Bruxelles, 16.7.2025

COM(2025) 573 final

RAPORT AL COMISIEI CĂTRE PARLAMENTUL EUROPEAN ȘI CONSILIU

Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări și ieșiri din bugetul UE (2026-2034)


1.    Introducere    

2.    Prognoza privind ieșirile din bugetul UE pentru perioada 2026-2034    

2.1.    Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2028-2034    

2.2.    Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2021-2027    

2.3.    Plăți pentru finalizarea angajamentelor restante efectuate înainte de 2021    

2.4.    Dezangajări    

2.5.    NextGenerationEU    

2.6.    Evoluția nivelului angajamentelor restante    

3.    Prognoza privind intrările în bugetul UE pentru perioada 2026-2034    

3.1.    Surse de venituri    

4.    Concluzii    

Anexa II – Rezultatele prognozei    

Tabelul 1.1 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele ieșiri în perioada 2026-2034 pentru CFM    

Tabelul 1.2 – Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2021-2027    

Tabelul 1.3 – Plăți pentru finalizarea angajamentelor anterioare anului 2021    

Tabelul 1.4 – Plăți pentru angajamentele din perioada 2028-2034    

Tabelul 2 – Dezangajările prevăzute pentru perioada 2026-2027    

Tabelul 3 – Prognoza pe termen lung privind ieșirile pentru NextGenerationEU    

Tabelul 4 – Variația nivelului total al angajamentelor restante în perioada 2026-2034    

Tabelul 5 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări în bugetul UE în perioada 2026-2030    

Tabelul 6 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări în bugetul UE în CFM 2028-2034    

1.Introducere

Prezentul raport I prezintă previziunile privind intrările și ieșirile din bugetul UE, în conformitate cu articolul 253 alineatul (1) litera (c) din Regulamentul financiar II . Această a cincea III ediție prevede veniturile și cheltuielile care decurg din cadrul financiar multianual (CFM) 2021-2027 IV , NextGenerationEU V și pentru perioada 2028-2034 VI , pe baza propunerii Comisiei pentru următorul CFM VII .

Prognoza face distincție între angajamentele restante (RAL) pentru perioada 2026-2030, pe baza legislației în vigoare în prezent, și propunerea Comisiei pentru perioada 2028-2034 referitoare la CFM și Decizia privind resursele proprii 1 .

În ceea ce privește veniturile, prognoza până în 2027 se bazează pe sistemul de venituri prevăzut în Decizia privind resursele proprii VIII . Previziunile privind veniturile țin seama, de asemenea, de Acordul privind retragerea Regatului Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord din Uniunea Europeană și din Comunitatea Europeană a Energiei Atomice IX  („Acordul de retragere”).

Estimările privind plățile în 2026 și 2027 țin seama de plafoanele de cheltuieli revizuite (ajustarea tehnică a CFM pentru 2026) X și de creditele de angajament din programarea financiară care însoțește proiectul de buget pentru 2026 XI , care include ajustările specifice programului în temeiul articolului 5 din Regulamentul privind CFM XII (RCFM) XIII , precum și de reutilizarea dezangajărilor în temeiul articolului 15 alineatul (3) din Regulamentul financiar.

Este inclusă revizuirea la jumătatea perioadei a CFM 2021-2027. Mai ales majorarea netă a plafonului de cheltuieli pentru angajamente în valoare de 3,4 miliarde EUR, împreună cu modificări ale cuantumului total al alocărilor în temeiul articolului 5 din Regulamentul privind CFM și al articolului 15 alineatul (3) din Regulamentul financiar XIV , precum și majorări ale instrumentelor speciale. În ceea ce privește plafoanele de plăți, revizuirea la jumătatea perioadei a CFM permite ajustarea plafonului pentru 2026 cu suma echivalentă cu sumele neutilizate în 2025, dacă acest lucru se dovedește a fi necesar pentru nevoile financiare, scopul fiind evitarea riscului acumulării de plăți restante.

Revizuirea la jumătatea perioadei a politicii de coeziune oferă mai multă flexibilitate și mai multe stimulente financiare pentru ca statele membre să își reprogrameze în mod voluntar resursele de coeziune către prioritățile din domeniile competitivității, apărării, locuințelor la prețuri accesibile, rezilienței în domeniul apei și tranziției energetice. Aceste stimulente ar putea accelera punerea în aplicare a proiectelor.

În plus, Regulamentul de instituire a platformei „Tehnologii strategice pentru Europa” (STEP) XV oferă flexibilități pentru prioritățile dedicate platformei STEP în cadrul programelor de coeziune. Termenul-limită aplicabil cererii finale pentru o plată intermediară pentru ultimul exercițiu contabil din perioada 2014-2020 a fost prelungit până la 31 iulie 2025.

Această previziune are în vedere, de asemenea, efectuarea de plăți pentru toate programele din cadrul NextGenerationEU. Aceste cheltuieli suplimentare față de cheltuielile prevăzute în CFM sunt finanțate prin operațiuni de împrumut de pe piețele de capital.

2.Prognoza privind ieșirile din bugetul UE pentru perioada 2026-2034

În perioada 2026-2034, plățile sunt estimate la 2 375 de miliarde EUR. Media anuală estimată a ieșirilor este de 263 de miliarde EUR.

Acestea sunt compuse din:

·plăți aferente angajamentelor restante din CFM anterioare perioadei 2021-2027 estimate la 13,4 miliarde EUR;

·plăți aferente angajamentelor din CFM pentru perioada 2021-2027, o parte din acestea fiind efectuate în 2026-2027 și cealaltă parte în CFM pentru perioada 2028-2034, estimate la un total de 714 miliarde EUR;

·plăți din sprijinul nerambursabil NextGenerationEU XVI estimate la un total de 107 miliarde EUR.

·Plăți aferente angajamentelor din CFM pentru perioada 2028-2034 estimate la un total de 1 642 de miliarde EUR.

Pentru perioada de până la finalul lui 2027, prognoza include ajustările specifice programului efectuate în temeiul articolului 5 din Regulamentul privind CFM, astfel cum a fost modificat în revizuirea intermediară a CFM – care generează un impact global de 10,2 miliarde EUR (la prețurile din 2018) pentru întreaga perioadă – și reutilizarea dezangajărilor pentru anul 2027 în temeiul articolului 15 alineatul (3) din Regulamentul financiar.

Graficul 1 – Prognoza privind plățile, pe categorii

Plățile aferente angajamentelor restante din CFM anterioare perioadei 2021-2027 sunt estimate la 1,9 miliarde EUR în medie pentru perioada 2026-2034. Se preconizează că acestea vor scădea și vor fi eliminate treptat până la sfârșitul anului 2031.

