V Bruseli16. 7. 2025

COM(2025) 573 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ a z rozpočtu EÚ
(2026 – 2034)




1.    Úvod    

2.    Prognóza peňažných tokov z rozpočtu EÚ v období 2026 – 2034    

2.1.    Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2028 – 2034    

2.2.    Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2021 – 2027    

2.3.    Platby na splnenie neuhradených záväzkov prijatých pred rokom 2021    

2.4.    Zrušenie viazanosti    

2.5.    NextGenerationEU    

2.6.    Vývoj výšky neuhradených záväzkov    

3.    Prognóza peňažných tokov do rozpočtu EÚ v období 2026 – 2034    

3.1.    Zdroje príjmov    

4.    Závery    

Príloha II – Výsledky prognózy    

Tabuľka 1.1 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov z rozpočtu na roky 2026 – 2034 pre VFR    

Tabuľka 1.2 – Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2021 – 2027    

Tabuľka 1.3 – Platby za splnenie záväzkov spred roku 2021    

Tabuľka 1.4 – Platby v prípade záväzkov na roky 2028 – 2034    

Tabuľka 2 – Prognóza zrušenia viazanosti na roky 2026 – 2027    

Tabuľka 3 – Dlhodobá prognóza peňažných tokov z rozpočtu pre nástroj NextGenerationEU    

Tabuľka 4 – Zmena v celkových neuhradených záväzkoch (RAL) od roku 2026 do roku 2034    

Tabuľka 5 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ v rokoch 2026 – 2030    

Tabuľka 6 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ na obdobie VFR 2028 – 2034    

1.Úvod

V tejto správe I sa uvádza prognóza peňažných tokov do rozpočtu EÚ a z rozpočtu EÚ v súlade s článkom 253 ods. 1 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách II . Toto piate III vydanie obsahuje prognózu príjmov a výdavkov vyplývajúcich z viacročného finančného rámca (ďalej len „VFR“) na roky 2021 – 2027 IV , nástroja NextGenerationEU V a na roky 2028 – 2034 VI na základe návrhu Komisie týkajúceho sa nasledujúceho VFR VII .

V rámci prognózy sa rozlišuje medzi neuhradenými záväzkami (reste-à-liquider, ďalej len „RAL“) na roky 2026 – 2030 na základe aktuálne platných právnych predpisov a návrhu Komisie na roky 2028 – 2034 týkajúceho sa VFR a rozhodnutia o vlastných zdrojoch 1 .

Pokiaľ ide o príjmy, prognóza do roku 2027 vychádza zo systému príjmov podľa aktuálneho rozhodnutia o vlastných zdrojoch VIII . V prognózach príjmov sa zohľadňuje aj Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu IX (ďalej len „dohoda o vystúpení“).

V odhadoch platieb v rokoch 2026 a 2027 sú zohľadnené revidované výdavkové stropy (technická úprava VFR na rok 2026) X a viazané rozpočtové prostriedky zahrnuté do finančného plánu pripojeného k návrhu rozpočtu na rok 2026 XI , ktorý zahŕňa úpravy špecifické pre program podľa článku 5 nariadenia o viacročnom finančnom rámci XII (ďalej len „nariadenie o VFR“) XIII , ako aj opätovné použitie prostriedkov, ktorých viazanosť bola zrušená, podľa článku 15 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Revízia VFR na roky 2021 – 2027 v polovici trvania bola zahrnutá. Najmä čisté zvýšenie stropu výdavkov pre záväzky vo výške 3,4 miliardy EUR spolu so zmenami celkových rozpočtových prostriedkov podľa článku 5 nariadenia o VFR a článku 15 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách XIV , ako aj posilnenie osobitných nástrojov. Pokiaľ ide o stropy platieb, revízia VFR v polovici trvania umožňuje upraviť strop na rok 2026 o sumu zodpovedajúcu sumám nevyužitým v roku 2025, ak je to nutné v záujme finančných potrieb, aby sa zabránilo riziku nahromadenia neuhradených platieb.

Preskúmanie politiky súdržnosti v polovici trvania poskytuje členským štátom niekoľko možností flexibility a finančných stimulov, aby dobrovoľne preprogramovali svoje prostriedky politiky súdržnosti na priority v oblasti konkurencieschopnosti, obrany, cenovo dostupného bývania, odolnosti vodných zdrojov a energetickej transformácie. Tieto stimuly by mohli urýchliť realizáciu projektov.

Okrem toho sa v nariadení o Platforme strategických technológií pre Európu (STEP) XV poskytuje možnosť flexibility, pokiaľ ide o priority zamerané na platformu STEP v programoch súdržnosti. Lehota na predloženie konečnej žiadosti o priebežnú platbu za posledný účtovný rok obdobia 2014 – 2020 bola predĺžená do 31. júla 2025.

V tejto prognóze sa takisto uvádzajú platby na všetky programy v rámci nástroja NextGenerationEU. Tieto výdavky, ktoré predstavujú dodatočné výdavky v rámci VFR, sa financujú z výnosov z operácií vypožičiavania si prostriedkov na kapitálových trhoch.

2.Prognóza peňažných tokov z rozpočtu EÚ v období 2026 – 2034

V období 2026 – 2034 sa platby odhadujú na 2 375 miliárd EUR. Ročný priemer peňažných tokov z rozpočtu EÚ sa odhaduje na 263 miliárd EUR.

Tvoria ich:

·platby neuhradených záväzkov vyplývajúcich z viacročných finančných rámcov pred obdobím 2021 – 2027, ktorých výška sa odhaduje na 13,4 miliardy EUR,

·platby záväzkov prijatých vo VFR na roky 2021 – 2027, ktoré sa sčasti vyplatia v rokoch 2026 – 2027 a sčasti vo VFR 2028 – 2034 a ktorých celková výška sa odhaduje na 714 miliárd EUR,

·platby nenávratnej podpory z nástroja NextGenerationEU XVI , ktorých celková výška sa odhaduje na 107 miliárd EUR,

·platby záväzkov v prípade VFR na roky 2028 – 2034, ktorých celková výška sa odhaduje na 1 642 miliárd EUR.

Pokiaľ ide o obdobie do konca roka 2027, prognóza zahŕňa úpravy špecifické pre program na základe článku 5 nariadenia o VFR v zmysle zmien vykonaných pri revízii VFR v polovici trvania – výsledkom je celkový vplyv za celé obdobie na úrovni 10,2 miliardy EUR (v cenách roku 2018) – a opätovné použitie prostriedkov, ktorých viazanosť bola zrušená, podľa článku 15 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách na rok 2027.

