EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 10.10.2024
COM(2024) 650 final
2024/0252(BUD)
NÁVRH OPRAVNÉHO ROZPOČTU č. 5 K SOUHRNNÉMU ROZPOČTU NA ROK 2025
Úprava prostředků na platby, další úpravy a technické aktualizace
S ohledem na:
‒Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 314 této smlouvy, ve spojení se Smlouvou o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména s článkem 106a této smlouvy,
‒rozhodnutí Rady (EU, Euratom) 2020/2053 ze dne 14. prosince 2020 o systému vlastních zdrojů Evropské unie
, které vstoupilo v platnost dne 1. června 2021,
‒nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2024/2509 ze dne 23. září 2024, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie (přepracované znění)
, a zejména na článek 44 uvedeného nařízení,
‒souhrnný rozpočet Evropské unie na rozpočtový rok 2024, přijatý dne 22. listopadu 2023,
‒opravný rozpočet č. 1/2024
přijatý dne 25. dubna 2024,
‒opravný rozpočet č. 2/2024
přijatý dne 25. dubna 2024,
‒návrh opravného rozpočtu č. 2/2024
, přijatý dne 9. dubna 2024,
‒návrh opravného rozpočtu č. 4/2024
, přijatý dne 19. července 2024,
Evropská komise tímto předkládá Evropskému parlamentu a Radě návrh opravného rozpočtu č. 5 k rozpočtu na rok 2024.
ZMĚNY VE VÝKAZU PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ V ČLENĚNÍ PODLE ODDÍLŮ
Změny v celkovém výkazu příjmů a v oddíle III jsou k dispozici v databázi EUR-Lex (
https://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-cs.htm
).
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.Úvod
Účelem návrhu opravného rozpočtu (NOR) č. 5 na rok 2024 je aktualizovat výdajovou i příjmovou stranu rozpočtu.
Navrhované změny na výdajové straně rozpočtu se týkají těchto prvků:
1.Navýšení prostředků na platby pro Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) o celkovou částku 2,9 miliardy EUR, a to i v souvislosti s přeprogramováním v souvislosti s Platformou strategických technologií pro Evropu (STEP). Tuto částku nebylo možné zahrnout do přerozdělení prostředků navrhovaných v globálním převodu (DEC 11/2024), který byl Parlamentu a Radě předložen dne 3. října 2024.
2.Aktualizace potřeb dohod o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu s přihlédnutím k tomu, že několik dohod a souvisejících protokolů nebude v roce 2024 uzavřeno.
3.Navýšení prostředků v návaznosti na nejnovější odhady aktualizace odměn:
Okruh 7
-Navýšení úrovně správních výdajů Výboru regionů o 1,3 milionu EUR.
-Navýšení důchodů všech orgánů o 67,2 milionu EUR, a to i v důsledku vyššího počtu příjemců důchodů.
-Pokud jde o Komisi a ostatní orgány – dopad vyšší, než byly očekávané aktualizace platů, bude pokryt interními přesuny.
mimo Okruh 7
-Zvýšení příspěvku EU několika decentralizovaným agenturám o 12,1 milionu EUR. Další dodatečné potřeby budou pokryty mobilizací zbývajících prostředků a integrovanou flexibilitou.
4.Úprava příspěvku EU několika decentralizovaným agenturám v souvislosti s prováděním nebo jinými konkrétními důvody:
-Zvýšení příspěvku EU Agentuře Evropské unie pro vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (CEPOL) o 1 milion EUR v prostředcích na závazky na posílení její kybernetické bezpečnosti, což je kompenzováno snížením Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF).
-Zvýšení příspěvku EU Agentuře Evropské unie pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva (eu-LISA) o 17 milionů EUR v prostředcích na závazky. Po nižší než plánované implementaci lze tuto skutečnost kompenzovat snížením příspěvku EU pro Agenturu Evropské unie pro otázky azylu (EUAA).
-Snížení prostředků na závazky přidělených Orgánu pro boj proti praní peněz (AMLA) v důsledku revidovaných potřeb prostředků v prvním roce jeho zřízení v důsledku zpoždění při náboru zaměstnanců.
-Vratka ve výši 2,8 milionu EUR v prostředcích na závazky a na platby do programu LIFE. Vzhledem ke zpožděním při přijímání balíčku opatření pro nulové znečištění nebudou Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) odpovídající prostředky potřebovat.
5.Zavedení strojového překladu vedlo k významným úsporám v některých operacích Úřadu pro publikace, které umožňují snížit výši prostředků na závazky v příslušné rozpočtové položce.
6.Úprava rozpočtové nomenklatury na straně výdajů i příjmů a poznámky v návaznosti na přijetí návrhu mechanismu úvěrové spolupráce pro Ukrajinu (ULCM)
.
Čistý dopad tohoto NOR na výdaje celkově představuje nárůst prostředků na závazky ve výši 44,5 milionu EUR a prostředků na platby ve výši 2 954,8 milionu EUR.
Na straně příjmů zahrnuje tento NOR konečné pokuty a penále ve výši 2 815 milionů EUR zaplacené do 30. září 2024. Celkový dopad na straně příjmů je ve výsledku čisté zvýšení příspěvků založených na HND ve výši 139,9 milionu EUR.
2.Aktualizace výdajových položek
2.1Zvýšené potřeby prostředků na platby
Globální převod je každoroční proces, který organizuje Komise a který od všech generálních ředitelství a útvarů vyžaduje, aby do začátku září přezkoumaly, jaký je stav čerpání jim přidělených prostředků na platby v aktuálním rozpočtu do konce příslušného roku. Cílem tohoto procesu je pokrýt přesné potřeby a zajistit, aby na konci roku byly prostředky na platby vyčerpány v maximální míře, a to tím, že se sladí dodatečné potřeby s očekávaným nevyčerpáním prostředků. Každý rok se následně Evropskému parlamentu a Radě předkládá ad hoc žádost o převod v souladu s článkem 31 finančního nařízení.