Plățile aferente angajamentelor din CFM pentru 2021-2027 se ridică în total la 89,3 miliarde EUR în medie, din care 190 de miliarde EUR în 2026-2027, iar 56 de miliarde EUR după 2027. Prognoza indică o creștere a plăților către sfârșitul acestui CFM, cu un vârf în 2027, urmată de o scădere către a doua jumătate a următorului CFM. Acest lucru este în concordanță cu modelele anterioare de punere în aplicare, pe măsură ce programele ating viteza de croazieră. Se preconizează că plățile NextGenerationEU vor fi finalizate în 2026.

Conform propunerii Comisiei, plățile aferente angajamentelor efectuate în CFM 2028-2034 sunt în medie de 235 de miliarde EUR, ridicându-se în total la 1 642 de miliarde EUR pentru întreaga perioadă. Se preconizează că aceasta va atinge nivelul maxim la începutul CFM, deoarece eliminarea treptată a CFM-urilor anterioare se suprapune cu noile plăți, care au loc mai devreme decât în perioadele de programare anterioare.

Marja nealocată în cadrul plafoanelor de plăți pentru 2026 este estimată la 18,6 miliarde EUR, iar, pentru 2027, la 3,2 miliarde EUR. Această marjă reprezintă diferența dintre plafonul de plăți (conform ultimei ajustări tehnice a CFM) și prognoza privind plățile pentru programele și instrumentele care se încadrează în plafoanele CFM.

Marjele pot fi pozitive (adică plățile previzionate sunt mai mici decât plafonul de plăți) sau negative (adică plățile preconizate depășesc plafonul). Acest lucru se datorează faptului că plafonul de plăți din acest CFM este același de­a lungul anilor (în termeni reali), în timp ce cheltuielile variază. Instrumentul de marjă unic [articolul 11 alineatul (1) litera (b) din Regulamentul privind CFM] permite ajustarea plafonului de plăți în timp, sumele necheltuite într-un an majorând plafoanele viitoare. Prin urmare, marjele de dinainte de 2026 majorează plafoanele în perioada 2026-2027 în limitele stabilite la articolul 11 alineatele (3) și (3a) din Regulamentul privind CFM. Având în vedere aceste ajustări, precum și cele 2,6 miliarde EUR din aplicarea articolului 5 din Regulamentul privind CFM, se preconizează că plafonul de plăți pentru perioada 2021-2027 va fi suficient pentru a acoperi toate plățile preconizate. Riscul unei acumulări anormale de plăți restante este limitat, deși marja disponibilă sub plafonul de plăți este foarte limitată în 2027.

Se preconizează că plafonul de plăți pentru următorul CFM va răspunde nevoilor de plată estimate.

3.Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2028-2034

Plățile pentru CFM 2028-2034 sunt estimate la 1 644 de miliarde EUR pe parcursul perioadei, acoperind peste 80 % din CFM.

Rubrica 1 – Coeziune economică, socială și teritorială, agricultură și zone rurale, afaceri maritime, prosperitate și securitate

Principalul factor determinant al profilului plăților în CFM 2028-2034 îl vor constitui planurile de parteneriat național și regional. Plățile de la rubrica 1 se ridică la 965 de miliarde EUR. Prognoza privind plățile se bazează pe parametrii stabiliți în actul juridic sectorial.

Începând din 2028, UE trebuie să înceapă rambursarea datoriei emise în cadrul NextGenerationEU. Pentru CFM 2028-2034, Comisia propune o sumă fixă de 24 de miliarde EUR pe an, în prețuri curente, pentru rambursarea dobânzii și a capitalului sprijinului nerambursabil acordat în cadrul NextGenerationEU. Aceasta înseamnă un total de 168 de miliarde EUR în perioada 2028-2034. Suma fixă se calculează luând în considerare costurile dobânzii la rate forward cu un amortizor de siguranță pentru a ține seama de incertitudinea ratei dobânzii. În cazul în care ratele dobânzii se dovedesc a fi mai mici decât se estimase, rambursarea capitalului va fi anticipată, pentru a menține în orice moment anuitatea fixă. Această abordare asigură previzibilitatea deplină a planificării bugetare și a contribuțiilor statelor membre la acest post. Aceasta izolează rambursarea de volatilitatea pieței și asigură o reducere constantă și previzibilă a datoriilor care decurg din NextGenerationEU, în conformitate cu articolul 5 alineatul (2) din Decizia (UE, Euratom) 2020/2053 a Consiliului.

Rubrica 2 – Competitivitate, prosperitate și securitate

Plățile de la rubrica 2 se ridică la 424 de miliarde EUR. Plățile sunt efectuate în principal de programul Orizont Europa și de Fondul european pentru competitivitate.

Rubrica 3 – Europa globală

Plățile de la rubrica 3 se ridică la 135 de miliarde EUR. Plățile sunt efectuate în principal de Europa globală.

4.Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2021-2027

Politica de coeziune și politica agricolă comună (PAC) reprezintă mai mult de jumătate din plățile prognozate care decurg din CFM pentru perioada 2021-2027. Punerea în aplicare a acestor două politici determină în mare măsură estimările din prognoza pe termen lung privind plățile.

Rubrica 2a – Politica de coeziune

Proiectul de buget pentru 2026 depășește scenariul central propus în prognoza de anul trecut XVII , întrucât punerea în aplicare a politicii de coeziune este avansată în comparație cu criteriul de referință istoric pentru perioada 2014­2020. Cu toate acestea, Fondul european de dezvoltare regională, Fondul de coeziune și Fondul social european Plus rămân, la nivel agregat, sub profilul istoric. Până la sfârșitul anului 2026, plățile pentru politica de coeziune sunt preconizate sub nivelul CFM anterior (34 % în CFM 2014-2020, comparativ cu 26 % în prezent). Acest lucru reflectă aprobarea cu întârziere a programelor, eforturile autorităților naționale de a finaliza programele pentru perioada 2014-2020, ajustările succesive și punerea în aplicare a NextGenerationEU.

Având în vedere cele mai recente informații privind punerea în aplicare, statele membre urmează să accelereze punerea în aplicare în 2026 comparativ cu 2025 pentru a recupera întârzierile și, astfel, a reduce riscul dezangajărilor automate. În acest scop, depunerea cererilor de plată ar urma să depășească profilul istoric în 2027 și să atingă viteza de croazieră în 2028 și 2029. Se preconizează că angajamentele restante la sfârșitul anului 2029 vor fi plătite în proporții egale în 2030 și 2031.

