ZPRÁVA KOMISE HOSPODÁŘSKÉMU A FINANČNÍMU VÝBORU podle článku 12 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1210/2010 ze dne 15. prosince 2010 o ověřování pravosti euromincí a o zacházení s euromincemi nevhodnými pro oběh /* COM/2014/0277 final */
ZPRÁVA
KOMISE HOSPODÁŘSKÉMU A FINANČNÍMU VÝBORU podle článku 12 nařízení Evropského parlamentu
a Rady (EU) č. 1210/2010 ze dne 15. prosince 2010
o ověřování pravosti euromincí a o zacházení
s euromincemi nevhodnými pro oběh[1]
1.
Cíl nařízení (EU) č. 1210/2010
Ke
zlepšení ochrany eura proti padělání vyžaduje nařízení Rady (ES)
č. 1338/2001[2],
aby úvěrové instituce a v rámci své činnosti provádění plateb
také ostatní poskytovatelé platebních služeb, jakož i jakýkoli jiný
hospodářský subjekt, který se podílí na zpracování a veřejné
distribuci bankovek a mincí, (dále jen „instituce“) zajistily ověření
pravosti u všech jimi přijatých eurobankovek a euromincí, které hodlají
vrátit do oběhu, a odhalení padělků. U
mincí je tato povinnost dále upřesněna v nařízení Evropského
parlamentu a Rady (EU) č. 1210/2010 ze dne 15. prosince
2010 o ověřování pravosti euromincí a o zacházení
s euromincemi nevhodnými pro oběh (dále jen „nařízení“). Cílem
nařízení je zajistit účinné a jednotné ověřování
pravosti euromincí v celé eurozóně stanovením závazných pravidel
provádění společných postupů ověřování pravosti
euromincí v oběhu, jakož i uplatňování kontrolního
mechanismu postupů ověřování pravosti ze strany vnitrostátních
orgánů. Ověření pravosti slouží k ověření, zda jsou
euromince pravé a vhodné pro oběh. Nařízení
stanoví, že povinnost ověření pravosti se plní s pomocí strojů
pro zpracování mincí nebo vyškolených zaměstnanců. Po
ověření pravosti se všechny podezřelé padělané mince a
mince nevhodné pro oběh zašlou do národního mincovního analytického
střediska nebo jinému orgánu určenému dotyčným členským
státem. Nařízení stanoví požadované zkoušky strojů pro zpracování
mincí, pravidla pro zacházení s mincemi nevhodnými pro oběh, jakož i kontrolní
mechanismy, které mají členské státy zavést, aby zajistily,
že instituce plní svou povinnost ověřování pravosti. Evropské
technické a vědecké středisko (ETVS) zřízené rozhodnutím
Komise 2005/37/ES[3]
vymezilo v souladu s článkem 7 nařízení pokyny pro
provádění nařízení (EU) č. 1210/2010 (dále jen „pokyny
ETVS“).
2.
Účel zprávy
Po
provedení analýzy výročních zpráv obdržených od členských států
předloží Komise v souladu s čl. 12 odst. 4 nařízení
Hospodářskému a finančnímu výboru výroční zprávu
o vývoji a výsledcích v oblasti ověřování pravosti
euromincí a o euromincích nevhodných pro oběh. Předkládaná
výroční zpráva je první, kterou Komise takto vypracovala. Co se týče
postupu ověřování pravosti, je nařízení použitelné od 1.
ledna 2012. Zpráva se týká roku 2012 a jejím hlavním účelem je
posoudit, zda jsou společné postupy ověřování pravosti
řádně prováděny a zda jsou mechanismy vnitrostátních orgánů
ke kontrole postupů ověřování pravosti účinné. Na
závěr navíc předkládá celkový statistický přehled sestavený
na základě zpráv obdržených od členských států.
3.