Graf1 – Prognóza platieb podľa kategórií

Výška platieb neuhradených záväzkov vyplývajúcich z viacročných finančných rámcov pred obdobím 2021 – 2027 sa odhaduje v priemere na 1,9 miliardy EUR na roky 2026 – 2034. Očakáva sa, že sa znížia a postupne sa ukončia do konca roku 2031.

Celková výška platieb záväzkov prijatých vo VFR na roky 2021 – 2027 je v priemere 89,3 miliardy EUR, z toho 190 miliárd EUR v rokoch 2026 – 2027 a 56 miliárd EUR po roku 2027. Z prognózy vyplýva nárast platieb ku koncu tohto VFR s vrcholom v roku 2027, po ktorom nasleduje pokles k druhej polovici nasledujúceho VFR. Zodpovedá to spôsobom vykonávania v minulosti, keď programy dosahovali plnú úroveň vykonávania. Očakáva sa, že platby v rámci nástroja NextGenerationEU budú dokončené v roku 2026.

Ako sa uvádza v návrhu Komisie, platby záväzkov prijatých vo VFR na roky 2028 – 2034 dosahujú v priemere 235 miliárd EUR, pričom za celé obdobie predstavujú spolu až 1 642 miliárd EUR. Vrchol sa očakáva v skorej fáze VFR, keďže postupné ukončovanie predchádzajúcich VFR sa prekrýva s novými platbami, ku ktorým dochádza skôr ako v minulých programových obdobiach.

Nepridelená rezerva v rámci stropov platieb na rok 2026 sa odhaduje na 18,6 miliardy EUR a v roku 2027 sa odhaduje na 3,2 miliardy EUR. Táto rezerva predstavuje rozdiel medzi stropom platieb (podľa poslednej technickej úpravy VFR) a prognózou platieb v prípade programov a nástrojov, ktoré patria do stropov VFR.

Rezervy môžu byť kladné (t. j. odhadované platby sú nižšie ako strop platieb) alebo záporné (t. j. odhadované platby presahujú strop). Dôvodom je, že strop platieb v tomto VFR je rovnaký vo všetkých rokoch (v reálnom vyjadrení), zatiaľ čo výdavky sa líšia. Nástroj jednotnej rezervy [článok 11 ods. 1 písm. b) nariadenia o VFR] umožňuje priebežne upravovať strop platieb, pričom sumy nevyužité v jednom roku zvyšujú budúce stropy. Rezervami pred rokom 2026 sa preto zvýšia stropy v rokoch 2026 – 2027 v rámci maximálnych súm stanovených v článku 11 ods. 3 a 3a nariadenia o VFR. Berúc do úvahy tieto úpravy, ako aj 2,6 miliardy EUR z uplatňovania článku 5 nariadenia o VFR z prognózy vyplýva, že strop platieb na roky 2021 – 2027 bude dostatočný na pokrytie všetkých očakávaných platieb. Riziko abnormálneho nahromadenia neuhradených platieb je obmedzené, hoci dostupná rezerva v rámci stropu platieb je v roku 2027 veľmi limitovaná.

Podľa prognózy bude strop platieb v prípade nasledujúceho VFR zodpovedať odhadovaným platobným potrebám.

3.Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2028 – 2034

Platby v prípade VFR na roky 2028 – 2034 sa odhadujú na 1 644 miliárd EUR za celé obdobie, čo pokrýva viac ako 80 % VFR.

Okruh 1 – Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť, poľnohospodárstvo, vidiek a námorné záležitosti, prosperita a bezpečnosť

Hlavnou hnacou silou profilu platieb vo VFR na roky 2028 – 2034 budú plány národných a regionálnych partnerstiev. Platby v rámci okruhu 1 dosahujú celkovú výšku 965 miliárd EUR. Prognóza platieb vychádza z parametrov stanovených v sektorovom právnom akte.

Od roku 2028 má EÚ začať splácať dlh emitovaný v rámci nástroja NextGenerationEU. V prípade VFR na roky 2028 – 2034 Komisia navrhuje fixnú sumu 24 miliárd EUR ročne v bežných cenách na splatenie úrokov a kapitálu nenávratnej podpory poskytnutej v rámci nástroja NextGenerationEU. To znamená celkovú sumu 168 miliárd EUR v rokoch 2028 – 2034. Fixná suma je vypočítaná so zreteľom na úrokové náklady pri forwardových sadzbách s bezpečnostnou rezervou, aby sa zohľadnila neistota úrokových sadzieb. Ak sa ukáže, že úrokové sadzby sú nižšie oproti odhadom, očakáva sa, že pri splácaní kapitálu sa vždy zachová fixná anuita. Týmto prístupom sa zabezpečuje úplná predvídateľnosť rozpočtového plánovania a príspevkov členských štátov do rozpočtu v prípade tejto položky. Splátky vďaka tomu nie sú ovplyvnené volatilitou trhu a zaisťuje sa stabilné a predvídateľné znižovanie záväzkov vyplývajúcich z nástroja NextGenerationEU v zmysle článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053.

Okruh 2 – Konkurencieschopnosť, prosperita a bezpečnosť

Platby v rámci okruhu 2 dosahujú celkovú výšku 424 miliárd EUR. Hlavnou hnacou silou platieb je program Horizont Európa a Európsky fond pre konkurencieschopnosť.

Okruh 3 – Globálna Európa

Platby v rámci okruhu 3 dosahujú celkovú výšku 135 miliárd EUR. Hlavnou hnacou silou platieb je program Globálna Európa.

4.Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2021 – 2027

Politika súdržnosti a spoločná poľnohospodárska politika (SPP) predstavujú viac ako polovicu prognózovaných platieb vyplývajúcich z VFR na roky 2021 – 2027. Vykonávanie týchto dvoch politík do veľkej miery ovplyvňuje odhady v rámci dlhodobej prognózy platieb.

Okruh 2a – Politika súdržnosti

Návrh rozpočtu na rok 2026 je nad úrovňou základného scenára v minuloročnej prognóze XVII , keďže vykonávanie politiky súdržnosti v porovnaní s historickým referenčným obdobím 2014 – 2020 naberá tempo. Európsky fond regionálneho rozvoja, Kohézny fond a Európsky sociálny fond plus však súhrnne zaostávajú za historickým profilom. Do konca roka 2026 je prognóza platieb v rámci politiky súdržnosti pod úrovňou predchádzajúceho VFR (34 % vo VFR na roky 2014 – 2020 oproti súčasným 26 %). Je to prejavom oneskoreného schválenia programov, snáh vnútroštátnych orgánov dokončiť programy z obdobia 2014 – 2020, následných úprav a vykonávania nástroja NextGenerationEU.

