EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 14.10.2024.
COM(2024) 482 final
PRILOG
Prijedlogu PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA
o izmjeni Provedbene odluke (EU) (ST 12275/22 INIT; ST 12275/22 INIT ADD 1) od 4. listopada 2022. o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Nizozemske
PRILOG
ODJELJAK 1.: REFORME I ULAGANJA U OKVIRU PLANA ZA OPORAVAK I OTPORNOST
1.Opis reformi i ulaganja
A.SASTAVNICA 1: PPOTICANJE ZELENE TRANZICIJE
Cilj je te komponente nizozemskog plana za oporavak i otpornost promicati i ubrzati zelenu tranziciju u Nizozemskoj te riješiti probleme uzrokovane prekomjernim razinama taloženja dušika u nizozemskim područjima mreže Natura 2000 i oko njih. Komponenta se sastoji od pet reformi i šest ulaganja namijenjenih promicanju zelene tranzicije, od kojih se dvama ulaganjima rješavaju problemi povezani s dušikom.
Ciljevi zelene tranzicije podupiru se paketom reformi fiskalne ekologizacije čiji je cilj učiniti održive izvore energije financijski privlačnijima u odnosu na fosilna goriva te potaknuti građane i poduzeća da ograniče svoju potrošnju energije. Na primjer, sveobuhvatnom reformom Zakona o energiji nastoji se ažurirati, modernizirati i integrirati regulatorni okvir za plinske i elektroenergetske energetske sustave kako bi se podržao prijelaz elektroenergetske mreže na niskougljični energetski sustav. Te su reforme dopunjene programima ulaganja za uvođenje obnovljivih izvora energije (tj. energije vjetra na moru) i nositelja energije (tj. zelenog vodika) te ulaganjima u razvoj rješenja za održivu mobilnost, kao što su plovila unutarnje plovidbe s nultim emisijama i zrakoplovi s pogonom na vodik.
Izazovi povezani s dušikom rješavaju se sveobuhvatnim programom obnove prirode s naglaskom na smanjenju taloženja dušika na osjetljivim staništima na područjima mreže Natura 2000. Problemi povezani s dušikom dodatno se rješavaju programom subvencija za prestanak svinjogojskih farmi smještenih u blizini područja mreže Natura 2000.
Komponenta pridonosi postizanju nizozemskih energetskih i klimatskih ciljeva, uključujući Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP). Komponentom se podupire i odgovor na preporuke po državama članicama o usmjeravanju investicijske politike na strategije za energiju iz obnovljivih izvora, energetsku učinkovitost i smanjenje emisija stakleničkih plinova (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2019.), usmjeravanje ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2020.) i smanjenje ukupne ovisnosti o fosilnim gorivima ubrzavanjem uvođenja obnovljivih izvora energije, posebno poticanjem komplementarnih ulaganja u mrežnu infrastrukturu i daljnjim pojednostavnjenjem postupaka izdavanja dozvola, poboljšanjem energetske učinkovitosti, posebno u zgradama, te ubrzavanjem ulaganja u održivi promet i održivu poljoprivredu (4. preporuka za pojedinu zemlju iz 2022.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
1.1.Opis reformi i ulaganja za bespovratnu financijsku potporu
Reforma C1.1. R1: Reforma oporezivanja energije
Cilj je te reforme potaknuti poduzeća i kućanstva da ograniče svoju potrošnju energije i prijeđu na klimatski prihvatljivije izvore energije. Reforma se sastoji od kombinacije izmjena tarifa, zbog kojih će upotreba prirodnog plina biti skuplja, a upotreba električne energije jeftinije, i strukturnih prilagodbi oporezivanja energije, kojima se nastoji odvratiti od potrošnje energije.
Reforma koja se odnosi na tarifne prilagodbe sastoji se od uvođenja sljedećih promjena:
a)povećava se tarifa za prvu skupinu („eerste schijf”) za upotrebu plina, a smanjuje se prva razredna tarifa za uporabu električne energije;
b)smanjuju se tarife druge i treće skupine („tweede en derde schijf”) za uporabu električne energije;
c)struktura tarifa za energiju smanjuje se degresivnošću povećanjem stopa u najvišim skupinama potrošača plina i električne energije; žalitelj
d)godišnji paušalni iznos smanjenja poreza na energiju za potrošače električne energije utvrđuje se na najmanje 493,27 EUR po elektroenergetskom priključku.
Reformom u pogledu strukturnih prilagodbi oporezivanja energije:
a)ukinuti program oslobođenja i povrata (za prirodni plin i električnu energiju) za metalurške i mineraloške procese;
b)ograničiti izuzeće za potrošnju prirodnog plina u proizvodnji električne energije na prirodni plin koji se upotrebljava za proizvodnju električne energije isporučene mreži; žalitelj
c)ukinuti sniženu stopu za hortikulturu stakleničkih plinova.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2025. Reforma C1.1 R2: Uvođenje i pooštravanje pristojbe za CO2 za industriju
Cilj je te reforme smanjiti emisije CO2 iz industrije uvođenjem pristojbe na CO2 za industriju. Ta pristojba djeluje kao donja granica cijene i određuje najnižu cijenu za tonu emitiranog CO2: ako cijena u sustavu Europske unije za trgovanje emisijama (ETS) padne ispod te najniže cijene, razlika između cijene u ETS-u i donje granice cijene naplaćuje se kao porez.
Reforma povezana s pristojbom na CO2 za industriju uključuje sljedeće elemente:
a)uvođenje pristojbe za CO2 za industriju; žalitelj
b)postroživanje pristojbe kako bi se dodatno smanjile emisije CO2 u industriji. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2023.
Reforma C1.1. R3: Povećanje poreza na putovanja u zračnom prometu (ATT)
Cilj je te reforme bolje odražavati socijalne troškove zračnog prijevoza putnika i odvratiti od letova na kratkim udaljenostima. Reformom se povećava porez na zračni prijevoz, što dovodi do trenutačnog povećanja cijena zrakoplovnih karata za putnike koji odlaze iz zračne luke smještene u Nizozemskoj.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2023.
Reforma C1.1. R4: Reforma oporezivanja automobila
Cilj je te reforme smanjiti količinu prijeđenih kilometara automobila na fosilna goriva. Reforma uključuje sljedeće elemente:
a)postupno ukidanje izuzeća od poreza na kupnju motornih vozila i motocikala (Belasting van Personenauto’s en Motorrijwielen, BPM) za kombije poduzetnika na fosilna goriva kako je definirano u članku 7. Zakona o PDV-u (Wet op de omzetbelasting 1968); žalitelj
b)izmjena osnove postojećeg poreza na vlasništvo s težine vozila na broj prijeđenih kilometara.
Reforma će biti dovršena do 30. lipnja 2026. Reforma C1.1. R5: Zakon o energetici
Cilj je te reforme ažurirati, modernizirati i integrirati regulatorni okvir za plinske i elektroenergetske energetske sustave. Konkretno, reforma se sastoji od stupanja na snagu Zakona o energetici kojim se postojeći Zakon o plinu i postojeći Zakon o električnoj energiji integriraju u jedinstveni pravni okvir i koja sadržava sljedeće značajke:
a)poboljšati sustav prikupljanja, pohrane i razmjene podataka o plinu i električnoj energiji;
b)revidirati pravnu osnovu za intervencije pokrajinske ili središnje vlade u projekte energetske infrastrukture kako bi se optimiziralo izdavanje dozvola i provedba projekata od nacionalnog interesa – Energieprojecten van Nationale Belang (putem Nacionalnog programa koordinacije – Rijkscoördinatieregeling, RCR).
c)ažurira regulatorni okvir operatora prijenosnih sustava i operatora distribucijskih sustava;
d)reguliraju mogućnosti korisnika električne energije da postanu aktivni sudionici na energetskom tržištu dopuštanjem i. ugovaranja više operatora na jednom priključku, ii. prodaje električne energije proizvedene iz vlastite proizvodnje, bilo putem agregacije ili ne, i iii. monetizacije fleksibilnosti krajnjih korisnika u stvarnoj potražnji putem agregacije; žalitelj
e)poboljšati zaštitu krajnjih potrošača.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2025. Ulaganje C1.1 I1: Odobalne vjetroelektrane
Cilj je tog ulaganja povećati kapacitet proizvodnje energije vjetra u Sjevernom moru. Umjesto pokrivanja troškova izgradnje odobalnih vjetroelektrana, cilj je ulaganja smanjiti negativne vanjske učinke povezane s uvođenjem dodatnog kapaciteta za energiju vjetra na moru.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)poboljšanje sigurnosti pomorskog prometa u blizini odobalnih vjetroelektrana i. nabavom pet novih mjesta za punjenje električnom energijom na moru za električna plovila i pet novih mjesta za punjenje u pristaništu za električna plovila (uključujući hibridna plovila) i ii. nabavom triju plovila za tegalj za hitne slučajeve;
b)jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora, na koji postoji rizik da će na njega negativno utjecati uvođenje odobalnih vjetroelektrana, putem i. mjera za poboljšanje prirode za zaštitu vrsta ptica i morskih sisavaca, ii. pilot-mjera za obnovu prirode unutar i izvan područja mreže Natura 2000, iii. istraživačkih projekata o mogućim mjerama za jačanje ekosustava Sjevernog mora i očuvanje vrsta, iv. nizozemskog programa za okoliš vjetra na moru (WOZEP) i v. digitalizacije ekološkog praćenja Sjevernog mora, uključujući postavljanje ekoloških senzora; žalitelj
c)odgovarajuću integraciju odobalnog elektroenergetskog priključka u iskrcajna mjesta na kopnu, uključujući
i. četiri područna plana ulaganja za ograničavanje lokalnog negativnog utjecaja lokacija za slijetanje energije vjetra na predmetna područja i ii. ekološki poticajni paket za područje Waddenskog mora i naknada za salinizaciju poljoprivrednog zemljišta.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, pozivi na podnošenje ponuda i potpisani ugovori za tri nova plovila za tegalj za odgovor na hitne situacije sadržavaju sljedeće obvezujuće kriterije prihvatljivosti koje provjerava provedbeno tijelo:
a)Osigurava se da plovila koja primaju potporu u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost upotrebljavaju isključivo zeleni metanol koji je u skladu s Direktivom o energiji iz obnovljivih izvora (EU) 2018/2001 (RED II) i povezanim provedbenim i delegiranim aktima.
b)Zeleni vodik koji se upotrebljava za proizvodnju zelenog metanola mora biti u skladu sa zahtjevom uštede emisija stakleničkih plinova u životnom vijeku od 73,4 % za vodik (što rezultira 3 t ekvivalenta CO2/tH2).
c)Zelenim metanolom postiže se ušteda emisija od najmanje 70 % u skladu s Direktivom o energiji iz obnovljivih izvora (EU) 2018/2001 (RED II) i povezanim provedbenim i delegiranim aktima.
d)Najmanje 90 % potrošnje energije plovila tijekom njihova životnog vijeka mora biti električno, a preostala potrošnja energije mora i. biti iz zelenog metanola (u skladu s uvjetima za zeleni metanol iz prethodno navedene točke (c)) proizvedenog upotrebom zelenog vodika proizvedenog elektrolizom vode i energije iz obnovljivih izvora (u skladu s uvjetima za zeleni vodik iz točke (b)), a CO2 iz: 1) izravno hvatanje iz zraka, 2) preostali CO2 iz industrijskih djelatnosti, 3) otpad koji se ne može reciklirati (reciklirani ugljik), osim iz postupaka spaljivanja, i/ili 4) fermentacija pokošene trave (ili drugog biorazgradivog otpada, ako nije dovoljno dostupna; sve vrste „drugog biorazgradivog otpada” koji se upotrebljava za proizvodnju zelenog metanola moraju biti u skladu s ostacima i/ili otpadom iz kategorija sirovina koje su uključene u dio A Priloga IX. Direktivi RED II te su dobivene iz njih; ili ii. temelje se na najboljoj dostupnoj tehnologiji u tom sektoru. Izbor između i. i ii. ovisi o postizanju najmanjih mogućih utjecaja na okoliš u sektoru.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C1.1 I2: Zelena energija vodika
Cilj je ulaganja ubrzati i povećati razvoj ekosustava zelenog vodika u
Nizozemska.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)izgradnja najmanje dvaju demonstracijskih objekata za inovativne tehnologije zelenog vodika kako bi se dokazala izvedivost velike elektrolize i uvođenja zelenog vodika;
b)najmanje tri istraživačka projekta usmjerena na proizvodnju, skladištenje, transport ili upotrebu zelenog vodika; žalitelj
c)razvoj programa ljudskog kapitala s mjerama za povećanje ponude vještina u području zelenog vodika uspostavom najmanje pet regionalnih zajednica za učenje, nastavnih materijala i
događanja ili centri za olakšavanje razmjene između poduzeća i obrazovnih ili istraživačkih ustanova.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, mjerama u okviru ovog ulaganja podupiru se samo proizvodnja, skladištenje, prijevoz i uporaba vodika na temelju elektrolize iz obnovljivih izvora energije u skladu s Direktivom o energiji iz obnovljivih izvora (EU) 2018/2001 (RED II) ili električne energije iz mreže (potonju zahtijeva obrazloženje kako će se postići povećani kapacitet proizvodnje energije iz obnovljivih izvora na nacionalnoj razini) ili djelatnosti povezane s vodikom koje su u skladu sa zahtjevom uštede emisija stakleničkih plinova tijekom životnog ciklusa od 73,4 % za vodik (što dovodi do emisija stakleničkih plinova tijekom životnog ciklusa nižih od 3 t CO2e/tH2) i 70 % za sintetička goriva na bazi vodika u odnosu na usporedno fosilno gorivo od 94 g CO2e/MJ po analogiji s pristupom utvrđenim u članku 25. stavku 2. Direktive (EU) 2018/2001 i Prilogu V. toj direktivi.
Aktivnosti i imovina u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti isključuju se1.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje C1.1 I3: Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt Usluge s nultom stopom emisija (ZES)
Cilj je tog ulaganja uvođenje potpuno električnog prijevoza unutarnjim plovnim putovima s nultom stopom emisija. Ulaganjem se osiguravaju sredstva za dovršetak modularnih energetskih kontejnera ukupnog kapaciteta od 150 kWh, 14 utovarnih mjesta za plovila i potpuno električna plovila unutarnje plovidbe ukupne tonaže 6161 UEU-a (dvadesete ekvivalentne jedinice). MEC-ovi su zamjenjivi energetski spremnici koji se pune električnom energijom iz obnovljivih izvora i pogodni su za ugradnju u nova i postojeća plovila unutarnje plovidbe. Zapovjednici moraju moći razmjenjivati MEC-ove na bilo kojem od 14 mjesta utovara. Ta mjesta opterećenja moraju biti opremljena „otvorenom pristupnom” mrežom koja se može upotrebljavati za stabilizaciju elektroenergetske mreže ili za osiguravanje lokalne i privremene potražnje za električnom energijom.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, plovila unutarnje plovidbe su plovila s nultim emisijama, a MEC-ovi se pune električnom energijom iz obnovljivih izvora u skladu s Direktivom (EU) 2018/2001 o energiji iz obnovljivih izvora (RED II).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025. Ulaganje C1.1 I4: Zrakoplovstvo u tranziciji
Cilj je ulaganja učiniti nizozemski zrakoplovni sektor održivim u cilju postizanja potpuno klimatski neutralnog nizozemskog zrakoplovstva do 2050. uklanjanjem uskih grla povezanih s povećanjem tehnologija za upotrebu vodika kao nositelja energije u zrakoplovima.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
1 Ako se djelatnošću koja se podupire postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti, navodi se objašnjenje razloga zbog kojih to nije moguće. Referentne vrijednosti utvrđene za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica za aktivnosti obuhvaćene područjem primjene sustava trgovanja emisijama utvrđene su u Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/447.
a)konačni detaljni projekt turboventilatora s unutarnjim izgaranjem vodika „H2-turbofan Ombouw”, koji mora biti za jedan od motora Fokkera 100 s komorama za izgaranje pogodnima za uporabu tekućeg vodika;
b)konačni detaljni projekt električnog sustava gorive ćelije „pogonski pogonski sklop i sustav za pohranu vodika u zrakoplovima” koji osigurava električni pogonski sustav vodikovih gorivnih ćelija za primjenu na zrakoplovu CS-23 koji se može certificirati; žalitelj
c)osnivanje skupine za strateško promišljanje o održivom zrakoplovstvu („Flying Vision”) u kojoj će biti zastupljeni nizozemski istraživački instituti u području zrakoplovstva, zračni prijevoznici i zračne luke te proizvođači originalne međunarodne opreme za zrakoplove.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, mjere u okviru ovog ulaganja ograničene su na fazu projektiranja i ne podupiru stvarno ispitivanje i uporabu turboventilatora s unutarnjim izgaranjem vodika „H2-turbofan Ombouw” i električnog sustava gorivih ćelija „pogonski pogon i sustav za pohranu vodika” u demonstracijskim zrakoplovima.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025. Ulaganje C1.2 I1: Program za prirodu
To je ulaganje dio strukturnog pristupa Nizozemske dušiku i cilj mu je smanjiti negativne učinke emisija dušika u Nizozemskoj, koji su posebno pogođeni vrstama i staništima, te obnoviti osjetljivu prirodu. Ulaganjem se pridonosi postizanju povoljnih ili poboljšanih uvjeta u pogledu stanja očuvanosti vrsta i staništa u skladu s Direktivom 2009/147 o očuvanju divljih ptica (Direktiva o pticama) i Direktivom 92/43 o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (Direktiva o staništima) provedbom sljedećih mjera u područjima mreže Natura 2000 ili oko njih:
a)poboljšanje kvalitete prirode;
b)hidrološke mjere;
c)očuvanje i optimizacija rasporeda prirodnih područja;
d)prijelazna područja, uključujući povezanost područja; žalitelj
e)druga djelovanja, kao što su rekreacijsko zoniranje ili kontrola invazivnih vrsta
Osim toga, pokrajine provode mjere pošumljavanja kako bi nadoknadile gubitak šuma u određenim područjima.
U okviru ulaganja razvit će se provedbeni planovi za svaku od 12 pokrajina. Uprave pokrajina dobivaju potrebna financijska sredstva za provedbu mjera obnove prirode. Ulaganjem se doprinosi ostvarivanju uvjeta za povoljno ili poboljšano stanje očuvanosti vrsta i staništa u skladu s Direktivom o pticama i Direktivom o staništima. 12 provedbenih planova ocjenjuje i donosi Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane. Mjerama se poboljšava kvaliteta od ukupno 101924 hektara prirode na područjima mreže Natura 2000 i oko njih.
Organizacije za upravljanje zemljištem provode mjere za poboljšanje kvalitete prirode u područjima mreže Natura 2000 i oko njih. Nizozemska agencija za poduzetništvo (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, RvO), u ime Ministarstva poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane, dodjeljuje najmanje 49 410 000 EUR organizacijama za upravljanje zemljištem za provedbu tih mjera.
Glavna uprava za javne radove i upravljanje vodama (Rijkswaterstaat) provodi tri vrste mjera za poboljšanje upravljanja riječnom prirodom i cestovnom infrastrukturom:
a)povećanje održivosti upravljanja vodama;
b)poduzimanje hidroloških i drugih mjera planiranja; žalitelj
c)preoblikovanje ili poboljšanje kvalitete infrastrukture.
Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane izdvojit će najmanje 29 610 000 EUR Glavnoj upravi za javne radove i upravljanje vodama (Rijkswaterstaat) za provedbu tih mjera.
Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane izdvojit će najmanje 18 800 000 EUR za potporu aktivnostima koje se uglavnom odnose na razvoj znanja o obnovi prirode (uključujući poboljšanje Mreže znanja za oporavak i upravljanje prirodom, OBN), komunikaciju i upravljanje dionicima te prilagodbu postojećeg praćenja prirode kako bi se omogućilo ocjenjivanje aktivnosti u okviru ovog ulaganja, što rezultira sljedećim:
a)prva poboljšana verzija sustava za praćenje prirode mora biti operativna;
b)objavljuju se najmanje tri izvješća o poboljšanju kvalitete prirode u staništima osjetljivima na dušik; žalitelj
c)razvija se komunikacijska strategija.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, procjena utjecaja na okoliš dovršava se u skladu s Direktivom 2011/92/EU (Direktiva o procjeni utjecaja na okoliš). Ako je provedena procjena utjecaja na okoliš, provode se potrebne mjere ublažavanja za zaštitu okoliša. Za lokacije/operacije koje se nalaze na osjetljivim područjima ili u blizini područja osjetljivih na bioraznolikost (uključujući mrežu zaštićenih područja Natura 2000, lokalitete svjetske baštine UNESCO-a i ključna područja biološke raznolikosti te druga zaštićena područja) provodi se odgovarajuća procjena u skladu s direktivama 2009/147/EZ i 92/43/EEZ, ako je primjenjivo, te se na temelju njezinih zaključaka provode potrebne mjere ublažavanja.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C1.2 I2: Program potpore za sanaciju svinjogojskih farmi
Cilj je ulaganja kratkoročno smanjiti količinu emisija amonijaka i neugodnih mirisa na područjima na kojima je koncentracija svinjogojskih farmi visoka, kao i taloženja dušika na područjima mreže Natura 2000. Bespovratna sredstva dodjeljuju se za potporu uzgajivačima svinja kako bi trajno i neopozivo zaustavili svoja svinjogojska gospodarstva na dobrovoljnoj osnovi putem:
a)trajno ukidanje njihovih prava na uzgoj svinja; žalitelj
b)obveza primatelja bespovratnih sredstava da oštete svoj proizvodni kapacitet, uključujući staje, podrume za gnoj, silose stajskog gnoja i silose za hranu za životinje.
Uzgajivači svinja primaju naknadu za predaju svojih prava na uzgoj svinja, kao i za gubitak vrijednosti proizvodne imovine. Smanjenjem populacije svinja u Nizozemskoj za najmanje 6 % na nacionalnoj razini u odnosu na 2019. ulaganjem će se smanjiti neugodnosti neugodnih mirisa koje se mogu pripisati stajskom gnoju i smanjiti emisije dušika na područjima mreže Natura 2000. Naknada se dodjeljuje za ukidanje 275 svinjogojskih gospodarstava, za koju se procjenjuje da će smanjiti emisije amonijaka za oko 900 000 kg u odnosu na 2019.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2023.
