14.11.2018   

FI

Euroopan unionin virallinen lehti

L 286/22


NEUVOSTON PÄÄTÖS (EU) 2018/1714,

annettu 6 päivänä marraskuuta 2018,

Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Australian välisellä puitesopimuksella perustetussa sekakomiteassa Euroopan unionin puolesta otettavasta kannasta sekakomitean työjärjestyksen ja sen alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestyksen hyväksymiseen

EUROOPAN UNIONIN NEUVOSTO, joka

ottaa huomioon Euroopan unionin toiminnasta tehdyn sopimuksen ja erityisesti sen 212 artiklan 1 kohdan yhdessä sen 218 artiklan 9 kohdan kanssa,

ottaa huomioon Euroopan komission ehdotuksen,

sekä katsoo seuraavaa:

(1)

Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Australian välinen puitesopimus (1), jäljempänä ’sopimus’, allekirjoitettiin Manilassa 7 päivänä elokuuta 2017, ja sitä on sovellettu osittain väliaikaisesti 4 päivästä lokakuuta 2018 alkaen.

(2)

Sopimuksen 56 artiklan 1 kohdalla perustetaan sekakomitea, jonka tehtävänä on muun muassa edistää sopimuksen tosiasiallista täytäntöönpanoa.

(3)

Sopimuksen 56 artiklan 4 kohdassa määrätään, että sekakomitea vahvistaa työjärjestyksensä ja voi perustaa alakomiteoita ja työryhmiä käsittelemään erityiskysymyksiä.

(4)

Sekakomitean työjärjestys ja sen alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestys olisi hyväksyttävä mahdollisimman pian sopimuksen tosiasiallisen täytäntöönpanon varmistamiseksi.

(5)

Unionin kannan sekakomiteassa sekakomitean työjärjestyksen vahvistamiseen sekä sen alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestyksen vahvistamiseen olisi sen vuoksi perustuttava tähän liitettyihin sekakomitean päätösluonnoksiin,

ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:

1 artikla

Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Australian välisen puitesopimuksen 56 artiklalla perustetun sekakomitean ensimmäisessä kokouksessa unionin puolesta otettava kanta sekakomitean työjärjestyksen vahvistamiseen sekä sen alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestyksen vahvistamiseen perustuu tähän päätökseen liitettyihin sekakomitean päätösluonnoksiin.

2 artikla

Tämä päätös tulee voimaan päivänä, jona se hyväksytään.

Tehty Brysselissä 6 päivänä marraskuuta 2018.

Neuvoston puolesta

Puheenjohtaja

H. LÖGER


(1)   EUVL L 237, 15.9.2017, s. 7.


LUONNOS

EU–AUSTRALIA-SEKAKOMITEAN PÄÄTÖS N:o …/2018,

annettu … päivänä …kuuta …,

sekakomitean työjärjestyksen vahvistamisesta

EU–AUSTRALIA-SEKAKOMITEA, joka

ottaa huomioon Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Australian välisen puitesopimuksen (1), jäljempänä ’sopimus’, ja erityisesti sen 56 artiklan,

sekä katsoo seuraavaa:

(1)

Osia sopimuksesta on sovellettu väliaikaisesti 4 päivästä lokakuuta 2018 lähtien.

(2)

Sopimuksen 56 artiklan 1 kohdan mukaisesti perustetaan sekakomitea, joka koostuu osapuolten edustajista.

(3)

Sopimuksen 56 artiklan 4 kohdan mukaisesti sekakomitea vahvistaa työjärjestyksensä,

ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:

1 artikla

Hyväksytään sekakomitean työjärjestys sellaisena kuin se on esitetty tämän päätöksen liitteessä.

2 artikla

Tämä päätös tulee voimaan päivänä, jona se hyväksytään.

Allekirjoitettu …

EU–Australia-sekakomitean puolesta

Puheenjohtajat


(1)   EUVL L 237, 15.9.2017, s. 7.


LIITE

SEKAKOMITEAN TYÖJÄRJESTYS

1 artikla

Tehtävät ja kokoonpano

1.   Sekakomitea hoitaa tehtäviä, joista määrätään sopimuksen 56 artiklassa.

2.   Sekakomitea muodostuu osapuolten asianmukaisen tason edustajista.

2 artikla

Puheenjohtaja

Sekakomitean puheenjohtajina toimivat osapuolet yhdessä.

3 artikla

Kokoukset

1.   Sekakomitea kokoontuu yleensä kerran vuodessa, elleivät osapuolet toisin päätä. Puheenjohtajat kutsuvat koolle kokoukset, jotka pidetään vuorotellen Brysselissä ja Canberrassa yhteisesti sovittavana päivänä. Jos osapuolet niin sopivat, kumman tahansa osapuolen pyynnöstä voidaan järjestää sekakomitean ylimääräisiä kokouksia.

2.   Sekakomitea kokoontuu yleensä ylempien virkamiesten tasolla, mutta se voi kokoontua myös ministeritasolla.

4 artikla

Julkisuus

Jolleivät osapuolet toisin sovi, sekakomitean kokoukset eivät ole julkisia.