Vzhľadom na najnovšie dostupné informácie o vykonávaní sa na základe prognózy predpokladá, že členské štáty v roku 2026 urýchlia vykonávanie v porovnaní s rokom 2025, aby znížili riziko automatického zrušenia viazanosti. V tejto súvislosti sa predpokladá, že predkladanie žiadostí o platby presiahne historický profil v roku 2027 a dosiahne plnú úroveň v rokoch 2028 a 2029. Očakáva sa, že zvyšné RAL na konci roku 2029 budú vyplatené v rovnakých častiach v rokoch 2030 a 2031.

Strednodobé preskúmanie politiky súdržnosti poskytuje členským štátom príležitosti využívať jednorazové predbežné financovanie a vyššie spolufinancovanie EÚ presmerovaním zdrojov na roky 2021 – 2027 na nové priority Únie v oblasti konkurencieschopnosti, obrany, cenovo dostupného bývania, odolnosti vodných zdrojov a energetickej transformácie. Súvisiace zmeny programu sa musia predložiť do konca roka 2025, aby bolo možné v roku 2026 vyplatiť dodatočné predbežné financovanie s očakávaným čistým vplyvom na rozpočet vo výške 4,1 mld. EUR. V prognóze sa predpokladá, že akýkoľvek účinok revízie podľa návrhu Komisie by sa zohľadnil v rámci stropov platieb na rok 2027, pričom je súčasťou všeobecného predpokladu, že členské štáty budú platby riadiť tak, aby sa predišlo rušeniu viazanosti.

Po prijatí nariadenia o platforme STEP v marci 2024 šesť členských štátov už v roku 2024 preprogramovalo zdroje platformy STEP. Celkovo bolo do konca decembra 2024 prijatých 29 zmien programov politiky súdržnosti, čo zodpovedá 5,9 miliardy EUR (EFRR, FST, ESF+) XVIII . Na základe toho sa predbežné financovanie odhaduje na 1,77 miliardy EUR (30 % celkovej sumy STEP). V súlade s uplatniteľným právnym základom sa z celkových pridelených prostriedkov v rámci FST vyplatilo aj 30 % predbežného financovania pomocou prostriedkov NextGenerationEU (5,9 miliardy EUR vyplatených v roku 2024). V roku 2025 preprogramovalo zdroje platformy STEP päť členských štátov. Celkovo bolo do konca marca 2025 prijatých deväť zmien programov, čo zodpovedá 0,4 miliardy EUR. Na základe toho dodatočné predbežné financovanie vyplatené v roku 2025 dosahuje 0,12 miliardy EUR (30 % sumy priorít zameraných na platformu STEP).

Okruh 3 – Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) a Fond na spravodlivú transformáciu (FST)

Prognóza platieb v rámci piliera I SPP, výdavkov súvisiacich s trhom a priamych platieb predstavuje 81 miliárd EUR počas rokov 2026 – 2027.

Vykonávanie piliera II v rámci strategických plánov SPP, Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), sa začalo v roku 2023. Prechodné ustanovenia, ktorými sa predĺžili programy na obdobie 2014 – 2020 do roku 2022, umožnili pokračovanie ich vykonávania do roku 2025 v zmysle pravidla n + 3, t. j. v porovnaní s pravidlami pre strategické plány SPP na roky 2023 – 2027 poskytli jeden ďalší rok na dokončenie platieb.

Prognóza platieb vyplývajúcich z VFR na roky 2021 – 2027 zahŕňa platby z plánov SPP na roky 2023 – 2027, ako aj platby súvisiace s predĺžením programov rozvoja vidieka na roky 2021 a 2022, ktoré sa dokončia do roku 2027 (pozri bod 2.3. platby za záväzky spred roka 2021). V tejto prognóze sú zohľadnené aj prevody medzi piliermi spoločnej poľnohospodárskej politiky oznámené členskými štátm XIX , ktorých výsledkom je čistý prevod vo výške 2,6 miliardy EUR z piliera I (EPZF) do piliera II (EPFRV) na roky 2025 – 2027. Táto výška prevodu sa môže zmeniť, keďže členské štáty môžu preskúmať svoju žiadosť o prevod do 31. augusta 2025.

Očakáva sa, že vykonávanie plánov SPP na roky 2023 – 2027 naberie v rokoch 2025 a 2026 dynamiku a podľa prognóz sa v rokoch 2028 a 2029 ustáli, pričom dôjde k menším platbám v roku 2030 a v roku 2031 sa očakáva ukončenie. Dokončenie operačných programov rozvoja vidieka na roky 2014 – 2022 sa očakáva v roku 2027, pričom na roky 2026 a 2027 sa uskutočnia platby len vo veľmi obmedzenom rozsahu. Väčšina priebežných platieb sa má vyplatiť v roku 2025.

Pokiaľ ide o Fond na spravodlivú transformáciu, prvé významné platby v rámci stropov VFR sa očakávajú v roku 2026. Platba predbežného financovania v súvislosti s platformou STEP v rámci nástroja NextGenerationEU sa uskutočnila už v roku 2024 a v roku 2025 sa očakávajú ďalšie platby takisto z prostriedkov nástroja NextGenerationEU. Od roku 2027 by členské štáty mali možnosť využívať len platby financované z VFR.

Iné

V prípade Európskeho nástroja obnovy (EURI) sumy na rok 2026 odrážajú návrh rozpočtu a sumy na rok 2027 sprievodný finančný plán.

Rezerva pre Ukrajinu, osobitný nástroj, ktorým sa mobilizuje nenávratná podpora nad rámec výdavkových stropov VFR, nepatrí do rozsahu tejto prognózy.

5.Platby na splnenie neuhradených záväzkov prijatých pred rokom 2021

Platby na splnenie neuhradených záväzkov (RAL – reste à liquider) prijatých pred rokom 2021 sa odhadujú na 13,4 miliardy EUR na obdobie 2026 – 2031.

Politika súdržnosti

Väčšina platieb za záväzky spred roka 2021 súvisí s politikou súdržnosti, ktorá sa blíži k ukončeniu. Prognózy sú založené na najnovšej prognóze členských štátov (január 2025) a informáciách týkajúcich sa vykonávania v praxi. V nadväznosti na navrhnuté zmeny týkajúce sa platformy STEP sa lehota na predloženie konečnej žiadosti o priebežnú platbu za posledný účtovný rok predĺžila o 12 mesiacov do 31. júla 2025. Vzhľadom na mieru prostriedkov ponechaných na pokrytie nákladov a zúčtovanie predbežného financovania sa však roku v 2025 a neskôr očakávajú platby obmedzeného rozsahu. Do návrhu rozpočtu na rok 2026 neboli zahrnuté žiadne platby.

Spoločná poľnohospodárska politika

Dokončenie operačných programov rozvoja vidieka na roky 2014 – 2022 sa očakáva v roku 2027.

Iné programy

Väčšina neuhradených platieb za zvyšok rozpočtu pochádzajúceho z obdobia pred aktuálnym VFR súvisí s okruhom 1 – Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika – a okruhom 6 – Susedstvo a svet.

