EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 23.6.2021
COM(2021) 349 final
BILAG
til
forslag til Rådets gennemførelsesafgørelse
om godkendelse af vurderingen af Belgiens genopretnings- og resiliensplan
{SWD(2021) 172 final}
EUROPA-KOMMISSIONEN
Bruxelles, den 23.6.2021
COM(2021) 349 final
BILAG
til
forslag til Rådets gennemførelsesafgørelse
om godkendelse af vurderingen af Belgiens genopretnings- og resiliensplan
{SWD(2021) 172 final}
BILAG
AFSNIT 1: REFORMER OG INVESTERINGER INDEN FOR RAMMERNE AF GENOPRETNINGS- OG RESILIENSPLANEN
1. Beskrivelse af reformer og investeringer
A. KOMPONENT 1.1: Renovering
Denne del af den belgiske genopretnings- og resiliensplan fokuserer på renovering af private og offentlige bygninger. Hovedformålet med komponenten er at renovere den eksisterende bygningsmasse og gøre den mere energi- og ressourceeffektiv. Disse omfatter navnlig offentlige bygninger, social infrastruktur og boliger og mere generelt de bygninger, der er mindre energieffektive. Denne komponent bidrager derfor til at reducere drivhusgasemissionerne, øge jobmulighederne og væksten inden for bæredygtigt byggeri samt social modstandsdygtighed gennem reduktion af energiregninger.
Komponenten bidrager til at adressere den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2019 og opfordrer Belgien til at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bl.a. lavemissions- og energiomstillingen.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
A.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-1.01: "Forbedret energitilskudsordning" i regionen Flandern
Foranstaltningen består af flere reform- og investeringsdelforanstaltninger, hvis overordnede mål er at skabe mere effektive renoveringsincitamenter og fremskynde private investeringer i energieffektivitet i Flandern: i) reform af støtten til energieffektivitet og vedvarende energi og tilskud til målgrupper til forbedring af boligkvaliteten, som skal integreres i en enkelt ordning. Det nye kvikskranke, brugervenligt og gennemsigtigt system skal være tilgængeligt fra 2022 og forventes at støtte en energieffektiv renovering af 202 000 boliger ii) revision af energimærkningsordningen, som forventes at støtte energieffektiv renovering af 8 400 boliger iii) indførelse af et tilskud til demobilisering som supplement til den føderale nedsatte momsordning, som forventes at støtte genopbygningen af 1760 boliger iv) revision af støtteordningen for renovering med henblik på intelligent styring af varmepumper, elektriske kedler, elektrisk oplagringsvarme og boligbatterier, som forventes at støtte 8 400 husholdninger. Alle aspekter af denne reform træder i kraft senest den 1. april 2022.
Reform R-1.02: "Forbedret energitilskudsordning" for hovedstadsregionen Bruxelles
Denne reform består i at reformere og sammenlægge energibonusser og boligrenoveringspræmier i en enkelt regional mekanisme for enkeltpersoner fra 2022. Takket være det fælles system skal borgerne have et klarere billede af, hvor stort et beløb de har ret til til renoveringsarbejde, og sørge for en forenkling af de administrative procedurer for at opnå økonomisk støtte gennem regionale bonusser. Kun én regional webportal informerer ansøgerne om de disponible præmier, og der må kun være én enkelt digitaliseret procedure for borgerne. Investeringen forventes at støtte 3717 energieffektivitetsrenoveringer.
Forordningen om reform af ordningerne for energitilskud til boligbyggeri og private renoveringer i hovedstadsregionen Bruxelles træder i kraft den 31. marts 2022.