Zprávy členských států o činnosti
týkající se ověřování pravosti euromincí
V
souladu s čl. 12 odst. 1 nařízení podávají členské státy každý
rok Komisi zprávy o své činnosti týkající se ověřování
pravosti euromincí. Poskytované informace musí obsahovat počet provedených
kontrol a údaje o prověřených strojích pro zpracování mincí, o
výsledcích zkoušek, o množství mincí zpracovaných těmito stroji, o
počtu podezřelých padělaných euromincí, jež byly analyzovány, a o
počtu nahrazených euromincí nevhodných pro oběh, jakož i podrobnosti
o výjimkách stanovených v nařízení. Lhůta,
do níž mají členské státy výroční zprávy podat, je v pokynech ETVS
stanovena na 15. února roku následujícího po roce, jehož se zpráva týká[4].
4.
Posouzení zpráv členských států za rok
2012
4.1.
Kritéria posouzení
Hlavní
kritéria týkající se ověřování pravosti euromincí a euromincí
nevhodných pro oběh, která mají být hlášena, jsou stanovena
v článku 12 nařízení. Aby bylo provádění postupů
ověřování pravosti koordinováno, je v článku 7 nařízení
středisko ETVS pověřeno, aby po konzultaci se skupinou
odborníků na padělání mincí vymezilo pokyny týkající se dohledu,
kontrol a auditu ze strany členských států a rovněž
upřesnilo praktická prováděcí ustanovení. Na základě
pokynů ETVS měly členské státy ve své zprávě uvést
následující ukazatele[5]: 1.
celkový počet mincí tří nejvyšších
nominálních hodnot zpracovaných v roce 2012; 2.
celkový počet kontrol provedených na
místě; 3.
celkový počet prověřených
strojů pro zpracování mincí; 4.
celkový objem mincí zpracovaných
prověřenými stroji pro zpracování mincí; 5.
celkový počet analyzovaných podezřelých
padělaných mincí; 6.
celkový počet nahrazených nevhodných mincí.
4.2.
Posouzení zpráv
Povinnost
předložit výroční zprávu bylo schopno splnit šestnáct členských
států eurozóny, jmenovitě: Belgie, Německo, Estonsko,
Řecko, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Malta,
Nizozemsko, Rakousko, Portugalsko, Slovinsko a Slovensko. Z
členských států, kterým bylo připomenuto, aby zprávu zaslaly,
dosud nesplnilo svou povinnost pouze Finsko. Tam,
kde se v této zprávě uvádí celkové počty, je třeba mít na
paměti, že odrážejí situaci pouze v těch členských státech
eurozóny, které doposud poskytly údaje. Úplný
přehled všech číselných údajů je uveden v příloze II.
4.2.1.
Celkový počet mincí tří nejvyšších
nominálních hodnot zpracovaných v roce 2012
Na základě článku 3 nařízení plní
instituce[6]
svou povinnost ověření pravosti s pomocí strojů pro zpracování
mincí zařazených do seznamu ETVS, které jsou konstruovány
k ověření, zda jsou euromince pravé a vhodné
k oběhu.
Celkový počet mincí tří nejvyšších
nominálních hodnot (2 eura, 1 euro a 50 eurocentů) zpracovaných
pomocí strojů pro zpracování mincí v roce 2012 činí 9 845 834 296[7]. Tento počet
představuje 58,82 % objemu mincí v oběhu[8].
4.2.2.
Celkový počet kontrol provedených na
místě
Podle
článku 6 nařízení provádějí členské státy každoroční
kontroly přímo v „institucích“ s cílem prověřit
správné fungování reprezentativního počtu používaných strojů pro
zpracování mincí formou detekčních zkoušek. V
roce 2012 provedly členské státy celkem 220[9] kontrol na
místě. Oznámený počet kontrol se výrazně lišil, od 1 do 76
kontrol na členský stát. To lze vysvětlit velikostí trhu a
způsobem, jakým je trh určitého členského státu ve vztahu
ke zpracování hotovosti organizován. V některých členských
státech zpracovává celý objem mincí jediná společnost provozující
přepravu hotovosti, v jiných státech například jednotlivé
komerční banky. Čtyři členské státy (Řecko, Itálie,
Lucembursko a Malta) neohlásily žádné kontroly. Budou vyzvány, aby
zlepšily své podávání zpráv nebo aby kontrolní mechanismy zavedly, pokud tak
dosud neučinily.
4.2.3.
