Страсбург, 14.2.2023

COM(2023) 88 final

ПРИЛОЖЕНИЯ

към

предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2019/1242 относно определянето на по-строги стандарти за емисиите на CO2 от нови тежкотоварни превозни средства и включването на задълженията за докладване и за отмяна на Регламент (ЕС) 2018/956

{SEC(2023) 100 final} - {SWD(2023) 88 final} - {SWD(2023) 89 final}


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Средна стойност на специфичните емисии, цел за средна стойност на специфичните емисии и извънредно количество емисии

1.Подгрупи превозни средства

1.1.За целите на настоящия регламент се определя подгрупа sg за всяко ново тежкотоварно превозно средство.

1.1.1.За превозни средства от категория N подгрупата sg се определя, както следва:

Група превозни средства съгласно приложение I към Регламент (ЕС) 2017/2400

Специализирано превозно средство съгласно член 3, параграф 9 от настоящия регламент

Тип на кабината

Мощност на двигателя

Експлоатационнен обхват (ЕО)

Подгрупа превозни средства (sg), определена за целите на настоящия регламент

53

Не

Всички

53

54

Не

Всички

54

1s

Не

Всички

1s

1

Не

Всички

1

2

Не

Всички

2

3

Не

Всички

3

4

Не

Всички

<170 kW

Всички

4-UD

Не

Дневна кабина

≥170 kW

Всички

4-RD

Не

Кабина със спално отделение

≥170 kW и <265 kW

Не

Кабина със спално отделение

≥265 kW

< 350 km

Не

Кабина със спално отделение

≥265 kW

≥ 350 km

4-LH

9

Не

Дневна кабина

Всички

Всички

9-RD

Не

Кабина със спално отделение

Всички

< 350 km

Не

Кабина със спално отделение

Всички

≥ 350 km

9-LH

5

Не

Дневна кабина

Всички

Всички

5-RD

Не

Кабина със спално отделение

< 265 kW

Не

Кабина със спално отделение

≥ 265 kW

< 350 km

Не

Кабина със спално отделение

≥ 265 kW

≥ 350 km

5-LH

10

Не

Дневна кабина

Всички

Всички

10-RD

Не

Кабина със спално отделение

Всички

< 350 km

Не

Кабина със спално отделение

Всички

≥ 350 km

10-LH

11

Не

Всички

11

12

Не

Всички

12

16

Не

Всички

16

„Кабина със спално отделение“ означава вид кабина с отделение зад седалката на водача, предназначено да се използва за спане, обявена в съответствие с членове 13а и 13б.

„Дневна кабина“ означава вид кабина, която не е кабина със спално отделение.

Ако ново тежкотоварно превозно средство е разпределено в подгрупа 4-UD, но няма данни за емисиите на CO2 в g/km за профилите на движение UDL или UDR, определени в точка 2.1, таблица 2, то се разпределя в подгрупа 4-RD.

„Експлоатационен обхват“ означава разстоянието, което превозното средство може да пътува при условия на транспортиране на дълги разстояния, без да бъде презаредено или напълнено отново с гориво, както е предвидено в точка 1.3.

1.1.2.За превозни средства от категория M подгрупата sg се определя, както следва:

Група превозни средства съгласно приложение I към Регламент (ЕС) 2017/2400

Подгрупа превозни средства (sg), определена за целите на настоящия регламент

31a, 31d

31-LF

31b1

31-L1

31b2

31-L2

31c, 31e

31-DD

32 a, 32b

32-C2

32c, 32d

32-C3

32e, 32f

32-DD

33a, 33d, 37a, 37d

33-LF

33b1, 37b1

33-L1

33b2, 37b2

33-L2

33c, 33e, 37c, 37e

33-DD

34a, 34b, 36a, 36b, 38a, 38b, 40a, 40b

34-C2

34c, 34d, 36c, 36d, 38c, 38d, 40c, 40d

34-C3

34e, 34f, 36e, 36f, 38e, 38f, 40e, 40f

34-DD

35a, 35b1, 35b2, 35c

35-FE

39a, 39b1, 39b2, 35c

39-FE

1.1.3.За превозни средства от категория Ο подгрупата sg се определя, както следва:

Групи превозни средства съгласно приложение I към Регламент (ЕС) 2022/1362

Подгрупа превозни средства (sg), определена за целите на настоящия регламент

Всички групи, посочени в таблица 1, с 1, 2 и 3 оси

Същото като предвиденото в колона „група превозни средства“ от таблиците в приложение I към Регламент (ЕС) 2022/1362.

Всички групи, посочени в таблица 4, с 1, 2 и 3 оси

Всички групи, посочени в таблица 6

1.2.Специализираните превозни средства се определят въз основа на следните критерии:

Категория на превозното средство

Конфигурация на шасито

Критерии за специализирани превозни средства

N

Несъчленен

Една от следните цифри, изброени в допълнение 2 към приложение I към Регламент (ЕС) 2018/858, се използва за допълване на кода на каросерията, посочен във вписване 38 от сертификата за съответствие:

09, 10, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31;

Влекач

Максимална скорост, непревишаваща 79 km/h

1.3.Работните обхвати за целите на настоящия регламент се определят, както следва:

Технология на силовото предаване

Експлоатационен обхват(ЕО)

Превозни средства, които черпят енергия за целите на механичното задвижване само от устройство за акумулиране на електроенергия или мощност

ЕО = действителен пробег при разреждане на акумулаторната батерия, както е предвидено в част I, точка 2.4.1 от приложение IV към Регламент (ЕС) 2017/2400 за профила на движение LHR

Други технологии

ЕО ≥ 350 km

1.4.Определения на профилите на движение

RDL

Малък полезен товар при регионални курсове

RDR

Представителен полезен товар при регионални курсове

LHL

Малък полезен товар на дълги разстояния

LHR

Представителен полезен товар на дълги разстояния

UDL

Малък полезен товар при градски курсове

UDR

Представителен полезен товар при градски курсове

REL

Малък полезен товар при регионални курсове (ЕМS)

RER

Представителен полезен товар при регионални курсове (ЕМS)

Долна граница на грешките

Малък полезен товар на дълги разстояния (ЕМS)

LER

Представителен полезен товар на дълги разстояния (ЕМS)

BLU

Малък полезен товар при комунални услуги

MUR

Представителен полезен товар при комунални услуги

COL

Малък полезен товар в строителството

COR

Представителен полезен товар в строителството

HPL

Голям товар при превоз на хора в градски условия

HPR

Представителен товар при превоз на хора в градски условия

UPL

Малък товар при превоз на хора в градски условия

UPR

Представителен товар при превоз на хора в градски условия

SPL

Малък товар при превоз на хора в крайградски условия

SPR

Представителен товар при превоз на хора в крайградски условия

IPL

Малък товар при превоз на хора в междуградски условия

IPR

Представителен товар при превоз на хора в междуградски условия

CPL

Малък товар при превоз на хора с междуградски автобус

CPR

Представителен товар при превоз на хора с междуградски автобус

2.Изчисляване на средните специфични емисии на производителя

2.1.Изчисляване на специфичните емисии на CO2 от ново тежкотоварно превозно средство

Специфичните емисии в g/km от ново тежкотоварно превозно средство v, разпределено в подгрупа sg, или от нейното първично превозно средство, се изчисляват по следната формула:

където

   е сумата за всички профили на движението mp, посочени в таблица 2;

sg    е подгрупата, в която е разпределено новото тежкотоварно превозно средство v, съгласно раздел 1 от настоящото приложение;

Wsg,mp,     е тегловният коефициент за профила на движение, посочен в точки 2.1.1 — 2.1.3;

CO2v,mp    са емисиите на CO2 в g/km от ново тежкотоварно превозно средство v, определени за съответния профил на движението mp, докладвани в съответствие с членове 13а и 13б и нормализирани в съответствие с приложение III.

CO2pv,mp    са емисиите на CO2 в g/km на първичното превозно средство на новото тежкотоварно превозно средство v, определени за съответния профил на движението mp, докладвани в съответствие с членове 13а и 13б.

За превозни средства с нулеви емисии стойностите на CO2v,mp и CO2pv,mp се приравняват на 0.

