerovnováhy v prospech Spojeného kráľovstva |
0 |
93 838 118 |
93 838 118 |
|
|
Hrubé zníženie ročných príspevkov niektorých členských štátov založených na HND |
0 |
-390 968 |
-390 968 |
|
— |
Hlava 3 – Prebytky, zostatky a úpravy |
6 404 529 791 |
6 416 271 649 |
11 741 858 |
|
— |
Hlava 4 – Osoby pracujúce v inštitúciách |
1 490 262 072 |
1 485 257 588 |
-5 004 484 |
|
— |
Hlava 5 – Príjmy z administratívnej činnosti inštitúcií |
70 200 866 |
26 114 195 |
-44 086 671 |
|
— |
Hlava 6 – Príspevky a náhrady v rámci dohôd a programov Únie |
60 000 000 |
157 090 216 |
97 090 216 |
|
— |
Hlava 7 – Úroky z omeškania a pokuty |
3 230 000 000 |
3 572 609 579 |
342 609 579 |
|
— |
Hlava 8 – Operácie prijímania a poskytovania úverov |
6 928 960 |
28 396 476 |
21 467 516 |
|
— |
Hlava 9 – Rôzne |
25 001 000 |
7 612 894 |
-17 388 106 |
4.Rozdiely v hlave 1 (Vlastné zdroje) predstavujú 0,06 % prognózy. Ide o nižšie príjmy z tradičných vlastných zdrojov, a to o 48 mil. EUR (t. j. vybralo sa 99,8 % prognózovanej sumy), a nižšie príjmy v dôsledku kolísania výmenného kurzu, a to o 20 mil. EUR (keďže vlastné zdroje sú hradené v národnej mene, ale v rozpočte sú zaúčtované v eurách). V rámci hlavy 3 (Prebytky, zostatky a úpravy), ktorá sa týka úprav vlastných zdrojov, predstavuje rozdiel len 11 mil. EUR.
5.Najväčší rozdiel (343 mil. EUR) sa nachádza v hlave 7 (Úroky z omeškania a pokuty). Výsledok tvorí 3 273 mil. EUR z pokút v oblasti hospodárskej súťaže a 300 mil. EUR z úrokov z omeškania, iných penále a úrokov v súvislosti s pokutami a penále.
6.V nasledujúcej tabuľke je uvedený prehľad výsledkov plnenia rozpočtu za rok 2017 (výdavky za všetky inštitúcie):
(v EUR)
|
Výsledky plnenia rozpočtu za rok 2017 |
Rozpočet
|
Výsledok |
Rozdiel |
|
|
Medzisúčet – Výdavky |
126 770 711 153 |
126 553 747 069 |
-216 964 083 |
|
|
Výsledok plnenia rozpočtových prostriedkov schválených v rozpočte |
126 770 711 153 |
126 486 573 860 |
-284 137 292 |
|
|
— |
Európska komisia |
122 849 648 693 |
122 648 159 028 |
-201 489 665 |
|
|
Okruh 1a – Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť |
20 064 937 314 |
20 053 126 487 |
-11 810 827 |
|
|
Okruh 1b — Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť |
29 775 078 105 |
29 766 215 736 |
-8 862 370 |
|
|
Okruh 2 — Udržateľný rast: prírodné zdroje |
54 467 015 484 |
54 450 165 619 |
-16 849 864 |
|
|
Okruh 3 – Bezpečnosť a občianstvo |
2 793 205 540 |
2 782 591 803 |
-10 613 736 |
|
|
Okruh 4 — Globálna Európa |
8 937 589 174 |
8 925 596 636 |
-11 992 537 |
|
|
Okruh 5 – Administratíva |
5 471 071 063 |
5 428 991 135 |
-42 079 928 |
|
|
Iné osobitné nástroje |
1 340 752 013 |
1 241 471 611 |
-99 280 402 |
|
— |
Ostatné inštitúcie |
3 921 062 460 |
3 838 414 833 |
-82 647 627 |
|
|
Európsky parlament |
1 909 590 000 |
1 889 574 057 |
-20 015 943 |
|
|
Rada a Európska rada |
561 576 000 |
517 762 473 |
-43 813 527 |
|
|
Súdny dvor Európskej Únie |
399 344 000 |
394 095 585 |
-5 248 415 |
|
|
Európsky dvor audítorov |
141 240 000 |
138 039 689 |
-3 200 311 |
|
|
Európsky hospodársky a sociálny výbor |
133 807 338 |
129 096 473 |
-4 710 865 |
|
|
Výbor regiónov |
93 294 946 |
91 463 960 |
-1 830 986 |
|
|
Európsky ombudsman |
10 905 441 |
10 241 301 |
-664 140 |
|
|
Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov |
11 324 735 |
10 075 534 |
-1 249 201 |
|
|
Európska služba pre vonkajšiu činnosť |
659 980 000 |
658 065 760 |
-1 914 240 |
|
Zrušenie rozpočtových prostriedkov prenesených z predchádzajúcich rokov |
0 |
-99 258 260 |
-99 258 260 |
|
|
— |
Európska komisia |
0 |
-53 513 927 |
-53 513 927 |
|
— |
Ostatné inštitúcie |
0 |
-45 744 333 |
-45 744 333 |
|
Zmeny vo výmennom kurze pri výdavkoch |
0 |
166 431 469 |
166 431 469 |
|
7.Plnenie zo strany Komisie dosiahlo 99,9 % schválených platobných rozpočtových prostriedkov. Nebolo vyčerpaných 201 mil. EUR, pričom 99 mil. EUR z tejto sumy je rezerva na núdzovú pomoc.
8.Nedostatočné čerpanie v prípade iných inštitúcií vo výške 83 mil. EUR bolo nižšie ako v predchádzajúcich dvoch rokoch (103 mil. EUR v roku 2016 a 94 mil. EUR v roku 2015).