52009DC0397

Comunicarea Comisiei către Consiliu, Parlamentul european şi Curtea de conturi europeană - Conturile finale pentru cel de al 7-lea, al 8-lea, al 9-lea şi aL 10 lea Fond European de Dezvoltare pentru exerciţiul financiar 2008 /* COM/2009/0397 final */


[pic] | COMISIA COMUNITĂȚILOR EUROPENE |

Bruxelles,

COM(2009)

COMUNICAREA COMISIEI CĂTRE CONSILIU, PARLAMENTUL EUROPEAN ȘI CURTEA DE CONTURI EUROPEANĂ

CONTURILE FINALE PENTRU CEL DE AL 7-LEA, AL 8-LEA, AL 9-LEA ȘI AL 10-LEA FOND EUROPEAN DE DEZVOLTARE PENTRU EXERCIȚIUL FINANCIAR 2008

CUPRINS

NOTA DE ÎNSOȚIRE A CONTURILOR 3

1. SITUAȚII FINANCIARE ALE FONDULUI EUROPEAN DE DEZVOLTARE ȘI NOTE EXPLICATIVE 4

1.1. EVENIMENTE PRINCIPALE ȘI PUNCTE CHEIE 4

1.2. SITUAȚII FINANCIARE 6

1.3. NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE 22

2. RAPORT PRIVIND EXECUȚIA FINANCIARĂ 40

2.1. ALOCĂRI LA 31.12.2008 45

2.2. CONTURI CONSOLIDATE 56

2.3. SITUAȚIA PE ȚĂRI ȘI INSTRUMENTE 64

2.4. ALTE INFORMAȚII PRIVIND GESTIONAREA 67

3. INFORMAȚII FINANCIARE BEI 73

3.1. SITUAȚIA VENITURILOR PRIVIND FACILITATEA PENTRU INVESTIȚII 74

3.2. BILANȚUL FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII 75

3.3. SITUAȚIA FLUXURILOR DE NUMERAR ALE FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII 76

3.4. SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CAPITALULUI PROPRIU AL FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII 77

3.5. NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE ALE FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII 78

4. APENDICE – Situația pe țări și instrumente 96

NOTA DE ÎNSOȚIRE A CONTURILOR

Prin prezenta declar că întocmirea conturilor anuale pentru anul 2008 pentru Fondurile europene de dezvoltare a fost efectuată în conformitate cu titlul VIII din Regulamentul financiar privind al 10-lea Fond european de dezvoltare, precum și în conformitate cu principiile, normele și metodele contabile prevăzute în anexa la situațiile financiare.

Am obținut de la ordonatorul de credite și de la BEI, care au atestat corectitudinea, toate informațiile necesare pentru întocmirea situațiilor financiare care prezintă activele și pasivele Fondului european de dezvoltare și execuția bugetară.

Prin prezenta certific că pe baza acestor informații și pe baza verificărilor pe care le-am considerat necesare pentru a valida conturile, am asigurarea întemeiată că situațiile financiare anuale prezintă în mod fidel și corect poziția financiară a Fondurilor europene de dezvoltare în toate aspectele materiale.

(semnătură) Philippe Taverne

Contabil

SITUAȚII FINANCIARE ALE FONDULUI EUROPEAN DE DEZVOLTARE ȘI NOTE EXPLICATIVE

EVENIMENTE PRINCIPALE ȘI PUNCTE CHEIE

Fondul european de dezvoltare (FED) este principalul instrument de asistență comunitară în materie de cooperare și dezvoltare în țările din Africa, Insulele Caraibe și Pacific (ACP) și în țările și teritoriile de peste mări (TTPM). Tratatul de la Roma din 1957 a stabilit condițiile pentru crearea acestuia în vederea furnizării de asistență tehnică și financiară, inițial statelor africane, care, la acea vreme, erau colonizate încă și cu care anumite state membre aveau legături istorice.

Cu toate că se rezervase o rubrică pentru Fond în bugetul Comunității încă din 1993 în urma cererii Parlamentului European, FED nu este încă inclus în bugetul general al Comunității. Acesta este finanțat de statele membre, este supus propriului regulament financiar și este gestionat de un comitet specific. Ajutorul geografic oferit statelor ACP și TTPM va fi finanțat în continuare, în mare parte, de FED pentru perioada 2008-2013.

Fiecare FED este încheiat pe o perioadă de aproximativ cinci ani. De la încheierea primei convenții de parteneriat în 1964, ciclurile FED le-au urmat în general pe cele ale convențiilor/acordurilor de parteneriat. Cel de-al 9-lea FED a expirat la data intrării în vigoare a celui de-al 10-lea FED, la 1 iulie 2008. Decizia 2007/792/CE a Consiliului[1] din 26 noiembrie 2007 a stabilit o perioadă tranzitorie pentru prorogarea celui de-al 9-lea FED de la 1 ianuarie 2008, până la intrarea în vigoare a celui de-al 10-lea FED. Fiecare FED este reglementat de propriul regulament financiar care impune pregătirea situațiilor financiare pentru fiecare FED în parte. Astfel, situațiile financiare sunt stabilite separat pentru fiecare FED pentru partea care este gestionată de Comisia Europeană. De asemenea, situațiile financiare respective sunt prezentate într-un mod consolidat, astfel încât să ofere o imagine de ansamblu a situației financiare a resurselor pentru care este responsabilă Comisia Europeană.

Dată fiind repartizarea clară a responsabilităților stabilite la articolul 2.2 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 10-lea FED[2], situațiile financiare ale Comisiei și ale Băncii Europene de Investiții – entitățile însărcinate cu gestionarea resurselor FED – nu au fost consolidate în conturile Comisiei Europene.

Închiderea celui de-al 7-lea FED

Pentru a facilita migrarea înregistrărilor contabile ale FED în noua aplicație ABAC a FED, ordonatorul de credite a decis să încheie cel de-al 7-lea FED la 31 august 2008. În absența unui temei juridic pentru închiderea FED, soldurile rămase împreună cu deciziile și contractele aferente au fost transferate către cel de al 9-lea FED, în conformitate cu dispozițiile părții a 3-a din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 9-lea FED. Aceasta diferă de procedura aplicată la închiderea celui de-al 6-lea FED la 31 iulie 2006, când au fost transferate numai soldurile rămase.

În scopuri informative, bilanțul celui de-al 7-lea FED la data închiderii, și anume 31 august, este prezentat la punctul 1.2.

Prezentarea conturilor anuale

Conturile anuale pentru 2008 sunt prezentate după cum urmează:

- situații financiare

- rapoartele privind execuția financiară

- situațiile financiare și informațiile furnizate de către Banca Europeană de Investiții (BEI).

SITUAȚII FINANCIARE

BILANȚ PENTRU CEL DE-AL 8-LEA, AL 9-LEA ȘI AL 10-LEA FED (milioane euro) |

Observații | 31.12.2008 | 31.12.2007 |

ACTIVE CIRCULANTE |

Creanțe | 1 | 17,16 | 8,50 |

Prefinanțare netă | 2 | 917,85 | 955,52 |

Alte active circulante | 3 | -6,32 | -2,65 |

Numerar și echivalente de numerar | 290,76 | 388,22 |

Conturi de garanție STABEX | 5 | 87,98 | 99,61 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 6 | 1,75 | 3,36 |

Numerar în bănci | 7 | 185,94 | 285,24 |

Conturi bancare de cofinanțare | 8 | 15,09 | 0,00 |

TOTAL ACTIVE | 1 219,45 | 1 349,58 |

PASIVE CURENTE |

Debite | 9 | 702,29 | 703,98 |

TOTAL PASIVE | 702,29 | 703,98 |

ACTIVE NETE | 517,15 | 645,60 |

FONDURI ȘI REZERVE |

Capitalul fondului solicitat | 10 | 17 079,17 | 25 019,17 |

Rezultate reportate din exercițiile financiare precedente | -15 784,30 | -22 410,59 |

Rezultatul economic al exercițiului | -3 029,96 | -3 255,88 |

Alte rezerve | 11 | 2 252,25 | 1 292,89 |

ACTIVE NETE | 517,15 | 645,60 |

CONTUL REZULTATELOR ECONOMICE PENTRU CEL DE-AL 8-LEA, AL 9-LEA ȘI AL 10-LEA FED (milioane euro) |

Observații | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de casă | Ajustări pe bază de angajamente | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de angajamente | Cheltuieli 2007 în contabilitatea de angajamente |

Venituri din exploatare (1) | 12 | 0,00 | 23,16 | 23,16 | 0,02 |

Asistență programabilă | 413,68 | 2,90 | 416,58 | 637,53 |

Asistență macroeconomică | 349,87 | -5,65 | 344,23 | 426,59 |

Politici sectoriale | 1 450,25 | -62,77 | 1 387,48 | 1 148,85 |

Proiecte intra-ACP | 487,17 | 30,08 | 517,24 | 381,66 |

Subvenționarea dobânzii | 1,77 | 1,77 | 0,95 |

Ajutor de urgență | 181,95 | 5,67 | 187,62 | 154,81 |

Ajutor pentru refugiați | 1,36 | 4,39 | 5,75 | -5,58 |

Capital de risc | 16,57 | 16,57 | 57,81 |

STABEX | 24,54 | 24,54 | 98,37 |

Sysmin | 7,24 | -2,47 | 4,77 | 31,58 |

Alte programe de ajutorare legate de FED-urile anterioare | 29,57 | -10,69 | 18,88 | 4,82 |

Ajustare structurală | 0,20 | -0,13 | 0,07 | -6,30 |

Reducerea datoriilor – țările sărace cu grad mare de îndatorare și Banca Mondială | -1,07 | -1,07 | 179,87 |

Asistență instituțională | 16,10 | 19,56 | 35,65 | 30,41 |

Compensarea încasărilor din export | 40,78 | 1,24 | 42,01 | 83,91 |

Fond pentru Republica Democratică Congo | -1,67 | 3,22 | 1,56 | 17,25 |

Cheltuieli de exploatare | 3 019,38 | -15,71 | 3 003,67 | 3 242,52 |

Cheltuieli administrative și financiare | 13 | 83,09 | -24,81 | 58,28 | 31,68 |

Total cheltuieli / numerar | 14 | 3 102,47 |

Ajustări pe bază de angajamente | 15 | -40,52 | -0,34 |

Total cheltuieli / contabilitatea de angajamente (2) | 16 | 3 061,95 | 3 061,95 | 3 273,86 |

EXCEDENT/(DEFICIT) AL ACTIVITĂȚILOR DE EXPLOATARE (1-2) | -3 061,95 | -3 038,79 | -3 273,83 |

Venituri financiare | 17 | 12,66 | 12,66 | 18,65 |

Cheltuieli cu operațiuni financiare | -0,02 | -0,02 | -0,34 |

Deprecierea creanțelor | 1.4 | -3,81 | -3,81 | -0,35 |

Excedent/(deficit) din activități financiare (3) | 8,83 | 8,83 | 17,96 |

REZULTATUL ECONOMIC AL EXERCIȚIULUI (1-2+3) | -3 053,11 | -3 029,96 | -3 255,88 |

Rezultatul economic al exercițiului pentru cel de al 8-lea, al 9-lea și al 10-lea FED | -3 029,96 |

Rezultatul economic al exercițiului pentru cel de al 7-lea FED | -98,49 |

REZULTATUL ECONOMIC TOTAL AL EXERCIȚIULUI | -3 128,45 |

SITUAȚIA FLUXURILOR DE NUMERAR pentru cel de-al 7-lea, al 8-lea, al 9-lea și al 10-lea FED (milioane euro) |

Observații | 31.12.2008 | 31.12.2007 |

Rezultatul economic al exercițiului | -3 128,45 | -3 255,88 |

Pierderi din depreciere la creanțe | 1.4 | 1,02 | 0,35 |

Ajustare pe bază de angajamente – venituri din exploatare | -23,15 | 2,88 |

Ajustare pe bază de angajamente – cheltuieli administrative și de exploatare | 15 | 20,15 | 399,89 |

Ajustare pe bază de angajamente – cheltuieli cu operațiuni financiare | 0,00 | 0,34 |

Comisioane bancare de rambursat | 0,00 | 0,02 |

Creșterea debitelor din confinanțare | 9 | 15,09 | 0,00 |

Descreșterea venitului din dobânda la dobânda acumulată | 1 | 1,60 | -0,11 |

Creșterea avansurilor pentru burse de studii și alte active curente | 3 & 2 | 4,60 | 3,81 |

Flux de numerar din activitățile de exploatare | -3 109,14 | -2 848,69 |

Contribuții de la statele membre | 9.1 & 10.1 | 3 022,34 | 2 886,76 |

Flux de numerar din activitățile de finanțare | 3 022,34 | 2 886,76 |

Variația netă a fluxurilor de numerar și a echivalentelor numerar | -86,79 | 38,07 |

Numerar în bănci la începutul perioadei | 7 | 285,24 | 96,48 |

Conturi de garanție STABEX la începutul perioadei | 5 | 99,61 | 191,60 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo la începutul perioadei | 6 | 3,36 | 3,42 |

Conturi SWIFT la începutul perioadei | 9.2 | -8,92 | 49,73 |

Numerar și echivalente de numerar la începutul perioadei | 379,30 | 341,23 |

Numerar în bănci la sfârșitul perioadei | 7 | 185,94 | 285,24 |

Conturi de garanție STABEX la sfârșitul perioadei | 5 | 87,98 | 99,61 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo la sfârșitul perioadei | 6 | 1,75 | 3,36 |

Conturi bancare de cofinanțare la sfârșitul perioadei | 8 | 15,09 | 0,00 |

Conturi SWIFT la sfârșitul perioadei | 9.2 | 1,74 | -8,92 |

Numerar și echivalente de numerar la sfârșitul perioadei | 292,50 | 379,30 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR ACTIVELOR NETE pentru cel de-al 7-lea, al 8-lea, al 9-lea și al 10-lea FED (milioane euro) |

Capitalul fondului | Fonduri nesolicitate | Capitalul fondului solicitat | Rezerve cumulate | Alte rezerve | Total active nete |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Observații | 10 | 10 | 10 | 11 |

Sold de închidere pentru anul 2006 | 42 999,15 | 13 099,15 | 29 900,00 | -29 711,53 | 1 033,84 | 1 222,31 |

Contribuții | -2 640,00 | 2 640,00 | 2 640,00 |

Majorare de capital | 40,17 | 1,00 | 39,17 | 39,17 |

Transferuri de la FED-uri anterioare |

Rezultatul economic al exercițiului | -3 255,88 | -3 255,88 |

Închiderea celui de-al 6-lea FED | -7 560,00 | -7 560,00 | 7 300,94 | 259,06 | 0,00 |

Sold de închidere pentru anul 2007 | 35 479,32 | 10 460,15 | 25 019,17 | -25 666,46 | 1 292,89 | 645,60 |

Contribuții | -3 000,00 | 3 000,00 | 3 000,00 |

Majorare de capital | 2,40 | 2,40 |

Transferuri de la FED-uri anterioare |

Rezultatul economic al exercițiului | -3 029,96 | -3 029,96 |

Deschiderea celui de al 10-lea FED | 21 152,00 | 21 152,00 |

Închiderea celui de-al 7-lea FED | -10 940,00 | -10 940,00 | 9 882,16 | 959,36 | -98,49 |

Sold de închidere pentru anul 2008 | 45 693,72 | 28 614,55 | 17 079,17 | -18 814,26 | 2 252,25 | 517,15 |

BILANȚUL PENTRU CEL DE-AL 7-LEA FED (milioane euro) |

Observații | 31.08.2008 | 31.12.2007 |

ACTIVE CIRCULANTE |

Creanțe | 1 | 0,00 | 2,12 |

Prefinanțare netă | 2 | 0,00 | 75,36 |

Alte active circulante | 3 | 0,00 | 0,00 |

Conturi de legătură | 4 | 0,00 | 242,23 |

Numerar și echivalente de numerar | 0,00 | 0,00 |

Conturi de garanție STABEX | 5 | 0,00 | 0,00 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 6 | 0,00 | 0,00 |

Numerar în bănci | 7 | 0,00 | 0,00 |

Conturi bancare de cofinanțare | 8 | 0,00 | 0,00 |

TOTAL ACTIVE | 0,00 | 319,70 |

PASIVE CURENTE |

Debite | 9 | 0,00 | 19,59 |

TOTAL PASIVE | 0,00 | 19,59 |

ACTIVE NETE | 0,00 | 300,11 |

FONDURI ȘI REZERVE |

Capitalul fondului solicitat | 10 | 10 940,00 | 10 940,00 |

Rezultate reportate din exercițiile financiare precedente | -9 882,16 | -9 715,19 |

Rezultatul economic al exercițiului | -98,49 | -166,97 |

Alte rezerve | -959,36 | -757,73 |

ACTIVE NETE | 0,00 | 300,11 |

CONTUL REZULTATELOR ECONOMICE PENTRU CEL DE-AL 7-LEA FED (milioane euro) |

Observații | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de casă | Ajustări pe bază de angajamente | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de angajamente | Cheltuieli 2007 în contabilitatea de angajamente |

Venituri din explotare (1) | 12 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Asistența programabilă | 24,11 | 57,58 | 81,69 | 124,56 |

Asistență macroeconomică | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Politici sectoriale | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Proiecte intra-ACP | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Subvenționarea dobânzii | 0,00 | 0,00 | 0,00 | -0,49 |

Ajutor de urgență | -0,01 | 0,14 | 0,13 | 0,28 |

Ajutor pentru refugiați | -0,02 | 0,64 | 0,62 | 0,28 |

Capital de risc | 4,30 | 0,00 | 4,30 | 5,28 |

STABEX | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 8,23 |

Sysmin | 12,46 | -6,20 | 6,27 | 27,01 |

Alte programe de ajutorare legate de FED-urile anterioare | -0,21 | 1,88 | 1,67 | 3,56 |

Ajustare structurală | -0,02 | 6,62 | 6,60 | -6,62 |

Reducerea datoriilor – țările sărace cu grad mare de îndatorare și Banca Mondială | 0,00 | 0,00 | 4,96 |

Asistență instituțională | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Compensarea încasărilor din export | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Fond pentru Republica Democratică Congo | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Cheltuieli de exploatare | 40,60 | 60,67 | 101,27 | 167,05 |

0,00 |

Cheltuieli administrative și financiare | 13 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Total cheltuieli / numerar | 14 | 40,60 |

Ajustări pe bază de angajamente | 15 | 60,67 | 0,00 | 0,00 |

TOTAL CHELTUIELI/Contabilitatea de angajamente (2) | 16 | 101,27 | 101,27 | 167,05 |