Evaluarea la jumătatea perioadei a politicii de coeziune le oferă statelor membre posibilitatea de a beneficia de o prefinanțare unică și de o cofinanțare mai mare din partea UE prin redirecționarea resurselor aferente perioadei 2021-2027 către noile priorități ale Uniunii în domeniile competitivității, apărării, locuințelor la prețuri accesibile, rezilienței hidrice și tranziției energetice. Modificările aferente ale programelor trebuie prezentate înainte de sfârșitul exercițiului 2025 pentru a permite plata unei prefinanțări suplimentare în 2026, cu un impact bugetar net preconizat de 4,1 miliarde EUR. Prognoza presupune că orice efect al revizuirii, astfel cum a fost propus de Comisie, ar fi inclus în plafoanele de plăți pentru 2027 și face parte din ipoteza generală potrivit căreia statele membre vor gestiona plățile astfel încât să se evite dezangajările.

În urma adoptării Regulamentului STEP în martie 2024, 6 state membre au reprogramat deja resursele STEP în 2024. În total, până la sfârșitul lunii decembrie 2024, au fost adoptate 29 de modificări ale programelor politicii de coeziune, care corespund sumei de 5,9 miliarde EUR (FEDR, FTJ, FSE +) XVIII . Pe această bază, prefinanțarea este estimată la 1,77 miliarde EUR (30 % din suma totală aferentă STEP). În conformitate cu temeiul juridic aplicabil, s-a plătit, de asemenea, o prefinanțare de 30 % din alocarea totală pentru FTJ utilizându-se resursele NGEU (5,9 miliarde EUR plătite în 2024). În 2025, 5 state membre au reprogramat resursele STEP. În total, până la sfârșitul lunii martie 2025, au fost adoptate 9 modificări ale programelor, care corespund sumei de 0,4 miliarde EUR. Pe această bază, prefinanțarea suplimentară plătită în 2025 se ridică la 0,12 miliarde EUR (30 % din suma totală alocată priorităților STEP).

Rubrica 3 – Politica agricolă comună (PAC) și Fondul pentru o tranziție justă

Plățile prognozate pentru pilonul I al PAC, cheltuielile legate de piață și plățile directe se ridică la 81 de miliarde EUR în perioada 2026-2027.

Punerea în aplicare a pilonului II în cadrul planurilor strategice PAC, Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală (FEADR), a început în 2023. Dispozițiile tranzitorii de prelungire a programelor din perioada 2014-2020 până în 2022 au permis continuarea, până în 2025, a punerii lor în aplicare în temeiul regulii n + 3, și anume acordarea unui an suplimentar pentru finalizarea plăților în comparație cu normele pentru planurile strategice PAC pentru 2023­2027.

Prognoza privind plățile care decurg din CFM 2021-2027 includ plățile din planurile PAC pentru perioada 2023­2027, precum și pe cele legate de prelungirea programelor de dezvoltare rurală până în 2021 și 2022 care vor fi finalizate până în 2027 (a se vedea punctul 2.3 – Plăți pentru angajările anterioare anului 2021). Prognoza ia în considerare, de asemenea, transferurile între pilonii politicii agricole comune comunicate de statele membre XIX , care au condus la un transfer net de 2,6 miliarde EUR din pilonul I (FEGA) către pilonul II (FEADR) pentru perioada 2025-2027. Valoarea transferului s-ar putea modifica, deoarece statele membre își pot revizui cererea de transfer până la 31 august 2025.

Se preconizează că punerea în aplicare a planurilor PAC pentru perioada 2023-2027 se va accelera în 2025 și 2026, aceasta urmând să atingă viteza de croazieră în 2028 și 2029, cu plăți mai mici în 2030 și cu închiderea preconizată în 2031. Finalizarea programelor operaționale de dezvoltare rurală pentru perioada 2014­2022 este preconizată pentru 2027, cu plăți foarte limitate în 2026 și 2027. Cea mai mare parte a plăților intermediare urmează să fie efectuate în 2025.

În ceea ce privește Fondul pentru o tranziție justă, primele plăți substanțiale din cadrul plafoanelor CFM sunt așteptate în 2026. Plata prefinanțării legate de STEP în cadrul NextGenerationEU a avut deja loc în 2024 și se preconizează plăți suplimentare pentru 2025, inclusiv din finanțarea NextGenerationEU. Începând din 2027, statele membre ar putea utiliza numai plățile finanțate prin CFM.

Altele

Pentru Instrumentul european de redresare (EURI), sumele pentru 2026 și 2027 reflectă propunerea de proiect de buget și, respectiv, programarea financiară aferentă.

Rezerva pentru Ucraina, un instrument special care mobilizează sprijin nerambursabil peste plafoanele de cheltuieli ale CFM, nu intră în domeniul de aplicare al prezentei prognoze.

5.Plăți pentru finalizarea angajamentelor restante efectuate înainte de 2021

Plățile aferente angajamentelor restante (RAL pentru reste à liquider) anterioare anului 2021 ar urma să se ridice la 13,4 miliarde EUR pentru perioada 2026-2031.

Politica de coeziune

Majoritatea plăților aferente angajamentelor anterioare anului 2021 sunt legate de politica de coeziune, care se apropie de momentul încheierii. Estimările se bazează pe ultima prognoză a statelor membre (ianuarie 2025) și pe informațiile recente privind punerea în aplicare pe teren. În urma modificărilor propuse în STEP, termenul de depunere a cererii finale de plată intermediară pentru ultimul exercițiu contabil a fost prelungit cu 12 luni, până la 31 iulie 2025. Cu toate acestea, se preconizează plăți limitate în 2025 și ulterior, având în vedere rata de reținere și compensarea prefinanțării. Nu au fost incluse plăți în proiectul de buget pentru 2026.

Politica agricolă comună

Finalizarea programelor operaționale de dezvoltare rurală pentru perioada 2014-2022 este preconizată pentru 2027.

Alte programe

Majoritatea plăților restante pentru restul bugetului care au fost angajate înaintea CFM curent sunt legate de rubrica 1 – Piața unică, inovare și sectorul digital – și rubrica 6 – Vecinătate și întreaga lume.

6.Dezangajări

Prognoza privind dezangajările care decurg din programele din CFM actual și din CFM anterioare privind perioada de până la sfârșitul anului 2027 se ridică la 5,5 miliarde EUR. Creșterea este determinată în principal de programele de coeziune din actualul CFM și din Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală (FEADR).

