3.5.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 132/13


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 446/2014

z 2. mája 2014,

ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike a nariadenia Komisie (ES) č. 251/2009 a (EÚ) č. 275/2010, pokiaľ ide o rady údajov, ktoré sa majú zostavovať, a kritériá hodnotenia kvality štrukturálnej podnikovej štatistiky

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008 z 11. marca 2008 o štrukturálnej podnikovej štatistike (1), a najmä na jeho článok 11 ods. 2 písm. a), b), d), e) a j),

keďže:

(1)

Nariadením (ES) č. 295/2008 sa stanovil spoločný rámec na zber, zasielanie a vyhodnocovanie európskej štatistiky o štruktúre, činnosti, konkurencieschopnosti a výkonnosti podnikov v Únii.

(2)

Nariadením Komisie (ES) č. 251/2009 (2) sa stanovila periodicita zostavovania viacročnej štrukturálnej podnikovej štatistiky a členenie výsledkov na tvorbu štrukturálnej podnikovej štatistiky s cieľom zostavovať údaje, ktoré sú porovnateľné a zosúladené medzi členskými štátmi.

(3)

Nariadením Komisie (EÚ) č. 275/2010 (3) sa stanovili kritériá hodnotenia kvality a obsah správ o kvalite, ktoré majú poskytovať členské štáty.

(4)

V reakcii na potrebu zvýšenej medzinárodnej porovnateľnosti výsledkov, najmä pokiaľ ide o štatistiku v oblasti podnikania, je potrebné aktualizovať zoznam ukazovateľov určením radov údajov o demografii podnikov s aspoň jedným zamestnancom. Zároveň by sa mal stanoviť prvý referenčný rok, periodicita a členenie výsledkov pri týchto ukazovateľoch. Príloha IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008 a príloha I k nariadeniu (ES) č. 251/2009 by sa preto mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)

Skúsenosti ukázali, že ukazovatele stanovené v prílohách V až VII k nariadeniu (ES) č. 295/2008 nie je potrebné vykazovať v súčasných ročných intervaloch. Periodicita by sa preto mala upraviť na zostavovanie v intervale raz za desať rokov. Príloha I k nariadeniu (ES) č. 251/2009 by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(6)

Správy o kvalite štatistiky zostavovanej podľa príloh V až VII k nariadeniu (ES) č. 295/2008 už nie je potrebné predkladať každoročne. Ich periodicita by sa preto mala v súlade s požiadavkami na údaje prispôsobiť na predkladanie raz za 10 rokov. Príloha k nariadeniu (EÚ) č. 275/2010 by sa mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(7)

Únia a vnútroštátne zainteresované strany v záujme lepšieho monitorovania pokroku v oblasti inovácií v kontexte stratégie Európa 2020 požiadali o vytvorenie jednotného integrovaného ukazovateľa. Tento ukazovateľ má okrem iného poskytnúť referenčnú hodnotu zamestnanosti v inovačných a rýchlo rastúcich podnikoch v celej Európe, ako aj na medzinárodnej úrovni. Aby sa tento nový ukazovateľ dal využiť v rámci európskeho semestra 2014, sú naliehavo potrebné podkladové údaje. Nariadenie (ES) č. 295/2008 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(8)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre Európsky štatistický systém,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Prílohy I, V, VI, VII a IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008 sa menia v súlade s prílohou I k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Prílohy I a II k nariadeniu (ES) č. 251/2009 sa menia v súlade s prílohou II k tomuto nariadeniu.

Článok 3

Príloha k nariadeniu (EÚ) č. 275/2010 sa mení v súlade s prílohou III k tomuto nariadeniu.

Článok 4

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 2. mája 2014

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)   Ú. v. EÚ L 97, 9.4.2008, s. 13.

(2)  Nariadenie Komisie (ES) č. 251/2009 z 11. marca 2009, ktorým sa vykonáva a mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008, pokiaľ ide o rady údajov, ktoré sa majú zostavovať pre štrukturálnu podnikovú štatistiku, a úpravy potrebné po revízii štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA) (Ú. v. EÚ L 86, 31.3.2009, s. 170).

