COMISIA EUROPEANĂ
Bruxelles, 3.9.2025
COM(2025) 356 final
ANEXĂ
la
Propunerea de decizie a Consiliului
privind semnarea, în numele Uniunii Europene, și aplicarea cu titlu provizoriu a Acordului de parteneriat dintre Uniunea Europeană și statele membre ale acesteia, pe de o parte, și Piața Comună a Sudului, Republica Argentina, Republica Federativă a Braziliei, Republica Paraguay și Republica Orientală a Uruguayului, pe de altă parte
ANEXA 11-A
NOTE INTRODUCTIVE LA NORMELE SPECIFICE PRODUSELOR
Nota 1
Principii generale
1.
Prezenta anexă stabilește normele generale pentru cerințele aplicabile din anexa 11-B prevăzute la articolul 11.2 alineatul (1) litera (c) și la articolul 11.2 alineatul (2) litera (c).
2.
În sensul prezentei anexe și al anexei 11-B, cerințele pentru ca un produs să fie originar în conformitate cu articolul 11.2 alineatul (1) litera (c) și cu articolul 11.2 alineatul (2) litera (c) sunt o modificare a clasificării tarifare, un proces de producție, o valoare maximă a materialelor neoriginare sau orice altă cerință specificată în prezenta anexă și în anexa 11-B.
3.
Mențiunile referitoare la greutate într-o regulă de origine specifică unui produs înseamnă greutatea netă și anume greutatea unui material sau a unui produs fără a include greutatea ambalajului.
4.
Prezenta anexă și anexa 11-B se bazează pe Sistemul armonizat, astfel cum a fost modificat la 1 ianuarie 2017.
Nota 2
Structura anexei 11-B
1.
Notele cu privire la secțiuni, capitole, poziții sau subpoziții se interpretează în coroborare cu regulile de origine specifice produsului pentru secțiunea, capitolul, poziția sau subpoziția relevantă.
2.
Fiecare regulă de origine specifică unui produs prevăzută în coloana 2 din anexa 11-B se aplică produsului corespunzător identificat în coloana 1 din anexa 11-B.
3.
În cazul în care un produs face obiectul unor reguli de origine alternative specifice produsului, produsul este considerat originar dacă satisface una dintre alternativele stabilite pentru produsul respectiv. În cazul în care un produs face obiectul unei reguli de origine specifice produsului care include cerințe multiple, produsul este considerat originar numai dacă îndeplinește toate cerințele respective.
4.
În sensul prezentei anexe și al anexei 11-B, se aplică următoarele definiții:
(a)
„capitol” înseamnă primele două cifre ale numărului de clasificare tarifară din Sistemul armonizat;
(b)
„poziție” înseamnă primele patru cifre ale numărului de clasificare tarifară din Sistemul armonizat;
(c)
„secțiune” înseamnă o secțiune din Sistemul armonizat; și
(d)
„subpoziție” înseamnă primele șase cifre ale numărului de clasificare tarifară din Sistemul armonizat.
5.
În sensul regulilor de origine specifice unui produs, se utilizează următoarele abrevieri:
(a)
„CC” înseamnă fabricare din materiale neoriginare de la orice capitol, cu excepția celui al produsului, sau o modificare către capitolul, poziția sau subpoziția de la orice alt capitol, ceea ce înseamnă că toate materialele neoriginare utilizate la fabricarea produsului trebuie să facă obiectul unei modificări a clasificării tarifare la nivelul de 2 cifre, adică o modificare a capitolului din Sistemul armonizat;
(b)
„CTH” înseamnă fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție, cu excepția celei a produsului, sau o modificare către capitolul, poziția sau subpoziția de la orice altă poziție, ceea ce înseamnă că toate materialele neoriginare utilizate la fabricarea produsului trebuie să facă obiectul unei modificări a clasificării tarifare la nivelul de 4 cifre, adică o modificare a poziției din Sistemul armonizat; și
(c)
„CTSH” înseamnă fabricare din materiale neoriginare de la orice subpoziție, cu excepția celei a produsului, sau o modificare către capitolul, poziția sau subpoziția de la orice altă subpoziție, ceea ce înseamnă că toate materialele neoriginare utilizate la fabricarea produsului trebuie să facă obiectul unei modificări a clasificării tarifare la nivelul de 6 cifre, adică o modificare a subpoziției din Sistemul armonizat.
Nota 3
Aplicarea anexei 11-B
1.
Articolul 11.2 alineatul (1) litera (c) și articolul 11.2 alineatul (2) litera (c) privind produsele care au dobândit caracterul originar și care sunt utilizate la fabricarea altor produse se aplică indiferent dacă acest caracter a fost sau nu dobândit în același loc de fabricație de pe teritoriul unei părți în care sunt utilizate produsele respective.
2.
În cazul în care o regulă de origine specifică unui produs prevede că un material neoriginar specificat nu poate fi utilizat sau că valoarea ori greutatea unui material neoriginar specificat nu poate depăși un anumit prag, respectivele condiții nu se aplică materialelor neoriginare clasificate altundeva în SA.
3.
În cazul în care o regulă de origine specifică unui produs prevede că un produs trebuie să fie fabricat dintr-un anumit material, această condiție nu împiedică utilizarea altor materiale care, prin natura lor, nu pot satisface respectiva condiție.
Nota 4
Calcularea unei valori maxime a materialelor neoriginare
1.
În sensul regulilor de origine specifice unui produs se aplică următoarele definiții:
(a)
„valoare în vamă” înseamnă valoarea stabilită în conformitate cu Acordul privind aplicarea articolului VII din GATT 1994;
(b)
„EXW” înseamnă:
(i)
prețul franco fabrică al produsului plătit sau de plătit fabricantului în întreprinderea căruia s-a efectuat ultima transformare sau prelucrare, dacă prețul include valoarea tuturor materialelor utilizate și toate celelalte costuri suportate pentru fabricarea unui produs minus orice taxe interne care sunt sau care pot fi restituite atunci când produsul obținut este exportat; sau
(ii)
în cazul în care nu există un preț plătit sau de plătit sau în cazul în care prețul plătit efectiv nu reflectă toate costurile aferente fabricării produsului care au fost suportate efectiv pentru fabricarea produsului, valoarea tuturor materialelor utilizate și toate celelalte costuri suportate pentru fabricarea unui produs în partea exportatoare care:
(A)
includ costurile de vânzare, cheltuielile administrative și alte costuri generale, precum și profitul, care pot fi alocate în mod rezonabil produsului; și
(B)
exclud costurile de transport, asigurare și orice alte costuri suportate pentru transportul produsului și orice taxe interne ale părții exportatoare care sunt sau pot fi restituite atunci când produsul obținut este exportat;
(c)
„MaxNOM” înseamnă valoarea maximă a materialelor neoriginare exprimată în procente; și
(d)
„VNM” înseamnă valoarea materialelor neoriginare utilizate la fabricarea produsului, care este valoarea în vamă la momentul importului, inclusiv costurile de transport, de asigurare, dacă este cazul, de ambalare și toate celelalte costuri suportate pentru transportarea materialelor la portul de import în partea în care este situat producătorul produsului.
Dacă nu este cunoscută și nu poate fi stabilită, se utilizează primul preț verificabil plătit pentru materialele neoriginare în oricare dintre părți, care poate exclude toate costurile suportate pentru transportul materialelor neoriginare pe teritoriul uneia dintre părți, cum ar fi costurile de transport, asigurare și ambalare, precum și orice alte costuri cunoscute și verificabile suportate acolo.
2.
Pentru calcularea MaxNOM, se aplică următoarea formulă:
Nota 5
Definițiile termenilor utilizați în secțiunea XI din anexa 11-B
1.
„Fibre naturale” înseamnă alte fibre decât fibrele sintetice sau artificiale. Utilizarea lor este limitată la stadiile anterioare filării, inclusiv deșeurile, și, cu excepția cazului în care se specifică altfel, include fibrele care au fost cardate, pieptănate sau prelucrate în alt mod, dar nu filate; „fibrele naturale” includ părul de cal încadrat la poziția 05.11, mătasea încadrată la pozițiile 50.02 și 50.03, lâna și părul fin sau gros de animale, încadrate la pozițiile 51.01-51.05, fibrele de bumbac încadrate la pozițiile 52.01-52.03 și alte fibre vegetale încadrate la pozițiile 53.01-53.05.
2.
„Pastă textilă”, „materiale chimice” și „materiale folosite la fabricarea hârtiei” înseamnă materiale care nu sunt clasificate la capitolele 50-63 și care pot fi utilizate la fabricarea fibrelor sau firelor artificiale, sintetice sau de hârtie.
3.
„Fibre sintetice sau artificiale discontinue” înseamnă cablurile de filamente, fibrele discontinue sau deșeurile de fibre sintetice sau artificiale discontinue încadrate la pozițiile 55.01-55.07.
4.
„Imprimare” înseamnă o tehnică prin care o funcție evaluată în mod obiectiv, cum ar fi culoarea, desenul sau performanța tehnică, este aplicată unui substrat textil cu caracter permanent, utilizând tehnici de serigrafie, cu valțuri, digitale sau prin transfer.
5.
„Imprimarea (ca operațiune de sine stătătoare)” înseamnă o tehnică prin care o funcție evaluată obiectiv, cum ar fi culoarea, desenul sau performanța tehnică, este aplicată unui substrat textil cu caracter permanent, utilizând tehnici de serigrafie, cu valțuri, digitale sau de transfer, combinate cu cel puțin 2 (două) operațiuni de pregătire sau finisare cum ar fi spălarea, albirea, mercerizarea, termofixarea, scămoșarea, calandrarea, tratarea anticontracție, finisarea permanentă, decatarea, impregnarea, repasarea și noparea, cu condiția ca valoarea tuturor materialelor utilizate să nu depășească 50 % (cincizeci de procente) din prețul franco fabrică al produsului.
Nota 6
Toleranțe aplicabile produselor care conțin două sau mai multe materiale textile de bază
1.
În sensul prezentei note, materialele textile de bază sunt următoarele:
–
mătasea;
–
lâna;
–
păr animal gros;
–
părul animal fin;
–
părul de cal;
–
bumbacul;
–
materialele folosite la fabricarea hârtiei și hârtia;
–
inul;
–
cânepa;
–
iuta și alte fibre textile liberiene;
–
sisalul și alte fibre textile din genul Agave;
–
nuca de cocos, abaca, ramia și alte fibre textile vegetale;
–
filamentele sintetice;
–
filamentele artificiale;
–
filamentele conductoare electrice;
–
fibrele sintetice discontinue de polipropilenă;
–
fibrele sintetice discontinue de poliester;
–
fibrele sintetice discontinue de poliamidă;
–
fibrele sintetice discontinue de poliacrilonitril;
–
fibrele sintetice discontinue de poliimidă;
–
fibrele sintetice discontinue de politetrafluoretilenă;
–
fibrele sintetice discontinue de polisulfură de fenilen;
–
fibrele sintetice discontinue de poli(clorură de vinil);
–
alte fibre sintetice discontinue;
–
fibrele sintetice sau artificiale discontinue din viscoză;
–
alte fibre artificiale discontinue;
–
firele din poliuretan segmentate cu segmente flexibile din polieter, îmbrăcate sau nu;
–
firele din poliuretan segmentate cu segmente flexibile din poliester, îmbrăcate sau nu;
–
produsele de la poziția 56.05 (fire metalizate) care încorporează o bandă formată dintr-un miez din folie de aluminiu sau din peliculă de plastic acoperită sau nu cu pulbere de aluminiu, cu o lățime de cel mult 5 (cinci) mm, intercalată prin intermediul unui adeziv transparent sau colorat între 2 (două) straturi de peliculă din plastic; și
–
alte produse de la poziția 56.05.
Exemplu:
Un fir de la poziția 52.05 obținut din fibre de bumbac de la poziția 52.03 și din fibre sintetice discontinue de la poziția 55.06 este un fir mixt. Prin urmare, pot fi utilizate fibre sintetice discontinue neoriginare care nu îndeplinesc cerințele prevăzute în anexa 11-B, cu condiția ca greutatea lor totală să nu depășească 10 % (zece procente) din greutatea firului.
Exemplu:
Un material textil din lână de la poziția 51.12, fabricat din fire din lână de la poziția 51.07 și din fire sintetice din fibre discontinue de la poziția 55.09, este un material textil mixt. Prin urmare, firele sintetice care nu îndeplinesc cerințele stabilite în anexa 11-B sau firele de lână care nu îndeplinesc cerințele stabilite în anexa 11-B sau o combinație a celor două pot fi utilizate, cu condiția ca greutatea lor totală să nu depășească 10 % (zece procente) din greutatea tuturor materialelor textile de bază.
Exemplu:
Un material textil cu smocuri de la poziția 58.02 obținut din fire de bumbac de la poziția 52.05 și dintr-un material textil din bumbac de la poziția 52.10 este considerat produs în amestec numai dacă materialul textil din bumbac este la rândul lui un material textil în amestec obținut din fire clasificate la două poziții diferite sau dacă firele de bumbac utilizate sunt la rândul lor amestecuri.
Dacă același material textil cu smocuri este fabricat din fire de bumbac de la poziția 52.05 și dintr-un material textil sintetic de la poziția 54.07, este evident că cele două fire utilizate sunt două materiale textile de bază diferite și materialul textil cu smocuri este, în consecință, un produs în amestec.
2.
În situația în care se face trimitere la prezenta notă în anexa 11-B, cerințele stabilite în coloana ei 2 nu se aplică niciunui material textil de bază neoriginar, cu excepția firelor elastomerice, care sunt utilizate la fabricarea produsului de la capitolele 50-63, dacă:
(a)
produsul conține 2 (două) sau mai multe materiale textile de bază; și
(b)
greutatea materialelor textile de bază neoriginare, considerate împreună, nu depășește 10 % (zece procente) din greutatea totală a tuturor materialelor textile de bază utilizate.
3.
În pofida notei 6.2, pentru produsele de la capitolele 50-63 care încorporează „firele din poliuretan segmentate cu segmente flexibile din polieter, îmbrăcate sau nu”, toleranța este de 20 % (douăzeci de procente) în ceea ce privește greutatea acestor fire neoriginare ca procent din greutatea tuturor materialelor textile de bază utilizate.
4.
În pofida notei 6.2, pentru produsele de la capitolele 50-63 care încorporează o „bandă formată dintr-un miez din folie de aluminiu sau din peliculă de plastic acoperită sau nu cu pulbere de aluminiu, cu o lățime de cel mult 5 (cinci) mm, intercalată prin intermediul unui adeziv transparent sau colorat între două straturi de peliculă din plastic”, toleranța este de 30 % (treizeci de procente) în ceea ce privește greutatea acestei benzi neoriginare ca procent din greutatea tuturor materialelor textile de bază utilizate.
Nota 7
Alte toleranțe aplicabile anumitor produse textile
1.
În cazul în care se face trimitere la prezenta notă în anexa 11-B, materialele textile neoriginare, cu excepția căptușelilor și a dublurilor, a firelor elastomerice și a firelor de cusut, care nu îndeplinesc cerințele stabilite în lista din coloana 2 pentru produsul textil confecționat, pot fi utilizate, cu condiția ca ele să fie încadrate la o altă poziție decât cea a produsului și ca valoarea lor să nu depășească 8 % (opt procente) din prețul franco fabrică al produsului.
2.
Materialele neoriginare care nu sunt clasificate în capitolele 50-63 pot fi utilizate fără restricții la fabricarea produselor textile clasificate în capitolele 50-63, indiferent dacă conțin sau nu materiale textile.
Exemplu
În cazul în care o cerință stabilită în anexa 11-B prevede că trebuie folosite fire pentru un anumit articol din material textil (de exemplu pantaloni), acest aspect nu interzice utilizarea articolelor neoriginare din metal, cum ar fi nasturii, deoarece articolele din metal nu sunt clasificate în capitolele 50-63. Din același motiv, acest aspect nu împiedică utilizarea fermoarelor, chiar dacă acestea conțin în mod normal materiale textile.
3.
În cazul în care o cerință prevăzută în anexa 11-B constă într-o valoare maximă a materialelor neoriginare, la calcularea valorii materialelor neoriginare se ia în considerare valoarea materialelor neoriginare care nu sunt clasificate în capitolele 50-63.
Nota 8
Definițiile proceselor menționate în secțiunile VI-VII din anexa 11-B
În sensul regulilor de origine specifice unui produs:
1.
„Prelucrare biotehnologică” înseamnă:
(a)
cultivarea biologică sau biotehnologică (inclusiv cultura celulară), hibridizarea sau modificarea genetică:
(i)
a microorganismelor, cum ar fi bacteriile și virusurile, inclusiv fagii; sau
(ii)
a celulelor umane, animale sau vegetale și
(b)
producerea, izolarea sau purificarea structurilor celulare sau intercelulare, cum ar fi genele izolate, fragmentele de gene și plasmidele, sau fermentarea.
2.
„Modificarea dimensiunii particulelor” înseamnă modificarea intenționată și controlată a dimensiunii particulelor unui produs, altfel decât prin simpla zdrobire sau presare, având ca rezultat un produs cu o anumită dimensiune a particulelor, o anumită distribuție granulometrică sau o anumită suprafață, care este relevantă pentru scopurile produsului care rezultă și cu caracteristici fizice sau chimice diferite de cele ale materialelor de intrare.
3.
„Reacție chimică” înseamnă un proces, inclusiv o prelucrare biochimică, din care rezultă o moleculă cu o nouă structură prin ruperea legăturilor intramoleculare și prin formarea unor noi legături intramoleculare, sau prin modificarea dispoziției spațiale a atomilor în moleculă, cu excepția următoarelor, care nu sunt considerate reacții chimice în sensul prezentei definiții:
(a)
dizolvarea în apă sau în alți solvenți;
(b)
eliminarea solvenților, inclusiv a apei ca solvent; sau
(c)
adăugarea sau eliminarea apei de cristalizare.
4.
„Separarea izomerilor” înseamnă izolarea sau separarea izomerilor dintr-un amestec de izomeri.
5.
„Malaxare și amestecare” înseamnă malaxarea sau amestecarea intenționată și controlată în mod proporțional a materialelor (inclusiv dispersarea), altfel decât prin adăugarea unor diluanți, realizată exclusiv pentru a respecta specificații prestabilite, care conduce la fabricarea unui produs având caracteristici fizice sau chimice care sunt relevante pentru scopurile sau utilizările produsului și sunt diferite de cele ale materialelor de intrare.
6.
„Producere de materiale-standard” (inclusiv de soluții-standard) înseamnă producerea unui preparat adecvat pentru utilizări în scop de analizare, de calibrare sau de stabilire a unor referințe, având grade de puritate sau proporții precise, certificate de către producător.
7.
