EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 4.10.2021.
COM(2021) 624 final
PRILOG
Prijedlogu provedbene odluke Vijeća
o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Finske
{SWD(2021) 284 final}
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 4.10.2021.
COM(2021) 624 final
PRILOG
Prijedlogu provedbene odluke Vijeća
o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Finske
{SWD(2021) 284 final}
PRILOG
DIO 1.: REFORME I ULAGANJA U OKVIRU PLANA ZA OPORAVAK I OTPORNOST
1.Opis reformi i ulaganja
PRVI STUP: Zelenom tranzicijom podupiru se gospodarsko restrukturiranje i ugljično neutralno socijalno društvo
A. KOMPONENTA P1C1: TRANSFORMACIJA ENERGETSKOG SUSTAVA
Finska je postavila cilj da postane prvo društvo bez fosilnih goriva na svijetu te da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost. Opći je cilj ove komponente finskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti postizanju cilja ugljične neutralnosti promicanjem upotrebe tehnologija čiste energije.
Ta komponenta finskog plana za oporavak i otpornost uključuje ulaganja koja obuhvaćaju infrastrukturu potrebnu za distribuciju obnovljive energije i proizvodnju čiste energije. Ta ulaganja popraćena su reformama energetskog sektora usmjerenima na postupno ukidanje uporabe ugljena za proizvodnju energije, kao i reformom oporezivanja energije radi promicanja uporabe čiste energije. Zasebno ulaganje uključeno je u potporu obnovljivoj energiji u autonomnoj regiji Åland.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku koje se odnose na usmjeravanje ulaganja na zelenu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije (preporuka za Finsku br. 3, 2020.), kao i na promicanje ulaganja u prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju (preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P1C1R1): Znatno smanjenje uporabe ugljena za proizvodnju energije do 2026.
Finski je parlament 2019. donio Zakon o zabrani uporabe energije iz ugljena (406/2019). Tim se Zakonom zabranjuje uporaba ugljena od 2029. Finska u kraćem roku ulaže napore u promicanje uklanjanja uporabe ugljena i nastoji smanjiti uporabu ugljena u proizvodnji energije za 40 % do 80 % do 2026. u odnosu na 2019. Mjere koje je Finska poduzela kako bi poduprla postupno ukidanje uporabe ugljena u energetskom sektoru uključuju integraciju novih rješenja za proizvodnju električne i toplinske energije u energetski sustav, prijenos energije i dostupnost tehnologija za zamjenu ugljena.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 2 (P1C1R2): Reforma oporezivanja energije kako bi se uzeo u obzir tehnološki razvoj
Cilj je reforme promijeniti postojeće oporezivanje različitih izvora energije. Izmjenom zakonodavstva o oporezivanju energije (Zakon o trošarinama na električnu energiju i određena goriva) doprinosi se postupnom ukidanju fosilnih goriva promicanjem elektrifikacije industrije i poticanjem ulaganja u tehnologije s niskim emisijama ugljika. Reformom će se također smanjiti porez na električnu energiju za industriju, rudnike, poljoprivredu i podatkovne centre snage veće od 5 MW na 0,05 centa/kWh, tj. minimalni porez EU-a, s 0,69 centa/kWh. Reformom će se također postupno ukinuti povrat poreza na energiju za energetski intenzivne industrije do 2025. i povećati oporezivanje fosilnih goriva za grijanje, uključujući treset, od 1. siječnja 2021. za 2,7 EUR po MWh.
U tijeku je studija o oporezivanju energije u proizvodnji topline bez izgaranja. Očekuje se da će studija pružiti osnovu za odluke o daljnjim mjerama za oporezivanje energetskog sektora. Očekuje se da Finska predstavi zakonodavne izmjene kako bi se osiguralo da izmjene stupe na snagu 1. siječnja 2022.
Provedba reforme morala je biti dovršena do 30. lipnja 2021.
Ulaganje 1 (P1C1I1): Ulaganja u energetsku infrastrukturu
Cilj je ulaganja poboljšati okvirne uvjete za privlačenje ulaganja u čistu energiju, s naglaskom na integraciji energetskog sustava, skladištenju i prijevozu energije. Ulaganjem se podupiru projekti kojima se promiče izgradnja energetske infrastrukture sa sljedećim naglaskom:
I)elektroenergetske mreže i kapacitet prijenosa električne energije;
II)ulaganja u integraciju energetskih sustava i proizvodnju, prijenos i korištenje viška topline u mrežama centraliziranog grijanja;
III)transport niskougljičnih plinova, uključujući vodik, bioplin i biometan.
Odabir se vrši u skladu s različitim kriterijima, kao što su njihov doprinos dekarbonizaciji energetskog sektora i njihova izvedivost u utvrđenom vremenskom okviru.
Potpora se dodjeljuje na temelju nove Vladine uredbe koja će se donijeti do 31. prosinca 2021. Bit će u obliku natjecateljskih poziva za koje je nadležno Ministarstvo gospodarstva i zapošljavanja i organizacija Business Finland, a koji će se organizirati u nekoliko faza s ciljem pojačanog financiranja velikih ulaganja.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 1 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 2 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 3 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 4 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom Unije i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 033 koje ima koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost 5 .
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2 (P1C1I2): Ulaganja u nove energetske tehnologije
Cilj je ulaganja pridonijeti cilju Finske da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost poticanjem uvođenja novih čistih tehnologija za proizvodnju i uporabu energije. Potpora daje prednost sektorima u kojima je smanjenje emisija teško i skupo („sektori koji se teško dekarboniziraju”). Ulaganjem se pruža potpora velikim projektima u demonstracijskoj fazi s prioritetom u pogledu tehničke izvedivosti, s posebnim naglaskom na sljedeće:
I)proizvodnja energije vjetra na moru;
II)obnovljiva goriva u prometu (električna goriva i biogoriva);
III)proizvodnja topline bez izgaranja, kao što je geoenergija koja zamjenjuje uporabu ugljena; i
IV)drugi projekti u području energije iz obnovljivih izvora, kao što su veliki projekti u području prijevoza bioplina u kojima se koriste nisko iskorištena sredstva, veliki projekti u području solarne energije i projekti kojima se promiče skladištenje energije.
Odabir se provodi u skladu s različitim kriterijima, uključujući njihov doprinos povećanju udjela energije iz obnovljivih izvora i njihov potencijalni doprinos dugoročnom razvoju i komercijalizaciji relevantnih tehnologija. Potpora se dodjeljuje na temelju nove Vladine uredbe koja se treba donijeti do 31. prosinca 2021. Bit će u obliku natjecateljskih poziva za koje je nadležno Ministarstvo gospodarstva i zapošljavanja i organizacija Business Finland, a koji će se organizirati u nekoliko faza s ciljem pojačanog financiranja velikih ulaganja. U okviru te mjere može se zaposliti privremeno osoblje kako bi se ubrzalo izdavanje okolišnih dozvola i obrada od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2023.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 6 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 7 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 8 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 9 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjima intervencije 032, 034bis0, 028, 029 i 030bis koja imaju koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost.
Pozivi na podnošenje ponuda objavljuju se nakon uspostave zakonodavnog okvira za dodjelu potpore. Prvi poziv na podnošenje prijava očekuje se tijekom 2021.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3 (P1C1I3): Paket za ulaganja i reforme u Ålandu
Cilj je ulaganja promicanje proizvodnje obnovljive energije u Ålandskoj autonomnoj regiji. Ulaganje se sastoji od potpore pripremnoj fazi projekta energije vjetra na moru i proizvodnji solarne energije.
Ålandska vlada procjenjuje da će za dovršetak projekta energije vjetra na moru trebati od deset do petnaest godina. Očekuje se da će se proizvedena energija uglavnom prenijeti u kontinentalnu Finsku i/ili Švedsku, a time i u nacionalne distribucijske mreže. Ulaganjima se podupire faza planiranja i pripreme, koja bi trebala trajati do 2024.
Åland je u svojoj energetskoj i klimatskoj strategiji postavio cilj izgradnje kapaciteta solarne energije od 17 MW do 2030. Ulaganjem se dodjeljuje potpora za projekte proizvodnje solarne energije koje promiču poduzeća, općine ili zajednice. Projekti će se provoditi od 2021. do 2025.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 10 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 11 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 12 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 13 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom Unije i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjima intervencije 028 i 029 koja imaju koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1. |
P1C1R1 – Transformacija energetskog sustava – Značajno smanjenje uporabe ugljena za energiju do 2026. |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje uporabe ugljena za energiju za 40 % do 2026. u odnosu na 2019. |
|
Postotak |
0 |
40 |
Q2 |
2026. |
Ugljen se 2019. koristio za proizvodnju 60 petadžula energije. Do 2026. potrošnja se smanjuje na najviše 36 petadžula. |
|
2 |
P1C1R2 – Preobrazba energetskog sustava – Reforma oporezivanja energije kako bi se uzeo u obzir tehnološki razvoj |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o trošarinama na električnu energiju i određena goriva |
Odredba Zakona o njegovu stupanju na snagu |
|
|
|
Q2 |
2021. |
Izmjena Zakona o trošarinama na električnu energiju i određena goriva: – smanjenje industrijskog poreza na električnu energiju radi promicanja elektrifikacije industrije i sektora proizvodnje toplinske energije, – smanjenje poreza na električnu energiju za rudnike, poljoprivredu i podatkovne centre snage veće od 5 MW, – postupno ukidanje povrata poreza na energiju za energetski intenzivna industrijska goriva, – povećanje poreza na fosilna goriva za grijanje za 2,7 EUR/MWh. |
|
3 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za projekte energetske infrastrukture |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava na web-mjestu Ministarstva gospodarstva |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Smjernice za financiranje (Uredba o energetskoj pomoći) stupaju na snagu i omogućuju pokretanje prvog natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga za ulaganja u energetsku infrastrukturu, s opisom posla, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
4 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za ulaganja u infrastrukturu |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Odabir svih projekata energetske infrastrukture provodi se u skladu s kriterijima odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi na podnošenje prijedloga temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 3. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava dodjeljuju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga kojima se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|
5 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Broj |
0 |
4 |
Q2 |
2026. |
Najmanje četiri projekta moraju biti dovršena, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 139 500 000 EUR od 155 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
|
6 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za ulaganja u nove energetske tehnologije |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava na web-mjestu Ministarstva gospodarstva |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Na snagu su stupile smjernice za financiranje (Uredba o potpori za energiju) kojima se omogućuje objavljivanje prvog poziva na podnošenje prijedloga za ulaganja u nove energetske tehnologije, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. |
|
7 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za ulaganja u energetsku tehnologiju |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za ulaganja u energetske tehnologije |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Odabir svih projekata povezanih s novim energetskim tehnologijama provodi se u skladu s kriterijima utvrđenima u odgovarajućim pozivima na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 6. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava dodjeljuju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|
8 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Broj |
0 |
4 |
Q2 |
2026. |
Najmanje četiri projekta moraju biti dovršena, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 144 900 000 EUR od 161 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
|
9 |
P1C1I3 – Preobrazba energetskog sustava – Paket ulaganja i reformi na Ålandu |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za ulaganja u obnovljivu energiju u Ålandu |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava na web-mjestu Vlade Ålanda |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Objavljen je prvi natjecateljski poziv na podnošenje prijedloga za ulaganje u obnovljivu energiju u Ålandu, a opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
10 |
P1C1I3 – Preobrazba energetskog sustava – Paket ulaganja i reformi na Ålandu |
Ključna etapa |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Izvješća o dovršenim projektima |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Svi projekti koji primaju potporu dovršavaju se u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u pozivima na podnošenje prijedloga navedenima u ključnoj etapi 9., što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 2 430 000 EUR od 2 700 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
B. KOMPONENTA P1C2: INDUSTRIJSKE REFORME I ULAGANJA KOJIMA SE PODUPIRE ZELENA I DIGITALNA TRANZICIJA
Finska je postavila cilj da postane prvo društvo bez fosilnih goriva na svijetu te da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost. Glavni izazovi u postizanju tog cilja uključuju smanjenje emisija iz industrije i povećanje stope recikliranja. Nova tehnologija s niskom razinom emisija često još nije konkurentna i njezin razvoj treba ubrzati. Finska treba potaknuti kružno gospodarstvo kako bi se povećala održiva uporaba resursa i smanjilo onečišćenje.
Opći je cilj ove komponente finskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti postizanju cilja ugljične neutralnosti podupiranjem ulaganja u tehnologije za smanjenje emisija ugljika iz industrije, stvaranjem zelenih radnih mjesta, ulaganjem u čiste tehnologije te poticanjem recikliranja i ponovne uporabe.
Komponenta uključuje ulaganja usmjerena na promicanje niskougljičnih tehnologija kao što su proizvodnja vodika, hvatanje i upotreba ugljika, zamjena fosilnih goriva električnom energijom u industrijskim procesima te promicanje ponovne uporabe i recikliranja ključnih materijala i industrijskih nusproizvoda. Ta su ulaganja popraćena reformama zakonodavstva o klimi i otpadu, uključujući potrebne izmjene Zakona o klimi i Zakona o otpadu kako bi se osigurala pravna osnova za cilj ugljične neutralnosti i ciljeva recikliranja za 2035.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku koje se odnose na usmjeravanje ulaganja na zelenu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije (preporuka za Finsku br. 3, 2020.), kao i na promicanje ulaganja u prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju (preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
B.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P1C2R1): Reforma Zakona o klimi i industrijalizacija s niskim emisijama ugljika
Finska se obvezala ažurirati Zakon o klimi kako bi osigurala postizanje cilja ugljične neutralnosti do 2035. Reforma uključuje odgovarajuće ciljeve smanjenja emisija za 2030., 2040. i 2050. Reformiranim Zakonom o klimi omogućuje se upotreba klimatskih planova kako bi se ispunile obveze ublažavanja i prilagodbe utvrđene u Zakonu. Finska vlada svoj prijedlog revidiranog Zakona o klimi podnosi parlamentu do 31. siječnja 2022., a stupanje na snagu očekuje se do 30. lipnja 2022. Finska je u jesen 2020. donijela trinaest planova za smanjenje emisija ugljika specifičnih za industriju. U planovima se utvrđuje elektrifikacija industrijskih procesa, odvajanje od fosilnih goriva i mjere za smanjenje emisija koje se temelje na rješenjima s niskom razinom emisija. Očekuje se da će Finska nastaviti surađivati s industrijom kako bi ažurirala preostale planove kojima se utvrđuju sektorske mogućnosti za smanjenje industrijskih emisija. To uključuje barem četiri ključne energetski intenzivne industrije, odnosno energetsku, kemijsku, šumarsku i tehnološku industriju.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma 2 (P1C2R2): Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu
Ta se mjera sastoji od dva elementa reforme. Prvo, Finska provodi reformirani Zakon o otpadu (646/2011), koji je ključan za regulaciju kružnog gospodarstva i nacionalnog plana gospodarenja otpadom. Reforma uključuje obveze odvojenog prikupljanja ambalaže i biološkog otpada iz kućanstava i poduzeća, odgovornost proizvođača ambalaže za troškove gospodarenja ambalažnim otpadom, provedbu Direktive o plastici za jednokratnu uporabu i obvezu odvojenog prikupljanja tekstilnog otpada na regionalnim točkama prihvata. Stopa recikliranja komunalnog otpada povećava se sa sadašnjih 41 % na 55 % 2025. i 60 % 2030. Stopa recikliranja plastične ambalaže povećava se za 31 %.
Drugo, Finska promiče kružno gospodarstvo strateškim programom za 2035. kojim se utvrđuju konkretni ciljevi za potrošnju neobnovljivih prirodnih resursa, produktivnost resursa i stopu kružne upotrebe materijala. To obuhvaća nacionalni okvirni program koji je dopunjen promicanjem dobrovoljnih sektorskih sporazuma između općina, poduzeća i drugih dionika. Cilj je da se sporazumu pridruže najmanje dva ključna industrijska udruženja te najmanje 20 općina i gradova te da se obvežu na provedbu mjera kojima se promiču ciljevi strateškog programa za kružno gospodarstvo radi smanjenja upotrebe prirodnih resursa, povećanja upotrebe recikliranih materijala i promicanja niskougljičnog kružnog gospodarstva. Također uključuje objavljivanje „scenarija potpore” kojima se pomaže u utvrđivanju najvažnijih mjera dionika koje treba poduzeti na temelju takvih sporazuma, u suradnji s relevantnim istraživačkim institutima.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 1 (P1C2I1): Vodik s niskom razinom ugljika te hvatanje i upotreba ugljika
Cilj je ovog ulaganja promicanje razvoja proizvodnje i skladištenja čistog vodika na komercijalnoj razini. Ulaganjima se pridonosi cilju Finske da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost. Finska se pridružila mogućem važnom projektu od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) „Europski savez za čisti vodik”, koji je trenutačno u izgradnji i o kojem Komisija još nije obaviještena. Time se finskim poduzećima omogućuje ostvarivanje koristi od prekogranične gospodarske, istraživačke i industrijske suradnje. Financijska sredstva dodjeljuju se za potporu ulaganjima duž vrijednosnog lanca vodika te ulaganjima u hvatanje, skladištenje i oporabu ugljika. Očekuje se da će Finska pridonijeti i. proizvodnjom „zelenog” vodika s niskom razinom ugljika, zamjenom uporabe fosilnih goriva u teškim industrijama, ii. hvatanjem, skladištenjem i upotrebom CO2 te iii. istraživanjima povezanima s vodikom. Uz IPCEI mogu se podupirati i projekti povezani s europskim mrežama suradnje, kao što je Eureka. Nikakva financijska sredstva ne dodjeljuju se za proizvodnju vodika iz prirodnog plina. U skladu s tom mjerom privremeno osoblje može se zaposliti kako bi se ubrzalo izdavanje okolišnih dozvola i obrada od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2023.
Osim toga, potpora za određena domaća ulaganja u „zeleni” vodik s niskim emisijama ugljika dodjeljuje se u skladu s novom uredbom Vlade koja će se donijeti 2021. (Uredba o potpori za energiju). Bit će u obliku natjecateljskih poziva za koje je nadležno Ministarstvo gospodarstva i zapošljavanja i organizacija Business Finland i koji se organiziraju u jednoj ili više faza.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 14 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 15 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 16 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 17 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 032 koje ima koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. Prvi poziv na podnošenje prijedloga otvara se 2021. i objavljuje na web-mjestu organizacije Business Finland.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2 (P1C2I2): Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa
Mjerom se promiču izravna elektrifikacija i industrijski procesi s niskom razinom emisija ugljika kako bi se smanjile emisije CO2 u industrijskom sektoru. Mjerom se čini sljedeće:
I)poboljšanje energetske učinkovitosti elektrifikacijom potrošnje topline i procesa; i
II)uvođenje hibridnih rješenja i korištenje tehnologije toplinskih crpki i viška topline.
Cilj je mjere poduprijeti pripremu industrije za kraj potrošnje energije ugljena 2029. i za smanjenje potrošnje energije treseta barem upola do 2030. poticanjem zamjene fosilnih goriva u industrijskim primjenama električnom energijom.
Potpora se dodjeljuje na temelju nove Vladine uredbe koja se treba donijeti do 31. prosinca 2021.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 18 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 19 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 20 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 21 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 024ter koje ima koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. U tu svrhu odabranim projektima u prosjeku se postiže smanjenje izravnih i neizravnih emisija stakleničkih plinova za najmanje 30 % u usporedbi s ex ante emisijama. Prvi poziv na podnošenje projekata otvara se čim zakonodavstvo stupi na snagu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3 (P1C2I3): Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova
Cilj je mjere promicanje kružnog gospodarstva u kojem se ponovno upotrebljavaju i recikliraju industrijski sporedni tokovi i tokovi otpada te drugi ključni materijali kao što su materijali za baterije, plastika, tekstil, ambalaža, električna i elektronička oprema te građevinski materijali i materijali za rušenje.
Potpora se pruža za:
I)nove komercijalne pogone, pilot-pogone i demonstracijske pogone;
II)uvođenje novih tehnologija u postojeće procese;
III)digitalne platforme i ulaganja u usluge kojima se promiče ponovna uporaba i recikliranje.
Najmanje 30 000 000 EUR iz omotnice namijenjeno je promicanju kružnog biogospodarstva, a najmanje još 30 000 000 EUR iz omotnice namijenjeno je promicanju rješenja kružnoga gospodarstva u vrijednosnom lancu baterija.
Organizacija Business Finland organizirat će konkurentne pozive 2021. u nekoliko faza.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 22 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 23 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 24 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 25 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 045bis koje ima koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. U tu svrhu odabrani projekti omogućuju da se najmanje 50 % mase obrađenog odvojeno prikupljenog neopasnog otpada preradi u sekundarne sirovine.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
B.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
11 |
P1C2R1 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Reforma zakona o klimi i industrijalizacija s niskim emisijama ugljika |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu revidiranog Zakona o klimatskim promjenama |
Odredba Zakona o njegovu stupanju na snagu |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Izmjena i dopuna Zakona o klimi uključuje: – ciljeve smanjenja emisija za 2030. i 2040. u skladu s putom ugljične neutralnosti – ažurirane ciljeve za 2050. – ciljeve koji se odnose na sektor korištenja zemljišta i jačanje ponora ugljika |
|
12 |
P1C2R1 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Reforma zakona o klimi i industrijalizacija s niskim emisijama ugljika |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu ažurirane klimatske i energetske strategije, srednjoročnog plana klimatske politike i sektorskih planova za niske emisije ugljika |
Objava strategije, plana i sektorskih planova na internetskim stranicama Ministarstva zapošljavanja i gospodarstva te Ministarstva okoliša |
|
|
|
Q4 |
2025. |
Ažuriraju se klimatske strategije, planovi i industrijski planovi za niske emisije ugljika koji su najvažniji za provedbu Zakona o klimatskim promjenama (četiri ključne energetski intenzivne industrije jesu energetska, kemijska, šumarska i tehnološka industrija). Klimatska i energetska strategija uključuje političke mjere i scenarije kojima je cilj ostvariti klimatske i energetske ciljeve koje je EU postavio za 2030. i cilj ugljične neutralnosti do 2035. utvrđen u vladinom programu. |
|
13 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu glavnih postupaka iz revidiranog Zakona o otpadu |
Odredba Zakona o stupanju na snagu revidiranog Zakona o otpadu |
|
|
|
Q4 |
2024. |
Revidirani Zakon o otpadu (714/2021) obuhvaća: 1. odvojeno prikupljanje biootpada koje u 2022. treba biti potpuno operativno na nacionalnoj razini; 2. odgovornost proizvođača za ambalažni otpad i odvojeno prikupljanje ambalažnog otpada i tekstila koje u 2023. treba biti potpuno operativno na nacionalnoj razini; 3. odvojeno prikupljanje biootpada iz novih objekata koje u 2024. treba biti potpuno operativno na nacionalnoj razini. Revidiranim Zakonom o otpadu finska vlada ovlašćuje se za donošenje novih uredbi koje uključuju: i. opće ciljeve za recikliranje komunalnog otpada, koji će se povećati sa sadašnjih 41 % na 55 % u 2025. i 60 % u 2030. te ii. pravno obvezujuće ciljeve recikliranja za proizvođače ambalažnog otpada, kojima će se stopa recikliranja plastične ambalaže povećati za 31 %. |
|
14 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Donošenje rezolucije Vlade o provedbi strateškog programa za kružno gospodarstvo |
Objava rezolucije Vlade (YM/2021/17) na internetskim stranicama Vlade |
|
|
|
Q2 |
2021. |
Vladina rezolucija o provedbi strateškog programa za kružno gospodarstvo donosi se i uključuje cilj smanjenja potrošnje neobnovljivih prirodnih resursa, a održiva uporaba obnovljivih prirodnih resursa može se povećati tako da ukupna potrošnja domaćih primarnih sirovina ne premaši razinu iz 2015. do 2035. |
|
15 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Sklapanje nacionalnog sporazuma s ključnim akterima o niskougljičnom kružnom gospodarstvu |
Uspostava ugovornog okvira za niskougljično kružno gospodarstvo i sklapanje sporazuma s ključnim akterima iz industrije i dionicima |
|
|
|
Q2 |
2023. |
Novi nacionalni okvir ugovora za niskougljično kružno gospodarstvo kojim se podupire strateški program za kružno gospodarstvo sklapa se i objavljuje na web-mjestu Vlade Republike Finske. Scenariji uporabe prirodnih resursa pripremaju se u suradnji s relevantnim istraživačkim institutima. Cilj je da se najmanje dva ključna industrijska udruženja, kao i najmanje 20 općina i gradova, pridruže Sporazumu i obvežu na provedbu mjera kojima se promiču ciljevi strateškog programa za kružno gospodarstvo. |
|
16 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ključna etapa |
Objava prvog nacionalnog poziva na podnošenje prijava za proizvodnju i uporabu vodika s niskim emisijama te hvatanja i upotrebe ugljikova dioksida |
Objava prvih poziva na podnošenje prijava na web-mjestu organizacije Business Finland |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Objava prvog nacionalnog poziva na podnošenje prijava za proizvodnju i uporabu vodika s niskim emisijama te hvatanje i upotrebu ugljikova dioksida. Opis poslova u pozivu uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
17 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte hvatanja i upotrebe vodika i ugljika s niskim emisijama ugljika |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Svi projekti hvatanja i upotrebe vodika i ugljika s niskim emisijama ugljika odabiru se u skladu s kriterijima iz odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 16. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava dodjeljuju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|
18 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Broj |
0 |
5 |
Q2 |
2026. |
Dovršava se najmanje pet projekata koji primaju potporu, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 140 400 000 EUR od 156 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
|
19 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijedloga za izravnu elektrifikaciju i niskougljičnu primjenu industrijskih procesa u cilju smanjenja emisija CO2 iz industrije |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava na web-mjestu organizacije Business Finland. |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Izmijenjene smjernice za financiranje (Uredba o potpori za energiju) stupile su na snagu, čime je omogućeno pokretanje prvog natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga za izravnu elektrifikaciju i niskougljičnu primjenu industrijskih procesa usmjerenih na smanjenje emisija CO2 iz industrije. Opis poslova u pozivu uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
20 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte izravne elektrifikacije i niskougljičnih industrijskih procesa |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Svi projekti izravne elektrifikacije i industrijskih procesa s niskom razinom emisija ugljika odabiru se u skladu s kriterijima iz odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 19. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava izdaju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|
21 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Broj |
0 |
4 |
Q2 |
2026. |
Dovršavaju se najmanje četiri podržana projekta, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 54 000 000 EUR od 60 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
|
22 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za investicijske projekte kojima se promiče ponovna uporaba otpadnih materijala i sporednih tokova. |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava na web-mjestu organizacije Business Finland |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Uredba Vlade o dodjeli potpore poduzećima za promicanje kružnog gospodarstva i održivog zelenog rasta (1197/2020) stupila je na snagu, čime je omogućeno pokretanje prvog natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga za projekte ulaganja kojima se promiče ponovna uporaba otpadnih materijala i sporednih tokova. Opis poslova u pozivu uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
23 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava projektima ponovne uporabe i recikliranja |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Svi projekti ponovne uporabe i recikliranja ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova provode se u skladu s kriterijima odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 22. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava izdaju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|
24 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Broj |
0 |
10 |
Q2 |
2026. |
Dovršava se najmanje deset podržanih projekata, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 99 00 000 EUR od 110 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
C. KOMPONENTA P1C3: SMANJENJE UTJECAJA FONDA ZGRADA NA KLIMU I OKOLIŠ
Finska je postavila cilj da postane prvo društvo bez fosilnih goriva na svijetu te da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost. Opći je cilj ove komponente finskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti postizanju cilja ugljične neutralnosti smanjenjem emisija zgrada tijekom njihova životnog ciklusa, s posebnim naglaskom na građevinarstvu i grijanju.
