EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli10. 10. 2024
COM(2024) 650 final
2024/0252(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 5
K VŠEOBECNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2024
Úpravy platobných rozpočtových prostriedkov, aktualizácia príjmov a iné technické aktualizácie
So zreteľom na
‒Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 314, v spojení so Zmluvou o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä s jej článkom 106a,
‒rozhodnutie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2053 zo 14. decembra 2020 o systéme vlastných zdrojov Európskej únie
, ktoré nadobudlo účinnosť 1. júna 2021,
‒nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2024/2509 z 23. septembra 2024 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (prepracované znenie)
, a najmä na jeho článok 44,
‒všeobecný rozpočet Európskej únie na rozpočtový rok 2024 prijatý 22. novembra 2023,
‒opravný rozpočet č. 1/2024
prijatý 25. apríla 2024,
‒opravný rozpočet č. 2/2024
prijatý 25. apríla 2024,
‒opravný rozpočet č. 2/2024
prijatý 9. apríla 2024,
‒opravný rozpočet č. 4/2024
prijatý 19. júla 2024,
Európska komisia týmto predkladá rozpočtovému orgánu návrh opravného rozpočtu č. 5 k rozpočtu na rok 2024.
ZMENY VO VÝKAZE PRÍJMOV A VÝDAVKOV PODĽA ODDIELOV
Zmeny vo všeobecnom výkaze príjmov a výkaze príjmov a v osobitnom oddiele III sú k dispozícii v databáze EUR-Lex (
http://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-sk.htm
).
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.Úvod
Účelom návrhu opravného rozpočtu (NOR) č. 5 na rok 2024 je aktualizovať výdavkovú aj príjmovú stranu rozpočtu.
Navrhované zmeny na strane výdavkov rozpočtu sa týkajú týchto prvkov:
1.Zvýšenie úrovne platobných rozpočtových prostriedkov pre Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) v celkovej výške 2,9 mld. EUR, a to aj v súvislosti s preprogramovaním týkajúcim sa Platformy strategických technológií pre Európu (STEP). Tieto sumy nemohli byť zahrnuté do prerozdelení navrhovaných v rámci globálneho presunu (DEC č. 11/2024), ktorý bol predložený Parlamentu a Rade 3. októbra 2024.
2.Aktualizácia potrieb týkajúcich sa dohôd o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva, pričom sa zohľadní, že v roku 2024 sa neuzavrie niekoľko dohôd a súvisiacich protokolov.
3.Zvýšenie rozpočtových prostriedkov v súvislosti s najnovšími odhadmi aktualizácie odmien:
okruh 7
-zvýšenie úrovne administratívnych výdavkov pre Výbor regiónov o 1,3 mil. EUR;
-zvýšenie dôchodkov všetkých inštitúcií o 67,2 mil. EUR, a to aj v dôsledku vyššieho počtu poberateľov dôchodkov;
-v prípade Komisie a ostatných inštitúcií sa vplyv vyššej aktualizácie odmeňovania, než sa očakávalo, pokryje vnútornými presunmi;
mimo okruhu 7
-zvýšenie príspevku EÚ pre viaceré decentralizované agentúry o 12,1 mil. EUR. Ďalšie dodatočné potreby sa pokryjú mobilizáciou zostávajúcich rozpočtových prostriedkov a integrovanou flexibilitou.
4.Úprava príspevku EÚ pre viaceré decentralizované agentúry v súvislosti s vykonávaním alebo inými osobitnými dôvodmi:
-zvýšenie príspevku EÚ pre Agentúru Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL) o 1 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch na posilnenie jej kybernetickej bezpečnosti, čo sa vykompenzuje znížením prostriedkov pre Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF);
-zvýšenie príspevku EÚ pre Európsku agentúru na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (eu-LISA) o 17 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch. Toto zvýšenie možno kompenzovať znížením príspevku EÚ pre Agentúru Európskej únie pre azyl (EUAA) v dôsledku nižšej miery plnenia, než sa plánovalo;
-zníženie viazaných rozpočtových prostriedkov pridelených Úradu pre boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA) v dôsledku revidovaných potrieb rozpočtových prostriedkov v prvom roku jeho zriadenia po oneskoreniach pri prijímaní zamestnancov,
-vrátenie viazaných a platobných rozpočtových prostriedkov vo výške 2,8 mil. EUR na program LIFE. Vzhľadom na oneskorenia pri prijímaní balíka opatrení v oblasti nulového znečistenia nebudú Európska chemická agentúra (ECHA) a Európska environmentálna agentúra (EEA) potrebovať príslušné rozpočtové prostriedky.
5.Zavedenie strojového prekladu viedlo k značným úsporám v niektorých činnostiach Úradu pre publikácie, čo umožňuje znížiť úroveň viazaných rozpočtových prostriedkov v príslušnom rozpočtovom riadku.
6.Úprava rozpočtovej nomenklatúry na výdavkovej aj príjmovej strane a poznámok k rozpočtu v nadväznosti na prijatie návrhu nariadenia o Mechanizme spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM)
;
Celkový čistý vplyv tohto NOR na výdavky predstavuje zvýšenie o 44,5 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a o 2 954,8 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch.
Na strane príjmov tento NOR zahŕňa 2 815 mil. EUR konečných pokút a penále zaplatených do 30. septembra 2024. V dôsledku toho predstavuje celkový vplyv na strane príjmov čisté zvýšenie príspevkov založených na HND o 139,9 mil. EUR.
2.Aktualizácia výdavkových položiek
2.1Zvýšené potreby platobných rozpočtových prostriedkov
„Globálny presun“ je každoročný proces organizovaný v rámci Komisie, na účely ktorého sa od všetkých generálnych riaditeľstiev a útvarov žiada, aby do začiatku septembra preskúmali vykonávanie svojich platieb v bežnom rozpočte do konca daného roka. Cieľom tohto procesu je pokryť presné potreby a zaistiť maximálne plnenie rozpočtu z hľadiska platobných rozpočtových prostriedkov na konci roka zosúladením dodatočných potrieb s očakávaným nedostatočným plnením. Každý rok sa potom Európskemu parlamentu a Rade predkladá ad hoc žiadosť o presun v súlade s článkom 31 nariadenia o rozpočtových pravidlách.