„Purificare” înseamnă un proces care are ca rezultat:
(a)
purificarea unui bun care a condus la eliminarea a cel puțin 80 % (optzeci de procente) din conținutul de impurități existente; sau
(b)
reducerea sau eliminarea impurităților având ca rezultat bunuri adecvate pentru una sau mai multe dintre următoarele aplicații:
(i)
substanțe farmaceutice, de uz medical, cosmetice, veterinare sau de uz alimentar;
(ii)
produse și reactivi chimici pentru utilizare în scop de analizare, de diagnosticare sau în laborator;
(iii)
elemente și componente pentru utilizare în microelectronică;
(iv)
utilizări optice specializate;
(v)
utilizare biotehnică, de exemplu în culturi celulare, în tehnologia genetică sau drept catalizator);
(vi)
cărăuși utilizați într-un proces de separare; sau
(vii)
utilizări în domeniul nuclear.
Nota 9
Produse agricole
Produsele agricole încadrate la capitolele 6, 7, 8, 9, 10, 12 și la poziția 24.01 care sunt cultivate sau recoltate pe teritoriul unei părți sunt tratate ca fiind originare de pe teritoriul părții respective chiar dacă sunt obținute din semințe, bulbi, portaltoaie, butași, răsaduri, altoaie, lăstari, muguri sau alte părți vii de plante importate dintr-o țară terță.
________________
ANEXA 11-B
REGULI DE ORIGINE SPECIFICE PRODUSELOR
|
Coloana 1
Clasificare conform Sistemului armonizat
(2017)
incluzând descrierea
specifică
|
Coloana 2
Regulă de origine specifică produsului
|
|
SECȚIUNEA I
|
ANIMALE VII; PRODUSE ALE REGNULUI ANIMAL
|
|
Capitolul 1
|
Animale vii
|
|
01.01 – 01.06
|
Toate animalele menționate la capitolul 1 sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 2
|
Carne și organe comestibile
|
|
02.01 – 02.10
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolele 1 și 2 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 3
|
Pești și crustacee, moluște și alte nevertebrate acvatice
|
|
03.01 – 03.08
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 3 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 4
|
Lapte și produse lactate; ouă de păsări; miere naturală; produse comestibile de origine animală, nedenumite și necuprinse în altă parte
|
|
0401.10 – 0402.91
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
0402.99
|
Fabricare în cadrul căreia:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
|
|
04.03 – 04.10
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 5
|
Produse de origine animală, nedenumite și necuprinse în altă parte.
|
|
0501.00 – 0511.10
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
0511.91
- Icre și lapți de pește improprii pentru consum uman
- Altele
|
Toate icrele și toți lapții de pește sunt obținute/ obținuți în întregime.
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
0511.99
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
SECȚIUNEA II
|
PRODUSE ALE REGNULUI VEGETAL
|
|
Capitolul 6
|
Plante vii și produse de floricultură
|
|
06.01 – 06.04
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 6 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 7
|
Legume, plante, rădăcini și tuberculi, alimentare
|
|
07.01 – 07.14
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 7 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 8
|
Fructe comestibile; coji de citrice sau de pepeni
|
|
08.01 – 08.10
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 8 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
08.11
|
Fabricare în cadrul căreia:
–
toate materialele de la capitolul 8 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
|
|
08.12 – 08.14
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 8 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 9
|
Cafea, ceai, maté și mirodenii
|
|
0901.11 – 0901.12
|
CTH
|
|
0901.21 – 0901.22
|
Fabricare în cadrul căreia greutatea materialelor neoriginare de la capitolul 9 utilizate nu depășește 60 % din greutatea produsului.
|
|
0901.90
|
CTH
|
|
09.02
|
CTSH
|
|
09.03
|
CTH
|
|
09.04 – 09.10
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
Capitolul 10
|
Cereale
|
|
10.01 – 10.08
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 10 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 11
|
Produse ale industriei morăritului; malț; amidon și fecule; inulină; gluten de grâu
|
|
11.01 – 11.09
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolele 10 și 11, de la pozițiile 07.01 și 23.03 și de la subpoziția 0710.10 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 12
|
Semințe și fructe oleaginoase; semințe și fructe diverse; plante industriale sau medicinale; paie și furaje
|
|
12.01 – 12.14
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 12 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 13
|
Șelac; gume, rășini și alte seve și extracte vegetale
|
|
13.01
|
Fabricare în cadrul căreia valoarea materialelor neoriginare de la poziția 13.01 utilizate nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
13.02
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
Capitolul 14
|
Materiale pentru împletit și alte produse de origine vegetală, nedenumite și necuprinse în altă parte.
|
|
14.01 – 14.04
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 14 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
SECȚIUNEA III
|
GRĂSIMI ȘI ULEIURI DE ORIGINE ANIMALĂ SAU VEGETALĂ; PRODUSE ALE DISOCIERII ACESTORA; GRĂSIMI ALIMENTARE PRELUCRATE; CEARĂ DE ORIGINE ANIMALĂ SAU VEGETALĂ
|
|
Capitolul 15
|
Grăsimi și uleiuri de origine animală sau vegetală; produse ale disocierii acestora; grăsimi alimentare prelucrate; ceară de origine animală sau vegetală
|
|
15.01 – 15.06
|
CTH
|
|
15.07
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la pozițiile 12.01 și 15.07 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
15.08
|
CTSH
|
|
15.09 – 15.10
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele vegetale utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
15.11
|
CTH
|
|
1512.11 – 1512.19
- Ulei din semințe de floarea-soarelui
- Ulei de șofrănaș
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la pozițiile 12.06 și 15.12 utilizate sunt obținute în întregime.
CTH
|
|
1512.21 – 1513.19
|
CTSH
|
|
1513.21 – 1513.29
|
CTH
|
|
15.14
- Ulei de rapiță sau de rapiță sălbatică
- Ulei de muștar
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la pozițiile 12.05 și 15.14 utilizate sunt obținute în întregime.
CTH
|
|
1515.11 – 1515.19
|
CTSH
|
|
1515.21 – 1515.29
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la pozițiile 10.05 și 15.15 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
1515.30 – 1515.50
|
CTH
|
|
1515.90
- Ulei de chia și de tung, ulei de oiticica
- Altele
|
CTH
CTSH
|
|
15.16 – 15.17
|
CTH
|
|
15.18
|
CTSH
|
|
15.20
|
CTH
|
|
15.21 – 15.22
|
CTSH
|
|
SECȚIUNEA IV
|
PRODUSE ALE INDUSTRIEI ALIMENTARE; BĂUTURI, LICHIDE ALCOOLICE ȘI OȚET; TUTUN ȘI ÎNLOCUITORI DE TUTUN PRELUCRAȚI
|
|
Capitolul 16
|
Preparate din carne, din pește sau din crustacee, din moluște sau din alte nevertebrate acvatice
|
|
16.01 – 16.05
|
CC, dacă toate materialele de la capitolele 2 și 3 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
Capitolul 17
|
Zaharuri și produse zaharoase
|
|
17.01
|
CTH
|
|
1702
- Maltoză chimic pură și fructoză chimic pură
- Altele
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție, cu excepția maltozei chimic pure și a fructozei chimic pure.
CC, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 11 și 23.
|
|
17.03
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 17 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
17.04
|
Fabricare în cadrul căreia:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 40 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 18
|
Cacao și preparate din cacao
|
|
18.01
|
CTH
|
|
18.02
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 1801.
|
|
18.03
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 1802.
|
|
18.04 – 18.05
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 1802 și 1803.
|
|
1806
|
Fabricare în cadrul căreia:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 40 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 19
|
Preparate pe bază de cereale, de făină, de amidon, de fecule sau de lapte; produse de patiserie
|
|
19.01
|
CC, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime;
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 10.06 și 11.01-11.08 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului.
|
|
19.02 – 19.03
|
CC, dacă:
–
toate materialele de la capitolele 2, 3, 4 și 16 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 10.06 și 11.01-11.08 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului.
|
|
19.04 – 19.05
|
CC, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime;
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 10.06 și 11.01-11.08 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 20
|
Preparate din legume, din fructe sau din alte părți de plante
|
|
20.01
|
CTH
|
|
20.02 – 20.03
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 7 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
20.04 – 20.05
|
CTH
|
|
20.06 – 20.08
|
CTH, dacă:
–
merele, lămâile, lămâile mici „lime”, portocalele, piersicile și perele sunt obținute integral; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 40 % din greutatea produsului.
|
|
20.09
|
CTH, dacă:
–
merele, grepfruturile, lămâile, lămâi mici „lime”, portocalele, piersicile, perele, căpșunile și tangerinele sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 40 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 21
|
Preparate alimentare diverse
|
|
2101.11 – 2101.12
|
CTH, dacă valoarea materialelor neoriginare de la poziția 09.01 utilizate nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
2101.20
|
CTH, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
|
|
2101.30
|
CTH, dacă valoarea materialelor neoriginare de la poziția 09.01 utilizate nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
21.02
|
CTH, dacă toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
2103.10
|
CTH, dacă toate materialele de la poziția 12.01 și subpoziția 1208.10 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
2103.20 – 2104.20
|
CTH, dacă toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
21.05 – 21.06
|
CTH, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 22
|
Băuturi, lichide alcoolice și oțet
|
|
22.01
|
CTH
|
|
22.02
- Băuturi din soia
- Altele
|
CTH, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 și subpozițiile 1201.90 și 1208.10 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
CTH, dacă:
–
toate materialele de la capitolul 4 utilizate sunt obținute în întregime; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
|
|
22.03
|
CTH
|
|
22.04 – 22.05
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 22.07 sau 22.08, dacă:
–
toți strugurii utilizați sunt obținuți în întregime; și
–
toate materialele derivate din struguri utilizate sunt originare.
|
|
22.06
|
CTH
|
|
22.07
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 22.08, dacă:
–
toți strugurii, toată trestia și tot porumbul utilizat este obținut în întregime; și
–
toate materialele derivate din struguri, trestie sau porumb utilizate sunt originare.
|
|
22.08 – 22.09
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 22.07 sau 22.08, dacă:
–
toți strugurii utilizați sunt obținuți în întregime; și
–
toate materialele derivate din struguri utilizate sunt originare.
|
|
Capitolul 23
|
Reziduuri și deșeuri ale industriei alimentare; alimente preparate pentru animale
|
|
23.01
|
CTH, dacă toate materialele de la capitolul 2 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
2302.10 – 2303.10
|
CTH, dacă greutatea materialelor neoriginare de la capitolul 10 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului.
|
|
2303.20 – 2308.00
|
CTH
|
|
23.09
|
CC, dacă:
–
toate materialele de la capitolele 2, 3 și 4 utilizate sunt obținute în întregime;
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la capitolele 10 și 11 utilizate nu depășește 20 % din greutatea produsului; și
–
greutatea totală a materialelor neoriginare de la pozițiile 17.01 și 17.02 utilizate nu depășește 15 % din greutatea produsului.
|
|
Capitolul 24
|
Tutun și înlocuitori de tutun prelucrați
|
|
24.01
|
Fabricare în cadrul căreia toate materialele de la capitolul 24 utilizate sunt obținute în întregime.
|
|
2402.10
|
Fabricare în cadrul căreia greutatea materialelor neoriginare de la poziția 24.01 utilizate nu depășește 30 % din greutatea produsului.
|
|
2402.20
|
Fabricare în cadrul căreia greutatea materialelor neoriginare de la poziția 24.01 utilizate nu depășește 40 % din greutatea produsului.
|
|
2402.90
|
CTH
|
|
24.03
|
Fabricare în cadrul căreia greutatea materialelor neoriginare de la poziția 24.01 utilizate nu depășește 80 % din greutatea produsului.
|
|
SECȚIUNEA V
|
PRODUSE MINERALE
|
|
Capitolul 25
|
Sare; sulf; pământuri și pietre; ipsos, var și ciment
|
|
25.01 – 25.03
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.04
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.05 – 25.14
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.15 – 25.16
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.17
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.18 – 25.20
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.21 – 25.23
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
25.24 – 25.25
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
2526.10 – 2530.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
2530.90
- Pământuri colorante, calcinate sau pulverizate
- Altele
|
Calcinarea sau măcinarea pământurilor colorante.
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 26
|
Minereuri, zgură și cenușă
|
|
26.01 – 26.21
|
CTH
|
|
Capitolul 27
|
Combustibili minerali, uleiuri minerale și produse rezultate din distilarea acestora; materiale bituminoase; ceară minerală
|
|
27.01 – 27.09
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
27.10
|
CTH, cu excepția biomotorinei neoriginare de la subpoziția 3824.99 sau 3826.00; sau
Distilarea sau o reacție chimică este efectuată, dacă biomotorina (inclusiv uleiul vegetal hidrotratat) de la poziția 27.10 și subpozițiile 3824.99 și 3826.00 utilizată este obținută prin esterificare, transesterificare sau hidrotratament.
|
|
27.11 – 27.15
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
|
|
SECȚIUNEA VI
|
PRODUSE ALE INDUSTRIEI CHIMICE SAU ALE INDUSTRIILOR CONEXE
Notă de secțiune: Pentru definițiile regulilor de prelucrare orizontale din prezenta secțiune, a se vedea nota 8 din anexa 11-A.
|
|
Capitolul 28
|
Produse chimice anorganice; compuși anorganici sau organici ai metalelor prețioase, ai elementelor radioactive, ai metalelor de pământuri rare sau ai izotopilor
|
|
28.01 – 28.53
|
CTSH;
O reacție chimică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 29
|
Produse chimice organice
|
|
2901.10 – 2905.42
|
CTSH;
O reacție chimică, o separare a izomerilor sau o prelucrare biotehnologică este efectuată sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
2905.43 – 2905.44
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 38.24.
|
|
2905.45
|
CTSH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la subpoziția 2905.45, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
2905.49 – 2942.00
|
CTSH;
O reacție chimică, o separare a izomerilor sau o prelucrare biotehnologică este efectuată sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 30
|
Produse farmaceutice
|
|
30.01 – 30.03
|
CTSH;
O reacție chimică, o purificare, o fabricare de materiale-standard, o modificare a dimensiunii particulelor, o separare a izomerilor sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
30.04
|
CTH
|
|
30.05 – 30.06
|
CTSH;
O reacție chimică, o purificare, o fabricare de materiale-standard, o modificare a dimensiunii particulelor, o separare a izomerilor sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 31
|
Îngrășăminte
|
|
31.01 – 31.04
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la aceeași poziție cu produsul, dacă valoarea lor totală nu depășește 20 % din prețul EXW al produsului; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
31.05
- Nitrat de sodiu,
- Cianamidă de calciu,
- Sulfat de potasiu
- Sulfat de magneziu și de potasiu
- Altele
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la poziția 31.05, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
CTH și MaxNOM 50 % (EXW); totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la poziția 31.05, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
Capitolul 32
|
Extracte tanante sau colorante; tanini și derivații lor; pigmenți și alte substanțe colorante; vopsele și lacuri; masticuri; cerneluri
|
|
32.01 – 32.05
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată;
Este efectuată malaxare și amestecare, cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 70 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
32.06
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la poziția 32.06, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
32.07 – 32.15
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată;
Este efectuată malaxare și amestecare, cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 70 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 33
|
Uleiuri esențiale și rezinoide; produse preparate de parfumerie sau de toaletă și preparate cosmetice
|
|
3301.12 – 3301.30
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată;
Este efectuată malaxare și amestecare, cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 70 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3301.90
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3302.10
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la subpoziția 3302.10, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3302.90 – 3303.00
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată;
Este efectuată malaxare și amestecare, cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 70 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
33.04 – 33.07
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 34
|
Săpunuri, agenți de suprafață organici, preparate pentru spălat, preparate lubrifiante, ceară artificială, ceară preparată, produse pentru întreținere, lumânări și articole similare, paste pentru modelare, „ceară dentară” și preparate dentare pe bază de ipsos.
|
|
3401.11 – 3401.20
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3401.30
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
34.02 – 34.07
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 35
|
Substanțe albuminoide; produse pe bază de amidon sau de fecule modificate; cleiuri; enzime
|
|
3501.10 – 3502.20
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3502.90 – 3504.00
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
35.05
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
35.06 – 35.07
|
CTSH
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 36
|
Explozivi; articole de pirotehnie; chibrituri; aliaje piroforice; materiale inflamabile
|
|
36.01 – 36.06
|
CTSH;
O reacție chimică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 37
|
Produse fotografice sau cinematografice
|
|
37.01 – 37.07
|
CTSH;
O reacție chimică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 38
|
Produse diverse ale industriei chimice
|
|
38.01 – 38.07
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
38.08
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la poziția 38.08, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 20 % din EXW al produsului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
38.09
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 11.08.
|
|
3810.10 – 3824.50
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3824.60
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 2905.44.
|
|
3824.71 – 3824.91
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3824.99
- Biomotorină
- Altele
|
Fabricare în cadrul căreia se obține biomotorină prin transesterificare, esterificare sau hidrotratament.
