EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 21.6.2021.
COM(2021) 339 final
PRILOG
Prijedlog provedbene odluke Vijeća o odobrenju ocjene
plana za oporavak i otpornost Slovačke
{SWD(2021) 161 final}
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 21.6.2021.
COM(2021) 339 final
PRILOG
Prijedlog provedbene odluke Vijeća o odobrenju ocjene
plana za oporavak i otpornost Slovačke
{SWD(2021) 161 final}
PRILOG
DIO 1.: REFORME I ULAGANJA U OKVIRU PLANA ZA OPORAVAK I OTPORNOST
1. Opis reformi i ulaganja
KOMPONENTA 1.: Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura
Svrha komponente „obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura” u slovačkom planu za oporavak i otpornost jest izravno pridonijeti postizanju ciljeva u pogledu klimatskih promjena do 2030. U skladu sa slovačkim nacionalnim energetskim i klimatskim planom postizanje klimatskih ciljeva zahtijeva znatan pomak prema obnovljivim izvorima energije u slovačkoj kombinaciji izvora energije.
U tom kontekstu ovom se komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačke nastoji poduprijeti brže uvođenje ulaganja u obnovljive izvore energije. S obzirom na taj cilj, reformama će se modernizirati slovačko tržište električne energije i stvoriti odgovarajuće zakonodavno okruženje. Izmjenama zakona posebno se poboljšava pristup novim sudionicima na tržištu, povećava sigurnost i povjerenje u mjere državne potpore i poboljšava integracija obnovljivih izvora energije u slovačku elektroenergetsku mrežu. Potpora ulaganjima usmjerava se na povećanje kapaciteta novih obnovljivih izvora energije, kao i na obnovu postojećih postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući modernizaciju bioplinskih stanica i hidroelektrana. Ulaganja u povećanje fleksibilnosti elektroenergetske mreže uključuju potporu novim baterijskim skladištima, uključujući rješenja temeljena na vodiku, kao i za povećanje kapaciteta uravnoteženja električne energije hidroenergetskih postrojenja.
Komponenta uključuje dvije reforme i tri ulaganja.
Tim se mjerama pridonosi cilju zelene tranzicije i klimatske neutralnosti te ispunjavanju obveza Slovačke u pogledu nacionalnog energetskog i klimatskog plana. Komponenta jača stratešku autonomiju i sigurnost Slovačke povećanjem udjela domaćih izvora energije jer uvoz iz trećih zemalja čini znatan dio njezine potrošnje. Ulaganja pridonose stvaranju radnih mjesta na lokalnoj razini, uključujući za sektor malih i srednjih poduzeća.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Ta ulaganja i reforme pridonijet će provedbi preporuke za Slovačku iz 2020. o potrebi da se „usmjere ulaganja na zelenu digitalnu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i upotrebu energije i resursa” (Preporuka za Slovačku 3/2020).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Prilagodba pravnog okvira za električnu energiju
Svrha je reforme poboljšati pravni okvir slovačkog tržišta električne energije izmjenom Zakona 251/2012 o energiji i Zakona 250/2012 o regulaciji mrežnih industrija u skladu sa zahtjevima Direktive 2019/944. Nadalje, prilagođenom pravnom strukturom olakšavaju se nove aktivnosti i pristup sudionika tržištu električne energije (energetske zajednice, agregati, potrošač vlastite energije, skladištenje električne energije), uz istodobno povećanje ukupne fleksibilnosti elektroenergetskog sustava i poboljšanje mogućnosti povezivanja novih obnovljivih izvora energije sa slovačkom mrežom.
Tom se reformom predviđa i (u okviru ključne etape 2) mjera čiji je cilj oslobađanje tehničkih kapaciteta za prijenos električne energije unutar domaćeg elektroenergetskog sustava, što je olakšano povećanjem kapaciteta profila elektroenergetske povezanosti između Slovačke i Mađarske.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma 2: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije
Svrha je reforme promicanje uvođenja novih obnovljivih izvora energije. Novim izmjenama zakona uspostavljaju se učinkoviti mehanizmi potpore za povećanje udjela obnovljivih izvora energije u sektoru prometa, električne energije i grijanja. Pravni okvir mijenja se izmjenama Zakona 309/2009 o promicanju obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije i Zakona 657/2004 o termalnoj energiji.
Reforma uključuje i donošenje dugoročnog plana dražbe za nove obnovljive izvore energije. Tom se mjerom pridonosi boljoj predvidljivosti ukupnog instaliranog kapaciteta za obnovljivu energiju, čime se stvara povoljnije ulagačko okruženje za privatne ulagače.
Nadalje, reforma uključuje donošenje programa ulaganja za potporu obnovljivim izvorima električne energije. Ministarstvo gospodarstva donosi program dražbe za nove obnovljive izvore energije (poveznica na ulaganje 1, komponenta 1) i programe potpore za ulaganja u obnovu kapaciteta (poveznica na ulaganje 2, komponenta 1) i povećanje fleksibilnosti elektroenergetskog sustava (poveznica na ulaganje 3, komponenta 1). Politike ulaganja u okviru programa strogo su u skladu sa zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša, kao i s tehničkim smjernicama o podupiranim aktivnostima i poduzećima kojima se pruža potpora (2021/C58/01) u okviru programa „načelo nenanošenja bitne štete”. Plan za oporavak i otpornost Slovačke podupire samo ulaganja u hidroenergiju koja su u skladu s pravnom stečevinom EU-a.
Revizija se zaključuje do 31. prosinca 2022.
Ulaganje 1: Izgradnja novih obnovljivih izvora električne energije
Svrha je mjere poduprijeti uvođenje ulaganja u nove obnovljive izvore električne energije. Od općeg cilja povećanja novog kapaciteta obnovljive električne energije za 122,4 MW programom potpore isporučuje se najmanje 120 MW novog kapaciteta potaknutog novim obnovljivim izvorima energije u okviru mjere priključene na mrežu. Konkurentni mehanizam dražbe otvoren je za širok raspon tehnologija obnovljivih izvora energije, s jasnim rokovima i pravilima za isporuku projekata. Ulaganja u hidroenergiju nisu prihvatljiva u okviru ulaganja 1 (komponenta 1.). Ministarstvo gospodarstva odgovorno je za provedbu programa i prikupljanje informacija o realiziranom kapacitetu od promotora projekta.
Programom potpore za dražbe poštuju se politike ulaganja utvrđene u okviru 3. ključne etape komponente 1 (Reforma 2.: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije").
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti do 30. lipnja 2021. i dovršiti do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Modernizacija postojećih obnovljivih izvora električne energije (obnova)
Cilj je mjere produljiti tehnološki vijek, nadograditi i povećati učinkovitost postojećih kapaciteta izvora obnovljive energije. Modernizacija se odnosi na transformaciju bioplinskih stanica i hidroelektrana. Programom se isporučuje najmanje 100 MW moderniziranog kapaciteta iz obnovljivih izvora za proizvodnju (obnovu) električne energije priključene na mrežu, uz potporu u okviru mjere. Ministarstvo gospodarstva odgovorno je za provedbu ulaganja i prikupljanje informacija o realiziranom kapacitetu od promotora projekta.
Potpora za različite vrste modernizirane opreme za obnovljivu energiju ocjenjuje se zasebno, uzimajući u obzir načelo troškovne učinkovitosti. U programima potpore poštuju se politike ulaganja utvrđene u okviru 3. ključne etape komponente 1 (Reforma 2: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije").
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti do 1. siječnja 2022. i dovršiti do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3: Povećanje fleksibilnosti elektroenergetskih sustava radi veće integracije obnovljivih izvora energije
Svrha je ulaganja povećati fleksibilnost slovačke elektroenergetske mreže. Postupno ukidanje fleksibilnih fosilnih izvora električne energije uzrokuje gubitak uravnoteživanja, što negativno utječe na sposobnost sustava da integrira promjenjive obnovljive izvore energije.
Ulaganje je usmjereno na potporu postrojenjima za skladištenje električne energije, uključujući rješenja temeljena na vodiku, te na povećanje kapaciteta za uravnoteženje električne energije u hidroelektranama. Programom potpore osigurava se kumulativno povećanje kapaciteta za uravnoteženje sustava od najmanje 68 MW, potaknuto novim skladišnim kapacitetima i povećanjem kapaciteta za uravnoteženje postojećih hidroelektrana priključenih na mrežu. Točna raščlamba ciljne vrijednosti od 68 MW ovisi o potražnji relevantnih subjekata. Ulaganja u rezervirani kapacitet za uravnoteženje sustava hidroelektrana ne smiju prelaziti 12 000 000 EUR u okviru mjere. Ulaganja su u velikoj mjeri komplementarna drugim djelovanjima u komponenti jer pridonose povećanju kapaciteta besplatne mreže za integraciju obnovljivih izvora energije.
Potpora se dodjeljuje u okviru posebnih tehnološki specifičnih programa, uzimajući u obzir načelo troškovne učinkovitosti. Programi moraju biti u skladu s uvjetima politika ulaganja kako je navedeno u 3. ključnoj etapi komponente 1. (Reforma 2.: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije").
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti do 1. siječnja 2022. i dovršiti do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore.
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 1: Prilagodba pravnog okvira za električnu energiju |
Ključna etapa |
Reforma tržišta električne energije |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o energiji i Zakona o regulaciji mrežnih industrija |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Pravni okvir mijenja se izmjenom Zakona 251/2012 o energiji i Zakona 250/2012o regulaciji mrežnih industrija radi prenošenja Direktive 2019/944. Nadalje, ažuriranim pravnim okvirom olakšavaju se nove aktivnosti i pristup sudionika tržištu električne energije (energetske zajednice, agregati, potrošač vlastite energije, skladištenje električne energije), uz istodobno povećanje ukupne fleksibilnosti elektroenergetskog sustava i poboljšanje mogućnosti povezivanja novih obnovljivih izvora energije sa slovačkom mrežom. |
|
2 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 1: Prilagodba pravnog okvira za električnu energiju |
Ključna etapa |
Oslobađanje ograničenja tehničkih kapaciteta za prijenos električne energije unutar slovačkog elektroenergetskog sustava |
Zajednička javna izjava Ministarstva gospodarstva i slovačkog operatora prijenosnog sustava Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
|
|
Q2 |
2021. |
Slovačko Ministarstvo gospodarstva i slovački operator sustava za prijenos električne energije Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., proglasit će oslobađanje ograničenja tehničkih kapaciteta za prijenos električne energije unutar slovačkog elektroenergetskog sustava i povećanje kapaciteta za priključivanje obnovljivih izvora na mrežu. Mjera se olakšava povećanjem neto prijenosnog kapaciteta s Republikom Mađarskom. |
||
|
3 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 2: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije |
Ključna etapa |
Okvir za potporu ulaganjima u nove obnovljive izvore |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena Zakona o promicanju obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije i Zakona o termoelektranama. Donošenje dugoročnog plana prodaje na dražbi od strane Ministarstva gospodarstva Donošenje programa ulaganja Ministarstva gospodarstva za promicanje novih izvora električne energije iz obnovljivih izvora energije (definirana u ulaganju 1), ulaganja u obnovu kapaciteta (definirana u ulaganju 2) i ulaganja kojima se povećava fleksibilnost elektroenergetskog sustava (definirano u ulaganju 3) |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Zakonodavnim izmjenama stvaraju se mehanizmi potpore za povećanje udjela obnovljivih izvora energije u sektoru prometa, električne energije i grijanja. Pravni okvir mijenja se izmjenama Zakona 309/2009 o promicanju obnovljivih izvora energije i visokoučinkovite kogeneracije i Zakona 657/2004 o termalnoj energiji. Ministarstvo gospodarstva donosi dugoročni plan dražbovne prodaje novih obnovljivih izvora energije kojim se doprinosi boljoj predvidljivosti povećanja kapaciteta novih obnovljivih kapaciteta.
Ministarstvo gospodarstva donosi novi sustav dražbi za nove izvore električne energije iz obnovljivih izvora (definiran u ulaganju 1), programe potpore za ulaganja u obnovu kapaciteta (definiran u ulaganju 2) i povećanje fleksibilnosti elektroenergetskog sustava (definirano u ulaganju 3.). U programima se detaljno navode kriteriji prihvatljivosti za poduzeća koja primaju potporu, čime se osigurava usklađenost s pravnom stečevinom EU-a i nacionalnom pravnom stečevinom u području okoliša te tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) za djelatnosti i/ili poduzeća kojima je dodijeljena potpora, uz istodobno povećanje novih kapaciteta za obnovljive izvore energije kako je detaljno opisano u odgovarajućim ciljevima (za ulaganja 1, 2 i 3). Projektima u vezi s biomasom postiže se ušteda od najmanje 80 % emisija stakleničkih plinova u skladu s metodologijom uštede emisija stakleničkih plinova i usporedivim fosilnim gorivima utvrđenima u Prilogu VI. Direktivi (EU) 2018/2001. Podupiru se samo ulaganja u hidroenergiju koja su u skladu s pravnom stečevinom EU-a. |
|
4 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Ulaganje 1: Izgradnja novih obnovljivih izvora električne energije |
Ciljna vrijednost |
Novi kapacitet za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora |
|
MW |
0 |
120 |
Q2 |
2026. |
Od općeg cilja povećanja novog kapaciteta obnovljive električne energije za 122,4 MW, programom potpore u okviru mjere isporučuje se najmanje 120 MW novih kapaciteta obnovljivih izvora električne energije priključenih na mrežu. Mehanizam potpore ima oblik dražbi za potporu ulaganju u nove izvore električne energije iz obnovljivih izvora energije. Programom potpore poštuju se uvjeti politika ulaganja kako je utvrđeno u okviru 3. ključne etape ("1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 2.: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije"). |
|
5 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Ulaganje 2: Modernizacija postojećih obnovljivih izvora električne energije (obnova) |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet rekonstruirane energije iz obnovljivih izvora |
|
MW |
0 |
100 |
Q2 |
2026. |
Povećanje od najmanje 100 MW u moderniziranom kapacitetu obnovljivih izvora za proizvodnju električne energije (obnavljanje električne energije), potaknuto priključivanjem na mrežu moderniziranih obnovljivih izvora električne energije u okviru mjere. Potpora za različite vrste modernizirane opreme ocjenjuje se zasebno, uzimajući u obzir načelo troškovne učinkovitosti. Modernizacija se odnosi na transformaciju bioplinskih stanica i hidroelektrana. Programima potpore poštuju se uvjeti politika ulaganja kako je utvrđeno u okviru 3. ključne etape ("1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 2.: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije"). |
|
6 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – ulaganje 3: Povećanje fleksibilnosti elektroenergetskih sustava za veću integraciju obnovljivih izvora energije |
Ciljna vrijednost |
Kumulativno povećanje kapaciteta postrojenja kojima se povećava fleksibilnost energetskih sustava |
|
MW |
0 |
68 |
Q2 |
2026. |
Povećanje od najmanje 68 MW novih postrojenja za skladištenje električne energije, potaknuto puštanjem u pogon novih skladišnih kapaciteta u okviru mjere. Programom se podupire instaliranje novog kapaciteta baterijskih sustava, ugradnja novog kapaciteta vodikovih ćelija i povećanje rezerviranog kapaciteta hidroelektrana za uravnoteženje. Točna raščlamba ciljne vrijednosti od 68 MW ovisit će o potražnji relevantnih subjekata. Ulaganja u rezervirani kapacitet za uravnoteženje sustava hidroelektrana ne smiju prelaziti 12 000 000 EUR u okviru mjere. Potpora se dodjeljuje u okviru posebnih tehnološki specifičnih programa, uzimajući u obzir načelo troškovne učinkovitosti. Programima potpore poštuju se uvjeti politika ulaganja kako je utvrđeno u okviru 3. ključne etape ("1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 2.: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije"). |
KOMPONENTA 2.: Obnova zgrada
Prema slovačkom nacionalnom energetskom i klimatskom planu i dugoročnoj strategiji obnove zgrada, postizanje ciljeva EU-a za smanjenje emisija do 2030. i 2050. zahtijeva znatan pomak s djelomične na srednjoročnu (30 – 60 % uštede primarne energije) i temeljitu (više od 60 %) obnovu zgrada.
Cilj je ove komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke smanjiti potrošnju energije provedbom sveobuhvatne obnove obiteljskih kuća, javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis. Njime se kombiniraju mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti zgrada postizanjem najmanje 30 % uštede primarne energije s mjerama za poticanje prilagodbe klimatskim promjenama (kao što je postavljanje zelenih krovova, sustava za zadržavanje vode). Komponenta pridonosi klimatskim i okolišnim ciljevima te istodobno potiče oporavak i konkurentnost građevinskog sektora stvaranjem više radnih mjesta, posebno za MSP-ove na lokalnoj razini.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta uključuje 3 reforme i 2 ulaganja.
Ta ulaganja i reforme pridonijet će provedbi preporuka upućenih Slovačkoj u protekle dvije godine o potrebi da se „usmjere politika ulaganja u energetsku učinkovitost” (Preporuka za Slovačku 3/2019) i da se „usmjere ulaganja u zelenu tranziciju” (Preporuka za Slovačku 3/2020).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Usklađivanje mehanizama potpore za obnovu obiteljskih kuća.
Cilj je reforme mapiranje, usklađivanje i objedinjavanje različitih programa potpore, ujednačenost i racionalizacija procesa obnove te pružanje poticaja vlasnicima za provedbu šireg raspona mjera obnove. Osmišljavanje programa potpore, kriterija i uvjeta te provedbeni koraci opisuju se u planu provedbe koji Slovačka agencija za okoliš objavljuje do 30. rujna 2022. Kako bi se osigurala učinkovita i pravodobna provedba, potrebno je ojačati kapacitete Slovačke agencije za okoliš. U provedbenoj fazi vlasnici kuća upoznaju se s komunikacijskom kampanjom i uspostavom regionalnih ureda, kao i pružanjem tehničke pomoći i savjetovanja.
Provedba reforme dovršava se do 30. rujna 2022.
Ulaganje 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti obiteljskih kuća.
Cilj je ulaganja dovršiti obnovu najmanje 30 000 pojedinačnih obiteljskih kuća, pri čemu se u prosjeku ostvaruje ušteda primarne energije od najmanje 30 %. Ulaganje je usmjereno na vlasnike starijih obiteljskih kuća. Osim tradicionalnih mjera uštede energije kao što su toplinska izolacija, zamjena prozora, mehanizam omogućuje zamjenu neučinkovitih izvora topline i tople vode visokoučinkovitim instalacijama ili ugradnjom novih uređaja za obnovljivu energiju. Ako je moguće, primjenjuju se mjere za povećanje otpornosti zgrada na klimatske promjene (poput krovova vegetacije, hvatanja kišnice). Kako bi se pokrenula sveobuhvatna i zelena obnova, programi potpore uključuju kombinaciju obveznog i fakultativnog dijela. Očekuje se financijski doprinos vlasnika. Uštede energije provjeravaju se prvenstveno putem energetskih certifikata ili drugih odgovarajućih dokumenata.
Mjere ulaganja povezane s obnovom zgrada moraju biti u skladu sa zahtjevima o nenanošenju bitne štete, uključujući sprečavanje i recikliranje građevinskog otpada i otpada od rušenja te sustav zamjene kotla, koji će biti mali dio cjelokupnog programa obnove.
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti najkasnije do 30. rujna 2022. i dovršiti do 30. lipnja 2026.
Reforma 2: Povećanje transparentnosti i pojednostavnjenje odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike.
Cilj je reforme poboljšati kvalitetu i učinkovitost postupka donošenja odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike razvojem triju metodologija za:
-klasificirati dotacije spomenika,
-odrediti objektivne kriterije na temelju kojih Odbor za spomenike donosi odluke i
-kvantificirati troškove povezane s intervencijama Odbora za spomenike
Osim toga, cilj je reformirati mapiranje spomenika u državnom vlasništvu procjenom njihovih tehničkih i građevinskih aspekata te aspekata povezanih s energijom. Rezultat mapiranja bit će najmanje 1 000 građevinskih putovnica za relevantne spomeničke građevine u državnom vlasništvu. Reformom se olakšava donošenje odluka o ulaganju u obnovu s ciljem očuvanja monumentalne vrijednosti i poboljšanja energetske učinkovitosti, ako je primjenjivo.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2023.
Ulaganje 2: Obnova povijesnih i navedenih javnih zgrada.
Povijesne i navedene javne zgrade jedna su od zgrada s najgorim energetskim svojstvima i zahtijevaju prilagođen pristup kako bi se očuvala i zaštitila njihova kulturna vrijednost i baština. Cilj je ulaganja poboljšati energetska svojstva i strukturne uvjete povijesnih i popisanih javnih zgrada, štiteći pritom svoje povijesne i kulturne vrijednosti i poboljšavajući pristupačnost zgrada. Opći je cilj obnoviti 130 000 m² podnih površina povijesnih i navedenih javnih zgrada od 117 000 m², pri čemu se u prosjeku ostvaruje najmanje 30 % uštede primarne energije. Očekuje se da će ulaganje dovesti do obnove oko 100 zgrada i da će biti popraćeno informativnom kampanjom. Uštede energije prate se i provjeravaju putem energetskih certifikata.
Mjere ulaganja povezane s obnovom zgrada moraju biti u skladu sa zahtjevima o nenanošenju bitne štete, uključujući sprečavanje i recikliranje građevinskog otpada i otpada od rušenja te sustav zamjene kotla, koji će biti mali dio cjelokupnog programa obnove.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 3: Gospodarenje građevinskim otpadom.
Reforma se bavi vrlo niskom stopom recikliranja Slovačke i usmjerena je na reviziju zakonodavstva o gospodarenju otpadom kako bi se povećao potencijal kružnog gospodarstva u građevinskom otpadu i otpadu od rušenja. Ministarstvo okoliša Slovačke Republike podnosi izmjenu zakonodavstva o otpadu kojom se zahtijeva da se najmanje 70 % neopasnog građevinskog otpada i otpada od rušenja nastalog pri gradnji pripremi za ponovnu uporabu ili pošalje na recikliranje. Osim toga, reformom se uvodi obvezno selektivno rušenje, standardi kvalitete za recikliranje iz građevinskog otpada i otpada od rušenja, obvezna zelena javna nabava za ugovaranje građevinskih radova, pojednostavnjenje pravila i poboljšanje sustava prikupljanja podataka o građevinskom otpadu. Kad stupi na snagu, zakonodavstvom se osigurava „načelo nenanošenja bitne štete” sa zahtjevom da se 70 % recikliranja i ponovne uporabe neopasnog otpada od rušenja i građevinskog otpada primjenjuje na obnovu i izgradnju zgrada koje se financiraju u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost. .
Provedba reforme dovršava se do 30. lipnja 2022.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore.
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
||||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
|||||||
|
1 |
2 – Obnova zgrada – Reforma 1: Usklađivanje mehanizama potpore za obnovu obiteljskih kuća |
Ključna etapa |
Provedbeni plan za pokretanje zelene obnove obiteljskih kuća |
Donošenje provedbenog plana od strane Ministarstva okoliša |
|
|
|
Q3 |
2022. |
U planu provedbe navode se različiti programi potpore i usklađuju ih. U njemu se detaljno opisuju pripreme za pokretanje programa, vremenski raspored i njegovo upravljanje, kao i praćenje rekonstrukcije i provjere ušteda energije, prvenstveno putem energetskih certifikata ili drugih odgovarajućih dokumenata. Programi su osmišljeni tako da se njima u prosjeku potiče ušteda primarne energije od najmanje 30 % i da budu u skladu sa zahtjevima iz tehničkih smjernica o primjeni načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01). |
|
|
2 |
2 – obnova zgrada – Reforma 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ključna etapa |
Pokretanje programa potpore za uštedu energije i zelenu obnovu |
Pokretanje programa potpore za uštedu energije i zelenu obnovu |
|
|
|
Q3 |
2022. |
Programi za mobilizaciju ušteda energije i zelene obnove osmišljavaju se i pokreću u skladu s mjerama i rasporedom koji se donosi provedbenim planom. Slovačka agencija za okoliš objavit će odgovarajuće pozive na internetsku stranicu.
|
|
|
3 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Broj obnovljenih obiteljskih kuća koje ostvaruju u prosjeku uštedu primarne energije od najmanje 30 % |
|
Broj |
0 |
18 000 |
Q4 |
2024. |
Obnovit će se 18 000 obiteljskih kuća u skladu sa zahtjevima programa potpore, uključujući usklađenost s načelom o nenanošenju bitne štete, te kako bi se osigurali poticaji za postizanje uštede primarne energije od najmanje 30 % i dodatnih dopunskih mjera. Popis mogućih mjera uključuje: izolacija, zamjena prozora, obnova krova, zadržavanje kišnice, zamjena kotla ili uklanjanje azbestnog pokrova ili druge mjere u skladu s tekstom komponente. Uštede energije obnovljenih kuća provjeravaju se prvenstveno putem energetskog certifikata ili drugih odgovarajućih dokumenata. Ulaganja koja se financiraju iz plana za oporavak i otpornost ne smiju pružati potporu kotlovima na biomasu. |
|
|
4 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Broj obnovljenih obiteljskih kuća koje ostvaruju u prosjeku uštedu primarne energije od najmanje 30 % |
|
Broj |
18 000 |
30 000 |
Q2 |
2026. |
Obnovit će se ukupno 30 000 obiteljskih kuća u skladu sa zahtjevima programa, uključujući usklađenost s načelom o nenanošenju bitne štete, te kako bi se pružili poticaji za postizanje prosječne uštede primarne energije od najmanje 30 % i dodatnih dopunskih mjera. Popis mogućih mjera uključuje: kao izolacija, zamjena prozora, obnova krova, zadržavanje kišnice, zamjena kotla ili uklanjanje azbestnog pokrova ili druge mjere u skladu s tekstom komponente i predviđenim troškovima. Uštede energije obnovljenih kuća provjeravaju se prvenstveno putem energetskog certifikata ili drugih odgovarajućih dokumenata. Ulaganja koja se financiraju iz plana za oporavak i otpornost ne smiju pružati potporu kotlovima na biomasu. |
|
|
5 |
2. Obnova zgrada – reforma 2.: Povećanje transparentnosti i racionalizacija odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike |
Ključna etapa |
Metodologije za postupak donošenja odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike
|
Odbor za spomenike objavljuje metodologije |
3 |
Q4 |
2023. |
Razvoj i donošenje triju metodologija za klasifikaciju zgrada spomenika kako bi se povećala transparentnost, javno prihvaćanje i ubrzali postupci donošenja odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike. Na temelju standardiziranih metodologija Odbor za parlament izdaje najmanje 1 000 građevinskih putovnica kako bi se dobile dijagnoze tehničkih i energetskih aspekata relevantnih državnih spomenika kako bi se olakšalo donošenje odluka o obnovi. |
|||
|
6 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 2: Obnova javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis |
Ciljna vrijednost |
Ukupna površina (m²) obnovljenih javnih povijesnih zgrada i zgrada s popisa kojima se ostvaruje najmanje 30 % uštede primarne energije |
|
Površina (m²) |
0 |
60 000 |
Q4 |
2024. |
Opći je cilj obnova 66 000 m², a najmanje 60 000 m² povijesnih i uvrštenih javnih zgrada obnovljeno je u skladu sa zahtjevima otvorenog poziva, u kojem se utvrđuju uvjeti za postizanje ušteda primarne energije od najmanje 30 %, usklađenost s načelima o nenanošenju bitne štete i poticanje provedbe drugih komplementarnih mjera (kao što su zadržavanje kišnice, uklanjanje azbesta, dostupnost zgrada). Uštede energije prate se i provjeravaju za obnovljene zgrade s pomoću energetskih certifikata. |
|
|
7 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 2: Obnova javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis |
Ciljna vrijednost |
Ukupna površina (m²) obnovljenih javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis ostvarivanje najmanje 30 % uštede primarne energije |
|
Površina (m²)
|
60 000 |
117 000 |
Q2 |
2026. |
Opći je cilj renovirati 130 000 m², a najmanje 117 000 m² povijesnih i uvrštenih javnih zgrada obnovljeno je u skladu sa zahtjevima otvorenog poziva, u kojem se utvrđuju uvjeti za postizanje uštede primarne energije od najmanje 30 %, usklađenost s načelima o nenanošenju bitne štete i poticanje provedbe drugih komplementarnih mjera (kao što su zadržavanje kišnice, uklanjanje azbesta, dostupnost zgrada). Uštede energije prate se i provjeravaju za obnovljene zgrade s pomoću energetskih certifikata.
|
|
|
8 |
2 – obnova zgrada – Reforma 3: Gospodarenje građevinskim otpadom |
Ključna etapa |
Izmjena i dopuna Zakona o otpadu |
Stupanje na snagu zakonodavne izmjene i dopune Zakona o otpadu |
|
0 |
1 |
Q2 |
2022. |
Revidiranim zakonodavstvom Ministarstva okoliša o otpadu povećat će se potencijal kružnog gospodarstva u građevinskom otpadu i građevinskom sektoru, što znači da se najmanje 70 % neopasnog građevinskog otpada i otpada od rušenja treba reciklirati i ponovno upotrijebiti. Uključuje obveznu zelenu javnu nabavu za ulaganja u izgradnju unutar državne uprave, povećava zakonske naknade za odlaganje na odlagališta i pojednostavnjuje pravila za uporabu građevinskog otpada i otpada od rušenja. |
|
KOMPONENTA 3.: Održivi promet
Cilj je plana za oporavak i otpornost Slovačke povećati udio ekološki prihvatljivih oblika prijevoza s pomoću mjera i pametnih rješenja koji se temelje na analizi podataka, povećati broj putnika koji putuju željezničkim i javnim prijevozom putnika, količinu robe koja se prevozi u intermodalnom prijevozu prihvatljivom za okoliš te poduprijeti razvoj alternativne pogonske infrastrukture, čime bi se smanjile emisije CO2P u prometu i poboljšala kvaliteta zraka. Pametnim i digitalnim ulaganjima podupire se brži, pouzdaniji i učinkovitiji željeznički i čišći javni prijevoz putnika, čime se putnike potiče na prelazak s automobila i drugih prijevoznih sredstava koja se temelje na ugljiku. Komponenta omogućuje širu uporabu alternativnih pogona za održiv, ekološki prihvatljiv, cjenovno pristupačan i pametan promet, uz istodobno promicanje upotrebe pametnih mreža. Ona doprinosi konkurentnosti gospodarstva stvaranjem potrebnih tržišnih uvjeta za dobavljače prijevoznih strojeva.
Komponenta uključuje četiri reforme i četiri ulaganja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Reforme i ulaganja u okviru komponente izravno se odnose na Preporuku Vijeća o Nacionalnom programu reformi Slovačke za 2020. i mišljenje Vijeća o Programu stabilnosti Slovačke za 2020., prema kojem Slovačka „što je prije moguće provodi pripremne projekte javnih ulaganja i podupire ulaganja privatnog sektora za potporu gospodarskom oporavku. Usmjeriti ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije i resursa, održivi javni prijevoz i gospodarenje otpadom.
Komponenta uključuje četiri reforme i četiri ulaganja.
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1 o pripremi projekata ulaganja u promet.
Cilj je reforme poboljšati upravljanje ulaganjima i povećati njihove gospodarske koristi. To se postiže sljedećim mjerama:
·do 30. lipnja 2021. izraditi plan ulaganja za projekte željezničke infrastrukture u kojima se prednost daje projektima u skladu s njihovom vrijednošću za uloženi novac;
·do 31. ožujka 2023. izmjene Zakona o željeznici i povezanog zakonodavstva kojim se pojednostavnjuju i pojednostavnjuju zakonodavni i tehnički zahtjevi za parametre prometne infrastrukture;
·objavljivanje metodologije do 31. prosinca 2021. kojom se utvrđuje kako utvrditi projekte s najvećom mogućom vrijednošću za uloženi novac i doprinijeti cilju promjene načina prijevoza putnika s pojedinačnog cestovnog prijevoza na biciklizam.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2023.
Reforma 2. o javnom prijevozu putnika.
Cilj je reforme poboljšati pružanje usluga putničkog prijevoza. Novi plan usluga prijevoza, nakon kojeg slijedi optimizacija željezničkog prijevoza putnika, čini glavni dio sveobuhvatne reforme javnog prijevoza. Reforma se podupire novim zakonodavstvom kojim se utvrđuju pravila, odgovornosti i obveze u koordinaciji, naručivanju i financiranju usluga regionalnog autobusnog i željezničkog prijevoza. Zakonodavstvom se definira nacionalno tijelo za koordinaciju, u suradnji s regionalnim integratorima, stvaranja nacionalnog integriranog prometnog sustava s jedinstvenom tarifom, kao i za koordinaciju pripreme i provedbe postupaka javne nabave za javne usluge željezničkog prijevoza putnika i vozila kupljena uz potporu fondova EU-a za prometovanje na tim rutama u prethodnim razdobljima. Povećava se učestalost željezničkog prijevoza na prugama s najvećim potencijalom za prijenos prometa s automobila na vlakove, čime se omogućuje bolja koordinacija regionalnih javnih autobusnih i željezničkih usluga. Reforma se temelji na sljedećim posebnim mjerama:
·Do 31. ožujka 2023. novim zakonom uspostavit će se standardi javnog prijevoza putnika i pojednostavniti javni red usluga, koji je trenutačno rascjepkan i nedovoljno koordiniran između države, županija, gradova i općina.
·Do 31. prosinca 2023. objavljuje se optimizirana grafika željezničkog prijevoza;
·Do 31. prosinca 2026. uspostavlja se integrirani prometni sustav koji omogućuje multimodalni javni prijevoz putnika s jednom kartom. Djeluje u najmanje 6 županija.
Posljednja ključna etapa u provedbi reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma br. 3 o intermodalnom prijevozu tereta.
Reformom se podupire povećana intermodalnost javnom nabavom, koordinacijom logistike i promicanjem pokretanja novih intermodalnih ruta. Cilj je te reforme preusmjeriti 30 % cestovnog prometa duljeg od 300 km na željeznički promet ili promet vodnim putovima do 2030., a više od 50 % na 2050. (u usporedbi s 2005.). To čini posebno promicanjem interesa prijevoznika za prebacivanje cestovnog prijevoza tereta na željeznički/intermodalni prijevoz te sprečavanjem daljnjeg prelaska željezničkog prijevoza na druge načine prijevoza. Priprema i odobrenje koncepta razvoja intermodalnog prijevoza, uključujući prijedlog potrebnih zakonodavnih izmjena, omogućuje donošenje mjera za sustavni razvoj ekološki prihvatljivih načina prijevoza tereta. Potpora je usmjerena na uklanjanje tehničkih problema u prijelazu na intermodalni prijevoz i povećanje njegove privlačnosti.
Očekuje se da će provedba reforme započeti 31. prosinca 2021. i završiti do 31. prosinca 2022.
Reforma br. 4 o uvođenju novih politika za dugoročno promicanje alternativnih goriva u prometnom sektoru.
Reforma će se poduprijeti stupanjem na snagu novih zakonodavnih mjera, a do 31. prosinca 2022. reformirati tarife za distribuciju te pojednostavniti i ubrzati postupak izgradnje alternativne pogonske infrastrukture. Njima se uvodi i „prava mjesta za punjenje” te stabilan i predvidljiv višegodišnji okvir za potporu izgradnji odgovarajuće alternativne pogonske infrastrukture.
Ulaganje 1 u razvoj niskougljične prometne infrastrukture.
Ulaganjem se podupire dekarbonizacija elektrifikacijom željezničkih pruga, nadogradnjom željezničkih pruga, izgradnjom ili modernizacijom tramvajskih pruga i pruga trolejbusa te izgradnjom biciklističke infrastrukture. Provodi se „preoblikovanje europskog postupka izrade voznih redova – TTR” i uvodi se novi sigurnosni sustav koji se temelji na digitalnim tehnologijama kako bi se omogućila automatizacija upravljanja željezničkim prometom. Ulaganje se temelji na reformi 1.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2 promicanje čistog putničkog prijevoza.
Ulaganje se ostvaruje povećanjem privlačnosti željezničkog prijevoza putnika i silaznog prigradskog i gradskog prijevoza. U gusto naseljenim prigradskim područjima i na glavnim prometnim koridorima između velikih gradova i metropolskih područja povećava se opskrba vezama. Nova ili modernizirana željeznička vozila stavljaju se u promet. Ulaganja se provode u obliku namjenskih subvencija na nediskriminirajućoj osnovi upotrebom alata za analizu prometnih podataka i podataka. Ulaganje se podupire reformom 2.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 3 u razvoj intermodalnog prijevoza tereta.
Ulaganjem se podupire kupnja intermodalnih prijevoznih jedinica i objekata za utovar koji uključuju privatni kapital i pokretanje novih intermodalnih ruta na odabranim rutama. Kako bi se povećao opseg prijevoza u intermodalnom prijevozu koji je prihvatljiviji za okoliš, država potiče kupnju intermodalnih prijevoznih jedinica i objekata za utovar koji uključuju privatni kapital. Država istodobno pruža potporu za pokretanje novih intermodalnih ruta na odabranim rutama. Predviđenim programima državnih potpora predviđa se (pod uvjetom da ih odobri Europska komisija) samo djelomično financiranje iz mehanizma i odabir poduzeća koja će primiti potporu nakon javnih poziva s jasno definiranim nediskriminirajućim pravilima.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 4 u potporu izgradnji alternativne pogonske infrastrukture.
