V Bruselu dne 14.10.2024

COM(2024) 482 final

PŘÍLOHA

návrhu PROVÁDĚCÍHO ROZHODNUTÍ RADY,

kterým se mění prováděcí rozhodnutí (EU) (ST 12275/22 INIT; ST 12275/22 INIT ADD 1) ze dne 4. října 2022 o schválení posouzení plánu pro oživení a odolnost Nizozemska


PŘÍLOHA

ODDÍL 1: REFORMY A INVESTICE V RÁMCI PLÁNU PRO OŽIVENÍ A ODOLNOST

1.Popis reforem a investic

A.ČÁST 1: PMLUVIT O EKOLOGICKÉ TRANSFORMACI

Cílem této složky nizozemského plánu pro oživení a odolnost je podpořit a urychlit ekologickou transformaci v Nizozemsku a řešit problémy způsobené nadměrnými úrovněmi ukládání dusíku vznikajícími v nizozemských oblastech sítě Natura 2000 a v jejich okolí. Složka sestává z pěti reforem a šesti investic zaměřených na podporu ekologické transformace, z nichž dvě se zabývají problémy s dusíkem.

Cíle ekologické transformace jsou podpořeny balíčkem fiskálních ekologických reforem, jejichž cílem je učinit udržitelné zdroje energie finančně atraktivnějšími ve vztahu k fosilním palivům a motivovat občany a podniky k tomu, aby omezili svou spotřebu energie. Cílem komplexní reformy energetického zákona je například aktualizovat, modernizovat a integrovat regulační rámec pro plynárenské a elektroenergetické energetické soustavy s cílem podpořit přechod elektrické sítě na nízkouhlíkový energetický systém. Tyto reformy doplňují investiční programy pro zavádění obnovitelných zdrojů energie (tj. větrné energie na moři) a nosičů (tj. zeleného vodíku), jakož i investice do rozvoje řešení udržitelné mobility, jako jsou plavidla vnitrozemské plavby s nulovými emisemi a letadla poháněná vodíkovými pohonnými systémy.

Problémy s dusíkem řeší komplexní program obnovy přírody se zaměřením na snížení ukládání dusíku na citlivá stanoviště v lokalitách sítě Natura 2000. Problémy spojené s dusíkem jsou dále řešeny v rámci režimu dotací na ukončení činnosti zemědělských podniků s chovem prasat, které se nacházejí v blízkosti lokalit sítě Natura 2000.

Tato složka přispívá k dosažení nizozemských cílů v oblasti energetiky a klimatu, včetně vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Složka rovněž podporuje plnění doporučení pro jednotlivé země s cílem zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na obnovitelné zdroje energie, energetickou účinnost a strategie snižování emisí skleníkových plynů (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2019), zaměřit investice na ekologickou a digitální transformaci (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020) a snížit celkovou závislost na fosilních palivech urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, zejména posílením doplňkových investic do síťové infrastruktury a dalším zjednodušením povolovacích postupů, zlepšením energetické účinnosti, zejména v budovách, a urychlením investic do udržitelné dopravy a udržitelného zemědělství (doporučení pro jednotlivé země č. 4 v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

1.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma C1.1 R1: Reforma zdanění energie

Cílem této reformy je motivovat podniky a domácnosti k tomu, aby omezily svou spotřebu energie a přešly na zdroje energie šetrnější ke klimatu. Reforma sestává z kombinace změn sazeb, díky nimž je využívání zemního plynu dražší a využívání elektřiny méně nákladné, a strukturálních úprav zdanění energie, jejichž cílem je odrazovat od spotřeby energie.

Reforma, pokud jde o úpravy sazeb, spočívá v zavedení těchto změn:

a)sazba za využívání plynu v prvním pásmu („eerste schijf“) se zvýší a sazba za užívání elektřiny v prvním pásmu se sníží;

b)sazby ve druhém a třetím pásmu („tweede en derde schijf“) na využívání elektřiny se sníží;

c)struktura sazeb za energii se snižuje tak, že se zvýší sazby v nejvyšších pásmech spotřeby plynu i elektřiny; a pokud

d)roční paušální částka snížení energetické daně pro spotřebitele elektřiny se stanoví na nejméně 493,27 EUR za každé elektrické připojení.

Reforma týkající se strukturálních úprav zdanění energie:

a)zrušit režim výjimek a náhrad (pro zemní plyn a elektřinu) pro metalurgické a mineralogické procesy;

b)omezit osvobození spotřeby zemního plynu při výrobě elektřiny na zemní plyn používaný k výrobě elektřiny dodávané do sítě; a pokud

c)zrušit sníženou sazbu pro zahradnictví ve sklenících.

Provádění reformy bude dokončeno do 31. března 2025. Reforma C1.1 R2: Zavedení a zpřísnění poplatku za CO2 pro průmysl

Cílem této reformy je snížit emise CO2 v průmyslu prostřednictvím poplatku za CO2 pro průmysl. Tento poplatek slouží jako minimální cena a stanoví minimální cenu za tunu emitovaného CO2: pokud cena v systému Evropské unie pro obchodování s emisemi (ETS) klesne pod tuto minimální cenu, vybere se jako daň rozdíl mezi cenou ETS a minimální cenou.

Reforma týkající se poplatku za CO2 pro průmysl zahrnuje tyto prvky:

a)zavedení poplatku za CO2 pro průmysl; a pokud

b)zpřísnění poplatku s cílem dále snížit emise CO2 v průmyslu. Provádění reformy se dokončí do 31. března 2023.

Reforma C1.1 R3: Zvýšení daně z letecké dopravy (ATT)

Cílem této reformy je lépe zohlednit sociální náklady na leteckou osobní dopravu a odrazovat od letů na krátké vzdálenosti. Reforma zvýší daň z letecké dopravy, což povede k okamžitému zvýšení cen letenek pro cestující odlétající z letiště nacházejícího se v Nizozemsku.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2023.

Reforma C1.1 R4: Reforma zdanění automobilů

Cílem této reformy je snížit počet kilometrů ujetých vozidly na fosilní paliva. Reforma zahrnuje tyto prvky:

a)postupné rušení osvobození od daně z nákupu motorových vozidel a motocyklů(Belasting van Personenauto’s en Motorrijwielen, BPM) pro dodávky podnikatelů na fosilní paliva, jak je definováno v článku 7 zákona o DPH (Wet op de omzetbelasting 1968); a pokud

b)změna základu stávající daně z vlastnictví z hmotnosti vozidla na počet ujetých kilometrů.

Reforma bude dokončena do 30. června 2026. Reforma C1.1 R5: Energetický zákon

Cílem této reformy je aktualizovat, modernizovat a integrovat regulační rámec pro plynárenské a elektroenergetické energetické soustavy. Reforma spočívá zejména v tom, že vstoupí v platnost energetický zákon, který začleňuje stávající zákon o zemním plynu a stávající zákon o elektřině do jediného právního rámce a bude obsahovat tyto prvky:

a)zlepšit systém sběru, skladování a výměny údajů o plynu a elektřině;

b)revidovat právní základ pro zásahy provinční nebo ústřední vlády do projektů energetické infrastruktury s cílem optimalizovat udělování povolení a provádění projektů národního zájmu – Energieprojecten van Nationale Belang (prostřednictvím národního koordinačního systému – Rijkscoördinatieregeling, RCR).

c)aktualizovat regulační rámec provozovatelů přenosových soustav a provozovatelů distribučních soustav;

d)regulovat možnosti, aby se uživatelé elektřiny stali aktivními hráči na trhu s energií tím, že umožní i) uzavírání smluv s více provozovateli na jednom připojení, ii) prodej elektřiny vyrobené vlastními silami, ať už prostřednictvím agregace, či nikoli, a iii) zpeněžení flexibility koncových uživatelů ve skutečné poptávce prostřednictvím agregace; a pokud

e)zlepšit ochranu konečných spotřebitelů.

Provádění reformy bude dokončeno do 31. března 2025. Investice C1.1 I1: Větrné elektrárny na moři

Cílem této investice je zvýšit kapacitu výroby větrné energie v Severním moři. Investice se zaměřuje spíše na snížení negativních externalit spojených se zaváděním dodatečné kapacity větrné energie na moři, než aby pokryly náklady na výstavbu samotných větrných elektráren na moři.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)zlepšení bezpečnosti námořní dopravy poblíž větrných elektráren na moři prostřednictvím i) pořízení pěti nových elektrických dobíjecích stanic na moři pro elektrická plavidla a pěti nových dobíjecích stanic v hrázi pro elektrická plavidla (včetně hybridních plavidel) a ii) pořízení tří vlečných plavidel pro nouzové situace;

b)posílení a ochrana ekosystému Severního moře, u něhož hrozí, že bude negativně ovlivněno zaváděním mořských větrných parků, a to i) prostřednictvím i) opatření na zlepšení přírody pro ochranu ptáků a mořských savců, ii) pilotních akcí na obnovu přírody v lokalitách sítě Natura 2000 i mimo ně, iii) výzkumných projektů týkajících se možných opatření k posílení ekosystému Severního moře a ochrany druhů, iv) nizozemského vládního ekologického programu pro mořské větrné elektrárny (WOZEP) a v) digitalizace ekologického monitorování Severního moře, včetně instalace ekologických senzorů; a pokud



c)odpovídající integrace připojení elektřiny na moři do míst vykládky na pevnině, včetně

i) čtyři územní investiční plány na omezení místního negativního dopadu míst vykládky větrné energie na dotčené oblasti a ii) balíček ekologických impulsů pro oblast Waddenova moře a kompenzace za zasolování zemědělské půdy.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Výzvy k podávání nabídek a smlouvy podepsané pro tři nová vlečná plavidla reagující na mimořádné události obsahují zejména tato závazná kritéria způsobilosti, která ověří prováděcí orgán:

a)Poskytne se záruka, že plavidla podporovaná v rámci Nástroje pro oživení a odolnost použijí výhradně zelený methanol, který je v souladu se směrnicí o obnovitelných zdrojích energie (EU) 2018/2001 (RED II) a souvisejícími prováděcími akty a akty v přenesené pravomoci.

b)Zelený vodík používaný k výrobě zeleného methanolu musí splňovat požadavek na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku (což vede k 3 t ekvivalentu CO2/tH2).

c)Zelený methanol dosáhne alespoň 70 % úspor emisí v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (RED II) a souvisejícími prováděcími akty a akty v přenesené pravomoci.

d)Nejméně 90 % spotřeby energie plavidel během jejich životnosti musí být elektrická a zbývající spotřeba energie musí být buď i) ze zeleného methanolu (v souladu s podmínkami pro zelený methanol stanovenými výše v písmenu c)) vyrobeného za použití zeleného vodíku vyrobeného elektrolýzou vody a obnovitelné energie (v souladu s podmínkami pro zelený vodík stanovenými výše v písmenu b)), a CO2 z: Přímým zachycováním vzduchu, 2) zbytkovým CO2 z průmyslových činností, 3) nerecyklovatelným odpadem (recyklovaným uhlíkem), kromě spalování, a/nebo 4) fermentací sečené trávy (nebo jiného biologicky rozložitelného odpadu v případě, že sekožená tráva není dostatečně dostupná; všechny druhy „jiného biologicky rozložitelného odpadu“ používaného k výrobě zeleného methanolu musí být v souladu se zbytky a/nebo odpady z kategorií vstupních surovin, které jsou zahrnuty v příloze IX části A směrnice o obnovitelných zdrojích energie, a musí být z nich získány; nebo ii) jsou založeny na nejlepší dostupné technologii v daném odvětví. Volba mezi body i) a ii) závisí na dosažení co nejmenších dopadů na životní prostředí v tomto odvětví.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C1.1 I2: Zelená energie vodíku

Cílem této investice je urychlit a rozšířit rozvoj ekosystému zeleného vodíku v

Nizozemsko.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)výstavba nejméně dvou demonstračních zařízení pro inovativní technologie zeleného vodíku s cílem prokázat proveditelnost rozsáhlé elektrolýzy a zavádění zeleného vodíku;

b)alespoň tři výzkumné projekty zaměřené na výrobu, skladování, přepravu nebo používání zeleného vodíku; a pokud

c)rozvoj programu v oblasti lidského kapitálu s opatřeními ke zvýšení nabídky dovedností v oblasti zeleného vodíku zřízením nejméně pěti regionálních vzdělávacích komunit, učebních materiálů a

akce nebo střediska pro usnadnění výměn mezi podniky a vzdělávacími nebo výzkumnými institucemi.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Opatření v rámci této investice podporují zejména pouze výrobu, skladování, přepravu a používání vodíku na základě elektrolýzy s využitím obnovitelných zdrojů energie v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 (RED II) nebo elektřinu ze sítě (která vyžaduje odůvodnění, jak bude dosaženo zvýšené kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů na vnitrostátní úrovni), nebo činnosti v oblasti vodíku, které splňují požadavek na úspory emisí skleníkových plynů během životního cyklu ve výši 73,4 % u vodíku (což vede k emisím skleníkových plynů během životního cyklu nižším než 3 t CO2e/tH2) a 70 % u syntetických paliv na bázi vodíku. k referenčnímu fosilnímu palivu 94 g CO2e/MJ analogicky k přístupu stanovenému v čl. 25 odst. 2 a příloze V směrnice (EU) 2018/2001.

Činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty, jsou vyloučeny1.

Investice se uskuteční do 30. června 2025.

Investice C1.1 I3: Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt Zero Emission Services (ZES)

Cílem této investice je zavedení plně elektrické vnitrozemské vodní dopravy s nulovými emisemi. Investice poskytne finanční prostředky na dokončení modulárních energetických kontejnerů o celkové kapacitě 150 kWh, 14 nakládacích míst pro plavidla a plně elektrická plavidla vnitrozemské plavby o celkové prostornosti 6161 TEU (dvacet stopových jednotek). MEC jsou výměnné zásobníky energie, které mají být nabíjeny elektřinou z obnovitelných zdrojů a jsou vhodné pro instalaci na nových a stávajících plavidlech vnitrozemské plavby. Velitelé plavidel musí být schopni vyměnit MEC na kterémkoli ze 14 nakládacích míst. Tato nakládací místa musí být vybavena sítí s „otevřeným přístupem“, kterou lze využít ke stabilizaci elektrické sítě nebo k zajištění místní a dočasné poptávky po elektřině.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Plavidla vnitrozemské plavby jsou zejména plavidly s nulovými emisemi a MEC se účtují za elektřinu z obnovitelných zdrojů v souladu se směrnicí (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (RED II).

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025. Investice C1.1 I4: Letectví v procesu transformace

Cílem této investice je zajistit udržitelnost nizozemského odvětví letecké dopravy s cílem dosáhnout do roku 2050 plně klimaticky neutrálního nizozemského letectví odstraněním překážek souvisejících s rozšiřováním technologií pro využívání vodíku jako nosiče energie v letadlech.

Investice poskytuje finanční podporu na:

1 Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, uvede se vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi jsou stanoveny v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

a)konečný podrobný návrh turbodmychadlového ventilátoru pro spalování vodíku „H2-turbofan Ombouw“, který musí být pro jeden z motorů Fokker 100 se spalovacími komorami vhodnými pro použití kapalného vodíku;

b)konečný podrobný návrh elektrického „motorového a skladovacího systému pro vodíkové letadlo“ s palivovými články, který poskytuje elektrický pohon vodíkových palivových článků pro použití v letadlech certifikovatelných CS-23; a pokud

c)zřízení skupiny odborníků pro udržitelné letectví („vize Flying Vision“), v níž budou zastoupeny nizozemské výzkumné ústavy v oblasti letectví, letecké společnosti a letiště, jakož i výrobci původního vybavení mezinárodních letadel.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Opatření v rámci této investice se zejména omezí na fázi návrhu a nepodporují skutečné testování a používání turbodmychadlového ventilátoru pro spalování vodíku „H2-turbofan Ombouw“ a elektrického palivového článku „Sydrogen Aircraft Powertrain and Storage System“ v demonstračních letadlech.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025. Investice C1.2 I1: Program pro přírodu

Tato investice je součástí strukturálního přístupu Nizozemska k dusíku a jejím cílem je snížit negativní účinky emisí dusíku v Nizozemsku, které postihly zejména druhy a stanoviště, a obnovit citlivou povahu. Investice přispěje k dosažení příznivých nebo lepších podmínek ochrany druhů a stanovišť podle směrnice 2009/147 o ochraně volně žijících ptáků (směrnice o ochraně ptáků) a směrnice 92/43 o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (směrnice o stanovištích), a to prováděním těchto opatření v oblastech sítě Natura 2000 nebo v jejich okolí:

a)zlepšování kvality přírody;

b)hydrologické činnosti;

c)zachování a optimalizace uspořádání přírodních oblastí;

d)přechodná pásma, včetně propojení mezi oblastmi; a pokud

e)provincie kromě toho provádějí zalesňovací opatření s cílem kompenzovat úbytek lesů ve vymezených oblastech. V rámci investic se vypracují prováděcí plány pro každou z dvanácti provincií.

Provincie kromě toho provádějí zalesňovací opatření s cílem kompenzovat úbytek lesů ve vymezených oblastech.

V rámci investice se vypracují prováděcí plány pro každou z dvanácti provincií. Správní orgány provincií obdrží nezbytné finanční zdroje na provádění opatření na obnovu přírody. Investice přispějí k vytvoření podmínek pro příznivý nebo zlepšený stav druhů a stanovišť z hlediska ochrany podle směrnice o ptácích a směrnice o stanovištích. Dvanáct prováděcích plánů posoudí a přijme Ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin. Opatření zlepší kvalitu celkem 101924 hektarů přírody v lokalitách sítě Natura 2000 a v jejich okolí.

Organizace obhospodařování půdy provádějí opatření ke zlepšení kvality přírody v oblastech sítě Natura 2000 a v jejich okolí. Nizozemská agentura pro podnikání (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RvO) jménem ministerstva zemědělství, přírody a kvality potravin přidělí na provádění těchto akcí nejméně 49 410 000 EUR.

Generální ředitelství pro veřejné práce a vodohospodářství (Rijkswaterstaat) provede tři druhy opatření ke zlepšení řízení říční přírody a správy silnic:

a)zajištění udržitelnějšího hospodaření s vodou;

b)provádění hydrologických a jiných plánovacích opatření; a pokud

c)přestavba nebo zlepšení kvality infrastruktury.

Ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin přidělí Generálnímu ředitelství pro veřejné práce a vodní hospodářství (Rijkswaterstaat) na provádění těchto opatření nejméně 29 610 000 EUR.

Ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin přidělí nejméně 18 800 000 EUR na podporu činností, které se týkají zejména rozvoje znalostí o obnově přírody (včetně zlepšení sítě znalostí pro obnovu a řízení přírody, OBN), komunikace a řízení zúčastněných stran a úpravy stávajícího monitorování přírody s cílem umožnit hodnocení opatření v rámci této investice, což povede k:

a)první vylepšená verze systému monitorování přírody je funkční;

b)zveřejní se alespoň tři zprávy o zlepšení kvality přírody v přírodních stanovištích citlivých na dusík; a pokud

c)bude vypracována komunikační strategie.

Očekává se, že toto opatření významně nepoškodí environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím krokům stanoveným v plánu na podporu oživení a odolnosti v souladu s technickými pokyny k uplatňování zásady „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01). Zejména musí být dokončeno posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) v souladu se směrnicí 2011/92/EU (směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí). Pokud bylo provedeno posouzení vlivů na životní prostředí, provedou se požadovaná zmírňující opatření na ochranu životního prostředí. V případě lokalit/operací umístěných v oblastech citlivých z hlediska biologické rozmanitosti nebo v jejich blízkosti (včetně sítě chráněných oblastí Natura 2000, lokalit světového dědictví UNESCO a klíčových oblastí biologické rozmanitosti, jakož i dalších chráněných oblastí) se případně provede odpovídající posouzení v souladu se směrnicemi 2009/147/ES a 92/43/EHS a na základě jeho závěrů se provedou nezbytná zmírňující opatření.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C1.2 I2: Režim podpory na rekultivaci hospodářství s chovem prasat

Cílem této investice je v krátkodobém horizontu snížit množství emisí amoniaku a obtěžování zápachem v oblastech, kde je vysoká koncentrace hospodářství s chovem prasat, jakož i ukládání dusíku v lokalitách sítě Natura 2000. Granty se poskytují na podporu chovatelů prasat, aby trvale a neodvolatelně ukončili svá hospodářství s chovem prasat na dobrovolném základě prostřednictvím:

a)trvalé vzdání se jejich práv plemenných prasat; a pokud

b)povinnost příjemců grantů snížit svou výrobní kapacitu, včetně stájí, sklepů na hnůj, sil na hnůj a krmných sil.

Chovatelé prasat obdrží náhradu za vzdání se svých práv na chov prasat, jakož i za ztrátu hodnoty produkčního majetku. Snížením populace prasat v Nizozemsku alespoň o 6 % na vnitrostátní úrovni ve srovnání s rokem 2019 sníží investice obtěžování zápachem, které lze přičíst statkovým hnojivům, a sníží emise dusíku v lokalitách sítě Natura 2000. Vyrovnávací platba se poskytne za ukončení činnosti 275 hospodářství s chovem prasat, která by podle odhadů snížila emise amoniaku přibližně o 900 000 kg ve srovnání s rokem 2019.

Provádění investice se dokončí do 30. června 2023.

1.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

1

C1.1 R1–1

Reforma zdanění energie

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se upravují sazby energetických daní

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2024

Vstup v platnost právních předpisů, které mění sazby energetické daně takto:

a)    Sazba za využívání plynu v prvním pásmu se zvýší a sazba za užívání elektřiny v prvním pásmu se sníží. Sazba prvního pásma sazby za plyn se v roce 2024 zvýší v reálných hodnotách alespoň o 2,5 centů/m³ ve srovnání s rokem 2023 a toto zvýšení sazby se zvýší alespoň na

3,5 centů/m³ v reálném vyjádření v roce 2026. První sazba v pásmu za elektřinu se v roce 2024 sníží v reálných hodnotách alespoň o 2,5 centů/kWh ve srovnání s rokem 2023 a tento pokles se v roce 2026 zvýší na nejméně 3,5 centů/kWh v reálném vyjádření.

b)Sazby za využívání elektřiny ve druhém a třetím pásmu se v roce 2024 ve srovnání s rokem 2023 sníží v reálných hodnotách.

c)Struktura sazeb za energii se sníží tak, že se zvýší sazby v nejvyšších pásmech spotřeby plynu i elektřiny.

d)Roční paušální částka snížení energetické daně pro spotřebitele elektřiny se stanoví na nejméně 49 327 EUR za elektrické připojení v roce 2023.