1.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
1
|
C1.1 R1 – 1
Reforma oporezivanja energije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o prilagodbi cijena poreza na energiju
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se mijenjaju tarife poreza na energiju kako slijedi:
a)
Povećava se tarifa za prvu skupinu za uporabu plina, a smanjuje se prva razredna tarifa za korištenje električne energije. Stopa tarife za plin iz prve skupine povećava se 2024. za najmanje 2,5 centa/m³ u realnim vrijednostima u odnosu na 2023., a to povećanje povećava se barem na
3,5 centa/m³ u realnim vrijednostima 2026. Prva tarifa za električnu energiju u 2024. smanjuje se za najmanje 2,5 centa/kWh u realnim vrijednostima u odnosu na 2023., a to smanjenje povećava se na najmanje 3,5 centa/kWh u realnim vrijednostima 2026.
b)Tarife za upotrebu električne energije u drugom i trećem razredu smanjuju se 2024. u odnosu na 2023. u realnim vrijednostima.
c)Struktura tarifa za energiju smanjuje se degresivnošću povećanjem stopa u najvišim skupinama potrošača plina i električne energije.
d)Godišnji paušalni iznos smanjenja poreza na energiju za potrošače električne energije utvrđuje se na najmanje 49 327 EUR po priključenju na električnu energiju 2023.
|
|
2
|
C1.1 R1 – 2
Reforma oporezivanja energije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se prilagođavaju strukturni elementi
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu zakona koji sadržava sljedeće izmjene:
a)Sustav oslobođenja i povrata poreza na energiju (na prirodni plin i električnu energiju) za
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
porezi na energiju
|
|
|
|
|
|
|
ukidaju se metalurški i mineralni procesi.
b)Oslobođenje od poreza na energiju za potrošnju prirodnog plina u proizvodnji električne energije ograničeno je na prirodni plin koji se koristi za proizvodnju električne energije isporučene mreži.
c)Ukida se snižena stopa poreza na energiju za hortikulturu stakleničkih plinova.
|
|
3
|
C1.1 R2 – 1
Uvođenje i pooštravanje pristojbe za CO2 za industriju
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se uvodi pristojba za industrijski CO2
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2021
|
Stupanje na snagu zakona o uvođenju nacionalne pristojbe za CO2 za industriju. Pristojba djeluje kao najniža cijena kojom se određuje najniža cijena za tonu emitiranog CO2: ako cijena sustava Europske unije za trgovanje emisijama (ETS) padne ispod te najniže cijene, razlika između cijene ETS-a i donje granice cijene naplaćuje se kao porez.
|
|
4
|
C1.1 R2 – 2
Uvođenje i pooštravanje pristojbe za CO2 za industriju
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se postrožuje pristojba za industrijski CO2
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se industrijski porez na CO2 povećava s 30 EUR po toni 2021. na EUR
50,10 po toni 2023. i postupno na EUR
82,80 po toni 2026. i stupanje na snagu zakonodavstva kojim se postupno smanjuje količina emisija CO2 izuzetih od industrijske pristojbe za CO2, što bi dovelo do očekivanih emisija CO2 manje od 2,4 milijuna tona 2026.
|
|
5
|
C1.1 R3 – 1
Povećanje poreza na putovanja u zračnom prometu (ATT)
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o povećanju poreza na zračni prijevoz za putnike u zračnom prometu koji putuju iz zračne luke u Nizozemskoj
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakona o povećanju poreza na zračni prijevoz za putnike koji putuju iz zračne luke u Nizozemskoj. Porez mora biti najmanje tri puta veći od poreza u 2022. (7,94 EUR po polasku po putniku u 2022.).
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
6
|
C1.1 R4 – 1
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o postupnom ukidanju oslobođenja od poreza na kupnju motornih vozila i motocikala za komercijalne kombije
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu zakona o postupnom ukidanju oslobođenja od poreza na kupnju motornih vozila i motocikala („Belasting van Personenauto’s en Motorrijwielen”, BPM) za kombije poduzetnika na fosilna goriva kako je definirano u članku 7. Zakona o PDV-u (Wet op de omzetbelasting 1968).
|
|
7
|
C1.1 R4 – 2
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Objava zakona u Službenom listu o izmjeni postojećeg poreza na automobile i kombije
|
Objava u Službenom listu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Objava u Službenom listu Zakona o izmjeni porezne osnovice za automobile i kombije od težine automobila ili kombija do broja prijeđenih kilometara. Zakon može sadržavati odredbe koje stupaju na snagu najkasnije 2030. Zakon uključuje odredbe o dodjeli odgovornosti i nadležnosti relevantnim provedbenim tijelima, koje stupaju na snagu i primjenjuju se nakon objave. Zakonom se utvrđuju specifikacije vrste sustava naplate i utvrđuje način na koji se tarifa strukturira i način na koji se utvrđuje registracija broja prijeđenih kilometara.
|
|
8
|
C1.1 R4 – 3
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Pismo Parlamentu o statusu provedbe zakona o izmjeni porezne osnovice za automobile i kombije
|
Pismo upućeno Parlamentu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
U dopisu vlade parlamentu detaljno se navode mjere koje su poduzele ovlaštene izvršne agencije za provedbu zakona o izmjeni porezne osnovice za automobile i kombije od težine automobila ili kombija do broja prijeđenih kilometara. U dopisu se opisuju sljedeći koraci provedbe u pogledu (a) sustava naplate, (b) tarifne strukture i (c) registracije broja prijeđenih kilometara kako bi se osigurala operacionalizacija u skladu sa zakonom o izmjeni postojećeg poreza na automobile i kombije.
|
|
9
|
C1.1 R5 – 1
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu.
energije
|
Pravna odredba
kojom se omogućuje njezin unos
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu Zakona o energetici kojim se integriraju
postojeći Zakon o plinu i postojeći Zakon o električnoj energiji
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
Zakon o energetici
|
|
Zakon
|
na snazi
|
|
|
|
|
|
u jedinstveni pravni okvir koji ima sljedeće značajke:
a)poboljšati sustav prikupljanja, pohrane i razmjene podataka o plinu i električnoj energiji;
b)revizija pravne osnove za intervencije pokrajinske ili središnje vlade u projekte energetske infrastrukture kako bi se optimiziralo izdavanje dozvola i provedba projekata od nacionalnog interesa – Energieprojecten van Nationale Belang (putem Nacionalnog programa koordinacije – Rijkscoördinatieregeling, RCR)
c)ažurira regulatorni okvir operatora prijenosnih sustava i operatora distribucijskih sustava;
d)reguliraju mogućnosti korisnika električne energije da postanu aktivni sudionici na energetskom tržištu dopuštanjem (a) ugovaranja više operatora na jednom priključku, (b) prodaje električne energije koju sami proizvedu, bilo putem agregacije ili ne, i (c) monetizacije fleksibilnosti krajnjih korisnika u stvarnoj potražnji putem agregacije; žalitelj
e)poboljšati zaštitu krajnjih potrošača.
|
|
10
|
C1.1 I1 – 1
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti pomorskog prometa – potpisani ugovori za kupnju novih mjesta za punjenje na moru i u pristaništu
|
Potpisani ugovori za kupnju pet novih mjesta za punjenje na moru i za kupnju pet novih mjesta za punjenje u pristaništu.
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Potpisivanje ugovora za kupnju pet novih mjesta za punjenje električnih plovila (uključujući hibridna plovila) na moru; i potpisivanje ugovora za kupnju pet novih stanica za punjenje električnom energijom za električna plovila (uključujući hibridna plovila) u pristaništu.
|
|
11
|
C1.1 I1 – 2
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti plovidbe —
Objava
|
Objavljeni natječaj(i) za kupnju
tri hitne situacije
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Objava natječaja za kupnju triju novih plovila za tegalj za hitne slučajeve koja će se upotrebljavati za
osiguravanje sigurnosti pomorskog prometa u odobalnim vjetroelektranama i oko njih
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
Odobalne vjetroelektrane
|
|
natječaj(i) za kupnju plovila za tegalj za hitne slučajeve
|
plovila za tegalj za reagiranje
|
|
|
|
|
|
poljoprivredna gospodarstva. Natječajne specifikacije sadržavaju obvezujuće kriterije prihvatljivosti koje provjerava provedbeno tijelo kako bi se osigurala usklađenost s načelom nenanošenja bitne štete, kako je navedeno u opisu ulaganja.
|
|
12
|
C1.1 I1 – 3
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti plovidbe – potpisani ugovor (potpisani ugovori) za kupnju plovila za tegalj za hitne slučajeve
|
Potpisani ugovori za kupnju triju plovila za tegalj za hitne slučajeve
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Potpisivanje ugovora za kupnju triju novih plovila za tegalj za hitne slučajeve koja će se upotrebljavati kako bi se osigurala sigurnost plovidbe u odobalnim vjetroelektranama i oko njih. Kako bi se osigurala usklađenost s načelom nenanošenja bitne štete, ugovori sadržavaju specifikacije utvrđene u opisu ulaganja.
|
|
13
|
C1.1 I1 – 4
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Razvoj i provedba poboljšanja prirode i zaštite vrsta
|
Potpisani ugovori ili sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za razvoj i provedbu poboljšanja prirode i zaštite vrsta
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Potpisani ugovori i/ili sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za razvoj mjera za poboljšanje prirode i zaštitu vrsta:
a)najmanje šest planova za zaštitu vrsta ili planova za poboljšanje prirode;
b)najmanje četiri naknadne istraživačke studije za daljnje poboljšanje planova zaštite vrsta i/ili planova za poboljšanje prirode te za uspostavu osnovnog mapiranja;
c)najmanje tri (pilot) projekta za ispitivanje aktivnosti utvrđenih u planovima zaštite vrsta i/ili planovima poboljšanja prirode i/ili naknadnim istraživačkim studijama.
Potpisani ugovori i/ili sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu sljedećih mjera za poboljšanje prirode i zaštitu vrsta:
a)najmanje dva utočišta ptica;
b)najmanje pet mjera za zaštitu malih vrsta;
c)mjere za obnovu ili poboljšanje prirode
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
u najmanje tri odobalne vjetroelektrane.
|
|
14
|
C1.1 I1 – 5
Odobalne vjetroelektrane
|
Meta
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – projekti kojima se doprinosi poboljšanju i/ili obnovi prirode u područjima mreže Natura 2000 i zaštićenim područjima i područjima koja ih okružuju u skladu s Okvirnom direktivom o pomorskoj strategiji (MSFD)
|
|
Broj projekata za koje su potpisani ugovori
|
0
|
4
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Potpisani ugovori za najmanje četiri projekta kojima se doprinosi poboljšanju i/ili obnovi prirode u područjima mreže Natura 2000, područjima koja okružuju područja mreže Natura 2000 i područjima zaštićenima Direktivom 2008/56/EZ o uspostavljanju okvira za djelovanje Zajednice u području politike morskog okoliša (Okvirna direktiva o pomorskoj strategiji). U okviru tih četiriju projekata poduzimaju se mjere koje se odnose na jedan ili više ciljeva očuvanja kako je navedeno u planovima upravljanja tim zaštićenim područjima.
|
|
15
|
C1.1 I1 – 6
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – Program za okoliš vjetra na moru (WOZEP)
|
Istraživanje ekološkog programa za energiju vjetra na moru: objavljeno sažeto izvješće
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Istraživački projekti znatno se napreduju u sljedećim istraživačkim područjima:
a)prikupljanje i modeliranje podataka o učincima odobalnih vjetroelektrana i vjetroturbina na ptice i šišmiše;
b)učinke odobalnih vjetroelektrana (faza izgradnje i operativna faza) na morske sisavce;
c)učinke odobalnih vjetroelektrana na ekosustav Sjevernog mora, uključujući dostupnost hrane i prikladnost staništa za zaštićene vrste ptica, šišmiša i morskih sisavaca; žalitelj
d)procjene kumulativnog učinka za izračun
učinci planiranih i postojećih vjetroelektrana na
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
zaštićene vrste.
Dostavlja se sažetak istraživačkih projekata u obliku izvješća; temelji se na dostupnim rezultatima prethodno navedenih projekata.
|
|
16
|
C1.1 I1 – 7
Odobalne vjetroelektrane
|
Meta
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – Digitalizacija postaja za praćenje Sjevernog mora
|
|
Broj ugrađenih i operativnih postaja za praćenje
|
0
|
12
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Moraju biti postavljene i operativne najmanje dvije stanice za statičko praćenje i najmanje 10 pokretnih mjernih postaja.
|
|
17
|
C1.1 I1 – 8
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – sporazumi o upravljanju za planove ulaganja u površine
|
Potpisani sporazumi o upravljanju
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Ministarstvo gospodarstva i klimatske politike i svaka od regija s odobalnim iskrcajnim mjestima (Borssele, Maasvlakte, Noordzeekanaalgebied i Eemshaven) potpisuju sporazum o upravljanju. Ti sporazumi sadržavaju barem:
a)Prava i odgovornosti stranaka i dionika uključenih u sustav upravljanja ulaganjima u regijama u kojima se nalaze mjesta za slijetanje energije vjetra na moru;
b)Specifikaciju infrastrukture potrebne za zelenu energiju i njezinih posljedica za svaku regiju;
c)Iznos dodijeljen regiji za mjere za ublažavanje negativnih učinaka odobalnih vjetroelektrana na kvalitetu životnog okoliša u regiji;
d)Vrstu predviđenih mjera ublažavanja; žalitelj
e)Specifikacija da se procjena utjecaja na okoliš (EIA) mora dovršiti u skladu s Direktivom 2011/92/EU
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Direktiva o procjeni utjecaja na okoliš). Ako je provedena procjena utjecaja na okoliš, provode se potrebne mjere ublažavanja za zaštitu okoliša. Za lokacije/operacije koje se nalaze na osjetljivim područjima ili u blizini područja osjetljivih na bioraznolikost (uključujući mrežu zaštićenih područja Natura 2000, lokalitete svjetske baštine UNESCO-a i ključna područja biološke raznolikosti te druga zaštićena područja) provodi se odgovarajuća procjena u skladu s direktivama 2009/147/EZ i 92/43/EEZ, ako je primjenjivo, te se na temelju njezinih zaključaka provode potrebne mjere ublažavanja.
|
|
18
|
C1.1 I1 – 9
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – administrativni sporazumi za planove ulaganja u površinu
|
Potpisani administrativni sporazumi
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Potpisuju se administrativni sporazumi između Ministarstva gospodarstva i klimatske politike i svake od regija s iskrcajnim mjestima energije vjetra na moru (Borssele, Maasvlakte, Noordzeekanaalgebied i Eemshaven). Ti sporazumi sadržavaju pakete mjera koje treba provesti u regijama kako bi se ublažili negativni utjecaji odobalnih vjetroelektrana na kvalitetu fizičkog životnog okruženja i odgovarajuću obvezu financiranja. Svi administrativni sporazumi zajedno uključuju barem sljedeće mjere:
a)Zaštita od zvuka za visokonaponske stanice
b)Zelene i/ili rekreacijske prostore kao što su šume ili parkovi
c)Poboljšanje lokalne infrastrukture za mobilnost kao što su biciklističke ili pješačke staze
d)Javni informacijski centri za energetsku tranziciju.
Najmanje 200 000 000 EUR preuzima
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ministarstvo gospodarstva i klimatske politike za sve mjere poduzete zajedno.
|
|
19
|
C1.1 I1 – 10
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – paket mjera za ekološki impuls u Waddenskom moru
|
Donesena odluka (odluke) o paketu mjera za ekološko impulsno more (Wedden Sea)
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2025
|
Odluku/odluke o paketu mjera za ekološko impulsno more u Waddenskom moru donosi Odbor za politiku regije Wadden, koji se sastoji od predstavnika nacionalnih i regionalnih vlada. Paket mjera za ekološko iskopavanje Waddensko more obuhvaća mjere kojima se podupiru:
a)Provedba II. faze Akcijskog plana za uzgoj ptica2;
b)Provedba cjelovitog plana upravljanja3 tijela za upravljanje vodama Wadden, kojim se podupire podvodna biološka raznolikost, kao što su oporavak morskih algi oko tvrdih struktura pod utjecajem čovjeka pod vodom i obalama dagnji, praćenje, jačanje slanih močvara te nadzor i provedba;
c)Oporavak prirode u područjima u kojima je morska voda zahvaćena slatkom vodom; žalitelj
d)Istraživanje kumulativnih učinaka ljudskih pritisaka u Waddenskom moru i ekoloških učinaka klimatskih promjena.
Te odluke uključuju i obvezu financiranja koja odgovara tim djelovanjima.
Ministarstvo gospodarstva i klimatske politike dodjeljuje najmanje 17 000 000 EUR za
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
sve mjere.
|
|
20
|
C1.1 I1 – 11
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – Naknada i ublažavanje salinizacije poljoprivrednog zemljišta
|
Donesena odluka/odluke o Političkom odboru za regiju Wadden Sea
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2025
|
Politički odbor za regiju Wadden Sea odlučuje o postupcima za naknadu i ublažavanje salinizacije poljoprivrednog zemljišta. Najmanje EUR
Ministarstvo gospodarstva i klimatske politike preuzima obveze za 4875000 za sva djelovanja.
|
|
21
|
C1.1 I2 – 1
Zelena energija vodika
|
Prekretnica
|
Objava programa ljudskog kapitala za povećanje ponude vještina u području zelenog vodika
|
Donošenje i objava Programa ljudskog kapitala za povećanje ponude vještina u području zelenog vodika
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Vlada donosi i objavljuje plan ljudskog kapitala za povećanje ponude vještina u području zelenog vodika. U tom se programu utvrđuje akcijski plan za uspostavu najmanje pet regionalnih zajednica za učenje, materijala za tečajeve i događanja ili centara za olakšavanje razmjene između poduzeća i obrazovnih ili istraživačkih ustanova.
|
|
22
|
C1.1 I2 – 2
Zelena energija vodika
|
Meta
|
Potpisani sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za demonstracijske objekte za inovativnu tehnologiju zelenog vodika
|
|
Broj potpisanih sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava
|
0
|
2
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Potpisivanje sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava za izgradnju najmanje dvaju demonstracijskih postrojenja za inovativne tehnologije zelenog vodika kako bi se dokazala izvedivost velike elektrolize i uvođenja vodika. Kako bi se osigurala usklađenost s načelom nenanošenja bitne štete, sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava sadržavaju specifikacije utvrđene u opisu ulaganja.
|
|
23
|
C1.1 I2 – 3
Zelena energija vodika
|
Meta
|
Potpisani sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za istraživačke projekte u području zelenog vodika
|
|
Broj potpisanih sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava
|
0
|
3
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Potpisivanje sporazuma o dodjeli bespovratnih sredstava za najmanje tri istraživačka projekta usmjerena na proizvodnju, skladištenje, transport ili upotrebu zelenog vodika. Kako bi se osigurala usklađenost s načelom nenanošenja bitne štete, sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava sadržavaju specifikacije utvrđene u opisu ulaganja.
|
|
24
|
C1.1 I3 – 1
Unutarnja
|
Meta
|
Kilovatsati
(kWh) električne energije
|
|
kWh
|
0
|
150
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Modularni spremnici za energiju (MEC-ovi) s ukupnim
kapacitet od najmanje 150 kWh mora raditi s priključnim stanicama. MEC-ovi su:
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
energetska tranzicija plovnih putova, projekt ZES
|
|
koju pružaju operativni modularni spremnici za energiju
|
|
|
|
|
|
|
zamjenjivi spremnici za energiju koji se pune električnom energijom iz obnovljivih izvora u skladu s Direktivom (EU) 2018/2001 o energiji iz obnovljivih izvora (RED II) i prikladni za ugradnju u nova i postojeća plovila unutarnje plovidbe.
|
|
25
|
C1.1 I3 – 2
Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt ZES
|
Meta
|
Broj operativnih mjesta utovara
|
|
Broj operativnih mjesta utovara
|
0
|
14
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Operativno je 14 mjesta utovara plovila. Mjesta utovara upotrebljavaju se za punjenje modularnih spremnika za energiju. Zapovjednici moraju moći razmjenjivati MEC-ove na bilo kojem od 14 mjesta utovara. Ta mjesta opterećenja moraju biti opremljena „otvorenom pristupnom” mrežom koja se može upotrebljavati za stabilizaciju elektroenergetske mreže ili za osiguravanje lokalne i privremene potražnje za električnom energijom.
|
|
26
|
C1.1 I3 – 3
Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt ZES
|
Meta
|
Ukupna tonaža brodova pretvorena u nultu stopu emisija
|
|
Ukupna tonaža izmjerena u dvadeseterostrukim ekvivalentnim jedinicama (TEU)
|
0
|
6161
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Brodovi čija tonaža iznosi najmanje 6161 TEU pretvaraju se u potpuno električna plovila unutarnje plovidbe s nultim emisijama na električni pogon.
|
|
27
|
C1.1 I4 – 1
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Detaljan dizajn turboventilatora za izgaranje vodika
|
Dovršena završna detaljna konstrukcija turboventilatora za izgaranje vodika
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dovršava se konačna detaljna konstrukcija turboventilatora s unutarnjim izgaranjem vodika „H2-turbofan Ombouw”. Konačni detaljni projekt mora biti za jedan od motora Fokkera 100 s komorama za izgaranje pogodnima za uporabu tekućeg vodika.
Konačni detaljni projekt omogućuje detaljno razumijevanje:
a)predviđena arhitektura zrakoplovnog sustava;
b)značajke modifikacije turboventilatorskog motora;
c)značajke podsustava za skladištenje i distribuciju vodika; žalitelj
d)značajke povezane kontrole
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
sustavi
|
|
28
|
C1.1 I4 – 2
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Detaljan dizajn električnog pogona na vodikovu gorivnu ćeliju
|
Dovršena konačna detaljna konstrukcija električnog pogonskog sustava s vodikovim gorivnim ćelijama
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dovršava se konačna detaljna konstrukcija električnog pogonskog sustava gorivnih ćelija „Pogonski pogonski sklop i sustav za pohranu vodika”. Konačnim detaljnim projektom osigurava se električni pogonski sustav vodikovih gorivnih ćelija za primjenu na zrakoplovu CS-23 koji se može certificirati.
Konačni detaljni projekt omogućuje detaljno razumijevanje:
a)predviđena arhitektura zrakoplovnog sustava;
b)karakteristike pogonskog sklopa vodik-to-električni, uključujući ključne sastavne dijelove kao što su gorivna ćelija i električni motor;
c)značajke podsustava za skladištenje i distribuciju vodika; žalitelj
d)značajke povezanih sustava kontrole.
|
|
29
|
C1.1 I4 – 3
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Radna skupina za strateško promišljanje „Faring Vision”
|
Radna skupina za strateško promišljanje „Faring Vision” i prvi objavljeni plan
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Zrakoplovna klima zahvalila je „Vizija letenja” mora biti operativna, što je vidljivo iz objave njegova prvog tehnološkog plana za klimatski neutralno zrakoplovstvo. Tim se planom utvrđuju:
a)potencijalna dugoročna rješenja za izazove povezane s klimatski neutralnim letenjem; žalitelj
b)potrebe za istraživanjem i tehnološkim razvojem u cijeloj industriji.
|
|
30
|
C1.2 I1 – 1
|
Meta
|
Kvalitet
poboljšanje
|
|
Dnevni broj
hektara
|
0
|
101 924
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Pokrajine provode pet vrsta kvalitete
mjere za poboljšanje mreže Natura 2000 i oko nje
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
Program za prirodu
|
|
provedene mjere u područjima mreže Natura 2000 i oko njih
|
|
poboljšana
|
|
|
|
|
područja:
a)poboljšanje kvalitete prirode;
b)hidrološke mjere;
c)očuvanje i optimizacija rasporeda prirodnih područja;
d)prijelazna područja, uključujući povezanost područja;
e)druga djelovanja, kao što su rekreacijsko zoniranje ili kontrola invazivnih vrsta.
Osim toga, pokrajine provode mjere pošumljavanja kako bi nadoknadile gubitak šuma u određenim područjima.
Mjerama se poboljšava kvaliteta od ukupno najmanje 101924 hektara prirode. Različite mjere koje se provode na istom području mogu kumulativno doprinijeti cilju poboljšanja od najmanje 101924 hektara.
|
|
31
|
C1.2 I1 – 2
Program za prirodu
|
Meta
|
Ubrzana obnova prirode koju provode organizacije za upravljanje zemljištem
|
|
Iznos u EUR
|
0
|
49 410 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Organizacije za upravljanje zemljištem provode mjere za poboljšanje kvalitete prirode u područjima mreže Natura 2000 i oko njih. Nizozemska agencija za poduzetništvo (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland) u ime Ministarstva poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane dodjeljuje najmanje 49 410 000 EUR organizacijama za upravljanje zemljištem za provedbu tih mjera.
|
|
32
|
C1.2 I1 – 3
Program za prirodu
|
Meta
|
Poboljšanje kvalitete riječne prirode i upravljanja na cesti
|
|
Iznos u EUR
|
0
|
29 610 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Glavna uprava za javne radove i upravljanje vodama (Rijkswaterstaat) provodi tri vrste mjera za poboljšanje upravljanja riječnom prirodom i cestovnom infrastrukturom:
a)Povećanje održivosti upravljanja vodama;
b)Poduzimanje hidroloških i drugih mjera planiranja;
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
C)
Preoblikovanje ili poboljšanje kvalitete infrastrukture.
Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane izdvojit će najmanje 29 610 000 EUR Glavnoj upravi za javne radove i upravljanje vodama (Rijkswaterstaat) za provedbu tih mjera.
|
|
33
|
C1.2 I1 – 4
Program za prirodu
|
Meta
|
Djelovanja kojima se doprinosi praćenju i razvoju baze znanja za program Priroda
|
|
Iznos u EUR
|
0
|
18 800 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Ministarstvo poljoprivrede, prirode i kvalitete hrane izdvojit će najmanje 18 800 000 EUR za potporu aktivnostima koje se uglavnom odnose na razvoj znanja o obnovi prirode (uključujući poboljšanje Mreže znanja za oporavak i upravljanje prirodom, OBN), komunikaciju i upravljanje dionicima te prilagodbu postojećeg praćenja prirode kako bi se omogućilo ocjenjivanje aktivnosti u okviru ovog ulaganja, što rezultira:
a)Prva poboljšana verzija sustava za praćenje prirode mora biti operativna;
b)Objavljuju se najmanje tri izvješća o poboljšanju kvalitete prirode u staništima osjetljivima na dušik; žalitelj
c)Razvija se komunikacijska strategija.
|
|
34
|
C1.2 I2 – 1
Program potpore za sanaciju svinjogojskih farmi
|
Meta
|
Broj završenih svinjogojskih mjesta
|
|
Broj završenih svinjogojskih mjesta
|
0
|
275
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Naknada se dodjeljuje za ukidanje 275 svinjogojskih gospodarstava, čime se populacija svinja smanjuje za najmanje 6 % na nacionalnoj razini u odnosu na 2019. Zbog zatvaranja 275 mjesta za uzgoj svinja procjenjuje se da će se emisije amonijaka smanjiti za oko 900 000 kg u odnosu na 2019.
|
B.SASTAVNICA 2: UBRZAVANJE DIGITALNE TRANSFORMACIJE
Cilj je te komponente nizozemskog plana za oporavak i otpornost ubrzati digitalnu tranziciju nizozemskog gospodarstva. Komponenta uključuje paket od devet ulaganja i jednu reformu čiji je cilj i. promicanje razvoja inovativnih tehnologija i digitalnih vještina, ii. prilagodba mobilnosti budućim potrebama i iii. ubrzavanje digitalizacije nizozemske središnje vlade.
Cilj je komponente pridonijeti provedbi preporuka za Nizozemsku, posebno usmjeravanju ulaganja na digitalnu tranziciju (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2020.) i smanjenju prometnih uskih grla (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
2.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje C2.1 I1: Kvantna delta NL
Cilj je ovog programa ulaganja i. ubrzati razvoj primjena kvantne tehnologije, ii. razviti, privući i zadržati talente i iii. potaknuti razvoj i osnivanje novih poduzeća u području kvantne tehnologije u Nizozemskoj.
Cilj je ulaganja ulaganje u istraživanje i razvoj kvantnih računala, kvantnih mreža i kvantnih senzora te se njime pruža financijska potpora za prvu i drugu fazu akcijskog plana koji je objavila Quantum Delta NL. Završetak tih dviju faza podrazumijeva najmanje:
a)razvoj predsjemenog objekta za novoosnovana poduzeća;
b)razvoj komunikacijske mreže za istraživanje i razvoj u području
kvantna tehnologija („kvantna nizozemska mreža za istraživanje i razvoj”);
c)ulaganja u čista sobu Nanolab; žalitelj
d)dodjela doktorskih stipendija u području kvantne tehnologije.
Kako bi se osigurala usklađenost mjere s Tehničkim smjernicama o primjeni načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva isključuju iz prihvatljivosti razvoj rješenja, procesa, tehnologija i objekata povezanih sa sljedećim popisom aktivnosti i imovine: i. djelatnosti i imovinu povezane s fosilnim gorivima, uključujući upotrebu na kraju proizvodnog lanca4; ii. aktivnosti i imovina u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti5; iii. djelatnosti i imovinu povezane s odlagalištima otpada, spalionicama6 i postrojenjima za mehaničko-biološku obradu7; žalitelj
4 Osim projekata u okviru ove mjere u području proizvodnje električne i/ili toplinske energije, kao i povezane infrastrukture za prijenos i distribuciju prirodnog plina, koji su u skladu s uvjetima utvrđenima u Prilogu III. Tehničkim smjernicama o primjeni načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Ako se djelatnošću koja se podupire postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti, navodi se objašnjenje razloga zbog kojih to nije moguće. Referentne vrijednosti za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica za aktivnosti obuhvaćene područjem primjene sustava trgovanja emisijama, kako je utvrđeno u Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/447.
6 To se izuzeće ne primjenjuje na djelovanja u okviru ove mjere u postrojenjima koja su isključivo namijenjena obradi opasnog otpada koji se ne može reciklirati ni na postojeća postrojenja ako su djelovanja u okviru ove mjere namijenjena povećanju energetske učinkovitosti, hvatanju ispušnih plinova za skladištenje ili uporabu ili oporabi materijala iz pepela za spaljivanje, pod uvjetom da takve aktivnosti u okviru ove mjere ne dovode do povećanja kapaciteta postrojenja za obradu otpada ili produljenja životnog vijeka postrojenja; za koje postoje dokazi na razini postrojenja.
7 To se izuzeće ne primjenjuje na djelovanja u okviru ove mjere u postojećim postrojenjima za mehaničko-biološku obradu ako su aktivnosti u okviru ove mjere namijenjene povećanju energetske učinkovitosti ili naknadnom opremanju postupaka recikliranja odvojenog otpada na
(IV)djelatnosti i imovina u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. Tim se opisom poslova dodatno zahtijeva odabir samo onih aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C2.1 I2: UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
Cilj je ulaganja razviti i iskoristiti potencijal umjetne inteligencije za nizozemsko gospodarstvo i društvo. Cilj je ulaganja ukloniti uska grla koja ograničavaju raširenu primjenu rješenja umjetne inteligencije, kao što su spora brzina inovacija, ograničena širina baze znanja, niska ponuda osposobljavanja u području umjetne inteligencije na tržištu rada, ograničena uključenost šireg društva i nedostatak rješenja za razmjenu podataka.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)razvoj metoda za uvođenje pouzdanih i antropocentričnih UI sustava;
b)poboljšanje razine znanja o umjetnoj inteligenciji dodjelom stipendija za imenovanje doktorskih kandidata i postdoktorskih istraživača u području umjetne inteligencije;
c)dodjela četiriju bespovratnih sredstava za projekte istraživanja i razvoja za razvoj inovativnih aplikacija umjetne inteligencije; žalitelj
d)realizacija šest primijenjenih zajednica za učenje u području umjetne inteligencije.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2026. Ulaganje C2.1 I3: Poticaj za digitalno obrazovanje
Cilj je ovog programa ulaganja dodatno iskoristiti mogućnosti digitalizacije za strukovno i visoko obrazovanje te poboljšati digitalne vještine učenika i nastavnika. Cilj je ulaganja okupiti ustanove strukovnog i visokog obrazovanja u Nizozemskoj kako bi se uspostavila standardizirana, sigurna i pouzdana sektorska infrastruktura informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) i sektorska infrastruktura znanja.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za razvoj:
a)nacionalni osnovni instrument za razmjenu digitalnih nastavnih materijala;
b)centri za poučavanje i učenje koji studentima, predavačima i istraživačima mogu pružiti potporu u pogledu digitalnih nastavnih materijala; žalitelj
c)sustav za pohranu podataka o učenicima i siguran pristup tim podacima.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025. Ulaganje C2.1 I4: Logistika digitalne infrastrukture
Cilj je ovog programa ulaganja ubrzati i olakšati digitalizaciju sektora logistike.
uspostavom pouzdane, decentralizirane organizirane podatkovne infrastrukture za razmjenu komercijalno osjetljivih logističkih podataka među subjektima u lancu opskrbe u sektoru logistike.
Programom se pruža potpora ulaganjima za:
a)razvoj osnovne podatkovne infrastrukture za Nizozemsku. Osnovna podatkovna infrastruktura definira se kao skup načela i sporazuma koji strankama sudionicama omogućuju zajednički razvoj određene IT mreže.
kompost biootpada i anaerobne razgradnje biootpada, pod uvjetom da takve aktivnosti u okviru ove mjere ne dovode do povećanja
kapacitet pogona za preradu otpada ili produljenje životnog vijeka postrojenja; za koje postoje dokazi na razini postrojenja.
Osnovna podatkovna infrastruktura mora biti u skladu s najmanje 80 % minimalnih zahtjeva referentne arhitekture koju je definiralo Ministarstvo infrastrukture i vodnog gospodarstva;
b)razvoj radnog paketa za digitalnu spremnost kako bi se povećala digitalna spremnost nizozemskog sektora logistike; žalitelj
c)dovršetak najmanje četiri živa laboratorija, tj. povezivanje njihovih podatkovnih usluga s osnovnom podatkovnom infrastrukturom.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C2.2 I1: Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
Cilj je ovog ulaganja pridonijeti zamjeni postojeće analogne zaštite vlaka.
sustav s europskim digitalnim standardom za zaštitu i kontrolu vlakova, Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS).
Ulaganjem se pruža financijska potpora sljedećim projektima:
a)Planska studija za dionicu Kijfhoek-belgijska granica: razvoj projekta željezničkog prometa (željeznički Verkeers Technisch Ontwerpen, RVTO). Projekt željezničkog prometa mora pokazati da su potrebne prilagodbe upravljanja prometom u skladu s relevantnim zakonodavstvom i propisima o sigurnosti i interoperabilnosti željeznica;
b)Planska studija za dionicu sjeverne Nizozemske: razvoj funkcionalno integriranog projektiranja sustava i projekta željezničkog prometa (RVTO). Projekt željezničkog prometa mora pokazati da su potrebne prilagodbe upravljanja prometom u skladu s relevantnim zakonodavstvom i propisima o sigurnosti i interoperabilnosti željeznica te da je izrađen pripadajući funkcionalni integrirani projekt sustava;
c)Projekt obnove radijske mreže GSM-Rail: bazne primopredajne stanice (stupovi GSM-Rail) moraju biti sposobne raditi u okviru sustava ERTMS;
d)Prilagoditi posebne aplikacije informacijske tehnologije (IT) za uvođenje ERTMS-a: IT logistički sustavi unutar upravitelja infrastrukture ProRail prilagođavaju se, uključujući ponovno pisanje ili ažuriranje relevantnih IT aplikacija, kako bi mogli primati i obrađivati točne informacije o sigurnosti željeznica i informacije o sigurnosti interoperabilnosti (informacije ERTMS-a/središnjeg sigurnosnog sustava (CSS)) nakon uvođenja ERTMS-a; žalitelj
e)Središnji sigurnosni sustav ERTMS: CSS postaje operativan za ERTMS za ProRail. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje C2.2 I2: Sigurna, pametna i održiva mobilnost
Cilj je ulaganja ojačati prelazak na sigurnu, pametnu i održivu mobilnost optimizacijom upotrebe postojećih infrastrukturnih mreža.
Ulaganjem se pruža financijska potpora sljedećim djelovanjima:
a)ugradnju najmanje 450 inteligentnih uređaja za kontrolu prometa, tj. uređaja koji se mogu digitalno povezati sa sudionicima u cestovnom prometu (Intelligente Verkeersregelinstallaties);
b)uvođenje prioritetnih usluga sigurnosti za sudionike u cestovnom prometu, pri čemu ugovorne stranke, tj. pružatelji sigurnosnih usluga, sudionicima u cestovnom prometu pružaju digitalne poruke o opasnim situacijama na cesti;
c)razvoj nacionalne „digitalne infrastrukture za buduću otpornu mobilnost” (DITM), koja služi kao temelj za razvoj i provedbu prilagodljivog kooperativnog, povezanog i automatiziranog sustava mobilnosti (CCAM); žalitelj
d)razvoj platforme nacionalne pristupne točke za podatke o mobilnosti (NTM), uključujući internetsku objavu 20 skupova podataka o mobilnosti.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C2.2 I3: Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
Cilj je ulaganja zamijeniti postojeće postaje uz ceste (WKS), tj. uređaje pored cestovnih traka koji mogu komunicirati s elektroničkim prometnim znakovima, inteligentnim postajama uz cestu (iWKS) s povećanim funkcijama. Inteligentnim postajama uz ceste nastoji se smanjiti zagušenje i poboljšati protok prometa bržim upozoravanjem na incidente i prometne gužve te boljim i bržim širenjem cestovnog prometa na alternativnim rutama. Osim toga, cilj je inteligentnih postaja uz cestu biti učinkovitije i trajnije te zahtijevati manje održavanja od postojećih postaja uz cestu.
Ulaganjem se osigurava financijska potpora za instalaciju 1906. iWKS-a. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma C2.3. R1: Upravljanje javnim informacijama (Zakon o otvorenoj vladi)
Cilj je te reforme revidirati način na koji javna uprava upravlja informacijama kako bi se poboljšala njezina transparentnost i otvorenost stupanjem na snagu Zakona o otvorenoj upravi (Wet open overheid, WOO). Zakonom o otvorenoj vladi povećat će se transparentnost javnih tijela i polujavnih tijela osiguravanjem lakšeg pronalaska informacija javnog sektora, njihove kompatibilnosti i digitalnog pristupa građanima, tisku i medijima, zastupnicima u parlamentu i njihovu osoblju.
Reforma uključuje sljedeće elemente:
a)stupanje na snagu Zakona o otvorenoj upravi;
b)obvezu organizacija središnje vlasti i autonomnih upravnih tijela i agencija da podnesu akcijske planove za poboljšanje digitalne dostupnosti informacijskih sustava javnih organizacija kako bi se postigla transparentnost; žalitelj
c)povezivanje upravnih tijela s digitalnom infrastrukturom koju održava Ministarstvo unutarnjih poslova i odnosa u Kraljevini, a koja omogućuje javni pristup najmanje 330000 dokumenata.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C2.3 I1: Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
To je ulaganje dio šireg skupa informatičkih projekata usmjerenih na obnovu infrastrukture informacijske tehnologije (IT) Ministarstva obrane. Cilj je ulaganja omogućiti Ministarstvu obrane da upotrebljava pouzdane, sigurne, fleksibilne i fleksibilne sustave otporne na promjene u budućnosti. U okviru nizozemskog plana za oporavak i otpornost provodi se nekoliko projekata koji nisu izravno povezani s operacijama s vojnim ili obrambenim implikacijama, uključujući informacijsku sigurnost, pozivne centre i informacijske pultove te sigurnu komunikaciju s trećim stranama.
Ulaganjem se pruža financijska potpora:
a)razviti mjere za kibersigurnost, uključujući i. osnivanje centra za sigurnosne operacije, ii. uvođenje sustava za identifikaciju i upravljanje pristupom za suradnju s trećim stranama, iii. provedbu rješenja za razmjenu certificiranih i provjerenih niskoklasificiranih i visokoklasificiranih podataka; i iv. uvođenje rješenja za kontrolu digitalnog pristupa podatkovnim centrima;
b)omogućiti najmanje 500 civilnog osoblja Ministarstva obrane da radi na daljinu putem sigurne mreže koja omogućuje sredstva komunikacije (npr. govor, videozapis i razgovor), izgradnju virtualnih radnih mjesta uživo, stvaranje jedinstvenih prostora za suradnju; žalitelj
c)modernizirati mrežnu opremu na fizičkim lokacijama, povećati širinu pojasa mreže kako bi se osigurala dostatna kvaliteta mreže za aplikacije kojima se koristi civilno osoblje Ministarstva obrane i prijeći pozadinske aplikacije na novu infrastrukturu podatkovnih centara i platforme za smještaj informacija na poslužitelju.
d)dodatno poboljšati sigurnost rada na daljinu za najmanje 500 civilnog osoblja Ministarstva obrane uspostavom obnovljenog kontaktnog centra i pristupom osnovnim aplikacijama.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2026. Ulaganje C2.3 I2: Digitalizacija kaznenopravnog lanca
Cilj je ulaganja poboljšati učinkovitost kaznenopravnog lanca zamjenom papirologije u postojećim postupcima digitalnim sredstvima i osiguravanjem trajnog pristupa relevantnim informacijama.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)razvoj portala koji građanima omogućuje izvršavanje radnji u kaznenim postupcima, uključujući podnošenje prijava; žalitelj
b)poboljšanje postojećih sustava informacijske tehnologije (IT) u kaznenopravnom lancu kako bi se dionicima (tj. policiji, državnom odvjetništvu i pravosuđu) omogućilo digitalno rješavanje kaznenih predmeta u kategoriji „često kazneno djelo”; i omogućiti dionicima pristup videozapisima i audiomaterijalima povezanima sa slučajevima iz kategorije „često kazneno djelo”.
Za osmišljavanje i provedbu ove mjere osigurava se sudjelovanje pravosudnog tijela.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
2.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
35
|
C2.1 I1 – 1
Kvantna delta NL
|
Prekretnica
|
Uspostava kvantne delte NL
|
Potpora dodijeljena poduzetniku Quantum Delta NL i objava akcijskog plana
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Kvantnoj delti NL dodjeljuje se potpora u okviru Nacionalnog fonda za rast radi poticanja kvantnog računalstva i umrežavanja te podupiranja istraživanja i razvoja vještina u kvantnom području. Kvantna delta NL objavljuje detaljan akcijski plan izrađen u fazama.
Usklađenost s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) osigurava se upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
|
|
36
|
C2.1 I1 – 2
Kvantna delta NL
|
Prekretnica
|
Kvantna delta NL
|
Završetak prve i druge faze akcijskog plana
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Kvantna Delta NL mora u potpunosti provesti prve dvije faze svojeg plana ( osim QCINeda koji se financira iz programa Digitalna Europa), kako je dostavljen Nacionalnom fondu za rast. Te faze uključuju barem uspostavu predsjemenog objekta za novoosnovana poduzeća, razvoj kvantne mreže za istraživanje i razvoj u Nizozemskoj, dodjelu doktorskih stipendija u području kvantne tehnologije i ulaganja u čista soba Nanolab.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
37
|
C2.1 I2 – 1
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Dodjela bespovratnih sredstava za stipendije
|
|
Broj
|
0
|
13
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Za imenovanje doktorskih kandidata i postdoktorskih istraživača u području umjetne inteligencije dodjeljuje se 13 stipendija.
|
|
38
|
C2.1 I2 – 2
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
ELSA AI
istraživački laboratoriji djeluju
|
|
Broj
|
0
|
4
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
U radu moraju biti najmanje četiri nova istraživačka laboratorija za umjetnu inteligenciju na temelju etičkih, pravnih i društvenih aspekata (ELSA) za razvoj metoda za uvođenje pouzdanih i antropocentričnih UI sustava.
|
|
39
|
C2.1 I2 – 3
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Dodijeljeni projekti u području istraživanja i razvoja
|
|
Broj
|
0
|
4
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dodjeljuju se najmanje četiri bespovratna sredstva za projekte istraživanja i razvoja za razvoj inovativnih aplikacija umjetne inteligencije.
|
|
40
|
C2.1 I2 – 4
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Provedba zajednica za učenje u području umjetne inteligencije
|
|
Broj
|
0
|
6
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Najmanje šest zajednica za učenje o umjetnoj inteligenciji djeluje u obliku javno-privatnih partnerstava u okviru UI-ja Ned. Zajednica za učenje o umjetnoj inteligenciji nastoji poduzećima, obrazovnim ustanovama i inovacijskim laboratorijima omogućiti suradnju na tome kako se rješenja umjetne inteligencije mogu primijeniti u praksi.
|
|
41
|
C2.1 I3 – 1
Digitalno obrazovanje
|
Prekretnica
|
Jedinstvena platforma za pristup digitalnom učenju
izrađeni materijali
|
Jedinstvena platforma operativna je i digitalni identitet
rješenje za učenike
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Uspostavit će se jedinstvena platforma za pronalaženje, dijeljenje i ponovnu upotrebu digitalnih nastavnih materijala za strukovno obrazovanje.
obrazovanje (MBO), sveučilišta
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
impuls
|
|
te operativno i digitalno rješenje za studente u upotrebi
|
u uporabi
|
|
|
|
|
|
primijenjene znanosti (HBO) i istraživačka sveučilišta (WO). Platforma je operativna, što znači:
a)platforma je dostupna na internetu;
b)studenti i nastavno osoblje iz pridruženih obrazovnih ustanova mogu se prijaviti i imati pristup digitalnim nastavnim materijalima.
Rješenje za digitalni identitet za studente upotrebljavaju studenti u strukovnom obrazovanju (MBO), sveučilištima primijenjenih znanosti (HBO) i istraživačkim sveučilištima (WO). Rješenje za digitalni identitet za studente omogućuje identifikaciju i odobravanje studenata, razmjenu informacija o studentima među obrazovnim ustanovama i pohranu informacija o studentima.
|
|
42
|
C2.1 I3 – 2
Poticaj za digitalno obrazovanje
|
Meta
|
Operativni centri za poučavanje i učenje
|
|
Broj
|
0
|
20
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
20 centara za poučavanje i učenje (CTL) djeluje u području strukovnog obrazovanja (MBO), sveučilišta primijenjenih znanosti (HBO) ili istraživačkih sveučilišta (WO).
CTL je operativan, što znači da su jedna ili više obrazovnih ustanova uspostavile fizičku lokaciju na kojoj studenti, predavači i istraživači primaju potporu u vezi s digitalnim nastavnim materijalima.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
43
|
C2.1. I4 – 1
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Razvijena osnovna podatkovna infrastruktura
|
|
Postotak
|
0
|
80
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Razvija se osnovna podatkovna infrastruktura koja mora biti najmanje 80 % u skladu s minimalnim zahtjevima referentne arhitekture koju je definiralo Ministarstvo infrastrukture i vodnog gospodarstva. Usklađenost se ocjenjuje vanjskom revizijom.
|
|
44
|
C2.1 I4 – 2
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Povećana je digitalna spremnost u sektoru logistike
|
|
Postotak digitalne spremnosti
|
10
|
30
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Razvit će se i provesti radni paket za digitalnu spremnost kako bi se poboljšanjem digitalnih vještina u tom sektoru povećala digitalna spremnost nizozemskog sektora logistike.
Radnim paketom postiže se digitalna spremnost od 30 %, izračunana u skladu s metodologijom razvijenom u tu svrhu u okviru Programa logistike digitalne infrastrukture. Evofenedex je 2021. utvrdio osnovnu razinu od 10 % digitalne spremnosti.
|
|
45
|
C2.1 I4 – 3
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Završeni živi laboratoriji
|
|
Broj
|
0
|
4
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Moraju biti dovršena najmanje četiri živa laboratorija. Živi laboratoriji smatraju se dovršenima kada su njihove podatkovne usluge povezane s osnovnom podatkovnom infrastrukturom.
|
|
46
|
C2.2 I1 – 1
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom
|
Prekretnica
|
ERTMS
završena studija planiranja Kijfhoek-Belgijska granica
|
Projektiranje željezničkog prometa dovršeno
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Projekt željezničkog prometa dovršava se kao dio planske studije na dionici kolosijeka između Kijfhoeka i belgijske granice. Projekt željezničkog prometa mora pokazati da su potrebne prilagodbe upravljanja prometom u skladu s
s relevantnim zakonodavstvom i
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
(ERTMS)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Uredbe o sigurnosti i interoperabilnosti željeznica.
|
|
47
|
C2.2 I1 – 2
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Prekretnica
|
ERTMS
završena studija planiranja za Sjevernu Nizozemsku
|
Dovršeno funkcionalno integrirano projektiranje sustava i željeznički promet
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Funkcionalno integrirano projektiranje sustava i projektiranje željezničkog prometa dovršavaju se kao dio planske studije na dionicama željezničkih pruga u Sjevernoj Nizozemskoj. Projekt željezničkog prometa mora pokazati da su potrebne prilagodbe upravljanja prometom u skladu s relevantnim zakonodavstvom i propisima o sigurnosti i interoperabilnosti željeznica te da je izrađeno povezano funkcionalno integrirano projektiranje sustava.
|
|
48
|
C2.2 I1 – 3
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Meta
|
Broj stupova GSM-Rail u funkciji za ERTMS
|
|
Broj
|
0
|
130
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
130 baznih primopredajnih postaja (stupovi GSM-Rail) moraju biti sposobne za rad u okviru sustava ERTMS.
|
|
49
|
C2.2 I1 – 4
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Prekretnica
|
Logistički sustavi prilagođeni ERTMS-u
|
Isporuka prilagođenih sustava od strane IT odjela ProRaila korisnicima informatičkih aplikacija u drugim odjelima ProRaila
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Sustavi informatičke logistike u okviru upravitelja infrastrukture ProRail prilagođavaju se, uključujući ponovno pisanje ili ažuriranje odgovarajućih IT aplikacija, kako bi mogli primati i obrađivati točne informacije o sigurnosti i interoperabilnosti željeznica (informacije ETMS/CSS). Osoblje za kontrolu prometa tehnički integrira i ispituje sustave.
|
|
50
|
C2.2 I1 – 5
|
Prekretnica
|
Središnja sigurnost
Sustav
|
Središnja sigurnost
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Središnji sigurnosni sustav (CSS)
biti operativan za ERTMS za ProRail.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
|
operativna
|
Sustav je operativan
|
|
|
|
|
|
Smatra se operativnim kada postane u skladu s tehničkim specifikacijama za interoperabilnost kako je utvrđeno u Uredbi Komisije (EU) 2016/919, Provedbenom uredbom Komisije.
