Strasbourg, den 14.2.2023

COM(2023) 88 final

BILAG

til

forslag til

EUROPA-PARLAMENTETS OG RÅDETS FORORDNING

om ændring af forordning (EU) 2019/1242 for så vidt angår skærpelse af præstationsnormerne for nye tunge køretøjers CO2-emissioner og indarbejdning af indberetningsforpligtelser og om ophævelse af forordning (EU) 2018/956

{SEC(2023) 100 final} - {SWD(2023) 88 final} - {SWD(2023) 89 final}


BILAG I

Gennemsnitlige specifikke emissioner, gennemsnitlige specifikke emissionsmål og emissionsoverskridelser

1.Undergrupper af køretøjer

1.1.Med henblik på denne forordning bestemmes en undergruppe sg for hvert nyt tungt køretøj.

1.1.1.For køretøjer i klasse N bestemmes undergruppen sg som følger:

Køretøjsgruppe, jf. bilag I til forordning (EU) 2017/2400

Specialkøretøj, jf. denne forordnings artikel 3, nr. 9)

Kabinetype

Motoreffekt

Aktionsradius (OR)

Undergruppe af køretøjer (sg) med henblik på denne forordning

53

Nej

Alle

53

54

Nej

Alle

54

1s

Nej

Alle

1s

1

Nej

Alle

1

2

Nej

Alle

2

3

Nej

Alle

3

4

Nej

Alle

< 170 kW

Alle

4-UD

Nej

Dagkabine

≥ 170 kW

Alle

4-RD

Nej

Sovekabine

≥ 170 kW og < 265 kW

Nej

Sovekabine

≥ 265 kW

< 350 km

Nej

Sovekabine

≥ 265 kW

≥ 350 km

4-LH

9

Nej

Dagkabine

Alle

Alle

9-RD

Nej

Sovekabine

Alle

< 350 km

Nej

Sovekabine

Alle

≥ 350 km

9-LH

5

Nej

Dagkabine

Alle

Alle

5-RD

Nej

Sovekabine

< 265 kW

Nej

Sovekabine

≥ 265 kW

< 350 km

Nej

Sovekabine

≥ 265 kW

≥ 350 km

5-LH

10

Nej

Dagkabine

Alle

Alle

10-RD

Nej

Sovekabine

Alle

< 350 km

Nej

Sovekabine

Alle

≥ 350 km

10-LH

11

Nej

Alle

11

12

Nej

Alle

12

16

Nej

Alle

16

Ved "sovekabine" forstås en kabinetype med et rum bag førersædet, der er beregnet som soverum, som indberettet i henhold til artikel 13a og 13b.

Ved "dagkabine" forstås kabinetyper, der ikke er sovekabiner.

Hvis et nyt tungt køretøj henføres til undergruppen af kørertøjer 4-UD, og der ikke er oplysninger om CO2-emissionerne i g/km tilgængelige for opgaveprofilen UDL eller UDR som defineret i tabel 2 i punkt 2.1, henføres det nye tunge køretøj til undergruppen af køretøjer 4-RD.

Ved "aktionsradius" forstås den afstand, som et køretøj kan tilbagelægge under langdistancetransportforhold uden genopladning eller optankning, jf. punkt 1.3.

1.1.2.For køretøjer i klasse M bestemmes undergruppen sg som følger:

Køretøjsgruppe, jf. bilag I til forordning (EU) 2017/2400

Undergruppe af køretøjer (sg) med henblik på denne forordning

31a, 31d

31-LF

31b1

31-L1

31b2

31-L2

31c, 31e

31-DD

32a, 32b

32-C2

32c, 32d

32-C3

32e, 32f

32-DD

33a, 33d, 37a, 37d

33-LF

33b1, 37b1

33-L1

33b2, 37b2

33-L2

33c, 33e, 37c, 37e

33-DD

34a, 34b, 36a, 36b, 38a, 38b, 40a, 40b

34-C2

34c, 34d, 36c, 36d, 38c, 38d, 40c, 40d

34-C3

34e, 34f, 36e, 36f, 38e, 38f, 40e, 40f

34-DD

35a, 35b1, 35b2, 35c

35-FE

39a, 39b1, 39b2, 35c

39-FE

1.1.3.For køretøjer i klasse O bestemmes undergruppen sg som følger:

Køretøjsgruppe, jf. bilag I til forordning (EU) 2022/1362

Undergruppe af køretøjer (sg) med henblik på denne forordning

Alle grupper i tabel 1 med 1, 2 eller 3 aksler

Samme som angivet i kolonnen "Køretøjsgruppe" i tabellerne i bilag I til forordning (EU) 2022/1362.

Alle grupper i tabel 4 med 1, 2 eller 3 aksler

Alle grupper i tabel 6

1.2.Specialkøretøjer bestemmes ud fra følgende kriterier:

Køretøjets klasse

Chassiskonfiguration

Kriterier for specialkøretøjer

N

Stiv

Ét af følgende cifre som opført i tillæg 2 til bilag I til forordning (EU) 2018/858 anvendes til at supplere karosserikoden i typeattestens punkt 38:

09, 10, 15, 16, 18, 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31

Trækker

Maksimal hastighed ikke over 79 km/t.

1.3.Med henblik på denne forordning bestemmes aktionsradius som følger:

Drivlinjeteknologi

Aktionsradius (OR)

Køretøjer, der trækker energi til mekanisk fremdrift udelukkende fra en elektrisk energi- eller kraftlagringsenhed

OR = faktisk ladningsforbrugende rækkevidde som anført i bilag IV, del I, punkt 2.4.1, til forordning (EU) 2017/2400 for opgaveprofilen LHR

Andre teknologier

OR > 350 km

1.4.Definition af opgaveprofiler

RDL

Regional transport, lav nyttelast

RDR

Regional transport, repræsentativ nyttelast

LHL

Lange distancer, lav nyttelast

LHR

Lange distancer, repræsentativ nyttelast

UDL

Bytransport, lav nyttelast

UDR

Bytransport, repræsentativ nyttelast

REL

Regional transport (EMS), lav nyttelast

RER

Regional transport (EMS), repræsentativ nyttelast

LEL

Lange distancer (EMS), lav nyttelast

LER

Lange distancer (EMS), repræsentativ nyttelast

MUL

Kommunal forsyning, lav nyttelast

MUR

Kommunal forsyning, repræsentativ nyttelast

COL

Bygge- og anlægssektor, lav nyttelast

COR

Bygge- og anlægssektor, repræsentativ nyttelast

HPL

Tung bybus, persontransport, lav belastning

HPR

Tung bybus, persontransport, repræsentativ belastning

UPL

Bybus, persontransport, lav belastning

UPR

Bybus, persontransport, repræsentativ belastning

SPL

Forstadsbus, persontransport, lav belastning

SPR

Forstadsbus, persontransport, repræsentativ belastning

IPL

Intercitybus, persontransport, lav belastning

IPR

Intercitybus, persontransport, repræsentativ belastning

CPL

Turbus, persontransport, lav belastning

CPR

Turbus, persontransport, repræsentativ belastning

2.Beregning af en fabrikants gennemsnitlige specifikke emissioner

2.1.Beregning af et nyt tungt køretøjs specifikke CO2-emissioner

De specifikke emissioner i g/km for et nyt tungt køretøj v henført til en undergruppe sg eller for dets primærkøretøj beregnes efter følgende formel:

Hvor:

   er summen af alle opgaveprofiler mp opført i tabel 2

sg    er den undergruppe, som det nye tunge køretøj v er henført til, jf. dette bilags punkt 1

Wsg,mp,     er vægtningen for opgaveprofilen angivet i punkt 2.1.1-2.1.3

CO2v,mp    er CO2-emissionerne i g/km for det nye tunge køretøj v bestemt for en opgaveprofil mp, indberettet i overensstemmelse med artikel 13a og 13b og normaliseret efter bilag III

CO2pv,mp    er CO2-emissionerne i g/km for primærkøretøjet for det nye tunge køretøj v bestemt for en opgaveprofil mp, indberettet i overensstemmelse med artikel 13a og 13b

For nulemissionsmotorkøretøjer fastsættes værdierne CO2v,mp og CO2pv,mp til 0.

