EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 16.7.2025.
COM(2025) 573 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Dugoročna predviđanja budućih priljeva i odljeva proračuna EU-a (2026. – 2034.)
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 16.7.2025.
COM(2025) 573 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
Dugoročna predviđanja budućih priljeva i odljeva proračuna EU-a (2026. – 2034.)
1. Uvod
2. Predviđanja odljeva proračuna EU-a za razdoblje 2026. – 2034
2.1. Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2028. – 2034.
2.2. Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027.
2.3. Plaćanja za ispunjenje nepodmirenih obveza preuzetih prije 2021.
2.4. Opozivi
2.5. Instrument NextGenerationEU
2.6. Promjene razine nepodmirenih obveza
3. Predviđanje priljeva proračuna EU-a za razdoblje 2026. – 2034.
3.1. Izvori prihoda
4. Zaključci
Prilog II. – Rezultati predviđanja
Tablica 11 – Dugoročna predviđanja budućih odljeva u razdoblju 2026. – 2034. za VFO
Tablica 1.2 – Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027.
Tablica 1.3 – Plaćanja za podmirenje obveza preuzetih prije 2021.
Tablica 1.4. Plaćanja za obveze u razdoblju 2028. – 2034.
Tablica 2 – Predviđeni opozivi u razdoblju 2026. – 2027.
Tablica 3 – Dugoročna predviđanja odljeva za instrument NextGenerationEU
Tablica 4 – Promjene ukupnih nepodmirenih obveza (RAL) u razdoblju 2026. – 2034.
Tablica 5 – Dugoročna predviđanja budućih priljeva proračuna EU-a u razdoblju 2026. – 2030.
Tablica 6 – Dugoročna predviđanja budućih priljeva proračuna EU-a u razdoblju VFO-a 2028. – 2034.
1.Uvod
U ovom izvješću I iznose se predviđanja priljeva i odljeva proračuna EU-a u skladu s člankom 253. stavkom 1. točkom (c) Financijske uredbe II . U ovom petom III izdanju predviđaju se prihodi i rashodi koji proizlaze iz višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021. – 2027. IV , instrumenta NextGenerationEU V i prihodi i rashodi za razdoblje 2028. – 2034. VI na temelju prijedloga Komisije za sljedeći VFO VII .
U prognozi se razlikuju nepodmirene obveze (fr. reste à liquider, RAL) za razdoblje 2026. – 2030. na temelju propisa koji su trenutačno na snazi, na temelju prijedloga Komisije za VFO za razdoblje 2028. – 2034. i na temelju Odluke o vlastitim sredstvima 1 .
Predviđanja prihoda do 2027. temelje se na sustavu prihoda iz sadašnje Odluke o vlastitim sredstvima VIII . U projekcijama prihoda u obzir je uzet i Sporazum o povlačenju Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske iz Europske unije i Europske zajednice za atomsku energiju IX („Sporazum o povlačenju”).
Procjene za plaćanja za 2026. i 2027. temelje se na revidiranim gornjim granicama rashoda (tehnička prilagodba VFO-a za 2026.) X i odobrenim sredstvima za preuzimanje obveza uključenima u financijsko programiranje uz nacrt proračuna za 2026. XI , u koji su uključene prilagodbe za specifične programe u skladu s člankom 5. Uredbe o višegodišnjem financijskom okviru XII (Uredba o VFO-u) XIII te ponovna upotreba opozvanih sredstava u skladu s člankom 15. stavkom 3. Financijske uredbe.
Uključena je revizija VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. u sredini programskog razdoblja. Riječ je posebno o neto povećanju gornje granice rashoda za obveze u iznosu od 3,4 milijarde EUR, zajedno s promjenama ukupnih dodijeljenih sredstava na temelju članka 5. Uredbe o VFO-u i članka 15. stavka 3. Financijske uredbe XIV te povećanju sredstava za posebne instrumente. Kad je riječ o gornjim granicama za plaćanje, revizija VFO-a u sredini programskog razdoblja omogućuje prilagodbu gornje granice za 2026. za iznos jednak iznosima neiskorištenima 2025. ako je to potrebno za odgovor na financijske potrebe da se spriječi rizik od zaostataka.
Preispitivanje kohezijske politike u sredini programskog razdoblja državama članicama nudi fleksibilnost i više financijskih poticaja da dobrovoljno reprogramiraju svoje kohezijske resurse na prioritete u području konkurentnosti, obrane, priuštivog stanovanja, otpornosti vodoopskrbe i energetske tranzicije. Ti bi poticaji mogli ubrzati provedbu projekata.
Osim toga, Uredbom o uspostavi Platforme za strateške tehnologije za Europu (STEP) XV predviđena je fleksibilnost za prioritete namijenjene STEP-u u okviru kohezijskih programa. Rok za podnošenje konačnog zahtjeva za međuplaćanje za konačnu obračunsku godinu u razdoblju 2014. – 2020. produljen je do 31. srpnja 2025.
U ovom se izvješću iznose predviđanja o plaćanjima za sve programe u okviru instrumenta NextGenerationEU. Ti se rashodi, uz potrošnju u okviru VFO-a, financiraju prihodima od operacija uzimanja zajmova na tržištima kapitala.
2.Predviđanja odljeva proračuna EU-a za razdoblje 2026. – 2034
Procjenjuje se da će plaćanja u razdoblju 2026. – 2034. iznositi2 375 milijardi EUR. Procijenjeni godišnji prosjek odljeva proračuna EU-a iznosi 263 milijardi EUR.
Odljevi uključuju:
·plaćanja za nepodmirene obveze koje proizlaze iz VFO-a prije razdoblja 2021. – 2027., čiji je procijenjeni iznos 13,4 milijarde EUR,
·plaćanja za obveze preuzete u okviru VFO-a za razdoblje 2021. – 2027., koja će dijelom dospjeti u razdoblju 2026. – 2027., a dijelom u razdoblju 2028. – 2034., čiji je procijenjeni iznos 714 milijardi EUR,
·plaćanja iz bespovratne potpore u okviru instrumenta NextGenerationEU XVI , čiji je iznos procijenjen na 107 milijardi EUR,
·plaćanja za obveze u okviru VFO-a za razdoblje 2028. – 2034., čiji je ukupni procijenjeni iznos 1 642 milijarde EUR.
Za razdoblje do kraja 2027. predviđanja uključuju prilagodbe za specifične programe na temelju članka 5. Uredbe o VFO-u kako je izmijenjena revizijom VFO-a u sredini programskog razdoblja, s ukupnim učinkom od 10,2 milijarde EUR (u cijenama iz 2018.) za cijelo predmetno razdoblje, te ponovnu upotrebu opozvanih sredstava u skladu s člankom 15. stavkom 3. Financijske uredbe za 2027.