(EU) 2019/776 i Provedbena uredba Komisije
(EU) 2020/387. Takvu sukladnost potvrđuje ProRail.
|
|
51
|
C2.2 I2 – 1
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Inteligentni uređaji za kontrolu prometa
|
|
Broj
|
0
|
450
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Mora biti u funkciji najmanje 450 inteligentnih uređajaza kontrolu prometa (Intelligente Verkeersregelinstallaties), što znači da
1. mora biti isporučeno i ugrađeno i 2) povezano s nacionalnom platformom za pristup podacima o gradovima.
|
|
52
|
C2.2 I2 – 2
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Prioritetne usluge u području sigurnosti
|
|
Postotak prijeđenih kilometara
|
7
|
12.5
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Za najmanje 12,5 na svakih 100 kilometara prijeđenih u Nizozemskoj sudionici u cestovnom prometu moraju moći primati prioritetne usluge sigurnosti koje pružaju proizvođači automobila ili navigacijski uređaji.
Odnosi se na udaljenost koju su tijekom vožnje prešli sudionici u cestovnom prometu u Nizozemskoj pri čemu su prioritetne službe za sigurnost aktivne. Ta je vrijednost 2022. iznosila 7 %.
|
|
53
|
C2.2 I2 – 3
Sigurno, pametno i održivo
|
Meta
|
Digitalna infrastruktura za buduću otpornu mobilnost (DITM)
|
|
EUR
|
0
|
30 000 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Nizozemska agencija za poduzetništvo (Rjksdienst voorOndernemend Nederland) isplaćuje 30 000 000 EUR subvencija za inovacije
odabrani konzorcij poduzeća koja
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
mobilnost
|
|
|
|
|
|
|
|
|
doprinosi razvoju digitalne infrastrukture za buduću otpornu mobilnost (DITM), čime se osigurava temelj za razvoj i provedbu prilagodljivog kooperativnog, povezanog i automatiziranog sustava mobilnosti.
|
|
54
|
C2.2 I2 – 4
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Skupovi podataka dostupni na nacionalnoj pristupnoj točki za podatke o mobilnosti
|
|
Broj
|
0
|
20
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Razvija se platforma nacionalne pristupne točke za podatke o mobilnosti (NTM), a na internetu se objavljuje najmanje 20 skupova podataka koji se mogu upotrebljavati putem platforme nacionalne pristupne točke za podatke o mobilnosti.
|
|
55
|
C2.2 I3 – 1
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Broj ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
Broj
|
0
|
152
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Moraju biti ugrađene najmanje 152 inteligentne cestovne postaje, tj. fizički postavljene i operativne.
|
|
56
|
C2.2 I3 – 2
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Broj dodatnih ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
Broj
|
152
|
953
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Moraju se ugraditi najmanje 953 inteligentne cestovne postaje, tj. fizički postavljene i operativne.
|
|
57
|
C2.2 I3 – 3
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Konačni broj ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
Broj
|
953
|
1 906
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Moraju biti ugrađene najmanje 1906 inteligentnih cestovnih postaja, tj. fizički postavljene i operativne.
|
|
58
|
C2.3. R1 – 1
Javne informacije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu Zakona o otvorenoj upravi
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Na snagu stupa Zakon o otvorenoj upravi. Aktom se, među ostalim, proširuje područje primjene transparentnosti.
zahtjevi za Parlament, Vijeće
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
upravljanje (Zakon o otvorenoj vladi)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
kad je riječ o pravosuđu, Državno vijeće, Glavni ured za reviziju i nacionalni ombudsman uključuju aktivnu obvezu otkrivanja informacija za institucije obuhvaćene tim zahtjevima u pogledu transparentnosti, skraćuju razdoblje obrade zahtjeva za informacije i osnivaju savjetodavni odbor za transparentnost. Aktom se osigurava da građani, tisak i mediji, zastupnici u Parlamentu i njihovo osoblje mogu lako digitalno pristupiti informacijama javnog sektora. Obveza aktivnog objavljivanja određenih kategorija informacija (članak 3. stavak 3. Zakona o otvorenoj vladi) može stupiti na snagu u fazama koje će se odrediti kraljevskom uredbom.
|
|
59
|
C2.3. R1 – 2
Upravljanje javnim informacijama (Zakon o otvorenoj vladi)
|
Prekretnica
|
Objava ažuriranih akcijskih planova za poboljšanje upravljanja informacijama
|
Objava ažuriranog akcijskog plana od strane organizacija središnje državne uprave
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Organizacije središnje vlasti (12 ministarstava, uključujući njihova neovisna upravna tijela i agencije) objavljuju ažurirane akcijske planove za poboljšanje digitalne pristupačnosti svojih informacijskih sustava.
Ažurirani akcijski planovi ministarstava odnose se na sljedećih osam prioriteta:
1.Uspostava relevantnog vlastitog sustava upravljanja na razini ministarstava, autonomnih upravnih tijela i agencija.
2.Provedba polazne vrijednosti
mjerenje Ministarstva
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
informacijski sustav.
3.Provedba okvira za kvalitetu ili sličnih funkcija sustava IV.
4.Provedba parlamentarnih dokumenata u središnjim odjelima.
5.Povezivanje nacionalnih komponenti s informacijama o otvorenoj upravi platforme (PLOOI).
6.Provedba priručnika za arhiviranje e-pošte središnje vlade.
7.Provedba politike aplikacija za razmjenu poruka.
8.Provedba arhiviranja na internetu u skladu s relevantnim okvirnim ugovorom.
|
|
60
|
C2.3. R1 – 3
Upravljanje javnim informacijama (Zakon o otvorenoj vladi)
|
Meta
|
Dokumenti dostupni na platformi Informacije o otvorenoj vladi
|
|
Broj
|
0
|
330 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Ukupno najmanje 330000 dokumenata koji pripadaju najmanje 4 od 17 kategorija informacija navedenih u članku.
Članak 3.3. Zakona o otvorenoj upravi bit će dostupan na Platformi Otvorene vladine informacije kao rezultat povezivanja upravnih tijela s digitalnom infrastrukturom koju održava Ministarstvo unutarnjih poslova i odnosa s Kraljevinom.
|
|
61
|
C2.3 I1 – 1
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Prekretnica
|
Provedene mjere za poboljšanje kibersigurnosti
|
Provedene mjere za poboljšanje kibersigurnosti
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Ministarstvo obrane provodi sljedeće mjere u području kibersigurnosti:
-Osnivanje centra za sigurnosne operacije;
-Uvođenje identifikacije i
sustav upravljanja pristupom za
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
suradnju s trećim stranama;
-Provedba rješenja za razmjenu certificiranih i provjerenih nisko klasificiranih podataka (LGI) i visoko klasificiranih podataka (HGI); žalitelj
-Provedba rješenja za kontrolu digitalnog pristupa podatkovnim centrima.
|
|
62
|
C2.3 I1 – 2
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Meta
|
Civilno osoblje Ministarstva obrane koje radi na daljinu putem sigurne mreže
|
|
Broj
|
0
|
500
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Najmanje 500 civilnog osoblja Ministarstva obrane ima pristup sigurnoj mreži na daljinu s:
a)sredstva komunikacije (glas, videozapis i razgovor);
b)virtualna radna mjesta uživo; žalitelj
c)jedinstveni prostori za suradnju.
|
|
63
|
C2.3 I1 – 3
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Prekretnica
|
Poboljšane mreže i dovršeni prijelaz na novu IT infrastrukturu
|
Poboljšanje mreže i migracija na novu IT infrastrukturu
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2025
|
Mrežna oprema na fizičkim lokacijama modernizira se i povećava širina pojasa mreže kako bi se osigurala dostatna kvaliteta mreže za primjene koje upotrebljava civilno osoblje Ministarstva obrane. Pozadinske aplikacije prelaze na novu infrastrukturu podatkovnih centara i platforme za smještaj informacija na poslužitelju.
|
|
64
|
C2.3 I1 – 4
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Meta
|
Civilno osoblje Ministarstva obrane s pristupom dodatnim sigurnim objektima za rad na daljinu
|
|
Broj
|
0
|
500
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Kako bi se dodatno poboljšala sigurnost rada na daljinu, najmanje 500 civilnog osoblja Ministarstva obrane ima pristup:
a)obnovljeni kontaktni centar i
b)osnovne primjene (uključujući obradu prezentacija, proračunskih tablica, poslovnog interneta i tiskarskih uređaja).
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
65
|
C2.3 I2 – 1
Digitalizacija kaznenopravnog lanca
|
Prekretnica
|
Digitalni portal za službenu komunikaciju u kaznenim postupcima operativan
|
Digitalni portal operativan
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Digitalni portal za digitalnu komunikaciju mora biti operativan i dostupan građanima te osigurava uvjete za digitalnu komunikaciju sa žrtvama, odvjetnicima i počiniteljima kaznenih djela o kaznenim postupcima (uključujući podnošenje prijava).
|
|
66
|
C2.3 I2 – 2
Digitalizacija kaznenopravnog lanca
|
Prekretnica
|
Digitalna obrada slučajeva čestih kaznenih djela operativna
|
Digitalna obrada slučajeva čestih kaznenih djela operativna
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Svi kazneni predmeti u kategoriji „Često kazneno djelo” (veel voorkomendecriminaliteit, VVC) mogu se obraditi u digitalnom obliku.
Policijska izvješća (proces-verbaal) pokreću se digitalno, a odluke o kaznenim predmetima izrađuju se i obrađuju u digitalnom obliku.
Dokazi u obliku videozapisa i audiomaterijala o kaznenim predmetima u kategoriji „Često kazneno djelo” (VVC) digitalno su dostupni
policija, državno odvjetništvo
te sudstvo.
|
C.SASTAVNICA 3: POBOLJŠANJE TRŽIŠTA STAMBENIH NEKRETNINA I POVEĆANJE ENERGETSKE UČINKOVITOSTI NEKRETNINA
Cilj je te komponente nizozemskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti svladavanju izazova s kojima se suočava nizozemsko tržište stambenih nekretnina. Sastoji se od pet reformi i triju ulaganja namijenjenih i. uklanjanju značajki nizozemskog poreznog sustava kojima se određene vrste vlasništva nad stambenim nekretninama stavljaju u povoljniji položaj u odnosu na druge, ii. ubrzanju i pokretanju građevinskih aktivnosti u Nizozemskoj i iii. poboljšanju energetske učinkovitosti u privatnim i javnim nekretninama subvencijama za obnovu. Mjerama u ovoj komponenti nastoji se smanjiti nejednakost na tržištu stambenih nekretnina uklanjanjem poreznih poremećaja i povećanjem ponude (pristupačnih) stambenih nekretnina centraliziranim planiranjem ponude novih stambenih nekretnina, uklanjanjem uskih grla u postupku planiranja izgradnje i osiguravanjem javnih ulaganja za pokretanje stambenih građevinskih projekata. Cilj mu je i povećati ovisnost socijalne najamnine o dohotku tako što će se najmoprimcima s višim prihodima omogućiti veća povećanja najamnine. Ulaganja u drugi dio komponente usmjerena su na poboljšanje energetske učinkovitosti u javnim i privatnim zgradama, uključujući intervencije kao što su ugradnja dizalica topline i solarnih kotlova te poboljšanje izolacije stambenih objekata.
Cilj je komponente doprinijeti preporukama za Nizozemsku, posebno smanjenju povlaštenog poreznog tretmana duga za kućanstva i poremećaja na tržištu stambenih nekretnina, među ostalim podupiranjem razvoja privatnog sektora najma nekretnina i poduzimanjem mjera za povećanje ponude stambenih nekretnina (preporuka za pojedinu zemlju br. 1 iz 2019., 1. preporuka za pojedinu zemlju 2022.) i „smanjiti ukupnu ovisnost o fosilnim gorivima (...) poboljšanjem energetske učinkovitosti, posebno u zgradama” (4. preporuka za pojedinu zemlju iz 2022.) te „usmjereti investicijsku politiku na (...) strategije energetske učinkovitosti i smanjenja emisija stakleničkih plinova (...)” (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
3.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma C3.1 R1: Povećanje omjera vrijednosti nepopunjenog posjeda
Tom će se reformom povećati omjer vrijednosti nepopunjenog posjeda(leegwaarderatio) u nizozemskom poreznom sustavu. U trenutačnom oporezivanju imovine u privatnom vlasništvu pretpostavlja se da se u procjeni vrijednosti nekretnine koja nije u vlasništvu vlasnika precjenjuje stvarna vrijednost nekretnine. Stoga je vrijednost iznajmljenih nekretnina ispravljena omjerom prazne vrijednosti posjeda, čime se zapravo uvodi porezni popust za vlasnike nekretnina kupljene radi davanja u najam. Cilj je povećanja omjera bolje uskladiti oporezivanje nekretnina za najam sa stvarnom gospodarskom vrijednošću koju predstavlja za vlasnike nekretnina, čime se smanjuju poremećaji na tržištu stambenih nekretnina.
Za nekretnine koje se iznajmljuju s godišnjom najamninom većom od 5 % procijenjene vrijednosti nekretnine koju je utvrdila relevantna općina (tj. Waardering Onroerende Zaken (WOZ)) i za nekretnine iznajmljene povezanim osobama omjer se povećava na 100 %, čime se zapravo ukida porezni popust. Za nekretnine za koje je godišnja najamnina jednaka ili manja od 5 % procijenjene vrijednosti, omjer se povećava za najmanje 25 postotnih bodova u usporedbi s omjerom primjenjivim u 2022. Nepopunjena vrijednost posjeda ne primjenjuje se na nekretnine koje se iznajmljuju s ugovorom o privremenom najmu, čime se u tim slučajevima zapravo ukida porezni popust.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2023.
Reforma C3.1. R2: Postupno ukidanje oslobođenja od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina
Tom će se reformom u dva koraka ukinuti oslobođenje od poreza za darove za financiranje kupnje domova za mlade ljude. U 2022. svi u dobi od 18 do 40 godina imaju pravo na jednokratno oslobođenje od poreza za primanje darova u iznosu do 106 671 EUR ako se daroveni iznos upotrebljava za kupnju prvog doma (vlasnika) stana. Od 1. siječnja 2023. oslobođenje od poreza smanjuje se za najmanje 70 % u odnosu na oslobođenje iz 2022. Ukida se od 1. siječnja 2024. Cilj je reforme smanjiti poremećaje i nejednakost na tržištu stambenih nekretnina.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2024. Reforma C3.1. R3: Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
U okviru te reforme nacionalna vlada određuje broj novih stambenih objekata koje treba realizirati.
(što znači novoizgrađene ili prenamijenjene iz drugih namjena, uključujući napuštene ili neprikladne za stanovanje) u svakoj pokrajini, što se pak upotrebljava za određivanje broja novih stambenih objekata koje treba realizirati na razini općine.
Reforma obuhvaća:
a)sklapanje sporazuma između nacionalne vlade i pokrajina o broju novih stambenih objekata specifičnog za određenu pokrajinu koji će se realizirati, među ostalim preobrazbom, u ukupnom iznosu od 900000 novih stambenih objekata koji će se dovršiti i početi s radom do 2030., od čega će 600000 biti cjenovno pristupačno (kako je definirano u nastavku);
b)sklapanje sporazuma između pokrajina i općina o određenom broju novih stambenih objekata za određenu općinu kako bi se ispunile nacionalne ambicije utvrđene u točki (a);
c)uvođenje sustava praćenja za praćenje napretka u realizaciji novih stambenih objekata; žalitelj
d)stupanje na snagu zakonodavstva kojim se nacionalnoj vladi omogućuje da intervenira u upravne ili pravne postupke u slučaju kršenja pokrajinskih ili regionalnih sporazuma o realizaciji novih stambenih objekata (tj. sporazuma navedenih pod točkama (a) i (b)).
Za potrebe ove reforme cjenovno pristupačno stanovanje definira se kao (a) socijalno iznajmljivanje stambenih objekata, (b) unajmljeni stambeni objekti do određene maksimalne najamnine, koja iznosi 1 000 EUR mjesečno u 2022., i (c) stanovi u vlasništvu stanara čija je cijena niža ili jednaka najvišoj kupovnoj cijeni stambene nekretnine za koju nacionalno jamstvo za hipoteku jamči hipoteku. Maksimalna najamnina navedena u točki (b) može se prilagoditi u narednim godinama ako je to opravdano političkim i gospodarskim kretanjima kao što su kretanja cijena ili prihoda. Sve prilagodbe, posebno one koje nadilaze indeksaciju kretanja cijena i prihoda, moraju biti propisno opravdane.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. lipnja 2025.
Reforma C3.1. R4: Povećanje ovisnosti o prihodima od najamnine
Tom će se reformom povećati iznos najamnine socijalnih stanara sa srednjim do visokim dohotkom.
stanovanje se može povećavati godišnje. Od 1. siječnja 2022. novo maksimalno povećanje mjesečne najamnine iznosi 50 EUR za stanare sa srednjim dohotkom i 100 EUR za najmoprimce s visokim dohotkom. Cilj je te reforme bolje uskladiti najamnine s dohotkom najmoprimca i omogućiti usmjerenije odredbe.
cjenovno pristupačnog stanovanja za kućanstva s niskim prihodima, istodobno pomažući stambenim korporacijama da povećaju ulaganja u nove nekretnine za najam.
Provedba reforme trebala je biti dovršena do 31. ožujka 2022. Reforma C3.1. R5: Ubrzavanje procesa i postupaka izgradnje stambenih objekata
Cilj je te reforme ukloniti uska grla u postupku planiranja i izdavanja dozvola za izgradnju.
postupci u Nizozemskoj. Kao prvi korak, nadležno ministarstvo izrađuje akcijski plan u obliku pisma Parlamentu. Akcijski plan uključuje popis mjera za ubrzavanje postupaka planiranja i izdavanja dozvola te raspored njihove provedbe. Kao drugi korak provodi se znatan skup utvrđenih mjera. To uključuje barem i. mjere za poboljšanje znanja općina i građevinskih poduzeća o postupcima planiranja, ii. osnivanje tima stručnjaka koji može pomoći općinama i stambenim korporacijama da ubrzaju postupke potrebne za stvaranje novih stambenih objekata i iii. uspostavu nacionalnog tima koji može pomoći općinama u uklanjanju uskih grla u postupcima planiranja, iv. pokretanje sustava za praćenje napretka u ubrzanju postupaka.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2024. Ulaganje C3.1 I1: Pokretanje novih građevinskih projekata
Cilj je ulaganja omogućiti općinama da poduzmu potrebne mjere
ulaganja prije početka izgradnje stambenih objekata. Početak stambenih građevinskih projekata u kontekstu ovog ulaganja definira se kao početak radova na temeljima zgrada u kojima se nalaze stanovi.
Ulaganje se sastoji od financijske potpore općinama putem programa subvencija, što dovodi do početka izgradnje najmanje 100000 stambenih objekata.
U okviru ulaganja Ministarstvo unutarnjih poslova i odnosa s Kraljevinom objavljuje izvješće. U izvješću se navode kvalitativni dokazi da su mjere prilagodbe klimatskim promjenama koje ispunjavaju minimalne standarde utvrđene relevantnim sporazumima provedene u skladu s odobrenim zahtjevima za subvenciju. Paktovi su sporazumi između pokrajina, općina i drugih dionika u stambenom i komercijalnom procesu izgradnje u kojima se dionici obvezuju na minimalne standarde za izgradnju prilagođenu klimatskim promjenama na privatnom i javnom tlu u pogledu zaštite od vrućine, suše, oblaka, riječnih i obalnih poplava, kao i u pogledu uključivosti prirode.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C3.2 I1: Program subvencija za održivost nekretnina javnog sektora
Tim se ulaganjem osiguravaju subvencije vlasnicima javnih nekretnina, kao što su zgrade lokalne
uprave ili obrazovne i zdravstvene ustanove kako bi se poboljšala energetska učinkovitost zgrada i smanjile emisije CO2. To dovodi do godišnjeg smanjenja emisija CO2 od 110 kilotona, kako je procijenjeno ex ante. Cilj je intervencija u prosjeku postići najmanje 30 %-tno smanjenje izravnih i neizravnih emisija stakleničkih plinova u usporedbi s ex ante emisijama.
Ulaganje obuhvaća a) stupanje na snagu uredbe o uspostavi programa subvencija za obnovu i b) financijsku potporu za dovršetak obnova ili intervencija u području energetske učinkovitosti u okviru programa subvencija za obnovu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2025. Ulaganje C3.2 I2: Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
Tim se ulaganjem kućanstvima osiguravaju subvencije za provedbu intervencija za uštedu energije. Prihvatljive intervencije su solarni kotlovi, toplinski priključci, izolacija, toplinske crpke i, od 2023. nadalje, električni uređaji za kuhanje. Najmanje 225000 od tih intervencija financira se kao rezultat subvencije. Cilj je intervencija u prosjeku postići smanjenje potražnje za primarnom energijom za najmanje 30 %.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2026.
3.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Upućuje
vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
67
|
C3.1 R1 – 1
Povećanje omjera vrijednosti nepopunjenog posjeda
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se povećava omjer vrijednosti nepopunjenog posjeda
|
Odredba u zakonodavstvu kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se povećava omjer vrijednosti nepopunjenog posjeda. Omjer se povećava na 100 % za najam nekretnina s godišnjom najamninom koja premašuje 5 % procijenjene vrijednosti nekretnine koju je utvrdila relevantna općina (tj. Waardering Onroerende Zaken (WOZ)) i za nekretnine koje se iznajmljuju povezanim osobama. Za nekretnine za koje je godišnja najamnina jednaka ili manja od 5 % procijenjene vrijednosti, omjer se povećava za najmanje 25 postotnih bodova u usporedbi s omjerom primjenjivim u 2022. Nepopunjena vrijednost vlasništva ne primjenjuje se na nekretnine koje se iznajmljuju s ugovorom o privremenom najmu.
|
|
68
|
C3.1 R2 – 1
Postupno ukidanje oslobođenja od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se postupno ukida oslobođenje od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina u dva koraka
|
Odredba u zakonodavstvu kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu zakonodavstva koje uključuje sljedeća dva koraka za postupno ukidanje oslobođenja od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina:
(1)od 1. siječnja 2023. smanjenje maksimalnog poreznog oslobođenja za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina za najmanje 70 % u odnosu na maksimalno porezno oslobođenje iz 2022.