Proces „globálního převodu“ ukázal, že zbývající schválený rozpočet a dostupné účelově vázané příjmy nebudou k pokrytí odhadovaných potřeb plateb pro Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) do konce roku stačit, zejména v souvislosti s prováděním Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP). Komise proto navrhuje posílit programy EFRR takto:
·Programy na období 2021–2027
V souladu s nařízením o platformě STEP
, které vstoupilo v platnost v březnu 2024, požádaly členské státy o změny svých programů soudržnosti tak, aby zahrnovaly priority platformy STEP, přičemž využily mimořádného předběžného financování ve výši 30 % přídělu na priority platformy STEP ve výši 1,4 miliardy EUR. Platba tohoto předběžného financování je právní povinností, která nebyla zaúčtována během přijímání rozpočtu na rok 2024, neboť revize VFR v polovině období dosud nebyla dohodnuta. Červencové prognózy členských států jinak potvrzují, že rozpočet na rok 2024 bude plně splněn.
·Dokončení předchozích programů a činností
Nařízení o platformě STEP rovněž zavedlo možnost dobrovolného 100% spolufinancování výdajů vykázaných v žádostech o platbu předložených během účetního období od 1. července 2023 do 30. června 2024. Kromě toho zahrnuje 1% strop pro průběžné platby v roce 2025, což bylo pro členské státy pobídkou k tomu, aby své žádosti o platby předkládaly dříve v roce 2024. Kombinace těchto dvou faktorů výrazně urychlila podávání žádostí o platbu. V souladu s červencovými prognózami to povede k dodatečným potřebám na platby ve výši 1,5 miliardy EUR na rok 2024.
Podrobné zvýšení prostředků na platby požadované v tomto NOR č. 5/2024 je uvedeno níže:
|
EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
05 02 01
|
EFRR – Operační výdaje
|
0
|
1 400 000 000
|
|
05 02 99 01
|
Dokončení EFRR – Operační výdaje (před rokem 2021)
|
0
|
1 500 000 000
|
|
Celkem
|
0
|
2 900 000 000
|
2.2Dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu
Komise vyjednává, uzavírá a provádí dvoustranné dohody o partnerství v oblasti udržitelného rybolovu mezi Evropskou unií a partnerskými třetími zeměmi. Vzhledem k tomu, že několik z nich bylo při sestavování rozpočtu na rok 2024 stále předmětem jednání, zůstává k dispozici částka 49,9 milionu EUR v prostředcích na závazky a 25,8 milionu EUR v prostředcích na platby ve formě rezerv na pokrytí dohod a protokolů týkajících se rybolovu mezi Unií a vládami konkrétních partnerských třetích zemí, které dosud nebyly přijaty, v souladu s článkem 49 finančního nařízení a bodem 20 interinstitucionální dohody ze dne 16. prosince 2020
.
S ohledem na stav jednání o budoucích protokolech:
·Jednání se Svatým Tomášem a Princovým ostrovem budou zahájena dne 1. října 2024 a jednání s Cookovými ostrovy by měla být zahájena ve 4. čtvrtletí 2024. Očekává se však, že nové protokoly budou podepsány až v prvním čtvrtletí roku 2025.
·Jednání s Pobřežím slonoviny jsou uzavřena. Očekává se, že nový protokol bude podepsán v prvním čtvrtletí roku 2025, jakmile budou dokončeny vnitřní postupy.
Pokud jde o zbývající prostředky v rezervě, nebude letos uzavřen ani jeden z protokolů s Angolou, Guineou, Libérií, Marokem a Senegalem:
·Pokud jde o Maroko, harmonogram jednání ovlivnil rozsudek Soudního dvora ve spojených věcech C-778/21 P Komise v. Front Polisario a C-798/21 P Rada v. Front Polisario ze dne 4. října 2024.
·V případě Angoly, Guineje, Libérie a Senegalu dosud nebyla přijata rozhodnutí Rady o zahájení jednání o novém protokolu.
Komise proto navrhuje zrušit částku, která nebude v roce 2024 zapotřebí. Ta odpovídá 32,9 milionu EUR v prostředcích na závazky a 25,8 milionu EUR v prostředcích na platby, a to takto:
|
EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
30 02 02
|
Rozlišené prostředky (Rezerva pro rozpočtový článek 08 05 01)
|
–32 857 566
|
–25 750 000
|
|
Celkem
|
–32 857 566
|
–25 750 000
|
2.3Úpravy související s vyšší úpravou platů pro rok 2024
2.3.1
Evropská veřejná správa (Okruh 7)
V tomto NOR č. 5/2024 Komise navrhuje úpravy okruhu 7 „Evropská veřejná správa“ v souvislosti s dopadem zvýšené úpravy platů na správní výdaje. Nyní se předpokládá celková aktualizace ve výši +7,2 %
v roce 2024, což povede ke zbytkové aktualizaci ve výši +4,1 % nad rámec první aktualizace ve výši +3,0 % od 1. ledna, zatímco rozpočet na rok 2024 byl založen na předpokladu aktualizace ve výši +3,4 %, která se použije se zpětnou účinností od 1. července 2024. Kromě toho je třeba provést úpravu pro vyšší počet nových příjemců důchodů ve srovnání s odhady při sestavování rozpočtu na rok 2024.
Správní výdaje orgánů
Od vstupu revidovaného služebního řádu v platnost (v roce 2014) je výše aktualizace platů a důchodů zaměstnanců všech orgánů a agentur EU založena na pevně stanovené metodice, která zahrnuje dva prvky. Prvním prvkem je čistý vývoj kupní síly státních úředníků z deseti členských států
, které představují alespoň 75 % HDP EU. Jedná se o celkový specifický ukazatel. Druhý prvek – společný index (JI) – zohledňuje inflaci v Bruselu a Lucemburku. Automatická metoda aktualizace platů zajišťuje, že systém odráží jak události v reálné ekonomice, tak rozhodnutí členských států, jak potvrdil Eurostat po dohodě s národními statistickými úřady.