2

C1.1 R1–2

Reforma zdanění energie

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se upravují strukturální prvky

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2025

Vstup v platnost zákona obsahujícího tyto změny:

a)Režim osvobození od daně a jejího vrácení v energetické dani (ze zemního plynu a elektřiny) pro

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

daně z energie

musí být zrušeny metalurgické a minerální procesy.

b)Osvobození spotřeby zemního plynu při výrobě elektřiny od energetické daně je omezeno na zemní plyn používaný k výrobě elektřiny dodávané do sítě.

c)Snížená sazba energetické daně pro zahradnictví ve sklenících se zrušuje.

3

C1.1 R2–1

Zavedení a zpřísnění poplatku za CO2 pro průmysl

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se zavádí daň z emisí CO2 v průmyslu

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2021

Vstup v platnost zákona, kterým se stanoví vnitrostátní poplatek za CO2 pro průmysl. Poplatek slouží jako minimální cena a stanoví minimální cenu za tunu emitovaného CO2: pokud cena systému Evropské unie pro obchodování s emisemi (ETS) klesne pod tuto minimální cenu, vybere se jako daň rozdíl mezi cenou ETS a minimální cenou.

4

C1.1 R2–2

Zavedení a zpřísnění poplatku za CO2 pro průmysl

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se zpřísňuje daň z emisí CO2 v průmyslu

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost právních předpisů zvyšujících průmyslovou daň z CO2 z 30 EUR za tunu v roce 2021 na EUR

50,10 za tunu v roce 2023 a poté postupně na úroveň EUR

82,80 za tunu v roce 2026, jakož i vstup v platnost právních předpisů, které postupně snižují množství emisí CO2 osvobozených od průmyslového poplatku za CO2, což povede k očekávanému snížení emisí CO2 o 2,4 milionu tun v roce 2026.

5

C1.1 R3–1

Zvýšení daně z letecké dopravy (ATT)

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se zvyšuje daň z letecké dopravy pro cestující odlétající z letiště v Nizozemsku

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost zákona, kterým se zvyšuje daň z letecké dopravy pro cestující odlétající z letiště v Nizozemsku. Daň musí být nejméně třikrát vyšší než daň v roce 2022 (7,94 EUR za odjezd na cestujícího v roce 2022).

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

6

C1.1 R4–1

Reforma zdanění automobilů

Milník

Vstup v platnost zákona o postupném zrušení osvobození od daně z nákupu motorových vozidel a motocyklů pro komerční dodávky

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2025

Vstup v platnost zákona o postupném zrušení osvobození od daně z nákupu motorových vozidel a motocyklů (Belasting van Personenauto’s en Motorrijwielen, BPM) pro dodávky podnikatelů na fosilní paliva, jak je definováno v článku 7 zákona o DPH (Wet op de omzetbelasting 1968).

7

C1.1 R4–2

Reforma zdanění automobilů

Milník

Zveřejnění zákona v Úředním věstníku, kterým se mění stávající daň z osobních automobilů a dodávek

Zveřejnění v Úředním věstníku

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění zákona, kterým se mění základ daně pro osobní automobily a dodávky z hmotnosti vozidla nebo dodávky na počet ujetých kilometrů, v Úředním věstníku. Zákon může obsahovat ustanovení, která vstoupí v platnost nejpozději v roce 2030. Zákon obsahuje ustanovení, která přidělují povinnosti a pravomoci příslušným prováděcím subjektům a která vstoupí v platnost a použijí se po zveřejnění. Zákon stanoví specifikace typu systému poplatků a stanoví, jak bude sazba strukturována a jak se určí registrace počtu ujetých kilometrů.

8

C1.1 R4–3

Reforma zdanění automobilů

Milník

Dopis parlamentu o stavu provádění zákona, kterým se mění základ daně pro osobní automobily a dodávky

Dopis Parlamentu vydaný

ČTVRTLETÍ

2026

V dopise vlády parlamentu jsou podrobně popsána opatření přijatá pověřenými výkonnými agenturami za účelem provádění zákona, kterým se mění základ daně pro osobní automobily a dodávky od hmotnosti automobilu nebo dodávky až po počet ujetých kilometrů. V dopise jsou popsány další kroky provádění, pokud jde o a) systém poplatků, b) strukturu sazeb a c) registraci počtu ujetých kilometrů s cílem zajistit uvedení do provozu v souladu se zákonem, kterým se mění stávající daň z osobních automobilů a dodávek.

9

C1.1 R5–1

Milník

Vstup v platnost

energie

Ustanovení zákona

kterým se stanoví jeho zápis

OTÁZKA Č. 1

2025

Vstup v platnost energetického zákona, který začleňuje

stávající zákon o zemním plynu a současný zákon o elektřině

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Energetický zákon

Zákon

v platnost

do jediného právního rámce, který má tyto vlastnosti:

a)zlepšit systém sběru, skladování a výměny údajů o plynu a elektřině;

b)revidovat právní základ pro zásahy provinciální nebo ústřední vlády do projektů energetické infrastruktury s cílem optimalizovat udělování povolení a provádění projektů národního zájmu – Energieprojecten van Nationale Belang (prostřednictvím národního koordinačního systému – Rijkscoördinatieregeling, RCR)

c)aktualizovat regulační rámec provozovatelů přenosových soustav a provozovatelů distribučních soustav;

d)regulovat možnosti uživatelů elektřiny stát se aktivními aktéry na trhu s energií tím, že umožní a) uzavírání smluv s více provozovateli na jednom připojení, b) prodej elektřiny vyrobené z vlastních zdrojů, ať už prostřednictvím agregace či nikoli, a c) peněžní vyjádření flexibility koncových uživatelů ve skutečné poptávce prostřednictvím agregace; a pokud

e)zlepšit ochranu konečných spotřebitelů.

10

C1.1 I1–1

Větrné elektrárny na moři

Milník

Zajištění bezpečnosti námořní dopravy – podepsaná smlouva (smluvy) o nákupu nových dobíjecích stanic na moři a v přístavišti

Podepsanou smlouvu (smlouvy) na nákup pěti nových dobíjecích stanic na moři a na nákup pěti nových dobíjecích stanic v hrázi.

ČTVRTLETÍ

2026

Podpis smlouvy (smluv) o nákupu pěti nových elektrických dobíjecích stanic pro elektrická plavidla (včetně hybridních plavidel) na moři; a podpis smlouvy (smluv) o nákupu pěti nových elektrických dobíjecích stanic pro elektrická plavidla (včetně hybridních plavidel) v hrázi.

11

C1.1 I1–2

Milník

Zajištění bezpečnosti lodní dopravy —

Jediné kontaktní místo zveřejní

Zveřejněné nabídkové řízení (zveřejňované nabídky) na nákup

tři mimořádné události

ČTVRTLETÍ

2025

Zveřejnění nabídkového řízení na nákup tří nových vlečných plavidel pro reakci na mimořádné události, která mají být použita pro

zajistit bezpečnost lodní dopravy ve větru na moři a v jeho okolí

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Větrné elektrárny na moři

nabídka (nabídky) na nákup vlečných plavidel pro reakci na mimořádné události

reakce na vlečná plavidla

podniků. Specifikace pro nabídky obsahují závazná kritéria způsobilosti, která ověří prováděcí orgán s cílem zajistit soulad se zásadou „významně nepoškozovat“, jak je uvedeno v popisu investice.

12

C1.1 I1–3

Větrné elektrárny na moři

Milník

Zajištění bezpečnosti námořní dopravy – podepsaná smlouva (smluvy) o nákupu vlečných plavidel pro případ mimořádné události

Podepsaná smlouva (smlouvy) o nákupu tří vlečných plavidel pro případ nouze

ČTVRTLETÍ

2026

Podpis smlouvy (smluv) o nákupu tří nových vlečných plavidel reagujících na mimořádné události, která mají být použita k zajištění bezpečnosti námořní dopravy v pobřežních větrných elektrárnách a v jejich okolí. Pro zajištění souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ musí smlouva (smlouvy) obsahovat specifikace uvedené v popisu investice.

13

C1.1 I1–4

Větrné elektrárny na moři

Milník

Rozvoj a provádění zlepšování přírody a ochrany druhů

Podepsané smlouvy nebo grantové dohody na rozvoj a provádění zlepšování přírody a ochrany druhů

ČTVRTLETÍ

2025

Podepsané smlouvy a/nebo grantové dohody na rozvoj akcí na zlepšení přírody a ochranu druhů:

a)nejméně šest plánů na ochranu druhů nebo plánů na zlepšení přírody;

b)nejméně čtyři následné výzkumné studie pro další zlepšení plánů na ochranu druhů a/nebo plánů na zlepšení přírody a pro stanovení základního mapování;

c)alespoň tři (pilotní) projekty pro testování akcí určených v plánech ochrany druhů a/nebo plánech na posílení přírody a/nebo následných výzkumných studií.

Podepsané smlouvy a/nebo grantové dohody za účelem provádění těchto akcí na posílení přírody a ochranu druhů:

a)nejméně dva přírodní rezervace ptáků;

b)nejméně pět opatření na ochranu malých druhů;

c)opatření na obnovu nebo posílení přírody

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

nejméně ve třech větrných parcích na moři.

14

C1.1 I1–5

Větrné elektrárny na moři

Cílová

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – projekty, které přispívají ke zlepšení a/nebo obnově přírody v oblastech sítě Natura 2000 a chráněných oblastech podle rámcové směrnice o strategii pro mořské prostředí (MSFD) a jejich okolí

Počet projektů, na které byly podepsány smlouvy

0

4

ČTVRTLETÍ

2025

Smlouvy podepsané pro nejméně čtyři projekty, které přispívají k posílení a/nebo obnově přírody v oblastech sítě Natura 2000, v okolních oblastech sítě Natura 2000 a v oblastech chráněných podle směrnice 2008/56/ES, kterou se stanoví rámec pro činnost Společenství v oblasti mořské environmentální politiky (rámcová směrnice o strategii pro mořské prostředí). Tyto čtyři projekty přijmou opatření k řešení jednoho nebo několika cílů ochrany uvedených v plánech řízení těchto chráněných oblastí.

15

C1.1 I1–6

Větrné elektrárny na moři

Milník

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – environmentální program pro větrnou energii na moři (WOZEP)

Výzkum environmentálního programu pro větrnou energii na moři: zveřejněná souhrnná zpráva

OTÁZKA Č. 1

2026

Výzkumné projekty výrazně pokročily v těchto oblastech výzkumu:

a)shromažďování a modelování údajů o účincích rozvoje větrné energie na moři a větrných turbín na ptáky a netopýry;

b)účinky rozvoje větrné energie na moři (stavební fáze a provozní fáze) na mořské savce;

c)účinky rozvoje větrné energie na moři na ekosystém Severního moře, včetně dostupnosti potravin a vhodnosti stanovišť pro chráněné druhy ptáků, netopýrů a mořských savců; a pokud

d)posouzení kumulativních dopadů pro výpočet

účinky plánovaných a stávajících větrných parků na

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

chráněné druhy.

Předloží se souhrn výzkumných projektů ve formě zprávy; vychází z dostupných výsledků výše uvedených projektů.

16

C1.1 I1–7

Větrné elektrárny na moři

Cílová

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – digitalizace monitorovacích stanic v Severním moři

Počet instalovaných a funkčních monitorovacích stanic

0

12

OTÁZKA Č. 1

2026

Musí být instalovány a v provozu alespoň dvě statické monitorovací stanice a nejméně deset mobilních monitorovacích stanic.

17

C1.1 I1–8

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – dohody o správě pro oblastní investiční plány

Podepsané dohody o správě a řízení

ČTVRTLETÍ

2024

Mezi Ministerstvem hospodářství a politiky v oblasti klimatu a každým z regionů s místy vykládky větrné energie na moři (Borssele, Maasvlakte, Noordzeekanaalgebied a Eemshaven) je podepsána dohoda o správě. Tyto dohody obsahují alespoň:

a)Práva a povinnosti stran a zúčastněných stran zapojených do systému správy pro řízení investic v regionech s místy vykládky větrné energie na moři;

b)Upřesnění, jaká infrastruktura je nezbytná pro zelenou energii a jejích důsledků pro každý region;

c)Částku přidělenou regionu na opatření ke zmírnění nepříznivých dopadů vykládek větrné energie na moři na kvalitu životního prostředí v regionu;

d)Druh plánovaných zmírňujících opatření; a pokud

e)Specifikace, že posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) musí být dokončeno v souladu se směrnicí 2011/92/EU.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

(Směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí). Pokud bylo provedeno posouzení vlivů na životní prostředí, provedou se požadovaná zmírňující opatření na ochranu životního prostředí. U lokalit/provozů, které se nacházejí v oblastech citlivých z hlediska biologické rozmanitosti nebo v jejich blízkosti (včetně sítě chráněných oblastí Natura 2000, lokalit světového dědictví UNESCO a klíčových oblastí biologické rozmanitosti, jakož i dalších chráněných oblastí), se v příslušných případech provede odpovídající posouzení v souladu se směrnicemi 2009/147/ES a 92/43/EHS a na základě jejích závěrů se provedou nezbytná zmírňující opatření.

18

C1.1 I1–9

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – správní dohody o oblastních investičních plánech

Podepsané správní dohody

OTÁZKA Č. 1

2026

Mezi Ministerstvem hospodářství a politiky v oblasti klimatu a každým z regionů s místy vykládky větrné energie na moři (Borssele, Maasvlakte, Noordzeekanaalgebied a Eemshaven) jsou podepsánysprávní dohody. Tyto dohody obsahují balíčky opatření, která mají být v regionech provedena s cílem zmírnit nepříznivé dopady vykládek větrné energie na moři na kvalitu fyzického životního prostředí a odpovídající závazek financování. Všechny správní dohody společně zahrnují alespoň tato opatření:

a)Zvuková ochrana vysokonapěťových stanic

b)Zelené a/nebo rekreační prostory, jako jsou lesy nebo parky

c)Zlepšení místní infrastruktury mobility, jako jsou cyklistické nebo pěší stezky

d)Veřejná informační střediska pro transformaci energetiky.

Nejméně 200 000 000 EUR přidělí na závazky

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Ministerstvo hospodářství a politiky v oblasti klimatu pro všechna opatření přijímaná společně.

19

C1.1 I1–10

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – balíček předpisů týkajících se ekologických impulzů Waddenova moře

Přijetí rozhodnutí o balíčku opatření týkajících se ekologických iutárních námořnictva

ČTVRTLETÍ

2025

Rozhodnutí o balíčku předpisů týkajících se ekologického a impulzního moře přijímá politická rada pro oblast Waddenského moře, která se skládá ze zástupců vnitrostátních a regionálních vlád. Balíček předpisů týkajících se ekologických impulzů Wadden Sea zahrnuje opatření na podporu:

a)Provádění fáze II akčního plánu pro šlechtění ptactva č.2;

b)Provádění plánu integrovaného řízení správního orgánu Wadden Sea Management Authority3, podpora podmořské biologické rozmanitosti, jako je obnova mořských řas kolem tvrdých struktur vytvořených člověkem pod vodními břehy a břehy slávek, monitorování, posilování slanisek a dohled a prosazování;

c)Obnova přírody v oblastech soutoku mořské vody se sladkou vodou; a pokud

d)Výzkum kumulativních účinků tlaků člověka ve Waddenském moři a ekologických účinků změny klimatu.

Rozhodnutí musí rovněž obsahovat závazek financování odpovídající těmto akcím.

Ministerstvo hospodářství a politiky v oblasti klimatu přidělí nejméně 17 000 000 EUR na

2  https://rijkewaddenzee.nl/wp-content/uploads/2018/05/Actieplan-Broedvogels-Waddenzee-2018_DEF_MET_voorwoord.pdf

3  https://www.beheerautoriteitwaddenzee.nl/integraal-beheerplan/wat-is-het-integraal-beheerplan

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

všechna opatření.

20

C1.1 I1–11

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – kompenzace a zmírňování zasolování zemědělské půdy

Přijatá rozhodnutí Rady pro politiku týkající se oblasti Waddenského moře

ČTVRTLETÍ

2025

Politická rada pro oblast Waddenského moře rozhoduje o opatřeních k vyrovnání a zmírnění zasolování zemědělské půdy. Nejméně v EUR

Na všechny akce přidělí ministerstvo hospodářství a politiky v oblasti klimatu 4875000 závazků.

21

C1.1 I2–1

Zelená energie vodíku

Milník

Zveřejnění agendy v oblasti lidského kapitálu s cílem zvýšit nabídku dovedností v oblasti zeleného vodíku

Přijetí a zveřejnění agendy lidského kapitálu s cílem zvýšit nabídku dovedností v oblasti zeleného vodíku

ČTVRTLETÍ

2023

Přijetí vládou a zveřejnění agendy v oblasti lidského kapitálu s cílem zvýšit nabídku dovedností v oblasti zeleného vodíku. Tento program stanoví akční plán na zřízení nejméně pěti regionálních vzdělávacích komunit, vzdělávacích materiálů a akcí nebo středisek s cílem usnadnit výměny mezi podniky a vzdělávacími nebo výzkumnými institucemi.

22

C1.1 I2–2

Zelená energie vodíku

Cílová

Podepsané grantové dohody pro demonstrační zařízení pro inovativní zelenou vodíkovou technologii

Počet podepsaných grantových dohod

0

2

ČTVRTLETÍ

2025

Podpis grantových dohod na výstavbu nejméně dvou demonstračních zařízení pro inovativní technologie zeleného vodíku s cílem prokázat proveditelnost rozsáhlé elektrolýzy a zavádění vodíku. K zajištění souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ musí grantové dohody obsahovat specifikace stanovené v popisu investice.

23

C1.1 I2–3

Zelená energie vodíku

Cílová

Podepsané grantové dohody pro výzkumné projekty v oblasti zeleného vodíku

Počet podepsaných grantových dohod

0

3

ČTVRTLETÍ

2025

Podpis grantových dohod pro nejméně tři výzkumné projekty zaměřené na výrobu, skladování, přepravu nebo používání zeleného vodíku. K zajištění souladu se zásadou „významně nepoškozovat“ musí grantové dohody obsahovat specifikace stanovené v popisu investice.

24

C1.1 I3–1

Vnitrozemí

Cílová

Kilowatthodiny

(kWh) elektřiny

kWh

0

150

ČTVRTLETÍ

2025

Modulární zásobníky energie (MEC) s celkem

s dokovacími stanicemi musí být v provozu kapacita nejméně 150 kWh. MEC musí být

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

transformace energetiky vodních cest, projekt ZES

poskytované provozními modulárními zásobníky energie

zaměnitelné kontejnery na energii, které mají být nabíjeny elektřinou z obnovitelných zdrojů kompatibilní se směrnicí (EU) 2018/2001 o obnovitelných zdrojích energie (RED II) a vhodné pro instalaci na nových a stávajících plavidlech vnitrozemské plavby.

25

C1.1 I3–2

Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt ZES

Cílová

Počet provozních nakládacích míst

Počet provozních nakládacích míst

0

14

ČTVRTLETÍ

2025

14 nakládacích míst pro plavidla musí být v provozu. Nakládací místa se používají k nabíjení modulárních energetických kontejnerů. Velitelé plavidel musí být schopni vyměnit MEC na kterémkoli ze 14 nakládacích míst. Tato nakládací místa musí být vybavena sítí s „otevřeným přístupem“, kterou lze využít ke stabilizaci elektrické sítě nebo k zajištění místní a dočasné poptávky po elektřině.

26

C1.1 I3–3

Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt ZES

Cílová

Celková prostornost lodí převedená na nulové emise

Celková prostornost měřená v jednotkách ekvivalentu dvaceti stop (SEU)

0

6161

ČTVRTLETÍ

2025

Lodě o celkové prostornosti nejméně 6161 TEU se převedou na plně elektrická plavidla vnitrozemské plavby s nulovými emisemi využívající elektrický pohon.

27

C1.1 I4–1

Letectví v procesu transformace

Milník

Podrobná konstrukce turbodmychanu pro spalování vodíku

Dokončená konečná podrobná konstrukce turbodmychadlového ventilátoru pro spalování vodíku

ČTVRTLETÍ

2025

Musí být dokončena konečná podrobná konstrukce turbodmychadla „H2-turbofan Ombouw“ pro spalování vodíku. Konečná podrobná konstrukce musí být pro jeden z motorů Fokker 100 se spalovacími komorami vhodnými pro použití kapalného vodíku.

Konečný podrobný návrh musí umožňovat podrobné pochopení:

a)předpokládanou architekturu systému letadla;

b)vlastnosti úpravy turbodmychadlového motoru;

c)vlastnosti subsystémů skladování a distribuce vodíku; a pokud

d)vlastnosti souvisejícího ovladače

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

systémy

28

C1.1 I4–2

Letectví v procesu transformace

Milník

Podrobný návrh elektrického pohonu vodíkových palivových článků

Dokončen konečný podrobný návrh elektrického pohonného systému vodíkových palivových článků

ČTVRTLETÍ

2025

Musí být dokončena konečná podrobná konstrukce systému elektrického pohonu palivových článků „Sydrogen Aircraft Powertrain and Storage System“. Konečný podrobný návrh musí poskytnout elektrický pohonný systém vodíkových palivových článků pro použití v letadlech certifikovatelných podle CS-23.

Konečný podrobný návrh musí umožňovat podrobné pochopení:

a)předpokládanou architekturu systému letadla;

b)vlastnosti vodíkového-elektrického hnacího ústrojí, včetně kritických konstrukčních částí, jako je palivový článek a elektrický motor;

c)vlastnosti subsystémů skladování a distribuce vodíku; a pokud

d)vlastnosti souvisejících řídicích systémů.

29

C1.1 I4–3

Letectví v procesu transformace

Milník

Skupina odborníků „Vize letu“ je funkční

Provozní a první plán expertní skupiny odborníků „Vize letu“

ČTVRTLETÍ

2025

Letectví se domnívá, že poděkování „Flying Vision“ musí být funkční, jak dokládá zveřejnění jejího prvního technologického plánu pro klimaticky neutrální letectví. Tento plán stanoví:

a)potenciální dlouhodobá řešení výzev v souvislosti s klimaticky neutrálním létáním; a pokud

b)potřeby v oblasti výzkumu a technologického rozvoje v celém odvětví.

30

C1.2 I1–1

Cílová

Kvalita

zlepšení

Počet

hektarů

0

101 924

ČTVRTLETÍ

2026

Provincie zavedou pět typů jakosti

opatření ke zlepšení v rámci sítě Natura 2000 a kolem ní

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Program pro přírodu

prováděná opatření v oblastech sítě Natura 2000 a v jejich okolí

zlepšila

oblasti:

a)zlepšování kvality přírody;

b)hydrologické činnosti;

c)zachování a optimalizace uspořádání přírodních oblastí;

d)přechodná pásma, včetně propojení mezi oblastmi;

e)jiné činnosti, jako je rekreační vymezení pásem nebo kontrola invazivních druhů.

Provincie kromě toho provádějí zalesňovací opatření s cílem kompenzovat úbytek lesů ve vymezených oblastech.

Opatření zlepší kvalitu přírody o celkové rozloze nejméně 101924 hektarů. Různá opatření prováděná ve stejné oblasti mohou kumulativně přispět k dosažení cíle zlepšení nejméně 101924 hektarů.