EXCEDENT/(DEFICIT) AL ACTIVITĂȚILOR DE EXPLOATARE (1-2) | -101,27 | -101,27 | -167,05 |

Venituri financiare | 17 | 0,00 | 0,00 |

Cheltuieli cu operațiuni financiare | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Deprecierea creanțelor | 1.4 | 2,79 | 2,79 | 0,08 |

Excedent/(deficit) din activități financiare (3) | 2,79 | 2,79 | 0,08 |

REZULTATUL ECONOMIC AL EXERCIȚIULUI (1-2+3) | -98,49 | -98,49 | -166,97 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR ACTIVELOR NETE PENTRU CEL DE-AL 7-LEA FED (milioane euro) |

Capitalul fondului | Fonduri nesolicitate | Capitalul fondului solicitat | Rezerve cumulate | Alte rezerve | Total active nete |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Observații | 10 | 10 | 10 | 11 |

Sold de închidere pentru anul 2006 | 10 940,00 | 0,00 | 10 940,00 | -9 715,19 | -685,81 | 539,00 |

Contribuții |

Majorare de capital |

Transferuri către al 9-lea FED | -71,91 | -71,91 |

Rezultatul economic al exercițiului | -166,97 | -166,97 |

Sold de închidere pentru anul 2007 | 10 940,00 | 0,00 | 10 940,00 | -9 882,16 | -757,73 | 300,11 |

Contribuții |

Majorare de capital |

Transferuri către al 9-lea FED | -201,63 | -201,63 |

Rezultatul economic al exercițiului | -98,49 | -98,49 |

Sold la 31.8.2008 | 10 940,00 | 0,00 | 10 940,00 | -9 980,64 | -959,36 | 0,00 |

Închiderea celui de-al 7-lea FED | -10 940,00 | -10 940,00 | 9 980,64 | 959,36 | 0,00 |

Sold de închidere pentru anul 2008 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

BILANȚUL PENTRU CEL DE-AL 8-LEA FED (milioane euro) |

Observații | 31.12.2008 | 31.12.2007 |

ACTIVE CIRCULANTE |

Creanțe | 1 | 3,82 | 2,64 |

Prefinanțare netă | 2 | 93,40 | 126,98 |

Alte active circulante | 3 |

Conturi de legătură | 4 | 859,14 | 1.235,68 |

Numerar și echivalente de numerar |

Conturi de garanție STABEX | 5 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 6 |

Numerar în bănci | 7 |

Conturi bancare de cofinanțare | 8 |

TOTAL ACTIVE | 956,37 | 1.365,30 |

PASIVE CURENTE |

Debite | 9 | 94,06 | 124,35 |

TOTAL PASIVE | 94,06 | 124.35 |

ACTIVE NETE | 862,31 | 1 240,94 |

FONDURI ȘI REZERVE |

Capitalul fondului solicitat | 10 | 12 840,00 | 12 840,00 |

Rezultate reportate din exercițiile financiare precedente | -9 504,00 | -8 724,21 |

Rezultatul economic al exercițiului | -321,18 | -779,79 |

Alte rezerve | 11 | -2 152,51 | -2 095,06 |

ACTIVE NETE | 862,31 | 1 240,94 |

CONTUL DE REZULTAT ECONOMIC PENTRU CEL DE-AL 8-LEA FED (milioane euro) |

Observații | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de casă | Ajustări pe bază de angajamente | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de angajamente | Cheltuieli 2007 în contabilitatea de angajamente |

Venituri din explotare (1) | 12 | 0,00 | 4,17 | 4,17 |

Asistența programabilă | 228,46 | 6,54 | 235,00 | 393,52 |

Asistență macroeconomică | 0,66 | -0,94 | -0,28 | 2,79 |

Politici sectoriale | 11,58 | 3,82 | 15,40 | 20,95 |

Proiecte intra-ACP |

Subvenționarea dobânzii | 1,77 | 1,77 | 1,45 |

Ajutor de urgență | -0,06 | -0,06 | -0,15 |

Ajutor pentru refugiați | 1,36 | 4,39 | 5,75 | -5,86 |

Capital de risc | 16,57 | 16,57 | 52,52 |

STABEX | 24,54 | 24,54 | 90,14 |

Sysmin | 7,24 | -2,47 | 4,77 | 4,57 |

Alte programe de ajutorare legate de FED-urile anterioare |

Ajustare structurală | 0,20 | -0,13 | 0,07 | 0,32 |

Reducerea datoriilor – țările sărace cu grad mare de îndatorare și Banca Mondială | -1,07 | -1,07 | 173,31 |

Asistență instituțională |

Compensarea încasărilor din export | 29,77 | -2,95 | 26,83 | 49,49 |

Fond pentru Republica Democratică Congo |

Cheltuieli operaționale | 322,10 | 7,19 | 329,28 | 783,04 |

Cheltuieli administrative și financiare | 13 | 1,02 | -0,18 | 0,84 | 1,95 |

Total cheltuieli / numerar | 14 | 323,12 |

Ajustări pe bază de angajamente | 15 | 7,01 |

Total cheltuieli / contabilitatea de angajamente | 16 | 330,13 | 330,13 | 784,99 |

EXCEDENT/(DEFICIT) AL ACTIVITĂȚILOR DE EXPLOATARE (1-2) | -330,13 | -325,95 | -784,99 |

Venituri financiare | 17 | 4,03 | 4,03 | 6,18 |

Cheltuieli cu operațiuni financiare |

Deprecierea creanțelor | 1.4 | 0,74 | 0,74 | -0,97 |

Excedent/(deficit) din activități financiare (3) | 4,77 | 4,77 | 5,20 |

REZULTATUL ECONOMIC AL EXERCIȚIULUI (1-2+3) | -325,36 | -321,18 | -779,79 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR ACTIVELOR NETE PENTRU CEL DE-AL 8-LEA FED (milioane euro) |

Capitalul fondului | Fonduri nesolicitate | Capitalul fondului solicitat | Rezerve cumulate | Alte rezerve | Total active nete |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Observații | 10 | 10 | 10 | 11 |

Sold de închidere pentru anul 2006 | 12 840,00 | 1 545,00 | 11 295,00 | -8 724,21 | -1 877,85 | 692,93 |

Contribuții | -1 545,00 | 1 545,00 | 1 545,00 |

Majorare de capital |

Transferuri către al 9-lea FED | -217,21 | -217,21 |

Rezultatul economic al exercițiului | -779,79 | -779,79 |

Sold de închidere pentru anul 2007 | 12 840,00 | 0,00 | 12 840,00 | -9 504,00 | -2 095,06 | 1 240,94 |

Contribuții |

Majorare de capital |

Transferuri la alte FED-uri | -57,45 | -57,45 |

Rezultatul economic al exercițiului | -321,18 | -321,18 |

Sold de închidere pentru anul 2008 | 12 840,00 | 0,00 | 12 840,00 | -9 825,18 | -2 152,51 | 862,31 |

BILANȚUL PENTRU CEL DE-AL 9-LEA FED (milioane euro) |

Observații | 31.12.2008 | 31.12.2007 |

ACTIVE CIRCULANTE |

Creanțe | 1 | 13,33 | 3,75 |

Prefinanțare netă | 2 | 761,90 | 753,18 |

Alte active circulante | 3 | -0,03 | -2,65 |

Numerar și echivalente de numerar | 12,92 | 388,22 |

Conturi de garanție STABEX | 5 | 99,61 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 6 | 3,36 |

Numerar în bănci | 7 | 285,24 |

Conturi bancare de cofinanțare | 8 | 12,92 | 0,00 |

TOTAL ACTIVE | 788,12 | 1 142,50 |

PASIVE CURENTE |

Debite | 9 | 374,36 | 560,05 |

Conturi de legătură | 4 | 837,33 | 1 477,90 |

TOTAL PASIVE | 1 211,69 | 2 037,95 |

ACTIVE NETE | -423,57 | -895,45 |

FONDURI ȘI REZERVE |

Capitalul fondului solicitat | 10 | 4 239,17 | 1 239,17 |

Rezultate reportate din exercițiile financiare precedente | -6 280,30 | -3 971,18 |

Rezultatul economic al exercițiului | -2 690,15 | -2 309,12 |

Alte rezerve | 11 | 4 307,72 | 4 145,68 |

ACTIVE NETE | -423,57 | -895,45 |

CONTUL DE REZULTAT ECONOMIC PENTRU CEL DE-AL 9-LEA FED (milioane euro) |

Observații | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de casă | Ajustări pe bază de angajamente | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de angajamente | Cheltuieli 2007 în contabilitatea de angajamente |

Venituri din explotare (1) | 12 | 0,00 | 18,98 | 18,98 | 0,02 |

Asistența programabilă | 143,42 | 11,35 | 154,77 | 119,44 |

Asistență macroeconomică | 349,21 | -4,70 | 344,51 | 423,80 |

Politici sectoriale | 1 438,67 | -66,59 | 1 372,08 | 1 127,91 |

Proiecte intra-ACP | 468,97 | 48,28 | 517,24 | 381,66 |

Subvenționarea dobânzii |

Ajutor de urgență | 182,01 | 5,67 | 187,68 | 154,68 |

Ajutor pentru refugiați |

Capital de risc |

STABEX |

Sysmin |

Alte programe de ajutorare legate de FED-urile anterioare | 29,57 | -10,69 | 18,88 | 1,26 |

Ajustare structurală |

Reducerea datoriilor – țările sărace cu grad mare de îndatorare și Banca Mondială | 1,60 |

Asistență instituțională | 16,10 | 19,56 | 35,65 | 30,41 |

Compensarea încasărilor din export | 11,00 | 4,19 | 15,19 | 34,42 |

Fond pentru Republica Democratică Congo | -1,67 | 3,22 | 1,56 | 17,25 |

Cheltuieli de exploatare | 2 637,29 | 10,28 | 2 647,57 | 2 292,43 |

Cheltuieli administrative și financiare | 13 | 52,29 | 4,72 | 57,01 | 29,73 |

Total cheltuieli / numerar | 14 | 2 689,58 | 15,01 |

Ajustări pe bază de angajamente | 15 | 15,01 | -0,34 |

Total cheltuieli / contabilitatea de angajamente (2) | 16 | 2 704,58 | 2 704,58 | 2 321,82 |

EXCEDENT/(DEFICIT) AL ACTIVITĂȚILOR DE EXPLOATARE (1-2) | -2.704,58 | -2.685,60 | -2.321,80 |

Venituri financiare | 17 | 12,47 |

Cheltuieli cu operațiuni financiare | -0,34 |

Deprecierea creanțelor | 1.4 | -4,55 | -4,55 | 0,54 |

Excedent/(deficit) din activități financiare (3) | -4,55 | -4,55 | 12,67 |

REZULTATUL ECONOMIC AL EXERCIȚIULUI (1-2+3) | -2.709,13 | -2.690,15 | -2.309,12 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR ACTIVELOR NETE PENTRU CEL DE-AL 9-LEA FED (milioane euro) |

Capitalul fondului | Fonduri nesolicitate | Capitalul fondului solicitat | Rezerve cumulate | Alte rezerve | Total active nete |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Observații | 10 | 10 | 10 | 11 |

Sold de închidere pentru anul 2006 | 11 659,15 | 11 554,15 | 105,00 | -3 971,18 | 3 856,56 | -9,62 |

Contribuții | -1 095,00 | 1 095,00 | 1 095,00 |

Majorare de capital | 40,17 | 1,00 | 39,17 | 39,17 |

Transferuri de la alte FED-uri | 289,12 | 289,12 |

Rezultatul economic al exercițiului | -2 309,12 | -2 309,12 |

Sold de închidere pentru anul 2007 | 11 699,32 | 10 460,15 | 1 239,17 | -6 280,30 | 4 145,68 | -895,45 |

Contribuții | -3 000,00 | 3 000,00 | 3 000,00 |

Majorare de capital |

Transferuri de la alte FED-uri | 162,04 | 162,04 |

Rezultatul economic al exercițiului | -2 690,15 | -2 690,15 |

Sold de închidere pentru anul 2008 | 11 699,32 | 7 460,15 | 4 239,17 | -8 970,46 | 4 307,72 | -423,57 |

BILANȚUL PENTRU CEL DE-AL 10-LEA FED (milioane euro) |

Observații | 31.12.2008 |

ACTIVE CIRCULANTE |

Creanțe | 1 | 0,00 |

Prefinanțare netă | 2 | 62,55 |

Alte active circulante | 3 | -6,30 |

Numerar și echivalente de numerar | 277,84 |

Conturi de garanție STABEX | 5 | 87,98 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 6 | 1,75 |

Numerar în bănci | 7 | 185,94 |

Conturi bancare de cofinanțare | 8 | 2,17 |

TOTAL ACTIVE | 334,10 |

PASIVE CURENTE |

Debite | 9 | 233,87 |

Conturi de legătură | 4 | 21,81 |

TOTAL PASIVE | 255,68 |

ACTIVE NETE | 78,41 |

FONDURI ȘI REZERVE |

Capitalul fondului solicitat | 10 | 0,00 |

Rezultate reportate din exercițiile financiare precedente | 0,00 |

Rezultatul economic al exercițiului | -18,63 |

Alte rezerve | 11 | 97,04 |

ACTIVE NETE | 78,41 |

CONTUL DE REZULTAT ECONOMIC PENTRU CEL DE-AL 10-LEA FED (milioane euro) |

Observații | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de casă | Ajustări pe bază de angajamente | Cheltuieli 2008 în contabilitatea de angajamente |

Venituri din explotare (1) | 12 | 0,00 | 0,00 |

Asistența programabilă | 41,79 | -14,98 | 26,81 |

Asistență macroeconomică |

Politici sectoriale |

Proiecte intra-ACP | 18,20 | -18,20 |

Subvenționarea dobânzii |

Ajutor de urgență |

Ajutor pentru refugiați |

Capital de risc |

STABEX |

Sysmin |

Alte programe de ajutorare legate de FED-urile anterioare |

Ajustare structurală |

Reducerea datoriilor – țările sărace cu grad mare de îndatorare și Banca Mondială |

Asistență instituțională |

Compensarea încasărilor din export |

Fond pentru Republica Democratică Congo |

Cheltuieli de exploatare | 59,99 | -33,18 | 26,81 |

Cheltuieli administrative și financiare | 13 | 29,78 | -29,35 | 0,43 |

Total cheltuieli (în contabilitatea de casă) | 14 | 89,77 |

Ajustări pe bază de angajamente | 15 | -62,54 |

Total cheltuieli / contabilitatea de angajamente (2) | 16 | 27,24 | 27,24 |

EXCEDENT/(DEFICIT) AL ACTIVITĂȚILOR DE EXPLOATARE (1-2) | -27,23 | -27,23 |

Venituri financiare | 17 | 8,63 | 8,63 |

Cheltuieli cu operațiuni financiare | -0,02 | -0,02 |

Deprecierea creanțelor | 1.4 |

Excedent/(deficit) din activități financiare (3) | 8,61 | 8,61 |

REZULTATUL ECONOMIC AL EXERCIȚIULUI (1-2+3) | -18,63 | -18,63 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR ACTIVELOR NETE PENTRU CEL DE-AL 10-LEA FED (milioane euro) |

Capitalul fondului | Fonduri nesolicitate | Capitalul fondului solicitat | Rezerve cumulate | Alte rezerve | Total active nete |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+(c) |

Observații | 10 | 10 | 10 | 11 |

Sold de deschidere pentru 2008 | 21 152,00 | 21 152,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Contribuții |

Majorare de capital | 2,40 | 2,40 |

Transferuri de la alte FED-uri | 97,04 | 97,04 |

Rezultatul economic al exercițiului | -18,63 | -18,63 |

Sold de închidere pentru anul 2008 | 21 154,40 | 21 154,40 | 0,00 | -18,63 | 97,04 | 78,41 |

NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE

Politicile contabile

Dispoziții juridice și Regulament financiar

Situațiile financiare au fost elaborate în conformitate cu Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 10-lea Fond european de dezvoltare[3] (FED).

Documentele relevante trebuie prezentate Curții de Conturi în conformitate cu articolele 69, 70 și 71 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 7-lea FED[4], cu articolele 66, 67 și 68 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 8-lea FED[5], cu articolele 102 și 103 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 9-lea FED[6] și cu articolele 124 și 125 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 10-lea FED. Articolul 124 (al 10-lea FED) prevede obligația contabilului responsabil de FED de a trimite conturile provizorii la Curtea de Conturi până la 31 martie din anul următor. La rândul său, Curtea de Conturi face observații cu privire la conturi, pe care le trimite Comisiei până la 15 iunie (articolul 125). Pe baza acestor observații, Comisia aprobă conturile finale până la data de 31 iulie și le trimite Parlamentului European, Consiliului și Curții de Conturi. Situațiile financiare anuale sunt apoi publicate în Jurnalul Oficial până la data de 15 noiembrie, împreună cu declarația de asigurare emisă de Curtea de Conturi pentru partea din resursele FED pentru care Comisia asigură gestiunea financiară.

În conformitate cu dispozițiile articolului 121 din Regulamentul financiar al celui de-al 10-lea FED, situațiile financiare sunt întocmite cu respectarea principiului contabilității de angajamente.

Acolo unde este necesar, informațiile contabile furnizate de sistemul informatic de contabilitate actual (OLAS) au fost adaptate cu scopul de a furniza cifre care sunt conforme cu principiile contabilității de angajamente. Informații suplimentare cu privire la venituri și cheltuieli au fost furnizate de către ordonatorul de credite. Cu începere din exercițiul financiar 2009, a fost pus în aplicare un nou sistem contabil pentru prezentarea conturilor de angajamente fără ajustări.

Aceste situații financiare au fost redactate în conformitate cu normele și metodele contabile ale FED, care derivă din Standardele internaționale de contabilitate pentru sectorul public (IPSAS) sau implicit din Standardele internaționale de raportare financiară (IFRS), emise de Consiliul pentru standardele internaționale de contabilitate pentru sectorul public (IPSASB) și, respectiv, de Consiliul pentru standardele internaționale de contabilitate (IASB). Normele de evaluare și metodele contabile adoptate de către ordonatorul Fondului European de Dezvoltare au fost aplicate pentru partea din resursele FED pentru care Comisia Europeană asigură execuția financiară.

Principii contabile

Situațiile financiare au ca obiectiv oferirea de informații cu privire la situația financiară, performanța și fluxurile de numerar ale unei entități, care sunt utile unei game largi de utilizatori. Pentru o entitate din sectorul public, obiectivele sunt în special de a oferi informații utile pentru procesul decizional și de a demonstra responsabilitatea entității în ceea ce privește resursele care îi sunt încredințate.