Komponenta uključuje ulaganja za poticanje zamjene sustava grijanja na bazi nafte u privatnim i javnim zgradama sustavima grijanja koji se temelje na tehnologiji s niskom ili nultom razinom emisija ugljika te za promicanje primjene niskougljičnih metoda u građevinskom sektoru. Ta će se ulaganja dopuniti reformama čiji je cilj smanjenje emisija u izgradnji zgrada i postupno ukidanje sustava grijanja koji koriste fosilno ulje u javnim zgradama do 2024. i u potpunosti do početka 30-ih godina 21. stoljeća.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku koje se odnose na usmjeravanje ulaganja na zelenu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije (preporuka za Finsku br. 3, 2020.), kao i na promicanje ulaganja u prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju (preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
C.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P1C3R1): Reforma Zakona o korištenju zemljišta i gradnji
Finska donosi zakonodavstvo za reformu postojećeg Zakona o korištenju zemljišta i gradnji (132/1999) čiji je jedan od ciljeva smanjenje emisija iz cijelog životnog vijeka zgrada, uključujući izgradnju, uporabu, popravak i rušenje. Reforma je usmjerena na graditelje, vlasnike, projektante, izvođače, industriju materijala i tijela vlasti.
Reforma se provodi postupno počevši od 2023., a posljednje uredbe donose se do 30. lipnja 2026. Nakon što reforma stupi na snagu, nova će izgradnja biti niskougljična, a obnova se provodi s pomoću niskougljičnih rješenja.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 2 (P1C3R2): Akcijski plan za postupno ukidanje grijanja fosilnih goriva
Finska je donijela cilj postupnog ukidanja uporabe fosilnih goriva za grijanje 2030. Tom reformskom mjerom Finskoj se omogućuje izrada pregleda zgrada s grijanjem na fosilna goriva i njihovih vlasnika, emisija i potrošnje energije. Finska donosi akcijski plan s ciljem postizanja cilja postupnog ukidanja grijanja na naftu do 2030. Akcijski plan uključuje instrumente kao što su subvencije i bespovratna sredstva, porezi i porezne subvencije, usmjeravanje informacija, regulatorno usmjeravanje, sporazumi o energetskoj učinkovitosti, javna nabava i financijski instrumenti za postizanje tog cilja. Očekuje se da će se odluke o upotrebi novih instrumenata ili poboljšanju postojećih donijeti zasebno.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 1 (P1C3I1): Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnom naftom na niskougljične oblike grijanja
Cilj je mjere poduprijeti postupno ukidanje grijanja koje se temelji na fosilnim gorivima u Finskoj do ranih 30-ih godina 21. stoljeća. Time se znatno pridonosi postizanju klimatskih ciljeva EU-a za 2030. na nacionalnoj razini. Dva postojeća programa koja su na snazi od jeseni 2020. produljuju se: prvo, bespovratna sredstva za zamjenu grijanja naftom u odvojenim stambenim zgradama kojima je cilj zamijeniti grijanje na bazi fosilnih goriva u odvojenim stambenim zgradama i, s druge strane, bespovratna sredstva za zamjenu grijanja fosilnim gorivima u zgradama u vlasništvu općina, župa i udruženja. Potpora je namijenjena vlasnicima samostalnih stambenih kuća, općinama, župama i udruženjima.
Za program koji je usmjeren na zamjenu grijanja na bazi fosilnih goriva u odvojenim stambenim kućama, financiranje se osigurava redoslijedom prijava. Kuće moraju biti trajno nastanjene. Razina potpore razlikuje se ovisno o vrsti ugrađenog grijanja.
Za program usmjeren na zamjenu grijanja na bazi fosilnih goriva u zgradama u vlasništvu općina, župa i udruženja planirana potpora iznosi od 20 % do 25 % nastalih troškova ulaganja.
Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere utvrđen u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, sustavi grijanja koji zamjenjuju naftne kotlove ne smiju upotrebljavati fosilna goriva kao izvor topline, već se oslanjaju na tehnologije poput toplinskih crpki zrak-voda, geotermalnih toplinskih crpki i daljinskog grijanja. Programom obnove u prosjeku se smanjuju 1. potražnja za primarnom energijom u odvojenim stambenim kućama za najmanje 30 % i 2. emisije stakleničkih plinova u zgradama u vlasništvu općina, župa i udruga za najmanje 30 %. Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjima intervencije 025bis i 024ter koja imaju koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje 2 (P1C3I2): Program za okoliš s niskom razinom emisija ugljika
Ta se mjera prvenstveno sastoji od programa za istraživanje, razvoj i inovacije čiji je cilj ubrzati razvoj i usvajanje niskougljičnih rješenja (kao što su operativni modeli, proizvodi, materijali) u izgrađenom okruženju. Mjerom se pridonosi ublažavanju klimatskih promjena i promiče niskougljično i kružno gospodarstvo, s naglaskom na istraživanju i inovacijama, prijenosu tehnologije i suradnji između istraživanja, poduzeća i lokalnih vlasti. Podupiru se sljedeća djelovanja:
I)program potpore za bespovratna sredstva za istraživanje, razvoj i inovacije za poticanje ulaganja (najmanje 32 milijuna EUR);
II)nabava baze znanja i alata za procjenu kojima se podupiru klimatski prihvatljiva rješenja s niskim emisijama ugljika u izgrađenom okruženju, uključujući mogućnost investicijske potpore u okviru programa (najmanje 4 milijuna EUR); i
III) potpora razvoju i koordinaciji zajedničkih poslovnih projekata čiji je cilj izvoziti niskougljična rješenja u izgrađenom okolišu (najmanje 2 milijuna EUR).
Potpora se dodjeljuje u okviru programa potpore organizacije Business Finland (i. i iii.) (akt 1146/2017, uredbe 1147/2017 i 1444/2014) i odluka Ministarstva okoliša 1286/2015 i 688/2001 (ii.). Organizacija Business Finland organizirat će konkurentne pozive u nekoliko faza počevši od 2021. Program se temelji na pilot-projektu (program Kira-Digi, koji je proveden od 2016. do 2019.). Pozivi su prvenstveno usmjereni na mala i srednja poduzeća, lokalne vlasti i istraživačke institute.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 26 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 27 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 28 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 29 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjima intervencije 022 ili 027 koja imaju koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
C.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
25 |
P1C3R1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Reforma Zakona o korištenju zemljišta i gradnji |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu reformiranog Zakona o korištenju zemljišta i gradnji |
Odredba zakona o stupanju na snagu izmjena i dopuna Zakona o korištenju zemljišta i gradnji |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Zakonodavstvo koje se temelji na reformiranom Zakonu o korištenju zemljišta i gradnji uključuje ograničenja emisija ugljičnog dioksida iz građevinskih projekata tijekom životnog vijeka zgrade. Njome se također uređuje razvoj metoda izračuna i interoperabilnih baza podataka kako bi se omogućila niskougljična gradnja. |
|
26 |
P1C3R2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – akcijski plan za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
Ključna etapa |
Objava akcijskog plana za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
Objava akcijskog plana na web-mjestu finske vlade |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Akcijskim planom utvrđuju se sve potrebne mjere za potporu postupnom ukidanju grijanja fosilnim gorivima u svim zgradama u Finskoj do 31. prosinca 2030. |
|
27 |
P1C3R2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – akcijski plan za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje broja odvojenih kuća s odvojenim grijanjem na naftu |
Broj |
133 000 |
106 400 |
Q4 |
2025. |
Smanjenje broja odvojenih kuća koje upotrebljavaju odvojeno grijanje na naftu sa 133 000 u 2019. na 106 400 u 2025., što predstavlja smanjenje od 20 %. |
|
|
28 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Vladine uredbe kojom se utvrđuju pojedinosti programa potpore za samostalne kuće |
Odredba vladine odluke u kojoj se navodi njezino stupanje na snagu |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Na snagu stupa uredba vlade kojom se utvrđuju pojedinosti programa potpore za samostalne kuće, čime se omogućuje objavljivanje poziva na podnošenje prijedloga za zamjenu sustava grijanja fosilnim gorivima u odvojenim kućama (ako se primjenjuje područje intervencije 025a) s niskougljičnim oblicima grijanja. Odlukom se utvrđuju tehnički zahtjevi kako bi se osigurala usklađenost s prosječnim smanjenjem potrošnje primarne energije od 30 %. Opis poslova u pozivu uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
29 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Uredbe Vlade ili odluke o državnom proračunu u kojima se utvrđuju pojedinosti programa potpore za druge zgrade (koje nisu odvojene) |
Odredba vladine odluke u kojoj se navodi njezino stupanje na snagu |
|
|
Q2 |
2022. |
Odluka Vlade ili odluka o državnom proračunu kojom se utvrđuju pojedinosti programa potpore za zgrade u vlasništvu općina, župa i udruženja (ako se primjenjuje područje intervencije 024ter) stupa na snagu, čime se omogućuje objavljivanje poziva na podnošenje prijedloga za program potpore za zamjenu sustava grijanja fosilnih goriva u zgradama u vlasništvu općina, župa i udruga s niskougljičnim oblicima grijanja. Odlukom i proračunom utvrđuju se tehnički zahtjevi za osiguranje usklađenosti s prosječnim smanjenjem emisija stakleničkih plinova od 30 %. Opis poslova u pozivu uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
|
30 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte kojima se podupire zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
Q4 |
2023. |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za projekte kojima se podupire zamjena sustava grijanja u najmanje 14 600 zgrada s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja. |
||
|
31 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava u vezi s potporom za okruženje s niskom razinom emisija ugljika |
Objava poziva na podnošenje prijava |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Pokretanje prvog natjecateljskog poziva na podnošenje prijava u vezi s programom za okoliš s niskom razinom emisija ugljika za istraživanje i inovacije, prijenos tehnologije i suradnju između istraživanja, poduzeća i lokalnih vlasti. Opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
32 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava i ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se podupire izgrađeno okruženje s niskom razinom emisija ugljika |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava i ugovora o javnoj nabavi |
Q2 |
2024. |
Odabir svih projekata u području okoliša s niskom razinom emisija ugljika provodi se u skladu s kriterijima odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 31. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava izdaju se korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime se omogućuje početak provedbe odabranih projekata. |
|||
|
33 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
Objava završnog izvješća o dovršenim projektima |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Svi projekti koji primaju potporu dovršavaju se, što je vidljivo iz projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 36 000 000 EUR od 40 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. Izvješće o programu sadržava ključne informacije o svim podržanim projektima, uključujući bespovratna sredstva koja su im dodijeljena te troškove javne nabave i provedbe programa. Također obuhvaća procjenu utjecaja programa na emisije ugljičnog dioksida u građevinskom sektoru i sektoru nekretnina. |
D. KOMPONENTA P1C4: NISKOUGLJIČNA RJEŠENJA ZA ZAJEDNICE I PROMET
Finska je postavila cilj da postane prvo društvo bez fosilnih goriva na svijetu te da do 2035. postigne ugljičnu neutralnost. U okviru prijelaza na ugljičnu neutralnost do 2035. Finska je postavila i cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova iz prometa za 50 % do 2030. u odnosu na 2005. Opći je cilj ove komponente finskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti postizanju cilja u pogledu emisija iz prometa smanjenjem emisija u prometu i promicanjem upotrebe načina prijevoza bez emisija ugljika. Trenutačno alternativna motorna vozila čine samo 2,3 % voznog parka osobnih automobila, dok se 48 % svih javnih postaja za punjenje i opskrbu plinom nalazi u glavnim metropolskim područjima (Helsinki, Tampere, Turku).
Komponenta uključuje ulaganja kojima se promiče uporaba nefosilnog privatnog i javnog prijevoza, uključujući ulaganja u infrastrukturu za punjenje i opskrbu gorivom za vozila koja upotrebljavaju nefosilna goriva. Ta ulaganja popraćena su reformama koje uključuju plan za poticanje uporabe nefosilnog prijevoza i reviziju oporezivanja prijevoza.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku koje se odnose na usmjeravanje ulaganja na zelenu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije (preporuka za Finsku br. 3, 2020.), kao i na promicanje ulaganja u prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju (preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
D.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P1C4R1): Plan za promet bez fosilnih goriva
Finska procjenjuje da je potrebno dodatno djelovanje kako bi se emisije CO2 u prometu smanjile za dodatnih 1,65 megatona do 2030. Finska vlada donijela je 6. svibnja 2021. Rezoluciju o planu za promet bez fosilnih goriva, u kojoj su predstavljene mjere za postizanje cilja za 2030. i put do besplatnog prijevoza do 2045.
U prvoj fazi donose se odluke o subvencijama i poticajima kojima će se promicati prijevoz bez emisija. Među predviđenim mjerama su uključivanje bioplina i elektrogoriva u obvezu distribucije, potpora javnoj distribucijskoj infrastrukturi za prijenos električne energije i plina, privatna infrastruktura za punjenje stambenih poduzeća i radnih mjesta te nekoliko subvencija za kupnju (cijeli električni automobili, kombiji na električni pogon i kamioni) te potpora održivim načinima prijevoza (vožnja biciklom, hodanje, javni prijevoz). Izračunano smanjenje emisija tih mjera iznosi najmanje 0,62 megatona (Mt). Ulaganja predviđena ovom komponentom poduprijet će provedbu te reforme. Odluke o financiranju tih mjera razmatrat će se u pregovorima o vladinom proračunu u jesen 2021.
Osim toga, procjene učinka mogućih daljnjih mjera dovršit će se do 31. prosinca 2021. Mjere koje se ocjenjuju uključuju:
·Povećanje obveze distribucije bioplina i biogoriva s trenutačnih 30 %
·Preduvjete za povećanje rada na daljinu
·Potencijal za smanjenje emisija kombiniranog prijevoza
·Digitalna prometna rješenja i promicanje usluga mobilnosti
·Druge vjerodostojne mjere smanjenja emisija koje se mogu provjeriti.
Nakon što budu poznati napredak mjera na razini EU-a i ishod procjena učinka, Finska procjenjuje moguću potrebu za dodatnim mjerama i odlučuje o njoj te do kraja 2021. donosi prijedloge politika kako bi se postiglo preostalo smanjenje emisija (treća faza plana). U tu svrhu pripremaju se različite alternativne mjere, uključujući nacionalno trgovanje emisijama za fosilna goriva. Osnovni scenarij za emisije u domaćem prometu ažurirat će se do jeseni 2021. kako bi se dobile nove procjene o količini smanjenja emisija potrebnih za postizanje cilja za 2030.
Nakon provedbe Plana za promet bez fosilnih goriva Finska će do 2025. smanjiti emisije stakleničkih plinova u domaćem prometu za najmanje 29 % u odnosu na razine iz 2005.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 2 (P1C4R2): Porezna reforma za održivi promet
Reformom oporezivanja pogodnosti za prijevoz zaposlenika potiče se upotreba električnih vozila, javnog prijevoza i bicikala. Uključuje niže porezne stope za električna vozila za razdoblje od 2021. do 2025., pojednostavnjene programe oporezivanja za putne karte i porezne olakšice za bicikle za zaposlenike.
Finska će nadalje pripremiti reviziju službenog oporezivanja automobila kako bi se dala prednost vozilima s niskom razinom emisija, uključujući niže porezne stope za službene automobile s niskom razinom emisija.
Osim toga, očekuje se da će radna skupina sastavljena od državnih službenika u svibnju 2021. donijeti izvješće u kojem će finsku vladu savjetovati o potrebnim poreznim mjerama za poboljšanje učinkovitosti kontrole emisija iz prometa i osiguravanje dugoročne fiskalne osnovice.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2022.
Ulaganje 1 (P1C4I1): Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom
Tom se mjerom podupire izgradnja široko dostupne mreže javne infrastrukture za punjenje električnih vozila (uključujući javni prijevoz) i opskrbu gorivom vozila na plin kako bi se smanjile emisije poticanjem zamjene vozila na fosilna goriva vozilima na alternativna goriva. Potpora se stavlja na raspolaganje za:
I)punjače velike snage;
II)mjesta za punjenje autobusa za javni prijevoz;
III)stanice za komprimirani bioplin (CBG); i
IV)stanice za ukapljeni bioplin.
Kako bi bile prihvatljive za potporu u skupinama i., iii. i iv., postaje za punjenje i opskrbu moraju biti javno dostupne. U skupini ii. uvjet prihvatljivosti je da se infrastruktura za koju se prima potpora upotrebljava za lokalni javni prijevoz. Potpora se pruža u obliku natjecateljskih poziva za koje je nadležno tijelo za energetiku dodatnim financiranjem postojećeg programa potpore koji se trenutačno temelji na Odluci Vlade (498/2018) o infrastrukturnim potporama za promet električne energije i bioplina u razdoblju 2018.–2021. Nova uredba Vlade donijet će se 2022. kako bi se obuhvatilo razdoblje 2022.–2025. Pozivi su otvoreni pojedinačnim poduzećima i općinama. Ulaganja se provode u skladu s Direktivom (EU) 2018/2001.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 2 (P1C4I2): Privatna infrastruktura za punjenje
Ovom se mjerom promiče izgradnja infrastrukture privatne stanice za punjenje električnih automobila. Nedostatak infrastrukture za punjenje kod kuće prepoznat je kao jedno od uskih grla koja otežavaju poticaj za vlasništvo nad električnim vozilima.
Proračun postojećeg programa „bespovratna sredstva za promicanje infrastrukture za električni prijevoz u stambenim zgradama” povećava se. Potpora se dodjeljuje u obliku bespovratnih sredstava za ulaganja za projekte koji ispunjavaju određene kriterije koje je odredilo Ministarstvo okoliša. Potpora je usmjerena na stambene tvrtke. Područje primjene potpore proširuje se podupiranjem stanica za punjenje na radnom mjestu. Priprema se zaseban program koji će biti dostupan od 2022. Potpora je usmjerena na poduzeća i poslodavce.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
D.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
34 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ključna etapa |
Donošenje rezolucije Vlade LVM/2021/62 o smanjenju emisija stakleničkih plinova iz domaćeg prometa |
Objava rezolucije Vlade |
|
|
|
Q2 |
2021. |
Plan za promet bez fosilnih goriva uključuje upute i smjernice za pripremu mjera za smanjenje emisija stakleničkih plinova iz domaćeg prometa za 50 % do 2030. u odnosu na razine iz 2005. Neke od mjera provodit će se zakonodavstvom, a druge mjerama politike. |
|
35 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ključna etapa |
Objava odluke vlade o dodatnim nacionalnim mjerama za smanjenje emisija iz domaćeg prometa |
Objavljena vladina odluka |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Mjere koje se donose slijede sveobuhvatnu procjenu učinka i usmjerene su na smanjenje emisija iz prometa za 50 % do 2030. u odnosu na 2005. Procijenjeni iznos smanjenja potrebnih za dodatne mjere iznosi 1,03 megatona (kako je procijenjeno u osnovnom scenariju iz travnja 2020.). Procjena se ažurira na temelju ažuriranog osnovnog scenarija koji se predstavlja u jesen 2021. |
|
36 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje emisija domaćeg prometa za najmanje 29 % do 2025. u odnosu na 2005. |
Postotak |
0 |
29 |
Q2 |
2026. |
Nakon provedbe mjera politike iz Plana za promet bez fosilnih goriva emisije stakleničkih plinova u domaćem prometu smanjile su se za najmanje 29 % do 2025. u usporedbi s razinama iz 2005., čime je Finska na putu da ostvari cilj smanjenja emisija od 50 % do 2030. |
|
|
37 |
P1C4R2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – porezna reforma za održivi promet |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o porezu na dohodak (1205/2020) u pogledu oporezivanja naknada za zapošljavanje u okviru mobilnosti |
Odredba Zakona o stupanju na snagu izmjena Zakona |
|
|
|
Q2 |
2021. |
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak daje se prednost odabiru automobila s mnogo nižim emisijama i ravnomjernijem korištenju lakih i javnih usluga prijevoza i mobilnosti. Uključuje niže porezne stope za električne automobile u punom opsegu za razdoblje 2021.–2025., pojednostavnjene programe oporezivanja za putne karte i porezne olakšice za bicikle za zaposlenike. |
|
38 |
P1C4R2 – Rješenja s niskom razinom emisija ugljika za gradove i promet – Porezna reforma za održivi promet |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o porezu na dohodak (xx/2021) u pogledu oporezivanja službenih automobila |
Odredba Zakona o stupanju na snagu izmjena Zakona |
Q2 |
2022. |
Izmjenama Zakona o porezu na dohodak daje se prednost odabiru automobila s nižim emisijama. Uključuje niže porezne stope za automobile s niskim emisijama za razdoblje 2022.–2025. |
|||
|
39 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za poboljšanje infrastrukture za distribuciju plinskih i električnih vozila te vozila s pogonom na vodik |
Objava poziva na podnošenje prijava |
Q2 |
2022. |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za infrastrukturu za distribuciju vozila na plin, električnih vozila i vozila s pogonom na vodik, a opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|||
|
40 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Novougrađeni i operativni visokonaponski punjači |
Broj |
0 |
376 |
Q2 |
2024. |
Najmanje 376 novih visokonaponskih punjača istosmjernom strujom (> 22 kW, ne uključujući vrlo učinkovite punjače, tj. >= 150 kW) ugrađuje se i stavlja u rad. |
|
|
41 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Novougrađene i operativne stanice za punjenje u javnom prijevozu (autobusi) |
Broj |
0 |
417 |
Q2 |
2024. |
Postavlja se i stavlja u pogon najmanje 417 novih mjesta za punjenje autobusa. |
|
|
42 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Nove i operativne stanice CBG-a |
Broj |
0 |
25 |
Q2 |
2025. |
Mora se izgraditi i staviti u pogon najmanje 25 novih stanica za opskrbu komprimiranim bioplinom (CBG). |
|
|
43 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Nove i operativne stanice CBG-a |
Broj |
0 |
14 |
Q2 |
2025. |
Najmanje 14 novih stanica za opskrbu ukapljenim bioplinom (LBG) mora biti izgrađeno i pušteno u rad. |
|
|
44 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu odluka vlade o proširenju proračuna za potporu za infrastrukturu za punjenje stambenih zgrada i proširenju područja primjene potpore za privatnu infrastrukturu za punjenje na radna mjesta |
Parlament odobrava Vladin proračun za 2022. |
Q4 |
2021. |
Odluke Vlade o proširenju proračuna za potporu stambenim zgradama (proračunska stavka 35.20.52) i proširenju područja primjene potpore na poduzeća i poslodavce (proračunska stavka 35.20.53) stupaju na snagu kada Parlament odobri Vladin proračun za 2022. Opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|||
|
45 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava projektima za poboljšanje infrastrukture za punjenje u stambenim i poslovnim zgradama na temelju izmjena proračunske uredbe 35.20.52 |
Obavijest o dodijeljenim bespovratnim sredstvima |
Q4 |
2023. |
Bespovratna sredstva dodjeljuju se prihvatljivim projektima na temelju stalnih poziva u skladu s pravilom de minimis, u skladu s kriterijima odabira/prihvatljivosti utvrđenima u pozivima na podnošenje prijedloga navedenima u ključnoj etapi 44. Dodjelu bespovratnih sredstava prijavit će javni naručitelj (ARA) u registar potpore. |
|||
|
46 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ciljna vrijednost |
Broj novih i operativnih privatnih stanica za punjenje |
Broj |
0 |
28 000 |
Q2 |
2024. |
Svi podržani projekti moraju biti dovršeni. Gradi se i stavlja u pogon najmanje 28 000 novih stanica za punjenje ili kapaciteta za punjenje. |
|
E. KOMPONENTA P1C5: EKOLOŠKA ODRŽIVOST I RJEŠENJA UTEMELJENA NA PRIRODI
Finska vlada postavila je cilj zaustavljanja gubitka biološke raznolikosti do 2030. Opći je cilj ove komponente finskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti zaustavljanju gubitka biološke raznolikosti uzrokovanog intenzivnom upotrebom prirodnih resursa te borbi protiv onečišćenja Baltičkog mora.