6.Zrušenie viazanosti

Prognóza zrušenia viazanosti vyplývajúca z programov súčasného a predchádzajúcich VFR do konca roka 2027 predstavuje 5,5 miliardy EUR. Tento nárast nastáva prevažne v dôsledku programov súdržnosti v rámci súčasného VFR a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV).

Vo VFR na roky 2028 – 2034 sa navrhujú podstatné zmeny spôsobov vykonávania s cieľom zjednodušiť a urýchliť implementáciu. Komisia očakáva využitie záväzkov navrhnutých v budúcom VFR v plnom rozsahu. Preto sa pred samotným začiatkom nových programov nevytvára žiadna konkrétna prognóza zrušenia viazanosti.

Okruh 2a – Politika súdržnosti

Berúc do úvahy najnovšiu dostupnú prognózu od členských štátov sa riziko zrušenia viazanosti v prípade dokončenia programov z obdobia 2014 – 2020 v porovnaní s minuloročnou správou znížilo. Celkovo sa riziko zrušenia viazanosti na konci roka 2027 znižuje vďaka zrýchleniu vykonávania a dodatočnému predbežnému financovaniu vyplývajúcemu z preskúmania politiky súdržnosti v polovici trvania.

Okruh 3 – Spoločná poľnohospodárska politika a Fond na spravodlivú transformáciu

Prognóza zrušenia viazanosti v rámci programov rozvoja vidieka z obdobia 2014 – 2022 je v porovnaní s minulým rokom vo všeobecnosti stabilná. Odhaduje sa na 3,1 miliardy EUR, čo predstavuje približne 2,4 % celkových pridelených prostriedkov – podiel porovnateľný s podielom v prípade programov rozvoja vidieka z obdobia 2007 – 2013. Pokiaľ ide o načasovanie, zrušenie viazanosti sa očakáva koncom roka 2027, keď sa spracuje väčšina záverečných platieb. Je to o rok neskôr, ako sa očakávalo v minuloročnej správe. Tento predpoklad sa zdá obozretnejší vzhľadom na značný počet programov, ktoré treba spracovať (viac ako 100).

V tomto štádiu nie je jasné, či dôjde k zrušeniu viazanosti v rámci strategických plánov SPP na roky 2023 – 2027. Ak by k nemu došlo, očakáva sa, že by to bolo pri ukončení (t. j. koncom roka 2030/začiatkom roka 2031).

Iné programy a okruhy

V prípade programov priamo riadených Komisiou je prognóza zrušenia viazanosti založená na najnovších informáciách na úrovni projektov. Prognózy zrušenia viazanosti súvisiace s programami VFR na roky 2021 – 2027 rovnako ako v predchádzajúcej správe vychádzajú z mier zrušenia viazanosti predchádzajúcich programov. Presný rok zrušenia viazanosti by závisel od ukončenia jednotlivých projektov a opatrení, ktoré nie je možné presne predpovedať.

7.NextGenerationEU

Nástroj NextGenerationEU XX je dočasným núdzovým nástrojom pre opatrenia v oblasti reakcie na krízu, obnovy a odolnosti po kríze COVID-19. Zložka vo forme nenávratnej podpory predstavuje vonkajšie pripísané príjmy a je určená na financovanie reformných a investičných priorít, najmä prostredníctvom Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF), ako aj posilnením viacerých kľúčových programov obnovy.

Všetky platby v rámci nástroja NextGenerationEU sa ukončia do konca roka 2026 s výnimkou malých súm spojených s administratívnymi výdavkami. Odhady očakávaného vykonávania sa vypracúvajú osobitne pre každý program (pozri tabuľku X) na základe návrhu rozpočtu na rok 2026. Očakávajú sa isté sumy zrušenia viazanosti, najmä v prípade EPFRV (0,4 miliardy EUR).

8.    Vývoj výšky neuhradených záväzkov

Očakáva sa, že nový VFR sa začne s RAL vo výške 339 miliárd EUR, čo v porovnaní s minuloročnou prognózou (365 miliárd EUR) predstavuje pokles o 26 miliárd EUR. Tento výsledok je sčasti zapríčinený zrýchlením súdržnosti, v prípade ktorej sa platby podľa pravidla zrušenia viazanosti N + 3 odkladajú ku koncu VFR a na obdobie po ňom. RAL v prípade nástroja NextGenerationEU sa absorbujú do konca roku 2026, v ktorom sa všetky platby ukončia, okrem nízkych súm spojených s administratívnymi výdavkami.

Prognóza RAL vyplývajúcich z VFR na roky 2021 – 2027 a predchádzajúcich VFR (okrem nástroja NextGenerationEU) sa ako podiel HND EÚ27 znižuje z 1,85 % na 1,7 % v roku 2027.

Výška RAL ku koncu roka 2034 sa odhaduje na 331 miliárd EUR alebo 1,3 % HND EÚ27. Pôvodcom budú najmä záväzky v rámci VFR na roky 2028 – 2034, keďže sa očakáva, že RAL v prípade záväzkov spred roka 2028 budú z veľkej časti ukončené do konca roka 2033.

Ako podiel na VFR na roky 2028 – 2034 budú RAL na konci roka 2034 predstavovať približne jednu pätinu, čo je menej ako rovnaká metrika pre súčasný VFR. Očakáva sa, že nová generácia programov sa bude vykonávať rýchlejšie v porovnaní s historickými referenčnými hodnotami, a to najmä vo vzťahu k výdavkom v rámci zdieľaného riadenia.

9.Prognóza peňažných tokov do rozpočtu EÚ v období 2026 – 2034

Do roku 2027 je prognóza príjmov založená na aktuálne zavedenom systéme vlastných zdrojov v zmysle rozhodnutia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053. Prognóza príjmov od roku 2028 vychádza zo systému, ktorý navrhla Komisia v návrhu nového rozhodnutia o vlastných zdrojoch.

Prognózy príjmov vychádzajú z hospodárskej prognózy Komisie z jari 2025 a z dlhodobých prognóz rastu.

Rozpočet EÚ je financovaný z vlastných zdrojov a iných príjmov. Okrem toho je Únia oprávnená požičiavať si finančné prostriedky na financovanie nástroja NextGenerationEU, ktoré sa do rozpočtu dostávajú prostredníctvom vonkajších pripísaných príjmov. Súčasná prognóza sa zameriava na príjmy potrebné na financovanie rozpočtových výdavkov v rámci VFR.

Vlastné zdroje potrebné na financovanie rozpočtu sa určia ako rozdiel celkových výdavkov a „iných príjmov“. V súlade s tým je prognóza príjmov rozpočtu EÚ založená na zásade, že príjmy musia zodpovedať výdavkom, celkové príjmy sa preto rovnajú celkovým výdavkom.