Reform R-1.03: "Forbedret energitilskudsordning" i det tysksprogede fællesskab
Foranstaltningen indfører et nyt system for energipræmier i det tysksprogede fællesskab fra juli 2021. Formålet med bonusprojektet er navnlig at skabe incitamenter til gennemførelse af energibesparende foranstaltninger og reduktion af kuldioxidemissionerne i eksisterende beboelsesejendomme i det tysksprogede fællesskab. Reformen har til formål at skelne mellem små værker, der giver adgang til præmier på en forenklet måde, og større arbejder, som kræver mere detaljerede administrative procedurer. Investeringerne forventes at støtte 815 mellemstore til dybe energieffektive renoveringer. Forordningen om reform af ordningerne for energitilskud til boligbyggeri og private renoveringer i det tyske fællesskab træder i kraft den 31. marts 2022.
Investering 1A i "Renovering af private og sociale boliger" (I-1A)
Formålet med investeringen er at stimulere energieffektiv renovering af private og sociale boliger. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2025. Investeringen består af følgende seks delforanstaltninger:
·Investering I-1.01: "Renovering af socialt boligbyggeri" i regionen Flandern
·Investering I-1.02: "Renovering af socialt boligbyggeri" i hovedstadsregionen Bruxelles
·Investering I-1.03: Renovering af socialt boligbyggeri" i det tysksprogede fællesskab
·Investeringsdelen af reformen R-1.01: "Forbedret energitilskudsordning" i regionen Flandern
·Investeringsdelen af reformen R-1.02: "Forbedret energitilskudsordning" for hovedstadsregionen Bruxelles
·Investeringsdelen af reformen R-1.03: "Forbedret energitilskudsordning" i det tysksprogede fællesskab
Investering I-1.01: "Renovering af socialt boligbyggeri" i regionen Flandern
Formålet med foranstaltningen er at stimulere og fremskynde energirenovering af sociale boliger ved at øge støtten fra den flamske klimafond til sociale boligselskaber og den flamske boligfond. Finansieringen under genopretnings- og resiliensfaciliteten forventes at gøre det muligt for omkring 4 050 sociale boliger at modtage støtte til energirenovering. Desuden forhøjer regionen Flandern i 2021 tilladelsen til et lån med rentegodtgørelse til Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen (Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen) med 250 mio. EUR for at sætte den i stand til at fremskynde renoveringen.
Investering I-1.02: "Renovering af socialt boligbyggeri" i hovedstadsregionen Bruxelles
Foranstaltningen består i at bidrage til finansieringen af renoveringen af 1711 sociale boliger i Bruxelles, hvilket fører til en reduktion på 53 % af energiforbruget og fører til en anslået reduktion på 4452 tons CO2-emissioner om året. Projektet omfatter offentliggørelse, tildeling og udførelse af 15 offentlige bygge- og anlægskontrakter i det sociale boligselskab Bruxelles (Société du Logement de la Région de Bruxelles-Capitale).
Investering I-1.03: "Renovering af socialt boligbyggeri" i det tysksprogede fællesskab
Foranstaltningen består i at støtte det flerårige renoveringsprogram for omkring 509 sociale boliger svarende til ca. en tredjedel af den samlede sociale boligmasse i det tysksprogede fællesskab. Foranstaltningen vil støtte det tysksprogede fællesskabsejerskab i det sociale boligselskab "Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien", som skal gøre det muligt at gennemføre investeringsprogrammet for socialt boligbyggeri med fortrinsret til de mest presserende arbejder.