Ulaganje je usmjereno na stanice za punjenje električnih automobila i mjesta za opskrbu vodikom. Uspostavlja se financijski mehanizam programa potpore za izgradnju stanica za punjenje električnih automobila i stanica za opskrbu vodikom. Sustavom se osigurava izgradnja skeletne infrastrukture za ultrabrzu apsorpciju, dostupnu infrastrukturu za punjenje na razini svih okruga Slovačke Republike, čime se potiče brži razvoj putničkog i teretnog prijevoza na alternativna goriva, što dovodi do modernizacije voznog parka kako bi se smanjile ukupne emisije u cestovnom prometu. To ulaganje podupire Reforma 3.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1. |
3 – održivi promet – reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Plan ulaganja za projekte željezničke infrastrukture |
Objava provedbenog plana |
|
|
|
Q2 |
2021. |
Ministarstvo prometa i graditeljstva u suradnji s Ministarstvom financija priprema i objavljuje plan ulaganja za projekte željezničke infrastrukture koji sadrži metodologiju, prioritete i rokove za izgradnju infrastrukture. Objavljeni plan ulaganja za projekte željezničke infrastrukture u kojima se prednost daje projektima u skladu s njihovom vrijednošću za uloženi novac osigurava dugoročnu stabilnost njihove pripreme i provedbe projekata željezničke infrastrukture. |
|
2 |
3 – održivi promet – reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Metodologija za odabir, pripremu i provedbu projekata za biciklizam |
Objava metodologije |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Metodologijom se utvrđuje kako utvrditi projekte s najvećom mogućom vrijednošću za uloženi novac i doprinijeti cilju promjene načina prijevoza putnika s pojedinačnog cestovnog prijevoza na biciklizam. |
|
3 |
3 – održivi promet – reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Izmjena Zakona o željeznici i povezanog zakonodavstva o parametrima prometne infrastrukture |
Stupanje na snagu izmjene Zakona o željeznici koju je donijelo Nacionalno vijeće Pravilnika o osoblju i donošenje izmjene Odluke br. 350/2010 o izgradnji i tehničkom redu željezničkih pruga od strane Ministarstva prometa i graditeljstva] i stupanje na snagu zakonodavstva |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Zakonodavnim izmjenama pojednostavnjuju se i pojednostavnjuju zakonodavni i tehnički zahtjevi za parametre prometne infrastrukture, u skladu s dobrom praksom u drugim državama članicama EU-a i europskim zakonodavstvom, čime će se stvoriti uvjeti za ubrzanje pripreme modernizacije željezničke infrastrukture, smanjiti trošak po kilometru modernizirane pruge i omogućiti raniju izgradnju brže i sigurnije željeznice. |
|
4 |
3 – održivi promet – reforma 2: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ključna etapa |
Novi zakon o javnom prijevozu putnika |
Stupanje na snagu Zakona o javnom prijevozu putnika u Nacionalnom vijeću Slovačke Republike i stupanje na snagu zakonodavstva za učinkovitu koordinaciju i integraciju javnog prijevoza te upravljanje njime |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Zakonom se standardiziraju standardi javnog prijevoza putnika i pojednostavnjuje red javne usluge, koji je trenutačno rascjepkan i nedovoljno koordiniran između države, županija, gradova i općina. |
|
5 |
3 – održivi promet – reforma 2: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ključna etapa |
Provedba optimiziranog voznog reda željezničkog prijevoza |
Stupanje na snagu optimiziranog voznog reda željezničkog prijevoza |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Ministarstvo prometa i graditeljstva provodi naručivanje usluga željezničkog prijevoza putnika u skladu s konačnim planom usluge prijevoza do 31. prosinca 2023. |
|
6 |
3 – održivi promet – reforma 2.: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ciljna vrijednost |
Broj županija u kojima je uspostavljena tarifna integracija koja omogućuje putovanje različitim vrstama javnog prijevoza ili prijevoznicima s istom kartom |
|
Broj |
1 |
6 |
Q2 |
2026. |
Kvalitativni pokazatelj odnosi se na broj županija u kojima je uspostavljen integrirani prometni sustav koji omogućuje multimodalni javni prijevoz putnika s jednom kartom. |
|
7 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Duljina nove biciklističke infrastrukture (km) |
|
Broj |
0 |
200 |
Q2 |
2026. |
Kvalitativni pokazatelj odnosi se na duljinu novoizgrađene biciklističke infrastrukture (u km). Cilj uključuje biciklističke staze i parkirna mjesta za bicikle. |
|
8 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Duljina obnovljene ili poboljšane čiste željezničke infrastrukture za putnike (u kilometrima) |
|
Broj |
0 |
69 |
Q2 |
2026. |
Kvalitativni pokazatelj odnosi se na duljinu obnovljene ili nadograđene željezničke infrastrukture iz izvora plana za oporavak i otpornost, upotrebljavajući faktore ponderiranja za različite vrste i raspone projekata (ne sadržavaju objekte za otpremu/sigurnost koji se računaju odvojeno u okviru cilja 3.: duljina odsječaka otpremljenih linija). Od općeg cilja obnove ili nadogradnje 77 km željezničke infrastrukture, najmanje 69 km je modernizirano ili obnovljeno. Ugovor sadržava sljedeće elemente: potpuno modernizirani dvotračni kolosijek na željezničkom koridoru s povećanjem na 160 km/h; jedna ili dvije rekonstruirane pruge (obnova gornje/donje ili vučne pruge/opreme; nedavno elektrificirana i djelomično modernizirana željeznička pruga na jednom kolosijeku; potpuno modernizirana tramvajska linija s dva kolosijeka, uključujući dodatnu opremu; novoizgrađena linija trolejbusa, uključujući napajanje električnom energijom. |
|
9 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dužina odsjeka otpremljenih željezničkih pruga (km) |
|
Broj |
0 |
100 |
Q2 |
2026. |
Kvalitativni pokazatelj odnosi se na duljinu željezničkih pruga (u km) na kojima su pušteni u rad uređaji za otpremu/digitalnu sigurnost. . Od ukupnog cilja otpreme 111 km željezničkih pruga otprema se najmanje 100. |
|
10 |
3 – Održivi promet – ulaganje 2: Promicanje čistog putničkog prijevoza |
Ciljna vrijednost |
Broj nabavljenih čistih putničkih željezničkih vozila (ponderirano) |
|
Broj |
0 |
5 |
Q2 |
2025. |
Kvalitativni pokazatelj odražava broj nabavljenih čistih javnih putničkih željezničkih vozila. Željeznička vozila uključuju zatvorene električne ili hidrogenske vlakove; električne lokomotive s više sustava; tramvaji. |
|
11 |
3 – Održivi promet – reforma 3.: Intermodalni teretni prijevoz |
Ključna etapa |
Koncept i pozivi na nove programe potpore |
Pokretanje poziva na nove programe potpore na temelju koncepta razvoja intermodalnog prijevoza |
Q4 |
2022. |
Slovačka vlada odobrava koncept razvoja intermodalnog prijevoza do 31. prosinca 2021. To uključuje prijedloge zakonodavnih izmjena potrebnih za donošenje mjera za sustavni razvoj ekološki prihvatljivih načina prijevoza tereta. Potpora je usmjerena na uklanjanje tehničkih problema u prijelazu na intermodalni prijevoz i povećanje njegove privlačnosti. Na temelju toga do 31. prosinca 2022. pokreću se pozivi na nove programe potpore kojima će se doprinijeti poboljšanju dostupnosti intermodalnog prijevoza na nediskriminirajućoj osnovi, čime će se otvoriti put njegovu razvoju u svim regijama Slovačke. Poziv odobrava Ministarstvo prometa i graditeljstva. |
|||
|
12 |
3 – Održivi promet – ulaganje 3: Razvoj intermodalnog prijevoza tereta |
Ciljna vrijednost |
Broj nabavljenih intermodalnih prijevoznih jedinica u dvadesetstopnim ekvivalentima |
|
Broj |
0 |
1 000 |
Q2 |
2026. |
Broj nabavljenih intermodalnih prijevoznih jedinica IPU-ova (koji rukuju poluprikolicama, izmjenjivim sanducima, kontejnerima). Intermodalne prijevozne jedinice izražavaju se u TEU (jedinica koja je ekvivalent dvadeset stopa 20' (6,1 m); Osnovna veličina kontejnera ISO 1C – 20' x 8' x 8' (mach). |
|
13 |
3 – održivi promet – reforma 4.: Uvođenje novih politika za dugoročno promicanje alternativnih goriva u prometnom sektoru |
Ključna etapa |
novi paket mjera za promicanje alternativnih pogona |
Stupanje na snagu rezolucije o promicanju alternativnih pogona |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Mjerama se ubrzava razvoj alternativnih pogona u prometu. One uključuju reformu tarifa za distribuciju, mjere za pojednostavnjenje i ubrzavanje postupka izgradnje alternativne pogonske infrastrukture, uvođenje „prava mjesta za punjenje” i uvođenje stabilnog, predvidljivog višegodišnjeg okvira za potporu izgradnji odgovarajuće alternativne pogonske infrastrukture. |
|
14 |
3 – Održivi promet – ulaganje 4: Potpora razvoju infrastrukture za vozila na alternativna goriva |
Ciljna vrijednost |
Broj mjesta za punjenje ili stanica za opskrbu vodikom u funkciji. |
|
Broj |
0 |
3 029 |
Q2 |
2026. |
Ukupni broj javnih stanica za punjenje ili stanica za opskrbu vodikom koje su u pogonu. Od općeg cilja stavljanja u rad 3332 mjesta za punjenje, u funkciji je najmanje 3029 mjesta. |
KOMPONENTA 4.: Dekarbonizacija industrije
Za smanjenje emisija stakleničkih plinova u Slovačkoj i ispunjenje nacionalnih ciljeva utvrđenih u integriranom nacionalnom energetskom i klimatskom planu za razdoblje 2021. – 2030. potrebno je i ubrzano djelovanje industrije. Slovačka je izrazito industrijalizirano gospodarstvo, pri čemu doprinos energetskih i industrijskih procesa ukupnim emisijama stakleničkih plinova iznosi nešto više od 70 %. Slovačka je među državama članicama s najvišim prosječnim koncentracijama čestica prašine u zraku u EU-u, uglavnom zbog starenja industrijskih tehnologija i izgaranja krutih goriva u kućanstvima.
U tom kontekstu u 4. komponenti slovačkog plana reformi i otpornosti predlaže se razvoj i funkcioniranje programa dekarbonizacije za industrijski sektor. Mjere će dovesti do smanjenja emisija stakleničkih plinova u poduzećima, smanjenja gubitaka energije i veće primjene inovativnih ekoloških tehnologija u industrijskoj proizvodnji. Komponenta uključuje reformsku obvezu slovačke vlade da odmakne od ugljena u regiji Gornja Nitra. To uključuje i obvezu ukidanja potpore za proizvodnju električne energije iz domaćeg ugljena i zatvaranje elektrane lignita Nováky. Ulaganjem u opremu Slovačkog inspekcijskog nadzora zaštite okoliša ojačat će se nadzorni kapacitet napora te institucije za dekarbonizaciju.
Komponenta uključuje dvije reforme te jedno glavno i jedno dopunsko ulaganje.
Te reforme i ulaganja doprinose cilju zelene tranzicije i klimatskom cilju. Dekarbonizacija će imati trajan učinak na okoliš i kvalitetu zraka u Slovačkoj. Ulaganjima se jača konkurentnost slovačke industrije i osiguravaju radna mjesta na lokalnoj razini. Preobrazba regije Gornja Nitra odlikuje se snažnim kohezijskim elementom, posebno u podupiranju tranzicije regije s ugljena.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Mjerama se pridonosi provedbi preporuke za Slovačku iz 2020. o potrebi da se „usmjere ulaganja na zelenu digitalnu tranziciju, posebno na čistu i učinkovitu proizvodnju i uporabu energije i resursa” (Preporuka za Slovačku 3/2020).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Prekid proizvodnje električne energije na bazi ugljena u elektrani Nováky i preobrazba regije Gornje Nitre
Tom se reformom utjelovljuje predanost slovačke vlade ostvarenju napretka u prelasku s ugljena na područje Gornjeg Nitre. Regionalna elektrana Nováky ima treće najveće emisije CO2 među slovačkim postrojenjima sustava EU-a za trgovanje emisijama.
Svrha je te mjere da elektrana na lignit Nováky prekine potporu za proizvodnju električne energije i prekine proizvodnju električne energije iz lignita. Time će se ostvariti pozitivni učinci na okoliš i smanjenje cijena za krajnje potrošače električne energije.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2023.
Reforma 2: Usvajanje programa tržišnog natjecanja za smanjenje emisija stakleničkih plinova u industriji
Slovačka tijela pokreću konkurentan program dekarbonizacije otvoren svim industrijskim sektorima. Programom dekarbonizacije podupire se primjena najboljih trenutačno dostupnih tehnologija u industrijskim procesima. Potpora je usmjerena na procese i tehnologije s niskim emisijama ugljika u industriji i donošenje mjera energetske učinkovitosti.
Slovačka osigurava da se osiguraju strogi zahtjevi u pogledu usklađenosti sa zakonodavstvom o okolišu, i na nacionalnoj razini i na razini EU-a. To uključuje usklađenost podržanih aktivnosti i poduzeća s tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Potpora postrojenjima u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama smanjuje njihove emisije znatno ispod referentne vrijednosti relevantne za projektnu ponudu. Uvjet „znatno ispod referentne vrijednosti” dio je kriterija odabira za javnu nabavu.
Količina stakleničkih plinova (u jedinicama ekvivalenta CO2, ponderirani prosjek) koju ispuštaju poduzeća koja primaju potporu iz programa smanjuje se za najmanje 30 % u usporedbi s protučinjeničnim scenarijem.
Slovačka tijela dostavljaju podatke o dekarbonizaciji za projekte u okviru programa (koji će biti dostupni najkasnije do 30. lipnja 2026.) ili dokazuju da će se uštede emisija stakleničkih plinova ostvariti na temelju pretpostavljenih parametara podržanih tehnologija u okviru mjere (na temelju certifikata proizvođača) ili kombinacije obaju pristupa.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje 1: Funkcioniranje plana dekarbonizacije industrije
Svrha je mjere smanjiti emisije stakleničkih plinova potporom projektima za industrijska poduzeća. U programu dražbe poštuju se uvjeti politika ulaganja kako je navedeno u reformi 2. („Donošenje programa tržišnog natjecanja za smanjenje emisija stakleničkih plinova u industriji”).
Od općeg cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova za 1 369 917 tona ekvivalenta CO2, programom dekarbonizacije osigurava se smanjenje od najmanje 1 232 926 tona ekvivalenta CO2, uz protučinjenični scenarij predstavljen Komisiji. Smanjenje emisija promatra se ili na temelju prikupljanja podataka za projekte u okviru plana dekarbonizacije ili na temelju parametara podržanih tehnologija koje se temelje na certifikatima proizvođača ili na temelju kombinacije obaju pristupa. Slovačka tijela Komisiji dostavljaju podatke i potrebnu tehničku dokumentaciju o ispunjenju cilja dekarbonizacije najkasnije do 30. lipnja 2026.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Potpora funkcioniranju slovačkog inspektorata za okoliš u vezi s dekarbonizacijom
Svrha je mjere poduprijeti ulaganja u opremu slovačkog inspektorata za okoliš, čime se jača kapacitet praćenja te institucije u procesu dekarbonizacije. Trenutačno zbog nedostatka opreme nije moguće provesti potrebne aktivnosti s obzirom na očekivano povećanje radnog opterećenja Inspektorata.
Ulaganja pomažu u modernizaciji opreme i prostora institucije. Time se omogućuje racionalizacija operativnih aktivnosti inspektorata, među ostalim za misije na terenu. Vozila inspektorata trebala bi biti opremljena uredskom i mjernom tehnologijom, posebno za inspekciju zaštite zraka, zaštite voda i gospodarenja otpadom. Ulaganjima se također ostvaruju poboljšanja u zgradama inspektorata.
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti do 1. siječnja 2022. i dovršiti do 30. lipnja 2025.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
4 – dekarbonizacija industrije – Reforma 1:Prestanak proizvodnja električne energije na bazi ugljena u elektrani Nováky i pretvorba regije Gornje Nitre |
Ključna etapa |
Prijelaz s ugljena na regiju Gornja Nitra |
Prestanak proizvodnje električne energije iz lignita u elektrani Nováky |
|
|
|
Q4 |
2023. |
U okviru preobrazbe regije Gornje Nitre za elektranu Nováky: ·Slovačka tijela obustavljaju potporu za proizvodnju električne energije iz lignita. ·Proizvodnja električne energije iz lignita prekida se. |
|
2 |
4 – dekarbonizacija industrije – reforma 2: Konkurentni program za smanjenje emisija stakleničkih plinova u industriji |
Ključna etapa |
Usvajanje industrijske dekarbonizacije program potpore |
Donošenje programa za industrijsku dekarbonizaciju od strane Ministarstva okoliša |
Q4 |
2022. |
Donošenje programa dekarbonizacije industrije kojim se ostvaruju učinkoviti rezultati u Ministarstvu okoliša. Konkurentni program dekarbonizacije provodi se putem nediskriminirajućeg, transparentnog i otvorenog natječajnog postupka otvorenog za sve industrijske sektore. Potpora je usmjerena na procese i tehnologije s niskim emisijama ugljika u industriji i donošenje mjera energetske učinkovitosti. Politika ulaganja programa uključuje barem sljedeće kriterije prihvatljivosti i odabira projekata: ·cilj najniže cijene po toni ušteđenog stakleničkog plina; ·osiguravanje usklađenosti s pravnom stečevinom EU-a i nacionalnim zakonima o okolišu te tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) za podupirane aktivnosti i poduzeća te utvrđivanje ciljeva dekarbonizacije. ·podupiranje samo najboljih dostupnih projekata usklađenih s tehnologijom; ·postrojenja u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama koja primaju potporu smanjuju svoje emisije znatno ispod referentne vrijednosti relevantne za projektnu ponudu. Uvjet „znatno ispod referentne vrijednosti” dio je kriterija odabira za javnu nabavu. ·fosilna goriva ne smiju se podupirati ·količina emitiranih stakleničkih plinova (u jedinicama ekvivalenta CO2, ponderirani prosjek) poduzeća koja primaju potporu iz programa smanjuje se za najmanje 30 %. Slovačka tijela pružaju jamstva o pravodobnom dostavljanju podataka za sve projekte koji primaju potporu najkasnije do 30. lipnja 2026. ili dokazuju da se uštede emisija stakleničkih plinova trebaju ostvariti na temelju pretpostavljenih parametara podržanih tehnologija (na temelju certifikata proizvođača) ili kombinacije obaju pristupa. Preliminarna kvantifikacija smanjenja emisija stakleničkih plinova u okviru projekata dekarbonizacije može se temeljiti na tehničkim dokumentima u kojima se navode ključni parametri, potrošnja energije i ulazni materijali podržanih tehnologija. Slovačka tijela nakon odabira projekata s Komisijom razmjenjuju ishodišne scenarije i predviđeni učinak podržanih tehnologija. |
|||
|
3 |
4 – Dekarbonizacija industrije – ulaganje 1: Funkcioniranje plana dekarbonizacije industrije |
Ključna etapa |
Završetak provedbe projekata dekarbonizacije industrije koji se sufinanciraju iz plana za oporavak i otpornost |
Donošenje popisa dovršenih projekata dekarbonizacije u Ministarstvu okoliša |
Q2 |
2026. |
Ministarstvo okoliša donosi popis završenih projekata koji se podupiru u okviru programa dekarbonizacije i koji predstavlja osnovu za mjerenje smanjenja emisija stakleničkih plinova u okviru mjera. Smanjenje emisija promatra se ili na temelju prikupljanja podataka za projekte u okviru plana dekarbonizacije ili na temelju pretpostavljenih parametara podržanih tehnologija u okviru mjere na temelju certifikata proizvođača ili na temelju kombinacije obaju pristupa od općeg cilja smanjenja emisija stakleničkih plinova za 1 369 917 tona ekvivalenta CO2, programom dekarbonizacije ostvaruje se barem smanjenje od 1 232 926 tona ekvivalenta CO2. |
|||
|
4 |
4 – Dekarbonizacija industrije – ulaganje 2: Osiguravanje funkcioniranja slovačkog inspektorata za okoliš povezanog s dekarbonizacijom |
Ključna etapa |
Ulaganja kojima se povećava kapacitet slovačkog inspektorata za okoliš |
Slovačka inspekcija za okoliš dovršava investicijsku aktivnost plana za oporavak i otpornost |
Q2 |
2025. |
Ulaganjima se modernizira oprema i objekti Slovačkog inspektorata za okoliš. Nova inspekcijska vozila opremljena su uredskom i mjernom tehnologijom, posebno za inspekciju zaštite zraka, zaštite voda i gospodarenja otpadom. Ulaganjima se osiguravaju poboljšanja zgrada Inspektorata. |
|||
KOMPONENTA 5.: Prilagodba klimatskim promjenama
Cilj komponente 5 „Prilagodba klimatskim promjenama” plana za oporavak i otpornost Slovačke jest povećati otpornost ekosustava i naselja na negativne učinke klimatskih promjena s pomoću reformi sustava upravljanja vodama, upravljanja zemljištem, zaštite prirode i bioraznolikosti, provedbe zelenih elemenata u krajoliku i ulaganja u hidroizolaciju te razvoj zelene infrastrukture, uključujući sadnju.
Komponenta uključuje dvije reforme i jedno ulaganje.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Ciljevi ove komponente u skladu su s Nacionalnom strategijom za politiku zaštite okoliša do 2030., Strategijom za prilagodbu Slovačke Republike klimatskim promjenama, Vizijskom i razvojnom strategijom Slovačke do 2030. – dugoročnom strategijom održivog razvoja Slovačke – Slovačka do 2030. te strategijama i dugoročnim ciljevima Europske unije, posebno Europskim zelenim planom, te s njima.
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1. o prostornom planiranju.
Reformom se osigurava osnova za očuvanje krajobraznih struktura, ekološke stabilnosti i bioraznolikosti u dokumentaciji o planiranju uporabe zemljišta i naknadnim postupcima odobrenja za zgrade i aktivnosti. Aktom se, zajedno s naknadnim metodološkim dokumentima i kartama, osigurava tehnička osnova za dokumentaciju o planiranju uporabe zemljišta i naknadne postupke odobrenja za odobravanje zgrada i aktivnosti. To će imati značajan utjecaj na održavanje krajobraznih struktura, ekološku stabilnost i zaštitu bioraznolikosti. Njihov bi gubitak ugrozio sposobnost prilagodbe klimatskim promjenama.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma br. 2 o zaštiti prirode i upravljanju vodama.
Cilj je reforme poboljšati stanje staništa u zaštićenim područjima, čime se jamči njihov dugoročni sve veći doprinos zaštiti krajolika od klimatskih promjena i njihova otpornost na negativne učinke klimatskih promjena. Izmijenjeni Zakon o zaštiti prirode i krajolika i zakonodavstvo o vodama stupaju na snagu do 31. prosinca 2023. Tim se zakonodavstvom jača institucionalna zaštita prirode, smanjuju sukobi nadležnosti unutar zaštićenih područja, pojednostavljuje sustav zaštite, integriraju mreže zaštićenih područja (nacionalnih, europskih i međunarodnih) te stvaraju uvjeti za zoniranje nacionalnih parkova. Rezultat će biti moderan sustav čiji je glavni cilj zaštita prirode i bioraznolikosti na dotičnim područjima, čime se osigurava stabilan dugoročni doprinos ekosustava prilagodbi klimatskim promjenama i njihovu ublažavanju. Istovremeno, reformom se omogućuje revitalizacija vodotoka i stvara prostor za ekološko upravljanje, obnovu riječnog prostora i progresivnu zaštitu od poplava, uzimajući u obzir zaštitu prirode i zadržavanje vode u ruralnim područjima.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2023.
Ulaganje 1 u prilagodbu regija klimatskim promjenama radi očuvanja prirode i razvoja bioraznolikosti.
Cilj je ulaganja osigurati dugoročan i održiv doprinos ekosustava prilagodbi klimatskim promjenama i njihovu ublažavanju (ublažavanje poplava, sprečavanje suše) zaštitom ekosustava. Reklasifikacijom se omogućuje pokrivanje novih područja najvećim stupnjem zaštite, čime se povećava otpornost ekosustava. Ograničavanjem sječe stabala i razvojem očuvanja prirode omogućuje se sprečavanje poplava i suša, preobrazba regija od intenzivne uporabe prirodnih resursa u meki turizam, s većom dodanom vrijednošću, uz istodobno jačanje usluga ekosustava. Revitalizirani vodotoci, uključujući močvarna tla, osiguravaju zadržavanje vode u ruralnim područjima i njihovo postupno ispuštanje. Oni postaju važni elementi krajobraza, podupiru očuvanje bioraznolikosti i obnovu staništa.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
5 – prilagodba klimatskim promjenama – Reforma 1: Reforma prostornog planiranja |
Ključna etapa |
reforma prostornog planiranja |
stupanje na snagu Zakona o prostornom planiranju u parlamentu |
Q4 |
2022. |
Ministarstvo okoliša do 31. prosinca 2022. priprema akt koji će zatim odobriti Državno vijeće Slovačke Republike. Aktom se do 31. prosinca 2022. prilaže metodologija za procjenu vrijednosti krajolika i ekosustava kojom se nastoji osigurati da se pitanja prilagodbe klimatskim promjenama uzimaju u obzir pri donošenju teritorijalnih odluka i postupcima izgradnje, promičući provedbu mjera za sprečavanje poplava koje se temelje na prirodi i mjera za sprečavanje suše i gubitka bioraznolikosti. |
|||
|
2 |
5 – prilagodba klimatskim promjenama – reforma 2: Reforma očuvanja prirode i upravljanja vodama u ruralnim područjima |
Ključna etapa |
Učinkovitija primjena mjera zaštite prirode u krajobrazima zaštićenih područja i revitalizacija vodotoka |
Stupanje na snagu izmijenjenog Zakona o zaštiti prirode i krajolika i zakonodavstva o vodama |
|
|
|
Q4 |
2023. |
. Ministarstvo okoliša pripremit će izmjenu Zakona o zaštiti prirode, koji stupa na snagu u siječnju 2022., nakon čega će uslijediti izrada prijedloga novog modela funkcioniranja zaštićenih područja (do 31. prosinca 2022.) Reformom gospodarenja vodama u zemlji utrt će se put revitalizaciji vodotoka, čime će se povećati zaštita od poplava u zemlji. Ministarstvo okoliša do 31. prosinca 2022. izradit će novi koncept vodne politike i izmijeniti Zakon o vodama do 31. prosinca 2023., čime će se uspostaviti tehnički standardi koji će omogućiti revitalizaciju vodotoka na način kojim će se maksimalno povećati zadržavanje vode u zemlji, usporavati odljev vode i obnoviti rezerve podzemnih voda. |
|
3 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Sanacija vodotoka (u km obnovljenih vodotoka) |
Broj |
0 |
52 |
Q4 |
2024. |
Km obnovljenih vodotoka. Od ukupnog cilja rehabilitacije 57 km vodotoka, rehabilitiraju se najmanje 52 km. Skupina za revitalizaciju priprema prioritete i utvrđuje precizne dionice za ponovnu uspostavu tokova. Na temelju tehničke dokumentacije podnositelj zahtjeva podnosi projekte na pomičnoj osnovi počevši od 30. lipnja 2022. do 31. prosinca 2023. |
|
|
4 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Sanacija vodotoka (u km obnovljenih vodotoka) |
Km obnovljenih vodotoka |
Broj |
52 |
90 |
Q2 |
2026. |
Km obnovljenih vodotoka. Od ukupnog cilja rehabilitacije 97 km vodotoka, rehabilitira se najmanje 90 km. Skupina za revitalizaciju priprema prioritete i utvrđuje precizne dionice za ponovnu uspostavu tokova. Na temelju tehničke dokumentacije podnositelj zahtjeva podnosi projekte na kliznoj osnovi počevši od 30. lipnja 2023. do 31. prosinca 2025. |
|
5 |
6 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Nastanjivanje nekretnina s privatnim zemljoposjednicima (u području zemljišta naseljenom u ha) |
Broj |
0 |
14 000 |
Q4 |
2023. |
Opći je cilj postići naselje imovine za područje od 14 750 ha, nastanjivanja imovine dosegnuta su za najmanje 14 000 ha. Do 30. lipnja 2022. radna skupina u Ministarstvu okoliša i ŠOP SR-u izradit će metodologiju za određivanje vrijednosti i cijene zemljišta. Pozivi na kupnju zemljišta u zaštićenim područjima, prvenstveno u nacionalnim parkovima, pokreću se na temelju područja/područja na kontinuiranoj osnovi počevši od 31. ožujka 2023. i završavaju do 30. lipnja 2023. |
|
|
6 |
6 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Nastanjivanje nekretnina s privatnim zemljoposjednicima (u području zemljišta naseljenom u ha) |
Broj |
14 000 |
27 000 |
Q4 |
2025. |
Opći je cilj postići naselje imovine u području od 29 509 ha, namještene nekretnine dosegnute su za najmanje 27 000 ha. Do 30. rujna 2022. radna skupina u Ministarstvu okoliša i ŠOP SR-u izradit će metodologiju za određivanje vrijednosti i cijene zemljišta. Pozivi na kupnju zemljišta u zaštićenim područjima, prvenstveno u nacionalnim parkovima, pokreću se na temelju područja/područja na kontinuiranoj osnovi počevši od 30. lipnja 2022. do 30. prosinca 2025. |
|
|
7 |
6 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Popis odabranih projekata za regije Muránska Planina i Polonina |
Broj |
0 |
2 |
Q2 |
2022. |
Upravni odbor odabire projekte za dvije regije Muránske Planine i Polonine u skladu s načelom o nenanošenju bitne štete na temelju otvorene rasprave s relevantnim lokalnim akterima. |
|
KOMPONENTA 6.: Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja
Cilj je komponente poboljšati dostupnost i uključivost redovnog predškolskog i školskog obrazovanja u Slovačkoj. Komponentom će se poboljšati pristup predškolskom obrazovanju osiguravanjem da djeca u dobi od 5 godina imaju pristup predškolskom sustavu i uvođenjem zakonskog prava na predškolsko obrazovanje za osobe u dobi od 4 i 3 godine. Ova je komponenta usmjerena na reformu sustava financiranja predškolskog obrazovanja i uvođenje sustava mjera kojima se podupire uključivo obrazovanje. Komponenta može pridonijeti smanjenju ranog napuštanja školovanja poticanjem sustava školskog savjetovanja i savjetovanja na nižoj srednjoškolskoj razini te poboljšanju uključenosti i romske djece suzbijanjem segregacije u školama. Komponenta smanjuje nedostatke u obrazovnim ishodima uzrokovanima pandemijom i pomaže djeci s posebnim obrazovnim potrebama ciljanijim mjerama potpore.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta doprinosi provedbi preporuka upućenih Slovačkoj u posljednje dvije godine o potrebi za poboljšanjem kvalitete i uključivosti obrazovanja na svim razinama i poticanjem vještina. Poboljšati pristup cjenovno pristupačnoj i kvalitetnoj skrbi o djeci i dugotrajnoj skrbi. Promicati integraciju skupina u nepovoljnom položaju, posebno Roma. (Preporuka za Slovačku2/2019)
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Osiguravanje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od 5 godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja od 3. godine života. Reformom se uvode izmjene relevantnih zakonskih odredbi kojima se uvodi zakonsko pravo za djecu u dobi od tri godine na prihvat u vrtić ili drugu ustanovu koja pruža predškolsko obrazovanje. Očekuje se da će se reformom promijeniti preskriptivno financiranje vrtića na temelju stvarnih troškova osoblja i operativnih troškova predmetnog instrumenta. Nastavno osoblje i stručno osoblje dužni su nadograditi vještine u visokoškolsku diplomu nastavnog programa za rano i predškolsko obrazovanje. Reforma uključuje i mjere za povećanje kapaciteta vrtića kako bi svako dijete u dobi od tri godine do početka obveznog obrazovanja moglo sudjelovati u predškolskom obrazovanju do 1. rujna 2025. Cilj je osigurati najmanje 12 352 mjesta u postrojenjima te istodobno ostvariti u prosjeku najmanje 30 % uštede primarne energije u obnovljenim prostorima.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 2: Definiranje koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika i razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja. Reformom se mijenja definicija posebnih obrazovnih potreba učenika novom definicijom djeteta ili učenika koji imaju prepreke u pristupu obrazovanju, obrazovanju i učenju, kojima je potrebno pružanje i primjena mjera potpore kako bi ostvarili svoj obrazovni potencijal. Vertikalni model potpore stvara se uvođenjem novih prihvatljivih mjera potpore za svu djecu. Kako bi se provela reforma, nastavnicima se u okviru daljnjih programa osposobljavanja osiguravaju nastavni i metodološki materijali. 10 000 nastavnika i specijalista sudjelovat će u osposobljavanju i drugim aktivnostima informiranja u okviru ove reforme.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 3: Reforma sustava savjetovanja i prevencije te osiguravanje sustavnog prikupljanja podataka u području promicanja mentalnog zdravlja djece, učenika i studenata. Cilj je reforme preusmjeriti novoosnovane centre za savjetovanje i prevenciju (CPP) da rade bliže školama. Izmjenom odgovarajućih pravnih akata ti centri pružaju profesionalne djelatnosti bez definiranja nepovoljnog zdravstvenog stanja, kao što je trenutačno slučaj, koja uzrokuje diskriminaciju. Promjena u sustavu za savjetovanje popraćena je dodatnim mjerama potpore kao što su: promjena u financiranju koje se osniva na temelju profesionalnih aktivnosti.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2023.
Reforma 4: Provedba alata za sprečavanje ranog napuštanja školovanja i prilagodbu studijskog programa tipa F. Reforma se sastoji od izmjena relevantnih zakonskih odredbi čiji je cilj povećanje mogućnosti da mladi bez završenog nižeg srednjoškolskog obrazovanja ostvare višu razinu obrazovanja predviđanjem mogućnosti završavanja nižeg srednjoškolskog obrazovanja u srednjim strukovnim školama (NSOV) u dvogodišnjim i trogodišnjim kombiniranim programima. Izmjenama zakonodavstva optimiziraju se studijski programi tipa F tako što se obveza utvrđivanja planova učinkovitosti srednje škole proširuje na discipline nižeg srednjoškolskog strukovnog obrazovanja. Na temelju ponude na tržištu rada sadržaj studijskih programa tipa F zatim se prilagođava. Očekuje se da će se najmanje 30 % nižih srednjih strukovnih škola (NSOV) uskladiti s ponudom na tržištu rada do 30. lipnja 2025.
Očekuje se da će provedba reforme započeti 31. ožujka 2023. i biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Reforma 5: Promicanje desegregacije škola. Glavni je cilj reforme uvesti pravnu definiciju segregacije za koju se očekuje da će se primjenjivati u svakoj školi u Slovačkoj. Suzbijanje segregacije u školama provodi se razvojem metodoloških smjernica za različite aktere u obrazovanju (kao što su stvaratelji, škole i školski objekti, direktori i nastavnici) za sprečavanje i ukidanje odvojenog obrazovanja. Usvojena metodologija primjenjuje se u svakoj školi.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 6: Kompenzacijske mjere za ublažavanje posljedica pandemije na obrazovanje učenika osnovnih i srednjih škola. Reformom se uspostavlja program poduke uglavnom za učenike kojima prijeti neuspjeh školskih ispita zbog ograničenih mogućnosti za sudjelovanje u obrazovanju tijekom pandemije. Posebno se usredotočuje na predmete iz takozvanih „glavnih obrazovnih područja”. Škola osigurava odabir učenika za koje postoji rizik od neuspjeha u školi, kao i komunikaciju s pravnim zastupnicima učenika.
Kako bi se riješio problem nedostatka sveobuhvatnih podataka o tijeku učenja na daljinu, Ministarstvo obrazovanja objavit će poziv za provedbu opsežnog pedagoškog istraživanja kako bi se analizirao utjecaj pandemije na obrazovanje i njezine posljedice na obrazovne politike.
Očekuje se da će provedba reforme započeti do 30. rujna 2021. i završiti do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 1: Uklanjanje prepreka u školskim zgradama. Cilj je ukloniti fizičke, informacijske i tehnološke prepreke u školi u 252 velike srednje škole kako bi se djeci u nepovoljnom položaju omogućilo provođenje obrazovanja u ugodnom okruženju. Prije ulaganja slijede: 1) složena analiza kako bi se mapirale potrebe za uklanjanjem prepreka i izradio priručnik. U priručniku se definiraju standardi za uklanjanje prepreka kako bi se zadovoljile stvarne potrebe djece, učenika i studenata koji su u nepovoljnom položaju za zdravlje te kako bi se poštovala načela univerzalnog dizajna.
Očekuje se da će provedba ulaganja započeti 31. ožujka 2022. i dovršiti do 30. lipnja 2025.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
||||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
|||||||
|
1 |
6 – Pristupačnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1:1. Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine |
Ključna etapa |
Uvođenje pravnih promjena obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine. |
Donošenje Zakona br. 597/2003, Zakona br. 596/2003, Zakona br. 245/2008, Zakona br. 138/2019, izmjene Uredbe Vlade br. 668/2004, Uredbe Vlade br. 630/2008, izmjene Uredbe br. 1/2020. |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Relevantne odredbe Zakona br. 597/2003 o financiranju osnovnih škola, srednjih škola i školskih ustanova, Zakona br. 596/2003 o državnoj upravi u obrazovanju i samoupravi škola i ponovne evaluacije formule iz Uredbe Vlade br. 668/2004 mijenjaju se, uključujući izmjenu Uredbe Vlade br. 630/2008. Učinkovitost zakonodavnih promjena uvedenih 1.1.2023.Akt br. 245/2008 uvodi univerzalno zakonsko pravo na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od četiri godine, a nakon toga u dobi od tri godine. Zakonodavstvo se donosi do 31. prosinca 2022. s učinkom od 1. siječnja 2024. i 1. siječnja 2025. i osigurava dovoljno mjesta u vrtiću ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja za svu djecu u dobi od 4 godine (od rujna 2024.) i nakon toga u dobi od tri godine (od rujna 2025.). Izmjenom Zakona br. 138/2019 o pedagoškim i stručnim zaposlenicima i izmjenom Uredbe br. 1/2020 o zahtjevima u pogledu kvalifikacija nastavnog osoblja i specijalističkog osoblja uvodi se uvjet da pedagoško osoblje u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja kao učitelj ima diplomu visokoškolskog obrazovanja u nastavnom programu za predškolsko obrazovanje. Izmjena se donosi najkasnije do 31. prosinca 2022., s datumom primjene od 1.1.2029. Za nastavnike s pedagoškim iskustvom u vrtiću u trajanju od 10 godina ili više priznaje se da ispunjavaju utvrđene zahtjeve u pogledu kvalifikacija. Za učitelje s radnim iskustvom kraćim od 10 godina, uključujući osobe sa završenim punim srednjoškolskim strukovnim obrazovanjem, potrebno je utvrditi uvjet za upis u odgovarajući sveučilišni studij do 1.1.2029. |
|
|
2 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1:1. Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine |
Ciljna vrijednost |
Stopa upisa u predškolske škole za djecu u dobi od pet godina |
% |
88 |
95 |
Q3 |
2022. |
Za djecu koja imaju 5 godina obvezno je predškolsko obrazovanje. Izmjenom Zakona o školama stječe se predškolsko obrazovanje: i. u vrtićima/posebnim vrtićima uključenima u slovačku mrežu škola i škola, ii. u individualnom obrazovanju, npr. na zahtjev pravnog zastupnika kod kuće ili iii. pri osnivanju registriranog pružatelja predškolskog obrazovanja. |
||
|
3 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1:1. Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od 5 godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od 3 godine |
Ciljna vrijednost |
Broj novoizgrađenih kapaciteta |
Broj |
0 |
12 352 |
Q4 |
2025. |
Ispunjenjem sposobnosti dječjih vrtića stvaraju se uvjeti za ostvarivanje zakonskog prava na predškolsko obrazovanje za djecu od četiri godine, a zatim nakon tri godine. Ciljna vrijednost (12 352) je procijenjeni broj novoizgrađenih objekata. Zgrade koje se obnavljaju doprinose zelenom prijelazu ostvarivanjem najmanje 30 % uštede primarne energije. |
||
|
4 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2.: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika te razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ključna etapa |
Donošenje zakona o redefiniranju koncepta posebnih obrazovnih potreba i priprema pratećeg metodološkog materijala za nastavno osoblje, stručno osoblje i ravnatelje škola. |
Donošenje izmjene Zakona br. 245/2008, Zakona br. 597/2003; Izmjena Uredbe Vlade br. 630/2008 i donošenje metodološkog materijala od strane vlade o vertikalnom modelu mjera potpore, didaktičkog i metodološkog materijala za podučavanje slovačkog kao drugog jezika i uvođenje potpore za djecu s različitim materinskim jezicima u obrazovanju |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Izmjenom Zakona br. 245/2008 o obrazovanju (zajedno s posebnim novim dekretom) i izmjenom Zakona br. 597/2003 o financiranju osnovnih škola, srednjih škola i obrazovnih ustanova definiraju se djeca i učenici koji imaju prepreke za pristup obrazovanju i njihovo pravo na potporu obrazovanju putem posebnih mjera potpore. Uredba slovačke vlade br. 630/2008 prilagođava se, pri čemu se uzimaju u obzir različite posebnosti pri izračunu normativnog doprinosa s pomoću koeficijenata. Reforma zahtijeva pripremu pratećeg metodološkog materijala. Istodobno se za različite razine jezičnih kompetencija i različite dobne skupine izrađuju metodološki listovi za nastavnike i radne listove za učenike s ciljem razvoja jezičnih kompetencija djece i učenika s različitim materinskim jezicima od jezika na kojem se održava škola. Metodološki i didaktični materijali objavljuju se na zasebnom internetskom portalu i besplatno su dostupni svim relevantnim dionicima u obrazovanju. |
|
|
5 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2.: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika te razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu redefiniranja koncepta posebnih obrazovnih potreba |
Stupanje na snagu izmjene Zakona br. 245/2008, Zakona br. 597/2003; |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Izmjenom Zakona br. 245/2008 o obrazovanju (zajedno s posebnim novim dekretom) definiraju se djeca i učenici koji nailaze na prepreke za pristup obrazovanju i njihovo pravo na potporu obrazovanju putem posebnih mjera potpore stupaju na snagu do 31. ožujka 2023. |
|
|
6 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2.: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika te razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ciljna vrijednost |
Broj osposobljenih nastavnika i specijaliziranog osoblja |
|
Broj |
0 |
10 000 |
Q4 |
2025. |
10000 nastavnika i specijaliziranog osoblja osposobljenog u okviru programa za stručno usavršavanje, daljnje osposobljavanje i informativne aktivnosti čiji je cilj predstavljanje novog modela prihvatljivih mjera potpore obrazovanju, dijagnosticiranje razine jezičnih vještina djece i učenika te pružanje potpore djeci i učenicima s jezičnim preprekama u pristupu obrazovanju. |
|
|
7 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 3: Reforma sustava savjetovanja i prevencije te osiguravanje sustavnog prikupljanja podataka u području promicanja mentalnog zdravlja za djecu, učenike i studente |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se uspostavlja sveobuhvatan sustav savjetovanja |
Stupanje na snagu izmjene Zakona br. 245/2008 i zasebnih uredbi, vjerojatne izmjene i Vladine Uredbe br. 630/2008. |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Izmjenom Zakona br. 245/2008 o obrazovanju i osposobljavanju (zajedno s novom zasebnom uredbom) postojeći koncept savjetodavnog sustava zamjenjuje se međusobno povezanim sustavom usmjerenim na pristupačnost, složenost i usklađenost sa sadržajem i standardima uspješnosti. Sveobuhvatan sustav savjetovanja i prevencije sastoji se od novoosnovanih centara za savjetovanje i prevenciju (CPP) koji pružaju profesionalne aktivnosti bez utvrđivanja usmjerenosti na ciljne skupine u skladu s nedostatkom zdravlja, kao što je trenutačno slučaj, tj. kako se mogućnost posjeta centru za savjetovanje i prevenciju ne bi utvrdila na temelju nepovoljnog zdravstvenog stanja djeteta. Profesionalne aktivnosti provode se u bliskoj suradnji timova za potporu u školama i školama, uključujući multidisciplinarni tim. Time se stvaraju uvjeti za intenzivnu, pravodobnu i kvalitetnu potporu, pomoć i intervenciju za djecu, učenike, studente, pravne zastupnike, predstavnike institucija i druge partnere. Promjena financiranja sastoji se od određivanja doprinosa na temelju obavljenih profesionalnih aktivnosti. U kontekstu promjene financiranja, možda će biti potrebno izmijeniti i Uredbu Vlade br. 630/2008 o utvrđivanju pojedinosti raspodjele sredstava iz državnog proračuna za škole i obrazovne ustanove. |
|
|
8 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 4.: Provedba alata za sprečavanje ranog napuštanja školovanja i prilagodbu studijskih programa tipa F |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena kojima je cilj:• Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena kojima je cilj:• proširenje mogućnosti stjecanja nižeg sekundarnog obrazovanja u nižem sekundarnom strukovnom obrazovanju (VET) optimizaciji programa NSOV kao odgovor na potrebe tržišta rada i ponuda programa NSOV u odnosu na obrazovne potrebe ciljne skupine učenika |
Stupanje na snagu izmjena Zakona br. 245/2008, Zakona br. 61/2015 i izmjene Dekreta br. 292/2019.Z. z. |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Izmjenom Zakona br. 245/2008 o obrazovanju i osposobljavanju (Zakon o školama) predviđa se mogućnost završavanja nižeg srednjoškolskog obrazovanja u nižem sekundarnom strukovnom obrazovanju (NSOV) u dvogodišnjem i trogodišnjem kombiniranom programu (ovisno o godini u kojoj je učenik završio osnovnu školu) putem komitološkog ispita. Cilj je ukloniti takozvane „mrtve krajeve” u obrazovnom sustavu i omogućiti učenicima NSOV-a da završe niže sekundarno obrazovanje u okviru jednog programa koji je učinkovitiji. Sustav je u većoj mjeri obuhvaćen ranjivim skupinama. Ponuda obrazovanja prilagođava se potrebama tržišta rada. Izmjenom Zakona br. 61/2015 o strukovnom obrazovanju i osposobljavanju obveza utvrđivanja planova rada srednje škole proširuje se na niže sekundarno strukovno obrazovanje. Izmjenjuje se Uredba br. 292/2019 kojom se uspostavlja sustav planiranja performansi za program studija tipa F utvrđivanjem posebnih kriterija. U njima se uzimaju u obzir posebnosti studijskog programa tipa F, kao što su kriteriji na razini škole (koristi, pohađanje, stopa završetka osnovne škole) i na razini sindikata – rezultati „diplomiranih osoba F” na tržištu rada. |
|
|
9 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 4: Provedba alata za sprečavanje ranog napuštanja školovanja i prilagodbu studijskih programa tipa F |
Ciljna vrijednost |
Udio programa nižeg sekundarnog strukovnog obrazovanja (NSOV) optimiziran u skladu s potrebama tržišta rada |
|
% |
0 |
30 |
Q2 |
2025. |
Postupak optimizacije temelji se na rezultatima postupka planiranja izvedbe studijskog programa F tipa, koji se provodi pod posebnim režimom u usporedbi s klasičnim planom performansi. Na temelju ponude na tržištu rada sadržaj studijskog programa tipa F zatim se prilagođava ili procjenjuje i može se ukloniti iz obrazovnog sustava. |
|
|
10 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5:Potpora desegregaciji škola |
Ključna etapa |
Donošenje zakonodavnih izmjena kojima se u zakonodavstvo uvodi definicija segregacije u školama i razvoj metodološkog materijala za provedbu suzbijanja segregacije |
Donošenje od strane Parlamenta izmjene Zakona br. 245/2008 ili Zakona br. 365/2004 te izrada i odobrenje metodološkog materijala od strane Ministarstva obrazovanja |
|
|
|
Q3 |
2023. |
Izmjene zakonodavstva odnose se na Zakon o suzbijanju diskriminacije (br. 365/2004) ili Zakon o školama (br. 245/2008) i drugo zakonodavstvo koje se odnosi na financiranje škola i upravljanje njima. Definicijom odvajanja jasno se određuje koje se radnje i propusti smatraju segregacijom kako bi se izbjegla različita tumačenja u tumačenju. Metodološki materijali pružaju smjernice o sprečavanju i uklanjanju odvojenog obrazovanja za različite obrazovne aktere (kao što su stvaratelji, škole i školski objekti, direktori i nastavnici) u praksi. |
|
|
11 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5:Potpora desegregaciji škola |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavne definicije segregacije u školama |
Stupanje na snagu izmjene Zakona br. 245/2008 ili Zakona br. 365/2004 |
|
|
|
Q3 |
2025. |
Pravni akt stupa na snagu 1. rujna 2025. |
|
|
12 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5:Potpora desegregaciji škola |
Ciljna vrijednost |
Postotak škola koje primjenjuju standarde suzbijanja segregacije koji proizlaze iz donesene metodologije
|
% |
0 |
100 |
Q4 |
2025. |
Metodologija se temelji na odobrenom zakonu koji je stupio na snagu do trećeg tromjesečja 2025.
|
||
|
13 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 6: Kompenzacijske mjere za ublažavanje posljedica pandemije u obrazovanju za učenike osnovnih i srednjih škola |
Ciljna vrijednost |
Broj učenika koji sudjeluju u programima nastave |
|
Broj |
0 |
12 000 |
Q4 |
2022. |
12000 učenika koji sudjeluju u programima nastave. Program poduke prvenstveno je usmjeren na učenike koji nisu mogli u potpunosti sudjelovati u obrazovanju tijekom razdoblja prekinutog pohađanja nastave u školama 2019./2020. i 2020./2021. te su stoga izravno izloženi riziku od neuspjeha u školi. Poduka se održava u individualnom ili grupnom obliku (u malim skupinama do pet učenika) poslijepodne. Posebno se usredotočuje na predmete iz takozvanih „glavnih obrazovnih područja”. |
|
|
14 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – ulaganje 1: Uklanjanje prepreka školskim zgradama |
Ključna etapa |
Uvođenje definicije standarda za uklanjanje prepreka, izrada priručnika za uklanjanje prepreka i pregled potreba škole na svim razinama obrazovanja |
Odobrenje Ministarstva obrazovanja o standardima za uklanjanje prepreka, priručniku za uklanjanje prepreka i objavljivanje rezultata mapiranja potreba na web-mjestu Ministarstva obrazovanja i osposobljavanja |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Priručnikom se definiraju standardi za uklanjanje prepreka kako bi se zadovoljile stvarne potrebe djece, učenika i studenata u nepovoljnom zdravstvenom položaju te kako bi se poštovala načela univerzalnog dizajna. Temelji se na holističkom pristupu kojim se osigurava potpuno sudjelovanje u školskom životu (tj. definiranje standarda kojima se stvara uključiv prostor u cijeloj školi, a ne samo uklanjanje najvećih prepreka, npr. pri upisu u školu). Osim prostornih standarda (npr. tehničke specifikacije građevinskih radova), priručnikom se utvrđuju i standardi za uklanjanje prepreka u školskim zgradama (kao što je suradnja škole sa stručnjacima i zajednicom). Ministarstvo obrazovanja zajedno s Institutom za istraživanje uključivog obrazovanja u Brnu priprema analizu trenutačnog stanja u pogledu uklanjanje prepreka u školama u odnosu na utvrđene standarde i na temelju njih daje prednost pojedinačnim školama za uklanjanje prepreka. |
|
|
15 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Ulaganje 1: Uklanjanje prepreka školskim zgradama |
Ciljna vrijednost |
Uklanjanje arhitektonskih prepreka većih srednjih škola |
Broj |
0 |
252 |
Q2 |
2025. |
Kvantitativnim pokazateljem određuje se broj isključenih srednjih škola. |
||
KOMPONENTA 7.: OBRAZOVANJE ZA 21. SREDSTVO
Tom komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačke uvodi se kurikularna reforma osnovnih i nižih srednjih škola, čime se stvara novi obrazovni sadržaj organiziran u višegodišnjim ciklusima. Cilj je razviti kritičko razmišljanje i meke vještine učenika kao što su rješavanje problema, postupanje s informacijama, rad u timu, diskurs i postavljanje pitanja, preuzimanje inicijative i odgovornosti te izrada i provedba osobnih projekata. To će zahtijevati izradu udžbenika potrebnih za obnavljanje postojećeg stanja i promjenu vještina nastavnika kako bi se te promjene primijenile u svakodnevnoj praksi. Istodobno, tom se komponentom jača kvaliteta vještina nastavnog i stručnog osoblja te ih se motivira za cjeloživotno stručno usavršavanje. Naglasak će biti i na uključivom obrazovanju i stjecanju digitalnih vještina.