Od roku 2021 Spojené kráľovstvo v súlade s dohodou o vystúpení (časť V) prispieva do rozpočtu EÚ v súvislosti s neuhradenými záväzkami predchádzajúcich finančných rámcov. Príspevok Spojeného kráľovstva predstavuje pre rozpočet EÚ „iný príjem“. Počas toho, ako sa budú neuhradené záväzky uhrádzať, sa postupne ukončí. Predpokladá sa, že ďalšie príjmy zostanú nominálne konštantné na úrovni návrhu rozpočtu na rok 2026.

Vlastné zdroje – príspevky členských štátov a clá – predstavujú väčšinu príjmov potrebných na financovanie rozpočtových výdavkov. Vývoj príspevkov členských štátov počas prognózovaného obdobia určuje cyklus výdavkov. Predpokladané nárasty ku koncu VFR povedú v rokoch 2026 – 2027 k zvýšeniu príspevkov členských štátov, čo je v súlade s vývojom v minulosti. Príspevky členských štátov v období 2026 – 2027 sa v priemere odhadujú vo výške 169 miliárd EUR ročne alebo 0,86 % hrubého národného dôchodku EÚ.

10.Zdroje príjmov

V období 2027 – 2034 sa očakáva, že tradičné vlastné zdroje (clá) budú rásť rovnakým tempom ako HND jednotlivých členských štátov v bežných cenách, a to počnúc úrovňou hrubých ciel naplánovaných v návrhu rozpočtu na rok 2026. Od roku 2028 sa uplatňujú parametre návrhu nového rozhodnutia o vlastných zdrojoch.

Prognóza príjmov z vlastného zdroja založeného na DPH vychádza zo základov DPH jednotlivých členských štátov zahrnutých do návrhu rozpočtu na rok 2026. Očakáva sa, že základy DPH budú v období 2027 – 2034 rásť rovnakým tempom ako HND v bežných cenách.

Prognóza vlastného zdroja založeného na odpade z plastových obalov vychádza z nerecyklovaných odpadov z plastových obalov zahrnutých do návrhu rozpočtu na rok 2026. Očakáva sa, že zodpovedajúce množstvo odpadu z plastových obalov bude v období 2027 – 2034 rásť rovnakým tempom ako HND v stálych cenách. Podľa prognóz sa miery recyklácie lineárne priblížia k cieľu EÚ v oblasti recyklácie na úrovni 55 %, ktorý sa musí dosiahnuť do roku 2030.

Vlastný zdroj založený na HND za EÚ27 sa počíta ako zostávajúci rozdiel medzi všetkými ostatnými vlastnými zdrojmi a inými príjmami na jednej strane a predpokladanými výdavkami na strane druhej. Parametrami vlastných zdrojov špecifikovanými v rozhodnutí o vlastných zdrojoch sa určuje podiel členských štátov na celkovej výške príspevkov členských štátov, ktoré sú potrebné na vyrovnanie rozpočtu EÚ.

Návrh Komisie na rozhodnutie o vlastných zdrojoch zahŕňa niekoľko dodatočných vlastných zdrojov, ktoré sú uvedené ďalej.

Prognóza príjmov v prípade vlastného zdroja založeného na systéme EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS1) vychádza z predpokladanej ceny uhlíka 88,33 EUR v cenách z roku 2025. Počet vydražených emisných kvót je odvodený z právnych ustanovení smernice o ETS 2 .

Pokiaľ ide o vlastný zdroj založený na odpade z elektrických a elektronických zariadení, najprv sa vypočíta základný nevyzbieraný odpad z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) v členskom štáte v danom roku. Podľa prognóz sa miery zberu lineárne priblížia k cieľu EÚ v oblasti zberu na úrovni 65 % do roku 2034.

Prognóza príjmov z vlastného zdroja založeného na spotrebnej dani z tabaku (TEDOR) vychádza zo smernice o spotrebnej dani z tabaku a jej navrhovaného prepracovaného znenia.

Pri prognózach príjmov z vlastného zdroja založeného na mechanizme uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (CBAM) sa predpokladá rovnaká cena uhlíka ako v prípade systému ETS1.

Prognózy v prípade korporátnych zdrojov pre Európu (CORE) vychádzajú z údajov databázy Orbis na úrovni jednotlivých firiem za rok 2023. Uplatňuje sa ročný paušálny príspevok od všetkých spoločností, ktoré pôsobia a predávajú v EÚ, ako presne opísané v návrhu Komisie na nové rozhodnutie o vlastných zdrojoch.

Iné príjmy rozpočtu EÚ tradične zahŕňajú príspevky zamestnancov, príjmy z administratívnej činnosti inštitúcií, príspevky a náhrady v spojení s dohodami a programami Únie, úroky z omeškania a pokuty, príjmy z operácií prijímania a poskytovania pôžičiek, príjmy z poplatkov nepriradených konkrétnym výdavkom a rôzne ďalšie príjmy, ako aj prebytky z predchádzajúcich rokov. Vzhľadom na ich inherentnú nestálosť je väčšinu týchto zložiek ťažké predpovedať. Preto sa predpokladá, že suma zahrnutá v návrhu rozpočtu na rok 2026 (t. j. 3 miliardy EUR) zostane v prognózovanom období nominálne konštantná.

Od roku 2021 iné príjmy z rozpočtu EÚ okrem uvedených položiek zahŕňajú príspevok Spojeného kráľovstva týkajúci sa neuhradených záväzkov (RAL), za ktoré je Spojené kráľovstvo zodpovedné, dôchodkové záväzky a iné zložky finančného vyrovnania, ako sa stanovuje v dohode o vystúpení 3 . To sa odráža aj v navrhovanom financovaní uvedenom v návrhu rozpočtu na rok 2026.

Príspevok Spojeného kráľovstva týkajúci sa neuhradených záväzkov k 31. decembru 2020 sa určuje uplatnením podielu financovania Spojeného kráľovstva na predpokladané platby za neuhradené záväzky za každý rok v období 2026 – 2030. Výsledný ročný príspevok zohľadňuje spôsoby platieb stanovené v článku 148 dohody o vystúpení.

Prognóza iných príjmov zahŕňa príspevok Spojeného kráľovstva na dôchodkové záväzky poslancov a vysokopostavených verejných činiteľov EÚ, ako sa uvádza v článku 142 ods. 5 dohody o vystúpení. Príspevok Spojeného kráľovstva na dôchodky zamestnancov (v návrhu rozpočtu na rok 2026 sa odhaduje na 333 miliónov EUR) vstupuje do rozpočtu EÚ ako vonkajšie pripísané príjmy, a preto nie je súčasťou dlhodobej prognózy iných príjmov.