Z globálneho presunu vyplynulo, že zostávajúci schválený rozpočet a dostupné pripísané príjmy nebudú stačiť na pokrytie odhadovaných platobných potrieb pre Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) do konca roka, a to najmä pokiaľ ide o vykonávanie Platformy strategických technológií pre Európu (STEP). Komisia preto navrhuje zvýšiť prostriedky pre programy EFRR takto:
·Programy na roky 2021 – 2027
V súlade s nariadením o platforme STEP
, ktoré nadobudlo účinnosť v marci 2024, členské štáty požiadali o zmeny svojich programov súdržnosti s cieľom začleniť priority platformy STEP, pričom využili výnimočné predbežné financovanie vo výške 30 % prostriedkov pridelených na priority platformy STEP vo výške 1,4 mld. EUR. Vyplatenie tohto predbežného financovania je právnou povinnosťou, ktorá nebola zohľadnená počas prijímania rozpočtu na rok 2024, keďže revízia VFR v polovici trvania ešte nebola schválená. V júlových prognózach členských štátov sa potvrdzuje, že rozpočet na rok 2024 bude vykonaný v plnej miere.
·Ukončenie predchádzajúcich programov a činností
Nariadením o platforme STEP sa zaviedla aj možnosť dobrovoľného 100 % spolufinancovania výdavkov vykázaných v žiadostiach o platbu predložených počas účtovného roka trvajúceho od 1. júla 2023 do 30. júna 2024. Zahŕňa 1 % strop priebežných platieb v roku 2025, čo motivovalo členské štáty k tomu, aby svoje žiadosti o platby predložili skôr v roku 2024. Kombinácia týchto dvoch faktorov výrazne urýchlila predkladanie žiadostí o platbu. V súlade s júlovými prognózami to v prípade roku 2024 povedie k dodatočným platobným potrebám vo výške 1,5 mld. EUR.
Podrobnosti zvýšenia platobných rozpočtových prostriedkov požadované v tomto NOR č. 5/2024:
|
v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
05 02 01
|
EFRR — Operačné výdavky
|
0
|
1 400 000 000
|
|
05 02 99 01
|
Ukončenie EFRR — Operačné výdavky (pred rokom 2021)
|
0
|
1 500 000 000
|
|
Spolu
|
0
|
2 900 000 000
|
2.2Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva
Komisia rokuje o dvojstranných dohodách o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a tretími krajinami, uzatvára a vykonáva ich. Keďže o viacerých z nich sa v čase zostavovania rozpočtu na rok 2024 ešte rokovalo, zostáva k dispozícii suma 49,9 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a 25,8 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch vo forme rezerv na pokrytie dohôd a protokolov medzi Úniou a vládami konkrétnych partnerských tretích krajín, ktoré sa týkajú rybárstva a ešte neboli prijaté, v súlade s článkom 49 nariadenia o rozpočtových pravidlách a bodom 20 medziinštitucionálnej dohody zo 16. decembra 2020
.
Vzhľadom na stav rokovaní o budúcich protokoloch:
·Rokovania s ostrovom Svätým Tomášom sa začnú 1. októbra 2024, zatiaľ čo rokovania s Cookovými ostrovmi by sa mali začať v 4. štvrťroku 2024. Očakáva sa však, že nové protokoly sa nepodpíšu skôr ako v prvom štvrťroku 2025
·Rokovania s Pobrežím Slonoviny sú uzavreté. Očakáva sa, že nový protokol sa podpíše v prvom štvrťroku 2025, keď sa ukončia vnútorné postupy.
Pokiaľ ide o zostávajúce rozpočtové prostriedky v rezerve, tento rok sa neuzavrie žiadny z protokolov s Angolou, Guineou, Libériou, Marokom a Senegalom:
·V prípade Maroka rozsudok Súdneho dvora v spojených veciach C-778/21 P Komisia/Front Polisario a C-798/21 P Rada/Front Polisario zo 4. októbra 2024 ovplyvnil harmonogram rokovaní.
·V prípade Angoly, Guiney, Libérie a Senegalu ešte neboli prijaté rozhodnutia Rady o začatí rokovaní o novom protokole.
Komisia preto navrhuje zrušiť sumy, ktoré nebudú potrebné v roku 2024. To zodpovedá 32,9 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a 25,8 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch:
|
v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
30 02 02
|
Diferencované rozpočtové prostriedky (rezerva pre rozpočtový článok 08 05 01)
|
- 32 857 566
|
- 25 750 000
|
|
Spolu
|
- 32 857 566
|
- 25 750 000
|
2.3Úpravy súvisiace s vyššou úpravou platov na rok 2024
2.3.1
Európska verejná správa (okruh 7)
V tomto NOR č. 5/2024 Komisia navrhuje úpravy okruhu 7 „Európska verejná správa“ v súvislosti s vplyvom zvýšenej úpravy platov na administratívne výdavky. V súčasnosti sa počíta s celkovou aktualizáciou v roku 2024 v objeme +7,2 %
, čo povedie k zostatkovej aktualizácii +4,1 % nad rámec prvej +3,0 % aktualizácie od 1. januára, zatiaľ čo rozpočet na rok 2024 bol založený na predpoklade aktualizácie +3,4 %, ktorá sa má uplatniť so spätnou účinnosťou od 1. júla 2024. Okrem toho je potrebná úprava pre vyšší počet nových poberateľov dôchodkov v porovnaní s odhadmi pri zostavovaní rozpočtu na rok 2024.
Administratívne výdavky inštitúcií
Od nadobudnutia účinnosti revidovaného služobného poriadku v roku 2014 je úroveň aktualizácie platov a dôchodkov zamestnancov všetkých inštitúcií a agentúr EÚ založená na nediskrečnej metodike, ktorá pozostáva z dvoch prvkov. Prvým prvkom je čistý vývoj kúpnej sily štátnych zamestnancov členských štátov spomedzi desiatich členských štátov
, ktoré predstavujú aspoň 75 % HDP EÚ. Ide o globálny špecifický ukazovateľ. Druhý prvok – spoločný index – zohľadňuje infláciu v Bruseli a Luxemburgu. Automatickosť metódy aktualizácie platov zabezpečuje, že systém odráža udalosti v reálnej ekonomike, ako aj rozhodnutia členských štátov, ako potvrdil Eurostat po dohode s národnými štatistickými úradmi.