(3)  Nariadenie Komisie (EÚ) č. 275/2010 z 30. marca 2010, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 295/2008, pokiaľ ide o kritériá hodnotenia kvality štrukturálnej podnikovej štatistiky (Ú. v. EÚ L 86, 1.4.2010, s. 1).


PRÍLOHA I

Prílohy I, V, VI, VII a IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008 sa menia takto:

1.

V prílohe I bod 1 oddielu 8 „Zasielanie výsledkov“ sa nahrádza takto:

„1.

Výsledky sa majú odoslať do 18 mesiacov od konca kalendárneho roku sledovaného obdobia, okrem tried 64.11 a 64.19 NACE Rev. 2. Pre triedy 64.11 a 64.19 NACE Rev. 2 je termín odoslania 10 mesiacov. O termíne odoslania výsledkov na úrovni tried v rámci skupín 64.2, 64.3 a 64.9 ako aj divízie 66 NACE. Rev. 2 sa rozhodne v súlade s regulačným postupom s kontrolou uvedeným v článku 12 ods. 3.“

2.

V prílohe V oddiel 5 sa nahrádza takto:

„ODDIEL 5

Prvý referenčný rok

Prvým referenčným rokom, za ktorý sa zostavuje štatistika za ukazovatele uvedené v oddiele 4, je kalendárny rok 2008.“

3.

Príloha VI sa mení takto:

a)

v oddiele 4 písm. d) sa slovo „ročná“ nahrádza slovom „viacročná“;

b)

oddiel 5 sa nahrádza takto:

„ODDIEL 5

Prvý referenčný rok

Prvým referenčným rokom, za ktorý sa zostavuje štatistika za ukazovatele uvedené v oddiele 4, je kalendárny rok 2008.“

4.

Príloha VII sa mení takto:

a)

v oddiele 4 bode 2 a 3 sa slovo „ročná“ nahrádza slovom „viacročná“;

b)

oddiel 5 sa nahrádza takto:

„ODDIEL 5

Prvý referenčný rok

Prvým referenčným rokom, za ktorý sa zostavuje štatistika za ukazovatele uvedené v oddiele 4, je kalendárny rok 2008.“

5.

Príloha IX sa mení takto:

a)

v oddiele 5 bode 1 sa dopĺňajú tieto ukazovatele:

„11 01 0

Populácia aktívnych podnikov s aspoň jedným zamestnancom v roku t

11 02 0

Počet aktívnych podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

11 03 0

Počet podnikov, ktoré od ktoréhokoľvek okamihu v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

11 04 1

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 1 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

11 04 2

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 2 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

11 04 3

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 3 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

11 04 4

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 4 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

11 04 5

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 5 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

11 96 0

Počet podnikov s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t“

b)

v oddiele 5 bode 2 sa dopĺňajú tieto ukazovatele:

„16 01 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré mali kedykoľvek v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 01 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré mali kedykoľvek v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 02 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 02 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 03 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré od ktoréhokoľvek okamihu v roku t už nemajú žiadneho zamestnanca

16 03 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré od ktoréhokoľvek okamihu v roku t už nemajú žiadneho zamestnanca

16 04 1

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 1 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 04 2

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 2 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 04 3

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 3 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 04 4

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 4 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 04 5

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 5 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 05 1

Počet zamestnaných osôb v roku t – 1 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 1 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 05 2

Počet zamestnaných osôb v roku t – 2 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 2 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 05 3

Počet zamestnaných osôb v roku t – 3 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 3 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 05 4

Počet zamestnaných osôb v roku t – 4 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 4 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 05 5

Počet zamestnaných osôb v roku t – 5 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca kedykoľvek v roku t – 5 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca kedykoľvek v roku t

16 96 1

Počet zamestnancov v podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t“

c)

oddiel 9 sa nahrádza takto:

„ODDIEL 9

Predbežné výsledky pre ukazovatele súvisiace so zánikom podnikov (11 93 0, 16 93 0, 16 93 1) sa zasielajú do 18 mesiacov od konca kalendárneho roku sledovaného obdobia. Po potvrdení zániku podnikov po dvoch rokoch neaktívnosti sa revidované výsledky pre tieto ukazovatele zasielajú do 30 mesiacov od toho istého sledovaného obdobia.