Komponenta uključuje dvije reforme i dva ulaganja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta doprinosi provedbi preporuke za Slovačku o potrebi jačanja digitalnih vještina i osiguravanja jednakog pristupa kvalitetnom obrazovanju. (Preporuka za Slovačku 2/2020) Poboljšati kvalitetu i uključivost obrazovanja na svim razinama i poticati vještine (Preporuka za Slovačku 2/2019).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Reforma sadržaja i oblika obrazovanja (nastavna reforma i reforma udžbenika). Cilj je reforme izraditi nove kurikulume za učenje. Umjesto pružanja gotovih informacija, nastavnici stvaraju situacije u kojima učenici mogu tumačiti informacije u sukobu sa stvarnim životom. Reforma započinje uvođenjem kurikuluma u osnovnoškolsko i niže sekundarno obrazovanje (na dobrovoljnoj osnovi) od školske godine 2023. i završava obvezom donošenja novog kurikuluma u svim osnovnim školama 2026.
Provedba reforme podupire se osnivanjem 40 regionalnih centara koji pružaju potporu školama u aktivnostima mentorstva, savjetovanja i savjetovanja. Centri se mogu sastojati od nastavnika, ravnatelja škola, stručnjaka za obrazovanje odraslih, stručnjaka iz trećeg sektora i stručnjaka iz fakulteta koji pripremaju učitelje u regiji.
Za reformu je potrebno osigurati nove udžbenike. U pripremi udžbenika sudjeluju stručnjaci. Odobrenje udžbenika na temelju stručne i obrazovne kvalitete osigurava se ujednačenom odredbom Ministarstva obrazovanja. Uspostavljaju se strogi i transparentni kriteriji za istorazinsko ocjenjivanje. Škole primaju naknadu za kupnju udžbenika u skladu sa svojim željama i uvjetima s popisa udžbenika koji je odobrilo Ministarstvo.
Reformom se predviđa stvaranje platforme e-testiranja e-Test 2.0 koja će digitalizaciju obrazovnog procesa učiniti učinkovitijom i tako omogućiti središnje testiranje učenika. Mjerljiv učinak te reforme mogao bi biti završni ispit više srednje škole koji se polaže putem interneta u svakoj školi do 31. prosinca 2025.
Posljednja ključna etapa te reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma 2: Priprema i razvoj nastavnika za nove sadržaje i oblike poučavanja (promjena u osposobljavanju u visokom obrazovanju) i jačanje profesionalnog razvoja nastavnika. Cilj je te reforme ojačati kvalitetu vještina nastavnog i stručnog osoblja te ih motivirati na cjeloživotno stručno usavršavanje. Uvodi se novčana naknada za unaprjeđivanje vještina nastavnika. Naglasak se stavlja na nove kurikulume, uključivo obrazovanje i stjecanje digitalnih vještina. Do kraja 2023. mora biti osposobljeno najmanje 60 % nastavnika osnovnoškolskog i nižeg sekundarnog obrazovanja. Odgovarajućim zakonodavnim izmjenama uređuju se kompetencije i raspon pružatelja nastave.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 1: Digitalna infrastruktura u školama. Cilj je tog ulaganja povećati broj škola s potpunim digitalnim ulazom s 30 % na najmanje 90 % (u skladu s definiranim standardima IKT-a koji se temelje na „visoko opremljenoj i povezanoj učionici” (HECC)). Kako bi se osigurala transparentnost i vrijednost za novac pri nabavi digitalne opreme za škole, nabava se koordinira na središnjoj razini. U okviru ulaganja predviđa se maksimalno povećanje životnog ciklusa digitalne opreme kako bi se smanjili negativni učinci na okoliš. Ulaganja su podijeljena u glavna područja:
·ulaganje obuhvaća softver ili hardver za kompenzacijske potpore za učenike u nepovoljnom položaju.
·vještine za digitalnu transformaciju: Ulaganjem je obuhvaćena jedna informatička učionica razmjerno 300 studenata.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 2: Dovršetak školske infrastrukture. Prvi dio ulaganja usmjeren je na ukidanje dvosmjenske nastave u svim školama u Slovačkoj što može doprinijeti boljoj integraciji učenika u nepovoljnom položaju. Ulaganja mogu biti u obliku proširenja postojećih kapaciteta, obnove i izgradnje novih prostora u 49 škola u kojima se trenutačno provodi nastava u dvije smjene. Obnova zgrade podliježe postizanju u prosjeku najmanje 30 % uštede primarne energije.
Drugi dio ulaganja usmjeren je na škole s upisom djece u socijalno nepovoljnom položaju u kojima će osnovati nove knjižnice ili obnoviti postojeće i pretvoriti ih u moderne obrazovne centre u školama. Školske knjižnice osiguravaju prostor za poučavanje predmeta, istraživanje i grupni rad, pisanje doma, provedbu projekata ili provođenje slobodnog vremena.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1. |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ključna etapa |
Odobrenje konačne verzije novog kurikuluma za sve osnovne i niže srednje škole organizirane u višegodišnjim obrazovnim ciklusima |
Odobrenje novog državnog programa osnovnoškolskog i nižeg srednjoškolskog obrazovanja od strane ministra obrazovanja. |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Integrirani kurikulum za osnovne i niže srednje škole provodi se u okviru ciklusa. Ciklusima se definiraju ciljevi osnovnog učenja za područja, a ne detaljan sadržaj, čime se stvara fleksibilnost za razvoj kurikuluma na razini škole. Faza provedbe počinje od rujna 2023. uz obvezu prijenosa svih osnovnih škola u novi kurikulum do rujna 2026. |
|
2 |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Stvaranje mreže regionalnih centara potpore |
Broj |
0 |
40 |
Q3 |
2024. |
Regionalni centri za razvoj i praćenje kurikuluma i potporu školama u provedbi promjena razvijaju se na regionalnoj razini putem aktivnosti mentorstva, savjetovanja i savjetovanja. Ukupno je 40 centara (jedan centar za dvije županije) s timom učitelja, ravnatelja škola, drugih stručnjaka za obrazovanje mladih i odraslih, stručnjaka iz trećeg sektora i stručnjaka iz fakulteta koji pripremaju učitelje u regiji. |
|
|
3 |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Osnovne škole koje provode novi kurikulum (u postocima) |
% |
0 |
30 |
Q4 |
2025. |
Najmanje 30 % javnih osnovnih škola koje provode novi kurikulum |
|
|
4 |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Uvođenje internetske mature (završni ispit za osobe koje završavaju više srednje obrazovanje) |
% |
23 |
100 |
Q4 |
2025. |
Udio matura (završni ispit za osobe koje završavaju više srednje obrazovanje) koje se polažu na internetu. |
|
|
5 |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 2: Priprema i razvoj nastavnika za novi sadržaj i oblik poučavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih promjena radi jačanja kvalitete vještina nastavnog i stručnog osoblja te njihova motiviranja na cjeloživotno stručno usavršavanje |
Stupanje na snagu izmjena Zakona br. 138/2019 o pedagoškim i profesionalnim zaposlenicima, Zakona br. 597/2003, Zakona br. 131/2002 o visokom obrazovanju, te uredbe br. 244/2019 i br. 1/2020 Ministarstva obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike o sustavu sindikata Slovačke Republike. |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Zakonodavnim izmjenama donose se: ·Uvođenje novih studijskih programa za pripremu budućih nastavnika, ·program dodjele bespovratnih sredstava sveučilištima za potporu nastanku novih nastavnih programa. To uključuje financiranje promjena u programima kojima se podupire uvođenje uključivog obrazovanja, obrazovanje učenika s različitim materinskim jezicima i razvoj digitalnih kompetencija među studentima u nastavi. ·Naknada za motiviranje nastavnog i stručnog osoblja na cjeloživotno stručno usavršavanje; · Reguliranje kompetencija i raspona pružatelja usluga certificiranja, funkcionalnog i kvalifikacijskog obrazovanja u obrazovnom sektoru. ·novi model akreditacije programa osposobljavanja za profesionalni razvoj. |
|
6 |
7 – obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 2: Priprema i razvoj nastavnika za novi sadržaj i oblik poučavanja |
Ciljna vrijednost |
Postotak nastavnika osposobljenih za pripremu novog kurikuluma, uključivo obrazovanje i digitalne vještine |
% |
0 |
60 |
Q4 |
2023. |
Do 31. prosinca 2023. mora biti osposobljeno najmanje 60 % nastavnika. |
|
|
7 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – ulaganje 1: Digitalna infrastruktura u školama |
Ciljna vrijednost |
Povećanje postotka škola s osnovnom razinom digitalne opreme |
% |
30 |
90 |
Q4 |
2024. |
||
|
8 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – ulaganje 2: Završetak školske infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Ukidanje škola s dvostrukom smjenom |
Broj |
49 |
0 |
Q2 |
2026. |
Cilj je ukinuti dvosmjensku nastavu koja se trenutačno provodi u 49 škola. Postoji poseban poziv za dvostruke smjene škola za izgradnju novih prostora ili rekonstrukciju prostora koji nisu prikladni za učenike. Zgrade koje se obnavljaju doprinose zelenom prijelazu ostvarivanjem najmanje 30 % uštede primarne energije koju treba pratiti certifikatima o uštedi energije. |
|
|
9 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – ulaganje 2: Završetak školske infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
broj škola s vlastitom knjižnicom kao obrazovnim centrom ili s moderniziranom knjižnicom |
Broj |
0 |
200 |
Q4 |
2024. |
Cilj je preobraziti školske knjižnice za obrazovne centre u školama koje pohađa više od 15 učenika slabijeg socioekonomskog položaja kako bi se promicala pismenost čitanja, a to će se postići obnovom zgrada ili izgradnjom novih. Za to postoji poseban poziv. Time se osigurava pristup knjigama za učenike – 87 % učenika iz socijalno ugroženih sredina i ukupno 28 % učenika koji ga trenutačno nemaju. Opći je cilj uspostaviti ili obnoviti 211, najmanje 200 knjižnica izgrađeno je ili obnovljeno. Zgrade koje se obnavljaju doprinose zelenom prijelazu ostvarivanjem najmanje 30 % uštede primarne energije koju treba pratiti certifikatima o uštedi energije. |
|
KOMPONENTA 8.: Poboljšanje rezultata slovačkih sveučilišta
Ključni je cilj ove komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke poboljšati kvalitetu uspješnosti slovačkih visokih učilišta. Novi oblik financiranja stručnih preddiplomskih programa i kratkih tercijarnih programa uvodi se kako bi se studijski programi bolje prilagodili potrebama tržišta rada. Kako bi se poboljšala kvaliteta znanosti, uspostavlja se sustavna procjena učinkovitosti kojom se podupire novi sustav akreditacije. Tom se komponentom jača reforma upravljanja sveučilištima tako što se rektoru i odboru dodjeljuju veće ovlasti te uspostavlja program kojim se potiču spajanja visokih učilišta kako bi se smanjili administrativni troškovi i stvorio učinak pozitivnog prelijevanja u širenju znanja među subjektima.
Komponenta uključuje pet reformi i jedno ulaganje.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta doprinosi provedbi preporuka upućenih Slovačkoj u posljednje dvije godine o potrebi za poboljšanjem kvalitete i uključivosti obrazovanja na svim razinama i poticanjem vještina. (Preporuka za Slovačku 2/2019) te kako bi se osigurao jednak pristup kvalitetnom obrazovanju. (Preporuka za Slovačku 2/2020)
Postoji određena snažna povezanost s drugim komponentama, posebno s onima povezanima s istraživanjem i inovacijama (komponenta 9. i 17.), prekvalifikacijom i ispunjavanjem potreba tržišta rada (komponenta 10.).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Promjena u financiranju sveučilišta uvođenjem ugovora o uspješnosti. Novi instrument – ugovori o uspješnosti – uvodi se u pravni sustav kako bi se poduprlo profiliranje i diversifikacija sveučilišta na temelju njihovih posebnih prednosti i potencijala za razvoj. Ugovore o uspješnosti treba potpisati Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike (MŠVaŠ SR) s javnim sveučilištima. Na temelju sporazuma sa sveučilištima utvrđuju se ciljevi koji se prate primjenom pristupa U-Multirank (jedinstvena metodologija za provedbu procjene uspješnosti) i koji se temelje na dugoročnom cilju za sveučilišta i potrebama zemlje.
Očekuje se da će provedba reforme započeti 31. prosinca 2022. i biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Reforma 2: Uvođenje sustava periodičnih znanstvenih procjena učinkovitosti. Cilj je reforme uvesti sustav periodičnog ocjenjivanja znanstvene uspješnosti sveučilišta. Ministarstvo u suradnji s dionicima priprema metodologiju za procjenu znanstvene uspješnosti i uvodi je u pravni sustav. Procjenu učinkovitosti organizira ministarstvo, bilo izravno ili preko samostalne institucije, tako da se ocjenjivanje temelji na načelima neovisnosti i transparentnosti. Ocjenjivački odbor sastoji se od domaćih i stranih izvrsnih istraživača. Evaluacija se temelji na kvalitetnim inozemnim sustavima procjene, pri čemu je glavni nadahnuće British Research Excellence Framework (REF) i upotrebljavaju se posebne parametarske postavke prilagođene stanju u slovačkim institucijama kako bi se procijenila kvaliteta rezultata u tom području.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma 3: Novi pristup akreditaciji visokog obrazovanja. Cilj je reforme utvrditi nove standarde i kriterije za akreditaciju kurikuluma kojima se postrožuju uvjeti za jamčenje i provedbu studijskih programa, poboljšava njihova kvaliteta i uvode dugoročni postupci praćenja kvalitete. Novim sustavom zahtijeva se da sveučilišta uključe studente, vanjske dionike (posebno poslodavce) u osmišljavanje, praćenje i prilagodbu kurikuluma te da sveučilišta pomno prate napredak i potrebe studenata, pohađanje diplomskih studija i općenito zadovoljstvo studenata. Slovačka akreditacijska agencija za visoko obrazovanje (SAAVŠ) ima vanjski nadzor nad provedbom ovih pravila. SAAVŠ po zadanim postavkama upotrebljava strane ocjenjivače i stručnjake za ocjenjivanje sveučilišnih programa. Očekuje se da se najmanje 90 % sveučilišta prijavi za provjeru usklađenosti internih sustava kvalitete i studijskih programa s akreditacijskim standardima.
Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma 4: Reforma upravljanja sveučilištima. Izmjenom Zakona o visokom obrazovanju reformom će se povećati ovlasti rektora i Upravnog vijeća kako bi se bolje odražavala odgovornost i omogućila veća fleksibilnost u visokom učilištu. Reformom će se ukloniti i ograničenja imenovanja predavača i profesora (trenutačni zahtjev za dodatnim habilitacijskim ili inauguracijskim postupkom i stupnjevima predavača i profesora), čime se promiče otvorenost akademskog okruženja i za profesionalne i za strane kandidate. Zapošljavanje za rukovodeća mjesta na sveučilištu (rektor, dekan fakulteta) mora biti profesionalizirano i mora biti u obliku otvorenih natječaja ili na temelju javnog predstavljanja. Osim toga, stručnjaci mogu sudjelovati u otvorenim natječajima za mirovanje. Zakonom o visokom obrazovanju ukida se uvjet da osoblje na radnom mjestu profesora i predavača mora imati znanstveno-pedagošku diplomu.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2021.
Reforma 5: Koncentracija izvrsnih obrazovnih i istraživačkih kapaciteta. Cilj je reforme promicati zbližavanje sveučilišta u veće jedinice. U Slovačkoj postoji više od 30 sveučilišta s fragmentiranim istraživačkim kapacitetima i nedovoljnom suradnjom s poduzećima. Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike (MŠVaŠ SR) odobrava plan za dvije velike jedinice visokih učilišta, a zatim za sljedeću skupinu sveučilišta.
Očekuje se da će provedba reforme započeti 31. prosinca 2021. i završiti do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 1: Potpora ulaganjima za strateški razvoj sveučilišta.
Ulaganja se prvenstveno temelje na reformi 5 usmjerenoj na spajanja potencijala izvrsnosti sveučilišta. Ulaganja se mogu usmjeravati kroz dva različita programa. Prva potpora projektima za razvoj infrastrukture za istraživanje, obrazovanje i smještaj s visokom dodanom vrijednošću za izvrsna istraživanja, kao što su: nadogradnja postojećih ili novih prostora za koncentraciju izvrsnih istraživačkih i doktorskih studija, uključujući strane istraživače, nadogradnja postojećih ili novih prostora za praktično poučavanje u okviru stručnih preddiplomskih studija, uklanjanje prepreka i digitalizacija. Drugim programom podupire se upravljanje projektom na temelju odobrenog plana. Opseg ulaganja određuje se u planu povezanom s postupkom povezivanja sveučilišnih odjela.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 1:Promjena financiranja sveučilišta, uključujući uvođenje ugovora o uspješnosti |
Ključna etapa |
Uvođenje ugovora o izvršenju |
Sklapanje sveobuhvatnog sporazuma Ministarstva obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike (MŠVaŠ SR) sa sveučilištima |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Ugovorima o uspješnosti podupire se izrada profila i diversifikacija sveučilišta na temelju njihovih prednosti, njihova potencijala za razvoj, smanjenja broja kurikuluma, kao i koncentracije resursa. Među ostalim, cilj je povećati udio stručno usmjerenih preddiplomskih programa javnog visokog obrazovanja s 4 % na 10 % na četvrto tromjesečje 2024. |
|
2 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 1:Promjena financiranja sveučilišta, uključujući uvođenje ugovora o uspješnosti |
Ciljna vrijednost |
Ugovori o uspješnosti potpisani s javnim sveučilištima (u postotku) |
Nije primjenjivo. |
% |
0 |
90 |
Q4 |
2023. |
Najmanje 90 % potpisanih ugovora o uspješnosti. |
|
3 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 2: Uvođenje sustava periodične znanstvene procjene uspješnosti |
Ključna etapa |
Definicija sustava periodičnog ocjenjivanja znanstvene učinkovitosti uvedena Zakonom br. 172/2005 |
Stupanje na snagu Zakona br. 172/2005 o ocjenjivanju znanstvene učinkovitosti i metodologiji za periodičnu znanstvenu procjenu učinkovitosti |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Uspostavlja se sustav periodičnog ocjenjivanja znanstvene uspješnosti sveučilišta, uz sudjelovanje međunarodnih ocjenjivača, kako bi se osigurala diversifikacija sveučilišta s obzirom na kvalitetu njihove znanstvene učinkovitosti u pojedinačnim područjima i utvrđivanje izvrsnih istraživačkih timova na pojedinačnim sveučilištima. Evaluacija je stoga jedinstvena za sveučilišta, ali i za druge istraživačke institucije (SAV, druge neprofitne i privatne istraživačke ustanove). |
|
4 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 2: Uvođenje sustava periodične znanstvene procjene uspješnosti |
Ciljna vrijednost |
Broj provedenih evaluacija |
Broj |
0 |
20 |
Q4 |
2022. |
Cilj se odnosi na sva javna sveučilišta. |
|
|
5 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 3:Novi pristup akreditaciji visokog obrazovanja |
Ciljna vrijednost |
Postotak sveučilišta prijavljuje se za provjeru usklađenosti internih sustava kvalitete i studijskih programa sa standardima |
% |
0 |
90 |
Q4 |
2022. |
Najmanje 90 % sveučilišta podnijelo je zahtjev za provjeru usklađenosti svojih internih sustava kvalitete i studijskih programa s novim akreditacijskim standardima. Novim akreditacijskim standardima postrožuju se standardi i uvjeti za jamčenje i provedbu studijskih programa. Pet znanstvenika s visokokvalitetnim znanstvenim rezultatima potrebno je za akreditaciju, kao i za provedbu kvalitetnog obrazovnog sustava usmjerenog na studente. Strani ocjenjivači također su rutinski uključeni u procjenu usklađenosti s akreditacijskim standardima za kvalitetu obrazovanja. Stroža pravila dovode do smanjenja broja studijskih programa, veće diversifikacije i profiliranja te veće usmjerenosti studenata jer se sveučilišta usredotočuju na programe u kojima mogu pružiti najkvalitetniju razinu obrazovanja. |
|
|
6 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 4:Reforma upravljanja sveučilištima |
Ključna etapa |
Reforma sustava upravljanja visokim učilištima |
Stupanje na snagu izmjene Zakona br. 131/2002 o visokom obrazovanju, |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Izmjenom Zakona br. 131/2002 o visokom obrazovanju reformirat će se sustav upravljanja sveučilištima. Izmjenom Zakona o visokom obrazovanju ojačat će se kompetencije rektora i Upravnog vijeća, čiji će se sastav reformirati, promijeniti način izbora rektora, otvoriti mehanizam funkcionalnih radnih mjesta i pojednostavniti zahtjevi za unutarnju organizaciju akademske zajednice, čime će se osigurati autonomija škola i sloboda znanosti.
Jačanje nadležnosti Upravnog vijeća bavi se pitanjima strateškog upravljanja Sveučilištem, dok je sudjelovanje predstavnika država ograničeno tako da središnja vlada ne može preuzeti kontrolu nad Upravnim vijećem. Akademska sloboda ni na koji način neće biti ugrožena. |
|
7 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 5: Koncentracija izvrsnih obrazovnih i istraživačkih kapaciteta |
Ključna etapa |
početak udruživanje sveučilišta u veće jedinice |
Koju je odobrilo Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike (MŠVVaŠ SR) i koja objedinjuje plan za najmanje dva sveučilišna odjela. |
|
|
Q4 |
2021. |
Odobreni plan objedinjavanja za najmanje dva sveučilišna odjela. U planu se razrađuje raspored i različiti koraci koji vode prema povezivanju visokih učilišta. Sam postupak mješovitog financiranja podupire se ulaganjima iz Fonda za oporavak, kao i ugovorima o uspješnosti zbog izravnih transakcijskih troškova (kao što je ujedinjavanje informatičkih sustava), također u izgradnju novih infrastrukturnih kapaciteta (kao što je uklanjanje udvostručavanja i ujedinjavanje predmetnih lokacija, ne smije se jednostavno moći premještati radna mjesta te je potrebno izgraditi nove kapacitete). |
|
|
8 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 5: Koncentracija izvrsnih obrazovnih i istraživačkih kapaciteta |
Ključna etapa |
Dovršetak postupka spajanja istraživačkih jedinica |
Formalni postupak povezivanja završen za najmanje dvije jedinice visokog obrazovanja. [COM: SK dostavlja |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Formalni postupak povezivanja završen za najmanje dvije jedinice visokog obrazovanja potvrđen novim statutom za zajednička sveučilišta. |
|
9 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – ulaganje1: potpora strateškom razvoju sveučilišta |
Ključna etapa |
Zaključena su najmanje 2 poziva za potporu strateškom razvoju sveučilišta |
Dodjela ugovora nakon poziva |
|
|
|
Q3 |
2022. |
2 pozivom na potporu strateškom razvoju sveučilišta, kako je opisano u reformi 5., navodi se sljedeće: a) potprogramom za sveučilišni razvoj podupiru se infrastrukturni projekti za razvoj infrastrukture za istraživanje, obrazovanje i smještaj s visokom dodanom vrijednošću za izvrsno istraživanje i internacionalizaciju: na primjer, nadogradnja postojećih ili novih prostora za koncentraciju izvrsnih istraživačkih i doktorskih studija, uključujući strane istraživače, nadogradnja postojećih ili novih prostora za praktično poučavanje na stručnim preddiplomskim studijima, nadogradnja postojećih ili novih prostora za unutarnje objekte, uklanjanje prepreka i moderna digitalizacija zgrada b) Program sveučilišnog razvoja podupire upravljanje projektima i inducirana ulaganja okupljanjem sveučilišta. Nakon što plan bude odobren i ovisno o njegovoj izvedivosti i ambicioznosti, kao i o obrazlaganju potrebnih ulaganja i osiguravanju njihove trajne održivosti, plan ulaganja uključuje plan ulaganja povezan s procesom okupljanja sveučilišnih odjela. |
|
10 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – ulaganje1: potpora strateškom razvoju sveučilišta |
Ciljna vrijednost |
Rekonstruirani sveučilišni prostor i studentski dom s uštedama primarne energije od više od 30 % (u m²) |
Broj |
0 |
262 647 |
Q2 |
2026. |
Cilj je 291 830 m², ali se najmanje 262 647 m² sveučilišne površine rekonstruira, uključujući studentske domove na sveučilištima, s uštedama primarne energije od više od 30 % koje treba pratiti certifikatima o uštedi energije. |
|
KOMPONENTA 9.: Učinkovitije upravljanje i pojačano financiranje u području istraživanja, razvoja i inovacija
Ovom komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačke rješavaju se važna strukturna uska grla u slovačkom ekosustavu istraživanja, razvoja i inovacija, kao što su rascjepkanost upravljanja istraživanjem, razvojem i inovacijama, nedovoljna suradnja privatnog i akademskog sektora, internacionalizacija i financiranje istraživanja, razvoja i inovacija. Dugoročni je cilj poticanje privatnog sudjelovanja u istraživanju, razvoju i inovacijama povećanjem privatnih rashoda za te svrhe.
Komponenta je usmjerena na jačanje uspješnosti istraživanja, razvoja i inovacija te potencijala za inovacije, što je nužan preduvjet za konkurentan i održiv gospodarski rast. Predložene mjere usmjerene su na poboljšanje upravljanja istraživanjem, razvojem i inovacijama, sveobuhvatnu koordinaciju, učinak i učinkovitost ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije te poticanje javno-privatne suradnje i privatnih ulaganja. Mjerama se podupire istraživačka izvrsnost i internacionalizacija, kao i privlačenje i zadržavanje talenata u znanosti i inovacijama. Cilj je programa ulaganja pokrenuti nove projekte u području istraživanja, razvoja i inovacija u ključnom sektoru gospodarstva s transformativnim potencijalom za potporu stvaranju radnih mjesta s većom dodanom vrijednošću i poticanje rasta inovacijskog ekosustava na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta se sastoji od 2 reforme i 7 ulaganja, koji su međusobno usko povezani. Reforme u području istraživanja, razvoja i inovacija osmišljene su tako da budu preduvjet za učinkovitu i djelotvornu apsorpciju ulaganja.
Svi programi ulaganja moraju biti u skladu s načelima o nenanošenju bitne štete kojima se zahtijeva tehnološki neutralno ulaganje na razini primjene i isključuju potencijalno štetna područja kao što su fosilna goriva, uključujući silaznu uporabu. Pokretanje svih konkurentnih poziva na podnošenje prijedloga uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s načelima o nenanošenju bitne štete upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Ulaganjima i reformama pridonosi se preporukama upućenima Slovačkoj u protekle dvije godine o potrebi da se „usmjere politika ulaganja na istraživanje i inovacije” (Preporuka za Slovačku 2/2019), „usmjere ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju” (Preporuka za Slovačku 3/2020) i „poboljšanje koordinacije i donošenja politika” (Preporuka za Slovačku 4/2020).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Reforma upravljanja, evaluacije i potpore u znanosti, istraživanju i inovacijama
Reforma je usmjerena na izmjenu relevantnog zakonodavstva u području istraživanja, razvoja i inovacija, čime će se poboljšati upravljačka struktura istraživanja, razvoja i inovacija te ojačati i profesionalizirati međuministarska koordinacija politika istraživanja, razvoja i inovacija. Novu upravljačku strukturu čine slovačka vlada, Državno vijeće za znanost, tehnologiju i inovacije te tajništvo osnovano u okviru Vladinog ureda. Reforma se temelji na 5 stupova: i. snažnu državnu strategiju i koordinaciju, ii. učinkovite međusektorske standarde za instrumente potpore, iii. konsolidaciju agencija za dodjelu bespovratnih sredstava i izgradnju njihova stručnog znanja, iv. primjenu načela dobrog upravljanja i učinkovitosti te v. jedinstveni sustav institucijskih procjena i institucionalnog financiranja istraživanja, razvoja i inovacija. Reviziju zakonodavstva (Zakon br. 172/2005) predlaže Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta i stupa na snagu do 31. ožujka 2022. Reforma uključuje donošenje nove nacionalne strategije za istraživanje, razvoj i inovacije kako bi se osigurali strateški smjer politike, ciljevi i alati koji će se dosljedno i komplementarno primjenjivati na sve vrste javne potpore, uključujući nacionalne fondove i fondove EU-a. Vlada donosi strategiju do 30. rujna 2022. Kako bi se neučinkovitost svela na najmanju moguću mjeru, načela dobrog upravljanja i učinkovitog financiranja prenose se u metodologiju za ex ante primjenu u ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije. Novom strategijom i mjerama u području istraživanja, razvoja i inovacija uzima se u obzir revidirana strategija pametne specijalizacije kako bi se potaknula tematska koncentracija, kao i preporuke iz nedavnih studija kao što je OECD za poboljšanje provedbe ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije te „naučene pouke” iz programskih razdoblja kohezijske politike. Postupak ocjenjivanja reformira se kako bi se povećala upotreba ocjenjivača komisije, a strani ocjenjivači i administrativni procesi moraju se pojednostavniti.
Provedba reforme dovršava se do 30. rujna 2022.
Reforma 2: Reforma organizacije i financiranja istraživačkih ustanova, posebno Slovačke akademije znanosti.
Cilj je reforme dovršiti preobrazbu Slovačke akademije znanosti (SAS) u javnu organizaciju kako bi se omogućilo poticanje financiranja iz više izvora i suradnja s privatnim sektorom. Reforma se omogućuje revizijom dvaju zakonodavnih akata (Zakon br. 133/2002 o SAS-u i Zakon br. 243/2017 o javnim istraživačkim ustanovama) koje predlaže Ministarstvo obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta. Njime se omogućuje SAS-u stupanje u poslovne i vlasničke odnose povezane s istraživanjem, razvojem i inovacijama uz potpunu zaštitu prava intelektualnog vlasništva i financijske dobiti.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2021.
Ulaganje 1: Promicanje međunarodne suradnje i sudjelovanja u projektima Obzora Europa i EIT-a.
Sudjelovanje u međunarodnoj suradnji, kao što su okvirni programi EU-a za istraživačke infrastrukture, vrlo je slabo, a Slovačka je trenutačno na 24. mjestu u EU-u u pogledu sredstava EU-a primljenih iz programa Obzor 2020. Cilj je ulaganja omogućiti veće sudjelovanje slovačkih institucija, istraživača i poduzeća u najmodernijim projektima europskog istraživačkog prostora (ERA). Objavljuju se najmanje tri poziva na podnošenje projekata za sljedeće programe:
·Projekti koji se dodjeljuju u okviru projekata „Pečat izvrsnosti”/prag (kao što su postdoktorske stipendije Marie Sklodowska-Curie, Timing, program Europskog istraživačkog vijeća s evaluacijom A u drugom krugu).
·Projekti koji sudjeluju u programu Europskog vijeća za inovacije s nagradom „Pečat izvrsnosti” regije Bratislava.
·„Usklađivanje bespovratnih sredstava za istraživačke institucije ili poduzeća sa sredstvima nastalima u okviru programa Obzor 2020./Obzor Europa.
·Bespovratna sredstva za pripremu prijava za Obzor 2020./Obzor Europa.
Opći je pristup poduprijeti visokokvalitetne projekte koji dobivaju vrlo visoke ocjene u programima EIP-a, ali im nedostaje financiranje. Očekuje se da će ulaganje dovesti do najmanje 48 prijava i projekata koji sudjeluju u programima Obzor Europa.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Podupiranje suradnje između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj.
Cilj je ulaganja mobilizacija privatnog sudjelovanja u istraživanju, razvoju i inovacijama te povećanje udjela inovativnih poduzeća, posebno u području digitalnih inovacija. Podupire širu ulogu privatnog sektora, izgradnju kapaciteta i umrežavanje s istraživačkim organizacijama. Objavljuje se najmanje pet poziva na podnošenje prijedloga za sljedeće programe:
·„Usporedba bespovratnih sredstava” za istraživačke ustanove kako bi se iskoristila sredstva prikupljena iz privatnog sektora u okviru istraživačke suradnje. Ovim se programom potiču akademske i istraživačke organizacije da traže više privatnih partnerstava.
·Stažiranje doktorskih studenata i osoblja između poduzeća i akademskih istraživačkih organizacija, uključujući zajedničko vodstvo doktorskih kandidata.
·Programi potpore u obliku vaučera kako bi se olakšao prijenos znanja, tehnologija i inovacija te poboljšala suradnja s poslovnim sektorom. Predlažu se tri vrste programa vaučera: i. vaučer za inovacije – kako bi se potaknula suradnja MSP-ova s istraživačkim organizacijama ili općinama; ii) digitalni vaučer – kako bi se potaknula digitalizacija usluga i postupaka za MSP-ove i poduzeća te iii. vaučer za patente – radi promicanja zaštite prava intelektualnog vlasništva.
·Cilj mjere stvaranja najmanje dvaju „transformativnih i inovativnih konzorcija” jest stvaranje novih projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija u ključnim sektorima gospodarstva s najvećim inovacijskim potencijalom (kao što su pametna mobilnost, zelene tehnologije), prvenstveno u regijama Košice i Bratislava.
Opći je cilj poduprijeti 5 900 projekata, a podupire se najmanje 5 500 projekata suradnje između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj, kao i vaučeri.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3: izvrsna znanost.
Stopa internacionalizacije istraživačkog okruženja vrlo je niska, samo 2 % sveučilišnog akademskog osoblja dolazi iz inozemstva. Cilj je ulaganja stvoriti međunarodno konkurentno okruženje za najbolje znanstvenike, kako u pogledu plaća tako i u pogledu dostupnosti privlačnih istraživačkih programa. Najmanje 6 poziva objavljuje se za sljedeće programe:
·Stipendije za izvrsne istraživače u različitim fazama karijere R1 – R4 (istraživači prve faze, priznati istraživači, etablirani istraživači, vodeći istraživači).
·Stipendije za istraživanje u „ranijoj fazi”. Program je osmišljen kako bi mladim istraživačima omogućio pokretanje istraživanja u vlastitom području.
·Dodatna injekcija kapitala nadopunjuje postojeće programe za financiranje kapitalnih izdataka istraživačkih projekata.
·Namjenskim pozivima na velike istraživačke projekte podupiru se izvrsni timovi u strateški definiranim područjima istraživanja, razvoja i inovacija te se povećava ljudski kapital istraživanja, razvoja i inovacija. Očekuje se da će biti odabrano i dovršeno najmanje 15 visokokvalitetnih istraživačkih projekata.
Opći je cilj pružiti potporu 1060 izvrsnih istraživača, a najmanje 1000 izvrsnih istraživača prima potporu u okviru različitih programa.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. ožujka 2026.
Ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva.
Cilj je programa ulaganja poboljšati sinergije u području istraživanja, razvoja i inovacija između nacionalne razine i razine EU-a. Tematski pozivi objavljuju se radi potpore zelenoj tranziciji te otpornosti i prilagodbi klimatskim promjenama u skladu s temama koje se očekuju u tematskim prioritetima Obzora Europa, kao što su energija bez ugljika, elektrifikacija, vodik, baterijskih tehnologija i alternativnih goriva, industrijski procesi i materijali s niskim emisijama te biogospodarstvo. Naglasak je na cijelom ciklusu istraživanja i inovacija (razina spremnosti na tehnologiju 1 – 9) s najvećom dodjelom usmjerenom na demonstracijske projekte i naprednijim razinama tehnološke spremnosti (TRL). Opći je cilj dovršiti 30 projekata, a u okviru poziva na podnošenje prijedloga do 30. lipnja 2026. dovršeno je najmanje 27 projekata.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva.
Cilj je ulaganja poduprijeti prijelaz na digitalno gospodarstvo. Tematski pozivi koji će se objaviti 2022. usmjeravaju se na teme koje se očekuju u tematskim prioritetima Obzora Europa, kao što su ključne digitalne i industrijske tehnologije, internet stvari, umjetna inteligencija i robotika te obuhvaćaju cijeli ciklus istraživanja i inovacija (1. – 9. razine tehnološke spremnosti). Od ukupnog je cilja dovršetak 155 projekata, u okviru poziva na podnošenje prijedloga završeno je najmanje 140 projekata do 30. lipnja 2026.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 6: Financijski instrumenti za potporu inovacijama.
Cilj je ulaganja znatno povećati udio inovativnih poduzeća, posebno za digitalne i zelene inovacije, te ulagati u poduzeća sa znatnim tehnološkim i inovativnim potencijalom. Kapitalno ulaganje obuhvaća ranu fazu (sjemenska faza) kao i fazu rasta (kao što su fondovi poduzetničkog kapitala) životnog ciklusa društava i provodi se preko financijskih posrednika. Kako bi se povećali poticaji za MSP-ove da se uključe u zelene i digitalne projekte, predlaže se uspostava povratnog oblika financiranja s pomoću kreditnih proizvoda. Zeleni i digitalni zajmovi omogućuju kombiniranje kredita/kreditnog proizvoda s financiranjem bespovratnim sredstvima.