Pentru a oferi o imagine fidelă, situațiile financiare trebuie nu numai să ofere informații relevante pentru a descrie tipul și gama activităților pentru a explica modalitatea de finanțare a acestora și pentru a oferi informații esențiale privind funcționarea lor, dar trebuie să o facă și într-o manieră clară și inteligibilă, care să permită efectuarea de comparații între exercițiile financiare. Prezentul document a fost elaborat ținând cont de aceste obiective.

Sistemul de contabilitate al Fondului european de dezvoltare cuprinde conturi generale și conturi bugetare. Cele două tipuri de contabilitate se țin în euro pe baza anului calendaristic. Contabilitatea bugetară oferă o imagine detaliată a execuției bugetare. Contabilitatea bugetară se bazează pe principiul contabilității de casă modificată. Contabilitatea generală permite elaborarea situațiilor financiare în așa fel încât să prezinte toate cheltuielile și veniturile aferente exercițiului financiar, pe baza normelor contabilității de angajamente și este concepută pentru a stabili situația financiară sub forma unui bilanț la 31 decembrie.

Articolul 120 din Regulamentul financiar al celui de al 10-lea FED prevede principiile contabile care trebuie aplicate în elaborarea situațiilor financiare, astfel:

- continuitatea activităților;

- prudența;

- consecvența metodelor contabile;

- comparabilitatea informațiilor;

- relevanța;

- necompensarea;

- prioritatea conținutului asupra formei; precum și

- contabilitatea de angajamente,

Bazele pregătirii

Situațiile financiare sunt prezentate în milioane de euro, care reprezintă moneda funcțională și de prezentare a Comunităților Europene. Tranzacțiile valutare sunt convertite în euro folosind cursul de schimb în vigoare la datele tranzacțiilor subiacente. Câștigurile și pierderile din schimbul valutar ca urmare a încheierii tranzacțiilor valutare și conversiei la ratele de la încheierea exercițiului a activelor și pasivelor monetare denominate în valută sunt recunoscute în contul rezultatului economic.

Soldurile de la încheierea exercițiului ale activelor și pasivelor monetare denominate în valută sunt convertite în euro pe baza cursurilor de schimb în vigoare la 31 decembrie:

Cursul de schimb EURO: |

31.12.2008 | 31.12.2007 |

GBP 0,9525 | GBP 0,7148 |

Este posibil ca valorile din tabele să nu se adune perfect, datorită rotunjirii.

În conformitate cu principiile contabile general acceptate, situațiile financiare includ neapărat sume bazate pe estimări și ipoteze ale conducerii pe baza celor mai fiabile informații disponibile. Printre estimările esențiale figurează, printre altele, provizioanele pentru cheltuielile viitoare, riscul financiar pentru conturile de creanțe, veniturile și cheltuielile constatate în avans. Rezultatele reale pot fi diferite de estimări. Modificările estimărilor sunt reflectate în perioada în care devin cunoscute.

Bilanț

Creanțe

Creanțele sunt contabilizate la suma originală minus diminuarea din depreciere. O diminuare din depreciere a creanțelor se stabilește când există dovezi obiective conform cărora FED nu va putea colecta toate sumele datorate conform condițiilor originale ale creanțelor. Suma de diminuare reprezintă diferența dintre valoarea contabilă a activului și valoarea recuperabilă, având în vedere valoarea actuală a fluxurilor viitoare preconizate de numerar, actualizate la rata dobânzii de pe piață pentru debitori similari. Suma diminuării este recunoscută în situația contului rezultatului economic. Se contabilizează, de asemenea, și o diminuare generală a valorii de 20% pe an pentru ordinele de recuperare scadente care nu sunt încă supuse unei diminuări specifice.

Prefinanțări

Prefinanțarea reprezintă plata unei sume destinate să ofere beneficiarului un avans de numerar, de exemplu, un fond de trezorerie. Aceasta poate fi împărțită într-un număr de plăți pe o perioadă definită în contractul respectiv de prefinanțare. Fondul de trezorerie sau avansul este rambursat sau folosit pentru scopul pentru care a fost acordat pe perioada definită în contract. Dacă beneficiarul nu angajează suficiente cheltuieli eligibile, acesta are obligația de a restitui avansul acordat cu titlu de prefinanțare, integral sau parțial, Fondului European de Dezvoltare. Suma de prefinanțare este redusă (în totalitate sau parțial) prin acceptarea costurilor eligibile și a sumelor returnate.

La încheierea exercițiului sumele de prefinanțare restante sunt evaluate la suma (sumele) originală(e) plătită(e) minus: orice sume restituite, sumele eligibile lichidate și sumele eligibile estimate care nu sunt încă lichidate la sfârșitul anului.

Garanțiile aferente sumelor de prefinanțare sunt tratate ca „active contingente” și, ca atare, nu sunt contabilizate în situațiile financiare (IPSAS 19).

Numerar și echivalente de numerar

Numerarul și echivalentele de numerar cuprind conturile deținute la instituțiile financiare din statele ACP și TTPM și la instituțiile financiare din statele membre.

În vederea elaborării situației fluxurilor de numerar, numerarul și echivalentele de numerar cuprind conturile curente ale bugetului general al UE, prezentate la rubrica datorii în bilanț.

Debite

O parte semnificativă a datoriilor FED nu este legată de achiziționarea de produse sau servicii - ci reprezintă cereri de decont neplătite ale beneficiarilor de subvenții sau de alte finanțări. Acestea sunt înregistrate drept datorii pentru suma cerută când cererea de decont / cererea de plată este primită și, după verificare, acceptată drept eligibilă de către operatorii financiari relevanți. În acest stadiu, ele sunt evaluate la suma acceptată și eligibilă.

Un element critic în contabilitate de angajamente îl reprezintă asigurarea faptului că tranzacțiile efectuate pe parcursul anului sunt înregistrate în anul contabil corect. Aceasta se numește separarea exercițiilor. În special, trebuie făcută o evaluare cu privire la cheltuielile eligibile suportate de beneficiarii fondurilor FED, dar care nu sunt încă raportate FED (cheltuieli cumulate).

Conform normelor contabile ale Comunităților Europene, tranzacțiile și evenimentele sunt recunoscute în situațiile financiare pe perioada aferentă acestora. La sfârșitul perioadei contabile, cheltuielile cumulate sunt recunoscute pe baza unei sume estimate privind obligația de transfer din perioada în cauză (de exemplu, gradul de executare a contractelor), stabilită de ordonatorul de credite.

Contul rezultatului economic

Venituri

Venitul FED cuprinde dobânda generată de diferitele solduri de numerar deținute la băncile comerciale sau din penalitățile de întârziere pentru plata creanțelor FED.

Cheltuieli

Cheltuielile sunt recunoscute în perioada în care au avut loc evenimentele care generează plăți, în măsural în care:

- a fost semnat un contract care autorizează plata;

- criteriile de eligibilitate, dacă există, au fost întrunite de beneficiar; precum și

- se poate face o estimare rezonabilă a sumei datorate, luându-se drept temei, de exemplu, facturile trimise de către beneficiar, gradul de executare a contractelor etc.

Întrucât cheltuielile angajate de către delegațiile Comisiei nu sunt înscrise definitiv în conturile FED până când nu sunt validate atât de ordonatorul de credite, cât și de contabil, orice cheltuială care nu a fost validată la încheierea exercițiului financiar este înregistrată drept „cheltuieli nealocate” la rubrica „alte active circulante” din bilanț.

Pentru a se conforma principiilor contabilității de angajamente, cheltuielile în contabilitatea de casă, furnizate de către sistemul informatic de contabilitate actual (OLAS), au fost ajustate cu informațiile suplimentare transmise de către ordonator cu privire la prefinanțare și cheltuielile constatate în avans.

Poziții din afara bilanțului:

Active contingente

Un activ contingent este un activ potențial care apare ca urmare a unor evenimente anterioare și a cărui existență va fi confirmată doar de apariția sau neapariția unuia sau mai multor evenimente viitoare nesigure, care nu sunt în totalitate controlate de Comunitățile Europene. Un activ contingent este prezentat în cazul în care este probabilă o intrare de beneficii economice sau potențial de serviciu.

Activele contingente sunt evaluate continuu pentru a se asigura reflectarea corespunzătoare în situațiile financiare a modificărilor survenite. Dacă o intrare de beneficii economice sau potențial de serviciu a devenit aproape sigură și valoarea activului poate fi evaluată în mod fiabil, activul și venitul aferent sunt contabilizate în situațiile financiare aferente perioadei în care a survenit modificarea.

Garanții

Garanțiile sunt active sau obligații potențiale care apar ca urmare a unor evenimente anterioare și a căror existență va fi confirmată de apariția sau neapariția obiectului garanției. Astfel, garanțiile se califică drept active sau pasive contingente. O garanție este stinsă atunci când nu mai există obiectul garanției. Garanția se materializează atunci când sunt îndeplinite condițiile pentru solicitarea unei plăți din partea garantului.

Note privind bilanțul

1. Creanțe

Tabelul 1 | Milioane euro |

Creanțe | Observații | Al 8-lea FED | Al 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

Dobânzi de încasat – STABEX | 1.1 | -0,01 | -0,01 | 0,41 |

Dobânzi de încasat – altele | 1.2 | 0,01 | 0,01 | 1,19 |

Ordine de recuperare emise | 1.3 | 4,17 | 18,98 | 0,00 | 23,15 | 11,88 |

- Deprecierea creanțelor | 1.4 | -0,35 | -5,65 | 0,00 | -6,00 | -4,98 |

TOTAL | 3,82 | 13,33 | 0,00 | 17,16 | 8,50 |

În conformitate cu dispozițiile Acordului de la Cotonou, veniturile din dobânzi sunt prezentate în bilanțul la cel de al 10-lea FED. Astfel de fonduri pot fi utilizate în conformitate cu dispozițiile articolelor 1 și 6 din Acordul intern aplicabil celui de al 10-lea FED[7]. Singura excepție este dobânda generată de conturile de garanție STABEX, alocată celui de al 8-lea FED.

(1.1) Dobânzi de încasat – STABEX

Această sumă reprezintă dobânda acumulată pentru conturile de garanție STABEX în cursul exercițiului financiar 2008 pentru care plățile vor fi primite în 2009. Dobânda este proprietatea țărilor beneficiare corespunzătoare.

(1.2) Dobânzi de încasat – altele

Această sumă reprezintă dobânda acumulată aferentă conturilor de la băncile europene și contului curent STABEX în cursul exercițiului financiar 2008, pentru care plățile vor fi primite în 2009.

(1.3) Ordine de recuperare emise

Soldul de închidere pentru ordinele de recuperare reprezintă valoarea ordinelor de recuperare emise și neplătite la încheierea exercițiului.

La 31 decembrie 2007, soldul ordinelor de recuperare neplătite rezultat din prefinanțare a fost de 21, 21 milioane EUR. Din această sumă, nu au fost incluse 9,33 milioane EUR în conturile anuale aferente exercițiului financiar 2007. În 2008 au fost actualizate înregistrările contabile ale FED. Ajustarea reprezintă o creștere a sumelor de încasat și o scădere corespunzătoare a prefinanțării și, prin urmare, nu au avut niciun impact asupra activelor nete.

Operațiunile efectuate în perioada respectivă în ordinele de recuperare emise sunt detaliate mai jos.

Tabelul 1.3 | Milioane euro |

AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | TOTAL |

Situația ordinelor de recupare la 31.12. 2007 | 6,96 | 14,25 | 21,21 |

Ordinele de recuperare emise în 2008 | 27,39 | 52,17 | 79,56 |

Ordinele de recuperare încheiate în 2008 | -30,19 | -47,00 | -77,18 |

Sume încasate | -27,54 | -35,90 | -63,45 |

Sume la care s-a renunțat (art. 73 RF) | -1,06 | -1,63 | -2,69 |

Sume anulate | -0,62 | -0,92 | -1,54 |

Compensare | -0,96 | -8,54 | -9,51 |

Reevaluare | 0,00 | -0,43 | -0,43 |

Situația ordinelor de recupare la 31.12. 2008 | 4,17 | 18,98 | 23,15 |

(1.4) Deprecierea creanțelor

În conformitate cu IPSAS 19, contabilul a calculat un provizion pentru pierderile din deprecierea creanțelor pe baza a două variabile:

- vechimea datoriei, aplicând un provizion de 20% din valoarea în euro pentru fiecare an de exigibilitate a datoriei; precum și

- evaluarea riscului de nerecuperare, în colaborare cu ordonatorul de credite.

Tabelul 1.4 | Milioane euro |

Deprecierea creanțelor | AL 7-lea FED | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | TOTAL |

Sold la 31.12.2008 | 0,35 | 5,65 | 6,00 |

Sold la 31.12.2007 | 2,79 | 1,09 | 1,10 | 4,98 |

Creștere (descreștere) | -2,79 | -0,74 | 4,55 | 1,02 |

2. Prefinanțare netă

În conformitate cu principiile contabilității de angajamente, plățile în avans efectuate de FED se înregistrează ca active. Valorile prefinanțărilor deschise au fost furnizate de ordonatorul de credite (a se vedea tabelul 2.1). Prefinanțarea este raportată după deducerea ordinelor de recuperare emise privind avansurile și sumele estimate încă necompensate la încheierea exercițiului.

În 2008 a fost modificată prezentarea ordinelor de recuperare emise. În prezent, sumele neplătite sunt incluse în linia bugetară privind prefinanțarea brută.

Tabelul 2 | Milioane euro |

Prefinanțare netă | Observații | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

Prefinanțare (brută) | 2.1 | 244,54 | 2.377,17 | 63,77 | 2.685,48 | 2.766,52 |

Avansuri pentru gestionarea burselor de studiu | 2.2 | 0,00 | 0,45 | 0,00 | 0,45 | 1,38 |

- Data estimată a încheierii prefinanțării | 2.3 | -151,14 | -1.615,72 | -1,22 | -1.768,08 | -1.800,51 |

- Ordine de recuperare emise (2007) | 1.3 | 0,00 | 0,00 | -11,88 |

TOTAL | 93,40 | 761,90 | 62,55 | 917,85 | 955,52 |

(2.1) Prefinanțare (brută)

Multe contracte prevăd efectuarea de plăți în avans înainte de începerea lucrărilor, livrarea bunurilor sau furnizarea serviciilor. Uneori, graficul de plată al contractului prevede plata în avans în funcție de situațiile privind evoluția lucrărilor. În mod normal, prefinanțarea este plătită în moneda țării sau teritoriului unde este pus în aplicare proiectul.

Tabelul de mai jos prezintă avansurile de lichidat (cu excepția programelor de ajustare structurală și a programelor de sprijin bugetar direct) înregistrate în conturile ordonatorului la sfârșitul anului. Conversia în euro s-a efectuat pe baza cursului de schimb oficial din 31 decembrie.

Tabelul 2.1 | Milioane euro |

Prefinanțare (brută) | AL 7-lea FED | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | TOTAL |

Total la 31.12.2008 | 244,54 | 2.377,17 | 63,77 | 2.685,48 |

Total la 31.12.2007 | 152,34 | 383,89 | 2.230,29 | 2.766,52 |

Creștere (descreștere) | -152,34 | -139,35 | 146,88 | 63,77 | -81,04 |

(2.2) Avansuri pentru gestionarea burselor de studiu

Această sumă corespunde avansurilor plătite organismelor externe pentru gestionarea burselor de studiu.

(2.3) Data estimată a încheierii prefinanțării

Această sumă reprezintă cheltuielile cumulate, calculate de ordonatorul de credite, corespunzătoare sumei reprezentând costurile eligibile suportate de beneficiarii soldurilor de prefinanțare de la încheierea exercițiului, dar încă neraportate. Aceste sume sunt înregistrate drept cheltuieli în contul rezultatului economic și au fost reclasificate de la conturile creditoare la prefinanțare.

3. Alte active circulante

Această sumă cuprinde toate plățile/încasările în așteptarea alocării finale în proiectele corespunzătoare precum și în contul rezultatului economic.

Tabelul 3 | Milioane euro |

Alte active circulante | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

Cheltuieli nealocate | -0,03 | -0,03 | 1,19 |

Venituri nealocate | -6,47 | -6,47 | -4,55 |

Compensări parțiale | 0,17 | 0,17 | 0,70 |

TOTAL | -0,03 | -6,30 | -6,32 | -2,65 |

4. Conturi de legătură

Din motive de eficiență, există o singură trezorerie pentru toate FED-urile care sunt puse în aplicare; aceasta duce la operațiuni între diferitele FED-uri care se soldează prin conturile de legătură din diferitele bilanțuri.

Tabelul 4 | Milioane euro |

Conturi de legătură | Al 8-lea FED | Al 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

Către/de la al 6-lea FED | -2 065,45 | -213,85 | -2 279,31 | 0,00 |

Către/de la al 7-lea FED | 2 279,31 | 2 279,31 | 2 037,08 |

Către/de la al 8-lea FED | -3 075,80 | 151,21 | -2 924,60 | -3 301,13 |

Către/de la al 9-lea FED | 3 075,80 | -173,02 | 2 902,79 | 1 264,05 |

Către/de la al 10-lea FED | -151,21 | 173,02 | 21,81 | 0,00 |

Total | 859,14 | -837,33 | -21,81 | 0,00 | 0,00 |

5. Conturi de garanție STABEX

STABEX este acronimul pentru mecanismul de finanțare compensatoare al Comisiei Europene pentru stabilizarea veniturilor din export ale țărilor ACP. A fost introdus în cadrul primei Convenții de la Lomé (1975) cu scopul de a remedia efectele negative ale instabilității veniturilor din exportul produselor agricole.

Soldul conturilor de garanție STABEX reprezintă totalul fondurilor STABEX disponibile care vor fi transferate către statul ACP beneficiar corespunzător la o dată ulterioară. Acest sold este alocat celui de al 10-lea FED.