Grafikon 1 – Predviđena plaćanja po kategorijama
Plaćanja za nepodmirene obveze koje proizlaze iz VFO-a prije razdoblja 2021. – 2027. procjenjuju se na prosječno 1,9 milijardi EUR za razdoblje 2026. – 2034. Očekuje se da će se smanjiti i postupno prestati do kraja 2031.
Plaćanja za obveze preuzete u okviru VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. u prosjeku iznose 89,3 milijardi EUR, od čega 190 milijardi EUR u razdoblju 2026. – 2027. i 56 milijardi EUR nakon 2027. Predviđa se povećanje plaćanja krajem tekućeg VFO-a, s vrhuncem u 2027., nakon čega bi trebalo uslijediti smanjenje u drugoj polovini sljedećeg VFO-a. To je u skladu s prošlim obrascima provedbe u razdobljima pune provedbe programa. Očekuje se da će plaćanja u okviru instrumenta NextGenerationEU biti dovršena 2026.
U skladu s Komisijinim prijedlogom, plaćanja za obveze preuzete u okviru VFO-a za razdoblje 2028. – 2034. u prosjeku iznose 235 milijardi EUR, odnosno njihov je ukupni iznos za cijelo to razdoblje 1 642 milijardi EUR. Vrhunac se očekuje početkom VFO-a kad će se postupan prestanak plaćanja u okviru prethodnih VFO-a podudariti s novim plaćanjima, koja će se izvršiti ranije nego u prethodnim programskim razdobljima.
Nedodijeljena razlika do gornjih granica za plaćanje za 2026. procjenjuje se na 18,6 milijardi EUR, a 2027. na 3,2 milijarde EUR. To je razlika između gornje granice za plaćanje (prema posljednjoj tehničkoj prilagodbi VFO-a) i predviđanja plaćanja za programe i instrumente u okviru gornjih granica VFO-a.
Razlike do gornje granice mogu biti pozitivne (ako su predviđena plaćanja ispod gornje granice za plaćanje) ili negativna (ako predviđena plaćanja premašuju gornju granicu). To je zato što je gornja granica za plaćanje prema aktualnom VFO-u svih godina jednaka (u realnim vrijednostima), dok se rashodi razlikuju. Jedinstveni instrument za razliku do gornje granice (članak 11. stavak 1. točka (b) Uredbe o VFO-u) omogućuje prilagodbu gornje granice za plaćanje tijekom vremena, odnosno nepotrošeni iznosi u jednoj godini povećavaju buduće gornje granice. Slijedom toga, razlike do 2026. dovode do povećanja gornjih granica u razdoblju 2026. – 2027. u okviru ograničenja utvrđenih člankom 11. stavcima 3. i 3.a Uredbe o VFO-u. Uzimajući u obzir te prilagodbe i 2,6 milijardi EUR na temelju primjene članka 5. Uredbe o VFO-u, predviđa se da će sredstva u okviru gornje granice za plaćanje za razdoblje 2021. – 2027. biti dostatna za pokrivanje svih očekivanih plaćanja. Rizik od neuobičajenih zaostataka u plaćanjima ograničen je, iako je raspoloživa razlika do gornje granice za plaćanje u 2027. vrlo ograničena.
Predviđa se da će sredstva u okviru gornje granice za plaćanje za sljedeći VFO biti dostatna za pokrivanje procijenjenih potreba za sredstvima.
3.Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2028. – 2034.
Predviđena plaćanja za VFO za razdoblje 2028. – 2034. iznose 1 644 milijarde EUR za cijelo to razdoblje, odnosno više od 80 % VFO-a.
Naslov 1 – Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija, poljoprivreda, ruralni i pomorski prosperitet i sigurnost
Glavni pokretač profila plaćanja u VFO-u za razdoblje 2028. – 2034. bit će nacionalni i regionalni partnerski planovi. Plaćanja u okviru naslova 1 iznose ukupno965 milijardi EUR. Predviđanja plaćanja temelje se na parametrima utvrđenima u sektorskom pravnom aktu.
EU od 2028. treba započeti s otplatom duga izdanog u okviru instrumenta NextGenerationEU. Za VFO za razdoblje 2028. – 2034. Komisija predlaže fiksni iznos od 24 milijarde EUR godišnje u tekućim cijenama za otplatu kamata i glavnice bespovratne potpore koja se pruža u okviru instrumenta NextGenerationEU. To je ukupno 168 milijardi EUR u razdoblju 2028. – 2034. Fiksni iznos izračunava se na temelju troškova terminskih kamatnih stopa, uz sigurnosnu pričuvu kako bi se uzela u obzir neizvjesnost kamatnih stopa. Ako se kamatne stope pokažu nižima od procijenjenih, otplata glavnice će se ubrzati kako bi se u svakom trenutku zadržao fiksni anuitet. Tim se pristupom osigurava potpuna predvidljivost proračunskog planiranja i doprinosa koji države članice uplaćuju u proračun za tu stavku. Time se otplata štiti od nestabilnosti tržišta i omogućuje stabilno i predvidljivo smanjenje obveza koje proizlaze iz instrumenta NextGenerationEU u skladu s člankom 5. stavkom 2. Odluke Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053.
Naslov 2 – Konkurentnost, prosperitet i sigurnost
Plaćanja u okviru naslova 2 ukupno iznose 424 milijarde EUR. Plaćanja uglavnom proizlaze iz Obzora Europa i Europskog fonda za konkurentnost.
Naslov 3 – Globalna Europa
Plaćanja u okviru naslova 3 ukupno iznose 135 milijarde EUR. Plaćanja uglavnom proizlaze iz instrumenta Globalna Europa.
4.Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027.
Više od polovine predviđenih plaćanja koja proizlaze iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. odnosi se na kohezijsku politiku i zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP). Procjene dugoročnih predviđanja za plaćanja uvelike ovise o provedbi tih dviju politika.
Naslov 2.a – Kohezijska politika
Nacrt proračuna za 2026. premašuje srednji scenarij iz prošlogodišnjeg predviđanja XVII jer se provedba kohezijske politike ubrzava u odnosu na prethodne referentne vrijednosti iz razdoblja 2014. – 2020. Međutim, Europski fond za regionalni razvoj, Kohezijski fond i Europski socijalni fond plus i dalje su ispod povijesnog profila. Predviđa se da će plaćanja za kohezijsku politiku do kraja 2026. biti niža od plaćanja u okviru prethodnog VFO-a (34 % u okviru VFO-a za razdoblje 2014. – 2020. u usporedbi s 26 % u okviru tekućeg VFO-a). To je posljedica kašnjenja u odobravanju programa, nastojanja nacionalnih tijela da dovrše programe za razdoblje 2014. – 2020., uzastopnih prilagodbi i provedbe instrumenta NextGenerationEU.