(2)ukidanje oslobođenja od poreza od 1. siječnja 2024.
|
|
69
|
C3.1 R3 – 1
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Sporazumi između nacionalne vlade i pokrajina o realizaciji 900000 novih stambenih objekata
|
Potpisivanje sporazuma između nacionalne vlade i pokrajina
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Potpisivanje sporazuma između nacionalne vlade i pokrajina o broju novih stambenih objekata koje treba realizirati do 2030., među ostalim preobrazbom. U sporazumima se utvrđuje broj novih stanova koji će se izgraditi po pokrajini i broj tih novih stambenih objekata koji će biti cjenovno pristupačni. Zbroj broja novih stanova u pokrajinama jednak je
najmanje 900000 stanova, od čega najmanje
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za
završetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
600000 su cjenovno pristupačni stambeni objekti.
|
|
70
|
C3.1 R3 – 2
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Sporazumi između pokrajina i općina o izgradnji 900000 novih stambenih objekata
|
Potpisivanje sporazuma između pokrajina i općina
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Potpisivanje sporazuma između pokrajina i općina o broju novih stambenih objekata specifičnog za određenu općinu koji će se ostvariti kako bi se do 2030. ostvarilo 900000 novih stambenih objekata na nacionalnoj razini, među ostalim preobrazbom, od čega će najmanje 600000 biti cjenovno pristupačno. Ti sporazumi uključuju barem sljedeće elemente:
(1)ciljne vrijednosti za broj stanova za određenu općinu koje treba ostvariti, uz zasebno navođenje broja cjenovno pristupačnih stambenih objekata,
(2)odredbu kojom se utvrđuju državna sredstva i instrumenti koji će se koristiti i
(3)vremenski okvir za realizaciju novih stambenih objekata.
|
|
71
|
C3.1 R3 – 3
Centralizirano planiranje za povećanje broja stambenih prostora
opskrba
|
Prekretnica
|
Pokrenut je sustav praćenja provedbe sporazuma s općinama
|
Pokretanje sustava praćenja
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Uspostavit će se sustav praćenja za praćenje napretka u provedbi sporazuma potpisanih između pokrajina i općina, tj. za praćenje napretka u realizaciji novih stambenih objekata.
|
|
72
|
C3.1 R3 – 4
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se utvrđuju dodatne mjere koje država poduzima kako bi provela sporazume o izgradnji novih
stambeni objekti
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu zakona kojim se nacionalnoj vladi dopušta intervencija u upravne ili pravne postupke u slučaju kršenja ugovornih obveza na temelju pokrajinskih ili regionalnih sporazuma o realizaciji novih stambenih objekata. Zakon uključuje odredbe kojima se vladi omogućuje utvrđivanje, postizanje i provedba ciljeva u pogledu realizacije novih stambenih objekata, uključujući cjenovno pristupačne stambene objekte.
|
|
73
|
C3.1. R4 – 1
Povećanje dohotka – ovisnost od
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva za povećanje maksimalnog godišnjeg
povećanje najamnine za
|
Odredba u zakonodavstvu kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se povećava moguće maksimalno dopušteno godišnje povećanje mjesečne najamnine u socijalnim stanovima na 50 EUR za stanare sa srednjim dohotkom i 100 EUR za visoke
najmoprimci dohotka od 1. siječnja 2022.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za
završetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
najam
|
|
najmoprimci srednjeg i visokog dohotka koji žive u socijalnom stanovanju
|
|
|
|
|
|
|
Najmoprimci sa srednjim dohotkom definiraju se kao stanari s godišnjim dohotkom između 47 948 EUR i 56 527 EUR (kućanstva s jednom osobom) ili od 55 486 EUR do 75 369 EUR (višečlana kućanstva) (razina cijena iz 2022.). Najmoprimci s visokim dohotkom definiraju se kao stanari s godišnjim dohotkom iznad gornje granice tih marži.
|
|
74
|
C3.1 R5 – 1
Ubrzavanje procesa i postupaka izgradnje stambenih objekata
|
Prekretnica
|
Objavljeno pismo Parlamentu o uskim grlima u postupku planiranja u kojem se utvrđuju moguća rješenja
|
Objava pisma Parlamentu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Objavljivanje pisma Ministarstva unutarnjih poslova i odnosa u Kraljevini parlamentu u kojem se utvrđuju mjere za uklanjanje uskih grla koja odgađaju postupak planiranja, izdavanje dozvola i pravne postupke povezane s projektima u vezi sa stambenim nekretninama, među ostalim, prema potrebi, zakonodavnim izmjenama; i vremenski raspored s konkretnim koracima za provedbu mjera.
|
|
75
|
C3.1 R5 – 2
Ubrzavanje procesa i postupaka izgradnje stambenih objekata
|
Prekretnica
|
Mjere za ubrzavanje postupka planiranja stambenih projekata
|
Provedba znatnog skupa mjera utvrđenih u pismu Parlamentu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Provest će se znatan skup mjera utvrđenih u pismu Parlamentu u ključnoj etapi 74. kako bi se ubrzao postupak planiranja projekata u vezi sa stambenim nekretninama. To uključuje barem i. mjere za poboljšanje znanja općina i građevinskih poduzeća o postupcima planiranja, ii. osnivanje tima stručnjaka koji može pomoći općinama i stambenim korporacijama da ubrzaju postupke potrebne za stvaranje novih stambenih objekata i iii. uspostavu nacionalnog tima koji može pomoći općinama u uklanjanju uskih grla u postupcima planiranja,
IV. pokretanje sustava za praćenje napretka u ubrzanju postupaka.
|
|
77
|
C3.1 I1 – 2
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 1.)
|
|
Broj
|
0
|
10 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Nakon što se odobri financijska potpora općinama u okviru programa subvencija, započinje izgradnja 10000 stambenih objekata.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za
završetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
78
|
C3.1 I1 – 3
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 2.)
|
|
Broj
|
10 000
|
31 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Nakon što se odobri financijska potpora općinama u okviru programa subvencija, započinje izgradnja dodatnih 21000 stambenih objekata.
|
|
79
|
C3.1 I1 – 4
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 3.)
|
|
Broj
|
31 000
|
100 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Nakon što se odobri financijska potpora općinama u okviru programa subvencija, započinje izgradnja dodatnih 69000 stambenih objekata.
|
|
80
|
C3.1 I1 – 5
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Prekretnica
|
Provedene mjere za prilagodbu klimatskim promjenama
|
Objavljeno izvješće o provedenim mjerama prilagodbe klimatskim promjenama koje se financiraju u okviru programa subvencija
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Ministarstvo unutarnjih poslova i odnosa u Kraljevini objavljuje izvješće. U izvješću se navode kvalitativni dokazi da su mjere prilagodbe klimatskim promjenama koje ispunjavaju minimalne standarde utvrđene relevantnim sporazumima provedene u skladu s odobrenim zahtjevima za subvenciju. Paktovi su sporazumi između pokrajina, općina i drugih dionika u stambenom i komercijalnom procesu izgradnje u kojima se dionici obvezuju na minimalne standarde za izgradnju prilagođenu klimatskim promjenama na privatnom i javnom tlu u pogledu zaštite od vrućine, suše, oblaka, riječnih i obalnih poplava, kao i u pogledu uključivosti prirode.
|
|
81
|
C3.2 I1 – 1
Program subvencija za održivost nekretnina javnog sektora
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu uredbe o uspostavi programa subvencija za obnovu
|
Odredba Uredbe o njezinu stupanju na snagu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu uredbe o uspostavi programa subvencija za obnovu. Programom subvencija osiguravaju se subvencije vlasnicima javnih nekretnina, kao što su zgrade lokalnih uprava ili obrazovne i zdravstvene ustanove, kako bi se poboljšala energetska učinkovitost zgrada.
|
|
82
|
C3.2 I1 – 2
Program subvencija za održivost
|
Meta
|
Zbroj godišnjeg smanjenja emisija CO2 (u Ktonu)
od svih odobrenih
|
|
Kilotoni smanjenja emisija CO2 po
godina
|
0
|
110
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Odobrene obnove i intervencije u području energetske učinkovitosti u okviru programa subvencija iznose smanjenje CO2 od 110 kilotona godišnje, kao
ex ante procjena. Intervencije imaju
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za
završetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
nekretnina javnog sektora
|
|
intervencije u području obnove i energetske učinkovitosti subvencionirane u okviru
shema
|
|
|
|
|
|
|
cilj postizanja u prosjeku najmanje 30 % smanjenja izravnih i neizravnih emisija stakleničkih plinova u usporedbi s ex ante emisijama.
|
|
83
|
C3.2 I2 – 1
Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
|
Meta
|
Subvencionirane intervencije u području održive energije i uštede energije
|
|
Broj subvencioniranih intervencija
|
231 985
|
456 985
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Subvencionirat će se najmanje 225000 intervencija u okviru subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije (solarni kotlovi, toplinski priključci, izolacija, toplinske crpke i, od 2023. nadalje, električni uređaji za kuhanje). Cilj je intervencija u prosjeku postići smanjenje potražnje za primarnom energijom za najmanje 30 %. Taj se zahtjev odnosi na ukupne intervencije subvencionirane u okviru ciljnih vrijednosti 83, 128 i 129.
|
D.SASTAVNICA 4: S.PROMJENA TRŽIŠTA RADA, MIROVINA IOBRAZOVANJA USMJERENOG NA BUDUĆNOST
Cilj je te komponente nizozemskog plana za oporavak i otpornost, koja se sastoji od četiri reforme i šest ulaganja, i. pripremiti tržište rada i mirovinski sustav za trenutačne i buduće izazove i ii. suzbiti gubitke u učenju uzrokovane pandemijom te istodobno promicati digitalne inovacije u obrazovanju. Mjerama uključenima u ovu komponentu nastoje se smanjiti razlike između zaposlenika i samozaposlenih osoba i riješiti problem lažnog samozapošljavanja te ulagati u održivu zapošljivost radne snage putem mogućnosti usavršavanja i prekvalifikacije. Nadalje, planira se reforma drugog stupa mirovinskog sustava kako bi se bolje prilagodio promjenjivom tržištu rada uz istodobno poboljšanje međugeneracijske pravednosti, transparentnosti i otpornosti na šokove. U području obrazovanja planiraju se mjere za borbu protiv gubitka obrazovanja uzrokovanog zatvaranjem škola tijekom pandemije bolesti COVID-19. Komponenta uključuje i ulaganje u poticanje digitalnih inovacija u obrazovanju.
Cilj je komponente doprinijeti preporukama za pojedinu zemlju upućenima Nizozemskoj, posebno kako bi se osiguralo da drugi stup mirovinskog sustava bude transparentniji, međugeneracijski pravedniji i otporniji na šokove (preporuka za pojedinu zemlju br. 1 iz 2019. i preporuka za pojedinu zemlju br. 1 iz 2022.), smanjenje poticaja za samozaposlene osobe bez zaposlenika, uz istodobno promicanje odgovarajuće socijalne zaštite za samozaposlene osobe i suzbijanje lažnog samozapošljavanja, kao i za ublažavanje (i socijalnih) posljedica krize uzrokovane bolešću COVID-19 te za jačanje vještina, posebno onih na marginama tržišta rada i neaktivnih osoba (2. preporuka za pojedinu zemlju iz 2019., 2. preporuka za pojedinu zemlju iz 2020. i preporuka za pojedinu zemlju br. 3 iz 2022.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
4.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma C4.1. R1: Smanjenje odbitka za samozaposlene osobe
Cilj je reforme smanjiti razliku u poreznom tretmanu zaposlenika i samozaposlenih osoba. Maksimalni iznos koji samozaposlena osoba može odbiti od svojih poreza postupno se smanjuje s 6 310 EUR u 2022. na 3 710 EUR ili manje u 2026. Najveći iznos koji se može odbiti dosegnut će svoju strukturnu razinu od 1 200 EUR ili manje 2030.
Reforma će biti dovršena do 31. ožujka 2023.
Reforma C4.1. R2: Invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe
Cilj je reforme povećati pokrivenost socijalnom zaštitom samozaposlenih osoba uvođenjem obveznog invalidskog osiguranja. Reforma se sastoji od izrade i stupanja na snagu zakona o obveznom invalidskom osiguranju. Cilj je zakona pridonijeti ravnopravnijim uvjetima za zaposlene i samozaposlene osobe. Zakonom se utvrđuje barem skupina osiguranika i izvršne agencije koje provode osiguranje te se određuje način financiranja osiguranja. Zakonom se može predvidjeti razumno prijelazno razdoblje za učinkovitu primjenu osiguranja. U pismu ministra socijalne skrbi i zapošljavanja Parlamentu detaljno se navode mjere koje su poduzele ovlaštene izvršne agencije za provedbu obveznog invalidskog osiguranja te se opisuje sljedeće:
mjere za osiguravanje potpune operacionalizacije osiguranja u skladu sa zakonom kojim se uspostavlja obvezno invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe.
Reforma će biti dovršena do 31. ožujka 2026.
Reforma C4.1. R3: Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
Cilj je te reforme reformirati drugi stup nizozemskog mirovinskog sustava kako bi postao transparentniji, pravedniji, otporniji na šokove i prikladniji za promjenjivo tržište rada. Reforma se sastoji od stupanja na snagu zakona o reformi drugog stupa mirovinskog sustava i obvezujućih odluka(invaarbesluiten), koje odobrava nadzornik, o prijenosu mirovinske imovine najmanje 66 % osiguranika u sustavu mirovinskog osiguranja drugog stupa u novi mirovinski sustav. Zakonom se ukida sustavna preraspodjela među različitim dobnim skupinama (gateneesystematiek), utvrđuje stopa doprinosa za mirovinsko osiguranje neovisna o dobi s obračunom doprinosa za mirovinu koji odgovara doprinosu i utvrđuju pravila za nove ugovore o mirovini koji se temelje na izračunu mirovine u kapitalnom smislu.
Zakon o uspostavi novog mirovinskog sustava stupa na snagu i odmah se primjenjuje na ugovore o mirovini potpisane nakon stupanja zakona na snagu. Međutim, na postojeće ugovore o mirovini može se primijeniti prijelazno razdoblje. Zakonom se predviđa da se tijekom tog prijelaznog razdoblja poduzimaju potrebni koraci za izmjenu postojećih ugovora o mirovini i prijenos mirovinskih sredstava iz postojećih ugovora o mirovini u novi sustav.
Reforma će biti dovršena do 30. lipnja 2026. Reforma C4.1. R4: Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
Cilj je reforme smanjiti lažno samozapošljavanje. Reforma se sastoji od
sljedeći elementi:
a)Pismo parlamentu u kojem se opisuju planirane mjere za smanjenje lažnog samozapošljavanja. U njemu se detaljno navode i. koraci koje treba poduzeti kako bi se ukinuo moratorij na provedbu zakona kojim se uređuje procjena radnih odnosa (Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties),
ii. djelovanja za jačanje javne provedbe tog zakona i povećanje kapaciteta relevantnih izvršnih agencija te iii. preventivne mjere protiv lažnog samozapošljavanja;
b)objavljivanje zakona kojim se mijenja definicija radnog odnosa. Opći je cilj zakona pojasniti definiciju radnog odnosa i smanjiti njezinu dvosmislenost; žalitelj
c)ukidanje moratorija na provedbu zakona kojim se deregulira procjena radnih odnosa (Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties).
Reforma će biti dovršena do 31. ožujka 2025. Ulaganje C4.1 I1: Nizozemska nastavlja učiti
Cilj je ulaganja ojačati položaj na tržištu rada i zapošljivost
pojedinci na nizozemskom tržištu rada kako bi se spriječilo da postanu nezaposleni ili, ako su nezaposleni, kako bi im se pomoglo da se vrate na posao. Ulaganjem se pruža financijska potpora za tri privremena programa subvencija, od kojih se svaki sastoji od sljedećih elemenata:
a)savjetovanje o profesionalnom razvoju za potporu osobama u preusmjeravanju njihovih karijera koje pružaju kvalificirani savjetnici za karijeru;
b)besplatne aktivnosti osposobljavanja i učenja koje se pružaju za potporu razvoju vještina; žalitelj
c)potpora pojedincima putem prilagođenih sektorskih putova unutar određenog sektora. Ti putovi moraju sadržavati barem jedan od sljedećih elemenata: i. profesionalno savjetovanje (tj. usmjereno na trenutačni posao, vještine i karijeru), ii. profesionalno usmjeravanje (tj. usmjereno na promjene karijere i/ili nove vještine i radna mjesta), iii. osposobljavanje za vještine ili iv. priznavanje savjeta o stečenim kompetencijama.
Provodi se neovisna evaluacija socioekonomskih učinaka programa subvencija u okviru „Nizozemska nastavlja učiti” te se na temelju toga objavljuje izvješće o evaluaciji politike. Izvješće o evaluaciji uključuje informacije o mogućim načinima poboljšanja postupaka politike na kojima se temelji osmišljavanje i provedba programa subvencija. U izvješću o evaluaciji posebna pozornost posvećuje se učinku programa subvencija na ranjive skupine, uključujući one s razinom strukovnog obrazovanja ili nižom razinom obrazovanja. Osim toga, izvješće uključuje informacije o politici o društveno-gospodarskom i dugoročnom učinku programa subvencija. Izvješće o evaluaciji objavljuje se na internetu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
[Ulaganje C4.1 I2: Regionalni timovi za mobilnost (RMT-ovi) DELETED]
Ulaganje C4.1 I3: Proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
Cilj je tog ulaganja („Scholings budget WW” ili usavršavanje i prekvalifikacija nezaposlenih osoba) povećati ponovno zapošljavanje osoba koje primaju privremenu naknadu za nezaposlenost i koje imaju slab položaj na tržištu rada, što je potvrđeno niskim rezultatom u upitniku o udaljenosti od tržišta rada (Werkverkenner) ili nakon što ih je savjetnik UWV-a (Nizozemska agencija za osiguranje zaposlenika) odabrao kao osobe s posebnim potrebama za osposobljavanjem. Sredstva će se dodijeliti UWV-u za financiranje programa osposobljavanja kako bi se osobama u toj ciljnoj skupini pomoglo u usavršavanju i prekvalifikaciji. Ulaganjem se pruža financijska potpora za najmanje 8000 programa osposobljavanja za usavršavanje i prekvalifikaciju osoba iz te ciljne skupine kako bi se olakšalo njihovo zapošljavanje.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje C4.2 I1: Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
Opći cilj ovog ulaganja poboljšati obrazovanje raspravom i predlaganjem prilagodljivih
rješenja umjetne inteligencije za proces učenja u osnovnoškolskom i/ili srednjoškolskom obrazovanju. Projekte odabire Upravljački odbor Nacionalnog laboratorija za obrazovanje za umjetnu inteligenciju.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)najmanje 20 projekata za poboljšanje kvalitete osnovnoškolskog i/ili srednjoškolskog obrazovanja s pomoću digitalnih inovacija, koje odabire Upravljački odbor Nacionalnog laboratorija za obrazovanje za umjetnu inteligenciju;
b)među odabranim projektima dovršetak najmanje 10 projekata doprinosi barem jednom od sljedećih ciljeva: i. jačanje prilagođenog obrazovanja; ii. pružanje obrazovnih proizvoda i/ili usluga koji mogu povećati motivaciju učenika;
iii. povećanje znanja ili kompetencija nastavnika ili učenika ili; iv. povećanje vremena dostupnog nastavnicima za potporu učenicima; žalitelj
c)odabrani projekti rezultiraju najmanje dvama proizvodima kojima se promiču inovativna digitalna obrazovna rješenja koja su dosegnula razinu tehnološke spremnosti (TRL) 6 (završna faza tehnološke spremnosti prije tržišne faze).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025. Ulaganje C4.2 I2: Potpora pridošlicama kako bi se spriječili gubici u učenju
Cilj je ulaganja spriječiti gubitke u učenju za pridošlice zbog pandemije bolesti COVID-19, kao što su oni koji su posljedica zatvaranja škola. Osnovnoškolski i srednjoškolski vrtovi primaju financijska sredstva koja im omogućuju da pruže potporu učenicima srednjih škola migrantskog podrijetla koji žive u Nizozemskoj manje od dvije godine ili učenicima u osnovnoj školi migrantskog podrijetla koji su u Nizozemskoj boravili manje od četiri godine.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023. Ulaganje C4.2 I3: Potpora učenicima posljednje godine srednje škole
Cilj je ulaganja pružiti dodatnu potporu učenicima u posljednjoj srednjoj školi kako bi se ublažili gubici u učenju uzrokovani pandemijom bolesti COVID-19, kao što su gubici nastali zbog zatvaranja škola. Ulaganje se sastoji od toga da Ministarstvo obrazovanja, kulture i znanosti pokrene internetsku platformu s nastavnim materijalima za potporu učenicima za završni ispit u srednjoj školi i dodatnim financiranjem školskih odbora u srednjoškolskom obrazovanju kako bi škole mogle pružiti dodatnu potporu učenicima posljednje godine srednje škole. Školski odbori učenika u nepovoljnom položaju primaju dodatnu financijsku potporu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje C4.2 I4: Prijenosna računala i tableti za obrazovanje na daljinu i hibridno obrazovanje u svrhu borbe protiv zaostataka u učenju i njihova ublažavanja
Cilj je ulaganja poduprijeti škole u organizaciji hibridnog obrazovanja i obrazovanja na internetu kako bi se suzbili i ublažili gubici u učenju uzrokovani pandemijom bolesti COVID-19, kao što su oni koji su posljedica zatvaranja škola. Ulaganja se sastoje od osiguravanja 75000 uređaja (prijenosnih računala i tableta) odabranim školama kako bi se olakšalo internetsko i hibridno obrazovanje za učenike u osnovnoškolskom, srednjoškolskom i strukovnom srednjoškolskom obrazovanju.
Provedba ulaganja trebala je biti dovršena do 31. prosinca 2021.
4.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za
završetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
84
|
C4.1 R1 – 1
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o smanjenju poreznog odbitka za samozaposlene osobe
|
Pravna odredba
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakona o smanjenju
|
|
|
|
|
|
kojom se predviđa
|
|
|
|
|
|
godišnji porezni odbitak za samozaposlene osobe
|
|
|
Smanjenje
|
|
|
stupanje na snagu.
|
|
|
|
|
|
sa 6 310 EUR u 2022. na 5 660 EUR ili manje u
|
|
|
samozaposlen
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 023,5010 EUR ili manje 2 024,4360 EUR ili
|
|
|
osobe”
|
|
|
|
|
|
|
|
|
manje u 2025. i 3 710 EUR ili manje 2026. Tijela
|
|
|
odbitak
|
|
|
|
|
|
|
|
|
zakonom se smanjuje razlika u poreznom tretmanu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
između zaposlenika i samozaposlenih osoba.
|
|
85
|
C4.1 R2 – 1
Invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe
|
Prekretnica
|
Objava zakona o uspostavi obveznog invalidskog osiguranja za samozaposlene osobe u Službenom listu
|
Objava u Službenom listu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Objava zakona o uspostavi obveznog invalidskog osiguranja za samozaposlene osobe u Službenom listu. Cilj je zakona pridonijeti ravnopravnijim uvjetima za zaposlene i samozaposlene osobe. Zakonom se utvrđuje skupina osiguranika i izvršne agencije za provedbu osiguranja te se određuje način financiranja osiguranja. Zakonom se može predvidjeti razumno prijelazno razdoblje za učinkovitu primjenu osiguranja.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Provedbene upute kojima se od dotičnih izvršnih agencija zahtijeva da se pripreme za uvođenje obveznog invalidskog osiguranja za samozaposlene osobe izdaje Ministarstvo socijalnih pitanja i zapošljavanja te se one primjenjuju nakon objave zakona.
|
|
86
|
C4.1 R2 – 2
Invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe
|
Prekretnica
|
Pismo Parlamentu o statusu provedbe obveznog invalidskog osiguranja
|
Pismo Parlamentu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
U pismu ministra socijalne skrbi i zapošljavanja Parlamentu detaljno se navode mjere koje su poduzele ovlaštene izvršne agencije za provedbu obveznog invalidskog osiguranja te se opisuju sljedeći koraci
osigurati potpunu operacionalizaciju osiguranja u
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
u skladu sa zakonom o uspostavi obveznog invalidskog osiguranja za samozaposlene osobe.
|
|
87
|
C4.1 R3 – 1
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o reformi drugog stupa mirovinskog sustava
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakona o reformi drugog stupa mirovinskog sustava. Zakonom se ukida sustavna preraspodjela među različitim dobnim skupinama (gateneesystematiek), utvrđuje stopa doprinosa za mirovinsko osiguranje neovisna o dobi s obračunatim mirovinskim pravima koja odgovaraju doprinosima te se utvrđuju pravila za nove ugovore o mirovini koji se temelje na izračunu mirovine u kapitalnom smislu.