Celkový počet prověřených
strojů pro zpracování mincí
Celkem
bylo prověřeno 315[10]
strojů pro zpracování mincí, z nichž 70,15 %[11] bylo v souladu
se specifikacemi. U strojů, které byly považovány za nevyhovující,
měla být přijata nápravná opatření uvedená
v čl. 6 odst. 7 nařízení.
4.2.4.
Celkový objem mincí zpracovaných
prověřenými stroji pro zpracování mincí
Není-li
Komisi doručeno oznámení o výjimce podle čl. 6 odst. 5
nařízení, mají členské státy v souladu s čl. 6 odst. 3
povinnost prověřit stroje pro zpracování mincí, které zpracovaly
nejméně 25 % celkového kumulovaného čistého objemu euromincí
tří nejvyšších nominálních hodnot vydaných daným členským státem
od zavedení euromincí do konce roku 2011. Na základě
údajů z databáze ECB o čisté emisi na členský stát od
zavedení eura do konce roku 2011 splnily kritérium 25 % objemu
uvedené v čl. 6 odst. 3 tyto členské státy: Belgie,
Estonsko, Španělsko, Francie, Irsko, Nizozemsko, Portugalsko
a Slovinsko[12]
(viz příloha III). Německo
a Slovensko uplatnily výjimku uvedenou v čl. 6 odst. 5
a dodržely nižší hranici 10 % objemu[13]. Celkový
objem mincí zpracovaných pomocí strojů pro zpracování mincí, které
určené vnitrostátní orgány prověřily, činí 6 117 955 983[14]. Tento počet
představuje 62,13 % objemu mincí zpracovaných v roce 2012[15].
4.2.5.
Celkový počet analyzovaných podezřelých
padělaných mincí
Celkový
počet analyzovaných podezřelých padělaných mincí zahrnuje všechny
podezřelé mince zaslané k analýze národním mincovním analytickým
střediskům v jednotlivých členských státech. Celkový
počet analyzovaných podezřelých padělaných mincí činí 567 054
mincí[16].
Celkový počet odhalených padělaných mincí v oběhu činí
180 139 mincí[17].
4.2.6.
Celkový počet nahrazených nevhodných mincí
Členské
státy nahradí nebo vymění euromince, jež se staly nevhodnými pro oběh
kvůli dlouhému oběhu či nehodě nebo které byly během
postupu ověřování pravosti odmítnuty z jiných důvodů.
Členské státy mohou odmítnout náhradu euromincí nevhodných pro oběh,
jež byly pozměněny buď záměrně, nebo procesem, u
něhož lze logicky předpokládat, že budou v jeho důsledku
pozměněny, aniž by tím byla dotčena náhrada mincí
shromážděných za účelem charity, například „mincí z fontán“. Celkový
počet nahrazených nevhodných mincí činí 14 002 311[18].
5.
Závěry
Tato
zpráva je první zprávou podle čl. 12 odst. 4 nařízení.
Jelikož nařízení, s výjimkou kapitoly III, je použitelné ode dne 1.
ledna 2012, kalendářní rok 2012 byl prvním rokem provádění
nařízení. Protože
Komise neobdržela všechny zprávy[19],
podnikne nezbytné kroky, aby připomněla členským státům
eurozóny povinnost včas splnit požadavky podle nařízení
č. 1210/2010. Na základě
oznámených informací lze dospět k závěru, že postup
ověřování pravosti v „institucích“ se zdá být
ve většině členských států eurozóny zaveden a
že dvanáct ze sedmnácti členských států eurozóny provádí
kontroly toho, že „instituce“ svou povinnost ověřování pravosti podle
článku 6 nařízení č. 1338/2001 správně plní. Je
však nezbytné další doladění ohlašovací povinnosti ze strany
členských států, aby Komise mohla o postupech ověřování
pravosti zavedených v členských státech vypracovat ucelený přehled.