S obzirom na najnovije informacije o provedbi predviđa se da će države članice 2026. ubrzati provedbu u odnosu na 2025. kako bi smanjile rizik od automatskih opoziva. Stoga se pretpostavlja da će podnošenje zahtjeva za plaćanje 2027. premašiti povijesni profil, a 2028. i 2029. biti u punom zamahu. Očekuje se da će polovina nepodmirenih obveza preostalih na kraju 2029. biti podmirena 2030., a polovina 2031.
Preispitivanje kohezijske politike u sredini programskog razdoblja državama članicama pruža mogućnost da iskoriste jednokratno pretfinanciranje ili veće EU-ovo sufinanciranje tako što će sredstva za razdoblje 2021. – 2027. preusmjeriti u nove prioritete Unije u području konkurentnosti, obrane, priuštivog stanovanja, otpornosti vodoopskrbe i energetske tranzicije. S tim povezane izmjene programa moraju se dostaviti prije kraja 2025. kako bi se omogućila isplata dodatnog pretfinanciranja u 2026., čiji očekivani neto proračunski učinak iznosi 4,1 milijardu EUR. U prognozi se pretpostavlja da će eventualni učinci preispitivanja koje je predložila Komisija biti pokriveni sredstvima u okviru gornjih granica za plaćanje za 2027., što je dio opće pretpostavke da će države članice upravljati plaćanjima tako da se izbjegnu opozivi.
Nakon donošenja Uredbe o STEP-u u ožujku 2024. šest država članica reprogramiralo je sredstva STEP-a već 2024. Do kraja prosinca 2024. doneseno je ukupno 29 izmjena programa kohezijske politike u iznosu od 5,9 milijardi EUR (EFRR, FPT, ESF+) XVIII . Na temelju toga pretfinanciranje se procjenjuje na 1,77 milijardi EUR (30 % ukupnog iznosa za STEP). U skladu s primjenjivom pravnom osnovom pretfinanciranje od 30 % isplaćeno je i za ukupna dodijeljena sredstva FPT-a iz sredstava NGEU-a (5,9 milijardi EUR isplaćeno 2024.). Pet država članica reprogramiralo je 2025. sredstva STEP-a. Do kraja ožujka 2025. doneseno je ukupno devet izmjena programa u iznosu od 0,4 milijarde EUR. Na temelju toga dodatno pretfinanciranje isplaćeno 2025. iznosi 0,12 milijardi EUR (30 % iznosa za namjenske prioritete STEP-a).
Naslov 3 – Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) i Fond za pravednu tranziciju
Predviđena plaćanja za prvi stup ZPP-a, koji obuhvaća rashode povezane s tržištem i izravna plaćanja, iznose 81 milijardu EUR u razdoblju 2026. – 2027.
Provedba drugog stupa strateških planova u okviru ZPP-a, tj. Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR), započela je 2023. Prijelaznim odredbama kojima se programi za razdoblje 2014. – 2020. produljuju do 2022. omogućen je nastavak njihove provedbe do 2025. u skladu s pravilom n+3, tj. predviđena je još jedna godina za dovršetak plaćanja u usporedbi s pravilima za strateške planove u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027.
Predviđena plaćanja koja proizlaze iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. uključuju plaćanja iz planova u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. i plaćanja povezana s produljenjem provedbe programa ruralnog razvoja na 2021. i 2022., koja će biti dovršena do 2027. (vidjeti točku 2.3. o plaćanjima za obveze preuzete prije 2021.). U ovim predviđanjima uzimaju se u obzir i prijenosi između stupova zajedničke poljoprivredne politike koje su provele države članice XIX , što je rezultiralo neto prijenosom od 2,6 milijardi EUR iz prvog stupa (Europski fond za jamstva u poljoprivredi – EFJP) u drugi stup (EPFRR) u razdoblju 2025. – 2027. Taj iznos prijenosa mogao bi se promijeniti jer države članice mogu preispitati svoj zahtjev za prijenos do 31. kolovoza 2025.
Očekuje se da će se provedba planova u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. ubrzati 2025. i 2026. te se predviđa da će 2028. i 2029. dosegnuti optimalnu brzinu, uz manja plaćanja 2030., a zaključenje se očekuje 2031. Očekuje se da će se 2027. završiti operativni programi ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2022., uz vrlo ograničena plaćanja za 2026. i 2027. Većina međuplaćanja izvršit će se 2025.
Kad je riječ o Fondu za pravednu tranziciju, prva znatna plaćanja u okviru gornjih granica VFO-a očekuju se 2026. Plaćanje pretfinanciranja povezanog s programom STEP u okviru instrumenta NextGenerationEU već je izvršeno 2024. te se za 2025. očekuju dodatna plaćanja iz instrumenta NextGenerationEU. Od 2027. države članice imat će pristup samo plaćanjima koja se financiraju u okviru VFO-a.
Ostalo
Za Europski instrument za oporavak (EURI) iznosi za 2026. i 2027. u skladu su s nacrtom prijedloga proračuna i pratećim financijskim programiranjem.
Pričuva za Ukrajinu, poseban instrument kojim se mobilizira bespovratna potpora iznad gornjih granica rashoda VFO-a, nije obuhvaćena ovom prognozom.
5.Plaćanja za ispunjenje nepodmirenih obveza preuzetih prije 2021.
Predviđa se da će plaćanja za ispunjenje nepodmirenih obveza (fr. reste à liquider – RAL) preuzetih prije 2021. iznositi 13,4 milijarde EUR za razdoblje 2026. – 2031.
Kohezijska politika
Većina plaćanja za obveze preuzete prije 2021. odnosi se na kohezijsku politiku, čija se provedba bliži kraju. Projekcije se temelje na najnovijim predviđanjima država članica (iz siječnja 2025.) i informacijama o provedbi na terenu. U skladu s izmjenama predloženima u okviru STEP-a rok za podnošenje konačnog zahtjeva za međuplaćanje za konačnu obračunsku godinu produljen je za 12 mjeseci, odnosno do 31. srpnja 2025. Neovisno o tome, s obzirom na stopu zadržavanja i poravnanje pretfinanciranja očekuje se da će plaćanja od 2025. nadalje biti ograničena. U nacrt proračuna za 2026. nisu uključena plaćanja.
Zajednička poljoprivredna politika
Završetak operativnih programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2022. očekuje se 2027.
Ostali programi
Većina neizvršenih plaćanja za preostale dijelove proračuna koja potječu iz razdoblja prije aktualnog VFO-a odnose se na naslov 1 (Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija) i naslov 6 (Susjedstvo i svijet).
6.Opozivi
Predviđeni opozivi koji proizlaze iz programa u okviru aktualnog i prethodnih VFO-a do kraja 2027. iznose 5,5 milijardi EUR. To povećanje uglavnom proizlazi iz kohezijskih programa u okviru tekućeg VFO-a i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR).