2.1.1.Тегловни коефициенти на профила на движение (Wsg,mp) за превозни средства от категория N

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Профил на движение (mp)**

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

MUL

MUR

COL

COR

53

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

54

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

1s

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

1

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

2

0 125

0 375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

3

0 125

0 375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

4-UD

0

0

0

0

0,5

0,5

0

0

0

0

0

4-RD

0,45

0,45

0,05

0,05

0

0

0

0

0

0

0

4-LH

0,05

0,05

0,45

0,45

0

0

0

0

0

0

0

4v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

5-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

5-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

5v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

9-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

9-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

9v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

10-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

10-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

10v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

11

0,15

0,35

0

0

0

0

0

0

0

0,15

0,35

12

0,21

0,49

0

0

0

0

0

0

0

0,09

0,21

16

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,3

0,7

* Вж. определенията в точка 1.1.

* Вж. определенията в точка 1.4.

2.1.2.Тегловни коефициенти на профила на движение (Wsg,mp) за превозни средства от категория M

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Профил на движение (mp)** 

HPL

HPR

UPL

UPR

SPL

SPR

IPL

IPR

CPL

CPR

31-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

31-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

31-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

31-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

32-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

32-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

32-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

33-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

33-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

33-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

33-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

34-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

34-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

34-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

35-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

39-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

* Вж. определенията в точка 1.1.

** Вж. определенията в точка 1.4.

2.1.3.Тегловни коефициенти на профила на движение (Wsg,mp) за превозни средства от категория O

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Профил на движение (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

131, 131v, 132, 132v, 133

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

421, 421v, 422, 422v, 423

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

431, 431v, 432, 432v, 433

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

611, 612

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

611v, 612v

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

621, 623

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

621V, 622, 622V, 623V, 624, 624V, 625

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

631, 631v, 632, 632v, 633

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

* Вж. определенията в точка 1.1.

* Вж. определенията в точка 1.4.

2.2.Средни специфични емисии на CO2 от всички нови тежкотоварни превозни средства в дадена подгрупа — за производител

За всеки производител и за всеки период за докладване, средните специфични емисии на CO2  на всички тежкотоварни превозни средства в подгрупа sg или на техните първични превозни средства, ако е приложимо, се изчисляват, както следва:

2.2.1.За превозни средства от категории N и O:

   (в g/тонкилометър)

2.2.2.За комплектовани или напълно комплектовани превозни средства от категория М:

n g/пътник-километър)

2.2.3.За първични превозни средства на тежкотоварни превозни средства от категория М:

   (в g/пътник-километър)

където

   е сумата за всички нови тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупа sg, за които се прилагат разпоредбите на член 7б; 

CO2v    са специфичните емисии на CO2 от новото тежкотоварно превозно средство v, определени съгласно точка 2.1;

CO2pv    са специфичните емисии на CO2 от първичното превозно средство на новото тежкотоварно превозно средство v, определени съгласно точка 2.1;

Vsg    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупа sg;

Vpvsg    броят на новите тежкотоварни превозни средства в подгрупата sg, който съгласно член 7б се отчита заедно с емисиите на CO2 от техните първични превозни средства при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 по точка 2.2.3.;

PLsg    е средният полезен товар на превозните средства в подгрупа sg, определен в точка 2.5.

PNsg    е средният брой пътници в превозните средства в подгрупа sg, определен в точка 2.5.

2.3.Изчисляване на коефициента за нулеви и ниски емисии, посочен в член 5

2.3.1    Периоди за докладване за годините 2019—2024 г.

За всеки производител и период за докладване от 2019 г. до 2024 г. посоченият в член 5 коефициент за нулеви и ниски емисии (ZLEV) се изчислява, както следва:

ZLEV = Vall / (Vconv + Vzlev)     като стойността му е най-малко 0,97

където

Vall    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупите sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH;

Vconv    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупите sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, с изключение на тежкотоварните превозни средства с нулеви и ниски емисии;

Vzlev    е сумата от Vin и Vout,

където:

Vin        е ∑ v  (1+ (1 – CO2v/LETsg))

като ∑ v е сумата за всички нови тежкотоварни превозни средства с нулеви и ниски емисии в подгрупите sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH;

CO2v     са специфичните емисии на CO2 в g/km от тежкотоварно превозно средство с нулеви и ниски емисии v, определени съгласно точка 2.1;

LETsg    е прагът за ниски емисии на подгрупата sg, към която спада превозното средство, както е определено в точка 2.3.4;

Vout     е общият брой на тежкотоварните превозни средства с нулеви и ниски емисии, които не са в подгрупите, които се имат предвид в определението на Vin , като стойността на Vconv е най-много 1,5 %.

2.3.2    Периоди за докладване от 2025 до 2029 г.

За всеки производител и период за докладване посоченият в член 5 коефициент за нулеви и ниски емисии (ZLEV) се изчислява, както следва:

ZLEV = 1 – (y – x)     освен ако тази стойност е по-голяма от 1 или по-малка от 0,97, когато се използва съответно стойност 1 или 0,97

където:

x    е 0,02

y    е сумата от Vin и Vout, разделена на Vtotal, където:

Vin    е общият брой на новорегистрираните тежкотоварни превозни средств с нулеви и ниски емисии в подгрупата sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, където всяко едно от тях се смята за ZLEVspecifi в съответствие с формулата по-долу:

           ZLEVspecific = 1 – (CO2v / LETsg )

               където:

CO2vса специфичните емисии на CO2 в g/km от тежкотоварното превозно средство с нулеви и ниски емисии v, определени съгласно точка 2.1;

LETsg е прагът за ниски емисии на подгрупата sg, към която спада превозното средство v, както е определено в точка 2.3.4;

Vout    е общият брой на новорегистрираните тежкотоварни превозни средства с нулеви емисии, които не са в подгрупите, които се имат предвид в определението на Vin , като стойността на Vtotal е най-много 0,035 %.

Vtotal    Vtotal е общият брой на новорегистрираните тежкотоварни превозни средства на производителя през този период за докладване.

Когато Vin/Vtotal е по-малко от 0,0075, коефициентът ZLEV се приема за равен на 1.

2.3.3    Периоди за докладване за годините след 2030 г.

   ZLEV = 1

2.3.4    Изчисляване на прага за ниски емисии

Прагът за ниски емисии LETsg на подгрупата превозни средства sg се определя, както следва:

LETsg = (rCO2sg x PLsg) / 2

където:

rCO2sg             е еталонната стойност на емисиите на CO2 на подгрупата sg, съгласно определението в точка 3;

PLsgsg                           е средният полезен товар на превозните средства в подгрупа sg, съгласно определението в точка 2.5.

2.4.Изчисляване на дяловете на превозните средства

За всеки производител и всеки период за докладване делът на новите тежкотоварни превозни средства в подгрупата sharesg се изчислява, както следва:

За всеки производител и всеки период за докладване делът на новите тежкотоварни превозни средства с нулеви и ниски емисии в подгрупата zevsg се изчислява, както следва:

За всеки производител и всеки период за докладване делът на новите тежкотоварни превозни средства в подгрупата sg, който съгласно член 7б се отчита заедно с емисиите на CO2 от техните първични превозни средства при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 по точка 2.2, се изчислява, както следва:

където

Vzevsg    е броят на новите тежкотоварни превозни средства с нулеви и ниски емисии на производителя в подгрупа sg;

Vpvsg    броят на новите тежкотоварни превозни средства в подгрупа sg, който съгласно член 7б се отчита заедно с емисиите на CO2 от техните първични превозни средства при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 по точка 2.2.;

Vsg    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупа sg;

V    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя

2.5.Стойност на полезния товар, броя на пътниците и обема на товарното отделение

Средната стойност на полезния товар PLsg на превозно средство от категория N или O в подгрупа се изчислява, както следва:

Средната стойност на броя пътници PNsg на превозно средство от категория Mв подгрупа се изчислява, както следва:

където

   е сумата за всички профили на движение mp

Wsg,mp, е тегловният коефициент за профила на движение, посочен в точки 2.1.1 — 2.1.3;

PLsg,mp    е стойността на полезния товар, определена за превозните средства от категория N и O в подгрупата sg за съответния профил на движение mp, определен в точки 2.5.1—2.5.3.

PNsg,mp    е броят пътници, определен за превозните средства от категория M в подгрупа sg за съответния профил на движение mp, определен в точкa 2.5.2.