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
38.25
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
38.26
|
Fabricare în cadrul căreia se obține biomotorină prin transesterificare, esterificare sau hidrotratament.
|
|
SECȚIUNEA VII
|
MATERIALE PLASTICE ȘI ARTICOLE DIN MATERIAL PLASTIC; CAUCIUC ȘI ARTICOLE DIN CAUCIUC
Notă de secțiune: Pentru definițiile regulilor de prelucrare orizontale din prezenta secțiune, a se vedea nota 8 din anexa 11-A.
|
|
Capitolul 39
|
Materiale plastice și articole din material plastic
|
|
3901.10
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3901.20
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3901.30 – 3901.40
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3901.90
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
39.02
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3903.11
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3903.19 – 3903.30
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3903.90 – 3904.10
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3904.21 – 3906.10
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3906.90
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3907.10
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3907.20 – 3907.30
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3907.40 – 3907.70
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3907.91
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3907.99 – 3908.90
|
CTSH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3909.10 – 3909.20
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3909.31 – 3909.39
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3909.40
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3909.50
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
39.10
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
39.11
|
CTH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
39.12 – 39.15
|
CTSH;
O reacție chimică sau o prelucrare biotehnologică este efectuată; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
39.16 – 3923.29
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3923.30
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
3923.40 – 3926.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 40
|
Cauciuc și articole din cauciuc
|
|
40.01 – 40.04
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
40.05
|
Fabricare în cadrul căreia valoarea materialelor neoriginare utilizate, cu excepția materialelor neoriginare de la subpozițiile 4001.10-4001.29, nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
40.06 – 40.11
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4012.11 – 4012.19
|
CTSH; sau
Reșaparea anvelopelor uzate.
|
|
4012.20 – 4017.00
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA VIII
|
PIEI BRUTE, PIEI FINITE, PIEI CU BLANĂ ȘI PRODUSE DIN ACESTEA; ARTICOLE DE CURELĂRIE SAU DE ȘELĂRIE; ARTICOLE DE VOIAJ, BAGAJE DE MÂNĂ ȘI ARTICOLE SIMILARE; ARTICOLE DIN INTESTINE DE ANIMALE (ALTELE DECÂT CELE DE LA VIERMII DE MĂTASE)
|
|
Capitolul 41
|
Piei brute (altele decât pieile cu blană) și piei finite
|
|
41.01 – 41.03
|
CTSH
|
|
41.04 – 41.06
|
CTH; sau
Retăbăcirea pieilor tăbăcite sau pretăbăcite de la subpozițiile 4104.11, 4104.19, 4105.10, 4106.21, 4106.31 sau 4106.91.
|
|
41.07 – 41.13
|
CTH; totuși, pot fi utilizate materiale neoriginare de la subpozițiile 4104.41, 4104.49, 4105.30, 4106.22, 4106.32 și 4106.92, cu condiția ca pieile tăbăcite sau semifinite să fie supuse unei operațiuni de retăbăcire în stare uscată.
|
|
41.14 – 41.15
|
CTH
|
|
Capitolul 42
|
Obiecte din piele; articole de curelărie sau de șelărie; articole de voiaj, bagaje de mână și articole similare; articole din intestine de animale (altele decât cele de la viermii de mătase)
|
|
42.01 – 42.06
|
CTH
|
|
Capitolul 43
|
Blănuri și blănuri artificiale; articole din acestea
|
|
43.01 – 43.04
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA IX
|
LEMN ȘI ARTICOLE DIN LEMN; CĂRBUNE DE LEMN. PLUTĂ ȘI ARTICOLE DIN PLUTĂ ARTICOLE DIN ÎMPLETITURI DE FIBRE VEGETALE SAU DIN NUIELE; COȘURI ÎMPLETITE DIN NUIELE ȘI ARTICOLE DIN RĂCHITĂ
|
|
Capitolul 44
|
Lemn și articole din lemn; cărbune de lemn
|
|
44.01 – 44.21
|
CTH
|
|
Capitolul 45
|
Plută și articole din plută
|
|
45.01 – 45.04
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 46
|
Articole din împletituri de fibre vegetale sau din nuiele
|
|
46.01 – 46.02
|
CTH
|
|
SECȚIUNEA X
|
PASTĂ DIN LEMN SAU DIN ALTE MATERIALE FIBROASE CELULOZICE; HÂRTIE SAU CARTON RECICLABILE (DEȘEURI ȘI MACULATURĂ); HÂRTIE ȘI CARTON ȘI ARTICOLE DIN ACESTEA
|
|
Capitolul 47
|
Pastă din lemn sau din alte materiale fibroase celulozice; hârtie sau carton reciclabile (deșeuri și maculatură)
|
|
47.01 – 47.07
|
CTH
|
|
Capitolul 48
|
Hârtie și carton; articole din pastă de celuloză, din hârtie sau din carton
|
|
48.01 – 48.07
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4808.10
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4808.40 – 4811.49
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4811.51
|
CTH
|
|
4811.59 – 4816.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
48.17
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
48.18
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4819.10 – 4819.50
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4819.60 – 4823.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4823.40
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4823.61 – 4823.70
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
4823.90
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 49
|
Cărți, ziare, imagini imprimate și alte produse ale industriei de imprimare; manuscrise, texte dactilografiate și schițe sau planuri
|
|
49.01 – 49.11
|
CTH
|
|
SECȚIUNEA XI
|
MATERIALE TEXTILE ȘI ARTICOLE DIN ACESTE MATERIALE
Notă de secțiune: Pentru aplicarea toleranțelor în prezenta secțiune, a se vedea notele 6 și 7 din anexa 11-A.
|
|
Capitolul 50
|
Mătase
|
|
50.01 – 50.02
|
CTH
|
|
50.03
- Cardată sau pieptănată
- Altele
|
Cardarea sau pieptănarea deșeurilor de mătase.
CTH
|
|
50.04 – 50.05
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea filamentelor sintetice sau artificiale continue, combinată cu filare;
Extrudarea filamentelor sintetice sau artificiale continue, combinată cu torsadare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
50.06
- Fire de mătase și fire din deșeuri de mătase
- Articole din intestine de viermi de mătase
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea filamentelor sintetice sau artificiale continue, combinată cu filare;
Extrudarea filamentelor sintetice sau artificiale continue, combinată cu torsadare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
CTH
|
|
50.07
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 51
|
Lână, păr fin sau grosier de animale; fire și material textil țesut din păr de cal
|
|
51.01 – 51.05
|
CTH
|
|
51.06 – 51.10
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
51.11 – 51.13
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 52
|
Bumbac
|
|
52.01 – 52.03
|
CTH
|
|
52.04
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare;
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică; sau
Vopsire combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
52.05 – 52.07
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
52.08 – 52.12
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 53
|
Alte fibre textile vegetale; fire din hârtie și materiale textile din fire de hârtie
|
|
53.01 – 53.05
|
CTH
|
|
53.06 – 53.08
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
53.09
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
53.10
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere; sau
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere.
|
|
53.11
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 54
|
Filamente sintetice sau artificiale; benzi și forme similare din materiale textile sintetice sau artificiale
|
|
54.01
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare;
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică; sau
Vopsire combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
54.02 – 54.06
|
Filarea fibrelor naturale; sau
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu filare.
|
|
54.07 – 54.08
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 55
|
Fibre sintetice sau artificiale discontinue
|
|
5501.10 – 5503.19
|
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale.
|
|
5503.20
|
Fabricare din materiale chimice sau pastă textilă, cu excepția celor din materiale neoriginare de la pozițiile 39.07-39.12.
|
|
5503.30 – 5507.00
|
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale.
|
|
55.08
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare;
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică; sau
Vopsire combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
55.09 – 55.11
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
55.12 – 55.16
|
Filarea fibrelor naturale și/sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Torsadare sau orice operațiune mecanică combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 56
|
Vată, pâslă și materiale nețesute; fire speciale, sfori, funii, frânghii și articole din acestea
|
|
56.01
|
Filarea fibrelor naturale;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare;
Plușare combinată cu vopsire sau imprimare; sau
Îmbrăcare, plușare, stratificare sau metalizare combinată cu cel puțin alte două operațiuni principale de pregătire sau de finisare (cum ar fi calandrare, tratare anticontracție, termofixare sau finisare permanentă), cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
|
|
56.02 – 56.03
|
Fabricare din fibre sau polimeri naturali sau artificiali, urmată de îmbinare sub formă de material textil.
|
|
5604.10
|
Fabricare din fire sau corzi din cauciuc, neîmbrăcate cu materiale textile.
|
|
5604.90
|
Filarea fibrelor naturale; sau
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu filare.
|
|
56.05
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice sau artificiale discontinue;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale, combinată cu filare; sau
Torsadare combinată cu orice operațiune mecanică.
|
|
56.06
|
Filarea fibrelor naturale și/sau sintetice sau artificiale discontinue; sau
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu filare.
|
|
56.07 – 56.09
|
Filarea fibrelor naturale; sau
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu filare.
|
|
Capitolul 57
|
Covoare și alte acoperitoare de podea din materiale textile
|
|
57.01 – 57.05
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice sau artificiale discontinue combinată cu țesere sau cu inserare de fire (tufting);
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere sau cu inserare de fire (tufting);
Fabricare din fire din nucă de cocos, fire din sisal, fire din iută sau fire de viscoză filate clasic pe mașina de filat cu inele; sau
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu aplicarea unor tehnici care nu implică țesere inclusiv străpungere cu ace.
|
|
Capitolul 58
|
Țesături speciale; materiale textile cu smocuri; dantele, tapiserii; pasmanterii; broderii
|
|
58.01 – 58.04
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere sau cu inserare (tufting);
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere sau cu inserare de fire (tufting);
Țesere combinată cu vopsire sau cu plușare, îmbrăcare, stratificare sau metalizare;
Înnodare (tufting) combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Plușare combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
58.05
|
CTH
|
|
58.06 – 58.09
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere sau cu inserare (tufting);
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere sau cu inserare de fire (tufting);
Țesere combinată cu vopsire sau cu plușare, îmbrăcare, stratificare sau metalizare;
Înnodare (tufting) combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Plușare combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
58.10
|
Brodare în care valoarea materialelor neoriginare utilizate de la orice poziție, cu excepția celor încadrate la aceeași poziție ca produsul, nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
58.11
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere sau cu inserare (tufting);
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere sau cu inserare de fire (tufting);
Țesere combinată cu vopsire sau cu plușare, îmbrăcare, stratificare sau metalizare;
Înnodare (tufting) combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Plușare combinată cu vopsire sau cu imprimare;
Vopsirea firelor combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu imprimare.
|
|
Capitolul 59
|
Materiale textile impregnate, îmbrăcate, acoperite sau stratificate; articole tehnice din materiale textile
|
|
59.01
|
Țesere combinată cu vopsire sau cu plușare, îmbrăcare, stratificare sau metalizare; sau
Plușare combinată cu vopsire sau cu imprimare.
|
|
59.02
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere; sau
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere.
|
|
59.03
|
Țesere combinată cu impregnare sau cu îmbrăcare, acoperire, stratificare sau metalizare;
Țesere combinată cu imprimare; sau
Imprimare (ca operațiune independentă).
|
|
59.04
|
Țesere sau calandrare combinată cu vopsire sau cu îmbrăcare, cu stratificare sau metalizare
|
|
59.05
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Țesere, tricotare sau formare de material textil nețesut, combinată cu impregnare sau cu îmbrăcare, acoperire, stratificare sau metalizare;
Țesere combinată cu imprimare; sau
Imprimare (ca operațiune independentă).
|
|
5906
- Materiale tricotate sau croșetate
- Alte materiale textile fabricate din fire din filamente sintetice cu un conținut de materiale textile de peste 90 % din greutate
- Altele
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare;
Tricotare sau croșetare combinată cu cauciucare; sau
Cauciucare combinată cu cel puțin alte două operațiuni principale de pregătire sau de finisare (cum ar fi calandrarea, tratarea anticontracție, termofixarea sau finisarea permanentă), cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu țesere.
Țesere, tricotare sau un procedeu care nu implică țesere, combinată cu vopsire sau îmbrăcare sau cauciucare;
Vopsirea firelor combinată cu țesere, tricotare sau un procedeu care nu implică țesere; sau
Cauciucare combinată cu cel puțin alte două operațiuni principale de pregătire sau de finisare (cum ar fi calandrarea, tratarea anticontracție, termofixarea sau finisarea permanentă), cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
|
|
59.07
|
Țesere sau tricotare sau formare de material nețesut combinată cu vopsire sau cu imprimare sau cu îmbrăcare sau cu impregnare sau cu acoperire;
Plușare combinată cu vopsire sau cu imprimare; sau
Imprimare (ca operațiune independentă).
|
|
59.08
- Manșoane pentru lămpi cu incandescență, impregnate
- Altele
|
Fabricare din manșoane pentru lămpi cu incandescență tricotate sau croșetate tubulare neoriginare.
CTH
|
|
59.09 – 59.10
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire sau cu îmbrăcare sau cu stratificare; sau
Îmbrăcare, plușare, stratificare sau metalizare combinată cu cel puțin alte două operațiuni principale de pregătire sau de finisare (cum ar fi calandrare, tratare anticontracție, termofixare sau finisare permanentă), cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
|
|
59.11
- Discuri și coroane de polizat, altele decât din pâslă, de la poziția 59.11
- Țesături de tipul celor utilizate pentru fabricarea hârtiei sau pentru alte utilizări tehnice, chiar împâslite, chiar impregnate sau îmbrăcate, tubulare sau fără sfârșit, cu urzeli și/sau bătături simple sau multiple, ori cu legătură pânză, cu urzeli și/sau bătături multiple de la poziția 59.11
- Altele
|
Fabricare din fire sau deșeuri de materiale textile sau zdrențe de la poziția 63.10.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu țesere; sau
Țesere combinată cu vopsire sau îmbrăcare sau stratificare.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere;
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale combinată cu țesere;
Țesere combinată cu vopsire sau cu îmbrăcare sau cu stratificare; sau
Îmbrăcare, plușare, stratificare sau metalizare combinată cu cel puțin alte două operațiuni principale de pregătire sau de finisare (cum ar fi calandrare, tratare anticontracție, termofixare, finisare permanentă), cu condiția ca valoarea materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
|
|
Capitolul 60
|
Materiale tricotate sau croșetate
|
|
60.01 – 60.06
|
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu țesere; sau
Extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale combinată cu țesere.
|
|
Capitolul 61
|
Îmbrăcăminte și accesorii de îmbrăcăminte, tricotate sau croșetate
|
|
6101.20 – 6103.39
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6103.41 – 6103.49
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau doar fără cusătură
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare/croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni
|
|
6104.13 – 6104.59
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6104.61 – 6104.69
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau fără cusătură
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare sau croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni.
|
|
61.05 – 61.06
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6107.11
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau fără cusătură
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau a fibrelor sintetice ori artificiale discontinue și/sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare sau croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni.
|
|
6107.12 – 6108.19
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6108.21 – 6108.29
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau fără cusătură
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau a fibrelor sintetice ori artificiale discontinue și/sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare sau croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni.
|
|
6108.31 – 6110.20
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6110.30
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau fără cusătură
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare sau croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni.
|
|
6110.90 – 6114.90
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
6115
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Tricotate în formă sau fără cusătură (nu include ciorapii compresivi)
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau a fibrelor sintetice ori artificiale discontinue și/sau extrudarea firelor din filamente sintetice sau artificiale, combinată cu tricotare sau croșetare și confecționare în cadrul unei singure operațiuni.
|
|
61.16 – 61.17
- Obținute prin asamblarea sau coaserea a două sau mai multor piese de materiale tricotate sau croșetate care au fost tăiate în formă sau obținute direct în formă
- Altele
|
Tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Filarea fibrelor naturale sau sintetice ori artificiale discontinue combinată cu tricotare sau croșetare;
Extrudarea firelor de filament sintetice sau artificiale combinată cu tricotare sau croșetare; sau
Tricotare și confecționare, într-o singură operațiune.
|
|
Capitolul 62
|
Îmbrăcăminte și accesorii de îmbrăcăminte, altele decât cele tricotate sau croșetate
|
|
62.01
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.02
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din materiale textile nebrodate, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.03
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
6204.11 – 6204.59
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din materiale textile nebrodate, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
6204.61 – 6205.90
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.06
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din material textil nebrodat, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.07 – 62.08
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.09
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din material textil nebrodat, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.10
- Echipamente ignifuge din material textil acoperit cu o folie de poliester aluminizat
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Îmbrăcare sau stratificare, cu condiția ca valoarea materialului textil neoriginar neîmbrăcat sau nestratificat utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului, combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.11
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din material textil nebrodat, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.12
|
Tricotare sau țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.13 – 62.14
- Brodate
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din materiale textile nebrodate, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.15
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.16
- Echipamente ignifuge din material textil acoperit cu o folie de poliester aluminizat
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Îmbrăcare sau stratificare, cu condiția ca valoarea materialului textil neoriginar neîmbrăcat sau nestratificat utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului, combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
62.17
- Brodate
- Echipamente ignifuge din material textil acoperit cu o folie de poliester aluminizat
- Dubluri pentru gulere și manșete, croite
- Altele
|
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din material textil nebrodat, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Îmbrăcare sau stratificare, cu condiția ca valoarea materialelor textile neoriginare neîmbrăcate sau nestratificate utilizate să nu depășească 40 % din EXW al produsului, combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Formarea materialului textil combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
Capitolul 63
|
Alte articole textile confecționate; seturi; îmbrăcăminte purtată sau uzată și articole textile purtate sau uzate; zdrențe
|
|
63.01 – 63.04
- Din pâslă, nețesute
- Altele
-- brodate
-- altele
|
Formare de material textil nețesut combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil; sau
Fabricare din material textil nebrodat, cu condiția ca valoarea materialului textil nebrodat neoriginar utilizat să nu depășească 40 % din EXW al produsului.
Țesere sau tricotare sau croșetare combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
63.05
|
Extrudarea fibrelor sintetice sau artificiale sau filarea fibrelor naturale sau a fibrelor sintetice sau artificiale discontinue, combinată cu țesere sau cu tricotare și confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
63.06
- Nețesute
- Altele
|
Formare de material textil nețesut, combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
Țesere combinată cu confecționare, inclusiv croirea materialului textil.
|
|
63.07
|
CTH și MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
63.08
|
Fiecare articol din set trebuie să respecte regula care i s-ar aplica dacă nu ar face parte din setul respectiv. Totuși, pot fi încorporate articole neoriginare, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 10 % din EXW al setului.
|
|
63.09 – 63.10
|
CTH
|
|
SECȚIUNEA XII
|
ÎNCĂLȚĂMINTE, OBIECTE DE ACOPERIT CAPUL, UMBRELE DE PLOAIE, UMBRELE DE SOARE, BASTOANE, BICE, CRAVAȘE ȘI PĂRȚI ALE ACESTORA; PENE ȘI PUF PRELUCRATE ȘI ARTICOLE DIN ACESTEA; FLORI ARTIFICIALE; ARTICOLE DIN PĂR UMAN
|
|
Capitolul 64
|
Încălțăminte, ghetre și articole similare; părți ale acestor articole
|
|
64.01 – 64.05
- Cu valoare în vamă de maximum 35 euro
- Cu valoare în vamă de peste 35 euro
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție, cu excepția materialelor neoriginare încadrate la subpoziția 6406.10, cu condiția ca valoarea totală a materialelor neoriginare să nu depășească 40 % din valoarea produsului.
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție, cu excepția combinațiilor formate din fețe de încălțăminte fixate pe tălpi interne sau pe alte părți alte tălpii, de la poziția 64.06.
|
|
64.06
|
CTH
|
|
Capitolul 65
|
Obiecte de acoperit capul și părți ale acestora
|
|
65.01 – 65.07
|
CTH
|
|
Capitolul 66
|
Umbrele de ploaie, umbrele de soare, bastoane, bastoane-scaun, bice, cravașe și părți ale acestora
|
|
66.01 – 66.03
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 67
|
Pene și puf prelucrate și articole din pene sau din puf; flori artificiale; articole din păr uman
|
|
67.01 – 67.04
|
CTH
|
|
SECȚIUNEA XIII
|
ARTICOLE DIN PIATRĂ, IPSOS, CIMENT, AZBEST, MICĂ SAU DIN MATERIALE SIMILARE; PRODUSE CERAMICE; STICLĂ ȘI ARTICOLE DIN STICLĂ
|
|
Capitolul 68
|
Articole din piatră, ipsos, ciment, azbest, mică sau din materiale similare
|
|
68.01 – 68.02
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
68.03
- Ardezie prelucrată
- Articole din ardezie naturală sau aglomerată
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
Fabricare din ardezie prelucrată.
|
|
68.04 – 68.11
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
68.12
- Articole din azbest; articole din amestecuri pe bază de azbest sau din amestecuri pe bază de azbest și carbonat de magneziu
- Altele
|
Fabricare din materiale neoriginare de la orice poziție.
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
6813.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
6813.81 – 6813.89
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
68.14
- Articole din mică, inclusiv mică aglomerată sau reconstituită, pe suport din hârtie, din carton sau din alte materiale
- Altele
|
Fabricare din mică prelucrată neoriginară (inclusiv mică aglomerată sau reconstituită).