CFM 2028-2034 propune modificări substanțiale ale modurilor de execuție, în vederea simplificării și accelerării punerii în aplicare. Comisia se așteaptă la o utilizare integrală a angajamentelor propuse pentru următorul CFM. Prin urmare, nu se realizează nicio previziune specifică privind dezangajarea înainte de începerea efectivă a noilor programe.

Rubrica 2a – Politica de coeziune

Având în vedere cea mai recentă prognoză pusă la dispoziție de statele membre, riscul de dezangajări pentru finalizarea programelor 2014-2020 a scăzut în comparație cu raportul de anul trecut. În ansamblu, riscul dezangajărilor la sfârșitul anului 2027 este redus datorită accelerării punerii în aplicare și prefinanțării suplimentare ca urmare a evaluării la jumătatea perioadei a politicii de coeziune.

Rubrica 3 – Politica agricolă comună și Fondul pentru o tranziție justă

Prognoza privind dezangajările din programele de dezvoltare rurală pentru perioada 2014-2022 este, în linii mari, stabilă în comparație cu anul trecut. Acestea sunt estimate la 3,1 miliarde EUR, ceea ce reprezintă aproximativ 2,4 % din alocarea totală, o cotă comparabilă cu cea a programelor de dezvoltare rurală pentru perioada 2007­2013. În ceea ce privește calendarul, dezangajările sunt așteptate până la sfârșitul anului 2027, când vor fi procesate majoritatea plăților de închidere, cu un an mai târziu decât se preconizase în raportul de anul trecut. Această ipoteză pare mai prudentă, având în vedere numărul substanțial de programe de gestionat (peste 100).

În această etapă, nu este clar dacă vor exista dezangajări în cadrul planurilor strategice PAC pentru perioada 2023­2027. Dacă este cazul, se preconizează că acestea vor avea loc la închidere (și anume, la sfârșitul anului 2030/începutul anului 2031).

Alte programe și rubrici

Pentru programele gestionate direct de către Comisie, prognoza privind dezangajările se bazează pe cele mai recente informații referitoare la proiecte. La fel ca în raportul anterior, previziunile privind dezangajările legate de programele din CFM 2021-2027 se bazează pe ratele de dezangajare ale programelor precedente. Anul exact al dezangajării depinde de închiderea proiectelor și a acțiunilor individuale, care nu poate fi prognozată cu precizie.

7.NextGenerationEU

NextGenerationEU XX este un instrument de urgență temporar pentru măsuri de răspuns în situații de criză, redresare și reziliență în urma crizei provocate de COVID-19. Componenta de sprijin nerambursabil o constituie veniturile alocate externe pentru finanțarea priorităților în materie de reformă și de investiții – în special prin Mecanismul de redresare și reziliență (MRR) – și prin consolidarea unei serii de programe-cheie pentru redresare.

Toate plățile din cadrul NextGenerationEU vor fi efectuate până la sfârșitul anului 2026, cu excepția sumelor mici legate de cheltuielile administrative. Estimările privind execuția preconizată sunt întocmite separat pentru fiecare program (a se vedea tabelul X), pe baza proiectului de buget pentru 2026. Se preconizează anumite sume din dezangajări, în principal în cazul FEADR (0,4 miliarde EUR).

8.    Evoluția nivelului angajamentelor restante

Se preconizează că la începutul noului CFM, RAL va fi de 339 de miliarde EUR, ceea ce, în comparație cu prognoza de anul trecut (365 de miliarde EUR), reprezintă o scădere de 26 de miliarde EUR. Acest rezultat este parțial determinat de accelerarea coeziunii, pentru care, în temeiul regulii privind dezangajarea N + 3, plățile sunt concentrate spre sfârșitul CFM și ulterior. În ceea ce privește NextGenerationEU, RAL va fi absorbit până la sfârșitul anului 2026, când toate plățile vor fi efectuate, cu excepția sumelor foarte mici legate de cheltuielile administrative.

Prognoza privind RAL care decurg din CFM 2021-2027 și din CFM anterioare (excluzând NextGenerationEU) scade de la 1,85 % la 1,7 % în 2027 ca pondere din VNB-ul UE-27.

RAL la sfârșitul anului 2034 este estimat la 331 de miliarde EUR sau 1,3 % din VNB-ul UE-27. RAL vor proveni în principal din angajamente din CFM 2028-2034, deoarece se preconizează că RAL pentru angajamentele anterioare anului 2028 vor fi în mare măsură închise până la sfârșitul anului 2033.

Ca procent din CFM 2028-34, RAL la sfârșitul anului 2034 vor reprezenta aproximativ o cincime, ceea ce este mai puțin decât aceeași fracție pentru actualul CFM. Se preconizează că noua generație de programe va fi pusă în aplicare mai rapid în comparație cu valorile de referință istorice, în special în ceea ce privește cheltuielile în cadrul gestiunii partajate.

9.Prognoza privind intrările în bugetul UE
pentru perioada 
2026-2034

Până în 2027, prognoza privind veniturile se bazează pe sistemul de resurse proprii în vigoare în prezent, în temeiul Deciziei (UE, Euratom) 2020/2053 a Consiliului. Începând cu 2028, prognoza privind veniturile se bazează pe sistemul propus de Comisie prin propunerea de nouă decizie privind resursele proprii.

Proiecțiile privind veniturile se bazează pe previziunile economice ale Comisiei din primăvara anului 2025 și pe prognoza de creștere pe termen lung.

Bugetul UE este finanțat din resursele proprii și din alte venituri. În plus, Uniunea este împuternicită să împrumute fonduri pentru a finanța NextGenerationEU, care sunt direcționate către buget prin venituri alocate externe. Prognoza actuală se axează pe veniturile necesare pentru finanțarea cheltuielilor bugetare din cadrul CFM.

Resursele proprii necesare pentru finanțarea bugetului se obține prin scăderea celorlalte venituri din cheltuielile totale. În consecință, prognoza privind veniturile din bugetul UE se bazează pe principiul echilibrului dintre cheltuieli și venituri; prin urmare, veniturile totale trebuie să fie egale cu cheltuielile totale.

Începând din 2021, în conformitate cu Acordul de retragere (partea V), Regatul Unit contribuie la bugetul UE în ceea ce privește angajamentele restante din cadrele financiare multianuale anterioare. Contribuția Regatului Unit constituie „alte venituri” în bugetul UE. Aceasta va fi eliminată treptat, pe măsură ce angajamentele restante vor fi decontate. Se presupune că alte venituri diverse rămân constante, din punct de vedere nominal, la nivelul proiectului de buget pentru 2026.