Komponenta uključuje ulaganja kojima je cilj promicanje inovativnih rješenja za borbu protiv onečišćenja, kao što je upotreba gipsa, industrijskog nusproizvoda za smanjenje koncentracije fosfora u Baltičkom moru, kao i razvoj klimatski održivog upravljanja šumama. Ta su ulaganja dopunjena reformom akta o očuvanju prirode. Taj akt predstavlja pravnu osnovu za nacionalnu strategiju za biološku raznolikost i usmjeren je na jačanje biološke raznolikosti.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku o usmjeravanju ulaganja na zelenu tranziciju (preporuka za Finsku br. 3, 2020.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
E.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P1C5R1): Modernizacija zakonodavstva o očuvanju prirode
Finska trenutačno nema pravnu osnovu za nacionalnu strategiju za biološku raznolikost i za dobrovoljne mjere očuvanja prirode, uključujući obnovu i aktivne mjere prirodnog upravljanja. Finska ažurira Zakon o očuvanju prirode (1096/1996) kako bi bolje odgovorila na trenutačne potrebe radi jačanja biološke raznolikosti. Zakonodavnim izmjenama Zakona osigurava se da se pri odlučivanju bolje vodi računa o očuvanju biološke raznolikosti izvan područja očuvanja prirode i održavanju usluga ekosustava. Osim toga, donose se nove mjere za poboljšanje učinkovitosti očuvanja staništa i vrsta.
Vlada dostavlja novi Zakon o zaštiti prirode Parlamentu do 31. siječnja 2022. Novi Zakon stupa na snagu 2022. Provedbu Zakona provode centri za gospodarski razvoj, promet i okoliš, Metsähallitus i Ministarstvo okoliša.
Očekuje se da će Finska donijeti i uredbu o sustavu financijske potpore za mjere obnove i skrbi kojom će se podupirati mjere obnove i upravljanja ugroženim staništima, vrstama i krajobraznim vrijednostima.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje 1 (P1C5I1): Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari
Mjerom se podupiru klimatski i okolišni ciljevi tretiranjem obradivog zemljišta gipsom. To rješenje ima za cilj smanjiti količinu fosfora iz poljoprivrede u Baltičkom moru. Cilj je mjere i smanjenje ispuštanja hranjivih tvari u vodena tijela promicanjem recikliranja hranjivih tvari iz tokova otpada bogatih hranjivim tvarima iz urbanih područja, što bi trebalo doprinijeti sprečavanju eutrofikacije i propadanja.
Ulaganje se sastoji od dva elementa:
I)obrade polja gipsom; i
II)projekata istraživanja i razvoja za recikliranje hranjivih tvari.
Potpora za obradu polja gipsom dodjeljuje se Odlukom Vlade 510/2020, izdanom na temelju Zakona o organizaciji vodnih resursa i pomorskoj strategiji (1299/2004). Konkurentni pozivi na podnošenje ponuda za usluge javne nabave, prijevoza i primjene gipsa objavljuju se pod odgovornošću Centra za gospodarski razvoj, promet i okoliš za jugozapadnu Finsku 2021. Mjera je usmjerena na proizvođače i poljoprivrednike. Utvrđeno je da je 540 000 hektara polja u Finskoj prikladno za obradu gipsom. Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Konkretno, praćenje predmetnih obradivih zemljišta i vodnih tijela provodi se kako bi se osiguralo da nema negativnih utjecaja na kopnene (uključujući tlo) i vodne ekosustave i da ne postoji negativan utjecaj na njihovu ravnotežu ugljika. Ako se utvrde štetni učinci, poduzimaju se odgovarajuće mjere kako bi se osigurala oporaba ekosustava i/ili ravnoteže ugljika te bi trebalo spriječiti uporabu gipsa u predmetnom području. Financiranje u okviru ovog ulaganja ne upotrebljava se za primjenu gipsa za uzgoj kultura za proizvodnju biogoriva proizvedenih iz prehrambenih sirovina/bioenergije. Potpora projektima istraživanja i razvoja u području recikliranja hranjivih tvari dodjeljuje se u okviru Vladine uredbe o projektima energetske učinkovitosti za recikliranje hranjivih tvari i pročišćavanje otpadnih voda u razdoblju 2020.–2026. (657/2020). Otvoreni pozivi objavljuju se pod odgovornošću Ministarstva zaštite okoliša. Projektima se podupire uvođenje novih tehnika i metoda za recikliranje hranjivih tvari, proizvodnja konkurentnih krajnjih proizvoda s visokim stupnjem prerade, ulaganje u istraživanje i razvoj i konkurentnost industrije. U postupku odabira posebna pozornost posvećuje se učincima na klimatske promjene, eutrofikaciju i biološku raznolikost.
Kriterijima odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 045bis koje ima koeficijent klimatskih promjena od 100 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. U tu svrhu, odabranim projektima za opskrbu gipsom osigurava se da se najmanje 50 %, u smislu suhe mase, prerađenog odvojenog neopasnog suhog gipsa, koji su proizveli odgovarajući proizvođači koji opskrbljuju gips, pretvori u sekundarne sirovine. Odabranim projektima za recikliranje hranjivih tvari osigurava se da se najmanje 50 % hranjiva koje se mogu oporabiti ili biomasa u otpadnim vodama pretvara u sekundarne sirovine.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 2 (P1C5I2): Klimatski održive mjere u sektoru korištenja zemljišta
Ova je mjera usmjerena na razvoj klimatski održivih metoda korištenja zemljišta. Finska financira inicijative kojima se šumarskom sektoru omogućuje primjena usmjerenijih i raznolikijih metoda sječe i uzgoja u kojima će se tlo, prirodne vrijednosti i zaštita vode više nego dosad uzimati u obzir („precizno šumarstvo”). Očekuje se da se tom mjerom ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjere i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01). Mjera uključuje dodatne metode, tehnologije i prikupljanje informacija za promicanje održivosti šuma, među ostalim davanjem prednosti mješovitim šumama i jačanjem biološke raznolikosti šuma, na primjer povećanjem količine mrtvog drva na lokaciji. U šumama u kojima se primjenjuju metode kontinuiranog gospodarenja šumama, što implicira da ne postoje jasni rezovi, nema novih ili korektivnih jaraka. Očekuje se da će se razvojem novih metoda poboljšati stvaranje vrijednosti i povećati učinkovitost šumskih lanaca, dok bi se mogle razviti nove inovacije koje bi se mogle iskoristiti na nacionalnoj i globalnoj razini.
Potpora za razvoj novih mjera za korištenje zemljišta dodjeljuje se na temelju Odluke Vlade 5/2021 o bespovratnim sredstvima za klimatske mjere u sektoru korištenja zemljišta u razdoblju 2020.–2025. Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte razvoja i osposobljavanja. Financira se najmanje sedam projekata. Mjera je usmjerena na subjekte u šumarskom sektoru (vlasnike šuma, planiranje, tehnologiju, ugovaranje te druga poduzeća i zajednice aktivne u tom području).
Kriterijima prihvatljivosti/odabira osigurava se da svi projekti pridonose ciljevima u području klimatskih promjena povezanima s područjem intervencije 050 koje ima koeficijent klimatskih promjena od 40 % u skladu s Prilogom VI. Uredbi (EU) 2021/241 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. veljače 2021. o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. U okviru ove mjere prihvatljivi su samo projekti kojima se podupire prilagodba klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje te koji su u skladu sa zahtjevima iz smjernica DNSH-a.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
E.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Vrijeme |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
47 |
P1C5R1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Modernizacija zakonodavstva o prirodi |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu izmijenjenog Zakona o zaštiti prirode |
Zakonska odredba o stupanju na snagu izmjena Zakona o zaštiti prirode |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Zakonodavna izmjena Zakona o zaštiti prirode (1096/1996) uključuje: – očuvanje biološke raznolikosti izvan područja očuvanja prirode – održavanje usluga ekosustava – mjere za osiguranje učinkovitosti očuvanja staništa i vrsta |
|
48 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti za opskrbu, prijevoz i distribuciju gipsa |
Dodjela projekata u skladu s pozivom na podnošenje ponuda za opskrbu, prijevoz i distribuciju gipsa |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Objava natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga za opskrbu, prijevoz i distribuciju gipsa, s opisom poslova uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da odabrani izvođači ispunjuju zahtjev da najmanje 50 %, u smislu mase, prerađenog neopasnog otpada u sekundarne sirovine te u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Financiranje u okviru ovog ulaganja ne upotrebljava se za primjenu gipsa za uzgoj kultura za proizvodnju biogoriva proizvedenih iz prehrambenih sirovina/bioenergije. |
|
49 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ciljna vrijednost |
Polja tretirana gipsom i kombinirano smanjenje upotrebe konvencionalnih gnojiva |
Hektari |
0 |
50 000 |
Q4 |
2025. |
Poljoprivrednici podnose zahtjev za obradu gipsom u poljima pogodnima za gips. Odabrani ugovaratelj za opskrbu gipsom, prijevoz i distribuciju obrađuje polje poljoprivrednika gipsom. Najmanje 50 000 hektara polja obrađuje se gipsom. Klimatski učinci ojačani su zahtjevom u dokumentaciji poziva da se u planovima gnojidbe proporcionalno uzme u obzir fosfor u gipsu. Naknadno smanjenje uporabe fosfornog gnojiva provjerava se istraživanjem. Praćenje predmetnih obradivih zemljišta i vodnih tijela provodi se kako bi se osiguralo da nema negativnih utjecaja na kopnene (uključujući tlo) i vodne ekosustave i da ne postoji negativan utjecaj na njihovu ravnotežu ugljika. Ako se utvrde štetni učinci, poduzimaju se odgovarajuće mjere kako bi se osigurala oporaba ekosustava i/ili ravnoteže ugljika te bi trebalo spriječiti uporabu gipsa u predmetnom području. |
|
|
50 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti recikliranja i oporabe hranjivih tvari |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava u okviru otvorenih poziva na podnošenje zahtjeva za recikliranje i oporabu hranjivih tvari, u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
51 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ciljna vrijednost |
Mjesta s poboljšanim recikliranjem ili oporabom hranjivih tvari |
Broj |
0 |
7 |
Q4 |
2025. |
Najmanje sedam postrojenja ili mjesta mora imati poboljšano recikliranje i oporabu hranjiva od najmanje 50 % hranjiva koja se mogu oporabiti ili biomase u otpadnim vodama. Osim toga, ciljana je i razina tehničke spremnosti od najmanje 6. |
|
|
52 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijedloga za precizne šumarske projekte |
Objava |
Q4 |
2021. |
Na snagu su stupile smjernice za financiranje (Odluka Vlade 5/2021 o bespovratnim sredstvima za klimatske mjere u sektoru korištenja zemljišta u razdoblju 2020.–2025.), čime je omogućeno pokretanje prvog natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga za precizne šumarske projekte. Opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Prvi poziv na podnošenje prijedloga otvara se do 31. prosinca 2021. Mjera uključuje dodatne metode, tehnologije i prikupljanje informacija za promicanje održivosti šuma, među ostalim davanjem prednosti mješovitim šumama i jačanjem biološke raznolikosti šuma, na primjer povećanjem količine mrtvog drva na lokaciji. U šumama u kojima se primjenjuju metode kontinuiranog gospodarenja šumama, što implicira da ne postoje jasni rezovi, nema novih ili korektivnih jaraka. U okviru ove mjere prihvatljivi su samo projekti kojima se podupire prilagodba i upravljanje klimatskim promjenama. |
|||
|
53 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za precizne šumarske projekte odabrane za financiranje |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za precizne šumarske projekte odabrane u okviru odgovarajućih poziva na podnošenje prijedloga. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 52. Sve odluke o dodjeli financijskih sredstava dodijeljene su korisnicima projekta/podnositeljima zahtjeva odabranima u okviru natjecateljskih poziva na podnošenje prijedloga, čime je omogućen početak provedbe odabranih projekata. |
|
54 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ciljna vrijednost |
Završeni precizni šumarski projekti |
Broj |
0 |
7 |
Q4 |
2025. |
Dovršava se najmanje sedam preciznih šumarskih projekata, što dokazuju završna izvješća o projektima koja podnose korisnici. |
|
DRUGI STUP: Digitalizacijom i podatkovnom ekonomijom povećat će se produktivnost i usluge učiniti dostupnima svima
F. KOMPONENTA P2C1: DIGITALNA INFRASTRUKTURA
Ova komponenta finskog plana za oporavak i otpornost uključuje ulaganja u komunikacijsku i prometnu infrastrukturu kako bi se zadovoljile potrebe društva koje se sve više digitalizira.
Prvo, Finska namjerava ulagati u digitalizaciju željezničkog prometa, što će pomoći Finskoj da ostvari svoje ciljeve smanjenja emisija, poveća kapacitet sustava i poboljša kvalitetu usluga. Konkretno, projektom Digirail nastoji se uvesti novi sustav automatske zaštite vlakova na cijelu finsku mrežu jer će postojeći sustav do kraja ovog desetljeća završiti svoj vijek trajanja. Provedba projekta pomaže u osiguravanju željezničkih usluga koje su prikladne za budućnost.
Drugo, Finska namjerava koristiti nepovratnu potporu za financiranje privatnih ulaganja u brze širokopojasne mreže u područjima u kojima se pristup ne bi pružao na komercijalnoj osnovi. Cilj je komponente ukloniti preostale nedostatke u širokopojasnoj infrastrukturi velike brzine diljem Finske, posebno u ruralnim područjima s nižim stopama pristupa. Diljem Finske potrebne su sveobuhvatne, visokokvalitetne i brze komunikacijske mreže jer se digitalizacija rada i industrijska proizvodnja sve više i usluge prebacuju na digitalne kanale. Uvođenje novih digitalnih rješenja u svim sektorima zahtijeva brze i pouzdane komunikacijske mreže, posebno za kritične aplikacije.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku u pogledu usmjeravanja ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u održivu i učinkovitu infrastrukturu (preporuka za Finsku br. 3, 2020.) te usmjeravanja investicijske politike u održivog prometa, uzimajući u obzir regionalne razlike (preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
F.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje 1 (P2C1I1): Digitalna povezivost – razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža
Ulaganje je program potpore ulaganjima za povećanje kvalitete i dostupnosti komunikacijskih veza u područjima u kojima se takve veze ne pružaju samo na temelju tržišnih mehanizama. Mjera uključuje donošenje zakonodavstva o programu potpore, kao i isplatu financijske potpore pružateljima širokopojasnog pristupa internetu. Širokopojasne veze koje primaju potporu u okviru programa moraju nuditi kapacitet od najmanje 100 Mbit u sekundi. Bespovratnom potporom iz Instrumenta nadopunjuje se nacionalni program potpore za širokopojasni pristup koji se temelji na Zakonu o potpori širokopojasnim mrežama, koji sadržava odredbe o uvjetima za dodjelu i isplatu sredstava te o nadležnom tijelu za potporu i njegovim zadaćama. Pomoćno tijelo provodi analizu kako bi osiguralo da se projekti odabiru samo u područjima u kojima nisu dostupna tržišna rješenja u skladu s Uredbom o općem skupnom izuzeću. Finska utvrđuje položaj koordinatora u Nacionalnom uredu za širokopojasni pristup s ciljem promicanja širokopojasnog pristupa i planiranja koordinacije nacionalnog financiranja i financiranja EU-a za širokopojasni pristup kako bi se izbjegla preklapanja i osigurala komplementarnost.
Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2 (P2C1I2): Promet i korištenje zemljišta – projekt Digirail
Finska namjerava uvesti Europski sustav upravljanja željezničkim prometom (ERTMS) u cijeloj nacionalnoj mreži do 2040., zajedno sa Sustavom za buduću željezničku pokretnu komunikaciju (FRMCS), koji se temelji na 4G i 5G mreži. Uvođenje ERMTS-a i FRMCS-a pomaže u osiguravanju spremnosti željezničkih usluga za budućnost. U tu svrhu ulaganjem se financira faza razvoja i provjere Digiraila, koja obuhvaća pripremu i provedbu aktivnosti testiranja i pilot-projekata u razdoblju 2021.–2026. Nakon uspješnog testiranja u laboratorijskom okruženju novi se radijski sustav testira u realnim uvjetima na ispitnoj stazi, prije nego što se postavi na prugu za komercijalni željeznički promet, pri čemu se novi sustav upotrebljava kao jedinstveni sustav upravljanja vlakom. Do kraja 2027., u završnoj fazi faze razvoja i provjere, očekuje se da će sustav ERTMS biti ispitan na komercijalnoj pilot-pruzi na kojoj se novi sustav upotrebljava kao jedinstveni sustav upravljanja vlakovima. Od 2028., tj. nakon potpore Instrumenta, planira se uvođenje Digiraila i ERTMS-a u cijeloj finskoj mreži.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
F.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
55 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena zakonodavstva o potporama za širokopojasni pristup |
Odredbe u izmjenama zakonodavstva o potporama za širokopojasni pristup koje upućuju na njihovo stupanje na snagu |
Q4 |
2022. |
Na snagu su stupile potrebne izmjene zakonodavstva o potporama za širokopojasni pristup. Zakonom o potpori širokopojasnim mrežama utvrđuju se odredbe o uvjetima za dodjelu i isplatu sredstava, kao što su ciljana područja, kao i o nadležnom tijelu za potporu i njegovim zadaćama. Ona uzima u obzir sve potrebne izmjene zbog izmijenjene Uredbe o općem skupnom izuzeću, uključujući ažuriranje vladine odluke s najmanjim brzinama za prihvatljive priključke. |
|||
|
56 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ciljna vrijednost |
Dodatni stanovi s brzom (100/100 Mbit/s) širokopojasnom vezom |
Broj |
0 |
10 000 |
Q2 |
2024. |
Najmanje 10 000 novih stambenih objekata dobilo je pristup brzoj širokopojasnoj mreži (100/100 Mbit/s) u usporedbi s polaznim vrijednostima prije početka programa, koji su imali sporiju vezu ili uopće nisu bili povezani na početku programa potpore („povezani domovi”). To uključuje privatne stambene objekte, poduzeća ili kuće za odmor. |
|
|
57 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ciljna vrijednost |
Dodatni stanovi s brzom (100/100 Mbit/s) širokopojasnom vezom |
Broj |
10 000 |
25 000 |
Q2 |
2026. |
Najmanje 25 000 novih stambenih objekata dobilo je pristup brzoj širokopojasnoj mreži (100/100 Mbit/s) u usporedbi s polaznim vrijednostima prije početka programa, koji su imali sporiju vezu ili uopće nisu bili povezani na početku programa potpore („povezani domovi”). To uključuje privatne stambene objekte, poduzeća ili kuće za odmor. |
|
|
58 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ključna etapa |
Ispitni laboratorij za opremu za modeliranje za zajednički europski sustav za automatsku zaštitu vlaka (ERTMS) je operativan |
Ispitni laboratorij osnovan je u Centru za osposobljavanje u željezničkom prometu u Kouvoli i dostupan je za izvođenje virtualnih simulacijskih testova. |
|
|
Q4 |
2022. |
Sustav automatske zaštite vlaka ključni je element sigurnosti željeznice. Razvojni rad započinje procjenama učinka koje provodi ispitni laboratorij prije nego što se faza razvoja može prebaciti na ispitivanja u realnim uvjetima. |
|
|
59 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ciljna vrijednost |
Ispitna staza opremljena ERTMS-om na radiju (ne u komercijalnom željezničkom prometu) |
Kilometri |
0 |
50 |
Q4 |
2024. |
Ispitna staza nalazi se između Kouvola-Kotka/Hamina. Najmanje 50 km kolosijeka (ne u komercijalnom željezničkom prometu) mora biti opremljeno ERMTS-om koji se temelji na radiju. Tehničke specifikacije dostavljaju se nacionalnom tijelu nadležnom za sigurnost željeznica (Traficom) na odobrenje nakon dovršetka. Uspostavljena ispitna staza omogućuje ispitivanje novog paneuropskog sustava za automatsku zaštitu vlaka koji se temelji na radijskom sustavu (ERTMS) u realnim uvjetima s odgovarajućom opremom. |
|
|
60 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ciljna vrijednost |
Komercijalni pilotski kolosijek opremljen ERMTS-om |
Kilometri |
0 |
30 |
Q2 |
2026. |
Komercijalni pilotski kolosijek s ERTMS-om nabavljen je u skladu s postupcima ERA-e (Agencija Europske unije za željeznice) (jedinstvena kontaktna točka). Najmanje 30 kilometara kolosijeka opremljeno je radijskim ERTMS-om. |
|
G. KOMPONENTA P2C2: UBRZAVANJE PODATKOVNOGA GOSPODARSTVA I DIGITALIZACIJE
G.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ova komponenta finskog plana za oporavak i otpornost uključuje reforme i ulaganja kojima će se podupirati digitalizacija u Finskoj olakšavanjem inovacija temeljenih na podacima, razmjenom digitalnih informacija i upotrebom podataka javnog sektora te poticanjem istraživanja u području ključnih tehnologija kako bi se povećala konkurentnost Finske. Povećanjem interoperabilnosti podataka za više dionika Finska nastoji iskoristiti puni potencijal digitalne transformacije. Za to je potrebna standardizacija za razmjenu digitalnih informacija koja obuhvaća poduzeća i javni sektor. Komponenta uključuje i razvoj repozitorijskog sustava za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost.
Proširenjem obuhvata informacijskog sustava o stambenim i poslovnim nekretninama s informacijama o kreditima stambenih društava komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku u cilju jačanja praćenja duga kućanstava i uspostave sustava registra kredita (preporuka za Finsku br. 4, 2019.) te usmjeravanja ulaganja u istraživanje i inovacije (preporuka za Finsku br. 3, 2020., i preporuka za Finsku br. 3, 2019.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
Ulaganje 1 (P2C2I1): Digitalno gospodarstvo – program „Gospodarstvo u realnom vremenu”
Cilj je ulaganja pomoći u stvaranju zajedničkih rješenja i struktura za lakšu razmjenu digitalnih financijskih podataka među organizacijama u strukturiranom strojno čitljivom formatu (kao što su e-fakture, e-računi, dokumentacija o nabavi i financijski izvještaji), u skladu s vizijom „ekonomije u stvarnom vremenu”. Razmjenom strukturiranih financijskih podataka podupire se automatizacija postupaka s pozitivnim učinkom na produktivnost i u javnom i u privatnom sektoru, uz istodobno promicanje digitalizacije vlade i društva u cjelini. Pod vodstvom Ministarstva zapošljavanja i gospodarstva, provedba projekta bit će u nadležnosti Nacionalnog odbora za patente i registraciju u suradnji s Poreznom upravom i Državnom riznicom.
Ulaganje omogućuje razmjenu informacija među poduzećima, između poduzeća i javnih tijela te unutar javnog sektora na temelju načela „samo jednom”. Ulaganje posebno obuhvaća sljedeće elemente:
I)uspostava „ekosustava za gospodarstvo u stvarnom vremenu” koji se razvija u okviru javno-privatne suradnje. Financijska potpora upotrebljava se za stvaranje minimalnog održivog ekosustava, tj. produkcijske verzije osnovne digitalne platforme i povezanih infrastrukturnih/softverskih rješenja, do kraja 2022., koji mogu prenositi barem e-fakture;
II)stvaranje digitalne infrastrukture koja bi trebala biti funkcionalna krajem 2024., čime će se omogućiti razmjena, primanje i upotreba financijskih podataka poduzeća kao što su e-računi, e-fakture i poruke o nabavi u skladu s relevantnim pravnim zahtjevima koji se odnose na zaštitu podataka i privatnost. Digitalna infrastruktura mora sadržavati barem sljedeće značajke:
oZajednička sučelja za razmjenu financijskih podataka u strukturiranom obliku
oStandardiziran strojno čitljivi format za elektroničke poslovne dokumente.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 2 (P2C2I2): Ubrzavanje podatkovnog gospodarstva i digitalizacije – Virtual Finland
Platformom usluga Virtual Finland (Virtualna Finska) poboljšat će se konkurentnost Finske i omogućiti pružanje neometanih digitalnih usluga iz javnog i privatnog sektora za različite ciljne skupine koje dolaze u Finsku, kao što su poduzeća, zaposlenici, studenti i turisti. Ulaganjem će se obnoviti koncept usluge i integrirati usluge koje se trenutačno zasebno obavljaju u različitim ministarstvima i agencijama u subjekt prilagođen korisnicima.
Cilj je ulaganja ponuditi jedinstveno sučelje usluga za poduzeća i pojedince koji žele boraviti, poslovno se nastaniti ili poslovati u Finskoj. Ulaganje obuhvaća digitalizaciju usluga, uključujući stvaranje novih i zamjenu postojećih postupaka, kao što su ispunjavanje i slanje papirnatih obrazaca ili fizičke transakcije u uredu, za koje je trenutačno potrebna interna prisutnost u Finskoj. Očekuje se da će područje primjene platforme usluga obuhvaćati javne usluge (kao što su digitalni identitet, e-boravište ili registracija patenata) i privatne usluge (uključujući komercijalno osiguranje, bankarstvo, računovodstvo, financijske, pravne i druge usluge).
U prvoj fazi (2021.–2022.) finsko Ministarstvo vanjskih poslova koordinira rad na razvoju. Tijekom prve faze planira se i definira trajniji model upravljanja za sljedeće razvojne faze i fazu proizvodnje. Provedba uključuje Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo financija, Ministarstvo gospodarstva, druga ministarstva, finsku Poreznu upravu, Agenciju za usluge digitalnih podataka i podataka o stanovništvu, Finski inovacijski fond, Agenciju za patente i registraciju, Finsku službu za imigraciju i po mogućnosti druge agencije.
Mjera obuhvaća sljedeće elemente:
-Do 31. prosinca 2022. prva produktivna verzija platforme Virtual Finland mora biti dostupna uz potporu najmanje sljedeće funkcionalnosti: identifikacija osobe i poslovnog korisnika, digitalni identitet, pouzdana razmjena podataka među različitim stranama uključenima u platformu. interoperabilnošću javne uprave i platformi za digitalne usluge privatnog sektora korisnicima se osiguravaju neometane digitalne usluge.
-Platforma Virtual Finland u potpunosti podupire barem dva procesa pružanja usluga do 31. prosinca 2025., posebno postupak ulaska nefinske fizičke osobe i poduzeća koja nisu u Finskoj.
