EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli21. 6. 2021
COM(2021) 339 final
PRÍLOHA
k
návrhu vykonávacieho rozhodnutia Rady
o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Slovenska
{SWD(2021) 161 final}
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli21. 6. 2021
COM(2021) 339 final
PRÍLOHA
k
návrhu vykonávacieho rozhodnutia Rady
o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Slovenska
{SWD(2021) 161 final}
PRÍLOHA
ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIE V RÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI
1. Opis reforiem a investícií
KOMPONENT 1: Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra
Účelom komponentu „Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra“ Plánu obnovy a odolnosti SR je priamo prispieť k dosiahnutiu cieľov v oblasti zmeny klímy na rok 2030. Podľa národného energetického a klimatického plánu si dosiahnutie cieľov v oblasti klímy vyžiada výrazné zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov energie (ďalej len „OZE“) v slovenskom energetickom mixe.
V tejto súvislosti je cieľom tohto komponentu slovenského plánu obnovy a odolnosti podporiť rýchlejšiu realizáciu investícií do OZE. V záujme dosiahnutia uvedeného cieľa sa prostredníctvom reforiem zmodernizuje slovenský trh s elektrinou sa vytvorí sa vhodné legislatívne prostredie. Zmeny právnych predpisov predovšetkým zlepšia podmienky pre vstup nových subjektov na trh, zvýšia istotu a dôveru v oblasti opatrení štátnej podpory a zlepšia integráciu OZE do elektrizačnej sústavy SR. Investičná podpora bude smerovať na zvýšenie kapacít nových obnoviteľných zdrojov, ako aj na modernizáciu existujúcich výrobných kapacít na výrobu elektriny z OZE vrátane zariadení na výroby elektriny z bioplynu a vodnej energie. Investície do zvyšovania flexibility elektrizačnej sústavy budú zahŕňať podporu nových batériových úložísk, riešení založených na využití vodíka, ako aj zvýšenia regulačného výkonu vodných elektrární.
Tento komponent zahŕňa dve reformy a tri investície.
Tieto opatrenia prispejú k cieľu zelenej transformácie a klimatickej neutrality, ako aj k dosiahnutiu záväzkov vyplývajúcich z Integrovaného národného energetického a klimatického plánu Slovenska. Tento komponent posilňuje strategickú autonómiu a bezpečnosť Slovenska zvyšovaním podielu domácich zdrojov energie, keďže dovoz z tretích krajín pokrýva značnú časť jeho spotreby. Investície prispejú k vytváraniu pracovných miest na miestnej úrovni, a to aj v sektore MSP.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Investície a reformy prispejú k plneniu odporúčania, ktoré bolo Slovensku adresované v roku 2020, pokiaľ ide o potrebu „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie a zdrojov“ (odporúčanie 3/2020).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Úprava právneho rámca v oblasti elektroenergetiky
Cieľom tejto reformy je zlepšiť právny rámec slovenského trhu s elektrinou novelizáciou zákona 251/2012 Z. z. o energetike a zákona 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v súlade s požiadavkami smernice 2019/944. Upravená právna štruktúra okrem toho uľahčí nové aktivity a prístup subjektov na trh s elektrinou (komunity vyrábajúce energiu, agregátor, samospotrebiteľ, skladovanie elektriny) a zároveň zvýši celkovú flexibilitu elektrizačnej sústavy a zlepší možnosti pripojenia nových OZE do slovenskej elektrizačnej sústavy.
Táto reforma takisto počíta (v rámci míľnika 2) s opatreniami na uvoľnenie technických kapacít pre prenos elektriny v rámci vnútroštátnej elektrizačnej sústavy, čo je uľahčené zvýšením kapacity prepojení elektrizačnej sústavy na profile medzi Slovenskom a Maďarskom.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE
Účelom tejto reformy je podporiť zavádzanie nových OZE. Na základe zmeny právnych predpisov vznikne efektívny podporný mechanizmu na zvyšovanie podielu OZE v sektore dopravy, elektroenergetiky a teplárenstva. Právny rámec sa upraví novelou zákona 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a zákona 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike.
Súčasťou reformy bude aj prijatie dlhodobého plánu aukcií pre nové obnoviteľné zdroje. Toto opatrenie prispeje k lepšej predvídateľnosti celkovej inštalovanej kapacity OZE, čím sa vytvorí priaznivejšie investičné prostredie pre súkromných investorov.
Súčasťou reformy bude aj prijatie investičných schém na podporu zdrojov elektriny z OZE. Ministerstvo hospodárstva prijme aukčnú schému pre nové OZE (odkaz na investíciu 1, komponent 1) a podporné schémy na investície do modernizácie existujúcich zdrojov elektriny z OZE (tzv. repowering) (odkaz na investíciu 2, komponent 1) a zvyšovania flexibility elektrizačnej sústavy (odkaz na investíciu 3, komponent 1). Investičné politiky schém budú v prísnom súlade s vnútroštátnymi aj únijnými právnymi predpismi v oblasti životného prostredia, ako aj s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), pokiaľ ide o podporované činnosti a spoločnosti. V rámci Plánu obnovy a odolnosti SR sa budú podporovať len také investície do vodnej energie, ktoré sú v súlade s acquis EÚ.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia 1: Výstavba nových zdrojov elektriny z OZE
Účelom tohto opatrenia je podporiť realizáciu investícií do nových obnoviteľných zdrojov elektriny. Z celkového cieľa zvýšiť nové kapacity na výrobu elektriny z OZE o 122,4 MW sa v rámci schémy podpory zaistí nová kapacita aspoň v objeme 120 MW, a to vďaka novým obnoviteľným zdrojom, ktoré budú podporené týmto opatrením a pripojené do elektrizačnej sústavy. Aukčný mechanizmus bude otvorený pre široké spektrum technológií energie z obnoviteľných zdrojov a bude mať jasne stanovené lehoty a pravidlá realizácie projektov. V rámci investície 1 (komponent 1) nebudú oprávnené žiadne investície do vodnej energie. Za implementáciu schémy a zber informácií o realizovanej kapacite od realizátorov projektov bude zodpovedné ministerstvo hospodárstva.
Schéma aukčnej podpory bude v súlade s investičnými politikami stanovenými v míľniku 3 komponentu 1 (reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE).
Očakáva sa, že implementácia investície sa začne do 30. júna 2021 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Investícia 2: Modernizácia existujúcich zdrojov elektriny z OZE („repowering“)
Cieľom tohto opatrenia je predĺženie technologickej životnosti, modernizácia a zvýšenie efektívnosti existujúcich kapacít OZE. Modernizácia sa bude týkať transformácie zariadení na výroby elektriny z bioplynu a vodnej energie. V rámci schémy sa zaistí aspoň 100 MW výkonu modernizovanej kapacity na výrobu elektriny z OZE (repowering) pripojenej do elektrizačnej sústavy a podporenej týmto opatrením. Za implementáciu investície a zber informácií o realizovanej kapacite od realizátorov projektov bude zodpovedné ministerstvo hospodárstva.
Podpora pre jednotlivé typy modernizovaných zariadení OZE sa bude posudzovať osobitne pri zohľadnení princípu nákladovej efektívnosti. Schémy podpory budú v súlade s investičnými politikami stanovenými v míľniku 3 komponentu 1 (Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE).
Očakáva sa, že implementácia investície sa začne do 1. januára 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Investícia 3: Zvyšovania flexibility elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE
Cieľom tejto investície je zvýšiť flexibilitu slovenskej elektrizačnej sústavy. Postupné odstavovanie flexibilných fosílnych zdrojov elektriny spôsobuje úbytok regulačného výkonu, čo má negatívny vplyv na schopnosť sústavy integrovať variabilné OZE.
Investícia sa zameria na podporu zariadení na skladovanie elektriny vrátane riešení založených na využití vodíka a na zvýšenie regulačného výkonu vodných elektrární. V rámci schémy podpory sa zaistí kumulatívne zvýšenie regulačného výkonu sústavy aspoň o 68 MW vďaka novým skladovacím kapacitám a zvýšeniu regulačného výkonu existujúcich vodných elektrární. Presné rozdelenie cieľovej hodnoty 68 MW bude závisieť od dopytu príslušných subjektov. Investície do regulačného výkonu vodných elektrární v rámci tohto opatrenia nepresiahnu 12 000 000 EUR. Investície budú výrazne dopĺňať iné činnosti v rámci tohto komponentu, pretože prispievajú k zvyšovaniu voľnej kapacity sústavy pre integráciu OZE.
Podpora sa bude poskytovať v rámci schém zameraných na konkrétne technológie pri zohľadnení princípu nákladovej efektívnosti. Schémy budú v súlade s podmienkami investičných politík stanovených v míľniku 3 komponentu 1 (reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE).
Očakáva sa, že implementácia investície sa začne do 1. januára 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/ cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre míľniky) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 1: Úprava právneho rámca v oblasti elektroenergetiky |
Míľnik |
Reforma trhu s elektrinou |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zákona o energetike a zákona o regulácii v sieťových odvetviach |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Právny rámec sa zmení novelizáciou zákona 251/2012 Z. z. o energetike a zákona 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach na účely transpozície smernice 2019/944. Aktualizovaný právny rámec okrem toho uľahčí nové aktivity a prístup subjektov na trh s elektrinou (komunity vyrábajúce energiu, agregátor, samospotrebiteľ, skladovanie elektriny) a zároveň zvýši celkovú flexibilitu elektrizačnej sústavy a zlepší možnosti pripojenia nových obnoviteľných zdrojov do sústavy SR. |
|
2 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 1: Úprava právneho rámca v oblasti elektroenergetiky |
Míľnik |
Uvoľnenie obmedzení technických kapacít pre prenos elektriny v rámci elektrizačnej sústavy SR |
Spoločné verejné vyhlásenie ministerstva hospodárstva a slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s.
|
|
2. štvrťrok |
2021 |
Ministerstvo hospodárstva SR a slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. vyhlásia uvoľnenie obmedzení technických kapacít pre prenos elektriny v rámci elektrizačnej sústavy SR a zvýšenie kapacity pre pripojenie obnoviteľných zdrojov do sústavy. Toto opatrenie bude uľahčené zvýšením čistej prenosovej kapacity prepojení s Maďarskou republikou. |
||
|
3 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE |
Míľnik |
Rámec na podporu investícií do nových obnoviteľných zdrojov |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a zákona o tepelnej energetike Prijatie dlhodobého plánu aukcií ministerstvom hospodárstva Prijatie investičných schém ministerstvom hospodárstva na podporu nových zdrojov elektriny z OZE (vymedzené v Investícii 1), investícií do modernizácie existujúcich zdrojov elektriny z OZE (repowering) (vymedzené v Investícii 2) a investícií do zvýšenia flexibility elektrizačnej sústavy (vymedzené v Investícii 3) |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Na základe legislatívnych zmien vznikne podporný mechanizmu na zvyšovanie podielu OZE v sektore dopravy, elektroenergetiky a teplárenstva. Právny rámec sa upraví novelou zákona 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a zákona 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike. Ministerstvo hospodárstva prijme dlhodobý plán aukcií pre nové obnoviteľné zdroje, ktorý prispeje k lepšej predvídateľnosti prírastku nových kapacít OZE. Ministerstvo hospodárstva prijme novú aukčnú schému pre nové zdroje elektriny z OZE (vymedzené v Investícii 1) a podporné schémy na investície do modernizácie existujúcich zdrojov elektriny z OZE (tzv. repowering) (vymedzené v Investícii 2) a zvyšovanie flexibility elektrizačnej sústavy (vymedzené v Investícii 3). V schémach sa stanovia kritériá oprávnenosti pre podporované spoločnosti, ktoré zaistia súlad s vnútroštátnymi aj únijnými právnymi predpismi v oblasti životného prostredia, ako aj s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), pokiaľ ide o podporované činnosti a/alebo spoločnosti, pričom zabezpečia prírastok nových kapacít OZE, ako sa uvádza v príslušných cieľoch (pre Investície 1, 2 a 3). Projekty v oblasti biomasy musia dosiahnuť aspoň 80 % úspor emisií skleníkových plynov v súlade s metodikou úspor emisií skleníkových plynov a relatívnym porovnateľným fosílnym palivom stanoveným v prílohe VI k smernici (EÚ) 2018/2001. Podporovať sa budú len také investície do vodnej energie, ktoré sú v súlade s acquis EÚ. |
|
4 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 1: Výstavba nových zdrojov elektriny z OZE |
Cieľ |
Nová kapacita OZE |
|
MW |
0 |
120 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa vybudovať nové kapacity na výrobu elektriny z OZE v objeme 122,4 MW sa v rámci schémy podpory opatrením zaistí nová kapacita zdrojov elektriny z OZE pripojených do elektrizačnej sústavy aspoň v objeme 120 MW. Podporný mechanizmus bude mať formu aukcií na investičnú podporu nových zdrojov elektriny z OZE. Schéma podpory bude v súlade s podmienkami investičných politík stanovených v míľniku 3 („1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE). |
|
5 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 2: Modernizácia existujúcich zdrojov elektriny z OZE („repowering“) |
Cieľ |
Rekonštruovaná kapacita OZE |
|
MW |
0 |
100 |
2. štvrťrok |
2026 |
Zvýšenie modernizovanej kapacity na výrobu elektriny z OZE (repowering) v dôsledku pripojenia modernizovaných zdrojov elektriny z OZE do elektrizačnej sústavy v rámci tohto opatrenia aspoň o 100 MW. Podpora pre jednotlivé typy modernizovaných zariadení sa bude posudzovať osobitne pri zohľadnení princípu nákladovej efektívnosti. Modernizácia sa bude týkať transformácie zariadení na výroby elektriny z bioplynu a vodnej energie. Schémy podpory budú v súlade s podmienkami investičných politík stanovených v míľniku 3 („1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE). |
|
6 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 3: Zvyšovanie flexibility elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE |
Cieľ |
Kumulatívne zvýšenie výkonu zariadení zvyšujúcich flexibilitu energetických sústav |
|
MW |
0 |
68 |
2. štvrťrok |
2026 |
Zvýšenie kapacity zariadení na skladovanie elektriny aspoň o 68 MW vďaka sprevádzkovaniu nových skladovacích kapacít v rámci tohto opatrenia. Schéma bude podporovať inštaláciu novej kapacity batériových systémov, inštaláciu novej kapacity vodíkových palivových článkov a zvýšenie regulačného výkonu vodných elektrární. Presné rozdelenie cieľovej hodnoty 68 MW bude závisieť od dopytu príslušných subjektov. Investície do regulačného výkonu vodných elektrární v rámci tohto opatrenia nepresiahnu 12 000 000 EUR. Podpora sa bude poskytovať v rámci schém zameraných na konkrétne technológie pri zohľadnení princípu nákladovej efektívnosti. Schémy podpory budú v súlade s podmienkami investičných politík stanovených v míľniku 3 („1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE). |
KOMPONENT 2: Obnova budov
Podľa národného energetického a klimatického plánu Slovenska a Dlhodobej stratégie obnovy fondu budov si dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti znižovania emisií do roku 2030 a 2050 vyžaduje výrazný posun od realizácie čiastkovej obnovy budov k uskutočňovaniu strednej (úspory primárnej energie 30 – 60 %) a hĺbkovej (viac ako 60 %) obnovy budov.
Cieľom tejto zložky slovenského plánu obnovy a odolnosti je zníženie spotreby energie prostredníctvom komplexnej obnovy rodinných domov a verejných historických a pamiatkovo chránených budov. Spája opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov dosiahnutím úspory primárnej energie aspoň 30 % s opatreniami na podporu adaptácie na zmenu klímy (napríklad inštalácia zelených striech, systém zadržiavania vody). Zložka prispieva k plneniu cieľov v oblasti klímy a životného prostredia a zároveň podporuje obnovu a konkurencieschopnosť sektora stavebníctva vytváraním väčšieho počtu pracovných miest, najmä pre MSP na miestnej úrovni.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Tento komponent zahŕňa tri reformy a dve investície.
Tieto investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní, ktoré boli Slovensku adresované počas uplynulých dvoch rokov, pokiaľ ide o potrebu „zacieliť hospodársku politiku súvisiacu s investíciami na energetickú účinnosť“ (odporúčanie 3/2019) a „zamerať investície na zelenú transformáciu“ (odporúčanie 3/2020).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
.Reforma 1: Zosúladenie podporných mechanizmov obnovy rodinných domov
Cieľom reformy je zmapovať, zosúladiť a spojiť rôzne systémy podpory, zjednotiť a zefektívniť proces obnovy a poskytnúť vlastníkom stimuly na implementáciu širšieho spektra opatrení na obnovu. Podoba schém podpory, kritérií a podmienok, ako aj implementačných krokov bude načrtnutá v implementačnom pláne, ktorý má Slovenská agentúra životného prostredia uverejniť do 30. septembra 2022. Na zabezpečenie účinnej a včasnej implementácie sa posilnia kapacity Slovenskej agentúry životného prostredia. Vlastníci domov budú vo fáze implementácie oslovení prostredníctvom komunikačnej kampane a regionálnych kancelárií, ktoré majú byť zriadené, ako aj poskytnutím technickej pomoci a konzultácií.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. septembra 2022.
Investícia 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov
Cieľom investície je dokončiť obnovu najmenej 30 000 rodinných domov a zároveň dosiahnuť v priemere úsporu primárnej energie aspoň 30 %. Investícia je zameraná na vlastníkov starších rodinných domov. Okrem tradičných opatrení na úsporu energie, ako je tepelná izolácia alebo výmena okien, mechanizmus umožní výmenu neefektívnych zdrojov tepla a teplej vody za vysokoúčinné zariadenia, resp. osadenie nových zariadení využívajúcich OZE. Ak je to možné, uplatnia sa opatrenia na zvýšenie odolnosti budov voči zmene klímy (ako sú vegetačné strechy, zachytávanie dažďovej vody). S cieľom mobilizovať komplexnú a zelenú obnovu musia schémy podpory zahŕňať kombináciu povinnej a nepovinnej časti. Očakáva sa finančný príspevok vlastníkov. Úspory energie sa budú overovať predovšetkým prostredníctvom energetických certifikátov alebo iných príslušných dokumentov.
Investičné opatrenia súvisiace s obnovou budov budú v súlade s požiadavkami vyplývajúcimi zo zásady „výrazne nenarušiť“, a to vrátane predchádzania vzniku stavebného a demolačného odpadu a ich recyklácie a systému výmeny kotlov, ktorý bude predstavovať malú časť celkového programu obnovy budov
Očakáva sa, že implementácia investície sa začne najneskôr do 30. septembra 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Reforma 2: Zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového Úradu Slovenskej republiky
Cieľom reformy je zlepšiť kvalitu a efektívnosť rozhodovacieho procesu Pamiatkového Úradu Slovenskej republiky vypracovaním troch metodík na účely:
-klasifikácie pamiatkového fondu,
-stanovenia objektívnych kritérií, na ktorých základe Pamiatkový úrad Slovenskej republiky prijíma rozhodnutia, a
-vyčíslenia nákladov súvisiacich so zásahom Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.
Okrem toho je cieľom reformovať mapovanie pamiatok vo vlastníctve štátu posúdením ich technických, stavebných a energetických aspektov. Výsledkom mapovania bude pasportizácia aspoň 1000 pamiatkových objektov vo vlastníctve štátu. Reforma uľahčí investičné rozhodnutia o obnove s cieľom zachovať pamiatkovú hodnotu a prípadne aj zvýšiť ich energetickú hospodárnosť.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia 2: Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov
Historické a pamiatkovo chránené verejné budovy patria medzi budovy s najhoršou energetickou hospodárnosťou a vyžadujú si individuálny prístup na zachovanie a ochranu ich kultúrnej hodnoty a dedičstva. Cieľom investície je zlepšiť energetickú hospodárnosť a stavebnotechnický stav historických a pamiatkovo chránených verejných budov a zároveň chrániť ich historickú a kultúrnu hodnotu a zlepšiť ich prístupnosť. Z celkového cieľa obnoviť 130 000 m² sa obnoví aspoň 117 000 m² podlahovej plochy historických a pamiatkovo chránených verejných budov, pričom sa dosiahnu úspory primárnej energie v priemere aspoň na úrovni 30 %. Očakáva sa, že investícia povedie k obnove približne 100 budov a bude ju sprevádzať informačná kampaň. Úspory energie sa budú monitorovať a overovať na základe energetických certifikátov.
Investičné opatrenia súvisiace s obnovou budov budú v súlade s požiadavkami vyplývajúcimi zo zásady „výrazne nenarušiť“, a to vrátane predchádzania vzniku stavebného a demolačného odpadu a ich recyklácie a systému výmeny kotlov, ktorý bude predstavovať malú časť celkového programu obnovy budov
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 3: Nakladanie so stavebným odpadom a odpadom z demolácie
Reforma rieši veľmi nízku mieru recyklácie na Slovensku a sústredí sa na revíziu právnych predpisov o nakladaní s odpadom s cieľom zvýšiť potenciál obehového hospodárstva v oblasti stavebného odpadu a odpadu z demolácie. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky predloží novelu zákona o odpadoch, na základe ktorej sa bude vyžadovať, aby najmenej 70 % stavebného a demolačného odpadu, ktorý nie je nebezpečný, bolo pripravených na opätovné použitie alebo zaslaných na recykláciu. Okrem toho sa reformou zavedie povinná selektívna demolácia, normy pre kvalitu recyklátu zo stavebných a demolačných odpadov a povinné zelené verejné obstarávanie pri kontrahovaní stavebných prác, zjednodušia sa pravidlá a zlepší sa systém zberu dát v oblasti stavebného odpadu. Právne predpisy po nadobudnutí účinnosti zaistia, aby požiadavka na opätovné použitie 70 % demolačného a stavebného odpadu, ktorý nie je nebezpečný, ktorá sa má uplatňovať na obnovu a výstavbu budov financovaných v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, bola v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
||||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
|||||||
|
1 |
2 – Obnova budov – Reforma 1: Zosúladenie podporných mechanizmov obnovy rodinných domov |
Míľnik |
Implementačný plán na mobilizáciu zelenej obnovy rodinných domov |
Prijatie implementačného plánu ministerstvom životného prostredia |
|
|
|
3. štvrťrok |
2022 |
Implementačný plán zmapuje rôzne schémy podpory a zharmonizuje ich. Bude obsahovať podrobné informácie o príprave na spustenie schémy, jej harmonograme a správe, ako aj o monitorovaní obnovy a overovaní úspory energie, najmä prostredníctvom energetických certifikátov alebo iných zodpovedajúcich dokumentov. Schémy budú navrhnuté tak, aby stimulovali úsporu primárnej energie v priemere aspoň na úrovni 30 % a aby boli v súlade s požiadavkami stanovenými v technickom usmernení týkajúcom sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). |
|
|
2 |
2 – Obnova budov – Reforma 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Míľnik |
Spustenie schém podpory na mobilizáciu úspor energie a zelenej obnovy |
Spustenie schém podpory na mobilizáciu úspor energie a zelenej obnovy |
|
|
|
3. štvrťrok |
2022 |
Programy na mobilizáciu úspor energie a ekologickú obnovu sa budú navrhovať a realizovať v súlade s opatreniami a harmonogramom prijatými v implementačnom pláne. Príslušné výzvy uverejní Slovenská agentúra životného prostredia na webovej stránke.
|
|
|
3 |
2 – Obnova budov – Investícia 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Cieľ |
Počet obnovených rodinných domov, ktoré dosahujú úspory primárnej energie v priemere aspoň 30 %. |
|
Počet |
0 |
18000 |
4. štvrťrok |
2024 |
Obnoví sa 18 000 rodinných domov v súlade s požiadavkami schém podpory vrátane súladu so zásadou „výrazne nenarušiť“ a poskytnú sa stimuly na dosiahnutie úspor primárnej energie v priemere aspoň 30 % a dodatočné doplnkové opatrenia. Zoznam možných opatrení zahŕňa: izoláciu, výmenu okien, obnovu strechy, zadržiavanie dažďovej vody, výmenu kotla alebo odstránenie azbestovej krytiny, alebo iné opatrenia v súlade s textom komponentu. Úspory energie v prípade obnovených rodinných domov sa budú overovať predovšetkým prostredníctvom energetického certifikátu alebo iných príslušných dokumentov. Z investícií financovaných z RRF sa nebudú podporovať kotly na biomasu. |
|
|
4 |
2 – Obnova budov – Investícia 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Cieľ |
Počet obnovených rodinných domov, ktoré dosahujú úspory primárnej energie v priemere aspoň 30 %. |
|
Počet |
18 000 |
30 0000 |
2. štvrťrok |
2026 |
Spolu sa obnoví sa 30 000 rodinných domov v súlade s požiadavkami schém vrátane súladu so zásadou „výrazne nenarušiť“ a poskytnú sa stimuly na dosiahnutie úspor primárnej energie v priemere aspoň 30 % a dodatočné doplnkové opatrenia. Zoznam možných opatrení zahŕňa: izoláciu, výmenu okien, obnovu strechy, zadržiavanie dažďovej vody, výmenu kotla alebo odstránenie azbestovej krytiny, alebo iné opatrenia v súlade s textom komponentu a stanoveným výpočtom nákladov. Úspory energie v prípade obnovených rodinných domov sa budú overovať predovšetkým prostredníctvom energetického certifikátu alebo iných príslušných dokumentov. Z investícií financovaných z RRF sa nebudú podporovať kotly na biomasu. |
|
|
5 |
2 – Obnova budov – Reforma 2: Zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového úradu Slovenskej republiky |
Míľnik |
Metodiky pre rozhodovací proces Pamiatkového úradu Slovenskej republiky
|
Uverejnenie metodík Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky |
3 |
4. štvrťrok |
2023 |
Vypracovanie a prijatie troch metodík na klasifikáciu pamiatkových budov s cieľom zvýšiť transparentnosť, verejnú akceptáciu a urýchliť rozhodovacie procesy Pamiatkového Úradu Slovenskej republiky. Pamiatkový úradu Slovenskej republiky vydá na základe štandardizovaných metodík aspoň 1000 stavebnotechnických pasportov na účely diagnostiky stavebnotechnických, ako aj energetických aspektov pamiatok vo vlastníctve štátu s cieľom uľahčiť rozhodnutia o obnove. |
|||
|
6 |
2 – Obnova budov – Investícia 2: Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov |
Cieľ |
Celková plocha (m²) obnovených verejných historických a pamiatkovo chránených budov, v prípade ktorých sa dosiahla úspora primárnej energie aspoň na úrovni 30 % |
|
Plocha (m²) |
0 |
60 000 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa obnoviť 66 000 m² sa obnoví aspoň 60 000 m² historických a pamiatkovo chránených verejných budov v súlade s požiadavkami verejnej súťaže, v ktorej sa vymedzia podmienky na dosiahnutie úspor primárnej energie v priemere aspoň na úrovni 30 %, na zaistenie súladu so zásadou „výrazne nenarušiť“ a na stimulovanie vykonávania ďalších doplnkových opatrení (ako je zadržiavanie dažďovej vody, odstraňovanie azbestu, prístupnosť budov). Úspory energie v prípade obnovených budov sa budú monitorovať a overovať na základe energetických certifikátov. |
|
|
7 |
2 – Obnova budov – Investícia 2: Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov |
Cieľ |
Celková plocha (m²) obnovených verejných historických a pamiatkovo chránených budov dosiahnutie úspor primárnej energie aspoň na úrovni 30 % |
|
Plocha (m²)
|
60 000 |
117000 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa obnoviť 130 000 m² sa obnoví aspoň 117 000 m² historických a pamiatkovo chránených verejných budov v súlade s požiadavkami verejnej súťaže, v ktorej sa vymedzia podmienky na dosiahnutie úspor primárnej energie v priemere aspoň na úrovni 30 %, na zaistenie súladu so zásadou „výrazne nenarušiť“ a na stimulovanie vykonávania ďalších doplnkových opatrení (ako je zadržiavanie dažďovej vody, odstraňovanie azbestu, prístupnosť budov). Úspory energie v prípade obnovených budov sa budú monitorovať a overovať na základe energetických certifikátov.
|
|
|
8 |
2 – Obnova budov – Reforma 3: Nakladanie so stavebným odpadom a odpadom z demolácie |
Míľnik |
Novela zákona o odpadoch |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona o odpadoch |
|
0 |
1 |
2. štvrťrok |
2022 |
Novelou zákona o odpadoch predloženou ministerstvom životného prostredia sa zvýši potenciál obehového hospodárstva v odvetví stavebného a demolačného odpadu a stavebníctva, čo povedie k tomu, že najmenej 70 % stavebného a demolačného odpadu, ktorý nie je nebezpečný, sa bude recyklovať a opätovne sa použije. Jej súčasťou bude povinné zelené verejné obstarávanie stavebných prác orgánmi štátnej správy, zvýšenie zákonných poplatkov za skládkovanie a zjednodušenie pravidiel používania stavebného a demolačného odpadu. |
|
KOMPONENT 3: Udržateľná doprava
Cieľom tohto komponentu Plánu obnovy a odolnosti SR je prostredníctvom opatrení a inteligentných riešení, vychádzajúcich z analýzy dát, zvýšiť podiel ekologických foriem dopravy, zvýšiť počet cestujúcich v železničnej a verejnej osobnej doprave, objem prepraveného tovaru v ekologickej intermodálnej doprave, ako aj podporiť budovanie infraštruktúry pre alternatívne pohony, čím sa znížia emisie CO2 v doprave a zlepší kvalita ovzdušia. Inteligentné a digitálne investície podporia rýchlejšiu, spoľahlivejšiu a efektívnejšiu železničnú a ekologickú verejnú osobnú dopravu, ktorá bude motivovať cestujúcich k presunu z áut a iných dopravných prostriedkov využívajúcich pohony založené na uhlíku. Komponent umožní širšie využívanie alternatívnych pohonov pre udržateľnú, ekologickú, dostupnú a inteligentnú dopravu, pričom tiež podporí využívania inteligentných elektrických sietí, tzv. smart grid. Prispeje ku konkurencieschopnosti hospodárstva vytvorením potrebných trhových podmienok pre dodávateľov v dopravnom strojárstve.
Tento komponent zahŕňa štyri reformy a štyri investície.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Reformy a investície v rámci tohto komponentu priamo adresujú Odporúčanie Rady, ktoré sa týka národného programu reforiem Slovenska na rok 2020 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2020, podľa ktorého má Slovensko „čo najskôr realizovať pripravené verejné investičné projekty a podporiť investície súkromného sektora zamerané na podporu oživenia hospodárstva. Zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie a zdrojov, udržateľnú verejnú dopravu a odpadové hospodárstvo.“
Tento komponent zahŕňa štyri reformy a štyri investície.
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave
Cieľom reformy je zlepšiť riadenie investícií a zvýšiť ich ekonomické prínosy. To sa dosiahne prostredníctvom týchto opatrení:
·vypracovanie investičného plánu projektov železničnej infraštruktúry, v ktorom sa uprednostnia projekty podľa princípu hodnoty za peniaze, do 30. júna 2021,
·schválenie novely zákona o dráhach a súvisiacich právnych predpisov, ktorými sa zjednodušia a zefektívnia legislatívne a technické požiadavky na parametre dopravnej infraštruktúry, do 31. marca 2023,
·uverejnenie metodiky, ktorá určí spôsob identifikácie projektov s najvyššou možnou mierou hodnoty za peniaze a s čo najväčším príspevkom k dosiahnutiu cieľa presunu cestujúcich z individuálnej cestnej dopravy na cyklistickú dopravu, do 31. decembra 2021.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy
Cieľom reformy je zlepšiť poskytovanie osobnej dopravy. Nový plán dopravnej obslužnosti s následnou optimalizáciou osobnej železničnej dopravy bude tvoriť hlavnú časť komplexnej reformy verejnej dopravy. Reforma bude podporená novou legislatívou, ktorá zadefinuje pravidlá, zodpovednosti a povinnosti pri koordinácii, objednávaní a financovaní regionálnej autobusovej a vlakovej dopravy. Legislatíva zadefinuje národnú autoritu, ktorá bude v spolupráci s regionálnymi integrátormi koordinovať vytvorenie národného integrovaného dopravného systému so zjednoteným cestovným ako aj koordinovať prípravu a realizáciu verejných obstarávaní na železničné linky verejnej osobnej dopravy aj s vozidlami, ktoré boli na prevádzku týchto liniek nakúpené z podporu z fondov EÚ v predchádzajúcich obdobiach. Zvýši sa frekvencia železničnej dopravy na tratiach s najvyšším potenciálom na prevedenie dopravy z áut do vlakov, čo umožní lepšiu koordináciu regionálnej verejnej autobusovej a vlakovej dopravy. Táto reforma spočíva na týchto konkrétnych opatreniach:
·do 31. marca 2023 sa novým zákonom zjednotia štandardy verejnej osobnej dopravy a zefektívni sa objednávanie verejnej dopravy, ktoré je v súčasnosti fragmentované a nedostatočne koordinované medzi štátom, krajmi, mestami a obcami,
·do 31. decembra 2023 sa zverejní optimalizovaný grafikon železničnej dopravy,
·do 31. decembra 2026 sa vytvorí integrovaný dopravný systém, ktorý umožní cestovať viacerými druhmi verejnej osobnej dopravy na jeden cestovný lístok. Bude platiť aspoň v šiestich krajoch.
Posledný míľnik súvisiaci s implementáciou reformy sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 3: Reforma intermodálnej nákladnej dopravy
Reformou sa podporí zvýšená intermodalita prostredníctvom obstarávania, koordinácie logistiky a podpory spustenia nových intermodálnych liniek. Cieľom tejto reformy je do roku 2030 presunúť 30 % cestnej prepravy nad 300 km na železničnú alebo vodnú dopravu a viac ako 50 % do roku 2050 (v porovnaní s rokom 2005). Dosiahne to najmä prostredníctvom podpory záujmu prepravcov o presun cestnej nákladnej dopravy na železnicu, resp. na intermodálnu dopravu, ako aj zabránením ďalšiemu presunu železničnej dopravy na cestu. Príprava a schválenie Koncepcie rozvoja intermodálnej dopravy vrátane potrebných zmien legislatívy umožní prijať opatrenia na systémový rozvoj ekologických druhov nákladnej dopravy. Podpora bude smerovať k odstráneniu technických problémov pri prechode na intermodálnu dopravu a k zvýšeniu jej atraktivity.
Očakáva sa, že implementácia reformy sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2022.
Reforma 4: Zavedenia nových politík pre dlhodobú podporu alternatívnych pohonov v sektore dopravy
Reforma bude podporená nadobudnutím účinnosti nových legislatívnych opatrení do 31. decembra 2022, ktorými sa zreformujú distribučné tarify, zjednoduší a urýchli proces budovania infraštruktúry pre alternatívne pohony. Zavedie sa nimi aj „právo na nabíjací bod“ a stabilný predvídateľný viacročný rámec na podporu budovania príslušnej infraštruktúry pre alternatívne pohony.
Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy
Investícia bude podporovať dekarbonizáciu elektrifikáciou železničných tratí, modernizáciou železničných tratí, výstavbou alebo modernizáciou električkových a trolejbusových tratí a výstavbou cyklistickej infraštruktúry. Uskutoční sa „Redizajn medzinárodného cestovného poriadku a prideľovania kapacity železničnej infraštruktúry“ (Redesign of the European Timetabling Process – TTR) a zavedie sa nový zabezpečovací systém založený na digitálnych technológiách, ktorý umožní automatizáciu riadenia železničnej dopravy. Investície budú vychádzať z Reformy 1.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Podpora ekologickej osobnej dopravy
Investícia to dosiahne zvýšením atraktivity osobnej železničnej dopravy a nadväznej prímestskej a mestskej dopravy. V husto obývaných prímestských oblastiach a na hlavných dopravných koridoroch medzi veľkými mestami a metropolami sa zvýši ponuka spojov. Do prevádzky sa zavedú nové alebo modernizované železničné koľajové vozidlá. Investície budú realizované formou účelových dotácií na nediskriminačnom princípe s využitím nástrojov analýzy dát z dopravy a simulácií cieľového stavu. Investícia podporuje Reformu 2.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2025.
Investícia 3: Rozvoj intermodálnej nákladnej dopravy
Investícia podporí nákup intermodálnych prepravných jednotiek a nakladacie zariadenia so zapojením súkromného kapitálu a spustenie nových intermodálnych liniek na vybraných tratiach. Štát v záujme zvýšenia objemu prepravy v ekologickejšej intermodálnej doprave podporí nákup intermodálnych prepravných jednotiek a nakladacie zariadenia so zapojením súkromného kapitálu. Štát zároveň poskytne na vybraných tratiach podporu na spustenie nových intermodálnych liniek. Pripravované schémy štátnej pomoci predpokladajú (po ich odsúhlasení zo strany Európskej komisie) len čiastočné financovanie z mechanizmu a výber spoločností, ktoré získajú podporu na základe verejných výziev s jasne stanovenými nediskriminačnými pravidlami.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 4: Podpora budovania infraštruktúry pre alternatívne pohony
Investícia sa zameria na nabíjacie body pre elektromobily a vodíkové plniace stanice. Vytvorí sa finančný mechanizmus schém pomoci pre budovanie nabíjacích bodov pre elektromobily a vodíkových plniacich staníc. Systém zabezpečí vybudovanie kostrovej infraštruktúry ultrarýchlonabíjacích bodov, dostupnej nabíjacej infraštruktúry na úrovni všetkých okresov SR a podporí tak rýchlejší rozvoj osobnej a nákladnej dopravy na alternatívny pohon, ktorý povedie k modernizácii vozového parku s cieľom zníženia celkových emisií v cestnej doprave. Táto investícia podporuje Reformu 3.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Investičný plán projektov železničnej infraštruktúry |
Zverejnenie investičného plánu |
|
|
|
2. štvrťrok |
2021 |
Ministerstvo dopravy a výstavby v spolupráci s ministerstvom financií pripraví a zverejní investičný plán projektov železničnej infraštruktúry, ktorý obsahuje metodiku, priority a časový rozvrh výstavby infraštruktúry. Zverejnený investičný plán projektov železničnej infraštruktúry priorizujúci projekty podľa ich hodnoty za peniaze zabezpečí dlhodobú stabilitu prípravy a realizácie projektov železničnej infraštruktúry. |
|
2 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Metodika výberu, prípravy a realizácie projektov pre cyklistickú dopravu |
Zverejnenie metodiky |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Metodika určí spôsob identifikácie projektov s najvyššou možnou mierou hodnoty za peniaze a s čo najväčším príspevkom k dosiahnutiu cieľa presunu cestujúcich z individuálnej cestnej dopravy na cyklistickú dopravu. |
|
3 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Novela zákona o dráhach a súvisiace právne predpisy o parametroch dopravnej infraštruktúry |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona o dráhach prijatej Národnou radou Slovenskej republiky a prijatie novely vyhlášky 350/2010 Z. z. o stavebnom a technickom poriadku dráh ministerstvom dopravy a výstavby a jej nadobudnutie účinnosti. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Legislatívne zmeny zjednodušia a zefektívnia legislatívne a technické požiadavky na parametre dopravnej infraštruktúry v súlade s osvedčenými postupmi v iných krajinách EÚ a európskymi právnymi predpismi, ktoré vytvoria podmienky na urýchlenie tempa prípravy modernizácie železničnej infraštruktúry, znížia náklady na kilometer modernizovanej trate a umožnia skoršiu výstavbu rýchlejších a bezpečnejších železníc. |
|
4 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Míľnik |
Nový zákon o verejnej osobnej doprave |
Nadobudnutie účinnosti zákona o verejnej osobnej doprave prijatého Národnou radou Slovenskej republiky a nadobudnutie účinnosti právnych predpisov na účinnú koordináciu, integráciu a riadenie verejnej dopravy |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Novým zákonom sa zjednotia štandardy verejnej osobnej dopravy a zefektívni sa objednávanie verejnej dopravy, ktoré je v súčasnosti fragmentované a nedostatočne koordinované medzi štátom, krajmi, mestami a obcami, |
|
5 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Míľnik |
Implementácia optimalizovaného grafikonu železničnej dopravy |
Nadobudnutie účinnosti optimalizovaného grafikonu železničnej dopravy |
|
|
|
4. štvrťrok |
2023 |
Ministerstvo dopravy a výstavby implementuje objednávanie služieb osobnej železničnej dopravy na základe plánu dopravnej obslužnosti do 31. decembra 2023. |
|
6 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Cieľ |
Počet krajov, v ktorých je zavedené tarifná integrácia, ktorá umožňuje cestovať viacerými druhmi verejnej dopravy alebo dopravcami na jeden cestovný lístok |
|
Počet |
1 |
6 |
2. štvrťrok |
2026 |
Kvalitatívny ukazovateľ sa vzťahuje na počet krajov, v ktorých je vytvorený integrovaný dopravný systém, ktorý umožňuje cestovať viacerými druhmi verejnej osobnej dopravy na jeden cestovný lístok. |
|
7 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka novej cyklistickej infraštruktúry (km) |
|
Dĺžka |
0 |
200 |
2. štvrťrok |
2026 |
Kvalitatívny ukazovateľ sa vzťahuje na dĺžku novovybudovanej cyklistickej infraštruktúry (v km). Cieľ zahŕňa cyklistické cesty a parkovacie miesta pre bicykle. |
|
8 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka zrekonštruovanej alebo zmodernizovanej infraštruktúry ekologickej osobnej železničnej dopravy (v km vážená) |
|
Dĺžka |
0 |
69 |
2. štvrťrok |
2026 |
Kvalitatívny ukazovateľ sa vzťahuje na dĺžku zrekonštruovanej alebo zmodernizovanej železničnej infraštruktúry zo zdrojov plánu podpory obnovy a odolnosti, pričom sa používajú váhové koeficienty pre rôzne typy a rozsahy projektov (neobsahuje dispečingové/zabezpečovacie zariadenia, ktoré sa počítajú samostatne v rámci cieľa 3: Dĺžka dispečerizovaných úsekov tratí). Z celkového cieľa zrekonštruovať alebo zmodernizovať 77 km železničnej infraštruktúry sa zmodernizuje alebo zrekonštruuje aspoň 69 km. Investície budú zahŕňať tieto prvky: úplne modernizovaná dvojkoľajová trať na železničnom koridore so zvýšením rýchlosti na 160 km/h; zrekonštruovaná trať s jednou alebo dvomi koľajami (obnovenie horného/dolného alebo trakčného vedenia/zariadenia); jednokoľajová novoelektrifikovaná a čiastočne modernizovaná železničná trať; plne modernizovaná dvojkoľajová električková trať vrátane príslušenstva; novovybudované trolejbusové vedenie s jedným zastavením vrátane zdroja napájania. |
|
9 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka dispečerizovaných úsekov železničných tratí (km). |
|
Dĺžka |
0 |
100 |
2. štvrťrok |
2026 |
Kvalitatívny ukazovateľ sa vzťahuje na dĺžku železničných tratí (v km), na ktorých boli uvedené do prevádzky dispečingové/digitálne bezpečnostné zariadenia. Z celkového cieľa, ktorým je dispečerizácia 111 km železničných tratí, sa dispečerizuje aspoň 100 km. |
|
10 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 2: Podpora ekologickej osobnej dopravy |
Cieľ |
Počet obstaraných ekologických koľajových vozidiel pre osobnú dopravu (vážených) |
|
Počet |
0 |
5 |
2. štvrťrok |
2025 |
Kvalitatívny ukazovateľ odráža počet obstaraných ekologických koľajových vozidiel pre osobnú dopravu. Železničné koľajové vozidlá budú zahŕňať ucelené vlakové jednotky na elektrický alebo vodíkový pohon; viacsystémové elektrické rušne; električky. |
|
11 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 3: Intermodálna nákladná doprava |
Míľnik |
Koncepcia a výzvy na nové systémy podpory |
Vyhlásenie výziev na nové schémy podpory na základe Koncepcie rozvoja intermodálnej dopravy |
4. štvrťrok |
2022 |
Koncepciu rozvoja intermodálnej dopravy schváli vláda SR do 31. decembra 2021. Jej súčasťou budú návrhy legislatívnych zmien, ktoré umožnia prijať opatrenia na systémový rozvoj ekologických druhov nákladnej dopravy. Podpora bude smerovať k odstráneniu technických problémov pri prechode na intermodálnu dopravu a k zvýšeniu jej atraktivity. Na tomto základe sa do 31. decembra 2022 vyhlásia výzvy na nové schémy podpory, ktoré pomôže zlepšiť dostupnosť intermodálnej dopravy na nediskriminačnom princípe, čo vytvorí predpoklady na jej rozvoj vo všetkých regiónoch Slovenska. Výzvu schváli ministerstvo dopravy a výstavby. |
|||
|
12 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 3: Rozvoj intermodálnej nákladnej dopravy |
Cieľ |
Počet obstaraných intermodálnych dopravných jednotiek v jednotkách TEU („Twenty-foot Equivalent Unit“ - jednotka zodpovedajúca kontajneru s dĺžkou 20 stôp) |
|
Počet |
0 |
1000 |
2. štvrťrok |
2026 |
Počet obstaraných intermodálnych prepravných jednotiek IPJ (manipulovateľné návesy, výmenné nadstavby, kontajnery). Intermodálne prepravné jednotky sa vyjadrujú v TEU [„Twenty-foot Equivalent Unit“ - jednotka zodpovedajúca kontajneru s dĺžkou 20 stôp – 6,1 m; základný rozmer kontajnera ISO 1C – 20' x 8' x 8' (mach]. |
|
13 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 4: Zavedenia nových politík pre dlhodobú podporu alternatívnych pohonov v sektore dopravy |
Míľnik |
Nový balík opatrení na podporu alternatívnych pohonov |
Nadobudnutie účinnosti uznesenia o podpore alternatívnych pohonov |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Opatrenia urýchlia vývoj alternatívnych pohonov v sektore dopravy. Pôjde napríklad o reformu distribučných taríf, opatrenia pre zjednodušenie a zrýchlenie procesu výstavby infraštruktúry pre alternatívne pohony, zavedenie "Práva na nabíjací bod" a zavedenie stabilného predvídateľného viacročného rámca pre podporu budovania príslušnej infraštruktúry pre alternatívne pohony. |
|
14 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 4: Podpora rozvoja infraštruktúry pre vozidlá na alternatívny pohon |
Cieľ |
Počet nabíjacích bodov alebo vodíkových plniacich staníc v prevádzke. |
|
Počet |
0 |
3029 |
2. štvrťrok |
2026 |
Celkový počet verejných nabíjacích bodov alebo vodíkových plniacich staníc v prevádzke. Z celkového cieľa uviesť do prevádzky 3332 nabíjacích bodov sa uvedie do prevádzky aspoň 3029. |
KOMPONENT 4: Dekarbonizácia priemyslu
Zníženie emisií skleníkových plynov na Slovensku a splnenie národných cieľov stanovených v Integrovanom národnom energetickom a klimatickom pláne na roky 2021 – 2030 si vyžaduje aj urýchlené opatrenia zo strany priemyslu. Slovensko je silne industrializovaným hospodárstvom, pričom príspevok energetiky a priemyselných procesov k celkovým emisiám skleníkových plynov tesne presahuje 70 %. Slovensko patrí medzi členské štáty s najvyššími priemernými koncentráciami prachových častíc v ovzduší v EÚ, a to najmä z dôvodu starnúcich priemyselných technológií a spaľovania tuhých palív v domácnostiach.