V rozpočtu na rok 2024 činila předpokládaná roční míra aktualizace platů, která se má uplatnit se zpětným účinkem ode dne 1. července 2024, 3,4 % (půlroční dopad). Tuto míru vypočítaly útvary Komise v listopadu 2023 na základě odhadovaného vývoje kupní síly a životních nákladů během referenčního období (1. 7. 2023–30. 6. 2024) podle metody předepsané služebním řádem.
Nejnovější dostupný odhad vývoje kupní síly v členských státech vzorku ukazuje nárůst o 3,2 %, zatímco společný belgický a lucemburský index (JBLI) pro příslušné období (+5,1 %) je výrazně vyšší, než se původně předpokládalo. Celková aktualizace platů, která má být uplatněna v roce 2024, má tedy dosáhnout +7,2 %
. Po mimořádné aktualizaci ve výši 3,0 % se ode dne 1. července 2024 použije dodatečná aktualizace platů ve výši 4,1 %
. Míra aktualizace ve výši 1,2 % se odkládá na 1. dubna 2025 v souladu s ustanoveními „doložky o umírněnosti“ v souladu s článkem 10 přílohy XI služebního řádu.
V souladu s ustanoveními přílohy XI služebního řádu bude zpráva Eurostatu vydána dne 31. října 2024 a stanoví úpravu nominálních čistých odměn úředníků EU v Bruselu a Lucemburku s účinkem od července 2024 s cílem zachovat paralelní vývoj kupní síly s kupní silou státních zaměstnanců v členských státech.
Na základě zprávy Eurostatu
bude poté v listopadu přijata zpráva Komise Radě a Evropskému parlamentu. Vzhledem k tomu, že by to bylo příliš pozdě na to, aby bylo možné formálně navrhnout opravný rozpočet po dokončení aktualizace, je vhodné situaci přezkoumat s ohledem na nejnovější dostupné prognózy. V souladu s rozpočtovými zásadami řádného finančního řízení a správnosti rozpočtu je proto návrh na zvýšení rozpočtových prostředků na platy a důchody odůvodněný.
Komise se snaží v co největší míře omezit své správní výdaje zachováním striktně stabilní personální politiky a výrazným snižováním výdajů nesouvisejících s platy, např. výdajů na zasedání a výbory. Podobně i ostatní orgány vynaložily maximální úsilí na pokrytí dodatečných potřeb přerozdělením stávajících zdrojů a odložením investic, které nejsou nezbytné.
Orgány vynaložily veškeré úsilí na pokrytí dodatečných potřeb v oblasti mzdových výdajů přerozdělením. Pouze Výbor regionů není schopen tyto potřeby interně uspokojit, a proto žádá o navýšení platových položek. Je však nezbytné posílit správní výdaje na důchody, u nichž je kromě vyšší míry aktualizace důchodů skutečný počet důchodců vyšší, než se očekávalo.
Důchody
Pokud jde o výdaje na důchody, prognóza potřeb do konce roku 2024 ukazuje na schodek ve výši 71 milionů EUR, který způsobuje několik faktorů, jež vedou ke zvýšení předpokládaných výdajů na důchody na rok 2024:
·Vyšší nárůst příjemců důchodů (+165) v průběhu roku 2024 ve srovnání s předpoklady použitými v rozpočtu na rok 2024 (+14,7 milionu EUR).
·Dopad změny výše popsané roční úpravy důchodů, včetně dodatečných potřeb po dobu šesti měsíců v důsledku průběžné aktualizace důchodů ve výši 3,0 % od 1. ledna 2024 (58,1 milionu EUR).
Současně se v rozpočtových položkách předpokládá přebytek ve výši přibližně 2 milionů EUR na výdaje na důchody bývalých členů orgánů.
Výše uvedené faktory vedou u výdajů na důchody k celkovému schodku ve výši 71 milionů EUR. Navrhuje se přesunout 3,8 milionu EUR z jiných rozpočtových položek v rozpočtovém oddíle Komise, u nichž byly zjištěny určité přebytky. Celkově by to umožnilo snížit čistou žádost o navýšení na 67,2 milionu EUR.
Celkový a podrobný dopad podle oddílů
Celkově se navrhuje zvýšit na rok 2024 nerozlišené výdaje v rámci okruhu 7 (Evropská veřejná správa) o 68,5 milionu EUR. To odpovídá zvýšení o 1,3 milionu EUR na správní výdaje Výboru regionů a 67,2 milionu EUR na důchody všech orgánů.
Celkový dopad na výdaje je následující:
|
Částky v EUR
|
|
|
Rozpočet na rok 2024 (včetně OR č. 1–2/2024 a NOR č. 2–4/2024)
|
Návrh opravného rozpočtu č. 5/2024
|
Rozpočet 2024
|
|
Důchody a evropské školy
|
2 812 624 762
|
67 200 000
|
2 879 824 762
|
|
Důchody
|
2 565 464 000
|
67 200 000
|
2 632 664 000
|
|
Evropské školy
|
247 160 762
|
|
247 160 762
|
|
Správní výdaje orgánů
|
9 175 375 841
|
1 300 000
|
9 176 675 841
|
|
Komise
|
4 221 841 225
|
|
4 221 841 225
|
|
Ostatní orgány
|
4 953 534 616
|
1 300 000
|
4 954 834 616
|
|
Evropský parlament
|
2 382 263 574
|
|
2 382 263 574
|
|
Rada
|
676 881 123
|
|
676 881 123
|
|
Soudní dvůr Evropské unie
|
503 782 531
|
|
503 782 531
|
|
Účetní dvůr
|
185 655 890
|
|
185 655 890
|
|
Evropský hospodářský a sociální výbor
|
164 945 524
|
|
164 945 524
|
|
Výbor regionů
|
121 878 345
|
1 300 000
|
123 178 345
|
|
Evropský veřejný ochránce práv
|
13 667 466
|
|
13 667 466
|
|
Evropský inspektor ochrany údajů
|
24 329 460
|
|
24 329 460
|
|
Evropská služba pro vnější činnost
|
880 130 703
|
|
880 130 703
|
|
Celkem
|
11 988 000 603
|
68 500 000
|
12 056 500 603
|
Detailní přehled dopadu podle oddílů:
Oddíl III – Evropská komise
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
21 01 01
|
Důchody a příspěvky
|
67 200 000
|
67 200 000
|
|
Celkem
|
67 200 000
|
67 200 000
|
Oddíl VII – Evropský výbor regionů
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
1200
|
Odměny a příspěvky
|
1 300 000
|
1 300 000
|
|
Celkem
|
1 300 000
|
1 300 000
|
Vzhledem k tomu, že v okruhu 7 není k dispozici žádné rozpětí, je nevyhnutelné v rámci okruhu 7 použít nástroj jediného rozpětí pro dodatečnou částku ve výši 68,5 milionu EUR, což povede k použití čl. 11 odst. 1 písm. a) nástroje jediného rozpětí v roce 2024 ve výši 283,5 milionu EUR za účelem splnění právních povinností.