Predbežné výsledky pre ukazovatele 11 03 0, 16 03 0 a 16 03 1 sa zasielajú do 20 mesiacov od konca kalendárneho roku sledovaného obdobia. Po potvrdení stavu po dvoch rokoch sa revidované výsledky pre tieto ukazovatele zasielajú do 32 mesiacov od toho istého sledovaného obdobia.

Všetky ostatné výsledky súvisiace s ročnou demografickou štatistikou o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom sa zasielajú do 20 mesiacov od konca sledovaného obdobia.

Predbežné výsledky pre ukazovatele súvisiace s podnikmi s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti sa zasielajú do 12 mesiacov od konca sledovaného obdobia.

Všetky ostatné výsledky sa zasielajú do 18 mesiacov od konca kalendárneho roku sledovaného obdobia.“


PRÍLOHA II

Príloha I k nariadeniu (ES) č. 251/2009 sa mení takto:

1.

Bod 1 sa mení takto:

a)

v „súhrnnej tabuľke“ sa názov kódu radu 1D nahrádza takto:

„Ročná podniková štatistika za centrálne banky a úverové inštitúcie zaradené do triedy 64.19 klasifikácie NACE Rev. 2“

b)

do „súhrnnej tabuľky“ sa dopĺňa tento rad:

Kód radu

Názov

„1G

Ročná podniková štatistika za poisťovacie služby a penzijné fondy“

c)

tabuľka s názvom „Ročná podniková štatistika za centrálne banky“ sa nahrádza takto:

„ Ročná podniková štatistika za centrálne banky a úverové inštitúcie zaradené do triedy 64.19 klasifikácie NACE Rev. 2 uvedená v oddiele 4 ods. 3 a 4 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 295/2008

Rad 1D

Názov radu

Ročná podniková štatistika za centrálne banky a úverové inštitúcie zaradené do triedy 64.19 klasifikácie NACE Rev. 2

Prvý referenčný rok

2013

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Triedy 64.11 a 64.19 NACE Rev. 2

Ukazovatele

Ukazovateľ v prílohe I oddiele 4 ods. 3:

11 11 0

Počet podnikov

Ukazovatele v prílohe I oddiele 4 ods. 4:

12 12 0

Hodnota produkcie

12 15 0

Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov

12 17 0

Hrubý prevádzkový prebytok

13 11 0

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru

13 13 1

Platby agentúram za sprostredkovanie pracovných síl

13 31 0

Osobné náklady

13 32 0

Mzdy a platy

13 33 0

Náklady na sociálne zabezpečenie

15 11 0

Hrubé hmotné investície

16 11 0

Počet zamestnaných osôb

16 13 0

Počet zamestnancov

16 14 0

Prepočítaný počet zamestnancov

Členenie podľa činnosti

Štvormiestny kód (trieda) NACE Rev. 2“

d)

dopĺňa sa táto tabuľka:

„ Ročná podniková štatistika za poisťovacie služby a penzijné fondy uvedená v oddiele 4 ods. 3 a 4 prílohy I k nariadeniu (ES) č. 295/2008

Rad 1G

Názov radu

Ročná podniková štatistika za poisťovacie služby a penzijné fondy

Prvý referenčný rok

2013

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Divízia 65 NACE Rev. 2

Ukazovatele

Ukazovateľ v prílohe I oddiele 4 ods. 3:

11 11 0

Počet podnikov

Ukazovatele v prílohe I oddiele 4 ods. 4:

12 11 0

Tržby za vlastné výkony a tovar

12 12 0

Hodnota produkcie

12 15 0

Pridaná hodnota v cenách výrobných nákladov

12 17 0

Hrubý prevádzkový prebytok

13 11 0

Spotreba materiálu, energie, služieb a tovaru

13 13 1

Platby agentúram za sprostredkovanie pracovných síl

13 31 0

Osobné náklady

13 32 0

Mzdy a platy

13 33 0

Náklady na sociálne zabezpečenie

15 11 0

Hrubé hmotné investície (okrem skupín 65.1 a 65.2 NACE Rev. 2)

16 11 0

Počet zamestnaných osôb

16 13 0

Počet zamestnancov (okrem skupín 65.1 a 65.2 NACE Rev. 2)

16 14 0

Prepočítaný počet zamestnancov

Členenie podľa činnosti

Štvormiestny kód (trieda) NACE Rev. 2“

2.

Body 5, 6 a 7 sa menia takto:

a)

v súhrnných tabuľkách sa vypúšťa slovo „Ročná“;

b)

tabuľky sa menia takto:

i)

v nadpisoch a názvoch radov sa vypúšťa slovo „Ročná“;

ii)

pri periodicite sa slovo „Ročná“ nahrádza výrazom „Každých 10 rokov“.

3.

Bod 9 sa mení takto:

a)

do súhrnnej tabuľky sa dopĺňajú tieto rady:

Kód radu

Názov

„9E

Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy

9F

Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov

9G

Ročné predbežné výsledky o zaniknutých podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy

9H

Ročné predbežné výsledky o zaniknutých podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov

9M

Ročná štatistika o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti

9P

Ročná predbežná štatistika o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti“

b)

dopĺňajú sa tieto tabuľky:

„ Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy uvedená v oddiele 5 ods. 1 a 2 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008

Rad 9E

Názov radu

Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy

Prvý referenčný rok

2012

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 01 0

Populácia aktívnych podnikov s aspoň jedným zamestnancom v roku t

11 02 0

Počet aktívnych podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

11 03 0

Počet podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 01 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré majú v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 01 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré majú v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 02 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 02 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 03 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

Členenie podľa činnosti

B ŤAŽBA NERASTNÝCH SUROVÍN

C PRIEMYSELNÁ VÝROBA

10 + 11 + 12 Výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov

13 + 14 Výroba textílií a odevov

15. Výroba kožených a podobných výrobkov

16. Spracovanie dreva a výroba výrobkov z dreva a korku, okrem výroby nábytku; výroba výrobkov zo slamy, prútia a podobných materiálov

17 + 18 Výroba papiera a výrobkov z papiera; tlač a reprodukcia nahraných nosičov záznamu

19. Výroba koksu a rafinovaných ropných produktov

20 + 21 Výroba chemikálií a chemických výrobkov; výroba základných látok na výrobu farmaceutických prípravkov a farmaceutických prípravkov

22. Výroba výrobkov z gumy a plastov

23. Výroba ostatných nekovových minerálnych výrobkov

24 + 25 Výroba kovov a kovových výrobkov, okrem výroby strojov a zariadení

26 + 27 Výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, výroba elektrických zariadení

28. Výroba strojov a zariadení i. n.

29 + 30 Výroba motorových vozidiel, prívesov, návesov a ostatných dopravných zariadení

31 + 32 Výroba nábytku a ostatná výroba

33. Opravy a inštalácia strojov a zariadení

D DODÁVANIE ELEKTRINY, PLYNU, PARY A KLIMATIZOVANÉHO VZDUCHU

E ZÁSOBOVANIE VODOU, ODVOD ODPADOVÝCH VÔD, ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO A ČINNOSTI SÚVISIACE S ČISTENÍM ODPADOVÝCH VÔD