Zprávy členských států nejsou dostatečně úplné
a jednotné k tomu, aby Komise mohla provést podrobné posouzení. Další
harmonizace a zlepšení podávání zpráv bude projednáno v rámci
stávajících skupin odborníků (skupina odborníků na padělání
mincí) a bude podrobně rozvedeno v pokynech ETVS pro účely
budoucích zpráv. [1] Úř. věst. L 339, 22.12.2010, s. 5. [2] Úř. věst. L 181, 4.7.2001, s. 6. [3] Rozhodnutí Komise ze dne 29. října 2004, kterým se zřizuje
Evropské technické a vědecké středisko (ETVS) a stanoví koordinace
technických činností, jejichž cílem je ochrana euromincí proti
padělání, Úř. věst. L 19, 21.1.2005, s. 73. [4] Pouze 7 členských států eurozóny předložilo své zprávy
ve lhůtě 15. 2. 2013. [5] Viz příloha I. [6] Čl. 2 písm. d) nařízení č. 1210/2010
ve spojení s čl. 6 odst. 1 nařízení
č. 1338/2001. [7] Viz příloha I. [8] Vypočteno na základě čisté emise
16 737 875 000 mincí (zdroj: zpráva ECB o Systému měnových
informací z prosince 2012). Je však třeba poznamenat, že některé
mince mohly být kontrolovány vícekrát. [9] Viz příloha I. [10] Viz příloha I. [11] Viz příloha II. [12] Itálie, Lucembursko, Kypr, Malta a Rakousko kritérium nesplnily.
[13] Řecko požádalo o výjimku, nižší hranici však nedodrželo,
neboť neoznámilo žádné kontroly. [14] Viz příloha I. [15] Na základě počtu uvedeného v bodě 4.2.1. [16] Viz příloha I. [17] Zdroj: Výroční zpráva ETVS „Ochrana euromincí v roce 2012“. [18] Viz příloha I. [19] Jak je uvedeno v oddílu 4.2, šestnáct členských států
dokázalo splnit povinnost podat zprávu a nesplnilo ji pouze Finsko. PŘÍLOHA I Souhrnná tabulka Celkový počet mincí tří nejvyšších nominálních hodnot zpracovaných v roce 2012 || 9 845 834 296 Celkový počet kontrol provedených na místě || 220 Celkový počet prověřených strojů pro zpracování mincí || 315 Celkový objem mincí zpracovaných prověřenými stroji pro zpracování mincí || 6 117 955 983 Celkový počet analyzovaných podezřelých padělaných mincí || 567 054 Celkový počet nahrazených nevhodných mincí || 14 002 311 PŘÍLOHA II || BELGIE || NĚMECKO || ESTONSKO || ŘECKO || ŠPANĚLSKO || FINSKO || FRANCIE || IRSKO || ITÁLIE || KYPR || LUCEMBURSKO || MALTA || NIZOZEMSKO || RAKOUSKO || PORTUGALSKO || SLOVINSKO || SLOVENSKO || CELKEM Počet mincí tří nejvyšších nominálních hodnot zpracovaných v roce 2012 (celkem) || 486985772 || 2158711390 || n. || 123177000 || 1913000000 || n. || 2418826479 || 240833014 || n. || 29239528 || n. || 28181096 || 699911400 || 810850218 || 650626705 || 56488612 || 229003082 || 9845834296 50 eurocentů || 155031973 || 608187040 || n. || 37234000 || n. || n. || 672621642 || 70647321 || n. || 9527402 || n. || 9381309 || 245532913 || 198529871 || 268397041 || 18681666 || 76436262 || 1 euro || 172721681 || 746309325 || n. || 47934000 || n. || n. || 985331089 || 85410386 || n. || 10364864 || n. || 10266580 || 227724440 || 367735020 || 289415549 || 21273010 || 73573052 2 eura || 159232118 || 804215025 || n. || 38009000 || n. || n. || 760873748 || 84775307 || n. || 9347262 || n. || 8533207 || 226654047 || 244585327 || 92814115 || 16533936 || 78993768 Počet provedených kontrol || 3 || 76 || 1 || 0 || 17 || n. || 60 || 17 || n. || 30 || n. || n. || 6 || 2 || 4 || 1 || 3 || 220 Počet prověřených strojů