Kako bi bile u skladu s tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), za strategije ulaganja u kojima se opisuje upotreba financijskih instrumenata potrebna je primjena tehničkih smjernica Komisije o provjeri održivosti za InvestEU i/ili primjena popisa za isključenje te se zahtijeva usklađenost s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. Investicijska strategija, uključujući zahtjeve o nenanošenju bitne štete, primjereno se odražava u ugovornom sporazumu između slovačkih tijela i partnera u provedbi/financijskih posrednika.
Od ukupnog je cilja potpora 165 društava, a do 30. lipnja 2026. financijskim instrumentima u obliku unosa kapitala i mikrozajmova pruža se potpora najmanje 150 društava.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 7: IT sustav dodjele bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj.
Cilj ulaganja usko povezanog s reformom br. 1 jest stvaranje jedinstvenog informatičkog sustava kako bi se ubrzala evaluacija poziva na dodjelu bespovratnih sredstava. Simulator mora imati sljedeće značajke: i. modul kojim se registar osoblja u visokom obrazovanju povezuje s osobljem u području istraživanja, razvoja i inovacija i drugih sektora, ii. modul za registraciju organizacija za istraživanje i razvoj, iii. modularnost sustava za fleksibilnu upotrebu različitih sustava ocjenjivanja, iv. modul za povezivanje registra objava za evaluaciju projekata i izvješćivanje o rezultatima projekta te v. interakcija sa sustavom kohezijske politike – modul „ESIF ITMS” i vi. modularnost kojom se omogućuje promjenjivo postavljanje poziva (kao što su projekti VEGA).
Provedba ulaganja dovršava se do 31. ožujka 2023.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Reforma 1: Reforma upravljanja, evaluacije i potpore u znanosti, istraživanju i inovacijama |
Ključna etapa |
Reforma upravljanja i potpore istraživanju, razvoju i inovacijama. |
Stupanje na snagu izmjene Zakona 172/2005
|
|
|
|
Q1 |
2022. |
Izmjenom Zakona jača se koordinacijska uloga nove upravljačke strukture za istraživanje, razvoj i inovacije (kao što je definiranje uloge Vijeća slovačke vlade za znanost, tehnologiju i inovacije i njegova tajništva u Uredu Vlade). Zakonom se uređuju različite vrste javne potpore kako bi se osigurala koordinacija i dosljednost javnih intervencija. Njime se omogućuje postupna integracija procesa i stručnog ocjenjivanja projekata istraživanja i razvoja, pojednostavnjenje i standardizacija procesa evaluacije istraživačkih projekata od strane agencija. |
|
2 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – reforma 1: Reforma upravljanja, evaluacije i potpore u znanosti, istraživanju i inovacijama |
Ključna etapa |
Oblikovanje nacionalne sveobuhvatne strategije za istraživanje, razvoj i inovacije |
Vladino donošenje nacionalne strategije za istraživanje, razvoj i inovacije |
|
|
|
Q3 |
2022. |
Vlada odobrava da Nacionalna strategija za istraživanje, razvoj i inovacije (RDI) postane sveobuhvatni dokument za cjelokupno javno financiranje istraživanja, razvoja i inovacija do 2030. U njemu se razmatraju prethodna iskustva i nudi horizontalni okvir za integraciju postojećih strategija (kao što je strategija pametne specijalizacije). Njime se osigurava strateški okvir i smjer politike istraživanja, razvoja i inovacija te definiraju ciljevi i mjere za njihovo postizanje. |
|
3 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – reforma 2.: Reforma organizacije i financiranja neposlovnih istraživačkih ustanova, posebno Slovačke akademije znanosti |
Ključna etapa |
Reforma Slovačke akademije znanosti (SaS) |
Stupanje na snagu izmjene Zakona br. 133/2002 o SAS-u i izmjena Zakona br. 243/2017 o javnoj istraživačkoj ustanovi |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Stupanje na snagu izmjena zakona kojima se Slovačka akademija znanosti (SAS) pretvara u javnu ustanovu koja omogućuje financiranje iz više izvora, uključujući iz privatnog sektora, uz istodobno osiguravanje potpune zaštite intelektualnog vlasništva i financijske profitabilnosti. |
|
4 |
19 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 1: Promicanje međunarodne suradnje i sudjelovanja u projektima programa Obzor Europa i EIT-a |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za projekte kojima se podupire sudjelovanje slovačkih aktera u programu Obzor Europa |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za projekte kojima se podupire sudjelovanje slovačkih aktera u programu Obzor Europa |
|
|
3 |
Q4 |
2022. |
Objavljuju se najmanje tri poziva na podnošenje projekata kako bi se podržalo sudjelovanje slovačkih aktera u programima Obzor Europa u okviru sljedećih programa: • Program za potporu pripremi prijava za Obzor Europa • Program potpore projektima koji su dobili pečat izvrsnosti ili koji imaju visoku ocjenu • „usklađivanje bespovratnih sredstava” za uspješne projekte u okviru Obzora 2020./Obzora Europa |
|
5 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 1: Promicanje međunarodne suradnje i sudjelovanja u projektima programa Obzor Europa i EIT-a |
Ciljna vrijednost |
Financijska potpora za prijave i projekte koji sudjeluju u programima Obzor Europa, u okviru poziva na podnošenje prijedloga koji se financiraju iz plana za oporavak i otpornost |
|
Iznos (u milijunima eura) |
0 |
43 |
Q2 |
2026. |
Od ukupnog je cilja 46300000 EUR, odnosno najmanje 43000000 EUR, isplaćeno projektima odabranima u okviru poziva na podnošenje prijedloga čiji je cilj povećanje sudjelovanja u programima Obzor Europa. Očekuje se da će ulaganje dovesti do: • najmanje 48 prijava i projekata koji sudjeluju u programima Obzor Europa • najmanje 1 600 dodjela bespovratnih sredstava za potporu pripremi projektnih prijava |
|
6 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ključna etapa |
Pokretanje poziva na podnošenje projekata za potporu suradnji između poduzeća, akademske zajednice, organizacija za istraživanje i razvoj i vaučera |
Pokretanje poziva na podnošenje prijedloga za projekte kojima se podupire suradnja između poduzeća, akademske zajednice, organizacija za istraživanje i razvoj i vaučera |
|
|
5 |
Q4 |
2022. |
Najmanje pet poziva na podnošenje projekata objavljuje se u skladu s načelom o nenanošenju bitne štete kako bi se podržala suradnja između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj te kako bi se poduprli programi vaučera: • „usklađivanje” bespovratnih sredstava za istraživačke institucije kako bi se iskoristila sredstva iz privatnog sektora u okviru istraživačke suradnje. • Pripravnički staž i osoblje studenata na doktorskom studiju između poduzeća i akademskih istraživačkih organizacija • osnivanje „transformativnih i inovativnih” konzorcija • Programi potpore u obliku vaučera, koji uključuju inovacijske i digitalne vaučere te vaučere za patente |
|
7 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ciljna vrijednost |
Broj podržanih projekata suradnje i vaučera |
|
Broj projekata |
0 |
2 660 |
Q4 |
2024. |
Opći je cilj poduprijeti 2 950 projekata, uz potporu najmanje 2 660 projekata suradnje između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj te vaučera. Očekuje se da će ulaganje dovesti do: • Osnivanje najmanje 2 konzorcija „transformativnih i inovativnih” • 2 000 suradničkih projekata koji primaju potporu u okviru odgovarajućih bespovratnih sredstava •50 podržanih (privremenih) stažiranja između poduzeća i akademskih istraživačkih organizacija • Dostavljeno je 500 inovativnih i patentnih igrača i 400 digitalnih igrača |
|
8 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ciljna vrijednost |
Broj podržanih projekata suradnje i vaučera |
|
Broj projekata |
2 600 |
5 500 |
Q2 |
2026. |
Opći je cilj poduprijeti 5 900 projekata, uz potporu najmanje 5 500 projekata suradnje između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj te vaučera: Očekuje se da će ulaganje dovesti do: • operativna su najmanje 2 konzorcija „transformativnih i inovativnih” • 4 000 suradničkih projekata koji primaju potporu u okviru odgovarajućih bespovratnih sredstava • 100 podržanih stažiranja između poduzeća i akademskih istraživačkih organizacija • 500 inovativnih, 500 patenata i 800 digitalnih igrača isporučeno je i dovršeno |
|
9 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ključna etapa |
Objava poziva za potporu izvrsnim istraživačima |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za projekte za potporu izvrsnim istraživačima |
|
|
6 |
Q4 |
2022. |
Objavljuje se najmanje šest poziva na podnošenje projekata za potporu izvrsnim istraživačima u skladu s načelom o nenanošenju bitne štete u okviru sljedećih programa: • stipendije za izvrsne doktorske programe • Poslijedoktorske stipendije • Viša istraživačka stipendija • • Veliki projekti za izvrsne istraživače • Stipendije za istraživanje u „ranijoj fazi” • Povećanje kapitala za postojeće programe potpore istraživanju i razvoju |
|
10 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ciljna vrijednost |
Broj izvrsnih istraživača kojima je dodijeljena potpora
|
|
Broj istraživača |
0 |
650 |
Q1 |
2024. |
Opći je cilj pružiti potporu 715 istraživača, a najmanje 650 izvrsnih istraživača dobilo je potporu u okviru poziva. Očekuje se da će ulaganje dovesti do: • Odabir 15 velikih bespovratnih sredstava za izvrsne istraživačke timove Potpora: • 425 stipendija za istraživače u različitim fazama karijere (R1 – R4) • 200 istraživačkih stipendija u ranoj fazi za mlade istraživače • 90 projekata u okviru povećanja kapitala
|
|
11 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ciljna vrijednost |
Broj izvrsnih istraživača kojima je dodijeljena potpora
|
|
Broj istraživača |
650 |
1 000 |
Q1 |
2026. |
Opći je cilj poduprijeti 1060 istraživača, a najmanje 1000 izvrsnih istraživača dobilo je potporu u okviru poziva. Očekuje se da će ulaganje dovesti do: • 425 stipendija za istraživače u različitim fazama karijere (R1 – R4) • 500 istraživačkih stipendija u ranoj fazi za mlade istraživače • 120 projekata u okviru povećanja kapitala • Provodi se 15 velikih bespovratnih sredstava za izvrsne istraživače |
|
12 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
|
2 |
Q4 |
2022. |
Najmanje dva poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju objavljuju se u skladu s načelom o nenanošenju bitne štete i bave se izazovima zelene tranzicije, dekarbonizacije te otpornosti i prilagodbe na klimatske promjene. Potpora je usmjerena na teme koje su predviđene tematskim prioritetima programa Obzor Europa, kao što su • Energija bez ugljika Elektrifikacija • Vodik, baterije i alternativna goriva • Industrijski procesi i materijali s niskim emisijama • Biogospodarstvo, održiva poljoprivreda i šumarstvo. Pozivi na podnošenje projekata obuhvaćaju cijeli ciklus istraživanja i inovacija (razine spremnosti na tehnologiju1 – 9) |
|
13 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj odabranih projekata kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
Broj projekata |
0 |
27 |
Q4 |
2024. |
Opći je cilj odabrati 30 projekata, a u okviru poziva na podnošenje prijedloga za rješavanje izazova zelene tranzicije i dekarbonizacije odabrano je najmanje 27 projekata. Projekti se odobravaju u različitim fazama razine tehnološke spremnosti (TRL -1 – 9) |
|
14 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj dovršenih projekata kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
Broj projekata |
0 |
27 |
Q2 |
2026. |
Opći je cilj dovršiti 30 projekata, a najmanje 27 projekata odabranih u okviru poziva na podnošenje prijedloga završeno je. |
|
15 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi digitalne tranzicije |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi digitalne tranzicije |
|
|
2 |
Q4 |
2022. |
Najmanje dva poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju objavljuju se u skladu s načelom o nenanošenju bitne štete kako bi se odgovorilo na izazove digitalne transformacije i pomoglo u ispunjavanju ambicija Europske komisije u pogledu digitalne autonomije. Potpora je usmjerena na teme u skladu s tematskim prioritetima programa Obzor Europa, kao što su: Ključne digitalne tehnologije (kao što je kibersigurnost; kvantne tehnologije za kibersigurnost, senzori i internet stvari; mikroelektronika, elektroničke komponente i rješenja u oblaku) umjetna inteligencija i robotika; Pozivi na podnošenje projekata obuhvaćaju cijeli ciklus istraživanja i inovacija (razina spremnosti na tehnologiju 1 – 9). |
|
16 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija odabranih u okviru poziva na podnošenje prijedloga kojima se rješavaju izazovi digitalne transformacije. |
|
Broj projekata |
0 |
140 |
Q4 |
2024. |
Opći je cilj odabrati 155 projekata, a u okviru poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju odabrano je najmanje 140 projekata usmjerenih na izazove digitalne transformacije na različitim razinama tehnološke spremnosti (TRL -1 – 9)
|
|
17 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj dovršenih projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija usmjerenih na izazove digitalne transformacije |
|
Broj projekata |
0 |
140 |
Q2 |
2026. |
Opći je cilj dovršiti 155 projekata, a najmanje 140 projekata odabranih u okviru poziva na podnošenje prijedloga završeno je
|
|
18 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 6: Financijski instrumenti za potporu inovacijama |
Ključna etapa |
Pokretanje i provedba financijskih instrumenata za potporu inovacijama |
Pokretanje faze ulaganja financijskih instrumenata za potporu inovacijama u skladu sa strategijom ulaganja |
|
|
2 |
Q4 |
2022. |
U fazi ulaganja uvode se najmanje dva financijska instrumenta u skladu sa strategijom ulaganja/ugovornim sporazumom koji su u skladu s načelima Tehničkih smjernica o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) koja zahtijevaju provjeru održivosti, kriterije za isključivanje ulaganja i usklađenost s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Aspekti nenanošenja bitne štete ispravno se odražavaju u ugovornom sporazumu između slovačkih tijela i partnera u provedbi/financijskih posrednika. Financijski instrumenti podupiru inovacije u poduzećima i uključuju sljedeće programe: Ulaz u kapital u ranoj fazi poslovnog ciklusa • Unos kapitala u društva u fazi rasta • mikrozajmovi koji pokrivaju „zelene” i „digitalne” zajmove |
|
19 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 6: Financijski instrumenti za potporu inovacijama |
Ciljna vrijednost |
Broj trgovačkih društava koja primaju potporu putem financijskih instrumenata |
|
Broj trgovačkih društava |
0 |
150 |
Q2 |
2026. |
Opći je cilj poduprijeti 165 društava, a najmanje 150 društava, financijski instrumenti u obliku unosa kapitala i mikrozajmova. Procjenjuje se da 40 poduzeća ima koristi od dokapitalizacije, a 125 poduzeća od „zelenih” ili „digitalnih” zajmova. |
|
20 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 7: Njime se podupire jedinstveni sustav dodjele bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj |
Ključna etapa |
Oblikovanje novog informacijskog sustava za istraživanje i razvoj za evaluaciju programa dodjele bespovratnih sredstava |
Prvi pozivi za dodjelu bespovratnih sredstava provedeni u novom informacijskom sustavu za evaluaciju bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj |
|
0 |
1 |
Q1 |
2023. |
Novi informacijski sustav za ocjenjivanje bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj je operativan i testira se u prvim pozivima. Očekuje se da će IT sustav imati sljedeće posebne značajke: • modul kojim se registar osoblja u visokom obrazovanju povezuje s osobljem u području istraživanja, razvoja i inovacija i u drugim sektorima, • modul za registraciju organizacija za istraživanje i razvoj, • modularnost sustava za fleksibilnu uporabu različitih sustava ocjenjivanja, • modul koji povezuje registar objava za evaluaciju projekata i izvješćivanje o rezultatima projekta, • interakcije s informatičkim sustavom kohezijske politike i • modularnost koja omogućuje postavke varijabilnog poziva |
KOMPONENTA 10.: Privlačenje i zadržavanje talenata
Cilj je ove komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke razviti učinkovite politike za promicanje mobilnosti studenata i radne snage, aktivno motivirati visokokvalificirane strane stručnjake (uključujući slovačke državljane), studente i poduzetnike da se poslovno nastane u Slovačkoj. Cilj je tih mjera privući i zadržati ljudski kapital koji je ključan za gospodarski razvoj Slovačke. Nadležna tijela nastoje tijekom petogodišnjeg razdoblja povećati udio visokokvalificiranih stranih državljana u radnoj snazi s 0,5 % na 1 % te ujednačiti ravnotežu odlaznih i dolaznih studenata u slovačke ustanove visokog obrazovanja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Mjerama u ovoj komponenti pridonosi se provedbi preporuka za Slovačku, posebno u pogledu „poboljšanja kvalitete i uključivosti obrazovanja na svim razinama i promicanja vještina” i „promicanja integracije skupina u nepovoljnom položaju” (2. preporuka za Slovačku iz 2019.), kao i „otpornosti zdravstvenog sustava u području radne snage u zdravstvu” (1.preporuka za Slovačku iz 2020.).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Reforma zakonodavstva o boravištu i radu
Primjenjivi postupci izdavanja dozvola za rad i boravišne dozvole u Slovačkoj općenito su zahtjevni i za radnika i za poduzeće te su često dugotrajni. Cilj je te reforme skratiti i znatno pojednostavniti te postupke za visokokvalificirane državljane trećih zemalja, uključujući članove njihovih obitelji.
Reformom se u interesu zemlje koristi postojeći ubrzani program za nacionalne vize (D), čime se on otvara za novu kategoriju visokokvalificiranih državljana trećih zemalja koji traže posao. Ta kategorija radnika izuzeta je od potrebe za dokazivanjem da ima zajamčen posao prije ulaska u zemlju te im se dopušta početak rada na nacionalnoj vizi (D) odmah nakon pronalaženja posla. Osigurava se usklađenost s revizijom Direktive o plavoj karti.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2022.
Reforma 2: Pojednostavnjenje sustava priznavanja kvalifikacija i stručnih kvalifikacija za obavljanje reguliranih profesija
Tom se reformom stranim radnicima pojednostavnjuje priznavanje obrazovnih kvalifikacija kako bi im se olakšalo osnivanje u Slovačkoj.
Za zemlje s bilateralnim sporazumom o priznavanju kvalifikacija podnositelji zahtjeva izuzeti su od obveze dostavljanja potvrde o sveučilišnoj akreditaciji za pružanje odgovarajućeg obrazovanja. Osim toga, kapaciteti Centra za priznavanje priznavanja obrazovanja jačaju se kako bi se ubrzao postupak priznavanja kvalifikacija za sve zemlje.
Za kvalifikacije liječnika reformom se:
-skratiti rokove za priznavanje diploma navedenih u Prilogu 3. Zakonu o pružateljima zdravstvenih usluga s tri mjeseca na mjesec dana. Automatsko priznavanje koordiniranih specijalizacija liječnika i stomatologa na razini EU-a;
-skratiti rokove za priznavanje diploma koje nisu navedene u Prilogu 3. Zakona o pružateljima zdravstvene zaštite koje izdaju nadležna tijela u skladu sa zakonodavstvom država članica s tri mjeseca na dva mjeseca;
-skratiti rokove za priznavanje diploma koje izdaju nadležna tijela u skladu sa zakonima trećih zemalja s tri mjeseca na dva mjeseca. Prilagoditi rokove za priznavanje diploma izdanih u drugoj zemlji s četiri mjeseca na dva mjeseca;
-produžiti instituciju privremenog stažiranja nakon trenutačnog razdoblja krize izmjenom članka 30.a Zakona o pružateljima zdravstvenih usluga.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2022.
Ulaganje 1: Alati za potporu i pomoć povratnicima, visokokvalificiranim radnicima iz trećih zemalja i članovima njihovih obitelji te stranim studentima u visokom obrazovanju koji studiraju u Slovačkoj
Tim se ulaganjem nastoji pomoći u integraciji visokokvalificiranih radnika, povratnika iz inozemstva i članova njihovih obitelji.
Ulaganjem se podupiru programi integracije za ciljne skupine stranih studenata, visokokvalificiranih radnika te članova njihovih obitelji i povratnika iz inozemstva, među ostalim financiranjem projekata. Uspostavlja se pravni okvir za „jedinstvene kontaktne točke” (središta koja pružaju sveobuhvatne savjete i usluge kojima se olakšava osnivanje poslovnog nastana u Slovačkoj i početak karijere), nakon čega će uslijediti osnivanje triju takvih centara. Jezične vještine osoblja iz javnog sektora (posebno osoblja prvog kontakta) i izgradnja njihovih kapaciteta za savjetovanje stranaca u integraciji jačaju se osposobljavanjem.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. ožujka 2025.
Ulaganje 2: Jačanje odnosa s dijasporom, podupiranje građanskih inicijativa
Cilj je ove mjere ojačati odnose sa Slovacima u inozemstvu, uključujući članove nove dijaspore, povećati vjerojatnost njihova povratka kući te iskoristiti njihovo znanje i iskustvo za modernizaciju Slovačke. Cilj nije spriječiti kretanje visokokvalificiranih radnika, već promicati „kruženje mozgova”.
Ulaganjem se podupire promicanje mogućnosti zapošljavanja u Slovačkoj, među ostalim putem digitalnih platformi koje sadržavaju informacije relevantne za povratak kući. Također podupire aktivnosti nevladinih inicijativa s iskustvom u tom području te partnerstva između vladinih i nevladinih inicijativa.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. ožujka 2026.
Ulaganje 3: Stipendije za domaće i inozemne talentirane studente
Programom stipendija financijski se podupiru talentirani studenti u tri skupine:
(a)najtalentiraniji slovački srednjoškolci, koji se mjeri prema njihovom srednjoškolskom stupnju, naglašavajući specijalizaciju s većim udjelom kako bi napustili Slovačku (matematika, strani jezici);
(b)najdarovitiji studenti iz inozemstva – mjereno standardiziranim međunarodnim testovima;
(c)iznadprosječni studenti iz socijalno i gospodarski nepovoljnog položaja ili studenti koji pripadaju određenim skupinama u nepovoljnom položaju (kao što su siročad, djeca u centrima za djecu i obitelji ili takozvani studenti prve generacije) – mjereno prema njihovu srednjoškolskom stupnju obrazovanja.
Programom se osigurava stipendija za odabrane studente tijekom prve tri godine preddiplomskog studija. Za sveučilišta koja primaju studente plaća se financijski poticaj koji oni mogu upotrijebiti za potporu izvrsnim studentima u drugoj razini ili za programe integracije i razvoja karijere za izvrsne domaće ili strane studente.
Program će biti operativan u razdoblju od 2022. do 2027. (tj. stipendije traju do 2029.). Planom za oporavak i otpornost pruža se potpora studentima koji ulaze u razdoblje od 2022. do 2024., dok se drugi financijski izvori upotrebljavaju u mjeri u kojoj se takva potpora pruža barem do kraja 2027.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju
Cilj je ovog ulaganja poduprijeti internacionalizaciju sveučilišta i istraživačkih ustanova u Slovačkoj.
Vlada donosi strategiju internacionalizacije sveučilišta koja uključuje potporu zajedničkim sveučilišnim programima, mjere za privlačenje stranih studenata i znanstvenika te provedbu načela Strategije ljudskih potencijala za istraživanje (HRS4R).
Ulaganjem se podupiru:
-sustavne mjere kao što su revizije kvalitete i programi potpore za razvoj sveučilišta na temelju rezultata revizije;
-potpora programima mobilnosti studenata (stipendije CEEPUS, stipendije na temelju bilateralnih sporazuma, slovački nacionalni program stipendija);
-promicanje slovačkog visokog obrazovanja i znanosti u inozemstvu i potpora međunarodnom umrežavanju slovačkih sveučilišta.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. ožujka 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenata – Reforma 1: Reforma zakonodavstva o boravištu i radu |
Ključna etapa |
Sustav kojim se definira nova kategorija podnositelja zahtjeva za nacionalnu vizu (D). |
Donošenje programa putem vladine rezolucije i stupanje na snagu. |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Uvođenje sustava kojim se definira kategorija podnositelja zahtjeva za nacionalnu vizu (D) u interesu Slovačke Republike. Uvest će se nova kategorija viza koja obuhvaća visokokvalificirane državljane trećih zemalja koji traže posao, a izuzeta su od potrebe dokazivanja zajamčenog radnog mjesta prije ulaska u Slovačku. Osobe moraju moći odmah početi raditi na nacionalnoj vizi (D). Mjera se odnosi na kategorije kao što su diplomanti na vodećim svjetskim sveučilištima (bez obzira na područje); diplomanti na trećem stupnju vodećih svjetskih sveučilišta i istraživačkih institucija (bez obzira na područje); druge odabrane skupine u skladu s gospodarskim interesima Slovačke (npr. IT stručnjaci, stručnjaci u sektorima s visokom dodanom vrijednošću, liječnici). |
|
2 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenata – Reforma 1: Reforma zakonodavstva o boravištu i radu |
Ključna etapa |
Olakšavanje povratka u zemlju i povećanje privlačnosti zemlje za strance s obiteljskim vezama |
Usvajanje u Parlamentu i stupanje na snagu |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Izmjena Zakona br. 40/1993 o slovačkom državljanstvu kojim će se olakšati povratak u zemlju i povećati privlačnost zemlje za strance s obiteljskim vezama sa Slovačkom. Izmjenom se uvodi pojednostavljeni režim za dobivanje državljanstva uklanjanjem zahtjeva o minimalnom razdoblju boravka u Slovačkoj.
|
|
3 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenata – reforma 2.: Pojednostavnjenje sustava priznavanja kvalifikacija i stručnih kvalifikacija za obavljanje reguliranih profesija |
Ključna etapa |
Pojednostavnjenje priznavanja obrazovnih i stručnih kvalifikacija |
Usvajanje u Parlamentu i stupanje na snagu |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Izmjenom Zakona br. 422/2015 o priznavanju dokaza o obrazovanju i priznavanju stručnih kvalifikacija dopušta se: • Olakšavanje priznavanja diploma/dokumenata o osposobljavanju za zemlje s kojima Slovačka ima bilateralne sporazume u području priznavanja diploma/dokumenata o osposobljavanju smanjenjem potrebnih dokumenata od podnositelja zahtjeva (npr. sveučilišne svjedodžbe o osposobljenosti za pružanje odgovarajućeg obrazovanja); • Jačanje kompetencija Centra za priznavanje kvalifikacija (SUDV) za priznavanje dokumenata za vrednovanje stjecanja visokog obrazovanja i u zemljama izvan Europskog prostora visokog obrazovanja (EHEA) bez bilateralnog sporazuma, čime se znatno ubrzava i pojednostavnjuje postupak u usporedbi s trenutačnom situacijom u kojoj su sveučilišta jedina prihvatljiva tijela koja olakšavaju priznavanje diploma/dokumenata za zemlje s kojima Slovačka ima bilateralne sporazume o priznavanju diploma/dokumenata osposobljavanja. Izmjenom Zakona br. 578/2004 o pružateljima zdravstvene zaštite, zdravstvenim djelatnicima i strukovnim organizacijama u zdravstvenom sektoru omogućuje se: • skraćivanje roka za priznavanje dokumenata za daljnje osposobljavanje visokokvalificiranih zdravstvenih djelatnika; • Produljenje privremenog stažiranja za liječnike nakon pandemije |
|
4 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 1: Alati za potporu i pomoć povratnicima, visokokvalificiranim radnicima iz trećih zemalja i članovima njihovih obitelji te stranim studentima u visokom obrazovanju koji studiraju u Slovačkoj |
Ciljna vrijednost |
Broj jedinstvenih kontaktnih točaka za integraciju u Slovačkoj |
Broj |
0 |
3 |
Q4 |
2023. |
Potpuno funkcionalni centri (sve na jednom mjestu) koji pružaju sveobuhvatne savjete i usluge kojima se olakšava poslovni nastan u Slovačkoj |
|
|
5 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 1: Alati za potporu i pomoć povratnicima, visokokvalificiranim radnicima iz trećih zemalja i članovima njihovih obitelji te stranim studentima u visokom obrazovanju koji studiraju u Slovačkoj |
Ciljna vrijednost |
Broj stranaca koji se koriste uslugama IOM-ova Informacijskog centra za migracije |
Broj |
0 |
7 000 |
Q1 |
2025. |
U razdoblju 2022. – 2024., od ukupnog cilja od 7 500 korisnika, najmanje 7 000 korisnika pruža usluge Informacijskog centra za migracije IOM-a za njihovu integraciju na tržište rada i u društvo (savjet, tečajevi jezika, promicanje sociokulturne orijentacije). To uključuje strane studente, visokokvalificirane radnike, članove obitelji i strance koji pripadaju odabranim skupinama definiranima u Rezoluciji o reformi br. 1, uzimajući u obzir gospodarske interese Slovačke Republike. |
|
|
6 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 2: Jačanje odnosa s dijasporom, podupiranje građanskih inicijativa |
Ciljna vrijednost |
Broj događanja kojima je pružena potpora i kojima se jačaju odnosi s dijasporom |
Broj |
0 |
200 |
Q1 |
2026. |
Programom se podupire 200 društvenih događanja s ciljem jačanja odnosa sa Slovacima u inozemstvu. Potpomognutim događajima nastoji se povećati učinak drugih reformi i ulaganja koja se temelje na objema komponentama, kao što su: • Promicati učinak izmjene Zakona o boravku stranaca, kojim će se olakšati povratak i povećati privlačnost zemlje za strance s obiteljskim vezama sa Slovačkom. • Podupirati ulaganja 4 tj. dvosmjerna mobilnost studenata i internacionalizacija akademske zajednice • Podupirati učinak ulaganja u druge komponente, npr. istraživanje, razvoj i inovacije, poticanjem suradnje između domaćih europskih i drugih istraživačkih ustanova u kojima je slovačka dijaspora aktivna, kao i povećanjem svijesti o mogućnostima za razvoj karijere u Slovačkoj. |
|
|
7 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 3: Stipendije za domaće i inozemne talentirane studente |
Ciljna vrijednost |
Broj dodijeljenih stipendija za talentirane studente. |
Broj |
0 |
4 500 |
Q4 |
2024. |
Od ukupnog cilja da se 4 800 motivacijskih stipendija dodijeli najmanje 4 500 motivacijskih stipendija za većinu talentiranih domaćih studenata, vrhunskih inozemnih talenata i talentiranih socijalno ugroženih studenata. |
|
|
8 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ključna etapa |
Strategija internacionalizacije sveučilišta |
Vladino donošenje strategije |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Donošenje strategije internacionalizacije sveučilišta s ciljem predlaganja mjera za potporu pripremi zajedničkih studijskih programa, privlačenje stranih studenata i znanstvenika ili uvođenje sustavnih institucijskih promjena na slovačkim sveučilištima. |
|
9 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata kojima se pruža potpora za promicanje ili razvoj internacionalizacije sveučilišta i istraživačkih ustanova |
Broj |
0 |
28 |
Q4 |
2025. |
S općim ciljem 31 projekta, podupirati najmanje 28 projekata za promicanje ili razvoj internacionalizacije sveučilišta i istraživačkih instituta putem: —provedba institucijskih strategija internacionalizacije na razini sveučilišta (kao što je priprema novih programa na stranim jezicima, poboljšanje pripravnosti domaćih nastavnika/doktorskih studenata na rad u međunarodnom okruženju); povećanje stope financiranja za programe stipendiranja; — potpora sudjelovanju sveučilišta na stranim sajmovima i događanjima za zapošljavanje studenata, — promidžba Slovačke na međunarodnim događanjima. |
|
|
10 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ciljna vrijednost |
Mjeseci provedeni u programima stipendiranja za inozemnu mobilnost |
Osoba-mjeseci koji primaju potporu |
9 976 |
17 600 |
Q1 |
2026. |
Kumulativno povećanje broja projekata mobilnosti za koje je dodijeljena potpora u okviru stipendija CEEPUS, stipendija dodijeljenih na temelju bilateralnih ugovora i slovačkog nacionalnog programa stipendija s godišnjim brojem od 2494 mjeseca na 4440 mjeseci za razdoblje od 2022. do 2025. |
|
KOMPONENTA 11.: Moderna i pristupačna zdravstvena skrb
Cilj je te komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke stvoriti modernu, pristupačnu i učinkovitu bolničku mrežu koja pruža kvalitetnu zdravstvenu skrb, privlačno okruženje za osoblje, učinkovite procese i zdravo upravljanje. Cilj je i povećati dostupnost hitnih zdravstvenih službi, nadovezujući se na potrebe nove bolničke mreže, te ojačati primarnu zdravstvenu zaštitu koja bi trebala biti ključna točka integracije u skrb o pacijentima.
Komponenta uključuje pet reformi i pet ulaganja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta se odnosi na 1. preporuku za Slovačku iz 2020. koja se odnosi na jačanje otpornosti zdravstvenog sustava u području radne snage u zdravstvu, ključnih medicinskih proizvoda i infrastrukture; te poboljšanje pružanja primarne zdravstvene zaštite i koordinacije među vrstama skrbi.
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Optimizacija bolničke mreže
Cilj je reforme poboljšati kvalitetu i učinkovitost bolničke zdravstvene skrbi definiranjem tipologije i hijerarhije bolničke skrbi, kao i definiranjem minimalnih uvjeta za pružanje zdravstvenih usluga.
Reformom se definiraju profili bolnica. Profil znači skup obveznih usluga i drugih zahtjeva koje pružatelj na određenoj razini mora ispuniti. Nakon promjene profila, određena bolnica obvezna je pokriti nekoliko usluga grupiranih prema određenom profilu. Neki će proširiti opseg djelatnosti, a od drugih se očekuje da odjele akutnih kreveta preobraze u odjele za dugotrajnu skrb.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 2: Reforma pripreme projekata ulaganja u zdravstvo
Ministarstvo zdravstva u bliskoj suradnji s Ministarstvom financija donosi plan svih projekata ulaganja u zdravstvo. Plan je popraćen metodologijom za evaluaciju ulaganja u zdravstvo, kojom se određuju kriteriji za donošenje odluka na temelju financijskih, medicinskih, društvenih i socioekonomskih koristi.
Provedba reforme dovršava se do 30. lipnja 2022.
Reforma 3: Centralizacija upravljanja najvećim bolnicama
Reformom se uvodi središnji sustav upravljanja bolnicama za 19 državnih bolnica koji uključuje: 1) središnje kontrole, izrade proračuna, planiranja i praćenja uspješnosti; 2. postupci središnje nabave lijekova, medicinskih materijala, opreme; 3) centralizaciju usluga podrške kao što je računovodstvo; upravljanje ljudskim resursima; Reforma započinje uspostavom središnjeg tijela za upravljanje bolnicama, nakon čega slijedi pilot-projekt koji se sastoji od 19 bolnica. Pilot-projekt završava evaluacijom, čime se aktivira mogućnost naknadnog uvođenja normi za sve bolnice u mreži.
Provedba reforme počinje 31. prosinca 2023. i završava do 30. lipnja 2025.
Reforma 4: Optimizacija mreže akutne zdravstvene skrbi i nova definicija hitne zdravstvene skrbi
Reformom se rješavaju pravne promjene potrebne za povećanje opće dostupnosti vozila hitne pomoći u roku od 15 minuta za više od 90 % stanovništva te zemlje. Izmjenom zakona predviđa se pravedna geografska rasprostranjenost kolodvora hitne pomoći. Akutna mreža temelji se na potražnji za intervencijama u skladu s dijagnozom i regijama, geografskoj rasprostranjenosti postaja hitne pomoći, uzimajući u obzir cestovnu mrežu i infrastrukturu, dostupnosti odgovarajućih vrsta bolničkih objekata, uz korištenje matematičkog modeliranja i simulacija iz stvarnih podataka (kao što je p-medijalni model).
Uvodi se nova definicija hitne zdravstvene zaštite kako bi se utvrdio broj ovlaštenih korisnika usluga kola hitne pomoći i kako odgovoriti na potražnju tih korisnika.
Provedba te reforme dovršit će se do 31. ožujka 2023.
Reforma 5: Reforma pružanja primarne skrbi odraslima, djeci i mladima
Cilj je reforme osigurati pristup uslugama primarne zdravstvene zaštite u onim regijama u kojima nedostaje liječnika opće prakse i pedijatara. Odgovarajućim zakonodavstvom utvrđuju se zahtjevi za optimalni broj i lokaciju liječnika opće prakse i pedijatara na najvećoj udaljenosti (optimalni broj liječnika koje određuju županijska populacija i dobna struktura) te uvodi prostorni kriteriji i postupak godišnjeg ocjenjivanja. Svrha je zoniranja područja razvrstati područja s obzirom na ozbiljnost utvrđene nestašice GP-a. Ta detaljna karta nedostataka u pružanju primarne zdravstvene zaštite omogućuje bolje usmjeravanje korektivnih mjera, uključujući prilagodbu poticaja za liječnike da otvore nove ordinacije u slabije pokrivenim područjima. Oni bi potom trebali imati pristup potpori za opću medicinu, posebno u obliku bespovratnih sredstava za uspostavu i opremanje praksi opće prakse ili kompenzacijskih plaćanja pri otvaranju nove prakse u slabije pokrivenim područjima (u vezi s ulaganjem 1.).
Provedba te reforme dovršit će se do 30. lipnja 2022.
Ulaganje 1:Potpora otvaranju novih praksi primarne zdravstvene zaštite u slabije pokrivenim područjima
Opći je cilj stvaranje 170 ambulantnih praksi – potpora se pruža za stvaranje barem 153 nove prakse za liječnike opće prakse za odrasle i pedijatri u obliku subvencije za nadoknadu troškova izvanbolničke prakse u prvoj godini rada. Financijska potpora pruža se liječnicima koji odluče pružati usluge primarne zdravstvene zaštite u područjima u kojima postoji manjak liječnika kako bi se nadoknadio rizik i početno ulaganje tijekom prve godine kada financijska sredstva iz osiguranja nisu dovoljna zbog malog broja registriranih pacijenata. Financijska potpora mora biti privremena, trajati godinu dana i trebala bi se postupno smanjivati kako se očekuje porast broja registriranih pacijenata. Novonastale prakse naknadno će biti samodostatne i financirane iz javnih osiguravajućih fondova kao i sve ostale.
Provedba tog ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 2: Nova bolnička mreža – izgradnja, obnova i opremanje
Cilj je ulaganja unaprijediti postojeću infrastrukturu i izgraditi novu kako bi bila u skladu sa zahtjevima modernih zdravstvenih sustava i pridonijela bolničkoj mreži. Plan optimizacije bolničke mreže koja proizlazi iz reforme br. 1 ove komponente, Optimizacija bolničke mreže, osnova je za to ulaganje.
Ulaganja počinju pozivom na podnošenje ponuda u kojem se navode zahtjevi za pružanje bolničkih kreveta, u skladu s načelom nenanošenja znatne štete (DNSH). To znači da zgrada mora ispunjavati zahtjeve visoke energetske učinkovitosti za nove bolnice i ishoditi certifikat Metoda procjene utjecaja na okoliš (BREEAM) Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM). Za obnovljenu zgradu potrebno je ostvariti 30 % uštede primarne energije. Od ukupnog cilja od 2 666 bolničkih kreveta mora se stvoriti ili obnoviti najmanje 2 400 bolničkih kreveta. Kako bi se olakšala priprema i provedba tih projekata, osniva se posebna agencija.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3: Digitalizacija u zdravstvu
Ulaganjem se podupire provedba 3. reforme te komponente — centralizacija upravljanja najvećim bolnicama. Centralizacija sustava za upravljanje resursima poduzeća (ERP) (za zajednički servisirani centar) provodi se u okviru pilot-projekta 19 bolnica pod nadležnošću Ministarstva zdravstva. Pretpostavlja se da će te bolnice ostati u bolničkoj mreži nakon dovršetka bolničke mreže. Pri pripremi sustava uzima se u obzir integracija u planirani središnji bolnički informacijski sustav.
Provedba tog ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 4: Izgradnja i sanacija kolodvora hitne pomoći
Cilj je ulaganja provedba reforme br. 1 ove komponente: Optimizacija bolničke mreže i reforma 4. ove komponente, optimizacija mreže akutne zdravstvene skrbi i nova definicija hitne zdravstvene skrbi, osiguravanje provedbe prijenosa kolodvora u skladu s novom mrežom za akutnu skrb i zahtjevi za novu mrežu bolnica. Dio prenesenih postaja osigurava se rekonstrukcijom odgovarajućih prostora, a drugi dijelovi moraju biti ponovno izgrađeni odgovarajućom opremom. Ulaganje se odnosi na izgradnju ili obnovu 55 malih postaja hitne pomoći.
Provedba tog ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 5: Obnova voznog parka vozila hitne pomoći
Očekuje se da će kupnja i oprema vozila hitne pomoći za usluge kola hitne pomoći ispuniti zahtjeve visoke kvalitete i sigurnosti za pružanje hitne medicinske skrbi na terenu, kao i druga potrebna operativna vozila – stolna, terenska i masovna vozila za prijevoz osoba s invaliditetom i vježbe. Kupnja 197 vozila mora biti potpuno u skladu s načelom nenanošenja bitne štete.