F STAVEBNÍCTVO

G VEĽKOOBCHOD A MALOOBCHOD; OPRAVY MOTOROVÝCH VOZIDIEL A MOTOCYKLOV

45. Veľkoobchod a maloobchod a opravy motorových vozidiel a motocyklov

46. Veľkoobchod, okrem obchodu s motorovými vozidlami a motocyklami

47. Maloobchod, okrem obchodu s motorovými vozidlami a motocyklami

47.1. Maloobchod v nešpecializovaných predajniach

47.2. Maloobchod s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach

47.3. Maloobchod s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach

47.4. Maloobchod so zariadeniami pre informatiku a komunikácie – IKT v špecializovaných predajniach

47.5. Maloobchod s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach

47.6. Maloobchod s tovarom pre kultúru a rekreáciu v špecializovaných predajniach

47.7. Maloobchod ostatného tovaru v špecializovaných predajniach

47.8. Maloobchod v stánkoch a na trhoch

47.9. Maloobchod mimo predajní, stánkov a trhov

H DOPRAVA A SKLADOVANIE

49. Pozemná doprava a doprava potrubím

50. Vodná doprava

51. Vzdušná doprava

52. Skladové a pomocné činnosti v doprave

53. Poštové služby a služby kuriérov

I UBYTOVACIE A STRAVOVACIE SLUŽBY

55. Ubytovanie

56. Činnosti reštaurácií a pohostinstiev

J INFORMÁCIE A KOMUNIKÁCIA

58. Nakladateľské činnosti

59. Výroba filmov, videozáznamov a televíznych programov, príprava a zverejňovanie zvukových nahrávok

60. Výroba a vysielanie programov

61. Telekomunikácie

62. Počítačové programovanie, poradenstvo a súvisiace služby

62.0. Počítačové programovanie, poradenstvo a súvisiace služby

62.01. Počítačové programovanie

62.02. Poradenstvo týkajúce sa počítačov

62.03. Činnosti súvisiace so správou počítačových zariadení

62.09. Ostatné služby týkajúce sa informačných technológií a počítačov

63. Informačné služby

K_X_K642 FINANČNÉ A POISŤOVACIE ČINNOSTI, OKREM ČINNOSTÍ HOLDINGOVÝCH SPOLOČNOSTÍ (NACE Rev. 2 642)

64.1 + 64.3 + 64.9 Finančné služby, okrem poistenia a dôchodkového zabezpečenia, okrem činností holdingových spoločností

65. Poistenie, zaistenie a dôchodkové zabezpečenie okrem povinného sociálneho poistenia

66. Pomocné činnosti finančných služieb a poistenia

L ČINNOSTI V OBLASTI NEHNUTEĽNOSTÍ

68. Činnosti v oblasti nehnuteľností

68.1. Nákup a predaj vlastných nehnuteľností

68.2. Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností

68.3. Činnosti v oblasti nehnuteľností za odmenu alebo na základe zmluvy

68.31. Realitné kancelárie

68.32. Správa nehnuteľností za odmenu alebo na základe zmluvy

M ODBORNÉ, VEDECKÉ A TECHNICKÉ TESTOVANIE A ANALÝZY

69. Právne a účtovnícke činnosti

69.1. Právne činnosti

69.2. Účtovnícke a audítorské činnosti, vedenie účtovných kníh; daňové poradenstvo

