Strasbourg, 2023.2.14.

COM(2023) 88 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

Javaslat
AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

az (EU) 2019/1242 rendeletnek az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírások megerősítése és a jelentéstételi kötelezettségek beillesztése tekintetében történő módosításáról, valamint az (EU) 2018/956 rendelet hatályon kívül helyezéséről

{SEC(2023) 100 final} - {SWD(2023) 88 final} - {SWD(2023) 89 final}


I. MELLÉKLET

Átlagos fajlagos kibocsátások, átlagos fajlagos kibocsátási célértékek és többletkibocsátások

1.Járműalcsoportok

1.1.E rendelet alkalmazásában minden új nehézgépjármű esetében meg kell határozni egy sg alcsoportot (sg mint „subgroup”).

1.1.1.Az N kategóriájú járművek esetében az sg alcsoport meghatározása a következő:

Járműcsoport az (EU) 2017/2400 rendelet I. melléklete szerint

Különleges felépítményű gépjármű az e rendelet 3. cikkének (9) bekezdése szerint

Vezetőfülke-típus

Motorteljesítmény

Hatótávolság (OR mint „operational range”)

Az e rendelet céljára kijelölt járműalcsoport (sg)

53

nem

mindegyik

53

54

nem

mindegyik

54

1s

nem

mindegyik

1s

1

nem

mindegyik

1

2

nem

mindegyik

2

3

nem

mindegyik

3

4

nem

mindegyik

< 170 kW

mindegyik

4-UD

nem

nappali vezetőfülke

≥ 170 kW

mindegyik

4-RD

nem

hálóhelyes vezetőfülke

≥ 170 kW és < 265 kW

nem

hálóhelyes vezetőfülke

≥ 265 kW

< 350 km

nem

hálóhelyes vezetőfülke

≥ 265 kW

≥ 350 km

4-LH

9

nem

nappali vezetőfülke

mindegyik

mindegyik

9-RD

nem

hálóhelyes vezetőfülke

mindegyik

< 350 km

nem

hálóhelyes vezetőfülke

mindegyik

≥ 350 km

9-LH

5

nem

nappali vezetőfülke

mindegyik

mindegyik

5-RD

nem

hálóhelyes vezetőfülke

< 265 kW

nem

hálóhelyes vezetőfülke

≥ 265 kW

< 350 km

nem

hálóhelyes vezetőfülke

≥ 265 kW

≥ 350 km

5-LH

10

nem

nappali vezetőfülke

mindegyik

mindegyik

10-RD

nem

hálóhelyes vezetőfülke

mindegyik

< 350 km

nem

hálóhelyes vezetőfülke

mindegyik

≥ 350 km

10-LH

11

nem

mindegyik

11

12

nem

mindegyik

12

16

nem

mindegyik

16

„Hálóhelyes vezetőfülke”: olyan vezetőfülke-típus, amely a vezetőülés mögött alvásra szánt hellyel rendelkezik a 13a. és a 13b. cikk értelmében végzett bejelentés alapján.

„Nappali vezetőfülke”: olyan típusú vezetőfülke, amely nem hálóhelyes vezetőfülke.

Amennyiben egy új nehézgépjárművet a 4-UD alcsoportba sorolnak, de a 2.1. pont 2. táblázatában meghatározott UDL vagy UDR célprofilok esetében nem állnak rendelkezésre adatok a g/km-ben kifejezett szén-dioxid-kibocsátásról, az új nehézgépjárművet a 4-RD alcsoportba kell sorolni.

„Hatótávolság”: az a távolság, amelyet a jármű távolsági szállítási feltételek mellett anélkül képes megtenni, hogy az 1.3. pontban előírtak szerint elektromos árammal vagy tüzelőanyaggal újratöltenék.

1.1.2.Az M kategóriájú járművek esetében az sg alcsoport meghatározása a következő:

Járműcsoport az (EU) 2017/2400 rendelet I. melléklete szerint

Az e rendelet céljára kijelölt járműalcsoport (sg)

31a, 31d

31-LF

31b1

31-L1

31b2

31-L2

31c, 31e

31-DD

32a, 32b

32-C2

32c, 32d

32-C3

32e, 32f

32-DD

33a, 33d, 37a, 37d

33-LF

33b1, 37b1

33-L1

33b2, 37b2

33-L2

33c, 33e, 37c, 37e

33-DD

34a, 34b, 36a, 36b, 38a, 38b, 40a, 40b

34-C2

34c, 34d, 36c, 36d, 38c, 38d, 40c, 40d

34-C3

34e, 34f, 36e, 36f, 38e, 38f, 40e, 40f

34-DD

35a, 35b1, 35b2, 35c

35-FE

39a, 39b1, 39b2, 35c

39-FE

1.1.3.Az O kategóriájú járművek esetében az sg alcsoport meghatározása a következő:

Az (EU) 2022/1362 rendelet I. melléklete szerint meghatározott járműcsoportok

Az e rendelet céljára kijelölt járműalcsoport (sg)

Az 1. táblázatban megadott összes csoport, 1, 2 vagy 3 tengelyes járművekkel

Ugyanaz, mint ami az (EU) 2022/1362 rendelet I. mellékletében szereplő táblázatok „Járműcsoport” oszlopában szerepel

A 4. táblázatban megadott összes csoport, 1, 2 vagy 3 tengelyes járművekkel

A 6. táblázatban megadott összes csoport

1.2.A különleges felépítményű gépjárművek a következő kritériumokkal határozhatók meg:

Jármű-kategória

Alváz-konfiguráció

A különleges felépítményű gépjárművekre vonatkozó kritériumok

N

Merev felépítés

A megfelelőségi nyilatkozat 38. pontjában megadott felépítménykódot ki kell egészíteni az (EU) 2018/858 rendelet I. mellékletének 2. függelékében felsorolt következő számjegyek valamelyikével:

09, 10, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31

Vontató

Legfeljebb 79 km/h legnagyobb sebesség

1.3.E rendelet alkalmazásában a hatótávolságok a következők:

Az erőátviteli rendszerben alkalmazott technológia

Hatótávolság (OR mint „operational range”)

Olyan járművek, amelyek a mechanikus meghajtás céljára csak elektromos energiatároló berendezésből nyernek energiát

Hatótávolság (OR) = az LHR célprofilra vonatkozóan az (EU) 2017/2400 rendelet IV. melléklete I. részének 2.4.1. pontjában meghatározott, tényleges töltést fogyasztó üzemmódhoz tartozó hatósugár

Egyéb technológiák

Hatótávolság (OR) > 350 km

1.4.A célprofilok meghatározása

RDL

regionális szállítás, alacsony hasznos terhelés

RDR

regionális szállítás, reprezentatív hasznos terhelés

LHL

távolsági szállítás, alacsony hasznos terhelés

LHR

távolsági szállítás, reprezentatív hasznos terhelés

UDL

városi szállítás, alacsony hasznos terhelés

UDR

városi szállítás, reprezentatív hasznos terhelés

REL

regionális szállítás (EMS), alacsony hasznos terhelés

RER

regionális szállítás (EMS), reprezentatív hasznos terhelés

LEL

távolsági szállítás (EMS), alacsony hasznos terhelés

LER

távolsági szállítás (EMS), reprezentatív hasznos terhelés

MUL

kommunális szolgáltatások, alacsony hasznos terhelés

MUR

kommunális szolgáltatások, reprezentatív hasznos terhelés

COL

építési munkálatok, alacsony hasznos terhelés

COR

építési munkálatok, reprezentatív hasznos terhelés

HPL

nehéz haszongépjárművek városi személyszállításra, alacsony terhelés

HPR

nehéz haszongépjárművek városi személyszállításra, reprezentatív terhelés

UPL

városi személyszállítás, alacsony terhelés

UPR

városi személyszállítás, reprezentatív terhelés

SPL

nehéz haszongépjárművek elővárosi személyszállításra, alacsony terhelés

SPR

nehéz haszongépjárművek elővárosi személyszállításra, reprezentatív terhelés

IPL

nehéz haszongépjárművek helyközi személyszállításra, alacsony terhelés

IPR

nehéz haszongépjárművek helyközi személyszállításra, reprezentatív terhelés

CPL

távolsági busz személyszállításra, alacsony terhelés

CPR

távolsági busz személyszállításra, reprezentatív terhelés

2.Az egyes gyártók átlagos fajlagos kibocsátásának kiszámítása

2.1.Egy új nehézgépjármű fajlagos szén-dioxid-kibocsátásának kiszámítása

Az sg alcsoportba sorolt v új nehézgépjármű vagy annak elsődleges járművének g/km-ben kifejezett fajlagos kibocsátását a következő képlet segítségével kell kiszámítani:

Ahol:

   a 2. táblázatban felsorolt minden mp célprofilba tartozó járművek összege;

sg    az az alcsoport, amelybe az új v nehézgépjárművet e melléklet 1. szakasza alapján sorolták;

Wsg,mp,     a 2.1.1–2.1.3. pontban meghatározott célprofil-súlyozás;

CO2v,mp    az új v nehézgépjármű mp célprofilhoz meghatározott, g/km-ben kifejezett, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett és a III. melléklet szerint normalizált szén-dioxid-kibocsátása;

CO2pv,mp    az új v nehézgépjármű elsődleges járművének mp célprofilhoz meghatározott, g/km-ben kifejezett, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett szén-dioxid-kibocsátása.