2.3.2
Správní výdaje mimo Okruh 7 – Decentralizované agentury
Výše uvedená zvýšená úprava platů pro rok 2024 rovněž vede k dodatečným potřebám výdajů na platy v souvislosti se správními výdaji v rámci okruhů 1 až 6, které Komise byla schopna pokrýt uvolněním zbývajících prostředků a zabudované flexibility.
Naopak u decentralizovaných agentur je prostor pro interní přerozdělení omezený, a Komise proto navrhuje zvýšit příspěvek EU o 1,7 %, který se použije na Hlavu 1 „Výdaje na zaměstnance“ rozpočtu agentur, s přihlédnutím k poměru mezi příspěvkem EU a celkovým rozpočtem agentur. Toto zvýšení o 1,7 % zohledňuje dopad 1) aktualizace platů za rok 2023, která byl nižší, než se očekávalo (+2,7 %), a 2) aktualizace platů, která byla vyšší, než se předpokládalo pro rozpočet na rok 2024 (+7,2 %), ve srovnání s předpoklady, z nichž rozpočet na rok 2024 vychází (+4,4 % v roce 2023 a +3,4 % v roce 2024). V zájmu omezení dopadu se nejprve usilovalo o interní přesuny s cílem pokrýt potřeby vyplývající z dopadu aktualizace platů. U některých decentralizovaných agentur tedy není nutné příspěvek EU zvýšit. Kromě toho se navrhuje nezahrnout do navýšení agenturu FRONTEX, zejména z důvodu stále poměrně vysoké míry neobsazenosti míst a proto, že platy představují nižší část celkového rozpočtu agentury, což ponechává více prostoru pro interní přesuny.
Celkový dopad na výdaje ve výši 12,1 milionu EUR v prostředcích na závazky a na platby je podrobně popsán takto:
·Okruh 1 – Jednotný trh, inovace a digitální agenda
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
02 10 01
|
Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA)
|
361 932
|
361 932
|
|
02 10 03
|
Agentura Evropské unie pro železnice (ERA)
|
354 714
|
354 714
|
|
02 10 04
|
Agentura Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost (ENISA)
|
244 326
|
244 326
|
|
02 10 05
|
Agentura pro podporu BEREC (Úřad BEREC)
|
81 594
|
81 594
|
|
02 10 06
|
Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů
|
193 651
|
193 651
|
|
03 10 01 01
|
Evropská agentura pro chemické látky – Právní předpisy o chemických látkách
|
835 000
|
835 000
|
|
03 10 01 02
|
Evropská agentura pro chemické látky – Činnosti v oblasti právních předpisů týkajících se biocidů
|
86 585
|
86 585
|
|
03 10 02
|
Evropský orgán pro bankovnictví (EBA)
|
231 319
|
231 319
|
|
03 10 03
|
Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA)
|
168 038
|
168 038
|
|
03 10 04
|
Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA)
|
216 832
|
216 832
|
|
04 10 01
|
Agentura Evropské unie pro Kosmický program
|
404 623
|
404 623
|
|
Celkem
|
3 178 614
|
3 178 614
|
·Podokruh 2b – Odolnost a hodnoty
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
06 10 01
|
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí
|
712 181
|
712 181
|
|
06 10 02
|
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
|
1 179 166
|
1 179 166
|
|
06 10 03 01
|
Příspěvek Unie na činnost Evropské agentury pro léčivé přípravky
|
254 425
|
254 425
|
|
07 10 01
|
Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofound)
|
275 758
|
275 758
|
|
07 10 02
|
Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU–OSHA)
|
137 647
|
137 647
|
|
07 10 03
|
Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop)
|
217 343
|
217 343
|
|
07 10 04
|
Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA)
|
287 922
|
287 922
|
|
07 10 06
|
Evropská nadace odborného vzdělávání (ETF)
|
283 108
|
283 108
|
|
07 10 07
|
Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech (Eurojust)
|
594 629
|
594 629
|
|
07 10 08
|
Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO)
|
894 047
|
894 047
|
|
07 10 09
|
Evropský orgán pro pracovní záležitosti (ELA)
|
266 861
|
266 861
|
|
Celkem
|
5 103 087
|
5 103 087
|
·Okruh 3 – Přírodní zdroje a životní prostředí
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
08 10 01
|
Evropská agentura pro kontrolu rybolovu
|
209 032
|
209 032
|
|
09 10 01
|
Evropská agentura pro chemické látky – směrnice v oblasti životního prostředí a mezinárodní úmluvy
|
55 915
|
55 915
|
|
09 10 02
|
Evropská agentura pro životní prostředí
|
646 569
|
646 569
|
|
Celkem
|
911 516
|
911 516
|
·Okruh 4 – Migrace a správa hranic
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
11 10 02
|
Agentura Evropské unie pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva (eu-LISA)
|
773 078
|
773 078
|
|
Celkem
|
773 078
|
773 078
|
·Okruh 5 – Bezpečnost a obrana
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
12 10 01
|
Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva (Europol)
|
2 002 895
|
2 002 895
|
|
12 10 02
|
Agentura Evropské unie pro vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (CEPOL)
|
89 938
|
89 938
|
|
Celkem
|
2 092 833
|
2 092 833
|
2.4Dodatečné úpravy decentralizovaných agentur
2.4.1 Posílení Agentury Evropské unie pro vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (CEPOL)
Počátkem června 2024 byla Agentura Evropské unie pro vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (CEPOL) cílem řady kybernetických útoků. Incidenty byly okamžitě nahlášeny příslušné Službě kybernetické bezpečnosti pro orgány, instituce a jiné subjekty EU (CERT-EU). Po úplném šetření zahájeném ve spolupráci s týmem CERT-EU musí agentura přistoupit k úplné obnově své IT infrastruktury. Za účelem pokrytí okamžitých nákladů na kybernetické útoky a jejich dopadu na CEPOL proto Komise navrhuje v roce 2024 rozpočet agentury CEPOL navýšit.