Resursele proprii – contribuțiile naționale și taxele vamale – reprezintă cea mai mare parte a veniturilor necesare pentru finanțarea cheltuielilor bugetare. Ciclul de cheltuieli determină evoluția contribuțiilor naționale pe parcursul perioadei de prognoză. Creșterile preconizate spre sfârșitul CFM vor duce la creșterea contribuțiilor naționale în perioada 2026-2027, ceea ce este în concordanță cu modelele istorice. În medie, pentru perioada 2026-2027, contribuțiile naționale sunt estimate la 169 de miliarde EUR pe an sau 0,86 % din venitul național brut al UE.

10.Surse de venituri

Se estimează că resursele proprii tradiționale (taxele vamale) vor crește în perioada 2027-2034 în același ritm ca VNB-ul în prețuri curente al fiecărui stat membru, pornind de la nivelul taxelor vamale brute prevăzute pentru proiectul de buget pe 2026. Începând din 2028, se utilizează parametrii din noua propunere de decizie privind resursele proprii.

Veniturile din resursa proprie bazată pe TVA sunt estimate pornind de la bazele de calcul ale TVA ale fiecărui stat membru incluse în proiectul de buget pentru 2026. Se preconizează că bazele de calcul ale TVA vor crește în perioada 2027-2034 la aceeași rată ca VNB în prețuri curente.

Resursa proprie bazată pe deșeurile de plastic este estimată pornind de la deșeurile de ambalaje din plastic nereciclate incluse în proiectul de buget pe 2026. Se preconizează că deșeurile de ambalaje din plastic corespunzătoare vor crește în același ritm ca VNB în prețuri constante în perioada 2027-2034. Se prevede că ratele de reciclare vor converge liniar către obiectivul de reciclare al UE de 55 %, care trebuie atins până în 2030.

Resursa proprie bazată pe VNB pentru UE-27 se calculează ca diferența rămasă dintre toate celelalte resurse proprii și alte venituri, pe de o parte, și cheltuielile previzionate, pe de altă parte. Parametrii pentru resursele proprii precizați în Decizia privind resursele proprii determină cota statelor membre din valoarea totală a contribuțiilor naționale necesară pentru echilibrarea bugetului UE.

Propunerea Comisiei de decizie privind resursele proprii include mai multe resurse proprii suplimentare, după cum urmează.

Prognoza privind veniturile pentru resursa proprie bazată pe sistemul european de comercializare a certificatelor de emisii (ETS1) se bazează pe un preț estimat al carbonului de 88,33 EUR la prețurile din 2025. Numărul de certificate de emisii licitate rezultă din dispozițiile legale ale Directivei ETS 2 .

În ceea ce privește resursa proprie bazată pe deșeurile electronice, se calculează mai întâi deșeurile subiacente necolectate de echipamente electrice și electronice (DEEE) într-un stat membru într-un anumit an. Se preconizează că ratele de colectare vor converge liniar către obiectivul de colectare al UE de 65 % până în 2034.

Veniturile din resursa proprie bazată pe accizele la tutun (TEDOR) sunt estimate pe baza Directivei privind accizele la tutun și a propunerii de reformare a acesteia.

Veniturile din resursa proprie bazată pe mecanismul de ajustare a carbonului la frontieră (CBAM) sunt estimate presupunând același preț al carbonului ca în cazul ETS1.

Previziunile privind resursele corporative pentru Europa (CORE) se bazează pe datele din 2023 la nivel de firmă din baza de date Orbis. Se aplică o contribuție forfetară anuală din partea tuturor întreprinderilor care își desfășoară activitatea și vând în UE, astfel cum se specifică în propunerea Comisiei pentru o nouă decizie privind resursele proprii.

Celelalte venituri la bugetul UE includ, în mod tradițional, contribuțiile personalului, veniturile provenite din funcționarea administrativă a instituțiilor, contribuțiile și restituirile aferente acordurilor și programelor Uniunii, penalitățile de întârziere și amenzi, veniturile provenite din operațiunile de împrumut și de creditare, veniturile din taxe care nu sunt alocate unor cheltuieli specifice și veniturile diverse, precum și excedentele din anii anteriori. Având în vedere volatilitatea lor inerentă, majoritatea acestor componente sunt greu de previzionat. Prin urmare, se presupune că suma inclusă în proiectul de buget pentru 2026 (și anume, 3 miliarde EUR) va rămâne constantă din punct de vedere nominal în perioada previzionată.

Începând din 2021, în plus față de elementele menționate anterior, alte venituri la bugetul UE includ contribuția Regatului Unit legată de angajamentele restante (RAL) pentru care Regatul Unit este răspunzător, obligațiile în materie de pensii și alte componente ale decontului financiar, astfel cum se prevede în Acordul de retragere 3 . Acest lucru se reflectă și în propunerea de finanțare a proiectului de buget pentru 2026.

Contribuția Regatului Unit legată de angajamentele restante la 31 decembrie 2020 se obține aplicând cota de finanțare a Regatului Unit la plățile RAL prognozate pentru fiecare an din perioada 2026-2030. Contribuția anuală a Regatului Unit rezultată ține seama de modalitățile de plată prevăzute la articolul 148 din Acordul de retragere.

Prognoza privind alte venituri include contribuția Regatului Unit la angajamentele cu titlu de pensii ale membrilor și ale înalților funcționari ai UE, astfel cum se prevede la articolul 142 alineatul (5) din Acordul de retragere. Contribuția Regatului Unit la pensiile personalului (estimată la 333 de milioane EUR în proiectul de buget pentru 2026) intră în bugetul UE ca venituri alocate externe și, prin urmare, nu face parte din prognoza pe termen lung privind alte venituri.

În cursul unui an, totalul resurselor proprii colectate de Uniune nu poate depăși plafonul resurselor proprii stabilit în Decizia (UE, Euratom) 2020/2053 a Consiliului la 1,4 % din VNB al UE-27, cu o creștere temporară suplimentară de 0,6 % din VNB al UE pentru acoperirea tuturor datoriilor Uniunii din împrumuturile de pe piețele de capital pentru finanțarea NextGenerationEU.

Pentru perioada 2028-2034, plafoanele resurselor proprii stabilite în noua propunere de decizie privind resursele proprii sunt majorate după cum urmează:

·1,75 % sub plafonul permanent;

·0,6 % sub plafonul pentru acoperirea tuturor datoriilor Uniunii din împrumuturile de pe piețele de capital pentru a finanța NextGenerationEU;

·0,25 % pentru instrumentul de criză, în caz de activare.