Tabelul 5 | Milioane euro |

Conturi de garanție STABEX | Sold la 31.12.2007 | Transferuri din contul curent STABEX | Dobândă | Plăți | Sold la 31.12.2008 |

BENIN | 0,05 | 0,00 | 0,05 |

BURKINA FASO | 0,01 | 0,00 | 0,01 |

BURUNDI REG. | 0,68 | 0,07 | 0,75 |

CAMERUN | 0,02 | 0,00 | -0,02 | 0,00 |

COMORE | 0,06 | 0,00 | 0,06 |

DOMINICA | 0,08 | 0,00 | 0,08 |

ETIOPIA | 0,96 | 0,04 | 1,01 |

GAMBIA | 1,07 | 0,05 | 1,12 |

GRENADA | 0,35 | 0,02 | 0,36 |

GUINEEA-BISSAU | 0,35 | 0,01 | -0,37 | 0,00 |

CÔTE D'IVOIRE | 1,57 | 0,07 | 1,64 |

JAMAICA | 0,62 | 0,03 | 0,65 |

MADAGASCAR | 0,68 | 0,03 | 0,71 |

MALAWI | 0,97 | 0,04 | 1,02 |

MAURITANIA | 0,38 | 0,06 | 0,44 |

PAPUA-NOUA GUINEE | 0,70 | 0,03 | 0,73 |

RUANDA | 6,12 | 0,27 | 6,39 |

SENEGAL | 10,74 | 0,24 | -10,10 | 0,88 |

SIERRA LEONE | 0,07 | 0,01 | -0,08 | 0,00 |

SFÂNTA LUCIA | 14,60 | 0,63 | 15,24 |

INSULELE SOLOMON | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

SUDAN | 48,62 | 2,10 | -2,05 | 48,67 |

SFÂNTUL VINCENȚIU ȘI GRENADINE | 4,21 | 0,18 | 4,40 |

TANZANIA | 3,56 | 0,14 | -3,70 | 0,00 |

TOGO | 0,00 | 8,47 | 0,29 | -8,47 | 0,29 |

TONGA | 0,09 | 0,00 | 0,10 |

UGANDA | 0,00 | 0,00 | 0,24 | 0,25 |

ZIMBABWE | 3,01 | 0,13 | 3,15 |

TOTAL STABEX | 99,61 | 8,47 | 4,45 | -24,54 | 87,98 |

Pe lângă aceste fonduri, mai există și alte fonduri STABEX deținute de statele ACP beneficiare. În momentul în care Comisia și statul (ACP) beneficiar ajung la un acord asupra modului în care se vor utiliza fondurile STABEX, anbele părți semnează o convenție cu privire la transfer. În conformitate cu dispozițiile articolului 211 din cea de a IV-a Convenție de la Lomé[8] (cu modificările ulterioare), fondurile sunt transferate într-un cont de garanție purtător de dobândă cu două împuterniciri de semnătură (funcționar al Comisiei și stat beneficiar), deschis pe numele statului ACP. Fondurile rămân în contul de garanții respectiv până la data la care un cadru al obligațiilor reciproce justifică un transfer pentru un proiect. Funcționarul Comisiei are drept de semnătură pentru respectivul cont pentru a garanta că fondurile sunt plătite pentru scopul dorit. Fondurile din conturile cu două împuterniciri sunt proprietatea statului ACP și, în consecință, nu sunt înregistrate ca active în conturile anuale ale FED. Transferurile către aceste conturi se înregistrează ca plăți STABEX. Detaliile cu privire la aceste conturi sunt prezentate în raportul anual de gestiune financiară al FED[9].

În 2008, Togo a primit 8,47 milioane EUR sub formă de transfer din contul curent STABEX la un cont de garanție cu dublă împuternicire, în urma isntrucțiunilor primite de la ordonatorul de credite (a se vedea nota 7.4).

6. Fond special pentru Republica Democratică Congo

Acest sold reprezintă sumele disponibile pentru R. D. Congo, în conformitate cu dispozițiile Deciziei 2003/583/CE a Consiliului[10].

Tabelul 6 | Milioane euro |

Al 10-lea FED | Sold la 31.12.2008 | Sold la 31.12.2007 |

Fond special pentru Republica Democratică Congo | 1,75 | 1,75 | 3,36 |

TOTAL | 1,75 | 1,75 | 3,36 |

7. Numerar în bănci

În conformitate cu articolul 153 din Regulamentul financiar pentru cel de-al 10-lea FED, situația trezoreriei este prezentată în bilanțul la cel de al 10-lea FED.

Tabelul 7 | Milioane euro |

Numerar în bănci | Observații | Al 10-lea FED | Sold la 31.12.2008 | Sold la 31.12.2007 |

Conturi de trezorerie | 7.1 | 133,98 | 133,98 | 208,09 |

Agenți de plată locali | 7.2 | 20,24 | 20,24 | 54,67 |

Agenți de plată europeni | 7.3 | 31,71 | 31,71 | 13,06 |

Cont curent STABEX | 7.4 | 0,00 | 0,00 | 8,47 |

Numerar în tranzit | 0,00 | 0,00 | 0,95 |

TOTAL | 185,94 | 185,94 | 285,24 |

(7.1) Conturi de trezorerie

Acestea sunt conturile deținute la băncile centrale ale statelor membre unde se varsă contribuțiile FED. Contabilul efectuează transferuri din aceste conturi către agenții de plată europeni.

(7.2) Agenți de plată locali

Acestea sunt sumele deținute în conturile bancare deschise în statele ACP și TTPM și folosite pentru efectuarea de plăți în moneda locală a statului beneficiar. Conturile sunt gestionate în general în euro, însă pot fi gestionate și în una din monedele statelor membre ale Comunității.

(7.3) Agenți de plată europeni

Aceste conturi sunt deschise la băncile comerciale stabilite în statele membre UE-15 și la BEI. Conturile sunt în euro și se folosesc pentru efectuarea de plăți către beneficiarii din Uniunea Europeană și din afara acesteia. În general, plățile se efectuează în euro, însă pot fi efectuate și în alte monede. De asemenea, aceste fonduri sunt folosite pentru alimentarea conturilor agenților de plată locali și a contului de legătură cu bugetul general al UE.

(7.4) Cont curent STABEX

Soldul pe 2007 a fost pus la dispoziția Togo în 2008 sub formă de transfer către un cont de garanție cu dublă împuternicire, în urma instrucțiunilor primite de la ordonatorul de credite.

8. Conturi bancare de cofinanțare

Aceste conturi cuprind fondurile rămase aferente acordurilor de cofinanțare anterioare. Conturile respective se reportează pentru prima dată în conturile anuale. Aceste fonduri sunt proprietatea statelor membre în cauză și, prin urmare, se înregistrează o sumă corespunzătoare ca debit (a se vedea nota 9.3). Prin urmare, efectul asupra activelor nete este nul. La 31 decembrie 2007, suma corespunzătoare reprezentând cofinanțarea era de 30,91 milioane EUR.

Confinanțare daneză la cel de al 10-lea FED (a se vedea nota 10) va aplica structura standard a trezoreriei FED, fără conturi bancare speciale.

Tabelul 8 | Milioane euro |

AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Sold la 31.12.2008 | Sold la 31.12.2007 |

Conturi bancare de cofinanțare | 12,92 | 2,17 | 15,09 | 0,00 |

TOTAL | 12,92 | 2,17 | 15,09 | 0,00 |

9. Debite

Tabelul 9 | Milioane euro |

Debite | Observații | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

Venituri amânate | 9.1 | 233,43 | 233,43 | 211,08 |

Contul de legătură cu bugetul general al UE - SWIFT | 9.2 | -1,74 | -1,74 | 8,92 |

Sume datorate statelor membre cofinanțatoare | 9.3 | 12,92 | 2,17 | 15,09 | 0,00 |

Cheltuieli cumulate | 94,06 | 361,44 | 0,01 | 455,51 | 483,98 |

Eligibilitatea în curs de confirmare și plăți nefinalizate | 9.4 | 28,74 | 81,33 | 0,00 | 110,08 | 197,07 |

Facturi de primit | 9.5 | 216,45 | 1 895,83 | 1,24 | 2 113,52 | 2 087,42 |

- Încheierea estimată a prefinanțării | 2.3 | -151,14 | -1 615,72 | -1,22 | -1 768,08 | -1 800,51 |

TOTAL | 94,06 | 374,36 | 233,87 | 702,29 | 703,98 |

(9.1) Venituri amânate

Tabelul 9.1 | Milioane euro |

Contribuții încasate în avans | Sold la 31.12.2008 | Sold la 31.12.2007 |

Irlanda | 2,74 | 1,00 |

Regatul Unit | 222,08 | 208,09 |

Finlanda | 8,61 | 2,00 |

TOTAL | 233,43 | 211,08 |

(9.2) Contul de legătură cu bugetul general al UE - SWIFT

De la începutul exercițiului financiar 2005, plățile către beneficiarii din cadrul Uniunii Europene se efectuează prin SWIFT de către bugetul general al Uniunii Europene. În acest scop, s-a deschis un cont curent. Acest cont este prezentat în situația fluxurilor de numerar ca echivalent de numerar. Acest cont va fi închis din 2009, atunci când plățile FED vor fi executate direct prin FED-SWIFT.

(9.3) Sume datorate statelor membre cofinanțatoare

Cofinanțarea din partea Italiei este încă în desfășurare în cadrul celui de al 9-lea FED. Conturile bancare din cel de al 10-lea FED se referă la cofinanțări anterioare. Aceste fonduri vor fi returnate statelor membre în cauză după ce se va primi dispoziția din partea ordonatorului de credite. A se vedea și nota de subsol 8. Conturile respective se reportează pentru prima dată în conturile anuale. La 31 decembrie 2007, suma corespunzătoare reprezentând cofinanțarea era de 30,91 milioane EUR.

Cheltuieli cumulate

Informațiile contabile furnizate de sistemul contabil informatic existent (OLAS) au fost adaptate pentru a prezenta cifre care răspund principiilor contabilității de angajamente. Informații suplimentare au fost furnizate de ordonator. La această rubrică sunt incluse eligibilitatea în curs de confirmare și o estimare a facturilor neprimite, în funcție de gradul de avansare al proiectelor.

În 2007, metodologia pentru stabilirea cheltuielilor cumulate a fost detaliată pentru a încorpora tipul de contract.

(9.4) Eligibilitatea în curs de confirmare și plăți nefinalizate

Este cazul facturilor sosite înainte de încheierea exercițiului financiar 2008, dar care nu au fost analizate la încheierea exercițiului, sau pentru care nu a fost ordonată nicio plată. Sumele înregistrate în conturile ordonatorului sunt prezentate în tabelul de mai jos.

Tabelul 9.4 | Milioane euro |

Eligibilitatea în curs de confirmare și plăți nefinalizate | Al 7-lea FED | Al 8-lea FED | Al 9-lea FED | Al 10-lea FED | TOTAL |

Total la 31.12.2008 | 28,74 | 81,33 | 0,00 | 110,08 |

Total la 31.12.2007 | 7,97 | 45,86 | 143,24 | 197,07 |

Creștere (descreștere) | -7,97 | -17,11 | -61,90 | 0,00 | -86,99 |

(9.5) Facturi de primit

Aceste cifre reflectă cheltuieli care au fost suportate, însă nefacturate încă. Sumele estimate de ordonator sunt prezentate mai jos.

La începutul anului 2009, Comisia a lansat o analiză aprofundată a metodologiei și a diferitelor ipoteze pe baza cărora s-a constituit provizionul, cu ajutorul unei firme de audit independente. Pe baza recomandărilor, în prezent este evaluată o versiune detaliată a metodoligiei, în vederea unei eventuale includeri în conturile anuale 2009.

Tabelul 9.5 | Milioane euro |

Facturi de primit | AL 7-lea FED | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | TOTAL |

Total la 31.12.2008 | 216,45 | 1 895,83 | 1,24 | 2 113,52 |

Total la 31.12.2007 | 83,69 | 331,69 | 1 672,04 | 2 087,42 |

Creștere (descreștere) | -83,69 | -115,23 | 223,78 | 1,24 | 26,10 |

Fonduri și rezerve

10. Capitalul fondului solicitat

Tabelul 10 | Milioane euro |

Capital 2008 | AL 7-lea FED | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total FED |

Capitalul fondului (a) | 0,00 | 12 840,00 | 11 699,32 | 21 154,40 | 45 693,72 |

Fonduri nesolicitate (b) | 0,00 | 0,00 | 7 460,15 | 21 154,40 | 28 614,55 |

Capitalul fondului solicitat (a)–(b) | 0,00 | 12 840,00 | 4 239,17 | 0,00 | 17 079,17 |

Capital 2007 |

Capitalul fondului (a) | 10 940,00 | 12 840,00 | 11 699,32 | 35 479,32 |

Fonduri nesolicitate (b) | 0,00 | 0,00 | 10 460,15 | 10 460,15 |

Capitalul fondului solicitat (a)–(b) | 10 940,00 | 12 840,00 | 1 239,17 | 0,00 | 25 019,17 |

Capitalul fondului reprezintă suma totală de încasat de la statele membre pentru fondul FED corespunzător în conformitate cu fiecare acord intern[11] încheiat între statele membre și țările beneficiare din Africa, zona Caraibelor și Pacific (ACP) și țările și teritoriile de peste mări (TTPM).

Alocarea inițială pentru cel de al 9-lea FED, care inițial totaliza 10 555,15 de milioane EUR, a fost majorată ulterior cu suma de 105,00 milioane EUR în 2004, care a fost deblocată de BEI în conformitate cu dispozițiile Deciziei 2003/583/CE a Consiliului. Această alocare suplimentară este destinată acțiunilor care vor fi întreprinse în Republica Democratică Congo.

La articolul 2 alineatul (2) din Acordul intern pentru cel de al 9-lea FED s-a prevăzut o rezervă de 1 000,00 milioane EUR în perioada 2004 – 2007, prin diferite decizii ale Consiliului[12]. În urma deciziei Consiliului Mixt ACP/UE din 25 mai 2007[13], Comisia a decis să lanseze o cerere de propuneri pentru contribuții voluntare suplimentare în sprijinul Facilității de susținere a păcii în Africa, în cadrul cooperării intra-ACP, care a majorat cel de-al 9-lea FED cu 39,17 milioane EUR.

Cel de-al 10-lea FED a intrat în vigoare la 1 iulie 2008, cu un capital al fondului de 21 152,00 milioane EUR, în conformitate cu Acordul intern aplicabil celui de-al 10-lea FED. Această sumă a fost majorată prin cofinanțarea daneză[14] în valoare de 2,40 milioane EUR.

Fondurile nesolicitate reprezintă alocarea inițială care deocamdată nu se încasează de la statele membre.

Capitalul fondului solicitat reprezintă suma alocărilor inițiale care a fost solicitată pentru transfer în conturile trezoreriei de către statele membre, în conformitate cu procedura prevăzută la articolul 16 din Regulamentul financiar al celui de-al 10-lea FED.

Detaliile cu privire la contribuțiile solicitate și încasate în cursul anului 2008 sunt prezentate în tabelul 10.1.

Tabelul 10.1 | Milioane euro |

Contribuții | % | Solicitate în 2007 | Încasate în 2007 | Solicitate în 2008 | Încasate în 2008 | Nesolicitate din cel de-al 9-lea FED |

Austria | 2,65 | 69,96 | 69,96 | 78,18 | 78,18 | 197,69 |

Belgia | 3,92 | 103,49 | 104,74 | 115,70 | 115,70 | 292,44 |

Danemarca | 2,14 | 56,50 | 56,50 | 63,57 | 63,57 | 159,65 |

Finlanda | 1,48 | 39,07 | 39,07 | 43,78 | 43,78 | 110,41 |

Franța | 24,30 | 641,52 | 651,52 | 719,16 | 719,16 | 1 812,82 |

Germania | 23,36 | 616,70 | 641,70 | 692,03 | 692,03 | 1 742,69 |

Grecia | 1,25 | 33,00 | 33,50 | 36,50 | 36,50 | 93,25 |

Irlanda | 0,62 | 16,37 | 18,37 | 18,74 | 18,74 | 46,25 |

Italia | 12,54 | 331,06 | 331,06 | 371,05 | 365,42 | 935,50 |

Luxemburg | 0,29 | 7,66 | 7,86 | 8,35 | 8,35 | 21,63 |

Țările de Jos | 5,22 | 137,81 | 137,81 | 154,26 | 154,26 | 389,42 |

Portugalia | 0,97 | 25,61 | 25,61 | 29,16 | 29,16 | 72,36 |

Spania | 5,84 | 154,18 | 154,18 | 173,01 | 173,01 | 435,67 |

Suedia | 2,73 | 72,07 | 72,07 | 80,28 | 80,28 | 203,66 |

Regatul Unit | 12,69 | 335,02 | 335,02 | 376,23 | 376,23 | 946,69 |

Estonia | N.A. | 0,03 | N.A. |

Republica Cehă | N.A. | 0,18 | N.A. |

BEI | N.A. | 40,00 | 45,63 | N.A. |

TOTAL | 100,00 | 2 640,00 | 2 679,17 | 3 000,00 | 3 000,00 | 7 460,15 |

În 2008, contribuțiile de 5,63 milioane EUR din partea Italiei au fost încasate prin Banca Europeană de Investiții.

11. Alte rezerve

De la data intrării în vigoare a Acordului de la Cotonu, toate fondurile necheltuite în cadrul FED-urilor anterioare sunt transferate Fondului European de Dezvoltare cel mai recent deschis după dezangajare. Resursele transferate de la alte FED-uri majorează creditele fondului care le primește și reduc creditele fondului de origine.

Tabelul 11 | Milioane euro |

Transferuri inter-FED | Al 8-lea FED | Al 9-lea FED | Al 10-lea FED | Consolidare | Total la 31.12.2008 |

Către/de la al 6-lea FED | 94,00 | 490,36 | 584,36 |

Către/de la al 7-lea FED | 532,82 | 1 135,08 | 1 667,89 |

Către/de la al 8-lea FED | 2 762,16 | 17,16 | 2 779,32 | 2 779,32 |

Către/de la al 9-lea FED | -2 762,16 | 79,87 | -2 682,29 | -2 682,29 |

Către/de la al 10-lea FED | -17,16 | -79,87 | -97,04 | -97,04 |

TOTAL | -2 152,51 | 4 307,72 | 97,04 | 0,00 | 2 252,25 |

Note la contul rezultatului economic

12. Venituri din exploatare

Începând din 2008, ordinele de recuperare sunt lichidate prin deducerea prefinanțării aferente și se includ în veniturile din exploatare atunci când sunt autorizate/emise. În conformitate cu articolul 60 din Regulamentul financiar aplicabil celui de al 10-lea FED, dobânda se suportă de către statelor membre în eventualitatea în care contribuțiile solicitate sunt plătite cu întârziere. Această dobândă are drept rezultat creșterea efectivă a creditelor generale ale fondurilor, sub formă de venituri din exploatare.

13. Cheltuieli administrative și financiare

Această rubrică include cheltuielile administrative și financiare finanțate prin dobânzi și aferente procesului de descentralizare, în conformitate cu dispozițiile articolelor 1 și 6 din Acordul intern aplicabil celui de-al 10-lea FED.

În plus, prin Decizia 599 a Consiliului din 21 iunie 2005, o sumă suplimentară de 90 de milioane EUR de la alocarea intra-ACP a fost realocată pentru finanțarea descentralizării. În 2007, cheltuielile cu personalul și infrastructura de la această rubrică s-au ridicat la 25,60 milioane EUR și la 0 milioane EUR în 2008.