Provedba tog ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 1: Optimizacija bolničke mreže (UN) |
Ključna etapa |
Uvođenje mreže bolnica |
Zakonodavna izmjena stupa na snagu |
Q1 |
2022. |
Zakonodavne izmjene zakona i povezanih pravnih akata (uključujući zakone: 576/2004, 577/2004, 578/2004, 579/2004, 581/2004) uvođenjem optimizacije bolničke mreže definira se hijerarhija pružatelja bolničke skrbi ovisno o složenosti pružene skrbi, opsegu usluga i vremenskoj dostupnosti. Postojat će 5 razina pružatelja bolničke skrbi. Zakonom se utvrđuju obvezne usluge koje su pružatelji obvezni pružati na svakoj razini. Nadalje, u njemu se definiraju pokazatelji kvalitete, zahtjevi za tehničku opremu, kapaciteti osoblja, vrijeme čekanja za određene usluge.
|
|||
|
2 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 1: Optimizacija bolničke mreže (UN) |
Ciljna vrijednost |
Udio obnovljenih bolnica (odobrenih u okviru općih i specijaliziranih bolnica) u okviru nove mreže bolnica |
% |
0 |
40 |
Q4 |
2025. |
Postoji prijelazno razdoblje tijekom kojeg su bolnice i društva za zdravstveno osiguranje dužni poštovati novoutvrđena pravila. 40 % postojećih bolnica (bolnice odobrene u okviru općih i specijaliziranih bolnica) ponovno se profilira u skladu s novom reformom. |
|
|
3 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 2: Reforma pripreme planova ulaganja u zdravstvo |
Ključna etapa |
Prioritetni plan ulaganja u skladu s metodologijom evaluacije ulaganja koju je donijelo Ministarstvo zdravstva |
prioritetni plan ulaganja objavljen na web-mjestu Ministarstva zdravstva |
Q2 |
2022. |
Plan obuhvaća sva ulaganja koja će se financirati iz Plana za oporavak i otpornost i strukturnih fondova EU-a te započinje pripremu tih projekata kao prioritet za provedbu (povezan s ulaganjima 1, 2 i 3). Razvija se metodologija za evaluaciju ulaganja u zdravstvo kojom će se odrediti kriteriji za donošenje odluka na temelju financijskih, medicinskih, ali i neizravnih koristi, uključujući društvene i društveno-gospodarske koristi. Utvrđuje se model za donošenje odluka o ekonomskoj učinkovitosti ulaganja u zdravstveni sektor, uzimajući u obzir ne samo izravne financijske koristi ulaganja, već sve neizravne (npr. veća udobnost pacijenata). |
|||
|
4 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 3: –Centralizacija upravljanja najvećim bolnicama |
Ključna etapa |
Osnivanje središnjeg tijela za upravljanje bolnicama s organizacijskog, operativnog i gospodarskog stajališta |
Središnje tijelo za upravljanje bolnicama koje je odobrilo Ministarstvo zdravstva i koje je u potpunosti operativno |
Q4 |
2023. |
To tijelo učinkovito osigurava upravljačku strukturu za 19 bolnica koja će se sastojati od pilot-faze bolničke mreže (vidjeti cilj u nastavku). To znači da bi se time: upravljanje, usmjeravanje i ocjenjivanje planiranja i učinkovitosti bolnica, kao što su financijska kontrola, kontrola usklađenosti, ljudski resursi, upravljanje kvalitetom i rizicima, uz poveznicu s kliničkim procesima. Također daje preporuke za optimizaciju izdataka i popise lijekova i medicinskih proizvoda. |
|||
|
5 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 3: –Centralizacija upravljanja najvećim bolnicama |
Ciljna vrijednost |
Broj bolnica uključenih u središnji sustav upravljanja |
Broj |
0 |
19 |
Q2 |
2025. |
Središnji sustav upravljanja obuhvaća 19 bolnica pod državnom kontrolom u pilot-fazi. |
|
|
6 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 4: Optimizacija mreže za akutnu zdravstvenu skrb i nova definicija hitne zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Izmjena zakona o mreži za bolničko liječenje i nova definicija hitne zdravstvene zaštite |
Na snagu stupa zakonodavstvo o novoj optimalnoj mreži vozila hitne pomoći. |
Q1 |
2023. |
Zakonodavnim izmjenama uvodi se nova mreža postaja hitne pomoći i nova definicija hitne medicinske skrbi. Nova mreža jamči dostupnost hitnih službi u roku od 15 minuta za 90 % stanovništva. Ona je geografski i proceduralno povezana s novom UN-ovom bolničkom mrežom. Novom definicijom hitne skrbi određuje se broj ovlaštenih korisnika usluga kola hitne pomoći i način na koji se može odgovoriti na zahtjev tih korisnika. |
|||
|
7 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 5: Reforma primarne skrbi za odrasle, djecu i mlade |
Ključna etapa |
Novi zakon o uspostavi mreže pružatelja opće skrbi i uvođenju prostorne podjele |
Stupanje na snagu zakona |
Q2 |
2022. |
Novim zakonodavstvom utvrđuju se pravila za mrežu primarne zdravstvene zaštite kako bi se utvrdio broj i raspodjela liječnika opće prakse na temelju: —Dostupnost (maksimalno trajanje putovanja po liječniku); -potrebe za kapacitetima (broj potrebnih liječnika opće prakse odraslih i djece na temelju veličine i dobne strukture stanovništva). |
|||
|
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 1: Potpora otvaranju novih ambulanti primarne zdravstvene zaštite |
Ciljna vrijednost |
Broj ambulantnih klinika primarne zdravstvene zaštite koje se podupiru pilot-programom |
Broj |
0 |
153 |
Q4 |
2025. |
Opći je cilj stvoriti 170 ambulantnih praksi – potpora se pruža za stvaranje najmanje 153 nove ambulantne klinike za liječnike opće prakse za odrasle i pedijatri u obliku subvencije za nadoknadu troškova izvanbolničke prakse tijekom prve godine rada. |
||
|
9 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 2: Nova bolnička mreža – izgradnja, obnova i oprema |
Ključna etapa |
Poziv na podnošenje ponuda za izgradnju i obnovu bolnica |
Obavijest o dodjeli ponude za projekte u skladu s kriterijima prihvatljivosti/odabira |
Q1 |
2024. |
Obavijest o dodjeli svih ugovora o javnoj nabavi za opći cilj 2666 novih bolničkih kreveta, od čega najmanje 2400 kreveta, raščlanjeno na: 1. najmanje 870 kreveta u potpuno novim bolnicama na razini potpune opremljenosti* u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve u pogledu energetske učinkovitosti iz 25. polja intervencije certificiranog BREEAM-a (cilj je 968 kreveta) 2. najmanje 1 035 kreveta u potpuno novim bolnicama na „bruto gradnji”** u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve energetske učinkovitosti iz interventnog polja 25.b certificiranog BREEAM-a (cilj je 1 150 kreveta) 3. Najmanje 495 kreveta u bolnicama nakon opsežne obnove do potpune montaže*** u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve u pogledu energetske učinkovitosti iz područja intervencije 26bis (cilj je 548 kreveta) *Puna oprema – potpuno nova bolnica s materijalnom opremom spremnom za prihvat pacijenata. **Bruto građevinarstvo – osnove, građevinarstvo, cijevi, izolacija, odvodnjavanje, vanjski vodoinstalacijski radovi, bez strojeva, centralno grijanje, ožičenje, podovi, završne obrade i oprema. *** Opsežna obnova velikog dijela zgrada izvan pogona, izolacija, krovovi, prozori, vrata, rasvjeta, zamjena tehnološke opreme (grijanje, ožičenje, električna energija, dizala). Rekonstrukcijom se reorganiziraju unutarnji procesi bolnice i obnavlja tehnička oprema. Rekonstrukcija zgrade podliježe uštedi primarne energije od više od 30 % koju treba pratiti certifikatima o uštedi energije. |
|||
|
10 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 2: Nova bolnička mreža – izgradnja, obnova i oprema |
Ciljna vrijednost |
Kreveti dostupni u poboljšanim bolnicama |
Broj |
0 |
2 400 |
Q4 |
2025. |
Kreveti dostupni u poboljšanim bolnicama s kapacitetom od najmanje 2400 kreveta raščlanjenih prema 1. Najmanje 870 kreveta u potpuno novim bolnicama na razini potpune opremljenosti* u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve za energetsku učinkovitost područja 25-ter intervencije certificiranog BREEAM 2. Najmanje 1 035 kreveta u potpuno novim bolnicama na razini „bruto gradnje” u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve energetske učinkovitosti iz interventnog polja 25.b certificiranog BREEAM 3. Najmanje 495 kreveta u bolnicama nakon opsežne obnove kako bi se postigla potpuna opremljenost u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve u pogledu energetske učinkovitosti iz područja intervencije 26bis (ušteda energije od najmanje 30 % u usporedbi sa sadašnjim stanjem). |
|
|
11 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 3: Digitalizacija u zdravstvu |
Ciljna vrijednost |
Broj bolnica povezanih sa središnjim sustavom ERP-a |
Broj |
0 |
19 |
Q4 |
2025. |
19 javnih bolnica povezano je sa središnjim sustavom ERP-a koji omogućuje centralizaciju kontrole i drugih postupaka u bolnicama. |
|
|
12 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 3: Digitalizacija u zdravstvu |
Ciljna vrijednost |
Navigacijski sustav za liječenje fibrilacije atrija u 3 institucije za kardiovaskularne bolesti |
Broj |
0 |
3 |
Q4 |
2023. |
Cilj je opremiti tri instituta kardiovaskularnih bolesti navigacijskim sustavom za liječenje fibrilacije atrija, čime će se vrijeme provedeno na operaciji fibrilacije atrija smanjiti za 65 %. |
|
|
13 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganja 4 – izgradnja i obnova kolodvora hitne pomoći (usluge hitne pomoći) |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih ili rekonstruiranih stanica hitne pomoći |
Broj |
0 |
55 |
Q2 |
2025. |
Cilj je izgraditi ili rekonstruirati lokacije postaja hitne pomoći koje se nalaze u novoj mreži usluga kola hitne pomoći. Izgrađena naselja moraju biti smještena u zgradama koje ispunjavaju zahtjeve energetske učinkovitosti iz područja intervencije 26.a (ušteda energije od najmanje 30 % u usporedbi s trenutačnim stanjem). —Nova naselja nalaze se u zgradama koje, u skladu s propisima na snazi od 1.1.2021., moraju biti u skladu s razredom energetske učinkovitosti A0. Pravedna geografska raspodjela temelji se na matematičkom modelu simulacije čiji je cilj predložiti mrežu ako: (1) do 90 % stanovništva može se stići u roku od 15 minuta od kretanja (2) do 80 % pacijenata s dijagnozom koja ugrožava život treba stići u roku od osam minuta od kretanja (3) premještanjem stanica vrijeme odziva postaja kraće nego što je trenutačno. |
|
|
14 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 5: Obnova voznog parka hitne pomoći |
Ciljna vrijednost |
Kupnja vozila |
Broj |
0 |
197 |
Q4 |
2024. |
158 vozila hitne pomoći, devet vozila za zajednički prijevoz osoba i 30 vozila za medicinske ekipe kupuju se i isporučuju u skladu s načelom nenanošenja bitne štete. Kad je riječ o vozilima za medicinske ekipe, birat će se tipovi vozila s nultim emisijama (električna vozila na baterije, s pogonom na vodik, vozila s gorivnim ćelijama) ili niskim emisijama ispod 50 g CO2/km (punjiva hibridna električna vozila). Za ostatak je postupak nabave sljedeći: najprije, dizelsko gorivo, zatim hibridno ili električno – primjenjuje se najbolja dostupna tehnologija u kategoriji vozila. |
|
KOMPONENTA 12.: Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja
Cilj je te komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke poticati sustavna poboljšanja u području psihičke zdravstvene skrbi u Slovačkoj, potpomognuta suradnjom različitih sektora javne uprave i strukovnih organizacija. Cilj je tih mjera modernizirati psihijatrijsku i psihološku socio-medicinsku skrb, promicati mentalno zdravlje i prevenciju psiholoških poremećaja u općoj populaciji, ojačati socio-medicinsku skrb i povećati njezinu dostupnost.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Mjerama u ovoj komponenti pridonosi se provedbi preporuka za Slovačku, posebno u pogledu otpornosti sustava zdravstvene zaštite i koordinacije između vrsta skrbi (1. preporuka iz 2020.) i dugotrajne skrbi (2. preporuka iz 2019.).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Koordinirana međuministarska suradnja i regulacija
Cilj je te reforme koordinacija politike o mentalnom zdravlju i poboljšanje suradnje među različitim sektorima javne uprave. To se provodi:
-osnivanje međuresornog koordinacijskog tijela zaduženog za mentalno zdravlje. Vijeće Vlade za mentalno zdravlje trebalo je osnovati 24. veljače 2021. Reforma uključuje operacionalizaciju njezina upravljanja. Jedna od prvih zadaća Vijeća jest koordinacija izrade Nacionalnog programa za mentalno zdravlje za razdoblje 2022. – 2030., koji se podnosi vladi na odobrenje do 31. prosinca 2022.
-osnivanje stručne organizacije za psihologe čiji je glavni cilj povećanje profesionalnosti i osiguravanje reguliranja obrazovanja, disciplinskog nadzora i pružanja pravne pomoći za ta zanimanja, neovisno o sektoru u kojem se obavljaju.
Kako bi se bolje usmjerila ta reforma i ulaganja u tu komponentu, prva epidemiološka studija u području mentalnih poremećaja mora biti pripremljena do 31. prosinca 2022. Ova studija daje pregled trenutačnog epidemiološkog stanja mentalnih poremećaja u Slovačkoj.
Provedba reforme dovršava se do 30. lipnja 2025.
Reforma 2: Razvoj posebno podcijenjenih područja kapaciteta u području skrbi za mentalno zdravlje
Tom se reformom nastoji razviti pristupačna socio-medicinska skrb za mentalno zdravlje s naglaskom na povećanju opsega skrbi u zajednici. To će se postići davanjem prednosti mapiranju akutno oskudnih usluga u Slovačkoj i razvojem strategije za njihov prioritetni razvoj.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 3: Modernizacija dijagnostičkih metoda i liječenja
Cilj je te reforme osigurati sveobuhvatnu modernizaciju standardnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka i osigurati njihovu primjenu u praksi. Osnivaju se radne skupine za preispitivanje međunarodnih psiholoških metoda za različite dobne skupine i različite primjene te daju preporuke za prilagodbu nacionalnih metoda. Osnovat će se radna skupina za odabir posebnih institucionalnih psihijatrijskih ustanova u kojima će se uvesti humaniji uvjeti i ukinuti kreveti okruženi mrežom.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 1: Upravljanje projektima i priprema projekata ulaganja
Uspostavlja se provedbena jedinica za upravljanje investicijskim projektima u okviru plana za oporavak i otpornost koji obuhvaća medicinski, postupovni i informatički dizajn tih zdravstvenih ustanova. Subjekt koordinira aktivnosti projektiranja i inženjeringa, središnje odabire izvođača, surađuje u organizaciji građevinskih i nadzornih aktivnosti kako bi stvorio ekonomiju razmjera i uštedu vremena.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Osnivanje objekata za zadržavanje
Cilj je pružiti odgovarajuću skrb maloj skupini psihijatrijskih pacijenata koji su počinili teška kaznena djela. Osnivanje ustanova za zadržavanje nije dio postupka deinstitucionalizacije, već je nužna i komplementarna mjera sigurnosti i zdravstvene zaštite za malu skupinu pacijenata.
Osnovat će se dva centra za zadržavanje s kapacitetom od po 75 kreveta, od kojih je jedan već u izgradnji.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 3: Izgradnja psihosocijalnih centara
Cilj je ove mjere osigurati odgovarajuću skrb mobilnim timovima za dugoročne pacijente u njihovim domovima, čime se ograničava smještaj u ustanove ili poboljšava kvaliteta života u tim ustanovama. Mjerom se sprečava potreba za hospitalizacijom ili se skraćuje njezino trajanje. Mjera će biti usmjerena na odrasle i pedijatrijske pacijente s ograničenom društvenom prilagodbom.
Centri pružaju zdravstvene i socijalne usluge putem multidisciplinarnog tima (psihijatar, psiholog, medicinska sestra, socijalni radnik, posebni i terapeutski edukatori). Osniva se ukupno 38 centara. U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 4: Dovršetak stacionarne mreže u psihijatriji
Cilj je ovog ulaganja dovršiti mrežu stacionarnih psihijatrijskih ustanova, pružajući dnevnu psihijatrijsku skrb kao međukorak između institucijske i izvanbolničke psihijatrijske skrbi.
Izgradit će se ukupno 15 stacionarnih postrojenja. U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 5: Osnivanje specijaliziranih centara za poremećaje iz spektra autizma
Cilj je povećati dostupnost specijaliziranih ustanova za skrb o poremećajima iz spektra autizma kako bi se osiguralo odgovarajuće liječenje tog stanja. Uspostavljaju se ukupno 3 nova centra za dijagnostičke intervencije za osobe s poremećajima iz spektra autizma. Osoblje mora biti osposobljeno za najnovije dijagnostičke i intervencijske metode za to stanje. U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 6: Uspostava repozitorija psiholoških metoda
Cilj je stvoriti ažuriranu bazu psiholoških metoda dostupnih stručnjacima i ustanovama za psihološku skrb. Trenutačno dostupne metode revidirat će se i ažurirati. Metode koje nedostaju dopunjuju se usvajanjem i prevođenjem metoda stranog jezika. Repozitorijom upravlja nadležna strukovna organizacija (Slovačka udruga psihologa) i sadržava digitalnu verziju dostupnu na internetu.
Kako bi se ublažili učinci krize uzrokovane bolešću COVID-19 u okviru nacionalne linije za promicanje mentalnog zdravlja koja pruža psihološku potporu telefonom i internetom, tijekom pandemije djeluje se.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 7: Humanizacija institucijske psihijatrijske skrbi
Cilj je ulaganja obnova institucionalnih psihijatrijskih objekata kako bi se poboljšali uvjeti za hospitalizaciju. To se postiže smanjenjem broja pacijenata po prostoriji s neovisnim sanitarnim čvorovima. Ukupni kapacitet pacijenta ostaje nepromijenjen. Druga je mjera ukidanje kreveta okruženih mrežom - umjesto njih će se koristiti sigurne prostorije za izolaciju.
Obnovit će se ukupan kapacitet za 244 pacijenta. U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2025.
Ulaganje 8: Osposobljavanje osoblja u području mentalnog zdravlja
Cilj je tog ulaganja povećati broj stručnog osoblja s modernim obrazovanjem kako bi se povećala dostupnost i kvaliteta pružene skrbi. Cilj se postiže ažuriranjem kurikuluma u skladu sa zahtjevima modernih praksi i uvođenjem novih vrsta skrbi. Uklanjaju se zakonodavne prepreke priznavanju stranih kvalifikacija, a klinička izobrazba zdravstvenog sektora stavlja se na raspolaganje stručnjacima za mentalno zdravlje iz svih sektora. Prekvalifikacija u području mentalnog zdravlja osigurava se zdravstvenim radnicima i stručnjacima izvan sektora zdravstvene zaštite.
Ukupno se najmanje 900 zdravstvenih djelatnika prekvalificira za različite vrste programa u području mentalnog zdravlja.
Provedba te mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
12 – Humana, moderna i pristupačna skrb zaštita mentalnog zdravlja – Reforma 1: Koordinirana međuministarska suradnja i regulacija |
Ključna etapa |
Uspostava dvaju koordinacijskih tijela za mentalno zdravlje |
Potpuna operativnost subjekata |
Q2 |
2025. |
Osnivaju se dva koordinacijska tijela: 1.Vijeće Vlade za mentalno zdravlje; 2.Udruženje psihologa Vijeće koordinira politike među nadležnim ministarstvima u području mentalnog zdravlja. On izrađuje Nacionalni program i akcijski plan za mentalno zdravlje, koje odobrava slovačka vlada. Udruga je registrirana strukovna organizacija psihologa u svim funkcionalnim sektorima (tj. ne samo u sektoru zdravstvene zaštite). Vodi digitalni registar profesionalnih psihologa koji rade u području zdravstva, obrazovanja, socijalnih pitanja, pravosuđa, unutarnjih poslova, obrane i drugih. |
|||
|
2 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 1: Upravljanje projektima i priprema projekata ulaganja 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 2: Stvaranje objekata za zadržavanje |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet ustanova za zadržavanje pacijenata |
Broj |
0 |
150 |
Q4 |
2025. |
Početak upotrebe novih ustanova za zadržavanje s kapacitetom za 150 psihijatrijskih pacijenata. |
|
|
3 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Reforma 2: Razvoj posebno podcijenjenih područja kapaciteta u području skrbi za mentalno zdravlje 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 1: Upravljanje projektima i priprema projekata ulaganja 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 3: Izgradnja psihosocijalnih centara; 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 4: Dovršetak stacionarne mreže psihijatrije; 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 5: Osnivanje specijaliziranih centara za poremećaje iz spektra autizma |
Ciljna vrijednost |
Broj uspostavljenih centara za mentalno zdravlje u zajednici |
Broj |
0 |
56 |
Q4 |
2025. |
Početak korištenja 56 centara za zdravstvenu i socijalnu skrb u zajednici: psihosocijalnim centrima, dnevnim stacionarnim objektima i objektima za autističke poremećaje. |
|
|
4 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Reforma 3: Modernizacija dijagnostičkih metoda i liječenja 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 6: Uspostava repozitorija psiholoških metoda |
Ciljna vrijednost |
Broj registriranih i standardiziranih psiholoških metoda |
|
Broj |
0 |
112 |
Q2 |
2025. |
Uspostava digitalnog registra psihodijagnostičkih metoda. Od ukupnog cilja 125 novih i ažuriranih standardiziranih metoda, standardizacija se osigurava za metode 112 koje odabire stručna skupina. |
|
5 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Reforma 3: Modernizacija dijagnostičkih metoda i liječenja 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 1: Upravljanje projektima i priprema projekata ulaganja 12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 7: Humanizacija institucijske psihijatrijske skrbi |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet pacijenta u prenamijenjenim prostorijama u institucijskoj psihijatrijskoj skrbi. |
|
Broj |
0 |
244 |
Q4 |
2025. |
Dovršena rekonstrukcija prostorija u dvokrevetnim sobama u institucijskoj psihijatrijskoj skrbi sa sanitarnim čvorovima i zamjena kreveta okruženih mrežom sa prostorijama za izolaciju. |
|
6 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 8: Osposobljavanje osoblja u području mentalnog zdravlja |
Ciljna vrijednost |
Broj radnika u zdravstvenom sektoru osposobljenih za mentalno zdravlje |
Broj |
0 |
900 |
Q2 |
2025. |
O općem cilju osposobljavanja u području mentalnog zdravlja za 1000 radnika, kratkotrajno ili dugoročno certificirano osposobljavanje u području mentalnog zdravlja mora se završiti za 900 zdravstvenih radnika. |
|
KOMPONENTA 13.: Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb
Slovački sustav dugotrajne skrbi nije spreman za očekivano brzo starenje stanovništva. Udio stanovništva starijeg od 65 godina povećava se s trenutačnih 16 % na više od 24 % do 2040. Posebno zabrinjava nedovoljan pristup kvalitetnoj i cjenovno pristupačnoj dugotrajnoj skrbi, koji je posljedica općeg nedovoljnog financiranja usluga skrbi u zajednici i kućne njege, fragmentiranog upravljanja i nedostatka sustavne koordinacije socijalnih i zdravstvenih usluga. Ne postoji sveobuhvatna i odgovarajuća strategija kojom bi se obuhvatili socijalni i zdravstveni aspekti. Procjena potreba za dugotrajnom skrbi za osobe s invaliditetom također je nedosljedna. Nadzor socijalne skrbi neučinkovit je i posebno nedostatan u pogledu kućne njege. Osim toga, sustav financiranja rascjepkan je i daje prednost institucionaliziranoj skrbi zbog nedostatka potpore za usluge koje se pružaju u kući i u zajednici. Iz tog razloga nedostaju odgovarajuće usluge dugotrajne i palijativne skrbi, posebno u ustanovama za kućnu njegu i skrb u zajednici.
Ovom komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačka će se pripremiti za brzo starenje stanovništva osiguravanjem kvalitetne, pristupačne i sveobuhvatne potpore osobama kojima je potrebna dugotrajna i palijativna skrb. Pružanjem takve skrbi također se povećava uključenost osoba s invaliditetom u društvo, kao i njihova razina socijalne zaštite. Regulatorne reforme usmjerene su na dosljedniji i usklađeniji sustav skrbi koji povezuje socijalnu i zdravstvenu skrb, poboljšani program financiranja usmjeren na potrebe ljudi i pružanje boljih poticaja za skrb u zajednici, dosljedniju procjenu potreba za skrbi za osobe s invaliditetom i bolji nadzor socijalne skrbi. Ulaganja rezultiraju dodatnom dugotrajnom skrbi, palijativnom skrbi i sposobnostima naknadne skrbi, posebno u pružanju kućne njege i skrbi u zajednici.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Komponenta doprinosi provedbi preporuke za Slovačku br. 2 od 2019. unaprjeđenju pristupa cjenovno pristupačnoj i kvalitetnoj dugotrajnoj skrbi te preporuke br. 1 od 2020., poboljšavajući koordinaciju među vrstama skrbi. Pridonosi se i očuvanju dugoročne održivosti javnih financija, posebno zdravstvenog sustava, kako je preporučeno u Preporuci za Slovačku br. 1 od 2019.
Reforma 1: Integracija i financiranje dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi
Cilj je te reforme reforma struktura dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi kako bi se osigurala bolja koordinacija među vrstama skrbi i povećala učinkovitost financiranja. Njome se posebno uspostavlja koherentan okvir koji obuhvaća socijalnu i zdravstvenu skrb. Glavna promjena u sustavu financiranja odnosi se na uvođenje osobnog proračuna za osobe kojima je potrebna skrb, a ne na trenutačno fragmentirano financiranje pružatelja skrbi. Reformiranim programom financiranja pojačat će se i napori za deinstitucionalizaciju skrbi poboljšanjem poticaja za kućnu njegu i skrb u zajednici.
Novi zakon o dugotrajnoj i palijativnoj skrbi stupa na snagu do 31. ožujka 2023., a novo zakonodavstvo o financiranju socijalnih usluga stupa na snagu do 31. prosinca 2025.
Reforma 2: Procjena potreba za skrbi
Procjena potreba za dugotrajnom skrbi za osobe s invaliditetom nije usklađena u kontekstu fragmentiranog sustava. Iako to nije slučaj s pružanjem socijalnih usluga, priznavanje teškog invaliditeta preduvjet je za dodjelu naknade za osobnu pomoć i skrb.
Tom se reformom poboljšava i pojednostavnjuje način priznavanja osoba s teškim invaliditetom. Njome se uvodi jedinstven okvir i sustav procjene za osobnu pomoć i skrb za osobe s teškim invaliditetom. Glavnu procjenu provode radni, socijalni i obiteljski uredi i u skladu s ujednačenom metodologijom koja se temelji na Popisu 2.0 za procjenu invaliditeta Svjetske zdravstvene organizacije, procjenjujući širok raspon potreba. Kako bi se smanjilo administrativno opterećenje i u okviru digitalizacije, ocjenjivači se služe sustavom e-zdravstva. Ocjenjivači u 46 podružnica dobivaju opremu potrebnu za obavljanje njihova posla.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2024.
Reforma 3: Konsolidacija nadzora socijalne skrbi i osiguravanje potrebne infrastrukture
Sustav nadzora nad pružanjem socijalne skrbi rascjepkan je i neučinkovit. Nadzor i kontrolu trenutačno provode različita tijela na nacionalnoj i regionalnoj razini bez jasne raspodjele nadležnosti. Kapaciteti za nadzor nisu dovoljni. Neformalna skrb i osobna pomoć, posebno skrb u kući koju pružaju članovi obitelji, nisu pokriveni.
Tom se reformom konsolidira nadzor socijalne skrbi. Osniva se jedinstveno nadzorno tijelo. Nadzire pružanje socijalnih usluga i njihovu kvalitetu, kvalitetu i opseg pomoći osobama koje primaju osobni proračun za potrebe skrbi te pružanje zdravstvene skrbi u socijalnim uslugama (zajedno s tijelom za nadzor zdravstvene zaštite). Kvaliteta skrbi ocjenjuje se u skladu s metodologijom razvijenom u skladu s Priručnikom WHO-a o pravima kvalitete. Mjerom se osigurava i potrebna infrastruktura za novi sustav nadzora koji se sastoji od sjedišta i osam regionalnih podružnica, uključujući zgrade, vozila i informatičku opremu.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2024.
Ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici
U Slovačkoj je pružanje formalnih socijalnih usluga usmjereno na usluge smještaja institucijske naravi kojima dominiraju velike ustanove za skrb, a ne manji objekti u zajednici. Nema usluga izvanbolničke skrbi.
Na temelju 1. reforme komponente 13 Integracija i financiranje dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi tim će se ulaganjem povećati kapacitet ustanova za skrb unutar zajednice i izvanbolničkih ustanova, čime će se omogućiti premještanje pacijenata iz velikih ustanova u manje objekte na razini zajednice, osigurati dodatni kapaciteti za nove korisnike i smanjiti opterećenje neformalnih njegovatelja. Konkretno, izgradnjom novih zgrada i obnovom postojećih zgrada otvorit će se najmanje 1400 novih mjesta u objektima u zajednici i ustanovama za zdravstvenu i socijalnu skrb niskog kapaciteta zajedno. Osim toga, gradi se najmanje 2580 mjesta u novim izvanbolničkim objektima niskog kapaciteta s prosječnim kapacitetom od 20 mjesta izgradnjom novih zgrada ili obnovom postojećih zgrada.
U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Proširenje i obnova kapaciteta za naknadnu skrb i zdravstvenu njegu
Postoji nedostatak zakonodavne jasnoće i kapaciteta za naknadnu skrb pacijenata nakon hospitalizacije kako bi se osigurala najbolja moguća rehabilitacija. Taj nedostatak doprinosi nepotrebnoj i neučinkovitoj ponovnoj hospitalizaciji koja opterećuje bolnice. Nedostaju i kapaciteti za kućnu njegu.
Tim se ulaganjem jačaju kapaciteti za skrb kako bi se osigurala dobra naknadna skrb za osobe kojima je potrebna nakon što ih se otpusti iz bolnice te kako bi se proširili kapaciteti za zdravstvenu njegu u kući. Konkretno, stvorit će se najmanje 650 novih kreveta za naknadnu skrb, pri čemu će se osloboditi kapaciteti kronične i akutne skrbi nakon optimizacije bolničke mreže kako je navedeno u komponenti 11. plana za oporavak i otpornost Slovačke. Osim toga, potporu prima najmanje 91 pružatelj kućne njege. To uključuje uspostavu najmanje 11 novih pružatelja zdravstvene njege u kući i potpuno opremanje barem 80 postojećih pružatelja takvih usluga.
Provedba ulaganja završava 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3: Jačanje i obnova kapaciteta za palijativnu skrb
Mreža palijativnih usluga za pacijente s neizlječivom bolešću nije dovoljna i ne ispunjava međunarodne preporuke. Postoji manje od polovine preporučenog broja ambulanti za palijativnu skrb, a kvaliteta skrbi ugrožena je njihovim ustrojem, dok je za većinu pacijenata to najpoželjnija vrsta usluge. Osim toga, postoje znatne regionalne razlike u dostupnosti usluga. Odjeli za palijativnu skrb uspostavljeni su u samo tri od osam regija.
Na temelju 1. reforme komponente 13 Integracija i financiranje dugotrajne socijalne i zdravstvene skrbi tim se ulaganjem proširuju i poboljšavaju kapaciteti za palijativnu skrb u slučaju nedostatka takvih usluga, u skladu sa strategijom deinstitucionalizacije, a prednost se daje kućnoj njezi i skrbi u zajednici. Ulaganje obuhvaća:
·Osiguravanje najmanje 270 novih kreveta za palijativnu skrb u centrima s malim kapacitetom, s prosječno 20 kreveta po centru, u slabije pokrivenim područjima izgradnjom novih centara i obnavljanjem postojećih. Odjeli i kreveti za palijativnu skrb u bolnicama osnivaju se prenamjenom postojećih kreveta koji su oslobođeni reorganizacijom mreže bolnica.
·Proširenje i obnavljanje ambulantne palijativne skrbi uspostavom najmanje 20 novih ambulantnih centara za palijativnu i obnavljanjem najmanje šest postojećih. To uključuje osiguravanje potrebne fizičke i tehničke opreme. Smještanjem novoosnovanih ambulanti za palijativnu skrb u centre ili odjele za palijativnu skrb poboljšava se kvaliteta skrbi koju pružaju.
U slučaju obnove zgrada minimalni je cilj postići prosječnu uštedu primarne energije od 30 %.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. rujna 2025.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
||||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
|||||||
|
1 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 1: Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma integracije i financiranje dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Novi zakonodavni okvir za dugotrajnu zdravstvenu i palijativnu skrb |
Stupanje na snagu novog zakona o dugotrajnoj i palijativnoj skrbi i reguliranja financiranja palijativne i medicinske njege |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Prva faza provedbe reforme sastoji se od reguliranja nadoknade troškova zdravstvene njege u ustanovama socijalne skrbi od strane društava za zdravstveno osiguranje, načina na koji osiguravajuća društva sklapaju ugovor o njezi te prilagodbe naknada koje osiguravaju društva za zdravstveno osiguranje za palijativnu, ambulantnu i bolničku skrb. Donošenje te zakonodavne izmjene predviđeno je za prvo tromjesečje 2022. Sljedeća faza provedbe sastoji se od izrade i odobrenja novog zakonodavstva. Novim zakonom o zdravlju definira se područje primjene dugotrajne zdravstvene i palijativne skrbi te definira naknadna skrb i njegova povezanost s drugim vrstama skrbi. Taj se zakon donosi do prvog tromjesečja 2023. Zakonodavnim izmjenama regulirat će se područja koja su trenutačno definirana Zakonom br. 576/2004 o zdravstvenoj zaštiti i uslugama povezanima s pružanjem zdravstvene zaštite. |
|
|
2 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 1: Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma integracije i financiranje dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Objava koncepta financiranja socijalnih usluga za javnu raspravu |
Objavljeni koncept financiranja socijalnih usluga |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Kao rezultat prve faze pripreme reforme financiranja socijalnih usluga vlada predlaže novi koncept financiranja socijalnih usluga za savjetovanje s dionicima. |
|
|
3 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 1: Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma integracije i financiranje dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Novi sustav financiranja socijalnih usluga – uvođenje osobnog proračuna |
Stupanje na snagu zakona o financiranju socijalnih usluga |
|
|
|
Q4 |
2025. |
Stupanje na snagu zakonodavstva o socijalnim uslugama kojim se uvodi novi sustav financiranja koji se temelji na osobnom proračunu za potrebitu osobu. Reformom će se ukinuti velik broj različitih doprinosa i stvoriti prostor za ciljanu i sveobuhvatnu potporu osobama kojima je potrebna dugotrajna skrb. Reformom financiranja podupire se organizacija i razvoj usluga u zajednici. Zakonodavnim izmjenama uređuju se područja koja su trenutačno definirana, posebno Zakonom br. 448/2008 o socijalnim uslugama i Zakonom br. 447/2008 o novčanim naknadama za nadoknadu teškog invaliditeta. |
|
|
4 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 2.: Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – procjena potreba za skrbi |
Ključna etapa |
Objedinjavanje sustava ocjenjivanja |
Stupanje na snagu Zakona o socijalnim uslugama i izmjeni Zakona 447/2008 o naknadi za osobe s teškim invaliditetom
|
|
|
|
Q1 |
2024. |
Stupanje na snagu zakonodavstva o socijalnim uslugama kojim će se objediniti dosadašnji rad različitih tijela i izmijeniti Zakon br. 447/2008 o naknadi za osobe s teškim invaliditetom. Reformom rada na procjeni uklanjaju se neučinkovitosti i birokracija za medicinske procjenitelje i ocjenjivače. Utvrđuju se novi jedinstveni kriteriji za funkcionalnu ovisnost kako bi procjena bila transparentnija. Ocjenjivanje mora biti digitalizirano – medicinski procjenitelji koristit će sustav e-zdravstva. Kako bi se osigurala učinkovita provedba reforme, financijska sredstva u okviru ove reforme upotrebljavaju se za osiguravanje računalne i uredske opreme za 200 ocjenjivačkih djelatnika i instrumenta za svaku od 46 podružnica. |
|
|
5 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 3: Reforma nadzora socijalne skrbi i osiguravanje infrastrukture za njezinu provedbu |
Ključna etapa |
Reforma nadzora socijalne skrbi |
Stupanje na snagu zakona o nadzoru socijalne skrbi
|
|
|
|
Q2 |
2022. |
Stupanje na snagu zakona u području nadzora socijalne skrbi kojim se ujednačuju ovlasti nadzora i —Stvaranje zakonodavne osnove za funkcioniranje novog nadzora/inspekcije socijalne skrbi; — Definirati nove uvjete za kvalitetu skrbi u socijalnim službama i kućanstvima; — Proširiti područje nadzora kako bi se uključio nadzor neformalne kućne njege. |
|
|
6 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 3: Reforma nadzora socijalne skrbi i osiguravanje infrastrukture za njezinu provedbu |
Ciljna vrijednost |
Uspostava jedinstvenog nadzornog sustava sa sjedištem i 8 podružnica |
|
Broj |
0 |
9 |
Q1 |
2024. |
Dovršenje potrebne infrastrukture za funkcioniranje nadzornog tijela – sjedište i 8 regionalnih podružnica. Troškovi uključuju zgrade, automobile, računalnu opremu i druge preduvjete. |
|
|
7 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Jačanje kapaciteta stambenih usluga koje se pružaju u zajednici i zdravstvenih i socijalnih ustanova niskog kapaciteta (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
Broj |
0 |
210 |
Q2 |
2024. |
Uspostavlja se najmanje 210 novih mjesta u objektima u zajednici i ustanovama za zdravstvenu i socijalnu skrb niskog kapaciteta zajedno izgradnjom novih zgrada i obnovom postojećih zgrada. Objekti u zajednici uglavnom se odnose na obiteljske stambene objekte s kapacitetom do 12 mjesta. Svaka zdravstvena ustanova ima kapacitet do 30 mjesta. Objekti će biti izgrađeni/rekonstruirani u skladu s načelima univerzalnog dizajna te će imati nisku sposobnost, čime će se ispuniti uvjeti Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
|
|
|
8 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Jačanje kapaciteta stambenih usluga koje se pružaju u zajednici i zdravstvenih i socijalnih ustanova niskog kapaciteta (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
Broj |
0 |
1 400 |
Q2 |
2026. |
U općem cilju stvaranja 1480 mjesta u objektima u zajednici (od čega 1000 mjesta) i ustanovama zdravstvene i socijalne skrbi niskog kapaciteta (od kojih 480 mjesta) zajedno se uspostavlja najmanje 1400 novih mjesta, izgradnjom novih zgrada i obnovom postojećih zgrada. Objekti u zajednici uglavnom se odnose na obiteljske stambene objekte s kapacitetom do 12 mjesta. Svaka zdravstvena ustanova ima kapacitet do 30 mjesta. Objekti će biti izgrađeni/rekonstruirani u skladu s načelima univerzalnog dizajna te će imati nisku sposobnost, čime će se ispuniti uvjeti Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
|
|
|
9 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Proširenje kapaciteta za izvanbolničke usluge (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
Broj |
0 |
387 |
Q2 |
2024. |
Gradi se 387 mjesta za izvanbolničke usluge u novim ambulantnim objektima (npr. dnevni stacionar, centar za rehabilitaciju) s prosječnim kapacitetom od 20 mjesta izgradnjom novih zgrada ili obnovom postojećih zgrada. Te ustanove djelomično služe kao skrb za neformalne skrbnike. Objekti se grade/Rekonstruiraju u skladu s načelima univerzalnog dizajna i imaju nisku sposobnost, čime se ispunjavaju uvjeti Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom. |
|
|
10 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Proširenje kapaciteta za izvanbolničke usluge (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
Broj |
0 |
2 580 |
Q2 |
2026. |
Od općeg cilja stvaranja 2 585 mjesta za izvanbolničke usluge u novim ambulantnim objektima (npr. dnevnim stacionarnim objektima, centrima za rehabilitaciju) prosječnog kapaciteta 20 mjesta, izgradnjom novih zgrada ili obnovom postojećih zgrada stvorit će se najmanje 2580 mjesta. Te ustanove djelomično služe kao skrb za neformalne skrbnike. Objekti se grade/Rekonstruiraju u skladu s načelima univerzalnog dizajna i imaju nisku sposobnost, čime se ispunjavaju uvjeti Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom. |
|
|
11 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 2: Proširenje i obnova kapaciteta za naknadnu skrb i zdravstvenu njegu |
Ciljna vrijednost |
Proširenje i obnova pružatelja kućne njege (pokazatelj: broj pružatelja usluga koji primaju potporu) |
|
Broj |
0 |
91 |
Q1 |
2025. |
Ulaganje u fizičku i tehničku opremu 91 nove i postojeće agencije za zdravstvenu njegu u kući. Podupirat će uspostavu najmanje 11 novih i dodatno opremanje najmanje 80 postojećih agencija za zdravstvenu njegu u kući. |
|
|
12 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 2: Proširenje i obnova kapaciteta za naknadnu skrb i zdravstvenu njegu |
Ciljna vrijednost |
Stvaranje kreveta za naknadnu skrb prenamjenom postojećih kreveta za akutne i kronične bolesnike(pokazatelj: najmanji broj prenamijenjenih kreveta za naknadnu skrb) |
|
Broj |
0 |
650 |
Q2 |
2026. |
Najmanje 650 kreveta za naknadnu skrb stvara se korištenjem oslobođenih kapaciteta kronične i akutne skrbi nakon optimizacije bolničke mreže. Postrojbe poslužit će za liječenje pacijenata nakon hospitalizacije u akutnim krevetima. |
|
|
13 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 3: Proširenje i obnova kapaciteta za palijativnu skrb |
Ciljna vrijednost |
Proširenje i obnova smještajnih kapaciteta za palijativnu skrb (pokazatelj: broj stvorenih i obnovljenih kreveta) |
|
Broj |
0 |
270 |
Q3 |
2025. |
To ulaganje obuhvaća osiguravanje najmanje 270 kreveta izgradnjom novih centara za palijativnu skrb (prosječno 20 kreveta) i rekonstrukcijom postojećih centara. Ti će se centri koristiti za dugotrajnu palijativnu skrb za bolesnike čije zdravstveno stanje ili stanje u obitelji ne omogućuju palijativno liječenje kod kuće. Kreveti palijativnih odjela stvaraju se prenamjenom postojećih kreveta. Dio će se ostvariti prenamjenom odjela za dugotrajno bolesne pacijente, a dio će se preuzeti iz odjela za akutne bolesti koji se oslobađaju optimizacijom mreže. |
|
|
14 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Ulaganje 3: Proširenje i obnova kapaciteta za palijativnu skrb |
Ciljna vrijednost |
Proširenje i obnova mobilne mreže za palijativnu skrb (pokazatelj: broj novih i obnovljenih pružatelja usluga) |
|
Broj |
0 |
26 |
Q1 |
2025. |
U okviru tog ulaganja u fizičku i tehničku opremu novih i postojećih mobilnih mreža za palijativnu skrb potpora će se pružiti najmanje 20 novih i najmanje šest postojećih mobilnih ustanova za palijativnu skrb. |
|
KOMPONENTA 14.: Poboljšanje poslovnog okruženja
Slovačko poslovno okruženje polako počinje zaostajati. Česte promjene u zakonodavnom okruženju i veliko regulatorno opterećenje podrazumijevaju troškove za poduzeća, skupi i dugotrajni postupci u slučaju nesolventnosti ometaju preraspodjelu resursa, a netransparentan okvir javne nabave usporava ulaganja i dovodi do neoptimalne nabave.