V tejto súvislosti sa v komponente 4 Plánu obnovy a odolnosti SR navrhuje vytvorenie a fungovanie dekarbonizačnej schémy pre priemyselný sektor. Opatrenia povedú k nižším emisiám skleníkových plynov, menším stratám energií a širšiemu zavádzaniu inovatívnych environmentálnych technológií do priemyselnej výroby. Súčasťou komponentu je reformný záväzok slovenskej vlády uskutočniť prechod od uhlia v regióne Hornej Nitry. Zahŕňa aj záväzok ukončiť podporu výroby elektrickej energie z domáceho uhlia a zatvoriť hnedouhoľnú elektráreň Nováky. Investície do vybavenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia posilnia monitorovaciu kapacitu tejto inštitúcie v oblasti dekarbonizácie.
Tento komponent zahŕňa dve reformy a jednu hlavnú a jednu doplnkovú investíciu.
Tieto reformy a investície prispejú k cieľu zelenej transformácie a k dosiahnutiu cieľa v oblasti klímy. Dekarbonizácia bude mať trvalý vplyv na životné prostredie a kvalitu ovzdušia na Slovensku. Investície posilnia konkurencieschopnosť slovenského priemyslu a zabezpečia pracovné miesta na miestnej úrovni. Transformácia regiónu Hornej Nitry zahŕňa silný prvok súdržnosti, najmä pokiaľ ide o prechod od využívania uhlia.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Tieto opatrenia prispejú k plneniu odporúčania, ktoré bolo Slovensku adresované v roku 2020, pokiaľ ide o potrebu „zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie a zdrojov“ (odporúčanie 3/2020).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Ukončenie výroby elektrickej energie z uhlia v elektrárni Nováky a transformácia regiónu Hornej Nitry
Táto reforma zahŕňa záväzok slovenskej vlády pokročiť s prechodom od využívania uhlia v regióne Hornej Nitry. Regionálna elektráreň Nováky má spomedzi slovenských prevádzok, ktoré spadajú do systému EÚ na obchodovania s emisiami, tretie najvyššie emisie CO2.
Účelom tohto opatrenia je ukončiť podporu výroby elektrickej energie v hnedouhoľnej elektrárni Nováky a ukončiť výrobu elektriny z hnedého uhlia. To bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie a zníženie cien pre konečných spotrebiteľov elektrickej energie.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Reforma 2: Prijatie súťažnej schémy na zníženie emisií skleníkových plynov v priemysle
Slovenské orgány spustia súťažnú dekarbonizačnú schému otvorenú pre všetky priemyselné odvetvia. Dekarbonizačná schéma bude podporovať zavádzanie najlepších v súčasnosti dostupných technológií do priemyselných procesov. Podpora sa bude zameriavať na nízkouhlíkové procesy a technológie v priemysle a prijímanie opatrení v oblasti energetickej efektívnosti.
Slovensko zabezpečí, aby boli dodržané prísne požiadavky týkajúce sa súladu s právnymi predpismi v oblasti ochrany životného prostredia na vnútroštátnej úrovni aj na úrovni EÚ. To zahŕňa súlad podporovaných činností a spoločností s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
Podpora subjektov, ktoré sú súčasťou systému EÚ na obchodovanie s emisiami, bude viesť k zníženiu ich emisií značne pod referenčnú hodnotu relevantnú pre danú projektovú ponuku. Podmienka „značne pod referenčnou hodnotou“ bude podmienkou účasti vo verejnej súťaži.
Množstvo skleníkových plynov (v jednotkách ekvivalentu CO2, vážený priemer) emitovaných podnikmi podporenými zo schémy klesne v porovnaní s kontrafaktuálnym scenárom aspoň o 30 %.
Slovenské orgány poskytnú buď údaje o dekarbonizácii týkajúce sa projektov v rámci schémy (ktoré sa sprístupnia najneskôr do 30. júna 2026), alebo preukážu, že úspory emisií skleníkových plynov sa dosiahnu na základe predpokladaných parametrov technológií podporených v rámci opatrenia (na základe osvedčení výrobcov), alebo sa použije kombinácia oboch prístupov.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia 1: Fungovanie schémy dekarbonizácie priemyslu
Účelom tohto opatrenia je znížiť emisie skleníkových plynov prostredníctvom projektovej podpory priemyselných podnikov. Aukčná schéma bude v súlade s podmienkami investičných politík stanovených v reforme 2 („Prijatie súťažnej schémy na zníženie emisií skleníkových plynov v priemysle“).
Z celkového cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 1 369 917 ton ekvivalentu CO2 sa v rámci dekarbonizačnej schémy dosiahne zníženie aspoň o 1 232 926 ton ekvivalentu CO2, a to nad rámec kontrafaktuálneho scenára predloženého Komisii. Zníženie emisií sa bude sledovať buď na základe zberu údajov o projektoch v rámci dekarbonizačnej schémy, alebo sa bude preukazovať na základe parametrov podporených technológií vychádzajúc z osvedčení výrobcov, alebo na základe kombinácie oboch prístupov. Slovenské orgány poskytnú Komisii údaje a potrebnú technickú dokumentáciu týkajúce sa splnenia cieľa v oblasti dekarbonizácie najneskôr do 30. júna 2026.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Podpora fungovania procesov Slovenskej inšpekcie životného prostredia naviazaných na dekarbonizáciu
Účelom tohto opatrenia je podporiť investície do vybavenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia a posilniť monitorovaciu kapacitu tejto inštitúcie v procese dekarbonizácie. Nedostatok vybavenia v súčasnosti neumožňuje vykonávať potrebné činnosti vzhľadom na očakávané zvýšenie pracovného zaťaženia inšpekcie.
Investície pomôžu zmodernizovať vybavenie, ako aj zariadenia tejto inštitúcie. To umožní racionalizáciu operatívnych činností inšpekcie, a to aj v prípade misií priamo v teréne. Vozidlá inšpekcie by mali byť vybavené kancelárskou a meracou technikou, najmä na inšpekciu ochrany ovzdušia, ochrany vôd a odpadového hospodárstva. Investície zabezpečia aj zlepšenia v budovách inšpekcie.
Očakáva sa, že implementácia investícií sa začne do 1. januára 2022 a dokončí sa do 30. júna 2025.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre míľniky) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Reforma 1: Ukončenie výroby elektrickej energie z uhlia v elektrárni Nováky a transformácia regiónu Hornej Nitry |
Míľnik |
Prechod od využívania uhlia v regióne Hornej Nitry |
Zastavenie výroby elektriny z hnedého uhlia v elektrárni Nováky |
|
|
|
4. štvrťrok |
2023 |
V rámci transformácie regiónu Hornej Nitry, pokiaľ ide o elektráreň Nováky: ·slovenské orgány ukončia podporu výroby elektrickej energie z hnedého uhlia, ·výroba elektriny z hnedého uhlia sa ukončí. |
|
2 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Reforma 2: Súťažná schéma na zníženie emisií skleníkových plynov v priemysle |
Míľnik |
Prijatie schémy dekarbonizácie priemyslu |
Prijatie schémy dekarbonizácie priemyslu ministerstvom životného prostredia |
4. štvrťrok |
2022 |
Prijatie schémy dekarbonizácie priemyslu, ktorá prinesie účinné výsledky, ministerstvom životného prostredia. Súťažný systém dekarbonizácie sa zavedie prostredníctvom nediskriminačného, transparentného a otvoreného ponukového konania otvoreného pre všetky priemyselné odvetvia. Podpora sa bude zameriavať na nízkouhlíkové procesy a technológie v priemysle a prijímanie opatrení v oblasti energetickej efektívnosti. Investičná politika schémy bude zahŕňať aspoň tieto kritériá oprávnenosti a výberu projektov: ·cieľ najnižšej ceny za tonu ušetreného skleníkového plynu, ·zabezpečenie súladu s acquis EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia, ako aj s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01), pokiaľ ide o podporované činnosti a/alebo spoločnosti a stanovenie cieľov v oblasti dekarbonizácie, ·podporia sa len projekty, ktoré spĺňajú podmienku použitia najlepšej dostupnej technológie, ·podporené subjekty, ktoré sú súčasťou systému EÚ na obchodovanie s emisiami, znížia svoje emisie značne pod referenčnú hodnotu relevantnú pre danú projektovú ponuku. Podmienka „značne pod referenčnou hodnotou“ bude podmienkou účasti vo verejnej súťaži, ·nebudú sa podporovať žiadne fosílne palivá, ·množstvo skleníkových plynov (v jednotkách ekvivalentu CO2, vážený priemer) emitovaných podnikmi podporenými zo schémy klesne aspoň o 30 %. Slovenské orgány poskytnú záruky týkajúce sa včasného dodania údajov o všetkých podporených projektoch najneskôr do 30. júna 2026 alebo preukážu, že úspory emisií skleníkových plynov sa dosiahnu na základe predpokladaných parametrov podporených technológií (na základe osvedčení výrobcov), alebo sa použije kombinácia oboch prístupov. Predbežné vyčíslenie zníženia emisií skleníkových plynov na prostredníctvom projektov dekarbonizácie môže vychádzať z technických dokumentov, v ktorých sa uvádzajú kľúčové parametre, spotreba energie a vstupné materiály podporených technológií. Slovenské orgány po výbere projektov poskytnú Komisii základné scenáre, ako aj informácie o predpokladanom vplyve podporených technológií. |
|||
|
3 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Investícia 1: Fungovanie schémy dekarbonizácie priemyslu |
Míľnik |
Ukončenie implementácie projektov dekarbonizácie priemyslu spolufinancovaných z RRF |
Prijatie zoznamu dokončených projektov dekarbonizácie priemyslu ministerstvom životného prostredia |
2. štvrťrok |
2026 |
Ministerstvo životného prostredia prijme zoznam dokončených projektov podporených prostredníctvom schémy dekarbonizácie, ktorý bude tvoriť základ pre meranie zníženia emisií skleníkových plynov v rámci opatrenia. Zníženie emisií sa bude sledovať buď na základe zberu údajov o projektoch v rámci dekarbonizačnej schémy, alebo sa bude preukazovať prostredníctvom predpokladaných parametrov technológií podporených v rámci opatrenia na základe osvedčení výrobcov, alebo na základe kombinácie oboch prístupov. Z celkového cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 1 369 917 ton ekvivalentu CO2 sa v rámci dekarbonizačnej schémy dosiahne zníženie aspoň o 1 232 926 ton ekvivalentu CO2.
|
|||
|
4 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Investícia 2: Zabezpečenie fungovania procesov Slovenskej inšpekcie životného prostredia naviazaných na dekarbonizáciu |
Míľnik |
Zvýšenie kapacít Slovenskej inšpekcie životného prostredia |
Dokončenie investičných činností v rámci RRF Slovenskou inšpekciou životného prostredia |
2. štvrťrok |
2025 |
Investície budú viesť k modernizácii vybavenia, ako aj zariadení Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Nové vozidlá inšpekcie budú vybavené kancelárskou a meracou technikou, najmä na inšpekciu ochrany ovzdušia, ochrany vôd a odpadového hospodárstva. Investície zabezpečia zlepšenia v budovách inšpekcie. |
|||
KOMPONENT 5: Adaptácia na zmenu klímy
Cieľom komponentu 5 „Adaptácia na zmenu klímy“ Plánu obnovy a odolnosti SR je zvýšiť odolnosť ekosystémov i ľudských sídiel voči negatívnym prejavom zmeny klímy reformami systému manažmentu vôd, manažmentu krajiny, ochrany prírody a biodiverzity, uplatňovaním zelených prvkov v krajine a investíciami do vodozádržných opatrení a budovaním zelenej infraštruktúry, vrátane výsadby.
Tento komponent zahŕňa dve reformy a jednu investíciu.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Ciele tohto komponentu sú v súlade s národnou Stratégiou environmentálnej politiky do roku 2030, so Stratégiou adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy, s Víziou a stratégiou rozvoja Slovenska do roku 2030 - dlhodobou stratégiou udržateľného rozvoja Slovenskej republiky - Slovensko 2030 a tiež so stratégiami a dlhodobými cieľmi Európskej únie, predovšetkým Európskou zelenou dohodou, a sú ich súčasťou.
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Reforma krajinného plánovania
Reforma poskytne základ pre ochranu krajinných štruktúr, ekologickej stability a biodiverzity v územnoplánovacej dokumentácií a následných schvaľovacích procesoch pre povoľovanie stavieb a činností. S nadväzujúcimi metodickými dokumentami a mapovými podkladmi bude zákon dôležitým odborným podkladom pre územnoplánovaciu dokumentáciu a následné schvaľovacie procesy pre povoľovanie stavieb a činnosti. To bude mať významný vplyv na udržanie krajinných štruktúr, ekologickú stabilitu a ochranu biodiverzity. Ich stratou by sa narušila schopnosť adaptácie na zmenu klímy.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma 2: Reforma ochrany prírody a hospodárenia s vodou
Cieľom reformy bude dosiahnuť taký stav biotopov v chránených územiach, ktorý bude zaručovať ich dlhodobo sa zvyšujúci príspevok k ochrane krajiny pred zmenou klímy a ich vlastnú odolnosť pred nepriaznivými účinkami zmeny klímy. Do 31. decembra 2023 nadobudne účinnosť novela zákona o ochrane prírody a krajiny a právne predpisy o vode. Uvedené právne predpisy posilnia inštitucionálnu ochranu prírody, minimalizujú kompetenčné konflikty v rámci chránených území, zjednodušia systém ochrany, integrujú sústavy chránených území (národnú, európsku a medzinárodnú) a vytvoria podmienky pre zonáciu národných parkov. Výsledkom bude moderný systém, v rámci ktorého bude na príslušných územiach prvotným cieľom ochrana prírody a biodiverzity, čo zabezpečí dlhodobý stabilný príspevok ekosystémov k adaptácii na zmenu klímy a k mitigácii. Zároveň reforma umožní revitalizáciu vodných tokov a vytvorí priestor pre ich ekologický manažment, obnovu priestoru pre rieky a progresívnu protipovodňovú ochranu zohľadňujúcu ochranu prírody a zadržiavanie vody v krajine.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity
Cieľom investície je ochranou ekosystémov zabezpečiť dlhodobo udržateľný príspevok ekosystémov k adaptácii na zmenu klímy a zmiernenie jej dôsledkov (zmierňovanie povodní, prevencia pred suchom). Majetkové vyrovnanie umožní zahrnúť nové oblasti do najvyššieho stupňa ochrany, čím sa zvýši odolnosť ekosystémov. Obmedzenie ťažby dreva a rozvoj ochrany prírody umožnia vyššiu prevenciu pred povodňami a suchom, transformáciu regiónov z orientácie z intenzívneho využívania prírodných zdrojov na mäkký turizmus, s vyššou pridanou hodnotou a posilnením ekosystémových služieb. Revitalizované vodné toky, vrátane mokradí, zabezpečia zadržiavanie vody v krajine a jej postupné uvoľňovanie. Stanú sa dôležitými prvkami krajiny, podporia zachovanie biodiverzity a obnovu biotopov.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Reforma 1: Reforma krajinného plánovania |
Míľnik |
Reforma krajinného plánovania |
Nadobudnutie účinnosti zákona o krajinnom plánovaní prijatého parlamentom |
4. štvrťrok |
2022 |
Ministerstvo životného prostredia vypracuje do 31. decembra 2022 zákon, ktorý potom schváli Národná rada Slovenskej republiky. K zákonu sa do 31. decembra 2022 vypracuje metodika na posudzovanie hodnoty krajiny a ekosystémov, ktorej cieľom bude zabezpečiť, aby sa pri územnom rozhodovaní a stavebných konaniach zohľadňovali aspekty adaptácie na zmenu klímy, pričom sa podporí realizácia prírode blízkych protipovodňových opatrení a opatrení na prevenciu sucha a úbytku biodiverzity. |
|||
|
2 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Reforma 2: Reforma ochrany prírody a hospodárenie s vodou v krajine |
Míľnik |
Účinnejšie uplatňovanie opatrení na ochranu prírody a krajiny v chránených územiach a revitalizácia vodných tokov |
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o ochrane prírody a krajiny a právnych predpisov o vode |
|
|
|
4. štvrťrok |
2023 |
. Ministerstvo životného prostredia pripraví novelu zákona o ochrane prírody, ktorá nadobudne účinnosť v januári 2022. Potom bude nasledovať vypracovanie návrhu nového modelu fungovania chránených území (do 31. decembra 2022. Reforma hospodárenia s vodou v krajine pripraví pôdu pre revitalizáciu vodných tokov, čím sa zvýši protipovodňová ochrana v krajine. Ministerstvo životného prostredia vypracuje do 31. decembra 2022 novú koncepciu vodnej politiky a do 31. decembra 2023 novelizuje zákon o vodách, pričom budú aktualizované technické normy, ktoré umožnia revitalizáciu vodných tokov tak, aby sa maximalizovalo zadržiavanie vody v krajine, spomalil odtok vody a obnovili zásoby podzemnej vody. |
|
3 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Revitalizácia vodných tokov (v km revitalizovaných vodných tokov) |
Počet |
0 |
52 |
4. štvrťrok |
2024 |
km revitalizovaných vodných tokov Z celkového cieľa revitalizovať 57 km vodných tokov sa revitalizuje aspoň 52 km. Revitalizačná skupina pripraví priority a určí presné úseky tokov na obnovu. Na základe technickej dokumentácie budú žiadatelia predkladať projekty na priebežnom základe od 30. júna 2022 do 31. decembra 2023. |
|
|
4 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Revitalizácia vodných tokov (v km revitalizovaných vodných tokov) |
km revitalizovaných vodných tokov |
Počet |
52 |
90 |
2. štvrťrok |
2026 |
km revitalizovaných vodných tokov Z celkového cieľa revitalizovať 97 km vodných tokov sa revitalizuje aspoň 90 km. Revitalizačná skupina pripraví priority a určí presné úseky tokov na obnovu. Na základe technickej dokumentácie budú žiadatelia predkladať projekty na priebežnom základe od 30. júna 2023 do 31. decembra 2025. |
|
5 |
6 – Adaptácia na zmenu klímy – Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Majetkové vysporiadanie sa so súkromnými vlastníkmi (plocha vysporiadaných pozemkov v ha) |
Počet |
0 |
14000 |
4. štvrťrok |
2023 |
Z celkového cieľa majetkovo vysporiadať pozemky s rozlohou 14 750 ha sa majetkovo vysporiada aspoň 14 000 ha. Do 30. júna 2022 vypracuje pracovná skupina Ministerstva životného prostredia SR a ŠOP SR metodiku pre stanovenie hodnoty a ceny pozemkov. Budú vyhlásené výzvy na odkúpenie pozemkov najmä v národných parkoch priebežne v jednotlivých oblastiach/územiach od 31. marca 2023 do 30. júna 2023. |
|
|
6 |
6 – Adaptácia na zmenu klímy – Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Majetkové vysporiadanie sa so súkromnými vlastníkmi (plocha vysporiadaných pozemkov v ha) |
Počet |
14000 |
27000 |
4. štvrťrok |
2025 |
Z celkového cieľa majetkovo vysporiadať pozemky s rozlohou 29509 ha sa majetkovo vysporiada aspoň 27000 ha. Do 30. septembra 2022 vypracuje pracovná skupina Ministerstva životného prostredia SR a ŠOP SR metodiku pre stanovenie hodnoty a ceny pozemkov. Budú vyhlásené výzvy na odkúpenie pozemkov najmä v národných parkoch priebežne v jednotlivých oblastiach/územiach od 30. júna 2022 do 30. decembra 2025. |
|
|
7 |
6 – Adaptácia na zmenu klímy – Investícia 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Zoznam vybraných projektov pre regióny Muránska Planina a Poloniny |
Počet |
0 |
2 |
2. štvrťrok |
2022 |
Riadiaca komisia vyberie projekty pre regióny Muránska Planina a Poloniny v súlade so zásadou so zásadou „výrazne nenarušiť“ na základe otvorenej diskusie s príslušnými miestnymi aktérmi. |
|
KOMPONENT 6: Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania
Cieľom tohto komponentu je zlepšiť prístupnosť a inkluzívnosť hlavného prúdu predškolského a školského vzdelávania na Slovensku. Komponent zlepší prístup k predprimárnemu vzdelávaniu tým, že zabezpečí, aby deti vo veku päť rokov mali zaistené miesto v predškolskom systéme, a zavedením právneho nároku na predprimárne vzdelávanie pre deti vo veku troch a štyroch rokov. Komponent má zreformovať systém financovania predškolského vzdelávania a zaviesť systém inkluzívnych opatrení na podporu vzdelávania. Zložka môže prispieť k zníženiu predčasného ukončenia školskej dochádzky podporou školského systému poradenstva na nižšej sekundárnej úrovni a k zlepšeniu začlenenia rómskych detí obmedzením segregácie na školách. Komponent bude kompenzovať nedostatky vo výsledkoch vzdelávania spôsobené pandémiou a bude prostredníctvom podporných opatrení pomáhať deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Komponent prispeje k plneniu odporúčaní, ktoré boli Slovensku adresované počas uplynulých dvoch rokov, pokiaľ ide o potrebu zlepšiť kvalitu a inkluzívnosť vzdelávania na všetkých úrovniach a posilniť zručnosti. Zlepšiť prístup k cenovo dostupnej a kvalitnej starostlivosti o deti a dlhodobej starostlivosti. Podporovať integráciu znevýhodnených skupín, najmä Rómov. (odporúčanie 2/2019).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. Reformou sa zavedú zmeny príslušných legislatívnych ustanovení, ktorými sa stanoví právny nárok detí vo veku troch rokov na prijatie do materskej školy alebo inej inštitúcie poskytujúcej predprimárne vzdelávanie. Očakáva sa, že reformou sa zmení normatívne financovanie materských škôl na základe skutočných nákladov personálnych a prevádzkových nákladov príslušného zariadenia. Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci budú povinní zvýšiť si kvalifikáciu a získať vysokoškolský titul v programe učiteľstva pre rané a predprimárne vzdelávanie. Reforma zahŕňa aj opatrenia na rozšírenie kapacít materských škôl, aby sa každé dieťa vo veku od troch rokov do nástupu na povinnú školskú dochádzku mohlo od 1. septembra 2025 zúčastňovať na predprimárnom vzdelávaní. Cieľom je zabezpečiť v zariadeniach aspoň 12 352 miest a zároveň v obnovených priestoroch dosiahnuť úspory primárnej energie aspoň na úrovni 30 %.
Implementácia reformy sa dokončí do streda 31. decembra 2025.
Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. Reformou sa zmení definícia špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiakov zavedením novej definície dieťaťa alebo žiaka zažívajúceho prekážky v prístupe k výchove a vzdelávaniu a pri učení, ktorý na naplnenie svojho vzdelávacieho potenciálu potrebuje poskytnutie a uplatnenie podporných opatrení. Vytvorí sa nový vertikálny model podpory zavedením nárokovateľných podporných opatrení pre všetky deti. V záujme realizácie reformy budú učiteľom sprostredkované didaktické a metodické materiály cez programy ďalšieho vzdelávania. Na školeniach a iných informačných aktivitách v rámci tejto reformy sa zúčastní 10 000 pedagogických a odborných zamestnancov.
Implementácia reformy sa dokončí do streda 31. decembra 2025.
Reforma 3: Reforma systému poradenstva a prevencie a zabezpečenie systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. Cieľom reformy je presunúť novovytvorené centrá poradenstva a prevencie (CPP) tak, aby fungovali bližšie k školám. Vďaka novelizácii príslušných právnych predpisov budú tieto centrá poskytovať odborné činnosti bez vymedzenia zdravotného znevýhodnenia, ako je to v súčasnosti, čo spôsobuje diskrimináciu. Zmenu v systéme poradenstva budú dopĺňať ďalšie podporné opatrenia, ako napríklad zmena financovania spočívajúca v nastavení na základe vykonaných odborných činností.
Implementácia reformy sa dokončí do streda 31. marca 2023.
Reforma 4: Implementácia nástrojov na prevenciu predčasného ukončovania školskej dochádzky a úprava F-odborov. Reforma pozostáva zo zmien príslušných legislatívnych ustanovení zameraných na rozšírenie možnosti dosiahnutia vyššieho stupňa vzdelania pre mladých ľudí bez ukončeného základného vzdelania poskytnutím možnosti ukončiť nižšie stredné vzdelanie v rámci odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV) v dvoj- a trojročnom kombinovanom programe. Legislatívne zmeny zabezpečia aj optimalizáciu F-odborov, a to aj rozšírením povinnosti určovať plány výkonov stredných škôl aj na odbory nižšieho stredného odborného vzdelávania. Na základe ponuky trhu práce sa potom upraví obsah F-odborov. Očakáva sa, že aspoň 30 % odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV) bude do 30. júna 2025 zosúladených s ponukou trhu práce.
Očakáva sa, že implementácia tejto reformy sa začne do 31. marca 2023 a dokončí sa do 30. júna 2025.
Reforma 5: Podpora desegregácie škôl. Hlavným cieľom tejto reformy je zaviesť právnu definíciu segregácie, ktorá by sa mala uplatňovať v každej škole na Slovensku. Desegregácia v školách sa bude implementovať vypracovaním metodických usmernení pre jednotlivých aktérov vzdelávania (napr. zriaďovateľov, školy a školské zariadenia, riaditeľov, učiteľov atď.) pre prevenciu a odbúravanie segregovaného vzdelávania. Prijatá metodika sa bude uplatňovať vo všetkých školách.
Implementácia reformy sa dokončí do streda 31. decembra 2025.
Reforma 6: Kompenzačné opatrenia na zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní pre žiakov základných a stredných škôl Touto reformou sa zriaďuje program doučovania, a to najmä pre žiakov ohrozených neúspechom pri školských skúškach v dôsledku obmedzených možností zapojiť sa do vzdelávaní počas pandémie. Bude zameraný najmä na najmä na predmety z tzv. hlavných vzdelávacích oblastí. Selekciu žiakov ohrozených školským neúspechom, ako aj komunikáciu so zákonnými zástupcami žiakov bude zabezpečovať škola.
S cieľom riešiť problém nedostatku komplexných údajov o priebehu dištančného vzdelávania vyhlási ministerstvo školstva výzvu na realizáciu rozsiahleho pedagogického výskumu, zameraného na analýzu dopadov pandémie na vzdelávanie a ich implikácií pre vzdelávacie politiky.
Očakáva sa, že implementácia tejto reformy sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2024.
Investícia 1: Debarierizácia školských budov. Cieľom je odstrániť fyzické, informačné a technologické bariéry v školskom prostredí v 252 veľkých stredných škôl, aby sa znevýhodnené deti mohli vzdelávať v príjemnom prostredí. Investícii bude predchádzať komplexná analýza na zmapovanie potrieb debarierizácie a vypracovanie manuálu. V manuáli sa vymedzia štandardy debarierizácie tak, aby zodpovedali skutočným potrebám detí, žiakov a študentov so zdravotným znevýhodnením a rešpektovali princípy univerzálneho dizajnu.
Očakáva sa, že implementácia investície sa začne do 31. marca 2022 a dokončí sa do 30. júna 2025.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
||||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
|||||||
|
1 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
Míľnik |
Vykonanie legislatívnych zmien týkajúcich sa povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
Prijatie zmien zákona č. 597/2003 Z. z., zákona č. 596/2003 Z. z., zákona č. 245/2008 Z. z., zákona č. 138/2019 Z. z., nariadenia vlády č. 668/2004 Z. z., nariadenie vlády č. 630/2008 Z. z. a vyhlášky č. 1/2020 Z. z. parlamentom |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Dôjde k zmene príslušných ustanovení zákona 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, prehodnoteniu vzorca v nariadení vlády č. 668/2004 Z. z., ako aj zmene nariadenia vlády č. 630/2008 Z. z. Vytvorí sa diferencovaný a transparentný systém financovania predprimárneho vzdelávania, aby sa zabezpečila stabilita, odolnosť a účelové viazanie finančných prostriedkov vyčlenených na vzdelávanie. Nadobudnutím účinnosti legislatívnych zmien, ktoré budú prijaté do 1. 1. 2023, sa zákonom č. 245/2008 Z. z. zavedie univerzálny právny nárok na miesto v materskej škole alebo u iného poskytovateľa predprimárneho vzdelávania pre deti od štyroch rokov veku a následne od dovŕšenia troch rokov veku. Právna úprava bude prijatá do 31. decembra 2022 s účinnosťou od 1. 1. 2024 a 1. 1. 2025 a zaistí dostatočný počet miest v materských školách alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania pre všetky deti od dovŕšenia štyroch rokov (od septembra 2024) a následne od dovŕšenia troch rokov (od septembra 2025). Novelou zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a novelou vyhlášky č. 1/2020 Z. z. o kvalifikačných predpokladoch pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa zavedie podmienka, že pedagogickí zamestnanci materských škôl alebo iných poskytovateľov predškolského vzdelávania pôsobiaci ako učitelia musia mať vysokoškolské vzdelanie v programe učiteľstva pre rané a predprimárne vzdelávanie. Novela sa prijme najneskôr do 31. decembra 2022 a začne sa uplatňovať od 1. 1. 2029. Učitelia s pedagogickou praxou v materskej škole desať rokov alebo viac sa budú považovať za učiteľov spĺňajúcich vymedzenú kvalifikačnú požiadavku. Pre učiteľov s praxou kratšou ako desať rokov vrátane absolventov s úplným stredným odborným vzdelaním sa stanoví podmienka začať príslušné vysokoškolské štúdium do 1. 1. 2029. |
|
|
2 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
Cieľ |
Počet detí vo veku päť rokov navštevujúcich zariadenie predprimárneho vzdelávania |
% |
88 |
95 |
3. štvrťrok |
2022 |
Pre deti vo veku päť rokov bude predprimárne vzdelávanie povinné. Podľa novely školského zákona im bude predprimárne vzdelávanie poskytované: i) v materských školách/špeciálnych materských školách, ktoré sú súčasťou slovenskej v sieti škôl a školských zariadení, ii) v rámci individuálneho vzdelávania, napr. na žiadosť právneho zástupcu doma, alebo iii) v zariadení registrovaného poskytovateľa predprimárneho vzdelávania. |
||
|
3 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov |
Cieľ |
Počet novovytvorených kapacít |
Počet |
0 |
12 352 |
4. štvrťrok |
2025 |
Dobudovaním kapacít materských škôl sa vytvoria podmienky na uplatnenie právneho nároku na predprimárne vzdelávanie pre deti od štyroch rokov a následne od dovŕšenia troch rokov veku. Cieľ (12 352) je odhadovaný počet novovytvorených miest. Budovy, ktoré budú obnovené, prispejú k zelenej transformácii tým, že sa pri nich dosiahnu úspory primárnej energie aspoň na úrovni 30 %. |
||
|
4 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Míľnik |
Prijatie zákona o novom vymedzení konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb a príprava sprievodných metodických materiálov pre pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a vedenie škôl. |
Prijatie novely zákona č. 245/2008 Z. z., zákona č. 597/2003 Z. z. parlamentom, zmena nariadenia vlády č. 630/2008 Z. z., a prijatie metodického materiálu o vertikálnom modeli podporných opatrení, didaktických a metodických materiálov na výučbu slovenského jazyka ako druhého jazyka a zavedenie podpory pre deti, pre ktoré nie je vyučovací jazyk materinským jazykom |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Novelou zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (spolu so samostatnou novou vyhláškou) a novelou zákona č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení sa definujú deti a žiaci zažívajúci prekážky v prístupe k výchove a vzdelávaniu a stanovuje sa ich nárok na vzdelávaciu podporu prostredníctvom osobitných podporných opatrení. Upraví sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 630/2008 Z. z., ktoré zohľadňuje pri výpočte normatívneho príspevku prostredníctvom koeficientov rôzne špecifiká. Reforma si vyžaduje prípravu sprievodných metodických materiálov. Zároveň sa vypracujú metodické hárky pre učiteľov a pracovné listy pre žiakov zamerané na rozvoj jazykových kompetencií detí a žiakov s odlišným materinským jazykom, než je vyučovací jazyk školy, pre rôzne úrovne jazykových kompetencií a rôzne vekové skupiny. Metodické a didaktické materiály sa budú uverejňovať na samostatnom webovom portáli a budú voľne prístupné všetkým príslušným aktérom v oblasti vzdelávania. |
|
|
5 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti redefinície konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 245/2008 Z. z. a zákona č. 597/2003 Z. z. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Novela zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (spolu so samostatnou novou vyhláškou), ktorou sa definujú deti a žiaci zažívajúci prekážky v prístupe k výchove a vzdelávaniu a stanovuje sa ich nárok na vzdelávaciu podporu prostredníctvom osobitných podporných opatrení, nadobudne účinnosť do 31. marca 2023. |
|
|
6 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Cieľ |
Počet vyškolených pedagogických a odborných zamestnancov |
|
Počet |
0 |
10000 |
4. štvrťrok |
2025 |
10 000 pedagogických a odborných zamestnancov vyškolených v rámci programov profesijného rozvoja, profesijného rozvoja, ďalšieho vzdelávania a iných informačných aktivít, ktoré budú zamerané na predstavenie nového modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní, diagnostiku úrovne jazykových schopností detí a žiakov a poskytovanie podpory žiakom s jazykovými prekážkami pri prístupe ku vzdelávaniu. |
|
|
7 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 3: Reforma systému poradenstva a prevencie a zabezpečenie systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa vytvára komplexný systém poradenstva |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 245/2008 Z. z. a samostatnej vyhlášky, pravdepodobne novela zákona č. 630/2008 Z. z. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Novelou zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (spolu so samostatnou novou vyhláškou) sa nahradí súčasná koncepcia poradenského systému prepojeným systémom zameraným na prístupnosť, komplexnosť a dodržiavanie obsahových a výkonových štandardov. Komplexný systém poradenstva a prevencie bude pozostávať z novovytvorených centier poradenstva a prevencie (CPP), ktoré budú poskytovať odborné činnosti bez vymedzenia zamerania na cieľové skupiny podľa zdravotného znevýhodnenia, ako je to v súčasnosti, teda tak, aby možnosť dieťaťa navštevovať centrum poradenstva a prevencie (CPP) nebola určovaná na základe jeho zdravotného znevýhodnenia. Odborné činnosti sa budú poskytovať v úzkej spolupráci podporných tímov v školách a v školských zariadeniach, vrátane tzv. multidisciplinárneho tímu. Vytvoria sa tak podmienky intenzívnej, včasnej a kvalitnej podpory, pomoci a intervencie pre deti, žiakov, študentov, zákonných zástupcov, zástupcov zariadení a iné súvzťažné subjekty. Zmena financovania bude spočívať v nastavení príspevkov na základe vykonaných odborných činností. V súvislosti so zmenou financovania môže byť potrebné zmeniť aj nariadenie vlády č. 630/2008 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti rozpisu finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia. |
|
|
8 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 4: Implementácia nástrojov na prevenciu predčasného ukončovania školskej dochádzky a úprava F-odborov |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zameraných na: rozšírenie možnosti získať nižšie stredné vzdelanie v rámci odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV), optimalizáciu odborov NSOV v nadväznosti na potreby trhu práce a ponuku odborov NSOV vo vzťahu k výchovno-vzdelávacím potrebám cieľovej skupiny žiakov |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 245/2008 Z. z. a zákona č. 61/2015 Z. z. a zmena vyhlášky č. 292/2019 Z. z. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Novela zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) upraví možnosť ukončiť nižšie stredné vzdelanie v rámci odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV) v dvoj- a trojročnom kombinovanom programe (v závislosti od ročníka, v ktorom žiak skončil základnú školu) prostredníctvom komisionálnej skúšky. Cieľom je odstránenie tzv. slepých uličiek v rámci vzdelávacieho systému a umožniť žiakom odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania dokončiť nižšie stredné vzdelanie v rámci jedného programu, ktorý je efektívnejší. Zabezpečí sa väčšia adresnosť systému vo vzťahu k ohrozeným skupinám. Ponuka vzdelávania sa prispôsobí potrebám trhu práce. Novelou zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave sa rozšíri povinnosť určovať plány výkonov stredných škôl aj na odbory nižšieho stredného odborného vzdelávania. Novelizáciou vyhlášky č. 292/2019 Z. z. sa ustanoví systém plánovania výkonov pre F-odbory určením osobitných kritérií. Zohľadnia sa v nich špecifiká F-odborov, ako sú kritériá na úrovni školy (prospech, dochádzka, podiel dokončenia základnej školy) a na úrovni odborov (výsledky absolventov F-odborov na trhu práce). |
|
|
9 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 4: Implementácia nástrojov na prevenciu predčasného ukončovania školskej dochádzky a úprava F-odborov |
Cieľ |
Podiel odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV), ktoré boli optimalizované v nadväznosti na potreby trhu práce |
|
% |
0 |
30 |
2. štvrťrok |
2025 |
Optimalizačný proces je založený na výsledkoch procesu plánovania výkonov F-odborov, ktorý bude fungovať v rámci osobitného režimu v porovnaní s klasickým plánom výkonov. Obsah F-odborov sa potom upraví na základe ponuky trhu práce alebo sa posúdi a prípadne sa odbory odstránia zo vzdelávacieho systému. |
|
|
10 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5: Podpora desegregácie škôl |
Míľnik |
Prijatie legislatívnych zmien, ktoré zavedú definíciu segregácie do zákona a vytvorenie metodických materiálov na implementáciu desegregácie |
Prijatie novely zákona č. 245/2008 Z. z. alebo zákona č. 365/2004 Z. z. parlamentom a vytvorenie a schválenie metodického materiálu ministerstvom školstva |
|
|
|
3. štvrťrok |
2023 |
Legislatívne zmeny sa budú týkať antidiskriminačného zákona (č. 365/2004 Z. z.) alebo školského zákona (č. 245/2008 Z. z.) a ďalších právnych predpisov, spojených s financovaním a riadením škôl. Definícia segregácie jednoznačne určí, aké konanie a opomenutie je považované za segregáciu, aby pri výklade nedochádzalo k rôznym interpretáciám. Metodické materiály poskytnú usmernenia pre prevenciu a odbúravanie segregovaného vzdelávania pre jednotlivých aktérov vzdelávania (napr. zriaďovateľov, školy a školské zariadenia, riaditeľov, učiteľov atď.) v praxi. |
|
|
11 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5: Podpora desegregácie škôl |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívneho vymedzenia segregácie v školách |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 245/2008 Z. z. alebo zákona č. 365/2004 Z. z. |
|
|
|
3. štvrťrok |
2025 |
Zákon nadobudne účinnosť 1. 9. 2025. |
|
|
12 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5: Podpora desegregácie škôl |
Cieľ |
Percentuálny podiel škôl, ktoré uplatňujú desegregačné štandardy vyplývajúce z prijatej metodiky
|
% |
0 |
100 |
4. štvrťrok |
2025 |
Metodika bude vychádzať zo schváleného zákona, ktorý nadobudne účinnosť do 3. štvrťroku 2025.
|
||
|
13 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 6: Kompenzačné opatrenia na zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní pre žiakov základných a stredných škôl |
Cieľ |
Počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na doučovacích programoch |
|
Počet |
0 |
12000 |
4. štvrťrok |
2022 |
12 000 žiakov sa zúčastní na doučovacích programoch. Program doučovania bude prioritne zameraný na tých žiakov, ktorí sa nevedeli plnohodnotne zapojiť do vzdelávania počas obdobia prerušenej prezenčnej výuky v školách v školských rokoch 2019/2020 a 2020/2021 a sú teda priamo ohrození školským neúspechom. Doučovanie bude prebiehať individuálnou alebo skupinovou formou (v malých skupinkách do päť žiakov) v popoludňajších hodinách. Bude zameraný najmä na najmä na predmety z tzv. hlavných vzdelávacích oblastí. |
|
|
14 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Investícia 1: Debarierizácia školských budov. |
Míľnik |
Zavedenie definície štandardov debarierizácie, vytvorenie manuálu debarierizácie a zmapovanie potrieb škôl na všetkých stupňoch vzdelávania: |
Schválenie štandardov debarierizácie a manuálu debarierizácie ministerstvom školstva a uverejnenie výsledkov mapovania potrieb na webovom sídle ministerstva školstva |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
V manuáli sa vymedzia štandardy debarierizácie tak, aby zodpovedali skutočným potrebám detí, žiakov a študentov so zdravotným znevýhodnením a rešpektovali princípy univerzálneho dizajnu. Bude založený na holistickom prístupe, ktorý zabezpečí plnú participáciu na živote školy (t. j. zadefinuje štandardy, ktoré vytvoria inkluzívny priestor v rámci celej školy a nebudú sa zameriavať len na odstraňovanie najväčších bariér napr. v rámci vstupu do školy). Okrem priestorových štandardov (napr. technická špecifikácia pre stavebné úpravy) zadefinuje manuál aj štandardy postupu pri debarierizácii budov škôl (spolupráca školy s odborníkmi, komunitou). Ministerstvo školstva spolu s Inštitútom pre výskum inkluzívneho vzdelávania v Brne pripraví analýzu aktuálneho stavu debarrierizácie v školách vo vzťahu k zavedeným štandardom a na jej základe určí priority, pokiaľ ide o debarrierizáciu jednotlivých škôl. |
|
|
15 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Debarierizácia školských budov |
Cieľ |
Odstránenie architektonických bariér väčších stredných škôl |
Počet |
0 |
252 |
2. štvrťrok |
2025 |
Kvantitatívny ukazovateľ určuje počet debarierizovaných väčších stredných škôl. |
||
KOMPONENT 7: VZDELÁVANIE PRE 21. STOROČIE
Tento komponent slovenského plánu na podporu obnovy a odolnosti zavedie kurikulárnu reformu základných a nižších stredných škôl, čím sa vytvorí nový obsah vzdelávania usporiadaný do viacročných cyklov. Cieľom je rozvíjať kritické myslenie a mäkké zručnosti žiakov ako schopnosť riešiť problémy, spracovávať informácie, pracovať v tíme, argumentovať a klásť otázky, preberať iniciatívu a zodpovednosť, tvoriť a realizovať osobné projekty. To si vyžaduje zabezpečenie učebníc potrebných na obnovu súčasných zásob a zmenu v príprave učiteľov tak, aby boli tieto zmeny schopní aplikovať v každodennej praxi. Tento komponent zároveň posilní kvalitu zručností pedagogických a odborných zamestnancov a bude ich motivovať k celoživotnému profesijnému rozvoju. Dôraz sa bude klásť aj na inkluzíve vzdelávanie a osvojenie si digitálnych zručností.