11.Concluzii

Inițiativele propuse pentru a sprijini statele membre, țările terțe și anumite sectoare au accelerat plățile pentru toate programele din buget. Punerea în aplicare mai bună a programelor politicii de coeziune pentru perioada 2021-2027 reduce riscurile de dezangajări. Se presupune că statele membre vor face ceea ce este necesar pentru a evita dezangajările, beneficiind, de asemenea, de stimulente legate de politici, cum ar fi cele propuse pentru evaluarea la jumătatea perioadei a politicii de coeziune. În anii următori, statele membre vor trebui să execute fondurile NextGenerationEU până în 2026.

Se preconizează că, la sfârșitul actualului CFM, RAL va scădea la 330 de miliarde EUR. În CFM 2028-2034, se preconizează că noul model de performanță pentru programele care fac obiectul gestiunii partajate, împreună cu obiectivul de dezangajare N + 1, vor accelera punerea în aplicare și vor reduce substanțial RAL la sfârșitul următorului CFM. Pentru celelalte programe, se preconizează, de asemenea, că simplificările propuse vor accelera plățile în comparație cu tendințele istorice, ceea ce ar contribui, de asemenea, la evitarea creșterii RAL-ului.

Plafonul de plăți din CFM rămâne suficient pentru a acoperi plățile preconizate până la sfârșitul actualului CFM. În ansamblu, marja netă în 2026 este de 18,6 miliarde EUR, iar pentru 2027, este estimată la 3,2 miliarde EUR, incluzând ajustările specifice programelor.

În CFM 2028-2034, plafonul de plăți propus de Comisie urmează un profil concentrat la începutul celui de al doilea an al CFM, determinat în principal de profilul de plată mai accelerat pentru planurile de parteneriat național și regional în comparație cu programele anterioare.

Veniturile pentru finanțarea bugetului urmează ciclul de cheltuieli al CFM. Se preconizează că pachetul de noi resurse proprii propus va menține contribuțiile naționale în limitele cunoscute.

Anexa II – Rezultatele prognozei

Toate valorile sunt exprimate în miliarde EUR, în prețuri curente, cu excepția cazului în care se prevede altfel. Este posibil ca totalurile să nu corespundă din cauza rotunjirii.

Tabelul 1.1 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele ieșiri în perioada 2026-2034 pentru CFM

Anul

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

TOTAL

Plafonul de angajamente

182,9

186,2

269,5

282,9

283,1

290,4

294,1

285,4

279,7

2 353,9

Plafonul de plăți

201,2

195,2

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

2 379,1

În plus, ajustarea pentru articolul 5 din Regulamentul privind CFM (estimare pentru anii viitori)

0,0

2,6

 

 

 

 

 

 

 

 

Angajamente (programate)*

193,4

194,8

266,7

279,9

280,1

287,1

290,6

281,8

276,0

2 350,4

Plăți previzionate**

192,2

196,6

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

2 375,4

Din care instrumente speciale***

6,5

0,1

 

 

 

 

 

 

 

 

* În conformitate cu proiectul de buget pentru 2026, inclusiv alocarea din Rezerva pentru Ucraina și alocările prevăzute la articolul 5 din Regulamentul privind CFM și la articolul 15 alineatul (3) din Regulamentul financiar.

** Include nivelul estimat al plăților pentru Rezerva pentru Ucraina numai în 2026.

*** Sumele alocate instrumentelor speciale acoperă rezerva pentru solidaritate și ajutoare de urgență, Fondul european de ajustare la globalizare, Rezerva de ajustare la Brexit, Rezerva pentru Ucraina, Instrumentul EURI și Instrumentul de flexibilitate. În tabelele următoare, plățile legate de mobilizarea Instrumentului de flexibilitate și a Instrumentului EURI sunt incluse în rubricile respective. Nu se formulează nicio ipoteză pentru utilizarea viitoare a instrumentelor speciale în perioada 2028-2034.



Tabelul 1.2 – Plăți legate de angajamentele din CFM pentru perioada 2021-2027

Rubrica CFM

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

Total

1 Piața unică, inovare și sectorul digital

21,5

22,9

18,6

9,4

5,9

3,7

1,5

0,2

83,7

2 Coeziune, reziliență și valori

73,6

74,3

70,9

70,4

37,7

23,2

0,8

0,1

351,0

2.1 Coeziune economică, socială și teritorială

58,7

61,7

68,3

68,9

37,0

22,9

0,6

0,0

318,1

2.2 Reziliență și valori

14,9

12,6

2,6

1,5

0,7

0,3

0,2

0,1

32,9

3 Resurse naturale și mediu

53,0

56,1

15,9

15,9

4,0

4,4

0,3

0,1

149,7

3.1 Cheltuieli de piață și plăți directe

40,5

40,5

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

81,0

3.2 Alte programe legate de resurse naturale și mediu

12,5

15,6

15,9

15,9

4,0

4,4

0,3

0,1

68,7

4 Migrație și gestionarea frontierelor

3,8

3,5

2,5

2,8

2,7

1,1

0,4

0,0

16,7

5 Securitate și apărare

2,2

2,5

2,3

1,9

1,2

0,4

0,1

0,0

10,6

6 Vecinătate și întreaga lume

15,5

18,3

15,3

10,5

6,1

3,2

1,3

0,2

70,3

7 Administrația publică europeană

13,5

13,9

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

27,4

În afara CFM

3,2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3,2

Instrumente speciale

1,9

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,9

Total

188,1

191,5

125,5

110,9

57,5

36,0

4,2

0,5

714,4



Tabelul 1.3 – Plăți pentru finalizarea angajamentelor anterioare anului 2021

Rubrica CFM

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

Total

1 Piața unică, inovare și sectorul digital

1,8

0,9

0,6

0,5

0,2

0,3

0,0

4,4

2 Coeziune, reziliență și valori

1,0

0,4

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,4

2.1 Coeziune economică, socială și teritorială

1,0

0,4

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,4

2.2 Reziliență și valori

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3 Resurse naturale și mediu

0,1

2,2

0,1

0,1

0,1

0,4

0,0

2,9

3.1 Cheltuieli de piață și plăți directe

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3.2 Alte programe legate de resurse naturale și mediu