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
68.15
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 69
|
Produse ceramice
|
|
69.01 – 69.14
|
CTH
|
|
Capitolul 70
|
Sticlă și articole din sticlă
|
|
70.01 – 70.05
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
70.06 – 70.09
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 70.05.
|
|
70.10
|
CTH; sau
MaxNOM 20 % (EXW).
|
|
70.11
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
70.13
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 70.10; sau
MaxNOM 20 % (EXW).
|
|
70.14 – 70.18
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
70.19
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
70.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XIV
|
PERLE NATURALE SAU DE CULTURĂ, PIETRE PREȚIOASE SAU SEMIPREȚIOASE, METALE PREȚIOASE, METALE PLACATE SAU DUBLATE CU METALE PREȚIOASE ȘI ARTICOLE DIN ACESTE MATERIALE; IMITAȚII DE BIJUTERII; MONEDE
|
|
Capitolul 71
|
Perle naturale sau de cultură, pietre prețioase sau semiprețioase, metale prețioase, metale placate sau dublate cu metale prețioase și articole din aceste materiale; imitații de bijuterii; monede
|
|
71.01
- Perle naturale sau de cultură, asortate și înșirate temporar pentru facilitarea transportului
- Altele
|
MaxNOM 50 % (EXW).
CTH
|
|
71.02
- Pietre prețioase sau semiprețioase naturale, sintetice sau reconstituite, prelucrate
- Altele
|
Fabricare din pietre prețioase sau semiprețioase neprelucrate neoriginare.
CTH
|
|
71.03
- Pietre prețioase sau semiprețioase naturale, sintetice sau reconstituite, prelucrate
- Altele
|
Fabricare din pietre prețioase sau semiprețioase neprelucrate neoriginare.
CTH
|
|
71.04
- Pietre prețioase sau semiprețioase naturale, sintetice sau reconstituite, prelucrate
- Altele
|
Fabricare din pietre prețioase sau semiprețioase neprelucrate neoriginare.
CTH
|
|
71.05
|
CTH
|
|
71.06
- Sub formă brută
- Semiprelucrate sau sub formă de pulbere
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 71.06, 71.08 și 71.10; sau
Separare electrolitică, termică sau chimică a metalelor prețioase de la pozițiile 71.06, 71.08 sau 71.10; sau
Aliere a metalelor prețioase de la pozițiile 71.06, 71.08 sau 71.10, între ele sau cu metale comune.
Fabricare din metale prețioase sub formă brută neoriginare.
|
|
71.07
- Metale dublate cu metale prețioase, semiprelucrate
- Altele
|
Fabricare din metale neoriginare dublate cu metale prețioase, sub formă brută.
CTH
|
|
71.08
- Sub formă brută
- Semiprelucrate sau sub formă de pulbere
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 71.06, 71.08 și 71.10; sau
Separare electrolitică, termică sau chimică a metalelor prețioase de la poziția 71.06, 71.08 sau 71.10; sau
Aliere a metalelor prețioase de la poziția 71.06, 71.08 sau 71.10, între ele sau cu metale comune.
Fabricare din metale prețioase sub formă brută neoriginare.
|
|
71.09
- Metale dublate cu metale prețioase, semiprelucrate
- Altele
|
Fabricare din metale neoriginare dublate cu metale prețioase, sub formă brută.
CTH
|
|
71.10
- Sub formă brută
- Semiprelucrate sau sub formă de pulbere
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 71.06, 71.08 și 71.10; sau
Separare electrolitică, termică sau chimică a metalelor prețioase de la poziția 71.06, 71.08 sau 71.10; sau
Aliere a metalelor prețioase de la poziția 71.06, 71.08 sau 71.10, între ele sau cu metale comune.
Fabricare din metale prețioase sub formă brută neoriginare.
|
|
71.11
- Metale dublate cu metale prețioase, semiprelucrate
- Altele
|
Fabricare din metale neoriginare dublate cu metale prețioase, sub formă brută.
CTH
|
|
71.12 – 71.15
|
CTH
|
|
71.16
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
71.17
|
CTH; sau
Fabricare din părți de metale comune, neplacate sau neacoperite cu metale prețioase, cu condiția ca valoarea tuturor materialelor neoriginare utilizate să nu depășească 50 % din EXW al produsului.
|
|
71.18
|
CTH
|
|
SECȚIUNEA XV
|
METALE COMUNE ȘI ARTICOLE DIN METALE COMUNE
|
|
Capitolul 72
|
Fier și oțel
|
|
72.01 – 72.06
|
CTH
|
|
72.07 – 72.17
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.06-72.17.
|
|
72.18
|
CTH
|
|
72.19 – 72.23
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.18-72.23.
|
|
72.24
|
CTH
|
|
72.25 – 72.29
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.24-72.29.
|
|
Capitolul 73
|
Articole din fier și oțel
|
|
7301.10
|
CC, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.07-72.17.
|
|
7301.20
|
CTH
|
|
73.02
|
CC, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.07-72.17.
|
|
73.03
|
CTH
|
|
73.04
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.06-72.29.
|
|
73.05 – 73.06
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 72.13-72.17, 72.21-72.23 și 72.25-72.29.
|
|
73.07
- Din oțeluri inoxidabile
- Altele
|
Turnare, găurire, alezare, filetare, debavurare și sablare a eboșelor forjate, cu condiția ca valoarea totală a eboșelor forjate neoriginare utilizate să nu depășească 35 % din EXW al produsului.
CTH
|
|
73.08
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la subpoziția 7301.20.
|
|
7309.00 – 7315.19
|
CTH
|
|
7315.20
|
Fabricare în cadrul căreia valoarea materialelor neoriginare de la poziția 73.15 utilizate nu depășește 50 % din EXW al produsului.
|
|
7315.81 – 7326.90
|
CTH
|
|
Capitolul 74
|
Cupru și articole din cupru
|
|
74.01 – 74.02
|
CTH
|
|
74.03
|
CTSH
|
|
74.04 – 74.07
|
CTH
|
|
74.08
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
74.09
|
CTH
|
|
74.10
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
74.11 – 74.19
|
CTH
|
|
Capitolul 75
|
Nichel și articole din nichel
|
|
75.01 – 75.08
|
CTH
|
|
Capitolul 76
|
Aluminiu și articole din aluminiu
|
|
76.01 – 76.16
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 78
|
Plumb și articole din plumb
|
|
78.01 – 78.06
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 79
|
Zinc și articole din zinc
|
|
79.01 – 79.07
|
CTH
|
|
Capitolul 80
|
Staniu și articole din staniu
|
|
80.01 – 80.07
|
CTH
|
|
Capitolul 81
|
Alte metale comune; metaloceramice; articole din aceste materiale
|
|
81.01 – 81.13
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 82
|
Unelte și scule, articole de cuțitărie și tacâmuri, din metale comune; părți ale acestor articole, din metale comune
|
|
8201.10 – 8205.70
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8205.90
|
CTH; totuși, pot fi incluse în set unelte neoriginare de la poziția 82.05, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 15 % din prețul EXW al setului.
|
|
82.06
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la pozițiile 82.02-82.05; totuși, pot fi incluse în set unelte neoriginare de la pozițiile 82.02-82.05, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 15 % din EXW al setului.
|
|
8207.13 – 8207.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8207.30
|
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
8207.40 – 8215.99
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 83
|
Articole diverse din metale comune
|
|
8301.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8301.20
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8301.30 – 8302.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8302.30
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8302.41 – 8311.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XVI
|
MAȘINI ȘI APARATE; ECHIPAMENTE ELECTRICE ȘI PĂRȚI ALE ACESTORA; APARATE DE ÎNREGISTRAT SAU DE REPRODUS SUNETUL, APARATE DE ÎNREGISTRAT SAU DE REPRODUS IMAGINI ȘI SUNET DE TELEVIZIUNE ȘI PĂRȚI ȘI ACCESORII ALE ACESTOR APARATE
|
|
Capitolul 84
|
Reactoare nucleare, cazane, mașini, aparate și dispozitive mecanice; părți ale acestora
|
|
84.01
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.02 – 84.06
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.07 – 84.08
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8409.10
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW)
|
|
8409.91 – 8409.99
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.11
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
8412.10 – 8415.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8415.20
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8415.81 – 8416.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.17
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.18 – 84.22
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.23
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.24
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.25 – 84.26
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.31; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.27
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.28 – 84.30
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.31; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.31
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.32
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.33 – 84.37
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.38
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.39 – 84.41
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.42
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
8443.11 – 8443.19
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8443.31 – 8443.32
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8443.39 – 8443.91
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8443.99
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.44 – 84.47
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.48; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.48 – 84.51
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.52
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.53
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.54
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.55
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.56 – 84.65
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.66; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.66 – 84.68
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8470.10 – 8470.30
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.73; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
8470.50
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.73; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8470.90
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.73; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.71 – 84.72
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 84.73; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8473.21
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
8473.29 – 8473.50
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.74
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.75 – 84.77
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.78
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.79 – 84.81
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.82
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.83 – 84.84
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
84.86
|
CTH; sau
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
84.87
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 85
|
Mașini, aparate și echipamente electrice și părți ale acestora; aparate de înregistrat sau de reprodus sunetul, aparate de televiziune de înregistrat sau de reprodus imagine și sunet; părți și accesorii ale acestor aparate
|
|
85.01 – 85.02
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.03; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.03
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8504.10 – 8504.34
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8504.40
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8504.50 – 8505.90
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8506.10 – 8512.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8512.30 – 8512.90
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.13 – 85.16
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8517.11
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8517.12
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8517.18
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8517.61 – 8517.70
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.18
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.19
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.21
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.22; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.22
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8523.21 – 8523.51
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8523.52 – 8523.59
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8523.80
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.25 – 85.27
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.29; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8528.42
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8528.49
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.29; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8528.52 – 8528.59
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.29; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
8528.62 – 8528.69
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.29; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8528.71
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8528.72 – 8528.73
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.29; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
8529.10
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8529.90 – 8530.80
|
CTH; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
8530.90 – 8531.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.32 – 85.34
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
85.35 – 85.36
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.38; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8537.10
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.38; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
8537.20
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 85.38; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8538.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8538.90
|
CTH; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
85.39 – 85.43
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8544.11 – 8544.60
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
8544.70
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
85.45 – 85.48
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XVII
|
MIJLOACE DE TRANSPORT ȘI ECHIPAMENTE AUXILIARE
|
|
Capitolul 86
|
Vehicule și echipamente pentru căile ferate sau similare și părți ale acestora; material fix de căi ferate sau similare și părți ale acestora; aparate mecanice (inclusiv electromecanice) de semnalizare a traficului
|
|
86.01 – 86.09
|
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
Capitolul 87
|
Vehicule terestre, altele decât materialul rulant de cale ferată și tramvai; părți și accesorii ale acestora
|
|
87.01 – 87.07
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
87.08 – 87.09
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
87.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
87.11
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
87.12
|
CTH, cu excepția materialelor neoriginare de la poziția 87.14; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
87.13 – 87.16
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 88
|
Vehicule aeriene, nave spațiale și părți ale acestora
|
|
88.01 – 88.05
|
CTH; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
Capitolul 89
|
Vapoare, nave și dispozitive plutitoare
|
|
89.01 – 89.08
|
CC; sau
MaxNOM 40 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XVIII
|
INSTRUMENTE ȘI APARATE OPTICE, FOTOGRAFICE SAU CINEMATOGRAFICE, DE MĂSURĂ, DE CONTROL SAU DE PRECIZIE; INSTRUMENTE ȘI APARATE MEDICO-CHIRURGICALE; CEASORNICĂRIE; INSTRUMENTE MUZICALE; PĂRȚI ȘI ACCESORII ALE ACESTORA
|
|
Capitolul 90
|
Instrumente și aparate optice, fotografice sau cinematografice, de măsură, de control sau de precizie, instrumente și aparate medico-chirurgicale; părți și accesorii ale acestora
|
|
9001.10
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
9001.20 – 9001.40
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9001.50
|
CTH;
Fabricare în cadrul căreia este efectuată una dintre următoarele operațiuni:
–
finisarea lentilei semifinite într-o lentilă oftalmică finită cu capacitate de corecție optică, destinată a fi montată pe o pereche de ochelari; sau
–
învelirea lentilei prin tratamente adecvate cu scopul de a îmbunătăți vederea și a asigura protecția utilizatorului; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9001.90 – 9010.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.11
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.12 – 90.13
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.14
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.15
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.16
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
90.17 – 90.23
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.24 – 90.25
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
90.26 – 90.27
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
90.28
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
90.29 – 9032.89
9032.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
CTH; sau
MaxNOM 55 % (EXW).
|
|
90.33
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
Capitolul 91
|
Ceasornicărie
|
|
91.01 – 91.14
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 92
|
Instrumente muzicale; părți și accesorii ale acestora
|
|
92.01 – 92.09
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XIX
|
ARME ȘI MUNIȚIE; PĂRȚI ȘI ACCESORII ALE ACESTORA
|
|
Capitolul 93
|
Arme și muniție; părți și accesorii ale acestora
|
|
93.01 – 93.07
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XX
|
ARTICOLE DIVERSE
|
|
Capitolul 94
|
Mobilă; articole de pat, saltele, suporturi de saltele, perne și obiecte similare de mobilier umplute; aparate de iluminat nedenumite sau necuprinse în altă parte; lămpi pentru reclame luminoase, însemne luminoase, plăci indicatoare luminoase și articole similare; construcții prefabricate
|
|
9401.10
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9401.20
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9401.30 – 9401.80
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9401.90
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
94.02 – 94.05
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
94.06
|
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 95
|
Jucării, jocuri, articole pentru divertisment sau pentru sport; părți și accesorii ale acestora
|
|
9503.00 – 9504.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9504.30
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
9504.40 – 9506.70
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
9506.91
|
MaxNOM 45 % (EXW).
|
|
9506.99 – 9508.90
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
Capitolul 96
|
Articole diverse
|
|
96.01 – 96.04
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
96.05
|
Fiecare articol din set trebuie să respecte regula care i s-ar aplica dacă nu ar face parte din setul respectiv. Totuși, pot fi încorporate articole neoriginare, cu condiția ca valoarea lor totală să nu depășească 15 % din EXW al setului.
|
|
96.06 – 96.07
|
CTH și MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
96.08 – 96.20
|
CTH; sau
MaxNOM 50 % (EXW).
|
|
SECȚIUNEA XXI
|
OBIECTE DE ARTĂ, OBIECTE DE COLECȚIE ȘI ANTICHITĂȚI
|
|
Capitolul 97
|
Obiecte de artă, obiecte de colecție și antichități
|
|
97.01 – 97.06
|
CTH
|
Apendicele 11-B-1
ARANJAMENTE SPECIALE PRIVIND REGULI SPECIFICE PRODUSELOR
PENTRU ANUMITE PRODUSE
În cazul în care tariful maxim al Uniunii Europene angajat cu OMC aplicabil acestor produse nu este de 0 % (zero procente), următoarele produse se consideră, de asemenea, ca fiind originare din MERCOSUR, cu condiția ca regula de origine corespunzătoare specifică unui produs, astfel se descrie mai jos, să fie îndeplinită în MERCOSUR în conformitate cu partea III din prezentul acord, cu excepția cazului în care MERCOSUR notifică altceva Uniunii Europene.
|
Coloana 1
Clasificare conform Sistemului armonizat
(2017)
|
Coloana 2
Regulă de origine specifică produsului
|
|
8443.31; 8443.32; 8470.50; 8471; 8473.30; 8517.69; 8525; 8527; 8531.20; 8543.70; 9030.20; 9030.33; 9030.39; 9030.40; 9030.82; 9030.84; 9030.89; 9031.80
|
I.
Asamblarea și sudarea tuturor componentelor pe placa de circuite imprimate care implementează funcția centrală de procesare (placa de bază);
II.
Integrarea plăcii de circuite imprimate asamblate în conformitate cu punctul I, a altor plăci de circuite imprimate (dacă există) și a altor părți electrice, mecanice și subansamble în formatul produsului final; și
III.
Configurarea produsului final, instalarea softwareului (dacă este cazul) și teste de funcționare.
|
|
8443.99; 8473.29; 8473.30; 8473.40; 8473.50; 8517.70; 8523.52; 8523.59
|
I.
Asamblarea și sudarea tuturor componentelor pe plăcile de circuite imprimate; și
II.
Configurarea produsului final, instalarea software-ului (dacă este cazul) și teste de funcționare.
|
|
8504.40; 8517.12; 8517.61; 8517.62; 8521
|
I.
Asamblarea și sudarea tuturor componentelor pe plăcile cu circuite imprimate;
II.
Asamblarea părților electrice și mecanice, complet dezagregate, la nivelul de bază al componentelor; și
III.
Integrarea plăcilor de circuite imprimate și a componentelor electrice și mecanice, asamblate în conformitate cu punctele I și II.
|
________________
ANEXA 11-C
ATESTATUL DE ORIGINE
Atestatul de origine se întocmește utilizând textul de mai jos într-una dintre următoarele versiuni lingvistice și în conformitate cu legile și reglementările părții exportatoare. În cazul în care atestatul de origine este olograf, acesta trebuie scris cu cerneală și cu litere de tipar. Atestatul de origine se redactează în conformitate cu notele de subsol corespunzătoare. Nu este necesar ca notele de subsol să fie reproduse.
Versiunea bulgară
Износителят на продуктите, обхванати от този документ (износител №…) декларира, че освен където ясно е отбелязано друго, тези продукти са с … преференциален произход.
Versiunea croată
Izvoznik proizvoda obuhvaćenih ovom ispravom (referentni broj izvoznika: …1) izjavljuje da su, osim ako je drukčije izričito navedeno, ovi proizvodi …2 preferencijalnog podrijetla.
Versiunea cehă
Vývozce výrobků uvedených v tomto dokumentu (referenční číslo vývozce ...1) prohlašuje, že kromě zřetelně označených, mají tyto výrobky preferenční původ v ...2.
Versiunea daneză
Eksportøren af varer, der er omfattet af nærværende dokument, (eksportørreferencenr. . ...1) erklærer, at varerne, medmindre andet tydeligt er angivet, har præferenceoprindelse i …2.
Versiunea neerlandeză
De exporteur van de goederen waarop dit document van toepassing is (referentienr. exporteur …1) verklaart dat, behoudens uitdrukkelijke andersluidende vermelding, deze goederen van preferentiële … oorsprong zijn2.
Versiunea engleză
The exporter of the products covered by this document (exporter reference no…1) declares that, except where otherwise clearly indicated, these products are of … preferential origin2.
Versiunea estonă
Käesoleva dokumendiga hõlmatud toodete eksportija (eksportija viitenumber ...1) deklareerib, et need tooted on ...2 sooduspäritoluga, välja arvatud juhul kui on selgelt näidatud teisiti.
Versiunea finlandeză
Tässä asiakirjassa mainittujen tuotteiden viejä (viejän viitenumero ...1) ilmoittaa, että nämä tuotteet ovat, ellei toisin ole selvästi merkitty, etuuskohteluun oikeutettuja ... alkuperätuotteita2.
Versiunea franceză
L'exportateur des produits couverts par le présent document (nº de référence exportateur …1) déclare que, sauf indication claire du contraire, ces produits ont l'origine préférentielle …2.