U VFO-u za razdoblje 2028. – 2034. predlažu se znatne izmjene načina provedbe kako bi se pojednostavnila i ubrzala provedba. Komisija očekuje potpuno preuzimanje obveza predloženih za sljedeći VFO. Stoga se prije stvarnog početka novih programa ne mogu precizno predvidjeti opozivi.
Naslov 2.a – Kohezijska politika
Uzimajući u obzir najnovija dostupna predviđanja država članica, rizik od opoziva za završetak programa za razdoblje 2014. – 2020. smanjio se u odnosu na prošlogodišnje izvješće. Općenito, rizik od opoziva krajem 2027. smanjen je zbog ubrzane provedbe i dodatnog pretfinanciranja koje proizlazi iz preispitivanja kohezijske politike u sredini programskog razdoblja.
Naslov 3. Zajednička poljoprivredna politika i Fond za pravednu tranziciju
Predviđanja opoziva iz programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2022. uglavnom su stabilna u usporedbi s prošlom godinom. Procjenjuju se na 3,1 milijardu EUR, odnosno oko 2,4 % ukupnih dodijeljenih sredstava, što je usporedivo s udjelom za programe ruralnog razvoja za razdoblje 2007. – 2013. Kad je riječ o rokovima, opozivi se očekuju krajem 2027., kad će se obraditi većina plaćanja na završetku programa. To je godinu dana kasnije nego što se očekivalo u prošlogodišnjem izvješću. Ta se pretpostavka čini razboritijom s obzirom na znatan broj programa koje treba obraditi (više od 100).
U ovoj fazi nije jasno hoće li doći do opoziva u okviru strateških planova u okviru ZPP-a za razdoblje 2023. – 2027. Ako do njih dođe, očekuje se da će to biti pri zaključenju (tj. krajem 2030. ili početkom 2031.).
Ostali programi i naslovi
Za programe kojima upravlja izravno Komisija predviđanja opoziva temelje se na najnovijim informacijama na razini projekata. Kao i u prethodnom izvješću predviđanja za opozive koji se odnose na programe u okviru VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. temelje se na stopama opoziva iz prethodnih programa. Točna godina opoziva ovisila bi o zaključenju pojedinačnih projekata i aktivnosti te se ne može precizno predvidjeti.
7.Instrument NextGenerationEU
NextGenerationEU XX privremeni je instrument za izvanredne situacije namijenjen mjerama za odgovor na krize, oporavak i jačanje otpornosti nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19. Komponenta bespovratne potpore čini vanjske namjenske prihode za potporu prioritetima za reforme i ulaganja – ponajprije u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost – i jačanje niza ključnih programa oporavka.
Sva plaćanja u okviru instrumenta NextGenerationEU izvršit će se do kraja 2026., osim malih iznosa povezanih s administrativnim rashodima. Očekivana provedba procijenjena je zasebno za svaki program (tablica X.), na temelju nacrta proračuna za 2026. Očekuju se određeni iznosi opoziva, prvenstveno za EPFRR (0,4 milijarde EUR).
8. Promjene razine nepodmirenih obveza
Očekuje se da će nepodmirene obveze na početku novog VFO-a iznositi 339 milijardi EUR, što je za 26 milijardi EUR manje od prošlogodišnjeg predviđanja (365 milijardi EUR). Taj je rezultat djelomično potaknut ubrzanjem kohezije, za koju je u skladu s pravilom o opozivu N+3 plaćanje odgođeno za kraj VFO-a i nakon njega. Nepodmirene obveze povezane s instrumentom NextGenerationEU podmirit će se do kraja 2026., kad će se dovršiti sva plaćanja, osim malih iznosa povezanih s administrativnim rashodima.
Predviđanja za nepodmirene obveze koje proizlaze iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027. i prethodnih VFO-a (isključujući instrument NextGenerationEU) smanjuju se s 1,85 % na 1,7 % u 2027. kao udio u BND-u skupine EU-27.
Predviđa se da će nepodmirene obveze na kraju 2034. iznositi 331 milijardu EUR ili 1,3 % BND-a EU-27. Uglavnom će proizlaziti iz obveza u okviru VFO-a za razdoblje 2028. – 2034. jer se očekuje da će nepodmirene obveze za obveze prije 2028. u velikoj mjeri biti podmirene do kraja 2033.
Nepodmirene obveze na kraju 2034. odgovarat će otprilike petini VFO-a za razdoblje 2028. – 2034., što je manje od istog udjela za tekući VFO. Očekuje se brža provedba nove generacije programa u usporedbi s prethodnim referentnim vrijednostima, posebno u odnosu na rashode u okviru podijeljenog upravljanja.
9.Predviđanje priljeva proračuna EU-a za razdoblje
2026. – 2034.
Predviđanja prihoda do 2027. temelje se na sustavu vlastitih sredstava koji je trenutačno na snazi, u skladu s Odlukom Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053. Prihodi od 2028. predviđaju se na temelju sustava koji je Komisija predložila u prijedlogu nove odluke o vlastitim sredstvima.
Projekcije prihoda temelje se na Komisijinoj proljetnoj gospodarskoj prognozi 2025. i dugoročnim predviđanjima rasta.
Proračun EU-a financira se vlastitim sredstvima i ostalim prihodima. Osim toga, Unija je ovlaštena pozajmljivati sredstva za financiranje instrumenta NextGenerationEU, koja se uplaćuju u proračun u okviru vanjskih namjenskih prihoda. U sadašnjim predviđanjima u prvom su planu prihodi potrebni za financiranje proračunskih rashoda u okviru VFO-a.
Vlastita sredstva potrebna za financiranje proračuna utvrđuju se na temelju ukupnih rashoda umanjenih za „ostale prihode”. Prema tome, predviđanja prihoda proračuna EU-a temelje se na načelu da rashodi moraju biti usklađeni s prihodima. Slijedom toga, ukupni prihodi jednaki su ukupnim rashodima.
U skladu sa Sporazumom o povlačenju (dio peti) Ujedinjena Kraljevina od 2021. doprinosi proračunu EU-a u pogledu nepodmirenih obveza iz prethodnih financijskih okvira. Doprinos Ujedinjene Kraljevine čini „ostale prihode” proračuna EU-a. Taj će se doprinos postupno ukidati kako se nepodmirene obveze budu podmirivale. Pretpostavlja se da će ostali razni prihodi ostati nominalno konstantni na razini nacrta proračuna za 2026.
Vlastita sredstva – nacionalni doprinosi i carine – čine većinu prihoda potrebnih za financiranje proračunskih rashoda. Kretanje nacionalnih doprinosa u razdoblju predviđanja ovisi o ciklusu potrošnje. Predviđena povećanja plaćanja krajem VFO-a dovest će do povećanja nacionalnih doprinosa u razdoblju 2026. – 2027., što je u skladu s povijesnim obrascima. Predviđa se da će nacionalni doprinosi za razdoblje 2026. – 2027. u prosjeku iznositi 169 milijardi EUR godišnje ili 0,86 % bruto nacionalnog dohotka EU-a.