31

C1.2 I1–2

Program pro přírodu

Cílová

Urychlená obnova přírody organizacemi spravujícími půdu

Částka (EUR)

0

49 410 000

ČTVRTLETÍ

2026

Organizace obhospodařování půdy provádějí opatření ke zlepšení kvality přírody v oblastech sítě Natura 2000 a v jejich okolí. Nizozemská agentura pro podnikání (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland) přidělí jménem ministerstva zemědělství, přírody a kvality potravin na provádění těchto akcí nejméně 49 410 000 EUR.

32

C1.2 I1–3

Program pro přírodu

Cílová

Zlepšování kvality říční přírody a řízení silnic

Částka (EUR)

0

29 610 000

ČTVRTLETÍ

2026

Generální ředitelství pro veřejné práce a vodohospodářství (Rijkswaterstaat) provede tři druhy opatření ke zlepšení řízení říční přírody a správy silnic:

a)Zajištění udržitelnějšího hospodaření s vodou;

b)Provádění hydrologických a jiných plánovacích opatření;

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

C)    Přestavba nebo zlepšení kvality infrastruktury.

Ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin přidělí Generálnímu ředitelství pro veřejné práce a vodní hospodářství (Rijkswaterstaat) na provádění těchto opatření nejméně 29 610 000 EUR.

33

C1.2 I1–4

Program pro přírodu

Cílová

Akce, které přispívají k monitorování a rozvoji znalostní základny pro program na ochranu přírody

Částka (EUR)

0

18 800 000

ČTVRTLETÍ

2026

Ministerstvo zemědělství, přírody a kvality potravin přidělí nejméně 18 800 000 EUR na podporu činností, které se týkají zejména rozvoje znalostí o obnově přírody (včetně zlepšení sítě znalostí pro obnovu a řízení přírody, OBN), komunikace a řízení zúčastněných stran a úpravy stávajícího monitorování přírody s cílem umožnit hodnocení opatření v rámci této investice, což povede k:

a)První vylepšená verze systému monitorování přírody je funkční;

b)Zveřejní se alespoň tři zprávy o zlepšení kvality přírody na stanovištích citlivých na dusík; a pokud

c)Bude vypracována komunikační strategie.

34

C1.2 I2–1

Režim podpory na rekultivaci hospodářství s chovem prasat

Cílová

Počet ukončených míst chovu prasat

Počet ukončených míst chovu prasat

0

275

ČTVRTLETÍ

2023

Za ukončení činnosti 275 hospodářství s chovem prasat se poskytne náhrada, která sníží populaci prasat na vnitrostátní úrovni nejméně o 6 % ve srovnání s rokem 2019. V důsledku uzavření 275 míst rozmnožování prasat se odhaduje, že emise amoniaku se ve srovnání s rokem 2019 sníží přibližně o 900 000 kg.

B.PRVEK 2: URYCHLENÍ DIGITÁLNÍ TRANSFORMACE

Cílem této složky nizozemského plánu pro oživení a odolnost je urychlit digitální transformaci nizozemského hospodářství. Součástí složky je balíček devíti investic a jedna reforma s cílem i) podporovat rozvoj inovativních technologií a digitálních dovedností, ii) zajistit, aby mobilita obstála i v budoucnu, a iii) urychlit digitalizaci nizozemské ústřední vlády.

Cílem složky je přispět k plnění doporučení pro jednotlivé země určených Nizozemsku, zejména k zaměření investic na digitální transformaci (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020) a ke snížení překážek v dopravě (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

2.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice C2.1 I1: Kvantová delta NL

Cílem tohoto investičního programu je i) urychlit vývoj aplikací kvantových technologií, ii) rozvíjet, přilákat a udržet talenty a iii) stimulovat rozvoj a zakládání nových společností v oblasti kvantových technologií v Nizozemsku.

Cílem investice je investovat do výzkumu a vývoje kvantových počítačů, kvantových sítí a kvantových senzorů a poskytne finanční podporu první a druhé fázi akčního plánu zveřejněného společností Quantum Delta NL. Dokončení těchto dvou fází zahrnuje alespoň:

a)rozvoj předstartovního zařízení pro začínající podniky;

b)rozvoj komunikační sítě pro výzkum a vývoj v oblasti

kvantová technologie („Quantum NL R&D network“);

c)investice do čisté místnosti Nanolab; a pokud

d)udělování doktorandských stipendií v oblasti kvantové technologie.

Aby se zajistilo, že opatření bude v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01), vyloučí kritéria způsobilosti obsažená v mandátu pro nadcházející výzvy vývoj řešení, procesů, technologií a zařízení spojených s následujícím seznamem činností a aktiv ze způsobilosti: i) činnosti a aktiva související s fosilními palivy, včetně následného použití4; II) činnosti a aktiva v rámci systému EU pro obchodování s emisemi (ETS) dosahující předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou nižší než příslušné referenční hodnoty5; III) činnosti a aktiva související se skládkami odpadů, spalovnami6 a mechanicko-biologickými čistírnami odpadů7; a pokud

4 S výjimkou projektů v rámci tohoto opatření v oblasti výroby elektřiny a/nebo tepla, jakož i související přenosové a distribuční infrastruktury využívající zemní plyn, které jsou v souladu s podmínkami stanovenými v příloze III technických pokynů „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

5 Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, uvede se vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi, jak je stanoveno v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

6 Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření v zařízeních určených výhradně ke zpracování nerecyklovatelného nebezpečného odpadu a na stávající zařízení, pokud jsou činnosti v rámci tohoto opatření určeny ke zvýšení energetické účinnosti, zachycování výfukových plynů pro skladování nebo použití nebo k využití materiálů ze spalování popela, za předpokladu, že tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení kapacity zařízení na zpracování odpadu nebo k prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

7 Tato výjimka se nevztahuje na akce v rámci tohoto opatření ve stávajících zařízeních na mechanicko-biologické zpracování, pokud jsou opatření v rámci tohoto opatření určena ke zvýšení energetické účinnosti nebo dovybavení pro recyklaci tříděného odpadu na

(IV)činnosti a aktiva, při nichž může dlouhodobé odstraňování odpadů poškodit životní prostředí. Tento mandát navíc vyžaduje, aby byly vybrány pouze činnosti, které jsou v souladu s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C2.1 I2: Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílem této investice je rozvíjet a využívat potenciál umělé inteligence pro nizozemské hospodářství a společnost. Cílem investice je řešit překážky omezující široké uplatňování řešení umělé inteligence, jako je pomalá rychlost inovací, omezená rozsah znalostní základny, nízká nabídka odborné přípravy v oblasti UI na trhu práce, omezené zapojení širší společnosti a nedostatek řešení pro výměnu údajů.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)vývoj metod pro zavádění důvěryhodných systémů UI zaměřených na člověka;

b)zlepšení úrovně znalostí o umělé inteligenci udělováním stipendií na jmenování doktorandů a postdoktorandských výzkumných pracovníků v oblasti umělé inteligence;

c)udělování čtyř grantů na projekty v oblasti výzkumu a vývoje zaměřené na vývoj inovativních aplikací umělé inteligence; a pokud

d)realizace šesti aplikovaných vzdělávacích komunit v oblasti umělé inteligence.

Investice musí být provedena do 31. března 2026. Investice C2.1 I3: Impuls digitálního vzdělávání

Cílem tohoto investičního programu je dále využívat příležitostí digitalizace pro odborné a vysokoškolské vzdělávání a zlepšit digitální dovednosti studentů a učitelů. Cílem investice je spojit odborné a vysokoškolské instituce v Nizozemsku s cílem vytvořit standardizovanou, bezpečnou a spolehlivou infrastrukturu informačních a komunikačních technologií (IKT) a odvětvovou znalostní infrastrukturu.

Investice poskytuje finanční podporu na rozvoj:

a)vnitrostátní základní nástroj pro sdílení digitálních učebních materiálů;

b)střediska pro výuku a učení, která mohou studentům, přednášejícím a výzkumným pracovníkům nabídnout podporu, pokud jde o digitální výukové materiály; a pokud

c)systém pro uchovávání údajů studentů a bezpečný přístup k nim.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025. Investice C2.1 I4: Logistika digitální infrastruktury

Cílem tohoto investičního programu je urychlit a usnadnit digitalizaci odvětví logistiky.

zřízením spolehlivé, decentralizované organizované datové infrastruktury pro sdílení obchodně citlivých logistických údajů mezi provozovateli dodavatelského řetězce v odvětví logistiky.

Program poskytuje investiční podporu pro:

a)rozvoj základní datové infrastruktury pro Nizozemsko. Základní datová infrastruktura je definována jako soubor zásad a dohod, které zúčastněným stranám umožní společně vytvořit konkrétní IT síť.

kompostovaný biologický odpad a anaerobní digesce biologického odpadu, pokud tyto činnosti v rámci tohoto opatření nevedou ke zvýšení

kapacita zařízení na zpracování odpadu nebo prodloužení životnosti zařízení; pro které jsou předloženy důkazy na úrovni zařízení.

Základní datová infrastruktura musí být alespoň z 80 % v souladu s minimálními požadavky referenční architektury stanovenými ministerstvem infrastruktury a vodního hospodářství;

b)vypracování pracovního balíčku pro digitální připravenost s cílem zvýšit digitální připravenost nizozemského odvětví logistiky; a pokud

c)dokončení nejméně čtyř živých laboratoří, tj. připojení jejich datových služeb k základní datové infrastruktuře.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C2.2 I1: Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Cílem této investice je přispět k nahrazení stávajícího analogového vlakového zabezpečovacího zařízení.

systém s evropskou digitální normou pro vlakové zabezpečovací a řídicí systémy, evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS).

Investice poskytuje finanční podporu na tyto projekty:

a)Plánovací studie pro traťový úsek Kijfhoek-belgická hranice: vývoj návrhu železničního provozu (Rail Verkeers Technisch Ontwerp, RVTO). Projekt železničního provozu musí prokázat, že nezbytné úpravy řízení dopravy jsou v souladu s příslušnými právními předpisy a předpisy o bezpečnosti a interoperabilitě železnic;

b)Plánovací studie pro úsek koleje Severní Nizozemsko: vývoj návrhu funkčního integrovaného systému a návrhu železničního provozu (RVTO). Návrh železničního provozu musí prokázat, že nezbytné úpravy řízení dopravy jsou v souladu s příslušnými právními předpisy a předpisy o bezpečnosti a interoperabilitě železnic a že byl vypracován související návrh funkčního integrovaného systému;

c)Projekt obnovy rádiové sítě GSM-Rail: základnové vysílače (GSM-Rail stožáry) musí být schopny provozu v rámci systému ERTMS;

d)Přizpůsobit specifické aplikace informačních technologií (IT) pro zavádění ERTMS: logistické systémy IT v rámci provozovatele infrastruktury ProRail se upraví, včetně přepsání nebo aktualizace příslušných aplikací IT, aby mohly přijímat a zpracovávat správné informace o bezpečnosti železnic a informace o bezpečnosti interoperability (informace ERTMS/ústředního bezpečnostního systému (CSS)) po zavedení ERTMS; a pokud

e)Ústřední bezpečnostní systém ERTMS: CSS začne fungovat pro ERTMS pro ProRail. Investice se uskuteční do 31. prosince 2024.

Investice C2.2 I2: Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílem této investice je posílit přechod k bezpečné, inteligentní a udržitelné mobilitě optimalizací využívání stávajících infrastrukturních sítí.

Investice poskytuje finanční podporu na tato opatření:

a)instalace nejméně 450 inteligentních zařízení pro řízení dopravy, tj. zařízení, která jsou schopna digitálně připojit účastníky silničního provozu (Inteligente Verkeersregelinstallaties);

b)zavedení bezpečnostních prioritních služeb pro účastníky silničního provozu, kdy smluvní strany, tj. poskytovatelé bezpečnostních služeb, poskytují účastníkům silničního provozu digitální zprávy o nebezpečných situacích na silnici;

c)rozvoj vnitrostátní „digitální infrastruktury pro budoucí odolnou mobilitu“ (DITM), která poskytne základ pro rozvoj a provádění škálovatelného kooperativního, propojeného a automatizovaného systému mobility (CCAM); a pokud

d)vývoj platformy národního přístupového bodu k datům o mobilitě, včetně zveřejnění 20 souborů údajů o mobilitě on-line.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C2.2 I3: Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílem této investice je nahradit stávající silniční stanice (WKS), tj. zařízení vedle silničních pruhů, která mohou komunikovat s elektronickými dopravními značkami, inteligentními silničními stanicemi (iWKS) s vyššími funkcemi. Cílem inteligentních silničních stanic je snížit přetížení dopravy a zlepšit dopravní tok prostřednictvím rychlejšího varování před incidenty a dopravními zácpy a lepším a rychlejším šířením silniční dopravy na alternativních trasách. Inteligentní silniční stanice mají navíc za cíl být účinnější a trvanlivější a vyžadovat menší údržbu než stávající silniční stanice.

Investice poskytne finanční podporu na instalaci iWKS z roku 1906. Investice musí být provedena do 30. června 2026.

Reforma C2.3 R1: Správa veřejných informací (zákon o otevřené vládě)

Cílem této reformy je revidovat správu informací ze strany veřejné správy s cílem zlepšit její transparentnost a otevřenost tím, že vstoupí v platnost zákon o otevřené vládě (Wet open overheid, WOO). Zákon o otevřené vládě zajistí větší transparentnost veřejných orgánů a poloveřejných orgánů tím, že zajistí, aby informace veřejného sektoru mohly být snadněji vyhledány, byly kompatibilní a digitálně přístupné občanům, tisku a sdělovacím prostředkům, poslancům parlamentu a jejich zaměstnancům.

Reforma zahrnuje tyto prvky:

a)vstup v platnost zákona o otevřené vládě;

b)povinnost ústředních vládních organizací a autonomních správních orgánů a agentur předkládat akční plány na zlepšení digitální přístupnosti informačních systémů veřejných organizací s cílem dosáhnout transparentnosti; a pokud

c)připojení správních orgánů k digitální infrastruktuře spravované Ministerstvem vnitra a vztahů Království umožňující přístup veřejnosti k nejméně 330000 dokumentům.

Provádění reformy se dokončí do 30. června 2026. Investice C2.3 I1: Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Tato investice je součástí širšího souboru projektů v oblasti IT zaměřených na obnovu infrastruktury informačních technologií (IT) ministerstva obrany. Cílem investice je umožnit ministerstvu obrany používat spolehlivé, bezpečné a flexibilní systémy, které obstojí i v budoucnu. V rámci nizozemského plánu pro oživení a odolnost se provádí několik projektů, které přímo nesouvisejí s operacemi v souvislosti s vojenstvím nebo obranou, včetně bezpečnosti informací, telefonických center a informačních přepážek a zabezpečené komunikace se třetími stranami.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)vypracovává opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně i) zřízení bezpečnostního operačního střediska, ii) zavedení systému řízení identifikace a přístupu pro spolupráci se třetími stranami, iii) zavedení řešení pro výměnu certifikovaných a ověřených informací s nízkým a vysokým stupněm utajení; a iv) zavedení řešení pro kontrolu digitálního přístupu do datových center;

b)umožnit nejméně 500 civilním zaměstnancům ministerstva obrany pracovat na dálku prostřednictvím zabezpečené sítě poskytující komunikační prostředky (např. hlas, video a chat), vytvářet osobní virtuální pracoviště a vytvářet jednotné prostory pro spolupráci; a pokud

c)modernizovat síťové vybavení na fyzických místech, zvýšit šířku pásma sítě s cílem zajistit dostatečnou kvalitu sítě pro aplikace používané civilními zaměstnanci ministerstva obrany a přechod back-endových aplikací na novou infrastrukturu datových center a hostitelské platformy.

d)dále zlepšit bezpečnost práce na dálku pro nejméně 500 civilních zaměstnanců ministerstva obrany zřízením obnoveného kontaktního střediska a přístupu k základním aplikacím.

Investice musí být provedena do 31. března 2026. Investice C2.3 I2: Digitalizace řetězce trestního soudnictví

Cílem této investice je zlepšit účinnost řetězce trestního soudnictví nahrazením administrativy ve stávajících procesech digitálními prostředky a zajištěním trvalého přístupu k příslušným informacím.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)vytvoření portálu umožňujícího občanům provádět úkony v trestním řízení, včetně podávání zpráv; a pokud

b)zlepšení stávajících systémů informačních technologií (IT) v řetězci trestního soudnictví s cílem umožnit digitální vyřizování trestních případů v kategorii „četná trestná činnost“ zúčastněnými stranami (tj. policií, státním zastupitelstvím a soudnictvím) v řetězci trestního soudnictví; a umožnit zúčastněným stranám přístup k videozáznamům a zvukovým materiálům souvisejícím s případy v kategorii „Častá trestná činnost“.

Při koncipování a provádění tohoto opatření musí být zajištěno zapojení soudní složky.

Realizace investice musí být dokončena do 31. prosince 2023.

2.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

35

C2.1 I1–1

Kvantová delta NL

Milník

Nastavení kvantové delty NL

Podpora poskytnutá společnosti Quantum Delta NL a zveřejnění akčního plánu

ČTVRTLETÍ

2021

Kvantová delta NL se poskytuje podpora z národního fondu pro růst s cílem stimulovat kvantovou výpočetní techniku a vytváření sítí a podporovat výzkum a rozvoj dovedností v kvantové oblasti. Kvantová delta NL zveřejní podrobný akční plán vypracovaný postupně.

Soulad s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01) se zajistí použitím seznamu vyloučení a požadavku na soulad s příslušnými právními předpisy EU a vnitrostátními právními předpisy v oblasti životního prostředí.

36

C2.1 I1–2

Kvantová delta NL

Milník

Kvantová delta NL

Dokončení fází 1 a 2 akčního plánu

ČTVRTLETÍ

2026

Kvantová delta NL musí plně splnit první dvě fáze svého plánu ( vyjma QCINed, který je financován z programu Digitální Evropa), jak byl předložen Národnímu fondu pro růst. Tyto fáze zahrnují alespoň zřízení přípravného zařízení pro začínající podniky, rozvoj sítě Quantum NL v oblasti výzkumu a vývoje, udělování doktorandských stipendií v oblasti kvantových technologií a investice do Cleanroomu Nanolab.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

37

C2.1 I2–1

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Udělování stipendií

Číslo

0

13

OTÁZKA Č. 1

2024

Bude uděleno 13 stipendií na jmenování doktorandů a postdoktorandských výzkumných pracovníků v oblasti umělé inteligence.

38

C2.1 I2–2

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

AI ELSA

provoz výzkumných laboratoří

Číslo

0

4

ČTVRTLETÍ

2025

Za účelem vývoje metod pro zavádění důvěryhodných systémů UI zaměřených na člověka musí být v provozu alespoň čtyři nové výzkumné laboratoře umělé inteligence zaměřené na etické, právní a společenské aspekty (ELSA).

39

C2.1 I2–3

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Udělené projekty v oblasti výzkumu a vývoje

Číslo

0

4

ČTVRTLETÍ

2025

Na projekty v oblasti výzkumu a vývoje zaměřené na vývoj inovativních aplikací UI se udělí nejméně čtyři granty.

40

C2.1 I2–4

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Zavádění vzdělávacích komunit v oblasti umělé inteligence

Číslo

0

6

OTÁZKA Č. 1

2026

Nejméně šest vzdělávacích komunit v oblasti UI bude fungovat v podobě partnerství soukromého a veřejného sektoru v rámci UI Ned. Cílem vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence je umožnit podnikům, vzdělávacím institucím a inovačním laboratořím spolupracovat na tom, jak mohou být řešení v oblasti umělé inteligence uplatňována v praxi.

41

C2.1 I3–1

Digitální vzdělávání

Milník

Jednotná platforma pro přístup k digitálnímu učení

vytvořené materiály

Jednotná platforma je funkční a digitální identita

řešení pro studenty

ČTVRTLETÍ

2025

Vytvoří se jednotná platforma pro vyhledávání, sdílení a opakované používání digitálních učebních materiálů pro odborné vzdělávání.

vzdělávání (MBO), univerzity

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

impulsní

a operativní a digitální řešení identity pro používané studenty

se používá

aplikované vědy (HBO) a výzkumné univerzity (WO). Platforma je funkční, čímž se rozumí:

a)platforma je k dispozici on-line;

b)studenti a vyučující z přidružených vzdělávacích institucí se mohou přihlásit a mít přístup k digitálním výukovým materiálům.

Řešení digitální identity pro studenty využívají studenti v odborném vzdělávání, univerzitách aplikovaných věd a výzkumných univerzit. Řešení digitální identity pro studenty umožní identifikaci a schvalování studentů, výměnu informací o studentech mezi vzdělávacími institucemi a uchovávání informací o studentech.

42

C2.1 I3–2

Impuls digitálního vzdělávání

Cílová

Operační střediska pro výuku a učení

Číslo

0

20

ČTVRTLETÍ

2025

20 Centra pro výuku a vzdělávání (CTL) jsou funkční v oblasti odborného vzdělávání (MBO), univerzit aplikovaných věd (HBO) nebo výzkumných univerzit (WO).

CTL je funkční, což znamená, že jedna nebo více vzdělávacích institucí zřídily fyzické místo, kde studenti, přednášející a výzkumní pracovníci dostávají podporu týkající se digitálních učebních materiálů.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

43

C2.1 I4–1

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Vyvinutá základní datová infrastruktura

Procento

0

80

ČTVRTLETÍ

2024

Musí být vyvinuta základní datová infrastruktura, která musí být alespoň z 80 % v souladu s minimálními požadavky referenční architektury stanovenými ministerstvem infrastruktury a vodního hospodářství. Soulad se posuzuje prostřednictvím externího auditu.

44

C2.1 I4–2

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Zvýšená digitální připravenost v odvětví logistiky

Procentní podíl digitální připravenosti

10

30

ČTVRTLETÍ

2025

Bude vypracován a proveden pracovní balíček týkající se digitální připravenosti s cílem zvýšit digitální připravenost nizozemského logistického odvětví zlepšením digitálních dovedností v tomto odvětví.

Pracovní balíček dosáhne 30 % digitální připravenosti vypočtené podle metodiky vypracované za tímto účelem v rámci programu pro logistiku digitální infrastruktury. Základní úroveň digitální připravenosti ve výši 10 % stanovila společnost Evofenedex v roce 2021.

45

C2.1 I4–3

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Dokončení živých laboratoří

Číslo

0

4

ČTVRTLETÍ

2026

Musí být dokončeny alespoň 4 živé laboratoře. Živé laboratoře se považují za dokončené, pokud jsou jejich datové služby napojeny na základní datovou infrastrukturu.