-Očekuje se da će se u okviru platforme Virtual Finland postupno integrirati usluge za dodatne ciljne skupine (studenti visokog obrazovanja, poduzeća koja ne kotiraju na burzi, sezonski radnici, turisti, izvozna poduzeća).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3 (P2C2I3): Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo)
Cilj je mjere financirati primijenjeno istraživanje i uvođenje novih tehnologija kako bi se zaštitila konkurentnost, sigurnost i suverenitet Europe. Financiranje se osigurava za nacionalne primijenjene aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija i infrastrukturu koja ih podupire, tj. okruženja za testiranje i eksperimentiranje, koja su povezana s mikroelektronikom, 5G/6G tehnologijom, umjetnom inteligencijom ili kvantnom tehnologijom. Financijska sredstva usmjeravaju se putem konkurentnih financijskih instrumenata organizacije Business Finland. Projekti se odabiru na temelju otvorenih poziva, a kriterijima odabira osigurava se digitalni doprinos projekata i njihova usklađenost s načelom „ne nanosi bitnu štetu”. Konkretno, mjerom se podupiru sljedeće tehnologije:
-mikroelektronika: Cilj je ulaganja osigurati vrijednosni lanac proizvodnje poluvodiča kako bi se povećala autonomija u toj ključnoj tehnologiji. Financijska potpora pruža se kako bi se ubrzala i povećala ulaganja finskih poduzeća u razvoj proizvodnog vrijednosnog lanca mikroelektronike, povećala sposobnost osmišljavanja i proizvodnje poluvodičkih komponenti u Finskoj i EU-u tako što će se finskim poduzećima omogućiti sudjelovanje u potencijalnom važnom projektu od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) za mikroelektroniku.
-6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo: Financijska potpora daje se ulaganjima u razvoj 6G tehnologije, umjetnu inteligenciju i kvantno računalstvo, koji se smatraju važnima za tehnološku konkurentnost u budućnosti. Cilj je stvoriti konkurentna razvojna okruženja za umjetnu inteligenciju, buduću telekomunikacijsku tehnologiju i primjenu kvantnog računalstva u Finskoj, sudjelovati, primjerice, u stvaranju europskih objekata za testiranje i eksperimentiranje u području umjetne inteligencije (AI TEF), obnoviti nacionalnu testnu mrežu 5G i njezin operativni model te stvoriti okruženje za razvoj softvera potrebnog u kvantnom računalstvu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma 1 (P2C2R1): Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine
Cilj je mjere poboljšati zaštitu potrošača na tržištu stambenih nekretnina i konkurentnost u stambenom sektoru te staviti na raspolaganje informacije o financijskom i tehničkom stanju te potrebama za popravkom stambenih i poslovnih nekretnina. Trenutačno ne postoji središnji registar za zajmove stambenih poduzeća; umjesto toga, podaci se unose samo u račune stambenih društava. Razvoj takvog informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine, kojim se omogućuje pravednije postupanje prema potrošačima u situacijama odobravanja kredita, ključan je uvjet za stvaranje pozitivnog kreditnog registra.
Ulaganjem se podupire razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine radi prikupljanja informacija o financijskim i tehničkim uvjetima i potrebama za popravkom, potpuno u skladu s relevantnim odredbama o zaštiti podataka. Informacije o zajmovima stambenih društava prenose se u registar pozitivnih podataka o kreditima, koji pomaže u rješavanju problema prezaduženosti privatnih osoba.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 2 (P2C2R2): Poboljšanje učinkovitosti i transparentnosti reformi i ulaganja plana za oporavak i otpornost razvojem informacijskih sustava, administracije i revizije
Kako bi se odgovorilo na posebne potrebe finskog plana za oporavak i otpornost u smislu koordinacije, upravljanja, kontrole, izvješćivanja i revizije, uloge i odgovornosti relevantnih finskih tijela ugrađuju se u novi pravni instrument. Za uspješnu provedbu tih zadaća potrebna su i dodatna ciljana privremena ulaganja kako bi se osiguralo funkcioniranje sustava upravljanja i kontrole u skladu s regulatornim potrebama. To uključuje, među ostalim, uspostavu potrebnih administrativnih kapaciteta i stvaranje sustava repozitorija IT-ja.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2021.
G.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
61 |
P2C2I1 – Digitalno gospodarstvo – Program za gospodarstvo u realnom vremenu (RTE) |
Ključna etapa |
Stvoren je i operativan minimalni održivi ekosustav |
Stvoren je minimalni održivi ekosustav, što je vidljivo iz objave zajedničkih dokumentiranih pravila i standarda na internetskim stranicama programa. |
Q4 |
2022. |
Minimalni održivi ekosustav uspješno je uspostavljen u proizvodnom okruženju na temelju zajedničkih dokumentiranih pravila. Njime se omogućuje optjecaj e-faktura u strukturiranom strojno čitljivom formatu kako bi se povećala automatizacija postupka. |
|||
|
62 |
P2C2I1 – Digitalno gospodarstvo – Program za gospodarstvo u realnom vremenu (RTE) |
Ključna etapa |
Razmjena digitalnih poslovnih informacija u strukturiranom obliku potpuno je operativna |
Objavljuje se završno izvješće o projektu u kojem se navodi da je razmjena digitalnih poslovnih informacija u strukturiranom obliku u potpunosti operativna |
Q4 |
2024. |
Standardi i postupci za razmjenu elektroničkih poslovnih informacija definirani su i opisani u završnom izvješću o projektu. Osnovna infrastruktura omogućuje protok digitalnih poslovnih informacija u strukturiranom obliku, na temelju suglasnosti krajnjeg korisnika, a obuhvaća sljedeće elemente: -e-fakture -e-prijam -poruke o nabavi Pilot-test za razmjenu digitalnih poslovnih informacija uspješno je dovršen s najmanje dva privatna operatora (računovodstveni prodavači i/ili pružatelji usluga) i dva javna subjekta. |
|||
|
63 |
P2C2I2 – Ubrzavanje podatkovnoga gospodarstva i digitalizacije – Virtual Finland |
Ključna etapa |
Zajednička platforma Virtual Finland i integrirane usluge operativne su |
U završnom izvješću o projektu potvrđuje se da je proizvodna verzija zajedničke platforme dovršena i podupiru se najmanje dva procesa pružanja usluga koji su u potpunosti integrirani u platformu. |
|
|
|
Q4 |
2025. |
Proizvodna verzija zajedničke platforme dovršena je i dostupna je svim kupcima u Finskoj i na međunarodnoj razini. Digitalna platforma postaje međunarodno tržište i okuplja se za finska i strana poduzeća, rastuća poduzeća, stručnjake za imigraciju i ulagače, a relevantne potrebne digitalne usluge za njih integriraju se u nju. Podržava barem sljedeću funkcionalnost: Identifikacija osobe i poslovnog korisnika (digitalni identitet) te pouzdana razmjena podataka među različitim stranama uključenima u platformu. Integrirane su najmanje dvije usluge koje se odnose na postupak ulaska stranih državljana i poduzeća. Svaki subjekt uključen u isporuku procesa integrirane usluge povezao je vlastite, postojeće usluge ili podatke putem sučelja u okviru zajedničkog postupka digitalnih usluga za korisnike na platformi Virtual Finland. |
|
64 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ciljna vrijednost |
Dodjeljuju se projekti za mikroelektroniku |
Broj |
0 |
2 |
Q4 |
2022. |
Obavijest organizacije Business Finland o dodjeli najmanje 2 odluke o financiranju. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Odabirom projekata ocjenjuje se kvaliteta i učinkovitost aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija te način na koji se njima promiče digitalizacija. Kriteriji odabira uključuju kvalitetu i prikladnost projekta, buduće izravne i neizravne poslovne učinke projekta, prikladnost projekta za osnovnu ideju IPCEI-ja te nacionalne strategije i strategije EU-a te kvalitetu projektnog konzorcija. |
|
|
65 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Završetak svih odabranih projekata |
Završno izvješće o dovršenim projektima |
Q4 |
2025. |
Dovršetak svih podržanih projekata, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektima koja podnose korisnici projekta, u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u dokumentaciji zahtjeva. Ukupni dodijeljeni proračun iznosi najmanje 13 500 000 EUR. |
|||
|
66 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti za razvoj tehnologije 6G, umjetne inteligencije i kvantnog računalstva |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za projekte u području 6G, umjetne inteligencije i kvantnog računalstva |
Q4 |
2022. |
U okviru otvorenog poziva za projekte u kojima poduzeća i istraživački instituti razvijaju i koriste okruženja za testiranje i testiranje, organizacija Business Finland odabire projekte koji će se financirati u skladu s kriterijima poziva. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Kriteriji odabira uključuju kvalitetu i prikladnost projekta, buduće izravne i neizravne poslovne učinke projekta, prikladnost projekata za nacionalne strategije i strategije EU-a te kvalitetu projektnog konzorcija. Odabirom projekata ocjenjuju se kvaliteta i djelotvornost aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija te način na koji se njima promiče digitalizacija. |
|||
|
67 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Završetak svih odabranih projekata |
Završno izvješće o dovršenim projektima |
Q4 |
2025. |
Dovršetak svih podržanih projekata, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektima koja podnose korisnici projekta, u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u pozivu na podnošenje projekata. Ukupni dodijeljeni proračun iznosi najmanje 9 000 000 EUR. |
|||
|
68 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Donošenje zakonodavstva o proširenju obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Parlament donosi izmjene Zakona o informacijskom sustavu za stambene i poslovne nekretnine i Zakona o društvima s ograničenom odgovornošću za stanovanje |
Q2 |
2023. |
Kako bi se područje primjene informacijskog sustava za stanovanje proširilo na informacije o stambenim društvima, mijenja se Zakon o informacijskom sustavu za stambene i poslovne nekretnine i Zakon o društvima s ograničenom odgovornošću za stanovanje. Izmjene posebno obuhvaćaju: – obvezu stambenih društava da osnovne podatke stave na raspolaganje u strukturiranom strojno čitljivom formatu – pravo na pristup podacima koji su stavljeni na raspolaganje u strukturiranom strojno čitljivom formatu |
|||
|
69 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavstva o proširenju obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Izmijenjene odredbe Zakona o informacijskom sustavu za stambene i poslovne nekretnine i Zakon o društvima s ograničenom odgovornošću u kojima se navodi njihovo stupanje na snagu |
Q2 |
2025. |
Kako bi se područje primjene informacijskog sustava za stanovanje proširilo na informacije o stambenim društvima, mijenja se Zakon o informacijskom sustavu za stambene i poslovne nekretnine i Zakon o društvima s ograničenom odgovornošću za stanovanje. Izmjene posebno obuhvaćaju: – obvezu stambenih društava da osnovne podatke stave na raspolaganje u strukturiranom strojno čitljivom formatu – pravo pristupa podacima koji su stavljeni na raspolaganje u strukturiranom strojno čitljivom formatu. Ključne značajke potrebne za početak primjene odredbi su specifikacije podataka i sučelja. |
|||
|
70 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Proširenje obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine tehnički je provedeno. |
Završno izvješće o završetku projekta |
Q2 |
2026. |
U okviru projekta koji provode Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva i Državno istraživanje stanja pripremaju se specifikacije podataka za podatke o stambenim poduzećima, mogućnost održavanja osnovnih podataka (uključujući zajmove stambenim poduzećima, popravke i izmjene) u informacijskom sustavu za stambene i poslovne nekretnine te sučelja s komunikacijom. Kupci imaju mogućnost dobiti informacije o poduzećima za stanovanje koje su propisane zakonom u strojno čitljivom formatu. Utvrđuju se zajednički postupci za pristup administrativnim informacijama o stambenim i poslovnim nekretninama, a informacijski sustav za stambene i poslovne nekretnine omogućuje pristup administrativnim informacijama o stambenim i poslovnim nekretninama u strukturiranom strojno čitljivom formatu. |
|||
|
71 |
P2C2R2 – Jačanje učinkovitosti i transparentnosti reformi i ulaganja plana za oporavak i otpornost razvojem informacijskih sustava, administracije i revizije |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o provedbi plana za oporavak i otpornost |
Odredba Zakona o provedbi plana za oporavak i otpornost u kojoj se navodi njegovo stupanje na snagu |
Q4 |
2021. |
Stupanje na snagu Zakona o provedbi plana za oporavak i otpornost. Zakonom se utvrđuju zakonski mandati za tijela uključena u koordinaciju, praćenje, kontrolu i reviziju provedbe finskog plana za oporavak i otpornost. Zakonom se utvrđuju barem uloge i odgovornosti tih tijela kojima se osigurava: (A) prikupljanje i pouzdanost podataka povezanih s postizanjem ključnih etapa i ciljnih vrijednosti te praćenje njihova ostvarenja; (B) da su uspostavljeni postupci za sastavljanje izjava o upravljanju, revizorskih sažetaka i zahtjeva za plaćanje; (C) da su uspostavljena potrebna načela na kojima se temelji prikupljanje i pohrana podataka o korisnicima, ugovarateljima, podugovarateljima i stvarnim vlasnicima u skladu s člankom 22. Uredbe (EU) 2021/241 o uspostavi Mehanizma za oporavak i otpornost. Zakon stupa na snagu prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje u okviru plana za oporavak i otpornost. |
|||
|
72 |
P2C2R2 – Jačanje učinkovitosti i transparentnosti reformi i ulaganja plana za oporavak i otpornost razvojem informacijskih sustava, administracije i revizije |
Ključna etapa |
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe RRF-a |
Revizijsko izvješće koje je pripremila funkcija revizije i kojim se potvrđuju funkcionalnosti sustava repozitorija |
Q4 |
2021. |
Repozitorijski sustav za praćenje provedbe sustava za oporavak i otpornost mora biti uspostavljen i operativan prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje. Sustav se temelji na postojećim sustavima i uključuje najmanje sljedeće funkcionalnosti: (a) prikupljanje podataka i praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti; (b) prikupljanje i pohranjivanje podataka propisanih člankom 22. stavkom 2. točkom (d) podtočkama od i. do iii. Uredbe o RRF-u te osiguravanje pristupa tim podacima. |
|||
H. KOMPONENTA P2C3: DIGITALNA SIGURNOST
Ovom komponentom finskog plana za oporavak i otpornost nastoji se pomoći u stvaranju sveobuhvatnog okvira za rješavanje pitanja kibersigurnosti i informacijske sigurnosti, što je preduvjet za uspješnu digitalnu tranziciju. Finska u okviru programa razvoja kibersigurnosti ulaže u civilne vještine u području kibersigurnosti. Finska također nastoji ojačati mjere za sprečavanje pranja novca stvaranjem digitalnog sustava kojim će se osigurati bolja razmjena informacija među različitim akterima uključenima u zadaće sprečavanja pranja novca, na nacionalnoj i međunarodnoj razini, zajedno s potrebnim zakonodavnim izmjenama.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuke za Finsku br. 4, 2020. o osiguravanju djelotvornog nadzora i provedbe okvira za sprečavanje pranja novca, kao i preporuke za Finsku br. 3, 2020. o usmjeravanju ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju, osobito istraživanja i inovacija.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
H.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P2C3R1): Osiguravanje djelotvornog nadzora i provedbe sprečavanja pranja novca
Reformom se olakšava prikupljanje i razmjena informacija među nadležnim tijelima radi sprečavanja i otkrivanja pranja novca, među ostalim automatizacijom obrade i analize podataka. Pruža potporu poboljšanju obrade podataka unutar nadzornog tijela i razmjeni informacija među različitim tijelima te provedbi učinkovitijeg nadzora mjera za sprečavanje pranja novca koji se temelji na procjeni rizika. Sustav kontrole bankovnih računa i računa za plaćanje mijenja se kako bi se povećala učinkovitost sprečavanja, otkrivanja i progona pranja novca i financiranja terorizma. Potrebno je poboljšati pravodobnost, obuhvat i točnost registra stvarnih vlasnika.
Zakonodavne promjene stupaju na snagu do 31. prosinca 2025., a digitalni alati nadležnih tijela i dionika iz privatnog sektora koji djeluju u borbi protiv pranja novca moraju biti operativni do 30. lipnja 2026.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 1 (P2C3I1): Vještine civilne kibersigurnosti
Cilj je ulaganja povećati osnovne kibersigurnosne vještine opće populacije kako bi se osiguralo da se građani mogu sigurno koristiti digitalnim uslugama i utvrditi rizike povezane s upotrebom različitih uređaja, proizvoda i usluga.
Prvo, ulaganjem se financira istraživački projekt kojim se prikupljaju i sažimaju informacije iz svih država članica EU-a o tome kako svaka zemlja educira građane u području osnovne kibersigurnosti. Drugo, informacije se upotrebljavaju za stvaranje zajedničke digitalne platforme za poučavanje i razvoj vještina u području kibersigurnosti, uz potporu tog ulaganja. U trećoj fazi platforma je dostupna svim Europljanima na različitim jezicima.
Projekt provodi istraživački konzorcij koji okuplja ključna sveučilišta za istraživanje kibersigurnosti u Finskoj pod nadležnošću Ministarstva prometa i komunikacija.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 2 (P2C3I2): Vježbe u području kibersigurnosti
Cilj je ovog ulaganja osigurati vježbe u području kibersigurnosti kako bi se razvila otpornost i pripremljenost društva za incidente u području kibersigurnosti. Vježbe imaju ključnu ulogu u sprečavanju i rješavanju kibernapada te upravljanju njima. Vježbe omogućuju vježbanje i razvoj postupanja s kibernapadima u sigurnom okruženju. Visoka učilišta pružaju vježbe osoblju dotične javne uprave. Najmanje 2 000 javnih službenika mora proći obuku tijekom 19 vježbi.
Osposobljavanje provodi Sveučilište za primijenjenu znanost koje okuplja ključne javne službenike u području kibersigurnosti u Finskoj pod nadležnošću Ministarstva prometa i komunikacija.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
H.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
73 |
P2C3R1 – Osiguravanje djelotvornog nadzora i provedbe sprečavanja pranja novca |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o registru trgovačkih društava i Zakona o sustavu kontrole bankovnih računa i računa za plaćanje |
Odredbe u izmjenama Zakona o registru trgovačkih društava i Zakona o sustavu kontrole bankovnih računa i računa za plaćanje, u kojima se navodi njihovo stupanje na snagu |
Q4 |
2025. |
Kako bi se omogućila ulaganja za osiguranje učinkovite kontrole i izvršenja sprečavanja pranja novca, izmjenjuje se Zakon o registraciji trgovačkih društava i Zakon o sustavu kontrole bankovnih računa za plaćanje. Izmjene posebno uključuju: Zakon o registru trgovačkih društava (129/1979): -Mogućnost provedbe sankcija kako bi se osigurali primitak, točnost i pravodobnost informacija o stvarnom vlasništvu -Obveza godišnjeg prijavljivanja Uredu za patente i registraciju da nema promjena u dostavljenim informacijama o stvarnom vlasništvu Zakon o sustavu kontrole bankovnih računa i računa za plaćanje (571/2019) -Sastavljena aplikacija: u okviru svojih nadležnosti agencije za izvršavanje zakonodavstva mogle bi podnijeti zahtjeve na temelju sastavljenog zahtjeva koji provodi carina i iskoristiti integraciju carinskih tijela. -Podaci o transakcijama: pristup informacijama o transakcijama s računa bio bi u nadležnosti tijela nadležnih za pribavljanje takvih informacija u skladu s primjenjivim pravom, tj. promjena u objavi podataka bila bi samo pitanje tehnologije kojom se informacije otkrivaju, a ne dodatak postojećim ovlastima nadležnosti tijela. |
|||
|
74 |
P2C3R1 – Osiguravanje djelotvornog nadzora i provedbe sprečavanja pranja novca |
Ciljna vrijednost |
Povećanje stupnja automatizacije u obradi i razmjeni podataka među nadležnim tijelima |
% (postotak) |
0 |
25 |
Q2 |
2026. |
Ulaganja se provode s ciljem povećanja automatizirane obrade podataka. Ulaganja u digitalnu infrastrukturu rezultiraju sljedećim: i. objedinjavanje zahtjeva i dodavanje informacija o transakcijama s računima u sustav za kontrolu bankovnog računa i računa za plaćanje, ii. poboljšanje pravodobnosti, potpunosti i točnosti registra stvarnih vlasnika, iii. digitalni alati za nacionalnu procjenu rizika od pranja novca/financiranja terorizma, iv. služba za nadzor financijskog nadzornog tijela, v. digitalizacija postupka poravnanja pranja novca koju provodi financijsko-obavještajna jedinica. Stupanj automatskog prijenosa, primanja i obrade podataka od strane nadležnih tijela do 30. lipnja 2026. doseže 25 % u usporedbi s neautomatiziranim prijenosom na početku projekta. Obrađeni podaci obuhvaćaju: – informacije o bankovnim računima – informacije o stvarnom vlasništvu – protok informacija i obradu informacija povezanih s ažuriranjem nacionalne procjene rizika. Operativni postupci obuhvaćaju najmanje: – poboljšanu dostupnost, obradu i analizu podataka – poboljšanu razmjenu informacija, upotrebu informacija i suradnju među nadležnim tijelima primjenom metoda kojima se omogućuje obrada sve veće količine podataka. |
|
|
75 |
P2C3I1 – Kvalifikacije civilne kibersigurnosti |
Ključna etapa |
Razvoj digitalne platforme za osposobljavanje u području civilne kibersigurnosti |
Razvijena i javno dostupna platforma za osposobljavanje |
Q4 |
2024. |
To uključuje (1) utvrđivanje zahtjeva za potrebno osnovno znanje i vještine u području kibersigurnosti, kao i za poučavanje u području kibersigurnosti i (2) stvaranje digitalne platforme za osposobljavanje koja je javno dostupna na svim jezicima EU-a, na temelju utvrđenih zahtjeva. |
|||
|
76 |
P2C3I2 – Vježbe kibersigurnosti |
Ciljna vrijednost |
Broj službenika koji su završili osposobljavanje u području kibersigurnosti |
Broj |
0 |
2 000 |
Q4 |
2025. |
Tri tehničke vježbe osposobljavanja u području kibersigurnosti organiziraju se 2021. Istodobno se uz pomoć upravljačke skupine razvija okruženje za tehničko osposobljavanje kako bi se zadovoljile buduće potrebe. Od 2022. do 2025. provode se najmanje četiri vježbe godišnje. Ukupno je potrebno osposobiti najmanje 2 000 službenika. |
|
TREĆI STUP: Povećanje stope zaposlenosti i razine vještina radi poticanja održivog rasta
I. KOMPONENTA P3C1: ZAPOŠLJAVANJE I TRŽIŠTE RADA
Ovom komponentom finskog plana za oporavak i otpornost rješavaju se izazovi povezani sa zapošljavanjem i tržištem rada. Radna snaga Finske smanjuje se, što utječe na njezin potencijal rasta, dok je visoka strukturna nezaposlenost u usporedbi s drugim nordijskim zemljama i dalje prisutna, što je pogoršano krizom uzrokovanom bolešću COVID-19.
Cilj je komponente povećati stopu zaposlenosti i ojačati funkcioniranje tržišta rada. To će se postići strukturnom reformom i digitalizacijom javnih službi za zapošljavanje („Nordijski model zapošljavanja”). Zapošljavanje se potiče i postupnim ukidanjem produljene naknade za nezaposlenost za starije osobe prije zakonske dobi za umirovljenje, takozvanog „tuba za nezaposlene”. Treći element za povećanje zaposlenosti jest olakšavanje imigracije temeljene na radu i obrazovanju. Naposljetku, predlažu se i intervencije za promicanje uključivanja mladih ljudi i osoba s djelomičnim radnim kapacitetom na tržište rada.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka po državama članicama za poboljšanje poticaja za prihvaćanje posla i poboljšanje vještina i aktivnog uključivanja, osobito s pomoću dobro integriranih usluga za nezaposlene i neaktivne osobe (preporuka za Finsku br. 2, 2019.) te za jačanje mjera za potporu zapošljavanju i jačanje aktivnih politika tržišta rada (preporuka za Finsku br. 2, 2020.). Očekuje se da će se tom komponentom pridonijeti i relevantnim načelima europskog stupa socijalnih prava.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
I.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P3C1R1): Nordijski model službi za zapošljavanje
Cilj je mjere reforma postupka javnih službi za zapošljavanje.
Reforma se sastoji od prelaska na novi nordijski model službi za zapošljavanje, kojim će se poboljšati aktivne politike tržišta rada poboljšanjem personaliziranih i integriranih usluga za tražitelje zaposlenja. Model uključuje i obvezu aktivne potrage za tražitelje zaposlenja. Očekuje se da će primjena novog modela pridonijeti zapošljavanju oko 10 000 osoba.
Taj se model dopunjuje razvojem digitalnog informacijskog sustava za javne službe za zapošljavanje koji se sastoji od sljedećih funkcionalnosti:
I)proizvodni sustav upravljanja odnosima s kupcima;
II)sustav za rezervaciju termina;
III)alat za samoizvješćivanje („usluga obavješćivanja”);
IV)usluga internetskog usmjeravanja.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Reforma 2 (P3C1R2): Ukidanje dodatnih dana naknade za nezaposlenost
Cilj je reforme poticati zapošljavanje uklanjanjem nepoticajnih mjera za rad starijih osoba i ublažavanjem usmjeravanja otpuštanja na starije zaposlenike. Potreba za uvođenjem takve reforme proizlazi iz činjenice da pravo na dodatne dane naknada za nezaposlenost povezanih sa zaradom dovodi do produljenja razdoblja nezaposlenosti među starijim osobama koje se približavaju zakonskoj dobi za umirovljenje.
Mjera se sastoji od izmjene Zakona o sigurnosti u slučaju nezaposlenosti kako bi se ukinula dobna granica za dodatne dane davanja za nezaposlenost povezanih s dohotkom. Očekivani je učinak povećanje zaposlenosti za oko 7 900 radnika do kraja 2029., tj. nakon isteka razdoblja primjene Mehanizma za oporavak i otpornost.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2023.
Reforma 3 (P3C1R3): Racionalizacija procesa imigracije temeljenog na radu i obrazovanju
Cilj je reforme privući međunarodne talente pojednostavnjenjem administrativnih postupaka za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu na temelju rada i obrazovanja. Očekuje se da će se time povećati imigracija kvalificiranih radnika i poboljšati mogućnosti za studente međunarodnih studija da pronađu posao u Finskoj. Stoga se reformom doprinosi rješavanju problema manjka radne snage u određenim sektorima, posebno osiguravanjem stručnjaka, studenata i istraživača u vodećim sektorima i sektorima u rastu.