Zakon se odmah primjenjuje na ugovore o mirovini potpisane nakon stupanja zakona na snagu. Zakonom se može predvidjeti razumno prijelazno razdoblje za postojeće ugovore o mirovini. Ugovori o mirovini s progresivnom stopom doprinosa mogu biti izuzeti iz novog zakona.
|
|
88
|
C4.1 R3 – 2
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Dovršeni i objavljeni planovi za prijelaz na novi mirovinski sustav
|
Objava prijelaznih planova na internetskim stranicama mirovinskih fondova
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Mirovinski fondovi objavljuju dovršene prijelazne planove za mirovinske ugovore kojima upravljaju na svojim internetskim stranicama. U tim se planovima utvrđuje sporazum između predstavnika poslodavaca i zaposlenika (tj. socijalnih partnera) o uvjetima novih ugovora o mirovini i prijelazu mirovinskih sredstava u novi mirovinski sustav.
|
|
89
|
C4.1 R3 – 3
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Dovršeni i objavljeni provedbeni planovi mirovinskih fondova
|
Podnošenje provedbenog plana Nadzorniku i objava na internetskim stranicama mirovinskih fondova
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Mirovinski fondovi izrađuju provedbene planove za planove tranzicije navedene u ključnoj etapi 88. U tim planovima provedbe opisuje se kako će se izvršavati novi ugovori o mirovini navedeni u ključnoj etapi 88. i kako će se provesti prijelaz na novi mirovinski sustav. Provedbeni planovi dostavljaju se nadzorniku mirovinskih fondova i objavljuju na internetskim stranicama mirovinskih fondova.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
89a
|
C4.1 R3 – 3
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Meta
|
Odobrene odluke o prijenosu mirovinskih sredstava ugovaratelja osiguranja u novi mirovinski sustav
|
|
Postotak ugovaratelja osiguranja
|
0
|
66 %
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Mirovinski fondovi donose obvezujuće odluke(invaarbesluiten), tj. odobrava ih nadzornik, o prijenosu u novi mirovinski sustav najmanje 66 % osiguranika u drugom stupu mirovinskog sustava.
U tim se odlukama navodi datum prijenosa najkasnije 1. siječnja 2027.
|
|
90
|
C4.1. R4 – 1
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Akcijski plan za smanjenje lažnog samozapošljavanja predstavljen Parlamentu
|
Pismo Parlamentu s pojedinostima akcijskog plana
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Nizozemska vlada šalje Parlamentu pismo u kojem se detaljno navode planirane mjere za smanjenje lažnog samozapošljavanja. U njemu se opisuju (a) koraci koje treba poduzeti kako bi se ukinuo moratorij na provedbu zakona kojim se deregulira procjena radnih odnosa, (b) mjere za jačanje javne provedbe tog zakona i povećanje kapaciteta relevantnih izvršnih agencija te (c) preventivne mjere protiv lažnog samozapošljavanja.
|
|
91
|
C4.1. R4 – 2
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Objava zakona o izmjeni definicije radnog odnosa u Službenom listu
|
Objava zakona u Službenom listu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Objava zakona u Službenom listu kojim se mijenja definicija radnog odnosa. Taj zakon stupa na snagu i u potpunosti se primjenjuje najkasnije do 1. siječnja 2026.
|
|
92
|
C4.1 R4 – 3
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Moratorij na provedbu zakona kojim se deregulira procjena radnih odnosa
ukinuta
|
Pismo Parlamentu o ukidanju moratorija na provedbu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Ukida se moratorij na provedbu zakona kojim se uređuje procjena radnih odnosa(Wet dereguleringbeoordeling arbeidsrelaties).
|
|
93
|
C4.1 I1 – 1
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Profesionalno savjetovanje za potporu pojedincima
|
|
Broj pojedinaca koji primaju
profesionalno savjetovanje
|
0
|
68 705
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2020
|
68705 osoba prima savjete o profesionalnom razvoju kako bi preusmjerile svoje karijere koje pružaju kvalificirani savjetnici za karijeru.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
94
|
C4.1 I1 – 2
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Osposobljavanje za stjecanje vještina za potporu pojedincima
|
|
Broj pojedinaca koji stječu vještine
trening
|
0
|
119 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
119000 osoba sudjeluje u besplatnim aktivnostima osposobljavanja i učenja za potporu razvoju vještina.
|
|
95
|
C4.1 I1 – 3
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Prilagođeni sektorski putovi za potporu prijelazu na zapošljavanje
|
|
Broj izrađenih prilagođenih putova
|
0
|
21
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Uspostavit će se 21 prilagođeni sektorski putovi. Ti putovi moraju sadržavati barem jedan od sljedećih elemenata: profesionalno savjetovanje (tj. usmjereno na trenutačni posao, vještine i karijeru), profesionalno usmjeravanje (tj. usmjereno na promjene karijere i/ili nove vještine i radna mjesta), osposobljavanje za vještine i priznavanje stečenih kompetencija.
|
|
96
|
C4.1 I1 – 4
Nizozemska nastavlja učiti
|
Prekretnica
|
Neovisna evaluacija društveno-gospodarskog učinka programa subvencija u okviru programa „Nizozemska”
nastavlja učiti”
|
Dovršena neovisna evaluacija i objavljeno izvješće
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Provodi se neovisna evaluacija socioekonomskih učinaka programa subvencija u okviru „Nizozemska nastavlja učiti”. Izvješće o evaluaciji uključuje informacije o mogućim načinima poboljšanja postupaka politike na kojima se temelji izrada i provedba programa. U izvješću o evaluaciji posebna se pozornost posvećuje učinku programa subvencija na ranjive skupine, uključujući one s razinom strukovnog obrazovanja ili nižom razinom obrazovanja. Izvješće uključuje informacije o politikama o društveno-gospodarskom i dugoročnom učinku programa subvencija. Izvješće o evaluaciji objavljuje se na internetu.
|
|
97a
|
C4.1 I3 – 1
Proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o proračunu
|
Odredba zakona kojom se predviđa financijski okvir
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu zakona o proračunu kojim se predviđa financijski okvir na temelju kojeg se stavlja na raspolaganje strukturni proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju osoba koje primaju privremenu naknadu za nezaposlenost i koje imaju slab položaj na tržištu rada.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
98a
|
C4.1 I3 – 2
Proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
|
Meta
|
Financiranje programa osposobljavanja za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih osoba
|
|
Broj programa osposobljavanja
|
0
|
8 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
U razdoblju 2023. 2025. financira se najmanje 8000 programa osposobljavanja za usavršavanje i prekvalifikaciju osoba koje primaju privremenu naknadu za nezaposlenost i koje imaju slab položaj na tržištu rada.
|
|
101
|
C4.2 I1 – 1
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Projekti odabrani za promicanje inovativnih digitalnih obrazovnih rješenja
|
|
Broj projekata
|
0
|
20
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Upravljački odbor Nacionalnog odbora za obrazovanje o umjetnoj inteligenciji odabire najmanje 20 projekata za poboljšanje kvalitete osnovnoškolskog i/ili srednjoškolskog obrazovanja s pomoću digitalnih inovacija.
|
|
102
|
C4.2 I1 – 2
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Dovršeni projekti kojima se promiču inovativna digitalna obrazovna rješenja
|
|
Broj projekata
|
0
|
10
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Među odabranim projektima mora se dovršiti najmanje 10 projekata koji su doprinijeli barem jednom od sljedećih ciljeva: i. jačanje prilagođenog obrazovanja; ii. pružanje obrazovnih proizvoda i/ili usluga koji mogu povećati motivaciju učenika; iii. povećanje znanja ili kompetencija nastavnika ili učenika;
iv. povećanje vremena dostupnog učiteljima i nastavnicima za potporu učenicima.
|
|
103
|
C4.2 I1 – 3
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Isporuka dvaju proizvoda s razinom tehnološke spremnosti 6
|
|
Broj proizvoda
|
0
|
2
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Odabrani projekti rezultiraju najmanje dvama proizvodima kojima se promiču inovativna digitalna obrazovna rješenja koja su dosegnula 6. razinu tehnološke spremnosti.
|
|
104
|
C4.2 I2 – 1
Potpora pridošlicama kako bi se spriječili gubici u učenju
|
Meta
|
Potpora školskim vrtovima u osnovnim i srednjim školama za pružanje dodatne potpore pridošlicama
|
|
Broj osnovnih i srednjih škola koje primaju
financiranje putem njihovih školskih ploča
|
0
|
2 198
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Školski vrtovi u najmanje 1800 osnovnih škola i 398 srednjih škola primaju financijska sredstva koja im omogućuju pružanje potpore pridošlicama kako bi se spriječili gubici u učenju uzrokovani pandemijom bolesti COVID-19.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
105
|
C4.2 I3 – 1
Potpora učenicima posljednje godine srednje škole
|
Prekretnica
|
Pokretanje internetske platforme za potporu učenicima posljednje godine srednje škole
|
Pokretanje internetske platforme
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Ministarstvo obrazovanja, kulture i znanosti pokreće internetsku platformu za potporu učenicima posljednje godine srednje škole njihovim završnim ispitom. Platforma sadržava internetske seminare, zadatke i videozapise s uputama o temama ispitivanja.
|
|
106
|
C4.2 I3 – 2
Potpora učenicima posljednje godine srednje škole
|
Meta
|
Potpora školskim odborima za pružanje dodatne potpore učenicima posljednje godine srednje škole
|
|
Broj školskih odbora koji primaju financijska sredstva
|
0
|
300
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Najmanje 300 školskih odbora prima financijska sredstva koja im omogućuju da pruže potporu učenicima posljednje godine srednje škole kako bi se ublažili gubici u učenju uzrokovani pandemijom bolesti COVID-19. Školski odbori učenika u nepovoljnom položaju primaju dodatnu financijsku potporu.
|
|
107
|
C4.2 I4 – 1
Prijenosna računala i tableti za internetsko i hibridno obrazovanje radi suzbijanja i ublažavanja
gubici u učenju
|
Meta
|
Broj digitalnih uređaja
|
|
Broj digitalnih uređaja
|
0
|
75 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Školama se osigurava 75000 digitalnih uređaja za potporu internetskom i hibridnom obrazovanju za učenike u osnovnoškolskom, srednjoškolskom i strukovnom obrazovanju.
|
E.SASTAVNICA 5: POBOLJŠANJEJAVNE ZDRAVSTVENE SKRBI I PRIPRAVNOSTI NA PANDEMIJE
Ta komponenta nizozemskog plana za oporavak i otpornost usmjerena je na jačanje sektora javnog zdravstva i pripravnosti nizozemskog zdravstvenog sustava na pandemije. Uključuje četiri ulaganja za smanjenje manjka ljudskih resursa u zdravstvenom sektoru u vrijeme zdravstvene krize i povećanje kapaciteta za intenzivnu skrb. Osim toga, mjerama uključenima u komponentu nastoji se omogućiti zdravstvena skrb na daljinu upotrebom e-usluga i ojačati razmjena podataka među zdravstvenim ustanovama.
Cilj je komponente doprinijeti preporukama za pojedinu zemlju upućenima Nizozemskoj, posebno poduzeti sve potrebne mjere za jačanje otpornosti zdravstvenog sustava, među ostalim rješavanjem problema nedostatka zdravstvenih radnika u vrijeme zdravstvene krize i intenzivnijom primjenom relevantnih alata za e-zdravstvo (preporuka za pojedinu zemlju br. 1 iz 2020.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
5.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje C5.1 I1: Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u kriznim vremenima
Cilj je ulaganja osigurati odgovarajuće ljudske resurse za skrb u kriznim vremenima. Cilj je ulaganja pružanje obrazovanja i „osposobljavanja na radnom mjestu” za osobe u prvoj godini srednjeg i visokog stručnog zdravstvenog obrazovanja („mbo” i „hbo”) te stvaranje nacionalne pričuve za zdravstvenu skrb bivših zdravstvenih djelatnika iz koje zdravstvene ustanove mogu zaposliti dodatno osoblje u kriznim vremenima.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)strukovno obrazovanje i osposobljavanje na radnom mjestu u zdravstvenom sektoru;
b)komunikacijske kampanje, osposobljavanje i povezivanje bivših zdravstvenih djelatnika sa zdravstvenim organizacijama, što će dovesti do uspostave pričuve od 2500 bivših zdravstvenih djelatnika koje zdravstvene ustanove mogu zaposliti u vrijeme potrebe, primjerice tijekom buduće zdravstvene krize.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025. Ulaganje C5.1 I2: Produljenje intenzivne njege
Cilj je ulaganja povećati kapacitet bolnica za skrb o pacijentima, posebno oboljelima od bolesti COVID-19. Cilj je ulaganja poboljšati ljudske resurse i infrastrukturu u bolnicama kako bi mogle skrbiti o pacijentima oboljelima od bolesti COVID-19 tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19 i nakon nje. Bolnice mogu održavati ili ukloniti objekte (uglavnom preuređenje bolnica usmjerene na proširenje jedinica intenzivne njege) kojima se povećao kapacitet jedinica intenzivne njege tijekom pandemije bolesti COVID-19 nakon isteka programa subvencija. Obučeno osoblje može se redovito rasporediti ili stalno zapošljavati u bolnicama kako bi se smanjio manjak radne snage u tom sektoru.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)51 bolnicu za prilagodbu objekata kako bi se povećao broj fiksnih i fleksibilnih kreveta za intenzivnu njegu; žalitelj
b)67 bolnica za osposobljavanje i obrazovanje osoblja kako bi se povećali kapaciteti jedinica intenzivne i kliničke skrbi.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023. Ulaganje C5.1 I3: SKUP ZA COVID-19
Cilj je ovog ulaganja (poticanje e-zdravlja kod kuće – poticanje e-zdravstva, SET) pružiti potporu skrbi za osobe koje žive kod kuće, posebno za starije osobe i osobe s osjetljivim zdravstvenim stanjem. Dodatna skrb i potpora potrebna za te dvije kategorije ranjivih osoba pružat će se putem rješenja e-zdravstva tijekom pandemije bolesti COVID-19.
Ulaganjem se pruža financijska potpora bespovratnim sredstvima za upotrebu različitih aplikacija e-zdravstva (internetska zdravstvena skrb putem videoveze, dijagnoza putem aplikacije i lijekovi) pružatelja skrbi u općoj zdravstvenoj skrbi, pružateljima zdravstvene njege u okrugu, pružateljima skrbi za mentalno zdravlje i pružateljima socijalne pomoći.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022. Ulaganje C5.1 I4: Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
Cilj je ulaganja potaknuti inovacije u biološkim znanostima i zdravstvenom sektoru standardizacijom i povezivanjem podataka među konzorcijem istraživačkih infrastruktura u području zdravlja. Cilj je ulaganja razvoj integrirane nacionalne infrastrukture zdravstvenih podataka, uklanjanje socijalnih i organizacijskih prepreka dogovorom između javnih i privatnih dionika te uspostava središnje točke za izdavanje podataka.
Ulaganjem se pruža financijska potpora za:
a)razvoj i operacionalizacija sustava potpore za istraživače koji se sastoji od službe za podršku na regionalnoj razini i središnjeg centra za usluge na nacionalnoj razini;
b)donošenje plana za sekundarnu uporabu zdravstvenih podataka, u kojem se navode koraci koje sveučilišni medicinski centri trebaju poduzeti kako bi se osiguralo da se njihovim zdravstvenim podacima može pristupiti, da im se može pristupiti i da ih se može ponovno upotrijebiti; žalitelj
c)operacionalizacija prve verzije podatkovnog portala za lociranje i pristup zdravstvenim podacima. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
5.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
108a
|
C5.1. I1 – 1
Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u kriznim vremenima
|
Prekretnica
|
Financijski okvir kojim se omogućuje osposobljavanje u zdravstvenom sektoru
|
Donošenje financijskog okvira kojim se osposobljavanje u području zdravstvene skrbi strukturno uključuje u program tržišta rada za taj sektor
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Donošenje financijskog okvira kojim se osposobljavanje u području zdravstvene skrbi strukturno uključuje u program tržišta rada za taj sektor (program „TAZ” za skrb i dobrobit na tržištu rada)
|
|
109a
|
C5.1. I1 – 2
Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u kriznim vremenima
|
Meta
|
Broj osoba koje sudjeluju u programu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja na radnom mjestu
|
|
Broj osoba
|
0
|
8 325
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Najmanje 8325 osoba sudjelovalo je u
strukovno obrazovanje i program „osposobljavanju na radnom mjestu” prve godine srednjoškolskog i visokog stručnog zdravstvenog obrazovanja u akademskoj godini 2023./2024. („mbo” i „hbo”).
|
|
110
|
C5.1. I1 – 3
Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u kriznim vremenima
|
Meta
|
Stvorena pričuva nacionalne zdravstvene skrbi
|
|
Broj uspješnih zdravstvenih djelatnika
|
0
|
2 500
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Komunikacijskim kampanjama te osposobljavanjem i povezivanjem bivših zdravstvenih djelatnika sa zdravstvenim organizacijama osniva se pričuva od najmanje 2500 bivših zdravstvenih djelatnika iz kojih zdravstvene ustanove mogu zapošljavati privremenu pomoć u vrijeme potrebe, primjerice tijekom buduće zdravstvene krize.
|
|
111
|
C5.1. I2 – 1
Proširenje
|
Meta
|
Broj bolnica
|
|
Broj bolnica
|
0
|
51
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Najmanje 51 bolnica mora prilagoditi svoje objekte kako bi povećala broj fiksne i fleksibilne intenzivne njege.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
Intenzivna skrb
|
|
dovršene prilagodbe prostora za postojeće fiksne krevete i fleksibilne krevete
|
|
|
|
|
|
|
krevete.
|
|
112
|
C5.1. I2 – 2
Produljenje intenzivne njege
|
Meta
|
Osposobljavanje bolničkog osoblja
|
|
Broj bolnica
|
0
|
67
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Najmanje 67 bolnica osposobljava i obrazuje svoje osoblje kako bi povećale kapacitete jedinica intenzivne i kliničke skrbi.
|
|
113
|
C5.1. I3 – 1
SKUP ZA COVID-19
|
Meta
|
Broj dodijeljenih bespovratnih sredstava
|
|
Broj
|
0
|
1 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Najmanje 1000 bespovratnih sredstava dodjeljuje se pružateljima skrbi za upotrebu različitih aplikacija e-zdravstva (kao što su internetska zdravstvena skrb putem videoveze, dijagnoza putem aplikacije i lijekovi) u općoj zdravstvenoj skrbi, područnoj njezi, skrbi u zajednici, mentalnoj zdravstvenoj skrbi i socijalnoj pomoći.
|
|
114
|
C5.1. I4 – 1
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Operativni sustav potpore za istraživače – službe za podršku
|
Regionalni i nacionalni servisni centri u funkciji su
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Razvija se i djeluje sustav potpore za istraživače koji se sastoji od službe za podršku na regionalnoj razini i središnje službe za usluge na nacionalnoj razini.
|
|
115
|
C5.1. I4 – 2
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Pravedni podaci (osigurati da su podaci dostupni, dostupni, interoperabilni i ponovno upotrebljivi)
plan djelovanja
|
Donesen je plan za stvaranje podataka u skladu s FAIR-om
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Konzorcij Zdravstvene istraživačke infrastrukture izrađuje plan za sekundarnu uporabu zdravstvenih podataka koja se može pronaći, pristupačna, interoperabilna i ponovno upotrebljiva (FAIR), a donose ga sveučilišni medicinski centri (UMC). U planu se navode koraci koje UMC treba poduzeti kako bi osigurao da se njegovi zdravstveni podaci mogu pronaći, da im se može pristupiti, da ih se može razmjenjivati i ponovno upotrijebiti.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
|
|
usvojena
|
|
|
|
|
|
|
|
|
116
|
C5.1. I4 – 3
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Portal operativnih podataka
|
Portal podataka za lociranje istraživačkih podataka i pristup njima operativan je
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Prva verzija podatkovnog portala za lociranje i pristup zdravstvenim podacima mora biti operativna, što znači da su sveučilišni medicinski centri (UMC) postali povezani s nacionalnom podatkovnom infrastrukturom.
|
F.SASTAVNICA 6: POTVRĐUJUĆIAGRESIVNO POREZNO PLANIRANJE I PRANJE NOVCA
Cilj je te komponente nizozemskog plana za oporavak i otpornost učinkovitije suzbiti agresivno porezno planiranje i pranje novca u Nizozemskoj. Komponenta se sastoji od pet reformi usmjerenih na agresivno porezno planiranje i jedne reforme za suzbijanje pranja novca.
Komponenta pridonosi borbi protiv izbjegavanja plaćanja poreza i. nametanjem uvjetnog poreza po odbitku na dividende isplaćene jurisdikcijama s niskim poreznim opterećenjem i u situacijama koje predstavljaju zlouporabu poreza u skladu s nizozemskim propisima o suzbijanju zlouporabe, ii. uvođenjem zakona o suzbijanju neusklađenosti u primjeni načela nepristrane transakcije, iii. sprečavanjem poreznog izuzeća posebnim ograničenjem odbitka kamata, iv. ograničavanjem likvidacije i aranžmana za prestanak poslovanja i v. ograničavanjem otpisa gubitaka. Nizozemska također planira pratiti razvoj događaja u borbi protiv izbjegavanja plaćanja poreza.
Izazovi povezani s pranjem novca rješavaju se strategijom čiji je cilj i. povećanje kapaciteta osoblja financijsko-obavještajne jedinice (FOJ) za 20 ekvivalenata punog radnog vremena i ii. uvođenje ograničenja gotovinskih plaćanja. Na taj način cilj je komponente stvoriti prepreke za kriminalce pri pranju novca te ojačati kapacitete za istragu i kazneni progon.
Komponenta pridonosi provedbi preporuka za pojedine zemlje o agresivnom poreznom planiranju (preporuka za pojedinu zemlju br. 1 iz 2019. i 4. preporuka u 2020.) i o pranju novca (4. preporuka za pojedinu zemlju iz 2020.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
6.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma C6.1. R1: Nizozemska porezna politika
Cilj je reforme ograničiti mogućnosti za agresivno porezno planiranje i smanjiti priljev sredstava iz Nizozemske u jurisdikcije s niskim porezima. Cilj je poreza po odbitku na dividende omogućiti Nizozemskoj da oporezuje takva plaćanja zemljama koje naplaćuju male poreze ili ih uopće ne naplaćuju.
Reforma se sastoji od uvođenja poreza po odbitku na dividende isplaćene jurisdikcijama s niskim porezima i u situacijama koje predstavljaju zlouporabu poreza u skladu s nizozemskim propisima o suzbijanju zlouporabe. Uključuje i izvješće o praćenju učinaka politika protiv izbjegavanja plaćanja poreza u okviru ove komponente.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma C6.1. R2: Rješavanje neusklađenosti u primjeni načela nepristrane transakcije
Cilj je te reforme riješiti neusklađenosti koje proizlaze iz različite primjene ili tumačenja načela nepristrane transakcije u oporezivanju trgovačkih društava. Konkretno, u međunarodnim situacijama takve neusklađenosti mogu dovesti do toga da dio dobiti multinacionalnog društva ne bude uključen u porez na dobit. Cilj je reforme neutralizirati transferne cijene ili vlasničke dobitke i gubitke kako bi se spriječile situacije dvostrukog neoporezivanja i kako bi nizozemski porezni sustav postao transparentniji na međunarodnoj razini.
Reforma se sastoji od stupanja na snagu zakona kojim se rješavaju neusklađenosti u primjeni
načelo nepristrane transakcije.
Provedba reforme trebala je biti dovršena do 31. ožujka 2022.
Reforma C6.1. R3: Izmjena posebnog ograničenja odbitka kamata kako bi se spriječila izuzeća od poreza na negativne kamate i pozitivne valutne rezultate
Cilj je reforme izbjeći da ograničenje odbitka kamata zbog zlouporabe iz Zakona o porezu na dobit (članak 10.a) dovede do neopravdanih poreznih oslobođenja.
Reforma se sastoji od stupanja na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kako bi se izbjegla primjena posebnog ograničenja odbitka kamata ako ono dovodi do oslobođenja od poreza na negativne kamate i pozitivnih valutnih rezultata.