Pokiaľ ide o rozpočet na rok 2024, prognózovaná miera ročnej aktualizácie platov, ktorá by sa mala uplatniť retroaktívne od 1. júla 2024, predstavovala 3,4 % (vplyv na 6 mesiacov). Túto mieru vypočítali útvary Komisie v novembri 2023 na základe odhadovaného vývoja kúpnej sily a životných nákladov za referenčné obdobie (1. 7. 2023 – 30. 6. 2024) podľa metódy stanovenej v služobnom poriadku.
Z najnovšieho disponibilného odhadu vývoja kúpnej sily v členských štátoch zo vzorky vyplýva nárast o 3,2 %, pričom spoločný belgický a luxemburský index (JBLI) za príslušné obdobie (+5,1 %) je výrazne vyšší, než sa pôvodne predpokladalo. Celková aktualizácia platov, ktorá sa má uplatniť v roku 2024, má preto predstavovať +7,2 %
. Po priebežnej aktualizácii vo výške 3,0 % sa od 1. júla 2024 bude uplatňovať zostatková aktualizácia platu vo výške 4,1 %
. Miera aktualizácie vo výške 1,2 % sa odkladá na 1. apríla 2025 v súlade s ustanoveniami „doložky o zmierňovaní“ v súlade s článkom 10 prílohy XI k služobnému poriadku.
V súlade s ustanoveniami uvedenými v prílohe XI k služobnému poriadku bude správa Eurostatu vydaná 31. októbra 2024 a stanoví sa v nej úprava nominálnych čistých odmien úradníkov EÚ v Bruseli a Luxemburgu s účinnosťou od júla 2024 s cieľom zachovať vývoj kúpnej sily, ktorý bude paralelný s vývojom kúpnej sily v prípade štátnych zamestnancov v členských štátoch.
Na základe správy Eurostatu sa potom v novembri prijme správa Komisie
Rade a Európskemu parlamentu. Keďže by po dokončení miery aktualizácie už bolo príliš neskoro na formálne navrhnutie opravného rozpočtu, je vhodné preskúmať situáciu vzhľadom na najnovšie disponibilné prognózy. Preto je v súlade s rozpočtovými zásadami správneho finančného riadenia a presnosti rozpočtu návrh na zvýšenie rozpočtových prostriedkov súvisiacich s platmi a dôchodkami odôvodnený.
Komisia vynaložila všetko úsilie, aby v čo najväčšej možnej miere obmedzila svoje administratívne výdavky zachovaním striktne stabilnej personálnej politiky a výrazným znižovaním výdavkov nesúvisiacich s platmi, napríklad na zasadnutia a výbory. Podobne aj ostatné inštitúcie vynaložili maximálne úsilie na pokrytie dodatočných potrieb prerozdelením existujúcich zdrojov a odložením investícií, ktoré nie sú nevyhnutné.
Inštitúcie urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby dodatočné potreby v súvislosti s výdavkami na platy pokryli prostredníctvom prerozdelení. Len Výbor regiónov nedokáže uspokojiť tieto potreby interne, a preto žiada o zvýšenie prostriedkov v riadkoch pre platy. Napriek tomu je potrebné posilniť administratívne výdavky na dôchodky, keďže okrem vyššej miery aktualizácie dôchodkov je aj skutočný počet dôchodcov vyšší, ako sa očakávalo.
Dôchodky
Pokiaľ ide o výdavky na dôchodky, prognóza potrieb do konca roka 2024 poukazuje na deficit vo výške 71 mil. EUR, ktorý zapríčinili viaceré prvky, ktoré viedli k zvýšeniu prognózovaných výdavkov na dôchodky v roku 2024:
·Vyššie zvýšenie počtu poberateľov dôchodkov (+165) v priebehu roka 2024 v porovnaní s predpokladmi použitými v rozpočte na rok 2024 (+14,7 mil. EUR).
·Vplyv zmeny ročnej úpravy dôchodkov opísanej vyššie vrátane dodatočných potrieb na 6 mesiacov v dôsledku priebežnej aktualizácie dôchodkov vo výške 3,0 % od 1. januára 2024 (58,1 mil. EUR).
Zároveň sa pri rozpočtových riadkoch pre výdavky bývalých členov inštitúcií na dôchodky počíta s prebytkom vo výške približne 2 mil. EUR.
Uvedené prvky vedú k celkovému deficitu vo výške 71 mil. EUR na pokrytie výdavkov na dôchodky. Navrhuje sa presunúť 3,8 mil. EUR z iných rozpočtových riadkov v rozpočtovom oddiele Komisie, v ktorých boli zistené určité prebytky. Celkovo by to umožnilo znížiť čistú žiadosť o zvýšenie na 67,2 mil. EUR.
Celkový a podrobný vplyv podľa oddielov
Celkovo sa navrhuje zvýšiť prostriedky na nediferencované výdavky okruhu 7 (Európska verejná správa) o 68,5 mil. EUR na rok 2024. Zodpovedá to zvýšeniu o 1,3 mil. EUR na administratívne výdavky Výboru regiónov a 67,2 mil. EUR na dôchodky v rámci všetkých inštitúcií.