2.1.1.Vægtning for opgaveprofiler (Wsg,mp) for køretøjer i klasse N

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Opgaveprofil (mp)**

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

MUL

MUR

COL

COR

53

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

54

0,25

0,25

0

0

0,25

0,25

0

0

0

0

0

1s

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

1

0,1

0,3

0

0

0,18

0,42

0

0

0

0

0

2

0,125

0,375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

3

0,125

0,375

0

0

0,15

0,35

0

0

0

0

0

4-UD

0

0

0

0

0,5

0,5

0

0

0

0

0

4-RD

0,45

0,45

0,05

0,05

0

0

0

0

0

0

0

4-LH

0,05

0,05

0,45

0,45

0

0

0

0

0

0

0

4v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

5-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

5-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

5v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

9-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

9-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

9v

0

0

0

0

0

0

0

0,25

0,25

0,25

0,25

10-RD

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

0

0

0

0

10-LH

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

0

0

0

0

10v

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,5

0,5

11

0,15

0,35

0

0

0

0

0

0

0

0,15

0,35

12

0,21

0,49

0

0

0

0

0

0

0

0,09

0,21

16

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0,3

0,7

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

** Se definitionerne i punkt 1.4.

2.1.2.Vægtning for opgaveprofiler (Wsg,mp) for køretøjer i klasse M

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Opgaveprofil (mp)** 

HPL

HPR

UPL

UPR

SPL

SPR

IPL

IPR

CPL

CPR

31-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

31-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

31-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

31-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

32-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

32-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

32-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

33-LF

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

33-L1

0,05

0,05

0,16

0,14

0,32

0,28

0

0

0

0

33-L2

0,05

0,05

0,09

0,08

0,15

0,13

0,24

0,21

0

0

33-DD

0,20

0,31

0,12

0,18

0,07

0,12

0

0

0

0

34-C2

0

0

0

0

0

0

0,47

0,43

0,04

0,06

34-C3

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,30

0,60

34-DD

0

0

0

0

0

0

0,05

0,05

0,35

0,55

35-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

39-FE

0,27

0,23

0,15

0,13

0,11

0,11

0

0

0

0

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

** Se definitionerne i punkt 1.4.

2.1.3.Vægtning for opgaveprofiler (Wsg,mp) for køretøjer i klasse O

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Opgaveprofil (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

131, 131v, 132, 132v, 133

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

421, 421v, 422, 422v, 423

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

431, 431v, 432, 432v, 433

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

611, 612

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

611v, 612v

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

621, 623

0,27

0,63

0,03

0,07

0

0

0

621V, 622, 622V, 623V, 624, 624V, 625

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

631, 631v, 632, 632v, 633

0,03

0,07

0,27

0,63

0

0

0

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

** Se definitionerne i punkt 1.4.

2.2.Gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner for alle en fabrikants nye tunge køretøjer i en undergruppe af køretøjer

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode beregnes de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner for alle nye tunge køretøjer i en undergruppe af køretøjer sg eller, hvis det er relevant, for deres primærkøretøjer som følger:

2.2.1.For køretøjer i klasse N og O:

   (i g/tkm)

2.2.2.For færdiggjorte køretøjer eller færdiggjorte komplette køretøjer i klasse M:

(i g/pkm)

2.2.3.For primærkøretøjer for tunge køretøjer i klasse M:

   (i g/pkm)

Hvor:

   er summen af alle fabrikantens nye tunge køretøjer i undergruppen sg, for hvilke bestemmelserne i artikel 7b gælder

CO2v    er de specifikke CO2-emissioner for et nyt tungt køretøj v bestemt efter punkt 2.1

CO2pv    er de specifikke CO2-emissioner for primærkøretøjet for et nyt tungt køretøj v bestemt efter punkt 2.1

Vsg    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i undergruppen sg

Vpvsg    er antallet af nye tunge køretøjer i undergruppen sg, som i henhold til artikel 7b skal medtages med CO2-emissionerne fra deres primærkøretøjer i beregningen af de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner i punkt 2.2.3

PLsg    er den gennemsnitlige nyttelast for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.5

PNsg    er det gennemsnitlige passagerantal for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.5.

2.3.Beregning af nul- og lavemissionsfaktoren, jf. artikel 5

2.3.1    Indberetningsperioderne 2019-2024

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode fra 2019 til 2024 beregnes nul- og lavemissionsfaktoren (ZLEV) som omhandlet i artikel 5 som følger:

ZLEV = Vall / (Vconv + Vzlev)     med et minimum på 0,97

hvor:

Vall    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i undergrupperne sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, -RD, 10-LH

Vconv    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i undergrupperne sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, -RD, 10-LH, undtagen tunge nul- og lavemissionskøretøjer

Vzlev    er summen af Vin og Vout

hvor:

Vin        er ∑ v  (1+ (1 – CO2v/LETsg))

idet ∑ v er summen af alle nye tunge nul- og lavemissionskøretøjer i undergrupperne sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

CO2v     er de specifikke CO2-emissioner i g/km fra et tungt nul- eller lavemissionskøretøj v bestemt efter punkt 2.1

LETsg    er lavemissionstærsklen for den undergruppe sg, som køretøjet v tilhører, jf. definitionen i punkt 2.3.4

Vout     er det samlede antal tunge nulemissionskøretøjer, som ikke tilhører undergrupperne i definitionen af Vin , og med et maksimum på 1,5 % af Vconv.

2.3.2    Indberetningsperioderne 2025-2029

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode beregnes nul-og lavemissionsfaktoren (ZLEV) som omhandlet i artikel 5 som følger:

ZLEV = 1 - (y - x)     medmindre denne sum er større end 1 eller mindre end 0,97, i hvilket tilfælde ZLEV-faktoren fastsættes til henholdsvis 1 eller 0,97

Hvor:

x    er 0,02

y    er summen af Vin og Vout divideret med Vtotal, idet:

Vin    er det samlede antal nyregistrerede tunge lav- og nulemissionskøretøjer i undergrupperne sg = 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH, idet hver af dem medregnes som ZLEVspecifi efter nedenstående formel:

           ZLEVspecific = 1 - (CO2v / LETsg )

               Hvor:

CO2v er de specifikke CO2-emissioner i g/km fra et tungt nul- eller lavemissionskøretøj v bestemt efter punkt 2.1

LETsg er lavemissionstærsklen for den undergruppe sg, som køretøjet v tilhører, jf. definitionen i punkt 2.3.4

Vout    er det samlede antal nyregistrerede tunge nulemissionskøretøjer, som ikke tilhører undergrupperne i definitionen af Vin, og med et maksimum på 0,035 for Vtotal

Vtotal    er fabrikantens samlede antal nyregistrerede tunge køretøjer i den pågældende indberetningsperiode.

Hvis Vin/Vtotal er lavere end 0,0075, fastsættes ZLEV-faktoren til 1.

2.3.3    Indberetningsperioder fra 2030

   ZLEV = 1

2.3.4    Beregning af lavemissionstærsklen

Lavemissionstærsklen LETsg for undergruppen sg bestemmes som følger:

LETsg = (rCO2sg x PLsg) / 2

Hvor:

rCO2sg             er CO2-referenceemissionerne for undergruppen sg som bestemt i punkt 3

PLsg                          er den gennemsnitlige nyttelast for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.5.

2.4.Beregning af andele af køretøjer

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode beregnes andelen af nye tunge køretøjer i en undergruppe sharesg som følger:

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode beregnes andelen af nye tunge nulemissionskøretøjer i en undergruppe zevsg som følger:

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode beregnes andelen af nye tunge køretøjer i undergruppen sg, som i henhold til artikel 7b skal medtages med CO2-emissionerne fra deres primærkøretøjer i beregningen af de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner i punkt 2.2, som følger:

Hvor:

Vzevsg    er antallet af fabrikantens nye tunge nulemissionskøretøjer i en undergruppe sg

Vpvsg    er antallet af nye tunge køretøjer i undergruppen sg, som i henhold til artikel 7b skal medtages med CO2-emissionerne fra deres primærkøretøjer i beregningen af de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner i punkt 2.2

Vsg    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i en undergruppe sg

V    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer.

2.5.Nyttelastværdier, passagerantal og lastvolumen

Den gennemsnitlige nyttelastværdi PLsg for et køretøj i klasse N eller O i en undergruppe sg beregnes som følger:

Det gennemsnitlige passagerantal PNsg for et køretøj i klasse M i en undergruppe sg beregnes som følger:

Hvor:

   er summen af alle opgaveprofiler mp

Wsg,mp er vægtningen for opgaveprofilen efter punkt 2.1.1-2.1.3

PLsg,mp    er nyttelastværdien tildelt køretøjer i klasse N og O i undergruppen sg for opgaveprofilen mp som angivet i punkt 2.5.1 og 2.5.3

PNsg,mp    er passagerantallet tildelt køretøjer i klasse M i undergruppen sg for opgaveprofilen mp som angivet i punkt 2.5.2.