Provedba reforme trebala je biti dovršena do 31. ožujka 2021. Reforma C6.1. R4: Ograničenje odbitka gubitaka povezanih s likvidacijom i prestankom poslovanja
Cilj je reforme ograničiti mogućnost odbitka konačnih gubitaka subjekta (gubici od likvidacije) i konačnih gubitaka stalne poslovne jedinice (preneseni gubici) u porezu na dobit.
Tom će se reformom izmijeniti Zakon o porezu na dobit kako bi se ograničio odbitak gubitaka povezanih s likvidacijom i prestankom gubitaka uvođenjem triju potrebnih uvjeta kako bi se ti gubici mogli odbiti od poreza:
a)vremenski uvjet: gubici povezani s likvidacijom ili prestankom mogu se odbiti samo ako su likvidacija ili prestanak dovršeni u roku od tri godine od kalendarske godine u kojoj je poslovanje prestalo ili kalendarske godine u kojoj je donesena odluka o tome;
b)teritorijalni uvjet: gubici povezani s likvidacijom ili prestankom poslovanja uzimaju se u obzir za porezni odbitak samo ako subjekt koji je prestao postojati ili stalna poslovna jedinica ima poslovni nastan u Nizozemskoj, Europskoj uniji, Europskom gospodarskom prostoru ili trećim zemljama s kojima Europska unija ima kvalificirani sporazum o pridruživanju; žalitelj
c)količinski uvjet: odbitak likvidacijskih gubitaka moguć je samo ako postoji odlučujući utjecaj (kontrolirajući udio), što znači da porezni obveznik ima ovlast određivanja aktivnosti subjekta u likvidaciji.
Teritorijalni i kvantitativni uvjeti primjenjuju se samo na gubitke koji premašuju 5 000 000 EUR. Provedba reforme trebala je biti dovršena do 31. ožujka 2021.
Reforma C6.1. R5: Ograničenje naknade štete za gubitke
Cilj je reforme ograničiti mogućnost prijeboja dobiti s gubicima iz drugih godina. Cilj je reforme spriječiti poduzeća s profitabilnim djelatnostima u Nizozemskoj da zaobiđu plaćanje poreza na dobit.
Tom će se reformom izmijeniti Zakon o porezu na dobit, kojim će se ograničiti odbitak gubitaka u porezu na dobit. Olakšica za gubitke dostupna je samo do 50 % oporezive dobiti koja premašuje iznos od 1000000 EUR u kombinaciji s neograničenim razdobljem prijenosa gubitaka (prethodno do šest godina). Ako je oporeziva dobit manja ili do 1 000 000 EUR, gubici se u cijelosti mogu odbiti.
Provedba reforme trebala je biti dovršena do 31. ožujka 2022. Reforma C6.1. R6: Politika borbe protiv pranja novca
Cilj je reforme ojačati nizozemski okvir za sprečavanje pranja novca i boriti se protiv zlouporabe nizozemskog financijskog sustava od strane kriminalaca.
Reforma se sastoji od:
a)jačanje financijsko-obavještajne jedinice (FOJ), koja je odgovorna za sprečavanje i otkrivanje pranja novca, borbu protiv prijevara i praćenje financiranja kaznenih djela, zapošljavanjem 20 dodatnih ekvivalenata punog radnog vremena; žalitelj
b)stupanje na snagu zakona kojim se uvodi ograničenje gotovinskih plaćanja. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. ožujka 2025.
6.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili
Ulaganja)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
117
|
C6.1. R1 – 1
Nizozemska porezna politika
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o uvođenju poreza po odbitku
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu od 1. siječnja 2024. zakona o porezu po odbitku na dividende isplaćene jurisdikcijama s niskim poreznim opterećenjem i u situacijama koje predstavljaju zlouporabu poreza u skladu s nizozemskim propisima o suzbijanju zlouporabe.
|
|
118
|
C6.1. R1 – 2
Nizozemska porezna politika
|
Prekretnica
|
Pismo o praćenju učinaka promjena porezne politike poslano Parlamentu
|
Dopis o praćenju koji je kabinet poslao Parlamentu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dopis o praćenju učinaka politika protiv izbjegavanja plaćanja poreza kabinet šalje Parlamentu i javno je dostupan na internetu. Dopis uključuje rano praćenje financijskih tokova (dividende, kamate i licencije) iz Nizozemske i prema Nizozemskoj na temelju neovisnih podataka koje je dostavila nizozemska središnja banka (De Nederlandsche Bank).
|
|
119
|
C6.1. R2 – 1
Rješavanje neusklađenosti u primjeni načela nepristrane transakcije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o suzbijanju neusklađenosti u primjeni načela nepristrane transakcije
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu zakona o rješavanju neusklađenosti u primjeni načela nepristrane transakcije. Zakonom se uklanjaju neusklađenosti koje se odnose na razliku u transfernim cijenama ili vrednovanju stečene imovine, što dovodi do dvostrukog neoporezivanja.
|
|
120
|
C6.1. R3 – 1
Izmjena posebnog odbitka kamata
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit radi ukidanja poreza
|
Odredba zakona o izmjeni Zakona o porezu na dobit kojom se predviđa njegovo stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2021
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit (članak 10.a) kojima se mijenja posebno ograničenje odbitka kamata iz Zakona o porezu na dobit tako da primjena tog pravila protiv zlouporabe ne smije dovesti do neopravdanog
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
|
ograničenje radi sprečavanja oslobođenja od poreza na negativne kamate i pozitivne valutne rezultate
|
|
izuzeća u pogledu negativnih kamata i pozitivnih valutnih rezultata
|
|
|
|
|
|
|
oslobođenje od plaćanja poreza na negativne kamate i pozitivne valutne rezultate.
|
|
121
|
C6.1. R4 – 1
Ograničenje poreznih odbitaka zbog gubitaka povezanih s likvidacijom i prestankom poslovanja
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kako bi se ograničilo oslobođenje od plaćanja poreza zbog likvidacije i gubitaka povezanih s prestankom poslovanja
|
Odredba zakona o izmjeni Zakona o porezu na dobit kojom se predviđa njegovo stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2021
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kojima se ograničava mogućnost odbitka gubitaka povezanih s likvidacijom i prestankom poslovanja. Izmjenama se uvode tri potrebna uvjeta kako bi se gubici povezani s likvidacijom i prestankom poslovanja mogli odbiti od poreza:
a)Vremenski uvjet: gubici povezani s likvidacijom i prestankom mogu se odbiti samo ako su likvidacija ili prestanak dovršeni u roku od tri godine od kalendarske godine u kojoj je poslovanje prestalo ili kalendarske godine u kojoj je donesena odluka o tome.
b)Teritorijalni uvjet: gubici povezani s likvidacijom i prestankom poslovanja mogu se odbiti od poreza samo ako subjekt ili stalna poslovna jedinica imaju poslovni nastan u Nizozemskoj, Europskoj uniji, Europskom gospodarskom prostoru ili trećoj zemlji s kojom Europska unija ima kvalificirani sporazum o pridruživanju.
c)Količinski uvjet: porezni odbitak likvidacijskih gubitaka moguć je samo ako postoji odlučujući utjecaj (kontrolirajući udio), što znači da porezni obveznik ima ovlast određivanja aktivnosti subjekta u likvidaciji.
Teritorijalni i kvantitativni uvjeti primjenjuju se samo ako su gubici veći od 5 000 000 EUR.
|
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
122
|
C6.1. R5 – 1
Ograničenje naknade štete za gubitke
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kako bi se ograničila olakšica za gubitke
|
Odredba zakona o izmjeni Zakona o porezu na dobit kojom se predviđa njegovo stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kako bi se smanjila olakšica za gubitke u oporezivanju trgovačkih društava kako slijedi: olakšica za gubitke dostupna je samo do 50 % oporezive dobiti koja premašuje iznos od 1 000 000 EUR u kombinaciji s neograničenim razdobljem prijenosa gubitaka (prethodno do šest godina). U slučaju oporezive dobiti manje ili do 1 000 000 EUR, gubici se u cijelosti mogu odbiti.
|
|
123
|
C6.2 R6 – 1
Politika borbe protiv pranja novca
|
Meta
|
Povećanje broja ekvivalenata punog radnog vremena financijsko-obavještajne jedinice
|
|
Broj
|
82
|
102
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Osoblje financijsko-obavještajne jedinice (FOJ) povećava se za 20 ekvivalenata punog radnog vremena u odnosu na siječanj 2022., čija je glavna zadaća otkrivanje pranja novca, borba protiv prijevara i praćenje financiranja kaznenih djela.
|
|
124
|
C6.2 R6 – 2
Politika borbe protiv pranja novca
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se uvodi ograničenje gotovinskih plaćanja
|
Odredba zakona kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu zakona kojim se uvodi ograničenje gotovinskih plaćanja.
|
G.AUDIT I CONTROL
7.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Kako bi se djelotvorno zaštitili financijski interesi Unije, prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje uspostavlja se središnji repozitorijski sustav za bilježenje i pohranu svih relevantnih podataka povezanih s provedbom plana za oporavak i otpornost, koji obuhvaća barem postizanje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, podatke o krajnjim primateljima, ugovarateljima, podugovarateljima i stvarnim vlasnicima. Nizozemska podnosi posebno revizijsko izvješće prije prvog zahtjeva za plaćanje kojim se potvrđuje postojanje funkcionalnosti repozitorijskog sustava.
Osim toga, relevantni pravni mandati i zadaće tijelima uključenima u koordinaciju, praćenje, kontrolu i reviziju provedbe nizozemskog plana za oporavak i otpornost donose se u skladu s nacionalnim zakonodavstvom prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje.
7.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji (za
ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Vrijeme
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
125
|
C7 – 1
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe Mehanizma za oporavak i otpornost
|
Revizijsko izvješće kojim se potvrđuju funkcionalnosti sustava repozitorija
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Uspostavlja se središnji repozitorijski sustav za praćenje provedbe Mehanizma za oporavak i otpornost koji je operativan.
Sustav uključuje barem sljedeće funkcionalnosti:
(a)prikupljanje podataka i praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti;
(b)prikupljanje, pohrana i osiguravanje pristupa podacima koji se zahtijevaju člankom 22. stavkom 2. točkom (d) podtočkama od i. do iii. Uredbe (EU) 2021/241 (Uredba o Mehanizmu za oporavak i otpornost).
|
|
126
|
C7 – 2
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske uredbe o izmjeni statuta revizorskog tijela
(„Auditdienst rijk”)
|
Odredba ministarske uredbe o njezinu stupanju na snagu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Ministarska uredba o izmjeni statuta revizorskog tijela („Auditdienst Rijk”) uključuje mandat za uspostavu i provedbu revizija sustava i dokaznog testiranja povezanih s nizozemskim planom za oporavak i otpornost.
Ministarstvo financija nizozemskom revizorskom tijelu („Auditdienst Rijk”) dodjeljuje odgovarajući zadatak za uspostavu i provedbu revizija sustava i dokaznog testiranja povezanih s nizozemskim planom za oporavak i otpornost.
|
|
127
|
C7 – 3
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske odluke o izmjeni organizacijske odluke („organisatiebesluit”) kojom se utvrđuje mandat programske uprave za plan za oporavak i otpornost
|
Odredba ministarske uredbe o stupanju na snagu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Programska uprava za Mehanizam za oporavak i otpornost Ministarstva financija službeno je ovlaštena stupanjem na snagu ministarske odluke o izmjeni organizacijske odluke Ministarstva financija („organisatiebesluit Ministarstvo financija”) kao koordinacijskog tijela za provedbu nizozemskog plana za oporavak i otpornost.
|
H.Plan REPowerEU
Komponenta REPowerEU pridonosi svladavanju izazova smanjenja ovisnosti o fosilnim gorivima. Ciljevi su komponente poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada, olakšavanje ulaganja u elektroenergetsku mrežu, doprinos rješavanju zagušenja mreže i ubrzavanje pravnih postupaka za projekte u području energije iz obnovljivih izvora. Cilj je svih tih ciljeva pridonijeti širem cilju povećanja udjela obnovljivih izvora energije u kombinaciji izvora energije u Nizozemskoj. Mjere u ovoj komponenti imaju prekograničnu ili višedržavnu dimenziju jer doprinose osiguravanju opskrbe energijom u cijeloj Uniji.
Komponenta REPowerEU pridonosi provedbi preporuka za pojedinu zemlju kako bi se gospodarska politika povezana s ulaganjima usmjerila na strategije za energiju iz obnovljivih izvora, energetsku učinkovitost i smanjenje emisija stakleničkih plinova (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2019.), kako bi se ulaganja usmjerila na zelenu i digitalnu tranziciju (3. preporuka za pojedinu zemlju iz 2020.) i kako bi se smanjila ukupna ovisnost o fosilnim gorivima ubrzavanjem uvođenja obnovljivih izvora energije, posebno poticanjem komplementarnih ulaganja u mrežnu infrastrukturu i daljnjim pojednostavnjenjem postupaka izdavanja dozvola te poboljšanjem energetske učinkovitosti, posebno u zgradama (4. preporuka za pojedinu zemlju iz 2022.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi znatnu štetu” (2021/C58/01).
8.1.Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje C8 I1 (Proširena mjera): Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
Cilj je ove mjere proširiti C3.2 I2 „subvencija za ulaganja u održivu energiju i uštedu energije” u okviru komponente 3. (Poboljšanje tržišta stambenih nekretnina i povećanje energetske učinkovitosti nekretnina). Proširenim dijelom ulaganja povećava se broj intervencija za 355600 i subvencioniraju prihvatljive intervencije navedene u opisu ulaganja C3.2 I2 „subvencija ulaganja za održivu energiju i uštedu energije”. Cilj je dodatnih intervencija u prosjeku postići smanjenje potražnje za primarnom energijom za najmanje 30 %.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Reforma C8 R1: Paket za reformu energetskog tržišta
Tom se reformom nastoji riješiti nekoliko izazova povezanih s energetskim tržištima s kojima se Nizozemska suočava.
Reforma uključuje sljedeće elemente:
a.Mjere usmjerene na smanjenje zagušenja nizozemske elektroenergetske mreže koje uključuju i. stupanje na snagu odluke Tijela za potrošače i tržišta o izmjeni kodeksa elektroenergetske mreže kako bi se mrežnim operatorima osigurali dodatni instrumenti za fleksibilnu upotrebu mreže u slučaju zagušenja mreže te poticaji za smanjenje potražnje i preraspodjelu kapaciteta mreže korisnicima mreže; i ii. donošenje 12 „Provincijskih višegodišnjih programa za energetsku i klimatsku infrastrukturu 2.0” (pokrajina Meerjarenprogramma Infrastructuur Energie en Klimaat, pMIEK).
b.Stupanje na snagu ministarske odluke kojom se uspostavlja prioritetni okvir za ulaganja operatora prijenosnih i distribucijskih sustava u elektroenergetsku mrežu. Okvirom se osigurava da se prednost daje ulaganjima koja su dio nacionalnih i pokrajinskih višegodišnjih programa za energetsku i klimatsku infrastrukturu (Meerjarenprogramma’s Infrastructuur Energie en Klimaat, MIEK).
c.Stupanje na snagu akta o izmjeni Zakona o okolišu i planiranju(Omgevingswet) Aktom o izmjeni ubrzavaju se postupci izdavanja dozvola za projekte u području energije iz obnovljivih izvora. Opseg projekata u području energije iz obnovljivih izvora koji će imati koristi od ubrzanja utvrđuje se u podređenoj uredbi.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
8.2.Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Vrijeme
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
128
|
C8-I1
|
Meta
|
Održivi
|
|
Dnevni broj
|
0
|
134 050
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Najmanje 134050 intervencija u okviru
|
|
|
Investicije
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
subvencije za ulaganja za održivost
|
|
|
subvencija za
|
|
ušteda energije
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
ušteda energije i energije (solarna
|
|
|
održivi
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
|
|
kotlovi, toplinski priključci,
|
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
|
|
izolacija, toplinske crpke i, iz
|
|
|
energija
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Od 2023. nadalje, električna kuhanje
|
|
|
ušteđevinu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
postrojenja) subvencionira se. Tijela
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
cilj intervencija je:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
postizanja u prosjeku barem a
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
30 % potražnje za primarnom energijom
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
smanjenje. Taj se zahtjev odnosi na ukupne intervencije subvencionirane u okviru ciljne vrijednosti 128.
|
|
129
|
C8-I1
|
Meta
|
Održivi
|
|
Dnevni broj
|
134 050
|
231 985
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Najmanje dodatnih 97935
|
|
|
Investicije
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
intervencije u okviru ulaganja
|
|
|
subvencija za
|
|
ušteda energije
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
subvencije za održivu energiju i
|
|
|
održivi
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
|
|
ušteda energije (solarni kotlovi, toplinska energija)
|
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
|
|
priključci, izolacija, dizalice topline
|
|
|
energija
|
|
|
|
|
|
|
|
|
i, od 2023. nadalje, električna
|
|
|
ušteđevinu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
uređaji za kuhanje)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
subvencionirano. Intervencije:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ima za cilj postizanje
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
prosječna primarna energija od najmanje 30 %
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
smanjenje potražnje. Taj se zahtjev odnosi na ukupne intervencije subvencionirane u okviru ciljnih vrijednosti 128 i 129.
|
|
130
|
C8-I1
|
Meta
|
Održivi
|
|
Dnevni broj
|
456 985
|
580 600
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Najmanje dodatnih 123615
|
|
|
Investicije
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
intervencije u okviru ulaganja
|
|
|
subvencija za
|
|
ušteda energije
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
subvencije za održivu energiju i
|
|
|
održivi
|
|
intervencije
|
|
|
|
|
|
|
ušteda energije (solarni kotlovi, toplinska energija)
|
|
|
energija i
|
|
subvencionirano
|
|
|
|
|
|
|
priključci, izolacija, dizalice topline
|
|
|
energija
|
|
|
|
|
|
|
|
|
i, od 2023. nadalje, električna
|
|
|
ušteđevinu
|
|
|
|
|
|
|
|
|
uređaji za kuhanje)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
subvencionirano. Intervencije:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
imaju za cilj postizanje u prosjeku najmanje 30 % primarne energije
smanjenje potražnje. Taj se zahtjev odnosi na ukupne intervencije subvencionirane u okviru ciljnih vrijednosti 83, 128, 129 i 130.
|
|
131
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu odluke Tijela za potrošače i tržišta o izmjeni kodeksa elektroenergetske mreže
|
Odredba odluke Tijela za potrošače i tržišta kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu odluke Tijela za potrošače i tržišta o izmjeni kodeksa elektroenergetske mreže.
Odlukom se mrežnim operatorima osiguravaju dodatni instrumenti za fleksibilnu upotrebu mreže u slučaju zagušenja mreže. Također pruža poticaje za smanjenje potražnje i preraspodjelu kapaciteta mreže na
korisnici mreže.
|
|
132
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske odluke kojom se uspostavlja prioritetni okvir za ulaganja u elektroenergetsku mrežu
|
Odredba ministarske uredbe kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu ministarske odluke kojom se uspostavlja prioritetni okvir za ulaganja operatora prijenosnih i distribucijskih sustava u elektroenergetsku mrežu. Okvirom se osigurava da ulaganja koja su dio nacionalnih i pokrajinskih višegodišnjih programa za energetsku i klimatsku infrastrukturu (MIEK) budu
prioritet.
|
|
133
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Meta
|
Donošenje 12 „Višegodišnjih programa za energetsku i klimatsku infrastrukturu 2.0”
|
|
Broj donesenih programa
|
0
|
12
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Donosi se ukupno 12 „Provincijskih višegodišnjih programa za energetsku i klimatsku infrastrukturu (pMIEK) 2.0” (po jedan za svaku pokrajinu). U tim se programima prednost daje projektima energetske infrastrukture mrežnih operatora povezanima s proširenjem elektroenergetske mreže u pokrajini.
razini.
|
|
134
|
C8-R1
Reforma energetskog tržišta
paket
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu akta o izmjeni okoliša
i Zakon o planiranju
|
Odredba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o okolišu i planiranju
kojom se predviđa njezino stupanje na snagu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu akta o izmjeni Zakona o okolišu i planiranju. Aktom o izmjeni uvode se sljedeće promjene u dozvolu:
postupci za projekte u području energije iz obnovljivih izvora:
a)Svi upravni sudski postupci vode se pred Državnim vijećem;
b)Žalbe protiv odluka Državnog vijeća podnose se u roku od šest mjeseci;
c)Žalbe protiv odluka Državnog vijeća stranka koja podnosi žalbu obrazlaže u roku u kojem se može podnijeti žalba.
Opseg projekata u području energije iz obnovljivih izvora koji će imati koristi od tog ubrzanja definira se u
podređena odluka.
|
2.Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost
Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost Nizozemske iznose 5 443 293 000 EUR.
Procijenjeni ukupni troškovi za poglavlje o planu REPowerEU iznose 735 000 000 EUR.