Celkový vplyv na výdavky je takýto:
|
Sumy v EUR
|
|
|
Rozpočet 2024 (vrátane OR č. 1 – 2/2024 a NOR č. 2 – 4/2024)
|
Návrh opravného rozpočtu č. 5/2024
|
Rozpočet 2024
|
|
Dôchodky a európske školy
|
2 812 624 762
|
67 200 000
|
2 879 824 762
|
|
Dôchodky
|
2 565 464 000
|
67 200 000
|
2 632 664 000
|
|
Európske školy
|
247 160 762
|
|
247 160 762
|
|
Administratívne výdavky inštitúcií
|
9 175 375 841
|
1 300 000
|
9 176 675 841
|
|
Komisia
|
4 221 841 225
|
|
4 221 841 225
|
|
Ostatné inštitúcie
|
4 953 534 616
|
1 300 000
|
4 954 834 616
|
|
Európsky parlament
|
2 382 263 574
|
|
2 382 263 574
|
|
Rada
|
676 881 123
|
|
676 881 123
|
|
Súdny dvor Európskej únie
|
503 782 531
|
|
503 782 531
|
|
Dvor audítorov
|
185 655 890
|
|
185 655 890
|
|
Európsky hospodársky a sociálny výbor
|
164 945 524
|
|
164 945 524
|
|
Výbor regiónov
|
121 878 345
|
1 300 000
|
123 178 345
|
|
Európsky ombudsman
|
13 667 466
|
|
13 667 466
|
|
Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov
|
24 329 460
|
|
24 329 460
|
|
Európska služba pre vonkajšiu činnosť
|
880 130 703
|
|
880 130 703
|
|
Spolu
|
11 988 000 603
|
68 500 000
|
12 056 500 603
|
Podrobný vplyv podľa jednotlivých oddielov je takýto:
Oddiel III – Európska komisia
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
21 01 01
|
Dôchodky a príspevky
|
67 200 000
|
67 200 000
|
|
Spolu
|
67 200 000
|
67 200 000
|
Oddiel VII – Európsky výbor regiónov
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
1200
|
Odmeňovanie a príspevky
|
1 300 000
|
1 300 000
|
|
Spolu
|
1 300 000
|
1 300 000
|
Keďže v rámci okruhu 7 nie je k dispozícii žiadna rezerva, je nevyhnutné použiť nástroj jednotnej rezervy v rámci okruhu 7 pre dodatočnú sumu 68,5 mil. EUR, čo povedie k použitiu článku 11 ods. 1 písm. a) týkajúceho sa nástroja jednotnej rezervy vo výške 283,5 mil. EUR v roku 2024 s cieľom dodržať právne záväzky.
2.3.2
Administratívne výdavky mimo okruhu 7 – decentralizované agentúry
Vyššie uvedená zvýšená úprava platov na rok 2024 vedie aj k dodatočným potrebám spojeným s výdavkami na platy v súvislosti s administratívnymi výdavkami v rámci okruhov 1 až 6, ktoré Komisia dokázala pokryť mobilizáciou zostávajúcich rozpočtových prostriedkov a integrovanou flexibilitou.
V prípade decentralizovaných agentúr je rozsah vnútorných prerozdelení obmedzený, a preto Komisia navrhuje zvýšiť príspevok EÚ o 1,7 %, ktorý sa uplatní na hlavu 1 „Výdavky na zamestnancov“ rozpočtu agentúr, pričom sa zohľadní pomer medzi príspevkom EÚ a celkovým rozpočtom agentúr. V tomto zvýšení o +1,7 % sa zohľadňuje vplyv 1) aktualizácie platov za rok 2023, ktorá je nižšia, než sa očakávalo (+2,7 %), a 2) vyššej aktualizácie platov v rozpočte na rok 2024 (+7,2 %), v porovnaní s predpokladmi, z ktorých vychádza rozpočet na rok 2024 (+4,4 % v roku 2023 a +3,4 % v roku 2024). S cieľom obmedziť vplyv sa najprv hľadali možnosti vnútorných presunov s cieľom pokryť potreby vyplývajúce z vplyvu aktualizácie platov. V prípade niektorých decentralizovaných agentúr preto nie je potrebné zvýšiť príspevok EÚ. Okrem toho sa navrhuje nezahrnúť agentúru FRONTEX do tohto zvýšenia, a to najmä z dôvodu stále pomerne významnej miery voľných pracovných miest a pretože platy predstavujú nižšiu časť celkového rozpočtu agentúry, čím sa ponecháva väčší priestor na vnútorné prerozdelenia.
Podrobný prehľad celkového vplyvu na výdavky vo výške 12,1 mil. EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch:
·Okruh 1 – Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
02 10 01
|
Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA)
|
361 932
|
361 932
|
|
02 10 03
|
Železničná agentúra Európskej únie (ERA)
|
354 714
|
354 714
|
|
02 10 04
|
Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA)
|
244 326
|
244 326
|
|
02 10 05
|
Agentúra na podporu orgánu BEREC (Úrad BEREC)
|
81 594
|
81 594
|
|
02 10 06
|
Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER)
|
193 651
|
193 651
|
|
03 10 01 01
|
Európska chemická agentúra — Právne predpisy v oblasti chemických látok
|
835 000
|
835 000
|
|
03 10 01 02
|
Európska chemická agentúra — Činnosti v oblasti právnych predpisov o biocídoch
|
86 585
|
86 585
|
|
03 10 02
|
Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA)
|
231 319
|
231 319
|
|
03 10 03
|
Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA)
|
168 038
|
168 038
|
|
03 10 04
|
Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA)
|
216 832
|
216 832
|
|
04 10 01
|
Agentúra Európskej únie pre vesmírny program
|
404 623
|
404 623
|
|
Spolu
|
3 178 614
|
3 178 614
|
·Podokruh 2b – Odolnosť a hodnoty
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
06 10 01
|
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb
|
712 181
|
712 181
|
|
06 10 02
|
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín
|
1 179 166
|
1 179 166
|
|
06 10 03 01
|
Príspevok Únie pre Európsku agentúru pre lieky
|
254 425
|
254 425
|
|
07 10 01
|
Európska nadácia pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound)
|
275 758
|
275 758
|
|
07 10 02
|
Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA)
|
137 647
|
137 647
|
|
07 10 03
|
Európske stredisko pre rozvoj odborného vzdelávania (Cedefop)
|
217 343
|
217 343
|
|
07 10 04
|
Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA)
|
287 922
|
287 922
|
|
07 10 06
|
Európska nadácia pre odborné vzdelávanie (ETF)
|
283 108
|
283 108
|
|
07 10 07
|
Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust)
|
594 629
|
594 629
|
|
07 10 08
|
Európska prokuratúra
|
894 047
|
894 047
|
|
07 10 09
|
Európsky orgán práce (ELA)
|
266 861
|
266 861
|
|
Spolu
|
5 103 087
|
5 103 087
|
·Okruh 3 – Prírodné zdroje a životné prostredie
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
08 10 01
|
Európska agentúra pre kontrolu rybárstva
|
209 032
|
209 032
|
|
09 10 01
|
Európska chemická agentúra — Smernice v oblasti životného prostredia a medzinárodné dohovory
|
55 915
|
55 915
|
|
09 10 02
|
Európska environmentálna agentúra
|
646 569
|
646 569
|
|
Spolu
|
911 516
|
911 516
|
·Okruh 4 - Migrácia a riadenie hraníc
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
11 10 02
|
Agentúra Európskej únie na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (eu-LISA)
|
773 078
|
773 078
|
|
Spolu
|
773 078
|
773 078
|
·Okruh 5 – Odolnosť, bezpečnosť a obrana
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
12 10 01
|
Agentúra Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol)
|
2 002 895
|
2 002 895
|
|
12 10 02
|
Agentúra Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL)
|
89 938
|
89 938
|
|
Spolu
|
2 092 833
|
2 092 833
|
2.4Dodatočné úpravy týkajúce sa decentralizovaných agentúr
2.4.1 Posilnenie pre Agentúru Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL)
Začiatkom júna 2024 bola Agentúra Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL) cieľom série kybernetických útokov. Incidenty boli okamžite oznámené príslušnému tímu reakcie na núdzové počítačové situácie v európskych inštitúciách, orgánoch a agentúrach (CERT-EU). Po komplexnom vyšetrovaní, ktoré sa začalo v spolupráci s CERT-EU, agentúra musela vykonať úplnú obnovu svojej IT infraštruktúry. S cieľom pokryť okamžité náklady na kybernetické útoky a ich vplyv na agentúru CEPOL preto Komisia navrhuje posilniť rozpočet agentúry CEPOL v roku 2024.