2.5.1.Køretøjer i klasse N

Nyttelastværdierne PL sg, mp (i ton) bestemmes som følger:

Undergruppe af køretøjer sg*

Opgaveprofil mp** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL

RER

LEL

LER

MUL

MUR

COL

COR

53

Som bestemt i punkt 3.1.1

Ikke relevant

Som bestemt i punkt 3.1.1

Ikke relevant

54

1s

1

2

Som bestemt i punkt 3.1.1

3

Ikke relevant

4-UD

0,9

4,4

1,9

14

0,9

4,4

3,5

17,5

3,5

26,5

0,6

3,0

0,9

4,4

4-RD

4-LH

4v

5-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

Ikke relevant

Ikke relevant

2,6

12,9

5-LH

5v

9-RD

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

9-LH

9v

10-RD

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

Ikke relevant

Ikke relevant

2,6

12,9

10-LH

10v

11

1,4

7,1

2,6

19,3

1,4

7,1

3,5

17,5

3,5

26,5

1,2

6,0

1,4

7,1

12

2,6

12,9

2,6

19,3

2,6

12,9

3,5

17,5

3,5

26,5

Ikke relevant

Ikke relevant

2,6

12,9

16

Ikke relevant

2,6

12,9

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

** Se definitionerne i punkt 1.4.

Den teknisk tilladte maksimale nyttelastværdi og lastvolumenen CVsg bestemmes efter punkt 3.1.1.

2.5.2.Køretøjer i klasse M

Passagerantallet PNsg,mp, passagermassen PMsg,mp og det teknisk tilladte maksimale passagerantal for undergruppen sg og opgaveprofilrn mp bestemmes efter punkt 3.1.1.

2.5.3.Køretøjer i klasse O

Nyttelastværdierne PL sg, mp (i ton) bestemmes som følger:

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Opgaveprofil (mp)** 

RDL

RDR

LHL

LHR

UDL

UDR

REL, RER, LEL, LER

111, 111V,112, 112V, 113

1,5

7,5

1,5

11,2

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

121, 121V, 123, 123V, , 125

2,2

11,2

2,2

16,8

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

122, 122V, 124, 124V, 126

2,4

12,2

2,4

18,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

131, 131v, 132, 132v, 133

2,6

12,9

2,6

19,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

421, 421v, 422, 422v, 423

2,6

12,9

2,6

19,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

431, 431v, 432, 432v, 433

2,6

12,9

2,6

19,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

611, 612

1,2

6,1

1,2

9,2

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

611v, 612v

1,2

6,1

1,2

9,2

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

621, 621v, 623, 623v

1,3

6,3

1,3

9,5

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

622, 622V, 624, 624V, 625

2,6

12,9

2,6

19,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

631, 631v, 632, 632v, 633

2,6

12,9

2,6

19,3

Ikke relevant

Ikke relevant

Ikke relevant

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

** Se definitionerne i punkt 1.4.

Den teknisk tilladte maksimale nyttelastværdi og lastvolumenen CVsg bestemmes efter punkt 3.1.1.

2.6.Beregning af vægtningsfaktor for kilometertal og nyttelast eller passagerantal

Vægtningsfaktoren for kilometertal og nyttelast (passagerer) (MPWsg) for en undergruppe sg bestemmes som produktet af det årlige kilometertal i punkt 2.6.1 og nyttelast- og passagerantalværdierne for undergruppen i punkt 2.5.1, 2.5.2 og 2.5.3 for henholdsvis køretøjsklasse N, M og O, normaliseret til den respektive værdi for undergruppe 5-LH, og beregnes som følger:

(for køretøjer i klasse N og O)

(for køretøjer i klasse M)

Hvor:

AMsg    er det årlige kilometertal i punkt 2.6.1, 2.6.2 og 2.6.3 for køretøjer i den pågældende undergruppe

AM5-LH    er det årlige kilometertal for undergruppe 5-LH i punkt 2.6.1

PLsg    er som bestemt i punkt 2.5.1 og 2.5.3

PNsg    er som bestemt i punkt 2.5.2

PL5-LH    er den gennemsnitlige nyttelastværdi for undergruppe 5-LH som bestemt i punkt 2.5.1.

2.6.1.Årlige kilometertal for køretøjer i klasse N

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Årligt kilometertal AMsg (i km)

53

58 000

54

58 000

1s

58 000

1

58 000

2

60 000

3

60 000

4-UD

60 000

4-RD

78 000

4-LH

98 000

4v

60 000

5-RD

78 000

5-LH

116 000

5v

60 000

9-RD

73 000

9-LH

108 000

9v

60 000

10-RD

68 000

10-LH

107 000

10v

60 000

11

65 000

12

67 000

16

60 000

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

2.6.2.Årlige kilometertal for køretøjer i klasse M

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Årligt kilometertal AMsg (i km)

31-LF

60 000

31-L1

60 000

31-L2

60 000

31-DD

60 000

32-C2

96 000

32-C3

96 000

32-DD

96 000

33-LF

60 000

33-L1

60 000

33-L2

60 000

33-DD

60 000

34-C2

96 000

34-C3

96 000

34-DD

96 000

35-FE

60 000

39-FE

60 000

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

2.6.3.Årlige kilometertal for køretøjer i klasse O

Undergruppe af køretøjer

(sg)*

Årligt kilometertal AMsg (i km)

111, 111V,112, 112V, 113

52 000

121, 121V, 122, 122V, 123, 123V, 124, 124V, 125, 126, 131, 131v, 132, 132v, 133

77 000

421, 421v, 422, 422v, 423, 431, 431v, 432, 432v, 433

68 000

611, 612, 611v, 612v, 621, 623, 621v, 623v

40 000

622, 622V, 624, 624V, 625, 631, 631v, 632, 632v, 633

68 000

* Se bestemmelserne i punkt 1.1.

2.7.Fabrikanters gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner, jf. artikel 4

For hver fabrikant beregnes følgende gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner:

 

2.7.1.For indberetningsperioderne 2019-2029:

CO2(2025) = ZLEV × ∑ sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg

2.7.2.For indberetningsperioder fra 2025:

CO2(NO) = ∑sg sharesg × MPWsg × avgCO2sg        

CO2(MCO2) = ∑sg sharesg × MPWsg × [avgCO2sg × (1 - pvsg ) + avgCO2psg × pvsg]

CO2(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevsg) × rCO2sg    

CO2(M) = CO2(MCO2) + CO2(MZE)             

       Hvor:

∑ sg    er summen af de undergrupper, der er taget med i beregningen af de pågældende gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner efter punkt 4.2

       ZLEV        er som bestemt i punkt 2.3

       sharesg        er som bestemt i punkt 2.4

       zevsg        er som bestemt i punkt 2.4

pvsg    er som bestemt i punkt 2.4

       MPWsg        er som bestemt i punkt 2.6

       avgCO2sg    er som bestemt i punkt 2.2

avgCO2psg    er som bestemt i punkt 2.2

rCO2sg        er som bestemt i punkt 3.1.2.

3.Beregning af referenceværdier

3.1.Referenceværdier

Følgende referenceværdier beregnes på grundlag af alle nye tunge køretøjer fra alle fabrikanter i den referenceperiode, der gælder for undergruppen sg efter punkt 3.2.

3.1.1.For hver undergruppe af køretøjer sg beregnes værdier for nyttelast PLsg,mp, passagerantal PNsg,mp, passagermasse PMsg,mp, teknisk tilladt maksimal nyttelast maxPLsg, teknisk tilladt maksimalt passagerantal maxPNsg og lastvolumen CVsg som følger:

(for køretøjer i klasse N)*

(for køretøjer i klasse M)*

(for køretøjer i klasse M)*

(for køretøjer i klasse N)

(for køretøjer i klasse M)

(for køretøjer i klasse O)

(* kun for undergrupper af køretøjer, for hvilke der i punkt 2.5 ikke udførligt er angivet værdier for eller .)