46

C2.2 I1–1

Evropský systém řízení železničního provozu

Milník

ERTMS

dokončena plánovací studie Kijfhoek-belgická hranice

Dokončení návrhu železničního provozu

ČTVRTLETÍ

2022

Projekt železničního provozu bude dokončen v rámci plánovací studie na úseku železniční trati mezi Kijfhoekem a belgickou hranicí. Návrh železničního provozu musí prokázat, že nezbytné úpravy řízení dopravy jsou v souladu s

s příslušnými právními předpisy a

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

(ERTMS)

předpisy o bezpečnosti a interoperabilitě železnic.

47

C2.2 I1–2

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Milník

ERTMS

dokončení plánovací studie v severním Nizozemsku

Dokončení návrhu funkčního integrovaného systému a návrhu železničního provozu

OTÁZKA Č. 1

2023

Návrh funkčního integrovaného systému a návrh železničního provozu musí být dokončen v rámci plánovací studie o úsecích železničních tratí v severním Nizozemsku. Návrh železničního provozu musí prokázat, že nezbytné úpravy řízení dopravy jsou v souladu s příslušnými právními předpisy a předpisy o bezpečnosti a interoperabilitě železnic a že byl vypracován související návrh funkčního integrovaného systému.

48

C2.2 I1–3

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Cílová

Počet stožárů GSM-Rail provozovaných pro ERTMS

Číslo

0

130

OTÁZKA Č. 1

2024

130 základních vysílačů (GSM-Rail) musí být schopno provozu v rámci systému ERTMS.

49

C2.2 I1–4

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Milník

Logistické systémy přizpůsobené systému ERTMS

Poskytování upravených systémů oddělením IT společnosti ProRail uživatelům aplikací IT v jiných odděleních ProRail

OTÁZKA Č. 1

2024

Systémy IT logistiky v rámci provozovatele infrastruktury ProRail se upraví, včetně přepsání nebo aktualizace příslušných aplikací IT, aby mohly přijímat a zpracovávat správné informace o bezpečnosti a interoperabilitě železnic (informace ERTMS/CSS). Pracovníci řízení provozu musí tyto systémy technicky integrovat a testovat.

50

C2.2 I1–5

Milník

Centrální bezpečnost

Systém

Ústřední bezpečnost

ČTVRTLETÍ

2024

Ústřední bezpečnostní systém (CSS)

je v provozu pro ERTMS pro ProRail.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

provozní

Systém je funkční

Považuje se za funkční, jakmile je v souladu s technickými specifikacemi pro interoperabilitu uvedenými v nařízení Komise (EU) 2016/919, prováděcí nařízení Komise.

(EU) 2019/776 a prováděcí nařízení Komise

(EU) 2020/387. Tento soulad potvrdí společnost ProRail.

51

C2.2 I2–1

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Inteligentní zařízení pro řízení dopravy

Číslo

0

450

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 450 inteligentních zařízení pro řízení provozu (Inteligente Verkeersregelinstallaties) musí být funkční, což znamená, že:

1) musí být dodány a instalovány a 2) musí být připojeny k národní platformě pro přístup k městským údajům.

52

C2.2 I2–2

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Prioritní služby v oblasti bezpečnosti

Procento ujetých kilometrů

7

12.5

OTÁZKA Č. 1

2025

Po dobu nejméně 12,5 na každých 100 kilometrů jízdy v Nizozemsku musí mít účastníci silničního provozu možnost využívat služeb bezpečnostních priorit poskytovaných výrobci automobilů nebo navigačními zařízeními.

To se vztahuje na vzdálenost ujetou účastníky silničního provozu v Nizozemsku, přičemž služby s prioritou v oblasti bezpečnosti jsou aktivní při řízení. Tato hodnota v roce 2022 činí 7 %.

53

C2.2 I2–3

Bezpečná, inteligentní a udržitelná

Cílová

Digitální infrastruktura pro budoucí odolnou mobilitu (DITM)

EUR

0

30 000 000

ČTVRTLETÍ

2026

Nizozemská agentura pro podnikání (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland) vyplatí dotace na inovace ve výši 30 000 000 EUR 

vybrané konsorcium společností, které

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

mobilita

přispívají k rozvoji digitální infrastruktury pro budoucí odolnou mobilitu (DITM), která poskytuje základ pro vývoj a provádění rozšiřitelného kooperativního, propojeného a automatizovaného systému mobility.

54

C2.2 I2–4

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Datové soubory dostupné v národním přístupovém bodě k datům o mobilitě

Číslo

0

20

ČTVRTLETÍ

2026

Bude vyvinuta platforma národního přístupového bodu k datům mobility (NTM) a alespoň 20 datových souborů se zveřejní online a zpřístupní se prostřednictvím vnitrostátní platformy přístupu k datům pro mobilitu.

55

C2.2 I3–1

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Počet instalovaných inteligentních silničních stanic

Číslo

0

152

ČTVRTLETÍ

2023

Musí být instalováno nejméně 152 inteligentních silničních stanic, tj. fyzicky umístěných a funkčních.

56

C2.2 I3–2

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Počet dalších instalovaných inteligentních silničních stanic

Číslo

152

953

ČTVRTLETÍ

2025

Musí být instalováno nejméně 953 inteligentních silničních stanic, tj. fyzicky umístěných a funkčních.

57

C2.2 I3–3

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Konečný počet instalovaných inteligentních silničních stanic

Číslo

953

1 906

ČTVRTLETÍ

2026

Musí být instalováno nejméně 1906 inteligentních silničních stanic, tj. fyzicky umístěných a funkčních.

58

C2.3 R1–1

Veřejné informace

Milník

Vstup v platnost zákona o otevřené vládě

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Zákon ootevřené vládě vstupuje v platnost. Akt mimo jiné rozšíří rozsah transparentnosti.

požadavky na Parlament, Radu

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

řízení (zákon o otevřené vládě)

v případě soudnictví, Státní rady, Generálního kontrolního úřadu a národního veřejného ochránce práv zahrnují povinnost aktivního zveřejňování informací pro instituce, na něž se vztahují tyto požadavky na transparentnost, zkrácení lhůty pro zpracování žádostí o informace a zřízení poradního výboru pro transparentnost. Tento akt zajistí, aby občané, tisk a sdělovací prostředky, poslanci Parlamentu a jejich zaměstnanci měli snadný digitální přístup k informacím veřejného sektoru. Povinnost aktivně zveřejňovat konkrétní kategorie informací (čl. 3 odst. 3 zákona o otevřené vládě) může vstoupit v platnost ve fázích, které budou stanoveny královským nařízením.

59

C2.3 R1–2

Správa veřejných informací (zákon o otevřené vládě)

Milník

Zveřejnění aktualizovaných akčních plánů na zlepšení správy informací

Zveřejnění aktualizovaného akčního plánu ústředními vládními organizacemi

ČTVRTLETÍ

2022

Ústřední vládní organizace (12 ministerstev, včetně jejich nezávislých správních orgánů a agentur) zveřejní aktualizované akční plány ke zlepšení digitální přístupnosti svých informačních systémů.

Aktualizované akční plány ministerstev se zabývají těmito osmi prioritami:

1.Vytvoření příslušného vlastního systému správy na úrovni ministerstev, autonomních správních orgánů a agentur.

2.Provádění výchozího stavu

měření na ministerstvu

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

informační systém.

3.Provádění rámce kvality nebo podobných funkcí systému IV.

4.Provádění parlamentních dokumentů hlavními odděleními.

5.Připojení vnitrostátních složek k platformě Open Government Information (PLOOI).

6.Zavedení příručky pro archivaci e-mailů ústřední vlády.

7.Provádění politické linie aplikací pro zasílání zpráv.

8.Provádění internetové archivace v souladu s příslušnou rámcovou smlouvou.

60

C2.3 R1–3

Správa veřejných informací (zákon o otevřené vládě)

Cílová

Dokumenty dostupné na platformě Open Government Information

Číslo

0

330 000

ČTVRTLETÍ

2026

Celkem nejméně 330000 dokumentů patřících alespoň do 4 ze 17 kategorií informací uvedených v článku

3.3 zákona o otevřené vládě je k dispozici na platformě Open Government Information v důsledku připojení správních orgánů k digitální infrastruktuře spravované Ministerstvem vnitra a vztahů v království.

61

C2.3 I1–1

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Milník

Provedená opatření ke zlepšení kybernetické bezpečnosti

Prováděná opatření ke zlepšení kybernetické bezpečnosti

OTÁZKA Č. 1

2024

Ministerstvo obrany provádí tato opatření v oblasti kybernetické bezpečnosti:

-Vytvoření bezpečnostního operačního střediska,

-Zavedení identifikace a

systém správy přístupu pro

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

spolupráce se třetími stranami;

-Zavedení řešení pro výměnu certifikovaných a ověřených méně utajovaných informací (LGI) a vysoce utajovaných informací (HGI); a pokud

-Zavedení řešení pro kontrolu digitálního přístupu do datových center.

62

C2.3 I1–2

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Cílová

Civilní zaměstnanci ministerstva obrany pracující na dálku prostřednictvím zabezpečené sítě

Číslo

0

500

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 500 civilních zaměstnanců ministerstva obrany má přístup k zabezpečené vzdálené síti s:

a)komunikační prostředky (hlas, video a chat);

b)osobní virtuální pracoviště; a pokud

c)jednotné prostory pro spolupráci.

63

C2.3 I1–3

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Milník

Zlepšení sítí a dokončení přechodu na novou IT infrastrukturu

Zlepšení sítě a přechod na novou infrastrukturu IT

ČTVRTLETÍ

2025

Síťové vybavení na fyzických místech se zmodernizuje a zvýší se šířka pásma sítě, aby byla zajištěna dostatečná kvalita sítě pro aplikace používané civilními zaměstnanci ministerstva obrany. Back-endové aplikace se převedou na novou infrastrukturu datových center a hostitelské platformy.

64

C2.3 I1–4

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Cílová

Civilní personál ministerstva obrany s přístupem k dalším bezpečným pracovním zařízením na dálku

Číslo

0

500

OTÁZKA Č. 1

2026

V zájmu dalšího zlepšení bezpečnosti práce na dálku má nejméně 500 civilních zaměstnanců ministerstva obrany přístup k:

a)obnovené kontaktní centrum a

b)základní aplikace (včetně zpracování prezentací, tabulek, firemního internetu a tiskáren).

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

65

C2.3 I2–1

Digitalizace řetězce trestního soudnictví

Milník

Zprovozněn digitální portál pro formální komunikaci v trestním řízení

Zprovoznění digitálního portálu

OTÁZKA Č. 1

2023

Digitální portál pro digitální komunikaci je funkční a přístupný občanům a poskytuje podmínky pro digitální komunikaci o trestním řízení s oběťmi, právníky a pachateli (včetně podávání oznámení).

66

C2.3 I2–2

Digitalizace řetězce trestního soudnictví

Milník

Digitální zpracování častých případů trestné činnosti je funkční

Digitální zpracování častých případů trestné činnosti je funkční

ČTVRTLETÍ

2023

Všechny trestní případy spadající do kategorie „Častý trestný čin“ (veel voorkomende criminaliteit, VVC) mohou být zpracovávány digitálně.

Policejní zprávy (proces-verbaal) se zahajují digitálně a rozhodnutí o trestních věcech se vytvářejí a zpracovávají digitálně.

Důkazy ve formě videozáznamů a zvukových materiálů o trestních věcech spadajících do kategorie „Častá trestná činnost“ (VVC) se digitálně zpřístupní

policie, státní zastupitelství

a soudnictví.

C.SLOŽKY Č. 3: ZLEPŠENÍ TRHU S BYDLENÍM A ZVÝŠENÍ ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI NEMOVITOSTÍ

Cílem této složky nizozemského plánu pro oživení a odolnost je přispět k řešení výzev, kterým nizozemský trh s bydlením čelí. Sestává z pěti reforem a tří investic zaměřených na i) odstranění prvků nizozemského daňového systému, které upřednostňují určité typy vlastnictví obytných nemovitostí před jinými, ii) urychlení a uvolnění stavební činnosti v Nizozemsku a iii) zlepšení energetické účinnosti soukromých i veřejných nemovitostí prostřednictvím dotací na renovaci. Cílem opatření v této složce je snížit nerovnost na trhu s bydlením odstraněním daňových deformací a zvýšením nabídky (dostupného) bydlení prostřednictvím centralizovaného plánování nabídky nového bydlení, odstraněním překážek v procesu plánování výstavby a poskytnutím veřejných investic na uvolnění projektů bytové výstavby. Jeho cílem je rovněž zvýšit závislost sociálního nájemného na příjmech tím, že umožní vyšší zvýšení nájemného pro nájemce s vyššími příjmy. Cílem investic do druhé části složky je zlepšit energetickou účinnost veřejných a soukromých budov, včetně intervencí, jako je instalace tepelných čerpadel a solárních kotlů, jakož i zlepšení izolace obydlí.

Cílem složky je přispět k doporučením pro jednotlivé země určeným Nizozemsku, zejména snížit zvýhodnění dluhu domácností a narušení trhu s bydlením, mimo jiné podporou rozvoje odvětví soukromého pronájmu a přijetím opatření ke zvýšení nabídky bydlení (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2019, doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2022) a „snížit celkovou závislost na fosilních palivech (...) zlepšením energetické účinnosti, zejména v budovách“ (doporučení pro jednotlivé země č. 4 v roce 2022) a „zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na (...) strategie energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů (...)“ (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2019).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

3.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma C3.1 R1: Zvýšení poměru neobsazené držby

Touto reformou se v nizozemském daňovém systému zvýší poměr hodnoty neobsazeného majetku (leegwaarderatio). Současné zdanění aktiv v soukromém vlastnictví předpokládá, že hodnota nemovitosti, která není obývána vlastníkem, nadhodnocuje skutečnou hodnotu nemovitosti. Hodnota pronajaté nemovitosti se proto koriguje poměrem nevyužité držby, čímž se fakticky zavádí sleva na dani pro vlastníky nemovitosti odkoupené za účelem pronájmu. Cílem zvýšení poměru je lépe sladit zdanění nájemních nemovitostí se skutečnou ekonomickou hodnotou, kterou představuje pro vlastníky nemovitostí, a snížit tak narušení trhu s bydlením.

U pronájmů, jejichž roční nájemné přesahuje 5 % odhadované hodnoty nemovitosti stanovené příslušnou obcí (tj. Waardering Onroerende Zaken (WOZ)), a u nemovitostí pronajatých spřízněným stranám se poměr zvýší na 100 %, čímž se fakticky odstraní sleva na dani. U pronájmů s ročním nájemným ve výši 5 % hodnoty ocenění nebo nižší se poměr zvýší nejméně o 25 procentních bodů ve srovnání s poměrem použitelným v roce 2022. Hodnota volné držby se nevztahuje na nájemní nemovitosti s dočasnou nájemní smlouvou, čímž se v těchto případech fakticky odstraní sleva na dani.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2023.

Reforma C3.1 R2: Postupné zrušení osvobození darů od daně za účelem financování nákupů domů

Tato reforma ve dvou krocích zruší osvobození darů určených k financování nákupů domů pro mladé lidi od daně. V roce 2022 má každý ve věku od 18 do 40 let nárok na jednorázové osvobození od daně v případě přijetí darů až do výše 106 671 EUR, pokud se darovaná částka použije na koupi prvního (vlastníka) obydlí. Od 1. ledna 2023 se osvobození od daně sníží nejméně o 70 % ve srovnání s osvobozením od daně v roce 2022. Zrušuje se ode dne 1. ledna 2024. Cílem reformy je snížit jak narušení trhu s bydlením, tak nerovnost na trhu s bydlením.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2024. Reforma C3.1 R3: Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

V rámci této reformy stanoví vláda členského státu počet nových obydlí, která mají být realizována.

(tj. nově postavené nebo přeměněné z jiného využití, včetně opuštěných nebo nevhodných k bydlení) v každé provincii, které se pak použijí ke stanovení počtu nových obydlí, která mají být realizována na úrovni obce.

Reforma zahrnuje:

a)uzavření dohod mezi vládou a provinciemi o konkrétním počtu nových obydlí, která mají být realizována, a to i přestavbou, v celkové výši 900000 nových obydlí, která mají být dokončena a uvedena do provozu do roku 2030, z čehož 600000 bude cenově dostupné (jak je definováno níže);

b)uzavření dohod mezi provinciemi a obcemi o konkrétním počtu nových bytů, které mají být realizovány, aby byly splněny vnitrostátní ambice uvedené v písmenu a);

c)zavedení monitorovacího systému ke sledování pokroku při realizaci nových obydlí; a pokud

d)vstup v platnost právních předpisů, které umožňují národní vládě zasáhnout do správních nebo soudních řízení v případě porušení provinčních nebo regionálních dohod o výstavbě nových obydlí (tj. dohod uvedených v písmenech a) a b)).

Pro účely této reformy se cenově dostupné bydlení definuje jako a) sociální nájemní bydlení, b) pronajaté obydlí do určité maximální výše nájemného, které je v roce 2022 stanoveno na 1 000 EUR měsíčně, a c) obydlí obývaná vlastníky za cenu nižší nebo rovnou maximální kupní ceně domu, za který je hypotékou zaručena národní záruka za hypotéku. Maximální nájemné uvedené v písmenu b) může být v následujících letech upraveno, je-li to odůvodněno politickým a hospodářským vývojem, jako je vývoj cen nebo příjmů. Veškeré úpravy, zejména ty, které přesahují indexaci vývoje cen a příjmů, musí být řádně odůvodněny.

Provádění reformy se dokončí do 31. června 2025.

Reforma C3.1 R4: Zvýšení závislosti na příjmech v oblasti nájemného

Touto reformou se zvýší výše nájemného pro nájemníky sociálního zabezpečení se středními až vysokými příjmy.

bydlení lze ročně zvětšovat. Nové maximální zvýšení měsíčního nájemného činí 50 EUR pro nájemce se středními příjmy a 100 EUR pro nájemce s vysokými příjmy od 1. ledna 2022. Cílem této reformy je lépe sladit nájemné s příjmy nájemce a umožnit cílenější poskytování.

cenově dostupného bydlení pro domácnosti s nízkými příjmy a zároveň pomáhají společnostem působícím v oblasti bydlení zvýšit investice do nových nájemních nemovitostí.

Provádění reformy mělo být dokončeno do 31. března 2022. Reforma C3.1 R5: Urychlení procesu a postupů výstavby bytové výstavby

Cílem této reformy je odstranit překážky v plánovacím a povolovacím řízení pro výstavbu.

procesy v Nizozemsku. Jako první krok vypracuje příslušné ministerstvo akční plán ve formě dopisu zaslaného Parlamentu. Akční plán obsahuje seznam opatření k urychlení plánovacích a povolovacích postupů a harmonogram jejich provádění. Jako druhý krok se provede podstatný soubor určených opatření. To zahrnuje alespoň i) opatření ke zlepšení znalostí obcí a stavebních podniků o postupech plánování, ii) zřízení týmu odborníků, který může obcím a bytovým společnostem pomoci s urychlením postupů potřebných pro výstavbu nových obydlí a iii) zřízení národního týmu, který může obcím pomoci při řešení problémů v plánovacích postupech, iv) spuštění systému pro sledování pokroku při urychlování postupů.

Provádění reformy se dokončí do 31. března 2024. Investice C3.1 I1: Uvolnění nových stavebních projektů

Cílem této investice je poskytnout obcím prostředky k provedení nezbytných

investice před zahájením bytové výstavby. Zahájení projektů bytové výstavby v souvislosti s touto investicí se definuje jako zahájení prací na založení budov, v nichž jsou byty umístěny.

Investice spočívá v finanční podpoře obcí prostřednictvím dotačního programu, což povede k zahájení výstavby nejméně 100000 bytů.

V rámci investice zveřejňuje ministerstvo vnitra a vztahů království zprávu. Zpráva poskytne kvalitativní důkazy o tom, že opatření pro přizpůsobení se změně klimatu, která splňují minimální normy stanovené příslušnými úmluvami, byla provedena v souladu se schválenými žádostmi o dotaci. Pakty jsou dohody mezi provinciemi, obcemi a dalšími zúčastněnými stranami v procesu výstavby obytných a obchodních prostor, v nichž se zúčastněné strany zaváží k dodržování minimálních norem pro výstavbu adaptivní na změnu klimatu na soukromých a veřejných pozemcích, pokud jde o ochranu před teplem, suchem, puviálními, říčními a pobřežními povodněmi, jakož i pokud jde o inkluzivnost přírody.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C3.2 I1: Režim dotací na udržitelnost nemovitostí veřejného sektoru

Tato investice poskytne dotace vlastníkům veřejných nemovitostí, jako jsou budovy místních

správní orgány nebo vzdělávací a zdravotnická zařízení s cílem zlepšit energetickou účinnost budov a v důsledku toho snížit emise CO2. Povede k ročnímu snížení emisí CO2 o 110 kilotun, jak je odhadováno ex ante. Cílem intervencí je dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante.

Investice zahrnuje a) vstup v platnost nařízení, kterým se zavádí režim dotací na renovace, a b) finanční podporu na dokončení renovací nebo intervencí v oblasti energetické účinnosti v rámci režimu dotací na renovace.

Provádění investice se dokončí do 31. března 2025. Investice C3.2 I2: Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Tato investice poskytne dotace domácnostem na provádění intervencí v oblasti úspor energie. Způsobilými intervencemi jsou solární kotle, tepelné připojení, izolace, tepelná čerpadla a od roku 2023 elektrická zařízení na vaření. V důsledku dotace musí být financováno nejméně 225000 z těchto intervencí. Cílem intervencí je dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii.

Investice musí být provedena do 31. března 2026.

8 Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, uvede se vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi jsou stanoveny v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

3.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační

harmonogram dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

67

C3.1 R1–1

Zvýšení poměru neobsazených podílů držby

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zvyšujících poměr nevyužité hodnoty držby

Ustanovení právních předpisů o jeho vstupu v platnost

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost právních předpisů zvyšujících poměr nevyužité hodnoty držby. Poměr se zvyšuje na 100 % u pronájmů, jejichž roční nájemné přesahuje 5 % odhadované hodnoty nemovitosti stanovené příslušnou obcí (tj. Waardering Onroerende Zaken (WOZ)), a pro nemovitosti pronajaté spřízněným stranám. U pronájmů s ročním nájemným ve výši 5 % hodnoty ocenění nebo nižší se poměr zvýší nejméně o 25 procentních bodů ve srovnání s poměrem použitelným v roce 2022. Hodnota volné držby se nevztahuje na pronajaté nemovitosti s dočasnou nájemní smlouvou.

68

C3.1 R2–1

Postupné zrušení osvobození darů na financování nákupů domů od daně

Milník

Vstup v platnost právních předpisů, které postupně ruší osvobození darů na financování nákupů domů od daně ve dvou krocích

Ustanovení právních předpisů o jeho vstupu v platnost

OTÁZKA Č. 1

2024

Vstup v platnost právních předpisů, které zahrnují následující dva kroky k postupnému zrušení osvobození darů od daně určených k financování nákupu nemovitostí:

(1)od 1. ledna 2023 snížení maximálního osvobození od daně u darů určených k financování nákupů domů nejméně o 70 % ve srovnání s maximálním osvobozením od daně z roku 2022

(2)zrušení osvobození od daně od 1. ledna 2024.