Tento komponent zahŕňa dve reformy a dve investície.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť (2021/C58/01).
Tento komponent prispeje k plneniu odporúčania adresovaného Slovensku, pokiaľ ide o potrebu posilniť digitálne zručnosti a zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu. (odporúčanie 2/2020) Zlepšiť kvalitu a inkluzívnosť vzdelávania na všetkých úrovniach a posilniť zručnosti (odporúčanie 2/2019).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania (kurikulárna a učebnicová reforma). Cieľom reformy je vytvoriť nové kurikulum. Namiesto odovzdávania hotovej informácie budú učitelia vytvárať situácie, pri ktorých žiaci môžu informácie interpretovať v konfrontácii s reálnou skúsenosťou. Reforma sa začína zavedením kurikula do primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania (na dobrovoľnom základe) od školského roku 2023 a končí sa povinnosťou prijať nové kurikulum na všetkých základných školách v roku 2026.
Vykonávanie reformy sa podporí vytvorením 40 regionálnych centier, ktoré budú školám poskytovať podporu prostredníctvom mentoringu, poradenstva a konzultačných činností. Centrá môžu pozostávať z učiteľov, riaditeľov škôl, odborníkov v oblasti vzdelávania dospelých, odborníkov z tretieho sektora a odborníkov z fakúlt pripravujúcich učiteľov v danom regióne.
Reforma si vyžaduje zabezpečenie nových učebníc. Príprava učebníc bude podporená odborníkmi. Schvaľovanie učebníc na základe kvality po odbornej a didaktickej stránke bude zabezpečovať jednotná doložka udeľovaná ministerstvom školstva. Zavedú sa prísne a transparentné recenzné kritériá. Školám sa poskytne príspevok na učebnice, za ktorý budú môcť nakúpiť učebnice zo zoznamu schváleného ministerstvom podľa svojich preferencií a požiadaviek.
Reforma predpokladá vytvorenie platformy elektronického testovania e-Test 2.0, ktorá zefektívni digitalizáciu vzdelávacieho procesu, a tým umožní centrálne testovanie žiakov. Merateľným účinkom tejto reformy môže byť on-line maturita na všetkých gymnáziách a stredných školách do 31. decembra 2025.
Posledný míľnik tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2025.
Reforma 2: Príprava a rozvoj učiteľov na nový obsah a formy vzdelávania (zmena vysokoškolskej prípravy učiteľov a posilnenie profesijného rozvoja učiteľov). Cieľom tejto reformy je posilniť kvalitu zručností pedagogických a odborných zamestnancov a bude ich motivovať k celoživotnému profesijnému rozvoju. Zavedie sa finančný príspevok na zlepšenie zručností učiteľov. Dôraz sa bude klásť aj na nové kurikulá inkluzívneho vzdelávania a osvojenie si digitálnych zručností. Do konca roka 2023 sa vyškolí aspoň 60 % učiteľov primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania. Príslušné legislatívne zmeny upravujú kompetencie a okruh poskytovateľov vzdelávania.
Implementácia reformy sa dokončí do streda 31. decembra 2025.
Investícia 1: Digitálna infraštruktúra v školách Cieľom tejto investície je zvýšiť percentuálny podiel škôl s plným vstupným digitálnym vybavením z 30 % na aspoň 90 % (podľa definovaných IKT štandardov postavených na základe modelu „vysoko vybavenej a prepojenej učebne“ (HECC). Aby sa zabezpečila transparentnosť a hodnota za peniaze pri nákupe digitálneho vybavenia pre školy, obstarávanie bude centrálne koordinované. Investícia ráta s maximalizáciou životného cyklu digitálneho vybavenia, aby sa znížili negatívne vplyvy na životné prostredie. Investície sú rozdelené do hlavných oblastí:
·Inklúzia: v rámci tejto investície sa budú hradiť kompenzačné pomôcky a softvér pre žiakov so znevýhodnením.
·Vytváranie zručností pre digitálnu transformáciu: investícia pokryje jednu učebňu informatiky v pomere na 300 študentov.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia 2: Dobudovanie školskej infraštruktúry: Cieľom prvej časti investície je odstrániť dvojzmennú prevádzku škôl na Slovensku, čo môže prispieť k lepšej integrácii žiakov zo znevýhodneného prostredia. Investície môžu mať formu rozšírenia existujúcich kapacít, rekonštrukcie a vybudovania nových priestorov v 49 školách, ktoré v súčasnosti majú triedy s dvojzmennou prevádzkou. Obnova budovy musí byť podmienená dosiahnutím v priemere minimálne 30 % úspory energie.
Druhá časť investícií sa zameriava na školy s vysokým počtom detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, v ktorých sa zriadia nové knižnice alebo zrekonštruujú existujúce a premenia sa na moderné vzdelávacie centrá v školách. Školské knižnice poskytujú priestor na výučbu predmetov, bádanie, skupinovú prácu, písanie domácich úloh, realizáciu projektov či trávenie voľného času.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Míľnik |
Schválenie definitívnej verzie nového kurikula pre všetky vzdelávacie cykly základných a nižších stredných škôl usporiadaného do viacročných vzdelávacích cyklov |
Schválenie nového štátneho vzdelávacieho programu pre primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie ministrom školstva. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Integrované kurikulum pre základné a nižšie stredné školy bude zavádzané v cykloch. Cykly vymedzia základné ciele vzdelávania pre oblasti, a nie podrobný obsah, čím sa vytvorí flexibilita na tvorbu učebných plánov na úrovni škôl. Implementačná fáza sa začne od septembra 2023 s povinnosťou zabezpečiť prechod všetkých základných škôl na nové kurikulum do septembra 2026. |
|
2 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Vytvorenie siete regionálnych centier podpory |
Počet |
0 |
40 |
3. štvrťrok |
2024 |
Na regionálnej úrovni sa vybudujú regionálne centrá kurikulárneho manažmentu a podpory škôl pri zavádzaní zmien, ktoré budú vykonávať svoju činnosť prostredníctvom mentoringu, poradenstva a konzultačných činností. Postupne vznikne 40 takýchto centier (jedno centrum pre dva okresy) s tímom zloženým z učiteľov, riaditeľov škôl, odborníkov v oblasti vzdelávania detí, mládeže a dospelých, expertov z tretieho sektora a odborníkov z fakúlt pripravujúcich učiteľov v danom regióne. |
|
|
3 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Podiel základných škôl, ktoré implementujú nové kurikulum (v percentách) |
% |
0 |
30 |
4. štvrťrok |
2025 |
Aspoň 30 % verejných základných škôl, ktoré implementujú nové kurikulum |
|
|
4 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Zavedenie on-line maturity (záverečnej skúšky absolventov všetkých gymnázií a stredných škôl) |
% |
23 |
100 |
4. štvrťrok |
2025 |
Časť maturity (záverečná skúška absolventov všetkých gymnázií a stredných škôl) absolvovaná na internete. |
|
|
5 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 2: Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien, ktoré majú posilniť kvalitu zručností pedagogických a odborných zamestnancov a motivovať ich k celoživotnému profesijnému rozvoju |
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, zákona š. 597/2003 Z. z., zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a vyhlášky č. 244/2019 a 1/2020 Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o sústave študijných odborov Slovenskej republiky. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Legislatívne zmeny prinesú: ·zavedenie nových študijných programov pripravujúcich budúcich učiteľov, ·grantový program pre univerzity na podporu nových študijných programov učiteľstva. Súčasťou je aj financovanie takých zmien v programoch, ktoré podporujú zavádzanie inkluzívneho vzdelávania, vzdelávanie žiakov s odlišným materinským jazykom a rozvoj digitálnych kompetencií u študentov učiteľstva, ·príspevok na motivovanie pedagogických a odborných zamestnancov k celoživotnému profesijnému rozvoju, · úprava kompetencií a okruhu poskytovateľov atestácií, funkčného a kvalifikačného vzdelávania v rezorte školstva, · nový model akreditácie vzdelávacích programov profesijného rozvoja. |
|
6 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 2: Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby |
Cieľ |
Percentuálny podiel vyškolených učiteľov, najmä v príprave na nové kurikulum, inkluzívnom vzdelávaní a digitálnych zručnostiach |
% |
0 |
60 |
4. štvrťrok |
2023 |
Do 31. decembra 2023 sa vyškolí aspoň 60 % učiteľov |
|
|
7 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 1: Digitálna infraštruktúra v školách |
Cieľ |
Zvýšiť percentuálny podiel škôl s plným vstupným digitálnym vybavením |
% |
30 |
90 |
4. štvrťrok |
2024 |
||
|
8 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 2: Dobudovanie školskej infraštruktúry |
Cieľ |
Odstránenie dvojzmennej prevádzky škôl |
Počet |
49 |
0 |
2. štvrťrok |
2026 |
Cieľom je odstrániť súčasnú dvojzmennú prevádzku na 49 školách. Usporiada sa osobitná výzva pre školy s dvojzmennou prevádzkou na vybudovanie nových priestorov alebo rekonštrukciu priestorov, ktoré nie sú vhodné pre potreby žiakov. Obnovované budovy musia prispieť k cieľu zelenej transformácie dosiahnutím minimálne 30 % úspory energie, čo sa bude monitorovať formou energetického certifikátu. |
|
|
9 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 2: Dobudovanie školskej infraštruktúry |
Cieľ |
počet škôl s vlastnou knižnicou ako vzdelávacím centrom alebo s modernizovanou knižnicou |
Počet |
0 |
200 |
4. štvrťrok |
2024 |
Cieľom je obnovou budov alebo vybudovaním nových premeniť knižnice na vzdelávacie centrá v školách, ktoré bude navštevovať viac ako 15 žiakov so slabým socioekonomickým zázemím a ktoré budú prioritne podporovať rozvoj čitateľskej gramotnosti. Na tento účel sa vyhlási osobitná výzva. Tým, sa zabezpečí prístup žiakov ku knihám – 87 % žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a celkovo 28 % žiakov ho dnes nemá. Celkovým cieľom je vybudovať alebo zrekonštruovať aspoň 200 knižníc na 211 školách. Obnovované budovy musia prispieť k cieľu zelenej transformácie dosiahnutím minimálne 30 % úspory energie, čo sa bude monitorovať formou energetického certifikátu. |
|
KOMPONENT 8: Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl
Základným cieľom tohto komponentu slovenského plánu na podporu obnovy a odolnosti je zvýšiť kvalitu výkonnosti slovenských vysokých škôl (VŠ). Zavedie sa nový spôsob financovania profesijných bakalárskych programov a krátkych terciárnych programov, aby študijné programy lepšie zodpovedali potrebám trhu práce S cieľom zlepšiť kvalitu vedy sa zavedie systematické hodnotenie výkonnosti, ktoré podporí nový akreditačný systém. Tento komponent podporí reformu riadenia univerzít posilnením kompetencií rektora a správnej rady, ako aj zavedením schém zameraných na podnecovanie koncentrácie vysokých škôl s cieľom znížiť administratívne náklady a vyvolať pozitívny presah šírenia vedomostí medzi subjektmi.
Tento komponent zahŕňa dve reformy a jednu investíciu.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť (2021/C58/01).
Tento komponent prispeje k plneniu odporúčania adresovaného Slovensku v posledných dvoch rokoch o potrebe zlepšiť kvalitu a inkluzívnosť vzdelávania na všetkých úrovniach a posilniť zručnosti (odporúčanie 2/2019), ako aj zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu (odporúčanie 2/2020)
Je pevne prepojený na iné komponenty, a to najmä na tie, ktoré sa vzťahujú na výskum a inováciu (komponenty 9 a 17), rekvalifikáciu a uspokojenie potrieb trhu práce (komponent 10).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Zmena financovania vysokých škôl zavedením výkonnostných zmlúv Zavedie sa nový nástroj – výkonnostné zmluvy, ktoré podporia profiláciu a diverzifikáciu vysokých škôl na základe ich špecifických silných stránok a potenciálu rozvoja. Výkonnostné zmluvy bude uzatvárať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) s verejnými vysokými školami. Na základe dohody s vysokými školami sa stanovia ciele, ktoré budú monitorované s využitím U-Multirank prístupu (jednotná metodika výkonnosti) a budú vychádzať z dlhodobého zámeru v oblasti vysokých škôl a potrieb krajiny.
Očakáva sa, že implementácia reformy začne do 31. decembra 2022 a dokončí sa do 31. decembra 2023.
Reforma 2: Zavedenie systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu Cieľom reformy je zaviesť systém periodického hodnotenia vedeckého výkonu vysokých škôl. MŠVVaŠ SR pripraví v spolupráci so zainteresovanými subjektmi metodiku hodnotenia vedeckého výkonu a legislatívne ju ukotví. Organizáciu hodnotenia zabezpečí MŠVVaŠ SR priamo alebo prostredníctvom autonómnej inštitúcie tak, aby bolo hodnotenie založené na princípoch nezávislosti a transparentnosti. Hodnotiaci panel bude pozostávať z domácich a zahraničných excelentných výskumníkov. Hodnotenie bude vychádzať z kvalitných systémov hodnotení zo zahraničia, pričom hlavnou inšpiráciou bude britský systém excelentnosti v oblasti výskumu REF (Research Excellence Framework) a bude využívať špecifické parametrické nastavenia adaptované na situáciu slovenských inštitúcií pre posúdenie kvality výstupu v rámci odboru.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma 3: Nový prístup k akreditácii vysokoškolského vzdelávania Cieľom reformy je zaviesť nové štandardy a kritéria akreditácie študijných programov, ktoré sprísnia podmienky pre garantovanie a poskytovanie študijných programov, zvýšia ich kvalitu a zavedú dlhodobé procesy monitorovania ich kvality. Prostredníctvom nového systému sa bude vyžadovať, aby vysoká škola do prípravy, monitorovania a úpravy študijných programov zapájala študentov a externé zainteresované strany (najmä zamestnávateľov) a zároveň aby vysoké školy dôsledne monitorovali priebeh štúdia a potreby študentov, uplatnenie absolventov, ako aj celkovú spokojnosť študentov. Externý dohľad nad implementáciou týchto pravidiel bude mať Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ). SAAVŠ bude pri posudzovaní vysokých škôl štandardne využívať zahraničných expertov a expertov z praxe. Očakáva sa, že najmenej 90 % vysokých škôl požiada o preverenie súladu vnútorných systémov kvality a študijných programov s akreditačnými štandardami.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma 4: Reforma riadenia vysokých škôl Prostredníctvom novely zákona o vysokých školách reforma zvýši kompetencie rektora a správnej rady, aby lepšie reflektovali zodpovednosť a umožnili väčšiu flexibilitu dovnútra vysokej školy. Reforma taktiež odstráni obmedzenia pre obsadzovanie funkčných miest docentov a profesorov (súčasná požiadavka na dodatočné habilitačné či inauguračné konanie a tituly docent a profesor), čím sa podporí otvorenosť akademického prostredia tak záujemcom z profesijného prostredia, ako aj záujemcom zo zahraničia. Obsadzovanie riadiacich pozícií na vysokej škole (rektor, dekan fakulty) sa sprofesionalizuje a bude sa realizovať formou otvorených výberových konaní, resp. verejných vypočutí. Okrem toho sa otvorených výberových konaní na funkčné miesta bude môcť zúčastniť aj odborná verejnosť. Zo zákona o vysokých školách sa vypustí podmienka, aby zamestnanci na funkčných miestach profesora a docenta museli mať vedecko-pedagogický titul.
Implementácia reformy sa dokončí do piatok 31. decembra 2021.
Reforma 5: Koncentrácia excelentných vzdelávacích a výskumných kapacít Cieľom reformy je podpora spájania vysokých škôl do väčších celkov. Na Slovensku pôsobí viac ako 30 vysokých škôl, ktoré majú rozdrobené výskumné kapacity a nedostatočne spolupracujú s podnikateľským sektorom. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) schváli cestovnú mapu spájania pre dva veľké celky vysokých škôl a následne pre ďalší celok vysokých škôl.
Očakáva sa, že implementácia reformy začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Investícia 1: Investičná podpora pri strategickom rozvoji vysokých škôl
Investície pôjdu predovšetkým na reformu 5, ktorá sa zameriava na koncentrácie potenciálu excelentnosti vysokých škôl. Investičný tok bude nasmerovaný cez dve rôzne schémy. Z tej prvej sa podporia projekty rozvoja výskumnej, vzdelávacej a ubytovacej infraštruktúry s vysokou pridanou hodnotou pre excelentný výskum, ako je: modernizácia existujúcich priestorov alebo nové priestory pre koncentráciu excelentného výskumu a doktorandského štúdia vrátane zahraničných výskumníkov, modernizácia existujúcich priestorov alebo nové priestory pre praktickú výučbu v profesijných bakalárskych študijných programov, odstránenie bariér a digitalizácia. Z druhej schémy sa podporí riadenie projektov na základe schválenej cestovnej mapy. Investičný rozsah sa stanoví v pláne viazanom na postup spájania celkov vysokých škôl.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 1: Zmena financovania vysokých škôl vrátane zavedenia výkonnostných zmlúv |
Míľnik |
Zavedenie výkonnostných zmlúv |
Uzavretie všeobecnej dohody medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) a vysokými školami. |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Výkonnostné zmluvy podporia profilácie a diverzifikácie vysokých škôl na základe ich silných stránok, potenciálu rozvoja, znižovaniu počtu študijných programov, ako aj koncentráciu zdrojov. Cieľom je okrem iného zvýšiť podiel profesijne orientovaných bakalárskych programov vysokých škôl do 4. štvrťroka 2024 zo 4 % na 10 %. |
|
2 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 1: Zmena financovania vysokých škôl vrátane zavedenia výkonnostných zmlúv |
Cieľ |
Výkonnostné zmluvy podpísané s verejnými vysokými školami (v percentách) |
neuplatňuje sa |
% |
0 |
90 |
4. štvrťrok |
2023 |
Podpísané výkonnostné zmluvy s najmenej 90 % verejných vysokých škôl |
|
3 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 2: Zavedenie systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu |
Míľnik |
Definícia systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu zavedená do zákona č. 172/2005 Z. z. |
Nadobudnutie účinnosti zákona č. 172/2005 Z. z. so zavedenou definíciou systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu a metodiky hodnotenia vedeckého výkonu |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Vytvorí sa systém periodického hodnotenia vedeckého výkonu vysokých škôl realizovaný za účasti medzinárodných hodnotiteľov, ktorý zaručí diverzifikáciu vysokých škôl vzhľadom ku kvalite ich vedeckého výkonu v jednotlivých odboroch a identifikáciu excelentných výskumných tímov na jednotlivých vysokých školách. Hodnotenie tak bude jednotné pre všetky vysoké školy aj iné výskumné inštitúcie (SAV, iné nepodnikateľské a súkromné výskumné inštitúcie). |
|
4 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 2: Zavedenie systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu |
Cieľ |
Počet vykonaných hodnotení |
Počet |
0 |
20 |
4. štvrťrok |
2022 |
Cieľ sa týka všetkých verejných vysokých škôl. |
|
|
5 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 3: Nový prístup k akreditácii vysokoškolského vzdelávania |
Cieľ |
Percentuálny podiel vysokých škôl, ktoré požiadali o preverenie súladu vnútorných systémov kvality a študijných programov so štandardami. |
% |
0 |
90 |
4. štvrťrok |
2022 |
Najmenej 90 % vysokých škôl požiadalo o preverenie súladu ich vnútorných systémov kvality a študijných programov s novými akreditačnými štandardami. Nové akreditačné štandardy sprísnia normy a podmienky pre garantovanie a poskytovanie študijných programov. Na akreditáciu sú potrební piati akademici s kvalitnými vedeckými výstupmi, ako aj implementácia systému kvality vzdelávania orientovaného na študenta. Do posudzovania splnenia akreditačných štandardov pre kvalitu vzdelávania budú bežne zapájaní aj zahraniční posudzovatelia. Prísnejšie pravidlá povedú k redukcii počtu študijných programov, k väčšej diverzifikácii a profilácii a vyššej orientácii na študenta, keďže vysoké školy sa budú sústreďovať na programy, kde by mohli poskytnúť najvyššiu kvalitu vzdelávania. |
|
|
6 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 4: Reforma riadenia vysokých škôl |
Míľnik |
Reforma systému riadenia vysokých škôl |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 131/2002 o vysokých školách, |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Novela zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách zreformuje systém riadenia vysokých škôl. Novela zákona o vysokých školách posilní kompetencie rektora a správnej rady, ktorej zloženie sa zreformuje, zmení sa spôsob voľby rektora, otvorí sa mechanizmus funkčných miest a zjednodušia sa požiadavky na vnútorné usporiadanie akademickej samosprávy, pričom bude zabezpečená autonómia škôl a sloboda vedeckého bádania. Posilnené kompetencie správnej rady sa zamerajú na strategické riadenie vysokých škôl, pričom účasť zástupcov štátu sa obmedzí tak, aby nad správnou radou nemohli získať kontrolu ústredné orgány štátnej správy. Akademická sloboda ostane nedotknutá. |
|
7 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 5: Koncentrácia excelentných vzdelávacích a výskumných kapacít |
Míľnik |
Začiatok spájania vysokých škôl do väčších celkov |
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) schváli cestovnú mapu spájania pre aspoň dva celky vysokých škôl. |
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Schválená cestovná mapa spájania aspoň pre dva celky vysokých škôl. Cestovná mapa rozpracuje časový plán a jednotlivé kroky vedúce k spájaniu vysokých škôl Samotný proces spájania bude podporený investíciami z nástroja fondu obnovy, ako aj výkonnostnými zmluvami kvôli priamym transakčným nákladom (zjednotenie informačných systémov atď.), aj kvôli vybudovaniu nových infraštruktúrnych kapacít (napr. pri odstraňovaní duplicít a zjednocovaní príslušných pracovísk nebude možné iba jednoducho premiestniť pracoviská a bude potrebné vybudovať nové kapacity). |
|
|
8 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 5: Koncentrácia excelentných vzdelávacích a výskumných kapacít |
Míľnik |
Dokončenie procesu spájania výskumných celkov. |
Zavŕšený formálny proces spojenia aspoň pre 2 celky vysokých škôl. [COM: Poskytne SK |
|
|
|
2. štvrťrok |
2026 |
Zavŕšený formálny proces spojenia aspoň pre dva celky vysokých škôl potvrdený novým štatútom spojených vysokých škôl |
|
9 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Investícia 1: podpora pri strategickom rozvoji vysokých škôl |
Míľnik |
Uzavreté aspoň dve výzvy na podporu strategického rozvoja vysokých škôl |
Zadanie zákaziek na základe výziev |
|
|
|
3. štvrťrok |
2022 |
Prostredníctvom dvoch výziev na podporu strategického rozvoja vysokých škôl opísaného v reforme 5 sa vytvorí: a) dotačný podprogram rozvoja vysokých škôl, v rámci ktorého sa podporia projekty rozvoja výskumnej, vzdelávacej a ubytovacej infraštruktúry s vysokou pridanou hodnotou pre excelentný výskum a internacionalizáciu: napríklad modernizácia existujúcich priestorov alebo nové priestory pre koncentráciu excelentného výskumu a doktorandského štúdia vrátane zahraničných výskumníkov, modernizácia existujúcich priestorov alebo nové priestory pre praktickú výučbu v profesijných bakalárskych študijných programov, obnova existujúcich alebo vybudovanie nových priestorov interiérových zariadení, debarierizácia a moderná digitalizácia budov. b) prostredníctvom programu rozvoja vysokých škôl sa podporí projektový manažment a vyvolané investície spájania vysokých škôl. Po schválení cestovnej mapy a v závislosti od jej realizovateľnosti a ambicióznosti, ako aj zdôvodnenia potrebných investícií a zabezpečenia ich ďalšej udržateľnosti, bude jej súčasťou aj investičný plán viazaný na postup spájania celkov vysokých škôl. |
|
10 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Investícia 1: podpora pri strategickom rozvoji vysokých škôl |
Cieľ |
Zrekonštruovaná plocha vysokých škôl a internátov s úsporou primárnej energie vyššou ako 30 % (v m2) |
Počet |
0 |
262647 |
2. štvrťrok |
2026 |
Zámerom je dosiahnuť 291 830 m2, ale najmenej 262 647 m2 zrekonštruovanej plochy vysokých škôl a internátov s úsporou primárnej energie vyššou ako 30 %, ktorá sa bude monitorovať formou energetických certifikátov. |
|
KOMPONENT 9: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu a inovácií
Tento komponent slovenského plánu obnovy a odolnosti sa zmeriava na významné štrukturálne problémy slovenského ekosystému vedy, výskumu a inovácie, akým je roztrieštenosť riadenia, nedostatočná spolupráca medzi súkromným a akademickým sektorom, internacionalizácia a financovanie. Dlhodobejším cieľom je stimulácia súkromnej participácie na výskume, vývoji a inováciách meranej cez zvýšenie súkromných výdavkov na výskum a vývoj.
Komponent sa zameriava na posilnenie výkonnosti výskumu, vývoja a inovácie a inovačného potenciálu, ktoré sú nevyhnutným predpokladom konkurencieschopného a udržateľného hospodárskeho rastu. Navrhované opatrenia sú zamerané na posilnenie riadenia výskumu, vývoja a inovácie, celkovú koordináciu, účinok a efektivitu investícií do výskumu, vývoja a inovácie, ako aj na posilnenie verejno-súkromnej spolupráce a súkromných investícií. Opatrenia podporujú excelentný výskum a internacionalizáciu, ako aj lákanie a udržanie talentov vo vede a inováciách. Zámerom investičných schém je generovať nové vedecko-výskumné projekty v kľúčových sektoroch ekonomiky s transformačným potenciálom, podporiť vznik pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou a stimulovať rast inovačného ekosystému na národnej aj regionálnej úrovni.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť (2021/C58/01).
Zložka pozostáva z 2 reforiem a 7 investícií, ktoré sú úzko prepojené. Reformy v oblasti výskumu, vývoja a inovácie sú navrhnuté tak, aby boli predpokladom efektívnej a účinnej absorpcie investícií.
Všetky investičné schémy musia byť v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ (DNSH), ktorá si vyžaduje technologicky neutrálne investície na úrovni ich uplatňovania a vylúčenie potenciálne poškodzujúcich oblastí, ako napr. fosílne palivá vrátane ich následného využívania. Všetky súťažné výzvy na predkladanie návrhov budú mať nastavené kritériá oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby boli vybrané projekty v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“, a to prostredníctvom kontrolného zoznamu a požiadavky dodržiavať súlad s príslušnými únijnými a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia.
Investície a reformy prispejú k plneniu odporúčaní adresovaným Slovensku za posledné dva roky, ktoré hovoria o potrebe zamerať „politiku súvisiacu s investíciami na výskum a inovácie“ (odporúčanie 2/2019), „zamerať investície na ekologickú a digitálnu transformáciu“ (odporúčanie 3/2020) a „posilniť koordináciu a tvorbu politiky“ (odporúčanie 4/2020).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Reforma riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácií
Reforma sa zameriava na zmenu právnych predpisov týkajúcich sa výskumu, vývoja a inovácie, ktorými sa upevní štruktúra riadenia výskumu, vývoja a inovácie a posilní a sprofesionalizuje medzirezortná koordinácia politík v oblasti výskumu, vývoja a inovácie. Novú štruktúru riadenia bude tvoriť Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie vytvorená pri úrade vlády a jej sekretariát. Reforma je založená na piatich pilieroch: i) nadrezortná stratégia a koordinácia, ii) nastavenie efektívnych prierezových štandardov podporných nástrojov, iii) konsolidácia grantových agentúr v rámci ministerstiev, iv) uplatňovanie princípov dobrého riadenia a efektívnosti a v) jednotný systém inštitucionálneho hodnotenia a inštitucionálneho financovania výskumu a vývoja. Revíziu právnych predpisov (zákon č. 172/2005 Z. z.) navrhne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a nadobudne účinnosť do 31. marca 2022. Reforma zahŕňa prijatie novej národnej stratégie pre vedu, výskum a inovácie s cieľom zabezpečiť strategické smerovanie politík, ciele a nástroje, ktoré sa budú konzistentne a komplementárne uplatňovať na všetky typy verejnej podpory vrátane vnútroštátnych fondov a fondov EÚ. Vláda prijme stratégiu do 30. septembra 2022. S cieľom minimalizovať neefektívnosť sa zásady dobrej správy vecí verejných a efektívneho financovania premietnu do metodiky uplatňovanej ex ante na investície do výskumu, vývoja a inovácie. Nová stratégia a opatrenia v oblasti výskumu, vývoja a inovácie zohľadňujú revidovanú Stratégiu inteligentnej špecializácie na podporu tematického zamerania, ako aj odporúčania z nedávnych štúdií, napríklad od OECD o tom, ako zlepšiť implementáciu investícií do výskumu, vývoja a inovácie a ponaučenia z programových období politiky súdržnosti. Reforma hodnotenia sa zameria na zvýšenie využívania panelov a zahraničných hodnotiteľov a na zefektívnenie administratívnych postupov.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. septembra 2022.
Reforma 2: Reforma organizácie a financovania výskumných inštitúcií, najmä Slovenskej akadémie vied
Cieľom reformy je dokončiť transformáciu Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejnú organizáciu s cieľom umožniť stimulovanie viaczdrojového financovania a spoluprácu so súkromným sektorom. Reforma sa umožní revíziou dvoch legislatívnych aktov (zákon č. 133/2002 Z. z. o SAV a zákon č. 243/2017 Z. z. o verejnej výskumnej inštitúcii) navrhnutých ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu. Umožní SAV vstupovať do obchodných a vlastníckych vzťahov týkajúcich sa výskumu, vývoja a inovácií s plnou ochranou práv duševného vlastníctva a finančných ziskov.
Implementácia reformy sa dokončí do piatok 31. decembra 2021.
Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a EIT
Účasť na medzinárodnej spolupráci, ako sú rámcové programy EÚ v oblasti výskumu a inovácií, je veľmi nízka a pokiaľ ide o finančné prostriedky EÚ získané z programu Horizont 2020, Slovensko je v súčasnosti na 24. mieste v EÚ. Cieľom investície je umožniť väčšiu účasť slovenských inštitúcií, výskumných pracovníkov a spoločností na najmodernejších projektoch Európskeho výskumného priestoru (EVP). Vyhlásia sa aspoň tri výzvy na predkladanie projektov na základe týchto schém:
·Projekty s ocenením „Seal of excellence“, resp. projekty, ktoré splnili prahovú hodnotu (napr. akcie Marie Skłodowska-Curie, postdoktorandské štipendiá, Teaming, schéma Európskej rady pre výskum s hodnotením A v druhom kole).
·Projekty zapojené do schém Európskej rady pre inovácie (EIC), ktoré získali ocenenie „Seal of Excellence“ a boli z Bratislavského kraja.
·„Matching“ granty pre výskumné inštitúcie alebo firmy ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa.
·Grantová podpora na prípravu žiadostí v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa.
Celkovo sa majú podporiť vysokokvalitné projekty, ktoré získali veľmi vysoké hodnotenie v programoch EVP, ale nemajú k dispozícii žiadne finančné prostriedky. Očakáva sa, že výsledkom investície bude najmenej 48 žiadostí a projektov zúčastňujúcich sa na programoch Horizont Európa.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja
Cieľom investície je mobilizovať účasť súkromného sektora na výskume, vývoji a inováciách a zvýšiť podiel inovačných podnikov, najmä v oblasti digitálnych inovácií. Podporí širšiu úlohu súkromného sektora, budovanie kapacít, ako aj vytváranie sietí s výskumnými organizáciami. Vyhlási sa najmenej päť výziev na predkladanie ponúk na základe týchto schém:
·„Matching" granty pre výskumné inštitúcie na znásobenie zdrojov získaných od súkromného sektora v rámci výskumnej spolupráce. Táto schéma podporuje akademické a výskumné organizácie viac vyhľadávať súkromné partnerstvá.
·Stáže doktorandov a zamestnancov medzi podnikmi a akademickými výskumnými organizáciami vrátane spoločného vedenia doktorandov.
·Systémy podpory poukazov s cieľom uľahčiť prenos znalostí, technológií a inovácií a posilniť spoluprácu s podnikateľským sektorom. Navrhujú sa tri typy systémov voucherovej podpory: i) inovačný voucher, ktorý bude slúžiť na stimuláciu spolupráce MSP s výskumnými inštitúciami alebo so samosprávami, ii) digitálny voucher – bude stimulovať digitalizáciu služieb a procesov u MSP a podnikov a iii) patentový voucher – na podporu ochrany práv duševného vlastníctva.
·Cieľom vytvorenia aspoň dvoch „transformačných a inovačných konzorcií“ je generovať nové výskumno-vývojové a inovačné projekty v kľúčových sektoroch ekonomiky s čo najväčším inovačným potenciálom (ako je inteligentná mobilita, ekologické technológie), najmä v Košickom a Bratislavskom kraji.
Celkovým zámerom je podporiť 5 900 projektov, najmenej 5 500 projektov spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami, ako aj poukazy.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 3: Excelentná veda
Miera internacionalizácie výskumného prostredia je veľmi nízka (iba 2 % akademických zamestnancov vysokých škôl pochádza zo zahraničia). Cieľom investície je vytvorenie medzinárodne kompetitívneho prostredia pre najlepších vedcov, a to z platového hľadiska aj z hľadiska dostupnosti atraktívnych výskumných schém. Pre tieto schémy sa vyhlási najmenej 6 výziev:
·Štipendiá pre excelentných výskumníkov v rôznej fáze kariéry R1 – R4 ( začínajúci výskumní pracovníci, samostatní výskumní pracovníci, vedúci výskumní pracovníci).
·„Early stage“ výskumné granty. Schéma je navrhnutá tak, aby mladým výskumníkom poskytla príležitosť naštartovať výskum vo vlastnej oblasti.
·„Booster“ kapitálu doplní existujúce schémy o financovanie kapitálových výdavkov výskumných projektov.
·Cielené výzvy na predkladanie veľkých výskumných projektov podporia excelentné tímy v strategicky definovaných oblastiach výskumu a vývoja a zlepšia situáciu ľudských zdrojov. Očakáva sa, že sa vyberie a uskutoční aspoň 15 vysokokvalitných výskumných projektov.
Celkovým cieľom je podporiť 1060 excelentných výskumných pracovníkov, v rámci rôznych schém sa podporí najmenej 1 000 excelentných výskumných pracovníkov.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2026.
Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky
Cieľom tejto investičnej schémy je zlepšiť synergie opatrení v oblasti výskumu, vývoja a inovácií medzi vnútroštátnou úrovňou a úrovňou EÚ. Vyhlásia sa tematické výzvy na podporu zelenej transformácie, ako aj odolnosti a adaptácie na zmenu klímy zosúladené s prioritnými témami, ktoré sa očakávajú v programe Horizont Európa, ako sú bezuhlíková energetika, elektrifikácia, vodík, batériové technológie a alternatívne palivá, nízkoemisné priemyselné procesy a materiály a bio-ekonomika. Dôraz sa kladie na celý výskumný a inovačný cyklus (úroveň technologickej pripravenosti 1 – 9), pričom najväčšia alokácia bude smerovať na demonštratívne projekty a pokročilejšie úrovne technologickej pripravenosti (TRL). Celkovým cieľom je uskutočniť 30 projektov, pričom najmenej 27 projektov sa v rámci výziev dokončí do 30. júna 2026.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky
Investície sú zamerané na podporu prechodu na digitálne hospodárstvo. V roku 2022 sa vyhlásia tematicky zamerané výzvy na témy očakávané aj v tematických prioritách programu Horizont Európa, napr. kľúčové digitálne a priemyselné technológie, internet vecí, umelá inteligencia a robotika, ktoré pokryjú celý výskumný a inovačný cyklus (TRL 1 - 9). Celkovým cieľom je uskutočniť 155 projektov, pričom najmenej 140 projektov sa v rámci výziev dokončí do 30. júna 2026.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 6: Finančné nástroje na podporu inovácií
Cieľom investície je výrazne zvýšiť podiel inovujúcich podnikov, predovšetkým v prípade digitálnych a zelených inovácií, a investovať do spoločností s významným technologickým a inovačným potenciálom. Kapitálová investícia pokryje ranú fázu životného cyklu podnikov („seed“ fázu) a rastovú fázu (napríklad fondy rizikového kapitálu) a bude sa implementovať prostredníctvom finančných sprostredkovateľov. Pre zvýšenie motivácie MSP vstupovať do projektov zo zelenej a digitálnej oblasti sa navrhuje nastavenie návratnej formy financovania pomocou úverových produktov. Zelené a digitálne pôžičky umožňujú kombinovať úver/úverový produkt s grantovým financovaním.