2.5.1.Превозни средства от категория N.

Стойностите на полезния товар PLsg, mp (в тонове) се определят, както следва:

Подгрупа превозни средства sg*

Профил на движение mp** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL

RER

LEL

LER

MUL

MUR

COL

COR

53

съгласно определеното в точка 3.1.1.

не е приложимо

съгласно определеното в точка 3.1.1.

не е приложимо

54

1s

1

2

съгласно определеното в точка 3.1.1.

3

не е приложимо

4-UD

0,9

4,4

1,9

14

0,9

4,4

3,5

17,5

3,5

26,5

0,6

3,0

0,9

4,4

4-RD

4-LH

4v

5-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

не е приложимо

не е приложимо

2,6

12,9

5-LH

5v

9-RD

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

9-LH

9v

10-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

не е приложимо

не е приложимо

2,6

12,9

10-LH

10v

11

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

12

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

не е приложимо

не е приложимо

2,6

12,9

16

не е приложимо

2,6

12,9

* Вж. определенията в точка 1.1.

* Вж. определенията в точка 1.4.

Технически допустимата максимална стойност на полезния товар и на обема на товарното отделение CVsg се определят съгласно точка 3.1.1.

2.5.2.Превозни средства от категория M.

Броят пътници PNsg,mp, масата на пътниците PMsg,mp и технически допустимият максимален брой пътници за подгрупата sg и профила на движение mp се определят съгласно точка 3.1.1.

2.5.3.Превозни средства от категория O.

Стойностите на полезния товар PLsg, mp (в тонове) се определят, както следва:

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Профил на движение (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

1,5

7,5

1,5

11,2

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

121, 121V, 123, 123V, , 125

2,2

11,2

2,2

16,8

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

122, 122V, 124, 124V, 126

2,4

12,2

2,4

18,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

131, 131v, 132, 132v, 133

2,6

12,9

2,6

19,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

421, 421v, 422, 422v, 423

2,6

12,9

2,6

19,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

431, 431v, 432, 432v, 433

2,6

12,9

2,6

19,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

611, 612

1,2

6,1

1,2

9,2

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

611v, 612v

1,2

6,1

1,2

9,2

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

621, 621v, 623, 623v

1,3

6,3

1,3

9,5

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

622, 622 V, 624, 624 V, 625

2,6

12,9

2,6

19,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

631, 631v, 632, 632v, 633

2,6

12,9

2,6

19,3

не е приложимо

не е приложимо

не е приложимо

* Вж. определенията в точка 1.1.

* Вж. определенията в точка 1.4.

Технически допустимите максимални стойности на полезния товар и обема на товарното отделение CVsg се определят съгласно точка 3.1.1.

2.6.Изчисляване на тегловния коефициент за пробег, полезен товар или брой пътници

Тегловният коефициент за пробег и полезен товар (пътници) (MPWsg) на подгрупата sg се определя като произведение от годишния пробег, посочен в точка 2.6.1., и стойността на полезния товар и броя пътници за подгрупата, посочени в точки 2.5.1, 2.5.2 и 2.5.3, за превозни средства съответно от категории N, M и O, приведени към съответната стойност за подгрупа 5-LH, и се изчислява, както следва:

(за превозни средства от категории N и O)

(за превозни средства от категория M)

където

AMsg    е годишният пробег за превозните средства в съответната подгрупа, посочен в таблица 2.6.1, 2.6.2 и 2.6.3;

AM5-LH    е годишният пробег за подгрупа 5-LH, посочен в точка 2.6.1;

PLsg    се определя съгласно посоченото в точки 2.5.1 и 2.5.3;

PNsg    е съгласно определеното в точка 2.5.2;

PL5-LH    е средният полезен товар на превозните средства в подгрупа 5-LH, определен съгласно посоченото в точка 2.5.1.

2.6.1.Годишен пробег на превозни средства от категория N

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Годишен пробег AMsg (в километри)

53

58 000

54

58 000

1s

58 000

1

58 000

2

60 000

3

60 000

4-UD

60 000

4-RD

78000

4-LH

98 000

4v

60 000

5-RD

78000

5-LH

116 000

5v

60 000

9-RD

73 000

9-LH

108 000

9v

60 000

10-RD

68 000

10-LH

107 000

10v

60 000

11

65 000

12

67 000

16

60 000

* Вж. определенията в точка 1.1

2.6.2.Годишен пробег на превозни средства от категория M

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Годишен пробег AMsg (в километри)

31-LF

60 000

31-L1

60 000

31-L2

60 000

31-DD

60 000

32-C2

96 000

32-C3

96 000

32-DD

96 000

33-LF

60 000

33-L1

60 000

33-L2

60 000

33-DD

60 000

34-C2

96 000

34-C3

96 000

34-DD

96 000

35-FE

60 000

39-FE

60 000

* Вж. определенията в точка 1.1.

2.6.3.Годишен пробег на превозни средства от категория O

Подгрупа превозни средства

(sg)*

Годишен пробег AMsg (в километри)

111, 111V,112, 112V, 113

52 000

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126, 131, 131v, 132, 132v, 133

77 000

421, 421v, 422, 422v, 423, 431, 431v, 432, 432v, 433

68 000

611, 612, 611v, 612v, 621, 623, 621v, 623v

40 000

622, 622V, 624, 624V, 625, 631, 631v, 632, 632v, 633

68 000

* Вж. определенията в точка 1.1.

2.7.Средни специфични емисии на CO2  на производителите, посочени в член 4

За всеки производител се изчисляват следните средни специфични емисии на CO2:

 

2.7.1.За периодите за докладване от 2019 г. до 2029 г.:

CO2(2025) = ZLEV × ∑ sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg

2.7.2.За периодите за докладване след 2025 г.:

CO2(NO) = ∑sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg        

CO2(MCO2) = ∑sg sharesg × MPWsg × [avgCO2sg × (1 - pvsg ) + avgCO2psg × pvsg]

CO2(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevsg) × rCO2sg    

CO2(M) = CO2(MCO2) + CO2(MZE)             

       където

∑ sg    е сумата, която е съставена за подгрупите, включени в изчисляването на конкретните средни специфични емисии на CO2 съгласно точка 4.2;

       ZLEV (превозни средства с нулеви и ниски емисии)        се определя съгласно посоченото в точка 2.3;

       sharesg        се определя съгласно посоченото в точка 2.4;

       zevsg        се определя съгласно посоченото в точка 2.4;

pvsg    се определя съгласно посоченото в точка 2.4;

       MPWsg        се определя съгласно посоченото в точка 2.6;

       avgCO2sg    се определя съгласно посоченото в точка 2.2.;

avgCO2psg    се определя съгласно посоченото в точка 2.2.;

rCO2sg        е съгласно определеното в точка 3.1.2.

3.Изчисляване на еталонните стойности

3.1.Еталонни стойности

Следните еталонни стойности се изчисляват въз основа на всички нови тежкотоварни превозни средства на всички производители за еталонния период, приложим за подгрупата sg съгласно точка 3.2.

3.1.1.За всяка подгрупа превозни средства sg, стойността на полезния товар PLsg,mp, броя пътници PNsg,mp, масата на пътниците PMsg,mp, технически допустимия максимален полезен товар maxPLsg, технически допустимия максимален брой пътници maxPNsg, обема на товарното отделение Cvsgsg се изчисляват както следва:

(за превозни средства от категория N)*

(за превозни средства от категория M)*

(за превозни средства от категория M)*

(за превозни средства от категория N)

(за превозни средства от категория M)

(за превозни средства от категория O)

(*Само за подгрупи превозни средства, за които не са предоставени явни стойности в или в точка 2.5)

3.1.2.Еталонните емисии на CO2 , посочени в член 3, се изчисляват както следва:

(за превозни средства от категории N и O)

(за превозни средства от категория M)

(за превозни средства от категория M)

където

   е сумата за всички нови тежкотоварни превозни средства в подгрупатаsg, регистрирани през референтния период, приложим за sg съгласно точка 3.2;

CO2v    са специфичните емисии на CO2 от ново тежкотоварно превозно средство v, определени в съответствие с точка 2.1 и ако е приложимо — коригирани в съответствие с приложение II;

CO2pv    са специфичните емисии на CO2 от първичното превозно средство на тежкотоварното превозно средство v, определени в съответствие с точка 2.1 и ако е приложимо — коригирани в съответствие с приложение II;

rVsg    е броят на всички нови тежкотоварни превозни средства в подгрупатаsg, регистрирани през референтния период, приложим за sg съгласно точка 3.2;

PLsg    е средният полезен товар на превозните средства в подгрупа sg, определен в точка 2.5.