0,1

2,2

0,1

0,1

0,1

0,4

0,0

2,9

4 Migrație și gestionarea frontierelor

0,1

0,1

0,1

0,2

0,0

0,0

0,0

0,5

5 Securitate și apărare

0,1

0,1

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,3

6 Vecinătate și întreaga lume

1,0

1,3

1,1

0,3

0,1

0,1

0,0

3,9

Total

4,1

5,0

2,0

1,1

0,5

0,8

0,0

13,4

Tabelul 1.4 – Plăți pentru angajamentele din perioada 2028-2034

Rubrica CFM

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

Total

1. Coeziune economică, socială și teritorială, agricultură și zone rurale, afaceri maritime, prosperitate și securitate

108,3

122,7

150,9

150,7

157,8

144,3

130,3

965,0

2. Competitivitate, prosperitate și securitate

14,8

40,6

57,4

68,8

73,1

82,9

86,2

423,7

3. Europa globală

4,8

9,9

14,6

19,6

24,8

28,9

32,3

134,9

4. Administrare

14,9

15,6

16,3

16,9

17,5

18,1

18,7

117,9

Total

142,8

188,8

239,1

256,0

273,2

274,2

267,5

1 641,5

Tabelul 2 – Dezangajările prevăzute pentru perioada 2026-2027

Rubrica CFM

Completare

CFM

Total

1 Piața unică, inovare și sectorul digital

0,5

0,5

1,0

2 Coeziune, reziliență și valori

0,6

0,3

1,0

2.1 Coeziune economică, socială și teritorială

0,5

0,0

0,5

2.2 Reziliență și valori

0,1

0,3

0,4

3 Resurse naturale și mediu

3,2

0,1

3,2

3.2 Alte programe legate de resurse naturale și mediu

3,2

0,1

3,2

4 Migrație și gestionarea frontierelor

0,0

0,2

0,2

5 Securitate și apărare

0,0

0,0

0,0

6 Vecinătate și întreaga lume

0,0

0,1

0,1

Total

4,4

1,2

5,5

Tabelul 3 – Prognoza pe termen lung privind ieșirile pentru NextGenerationEU

Program

2026

2027

Total

Programul Orizont Europa

0,2

0,0

0,2

Programul InvestEU

1,2

0,0

1,2

Fondul european de dezvoltare regională (FEDER)

0,0

0,0

0,0

Fondul social european (FSE)

0,0

0,0

0,0

Mecanismul european de redresare și reziliență

100,4

0,0

100,4

Mecanismul de protecție civilă al Uniunii (rescEU)

0,5

0,0

0,5

Fondul european agricol pentru dezvoltare rurală (FEADR)

1,4

0,0

1,4

Fondul pentru o tranziție justă

3,3

0,0

3,3

Total

107,0

0,1

107,1

Tabelul 4 – Variația nivelului total al angajamentelor restante în perioada 2026-2034

Sursă

RAL la începutul anului 2026 (estimare)*

Angajamente

2026-2034

Plăți

2026-2034

Dezangajări

2026-2027

RAL la sfârșitul anului 2034

CFM

355,9

2 350,4

2 368,8

5,5

331,9

NGEU

107,4

0,1

107,1

0,4

0,0

Total

463,3

2 350,5

2 475,9

5,9

331,9

* RAL la începutul anului 2025 exclude sumele generate din alte venituri (excluzând NextGenerationEU), care nu sunt incluse în tabel.


Tabelul 5 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări în bugetul UE în perioada 2026-2030

INTRĂRI

2026

2027

2028

2029

2030

Total

Plafonul resurselor proprii exprimat ca % din venitul național brut al UE

2,00 %

2,00 %

2,00 %

2,00 %

2,00 %

din care majorare temporară pentru NGEU

0,60 %

0,60 %

0,60 %

0,60 %

0,60 %

Plafonul resurselor proprii, exprimat în miliarde EUR*

385,2

398,1

411,1

424,6

437,8

din care majorare temporară pentru NGEU

111,5

115,6

119,4

123,3

127,4

Valoarea netă a resurselor proprii tradiționale**

a

21,4

22,1

22,9

23,7

24,4

114,5

Contribuții naționale

b

167,4

171,2

101,5

85,6

30,9

556,6

din care:

Resursa proprie bazată pe TVA

24,8

25,6

26,4

27,3

28,1

132,1

Resursa proprie bazată pe deșeuri de ambalaje din plastic

6,8

6,8

6,8

6,7

6,7

33,8

Resursa proprie bazată pe VNB

135,8

138,8

68,3

51,6

-3,9***

390,6

Total resurse proprii

c = a + b

188,7

193,3

124,42

109,3

55,4

671,1

din care resurse proprii pentru finanțarea obligațiilor aferente NGEU****

8,02

Alte venituri (inclusiv contribuția provizorie a Regatului Unit)

d

3,5

3,3

3,0

2,7

2,6

15,2

VENITURI TOTALE

c+d

192,2

196,6

127,4

112,0

58,0

686,3

* Plafonul resurselor proprii – calculat pe baza previziunilor economice din primăvara anului 2025 pentru venitul național brut al UE-27

** Resursele proprii tradiționale sunt estimate pe baza ratei de reținere de 25 % pentru costurile de colectare.

* * * Pentru 2030, valoarea VNB are ca rezultat un excedent care va fi returnat statelor membre.

**** Pentru 2026 și 2027, pe baza programării financiare actuale.

Tabelul 6 – Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări în bugetul UE în CFM 2028-2034

INTRĂRI

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

Total

Plafonul resurselor proprii exprimat ca % din venitul național brut al UE*

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

Plafonul resurselor proprii exprimat în miliarde EUR

483,1

498,9

514,4

530,2

546,3

562,7

579,5

Resurse proprii totale:

a

266,7

297,7

294,1

289,9

274,5

271,8

264,3

1 959,0

din care:

Valoarea netă a resurselor proprii tradiționale**

34,5

35,7

36,8

38,0

39,2

40,4

41,6

266,3

Resursa proprie bazată pe TVA

26,6

27,5

28,3

29,2

30,1

31,0

31,9

204,4

Resursa proprie bazată pe deșeuri de ambalaje din plastic

9,3

9,5

9,7

9,9

10,1

10,3

10,5

69,2

Resursa proprie bazată pe sistemul european de comercializare a certificatelor de emisii (ETS1)

8,8

11,7

11,3

13,0

11,7

10,3

8,8

75,6

Resursa proprie bazată pe deșeurile electronice

16,2

16,5

16,7

16,9

17,1

17,3

17,4

118,0

Resursa proprie bazată pe accizele la tutun (TEDOR):