70. Vedenie firiem; poradenstvo v oblasti riadenia

70.1. Vedenie firiem

70.2. Poradenstvo v oblasti riadenia

70.21. Služby v oblasti styku a komunikácie s verejnosťou

70.22. Poradenské služby v oblasti podnikania a riadenia

71. Architektonické a inžinierske činnosti; technické testovanie a analýzy

71.1. Architektonické a inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo

71.11. Architektonické činnosti

71.12. Inžinierske činnosti a súvisiace technické poradenstvo

71.2. Technické skúšky a analýzy

72. Vedecký výskum a vývoj

72.1. Výskum a experimentálny vývoj v oblasti prírodných a technických vied

72.11. Výskum a experimentálny vývoj v oblasti biotechnológie

72.19. Ostatný výskum a experimentálny vývoj v oblasti prírodných a technických vied

72.2. Výskum a experimentálny vývoj v oblasti spoločenských a humanitných vied

73. Reklama a prieskum trhu

73.1. Reklama

73.11. Reklamné agentúry

73.12. Predaj vysielacieho času

73.2. Prieskum trhu a verejnej mienky

74. Ostatné odborné, vedecké a technické činnosti

74.1. Špecializované dizajnérske činnosti

74.2. Fotografické činnosti

74.3. Prekladateľské a tlmočnícke činnosti

74.9. Ostatné odborné, vedecké a technické činnosti i. n.

75. Veterinárne činnosti

N ADMINISTRATÍVNE A PODPORNÉ SLUŽBY

77. Prenájom a lízing

77.1. Prenájom a lízing motorových vozidiel

77.11. Prenájom a lízing automobilov a ľahkých motorových vozidiel

77.12. Prenájom a lízing nákladných automobilov a ostatných ťažkých vozidiel

77.2. Prenájom a lízing osobných potrieb a potrieb pre domácnosť

77.21. Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb

77.22. Prenájom videopások a diskov

77.29. Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť

77.3. Prenájom a lízing ostatných strojov, zariadení a iného hmotného majetku

77.31. Prenájom a lízing poľnohospodárskych strojov a zariadení

77.32. Prenájom a lízing stavebných strojov a zariadení

77.33. Prenájom a lízing kancelárskych strojov a zariadení (vrátane počítačov)

77.34. Prenájom a lízing vodných dopravných prostriedkov

77.35. Prenájom a lízing leteckých dopravných prostriedkov

77.39. Prenájom a lízing ostatných strojov, zariadení a iného hmotného majetku i. n.

77.4. Lízing duševného vlastníctva a podobných produktov okrem prác chránených autorskými právami

78. Činnosti sprostredkovania práce

78.1. Činnosti agentúr sprostredkujúcich zamestnanie

78.2. Činnosti agentúr sprostredkujúcich zamestnanie na dobu určitú

78.3. Ostatné poskytovanie ľudských zdrojov

79. Činnosti cestovných agentúr, cestovných kancelárií a ostatné rezervačné služby a súvisiace činnosti

79.1. Činnosti cestovných agentúr a cestovných kancelárií

79.11. Činnosti cestovných agentúr

79.12. Činnosti cestovných kancelárií

79.9. Ostatné rezervačné služby a súvisiace činnosti

80. Bezpečnostné a pátracie služby

80.1. Súkromné bezpečnostné služby

80.2. Služby spojené s prevádzkovaním bezpečnostných systémov

80.3. Pátracie služby

81. Činnosti súvisiace s údržbou budov a krajinnou úpravou

81.1. Kombinované pomocné činnosti pre zariadenia

81.2. Čistiace činnosti

81.21. Generálne čistenie budov

81.22. Ostatné priemyselné čistenie budov

81.29. Ostatné čistiace činnosti

81.3. Činnosti súvisiace s krajinnou úpravou

82. Administratívne, pomocné kancelárske a iné obchodné pomocné činnosti

82.1. Administratívne a pomocné činnosti

82.11. Kombinované administratívno-kancelárske činnosti

82.19. Kopírovanie, príprava dokumentov a ostatné špecializované pomocné administratívne činnosti

82.2. Činnosti stredísk poskytujúcich služby prostredníctvom telefónu – call centrá

82.3. Organizovanie kongresov a obchodných výstav

82.9. Pomocné obchodné činnosti i. n.

82.91. Činnosti inkasných agentúr a posúdenie úveruschopnosti

82.92. Baliace činnosti

82.99. Ostatné pomocné obchodné činnosti i. n.

Osobitné súhrny

B_TO_N Ekonomika podnikov, okrem NACE Rev. 2 642 činnosti holdingových spoločností

B_TO_E Priemysel

ICT_M Výroba IKT (NACE Rev. 2: 261 + 262 + 263 + 264 + 268)

G_TO_N_X_K642 Služby ekonomiky podnikov, okrem NACE 642 činnosti holdingových spoločností

ICT_T IKT spolu (NACE Rev. 2: 261 + 262 + 263 + 264 + 268 + 951 + 465 + 582 + 61 + 62 + 631)

ICT_S Služby v oblasti IKT (NACE Rev. 2: 951 + 465 + 582 + 61 + 62 + 631)

ICT_W Veľkoobchod s IKT (NACE Rev. 2 465)

Členenie podľa právnej formy

1.