Investering 1B "renovering af offentlige bygninger" (I-1b)
Formålet med investeringen er at renovere og forbedre energieffektiviteten i offentlige bygninger. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026. Investeringen består af følgende ni delforanstaltninger:
·Investering I-1.04: "Renovering af offentlige bygninger" i forbundsstaten
·Investering I-1.05: "Renovering af offentlige bygninger" i regionen Flandern
·Investering I-1.06: "Renovering af offentlige bygninger" i regionen Vallonien
·Investering I-1.07: "Renovering af offentlige bygninger — lokale myndigheder & sport" i regionen Vallonien
·Investering I-1.08: "Renovering af offentlige bygninger" i hovedstadsregionen Bruxelles
·Investering I-1.09: "Renovering af offentlige bygninger — skoler" i det franske fællesskab
·Investering I-1.10: " Renovering af offentlige bygninger — sport & IPPJ" i det franske fællesskab
·Investering I-1.11: " Renovering af offentlige bygninger — universiteter" i det franske fællesskab
·Investering I-1.12: "Renovering af offentlige bygninger — kultur" i det franske fællesskab
Investering I-1.04: "Renovering af offentlige bygninger" i forbundsstaten
Investeringsforanstaltningen består i at renovere den historiske bygning af børsen i Bruxelles, hvilket skal føre til en væsentlig forbedring af dens energimæssige ydeevne med henblik på at skabe et nyt økonomisk, turistmæssigt og sociokulturelt knudepunkt. Bygningens anslåede samlede areal er ca. 12,000 m² (inkl. kælder og arkæologisk område). Denne forbindelse er beregnet til at være vært for midlertidige udstillinger og arrangementer samt en permanent udstilling om belgiske bryggeritraditioner (Belgian Beer World) på de øverste etager.
Investering I-1.05: "Renovering af offentlige bygninger" i regionen Flandern
Investeringsforanstaltningen består i at øge investeringerne i renovering af bygningsmassen for at fremskynde energirenoveringen af offentlige bygninger. Støtten ydes via det flamske energiselskab (Vlaams Energiebedrijf), der fungerer som indkøbscentral og tjenesteyder for andre offentlige tjenester (navnlig centraladministrationen) inden for energirelaterede tjenesteydelser. Foranstaltningen omfatter i) direkte støtteaktioner i form af energieffektive arbejder og ii) indirekte støtteaktioner såsom energisyn. Foranstaltningen forventes at resultere i renovering af ca. 86,711 m² i offentlige bygninger.
Investering I-1.06: "Renovering af offentlige bygninger" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen tager sigte på at indføre et innovativt renoveringsfaciliteringssystem, herunder de nødvendige ledsageforanstaltninger, med henblik på at gennemføre gennemgribende renoveringer af mellem 750 og 1000 offentlige bygninger i Vallonien (svarende til et anslået areal på 300 000 m²). Med henblik herpå tilpasses den eksisterende UREBA-tilskudsordning i årene 2021-2026 for yderligere at lette gennemgribende renoveringer. Støtten skal kun dække energibesparende investeringer ud af en samlet investering på 375 mio. EUR.
Investering I-1.07: "Renovering af offentlige bygninger — lokale myndigheder & sport" i regionen Vallonien
Foranstaltningen har til formål at forbedre den energimæssige ydeevne for i) lokale myndigheders offentlige bygninger og ii) sportsinfrastruktur i regionen Vallonien. Støtten tildeles via en indkaldelse af ansøgninger, der er åben for lokale myndigheder og støtteberettigede idrætsstrukturer. Foranstaltningen forventes at føre til renovering senest den 30. juni 2026 af et samlet anslået areal på 202 359 m² offentlig bygning af lokale myndigheder, hvilket i gennemsnit vil medføre en reduktion på mindst 30 % i efterspørgslen efter primærenergi samt 84 122 m² sportsinfrastruktur.
Investering I-1.08: "Renovering af offentlige bygninger" i hovedstadsregionen Bruxelles
Investeringsforanstaltningen består af to dele: i) etablering af en kvikskranke (der skal forvaltes af SIBELGA, der er operatør af el- og gasdistributionsnettet i Bruxelles-regionen, i henhold til en forpligtelse til offentlig tjeneste) for at lette og fremskynde gennemgribende energirenoveringer af lokale og regionale myndigheders offentlige bygninger i Bruxelles ii) energitilskud til udvalgte offentlige renoveringsarbejder. Foranstaltningen tager sigte på at dække alle former for brug af offentlige bygninger og renovere et anslået samlet areal på 34 000 m² pr. 30. juni 2026, hvorved der i gennemsnit opnås en reduktion på mindst 30 % af primærenergiefterspørgslen. Bekendtgørelsen om elektricitet, der definerer Sibelgas public service-opgave, herunder driften af one-stop-shoppen for offentlige renoveringer i Bruxelles, træder i kraft den 1. februar 2022.