5 artikla

Kokousten osallistujat

1.   Osapuolten valtuuskuntien aiottu kokoonpano ilmoitetaan puheenjohtajille sihteereiden välityksellä ennen kutakin kokousta.

2.   Sekakomitean kokouksiin voidaan osapuolten yhteisestä sopimuksesta kutsua tarvittaessa asiantuntijoita tai muiden elinten edustajia joko tarkkailijoina tai antamaan tietoja erityisistä kysymyksistä.

6 artikla

Sihteerit

Yksi Euroopan ulkosuhdehallinnon edustaja ja yksi Australian ulkoasiain- ja kauppaministeriön edustaja toimivat yhdessä sekakomitean sihteereinä. Kaikki puheenjohtajille tarkoitetut tai heiltä peräisin olevat tiedonannot välitetään sihteereille.

7 artikla

Kokousten esityslistat

1.   Puheenjohtajat laativat kutakin kokousta varten alustavan esityslistan. Se ja muut tarvittavat asiakirjat lähetetään toiselle osapuolelle viimeistään 15 päivää ennen kokousta.

2.   Alustavaan esityslistaan sisältyvät asiat, jotka on toimitettu puheenjohtajille viimeistään 21 päivää ennen kyseistä kokousta.

3.   Sekakomitea hyväksyy lopullisen esityslistan kunkin kokouksen alussa. Osapuolten niin sopiessa esityslistalle voidaan ottaa asioita, joita ei ole alustavassa esityslistassa.

4.   Puheenjohtajat voivat osapuolten suostumuksella tarvittaessa lyhentää 7 artiklan 1 ja 2 kohdassa tarkoitettuja määräaikoja.

8 artikla

Pöytäkirjat

1.   Sihteerit laativat yhdessä jokaisesta kokouksesta pöytäkirjaluonnoksen 30 kalenteripäivän kuluessa kokouksen päättymisestä. Pöytäkirjaluonnos perustuu puheenjohtajien laatimaan yhteenvetoon sekakomitean tekemistä päätelmistä.

2.   Osapuolet hyväksyvät pöytäkirjaluonnoksen 45 kalenteripäivän kuluessa kokouksen päättymisestä tai osapuolten sopimaan muuhun päivään mennessä. Kun pöytäkirjaluonnoksesta on päästy yhteisymmärrykseen, puheenjohtajat ja sihteerit allekirjoittavat kaksi alkuperäiskappaletta. Kumpikin osapuoli saa yhden alkuperäiskappaleen.

9 artikla

Päätökset ja suositukset

1.   Sekakomitea antaa päätöksensä tai suosituksensa osapuolten yksimielisellä päätöksellä sopimuksen 56 artiklan 4 kohdan mukaisesti.

2.   Sekakomitea voi antaa päätöksiä tai suosituksia kirjallisella menettelyllä. Tällöin osapuolet sopivat yhdessä menettelyn enimmäiskestosta. Jos kumpikaan osapuoli ei ole kyseisen ajan päätyttyä ilmaissut vastustavansa ehdotettua päätöstä tai suositusta, puheenjohtajat julistavat päätöksen tai suosituksen hyväksytyksi yhteisestä suostumuksesta.

3.   Sekakomitean päätöksille ja suosituksille annetaan otsikko ”päätös” tai ”suositus”, jonka jäljessä on järjestysnumero, niiden antamispäivä sekä kuvaus aiheesta. Kussakin päätöksessä ilmoitetaan sen voimaantulopäivä.

4.   Sekakomitean antamat päätökset ja suositukset laaditaan kahtena puheenjohtajien allekirjoittamana kappaleena.

5.   Kumpikin osapuoli voi päättää julkaista sekakomitean päätökset ja suositukset omassa virallisessa lehdessään.

10 artikla

Kirjeenvaihto

1.   Sekakomitealle osoitettu kirjeenvaihto ohjataan sen osapuolen sihteerille, jota kirjeenvaihdon laatija edustaa, ja sihteeri puolestaan ilmoittaa siitä toiselle sihteerille.

2.   Sihteerit varmistavat, että sekakomitealle osoitettu kirjeenvaihto toimitetaan eteenpäin puheenjohtajille ja tarvittaessa jaetaan 11 artiklan mukaisesti.

3.   Sihteeristö toimittaa puheenjohtajien lähettämän kirjeenvaihdon osapuolille ja tarvittaessa jakaa sen 11 artiklan mukaisesti.

4.   Puheenjohtajille osoitettua ja heiltä lähtevää kirjeenvaihtoa voidaan käydä missä tahansa kirjallisessa muodossa, myös sähköpostitse.

11 artikla

Asiakirjat

Jos asioiden käsittely sekakomiteassa perustuu asiakirjoihin, sihteerit numeroivat kyseiset asiakirjat ja jakavat ne kokouksen osanottajille.

12 artikla

Kulut

1.   Kukin osapuoli vastaa sille sekakomitean kokouksiin osallistumisesta aiheutuvista henkilöstö-, matka- ja oleskelukuluista sekä postitus- ja televiestintäkuluista.