Kibocsátásmentes gépjárművek esetében a CO2v,mp és a CO2pv,mp értékét nullában kell megállapítani.

2.1.1.Az N kategóriájú járművek célprofiljainak súlyozása (Wsg,mp)

Járműalcsoport

(sg)*

Célprofil (mp)**

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

MUL

MUR

COL

COR

53

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

54

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

1s

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

1

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

2

0,125

0,375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

3

0,125

0,375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

4-UD

0

0

0

0

0,5

0,5

0

0

0

0

0

4-RD

0,45

0,45

0,05

0,05

0

0

0

0

0

0

0

4-LH

0,05

0,05

0,45

0,45

0

0

0

0

0

0

0

4v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

5-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

5-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

5v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

9-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

9-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

9v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

10-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

10-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

10v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

11

0,15

0,35

0

0

0

0

0

0

0

0,15

0,35

12

0,21

0,49

0

0

0

0

0

0

0

0,09

0,21

16

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,3

0,7

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

** Lásd az 1.4. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.1.2.Az M kategóriájú járművek célprofiljainak súlyozása (Wsg,mp)

Járműalcsoport

(sg)*

Célprofil (mp)** 

HPL

HPR

UPL

UPR

SPL

SPR

IPL

IPR

CPL

CPR

31-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

31-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

31-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

31-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

32-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

32-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

32-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

33-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

33-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

33-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

33-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

34-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

34-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

34-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

35-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

39-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

** Lásd az 1.4. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.1.3.Az O kategóriájú járművek célprofiljainak súlyozása (Wsg,mp)

Járműalcsoport

(sg)*

Célprofil (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

131, 131v, 132, 132v, 133

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

421, 421v, 422, 422v, 423

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

431, 431v, 432, 432v, 433

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

611, 612

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

611v, 612v

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

621, 623

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

621V, 622, 622V, 623V, 624, 624V, 625

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

631, 631v, 632, 632v, 633

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

** Lásd az 1.4. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.2.Egy gyártó adott alcsoportba tartozó összes új nehézgépjárművének átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátása

Az adott sg alcsoportba tartozó összes új nehézgépjármű vagy adott esetben elsődleges járműveik átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátását gyártónként és beszámolási időszakonként a következőképpen kell kiszámítani:

2.2.1.Az N és az O kategóriájú járművek esetében:

   (g/tkm-ben)

2.2.2.Az M kategóriájú teljes vagy befejezett járművek esetében:

(g/pkm-ben)

2.2.3.Az M kategóriájú nehézgépjárművek elsődleges járművei esetében:

   (g/pkm-ben)

Ahol:

   a gyártó sg alcsoportba tartozó összes új nehézgépjárművének összege, a 7b. cikk rendelkezéseire is figyelemmel;

CO2v    egy új v nehézgépjármű 2.1. pont szerint meghatározott fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

CO2pv    egy új v nehézgépjármű elsődleges járművének 2.1. pont szerint meghatározott fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

Vsg    a gyártó sg alcsoportba tartozó új nehézgépjárműveinek száma; 

Vpvsg    az sg alcsoportba tartozó azon új nehézgépjárművek száma, amelyeket elsődleges járműveik szén-dioxid-kibocsátásával együtt a 7b. cikk értelmében figyelembe kell venni a 2.2.3. pont szerinti átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás kiszámításakor;

PLsg    az sg alcsoportba tartozó járművek 2.5. pont szerint meghatározott átlagos hasznos terhelése;

PNsg    az sg alcsoportba tartozó járművek 2.5. pont szerint meghatározott átlagos utasszáma.

2.3.Az 5. cikkben említett kibocsátásmentességi és alacsony kibocsátási tényező kiszámítása

2.3.1.    A 2019 és 2024 közötti évek beszámolási időszakai

Minden gyártó esetében és a 2019 és 2024 közé eső minden beszámolási időszakra az 5. cikkben említett kibocsátásmentességi és alacsony kibocsátási tényező (ZLEV) értékét a következőképpen kell kiszámítani:

ZLEV = Vall / (Vconv + Vzlev)      minimum 0,97 értékkel

Ahol:

Vall    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma az sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH alcsoportokban;

Vconv    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma az sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH alcsoportokban, a kibocsátásmentes és alacsony kibocsátású nehézgépjárművek kivételével;  

Vzlev    a Vin és a Vout összege,

ahol:

Vin        = ∑ v  (1+ (1 – CO2v/LETsg))

ahol ∑ v az sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH alcsoportokba tartozó összes új kibocsátásmentes és alacsony kibocsátású nehézgépjármű összege;

CO2v     egy kibocsátásmentes vagy alacsony kibocsátású v nehézgépjármű 2.1. pont szerint meghatározott, g/km-ben kifejezett fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

LETsg    azon sg alcsoport alacsony kibocsátásra vonatkozó küszöbértéke, amelyhez a v jármű a 2.3.4. pontban meghatározottak szerint tartozik;

Vout     azon kibocsátásmentes nehézgépjárművek teljes száma, amelyek nem tartoznak a Vin fogalommeghatározásban említett alcsoportokba, és amelyek legfeljebb a Vconv 1,5 %-át teszik ki.

2.3.2.    A 2025 és 2029 közötti évek beszámolási időszakai

Minden gyártó esetében és minden beszámolási időszakra az 5. cikkben említett kibocsátásmentességi és alacsony kibocsátási tényező (ZLEV) értékét a következőképpen kell kiszámítani:

ZLEV = 1 – (y – x)      kivéve, ha ez az összeg meghaladja az 1-et, vagy 0,97-nél kisebb, amely esetben a ZLEV-tényezőt 1-ben, illetve 0,97-ben kell megállapítani.

Ahol:

x    = 0,02

y    a Vin és a Vout összege osztva a Vtotal-lal, ahol:

Vin    az újonnan nyilvántartásba vett alacsony kibocsátású és kibocsátásmentes nehézgépjárművek teljes száma az sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH alcsoportokban, amelyek mindegyikét ZLEVspecific-ként ki kell számítani az alábbi képlet szerint:

           ZLEVspecific = 1 – (CO2v / LETsg)

               Ahol:

CO2v egy kibocsátásmentes vagy alacsony kibocsátású v nehézgépjármű 2.1. pont szerint meghatározott, g/km-ben kifejezett fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

LETsg azon sg alcsoport alacsony kibocsátásra vonatkozó küszöbértéke, amelyhez a v jármű a 2.3.4. pontban meghatározottak szerint tartozik;

Vout    azon újonnan nyilvántartásba vett kibocsátásmentes nehézgépjárművek teljes száma, amelyek nem tartoznak a Vin fogalommeghatározásban említett alcsoportokba, és amelyek legfeljebb 0,035 Vtotal-t tesznek ki;

Vtotal    a gyártó újonnan nyilvántartásba vett nehézgépjárműveinek teljes száma az adott beszámolási időszakban.

Amennyiben a Vin/Vtotal alacsonyabb, mint 0,0075, a ZLEV-tényezőt 1-ben kell megállapítani.

2.3.3.    A 2030-tól kezdődő beszámolási időszakok

   ZLEV = 1

2.3.4.    Az alacsony kibocsátásra vonatkozó küszöbérték kiszámítása

Az sg alcsoport LETsg alacsony kibocsátásra vonatkozó küszöbértékének meghatározása a következőképpen történik:

LETsg = (rCO2sg x PLsg) / 2

Ahol:

rCO2sg            az sg alcsoport 3. pontban meghatározott szén-dioxid-referenciakibocsátása;

PLsg                         az sg alcsoportba tartozó járművek 2.5. pont szerint meghatározott átlagos hasznos terhelése.

2.4.A járművek részarányainak kiszámítása

Minden gyártó esetében és minden beszámolási időszakra a következőképpen kell kiszámítani, hogy az új nehézgépjárművek mekkora részaránya tartozik az sg alcsoportba (sharesg):

Minden gyártó esetében és minden beszámolási időszakra a következőképpen kell kiszámítani, hogy az új kibocsátásmentes nehézgépjárművek mekkora részaránya tartozik az sg alcsoportba (zevsg):

Minden gyártó esetében és minden beszámolási időszakra a következőképpen kell kiszámítani az sg alcsoportba tartozó azon új nehézgépjárművek részarányát, amelyeket elsődleges járműveik szén-dioxid-kibocsátásával együtt a 7b. cikk értelmében figyelembe kell venni a 2.2. pont szerinti átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás kiszámításakor:

Ahol:

Vzevsg    a gyártó sg alcsoportba tartozó új kibocsátásmentes nehézgépjárműveinek száma; 

Vpvsg    az sg alcsoportba tartozó azon új nehézgépjárművek száma, amelyeket elsődleges járműveik szén-dioxid-kibocsátásával együtt a 7b. cikk értelmében figyelembe kell venni a 2.2. pont szerinti átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás kiszámításakor;

Vsg    a gyártó sg alcsoportba tartozó új nehézgépjárműveinek száma; 

V    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma.