14. Total cheltuieli / numerar

Aceste sume reprezintă totalul plăților pentru fondul (fondurile) în cauză în cursul exercițiului financiar 2008 în conformitate cu principiile contabilității de casă, inclusiv plățile în avans și ordinele de recuperare. Cifrele cumulate sunt prezentate în raportul privind execuția financiară pregătit de ordonatorul de credite.

15. Ajustări pe bază de angajamente

Cheltuielile totale au fost retratate pentru a răspunde standardelor internaționale de contabilitate, IPSAS 3. Informațiile contabile furnizate de sistemul contabil FED au fost adaptate, dacă a fost necesar, pentru a prezenta cifre care răspund principiilor contabilității de angajamente. Informații suplimentare cu privire la venituri și cheltuieli au fost furnizate de către ordonatorul de credite.

Tabelul 15 | Milioane euro |

Ajustări pe bază de angajamente – creștere anuală 2008 | Observații | AL 7-lea FED | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Majorare în 2008 pentru al 8-lea, 9-lea și al 10-lea FED |

Prefinanțare | 2 | 80,26 | 37,30 | -6,39 | -62,55 | -31,64 |

Cheltuieli cumulate | -19,59 | -30,29 | 21,40 | 0,01 | -8,88 |

Eligibilitatea în curs de confirmare | 9.4 | -7,97 | -17,11 | -61,90 | 0,00 | -79,01 |

Facturi de primit | 9.5 | -83,69 | -115,23 | 223,78 | 1,24 | 109,79 |

- Data estimată a încheierii prefinanțării | 2.3 | 72,08 | 102,06 | -140,49 | -1,22 | -39,65 |

Total ajustări pe bază de angajamente | 60,67 | 7,01 | 15,01 | -62,54 | -40,52 |

16. Total cheltuieli / conturi de angajamente

Cheltuielile cu proiectele pentru fiecare FED au fost recalculate în conformitate cu standardele internaționale de contabilitate corespunzătoare. Cheltuielile pentru fiecare instrument de ajutor vor fi prezentate în conformitate cu principiile contabilității de angajamente, începând cu exercițiul financiar 2009, de îndată ce se operează trecerea conturilor la noul sistem informatic (FED - ABAC).

17. Venituri financiare

Veniturile financiare includ, în principal, dobânda acumulată pentru conturile de la băncile europene și pentru contulurile STABEX. Venitul din dobânzi este alocat celui de-al 10-lea FED.

Tabelul 17 | Milioane euro |

Dobânda acumulată în cursul anului 2008 | Observații | AL 8-lea FED | AL 9-lea FED | Al 10-lea FED | Total la 31.12.2008 | Total la 31.12.2007 |

BEI | 17.1 | 0,00 | 2,16 | 2,15 | 2,49 |

Bănci europene | 17.1 | 2,45 | 6,47 | 8,92 | 9,80 |

Ordine de recuperare | 17.2 | 0,00 | 0,00 | 0,04 |

STABEX | 17.3 | 4,03 | -0,11 | -0,11 | 3,81 | 6,18 |

Contribuția specială pentru Republica Democratică Congo | 17.3 | 0,06 | 0,11 | 0,17 | 0,14 |

Transfer la cel de-al 10-lea FED | -2,39 | -2,39 | 0,00 |

TOTAL DOBÂNZI | 4,03 | 0,00 | 8,63 | 12,66 | 18,65 |

(17.1) Venituri din dobânzi BEI și bănci europene

Dobânda acumulată în conturile agenților de plată europeni poate fi utilizată pentru finanțarea proiecteor, în conformitate cu articolele 1 și 6 din Acordul intern aplicabil celui de-al 10-lea FED. Această dobândă duce la creșterea efectivă a creditelor generale ale fondurilor.

(17.2) Venituri din dobânzi pentru plata cu întârziere a ordinelor de recuperare

Aceasta este dobânda obținută pentru plata cu întârziere a ordinelor de recuperare de către debitori. Astfel de fonduri pot fi utilizate pentru finanțarea de proiecte, conform dispozițiilor articolelor 1 și 6 din Acordul intern aplicabil celui de-al 10-lea FED. Această dobândă duce la creșterea efectivă a creditelor generale ale fondurilor.

(17.3) Venituri din dobânzi aferente conturilor de garanție STABEX și contului special R.D. Congo

Aceasta reprezintă venitul generat de conturile de garanții STABEX și contul special pentru Republica Democratică Congo. Deși veniturile de acest tip par a crește valoarea totală a fondului, trebuie remarcat faptul că veniturile generate de aceste conturi sunt identificate pentru un scop specific și pentru un anume stat beneficiar (a se vedea nota 5).

Informații privind elementele extrabilanțiere

Garanții

Se reține garanție pentru a asigura prefinațarea, care se eliberează în momentul în care se efectuează ultima plată în cadrul proiectului. În conformitate cu principiul "prudenței" și conform dispozițiilor IPSAS 19, activele contingente nu sunt evidențiate în situațiile financiare. Acestea sunt menționate în cele ce urmează, sub formă de note, în scopul transparenței. Există două valori de menționat pentru acest tip de garanție: valoarea „nominală”și valoarea „curentă”. Pentru valoarea „nominală”, evenimentul producător este legat de existența garanției. Valoarea nominală este prezentată drept activ contingent. Pentru valoarea "curentă", evenimentul producător al garanției îl reprezintă rata de prefinanțare și/sau compensările ulterioare.

La 31 decembrie 2008, valoarea „nominală” a garanțiilor primite cu privire la sumele de prefinanțare era de 699,57 milioane EUR (a se vedea tabelul de mai jos), comparativ cu 410,25 milioane EUR pentru valoarea „curentă”.

Tabelul 18 | Milioane euro |

Garanții | la prefinanțare | la reținerea de garanție | la randament | TOTAL LA 31.12.2008 | TOTAL LA 31.12.2007 |

Al 7-lea FED | 105,80 |

Al 8-lea FED | 93,98 | 18,88 | 46,66 | 159,52 | 259,36 |

Al 9-lea FED | 605,59 | 167,18 | 243,51 | 1 016,28 | 639,04 |

Al 10-lea FED |

TOTAL | 699,57 | 186,06 | 290,17 | 1 175,80 | 1 004,20 |

RAPORT PRIVIND EXECUȚIA FINANCIARĂ

Notă introductivă

FED-uri anterioare

Decizia nr. 1/2000 a Consiliului ACP-CE din 27 iulie 2000 privind măsurile tranzitorii stipulează ca o parte din resursele nealocate din FED-uri anterioare să fie utilizate conform dispozițiilor relative la acestea ale Acordului de la Cotonou, aplicabile anticipat în funcție de măsurile tranzitorii.

Decizia nr. 410/2001 a Comisiei din 16 martie 2001, care are ca obiect stabilirea alocărilor pentru programele indicative pentru țările ACP în temeiul Acordului de parteneriat ACP-CE, prevede ca resursele nealocate ale FED-urilor precedente să fie utilizate pentru punerea în aplicare în conformitate cu normele și procedurile FED-urilor respective pentru o sumă maximă de 1, 2 miliarde EUR. Aceasta se întâmplă numai în cursul perioadei premergătoare intrării în vigoare a Protocolului financiar aplicabil celui de-al 9-lea FED.

Decizia nr. 1033/2001 a Comisiei din 15 iunie 2001 a stabilit alocările pentru programele regionale și pentru cooperarea intra-ACP în cadrul Protocolului financiar la Acordul de parteneriat ACP-CE.

Decizia nr. 1252/2002 a Comisiei din 11 iulie 2002 a mărit, pe de o parte, pachetul destinat cooperării intra-ACP cu 60 de milioane EUR, din rezervele generale ale celui de-al 6-lea și ale celui de-al 7-lea FED și, pe de altă parte, a prevăzut utilizarea acestor fonduri suplimentare în cursul perioadei premergătoare intrării în vigoare a Protocolului financiar aplicabil celui de-al 9-lea FED, în conformitate cu normele și procedurile aplicabile FED-urilor de origine.

În cele din urmă, Decizia nr. 3/2002 a Consiliului de Miniștri ACP-CE din 23 decembrie 2002 a luat suma de 25 de milioane EUR din resursele nealocate ale celui de-al 8-lea FED (rezerva generală) în vederea alocării acesteia programului de cooperare regională, în temeiul Acordului de parteneriat ACP-CE.

La fel ca în anii precedenți, în vederea asigurării transparenței în prezentarea conturilor pentru anul 2008, tabelele prezentate în continuare prevăd în mod separat în cadrul fiecărui FED (al 7-lea și al 8-lea) partea utilizată pe baza programării prevăzute în Convențiile de la Lomé și partea utilizată pe baza programării prevăzute în Acordul de la Cotonou. În ceea ce privește aceasta din urmă, înregistrarea în conturi și prezentarea conturilor se întemeiază pe articolul 3 alineatul (2) din anexa IV la Acordul de parteneriat ACP-CE, cu privire la țări. Acest articol prevede pentru țările ACP un pachet A destinat să acopere sprijinul macroeconomic și asistența pentru programe și proiecte, precum și un pachet B destinat să acopere nevoile neprevăzute, cum ar fi ajutorul de urgență, inițiativele de reducere a datoriei și sprijinul acordat atenuării efectelor negative ale instabilității încasărilor la export[15]. În ceea ce privește regiunile, conturile sunt stabilite pe baza programării regionale, astfel cum se arată în capitolul 2 din Acordul de parteneriat ACP-CE (și anume, programe regionale indicative și de cooperare intra-ACP).

În conformitate cu punctul 4 din anexa Ib (cadrul financiar multianual pentru perioada 2008-2013) la Acordul de parteneriat ACP-CE, soldurile rămase și sumele dezangajate din aceste fonduri între 31.12.2007 și data intrării în vigoare al celui de-al 10-lea FED au fost transferate celui de-al 9-lea FED pentru asigurarea capacității de exploatare a administrației UE și pentru acoperirea costurilor curente de susținere a proiectelor în desfășurare până la intrarea în vigoare a celui de-al 10-lea FED.

Întrucât cel de-al 10-lea FED a intrat în vigoare la 1 iulie 2008, soldurile rămase și sumele dezangajate în cadrul acestor fonduri au fost transferate rezervei de performanță pentru cel de-al 10-lea FED. Se poate recurge la această rezervă numai în condițiile stabilite la articolul 1 alineatul (4) din Acordul intern privind cel de-al 10-lea FED.

Având în vedere că cel de-al 6-lea FED a fost încheiat în 2006, conturile anuale nu mai conțin tabele de execuție cu privire la acest fond. Cu toate acestea, execuția soldurilor transferate se regăsește în cel de-al 9-lea FED.

Al 7-lea FED

Pe baza evoluției celui de-al 7-lea FED, Comisia a decis să închidă acest fond la 31 august 2008 (Decizia PE/2008/4803 din 29.8.2008).

Toate sumele angajate, contractate și plătite în baza contractelor încă deschise au fost transferate la acea dată (și nu numai soldurile rămase, așa cum a fost cazul celui de-al 6-lea FED). Din această cauză, sumele transferate la închiderea celui de-al 7-lea FED au fost mult mai mari decât cele transferate atunci când a fost închis cel de-al 6-lea FED.

Transferurile au constat din următoarele valori:

- 740 980 526,27 EUR pentru alocări și angajamente globale;

- 690 996 406,08 EUR pentru angajamente individuale;

- 563 402 665,70 EUR pentru plăți deja efectuate și transferate.

Soldul angajamentelor restante transferate celui de-al 9-lea FED la închidere s-a ridicat la 177 577 860, 57 EUR, sumă care a inclus un sold de 127 593 740,38 EUR de plată, precum și un sold de 49 984 120,19 EUR de contractat.

În vederea transferării soldului rămas din cel de-al 7-lea FED, alocarea actualizată pentru cel de-al 9-lea FED a crescut de la 15 907 435 336,39 EUR la 16 648 415 862,66 EUR (nu este inclusă dobânda).

Suma de 740 980 526,27 EUR reprezentând alocații a fost defalcată astfel:

- programe indicative (subvenții) | 406 572 791,03 EUR |

- ajutor neprogramabil [ajutor de urgență, capital de risc, Sysmin, STABEX, sold FED5, sprijin pentru conducerea SAF (Forțele Armate Sudaneze), reducerea datoriilor HIPC (țări sărace profund îndatorate)] | 334 407 735,24 EUR |

• din care numai STABEX | 133 859 893,00 EUR |

Angajamentele globale (proiecte) și individuale (contracte) au fost transferate celui de-al 9-lea FED la o rubrică specială care permite identificarea sumelor transferate și a utilizării acestora.

Cifrele anuale privind cel de-al 7-lea FED sunt prezentate în conturile anuale pentru 2008 în cadrul celui de-al 7-lea FED pentru perioada 1 ianuarie-31 august 2008 și în cadrul celui de-al 9-lea FED pentru perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2008.

Al 10-lea FED

Acordul de parteneriat ACP-CE semnat la 23 iunie 2000 la Cotonou de către statele membre ale Comunității Europene și statele din Africa, zona Caraibelor și Pacific (ACP) a intrat în vigoare la 1 aprilie 2003. Acordul de la Contonou a fost modificat prin acordul semnat de aceleași state în data de 25 iunie 2005, la Luxemburg.

Decizia (2001/822/CE) a Consiliului UE din 27 noiembrie 2001 privind asocierea țărilor și teritoriilor de peste mări (TTPM) la Comunitatea Europeană a intrat în vigoare la 2 decembrie 2001. Această decizie a fost modificată la 19 martie 2007 (Decizia 2007/249/CE).

Acordul intern privind finanțarea ajutoarelor comunitare în baza cadrului financiar multianual pentru perioada 2008 – 2013 în conformitate cu Acordul de la Cotonou revizuit, adoptat de reprezentanții guvernelor statelor membre ale Comunității Europene la 17 iulie 2006, a intrat în vigoare la 1 iulie 2008.

În conformitate cu Acordul de la Cotonou, a doua perioadă (2008-2013) a ajutoarelor comunitare destinate statelor ACP și TTPM este finanțată de cel de-al 10-lea FED cu o sumă totală de 22 682 de milioane EUR, din care:

21 966 de milioane EUR alocate țărilor ACP, în conformitate cu cadrul financiar multianual din anexa Ib la Acordul de la Cotonou revizuit;

286 de milioane EUR alocate TTPM, în conformitate cu anexa IIAa din decizia revizuită a Consiliului privind asocierea TTPM la Comunitatea Europeană;

430 de milioane EUR alocate Comisiei pentru finanțarea costurilor rezultate din programarea și execuția resurselor celui de-al 10-lea FED, conform articolului 6 din Acordul intern.

La data intrării în vigoare a celui de-al 10-lea FED, aceste sume erau suplimentate cu solduri neprevăzute și încă sunt suplimentate cu fonduri dezangajate provenite din sistemul de garantare a stabilizării veniturilor din export din produse agricole primare (STABEX) în cadrul Fondurilor anterioare celui de-al 9-lea FED. Aceste solduri și sume dezangajate ar trebui utilizate și gestionate în conformitate cu Acordul de la Cotonou și cu Acordul intern.

Alocările din cel de-al 10-lea FED pentru statele și regiunile ACP sunt următoarele (în EUR):

15 300 de milioane EUR pentru programele naționale indicative, din care:

13 500 de milioane EUR pentru pachetele A;

1 800 de milioane EUR pentru pachetele B, din care 601 milioane EUR sub formă de alocări inițiale, precum și 1 199 de milioane EUR ca rezervă pentru alocările ulterioare;

1 783 de milioane EUR pentru programele regionale indicative;

683 de milioane EUR ca rezervă pentru alocările ulterioare pentru programele naționale și regionale indicative, în urma evaluărilor intermediare și finale.

Tabelele din anexă referitoare la sumele stabilite, contractate și plătite menționează cifrele nete . Numai Tabelul 2.7 evidențiază separat sumele angajate și dezangajate, precum și sumele plătite și recuperate.

ALOCĂRI LA 31.12.2008

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

Tabel 1.10

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

CONTURI CONSOLIDATE

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

SITUAȚIA PE ȚĂRI ȘI INSTRUMENTE

Au fost anexate tabelele.

Note la conturile de gestiune:

- în tabele, cifra „0,00” indică faptul că suma corespunzătoare este cuprinsă între –4 999 EUR și 4 999 EUR.Atunci când nu este menționată nicio cifră, suma este egală cu zero.Țările cu sold zero la toate coloanele nu sunt incluse în tabele;

- rubrica „Toate țările” se referă la proiectele care acoperă o serie de țări, dar care nu sunt finanțate prin cooperare regională;

- rubrica „Cheltuieli financiare și administrative” reprezintă proiecte finanțate din dobânda FED sau pachetul privind cheltuielile administrative.

Al 7-lea FED

Cifrele din tabelele 3.1.1 - 3.1.8 reprezintă sumele aferente transferului de proiecte, contracte și plăți la închiderea celui de-al 7-lea FED (a se vedea punctul 4 „Apendice – Situația pe țări și instrumente”).

În prima coloană din tabelele 3.1.1 și 3.1.2, alocarea pentru „Cooperare regională cu ACP” (1 008,04 milioane EUR) corespunde următoarelor sume:

Obiectivul Comisiei în materie de cooperare regională (doar statele ACP) | 1 125,00 |

Depășirea obiectivului | (5,92) |

Transferuri de resurse nealocate pentru finanțarea programului de asistență pentru statele ACP în vederea integrării în OMC | 67,90 |

Sume transferate în cursul anului 2000 către rezerva generală, în conformitate cu măsurile tranzitorii | 10,00 |

Sume transferate în cursul anului 2001 către rezerva generală in conformitate cu măsurile tranzitorii | (8,50) |

Sume transferate în cursul anului 2002 către rezerva generală in conformitate cu măsurile tranzitorii | (2,20) |

Sume transferate în cursul anului 2003 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (0,70) |

Sume transferate în cursul anului 2004 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (49,10) |

Sume transferate în cursul anului 2005 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (8,26) |

Sume transferate în cursul anului 2006 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (34,41) |

Sume transferate în cursul anului 2007 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (12,44) |

Sume transferate celui de-al 9-lea FED înainte de intrarea în vigoare a celui de-al 10-lea FED și celui de-al 10-lea FED după intrarea în vigoare a acestuia | (2,32) |

Sume transferate celui de-al 9-lea FED la închiderea celui de-al 7-lea FED | (-70,96) |

Total la 31.12.2008 | 1 008,04 |

Toate sumele reprezentând alocările sunt aceleași cu sumele prevăzute în decizii, dat fiind că sumele neangajate au fost transferate celui de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou (Decizia Comisiei din 16 aprilie 2003) sau celui de al 10-lea FED, după intrarea acestuia în vigoare (1 iulie 2008).