PNsg    е средният брой пътници в превозните средства в подгрупа sg, определен в точка 2.5.

PLv,mp    е полезният товар на превозното средство v в профила на движение mp, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

PNv,mp    е броят на пътниците на превозното средство v в профила на движение mp, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

PMv,mp    е масата на пътниците на превозното средство v в профила на движение mp, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

maxPLv     е технически допустимият максимален полезен товар на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

maxPNv     е технически допустимият максимален брой на пътниците на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

CVv    е обемът на товарното отделение на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б.

3.2.Референтни периоди, приложими за подгрупите

Следните периоди за докладване се прилагат като референтни периоди за подгрупите превозни средства:

Подгрупа превозни средства sg

Период за докладване за годината, приложима като референтен период

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

2019 г.

Всички останали

2025 г.

3.2.1.Ако през референтния период, посочен в точка 3.2, в подгрупа sg броят на новите тежкотоварни превозни средства на всички производители е по-малък от 50, се прилагат следните правила:

На средните специфични емисии на CO2 и , предвидени в точка 2.2 и на еталонните емисии на CO2 и , посочени в точка 3.1.2, се присвоява стойност „0“ при всички производители от подгрупата sg за целите на изчисляването на средните специфични емисии на CO2 по точка 2.7 и на целите за специфични емисии на CO2 по точка 4.1 за периодите за докладване за годините < Y + 5. Тук Y е годината на първия период за докладване, през която броят на новите тежкотоварни превозни средства на всички производители в подгрупата sg е най-малко 50.

За да се получат еталонните емисии на CO2 и за целите на изчисляването на целите за специфичните емисии съгласно точка 4, първо трябва да се изчислят съответните стойности, предвидени в точка 3.1.2, за периода за докладване на годината Y, вместо за референтния период, приложим за подгрупата sg съгласно точка 3.2.

Получените стойности след това се разделят на:

‒целевия коефициент RETsg,Y, определен в точка 5.1.1,  за да се получат еталонните стойности на емисиите на CO2 ,

‒целевия коефициент RETpsg,Y, определен в точка 5.1.1,  за да се получат еталонните стойности на емисиите на CO2 .

4.Изчисляване на специфичната цел за емисии на производителя, посочена в член 6

4.1.Цели за специфични емисии

За всеки производител се изчисляват следните цели за специфични емисии T, както следва:

4.1.1.за периодите за докладване за годините от 2025 г. до 2029 г.:

T(2025) = ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

4.1.2.За периодите за докладване за годините след 2030 г.

T(NO)= ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

T(MCO2) = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × (1 - rfsg) × rCO2sg + pvsg × (1 - rfpsg) × rCO2psg]

T(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevMsg) x rCO2sg     

T(M) = T(MCO2) + T(MZE)                     

       

където

∑ sg    е сумата за подгрупите, включени в изчисляването на конкретните цели за специфични емисии съгласно точка 4.2;

sharesg        се определя съгласно посоченото в точка 2.4;

MPWsg        се определя съгласно посоченото в точка 2.6;

rfsg     е целта за намаляване на CO2, приложима в конкретния период за докладване за новите тежкотоварни превозни средства в подгрупата sg, както е предвидено в точка 4.3;

rfpsg     е целта за намаляване на CO2, приложима в конкретния период за докладване за първичните превозни средства на новите тежкотоварни превозни средства в подгрупата sg, както е предвидено в точка 4.3;

zevMsg    е мандатът за превозните средства с нулеви емисии приложим в конкретния период за докладване за превозните средства в подгрупата sg, както е посочено в точка 4.3; 

rCO2sg        се определя, както е посочено в точка 3.1.2;

rCO2psg    се определя, както е посочено в точка 3.1.2;

pvsg    се определя, както е посочено в точка 2.4;

4.2.Подгрупи на превозните средства, включени в изчисляването на средните специфични емисии на CO2 и на целите за специфични емисии на производителите

Следните подгрупи sg се включват в изчисляването на специфичните емисии на CO2 — CO2(X),, на целите за специфични емисии T(X) и на траекториите на емисиите на CO2 ET(X)Y:

X = 2025

X= NO

X = MCO2

X= MZE

подгрупи на превозните средства, за които се прилагат целите за емисии на CO2 съгласно член 3а, параграф 1, буква а)

подгрупи превозни средства за превоз на товари, за които се прилагат целите за емисии на CO2 в съответствие с целите за емисии по член 3а, параграф 1, букви б), в), г) и параграф 3

подгрупи превозни средства за превоз на пътници, за които се прилагат целите за емисии на CO2 в съответствие с целите за емисии по член 3а, параграф 1, букви б), в) и г)

подгрупи превозни средства за превоз на пътници, за които се прилагат целите за превозни средства с нулеви емисии съгласно член 3б

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

Всички подгрупи превозни средства, посочени в точки 1.1.1 и 1.1.3.

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD,

31-LF, 31-L1, 31-L2, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-L2, 33-DD, 35-FE, 39-FE

4.3.Цели за намаляване на емисиите на CO2 и мандати за превозните средства с нулеви емисии

4.3.1. За различните периоди за докладване съгласно член 3a по отношение на превозните средства в подгрупата sg се прилагат следните цели за намаляване на емисиите на CO2 rfsg  и rfpsg:

Цели за намаляване на емисиите на CO2 rfsg и rfpsg

Подгрупи sg

Период за докладване за годините

2025―2029 г.

2030―2034 г.

2035―2039 г.

от 2040 г.

Камиони със средна товароподемност

53, 54

0

43 %

64 %

90 %

Тежкотоварни камиони > 7,4 t

1s, 1, 2, 3

0

43 %

64 %

90 %

Тежкотоварни камиони > 16 t с конфигурации на осите 4x2 и 6x4

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

15 %

43 %

64 %

90 %

Тежкотоварни камиони > 16 t със специална конфигурации на осите

11, 12 и 16

0

43 %

64 %

90 %

Междуградски автобуси (rfsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

Първични превозни средства на междуградските автобуси(rfpsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

Ремаркета

0

7,5 %

7,5 %

7,5 %

Полуремаркета

0

15 %

15 %

15 %

За периодите за докладване за годините преди 2025 г., всички цели за намаляване на емисиите на CO2 rfsg и rfpsg са равни на 0.

4.3.2.Следните цели за превозните средства с нулеви емисии zevMsg съгласно член 3б са приложими за превозните средства в подгрупата sg за различните периоди за докладване:

Мандати за превозните средства с нулеви емисии zevMsg

Подгрупи sg

Период за докладване за годините

преди 2030 г.

2030―2034 г.

2035―2039 г.

от 2040 г.

Градски тежки автобуси

31-LF, 31-L1, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-DD, 35-FE, 39-FE, 31-L2, 33-L2

0

100 %

100 %

100 %

5.Кредити и дългове за емисии, посочени в член 7

5.1.Траектории на намаляването на емисиите на CO2

5.1.1.Целеви коефициенти

За всяка подгрупа превозни средства sg и за всеки период за докладване за годината Y целевите коефициенти се определят, както следва:

RETsg,Y = (1-rfsg,uY)+( rfsg,uY - rfsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

RETpsg,Y = (1-rfpsg,uY)+( rfpsg,uY - rfpsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

ZETsg,Y = (1-zevMsg,uY)+( zevMsg,uY - zevMsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

където

lY, uY    са стойностите на предходната и следващата година в множеството {rY, 2025, 2030, 2040}, с които се определя най-малкият интервал, за който е изпълнено условието lY ≤ Y < uY;

rY    е годината на референтния период, приложим за подгрупата превозни средства sg съгласно точка 3.2;

rfsg,lY, rfsg,uY    са целите за намаляване на емисиите на CO2 на подгрупата sg на нови тежкотоварни превозни средства за годините lY и uY съгласно точка 4.3;

rfpsg,lY, rfpsg,uY    са целите за намаляване на емисиите на CO2 на подгрупата първични превозни средства sg на новите тежкотоварни превозни средства за годините lY и uY съгласно точка 4.3;

zevMsg,lY, zevMsg,uY    са мандатите за превозни средства с нулеви емисии за нови тежкотоварни превозни средства за годините lY и uY съгласно точка 4.3;

За годините на докладване Y < rY стойностите на RETsg,Y, RETpsg,Y и ZETsg,Y се задават равни на 1, така че подгрупата превозни средства sg да не влияе на траекторията на емисиите на CO2.