Versiunea germană
Der Ausführer (Referenznummer des Ausführers. …1) der Waren, auf die sich dieses Handelspapier bezieht, erklärt, dass diese Waren, soweit nichts anderes angegeben, präferenzbegünstigte Ursprungswaren …2 sind.
Versiunea greacă
Ο εξαγωγέας των προϊόντων που καλύπτονται από το παρόν έγγραφο ((αριθ. αναφοράς εξαγωγέα . …1) δηλώνει ότι, εκτός εάν δηλώνεται σαφώς άλλως, τα προϊόντα αυτά είναι προτιμησιακής καταγωγής …2.
Versiunea maghiară
A jelen okmányban szereplő áruk exportőre (az exportőr azonosító száma …1) kijelentem, hogy eltérő jelzs hiányában az áruk kedvezményes … származásúak2.
Versiunea italiană
L'esportatore delle merci contemplate nel presente documento (numero di riferimento dell'esportatore …1) dichiara che, salvo indicazione contraria, le merci sono di origine preferenziale …2.
Versiunea irlandeză
Onnmhaireoir na dtáirgí a chumhdaítear leis an doiciméad seo (Uimhir Thagartha an Onnmhaireora …1) dearbhaítear leis seo, mura sonraítear a mhalairt go soiléir, gur táirgí de thionscnamh …2 tionscnamh fabhrach.
Versiunea letonă
Eksportētājs produktiem, kuri ietverti šajā dokumentā (eksportētāja atsauces numurs …1), deklarē, ka, iznemot tur, kur ir citādi skaidri noteikts, šiem produktiem ir priekšrocību izcelsme no …2.
Versiunea lituaniană
Šiame dokumente išvardintų prekių eksportuotojas (Eksportuotojo registracijos Nr …1) deklaruoja, kad, jeigu kitaip nenurodyta, tai yra …2 preferencinės kilmės prekės.
Versiunea malteză
L-esportatur tal-prodotti koperti b’dan id-dokument (Numru ta’ Referenza tal-Esportatur …1) jiddikjara li, hlief fejn indikat b’mod car li mhux hekk, dawn il-prodotti huma ta’ origini preferenzjali …2.
Versiunea polonă
Eksporter produktów objętych tym dokumentem (nr referencyjny eksportera …1) deklaruje, że z wyjątkiem gdzie jest to wyraźnie określone, produkty te mają …2 preferencyjne pochodzenie.
Versiunea portugheză
O abaixo assinado, exportador dos produtos cobertos pelo presente documento (referência do exportador n.º...1) declara que, salvo expressamente indicado em contrário, estes produtos são de origem preferencial …2.
Versiunea română
Exportatorul produselor care fac obiectul prezentului document (numărul de referință al exportatorului ...1) declară că, exceptând cazul în care în mod expres este indicat altfel, aceste produse sunt de origine preferențială …2.
Versiunea slovacă
Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente (referenčné číslo vývozcu …1) vyhlasuje, že okrem zreteľne označených, majú tieto výrobky preferenčný pôvod v …2.
Versiunea slovenă
Izvoznik blaga, zajetega s tem dokumentom, (referenčna št. izvoznika ...1) izjavlja, da, razen če ni drugače jasno navedeno, ima to blago preferencialno …2 poreklo.
Versiunea spaniolă
El exportador de los productos incluidos en el presente documento (número de referencia del exportador …1) declara que, salvo indicación en sentido contrario, estos productos gozan de un origen preferencial …2.
Versiunea suedeză
Exportören av de varor som omfattas av detta dokument (exportörens referensnummer ....1) försäkrar att dessa varor, om inte annat tydligt markerats, har förmånsberättigande … ursprung2.
(Locul și data)
(Semnătura exportatorului; în plus, se indică în mod clar lizibil numele persoanei care semnează declarația)
________________
ANEXA 11-D
MĂSURI TRANZITORII
1.
Pentru o perioadă care nu depășește 3 (trei) ani de la data intrării în vigoare a prezentului acord, Uniunea Europeană acceptă, în plus, ca atestat de origine un „certificat de origine” care indică faptul că produsele importate în Uniunea Europeană îndeplinesc cerințele privind originea stabilite în partea III din prezentul acord.
2.
Perioada de 3 (trei) ani menționată la punctul 1 poate fi prelungită cu o perioadă maximă de 2 (doi) ani prin notificarea Uniunii Europene de către statul MERCOSUR semnatar. În acest caz, anexa 11-E poate fi aplicată dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute în anexa respectivă.
3.
MERCOSUR trimite Comisiei Europene formularul și formalitățile „certificatului de origine”. Fiecare stat MERCOSUR semnatar comunică Comisiei Europene data la care „certificatul de origine” va înceta să se aplice.
________________
ANEXA 11-E
GESTIONAREA ERORILOR ADMINISTRATIVE
În cazul unei erori a autorităților competente în gestionarea corespunzătoare a sistemului preferențial la export și, în particular, în aplicarea capitolului 11, dacă respectiva eroare are consecințe în ceea ce privește taxele la import, partea care se confruntă cu astfel de consecințe poate solicita Consiliului mixt reunit în configurația comerț să examineze posibilitatea de a adopta măsuri adecvate în vederea soluționării situației.
________________
ANEXA 11-F
DECLARAȚII COMUNE
Declarație comună privind Principatul Andorra
1.
Produsele originare din Principatul Andorra încadrate la capitolele 25-97 din Sistemul armonizat se acceptă de MERCOSUR ca fiind originare din Uniunea Europeană, în sensul capitolului 11.
2.
Alineatul (1) se aplică cu condiția ca, în temeiul Acordului sub forma unui schimb de scrisori dintre Comunitatea Economică Europeană și Principatul Andorra, Principatul Andorra să aplice produselor originare din MERCOSUR același tratament tarifar preferențial pe care îl aplică unor astfel de produse Uniunea Europeană.
3.
Capitolul 11 se aplică mutatis mutandis în scopul definirii caracterului originar al produselor menționate la alineatul (1).
Declarație comună privind Republica San Marino
1.
Produsele originare din Republica San Marino se acceptă de MERCOSUR ca produse originare din Uniunea Europeană, în sensul capitolului 11.
2.
Alineatul (1) se aplică cu condiția ca, în temeiul Acordului de cooperare și uniune vamală dintre Comunitatea Economică Europeană și Republica San Marino, Republica San Marino să aplice produselor originare din MERCOSUR același tratament tarifar preferențial pe care îl aplică unor astfel de produse Uniunea Europeană.
3.
Capitolul 11 se aplică mutatis mutandis în scopul definirii caracterului originar al produselor menționate la alineatul (1).
________________
ANEXA 12-A
ASISTENȚA ADMINISTRATIVĂ RECIPROCĂ
ÎN DOMENIUL VAMAL
ARTICOLUL 1
Definiții
În sensul prezentei anexe:
(a)
„autoritate solicitantă” înseamnă autoritatea administrativă competentă care a fost desemnată în acest scop de către una dintre părți și care formulează o cerere de asistență pe baza prezentei anexe;
(b)
„legislație vamală” înseamnă orice act cu putere de lege și orice normă administrativă aplicabilă pe teritoriul oricăreia dintre părți, care reglementează importul, exportul, tranzitul mărfurilor și plasarea lor sub orice alt regim sau procedură vamală, inclusiv măsurile de interdicție, de restricție și de control;
(c)
„informație” înseamnă orice date, documente, imagini, rapoarte sau comunicări, în orice format, inclusiv în format electronic, indiferent dacă au fost sau nu prelucrate sau analizate, sau copii legalizate ale lor;
(d)
„operațiune care încalcă legislația vamală” înseamnă orice încălcare sau tentativă de încălcare a legislației vamale;
(e)
„persoană” înseamnă orice persoană fizică sau juridică;
(f)
„date cu caracter personal” înseamnă toate informațiile referitoare la o persoană fizică sau, în cazul în care actele cu putere de lege sau normele administrative ale unei părți prevăd astfel, la o persoană juridică; și
(g)
„autoritate solicitată” înseamnă o autoritate administrativă competentă care a fost desemnată în acest scop de către una dintre părți și care primește o cerere de asistență pe baza prezentei anexe.
ARTICOLUL 2
Sfera de cuprindere
1.
Părțile își acordă reciproc asistență în domeniile care intră în sfera lor de competență și în maniera și în condițiile stabilite în prezenta anexă, pentru a asigura aplicarea corectă a legislației vamale, în particular prin prevenirea, investigarea și combaterea operațiunilor care încalcă legislația respectivă.
2.
Dispozițiile prezentei anexe se aplică oricărei autorități administrative a oricăreia dintre părți, care este competentă pentru aplicarea prezentei anexe. Asistența respectivă nici nu aduce atingere legilor și reglementărilor unei părți prin care se reglementează asistența reciprocă în materie penală și nici nu vizează informații obținute în temeiul competențelor exercitate la cererea unei autorități judiciare, cu excepția cazului în care comunicarea unor astfel de informații este autorizată de autoritatea respectivă.
3.
Prezenta anexă nu cuprinde asistența în domeniul recuperării taxelor vamale, a impozitelor sau a penalităților.
ARTICOLUL 3
Asistență la cerere
1.
La cererea autorității solicitante, autoritatea solicitată îi comunică toate informațiile relevante care îi pot permite să asigure faptul că legislația vamală este aplicată corect, inclusiv informații privind activități constatate sau planificate care constituie sau care ar putea constitui o încălcare a legislației vamale.
2.
La cererea autorității solicitante, autoritatea solicitată o informează dacă:
(a)
mărfurile exportate de pe teritoriul uneia dintre părți au fost importate în mod corespunzător pe teritoriul celeilalte părți, specificând, dacă este cazul, procedura vamală aplicată mărfurilor; și
(b)
mărfurile importate pe teritoriul uneia dintre părți au fost exportate în mod corespunzător de pe teritoriul celeilalte părți, specificând, dacă este cazul, procedura vamală aplicată mărfurilor.
3.
La cererea autorității solicitante, autoritatea solicitată, în conformitate cu legile și reglementările unei părți, aplică măsurile necesare pentru a asigura supravegherea specială a:
(a)
persoanelor despre care există motive rezonabile să se considere că sunt sau că au fost implicate în operațiuni care încalcă legislația vamală;
(b)
mărfurilor care sunt transportate sau care pot fi transportate astfel încât există motive întemeiate pentru a se considera că sunt destinate utilizării în cadrul unor operațiuni care încalcă legislația vamală;
(c)
locurilor în care stocurile de mărfuri au fost sau pot fi depozitate astfel încât există motive întemeiate pentru a se considera că mărfurile în cauză sunt destinate utilizării în operațiuni care încalcă legislația vamală; și
(d)
mijloacelor de transport care sunt sau care pot fi utilizate astfel încât există motive întemeiate să se considere că sunt destinate utilizării în cadrul unor operațiuni care încalcă legislația vamală.
ARTICOLUL 4
Asistență spontană
1.
Părțile își acordă reciproc asistență, din proprie inițiativă și în conformitate cu legile și reglementările lor respective, în cazul în care consideră că această măsură este necesară pentru aplicarea corectă a legislației vamale, comunicând informațiile obținute cu privire la activitățile încheiate, planificate sau în curs de desfășurare care constituie sau care par să constituie operațiuni care încalcă legislația vamală și care pot fi de interes pentru cealaltă parte.
2.
Informațiile menționate la alineatul (1) se axează în special pe:
(a)
persoane, mărfuri și mijloace de transport; și
(b)
noi mijloace sau metode utilizate pentru desfășurarea unor operațiuni care încalcă legislația vamală.
ARTICOLUL 5
Forma și conținutul cererilor de asistență
1.
Cererile de asistență în temeiul prezentei anexe se formulează în scris, fie în format tipărit, fie în format electronic. Ele se însoțesc de documentele necesare pentru a permite soluționarea. Atunci când urgența situației impune, autoritatea solicitată poate accepta cereri verbale, dar astfel de cereri orale se confirmă imediat în scris de către autoritatea solicitantă.
2.
Cererile formulate în conformitate cu alineatul (1) includ următoarele informații:
(a)
autoritatea solicitantă și funcționarul solicitant;
(b)
informațiile și tipul de asistență solicitate;
(c)
obiectul și motivul cererii;
(d)
actele cu putere de lege, reglementările și alte aspecte juridice implicate;
(e)
indicații cât mai precise și mai complete cu privire la persoanele care fac obiectul investigațiilor;
(f)
un rezumat al faptelor relevante și al investigațiilor deja efectuate; și
(g)
orice detaliu suplimentar disponibil care permite autorității solicitate să soluționeze cererea.
3.
Cererile se transmit redactate într-una dintre limbile oficiale ale autorității solicitate sau într-o limbă acceptabilă pentru ea, limba engleză fiind întotdeauna o limbă acceptabilă. Această cerință nu se aplică documentelor care însoțesc cererea în temeiul alineatului (1).
4.
Dacă o cerere nu întrunește cerințele formale prevăzute la alineatele (1)-(3), autoritatea solicitată poate cere corectarea sau completarea ei. Între timp, pot fi luate măsuri de precauție.
ARTICOLUL 6
Executarea cererilor
1.
Pentru a răspunde unei cereri de asistență, autoritatea solicitată, în limitele competenței și resurselor sale disponibile și ca și cum ar acționa în nume propriu sau la cererea unei alte autorități a aceleiași părți, furnizează informațiile de care dispune deja, efectuând investigații corespunzătoare sau dispunând efectuarea unor astfel de investigații. Prezenta dispoziție se aplică inclusiv oricărei alte autorități căreia i-a fost adresată cererea de către autoritatea solicitată, dacă aceasta din urmă nu poate acționa pe cont propriu.
2.
Cererile de asistență se execută în conformitate cu legile și reglementările părții solicitate.
ARTICOLUL 7
Forma în care se comunică informațiile
1.
Autoritatea solicitată comunică în scris autorității solicitante rezultatele investigațiilor, anexând documentele, copiile legalizate sau alte elemente relevante. Aceste informații pot fi furnizate în format electronic.
2.
Documentele originale se transmit în conformitate cu constrângerile juridice ale fiecărei părți, numai la cererea autorității solicitante, în cazurile în care copiile legalizate ar fi insuficiente. Autoritatea solicitantă returnează respectivele originale cât mai curând posibil.
3.
Autoritatea solicitată, în conformitate cu alineatul (2), furnizează autorității solicitante orice informații referitoare la autenticitatea documentelor emise sau certificate de agențiile oficiale de pe teritoriul ei în sprijinul unei declarații referitoare la mărfuri.
ARTICOLUL 8
Prezența funcționarilor unei părți pe teritoriul altei părți
1.
Funcționarii autorizați în mod corespunzător ai unei părți pot, cu acordul celeilalte părți și în condițiile specificate de aceasta din urmă, să fie prezenți:
(a)
în birourile autorității solicitate sau ale oricărei alte autorități în cauză menționată la articolul 6 alineatul (1) pentru a obține informațiile de care autoritatea solicitantă are nevoie în sensul prezentei anexe cu privire la activități care constituie sau care ar putea constitui operațiuni care încalcă legislația vamală; și
(b)
la investigațiile efectuate pe teritoriul celeilalte părți.
2.
Funcționarii autorizați ai unei părți de pe teritoriul celeilalte părți pot fi prezenți exclusiv cu titlu consultativ. Astfel de funcționari:
(a)
sunt în măsură să dovedească oricând calitatea lor oficială;
(b)
nu poartă uniformă sau arme; și
(c)
beneficiază de aceeași protecție ca cea acordată funcționarilor celeilalte părți, în conformitate cu legile și reglementările în vigoare.
ARTICOLUL 9
Transmitere și notificare
1.
La cererea autorității solicitante, autoritatea solicitată, în conformitate cu actele cu legile și reglementările aplicabile, aplică toate măsurile necesare pentru a transmite orice documente sau pentru a notifica orice decizie a autorității solicitante care intră în sfera de cuprindere a prezentei anexe unui destinatar care are reședința sau care este stabilit pe teritoriul autorității solicitate.
2.
Astfel de cereri de transmitere a documentelor sau de notificare a deciziilor se redactează în scris într-una dintre limbile oficiale ale autorității solicitate sau într-o limbă acceptată de autoritatea respectivă.
ARTICOLUL 10
Schimbul automat de informații
1.
Părțile pot, de comun acord în conformitate cu articolul 15, să facă schimb de:
(a)
orice informație care face obiectul prezentei anexe în mod automat; sau
(b)
informații specifice înainte de sosirea transporturilor pe teritoriul celeilalte părți.
2.
Punerea în aplicare a schimburilor menționate la literele (a) și (b), inclusiv aranjamentele privind tipul de informații care urmează să fie schimbate, formatul și frecvența transmiterilor se efectuează în conformitate cu articolul 15.
ARTICOLUL 11
Excepții de la obligația de a acorda asistență
1.
Asistența poate fi refuzată sau poate fi supusă îndeplinirii anumitor condiții sau cerințe în cazurile în care una dintre părți consideră că asistența în temeiul prezentei anexe:
(a)
ar avea potențialul de a prejudicia suveranitatea unui stat MERCOSUR semnatar sau a unui stat membru al Uniunii Europene căruia i-a fost solicitat să ofere asistență în temeiul prezentei anexe;
(b)
ar fi susceptibilă să prejudicieze ordinea publică, siguranța sau alte interese esențiale, în special în cazurile menționate la articolul 12 alineatul (5) sau
(c)
ar putea viola un secret industrial, comercial sau profesional.
2.
Autoritatea solicitată poate amâna asistența pe motiv că o astfel de asistență va interfera cu investigațiile, cu urmăririle penale sau cu procedurile în curs de derulare. Într-un astfel de caz, autoritatea solicitată se consultă cu autoritatea solicitantă pentru a stabili dacă asistența poate fi acordată în termenii sau condițiile pe care autoritatea solicitată le poate pretinde.
3.
În cazul în care autoritatea solicitantă solicită asistență pe care ea însăși nu ar putea să o furnizeze dacă i-ar fi solicitată, ea atrage atenția asupra acestui fapt în cererea ei. În acest caz, autoritatea solicitată este cea care decide cu privire la modul în care răspunde la cererea în cauză.
4.
În cazurile menționate la alineatele (1) și (2), autoritatea solicitată comunică fără întârziere autorității solicitante decizia ei și motivele aferente.
ARTICOLUL 12
Schimbul de informații și confidențialitatea
1.
Informațiile primite în temeiul prezentei anexe se utilizează exclusiv în scopurile stabilite în prezenta anexă.
2.
Utilizarea informațiilor primite în temeiul prezentei anexe în cadrul procedurilor judiciare sau administrative declanșate în legătură cu operațiuni care contravin legislației vamale se consideră a fi încadrată în scopurile prezentei anexe. Prin urmare, fiecare parte poate utiliza ca dovezi, în procesele-verbale, rapoartele și mărturiile ei, precum și în procedurile și acuzațiile aduse în fața autorităților judiciare sau administrative, informațiile obținute și documentele consultate în conformitate cu prezenta anexă. Autoritatea solicitată poate impune condiția ca o astfel de utilizare să îi fie notificată înainte de a furniza informații sau de a acorda acces la documente.
3.