Al 8-lea FED

În a doua coloană din tabelele 3.2.1 și 3.2.2, alocarea pentru „Cooperare regională” (1 358,50 milioane EUR) corespunde următoarelor sume:

Obiectivul Comisiei în materie de cooperare regională (doar statele ACP) | 1 300,00 |

Decizia 3/2000 a Consiliului în vederea asigurării continuității mai multor activități în așteptarea intrării în vigoare a celui de-al 9-lea FED | 306,00 |

Decizia 10/2001 a Consiliului din 20.12.2001 privind utilizarea resurselor nealocate din cel de-al 8-lea FED | 180,70 |

în conformitate cu măsurile tranzitorii | (68,00) |

Decizia 3/2002 a Consiliului din 23.12.2002 privind utilizarea resurselor nealocate din cel de-al 8-lea FED | 54,20 |

Sume transferate în cursul anului 2003 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (317,33) |

Sume transferate în cursul anului 2004 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (5,01) |

Sume transferate în cursul anului 2005 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (31,62) |

Sume transferate în cursul anului 2006 către cel de-al 9-lea FEDdupă intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (20,83) |

Sume transferate în cursul anului 2007 către cel de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou | (23,81) |

Sume transferate celui de-al 9-lea FED înainte de intrarea în vigoare a celui de-al 10-lea FED și celui de-al 10-lea FED după intrarea în vigoare a acestuia | (15,80) |

Total la 31.12.2008 | 1 358,50 |

Toate sumele reprezentând alocările sunt aceleași cu sumele prevăzute în decizii, dat fiind că sumele neangajate au fost transferate celui de-al 9-lea FED după intrarea în vigoare a Acordului de la Cotonou (Decizia Comisiei din 16 aprilie 2003) sau celui de al 10-lea FED, după intrarea acestuia în vigoare (1 iulie 2008).

Al 9-lea FED

În toate tabelele prezentarea a fost făcută luând în considerare resursele financiare (pachetul A, pachetul B și costurile aferente punerii în aplicare) utilizate și natura proiectului (sprijin macroeconomic, politici sectoriale, ajutor de urgență etc.).

Cifrele din tabelele 3.3.1 - 3.3.8 reprezintă sumele aferente transferului de proiecte, contracte și plăți la închiderea celui de-al 7-lea FED (a se vedea punctul 4 „Apendice – Situația pe țări și instrumente”).

ALTE INFORMAȚII PRIVIND GESTIONAREA

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

Tabelul 4.2.3

Cofinanțarea italiană

În 1985, Comisia Europeană a semnat cu guvernul italian un acord care prevede cofinanțarea proiectelor de dezvoltare gestionate de Comisie.

Acordul a fost prelungit în mod succesiv până la 31 decembrie 2004, prin schimburi de scrisori între guvernul italian și comisarul pentru dezvoltare.

Ulterior, prin procedura scrisă E/1588/2004, Comisia a luat o decizie privind aplicarea acordului-cadru de cofinanțare. Decizia are ca obiect adoptarea cadrului bugetar și de reglementare al angajamentelor efectuate în temeiul prezentului acord. Astfel, decizia Comisiei prevede că prezenta cofinanțare este pusă în aplicare de către Comisie în conformitate cu normele stabilite în Regulamentul financiar al FED. Aceiași ordonatori delegați sau subdelegați ai FED sunt, în temeiul prezentei decizii, împuterniciți să gestioneze contribuția Italiei la această cofinanțare. Ordonatorii delegați sau subdelegați ai FED sunt, de asemenea, împuterniciți să stabilească termenul definitiv corespunzător pentru punerea în aplicare în conformitate cu normele aplicabile.

În conformitate cu articolul 4, punctul 4 din acordul semnat în iulie 1985 între Comisia Europeană și guvernul italian, dispoziție confirmată la articolul 3 punctul 3 din Decizia E/1588/2004, guvernul italian, prin scrisoarea sa din 15 decembrie 2006 a cerut Comisiei rambursarea soldurilor existente în conturile proiectelor încheiate. Aceste solduri au totalizat 4 708 867, 66 EUR. Suma respectivă a fost rambursată guvernului italian în martie 2008, într-un cont corespunzător.

La 31 decembrie 2008, situația fondurilor italiene gestionate de Comisie pentru proiectele din țările ACP a fost următoarea (în EUR):

În total, 52 de proiecte puse în aplicare în țările ACP au fost cofinanțate de Italia de la semnarea acordului menționat anterior, din care un singur proiect, „Somalia - al 4-lea program de reabilitare” este în derulare.

Nr. proiect | Țara | Proiect | Sold | Contribuție | Plăți | Sold |

31.12.2007 | 31.12.2008 |

ITA COF | 37 | Dobânda la cofinanțare | 10 540 484,09 | 402 762,01 | 10 943 246,10 | 260 534,29 |

ITA COF | 40 | Cheltuieli administrative | 5 316 733,50 | 0,00 | 4 938 376,71 | 424 390,65 |

ITA COF | 50 | SOMALIA | Reabilitare | 11 490 132,80 | 0,00 | 661 843,64 | 10 828 289,16 |

TOTAL | 28 733 654,93 | 402 762,01 | 16 543 466,45 | 11 513 214,10 |

La 1 iulie 2008, gestionarea conturilor privind „dobânda la cofinanțare”, „cheltuielile administrative” și „reabilitarea Somaliei” a fost transferată Delegației Kenyei.

La acea dată, situația conturilor era următoarea:

Nr. proiect | Țara | Proiect | Sold |

30.6.2008 |

ITA COF | 37 | Dobânda la cofinanțare | 9 849 588,56 |

ITA COF | 40 | Cheltuieli administrative | 416 936,05 |

ITA COF | 50 | SOMALIA | Reabilitare | 10 828 289,16 |

TOTAL | 21 094 813,77 |

La 30 iunie a fost emis un ordin de plată pentru a se rambursa guvernului italian dobânda în valoare de 9 849 588, 56 EUR. Astfel, soldul la „dobândă” a ajuns la zero EUR atunci când gestionarea confinanțării a fost transferată Delegației Kenyei.

Proiectul Tanzaniei privind construirea șoselei Bogamoyo este blocat până la soluționarea litigiului în instanță. Proiectul rămâne a fi gestionat la Bruxelles, de către Comisie. Situația contului este următoarea:

Nr. proiect | Țara | Proiect | Sold la 31.12.2008 |

ITA COF | 51 | TANZANIA | Șoseaua Bogamoyo | 1 386 304,54 |

INFORMAȚII FINANCIARE BEI

SITUAȚIA VENITURILOR PRIVIND FACILITATEA PENTRU INVESTIȚII

Exercițiul financiar până la | Exercițiul financiar până la |

Observații | 31.12.2008 | 31.12.2007 |

Venituri din dobânzi și alte venituri similare | 5 | 61 097 | 46 580 |

Dobânzi și cheltuieli similare | 5 | -68 | -1 218 |

Venituri din dobânzi nete și alte venituri similare | 61 029 | 45 362 |

Venituri din taxe și comisioane | 6 | 2 632 | 1 396 |

Venituri nete din taxe și comisioane | 2 632 | 1 396 |

Profit net sau pierderi nete din operațiuni financiare | 7 | -19 425 | -8 005 |

Cheltuieli de depreciere aferente pierderilor din credite | 11 | -52 675 | -2 770 |

Contribuția specială a statelor membre la cheltuielile administrative generale | 13 | 17 871 | 32 756 |

Cheltuieli administrative generale | 8 | -35 741 | -32 756 |

Profit/pierderi în cursul exercițiului financiar | -26 309 | 35 983 |

BILANȚUL FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII

Observații | 2008 | 2007 |

ACTIVE |

Numerar și echivalente de numerar | 9 | 293 416 | 184 772 |

Instrumente financiare derivate | 10 | 8 495 | 25 279 |

Credite și creanțe | 11 | 647 449 | 572 927 |

Din care dobânda cumulată și venit de încasat | 11 437 | 11 176 |

Investiții financiare - disponibile pentru vânzare | 12 |

Participații - disponibile pentru vânzare | 129 146 | 109 363 |

Sume de încasat de la contribuabili | 13 | 65 891 | 181 183 |

Alte elemente patrimoniale | 14 | 525 | 3 894 |

Total active | 1 144 922 | 1 077 418 |

DATORII ȘI CAPITALURI PROPRII |

DATORII |

Instrumente financiare derivate | 10 | 15 746 | 841 |

Venituri amânate | 15 | 20 186 | 18 030 |

Sume datorate terților | 16 | 193 733 | 131 152 |

Alte datorii | 17 | 4 277 | 916 |

Total datorii | 233 942 | 150 939 |

CAPITALURI PROPRII |

Contribuția solicitată statelor membre pentru facilitate | 18 | 845 000 | 830 000 |

Profit nerepartizat | 50 858 | 77 167 |

Rezerva de valoare justă | 15 122 | 19 312 |

Total capitaluri proprii | 910 980 | 926 479 |

Total datorii și capitaluri proprii | 1 144 922 | 1 077 418 |

SITUAȚIA FLUXURILOR DE NUMERAR ALE FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII

2008 | 2007 |

ACTIVITĂȚI DE EXPLOATARE |

Profit/pierderi în cursul exercițiului financiar | -26 309 | 35 983 |

Ajustări |

Deprecierea participațiilor disponibile pentru vânzare | 1 725 | 366 |

Deprecierea împrumuturilor | 52 675 | 2 770 |

Dobânda capitalizată | -12 022 | -6 747 |

Creșterea veniturilor amânate | 162 | 4 150 |

Profit din activitățile de exploatare înainte de modificările activelor și pasivelor de exploatare | 16 231 | 36 522 |

Suma netă a împrumuturilor plătite | -176 614 | -286 028 |

Rambursări | 73 748 | 34 214 |

Variația valorii juste a instrumentelor financiare derivate | 31 689 | -15 965 |

Creșterea participațiilor disponibile pentru vânzare | -41 641 | -43 143 |

Venituri din participații disponibile pentru vânzare | 15 005 | 8 248 |

Variația altor active | 3 369 | -2 456 |

Variația altor pasive | 3 361 | - 518 |

Fluxuri de numerar nete din activitățile de exploatare | -74 852 | -269 126 |

ACTIVITĂȚI FINANCIARE |

Plăți de la statele membre în cadrul facilității | 15 000 | 315 000 |

Creșterea /scăderea sumei de încasat de la contribuabili | 115 292 | -77 271 |

Variația netă a sumei de plătit pentru subvențiile la dobândă | 59 596 | -3 273 |

Variația sumei de plătit terților | 2 985 | - 538 |

Fluxuri de numerar nete din/(folosite în) activitățile financiare | 192 873 | 233 918 |

Variația netă a fluxurilor de numerar și a echivalentelor numerar | 118 021 | -35 208 |

Numerar și echivalente de numerar la începutul exercițiului financiar | 184 772 | 190 780 |

Efectele diferențelor de curs valutar asupra numerarului și echivalentelor de numerar | -9 377 | 29 200 |

Numerar și echivalente de numerar la încheierea exercițiului | 293 416 | 184 772 |

SITUAȚIA MODIFICĂRILOR CAPITALULUI PROPRIU AL FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII

Capitalul subscris | Profit nerepartizat | Alte rezerve | Total capitaluri proprii |

La 1 ianuarie 2008 | 830 000 | 77 167 | 19 312 | 926 479 |

Modificări nete ale participațiilor disponibile pentru vânzare | - | - | -4 190 | -4 190 |

Contribuția statelor membre la facilitate solicitată în cursul anului | 15 000 | - | - | 15 000 |

Pierderea exercițiului financiar | - | -26 309 | - | -26 309 |

Modificări ale resurselor contribuabililor | 15 000 | -26 309 | -4 190 | -15 499 |

La 31 decembrie 2008 | 845 000 | 50 858 | 15 122 | 910 980 |

La 1 ianuarie 2007 | 515 000 | 41 184 | 9 997 | 566 181 |

Modificări nete ale participațiilor disponibile pentru vânzare | - | - | 9 315 | 9 315 |

Contribuția statelor membre la facilitate solicitată în cursul anului | 315 000 | - | - | 315 000 |

Profitul exercițiului financiar | - | 35 983 | - | 35 983 |

Modificări ale resurselor contribuabililor | 315 000 | 35 983 | 9 315 | 360 298 |

La 31 decembrie 2007 | 830 000 | 77 167 | 19 312 | 926 479 |

NOTE LA SITUAȚIILE FINANCIARE ALE FACILITĂȚII PENTRU INVESTIȚII

18. Informații generale

Facilitatea pentru investiții („facilitatea”) a fost stabilită în cadrul Acordului de la Cotonou („acordul”) privind cooperarea și asistența pentru dezvoltare negociat între grupul statelor din Africa, zona Caraibelor și Pacific („statele ACP”) și Uniunea Europeană și statele membre la 23 iunie 2000 și revizuit la 25 iunie 2005.

În cadrul acordului, finanțarea este asigurată din bugetele statelor membre și este vărsată în conformitate cu protocoalele financiare stabilite pentru perioade succesive de cinci-șase ani. În cadrul acordului și ca urmare a intrării în vigoare, la 1 iulie 2008, a celui de-al doilea protocol financiar (pentru perioada 2008 - 2013), denumit cel de-al 10-lea Fond european de dezvoltare (FED), Banca Europeană de Investiții („BEI” sau „banca”) este împuternicită să gestioneze:

- în cadrul Facilității pentru investiții (FI) în țările ACP, un fond rotativ de risc în valoare de 3 137 de milioane EUR, destinat consolidării investițiilor din sectorul privat în țările ACP;

- granturi în valoare de 400 de milioane EUR pentru finanțarea subvențiilor la rata dobânzii, din care pot fi utilizate maxim 40 de milioane EUR pentru finanțarea asistenței tehnice în cadrul proiectelor. În vederea eliminării treptate a protocolului UE-ACP privind zahărul, se pot aloca maxim 100 milioane EUR pentru sprijinirea producătorilor de zahăr din țările ACP în vederea adaptării la condițiile în schimbare de pe piețele mondiale.

- Politici contabile esențiale

Bazele pregătirii

În conformitate cu Acordul de gestionare a Facilității pentru investiții, pregătirea situațiilor financiare se face în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară, după caz. Situațiile financiare ale facilității au fost întocmite pe baza următoarelor principii contabile semnificative:

Evaluări și estimări contabile esențiale

Întocmirea situațiilor financiare presupune utilizarea unor estimări contabile esențiale. De asemenea, presupune, pentru conducere, exercitarea capacității de analiză în procesul de aplicare a politicilor contabile ale Facilității pentru investiții. Sunt descrise domeniile care presupun un grad mai aprofundat de analiză sau de complexitate sau domeniile în care ipotezele și estimările au o importanță semnificativă pentru situațiile financiare.

Aplicațiile cele mai importante ale evaluărilor și estimărilor sunt următoarele:

Valoarea justă a instrumentelor financiare

Atunci când valorile juste ale activelor și pasivelor financiare înregistrate în bilanț nu pot fi determinate pe piețele active, acestea sunt determinate folosind diverse tehnici de evaluare care includ folosirea de modele matematice. Parametrii pentru aceste modele se preiau, în măsura în care este posibil, de pe piețele care pot fi observate, însă dacă acest lucru nu este posibil, în stabilirea valorilor juste este necesar un anumit grad de estimare. Aceasta implică luarea în considerare a lichidității și a parametrilor modelului, precum corelarea și volatilitatea instrumentelor financiare derivate cu termene mai mari.

Pierderi din deprecierea împrumuturilor și creanțelor

Facilitatea pentru investiții analizează împrumuturile și creanțele incerte la fiecare dată de raportare pentru a evalua dacă este necesară înregistrarea în contul de profit și pierdere a unui provizion cu deprecierea. În special, în momentul stabilirii nivelului provizionului necesar, este deosebit de importantă analiza conducerii în estimarea valorii și a scadenței viitoarelor fluxuri de numerar. Aceste estimări se bazează pe ipoteze privind un număr de factori, iar rezultatele reale pot varia, ceea ce duce la schimbări viitoare ale provizionului. Pe lângă provizionul specific pentru împrumuturi și creanțe individuale importante, Facilitatea pentru investiții constituie, de asemenea, un provizion global de depreciere pentru expunerile, care deși nu sunt identificate în particular ca necesitând un provizion special, au un risc mai mare de neplată decât la momentul la care au fost acordate. Acest provizion global se bazează pe orice deteriorare a ratingului intern al împrumutului sau investiției de la momentul acordării sau al achiziției. Aceste ratinguri interne iau în considerare factori precum orice deteriorare a riscului de țară, sectorul economic și tehnologia depășită, precum și punctele structurale slabe identificate sau deteriorările în fluxurile de numerar.

În principiu, un credit este considerat neperformant atunci când scadența la plata dobânzii și a principalului a fost depășită cu 90 de zile sau mai mult și, în același timp, se consideră de către management că plata nu se va efectua.

Evaluarea investițiilor în capitaluri proprii necotate, disponibile pentru vânzare

Evaluarea investițiilor în capitaluri proprii necotate disponibile pentru vânzare se bazează, în mod normal, pe unul dintre următoarele elemente:

- tranzacții recente în condiții de piață normale;

- valoarea justă actuală a unui alt instrument care este în esență identic;

- fluxurile de numerar actualizate pe baza cursurilor care se aplică elementelor cu scadențe și caracteristici de risc similare sau

- alte modele de evaluare.

Determinarea fluxurilor de numerar și a factorilor de actualizare pentru participațiile necotate disponibile pentru vânzare necesită un grad important de estimare. Facilitatea pentru investiții modelează tehnicile de evaluare periodic și verifică valabilitatea lor, folosind fie prețurile tranzacțiilor curente de piață care pot fi observate pentru același instrument, fie alte date de piață disponibile și care pot fi observate.

Deprecierea investițiilor financiare disponibile pentru vânzare

Facilitatea pentru investiții tratează investițiile de capital disponibile pentru vânzare ca fiind depreciate, în cazul unei diminuări semnificative sau prelungite a valorii juste sub nivelul costurilor sau atunci când există dovezi obiective cu privire la depreciere. Determinarea caracterului semnificativ sau prelungit al diminuării se fundamentează pe raționamente.

Modificări ale politicilor contabile

Politicile contabile adoptate sunt compatibile cu cele utilizate în exercițiile financiare anterioare.

Rezumat al politicilor contabile semnificative

Bilanțul prezintă activele și pasivele în ordinea descrescătoare a lichidității lor și nu diferențiază elementele curente și cele necurente.

19. Conversia valutară

Pentru prezentarea situațiilor sale financiare, Facilitatea pentru investiții adoptă moneda euro (EUR) care este, de asemenea, și moneda funcțională și de prezentare.