5.1.2.Траектории на намаляването на емисиите на CO2 

5.1.2.1.След това за всяка подгрупа sg превозни средства и за всеки период за докладване за година Y се определят следните траектории на намаляване на емисиите на CO2:

ETsg,Y = RETsg,Y × rCO2sg    

ETpsg,Y = RETpsg,Y × rCO2psg

ETzsg,Y = ZETsg,Y × rCO2sg

5.1.2.2.За всеки производител и за всички периоди за докладване за година Y между 2019 г. и 2024 г. се определят следните траектории на намаляване на емисиите на CO2:

ET(2025)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

5.1.2.3.За всеки производител и за всички периоди за докладване за година Y между 2025 г. и 2040 г. се определят следните траектории на намаляване на емисиите на CO2:

ET(NO)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

ET(MCO2)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × ETsg,Y + pvsg × ETpsg,Y ]

ET(MZE)Y = ∑sg sharesg × MPWsg × ETzsg,Y     

ET(M)Y = ET(MCO2)Y + ET(MZE)Y                 

където

∑ sg    е сумата за подгрупите, включени в изчисляването на конкретните цели за траектории на емисиите на CO2 съгласно точка 4.2;

sharesg        е делът нови тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупата превозни средства sg, определен съгласно точка 2.4;

MPWsg        се определя съгласно посоченото в точка 2.6;

rCO2sg        е съгласно определеното в точка 3.1.2;

rCO2psg    е съгласно определеното в точка 3.1.2;

pvsg    е делът на новите тежкотоварни превозни средства на производителя в подгрупата sg, който съгласно член 7б се отчита заедно с емисиите на CO2 от техните първични превозни средства при изчисляването на средните специфични емисии на CO2 по точка 2.2.

   

5.2.Изчисляване на кредитите и дълговете за емисии през всеки период за докладване

За всеки производител и всеки период за докладване за година Y от 2019 г. до 2040 г. кредитите за емисии cCO2(X)Y и дълговете за емисии dCO2(X)Y, (X = NO, M) са най-големите измежду следните стойности и 0 (т.е., кредитите за емисии и дълговете не могат да бъдат отрицателни):

2019 г. ≤ Y< 2025 г.

2025 г. ≤ Y< 2030 г.

2030 г. ≤ Y< 2040 г.

cCO2(NO)Y

[ET(2025)Y – CO2(2025)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

dCO2(NO)Y

0

[CO2(2025)Y – T(2025)Y]× Vy

[CO2(NO)Y – T(NO)Y]× Vy

cCO2(M)Y

0

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

dCO2(M)Y

0

0

[CO2(M)Y – T(M)Y]× Vy

където

ET(X)Y     е траекторията на емисиите на производителя през периода за докладване за годината Y, определена съгласно посоченото в точка 5.1 (X = 2025, NO, M);

CO2(X)Y    е стойността на средните специфични емисии на производителя през периода за докладване за годината Y, определена в съответствие с точка 2.7 (X = 2025, NO, M);

T(X)Y     е целта за специфичните емисии на производителя през периода за докладване за годината Y, определена съгласно посоченото в точка 4 (X = 2025, NO, M);

VY    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя през периода за докладване на годината Y

5.3.Пределна стойност на дълговете за емисии

За всеки производител пределните стойности на дълговете за емисии limCO2(X)Y през периода за докладване за годината Y се определят както следва:

limCO2(NO)Y = T(2025)Y × 0,05 × V(2025)Y    за периода за докладване за година Y < 2030 г.;

limCO2(NO)Y = T(NO)Y × 0,05 × V(NO)Y        за периодите за докладване за година Y ≥ 2030;;

limCO2(M)Y = T(M)Y × 0,05 × V(M)Y        за периодите за докладване за година Y ≥ 2030.

Където

T(X)Y     е целта за годината Y за специфичните емисии на производителя през периода за докладване, определена съгласно посоченото в точка 4 (X = 2025, NO, M);

V(X)Y    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя през периода за докладване за годината Y в подгрупите превозни средства, които са включени в изчисляването на специфичните емисии на CO2 CO2(X) съгласно точка 4.2 (X = 2025, NO, M).

5.4.Кредити за емисии на ранен етап

Дълговете за емисии, придобити за периодите за докладване за 2025 г., се намаляват със стойност, съответстваща на кредитите за емисии, придобити преди този период за докладване, който се определя за всеки производител, както следва:

redCO2 = min(dCO2(NO)2025 ; cCO2(NO)Y)    

където

min            е най-малката от двете стойности, посочени в скобите;

       е сумата за периодите за докладване за годините от 2019 г. до 2024 г.;

dCO2(NO)Y    са дълговете за емисии за периода за докладване за годината Y, определени съгласно посоченото в точка 5.2;

cCO2(NO)Y    са кредитите за емисии за периода за докладване за годината Y, определени съгласно посоченото в точка 5.2.

6.Определяне на извънредното количество емисии на CO2 на производителя, посочено в член 8, параграф 2

За всеки производител и всеки период за докладване за годината Y след годината 2025 г. стойността на извънредното количество емисии на CO2 exeCO2(X)Y   за категорията превозни средства се изчислява, както следва, ако стойността е положителна (X = NO, M). Ако резултатът от показаните по-долу изчисления е отрицателна стойност за exeCO2(X)Y, за последната се задава стойност 0.

За периода за докладване за   2025 г.:

exeCO2(NO)2025 = dCO2(NO)2025 - cCO2(NO)Y - limCO2(NO)2025 

За периодите за докладване за годините Y от 2026 г. до 2028 г., от 2030 г. до 2033 г. и от 2035 г. до 2038 г.:

exeCO2(NO)y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) -

exeCO2(NO)J - redCO2 - limCO2(NO)Y 

За периодите за докладване за годините Y от 2030 г. до 2033 г. и от 2035 г. до 2038 г.:

exeCO2(M)y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) -

exeCO2(M)J - limCO2(M)Y 

За периодите за докладване за годините Y = 2029 г., 2034 г. и 2039 г.:

exeCO2(NO)Y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO2

За периодите за докладване за годините Y = 2034 г. и 2039 г.:

exeCO2(M)Y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

За периодите за докладване за 2040 г.:

exeCO2(NO)2040 = (CO2(NO)2040 – T(NO) 2040) × V2040 +

     (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO

exeCO2(M)2040    = (CO2(M)2040 – T(M)2040 ) × V2040 +

  (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

За периодите за докладване за годините Y ≥ 2040 г.

exeCO2(NO)Y = (CO2(NO)Y – T(NO)Y) × VY

exeCO2(M)Y = (CO2(M)Y – T(M)Y) × VY

където

   е сумата за периодите за докладване за годините Y от 2019 г. 2024 г.;

       е сумата за периодите за докладване за годините I от 2025 г. до годината Y;

       е сумата за периодите за докладване за годините J от 2025 г. до годината (Y-1);

       е сумата за периодите за докладване за годините I от 2025 г. до 2039 г.;

        е сумата за периодите за докладване за годините J от 2030 г. до годината (Y-1);

dCO2(X)Y        са дълговете за емисии за периода за докладване загодината Y, определен съгласно посоченото в точка 5.2 (X = NO, M);

cCO2(X)Y        са кредитите за емисии за периода за докладване загодината Y, определен съгласно посоченото в точка 5.2 (X = NO, M);

limCO2(X)Y        е пределната стойност на дълговете от емисии, определена съгласно посоченото в точка 5.3 (X = NO, M);

redCO2(X)        redCO2 е намалението на дълговете за емисии за периода за докладване за годината 2025 г., определено съгласно посоченото в точка 5.4 (X = NO, M).