3.1.2.CO2-referenceemissionerne som omhandlet i artikel 3 beregnes som følger:

(for køretøjer i klasse N og O)

(for køretøjer i klasse M)

(for køretøjer i klasse M)

Hvor:

   er summen af alle nye tunge køretøjer i undergruppen sg, der er registreret i den referenceperiode, der gælder for sg, jf. punkt 3.2

CO2v    er de specifikke CO2-emissioner for det nye tunge køretøj v som bestemt efter punkt 2.1 og, hvis det er relevant, tilpasset efter bilag II

CO2pv    er de specifikke CO2-emissioner for primærkøretøjet for det nye tunge køretøj v som bestemt efter punkt 2.1 og, hvis det er relevant, tilpasset efter bilag II

rVsg    er antallet af alle nye tunge køretøjer i undergruppen sg, der er registreret i den referenceperiode, der gælder for sg, jf. punkt 3.2

PLsg    er den gennemsnitlige nyttelast for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.5

PNsg    er det gennemsnitlige passagerantal for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.5

PLv,mp    er nyttelasten for køretøjet v i opgaveprofilen mp som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

PNv,mp    er passagerantallet for køretøjet v i opgaveprofilen mp som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

PMv,mp    er passagermassen for køretøjet v i opgaveprofilen mp som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

maxPLv     er den teknisk tilladte maksimale nyttelast for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

maxPNv     er det teknisk tilladte maksimale passagerantal for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

CVv    er lastvolumenen for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b.

3.2.Referenceperioder for undergrupper

Følgende indberetningsperioder anvendes som referenceperioder for undergrupper af køretøjer:

Undergruppe af køretøjer sg

Indberetningsperiode for det år, der gælder som referenceperiode

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

2019

Alle andre

2025

3.2.1.Hvis antallet af nye tunge køretøjer fra alle fabrikanter i en undergruppe sg i referenceperioden i punkt 3.2 er mindre end 50, gælder følgende regler:

De gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner og som bestemt i punkt 2.2 og CO2-referenceemissionerne og som bestemt i punkt 3.1.2 fastsættes til "0" for alle fabrikanter i undergruppen sg med henblik på beregning af de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner efter punkt 2.7 og de specifikke CO2-emissionsmål efter punkt 4.1 for indberetningsperioderne for år < Y + 5. Her er Y året for den første indberetningsperiode, hvor antallet af nye tunge køretøjer fra alle fabrikanter i undergruppen sg er mindst 50.

For at nå frem til CO2-referenceemissionerne og med henblik på beregning af det specifikke emissionsmål efter punkt 4 beregnes først de pågældende værdier i punkt 3.1.2 for indberetningsperioden for år Y i stedet for den referenceperiode, der gælder for undergruppen sg efter punkt 3.2.

De resulterende værdier divideres derefter med

‒målfaktoren RETsg,Y som bestemt i punkt 5.1.1 for at nå frem til CO2-referenceemissionerne

‒målfaktoren RETpsg,Y som bestemt i punkt 5.1.1 for at nå frem til CO2-referenceemissionerne .

4.Beregning af en fabrikants specifikke emissionsmål, jf. artikel 6

4.1.Specifikke emissionsmål

For hver fabrikant beregnes følgende specifikke emissionsmål T som følger:

4.1.1.For indberetningsperioderne for år 2025-2029:

T(2025) = ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

4.1.2.For indberetningsperioder fra år 2030:

T(NO)= ∑ sg sharesg × MPWsg × (1 - rfsg) × rCO2sg

T(MCO2) = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × (1 - rfsg) × rCO2sg + pvsg × (1 - rfpsg) × rCO2psg]

T(MZE) = ∑sg sharesg × MPWsg × (1 - zevMsg) x rCO2sg     

T(M) = T(MCO2) + T(MZE)                     

       

Hvor:

∑ sg    er summen af de undergrupper, der er taget med i beregningen af det pågældende specifikke emissionsmål efter punkt 4.2

sharesg        er som bestemt i punkt 2.4

MPWsg        er som bestemt i punkt 2.6

rfsg     er det CO2-reduktionsmål, der gælder i den specifikke indberetningsperiode for nye tunge køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 4.3

rfpsg     er det CO2-reduktionsmål, der gælder i den specifikke indberetningsperiode for primærkøretøjer for nye tunge køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 4.3

zevMsg    er det krav om nulemissionskøretøjer, der gælder i den specifikke indberetningsperiode for køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 4.3 

rCO2sg        er som bestemt i punkt 3.1.2

rCO2psg    er som bestemt i punkt 3.1.2

pvsg    er som bestemt i punkt 2.4.

4.2.Undergrupper af køretøjer, der tages med i beregningen af fabrikanters gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner og specifikke emissionsmål

Følgende undergrupper sg tages med i beregningen af de specifikke CO2-emissioner CO2(X), de specifikke emissionsmål T(X) og CO2-emissionskurven ET(X)Y:

X = 2025

X= NO

X = MCO2

X= MZE

Undergrupper af køretøjer omfattet af CO2-emissionsmål efter artikel 3a, stk. 1, litra a)

Undergrupper af godstransportkøretøjer omfattet af CO2-emissionsmål efter artikel 3a, stk. 1, litra b), c) og d), og stk. 3

Undergrupper af persontransportkøretøjer omfattet af CO2-emissionsmål efter artikel 3a, stk. 1, litra b), c) og d)

Undergrupper af persontransportkøretøjer omfattet af mål om nulemissionskøretøjer efter artikel 3b

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

Alle undergrupper af køretøjer i punkt 1.1.1 og 1.1.3.

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD,

31-LF, 31-L1, 31-L2, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-L2, 33-DD, 35-FE, 39-FE

4.3.CO2-reduktionsmål og krav om nulemissionskøretøjer

4.3.1.Følgende CO2-emissionsreduktionsmål rfsg og rfpsg, jf. artikel 3a, gælder for køretøjer i undergruppen sg for forskellige indberetningsperioder:

CO2-reduktionsmålene rfsg og rfpsg

Undergrupper sg

Indberetningsperiode for år

2025-2029

2030-2034

2035-2039

Fra 2040

Mellemstore lastbiler

53, 54

0

43 %

64 %

90 %

Tunge lastbiler > 7,4 t

1s, 1, 2, 3

0

43 %

64 %

90 %

Tunge lastbiler > 16 t med en 4x2- eller 6x4-akselkonfiguration

4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD, 10-LH

15 %

43 %

64 %

90 %

Tunge lastbiler > 16 t med specialakselkonfiguration

11, 12, 16

0

43 %

64 %

90 %

Turbusser (rfsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

Primærkøretøjer for turbusser (rfpsg)

32-C2, 32-C3, 32-DD, 34-C2, 34-C3, 34-DD

0

43 %

64 %

90 %

Påhængskøretøjer

0

7,5 %

7,5 %

7,5 %

Sættevogne

0

15 %

15 %

15 %

For indberetningsperioder for år før 2025 er alle CO2-reduktionsmålene rfsg og rfpsg 0.

4.3.2.Følgende mål om nulemissionskøretøjer zevMsg, jf. artikel 3b, gælder for køretøjer i undergruppen sg for forskellige indberetningsperioder:

Krav om nulemissionskøretøjer zevMsg

Undergrupper sg

Indberetningsperiode for år

Før 2030

2030-2034

2035-2039

Fra 2040

Tunge bybusser

31-LF, 31-L1, 31-DD, 33-LF, 33-L1, 33-DD, 35-FE, 39-FE, 31-L2, 33-L2

0

100 %

100 %

100 %

5.Emissionskreditter og -overskridelser, jf. artikel 7

5.1.CO2-emissionsreduktionskurver

5.1.1.Målfaktorer

For hver undergruppe af køretøjer sg og indberetningsperiode for år Y bestemmes målfaktorerne som følger:

RETsg,Y = (1-rfsg,uY)+( rfsg,uY - rfsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

RETpsg,Y = (1-rfpsg,uY)+( rfpsg,uY - rfpsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

ZETsg,Y = (1-zevMsg,uY)+( zevMsg,uY - zevMsg,lY )× (uY – Y)/(uY – lY) 

Hvor:

lY, uY    er værdierne for det nedre år og det øvre år i sættet {rY, 2025, 2030, 2040}, som bestemmer den mindste interval, for hvilken gælder betingelsen lY ≤ Y < uY

rY    er året for den referenceperiode, der gælder for undergruppen af køretøjer sg, jf. punkt 3.2

rfsg,lY, rfsg,uY    er CO2-reduktionsmålene for undergruppen sg for nye tunge køretøjer for år lY og uY, jf. punkt 4.3

rfpsg,lY, rfpsg,uY    er CO2-reduktionsmålene for undergruppen sg for primærkøretøjer for nye tunge køretøjer for år lY og uY, jf. punkt 4.3

zevMsg,lY, zevMsg,uY    er kravene om nulemissionskøretøjer for nye tunge køretøjer for år lY og uY, jf. punkt 4.3

For indberetningsår Y < rY fastsættes værdierne RETsg,Y, RETpsg,Y og ZETsg,Y til 1, så undergruppen af køretøjer sg ikke bidrager til CO2-emissionskurven.