69

C3.1 R3–1

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Dohody mezi národní vládou a provinciemi o realizaci 900000 nových obydlí

Podpis dohod mezi vládou státu a provinciemi

ČTVRTLETÍ

2022

Podpis dohod mezi vládou státu a provinciemi o počtu nových obydlí, která mají být realizována do roku 2030, včetně transformace. Dohody stanoví počet nových obydlí, která mají být vybudována v jednotlivých provinciích, a počet těchto nových obydlí, která jsou cenově dostupná. Součet počtu nových obydlí v provinciích se rovná

nejméně 900000 obydlí, z toho alespoň

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro

dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

600000 je cenově dostupné obydlí.

70

C3.1 R3–2

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Dohody mezi provinciemi a obcemi o realizaci 900000 nových bytů

Podpis dohod mezi provinciemi a obcemi

ČTVRTLETÍ

2023

Podpis dohod mezi provinciemi a obcemi o počtu nových obydlí pro danou obec, které mají být realizovány za účelem realizace 900000 nových obydlí na celostátní úrovni, včetně přeměny, do roku 2030, z nichž nejméně 600000 musí být cenově dostupné. Tyto dohody obsahují alespoň tyto prvky:

(1)cíle pro počet obydlí, které mají být realizovány v konkrétní obci, se samostatným uvedením počtu cenově dostupných obydlí,

(2)ustanovení upřesňující státní prostředky a nástroje, které mají být použity, a

(3)harmonogram realizace nových obydlí.

71

C3.1 R3–3

Centralizované plánování na zvýšení počtu bytů

zásobování

Milník

Spuštěn monitorovací systém pro provádění dohod s obcemi

Spuštění monitorovacího systému

ČTVRTLETÍ

2023

Zavede se monitorovací systém, který bude sledovat pokrok při provádění dohod podepsaných mezi provinciemi a obcemi, tj. sledovat pokrok při realizaci nových obydlí.

72

C3.1 R3–4

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se stanoví dodatečná opatření přijatá státem za účelem prosazování dohod o výstavbě nových

obydlí

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2025

Vstup v platnost zákona, který umožňuje národní vládě zasáhnout do správních nebo soudních řízení v případě porušení smluvních závazků vyplývajících z provinčních nebo regionálních dohod o výstavbě nových obydlí. Zákon obsahuje ustanovení umožňující vládě stanovit, dosáhnout a prosazovat cíle týkající se realizace nových obydlí, včetně cenově dostupných obydlí.

73

C3.1 R4–1

Zvýšit příjmovou závislost

Milník

Vstup v platnost právních předpisů s cílem zvýšit maximální roční

zvýšení nájemného za

Ustanovení právních předpisů o jeho vstupu v platnost

OTÁZKA Č. 1

2022

Vstup v platnost právních předpisů zvyšujících možné maximální přípustné roční zvýšení měsíčního nájemného v sociálním bydlení na 50 EUR pro nájemníky se středními příjmy a 100 EUR pro vysoké

nájemci příjmů od 1. ledna 2022.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro

dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

pronájem

nájemci se středními až vysokými příjmy žijící v sociálním bydlení

Nájemníci se středními příjmy jsou definováni jako osoby s ročním příjmem v rozmezí od 47 948 EUR do 56 527 EUR (domácnosti s jednou osobou) nebo mezi 55 486 EUR a 75 369 EUR (vícečlenné domácnosti) (cenové hladiny v roce 2022). Nájemci s vysokými příjmy jsou definováni jako osoby s ročním příjmem nad horní hranicí těchto marží.

74

C3.1 R5–1

Urychlení procesu a postupů výstavby bytové výstavby

Milník

Dopis Parlamentu týkající se nedostatků v procesu plánování s uvedením možných řešení

Zveřejnění dopisu Parlamentu

ČTVRTLETÍ

2022

Zveřejnění dopisu ministerstva vnitra a vztahů království adresovaný parlamentu, v němž jsou uvedena opatření k řešení překážek, které zpožďují proces plánování, vydávání povolení a právní postupy týkající se projektů obytných budov, v případě potřeby i prostřednictvím legislativních změn; a harmonogram s konkrétními kroky pro provádění opatření.

75

C3.1 R5–2

Urychlení procesu a postupů výstavby bytové výstavby

Milník

Opatření k urychlení procesu plánování projektů bydlení

Provádění podstatného souboru opatření uvedených v dopise Parlamentu

OTÁZKA Č. 1

2024

V zájmu urychlení procesu plánování projektů obytných budov bude proveden významný soubor opatření uvedených v dopise Parlamentu v rámci milníku 74. To zahrnuje alespoň i) opatření ke zlepšení znalostí obcí a stavebních společností o postupech plánování, ii) zřízení týmu odborníků, který může obcím a bytovým společnostem pomoci urychlit postupy potřebné pro realizaci nových obydlí, a iii) vytvoření národního týmu, který může obcím pomáhat při řešení problematických míst v postupech plánování,

spuštění systému pro sledování pokroku při urychlení postupů.

77

C3.1 I1–2

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 1)

Číslo

0

10 000

ČTVRTLETÍ

2024

Po schválení finanční podpory obcím prostřednictvím dotačního režimu bude zahájena výstavba 10000 bytů.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro

dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

78

C3.1 I1–3

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 2)

Číslo

10 000

31 000

ČTVRTLETÍ

2025

Po schválení finanční podpory obcím prostřednictvím dotačního režimu bude zahájena výstavba dalších 21000 obydlí.

79

C3.1 I1–4

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 3)

Číslo

31 000

100 000

ČTVRTLETÍ

2026

Po schválení finanční podpory obcím prostřednictvím dotačního režimu bude zahájena výstavba dalších 69000 obydlí.

80

C3.1 I1–5

Uvolnění nových stavebních projektů

Milník

Provedená opatření pro přizpůsobení se změně klimatu

Zveřejněná zpráva o prováděných opatřeních pro přizpůsobení se změně klimatu financovaných v rámci dotačního režimu

ČTVRTLETÍ

2026

Druhé ČTVRTLETÍ Zprávu zveřejní ministerstvo vnitra a vztahů království. Zpráva poskytne kvalitativní důkazy o tom, že opatření pro přizpůsobení se změně klimatu, která splňují minimální normy stanovené příslušnými úmluvami, byla provedena v souladu se schválenými žádostmi o dotaci. Pakty jsou dohody mezi provinciemi, obcemi a dalšími zúčastněnými stranami v procesu výstavby obytných a obchodních prostor, v nichž se zúčastněné strany zaváží k dodržování minimálních norem pro výstavbu adaptivní na změnu klimatu na soukromých a veřejných pozemcích, pokud jde o ochranu před teplem, suchem, puviálními, říčními a pobřežními povodněmi, jakož i pokud jde o inkluzivnost přírody.

81

C3.2 I1–1

Režim dotací na udržitelnost nemovitostí veřejného sektoru

Milník

Vstup v platnost nařízení, kterým se zavádí režim dotací na renovace

Ustanovení nařízení uvádějící jeho vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost nařízení, kterým se zavádí režim dotací na renovace. Dotační režim poskytuje dotace vlastníkům veřejných nemovitostí, jako jsou budovy místní správy nebo vzdělávací a zdravotnické instituce, s cílem zlepšit energetickou účinnost budov.

82

C3.2 I1–2

Režim subvencí pro udržitelnost

Cílová

Součet ročního snížení emisí CO2 (v Ktonu)

ze všech schválených

Kilotuny snížení emisí CO2 na

rok

0

110

OTÁZKA Č. 1

2025

Schválené renovace a intervence v oblasti energetické účinnosti v rámci dotačního režimu zahrnují snížení CO2 o 110 kilotun ročně, a to podle

odhad ex ante. Intervence musí mít:

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro

dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

nemovitostí veřejného sektoru

intervence v oblasti renovací a energetické účinnosti dotované v rámci

schéma

cíl dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení přímých a nepřímých emisí skleníkových plynů ve srovnání s emisemi ex ante.

83

C3.2 I2–1

Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Cílová

Dotované intervence v oblasti udržitelné energie a úspor energie

Počet subvencovaných intervencí

231 985

456 985

OTÁZKA Č. 1

2026

Dotuje se nejméně 225000 intervencí v rámci investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie (solární kotle, tepelné připojení, izolace, tepelná čerpadla a od roku 2023 elektrická zařízení na vaření). Cílem intervencí je dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii. Tento požadavek se vztahuje na celkové intervence dotované v rámci cílů 83, 128 a 129.

D.PRVEK 4: POSÍLENÍ TRHU PRÁCE, DŮCHODŮ AVZDĚLÁVÁNÍ ZAMĚŘENÉHO NA BUDOUCNOST

Cílem této složky nizozemského plánu pro oživení a odolnost, který sestává ze čtyř reforem a šesti investic, je i) připravit trh práce a důchodový systém na současné a budoucí výzvy a ii) bojovat proti ztrátám učení v důsledku pandemie a zároveň podporovat digitální inovace ve vzdělávání. Cílem opatření zahrnutých do této složky je snížit rozdíly mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými a bojovat proti falešné samostatné výdělečné činnosti, jakož i investovat do udržitelné zaměstnatelnosti pracovní síly prostřednictvím příležitostí k prohlubování dovedností a změně kvalifikace. Kromě toho se plánuje reforma druhého pilíře důchodového systému tak, aby byl lépe přizpůsoben měnícímu se trhu práce a zároveň aby se zlepšila mezigenerační spravedlnost, transparentnost a odolnost vůči otřesům. V oblasti vzdělávání jsou plánována opatření pro boj proti ztrátám ve vzdělávání způsobeným uzavřením škol během pandemie COVID-19. Součástí složky jsou rovněž investice na podporu digitálních inovací ve vzdělávání.

Cílem této složky je přispět k doporučením pro jednotlivé země určeným Nizozemsku, zejména zajistit, aby byl druhý pilíř důchodového systému transparentnější, mezigenerační spravedlivější a odolnější vůči otřesům (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2019 a doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2022), snížit pobídky pro osoby samostatně výdělečně činné bez zaměstnanců a zároveň podpořit odpovídající sociální ochranu osob samostatně výdělečně činných a bojovat proti falešné samostatné výdělečné činnosti, jakož i zmírnění dopadu krize COVID-19 na zaměstnanost (a sociální oblast) a posílení dovedností, zejména dovedností osob na okraji trhu práce a neaktivních osob (doporučení pro jednotlivé země č. 2 v roce 2019, doporučení pro jednotlivé země č. 2 v roce 2020 a doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

4.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma C4.1 R1: Snížení odpočtu pro osoby samostatně výdělečně činné

Cílem reformy je snížit rozdíl v daňovém zacházení mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými. Maximální částka, kterou může osoba samostatně výdělečně činná odečíst od svých daní, se postupně snižuje z 6 310 EUR v roce 2022 na 3 710 EUR nebo méně v roce 2026. Maximální odpočitatelná částka dosáhne v roce 2030 strukturální úrovně 1 200 EUR nebo méně.

Reforma bude dokončena do 31. března 2023.

Reforma C4.1 R2: Pojištění osob se zdravotním postižením pro osoby samostatně výdělečně činné

Cílem reformy je zvýšit sociální ochranu osob samostatně výdělečně činných zavedením povinného pojištění pro případ invalidity. Reforma spočívá v vypracování a vstupu v platnost zákona o povinném pojištění pro případ invalidity. Cílem zákona je přispět k lepším rovným podmínkám mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými. Zákon stanoví alespoň skupinu pojištěných osob a výkonných agentur, které pojištění provádějí, a stanoví, jak bude pojištění financováno. Zákon může stanovit přiměřené přechodné období pro účinné uplatňování pojištění. Dopis ministra sociálních věcí a zaměstnanosti parlamentu obsahuje podrobné informace o opatřeních přijatých pověřenými výkonnými agenturami za účelem zavedení povinného pojištění pro případ invalidity a popíše další

kroky k zajištění plného zprovoznění pojištění v souladu se zákonem, kterým se stanoví povinné pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné.

Reforma bude dokončena do 31. března 2026.

Reforma C4.1 R3: Reforma druhého pilíře důchodového systému

Cílem této reformy je reformovat druhý pilíř nizozemského důchodového systému s cílem učinit jej transparentnějším, spravedlivějším, odolnějším vůči otřesům a lépe přizpůsoben měnícímu se trhu práce. Reforma spočívá ve vstupu v platnost zákona o reformě druhého pilíře důchodového systému a závazných rozhodnutí (invaarbesluiten), tj. schválených dohlížitelem, o převodu důchodových aktiv nejméně 66 % pojistníků v důchodovém systému druhého pilíře do nového důchodového systému. Zákon zruší systémové přerozdělování mezi různými věkovými skupinami (tzv.doorsneesystematiek), stanoví sazbu příspěvků do důchodového systému nezávislou na věku, přičemž důchodový akruální důchod odpovídá příspěvku, a stanoví pravidla pro nové důchodové smlouvy založené na kapitálovém akumulaci důchodů.

Zákon, kterým se zřizuje nový důchodový systém, vstoupí v platnost a okamžitě se použije na důchodové smlouvy podepsané po vstupu tohoto zákona v platnost. Na stávající důchodové smlouvy se však může vztahovat přechodné období. Zákon stanoví, že během tohoto přechodného období budou učiněny nezbytné kroky ke změně stávajících důchodových smluv a k převodu penzijních aktiv v rámci stávajících důchodových smluv do nového systému.

Reforma bude dokončena do 30. června 2026. Reforma C4.1 R4: Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Cílem reformy je omezit falešnou samostatnou výdělečnou činnost. Reforma se skládá z

tyto prvky:

a)Dopis parlamentu, v němž jsou popsána plánovaná opatření ke snížení falešné samostatné výdělečné činnosti. Podrobně uvede i) kroky, které je třeba učinit ke zrušení moratoria na prosazování zákona o deregulaci posuzování pracovních poměrů (Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties),

II) opatření k posílení veřejného prosazování tohoto práva a zvýšení kapacity příslušných výkonných orgánů a iii) preventivních opatření proti falešné samostatné výdělečné činnosti;

b)zveřejnění zákona, kterým se mění definice pracovního poměru. Obecným cílem zákona je vyjasnit a zmírnit nejednoznačnost definice pracovního poměru; a pokud

c)zrušení moratoria na prosazování zákona o deregulaci posuzování pracovněprávních vztahů (Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties).

Reforma bude dokončena do 31. března 2025. Investice C4.1 I1: Nizozemsko se i nadále učí

Cílem investice je posílit postavení na trhu práce a zaměstnatelnost

osoby na nizozemském trhu práce, aby se zabránilo tomu, že se stanou nezaměstnanými, nebo pokud jsou nezaměstnaní, pomohou jim vrátit se do práce. Investice poskytuje finanční podporu třem dočasným subvenčním režimům, z nichž každý sestává z těchto prvků:

a)poradenství v oblasti profesního rozvoje, které lidem pomůže přeorientovat svou kariéru, poskytované kvalifikovanými kariérními poradci;

b)bezplatné činnosti v oblasti odborné přípravy a učení poskytované na podporu rozvoje dovedností; a pokud

c)podpora jednotlivců prostřednictvím individuálně uzpůsobených odvětvových postupů v rámci konkrétního odvětví. Tyto cesty musí obsahovat alespoň jeden z těchto prvků: i) profesní poradenství (tj. zaměřené na současné zaměstnání, dovednosti a profesní dráhu), ii) profesní poradenství (tj. zaměřené na změny kariéry a/nebo nové dovednosti a pracovní místa), iii) odborná příprava v oblasti dovedností nebo iv) uznávání získaných kompetencí.

Provede se nezávislé hodnocení socioekonomických účinků dotačních programů v rámci „Nizozemsko se i nadále učí“, a v důsledku toho se zveřejní zpráva o hodnocení politiky. Hodnotící zpráva obsahuje informace o možných způsobech, jak zlepšit politické procesy, na nichž je založena koncepce a provádění režimů subvencí. V hodnotící zprávě se zvláštní pozornost věnuje dopadu dotačních programů na zranitelné skupiny, včetně těch, které mají úroveň vzdělání v odborném vzdělávání nebo nižší. Zpráva navíc obsahuje politické informace o sociálně-ekonomickém a dlouhodobém účinku režimů subvencí. Hodnotící zpráva se zveřejní online.

Investice se uskuteční do 31. prosince 2024.

[Investice C4.1 I2: Regionální týmy mobility (RMT) DELETED]

Investice C4.1 I3: Rozpočet na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

Cílem této investice („Scholings budget WW“ nebo zvyšování kvalifikace a rekvalifikace nezaměstnaných) je zvýšit opětovné zaměstnání osob, které pobírají dočasné dávky v nezaměstnanosti a mají slabé postavení na trhu práce potvrzené buď nízkým počtem bodů v dotazníku týkajícím se vzdálenosti od trhu práce (Werkverkenner), nebo je vybral poradce UWV (nizozemská pojišťovna) jako osoby se zvláštními potřebami v oblasti odborné přípravy. UWV budou poskytnuty finanční prostředky na financování programů odborné přípravy na pomoc osobám v této cílové skupině s prohlubováním dovedností a rekvalifikací. Investice poskytne finanční podporu na nejméně 8000 programů odborné přípravy pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci osob z této cílové skupiny s cílem usnadnit jejich zaměstnání.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Investice C4.2 I1: Národní vzdělávací laboratoř UI

Celkový cíl této investice zlepšit vzdělávání projednáním a navržením škálovatelného

řešení v oblasti umělé inteligence pro proces učení v primárním a/nebo sekundárním vzdělávání. Výběr projektů provádí Řídící výbor národní vzdělávací laboratoře UI.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)nejméně 20 projektů na zlepšení kvality primárního a/nebo sekundárního vzdělávání prostřednictvím digitálních inovací, které vybere řídící rada národní vzdělávací laboratoře UI;

b)z vybraných projektů přispěje dokončení nejméně deseti projektů alespoň k jednomu z těchto cílů: i) posílení individuálně uzpůsobeného vzdělávání; II) poskytování vzdělávacích produktů a/nebo služeb, které mají potenciál zvýšit motivaci studentů;

III) zvyšování znalostí nebo schopností učitelů nebo studentů nebo IV) prodloužení doby, kterou mají učitelé k dispozici na podporu studentů; a pokud

c)výsledkem vybraných projektů jsou alespoň dva produkty podporující inovativní digitální vzdělávací řešení, která dosáhla úrovně technologické připravenosti (TRL) 6 (konečná fáze úrovně technologické připravenosti před fází trhu).

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025. Investice C4.2 I2: Podpora nově příchozích s cílem předcházet ztrátám ve vzdělávání

Cílem této investice je zabránit ztrátám na vzdělávání pro nově příchozí v důsledku pandemie COVID-19, jako jsou ztráty vyplývající z uzavření škol. Základní a střední školy obdrží finanční prostředky, které jim umožní poskytovat podporu studentům středních škol z přistěhovaleckého prostředí, kteří žijí v Nizozemsku méně než dva roky, nebo studentům základní školy přistěhovaleckého původu, kteří se v Nizozemsku nacházejí méně než čtyři roky.

Realizace investice musí být dokončena do 31. prosince 2023. Investice C4.2 I3: Podpora žáků v posledním roce střední školy

Cílem této investice je poskytnout dodatečnou podporu žákům v posledním roce jejich střední školy s cílem zmírnit ztráty učení způsobené pandemií COVID-19, jako jsou ztráty vyplývající z uzavření škol. Investice spočívá ve spuštění on-line platformy ministerstva školství, kultury a vědy s učebními materiály na podporu žáků při jejich závěrečné zkoušce na střední škole a v dodatečném financování školních rad středních škol, které školám umožní poskytovat dodatečnou podporu žákům v posledním roce střední školy. Školní rady škol se znevýhodněnými žáky obdrží dodatečnou finanční podporu.

Investice se uskuteční do 31. prosince 2022.

Investice C4.2 I4: Notebooky a tablety pro on-line a hybridní vzdělávání s cílem bojovat proti ztrátám učení a zmírnit je

Cílem investice je podpořit školy při organizování hybridního a on-line vzdělávání s cílem bojovat proti ztrátám učení způsobeným pandemií COVID-19 a zmírnit je, například v důsledku uzavření škol. Investice spočívají v poskytnutí 75000 zařízení (laptopů a tabletů) vybraným školám s cílem usnadnit on-line a hybridní vzdělávání studentům základního, středního a odborného sekundárního vzdělávání.

Realizace investice měla být dokončena do 31. prosince 2021.

4.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro

dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

84

C4.1 R1–1

Milník

Nabytí účinnosti zákona o snížení daňového odpočtu pro osoby samostatně výdělečně činné

Ustanovení zákona

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost zákona o omezení

stanoví, že

roční daňový odpočet pro osoby samostatně výdělečně činné

Snížení

vstup v platnost

z 6 310 EUR v roce 2022 na 5 660 EUR nebo méně

samostatná výdělečná činnost

2 023,5010 EUR nebo méně v roce 2 024,4360 EUR nebo

osoby“

méně v roce 2025 a 3 710 EUR nebo méně v roce 2026. Podle

odpočet

právo snižuje rozdíl v daňovém zacházení.

mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými.

85

C4.1 R2–1

Pojištění osob se zdravotním postižením pro osoby samostatně výdělečně činné

Milník

Zveřejnění zákona o povinném invalidním pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné v Úředním věstníku

Zveřejnění v Úředním věstníku

OTÁZKA Č. 1

2025

Zveřejnění zákona o povinném invalidním pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné v Úředním věstníku. Cílem zákona je přispět k lepším rovným podmínkám mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými. Zákon definuje skupinu pojištěných osob a výkonné agentury, které pojištění provádějí, a stanoví, jak bude pojištění financováno. Zákon může stanovit přiměřené přechodné období pro účinné uplatňování pojištění.

Prováděcí pokyny požadující, aby se příslušné výkonné agentury připravily na zavedení povinného pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné, vydává ministerstvo sociálních věcí a zaměstnanosti a použijí se po zveřejnění zákona.

86

C4.1 R2–2

Pojištění osob se zdravotním postižením pro osoby samostatně výdělečně činné

Milník

Dopis Parlamentu o stavu provádění povinného pojištění pro případ invalidity

Dopis Parlamentu

OTÁZKA Č. 1

2026

Dopis ministra sociálních věcí a zaměstnanosti parlamentu obsahuje podrobné informace o opatřeních přijatých pověřenými výkonnými agenturami za účelem zavedení povinného pojištění pro případ invalidity a popisuje další kroky k

zajistit plné zprovoznění pojištění v

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

v souladu se zákonem, kterým se stanoví povinné pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné.