10.Izvori prihoda
Predviđa se da će tradicionalna vlastita sredstva (carine) u razdoblju 2027. – 2034. rasti po istoj stopi kao i BND u tekućim cijenama svake države članice počevši od razine bruto carina projiciranih za nacrt proračuna za 2026. Od 2028. primjenjuju se parametri prijedloga nove odluke o vlastitim sredstvima.
Predviđanja prihoda od vlastitih sredstava koja se temelje na PDV-u temelje se na osnovicama PDV-a pojedinačnih država članica uključenima u nacrt proračuna za 2026. Predviđa se da će osnovice PDV-a rasti u razdoblju 2027. – 2034. po istoj stopi kao i BND u tekućim cijenama.
Predviđanja vlastitih sredstava koja se temelje na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu temelje se na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu uključenom u nacrt proračuna za 2026. Predviđa se da će odgovarajući plastični ambalažni otpad u razdoblju 2027. – 2034. rasti po istoj stopi kao i BND u stalnim cijenama. Predviđa se da će se stope recikliranja linearno približiti cilju EU-a za recikliranje od 55 %, koji se mora postići do 2030.
Vlastita sredstva koja se temelje na BND-u EU-27 izračunavaju se kao preostala razlika između svih ostalih vlastitih sredstava i ostalih prihoda, s jedne strane, i predviđenih rashoda, s druge strane. Parametri za vlastita sredstva utvrđeni Odlukom o vlastitim sredstvima određuju udio država članica u ukupnom iznosu nacionalnih doprinosa potrebnih za uravnoteženje proračuna EU-a.
Komisijin Prijedlog odluke o vlastitim sredstvima uključuje nekoliko dodatnih vlastitih sredstava, kako slijedi.
Predviđeni prihodi za vlastita sredstva koja se temelje na sustavu EU-a za trgovanje emisijama (ETS1) temelje se na pretpostavljenoj cijeni ugljika od 88,33 EUR u cijenama iz 2025. Broj emisijskih jedinica koje se prodaju na dražbi proizlazi iz pravnih odredaba Direktive o ETS-u 2 .
Kad je riječ o vlastitim sredstvima koja se temelje na e-otpadu, najprije se izračunava temeljni neskupljeni električni i elektronički otpad (EE otpad) u državi članici u određenoj godini. Predviđa se da će se stope prikupljanja linearno približiti cilju EU-a za prikupljanje od 65 % do 2034.
Predviđanja prihoda od vlastitih sredstava koja se temelje na trošarinama na duhan (TEDOR) temelje se na Direktivi o trošarinama na duhan i njezinim predloženim preinakama.
Predviđa se da će prihodi od vlastitih sredstava koja se temelje na mehanizmu za ugljičnu prilagodbu na granicama biti jednaki onima u okviru ETS-a 1.
Projekcije za korporativna sredstva za Europu temelje se na podacima na razini poduzeća iz baze podataka Orbis za 2023. Primjenjuje se godišnji paušalni doprinos svih poduzeća koja posluju i prodaju u EU-u, kako je navedeno u Komisijinu prijedlogu nove odluke o vlastitim sredstvima.
Ostali prihodi proračuna EU-a tradicionalno uključuju doprinose osoblja, prihode od administrativnog poslovanja institucija, doprinose i povrate povezane sa sporazumima i programima Unije, kamate na zakašnjela plaćanja i novčane kazne, prihode od operacija uzimanja i davanja zajmova, prihode od naknada koji nisu namijenjeni posebnim stavkama rashoda te razne prihode, kao i viškove iz prethodnih godina. Većinu tih sastavnica teško je predvidjeti zbog njima svojstvene nestabilnosti. Stoga se pretpostavlja da će iznos uključen u nacrt proračuna za 2026. (3 milijarde EUR) biti nominalno nepromijenjen tijekom razdoblja obuhvaćenog prognozom.
Od 2021., uz prethodno navedene stavke, ostali prihodi proračuna EU-a uključuju doprinos Ujedinjene Kraljevine koji se odnosi na nepodmirene obveze koje je preuzela Ujedinjena Kraljevina, obveze za mirovine i druge sastavnice financijskog dogovora, kako je utvrđeno u Sporazumu o povlačenju 3 . To se odražava i u predloženom financiranju nacrta proračuna za 2026.
Doprinos Ujedinjene Kraljevine povezan s nepodmirenim obvezama na dan 31. prosinca 2020. utvrđuje se primjenom udjela Ujedinjene Kraljevine u financiranju na predviđena plaćanja za ispunjenje nepodmirenih obveza za svaku godinu razdoblja 2026. – 2030. Godišnji doprinos koji iz toga proizlazi utvrđuje se uzimajući u obzir načine plaćanja iz članka 148. Sporazuma o povlačenju.
Predviđanja ostalih prihoda uključuju doprinos Ujedinjene Kraljevine za mirovinske obveze članova i nositelja visokih javnih dužnosti u EU-u kako je navedeno u članku 142. stavku 5. Sporazuma o povlačenju. Doprinos Ujedinjene Kraljevine mirovinama osoblja (procijenjeni iznos od 333 milijuna EUR u nacrtu proračuna za 2026.) ulazi u proračun EU-a kao vanjski namjenski prihod, te stoga nije dio dugoročnih predviđanja ostalih prihoda.
Ukupna vlastita sredstva koja prikuplja Unija ni u jednoj godini ne smiju premašiti gornju granicu vlastitih sredstava od 1,4 % BND-a EU-27 utvrđenu u Odluci Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053, uz dodatno privremeno povećanje od 0,6 % BND-a EU-a za pokrivanje svih obveza Unije koje proizlaze iz uzimanja zajmova na tržištima kapitala za financiranje instrumenta NextGenerationEU.
Za razdoblje 2028. – 2034. gornje granice vlastitih sredstava utvrđene u predloženoj novoj odluci o vlastitim sredstvima povećavaju se kako slijedi:
·1,75 %: trajna gornja granica,
·0,6 %: gornja granica za pokrivanje svih obveza Unije koje proizlaze iz uzimanja zajmova na tržištima kapitala za potrebe financiranja instrumenta NextGenerationEU,
·0,25 % za krizni instrument u slučaju aktivacije.
11.Zaključci
Predložene inicijative za potporu državama članicama, trećim zemljama i određenim sektorima ubrzale su plaćanja za sve proračunske programe. Zbog poboljšane provedbe programa u okviru kohezijske politike za razdoblje 2021. – 2027. smanjeni su rizici od opoziva. Pretpostavlja se da će države članice učiniti sve što je potrebno kako bi se izbjegli opozivi sredstava, koristeći se i političkim poticajima, kao što su oni predloženi za preispitivanje kohezijske politike u sredini programskog razdoblja. U narednim godinama države članice morat će do 2026. iskoristiti sredstva iz instrumenta NextGenerationEU.