V ktoromkoľvek danom roku nesmú celkové vlastné zdroje vybrané Úniou prekročiť strop vlastných zdrojov stanovený v rozhodnutí Rady (EÚ, EURATOM) 2020/2053 vo výške 1,4 % HND EÚ27 s dodatočným dočasným zvýšením o 0,6 % HND EÚ na pokrytie všetkých záväzkov Únie vyplývajúcich z prijímania pôžičiek na kapitálových trhoch na financovanie nástroja NextGenerationEU.

Na obdobie 2028 – 2034 sa stropy vlastných zdrojov stanovené v navrhovanom novom rozhodnutí o vlastných zdrojoch zvyšujú takto:

·1,75 % v rámci trvalého stropu,

·0,6 % v rámci stropu na pokrytie všetkých záväzkov Únie vyplývajúcich z prijímania pôžičiek na kapitálových trhoch na financovanie nástroja NextGenerationEU,

·0,25 %, pokiaľ ide o krízový nástroj v prípade aktivácie.

11.Závery

Iniciatívami predloženými na podporu členských štátov, tretích krajín a konkrétnych sektorov sa urýchlili platby v rámci všetkých rozpočtových programov. Zlepšeným vykonávaním programov politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027 sa znižujú riziká zrušenia viazanosti. Predpokladá sa, že členské štáty podniknú potrebné kroky s cieľom predísť rušeniu viazanosti, pričom využijú aj politické stimuly, napr. stimuly navrhnuté v prípade preskúmania politiky súdržnosti v polovici trvania. V nasledujúcich rokoch budú členské štáty musieť implementovať finančné prostriedky z nástroja NextGenerationEU do roku 2026.

Očakáva sa, že RAL na konci aktuálneho VFR sa znížia na 330 miliárd EUR. Vo VFR na roky 2028 – 2034 sa očakáva, že nový model vykonávania programov v rámci zdieľaného riadenia spolu s cieľom zrušenia viazanosti N + 1 urýchlia vykonávanie a podstatne znížia RAL na konci nasledujúceho VFR. Pokiaľ ide o ostatné programy, takisto sa očakáva, že navrhované zjednodušenia urýchlia platby v porovnaní s historickými trendmi, čo by tiež prispelo k obmedzeniu RAL.

Strop platieb VFR je naďalej dostatočný na krytie plánovaných platieb do konca súčasného VFR. Celkovo je čistá rezerva v roku 2026 na úrovni 18,6 miliardy EUR a v roku 2027 vrátane úprav špecifických pre program sa odhaduje na 3,2 miliardy EUR.

Vo VFR na roky 2028 – 2034 sa strop platieb navrhovaný Komisiou riadi predsunutým profilom od druhého roka VFR, čoho príčinou je najmä profil platieb na plány národných a regionálnych partnerstiev, ktoré sa uskutočňujú rýchlejšie v porovnaní s ich predchodcami.

Príjmy na financovanie rozpočtu sa riadia výdavkovým cyklom VFR. Očakáva sa, že v navrhovanom balíku nových vlastných zdrojov sa zachovajú príspevky členských štátov v rámci známych hraníc.

Príloha II – Výsledky prognózy

Všetky hodnoty sú v miliardách EUR v bežných cenách, pokiaľ nie je uvedené inak. Z dôvodu zaokrúhľovania niektoré celkové sumy nemusia predstavovať presný súčet jednotlivých položiek.

Tabuľka 1.1 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov z rozpočtu na roky 2026 – 2034 pre VFR

Rok

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

SPOLU

Strop záväzkov

182,9

186,2

269,5

282,9

283,1

290,4

294,1

285,4

279,7

2 353,9

Strop platieb

201,2

195,2

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

2 379,1

Okrem toho úprava stanovená v článku 5 nariadenia o VFR (odhad na budúce roky)

0,0

2,6

 

 

 

 

 

 

 

 

Záväzky (programované)*

193,4

194,8

266,7

279,9

280,1

287,1

290,6

281,8

276,0

2 350,4

Odhadované platby**

192,2

196,6

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

2 375,4

Z toho osobitné nástroje***

6,5

0,1

 

 

 

 

 

 

 

 

* V súlade s návrhom rozpočtu na rok 2026 vrátane pridelenia prostriedkov na rezervu pre Ukrajinu a rozpočtových prostriedkov vyplývajúcich z článku 5 nariadenia o VFR a článku 15 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

** Zahŕňa odhadovanú úroveň platieb pre rezervu pre Ukrajinu len v roku 2026.

*** Sumy na osobitné nástroje pokrývajú rezervu na solidaritu a núdzovú pomoc, Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii, pobrexitovú adaptačnú rezervu, rezervu pre Ukrajinu, nástroj EURI a nástroj flexibility. V nasledujúcich tabuľkách sú platby súvisiace s mobilizáciou nástroja flexibility a nástroja EURI zahrnuté do príslušných okruhov. V prípade budúceho využitia osobitných nástrojov v rokoch 2028 – 2034 nebol vytvorený žiadny predpoklad.



Tabuľka 1.2 – Platby v súvislosti so záväzkami VFR na roky 2021 – 2027

Okruh VFR

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

Spolu

1. Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika

21,5

22,9

18,6

9,4

5,9

3,7

1,5

0,2

83,7

2. Súdržnosť, odolnosť a hodnoty

73,6

74,3

70,9

70,4

37,7

23,2

0,8

0,1

351,0

2.1. Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť

58,7

61,7

68,3

68,9

37,0

22,9

0,6

0,0

318,1

2.2. Odolnosť a hodnoty

14,9

12,6

2,6

1,5

0,7

0,3

0,2

0,1

32,9

3. Prírodné zdroje a životné prostredie

53,0

56,1

15,9

15,9

4,0

4,4

0,3

0,1

149,7

3.1. Výdavky súvisiace s trhom a priame platby

40,5

40,5

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

81,0

3.2. Iné programy v rámci okruhu Prírodné zdroje a životné prostredie

12,5

15,6

15,9

15,9

4,0

4,4

0,3

0,1

68,7

4. Migrácia a riadenie hraníc

3,8

3,5

2,5

2,8

2,7

1,1

0,4

0,0

16,7

5. Bezpečnosť a obrana

2,2

2,5

2,3

1,9

1,2

0,4

0,1

0,0

10,6

6. Susedstvo a svet

15,5

18,3

15,3

10,5

6,1

3,2

1,3

0,2

70,3

7. Európska verejná správa

13,5

13,9

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

27,4

Mimo VFR

3,2

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3,2

Osobitné nástroje

1,9

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,9

Spolu

188,1

191,5

125,5

110,9

57,5

36,0

4,2

0,5

714,4



Tabuľka 1.3 – Platby za splnenie záväzkov spred roku 2021

Okruh VFR

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

Spolu

1. Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika

1,8

0,9

0,6

0,5

0,2

0,3

0,0

4,4

2. Súdržnosť, odolnosť a hodnoty

1,0

0,4

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,4

2.1. Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť

1,0

0,4

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

1,4

2.2. Odolnosť a hodnoty

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3. Prírodné zdroje a životné prostredie