Mjera se sastoji od opsežnog međuadministrativnog projekta za poboljšanje imigracijskog zakonodavstva (tj. izmjene poglavlja 5. Zakona o strancima 301/2004) i skraćivanja postupaka boravišne dozvole. Uz smanjenje prosječnog broja dana potrebnih za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu, uspostavlja se ubrzani postupak za poduzetnike za rast, stručnjake i članove njihovih obitelji.
Zakonodavna reforma podupire se ulaganjem u digitalnu infrastrukturu kako bi se osigurala pripremljenost sustava dozvola i drugih informacijskih sustava u postupku izdavanja boravišnih dozvola kako bi se zadovoljile potrebe imigracije temeljene na radu i obrazovanju. Digitalna infrastruktura uključuje sljedeća razvojna područja:
I) nove digitalne strukture i funkcionalnosti;
II) sučelja za integraciju sustava i prijenos podataka;
III) razvoj sustava u vezi s registracijom i obradom zahtjeva;
IV) uvođenje ubrzanog postupka;
V) međusektorske sposobnosti upravljanja koje se temelje na znanju;
VI) upute za korisnike, komunikacije i marketing kojima se podupire reformirani proces;
VII)poboljšanja upotrebljivosti i učinkovitosti koja se zahtijevaju reformom, mjere kojima se podupire uvođenje i povećanje broja zakona o automatizaciji.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Reforma 4 (P3C1R4): Jačanje multidisciplinarnih usluga za mlade (usluge Ohjaamo)
Cilj je reforme ojačati multidisciplinarnost sveobuhvatnih centara za mlade (Ohjaamo), a posebno odgovoriti na potrebe mladih koji nisu zaposleni, ne obrazuju se i ne osposobljavaju se (NEET) kako bi poboljšali svoje izglede za zapošljavanje. To će se postići privremenim poticajem općinama da privuku ili prilagode resurse uslugama Ohjaamo, čime se poboljšava odgovor na potrebe mladih pružanjem kombiniranih obrazovnih, zdravstvenih i socijalnih usluga te službi za zapošljavanje. Usluge Ohjaamo čine udruženje organizacija, a većina stručnjaka koji rade u Ohjaamu ostaju zaposlenici u vlastitim organizacijama. Kada općina zaposli novog zaposlenika u službi Ohjaamo, općina može podnijeti zahtjev za financiranje troškova osoblja dodatne osobe koja mora biti privremeno zaposlena i osiguravati, posebno osposobljavanjem, reformu kulture rada i prakse rada službi. Očekuje se da će taj model poticaja dovesti do učinkovitije integracije zdravstvenih i socijalnih usluga te stručnog znanja u obrazovnom sektoru na uslužne točke u Ohjaamu. Financiranje reforme usmjerava se putem Centra za razvoj i administraciju za zapošljavanje i gospodarski razvoj (Centar KeHA).
Provedba mjere mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 1 (P3C1I1): Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu
Cilj je ulaganja povećati stopu zaposlenosti povećanjem sudjelovanja osoba s djelomičnom radnom sposobnošću, uključujući osobe s invaliditetom, na tržištu rada te povećati stopu zaposlenosti poboljšanjem mentalnog zdravlja i radne sposobnosti, s ciljem produljenja radnih karijera.
Ulaganje se sastoji od sljedećih intervencija:
I)Osnivanje novog posredničkog operatora na tržištu rada radi promicanja prilagodbe i zapošljavanja osoba za koje postoji znatan rizik da budu trajno isključene s tržišta rada;
II)Rješavanje nedostataka u pružanju usluga osobama s djelomičnom radnom sposobnošću koje boluju od poremećaja mentalnog zdravlja: To se postiže osposobljavanjem i proširenjem postojećeg programa radne sposobnosti na još pet općina ili zajedničkih općinskih tijela te proširenjem postojećeg modela pojedinačnog smještaja i potpore na još šest bolničkih okruga.
III)Pružanje preventivne potpore radnoj sposobnosti mjerama fizičkog i mentalnog zdravlja pojedinaca i radnih mjesta. Mnoga radna mjesta pokazuju nedostatak organizacijskih mjera, neučinkovitu suradnju i nejasne odgovornosti za potporu radnoj sposobnosti, što dovodi do kraćih radnih karijera. Uspostavlja se virtualna radna sposobnost kako bi se olakšalo traženje i širenje informacija te praktične mjere za potporu radnoj sposobnosti.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
I.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
77 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o javnim službama za zapošljavanje i poslovnim uslugama kojim se uređuje nordijski model službi za zapošljavanje za postupak pružanja usluga tražiteljima zaposlenja |
Odredba Zakona o javnoj službi za zapošljavanje i poslovanje u kojoj se navodi njegovo stupanje na snagu |
Q2 |
2022. |
Stupanje na snagu Zakona o javnim službama za zapošljavanje i poslovnim uslugama kojim se uređuje nordijski model službe za zapošljavanje za potrebe zapošljavanja tražitelja zaposlenja.
|
|||
|
78 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ciljna vrijednost |
Povećanje godišnjeg broja razgovora za posao provedenih u skladu s nordijskim modelom službi za zapošljavanje |
Broj |
1 000 000 |
2 000 000 |
Q4 |
2023. |
Godišnji broj razgovora za posao iznosi najmanje 2 000 000 (u usporedbi s 1 000 000 razgovora provedenih 2019.). Nordijski model službi za zapošljavanje uključuje tri vrste razgovora: početni razgovori tražitelja zaposlenja, rasprave o traženju posla i dodatne rasprave o traženju posla. Organizacija različitih vrsta osobnih intervjua prati se s pomoću informacijskih sustava za korisnike javnih službi za zapošljavanje. |
|
|
79 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ključna etapa |
Svih pet digitalnih funkcionalnosti koje se zahtijevaju nordijskim modelom službi za zapošljavanje integrirane su u informacijski sustav javnih službi za zapošljavanje (TE-PES) i operativne su. |
Digitalne funkcionalnosti integrirane u informacijski sustav javnih službi za zapošljavanje (TE-PES) i operativne |
Q4 |
2023. |
Svih pet funkcionalnosti digitalne infrastrukture razvija se i integrira u informacijski sustav javnih službi za zapošljavanje (TE-PES) i potpuno je operativno kako bi se omogućila provedba nordijskog modela službi za zapošljavanje. Riječ je o sljedećih pet funkcionalnosti: -proširenje alata za procjenu potreba korisnika; -dopunjavanje profila automatskog traženja posla; -sustav za samoizvješćivanje tražitelja zaposlenja u potrazi za poslom; -elektronički sustav rezerviranja termina za razgovore za posao; -internetske smjernice za korisnike. |
|||
|
80 |
P3C1R2 – Zaposlenost i tržište rada – Uklanjanje dodatnih dana naknade za nezaposlenost |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o sigurnosti u slučaju nezaposlenosti koje se odnose na postupno ukidanje dodatnih dana osiguranja u slučaju nezaposlenosti |
Odredbe u izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti u slučaju nezaposlenosti u kojima se navodi njihovo stupanje na snagu |
|
|
|
Q2 |
2023. |
Stupanje na snagu izmjena Zakona o sigurnosti u slučaju nezaposlenosti. Zakonodavne izmjene uključuju postupno ukidanje dodatnih dana osiguranja za slučaj nezaposlenosti kako bi se minimalna dob za dodatne dane povećavala za jednu godinu po dobnoj skupini od 1963. nadalje, a mogućnost dodatnog dana u potpunosti se ukida za osobe rođene 1965. i nakon toga. |
|
81 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o studentima, istraživačima i pripravnicima (719/2018) |
Odredbe izmjena Zakona 719/2018 koje se odnose na studente, istraživače i pripravnike, navodeći njihovo stupanje na snagu |
Q2 |
2022. |
Stupanje na snagu zakonodavne izmjene koja se odnosi na studente, istraživače i pripravnike (719/2018). Izmjene moraju uključivati barem sljedeće elemente: -promjena vrste boravišne dozvole za visokoškolsko obrazovanje do određene mjere od privremene (B) do trajne (A). To će rezultirati mogućnošću bržeg izdavanja dozvole stalnog boravka; -produljenje trajanja boravišne dozvole na temelju studija s jedne godine kako bi se obuhvatilo cijelo trajanje studija, ako studij završi do određenog stupnja; -centraliziranjem i pojašnjavanjem uredbe koja se odnosi na pravo na rad. |
|||
|
82 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o strancima (301/2004) |
Odredbe u izmjenama i dopunama Zakona o strancima, uz naznaku njihova stupanja na snagu |
|
|
|
Q2 |
2023. |
Zakon o strancima (301/2004) mijenja se s ciljem pojednostavnjenja postupaka izdavanja dozvola za imigraciju koja se temelji na radu i obrazovanju. Zakonodavne izmjene uključuju: -poboljšanje odgovornosti poslodavca i podnositelja zahtjeva u postupku podnošenja zahtjeva -odvajanje boravišne dozvole specijalista u vlastitu kategoriju s revidiranim uvjetima za izdavanje dozvole -izmjene propisa kojima se uređuju aktivnosti finskih diplomatskih misija u inozemstvu i -revidirani uvjeti za izdavanje boravišnih dozvola. |
|
83 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje prosječnog broja dana za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu koji su dio ubrzanog postupka za stručnjake i poduzetnike za rast |
Broj |
47 |
14 |
Q4 |
2022. |
Uvodi se ubrzani postupak obrade boravišnih dozvola za stručnjake (koji rade u srednjem ili najvišem rukovodstvu poduzeća ili na poslovima koji zahtijevaju posebno stručno znanje), poduzetnike u sektorima u rastu i članove njihovih obitelji, pri čemu se ciljanoj skupini koja se odluči za ubrzani postupak daje obveza pružanja usluge koja uključuje vrijeme obrade od 14 dana (u usporedbi s 47 dana, koliko je prosječno trajao postupak izdavanja boravišne dozvole za stručnjake i poduzetnike u sektorima u rastu tijekom razdoblja 2018.–2020., ponderirano prema broju dozvola). Obveza ubrzane usluge primjenjuje se na elektroničke aplikacije kojima se ispunjavaju zahtjevi utvrđeni za ubrzani postupak. Definicija poduzetnika u sektorima u rastu i stručnjaka te kriteriji za izdavanje boravišne dozvole utvrđeni su Zakonom o strancima (301/2004). |
|
|
84 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje prosječnog broja dana za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu na temelju rada i obrazovanja |
Broj |
82 |
30 |
Q4 |
2024. |
Vrijeme obrade za izdavanje boravišnih dozvola za rad i obrazovanje skraćuje se u prosjeku na 30 dana. Cilj se odnosi na elektroničke zahtjeve za boravišnu dozvolu. Polazna vrijednost odražava ponderirano prosječno trajanje postupaka izdavanja boravišnih dozvola za radnike, stručnjake i poduzetnike u sektorima u rastu za razdoblje 2018.–2020. |
|
|
85 |
P3C1R4 – Zapošljavanje i tržište rada – Jačanje multidisciplinarnih usluga za mlade (usluge Ohjaamo) |
Ciljna vrijednost |
Povećanje udjela uslužnih točaka Ohjaamo koje nude integrirane zdravstvene i socijalne usluge te obrazovnu stručnost |
% (postotak) |
33 |
60 |
Q4 |
2024. |
Najmanje 60 % sveobuhvatnih centara Ohjaamo mora nuditi integrirane zdravstvene, socijalne i obrazovne usluge (u usporedbi s 33 % u prosincu 2019.). Postizanje cilja prati se i mjeri istraživanjima i općinskim aplikacijama. |
|
|
86 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o novom operateru na tržištu rada u državnom vlasništvu |
Odredbe Zakona o novom operateru na tržištu rada u državnom vlasništvu, u kojem se navodi njegovo stupanje na snagu |
Q2 |
2022. |
Stupanje na snagu Zakona o novom operateru na tržištu rada u državnom vlasništvu. Zakonom se utvrđuje barem društvo posebne namjene, njegova svrha i zadaće, ciljna skupina, organizacija, financiranje i povezanost s drugim aktivnostima zapošljavanja. Zakon je preduvjet za raspodjelu sredstava u državnom proračunu kao naknade za izvršenje usluge kao usluge od općeg gospodarskog interesa (SGEI). |
|||
|
87 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba s invaliditetom koje je 31. prosinca 2023. zaposlio posrednički operator na tržištu rada |
Broj |
0 |
400 |
Q4 |
2023. |
Novi posrednički operator na tržištu rada 31. prosinca 2023. zapošljava najmanje 400 osoba s invaliditetom. |
|
|
88 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba s invaliditetom koje je 31. prosinca 2025. zaposlio posrednički operator na tržištu rada |
Broj |
400 |
700 |
Q4 |
2025. |
Posrednik na tržištu rada 31. prosinca 2025. zapošljava najmanje 700 osoba s invaliditetom. |
|
|
89 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Proširenje programa radne sposobnosti i modela individualnog smještaja i potpore na 11 novih područja |
Broj |
0 |
11 |
Q4 |
2024. |
Program radne sposobnosti proširuje se na područja pet novih općina ili zajedničkih općinskih tijela, a model pojedinačnog smještaja i potpore proširuje se na područja šest novih bolničkih okruga. |
|
|
90 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj radnih mjesta i jedinica za zaštitu zdravlja na radu koji su sudjelovali u mjerama za potporu mentalnom zdravlju i radnoj sposobnosti |
Broj |
0 |
1 000 |
Q4 |
2024. |
Kao proširenje postojećeg Programa za mentalno zdravlje na radu, najmanje 1 000 radnih mjesta i jedinica za zdravstvenu skrb na radu sudjeluje u mjerama za promicanje mentalnog zdravlja i radne sposobnosti kao što su osposobljavanje, podučavanje ili druge razvojne aktivnosti. Jačanje kompetencija ocjenjuje se praćenjem uvođenja metoda i sudjelovanja u osposobljavanju, podučavanju ili drugim razvojnim mjerama. |
|
J. KOMPONENTA P3C2: PODIZANJE RAZINE KOMPETENCIJA I REFORMA KONTINUIRANOG UČENJA
Ovom komponentom finskog plana za oporavak i otpornost rješavaju se izazovi koji proizlaze iz globalizacije te tehnoloških i demografskih promjena, koji utječu na finsko gospodarstvo i ugrožavaju razinu zaposlenosti. Razvoj vještina radno sposobnih osoba (prekvalificiranjem i usavršavanjem), uključujući niskokvalificirane radnike, u područjima relevantnima za tržište rada ključan je za jačanje zapošljivosti radne snage u gospodarstvu koje je sve više digitalno i zelenije.
Opći je cilj ove komponente podići razinu kompetencija Finske i povećati učinkovitost sustava visokog obrazovanja. Kako bi se postigao taj cilj, komponenta uključuje sljedeće aktivnosti: i. reformu kontinuiranog učenja kako bi se zadovoljile buduće potrebe u pogledu kompetencija; ii. ulaganje u digitalizaciju kontinuiranog učenja; iii. povećanje broja studenata u visokom obrazovanju; i iv. ulaganje u digitalizaciju i modernizaciju visokog obrazovanja u Ålandu.
Komponenta podupire lakši prijelaz između poslovnog života i obrazovanja. Također doprinosi poboljšanju uvjeta zapošljavanja, posebno među nedovoljno zastupljenim skupinama, te omogućavanju ljudima u ključnim gospodarskim sektorima da preuzmu nove zadaće.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku za poboljšanje poticaja za prihvaćanje posla i poboljšanje vještina i aktivnog uključivanja, osobito putem dobro integriranih usluga za nezaposlene i neaktivne osobe (preporuka za Finsku br. 2, 2019.), kao i za jačanje mjera za potporu zapošljavanju i jačanje aktivnih politika tržišta rada (preporuka za Finsku br. 2, 2020.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
J.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P3C2R1): Reforma kontinuiranog učenja
Cilj je te reforme poboljšati mogućnosti zapošljavanja radno sposobnih osoba (uključujući one koje pripadaju nedovoljno zastupljenim skupinama) razvijanjem njihovih vještina i kompetencija te poduprijeti dugoročni potencijal rasta poduzeća i vitalnost regija. Cilj je reforme povećati usklađenost između pružanja obrazovnih tečajeva i potreba tržišta rada.
Mjera se sastoji od sljedećih intervencija: i. stvaranje uslužnog centra za kontinuirano učenje i zapošljavanje radi promicanja provedbe reforme; ii. stvaranje sustava za predviđanje potreba za radnom snagom i kompetencijama; iii. provođenje programa osposobljavanja kojima se podupire digitalna tranzicija, razumijevanje novih načina rada i sposobnost građana da upravljaju novim digitalnim alatima, kao i pravedan prijelaz na ugljično neutralno društvo; i iv. provođenje prilagođenog osposobljavanja kako bi se poboljšala kvaliteta usluga usmjeravanja, praksi i alata.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 1 (P3C2I1): Program digitalizacije za kontinuirano učenje
Cilj je tih ulaganja omogućiti i ubrzati transformaciju sustava obrazovanja, osposobljavanja i razvoja vještina izvan administrativnih granica provedbom opsežnog programa digitalizacije za razvoj digitalnih usluga i informacijskih resursa kojima se podupire kontinuirano učenje. Razvojem postojećih i novih digitalnih usluga povećava se i inovacijski kapacitet visokog obrazovanja i olakšava pristup digitalnim obrazovnim uslugama.
Mjera se sastoji od dva glavna elementa: i. stvaranje paketa digitalnih usluga za kontinuirano učenje koji obuhvaća cijeli obrazovni sustav i preko administrativnih granica; i ii. povećanje digitalizacije i fleksibilnog učenja u visokim učilištima. Kao rezultat toga, novim digitalnim rješenjima pružaju se usluge, lanci usluga i paketi usluga koji ispunjavaju potrebe klijenata znatno bolje nego što je to sada slučaj, smanjuju preklapanja posla među različitim akterima i poboljšava učinkovitost korištenih resursa i metoda rada izvan administrativnih granica.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 2 (P3C2I2): Poboljšanje razine obrazovanja povećanjem broja studenata u visokom obrazovanju
Cilj je ovog ulaganja podići razinu obrazovanja povećanjem broja osoba sa završenim visokim obrazovanjem. Očekuje se da će se time pridonijeti gospodarskom oporavku i ublažiti negativne posljedice pandemije bolesti COVID-19 bržim pristupom mladih visokom obrazovanju.
Mjera se sastoji od povećanja broja mjesta dodijeljenih visokim učilištima koja nude diplomske studije namijenjene profesionalnim sektorima u kojima nedostaje radne snage za najmanje 600 mjesta. Takvi sektori uključuju socijalnu i zdravstvenu skrb, obrazovanje, tehnologiju i IKT sektore. Svi odabrani profesionalni sektori doprinose uspješnoj provedbi plana za oporavak i otpornost. Ulaganje pokriva troškove studentskog obrazovanja za visoko učilište tijekom cijelog trajanja studija.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje 3 (P3C2I3): Podizanje razine kompetencija i obnavljanje kontinuiranog učenja, digitalizacije i modernizacije obrazovanja u Ålandu
Cilj je ovog ulaganja povećati kvalitetu vještina koje pruža obrazovni sustav, ojačati mogućnosti za cjeloživotno učenje, poduprijeti otvaranje radnih mjesta i poduzetništvo u Ålandu.
Mjera se sastoji od sljedećeg: i. uvođenje digitalnog obrazovanja usmjerenog na studente u sve visokoškolske studije, od preddiplomskih studija do poslijediplomskog studija (cilj je omogućiti sve većem broju studenata da sudjeluju u visokom obrazovanju bez obzira na fizičku udaljenost ili različite životne situacije, uključujući kombiniranje rada i studija); ii. ažuriranje i razvoj digitalnog sustava za usmjeravanje i upravljanje visokih učilišta kako bi se mogao integrirati i s nacionalnim bazama podataka i nacionalnim digitalnim ekosustavima za kontinuirano učenje (cilj je osigurati jednake uvjete za studiranje na Ålandu u usporedbi s drugim finskim visokim učilištima); iii. stvaranje dvaju novih preddiplomskih i diplomskih programa u području digitalizacije, automatizacije i obnovljive energije (to je osmišljeno radi poticanja istraživanja, razvoja i inovacija u tematskim područjima studija).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
J.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Vrijeme |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
91 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o uslužnom centru za kontinuirano učenje i zapošljavanje |
Odredba Zakona o uslužnom centru za kontinuirano učenje i zapošljavanje u kojoj se navodi njegovo stupanje na snagu |
Q4 |
2021. |
Stupanje na snagu Zakona o finskom uslužnom centru za kontinuirano učenje i zapošljavanje. Zakon sadržava barem sljedeće informacije: i. organizaciju i strukturu uslužnog centra; ii. misije i ciljeve; iii. financiranje usluga obrazovanja i vještina. Cilj je osnivanja uslužnog centra reforma uslužnog sustava kako bi se razvoj vještina radno sposobnog stanovništva bolje povezao s potrebama radnog vijeka te razvojem i obnovom regionalnih industrija. Uslužni centar za kontinuirano učenje i zapošljavanje osmišljen je tako da promiče razvoj vještina radno sposobnog stanovništva i dostupnost kvalificirane radne snage. |
|||
|
92 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Dovršetak srednjoročnog modela predviđanja potreba za radnom snagom i kompetencijama |
Srednjoročni model predviđanja je operativan |
Q4 |
2023. |
Sustav predviđanja potreba za radnom snagom i kompetencijama mora biti dovršen i operativan. Modelom se jača sposobnost predviđanja vještina potrebnih radno sposobnom stanovništvu. Model uključuje predviđanje kratkoročne, srednjoročne i dugoročne potražnje za radnom snagom, obrazovanjem i vještinama, kao i procjenu razvoja različitih tokova ponude radne snage (predviđanjem broja kvalifikacija stečenih na različitim razinama obrazovanja, procjenom razvoja strukovnih tranzicija i procjenom potencijala rada nezaposlenih osoba i osoba izvan radne snage). |
|||
|
93 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za osposobljavanje radi jačanja digitalnih i zelenih vještina |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava |
Q1 |
2022. |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za osposobljavanje radi jačanja digitalnih vještina i/ili zelenih vještina. Očekuje se da će se naknadni pozivi na podnošenje ponuda za javnu nabavu redovito objavljivati do 31. prosinca 2024. kako bi se na fleksibilan način odgovorilo na nove potrebe za osposobljavanjem i obrazovanjem. Najmanje 20 % osposobljavanja namijenjeno je posebno za potporu digitalnoj tranziciji (15 %) i pravednom prijelazu na ugljično neutralno društvo (5 %). U tu svrhu opis poslova za pozive na podnošenje prijava ili natječajni postupak uključuje kriterije za odabir/prihvatljivost koji odgovaraju primjenjivim područjima intervencije utvrđenima u prilozima VI. i VII. Uredbi o mehanizmu za oporavak i otpornost, odnosno „Doprinos zelenim vještinama i radnim mjestima te zelenom gospodarstvu (01)” i „Potpora razvoju digitalnih vještina (108)”. |
|||
|
94 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba koje su sudjelovale u osposobljavanju za jačanje digitalnih i zelenih vještina |
Broj |
0 |
7 800 |
Q2 |
2025. |
Najmanje 7 800 osoba, od kojih je 1 500 članova nedovoljno zastupljenih skupina, sudjeluje u programima osposobljavanja pokrenutima putem poziva navedenih u ključnoj etapi 93. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 93. Razvija se, testira i provodi model dopunskog obrazovanja neovisan o razini obrazovanja. Sudjelovanje nedovoljno zastupljenih skupina (uključujući starije osobe) poboljšava se aktivnostima informiranja, usmjeravanjem, mjerama potpore i ciljanim osposobljavanjem. Ciljano osposobljavanje odnosi se na osposobljavanje osmišljeno kako bi se podzastupljenim skupinama dao pristup kontekstualiziranom učenju i prilagođenim uslugama. |
|
|
95 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ciljna vrijednost |
Broj stručnjaka za profesionalno usmjeravanje koji su sudjelovali u osposobljavanju radi povećanja razine stručnosti |
Broj |
0 |
300 |
Q4 |
2024. |
Kako bi se razvila stručnost stručnjaka za profesionalno usmjeravanje, najmanje 300 stručnjaka za profesionalno usmjeravanje mora proći dodatno specijalizirano osposobljavanje povezano s digitalnim vještinama instruktora, poznavanjem jezika i kulture, zelenom tranzicijom i promicanjem rodne ravnopravnosti. Stručnjaci za profesionalno usmjeravanje iz različitih organizacija (uključujući općine, upravu za zapošljavanje, obrazovne ustanove) usmjeravaju se kako bi se osiguralo opsežno širenje znanja. |
|
|
96 |
P3C2I1 – Digitalizacijski program za kontinuirano učenje |
Ključna etapa |
Dovršetak IT arhitekture za digitalne usluge kontinuiranog učenja |
IT arhitektura je dovršena i operativna |
Q4 |
2021. |
Razvija se IT arhitektura za digitalne usluge kontinuiranog učenja i u potpunosti je operativna. Njome se utvrđuje okvir za planiranje dodjele resursa i pojednostavnjenje postojećih praksi u pružanju usluga kako bi se uspostavile digitalne usluge usmjerene na korisnike za kontinuirano učenje. U tu svrhu uzima u obzir sve potrebne aspekte razvoja IT-a, uključujući poslovne sposobnosti, komponente, aplikacije, skupine korisnika, podatkovne objekte. IT arhitektura temelj je za ažuriranje postojećih digitalnih usluga i razvoj novih digitalnih usluga te uključuje popis usluga koje treba razviti. |
|||
|
97 |
P3C2I1 – Digitalizacijski program za kontinuirano učenje |
Ciljna vrijednost |
Udio operativnih novih digitalnih usluga za kontinuirano učenje |
% (postotak) |
0 |
80 |
Q4 |
2024. |
Najmanje 80 % novih digitalnih usluga definiranih i navedenih u IT arhitekturi iz ključne etape 96 mora biti operativno i dostupno različitim skupinama korisnika. Uvode se usluge za potporu nesmetanom prijelazu u obrazovanju i poslovnom životu. Centar pruža barem sljedeće usluge: a) mapiranje kompetencija, područja interesa i sposobnosti; b) informacije o potrebama u pogledu kompetencija, tržištu rada, naknadama i pružanju obrazovanja; c) potpora za usmjeravanje, daljnji razvoj kompetencija i planiranje karijere. |
|
|
98 |
P3C2I2 – Poboljšanje razine obrazovanja povećanjem broja studenata u visokom obrazovanju |
Ciljna vrijednost |
Povećanje broja upisa studenata u ustanove visokog obrazovanja |
Broj |
0 |
600 |
Q4 |
2022. |
Visoka učilišta proširuju svoj upis za najmanje 600 studijskih mjesta 2022. na programima prvog ciklusa čiji je cilj poduprijeti provedbu finskog programa održivog rasta i riješiti problem nedostatka radne snage. Očekuje se da će se time dopuniti nacionalna sredstva koja su već dodijeljena kako bi se povećao broj visokih učilišta od 2020. nadalje. Očekuje se da će se Ministarstvo obrazovanja i kulture i visoka učilišta do kraja 2021. dogovoriti o tome koja područja studiranja i koja visoka učilišta trebaju biti obuhvaćena. Povećanje broja mjesta za učenje usmjereno je na područja u kojima postoji najveća potražnja za obrazovanjem i nedostatak vještina. Kriteriji odabira uključuju regionalnu i nacionalnu potražnju za radnom snagom, potražnju za obrazovanjem i učinkovitost programa za potporu novim potrebama za vještinama u budućnosti, uključujući usmjerenost na zdravstveni sektor, napredne tehnologije i sektore IKT-a. Očekuje se da će novi studenti sudjelovati u programima studija najkasnije u jesen 2022. (akademska godina 2022./2023.). Ministarstvo obrazovanja i kulture prati je li došlo do povećanja broja studenata usporedbom broja studenata u 2022. s polaznim vrijednostima definiranima kao najveći godišnji upis u razdoblju 2017.–2019. |
|
|
99 |
P3C2I3 – Podizanje razine kompetencija i obnavljanje kontinuiranog učenja, digitalizacije i modernizacije obrazovanja u Ålandu |
Ciljna vrijednost |
Udio moderniziranih tečajeva koji sadrže znatne digitalne elemente u tercijarnom obrazovanju u Ålandu |
% (postotak) |
10 |
70 |
Q4 |
2024. |
Udio moderniziranih tečajeva koji sadrže opsežne digitalne elemente (tj. najmanje 25 % pojedinačnog tečaja pohađa se na daljinu ili je najmanje 30 % materijala na jednom tečaju u digitalnom višeobrazovnom obliku) povećava se s 10 % (postojeći tečajevi 2020. koji ispunjavaju ciljne zahtjeve, tj. modernizirani tečajevi koji sadrže dovoljnu količinu digitalnih elemenata) na 70 % svih sveučilišnih tečajeva u okviru programskog obrazovanja i akademskih tečajeva na Otvorenom sveučilištu na Sveučilištu u Ålandu. To odgovara tečajevima koji uključuju teorijsko poučavanje (iz ciljne skupine isključeni su tečajevi koji uključuju samo poučavanje praktičnih vještina). Sustavi potpore digitaliziraju se i usklađuju s nacionalnim registrima i bazama podataka. Nastavnici i relevantno pomoćno osoblje osposobljeni su za raznovrsnu digitalnu pedagogiju i upotrebu novih digitalnih administrativnih sustava. Digitalna oprema i softver sveučilišta Åland ažuriraju se i proširuju. |
|
K. KOMPONENTA P3C3: ISTRAŽIVANJE, RAZVOJ I INOVACIJE, ISTRAŽIVAČKA INFRASTRUKTURA I PILOT-PROJEKTI
Ovom komponentom finskog plana za oporavak i otpornost rješavaju se izazovi u području istraživanja, razvoja i inovacija. Iako je godinama među predvodnicima u području inovacija prema Europskoj ljestvici uspjeha u inoviranju, Finska je 2010.-ih pretrpjela nazadovanje u pogledu ulaganja u aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija, posebno u pogledu ulaganja privatnog sektora u aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija. Još jedan izazov s kojim se Finska suočava jest potreba za jačanjem suradnje unutar javnih subjekata u području istraživanja, razvoja i inovacija te između javnih i privatnih subjekata uključenih u istraživanje, razvoj i inovacije, među ostalim na međunarodnoj razini.