2.5.A hasznos terhelés értékei, az utasok száma és a rakomány mennyisége

Egy sg alcsoportba tartozó N vagy O kategóriájú jármű PLsg átlagos hasznos terhelését az alábbiak szerint kell kiszámítani:

Az sg alcsoportba tartozó M kategóriájú jármű PNsg átlagos utasszámát a következőképpen kell kiszámítani:

Ahol:

   az összes mp célprofilba tartozó járművek összege;

Wsg,mp a célprofil 2.1.1–2.1.3. pontban meghatározott súlya;

PLsg,mp    az sg alcsoportba tartozó N és O kategóriájú járműveknél a 2.5.1. és 2.5.3. pontban meghatározottak szerint az mp célprofilhoz hozzárendelt hasznos terhelés;

PNsg,mp    az sg alcsoportba tartozó M kategóriájú járműveknél a 2.5.2. pontban meghatározottak szerint az mp célprofilhoz hozzárendelt utasszám.

2.5.1.N kategóriájú járművek.

A PL sg, mp hasznos terhelés értékét (tonnában) a következőképpen kell meghatározni:

Járműalcsoport (sg*)

Célprofil (mp**)

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL

RER

LEL

LER

MUL

MUR

COL

COR

53

a 3.1.1. pont szerint

nem alkalmazandó

a 3.1.1. pont szerint

nem alkalmazandó

54

1s

1

2

a 3.1.1. pont szerint

3

nem alkalmazandó

4-UD

0,9

4,4

1,9

14

0,9

4,4

3,5

17,5

3,5

26,5

0,6

3,0

0,9

4,4

4-RD

4-LH

4v

5-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

n.a.

n.a.

2,6

12,9

5-LH

5v

9-RD

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

9-LH

9v

10-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

n.a.

n.a.

2,6

12,9

10-LH

10v

11

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

12

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

n.a.

n.a.

2,6

12,9

16

nem alkalmazandó

2,6

12,9

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

** Lásd az 1.4. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

A műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelés értékeit és a CVsg rakománymennyiségeket a 3.1.1. pont szerint kell meghatározni.

2.5.2.M kategóriájú járművek.

Az sg alcsoportra és az mp célprofilra vonatkozó PNsg, mp utasszámokat, PMsg,mp utastömegeket és a műszakilag megengedett maximális utasszámokat a 3.1.1. pont szerint kell meghatározni.

2.5.3.O kategóriájú járművek.

A PL sg, mp hasznos terhelés értékét (tonnában) a következőképpen kell meghatározni:

Járműalcsoport

(sg)*

Célprofil (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

1,5

7,5

1,5

11,2

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

121, 121V, 123, 123V, , 125

2,2

11,2

2,2

16,8

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

122, 122V, 124, 124V, 126

2,4

12,2

2,4

18,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

131, 131v, 132, 132v, 133

2,6

12,9

2,6

19,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

421, 421v, 422, 422v, 423

2,6

12,9

2,6

19,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

431, 431v, 432, 432v, 433

2,6

12,9

2,6

19,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

611, 612

1,2

6,1

1,2

9,2

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

611v, 612v

1,2

6,1

1,2

9,2

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

621, 621v, 623, 623v

1,3

6,3

1,3

9,5

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

622, 622V, 624, 624V, 625

2,6

12,9

2,6

19,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

631, 631v, 632, 632v, 633

2,6

12,9

2,6

19,3

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

** Lásd az 1.4. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

A műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelés értékeit és a CVsg rakománymennyiségeket a 3.1.1. pont szerint kell meghatározni.

2.6.A futásteljesítmény és hasznos terhelés vagy az utasszám szerinti súlyozó tényező kiszámítása

Egy sg alcsoport futásteljesítmény és hasznos terhelés (utasszám) szerinti súlyozó tényezője (MPWsg) a 2.6.1. pontban szereplő éves futásteljesítmény és a 2.5.1., 2.5.2. és 2.5.3. pontban szereplő alcsoportonkénti hasznos terhelés és utasszám szorzataként határozható meg az N, az M, illetve az O jármű-kategória esetében, az 5-LH alcsoport vonatkozó értékéhez normalizálva, és kiszámítása az alábbiak szerint történik:

(az N és az O kategóriájú járművek esetében)

(az M kategóriájú járművek esetében)

Ahol:

AMsg    az adott alcsoportba tartozó járművek 2.6.1., 2.6.2. és 2.6.3. pontban meghatározott éves futásteljesítménye;

AM5-LH    az 5-LH alcsoport 2.6.1. pontban meghatározott éves futásteljesítménye;

PLsg    a 2.5.1. és 2.5.3. pontban meghatározott érték;

PNsg    a 2.5.2. pontban meghatározott érték;

PL5-LH    az 5-LH járműalcsoportra a 2.5.1. pont szerint meghatározott átlagos hasznos terhelés értéke.

2.6.1.Éves futásteljesítmény az N kategóriájú járművek esetében

Járműalcsoport

(sg)*

Éves futásteljesítmény (AMsg) (km-ben)

53

58 000

54

58 000

1s

58 000

1

58 000

2

60 000

3

60 000

4-UD

60 000

4-RD

78 000

4-LH

98 000

4v

60 000

5-RD

78 000

5-LH

116 000

5v

60 000

9-RD

73 000

9-LH

108 000

9v

60 000

10-RD

68 000

10-LH

107 000

10v

60 000

11

65 000

12

67 000

16

60 000

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.6.2.Éves futásteljesítmény az M kategóriájú járművek esetében

Járműalcsoport

(sg)*

Éves futásteljesítmény (AMsg) (km-ben)

31-LF

60 000

31-L1

60 000

31-L2

60 000

31-DD

60 000

32-C2

96 000

32-C3

96 000

32-DD

96 000

33-LF

60 000

33-L1

60 000

33-L2

60 000

33-DD

60 000

34-C2

96 000

34-C3

96 000

34-DD

96 000

35-FE

60 000

39-FE

60 000

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.6.3.Éves futásteljesítmény az O kategóriájú járművek esetében

Járműalcsoport

(sg)*

Éves futásteljesítmény (AMsg) (km-ben)

111, 111V,112, 112V, 113

52 000

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126, 131, 131v, 132, 132v, 133

77 000

421, 421v, 422, 422v, 423, 431, 431v, 432, 432v, 433

68 000

611, 612, 611v, 612v, 621, 623, 621v, 623v

40 000

622, 622V, 624, 624V, 625, 631, 631v, 632, 632v, 633

68 000

* Lásd az 1.1. pontban szereplő fogalommeghatározásokat.

2.7.A gyártók 4. cikkben említett átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátása

Minden gyártó esetében ki kell számítani a következő átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátásokat:

 

2.7.1.A 2019–2029 közötti időszakra eső beszámolási időszakok esetében:

CO2(2025) = ZLEV × ∑ sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg

2.7.2.A 2025-től kezdődő beszámolási időszakok esetében:

CO2(NO) = ∑sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg        

CO2(MCO2) = ∑sg sharesg × MPWsg × [avgCO2sg × (1 - pvsg ) + avgCO2psg × pvsg]

CO2(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevsg) × rCO2sg    

CO2(M) = CO2(MCO2) + CO2(MZE)             

       Ahol:

∑ sg    az adott átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás 4.2. pont szerinti kiszámításakor figyelembe vett alcsoportok összege;

       ZLEV        a 2.3. pontban meghatározott érték;

       sharesg        a 2.4. pontban meghatározott érték;

       zevsg        a 2.4. pontban meghatározott érték;

pvsg    a 2.4. pontban meghatározott érték;

       MPWsg        a 2.6. pontban meghatározott érték;

       avgCO2sg    a 2.2. pontban meghatározott érték;

avgCO2psg    a 2.2. pontban meghatározott érték;

rCO2sg        a 3.1.2. pontban meghatározott érték.

3.A referenciaértékek kiszámítása

3.1.Referenciaértékek

A következő referenciaértékeket az összes gyártó összes új nehézgépjárműve alapján kell kiszámítani az sg alcsoport 3.2. pont szerinti referencia-időszakára vonatkozóan.

3.1.1.Minden sg járműalcsoport esetében a PLsg, mp hasznos teher, a PNsg, mp utasszám, a PMsg, mp utastömeg, a maxPLsg műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelés, a maxPNsg műszakilag megengedett legnagyobb utasszám és a CVsg rakománymennyiség értékeit az alábbiak szerint kell kiszámolni:

(az N kategóriájú járművek esetében)*

(az M kategóriájú járművek esetében)*

(az M kategóriájú járművek esetében)*

(az N kategóriájú járművek esetében)

(az M kategóriájú járművek esetében)

(az O kategóriájú járművek esetében)

(*csak azon járműalcsoportok esetében, amelyekre vonatkozóan a 2.5. pont nem tartalmaz kifejezett vagy értékeket)

3.1.2.A 3. cikkben említett szén-dioxid-referenciakibocsátásokat a következőképpen kell kiszámítani:

(az N és az O kategóriájú járművek esetében)

(az M kategóriájú járművek esetében)

(az M kategóriájú járművek esetében)

Ahol:

   az sg alcsoport 3.2. pont szerinti referencia-időszakában nyilvántartásba vett, az sg alcsoportba tartozó összes új nehézgépjármű összege;

CO2v    a v új nehézgépjármű 2.1. pont szerint meghatározott, adott esetben a II. melléklet szerint kiigazított fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

CO2pv    a v új nehézgépjármű elsődleges járművének 2.1. pont szerint meghatározott, adott esetben a II. melléklet szerint kiigazított fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

rVsg    az sg alcsoport 3.2. pont szerinti referencia-időszakában nyilvántartásba vett, az sg alcsoportba tartozó összes új nehézgépjármű száma;

PLsg    az sg alcsoportba tartozó járművek 2.5. pont szerint meghatározott átlagos hasznos terhelése;

PNsg    az sg alcsoportba tartozó járművek 2.5. pont szerint meghatározott átlagos utasszáma;

PLv,mp    az mp célprofilba tartozó v jármű hasznos terhelése, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

PNv,mp    az mp célprofilba tartozó v jármű utasszáma, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

PMv,mp    az mp célprofilba tartozó v jármű utastömege, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

maxPLv     a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelése a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

maxPNv     a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb utasszáma a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

CVv    a v jármű rakománymennyisége a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva.