Na dosiahnutie súladu s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť (2021/C58/01) si investičné stratégie, v ktorých je načrtnuté používanie finančných nástrojov, vyžadujú uplatňovanie technických usmernení Komisie týkajúcich sa preverovania udržateľnosti v rámci Programu InvestEU a/alebo kontrolný zoznam a súlad s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Investičná stratégia vrátane požiadaviek DNSH sa náležite zohľadní v zmluvnej dohode medzi slovenskými orgánmi a implementujúcimi partnermi/finančnými sprostredkovateľmi.
Celkovým cieľom je podporiť 165 firiem, najmenej 150 firiem získa do 30. júna 2026 podporu z finančných nástrojov vo forme kapitálových vstupov a mikropôžičiek.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 7: IT podpora jednotného grantového systému výskumu a vývoja
Cieľom investície úzko nadväzujúcej na reformu 1 je vytvoriť jednotný informačný systém, ktorý umožní zjednotiť a zrýchliť systém hodnotenia výziev na predkladanie návrhov na granty. Informačný systém bude mať niekoľko modulov: i) modul na prepojenie registra zamestnancov vysokých škôl so zamestnancami vo vede, výskume a inováciách a ostatných sektoroch, ii).modul na prepojenie s registrami organizácií v oblasti vedy a výskumu, iii) modularitu systému pre flexibilné využívanie rôznych systémov hodnotenia, iv) modul na prepojenie s registrom publikačných výstupov v oblasti hodnotenia projektov aj v oblasti reportu výsledkov projektu, v) modul na prepojenie a komunikáciu s kohéznym systémom – modul ESIF ITMS a vi) modularitu systému z hľadiska variabilného nastavenia výziev (ako projekty VEGA).
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2023.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Reforma 1: Reforma riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácií |
Míľnik |
Reforma riadenia a podpory výskumu, vývoja a inovácií |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 172/2005 Z. z..
|
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Novelou zákona sa posilní koordinačná úloha novej riadiacej štruktúry pre výskum, vývoj a inovácie (ako napríklad vymedzenie úlohy Rady pre vedu, technológie a inovácie vlády Slovenskej republiky a jej sekretariátu pri Úrade vlády SR). Zákon upraví rôzne druhy verejnej podpory s cieľom zabezpečiť koordináciu a konzistentnosť verejných intervencií. Zákon umožní postupnú integráciu procesov a odborného hodnotenia projektov výskumu a vývoja a zjednodušenie a štandardizovanie procesov hodnotenia projektov vo výskume a vývoji. |
|
2 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu a inovácií – Reforma 1: Reforma riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácií |
Míľnik |
Návrh strešnej Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií |
Schválenie Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií vládou |
|
|
|
3. štvrťrok |
2022 |
Vláda schváli Národnú stratégiu podpory a rozvoja výskumu, vývoja a inovácií, ktorá bude strešným dokumentom pre financovanie výskumu, vývoja a inovácií zo všetkých verejných zdrojov do roku 2030. Jej základom budú skúsenosti z minulosti a ako strešný dokument zintegruje existujúce stratégie (napr. stratégiu inteligentnej špecializácie). Poskytne strategický rámec a smerovanie politiky v oblasti výskumu, vývoja a inovácií, zadefinuje ciele a nástroje na ich dosiahnutie. |
|
3 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Reforma 2: Reforma organizácie a financovania nepodnikateľských výskumných inštitúcií, najmä Slovenskej akadémie vied |
Míľnik |
Reforma Slovenskej akadémie vied (SAV) |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 133/2002 Z. z. o SAV a novely zákona č. 243/2017 Z. z. o verejnej výskumnej inštitúcii |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Novely zákonov zmenia SAV na verejnú inštitúciu, ktorá môže mať viaczdrojové financovanie vrátane súkromného tak, aby bola zabezpečená plná ochrana duševného vlastníctva a finančnej ziskovosti. |
|
4 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií – Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a EIT |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu participácie slovenských subjektov v programe Horizont Európa |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu participácie slovenských subjektov v programe Horizont Európa |
|
|
3 |
4. štvrťrok |
2022 |
Spustenie aspoň troch výziev na podporu participácie slovenských subjektov v programoch Horizont Európa v rámci týchto schém: • Schéma na podporu prípravy prihlášok do Horizontu Európa • Schéma na podporu projektov, ktoré získali pečať excelentnosti alebo vysoké hodnotenie • Schéma na „matching“ financovanie úspešných projektov v H2020/Horizont Európa |
|
5 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a EIT |
Cieľ |
Finančná podpora prihlášok a zapojených projektov v programoch Horizont Európa dosiahne v rámci výziev financovaných z fondu obnovy |
|
Sumy (v mil. EUR) |
0 |
43 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa vyplatiť 46 300 000 EUR sa vyplatí aspoň 43 000 000 EUR na projekty vybrané v rámci výziev zameraných na zvýšenie účasti na programoch Horizont Európa. Očakáva sa, že investícia povedie k: • podaniu najmenej 48 prihlášok a zodpovedajúcej účasti projektov na programoch Horizont Európa • udeleniu najmenej 1 600 grantov na podporu prípravy projektových prihlášok |
|
6 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a organizácií výskumu a vývoja |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami a vouchery |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami a vouchery |
|
|
5 |
4. štvrťrok |
2022 |
V súlade so zásadou DNSH sa vyhlási najmenej päť výziev na predkladanie projektov na podporu spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami na podporu schém voucherovej podpory: „Matching" granty pre výskumné inštitúcie na zhodnotenie zdrojov získaných od súkromného sektora v rámci výskumnej spolupráce. • Doktorandské stáže a stáže zamestnancov medzi podnikmi a akademickými výskumnými organizáciami • Vytvorenie „transformačných a inovačných“ konzorcií • Schémy voucherovej podpory, ktoré zahŕňajú inovačné vouchery, digitálne vouchery a patentové vouchery |
|
7 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a výskumným organizácií |
Cieľ |
Počet podporených projektov spolupráce a voucherov |
|
Počet projektov |
0 |
2660 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa 2950 projektov sa podporí aspoň 2 660 projektov spolupráce medzi spoločnosťami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami a vouchery. Očakáva sa, že investícia povedie k: • vytvoreniu najmenej dvoch „transformačných a inovačných“ konzorcií • 2 000 projektom spolupráce podporeným z „matching“ grantov • podpore 50 (dočasných) stáží medzi podnikmi a akademickými výskumnými organizáciami • odovzdaniu 500 inovačných a patentových voucherov a 400 digitálnych voucherov |
|
8 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a výskumným organizácií |
Cieľ |
Počet podporených projektov spolupráce a voucherov |
|
Počet projektov |
2600 |
5500 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa podporiť 5 900 projektov sa podporí aspoň 5 500 projektov spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami a voucherov. Očakáva sa, že investícia povedie k: • sprevádzkovaniu aspoň dvoch „transformačných a inovačných“ konzorcií • 4 000 projektom spolupráce podporeným „matching“ grantmi • podpore 100 stáží medzi podnikmi a akademickými výskumnými organizáciami • odovzdaniu a uplatneniu 500 inovatívnych, 500 patentových a 800 digitálnych voucherov |
|
9 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 3: Excelentná veda |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na podporu excelentných výskumných pracovníkov |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu excelentných výskumných pracovníkov |
|
|
6 |
4. štvrťrok |
2022 |
Uverejní sa najmenej šesť výziev na predkladanie projektov na podporu excelentných výskumných pracovníkov v súlade so zásadou DNSH v rámci týchto schém: • štipendiá na excelentné doktorandské programy • postdoktorandské štipendiá • štipendiá pre vedúcich výskumných pracovníkov • • veľké projekty pre excelentných výskumných pracovníkov •„Early stage“ výskumné granty. • kapitálový „booster“ pre existujúce schémy podpory výskumu a vývoja |
|
10 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 3: Excelentná veda |
Cieľ |
Počet podporených excelentných výskumných pracovníkov
|
|
Počet výskumných pracovníkov |
0 |
650 |
1. štvrťrok |
2024 |
Celkovým cieľom je prostredníctvom výziev podporiť 715 výskumných pracovníkov, najmenej 650 excelentných výskumných pracovníkov. Očakáva sa, že investícia povedie k: • výberu 15 veľkých grantov pre excelentné výskumné tímy podpore: • 425 štipendií pre výskumných pracovníkov v rôznej fáze kariéry (R1 – R4) • 200 „Early stage“ výskumných grantov pre mladých výskumných pracovníkov • 90 projektov v rámci kapitálového „boostra“
|
|
11 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 3: Excelentná veda |
Cieľ |
Počet podporených excelentných výskumných pracovníkov
|
|
Počet výskumných pracovníkov |
650 |
1000 |
1. štvrťrok |
2026 |
Celkovým cieľom je prostredníctvom výziev podporiť 1060 výskumných pracovníkov, najmenej 1000 excelentných výskumných pracovníkov. Očakáva sa, že investícia povedie k: • 425 štipendiám pre výskumných pracovníkov v rôznych fázach kariéry (R1 – R4) • 500 „Early stage“ výskumným grantom pre mladých výskumných pracovníkov • 120 projektov v rámci kapitálového „boostra“ • implementácii 15 veľkých grantov pre excelentných výskumných pracovníkov |
|
12 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy zelenej transformácie |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy zelenej transformácie |
|
|
2 |
4. štvrťrok |
2022 |
V súlade so zásadou DNSH sa vyhlásia aspoň dve výzvy na predkladanie tematických dopytovo-orientovaných projektov, ktorými sa riešia výzvy zelenej transformácie, dekarbonizácie, ako aj odolnosti a adaptácie na zmenu klímy. Podpora bude smerovať do tém, ktoré sa predpokladajú aj v tematických prioritách programu Horizont Európa, napr.: • bezuhlíková energia • elektrifikácia • vodík, technológie batérií a alternatívne palivá • nízkoemisné priemyselné procesy a materiály • biohospodárstvo, udržateľné poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo. Výzvy na predkladanie projektov sa vzťahujú na celý cyklus výskumu a inovácií (úrovne technologickej pripravenosti 1 – 9). |
|
13 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet vybraných projektov na riešenie výziev zelenej transformácie |
|
Počet projektov |
0 |
27 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa vybrať 30 projektov, sa vyberie aspoň 27 projektov v rámci výziev na riešenie zelenej transformácie a dekarbonizácie. Projekty sa schvaľujú v rôznych fázach technologickej pripravenosti (TRL 1 – 9) |
|
14 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet dokončených projektov na riešenie výziev zelenej transformácie |
|
Počet projektov |
0 |
27 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa dokončiť 30 projektov sa dokončí aspoň 27 projektov, ktoré boli vybrané cez výzvy. |
|
15 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy digitálnej transformácie |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy digitálnej transformácie |
|
|
2 |
4. štvrťrok |
2022 |
V súlade so zásadou DNSH sa vyhlásia minimálne dve výzvy na predkladanie tematických dopytovo-orientovaných projektov, ktoré riešia výzvy digitálnej transformácie a pomáhajú napĺňať ambície EK v oblasti digitálnej autonómie. Podpora sa zameria na témy zosúladené s tematickými prioritami programu Horizont Európa, ako sú: • kľúčové digitálne technológie (napr. kybernetická bezpečnosť; kvantové technológie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, senzory a internet vecí; mikroelektronika, elektronické komponenty a cloudové riešenia) • umelá inteligencia a robotika Výzvy na predkladanie projektov pokryjú celý cyklus výskumu a inovácií (úroveň technologickej pripravenosti 1 – 9). |
|
16 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií vybraných cez výzvy na riešenie úloh spojených s digitálnou transformáciou |
|
Počet projektov |
0 |
140 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa vybrať 155 projektov sa vyberie aspoň 140 projektov rámci výziev na tematické dopytovo-orientované projekty zamerané na riešenie úloh spojených s digitálnou transformáciou na rôznych úrovniach technologickej pripravenosti (TRL 1 – 9).
|
|
17 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet dokončených projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií zameraných na úlohy spojené s digitálnou transformáciou |
|
Počet projektov |
0 |
140 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa dokončiť 155 projektov, sa dokončí aspoň 140 projektov, ktoré boli vybrané cez výzvy.
|
|
18 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 6: Finančné nástroje na podporu inovácií |
Míľnik |
Spustenie a implementácia finančných nástrojov na podporu inovácií |
Spustenie investičnej fázy finančných nástrojov na podporu inovácií v súlade s investičnou stratégiou |
|
|
2 |
4. štvrťrok |
2022 |
V investičnej fáze sa v súlade s investičnou stratégiou/zmluvnou dohodou spustia minimálne dva finančné nástroje, ktoré dodržiavajú zásady NDSH (2021/C58/01) požadujúce preverovanie udržateľnosti, kritériá vylúčenia investície a súlad s príslušnými právnymi predpismi EÚ a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia. Aspekty DNSH sa náležite zohľadnia v zmluvnej dohode medzi slovenskými orgánmi a implementujúcimi partnermi/finančnými sprostredkovateľmi. Finančné nástroje podporujú inovácie v podnikoch a zahŕňajú tieto schémy: •kapitálový vstup v ranej fáze životného cyklu podniku • kapitálový vstup v rastovej fáze podnikov • mikropôžičky pokrývajúce „zelené“ a „digitálne“ pôžičky |
|
19 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 6: Finančné nástroje na podporu inovácií |
Cieľ |
Počet spoločností podporených finančnými nástrojmi |
|
Počet spoločností |
0 |
150 |
2. štvrťrok |
2026 |
Z celkového cieľa podporiť 165 spoločností sa finančnými nástrojmi vo forme kapitálových vstupov a mikropôžičiek podporí aspoň 150 spoločností. Odhaduje sa, že 40 spoločností využije kapitálovú injekciu a 125 spoločností využije „zelené“ alebo „digitálne“ pôžičky. |
|
20 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 7: Podporuje jednotný systém grantov na výskum a vývoj |
Míľnik |
Návrh nového informačného systému pre grantové hodnotenie výskumu a vývoja |
Prvé grantové schémy implementované v novom informačnom systéme pre grantové hodnotenie výskumu a vývoja |
|
0 |
1 |
1. štvrťrok |
2023 |
Nový informačný systém pre grantové hodnotenie výskumu a vývoja je v prevádzke a testuje sa v rámci prvých výziev. Očakáva sa, že informačný systém bude mať tieto osobitné funkcie: • modul na prepojenie registra zamestnancov vysokých škôl so zamestnancami vo vede, výskume a inováciách a ostatných sektoroch, • modul na prepojenie s registrami organizácií v oblasti vedy a výskumu • modularitu systému pre flexibilné využívanie rôznych systémov hodnotenia, • modul na prepojenie s registrom publikačných výstupov v oblasti hodnotenia projektov aj v oblasti reportu výsledkov projektu, • modul na prepojenie a komunikáciu s IT systémom kohéznej politiky a • modularitu systému z hľadiska variabilného nastavenia výziev. |
KOMPONENT 10: Prilákanie a udržanie talentov
Cieľom tohto komponentu slovenského plánu na podporu obnovy a odolnosti je vytvoriť účinné politiky na podporu študijnej a pracovnej mobility, aktívne motivovať vysokokvalifikovaných expertov zo zahraničia (vrátane slovenských občanov), študentov, či podnikateľov k usadeniu sa na Slovensku. Cieľom týchto opatrení je prilákať a udržať ľudský kapitál nevyhnutný na ekonomický rast Slovenska. Ambíciou orgánov je zvýšiť podiel vysokokvalifikovaných ľudí zo zahraničia na celkovom počte pracujúcich v Slovenskej republike (SR) z 0,5 % na 1 % a vyrovnať saldo odchádzajúcich a prichádzajúcich študentov na slovenské vysoké školy.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto zložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne obnovy a odolnosti v súlade s technickým usmernením týkajúcim sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť (2021/C58/01).
Opatrenia v tomto komponente prispejú k plneniu odporúčaní pre Slovensko vyzývajúcich na „zlepšovanie kvality a inkluzívnosti vzdelávania na všetkých úrovniach a podporu zručností“, ako aj na „podporu integrácie znevýhodnených skupín“ (odporúčanie 2/2019) a zvýšenie „odolnosti systému zdravotníctva v oblasti pracovnej sily v zdravotníctve“ (odporúčanie 1/2020).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Reforma pobytovej a pracovnej legislatívy
Procesy získania pracovného povolenia a povolenia na pobyt sú na Slovensku pre pracovníkov aj firmy náročné a zdĺhavé. Cieľom reformy je skrátiť a výrazne zjednodušiť tieto procesy pre vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín vrátane ich rodinných príslušníkov.
Reforma využije existujúcu zrýchlenú schému pre národné víza (D) v záujme Slovenskej republiky a otvorí ju novej kategórii vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí hľadajú zamestnanie. Táto kategória pracovníkov bude oslobodená od povinnosti pred vstupom na Slovensko preukázať, že má garantované pracovné miesto, a môže začať pracovať na národnom víze (D) ihneď po nájdení zamestnania. Zabezpečí sa zlučiteľnosť s revíziou smernice o modrých kartách.
Implementácia reformy sa dokončí do štvrtok 31. marca 2022.
Reforma 2: Zjednodušenie režimu uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií pre vykonávanie regulovaných povolaní
Touto reformou sa zjednoduší uznávanie vzdelania a kvalifikácie zahraničných pracovníkov s cieľom uľahčiť ich usadenie sa na Slovensku.
V prípade krajín, s ktorými je uzavretá dvojstranná dohoda o uznávaní kvalifikácií, sú žiadatelia oslobodení od povinnosti poskytnúť potvrdenie o oprávnení vysokej školy poskytovať príslušné vzdelanie. Okrem toho sa posilní kapacita Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní, aby sa zrýchlil proces uznávania kvalifikácií zo všetkých krajín.
Pokiaľ ide o kvalifikáciu lekárov, reforma:
-skráti lehoty na uznávanie diplomov uvedených v prílohe č. 3 k zákonu o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z troch mesiacov na jeden, zavedie automatické uznávanie koordinovaných špecializácií lekárov a zubných lekárov na úrovni EÚ,
-skráti lehoty na uznávanie diplomov neuvedených v prílohe č. 3 zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vydaných príslušnými orgánmi podľa právnych predpisov členských štátov z troch mesiacov na dva,
-skráti lehoty na uznávanie diplomov vydaných príslušnými orgánmi podľa právnych predpisov tretích krajín z troch mesiacov na dva, upraví lehoty na uznávanie diplomov vydaných v inej krajine zo štyroch mesiacov na dva,
-predĺži inštitút dočasnej stáže nad rámec súčasného krízového obdobia zmenou ustanovenia § 30a zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2022.
Investícia 1: Podporné nástroje a asistencia pre navrátilcov, vysokokvalifikovaných zamestnancov z tretích krajín a ich rodinných príslušníkov a zahraničných vysokoškolských študentov študujúcich na Slovensku
Cieľom tejto investície je pomôcť pri integrácii vysokokvalifikovaných pracovníkov, navrátilcov zo zahraničia a ich rodinných príslušníkov.
Investícia podporí integračné programy pre cieľové skupiny zahraničných študentov, vysokokvalifikovaných pracovníkov a ich rodinných príslušníkov a navrátilcov zo zahraničia aj prostredníctvom projektového financovania. Vytvorí sa právny rámec pre „one-stop shopy“ (centrá poskytujúce komplexné poradenstvo a služby uľahčujúce usadenie sa na Slovensku a začatie kariéry) a následne sa zriadia tri takéto centrá. Vzdelávaním sa posilnia jazykové zručnosti zamestnancov verejného sektora a (najmä pracovníkov prvého kontaktu) a budovanie ich kapacít v oblasti poskytovania integračného poradenstva cudzincom.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2025.
Investícia 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív
Cieľom tohto opatrenia je posilniť vzťahy so Slovákmi v zahraničí vrátane členov novej diaspóry, zvýšiť pravdepodobnosť ich návratu domov a využiť ich know-how na modernizáciu Slovenska. Cieľom nie je brzdiť pohyb vysokokvalifikovaných pracovníkov, ale skôr podporovať „obeh mozgov“.
Investícia podporí propagáciu kariérnych príležitostí na Slovensku, a to aj prostredníctvom digitálnych platforiem obsahujúcich informácie dôležité pre návrat domov. Podporí aj činnosti mimovládnych iniciatív so skúsenosťami v tejto oblasti a partnerstvá medzi vládnymi a mimovládnymi iniciatívami.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2026.
Investícia 3: Štipendiá pre talentovaných domácich a zahraničných študentov
Z tejto schémy sa finančne podporia talentovaní študenti v troch skupinách:
a)najtalentovanejší absolventi stredných škôl na Slovensku – podľa maturitného vysvedčenia s dôrazom na špecializácie, ktoré majú vyšší podiel absolventov odchádzajúcich zo Slovenska (matematika, cudzie jazyky);
b)najtalentovanejších študentov zo zahraničia – podľa štandardizovaných medzinárodných testov;
c)nadpriemerní študenti zo sociálne a ekonomicky znevýhodneného prostredia alebo zo špecifických znevýhodnených skupín (ako sú siroty, deti v centrách pre deti a rodiny alebo tzv. študenti prvej generácie) – podľa maturitného vysvedčenia.
Zo schémy sa bude vybraným študentom poskytovať štipendium počas prvých troch rokov bakalárskeho štúdia. Univerzitám prijímajúcim takýchto študentov sa vyplatí finančná motivácia, ktorú môžu využiť na podporu excelentných študentov na druhom stupni alebo na integračné programy a programy kariérneho rozvoja pre výborných študentov, resp. študentov zo zahraničia.
Schéma bude trvať v rokoch 2022 až 2027 (t. j. štipendiá do roku 2029). Zo zdrojov plánu obnovy sa podporia študenti nastupujúci v rokoch 2022 až 2024, zatiaľ čo iné finančné zdroje sa využijú na predĺženie poskytovania takejto podpory aspoň do konca roku 2027.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí
Cieľom tejto investície je podporiť internacionalizáciu univerzít a výskumných inštitúcií na Slovensku.
Vláda prijme stratégiu internacionalizácie vysokých škôl, ktorá zahŕňa podporu prípravy spoločných univerzitných programov, lákanie zahraničných študentov a akademických pracovníkov a uplatňovanie zásad Stratégie ľudských zdrojov vo výskume (HRS4R).
Investícia podporí:
-systémové opatrenia, ako sú audity kvality, a podporné schémy pre rozvoj vysokých škôl na základe výsledku auditov,
-programy študentskej mobility (štipendiá CEEPUS, štipendiá na základe dvojstranných dohôd, Národný štipendijný program SR),
-slovenské vysokoškolské vzdelávanie a vedu v zahraničí a medzinárodné sieťovanie slovenských vysokých škôl.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – reforma 1: Reforma pobytovej a pracovnej legislatívy |
Míľnik |
Schéma vymedzujúca novú kategóriu žiadateľov o národné víza (D). |
Prijatie schémy uznesením vlády a nadobudnutie účinnosti. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Prijatie schémy vymedzujúcej kategóriu žiadateľov o národného víza (D) v záujme Slovenskej republiky. Zavedie sa nová kategória víz, ktorá sa vzťahuje na vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí hľadajú zamestnanie a sú oslobodení od povinnosti pred vstupom na Slovensko preukázať, že majú garantované pracovné miesto. Osoby budú mať možnosť okamžite začať pracovať na základe národného víza (D). Opatrenie sa týka kategórií, ako sú absolventi popredných svetových univerzít (bez ohľadu na oblasť); absolventi popredných svetových univerzít a výskumných inštitúcií na treťom stupni (bez ohľadu na oblasť); iné vybrané skupiny podľa ekonomických záujmov Slovenska (napr. odborníci v oblasti IT, odborníci v odvetviach s vysokou pridanou hodnotou, lekári). |
|
2 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Reforma 1: Reforma pobytovej a pracovnej legislatívy |
Míľnik |
Uľahčenie návratu do krajiny a zvýšenie atraktívnosti krajiny pre cudzincov s rodinnými väzbami |
Prijatie parlamentom a nadobudnutie účinnosti |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Novela zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ktorá uľahčí návrat do krajiny a zvýši príťažlivosť krajiny pre cudzincov s rodinnými väzbami na Slovensko. Novelou sa zavedie zjednodušený režim na získanie občianstva tým, že sa zruší požiadavka minimálnej doby pobytu na Slovensku.
|
|
3 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Reforma 2: Zjednodušenie režimu uznávania kvalifikácií o vzdelaní a odborných kvalifikácií pre vykonávanie regulovaných povolaní |
Míľnik |
Zjednodušenie uznávania vzdelania a odborných kvalifikácií |
Prijatie parlamentom a nadobudnutie účinnosti |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Novela zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií umožní: • uľahčenie uznávania diplomov/dokumentov o vzdelaní pre krajiny, s ktorými má Slovensko dvojstranné dohody o uznávaní diplomov/dokumentov o vzdelaní, a to oslobodením žiadateľa od povinnosti poskytnúť niektoré dokumenty (napr. potvrdenie o oprávnení vysokej školy poskytovať príslušné vzdelanie), • posilnenie kompetencií Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní (SUDV) na overovanie dosiahnutého vysokoškolského vzdelania aj v krajinách mimo európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania (EHEA) bez dvojstrannej dohody, čím sa výrazne urýchli a zjednoduší proces v porovnaní so súčasnou situáciou, v ktorej sú vysoké školy jedinými oprávnenými inštitúciami na uznávanie diplomov/dokumentov pre krajiny, s ktorými má Slovensko dvojstranné dohody o uznávaní diplomov/dokumentov o vzdelaní. Novela zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve umožní: • skrátenie lehoty na uznávanie ďalších dokladov o vzdelaní pre vysokokvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, • predĺženie dočasnej stáže pre lekárov nad rámec obdobia pandémie |
|
4 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 1: Podporné nástroje a asistencia pre navrátilcov, vysokokvalifikovaných zamestnancov z tretích krajín a ich rodinných príslušníkov a zahraničných vysokoškolských študentov študujúcich na Slovensku |
Cieľ |
Počet one-stop shopov služieb v oblasti integrácie na Slovensku |
Počet |
0 |
3 |
4. štvrťrok |
2023 |
Plne funkčné strediská („one-stop shopy“) poskytujúce komplexné poradenstvo a služby uľahčujúce usadenie sa na Slovensku |
|
|
5 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 1: Podporné nástroje a asistencia pre navrátilcov, vysokokvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín a ich rodinných príslušníkov a zahraničných vysokoškolských študentov študujúcich na Slovensku |
Cieľ |
Počet cudzincov využívajúcich služby Migračného informačného centra IOM |
Počet |
0 |
7000 |
O1 |
2025 |
V období 2022 – 2024 sa z celkového cieľa, ktorým je 7 500 príjemcov, najmenej 7000 príjemcom poskytnú služby Migračného informačného centra IOM s cieľom integrovať ich do trhu práce a spoločnosti (poradenstvo, jazykové kurzy, podpora sociálno-kultúrnej orientácie). Patria sem aj zahraniční študenti, vysokokvalifikovaní pracovníci, rodinní príslušníci a cudzinci, ktorí patria do vybraných skupín vymedzených v uznesení o reforme 1, berúc do úvahy ekonomické záujmy Slovenskej republiky. |
|
|
6 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív |
Cieľ |
Počet podporených podujatí posilňujúcich vzťahy s diaspórou |
Počet |
0 |
200 |
1. štvrťrok |
2026 |
Program podporí 200 spoločenských podujatí s cieľom posilniť vzťahy so Slovákmi v zahraničí. Podporované podujatia sa zamerajú na zvýšenie vplyvu iných reforiem a nadrezortných investícií: • propagovaním účinku novely zákona o pobyte cudzincov, ktorá uľahčí návrat a zvýši atraktívnosť krajiny pre cudzincov s rodinnými väzbami na Slovensko, • podporou investície 4, t. j. obojsmernej mobility študentov a internacionalizáciu akademického sektora, • podporou vplyv investícií z iných komponentov, napr. investícií do výskumu, vývoja a inovácií, povzbudením spolupráce medzi domácimi európskymi a inými výskumnými inštitúciami, v ktorých pôsobí slovenská diaspóra, ako aj zvyšovaním povedomia o kariérnych príležitostiach na Slovensku. |
|
|
7 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 3: Štipendiá pre talentovaných domácich a zahraničných študentov |
Cieľ |
Počet udelených štipendií pre talentovaných študentov |
Počet |
0 |
4500 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa poskytnúť 4 800 motivačných štipendií sa poskytne aspoň 4 500 motivačných štipendií najtalentovanejším domácim študentom, najlepším talentom zo zahraničia a talentovaným sociálne znevýhodneným študentom. |
|
|
8 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Míľnik |
Stratégia internacionalizácie vysokých škôl |
Prijatie stratégie vládou |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Prijatie stratégie internacionalizácie vysokých škôl s cieľom navrhnúť opatrenia na podporu prípravy spoločných študijných programov, lákanie zahraničných študentov a akademických pracovníkov alebo zavedenie systémových inštitucionálnych zmien na slovenských vysokých školách. |
|
9 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Cieľ |
Počet podporených projektov na podporu alebo rozvoj internacionalizácie vysokých škôl a výskumných inštitúcií |
Počet |
0 |
28 |
4. štvrťrok |
2025 |
Z celkového cieľa podporiť 31 projektov sa podporí aspoň 28 projektov zameraných na propagáciu alebo internacionalizáciu vysokých škôl a výskumných ústavov: – vykonávaním inštitucionálnych stratégií internacionalizácie na úrovni vysokých škôl (napríklad príprava nových programov v cudzích jazykoch, zlepšenie pripravenosti domácich vysokoškolských učiteľov/doktorandov na pôsobenie v medzinárodnom prostredí), –- zvýšením financovania štipendijných programov, – podporou účasti vysokých škôl na zahraničných veľtrhoch a podujatiach náboru študentov, – propagáciou Slovenska na medzinárodných podujatiach. |
|
|
10 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Cieľ |
Podporené osobomesiace mobilít v štipendijných programoch |
Podporené osobomesiace |
9976 |
17 600 |
1. štvrťrok |
2026 |
Celkové zvýšenie počtu podporených mobilít v štipendijných programoch CEEPUS, štipendií poskytnutých na základe bilaterálnych zmlúv a Národného štipendijného programu SR v rokoch 2022 až 2025 z počtu 2494 osobomesiacov na najmenej 4440 osobomesiacov ročne |
|
KOMPONENT 11: Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť
Cieľom tohto komponentu Plánu obnovy a odolnosti SR je vytvoriť modernú, dostupnú a efektívnu sieť nemocníc, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť, atraktívne prostredie pre personál, efektívne procesy a zdravé hospodárenie. Cieľom je okrem toho aj zvýšiť dostupnosť záchrannej zdravotnej služby, ktorá bude nadväzovať na potreby novej siete nemocníc, a posilniť primárnu starostlivosť, ktorá má byť základným integračným bodom zdravotnej starostlivosti o pacienta.
Tento komponent obsahuje päť reforiem a päť investícií.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Komponent plní odporúčanie 1 z roku 2020, v ktorom sa odporúča posilniť odolnosť systému zdravotnej starostlivosti v oblasti zdravotníckeho personálu, kritických zdravotníckych materiálov a infraštruktúry a zlepšiť poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti a koordináciu medzi jednotlivými druhmi starostlivosti.
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Optimalizácia siete nemocníc
Cieľom reformy je zlepšenie kvality a efektívnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom definície typológie a hierarchie poskytovania ústavnej starostlivosti, ako aj definície minimálnych podmienok pre poskytovanie medicínskych služieb.
V rámci reformy sa zadefinujú profily nemocníc. Profil znamená súbor povinných služieb a iných požiadaviek, ktoré musí spĺňať poskytovateľ služieb na určitej úrovni. Po zmene profilu budú musieť niektoré nemocnice povinne pokrývať viaceré služby zoskupené v rámci určitého profilu. Niektoré nemocnice musia rozšíriť rozsah svojich činností, od iných sa zas očakáva transformácia oddelení akútnych lôžok na oddelenia dlhodobej starostlivosti.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2025.
Reforma 2: Reforma prípravy investičných projektov v zdravotníctve
Ministerstvo zdravotníctva prijme v úzkej spolupráci s ministerstvom financií plán všetkých investičných projektov v zdravotníctve. Plán bude doplnený o metodiku hodnotenia investícií v zdravotníctve, ktorá určí kritériá rozhodovania na základe finančných, medicínskych, celospoločenských a socioekonomických prínosov.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.
Reforma 3: Centralizácia riadenia najväčších nemocníc
Reformou sa zavedie systém centrálneho riadenia nemocníc pre 19 štátnych nemocníc, ktorého súčasťou bude: 1) centrálny kontroling, rozpočtovanie, plánovanie a monitoring výkonnosti; 2) procesy centrálneho nákupu liekov, medicínskych materiálov, prístrojovej techniky; 3) centralizácia podporných služieb, ako je napr. účtovníctvo; 4) riadenie ľudských zdrojov. Reforma sa začne zriadením ústredného orgánu pre správu nemocníc a bude pokračovať realizáciou pilotného projektu zahŕňajúceho 19 nemocníc. Pilotný projekt sa po skončení vyhodnotí a následne sa na základe neho prípadne zavedú štandardy pre všetky nemocnice, ktoré sú súčasťou siete.
Implementácia reformy sa začne do 31. decembra 2023 a dokončí sa do 30. júna 2025.
Reforma 4: Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti
Cieľom reformy je vykonať nevyhnutné legislatívne úpravy, aby sa zvýšila všeobecná dostupnosť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do 15 minút na požadovaných viac ako 90 % populácie krajiny. Úpravou zákona sa zabezpečí spravodlivé geografické rozloženie staníc ZZS. Akútna sieť bude vychádzať z dopytu po zásahoch podľa diagnóz a regiónov, geografického rozloženia staníc ZZS so zohľadnením cestnej siete a infraštruktúry, dostupnosti nemocničných zariadení vhodných typov a zároveň s využitím matematického modelovania a simulácií z reálnych dát (napr. p-median model a iné).
Zavedie sa nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ktorá určí počet oprávnených užívateľov záchrannej zdravotnej služby a spôsob vykonania odozvy na požiadavku týchto užívateľov.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Reforma 5: Reforma poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast
Cieľom reformy je zabezpečiť prístup k službám primárnej starostlivosti v tých regiónoch, ktoré trpia nedostatkom všeobecných lekárov pre dospelých (VLD) a všeobecných lekárov pre deti a dorast (VLDD). V príslušnej legislatíve sa zadefinujú požiadavky na optimálny počet a umiestnenie poskytovateľov VLD a VLDD cez maximálnu dojazdovú vzdialenosť (optimálny počet lekárov definovaný počtom a vekovou štruktúrou obyvateľstva v okrese) a zavedú sa zonačné kritériá a postup každoročného hodnotenia. Účelom zonácie je rozlíšiť geografické oblasti podľa miery závažnosti zisteného nedostatku všeobecných lekárov. Táto podrobná mapa nedostatkov v poskytovaní primárnej starostlivosti umožňuje lepšie zacieliť nápravné opatrenia, ktoré zahŕňajú okrem iného aj moduláciu stimulov pre lekárov, aby si otvorili nové ambulancie v oblastiach, kde ich je nedostatok. Tieto nedostatkové oblasti by mali následne získať prístup k podpore všeobecného lekárstva, najmä vo forme finančných grantov na zriadenie a vybavenie ambulancií či kompenzačných platieb pri otvorení novej ambulancie v oblastiach, kde ich je nedostatok (súvisí s investíciou 1).
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2022.
Investícia 1: Podpora otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti v nedostatkových oblastiach
Celkovým cieľom je zriadiť 170 ambulancií – podpora sa poskytne na zriadenie najmenej 153 nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a pre všeobecných lekárov pre deti a dorast, a to vo forme dotácie na dorovnanie nákladov za prvý rok prevádzky ambulancie. Finančná podpora sa poskytne lekárom, ktorí sa rozhodnú poskytovať služby primárnej starostlivosti v oblastiach, kde je nedostatok lekárov, s cieľom kompenzovať ich za riziko, ako aj za ich počiatočné investície počas prvého roka prevádzky, keď sú finančné príjmy z poistenia nedostatočné vzhľadom na nízky počet registrovaných pacientov. Finančná podpora je dočasná, bude trvať jeden rok a mala by sa postupne znižovať, keďže sa očakáva, že počet registrovaných pacientov bude stúpať. Novovytvorené ambulancie budú neskôr už sebestačné a budú sa financovať z verejných zdravotných poisťovní tak ako všetky ostatné ambulancie.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 2: Nová sieť nemocníc – výstavba, rekonštrukcie a vybavenie
Cieľom tejto investície je modernizovať súčasnú infraštruktúru a vybudovať novú, ktorá bude kompatibilná s požiadavkami moderných zdravotníckych systémov a prispeje k sieti nemocníc. Podkladom tejto investície bude plán optimalizácie siete nemocníc, ktorý vyplýva z reformy 1 tohto komponentu (Optimalizácia siete nemocníc).
Investície sa začnú výzvou na predkladanie ponúk, v ktorej budú špecifikované požiadavky na poskytovanie nemocničných lôžok v súlade so zásadou „výrazne nenarušiť“ (DNSH). To znamená, že v prípade nových nemocníc musí budova spĺňať požiadavky na vysokú energetickú efektívnosť a získať certifikát BREEAM (Building Research Establishment of Environmental Assessment Method). V prípade renovovanej budovy sa musí dosiahnuť 30 % úspora primárnej energie. Z celkového cieľa 2 666 nemocničných lôžok sa vytvorí alebo zrenovuje najmenej 2 400 nemocničných lôžok. S cieľom uľahčiť prípravu a realizáciu týchto projektov sa zriadi osobitná agentúra.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 3: Digitalizácia v zdravotníctve
Investíciou sa podporí vykonanie reformy 3 tohto komponentu – Centralizácia riadenia najväčších nemocníc. Centralizácia systémov plánovania podnikových zdrojov (Enterprise Resource Planning, ERP) (pre centrum zdieľaných služieb) prebehne v pilotnom projekte 19 nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Predpokladá sa, že tieto nemocnice ostanú v sieti nemocníc aj po dokončení siete nemocníc. Príprava systémov bude zohľadňovať integráciu do plánovaného centrálneho nemocničného informačného systému.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 4: Výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS)
Cieľom tejto investície je vykonať reformu 1 tohto komponentu (Optimalizácia siete nemocníc) a reformu 4 tohto komponentu (Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti), aby sa zabezpečila realizácia presunu staníc podľa novej siete akútnej starostlivosti a požiadaviek pre novú sieť nemocníc. Časť presunutých staníc sa zabezpečí zrekonštruovaním vhodných priestorov, ďalšiu časť bude potrebné vystavať nanovo s príslušným vybavením. Investovať sa bude do výstavby alebo rekonštrukcie 55 malých staníc záchrannej zdravotnej služby.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2025.
Investícia 5: Obnova vozového parku záchrannej zdravotnej služby
Očakáva sa, že zakúpené sanitné vozidlá záchrannej zdravotnej služby a ich vybavenie budú spĺňať vysoké kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v teréne a že sa zabezpečia aj ďalšie potrebné prevádzkové vozidlá – referentské, terénne špeciály a vozidlá na hromadnú prepravu osôb pri udalostiach s hromadným postihnutím osôb a cvičeniach. Nákup 197 vozidiel musí byť plne v súlade so zásadou DNSH.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2024.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov |
|||
|
merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 1 Optimalizácia siete nemocníc (OSN) |
Míľnik |
Vytvorenie siete nemocníc |
Legislatívna úprava nadobudne účinnosť |
1. štvrťrok |
2022 |
V legislatívnych úpravách zákonov a súvisiacich právnych aktov (vrátane zákonov: 576/2004, 577/2004, 578/2004, 579/2004, 581/2004), ktorými sa zavádza optimalizácia siete nemocníc, sa zadefinuje hierarchia poskytovateľov nemocničnej starostlivosti v závislosti od zložitosti poskytovanej starostlivosti, rozsahu služieb a časovej dostupnosti. Bude zavedených 5 úrovní poskytovateľov nemocničnej starostlivosti. Povinné služby, ktoré budú poskytovatelia povinní poskytovať na každej úrovni, budú stanovené zákonom. Zákonom sa okrem toho stanovia aj ukazovatele kvality, požiadavky na technické vybavenie, personálne kapacity či čakacie doby pre určité služby.
|
|||
|
2 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 1 Optimalizácia siete nemocníc (OSN) |
Cieľ |
Podiel reprofilovaných nemocníc (s povolením v rozsahu všeobecných a špecializovaných nemocníc) v rámci novej siete nemocníc |
% |
0 |
40 |
4. štvrťrok |
2025 |
Bude existovať prechodné obdobie, počas ktorého budú nemocnice a zdravotné poisťovne povinné dodržiavať novo definované pravidlá. 40 % súčasných nemocníc (nemocnice s povolením v rozsahu všeobecných a špecializovaných nemocníc) bude reprofilizovaných podľa novej reformy. |
|
|
3 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 2 Reforma prípravy investičných projektov v zdravotníctve |
Míľnik |
Priorizovaný investičný plán podľa metodiky hodnotenia investícií schválený ministerstvom zdravotníctva |
Priorizovaný investičný plán zverejnený na webovom sídle ministerstva zdravotníctva |
2. štvrťrok |
2022 |
Plán bude zahŕňať všetky investície, ktoré sa majú financovať z plánu obnovy a odolnosti a zo štrukturálnych fondov EÚ, a tieto projekty sa začnú prioritne pripravovať na realizáciu (prepojené na Investície 1, 2 a 3).