Cilj je komponente pridonijeti jačanju intenziteta istraživanja, razvoja i inovacija povećanjem udjela rashoda za istraživanje, razvoj i inovacije u Finskoj s 2,9 % (2019.) na 4 % BDP-a do 2030. i povećanjem razine ambicioznosti aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija, u skladu s Nacionalnim planom za istraživanje, razvoj i inovacije donesenim u proljeće 2020. U tu svrhu u okviru komponente predlažu se dva paketa ulaganja čiji je cilj promicanje zelene tranzicije i ulaganje u infrastrukturu za istraživanje i inovacije kojom se podupiru održivi rast i digitalizacija.
Paket mjera za promicanje zelene tranzicije uključuje ulaganja za potporu projektima vodećih poduzeća, ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija u ključnim sektorima te za potporu inovativnim poduzećima za rast (ulaganja 1–4 u nastavku).
Kako bi se osiguralo da su ulaganja u okviru ove komponente u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu 30 ; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 31 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 32 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 33 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. Opis posla dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Smatra se da su sljedeće mjere istraživanja, razvoja i inovacija u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01): i. aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija koje rezultiraju tehnološki neutralnim ishodima na razini njihove primjene; ii. mjere u području istraživanja, razvoja i inovacija kojima se podupiru alternative s niskim utjecajem na okoliš, ako postoje; ili iii. mjere u području istraživanja, razvoja i inovacija koje su prvenstveno usmjerene na razvoj alternativa s najmanjim mogućim utjecajem na okoliš u sektoru za one aktivnosti za koje ne postoji tehnološki i ekonomski izvediva alternativa niskog učinka.
Paket za promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura uključuje ulaganja u razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura, nacionalnih istraživačkih infrastruktura i inovacijskih infrastruktura.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za Finsku u pogledu usmjeravanja investicijske politike na istraživanje i inovacije, prelazak na niskougljično gospodarstvo i održivi promet (preporuka za Finsku br. 3, 2019.) te usmjeravanje ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju, osobito čistu i učinkovitu proizvodnju i upotrebu energije, održivu i učinkovitu infrastrukturu te istraživanje i inovacije (preporuka za Finsku br. 3, 2020.).
K.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje 1 (P3C3I1): Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se promiče zelena tranzicija – vodeća poduzeća
Cilj je ulaganja, putem programa kojim upravlja organizacija Business Finland, poduprijeti partnerstva i ekosustave između poduzeća i drugih istraživačkih organizacija kojima se jača konkurentnost poslovanja i povećava učinkovitost aktivnosti istraživanja i razvoja. Partnerstva koja će se financirati usmjerena su na područja aktivnosti kojima se podupire zelena tranzicija.
Ulaganje se sastoji od potpore stvaranju novih sektora, proizvoda, poduzeća i operativnih modela, kao i uporabi rezultata istraživanja sa sveučilišta, sveučilišta primijenjenih znanosti i istraživačkih instituta za potrebe poduzeća. Partnerstva znatno iskorištavaju druga nacionalna sredstva za istraživanje, razvoj i inovacije, vlastita ulaganja poduzeća u istraživanje, razvoj i inovacije te upotrebu financijskih sredstava EU-a i drugih međunarodnih fondova. Očekuje se da će se fleksibilnim partnerstvima i ekosustavima između poduzeća i istraživačkih organizacija te drugih sudionika u području istraživanja, razvoja i inovacija ojačati konkurentnost poduzeća i industrije te povećati produktivnost.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 2 (P3C3I2): Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se promiče zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija)
Cilj je ulaganja s pomoću programa kojim upravlja Finska akademija potaknuti aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija kojima se podupire zelena tranzicija, s naglaskom na ključne sektore i tehnologije zelene tranzicije kako bi se promicalo korištenje i razmjena znanja te poboljšala kvaliteta i djelotvornost partnerstava i ekosustava. Kriterijima prihvatljivosti/odabira zahtijeva se da istraživanje bude usmjereno na niskougljično gospodarstvo te prilagodbu klimatskim promjenama i otpornost na njih. Sustav obuhvaća sve grane znanosti i sektora, uključujući gospodarstvo vodika, visokovrijedne bioproizvode i energetske sustave bez emisija te kompetencije u analizi podataka i društvenim znanostima.
Mjera se sastoji od intervencija za jačanje postojećih istraživačkih klastera, povećanje razine stručnosti, uključujući izvan postojećih istraživačkih klastera, te potporu obnovi poslovnih aktivnosti. Ulaganja ključnih sektora i tehnologija u istraživanje, razvoj i inovacije također jačaju partnerstva i ekosustave sudionika u području istraživanja, razvoja i inovacija. Mjerom se pruža potpora istraživačkim organizacijama, kao što su visoka učilišta ili istraživački instituti.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3 (P3C3I3): Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se promiče zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland)
Cilj je ovog ulaganja s pomoću programa kojim upravlja organizacija Business Finland potaknuti aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija kojima se podupire zelena tranzicija, s naglaskom na ključne sektore i tehnologije zelene tranzicije kako bi se promicalo korištenje i razmjena znanja te poboljšala kvaliteta i djelotvornost partnerstava i ekosustava. Sustav obuhvaća sve grane znanosti i sektore, uključujući gospodarstvo vodika, visokovrijedne bioproizvode i energetske sustave bez emisija te kompetencije u analizi podataka i društvenim znanostima povezanima s otpornošću i prilagodbom klimatskim promjenama.
Mjera se sastoji od intervencija za jačanje postojećih istraživačkih klastera, povećanje razine stručnosti, uključujući izvan postojećih istraživačkih klastera, te potporu obnovi poslovnih aktivnosti. Ulaganja ključnih sektora i tehnologija u istraživanje, razvoj i inovacije također jačaju partnerstva i ekosustave sudionika u području istraživanja, razvoja i inovacija. Mjerom se pruža potpora privatnim i javnim istraživačkim organizacijama te poduzećima ili općinama. Posebno je usmjerena na pružanje potpore projektima vodećih poduzeća odabranih u okviru prethodno navedenog ulaganja 1.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 4 (P3C3I4): Financijski paket za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se podupire zelena tranzicija – potpora inovativnim rastućim poduzećima
Cilj je ulaganja povećati – putem programa kojim upravlja organizacija Business Finland – ulaganja malih i srednjih poduzeća u istraživanje, razvoj i inovacije te poboljšati njihovu spremnost za digitalnu i zelenu tranziciju. Očekuje se i da će se ulaganjem ojačati poslovanje koje se temelji na istraživanju razvojem rezultata visokih učilišta i istraživačkih instituta u nova poduzeća kojima se podupire prelazak na zeleno gospodarstvo.
Mjera se sastoji od pružanja ciljane potpore poduzećima s velikim potencijalom rasta koja razvijaju rješenja za zelenu tranziciju kako bi se potaknuo rast poduzeća koja su već uključena u izvoz i povećao broj izvoznih poduzeća. Potpora odabranim poduzećima uključuje financiranje aktivnosti istraživanja, razvoja i inovacija, savjetovanje te informacije i kontakte na ciljnim tržištima.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 5 (P3C3I5): Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – lokalne istraživačke infrastrukture
Cilj je ovog ulaganja financirati obnovu i razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura putem programa kojim upravlja Finska akademija. Obuhvaća sve grane znanosti i istraživanja. Naglasak se stavlja na ciljeve zelene i digitalne tranzicije. Kriteriji odabira uzimaju u obzir iskustvo stečeno pri odabiru projekata za nacionalne istraživačke infrastrukture (ulaganje br. 6 u nastavku).
Mjera se sastoji od pružanja financijske potpore za izgradnju lokalne istraživačke infrastrukture, primjerice za nabavu opreme i sustava, stvaranje ili ažuriranje usluga. Mjerom se podupiru i ciljevi strategije nacionalne istraživačke infrastrukture, uključujući sve grane znanosti s naglaskom na zelenu tranziciju i digitalizaciju. Poseban naglasak stavlja se na jačanje istraživačkih infrastruktura u skladu sa strategijama i profilima ustanova domaćina kao što su sveučilišta, sveučilišta primijenjenih znanosti, istraživački instituti i druge istraživačke organizacije. Naposljetku, ulaganjem se doprinosi jačanju otvorenosti i interoperabilnosti istraživačkih infrastruktura različitih sudionika (sveučilišta, sveučilišta primijenjenih znanosti, istraživačkih instituta, poduzeća i drugih sudionika u području istraživanja, razvoja i inovacija).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 6 (P3C3I6): Promicanje inovacijske i istraživačke infrastrukture – nacionalne istraživačke infrastrukture
Cilj je ovog ulaganja financirati, kroz program kojim upravlja Finska akademija, obnovu i razvoj nacionalnih istraživačkih infrastruktura s naglaskom na ciljeve zelene i digitalne tranzicije.
Mjera se sastoji od pružanja financijske potpore za izgradnju nacionalnih istraživačkih infrastruktura, primjerice za nabavu opreme i sustava, stvaranje ili ažuriranje usluga. Najmanje 40 % vrijednosti ulaganja dodjeljuje se aktivnostima istraživanja, razvoja i inovacija povezanima s digitalizacijom. Mjerom se podupire i revizija kriterija za dodjelu bespovratnih sredstava Finskoj akademiji za istraživačku infrastrukturu u skladu s ciljevima nacionalne strategije za istraživačku infrastrukturu, s naglaskom na zelenoj tranziciji i digitalizaciji. Naposljetku, ulaganjem se doprinosi jačanju otvorenosti i interoperabilnosti istraživačkih infrastruktura različitih sudionika (sveučilišta, sveučilišta primijenjenih znanosti, istraživačkih instituta, poduzeća i drugih sudionika u području istraživanja, razvoja i inovacija).
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 7 (P3C3I7): Promicanje inovacijske i istraživačke infrastrukture – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura
Cilj je ulaganja u okviru programa kojim upravlja organizacija Business Finland podupirati razvoj okruženja za testiranje (inovacijska infrastruktura), s naglaskom na ciljevima zelene i digitalne tranzicije. Cilj je također povećati otvorenost i interoperabilnost infrastruktura za istraživanje i inovacije.
Mjera se sastoji od potpore razvoju okruženja potrebnog za razvoj i testiranje rješenja kojima se promiču ugljična neutralnost i digitalizacija u stvarnim korisničkim uvjetima. Takva okruženja mogu uključivati različite istraživačke infrastrukture gradova, općina i drugih javnih aktera ili inovacijska okruženja koja su zajednički izgradila poduzeća i drugi dionici.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
K.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
100 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za projekte vodećih poduzeća |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte vodećih poduzeća. Kriterijima prihvatljivosti/odabira zahtijeva se da istraživanje bude usmjereno na niskougljično gospodarstvo te prilagodbu klimatskim promjenama i otpornost u skladu s područjem intervencije 022 u Prilogu VI. Uredbi o RRF-u. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. |
|
101 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za projekte vodećih poduzeća |
|
Broj |
0 |
5 |
Q4 |
2023. |
Obavijest organizacije Business Finland o dodjeli najmanje pet bespovratnih sredstava za projekte vodećih društava odabranih u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 100. |
|
102 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata vodećih poduzeća |
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 100 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 90 000 000 EUR od 100 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
|
103 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva Finske akademije na podnošenje prijava za istraživačke projekte čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
Objava prvog poziva Finske akademije na podnošenje prijava |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Finska akademija objavljuje prvi poziv na podnošenje prijava za financiranje istraživanja s naglaskom na ključne sektore i tehnologije zelene tranzicije kako bi promicala upotrebu i razmjenu znanja te poboljšala kvalitetu i učinkovitost partnerstava i ekosustava. Kriterijima prihvatljivosti/odabira zahtijeva se da istraživanje bude usmjereno na niskougljično gospodarstvo te prilagodbu klimatskim promjenama i otpornost u skladu s područjem intervencije 022 u Prilogu VI. Uredbi o RRF-u. Sustav obuhvaća sve grane znanosti i sektora, uključujući gospodarstvo vodika, visokovrijedne bioproizvode i energetske sustave bez emisija te kompetencije u analizi podataka i društvenim znanostima. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
104 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava od strane Finske akademije za istraživačke projekte čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
|
Broj |
0 |
25 |
Q2 |
2023. |
Obavijest Finske akademije o dodjeli najmanje 25 bespovratnih sredstava za istraživačke projekte odabrane u skladu s kriterijima navedenima u ključnoj etapi 103. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 103. |
|
105 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih ključnih sektorskih istraživačkih projekata koje je dodijelila Finska akademija |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 103 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 40 500 000 EUR od 45 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
106 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ključna etapa |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija u cilju povećanja kompetencija u ključnim sektorima |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava |
Q2 |
2022. |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija u cilju povećanja kompetencija u ključnim sektorima zelene tranzicije, kao što su gospodarstvo vodika, visokovrijedni bioproizvodi i energetski sustavi bez emisija te kompetencije u npr. analizama podataka i društvenim znanostima povezanima s otpornošću i prilagodbom klimatskim promjenama. Kriterijima prihvatljivosti/odabira zahtijeva se da istraživanje bude usmjereno na niskougljično gospodarstvo te prilagodbu klimatskim promjenama i otpornost u skladu s područjem intervencije 022 u Prilogu VI. Uredbi o RRF-u. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. |
|||
|
107 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava od strane organizacije Business Finland za projekte istraživanja, razvoja i inovacija čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
|
Broj |
0 |
10 |
Q4 |
2023. |
Obavijest organizacije Business Finland o dodjeli najmanje 10 bespovratnih sredstava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija odabrane u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 106. |
|
108 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija u ključnim sektorima koje je dodijelila organizacija Business Finland |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 106 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 24 300 000 EUR od 27 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
109 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ključna etapa |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija kojima se podupiru inovativna poduzeća u rastu |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava |
Q2 |
2022. |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija dodijeljenog za potporu inovativnim rastućim poduzećima. Kriterijima prihvatljivosti/odabira zahtijeva se da istraživanje bude usmjereno na niskougljično gospodarstvo te prilagodbu klimatskim promjenama i otpornost u skladu s područjem intervencije 022 u Prilogu VI. Uredbi o RRF-u. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. |
|||
|
110 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za potporu inovativnim poduzećima u rastu |
|
Broj |
0 |
25 |
Q4 |
2023. |
Obavijest organizacije Business Finland o dodjeli najmanje 25 bespovratnih sredstava za potporu inovativnim rastućim poduzećima u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 109. |
|
111 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata za inovativna poduzeća u rastu |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 109 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 18 000 000 EUR od 20 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
112 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za obnovu i razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura |
Objava poziva na podnošenje prijava Finske akademije |
Q2 |
2022. |
Finska akademija objavljuje poziv na podnošenje prijava za razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. Kriteriji odabira uključuju učinak projekata na održivi razvoj, zelenu tranziciju i digitalizaciju. |
|||
|
113 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za obnovu i razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura |
|
Broj |
0 |
12 |
Q4 |
2022. |
Obavijest Finske akademije o dodjeli najmanje 12 bespovratnih sredstava za projekte odabrane u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 112. |
|
114 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih lokalnih istraživačkih infrastrukturnih projekata |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 112 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 27 000 000 EUR od 30 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
115 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za obnovu i razvoj nacionalnih istraživačkih infrastruktura |
Objava poziva na podnošenje prijava Finske akademije |
Q2 |
2021. |
Finska akademija objavljuje poziv na podnošenje prijava za nacionalne istraživačke infrastrukture. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. Kriteriji odabira uključuju učinak projekata na održivi razvoj, zelenu tranziciju i digitalizaciju. Pri odabiru projekata osigurava se i dodjela najmanje 8 000 000 EUR u skladu s područjem intervencije 009bis (Ulaganja u aktivnosti istraživanja i inovacija povezane s digitalizacijom) iz Priloga VII. Uredbi o RRF-u. |
|||
|
116 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za obnovu i razvoj nacionalnih istraživačkih infrastruktura |
|
Broj |
0 |
6 |
Q2 |
2022. |
Obavijest Finske akademije o dodjeli najmanje 6 bespovratnih sredstava za projekte odabrane u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 115. |
|
117 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih nacionalnih istraživačkih infrastrukturnih projekata |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 115 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 18 000 000 EUR od 20 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
|
118 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za razvoj inovacijskih infrastruktura |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava |
Q2 |
2022. |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za razvoj inovacijskih infrastruktura. Kriterijima prihvatljivosti/odabira osigurava se da je intervencija usmjerena na promicanje elemenata izravno povezanih s digitalizacijom poslovanja (u skladu s područjem intervencije 019 u Prilogu VII. Uredbi o RRF-u). Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Projekti kojima se promiče uporaba fosilnih goriva ne financiraju se. Projekt koji je predložilo poduzeće obuhvaćeno sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS) može se financirati samo ako se njime znatno smanjuju emisije stakleničkih plinova. |
|||
|
119 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za razvoj inovacijskih infrastruktura |
|
Broj |
0 |
4 |
Q4 |
2023. |
Obavijest organizacije Business Finland o dodjeli najmanje četiriju bespovratnih sredstava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija odabrane u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira utvrđenima u ključnoj etapi 118. |
|
120 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih inovacijskih infrastrukturnih projekata |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 118 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. Ona odgovaraju proračunskoj obvezi od najmanje 22 500 000 EUR od 25 000 000 EUR dodijeljenih mjeri. |
L. KOMPONENTA P3C4: JAČANJE KONKURENTNOSTI I POTICANJE RASTA U SEKTORIMA POGOĐENIMA KRIZOM
Cilj je te komponente finskog plana za oporavak i otpornost povećati izvozne kapacitete ulaganjima specifičnima za sektor koja se temelje na prednostima Finske i njezinu potencijalu na međunarodnom tržištu. Drugi je cilj podupiranje oporavka i održive obnove kulturnih i kreativnih industrija. Kulturni i kreativni sektori imaju kreativno stručno znanje te stvaraju i komercijaliziraju intelektualno vlasništvo. Time se promiču inovacije i stvara dodana vrijednost i u drugim sektorima. Nadalje, djelovanjima u ovoj komponenti podupire se obnova finske turističke industrije s ciljem povećanja izvoza usluga. Finski MSP-ovi čine samo 16 % izvoza, što je manje od usporedivih zemalja. Razvoj međunarodnog poslovanja MSP-ova i komercijalizacija inovacija često iziskuju dodatne financijske napore koji nedostaju u mnogim MSP-ovima. U kreativnim i kulturnim industrijama i turizmu postoji dodatni potencijal za podupiranje rasta izvoza, posebno u sektoru usluga.
Ova komponenta pridonosi rješavanju preporuke za Finsku br. 3, 2020., o poduzimanju mjera za osiguravanje likvidnosti realnoga gospodarstva, posebno malim i srednjim poduzećima, pojačanom financiranju zrelih projekata javnih ulaganja i promicanju privatnih ulaganja radi poticanja gospodarskog oporavka i usmjeravanja ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u čistu i učinkovitu proizvodnju i upotrebu energije, održivu i učinkovitu infrastrukturu te istraživanje i inovacije.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
L.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje 1 (P3C4I1): Program ubrzavanja rasta za mala poduzeća
Cilj je ovog ulaganja ubrzati rast finskih mikropoduzeća i malih poduzeća te ojačati njihove sposobnosti internacionalizacije.
Ulaganje se sastoji od pružanja bespovratnih sredstava za razvoj poslovanja mikropoduzećima i malim poduzećima. Ključni kriteriji prihvatljivosti/odabira projekata uključuju promicanje novih digitalnih rješenja, zelenu tranziciju i s njima povezane aktivnosti u području istraživanja, razvoja i inovacija.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2 (P3C4I2): Ključni programi za međunarodni rast
Cilj je ovog ulaganja poduprijeti međunarodni rast poduzeća s pomoću posebnih bespovratnih sredstava za razvoj.
Ulaganje se sastoji od sljedećih intervencija:
I.program za promicanje niskougljičnog kružnog gospodarstva i digitalne obnove u industriji te za povećanje izvoza industrijskih usluga;
II.ekosustav za prijevoz električnih teških vozila;
III.subvencije za pretvorbu i nabavu; Očekuje se da će se 80 % dodijeljenih sredstava dodijeliti za subvencije za kupnju novih plinskih i električnih kamiona te električnih automobila, te da će se s 20 % dodijeljenih sredstava poduprijeti konverzija postojećih automobila, kombija i teških vozila na plin i etanol;
IV.stručnost i tehnologija u području zdravlja i dobrobiti; To je osmišljeno kako bi se podržale inicijative uključene u plan strategije za rast zdravstvenog sektora, čiji je cilj razvoj ekosustava zdravstvenog sektora te novih rješenja i inovacija za izvozna tržišta;
V.program za rast i izvoz stručnog znanja o vodama; To je osmišljeno kako bi se promicalo stvaranje, pokusno izvođenje i internacionalizacija tehnologija, metoda, koncepata usluga i rješenja u sektoru upravljanja vodama.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3 (P3C4I3): Potpora obnovi kulturnog i kreativnog sektora
Cilj je ovog ulaganja poduprijeti rast kulturnog i kreativnog sektora kao snažnih potencijalnih pokretača budućeg gospodarskog rasta.
Ulaganje se sastoji od pružanja bespovratnih sredstava subjektima koji djeluju u kulturnom i kreativnom sektoru. Većina financijske potpore (75 % dodijeljenih sredstava) namijenjena je poduzećima i organizacijama u kulturnim i kreativnim sektorima za razvoj inovativnih modela usluga, proizvodnje i poslovanja te za jačanje međunarodne konkurentnosti dotičnih sektora i subjekata. Ostatak (25 %) dodijeljenih sredstava koristit će se kao razvojno i pilot-financiranje za potporu inovacijama i novoj suradnji u poduzećima u kreativnom gospodarstvu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 4 (P3C4I4): Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru
Cilj je ulaganja potaknuti održivi rast i inovacije u turističkom sektoru.