3.2.Az alcsoportokra vonatkozó referencia-időszakok

A járműalcsoportokra a következő beszámolási időszakokat kell referencia-időszakként alkalmazni:

Jármű-alcsoport (sg)

A referencia-időszakként alkalmazandó év beszámolási időszaka

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

2019

Minden egyéb alcsoport

2025

3.2.1.Ha a 3.2. pontban meghatározott referencia-időszakban egy sg alcsoportban az összes gyártó új nehézgépjárműveinek száma nem éri el az ötvenet, a következő szabályok alkalmazandók:

A 2.2. pontban meghatározott és átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátást, valamint a 3.1.2. pontban meghatározott és szén-dioxid-referenciakibocsátást az sg alcsoportban az összes gyártó esetében nullában kell megállapítani az átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás 2.7. pont szerinti és a fajlagos szén-dioxid-kibocsátási célértékek 4.1. pont szerinti kiszámítása céljából, az < Y + 5 év beszámolási időszakaira vonatkozóan. Itt Y az első olyan beszámolási időszak éve, amelyben az sg alcsoportban az összes gyártó új nehézgépjárműveinek száma eléri az 50-et.

Az és szén-dioxid-referenciakibocsátás kiszámításához és a fajlagos kibocsátási célérték 4. pont szerinti kiszámításához a 3.2. pont szerint az sg alcsoportra alkalmazandó referencia-időszak helyett először az Y év beszámolási időszakára kell kiszámítani a 3.1.2. pontban meghatározott megfelelő értékeket.

Az így kapott értékeket ezután el kell osztani a következővel:

‒az 5.1.1. pontban meghatározott RETsg, Y céltényező, az szén-dioxid-referenciakibocsátás kiszámításához,

‒az 5.1.1. pontban meghatározott RETsg, Y céltényező, az szén-dioxid-referenciakibocsátás kiszámításához.

4.A gyártó 6. cikkben említett fajlagos kibocsátási célértékének kiszámítása

4.1.Fajlagos kibocsátási célértékek

Minden gyártó esetében ki kell számolni a következő T fajlagos kibocsátási célértékeket, az alábbi módon:

4.1.1.A 2025 és 2029 közötti évek beszámolási időszakai esetében:

T(2025) = ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

4.1.2.A 2030-tól kezdődő évek beszámolási időszakai esetében:

T(NO)= ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

T(MCO2) = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × (1 - rfsg) × rCO2sg + pvsg × (1 - rfpsg) × rCO2psg]

T(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevMsg) x rCO2sg     

T(M) = T(MCO2) + T(MZE)                     

       

Ahol:

∑ sg    az adott fajlagos szén-dioxid-kibocsátási célérték 4.2. pont szerinti kiszámításakor figyelembe vett alcsoportok összege;

sharesg        a 2.4. pontban meghatározott érték;

MPWsg        a 2.6. pontban meghatározott érték;

rfsg     az a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célérték, amely a 4.3. pont szerint az sg alcsoportba tartozó új nehéz tehergépjárművekre az adott beszámolási időszakban alkalmazandó;

rfpsg     az a szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célérték, amely a 4.3. pont szerint az sg alcsoportba tartozó új nehéz tehergépjárművek elsődleges járműveire az adott beszámolási időszakban alkalmazandó;

zevMsg    a kibocsátásmentes járművekkel kapcsolatos előirányzat, amely a 4.3. pont szerint az sg alcsoportba tartozó új nehéz tehergépjárművekre az adott beszámolási időszakban alkalmazandó;

rCO2sg        a 3.1.2. pontban meghatározott érték;

rCO2psg    a 3.1.2. pontban meghatározott érték;

pvsg    a 2.4. pontban meghatározott érték.

4.2.A gyártók átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátásának és fajlagos kibocsátási célértékeinek kiszámítása során figyelembe vett járműalcsoportok

A CO2(X) fajlagos szén-dioxid-kibocsátások, a T(X) fajlagos kibocsátási célértékek és az ET(X)Y kibocsátási pályagörbe kiszámítása során a következő sg alcsoportokat kell figyelembe venni:

X = 2025

X= NO

X = MCO2

X= MZE

azon járműalcsoportok, amelyekre a 3a. cikk (1) bekezdésének a) pontja szerinti szén-dioxid-kibocsátási célértékek vonatkoznak

az áruszállító járművek azon alcsoportjai, amelyekre a 3a. cikk (1) bekezdésének b), c) és d) pontja, valamint (3) bekezdése szerinti szén-dioxid-kibocsátási célértékek vonatkoznak

a személyszállító járművek azon alcsoportjai, amelyekre a 3a. cikk (1) bekezdésének b), c) és d) pontja szerinti szén-dioxid-kibocsátási célértékek vonatkoznak

a személyszállító járművek azon alcsoportjai, amelyekre a kibocsátásmentes járművekkel kapcsolatos, 3b. cikk szerinti célértékek vonatkoznak

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

az 1.1.1. és 1.1.3. pontban említett valamennyi járműalcsoport

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD,

31-LF, 31-L1, 31-L2, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-L2, 33-DD, 35-FE, 39-FE

4.3.Szén-dioxid-csökkentési célértékek és a kibocsátásmentes járművekre vonatkozó előirányzatok

4.3.1.A 3a. cikk szerint a következő rfsg és rfpsg szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célértékek az sg alcsoportba tartozó járművekre különböző beszámolási időszakokban is alkalmazandók:

Az rfsg és az rfpsg szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célértékek

sg alcsoportok

A következő évek beszámolási időszakai

2025–2029

2030–2034

2035–2039

2040-től

Közepes méretű tehergépkocsik

53, 54

0

43 %

64 %

90 %

Nehéz (> 7,4 t) tehergépkocsik

1s, 1, 2, 3

0

43 %

64 %

90 %

Nehéz (> 16 t) tehergépkocsik, 4x2-es és 6x4-es tengelykonfigurációval

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

15 %

43 %

64 %

90 %

Nehéz (> 16 t) tehergépkocsik, különleges tengelykonfigurációval

11, 12, 16

0

43 %

64 %

90 %

Távolsági buszok (rfsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

A távolsági buszok elsődleges járművei (rfpsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

Pótkocsik

0

7,5 %

7,5 %

7,5 %

Félpótkocsik

0

15 %

15 %

15 %

A 2025 előtti évek beszámolási időszakai esetében minden rfsg és rfpsg szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési célértéket nullának kell tekinteni.

4.3.2.A 3b. cikk szerint a kibocsátásmentes járművekkel kapcsolatos következő zevMsg célérték az sg alcsoportba tartozó járművekre különböző beszámolási időszakokban is alkalmazandó:

A kibocsátásmentes járművekre vonatkozó zevMsg előirányzat

sg alcsoportok

A következő évek beszámolási időszakai

2030 előtt

2030–2034

2035–2039

2040-től

Nehéz városi buszok

31-LF, 31-L1, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-DD, 35-FE, 39-FE, 31-L2, 33-L2

0

100 %

100 %

100 %

5.A 7. cikkben említett kibocsátási jóváírások és tartozások

5.1.Szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési pályagörbék

5.1.1.Céltényezők

Minden sg járműalcsoportra és az Y év minden beszámolási időszakára vonatkozóan meg kell határozni a céltényezőket a következő módon:

RETsg,Y = (1-rfsg,uY)+( rfsg,uY - rfsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

RETpsg,Y = (1-rfpsg,uY)+( rfpsg,uY - rfpsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

ZETsg,Y = (1-zevMsg,uY)+( zevMsg,uY - zevMsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

Ahol:

lY, uY    az {rY, 2025, 2030, 2040} sorozatban az alsó és a felső évre vonatkozó értékek, amelyek meghatározzák azt a legkisebb intervallumot, amelyre vonatkozóan az lY ≤ Y < uY feltétel fennáll;

rY    az sg járműalcsoport 3.2. pont szerinti referencia-időszakának éve;

rfsg,lY, rfsg,uY    az lY és az uY év sg alcsoportba tartozó új nehézgépjárműveire vonatkozó szén-dioxid-csökkentési célértékek a 4.3. pont szerint;

rfpsg,lY, rfpsg,uY    az lY és az uY év sg alcsoportba tartozó új nehézgépjárműveinek elsődleges járműveire vonatkozó szén-dioxid-csökkentési célértékek a 4.3. pont szerint;

zevMsg,lY, zevMsg,uY    az lY és az uY év új nehézgépjárműveire vonatkozó kibocsátásmentességi előirányzatok a 4.3. pont szerint.