În cazul în care una dintre părți dorește să utilizeze aceste informații în alte scopuri decât cele menționate în prezenta anexă, ea trebuie să obțină acordul prealabil scris al autorității care a furnizat informațiile. O astfel de utilizare este supusă tuturor restricțiilor impuse de autoritatea respectivă.
4.
Orice informație comunicată în orice formă în temeiul prezentei anexe are caracter confidențial sau restricționat, în conformitate cu legile și reglementările fiecărei părți. Informațiile respective intră sub incidența secretului profesional și beneficiază de protecția acordată informațiilor similare în temeiul legilor și reglementărilor relevante ale părții care primește informațiile. Fiecare parte comunică celeilalte părți informații privind legile și reglementările sale aplicabile.
5.
Datele cu caracter personal pot fi transferate numai în conformitate cu normele de protecție a datelor ale părții care furnizează datele. Fiecare parte va informa cealaltă parte cu privire la normele relevante de protecție a datelor și, dacă este necesar, depune toate eforturile pentru a conveni asupra unor măsuri suplimentare de protecție.
ARTICOLUL 13
Experți și martori
În limitele autorizației care i-a fost acordată, autoritatea solicitată poate autoriza funcționarii ei să se înfățișeze, în calitate de experți sau de martori, în cadrul procedurilor judiciare sau administrative referitoare la aspectele reglementate de prezenta anexă și să prezinte obiectele, documentele sau copiile certificate ale acestora care pot fi necesare pentru desfășurarea procedurilor. Cererea de înfățișare trebuie să specifice în mod specific autoritatea judiciară sau administrativă în fața căreia trebuie să se înfățișeze funcționarul, cauza respectivă, precum și motivele sau calitatea în care urmează să fie audiat.
ARTICOLUL 14
Cheltuielile ca asistența
1.
Părțile renunță la orice cerere de rambursare a cheltuielilor suportate de aplicarea prezentei anexe, cu excepția indemnizațiilor plătite experților, martorilor, interpreților sau traducătorilor, după caz.
2.
Plata indemnizațiilor nu se aplică angajaților din sectorul public.
3.
În cazul în care pentru executarea cererii sunt necesare cheltuieli extraordinare, părțile stabilesc termenii și condițiile în care trebuie executată cererea, precum și modul în care sunt suportate aceste cheltuieli.
ARTICOLUL 15
Punerea în aplicare
1.
Punerea în aplicare a prezentei anexe se încredințează, pe de o parte, autorităților vamale ale statelor MERCOSUR semnatare și, pe de altă parte, serviciilor competente ale Comisiei Europene și autorităților vamale ale statelor membre ale Uniunii Europene, după caz. Ele decid cu privire la toate măsurile și aranjamentele practice necesare pentru punerea în aplicare a prezentei anexe, luând în considerare legile și reglementările lor respective aplicabile, în particular cele privind protejarea datelor cu caracter personal.
2.
Fiecare parte o informează pe cealaltă cu privire la măsurile detaliate de punere în aplicare pe care le adoptă în conformitate cu dispozițiile prezentei anexe, în particular în ceea ce privește serviciile autorizate în mod corespunzător și funcționarii desemnați ca fiind competenți să trimită și să primească comunicările menționate în prezenta anexă.
3.
În Uniunea Europeană, prezenta anexă nu afectează comunicarea oricărei informații obținute în temeiul prezentei anexe dintre serviciile competente ale Comisiei Europene și autoritățile vamale ale statelor membre ale Uniunii Europene.
ARTICOLUL 16
Alte acorduri
Prezenta anexă prevalează asupra oricărui acord bilateral privind asistența administrativă reciprocă în domeniul vamal care a fost sau care poate fi încheiat între state membre individuale ale Uniunii Europene și state MERCOSUR sau state MERCOSUR semnatare, în măsura în care dispozițiile acestora din urmă sunt incompatibile cu cele ale prezentei anexe.
ARTICOLUL 17
Consultări
Părțile se consultă reciproc în cadrul Subcomitetului pentru proceduri vamale, facilitarea comerțului și reguli de origine, menționat la articolul 12.21 din prezentul acord, în vederea soluționării oricărei probleme care ar putea apărea în ceea ce privește aplicarea sau punerea în aplicare a prezentei anexe.
________________
ANEXA 13-A
SECȚIUNEA A
LISTA DOMENIILOR
În sensul articolului 13.8 alineatul (6), părțile convin asupra următoarei liste de domenii:
(a)
aspectele de siguranță ale echipamentelor electrice și electronice, astfel cum sunt definite în secțiunea B punctul 1 din prezenta anexă;
(b)
compatibilitatea electromagnetică a echipamentelor, astfel cum este definită la punctul 2 din secțiunea B a prezentei anexe;
(c)
eficiența energetică a produselor importate din Uniunea Europeană pe teritoriul unui stat MERCOSUR semnatar, cu excepția transbordărilor, care intră sub incidența prezentei anexe; și
(d)
restricțiile de utilizare a anumitor substanțe periculoase în echipamentele electrice și electronice.
SECȚIUNEA B
DEFINIȚII
1.
În sensul prezentei anexe, se aplică următoarele definiții:
(a)
„aspecte de siguranță ale echipamentelor electrice și electronice” înseamnă aspectele de siguranță ale echipamentelor care depind de curenți electrici pentru a funcționa corespunzător și ale echipamentelor pentru generarea, transferul și măsurarea acestor curenți și care sunt destinate utilizării la o tensiune nominală cuprinsă între 50 (cincizeci) și 1 000 (o mie) V pentru curentul alternativ și între 75 (șaptezeci și cinci) și 1 500 (o mie cinci sute) V pentru curentul continuu, precum și ale echipamentelor care emit sau recepționează intenționat unde electromagnetice cu frecvențe mai mici de 3 000 (trei mii) GHz în scopul comunicării radio sau al radiodeterminării, cu excepția:
(i)
echipamentele destinate utilizării într-o atmosferă explozivă;
(ii)
echipamentele utilizate în radiologie sau în scopuri medicale;
(iii)
componentele electrice pentru lifturi de mărfuri și persoane;
(iv)
echipamentele radio utilizate de radioamatori;
(v)
contoare de electricitate;
(vi)
fișele și prizele electrice pentru uz casnic;
(vii)
regulatorii pentru împrejmuiri electrice;
(viii)
jucăriile;
(ix)
echipamentele specializate maritime, feroviare, aeriene și pentru vehicule;
(x)
ansamblurile de evaluare personalizate destinate profesioniștilor care se utilizează doar în cadrul centrelor de cercetare și dezvoltare înființate în acest scop;
(xi)
produsele pentru construcții destinate încorporării permanente în clădiri sau lucrări de construcții civile, a căror executare are un efect asupra performanței clădirii sau a lucrărilor de construcții civile, cum ar fi cabluri, alarme de incendiu și uși electrice; și
(xii)
mașini definite ca un ansamblu format din cel puțin 1 (o) piesă mobilă, acționate de un sistem de transmisie care utilizează una sau mai multe surse de energie, cum ar fi energia termică, electrică, pneumatică, hidraulică sau mecanică, dispuse și controlate astfel încât să funcționeze ca un tot unitar, altele decât echipamentele obișnuite de birou, echipamentele audio și video, aparatele de uz casnic, echipamentele pentru tehnologia informației, motoarele electrice, precum și întrerupătoarele și dispozitivele de comandă de joasă tensiune;
(b)
„compatibilitate electromagnetică a echipamentelor” înseamnă compatibilitatea electromagnetică (perturbație și imunitate) a echipamentelor care depind de curenți electrici sau de câmpuri electromagnetice pentru a funcționa corespunzător, precum și a echipamentelor pentru generarea, transferul și măsurarea acestor curenți, exceptând:
(i)
echipamentele destinate utilizării într-o atmosferă explozivă;
(ii)
echipamentele utilizate în radiologie sau în scopuri medicale;
(iii)
componentele electrice pentru lifturi de mărfuri și persoane;
(iv)
echipamentele radio utilizate de radioamatori;
(v)
echipamentele specializate maritime, feroviare, aviatice și pentru vehicule;
(vi)
instrumentele de măsurare;
(vii)
instrumentele de cântărire neautomate;
(viii)
echipamentele intrinsec inofensive; și
(ix)
ansamblurile de evaluare personalizate destinate profesioniștilor care se folosesc doar în cadrul centrelor de cercetare și dezvoltare înființate în acest scop;
(c)
„eficiență energetică” înseamnă raportul dintre performanța, serviciile, bunurile sau energia obținute și energia consumată de un produs, cu impact asupra consumului de energie din timpul utilizării.
2.
Pentru mai multă certitudine, prezenta anexă nu se aplică aeronavelor întregi, navelor, căilor ferate, autovehiculelor sau echipamentelor specializate ale acestora sau părților acestora.
________________
ANEXA 13-B
PRIVIND AUTOVEHICULE, ECHIPAMENTE ȘI PĂRȚI ALE ACESTORA
SECȚIUNEA A
DISPOZIȚII GENERALE
SUBSECȚIUNEA 1
DEFINIȚII
1.
În sensul prezentei anexe, se aplică următoarele definiții:
(a)
„Acordul din 1958” înseamnă Acordul privind adoptarea unor regulamente tehnice armonizate ale ONU pentru vehiculele cu roți, echipamentele și componentele care pot fi montate și/sau folosite la vehiculele cu roți și condițiile pentru recunoașterea reciprocă a omologărilor acordate în temeiul acestor regulamente ale ONU, încheiat la Geneva la 20 martie 1958, administrat de WP.29, cu toate modificările și revizuirile ulterioare;
(b)
„HS 2017” înseamnă ediția din 2017 a Nomenclaturii Sistemului Armonizat emisă de OMV;
(c)
„regulamente ONU” înseamnă regulamentele tehnice adoptate în conformitate cu Acordul din 1958; și
(d)
„WP.29” înseamnă Forumul mondial pentru armonizarea regulamentelor privind vehiculele din cadrul Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (denumită în continuare „CEE-ONU”).
2.
Termenii utilizați în prezenta anexă au același înțeles ca în definițiile din Acordul din 1958 sau din anexa 1 la Acordul BTC.
SUBSECȚIUNEA 2
DISPOZIȚII INIȚIALE
1.
Părțile recunosc prin prezenta dreptul fiecăreia de a stabili nivelul ei dezirabil de sănătate, de siguranță și de protecție a mediului și a consumatorilor.
2.
Prezenta anexă se aplică comerțului între părți cu toate categoriile de vehicule rutiere autopropulsate, inclusiv autoturisme, autobuze, motociclete, camionete și camioane, împreună cu echipamentele și piesele lor, care intră, printre altele, sub incidența capitolelor 40, 84, 85, 87, 90 și 94 din SA 2017 (denumite în continuare „produse reglementate prin prezenta anexă”).
3.
În ceea ce privește produsele reglementate prin prezenta anexă, obiectivele prezentei anexe sunt:
(b)
eliminarea și prevenirea barierelor tehnice inutile din calea comerțului bilateral și simplificarea, ori de câte ori este posibil, a reglementărilor tehnice și a procedurilor de evaluare a conformității;
(c)
stabilirea unor condiții de piață concurențiale pe baza principiului deschiderii, al nediscriminării și al transparenței; și
(d)
îmbunătățirea cooperării pentru promovarea unei dezvoltări continue și reciproc avantajoase a comerțului.
4.
Statele MERCOSUR semnatare recunosc regulamentele ONU ca fiind o referință utilă pentru elaborarea și adoptarea regulamentelor lor și a procedurilor lor de evaluare a conformității pentru produsele reglementate prin prezenta anexă. Statele MERCOSUR semnatare își rezervă dreptul de a reglementa utilizând alte referințe decât regulamentele ONU.
SECȚIUNEA B
DISPOZIȚII PRIVIND ACCESUL PE PIAȚĂ
1.
În ceea ce privește cerințele din legile și reglementările unei părți care nu este parte contractantă la Acordul din 1958 și care fac trimitere la regulamentele ONU enumerate în apendicele 13-B-1 sau care le încorporează integral, partea respectivă acceptă, în conformitate cu cerințele respective, rapoartele de încercare emise de cealaltă parte în cadrul sistemului de omologare de tip al Organizației Națiunilor Unite, pentru a dovedi conformitatea cu cerințele sale tehnice corespunzătoare. În respectivele cazuri, partea care acceptă rapoartele de încercare asigură faptul că procedurile de emitere a certificatelor naționale pe baza acceptării respectivelor rapoarte se desfășoară expeditiv. Dacă laboratorul este acreditat pentru sfera de cuprindere relevantă de către un membru al organismului de acreditare al ILAC, nu este necesară prezența la aceste teste a unui funcționar autorizat din partea autorității care acceptă rapoartele de încercare. Taxele publice aplicabile ar trebui să fie proporționale cu serviciul prestat.
2.
Dacă, în conformitate cu legile și reglementările sale, o parte care nu este parte contractantă la Acordul din 1958 acceptă, ca dovadă a conformității cu cerințele sale, certificatele emise de cealaltă parte în temeiul sistemului de omologare de tip al Organizației Națiunilor Unite sau, în cazul omologării de tip a întregului vehicul, inclusiv certificatele emise în temeiul sistemului de omologare de tip al Uniunii Europene, pentru emiterea certificatelor naționale corespunzătoare, lista acestor cerințe stabilită de partea care acceptă certificatele în conformitate cu propria sa analiză tehnică și cu propriile criterii tehnice anterioare, este stabilită în apendicele 13-B-2.
3.
Lista cerințelor care intră sub incidența punctelor 1 și 2 din prezenta secțiune, astfel cum a fost stabilită de fiecare parte în conformitate cu propriile sale analize și criterii tehnice anterioare, este stabilită în apendicele 13-B-1 și 13-B-2. Ori de câte ori este necesar și în conformitate cu propriile analize și criterii tehnice, fiecare parte actualizează listele sale respective. Actualizările se pun la dispoziția publicului online în mod gratuit și se comunică de coordonatorul capitolului BTC al părții care efectuează actualizarea coordonatorului pentru capitolul BTC al celeilalte părți.
4.
Obligațiile unei părți în temeiul alineatelor (1), (2) și (3) din prezenta secțiune nu prejudiciază dreptului ei de a aplica măsuri corective naționale disponibile, inclusiv, dacă este cazul, retragerea acceptării unui raport de încercare, în mod nediscriminatoriu.
5.
În cazul în care una dintre părți își modifică reglementările tehnice sau procedurile de evaluare a conformității listate în apendicele 13-B-1 și 13-B-2, ea notifică în prealabil cealaltă parte. Acceptarea unui rezultat al unui test sau a unui certificat rămâne valabilă până la intrarea în vigoare a regulamentului modificat sau a procedurilor modificate.
6.
Rapoartele de încercare emise de laboratoarele situate pe teritoriul unui stat MERCOSUR semnatar care sunt sucursale sau subcontractanți ai laboratoarelor stabilite în Uniunea Europeană și desemnate de Uniunea Europeană în cadrul sistemelor de omologare de tip ale Uniunii Europene și ale Organizației Națiunilor Unite se acceptă în Uniunea Europeană în conformitate cu cerințele legislative aplicabile, iar procedura de emitere a certificatului corespunzător al Uniunii Europene sau al Organizației Națiunilor Unite se efectuează expeditiv. Din motive de transparență, lista laboratoarelor respective se pune gratuit la dispoziția publicului, se actualizează și se comunică coordonatorului capitolului BTC de către coordonatorul capitolului BTC al părții care publică lista. Acest procedeu nu prejudiciază obligațiile unei părți care este parte contractantă la Acordul din 1958 de a accepta rapoarte de încercare și certificate emise de laboratoarele desemnate în cadrul sistemelor de omologare de tip ale Organizației Națiunilor Unite, inclusiv de sucursalele sau subcontractanții lor, în conformitate cu cerințele legislative stabilite în acordul respectiv.
7.
Fiecare parte se abține de la anularea sau reducerea beneficiilor de care beneficiază cealaltă parte în temeiul prezentei anexe prin adoptarea sau menținerea unor măsuri de reglementare specifice produselor reglementate prin prezenta anexă. Aceste aspecte nu aduc atingere dreptului părților de a adopta măsurile necesare pentru siguranța rutieră, protecția mediului sau a sănătății publice și prevenirea practicilor înșelătoare.
SECȚIUNEA C
COOPERAREA COMUNĂ
1.
Părțile depun eforturi pentru a face schimb de informații, pentru a coopera și pentru a menține un dialog deschis și continuu cu privire la reglementările lor tehnice și la procedurile lor de evaluare a conformității legate de siguranța autovehiculelor și de protecția mediului. Domeniile de cooperare în temeiul prezentului alineat pot include:
(a)
elaborarea, stabilirea și revizuirea ulterioară punerii în aplicare a reglementărilor tehnice, a procedurilor de evaluare a conformității sau a standardelor conexe;
(b)
elaborarea și diseminarea informațiilor destinate consumatorilor referitoare la regulamentele privind autovehiculele sau standardele conexe;
(c)
supravegherea pieței pentru identificarea defecțiunilor legate de siguranță sau de emisii și a neconformităților cu reglementările tehnice;
(d)
planuri de lucru de reglementare a siguranței autovehiculelor și reglementări privind mediul;
(e)
informații privind evaluarea noilor tehnologii sau a noilor caracteristici care urmează să fie încorporate în vehicule; și
(f)
analize comune și elaborarea de metodologii și abordări reciproc avantajoase, practice și convenabile, pentru a sprijini și a facilita elaborarea de reglementări tehnice privind autovehiculele sau de standarde conexe.
2.
Părțile promovează stabilirea, pe teritoriile statelor MERCOSUR semnatare, a unor sucursale și subcontractanți ai laboratoarelor acreditate în cadrul sistemului CEE-ONU de omologare de tip. Pentru a încuraja creșterea numărului de astfel de laboratoare în MERCOSUR, Uniunea Europeană publică și actualizează periodic, printre alte acțiuni, lista acestor sucursale și laboratoare și, la cerere, oferă îndrumări în ceea ce privește acreditarea. Părțile colaborează în vederea difuzării dispozițiilor din secțiunea B punctul 6 al prezentei anexe atât laboratoarelor CEE-ONU, cât și producătorilor de produse reglementate prin prezenta anexă.
SECȚIUNEA D
PUNERE ÎN APLICARE
1.
Părțile cooperează și fac schimb de informații cu privire la orice aspecte relevante pentru punerea în aplicare a prezentei anexe în cadrul Subcomitetului privind comerțul cu mărfuri, menționat la articolul 13.14 din prezentul acord.