Ulaganje se sastoji od kupovine usluga za planiranje, razvoj i provedbu kalkulatora za izračun digitalnog ugljičnog otiska za turističke usluge, paketa održivih turističkih usluga, nacionalnog operativnog modela za upravljanje temeljeno na znanju i programa obuke za turistička poduzeća i regije kako bi se podržala održiva i digitalna tranzicija. Osim toga, ulaganje uključuje kupnju usluga za razvoj podatkovnog centra Visit Finland i drugih digitalnih usluga (platforma STF i visitfinland.com) putem integracije i otvorenih sučelja u sveobuhvatni i usklađeni ekosustav podataka o putovanjima. Ulaganje uključuje i financiranje istraživanja, razvoja i inovacija za istraživačke, eksperimentalne i razvojne projekte kojima se podupire komercijalizacija turističkih poduzeća i inovacija.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
L.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
121 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za potporu sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za potporu sposobnosti internacionalizacije poduzeća. Kriterijima prihvatljivosti/odabira osigurava se da odabrani projekti imaju znatan učinak digitalizacije, posebno uključujući upotrebu digitalne tehnologije i operativnih metoda u poslovanju malih poduzeća i aktivnostima internacionalizacije. |
|
122 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava za sve projekte za sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
Q4 |
2024. |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za projekte odabrane u okviru poziva na podnošenje prijava. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 121. |
|||
|
123 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ciljna vrijednost |
Završetak podržanih projekata za sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
|
Broj |
0 |
240 |
Q2 |
2026. |
Dovršava se najmanje 240 projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 122, što je vidljivo iz završnih projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. |
|
124 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ključna etapa |
Objava prvih triju poziva na podnošenje prijava u okviru ključnih programa za međunarodni rast |
Objava prva tri poziva na podnošenje prijava |
|
Q2 |
2022. |
Objavljuju se najmanje tri poziva na podnošenje prijava za ključne programe za međunarodni rast, uključujući sljedeće: ·Promicanje niskougljičnog kružnog gospodarstva i digitalne obnove u industriji te povećanje izvoza industrijskih usluga; ·Ekosustav električnih teških vozila; ·Subvencije za pretvorbu vozila i nabavu vozila, pri čemu se očekuje da će se 80 % sredstava dodijeliti subvencijama za nove plinske i električne kamione i za električne automobile, a 20 % za subvencije za pretvorbu plina i etanola postojećih automobila, kombija i teških vozila; ·Stručno znanje i tehnologija u području zdravlja i dobrobiti, kao potpora planu strategije rasta zdravstvenog sektora; ·Program za rast i izvoz stručnog znanja o upravljanju vodama. Kriterijima prihvatljivosti osigurava se usklađenost projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
||
|
125 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava za sve projekte u okviru ključnih programa za međunarodni rast |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava |
Q4 |
2023. |
Obavijest o dodjeli svih bespovratnih sredstava za projekte odabrane u okviru poziva na podnošenje prijava. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 124. |
|||
|
126 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ciljna vrijednost |
Broj subjekata koji su primili potporu u okviru poziva na podnošenje prijava |
|
Broj |
0 |
550 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 550 subjekata (uključujući organizacije i fizičke osobe) prima potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 125, što se dokazuje preliminarnim ili završnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta, prvom registracijom vozila (za subvencije za nabavu vozila) ili računima za radove na konverziji (za subvencije za konverziju vozila). |
|
127 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ključna etapa |
Objava dvaju poziva na podnošenje prijava za projekte kojima se podupire obnova kulturnog i kreativnog sektora, odnosno za razvojnu pomoć i pilot-potporu |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za razvojnu pomoć i prvog poziva na podnošenje prijava za pilot-pomoć |
Q4 |
2021. |
Prva dva poziva na podnošenje prijava (jedan organizacija Business Finland, a jedan Ministarstvo obrazovanja i kulture) objavljuju se s ciljem revitalizacije, rasta i internacionalizacije kreativnih industrija, s naglaskom na digitalnu transformaciju i inovacije. Kriterijima prihvatljivosti/odabira osigurava se da su projekti usmjereni na promicanje digitalizacije poslovanja (u skladu s područjem intervencije 015 u Prilogu VII. Uredbi RRF). Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|||
|
128 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za projekte kojima se podupire obnova kulturnih i kreativnih sektora |
|
Broj |
0 |
145 |
Q4 |
2024. |
Obavijest o dodjeli bespovratnih sredstava za najmanje 145 projekata odabranih u okviru svih poziva na podnošenje prijava. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 127. |
|
129 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata za obnovu kulturnog i kreativnog sektora |
|
% (postotak) |
0 |
90 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 90 % projekata koji primaju potporu u okviru poziva na podnošenje prijava iz ključne etape 128 mora biti dovršeno, što je dokazano preliminarnim izvješćima o projektu koja podnose korisnici projekta. |
|
130 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija za turistički sektor |
Objava prvog poziva organizacije Business Finland na podnošenje prijava |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Organizacija Business Finland objavljuje prvi poziv na podnošenje prijava za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija u turističkom sektoru. Kriteriji odabira usmjereni su na poticanje održivog rasta i inovacija u turističkom sektoru. Financiranje je usmjereno na projekte istraživanja, eksperimentiranja i razvoja kojima se podupire komercijalizacija turističkih poduzeća i inovacija, na primjer u području digitalne i zelene tranzicije, predviđanja i predviđanja, održivog turizma, virtualnog turizma i razumijevanja potrošača. Kriterijima prihvatljivosti/odabira osigurava se da su projekti usmjereni na promicanje digitalizacije poslovanja (u skladu s područjem intervencije 015 u Prilogu VII. Uredbi RRF). Kriterijima prihvatljivosti osigurava se i usklađenost projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|
131 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ciljna vrijednost |
Broj subjekata koji su primili potporu za projekte istraživanja, razvoja i inovacija u turizmu |
|
Broj |
0 |
35 |
Q2 |
2025. |
Najmanje 35 subjekata (turističke tvrtke, visokoškolske ustanove, istraživački instituti) primaju potporu u okviru projekata odabranih u okviru svih poziva na podnošenje prijava, što je vidljivo iz završnih projektnih izvješća koja podnose korisnici projekta. Svi pozivi temelje se na kriterijima prihvatljivosti/odabira navedenima u ključnoj etapi 130. |
|
132 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ciljna vrijednost |
Udio poduzeća i regija u programu Sustainable Travel Finland koji su se obvezali koristiti kalkulatorom za izračun ugljičnog otiska |
|
% (postotak) |
0 |
45 |
Q4 |
2024. |
Najmanje 45 % turističkih poduzeća i regija koje sudjeluju u programu Sustainable Travel Finland koristi nacionalni kalkulator za digitalni ugljični otisak za turističke usluge. Nacionalni kalkulator otiska za turističke usluge omogućuje mjerenje klimatskog učinka turističkih usluga, u skladu s pristupom utvrđenim u nacionalnoj turističkoj strategiji i Digitalnom planu Visit Finland za turizam. |
ČETVRTI STUP: Poboljšanje dostupnosti usluga socijalne skrbi i zdravstvene skrbi te povećanje troškovne učinkovitosti
M. KOMPONENTA P4C1: POBOLJŠANJE DOSTUPNOSTI USLUGA SOCIJALNE SKRBI I ZDRAVSTVENE SKRBI TE POVEĆANJE TROŠKOVNE UČINKOVITOSTI
Tom komponentom finskog plana za oporavak i otpornost rješava se nekoliko izazova povezanih s dostupnošću i troškovnom učinkovitošću usluga socijalne skrbi i zdravstvene skrbi. Pristup socijalnim i zdravstvenim uslugama u Finskoj je rascjepkan. Rascjepkanost uslužnog sustava i njegovih digitalnih rješenja predstavlja izazov za razvoj potrebnih odgovora za rješavanje zdravstvenih i socijalnih potreba stanovništva. Stoga je cilj ove komponente poboljšati pristup zdravstvenim i socijalnim uslugama diljem zemlje te ukloniti zaostatke u pružanju usluga povezanih s pandemijom bolesti COVID-19. Komponenta doprinosi provedbi reforme sedmodnevnog jamstva za skrb, koja se sastoji od skraćivanja rokova za skrb koja nije hitna u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na sedam dana od trenutačnog tromjesečnog roka. Također doprinosi poboljšanju jamstva osnovne skrbi, smanjenju nejednakosti, usredotočujući se na raniju identifikaciju i učinkovitu prevenciju te jačanju kvalitete i isplativosti zdravstvenih i socijalnih usluga. Daljnji je cilj poboljšati radne uvjete i dobrobit zdravstvenih i socijalnih radnika. Komponenta uključuje reformu i ulaganja koji se uzajamno osnažuju. Reforma doprinosi pripremi reforme socijalne i zdravstvene skrbi. Ulaganja doprinose: i. provedbi jamstva za skrb (uključujući psihičku zdravstvenu skrb) i smanjenje zaostataka u pružanju usluga nastalih zbog pandemije bolesti COVID-19; ii. jačanju prevencije i ranog utvrđivanja socijalnih i zdravstvenih potreba u okviru provedbe jamstva za skrb; iii. jačanju baze znanja i poboljšanju smjernica za potporu troškovnoj učinkovitosti socijalnih i zdravstvenih usluga; iv. uvođenju digitalnih inovacija u obliku usluge jamstva za skrb; i v. uvođenju digitalnog informacijskog sustava u Ålandu koji je usmjeren na ljude.
Tom se komponentom pridonosi rješavanju preporuka za Finsku za poboljšanje troškovne učinkovitosti socijalnih i zdravstvenih usluga i jednakog pristupa tim uslugama (preporuka za Finsku br. 1, 2019.) te za rješavanje problema manjka zdravstvenih radnika kako bi se ojačala otpornost zdravstvenog sustava i poboljšao pristup socijalnim i zdravstvenim uslugama (preporuka za Finsku br. 1, 2020.).
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
M.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 (P4C1R1): Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb
U okviru pripreme socijalne i zdravstvene reforme cilj je te mjere poboljšati dostupnost zdravstvenih i socijalnih usluga promicanjem provedbe jamstva za skrb. Tom se reformom podupiru sljedeće aktivnosti: i. provedba jamstva za skrb i jačanje pružanja usluga; ii. jačanje prevencije i ranog utvrđivanja potreba socijalne i zdravstvene skrbi i iii. jačanje baze znanja i poboljšanje smjernica za potporu troškovnoj učinkovitosti digitalnih rješenja u području socijalne i zdravstvene skrbi.
Očekuje se da će Zakon o provedbi reforme zdravstvenih, socijalnih i spasilačkih usluga i o stupanju na snagu povezanog zakonodavstva stupiti na snagu 1. srpnja 2021. Reforma se sastoji od donošenja niza zakonodavnih akata za reformu sustava socijalne skrbi i zdravstvene zaštite u Finskoj, na temelju kojih će se uspostaviti 22 regionalna područja socijalne skrbi. Područja socijalne skrbi odgovorna su za pružanje socijalnih, zdravstvenih i spasilačkih službi. Počinju s radom do 1. siječnja 2023.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2023.
Ulaganje 1 (P4C1I1): Promicanje provedbe jamstva za skrb i smanjenje zaostataka u pružanju usluga uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19
Cilj je tog ulaganja smanjiti zaostatke u pružanju zdravstvene i dugotrajne skrbi.
Mjera se sastoji od potpore za: i. pojednostavnjenje postupaka skrbi, rehabilitacije i usluga te uvođenje novih, multidisciplinarnih i multiprofesionalnih pristupa usmjerenih na korisnike; i ii. razvoj socijalnih i zdravstvenih usluga te povećanje njihove dostupnosti i odgovora na potrebe ranjivih osoba. Za poboljšanje dostupnosti osnovnih usluga potreban je sustavni razvoj operativnih modela i trajna promjena u njihovoj provedbi. Projektima se promiče dostupnost socijalnih i zdravstvenih usluga upotrebom inovativnih operativnih modela koji su se pokazali učinkovitima, kao što su smjernice za korisnike i usluge, liječnički pregledi na licu mjesta i usluge zdravstvene skrbi na daljinu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 2 (P4C1I2): Jačanje prevencije i ranog prepoznavanja zdravstvenih problema
Cilj je ovog ulaganja uvesti nove međusektorske pristupe za poticanje uključenosti, promicanje zdravlja i dobrobiti te jačanje prevencije i ranog otkrivanja kao načina promicanja provedbe jamstva za skrb.
Mjera se sastoji od potpore na nacionalnoj razini za: i. revizije socijalne skrbi; ii. analizu dobrobiti i zdravlja ljudi; iii. nove alate za skrb o sebi (uključujući metode promicanja mentalnog zdravlja) koji se mogu samostalno upotrebljavati; i iv. usluge upućivanja. Mjera uključuje i potporu na regionalnoj razini integriranom višesektorskom upravljanju uslugama, uključujući socijalne i zdravstvene usluge, kulturne i sportske usluge te usluge povezane s prirodom.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3 (P4C1I3): Jačanje baze znanja i donošenja odluka na temelju dokaza kako bi se povećala troškovna učinkovitost usluga socijalne skrbi i zdravstvene skrbi
Cilj je ovog ulaganja povećati kvalitetu i isplativost socijalnih i zdravstvenih usluga promicanjem istraživanja dobrih praksi te razviti učinkovito praćenje i metode analize.
Mjera se sastoji od potpore za: i. provedbu mjera praćenja jamstva za skrb i uklanjanje nedostataka u informacijama utvrđenih tijekom krize uzrokovane bolešću COVID-19; ii. jačanje uporabe informacija o troškovima i isplativosti u donošenju socijalnih i zdravstvenih odluka, planiranju, usmjeravanju i proizvodnji usluga; iii. razvoj istraživanja za poboljšanje učinkovitosti socijalnog i zdravstvenog sustava, čime se poboljšava kvaliteta usluga i iv. razvoj mehanizma za procjenu socijalnih i gospodarskih učinaka i metoda rada za potporu donošenju socijalnih odluka u praćenju krize uzrokovane bolešću COVID-19.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 4 (P4C1I4): Uvođenje digitalnih inovacija za usluge socijalne skrbi i zdravstvene skrbi
Cilj je ovog ulaganja pružiti digitalna rješenja za potporu razvoju socijalnih i zdravstvenih usluga te promicati provedbu jamstva za skrb.
Mjera se sastoji od pružanja digitalnih rješenja za: i. povećanje učinkovitosti resursa i olakšavanje pristupa uslugama, među ostalim ubrzavanjem procjene potreba za skrbi i upućivanja na njega, kao i omogućivanjem daljinske dijagnoze, praćenja i liječenja bolesti; ii. potporu ranom utvrđivanju problema i povećanje uporabe preventivnih usluga; iii. omogućivanje razmjene šireg raspona multidisciplinarnih usluga i stručnog znanja među različitim regijama i pružateljima usluga te iv. jačanje uloge korisnika, čime se povećava učinkovitost i djelotvornost usluga.
Nacionalni i regionalni akteri razvijaju digitalne usluge usmjerene na građane, profesionalne sustave i rješenja za upravljanje.
Usluge građana uključuju, ali nisu ograničene na i. predusluge i pristup digitalnim rješenjima (npr. imenici usluga, procjene simptoma, usluge skrbi o sebi, kalkulatori naknada), ii. skrb o sebi, rukovanje (npr. digitalne usluge mentalnog zdravlja, usluge nakon skrbi i njihovo praćenje) i iii. digitalna rješenja za preventivne usluge i usluge bez praga.
Profesionalni sustavi mogu uključivati i. segmentaciju kupaca i modele digitalnih usluga specifične za segmente koji se temelje na analizi podataka o kupcima; ii. nova rješenja za poslovno upravljanje (npr. raspoređivanje u usluge dugotrajne skrbi, planiranje rada i optimizacija kućne njege) i iii. digitalna rješenja za međuprofesionalni rad (npr. telekonzultacije, timski prijam).
Rješenja za upravljanje mogu uključivati razvoj i provedbu naprednih rješenja za upravljanje znanjem i analitike. Njima se omogućuje bolja kontrola i praćenje paketa usluga na nacionalnoj razini te se poboljšava troškovna učinkovitost sustava usluga.
Pri razvoju digitalnih usluga uzimaju se u obzir potrebe ranjivih osoba da osiguraju pristupačnost. Uvođenje tih usluga trebalo bi se poduprijeti i povećanjem razumijevanja korisnika o upotrebi digitalnih usluga za potporu zdravlju i dobrobiti.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 5 (P4C1I5): Uvođenje digitalnog informacijskog sustava za zdravstvenu skrb u Ålandu usmjerenog na ljude
Cilj je ovog ulaganja stvoriti moderan informacijski sustav zdravstvene zaštite u Ålandu, koji bi trebao biti usklađen s potrebama općinskih socijalnih službi i privatnih subjekata.
Mjera se sastoji od potpore za: i. razvoj postupaka usmjerenih na korisnike na temelju potreba, vrijednosti i sklonosti pacijenata; ii. razvoj digitalnih usluga kojima se omogućuje sudjelovanje pacijenata; iii. razvoj struktura informacija i procesa kao temelja za izradu pregleda pacijenata i koordiniranog plana skrbi; iv. razvoj koordiniranog plana skrbi kojim se svi planovi zdravstvene skrbi integriraju u socijalnu i zdravstvenu skrb; v. razvoj i provedbu standarda za elektroničku razmjenu podataka i sustava zdravstvene evidencije kojima se omogućuje bolja prevencija, dijagnoza, liječenje i upravljanje drogama; vi. razvoj digitalnih informacijskih usluga kojima se podupire suradnja među zdravstvenim jedinicama i organizacijska događanja na regionalnoj razini i s nacionalnim zdravstvenim sustavom u Finskoj i Švedskoj te vii. doprinos razvoju i provedbi standarda za zdravstvene ishode.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
M.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Broj |
Mjera |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
133 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu početnog pravnog okvira kojim se uspostavljaju područja socijalne skrbi i reformi socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
Odredbe u zakonodavnim aktima kojima se naznačuje njihovo stupanje na snagu |
|
|
|
Q3 |
2021. |
Stupanje na snagu prvog skupa zakonodavnih akata kojima se utvrđuje uspostava područja socijalne skrbi i reforma socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje na sljedeće načine: -Uspostava 22 područja socijalne skrbi kojima su povjerene zadaće zdravstvenih i socijalnih službi te službi spašavanja koje su prethodile odgovornosti općina i zajedničkih općinskih tijela; -Prijenos pravne odgovornosti za organizaciju usluga zdravstvene skrbi, socijalne skrbi i spašavanja te drugih službi i dužnosti u području socijalne skrbi; -Organiziranje službi spašavanja u područjima socijalne skrbi kao zasebnog sektora koji djeluje usporedno sa sektorom zdravstvene skrbi i socijalne skrbi. |
|
134 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu dodatnog pravnog okvira kojim se dovršava uspostava socijalnih područja i reforma socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
Odredbe u dodatnim zakonodavnim aktima kojima se naznačuje njihovo stupanje na snagu |
Q1 |
2023. |
Stupanje na snagu drugog niza zakonodavnih akata kojima se dovršava uspostava socijalnih područja i reforma socijalnih službi, zdravstvenih službi i službi za spašavanje, i to na sljedeće načine: -Uspostava pravila upravljanja, administrativnih postupaka i organizacijskih struktura u područjima socijalne skrbi; -Prijenos djelatnosti bolnica, okruga za posebnu njegu, usluga socijalnih radnika i psihologa u području socijalne skrbi (područja socijalne skrbi i općine bit će odgovorne za promicanje zdravlja i dobrobiti); -Premještaj osoblja u području zdravstvene zaštite i socijalne skrbi i njihovih zadaća iz općina i zajedničkih općinskih tijela na zapošljavanje u područjima socijalne skrbi; -Uspostava mehanizma financiranja aktivnosti socijalnih područja od središnje države i naknada koje se naplaćuju korisnicima usluga. -Osnivanje savjetodavnog odbora za zdravstvo i socijalnu skrb u okviru Ministarstva socijalne skrbi i zdravstva kako bi se pratilo i ocijenilo ispunjavanje obveza zdravstvenih i socijalnih službi te poduprlo nacionalno usmjeravanje i usmjeravanje zdravstvene i socijalne skrbi. |
|||
|
135 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Operacionalizacija regionalnih područja socijalne skrbi sa sposobnošću preuzimanja odgovornosti za organizaciju socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
Izvješće Ministarstva za socijalna pitanja i zdravstvo kojim se potvrđuje da su regionalna područja socijalne skrbi operativna i spremna za provedbu reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi |
|
|
|
Q2 |
2023. |
Uspostavljaju se i djeluju regionalna područja socijalne skrbi odgovorna za organizaciju socijalnih službi, službi zdravstvene skrbi i službi spašavanja, u skladu s planom planiranja i pripreme provedbe reforme zdravstvenih i socijalnih usluga. Ministarstvo socijalne skrbi i zdravstva u izvješću će ispitati i potvrditi provedbu potrebnih mjera za potporu uspostavi socijalnih područja. To obuhvaća sljedeća područja: 1. upravljanje, 2. administracija, 3. financije i 4. usluge. |
|
136 |
P4C1I1 – Promicanje provedbe jamstva za skrb i smanjenje zaostataka u pružanju usluga zbog pandemije bolesti COVID-19 |
Ciljna vrijednost |
Udio obavljenih posjeta radi skrbi koji nisu hitni i koji dosežu rok od 7 dana za pristup skrbi |
% (postotak) |
58 |
80 |
Q4 |
2025. |
Udio obavljenih posjeta radi skrbi koji nisu hitni i koji dosežu rok od sedam dana za pristup skrbi povećava se s 58 % (2020.) na 80 %. To će se postići uvođenjem novih i inovativnih operativnih pristupa usmjerenih na bržu, učinkovitiju i usmjereniju skrb i usluge u regijama. Usluge i potpora razvijaju se tako da budu dostupnije i prilagođenije potrebama ranjivih osoba. |
|
|
137 |
P4C1I2 – Jačanje prevencije i ranog otkrivanja zdravstvenih problema |
Ključna etapa |
Razvoj i provedba regionalnih integriranih višesektorskih modela upravljanja uslugama u 22 područja socijalne skrbi |
Objava izvješća o provedbi kojim se potvrđuje uvođenje integriranih regionalnih modela u 22 područja socijalne skrbi |
Q4 |
2024. |
Regionalni integrirani multisektorski modeli upravljanja uslugama (uključujući usluge socijalne skrbi i zdravstvene skrbi te kulturne, sportske i prirodne usluge) razvijaju se i provode u 22 područja socijalne skrbi koja su uspostavljena u okviru reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi. Izvješće o provedbi kojim se potvrđuje uvođenje integriranih regionalnih modela u 22 područja socijalne skrbi |
|||
|
138 |
P4C1I3 – Jačanje baze znanja i donošenja odluka na temelju dokaza kako bi se povećala troškovna učinkovitost usluga socijalne skrbi i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Nacionalni sustav praćenja jamstva za zdravstvenu skrb u stvarnom vremenu koristi se u svim zdravstvenim centrima |
Poboljšani sustav za praćenje jamstva za skrb uveden je u svim zdravstvenim centrima. |
Q4 |
2025. |
U svim se zdravstvenim centrima uvodi unaprijeđen internetski nacionalni sustav u stvarnom vremenu za praćenje provedbe jamstva za skrb s pomoću usluga Kanta (u usporedbi s 90 % centara 2020.). |
|||
|
139 |
P4C1I4 – Uvođenje digitalnih inovacija za usluge socijalne skrbi i zdravstvene skrbi |
Ciljna vrijednost |
Povećanje udjela stanovništva koje koristi e-usluge socijalne i zdravstvene skrbi |
% (postotak) |
26 |
35 |
Q4 |
2025. |
Udio stanovništva (u dobi od 20 godina i više) koje koristi e-usluge zdravstvene i socijalne skrbi povećava se s 26 % (osnovna vrijednost 2020.) na 35 %. Razvijaju se nove digitalne metode u suradnji između socijalnih područja i nacionalnih aktera (Ministarstvo socijalne skrbi i zdravstva, Nacionalni institut za zdravstvo i socijalnu skrb, DigiFinland Oy, KELA) za potporu pružanju jamstva za skrb u socijalnoj i zdravstvenoj skrbi. To uključuje stvarne usluge e-zdravlja i e-socijalne usluge kao što su telefonske, putem chata i videoveze, usluge uzajamne podrške pacijenata, usluge savjetovanja za korisnike i druge elektroničke usluge. Osim toga, poduzimaju se mjere kako bi se poduprle vještine osoblja u području socijalne i zdravstvene skrbi te osigurala povećana upotreba digitalnih rješenja. |
|
|
140 |
P4C1I5 – Uvođenje digitalnog informacijskog sustava za zdravstvenu skrb u Ålandu usmjerenog na ljude |
Ciljna vrijednost |
Udio općinskih socijalnih i zdravstvenih usluga i/ili privatnih poduzeća za skrb koja su uvela zdravstveni informacijski sustav |
|
% (postotak) |
0 |
80 |
Q4 |
2025. |
Informacijski sustav za zdravstvenu skrb, socijalne usluge i privatne subjekte razvija se u okviru zdravstvene i medicinske skrbi u Ålandu (ÅHS). Sustav postaje operativan i njime se koristi cjelokupni sustav javnog zdravstva i 80 % socijalnih službi i privatnih subjekata u Ålandu. Sustav obuhvaća dokumentaciju o postupcima skrbi, liječničkim receptima, pomoći pri donošenju medicinskih odluka, kliničkoj evidenciji, upućivanju na specijalizirane usluge, dodjeli vremenskih sredstava te osnovnoj kvaliteti i praćenju proizvodnje. Tijekom postupka nabave sustavu se mogu priključiti drugi specijalizirani sustavi skrbi kao što su, na primjer, logistički i operativni sustavi. |
2.Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost
Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost Finske iznose 2 094 687 000 EUR.