Tranzacțiile în valută sunt convertite la cursul de schimb în vigoare la data tranzacției.

Activele și pasivele monetare denominate în alte valute decât euro sunt convertite în euro la cursul de schimb în vigoare la data bilanțului. Profitul sau pierderea care rezultă în urma acestei conversii se înregistrează în contul de profit și pierdere.

Elementele nemonetare în valută care sunt evaluate la costul istoric sunt convertite folosind cursurile de schimb în vigoare la data tranzacțiilor inițiale. Elementele nemonetare evaluate la valoarea justă în valută se convertesc folosind cursurile de schimb de la data la care s-a stabilit valoarea justă.

Diferențele de curs valutar apărute în urma decontării tranzacțiilor la cursuri valutare diferite în raport cu cele de la data încheierii tranzacției, precum și diferențele de curs valutar nerealizate pentru activele și pasivele monetare în valută nedecontate sunt contabilizate în contul de profit și pierdere.

Elementele din contul de profit și pierdere se convertesc în euro pe baza cursurilor de schimb în vigoare la sfârșitul fiecărei luni.

20. Numerar și echivalente de numerar

Facilitatea pentru investiții definește echivalentul de numerar ca fiind conturile curente sau depozitele pe termen scurt cu scadențe inițiale de trei luni sau mai puțin.

21. Alte active financiare decât instrumentele financiare derivate

Activele financiare sunt contabilizate folosind principiul datei de decontare.

- Împrumuturi

Împrumuturile contractate de către Facilitatea pentru investiții sunt recunoscute în activele facilității atunci când se pun la dispoziția împrumutătorilor sume în numerar. Se înregistrează inițial la costuri (sume nete plătite), care reprezintă valoarea justă a numerarului furnizat pentru emiterea împrumutului, inclusiv orice costuri de tranzacție, și sunt evaluate ulterior la costurile amortizate, folosind metoda ratei dobânzii efective, minus orice provizioane pentru depreciere sau neîncasare.

- Investiții financiare disponibile pentru vânzare

Investițiile financiare disponibile pentru vânzare sunt cele înregistrate ca atare, sau care nu pot fi înregistrate la valoarea justă prin profit sau pierderi, deținute până la scadență sau împrumuturi și creanțe. Acestea includ instrumente de participații, investiții în fonduri cu capital de risc și alte titluri de împrumut.

După măsurarea inițială, aceste investiții financiare disponibile pentru vânzare sunt ulterior preluate la valoarea justă. În legătură cu evaluarea la valoarea justă a participațiilor care nu pot fi stabilite cu ajutorul piețelor active, trebuie avute în vedere următoarele:

22. Fonduri de capital de risc

Valoarea justă a fiecărui fond de capital de risc se va baza pe valoarea activului net (VAN), raportată de către fond, în cazul în care se calculează pe baza standardelor internaționale de evaluare. Facilitatea pentru investiții poate decide totuși să ajusteze VAN-ul raportat de către fond în cazul în care intervin anumite aspecte care pot afecta evaluarea.

În cazul în care nu se aplică niciun standard de evaluare justă recunoscut la nivel internațional, evaluarea se va efectua pe baza portofoliul subiacent.

23. Investiții de capital directe

Valoarea justă a investiției se determină pe baza ultimelor situații financiare disponibile, reutilizând, dacă este cazul, același model ca și cel utilizat la achiziționarea participației.

Câștigurile sau pierderile nerealizate din participații se reportează în capitalul propriu până când o astfel de investiție este vândută, încasată sau scoasă din evidențe sau până în momentul în care se stabilește că această investiție s-a depreciat. În cazul în care se stabilește că investiția disponibilă pentru vânzare s-a depreciat, câștigurile sau pierderile cumulate nerealizate și recunoscute anterior în capitalul propriu sunt incluse în contul de profit și pierdere.

Pentru investițiile necotate, valoarea justă se determină aplicând tehnica de evaluare recunoscută. Aceste investiții sunt înregistrate la costuri atunci când valoarea justă nu poate fi măsurată în mod fiabil.

- Garanții

Garanțiile financiare sunt inițial recunoscute în bilanț la valoarea justă, la rubrica „Garanții financiare”. Ulterior recunoașterii inițiale, pasivele Facilității pentru investiții pentru fiecare garanție se măsoară la cea mai mare valoare dintre prima amortizată și cea mai bună estimare a cheltuielilor necesare pentru stingerea oricăror obligații financiare rezultate din garanție.

Orice creștere a pasivului legată de garanțiile financiare este evidențiată în contul de profit și pierdere la rubrica „Cheltuieli de depreciere aferente pierderilor din credite”. Prima încasată este contabilizată în contul de profit și pierdere la rubrica „Venituri nete din comisioane și taxe”, utilizându-se metoda ratei dobânzii efective pe durata de viață a garanției.

24. Deprecierea activelor financiare

La fiecare dată a bilanțului, Facilitatea pentru investiții evaluează dacă există dovezi obiective conform cărora un activ financiar s-a depreciat. Un activ financiar sau un grup de active financiare se consideră a fi depreciate numai atunci când există dovezi obiective de depreciere ca urmare a unuia sau mai multor evenimente care au avut loc după contabilizarea inițială a activului (un „eveniment de pierdere” înregistrat), iar acel eveniment de pierdere are un impact asupra viitoarelor fluxuri de numerar estimate ale activului financiar sau ale grupului de active financiare care pot fi estimate în mod fiabil. Dovezile de depreciere pot include indicații conform cărora împrumutătorul sau un grup de împrumutători se află într-o situație financiară extrem de dificilă, în situație de neplată sau de abatere de la plata dobânzilor sau a împrumutului, probabilitatea că vor intra în procedura de faliment sau altă procedură de reorganizare financiară și atunci când datele care pot fi observate indică faptul că există o scădere măsurabilă în viitoarele fluxuri de numerar estimate, ca de exemplu modificări ale arieratelor sau ale condițiilor economice corelate riscului de neplată.

Pentru împrumuturile în curs la sfârșitul exercițiului financiar și înregistrate la costuri amortizate, deprecierile se evidențiază odată cu prezentarea dovezii obiective cu privire la riscurile de nerecuperare a sumelor, integral sau parțial, în conformitate cu condițiile contractuale inițiale sau cu valoarea echivalentă. În cazul în care există o dovadă obiectivă conform căreia a fost suportată o pierdere din depreciere, valoarea pierderii se calculează în conformitate cu modelele interne utilizate de bancă pentru evaluarea pierderii probabile sau a recuperării creditului în care se evaluează, printre altele, diferența dintre valoarea contabilă a creditelor și valoarea justă a fluxurilor de numerar estimate aferente contractelor la termen, rezultate din aceste credite. Valoarea contabilă a activului se reduce prin folosirea unui cont de corecție a valorii, iar valoarea pierderii este contabilizată în situația veniturilor. Veniturile din dobânzi continuă să fie acumulate la valoarea contabilă redusă bazată pe rata dobânzii efective a activului. Împrumuturile, precum și provizioanele aferente sunt scoase din evidențe atunci când nu există perspective realiste privind o recuperare viitoare. În cazul în care, într-un an ulterior, suma estimată a pierderilor cu deprecierea crește sau scade datorită unui eveniment produs după ce deprecierea a fost contabilizată, pierderile cu deprecierea contabilizată anterior cresc sau scad prin ajustarea contului de corecție a valorii.

Facilitatea pentru investiții efectuează evaluări ale riscului de credit pentru fiecare expunere la risc, pe baza cărora nu este necasară o altă evaluare cu privire la un provizion colectiv pentru depreciere.

Pentru investițiile financiare disponibile pentru vânzare, Facilitatea pentru investiții evaluează la fiecare dată a bilanțului, dacă există dovezi obiective că o investiție s-a depreciat. Dovezile obiective ar include o scădere importantă sau prelungită a valorii juste a investiției sub nivelul costurilor. În cazul în care există dovezi de depreciere, pierderea cumulată (măsurată ca diferență între costul de achiziție și valoarea justă curentă, minus orice pierdere din depreciere aferentă acelei investiții contabilizate anterior în contul de profit și pierdere) este înlăturată din capitalul propriu și este contabilizată în contul de profit și pierdere. Pierderile din deprecierea investițiilor financiare disponibile pentru vânzare nu sunt anulate prin contul de profit și pierdere; creșterile în valoarea justă a acestora după depreciere sunt contabilizate direct în capitalul propriu.

În cazul investițiilor păstrate până la scadență Facilitatea pentru investiții evaluează în mod individual dacă există dovezi obiective de depreciere. În cazul în care există dovezi obiective că s-a înregistrat o pierdere din depreciere, valoarea pierderii este determinată ca fiind diferența dintre valoarea contabilă a activelor și valoarea actuală a viitoarelor fluxuri de numerar estimate. Valoarea contabilă a activului este redusă și suma pierderii este înscrisă în contul de profit și pierdere. În cazul în care, într-un an ulterior, suma estimată a pierderilor cu deprecierea scade datorită unui eveniment produs după ce deprecierea a fost contabilizată, orice sumă contabilizată anterior este creditată în contul „Rezultat net din operațiuni financiare”.

Departamentul de gestionare a riscurilor din cadrul Băncii Europene de Investiții revizuiește activele financiare din punct de vedere al deprecierii cel puțin o dată pe an. Ajustările care rezultă includ o corelare a actualizării în contul de profit și pierdere pe durata de viață a activului și orice alte ajustări necesare cu privire la reevaluarea deprecierii inițiale.

25. Instrumente financiare derivate,

Instrumentele financiare derivate includ swap-uri valutare încrucișate, swap-uri valutare încrucișate pe rata dobânzii, contracte valutare la termen și opțiuni la termen.

În cadrul activității sale normale, Facilitatea pentru investiții poate încheia contracte de swap în vederea acoperirii unor operațiuni de creditare specifice sau poate încheia contracte valutare la termen în vederea acoperirii pozițiilor sale financiare, denominate în monede tranzacționate în mod activ, altele decât euro, în vederea compensării profitului sau pierderii cauzate de fluctuațiile cursurilor de schimb.

Cu toate acestea, din 31 decembrie 2008, Facilitatea pentru investiții nu a efectuat nicio tranzacție contabilă de acoperire. De aceea, toate instrumentele financiare derivate se măsoară la valoarea justă prin contul de profit și pierdere. Valorile juste sunt mai întâi calculate pe baza modelelor de fluxuri de numerar actualizate, pe modele de preț pentru opțiuni și pe cotații ale părților terțe.

Facilitatea de investiții a primit opțiuni la termen sub formă de taxe auxiliare, în contextul unei operațiuni de creditare.

Instrumentele financiare derivate sunt înregistrate la valoarea justă și contabilizate ca active atunci când valoarea justă este pozitivă și ca pasive atunci când valoarea justă este negativă. Modificarea valorii juste a instrumentelor financiare derivate este inclusă la „Rezultat net din operațiuni financiare”.

26. 2.4.6 Contribuții

Contribuțiile de la statele membre sunt înregistrate în bilanț drept creanțe, la data adoptării deciziei Consiliului de stabilire a contribuției financiare pe care statele membre urmează să o plătească Facilității pentru investiții.

27. Venituri din dobânzile aferente împrumuturilor

Dobânzile la împrumuturi generate de Facilitatea pentru investiții sunt contabilizate în contul de profit și pierdere („Dobânzi și venituri asimilate”) și în bilanț („Împrumuturi și creanțe”) pe principiul contabilității de angajamente, utilizându-se rata dobânzii efective, aceasta fiind rata care actualizează în mod exact viitoarele plăți sau încasări în numerar pe durata de viață estimată a împrumutului la valoarea contabilă netă a împrumutului. Odată ce valoarea înregistrată a împrumutului a fost redusă datorită deprecierii, veniturile din dobânzi continuă să fie contabilizate utilizându-se rata dobânzii inițiale efective aplicate noii valori contabile.

28. Subvenții la dobândă

Ca parte din activitatea sa, Facilitatea pentru investiții gestionează subvențiile la dobândă în numele statelor membre.

Partea contribuțiilor statelor membre alocate plății subvențiilor la dobândă nu se contabilizează în capitalul propriu al Facilității pentru investiții, ci este clasificată ca o sumă datorată terților.

29. Venituri din dobânzi aferente trezoreriei

În condițiile prevăzute de Facilitatea pentru investiții și în conformitate cu Regulamentul financiar aplicabil celui de al 9-lea Fond european de dezvoltare, fondurile încasate de BEI în contul Facilității sunt înregistrate într-un cont pe numele Comisiei. Dobânzile la aceste depozite, deschise pentru Facilitatea pentru investiții la BEI, nu sunt contabilizate în contul Facilității, întrucât acestea sunt plătite direct Comisiei Europene.

Restituirile, reprezentând rambursarea împrumutului, a dobânzii sau a comisioanelor rezultând din operațiuni financiare și dobânzile calculate pentru aceste restituiri sunt contabilizate în cadrul Facilității pentru investiții.

30. Taxe, comisioane și dividende

Taxele percepute pentru serviciile prestate într-o anumită perioadă de timp sunt contabilizate ca venit, pe măsură ce serviciile sunt prestate. Comisioanele de angajament sunt reportate și contabilizate ca venituri utilizând metoda ratei dobânzii efective pentru perioada cuprinsă între momentul plății și cel al rambursării împrumutului în cauză.

Dividendele aferente participațiilor disponibile pentru vânzare sunt contabilizate în momentul încasării.

31. Fiscalitate

Protocolul privind privilegiile și imunitățile Comunităților Europene, anexat la Tratatul din 8 aprilie 1965 de instituire a unui Consiliu unic și a unei Comisii unice ale Comunităților Europene, prevede că bunurile, veniturile și alte proprietăți ale Instituțiilor Uniunii sunt exonerate de orice impozite directe.

32. Reclasificarea cifrelor din anii anteriori

În cazul în care este necesar, anumite cifre din anii anteriori au fost reclasificate pentru a fi în conformitate cu schimbările la prezentarea pentru anul curent, în scop comparativ.

33. Gestionarea riscului

Riscul de credit

Această secțiune prezintă informații financiare privind investițiile efectuate de facilitate.

34. Finanțările plătite în funcție de natura împrumutătorului (în mii de EUR)

Tabelul următor analizează finanțările plătite de la Facilitatea pentru investiții în funcție de natura împrumutătorului.

2008 | 2007 |

Bănci/Instituții financiare | 255 152 | 190 218 |

Fin. proiecte/ Op.struct. | 309 276 | 320 670 |

Împrumutători suverani | 74 458 | 58 852 |

Fonduri de capital de risc | 102 976 | 65 583 |

Companii | 23 296 | 35 791 |

Total | 765 158 | 671 114 |

35. Finanțările plătite în funcție de instrument (în mii de EUR)

Tabelul următor analizează finanțările plătite de la Facilitatea pentru investiții pe tipuri de instrumente de investiție utilizate.

2008 | 2007 |

Împrumuturi privilegiate (finanțare plătită) | 513 214 | 409 765 |

din care împrumuturi globale | 147 562 | 104 418 |

Împrumuturi subordonate și cvasi capitaluri proprii | 122 798 | 151 986 |

Participații | 129 146 | 109 363 |

Total | 765 158 | 671 114 |

36. Concentrarea riscurilor în funcție de finanțările plătite (în mii de EUR)

Tabelul următor analizează finanțările plătite de la Facilitatea pentru investiții pe sectoare.

2008 | 2007 |

Împrumuturi globale | 147 562 | 104 418 |

Energie | 150 920 | 107 096 |

Industrie | 152 737 | 233 916 |

Servicii | 240 579 | 165 683 |

Transporturi | 9 056 | 9 199 |

Apa, tratarea apelor uzate | 2 521 | 2 000 |

Agricultură, pescuit, silvicultură | 7 196 | 8 949 |

Contractele de agenție | 54 587 | 39 853 |

Total | 765 158 | 671 114 |

Riscul de lichiditate și gestionarea fondurilor

37. Analiza pasivelor financiare pe baza scadențelor contractuale rămase (în mii EUR)

Tabelul de mai jos prezintă activele și pasivele Facilității pe grupe de scadență, în funcție de perioada rămasă până la data scadenței contractului.

Datorii financiare | Până la 3 luni | Între 3 și 12 luni | Între 1 și 5 ani | Peste 5 ani | Total |

ACTIVE |

Numerar și echivalente de numerar | 293 416 | - | - | - | 293 416 |

Instrumente financiare derivate | -356 | 251 | 6 223 | 2 377 | 8 495 |

Credite și creanțe | 6 325 | 5 117 | 55 601 | 580 406 | 647 449 |

Investiții financiare - disponibile pentru vânzare |

Participații - disponibile pentru vânzare | - | - | - | 129 146 | 129 146 |

Sume de încasat de la contribuabili | 65 891 | - | - | - | 65 891 |

Alte elemente patrimoniale | - | - | - | 525 | 525 |

Total active | 365 276 | 5 368 | 61 824 | 712 454 | 1 144 922 |

DATORII |

Instrumente financiare derivate | 1 518 | 84 | 1 089 | 13 055 | 15 746 |

Venituri amânate | - | - | - | 20 186 | 20 186 |

Sume datorate terților | 193 733 | - | - | - | 193 733 |

Alte datorii | 3 323 | 429 | - | 525 | 4 277 |

Total pasive | 198 574 | 513 | 1 089 | 33 766 | 233 942 |

Poziția netă a lichidităților la 31 decembrie 2008 | 166 702 | 4 855 | 60 735 | 678 688 | 910 980 |

Poziția netă a lichidităților la 31 decembrie 2007 | 245 381 | 3 510 | 96 673 | 580 914 | 926 479 |

Riscul de piață

38. Risc relativ la dobândă (în mii EUR)

Tabelul următor prezintă pe scurt expunerea Facilității pentru investiții la riscul ratei dobânzii prin investițiile sale.