Navrhuje sa, aby sa navrhované zvýšenie príspevku EÚ pre CEPOL o 1 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch kompenzovalo z Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF). Rovnaká suma platobných rozpočtových prostriedkov sa presúva z ISF do CEPOL-u prostredníctvom autonómneho presunu.
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
12 10 02
|
Agentúra Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL)
|
1 064 000
|
0
|
|
12 02 01
|
Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF)
|
-1 064 000
|
0
|
|
Spolu
|
0
|
0
|
Spolu s uvedeným zvýšením v súvislosti s aktualizáciou platov (89 938 EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch) predstavuje celkové navrhované zvýšenie pre CEPOL 1 153 938 EUR.
2.4.2
Posilnenie pre agentúru eu-LISA
Po zvýšení nákladov v súvislosti s míľnikom „Vlna 2“ agentúry eu-LISA a zodpovedajúcimi rámcovými zmluvami [najmä systémom udeľovania povolení pred cestou pre cestujúcich oslobodených od vízovej povinnosti (ETIAS) a požiadavkami na interoperabilitu] v miere vyššej, než sa predpokladalo, Komisia navrhuje zvýšiť rozpočet agentúry eu-LISA o 17 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch. Zvýšenie rozpočtu je potrebné najmä na zabezpečenie financovania dvoch hlavných rámcových zmlúv, ktoré agentúra eu-LISA využíva (t. j. prierezového technického rámca a prierezového operačného rámca), sieťových nákladov a zmluvných úprav, rozšírenia rozsahu webových služieb a zvýšených požiadaviek na externých poskytovateľov na priamu podporu operácií agentúry eu-LISA.
Agentúra Európskej únie pre azyl (EUAA) zistila prebytok vo svojom rozpočte spôsobený nedostatočným plnením v prípade jej operačných riadkov (operačné plány s členskými štátmi) a pomalším náborom nových zamestnancov, než s akým sa počítalo. Preto sa navrhuje, aby sa zvýšenie viazaných rozpočtových prostriedkov o 17 mil. EUR financovalo prostredníctvom kompenzačného zníženia príspevku EÚ pre agentúru EUAA. „Globálny presun“ zahŕňa aj ďalšie zníženie rozpočtu agentúry EUAA o 10 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch, čím sa posilní hlavný riadok BMVI na financovanie neuhradených priebežných platieb.
Rozpočtovo neutrálne navrhované úpravy:
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
11 10 02
|
Agentúra Európskej únie na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti (eu-LISA)
|
17 000 000
|
0
|
|
10 10 01
|
Agentúra Európskej únie pre azyl (EUAA)
|
-17 000 000
|
0
|
|
Spolu
|
0
|
0
|
Spolu s uvedeným zvýšením v súvislosti s aktualizáciou platov (773 078 EUR vo viazaných a platobných rozpočtových prostriedkoch) predstavuje celkové navrhované zvýšenie pre agentúru eu-LISA 17 773 078 EUR.
2.4.3 Zníženie pre Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA)
Úrad pre boj proti praniu špinavých peňazí (AMLA) je stále vo fáze zriaďovania a tento proces trvá dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Týka sa to najmä prijímania zamestnancov. Po prvých mesiacoch jeho fungovania bola preto potreba rozpočtových prostriedkov v roku 2024 upravená smerom nadol. Preto sa navrhuje znížiť príspevok EÚ pre úrad AMLA o 0,75 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch.
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
30 02 02
|
Diferencované rozpočtové prostriedky (rezerva pre rozpočtový článok 03 10 05)
|
-750 281
|
0
|
|
Spolu
|
-750 281
|
0
|
2.4.4 Vrátenie rezervy do programu LIFE – Európska chemická agentúra (ECHA) a Európska environmentálna agentúra (EEA)
Z dôvodu oneskorení pri prijímaní návrhu Komisie týkajúceho sa balíka opatrení v oblasti nulového znečistenia, o ktorom stále prebiehajú rokovania, nezačnú agentúry ECHA a EEA v roku 2024 vykonávať im pridelené navrhované nové úlohy. V rozpočte na rok 2024 boli zodpovedajúce rozpočtové prostriedky vo výške 2,8 mil. EUR pochádzajúce z programu LIFE vložené do rezervy v prospech týchto dvoch agentúr, kým sa nedosiahne pokrok v súvislosti s legislatívnym balíkom. Komisia preto v tomto NOR č. 5/2024 navrhuje vrátiť príslušné rozpočtové prostriedky do programu LIFE:
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
30 02 02
|
Diferencované rozpočtové prostriedky (rezerva pre rozpočtový článok 09 10 01)
|
-1 596 375
|
-1 596 375
|
|
30 02 02
|
Diferencované rozpočtové prostriedky (rezerva pre rozpočtový článok 09 10 02)
|
-1 187 476
|
-1 187 476
|
|
09 02 02
|
Obehové hospodárstvo a kvalita života
|
2 783 851
|
0
|
|
09 02 99
|
Ukončenie predchádzajúcich programov v oblasti životného prostredia a ochrany klímy (LIFE)
|
0
|
2 783 851
|
|
Spolu
|
0
|
0
|
2.5
Zníženie viazaných rozpočtových prostriedkov – Postupy udeľovania a zverejňovania zmlúv na verejné dodávky, práce a služby
V rozpočtovom riadku 03 20 03 01 bol zistený prebytok vo výške 2,9 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch. Dôvodom sú značné úspory vyplývajúce z rozhodnutia používať automatický preklad oznámení inštitúcií EÚ na požiadanie. Suma 0,5 mil. EUR sa presunie prostredníctvom samostatného presunu na iné opatrenia v oblasti vnútorného trhu, zatiaľ čo zostávajúca suma 2,4 mil. EUR sa v tomto NOR č. 5/2024 navrhuje zrušiť.