0,1

2,2

0,1

0,1

0,1

0,4

0,0

2,9

3.1. Výdavky súvisiace s trhom a priame platby

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

3.2. Iné programy v rámci okruhu Prírodné zdroje a životné prostredie

0,1

2,2

0,1

0,1

0,1

0,4

0,0

2,9

4. Migrácia a riadenie hraníc

0,1

0,1

0,1

0,2

0,0

0,0

0,0

0,5

5. Bezpečnosť a obrana

0,1

0,1

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,3

6. Susedstvo a svet

1,0

1,3

1,1

0,3

0,1

0,1

0,0

3,9

Spolu

4,1

5,0

2,0

1,1

0,5

0,8

0,0

13,4

Tabuľka 1.4 – Platby v prípade záväzkov na roky 2028 – 2034

Okruh VFR

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

Spolu

1. Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť, poľnohospodárstvo, vidiek a námorné záležitosti, prosperita a bezpečnosť

108,3

122,7

150,9

150,7

157,8

144,3

130,3

965,0

2. Konkurencieschopnosť, prosperita a bezpečnosť

14,8

40,6

57,4

68,8

73,1

82,9

86,2

423,7

3. Globálna Európa

4,8

9,9

14,6

19,6

24,8

28,9

32,3

134,9

4. Administratíva

14,9

15,6

16,3

16,9

17,5

18,1

18,7

117,9

Spolu

142,8

188,8

239,1

256,0

273,2

274,2

267,5

1 641,5

Tabuľka 2 – Prognóza zrušenia viazanosti na roky 2026 – 2027

Okruh VFR

Dokončenie

VFR

Spolu

1. Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika

0,5

0,5

1,0

2. Súdržnosť, odolnosť a hodnoty

0,6

0,3

1,0

2.1. Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť

0,5

0,0

0,5

2.2. Odolnosť a hodnoty

0,1

0,3

0,4

3. Prírodné zdroje a životné prostredie

3,2

0,1

3,2

3.2. Iné programy v rámci okruhu Prírodné zdroje a životné prostredie

3,2

0,1

3,2

4. Migrácia a riadenie hraníc

0,0

0,2

0,2

5. Bezpečnosť a obrana

0,0

0,0

0,0

6. Susedstvo a svet

0,0

0,1

0,1

Spolu

4,4

1,2

5,5

Tabuľka 3 – Dlhodobá prognóza peňažných tokov z rozpočtu pre nástroj NextGenerationEU

Program

2026

2027

Spolu

Horizont Európa

0,2

0,0

0,2

InvestEU

1,2

0,0

1,2

Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR)

0,0

0,0

0,0

Európsky sociálny fond (ESF)

0,0

0,0

0,0

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti

100,4

0,0

100,4

Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany (rescEU)

0,5

0,0

0,5

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV)

1,4

0,0

1,4

Fond na spravodlivú transformáciu

3,3

0,0

3,3

Spolu

107,0

0,1

107,1

Tabuľka 4 – Zmena v celkových neuhradených záväzkoch (RAL) od roku 2026 do roku 2034

Zdroj

RAL na začiatku roka 2025 (odhad)*

Záväzky

2026 – 2034

Platby

2026 – 2034

Zrušenie viazanosti

2026 – 2027

RAL na konci roka 2034

VFR

355,9

2 350,4

2 368,8

5,5

331,9

NextGenerationEU

107,4

0,1

107,1

0,4

0,0

Spolu

463,3

2 350,5

2 475,9

5,9

331,9

* RAL na začiatku roka 2025 nezahŕňajú sumy získané z iných príjmov (okrem nástroja NextGenerationEU), ktoré nie sú zahrnuté v tabuľke.


Tabuľka 5 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ v rokoch 2026 – 2030

PEŇAŽNÉ TOKY DO ROZPOČTU

2026

2027

2028

2029

2030

Spolu

Strop vlastných zdrojov ako % hrubého národného dôchodku EÚ

2,00 %

2,00 %

2,00 %

2,00 %

2,00 %

z čoho dočasné zvýšenie pre NextGenerationEU

0,60 %

0,60 %

0,60 %

0,60 %

0,60 %

Strop vlastných zdrojov vyjadrený v miliardách EUR*

385,2

398,1

411,1

424,6

437,8

z čoho dočasné zvýšenie pre NextGenerationEU

111,5

115,6

119,4

123,3

127,4

Čistá suma tradičných vlastných zdrojov**

a

21,4

22,1

22,9

23,7

24,4

114,5

Príspevky členských štátov

b

167,4

171,2

101,5

85,6

30,9

556,6

z toho

Vlastný zdroj založený na DPH

24,8

25,6

26,4

27,3

28.1.

132,1

Vlastný zdroj založený na odpade z plastových obalov

6,8

6,8

6,8

6,7

6,7

33,8

Vlastný zdroj založený na HND

135,8

138,8

68,3

51,6

-3,9***

390,6

Celkové vlastné zdroje

c = a + b

188,7

193,3

124,42

109,3

55,4

671,1

z čoho vlastné zdroje na financovanie záväzkov NextGenerationEU****

8,02

Iné príjmy (vrátane predbežného príspevku Spojeného kráľovstva)

d

3,5

3,3

3,0

2,7

2,6

15,2

PRÍJMY SPOLU

c+d

192,2

196,6

127,4

112,0

58,0

686,3

* Strop vlastných zdrojov – vypočítaný na základe hospodárskej prognózy hrubého národného dôchodku EÚ27 z jari 2025.

** Tradičné vlastné zdroje sa odhadujú na základe 25 % miery prostriedkov ponechaných na pokrytie nákladov na výber.

*** Na rok 2030 výška HND ALEBO výsledkom je prebytok, ktorý sa vráti členským štátom.

**** Na roky 2026 a 2027 na základe súčasného finančného plánu.

Tabuľka 6 – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ na obdobie VFR 2028 – 2034

PEŇAŽNÉ TOKY DO ROZPOČTU

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

Spolu

Strop vlastných zdrojov ako % hrubého národného dôchodku EÚ*

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

2,35 %

Strop vlastných zdrojov vyjadrený v miliardách EUR*

483,1

498,9

514,4

530,2

546,3

562,7

579,5

Celkové vlastné zdroje

a

266,7

297,7

294,1

289,9

274,5

271,8

264,3

1 959,0

z toho

Čistá suma tradičných vlastných zdrojov**

34,5

35,7

36,8

38,0

39,2

40,4

41.6.