Investering I-1.09: "Renovering af offentlige bygninger — skoler" i det franske fællesskab
Investeringsforanstaltningen skal i) støtte en investeringsplan for skolebygninger, der ejes af det franske fællesskab, og ii) via en indkaldelse af projekter med henblik på at yde støtte til renovering af skolebygninger i uddannelsesnetværk, der støttes af det franske fællesskab. Det forventede samlede anlægs- og renoveringsmål er 320 709 m² pr. 30. juni 2026, der er bygget op omkring lette, mellemstore og gennemgribende renoveringer samt nedrivninger og rekonstruktioner.
Investering I-1.10: "Renovering af offentlige bygninger — sport & IPPJ" i det franske fællesskab
Denne investeringsforanstaltning støtter i) renovering af sportsinfrastrukturer og ii) renovering af faciliteter til unge (Institutionerne Publiques de Protection de la Jeunesse — IPPJ). Der forventes at blive renoveret i alt 30 150 m² pr. 30. juni 2026, hvorved der opnås en gennemsnitlig reduktion af primærenergiefterspørgslen på mindst 30 %.
Investering I-1.11: "Renovering af offentlige bygninger — universiteter" i det franske fællesskab
Investeringsforanstaltningen tager sigte på at renovere forældede og energiineffektive universitetsbygninger i det franske fællesskab efter en indkaldelse af projekter. Foranstaltningen forventes at føre til renovering på 34 000 m² og i gennemsnit føre til en reduktion af primærenergiefterspørgslen på mindst 30 %.
Investering I-1.12: "Renovering af offentlige bygninger — kultur" i det franske fællesskab
Investeringsforanstaltningen tager sigte på energieffektiv renovering af offentlige kulturbygninger i det franske fællesskab. Foranstaltningen består af to dele: i) energirenovering af den kulturelle infrastruktur, der tilhører det franske fællesskab, og ii) tilskud til energirenoveringsprojekter vedrørende kulturel infrastruktur, der ikke ejes af det franske fællesskab (såsom infrastruktur ejet af de lokale myndigheder), tildelt gennem en indkaldelse af forslag. Foranstaltningen anslås at gøre det muligt at renovere et areal på 51 290 m², heraf 29 225 m² med en gennemsnitlig reduktion af primærenergibehovet på mindst 30 % (7 000 m² under nr. i) og 22 225 m² under nr. ii)).
Investering I-1.13: "Renolab: Renovationslaboratorium i hovedstadsregionen Bruxelles
Investeringsforanstaltningen består af to komplementære mekanismer, der har til formål at demonstrere innovative, cirkulære og bæredygtige energieffektive renoveringer i Bruxelles: i) indkaldelse af projekter til støtte for pilotprojekter og ii) indkaldelse af projekter til bæredygtig og eksemplarisk renovering af bygninger i Bruxelles med fokus på enten finansiering af innovative koncepter eller innovative og eksemplariske renoveringsarbejder. Foranstaltningen vil støtte i alt 25 pilotprojekter, 50 projektkoncepter og et anslået areal på 20 000 m² renoveret gennem finansiel støtte til eksemplariske renoveringsarbejder. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. marts 2024.