|
Sumy v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
03 20 03 01
|
Postupy udeľovania a zverejňovania zmlúv na verejné dodávky, práce a služby
|
-2 420 000
|
0
|
|
Spolu
|
-2 420 000
|
0
|
2.6Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM)
Európska rada v júni 2024 vyzvala Komisiu, vysokého predstaviteľa a Radu, aby pokročili v práci na poskytnutí dodatočných finančných prostriedkov Ukrajine do konca roka. V súlade s výsledkami samitu G7, ktorý sa konal 13. – 15. júna 2024, by malo ísť o úvery splácané budúcimi tokmi mimoriadnych príjmov pochádzajúcich z imobilizovaných ruských štátnych aktív. Komisia preto 20. septembra 2024 navrhla nariadenie o zriadení Mechanizmu spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) a poskytnutí výnimočnej makrofinančnej pomoci Ukrajine
. Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) podporí partnerov skupiny G7 pri poskytovaní úverov Ukrajine súbežne s úverom v rámci výnimočnej makrofinančnej pomoci EÚ s cieľom dosiahnuť celkovú sumu naplánovanú na samite skupiny G7. S cieľom umožniť Komisii riadiť súvisiace rozpočtové operácie včas po prijatí nariadenia o Mechanizme spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) Komisia navrhuje vykonať všetky potrebné dodatočné úpravy rozpočtovej nomenklatúry a poznámok k rozpočtu pre rok 2024 v tomto NOR č. 5/2024. Komisia preto navrhuje vytvoriť nový rozpočtový riadok v rámci novej osobitnej kapitoly 14 11 (bez rozpočtových prostriedkov):
|
v EUR
|
|
Rozpočtový riadok
|
Názov
|
Viazané rozpočtové prostriedky
|
Platobné rozpočtové prostriedky
|
|
14 11 01
|
Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu
|
p.m.
|
p.m.
|
|
Spolu
|
p.m.
|
p.m.
|
Príslušné poznámky k rozpočtu sú uvedené v prílohe k rozpočtu.
3.Aktualizácia príjmov
V NOR č. 5/2024 sa navrhuje zahrnúť do rozpočtu na rok 2024 sumu 2 815 mil. EUR konečných pokút a penále zaplatených do októbra 2024. Navrhuje sa tiež vytvoriť nový príjmový riadok pre Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) v rámci nového článku „Podpora Ukrajiny“.
Keďže k dátumu prijatia tohto NOR č. 5/2024 neboli do rozpočtu na rok 2024 zahrnuté žiadne záporné príjmy, uplatňuje sa v nadväznosti na vytvorenie tejto možnosti v nariadení o rozpočtových pravidlách (prepracované znenie) od 30. septembra 2024
. Presná výška kompenzačných úrokov, ktoré sa majú uhradiť, sa práve stanovuje. Na pokrytie týchto platieb do konca roka zostáva k dispozícii dostatočná rezerva vo výške približne 1 200 mil. EUR z pochádzajúca konečných pokút. Po zaplatení sa záporné príjmy zahrnú do osobitnej rozpočtovej položky 4 2 5 „Úrok, iné splatné poplatky a záporné výnosy zo zrušených alebo znížených pokút“. V rámci ročného rozpočtového postupu sa Európskemu parlamentu a Rade poskytnú aj ďalšie podrobnosti o príslušných sumách a transakciách.
Navrhuje sa tiež vytvoriť nový príjmový riadok pre Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) v rámci nového článku „Podpora Ukrajiny“.
3.1Pokuty a penále
Vzhľadom na konečné pokuty a penále uhradené do októbra 2024 sa navrhuje zahrnúť do rozpočtu na rok 2024 tieto sumy:
a)2 502 mil. EUR inkasovaných za pokuty v oblasti hospodárskej súťaže;
b)52 mil. EUR inkasovaných za penále a jednorazové platby uložené členským štátom za nedodržanie rozsudku Súdneho dvora Európskej únie konštatujúceho nesplnenie povinnosti vyplývajúcej zo zmlúv;
c)257 mil. EUR inkasovaných za úroky súvisiace s pokutami a penále;
d)4 mil. EUR inkasovaných za ostatné nepripísané pokuty a penále, najmä pokiaľ ide o poplatky za nadmerné emisie.
Preto sa navrhuje zvýšiť sumy uvedené v NOR č. 4/2024 v objeme 614 mil. EUR o 2 815 mil. EUR, čím sa dosiahne celková suma 3 429 mil. EUR.