266,3

Vlastný zdroj založený na DPH

26,6

27,5

28,3

29,2

30,1

31.0.

31,9

204,4

Vlastný zdroj založený na odpade z plastových obalov

9,3

9,5

9,7

9,9

10,1

10,3

10,5

69,2

Vlastný zdroj založený na systéme EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS1)

8,8

11,7

11,3

13,0

11,7

10,3

8,8

75,6

Vlastný zdroj založený na odpade z elektrických a elektronických zariadení

16,2

16,5

16,7

16,9

17,1

17,3

17,4

118,0

Vlastný zdroj založený na spotrebnej dani z tabaku (TEDOR)

13,0

12,7

12,4

12,8

12,5

12,2

12,7

88,3

Mechanizmus uhlíkovej kompenzácie na hraniciach (CBAM)

0,9

1,0

1,3

1,5

1,9

2,0

2,2

10,8

Korporátne zdroje pre Európu (CORE)

7,4

7,5

7,5

7,6

7,7

7,8

7,9

53,3

Vlastný zdroj založený na HND

149,9

175,8

170,2

161,0

144,3

140,5

131,4

1 073,0

Iné príjmy [vrátane poplatkov a predbežného príspevku Spojeného kráľovstva, poplatku za Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS)]

b

3,3

3,0

2,9

2,9

2,9

2,9

3,1

21,1

PRÍJMY SPOLU

c = a + b

270,0

300,7

297,1

292,8

277,4

274,7

267,5

=1 980,1

* Strop vlastných zdrojov – vypočítaný na základe hospodárskej prognózy hrubého národného dôchodku EÚ27 z jari 2025.

** Tradičné vlastné zdroje sa odhadujú na základe 10 % miery prostriedkov ponechaných na pokrytie nákladov na výber.

(1) COM(2025)574
(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/87/ES z 13. októbra 2003 o vytvorení systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Spoločenstve, a ktorou sa mení a dopĺňa smernica Rady 96/61/ES
(3) Všetky zložky príspevku Spojeného kráľovstva sú uvedené v článku 148 dohody o vystúpení. Prognóza zahŕňa len zložky, ktoré možno v tejto fáze vyčísliť, konkrétne predbežný príspevok Spojeného kráľovstva na financovanie platieb vyplývajúcich z neuhradených záväzkov spred roka 2021, za ktoré je Spojené kráľovstvo zodpovedné podľa článku 140, a dôchodkové záväzky uvedené v článku 142 ods. 5 dohody o vystúpení, ako aj sumy, ktoré Únia dlhuje Spojenému kráľovstvu podľa článku 145 (Európske spoločenstvo uhlia a ocele) a článku 146 (investície Únie v EIF).
(I)

Vzhľadom na blížiaci sa termín predloženia návrhov Komisie týkajúcich sa balíka nasledujúceho VFR nebolo možné v prípade tejto správy dodržať lehotu stanovenú v článku 253 ods. 2 nariadenia (EÚ, Euratom) 2024/2509.

(II)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2024/2509 z 23. septembra 2024 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L, 2024/2509, 26.9.2024).

(III)

COM(2021) 343, 30.6.2021. Toto je prvé vydanie tejto správy za VFR na roky 2021 – 2027.

(IV)

Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 (Ú. v. EÚ L 433I, 22.12.2020, s. 11).

(V)

Nariadenie Rady (EÚ) 2020/2094, ktorým sa zriaďuje Nástroj Európskej únie na obnovu s cieľom podporiť obnovu po kríze COVID-19 (Ú. v. EÚ L 433I, 22.12.2020, s. 23) (ďalej len „nástroj NextGenerationEU“).

(VI)

Pokiaľ sa neuvádza inak, všetky sumy uvedené v správe sú vyjadrené v bežných cenách.

(VII)

Nariadenie Rady [(EÚ, Euratom) 20XX/XXX] * COM(2025) 571.

(VIII)

 Rozhodnutie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 zo 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie a o zrušení rozhodnutia 2014/335/EÚ, Euratom (Ú. v. EÚ L 424, 15.12.2020, s. 1).

(IX)

Ú. v. EÚ C 66I, 19.2.2019, s. 1.    

(X)

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rady s názvom Technická úprava viacročného finančného rámca na rok 2026 v súlade s článkom 4 nariadenia Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 [COM(2025) 800 final].

(XI)

Výkaz odhadov Európskej komisie na rozpočtový rok 2026 [SEC(2025) 250].

(XII)

Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) 2024/765 z 29. februára 2024, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) 2020/2093, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 (Ú. v. EÚ L, 2024/765, 29.2.2024).

(XIII)

V článku 5 nariadenia o VFR sa stanovuje dodatočné pridelenie viazaných a platobných rozpočtových prostriedkov na vopred vymedzený zoznam programov vo výške sumy rovnocennej určitým druhom pokút v rámci minimálnych a maximálnych súm.

(XIV)

Spoločné vyhlásenie Európskeho parlamentu, Rady a Komisie o opätovnom použití finančných prostriedkov, ktorých viazanosť bola zrušená, v súvislosti s výskumným programom (C/2024/1972) (Ú. v. EÚ C, C/2024/1972, 29.2.2024).

(XV)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/795 z 29. februára 2024, ktorým sa zriaďuje Platforma strategických technológií pre Európu („platforma STEP“) a mení sa smernica 2003/87/ES a nariadenia (EÚ) 2021/1058, (EÚ) 2021/1056, (EÚ) 2021/1057, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) 2021/1060, (EÚ) 2021/523, (EÚ) 2021/695, (EÚ) 2021/697 a (EÚ) 2021/241 (Ú. v. EÚ L, 2024/795, 29.2.2024).

(XVI)

Túto sumu dopĺňajú granty v rámci plánu REPowerEU vo výške 20 miliárd EUR financované v rámci systému obchodovania s emisiami (ETS) a 2,1 miliardy EUR vo forme prevodov z pobrexitovej adaptačnej rezervy (BAR).

(XVII)

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Dlhodobá prognóza budúcich peňažných tokov do rozpočtu EÚ a z rozpočtu EÚ (2025 – 2029) [COM(2024) 276 final].

(XVIII)

Koncovým dátumom na podanie správ v súvislosti s platformou STEP je marec 2025.

(XIX)

Členské štáty sa rozhodli previesť finančné prostriedky medzi priamymi platbami a rozvojom vidieka. Výsledok bol stanovený v delegovanom nariadení Komisie (EÚ) 2023/813 z 8. februára 2023.

(XX)

Koncový dátum pre údaje týkajúce sa nástroja NextGenerationEU je 16. mája 2025.