V osobnom vlastníctve a bez obmedzenia osobnej zodpovednosti

2.

Akciové spoločnosti s verejne neobchodovateľnými alebo verejne kótovanými akciami, s obmedzenou zodpovednosťou spoločností vlastniacich akcie

3.

Obchodné spoločnosti v osobnom vlastníctve s obmedzenou alebo neobmedzenou zodpovednosťou. Zahrnuté sú aj ďalšie formy, napríklad družstvá, združenia atď.

4.

Všetky uvedené právne formy

Údaje zahrnuté v tomto rade, okrem údajov týkajúcich sa ukazovateľov 11 03 0, 16 03 0, 16 03 1, sa zasielajú do 20 mesiacov od konca referenčného roka.

Údaje zahrnuté v tomto rade, ktoré sa týkajú ukazovateľov 11 03 0, 16 03 0, 16 03 1, sa zasielajú do 32 mesiacov od konca referenčného roka.

Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov uvedená v oddiele 5 ods. 1 a 2 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008.

Rad 9F

Názov radu

Ročná demografická štatistika o podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov

Prvý referenčný rok

2012

2013 pre ukazovatele 11 04 1 , 16 04 1 a 16 05 1

2014 pre ukazovatele 11 04 2 , 16 04 2 a 16 05 2

2015 pre ukazovatele 11 04 3 , 16 04 3 a 16 05 3

2016 pre ukazovatele 11 04 4 , 16 04 4 a 16 05 4

2017 pre ukazovatele 11 04 5 , 16 04 5 a 16 05 5

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 01 0

Populácia aktívnych podnikov s aspoň jedným zamestnancom v roku t

11 02 0

Počet aktívnych podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

11 03 0

Počet podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

11 04 1

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 1 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca v roku t

11 04 2

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 2 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca v roku t

11 04 3

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 3 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca v roku t

11 04 4

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 4 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca v roku t

11 04 5

Počet podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 5 a ktoré zároveň mali aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 01 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré majú v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 01 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii aktívnych podnikov, ktoré majú v roku t aspoň jedného zamestnanca

16 02 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 02 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré majú prvého zamestnanca v roku t

16 03 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 04 1

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 1 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 04 2

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 2 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 04 3

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 3 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 04 4

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 4 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 04 5

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 5 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 05 1

Počet zamestnaných osôb v roku t – 1 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 1 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 05 2

Počet zamestnaných osôb v roku t – 2 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 2 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 05 3

Počet zamestnaných osôb v roku t – 3 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 3 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 05 4

Počet zamestnaných osôb v roku t – 4 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 4 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

16 05 5

Počet zamestnaných osôb v roku t – 5 v populácii podnikov, ktoré mali prvého zamestnanca v roku t – 5 a ktoré zároveň majú aspoň jedného zamestnanca v roku t

Členenie podľa činnosti

Pozri Rad 9E

Členenie podľa veľkostných skupín

Počet zamestnancov: od 1 do 4, od 5 do 9, 10 alebo viac, spolu

Údaje zahrnuté v tomto rade, okrem údajov týkajúcich sa ukazovateľov 11 03 0, 16 03 0, 16 03 1, sa zasielajú do 20 mesiacov od konca referenčného roka.

Údaje zahrnuté v tomto rade, ktoré sa týkajú ukazovateľov 11 03 0, 16 03 0, 16 03 1, sa zasielajú do 32 mesiacov od konca referenčného roka.

Ročné predbežné výsledky o počte zaniknutých podnikov s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy uvedené v oddiele 5 ods. 1 a 2 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008

Rad 9G

Názov radu

Ročné predbežné výsledky o zaniknutých podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa právnej formy

Prvý referenčný rok

2012

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 03 0

Počet podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

Členenie podľa činnosti

Pozri Rad 9E

Členenie podľa právnej formy

1.

V osobnom vlastníctve a bez obmedzenia osobnej zodpovednosti

2.