V nasledujúcej tabuľke je uvedené podrobné členenie podľa riadkov.
|
|
|
v EUR
|
|
Rozpočtový riadok príjmov
|
Názov
|
Rozpočet 2024
|
NOR č. 5/2024
|
Nová suma
|
|
4 2 0
|
Pokuty súvisiace s vykonávaním pravidiel hospodárskej súťaže
|
257 464 207
|
2 502 502 303
|
2 759 966 510
|
|
4 2 1
|
Penále a jednorazové platby uložené členským štátom
|
340 653 167
|
51 929 451
|
392 582 618
|
|
4 2 4
|
Úroky z pokút a penále
|
9 802 092
|
256 590 258
|
266 392 350
|
|
4 2 9
|
Ostatné nepripísané pokuty a penále
|
6 400 685
|
3 875 627
|
10 276 312
|
|
Spolu
|
614 320 151
|
2 814 897 639
|
3 429 217 790
|
3.2Vplyv na príspevok do vlastného zdroja založeného na HND na rok 2024
Revidované príspevky do vlastných zdrojov založených na HND v porovnaní s NOR č. 4/2024 sú uvedené v tejto tabuľke:
|
Členský štát
|
NOR č. 4/2024
|
NOR č. 5/2024
|
Nová suma
|
|
|
(1)
|
(2)
|
(3) = (1) +(2)
|
|
|
|
|
|
|
Belgicko
|
3 137 520 826
|
4 860 827
|
3 142 381 653
|
|
Bulharsko
|
490 929 862
|
760 577
|
491 690 439
|
|
Česká republika
|
1 524 718 132
|
2 362 181
|
1 527 080 313
|
|
Dánsko
|
2 045 789 860
|
3 169 456
|
2 048 959 316
|
|
Nemecko
|
22 584 558 382
|
34 989 295
|
22 619 547 677
|
|
Estónsko
|
192 975 003
|
298 968
|
193 273 971
|
|
Írsko
|
2 070 413 423
|
3 207 603
|
2 073 621 026
|
|
Grécko
|
1 163 139 703
|
1 802 003
|
1 164 941 706
|
|
Španielsko
|
7 768 960 009
|
12 036 120
|
7 780 996 129
|
|
Francúzsko
|
15 077 255 983
|
23 358 553
|
15 100 614 536
|
|
Chorvátsko
|
425 510 887
|
659 226
|
426 170 113
|
|
Taliansko
|
10 942 787 228
|
16 953 195
|
10 959 740 423
|
|
Cyprus
|
145 650 292
|
225 650
|
145 875 942
|
|
Lotyšsko
|
212 177 297
|
328 717
|
212 506 014
|
|
Litva
|
374 044 146
|
579 491
|
374 623 637
|
|
Luxembursko
|
275 312 135
|
426 529
|
275 738 664
|
|
Maďarsko
|
1 035 987 565
|
1 605 011
|
1 037 592 576
|
|
Malta
|
95 647 207
|
148 182
|
95 795 389
|
|
Holandsko
|
5 464 910 293
|
8 466 554
|
5 473 376 847
|
|
Rakúsko
|
2 527 403 838
|
3 915 600
|
2 531 319 438
|
|
Poľsko
|
4 123 400 650
|
6 388 210
|
4 129 788 860
|
|
Portugalsko
|
1 388 121 069
|
2 150 557
|
1 390 271 626
|
|
Rumunsko
|
1 745 902 426
|
2 704 853
|
1 748 607 279
|
|
Slovinsko
|
334 363 876
|
518 016
|
334 881 892
|
|
Slovenská republika
|
647 634 542
|
1 003 353
|
648 637 895
|
|
Fínsko
|
1 439 287 560
|
2 229 827
|
1 441 517 387
|
|
Švédsko
|
3 074 333 659
|
4 762 935
|
3 079 096 594
|
|
|
|
|
|
|
Spolu
|
90 308 735 853
|
139 911 489
|
90 448 647 342
|
3.3
Zmena nomenklatúry po prijatí návrhu Komisie o zriadení Mechanizmu spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu (ULCM) ULCM a poskytnutí výnimočnej makrofinančnej pomoci Ukrajine
V dôsledku prijatia návrhu Komisie na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o zriadení Mechanizmu spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu a poskytnutí výnimočnej makrofinančnej pomoci Ukrajine (pozri oddiel 3.1 nižšie), sa navrhuje vytvoriť nový riadok príjmov v rámci článku na podporu Ukrajiny: 6 6 4 2 „Mechanizmus spolupráce v oblasti úverov pre Ukrajinu“. Okrem toho sa navrhuje zahrnúť technickú opravu s cieľom upraviť odkaz na rozpočtový riadok pre Nástroj pre Ukrajinu z „6 6 4“ na „6 6 4 0“.
Príslušné poznámky k rozpočtu sú uvedené v prílohe k rozpočtu.
4.Financovanie
Celkový čistý vplyv tohto NOR č. 5/2024 predstavuje zníženie o 44,5 mil. EUR vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a o 2 954,8 mil. EUR v platobných rozpočtových prostriedkoch v rámci rozpočtu na rok 2024.
Pokiaľ ide o vplyv revidovanej úpravy platov na rok 2024, Komisia vzhľadom na neexistenciu rezerv a priestoru na prerozdelenie v rámci podokruhu 2b a okruhu 5 navrhuje mobilizovať nástroj flexibility v súlade s článkom 12 nariadenia (EÚ, Euratom) 2020/2093
vo forme viazaných a platobných rozpočtových prostriedkov vo výške 5,1 mil. EUR pre podokruh 2b Odolnosť a hodnoty s cieľom zvýšiť príspevok EÚ pre viaceré decentralizované agentúry a vo výške 2,1 mil. EUR pre okruh 5 s cieľom zvýšiť príspevok EÚ pre Europol a CEPOL. Okrem toho zvýšenie výdavkov v okruhu 7 vedie k zvýšeniu navrhovaných súm, ktoré sa majú mobilizovať z nástroja jednotnej rezervy, a to o 68,5 mil. EUR.