Ova komponenta plana za oporavak i otpornost Slovačke usmjerena je na različita poboljšanja poslovnog okruženja. Cilj je mjera smanjiti administrativno opterećenje poduzeća, nadograditi i digitalizirati okvir za nesolventnost te poboljšati postupke javne nabave.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Tom se komponentom pridonosi primjeni 4. preporuke za Slovačku iz 2020. kako bi se osiguralo povoljno poslovno okruženje te 3. preporuke iz 2019. rješavanjem izazova u području javne nabave.
Reforma 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća
Snažno administrativno i regulatorno opterećenje može negativno utjecati na ulaganja i inovacije, posebno kod malih i srednjih poduzeća. Unatoč naporima vlade administrativno opterećenje ne smanjuje se dovoljno te slovačko poslovno okruženje bilježi pad u usporedbi s ostalim zemljama.
Tom se reformom smanjuje administrativno opterećenje poduzeća uvođenjem sljedećih alata: ex ante evaluacija planiranog zakonodavstva o prenošenju kako bi se spriječila neopravdana prekomjerna regulacija; ex post evaluacija učinkovitosti i opravdanosti već uvedenih propisa; pravilom 1-in-2-out kojim se osigurava novo zakonodavstvo ne povećavaju se administrativni troškovi za poduzeća; te pakete pojedinačnih mjera koje se temelje na savjetovanjima s dionicima i koje su prikladne za pojednostavnjenje administrativnih zahtjeva za poduzeća.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2024.
Reforma 2: Usklađivanje i digitalizacija stečajnih postupaka
Slovački stečajni postupci dugotrajni su i skupi. Nedostaju odgovarajući mehanizmi ranog upozoravanja, ne postoje specijalizirani sudovi za rješavanje stečajnih postupaka, a nedostatak potpuno digitaliziranog tijeka rada usporava procese.
Tom reformom uspostavljaju se ujednačeni i digitalizirani postupci u slučaju nesolventnosti i restrukturiranja kojima se poboljšava njihova transparentnost, vrijeme i troškovi. Uspostavlja poboljšani i usklađeni okvir za nesolventnost, uključujući alate za rano upozoravanje i specijalizaciju u slučaju nesolventnosti na poslovnim sudovima.
Zakonodavstvo o mehanizmima ranog upozoravanja stupa na snagu do 31. siječnja 2022. Odgovarajuće zakonodavne izmjene Zakona br. 7/2005 o stečaju i restrukturiranju, Zakona br. 328/1991 o stečaju i sastavu, Zakona br. 7/2005 o stečaju i restrukturiranju i Zakona br. 8/2005 o upraviteljima, Zakona br. 757/2004 o sudovima i Zakona br. 371/2004 o sjedištima i okruzima sudova Slovačke Republike stupaju na snagu do 31. ožujka 2023.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2023.
Reforma 3: Postupci javne nabave
Složenost i trajanje postupaka provjere javne nabave i dalje je blokirajući faktor za potencijalne korisnike. Osim toga, ima prostora za povećanje primjene kriterija povezanih s kvalitetom i troškovima životnog ciklusa. Istodobno je potrebno osigurati odgovarajuće zaštitne mjere. U kontekstu nepovjerenja prema javnim institucijama javni kupci moraju uložiti veće napore kako bi povratili povjerenje poduzeća, medija i šire javnosti. Dosadašnje koristi od profesionalizacije tek se sporo razvijaju.
Reformom javne nabave pojednostavnjuju se i ubrzavaju postupci uz istodobno osiguravanje odgovarajućih zaštitnih mjera. Cilj mu je i poboljšanje kontrole digitalizacijom i automatizacijom dodjele i evaluacije ugovora te prikupljanjem i analizom cijena. Zakonodavnom reformom uređuju se javni postupci iznad i ispod ograničenja, kao i oni niske vrijednosti. Postupci javne nabave pojednostavnjuju se i skraćuju, poboljšavaju se kontrolni postupci, a transparentnost se posebno povećava uspostavom jedinstvene, javne elektroničke platforme za cijeli postupak nabave, uključujući za ugovore ispod praga i ugovore male vrijednosti. Sve promjene, posebno u pogledu odgovarajućih zaštitnih mjera kao što su zahtjevi u pogledu transparentnosti, postupci preispitivanja te razdvajanje zadaća i nadležnosti, u potpunosti su u skladu s pravom EU-a. Kako bi se poboljšala primjena kriterija kvalitete, očekuje se jačanje pravila za zelenu javnu nabavu. Očekuje se da će se daljnje jačanje primjene kriterija kvalitete postići neregulatornim sredstvima. Mjerom se poboljšava daljnja profesionalizacija javne nabave izgradnjom kapaciteta Ureda za javnu nabavu. Konkretno, provodi se osposobljavanje u različitim oblicima kako bi se poboljšala primjena reformiranih postupaka javne nabave.
Reforma Zakona o javnoj nabavi stupa na snagu do 31. ožujka 2022. Jedinstvena elektronička platforma mora biti operativna do 30. lipnja 2023.
Ulaganje 1: Kapaciteti za reforme za smanjenje regulatornog opterećenja
Za brzu provedbu reformi za smanjenje administrativnog opterećenja potrebni su privremeni kapaciteti u nadležnim javnim tijelima, posebno odvjetnici i analitičari.
Stoga se tim ulaganjem predviđaju privremeni projektni timovi za izradu i provedbu reforme 1. Sastoji se od pravnih stručnjaka i analitičara. Provode se ex ante i ex post evaluacije te primjena pravila 1-in-2-out. Internetskim izvješćivanjem o provjeri usklađenosti načela 1-in-2-out (virtualni račun) potvrđuje se da se pravilo primjenjuje u praksi.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. lipnja 2025.
Ulaganje 2: Digitalizacija stečajnih postupaka
Nedostatak sveobuhvatnog digitalnog sustava jedan je od ključnih razloga za neriješene postupke u slučaju nesolventnosti. Postojeći registar nesolventnosti uglavnom funkcionira kao izdavačka platforma, ali ne omogućuje digitalno rješavanje predmeta među uključenim dionicima. Time se pridonosi dugotrajnim postupcima s negativnim posljedicama za poslovno okruženje i učinkovitu preraspodjelu resursa.
Ulaganjem se u potpunosti digitaliziraju postupci u slučaju nesolventnosti kako bi se skratili i smanjili troškovi za poduzetnike. To obuhvaća digitalizaciju likvidacije, stečaja, restrukturiranja i razrješenja od duga, uključujući predstečajne postupke. S njom su povezani razni akteri, kao što su sudovi, vjerovnici i javnost.
Provedba ulaganja dovršava se do 30. lipnja 2024.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape) |
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
|
|
|
|
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
|
|
1 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
uvođenje novih alata za smanjenje regulatornog opterećenja: – provedba pravila „1in-2 out” – uvođenje ex post evaluacije postojećih propisa (zakonodavni i nezakonodavni materijali) – Uvođenje zaštite od neopravdanog prekomjernog reguliranja |
Stupanje na snagu rezolucija kojima se ažurira jedinstvena metodologija za procjenu odabranih učinaka |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Stupanje na snagu vladinih rezolucija kojima se ažurira Jedinstvena metodologija za procjenu odabranih učinaka i uvode novi alati za smanjenje regulatornog opterećenja: – Uvođenje pravila „1-in-2-out” u 1Q/2022 – Uvođenje ex post evaluacije postojećih uredaba (zakonodavni materijali do 1Q/2022 i nezakonodavni materijali do 1Q/2023) u pogledu njihove učinkovitosti i opravdanja – Uvođenje zaštite od neopravdanog prerevnog reguliranja s pomoću 4Q/2022 – Uvođenje regulatornih mjera za provedbu regulatornih mjera. |
|
2 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – ulaganje 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
Pravilo „1-in-2-out”, ex ante evaluacija za sprečavanje prekomjerne regulacije i ex post evaluacija postojećih propisa |
Evaluacije koje provodi Ministarstvo gospodarstva |
|
|
|
Q2 |
2025. |
Internetskim izvješćivanjem o provjeri usklađenosti načela 1-in-2-out (virtualni račun) potvrđuje se da se pravilo provodi u praksi: Kontrola podnesenih zakonodavnih materijala (500 godišnje)/Priprema tečajeva za podnositelje zakonodavnih i nezakonodavnih materijala (1 godišnje)/Broj savjetovanja za podnositelje (100 godišnje)/Broj ažuriranih virtualnih računa na internetskim stranicama MH SR-a (12 puta godišnje) – četvrto tromjesečje 2024. Redovita ex post evaluacija učinkovitosti i obrazloženja postojećih propisa: Pregled podnesenih zakonodavnih materijala (50 u 2022., 100 u narednim godinama). Osposobljavanje podnositelja zakonodavnih materijala (jednom godišnje) i savjetovanje. Razvit će se mehanizam za kontrolu primjene načela ex post evaluacije – četvrto tromjesečje 2024. Provedba zaštite od neopravdanog prekomjernog reguliranja: Razvit će se kontrola podnesenih evaluacija zakonodavnih materijala (40 godišnje)/osposobljavanja za podnositelje zakonodavnih materijala (1x godišnje)/Broj savjetovanja (30 godišnje)/Mehanizam za praćenje primjene načela zaštite od neopravdanog prekomjernog reguliranja. drugo tromjesečje 2025. |
|
3 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
Smanjenje administrativnog opterećenja za poduzetnike |
Stupanje na snagu triju paketa s 300 mjera za smanjenje administrativnog opterećenja |
Q4 |
2024. |
Stupanje na snagu triju paketa kojima se smanjuje administrativno opterećenje za poduzeća, od kojih svaki sadržava najmanje 100 mjera, što dovodi do ušteda za poduzetnike. |
|||
|
4 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 2:Reforma stečajnog okvira – prilagodba zakonodavstva |
Ključna etapa |
Reforma stečajnog okvira |
Stupanje na snagu niza zakona kojima se uređuje stečajni postupak. |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Stupanje na snagu zakona kojima se uspostavlja pravni okvir za ujednačavanje i potpunu digitalizaciju likvidacije, stečaja, restrukturiranja i razrješenja od duga te, prema potrebi, rješavanje predstojećeg stečaja, kao i izmjena pravnih i postupovnih okvira za digitalizaciju postupaka prisilne likvidacije. Uključuje uvođenje alata za rano upozoravanje i stvara specijalizaciju u slučaju nesolventnosti na razini poslovnih sudova. Vlada i parlament odobravaju niz zakona: – novi zakon o nejavnom financijskom restrukturiranju i javnom preventivnom restrukturiranju; – izmjena Zakona br. 7/2005 o stečaju i restrukturiranju, – Izmjena Zakona br. 8/2005 o upraviteljima, – izmjena Zakona br. 328/1991 o stečaju i dogovoru; – izmjena Zakona br. 757/2004 o sudovima; izmjena Zakona br. 371/2004 o sjedištima i nadležnostima sudova Slovačke Republike. |
|
5 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – ulaganja 2:Digitalizacija stečajnih postupaka |
Ciljna vrijednost |
Jedinstveni potpuno digitalizirani stečajni postupak u potpunosti je operativan. |
|
% stečajnih postupaka koji se provode putem jedinstvenog digitalnog postupka |
0 |
100 |
Q2 |
2024. |
Ispitan je i pokrenut jedinstveni potpuno digitalizirani postupak u slučaju nesolventnosti koji se upotrebljava u svim postupcima u slučaju nesolventnosti. Početak rada informacijskog sustava javne uprave (tehnički okvir) usmjerenog na stečajno pravo i izlazne postupke s modulima za više korisnika (skrbnici, vjerovnici, sudovi, javnost, realizacija imovine) i dodatne funkcionalnosti za rano upozoravanje o predstojećoj nesolventnosti, razrješenju od duga fizičkih osoba, prekograničnoj razmjeni informacija, pružanju statističkih i analitičkih podataka i objavljivanju informacija. |
|
6 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 3: Reforma javne nabave – prilagodba zakonodavstva |
Ključna etapa |
Reforma Zakona o postupcima javne nabave |
Stupanje na snagu revidiranog Zakona o postupcima javne nabave u Parlamentu |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Izmjenom Zakona o postupcima javne nabave koji su odobrili Vlada i parlament i koji je stupio na snagu osigurat će se: Ubrzavanje i pojednostavnjenje postupka javne nabave. Ubrzavanje postupka i radi ostvarivanja prava natjecatelja, ponuditelja, sudionika i drugih uključenih osoba. —Poboljšanje kontrole javne nabave automatizacijom dodjele i evaluacije ugovora te osiguravanjem učinkovitog prikupljanja i analize podataka o cijenama. —Osigurati odgovarajuće zaštitne mjere, posebno u pogledu transparentnosti, a sve predložene izmjene bit će u skladu s relevantnim direktivama Europskog parlamenta i Vijeća te s pravilima utvrđenima u Ugovoru o funkcioniranju EU-a. |
|
7 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 3: Reforma javne nabave – digitalizacija postupaka javne nabave |
Ključna etapa |
Digitalizacija postupaka javne nabave putem jedinstvene elektroničke platforme. |
Jedinstvena elektronička platforma potpuno je operativna u pogledu 7 novih funkcionalnosti. |
Q2 |
2023. |
Digitalizacija postupaka javne nabave testira se i u potpunosti je operativna, uključujući interoperabilnost s informacijskim sustavom središnjeg upravljanja referentnim podacima (IS CSRÚ) u skladu s Aktom br. 305/2013 kojim se omogućuje automatsko ispunjavanje podataka naručitelja, proširenje područja primjene na svu robu i usluge te praćenje kretanja cijena robe i usluga. Očekuje se postupno popunjavanje sustava za razvoj cijena robe i usluga. Obilježja —Podnošenje radova, robe i usluga ispod praga, ne samo onih koji su obično dostupni na tržištu; — Dodjela ugovora čiji je kriterij različit od cijene; —Tržišna istraživanja za ugovore male vrijednosti; — Objava ugovora male vrijednosti; — Stvaranje funkcije praćenja cijena; Stvaranje funkcionalnosti za automatsko rangiranje ponuda; —Integracija u informacijski sustav središnjeg upravljanja referentnim podacima (IS CSRÚ) u skladu s Aktom br. 305/2013. |
|||
KOMPONENTA 15.: Reforma pravosuđa
U Slovačkoj je izražena posebna zabrinutost u pogledu ukupnog integriteta njezina pravosudnog sustava, a povjerenje u pravosuđe loše je ocijenjeno u usporedbi s drugim državama članicama EU-a. Korupcija i dalje predstavlja izazov, a percepcija korupcije i dalje je problematična.
Ovom komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačke nastoji se dodatno povećati učinkovitost, integritet i neovisnost pravosudnog sustava, kao i borba protiv korupcije. Reformom pravosudne karte želi se uvesti specijalizacija sudaca i tako stvoriti prostor za bolje i brže sudske odluke. Ulaganja povezana s reformom pravosudne karte imaju dva glavna cilja. Prvi je cilj nadogradnja postojećih prostora i izgradnja ili nabava novih prostora za ključne sudove u novoj pravosudnoj karti. Drugi je cilj ulaganje u analitičke kapacitete, digitalne tehnologije i digitalizaciju sudskih postupaka kako bi se doprinijelo boljoj kvaliteti i bržem pružanju usluga i većoj transparentnosti postupaka te smanjio opseg koruptivnih praksi.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Tom se komponentom pridonosi primjeni 4. preporuke za Slovačku iz 2019. i 4. preporuke iz 2020., odnosno poboljšanju djelotvornosti i uklanjanju problema integriteta u pravosudnom sustavu, povećanju napora u otkrivanju i kaznenom progonu korupcije te osiguravanju djelotvornog nadzora i provedbe okvira za sprečavanje pranja novca.
Reforma 1: Reorganizacija pravosudne karte
Rascjepkanost slovačkog pravosudnog sustava narušava njezinu učinkovitost. Suci se ne mogu dovoljno specijalizirati, što otežava učinkovitost i kvalitetu sudskih odluka. Nadalje, zbog heterogenosti sustava nedostaje transparentnosti.
Reformom će se stoga poboljšati učinkovitost i kvaliteta pravosuđa. U tu će svrhu reformirati sustav sudova njegovim racionalizacijom i na taj način omogućiti veću specijalizaciju sudaca u kaznenom, građanskom, trgovačkom i obiteljskom pravosuđu, čime će se otvoriti put boljim i bržim sudskim odlukama. Sastoji se od nove mreže prvostupanjskih upravnih i redovnih sudova (uključujući općinske sudove), žalbenih sudova i Vrhovnog upravnog suda.
Glavno zakonodavstvo kojim se provodi reforma pravosudne karte stupa na snagu do 31. prosinca 2021. Prijelaz pravosudnog sustava na manji broj sudova i sa specijaliziranim sucima završava do 31. ožujka 2023.
Reforma 2: Borba protiv korupcije i jačanje integriteta i neovisnosti pravosuđa
Visoka razina percipirane korupcije povezana je s nedostatkom povjerenja u pravosuđe. Poseban je problem nedostatak sredstava za kazneni progon korupcije i pranja novca.
Ta reforma uključuje paket zakonodavnih promjena usmjerenih na poboljšanje integriteta i neovisnosti pravosuđa te učinkovitiju borbu protiv korupcije i pranja novca. Ta se reforma provodi u skladu s člankom 19. UEU-a kako bi se osigurala djelotvorna sudska zaštita.
Jačanje pravosudnog integriteta i neovisnosti:
·Vrhovni upravni sud osniva se kao stegovni sud za suce, tužitelje, sudske izvršitelje, javne bilježnike i upravitelje (povezan s reformom 1.).
·Sudbeno vijeće dobiva više ovlasti za provjeru imovine i sudske stručnosti sudaca. Nadalje, uvodi se regionalno načelo za izbor za Sudsko vijeće kako bi se osigurala bolja reprezentativnost.
·Izbor sudaca na Ustavnom sudu poboljšat će se i učiniti transparentnijim na nekoliko načina, kao što je zaštita od parlamentarne pasivnosti u izboru sudaca, uvođenje rotacijskog načela izbora sudaca kako bi se smanjio rizik od prevelikog broja sudaca koje odabire određena politička stranka. Održavaju se javne rasprave za izbor ključnih sudaca (Ustavnih sudova, državnog odvjetnika i posebnog tužitelja).
·Mijenjaju se pravila o obavljanju sudačke dužnosti, uključujući dobnu granicu od 67 godina za suce i 72 godine za ustavne suce.
Osigurati učinkovit nadzor i provedbu okvira za sprječavanje pranja novca.
·Osniva se Ured za upravljanje zaplijenjenom imovinom, zajedno s poboljšanim pravnim okvirom koji omogućuje učinkovitiju zapljenu imovine i upravljanje njome. Ta je mjera povezana s naporima za sprečavanje pranja novca u komponenti 16 plana za oporavak i otpornost Slovačke.
Otkrivanje i kazneni progon korupcije:
·Uvode se nova kaznena djela ako suci zloupotrebljavaju zakone i ako javni službenici traže ili obećavaju neprimjerene povlastice.
Dio tih zakonodavnih izmjena planiran je za 31. prosinca 2020. Cijeli zakonodavni paket stupa na snagu do 30. rujna 2021.
Provedba reforme dovršava se do 30. rujna 2021.
Ulaganje 1: Zgrade za sustav reorganiziranog suda
Za novu pravosudnu kartu, koja je nastala reformom 1 te komponente, reorganizacijom pravosudne karte potrebne su neke nove zgrade, a trenutačno dostupne zgrade sudova zahtijevaju temeljitu obnovu ili prilagodbu.
Tim se ulaganjem proširuju kapaciteti ili nadograđuju postojeći ili, prema potrebi, gradi ili nabavljaju nove prikladne prostorije za ključne sudove u novoj pravosudnoj karti. Konkretno, gradi se ili nabavlja najmanje 80 500 m² zgrada suda, a najmanje 77 500 m² zgrada suda mora se obnoviti. Obnovama se postiže prosječna ušteda primarne energije od najmanje 30 %. Očekuje se da se to odnosi barem na obnovu 25 prvostupanjskih sudova, izgradnju dvaju novih općinskih sudova, izgradnju Vrhovnog upravnog suda te izgradnju ili obnovu triju prvostupanjskih upravnih sudova, triju redovnih žalbenih sudova i triju redovnih prvostupanjskih sudova.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2024.
Ulaganje 2: Digitalizacija i analitički kapaciteti
Pravosudni sustav ima znatan prostor za poboljšanje upotrebe digitalnih tehnologija s obzirom na povećanje učinkovitosti i transparentnosti. To uključuje osiguravanje digitalnih i centralno dostupnih sudskih spisa i informatičke opreme na sudovima.
Tim se ulaganjem dodatno poboljšava učinkovitost pravosuđa tako što će se reformiranoj mreži osigurati oprema za digitalno rješavanje predmeta i uspostaviti potrebni sustavi. U tu svrhu uspostavljaju se elektronički poslovni registar i elektronički centralizirani sustav za upravljanje pravosuđem. Potonji omogućuje potpuno elektroničko upravljanje sudskim spisima. Dopunjuje se analitičkom platformom za potporu koja pruža digitalnu, pretraživu bazu sudske prakse koja će pomoći sucima i ubrzati donošenje odluka. Kad je riječ o informatičkoj opremi, ulaganjem se najmanje 6 000 članova sudskog osoblja oprema prijenosnicima, priključnim postajama, monitorima i telefonima. Ulaganje obuhvaća i dodatnu potrebnu digitalnu infrastrukturu za sudove, kao što su tehnologija videokonferencija i bežični internet.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
15 – Reforma pravosuđa – Reforma 1:Reforma pravosudne karte – Zakonodavstvo |
Ključna etapa |
Definicija nove pravosudne karte |
Stupanje na snagu Zakona o boravištu i okruzima |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Stupanjem na snagu zakonodavne izmjene definira se novi sustav sudova. Promjenama pravosudne karte prilagođava se mreža prvostupanjskih redovnih sudova, uspostavljaju upravni sudovi, prilagođavaju redovni žalbeni sudovi i uspostavlja Vrhovni upravni sud Slovačke Republike. |
|
2 |
15 – Reforma pravosuđa – Reforma 1:Reforma pravosudne karte – Zakonodavstvo |
Ključna etapa |
Uvođenje nove mreže sudova |
Mreža reorganiziranih sudova je operativna |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Završen je prijelaz na manji broj sudova, a suci su određeni za specijalizaciju (među građanskim, obiteljskim, kaznenim i trgovačkim pravom) u najmanje tri sudska programa u svakom novom sudskom okrugu (prvo tromjesečje 2023.). Uspostavljena je i operativna nova mreža prvostupanjskih redovnih i upravnih sudova, redovnih žalbenih sudova i Vrhovnog upravnog suda Slovačke Republike (prvo tromjesečje 2023.). |
|
3 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 1: reorganizacija sudova – obnova zgrada |
Ciljna vrijednost |
Rekonstruirana površina sudskih zgrada u m²) |
Površina (m²) |
0 |
77 500 |
Q4 |
2024. |
Od ukupnog cilja rekonstrukcije 86 000 kvadratnih metara zgrada sudova, najmanje 77 500 kvadratnih metara mora se rekonstruirati s ciljem modernizacije i povećanja njihove sposobnosti zbog povećanja broja sudaca i sudaca u spojenim sudskim okruzima. Projektna dokumentacija za rekonstrukcije priprema se do Q2/2022.
|
|
|
4 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 1: Reorganizacija sudova – Izgradnja/kupnja novih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Površina izgrađenih ili kupljenih zgrada suda (u m²) |
Površina (m²) |
0 |
80 500 |
Q4 |
2024. |
Od ukupnog cilja izgradnje ili kupnje 89 216 kvadratnih metara modernih zgrada za potrebe najvećih sudova u pravosudnom sustavu (gradski sudovi, određeni žalbeni sudovi i upravni sudovi) gradi se ili kupuje najmanje 80 500 četvornih metara. Projektna dokumentacija za rekonstrukcije priprema se do Q2/2022.
|
|
|
5 |
15 – Reforma pravosuđa – Reforma 2: Borba protiv korupcije i jačanje integriteta i neovisnosti pravosuđa |
Ključna etapa |
Paket zakona za borbu protiv korupcije i jačanje integriteta i neovisnosti pravosudnog sustava |
Stupanje na snagu Zakona o reformi pravosuđa, Ustavnog zakona, izmijenjenog Zakona o državnom odvjetništvu, izmijenjenog Kaznenog zakona i disciplinskih pravila Vrhovnog upravnog suda Slovačke Republike |
|
|
|
Q3 |
2021. |
Stupanje na snagu Zakona o upravljanju zamrznutom imovinom, Zakona o reformi pravosuđa, Ustavnog zakona, izmijenjenog Zakona o državnom odvjetništvu i izmijenjenog kaznenog zakona. Donošenje stegovnih pravila za Vrhovni sud Slovačke Republike. |
|
6 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 2: Potporni instrumenti za reformu pravosudne karte – Trgovački registar i centralizirani sustav sudskog upravljanja |
Ključna etapa |
Razvoj i primopredaja IT sustava – poslovni registar |
Potpuna elektronička komunikacija registra trgovačkih društava s poduzećima i sudovima |
|
|
|
Q3 |
2023. |
Početak rada modernog IT sustava kojim se poduzetnicima i sudovima omogućuje potpuno elektroničko obavljanje djelatnosti poslovnog registra. |
|
7 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 2: Potporni instrumenti za reformu pravosudne karte – Trgovački registar i centralizirani sustav sudskog upravljanja |
Ključna etapa |
Razvoj i primopredaja IS-a – centraliziranog sustava pravosudne uprave |
Novi sudski spisi mogu se obrađivati digitalno |
|
|
|
Q1 |
2025. |
Početak rada modernog IT sustava koji omogućuje digitalno upravljanje sudskim spisima. Pokretanje centraliziranog sustava za sudsko upravljanje uključuje migraciju postojećih podataka svih sudova iz postojećih lokalnih baza podataka, digitalizaciju svih novih sudskih predmeta, međusobnu povezanost svih sudova i poveznice s drugim relevantnim sustavima javne uprave. |
|
8 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 2: |
ciljna vrijednost |
Modernizacija sudske informatičke opreme za sudsko osoblje |
Broj |
0 |
6 000 |
Q2 |
2026. |
Digitalna oprema sudova kako bi njihov rad bio učinkovitiji i kako bi ih se opremilo tehnologijom za učinkovito vođenje rasprava i postupaka na daljinu nabavlja i isporučuje. U općem cilju opremanja 6 100 članova sudskog osoblja, modernizacija informatičke opreme (novih prijenosnih računala, priključnih stanica, monitora, telefona) provest će se za najmanje 6 000 članova sudskog osoblja koji će biti reorganizirani nakon reforme pravosudne karte. |
|
|
9 |
15 – Reforma pravosuđa – Ulaganje 2: Alati za potporu reformama pravosudne karte – platforma za analitičku potporu |
Ključna etapa |
Stvaranje platforme za analitičku potporu za pristup sudskoj praksi |
Platforma za analitičku potporu u potpunosti je operativna. |
Q2 |
2026. |
Platforma za analitičku potporu u pogledu sudske prakse operativna je i dostupna sudovima, čime se sucima omogućuje upotreba baze podataka sudske prakse kako bi se ubrzao postupak proučavanja spisa. |
|||
KOMPONENTA 16.: Borba protiv korupcije i pranja novca, sigurnost i zaštita stanovništva
Slovačka je loše rangirana prema pokazateljima percepcije korupcije i povjerenju u policiju. Upravljanje je rascjepkano i ima ograničen kapacitet, što otežava pružanje javnih usluga i javna ulaganja, a financijski kriminal nije dovoljno riješen.
Ključni su ciljevi te komponente 16 plana za oporavak i otpornost Slovačke jačanje napora u otkrivanju i kaznenom progonu korupcije, borbi protiv kaznenih djela protiv okoliša, jačanju kapaciteta za borbu protiv pranja novca, optimizaciji upravljanja krizama i jačanju administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Time se pridonosi primjeni 4. preporuke za Slovačku iz 2020., osobito kako bi se osigurao djelotvoran nadzor i provedba okvira za sprečavanje pranja novca te osiguralo povoljno poslovno okruženje i kvalitetne javne usluge. Razmatra se i 4. preporuka za Slovačku iz 2019., među ostalim u pogledu povećanih napora za otkrivanje i kazneni progon korupcije.
Reforma 1: Učinkovitija borba protiv korupcije i pranja novca
Zbog novih trendova u međunarodnom organiziranom kriminalu, kao što je zlouporaba pravnih subjekata u svrhu pranja novca, Slovačka bi trebala što prije poboljšati svoj okvir za sprječavanje pranja novca radi sprječavanja i borbe protiv gospodarskog kriminala.
Tom se reformom nastoji poboljšati borba protiv pranja novca i korupcije. Njome se poboljšava pravni okvir za zamrzavanje imovine, uključujući osnivanje ureda koji upravlja tom imovinom i nadležnost policije za provjeru njezina podrijetla. Također uvodi središnji registar računa.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2022.
Ulaganje 1: Alati i kapaciteti za borbu protiv korupcije i pranja novca
Za borbu protiv korupcije i pranja novca potrebni su odgovarajući alati, uključujući digitalna rješenja i kapacitete.
Tim ulaganjem osigurava se nekoliko alata i mjera za izgradnju kapaciteta za potporu reformi 1. To uključuje digitalna programska rješenja za financijske istrage i za središnji registar računa. Kapaciteti za financijske istrage u policijskim snagama jačaju se osposobljavanjem i opremom te reorganizacijom kojom se osniva Nacionalni centar za posebna kaznena djela (NCODK) zajedno s regionalnim uredima i analitičkim službama Nacionalne agencije za kriminal (NAKA). Osim toga, poduzet će se koraci kako bi ured zviždača postao potpuno operativan kako bi se poduprla borba protiv korupcije. To uključuje nabavu tehničke opreme.
Provedba ulaganja dovršava se do 31. prosinca 2023.
Reforma 2: Modernizacija i izgradnja kapaciteta policijskih snaga
Strukture i kapaciteti policijskih snaga zastarjeli su i nedostaju specijalizirane službe koje se bave novim oblicima kriminala i kriminalnom analizom. Reformom će se reformirati organizacija policijskih snaga, jačanje analitičkih kapaciteta i usluge za tehnologiju kriminala, kao i istrage kaznenih djela protiv okoliša. Uspostavlja službu za kriminalističke inženjere, odjele za analizu kaznenih djela i odjel za borbu protiv kaznenih djela protiv okoliša i osoblje te ih na odgovarajući način oprema.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2021.
Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga
Nedovoljna digitalizacija policijskih snaga dovodi do neučinkovitosti u nekoliko područja. Reorganizacija (reforme 2) zahtijeva prekvalifikaciju, obnovu i dodatnu opremu.
Tim će se ulaganjem izgraditi kapaciteti policijskih snaga i digitalizirati procesi kako bi ih se učinilo učinkovitijima. Osposobljavanje i oprema osiguravaju se za najmanje 310 članova osoblja u jedinicama uspostavljenima u okviru reforme 2. ove komponente, modernizacijom i izgradnjom kapaciteta policijskih snaga. Policijske zgrade s površinom od najmanje 45 000 m² obnavljaju se, čime se u prosjeku ostvaruje ušteda od najmanje 30 % primarne energije, te se nabavlja najmanje 700 čistih vozila. Napori u području digitalizacije uključivat će uspostavu automatiziranog sustava prekršaja u cestovnom prometu i elektronički postupak izdavanja boravišnih dozvola.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 3: Optimizacija upravljanja krizom
Brojne krize, uključujući pandemiju, pokazale su slabosti u mehanizmima za odgovor na krizu.
Tom reformom optimiziraju se upravljanje kriznim situacijama i odgovarajući kapaciteti te učinkovita koordinacija službi za spašavanje. To uključuje jasnu definiciju uloga i dogovora o suradnji službi za odgovor na hitne situacije integriranog sustava spašavanja, uspostavu zajedničkih postupaka za reakciju na krizne situacije i zajednički mehanizam za koordinaciju. Također uspostavlja mrežu integriranih sigurnosnih centara (vidjeti ulaganje 2 ove komponente, Opremanje i digitalizacija policijskih snaga).
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2023.
Ulaganje 3: Modernizacija protupožarnog i spasilačkog sustava
Integrirano upravljanje kriznim situacijama zahtijeva odgovarajuću infrastrukturu za njezinu koordinaciju. Zastarjela i fragmentirana komunikacijska i informacijska infrastruktura službi za hitne slučajeve usporava odgovor na krizne situacije. Osim toga, dio infrastrukture vatrogasne službe u nezadovoljavajućem je tehničkom stanju.
Cilj je tog ulaganja osigurati potrebnu fizičku i digitalnu infrastrukturu za potpunu provedbu 3. reforme te komponente, čime se potiče upravljanje krizama. U tu svrhu podupire izgradnju dvaju novih zgrada u kojima se nalaze novi integrirani uslužni centri, kao i interoperabilne IT tehnologije za sve službe spašavanja. Osim toga, grade se najmanje četiri nove vatrogasne postaje te najmanje 3 renoviraju i moderniziraju. Obnovama se u prosjeku postiže ušteda primarne energije od najmanje 30 %.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 4: Racionalizacija, optimizacija i jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti
Javna ulaganja su usporena zbog nedostatka administrativnih kapaciteta za provedbu na nekoliko razina. Znatna ulaganja predviđena planom podrazumijevaju potrebu za daljnjim povećanjem kapaciteta za upravljanje tim ulaganjima. Osim toga, pružanje usluga otežano je zbog fragmentiranog upravljanja na općinskoj razini.
Tom reformom jačaju se administrativni kapaciteti na lokalnoj i nacionalnoj razini za provedbu reformi i ulaganja iz plana za oporavak i otpornost Slovačke. U tu svrhu osniva se nacionalno tijelo za provedbu i koordinaciju plana za oporavak i otpornost Slovačke (NIKA). Stupanje na snagu Zakona o mehanizmu za naplatu i otpornost stupa na snagu u trenutku prvog zahtjeva za plaćanje i u tom trenutku ne odstupa ni na koji način od opisa navedenog u konačnom slovačkom planu. Trebalo bi potvrditi da će sustav repozitorija za bilježenje i pohranu svih relevantnih podataka povezanih s provedbom plana za oporavak i otpornost – ostvarenje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, podataka o krajnjim primateljima, izvođačima, podizvođačima i stvarnim vlasnicima – biti operativan do 31. prosinca 2021. Slovačka podnosi posebno izvješće o reviziji kojim se potvrđuje učinkovitost funkcija repozitorijskog sustava.
Očekuje se da će se podupirati i medijske i komunikacijske aktivnosti. Na lokalnoj razini uspostavlja se najmanje 20 zajedničkih uslužnih centara kako bi se poboljšala učinkovitost pružanja javnih usluga na lokalnoj razini, posebno u regijama u nepovoljnom položaju. Nadalje, kako bi se poboljšale vještine javnog osoblja, uspostavlja se platforma za učenje, a trenutačno i premješteno osoblje ili novozaposleno osoblje prolazi osposobljavanje.
Zakon o mehanizmu za oporavak i otpornost stupa na snagu do 31. prosinca 2021. Revizijsko izvješće kojim se potvrđuju funkcionalnosti sustava repozitorija mora biti dovršeno do 31. prosinca 2021. IT sustav za NIKA funkcionalan je do 30. rujna 2022. Do 31. prosinca 2024. osniva se najmanje 20 centara za zajedničke usluge. Očekuje se da će osposobljavanje započeti 1. siječnja 2023. i završiti do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Reforma 1: Povećanje učinkovitosti borbe protiv korupcije i borbe protiv pranja novca |
Ključna etapa |
Reforme za pojednostavnjenje i poboljšanje financijskih istraga |
Stupanje na snagu Zakona 312/2020 o zamrzavanju imovine i akta o uspostavi središnjeg registra računa |
|
|
|
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se uspostavlja okvir za početak rada središnjeg registra računa. Proširit će se ovlast policije za provjeru imovine u slučaju nepodudarnosti između zakonitog dohotka i iskorištene imovine. Ured za upravljanje zaplijenjenom imovinom je operativan, a mogućnosti zamrzavanja imovine proširene su. |
|
2 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 1: Alati i kapaciteti za borbu protiv korupcije i pranja novca |
Ključna etapa |
Osiguravanje potrebne infrastrukture za potporu borbi protiv pranja novca i korupcije |
Infrastruktura povezana sa sprečavanjem pranja novca i zviždačima u potpunosti je operativna. |
Q4 |
2023. |
Dovršetak sljedećih koraka: Kupnja softverskog alata „go AML” do trećeg tromjesečja 2022. i njegova provedba do trećeg tromjesečja 2023. — Pokretanje testne verzije registra središnjih računa sa svim prethodno definiranim funkcionalnostima Zakona s pristupom podacima do Q2/2022 i nakon toga pokretanje završne verzije u Q4/2022. Operacionalizacija i potpuna tehnička oprema Ureda za zaštitu zviždača do 3. tromjesečja 2022. — Pokretanje LISA-e (Središnji informacijski sustav za prikupljanje podataka – jedinstvena platforma za usluge financijskih istraga – NAKA, NCODK, FSJ) do Q4/2023. — Prilagodba prostora i opreme IKT-a jedinica NCODK i NAKA za financijske istrage i provjeru podrijetla imovine prema regionalnoj razini (predložak 1. + 4.) u četvrto tromjesečje 2023. |
|||
|
3 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 1: Alati i kapaciteti za borbu protiv korupcije i pranja novca |
Ciljna vrijednost |
Ponovno osposobljavanje policijskih službenika u financijskim istragama i analitičkim aktivnostima |
|
Broj |
0 |
240 |
Q4 |
2023. |
Osnivanje analitičkog centra NAKA-e i regionalnih analitičkih i financijskih istražnih ureda NAKA-e te osnivanje Regionalnih analitičkih i financijskih istražnih ureda Nacionalnog centra za posebne zločine (NCODK) u prvom tromjesečju 2022.