Apendicele 13-B-1
LISTA RAPOARTELOR DE ÎNCERCARE ACCEPTATE ÎN CONFORMITATE CU SECȚIUNEA B PUNCTUL 1 DIN ANEXA 13-B
Argentina
|
Număr de Regulament
al Organizației Națiunilor Unite
|
Titlul Regulamentului Organizației Națiunilor Unite
|
|
Nr. 1
|
Dispoziții uniforme privind omologarea farurilor de autovehicule care emit o lumină de întâlnire asimetrică și/sau o lumină de drum și sunt echipate cu lămpi cu filament din categoriile R2 și/sau HS1
|
|
Nr. 3.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor retroreflectorizante pentru vehicule acționate de motor și pentru remorcile acestora
|
|
Nr. 4
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor de iluminare a plăcuței de înmatriculare situată pe spatele vehiculelor acționate de motor și remorcilor acestora
|
|
Nr. 7.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de poziție față și spate, a lămpilor de stop și a lămpilor de gabarit pentru autovehicule (cu excepția motocicletelor) și a remorcilor acestora
|
|
Nr. 8
|
Dispoziții uniforme privind omologarea farurilor pentru autovehicule care emit lumini de întâlnire asimetrice sau o lumină de drum sau ambele și care sunt prevăzute cu lămpi cu incandescență cu halogen (H1, H2, H3, HB3, HB4, H7, H8, H9, HIR1, HIR2 și/sau H11)
|
|
Nr. 11.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește încuietorile ușilor și elementele de susținere a ușilor
|
|
Nr. 12
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește protecția conducătorului auto față de sistemul de direcție în cazul unui impact
|
|
Nr. 12.03
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește protecția conducătorului auto față de sistemul de direcție în cazul unui impact
|
|
Nr. 13.07/13.09/13.11
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile m, n și o în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 13H.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea autoturismelor în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 14.03/14.06
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește ancorajele centurilor de siguranță
|
|
Nr. 16.04/16.05
|
Dispoziții uniforme privind omologarea: I. centurilor de siguranță, a sistemelor de fixare, a sistemelor de fixare pentru copii și a sistemelor ISOFIX de fixare pentru copii, pentru ocupanții vehiculelor acționate de motor; și II. vehiculelor echipate cu centuri de siguranță, dispozitiv de avertizare privind portul centurii de siguranță, sisteme de fixare, sisteme de fixare pentru copii, sisteme ISOFIX de fixare pentru copii și sisteme iSize de fixare pentru copii
|
|
Nr. 17.06
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește scaunele, ancorajele lor și orice tetiere
|
|
Nr. 19.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de ceață față ale vehiculelor acționate de motor
|
|
Nr. 23
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de mers înapoi și de manevră ale vehiculelor acționate de motor și ale remorcilor acestora
|
|
Nr. 24.04
|
Dispoziții uniforme privind: I. omologarea motoarelor cu aprindere prin comprimare (MAC) în ceea ce privește emisiile de poluanți vizibili; II. omologarea autovehiculelor în ceea ce privește instalarea unui MAC de un tip omologat; III. omologarea autovehiculelor echipate cu MAC în ceea ce privește emisiile de poluanți vizibili; și IV. măsurarea puterii MAC
|
|
Nr. 28
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor de avertizare sonoră și a autovehiculelor în ceea ce privește semnalizarea sonoră
|
|
Nr. 30.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea anvelopelor pneumatice pentru autovehicule și remorcile acestora
|
|
Nr. 30.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea anvelopelor pneumatice pentru autovehicule și remorcile acestora
|
|
Nr. 32.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește comportamentul structurii vehiculului lovit în cazul unei coliziuni posterioare
|
|
Nr. 34.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește prevenirea riscului de incendiu
|
|
Nr. 37/37.03
|
Dispoziții uniforme privind omologarea surselor de lumină cu filament destinate utilizării la lămpile omologate ale vehiculelor acționate de motor și ale remorcilor acestora
|
|
Nr. 38
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de ceață spate pentru vehicule acționate de motor și remorcile acestora
|
|
Nr. 43.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea materialelor pentru geamurile din sticlă securizată și instalarea acestora pe vehicule
|
|
Nr. 46.01
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor de vizibilitate indirectă și a vehiculelor cu motor în ceea ce privește instalarea acestor dispozitive
|
|
Nr. 48/48.01/48.03
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor cu privire la instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă
|
|
Nr. 50
|
Dispoziții uniforme referitoare la omologarea lămpilor de poziție față, lămpilor de poziție spate, lămpilor de stop, lămpilor indicatoare de direcție și dispozitivelor de iluminare a plăcii de înmatriculare spate pentru vehicule din categoria L
|
|
Nr. 53
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoria L3 în ceea ce privește instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă
|
|
Nr. 54.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea anvelopelor pneumatice pentru vehiculele comerciale și remorcile acestora
|
|
Nr. 58
|
Dispoziții uniforme privind omologarea: I. dispozitivelor de protecție antiîmpănare spate (RUPD); II. vehiculelor în ceea ce privește instalarea unui dispozitiv de protecție antiîmpănare spate (RUPD) omologat; și III. vehiculelor în ceea ce privește protecția lor antiîmpănare spate (RUP)
|
|
Nr. 60
|
Dispoziții uniforme privind omologarea motocicletelor și a mopedelor (cu două roți) în ceea ce privește comenzile acționate de conducător, inclusiv identificarea comenzilor, a martorilor și a indicatoarelor
|
|
Nr. 72
|
Dispoziții uniforme privind omologarea farurilor de motocicletă care emit o lumină de întâlnire asimetrică și o lumină de drum și sunt echipate cu lămpi cu halogen (lămpi HS1)
|
|
Nr. 73
|
Dispoziții uniforme privind omologarea: I. vehiculelor privind protecția lor laterală (DPL); II. dispozitive de protecție laterală (DPL); și III. vehiculelor cu privire la instalarea dispozitivelor de protecție laterală de un tip omologat în conformitate cu partea II a prezentului regulament.
|
|
Nr. 74
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoria L1 în ceea ce privește instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă
|
|
Nr. 75
|
Dispoziții uniforme privind omologarea anvelopelor pneumatice pentru motociclete și mopede
|
|
Nr. 76
|
Dispoziții uniforme privind omologarea farurilor pentru mopede care emit o lumină de drum și o lumină de întâlnire
|
|
Nr. 77
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de staționare pentru vehicule acționate de motor
|
|
Nr. 78
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile L1, L2, L3, L4 și L5 în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 81
|
Dispoziții uniforme privind omologarea oglinzilor retrovizoare ale vehiculelor cu două roți acționate de motor, cu sau fără ataș, cu privire la instalarea pe ghidon a oglinzilor retrovizoare
|
|
Nr. 87
|
Dispoziții uniforme cu privire la omologarea lămpilor pentru circulație diurnă pentru vehicule acționate de motor
|
|
Nr. 91
|
Dispoziții uniforme privind omologarea lămpilor de poziție laterale ale autovehiculelor și remorcilor acestora
|
|
Nr. 94.01
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor cu privire la protecția pasagerilor în cazul unei coliziuni frontale
|
|
Nr. 95.02
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește protecția pasagerilor în caz de coliziune laterală
|
|
Nr. 98
|
Dispoziții uniforme referitoare la omologarea farurilor pentru autovehicule, prevăzute cu surse luminoase cu descărcare în gaz
|
|
Nr. 99
|
Dispoziții uniforme privind omologarea surselor de lumină cu descărcare în gaz destinate utilizării în lămpi cu descărcare în gaz omologate pentru vehicule acționate de motor
|
|
Nr. 100
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește cerințele specifice pentru grupul motopropulsor electric
|
|
Nr. 113
|
Dispoziții uniforme privind omologarea farurilor pentru autovehicule care emit o lumină de întâlnire simetrică sau o lumină de drum sau ambele și sunt echipate cu lămpi cu filament, surse de lumină cu descărcare în gaz sau module LED
|
|
Nr. 118.00
|
Specificații tehnice uniforme privind comportarea la foc și/sau impermeabilitatea la combustibili sau la lubrifianți a materialelor utilizate la construcția anumitor categorii de autovehicule
|
|
Nr. 121.00
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește amplasarea și identificarea comenzilor manuale, a martorilor și a indicatoarelor
|
|
Nr. 128
|
Dispoziții uniforme privind omologarea surselor de lumină cu diode electroluminiscente [light emitting diode (LED)] destinate a fi utilizate în lămpile omologate pentru vehicule acționate de motor și remorcile acestora
|
Brazilia
|
Număr de Regulament
al Organizației Națiunilor Unite
|
Titlul Regulamentului Organizației Națiunilor Unite
|
|
Nr. 3
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor retroreflectorizante pentru vehicule acționate de motor și pentru remorcile acestora
|
|
Nr. 11
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește încuietorile ușilor și elementele de susținere a ușilor
|
|
Nr. 13
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile m, n și o în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 14
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește ancorajele centurilor de siguranță
|
|
Nr. 16
|
Dispoziții uniforme privind omologarea: I. centurilor de siguranță, a sistemelor de fixare, a sistemelor de fixare pentru copii și a sistemelor ISOFIX de fixare pentru copii, pentru ocupanții vehiculelor acționate de motor; II. vehiculelor echipate cu centuri de siguranță, dispozitiv de avertizare privind portul centurii de siguranță, sisteme de fixare, sisteme de fixare pentru copii, sisteme ISOFIX de fixare pentru copii și sisteme i-Size de fixare pentru copii
|
|
Nr. 17
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește scaunele, ancorajele lor și orice tetiere
|
|
Nr. 25
|
Dispoziții uniforme privind omologarea tetierelor încorporate sau neîncorporate în scaunele vehiculelor
|
|
Nr. 28
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor de avertizare sonoră și a autovehiculelor în ceea ce privește semnalizarea sonoră
|
|
Nr. 32
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește comportamentul structurii vehiculului lovit în cazul unei coliziuni posterioare
|
|
Nr. 34
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește prevenirea riscului de incendiu
|
|
Nr. 43
|
Dispoziții uniforme privind omologarea materialelor pentru geamurile din sticlă securizată și instalarea acestora pe vehicule
|
|
Nr. 46
|
Dispoziții uniforme privind omologarea dispozitivelor de vizibilitate indirectă și a vehiculelor cu motor în ceea ce privește instalarea acestor dispozitive
|
|
Nr. 48
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor cu privire la instalarea dispozitivelor de iluminat și de semnalizare luminoasă
|
|
Nr. 64
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește echipamentele acestora care pot include: o unitate de rezervă pentru uz temporar, anvelope cu posibilitate de rulare pe jantă („run flat”)
|
|
Nr. 66
|
Specificații tehnice uniforme privind omologarea vehiculelor de pasageri de capacitate mare în ceea ce privește rezistența suprastructurii acestora
|
|
Nr. 94
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor cu privire la protecția pasagerilor în cazul unei coliziuni frontale
|
|
Nr. 95
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește protecția pasagerilor în caz de coliziune laterală
|
|
Nr. 100
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește cerințele specifice pentru grupul motopropulsor electric
|
|
Nr. 107
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile M2 sau M3 în ceea ce privește construcția generală a acestora
|
|
Nr. 118
|
Specificații tehnice uniforme privind comportarea la foc și/sau impermeabilitatea la combustibili sau la lubrifianți a materialelor utilizate la construcția anumitor categorii de autovehicule
|
|
Nr. 121
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește amplasarea și identificarea comenzilor manuale, a martorilor și a indicatoarelor
|
|
Nr. 131
|
Dispoziții uniforme privind omologarea autovehiculelor cu privire la sistemele avansate de frânare de urgență (AEBS)
|
|
Nr. 135
|
Dispoziții uniforme referitoare la omologarea vehiculelor în ceea ce privește performanța lor la coliziunea laterală cu un stâlp
|
Paraguay
|
Număr de Regulament
al Organizației Națiunilor Unite
|
Titlul Regulamentului Organizației Națiunilor Unite
|
Niciunul.
Uruguay
|
Număr de Regulament
al Organizației Națiunilor Unite
|
Titlul Regulamentului Organizației Națiunilor Unite
|
|
Nr. 13
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor din categoriile M, N și O în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 13H
|
Dispoziții uniforme privind omologarea autoturismelor în ceea ce privește frânarea
|
|
Nr. 14
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește ancorajele centurilor de siguranță
|
|
Nr. 16
|
Dispoziții uniforme privind omologarea:
I.Centurilor de siguranță, a sistemelor de fixare, a sistemelor de fixare pentru copii și a sistemelor ISOFIX de fixare pentru copii pentru ocupanții vehiculelor acționate de motor
Vehiculelor echipate cu centuri de siguranță, dispozitiv de avertizare privind portul centurii de siguranță, sisteme de fixare, sisteme de fixare pentru copii, sisteme ISOFIX de fixare pentru copii și sisteme i-Size de fixare pentru copii
|
|
Nr. 17
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește scaunele, ancorajele lor și orice tetiere
|
|
Nr. 22
|
Dispoziții uniforme privind omologarea căștilor de protecție și a vizierelor acestora pentru șoferii și pasagerii motocicletelor și mopedelor
|
|
Nr. 25
|
Dispoziții uniforme privind omologarea tetierelor încorporate sau neîncorporate în scaunele vehiculelor
|
|
Nr. 44
|
Dispoziții uniforme privind omologarea sistemelor de reținere pentru copiii pasageri în vehicule acționate de motor („Sisteme de reținere pentru copii”)
|
|
Nr. 49
|
Dispoziții uniforme privind măsurile care trebuie luate împotriva emisiilor de gaze poluante și de particule poluante ale motoarelor cu aprindere prin compresie și cu aprindere prin scânteie destinate utilizării pe vehicule
|
|
Nr. 75
|
Dispoziții uniforme privind omologarea anvelopelor pneumatice pentru motociclete și mopede
|
|
Nr. 80
|
Dispoziții uniforme privind omologarea scaunelor vehiculelor mari de pasageri și a acestor vehicule în ceea ce privește rezistența scaunelor și sistemelor lor de ancorare
|
|
Nr. 83
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește emisia de gaze poluante în conformitate cu cerințele privind combustibilul
|
|
Nr. 94
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor cu privire la protecția pasagerilor în cazul unei coliziuni frontale
|
|
Nr. 101
|
Dispoziții uniforme privind omologarea autoturismelor acționate numai de un motor cu combustie internă sau de un grup motopropulsor electric hibrid în ceea ce privește măsurarea emisiilor de dioxid de carbon și a consumului de combustibil și/sau măsurarea consumului de energie electrică și a autonomiei electrice, pentru vehiculele acționate numai de un grup motopropulsor electric din categoriile M1 și N1 cu privire la măsurarea consumului de energie electrică și a autonomiei electrice
|
|
Nr. 129
|
Dispoziții uniforme referitoare la omologarea sistemelor îmbunătățite de siguranță pentru copii utilizate la bordul autovehiculelor (ECRS – Enhanced Child Restraint Systems)
|
|
Nr. 145
|
Dispoziții uniforme privind omologarea vehiculelor în ceea ce privește sistemele de ancorare ISOFIX, ancorajele superioare ISOFIX și pozițiile de ședere i-Size
|
Apendicele 13-B-2
LISTA CERTIFICATELOR ACCEPTATE
ÎN CONFORMITATE CU SECȚIUNEA B PUNCTUL 2 DIN ANEXA 13-B
Argentina
(i)
Omologarea de tip a unui vehicul întreg în Comunitatea Europeană
Pentru: Categoriile de vehicule M1, M2, N1, N2 și N3, cu o sferă de cuprindere limitată la cerințele în materie de siguranță pentru vehiculele active și pasive, în condițiile stabilite în Rezoluția nr. 15 din 31 ianuarie 2019 a fostei SECRETARÍA DE INDUSTRIA al fostului MINISTERIO DE PRODUCCIÓN Y TRABAJO din Argentina și în acte complementare.
(ii)
Alte certificate de omologare ONU de tip; (Spațiu rezervat pentru eventuale modificări viitoare ale prezentului apendice în conformitate cu secțiunea B punctele 2, 3 și 5 din anexa 13-B)
Brazilia
Niciunul.
Paraguay
Niciunul.
Uruguay
Pentru fiecare dintre regulamentele ONU identificate de Uruguay în apendicele 5-B-1, certificatele corespunzătoare eliberate în cadrul sistemului de omologare de tip al Organizației Națiunilor Unite sunt acceptate ca dovadă a conformității cu cerințele naționale. Acest aspect nu aduce atingere cerințelor suplimentare de evaluare a conformității care pot fi impuse în temeiul legislației naționale specificate mai jos pentru fiecare regulament ONU:
(I)Regulamentele ONU nr. 13, 13H, 14, 16, 17, 25, 80, 94 și 145: Decretul nr. 81/014 și modificările sale, care reglementează Legea nr. 19.061 din 6 ianuarie 2013 privind reglementările în materie de trafic și siguranță rutieră.
(II)Regulamentele ONU nr. 44 și nr. 129: Capitolul I din anexa I la Decretul nr. 81/014 de reglementare a Legii nr. 19.061 din 6 ianuarie 2013 privind reglementările în materie de trafic și siguranță rutieră, astfel cum a fost modificat prin Decretul nr. 8/024.
(III)Regulamentul ONU nr. 75: Decretul nr. 213/017 de aprobare a reglementărilor tehnice privind anvelopele noi pentru motociclete și mopede.
(IV)Regulamentele ONU nr. 49 și nr. 83: Decretele nr. 135/021 și nr. 362/022, care aprobă și, respectiv, modifică regulamentul privind calitatea aerului.
(V)Regulamentul ONU nr. 101: Rezoluțiile Ministerului Industriei, Energiei și Mineritului din 17 martie 2023 și din 25 octombrie 2024, care definesc procedurile de evaluare a conformității pentru etichetarea referitoare la eficiența energetică a vehiculelor noi.
________________
ANEXA 14-A
RECUNOAȘTEREA ZONELOR, A COMPARTIMENTELOR ȘI A STATUTULUI PRIVIND ORGANISMELE DĂUNĂTOARE
1.
În conformitate cu dispozițiile articolului 14.12, partea exportatoare care solicită recunoașterea de către partea importatoare a zonelor și compartimentelor sale, inclusiv a arealelor indemne de dăunători sau a arealelor indemne de boli și a arealelor cu o prevalență mică a dăunătorilor sau a bolilor și, după caz, a zonelor protejate, notifică cererea ei de recunoaștere părții importatoare.
2.
Părțile își notifică reciproc orice modificare a măsurilor menționate la punctul 1 care se referă la boală sau dăunător. În cazul în care partea importatoare a solicitat garanții suplimentare, astfel de garanții suplimentare pot fi modificate sau retrase pe baza unei astfel de notificări.
3.
Notificarea menționată la punctul 1 se însoțește de o explicație în sprijinul cererii de recunoaștere a unei zone și a unui compartiment și de alte date justificative care stabilesc, în special:
(a)
pentru sănătatea animală:
(i)
natura bolii și istoricul apariției sale pe teritoriul părții exportatoare;
(ii)
rezultatele testelor de supraveghere bazate pe investigații serologice, microbiologice, patologice sau epidemiologice și perioada în care a fost efectuată supravegherea;
(iii)
o indicație din care să reiasă dacă este necesar ca boala să fie notificată autorităților competente;
(iv)
dacă este cazul, perioada în care vaccinarea împotriva bolii a fost interzisă și arealul geografic vizat de interdicție; și
(v)
măsurile SPS aplicate pentru a verifica absența bolii;
(b)
pentru sănătatea plantelor:
(i)
o listă a organismelor dăunătoare reglementate stabilită în temeiul articolului 14.10 alineatul (10), inclusiv a organismelor dăunătoare reglementate de carantină și a organismelor dăunătoare reglementate care nu sunt de carantină, inclusiv:
(A)
organisme dăunătoare de carantină reglementate: organisme dăunătoare care implică o potențială importanță economică a căror prezență nu este cunoscută în nicio parte a teritoriului părții exportatoare;
(B)
organisme dăunătoare de carantină reglementate: organisme dăunătoare care implică o potențială importanță economică care sunt prezente, dar nu pe scară largă, pe teritoriul părții exportatoare și care se află sub control;
(C)
organisme dăunătoare reglementate care nu sunt de carantină; și
(D)
dacă este cazul, dăunătorii a căror prezență nu este cunoscută în zonele indemne de dăunători în care există în vigoare cerințe legislative pentru menținerea statutului de indemn de dăunători (zone protejate), inclusiv cerințe în materie de circulație și de import pentru plante-gazdă.