Az Y < rY beszámolási évekre vonatkozóan a RETsg, Y, a RETpsg, Y és a ZETsg, Y értékeket 1-ben kell megállapítani annak érdekében, hogy az sg járműalcsoport ne járuljon hozzá a szén-dioxid-kibocsátási pályagörbéhez.

5.1.2.Szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési pályagörbék

5.1.2.1.Ezután minden sg járműalcsoportra és az Y év minden beszámolási időszakára vonatkozóan meg kell határozni a következő szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési pályagörbéket:

ETsg,Y = RETsg,Y × rCO2sg    

ETpsg,Y = RETpsg,Y × rCO2psg

ETzsg,Y = ZETsg,Y × rCO2sg

5.1.2.2.Minden gyártóra és 2019 és 2024 között az Y év minden beszámolási időszakára vonatkozóan meg kell határozni a következő szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési pályagörbéket:

ET(2025)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

5.1.2.3.Minden gyártóra és 2025 és 2040 között az Y év minden beszámolási időszakára vonatkozóan meg kell határozni a következő szén-dioxid-kibocsátáscsökkentési pályagörbéket:

ET(NO)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

ET(MCO2)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × ETsg,Y + pvsg × ETpsg,Y ]

ET(MZE)Y = ∑sg sharesg × MPWsg × ETzsg,Y     

ET(M)Y = ET(MCO2)Y + ET(MZE)Y                 

Ahol:

∑ sg    az adott szén-dioxid-kibocsátási pályagörbe 4.2. pont szerinti kiszámításakor figyelembe vett alcsoportok összege;

sharesg        a gyártó új nehézgépjárműveinek az sg járműalcsoporton belüli részaránya, a 2.4. pontban meghatározottak szerint;

MPWsg        a 2.6. pontban meghatározott érték;

rCO2sg        a 3.1.2. pontban meghatározott érték;

rCO2psg    a 3.1.2. pontban meghatározott érték;

pvsg    a gyártó azon új nehézgépjárműveinek az sg alcsoporton belüli részaránya, amelyeket elsődleges járműveik szén-dioxid-kibocsátásával együtt a 7b. cikk értelmében figyelembe kell venni a 2.2. pont szerinti átlagos fajlagos szén-dioxid-kibocsátás kiszámításakor.

   

5.2.A kibocsátási jóváírások és tartozások kiszámítása az egyes beszámolási időszakokban

Minden gyártó esetében, valamint a 2019-től 2040-ig tartó időszak Y éveinek minden egyes beszámolási időszaka esetében a cCO2(X)Y kibocsátási jóváírások és a dCO2(X)Y, (X = NO, M) kibocsátási tartozások legfeljebb a következő értéket érhetik el, vagy értékük nulla lehet (azaz a kibocsátási jóváírások és tartozások nem lehetnek negatívak):

2019 ≤ Y< 2025

2025 ≤ Y< 2030

2030 ≤ Y< 2040

cCO2(NO)Y

[ET(2025)Y – CO2(2025)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

dCO2(NO)Y

0

[CO2(2025)Y – T(2025)Y]× Vy

[CO2(NO)Y – T(NO)Y]× Vy

cCO2(M)Y

0

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

dCO2(M)Y

0

0

[CO2(M)Y – T(M)Y]× Vy

Ahol:

ET(X)Y     a gyártó 5.1. pont szerint meghatározott szén-dioxid-kibocsátási pályagörbéje az Y év beszámolási időszakában (X = 2025, NO, M);

CO2(X)Y    a gyártó 2.7. pont szerint meghatározott átlagos fajlagos kibocsátása az Y év beszámolási időszakában (X = 2025, NO, M);

T(X)Y     a gyártó 4. pont szerint meghatározott fajlagos kibocsátási célértéke az Y év beszámolási időszakában (X = 2025, NO, M);

VY    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma az Y év beszámolási időszakában.

5.3.Kibocsátási tartozásküszöb

Minden gyártó esetében az Y év valamely beszámolási időszakára vonatkozó limCO2(X)Y kibocsátási tartozásküszöbök meghatározása a következő:

limCO2(NO)Y = T(2025)Y × 0,05 × V(2025)Y    Az Y < 2030 év beszámolási időszakai esetében;

limCO2(NO)Y = T(NO)Y × 0,05 × V(NO)Y        Az Y ≥ 2030 év beszámolási időszakai esetében;

limCO2(M)Y = T(M)Y × 0,05 × V(M)Y        Az Y ≥ 2030 év beszámolási időszakai esetében.

Ahol:

T(X)Y     a gyártó 4. pont szerint meghatározott fajlagos kibocsátási célértéke az Y év beszámolási időszakában (X = 2025, NO, M);

V(X)Y    a gyártó azon új nehézgépjárműveinek járműalcsoportokon belüli száma az Y év beszámolási időszakában, amelyeket figyelembe vesznek a CO2(X) fajlagos szén-dioxid-kibocsátás 4.2. pont szerinti kiszámításakor (X = 2025, NO, M).

5.4.Korai kibocsátási jóváírások

A 2025. év beszámolási időszakában felhalmozott kibocsátási tartozásokból ki kell vonni egy, az e beszámolási időszak előtt szerzett kibocsátási jóváírásoknak megfelelő összeget, amelyet minden gyártó esetében az alábbiak szerint kell meghatározni:

redCO2 = min(dCO2(NO)2025 ; cCO2(NO)Y)    

Ahol:

min    a zárójelben található két érték közül a kisebb;

   a 2019 és 2024 közötti Y évek beszámolási időszakainak során felhalmozott összeg;

dCO2(NO)Y    az 5.2. pont szerint meghatározott kibocsátási tartozások az Y év beszámolási időszakára;

cCO2(NO)Y    az 5.2. pont szerint meghatározott kibocsátási jóváírások az Y év beszámolási időszakára.

6.A gyártó 8. cikk (2) bekezdésében említett szén-dioxid-többletkibocsátásának meghatározása

A 2025. évtől kezdődően minden gyártóra és az Y év minden egyes beszámolási időszakára vonatkozóan meg kell határozni a jármű-kategória exeCO2(X)Y fajlagos szén-dioxid-többletkibocsátásának értékét az alábbiak szerint, ha az érték pozitív (X = NO, M). Ha a következő számítások negatív értéket eredményeznek az exeCO2(X)Y esetében, akkor azt nullában kell megállapítani.

A 2025. évi beszámolási időszak esetében:

exeCO2(NO)2025 = dCO2(NO)2025 - cCO2(NO)Y - limCO2(NO)2025 

A 2026 és 2028, a 2030 és 2033, valamint a 2035 és 2038 közötti Y évek beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(NO)y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) -

exeCO2(NO)J - redCO2 - limCO2(NO)Y 

A 2030 és 2033, valamint a 2035 és 2038 közötti Y évek beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(M)y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) -

exeCO2(M)J - limCO2(M)Y 

Az Y = 2029, 2034 és 2039 évek beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(NO)Y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO2

Az Y = 2034 és 2039 évek beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(M)Y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

A 2040. év beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(NO)2040 = (CO2(NO)2040 – T(NO) 2040) × V2040 +

     (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO

exeCO2(M)2040    = (CO2(M)2040 – T(M)2040 ) × V2040 +

  (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

Az Y > 2040 évek beszámolási időszakai esetében:

exeCO2(NO)Y = (CO2(NO)Y – T(NO)Y) × VY

exeCO2(M)Y = (CO2(M)Y – T(M)Y) × VY

Ahol:

   a 2019 és 2024 közötti Y évek beszámolási időszakai során felhalmozott összeg;

   a 2025 és az Y év közötti I évek beszámolási időszakai során felhalmozott összeg;

   a 2025 és az (Y–1) év közötti J évek beszámolási időszakai során felhalmozott összeg;

   a 2025 és 2039 közötti I évek beszámolási időszakaisorán felhalmozott összeg;

   a 2030 és az (Y–1) év közötti J évek beszámolási időszakai során felhalmozott összeg;

dCO2(X)Y    az 5.2. pont szerint meghatározott kibocsátási tartozások az Y év beszámolási időszakára (X = NO, M);

cCO2(X)Y    az 5.2. pont szerint meghatározott kibocsátási jóváírások az Y év beszámolási időszakára (X = NO, M);

limCO2(X)Y    az 5.3. pont szerint meghatározott kibocsátási tartozásküszöb (X = NO, M);

redCO2(X)    a kibocsátási tartozások 5.4. pont szerint meghatározott csökkentése a 2025. év beszámolási időszakára (X = NO, M).

Minden egyéb esetben az exeCO2(X)Y többletkibocsátás értékét nullában kell megállapítani (X = NO, M).

A 8. cikk (2) bekezdésében említett Y év beszámolási időszakára vonatkozó szén-dioxid-többletkibocsátás a következő:

               exeCO2Y = exeCO2(NO)Y + exeCO2(M)Y  



II. MELLÉKLET

A 11. cikkben említett kiigazítási eljárások

1.A szén-dioxid-referenciakibocsátás kiigazítása a típusjóváhagyási eljárásoknak a 11. cikk (2) bekezdésében említett módosítását követően

A típusjóváhagyási eljárásoknak a 11. cikk (2) bekezdésében említett módosítását követően az I. melléklet 3.1.2. pontjában említett szén-dioxid-referenciakibocsátást újra kell számítani.