Във всички останали случаи стойността на извънредното количество емисии exeCO2(X)Y  се приравнява на 0. (X = NO, M)

Извънредното количество емисии на CO2 за периода за докладване за годината Y, посочено в член 8, параграф 2, е:

               exeCO2Y = exeCO2(NO)Y + exeCO2(M)Y  



ПРИЛОЖЕНИЕ II

Процедури за корекция, посочени в член 11

1.Коригиране на еталонните емисии на CO2 вследствие на изменение на процедурите за одобряване на типа, посочени в член 11, параграф 2

След изменение на процедурите за одобряване на типа, посочени в член 11, параграф 2, еталонните емисии на CO2, посочени в точка 3.1.2 от приложение I, се преизчисляват.

За тази цел емисиите на CO2 в g/km от новите тежкотоварни превозни средства v за референтния период и от техните първични превозни средства, определени за профил на движение mp, както е посочено в точка 2.1 от приложение I, се коригират, както следва:

CO2v,mp = CO2(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2r,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2(RP)r,mp )

CO2pv,mp = CO2p(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2pr,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2p(RP)r,mp )

където

∑ r    е сумата за всички представителни превозни средства r за подгрупата sg;

sg            е подгрупата, към която спада превозното средство v;

sr,sg            е статистическата тежест на представителното превозно средство r                 е подгрупата sg;

CO2(RP)v,mp    са специфичните емисии на CO2 на превозното средство v в g/km, определени при профила на движение mp въз основа на данните от мониторинга за референтния период;

CO2(RP)r,mp    са специфичните емисии на CO2 на представителното превозно средство r в g/km, съгласно определеното в профила на движение mp в съответствие с Регламент (ЕО) № 595/2009 и мерките за неговото прилагане, както се е прилагало през референтния период;

CO2r,mp    са специфичните емисии на CO2 на представителното превозно средство r в g/km, съгласно определеното в профила на движение mp в съответствие с Регламент (ЕО) № 595/2009 и мерките за неговото прилагане, съгласно измененията в член 11, параграф 3, буква а);

CO2p(RP)v,mp    са специфичните емисии на CO2 на първичното превозно средство на тежкотоварното превозно средство v в g/km, определени при профила на движение mp въз основа на данните от мониторинга за референтния период;

CO2p(RP)r,mp    са специфичните емисии на CO2 на първичното превозно средство на представителното превозно средство r в g/km, съгласно определеното в съответствие с Регламент (ЕО) № 595/2009 и мерките за неговото прилагане, както се е прилагало през референтния период;

CO2pr,mp    са специфичните емисии на CO2 на първичното превозно средство на представителното превозно средство r съгласно определеното в профила на движение mp в съответствие с Регламент (ЕО) № 595/2009 и мерките за неговото прилагане, съгласно измененията, посочени в член 11, параграф 3, буква а);

 

Специфичните емисии на CO2 се нормализират съгласно приложение III, като се използват стойностите за параметрите, посочени в член 14, параграф 1, буква е), които са приложими през периода за докладване, посочен в член 11, параграф 2, буква а).

Представителното превозно средство се определя в съответствие с методиката, посочена в член 11, параграф 3.

2.Прилагане на коригираните еталонни емисии на CO2 съгласно член 11, параграф 2

Ако през периода за докладване за годината Y специфичните емисии на CO2 от някои нови тежкотоварни превозни средства на даден производител са били определени с измененията, посочени в член 11, параграф 2, еталонните емисии на CO2 rCOsg на подгрупата превозни средства sg, използвани в точки 4 и 5.1 от приложение I, се изчисляват, както следва:

               rCO2sg = ∑,i Vsg,i/Vsg x rCO2sg,,i

където

∑,i    е сумата за

-за i = 0: първоначалната процедура за определяне на емисиите на CO2, в която се прилагат първоначалните еталонни емисии на CO2 без корекции, и

-за i ≥ 1: всички последващи изменения, посочени в член 11, параграф 2.

Vsg    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя през периода за докладване на годината Y и за подгрупата sg;

Vsg,i    е броят на новите тежкотоварни превозни средства на производителя през периода за докладване на годината Y, влизащи в подгрупата sg, чиито специфични емисии на CO2 са били определени с помощта на изменението i;

rCO2sg,i    са:

-за i = 0: некоригираниte еталонни емисии на CO2

-за i ≥ 1: еталонните емисии на CO2, определени за подгрупата превозни средства sg с помощта на изменение i.

ПРИЛОЖЕНИЕ III

Нормализиране на специфичните емисии на CO2 на новите тежкотоварни превозни средства, посочени в член 4

1.Нормализирани специфични емисии на CO2 

За целите на изчисляването в точка 2.1 от приложение I стойностите на емисиите на CO2  се нормализират както следва:

= + +

m = - PLv,mp + cCWv         (за превозни средства от категории N и O)

m = - PMv,mp + cCWv         (за превозни средства от категория M)

където

   са нормализираните емисии на CO2 на превозното средство v , определени за профила на движение mp, които трябва да се вземат предвид при изчисляването по приложение I, точка 2.1;

     са емисиите на CO2 в g/km на първичното превозно средство на новото тежкотоварно превозно средство v, определени за профила на движение mp, докладвани в съответствие с членове 13а и 13б.

   трябва да се определи в съответствие с точка 3;

   трябва да се определи в съответствие с точка 4;

PLv,mp    е полезният товар на превозното средство v в профила на движение mp, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

   е полезният товар за подгрупата sg и профила на движение mp, както е предвидено в точка 2.5 от приложение I;

PMv,mp    е масата на пътниците на превозното средство v в профила на движение mp, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

   е масата на пътниците за подгрупата sg и профила на движение mp, както е предвидено в точка 2.5 от приложение I;

cCWv    е корекцията на собственото тегло на превозното средство v съгласно точка 2.

2.Нормализиране на собственото тегло на превозното средство

Тъй като полезността на превозното средство се увеличава с технически допустимия максимален полезен товар или броя на пътниците, но по технически причини по-високите стойности за тези параметри са свързани с по-високо собствено тегло и следователно по-високи емисии на CO2, се прилага следната корекция на собственото тегло на превозното средство v в подгрупата sg за целите на нормализирането на неговите специфични емисии на CO2 съгласно точка 1:

cCWv = asg · (maxPLsg - maxPLv)        за превозни средства от категории N и O;

cCWv = asg · (maxPNsg - maxPNv)        за превозни средства от категория M;

където

asg    е линеен коефициент, определен съгласно точка 2.1 за периода за докладване на превозното средство v;

maxPLv     е технически допустимият максимален полезен товар на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

maxPNv     е технически допустимият максимален брой на пътниците на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

maxPLsg     е технически допустимият максимален полезен товар на подгрупата превозни средства sg, определен в съответствие с точка 2.5 от приложение I;

maxPNsg     е технически допустимият максимален брой пътници на подгрупата превозни средства sg, определен в съответствие с точка 2.5 от приложение I;

2.1.Определяне на параметрите за нормализиране

За всеки период за докладване параметрите asg  и bsg  се определят чрез линеен регресионен анализ на корелацията на стойността на Cwvv  със стойността на maxPLv (превозни средства от категория N и O) и maxPNv (превозни средства от категория M), като всички новорегистрирани превозни средства v се разглеждат като спадащи към подгрупата sg:

CWv  asg · maxPLv + bsg    за превозни средства от категории N и O;

CWv  asg · maxPNv + bsg    за превозни средства от категория M.