Očekuje se da će se nepodmirene obveze na kraju tekućeg VFO-a smanjiti na 330 milijardi EUR. Kad je riječ o VFO-u za razdoblje 2028. – 2034., očekuje se da će novi model provedbe programa u okviru podijeljenog upravljanja, zajedno s ciljem opoziva sredstava N+1, ubrzati provedbu i znatno smanjiti nepodmirene obveze na kraju sljedećeg VFO-a. Kad je riječ o drugim programima, očekuje se da će predložena pojednostavnjenja ubrzati plaćanja u usporedbi s prethodnim trendovima, što bi također doprinijelo ograničavanju nepodmirenih obveza.
Sredstva u okviru gornje granice za plaćanje utvrđene u VFO-u i dalje su dostatna za pokrivanje predviđenih plaćanja do kraja tekućeg VFO-a. Ukupno gledajući, neto razlika do gornje granice u 2026. iznosi 18,6 milijardi EUR, a u 2027., uključujući prilagodbe za specifične programe, procjenjuje se na 3,2 milijarde EUR.
U VFO-u za razdoblje 2028. – 2034. gornja granica za plaćanje koju je predložila Komisija slijedi profil pojačanog financiranja na početku razdoblja od druge godine VFO-a, prvenstveno zbog ubrzanog profila plaćanja za nacionalne i regionalne partnerske planove u usporedbi s prethodnim planovima.
Prihodi za financiranje proračuna slijede ciklus rashoda VFO-a. Očekuje se da će predloženi paket novih vlastitih sredstava zadržati nacionalne doprinose unutar poznatih granica.
Prilog II. – Rezultati predviđanja
Ako nije navedeno drukčije, sve su vrijednosti izražene u milijardama EUR u tekućim cijenama. Moguće je da se ukupni iznosi ne podudaraju zbog zaokruživanja.
Tablica 11 – Dugoročna predviđanja budućih odljeva u razdoblju 2026. – 2034. za VFO
|
Godina |
2026. |
2027. |
2028. |
2029. |
2030. |
2031. |
2032. |
2033. |
2034. |
UKUPNO |
|
Gornja granica za obveze |
182,9 |
186,2 |
269,5 |
282,9 |
283,1 |
290,4 |
294,1 |
285,4 |
279,7 |
2 353,9 |
|
Gornja granica za plaćanje |
201,2 |
195,2 |
270,0 |
300,7 |
297,1 |
292,8 |
277,4 |
274,7 |
267,5 |
2 379,1 |
|
Uz to, prilagodba za članak 5. Uredbe o VFO-u (procjena za buduće godine) |
0,0 |
2,6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Obveze (programirane)* |
193,4 |
194,8 |
266,7 |
279,9 |
280,1 |
287,1 |
290,6 |
281,8 |
276,0 |
2 350,4 |
|
Predviđena plaćanja** |
192,2 |
196,6 |
270,0 |
300,7 |
297,1 |
292,8 |
277,4 |
274,7 |
267,5 |
2 375,4 |
|
Od čega za posebne instrumente*** |
6,5 |
0,1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
* U skladu s nacrtom proračuna za 2026., uključujući dodijeljena sredstva iz pričuve za Ukrajinu i odobrena sredstva koja proizlaze iz članka 5. Uredbe o VFO-u i članka 15. stavka 3. Financijske uredbe.
** Uključuje procijenjenu razinu plaćanja za pričuvu za Ukrajinu isključivo u 2026.
*** Iznosi za posebne instrumente obuhvaćaju pričuvu za solidarnost i pomoć u nuždi, Europski fond za prilagodbu globalizaciji, pričuvu za prilagodbu Brexitu, pričuvu za Ukrajinu, instrument EURI i instrument fleksibilnosti. U tablicama u nastavku plaćanja povezana s mobilizacijom instrumenta fleksibilnosti i instrumenta EURI uključena su u odgovarajuće naslove. Nema pretpostavki o budućoj upotrebi posebnih instrumenata u razdoblju 2028. – 2034.
Tablica 1.2 – Plaćanja povezana s obvezama iz VFO-a za razdoblje 2021. – 2027.
|
Naslov VFO-a |
2026. |
2027. |
2028. |
2029. |
2030. |
2031. |
2032. |
2033. |
Ukupno |
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija |
21,5 |
22,9 |
18,6 |
9,4 |
5,9 |
3,7 |
1,5 |
0,2 |
83,7 |
|
2. Kohezija, otpornost i vrijednosti |
73,6 |
74,3 |
70,9 |
70,4 |
37,7 |
23,2 |
0,8 |
0,1 |
351,0 |
|
2.1. Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija |
58,7 |
61,7 |
68,3 |
68,9 |
37,0 |
22,9 |
0,6 |
0,0 |
318,1 |
|
2.2. Otpornost i vrijednosti |
14,9 |
12,6 |
2,6 |
1,5 |
0,7 |
0,3 |
0,2 |
0,1 |
32,9 |
|
3. Prirodni resursi i okoliš |
53,0 |
56,1 |
15,9 |
15,9 |
4,0 |
4,4 |
0,3 |
0,1 |
149,7 |
|
3.1. Rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja |
40,5 |
40,5 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
81,0 |
|
3.2. Ostali programi u okviru naslova „Prirodni resursi i okoliš” |
12,5 |
15,6 |
15,9 |
15,9 |
4,0 |
4,4 |
0,3 |
0,1 |
68,7 |
|
4. Migracije i upravljanje granicama |
3,8 |
3,5 |
2,5 |
2,8 |
2,7 |
1,1 |
0,4 |
0,0 |
16,7 |
|
5. Sigurnost i obrana |
2,2 |
2,5 |
2,3 |
1,9 |
1,2 |
0,4 |
0,1 |
0,0 |
10,6 |
|
6. Susjedstvo i svijet |
15,5 |
18,3 |
15,3 |
10,5 |
6,1 |
3,2 |
1,3 |
0,2 |
70,3 |
|
7. Europska javna uprava |
13,5 |
13,9 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
27,4 |
|
Izvan VFO-a |
3,2 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
3,2 |
|
Posebni instrumenti |
1,9 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
1,9 |
|
Ukupno |
188,1 |
191,5 |
125,5 |
110,9 |
57,5 |
36,0 |
4,2 |
0,5 |
714,4 |
Tablica 1.3 – Plaćanja za podmirenje obveza preuzetih prije 2021.