87

C4.1 R3–1

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Vstup v platnost zákona o reformě druhého pilíře důchodového systému

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2023

Vstup v platnost zákona o reformě druhého pilíře důchodového systému. Zákon zruší systémové přerozdělování mezi různými věkovými skupinami (tzv.doorsneesystematiek), stanoví věkově nezávislou sazbu příspěvků do důchodového systému s naběhlými nároky na důchod, který odpovídá příspěvku, a stanoví pravidla pro nové důchodové smlouvy založené na kapitálovém akumulaci důchodů.

Právo se použije okamžitě na důchodové smlouvy podepsané po vstupu tohoto zákona v platnost. Zákon může stanovit přiměřené přechodné období pro stávající důchodové smlouvy. Důchodové smlouvy s progresivní sazbou příspěvků mohou být z nového zákona vyňaty.

88

C4.1 R3–2

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Dokončení a zveřejnění plánů přechodu na nový důchodový systém

Zveřejňování plánů přechodu na internetových stránkách penzijních fondů

OTÁZKA Č. 1

2025

Penzijní fondy zveřejní konečné plány přechodu na penzijní smlouvy, které spravují, na svých internetových stránkách. Tyto plány stanoví dohodu mezi zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců (tj. sociálními partnery) o podmínkách nových důchodových smluv a o přechodu penzijních aktiv do nového důchodového systému.

89

C4.1 R3–3

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Dokončení a zveřejnění prováděcích plánů penzijních fondů

Předložení prováděcího plánu inspektorovi a zveřejnění na internetových stránkách penzijních fondů

OTÁZKA Č. 1

2026

Penzijní fondy vypracují prováděcí plány pro plány přechodu uvedené v milníku 88. Tyto prováděcí plány popisují, jak budou prováděny nové důchodové smlouvy uvedené v milníku 88 a jak bude proveden přechod na nový důchodový systém. Prováděcí plány se předkládají dohlížiteli penzijních fondů a zveřejňují se na internetových stránkách penzijních fondů.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

89a

C4.1 R3–3

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Cílová

Schválená rozhodnutí o převodu penzijních aktiv pojistníků do nového důchodového systému

Procentní podíl pojistníků

0

66 %

ČTVRTLETÍ

2026

Penzijní fondy přijímají závazná rozhodnutí (invaarbesluiten), tj. schválená dohlížitelem, o převodu penzijních aktiv alespoň 66 % pojistníků v důchodovém systému druhého pilíře do nového důchodového systému.

V těchto rozhodnutích se stanoví datum převodu nejpozději na 1. ledna 2027.

90

C4.1 R4–1

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Akční plán na snížení falešné samostatné zaměstnanosti předložený Parlamentu

Dopis Parlamentu s podrobným popisem akčního plánu

ČTVRTLETÍ

2022

Nizozemská vláda zašle parlamentu dopis, v němž podrobně uvede plánovaná opatření ke snížení falešné samostatné výdělečné činnosti. Popisuje a) kroky, které je třeba přijmout ke zrušení moratoria na vymáhání práva deregulujícího posuzování pracovněprávních vztahů, b) opatření k posílení veřejného prosazování tohoto práva a zvýšení kapacity příslušných vykonávajících orgánů a c) preventivní opatření proti falešné samostatné výdělečné činnosti.

91

C4.1 R4–2

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Zveřejnění zákona, kterým se mění definice pracovního poměru, v Úředním věstníku

Vyhlášení zákona v Úředním věstníku

OTÁZKA Č. 1

2025

Zveřejnění zákona, kterým se mění definice pracovního poměru, v Úředním věstníku. Tento zákon vstoupí v platnost a stane se plně použitelným nejpozději dne 1. ledna 2026.

92

C4.1 R4–3

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Moratorium na prosazování zákona o deregulaci posuzování pracovněprávních vztahů

zrušeno

Dopis Parlamentu o zrušení moratoria na vymáhání

OTÁZKA Č. 1

2025

Moratorium na prosazování zákona o deregulaci posuzování pracovních poměrů (Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties) se zrušuje.

93

C4.1 I1–1

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Profesní poradenství na podporu jednotlivců

Počet osob, které přijímají

profesní poradenství

0

68 705

ČTVRTLETÍ

2020

68705 osob obdrží poradenství v oblasti profesního rozvoje s cílem přeorientovat svou kariéru, které poskytují kvalifikovaní kariérní poradci.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

94

C4.1 I1–2

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Odborná příprava v oblasti dovedností na podporu jednotlivců

Počet osob, které získávají dovednosti

školení

0

119 000

ČTVRTLETÍ

2022

119000 osob se účastní bezplatných vzdělávacích a vzdělávacích činností na podporu rozvoje dovedností.

95

C4.1 I1–3

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Individuálně uzpůsobené odvětvové cesty na podporu přechodu do zaměstnání

Počet vytvořených cest na míru

0

21

ČTVRTLETÍ

2023

Vytvoří se 21 individuálně uzpůsobených odvětvových postupů. Tyto cesty musí obsahovat alespoň jeden z těchto prvků: profesní poradenství (tj. zaměřené na současné pracovní místo, dovednosti a profesní dráhu), profesní poradenství (tj. zaměřené na kariérní změny a/nebo nové dovednosti a pracovní místa), odborná příprava v oblasti dovedností a uznávání získaného poradenství v oblasti kompetencí.

96

C4.1 I1–4

Nizozemsko se i nadále učí

Milník

Nezávislé hodnocení socioekonomického dopadu dotačních režimů v rámci „Nizozemska“

nadále se učí“

Dokončeno nezávislé hodnocení a zpráva zveřejněna

ČTVRTLETÍ

2024

Provede se nezávislé hodnocení socioekonomických účinků režimů subvencí v rámci „Nizozemsko se nadále učí“. Hodnotící zpráva obsahuje informace o možných způsobech, jak zlepšit politické procesy, na nichž je založen návrh a provádění režimů. V hodnotící zprávě se zvláštní pozornost věnuje dopadu dotačních programů na zranitelné skupiny, včetně těch, které mají úroveň vzdělání v odborném vzdělávání nebo nižší. Zpráva obsahuje politické informace o sociálně-ekonomickém a dlouhodobém účinku režimů subvencí. Hodnotící zpráva se zveřejní online.

97a

C4.1 I3–1

Rozpočet na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

Milník

Vstup zákona o rozpočtu v platnost

Ustanovení zákona, kterým se stanoví finanční rámec

ČTVRTLETÍ

2023

Vstup v platnost zákona o rozpočtu, který stanoví finanční rámec, jehož prostřednictvím bude strukturální rozpočet k dispozici pro zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci osob, které pobírají dočasnou podporu v nezaměstnanosti a mají slabé postavení na trhu práce.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

98a

C4.1 I3–2

Rozpočet na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

Cílová

Financování programů odborné přípravy zaměřených na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných osob

Počet programů odborné přípravy

0

8 000

ČTVRTLETÍ

2026

V období 2023–2025 je financováno nejméně 8000 programů odborné přípravy zaměřených na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci osob, které pobírají dočasné dávky v nezaměstnanosti a mají slabé postavení na trhu práce.

101

C4.2 I1–1

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Projekty vybrané na podporu inovativních digitálních vzdělávacích řešení

Počet projektů

0

20

ČTVRTLETÍ

2024

Řídící rada Národní rady pro vzdělávání v oblasti umělé inteligence vybere nejméně 20 projektů na zlepšení kvality primárního a/nebo sekundárního vzdělávání prostřednictvím digitálních inovací.

102

C4.2 I1–2

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Dokončené projekty podporující inovativní digitální vzdělávací řešení

Počet projektů

0

10

ČTVRTLETÍ

2025

Z vybraných projektů musí být dokončeno nejméně 10 projektů, které přispěly k alespoň jednomu z těchto cílů: i) posílení individuálně uzpůsobeného vzdělávání; II) poskytování vzdělávacích produktů a/nebo služeb, které mají potenciál zvýšit motivaci studentů; III) zvyšování znalostí nebo schopností učitelů nebo studentů;

IV) prodloužení doby, kterou mají učitelé k dispozici na podporu studentů.

103

C4.2 I1–3

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Dodání dvou produktů s úrovní technologické připravenosti 6

Počet produktů

0

2

ČTVRTLETÍ

2025

Výsledkem vybraných projektů jsou alespoň dva produkty podporující inovativní digitální vzdělávací řešení, která dosáhla úrovně technologické připravenosti 6.

104

C4.2 I2–1

Podpora nově příchozích s cílem předcházet ztrátám ve vzdělávání

Cílová

Podpora školních škol na základních a středních školách s cílem poskytnout dodatečnou podporu nově příchozím

Počet přijímacích základních a středních škol

financování prostřednictvím školních škol

0

2 198

ČTVRTLETÍ

2023

Školní rady nejméně 1800 základních škol a 398 středních škol obdrží finanční prostředky, které jim umožní poskytovat podporu nově příchozím s cílem zabránit ztrátám ve vzdělávání v důsledku pandemie COVID-19.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

105

C4.2 I3–1

Podpora žáků v posledním roce střední školy

Milník

Spuštění on-line platformy na podporu žáků v posledním roce střední školy

Spuštění online platformy

ČTVRTLETÍ

2021

Ministerstvo školství, kultury a vědy spustí on-line platformu na podporu žáků v posledním roce střední školy jejich závěrečnou zkouškou. Platforma obsahuje webináře, úkoly a instruktážní videa o tématech zkoušky.

106

C4.2 I3–2

Podpora žáků v posledním roce střední školy

Cílová

Podpora školních rad při poskytování dodatečné podpory žákům v posledním roce střední školy

Počet školských rad, které obdržely finanční prostředky

0

300

ČTVRTLETÍ

2022

Nejméně 300 školských rad obdrží finanční prostředky, které jim umožní podpořit žáky v posledním roce střední školy s cílem zmírnit ztráty učení způsobené pandemií COVID-19. Školní rady škol se znevýhodněnými žáky obdrží dodatečnou finanční podporu.

107

C4.2 I4–1

Notebooky a tablety pro on-line a hybridní vzdělávání s cílem bojovat proti jejich zmírňování

ztráty při učení

Cílová

Počet poskytnutých digitálních zařízení

Počet digitálních zařízení

0

75 000

ČTVRTLETÍ

2021

Školám bude poskytnuto 75000 digitálních zařízení na podporu on-line a hybridního vzdělávání pro studenty základního, středního a odborného vzdělávání (MBO).

E.SLOŽKY Č. 5: POSÍLENÍVEŘEJNÉ ZDRAVOTNÍ PÉČE A PŘIPRAVENOSTI NA PANDEMIE

Tato složka nizozemského plánu pro oživení a odolnost se zaměřuje na posílení odvětví veřejného zdraví a připravenosti nizozemského systému zdravotní péče na pandemie. Zahrnuje čtyři investice na snížení nedostatku lidských zdrojů ve zdravotnictví v dobách zdravotní krize a na zvýšení kapacity intenzivní péče. Kromě toho je cílem opatření zahrnutých do této složky umožnit zdravotní péči na dálku prostřednictvím využívání elektronických služeb a posílit výměnu údajů mezi zdravotnickými zařízeními.

Cílem složky je přispět k doporučením pro jednotlivé země určeným Nizozemsku, zejména přijmout veškerá nezbytná opatření k posílení odolnosti systému zdravotní péče, mimo jiné řešením nedostatku zdravotnických pracovníků v době zdravotní krize a intenzivnějším zaváděním příslušných nástrojů elektronického zdravotnictví (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

5.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice C5.1 I1: Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči v dobách krize

Cílem této investice je zajistit odpovídající lidské zdroje pro péči v dobách krize. Cílem investice je zajistit vzdělávání a odbornou přípravu na pracovišti pro osoby v prvním roce středního a vyššího odborného vzdělávání v oblasti zdravotní péče („mbo“ a „hbo“) a vytvořit národní zdravotní rezervu bývalých zdravotnických pracovníků, z níž mohou zdravotnická zařízení v době krize přijímat další zaměstnance.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)odborné vzdělávání a odborná příprava ve zdravotnictví;

b)komunikační kampaně, školení a zprostředkování kontaktů mezi bývalými zdravotnickými pracovníky a zdravotnickými organizacemi, což povede k vytvoření rezervy 2500 bývalých zdravotnických pracovníků, kteří mohou být přijati zdravotnickými zařízeními v době potřeby, například během budoucí zdravotní krize.

Investice musí být provedena do 31. prosince 2025. Investice C5.1 I2: Rozšíření intenzivní péče

Cílem této investice je zvýšit kapacitu nemocnic, pokud jde o péči o pacienty, zejména s onemocněním COVID-19. Cílem investice je zlepšit jak lidské zdroje, tak infrastrukturu v nemocnicích, aby byly schopny postarat se o pacienty s onemocněním COVID-19 během krize COVID-19 i po ní. Nemocnice mohou udržovat nebo odstraňovat zařízení (většinou renovace nemocnic zaměřené na rozšíření jednotek intenzivní péče), které zvýšily kapacitu jednotek intenzivní péče během pandemie COVID-19 po skončení režimu dotací. Vyškolení pracovníci mohou být pravidelně nasazováni nebo trvale najímáni nemocnicemi s cílem pomoci snížit nedostatek pracovních sil v tomto odvětví.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)51 nemocnic s cílem přizpůsobit zařízení tak, aby se zvýšil počet stálých a flexibilních lůžek intenzivní péče; a pokud

b)67 nemocnic pro odbornou přípravu a vzdělávání svých zaměstnanců s cílem zvýšit kapacitu jednotek intenzivní a klinické péče.

Realizace investice musí být dokončena do 31. prosince 2023. Investice C5.1 I3: REAKCE NA COVID-19

Cílem této investice (Stimuling e-health at home – Stimulering E-health Thuis, SET) je podpora péče o osoby žijící doma, zejména o starší osoby a osoby se zranitelným zdravotním postižením. Další péče a podpora potřebná pro tyto dvě kategorie zranitelných osob je poskytována prostřednictvím řešení v oblasti elektronického zdravotnictví během pandemie COVID-19.

Investice poskytuje finanční podporu prostřednictvím grantů na využívání různých aplikací elektronického zdravotnictví (on-line zdravotní péče prostřednictvím videokonference, diagnostiky prostřednictvím aplikace a výdejních automatů) ze strany poskytovatelů všeobecné zdravotní péče, okresního ošetřovatelství, péče v oblasti duševního zdraví a sociální pomoci.

Investice se uskuteční do 31. prosince 2022. Investice C5.1 I4: Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Cílem této investice je stimulovat inovace v oblasti věd o živé přírodě a ve zdravotnictví standardizací a propojením údajů mezi konsorciem zdravotnických výzkumných infrastruktur (Health RI). Cílem investice je rozvoj integrované vnitrostátní infrastruktury pro zdravotní data, odstranění sociálních a organizačních překážek prostřednictvím dohody mezi veřejnými a soukromými zúčastněnými stranami a vytvoření ústředního místa pro vydávání dat.

Investice poskytuje finanční podporu na:

a)vývoj a zprovoznění podpůrného systému pro výzkumné pracovníky, který se skládá z asistenční služby na regionální úrovni a ústřední asistenční služby na vnitrostátní úrovni;

b)přijetí plánu pro sekundární využití zdravotních dat, v němž budou upřesněny kroky, které mají univerzitní zdravotní střediska přijmout, aby bylo zajištěno, že jejich zdravotní data budou moci být lokalizována, zpřístupněna, vyměňována a opakovaně používána; a pokud

c)zprovoznění první verze datového portálu pro lokalizaci zdravotních údajů a přístup k nim. Realizace investice musí být dokončena do 31. prosince 2023.

5.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram dokončení Popis každého milníku a cíle

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

108a

C5.1 I1–1

Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči v dobách krize

Milník

Finanční rámec umožňující odbornou přípravu ve zdravotnictví

Přijetí finančního rámce, který strukturálně začleňuje odbornou přípravu v oblasti zdravotní péče do programu trhu práce pro toto odvětví

ČTVRTLETÍ

2024

Přijetí finančního rámce, který strukturálně začleňuje odbornou přípravu v oblasti zdravotní péče do programu trhu práce pro toto odvětví (program „TAZ“ péče a dobrých životních podmínek na trhu práce)

109a

C5.1 I1–2

Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči v dobách krize

Cílová

Počet osob účastnících se odborného vzdělávání a programu „Pracovní příprava“

Počet osob

0

8 325

ČTVRTLETÍ

2025

Nejméně 8325 osob se musí účastnit

odborné vzdělávání a program „pracovní příprava“ prvního roku středního a vyššího odborného vzdělávání v oblasti zdravotní péče v akademickém roce 2023/2024 („mbo“ a „hbo“).

110

C5.1 I1–3

Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči v dobách krize

Cílová

Národní rezervní fond zdravotní péče byl vytvořen

Počet rezervních bývalých zdravotnických pracovníků

0

2 500

ČTVRTLETÍ

2024

Prostřednictvím komunikačních kampaní a školení a zprostředkování kontaktů mezi bývalými zdravotnickými pracovníky a zdravotnickými organizacemi se vytvoří rezerva nejméně 2500 bývalých zdravotnických pracovníků, z níž mohou zdravotnická zařízení přijímat dočasnou pomoc v době potřeby, například během budoucí zdravotní krize.

111

C5.1 I2–1

Prodloužení lhůty

Cílová

Počet nemocnic

Počet nemocnic

0

51

ČTVRTLETÍ

2023

Nejméně 51 nemocnic přizpůsobí svá zařízení tak, aby se zvýšil počet fixní a flexibilní intenzivní péče.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram dokončení Popis každého milníku a cíle

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

Intenzivní péče

dokončení úprav zařízení pro stávající pevná lůžka a flexibilní lůžka

lůžka.

112

C5.1 I2–2

Rozšíření intenzivní péče

Cílová

Odborná příprava nemocničního personálu

Počet nemocnic

0

67

ČTVRTLETÍ

2023

Nejméně 67 nemocnic musí vyškolit a vzdělávat své zaměstnance, aby zvýšili kapacitu jednotek intenzivní a klinické péče.

113

C5.1 I3–1

REAKCE NA COVID-19

Cílová

Počet udělených grantů

Číslo

0

1 000

ČTVRTLETÍ

2022

Poskytovatelům péče se udělí nejméně 1000 grantů na používání různých aplikací elektronického zdravotnictví (např. on-line zdravotní péče prostřednictvím videokonference, diagnostiky prostřednictvím aplikace a výdejních automatů) ve všeobecné zdravotní péči, okresní ošetřovatelství, komunitní péči, péči v oblasti duševního zdraví a sociální pomoci.

114

C5.1 I4–1

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Systém podpory pro výzkumné pracovníky v provozu – asistenční služby

Regionální a národní asistenční služby jsou funkční

ČTVRTLETÍ

2022

Bude vytvořen a funkční systém podpory pro výzkumné pracovníky složený z asistenční služby na regionální úrovni a ústřední asistenční služby na vnitrostátní úrovni.

115

C5.1 I4–2

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Spravedlivé údaje (zajistit, aby údaje byly dohledatelné, přístupné, interoperabilní a opakovaně použitelné)

plán provádění

Byl přijat plán pro vytváření údajů FAIR

ČTVRTLETÍ

2023

Konsorcium zdravotnické výzkumné infrastruktury vypracuje plán pro vyhledatelné, přístupné, interoperabilní a opakovaně použitelné (FAIR) sekundární využití zdravotních dat a přijme jej univerzitní zdravotnická střediska (UMC). Plán stanoví kroky, které má UMC přijmout, aby bylo zajištěno, že jejich zdravotní data budou moci být lokalizována, zpřístupněna, vyměňována a opětovně použita.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram dokončení Popis každého milníku a cíle

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

přijatá

116

C5.1 I4–3

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Portál provozních údajů

Datový portál pro lokalizaci a přístup k údajům z výzkumu je funkční

ČTVRTLETÍ

2023

První verze datového portálu pro lokalizaci a přístup ke zdravotním datům je funkční, což znamená, že se univerzitní zdravotní střediska (UMC) připojila k vnitrostátní datové infrastruktuře.

F.SLOŽKY Č. 6: UZNÁVÁAGRESIVNÍ DAŇOVÉ PLÁNOVÁNÍ A PRANÍ PENĚZ

Cílem této složky nizozemského plánu pro oživení a odolnost je účinněji bojovat proti agresivnímu daňovému plánování a praní peněz v Nizozemsku. Tato složka sestává z pěti reforem zaměřených na agresivní daňové plánování a jedné reformy zaměřené na praní peněz.

Složka přispívá k boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem tím, že i) ukládá podmíněnou srážkovou daň z dividend vyplácených jurisdikcím s nízkým zdaněním a v situacích, které představují zneužití daňového režimu podle nizozemských právních předpisů proti zneužívání daňového systému, ii) zavádí zákon o boji proti nesouladu při uplatňování zásady obvyklých tržních podmínek, iii) brání osvobození od daně prostřednictvím zvláštního omezení odpočtu úroků, iv) omezuje mechanismy likvidace a ukončení činnosti a v) omezuje úlevu za ztráty. Nizozemsko rovněž plánuje sledovat vývoj v oblasti boje proti vyhýbání se daňovým povinnostem.

Problémy spojené s praním peněz řeší strategie, jejímž cílem je i) zvýšit personální kapacitu finanční zpravodajské jednotky o 20 ekvivalentů plného pracovního úvazku a ii) zavést omezení plateb v hotovosti. Cílem složky je tímto způsobem zvýšit překážky, které pachatelům trestné činnosti brání v praní peněz, a posílit kapacity v oblasti vyšetřování a stíhání.

Tato složka přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země týkajících se agresivního daňového plánování (doporučení pro jednotlivé země č. 1 v roce 2019 a 4 v roce 2020) a doporučení pro praní peněz (doporučení pro jednotlivé země č. 4 v roce 2020).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

6.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Reforma C6.1 R1: Nizozemská daňová politika

Cílem reformy je omezit příležitosti k agresivnímu daňovému plánování a snížit objem finančních prostředků, které plynou z Nizozemska do jurisdikcí s nízkým zdaněním. Cílem srážkové daně z dividend je umožnit Nizozemsku zdanit takové platby zemím, které vybírají jen malou daň nebo vůbec žádnou daň.

Reforma spočívá v zavedení srážkové daně z dividend vyplácených jurisdikcím s nízkým zdaněním a v situacích, které představují zneužití daňového režimu podle nizozemských právních předpisů proti zneužívání daňového systému. Zahrnuje rovněž monitorovací zprávu o účincích politik proti vyhýbání se daňovým povinnostem v rámci této složky.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2025.

Reforma C6.1 R2: Řešení nesouladu při uplatňování zásady obvyklých tržních podmínek

Cílem této reformy je řešit nesoulady vyplývající z odlišného uplatňování nebo výkladu zásady obvyklých tržních podmínek při zdanění právnických osob. Zejména v mezinárodních situacích mohou takové nesoulady vést k tomu, že část zisků nadnárodní společnosti nebude zahrnuta do daně vybírané ze zisku. Cílem reformy je neutralizovat vnitropodnikové oceňování nebo zisky a ztráty z držby, aby se zabránilo situacím dvojího nezdanění a aby byl nizozemský daňový systém transparentnější na mezinárodní úrovni.