Navrhuje se, aby navrhované navýšení příspěvku EU pro CEPOL o 1 milion EUR v prostředcích na závazky bylo kompenzováno z Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF). Stejná částka v prostředcích na platby je převedena z ISF na CEPOL prostřednictvím samostatného převodu.
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
12 10 02
|
Agentura Evropské unie pro vzdělávání a výcvik v oblasti prosazování práva (CEPOL)
|
1 064 000
|
0
|
|
12 02 01
|
Fond pro vnitřní bezpečnost (ISF)
|
–1 064 000
|
0
|
|
Celkem
|
0
|
0
|
V kombinaci s výše uvedeným zvýšením souvisejícím s aktualizací platů (89 938 EUR v prostředcích na závazky a na platby) činí celkové navrhované zvýšení pro CEPOL 1 153 938 EUR.
2.4.2
Posílení pro agenturu eu-LISA
V návaznosti na vyšší než v rozpočtu stanovené zvýšení nákladů v souvislosti s milníkem „Wave 2“ agentury eu-LISA a odpovídajícími rámcovými smlouvami (zejména se systémem předchozího povolení pro cestující osvobozené od vízové povinnosti (ETIAS) a s požadavky na interoperabilitu) navrhuje Komise navýšit rozpočet agentury eu-LISA o 17 milionů EUR v prostředcích na závazky. Navýšení rozpočtu je nezbytné zejména k zajištění financování dvou hlavních rámcových smluv využívaných agenturou eu-LISA, tj. rámce průřezových inženýrských činností a rámce průřezových operací, síťových nákladů a smluvních úprav, rozšíření rozsahu internetových služeb a zvýšených požadavků na externí poskytovatele při přímé podpoře operací agentury eu-LISA.
Agentura Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) zjistila přebytek svého rozpočtu v důsledku nedostatečného plnění operačních položek (operační plány s členskými státy) a pomalejšího náboru nových zaměstnanců, než se očekávalo. Proto se navrhuje, aby zvýšení prostředků na závazky o 17 milionů EUR bylo financováno prostřednictvím kompenzačního snížení příspěvku EU pro agenturu EUAA. „Globální převod“ zahrnuje rovněž další snížení rozpočtu agentury EUAA o 10 milionů EUR v prostředcích na platby, čímž se posiluje hlavní položka BMVI (Nástroje pro finanční podporu správy hranic a vízové politiky) na financování neuhrazených průběžných plateb.
Navrhované – rozpočtově neutrální – úpravy jsou proto následující:
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
11 10 02
|
Agentura Evropské unie pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva
|
17 000 000
|
0
|
|
10 10 01
|
Agentura Evropské unie pro otázky azylu
|
–17 000 000
|
0
|
|
Celkem
|
0
|
0
|
V kombinaci s výše uvedeným zvýšením souvisejícím s aktualizací platů (773 078 EUR v prostředcích na závazky a na platby) činí celkové navrhované zvýšení pro CEPOL 17 773 078 EUR.
2.4.3 Snížení pro Orgán pro boj proti praní peněz (AMLA)
Orgán pro boj proti praní peněz (AMLA) je stále ve fázi zřizování a tento proces trvá déle, než se původně předpokládalo. To se týká zejména náboru pracovníků. Po prvních měsících jeho budování byla proto potřeba prostředků v roce 2024 revidována směrem dolů. Navrhuje se proto snížit příspěvek EU na AMLA o 0,75 milionu EUR v prostředcích na závazky, jak je uvedeno níže.
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
30 02 02
|
Rozlišené prostředky (Rezerva pro rozpočtový článek 03 10 05)
|
–750 281
|
0
|
|
Celkem
|
–750 281
|
0
|
2.4.4 Navrácení rezervy do programu LIFE – Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA)
Vzhledem ke zpožděním při přijímání návrhu Komise týkajícího se „balíčku pro nulové znečištění“, o němž stále probíhají jednání, nebudou navrhované nové úkoly svěřené ECHA a EEA v roce 2024 zahájeny. V rozpočtu na rok 2024 byly odpovídající prostředky ve výši 2,8 milionu EUR pocházející z programu LIFE zapsány do rezervy ve prospěch těchto dvou agentur, dokud nebude v legislativním balíčku dosaženo pokroku. Komise proto v tomto NOR č. 5/2024 navrhuje vrátit odpovídající prostředky do programu LIFE takto:
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
30 02 02
|
Rozlišené prostředky (Rezerva pro rozpočtový článek 09 10 01)
|
–1 596 375
|
–1 596 375
|
|
30 02 02
|
Rozlišené prostředky (Rezerva pro rozpočtový článek 09 10 02)
|
–1 187 476
|
–1 187 476
|
|
09 02 02
|
Oběhové hospodářství a kvalita života
|
2 783 851
|
0
|
|
09 02 99
|
Dokončení předchozích programů v oblasti životního prostředí a klimatu (LIFE)
|
0
|
2 783 851
|
|
Celkem
|
0
|
0
|
2.5
Snížení prostředků na závazky – Postupy zadávání a zveřejňování veřejných zakázek na dodávky, stavební práce a služby
V rozpočtové položce 03 20 03 01 byl zjištěn přebytek prostředků na závazky ve výši 2,9 milionu EUR. Je to způsobeno značnými úsporami vyplývajícími z rozhodnutí používat na vyžádání automatický překlad oznámení orgánů EU. Částka 0,5 milionu EUR bude převedena samostatným převodem na jiná opatření v oblasti vnitřního trhu, zatímco zbývající částka 2,4 milionu EUR se v tomto NOR č. 5/2024 navrhuje zrušit.