O općem cilju osposobljavanja 266 članova osoblja najmanje 240 policijskog osoblja sudjelovalo je u osposobljavanju, radionicama i seminarima uz sudjelovanje stranih i nacionalnih predavača te suradnji u osposobljavanju s CEPOL-om i EUROPOL-om. |
|
4 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Reforma 2: Modernizacija i izgradnja kapaciteta policijskih snaga |
Ključna etapa |
Provedba organizacijskih promjena u policiji kako bi se povećala učinkovitost otkrivanja, istrage i otkrivanja korupcije |
Organizacijska promjena policije učinkovita je.
|
|
|
|
Q4 |
2021. |
Organizacijske promjene usmjerene na stvaranje jedinice za otkrivanje i istraživanje kaznenih djela protiv okoliša (središte i regije), proširenje analitičkih kapaciteta policijskih snaga na regionalnu razinu, osnivanje nove jedinice za usluge tehnologije kriminala (središte i regije). |
|
5 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – osposobljavanje i oprema |
Ciljna vrijednost |
Provodi se osposobljavanje i opremanje povezano s policijskom reformom |
|
Broj osposobljenog osoblja |
0 |
310 |
Q4 |
2024. |
Osposobljavanje najmanje 310 policijskih službenika (za kaznena djela protiv okoliša 200, analize kriminala 60, usluge kriminalističke tehnologije 50) u četvrtom tromjesečju 2022. Osigurati osposobljavanje za najmanje 300 policijskih službenika kako bi se poboljšala kvaliteta komunikacije sa žrtvama kaznenih djela za policijske službenike u četvrtom tromjesečju 2022. |
|
6 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Prikupljanje i digitalizacija policijskih snaga – obnova voznog parka |
Ciljna vrijednost |
Kupnja novih vozila (10 % voznog parka) električnih i hibridnih vozila |
|
Broj |
0 |
700 |
Q4 |
2022. |
O općem cilju obnavljanja 705 vozila policijskog voznog parka električnim i hibridnim vozilima (326 vozila do Q2/2022 i 379 vozila do Q4/2022), zamjenjuje se najmanje 700 policijskih vozila. |
|
7 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – Obnova zgrada |
Ključna etapa |
Opseg obnovljene površine poda u policijskim zgradama radi smanjenja energetskog intenziteta zgrada (u m²) |
|
Broj |
0 |
45 000 |
Q4 |
2024. |
Od ukupnog cilja obnove 49 965 kvadratnih metara podne površine zgrade najmanje 45 000 četvornih metara u zgradama policije mora se obnoviti kako bi se smanjio njihov energetski intenzitet. Najmanje pet zgrada obnovit će se do četvrtog tromjesečja 2023. Tehničko, materijalno i prostorno pružanje jedinica za analizu kaznenih djela, usluga kriminalističke tehnologije i jedinica za kaznena djela protiv okoliša u skladu s materijalnim inventarom iz četvrtog tromjesečja 2024.
|
|
8 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – novi informacijski sustav za registraciju stranih državljana (IS ECU) |
Ključna etapa |
Automatizacija postupaka boravišnih dozvola kako bi se pojednostavnili postupci za javnost |
Početak rada novog sustava |
|
|
|
Q4 |
2024. |
Početak potpunog rada novog informacijskog sustava za strane rezidente sa sljedećim ključnim funkcijama: podnošenje zahtjeva za boravak i obnovu, registraciju boravišta, informatizaciju zahtjeva za dokument, module obavijesti i informatizaciju komunikacije tijekom postupka. |
|
9 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – automatizirani sustav za otkrivanje prekršaja u cestovnom prometu |
Ključna etapa |
Automatizacija sustava za otkrivanje prekršaja u cestovnom prometu u punom pogonu |
Uvođenje cjelovitog rada 3 modula |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Automatizacija bilježenja povreda prometnih pravila. Puni rad sustava s modulima: (1) bilježenje i identificiranje prekršaja u cestovnom prometu, (2) izmjene postojećeg sustava za automatsku izradu odluka i (3) statistika, izvješćivanje i analiza. |
|
10 |
16 – borba protiv korupcije i pranja novca – Reforma 3: optimizacija upravljanja krizama |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu optimiziranog upravljanja krizom |
Stupanje na snagu izmijenjenog akta 129/2002 o integriranom sustavu za spašavanje |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Koncept optimizacije upravljanja krizom jasno definira odnose između službi za odgovor na hitne situacije integriranog sustava spašavanja, uspostavlja zajedničke postupke za rješavanje kriznih situacija, osigurava zajedničku koordinaciju između komponenata, uzimajući u obzir i stratešku i operativnu razinu upravljanja krizom, te predlaže mrežu integriranih sigurnosnih centara. Zakonodavstvo stupa na snagu do prvog tromjesečja 2023. |
|
11 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 3: Modernizacija protupožarnog sustava i sustava spašavanja – izgradnja mreže integriranih sigurnosnih centara |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i operacionalizacija integriranih sigurnosnih centara |
Broj |
0 |
2 |
Q2 |
2026. |
Izgradit će se i postati operativna najmanje 2 integrirana centra za sigurnost, čime će se poboljšati operativno upravljanje spasilačkim službama integriranog sustava za spašavanje, uključujući informacijsku potporu uspostavom integriranih sigurnosnih centara. |
|
|
12 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 3: Modernizacija protupožarnog sustava – obnova zgrada vatrogasne postaje |
Ciljna vrijednost |
Modernizacija vatrogasnih postaja |
Broj |
0 |
7 |
Q2 |
2026. |
Završetak građevinskih radova za najmanje 4 nove vatrogasne postaje i rekonstrukcija najmanje 3 postojeće vatrogasne postaje. |
|
|
13 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Smanjenje rizika provedbe uspostavom koordinacijskog, financijskog i provedbenog tijela (NIKA) za Mehanizam za oporavak i otpornost |
Osnivanje i izgradnja kapaciteta tijela za plan za oporavak i otpornost |
|
|
|
Q3 |
2022. |
Nika će se osnovati do trećeg tromjesečja 2021. Bit će koordinacijsko, financijsko i provedbeno tijelo za Mehanizam za oporavak i otpornost. Sljedeći koraci uključuju: Jačanje kapaciteta NIKA-e i vladine revizije do četvrtog tromjesečja 2021. Novi IT sustav za potrebe NIKA-e uspostavljen je do 3. tromjesečja 2022. |
|
14 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Revizija i kontrola Pravna osnova |
Stupanje na snagu Zakona o mehanizmu za oporavak i otpornost |
|
|
Q4 |
2021. |
Parlamentarno odobrenje i zakonsko stupanje na snagu Zakona o mehanizmu za naplatu i otpornost moraju biti dovršeni prije prvog zahtjeva za isplatu |
|
|
15 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Sustav repozitorija plana za oporavak i otpornost: informacije za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost |
Revizijsko izvješće kojim se potvrđuju funkcionalnosti sustava repozitorija |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Uspostavit će se i upotrebljavati repozitorijski sustav, koji može biti u obliku Excel lista, za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost. Sustav uključuje najmanje sljedeće funkcionalnosti: (a) prikupljanje podataka i praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti; (b) prikupljanje i pohranjivanje podataka propisanih člankom 22. stavkom 2. točkom (d) podtočkama od i. do iii. Uredbe o planu za oporavak i otpornost te osiguravanje pristupa tim podacima.
|
|
16 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje zajedničkih centara za pružanje usluga |
ciljna vrijednost |
Osnivanje centara za zajedničke usluge. |
|
|
0 |
20 |
Q4 |
2024. |
Od općeg cilja da se do četvrtog tromjesečja 2024. uspostavi 22 zajednička uslužna centra u regijama koje najviše zaostaju, uspostavlja se najmanje 20 zajedničkih centara za pružanje usluga. Ti zajednički uslužni centri pomažu u objedinjavanju kapaciteta na lokalnoj razini u pružanju osnovnih javnih (socijalnih) usluga.
|
|
17 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – izgradnja platforme za specijalizirano osposobljavanje |
Ciljna vrijednost |
Automatizirano specijalističko osposobljavanje za novozaposleno osoblje za prvi kontakt |
|
% |
0 |
100 |
Q2 |
2026. |
Svi novozaposleni i premješteni zaposlenici za prvi kontakt proći će osposobljavanje kako bi se poboljšalo pružanje javnih usluga. To uključuje nekoliko koraka: Izgradnja platforme i sadržaja za učenje do Q2/2022.Pokretanje osposobljavanja pilota do Q4/2022. Svo osoblje prvih kontaktnih točaka prolazi odgovarajuće osposobljavanje u drugom tromjesečju 2026. |
KOMPONENTA 17.: DIGITALNA SLOVAČKA (DRŽAVA U MOBILNOJ MREŽI, KIBERSIGURNOST, BRZI INTERNET ZA SVE, DIGITALNO GOSPODARSTVO)
Cilj je te komponente plana za oporavak i otpornost Slovačke postići znatan napredak Slovačke prema digitalnom društvu i gospodarstvu. Taj cilj postiže se mjerama usmjerenima na digitalizaciju javne uprave i pružanje javnih usluga, poboljšanjem kibersigurnosti standardiziranim pristupima za sprečavanje i rješavanje incidenata u svim tijelima javne uprave, sveobuhvatnom strategijom digitalnih vještina i potporom višedržavnim projektima EU-a i ulaganjima u istraživanje i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija. Osim toga, u toj su komponenti predstavljene mjere za digitalnu povezanost koje nadležna tijela namjeravaju financirati iz fondova kohezijske politike.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Mjerama u ovoj komponenti pridonosi se provedbi preporuka za Slovačku, posebno u pogledu digitalnih vještina (2. preporuka iz 2020.), digitalne transformacije (3. preporuka iz 2020.), poslovnog okruženja i kvalitete javnih usluga (4. preporuka iz 2020.), istraživanja i inovacija (3. preporuka iz 2019.) i konkurentnosti MSP-ova (3. preporuka iz 2019.).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma 1: Stvaranje rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije
Ta će reforma dovesti do toga da Ministarstvo ulaganja, regionalnog razvoja i informatizacije (MIRRI) pripremi i donese plan ulaganja za prioritetne „životne situacije” građana i poduzeća. Cilj je omogućiti građanima i poduzećima da administrativno riješe takve životne situacije na jednoj lokaciji brzo i jednostavno.
U planu ulaganja utvrđuje se 16 prioritetnih situacija, opisuje se trenutačni i budući status postupaka te se navode ulagačke mjere koje je potrebno provesti u administrativnim subjektima i njihovim informacijskim sustavima. Prioritetne životne situacije odabiru se u skladu s popisom životnih situacija koje se prate s pomoću referentne vrijednosti eGov i uzimajući u obzir životne situacije uključene u Prilog II. Uredbi o jedinstvenom digitalnom pristupniku.
Reforma će dovesti do uvođenja paketa zakonodavnih izmjena za uvođenje novih digitalnih javnih usluga na jedinstven način.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2023.
Reforma 2: Središnje upravljanje informatičkim resursima
U okviru te reforme uvodi se središnja platforma za nabavu i upotrebu informatičkih resursa. Ta se sredstva zatim stavljaju na raspolaganje za razvoj informacijskih sustava u javnoj upravi, s glavnim ciljem smanjenja vremena i troškova takvog razvoja.
Sredstva informacijske tehnologije nabavljaju se centralno putem okvirnog ugovora, a tijela javne uprave imaju pravo na njih iskoristiti središnju platformu, digitalno tržište. Smanjenje troškova postiže se učinkovitijom kupnjom i dodjelom IT kapaciteta.
Platforma se uvodi u dva koraka:
-Prvo, izrađuje se katalog za informatičke resurse na temelju jasnih uvjeta prihvatljivosti pod kojima se resursi mogu bilježiti u katalogu. U obzir se uzimaju sigurnost sustava, zahtjevi referentne arhitekture te kvaliteta usluga i robe.
-Drugo, nabavu tih resursa dovršava MIRRI kako bi ih korisnicima stavio na raspolaganje u potrebnoj kvaliteti i količini.
Platforma omogućuje evaluaciju vrijednosti ulaganja u IT-u praćenjem troškova, evidencija, transakcija i povrata.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2023.
Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća
U izravnoj vezi s reformom 1. ove komponente, kojom se stvaraju rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije, to ulaganje sastoji se od uvođenja integriranih rješenja e-uprave za 16 prioritetnih životnih situacija. Rješenja se razvijaju na zajedničkoj platformi s informatičkim alatima potrebnima za izgradnju i pružanje razumljivih i korisniku prilagođenih digitalnih usluga koje obuhvaćaju integritet postupka povezanog sa životnom situacijom.
Ulaganja imaju oblik projekata usmjerenih na potražnju kojima se osigurava sveobuhvatno administrativno rješenje za životne situacije koje će donijeti najveće koristi. Rješenja sadržavaju jedinstvene funkcije pretraživanja, jedinstvenu točku za pružanje usluga, mobilnu verziju, jedinstveni dizajn i jasnu navigaciju, neometan prolazak kroz životnu situaciju, pregled statusa zahtjeva i obavijesti o statusu te plaćanja putem interneta. Projekt uključuje i integraciju rješenja u središnji portal javne uprave, preoblikovanje osnovnih administrativnih postupaka, nadogradnju sustava dnevnog reda i povezivanje sa središnjim softverom i središnjom podlogom.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 2: Digitalna transformacija pružanja javnih usluga
Tim se ulaganjem skraćuje trajanje dovršetka javnih usluga optimiziranjem i automatizacijom administrativnih postupaka. Ulaganjem se transformiraju 42 dijela javne uprave pokretanjem potpuno funkcionalne digitalizirane verzije.
Ulaganja se provode u obliku projekata usmjerenih na potražnju kako bi se preobrazili postupci uprave s najvećim potencijalom za poboljšanje kvalitete ili uštedu. Uštede se ostvaruju smanjenjem operativnih troškova, proceduralnim pogreškama, rokovima dovršetka ili zahtjevima u pogledu ljudskih resursa. Poboljšanje kvalitete postupaka i smanjenje troškova postiže se, prema potrebi, optimiziranjem relevantnog zakonodavstva ili promjenom organizacije aktivnosti i procesa.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 3: Upravljanje digitalnom transformacijom našeg društva i gospodarstva
Tom se reformom uvodi nova upravljačka struktura za reforme i ulaganja u digitalno gospodarstvo uključivanjem nadležnih tijela na različitim razinama. Na političkoj razini, Vladino vijeće za digitalizaciju javne uprave i jedinstveno digitalno tržište kao savjetodavno, koordinacijsko i inicijacijsko tijelo vlade za pitanja povezana s digitalizacijom prati provedbu i realizaciju reformi i projekata u području digitalnog gospodarstva. Na radnoj razini Odjel za digitalnu agendu MIRRI-ja radi na osiguravanju provedbe reformi i ulaganja, kao i na postizanju utvrđenih ključnih etapa i ciljnih vrijednosti. Na razini procjene, analitička jedinica MIRRI-ja osigurava tematsku usklađenost intervencija s prioritetima strateških politika/dokumenata (RIS3, SACI, strategija digitalne transformacije do 2030. za Slovačku). Na razini savjetovanja Radna skupina za digitalnu transformaciju Slovačke pomaže Odjelu za digitalnu agendu MIRRI-ja u provedbi reformi i ulaganja u digitalno gospodarstvo.
U okviru te reforme MIRRI donosi novi strateški dokument – Akcijski plan za digitalnu transformaciju Slovačke za razdoblje 2023. – 2026.
Provedba reforme dovršava se do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 3: Sudjelovanje u višedržavnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom
Tim se ulaganjem podupire sudjelovanje Slovačke u europskim višedržavnim projektima. Preliminarni popis inicijativa sastavljen je na temelju stručnog javnog savjetovanja, preduvjeta i pripremljenosti projekata. Slovačka namjerava tražiti financijska sredstva za neke od tih projekata iz drugih izvora, posebno iz programa EU-a kojima se izravno upravlja (Digitalna Europa, Instrument za povezivanje Europe, Obzor Europa).
Ulaganje vodi do sljedećih projekata:
-stvaranje mreže europskih centara za digitalne inovacije (EDIH) i takvih centara (DIH) za potporu digitalizaciji slovačkih MSP-ova.
-puštanje u rad superračunala za nacionalni superračunalni centar.
-sudjelovanje u još dvama europskim projektima koji obuhvaćaju više zemalja, a koji će se utvrditi na temelju unaprijed definiranog popisa višedržavnih projekata koje je predložila Europska komisija.
Posljednja ključna etapa ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024. Potpora tim projektima nastavlja se i nakon tog roka, u okviru provedbe plana za oporavak i otpornost.
Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija
Cilj je ovog ulaganja uspostaviti program potpore za istraživanje, razvoj i primjenu naprednih digitalnih tehnologija u poduzećima, uključujući MSP-ove, istraživačke institute i tijela javne uprave. Potpora se dodjeljuje uspješnim slovačkim projektima u okviru programa kojima se izravno upravlja, odabranim projektima IPCEI-ja ili projektima s pečatom izvrsnosti, u skladu s primjenjivim pravilima o financiranju sredstvima EU-a. Osim toga, potpora se može dodijeliti i projektima odabranima na nacionalnoj razini. Uz projekte istraživanja, razvoja i prijave, potpora se može dodijeliti tehnološkim institucijama, centrima za kompetencije, privatnim poduzećima i platformama u skladu s pravilima o državnim potporama.
Ulaganje je usmjereno na:
-potpora istraživačkim, razvojnim i inovacijskim projektima s razinama tehnološke spremnosti od 5 do 8,
-potporu za uspostavu infrastrukture za testiranje i eksperimentiranje,
-potpora za sudjelovanje u inovativnim projektima na europskoj i međunarodnoj razini,
-potpora platformama i centrima za kompetencije u njihovim aktivnostima informiranja i osposobljavanja usmjerenima na digitalne vještine i kompetencije.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 5: Brza bespovratna sredstva – hakatoni
Cilj je stvoriti alat za poticanje inovativnih rješenja za fleksibilno i brzo rješavanje trenutačnih društvenih izazova. To se postiže organiziranjem hakatona koji uključuju novoosnovana poduzeća, druga poduzeća, istraživačke ustanove, sveučilišta i njihove studente te druge stručnjake.
Ulaganje se koristi za organizaciju 20 hakatona tijekom pet godina. Troškovi uključuju sredstva za pobjedničke timove koji svoja rješenja pružaju javnoj upravi ili široj javnosti.
Organizator određuje raspon tema i problema koje hakatoni trebaju rješavati u suradnji s uključenim tijelima javne uprave.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 4: Normizacija tehničkih i postupovnih rješenja za kibersigurnost (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu)
Trenutačni zahtjevi u pogledu kibersigurnosti u javnoj upravi razlikuju se u pogledu njihove razrade, kvalitete i jasnoće. Individualizirana rješenja za kibersigurnost dovode do većih ukupnih troškova i dvosmislenosti za niz operatera usluga. Nadalje, primjenjive metodološke smjernice za kibersigurnost zastarjele su i nisu primjerene svrsi u okruženju kiberprijetnji koje se brzo mijenja. Cilj je te reforme ažurirati primjenjive kibersigurnosne zahtjeve i povećati standardizaciju rješenja za sve subjekte javne uprave.
Konkretno, reforma vodi razvoju jedinstvenog metodološkog okvira za kibersigurnost; izradu postupovnog priručnika za ocjenjivanje kibersigurnosti; stvaranje središnje stručne potpore za provedbu mjera kibersigurnosti; definiciju kategorija organizacija za potrebe kibersigurnosti; definicija osnovnih zahtjeva za zaštitu kibersigurnosti u javnoj upravi.
Nacionalnim konceptom za informatizaciju javne uprave (NKIVS) utvrđuje se okvir za standardizaciju kibersigurnosnih zahtjeva.
Provedba reforme dovršit će se do 31. prosinca 2025.
Reforma 5: Poboljšanje osposobljavanja i vještina u području kibersigurnosti (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu)
Opća razina vještina u području kibersigurnosti u javnoj upravi nije dovoljna. Cilj je te reforme uvesti sustavno cjeloživotno učenje u području kibersigurnosti stručnjaka u području IT-a u javnoj upravi.
Reformom se:
-uspostaviti program za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti i osposobljavanje za osoblje javne uprave, uključujući dodatno osposobljavanje stručnjaka za kibersigurnost (kao cjeloživotno učenje);
-uspostaviti najmanje 3 centra za stručnost u području kibersigurnosti na sveučilištima kako bi imali ulogu u obrazovanju i pružanju stručnog znanja javnom i privatnom sektoru;
-podupiranje međunarodne suradnje s relevantnim međunarodnim centrima izvrsnosti u području kiberprijetnji i hibridnih prijetnji;
-razvoj metodologije za uspostavu odjela za kibersigurnost u tijelima javne uprave.
Provedba reforme dovršava se do 30. lipnja 2026.
Ulaganje 6: Jačanje preventivnih mjera, povećanje brzine otkrivanja i rješavanja incidenata (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu)
Cilj je te mjere razviti sustav ranog odgovora u području kibersigurnosti javne uprave. Nadovezuje se na projekte u okviru Integrirane infrastrukture operativnog programa.
Konkretno, ulaganjem će se:
-integrirati nova tehnička i tehnološka rješenja sustava ranog odgovora u infrastrukturu za upravljanje incidentima u području kibersigurnosti;
-razviti okvir za redovite temeljite sigurnosne revizije, procjene ranjivosti i penetracijska testiranja cjelokupne arhitekture kibersigurnosti;
-povećati razinu tehnološke sigurnosne opreme u objektima ključne infrastrukture;
-izraditi katalog prijetnji i metodologiju za upravljanje kibersigurnošću;
-razviti centralizirani pristup za provedbu sigurnosnih zakrpa.
U okviru prevencije jača se opća razina kvalitete fizičke i proceduralne sigurnosti ključne infrastrukture javne uprave. To se postiže poboljšanjem sigurnosti procesa, rekonstrukcijom i dovršenjem 72 sigurna prostora za informacijske sustave ključne infrastrukture.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma 6: Strateški pristup obrazovanju u području digitalnih vještina u suradnji s predstavnicima ključnih dionika
Tom se reformom izrađuje usklađena nacionalna strategija za razvoj digitalnih vještina kroz cjeloživotno učenje, koja obuhvaća osobe u produktivnoj i postproduktivnoj dobi. Strategiju priprema MIRRI u suradnji s nadležnim ministarstvima i predstavnicima ključnih dionika.
Strategija uključuje analizu trenutačnog stanja digitalnih vještina u Slovačkoj, utvrđivanje postojećih prepreka njihovu razvoju, viziju učenja za sljedeće razdoblje, kao i preporuke mjera za javna tijela radi poboljšanja situacije i ispunjavanja ciljeva. Strategijom se predlaže i dugoročno održiv sustav financiranja i potpore za digitalne vještine, a istodobno se nastoji stvoriti privlačno okruženje kako bi se spriječio odljev mozgova i privukli strani stručnjaci i istraživači.
Revizija se zaključuje do 31. prosinca 2022.
Ulaganje 7: Poboljšanje digitalnih vještina starijih osoba i distribucija uređaja starijim osobama
Postotak osoba u dobi od 65 do 74 godine s barem osnovnim digitalnim vještinama iznosi samo 11 %, u usporedbi s prosjekom EU-a od 24 %. Osposobljavanje u području digitalnih vještina u Slovačkoj uvelike ovisi o programima učenja kroz rad i/ili programima koje financira poslodavac. Kao rezultat toga, osobe u postproduktivnoj dobi i osobe u nepovoljnom položaju općenito imaju ograničeniji pristup razvoju digitalnih vještina. Taj nedostatak vještina bio je posebno problematičan tijekom razdoblja bolesti COVID-19. Cilj je ovog ulaganja riješiti to pitanje ciljanim programom osposobljavanja u području digitalnih vještina i osiguravanjem digitalne opreme za najmanje 172 800 starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju.
Ulaganje se sastoji od:
-pilot-projekt za 1 000 osoba za procjenu posebnih potreba i procjenu fiziološke prikladnosti tehnološke opreme (tableta ili alternativa) za starije osobe i osobe u nepovoljnom položaju;
-osposobljavanje starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju u obliku osobnog učenja i e-učenja;
-razvoj specijaliziranih aplikacija s elementima pristupačnosti;
-pružanje subvencionirane tehnološke opreme (tableta ili alternativa) zajedno s vaučerima za pružanje pristupa internetu.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja
|
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 1: Stvaranje rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije |
Ključna etapa |
Plan ulaganja za prioritetne životne situacije |
Objava popisa prioriteta koji je odobrio MIRRI |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Objava popisa prioritetnih elektroničkih usluga koje je odobrio MIRRI SR, na temelju mjerila eGOV-a i uzimajući u obzir Prilog II. Uredbi o jedinstvenom digitalnom pristupniku, |
|
2 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 1: Stvaranje rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije |
Ključna etapa |
Plan prioritetnih životnih situacija |
Objava plana |
Q4 |
2023. |
Analiza oblika usluge i utvrđivanje nedostataka (plan) za njihovo poboljšanje putem svih relevantnih javnih institucija |
|||
|
3 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 2: Središnje upravljanje informatičkim resursima |
Ključna etapa |
Središnja platforma za uporabu informatičkih resursa (digitalno tržište) |
Pokretanje platforme |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Početak rada platforme s alatima i politikama za novi način kupnje i upotrebe IT proizvoda, stručnog znanja, upotrebe usluga u oblaku i koda otvorenog koda. Usluge se nabavljaju centralno (okvirni ugovor), a korisnici usluga imaju mogućnost dinamičkog povlačenja sa središnje platforme prema potrebi. |
|
4 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih i primijenjenih rješenja e-uprave |
broj |
0 |
2 |
Q1 |
2025. |
Uvođenje digitalnih rješenja za dvije odabrane životne situacije sa sljedećim značajkama: ujednačen pristup traženju usluga; jedinstvena točka za pružanje usluga; prema potrebi, mobilna verzija; jedinstveni dizajn; jasna navigacija; neometani prolazak kroz životnu situaciju; pregled statusa zahtjeva; status prijave i plaćanja putem interneta. Projekt uključuje integraciju rješenja u središnji portal javne uprave, preoblikovanje poslovnih procesa u sveobuhvatnu, nadogradnju sustava dnevnog reda i povezivanje sa središnjim softverom i središnjim pozadinskim sustavima. Provedba dviju najčešće korištenih životnih situacija. |
|
|
5 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih i primijenjenih rješenja e-uprave |
|
Broj |
2 |
16 |
Q2 |
2026. |
Potpuna provedba digitalnih rješenja za 16 odabranih životnih situacija, sa sljedećim značajkama: ujednačen pristup traženju usluga; jedinstvena točka za pružanje usluga; prema potrebi, mobilna verzija; jedinstveni dizajn; jasna navigacija; neometani prolazak kroz životnu situaciju; pregled statusa zahtjeva; status prijave i plaćanja putem interneta. Projekt uključuje integraciju rješenja u središnji portal javne uprave, preoblikovanje poslovnih procesa u sveobuhvatnu, nadogradnju sustava dnevnog reda i povezivanje sa središnjim softverom i središnjim pozadinskim sustavima. |
|
6 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ključna etapa |
Platforma za razvoj i pružanje prioritetnih životnih situacija |
Potpuna provedba plana |
|
|
|
Q4 |
2024. |
Modernizacija platforme za rad s korisnicima, pozadinskog ureda i posredničkih funkcija (zajednički moduli) o načelima niskokodnih sastavnih dijelova koji se mogu konfigurirati centralno za sve pružatelje javnih usluga. Platforma je preduvjet za uvođenje rješenja e-uprave za životne situacije. |
|
7 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 2: Digitalna transformacija pružanja javnih usluga |
Ciljna vrijednost |
Digitalna transformacija dijelova javne uprave |
Broj |
0 |
8 |
Q4 |
2024. |
Osam procesa i sekcija u javnoj upravi optimiziraju se i automatiziraju. Cilj je ulaganja poboljšanje kvalitete javnih usluga ili poboljšanje učinkovitosti (smanjenjem operativnih troškova, postupovnih pogrešaka, rokova za dovršetak ili zahtjeva u pogledu ljudskih resursa). To se, prema potrebi, postiže izmjenom zakonodavstva ili promjenom organizacije procesa. Odjeli za javnu upravu registrirani su u Središnjem metainformacijskom sustavu javne uprave u skladu sa Zakonom br.575/2001 o organizaciji vladinih aktivnosti i organizaciji središnje državne uprave. |
|
|
8 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 2: Digitalna transformacija pružanja javnih usluga |
Ciljna vrijednost |
Digitalna transformacija dijelova javne uprave |
|
Broj |
8 |
42 |
Q2 |
2026. |
42 procesa i sekcija u javnoj upravi optimiziraju se i automatiziraju. Cilj je ulaganja poboljšanje kvalitete javnih usluga ili poboljšanje učinkovitosti (smanjenjem operativnih troškova, postupovnih pogrešaka, rokova za dovršetak ili zahtjeva u pogledu ljudskih resursa). To se, prema potrebi, postiže izmjenom zakonodavstva ili promjenom organizacije procesa. Odjeli za javnu upravu registrirani su u Središnjem metainformacijskom sustavu javne uprave u skladu sa Zakonom br.575/2001 o organizaciji vladinih aktivnosti i organizaciji središnje državne uprave. |
|
9 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 3: Upravljanje digitalnom transformacijom našeg društva i gospodarstva |
Ključna etapa |
Akcijski plan za digitalnu transformaciju Slovačke za razdoblje 2023. – 2026. |
Razvoj i donošenje od strane MIRRI-ja |
|
|
|
Q4 |
2022. |
MIRRI donosi novi strateški dokument – Akcijski plan za digitalnu transformaciju Slovačke za razdoblje 2023. – 2026. Akcijskim planom predložit će se mjere za poboljšanje digitalne učinkovitosti Slovačke, nadovezujući se na strategiju digitalne transformacije Slovačke do 2030. i na temelju postojećeg plana za razdoblje 2019. 2022. |
|
10 |
17 – Digitalna Slovačka – ulaganje 3: Sudjelovanje u višedržavnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ciljna vrijednost |
Broj centara za digitalne inovacije/europskih centara za digitalne inovacije |
|
Broj |
0 |
5 |
Q3 |
2022. |
Taj se cilj postiže: 1 Izgradnja mreže od četiri europska centra za digitalne inovacije (EDIH) u Slovačkoj koja će poduzećima pružati usluge za potporu uvođenju novih tehnologija i inovacija. Oni sudjeluju u paneuropskoj mreži centara EDIH. Kandidati za osnivanje četiriju centara EDI-ja nominirani su u rujnu 2020. 2.Uz četiri EDIH-a, uspostavlja se najmanje jedan dodatni centar prema jednoj od dviju mogućnosti: Centar EDIH bez financijske potpore iz programa Digitalna Europa, kojemu se dodjeljuje pečat izvrsnosti u natječaju Europske komisije; ili lokalni centar za digitalne inovacije koji se odabire u okviru nacionalnog programa i nadopunjuje mrežu postojećih EDIH-ova. |
|
11 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 3: Sudjelovanje u višedržavnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ključna etapa |
Razvoj i izgradnja superračunala za nacionalni superračunalni centar |
Puštanje u rad superračunala i podnošenje obavijesti o primopredaji |
Q4 |
2024. |
Puštanje u rad i početak rada računalne infrastrukture na temelju funkcionalnih ispitivanja i protokola primopredaje. Ulaganjem se financira izgradnja superračunala s pomoću arhitekture s integriranim CPU-om i GPU-om na jednom čipu, s ciljem da se 10 visoko energetski učinkovitih superračunala uvrsti na popis Green500. Pojedinosti o arhitekturi navode se u studiji izvedivosti. |
|||
|
12 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 3: Sudjelovanje u višedržavnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ciljna vrijednost |
Sudjelovanje u višedržavnim digitalnim projektima iz unaprijed definiranog skupa |
|
Broj |
0 |
2 |
Q4 |
2024. |
Potpora koja se dodjeljuje za sudjelovanje u dvama višedržavnim digitalnim projektima iz sljedećih programa koje je predložila Europska komisija: Sigurnosni operativni centri, MediaInvest, Europska infrastruktura za usluge lanaca blokova, EuroQCI, 5G koridori, zajednička europska podatkovna infrastruktura, izvršitelji i poluvodički čipovi, povezana javna uprava, europski genome, digitalne vještine. |
|
13 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ključna etapa |
Osmišljavanje programa potpore za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Pokretanje programa potpore |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Provedbeni odjel MIRRI-ja uspostavlja i objavljuje program potpore za istraživanje i razvoj digitalnih rješenja za mala i srednja poduzeća, velika poduzeća, privatne istraživačke i inovacijske ustanove, javne ustanove za istraživanje i razvoj, uključujući akademsku zajednicu i Slovačku akademiju znanosti, nevladine i neprofitne organizacije, medije, javne ustanove uključujući općine i druge prihvatljive podnositelje zahtjeva. Program služi i kao mehanizam sufinanciranja za projekte kojima se uspiju izravno upravljati programima EU-a (Digitalna Europa, Obzor Europa i Instrument za povezivanje Europe). Prednost se daje uspješnim projektima na temelju procjene važnih projekata od zajedničkog europskog interesa koju provodi Europska komisija. Projekti se ocjenjuju i na temelju prioritetnih područja utvrđenih u 4. dimenziji (Digitalna transformacija Slovačke) u strategiji pametne specijalizacije (RIS3). |
|
14 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
|
Broj |
0 |
20 |
Q4 |
2024. |
Potpora isplaćena za 20 projekata u razvoju i primjeni digitalnih rješenja u okviru programa potpore |
|
15 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
|
Broj |
20 |
43 |
Q2 |
2026. |
Potpora isplaćena za 43 projekta u razvoju i primjeni digitalnih rješenja u okviru programa potpore |
|
16 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 5: Brza bespovratna sredstva – hakatoni |
Ciljna vrijednost |
Broj organiziranih brzih događaja u vezi s dodjelom bespovratnih sredstava – hakatoni |
Broj |
0 |
20 |
Q2 |
2026. |
Organizacija 20 hakatona – događanja na kojima će se brzo dodijeliti bespovratna sredstva za najinovativnija rješenja za trenutačne društvene izazove. U događanju sudjeluju novoosnovana poduzeća, druga poduzeća, istraživačke ustanove, sveučilišta i njihovi studenti te drugi stručnjaci. Pobjednički timovi svoja rješenja pružaju javnoj upravi ili široj javnosti. |
|
|
17 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 5.: Poboljšanje osposobljavanja i vještina u području kibersigurnosti (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu) |
Ciljna vrijednost |
Broj informatičkog osoblja u javnoj upravi osposobljenog za kibersigurnost |
|
Broj |
29 |
600 |
Q2 |
2026. |
Dodatnih 571 IT stručnjaka u okruženju javne uprave preučeno je za kibersigurnost na „stručnoj”, „upravljačkoj” i „upraviteljici informacijskih tehnologija”. |
|
18 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 6: Jačanje preventivnih mjera, povećanje brzine otkrivanja i rješavanja incidenata (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu) |
Ciljna vrijednost |
Broj osiguranih IT sustava u okruženju javne uprave |
|
Broj |
70 |
1 000 |
Q4 |
2024. |
Osiguravanje 1000 IT sustava, koji se definiraju kao: alati sustava ranog upozoravanja (EWS) integrirani su u sustav za upravljanje incidentima u području kibersigurnosti te se njima uvode potrebni hardverski/softverski elementi, dvosmjerna šifrirana komunikacija i slanje upozorenja. |
|
19 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 6: Jačanje preventivnih mjera, povećanje brzine otkrivanja i rješavanja incidenata (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu) |
Ključna etapa |
Sigurnosne revizije aplikacija u okruženju javne uprave |
Uvođenje novih ili ažuriranje postojećih aplikacija u uporabu |
|
|
|
Q2 |
2025. |
Uvođenje novih ili revidiranih alata za reviziju kibersigurnosne ranjivosti javnih informatičkih aplikacija. Procjena se provodi probnim testovima i uporabom softvera za procjenu osjetljivosti, dok se provjera sigurnosne revizije uvijek obavlja prije uvođenja. Prednost se daje informacijskim sustavima koji su dio kritične infrastrukture. |
|
20 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 6: Strateški pristup obrazovanju u području digitalnih vještina u suradnji s predstavnicima ključnih dionika |
Ključna etapa |
Nacionalna strategija za digitalne vještine |
Slovačka vlada odobrila je Strategiju digitalnih vještina i objavila |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Strategija je usmjerena na osobe u produktivnoj i postproduktivnoj dobi i uključuje analizu trenutačnog stanja, definiciju postojećih prepreka i viziju obrazovanja za sljedeće razdoblje i cjeloživotnog učenja u skladu s preporukama OECD-a za 2020., kao i prijedlog mjera i preporuka za javne uprave kako bi poboljšale status quo i ostvarile postavljene ciljeve. Mjere će se financirati iz drugih izvora osim iz plana za oporavak i otpornost. |
|
21 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 7: Poboljšanje digitalnih vještina starijih osoba i distribucija starijih tableta |
Ciljna vrijednost |
Broj starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju koje su osposobljene za osnovne digitalne vještine |
|
Broj |
0 |
1 000 |
Q2 |
2022. |
Provedba pilot-projekta za potvrđivanje predloženih aktivnosti i rješenja za povećanje digitalnih vještina na uzorku od 1 000 starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju. To se postiže dovršenjem programa osposobljavanja, nakon čega slijedi distribucija subvencionirane opreme. Rezultati pilot-projekta ocjenjuju se i dovode do odluke o obliku nastavka projekta. |
|
22 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 7: Poboljšanje digitalnih vještina starijih osoba i distribucija starijih tableta |
Ciljna vrijednost |
Broj starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju koje su osposobljene za osnovne digitalne vještine |
|
Broj |
1 000 |
172 800 |
Q2 |
2026. |
Na temelju pilot-projekta i njegovih preporuka poboljšati digitalne vještine 172 800 starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju. To se postiže dovršenjem programa osposobljavanja i distribucijom subvencionirane opreme za svaku osobu. |
|
23 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 4: Normizacija tehničkih i postupovnih rješenja za kibersigurnost (ITVS – informacijske tehnologije za javnu upravu) |
Ključna etapa |
Nacionalni koncept za informatizaciju javne uprave (NKIVS) 2021.–2030. |
Donošenje i odobrenje Nacionalnog koncepta za informatizaciju javne uprave od strane MIRRI-ja i objava |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Nacionalnim konceptom za informatizaciju javne uprave (NKIVS) utvrđuje se okvir za digitalne reforme na usklađen način s planom za oporavak i otpornost. Pojedinačnim djelovanjima i projektima plana za oporavak i otpornost provode se relevantni strateški zadaci NKIVS-a. NKIVS postavlja okvir za standardizaciju kibersigurnosnih zahtjeva. Daljnje mjere bile bi potrebne za utvrđivanje tehničkih i postupovnih standarda u području kibersigurnosti. |
KOMPONENTA 18.: Zdrave, održive i konkurentne javne financije
Slovačka se suočava s visokim rizicima za fiskalnu održivost zbog starenja stanovništva, fiskalno neodrživog mirovinskog sustava i okvira fiskalne politike kojim se ne potiče u dovoljnoj mjeri fiskalna održivost. Naposljetku, prihodovni potencijal oporezivanja u području okoliša i oporezivanja imovine nedovoljno je iskorišten u odnosu na druge države članice EU-a.
Ovom komponentom plana za oporavak i otpornost Slovačke poboljšat će se održivost, stabilnost i konkurentnost javnih financija s pomoću tri elementa reforme, odnosno mirovinske reforme, višegodišnjih gornjih granica rashoda i reforme upravljanja javnim ulaganjima.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi bitna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama o načelu nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
Tom se komponentom stoga pridonosi primjeni 1. preporuke za Slovačku iz 2019. o očuvanju dugoročne održivosti javnih financija, posebno mirovinskog sustava, te 1. preporuke iz 2020. o provedbi fiskalnih politika usmjerenih na postizanje razboritih srednjoročnih fiskalnih pozicija i osiguravanje održivosti duga kad to gospodarski uvjeti dopuste. Njime se pomaže i u provedbi 3. preporuke za Slovačku iz 2020. i 3. preporuke iz 2019. kako bi se unaprijed financirali razrađeni projekti javnih ulaganja i usmjerila ulaganja u posebna područja.
Reforma 1: Očuvati održivost mirovinskog sustava
Javne financije Slovačke suočene su s visokim rizicima za održivost u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju. To je djelomično posljedica brzog starenja stanovništva. Predviđa se da će se omjer starosne ovisnosti (u usporedbi s udjelom starijih osoba i stanovništva koje radi ili osposobljava) gotovo utrostručiti do 2060. Gornje granice dobi za umirovljenje pojačavaju posljedice za dugoročnu fiskalnu održivost. Osim toga, uštede u drugom stupu mirovinskog sustava neučinkovite su i donose nisku stopu povrata, dok je osviještenost stanovništva niska.
Mirovinskom reformom poboljšava se dugoročna fiskalna održivost mirovinskog sustava. U tu svrhu ona povezuje dob za umirovljenje s očekivanim životnim vijekom i ukida gornju granicu dobi za umirovljenje. Nadalje, njime se osigurava pravo na aktuarsko neutralno davanje nakon minimalnog broja godina rada i uvodi nova strategija štednje temeljena na životnom vijeku u drugom mirovinskom stupu kojom se manje ulaže u obveznice s niskim prinosom, uz mogućnost izuzeća, kako bi se povećala učinkovitost štednje u drugom stupu. Njime se također povećava transparentnost redovitim informiranjem ljudi o njihovim očekivanim mirovinama.
Provedba reforme dovršava se do 31. ožujka 2023.
Reforma 2: Uvođenje višegodišnjih gornjih granica rashoda
Srednjoročni proračunski okvir Slovačke nije pogodovao dostatnoj fiskalnoj disciplini. Slovačka nije uspjela provoditi protucikličku fiskalnu politiku u dobrim gospodarskim razdobljima. To negativno utječe na srednjoročnu i dugoročnu fiskalnu održivost.
Tom se reformom stoga jača fiskalna disciplina kako bi se poboljšala srednjoročna i dugoročna fiskalna održivost. U tu svrhu uvode se obvezujuće višegodišnje gornje granice rashoda kao ključni alat za bolju provedbu protucikličke fiskalne politike, poboljšanje proračunskog planiranja i postizanje dugoročne fiskalne održivosti. Te gornje granice rashoda povezane su s planiranim strukturnim saldom povezanim s dugoročnim ciljevima održivosti. U travnju 2022. provodi se u Programu stabilnosti za razdoblje 2022. – 2025. kako bi se obuhvatio cijeli proračunski ciklus za 2023.
Provedba reforme dovršava se do 31. prosinca 2021.
Reforma 3: Pojednostavnjenje javnih ulaganja
Ekonomska vrijednost većine projekata javnih ulaganja koje je ocijenilo Ministarstvo financija tek je neznatno premašila njihove troškove, pri čemu omjer koristi i troškova projekata iznosi između 1,0 i 1,5. Osim toga, stope apsorpcije proračuna za javna ulaganja niske su, što upućuje na poteškoće u planiranju i izvršenju proračuna. Istodobno, prioritetu ulaganja nedostaju objektivni i pojednostavnjeni kriteriji.
Reformom se bolje pripremaju projekti javnih ulaganja dosljednom primjenom načela omjera vrijednosti i cijene. Strateški se prioritet daje investicijskim projektima od samog početka i uzima u obzir samo zreli projekti. Kako bi se postigli ti ciljevi, reformom se u praksi provodi nova i usklađena metodologija za pripremu i određivanje prioriteta projekata javnih ulaganja. Ta metodologija omogućuje razvoj portfelja projekata specifičnih za pojedine sektore i poboljšanje prosječnog omjera troškova i koristi novoodabranih projekata ulaganja, istodobno povećavajući točnost izrade proračuna za ulaganja. Postupak ulaganja standardiziran je za sve projekte koji se ocjenjuju centralno i u ranoj fazi.
Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa / ciljna vrijednost
|
Naziv
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti) |
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis i jasna definicija svake ključne etape i cilja |
|||
|
Mjerna jedinica |
Pozadina |
Ciljna vrijednost |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1 |
18 – zdrave, održive i konkurentne javne financije – Reforma 1: Očuvati održivost mirovinskog sustava. |
Ključna etapa |
Reforma mirovinskog sustava |
Stupanje na snagu paketa izmjena (br. 461/2003 o socijalnom osiguranju i br. 43/2004 o mirovinskoj štednji) |
|
|
|
Q1 |
2023. |
Stupanje na snagu paketa od strane parlamenta (Zakon o socijalnom osiguranju i Zakon o štednji starosnih mirovina) do kraja četvrtog tromjesečja 2022., s učinkom od prvog tromjesečja 2023., kojim će se poboljšati dugoročna financijska održivost mirovinskog sustava, odnosno: 1) povezivanjem povećanja dobi za umirovljenje s produljenjem očekivanog životnog vijeka, 2) uvođenjem prava na aktuarsko neutralna primanja iz prvog mirovinskog stupa za plaću nakon minimalnog zakonskog broja godina radnog staža, 3. uvođenjem prava na aktuarsko neutralna primanja iz prvog mirovinskog stupa na temelju životnog ciklusa za osobe nakon zakonskog minimalnog broja godina službe, 3) uvođenjem prava na aktuarsko neutralnu štednju na temelju prve strategije mirovinskog ciklusa za osobe nakon minimalnog zakonskog broja godina radnog staža, 3). |
|
2 |
18 – zdrave, održive i konkurentne javne financije – reforma 2.: Uvođenje gornjih granica rashoda |
Ključna etapa |
Učvršćivanje gornjih granica rashoda u Zakon 523/2004 o proračunskim pravilima |
Stupanje na snagu izmjene Zakona 523/2004 o proračunskim pravilima |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Stupanje na snagu višegodišnjih gornjih granica za javne rashode i njihova provedba u Programu stabilnosti za razdoblje 2022. – 2025. u travnju 2022. kako bi se obuhvatio cijeli proračunski ciklus za 2023. |
|
3 |
18 – Zdrave, održive i konkurentne javne financije – Reforma 3: Reforma upravljanja javnim ulaganjima |
Ključna etapa |
Primjena metodologije za postupke pripreme i određivanja prioriteta ulaganja |
Evaluacija projekata javnih ulaganja provedenih u skladu s usvojenom metodologijom |
|
|
|
Q2 |
2026. |
Priprema i evaluacija svih relevantnih projekata javnih ulaganja provodi se u skladu s objavljenom metodologijom za usklađivanje pripreme i određivanja prioriteta. Procjenu provodi Ministarstvo financija i primjenjuje se na sve nove projekte ulaganja na nacionalnoj razini u vrijednosti većoj od 1 milijuna EUR, što je vidljivo iz dokumentacije odabranih projekata. Cilj je metodologije utvrditi portfelj projekata ulaganja na razini sektora i povećati omjer troškova i koristi za nove projekte ulaganja. |
2.Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost
Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost za Slovačku iznosi 6 575 000 000 EUR.