2.   Kokouksen järjestävä osapuoli vastaa kokousten järjestelyihin liittyvistä kuluista sekä asiakirjojen kopiointikuluista.

13 artikla

Työjärjestyksen muutokset

Osapuolet voivat yhdessä päättää muuttaa työjärjestystä 9 artiklan mukaisesti.

14 artikla

Alakomiteat ja työryhmät

1.   Sekakomitea voi päättää perustaa alakomiteoita ja työryhmiä avustamaan sitä tehtäviensä hoitamisessa.

2.   Sekakomitea voi päättää muuttaa alakomitean tai työryhmän vastuualuetta tai lopettaa minkä tahansa perustamansa alakomitean tai työryhmän.


LUONNOS

EU–AUSTRALIA-SEKAKOMITEAN PÄÄTÖS N:o …/2018,

annettu … päivänä …kuuta …,

sen alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestyksen vahvistamisesta

EU–AUSTRALIA-SEKAKOMITEA, joka

ottaa huomioon Euroopan unionin ja sen jäsenvaltioiden sekä Australian välisen puitesopimuksen (1), jäljempänä ’sopimus’, ja erityisesti sen 56 artiklan sekä sekakomitean työjärjestyksen 14 artiklan,

sekä katsoo, että sekakomitean työjärjestyksen 14 artiklan 1 kohdassa määrätään, että sekakomitea voi perustaa alakomiteoita ja työryhmiä avustamaan sitä tehtäviensä hoitamisessa,

ON HYVÄKSYNYT TÄMÄN PÄÄTÖKSEN:

1 artikla

Hyväksytään sekakomitean alakomiteoiden ja työryhmien työjärjestys sellaisena kuin se on esitetty tämän päätöksen liitteessä.

2 artikla

Tämä päätös tulee voimaan päivänä, jona se hyväksytään.

Allekirjoitettu …

EU–Australia-sekakomitean puolesta

Puheenjohtajat


(1)   EUVL L 237, 15.9.2017, s. 7.


LIITE

SEKAKOMITEAN ALAKOMITEOIDEN JA TYÖRYHMIEN TYÖJÄRJESTYS

1 artikla

Alakomiteat ja työryhmät voivat keskustella sopimuksen täytäntöönpanosta omilla vastuualueillaan. Ne voivat keskustella myös asiaankuuluvan kahdenvälisen yhteistyön alaan liittyvistä aiheista tai erityisistä hankkeista.

2 artikla

1.   Alakomiteat ja työryhmät työskentelevät sekakomitean alaisuudessa. Ne raportoivat ja toimittavat pöytäkirjansa ja päätelmänsä puheenjohtajille 30 kalenteripäivän kuluessa kunkin kokouksen päättymisestä.

2.   Alakomiteoilla ja työryhmillä ei ole päätösvaltaa, mutta ne voivat antaa suosituksia sekakomitealle.

3 artikla

1.   Alakomiteat ja työryhmät muodostuvat osapuolten edustajista.

2.   Alakomiteat ja työryhmät voivat kutsua asiantuntijoita kokouksiinsa ja kuulla heitä tietyissä esityslistalla olevissa asioissa.

4 artikla

Alakomiteoiden ja työryhmien puheenjohtajina toimivat osapuolet yhdessä.

5 artikla

Kummankin osapuolen edustajat toimivat yhdessä kunkin alakomitean ja työryhmän sihteereinä.

6 artikla

1.   Alakomiteat ja työryhmät kokoontuvat aina olosuhteiden sitä edellyttäessä jommankumman osapuolen kirjallisesta pyynnöstä. Kukin kokous pidetään osapuolten yhteisesti sopimassa paikassa ja niiden yhteisesti sopimana päivänä.

2.   Jos jompikumpi osapuoli pyytää alakomitean tai työryhmän kokousta, toisen osapuolen sihteeri vastaa pyyntöön 15 työpäivän kuluessa pyynnön vastaanottamisesta. Erityisen kiireellisissä tapauksissa alakomiteoiden ja työryhmien kokoukset voidaan kutsua koolle lyhyemmällä varoitusajalla osapuolten niin sopiessa.

3.   Sihteerit kutsuvat yhdessä koolle alakomiteoiden ja työryhmien kokoukset.

7 artikla

1.   Kumpi tahansa osapuoli voi pyytää puheenjohtajia lisäämään asian kokouksen esityslistalle. Tällaiset pyynnöt on toimitettava sihteereille vähintään 15 työpäivää ja niiden tueksi esitettävä mahdollinen asiakirja-aineisto vähintään kymmenen työpäivää ennen kokousta.

2.   Sihteerit toimittavat esityslistaluonnoksen osapuolille viimeistään viisi työpäivää ennen kokousta. Poikkeustapauksissa osapuolet voivat yhdessä päättää lisätä asioita esityslistalle lyhyellä varoitusajalla.

8 artikla

Sihteerit laativat yhdessä kustakin kokouksesta pöytäkirjaluonnoksen.

9 artikla

Jolleivät osapuolet toisin sovi, alakomiteoiden ja työryhmien kokoukset eivät ole julkisia.