Bude vytvorená metodika hodnotenia investícií v zdravotníctve, ktorá určí kritériá rozhodovania na základe finančných, medicínskych, ale aj nepriamych prínosov vrátane celospoločenských a socioekonomických. Nastaví sa model rozhodovania o ekonomickej efektívnosti investícii v sektore
|
|||
|
4 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 3 Centralizácia riadenia najväčších nemocníc |
Míľnik |
Zriadenie ústredného orgánu pre správu nemocníc z organizačného, prevádzkového a ekonomického hľadiska |
Plne funkčný ústredný orgán pre správu nemocníc schválený ministerstvom zdravotníctva |
4. štvrťrok |
2023 |
Tento orgán bude efektívne zabezpečovať riadiacu štruktúru pre 19 nemocníc, ktorá bude pozostávať zo siete nemocníc v pilotnej fáze (pozri ďalej uvedený cieľ). To znamená, že bude: riadiť, usmerňovať a hodnotiť plánovanie a výkonnosť nemocníc, ako je finančná kontrola, kontrola dodržiavania predpisov, ľudské zdroje, riadenie kvality a rizík s prepojením na klinické postupy. Okrem toho bude poskytovať aj odporúčania na optimalizáciu výdavkov a zásob liekov a zdravotníckych pomôcok. |
|||
|
5 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 3 Centralizácia riadenia najväčších nemocníc |
Cieľ |
Počet nemocníc zapojených do systému centrálneho riadenia |
Počet |
0 |
19 |
2. štvrťrok |
2025 |
Systém centrálneho riadenia bude zahŕňať 19 štátom kontrolovaných nemocníc v pilotnej fáze. |
|
|
6 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 4 Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Úprava zákona o optimálnej sieti záchrannej zdravotnej služby a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti |
Nadobudnutie účinnosti legislatívy o novej optimálnej sieti záchrannej zdravotnej služby. |
1. štvrťrok |
2023 |
Legislatívnymi úpravami sa vytvorí nová sieť staníc záchrannej zdravotnej služby a zavedie sa nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Nová sieť zaručí dostupnosť služieb neodkladnej zdravotnej starostlivosti do 15 minút na 90 % populácie. Geograficky a procedurálne bude naviazaná na novú sieť nemocníc OSN. Zavedie sa nová definícia neodkladnej starostlivosti, ktorá určí počet oprávnených užívateľov záchrannej zdravotnej služby a spôsob vykonania odozvy na požiadavku týchto užívateľov. |
|||
|
7 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 5 Reforma poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast |
Míľnik |
Nový zákon o vytvorení siete poskytovateľov všeobecnej starostlivosti a zavedení zonácie |
Nadobudnutie účinnosti zákona |
2. štvrťrok |
2022 |
V novej legislatíve sa stanovia pravidlá pre sieť primárnej starostlivosti s cieľom určiť počet a distribúciu všeobecných lekárov na základe: - dostupnosti (maximálneho dojazdového času na lekára), -kapacitné potreby (počet všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre detí a dorast na základe veľkosti a vekovej štruktúry obyvateľstva). |
|||
|
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 1 Podpora otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti |
Cieľ |
Počet ambulancií primárnej starostlivosti podporených pilotným programom |
Počet |
0 |
153 |
4. štvrťrok |
2025 |
Celkovým cieľom je zriadiť 170 ambulancií – podpora sa poskytne na zriadenie najmenej 153 nových ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých a pre všeobecných lekárov pre deti a dorast, a to vo forme dotácie na dorovnanie nákladov za prvý rok prevádzky ambulancie. |
||
|
9 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 2: Nová sieť nemocníc – výstavba, rekonštrukcie a vybavenie |
Míľnik |
Výzva na predkladanie ponúk na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc |
Oznámenie o udelení zákazky na projekty v súlade s kritériami oprávnenosti/výberovými kritériami |
1. štvrťrok |
2024 |
Oznámenie o zadaní všetkých verejných zákaziek na celkový cieľ 2 666 nových nemocničných lôžok, pričom sa musí sprístupniť najmenej 2 400 lôžok podľa tohto členenia: 1. minimálne 870 lôžok v úplne nových nemocniciach na úrovni plne vybavená („full fit out“*) v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 25ter s certifikátom BREEAM (cieľ je 968 lôžok), 2. minimálne 1 035 lôžok v úplne nových nemocniciach na úrovni „hrubá stavba“** v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 25ter s certifikátom BREEAM (cieľ je 1 150 lôžok), 3. minimálne 495 lôžok v nemocniciach po rozsiahlej rekonštrukcii na úroveň plne vybavená*** v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 26bis (cieľ je 548 lôžok). *Full fit out (plne vybavená) – úplne nová nemocnica s materiálnym vybavením pripraveným na prijatie pacientov. **Hrubá stavba – základy, stavba, potrubie, izolácia, kanalizácia, vonkajšie inštalácie, bez strojov, ústredného kúrenia, vedenia, podlahy, konečných úprav a vybavenia. *** Rozsiahla rekonštrukcia na úroveň plne vybavená – rekonštrukcia veľkej časti budov, izolácia, strechy, okná, dvere, osvetlenie, výmena technologických zariadení (vykurovanie, vedenie, elektrina, výťahy). Rekonštrukciou sa reorganizujú vnútorné procesy nemocnice a rehabilituje sa technické vybavenie. Rekonštrukciou budovy sa musí dosiahnuť viac ako 30 % úspora primárnej energie, čo sa monitoruje prostredníctvom energetických certifikátov. |
|||
|
10 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 2 Nová sieť nemocníc – výstavba, rekonštrukcia a vybavenie |
Cieľ |
Sprístupnenie lôžok v zmodernizovaných nemocniciach |
Počet |
0 |
2400 |
4. štvrťrok |
2025 |
Sprístupnenie lôžok v zmodernizovaných nemocniciach s kapacitou aspoň 2 400 lôžok podľa tohto členenia 1. Minimálne 870 lôžok v úplne nových nemocniciach na úrovni plne vybavená („full fit out“*) v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 25ter s certifikátom BREEAM 2. Minimálne 1 035 lôžok v úplne nových nemocniciach na úrovni „hrubá stavba“ v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 25ter s certifikátom BREEAM 3. Minimálne 495 lôžok v nemocniciach po rozsiahlej rekonštrukcii na úroveň plne vybavená v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 26bis (minimálne 30 % energetická úspora oproti súčasnému stavu). |
|
|
11 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 3 Digitalizácia v zdravotníctve |
Cieľ |
Počet nemocníc pripojených k centrálnemu systému ERP |
Počet |
0 |
19 |
4. štvrťrok |
2025 |
19 verejných nemocníc sa pripojí k centrálnemu systému ERP, ktorý umožňuje centralizáciu kontrolných a iných procesov v nemocniciach. |
|
|
12 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 3 Digitalizácia v zdravotníctve |
Cieľ |
Navigačný systém pre liečbu fibrilácie predsiení v 3 ústavoch srdcovocievnych chorôb |
Počet |
0 |
3 |
4. štvrťrok |
2023 |
Cieľom je vybaviť 3 ústavy srdcovocievnych chorôb navigačným systémom pre liečbu fibrilácie predsiení, čím sa skráti čas strávený pri operácii fibrilácie predsiení o 65 %. |
|
|
13 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 4 Výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) |
Cieľ |
Počet vybudovaných alebo zrekonštruovaných staníc záchrannej zdravotnej služby |
Počet |
0 |
55 |
2. štvrťrok |
2025 |
Cieľom je vybudovať alebo zrekonštruovať sídla záchranných staníc, ktoré sa umiestnia do novej siete záchrannej zdravotnej služby. — Zrekonštruované sídla budú umiestnené v budovách spĺňajúcich požiadavky na energetickú efektívnosť intervenčného poľa 26bis (minimálne 30 % energetická úspora oproti súčasnému stavu). — Nové sídla budú umiestnené v budovách, ktoré v súlade s nariadením účinným od 1.1.2021 musia spĺňať triedu energetickej účinnosti A0. Spravodlivé geografické rozloženie sa zakladá na matematickom simulačnom modeli, ktorého cieľom je navrhnúť sieť tak, aby: (1) pre 90 % populácie bola dostupnosť ZZS do 15 minút od odoslania (2) pre 80 % pacientov s diagnózou kvintetu prvej hodiny bola dostupnosť do 8 minút od odoslania (3) sa premiestnením staníc skrátil reakčný čas oproti súčasnej situácii. |
|
|
14 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 5 Obnova vozového parku záchrannej zdravotnej služby |
Cieľ |
Nákup vozidiel |
Počet |
0 |
197 |
4. štvrťrok |
2024 |
158 sanitných vozidiel, 9 vozidiel pre hromadnú preprav osôb a 30 rendez-vous vozidiel sa zakúpi a dodá podľa zásady DNSH. V prípade rendez-vouz vozidiel sa vyberú typy vozidiel s nulovými emisiami (na elektrický pohon/vodík/palivové články) alebo nízkymi emisiami pod 50 g CO2/km (plug-in hybridné elektromobily). Pri zakupovaní zvyšných vozidiel sa postupuje takto: najprv diesel, potom hybrid alebo elektrické – použije sa najlepšia dostupná technológia v danej kategórii vozidiel. |
|
KOMPONENT 12: Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie
Cieľom tohto komponentu Plánu obnovy a odolnosti SR je podporiť systémové zlepšenia starostlivosti o duševné zdravie na Slovensku, ktorá je postavená na medzirezortnej spolupráci vo verejnej správe a v stavovských organizáciách. Cieľom opatrení je zmodernizovať systém psychiatrickej a psychologickej zdravotno-sociálnej starostlivosti, posilniť podporu duševného zdravia a prevenciu vzniku duševných porúch v bežnej populácii, ako aj posilniť zdravotno-sociálnu starostlivosť a zvýšiť jej dostupnosť.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Opatrenia v tomto komponente prispejú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré boli adresované Slovensku, najmä pokiaľ ide o odolnosť systému zdravotnej starostlivosti a koordináciu medzi jednotlivými druhmi starostlivosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1, 2020) a dlhodobú starostlivosť (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2, 2019).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Koordinovaná medzirezortná spolupráca a regulácia
Cieľom tejto reformy je koordinácia politiky v oblasti duševného zdravia a zlepšenie spolupráce medzi rôznymi rezortmi verejnej správy. Dosiahne sa to:
-zriadením medzirezortného koordinačného orgánu zodpovedného za duševné zdravie. Rada vlády pre duševné zdravie sa mala zriadiť 24. februára 2021. Reforma zahŕňa sfunkčnenie jej riadenia. Jednou z prvých úloh rady bude koordinácia tvorby národného programu duševného zdravia pre roky 2022 – 2030, ktorý sa predloží vláde na schválenie do 31. decembra 2022.
-zriadením stavovskej organizácie pre psychológov s primárnym cieľom zvýšiť odbornosť a zabezpečiť reguláciu vo vzdelávaní, disciplinárny dohľad, a tiež poskytovanie právnej pomoci pre tieto povolania bez ohľadu na rezort, v ktorom sa vykonávajú.
S cieľom lepšie zacieliť túto reformu a investície v tomto komponente sa do 31. decembra 2022 vypracuje prvá epidemiologická štúdia v oblasti duševných porúch. Táto štúdia zmapuje aktuálnu epidemiologickú situáciu duševných porúch na Slovensku.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2025.
Reforma 2: Rozvoj akútne poddimenzovaných kapacitných oblastí v starostlivosti o duševné zdravie
Cieľom tejto reformy je rozvoj dostupnej zdravotno-sociálnej starostlivosti o duševné zdravie s dôrazom na rozšírenie komunitnej starostlivosti. To sa dosiahne prednostným zmapovaním akútne nedostatkových služieb na Slovensku a vypracovaním stratégie ich prednostného rozvoja.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2025.
Reforma 3: Modernizácia diagnostických metód a liečebných postupov
Cieľom tejto reformy je zabezpečiť komplexnú modernizáciu štandardných diagnostických a terapeutických postupov a zabezpečiť ich uplatňovanie v praxi. Vytvoria sa pracovné skupiny, ktoré preskúmajú psychodiagnostické metódy pre rôzne vekové kategórie a rôzne oblasti využitia používané v zahraničí a ktoré následne zostavia zoznam metód odporúčaných na adaptáciu v SR. Vytvorí sa pracovná skupina na identifikáciu konkrétnych ústavných psychiatrických zariadení, v ktorých prebehne humanizácia a nahradenie sieťových postelí.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2025.
Investícia 1: Projektové riadenie a projektová príprava investícií
Zriadi sa implementačná jednotka, ktorá bude riadiť investičné projekty v rámci plánu obnovy a odolnosti, ktoré budú zahŕňať medicínsky, procesný a IT dizajn týchto zdravotníckych zariadení. Jednotka bude koordinovať projekčnú a inžiniersku činnosť, centrálny výber zhotoviteľa, spolupracovať na organizácii výstavby a kontrolnej činnosti tak, aby priniesla úspory z rozsahu a úspory časovej náročnosti.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Vytvorenie detenčných zariadení
Cieľom je poskytnúť adekvátnu starostlivosť pre úzku skupinu psychiatrických pacientov, ktorí sa dopustili závažných trestných činov. Zriadenie detenčných zariadení nie je súčasť procesu deinštitucionalizácie, ale ide o nevyhnutné a doplnkové opatrenie v oblasti bezpečnosti a zdravotnej starostlivosti pre úzku skupinu pacientov.
Zriadia sa dve detenčné zariadenia, každé s kapacitou 75 lôžok, pričom jedno je už vo výstavbe.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 3: Vybudovanie psycho-sociálnych centier
Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť adekvátnu dlhodobú starostlivosť o dlhodobo chorých pacientov, najmä v ich prirodzenom prostredí mobilným tímom, predchádzať umiestňovaniu do ústavnej starostlivosti, resp. zvýšiť kvalitu života v týchto zariadeniach. Opatrením sa má predchádzať hospitalizáciám, resp. skracovať dĺžka hospitalizácie. Opatrenie bude klásť dôraz na dospelých a detských pacientov s obmedzenou sociálnou adaptáciou.
Centrá budú poskytovať zdravotné a sociálne služby prostredníctvom multidisciplinárneho tímu (psychiater, psychológ, sestra, sociálny pracovník, špeciálny a liečebný pedagóg). Spolu sa zriadi 38 centier. V prípade renovácie budov sa sleduje dosiahnutie minimálneho cieľa, ktorým je priemerná úspora primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 4: Doplnenie siete psychiatrických stacionárov
Cieľom tejto investície je dokončiť sieť psychiatrických stacionárnych zariadení, ktoré poskytujú dennú psychiatrickú starostlivosť ako medzistupeň medzi ústavnou a ambulantnou psychiatrickou starostlivosťou.
Spolu sa vybuduje 15 stacionárnych zariadení. V prípade renovácie budov sa sleduje dosiahnutie minimálneho cieľa, ktorým je priemerná úspora primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 5: Vybudovanie špecializovaných centier pre poruchy autistického spektra
Cieľom je zvýšiť dostupnosť špecializovaných zariadení starostlivosti o poruchy autistického spektra s cieľom zabezpečiť adekvátnu liečbu tohto ochorenia. Spolu sa zriadia 3 nové diagnosticko-intervenčné centrá pre osoby s poruchami autistického spektra. Personál bude zaškolený v oblasti najnovších diagnostických a intervenčných metódach pre tieto poruchy. V prípade renovácie budov sa sleduje dosiahnutie minimálneho cieľa, ktorým je priemerná úspora primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 6: Zriadenie fondu psychodiagnostických metód
Cieľom je vytvoriť aktualizovaný fond psychodiagnostických metód dostupný odborníkom a zariadeniam psychologickej starostlivosti. V súčasnosti dostupné metódy je nutné preskúmať a aktualizovať Chýbajúce metódy sa doplnia tak, že sa prevezmú v cudzom jazyku zo zahraničia a preložia sa. Register je spravovaný príslušnou stavovskou organizáciou (Slovenská komora psychológov) a obsahuje digitálnu verziu prístupnú online.
S cieľom zmierniť dôsledky krízy spôsobenej ochorením COVID-19 sa počas pandémie prevádzkuje vnútroštátna linka na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje psychologickú podporu telefonicky a online.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2025.
Investícia 7: Humanizácia oddelení v ústavnej starostlivosti
Cieľom tejto investície je rekonštrukcia ústavných psychiatrických zariadení za účelom humanizácie podmienok pre hospitalizáciu. To sa dosiahne redukciou počtu pacientov na izbe so samostatným sanitárnym zariadením. Celková kapacita, pokiaľ ide o počet pacientov, zostáva nezmenená. Ďalším opatrením je nahradenie sieťových postelí bezpečnými miestnosťami pre izoláciu.
Celková kapacita pre 244 pacientov sa zrenovuje. V prípade renovácie budov sa sleduje dosiahnutie minimálneho cieľa, ktorým je priemerná úspora primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investícia 8: Vzdelávanie odborníkov v rezorte zdravotníctva
Cieľom tejto investície je zvýšiť počet odborných pracovníkov s moderným vzdelávaním, čo umožní zvýšiť dostupnosť a kvalitu poskytovanej starostlivosti. Tento cieľ sa dosiahne aktualizáciou učebných osnov podľa požiadaviek na moderné postupy a zavedením nových typov starostlivosti. Odstránia sa legislatívne prekážky pre uznávanie vzdelania v zahraničí a sprístupní sa klinické vzdelávanie rezortu zdravotníctva pre odborníkov v oblasti duševného zdravia zo všetkých rezortov. Preškolenie v oblasti duševného zdravia sa poskytne pracovníkom v zdravotníctve, ako aj odborníkom z iných sektorov ako sektora zdravotnej starostlivosti.
Celkovo bude potrebné preškoliť minimálne 900 pracovníkov zo sektora zdravotnej starostlivosti v rôznych typoch programov v oblasti duševného zdravia.
Implementácia opatrenia sa dokončí do 30. júna 2025.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Reforma 1: Koordinovaná medzirezortná spolupráca a regulácia |
Míľnik |
Zriadenie dvoch koordinačných orgánov pre duševné zdravie |
Úplné uvedenie oboch orgánov do prevádzky |
2. štvrťrok |
2025 |
Zriadia sa dva koordinačné orgány: 1. Rada vlády SR pre duševné zdravie; 2. Komora psychológov Rada koordinuje politiky príslušných ministerstiev v oblasti duševného zdravia. Vypracuje Národný program duševného zdravia s akčným plánom, ktorý sa musí predložiť na schválenie vláde SR. Komora je registrovanou stavovskou organizáciou psychológov vo všetkých funkčných odvetviach (t. j. nielen v sektore zdravotnej starostlivosti). Prevádzkuje digitálny register profesionálnych psychológov pracujúcich v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, sociálnych vecí, spravodlivosti, vnútorných vecí, obrany a iných. |
|||
|
2 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 1: Projektové riadenie a projektová príprava investícií 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 2: Vytvorenie detenčných zariadení |
Cieľ |
Kapacita detenčných zariadení – počet pacientov |
Počet |
0 |
150 |
4. štvrťrok |
2025 |
Uvedenie do prevádzky nových detenčných zariadení s kapacitou pre 150 psychiatrických pacientov. |
|
|
3 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Reforma 2: Rozvoj akútne poddimenzovaných kapacitných oblastí v starostlivosti o duševné zdravie 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 1: Projektové riadenie a projektová príprava investícií 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 3: Vybudovanie psycho-sociálnych centier; 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 4: Doplnenie siete psychiatrických stacionárov; 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 5: Vybudovanie špecializovaných centier pre poruchy autistického spektra |
Cieľ |
Počet založených komunitných centier starostlivosti o duševné zdravie |
Počet |
0 |
56 |
4. štvrťrok |
2025 |
Uvedenie do prevádzky 56 komunitných centier zdravotnej a sociálnej starostlivosti: psycho-sociálne centrá, denné stacionárne zariadenia, centrá pre poruchy autistického spektra. |
|
|
4 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Reforma 3: Modernizácia diagnostických metód a liečebných postupov 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 6: Zriadenie fondu psychodiagnostických metód |
Cieľ |
Počet registrovaných a štandardizovaných psychodiagnostických metód |
|
Počet |
0 |
112 |
2. štvrťrok |
2025 |
Zriadenie digitálneho registra psychodiagnostických metód. Z celkového cieľa 125 nových a aktualizovaných štandardizovaných metód sa zabezpečí štandardizácia pre 112 metód, ktoré vyberie expertná skupina. |
|
5 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Reforma 3: Modernizácia diagnostických metód a liečebných postupov 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 1: Projektové riadenie a projektová príprava investícií 12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 7: Humanizácia oddelení v ústavnej starostlivosti |
Cieľ |
Kapacita pacientov v premenených miestnostiach v ústavnej psychiatrickej starostlivosti. |
|
Počet |
0 |
244 |
4. štvrťrok |
2025 |
Dokončenie rekonštrukcie miestností na 2 lôžkové miestnosti v ústavnej psychiatrickej starostlivosti so sanitárnymi zariadeniami a nahradenie sieťových postelí miestnosťami pre izoláciu. |
|
6 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 8: Vzdelávanie personálu v zdravotníctve |
Cieľ |
Počet pracovníkov v zdravotníctve, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti duševného zdravia |
Počet |
0 |
900 |
2. štvrťrok |
2025 |
Z celkového cieľa poskytnúť odbornú prípravu v oblasti duševného zdravia pre 1000 pracovníkov sa krátkodobá alebo dlhodobá certifikovaná odborná príprava v oblasti duševného zdravia dokončí pre 900 zdravotníckych pracovníkov. |
|
KOMPONENT 13: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť
Systém dlhodobej starostlivosti na Slovensku nie je pripravený na očakávané rýchle starnutie obyvateľstva. Podiel populácie staršej než 65 rokov vzrastie zo súčasných 16 % na vyše 24 % do roku 2040. Prístup ku kvalitnej a cenovo dostupnej dlhodobej starostlivosti je nedostatočný z dôvodu všeobecného nedostatočného financovania komunitných a domácich služieb starostlivosti, fragmentovanej správy a nedostatočnej systémovej koordinácie sociálnych služieb a služieb zdravotnej starostlivosti. Neexistuje žiadna komplexná a primeraná stratégia, ktorá by zahŕňala oba aspekty, t. j. sociálne aspekty aj aspekty zdravotnej starostlivosti. Nejednotné je aj posúdenie potrieb dlhodobej starostlivosti pre osoby so zdravotným postihnutím. Dohľad nad sociálnou starostlivosťou je neefektívny a obzvlášť nedostatočný, pokiaľ ide o starostlivosť v domácom prostredí. Okrem toho je systém financovania fragmentovaný a uprednostňuje sa inštitucionalizácia starostlivosti vzhľadom na nedostatočnú podporu domácich a komunitných služieb. Z tohto dôvodu chýbajú riadne služby dlhodobej a paliatívnej starostlivosti, a to najmä v zariadeniach domácej a komunitnej starostlivosti.
Tento komponent Plánu obnovy a odolnosti SR pripraví Slovensko na rýchle starnutie obyvateľstva zabezpečením vysokokvalitnej, dostupnej a komplexnej podpory ľudí s potrebou dlhodobej a paliatívnej starostlivosti. Poskytovaním takejto starostlivosti sa zvýši inklúzia osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti, ako aj miera ich sociálnej ochrany. Regulačné reformy sú zamerané na súdržnejší a lepšie koordinovaný systém starostlivosti spájajúci sociálnu a zdravotnú starostlivosť, zlepšený systém financovania zameraný na potreby ľudí a poskytovanie lepších stimulov pre komunitnú starostlivosť, súdržnejšie posudzovanie potrieb starostlivosti o osoby so zdravotným postihnutím a lepší dohľad nad sociálnou starostlivosťou. Investície povedú k dodatočným kapacitám dlhodobej starostlivosti, paliatívnej starostlivosti a služieb následnej starostlivosti, najmä pokiaľ ide o poskytovanie domácej a komunitnej starostlivosti.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Komponent prispeje k plneniu odporúčania 2 z roku 2019, t. j. k zlepšeniu prístupu k cenovo dostupnej a kvalitnej dlhodobej starostlivosti, a k plneniu odporúčania 1 z roku 2020, t. j. k zlepšeniu koordinácie medzi jednotlivými druhmi starostlivosti. Takisto prispeje k zabezpečeniu dlhodobej udržateľnosti verejných financií, najmä systému zdravotnej starostlivosti, ako sa odporúča v odporúčaní pre jednotlivé krajiny 1 z roku 2019.
Reforma 1: Integrácia a financovanie dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti
Cieľom tejto reformy je prepracovať štruktúry dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti s cieľom zabezpečiť lepšiu koordináciu medzi jednotlivými druhmi starostlivosti a zefektívniť financovanie. Predovšetkým ustanoví súdržný rámec zahŕňajúci tak sociálnu, ako aj zdravotnú starostlivosť. Hlavná zmena systému financovania sa týka skôr zavedenia osobného rozpočtu pre osoby s potrebou starostlivosti než súčasného fragmentovaného financovania poskytovateľov starostlivosti. Reformovaný systém financovania takisto zvýši úsilie o deinštitucionalizáciu starostlivosti zlepšením stimulov pre domácu a komunitnú starostlivosť.
Nový zákon o dlhodobej a paliatívnej starostlivosti nadobudne účinnosť 31. marca 2023 a nové právne predpisy o financovaní sociálnych služieb nadobudnú účinnosť do 31. decembra 2025.
Reforma 2: Posudzovanie potrieb starostlivosti
Posudzovanie potrieb dlhodobej starostlivosti pre osoby so zdravotným postihnutím je nekonzistentné v dôsledku fragmentácie systému. Podmienkou poskytnutia príspevku na osobnú asistenciu a príspevku na opatrovanie musí byť to, aby bol človek najprv uznaný za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím. V prípade poskytovania sociálnych služieb však uznanie za osobu s ŤZP potrebné nie je.
Touto reformou sa zlepší a zefektívni spôsob uznávania osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Zavedie sa zjednotený rámec a posudkový systém pre osobnú asistenciu a starostlivosť o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Hlavné posúdenie budú vykonávať úrady práce, sociálnych vecí a rodiny podľa jednotnej metodiky vychádzajúcej z WHODAS (World Health Organisation Disability Assessment Schedule 2.0), pričom sa bude posudzovať široká škála potrieb. Posudzovatelia budú využívať systém elektronického zdravotníctva s cieľom znížiť administratívnu záťaž, ako aj v rámci snahy o digitalizáciu. Posudzovatelia v 46 pobočkách dostanú vybavenie potrebné na vykonávanie svojej práce.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2024.
Reforma 3: Konsolidácia dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a zabezpečenie potrebnej infraštruktúry
Systém dohľadu nad poskytovaním sociálnej starostlivosti je fragmentovaný a neefektívny. Dohľad a kontrolu v súčasnosti vykonávajú rôzne orgány na národnej a regionálnej úrovni bez jasného prerozdelenia kompetencií a sankcií. Kapacity dohľadu sú nedostatočné. Neformálnu starostlivosť a osobnú asistenciu, najmä domácu starostlivosť poskytovanú rodinnými príslušníkmi, dohľad nepokrýva.
Touto reformou sa upevní dohľad nad sociálnou starostlivosťou. Zriadi sa jednotný orgán dohľadu. Tento orgán bude vykonávať dohľad nad poskytovaním sociálnych služieb a ich kvalitou, nad kvalitou a rozsahom pomoci osobám, ktoré dostávajú osobný rozpočet na potreby v oblasti starostlivosti, a nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti v sociálnych službách (v súčinnosti s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou). Kvalita starostlivosti sa bude posudzovať podľa metodiky vypracovanej v súlade so súborom nástrojov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) QualityRights Toolkit. Opatrením sa zabezpečí aj infraštruktúra potrebná pre nový systém dohľadu, ktorý pozostáva z ústredia a ôsmich krajských pobočiek vrátane budov, vozidiel a vybavenia IT.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2024.
Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti
V ponuke formálnych sociálnych služieb prevládajú na Slovensku pobytové služby inštitucionálneho charakteru, v ktorých prevládajú veľké zariadenia starostlivosti, a nie menšie komunitné zariadenia. Služby ambulantnej starostlivosti chýbajú.
Na základe reformy 1 komponentu 13 Integrácia a financovanie dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti sa touto investíciou rozšíri kapacita v zariadeniach komunitného typu a ambulantných zariadeniach, čím sa umožní presun pacientov z veľkokapacitných zariadení do menších zariadení komunitného typu.
Poskytnú sa tak dodatočné kapacity pre nových prijímateľov a zníži sa záťaž neformálnych opatrovateľov Konkrétne sa vďaka výstavbe nových budov a renovácii existujúcich budov vytvorí v komunitných zariadeniach a nízkokapacitných zariadeniach sociálno-zdravotnej starostlivosti dokopy aspoň 1 400 nových miest. Okrem toho sa najmenej 2580 miest vytvorí v nových, nízkokapacitných ambulantných zariadeniach s priemernou kapacitou 20 miest výstavbou nových budov alebo renováciou existujúcich budov.
V prípade renovácie budov sa sleduje dosiahnutie minimálneho cieľa, ktorým je priemerná úspora primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Rozšírenie a obnova kapacít následnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti
Chýba legislatívne vymedzenie a kapacity následnej starostlivosti,
ktorej cieľom je doliečenie pacienta po hospitalizácií a maximalizácia jeho rehabilitačného potenciálu. Tento nedostatok prispieva k zbytočnej a neefektívnej rehospitalizácii, ktorá nadmerne zaťažuje nemocnice. Chýbajú aj kapacity domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Touto investíciou sa posilnia kapacity starostlivosti s cieľom zabezpečiť dobrú následnú starostlivosť o osoby, ktoré sú po prepustení z nemocnice odkázané na starostlivosť, a rozšíriť domáce ošetrovateľské kapacity. Konkrétne sa vytvorí minimálne 650 nových lôžok následnej starostlivosti tak, že sa využijú uvoľnené kapacity akútnych a chronických lôžok po optimalizácii siete nemocníc, ako sa uvádza v komponente11 Plánu obnovy a odolnosti SR. Okrem toho sa podpora poskytne najmenej 91 domácim poskytovateľom ošetrovateľskej starostlivosti. To zahŕňa vytvorenie aspoň 11 nových poskytovateľov domácej ošetrovateľskej starostlivosti a úplné vybavenie aspoň 80 existujúcich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 3: Posilnenie a obnova kapacít paliatívnej starostlivosti
Sieť paliatívnych služieb pre terminálne chorých pacientov nie je postačujúca a nespĺňa medzinárodné odporúčania. K dispozícii je menej ako polovica odporúčaných mobilných hospicov a kvalita nimi poskytovanej starostlivosti je ohrozená ich usporiadaním. Väčšina pacientov však uprednostňuje práve tento typ služieb. V dostupnosti služieb navyše existujú výrazné regionálne rozdiely. Oddelenia paliatívnej starostlivosti sú zriadené iba v 3 z 8 krajov.
Na základe reformy 1 komponentu 13 Integrácia a financovanie dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti sa touto investíciou rozšíria a zlepšia kapacity paliatívnej starostlivosti, keďže tento typ služieb nie je postačujúci, a to v súlade so stratégiou deinštitucionalizácie uprednostňujúcej domácu a komunitnú starostlivosť. Investícia zahŕňa:
·vytvorenie aspoň 270 nových lôžok paliatívnej starostlivosti v nízkokapacitných hospicoch s priemernou kapacitou 20 lôžok na každý hospic v oblastiach, kde je ich nedostatok, vybudovaním nových hospicov a renováciou existujúcich. Paliatívne oddelenia a paliatívne lôžka v nemocniciach sa vytvoria tak, že sa zrekonštruujú existujúce lôžka, ktoré sa uvoľnia po reorganizácii siete nemocníc.
·Rozšírenie a obnovenie mobilnej paliatívnej starostlivosti vytvorením aspoň 20 nových mobilných hospicov a obnovením aspoň 6 existujúcich hospicov. To zahŕňa poskytnutie potrebného materiálneho a technického vybavenia. Zriaďovaním mobilných hospicov pri kamenných hospicoch a paliatívnych oddeleniach sa posilní kontinuita a kvalita starostlivosti.
V prípade obnovy budov je minimálnym cieľom dosiahnuť priemernú úsporu primárnej energie vo výške 30 %.
Implementácia investície sa dokončí do 30. septembra 2025.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
||||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
|||||||
|
1 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 1: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Nový legislatívny rámec pre dlhodobú zdravotnú a paliatívnu starostlivosť |
Nadobudnutie účinnosti nového zákona o dlhodobej a paliatívnej starostlivosti a regulácie financovania paliatívnej a ošetrovateľskej starostlivosti |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Prvá fáza implementácie reformy bude spočívať v regulácii preplácania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb zdravotnými poisťovňami, v úprave podmienok pre uzavretie zmlúv so zdravotnými poisťovňami pre výkon ošetrovateľskej starostlivosti a v úprave úhrad za paliatívnu a ambulantnú a nemocničnú starostlivosť zdravotnými poisťovňami. Prijatie tejto legislatívnej úpravy sa predpokladá do 1. štvrťroku 2022. Ďalšia fáza implementácie pozostáva z vypracovania a schválenia novej legislatívy. V novom zákone o zdraví sa vymedzí rozsah dlhodobej zdravotnej a paliatívnej starostlivosti a zadefinuje sa následná starostlivosť a jej prepojenie s inými druhmi starostlivosti. Tento zákon sa prijme do 1. štvrťroka 2023. Legislatívne úpravy budú regulovať oblasti, ktoré sú v súčasnosti definované zákonom č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. |
|
|
2 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 1: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Uverejnenie koncepcie financovania sociálnych služieb na verejnú diskusiu |
Uverejnená koncepcia financovania sociálnych služieb |
|
|
|
4. štvrťrok |
2023 |
V nadväznosti na prvú fázu prípravy reformy financovania sociálnych služieb vláda navrhne novú koncepciu financovania sociálnych služieb na konzultáciu so zainteresovanými stranami. |
|
|
3 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 1: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Nový systém financovania sociálnych služieb – zavedenie osobného rozpočtu |
Nadobudnutie účinnosti zákona o financovaní sociálnych služieb |
|
|
|
4. štvrťrok |
2025 |
Nadobudnutie účinnosti legislatívy o sociálnych službách, ktorou sa zavedie nový systém financovania založený na osobnom rozpočte pre odkázané osoby. Reformou sa zruší veľký počet rôznych príspevkov a vytvorí priestor na cielenú a komplexnú podporu pre ľudí, ktorí potrebujú dlhodobú starostlivosť. Reforma financovania podporí vznik a rozvoj komunitných služieb. Legislatívne úpravy budú regulovať oblasti, ktoré sú v súčasnosti vymedzené najmä zákonom č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a zákonom č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. |
|
|
4 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 2: Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Posudzovanie potrieb starostlivosti |
Míľnik |
Zjednotenie posudkového systému |
Nadobudnutie účinnosti zákona o sociálnych službách a zmena zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia
|
|
|
|
1. štvrťrok |
2024 |
Nadobudnutie účinnosti legislatívy o sociálnych službách, ktorou sa zjednotí posudková činnosť, ktorú doteraz vykonávali rôzne orgány, a ktorou sa zároveň zmení zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia Reformou posudkovej činnosti sa odstránia neefektívnosti a byrokracia pre posudkových lekárov a posudzovateľov. Zadefinujú sa nové jednotné kritériá odkázanosti, aby bolo posudzovanie transparentnejšie. Posudková činnosť sa bude digitalizovať – posudkoví lekári budú využívať systém elektronického zdravotníctva. S cieľom zabezpečiť účinnú implementáciu reformy sa finančné zdroje v rámci tejto reformy použijú na zabezpečenie počítačového a kancelárskeho vybavenia pre 200 posudzovateľov a na zabezpečenie vozidla pre každú zo 46 pobočiek. |
|
|
5 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 3: Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a zabezpečenie infraštruktúry pre jej implementáciu: |
Míľnik |
Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou |
Nadobudnutie účinnosti zákona o dohľade nad sociálnou starostlivosťou
|
|
|
|
2. štvrťrok |
2022 |
Nadobudnutie účinnosti zákona v oblasti dohľadu nad sociálnou starostlivosťou, ktorým sa zjednocujú právomoci dohľadu, a — Vytvorí sa právny základ pre fungovanie nového dohľadu/inšpekcií v oblasti sociálneho zabezpečenia, — Zadefinujú sa nové podmienky kvality starostlivosti v sociálnych službách a domácnostiach; — Rozšíri sa oblasť dohľadu tak, aby zahŕňala dohľad nad neformálnou domácou starostlivosťou. |
|
|
6 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 3: Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a zabezpečenie infraštruktúry pre jej implementáciu: |
Cieľ |
Vytvorenie jednotného systému dohľadu s ústredím a 8 pobočkami |
|
Počet |
0 |
9 |
1. štvrťrok |
2024 |
Dokončenie infraštruktúry potrebnej na fungovanie orgánu dohľadu – ústredie a 8 regionálnych pobočiek. Náklady zahŕňajú budovy, autá, počítačové vybavenie a ďalšie nevyhnutné predpoklady na činnosť. |
|
|
7 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít pobytových služieb komunitného typu a nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadení (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
Počet |
0 |
210 |
2. štvrťrok |
2024 |
V zariadeniach komunitného typu a nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadeniach sa vytvorí spolu minimálne 210 nových miest vďaka výstavbe nových budov a renovácii existujúcich budov. Zariadeniami komunitného typu sú hlavne zariadenia rodinného typu s kapacitou max. 12 miest na zariadenie. Zdravotno-sociálne zariadenia majú kapacitu max. 30 miest na zariadenie. Zariadenia sa vybudujú/zrekonštruujú v súlade so zásadami univerzálneho dizajnu a budú nízkokapacitné, takže budú spĺňať podmienky Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
|
|
|
8 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít pobytových služieb komunitného typu a nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadení (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
Počet |
0 |
1400 |
2. štvrťrok |
2026 |
Celkovým cieľom je vytvoriť spolu 1480 miest – v zariadeniach komunitného typu (1000 miest) a v nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadeniach (480 miest). Z tohto celkového počtu sa minimálne 1400 nových miest vytvorí vybudovaním nových budov a zrenovovaním existujúcich budov. Zariadeniami komunitného typu sú hlavne zariadenia rodinného typu s kapacitou max. 12 miest na zariadenie. Zdravotno-sociálne zariadenia majú kapacitu max. 30 miest na zariadenie. Zariadenia sa vybudujú/zrekonštruujú v súlade so zásadami univerzálneho dizajnu a budú nízkokapacitné, takže budú spĺňať podmienky Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
|
|
|
9 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít ambulantnej služby (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
Počet |
0 |
387 |
2. štvrťrok |
2024 |
387 miest pre ambulantné služby v nových ambulantných zariadeniach (napr. denný stacionár, rehabilitačné stredisko) s priemernou kapacitou 20 miest sa vytvorí vybudovaním nových budov alebo zrenovovaním existujúcich budov. Vďaka týmto zariadeniam sa čiastočne zníži záťaž pre neformálnych ošetrovateľov. Zariadenia sa vybudujú/zrekonštruujú v súlade so zásadami univerzálneho dizajnu a budú nízkokapacitné, takže budú spĺňať podmienky Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. |
|
|
10 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít ambulantnej služby (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
Počet |
0 |
2580 |
2. štvrťrok |
2026 |
Celkovým cieľom je vytvoriť 2585 miest pre ambulantné služby v nových ambulantných zariadenia (napr. denný stacionár, rehabilitačné stredisko) s priemernou kapacitou 20 miest. Z toho minimálne 2585 miest sa vytvorí vybudovaním nových budov alebo zrenovovaním existujúcich budov. Vďaka týmto zariadeniam sa čiastočne zníži záťaž pre neformálnych ošetrovateľov. Zariadenia sa vybudujú/zrekonštruujú v súlade so zásadami univerzálneho dizajnu a budú nízkokapacitné, takže budú spĺňať podmienky Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. |
|
|
11 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 2: Rozšírenie a obnova kapacít následnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ukazovateľ: počet podporovaných poskytovateľov) |
|
Počet |
0 |
91 |
1. štvrťrok |
2025 |
Investícia do materiálneho a technického vybavenia 91 nových a existujúcich agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Podporí sa ňou zriadenie najmenej 11 nových agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti a opätovné vybavenie najmenej 80 existujúcich agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti. |
|
|
12 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 2: Rozšírenie a obnova kapacít následnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti |
Cieľ |
Vytvorenie lôžok následnej starostlivosti rekonštrukciou existujúcich akútnych a chronických lôžok (ukazovateľ: minimálny počet zrekonštruovaných lôžok následnej starostlivosti) |
|
Počet |
0 |
650 |
2. štvrťrok |
2026 |
Minimálne 650 lôžok následnej starostlivosti sa vytvorí tak, že sa využijú uvoľnené kapacity akútnych a chronických lôžok po optimalizácii siete nemocníc. Lôžka následnej starostlivosti budú slúžiť na ošetrovanie pacientov po hospitalizácii na akútnych lôžkach. |
|
|
13 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 3: Rozšírenie a obnova kapacít paliatívnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova kapacít pobytovej paliatívnej starostlivosti (ukazovateľ: počet vytvorených a obnovených lôžok) |
|
Počet |
0 |
270 |
3. štvrťrok |
2025 |
Táto investícia zahŕňa vytvorenie najmenej 270 lôžok vybudovaním nových hospicov (v priemere 20 lôžok) a rekonštrukciu existujúcich hospicov. Hospice sa budú využívať na účely dlhodobej paliatívnej starostlivosti o pacientov, ktorých zdravotný stav alebo rodinná situácia neumožňuje domácu paliatívnu liečbu. Lôžka paliatívnych oddelení sa vytvoria rekonštrukciou existujúcich lôžok. Niektoré z nich budú výsledkom reprofilácie oddelení pre dlhodobo chorých pacientov, pričom časť z nich sa vytvorí z akútnych lôžok, ktoré sa uvoľnia optimalizáciou siete. |
|
|
14 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 3: Rozšírenie a obnova kapacít paliatívnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova siete mobilných hospicov (ukazovateľ: počet nových a prestavaných poskytovateľov) |
|
Počet |
0 |
26 |
1. štvrťrok |
2025 |
V rámci týchto investícií do materiálneho a technického vybavenia nových a existujúcich mobilných hospicov sa podporí najmenej 20 nových mobilných hospicov a najmenej 6 existujúcich hospicov. |
|
KOMPONENT 14: Zlepšenie podnikateľského prostredia
Podnikateľské prostredie na Slovensku pomaly stráca svoje postavenie. Časté zmeny legislatívneho prostredia a vysoká regulačná záťaž predstavujú pre podniky náklady, nákladné a zdĺhavé postupy insolvenčného konania bránia prerozdeleniu zdrojov a neprehľadný rámec verejného obstarávania spomaľuje investície a vedie k suboptimálnemu obstarávaniu.