Výška platobných rozpočtových prostriedkov na rok 2024 v súvislosti s mobilizáciou nástroja flexibility v rokoch 2021 až 2024 sa odhaduje na 1 758,3 mil. EUR. Odhadovaný harmonogram platieb súvisiacich neuhradených súm za tieto roky je podrobne uvedený v tejto tabuľke:
|
Nástroj flexibility – profil platieb (v mil. EUR)
|
|
Rok mobilizácie
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Spolu
|
|
2021
|
7,6
|
0
|
0
|
0
|
7,6
|
|
2022
|
49,8
|
36,7
|
0
|
0
|
86,5
|
|
2023
|
279
|
120,6
|
83,2
|
0
|
482,8
|
|
2024
|
1 421,9
|
107,6
|
83,7
|
46,3
|
1 659,5
|
|
Spolu
|
1 758,3
|
264,9
|
166,9
|
46,3
|
2 236,4
|
5.Súhrnná tabuľka podľa okruhov VFR
v EUR
|
|
Rozpočet 2024 (vrátane OR č. 1 – 2/2024, NOR č. 2 – 4/2024)
|
Návrh opravného rozpočtu č. 5/2024
|
Rozpočet 2024 (vrátane OR č. 1 – 2/2024, NOR č. 2 – 4 – 5/2024)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VRP
|
PRP
|
VRP
|
PRP
|
VRP
|
PRP
|
|
|
1
|
Jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika
|
21 492 216 821
|
20 826 810 837
|
8 333
|
3 178 614
|
21 492 225 154
|
20 829 989 451
|
|
|
|
Strop
|
21 598 000 000
|
|
|
|
21 598 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
105 783 179
|
|
-8 333
|
|
105 774 846
|
|
|
|
2
|
Súdržnosť, odolnosť a hodnoty
|
74 577 476 949
|
33 732 782 204
|
5 103 087
|
2 905 103 087
|
74 582 580 036
|
36 637 885 291
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility
|
1 306 281 333
|
|
5 103 087
|
|
1 311 384 420
|
|
|
|
|
Strop
|
73 289 000 000
|
|
|
|
73 289 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
17 804 384
|
|
|
|
17 804 384
|
|
|
|
2a.
|
Hospodárska, sociálna a územná súdržnosť
|
64 665 195 616
|
24 155 654 152
|
|
2 900 000 000
|
64 665 195 616
|
27 055 654 152
|
|
|
|
Strop
|
64 683 000 000
|
|
|
|
64 683 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
17 804 384
|
|
|
|
17 804 384
|
|
|
|
2b.
|
Odolnosť a hodnoty
|
9 912 281 333
|
9 577 128 052
|
5 103 087
|
5 103 087
|
9 917 384 420
|
9 582 231 139
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility
|
1 306 281 333
|
|
5 103 087
|
|
1 311 384 420
|
|
|
|
|
Strop
|
8 606 000 000
|
|
|
|
8 606 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Prírodné zdroje a životné prostredie
|
57 338 630 839
|
54 151 402 941
|
-31 946 050
|
-24 838 484
|
57 306 684 789
|
54 126 564 457
|
|
|
|
Strop
|
57 449 000 000
|
|
|
|
57 449 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
110 369 161
|
|
31 946 050
|
|
142 315 211
|
|
|
|
|
Z toho: Výdavky súvisiace s trhom a priame platby
|
40 517 278 000
|
40 505 482 213
|
|
|
40 517 278 000
|
40 505 482 213
|
|
|
|
Čiastkový strop EPZF
|
41 649 000 000
|
|
|
|
41 649 000 000
|
|
|
|
|
Rozdiel vzniknutý zaokrúhlením nezahrnutý do výpočtu čiastkovej rezervy
|
722 000
|
|
|
|
722 000
|
|
|
|
|
Čisté presuny medzi EPZF a EPFRV
|
-1 046 000 000
|
|
|
|
-1 046 000 000
|
|
|
|
|
Čistý zostatok, ktorý je k dispozícii na výdavky EPZF (čiastkový strop upravený presunmi medzi EPZF a EPFRV)
|
40 603 000 000
|
|
|
|
40 603 000 000
|
|
|
|
|
Čiastková rezerva EPZF
|
85 722 000
|
|
|
|
85 722 000
|
|
|
|
4
|
Migrácia a riadenie hraníc
|
3 892 705 671
|
3 248 967 443
|
773 078
|
773 078
|
3 893 478 749
|
3 249 740 521
|
|
|
|
Strop
|
4 020 000 000
|
|
|
|
4 020 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
127 294 329
|
|
-773 078
|
|
126 521 251
|
|
|
|
5
|
Bezpečnosť a obrana
|
2 697 177 926
|
2 035 413 531
|
2 092 833
|
2 092 833
|
2 699 270 759
|
2 037 506 364
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility
|
317 177 926
|
|
2 092 833
|
|
319 270 759
|
|
|
|
|
Strop
|
2 380 000 000
|
|
|
|
2 380 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Susedstvo a svet
|
16 731 000 000
|
15 315 050 313
|
|
|
16 731 000 000
|
15 315 050 313
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility
|
28 828 204
|
|
|
|
28 828 204
|
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a)
|
371 171 796
|
|
|
|
371 171 796
|
|
|
|
|
Strop
|
16 331 000 000
|
|
|
|
16 331 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Európska verejná správa
|
11 988 000 603
|
11 988 000 603
|
68 500 000
|
68 500 000
|
12 056 500 603
|
12 056 500 603
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a)
|
215 000 603
|
|
68 500 000
|
68 500 000
|
283 500 603
|
|
|
|
|
Strop
|
11 773 000 000
|
|
|
|
11 773 000 000
|
|
|
|
|
Rezerva
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Z toho: Administratívne výdavky inštitúcií
|
9 175 375 841
|
9 175 375 841
|
1 300 000
|
1 300 000
|
9 176 675 841
|
9 176 675 841
|
|
|
|
Čiastkový strop
|
9 006 000 000
|
|
|
|
9 006 000 000
|
|
|
|
|
Čiastková rezerva
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Rozpočtové prostriedky pre okruhy
|
188 717 208 809
|
141 298 427 872
|
44 531 281
|
2 954 809 128
|
188 761 740 090
|
144 253 237 000
|
|
|
|
Strop
|
186 840 000 000
|
170 543 000 000
|
|
|
186 840 000 000
|
170 543 000 000
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja flexibility
|
1 652 287 463
|
1 751 178 297
|
7 195 920
|
7 195 920
|
1 659 483 383
|
1 758 374 217
|
|
|
|
Z toho prostriedky v rámci nástroja jednotnej rezervy – článok 11 ods. 1 písm. a)
|
586 172 399
|
|
68 500 000
|
|
654 672 399
|
|
|
|
|
Rezerva
|
361 251 053
|
30 995 750 425
|
31 164 639
|
|
392 415 692
|
28 048 137 217
|
|
|
|
Tematické osobitné nástroje
|
6 517 600 432
|
5 491 076 559
|
|
|
6 517 600 432
|
5 491 076 559
|
|
|
Celkové rozpočtové prostriedky
|
195 234 809 241
|
146 789 504 431
|
44 531 281
|
2 954 809 128
|
195 279 340 522
|
149 744 313 559
|
|