Akciové spoločnosti s verejne neobchodovateľnými alebo verejne kótovanými akciami, s obmedzenou zodpovednosťou spoločností vlastniacich akcie

3.

Obchodné spoločnosti v osobnom vlastníctve s obmedzenou alebo neobmedzenou zodpovednosťou. Zahrnuté sú aj ďalšie formy, napríklad družstvá, združenia atď.

4.

Všetky uvedené právne formy

Údaje zahrnuté v tomto rade sa zasielajú do 20 mesiacov od konca referenčného roka.

Ročné predbežné výsledky o počte zaniknutých podnikov s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov uvedené v oddiele 5 ods. 1 a 2 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008

Rad 9H

Názov radu

Ročné predbežné výsledky o zaniknutých podnikoch s aspoň jedným zamestnancom v členení podľa veľkostných skupín zamestnancov

Prvý referenčný rok

2012

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 03 0

Počet podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 0

Počet zamestnaných osôb v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

16 03 1

Počet zamestnancov v roku t v populácii podnikov, ktoré v roku t už nemajú žiadnych zamestnancov

Členenie podľa činnosti

Pozri Rad 9E

Členenie podľa veľkostných skupín

Počet zamestnancov: od 1 do 4, od 5 do 9, 10 alebo viac, spolu

Údaje zahrnuté v tomto rade sa zasielajú do 20 mesiacov od konca referenčného roka.

Ročná štatistika o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti uvedená v oddiele 5 ods. 1 a 2 prílohy IX k nariadeniu (ES) č. 295/2008.

Rad 9M

Názov radu

Ročná štatistika o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti

Prvý referenčný rok

2012

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N a divízia 95 NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 96 0

Počet podnikov s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t

16 96 1

Počet zamestnancov v populácii podnikov s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t

Členenie podľa činnosti

Trojmiestny kód (skupiny) NACE Rev. 2

Dvojmiestny kód (divízie) NACE Rev. 2

Jednomiestny kód (sekcie) NACE Rev. 2

Osobitný súhrn

Sekcie B až N a divízia 95 (ekonomika podnikov)

Údaje o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti zahrnuté v tomto rade sa zasielajú do 18 mesiacov od konca referenčného roka.

Rad 9P

Názov radu

Ročná predbežná štatistika o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti

Prvý referenčný rok

2013

Periodicita

Ročná

Pokrytie činnosti

Sekcie B až N a divízia 95 NACE Rev. 2

Ukazovatele

11 96 0

Počet podnikov s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t

16 96 1

Počet zamestnancov v populácii podnikov s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti v roku t

Členenie podľa činnosti

Pozri Rad 9M

Údaje o podnikoch s vysokým rastom meraným podľa zamestnanosti zahrnuté v tomto rade sa zasielajú do 12 mesiacov od konca referenčného roka.“


PRÍLOHA III

Oddiel II prílohy k nariadeniu (EÚ) č. 275/2010 sa nahrádza takto:

„ODDIEL II

Harmonogram

Od roku 2011 Komisia (Eurostat) zasiela členským štátom do konca januára každého roku správy o kvalite za referenčný rok t – 3 podľa štandardnej štruktúry ESS pre správy o kvalite, kde sú už čiastočne vyplnené kvantitatívne ukazovatele a iné údaje, ktoré má Komisia (Eurostat) k dispozícii v rámci príloh I, II, III, IV, VIII a IX. V prípade týchto príloh členské štáty predkladajú Komisii (Eurostatu) každoročne do 31. marca vyplnené správy o kvalite.

Od roku 2021 Komisia (Eurostat) každých 10 rokov zasiela členským štátom do konca januára správy o kvalite za referenčný rok t – 3 podľa štandardnej štruktúry ESS pre správy o kvalite, kde sú už čiastočne vyplnené kvantitatívne ukazovatele a iné údaje, ktoré má Komisia (Eurostat) k dispozícii v rámci príloh V, VI a VII. V prípade týchto príloh členské štáty predkladajú Komisii (Eurostatu) od roku 2021 každých 10 rokov do 31. marca vyplnené správy o kvalite.“