Reforma spočívá ve vstupu v platnost zákona, který řeší nesoulady při uplatňování

zásada obvyklých tržních podmínek.

Provádění reformy mělo být dokončeno do 31. března 2022.

Reforma C6.1 R3: Změna specifického omezení odpočtu úroků, aby se zabránilo osvobození záporných úroků a kladných měnových výsledků od daně

Cílem reformy je zabránit tomu, aby omezení odpočtu úroků proti zneužívání ze zákona o dani z příjmu právnických osob (článek 10a) vedlo k neoprávněným osvobozením od daně.

Reforma spočívá v tom, že vstoupí v platnost změny zákona o dani z příjmu právnických osob, aby se zabránilo uplatňování zvláštního omezení odpočtu úroků, pokud vede k osvobození záporných úroků a kladných měnových výsledků od daně.

Provádění reformy mělo být dokončeno do 31. března 2021. Reforma C6.1 R4: Omezení odpočtu ztrát při likvidaci a ukončení činnosti

Cílem reformy je omezit odpočitatelnost konečných ztrát subjektu (ztráty z likvidace) a konečných ztrát stálé provozovny (ztráty při odlehnutí) v rámci daně z příjmu právnických osob.

Touto reformou se mění zákon o dani z příjmu právnických osob s cílem omezit odpočitatelnost likvidačních a likvidačních ztrát zavedením tří nezbytných podmínek pro to, aby tyto ztráty mohly být daňově odpočitatelné:

a)časová podmínka: likvidace nebo ukončení činnosti jsou odpočitatelné pouze tehdy, pokud je likvidace nebo ukončení dokončeno do tří let následujících po kalendářním roce, v němž byla činnost ukončena, nebo kalendářního roku, v němž bylo přijato rozhodnutí o této likvidaci nebo ukončení činnosti;

b)územní podmínka: likvidační nebo ukončovací ztráty se pro účely odpočtu daně zohlední pouze tehdy, pokud zrušený subjekt nebo stálá provozovna byly usazeny v Nizozemsku, Evropské unii, Evropském hospodářském prostoru nebo ve třetích zemích, s nimiž má Evropská unie kvalifikovanou dohodu o přidružení; a pokud

c)kvantitativní podmínka: odpočet likvidačních ztrát je možný pouze tehdy, existuje-li rozhodující vliv (kontrolní podíl), což znamená, že daňový poplatník má pravomoc určovat činnosti likvidovaného subjektu.

Územní a kvantitativní podmínky se vztahují pouze na ztráty přesahující 5 000 000 EUR. Provádění reformy mělo být dokončeno do 31. března 2021.

Reforma C6.1 R5: Omezení úlevy za ztráty

Cílem reformy je omezit možnost započtení zisků proti ztrátám z jiných let. Cílem reformy je zabránit tomu, aby společnosti se ziskovou činností v Nizozemsku obcházely placení daně z příjmů právnických osob.

Touto reformou se mění zákon o dani z příjmu právnických osob, který omezí odpočet ztrát v dani z příjmu právnických osob. Úleva za ztrátu je k dispozici pouze do výše 50 % zdanitelného zisku přesahujícího částku 1000000 EUR ve spojení s neomezeným obdobím převodu ztrát (dříve až šest let). Pokud je zdanitelný zisk nižší nebo nižší než 1 000 000 EUR, jsou ztráty plně odpočitatelné.

Provádění reformy mělo být dokončeno do 31. března 2022. Reforma C6.1 R6: Politika v oblasti boje proti praní peněz

Cílem reformy je posílit nizozemský rámec pro boj proti praní peněz a bojovat proti zneužívání nizozemského finančního systému pachateli trestné činnosti.

Reforma sestává z:

a)posílení finanční zpravodajské jednotky, která je odpovědná za prevenci a odhalování praní peněz, boj proti podvodům a sledování financování trestných činů, a to využitím dalších 20 ekvivalentů plného pracovního úvazku; a pokud

b)vstup v platnost zákona, který zavádí omezení plateb v hotovosti. Provádění reformy bude dokončeno do 31. března 2025.

6.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo

Investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

117

C6.1 R1–1

Nizozemská daňová politika

Milník

Nabytí účinnosti zákona, kterým se zavádí srážková daň

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2024

Od 1. ledna 2024 vstoupí v platnost zákon o srážkové dani z dividend vyplácených jurisdikcím s nízkým zdaněním a v situacích, které představují zneužití daňového režimu podle nizozemských nařízení proti zneužívání daňového systému.

118

C6.1 R1–2

Nizozemská daňová politika

Milník

Dopis o sledování dopadů změn daňové politiky zaslaný Parlamentu

Monitorovací dopis zaslaný kabinetem Parlamentu

ČTVRTLETÍ

2025

Kabinet zašle Parlamentu dopis, v němž monitoruje účinky politik proti vyhýbání se daňovým povinnostem, a zveřejní jej na internetu. Dopis obsahuje včasné sledování finančních toků (dividendy, úroky a licenční poplatky) z Nizozemska a do Nizozemska na základě nezávislých údajů oznámených nizozemskou centrální bankou (De Nederlandsche Bank).

119

C6.1 R2–1

Řešení nesouladu při uplatňování zásady obvyklých tržních podmínek

Milník

Vstup v platnost zákona o řešení nesouladu mezi tržními podmínkami při uplatňování zásady obvyklých tržních podmínek

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2022

Vstup v platnost zákona o řešení nesouladu při uplatňování zásady obvyklých tržních podmínek. Zákon odstraní nesoulady, které se týkají rozdílu v převodních cenách nebo v ocenění nabytých aktiv, což vede k dvojímu nezdanění.

120

C6.1 R3–1

Změna zvláštního odpočtu úroků

Milník

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob za účelem odstranění daně

Ustanovení zákona, kterým se mění zákon o dani z příjmu právnických osob, který stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2021

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob (článek 10a), kterými se mění zvláštní omezení odpočtu úroků v zákoně o dani z příjmu právnických osob tak, aby uplatňování tohoto pravidla proti zneužívání nemohlo vést k neoprávněnému

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

omezení s cílem zabránit osvobození záporných úroků od daně a kladných měnových výsledků

výjimky ze záporných úroků a kladných měnových výsledků

osvobození od placení daní ze záporných úroků a kladných měnových výsledků.

121

C6.1 R4–1

Omezení daňových odpočtů z důvodu likvidace a ztrát při ukončení činnosti

Milník

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob s cílem omezit osvobození od daní z důvodu likvidace a ztrát při ukončení činnosti

Ustanovení zákona, kterým se mění zákon o dani z příjmu právnických osob, který stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2021

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob, které omezují odpočitatelnost likvidačních a likvidačních ztrát. Změny zavedou tři nezbytné podmínky pro daňovou odpočitatelnost likvidačních ztrát a ztrát při ukončení činnosti:

a)Časová podmínka: likvidační ztráty a ztráty z ukončení činnosti jsou odpočitatelné pouze tehdy, pokud je likvidace nebo ukončení dokončeno do tří let následujících po kalendářním roce, v němž byla činnost ukončena, nebo po kalendářním roce, v němž bylo přijato rozhodnutí o této likvidaci nebo ukončení činnosti.

b)Územní podmínka: likvidační ztráty a ztráty z ukončení činnosti jsou odpočitatelné pouze v případě, že subjekt nebo stálá provozovna byly usazeny v Nizozemsku, Evropské unii, Evropském hospodářském prostoru nebo třetí zemi, s níž má Evropská unie kvalifikovanou dohodu o přidružení.

c)Kvantitativní podmínka: daňový odpočet likvidačních ztrát je možný pouze tehdy, existuje-li rozhodující vliv (kontrolní podíl), což znamená, že daňový poplatník má pravomoc určovat činnosti likvidovaného subjektu.

Územní a kvantitativní podmínky se použijí pouze v případě ztrát přesahujících 5 000 000 EUR.

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Orientační harmonogram pro dokončení

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

122

C6.1 R5–1

Omezení úlevy za ztráty

Milník

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob s cílem omezit úlevy na ztrátách

Ustanovení zákona, kterým se mění zákon o dani z příjmu právnických osob, který stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2022

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob s cílem snížit úlevy na ztrátách v oblasti zdanění právnických osob takto: úleva za ztrátu je k dispozici pouze do výše 50 % zdanitelného zisku přesahujícího částku 1 000 000 EUR ve spojení s neomezeným obdobím převodu ztrát (dříve až šest let). V případě zdanitelných zisků do výše 1 000 000 EUR jsou ztráty plně odpočitatelné.

123

C6.2 R6–1

Politika v oblasti boje proti praní peněz

Cílová

Zvýšení počtu ekvivalentů plného pracovního úvazku finanční zpravodajské jednotky

Číslo

82

102

ČTVRTLETÍ

2024

Počet zaměstnanců finanční zpravodajské jednotky se ve srovnání s lednem 2022 zvýší o 20 ekvivalentů plného pracovního úvazku, jejichž hlavním úkolem je odhalovat praní peněz, bojovat proti podvodům a sledovat financování trestné činnosti.

124

C6.2 R6–2

Politika v oblasti boje proti praní peněz

Milník

Vstup v platnost zákona, který zavádí omezení plateb v hotovosti

Ustanovení zákona, které stanoví jeho vstup v platnost

OTÁZKA Č. 1

2025

Vstup v platnost zákona, který zavádí omezení plateb v hotovosti.

G.AUDIT A CONTROL

7.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

V zájmu účinné ochrany finančních zájmů Unie musí být před podáním první žádosti o platbu zaveden a funkční systém centrálního úložiště pro zaznamenávání a uchovávání všech příslušných údajů souvisejících s prováděním plánu na podporu oživení a odolnosti, který zahrnuje alespoň dosažení milníků a cílů, údaje o konečných příjemcích, dodavatelích, subdodavatelích a skutečných majitelích. Před první žádostí o platbu předloží Nizozemsko zvláštní zprávu o auditu, v níž potvrdí existenci funkcí systému úložišť.

Kromě toho se příslušné právní mandáty a úkoly orgánům zapojeným do koordinace, monitorování, kontroly a auditu provádění nizozemského plánu pro oživení a odolnost přijmou v souladu s vnitrostátními právními předpisy před podáním první žádosti o platbu.

7.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele (pro

milníky)

Kvantitativní ukazatele

(pro cíle)

Čas

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

125

C7–1

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Systém úložišť pro audit a kontrolu: informace pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost

Zpráva o auditu potvrzující funkce systému úložiště

OTÁZKA Č. 1

2023

Je zaveden a funkční systém centrálního úložiště pro monitorování provádění Nástroje pro oživení a odolnost.

Systém musí zahrnovat přinejmenším tyto funkce:

(a)shromažďování údajů a sledování dosahování milníků a cílů;

(b)shromažďování a uchovávání údajů požadovaných podle čl. 22 odst. 2 písm. d) bodů i) až iii) nařízení (EU) 2021/241 (nařízení o Nástroji pro oživení a odolnost) a zajištění přístupu k nim.

126

C7–2

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se mění statut auditního subjektu

(„Auditdienst rijk“)

Ustanovení ministerské vyhlášky uvádějící její vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Ministerská vyhláška, kterou se mění statut auditního subjektu („Auditdienst Rijk“), obsahuje mandát k zavedení a provádění auditů systémů a testování věcné správnosti v souvislosti s nizozemským plánem pro oživení a odolnost.

Ministerstvo financí pověří nizozemský auditní subjekt („Auditdienst Rijk“) zřízením a prováděním auditů systémů a testování věcné správnosti nizozemského plánu pro oživení a odolnost.

127

C7–3

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se mění organizační rozhodnutí („organisatiebesluit“), kterým se vymezuje mandát programového ředitelství pro plán pro oživení a odolnost

Ustanovení ministerské vyhlášky o vstupu v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Programové ředitelství facility pro oživení a odolnost Ministerstva financí bude oficiálně pověřeno vstupem v platnost ministerské vyhlášky, kterou se mění organizační rozhodnutí Ministerstva financí („organisatiebesluit Ministry of Finance“), jakožto koordinačního orgánu pro provádění nizozemského plánu pro oživení a odolnost.

H.REPowerEU

Složka REPowerEU přispívá k řešení problému snížení závislosti na fosilních palivech. Cílem této složky je zlepšit energetickou účinnost budov, usnadnit investice do elektrické sítě, přispět k řešení přetížení sítě a urychlit právní postupy pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Všechny tyto cíle mají přispět k širšímu cíli, kterým je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v nizozemské skladbě zdrojů energie. Opatření v této složce mají přeshraniční rozměr nebo rozměr zahrnující více zemí, neboť přispívají k zabezpečení dodávek energie v Unii jako celku.

Složka REPowerEU přispívá k plnění doporučení pro jednotlivé země s cílem zaměřit hospodářskou politiku související s investicemi na obnovitelné zdroje energie, energetickou účinnost a strategie snižování emisí skleníkových plynů (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2019), zaměřit investice na zelenou a digitální transformaci (doporučení pro jednotlivé země č. 3 v roce 2020) a snížit celkovou závislost na fosilních palivech urychlením zavádění obnovitelných zdrojů energie, zejména posílením doplňkových investic do síťové infrastruktury a dalším zjednodušením povolovacích postupů a zlepšením energetické účinnosti, zejména v budovách (doporučení pro jednotlivé země č. 4 v roce 2022).

Očekává se, že žádné opatření v této složce významně nepoškozuje environmentální cíle ve smyslu článku 17 nařízení (EU) 2020/852, s přihlédnutím k popisu opatření a zmírňujícím opatřením stanoveným v plánu pro oživení a odolnost v souladu s technickými pokyny „významně nepoškozovat“ (2021/C58/01).

8.1.Popis reforem a investic pro nevratnou finanční podporu

Investice C8 I1 (zvýšené opatření): Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Cílem tohoto opatření je rozšířit C3.2 I2 „Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie“ v rámci složky 3 (Zlepšení trhu s bydlením a zvýšení energetické účinnosti nemovitostí). Rozšířená část investice zvýší počet intervencí o 355600 a dotuje způsobilé intervence uvedené v popisu investice C3.2 I2 „Investiční dotace do udržitelné energie a úspor energie“. Cílem dodatečných intervencí je dosáhnout v průměru alespoň 30 % snížení poptávky po primární energii.

Investice musí být provedena do 30. června 2026. Reforma C8 R1: Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Cílem této reformy je řešit několik výzev souvisejících s trhy s energií, kterým Nizozemsko čelí.

Reforma zahrnuje tyto prvky:

9 Pokud podporovaná činnost dosáhne předpokládaných emisí skleníkových plynů, které nejsou výrazně nižší než příslušné referenční hodnoty, uvede se vysvětlení důvodů, proč to není možné. Referenční hodnoty stanovené pro přidělování bezplatných povolenek pro činnosti spadající do oblasti působnosti systému obchodování s emisemi jsou stanoveny v prováděcím nařízení Komise (EU) 2021/447.

a.Opatření zaměřená na snížení přetížení nizozemské elektrické sítě, která zahrnují i) vstup v platnost rozhodnutí Úřadu pro spotřebitele a trhy, kterým se mění kodex elektrické sítě s cílem poskytnout provozovatelům sítě další nástroje pro flexibilní využívání sítě v případě přetížení sítě, jakož i pobídky ke snižování poptávky a přerozdělení kapacity sítě uživatelům sítě; a ii) přijetí 12 „provinčních víceletých programů pro energetickou a klimatickou infrastrukturu 2.0“ (Infrastructuur Energie en Klimaat, pMIEK) provincie Meerjarenprogramma.

b.Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví prioritní rámec pro investice provozovatelů přenosových a distribučních soustav do elektrizační soustavy. Rámec zajistí, aby byly upřednostněny investice, které jsou součástí vnitrostátních a provinčních víceletých programů pro energetickou a klimatickou infrastrukturu (Meerjarenprogramma’s Infrastructuur Energie en Klimaat, Miek).

c.Nabytí účinnosti zákona, kterým se mění zákon o životním prostředí a plánování (Omgevingswet). Pozměňující akt urychlí povolovací řízení pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů. Rozsah projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, které mají prospěch z urychlení, je definován v podřízené vyhlášce.

Provádění reformy se dokončí do 31. prosince 2025.

8.2.Milníky, cíle, ukazatele a harmonogram monitorování a provádění nevratné finanční podpory

Číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

Kvalitativní ukazatele

(pro milníky)

Kvantitativní ukazatele (pro cíle)

Čas

Popis každého milníku a cíle

Jednotka

Výchozí stav

Cíl

Čtvrtina

Rok

128

C8-I1

Cílová

Udržitelné

Počet

0

134 050

ČTVRTLETÍ

2024

Nejméně 134050 intervencí v rámci

Investice

energie a

dotován

investiční dotace na udržitelnost

dotace na

energetická úspornost

zásahy

úspory energie a energie (solární

udržitelné

zásahy

kotle, tepelné spoje,

energie a

dotován

izolace, tepelná čerpadla a, z

energie

2023 a dále, elektrické vaření

úspory

zařízení) jsou subvencována. Podle

intervence mají cíl

dosáhnout v průměru alespoň a

30 % poptávka po primární energii

snížení. Tento požadavek se vztahuje na celkové intervence dotované v rámci cíle 128.

129

C8-I1

Cílová

Udržitelné

Počet

134 050

231 985

ČTVRTLETÍ

2025

Nejméně dalších 97935

Investice

energie a

dotován

intervence v rámci investice

dotace na

energetická úspornost

zásahy

dotace na udržitelnou energii a

udržitelné

zásahy

úspory energie (solární kotle, tepelné

energie a

dotován

spoje, izolace, tepelná čerpadla

energie

a od roku 2023 elektrický

úspory

zařízení na vaření)

subvencované. Intervence:

mají za cíl dosáhnout

průměr nejméně 30 % primární energie

snížení poptávky. Tento požadavek se vztahuje na celkové intervence dotované v rámci cílů 128 a 129.

130

C8-I1

Cílová

Udržitelné

Počet

456 985

580 600

ČTVRTLETÍ

2026

Nejméně dalších 123615

Investice

energie a

dotován

intervence v rámci investice

dotace na

energetická úspornost

zásahy

dotace na udržitelnou energii a

udržitelné

zásahy

úspory energie (solární kotle, tepelné

energie a

dotován

spoje, izolace, tepelná čerpadla

energie

a od roku 2023 elektrický

úspory

zařízení na vaření)

subvencované. Intervence:

mají za cíl dosáhnout v průměru alespoň 30 % primární energie

snížení poptávky. Tento požadavek se vztahuje na celkové intervence dotované v rámci cílů 83, 128, 129 a 130.

131

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí Úřadu pro spotřebitele a trhy, kterým se mění kodex elektrické sítě

Ustanovení rozhodnutí Úřadu pro spotřebitele a trhy o jeho vstupu v platnost

ČTVRTLETÍ

2022

Vstup v platnost rozhodnutí Úřadu pro spotřebitele a trhy, kterým se mění kodex elektrické sítě.

Rozhodnutí poskytne provozovatelům sítě další nástroje pro pružné využívání sítě v případě přetížení sítě. Poskytuje rovněž pobídky ke snížení poptávky a přerozdělení kapacity sítě na

uživatelé sítě.

132

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví prioritní rámec pro investice do elektrické sítě

Ustanovení ministerské vyhlášky o jejím vstupu v platnost

ČTVRTLETÍ

2023

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví prioritní rámec pro investice do elektrické sítě ze strany provozovatelů přenosových a distribučních soustav. Rámec zajistí, aby investice, které jsou součástí vnitrostátních a provinčních víceletých programů pro energetickou a klimatickou infrastrukturu (MIEK), byly

priorita.

133

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Cílová

Přijetí 12 „Víceletých programů pro energetiku a klimatickou infrastrukturu 2.0“

Počet přijatých programů

0

12

ČTVRTLETÍ

2025

Přijme se celkem 12 „provinčních víceletých programů pro energetickou a klimatickou infrastrukturu (pMIEK) 2.0“ (jeden pro každou provincii). Tyto programy upřednostňují projekty energetické infrastruktury prováděné provozovateli sítí v souvislosti s rozšířením elektrické sítě v provinciích.

schopností.

134

C8-R1

Reforma trhu s energií

balíček

Milník

Vstup v platnost zákona o změně životního prostředí

a zákon o plánování

Ustanovení zákona, kterým se mění zákon o životním prostředí a plánování

kterým se stanoví její vstup v platnost

ČTVRTLETÍ

2025

Vstup v platnost zákona, kterým se mění zákon o životním prostředí a plánování. Pozměňující akt zavede následující změny v povolení:

postupy pro projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů:

a)Veškerá správní soudní řízení jsou vedena před Státní radou;

b)Odvolání proti rozhodnutím Státní rady se podává do šesti měsíců;

c)Odvolání proti rozhodnutím Státní rady odůvodní strana, která odvolání podala, ve lhůtě, ve které lze odvolání podat.

Rozsah projektů v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, které využijí tohoto zrychlení, se definuje v

podřízené nařízení.



2.Odhadované celkové náklady plánu pro oživení a odolnost

Odhadované celkové náklady plánu Nizozemska pro oživení a odolnost činí 5 443 293 000 EUR.

Odhadované celkové náklady kapitoly REPowerEU činí 735 000 000 EUR.