E célból a v új nehézgépjárműveknek és elsődleges járműveiknek az mp célprofilhoz az I. melléklet 2.1. pontja szerint meghatározott, g/km-ben kifejezett szén-dioxid-kibocsátását a következőképpen kell kiigazítani:

CO2v,mp = CO2(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2r,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2(RP)r,mp )

CO2pv,mp = CO2p(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2pr,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2p(RP)r,mp )

Ahol:

∑ r    az sg alcsoport összes r reprezentatív járművének összege;

sg            az az alcsoport, amelybe a v jármű tartozik;

sr,sg            az r reprezentatív járműnek az sg járműalcsoporton belüli statisztikai súlya;

CO2(RP)v,mp    a v jármű g/km-ben kifejezett, mp célprofilra meghatározott és a referencia-időszakra bejelentett nyomonkövetési adatokon alapuló fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

CO2(RP)r,mp    az r reprezentatív jármű g/km-ben kifejezett, mp célprofilra meghatározott fajlagos szén-dioxid-kibocsátása, amelyet az 595/2009/EK rendelettel és annak a referencia-időszakban alkalmazott végrehajtási intézkedéseivel összhangban állapítottak meg;

CO2r,mp    az r reprezentatív jármű mp célprofilra meghatározott fajlagos szén-dioxid-kibocsátása, amelyet az 595/2009/EK rendelettel és a 11. cikk (3) bekezdésének a) pontjában említett módosítások végrehajtási intézkedéseivel összhangban állapítottak meg;

CO2p(RP)v,mp    a v nehézgépjármű elsődleges járművének g/km-ben kifejezett, mp célprofilra meghatározott és a referencia-időszakra bejelentett nyomonkövetési adatokon alapuló fajlagos szén-dioxid-kibocsátása;

CO2p(RP)r,mp    az r reprezentatív jármű elsődleges járművének g/km-ben kifejezett fajlagos szén-dioxid-kibocsátása, amelyet az 595/2009/EK rendelettel és annak a referencia-időszakban alkalmazott végrehajtási intézkedéseivel összhangban állapítottak meg;

CO2pr,mp    az r reprezentatív jármű elsődleges járművének mp célprofilra meghatározott fajlagos szén-dioxid-kibocsátása, amelyet az 595/2009/EK rendelettel és a 11. cikk (3) bekezdésének a) pontjában említett módosítások végrehajtási intézkedéseivel összhangban állapítottak meg.

 

A fajlagos szén-dioxid-kibocsátást a III. mellékletnek megfelelően normalizálni kell, a 14. cikk (1) bekezdésének f) pontjában említett paraméterekre vonatkozó azon értékek felhasználásával, amelyek a 11. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett beszámolási időszakban alkalmazandók.

A reprezentatív járművek meghatározása a 11. cikk (3) bekezdésében említett módszerrel történik.

2.A 11. cikk (2) bekezdése szerint kiigazított szén-dioxid-referenciakibocsátás alkalmazása

Ha az Y év beszámolási időszakában egy gyártó egyes új nehézgépjárműveinek fajlagos szén-dioxid-kibocsátását a 11. cikk (2) bekezdésében említett módosításokkal határozták meg, az sg járműalcsoportnak az I. melléklet 4. és 5.1. pontjában használt rCOsg szén-dioxid-referenciakibocsátását a következőképpen kell kiszámítani:

               rCO2sg = ∑,i Vsg,i/Vsg x rCO2sg,,i

Ahol:

∑,i    a következő összeg:

-ha i = 1: a szén-dioxid-kibocsátás meghatározására szolgáló, nem módosított eljárás során keletkező összeg, amelyre a kiigazítások nélküli kezdeti szén-dioxid-referenciakibocsátás érvényes, és

-ha i ≥ 1: a 11. cikk (2) bekezdésében említett valamennyi későbbi módosítás során keletkező összeg.

Vsg    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma az Y év beszámolási időszakában és az sg alcsoportban;

Vsg,i    a gyártó új nehézgépjárműveinek száma az Y év beszámolási időszakában és az sg alcsoportban, amelynek fajlagos szén-dioxid-kibocsátását az i módosítás figyelembevételével határozták meg;

rCO2sg,i    megfelel a következőknek:

-ha i = 0: a nem kiigazított szén-dioxid-referenciakibocsátás;

-ha i ≥ 1: az sg járműalcsoportra az i módosítás figyelembevételével meghatározott szén-dioxid-referenciakibocsátás.

   



III. MELLÉKLET

Az új nehézgépjárművek 4. cikkben említett fajlagos szén-dioxid-kibocsátásának normalizálása

1.A fajlagos szén-dioxid-kibocsátás normalizálása

Az I. melléklet 2.1. pontja szerinti számítás céljából a járművek szén-dioxid-kibocsátásának értékeit a következőképpen kell normalizálni:

= + +

m = - PLv,mp + cCWv        (az N és az O kategóriájú járművek esetében)

m = - PMv,mp + cCWv         (az M kategóriájú járművek esetében)

Ahol:

   a v jármű mp célprofilhoz meghatározott normalizált szén-dioxid-kibocsátása, amelyet figyelembe kell venni az I. melléklet 2.1. pontja szerinti számítás során;

     egy új v nehézgépjármű elsődleges járművének mp célprofilhoz meghatározott, g/km-ben kifejezett, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett szén-dioxid-kibocsátása;

   a 3. pont szerint kell meghatározni;

   a 4. pont szerint kell meghatározni;

PLv,mp    az mp célprofilba tartozó v jármű hasznos terhelése, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

   az sg alcsoport és az mp célprofil hasznos terhelése az I. melléklet 2.5. pontjában előírtak szerint;

PMv,mp    az mp célprofilba tartozó v jármű utastömege, a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

   az sg alcsoport és az mp célprofil utastömege az I. melléklet 2.5. pontjában előírtak szerint;

cCWv    a v jármű saját tömegének 2. pont szerinti korrekciója.

2.A jármű saját tömegének normalizálása

Mivel a jármű kihasználhatósága javul a műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelés vagy az utasszám emelkedésével, de műszaki okokból e paraméterek magasabb értékei a jármű saját tömegének megnövekedésével és ezáltal nagyobb szén-dioxid-kibocsátással korrelálnak, az sg alcsoportba tartozó v jármű önsúlyának alábbi korrekcióját kell alkalmazni fajlagos szén-dioxid-kibocsátásának 1. pont szerinti normalizálása céljából:

cCWv = asg · (maxPLsg - maxPLv)        az N és az O kategóriájú járművek esetében;

cCWv = asg · (maxPNsg - maxPNv)        az M kategóriájú járművek esetében.

Ahol:

asg    a 2.1. pont szerint a v jármű beszámolási időszakára meghatározott lineáris együttható;

maxPLv     a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelése a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

maxPNv     a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb utasszáma a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

maxPLsg     az sg járműalcsoportnak az I. melléklet 2.5. pontja szerint meghatározott, műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelése;

maxPNsg     az sg járműalcsoportnak az I. melléklet 2.5. pontja szerint meghatározott, műszakilag megengedett legnagyobb utasszáma.

2.1.A normalizálási paraméterek meghatározása

Minden beszámolási időszakra vonatkozóan meg kell határozni az asg és a bsg paramétert a CWV értékeinek a maxPLv (N és O kategóriájú járművek) és a maxPNv (M kategóriájú járművek) értékekkel való korrelációjának lineáris regresszióanalízisével, az sg alcsoportba tartozó összes újonnan nyilvántartásba vett v járművet figyelembe véve:

CWv  asg · maxPLv + bsg    az N és az O kategóriájú járművek esetében;

CWv  asg · maxPNv + bsg    az M kategóriájú járművek esetében.

Ahol:

CWv        a v jármű saját tömege a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva; ha nem áll rendelkezésre pontos érték, akkor a v jármű korrigált tényleges tömege alapján megközelítő értéket is meg lehet állapítani;

maxPLv     a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb hasznos terhelése a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

maxPNv         a v jármű műszakilag megengedett legnagyobb utasszáma a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva.

   

3.A szén-dioxid-kibocsátás változása a jármű össztömegének változása miatt

A v jármű mp célprofilra meghatározandó szén-dioxid-kibocsátásának utólagos módosítását, amelyre a járműhöz annak szén-dioxid-kibocsátása megállapítása érdekében hozzárendelendő teljes tömeg utólagos módosítása miatt kerül sor, a következő lineáris közelítéssel kell meghatározni:

= m · ( - ) / (Mr – Ml)

       Ahol:

m    a v járműhöz annak szén-dioxid-kibocsátása meghatározása érdekében hozzárendelt teljes tömeg módosítása;

   a v jármű g/km-ben kifejezett szén-dioxid-kibocsátása, a tömeg módosítása nélkül, ugyanarra az mp célprofilra meghatározva, reprezentatív terhelési körülmények mellett;

   a v jármű g/km-ben kifejezett szén-dioxid-kibocsátása, a tömeg módosítása nélkül, ugyanarra az mp célprofilra meghatározva, alacsony terhelési körülmények mellett;

Mr    a jármű teljes tömege szimulációban, a tömeg módosítása nélkül, ugyanarra az mp célprofilra meghatározva, reprezentatív terhelési körülmények mellett;

Ml    a jármű teljes tömege szimulációban, a tömeg módosítása nélkül, ugyanarra az mp célprofilra meghatározva, alacsony terhelési körülmények mellett.