където

CWv        е собственото тегло на превозното средство v, определено въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б. ако не е налична точна стойност, може да се използва стойност, приблизително изчислена чрез коригираната действителна маса на превозното средство v.

maxPLv     е технически допустимият максимален полезен товар на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

maxPNv         е технически допустимият максимален брой на пътниците на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б;

   

3.Изменение на емисиите на CO2 при изменение на общата маса на превозното средство

Последващото изменение на емисиите на CO2 на превозното средство v , което трябва да се определи за профила на движение mp поради последващо изменение на общата маса, която трябва да се припише на превозното средство за определянето на емисиите на CO2, се определя чрез следното линейно приближение:

= m · ( - ) / (Mr – Ml)

       където:

m    е промяната на общата маса, приписвана на превозното средство v за определянето на емисиите на CO2:

   са    емисиите на CO2 на превозното средство v в g/km  без изменение на масата, определени за същия профил на движение mp и с предствителен товар;

   са    емисиите на CO2 на превозното средство v в g/km без изменение на масата, определени за същия профил на движение mp и с малък товар;

Mr    е общата маса на симулираното превозно средство без изменение на масата, за същия профил на движение mp и с предствителен товар;

Ml    е общата маса на симулираното превозно средство без изменение на масата, за същия профил на движение mp и с малък товар;

4.Нормализиране за различния обем на товарното отделение

Превозните средства от категория О в рамките една и съща подгрупа имат товарно отделение с различен обем. Тъй като транспортната полезност на дадено превозно средство се увеличава с увеличаването на обема на товарното му отделение, но по технически причини това увеличаване се свързва с по-високи стойности за емисиите на CO2, трябва да се прилага следната корекция за емисиите на CO2 на превозното средство v в подгрупата sg:

= asg,mp · (CVsg - CVv)        

където

asg,mp    е линеен коефициент, определен съгласно точка 4.1 за периода за докладване на превозното средство v;

CVv         е обемът на товарното отделение на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б.

CVsg     е технически допустимият максимален обем на товарното отделение в подгрупата превозни средства sg, определен в съответствие с точка 2.5 от приложение I;

За превозни средства от категория N и M, корекцията на емисиите на CO2 е 0.

4.1.Определяне на параметрите за нормализиране

За всеки период за докладване и за всеки профил на движение, параметрите asg,mp  и bsg,mp  се определят чрез линеен регресионен анализ на корелацията между стойностите [ + ] и стойностите на CVv, като се вземат предвид всички новорегистрирани превозни средства v в подгрупата sg:

+  asg,mp · CVv + bsg,mp

където

CVv        е обемът на товарното отделение на превозното средство v, определен въз основа на данните, докладвани съгласно членове 13а и 13б.

,    са определени в точка 1.“



ПРИЛОЖЕНИЕ II

„ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Правила относно данните, които подлежат на мониторинг и докладване, както е посочено в членове 13а и 13б

ЧАСТ А: Данни, които подлежат на мониторинг и докладване от страна на държавите членки:

а)     идентификационните номера на всички нови тежкотоварни превозни средства, посочени в член 2, които са регистрирани на територията на държавата членка;

б)     наименованието на производителя;

в)     марката (търговското наименование на производителя);

г)    кодът на каросерията, посочен във вписване 38 от сертификата за съответствие, включително, когато е приложимо, допълващите цифри, посочени в допълнение 2 към приложение I към Регламент (ЕС) 2018/858;

д)     за тежкотоварните превозни средства, посочени в член 2, първа алинея, буква а) или б) — информацията за силовия агрегат, посочена във вписвания 23, 23.1 и 26 от сертификата за съответствие;

е)     Максималната скорост на превозното средство, посочена във вписване 29 от сертификата за съответствие;

ж)     етапа на окомплектоване, посочен в избрания образец на сертификата за съответствие в съответствие с точка 2 от приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/683 на Комисията;

з)     категорията превозно средство, посочена във вписване 0.4 от сертификата за съответствие;

и)     броят на осите, посочен във вписване 1 от сертификата за съответствие;

й)     технически допустимата максимална маса на превозното средство с товар, посочена във вписване 16.1 от сертификата за съответствие;

к)     копие от криптографския хеш код на файла с протоколите на производителя, посочено във вписване 49.1 от сертификата за съответствие; за превозните средства, регистрирани до 30 юни 2025 г. производителите могат да докладват само първите 8 символа от криптографския хеш код;

л)     специфичните емисии на CO2, посочени във вписване 49.5 от сертификата за съответствие;

м)     Средният полезен товар, посочен във вписване 49.6 от сертификата за съответствие;

н)     датата на регистрация;

о)     за превозните средства със специално предназначение— тяхното обозначение, посочено във вписване 51 от сертификата за съответствие;

п)    за превозните средства, одобрени съгласно член 2, параграф 3, буква б) от Регламент (ЕО) № 2018/858 — информацията, че превозното средство е било проектирано и произведено или адаптирано за използване от противопожарните служби на гражданската защита и силите, отговарящи за поддържането на обществения ред;

р)    за превозните средства, регистрирани за използване от гражданската защита, противопожарните служби или силите, отговорни за поддържането на обществения ред или за използване от въоръжените сили, потвърждение, че превозното средство е регистрирано за използване от гражданската защита, противопожарните служби или силите, отговорни за поддържането на обществения ред или за използване от въоръжените сили, и че то отговаря на условията, посочени в член 2, параграф 5 от настоящия регламент. За всички превозни средства, включително индивидуално одобрени превозни средства, съответната информация е информацията, която трябва да бъде предоставена в ЕС сертификата за съответствие или сертификата за индивидуално ЕС одобряване на превозно средство или в сертификата за национално индивидуално одобряване в съответствие с образците, определени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/683 на Комисията 1 , независимо от националните изключения, приложими съгласно член 45, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/858.

ЧАСТ Б: ДАННИ, КОИТО ТРЯБВА ДА БЪДАТ ДОКЛАДВАНИ ОТ ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ И ДРУГИ СУБЕКТИ

В съответствие с член 13б всеки докладващ субект съобщава следните данни за превозните средства, за които е задължен да изготви досие на производителя (MRF) или досие с информация за превозното средство (VIF) съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2017/2400 и Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1362 на Комисията 2 .

За превозните средства, посочени в част А, букви п) и р) от приложение IV, производителят, посочен в член 7а, информира и Комисията в съответствие с член 2, параграфи 4 и 5, ако превозното средство, което иначе би било освободено от задълженията, определени в член 3а, не е освободено от тези задължения. 

Категории/подгрупи превозни средства 3

Докладващи субекти

Производител на първични превозни средства(1)

Производител на междинни превозни средства(2)

Производител на превозни средства

Определена техническа служба(8)

N / всички

не е приложимо

не е приложимо

‒MRF(4)

‒Допълнителна информация*

не е приложимо

M / всички

‒VIF(4) (5)

‒MRF(4) (6)

‒Допълнителна информация*

на първичното превозно средство;

не е приложимо

‒VIF(4) (7)

‒MRF(4) (7)

‒Допълнителна информация*

на комплектованото или напълно комплектованото превозно средство.

не е приложимо

O / всички

не е приложимо

не е приложимо

‒MRF(9)

‒Допълнителна информация*

‒MRF(9)

‒Допълнителна информация*

(1) Член 3, параграф 29 от Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията.

(2) Член 3, параграф 31 от Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията.

(3) Член 3, параграф 4а от Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията.

(4) Член 9, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията.

(5) Точка 2.3 от приложение I към Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията

(6) Точка 2.4 от приложение I към Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията

(7) Точка 2.7.5 от приложение I към Регламент (ЕС) 2017/2400 на Комисията

(8) Член 8, параграф 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1362 на Комисията

(9) Член 8, параграф 7 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1362 на Комисията

*Допълнителна информация

Не

Параметри на мониторинга

Източник

Приложимо за превозни средства

15

Марка (търговско наименование на производителя)

Всички

24

Наименование и адрес на производителя на силовото предаване

Точка 0.4 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение VI към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

25

Марка (търговско наименование на производителя на трансмисията)

Точка 0.1 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение VI към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

32

Наименование и адрес на производителя на моста

Точка 0.4 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение VII към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N;

Категория М: само за първично превозно средство;

Категория O;

33

Марка (търговско наименование на производителя на оста)

Точка 0.1 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение VII към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

Категория O;

39

Наименование и адрес на производителя на гумата

Точка 1 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение X към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

Категория O;

40

Марка (търговско наименование на производителя на гумата)

Точка 3 от образеца на сертификат на компонент, отделен технически възел или система от допълнение 1 към приложение X към Регламент (ЕС) 2017/2400

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

Категория O;

72

Номер на лиценза за експлоатация на симулационния инструмент

Всички

75

Масови емисии на CO2 от двигателя при изпитване по Световно хармонизирания цикъл за изпитване в преходни режими (WHTC) (8) (g/kWh)

Точка 1.4.2 от добавката към допълнение 5 или точка 1.4.2 от добавката към допълнение 7 от приложение I към Регламент (ЕС) № 582/2011, което от двете е приложимо