5.1.2.CO2-emissionsreduktionskurver

5.1.2.1.For hver undergruppe af køretøjer sg og indberetningsperiode for et år Y bestemmes følgende CO2-emissionsreduktionskurver:

ETsg,Y = RETsg,Y × rCO2sg    

ETpsg,Y = RETpsg,Y × rCO2psg

ETzsg,Y = ZETsg,Y × rCO2sg

5.1.2.2.For hver fabrikant og indberetningsperiode for et år Y mellem 2019 og 2024 bestemmes følgende CO2-emissionsreduktionskurve:

ET(2025)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

5.1.2.3.For hver fabrikant og indberetningsperiode for et år Y mellem 2025 og 2040 bestemmes følgende CO2-emissionsreduktionskurver:

ET(NO)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × ETsg,Y

ET(MCO2)Y = ∑ sg sharesg × MPWsg × [(1- pvsg) × ETsg,Y + pvsg × ETpsg,Y ]

ET(MZE)Y = ∑sg sharesg × MPWsg × ETzsg,Y     

ET(M)Y = ET(MCO2)Y + ET(MZE)Y                 

Hvor:

∑ sg    er summen af de undergrupper, der er taget med i beregningen af den pågældende CO2-emissionskurve, jf. punkt 4.2

sharesg        er andelen af fabrikantens nye tunge køretøjer i undergruppen sg som bestemt i punkt 2.4

MPWsg        er som bestemt i punkt 2.6

rCO2sg        er som bestemt i punkt 3.1.2

rCO2psg    er som bestemt i punkt 3.1.2

pvsg    er andelen af fabrikantens nye tunge køretøjer i undergruppen sg, som i henhold til artikel 7b skal medtages med CO2-emissionerne fra deres primærkøretøjer i beregningen af de gennemsnitlige specifikke CO2-emissioner i punkt 2.2.

   

5.2.Beregning af emissionskreditter og -overskridelser i hver indberetningsperiode

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode for år Y fra 2019 til 2040 er emissionskreditterne cCO2(X)Y og emissionsoverskridelserne dCO2(X)Y, (X = NO, M), det maksimale for følgende værdier og 0 (dvs. emissionskreditterne og -overskridelserne kan ikke være negative):

2019 ≤ Y< 2025

2025 ≤ Y< 2030

2030 ≤ Y< 2040

cCO2(NO)Y

[ET(2025)Y – CO2(2025)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

[ET(NO)Y – CO2(NO)Y ]× Vy

dCO2(NO)Y

0

[CO2(2025)Y – T(2025)Y]× Vy

[CO2(NO)Y – T(NO)Y]× Vy

cCO2(M)Y

0

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

[ET(M)Y – CO2(M)Y ]× Vy

dCO2(M)Y

0

0

[CO2(M)Y – T(M)Y]× Vy

Hvor:

ET(X)Y     er fabrikantens emissionskurve i indberetningsperioden for år Y bestemt efter punkt 5.1 (X = 2025, NO, M)

CO2(X)Y    er fabrikantens gennemsnitlige specifikke emissioner i indberetningsperioden for år Y bestemt efter punkt 2.7 (X = 2025, NO, M)

T(X)Y     er fabrikantens specifikke emissionsmål i indberetningsperioden for år Y bestemt efter punkt 4 (X = 2025, NO, M)

VY    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i indberetningsperioden for år Y.

5.3.Grænse for emissionsoverskridelse

For hver fabrikant bestemmes grænsen for emissionsoverskridelse limCO2(X)Y i en indberetningsperiode for år Y som følger:

limCO2(NO)Y = T(2025)Y × 0,05 × V(2025)Y    for indberetningsperioder for år Y < 2030

limCO2(NO)Y = T(NO)Y × 0,05 × V(NO)Y        for indberetningsperioder for år Y ≥ 2030

limCO2(M)Y = T(M)Y × 0,05 × V(M)Y        for indberetningsperioder for år Y ≥ 2030.

Hvor:

T(X)Y     er fabrikantens specifikke emissionsmål i indberetningsperioden for år Y bestemt efter punkt 4 (X = 2025, NO, M)

V(X)Y    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i indberetningsperioden for år Y i de undergrupper af køretøjer, som er taget med i beregningen af de specifikke CO2-emissioner CO2(X), jf. punkt 4.2 (X = 2025, NO, M).

5.4.Tidlige emissionskreditter

Emissionsoverskridelser erhvervet for indberetningsperioden for år 2025 fratrækkes et beløb svarende til emissionskreditter erhvervet før denne indberetningsperiode, som bestemmes for hver fabrikant som følger:

redCO2 = min(dCO2(NO)2025 ; cCO2(NO)Y)    

Hvor:

min            er minimum for de to værdier anført i parentes

       er summen af indberetningsperioderne for år Y fra 2019 til 2024

dCO2(NO)Y    er emissionsoverskridelser for indberetningsperioden for år Y som bestemt efter punkt 5.2

cCO2(NO)Y    er emissionskreditter for indberetningsperioden for år Y som bestemt efter punkt 5.2

6.Bestemmelse af en fabrikants CO2-emissionsoverskridelser, jf. artikel 8, stk. 2

For hver fabrikant og hver indberetningsperiode for år Y fra år 2025 og frem beregnes værdien for de for køretøjsklassen specifikke CO2-emissionsoverskridelser exeCO2(X)Y  som følger, hvis værdien er positiv (X = NO, M). Hvis følgende beregning resulterer i en negativ værdi for exeCO2(X)Y, fastsættes sidstnævnte til 0.

For indberetningsperioden for år 2025:

exeCO2(NO)2025 = dCO2(NO)2025 - cCO2(NO)Y - limCO2(NO)2025 

For indberetningsperioderne for år Y fra 2026 til 2028, fra 2030 til 2033 og fra 2035 til 2038:

exeCO2(NO)y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) -

exeCO2(NO)J - redCO2 - limCO2(NO)Y 

For indberetningsperioderne for år Y fra 2030 til 2033 og fra 2035 til 2038:

exeCO2(M)y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) -

exeCO2(M)J - limCO2(M)Y 

For indberetningsperioden for år Y = 2029, 2034 og 2039:

exeCO2(NO)Y = (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO2

For indberetningsperioden for år Y = 2034 og 2039:

exeCO2(M)Y = (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

For indberetningsperioden for år 2040:

exeCO2(NO)2040 = (CO2(NO)2040 – T(NO) 2040) × V2040 +

     (dCO2(NO)I - cCO2(NO)I) - exeCO2(NO)J - redCO

exeCO2(M)2040    = (CO2(M)2040 – T(M)2040 ) × V2040 +

  (dCO2(M)I - cCO2(M)I) - exeCO2(M)J

For indberetningsperioder for år Y ≥ 2040:

exeCO2(NO)Y = (CO2(NO)Y – T(NO)Y) × VY

exeCO2(M)Y = (CO2(M)Y – T(M)Y) × VY

Hvor:

   er summen af indberetningsperioderne for år Y fra 2019 til 2024

       er summen af indberetningsperioderne for år I fra 2025 til år Y

       er summen af indberetningsperioderne for år J fra 2025 til år (Y-1)

       er summen af indberetningsperioderne for år I fra 2025 til 2039

       er summen af indberetningsperioderne for år J fra 2030 til år (Y-1)

dCO2(X)Y        er emissionsoverskridelserne for indberetningsperioden for år Y som bestemt efter punkt 5.2 (X = NO, M)

cCO2(X)Y        er emissionskreditterne for indberetningsperioden for år Y som bestemt efter punkt 5.2 (X = NO, M)

limCO2(X)Y        er grænsen for emissionsoverskridelse som bestemt efter punkt 5.3 (X = NO, M)

redCO2(X)        er reduktionen af emissionsoverskridelser for indberetningsperioden for år 2025 som bestemt efter punkt 5.4 (X = NO, M).

I alle andre tilfælde fastsættes værdien for emissionsoverskridelser exeCO2(X)Y til 0 (X = NO, M).