|
Naslov VFO-a |
2026. |
2027. |
2028. |
2029. |
2030. |
2031. |
2032. |
Ukupno |
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija |
1,8 |
0,9 |
0,6 |
0,5 |
0,2 |
0,3 |
0,0 |
4,4 |
|
2. Kohezija, otpornost i vrijednosti |
1,0 |
0,4 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
1,4 |
|
2.1. Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija |
1,0 |
0,4 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
1,4 |
|
2.2. Otpornost i vrijednosti |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
3. Prirodni resursi i okoliš |
0,1 |
2,2 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,4 |
0,0 |
2,9 |
|
3.1. Rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
3.2. Ostali programi u okviru naslova „Prirodni resursi i okoliš” |
0,1 |
2,2 |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,4 |
0,0 |
2,9 |
|
4. Migracije i upravljanje granicama |
0,1 |
0,1 |
0,1 |
0,2 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,5 |
|
5. Sigurnost i obrana |
0,1 |
0,1 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,3 |
|
6. Susjedstvo i svijet |
1,0 |
1,3 |
1,1 |
0,3 |
0,1 |
0,1 |
0,0 |
3,9 |
|
Ukupno |
4,1 |
5,0 |
2,0 |
1,1 |
0,5 |
0,8 |
0,0 |
13,4 |
Tablica 1.4. Plaćanja za obveze u razdoblju 2028. – 2034.
|
Naslov VFO-a |
2028. |
2029. |
2030. |
2031. |
2032. |
2033. |
2034. |
Ukupno |
|
1. Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija, poljoprivreda, ruralni i pomorski prosperitet i sigurnost |
108,3 |
122,7 |
150,9 |
150,7 |
157,8 |
144,3 |
130,3 |
965,0 |
|
2. Konkurentnost, prosperitet i sigurnost |
14,8 |
40,6 |
57,4 |
68,8 |
73,1 |
82,9 |
86,2 |
423,7 |
|
3. Globalna Europa |
4,8 |
9,9 |
14,6 |
19,6 |
24,8 |
28,9 |
32,3 |
134,9 |
|
4. Uprava |
14,9 |
15,6 |
16,3 |
16,9 |
17,5 |
18,1 |
18,7 |
117,9 |
|
Ukupno |
142,8 |
188,8 |
239,1 |
256,0 |
273,2 |
274,2 |
267,5 |
1 641,5 |
Tablica 2 – Predviđeni opozivi u razdoblju 2026. – 2027.
|
Naslov VFO-a |
Završetak |
VFO |
Ukupno |
|
1. Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija |
0,5 |
0,5 |
1,0 |
|
2. Kohezija, otpornost i vrijednosti |
0,6 |
0,3 |
1,0 |
|
2.1. Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija |
0,5 |
0,0 |
0,5 |
|
2.2. Otpornost i vrijednosti |
0,1 |
0,3 |
0,4 |
|
3. Prirodni resursi i okoliš |
3,2 |
0,1 |
3,2 |
|
3.2. Ostali programi u okviru naslova „Prirodni resursi i okoliš” |
3,2 |
0,1 |
3,2 |
|
4. Migracije i upravljanje granicama |
0,0 |
0,2 |
0,2 |
|
5. Sigurnost i obrana |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
6. Susjedstvo i svijet |
0,0 |
0,1 |
0,1 |
|
Ukupno |
4,4 |
1,2 |
5,5 |
Tablica 3 – Dugoročna predviđanja odljeva za instrument NextGenerationEU
|
Program |
2026. |
2027. |
Ukupno |
|
Obzor Europa |
0,2 |
0,0 |
0,2 |
|
Program InvestEU |
1,2 |
0,0 |
1,2 |
|
Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
Europski socijalni fond (ESF) |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
Europski mehanizam za oporavak i otpornost |
100,4 |
0,0 |
100,4 |
|
Mehanizam Unije za civilnu zaštitu (RescEU) |
0,5 |
0,0 |
0,5 |
|
Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR) |
1,4 |
0,0 |
1,4 |
|
Fond za pravednu tranziciju |
3,3 |
0,0 |
3,3 |
|
Ukupno |
107,0 |
0,1 |
107,1 |
Tablica 4 – Promjene ukupnih nepodmirenih obveza (RAL) u razdoblju 2026. – 2034.
|
Izvor |
RAL na početku 2026. (procjena)* |
Obveze 2026. – 2034. |
Plaćanja 2026. – 2034. |
Opozivi 2026. – 2027. |
RAL krajem 2034. |
|
VFO |
355,9 |
2 350,4 |
2 368,8 |
5,5 |
331,9 |
|
NGEU |
107,4 |
0,1 |
107,1 |
0,4 |
0,0 |
|
Ukupno |
463,3 |
2 350,5 |
2 475,9 |
5,9 |
331,9 |
* RAL na početku 2025. uključuje iznose nastale kao posljedica drugih prihoda (isključujući NextGenerationEU), koji nisu uključeni u tablicu.
Tablica 5 – Dugoročna predviđanja budućih priljeva proračuna EU-a u razdoblju 2026. – 2030.
|
PRILJEVI |
2026. |
2027. |
2028. |
2029. |
2030. |
Ukupno |
|
|
Gornja granica vlastitih sredstava kao postotak bruto nacionalnog dohotka EU-a |
2,00 % |
2,00 % |
2,00 % |
2,00 % |
2,00 % |
||
|
od čega privremeno povećanje za NGEU |
0,60 % |
0,60 % |
0,60 % |
0,60 % |
0,60 % |
||
|
Gornja granica vlastitih sredstava izražena u milijardama EUR* |
385,2 |
398,1 |
411,1 |
424,6 |
437,8 |
||
|
od čega privremeno povećanje za NGEU |
111,5 |
115,6 |
119,4 |
123,3 |
127,4 |
||
|
Neto iznos tradicionalnih vlastitih sredstava** |
a |
21,4 |
22,1 |
22,9 |
23,7 |
24,4 |
114,5 |
|
Nacionalni doprinosi |
b |
167,4 |
171,2 |
101,5 |
85,6 |
30,9 |
556,6 |
|
Od čega: vlastita sredstva koja se temelje na PDV-u |
24,8 |
25,6 |
26,4 |
27,3 |
28,1 |
132,1 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu |
6,8 |
6,8 |
6,8 |
6,7 |
6,7 |
33,8 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na BND-u |
135,8 |
138,8 |
68,3 |
51,6 |
–3,9*** |
390,6 |
|
|
Ukupna vlastita sredstva |
c = a + b |
188,7 |
193,3 |
124,42 |
109,3 |
55,4 |
671,1 |
|
od čega vlastita sredstva za financiranje obveza iz NGEU-a**** |
8,02 |
||||||
|
Ostali prihodi (uključujući privremeni doprinos Ujedinjene Kraljevine) |
d |
3,5 |
3,3 |
3,0 |
2,7 |
2,6 |
15,2 |
|
UKUPNI PRIHODI |
c + d |
192,2 |
196,6 |
127,4 |
112,0 |
58,0 |
686,3 |
* Gornja granica vlastitih sredstava – izračunano na temelju gospodarske prognoze iz proljeća 2025. za bruto nacionalni dohodak država EU-27.