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

76

Разход на гориво на двигателя при изпитване по WHTC (g/kWh)

Точка 1.4.2 от добавката към допълнение 5 или точка 1.4.2 от добавката към допълнение 7 от приложение I към Регламент (ЕС) № 582/2011, което от двете е приложимо

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

77

Масови емисии на CO2 от двигателя при изпитване по Световно хармонизирания цикъл за изпитване в преходни режими (WHSC) (9) (g/kWh)

Точка 1.4.1 от добавката към допълнение 5 или точка 1.4.1 от добавката към допълнение 7 от приложение I към Регламент (ЕС) № 582/2011, което от двете е приложимо

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

78

Разход на гориво на двигателя при изпитване по WHSC (g/kWh)

Точка 1.4.1 от добавката към допълнение 5 или точка 1.4.1 от добавката към допълнение 7 от приложение I към Регламент (ЕС) № 582/2011, което от двете е приложимо

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

101

За превозни средства с дата на симулацията след 1 юли 2020 г., номерът на одобрението на типа на двигателя

Точка 1.2.1 от добавката към допълнение 5, 6 или 7 към приложение I към Регламент (ЕС) № 582/2011, което е приложимо

Категория N

Категория М: само за първично превозно средство;

102

За превозните средства с дата на симулацията, считано от 1 юли 2021 г. – файла с името на заданието и разширение „.vsum“, във формат, използващ като разделител запетая, който съдържа обобщени резултати за всеки симулиран профил на движение и полезен товар

Файл, генериран от симулационния инструмент, посочен в член 5, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) 2017/2400, като се използва неговата версия с графичен потребителски интерфейс (ГПИ)

файл с данни „sum exec“

ЧАСТ В: ДИАПАЗОНИ НА СТОЙНОСТТА НА ВЪЗДУШНОТО СЪПРОТИВЛЕНИЕ (CDXA) ЗА ЦЕЛИТЕ НА ПУБЛИКУВАНЕТО В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛЕН 13в

За целите на осигуряването на публичен достъп в съответствие с член 13в до данните за стойността на CdxA, посочена в графа 23, Комисията използва диапазоните, определени в таблицата по-долу, съдържаща съответния диапазон за всяка стойност на CdxA:

Обхват

Стойност на CdxA [m2]

Min CdxA (CdxA ≥ min CdxA)

Max CdxA (CdxA < MaxCdxA)

A1

0,00

3,00

A2

3,00

3,15

A3

3,15

3,31

A4

3,31

3,48

A5

3,48

3,65

A6

3,65

3,83

A7

3,83

4,02

A8

4,02

4,22

A9

4,22

4,43

A10

4,43

4,65

A11

4,65

4,88

A12

4,88

5,12

A13

5,12

5,38

A14

5,38

5,65

A15

5,65

5,93

A16

5,93

6,23

A17

6,23

6,54

A18

6,54

6,87

A19

6,87

7,21

A20

7,21

7,57

A21

7,57

7,95

A22

7,95

8,35

A23

8,35

8,77

A24

8,77

9,21

 



ПРИЛОЖЕНИЕ V

Докладване и управление на данните, посочени в членове 13а-13в

1.   ДОКЛАДВАНЕ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ

1.1.     Данните, посочени в приложение IV, част А се предават в съответствие с член 13а от звеното за контакт на компетентния орган чрез електронно прехвърляне на данни към Агенцията.

Звеното за контакт уведомява Комисията и Агенцията за предаването на данните по електронна поща на следните адреси:

EC-CO2-HDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu

както и

HDV-monitoring@eea.europa.eu

2.   ДОКЛАДВАНЕ ОТ СТРАНА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ

2.1.     Производителите незабавно съобщават на Комисията следната информация:

а) наименованието на производителя, посочено в сертификата за съответствие или в индивидуалния сертификат за одобрение;

б) световния код за идентифициране на производителя (World Manufacturer Identifier code — код WMI) съгласно Регламент (ЕС) № 19/2011 на Комисията 4 , който се използва в идентификационните номера на новите тежкотоварни превозни средства, пускани на пазара;

в) звеното за контакт, отговарящо за предаването на данните на Агенцията.

Те уведомяват Комисията без забавяне за всички промени в посочената информация.

Уведомленията се изпращат на адресите, посочени в точка 1.1.

2.2.     Данните, посочени в приложение I, част Б, точка 2, се предават в съответствие с член 13б от звеното за контакт на производителя чрез електронно прехвърляне на данни към Агенцията.

Звеното за контакт уведомява Комисията и Агенцията за предаването на данните със съобщение по електронна поща до адресите, посочени в точка 1.1.

3.   ОБРАБОТВАНЕ НА ДАННИТЕ

3.1.     Агенцията обработва данните, предадени в съответствие с точки 1.1 и 2.2, и записва обработените данни в регистъра.

3,2.     Считано от 2021 г., данните, отнасящи се до тежкотоварните превозни средства, регистрирани през предходния период за докладване и вписани в регистъра, се публикуват до 30 април всяка година с изключение на следните вписвания на данни:

   3.2.1    Идентификационен номер на превозното средство; 
3.2.2    Наименование и адрес на производителя, 
3.2.3    Марка (търговско наименование на производителя на силовото предаване); 
3.2.4    Наименование и адрес на производителя на моста 
3.2.5    Марка (търговско наименование на производителя на моста) 
3.2.6    Наименование и адрес на производителя на гумата 
3.2.7    Марка (търговско наименование на производителя на гумата) 
3.2.8    Модел на двигателя; 
3.2.9    Модел на предавателната кутия; 
3.2.10.    Модел на забавителя; 
3.2.11.    Модел на хидротрансформатора; 
3.2.12.    Модел на конусната зъбна предавка; 
3.2.13.    Mодел на моста; 
3.2.14.    Модел на въздушното съпротивление;

3.2.15    Файл с името на заданието и разширение „.vsum“, във формат, използващ като разделител запетая, който съдържа обобщени резултати за всеки симулиран профил на движение и полезен товар

3.3.     Когато компетентен орган или производителите открият грешки в предоставените данни, те без забавяне уведомяват за това Комисията и Агенцията, като подават доклад за съобщаване на грешка до Агенцията и изпращат съобщение по електронна поща на адресите, посочени в точка 1.1.

3.4.     Комисията, с помощта на Агенцията, проверява съобщените грешки и, когато е целесъобразно, коригира данните в регистъра.

3.5.     Комисията, с помощта на Агенцията, осигурява електронни формати за целите на предаването на данни съгласно точки 1.1 и 2.2 в разумен срок преди крайните срокове за предаване на данните.



ПРИЛОЖЕНИЕ VI

ТАБЛИЦА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Регламент (ЕС) 2018/956

Регламент (ЕС) 2018/956

Настоящият регламент

Член 1

Член 2

Член 3

Член 4

Член 5

Член 6

Член 7

Член 8

Член 9

Член 10

Член 11

Член 12

Член 13

Член 14

Приложение I

Приложение II

Член 1, параграф 2

Член 2

Член 3

Член 13a

Член 13б

Член 13в

Член 13г

Член 13д

Член 13е

-

Член 14

Член 16

Член 17

-

Приложение IV

ПРИЛОЖЕНИЕ V

(1)

   Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/683 на Комисията от 15 април 2020 г. относно изпълнението на Регламент (ЕС) 2018/858 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на административните изисквания за одобряването и надзора на пазара на моторни превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства (ОВ L 163, 26.5.2020 г., стр. 1).

(2)

   Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1362 на Комисията от 1 август 2022 г. за прилагане на Регламент (ЕО) № 595/2009 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на експлоатационните характеристики на тежкотоварни ремаркета и тяхното въздействие върху емисиите на CO2, разхода на гориво, консумацията на енергия и пробега с нулеви емисии на моторните превозни средства и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/683 (ОВ L 205, 5.8.2022 г., стр. 145.).

(3)

     Регламент (ЕС) № 19/2011 на Комисията от 11 януари 2011 г. относно изискванията за одобрение на типа на поставяните от производителя задължителни табели и на идентификационния номер на превозното средство за моторни превозни средства и техните ремаркета, и за прилагане на Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (ОВ L 8, 12.1.2011 г., стр. 1).