De CO2-emissionsoverskridelser for indberetningsperioden for år Y, der er omhandlet i artikel 8, stk. 2, er:

               exeCO2Y = exeCO2(NO)Y + exeCO2(M)Y  



BILAG II

Procedure for tilpasning, jf. artikel 11

1.Tilpasning af CO2-referenceemissioner som følge af en ændring af de typegodkendelsesprocedurer, der er omhandlet i artikel 11, stk. 2

Efter en ændring af de typegodkendelsesprocedurer, der er omhandlet i artikel 11, stk. 2, genberegnes de CO2-referenceemissioner, der er omhandlet i bilag I, punkt 3.1.2.

Med henblik herpå tilpasses CO2-emissionerne i g/km for nye tunge køretøjer v i referenceperioden og for deres primære køretøjer bestemt for en opgaveprofil mp, jf. bilag I, punkt 2.1, som følger:

CO2v,mp = CO2(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2r,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2(RP)r,mp )

CO2pv,mp = CO2p(RP)v,mp ∙ (∑ r sr,sg ∙ CO2pr,mp )/ (∑ r sr,sg ∙ CO2p(RP)r,mp )

Hvor:

∑ r    er summen af alle repræsentative køretøjer r for undergruppen sg

sg            er den undergruppe, som køretøjet v tilhører

sr,sg            er den statistiske vægtning for det repræsentative køretøj r                 i undergruppen sg

CO2(RP)v,mp    er de specifikke CO2-emissioner for køretøjet v i g/km, som bestemt for opgaveprofilen mp og baseret på overvågningsdata for referenceperioden

CO2(RP)r,mp    er de specifikke CO2-emissioner for det repræsentative køretøj r i g/km som bestemt for opgaveprofilen mp i henhold til forordning (EF) nr. 595/2009 og gennemførelsesforanstaltningerne hertil, som den anvendtes i referenceperioden

CO2r,mp    er de specifikke CO2-emissioner for det repræsentative køretøj r som bestemt for opgaveprofilen mp i henhold til forordning (EF) nr. 595/2009 og gennemførelsesforanstaltningerne hertil efter ændringerne i artikel 11, stk. 3, litra a)

CO2p(RP)v,mp    er de specifikke CO2-emissioner for primærkøretøjet for det tunge køretøj v i g/km som bestemt for opgaveprofilen mp og baseret på overvågningsdata for referenceperioden

CO2p(RP)r,mp    er de specifikke CO2-emissioner for primærkøretøjet for det repræsentative køretøj r i g/km som bestemt i henhold til forordning (EF) nr. 595/2009 og gennemførelsesforanstaltningerne hertil, som den anvendtes i referenceperioden

CO2pr,mp    er de specifikke CO2-emissioner for primærkøretøjet for det repræsentative køretøj r som bestemt for opgaveprofilen mp i henhold til forordning (EF) nr. 595/2009 og gennemførelsesforanstaltningerne hertil efter ændringerne i artikel 11, stk. 3, litra a).

 

De specifikke CO2-emissioner normaliseres efter bilag III ved hjælp af værdierne for de parametre, der er omhandlet i artikel 14, stk. 1, litra f), som finder anvendelse i den indberetningsperiode, der er omhandlet i artikel 11, stk. 2, litra a).

De repræsentative køretøjer udpeges efter den metode, der er omhandlet i artikel 11, stk. 3.

2.Anvendelse af tilpassede CO2-referenceemissioner, jf. artikel 11, stk. 2

Hvis de specifikke CO2-emissioner for visse nye tunge køretøjer fra en fabrikant i indberetningsperioden for år Y er blevet bestemt med de ændringer, der er omhandlet i artikel 11, stk. 2, beregnes de CO2-referenceemissioner rCOsg for undergruppen af køretøjer sg, der anvendes i bilag I, punkt 4 og 5.1, som følger:

               rCO2sg = ∑,i Vsg,i/Vsg x rCO2sg,,i

hvor:

∑,i    er summen af

-for i = 1: den ikkeændrede procedure for bestemmelse af CO2-emissioner, som de oprindelige CO2-referenceemissioner uden tilpasninger gælder for, og

-for i ≥ 1: alle efterfølgende ændringer som omhandlet i artikel 11, stk. 2.

Vsg    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i indberetningsperioden for år Y og undergruppen af køretøjer sg

Vsg,i    er antallet af fabrikantens nye tunge køretøjer i indberetningsperioden for år Y og undergruppen af køretøjer sg, hvis specifikke CO2-emissioner er bestemt med ændringen i

rCO2sg,i    er:

-for i = 0: de ikketilpassede CO2-referenceemissioner

-for i ≥ 1: de CO2-referenceemissioner, der er bestemt for undergruppen af køretøjer sg med ændringen i.

   



BILAG III

Normalisering af specifikke CO2-emissioner for nye tunge køretøjer, jf. artikel 4

1.Normalisering af specifikke CO2-emissioner

Med henblik på beregningen i bilag I, punkt 2.1, normaliseres værdierne for køretøjers CO2-emissioner som følger:

= + +

m = - PLv,mp + cCWv        (for køretøjer i klasse N og O)

m = - PMv,mp + cCWv         (for køretøjer i klasse M)

Hvor:

   er de normaliserede CO2-emissioner for køretøjet v bestemt for en opgaveprofil mp, der skal tages med i beregningen i bilag I, punkt 2.1

     er CO2-emissionerne i g/km for primærkøretøjet for et nyt tungt køretøj v bestemt for en opgaveprofil mp og indberettet i overensstemmelse med artikel 13a og 13b

   bestemmes efter punkt 3

   bestemmes efter punkt 4

PLv,mp    er nyttelasten for køretøjet v i opgaveprofilen mp som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

   er nyttelasten for undergruppen sg og opgaveprofilen mp som angivet i bilag I, punkt 2.5

PMv,mp    er passagermassen for køretøjet v i opgaveprofilen mp som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

   er passagermassen for undergruppen sg og opgaveprofilen mp som angivet i bilag I, punkt 2.5

cCWv    er korrektionen af vægten i driftsklar stand for køretøjet v efter punkt 2.

2.Normalisering af vægt i driftsklar stand

Da et køretøjs transportnytteværdi stiger med den teknisk tilladte maksimale nyttelast eller det teknisk tilladte maksimale passagerantal, men højere værdier for disse parametre af tekniske årsager hænger sammen med en højere vægt i driftsklar stand og derfor højere CO2-emissioner, foretages følgende korrektion af vægten i driftsklar stand for et køretøj v i undergruppen sg med henblik på normalisering af dets specifikke CO2-emissioner efter punkt 1:

cCWv = asg · (maxPLsg - maxPLv)        for køretøjer i klasse N og O

cCWv = asg · (maxPNsg - maxPNv)        for køretøjer i klasse M

Hvor:

asg    er en lineær koefficient bestemt efter punkt 2.1 for indberetningsperioden for køretøjet v

maxPLv     er den teknisk tilladte maksimale nyttelast for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

maxPNv     er det teknisk tilladte maksimale passagerantal for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

maxPLsg     er den teknisk tilladte maksimale nyttelast for undergruppen af køretøjer sg bestemt efter bilag I, punkt 2.5

maxPNsg     er det teknisk tilladte maksimale passagerantal for undergruppen af køretøjer sg bestemt efter bilag I, punkt 2.5.

2.1.Bestemmelse af normaliseringsparametre

For hver indberetningsperiode bestemmes parametrene asg og bsg ved hjælp af en lineær regressionsanalyse af korrelationen mellem værdierne for CWv og værdierne for maxPLv (køretøjer i klasse N og O) og maxPNv (køretøjer i klasse M), idet alle nyregistrerede køretøjer v i undergruppen sg tages i betragtning:

CWv  asg · maxPLv + bsg    for køretøjer i klasse N og O

CWv  asg · maxPNv + bsg    for køretøjer i klasse M.

Hvor:

CWv        er vægten i driftsklar stand for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b; hvis der ikke foreligger nogen præcis værdi, kan der approksimeres ud fra den korrigerede faktiske masse for køretøjet v

maxPLv     er den teknisk tilladte maksimale nyttelast for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b

maxPNv         er det teknisk tilladte maksimale passagerantal for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b.