4.A különböző rakománymennyiségek normalizálása

Az ugyanazon alcsoportba tartozó O kategóriájú járművek rakománymennyisége eltérő lehet. Mivel a jármű kihasználhatósága javul a rakománymennyiség függvényében, de műszaki okokból ez a növekedés nagyobb szén-dioxid-kibocsátással korrelál, az sg alcsoportba tartozó v jármű szén-dioxid-kibocsátásának alábbi korrekcióját kell alkalmazni:

= asg,mp · (CVsg - CVv)        

Ahol:

asg,mp    a 4.1. pont szerint a v jármű beszámolási időszakára meghatározott lineáris együttható;

CVv         a v jármű rakománymennyisége a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

CVsg     az sg járműalcsoportnak az I. melléklet 2.5. pontja szerint meghatározott rakománymennyisége.

Az N és M kategóriájú járművek esetében a szén-dioxid-kibocsátás korrekciója nulla.

4.1.A normalizálási paraméterek meghatározása

Minden beszámolási időszakra és minden célprofilra vonatkozóan meg kell határozni az asg, mp és a bsg, mp paramétert a CVV értékeinek a [ + ] értékekkel való korrelációjának lineáris regresszióanalízisével, az sg alcsoportba tartozó összes újonnan nyilvántartásba vett v járművet figyelembe véve:

+  asg,mp · CVv + bsg,mp

Ahol:

CVv        a v jármű rakománymennyisége a 13a. és 13b. cikk szerint jelentett adatok alapján meghatározva;

és    megfelel az 1. pontban meghatározottaknak.”



II. MELLÉKLET

„IV. MELLÉKLET

A 13a. és 13b. cikkben említett nyomon követendő és bejelentendő adatokkal kapcsolatos szabályok

A. RÉSZ: A TAGÁLLAMOK ÁLTAL NYOMON KÖVETENDŐ ÉS BEJELENTENDŐ ADATOK

a)     a tagállam területén nyilvántartásba vett, a 2. cikkben említett összes új nehézgépjármű jármű-azonosító száma;

b)     a gyártó neve;

c)     gyártmány (a gyártó kereskedelmi neve);

d)    a megfelelőségi nyilatkozat 38. pontjában megadott felépítménykód, beleértve adott esetben az (EU) 2018/858 rendelet I. mellékletének 2. függelékében említett kiegészítő számokat is;

e)     a 2. cikk első bekezdésének a) vagy b) pontjában említett nehézgépjárművek esetében az erőátviteli rendszerre vonatkozó, a megfelelőségi nyilatkozat 23., 23.1. és 26. pontjában meghatározott információk;

f)     a járműnek a megfelelőségi nyilatkozat 29. pontjában megadott legnagyobb sebessége;

g)     a készültségi fok, amelyet a megfelelőségi nyilatkozatnak az (EU) 2020/683 bizottsági végrehajtási rendelet VIII. mellékletének 2. pontja szerint választott mintája feltüntet;

h)     a megfelelőségi nyilatkozat 0.4. pontjában feltüntetett jármű-kategória;

i)     a tengelyek száma, a megfelelőségi nyilatkozat 1. pontjában meghatározottak szerint;

j)     a műszakilag megengedett legnagyobb terhelt tömeg, a megfelelőségi nyilatkozat 16.1. pontjában meghatározottak szerint;

k)     a gyártói nyilvántartási dokumentumhoz tartozó kriptográfiai hashfüggvény lenyomata, a megfelelőségi nyilatkozat 49.1. pontjában meghatározottak szerint; a 2025. június 30-ig nyilvántartásba vett járművek esetében elég, ha a tagállamok csak a kriptográfiai hashfüggvény első 8 karakterét jelentik be;

l)     a fajlagos szén-dioxid-kibocsátás, a megfelelőségi nyilatkozat 49.5. pontjában meghatározottak szerint;

m)     az átlagos hasznos terhelés, a megfelelőségi nyilatkozat 49.6. pontjában meghatározottak szerint;

n)     a nyilvántartásba vétel időpontja;

o)     a különleges rendeltetésű járművek kijelölése a megfelelőségi nyilatkozat 51. pontjában meghatározottak szerint;

p)    az (EU) 2018/858 rendelet 2. cikke (3) bekezdésének b) pontja alapján jóváhagyott járművek esetében az arra vonatkozó információ, hogy a járművet a polgári védelem, a tűzoltóság vagy a közrend fenntartásáért felelős erők általi használatra tervezték, gyártották vagy ahhoz igazították;

q)    a polgári védelem, a tűzoltóság vagy a közrend fenntartásáért felelős erők általi használatra vagy a fegyveres szolgálatok általi használatra nyilvántartásba vett járművek esetében annak megerősítése, hogy a járművet a polgári védelem, a tűzoltóság vagy a közrend fenntartásáért felelős erők vagy a fegyveres szolgálatok általi használat céljából vették nyilvántartásba, és hogy a jármű megfelel az e rendelet 2. cikkének (5) bekezdésében meghatározott feltételeknek. Az (EU) 2018/858 rendelet 45. cikkének (1) bekezdése alapján alkalmazandó nemzeti mentességektől függetlenül valamennyi jármű esetében – az egyedileg jóváhagyott járműveket is beleértve – a megfelelő információk azok, amelyeket az (EU) 2020/683 bizottsági végrehajtási rendeletben 1 meghatározott mintáknak megfelelően az uniós megfelelőségi nyilatkozatban, az EU-egyedijármű-bizonyítványban vagy a nemzeti egyedijármű-bizonyítványban fel kell tüntetni.

B. RÉSZ: A GYÁRTÓK ÉS EGYÉB SZERVEZETEK ÁLTAL BEJELENTENDŐ ADATOK

A 13b. cikknek megfelelően minden bejelentőnek be kell jelentenie a következő adatokat azon járművek tekintetében, amelyekről az (EU) 2017/2400 rendelet és az (EU) 2022/1362 bizottsági végrehajtási rendelet 2 rendelkezéseinek megfelelően gyártói nyilvántartási dokumentumot (MRF) vagy járműinformációs dokumentumot (VIF) kell kiállítania.

A IV. melléklet A. részének p) és q) pontjában említett járművek esetében a 7a. cikkben említett gyártó a 2. cikk (4) és (5) bekezdésének megfelelően arról is tájékoztatja a Bizottságot, ha egy olyan járművet, amely egyébként mentesülne a 3a. cikkben meghatározott kötelezettségek alól, nem kell e követelmények alól mentesíteni. 

Jármű-kategóriák/-alcsoportok 3

Bejelentők

Elsődleges járműgyártó(1)

Közbenső gyártó(2)

Járműgyártó

Kijelölt műszaki szolgálat(8)

N kategória/összes alcsoport

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

‒MRF(4)

‒További információk*

nem alkalmazandó

M kategória/összes alcsoport

‒VIF(4) (5)

‒MRF(4) (6)

‒További információk*

az elsődleges járművel kapcsolatban

nem alkalmazandó

‒VIF(4) (7)

‒MRF(4) (7)

‒További információk*

a teljes vagy befejezett járművel kapcsolatban

nem alkalmazandó

O kategória/összes alcsoport

nem alkalmazandó

nem alkalmazandó

‒MRF(9)

‒További információk*

‒MRF(9)

‒További információk*

(1) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet 3. cikkének 29. pontja.

(2) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet 3. cikkének 31. pontja.

(3) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet 3. cikkének 4a. pontja.

(4) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet 9. cikkének 2. pontja.

(5) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet I. mellékletének 2.3. pontja.

(6) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet I. mellékletének 2.4. pontja.

(7) Az (EU) 2017/2400 bizottsági rendelet I. mellékletének 2.7.5. pontja.

(8) Az (EU) 2022/1362 bizottsági végrehajtási rendelet 8. cikkének (6) bekezdése.

(9) Az (EU) 2022/1362 bizottsági végrehajtási rendelet 8. cikkének (7) bekezdése.