4.
Orice modificare a listei organismelor dăunătoare de carantină reglementate și a organismelor dăunătoare reglementate care nu sunt de carantină stabilite la punctul 3 litera (b) subpunctul (i) se bazează pe o PRA sau pe informații tehnice relevante și se comunică celeilalte părți în conformitate cu articolul 14.11.
________________
ANEXA 17-A
MĂSURI DE SALVGARDARE BILATERALE PENTRU VEHICULELE CLASIFICATE
LA POZIȚIILE SA 8703 ȘI 8704
SECȚIUNEA A
DEFINIȚII
ARTICOLUL 1
Definiții
În sensul prezentei anexe, se aplică următoarele definiții:
(a)
„măsură de salvgardare bilaterală pentru vehicule” înseamnă măsura de salvgardare bilaterală pentru vehiculele clasificate la pozițiile SA 8703 și 8704, astfel cum sunt definite în prezenta anexă;
(b)
„autoritate competentă de investigații” înseamnă:
(i)
Comisia Europeană, pentru Uniunea Europeană; și
(ii)
în cazul MERCOSUR:
(A)
pentru Argentina, Secretaría de Industria y Comercio del Ministerio de Economía sau entitatea succesoare;
(B)
pentru Brazilia, Secretaria de Comércio Exterior al Ministério do Desenvolvimento, Indústria, Comércio e Serviços sau entitatea succesoare;
(C)
pentru Paraguay, Ministerio de Industria y Comercio sau entitatea succesoare; și
(D)
pentru Uruguay, Asesoría de Política Comercial del Ministerio de Economía y Finanzas sau entitatea succesoare;
(c)
„industrie națională a vehiculelor” înseamnă totalitatea producătorilor de vehicule similare sau direct concurente care operează pe teritoriul unei părți sau, în lipsa lor, cei a căror producție colectivă de vehicule similare sau direct concurente reprezintă în mod normal mai mult de 50 % (cincizeci de procente) și, în circumstanțe excepționale, nu mai puțin de 25 % (douăzeci și cinci de procente) din producția totală de astfel de vehicule;
(d)
„prejudiciu”, înseamnă un prejudiciu important adus unei industrii naționale, amenințarea cu producerea unui prejudiciu important unei industrii naționale sau o întârziere importantă în înființarea unei industrii naționale;
(e)
„părțile interesate” includ:
(i)
exportatori sau producători sau importatori străini ai unui vehicul care face obiectul investigației sau o asociație profesională sau de întreprinderi ai cărei membri sunt în majoritate producători, exportatori sau importatori ai unui astfel de vehicul;
(ii)
guvernul părții exportatoare; și
(iii)
producători de vehicule similare sau direct concurente din partea importatoare sau o asociație profesională și de întreprinderi ai cărei membri, în mod majoritar, produc vehiculul similar sau direct concurent pe teritoriul părții importatoare;
această listă nu împiedică părțile să permită părților naționale sau străine altele decât cele menționate mai sus să fie incluse părți interesate;
(f)
„vehicul similar sau direct concurent” înseamnă:
(i)
un vehicul care este identic, adică similar în toate aspectele, cu vehiculul în cauză;
(ii)
un alt vehicul care, deși nu este asemănător în toate aspectele, are caracteristici foarte apropiate de cele ale vehiculului în cauză; sau
(iii)
un vehicul care concurează direct în cadrul pieței interne a părții importatoare, având în vedere gradul său de substituibilitate, caracteristicile fizice de bază și specificațiile tehnice, utilizările finale și canalele de distribuție;
această listă de factori nu este exhaustivă și nici nu există unul sau mai mulți dintre acești factori care pot constitui în mod necesar o bază pentru o orientare decisivă; și
(g)
„perioadă de tranziție” înseamnă:
(i)
12 (doisprezece) ani de la data intrării în vigoare a prezentului acord, pentru vehiculele pentru care programul de eliminare a tarifelor prevăzut în anexa 10-A al părții care aplică măsurile prevede eliminarea tarifelor în mai puțin de 10 (zece) ani;
(ii)
18 (optsprezece) ani de la data intrării în vigoare a prezentului acord, pentru vehiculele pentru care programul de eliminare a tarifelor prevăzut în anexa 10-A al părții care aplică măsurile prevede eliminarea tarifelor în 10 (zece) sau 15 (cincisprezece) ani;
(iii)
20 (douăzeci) de ani de la data intrării în vigoare a prezentului acord, pentru vehiculele pentru care programul de eliminare a tarifelor prevăzut în anexa 10-A al părții care aplică măsurile prevede eliminarea tarifelor în 18 (optsprezece) ani; sau
(iv)
25 (douăzeci și cinci) de ani de la data intrării în vigoare a prezentului acord, pentru vehiculele pentru care programul de eliminare a tarifelor prevăzut în anexa 10-A al părții care aplică măsurile prevede eliminarea tarifelor în 25 (douăzeci și cinci) ani sau mai mult.
SECȚIUNEA B
CONDIȚII PENTRU APLICAREA MĂSURILOR DE SALVGARDARE BILATERALE
PENTRU VEHICULELE CLASIFICATE LA POZIȚIILE SA 8703 ȘI 8704
ARTICOLUL 2
Aplicarea măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
1.
În vederea menținerii nivelurilor existente ale investițiilor străine în sectorul autovehiculelor și fără a aduce atingere drepturilor și obligațiilor menționate în capitolul 16 din prezentul acord, părțile pot, în circumstanțe excepționale, să aplice măsuri de salvgardare bilaterale în condițiile stabilite în prezenta secțiune în cazul în care, după data intrării în vigoare a prezentului acord, importurile de vehicule clasificate la pozițiile 8703 și 8704 din SA în condiții preferențiale au crescut cu astfel de cantități, absolute sau relative la producția sau consumul intern, și în astfel de condiții încât cauzează un prejudiciu industriei naționale a vehiculelor similare sau direct concurente a părții importatoare.
2.
Măsurile de salvgardare bilaterale pentru vehicule se aplică numai în măsura în care sunt necesare pentru prevenirea sau remedierea prejudiciului.
3.
Măsurile de salvgardare bilaterale pentru vehicule se aplică în urma unei investigații efectuate de autoritățile de investigație competente ale părții importatoare în conformitate cu procedurile stabilite în prezenta anexă.
4.
Aplicarea măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule nu implică niciun mijloc de compensare comercială.
ARTICOLUL 3
Perioada de aplicare a măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
Niciuna dintre părți nu aplică, nu prelungește sau nu menține în vigoare o măsură de salvgardare bilaterală pentru vehicule după expirarea perioadei de tranziție.
ARTICOLUL 4
Condiții și limitări
1.
MERCOSUR poate aplica măsuri de salvgardare bilaterale pentru vehicule la importurile din Uniunea Europeană:
(a)
ca entitate unică, cu condiția ca toate cerințele de stabilire a existenței unui prejudiciu cauzat de importurile unui vehicul în condiții preferențiale să fi fost îndeplinite, pe baza condițiilor aplicate pentru MERCOSUR; sau
(b)
în numele unuia sau al mai multor state MERCOSUR semnatare, caz în care cerințele pentru stabilirea existenței unui prejudiciu cauzat de importurile unui vehicul în condiții preferențiale se bazează pe condițiile predominante în statul MERCOSUR semnatar relevant sau în statele MERCOSUR semnatare relevante; iar măsura se limitează la respectivul stat MERCOSUR semnatar sau la respectivele state MERCOSUR semnatare. Adoptarea unei măsuri de salvgardare bilaterală pentru vehicule de către MERCOSUR în numele unuia sau al mai multor state MERCOSUR semnatare nu împiedică un alt stat MERCOSUR semnatar să adopte ulterior o măsură cu privire la același vehicul.
2.
Uniunea Europeană poate aplica măsuri de salvgardare bilaterale pentru vehicule în cazul importurilor din MERCOSUR ca entitate unică sau dintr-unul sau din mai multe state MERCOSUR semnatare în cazul în care prejudiciul este cauzat de importurile de vehicule în condiții preferențiale.
3.
În cazul în care Uniunea Europeană stabilește că o măsură se aplică pentru MERCOSUR ca entitate unică, Paraguay se exceptează de la aplicarea măsurii, cu excepția cazului în care rezultatul unei investigații demonstrează că existența unui prejudiciu este cauzată inclusiv de importurile de vehicule din Paraguay în condiții preferențiale.
SECȚIUNEA C
FORMA ȘI DURATA MĂSURILOR DE SALVGARDARE BILATERALE
PENTRU VEHICULELE CLASIFICATE LA POZIȚIILE SA 8703 ȘI 8704
ARTICOLUL 5
Forma măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
1.
Măsurile de salvgardare bilaterale pentru vehicule adoptate în temeiul prezentei anexe constau în:
(a)
o suspendare temporară a programului de eliminare a tarifelor pentru vehiculul în cauză, prevăzut în anexa 10-A; sau
(b)
o reducere temporară a preferinței tarifare pentru vehiculul în cauză, astfel încât nivelul taxei vamale să nu depășească valoarea cea mai mică dintre:
(i)
nivelul taxei vamale aplicat națiunii celei mai favorizate pentru vehiculul în cauză, aflat în vigoare la data aplicării măsurii; și
(ii)
nivelul de bază al taxei vamale pentru vehicul, menționat în anexa 10-A.
2.
În cazul adoptării unei măsuri de salvgardare bilaterale pentru vehiculele menționate la punctul 1 litera (b) din prezentul articol, este necesar ca o parte să se asigure că sunt menținute fluxurile comerciale istorice care nu cauzează un prejudiciu industriei naționale a părții importatoare. Partea care aplică o măsură de salvgardare bilaterală pentru vehicule stabilește un contingent de import pentru produsul în cauză în cadrul căruia produsul respectiv continuă să beneficieze de preferința convenită care este stabilită în temeiul prezentului acord. Contingentul de import nu poate fi mai mic decât media importurilor de produs în cauză în cursul perioadei de treizeci și șase (36) de luni anterioare ultimelor douăsprezece (12) luni ale perioadei de colectare a datelor pentru investigația vizând stabilirea prejudiciului.
ARTICOLUL 6
Marja de preferință
La încetarea măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule, marja de preferință este cea care s-ar aplica vehiculului în absența măsurii prevăzute în anexa 10-A.
ARTICOLUL 7
Durata măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
Măsurile de salvgardare bilaterale pentru vehicule se aplică numai pe perioada necesară pentru prevenirea sau remedierea prejudiciului și pentru facilitarea adaptării industriei naționale. Perioada respectivă, inclusiv perioada de aplicare a oricărei măsuri provizorii, nu depășește 3 (trei) ani.
ARTICOLUL 8
Extinderea duratei aplicării măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
1.
Durata aplicării măsurile de salvgardare bilaterale pentru vehicule poate fi extinsă o singură dată, pentru o perioadă maximă de doi ani, în cazul în care s-a stabilit, în conformitate cu procedurile prevăzute în prezenta anexă, că este probabil ca prejudiciul să continue sau să reapară în cazul în care măsura ar fi eliminată sau modificată. Durata extinsă a măsurii nu poate fi mai restrictivă decât era la sfârșitul perioadei inițiale.
2.
Nicio măsură de salvgardare bilaterală pentru vehicule nu se aplică din nou importului unui vehicul care a făcut obiectul unei astfel de măsuri, cu excepția cazului în care a trecut o perioadă de timp egală cu jumătate din durata totală a măsurii de salvgardare bilaterale anterioare pentru vehicule.
SECȚIUNEA D
PROCEDURI DE INVESTIGARE ȘI DE ASIGURARE A TRANSPARENȚEI
ARTICOLUL 9
Investigarea
1.
În cadrul investigațiilor efectuate cu scopul de a stabili dacă creșterea importurilor a cauzat un prejudiciu unei industrii naționale de vehicule, astfel cum se menționează la articolul 2 din prezenta anexă, autoritatea competentă de investigații evaluează toți factorii relevanți de natură obiectivă și cuantificabilă care influențează situația industriei respective, în special rata și valoarea creșterii importurilor vehiculului în cauză în termeni absoluți și relativi; cota de piață internă corespunzătoare creșterii importurilor; și evoluția numărului de lucrători angajați, a capacității instalate și a gradului de utilizare a capacității în industria vehiculelor, a vânzărilor, inclusiv a prețurilor, a producției, a productivității, a profiturilor și a pierderilor. Această listă nu este exhaustivă, iar unul sau mai mulți dintre acești factori nu constituie în mod necesar o bază decisivă de interpretare.
2.
Autoritatea competentă de investigații trebuie să demonstreze, pe baza unor dovezi obiective, existența unei legături de cauzalitate între creșterea importurilor vehiculului în cauză și prejudiciu. Autoritatea competentă de investigații trebuie să evalueze inclusiv toți factorii cunoscuți, alții decât creșterea importurilor în condițiile preferențiale ale prezentului acord, care ar putea cauza în același timp un prejudiciu industriei naționale. Efectele unei creșteri a importurilor de vehicule în cauză din alte țări nu se atribuie importurilor în condiții preferențiale.
3.
Atunci când efectuează o investigație vizând posibile prejudicii, astfel cum se menționează la alineatul (1), este necesar ca o autoritate competentă de investigații să colecteze date pe o perioadă de cel puțin 36 (treizeci și șase) de luni care se încheie cât mai aproape posibil de data prezentării unei cereri de deschidere a unei investigații.
ARTICOLUL 10
Deschiderea unei investigații
1.
În cazul în care există suficiente dovezi prima facie care să justifice deschiderea unei investigații, se poate deschide o investigație în urma unei cereri efectuate de:
(a)
industria națională a vehiculelor sau un organism profesional sau o asociație de întreprinderi care acționează în numele industriei naționale a vehiculelor similare sau direct concurente în partea importatoare; sau
(b)
unul sau mai multe state membre importatoare ale Uniunii Europene sau ale statelor MERCOSUR semnatare.
2.
Cererea de deschidere a unei investigații trebuie să conțină cel puțin următoarele informații:
(a)
denumirea și descrierea vehiculului importat în cauză, poziția tarifară a acestuia și tratamentul tarifar în vigoare, precum și denumirea și descrierea vehiculului similar sau aflat în concurență directă;
(b)
numele și adresele producătorilor sau ale asociației care transmite cererea, dacă este cazul;
(c)
dacă este disponibilă în mod rezonabil, o listă a tuturor producătorilor cunoscuți de vehicule similare sau direct concurente; și
(d)
dovada că sunt îndeplinite condițiile pentru impunerea măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule prevăzute la articolul 2 alineatul (1) din prezenta anexă.
3.
În sensul alineatului (2) litera (d), cererea de deschidere a unei investigații conține următoarele informații:
(a)
volumul producției producătorilor care transmit sau sunt reprezentați în cerere și o estimare a producției altor producători cunoscuți de vehicule similare sau direct concurente;
(b)
rata și valoarea creșterii importurilor totale și bilaterale de vehicul în cauză, în termeni absoluți și relativi, cel puțin în cursul celor 36 (treizeci și șase) de luni anterioare datei prezentării unei cereri de deschidere a unei investigații, pentru care sunt disponibile informații;
(c)
nivelul prețurilor de import în cursul aceleiași perioade; și
(d)
dacă sunt disponibile informații, date obiective și cuantificabile privind vehiculele similare sau direct concurente, privind volumul producției totale și al vânzărilor totale pe piața națională, stocurile, prețurile pentru piața națională, productivitatea, utilizarea capacităților, ocuparea forței de muncă, profiturile și pierderile, datele privind investițiile productive și cota de piață a întreprinderilor solicitante sau a celor reprezentate în cerere, cel puțin pentru ultimele 36 (treizeci și șase) de luni anterioare prezentării cererii pentru care sunt disponibile informații.
ARTICOLUL 11
Informații confidențiale
Articolul 17.12 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
ARTICOLUL 12
Calendar pentru investigație
Articolul 17.13 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
ARTICOLUL 13
Transparență
Articolul 17.14 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
SECȚIUNEA E
MĂSURI DE SALVGARDARE BILATERALE PROVIZORII
PENTRU VEHICULELE CLASIFICATE LA POZIȚIILE SA 8703 ȘI 8704
ARTICOLUL 14
Măsuri de salvgardare bilaterale provizorii pentru vehicule
1.
În circumstanțe critice în care întârzierea poate cauza prejudicii care ar fi dificil de reparat, o parte, după o notificare corespunzătoare, poate lua o măsură de salvgardare bilaterală provizorie pentru vehicule în urma unei stabiliri preliminare a faptului că există dovezi clare că importurile în condiții preferențiale au crescut și că astfel de importuri au cauzat prejudicii. Durata măsurii provizorii nu depășește 270 (două sute șaptezeci) de zile, perioadă în care trebuie îndeplinite cerințele prezentei anexe. În cazul în care concluzia finală este că nu a existat niciun prejudiciu cauzat industriei naționale de importurile efectuate în condiții preferențiale, se rambursează prompt tariful majorat sau garanția provizorie, dacă este percepută sau instituită în temeiul măsurilor provizorii, în conformitate cu reglementările naționale ale părții în cauză.
2.
Nu se iau măsuri de salvgardare bilaterale provizorii pentru vehicule împotriva Paraguayului, cu excepția cazului în care rezultatul determinării preliminare în temeiul alineatului (1) demonstrează că existența unui prejudiciu este cauzată și de importurile de vehicule din Paraguay efectuate în condiții preferențiale.
SECȚIUNEA F
ANUNȚ PUBLIC
ARTICOLUL 15
Anunț public privind deschiderea unei investigații
Articolul 17.16 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
ARTICOLUL 16
Anunț public privind aplicarea măsurilor de salvgardare bilaterale pentru vehicule
Articolul 17.17 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
SECȚIUNEA G
NOTIFICĂRI ȘI CONSULTĂRI
ARTICOLUL 17
Notificări
Articolul 17.18 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
ARTICOLUL 18
Consultări
Articolul 17.19 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
SECȚIUNEA H
REGIUNI ULTRAPERIFERICE ALE UNIUNII EUROPENE
ARTICOLUL 19
Regiuni ultraperiferice ale Uniunii Europene
Articolul 17.20 din prezentul acord se aplică mutatis mutandis prezentei anexe.
________________