Cieľom tohto komponentu Plánu obnovy a odolnosti SR je dosiahnuť rôzne zlepšenia podnikateľského prostredia. Opatrenia sú zamerané na zníženie administratívneho zaťaženia podnikov, modernizáciu a digitalizáciu insolvenčného rámca a zlepšenie postupov verejného obstarávania.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852 berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Komponent tak prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 4 z roku 2020, t. j. k zabezpečeniu priaznivého podnikateľského prostredia, ako aj k odporúčaniu pre jednotlivé krajiny 3 z roku 2019, t. j. k riešeniu výziev v oblasti verejného obstarávania.
Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania
Veľké administratívne a regulačné zaťaženie negatívne ovplyvňuje investície a inovácie, a to najmä pre malé a stredné podniky. Napriek úsiliu vlády sa administratívne zaťaženie dostatočne neznižuje a podnikateľské prostredie na Slovensku pomaly stráca svoju pozíciu v medzinárodnom porovnaní.
Touto reformou sa zníži administratívne zaťaženie podnikov zavedením týchto nástrojov: ex-ante hodnotenie plánovaných transpozičných právnych predpisov s cieľom zabrániť neopodstatnenému goldplatingu (rozširovaniu obsahu právnych predpisov EÚ nad rámec minimálnych požiadaviek pri ich transpozícii do národného právneho systému); ex-post hodnotenie účinnosti a opodstatnenosti už zavedených regulácií; pravidlo 1in-2out, ktoré zabezpečuje, aby nová legislatíva nezvyšovala administratívne náklady pre podniky, a balíky individuálnych opatrení založených na konzultáciách so zainteresovanými stranami, ktoré sú zamerané na zjednodušenie administratívnych požiadaviek pre podniky.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2024.
Reforma 2: Zjednotenie a digitalizácia procesov insolvenčného konania
Insolvenčné konania sú na Slovensku zdĺhavé a nákladné. Chýbajú vhodné mechanizmy včasného varovania, neexistujú špecializované súdy zaoberajúce sa insolvenčnými konaniami a keďže proces insolvenčných konaní nie je plne digitalizovaný, konania sú pomalé.
Touto reformou sa zavedú zjednotené a digitalizované konkurzné a reštrukturalizačné postupy, ktoré zlepšia ich transparentnosť, trvanie a náklady. Zavedie sa ňou zlepšený a harmonizovaný rámec pre insolvenčné konania vrátane nástrojov včasného varovania a špecializácie obchodných súdov na oblasť platobnej neschopnosti.
Legislatíva týkajúca sa mechanizmov včasného varovania nadobudne účinnosť do 31. januára 2022. Príslušné legislatívne úpravy zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii, zákona č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní, zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a zákona č. 8/2005 Z. z. o správcoch, zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a zákona č. 371/2004 Z. z. o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky nadobudnú účinnosť do 31. marca 2023.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Reforma 3: Postupy verejného obstarávania
Zložitosť a dĺžka revíznych postupov verejného obstarávania sú pre potenciálnych príjemcov naďalej blokujúcim faktorom. Navyše je stále priestor aj na väčšie využívanie kritérií týkajúcich sa kvality a nákladov na životný cyklus. Zároveň je potrebné zabezpečiť náležité záruky. Verejní obstarávatelia sa vzhľadom na nedôveru voči verejným inštitúciám musia viac snažiť o opätovné získanie dôvery podnikov, médií aj širokej verejnosti. Doterajšie úsilie o profesionalizáciu prináša výhody len pomaly.
Reformou verejného obstarávania sa zjednodušia a urýchlia postupy a zároveň sa zabezpečia náležité záruky. Reforma sa zameriava aj na zlepšenie kontroly prostredníctvom digitalizácie a automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia zberu a analýzy údajov o cenách. Legislatívnou reformou sa upravia postupy verejného obstarávania pre nadlimitné a podlimitné zákazky, ako aj pre zákazky s nízkou hodnotou. Zjednodušia a skrátia sa postupy verejného obstarávania, zlepšia sa kontrolné postupy a zvýši sa transparentnosť najmä vďaka zriadeniu jednotnej a verejne dostupnej elektronickej platformy pre celý proces obstarávania, a to aj pre podprahové zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Všetky zmeny, najmä pokiaľ ide o náležité záruky, ako sú požiadavky na transparentnosť, revízne postupy a oddelenie úloh a kompetencií, musia byť plne v súlade s právom EÚ. S cieľom zlepšiť využívanie kritérií kvality sa očakáva posilnenie pravidiel zeleného verejného obstarávania. Očakáva sa, že ďalšie posilnenie používania kritérií kvality sa dosiahne neregulačnými prostriedkami. Opatrením sa posilní ďalšia profesionalizácia vo verejnom obstarávaní prostredníctvom budovania kapacít Úradu pre verejné obstarávanie. Konkrétne sa poskytne odborná príprava v rôznych formátoch s cieľom zlepšiť uplatňovanie – zreformovaných – postupov verejného obstarávania.
Reforma zákona o verejnom obstarávaní nadobudne účinnosť do 31. marca 2022. Jednotná elektronická platforma bude funkčná do 30. júna 2023.
Investícia 1: Kapacity na reformy na zníženie regulačného zaťaženia
Rýchla realizácia reforiem zameraných na zníženie administratívnej záťaže si vyžaduje dočasné kapacity v zodpovedných verejných orgánoch, a to najmä právnikov a analytikov.
V rámci tejto investície sa preto počíta s dočasnými projektovými tímami, ktoré navrhnú a zrealizujú reformu 1. Tímy budú zložené z právnych expertov a analytikov. Vykonajú sa hodnotenia ex-ante a ex-post a uplatní sa pravidlo 1in-2out. Online podávanie správ o kontrole dodržiavania zásady 1in-2out (virtuálny účet) potvrdí, či sa pravidlo zavádza do praxe.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2025.
Investícia 2: Digitalizácia procesov insolvenčného konania
Chýbajúci komplexný digitálny systém je jedným z hlavných dôvodov hromadenia nevybavených insolvenčných konaní. Súčasný register úpadcov funguje v podstate ako publikačná platforma, neumožňuje však digitálne vybavovanie prípadov medzi zainteresovanými aktérmi. Prispieva to k zdĺhavým postupom s negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie a na efektívne prerozdelenie zdrojov.
Vďaka tejto investícii sa majú plne digitalizovať insolvenčné konania s cieľom skrátiť ich a znížiť náklady pre podnikateľov. Digitalizovať sa má likvidácia, konkurz, reštrukturalizácia a oddlženie vrátane predinsolvenčných konaní. Prepoja sa rôzni aktéri, ako sú súdy, veritelia a verejnosť.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2024.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky) |
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
|
|
1 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
zavedenie nových nástrojov na zníženie regulačného zaťaženia: – vykonávanie pravidla „1in-2out“ – zavedenie ex-post hodnotenia existujúcich regulácií (legislatívne a nelegislatívne materiály) – zavedenie ochrany proti neodôvodnenému goldplatingu |
Nadobudnutie účinnosti uznesení, ktorými sa aktualizuje jednotná metodika na posudzovanie vybraných vplyvov |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Nadobudnutie účinnosti uznesení vlády, ktorými sa aktualizuje jednotná metodika na posudzovanie vybraných vplyvov a zavádzajú nové nástroje na zníženie regulačnej záťaže: – Zavedenie pravidla „1-in-2out“ do 1. štvrťroka/2022 – Zavedenie ex-post hodnotenia existujúcich regulácií (legislatívne materiály do 1. štvrťroka/2022 a nelegislatívne materiály do 1. štvrťroka/2023), pokiaľ ide o ich účinnosť a odôvodnenie – Zavedenie ochrany pred neoprávneným goldplatingom do 4. štvrťroka/2022 – Implementácia investície – implementácia na vykonávanie opatrení na zníženie regulačného zaťaženia podnikov. |
|
2 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
Pravidlo 1in-2out, ex-ante hodnotenie s cieľom zabrániť goldplatingu a ex-post hodnotenie existujúcich regulácií |
Hodnotenia vykonané ministerstvom hospodárstva |
|
|
|
2. štvrťrok |
2025 |
Online podávanie správ o kontrole dodržiavania zásady 1in-2out (virtuálny účet) potvrdí, či sa pravidlo zavádza do praxe. Kontrola predložených legislatívnych materiálov (500 za rok)/Príprava školení pre predkladateľov legislatívnych a nelegislatívnych materiálov (1 za rok)/počet konzultácií poskytnutých predkladateľom (100 za rok)/počet aktualizácií virtuálneho účtu na webovom sídle MH SR (12 za rok) – 4. štvrťrok/2024 Pravidelné ex-post hodnotenie účelnosti a opodstatnenosti existujúcich regulácií: Preskúmanie predložených legislatívnych materiálov (50 v roku 2022, 100 v nasledujúcich rokoch). Školenie pre predkladateľov legislatívnych materiálov (raz ročne) a poskytovanie konzultácií. Vytvorí sa mechanizmus na kontrolu uplatňovania zásady ex-post hodnotenia – 4. štvrťrok/2024 Zavedenie ochrany pred neopodstatneným goldplatingom: Kontrola predložených hodnotení legislatívnych materiálov (40 za rok)/Školenie pre predkladateľov legislatívnych materiálov (1x ročne)/Počet konzultácií (30 za rok)/Vypracovanie mechanizmu monitorovania uplatňovania zásady ochrany pred neopodstatneným goldplatingom. – 2. štvrťrok 2025. |
|
3 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
Zníženie administratívneho zaťaženia podnikateľov |
Nadobudnutie účinnosti 3 balíkov s 300 opatreniami na zníženie administratívnej záťaže |
4. štvrťrok |
2024 |
Nadobudnutie účinnosti troch balíkov na zníženie administratívneho zaťaženia podnikov, z ktorých každý obsahuje aspoň 100 opatrení a vedie k úsporám pre podnikateľov. |
|||
|
4 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 2: Reforma insolvenčného rámca – Úprava legislatívy |
Míľnik |
Reforma insolvenčného rámca |
Nadobudnutie účinnosti súboru zákonov upravujúcich insolvenčné konania. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Nadobudnutie účinnosti zákonov, ktorými sa vytvorí právny rámec pre zjednotenie a úplnú digitalizáciu likvidácie, konkurzu, reštrukturalizácie a oddlženia a v prípade potreby riešenie hroziaceho konkurzu, ako aj zmena právnych a procesných rámcov pre digitalizáciu postupov nútenej likvidácie. Zahŕňa to zavedenie nástrojov včasného varovania a vytvorenie špecializácie na platobnú neschopnosť na úrovni obchodných súdov. Vláda a parlament schvália súbor zákonov: – nový zákon o neverejnej finančnej reštrukturalizácii a verejnej preventívnej reštrukturalizácii; – novelu zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii – novelu zákona č. 8/2005 Z. z. o správcoch – novelu zákona č. 328/1991 Zb. o konkurze a vyrovnaní; – novelu zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch; – novelu zákona č. 371/2004 Z. z. o sídlach a obvodoch súdov Slovenskej republiky. |
|
5 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Investícia 2: Digitalizácia procesov insolvenčného konania |
Cieľ |
Jednotný plne digitalizovaný insolvenčný proces je plne funkčný. |
|
% insolvenčných konaní uskutočnených prostredníctvom jednotného digitálneho postupu |
0 |
100 |
2. štvrťrok |
2024 |
Jednotný plne digitalizovaný proces insolvenčných konaní bol testovaný a spustený a používa sa vo všetkých insolvenčných konaniach. Uvedenie do prevádzky informačného systému verejnej správy (technický rámec) zameraného na procesy insolvenčného práva a ukončenia podnikania s modulmi pre viacerých používateľov (správcovia, veritelia, súdy, verejnosť, speňaženie majetku) a ďalšími funkciami pre včasné varovanie pred hroziacim úpadkom, oddlženie fyzických osôb, cezhraničnú výmenu informácií, poskytovanie štatisticko-analytických údajov a zverejňovanie informácií. |
|
6 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 3: Reforma verejného obstarávania – úprava legislatívy |
Míľnik |
Reforma zákona o verejnom obstarávaní |
Nadobudnutie účinnosti zrevidovaného zákona o verejnom obstarávaní parlamentom |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Novelou zákona o verejnom obstarávaní, ktorú schválila vláda a parlament, a ktorá nadobudla účinnosť, sa zabezpečí: — Urýchlenie a zjednodušenie postupu verejného obstarávania. — Zrýchlenie procesu aj z pohľadu uplatňovania práv dotknutých záujemcov, uchádzačov, účastníkov a iných dotknutých osôb. — Zlepšenie kontroly verejného obstarávania prostredníctvom automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia efektívneho zberu a analýzy údajov o cenách. — Zabezpečenie náležitých záruk, najmä pokiaľ ide o transparentnosť, a všetky navrhnuté zmeny budú v súlade s príslušnými smernicami Európskeho parlamentu a Rady a s pravidlami ustanovenými Zmluvou o fungovaní EÚ. |
|
7 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 3: Reforma verejného obstarávania – digitalizácia procesov verejného obstarávania |
Míľnik |
Digitalizácia procesov verejného obstarávania prostredníctvom jednotnej elektronickej platformy. |
Jednotná elektronická platforma je plne funkčná, pokiaľ ide o 7 nových funkcií. |
2. štvrťrok |
2023 |
Digitalizácia procesov verejného obstarávania sa otestuje a bude plne funkčná vrátane interoperability s informačným systémom centrálnej správy referenčných údajov (IS CSRÚ) podľa zákona č. 305/2013 Z. z., ktorý umožňuje automatické dopĺňanie údajov obstarávateľa, rozšírenie rozsahu pôsobnosti na všetky tovary a služby a monitorovanie vývoja cien tovaru a služieb. Očakáva sa, že systém vývoja cien tovarov a služieb sa bude napĺňať postupne. Vlastnosti: — Predkladanie ponúk na podprahové práce, dodávky a služby, a nielen na tie, ktoré sú bežne dostupné na trhu; — Zadanie zákazky s iným kritériom, než je cena, — Prieskum trhu pre zákazky s nízkou hodnotou, — Uverejňovanie zákaziek s nízkou hodnotou, — Vytvorenie funkcie monitorovania cien, —Vytvorenie funkcie automatického určovania poradia ponúk, Integrácia do informačného systému centrálnej správy referenčných údajov (IS CSRÚ) podľa zákona č. 305/2013 Z. z. |
|||
KOMPONENT 15: Reforma justície
Na Slovensku boli vyjadrené osobitné obavy týkajúce sa celkovej integrity justičného systému a dôvera v súdnictvo je v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ na veľmi nízkej úrovni. Korupcia predstavuje stále problém a problematické zostáva aj vnímanie korupcie.
Cieľom tohto komponentu Plánu podporu obnovy a odolnosti SR je ďalšie zvyšovanie efektívnosti, integrity a nezávislosti justičného systému, ako aj boj proti korupcii. Cieľom reformy mapy súdnictva je zaviesť špecializáciu sudcov, a tým vytvoriť priestor pre lepšie a rýchlejšie rozhodnutia súdov. Investície spojené s reformou mapy súdnictva majú dva hlavné ciele. Prvým cieľom je zmodernizovať existujúce priestory a vybudovať alebo obstarať nové priestory pre kľúčové súdy v novej justičnej mape. Druhým cieľom je investovať do analytických kapacít, digitálnych technológií a elektronizácie súdnych procesov s cieľom prispieť k lepšej kvalite a rýchlejšiemu poskytovaniu služieb a zvýšenej procesnej transparentnosti a obmedziť priestor pre korupčné praktiky.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Tento komponent prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 4 z roku 2019 a odporúčania pre jednotlivé krajiny 4 z roku 2020, konkrétne k zlepšeniu účinnosti a riešeniu otázok integrity v systéme súdnictva, ako aj k zvýšeniu úsilia o odhaľovanie a stíhanie korupcie a zabezpečeniu účinného dohľadu a presadzovania rámca boja proti praniu špinavých peňazí.
Reforma 1: Reorganizácia súdnej mapy
Fragmentácia slovenského súdneho systému oslabuje jeho účinnosť. Sudcovia nie sú schopní dostatočne sa špecializovať, čo znižuje efektívnosť a kvalitu súdnych rozhodnutí. Heterogénnosť systému vedie navyše aj k nedostatočnej transparentnosti.
Vďaka tejto reforme sa preto zlepší efektívnosť a kvalita súdnictva. Na tento účel sa zreorganizuje systém súdov tak, že sa zjednoduší, čím sa umožní väčšia špecializácia sudcov v oblasti trestného, občianskeho, obchodného a rodinného práva a pripraví sa pôda pre lepšie a rýchlejšie súdne rozhodnutia. Systém súdov bude pozostávať z novej siete prvostupňových správnych a všeobecných súdov (vrátane mestských súdov), odvolacích súdov a najvyššieho správneho súdu.
Hlavné právne predpisy, ktorými sa vykonáva reforma súdnej mapy, nadobudnú účinnosť do 31. decembra 2021. Prechod súdneho systému k menšiemu počtu súdov so špecializovanými sudcami sa dokončí do 31. marca 2023.
Reforma 2: Boj proti korupcii a posilňovanie integrity a nezávislosti súdnictva
Vysoká miera vnímanej korupcie je spojená s nedostatočnou dôverou v súdnictvo. Osobitným problémom je nedostatok prostriedkov na stíhanie korupcie a prania špinavých peňazí.
Táto reforma zahŕňa balík legislatívnych zmien zameraných na zlepšenie integrity a nezávislosti súdnictva a účinnejší boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Táto reforma sa vykoná v súlade s článkom 19 Zmluvy o EÚ s cieľom zabezpečiť účinnú súdnu ochranu.
Posilnenie integrity a nezávislosti súdnictva:
·Zriadi sa Najvyšší správny súd s právomocou konať ako disciplinárny súd pre sudcov, prokurátorov, exekútorov, notárov a správcov (súvisí s reformou 1).
·Súdna rada získa viac kompetencií pri overovaní majetkových pomerov sudcov a ich sudcovských spôsobilostí. Okrem toho sa zavedie regionálny princíp volieb do súdnej rady, aby sa zabezpečila lepšia reprezentatívnosť.
·Voľby sudcov ústavného súdu sa zlepšia a vnesie sa do nich viac transparentnosti pomocou viacerých prostriedkov, ako je poistka proti pasivite parlamentu pri voľbe sudcov, zavedenie rotačného princípu voľby sudcov s cieľom znížiť riziko, že priveľa sudcov bude vybraných jednou politickou stranou. Pri voľbách sudcov na kľúčové posty (sudcov ústavného súdu, generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora) sa zavedú verejné vypočutia.
·Pravidlá pre vykonávanie sudcovského povolania sa upravia vrátane úpravy vekovej hranice 67 rokov pre sudcov a 72 rokov pre ústavných sudcov.
Zabezpečenie účinného dohľadu a presadzovanie rámca boja proti praniu špinavých peňazí:
·Zriadi sa Úrad pre správu zaisteného majetku a popritom sa zlepší právny rámec umožňujúci účinnejšie zaistenie majetku a jeho správu. Toto opatrenie súvisí s úsilím vyvíjaným v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí v komponente 16 Plánu obnovy a odolnosti SR.
Odhaľovanie a stíhanie korupcie:
·Zavedú sa nové trestné činy, ak sudcovia zneužijú zákony a ak zamestnanci verejnej správy požiadajú alebo prisľúbia neoprávnené výhody.
Časť týchto legislatívnych zmien bola plánovaná do 31. decembra 2020. Celý legislatívny balík nadobudne účinnosť do 30. septembra 2021.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 30. septembra 2021.
Investícia 1: Budovy pre reorganizovaný súdny systém
Nová súdna mapa, ktorú prinesie reforma 1 tohto komponentu ( Reorganizácia súdnej mapy), si bude vyžadovať, aby sa vybudovalo niekoľko nových budov a aby sa dôkladne zrenovovali alebo prispôsobili existujúce súdne budovy.
Touto investíciou sa rozšíria kapacity, resp. zmodernizujú existujúce budovy, či prípadne vybudujú alebo obstarajú nové vhodné budovy pre kľúčové súdy v novej súdnej mape. Konkrétne sa musí vybudovať alebo nadobudnúť aspoň 80500 m² súdnych budov a zrenovovať aspoň 77500 m² súdnych budov. Renováciami sa musí dosiahnuť priemerná úspora primárnej energie minimálne na úrovni 30 %. Očakáva sa aspoň rekonštrukcia 25 prvostupňových všeobecných súdov, výstavba dvoch nových mestských súdov, výstavba najvyššieho správneho súdu a výstavba alebo renovácie troch prvostupňových správnych súdov, troch všeobecných odvolacích súdov a troch prvostupňových všeobecných súdov.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.
Investícia 2: Digitalizácia a analytické kapacity
Justičný systém má značný priestor na zlepšenie, pokiaľ ide o využívania digitálnych technológií s cieľom zvýšiť účinnosť a transparentnosť. To zahŕňa zabezpečenie digitálne a centrálne dostupných súdnych spisov a IT vybavenia na súdoch.
Vďaka tejto investícii sa ešte viac zlepší účinnosť súdnictva tak, že sa zreformovanej sieti poskytne vybavenie umožňujúce digitálne vybavovanie prípadov a vytvoria sa potrebné systémy. Na tento účel sa zriadi elektronický obchodný register a elektronický centralizovaný systém súdneho riadenia. Tento systém súdneho riadenia umožní úplnú elektronizáciu riadenia súdnych podaní. Bude ho dopĺňať podporná analytická platforma, ktorá bude poskytovať digitálnu databázu judikatúry s možnosťou vyhľadávania, ktorá pomôže sudcom a urýchli rozhodnutia. Pokiaľ ide o IT vybavenie IT, pomocou tejto investície sa aspoň 6000 súdnych zamestnancov vybaví notebookmi, dokovacími stanicami, monitormi a telefónmi. Investícia zahŕňa aj ďalšiu potrebnú digitálnu infraštruktúru pre súdy, ako napríklad videokonferenčnú technológiu a bezdrôtový internet.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
15 – Reforma justície – Reforma 1: Reforma súdnej mapy – Právna úprava |
Míľnik |
Zadefinovanie novej súdnej mapy |
Nadobudnutie účinnosti zákona o sídlach a obvodoch súdov |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Nadobudnutím účinnosti legislatívnej úpravy sa zadefinuje nový systém súdov. Zmenami súdnej mapy sa upraví sieť prvostupňových všeobecných súdov, vytvoria sa správne súdy, upravia sa všeobecné odvolacie súdy a vytvorí Najvyšší správny súd Slovenskej republiky. |
|
2 |
15 – Reforma justície – Reforma 1: Reforma súdnej mapy – Právna úprava |
Míľnik |
Zavedenie novej siete súdov |
Reorganizovaná sieť súdov bude funkčná. |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Bude dokončený prechod výkonu spravodlivosti na menší počet súdov a sudcovia budú špecializovaní (občianskoprávne, rodinné, trestné a obchodné právo) v najmenej troch súdnych agendách v každom novom súdnom obvode (1. štvrťrok/2023). Nová sieť prvostupňových všeobecných a správnych súdov, všeobecných odvolacích súdov a Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky bude zriadená a funkčná (1. štvrťrok/2023). |
|
3 |
15 – Reforma justície – Investícia 1: reorganizácia súdov – renovácia budov |
Cieľ |
Rekonštruovaná plocha budov súdov (v m²) |
Plocha (m²) |
0 |
77 500 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa rekonštrukcie 86000 m² súdnych budov sa zrekonštruuje najmenej 77500 metrov štvorcových s cieľom modernizovať a zvýšiť ich kapacitu v nadväznosti na zvýšenie počtu súdnych zamestnancov a sudcov v zlúčených súdnych obvodoch. Projektová dokumentácia rekonštrukcií sa pripraví do 2. štvrťroka/2022.
|
|
|
4 |
15 – Reforma justície – Investícia 1: Reorganizácia súdov – Výstavba/obstarávanie nových budov |
Cieľ |
Plocha vybudovaných alebo kúpených budov súdov (v m²) |
Plocha (m²) |
0 |
80 500 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa vybudovať alebo kúpiť 89216 metrov štvorcových moderných budov pre potreby najväčších súdov v súdnom systéme (mestské súdy, niektoré odvolacie a správne súdy) sa musí vybudovať alebo kúpiť najmenej 80500 metrov štvorcových. Projektová dokumentácia rekonštrukcií sa pripraví do 2. štvrťroka/2022.
|
|
|
5 |
15 – Reforma justície – Reforma 2: Boj proti korupcii a posilňovanie integrity a nezávislosti súdnictva |
Míľnik |
Balík zákonov na boj proti korupcii a posilnenie integrity a nezávislosti justičného systému |
Nadobudnutie účinnosti zákona o reforme súdnictva, ústavného zákona, novelizovaného zákona o prokuratúre, novelizovaného trestného zákona a disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu SR |
|
|
|
3. štvrťrok |
2021 |
Nadobudnutie účinnosti zákona o správe zaisteného majetku, zákona o reforme súdnictva, ústavného zákona, novelizovaného zákona o prokuratúre a novelizovaného trestného zákona, prijatie disciplinárneho poriadku Najvyššieho správneho súdu SR |
|
6 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Podporné nástroje reformy súdnej mapy – Obchodný register a centralizovaný systém súdneho riadenia |
Míľnik |
Vývoj a odovzdanie informačného systému – Obchodný register |
Úplná elektronická komunikácia obchodného registra s firmami a súdmi |
|
|
|
3. štvrťrok |
2023 |
Uvedenie do prevádzky moderného informačného systému, ktorý umožňuje podnikateľom a súdom, aby činnosti obchodného registra vykonávali plnom rozsahu elektronicky. |
|
7 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Podporné nástroje reformy súdnej mapy – Obchodný register a centralizovaný systém súdneho riadenia |
Míľnik |
Vývoj a odovzdanie informačného systému – Centralizovaný systém súdneho riadenia |
Nové súdne podania možno spracúvať digitálne |
|
|
|
1. štvrťrok |
2025 |
Uvedenie do prevádzky moderného informačného systému, ktorý umožňuje digitálne riadenie súdnych podaní. Spustenie centralizovaného systému súdneho riadenia zahŕňa migráciu existujúcich údajov všetkých súdov z existujúcich miestnych databáz, digitalizáciu všetkých nových súdnych prípadov, prepojenie všetkých súdov a prepojenia s inými príslušnými systémami verejnej správy. |
|
8 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: |
Cieľ |
Modernizácia súdneho IT vybavenia pre zamestnancov súdov |
Počet |
0 |
6 000 |
2. štvrťrok |
2026 |
Nakúpi a dodá sa digitálne vybavenie súdov na zefektívnenie ich práce s cieľom vybaviť ich technológiou na efektívne vedenie pojednávaní a úkonov na diaľku. Z celkového cieľa vybaviť 6 100 zamestnancov súdov sa modernizácia IT vybavenia (nové notebooky, dokovacie stanice, monitory, telefóny) uskutoční pre najmenej 6 000 zamestnancov súdov, ktoré budú zreorganizované po reforme súdnej mapy. |
|
|
9 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Podporné nástroje reformy súdnej mapy – Podporná analytická platforma |
Míľnik |
Vytvorenie podpornej analytickej platformy pre sprístupňovanie judikatúry na súdoch |
Podporná analytická platforma je plne funkčná. |
2. štvrťrok |
2026 |
Analytická podporná platforma pre judikatúru je funkčná a dostupná pre súdy, pričom umožňuje sudcom využívať databázu judikatúry s cieľom urýchliť proces skúmania spisov. |
|||
KOMPONENT 16: Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí, bezpečnosť a
ochrana obyvateľstva
Slovensko sa nachádza na veľmi nízkych priečkach, pokiaľ ide o indikátor vnímania korupcie a dôveru v políciu. Správa je fragmentovaná a má obmedzenú kapacitu, čo bráni poskytovaniu verejných služieb, ako aj verejným investíciám, pričom finančná trestná činnosť sa nerieši dostatočne.
Hlavnými cieľmi tohto komponentu 16 Plánu obnovy a odolnosti SR je posilniť úsilie vynakladané na odhaľovanie a stíhanie korupcie, boj proti trestným činom proti životnému prostrediu, zvýšiť kapacity úsilia v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, optimalizovať krízové riadenie a posilniť administratívne kapacity na rôznych úrovniach vlády.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Prispieva tak k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny 4 z roku 2020, najmä k zabezpečeniu účinného dohľadu nad rámcom boja proti praniu špinavých peňazí a jeho presadzovaniu a k zabezpečeniu priaznivého podnikateľského prostredia a kvalitných verejných služieb. Plní aj odporúčanie pre jednotlivé krajiny 4 z roku 2019, a to aj pokiaľ ide o zvýšené úsilie vynakladané na odhaľovanie a stíhanie korupcie.
Reforma 1: Zefektívnenie boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí
Nové trendy v medzinárodnej organizovanej trestnej činnosti vrátane zneužívania právnych subjektov na účely prania špinavých peňazí vyvíjajú tlak na Slovensko, aby aktualizovalo svoj rámec boja proti praniu špinavých peňazí s cieľom predchádzať hospodárskej trestnej činnosti a bojovať proti nej.
Cieľom tejto reformy je posilniť boj proti praniu špinavých peňazí a korupcii. Zlepší sa ňou právny rámec pre zaistenie majetku vrátane zriadenia úradu, ktorý spravuje takýto majetok, a právomoci polície overovať jeho pôvod. Takisto sa ňou zavedie Centrálny register účtov.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.
Investícia 1: Nástroje a kapacity na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí
Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí si vyžaduje vhodné nástroje vrátane digitálnych riešení a kapacít.
Táto investícia poskytne niekoľko nástrojov a opatrení na budovanie kapacít na podporu reformy 1. To zahŕňa digitálne softvérové riešenia na finančné vyšetrovanie a pre Centrálny register účtov. Kapacity policajného zboru v oblasti finančného vyšetrovania sa posilnia prostredníctvom odbornej prípravy a vybavenia, ako aj reorganizácie, ktorou sa vytvorí Národná centrála osobitných druhov kriminality (NCODK) spolu s regionálnymi pracoviskami a útvarmi analytickej činnosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Okrem toho sa podniknú kroky na zabezpečenie plnej funkčnosti úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti s cieľom podporiť boj proti korupcii. Patrí sem aj poskytnutie technického vybavenia.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2023.
Reforma 2: Modernizácia a budovanie odborných kapacít Policajného zboru
Štruktúry a kapacity policajných síl sú zastarané a chýbajú im špecializované služby zaoberajúce sa novými formami trestnej činnosti a kriminálnou analýzou. Reformou sa prepracuje organizácia policajných síl, posilnia sa analytické kapacity a služby kriminalistickej techniky, ako aj vyšetrovanie environmentálnej kriminality. Zriadi sa služby kriminalistickej techniky, útvary kriminálnej analýzy a útvar na boj s environmentálnou trestnou činnosťou. Týmto útvarom sa poskytne náležitý personál a vybavenie.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2021.
Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru
Nedostatočná digitalizácia policajných síl vedie k neefektívnosti vo viacerých oblastiach. Reorganizácia (reforma 2) si vyžaduje rekvalifikáciu, renovácie a dodatočné vybavenie.
Vďaka tejto investícii sa vybudujú kapacity policajných síl a zdigitalizujú sa procesy s cieľom zvýšiť ich účinnosť. Odborná príprava a vybavenie sa poskytnú najmenej 310 zamestnancom útvarov zriadených v rámci reformy 2 tohto komponentu (Modernizácia a budovanie odborných kapacít Policajného zboru). Budovy polície s podlahovou plochou najmenej 45000 m² sa zrenovujú, čím sa dosiahne v priemere aspoň 30 % úspora primárnej energie, a nakúpi sa najmenej 700 ekologických vozidiel. Úsilie o digitalizáciu zahŕňa zriadenie automatizovaného systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky a elektronického postupu udeľovania povolení na pobyt.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 3: Optimalizácia riadenia krízových situácií
Viaceré krízy vrátane pandémie poukázali na nedostatky v mechanizmoch reakcie na krízu.
Touto reformou sa optimalizuje krízové riadenie a príslušné kapacity, ako aj účinná koordinácia záchranných zložiek. To zahŕňa jasné vymedzenie úloh a opatrení spolupráce služieb reakcie na núdzové situácie integrovaného záchranného systému, vytvorenie spoločných postupov pri riešení krízových udalostí a spoločný koordinačný mechanizmus. Reformou sa vytvorí aj sieť integrovaných bezpečnostných centier (pozri investíciu 2 tohto komponentu, Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru).
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Investícia 3: Modernizácia hasičského a záchranného systému
Integrované krízové riadenie si vyžaduje vhodnú infraštruktúru na jeho koordináciu. Nejednotná a fragmentovaná komunikačná a informačná infraštruktúra záchranných zložiek spomaľuje reakciu v prípade krízovej udalosti. Okrem toho je časť infraštruktúry hasičskej záchrannej služby v neuspokojivom technickom stave.
Cieľom tejto investície je poskytnúť potrebnú fyzickú a digitálnu infraštruktúru na úplné vykonanie reformy 3 tohto komponentu (Optimalizácia riadenia krízových situácií). Na tento účel sa touto investíciou podporí výstavba dvoch nových budov, v ktorých sa budú nachádzať nové integrované servisné centrá, ako aj interoperabilné IT technológie pre všetky záchranné služby. Okrem toho sa vybudujú aspoň štyri nové hasičské stanice a najmenej 3 sa zrenovujú a zmodernizujú. Renovácie musia dosiahnuť priemernú úsporu primárnej energie aspoň na úrovni 30 %.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 4: Zefektívnenie, optimalizácia a posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy
Verejné investície brzdí nedostatok administratívnych kapacít pri vykonávaní na viacerých úrovniach. Keďže sa v pláne predpokladajú značné investície, znamená to, že bude nutné aj ďalšie zvyšovanie kapacít na riadenie týchto investícií. Poskytovanie služieb je navyše brzdené fragmentovaným riadením na úrovni obcí.
Touto reformou sa posilnia administratívne kapacity na miestnej aj vnútroštátnej úrovni s cieľom zrealizovať reformy a investície v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Na tento účel sa zriadi Národná implementačná a koordinačná autorita pre Plán obnovy a odolnosti SR (NIKA). Zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti bude v čase prvej žiadosti o platbu už účinný a v tom čase sa už žiadnym podstatným spôsobom nebude odchyľovať od opisu uvedeného vo finálnej verzii slovenského plánu. Funkčnosť systému pre zaznamenávanie a uchovávanie všetkých relevantných údajov týkajúcich sa implementácie plánu obnovy a odolnosti (dosahovanie míľnikov a cieľov, údaje o konečných príjemcoch, dodávatelia, subdodávatelia a koneční užívatelia výhod) by sa mala potvrdiť do 31. decembra 2021. Slovensko predloží osobitnú audítorskú správu potvrdzujúcu účinnosť funkcií registračného systému.
Očakáva sa, že sa podporia aj mediálne a komunikačné činnosti. Na miestnej úrovni sa zriadi najmenej 20 centier zdieľaných služieb s cieľom zlepšiť efektívnosť poskytovania služieb vo verejnom záujme na miestnej úrovni, a to najmä v znevýhodnených regiónoch. Okrem toho sa zriadi vzdelávacia platforma s cieľom zlepšiť zručnosti zamestnancov verejnej správy, pričom odborná príprava sa poskytne súčasným aj presunutým či novoprijatým zamestnancom.
Zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti nadobudne účinnosť do 31. decembra 2021. Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému sa dokončí do 31. decembra 2021.