pro zpracování mincí || 12 || 92 || 2 || 0 || 17 || n. || 101 || 20 || n. || 23 || n. || n. || 25 || 4 || 10 || 2 || 7 || 315 Vyhovující || 12 || 73 || 2 || 0 || 17 || n. || 39 || 19 || n. || 11 || n. || n. || 25 || 4 || 10 || 2 || 7 || 221 Nevyhovující || 0 || 19 || 0 || 0 || 0 || n. || 62 || 1 || n. || 12 || n. || n. || 0 || 0 || 0 || 0 || 0 || 94 Objem mincí zpracovaných těmito stroji || 1231858843 || 450153553 || 112510288 || n. || 1061000000 || n. || 1152028172 || 240833014 || n. || 10566301 || n. || 60632840 || 699911400 || 130700000 || 929366798 || 29918089 || 8476685 || 6117955983 Počet analyzovaných podezřelých mincí || 13462 || 57433 || 224 || 30876 || 1629 || n. || 237540 || 3090 || 21933 || 279 || n. || 708 || 137257 || 10860 || 41604 || 1956 || 263 || 567054 Počet nahrazených nevhodných mincí || 8148940 || 3705000 || n. || 101000 || 1193928 || n. || 203542 || 2677 || n. || 6011 || 2720 || 203368 || 129205 || 229348 || 38426 || 32950 || 80 || 14 002 311 Výjimky || NE || ANO || NE || ANO || NE || n. || NE || NE || NE || NE || NE || NE || NE || NE || NE || NE || ANO || 3 n. = neohlášeno PŘÍLOHA III || CELKOVÝ KUMULOVANÝ ČISTÝ OBJEM VYDANÝCH MINCÍ (1. 1. 2002–31. 12. 2011)[1] || OBJEM MINCÍ ZPRACOVANÝCH PROVĚŘENÝMI STROJI PRO ZPRACOVÁNÍ MINCÍ V ROCE 2012 || PROCENTO ZKONTROLOVANÝCH MINCÍ oproti VYDANÝM MINCÍM || V SOULADU (25 %)[2] Belgie || 1 017 677 000 || 1 231 858 843 || 121,04 % || ANO Německo || 4 388 635 000 || 450 153 553 || 10,25 % || ANO[3] Estonsko || 18 185 000 || 112 510 288 || 618,69 % || ANO Řecko || 480 071 000 || n.[4] || / || NE[5] Španělsko || 2 832 597 000 || 1 061 000 000 || 37,45 % || ANO Finsko || n. || n. || / || / Francie || 1 777 448 000 || 1 152 028 172 || 64,81 % || ANO Irsko || 440 517 000 || 240 833 014 || 54,67 % || ANO Itálie || 3 345 815 000 || n. || / || NE Lucembursko || 159 356 000 || n. || / || NE Kypr || 66 482 000 || 10 566 301 || 15,89 % || NE Malta || 32 880 000 || n. || / || NE Nizozemsko || 249 189 000 || 699 911 400 || 280,87 % || ANO Rakousko || 810 850 000 || 130 700 000 || 16,11 % || NE Portugalsko || 417 111 000 || 929 366 798 || 222,81 % || ANO Slovinsko || 29 488 000 || 29 918 089 || 101,45 % || ANO Slovensko || 77 078 000 || 8 476 685 || 10,99 % || ANO[6] CELKEM || 16 143 379 000 || 6 117 955 983 || || [1] Zdroj: zpráva ECB o Systému měnových informací
z prosince 2012. Zohledňují se pouze kladné čisté emise. [2] V každém členském státě se
ročně prověří takový počet strojů pro zpracování
mincí, aby objem euromincí zpracovaných těmito stroji v daném roce
představoval nejméně 25 % celkového kumulovaného objemu mincí
vydaných daným členským státem od zavedení euromincí do konce
předchozího roku. Členské státy mohou během přechodného
období do 31. prosince 2014 – poté, co svůj záměr oznámí Komisi –
rozhodnout, že ročně prověří takový počet strojů
pro zpracování mincí, aby objem euromincí zpracovaných těmito stroji v
daném roce představoval nejméně 10 % celkového kumulovaného
čistého objemu mincí vydaných daným členským státem od zavedení
euromincí do konce předchozího roku. [3] Komisi oznámena výjimka (10 % objemu). [4] n. = neohlášeno [5] Komisi oznámena výjimka (10 % objemu). [6] Komisi oznámena výjimka (10 % objemu).