13,0

12,7

12,4

12,8

12,5

12,2

12,7

88,3

Mecanismul de ajustare a carbonului la frontieră (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM)

0,9

1,0

1,3

1,5

1,9

2,0

2,2

10,8

Resursa corporativă pentru Europa (CORE)

7,4

7,5

7,5

7,6

7,7

7,8

7,9

53,3

Resursa proprie bazată pe VNB

149,9

175,8

170,2

161,0

144,3

140,5

131,4

1 073,0

Alte venituri [inclusiv taxele și contribuția provizorie a Regatului Unit, taxa aferentă Sistemului european de informații și de autorizare privind călătoriile (ETIAS)]

b

3,3

3,0

2,9

2,9

2,9

2,9

3,1

21,1

VENITURI TOTALE

c = a + b

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

1 980,1

* Plafonul resurselor proprii – calculat pe baza previziunilor economice din primăvara anului 2025 pentru venitul național brut al UE-27

** Resursele proprii tradiționale sunt estimate pe baza ratei de reținere de 10 % pentru costurile de colectare.

(1) COM(2025)574.
(2) Directiva 2003/87/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 13 octombrie 2003 de stabilire a unei scheme de comercializare a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră în cadrul Uniunii și de modificare a Directivei 96/61/CE a Consiliului.
(3) Toate componentele contribuției Regatului Unit sunt prevăzute la articolul 148 din Acordul de retragere. Prognoza include doar componente cuantificabile în acest stadiu, și anume contribuția provizorie a Regatului Unit la finanțarea plăților care rezultă din angajamentele restante anterioare anului 2021 pentru care Regatul Unit este răspunzător în temeiul articolului 140 și obligațiile în materie de pensii specificate la articolul 142 alineatul (5) din Acordul de retragere, precum și sumele pe care Uniunea le datorează Regatului Unit în temeiul articolului 145 (Comunitatea Europeană a Cărbunelui și Oțelului) și al articolului 146 (investițiile Uniunii în FEI).
(I)

Având în vedere viitorul termen de depunere a propunerilor Comisiei pentru următorul pachet CFM, respectarea termenului prevăzut la articolul 253 alineatul (2) din Regulamentul (UE, Euratom) 2024/2509 nu a fost posibilă pentru prezentul raport.

(II)

Regulamentul (UE, Euratom) 2024/2509 al Parlamentului European și al Consiliului din 23 septembrie 2024 privind normele financiare aplicabile bugetului general al Uniunii (reformare), JO L, 2024/2559, 26.9.2024.

(III)

COM(2021) 343, 30.6.2021. Este prima ediție a acestui raport pentru perioada CFM 2021-2027.

(IV)

Regulamentul (UE, Euratom) 2020/2093 al Consiliului de stabilire a cadrului financiar multianual pentru perioada 2021-2027, JO L 433I, 22.12.2020, p. 11.

(V)

Regulamentul (UE) 2020/2094 al Consiliului de instituire a unui instrument de redresare al Uniunii Europene pentru a sprijini redresarea în urma crizei provocate de COVID-19, JO L 433I, 22.12.2020, p. 23 („NextGenerationEU”).

(VI)

Cu excepția cazului în care se specifică altfel, toate sumele prezentate în raport sunt exprimate în prețurile curente.

(VII)

Regulamentul (UE, Euratom) 20XX/XXX al Consiliului * COM (2025) 571.

(VIII)

 Decizia (UE, Euratom) 2020/2053 a Consiliului din 14 decembrie 2020 privind sistemul de resurse proprii ale Uniunii Europene și de abrogare a Deciziei 2014/335/UE, Euratom, JO L 424, 15.12.2020, p. 1.

(IX)

JO C66 I, 19.2.2019, p. 1.    

(X)

Comunicarea Comisiei către Parlamentul European și Consiliu – Ajustarea tehnică a cadrului financiar multianual pentru 2026 în conformitate cu articolul 4 din Regulamentul (UE, Euratom) 2020/2093 al Consiliului de stabilire a cadrului financiar multianual pentru perioada 2021-2027. COM(2025) 800 final.

(XI)

Situația estimărilor de venituri și cheltuieli ale Comisiei Europene pentru exercițiul financiar 2026. SEC(2025) 250.

(XII)

Regulamentul (UE, Euratom) 2024/765 al Consiliului din 29 februarie 2024 de modificare a Regulamentului (UE, Euratom) 2020/2093 de stabilire a cadrului financiar multianual pentru perioada 2021-2027, JO L, 2024/765, 29.2.2024.

(XIII)

Articolul 5 din Regulamentul privind CFM prevede alocarea suplimentară de credite de angajament și credite de plată pentru o listă predefinită de programe, cuantumul fiind echivalent cu anumite tipuri de amenzi în limitele unor cuantumuri minime și maxime prestabilite.

(XIV)

Declarația comună a Parlamentului European, a Consiliului și a Comisiei privind reutilizarea fondurilor dezangajate pentru programul de cercetare, (C/2024/1972), JO C, C/2024/1972, 29.2.2024.

(XV)

Regulamentul (UE) 2024/795 al Parlamentului European și al Consiliului din 29 februarie 2024 de instituire a platformei Tehnologii strategice pentru Europa (STEP) și de modificare a Directivei 2003/87/CE și a Regulamentelor (UE) 2021/1058, (UE) 2021/1056, (UE) 2021/1057, (UE) nr. 1303/2013, (UE) nr. 223/2014, (UE) 2021/1060, (UE) 2021/523, (UE) 2021/695, (UE) 2021/697 și (UE) 2021/241, JO L, 2024/795, 29.2.2024.

(XVI)

Suma este completată de granturi REPowerEU în valoare de 20 de miliarde EUR finanțate în cadrul schemei de comercializare a certificatelor de emisii (ETS) și de 2,1 miliarde EUR sub formă de transferuri din Rezerva de ajustare la Brexit (RAB).

(XVII)

Raport al Comisiei către Parlamentul European și Consiliu, Prognoza pe termen lung privind viitoarele intrări și ieșiri din bugetul UE (2025-2029). COM(2024) 276 final.

(XVIII)

Data-limită pentru raportarea referitoare la STEP este martie 2025.

(XIX)

Statele membre au decis să transfere fonduri între plățile directe și dezvoltarea rurală. Rezultatul a fost stabilit în Regulamentul delegat (UE) 2023/813 al Comisiei din 8 februarie 2023.

(XX)

Data-limită pentru prezentarea cifrelor NextGenerationEU este 16 mai 2025.