Do 30. septembra 2022 dôjde k sfunkčneniu informačného systém pre NIKA. Do 31. decembra 2024 sa zriadi najmenej 20 stredísk spoločných služieb. Očakáva sa, že odborná príprava sa začne 1. januára 2023 a ukončí sa do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 1: Zefektívnenie boja proti korupcii a proti praniu špinavých peňazí |
Míľnik |
Reformy na zefektívnenie a zlepšenie finančného vyšetrovania |
Nadobudnutie účinnosti zákona č. 312/2020 o zaistení majetku a zákona, ktorým sa zriaďuje Centrálny register účtov |
|
|
|
1. štvrťrok |
2022 |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa ustanoví rámec pre uvedenie Centrálneho registra účtov do prevádzky. Rozšíri sa právomoc polície kontrolovať majetok v prípade rozporu medzi zákonným príjmom a užívaným majetkom. Úrad pre správu zaisteného majetku bude funkčný a možnosti zaistenia majetku budú širšie. |
|
2 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 1: Nástroje a kapacity na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí |
Míľnik |
Zabezpečenie potrebnej infraštruktúry s cieľom posilniť boj proti praniu špinavých peňazí a korupcii. |
Infraštruktúra na boj proti praniu špinavých peňazí a na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti bude plne funkčná. |
4. štvrťrok |
2023 |
Dokončenie týchto krokov: - Nákup softvérového nástroja „goAML“ do 4. štvrťroka /2022 a jeho zavedenie do 3. štvrťroka/2023. - Spustenie testovacej verzie Centrálneho registra účtov so všetkými zákonom preddefinovanými funkcionalitami s prístupom k údajom do 2. štvrťroka/2022 a následné spustenie finálnej verzie vo 4. štvrťroku/2022. - Sfunkčnenie a úplné technické dovybavenie Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti do 3. štvrťroka/2022. - Spustenie informačného systému LISA (Centrálny informačný systém zberu údajov polície – jednotná platforma pre potreby útvarov finančného vyšetrovania – NAKA, NCODK, FSJ) do konca roka 2023. - Úprava priestorov a IKT vybavenie útvarov NCODK a NAKA pre finančné vyšetrovanie a preverovanie pôvodu majetku podľa regionálnych úrovní (model 1 + 4) do konca 4. štvrťroka/2023. |
|||
|
3 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 1: Nástroje a kapacity na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí |
Cieľ |
Preškolenie policajtov vo finančných vyšetrovaniach a analytických činnostiach |
|
Počet |
0 |
240 |
4. štvrťrok |
2023 |
Zriadenie centrálneho analytického pracoviska NAKA a regionálnych analytických pracovísk a pracovísk finančného vyšetrovania NAKA a zriadenie regionálnych analytických pracovísk a pracovísk finančného vyšetrovania Národnej centrály osobitných druhov kriminality (NCODK) v 1. štvrťroku/2022. Z celkového cieľa vyškoliť 266 zamestnancov sa najmenej 240 policajtov zúčastní na školení, workshopoch a seminároch za účasti zahraničných a vnútroštátnych školiteľov, spolupráca pri odbornej príprave s CEPOL-om a Europolom. |
|
4 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 2: Modernizácia a budovanie odborných kapacít Policajného zboru |
Míľnik |
Vykonávanie organizačných zmien polície s cieľom zvýšiť efektívnosť odhaľovania, vyšetrovania a odhaľovania korupcie |
Organizačná zmena policajného zboru bude vykonaná.
|
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Organizačné zmeny zamerané na vytvorenie útvaru na odhaľovanie a vyšetrovanie environmentálnej trestnej činnosti (centrála a regionálne pracoviská), rozšírenie analytických kapacít policajných síl na regionálnu úroveň, vytvorenie nového útvaru služieb kriminalistickej techniky (centrála a regionálne pracoviská). |
|
5 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – školenie a vybavenie |
Cieľ |
Zavedenie školení a vybavenia v kontexte reformy polície |
|
Počet vyškolených pracovníkov |
0 |
310 |
4. štvrťrok |
2024 |
Vyškolenie najmenej 310 policajtov (environmentálna kriminalita 200, kriminálne analýzy 60, služby kriminalistickej techniky 50) vo 4. štvrťroku 2022. Poskytnutie školení najmenej 300 policajtom s cieľom zvýšenia kvality komunikácie policajtov s obeťami trestných činov v 4. štvrťroku 2022. |
|
6 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Obnova vozového parku |
Cieľ |
Nákup nových vozidiel (10 % vozového parku) – elektrických a hybridných vozidiel |
|
Počet |
0 |
700 |
4. štvrťrok |
2022 |
Z celkového cieľa obnoviť 705 vozidiel policajného vozového parku elektrickými a hybridnými vozidlami (326 vozidiel do 2. štvrťroka/2021 a 379 vozidiel do 4. štvrťroka/2022) sa nahradí najmenej 700 policajných vozidiel. |
|
7 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Obnova budov |
Míľnik |
Rozsah renovovanej podlahovej plochy policajných budov s cieľom znížiť energetickú náročnosť budov (v m²) |
|
Počet |
0 |
45 000 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa zrenovovať 49965 m² podlahovej plochy budovy sa zrenovuje najmenej 45 000 metrov štvorcových v policajných budovách s cieľom znížiť ich energetickú náročnosť. Do 4. štvrťroka/2023 sa zrenovuje najmenej 5 budov. Technické, materiálne a priestorové zabezpečenie útvarov kriminálnej analýzy, služieb kriminalistickej techniky a útvarov na boj s environmentálnou trestnou činnosťou podľa materiálového inventára zo 4. štvrťroka/2024.
|
|
8 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – nový Informačný systém evidencie cudzincov (IS ECU) |
Míľnik |
Elektronizácia postupov udeľovania povolení na pobyt s cieľom zjednodušiť postupy pre verejnosť |
Uvedenie nového systému do prevádzky |
|
|
|
4. štvrťrok |
2024 |
Úplné sfunkčnenie nového Informačného systému evidencie cudzincov s týmito kľúčovými funkciami: podanie žiadosti o pobyt a obnovenie pobytu, registrácia pobytu, elektronizáciu žiadosti o vydanie dokladu, moduly notifikácie a elektronizácia komunikácie v priebehu konania. |
|
9 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Automatizovaný systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky |
Míľnik |
Úplné sfunkčnenie automatizácie systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky |
Úplné uvedenie 3 modulov do prevádzky |
|
|
|
2. štvrťrok |
2026 |
Zautomatizovanie evidovania porušení pravidiel cestnej premávky. Úplné sfunkčnenie systému s modulmi: 1) zaznamenanie a identifikácia porušení pravidiel cestnej premávky, 2) úpravy v existujúcom systéme na automatické generovanie rozhodnutí a 3) štatistiky, reporting a analytika: |
|
10 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 3: Optimalizácia riadenia krízových situácií |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti optimalizovaného riadenia krízových situácií |
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona 129/2002 o integrovanom záchrannom systéme |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Koncepcia optimalizácie riadenia krízových situácií jasne zadefinuje vzťahy medzi útvarmi reakcie na núdzové situácie integrovaného záchranného systému, stanoví spoločné postupy na riešenie krízových situácií, zabezpečí spoločnú koordináciu medzi zložkami, pričom zohľadní strategickú aj prevádzkovú úroveň krízového riadenia, a navrhne sieť integrovaných bezpečnostných centier. Legislatíva nadobudne účinnosť do 1. štvrťroka/2023. |
|
11 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 3: Modernizácia hasičského a záchranného systému – vybudovanie siete integrovaných bezpečnostných centier |
Cieľ |
Výstavba a sprevádzkovanie integrovaných bezpečnostných centier |
Počet |
0 |
2 |
2. štvrťrok |
2026 |
Vybudujú a uvedú sa do prevádzky aspoň 2 integrované bezpečnostné centrá, čím sa zlepší prevádzkové riadenie záchranných služieb integrovaného záchranného systému vrátane informačnej podpory prostredníctvom zriadenia integrovaných bezpečnostných centier. |
|
|
12 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 3: Modernizácia hasičského a záchranného systému – obnova budov hasičských staníc |
Cieľ |
Modernizácia hasičských staníc |
Počet |
0 |
7 |
2. štvrťrok |
2026 |
Dokončenie stavebných prác na najmenej 4 nových hasičských staniciach a rekonštrukcia najmenej 3 existujúcich hasičských staníc. |
|
|
13 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Zefektívnenie, optimalizácia a posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Minimalizovanie implementačného rizika zriadením koordinačného, finančného a vykonávacieho orgánu (NIKA) pre Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti |
Zriadenie a budovanie kapacít pre orgán pre Plán obnovy a odolnosti. |
|
|
|
3. štvrťrok |
2022 |
Nika sa zriadi do 3. štvrťroka 2021. Bude koordinačným, finančným a vykonávacím orgánom pre Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti. Nasledujúce kroky zahŕňajú: Posilnenie kapacity NIKA a vládneho auditu do 4. štvrťroka 2021. Nový informačný systém na účely NIKA sa zavedie do 3. štvrťroka 2022. |
|
14 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Zefektívnenie, optimalizácia a posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Audity a kontroly: právny základ |
Nadobudnutie účinnosti zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti. |
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Schválenie parlamentom a zákonné nadobudnutie účinnosti zákona o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti sa musí dokončiť pred prvou žiadosťou o platbu. |
|
|
15 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Zefektívnenie, optimalizácia a posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Registračný systém plánu obnovy a odolnosti: informácie na monitorovanie vykonávania plánu obnovy a odolnosti |
Audítorská správa potvrdzujúca funkcie registračného systému |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Registračný systém, ktorý môže mať podobu excelovského dokumentu a slúži na účely monitorovania implementácie plánu obnovy a odolnosti bude zavedený a funkčný. Systém zahŕňa minimálne tieto funkcie: a) zhromažďovanie údajov a monitorovanie dosahovania míľnikov a cieľov; b) zhromažďovanie, uchovávanie a zabezpečovanie prístupu k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti.
|
|
16 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – -Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie centier zdieľaných služieb. |
Cieľ |
Zriadenie centier zdieľaných služieb. |
|
|
0 |
20 |
4. štvrťrok |
2024 |
Z celkového cieľa vytvoriť 22 centier zdieľaných služieb v najzaostalejších regiónoch do 4. štvrťroka/2024 sa zriadi najmenej 20 centier zdieľaných služieb. Tieto centrá zdieľaných služieb pomáhajú združovať kapacity na miestnej úrovni pri poskytovaní základných verejných (sociálnych) služieb.
|
|
17 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – budovanie platformy pre špecializačné vzdelávanie |
Cieľ |
Automatizované špecializačné vzdelávanie pre všetkých novoprijatých pracovníkov prvého kontaktu |
|
% |
0 |
100 |
2. štvrťrok |
2026 |
Všetci novoprijatí a presunutí pracovníci prvého kontaktu absolvujú odbornú prípravu s cieľom zlepšiť poskytovanie služieb vo verejnom záujme. To zahŕňa niekoľko krokov: Vytvorenie vzdelávacej platformy a obsahu do 2. štvrťroku/2022. Spustenie pilotného školenia do 4. štvrťroku/2022. Všetci zamestnanci prvých prvého kontaktu absolvujú príslušnú odbornú prípravu v 2. štvrťroku/2026. |
KOMPONENT 17: DIGITÁLNE SLOVENSKO (ŠTÁT V MOBILE, KYBERNETICKÁ BEZPEČNOSŤ, RÝCHLY INTERNET PRE KAŽDÉHO, DIGITÁLNA EKONOMIKA)
Cieľom tohto komponentu Plánu obnovy a odolnosti SR je dosiahnuť podstatný pokrok smerom k dosiahnutiu toho, aby boli slovenská spoločnosť a ekonomika pripravené na zmeny v oblasti digitalizácie. Tento cieľ sa dosiahne prostredníctvom opatrení zameraných na digitalizáciu verejnej správy a digitalizáciu poskytovania verejných služieb, zlepšenie kybernetickej bezpečnosti prostredníctvom štandardizovaných prístupov k predchádzaniu incidentom a ich riešeniu naprieč všetkými subjektmi verejnej správy, zastrešujúcej stratégie digitálnych zručností a podpory cezhraničných projektov EÚ, ako aj investícií do výskumu a uplatňovania špičkových digitálnych technológií. Okrem toho tento komponent predstavuje opatrenia v oblasti digitálnej pripojiteľnosti, ktoré orgány plánujú financovať z fondov politiky súdržnosti.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Opatrenia v tomto komponente prispejú k plneniu odporúčaní, ktoré boli adresované Slovensku, najmä pokiaľ ide o digitálne zručnosti (odporúčanie 2 v roku 2020), digitálnu transformáciu (odporúčanie 3 v roku 2020), podnikateľské prostredie a kvalitné verejné služby (odporúčanie 4 v roku 2020), výskum a inovácie (odporúčanie 3 v roku 2019) a konkurencieschopnosť MSP (odporúčanie 3 v roku 2019).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma 1: Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií
Táto reforma povedie k vypracovaniu a schváleniu investičného plánu prioritných „životných situácií“ pre občanov a podniky ministerstvom pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI). Cieľom je umožniť občanom a podnikateľom, aby rýchlo a jednoducho administratívne vyriešili takéto životné situácie na jednom mieste.
Investičný plán bude obsahovať 16 prioritných životných situácií, opis súčasného a budúceho stavu procesov a zoznam investičných akcií, ktoré bude nutné zrealizovať na úradoch a v informačných systémoch. Prioritné životné situácie sa vyberú podľa zoznamu životných situácií monitorovaných podľa referenčnej hodnoty eGov („eGOV benchmark“) a berúc do úvahy životné situácie uvedené v prílohe II k nariadeniu o jednotnej digitálnej bráne.
Reforma povedie k zavedeniu balíka legislatívnych zmien s cieľom zaviesť nové digitálne verejné služby postavené na jednotnom dizajne.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Reforma 2: Centrálny manažment IT zdrojov
V rámci tejto reformy sa zavedie centrálna platforma obstarávania na nákup a využívanie IT zdrojov. Tieto zdroje sa následne sprístupnia na rozvoj informačných systémov vo verejnej správe s celkovým cieľom skrátiť čas a znížiť náklady na takýto rozvoj.
Zdroje IT sa budú obstarávať centrálne prostredníctvom rámcovej zmluvy a subjekty verejnej správy budú oprávnené čerpať z nich prostredníctvom centrálnej platformy, digitálneho trhoviska. Zníženie nákladov sa dosiahne efektívnejším nákupom a prideľovaním IT kapacít.
Platforma sa zavedie v dvoch krokoch:
-Prvým krokom bude vytvorenie katalógu IT zdrojov na základe jasných podmienok oprávnenosti, za ktorých sa zdroje môžu evidovať v katalógu. Zohľadnená bude bezpečnosť systémov, požiadavky referenčnej architektúry a kvalita služieb a komodít.
-Druhým krokom bude obstarávanie týchto zdrojov Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) tak, aby boli k dispozícií v potrebnej kvalite a množstve pre používateľov.
Platforma bude poskytovať funkciu vyhodnocovania hodnoty investícií do informačných systémov formou monitorovania nákladov, podaní, transakcií a návratnosti.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov
V priamej súvislosti s reformou 1 tohto komponentu (Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií) táto investícia pozostáva z nasadenia integrovaných eGovernment riešení v prípade 16 prioritných životných situácií. Riešenia sa vypracujú pomocou spoločnej platformy IT nástrojov potrebných na vybudovanie a poskytovanie zrozumiteľných a používateľsky ústretových digitálnych služieb zahŕňajúcich postup ucelenej životnej situácie.
Investície budú realizované formou dopytovo orientovaných projektov, prostredníctvom ktorých sa zaistí komplexné administratívne riešenie životných situácií s čo najväčším prínosom pre občana a podnikateľa. Riešenia obsahujú jednotný prístup k vyhľadávaniu služieb, jednotné miesto pre realizáciu služieb, mobilnú verziu, jednotný dizajn a jasnú navigáciu, plynulý prechod v životnej situácii, prehľad o stave spracovania podaní a statuse notifikácií a platby online. Projekt zahŕňa aj integráciu riešení do centrálneho portálu verejnej správy, prepracovanie koncepcie základných administratívnych postupov, modernizáciu programových systémov a prepojenie s centrálnym middlewarom a centrálnym backendom.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy
Touto investíciou sa skráti trvanie vybavenia verejných služieb optimalizáciou a automatizáciou administratívnych postupov. Vďaka investícií dôjde k transformácii 42 sekcií verejnej správy spustením plne funkčnej digitalizovanej verzie.
Investície majú formu projektov orientovaných na dopyt s cieľom transformovať postupy verejnej správy, ktoré majú najvyšší potenciál na zlepšenie kvality alebo na úspory. Úspory sa dosiahnu prostredníctvom zníženia prevádzkových nákladov, obmedzenia procesných chýb, skrátenia lehôt na vybavenie alebo zníženia požiadaviek na ľudské zdroje. Zlepšenie kvality procesov a zníženie nákladov sa dosiahne podľa potreby optimalizáciou príslušných právnych predpisov alebo zmenou organizácie činností a procesov.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 3: Riadenie procesu digitálnej transformácie ekonomiky a spoločnosti
Touto reformou sa zavedie nová riadiaca štruktúra pre reformy a investície do digitálnej ekonomiky zapojením príslušných orgánov na rôznych úrovniach. Na politickej úrovni bude Rada vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh vystupovať ako poradný, koordinačný a iniciatívny orgán vlády pre otázky súvisiace s digitalizáciou, ktorý bude monitorovať vykonávanie a realizáciu reforiem a projektov v oblasti digitálnej ekonomiky. Na pracovnej úrovni sa Sekcia digitálnej agendy MIRRI bude usilovať o zabezpečenie vykonávania reforiem a investícií, ako aj o splnenie stanovených míľnikov a cieľov. Na úrovni hodnotenia bude analytická jednotka MIRRI zabezpečovať tematický súlad intervencií s prioritami strategických politík/dokumentov (RIS3, SACI, stratégia digitálnej transformácie Slovenska do roku 2030). Na konzultačnej úrovni bude Pracovná skupina pre digitálnu transformáciu Slovenska pomáhať Sekcii digitálnej agendy MIRRI pri vykonávaní reforiem a investícií do digitálnej ekonomiky.
V rámci tejto reformy MIRRI schváli nový strategický dokument – Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023 – 2026.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky
Táto investícia bude podporovať účasť Slovenska na cezhraničných európskych projektoch. Predbežný zoznam iniciatív bol zostavený na základe konzultácie s odbornou verejnosťou, predpokladov a pripravenosti projektov. Slovensko má v úmysle požiadať o financovanie niektorých z týchto projektov z iných zdrojov, najmä z priamo riadených programov EÚ (Digitálna Európa, Nástroj na prepájanie Európy, Horizont Európa).
Investícia použije na tieto projekty:
-vybudovanie siete európskych centier digitálnych inovácií („European Digital Innovation Hubs“, EDIH) a centier digitálnych inovácií („Digital Innovation Hubs“, DIH) na podporu digitalizácie slovenských MSP.
-uvedenie superpočítača do prevádzky pre národné superpočítačové centrum.
-účasť na ďalších dvoch európskych cezhraničných projektoch, ktoré sa určia na základe vopred zostaveného zoznamu cezhraničných projektov, ktorý predložila Európska komisia.
Posledný míľnik tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2024. Podporovanie týchto projektov bude pokračovať aj po tomto termíne v horizonte vykonávania plánu obnovy a odolnosti.
Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií
Cieľom tejto investície je vytvoriť systém podpory pre výskum, vývoj a uplatňovanie pokročilých digitálnych technológií spoločnosťami vrátane MSP, výskumnými ústavmi a subjektmi verejnej správy. Podpora sa bude poskytovať úspešným slovenským projektom v rámci priamo riadených programov, vybraných dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI) alebo projektov, ktoré získali známku excelentnosti v súlade s platnými pravidlami financovania z fondov EÚ. Okrem toho sa podpora môže poskytnúť aj projektom vybraným na vnútroštátnej úrovni. Okrem výskumných, vývojových a aplikačných projektov sa podpora môže poskytnúť aj technologickým inštitúciám, kompetenčným centrám, súkromným podnikom a platformám v súlade s pravidlami pre štátnu pomoc.
Investícia sa sústredí na:
-podporu výskumných, vývojových a inovačných projektov s úrovňami technologickej pripravenosti 5 až 8,
-podporu budovania testovacej a experimentálnej infraštruktúry,
-podporu účasti na inovačných projektoch na európskej a medzinárodnej úrovni,
-podporu platforiem a kompetenčných centier pri ich osvetových a vzdelávacích aktivitách vedúcich k budovaniu digitálnych zručností a kompetencií.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 5: Granty so zjednodušenou administratívou („Fast grants“) – Hackatóny
Cieľom je vytvoriť nástroj na stimulovanie inovatívnych riešení súčasných spoločenských výziev flexibilným a rýchlym spôsobom. To sa dosiahne organizovaním hackatónov s účasťou začínajúcich podnikov (startupov), iných spoločností, výskumných inštitúcií, univerzít a ich študentov a iných odborníkov.
Investícia sa použije na organizovanie 20 hackatónov počas piatich rokov. Súčasťou nákladov sú aj zdroje pre víťazné tímy, ktoré následne poskytnú svoje riešenia verejnej správe, resp. širšej verejnosti.
Organizátor vymedzí škálu tém a problémov, ktoré majú hackatóny riešiť v spolupráci so zúčastnenými orgánmi verejnej správy.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 4: Štandardizácia technických a procesných riešení kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ďalej len „KIB“) (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe)
Súčasné požiadavky na kybernetickú bezpečnosť vo verejnej správe sa líšia, pokiaľ ide o ich rozpracovanie, kvalitu a jasnosť. Individualizované riešenia kybernetickej bezpečnosti vedú k vyšším celkovým nákladom, ako aj nejednoznačnostiam pre mnohých prevádzkovateľov služieb. Okrem toho sú uplatniteľné metodické usmernenia pre kybernetickú bezpečnosť zastarané a nevhodné na daný účel v rýchlo sa meniacom prostredí kybernetických hrozieb. Cieľom tejto reformy je aktualizovať platné kyberneticko-bezpečnostné požiadavky a zvýšiť štandardizáciu riešení pre všetky subjekty verejnej správy.
Reforma konkrétne povedie k vytvoreniu jednotného metodického rámca pre kybernetickú bezpečnosť; vypracovaniu manuálu s postupmi pre posudzovanie kybernetickej bezpečnosti; vytvoreniu centrálnej kapacity na poskytovanie odbornej pomoci pri vykonávaní opatrení v oblasti kybernetickej bezpečnosti; definovaniu kategórií organizácií na účely kybernetickej bezpečnosti; vymedzeniu základných požiadaviek na ochranu kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe.
V Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy (NKIVS) sa stanoví rámec štandardizácie požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2025.
Reforma 5: Skvalitnenie vzdelávania a zabezpečenie spôsobilostí v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe)
Všeobecná úroveň kyberneticko-bezpečnostných zručností vo verejnej správe je nedostatočná. Cieľom tejto reformy je zaviesť systematické celoživotné vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti pre IT odborníkov vo verejnej správe.
Reforma bude sledovať tieto ciele:
-vytvorí sa program vzdelávania a zvyšovania povedomia o kybernetickej bezpečnosti pre pracovníkov verejnej správy vrátane doplnkového vzdelávania špecialistov v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ako celoživotné vzdelávanie);
-zriadia sa najmenej 3 kompetenčné centrá v oblasti kybernetickej bezpečnosti na univerzitách s cieľom zohrávať úlohu vo vzdelávaní a poskytovaní odborných znalostí verejnému a súkromnému sektoru;
-podporí sa medzinárodná spolupráca s príslušnými medzinárodnými centrami excelentnosti v oblasti kybernetických a hybridných hrozieb;
-vypracujú sa metodiky na zriaďovanie jednotiek kybernetickej bezpečnosti v rámci subjektov verejnej správy.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 6: Posilnenie preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe)
Cieľom tohto opatrenia je vytvoriť systém včasnej reakcie v oblasti kybernetickej bezpečnosti verejnej správy. Nadväzuje na projekty v rámci operačného programu Integrovanej infraštruktúry.
Investícia sleduje konkrétne tieto ciele:
-začlenia sa nové technické a technologické riešenia systému včasnej reakcie do infraštruktúry riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti;
-vypracuje sa rámec pravidelných hĺbkových bezpečnostných auditov, hodnotenia zraniteľnosti, ako aj penetračného testovania v celkovej architektúre kybernetickej bezpečnosti;
-zvýši sa úroveň technologického bezpečnostného vybavenia zariadení kritickej infraštruktúry;
-vypracuje sa katalóg hrozieb a metodika riadenia kybernetickej bezpečnosti;
-vypracuje sa centralizovaný prístup k implementácii bezpečnostných záplat.
V rámci prevencie sa posilní všeobecná úroveň kvality fyzickej a procesnej bezpečnosti kritickej infraštruktúry verejnej správy. To sa dosiahne zlepšením bezpečnosti procesu, rekonštrukciou a dobudovaním 72 zabezpečených priestorov pre informačné systémy kritickej infraštruktúry.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Reforma 6: Strategický prístup k vzdelávaniu v oblasti digitálnych zručností v spolupráci so zástupcami kľúčových zainteresovaných strán
V rámci tejto reformy sa vypracuje ucelená národná stratégia rozvoja digitálnych zručností prostredníctvom celoživotného vzdelávania, ktorá bude zameraná na ľudí v produktívnom a postproduktívnom veku. Stratégiu pripraví MIRRI v spolupráci s príslušnými ministerstvami a zástupcami kľúčových zainteresovaných strán.
Stratégia bude obsahovať analýzu súčasného stavu digitálnych zručností na Slovensku, identifikáciu existujúcich prekážok ich rozvoja, víziu vzdelávania na ďalšie obdobie, ako aj odporúčania opatrení pre verejné orgány s cieľom zlepšiť situáciu a splniť ciele. V stratégii sa navrhne aj dlhodobý udržateľný systém financovania a podpory digitálnych zručností, pričom sa zameria aj na vytvorenie atraktívneho prostredia s cieľom zabrániť odlivu mozgov do zahraničia a prilákať zahraničných odborníkov a výskumných pracovníkov.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investícia 7: Zlepšovanie digitálnych zručnosti seniorov a distribúcia Senior tabletov
Podiel osôb vo vekovej skupine 65 – 74 rokov s aspoň základnými digitálnymi zručnosťami predstavuje len 11 % v porovnaní s priemerom EÚ v rovnakej vekovej skupine, ktorý je 24 %. Vzdelávanie v oblasti digitálnych zručností je do veľkej miery závislé na vzdelávaní v zamestnaní, resp. na zamestnávateľom hradených programoch. V dôsledku toho majú ľudia v postproduktívnom veku a znevýhodnení ľudia vo všeobecnosti obmedzenejší prístup k rozvoju digitálnych zručností. Tento nedostatok zručností bol obzvlášť problematický počas obdobia pandémie COVID-19. Cieľom tejto investície je riešiť tento problém prostredníctvom cieleného programu školení v oblasti digitálnych zručností a poskytnutia digitálneho vybavenia pre najmenej 172 800 seniorov a znevýhodnených osôb.
Investícia pozostáva z týchto prvkov:
-prípravná štúdia pre 1000 osôb s cieľom posúdiť špecifické nároky a posúdiť fyziologickú primeranosť technologických nástrojov (tablety resp. alternatívy) v prípade starších osôb a znevýhodnených osôb;
-školenia pre seniorov a znevýhodnené osoby vo forme prezenčných a
e-learningových školení;
-vývoj špecializovaných aplikácií s prvkami prístupnosti;
-poskytovanie dotovaného technologického vybavenia (tablet, resp. alternatívy) spolu s poukazmi na prístup k internetu.
Implementácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov
|
|||
|
Merná jednotka |
Východisková hodnota |
Cieľová hodnota |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 1: Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií |
Míľnik |
Investičný plán prioritných životných situácií |
Uverejnenie zoznamu priorít schváleného MIRRI |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Uverejnenie zoznamu prioritných elektronických služieb schválených MIRRI SR na základe referenčnej hodnoty eGOV a berúc do úvahy prílohu II k nariadeniu o jednotnej digitálnej bráne, |
|
2 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 1: Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií |
Míľnik |
Plán prioritných životných situácií |
Zverejnenie plánu |
4. štvrťrok |
2023 |
Analýza koncepcie služieb a identifikácia nedostatkov (plánu) s cieľom ich vylepšenia pomocou všetkých dotknutých verejných inštitúcií |
|||
|
3 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 2: Centrálny manažment IT zdrojov |
Míľnik |
Centrálna platforma na využívanie zdrojov IT (digitálne trhovisko) |
Spustenie platformy |
|
|
|
4. štvrťrok |
2023 |
Zavedenie platformy nástrojov a politík pre nový spôsob nákupu a využívania IT komodít, odborných kapacít, využívania cloudových služieb a otvoreného zdrojového kódu. Služby sa budú obstarávať centrálne (rámcová zmluva) a používatelia služieb budú mať možnosť dynamicky čerpať podľa potreby z centrálnej platformy. |
|
4 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Cieľ |
Počet vytvorených a zavedených riešení eGovernment |
Počet |
0 |
2 |
1. štvrťrok |
2025 |
Zavádzanie digitálnych riešení pre dve vybrané životné situácie s týmito vlastnosťami: jednotný prístup k vyhľadávaniu služieb; jednotné miesto pre realizáciu služieb; v prípade potreby mobilná verzia; jednotný dizajn; jasná navigácia; plynulé prechody cez životnú situáciu; prehľad o stave spracovania podania; notifikácia o stave a online platby. Projekt bude zahŕňať integráciu riešení do centrálneho portálu verejnej správy, prepracovanie koncepcie obchodných procesov, aby boli ucelené, modernizáciu programových systémov a pripojenie k systémom centrálneho middlewaru a centrálneho backendu. Implementácia dvoch najpoužívanejších životných situácií. |
|
|
5 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Cieľ |
Počet vytvorených a zavedených riešení eGovernment |
|
Počet |
2 |
16 |
2. štvrťrok |
2026 |
Úplné zavedenie digitálnych riešení pre 16 vybraných životných situácií s týmito vlastnosťami: jednotný prístup k vyhľadávaniu služieb; jednotné miesto pre realizáciu služieb; v prípade potreby mobilná verzia; jednotný dizajn; jasná navigácia; plynulé prechody cez životnú situáciu; prehľad o stave spracovania podania; notifikácia o stave a online platby. Projekt bude zahŕňať integráciu riešení do centrálneho portálu verejnej správy, prepracovanie koncepcie obchodných procesov, aby boli ucelené, modernizáciu programových systémov a pripojenie k systémom centrálneho middlewaru a centrálneho backendu. |
|
6 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Míľnik |
Platforma pre rozvoj a riešenie prioritných životných situácií |
Úplná implementácia platformy |
|
|
|
4. štvrťrok |
2024 |
Modernizácia platformy frontend, backend a middleware (spoločné moduly) založenej na zásadách nízkokódovateľných komponentov, ktoré sú centrálne riadené pre všetkých poskytovateľov verejných služieb. Platforma je predpokladom zavedenia eGovernment riešení pre životné situácie. |
|
7 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy |
Cieľ |
Digitálna transformácia sekcií verejnej správy |
Počet |
0 |
8 |
4. štvrťrok |
2024 |
Osem procesov a sekcií verejnej správy sa bude optimalizovať a automatizovať. Investície budú zamerané na zlepšenie kvality verejných služieb alebo zvýšenie efektívnosti (prostredníctvom zníženia prevádzkových nákladov, obmedzenia procesných chýb, skrátenia lehôt na vybavenie alebo zníženia požiadaviek na ľudské zdroje). Podľa potreby sa to dosiahne zmenou právnych predpisov alebo zmenou organizácie procesov. Úseky verejnej správy sú registrované v Ústrednom metainformačnom systéme verejnej správy podľa zákona 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. |
|
|
8 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy |
Cieľ |
Digitálna transformácia úsekov verejnej správy |
|
Počet |
8 |
42 |
2. štvrťrok |
2026 |
42 procesov a úsekov vo verejnej správe sa bude optimalizovať a automatizovať. Investície budú zamerané na zlepšenie kvality verejných služieb alebo zvýšenie efektívnosti (prostredníctvom zníženia prevádzkových nákladov, obmedzenia procesných chýb, skrátenia lehôt na vybavenie alebo zníženia požiadaviek na ľudské zdroje). Podľa potreby sa to dosiahne zmenou právnych predpisov alebo zmenou organizácie procesov. Úseky verejnej správy sú registrované v Ústrednom metainformačnom systéme verejnej správy podľa zákona 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. |
|
9 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 3: Riadenie procesu digitálnej transformácie ekonomiky a spoločnosti |
Míľnik |
Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023 – 2026 |
Vývoj a schválenie v MIRRI |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
V rámci tejto reformy MIRRI prijme nový strategický dokument – Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023 – 2026. V akčnom pláne sa predložia opatrenia na zlepšenie digitálnej výkonnosti Slovenska, pričom nadviaže na stratégiu digitálnej transformácie Slovenska do roku 2030 a bude vychádzať zo súčasného plánu na roky 2019 – 2022. |
|
10 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Cieľ |
Počet centier digitálnych inovácií/európskych centier digitálnych inovácií |
|
Počet |
0 |
5 |
3. štvrťrok |
2022 |
Tento cieľ sa dosiahne takto: 1. Vybudovanie siete štyroch európskych centier digitálnych inovácií (EDIH) na Slovensku, ktoré budú podnikom poskytovať služby na podporu zavádzania nových technológií a inovácií. Zapoja sa do celoeurópskej siete EDIH. Kandidáti na zriadenie štyroch EDIH boli nominovaní v septembri 2020. 2. Okrem 4 EDIH sa zriadi aspoň jedno ďalšie centrum podľa jednej z týchto dvoch možností: a) EDIH bez finančnej podpory z programu Digitálna Európa, ktorému sa udelí známka excelentnosti v súťaži EK, alebo b) miestne centrum digitálnych inovácií, ktoré sa vyberie v rámci vnútroštátnej schémy a doplní sieť existujúcich EDIH. |
|
11 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Míľnik |
Vývoj a konštrukcia superpočítača pre národné superpočítačové centrum. |
Uvedenie superpočítača do prevádzky a predloženie odovzdacieho listu |
4. štvrťrok |
2024 |
Uvedenie počítačovej infraštruktúry do prevádzky na základe funkčných testov a odovzdávacieho protokolu. Z investície sa bude financovať konštrukcia superpočítača za použitia architektúry s integrovanými CPU a GPU na jednom čipe, s ambíciou umiestniť sa v prvej desiatke svetového rebríčka energeticky účinných superpočítačov „Green 500“. Podrobnosti o architektúre sa uvedú v štúdii uskutočniteľnosti. |
|||
|
12 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Cieľ |
Účasť na cezhraničných digitálnych projektoch na základe vopred zostaveného súboru |
|
Počet |
0 |
2 |
4. štvrťrok |
2024 |
Podpora poskytnutá na účasť na dvoch cezhraničných digitálnych projektoch z nasledujúceho zoznamu, ktorý navrhla Európska komisia: Security Operation Centres, MediaInvest, European Blockchain Services Infrastructure, EuroQCI, 5G Corridors, Common European Data Infrastructure, Processors and Semiconductor chips, Connected Public Administration, Genome of Europe, Digital Skills. |
|
13 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Míľnik |
Návrh systému podpory na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Spustenie systému podpory |
|
|
|
2. štvrťrok |
2022 |
Implementačná jednotka MIRRI zriadi a zverejní systém podpory pre výskum a vývoj digitálnych riešení pre malé a stredné podniky, veľké spoločnosti, súkromné inštitúcie v oblasti výskumu a vývoja, verejné inštitúcie v oblasti výskumu a vývoja vrátane akademickej obce a Slovenskej akadémie vied, mimovládne a neziskové organizácie, médiá, verejné inštitúcie vrátane obcí a iných oprávnených žiadateľov. Systém podpory bude slúžiť aj ako mechanizmus na spolufinancovanie projektov, ktoré uspejú v priamo riadených programoch EÚ (Digitálna Európa, Horizont Európa a Nástroj na prepojenie Európy). Uprednostnia sa úspešné projekty na základe posúdenia kritéria dôležitého spoločného európskeho záujmu Európskou komisiou. Projekty budú posudzované aj na základe prioritných oblastí definovaných v dimenzii číslo 4 (Digitálna transformácia Slovenska) v Stratégii inteligentnej špecializácie (RIS3). |
|
14 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Cieľ |
Počet projektov na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
|
Počet |
0 |
20 |
4. štvrťrok |
2024 |
Podpora vyplatená v rámci systému podpory na 20 projektov v oblasti vývoja a uplatňovania digitálnych riešení |
|
15 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Cieľ |
Počet projektov na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
|
Počet |
20 |
43 |
2. štvrťrok |
2026 |
Podpora vyplatená na 43 projektov v oblasti vývoja a uplatňovania digitálnych riešení v rámci systému dotácií |
|
16 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 5: Granty so zjednodušenou administratívou („Fast grants“) – Hackatóny |
Cieľ |
Počet zorganizovaných rýchlych grantových podujatí – hackatóny |
Počet |
0 |
20 |
2. štvrťrok |
2026 |
Zorganizovanie 20 hackatónov – podujatia, na ktorých sa udeľujú rýchle granty na inovatívne riešenia najinovatívnejším riešeniam súčasných spoločenských výziev. Účastníkmi podujatí budú začínajúce podniky (startupy), iné spoločnosti, výskumné inštitúcie, univerzity a ich študenti a iní odborníci. Víťazné tímy poskytnú svoje riešenia verejnej správe, resp. širšej verejnosti. |
|
|
17 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 5: Skvalitnenie vzdelávania a zabezpečenie spôsobilostí v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe) |
Cieľ |
Počet IT zamestnancov vo verejnej správe, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
|
Počet |
29 |
600 |
2. štvrťrok |
2026 |
Ďalších 571 odborníkov v oblasti IT bude v prostredí verejnej správy preškolených na kybernetickú bezpečnosť, a to na úrovni „odborník“, „manažér“ a „IT manažér“. |
|
18 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 6: Posilnenie preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov (Informačné technológie vo verejnej správe – ITVS) |
Cieľ |
Počet zabezpečených informačných systémov v prostredí verejnej správy |
|
Počet |
70 |
1000 |
4. štvrťrok |
2024 |
Zabezpečenie 1000 IT systémov, ktoré budú definované takto: nástroje systému včasného varovania (EWS) budú integrované do systému riadenia incidentov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, pričom sa zavedú potrebné hardvérové/softvérové prvky, obojsmerná šifrovaná komunikácia a výstrahy. |
|
19 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 6: Posilnenie preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe) |
Míľnik |
Bezpečnostné audity aplikácií v prostredí verejnej správy |
Zavádzanie nových aplikácií do prevádzky alebo aktualizácia existujúcich aplikácií |
|
|
|
2. štvrťrok |
2025 |
Zavádzanie nových alebo revidovaných nástrojov auditu zraniteľnosti verejných IT aplikácií v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Posúdenie sa vykonáva prostredníctvom penetračných testov a pomocou softvéru na posúdenie zraniteľnosti, pričom overenie bezpečnostného auditu pre hodnotenie kritickej zraniteľnosti sa musí vykonať vždy pred zavedením. Uprednostnia sa informačné systémy, ktoré sú súčasťou kritickej infraštruktúry. |
|
20 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 6: Strategický prístup k vzdelávaniu v oblasti digitálnych zručností v spolupráci so zástupcami kľúčových zainteresovaných strán |
Míľnik |
Národná stratégia pre digitálne zručnosti |
Schválenie stratégie digitálnych zručností vládou Slovenskej republiky a jej uverejnenie |
|
|
|
4. štvrťrok |
2022 |
Stratégia sa zameriava na osoby v produktívnom a postproduktívnom veku a zahŕňa analýzu súčasného stavu, vymedzenie existujúcich prekážok a víziu vzdelávania na ďalšie obdobie a celoživotného vzdelávania v súlade s odporúčaniami OECD 2020, ako aj návrh opatrení a odporúčaní pre orgány verejnej správy na zlepšenie súčasného stavu a splnenie stanovených cieľov. Opatrenia sa budú financovať z iných zdrojov ako mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti. |
|
21 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 7: Zlepšovanie digitálnych zručnosti seniorov a distribúcia Senior tabletov |
Cieľ |
Počet seniorov a znevýhodnených osôb vyškolených v oblasti základných digitálnych zručností |
|
Počet |
0 |
1000 |
2. štvrťrok |
2022 |
Realizácia pilotného projektu na validáciu navrhovaných činností a riešení s cieľom zvýšiť digitálne zručnosti na vzorke 1000 seniorov a znevýhodnených osôb. To sa dosiahne dokončením programu školenia., po ktorom bude nasledovať distribúcia dotovaného vybavenia. Výsledky pilotného projektu sa vyhodnotia a prijme sa na základe nich rozhodnutie, v akej forme bude projekt pokračovať. |
|
22 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 7: Zlepšovanie digitálnych zručnosti seniorov a distribúcia Senior tabletov |
Cieľ |
Počet seniorov a znevýhodnených osôb vyškolených v oblasti základných digitálnych zručností |
|
Počet |
1000 |
172800 |
2. štvrťrok |
2026 |
Na základe pilotného projektu a jeho odporúčaní je nutné zlepšiť digitálne zručnosti 172 800 starších ľudí a znevýhodnených osôb. To sa dosiahne dokončením programu školenia a distribúciou dotovaného vybavenia pre každú osobu. |
|
23 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 4: Štandardizácia technických a procesných riešení kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe) |
Míľnik |
Národná koncepcia informatizácie verejnej správy (NKIVS) 2021 – 2030 |
Prijatie a schválenie Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy MIRRI a publikácia |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
V Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy (NKIVS) sa stanoví rámec pre digitálne reformy tak, aby bol zosynchronizovaný s plánom obnovy a odolnosti. Jednotlivými akciami a projektmi plánu obnovy a odolnosti sa budú implementovať príslušné strategické úlohy NKIVS. V Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy (NKIVS) sa stanoví rámec štandardizácie požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť. Na stanovenie technických a procesných štandardov v oblasti kybernetickej bezpečnosti by boli potrebné ďalšie opatrenia. |
KOMPONENT 18: Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie
Slovensko čelí vysokým rizikám fiškálnej udržateľnosti vzhľadom na kombináciu faktorov ako starnutie populácie, fiškálne neudržateľný dôchodkový systém a rámec fiškálnej politiky, ktorý dostatočne nestimuluje fiškálnu udržateľnosť. Slovensko okrem toho v porovnaní s inými krajinami EÚ dostatočne nevyužíva ani potenciál príjmov z environmentálnych daní a daní z nehnuteľností.
Tento komponent Plánu obnovy a odolnosti SR zlepší udržateľnosť, zdravie a konkurencieschopnosť verejných financií pomocou troch reformných prvkov. Konkrétne ide o dôchodkovú reformu, viacročné výdavkové stropy a reformu riadenia verejných investícií.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
Komponent tak prispieva k plneniu odporúčania 1, ktoré bolo Slovensku adresované v roku 2019, t. j. zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií, a najmä dôchodkového systému, a k plneniu odporúčania 1, ktoré bolo Slovensku adresované v roku 2020, t. j. presadzovať fiškálne politiky zamerané na dosiahnutie obozretných strednodobých fiškálnych pozícií a zabezpečenie udržateľnosti dlhovej služby, ak to hospodárske podmienky umožňujú. Pomáha tiež plniť odporúčanie 3, ktoré bolo Slovensku adresované v roku 2020, a odporúčanie 3, ktoré mu bolo adresované v roku 2019, t. j. čo najskôr realizovať pripravené verejné investičné projekty a zacieliť investície na konkrétne oblasti.
Reforma 1: Zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému
Slovenské verejné financie čelia vysokému riziku udržateľnosti v strednom aj dlhodobom horizonte. Čiastočne je to spôsobené starnutím populácie. Predpokladá sa, že index ekonomickej závislosti poproduktívnej zložky (ktorý porovnáva podiel starších ľudí s podielom obyvateľstva, ktoré pracuje alebo absolvuje odbornú prípravu) sa do roku 2060 takmer strojnásobí. Stropy na vek odchodu do dôchodku ešte viac prehlbujú negatívny vplyv na dlhodobú fiškálnu udržateľnosť. Navyše sú úspory v druhom pilieri dôchodkového systému neefektívne a prinášajú nízke výnosy, pričom informovanosť obyvateľstva o dôchodkových nárokoch je nízka.
Dôchodkovou reformou sa zlepší dlhodobá fiškálna udržateľnosť dôchodkového systému. Na tento účel sa vek odchodu do dôchodku prepojí so strednou dĺžkou života a zrušia sa stropy na vek odchodu do dôchodku. Reformou sa okrem toho zabezpečí nárok na poistno-matematickú neutrálnu dávku po minimálnom počte odpracovaných rokov a zavedie sa nová predvolená stratégia sporenia založená na životnom cykle v druhom dôchodkovom pilieri, ktorá bude menej investovať do dlhopisov s nízkym výnosom a bude ponúkať možnosť vystúpenia s cieľom zvýšiť efektívnosť úspor v druhom pilieri. Zvýši sa aj transparentnosť pravidelným informovaním ľudí o ich očakávaných dôchodkoch.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Reforma 2: Zavedenie viacročných výdavkových stropov
Strednodobý rozpočtový rámec Slovenska nepriniesol dostatočnú fiškálnu disciplínu. Slovensku sa v priaznivom hospodárskom období nepodarilo presadzovať proticyklickú fiškálnu politiku. To zaťažuje strednodobú a dlhodobú fiškálnu udržateľnosť.
Touto reformou sa preto posilní fiškálna disciplína s cieľom zlepšiť strednodobú a dlhodobú fiškálnu udržateľnosť. Na tento účel sa zavedú záväzné viacročné výdavkové stropy, ktoré budú kľúčovým nástrojom na lepšie presadzovanie proticyklickej fiškálnej politiky, zlepšenie rozpočtového plánovania a dosiahnutie dlhodobej fiškálnej udržateľnosti. Tieto výdavkové stropy budú naviazané na plánované štrukturálne saldá spojené s cieľmi dlhodobej udržateľnosti. Reforma sa bude implementovať v rámci programu stability na roky 2022 – 2025 v apríli 2022, aby sa zachytil celý rozpočtový cyklus na rok 2023.