ODJELJAK 2.: FINANCIJSKA POTPORA
1.Financijski doprinos
Obroci iz članka 2. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
1.1.Prvi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
|
3
|
C1.1 R2 – 1
Uvođenje i pooštravanje pristojbe za CO2 za industriju
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona
uvođenje pristojbe za emisije CO2 u industriji
|
|
4
|
C1.1 R2 – 2
Uvođenje i pooštravanje pristojbe za CO2 za industriju
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se postrožuje industrijski CO2
pristojba
|
|
5
|
C1.1 R3 – 1
Povećanje poreza na putovanja u zračnom prometu (ATT)
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o povećanju poreza na zračni prijevoz za putnike u zračnom prometu koji putuju iz zračne luke u
Nizozemska
|
|
35
|
C2.1 I1 – 1
Kvantna delta NL
|
Prekretnica
|
Uspostava kvantne delte NL
|
|
46
|
C2.2 I1 – 1
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Prekretnica
|
Studija planiranja ERTMS-a Kijfhoek-belgijska granica
dovršeno
|
|
58
|
C2.3. R1 – 1
Upravljanje javnim informacijama (Zakon o otvorenoj vladi)
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu Zakona o otvorenoj upravi
|
|
59
|
C2.3. R1 – 2
Upravljanje javnim informacijama (Zakon o otvorenoj vladi)
|
Prekretnica
|
Objava ažuriranih mjera
planovi za poboljšanje upravljanja informacijama
|
|
67
|
C3.1 R1 – 1
Povećanje omjera vrijednosti nepopunjenog posjeda
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se povećava broj praznih
omjer vrijednosti posjeda
|
|
69
|
C3.1 R3 – 1
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Sporazumi između nacionalne vlade i pokrajina o realizaciji
od 900000 novih stanova
|
|
73
|
C3.1. R4 – 1
Povećanje ovisnosti o prihodima od najamnine
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva za povećanje maksimalnog godišnjeg povećanja najamnine za
srednji do visoki prihodi
najmoprimci koji žive u društvenom životu
stanovanje
|
|
74
|
C3.1 R5 – 1
Ubrzavanje procesa i postupaka izgradnje stambenih objekata
|
Prekretnica
|
Pismo Parlamentu o uskim grlima u postupku planiranja u kojem se utvrđuju moguća rješenja
objavljeno
|
|
81
|
C3.2 I1 – 1
Program subvencija za održivost nekretnina javnog sektora
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu uredbe o uspostavi
program subvencija za obnovu
|
|
84
|
C4.1 R1 – 1
Smanjenje odbitka za samozaposlene osobe
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona
smanjenje poreznog odbitka za samozaposlene osobe
|
|
87
|
C4.1 R3 – 1
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o reformi drugog stupa
mirovinski sustav
|
|
90
|
C4.1. R4 – 1
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Akcijski plan za smanjenje krivotvorina
samozapošljavanje predstavljeno Parlamentu
|
|
93
|
C4.1 I1 – 1
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Profesionalno savjetovanje za potporu pojedincima
|
|
94
|
C4.1 I1 – 2
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Osposobljavanje za stjecanje vještina za potporu
pojedinci
|
|
105
|
C4.2 I3 – 1
Potpora učenicima posljednje godine srednje škole
|
Prekretnica
|
Pokretanje internetske platforme za potporu učenicima posljednjih
godina srednje škole
|
|
106
|
C4.2 I3 – 2
Potpora učenicima posljednje godine srednje škole
|
Meta
|
Potpora školskim odborima za pružanje dodatne potpore učenicima u posljednjoj godini
srednju školu
|
|
107
|
C4.2 I4 – 1
Prijenosna računala i tablete za internetsko i hibridno obrazovanje za borbu protiv i
ublažavanje gubitaka u učenju
|
Meta
|
Broj digitalnih uređaja
|
|
113
|
C5.1. I3 – 1
SKUP ZA COVID-19
|
Meta
|
Broj dodijeljenih bespovratnih sredstava
|
|
114
|
C5.1. I4 – 1
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Funkcionalan sustav potpore za istraživače —
Pomoćni pultovi
|
|
119
|
C6.1. R2 – 1
Rješavanje neusklađenosti u
primjena načela nepristrane transakcije
princip
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o suzbijanju neusklađenosti u primjeni Sporazuma
načelo duljine
|
|
120
|
C6.1. R3 – 1
Izmjena posebnog ograničenja odbitka kamata kako bi se spriječila izuzeća od poreza na negativne kamate i pozitivne valutne rezultate
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit radi ukidanja oslobođenja od poreza na negativne kamate i pozitivnih
valutni rezultati
|
|
121
|
C6.1. R4 – 1
Ograničenje poreznih odbitaka zbog
gubici povezani s likvidacijom i prestankom rada
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu
izmjene korporativnog poslovanja
Zakon o porezu na dohodak kojim se ograničava oslobođenje od plaćanja poreza zbog likvidacije i prestanka
gubici
|
|
122
|
C6.1. R5 – 1
Ograničenje naknade štete za gubitke
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu izmjena Zakona o porezu na dobit kako bi se ograničio gubitak
olakšanje
|
|
125
|
C7 – 1
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe
iz Mehanizma za oporavak i otpornost
|
|
126
|
C7 – 2
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske uredbe o izmjeni statuta revizorskog tijela
(„Auditdienst rijk”)
|
|
127
|
C7 – 3
Revizija i kontrola, provedba i nadopunjavanje
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske uredbe o izmjeni organizacijske odluke („organisatiebesluit”) kojom se utvrđuje mandat Uprave za program
plan za oporavak i otpornost
|
|
131
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu odluke Tijela za potrošače i tržišta o izmjeni elektroenergetske mreže
šifra
|
|
|
|
Obroci
Iznos
|
EUR
1 332 776 071
|
1.2.Drugi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
|
1
|
C1.1 R1 – 1
Reforma oporezivanja energije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o prilagodbi cijena poreza na energiju
|
|
6
|
C1.1 R4 – 1
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o postupnom ukidanju oslobođenja od poreza na kupnju motornih vozila i motocikala za komercijalne kombije
|
|
21
|
C1.1 I2 – 1
Zelena energija vodika
|
Prekretnica
|
Objava programa ljudskog kapitala za povećanje ponude vještina u području zelenog vodika
|
|
34
|
C1.2 I2 – 1
Program potpore za sanaciju svinjogojskih farmi
|
Meta
|
Broj završenih svinjogojskih mjesta
|
|
47
|
C2.2 I1 – 2
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Prekretnica
|
Dovršena studija o planiranju ERTMS-a u sjevernoj Nizozemskoj
|
|
55
|
C2.2 I3 – 1
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Broj ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
65
|
C2.3 I2 – 1
Digitalizacija kaznenopravnog lanca
|
Prekretnica
|
Digitalni portal za službenu komunikaciju u kaznenim postupcima operativan
|
|
66
|
C2.3 I2 – 2
Digitalizacija kaznenopravnog lanca
|
Prekretnica
|
Digitalna obrada slučajeva čestih kaznenih djela operativna
|
|
68
|
C3.1 R2 – 1
Postupno ukidanje oslobođenja od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se postupno ukida oslobođenje od poreza za darove za financiranje kupnje stambenih nekretnina u dva koraka
|
|
70
|
C3.1 R3 – 2
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Sporazumi između pokrajina i općina o izgradnji 900000 novih stambenih objekata
|
|
71
|
C3.1 R3 – 3
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Pokrenut je sustav praćenja provedbe sporazuma s općinama
|
|
75
|
C3.1 R5 – 2
Ubrzavanje procesa i postupaka izgradnje stambenih objekata
|
Prekretnica
|
Mjere za ubrzavanje postupka planiranja stambenih projekata
|
|
95
|
C4.1 I1 – 3
Nizozemska nastavlja učiti
|
Meta
|
Prilagođeni sektorski putovi za potporu prijelazu na zapošljavanje
|
|
97a
|
C4.1 I3 – 1
Proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o proračunu
|
|
104
|
C4.2 I2 – 1
Potpora pridošlicama kako bi se spriječili gubici u učenju
|
Meta
|
Potpora školskim vrtovima u osnovnim i srednjim školama za pružanje dodatne potpore pridošlicama
|
|
111
|
C5.1. I2 – 1
Produljenje intenzivne njege
|
Meta
|
Broj bolnica koje su dovršile prilagodbe objekata za postojeće fiksne krevete i fleksibilne krevete
|
|
112
|
C5.1. I2 – 2
Produljenje intenzivne njege
|
Meta
|
Osposobljavanje bolničkog osoblja
|
|
115
|
C5.1. I4 – 2
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Donesen plan za pravedne podatke (kako bi se osiguralo da su podaci dostupni, dostupni, interoperabilni i ponovno upotrebljivi)
|
|
116
|
C5.1. I4 – 3
Infrastruktura za istraživanja u području zdravstva (HRI)
|
Prekretnica
|
Portal operativnih podataka
|
|
117
|
C6.1. R1 – 1
Nizozemska porezna politika
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o uvođenju poreza po odbitku
|
|
132
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu ministarske uredbe kojom se uspostavlja prioritetni okvir za
ulaganja u elektroenergetsku mrežu
|
|
|
|
Iznos obroka
|
EUR
1 185 101 166
|
1.3.Treći obrok (nepovratna potpora):
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
|
2
|
C1.1 R1 – 2
Reforma oporezivanja energije
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona o prilagodbi strukturnih elemenata
poreza na energiju
|
|
9
|
C1.1 R5 – 1
Zakon o energetici
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu energije
Zakon
|
|
17
|
C1.1 I1 – 8
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – sporazumi o upravljanju za područje
planovi ulaganja
|
|
37
|
C2.1 I2 – 1
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Dodjela bespovratnih sredstava za stipendije
|
|
43
|
C2.1. I4 – 1
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Osnovna podatkovna infrastruktura
razvijena
|
|
48
|
C2.2 I1 – 3
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS)
|
Meta
|
Broj stupova GSM-Rail u funkciji za ERTMS
|
|
49
|
C2.2 I1 – 4
Europski željeznički promet
Sustav upravljanja
(ERTMS)
|
Prekretnica
|
Logistički sustavi prilagođeni
ERTMS
|
|
50
|
C2.2 I1 – 5
Europski sustav upravljanja željezničkim prometom
(ERTMS)
|
Prekretnica
|
Središnji sigurnosni sustav djeluje
|
|
51
|
C2.2 I2 – 1
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Inteligentni uređaji za kontrolu prometa
|
|
61
|
C2.3 I1 – 1
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Prekretnica
|
Poboljšanje kibersigurnosti
provedene mjere
|
|
62
|
C2.3 I1 – 2
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Meta
|
Civilno osoblje Ministarstva obrane koje radi na daljinu putem
sigurna mreža
|
|
72
|
C3.1 R3 – 4
Centralizirano planiranje za povećanje stambene ponude
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se utvrđuju dodatne mjere koje država poduzima radi provedbe sporazuma o izgradnji novih stambenih objekata
|
|
77
|
C3.1 I1 – 2
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 1.)
|
|
85
|
C4.1 R2 – 1
Invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe
|
Prekretnica
|
Objava zakona o uspostavi obveznog invalidskog osiguranja u Službenom listu
za samozaposlene osobe
|
|
88
|
C4.1 R3 – 2
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Dovršeni planovi za prijelaz na novi mirovinski sustav
i objavljeno
|
|
91
|
C4.1. R4 – 2
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Objava zakona o izmjeni definicije zaposlenja u Službenom listu
odnos
|
|
92
|
C4.1 R4 – 3
Suzbijanje lažnog samozapošljavanja
|
Prekretnica
|
Moratorij na provedbu zakona kojim se deregulira procjena radnih odnosa
ukinuta
|
|
96
|
C4.1 I1 – 4
Nizozemska nastavlja učiti
|
Prekretnica
|
Neovisna evaluacija društveno-gospodarskog učinka programa subvencija u okviru
Nizozemska nastavlja učiti”
|
|
101
|
C4.2 I1 – 1
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Projekti odabrani za promicanje inovativnog digitalnog obrazovanja
rješenja
|
|
108a
|
C5.1. I1 – 1
Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u kriznim vremenima
|
Meta
|
Financijski okvir kojim se omogućuje osposobljavanje u zdravstvenom sektoru
|
|
110
|
C5.1. I1 – 3
Privremeni dodatni ljudski
kapacitet resursa za skrb u kriznim vremenima
|
Meta
|
Stvorena pričuva nacionalne zdravstvene skrbi
|
|
123
|
C6.2 R6 – 1
Politika borbe protiv pranja novca
|
Meta
|
Povećanje broja ekvivalenata punog radnog vremena u financijskom
Obavještajna jedinica
|
|
124
|
C6.2 R6 – 2
Politika borbe protiv pranja novca
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu zakona kojim se uvodi ograničenje gotovine
plaćanja
|
|
128
|
C8-I1
Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
|
Meta
|
Subvencionirane intervencije u području održive energije i uštede energije
|
|
|
|
Obroci
Iznos
|
EUR
1 421 267 213
|
1.4.Četvrti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
|
7
|
C1.1 R4 – 2
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Objava zakona u
Službeni list o izmjeni postojećeg poreza na automobile i kombije
|
|
11
|
C1.1 I1 – 2
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti pomorskog prometa – objava natječaja za kupnju odgovora u hitnim slučajevima
plovila za tegalj
|
|
13
|
C1.1 I1 – 4
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Razvoj i provedba poboljšanja prirode i vrsta
zaštita
|
|
14
|
C1.1 I1 – 5
Odobalne vjetroelektrane
|
Meta
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – projekti kojima se doprinosi poboljšanju i/ili obnovi prirode u područjima mreže Natura 2000 i zaštićenim područjima i područjima obuhvaćenima morskom strategijom i njihovoj okolici
Okvirna direktiva (MSFD)
|
|
19
|
C1.1 I1 – 10
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – paket mjera za ekološki impuls
Waddensko more
|
|
20
|
C1.1 I1 – 11
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Odobalni elektroenergetski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu – Naknada i ublažavanje salinizacije
poljoprivredno zemljište
|
|
22
|
C1.1 I2 – 2
Zelena energija vodika
|
Meta
|
Potpisani sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za
demonstracijski objekti za
inovativni zeleni vodik
tehnologija
|
|
23
|
C1.1 I2 – 3
Zelena energija vodika
|
Meta
|
Potpisani sporazumi o dodjeli bespovratnih sredstava za
istraživački projekti za zeleni vodik
|
|
24
|
C1.1 I3 – 1
Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt ZES
|
Meta
|
Kilovatsati (kWh) električne energije dobivene iz operativne modularne energije
kontejnera
|
|
25
|
C1.1 I3 – 2
Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt ZES
|
Meta
|
Broj operativnih mjesta utovara
|
|
26
|
C1.1 I3 – 3
Energetska tranzicija unutarnjih plovnih putova, projekt ZES
|
Meta
|
Ukupna tonaža brodova pretvorena u nultu stopu emisija
|
|
27
|
C1.1 I4 – 1
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Detaljan dizajn vodika
turboventilator s unutarnjim izgaranjem
|
|
28
|
C1.1 I4 – 2
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Detaljna konstrukcija vodikovog goriva
električni pogon s ćelijom
|
|
29
|
C1.1 I4 – 3
Zrakoplovstvo u tranziciji
|
Prekretnica
|
Skupina za strateško promišljanje „fling Vision”
operativna
|
|
38
|
C2.1 I2 – 2
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Istraživački laboratoriji za umjetnu inteligenciju ELSA u funkciji
|
|
39
|
C2.1 I2 – 3
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Dodijeljeni projekti u području istraživanja i razvoja
|
|
41
|
C2.1 I3 – 1
Poticaj za digitalno obrazovanje
|
Prekretnica
|
Jedinstvena platforma za pristup digitalnim nastavnim materijalima te operativni i digitalni identitet
rješenje za učenike u uporabi
|
|
42
|
C2.1 I3 – 2
Poticaj za digitalno obrazovanje
|
Meta
|
Centri za podučavanje i
Učenje je operativno
|
|
44
|
C2.1 I4 – 2
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Digitalna spremnost povećala se u
logistički sektor
|
|
52
|
C2.2 I2 – 2
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Prioritetne usluge u području sigurnosti
|
|
56
|
C2.2 I3 – 2
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Broj dodatnih ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
57
|
C2.2 I3 – 3
Inteligentne postaje uz cestu (iWKS)
|
Meta
|
Konačni broj ugrađenih inteligentnih postaja uz cestu
|
|
63
|
C2.3 I1 – 3
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Prekretnica
|
Poboljšane mreže i
dovršena migracija na novu IT infrastrukturu
|
|
78
|
C3.1 I1 – 3
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 2.)
|
|
82
|
C3.2 I1 – 2
Program subvencija za održivost nekretnina javnog sektora
|
Meta
|
Zbroj godišnjeg smanjenja emisija CO2 (u Ktonu) iz svih odobrenih intervencija za obnovu i energetsku učinkovitost
subvencionirano u okviru programa
|
|
86
|
C4.1 R2 – 2
Invalidsko osiguranje za samozaposlene osobe
|
Prekretnica
|
Pismo Parlamentu o statusu provedbe
obvezno invalidsko osiguranje
|
|
89
|
C4.1 R3 – 3
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Prekretnica
|
Provedba mirovinskih fondova
planovi su dovršeni i objavljeni
|
|
102
|
C4.2 I1 – 2
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Projekti kojima se promiču inovacije
dovršena digitalna obrazovna rješenja
|
|
103
|
C4.2 I1 – 3
Nacionalni obrazovni laboratorij za umjetnu inteligenciju
|
Meta
|
Isporuka dvaju proizvoda s
Razina tehnološke spremnosti 6
|
|
109a
|
C5.1. I1 – 2
Privremeni dodatni ljudski resursi za skrb u
krizna vremena
|
Meta
|
Broj osoba koje sudjeluju u programu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja na radnom mjestu
|
|
118
|
C6.1. R1 – 2
Nizozemska porezna politika
|
Prekretnica
|
Dopis o praćenju u kojem se ocjenjuju učinci promjena porezne politike poslan
Parlament
|
|
129
|
C8-I1
Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
|
Meta
|
Subvencionirane intervencije u području održive energije i uštede energije
|
|
133
|
C8-R1
Paket za reformu energetskog tržišta
|
Meta
|
Donošenje 12 „Provincijskih višegodišnjih programa za energetiku i klimu”
Infrastruktura 2.0”
|
|
134
|
C8 – R1 Paket za reformu energetskog tržišta
|
Prekretnica
|
Stupanje na snagu akta o izmjeni okoliša i
Zakon o planiranju
|
|
|
|
Obroci
Iznos
|
EUR
751 139 298
|
1.5.Peti obrok (nepovratna potpora):
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
|
8
|
C1.1 R4 – 3
Reforma oporezivanja automobila
|
Prekretnica
|
Pismo Parlamentu o
status provedbe zakona o izmjeni porezne osnovice
za automobile i kombije
|
|
10
|
C1.1 I1 – 1
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti pomorskog prometa – potpisani ugovor (ugovori) za kupnju novih naknada
točke na moru i u pristaništu
|
|
12
|
C1.1 I1 – 3
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Osiguravanje sigurnosti pomorskog prometa – potpisani ugovor (ugovori) za kupnju hitne pomoći
plovila za tegalj za reagiranje
|
|
15
|
C1.1 I1 – 6
Odobalne vjetroelektrane
|
Meta
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – odobalni okoliš vjetra
Program (WOZEP)
|
|
16
|
C1.1 I1 – 7
Odobalne vjetroelektrane
|
Meta
|
Jačanje i zaštita ekosustava Sjevernog mora – Digitalizacija Sjevernog mora
—Praćenje postaja
|
|
18
|
C1.1 I1 – 9
Odobalne vjetroelektrane
|
Prekretnica
|
Pučinski priključak na iskrcajna mjesta na kopnu —
Administrativni sporazumi za planove ulaganja po površini
|
|
30
|
C1.2 I1 – 1
Program za prirodu
|
Meta
|
Mjere za poboljšanje kvalitete u okviru mreže Natura 2000 i oko nje
provedena područja
|
|
31
|
C1.2 I1 – 2
Program za prirodu
|
Meta
|
Ubrzana obnova prirode
od strane organizacija za upravljanje zemljištem
|
|
32
|
C1.2 I1 – 3
Program za prirodu
|
Meta
|
Poboljšanje kvalitete riječne prirode i cestovne opreme
menadžment
|
|
33
|
C1.2 I1 – 4
Program za prirodu
|
Meta
|
Djelovanja kojima se doprinosi praćenju i razvoju znanja
osnova za program za prirodu
|
|
36
|
C2.1 I1 – 2
Kvantna delta NL
|
Prekretnica
|
Kvantna delta NL
|
|
40
|
C2.1 I2 – 4
UI Ned i primijenjene zajednice za učenje u području umjetne inteligencije
|
Meta
|
Provedba zajednica za učenje u području umjetne inteligencije
|
|
45
|
C2.1 I4 – 3
Logistika digitalne infrastrukture
|
Meta
|
Završeni živi laboratoriji
|
|
53
|
C2.2 I2 – 3
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Digitalna infrastruktura za
Buduća otporna mobilnost (DITM)
|
|
54
|
C2.2 I2 – 4
Sigurna, pametna i održiva mobilnost
|
Meta
|
Skupovi podataka dostupni na
Nacionalna pristupna točka podataka o mobilnosti
|
|
60
|
C2.3. R1 – 3
Upravljanje javnim informacijama
(Zakon o otvorenoj vladi)
|
Meta
|
Dokumenti dostupni na
Platforma Otvorena vlada
Informacije
|
|
64
|
C2.3 I1 – 4
Obnova informatičke infrastrukture u Ministarstvu obrane
|
Meta
|
Civilno osoblje Ministarstva obrane s pristupom dodatnom
sigurne prostorije za rad na daljinu
|
|
79
|
C3.1 I1 – 4
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Meta
|
Građevinski radovi (odjeljak 3.)
|
|
80
|
C3.1 I1 – 5
Pokretanje novih građevinskih projekata
|
Prekretnica
|
Prilagođavanje klimatskim promjenama
provedene mjere
|
|
83
|
C3.2 I2 – 1
Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije (ISDE)
|
Meta
|
Intervencije u području održive energije i uštede energije
subvencionirano.
|
|
89a
|
C4.1 R3 – 3
Reforma drugog stupa mirovinskog sustava
|
Meta
|
Odobrene odluke o prijenosu mirovinskih sredstava ugovaratelja osiguranja na novu
mirovinski sustav
|
|
98a
|
C4.1 I3 – 2
Proračun za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
|
Meta
|
Financiranje programa osposobljavanja za usavršavanje i prekvalifikaciju nezaposlenih
osobe
|
|
130
|
C8-I1
Subvencije za ulaganje u održivu energiju i uštedu energije
|
Meta
|
Održiva energija i energija
subvencionirane intervencije za štednju
|
|
|
|
Obroci
Iznos
|
EUR
751 139 298
|
ODJELJAK 3.: DODATNI ARANŽMANI
1.Aranžmani za praćenje i provedbu plana za oporavak i otpornost
Praćenje i provedba plana za oporavak i otpornost Nizozemske provodi se u skladu sa sljedećim aranžmanima:
·Programska uprava za Mehanizam za oporavak i otpornost (RRF) u Ministarstvu financija ima opću odgovornost („systeemverantwoordelijk”) za praćenje i provedbu plana i zaštitu financijskih interesa Unije.
·Uprave za politike u relevantnim ministarstvima, agencijama i konzorcijima osiguravaju izvješćivanje o mjerama iz plana za oporavak i otpornost i njihovu provedbu, a uprave za financijske ekonomske poslove relevantnih ministarstava nadziru i prate uprave za politike, a posebno napredak prema ostvarenju ključnih etapa i ciljnih vrijednosti.
·Programska uprava za Mehanizam za oporavak i otpornost u Ministarstvu financija priprema opće smjernice u kojima se utvrđuje način izvješćivanja o ključnim etapama i ciljnim vrijednostima te im se prilažu dodatni dokazi. Te se smjernice uključuju u uredbu o državnom proračunu koja se ažurira svake godine. Provedba plana za oporavak i otpornost integrira se u ciklus unutarnjeg planiranja i kontrole različitih ministarstava uključenih u provedbu plana za oporavak i otpornost te se uključuje u njihova godišnja izvješća. Posredničkim izjavama (tj. izjavama o upravljanju na razini provedbenih tijela) provedbena tijela potvrđuju zaštitu financijskih interesa Unije i valjanost dostavljenih podataka o ključnim etapama i ciljnim vrijednostima. Te posredničke izjave provjeravaju i potpisuju uprave za financijske gospodarske poslove ministarstava uključenih u provedbu plana za oporavak i otpornost.
·Tijelo za reviziju „Auditdienst Rijk”, neovisna služba u okviru Ministarstva financija, provodi redovite revizije sustava upravljanja i kontrole, uključujući dokazno testiranje. Također priprema sažetak provedenih revizija koji se uključuje u zahtjeve za plaćanje. Revizijama sustava upravljanja i kontrole ocjenjuje se pružaju li mehanizmi praćenja i provedbe potpuni i pouzdani podaci o pokazateljima definiranima u planu za oporavak i otpornost te osigurava li se sustavom provedbe da se sredstvima upravlja u skladu s pravilima te može li se njime spriječiti, otkriti i ispraviti prijevare, sukobi interesa, korupcija i dvostruko financiranje.
2.Mehanizmi kojima se Komisiji omogućuje potpun pristup osnovnim podacima
Kako bi se Komisiji omogućio potpuni pristup osnovnim relevantnim podacima, Nizozemska uspostavlja sljedeće aranžmane:
·Programska uprava za Mehanizam za oporavak i otpornost u Ministarstvu financija djeluje kao koordinacijsko tijelo. Odgovorna je i za podnošenje zahtjeva za plaćanje i za sastavljanje izjava o upravljanju. Sve informacije povezane s provedbom i praćenjem plana pohranjuju se u središnjem repozitorijskom sustavu koji se razvija za provedbu plana za oporavak i otpornost. Provedbena tijela prikupljaju i pohranjuju sve podatke iz članka 22. stavka 2. točke (d) Uredbe (EU) 2021/241. Informacije se pohranjuju u odjelnim informacijskim sustavima različitih ministarstava i dijele s koordinacijskim tijelom. Središnji repozitorijski sustav koji se razvija sadržava informacije koje se odnose na ključne etape i ciljne vrijednosti te prikuplja,pohranjuje i osigurava pristup podacima u skladu s člankom 22. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) 2021/241.
·U skladu s člankom 24. stavkom 2. Uredbe (EU) 2021/241 Nizozemska nakon završetka relevantnih dogovorenih ključnih etapa i ciljnih vrijednosti iz odjeljka 2.1. ovog Priloga Komisiji podnosi propisno obrazložen zahtjev za plaćanje financijskog doprinosa. Nizozemska osigurava da Komisija na zahtjev ima puni pristup osnovnim relevantnim podacima kojima se potkrepljuje propisno obrazloženje zahtjeva za plaćanje, i za procjenu zahtjeva za plaćanje u skladu s člankom 24. stavkom 3. Uredbe (EU) 2021/241 i za potrebe revizije i kontrole.