|
Částky v EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
03 20 03 01
|
Postupy zadávání a zveřejňování veřejných zakázek na dodávky, stavební práce a služby
|
–2 420 000
|
0
|
|
Celkem
|
–2 420 000
|
0
|
2.6Mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu (ULCM)
V červnu 2024 Evropská rada vyzvala Komisi, vysokého představitele a Radu, aby do konce roku pokročili v práci na poskytnutí dodatečných finančních prostředků Ukrajině. V souladu s výsledky summitu skupiny G7 konaného ve dnech 13.–15. června 2024 by to mělo podobu úvěrů spravovaných a splacených budoucími toky mimořádných příjmů plynoucích z imobilizovaných ruských státních aktiv. Dne 20. září 2024 proto Komise navrhla nařízení, kterým se zřizuje mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu a poskytuje mimořádná makrofinanční pomoc Ukrajině
. Mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu podpoří partnery ze skupiny G7 při poskytování půjček Ukrajině souběžně s mimořádnou půjčkou EU v rámci makrofinanční pomoci s cílem dosáhnout celkové částky plánované na summitu skupiny G7. Aby mohla Komise řídit související rozpočtové operace včas po přijetí nařízení o ULCM, navrhuje Komise v tomto NOR č. 5/2024 provést veškeré nezbytné dodatečné úpravy rozpočtové nomenklatury a poznámek k rozpočtu na rok 2024. Komise proto navrhuje vytvořit novou rozpočtovou položku v rámci nové zvláštní kapitoly 14 11 (bez prostředků) takto:
|
EUR
|
|
Rozpočtová položka
|
Název
|
Prostředky na závazky
|
Prostředky na platby
|
|
14 11 01
|
Mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu
|
p.m.
|
p.m.
|
|
Celkem
|
p.m.
|
p.m.
|
Odpovídající rozpočtové poznámky jsou uvedeny v příloze rozpočtu.
3.Aktualizace příjmů
NOR 5/2024 navrhuje začlenit do rozpočtu na rok 2024 částku 2 815 milionů EUR ve formě konečných pokut a penále vyplacených do října 2024. Navrhuje se rovněž vytvořit novou příjmovou položku pro ULCM v rámci nového článku „Podpora Ukrajiny“.
Ke dni přijetí tohoto NOR č. 5/2024 nebyly po vytvoření této možnosti ve finančním nařízení (přepracované znění) do rozpočtu na rok 2024 zahrnuty žádné záporné příjmy, a to ode dne 30. září 2024
. Přesná výše kompenzačních úroků, které mají být vyplaceny, se v současné době určuje. Na pokrytí těchto plateb do konce roku zůstává k dispozici dostatečná rezerva z konečných pokut ve výši přibližně 1 200 milionů EUR. Po zaplacení budou záporné příjmy zahrnuty do zvláštní rozpočtové položky 4 2 5 „Úroky, jiné splatné poplatky a záporné výnosy ze zrušených nebo snížených pokut“. Další podrobnosti o příslušných částkách a operacích budou Evropskému parlamentu a Radě rovněž poskytnuty v rámci ročního rozpočtového procesu.
Navrhuje se rovněž vytvořit novou příjmovou položku pro ULCM v rámci nového článku „Podpora Ukrajiny“.
3.1Pokuty a sankční platby
S ohledem na konečné pokuty a sankční platby zaplacené do října 2024 se navrhuje zapsat do rozpočtu na rok 2024 tyto částky:
a)2 502 milionů EUR z pokut v oblasti hospodářské soutěže;
b)52 milionů EUR ze sankčních plateb a jednorázových částek uložených členským státům za nedodržení rozsudků Soudního dvora Evropské unie týkajících se neplnění povinností vyplývajících ze Smluv;
c)257 milionů EUR z úroků, které souvisely s pokutami a sankčními platbami;
d)4 milionů EUR z ostatních pokut a sankčních plateb, jež nejsou účelově vázány, zejména za poplatky za překročení emisí.
Navrhuje se proto zvýšit částky vykázané v NOR 4/2024 – 614 milionů EUR – o 2 815 milionů EUR, tedy celkem na 3 429 milionů EUR.
Tato částka je rozepsána v tabulce níže.