Implementácia reformy sa dokončí do 31. decembra 2021.
Reforma 3: Zefektívnenie verejných investícií
Ekonomická hodnota väčšiny verejných investičných projektov hodnotených ministerstvom financií len tesne prekročila ich náklady, takže pomer prínosov a nákladov projektov (BCR) sa pohybuje medzi 1,0 a 1,5. Navyše je nízka aj miera čerpania rozpočtu na verejné investície, čo poukazuje na problémy s plánovaním a plnením rozpočtu. Pri prioritizácii investícií zároveň chýbajú objektívne a jednoduché kritériá.
Vďaka reforme budú verejné investičné projekty lepšie pripravené, keďže sa bude dôsledne uplatňovať princíp hodnoty za peniaze. Investičné projekty sa budú strategicky prioritizovať hneď od začiatku, pričom do rozpočtu sa zaradia len pripravené projekty. V záujme dosiahnutia týchto cieľov sa reformou zavedie do praxe nová a harmonizovaná metodika pre prípravu a prioritizáciu verejných investičných projektov. Táto metodika umožní vypracovať zásobník investičných projektov na úrovni jednotlivých rezortov a zlepšiť priemerný pomer nákladov a prínosov novovybraných investičných projektov a zároveň zvýšiť presnosť rozpočtovania investície. Investičný proces bude štandardizovaný pre všetky projekty, ktoré sa budú hodnotiť centrálne a už v počiatočnom štádiu.
Implementácia reformy sa dokončí do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele (pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele (pre ciele) |
Orientačný harmonogram splnenia |
Opis a jasné vymedzenie jednotlivých míľnikov a cieľov |
|||
|
Merná jednotka |
Kontext |
Cieľ |
Štvrťrok |
Rok |
||||||
|
1 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 1: Zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému |
Míľnik |
Reforma dôchodkového systému |
Nadobudnutie účinnosti balíka noviel (zákon 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení) |
|
|
|
1. štvrťrok |
2023 |
Nadobudnutie účinnosti balíka schváleného parlamentom (zákon o sociálnom poistení a zákon o starobnom dôchodkovom sporení) do konca 4. štvrťroka 2022 s účinnosťou od 1. štvrťroka 2023. Balíkom sa zlepší dlhodobá finančná udržateľnosť dôchodkového systému, konkrétne tak, že sa: 1) naviaže nárast veku odchodu do dôchodku na rast strednej dĺžky života, 2) zavedenie sa nárok na poistno-matematické neutrálne dávky z prvého priebežne financovaného dôchodkového piliera pre osoby, ktoré odpracovali zákonom stanovený minimálny počet rokov, 3) zavedie sa predvolená stratégia dôchodkového sporenia založená na životnom cykle pre nových a postupne aj existujúcich sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri (s možnosťou odmietnuť predvolenú stratégiu) |
|
2 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 2: Zavedenie výdavkových stropov |
Míľnik |
Zavedenie výdavkových stropov v zákone č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách |
Nadobudnutie účinnosti novely zákona č. 523/2004 o rozpočtových pravidlách |
|
|
|
4. štvrťrok |
2021 |
Nadobudnutie platnosti viacročných stropov pre verejné výdavky a ich vykonávanie v rámci programu stability na roky 2022 – 2025 v apríli 2022 s cieľom zachytiť celý rozpočtový cyklus na rok 2023. |
|
3 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 3: Reforma riadenia verejných investícií |
Míľnik |
Uplatňovanie metodiky postupov pri príprave a prioritizácii investícií |
Vyhodnocovanie verejných investičných projektov v súlade so schválenou metodikou |
|
|
|
2. štvrťrok |
2026 |
Príprava a hodnotenie všetkých relevantných verejných investičných projektov sa vykonáva v súlade s uverejnenou metodikou harmonizujúcou prípravu a prioritizáciu. Hodnotenie vykonáva ministerstvo financií a uplatňuje sa na všetky nové investičné projekty na vnútroštátnej úrovni nad 1 milión EUR, čo dokazuje dokumentácia vybraných projektov. Cieľom metodiky je vytvoriť zásobník investičných projektov na úrovni jednotlivých rezortov a zlepšiť pomer nákladov a prínosov v prípade nových investičných projektov |
2.Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti
Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti Slovenska predstavujú 6 575 000 000 EUR.
ODDIEL 2: FINANČNÁ PODPORA
1.Finančný príspevok
Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:
1.1Prvá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 1: Úprava právneho rámca v oblasti elektroenergetiky |
Míľnik |
Uvoľnenie obmedzení technických kapacít pre prenos elektriny v rámci elektrizačnej sústavy SR |
|
2 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Investičný plán projektov železničnej infraštruktúry |
|
3 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Metodika výberu, prípravy a realizácie projektov pre cyklistickú dopravu |
|
4 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 4: Reforma riadenia vysokých škôl |
Míľnik |
Reforma systému riadenia vysokých škôl |
|
5 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 5: Koncentrácia excelentných vzdelávacích a výskumných kapacít |
Míľnik |
Spájania vysokých škôl do väčších celkov |
|
6 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Reforma 2: Reforma organizácie a financovania nepodnikateľských výskumných inštitúcií, najmä Slovenskej akadémie vied |
Míľnik |
Reforma Slovenskej akadémie vied (SAV) |
|
7 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Míľnik |
Stratégia internacionalizácie vysokých škôl |
|
8 |
15 – Reforma justície – Reforma 2: Boj proti korupcii a posilňovanie integrity a nezávislosti súdnictva |
Míľnik |
Balík zákonov na boj proti korupcii a posilnenie integrity a nezávislosti justičného systému |
|
9 |
15 – Reforma justície – Reforma 1: Reforma súdnej mapy – Právna úprava |
Míľnik |
Zadefinovanie novej súdnej mapy |
|
10 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 2: Modernizácia a budovanie odborných kapacít Policajného zboru |
Míľnik |
Vykonávanie organizačných zmien polície s cieľom zvýšiť efektívnosť odhaľovania, vyšetrovania a odhaľovania korupcie |
|
11 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Audit a kontroly: právny základ |
|
12 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Registračný systém plánu obnovy a odolnosti: informácie na monitorovanie vykonávania plánu obnovy a odolnosti |
|
13 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 4: Štandardizácia technických a procesných riešení kybernetickej a informačnej bezpečnosti |
Míľnik |
Národná koncepcia informatizácie verejnej správy (NKIVS) 2021 – 2030 |
|
14 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 2: Zavedenie výdavkových stropov |
Míľnik |
Zavedenie výdavkových stropov v zákone 523/2004 o rozpočtových pravidlách |
|
|
|
Výška splátky |
458 277 000 EUR |
1.2Druhá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
2 – Renovácia budov – Reforma 3: Reforma nakladania so stavebným odpadom |
Míľnik |
Novela zákona o odpadoch |
|
2 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – investície 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Zoznam vybraných projektov pre regióny Muránska Planina a Poloniny |
|
3 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Investícia 1: Debarierizácia školských budov |
Míľnik |
Zavedenie definície štandardov debarierizácie, vytvorenie manuálu debarierizácie a zmapovanie potrieb škôl na všetkých stupňoch vzdelávania: |
|
4 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 2: Zavedenie systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu |
Míľnik |
Definícia systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu zavedená do zákona č. 172/2005 Z. z. |
|
5 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Reforma 1: Reforma riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácií |
Míľnik |
Reforma riadenia a podpory výskumu, vývoja a inovácií |
|
6 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Reforma 1: Reforma pobytovej a pracovnej legislatívy |
Míľnik |
Uľahčenie návratu do krajiny a zvýšenie atraktívnosti krajiny pre cudzincov s rodinnými väzbami |
|
7 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – reforma 1: Reforma pobytovej a pracovnej legislatívy |
Míľnik |
Schéma vymedzujúca novú kategóriu žiadateľov o národné víza (D). |
|
8 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – reforma 2: Zjednodušenie režimu uznávania kvalifikácií o vzdelaní a odborných kvalifikácií pre vykonávanie regulovaných povolaní |
Míľnik |
Zjednodušenie uznávania vzdelania a odborných kvalifikácií |
|
9 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 1 Optimalizácia siete nemocníc (OSN) |
Míľnik |
Vytvorenie siete nemocníc |
|
10 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 2 Reforma prípravy investičných projektov v zdravotníctve |
Míľnik |
Priorizovaný investičný plán podľa metodiky hodnotenia investícií schválený ministerstvom zdravotníctva |
|
11 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 5 Reforma poskytovania všeobecnej starostlivosti o dospelých, deti a dorast |
Míľnik |
Nový zákon o vytvorení siete poskytovateľov všeobecnej starostlivosti a zavedení zonácie |
|
12 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a poskytnutie infraštruktúry na jej vykonávanie |
Míľnik |
Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou |
|
13 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Reforma 3: Reforma verejného obstarávania – úprava legislatívy |
Míľnik |
Reforma zákona o verejnom obstarávaní |
|
14 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 1: Zefektívnenie boja proti korupcii a proti praniu špinavých peňazí |
Míľnik |
Reformy na zefektívnenie a zlepšenie finančného vyšetrovania |
|
15 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Míľnik |
Návrh systému podpory na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
|
16 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 7: Zlepšovanie digitálnych zručnosti seniorov a distribúcia Senior tabletov |
Cieľ |
Počet starších osôb a znevýhodnených osôb vyškolených v oblasti základných digitálnych zručností |
|
|
|
Výška splátky |
814 715 000 EUR |
1.3Tretia splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 1: Úprava právneho rámca v oblasti elektroenergetiky |
Míľnik |
Reforma trhu s elektrinou |
|
2 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Reforma 2: Právny rámec v oblasti podpory OZE |
Míľnik |
Rámec na podporu investícií do nových obnoviteľných zdrojov |
|
3 |
2 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Zosúladenie podporných mechanizmov obnovy rodinných domov |
Míľnik |
Implementačný plán na mobilizáciu zelenej obnovy rodinných domov |
|
4 |
2 - Obnova budov - Reforma 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Míľnik |
Spustenie schém podpory na mobilizáciu úspor energie a zelenej obnovy |
|
5 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 3: Intermodálna nákladná doprava |
Míľnik |
Koncepcia a výzvy na nové systémy podpory |
|
6 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 4: Zavedenia nových politík pre dlhodobú podporu alternatívnych pohonov v sektore dopravy |
Míľnik |
Nový balík opatrení na podporu alternatívnych pohonov |
|
7 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Reforma 2: Súťažná schéma na zníženie emisií skleníkových plynov v priemysle |
Míľnik |
Prijatie schémy dekarbonizácie priemyslu |
|
8 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Reforma 1: Reforma krajinného plánovania |
Míľnik |
Reforma krajinného plánovania |
|
9 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
Cieľ |
Počet detí vo veku päť rokov navštevujúcich zariadenie predprimárneho vzdelávania |
|
10 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
Míľnik |
Vykonanie legislatívnych zmien týkajúcich sa povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov. |
|
11 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Míľnik |
Prijatie zákona o novom vymedzení konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb a príprava sprievodných metodických materiálov pre pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a vedenie škôl. |
|
12 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 6: Kompenzačné opatrenia na zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní pre žiakov základných a stredných škôl |
Cieľ |
Počet žiakov, ktorí sa zúčastnia na doučovacích programoch |
|
13 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 1: podpora pri strategickom rozvoji vysokých škôl |
Míľnik |
Uzavreté aspoň 2 výzvy na podporu strategického rozvoja vysokých škôl |
|
14 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 1: Zmena financovania vysokých škôl vrátane zavedenia výkonnostných zmlúv |
Míľnik |
Zavedenie výkonnostných zmlúv |
|
15 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 2: Zavedenie systému periodického hodnotenia vedeckého výkonu |
Cieľ |
Počet vykonaných hodnotení |
|
16 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 3: Nový prístup k akreditácii vysokoškolského vzdelávania |
Cieľ |
Percentuálny podiel vysokých škôl, ktoré požiadali o preverenie súladu vnútorných systémov kvality a študijných programov so štandardami. |
|
17 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Reforma 1: Reforma riadenia, hodnotenia a podpory v oblasti vedy, výskumu a inovácií |
Míľnik |
Návrh strešnej Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií |
|
18 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a EIT |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu participácie slovenských subjektov v programe Horizont Európa |
|
19 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a výskumným organizácií |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na predkladanie projektov na podporu spolupráce medzi firmami, akademickým sektorom a výskumnými organizáciami a vouchery |
|
20 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 3: Excelentná veda |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na podporu excelentných výskumných pracovníkov |
|
21 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy zelenej transformácie |
|
22 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Míľnik |
Vyhlásenie výziev na tematické dopytovo-orientované projekty, ktoré riešia výzvy digitálnej transformácie |
|
23 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 6: Finančné nástroje na podporu inovácií |
Míľnik |
Spustenie a implementácia finančných nástrojov na podporu inovácií |
|
24 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie Národnej implementačnej a koordinačnej autority |
Míľnik |
Minimalizovanie implementačného rizika zriadením koordinačného, finančného a vykonávacieho orgánu (NIKA) pre Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti |
|
25 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Obnova vozového parku |
Cieľ |
Nákup nových vozidiel (10 % vozového parku) – elektrických a hybridných vozidiel |
|
26 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Cieľ |
Počet centier digitálnych inovácií na Slovensku/európskych centier digitálnych inovácií |
|
27 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 1: Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií |
Míľnik |
Investičný plán prioritných životných situácií |
|
28 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 3: Riadenie procesu digitálnej transformácie ekonomiky a spoločnosti |
Míľnik |
Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2023 – 2026 |
|
29 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 6: Strategický prístup k vzdelávaniu v oblasti digitálnych zručností v spolupráci so zástupcami kľúčových zainteresovaných strán |
Míľnik |
Národná stratégia pre digitálne zručnosti |
|
|
|
Výška splátky |
814 715 000 EUR |
1.4Štvrtá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 1: Reforma prípravy investičných projektov v doprave |
Míľnik |
Novela zákona o dráhach a súvisiace právne predpisy o parametroch dopravnej infraštruktúry |
|
2 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Míľnik |
Nový zákon o verejnej osobnej doprave |
|
3 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti redefinície konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb |
|
4 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 3: Reforma systému poradenstva a prevencie a zabezpečenie systematického zberu dát v oblasti podpory duševného zdravia detí, žiakov a študentov. |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov, ktorými sa vytvára komplexný systém poradenstva |
|
5 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 4: Implementácia nástrojov na prevenciu predčasného ukončovania školskej dochádzky a úprava F-odborov |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien zameraných na: rozšírenie možnosti získať nižšie stredné vzdelanie v rámci odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV), optimalizáciu odborov NSOV v nadväznosti na potreby trhu práce a ponuku odborov NSOV vo vzťahu k výchovno-vzdelávacím potrebám cieľovej skupiny žiakov |
|
6 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Míľnik |
Schválenie definitívnej verzie nového kurikula pre všetky vzdelávacie cykly základných a nižších stredných škôl usporiadaného do viacročných vzdelávacích cyklov |
|
7 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 2: Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívnych zmien, ktoré majú posilniť kvalitu zručností pedagogických a odborných zamestnancov a motivovať ich k celoživotnému profesijnému rozvoju |
|
8 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií – Investícia 7: Podporuje jednotný systém grantov na výskum a vývoj |
Míľnik |
Návrh nového informačného systému pre grantové hodnotenie výskumu a vývoja |
|
9 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 4 Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Úprava zákona o optimálnej sieti záchrannej zdravotnej služby a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti |
|
10 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Nový legislatívny rámec pre dlhodobú zdravotnú a paliatívnu starostlivosť |
|
11 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
zavedenie nových nástrojov na zníženie regulačného zaťaženia: – vykonávanie pravidla „1in-2out“ – zavedenie ex-post hodnotenia existujúcich regulácií (legislatívne a nelegislatívne materiály) – zavedenie ochrany proti neodôvodnenému goldplatingu |
|
12 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Reforma 3: Reforma verejného obstarávania – digitalizácia procesov verejného obstarávania |
Míľnik |
Digitalizácia procesov verejného obstarávania prostredníctvom jednotnej elektronickej platformy. |
|
13 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Reforma 2: Reforma insolvenčného rámca – úprava legislatívy |
Míľnik |
Reforma insolvenčného rámca |
|
14 |
15 – Reforma justície – Reforma 1: Reforma súdnej mapy – Právna úprava |
Míľnik |
Zavedenie novej siete súdov |
|
15 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Reforma 3: Optimalizácia riadenia krízových situácií |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti optimalizovaného riadenia krízových situácií |
|
16 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 1: Zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému |
Míľnik |
Reforma dôchodkového systému |
|
|
|
Výška splátky |
923 828 000 EUR |
1.5Piata splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
2 - Obnova budov - Reforma 2: Zvýšenie transparentnosti a zefektívnenia rozhodnutí Pamiatkového úradu Slovenskej republiky |
Míľnik |
Metodiky pre rozhodovací proces Pamiatkového úradu Slovenskej republiky |
|
2 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Míľnik |
Implementácia optimalizovaného grafikonu železničnej dopravy |
|
3 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Reforma 1: Ukončenie výroby elektrickej energie z uhlia v elektrárni Nováky a transformácia regiónu Hornej Nitry |
Míľnik |
Prechod od využívania uhlia v regióne Hornej Nitry |
|
4 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – Reforma 2: Reforma ochrany prírody a hospodárenie s vodou v krajine |
Míľnik |
Účinnejšie uplatňovanie opatrení na ochranu prírody a krajiny v chránených územiach a revitalizácia vodných tokov |
|
5 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – investície 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Majetkové vysporiadanie sa so súkromnými vlastníkmi (plocha vysporiadaných pozemkov v ha) |
|
6 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5: Podpora desegregácie škôl |
Míľnik |
Prijatie legislatívnych zmien, ktoré zavedú definíciu segregácie do zákona a vytvorenie metodických materiálov na implementáciu desegregácie |
|
7 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 2: Príprava a rozvoj učiteľov na nové obsahy a formu výučby |
Cieľ |
Percentuálny podiel učiteľov vyškolených v novom kurikulu, inkluzívnom vzdelávaní digitálnych zručnostiach |
|
8 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 1: Zmena financovania vysokých škôl vrátane zavedenia výkonnostných zmlúv |
Cieľ |
Výkonnostné zmluvy podpísané s verejnými vysokými školami (v percentách) |
|
9 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 1: Podporné nástroje a asistencia pre navrátilcov, vysokokvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín a ich rodinných príslušníkov a zahraničných vysokoškolských študentov študujúcich na Slovensku |
Cieľ |
Počet one-stop shopov služieb v oblasti integrácie na Slovensku |
|
10 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 3 Centralizácia riadenia najväčších nemocníc |
Míľnik |
Zriadenie ústredného orgánu pre správu nemocníc z organizačného, prevádzkového a ekonomického hľadiska |
|
11 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 3 Digitalizácia v zdravotníctve |
Cieľ |
Navigačný systém pre liečbu fibrilácie predsiení v 3 ústavoch srdcovocievnych chorôb |
|
12 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Uverejnenie koncepcie financovania sociálnych služieb na verejnú diskusiu |
|
13 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Podporné nástroje reformy súdnej mapy – Obchodný register a centralizovaný systém súdneho riadenia |
Míľnik |
Vývoj a odovzdanie informačného systému – Obchodný register |
|
14 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 1: Nástroje a kapacity na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí |
Míľnik |
Zabezpečenie potrebnej infraštruktúry s cieľom posilniť boj proti praniu špinavých peňazí a korupcii. |
|
15 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 1: Nástroje a kapacity na boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí |
Cieľ |
Preškolenie policajtov vo finančných vyšetrovaniach a analytických činnostiach |
|
16 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 1: Budovanie eGovernment riešení prioritných životných situácií |
Míľnik |
Plán prioritných životných situácií |
|
17 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 2: Centrálny manažment IT zdrojov |
Míľnik |
Centrálna platforma na využívanie zdrojov IT (digitálne trhovisko) |
|
|
|
Výška splátky |
923 828 000 EUR |
1.6Šiesta (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 3: Excelentná veda |
Cieľ |
Počet podporených excelentných výskumných pracovníkov |
|
2 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 2 Nová sieť nemocníc – výstavba, rekonštrukcie a vybavenie |
Míľnik |
Výzva na predkladanie ponúk na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc |
|
3 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 2: Posudzovanie potrieb starostlivosti |
Míľnik |
Zjednotenie systému posudzovania |
|
4 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma 3: Reforma dohľadu nad sociálnou starostlivosťou a zabezpečenie infraštruktúry pre jej implementáciu: |
Cieľ |
Vytvorenie jednotného systému dohľadu s ústredím a 8 pobočkami |
|
5 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít pobytových služieb komunitného typu a nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadení (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
6 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít ambulantnej služby (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
7 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Reforma 2: Digitalizácia procesov insolvenčného konania |
Cieľ |
Jednotný plne digitalizovaný insolvenčný proces je plne funkčný. |
|
|
|
Výška splátky |
792 892 000 EUR |
1.7Siedma splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
2 - Obnova budov - Investícia 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Cieľ |
Počet obnovených rodinných domov, ktoré dosahujú úspory primárnej energie v priemere aspoň 30 %. |
|
2 |
2 - Obnova budov - Investícia 2: Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov |
Cieľ |
Celková plocha (m²) obnovených verejných historických a pamiatkovo chránených budov, v prípade ktorých sa dosiahla úspora primárnej energie aspoň na úrovni 30 % |
|
3 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – investície 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Revitalizácia vodných tokov (v km revitalizovaných vodných tokov) |
|
4 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Vytvorenie siete regionálnych centier podpory |
|
5 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 1: Digitálna infraštruktúra v školách |
Cieľ |
Zvýšiť percentuálny podiel škôl s plným vstupným digitálnym vybavením |
|
6 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 2: Dobudovanie školskej infraštruktúry: |
Cieľ |
počet škôl s vlastnou knižnicou ako vzdelávacím centrom alebo s modernizovanou knižnicou |
|
7 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a výskumným organizácií |
Cieľ |
Počet podporených projektov spolupráce a voucherov |
|
8 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet vybraných projektov na riešenie výziev zelenej transformácie |
|
9 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií vybraných cez výzvy na riešenie úloh spojených s digitálnou transformáciou |
|
10 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 3: Štipendiá pre talentovaných domácich a zahraničných študentov |
Cieľ |
Počet udelených štipendií pre talentovaných študentov |
|
11 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 5 Obnova vozového parku záchrannej zdravotnej služby |
Cieľ |
Nákup vozidiel |
|
12 |
14 – Zlepšiť podnikateľské prostredie – Investícia 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
Zníženie administratívneho zaťaženia podnikateľov |
|
13 |
15 – Reforma justície – Investícia 1: Reforma súdnej mapy – reorganizácia súdov – renovácia budov |
Cieľ |
Rekonštruovaná plocha budov súdov (v m²) |
|
14 |
15 – Reforma justície – Investícia 1: Reorganizácia súdov – Výstavba/obstarávanie nových budov |
Cieľ |
Plocha vybudovaných alebo kúpených budov súdov (v m²) |
|
15 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – školenie a vybavenie |
Cieľ |
Zavedenie školení a vybavenia v kontexte reformy polície |
|
16 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Obnova budov |
Míľnik |
Rozsah renovovanej podlahovej plochy policajných budov s cieľom znížiť energetickú náročnosť budov (v m²) |
|
17 |
16 - Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí - Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – nový Informačný systém evidencie cudzincov (IS ECU) |
Míľnik |
Elektronizácia postupov udeľovania povolení na pobyt s cieľom zjednodušiť postupy pre verejnosť |
|
18 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – -Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – zriadenie centier zdieľaných služieb. |
Cieľ |
Zriaďovanie centier zdieľaných služieb. |
|
19 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Míľnik |
Platforma pre rozvoj a riešenie prioritných životných situácií |
|
20 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy |
Cieľ |
Digitálna transformácia sekcií verejnej správy |
|
21 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Míľnik |
Vývoj a konštrukcia superpočítača pre národné superpočítačové centrum. |
|
22 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 3: Zapojenie sa do cezhraničných európskych projektov („multi-country projects“) vedúcich k budovaniu digitálnej ekonomiky |
Cieľ |
Účasť na cezhraničných digitálnych projektoch na základe vopred zostaveného súboru |
|
23 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Cieľ |
Počet projektov na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
|
24 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 6: Posilnenie preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov |
Cieľ |
Počet zabezpečených informačných systémov v prostredí verejnej správy |
|
|
|
Výška splátky |
792 892 000 EUR |
1.8Ôsma splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 2: Podpora ekologickej osobnej dopravy |
Cieľ |
Počet obstaraných ekologických koľajových vozidiel pre osobnú dopravu (vážených) |
|
2 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Investícia 2: Zabezpečenie fungovania procesov Slovenskej inšpekcie životného prostredia naviazaných na dekarbonizáciu |
Míľnik |
Zvýšenie kapacít Slovenskej inšpekcie životného prostredia |
|
3 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 4: Implementácia nástrojov na prevenciu predčasného ukončovania školskej dochádzky a úprava F-odborov |
Cieľ |
Podiel odborov nižšieho stredného odborného vzdelávania (NSOV), ktoré boli optimalizované v nadväznosti na potreby trhu práce |
|
4 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Debarierizácia školských budov |
Cieľ |
Odstránenie architektonických bariér väčších stredných škôl |
|
5 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 1: Podporné nástroje a asistencia pre navrátilcov, vysokokvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín a ich rodinných príslušníkov a zahraničných vysokoškolských študentov študujúcich na Slovensku |
Cieľ |
Počet cudzincov využívajúcich služby Migračného informačného centra IOM |
|
6 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 3 Centralizácia riadenia najväčších nemocníc |
Cieľ |
Počet nemocníc zapojených do systému centrálneho riadenia |
|
7 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 4 Výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) |
Cieľ |
Počet vybudovaných alebo zrekonštruovaných staníc záchrannej zdravotnej služby |
|
8 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Reforma 1: Koordinovaná medzirezortná spolupráca a regulácia |
Míľnik |
Zriadenie dvoch koordinačných orgánov pre duševné zdravie |
|
9 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 6: Zriadenie fondu psychodiagnostických metód |
Cieľ |
Počet registrovaných a štandardizovaných psychodiagnostických metód |
|
10 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 8: Vzdelávanie personálu v zdravotníctve |
Cieľ |
Počet pracovníkov v zdravotníctve, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti duševného zdravia |
|
11 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Rozšírenie a obnova kapacít následnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ukazovateľ: počet podporovaných poskytovateľov) |
|
12 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť Rozšírenie a obnova kapacít paliatívnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova siete mobilných hospicov (ukazovateľ: počet nových a prestavaných poskytovateľov) |
|
13 |
14 – Zlepšenie podnikateľského prostredia – Reforma 1: Zníženie regulačného zaťaženia podnikania |
Míľnik |
Pravidlo 1in-2out, ex-ante hodnotenie s cieľom zabrániť goldplatingu a ex-post hodnotenie existujúcich regulácií |
|
14 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Podporné nástroje reformy súdnej mapy – Obchodný register a centralizovaný systém súdneho riadenia |
Míľnik |
Vývoj a odovzdanie informačného systému – Centralizovaný systém súdneho riadenia |
|
15 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Cieľ |
Počet vytvorených a zavedených riešení eGovernment |
|
16 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 6: Posilnenie preventívnych opatrení, zvýšenie rýchlosti detekcie a riešenia incidentov |
Míľnik |
Bezpečnostné audity aplikácií v prostredí verejnej správy |
|
|
|
Výška splátky |
400 083 000 EUR |
1.9Deviata splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – investície 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Majetkové vysporiadanie sa so súkromnými vlastníkmi (plocha vysporiadaných pozemkov v ha) |
|
2 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5: Podpora desegregácie škôl. |
Míľnik |
Nadobudnutie účinnosti legislatívneho vymedzenia segregácie v školách |
|
3 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 1: Zabezpečenie podmienok na implementáciu povinného predprimárneho vzdelávania pre deti od 5 rokov a zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole alebo u iných poskytovateľov predprimárneho vzdelávania od 3 rokov |
Cieľ |
Počet novovytvorených kapacít |
|
4 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 2: Definícia konceptu špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov a vypracovanie modelu nárokovateľných podporných opatrení vo výchove a vzdelávaní vrátane systému ich financovania. |
Cieľ |
Počet vyškolených pedagogických a odborných zamestnancov |
|
5 |
6 – Dostupnosť, rozvoj a kvalita inkluzívneho vzdelávania – Reforma 5 Podpora desegregácie škôl. |
Cieľ |
Percentuálny podiel škôl, ktoré uplatňujú desegregačné štandardy vyplývajúce z prijatej metodiky |
|
6 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Podiel základných škôl, ktoré implementujú nové kurikulum (v percentách) |
|
7 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Reforma 1: Reforma obsahu a formy vzdelávania – Kurikulárna a učebnicová reforma |
Cieľ |
Zavedenie on-line maturity (záverečnej skúšky absolventov všetkých gymnázií a stredných škôl) |
|
8 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Cieľ |
Počet podporených projektov na podporu alebo rozvoj internacionalizácie vysokých škôl a výskumných inštitúcií |
|
9 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Reforma 1 Optimalizácia siete nemocníc (OSN) |
Cieľ |
Podiel reprofilovaných nemocníc (s povolením v rozsahu všeobecných a špecializovaných nemocníc) v rámci novej siete nemocníc |
|
10 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 1 Podpora otvárania nových ambulancií primárnej starostlivosti |
Cieľ |
Počet ambulancií primárnej starostlivosti podporených pilotným programom |
|
11 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 2 Nová sieť nemocníc – výstavba, rekonštrukcia a vybavenie |
Cieľ |
Sprístupnenie lôžok v zmodernizovaných nemocniciach |
|
12 |
11 – Moderná a dostupná zdravotná starostlivosť – Investícia 3 Digitalizácia v zdravotníctve |
Cieľ |
Počet nemocníc pripojených k centrálnemu systému ERP |
|
13 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 2: Vytvorenie detenčných zariadení |
Cieľ |
Kapacita detenčných zariadení – počet pacientov |
|
14 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 3: Vybudovanie psycho-sociálnych centier; Investícia 4: Doplnenie siete psychiatrických stacionárov; Investícia 5: Vybudovanie špecializovaných centier pre poruchy autistického spektra |
Cieľ |
Počet založených komunitných centier starostlivosti o duševné zdravie |
|
15 |
12 – Humánna, moderná a dostupná starostlivosť o duševné zdravie – Investícia 7: Humanizácia oddelení v ústavnej starostlivosti |
Cieľ |
Kapacita pacientov v premenených miestnostiach v ústavnej psychiatrickej starostlivosti. |
|
16 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Rozšírenie a obnova kapacít paliatívnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie a obnova kapacít pobytovej paliatívnej starostlivosti (ukazovateľ: počet vytvorených a obnovených lôžok) |
|
17 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti |
Míľnik |
Nový systém financovania sociálnych služieb – zavedenie osobného rozpočtu |
|
|
|
Výška splátky |
203 679 000 EUR |
1.10Desiata splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo |
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia) |
Míľnik/cieľ |
Názov |
|
1 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 1: Výstavba nových zdrojov elektriny z OZE |
Cieľ |
Nová kapacita OZE |
|
2 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 2: Modernizácia existujúcich zdrojov elektriny z OZE („repowering“) |
Cieľ |
Rekonštruovaná kapacita OZE |
|
3 |
1 – Obnoviteľné zdroje energie a energetická infraštruktúra – Investícia 3: Zvyšovanie flexibility elektroenergetických sústav pre vyššiu integráciu OZE |
Cieľ |
Kumulatívne zvýšenie výkonu zariadení zvyšujúcich flexibilitu energetických sústav |
|
4 |
2 - Obnova budov - Reforma 1: Zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov |
Cieľ |
Počet obnovených rodinných domov, ktoré dosahujú úspory primárnej energie aspoň 30 %. |
|
5 |
2 - Obnova budov - Reforma 2: Obnova verejných historických a pamiatkovo chránených budov |
Cieľ |
plocha (m²) obnovených verejných historických a pamiatkovo chránených budov |
|
6 |
3 – Udržateľná doprava – Reforma 2: Reforma verejnej osobnej dopravy |
Cieľ |
Počet krajov, v ktorých je zavedené tarifná integrácia, ktorá umožňuje cestovať viacerými druhmi verejnej dopravy alebo dopravcami na jeden cestovný lístok |
|
7 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka novej cyklistickej infraštruktúry (km) |
|
8 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka zrekonštruovanej alebo zmodernizovanej infraštruktúry ekologickej osobnej železničnej dopravy (v km vážená) |
|
9 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 1: Rozvoj infraštruktúry nízkouhlíkovej dopravy |
Cieľ |
Dĺžka dispečerizovaných úsekov železničných tratí (km). |
|
10 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 3: Rozvoj intermodálnej nákladnej dopravy |
Cieľ |
Počet obstaraných intermodálnych dopravných jednotiek v jednotkách TEU („Twenty-foot Equivalent Unit“ - jednotka zodpovedajúca kontajneru s dĺžkou 20 stôp) |
|
11 |
3 – Udržateľná doprava – Investícia 4: Podpora rozvoja infraštruktúry pre vozidlá na alternatívny pohon |
Cieľ |
Počet nabíjacích bodov alebo vodíkových plniacich staníc v prevádzke. |
|
12 |
4 – Dekarbonizácia priemyslu – Investícia 1: Fungovanie schémy dekarbonizácie priemyslu |
Míľnik |
Ukončenie implementácie projektov dekarbonizácie priemyslu spolufinancovaných z RRF |
|
13 |
5 – Adaptácia na zmenu klímy – investície 1: Adaptácia regiónov na klimatickú zmenu s dôrazom na ochranu prírody a rozvoj biodiverzity |
Cieľ |
Revitalizácia vodných tokov (v km revitalizovaných vodných tokov) |
|
14 |
7 – Vzdelávanie pre 21. storočie – Investícia 2: Dobudovanie školskej infraštruktúry |
Cieľ |
Odstránenie dvojzmennej prevádzky škôl |
|
15 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Reforma 5: Koncentrácia excelentných vzdelávacích a výskumných kapacít |
Míľnik |
Dokončenie procesu spájania výskumných celkov. |
|
16 |
8 – Zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl – Investícia 1: podpora pri strategickom rozvoji vysokých škôl |
Cieľ |
Zrekonštruovaná plocha vysokých škôl a internátov s úsporou primárnej energie vyššou ako 30 % (v m2) |
|
17 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 3: Excelentná veda |
Cieľ |
Počet podporených excelentných výskumných pracovníkov |
|
18 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 1: Podpora medzinárodnej spolupráce a zapájania sa do projektov Horizont Európa a EIT |
Cieľ |
Finančná podpora prihlášok a zapojených projektov v programoch Horizont Európa dosiahne v rámci výziev financovaných z fondu obnovy |
|
19 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 2: Podpora spolupráce firiem, akademického sektora a výskumným organizácií |
Cieľ |
Počet podporených projektov spolupráce a voucherov |
|
20 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 4: Výskum a inovácie pre dekarbonizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet dokončených projektov na riešenie výziev zelenej transformácie |
|
21 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 5: Výskum a inovácie pre digitalizáciu ekonomiky |
Cieľ |
Počet dokončených projektov v oblasti výskumu, vývoja a inovácií zameraných na úlohy spojené s digitálnou transformáciou |
|
22 |
9 – Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania vedy, výskumu, inovácií –Investícia 6: Finančné nástroje na podporu inovácií |
Cieľ |
Počet spoločností podporených finančnými nástrojmi |
|
23 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 2: Posilnenie vzťahov s diaspórou, podpora občianskych iniciatív |
Cieľ |
Počet podporených podujatí posilňujúcich vzťahy s diaspórou |
|
24 |
10 – Lákanie a udržanie talentov – Investícia 4: Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí |
Cieľ |
Podporené osobomesiace mobilít v štipendijných programoch |
|
25 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít pobytových služieb komunitného typu a nízkokapacitných zdravotno-sociálnych zariadení (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
26 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 1: Rozšírenie kapacít komunitnej sociálnej starostlivosti |
Cieľ |
Rozšírenie kapacít ambulantnej služby (ukazovateľ: minimálny počet vytvorených miest) |
|
27 |
13 – Dostupná a kvalitná dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť – Investícia 2: Rozšírenie a obnova kapacít následnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti |
Cieľ |
Vytvorenie lôžok následnej starostlivosti rekonštrukciou existujúcich akútnych a chronických lôžok (ukazovateľ: minimálny počet zrekonštruovaných lôžok následnej starostlivosti) |
|
28 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Digitalizácia a analytické kapacity |
Cieľ |
Modernizácia súdneho IT vybavenia pre zamestnancov súdov |
|
29 |
15 – Reforma justície – Investícia 2: Digitalizácia a analytické kapacity |
Míľnik |
Vytvorenie podpornej analytickej platformy pre sprístupňovanie judikatúry na súdoch |
|
30 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 2: Vybavenie a digitalizácia Policajného zboru – Automatizovaný systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky |
Míľnik |
Úplné sfunkčnenie automatizácie systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky |
|
31 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 3: Modernizácia hasičského a záchranného systému – vybudovanie siete integrovaných bezpečnostných centier |
Cieľ |
Výstavba a sprevádzkovanie integrovaných bezpečnostných centier |
|
32 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 3: Modernizácia hasičského a záchranného systému - obnova vozového parku polície |
Cieľ |
Modernizácia hasičských staníc |
|
33 |
16 – Boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí – Investícia 4: Posilnenie administratívnych kapacít na rôznych úrovniach verejnej správy – budovanie platformy pre špecializovanú odbornú prípravu |
Cieľ |
Automatizované špecializačné vzdelávanie pre všetkých novoprijatých pracovníkov prvého kontaktu |
|
34 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 1: Lepšie služby pre občanov a podnikateľov |
Cieľ |
Počet vytvorených a zavedených riešení eGovernment |
|
35 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy |
Cieľ |
Digitálna transformácia sekcií verejnej správy |
|
36 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 4: Podpora projektov zameraných na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
Cieľ |
Počet projektov na vývoj a aplikáciu špičkových digitálnych technológií |
|
37 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 5: Granty so zjednodušenou administratívou („Fast grants“) – Hackatóny |
Cieľ |
Počet zorganizovaných rýchlych grantových podujatí – hackatóny |
|
38 |
17 – Digitálne Slovensko – Reforma 5: Skvalitnenie vzdelávania a zabezpečenie spôsobilostí v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti |
Cieľ |
Počet IT zamestnancov vo verejnej správe, ktorí absolvovali odbornú prípravu v oblasti kybernetickej bezpečnosti |
|
39 |
17 – Digitálne Slovensko – Investícia 7: Zlepšovanie digitálnych zručnosti seniorov a distribúcia Senior tabletov |
Cieľ |
Počet seniorov a znevýhodnených osôb vyškolených v oblasti základných digitálnych zručností |
|
40 |
18 – Zdravé, udržateľné a konkurencieschopné verejné financie – Reforma 3: Reforma riadenia verejných investícií |
Míľnik |
Uplatňovanie metodiky postupov pri príprave a prioritizácii investícií |
|
|
|
Výška splátky |
203 677 359 EUR |
ODDIEL 3: ĎALŠIE OPATRENIA
1. Opatrenia na monitorovanie a realizáciu plánu obnovy a odolnosti
Monitorovanie a realizácia plánu obnovy a odolnosti Slovenska sa uskutočňujú v súlade s týmito opatreniami:
Na zabezpečenie presne určených úloh, kompetencií a právomocí pripravuje Slovenská republika osobitný zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a novely niektorých zákonov („zákon o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti“ alebo „zákon o POO “). Zákon o POO upravuje okrem iného aj výber prijímateľov a ich povinnosti, spôsob vykonávania finančných opráv a riešenie nezrovnalostí, konflikty záujmov a spracovávanie osobných údajov. Očakáva sa, že sa zavedú aj opatrenia na ochranu finančných záujmov Európskej únie na úrovni každého subjektu zapojeného do vykonávania. Upravuje monitorovanie dosahovania míľnikov a cieľov, ako aj systém zberu údajov o konečných užívateľoch výhod.
Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) je jednotným kontaktným miestom na implementáciu slovenského plánu obnovy a odolnosti. Koordinuje a usmerňuje implementáciu a vykonáva kontroly vykonávateľov, sprostredkovateľov a príjemcov. Zodpovedá za monitorovanie a posudzovanie implementácie plánu a dosahovania míľnikov, ako aj za poskytovanie údajov zozbieraných Komisii na požiadanie.
2. Opatrenia na poskytnutie plného prístupu k podkladovým údajom Komisii
Za celkovú koordináciu a monitorovanie plánu je zodpovedná Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) ako ústredný koordinačný orgán pre slovenský plán obnovy a odolnosti a jeho implementáciu. Pôsobí najmä ako koordinačný orgán na monitorovanie pokroku pri dosahovaní míľnikov a cieľov, na monitorovanie a v prípade potreby na vykonávanie kontrolných a audítorských činností a na poskytovanie správ a žiadostí o platby. Koordinuje podávanie správ o míľnikoch a cieľoch, príslušných ukazovateľoch, ale aj kvalitatívnych finančných informáciách a iných údajoch, napríklad o konečných príjemcoch. Očakáva sa, že zaznamenávanie údajov sa uskutoční do 30. septembra 2022 s použitím informačného systému nazvaného ISPO.
V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 po splnení príslušných dohodnutých míľnikov a cieľov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy Slovensko predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o platbu finančného príspevku. Slovensko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k príslušným podkladovým údajom, ktoré riadne odôvodňujú žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.