ODDÍL 2: FINANČNÍ PODPORA

1.Finanční příspěvek

Splátky uvedené v čl. 2 odst. 2 jsou rozděleny takto:

1.1.První splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

3

C1.1 R2–1

Zavedení a zpřísnění poplatku za CO2 pro průmysl

Milník

Vstup zákona v platnost

zavedení průmyslového poplatku za CO2

4

C1.1 R2–2

Zavedení a zpřísnění poplatku za CO2 pro průmysl

Milník

Vstup v platnost zákona o zpřísnění průmyslového CO2

poplatek

5

C1.1 R3–1

Zvýšení daně z letecké dopravy (ATT)

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se zvyšuje daň z letecké dopravy pro cestující v letecké dopravě odlétající z letiště

Nizozemsko

35

C2.1 I1–1

Kvantová delta NL

Milník

Nastavení kvantové delty NL

46

C2.2 I1–1

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Milník

Plánovací studie ERTMS Kijfhoek-belgická hranice

dokončeno

58

C2.3 R1–1

Správa veřejných informací (zákon o otevřené vládě)

Milník

Vstup v platnost zákona o otevřené vládě

59

C2.3 R1–2

Správa veřejných informací (zákon o otevřené vládě)

Milník

Zveřejnění aktualizovaného opatření

plány na zlepšení správy informací

67

C3.1 R1–1

Zvýšení poměru neobsazených podílů držby

Milník

Vstup v platnost právních předpisů zvyšujících neobsazenost

poměr hodnoty držby

69

C3.1 R3–1

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Dohody mezi vládou a provinciemi o realizaci

z 900000 nových obydlí

73

C3.1 R4–1

Zvýšení závislosti na příjmech v oblasti nájemného

Milník

Vstup v platnost právních předpisů na zvýšení maximálního ročního zvýšení nájemného pro

střední až vysoké příjmy

nájemníci žijící v sociální oblasti

bydlení

74

C3.1 R5–1

Urychlení procesu a postupů výstavby bytové výstavby

Milník

Dopis Parlamentu týkající se překážek v procesu plánování, v nichž jsou uvedena možná řešení

zveřejněno

81

C3.2 I1–1

Režim dotací na udržitelnost nemovitostí veřejného sektoru

Milník

Vstup v platnost nařízení, kterým se zřizuje

režim dotací na renovace

84

C4.1 R1–1

Snížení odpočtu pro osoby samostatně výdělečně činné

Milník

Vstup zákona v platnost

snížení daňového odpočtu pro osoby samostatně výdělečně činné

87

C4.1 R3–1

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Vstup v platnost zákona o reformě druhého pilíře

důchodový systém

90

C4.1 R4–1

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Akční plán na omezení falešných zpráv

samostatná výdělečná činnost předložená Parlamentu

93

C4.1 I1–1

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Profesní poradenství na podporu jednotlivců

94

C4.1 I1–2

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Odborná příprava v oblasti dovedností na podporu

jednotlivci

105

C4.2 I3–1

Podpora žáků v posledním roce střední školy

Milník

Spuštění online platformy na podporu žáků v posledním

ročník střední školy

106

C4.2 I3–2

Podpora žáků v posledním roce střední školy

Cílová

Podpora školních rad s cílem poskytnout dodatečnou podporu žákům v posledním roce

střední škola

107

C4.2 I4–1

Notebooky a tablety pro on-line a hybridní vzdělávání za účelem boje proti a

zmírnit ztráty učení

Cílová

Počet poskytnutých digitálních zařízení

113

C5.1 I3–1

REAKCE NA COVID-19

Cílová

Počet udělených grantů

114

C5.1 I4–1

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Systém podpory pro výzkumné pracovníky v provozu —

Asistenční služby

119

C6.1 R2–1

Řešení nesouladu v

uplatnění obvyklých tržních podmínek

princip

Milník

Vstup v platnost zákona o řešení nesouladu při uplatňování zásady tržního hospodářství

zásada délky

120

C6.1 R3–1

Změna specifického omezení odpočtu úroků, aby se zabránilo osvobození záporných úroků a kladných měnových výsledků od daně

Milník

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob s cílem odstranit osvobození od daně u záporných úroků a pozitivních

měnové výsledky

121

C6.1 R4–1

Omezení daňových odpočtů v důsledku

ztráty z likvidace a ukončení činnosti

Milník

Vstup v platnost

změny korporací

Zákon o dani z příjmů s cílem omezit osvobození od daní z důvodu likvidace a ukončení

ztráty

122

C6.1 R5–1

Omezení úlevy za ztráty

Milník

Vstup v platnost změn zákona o dani z příjmu právnických osob s cílem omezit ztráty

úleva

125

C7–1

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Systém úložišť pro audit a kontrolu: informace pro monitorování provádění

Nástroje pro oživení a odolnost

126

C7–2

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se mění statut auditního subjektu

(„Auditdienst rijk“)

127

C7–3

Audit a kontrola, provádění a doplňkovost

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se mění organizační rozhodnutí („organisatiebesluit“) vymezující mandát programového ředitelství pro

plán pro oživení a odolnost

131

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Milník

Vstup v platnost rozhodnutí Úřadu pro spotřebitele a trhy, kterým se mění elektrizační soustava

kód

Splátka

Částka

EUR

1 332 776 071

1.2.Druhá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

1

C1.1 R1–1

Reforma zdanění energie

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se upravují sazby energetických daní

6

C1.1 R4–1

Reforma zdanění automobilů

Milník

Vstup v platnost zákona o postupném zrušení osvobození od daně z nákupu motorových vozidel a motocyklů pro komerční dodávky

21

C1.1 I2–1

Zelená energie vodíku

Milník

Zveřejnění agendy v oblasti lidského kapitálu s cílem zvýšit nabídku dovedností v oblasti zeleného vodíku

34

C1.2 I2–1

Režim podpory na rekultivaci hospodářství s chovem prasat

Cílová

Počet ukončených míst chovu prasat

47

C2.2 I1–2

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Milník

Dokončení plánovací studie ERTMS pro Severní Nizozemsko

55

C2.2 I3–1

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Počet instalovaných inteligentních silničních stanic

65

C2.3 I2–1

Digitalizace řetězce trestního soudnictví

Milník

Zprovozněn digitální portál pro formální komunikaci v trestním řízení

66

C2.3 I2–2

Digitalizace řetězce trestního soudnictví

Milník

Digitální zpracování častých případů trestné činnosti je funkční

68

C3.1 R2–1

Postupné zrušení osvobození darů na financování nákupů domů od daně

Milník

Vstup v platnost právních předpisů, které postupně ruší osvobození darů na financování nákupů domů od daně ve dvou krocích

70

C3.1 R3–2

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Dohody mezi provinciemi a obcemi o realizaci 900000 nových bytů

71

C3.1 R3–3

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Spuštěn monitorovací systém pro provádění dohod s obcemi

75

C3.1 R5–2

Urychlení procesu a postupů výstavby bytové výstavby

Milník

Opatření k urychlení procesu plánování projektů bydlení

95

C4.1 I1–3

Nizozemsko se i nadále učí

Cílová

Individuálně uzpůsobené odvětvové cesty na podporu přechodu do zaměstnání

97a

C4.1 I3–1

Rozpočet na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

Milník

Vstup zákona o rozpočtu v platnost

104

C4.2 I2–1

Podpora nově příchozích s cílem předcházet ztrátám ve vzdělávání

Cílová

Podpora školních škol na základních a středních školách s cílem poskytnout dodatečnou podporu nově příchozím

111

C5.1 I2–1

Rozšíření intenzivní péče

Cílová

Počet nemocnic, které dokončily úpravy zařízení pro stávající pevná lůžka a flexibilní lůžka

112

C5.1 I2–2

Rozšíření intenzivní péče

Cílová

Odborná příprava nemocničního personálu

115

C5.1 I4–2

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Přijat plán spravedlivých dat (zajistit, aby data byla dohledatelná, přístupná, interoperabilní a opakovaně použitelná)

116

C5.1 I4–3

Zdravotnická výzkumná infrastruktura (HRI)

Milník

Portál provozních údajů

117

C6.1 R1–1

Nizozemská daňová politika

Milník

Nabytí účinnosti zákona, kterým se zavádí srážková daň

132

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Milník

Vstup v platnost ministerské vyhlášky, kterou se stanoví prioritní rámec pro

investice do elektrizační soustavy

Splátková částka

EUR

1 185 101 166

1.3.Třetí splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

2

C1.1 R1–2

Reforma zdanění energie

Milník

Vstup v platnost zákona upravujícího strukturální prvky

daní z energie

9

C1.1 R5–1

Energetický zákon

Milník

Vstup energetiky v platnost

Zákon

17

C1.1 I1–8

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – dohody o správě oblasti

investiční plány

37

C2.1 I2–1

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Udělování stipendií

43

C2.1 I4–1

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Základní datová infrastruktura

vyvinuté

48

C2.2 I1–3

Evropský systém řízení železničního provozu (ERTMS)

Cílová

Počet stožárů GSM-Rail provozovaných pro ERTMS

49

C2.2 I1–4

Evropský železniční provoz

Systém řízení

(ERTMS)

Milník

Logistické systémy přizpůsobené

ERTMS

50

C2.2 I1–5

Evropský systém řízení železničního provozu

(ERTMS)

Milník

Centrální bezpečnostní systém je funkční

51

C2.2 I2–1

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Inteligentní zařízení pro řízení dopravy

61

C2.3 I1–1

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Milník

Zlepšení kybernetické bezpečnosti

provedené činnosti

62

C2.3 I1–2

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Cílová

Civilní personál ministerstva obrany pracující na dálku prostřednictvím

zabezpečená síť

72

C3.1 R3–4

Centralizované plánování s cílem zvýšit nabídku bydlení

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se stanoví dodatečná opatření přijatá státem za účelem vymáhání smluv o výstavbě nových obydlí

77

C3.1 I1–2

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 1)

85

C4.1 R2–1

Pojištění pro případ invalidity pro osoby samostatně výdělečně činné

Milník

Zveřejnění zákona o povinném pojištění pro případ invalidity v Úředním věstníku

pro osoby samostatně výdělečně činné

88

C4.1 R3–2

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Dokončení plánů přechodu na nový důchodový systém

a zveřejněná

91

C4.1 R4–2

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Zveřejnění zákona, kterým se mění definice zaměstnání, v Úředním věstníku

vztah

92

C4.1 R4–3

Boj proti falešné samostatné výdělečné činnosti

Milník

Moratorium na prosazování zákona o deregulaci posuzování pracovněprávních vztahů

zrušeno

96

C4.1 I1–4

Nizozemsko se i nadále učí

Milník

Nezávislé hodnocení socioekonomického dopadu režimů subvencí v rámci „The The

Nizozemsko se i nadále učí“

101

C4.2 I1–1

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Projekty vybrané na podporu inovativního digitálního vzdělávání

řešení

108a

C5.1 I1–1

Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči v dobách krize

Cílová

Finanční rámec umožňující odbornou přípravu ve zdravotnictví

110

C5.1 I1–3

Dočasné dodatečné lidské

kapacita zdrojů pro péči v dobách krize

Cílová

Národní rezervní fond zdravotní péče byl vytvořen

123

C6.2 R6–1

Politika v oblasti boje proti praní peněz

Cílová

Zvýšení počtu ekvivalentů plného pracovního úvazku finančního

Zpravodajská jednotka

124

C6.2 R6–2

Politika v oblasti boje proti praní peněz

Milník

Vstup v platnost zákona, který zavádí omezení peněžní hotovosti

platby

128

C8-I1

Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Cílová

Dotované intervence v oblasti udržitelné energie a úspor energie

Splátka

Částka

EUR

1 421 267 213

1.4.Čtvrtá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

7

C1.1 R4–2

Reforma zdanění automobilů

Milník

Zveřejnění zákona v

Úřední věstník, kterým se mění stávající daň z osobních automobilů a dodávek

11

C1.1 I1–2

Větrné elektrárny na moři

Milník

Zajištění bezpečnosti lodní dopravy – Zveřejnění nabídkového řízení na nákup reakce na mimořádné události

vlečná plavidla

13

C1.1 I1–4

Větrné elektrárny na moři

Milník

Rozvoj a provádění zlepšování přírody a druhů

ochrana

14

C1.1 I1–5

Větrné elektrárny na moři

Cílová

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – projekty, které přispívají k posílení a/nebo obnově přírody v oblastech sítě Natura 2000 a chráněných oblastech v rámci strategie pro mořské prostředí a v jejich okolí

Rámcová směrnice (MSFD)

19

C1.1 I1–10

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – balíček ekologických impulzů

Waddenovo moře

20

C1.1 I1–11

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině – kompenzace a zmírnění zasolování

zemědělské půdy

22

C1.1 I2–2

Zelená energie vodíku

Cílová

Grantové dohody podepsané pro

demonstrační zařízení pro

inovativní zelený vodík

technologie

23

C1.1 I2–3

Zelená energie vodíku

Cílová

Podepsané grantové dohody pro

výzkumné projekty v oblasti zeleného vodíku

24

C1.1 I3–1

Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt ZES

Cílová

Kilowatthodiny (kWh) elektřiny dodávané z provozní modulární energie

kontejnery

25

C1.1 I3–2

Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt ZES

Cílová

Počet provozních nakládacích míst

26

C1.1 I3–3

Transformace energetiky na vnitrozemských vodních cestách, projekt ZES

Cílová

Celková prostornost lodí převedená na nulové emise

27

C1.1 I4–1

Letectví v procesu transformace

Milník

Podrobný návrh vodíku

spalovací turbodmychadlo

28

C1.1 I4–2

Letectví v procesu transformace

Milník

Podrobná konstrukce vodíkového paliva

elektrický pohon článků

29

C1.1 I4–3

Letectví v procesu transformace

Milník

Think tank „Flying Vision“

provozní

38

C2.1 I2–2

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Zprovoznění výzkumných laboratoří pro umělou inteligenci ELSA

39

C2.1 I2–3

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Udělené projekty v oblasti výzkumu a vývoje

41

C2.1 I3–1

Impuls digitálního vzdělávání

Milník

Jednotná platforma pro přístup k vytvořeným digitálním učebním materiálům a provozní a digitální identitě

řešení pro studenty

42

C2.1 I3–2

Impuls digitálního vzdělávání

Cílová

Střediska pro výuku a

Učení funkční

44

C2.1 I4–2

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Digitální připravenost se zvýšila v

odvětví logistiky

52

C2.2 I2–2

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Prioritní služby v oblasti bezpečnosti

56

C2.2 I3–2

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Počet dalších instalovaných inteligentních silničních stanic

57

C2.2 I3–3

Inteligentní silniční stanice (iWKS)

Cílová

Konečný počet instalovaných inteligentních silničních stanic

63

C2.3 I1–3

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Milník

Zlepšené sítě a

přechod na novou infrastrukturu IT dokončen

78

C3.1 I1–3

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 2)

82

C3.2 I1–2

Režim dotací na udržitelnost nemovitostí veřejného sektoru

Cílová

Součet ročního snížení emisí CO2 (v Ktonu) ze všech schválených intervencí v oblasti renovací a energetické účinnosti

subvencované v rámci režimu

86

C4.1 R2–2

Pojištění pro případ invalidity pro osoby samostatně výdělečně činné

Milník

Dopis Parlamentu o stavu provádění

povinné pojištění pro případ invalidity

89

C4.1 R3–3

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Milník

Provádění penzijních fondů

dokončené a zveřejněné plány

102

C4.2 I1–2

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Projekty podporující inovativní

dokončená digitální vzdělávací řešení

103

C4.2 I1–3

Národní vzdělávací laboratoř UI

Cílová

Dodání dvou produktů s

Úroveň technologické připravenosti 6

109a

C5.1 I1–2

Dočasná dodatečná kapacita lidských zdrojů pro péči

doba krize

Cílová

Počet osob účastnících se odborného vzdělávání a programu „Pracovní příprava“

118

C6.1 R1–2

Nizozemská daňová politika

Milník

Dopis o monitorování, v němž jsou hodnoceny účinky změn daňové politiky zaslané

Parlament

129

C8-I1

Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Cílová

Dotované intervence v oblasti udržitelné energie a úspor energie

133

C8-R1

Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Cílová

Přijetí 12 „Víceletých programů v oblasti energetiky a klimatu

Infrastruktura 2.0“

134

C8-R1 Balíček opatření týkajících se reformy trhu s energií

Milník

Vstup v platnost zákona, kterým se mění životní prostředí a

Zákon o územním plánování

Splátka

Částka

EUR

751 139 298



1.5.Pátá splátka (nevratná podpora):

Pořadové číslo

Související opatření (reforma nebo investice)

Milník/cíl

Jméno

8

C1.1 R4–3

Reforma zdanění automobilů

Milník

Dopis Parlamentu týkající se

stav provádění zákona, kterým se mění základ daně

u osobních automobilů a dodávek

10

C1.1 I1–1

Větrné elektrárny na moři

Milník

Zajištění bezpečnosti lodní dopravy – podepsaná smlouva (smlouvy) o nákupu nových poplatků

místa na moři a v přístavišti

12

C1.1 I1–3

Větrné elektrárny na moři

Milník

Zajištění bezpečnosti lodní dopravy – podepsaná smlouva (smlouvy) o nákupu nouzových situací

reakce na vlečná plavidla

15

C1.1 I1–6

Větrné elektrárny na moři

Cílová

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – mořský větrný ekosystém

Program (WOZEP)

16

C1.1 I1–7

Větrné elektrárny na moři

Cílová

Posílení a ochrana ekosystému Severního moře – digitalizace Severního moře

Monitorovací stanice

18

C1.1 I1–9

Větrné elektrárny na moři

Milník

Připojení elektřiny na moři k místům vykládky na pevnině —

Správní dohody pro územní investiční plány

30

C1.2 I1–1

Program pro přírodu

Cílová

Opatření ke zlepšení kvality v rámci sítě Natura 2000 a v jejím okolí

zaváděné oblasti

31

C1.2 I1–2

Program pro přírodu

Cílová

Urychlená obnova přírody

organizacemi hospodařícími s půdou

32

C1.2 I1–3

Program pro přírodu

Cílová

Zlepšení kvality říční přírody a silnic

řízení

33

C1.2 I1–4

Program pro přírodu

Cílová

Akce, které přispívají ke sledování a rozvoji znalostí

základ programu Příroda

36

C2.1 I1–2

Kvantová delta NL

Milník

Kvantová delta NL

40

C2.1 I2–4

Znalostní a aplikované vzdělávací komunity v oblasti umělé inteligence

Cílová

Zavádění vzdělávacích komunit v oblasti umělé inteligence

45

C2.1 I4–3

Logistika digitální infrastruktury

Cílová

Dokončení živých laboratoří

53

C2.2 I2–3

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Digitální infrastruktura pro

Budoucí odolná mobilita (DITM)

54

C2.2 I2–4

Bezpečná, inteligentní a udržitelná mobilita

Cílová

Datové soubory dostupné na

Vnitrostátní přístupový bod k údajům o mobilitě

60

C2.3 R1–3

Správa veřejných informací

(Zákon o otevřené veřejné správě)

Cílová

Dokumenty, které jsou k dispozici na

Platforma Open Government (Otevřená správa)

Informace

64

C2.3 I1–4

Obnova infrastruktury IT na ministerstvu obrany

Cílová

Civilní personál ministerstva obrany s přístupem k dalším

bezpečná zařízení pro práci na dálku

79

C3.1 I1–4

Uvolnění nových stavebních projektů

Cílová

Stavební práce (oddíl 3)

80

C3.1 I1–5

Uvolnění nových stavebních projektů

Milník

Přizpůsobování se změně klimatu

provedené činnosti

83

C3.2 I2–1

Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie (ISDE)

Cílová

Intervence v oblasti udržitelné energie a úspor energie

subvencované.

89a

C4.1 R3–3

Reforma druhého pilíře důchodového systému

Cílová

Schválená rozhodnutí o převodu penzijních aktiv pojistníků na nový

důchodový systém

98a

C4.1 I3–2

Rozpočet na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

Cílová

Financování programů odborné přípravy zaměřených na zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci nezaměstnaných

osoby

130

C8-I1

Investiční dotace na udržitelnou energii a úspory energie

Cílová

Udržitelná energie a energie

dotované spořící zásahy

Splátka

Částka

EUR

751 139 298

ODDÍL 3: DALŠÍ OPATŘENÍ

1.Opatření pro monitorování a provádění plánu pro oživení a odolnost

Monitorování a provádění plánu Nizozemska pro oživení a odolnost se provádí v souladu s těmito opatřeními:

·Programové ředitelství Nástroje pro oživení a odolnost na ministerstvu financí nese celkovou odpovědnost („systeemverantwoordelijk“) za sledování a provádění plánu a za ochranu finančních zájmů Unie.

·Politická ředitelství na příslušných ministerstvech, agenturách a konsorciích zajišťují podávání zpráv a provádění opatření plánu pro oživení a odolnost, zatímco ředitelství pro finanční hospodářství příslušných ministerstev (FEZ) dohlížejí na politická ředitelství a sledují je, a zejména dohlíží na pokrok při plnění milníků a cílů.

·Programové ředitelství pro Nástroj pro oživení a odolnost na ministerstvu financí vypracuje obecné pokyny, které stanoví, jak mají být milníky a cíle vykazovány, a doplní je o další důkazy. Tyto pokyny budou zahrnuty do nařízení o státním rozpočtu, které se každoročně aktualizuje. Provádění plánu pro oživení a odolnost se začlení do cyklu vnitřního plánování a kontroly různých ministerstev zapojených do provádění plánu pro oživení a odolnost a zahrne se do jejich výročních zpráv. Prostřednictvímprůběžných prohlášení (tj. prohlášení řídícího subjektu na úrovni prováděcích subjektů) prováděcí subjekty potvrdí ochranu finančních zájmů Unie a potvrdí platnost vykázaných údajů o milnících a cílech. Tato průběžnáprohlášení ověří a podepíší ředitelství pro finanční hospodářské záležitosti (dále jen „ředitelství FEZ“) ministerstev zapojených do provádění plánu pro oživení a odolnost.

·Auditní orgán „Auditdienst Rijk“, nezávislý útvar ministerstva financí, provádí pravidelné audity řídících a kontrolních systémů, včetně testování věcné správnosti. Připraví rovněž shrnutí provedených auditů, které se zahrne do žádostí o platbu. Audity řídících a kontrolních systémů posoudí, zda monitorovací a prováděcí opatření poskytují úplné a spolehlivé údaje o ukazatelích definovaných v plánu pro oživení a odolnost a zda prováděcí systém zajišťuje, že finanční prostředky jsou spravovány v souladu s pravidly a zda jsou schopny předcházet podvodům, střetům zájmů, korupci a dvojímu financování, odhalovat je a napravovat.

2.Opatření pro zajištění plného přístupu Komise k podkladovým údajům

Za účelem poskytnutí plného přístupu Komise k příslušným podkladovým údajům zavede Nizozemsko tato opatření:

·Koordinátorem je ředitelství programu pro Nástroj pro oživení a odolnost na ministerstvu financí. Odpovídá rovněž za předložení žádostí o platbu a za vypracování prohlášení řídícího subjektu. Veškeré informace týkající se provádění a monitorování plánu se uchovávají v systému centrálního úložiště, který bude vyvinut za účelem provádění plánu pro oživení a odolnost. Prováděcí subjekty shromažďují a uchovávají všechny údaje uvedené v čl. 22 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) 2021/241. Informace jsou uloženy v systémech IT jednotlivých ministerstev a sdíleny s koordinačním orgánem. Systém centrálního úložiště, který bude vyvinut, obsahuje informace týkající se milníků a cílů a shromažďuje auchovává údaje a zajišťuje k nim přístup v souladu s čl. 22 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) 2021/241.



·V souladu s čl. 24 odst. 2 nařízení (EU) 2021/241 předloží Nizozemsko po dokončení příslušných dohodnutých milníků a cílů v oddíle 2.1 této přílohy Komisi řádně odůvodněnou žádost o vyplacení finančního příspěvku. Nizozemsko zajistí, aby Komise měla na požádání plný přístup k příslušným podkladovým údajům, které podporují řádné odůvodnění žádosti o platbu, a to jak pro posouzení žádosti o platbu v souladu s čl. 24 odst. 3 nařízení (EU) 2021/241, tak pro účely auditu a kontroly. Dokument přeložen systémem eTranslation Evropské komise.