|
|
|
EUR
|
|
Příjmová položka
|
Název
|
Rozpočet 2024
|
NOR č. 5/2024
|
Nová částka
|
|
4 2 0
|
Pokuty v souvislosti s prováděním pravidel hospodářské soutěže
|
257 464 207
|
2 502 502 303
|
2 759 966 510
|
|
4 2 1
|
Sankční platby a jednorázové částky uložené členským státům
|
340 653 167
|
51 929 451
|
392 582 618
|
|
4 2 4
|
Úroky související s pokutami a sankčními platbami
|
9 802 092
|
256 590 258
|
266 392 350
|
|
4 2 9
|
Ostatní pokuty a sankční platby, jež nejsou účelově vázány
|
6 400 685
|
3 875 627
|
10 276 312
|
|
Celkem
|
614 320 151
|
2 814 897 639
|
3 429 217 790
|
3.2Dopad na příspěvek vlastního zdroje z HND na rok 2024
Revidované příspěvky do systému vlastních zdrojů založených na HND ve srovnání s NOR 4/2024 jsou uvedeny v následující tabulce:
|
Členský stát
|
NOR č. 4/2024
|
NOR č. 5/2024
|
Nová částka
|
|
|
(1)
|
(2)
|
(3) = (1) +(2)
|
|
|
|
|
|
|
Belgie
|
3 137 520 826
|
4 860 827
|
3 142 381 653
|
|
Bulharsko
|
490 929 862
|
760 577
|
491 690 439
|
|
Česká republika
|
1 524 718 132
|
2 362 181
|
1 527 080 313
|
|
Dánsko
|
2 045 789 860
|
3 169 456
|
2 048 959 316
|
|
Německo
|
22 584 558 382
|
34 989 295
|
22 619 547 677
|
|
Estonsko
|
192 975 003
|
298 968
|
193 273 971
|
|
Irsko
|
2 070 413 423
|
3 207 603
|
2 073 621 026
|
|
Řecko
|
1 163 139 703
|
1 802 003
|
1 164 941 706
|
|
Španělsko
|
7 768 960 009
|
12 036 120
|
7 780 996 129
|
|
Francie
|
15 077 255 983
|
23 358 553
|
15 100 614 536
|
|
Chorvatsko
|
425 510 887
|
659 226
|
426 170 113
|
|
Itálie
|
10 942 787 228
|
16 953 195
|
10 959 740 423
|
|
Kypr
|
145 650 292
|
225 650
|
145 875 942
|
|
Lotyšsko
|
212 177 297
|
328 717
|
212 506 014
|
|
Litva
|
374 044 146
|
579 491
|
374 623 637
|
|
Lucembursko
|
275 312 135
|
426 529
|
275 738 664
|
|
Maďarsko
|
1 035 987 565
|
1 605 011
|
1 037 592 576
|
|
Malta
|
95 647 207
|
148 182
|
95 795 389
|
|
Nizozemsko
|
5 464 910 293
|
8 466 554
|
5 473 376 847
|
|
Rakousko
|
2 527 403 838
|
3 915 600
|
2 531 319 438
|
|
Polsko
|
4 123 400 650
|
6 388 210
|
4 129 788 860
|
|
Portugalsko
|
1 388 121 069
|
2 150 557
|
1 390 271 626
|
|
Rumunsko
|
1 745 902 426
|
2 704 853
|
1 748 607 279
|
|
Slovinsko
|
334 363 876
|
518 016
|
334 881 892
|
|
Slovenská republika
|
647 634 542
|
1 003 353
|
648 637 895
|
|
Finsko
|
1 439 287 560
|
2 229 827
|
1 441 517 387
|
|
Švédsko
|
3 074 333 659
|
4 762 935
|
3 079 096 594
|
|
|
|
|
|
|
Celkem
|
90 308 735 853
|
139 911 489
|
90 448 647 342
|
3.3
Změna nomenklatury v návaznosti na přijetí návrhu Komise, kterým se zřizuje mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu a poskytuje mimořádná makrofinanční pomoc Ukrajině
V důsledku přijetí Komisí předloženého návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu a poskytuje mimořádná makrofinanční pomoc Ukrajině (viz oddíl 3.1 níže), se navrhuje vytvořit novou příjmovou položku v rámci článku pro podporu Ukrajiny: 6 6 4 2 – „Mechanismus úvěrové spolupráce pro Ukrajinu“ Kromě toho se navrhuje, aby byla zahrnuta technická oprava s cílem upravit odkaz na rozpočtovou položku pro Nástroj pro Ukrajinu z „6 6 4“ na „6 6 4 0“.
Odpovídající rozpočtové poznámky jsou uvedeny v příloze rozpočtu.
4.Financování
Celkový čistý dopad tohoto NOR č. 5/2024 v rámci rozpočtu na rok 2024 představuje zvýšení o 44,5 milionu EUR v prostředcích na závazky a 2 954,8 milionu EUR v prostředcích na platby.
V souvislosti s dopadem revidované aktualizace platů pro rok 2024 a vzhledem k neexistenci rozpětí a prostoru pro přerozdělení v rámci podokruhu 2b a okruhu 5 Komise navrhuje uvolnit prostředky z nástroje pružnosti v souladu s článkem 12 nařízení (EU, Euratom) 2020/2093
v prostředcích na závazky a na platby ve výši 5,1 milionu EUR pro podokruh 2b Odolnost a hodnoty s cílem zvýšit příspěvek EU několika decentralizovaným agenturám a částku 2,1 milionu EUR pro okruh 5 s cílem zvýšit příspěvek EU Europolu a CEPOL. Zvýšení výdajů v okruhu 7 navíc vede ke zvýšení částek, které mají být podle návrhu uvolněny z nástroje jediného rozpětí, o 68,5 milionu EUR.
Prostředky na platby na rok 2024 související s uvolněním prostředků z nástroje pružnosti v letech 2021 až 2024 se odhadují na 1 758,3 milionu EUR v běžných cenách. Odhadovaný harmonogram plateb souvisejících nesplacených částek za tyto roky je podrobně rozepsán v následující tabulce:
|
Nástroj pružnosti – profil plateb (v milionech EUR)
|
|
Rok uvolnění prostředků
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
Celkem
|
|
2021
|
7,6
|
0
|
0
|
0
|
7,6
|
|
2022
|
49,8
|
36,7
|
0
|
0
|
86,5
|
|
2023
|
279
|
120,6
|
83,2
|
0
|
482,8
|
|
2024
|
1 421,9
|
107,6
|
83,7
|
46,3
|
1 659,5
|
|
Celkem
|
1 758,3
|
264,9
|
166,9
|
46,3
|
2 236,4
|
5.Souhrnná tabulka v členění podle okruhů VFR
v EUR
|
|
Rozpočet 2024 (vč. OR č. 1–2/2024, NOR č. 2–4/2024)
|
Návrh opravného rozpočtu č. 5/2024
|
Rozpočet 2024 (vč. OR č. 1–2/2024, NOR č. 2-4-5/2024)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PZ
|
PP
|
PZ
|
PP
|
PZ
|
PP
|
|
|
1
|
Jednotný trh, inovace a digitální agenda
|
21 492 216 821
|
20 826 810 837
|
8 333
|
3 178 614
|
21 492 225 154
|
20 829 989 451
|
|
|
|
Strop
|
21 598 000 000
|
|
|
|
21 598 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
105 783 179
|
|
–8 333
|
|
105 774 846
|
|
|
|
2
|
Soudržnost, odolnost a hodnoty
|
74 577 476 949
|
33 732 782 204
|
5 103 087
|
2 905 103 087
|
74 582 580 036
|
36 637 885 291
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti
|
1 306 281 333
|
|
5 103 087
|
|
1 311 384 420
|
|
|
|
|
Strop
|
73 289 000 000
|
|
|
|
73 289 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
17 804 384
|
|
|
|
17 804 384
|
|
|
|
2a.