** Tradicionalna vlastita sredstva procjenjuju se na temelju stope zadržavanja od 25 % za troškove naplate.
*** Za 2030. iznos vlastitih sredstava koja se temelje na BND-u stvara višak koji će se vratiti državama članicama.
**** Za 2026. i 2027. na temelju trenutačnog financijskog programiranja.
Tablica 6 – Dugoročna predviđanja budućih priljeva proračuna EU-a u razdoblju VFO-a 2028. – 2034.
|
PRILJEVI |
2028. |
2029. |
2030. |
2031. |
2032. |
2033. |
2034. |
Ukupno |
|
|
Gornja granica vlastitih sredstava kao postotak bruto nacionalnog dohotka EU-a* |
2,35 % |
2,35 % |
2,35 % |
2,35 % |
2,35 % |
2,35 % |
2,35 % |
||
|
Gornja granica vlastitih sredstava izražena u milijardama EUR |
483,1 |
498,9 |
514,4 |
530,2 |
546,3 |
562,7 |
579,5 |
||
|
Ukupna vlastita sredstva: |
a |
266,7 |
297,7 |
294,1 |
289,9 |
274,5 |
271,8 |
264,3 |
1 959,0 |
|
Od čega: neto iznos tradicionalnih vlastitih sredstava** |
34,5 |
35,7 |
36,8 |
38,0 |
39,2 |
40,4 |
41,6 |
266,3 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na PDV-u |
26,6 |
27,5 |
28,3 |
29,2 |
30,1 |
31,0 |
31,9 |
204,4 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu |
9,3 |
9,5 |
9,7 |
9,9 |
10,1 |
10,3 |
10,5 |
69,2 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na sustavu EU-a za trgovanje emisijama (ETS1) |
8,8 |
11,7 |
11,3 |
13,0 |
11,7 |
10,3 |
8,8 |
75,6 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na e-otpadu |
16,2 |
16,5 |
16,7 |
16,9 |
17,1 |
17,3 |
17,4 |
118,0 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na trošarinama na duhan (TEDOR) |
13,0 |
12,7 |
12,4 |
12,8 |
12,5 |
12,2 |
12,7 |
88,3 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na mehanizmu za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM) |
0,9 |
1,0 |
1,3 |
1,5 |
1,9 |
2,0 |
2,2 |
10,8 |
|
|
korporativna sredstva za Europu (CORE) |
7,4 |
7,5 |
7,5 |
7,6 |
7,7 |
7,8 |
7,9 |
53,3 |
|
|
vlastita sredstva koja se temelje na BND-u |
149,9 |
175,8 |
170,2 |
161,0 |
144,3 |
140,5 |
131,4 |
1 073,0 |
|
|
Ostali prihodi (uključujući naknade i privremeni doprinos Ujedinjene Kraljevine, naknade za sustav EU-a za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS)) |
b |
3,3 |
3,0 |
2,9 |
2,9 |
2,9 |
2,9 |
3,1 |
21,1 |
|
UKUPNI PRIHODI |
c = a + b |
270,0 |
300,7 |
297,1 |
292,8 |
277,4 |
274,7 |
267,5 |
1 980,1 |
* Gornja granica vlastitih sredstava – izračunano na temelju gospodarske prognoze iz proljeća 2025. za bruto nacionalni dohodak država EU-27.
** Tradicionalna vlastita sredstva procjenjuju se na temelju stope zadržavanja od 10 % za troškove naplate.
S obzirom na predstojeći rok za podnošenje prijedloga Komisije za sljedeći paket VFO-a, ovo izvješće nije se moglo dostaviti u roku iz članka 253. stavka 2. Uredbe (EU, Euratom) 2024/2509.
Uredba (EU, Euratom) 2024/2509 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. rujna 2024. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije (preinaka), SL L, 2024/2509, 26.9.2024.
COM(2021) 343, 30.6.2021. Riječ je o prvom izdanju ovog izvješća za razdoblje VFO-a 2021. – 2027.
Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027., SL L 433I, 22.12.2020., str. 11.
Uredba Vijeća (EU) 2020/2094 o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19, SL L 433I, 22.12.2020., str. 23. („NextGenerationEU”).
Ako nije drukčije navedeno, svi iznosi u izvješću izraženi su u tekućim cijenama.
Uredba Vijeća [(EU, Euratom) 20XX/XXX * COM(2025) 571.
Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije te o stavljanju izvan snage Odluke 2014/335/EU, Euratom, SL L 424, 15.12.2020., str. 1.
SL C 66 I, 19.2.2019., str. 1.
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću, Tehnička prilagodba višegodišnjeg financijskog okvira za 2026. u skladu s člankom 4. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. COM(2025) 800 final.
Izvještaj o procjenama Europske komisije za financijsku godinu 2026. SEC(2025) 250.
Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2024/765 od 29. veljače 2024. o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027., SL L, 2024/765, 29.2.2024.
Člankom 5. Uredbe o VFO-u za unaprijed utvrđeni popis programa predviđena je dodjela dodatnih odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i odobrenih sredstava za plaćanje u iznosu jednakom određenim vrstama novčanih kazni, u okviru unaprijed određenih minimalnih i maksimalnih iznosa.
Zajednička izjava Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije o ponovnoj upotrebi opozvanih sredstava u vezi s istraživačkim programom (C/2024/1972), SL C, C/2024/1972, 29.2.2024.
Uredba (EU) 2024/795 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. veljače 2024. o uspostavi Platforme za strateške tehnologije za Europu (STEP) i o izmjeni Direktive 2003/87/EZ te uredaba (EU) 2021/1058, (EU) 2021/1056, (EU) 2021/1057, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) 2021/1060, (EU) 2021/523, (EU) 2021/695, (EU) 2021/697 i (EU) 2021/241, SL L, 2024/795, 29.2.2024.
Iznos se nadopunjuje bespovratnim sredstvima iz plana REPowerEU u iznosu od 20 milijardi EUR koja se financiraju u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) i sredstvima prenesenima iz pričuve za prilagodbu Brexitu (BAR) u iznosu od 2,1 milijarde EUR.
Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću, Dugoročna predviđanja budućih priljeva proračuna EU-a (2025. – 2029.). COM(2024) 276 final.
Krajnji je datum za izvješćivanje povezano sa STEP-om ožujak 2025.
Države članice odlučile su prenijeti sredstva iz izravnih plaćanja u ruralni razvoj. Rezultat je iznesen u Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2023/813 od 8. veljače 2023.
Brojčani podaci o instrumentu NextGenerationEU prikupljeni su završno sa 16. svibnjem 2025.