DIO 2.: FINANCIJSKA POTPORA
1.Financijski doprinos
Obroci iz članka 2. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
1.1.Prvi obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
2 |
P1C1R2 – Preobrazba energetskog sustava – Reforma oporezivanja energije kako bi se uzeo u obzir tehnološki razvoj |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o trošarinama na električnu energiju i određena goriva |
|
3 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za projekte energetske infrastrukture |
|
6 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za ulaganja u nove energetske tehnologije |
|
14 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Donošenje rezolucije Vlade o provedbi strateškog programa za kružno gospodarstvo |
|
16 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ključna etapa |
Objava prvog nacionalnog poziva na podnošenje prijava za proizvodnju i uporabu vodika s niskim emisijama te hvatanja i upotrebe ugljikova dioksida |
|
19 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijedloga za izravnu elektrifikaciju i niskougljičnu primjenu industrijskih procesa u cilju smanjenja emisija CO2 iz industrije |
|
22 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za investicijske projekte kojima se promiče ponovna uporaba otpadnih materijala i sporednih tokova. |
|
28 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Vladine uredbe kojom se utvrđuju pojedinosti programa potpore za samostalne kuće |
|
31 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava u vezi s potporom za okruženje s niskom razinom emisija ugljika |
|
34 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ključna etapa |
Donošenje rezolucije Vlade LVM/2021/62 o smanjenju emisija stakleničkih plinova iz domaćeg prometa |
|
35 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ključna etapa |
Objava odluke vlade o dodatnim nacionalnim mjerama za smanjenje emisija iz domaćeg prometa |
|
37 |
P1C4R2 – Rješenja s niskom razinom emisija ugljika za gradove i promet – Porezna reforma za održivi promet |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o porezu na dohodak (1205/2020) u pogledu oporezivanja naknada za zapošljavanje u okviru mobilnosti |
|
44 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu odluka vlade o proširenju proračuna za potporu za infrastrukturu za punjenje stambenih zgrada i proširenju područja primjene potpore za privatnu infrastrukturu za punjenje na radna mjesta |
|
52 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijedloga za precizne šumarske projekte |
|
71 |
P2C2R2 – Jačanje učinkovitosti i transparentnosti reformi i ulaganja plana za oporavak i otpornost razvojem informacijskih sustava, administracije i revizije |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o provedbi plana za oporavak i otpornost |
|
72 |
P2C2R2 – Jačanje učinkovitosti i transparentnosti reformi i ulaganja plana za oporavak i otpornost razvojem informacijskih sustava, administracije i revizije |
Ključna etapa |
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe RRF-a |
|
91 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o uslužnom centru za kontinuirano učenje i zapošljavanje |
|
96 |
P3C2I1 – Digitalizacijski program za kontinuirano učenje |
Ključna etapa |
Dovršetak IT arhitekture za digitalne usluge kontinuiranog učenja |
|
103 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva Finske akademije na podnošenje prijava za istraživačke projekte čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
|
115 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za obnovu i razvoj nacionalnih istraživačkih infrastruktura |
|
127 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ključna etapa |
Objava dvaju poziva na podnošenje prijava za projekte kojima se podupire obnova kulturnog i kreativnog sektora, odnosno za razvojnu pomoć i pilot-potporu |
|
133 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu početnog pravnog okvira kojim se uspostavljaju područja socijalne skrbi i reformi socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
|
Iznos obroka |
312 801 163 EUR |
||
1.2.Drugi obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
9 |
P1C1I3 – Preobrazba energetskog sustava – Paket ulaganja i reformi na Ålandu |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za ulaganja u obnovljivu energiju u Ålandu |
|
11 |
P1C2R1 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Reforma zakona o klimi i industrijalizacija s niskim emisijama ugljika |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu revidiranog Zakona o klimatskim promjenama |
|
26 |
P1C3R2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – akcijski plan za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
Ključna etapa |
Objava akcijskog plana za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
|
29 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Uredbe Vlade ili odluke o državnom proračunu u kojima se utvrđuju pojedinosti programa potpore za druge zgrade (koje nisu odvojene) |
|
38 |
P1C4R2 – Rješenja s niskom razinom emisija ugljika za gradove i promet – Porezna reforma za održivi promet |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o porezu na dohodak (xx/2021) u pogledu oporezivanja službenih automobila |
|
39 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za poboljšanje infrastrukture za distribuciju plinskih i električnih vozila te vozila s pogonom na vodik |
|
48 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti za opskrbu, prijevoz i distribuciju gipsa |
|
55 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena zakonodavstva o potporama za širokopojasni pristup |
|
58 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ključna etapa |
Ispitni laboratorij za opremu za modeliranje za zajednički europski sustav za automatsku zaštitu vlaka (ERTMS) je operativan |
|
61 |
P2C2I1 – Digitalno gospodarstvo – Program za gospodarstvo u realnom vremenu (RTE) |
Ključna etapa |
Stvoren je i operativan minimalni održivi ekosustav |
|
64 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ciljna vrijednost |
Dodjeljuju se projekti za mikroelektroniku |
|
66 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti za razvoj tehnologije 6G, umjetne inteligencije i kvantnog računalstva |
|
77 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o javnim službama za zapošljavanje i poslovnim uslugama kojim se uređuje nordijski model službi za zapošljavanje za postupak pružanja usluga tražiteljima zaposlenja |
|
81 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o studentima, istraživačima i pripravnicima (719/2018) |
|
83 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje prosječnog broja dana za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu koji su dio ubrzanog postupka za stručnjake i poduzetnike za rast |
|
86 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu Zakona o novom operateru na tržištu rada u državnom vlasništvu |
|
93 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za osposobljavanje radi jačanja digitalnih i zelenih vještina |
|
98 |
P3C2I2 – Poboljšanje razine obrazovanja povećanjem broja studenata u visokom obrazovanju |
Ciljna vrijednost |
Povećanje broja upisa studenata u ustanove visokog obrazovanja |
|
100 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za projekte vodećih poduzeća |
|
106 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ključna etapa |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija u cilju povećanja kompetencija u ključnim sektorima |
|
109 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ključna etapa |
Organizacija Business Finland objavljuje poziv na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija kojima se podupiru inovativna poduzeća u rastu |
|
112 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za obnovu i razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura |
|
113 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za obnovu i razvoj lokalnih istraživačkih infrastruktura |
|
116 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za obnovu i razvoj nacionalnih istraživačkih infrastruktura |
|
118 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za razvoj inovacijskih infrastruktura |
|
121 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijava za potporu sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
|
124 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ključna etapa |
Objava prvih triju poziva na podnošenje prijava u okviru ključnih programa za međunarodni rast |
|
130 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ključna etapa |
Objava prvog poziva na podnošenje prijava za projekte istraživanja, razvoja i inovacija za turistički sektor |
|
Iznos obroka |
521 335 271 EUR |
||
1.3.Treći obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
4 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za ulaganja u energetsku infrastrukturu |
|
7 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za ulaganja u energetsku tehnologiju |
|
15 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Sklapanje nacionalnog sporazuma s ključnim akterima o niskougljičnom kružnom gospodarstvu |
|
17 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte hvatanja i upotrebe vodika i ugljika s niskim emisijama ugljika |
|
20 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte izravne elektrifikacije i niskougljičnih industrijskih procesa |
|
23 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava projektima ponovne uporabe i recikliranja |
|
30 |
P1C3I1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za projekte kojima se podupire zamjena sustava grijanja u zgradama s fosilnih goriva na niskougljične oblike grijanja |
|
45 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava projektima za poboljšanje infrastrukture za punjenje u stambenim i poslovnim zgradama na temelju izmjena proračunske uredbe 35.20.52 |
|
47 |
P1C5R1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Modernizacija zakonodavstva o prirodi |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu izmijenjenog Zakona o zaštiti prirode |
|
50 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ključna etapa |
Dodjeljuju se projekti recikliranja i oporabe hranjivih tvari |
|
53 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava za precizne šumarske projekte odabrane za financiranje |
|
68 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Donošenje zakonodavstva o proširenju obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
|
78 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ciljna vrijednost |
Povećanje godišnjeg broja razgovora za posao provedenih u skladu s nordijskim modelom službi za zapošljavanje |
|
79 |
P3C1R1 – Zapošljavanje i tržište rada – nordijski model službi za zapošljavanje |
Ključna etapa |
Svih pet digitalnih funkcionalnosti koje se zahtijevaju nordijskim modelom službi za zapošljavanje integrirane su u informacijski sustav javnih službi za zapošljavanje (TE-PES) i operativne su. |
|
80 |
P3C1R2 – Zaposlenost i tržište rada – Uklanjanje dodatnih dana naknade za nezaposlenost |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o sigurnosti u slučaju nezaposlenosti koje se odnose na postupno ukidanje dodatnih dana osiguranja u slučaju nezaposlenosti |
|
82 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o strancima (301/2004) |
|
87 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba s invaliditetom koje je 31. prosinca 2023. zaposlio posrednički operator na tržištu rada |
|
92 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ključna etapa |
Dovršetak srednjoročnog modela predviđanja potreba za radnom snagom i kompetencijama |
|
101 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za projekte vodećih poduzeća |
|
104 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava od strane Finske akademije za istraživačke projekte čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
|
107 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava od strane organizacije Business Finland za projekte istraživanja, razvoja i inovacija čiji je cilj povećanje kompetencija u ključnim sektorima |
|
110 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za potporu inovativnim poduzećima u rastu |
|
119 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za razvoj inovacijskih infrastruktura |
|
125 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava za sve projekte u okviru ključnih programa za međunarodni rast |
|
134 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu dodatnog pravnog okvira kojim se dovršava uspostava socijalnih područja i reforma socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
|
135 |
P4C1R1 – Priprema reforme socijalne skrbi i zdravstvene skrbi kao potpora provedbi jamstva za skrb |
Ključna etapa |
Operacionalizacija regionalnih područja socijalne skrbi sa sposobnošću preuzimanja odgovornosti za organizaciju socijalnih i zdravstvenih službi te službi za spašavanje |
|
Iznos obroka |
417 068 217 EUR |
||
1.4.Četvrti obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
13 |
P1C2R2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Strateško promicanje kružnog gospodarstva i reforma Zakona o otpadu |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu glavnih postupaka iz revidiranog Zakona o otpadu |
|
32 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Dodjela svih bespovratnih sredstava i ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se podupire izgrađeno okruženje s niskom razinom emisija ugljika |
|
40 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Novougrađeni i operativni visokonaponski punjači |
|
41 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Novougrađene i operativne stanice za punjenje u javnom prijevozu (autobusi) |
|
46 |
P1C4I2 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Privatna infrastruktura za punjenje |
Ciljna vrijednost |
Broj novih i operativnih privatnih stanica za punjenje |
|
56 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ciljna vrijednost |
Dodatni stanovi s brzom (100/100 Mbit/s) širokopojasnom vezom |
|
59 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ciljna vrijednost |
Ispitna staza opremljena radijskim ERTMS-om (ne u komercijalnom željezničkom prometu) |
|
62 |
P2C2I1 – Digitalno gospodarstvo – Program za gospodarstvo u realnom vremenu (RTE) |
Ključna etapa |
Razmjena digitalnih poslovnih informacija u strukturiranom obliku potpuno je operativna |
|
75 |
P2C3I1 – Kvalifikacije civilne kibersigurnosti |
Ključna etapa |
Razvoj digitalne platforme za osposobljavanje u području civilne kibersigurnosti |
|
84 |
P3C1R3 – Zapošljavanje i tržište rada – Pojednostavnjenje procesa radnog i obrazovnog useljavanja |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje prosječnog broja dana za obradu zahtjeva za boravišnu dozvolu na temelju rada i obrazovanja |
|
85 |
P3C1R4 – Zapošljavanje i tržište rada – Jačanje multidisciplinarnih usluga za mlade (usluge Ohjaamo) |
Ciljna vrijednost |
Povećanje udjela uslužnih točaka Ohjaamo koje nude integrirane zdravstvene i socijalne usluge te obrazovnu stručnost |
|
89 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Proširenje programa radne sposobnosti i modela individualnog smještaja i potpore na 11 novih područja |
|
90 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj radnih mjesta i jedinica za zaštitu zdravlja na radu koji su sudjelovali u mjerama za potporu mentalnom zdravlju i radnoj sposobnosti |
|
95 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ciljna vrijednost |
Broj stručnjaka za profesionalno usmjeravanje koji su sudjelovali u osposobljavanju radi povećanja razine stručnosti |
|
97 |
P3C2I1 – Digitalizacijski program za kontinuirano učenje |
Ciljna vrijednost |
Udio operativnih novih digitalnih usluga za kontinuirano učenje |
|
99 |
P3C2I3 – Podizanje razine kompetencija i obnavljanje kontinuiranog učenja, digitalizacije i modernizacije obrazovanja u Ålandu |
Ciljna vrijednost |
Udio moderniziranih tečajeva koji sadrže znatne digitalne elemente u tercijarnom obrazovanju u Ålandu |
|
122 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava za sve projekte za sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
|
128 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za projekte kojima se podupire obnova kulturnih i kreativnih sektora |
|
132 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ciljna vrijednost |
Udio poduzeća i regija u programu Sustainable Travel Finland koji su se obvezali koristiti kalkulatorom za izračun ugljičnog otiska |
|
137 |
P4C1I2 – Jačanje prevencije i ranog otkrivanja zdravstvenih problema |
Ključna etapa |
Razvoj i provedba regionalnih integriranih višesektorskih modela upravljanja uslugama u 22 područja socijalne skrbi |
|
Iznos obroka |
417 068 217 EUR |
||
1.5.Peti obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
12 |
P1C2R1 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Reforma zakona o klimi i industrijalizacija s niskim emisijama ugljika |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu ažurirane klimatske i energetske strategije, srednjoročnog plana klimatske politike i sektorskih planova za niske emisije ugljika |
|
27 |
P1C3R2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – akcijski plan za postupno ukidanje grijanja fosilnim gorivima |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje broja odvojenih kuća s odvojenim grijanjem na naftu |
|
42 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Nove i operativne stanice CBG-a |
|
43 |
P1C4I1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Javna infrastruktura za punjenje i opskrbu električnom energijom i plinom |
Ciljna vrijednost |
Nove i operativne stanice CBG-a |
|
49 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ciljna vrijednost |
Polja tretirana gipsom i kombinirano smanjenje upotrebe konvencionalnih gnojiva |
|
51 |
P1C5I1 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – Obrada gipsom i recikliranje hranjivih tvari |
Ciljna vrijednost |
Mjesta s poboljšanim recikliranjem ili oporabom hranjivih tvari |
|
54 |
P1C5I2 – Okolišna održivost i prirodna rješenja – mjere otporne na klimatske promjene u sektoru korištenja zemljišta |
Ciljna vrijednost |
Završeni precizni šumarski projekti |
|
63 |
P2C2I2 – Ubrzavanje podatkovnoga gospodarstva i digitalizacije – Virtual Finland |
Ključna etapa |
Zajednička platforma Virtual Finland i integrirane usluge operativne su |
|
65 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Završetak svih odabranih projekata |
|
67 |
P2C2I3 – Ubrzavanje ključnih tehnologija (mikroelektronika, 6G, umjetna inteligencija i kvantno računalstvo) |
Ključna etapa |
Završetak svih odabranih projekata |
|
69 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavstva o proširenju obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
|
73 |
P2C3R1 – Osiguravanje djelotvornog nadzora i provedbe sprečavanja pranja novca |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o registru trgovačkih društava i Zakona o sustavu kontrole bankovnih računa i računa za plaćanje |
|
75 |
P2C3I1 – Kvalifikacije civilne kibersigurnosti |
Ključna etapa |
Razvoj digitalne platforme za osposobljavanje u području civilne kibersigurnosti |
|
88 |
P3C1I1 – Zapošljavanje i tržište rada – Razvoj radne sposobnosti, produktivnosti i dobrobiti na radnom mjestu |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba s invaliditetom koje je 31. prosinca 2025. zaposlio posrednički operator na tržištu rada |
|
94 |
P3C2R1 – Reforma kontinuiranog učenja |
Ciljna vrijednost |
Broj osoba koje su sudjelovale u osposobljavanju za jačanje digitalnih i zelenih vještina |
|
102 |
P3C3I1 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket financiranja za istraživanje, razvoj i inovacije kojim se promiče zelena tranzicija – Vodeća poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata vodećih poduzeća |
|
105 |
P3C3I2 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Finska akademija) |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih ključnih sektorskih istraživačkih projekata koje je dodijelila Finska akademija |
|
108 |
P3C3I3 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – ubrzavanje ključnih sektora i jačanje kompetencija (Business Finland) |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija u ključnim sektorima koje je dodijelila organizacija Business Finland |
|
111 |
P3C3I4 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Paket za financiranje istraživanja, razvoja i inovacija kojim se podupire zelena tranzicija – Podupiranje inovativnih poduzeća u rastu |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata za inovativna poduzeća u rastu |
|
114 |
P3C3I5 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Lokalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih lokalnih istraživačkih infrastrukturnih projekata |
|
117 |
P3C3I6 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – Nacionalne istraživačke infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih nacionalnih istraživačkih infrastrukturnih projekata |
|
120 |
P3C3I7 – Istraživanje, razvoj i inovacije, istraživačka infrastruktura i pilot-projekti – Promicanje inovacijskih i istraživačkih infrastruktura – konkurentno financiranje inovacijskih infrastruktura |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih inovacijskih infrastrukturnih projekata |
|
126 |
P3C4I2 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Ključni programi za međunarodni rast |
Ciljna vrijednost |
Broj subjekata koji su primili potporu u okviru poziva na podnošenje prijava |
|
129 |
P3C4I3 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u krizom pogođenim sektorima – Potpora obnovi kulturnih i kreativnih sektora |
Ciljna vrijednost |
Udio dovršenih projekata za obnovu kulturnog i kreativnog sektora |
|
131 |
P3C4I4 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Potpora održivom i digitalnom rastu u turističkom sektoru |
Ciljna vrijednost |
Broj subjekata koji su primili potporu za projekte istraživanja, razvoja i inovacija u turizmu |
|
136 |
P4C1I1 – Promicanje provedbe jamstva za skrb i smanjenje zaostataka u pružanju usluga zbog pandemije bolesti COVID-19 |
Ciljna vrijednost |
Udio obavljenih posjeta radi skrbi koji nisu hitni i koji dosežu rok od 7 dana za pristup skrbi |
|
138 |
P4C1I3 – Jačanje baze znanja i donošenja odluka na temelju dokaza kako bi se povećala troškovna učinkovitost usluga socijalne skrbi i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Nacionalni sustav praćenja jamstva za zdravstvenu skrb u stvarnom vremenu koristi se u svim zdravstvenim centrima |
|
139 |
P4C1I4 – Uvođenje digitalnih inovacija za usluge socijalne skrbi i zdravstvene skrbi |
Ciljna vrijednost |
Povećanje udjela stanovništva koje koristi e-usluge socijalne i zdravstvene skrbi |
|
140 |
P4C1I5 – Uvođenje digitalnog informacijskog sustava za zdravstvenu skrb u Ålandu usmjerenog na ljude |
Ciljna vrijednost |
Udio općinskih socijalnih i zdravstvenih usluga i/ili privatnih poduzeća za skrb koja su uvela zdravstveni informacijski sustav |
|
Iznos obroka |
312 801 163 EUR |
||
1.6.Šesti obrok (bespovratna potpora):
|
Broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1. |
P1C1R1 – Transformacija energetskog sustava – Značajno smanjenje uporabe ugljena za energiju do 2026. |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje uporabe ugljena za energiju za 40 % do 2026. u odnosu na 2019. |
|
5 |
P1C1I1 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u energetsku infrastrukturu |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
8 |
P1C1I2 – Preobrazba energetskog sustava – Ulaganja u nove energetske tehnologije |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
10 |
P1C1I3 – Preobrazba energetskog sustava – Paket ulaganja i reformi na Ålandu |
Ključna etapa |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
18 |
P1C2I1 – Industrijske reforme i ulaganja za potporu zelenoj i digitalnoj tranziciji – hvatanje i upotreba vodika i ugljika s niskim udjelom ugljika |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
21 |
P1C2I2 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Izravna elektrifikacija i dekarbonizacija industrijskih procesa |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
24 |
P1C2I3 – Industrijske reforme i ulaganja kojima se podupire zelena i digitalna tranzicija – Ponovna uporaba i recikliranje ključnih materijala i industrijskih sporednih tokova |
Ciljna vrijednost |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
25 |
P1C3R1 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Reforma Zakona o korištenju zemljišta i gradnji |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu reformiranog Zakona o korištenju zemljišta i gradnji |
|
33 |
P1C3I2 – Smanjenje utjecaja fonda zgrada na klimu i okoliš – Program zaštite okoliša s niskom razinom emisija ugljika |
Ključna etapa |
Završetak projekata za koje je dodijeljena potpora |
|
36 |
P1C4R1 – Niskougljična rješenja za gradove i promet – Plan za promet bez fosilnih goriva |
Ciljna vrijednost |
Smanjenje emisija domaćeg prometa za najmanje 29 % do 2025. u odnosu na 2005. |
|
57 |
P2C1I1 – Digitalna povezivost – Razvoj kvalitete i dostupnosti komunikacijskih mreža |
Ciljna vrijednost |
Dodatni stanovi s brzom (100/100 Mbit/s) širokopojasnom vezom |
|
60 |
P2C1I2 – Promet i uporaba zemljišta – Projekt Digirail |
Ciljna vrijednost |
Komercijalni pilotski kolosijek opremljen ERMTS-om |
|
70 |
P2C2R1 – Razvoj informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine |
Ključna etapa |
Proširenje obuhvata informacijskog sustava za stambene i poslovne nekretnine tehnički je provedeno. |
|
74 |
P2C3R1 – Osiguravanje djelotvornog nadzora i provedbe sprečavanja pranja novca |
Ciljna vrijednost |
Povećanje stupnja automatizacije u obradi i razmjeni podataka među nadležnim tijelima |
|
123 |
P3C4I1 – Jačanje konkurentnosti i poticanje rasta u sektorima pogođenima krizom – Program za ubrzanje rasta |
Ciljna vrijednost |
Završetak podržanih projekata za sposobnosti internacionalizacije poduzeća |
|
Iznos obroka |
104 267 053 EUR |
||
DIO 3.: DODATNI ARANŽMANI
1.Aranžmani za praćenje i provedbu plana za oporavak i otpornost
Praćenje i provedba plana za oporavak i otpornost Finske odvija se u skladu sa sljedećim aranžmanima:
·Postupak provedbe, praćenja i izvješćivanja o finskom planu za oporavak i otpornost na najvišoj razini finske vlade osigurava radna skupina sastavljena od ministara kojom predsjeda ministar financija. Njezina je uloga usmjeravanje i praćenje provedbe finskog programa održivog rasta koji se financira iz finskog plana za oporavak i otpornost. Ministarska radna skupina na političkoj razini prati i provedbu reformi i ulaganja povezanih s programom te se bavi povezanim pitanjima poslovne i poduzetničke politike.
·Osim toga, provedbu finskog programa održivog rasta administrativno koordinira međuministarska koordinacijska skupina koja se sastoji od stalnih tajnika svih ministarstava, a njome predsjeda Ministarstvo financija. Zadaće na središnjoj razini koje se odnose na koordinaciju, upravljanje, kontrolu i reviziju finskog programa za oporavak i otpornost konsolidiraju se s Ministarstvom financija.
·U postupku provedbe i praćenja plana Ministarstvo financija podupire Tehničko tajništvo koje djeluje u vezi s Državnom riznicom pod upravom Ministarstva financija. Tajništvo djeluje kao tijelo za vezu na nacionalnoj razini između ministarstava i agencija odgovornih za provedbu i praćenje plana.
·Ministarstvo financija redovito prati ostvarivanje ciljeva i ključnih etapa povezanih s reformama i ulaganjima na temelju informacija koje su prikupile i o njima izvijestile nadležne javne uprave (Ministarstvo gospodarstva i zapošljavanja, Ministarstvo okoliša, Ministarstvo prometa i komunikacija, organizacija Business Finland, Agencija za energetiku, Centar za stambeno financiranje i razvoj Finske (ARA), Regionalni centri za gospodarski razvoj, promet i okoliš itd.).
·Ministarstvo financija, u svojstvu financijskog nadzornika, odgovorno je za provedbu kontrola i revizija te za sastavljanje sažetka revizija. Utvrđuje revizijsku strategiju i provodi revizije kontrolnih sustava te projekata i mjera. Različita ministarstva i agencije odgovorne za reforme i ulaganja odgovorni su za kontrole, reviziju, ispravke i povrate u svojim nadležnostima.
2.Aranžmani kojima se Komisiji pruža potpun pristup osnovnim relevantnim podacima
Kako bi se Komisiji pružio potpun pristup osnovnim relevantnim podacima, Finska uvodi sljedeće aranžmane:
·Ministarstvo financija kao središnje koordinacijsko tijelo za finski plan oporavka i otpornosti prikuplja informacije o napretku pokazatelja odabranih kao ključne etape i ciljne vrijednosti za reforme i ulaganja koji se financiraju iz plana. Relevantni podaci dostavljaju se na lokalnoj razini i centralizirani na nacionalnoj razini u posebnom informatičkom alatu te se upotrebljavaju za praćenje napretka u ostvarenju ključnih etapa i ciljnih vrijednosti. IT alat upotrebljava se i kao repozitorij kvalitativnih financijskih informacija i drugih obveznih podataka, kao što su podaci o krajnjim primateljima. Tehničko tajništvo prikuplja podatke iz IT alata i o njima izvješćuje Ministarstvo financija. Tajništvo Ministarstva financija za EU priprema zahtjeve za plaćanje koji se podnose Europskoj komisiji.
·U skladu s člankom 24. stavkom 2. Uredbe (EU) 2021/241, nakon završetka relevantnih dogovorenih ključnih etapa i ciljnih vrijednosti iz odjeljka 2.1. ovog Priloga Finska Komisiji dostavlja propisno obrazložen zahtjev za plaćanje financijskog doprinosa. Finska osigurava da Komisija na zahtjev ima potpuni pristup osnovnim relevantnim podacima kojima se potkrepljuje propisno obrazloženje zahtjeva za plaćanje, kako za procjenu zahtjeva za plaćanje u skladu s člankom 24. stavkom 3. Uredbe (EU) 2021/241 tako i za potrebe revizije i kontrole.