|
Hospodářská, sociální a územní soudržnost
|
64 665 195 616
|
24 155 654 152
|
|
2 900 000 000
|
64 665 195 616
|
27 055 654 152
|
|
|
|
Strop
|
64 683 000 000
|
|
|
|
64 683 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
17 804 384
|
|
|
|
17 804 384
|
|
|
|
2b.
|
Odolnost a hodnoty
|
9 912 281 333
|
9 577 128 052
|
5 103 087
|
5 103 087
|
9 917 384 420
|
9 582 231 139
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti
|
1 306 281 333
|
|
5 103 087
|
|
1 311 384 420
|
|
|
|
|
Strop
|
8 606 000 000
|
|
|
|
8 606 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Přírodní zdroje a životní prostředí
|
57 338 630 839
|
54 151 402 941
|
–31 946 050
|
–24 838 484
|
57 306 684 789
|
54 126 564 457
|
|
|
|
Strop
|
57 449 000 000
|
|
|
|
57 449 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
110 369 161
|
|
31 946 050
|
|
142 315 211
|
|
|
|
|
Z toho: Výdaje související s trhem a přímé platby
|
40 517 278 000
|
40 505 482 213
|
|
|
40 517 278 000
|
40 505 482 213
|
|
|
|
Dílčí strop pro EZZF
|
41 649 000 000
|
|
|
|
41 649 000 000
|
|
|
|
|
Zaokrouhlovací rozdíl vyjmutý z výpočtu dílčího rozpětí
|
722 000
|
|
|
|
722 000
|
|
|
|
|
Čisté převody mezi EZZF a EZFRV
|
–1 046 000 000
|
|
|
|
–1 046 000 000
|
|
|
|
|
Čistý zůstatek pro výdaje EZZF (dílčí strop opravený prostřednictvím převodů mezi EZZF a EZFRV)
|
40 603 000 000
|
|
|
|
40 603 000 000
|
|
|
|
|
Dílčí rozpětí pro EZZF
|
85 722 000
|
|
|
|
85 722 000
|
|
|
|
4
|
Migrace a správa hranic
|
3 892 705 671
|
3 248 967 443
|
773 078
|
773 078
|
3 893 478 749
|
3 249 740 521
|
|
|
|
Strop
|
4 020 000 000
|
|
|
|
4 020 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
127 294 329
|
|
–773 078
|
|
126 521 251
|
|
|
|
5
|
Bezpečnost a obrana
|
2 697 177 926
|
2 035 413 531
|
2 092 833
|
2 092 833
|
2 699 270 759
|
2 037 506 364
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti
|
317 177 926
|
|
2 092 833
|
|
319 270 759
|
|
|
|
|
Strop
|
2 380 000 000
|
|
|
|
2 380 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Sousedství a svět
|
16 731 000 000
|
15 315 050 313
|
|
|
16 731 000 000
|
15 315 050 313
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti
|
28 828 204
|
|
|
|
28 828 204
|
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí (čl. 11 odst. 1 písm. a))
|
371 171 796
|
|
|
|
371 171 796
|
|
|
|
|
Strop
|
16 331 000 000
|
|
|
|
16 331 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Evropská veřejná správa
|
11 988 000 603
|
11 988 000 603
|
68 500 000
|
68 500 000
|
12 056 500 603
|
12 056 500 603
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí (čl. 11 odst. 1 písm. a))
|
215 000 603
|
|
68 500 000
|
68 500 000
|
283 500 603
|
|
|
|
|
Strop
|
11 773 000 000
|
|
|
|
11 773 000 000
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
z toho: Správní výdaje orgánů
|
9 175 375 841
|
9 175 375 841
|
1 300 000
|
1 300 000
|
9 176 675 841
|
9 176 675 841
|
|
|
|
Dílčí strop
|
9 006 000 000
|
|
|
|
9 006 000 000
|
|
|
|
|
Dílčí rozpětí
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Prostředky pro okruhy
|
188 717 208 809
|
141 298 427 872
|
44 531 281
|
2 954 809 128
|
188 761 740 090
|
144 253 237 000
|
|
|
|
Strop
|
186 840 000 000
|
170 543 000 000
|
|
|
186 840 000 000
|
170 543 000 000
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje pružnosti
|
1 652 287 463
|
1 751 178 297
|
7 195 920
|
7 195 920
|
1 659 483 383
|
1 758 374 217
|
|
|
|
Z toho v rámci nástroje jediného rozpětí (čl. 11 odst. 1 písm. a))
|
586 172 399
|
|
68 500 000
|
|
654 672 399
|
|
|
|
|
Rozpětí
|
361 251 053
|
30 995 750 425
|
31 164 639
|
|
392 415 692
|
28 048 137 217
|
|
|
|
Tematické zvláštní nástroje
|
6 517 600 432
|
5 491 076 559
|
|
|
6 517 600 432
|
5 491 076 559
|
|
|
CELKEM prostředky
|
195 234 809 241
|
146 789 504 431
|
44 531 281
|
2 954 809 128
|
195 279 340 522
|
149 744 313 559
|
|