DIO 2.: FINANCIJSKA POTPORA
1.Financijski doprinos
Obroci iz članka 2. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
1.1Prvi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
1 – obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 1.: Prilagodba pravnog okvira za električnu energiju |
Ključna etapa |
Oslobađanje ograničenja tehničkih kapaciteta za prijenos električne energije unutar slovačkog elektroenergetskog sustava |
|
2 |
3 – Održivi promet – Reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Plan ulaganja za projekte željezničke infrastrukture |
|
3 |
3 – Održivi promet – Reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Metodologija za odabir, pripremu i provedbu projekata za biciklizam |
|
4 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 4:Reforma upravljanja sveučilištima |
Ključna etapa |
Reforma sustava upravljanja visokim učilištima |
|
5 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – reforma 5: Koncentracija izvrsnih obrazovnih i istraživačkih kapaciteta |
Ključna etapa |
Početak okupljanja sveučilišta u veće jedinice |
|
6 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Reforma 2: Reforma organizacije i financiranja neposlovnih istraživačkih ustanova, posebno Slovačke akademije znanosti |
Ključna etapa |
Reforma Slovačke akademije znanosti (SaS) |
|
7 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenta – Ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ključna etapa |
Strategija internacionalizacije sveučilišta |
|
8 |
15 – reforma pravosuđa – 2.: Borba protiv korupcije i jačanje integriteta i neovisnosti pravosuđa |
Ključna etapa |
Paket zakona za borbu protiv korupcije i jačanje integriteta i neovisnosti pravosudnog sustava |
|
9 |
15 – reforma pravosuđa – Reforma 1.: Reforma pravosudne karte – Zakonodavstvo |
Ključna etapa |
Definicija nove pravosudne karte |
|
10 |
16 – borba protiv korupcije i pranja novca – reforma 2.: Modernizacija i izgradnja kapaciteta policije |
Ključna etapa |
Provedba organizacijskih promjena u policiji kako bi se povećala učinkovitost otkrivanja, istrage i otkrivanja korupcije |
|
11 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – uspostava nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Revizija i kontrola Pravna osnova |
|
12 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Sustav repozitorija plana za oporavak i otpornost: informacije za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost |
|
13 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 4: Normizacija tehničkih i postupovnih rješenja za kibersigurnost |
Ključna etapa |
Nacionalni koncept za informatizaciju javne uprave (NKIVS) 2021.–2030. |
|
14 |
18 – zdrave, održive i konkurentne javne financije – Reforma 2: Uvođenje gornjih granica rashoda |
Ključna etapa |
Učvršćivanje gornjih granica rashoda u Zakon 523/2004 o proračunskim pravilima |
|
|
|
Iznos obroka |
458 277 000 EUR |
1.2Drugi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
2 – Obnova zgrada – Reforma 3.: Gospodarenje građevinskim otpadom |
Ključna etapa |
Izmjena i dopuna Zakona o otpadu |
|
2 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Popis odabranih projekata za regije Muránska Planina i Polonina |
|
3 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Ulaganje 1: Uklanjanje prepreka u školskim zgradama |
Ključna etapa |
Uvođenje definicije standarda za uklanjanje prepreka, izrada priručnika za uklanjanje prepreka i pregled potreba škole na svim razinama obrazovanja |
|
4 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 2: Uvođenje sustava periodičnih znanstvenih procjena učinkovitosti |
Ključna etapa |
Definicija sustava periodičnog ocjenjivanja znanstvene učinkovitosti uvedena Zakonom br. 172/2005 |
|
5 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Reforma 1: Reforma upravljanja, evaluacije i potpore u znanosti, istraživanju i inovacijama |
Ključna etapa |
Reforma upravljanja i potpore istraživanju, razvoju i inovacijama. |
|
6 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenta- Reforma 1: Reforma zakonodavstva o boravištu i radu |
Ključna etapa |
Olakšavanje povratka u zemlju i povećanje privlačnosti zemlje za strance s obiteljskim vezama |
|
7 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenta – Reforma 1: Reforma zakonodavstva o boravištu i radu |
Ključna etapa |
Sustav kojim se definira nova kategorija podnositelja zahtjeva za nacionalnu vizu (D). |
|
8 |
10 – privlačenje i zadržavanje talenta – reforma 2: Pojednostavnjenje sustava priznavanja kvalifikacija i stručnih kvalifikacija za obavljanje reguliranih profesija |
Ključna etapa |
Pojednostavnjenje priznavanja obrazovnih i stručnih kvalifikacija |
|
9 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 1: Optimizacija bolničke mreže (UN) |
Ključna etapa |
Uvođenje mreže bolnica |
|
10 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 2: Reforma pripreme planova ulaganja u zdravstvo |
Ključna etapa |
Prioritetni plan ulaganja u skladu s metodologijom evaluacije ulaganja koju je donijelo Ministarstvo zdravstva |
|
11 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 5: Reforma primarne skrbi za odrasle, djecu i mlade |
Ključna etapa |
Novi zakon o uspostavi mreže pružatelja opće skrbi i uvođenju prostorne podjele |
|
12 |
13 – dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena zaštita – Reforma nadzora socijalne skrbi i osiguravanje infrastrukture za njezinu provedbu |
Ključna etapa |
Reforma nadzora socijalne skrbi |
|
13 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja- Reforma 3.: Reforma javne nabave – prilagodba zakonodavstva |
Ključna etapa |
Reforma Zakona o postupcima javne nabave |
|
14 |
16 – borba protiv korupcije i pranja novca – Reforma 1: Povećanje učinkovitosti borbe protiv korupcije i borbe protiv pranja novca |
Ključna etapa |
Reforme za pojednostavnjenje i poboljšanje financijskih istraga |
|
15 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ključna etapa |
Osmišljavanje programa potpore za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
|
16 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 7: Poboljšanje digitalnih vještina starijih osoba i distribucija starijih tableta |
Ciljna vrijednost |
Broj starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju koje su osposobljene za osnovne digitalne vještine |
|
|
|
Iznos obroka |
814 715 000 EUR |
1.3Treći obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 1.: Prilagodba pravnog okvira za električnu energiju |
Ključna etapa |
Reforma tržišta električne energije |
|
2 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Reforma 2: Pravni okvir za promicanje obnovljivih izvora energije |
Ključna etapa |
Okvir za potporu ulaganjima u nove obnovljive izvore |
|
3 |
2 – Obnova zgrada – Reforma 1.: Usklađivanje mehanizama potpore za obnovu obiteljskih kuća |
Ključna etapa |
Provedbeni plan za pokretanje zelene obnove obiteljskih kuća |
|
4 |
2 – Obnova zgrada – Reforma 1.: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ključna etapa |
Pokretanje programa potpore za uštedu energije i zelenu obnovu |
|
5 |
3 – Održivi promet – Reforma 3: Intermodalni teretni prijevoz |
Ključna etapa |
Koncept i pozivi na nove programe potpore |
|
6 |
3 – Održivi promet – Reforma 4: Uvođenje novih politika za dugoročno promicanje alternativnih goriva u prometnom sektoru |
Ključna etapa |
Novi paket mjera za promicanje alternativnih pogona |
|
7 |
4 – Dekarbonizacija industrije - Reforma 2: Konkurentan program za smanjenje emisija stakleničkih plinova u industriji |
Ključna etapa |
Donošenje programa industrijske dekarbonizacije |
|
8 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Reforma 1: Reforma prostornog planiranja |
Ključna etapa |
Reforma prostornog planiranja |
|
9 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1: Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine |
Ciljna vrijednost |
Stopa upisa u predškolske škole za djecu u dobi od pet godina |
|
10 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1: Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine |
Ključna etapa |
Uvođenje pravnih promjena obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od pet godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od tri godine. |
|
11 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika te razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ključna etapa |
Donošenje zakona o redefiniranju koncepta posebnih obrazovnih potreba i priprema pratećeg metodološkog materijala za nastavno osoblje, stručno osoblje i ravnatelje škola. |
|
12 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 6: Kompenzacijske mjere za ublažavanje posljedica pandemije u obrazovanju za učenike osnovnih i srednjih škola |
Ciljna vrijednost |
Broj učenika koji sudjeluju u programima nastave |
|
13 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Ulaganje 1: Potpora strateškom razvoju sveučilišta |
Ključna etapa |
Zaključena su najmanje 2 poziva za potporu strateškom razvoju sveučilišta |
|
14 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 1: Promjena u financiranju sveučilišta, uključujući uvođenje ugovora o uspješnosti |
Ključna etapa |
Uvođenje ugovora o izvršenju |
|
15 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 2: Uvođenje sustava periodične znanstvene procjene uspješnosti |
Ciljna vrijednost |
Broj provedenih evaluacija |
|
16 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 3: Novi pristup akreditaciji visokog obrazovanja |
Ciljna vrijednost |
Postotak sveučilišta prijavljuje se za provjeru usklađenosti internih sustava kvalitete i studijskih programa sa standardima |
|
17 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Reforma 1: Reforma upravljanja, evaluacije i potpore u znanosti, istraživanju i inovacijama |
Ključna etapa |
Oblikovanje nacionalne sveobuhvatne strategije za istraživanje, razvoj i inovacije |
|
18 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 1: Promicanje međunarodne suradnje i sudjelovanja u projektima programa Obzor Europa i EIT-a |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za projekte kojima se podupire sudjelovanje slovačkih aktera u programu Obzor Europa |
|
19 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ključna etapa |
Pokretanje poziva na podnošenje projekata za potporu suradnji između poduzeća, akademske zajednice, organizacija za istraživanje i razvoj i vaučera |
|
20 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ključna etapa |
Objava poziva za potporu izvrsnim istraživačima |
|
21 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
22 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje tematskih projekata usmjerenih na potražnju kojima se rješavaju izazovi digitalne tranzicije |
|
23 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 6: Financijski instrumenti za potporu inovacijama |
Ključna etapa |
Pokretanje i provedba financijskih instrumenata za potporu inovacijama |
|
24 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje nacionalnog tijela za provedbu i koordinaciju |
Ključna etapa |
Smanjenje rizika provedbe uspostavom koordinacijskog, financijskog i provedbenog tijela (NIKA) za Mehanizam za oporavak i otpornost |
|
25 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – obnova voznog parka |
Ciljna vrijednost |
Kupnja novih vozila (10 % voznog parka) električnih i hibridnih vozila |
|
26 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 3: Sudjelovanje u prekograničnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ciljna vrijednost |
Broj centara za digitalne inovacije u Slovačkoj/Europski centar za digitalne inovacije koji stvara mrežu |
|
27 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 1: Stvaranje rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije |
Ključna etapa |
Plan ulaganja za prioritetne životne situacije |
|
28 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 3: Upravljanje digitalnom transformacijom našeg društva i gospodarstva |
Ključna etapa |
Akcijski plan za digitalnu transformaciju Slovačke za razdoblje 2023.–2026. |
|
29 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 6: Strateški pristup obrazovanju u području digitalnih vještina u suradnji s predstavnicima ključnih dionika |
Ključna etapa |
Nacionalna strategija za digitalne vještine |
|
|
|
Iznos obroka |
814 715 000 EUR |
1.4Četvrti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
3 – Održivi promet – Reforma 1: Reforma pripreme projekata ulaganja u promet |
Ključna etapa |
Izmjena Zakona o željeznici i povezanih propisa o parametrima prometne infrastrukture |
|
2 |
3 – Održivi promet – Reforma 2: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ključna etapa |
Novi zakon o javnom prijevozu putnika |
|
3 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika i razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu redefiniranja koncepta posebnih obrazovnih potreba |
|
4 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 3: Reforma sustava savjetovanja i prevencije te osiguravanje sustavnog prikupljanja podataka u području promicanja mentalnog zdravlja za djecu, učenike i studente |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavstva kojim se uspostavlja sveobuhvatan sustav savjetovanja |
|
5 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 4: Provedba alata za sprečavanje ranog napuštanja školovanja i prilagodbu studijskih programa tipa F |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena kojima je cilj:• Stupanje na snagu zakonodavnih izmjena kojima je cilj:• proširenje mogućnosti stjecanja nižeg sekundarnog obrazovanja u nižem sekundarnom strukovnom obrazovanju (VET) optimizaciji programa NSOV kao odgovor na potrebe tržišta rada i ponuda programa NSOV u odnosu na obrazovne potrebe ciljne skupine učenika |
|
6 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – Reforma 1: Reforma obrazovnog sadržaja i oblika – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ključna etapa |
Odobrenje konačne verzije novog kurikuluma za sve osnovne i niže srednje škole organizirane u višegodišnjim obrazovnim ciklusima |
|
7 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Reforma 2: Priprema i razvoj nastavnika za nove sadržaje i oblik poučavanja |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavnih promjena radi jačanja kvalitete vještina nastavnog i stručnog osoblja te njihova motiviranja na cjeloživotno stručno usavršavanje |
|
8 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 7: Njime se podupire jedinstveni sustav dodjele bespovratnih sredstava za istraživanje i razvoj |
Ključna etapa |
Oblikovanje novog informacijskog sustava D za evaluaciju programa bespovratnih sredstava |
|
9 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 4: Optimizacija mreže za akutnu zdravstvenu skrb i nova definicija hitne zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Izmjena zakona o mreži za bolničko liječenje i nova definicija hitne zdravstvene zaštite |
|
10 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb - Reforma integracije i financiranja dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Novi zakonodavni okvir za dugotrajnu zdravstvenu i palijativnu skrb |
|
11 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
uvođenje novih alata za smanjenje regulatornog opterećenja: – provedba pravila „1in-2out” – uvođenje ex post evaluacije postojećih propisa (zakonodavni i nezakonodavni materijali) – Uvođenje zaštite od neopravdanog prekomjernog reguliranja |
|
12 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja- Reforma 3: Reforma javne nabave – digitalizacija postupaka javne nabave |
Ključna etapa |
Digitalizacija postupaka javne nabave putem jedinstvene elektroničke platforme. |
|
13 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 2: Reforma okvira za nesolventnost – prilagodba zakonodavstva |
Ključna etapa |
Reforma stečajnog okvira |
|
14 |
15 – Reforma pravosuđa – Reforma 1: Reforma pravosudne karte – zakonodavstvo |
Ključna etapa |
Uvođenje nove mreže sudova |
|
15 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Reforma 3: Optimizacija upravljanja krizom |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu optimiziranog upravljanja krizom |
|
16 |
18 – Zdrave, održive i konkurentne javne financije – Reforma 1: Očuvati održivost mirovinskog sustava |
Ključna etapa |
Reforma mirovinskog sustava |
|
|
|
Iznos obroka |
923 828 000 EUR |
1.5Peti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
2 – Obnova zgrada – Reforma 2: Povećanje transparentnosti i racionalizacija odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike |
Ključna etapa |
Metodologije za postupak donošenja odluka Odbora za spomenike Slovačke Republike |
|
2 |
3 – Održivi promet – Reforma 2: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ključna etapa |
Provedba optimiziranog voznog reda željezničkog prijevoza |
|
3 |
4 – Dekarbonizacija industrije – Reforma 1: Prekid proizvodnje električne energije na bazi ugljena u elektrani Nováky i preobrazba regije Gornje Nitre |
Ključna etapa |
Prijelaz s ugljena na druge energente u regiji Gornja Nitra |
|
4 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Reforma 2: Reforma očuvanja prirode i upravljanja vodama u ruralnim područjima |
Ključna etapa |
Učinkovitija primjena mjera zaštite prirode u krajobrazima zaštićenih područja i revitalizacija vodotoka |
|
5 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Nastanjivanje nekretnina s privatnim zemljoposjednicima (u području zemljišta naseljenom u ha) |
|
6 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5: Potpora desegregaciji škola |
Ključna etapa |
Donošenje zakonodavnih izmjena kojima se u zakonodavstvo uvodi definicija škole i razvoj metodološkog materijala za provedbu suzbijanja segregacije |
|
7 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Reforma 2: Priprema i razvoj nastavnika za nove sadržaje i oblik poučavanja |
Ciljna vrijednost |
Postotak nastavnika koji su posebno osposobljeni za pripremu novog kurikuluma uključivo obrazovanje i digitalne vještine |
|
8 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – Reforma 1: Promjena financiranja sveučilišta, uključujući uvođenje ugovora o uspješnosti |
Ciljna vrijednost |
Ugovori o uspješnosti potpisani s javnim sveučilištima (u postotku) |
|
9 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – Ulaganje 1: Alati za potporu i pomoć povratnicima, visokokvalificiranim radnicima iz trećih zemalja i članovima njihovih obitelji te stranim studentima u visokom obrazovanju koji studiraju u Slovačkoj |
Ciljna vrijednost |
Broj jedinstvenih kontaktnih točaka za integraciju u Slovačkoj |
|
10 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 3: Centralizacija upravljanja najvećim bolnicama |
Ključna etapa |
Osnivanje središnjeg tijela za upravljanje bolnicama s organizacijskog, operativnog i gospodarskog stajališta |
|
11 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 3: Digitalizacija u zdravstvu |
Ciljna vrijednost |
Navigacijski sustav za liječenje fibrilacije atrija u 3 institucije za kardiovaskularne bolesti |
|
12 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – Reforma integracije i financiranja dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Objava koncepta financiranja socijalnih usluga za javnu raspravu |
|
13 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganje 2: Potporni instrumenti za reformu pravosudne karte – Trgovački registar i centralizirani sustav sudskog upravljanja |
Ključna etapa |
Razvoj i primopredaja IT sustava – poslovni registar |
|
14 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 1: Alati i kapaciteti za borbu protiv korupcije i pranja novca |
Ključna etapa |
Osiguravanje potrebne infrastrukture za potporu borbi protiv pranja novca i korupcije |
|
15 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 1: Alati i kapaciteti za borbu protiv korupcije i pranja novca |
Ciljna vrijednost |
Ponovno osposobljavanje policijskih službenika u financijskim istragama i analitičkim aktivnostima |
|
16 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 1: Stvaranje rješenja e-uprave za prioritetne životne situacije |
Ključna etapa |
Plan prioritetnih životnih situacija |
|
17 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 2: Središnje upravljanje informatičkim resursima |
Ključna etapa |
Središnja platforma za uporabu informatičkih resursa (digitalno tržište) |
|
|
|
Iznos obroka |
923 828 000 EUR |
1.6Šesti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ciljna vrijednost |
Broj izvrsnih istraživača kojima je dodijeljena potpora |
|
2 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 2: Nova bolnička mreža – izgradnja, obnova i opremanje |
Ključna etapa |
Poziv na podnošenje ponuda za izgradnju i obnovu bolnica |
|
3 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Reforma 2: Procjena potreba za skrbi |
Ključna etapa |
Objedinjavanje sustava ocjenjivanja |
|
4 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – Reforma 3: Reforma nadzora socijalne skrbi i osiguravanje infrastrukture za njezinu provedbu |
Ciljna vrijednost |
Uspostava jedinstvenog nadzornog sustava sa sjedištem i 8 podružnica |
|
5 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – Ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Jačanje kapaciteta stambenih usluga koje se pružaju u zajednici i zdravstvenih i socijalnih ustanova niskog kapaciteta (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
6 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – poboljšanje kapaciteta socijalne skrbi u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Proširenje kapaciteta za izvanbolničke usluge (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
7 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – Ulaganje 2: Digitalizacija stečajnih postupaka |
Ciljna vrijednost |
Jedinstveni potpuno digitalizirani stečajni postupak u potpunosti je operativan. |
|
|
|
Iznos obroka |
792 892 000 EUR |
1.7Sedmi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Broj obnovljenih obiteljskih kuća koje ostvaruju uštedu primarne energije od najmanje 30 % |
|
2 |
2 – Obnova zgrada – Ulaganje 2: Obnova javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis |
Ciljna vrijednost |
Površina (m²) obnovljenih javnih povijesnih i civilnih zaštićenih zgrada koje ostvaruju najmanje 30 % uštede primarne energije |
|
3 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Sanacija vodotoka (u km obnovljenih vodotoka) |
|
4 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Reforma 1: Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Stvaranje mreže regionalnih centara potpore |
|
5 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – Ulaganje 1: Digitalna infrastruktura u školama |
Ciljna vrijednost |
Povećanje postotka škola s osnovnom razinom digitalne opreme |
|
6 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Ulaganje 2: Završetak školske infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Broj škola s vlastitom knjižnicom kao obrazovnim centrom ili s moderniziranom knjižnicom |
|
7 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ciljna vrijednost |
Broj podržanih projekata suradnje i vaučera |
|
8 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj odabranih projekata kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
9 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – Ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija odabranih u okviru poziva na podnošenje prijedloga kojima se rješavaju izazovi digitalne transformacije. |
|
10 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – Ulaganje 3: Stipendije za domaće i inozemne talentirane studente |
Ciljna vrijednost |
Broj dodijeljenih stipendija za talentirane studente. |
|
11 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 5: Obnova voznog parka vozila hitne pomoći |
Ciljna vrijednost |
Kupnja vozila |
|
12 |
14 – Poboljšanje poslovnog okruženja – Ulaganje 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
Smanjenje administrativnog opterećenja za poduzetnike |
|
13 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganja 1: Reforma pravosudne karte – reorganizacija sudova – obnova zgrada |
Ciljna vrijednost |
Rekonstruirana površina sudskih zgrada (u m²) |
|
14 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganja 1: Reorganizacija sudova – Izgradnja/nabava novih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Površina izgrađenih ili kupljenih zgrada suda (u m²) |
|
15 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – osposobljavanje i oprema |
Ciljna vrijednost |
Provodi se osposobljavanje i opremanje povezano s policijskom reformom |
|
16 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – Obnova zgrada |
Ključna etapa |
Opseg obnovljene površine poda u policijskim zgradama radi smanjenja energetskog intenziteta zgrada (u m²) |
|
17 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – novi informacijski sustav za registraciju stranih državljana (IS ECU) |
Ključna etapa |
Automatizacija postupaka boravišnih dozvola kako bi se pojednostavnili postupci za javnost |
|
18 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – osnivanje zajedničkih centara za pružanje usluga |
Ciljna vrijednost |
Osnivanje centara za zajedničke usluge. |
|
19 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ključna etapa |
Platforma za razvoj i pružanje prioritetnih životnih situacija |
|
20 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 2: Digitalna transformacija pružanja javnih usluga |
Ciljna vrijednost |
Digitalna transformacija dijelova javne uprave |
|
21 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 3: Sudjelovanje u prekograničnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ključna etapa |
Razvoj i izgradnja superračunala za nacionalni superračunalni centar |
|
22 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 3: Sudjelovanje u prekograničnim europskim projektima povezanima s digitalnim gospodarstvom |
Ciljna vrijednost |
Sudjelovanje u višedržavnim digitalnim projektima iz unaprijed definiranog skupa |
|
23 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
|
24 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 6: Jačanje preventivnih mjera, povećanje brzine otkrivanja i rješavanja incidenata |
Ciljna vrijednost |
Broj osiguranih IT sustava u okruženju javne uprave |
|
|
|
Iznos obroka |
792 892 000 EUR |
1.8Osmi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
3 – Održivi promet – Ulaganje 2: Promicanje čistog putničkog prijevoza |
Ciljna vrijednost |
Broj nabavljenih čistih putničkih željezničkih vozila (ponderirano) |
|
2 |
4 – Dekarbonizacija industrije – Ulaganje 2: Osiguravanje funkcioniranja slovačkog inspektorata za okoliš povezanog s dekarbonizacijom |
Ključna etapa |
Ulaganja kojima se povećava kapacitet slovačkog inspektorata za okoliš |
|
3 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 4: Provedba alata za sprečavanje ranog napuštanja školovanja i prilagodbu studijskih programa tipa F |
Ciljna vrijednost |
Udio programa nižeg sekundarnog strukovnog obrazovanja (NSOV) optimiziran u skladu s potrebama tržišta rada |
|
4 |
6 – Dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Ulaganje 1: Uklanjanje prepreka u školskim zgradama |
Ciljna vrijednost |
Uklanjanje arhitektonskih prepreka većih srednjih škola |
|
5 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – Ulaganje 1: Alati za potporu i pomoć povratnicima, visokokvalificiranim radnicima iz trećih zemalja i članovima njihovih obitelji te stranim studentima u visokom obrazovanju koji studiraju u Slovačkoj |
Ciljna vrijednost |
Broj stranaca koji se koriste Informacijskim centrom za migracije Međunarodne organizacije za migracije (IOM) |
|
6 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 3: Centralizacija upravljanja najvećim bolnicama |
Ciljna vrijednost |
Broj bolnica uključenih u središnji sustav upravljanja |
|
7 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 4: Izgradnja i obnova stanica hitne pomoći (usluge hitne pomoći) |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih ili rekonstruiranih stanica hitne pomoći |
|
8 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Reforma 1: Koordinirana međuministarska suradnja i regulacija |
Ključna etapa |
Uspostava dvaju koordinacijskih tijela za mentalno zdravlje |
|
9 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 6: Uspostava repozitorija psiholoških metoda |
Ciljna vrijednost |
Broj registriranih i standardiziranih psiholoških metoda |
|
10 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 8: Osposobljavanje osoblja u području mentalnog zdravlja |
Ciljna vrijednost |
Broj radnika u zdravstvenom sektoru osposobljenih za mentalno zdravlje |
|
11 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – Proširenje i obnova kapaciteta za naknadnu skrb i zdravstvenu njegu |
Ciljna vrijednost |
Povećanje broja i opremanje pružatelja kućne njege (pokazatelj: broj pružatelja usluga koji primaju potporu) |
|
12 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Proširenje i obnova kapaciteta za palijativnu skrb |
Ciljna vrijednost |
Proširenje i obnova mobilne mreže za palijativnu skrb (pokazatelj: broj novih i obnovljenih pružatelja usluga) |
|
13 |
14 – poboljšanje poslovnog okruženja – Reforma 1: Smanjenje regulatornog opterećenja za poduzeća |
Ključna etapa |
Pravilo „1-in-2-out”, ex ante evaluacija za sprečavanje prekomjerne regulacije i ex post evaluacija postojećih propisa |
|
14 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganje 2: Potporni instrumenti za reformu pravosudne karte – Trgovački registar i centralizirani sustav sudskog upravljanja |
Ključna etapa |
Razvoj i primopredaja IS-a – centraliziranog sustava pravosudne uprave |
|
15 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih i primijenjenih rješenja e-uprave |
|
16 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 6: Jačanje preventivnih mjera, povećanje brzine otkrivanja i rješavanja incidenata |
Ključna etapa |
Sigurnosne revizije aplikacija u okruženju javne uprave |
|
|
|
Iznos obroka |
400 083 000 EUR |
1.9Deveti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – Ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Nastanjivanje nekretnina s privatnim zemljoposjednicima (u području zemljišta naseljenom u ha) |
|
2 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5: Potpora desegregaciji škola |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakonodavne definicije segregacije u školama |
|
3 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 1: Osiguranje uvjeta za provedbu obveznog predškolskog obrazovanja za djecu u dobi od 5 godina i uvođenje zakonskog prava na mjesto u vrtićima ili drugim pružateljima predškolskog obrazovanja u dobi od 3 godine |
Ciljna vrijednost |
Broj novoizgrađenih kapaciteta |
|
4 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 2.: Definicija koncepta posebnih obrazovnih potreba djece i učenika te razvoj modela za prihvatljive mjere potpore u obrazovanju i obrazovanju, uključujući njihov sustav financiranja |
Ciljna vrijednost |
Broj osposobljenih nastavnika i specijaliziranog osoblja |
|
5 |
6 – dostupnost, razvoj i kvaliteta uključivog obrazovanja – Reforma 5: Potpora desegregaciji škola |
Ciljna vrijednost |
Postotak škola koje primjenjuju standarde suzbijanja segregacije koji proizlaze iz donesene metodologije |
|
6 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Osnovne škole koje provode novi kurikulum (u postocima) |
|
7 |
7 – Obrazovanje za 21 stoljeće – Reforma 1:Obrazovni sadržaj i reforma oblika obrazovanja – Kurikularna reforma i reforma udžbenika |
Ciljna vrijednost |
Uvođenje internetske mature (završni ispit za osobe koje završavaju više srednje obrazovanje) |
|
8 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – Ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata kojima se pruža potpora za promicanje ili razvoj internacionalizacije sveučilišta i istraživačkih ustanova |
|
9 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Reforma 1: Optimizacija bolničke mreže (UN) |
Ciljna vrijednost |
Udio obnovljenih bolnica (odobrenih u okviru općih i specijaliziranih bolnica) u okviru nove mreže bolnica |
|
10 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 1: Potpora otvaranju novih ambulanti primarne zdravstvene zaštite |
Ciljna vrijednost |
Broj ambulantnih klinika primarne zdravstvene zaštite koje se podupiru pilot-programom |
|
11 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 2: Nova bolnička mreža – izgradnja, obnova i opremanje |
Ciljna vrijednost |
Kreveti dostupni u poboljšanim bolnicama |
|
12 |
11 – Moderna i pristupačna zdravstvena skrb – Ulaganje 3: Digitalizacija u zdravstvu |
Ciljna vrijednost |
Broj bolnica povezanih sa središnjim sustavom ERP-a |
|
13 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 2: Stvaranje objekata za zadržavanje |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet ustanova za zadržavanje pacijenata |
|
14 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 3: Izgradnja psihosocijalnih centara; Ulaganje 4: Dovršetak stacionarne mreže psihijatrije; Ulaganje 5: Osnivanje specijaliziranih centara za poremećaje iz spektra autizma |
Ciljna vrijednost |
Broj uspostavljenih centara za mentalno zdravlje u zajednici |
|
15 |
12 – Humana, moderna i pristupačna zaštita mentalnog zdravlja – Ulaganje 7: Humanizacija institucijske psihijatrijske skrbi |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet pacijenta u prenamijenjenim prostorijama u institucijskoj psihijatrijskoj skrbi. |
|
16 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugotrajna socio-zdravstvena skrb – Proširenje i obnova kapaciteta za palijativnu skrb |
Ciljna vrijednost |
Proširenje i obnova smještajnih kapaciteta za palijativnu skrb (pokazatelj: broj stvorenih i obnovljenih kreveta) |
|
17 |
13 – dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb- Reforma integracije i financiranja dugoročne socijalne i zdravstvene skrbi |
Ključna etapa |
Novi sustav financiranja socijalnih usluga – uvođenje osobnog proračuna |
|
|
|
Iznos obroka |
203 679 000 EUR |
1.10Deseti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Ulaganje 1: Izgradnja novih obnovljivih izvora električne energije |
Ciljna vrijednost |
Novi kapacitet za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora |
|
2 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Ulaganje 2: Modernizacija postojećih obnovljivih izvora električne energije (obnova) |
Ciljna vrijednost |
Kapacitet rekonstruirane energije iz obnovljivih izvora |
|
3 |
1 – Obnovljivi izvori energije i energetska infrastruktura – Ulaganje 3: Povećanje fleksibilnosti elektroenergetskih sustava za veću integraciju obnovljivih izvora energije |
Ciljna vrijednost |
Kumulativno povećanje kapaciteta postrojenja kojima se povećava fleksibilnost energetskih sustava |
|
4 |
2 – Obnova zgrada – ulaganje 1: Poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada |
Ciljna vrijednost |
Broj obnovljenih obiteljskih kuća koje ostvaruju uštedu primarne energije od najmanje 30 % |
|
5 |
2 – Obnova zgrada – ulaganje 2: Obnova javnih povijesnih zgrada i zgrada uvrštenih na popis |
Ciljna vrijednost |
Površina (m²) obnovljenih javnih povijesnih i civilnih zaštićenih zgrada |
|
6 |
3 – Održivi promet – Reforma 2: Reforma javnog prijevoza putnika |
Ciljna vrijednost |
Broj županija u kojima je uspostavljena tarifna integracija koja omogućuje putovanje različitim vrstama javnog prijevoza ili prijevoznicima s istom kartom |
|
7 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Duljina nove biciklističke infrastrukture (km) |
|
8 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Duljina obnovljene ili poboljšane čiste željezničke infrastrukture za putnike (u kilometrima) |
|
9 |
3 – Održivi promet – ulaganje 1: Razvoj niskougljične prometne infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Dužina odsjeka otpremljenih željezničkih pruga (km) |
|
10 |
3 – Održivi promet – ulaganje 3: Razvoj intermodalnog prijevoza tereta |
Ciljna vrijednost |
Broj nabavljenih intermodalnih prijevoznih jedinica u dvadesetstopnim ekvivalentima |
|
11 |
3 – Održivi promet – ulaganje 4: Potpora razvoju infrastrukture za vozila na alternativna goriva |
Ciljna vrijednost |
Broj mjesta za punjenje ili stanica za opskrbu vodikom u funkciji. |
|
12 |
— 4 – Dekarbonizacija industrije – ulaganje 1: Funkcioniranje plana dekarbonizacije industrije |
Ključna etapa |
Završetak provedbe projekata dekarbonizacije industrije koji se sufinanciraju iz plana za oporavak i otpornost |
|
13 |
5 – Prilagodba klimatskim promjenama – ulaganje 1: Prilagodba regija klimatskim promjenama, s naglaskom na očuvanju prirode i razvoju bioraznolikosti |
Ciljna vrijednost |
Sanacija vodotoka (u km obnovljenih vodotoka) |
|
14 |
7 – Obrazovanje za 21. stoljeće – ulaganje 2: Završetak školske infrastrukture |
Ciljna vrijednost |
Ukidanje škola s dvostrukom smjenom |
|
15 |
8 – povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – reforma 5: Koncentracija izvrsnih obrazovnih i istraživačkih kapaciteta |
Ključna etapa |
Dovršetak postupka spajanja istraživačkih jedinica |
|
16 |
8 – Povećanje uspješnosti slovačkih visokih učilišta – ulaganje 1: potpora strateškom razvoju sveučilišta |
Ciljna vrijednost |
Rekonstruirani sveučilišni prostor i studentski dom s uštedama primarne energije od više od 30 % (u m²) |
|
17 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 3: Izvrsna znanost |
Ciljna vrijednost |
Broj izvrsnih istraživača kojima je dodijeljena potpora |
|
18 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 1: Promicanje međunarodne suradnje i sudjelovanja u projektima programa Obzor Europa i EIT-a |
Ciljna vrijednost |
Financijska potpora za prijave i projekte koji sudjeluju u programima Obzor Europa u okviru poziva financiranih iz Fonda za oporavak. |
|
19 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 2: Potpora suradnji između poduzeća, akademske zajednice i organizacija za istraživanje i razvoj |
Ciljna vrijednost |
Broj podržanih projekata suradnje i vaučera |
|
20 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 4: Istraživanje i inovacije za dekarbonizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj dovršenih projekata kojima se rješavaju izazovi zelene tranzicije |
|
21 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 5: Istraživanje i inovacije za digitalizaciju gospodarstva |
Ciljna vrijednost |
Broj dovršenih projekata u području istraživanja, razvoja i inovacija usmjerenih na izazove digitalne transformacije |
|
22 |
9 – Učinkovitije upravljanje i jačanje financiranja istraživanja, razvoja i inovacija – ulaganje 6: Financijski instrumenti za potporu inovacijama |
Ciljna vrijednost |
Broj trgovačkih društava koja primaju potporu putem financijskih instrumenata |
|
23 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 2: Jačanje odnosa s dijasporom, podupiranje građanskih inicijativa |
Ciljna vrijednost |
Broj događanja kojima je pružena potpora i kojima se jačaju odnosi s dijasporom |
|
24 |
10 – Privlačenje i zadržavanje talenata – ulaganje 4: Promicanje internacionalizacije u akademskom okruženju |
Ciljna vrijednost |
Mjeseci provedeni u programima stipendiranja za inozemnu mobilnost |
|
25 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Jačanje kapaciteta stambenih usluga koje se pružaju u zajednici i zdravstvenih i socijalnih ustanova niskog kapaciteta (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
26 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 1: Jačanje kapaciteta za socijalnu skrb u zajednici |
Ciljna vrijednost |
Proširenje kapaciteta za izvanbolničke usluge (pokazatelj: najmanji broj stvorenih mjesta) |
|
27 |
13 – Dostupna i kvalitetna dugoročna socio-zdravstvena skrb – ulaganje 2: Proširenje i obnova kapaciteta za naknadnu skrb i zdravstvenu njegu |
Ciljna vrijednost |
Stvaranje kreveta za naknadnu skrb prenamjenom postojećih kreveta za akutne i kronične bolesnike(pokazatelj: najmanji broj prenamijenjenih kreveta za naknadnu skrb) |
|
28 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganje 2: Digitalizacija i analitički kapaciteti |
Ciljna vrijednost |
Modernizacija sudske informatičke opreme za sudsko osoblje |
|
29 |
15 – Pravosudna reforma – Ulaganje 2: Digitalizacija i analitički kapaciteti |
Ključna etapa |
Stvaranje platforme za analitičku potporu za pristup sudskoj praksi |
|
30 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 2: Opremanje i digitalizacija policijskih snaga – automatizirani sustav za otkrivanje prekršaja u cestovnom prometu |
Ključna etapa |
Automatizacija sustava za otkrivanje prekršaja u cestovnom prometu u punom pogonu |
|
31 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 3: Modernizacija protupožarnog i spasilačkog sustava – izgradnja mreže integriranih sigurnosnih centara |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i operacionalizacija integriranih sigurnosnih centara |
|
32 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 3: Modernizacija protupožarnog sustava i sustava spašavanja – obnova zgrada vatrogasne postaje |
Ciljna vrijednost |
Modernizacija vatrogasnih postaja |
|
33 |
16 – Borba protiv korupcije i pranja novca – Ulaganje 4: Jačanje administrativnih kapaciteta na različitim razinama vlasti – izgradnja platforme za specijalizirano osposobljavanje |
Ciljna vrijednost |
Automatizirano specijalističko osposobljavanje za novozaposleno osoblje za prvi kontakt |
|
34 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 1: Bolje usluge za građane i poduzeća |
Ciljna vrijednost |
Broj izgrađenih i primijenjenih rješenja e-uprave |
|
35 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 2: Digitalna transformacija pružanja javnih usluga |
Ciljna vrijednost |
Digitalna transformacija dijelova javne uprave |
|
36 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 4: Potpora projektima usmjerenima na razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
Ciljna vrijednost |
Broj projekata za razvoj i primjenu vrhunskih digitalnih tehnologija |
|
37 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 5: Brza bespovratna sredstva – hakatoni |
Ciljna vrijednost |
Broj organiziranih brzih događaja u vezi s dodjelom bespovratnih sredstava – hakatoni |
|
38 |
17 – Digitalna Slovačka – Reforma 5: Poboljšanje osposobljavanja i vještina u području kibersigurnosti |
Ciljna vrijednost |
Broj informatičkog osoblja u javnoj upravi osposobljenog za kibersigurnost |
|
39 |
17 – Digitalna Slovačka – Ulaganje 7: Poboljšanje digitalnih vještina starijih osoba i distribucija starijih tableta |
Ciljna vrijednost |
Broj starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju koje su osposobljene za osnovne digitalne vještine |
|
40 |
18 – dobre, održive i konkurentne javne financije – reforma 3: Reforma upravljanja javnim ulaganjima |
Ključna etapa |
Primjena metodologije za postupke pripreme i određivanja prioriteta ulaganja |
|
|
|
Iznos obroka |
203 677 359 EUR |
DIO 3.: DODATNI ARANŽMANI
1. Aranžmani za praćenje i provedbu plana za oporavak i otpornost
Praćenje i provedba plana za oporavak i otpornost Slovačke odvija se u skladu sa sljedećim aranžmanima:
Kako bi osigurala dobro definirane zadaće, nadležnosti i ovlasti, Slovačka Republika priprema poseban zakon o Mehanizmu za oporavak i otpornost te izmjenjuje određene akte („Zakon o mehanizmu za oporavak i otpornost” ili „Zakon o plana za oporavak i otpornost”). Očekuje se da će se Zakonom, među ostalim, urediti odabir korisnika i njihove odgovornosti, način na koji će se postupati s financijskim ispravcima i nepravilnostima, sukob interesa i obrada osobnih podataka. Očekuje se i uvođenje mjera za zaštitu financijskih interesa Europske unije na razini svakog subjekta uključenog u provedbu. Njome se uređuje praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti te sustav prikupljanja podataka kojim su obuhvaćeni stvarni vlasnici.
Nacionalno tijelo za provedbu i koordinaciju (NIKA) jedinstvena je točka za provedbu plana za oporavak i otpornost Slovačke. Koordinira i usmjerava provedbu te provodi provjere izvršitelja, posrednika i korisnika. Odgovorna je za praćenje i procjenu provedbe plana i ostvarenje ključnih etapa te za dostavljanje Komisiji podataka prikupljenih na zahtjev.
2. Aranžmani kojima se Komisiji pruža potpun pristup osnovnim relevantnim podacima
Nacionalno tijelo za provedbu i koordinaciju (NIKA), kao središnje koordinacijsko tijelo za Plan za oporavak i otpornost Slovačke i njegovu provedbu, odgovorno je za opću koordinaciju i praćenje plana. Konkretno, djeluje kao koordinacijsko tijelo za praćenje napretka ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, za praćenje i, prema potrebi, provedbu aktivnosti kontrole i revizije te za izvješćivanje i zahtjeve za plaćanja. Njime se koordinira izvješćivanje o ključnim etapama i ciljnim vrijednostima, relevantnim pokazateljima, ali i kvalitativnim financijskim informacijama i drugim podacima, primjerice o krajnjim primateljima. Očekuje se da će se do 30. rujna 2022. kodiranje podataka provesti s pomoću IT sustava pod nazivom ISPO.
U skladu s člankom 24. stavkom 2. Uredbe (EU) 2021/241, nakon završetka relevantnih dogovorenih ključnih etapa i ciljnih vrijednosti iz odjeljka 2.1. ovog Priloga, Slovačka Komisiji podnosi valjano obrazložen zahtjev za plaćanje financijskog doprinosa. Slovačka osigurava da Komisija na zahtjev ima potpuni pristup osnovnim relevantnim podacima kojima se potkrepljuje propisno obrazloženje zahtjeva za plaćanje, kako za procjenu zahtjeva za plaćanje u skladu s člankom 24. stavkom 3. Uredbe (EU) 2021/241 tako i za potrebe revizije i kontrole.