2008 | 2007 |

Rata dobânzii fixă | 294 647 | 291 468 |

Rata dobânzii variabilă | 341 365 | 270 283 |

Total | 636 012 | 561 751 |

39. Risc valutar (sau risc de schimb valutar) (în mii EUR)

în EUR | în USD | CAD | Monedele ACP/TTPM | Total |

ACTIVE |

Numerar și echivalente de numerar | 267 381 | 26 035 | - | - | 293 416 |

Instrumente financiare derivate, | 8 495 | - | - | - | 8 495 |

Credite și creanțe | 275 248 | 313 279 | - | 58 922 | 647 449 |

Investiții financiare - disponibile pentru vânzare | - |

Participații - disponibile pentru vânzare | 16 812 | 103 007 | 2 171 | 7 156 | 129 146 |

Sume de încasat de la contribuabili | 65 891 | - | - | - | 65 891 |

Alte elemente patrimoniale | - | - | - | 525 | 525 |

Total active | 633 827 | 442 321 | 2 171 | 66 603 | 1 144 922 |

DATORII |

Instrumente financiare derivate, | 15 746 | - | - | - | 15 746 |

Venituri amânate | 20 186 | - | - | - | 20 186 |

Sume datorate terților | 193 733 | - | - | - | 193 733 |

Alte datorii | 3 751 | - | - | 526 | 4 277 |

Total pasive | 233 416 | - | - | 526 | 233 942 |

Participații |

Contribuția solicitată statelor membre pentru facilitate | 845 000 | - | - | - | 845 000 |

Profit nerepartizat | 50 858 | - | - | - | 50 858 |

Rezerva de valoare justă | -8 562 | 23 854 | - 170 | 15 122 |

Total capitaluri proprii | 887 296 | 23 854 | - | - 170 | 910 980 |

Poziția valutară la 31 decembrie 2008 | -486 885 | 418 467 | 2 171 | 66 247 | - |

Poziția valutară la 31 decembrie 2007 | -371 311 | 333 168 | -3 460 | 41 603 | - |

ANGAJAMENTE |

Împrumuturi și investiții de capital nerambursate | 680 763 | 284 893 | - | - | 965 656 |

Garanții reținute | - | - | - | 11 800 | 11 800 |

PASIVE CONTINGENTE |

Garanții nereținute | 105 000 | - | - | - | 105 000 |

40. Informații privind segmentele

Segmentul principal al Facilității pentru investiții este activitatea de afaceri, iar segmentul secundar este geografic.

Pe segmente de afaceri (în mii EUR)

Activitatea Facilității pentru investiții se împarte în două segmente mari de afaceri pe plan mondial:

- operațiunile bancare – ce include investiții în proiecte care sunt efectuate în scopul susținerii investițiilor entităților din sectorul privat și ale entităților cu caracter comercial din sectorul public. Principalele produse de investiții sunt împrumuturile, participațiile disponibile pentru vânzare și garanțiile financiare;

- activitățile de trezorerie cuprind investirea lichidităților excedentare și gestionarea riscului cursului de schimb al Facilității pentru investiții.

La 31 decembrie 2008 | Trezorerie | Activități bancare | Total |

Venituri pe segmente | 14 979 | 47 042 | 62 021 |

Cheltuieli și taxe pe segmente | -17 787 | -52 673 | -70 460 |

Cheltuieli nealocate | -17 870 |

Pierderea exercițiului financiar | -26 309 |

Activele segmentului | 301 911 | 777 120 | 1 079 031 |

Active nerepartizate | 65 891 |

Total active | 1 144 922 |

Pasivele segmentului | 54 235 | 21 715 | 75 950 |

Pasive nerepartizate | 157 992 |

Total pasive | 233 942 |

Alte informații privind segmentele |

Angajamente | 1 082 456 | 1 082 456 |

La 31 decembrie 2007 | Trezorerie | Activități bancare | Total |

Venituri pe segmente | 5 365 | 43 638 | 49 003 |

Cheltuieli și taxe pe segmente | -9 442 | -3 578 | -13 020 |

Profitul exercițiului financiar | 35 983 |

Activele segmentului | 213 436 | 682 798 | 896 234 |

Active nerepartizate | 181 184 |

Total active | 1077 418 |

Pasivele segmentului | 1 241 | 18 546 | 19 787 |

Pasive nerepartizate | 131 152 |

Total pasive | 150 939 |

Alte informații privind segmentele |

Angajamente | 881 312 | 881 312 |

Pe segmente geografice (în mii EUR)

Activitățile Facilității pentru investiții sunt împărțite în cinci regiuni, din motive de gestiune internă.

La 31 decembrie 2008 | Venituri (*) | Total active | Total pasive | Angajamente |

Caraibe și Pacific | -3 694 | 116 572 | - | 146 588 |

Europa Centrală și de Est | -8 666 | 152 838 | 18 222 | 498 066 |

Regiunea Africa și statele ACP | -1 094 | 115 534 | - | 231 628 |

Africa de Sud și Oceanul Indian | 31 571 | 206 744 | 554 | 108 892 |

Africa de Vest și Sahel | -11 574 | 182 160 | 2 427 | 97 282 |

Altele (**) | - | 371 074 | 212 739 | - |

Total | 6 543 | 1 144 922 | 233 942 | 1 082 456 |

La 31 decembrie 2007 | Venituri (*) | Total active | Total pasive | Angajamente |

Caraibe și Pacific | 4 881 | 63 089 | - | 102 658 |

Europa Centrală și de Est | 4 560 | 114 401 | 15 837 | 414 592 |

Regiunea Africa și statele ACP | 4 253 | 77 923 | - | 163 377 |

Africa de Sud și Oceanul Indian | 16 787 | 216 175 | 707 | 82 803 |

Africa de Vest și Sahel | 9 631 | 187 602 | 2 003 | 117 882 |

Altele (**) | - | 418 228 | 132 392 | - |

Total | 40 112 | 1 077 418 | 150 939 | 881 312 |

(*) Veniturile reprezintă profitul net din activitatea operațională a Facilității pentru investiții (și anume dobânzi și venituri asimilate, subvenții la dobândă, venituri nete din comisioane și taxe, cheltuieli cu pierderi din credite sau cheltuielile cu deprecierea investițiilor financiare).

(**) În cadrul segmentului geografic „Altele” se includ sumele de plătit sau de încasat de la statele membre sau de la Banca Europeană de Investiții, precum și numerarul și echivalentul de numerar al Facilității pentru investiții.

41. Venituri nete din dobânzi (în mii EUR)

Principalele componente ale dobânzilor și veniturilor asimilate sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Lichidități și fonduri pe termen scurt | 12 452 | 5 755 |

Credite și creanțe | 43 966 | 40 192 |

Subvenții la dobândă | 1 242 | 633 |

Instrumente financiare derivate | 3 437 | - |

Total venituri din dobânzi și alte venituri asimilate | 61 097 | 46 580 |

Principalele componente ale cheltuielilor cu dobânzile și alte cheltuieli asimilate sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Datorate băncilor | - | -441 |

Instrumente financiare derivate | - | -738 |

Remunerații platite CE | -68 | -39 |

Total cheltuieli cu dobânzi și alte cheltuieli asimilate | -68 | -1 218 |

42. Venituri nete din comisioane și taxe (în mii EUR)

Principalele componente ale veniturilor nete din comisioane și taxe sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Credite și creanțe | 2 340 | 1 136 |

Garanții financiare | 292 | 260 |

Total venituri din comisioane și taxe | 2 632 | 1 396 |

43. Venituri nete din operațiuni financiare (în mii EUR)

Principalele componente ale veniturilor nete din operațiuni financiare sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Variația valorii juste a instrumentelor financiare derivate | -31 689 | 15 965 |

Schimb valutar | 13 972 | -24 631 |

Venituri din dividende ale investițiilor financiare |

Participații - disponibile pentru vânzare | 17 | 24 |

- Cotate | - | - |

- Necotate | 17 | 24 |

Căștiguri minus pierderi din investiții financiare |

Participații - disponibile pentru vânzare | -1 725 | 637 |

Profit net sau pierderi nete din operațiuni financiare | -19 425 | -8 005 |

44. Cheltuieli administrative generale (în m ii EUR)

Cheltuielile administrative generale reprezintă costurile reale suportate de BEI pentru administrarea Facilității pentru investiții, minus venitul generat de comisioanele de evaluare standard care sunt percepute de BEI direct de la clienții Facilității pentru investiții.

2008 | 2007 |

Costuri reale suportate de către BEI | -36 766 | -34 260 |

Venituri din comisioane de evaluare percepute clienților Facilității | 1 025 | 1 504 |

Cheltuieli administrative generale | -35 741 | -32 756 |

În conformitate cu Decizia Consiliului din 8 aprilie 2003, statele membre au convenit să acopere integral cheltuielile efectuate de către BEI pentru gestionarea Facilității pentru investiții, în primii cinci ani ai celui de-al 9-lea Fond European de Dezvoltare.

45. Numerar și echivalente de numerar (în mii EUR)

În scopul întocmirii situației fluxurilor de trezorerie, numerarul și echivalentele de numerar cuprind următoarele solduri cu o scadență de mai puțin de trei luni de la data achiziției.

Numerarul și echivalentele de numerar pot fi clasificate în fonduri primite de la statele membre și care nu au fost încă vărsate și fonduri din activitățile operaționale și financiare ale Facilității pentru investiții.

2008 | 2007 |

Contribuții ale statelor membre primite, dar nevărsate încă | 9 527 | 23 566 |

Fonduri din activitățile financiare și operaționale ale Facilității | 283 889 | 161 206 |

Numerar și echivalente de numerar | 293 416 | 184 772 |

46. Instrumente financiare derivate (în mii EUR)

La 31 decembrie 2008 | Active | Pasive | Valoarea națională |

Operațiuni de swap valutar încrucișat | 8 045 | -947 | 104 446 |

Operațiuni de swap valutar încrucișat pe rata dobânzii | 450 | -13 305 | 109 739 |

Contracte valutare la termen | - | -1 494 | 211 000 |

Warrant (bonuri de subscriere) | - | - | 719 |

Total | 8 495 | -15 746 |

La 31 decembrie 2007 | Active | Pasive | Valoarea națională |

Operațiuni de swap valutar încrucișat | 16 433 | -729 | 114 124 |

Operațiuni de swap valutar încrucișat pe rata dobânzii | 8 176 | -112 | 137 261 |

Warrant (bonuri de subscriere) | 670 | - | 679 |

Total | 25 279 | -841 |

47. Împrumuturi și creanțe (în mii EUR)

Împrumuturi globale | Împrumuturi preferențiale | Împrumuturi subordonate | Total |

La 1 ianuarie 2008 | 144 265 | 265 500 | 151 986 | 561 751 |

Depreciere | -2 996 | -17 507 | -29 826 | -50 329 |

Variația costurilor amortizate | -269 | -415 | 71 | -613 |

Plăți | 82 696 | 92 992 | 926 | 176 614 |

Rambursări | -25 282 | -31 322 | -17 144 | -73 748 |

Dobânda capitalizată | - | 676 | 11 346 | 12 022 |

Diferențe de schimb valutar | 3 728 | 3 148 | 3 439 | 10 315 |

La 31 decembrie 2008 | 202 142 | 313 072 | 120 798 | 636 012 |

Venit din dobânda cumulată și dobânda neîncasată | 13 783 |

Deprecierea la dobânda cumulată și neîncasată aferentă creditelor | -2 346 |

Împrumuturi și creanțe la 31 decembrie 2008 | 647 449 |

La 1 ianuarie 2007 | 96 840 | 129 550 | 108 823 | 335 213 |

Depreciere | - | - 549 | -2 221 | -2 770 |

Variația costurilor amortizate | - 22 | - 731 | - 269 | -1 022 |

Plăți | 72 714 | 163 489 | 49 825 | 286 028 |

Rambursări | -13 310 | -15 405 | -5 499 | -34 214 |

Dobânda capitalizată | - | - | 6 747 | 6 747 |

Diferențe de schimb valutar | -11 957 | -10 854 | -5 420 | -28 231 |

La 31 decembrie 2007 | 144 265 | 265 500 | 151 986 | 561 751 |

Venit din dobânda cumulată și dobânda neîncasată | 11 176 |

Împrumuturi și creanțe la 31 decembrie 2007 | 572 927 |

48. Investiții financiare

Investiții în capitaluri proprii - disponibile pentru vânzare (în mii EUR)

Principalele componente ale participațiilor disponibile pentru vânzare sunt următoarele:

Participații - disponibile pentru vânzare | 2008 | 2007 |

La 1 ianuarie 2008 | 109 363 | 66 449 |

Variația valorii juste | -4 190 | 9 315 |

Depreciere | -1 725 | - 366 |

Plăți | 41 641 | 43 143 |

Rambursări | -15 005 | -8 248 |

Diferențe de schimb valutar | - 938 | - 930 |

La 31 decembrie 2008 | 129 146 | 109 363 |

49. Sume de încasat de la contribuabili (în mii EUR)

Principalele componente ale sumelor de încasat de la contribuabili sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Contribuții solicitate dar neplătite | 48 020 | 148 427 |

Contribuții speciale la cheltuielile generale administrative | 17 871 | 32 756 |

Total sume de încasat de la contribuabili | 65 891 | 181 183 |

50. Alte active (în mii EUR)

Principalele componente ale rubricii alte active sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Sume de încasat de la BEI | - | 3 386 |

Garanții financiare | 525 | 508 |

Suma totală pentru alte active | 525 | 3 894 |

51. Venituri amânate (în mii EUR)

Principalele componente ale veniturilor amânate sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Subvenții la dobândă înregistrate în avans | 19 962 | 17 947 |

Comisioane la împrumuturi și creanțe înregistrate în avans | 224 | 83 |

Total venituri amânate | 20 186 | 18 030 |

52. Sume datorate terților (în mii EUR)

Principalele componente ale sumelor datorate terților sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Cheltuieli generale de administrare nete de plătit către BEI | 35 741 | 32 756 |

Subvenții la dobândă nevărsate încă | 157 992 | 98 396 |

Total sume datorate terților | 193 733 | 131 152 |

53. Alte pasive (în mii EUR)

Principalele componente ale altor pasive sunt următoarele:

2008 | 2007 |

Sumă rambursabilă Comisiei aferentă contului de contribuții | - | 27 |

Sumă rambursabilă BEI | 2 257 | - |

Garanții financiare | 525 | 508 |

Altele | 1 495 | 381 |

Suma totală a celorlalte pasive | 4 277 | 916 |

54. Contribuția solicitată statelor membre pentru Facilitatea pentru investiții (în mii EUR)

State membre | Contribuția la facilitate | Contribuția la subvențiile la dobândă | Total contribuție | Contribuție solicitată dar neplătită (*) |

Austria | 22 393 | 5 035 | 27 428 | 1 457 |

Belgia | 33 124 | 7 448 | 40 572 | 2 156 |

Danemarca | 18 083 | 4 066 | 22 149 | 1 177 |

Finlanda | 12 507 | 2 812 | 15 319 | 814 |

Franța | 205 335 | 46 170 | 251 505 | 13 365 |

Germania | 197 392 | 44 384 | 241 776 | 12 848 |

Grecia | 10 562 | 2 375 | 12 937 | 687 |

Irlanda | 5 239 | 1 178 | 6 417 | 341 |

Italia | 105 963 | 23 826 | 129 789 | 6 897 |

Luxemburg | 2 450 | 551 | 3 001 | 160 |

Țările de Jos | 44 109 | 9 918 | 54 027 | 2 871 |

Portugalia | 8 196 | 1 843 | 10 039 | 534 |

Spania | 49 348 | 11 096 | 60 444 | 3 212 |

Suedia | 23 069 | 5 187 | 28 256 | 1 501 |

Regatul Unit | 107 230 | 24 111 | 131 341 | - |

Total la 31 decembrie 2008 | 845 000 | 190 000 | 1 035 000 | 48 020 |

Total la 31 decembrie 2007 | 830 000 | 120 000 | 950 000 | 148 427 |

55. Pasive contingente și angajamente (în mii EUR)

2008 | 2007 |

Angajamente |

Împrumuturi neplătite | 777 597 | 669 117 |

Angajamente neplătite cu privire la investițiile de capital | 188 059 | 88 204 |

Garanții reținute | 11 800 | 10 116 |

Datorii contingente |

Garanții nereținute | 105 000 | 113 875 |

Total | 1 082 456 | 881 312 |

56. Evenimente ulterioare

Niciun eveniment de natură să necesite informații sau ajustări ale situațiilor financiare la 31 decembrie 2008 nu s-a produs după stabilirea bilanțului.

La propunerea comitetului de gestionare al băncii, Consiliul de Administrație al băncii a revizuit aceste situații financiare la 12 martie 2009 și a decis să le supună spre aprobare Consiliului Guvernatorilor băncii, în cadrul reuniunii prevăzute pentru 9 iunie 2009.

APENDICE – SITUAțIA PE țăRI șI INSTRUMENTE

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[1] JO L 320, 6.12.2007, p. 31-32.

[2] JO L 78, 19.3.2008, p. 1-34.

[3] JO L 78, 19.3.2008, p. 1-34.

[4] JO L 266 , 21.9.1991, p. 1.

[5] JO L 191, 7.7.1998, p. 53-70.

[6] JO L 83, 1.4.2003, p. 1-31.

[7] JO L 247, 9.9.2006, p. 32-45.

[8] JO L 156, 29.5.1998, p. 3-106.

[9] Articolul 118 din Regulamentul financiar aplicabil celui de-al 10-lea FED

[10] JO L 198 , 6.8.2003, p. 8.

[11] Acordul intern privind finanțarea și și administrarea ajutoarelor comunitare în cadrul celei de-a patra Convenții ACP-CEE (JO L 229, 17.8.1991), aplicabil celui de-al 7-lea FED; Acordul intern privind finanțarea și administrarea ajutoarelor comunitare în cadrul celei de-a patra Convenții ACP-CEE (JO L 156, 29.5.1998), aplicabil celui de-al 8-lea FED; Acordul intern privind finanțarea și administrarea ajutoarelor comunitare în cadrul Acordului de la Cotonou (JO L 317, 15.12.2000), aplicabil celui de-al 9-lea FED și Acordul intern dintre reprezentanții guvernelor statelor membre, reuniți în cadrul Consiliului, privind finanțarea ajutorului comunitar în temeiul cadrului financiar multianual pentru perioada 2008 - 2013, în conformitate cu Acordul de parteneriat ACP-CE și cu privire la acordarea asistenței financiare pentru țările și teritoriile de peste mări, la care se aplică partea a IV-a din Tratatul CE.

[12] Decizia 2004/289/CE a Consiliului, deciziile 6/2005 și 7/2005 ale Consiliului de Miniștri ACP-CE din 22.11.2005.

[13] Decizia nr. 2/2007 din 25.5.2007 a Consiliului Mixt: privind poziția care urmează a fi adoptată de către Comunitate în cadrul Consiliului de Miniștri ai ACP-CE pentru a permite contribuții bilaterale suplimentare care vor fi gestionate de Comisie, în vederea susținerii obiectivelor prevăzute de Facilitatea de susținere a păcii în Africa.

[14] Decizia C(2008) 8612 a Comisiei.

[15] Resursele nealocate din FED-urile precedente includ soldul fondurilor SYSMIN care, prin Decizia nr. 3/2000 a Consiliului de Miniștri ACP-CE, a fost stabilit la 410, 926 milioane EUR. Decizia PE/410/2001 a Comisiei include aceste resurse în programarea alocărilor naționale indicative (partea B) în cadrul protocolului financiar la Acordul de parteneriat ACP-CE.