   

3.Ændring af CO2-emissioner som følge af en ændring af køretøjets samlede masse

En efterfølgende ændring af CO2-emissionerne for et køretøj v , som skal bestemmes for en opgaveprofil mp, som følge af en efterfølgende ændring af den samlede masse, der skal tildeles køretøjet med henblik på bestemmelse af CO2-emissionerne, fastlægges efter følgende lineære approksimation:

= m · ( - ) / (Mr – Ml)

       Hvor:

m    er ændringen af den samlede masse tildelt køretøjet v med henblik på bestemmelse af dets CO2-emissioner

   er    CO2 emissionerne for køretøjet v i g/km, uden masseændringen, bestemt for samme opgaveprofil mp, repræsentativ belastning

   er    CO2 emissionerne for køretøjet v i g/km, uden masseændringen, bestemt for samme opgaveprofil mp, lav belastning

Mr    er den samlede køretøjmasse ved simulering, uden masseændringen, for samme opgaveprofil mp, repræsentativ belastning

Ml    er den samlede køretøjmasse ved simulering, uden masseændringen, for samme opgaveprofil mp, lav belastning.

4.Normalisering af forskellige lastvolumener

Køretøjer i klasse O i samme undergruppe har forskellige lastvolumener. Da et køretøjs transportnytteværdi stiger med lastvolumenen, men denne stigning af tekniske årsager hænger sammen med højere CO2-emissioner, foretages følgende korrektion af CO2-emissionerne for et køretøj v i undergruppen sg:

= asg,mp · (CVsg - CVv)        

Hvor:

asg,mp    er en lineær koefficient bestemt efter punkt 4.1 for indberetningsperioden for køretøjet v

CVv         er lastvolumenen for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b.

CVsg     er lastvolumenen undergruppen af køretøjer sg bestemt efter bilag I, punkt 2.5.

For køretøjer i klasse N og M fastsættes korrektionen af CO2-emissionerne til 0.

4.1.Bestemmelse af normaliseringsparametre

For hver indberetningsperiode og opgaveprofil bestemmes parametrene asg,mp og bsg,mp ved hjælp af en lineær regressionsanalyse af korrelationen mellem værdierne for [ + ] og værdierne for CVv, idet alle nyregistrerede køretøjer v i undergruppen sg tages i betragtning:

+  asg,mp · CVv + bsg,mp

Hvor:

CVv        er lastvolumenen for køretøjet v som bestemt ud fra de data, der er indberettet efter artikel 13a og 13b.

,    er som anført i punkt 1."



BILAG II

"BILAG IV

Regler om de data, der skal overvåges og indberettes, jf. artikel 13a og 13b

DEL A: DATA, SOM MEDLEMSSTATERNE SKAL OVERVÅGE OG INDBERETTE

a)     køretøjsidentifikationsnumre for alle nye tunge køretøjer som omhandlet i artikel 2, der er registreret på medlemsstatens område

b)     fabrikantens navn

c)     fabrikat (fabrikantens handelsbetegnelse)

d)    karrosserikoden som angivet i typeattestens punkt 38, herunder, hvis det er relevant, de supplerende cifre, der er omhandlet i bilag I, tillæg 2, til forordning (EU) 2018/858

e)     for tunge køretøjer som omhandlet i artikel 2, stk. 1, litra a) eller b), oplysningerne om motoren som angivet i punkt 23, 23.1 og 26 i typeattesten

f)     køretøjets maksimalhastighed som angivet i punkt 29 i typeattesten

g)     færdiggørelsesetapen som angivet i den valgte model for typeattesten i overensstemmelse med punkt 2 i bilag VIII til Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2020/683

h)     køretøjsklassen som angivet i punkt 0-4 i typeattesten

i)     antallet af aksler som angivet i punkt 1 i typeattesten

j)     den teknisk tilladt totalmasse som angivet i punkt 16.1 i typeattesten

k)     aftrykket af det kryptografiske hash af fabrikantens registreringsfil som angivet i punkt 49.1 i typeattesten; for køretøjer, der er registreret indtil den 30. juni 2025, kan medlemsstaterne nøjes med at angive de første otte tegn i den kryptografiske hash

l)     de specifikke CO2-emissioner som angivet i punkt 49.5 i typeattesten

m)     den gennemsnitlige nyttelastværdi som angivet i punkt 49.6 i typeattesten

n)     registreringsdatoen

o)     for køretøjer til særlig anvendelse deres typebetegnelse som angivet i punkt 51 i typeattesten

p)    for køretøjer, der er godkendt i henhold til artikel 2, stk. 3, litra b), i forordning (EU) 2018/858, oplysninger om, at køretøjet er konstrueret og fremstillet eller tilpasset med henblik på blive anvendt af civilbeskyttelsestjenester, brandvæsenet eller ordensmagten

q)    for køretøjer, der er registreret med henblik på at blive anvendt af civilbeskyttelsestjenester, brandvæsenet, ordensmagten eller af væbnede styrker, bekræftelse af, at køretøjet er registreret med henblik på at blive anvendt af civilbeskyttelsestjenester, brandvæsenet, ordensmagten eller af væbnede styrker, og at det opfylder betingelserne i denne forordning artikel 2, stk. 5. Tilsvarende oplysninger er for alle køretøjer, herunder individuelt godkendte køretøjer, de oplysninger, der skal gives i EU-typeattesten eller den individuelle EU-godkendelsesattest for køretøjer eller den nationale individuelle godkendelsesattest for køretøjer i overensstemmelse med de modeller, der er fastsat i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2020/683 1 , uanset eventuelle nationale undtagelser, der finder anvendelse i henhold til artikel 45, stk. 1, i forordning (EU) 2018/858.

DEL B: DATA, SOM FABRIKANTER OG ANDRE ENHEDER SKAL INDBERETTE

I overensstemmelse med artikel 13b skal hver indberetter indberette følgende data for de køretøjer, for hvilke den er forpligtet til at udarbejde en registreringsfil (MRF) eller køretøjsinformationsfil (VIF) i henhold til bestemmelserne i forordning (EU) 2017/2400 og Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/1362 2 .

For køretøjer som omhandlet i bilag IV, del A, litra p) og q), underretter den i artikel 7a omhandlede fabrikant også Kommissionen, jf. artikel 2, stk. 4, og 5, hvis køretøjet, som ellers ville være undtaget fra forpligtelserne i artikel 3a, ikke skal undtages fra disse forpligtelser. 

Køretøjsklasse / undergruppe af køretøjer 3

Indberettere

Primærkøretøjsfabrikant(1)

Midlertidig fabrikant(2)

Køretøjsfabrikant

Udpeget teknisk tjeneste(8)

N / alle

Ikke relevant

Ikke relevant

‒MRF(4)

‒Yderligere oplysninger*

Ikke relevant

M / alle

‒VIF(4) (5)

‒MRF(4) (6)

‒Yderligere oplysninger*

om primærkøretøjet.

Ikke relevant

‒VIF(4) (7)

‒MRF(4) (7)

‒Yderligere oplysninger*

om det færdiggjorte eller færdiggjorte komplette køretøj.

Ikke relevant

O / alle

Ikke relevant

Ikke relevant

‒MRF(9)

‒Yderligere oplysninger*

‒MRF(9)

‒Yderligere oplysninger*

(1) Artikel 3, nr. 29), i Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(2) Artikel 3, nr. 31), i Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(3) Artikel 3, nr. 4a), i Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(4) Artikel 9, nr. 2), i Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(5) Punkt 2.3 i bilag I til Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(6) Punkt 2.4 i bilag I til Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(7) Punkt 2.7.5 i bilag I til Kommissionens forordning (EU) 2017/2400

(8) Artikel 8, stk. 6, i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/1362

(8) Artikel 8, stk. 7, i Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/1362

*Yderligere oplysninger:

Nr.