*További információk:

Szám

Nyomonkövetési paraméter

Forrás

A következő járművekre alkalmazandó

15

gyártmány (a gyártó kereskedelmi neve)

minden jármű

24

a sebességváltó gyártójának neve és címe

az (EU) 2017/2400 rendelet VI. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.4. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

25

gyártmány (a sebességváltó gyártójának kereskedelmi neve)

az (EU) 2017/2400 rendelet VI. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.1. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

32

a tengelyek gyártójának neve és címe

az (EU) 2017/2400 rendelet VII. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.4. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

O kategória

33

gyártmány (a tengelyek gyártójának kereskedelmi neve)

az (EU) 2017/2400 rendelet VII. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 0.1. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

O kategória

39

a gumiabroncsok gyártójának neve és címe

az (EU) 2017/2400 rendelet X. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 1. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

O kategória

40

gyártmány (a gumiabroncsok gyártójának kereskedelmi neve)

az (EU) 2017/2400 rendelet X. mellékletének 1. függelékében szereplő, alkatrészre, önálló műszaki egységre vagy rendszerre vonatkozó tanúsítványminta 3. pontja

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

O kategória

72

a szimulációs eszköz működtetésére vonatkozó engedély száma

minden jármű

75

a motor által a WHTC-ciklusban (8) kibocsátott CO2 tömege (g/kWh)

az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja (amelyik alkalmazandó)

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

76

a motor tüzelőanyag-fogyasztása a WHTC-ciklusban (g/kWh)

az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.2. pontja (amelyik alkalmazandó)

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

77

a motor által a WHSC-ciklusban (9) kibocsátott CO2 tömege (g/kWh)

az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja (amelyik alkalmazandó)

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

78

a motor tüzelőanyag-fogyasztása a WHSC-ciklusban (g/kWh)

az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja, illetve 7. függeléke kiegészítésének 1.4.1. pontja (amelyik alkalmazandó)

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

101

a motor típusjóváhagyási száma a 2020. július 1-jei vagy azt követő szimulációs időponttal rendelkező járművek esetében

az 582/2011/EU rendelet I. melléklete 5., 6. vagy 7. függeléke kiegészítésének 1.2.1. pontja (amelyik alkalmazandó)

N kategória;

M kategória: csak az elsődleges járművek

102

a munkafájllal megegyező nevű, vesszővel tagolt értékeket tartalmazó, mindegyik szimulációs célprofil és hasznos terhelési körülmény összesített eredményeit tartalmazó, .vsum kiterjesztésű fájl a 2021. július 1-jei vagy azt követő szimulációs időponttal rendelkező járművek esetében

az (EU) 2017/2400 rendelet 5. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett szimulációs eszköz által annak grafikus felhasználói felületén (GUI) generált fájl

„sum exec” adatfájl

C. RÉSZ: A 13c. CIKKEL ÖSSZHANGBAN TÖRTÉNŐ NYILVÁNOSSÁGRA HOZATAL CÉLJÁBÓL HASZNÁLANDÓ LÉGELLENÁLLÁSI TÉNYEZŐ (CDXA) TARTOMÁNYOK

A 23. pontban említett CdxA értékeknek a 13c. cikkel összhangban történő nyilvánosságra hozatala céljából a Bizottság az alábbi táblázatban szereplő tartományokat használja – a táblázat az egyes CdxA értékeknek megfelelő tartományokat tartalmazza:

Tartomány

CdxA érték [m2]

Min CdxA (CdxA ≥ min CdxA)

Max CdxA (CdxA < MaxCdxA)

A1

0,00

3,00

A2

3,00

3,15

A3

3,15

3,31

A4

3,31

3,48

A5

3,48

3,65

A6

3,65

3,83

A7

3,83

4,02

A8

4,02

4,22

A9

4,22

4,43

A10

4,43

4,65

A11

4,65

4,88

A12

4,88

5,12

A13

5,12

5,38

A14

5,38

5,65

A15

5,65

5,93

A16

5,93

6,23

A17

6,23

6,54

A18

6,54

6,87

A19

6,87

7,21

A20

7,21

7,57

A21

7,57

7,95

A22

7,95

8,35

A23

8,35

8,77

A24

8,77

9,21

 



V. MELLÉKLET

A 13a–13c. cikkben említett adatbejelentés és -kezelés

1.   TAGÁLLAMOK ÁLTALI BEJELENTÉS

1.1.     A IV. melléklet A. részében meghatározott adatokat a 13a. cikkel összhangban az illetékes hatóság kapcsolattartó pontja elektronikus adatátvitel útján továbbítja az Ügynökségnek.

A kapcsolattartó pont egyúttal értesíti a Bizottságot és az Ügynökséget is, amikor az adatokat e-mailben benyújtja az alábbi címekre:

EC-CO2-HDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu

és

HDV-monitoring@eea.europa.eu

2.   GYÁRTÓK ÁLTALI BEJELENTÉS

2.1.     A gyártók haladéktalanul bejelentik a Bizottságnak a következő információkat:

a) a gyártó neve, amely a megfelelőségi nyilatkozatban vagy az egyedi jóváhagyási bizonyítványban szerepel;

b) a gyártónak a 19/2011/EU bizottsági rendeletben 4 meghatározott világazonosítója (WMI-kód), amelyet a forgalomba hozott új nehézgépjárművek járműazonosító számaiban kell használni;

c) az adatoknak az Ügynökség számára történő feltöltéséért felelős kapcsolattartó pont.

A gyártók továbbá az ezen információkban bekövetkezett változásokról is tájékoztatják a Bizottságot.

Az ilyen bejelentéseket az 1.1. pontban megadott címekre kell elküldeni.

2.2.     Az I. melléklet B. részének 2. pontjában meghatározott adatokat a 13b. cikkel összhangban a gyártó kapcsolattartó pontja elektronikus adatátvitel útján továbbítja az Ügynökségnek.

A kapcsolattartó pont egyúttal értesíti a Bizottságot és az Ügynökséget is, amikor az adatokat e-mailben benyújtja az 1.1. pontban említett címekre.

3.   ADATFELDOLGOZÁS

3.1.     Az Ügynökség kezeli az 1.1. és 2.2. pontnak megfelelően továbbított adatokat, és a feldolgozott adatokat rögzíti a nyilvántartásban.

3.2.     Az előző beszámolási időszaban nyilvántartásba vett nehézgépjárművek nyilvántartásban rögzített adatait minden év április 30-ig közzé kell tenni, a következő adatok kivételével:

   3.2.1.    jármű-azonosító szám; 
3.2.2.    a sebességváltó gyártójának neve és címe; 
3.2.3.    gyártmány (a sebességváltó gyártójának kereskedelmi neve); 
3.2.4.    a tengelyek gyártójának neve és címe; 
3.2.5.    gyártmány (a tengelyek gyártójának kereskedelmi neve); 
3.2.6.    a gumiabroncsok gyártójának neve és címe; 
3.2.7.    gyártmány (a gumiabroncsok gyártójának kereskedelmi neve); 
3.2.8.    a motor modellje; 
3.2.9.    a sebességváltó modellje; 
3.2.10.    a lassítófék modellje; 
3.2.11.    a nyomatékátalakító modellje; 
3.2.12.    a szöghajtás modellje; 
3.2.13.    a tengely modellje; 
3.2.14.    a légellenállás modellje;

3.2.15.    a munkafájllal megegyező nevű, vesszővel tagolt értékeket tartalmazó, mindegyik szimulációs célprofil és hasznos terhelési körülmény összesített eredményeit tartalmazó, .vsum kiterjesztésű fájl.

3.3.     Amennyiben valamely illetékes hatóság vagy a gyártók hibát találnak a benyújtott adatokban, erről az Ügynökségnek küldött hibaértesítési jelentés és az 1.1. pontban említett címekre küldött e-mail útján haladéktalanul értesítik a Bizottságot és az Ügynökséget.

3.4.     A Bizottság az Ügynökség támogatásával ellenőrzi a bejelentett hibákat, és adott esetben kijavítja a nyilvántartásban szereplő adatokat.

3.5.     A Bizottság az Ügynökség támogatásával az adatok továbbítására vonatkozó határidő előtt kellő időben rendelkezésre bocsátja az 1.1. és 2.2. pontban említett adatátvitelhez szükséges elektronikus formátumokat.



VI. MELLÉKLET

MEGFELELÉSI TÁBLÁZAT

Az (EU) 2018/956 rendelet

Az (EU) 2018/956 rendelet

Ez a rendelet

1. cikk

2. cikk

3. cikk

4. cikk

5. cikk

6. cikk

7. cikk

8. cikk

9. cikk

10. cikk

11. cikk

12. cikk

13. cikk

14. cikk

I. melléklet

II. melléklet

1. cikk (2) bekezdés

2. cikk

3. cikk

13a. cikk

13b. cikk

13c. cikk

13d. cikk

13e. cikk

13f. cikk

–

14. cikk

16. cikk

17. cikk

–

IV. melléklet

V. melléklet”

(1)

   A Bizottság (EU) 2020/683 végrehajtási rendelete (2020. április 15.) az (EU) 2018/858 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a gépjárművek és pótkocsijaik, valamint az ilyen járművek rendszerei, alkotóelemei és önálló műszaki egységei jóváhagyására és piacfelügyeletére vonatkozó közigazgatási követelmények tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 163., 2020.5.26., 1. o.).

(2)

A Bizottság (EU) 2022/1362 végrehajtási rendelete (2022. augusztus 1.) az 595/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a nagy teherbírású pótkocsik teljesítményének a gépjárművek szén-dioxid-kibocsátására, üzemanyag- és energiafogyasztására, valamint kibocsátásmentes hatótávolságára gyakorolt hatás tekintetében történő végrehajtásáról és az (EU) 2020/683 végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 205., 2022.8.5., 145. o.).

(3)

   A Bizottság 19/2011/EU rendelete (2011. január 11.) a gépjárművek és pótkocsijaik hatóságilag előírt gyári adattáblájára és járműazonosító számára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról, továbbá a gépjárművek, az ezekhez tervezett pótkocsik és rendszerek, alkatrészek, valamint önálló műszaki egységek általános biztonságára vonatkozó típus-jóváhagyási előírásokról szóló 661/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról (HL L 8., 2011.1.12., 1. o.).