Overvågningsparameter

Kilde

Gælder for køretøjer

15

Fabrikat (fabrikantens handelsbetegnelse)

Alle

24

Transmissionsfabrikantens navn og adresse

Punkt 0.4 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag VI til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

25

Fabrikat (transmissionsfabrikantens handelsbetegnelse)

Punkt 0.1 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag VI til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

32

Akselfabrikantens navn og adresse

Punkt 0.4 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag VII til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

Klasse O

33

Fabrikat (akselfabrikantens handelsbetegnelse)

Punkt 0.1 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag VII til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

Klasse O

39

Dækfabrikantens navn og adresse

Punkt 1 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag X til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

Klasse O

40

Fabrikat (dækfabrikantens handelsbetegnelse)

Punkt 3 i modellen for et certifikat for en komponent, en separat teknisk enhed eller et system i tillæg 1 til bilag X til forordning (EU) 2017/2400

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

Klasse O

72

Antallet af tilladelser til at anvende simuleringsværktøjet

Alle

75

CO2-masseemissioner fra motoren gennem WHTC (8) (g/kWh)

Punkt 1.4.2 i addendummet til tillæg 5, eller punkt 1.4.2 i addendummet til tillæg 7, til bilag I til Kommissionens forordning (EU) nr. 582/2011, alt efter hvad der er relevant

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

76

Motorens brændstofforbrug gennem WHTC (g/kWh)

Punkt 1.4.2 i addendummet til tillæg 5, eller punkt 1.4.2 i addendummet til tillæg 7, til bilag I til Kommissionens forordning (EU) nr. 582/2011, alt efter hvad der er relevant

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

77

CO2-masseemissioner fra motoren gennem WHSC (9) (g/kWh)

Punkt 1.4.1 i addendummet til tillæg 5, eller punkt 1.4.1 i addendummet til tillæg 7, til bilag I til Kommissionens forordning (EU) nr. 582/2011, alt efter hvad der er relevant

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

78

Motorens brændstofforbrug gennem WHSC (g/kWh)

Punkt 1.4.1 i addendummet til tillæg 5, eller punkt 1.4.1 i addendummet til tillæg 7, til bilag I til Kommissionens forordning (EU) nr. 582/2011, alt efter hvad der er relevant

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

101

For køretøjer med simuleringsdato fra og med den 1. juli 2020 motorens typegodkendelsesnummer

Punkt 1.2.1 i addendummet til tillæg 5, 6 eller 7 til bilag I til forordning (EU) nr. 582/2011, alt efter hvad der er relevant

Klasse N

Klasse M: kun primærkøretøjer

102

For køretøjer med en simuleringsdato fra og med den 1. juli 2021 CSV-filen (fil i kommasepareret format) af samme navn som jobfilen og med filtypenavnet .vsum, som indeholder aggregerede resultater pr. simuleret opgaveprofil og nyttelast

Fil genereret af det i artikel 5, stk. 1, litra a), i forordning (EU) 2017/2400 omhandlede simuleringsværktøj i udgaven med grafisk brugergrænseflade (GUI)

‘sum exec data file’

DEL C: INTERVALLER FOR LUFTMODSTANDSVÆRDIER (CDXA) MED HENBLIK PÅ OFFENTLIGGØRELSE, JF. ARTIKEL 13c

Med henblik på at gøre den i datapost 23 angivne CdxA-værdi offentligt tilgængelig i overensstemmelse med artikel 13c anvender Kommissionen de intervaller, der er angivet i følgende tabel over de tilsvarende intervaller for hver CdxA-værdi:

Interval

CdxA-værdi [m2]

Min CdxA (CdxA ≥ min CdxA)

Max CdxA (CdxA < MaxCdxA)

A1

0,00

3,00

A2

3,00

3,15

A3

3,15

3,31

A4

3,31

3,48

A5

3,48

3,65

A6

3,65

3,83

A7

3,83

4,02

A8

4,02

4,22

A9

4,22

4,43

A10

4,43

4,65

A11

4,65

4,88

A12

4,88

5,12

A13

5,12

5,38

A14

5,38

5,65

A15

5,65

5,93

A16

5,93

6,23

A17

6,23

6,54

A18

6,54

6,87

A19

6,87

7,21

A20

7,21

7,57

A21

7,57

7,95

A22

7,95

8,35

A23

8,35

8,77

A24

8,77

9,21

 



BILAG V

Dataindberetning og -forvaltning, jf. artikel 13a-13c

1.   MEDLEMSSTATERNES INDBERETNING

1.1.     De i bilag IV, del A, angivne data overføres i overensstemmelse med artikel 13a af den kompetente myndigheds kontaktpunkt til Agenturet via elektronisk dataoverførsel.

Kontaktpunktet underretter Kommissionen og Agenturet efter overførslen af dataene pr. e-mail til følgende adresser:

EC-CO2-HDV-IMPLEMENTATION@ec.europa.eu

og

HDV-monitoring@eea.europa.eu.

2.   FABRIKANTERS INDBERETNING

2.1.     Fabrikanterne underretter uden ophold Kommissionen om følgende oplysninger:

a)  fabrikantens navn, som det fremgår af typeattesten eller den individuelle godkendelsesattest

b)  fabrikantkoden (WMI-koden) som defineret i Kommissionens forordning (EU) nr. 19/2011 4 , som skal bruges i identifikationsnummeret for nye tunge køretøjer, der bringes i omsætning

c)  det kontaktpunkt, der er ansvarligt for at overføre data til Agenturet.

De underretter uden ophold Kommissionen om eventuelle ændringer af disse oplysninger.

Meddelelserne sendes til adresserne i punkt 1.1.

2.2.     De i bilag I, del B, punkt 2, angivne data overføres i overensstemmelse med artikel 13b af fabrikantens kontaktpunkt til Agenturet via elektronisk dataoverførsel.

Kontaktpunktet underretter Kommissionen og Agenturet efter overførslen af dataene pr. e-mail til de funktionelle mailadresser, der er omhandlet i punkt 1.1.

3.   DATABEHANDLING

3,1.     Agenturet behandler de data, der overføres i overensstemmelse med punkt 1.1 og 2.2, og opfører de behandlede data i registret.

3.2.     Data om tunge køretøjer, der er registreret i den foregående indberetningsperiode og opført i registret, offentliggøres senest den 30. april hvert år, bortset fra følgende dataposter:

   3.2.1    køretøjsidentifikationsnummer 
3.2.2    transmissionsfabrikantens navn og adresse 
3.2.3    fabrikat (transmissionsfabrikantens handelsbetegnelse) 
3.2.4    akselfabrikantens navn og adresse 
3.2.5    fabrikat (akselfabrikantens handelsbetegnelse) 
3.2.6    dækfabrikantens navn og adresse 
3.2.7    fabrikat (dækfabrikantens handelsbetegnelse) 
3.2.8    motormodel 
3.2.9    transmissionsmodel 
3.2.10    retardermodel 
3.2.11    drejningsmomentomformermodel 
3.2.12    vinkeldrevmodel 
3.2.13    akselmodel 
3.2.14    luftmodstandsmodel

3.2.15    CSV-fil (fil i kommasepareret format) af samme navn som jobfilen og med filtypenavnet .vsum, som indeholder aggregerede resultater pr. simuleret opgaveprofil og nyttelast.

3,3.     Hvis en kompetent myndighed eller en fabrikant konstaterer fejl i de indberettede data, underretter de uden ophold Kommissionen og Agenturet herom ved at indsende en fejlmeddelelsesrapport til Agenturet og pr. e-mail til en af de i punkt 1.1 nævnte adresser.

3,4.     Kommissionen kontrollerer med bistand fra Agenturet de indberettede fejl og korrigerer dataene i registret, hvis det er relevant.

3,5.     Kommissionen stiller med bistand fra Agenturet elektroniske formater til rådighed for dataoverførslerne omhandlet i punkt 1.1 og 2.2 i god tid inden fristerne for overførsel.



BILAG VI

SAMMENLIGNINGSTABEL

Forordning (EU) 2018/956

Forordning (EU) 2018/956

Nærværende forordning

Artikel 1

Artikel 2

Artikel 3

Artikel 4

Artikel 5

Artikel 6

Artikel 7

Artikel 8

Artikel 9

Artikel 10

Artikel 11

Artikel 12

Artikel 13

Artikel 14

Bilag I

Bilag II

Artikel 1, stk. 2

Artikel 2

Artikel 3

Artikel 13a

Artikel 13b

Artikel 13c

Artikel 13d

Artikel 13e

Artikel 13f

—

Artikel 14

Artikel 16

Artikel 17

—

Bilag IV

Bilag V"

(1)

   Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2020/683 af 15. april 2020 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets gennemførelsesforordning (EU) 2018/858 for så vidt angår de administrative krav i forbindelse med godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil samt af systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer (EUT L 163 af 26.5.2020, s. 1).

(2)

   Kommissionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/1362 af 1. august 2022 om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 595/2009 for så vidt angår tunge påhængskøretøjers ydeevne med hensyn til deres indvirkning på motorkøretøjers CO2-emissioner, brændstof- og energiforbrug samt nulemissionsrækkevidde og om ændring af gennemførelsesforordning (EU) 2020/683 (EUT L 205 af 5.8.2022, s. 145).

(3)

   Kommissionens forordning (EU) nr. 19/2011 af 11. januar 2011 om krav til typegodkendelse af fabrikantens lovpligtige fabrikationsplade og af identifikationsnummer (VIN-nummer) til motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil og om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 661/2009 om krav til typegodkendelse for den generelle sikkerhed af motorkøretøjer, påhængskøretøjer dertil samt systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer (EUT L 8 af 12.1.2011, s. 1).