A.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
1 |
Forbedret energitilskudsordning i regionen Flandern (R-1.01) |
Milepæl |
Forbedrede energitilskudsordninger i Flandern |
Offentliggørelse i EU-Tidende |
— |
— |
— |
Q1 |
2022 |
Den flamske regerings/det flamske parlaments vedtagelse af en ny forordning: revision af energimærkningsordningen, revision af tilskudsordningerne for renovering af boliger og private boliger, indførelse af tilskud til nedrivning af private boliger og indførelse af tilskud til intelligent styring og batterier i hjemmet; sammen at skabe mere effektive incitamenter til at fremskynde private investeringer i energieffektivitet. |
|
2 |
Forbedret energitilskudsordning i hovedstadsregionen Bruxelles (R-1.02) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af en ny forordning om energitilskudsordninger i Bruxelles |
Bestemmelse i loven om ikrafttrædelse af den nye forordning |
— |
— |
— |
Q1 |
2022 |
Ikrafttræden af lovgivning om reform af ordningerne for energitilskud til bolig- og private renoveringer i hovedstadsregionen Bruxelles |
|
3 |
Forbedret energitilskudsordning for det tyske fællesskab (R-1.03) |
Milepæl |
Ikrafttræden af en ny forordning om energitilskudsordninger i det tysksprogede fællesskab. |
Bestemmelse i loven om ikrafttrædelse af den nye forordning |
— |
— |
— |
Q1 |
2022 |
Ikrafttræden af lovgivning om reform af ordningerne for energitilskud til boligbyggeri og private renoveringer i det tyske fællesskab. |
|
4 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1.06) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af ny forordning om energitilskudsordninger i Vallonien |
Bestemmelse i lovgivningen om ikrafttrædelse af den nye forordning |
— |
— |
— |
Q1 |
2022 |
Ikrafttrædelsen af forordningen om reform af UREBA-ordningen for renovering af offentlige bygninger i Vallonien. |
|
5 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger fase1 |
Boliger |
0 |
64 140 |
Q2 |
2023 |
Renovering af 63776 boliger (socialt boligbyggeri og private boliger) med støtte fra energitilskud med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med klimamærkningskravene. |
|
|
6 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 2) |
|
Boliger |
64 140 |
132028 |
Q2 |
2024 |
Renovering af 131664 boliger (socialt boligbyggeri og private boliger) med støtte fra energitilskud med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med klimamærkningskravene. |
|
7 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 3) |
Boliger |
132028 |
200264 |
Q2 |
2025 |
Renovering af 199899 boliger (socialt boligbyggeri og private boliger) med støtte fra energitilskud med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med klimamærkningskravene. |
|
|
8 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Milepæl |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 4) |
Rapport om den fuldstændige budgetgennemførelse af renoveringsarbejdet |
Q2 |
2026 |
De sociale boligselskabers renovering af sociale boliger i Flandern i overensstemmelse med mærkningskravet finansieret med 250 mio. EUR i lån. |
|||
|
9 |
Renovering af private og sociale boliger (1-1A) |
Mål |
Tildeling af tilskud til boligbatterier og intelligente kontrolapparater i Flandern |
Tildelte tilskud |
0 |
8460 |
Q2 |
2023 |
Tildeling af 8460 tilskud til husholdninger til husholdningsbatterier og intelligente kontrolapparater i Flandern siden andet kvartal af2021. |
|
|
10 |
"Renolab: Renovationslaboratorium i hovedstadsregionen Bruxelles (I-1.13) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om demonstration af renoveringsprojekter |
Statslig beslutning om tildeling af tilskud til Renolab-projekter |
— |
— |
— |
Q1 |
2024 |
Tildeling af kontrakter gennem vedtagelse af en regeringsbeslutning om 75 pilot- og konceptprojekter for eksemplarisk praksis for energieffektivitet og renovering og af gennemførelsesprojekter, der tegner sig for 20 000 m² gulvareal (Renolab). |
|
11 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Tilpasning af elektricitetsbekendtgørelsen med henblik på indførelse af en kvikskranke for renoveringer |
Bekendtgørelse om elektricitet offentliggøres i Den Europæiske Unions Tidende. |
Q1 |
2022 |
Parlamentets vedtagelse af bekendtgørelsen om elektricitet, der definerer Sibelgas public service-opgave, herunder driften af one-stop-shoppen for offentlige renoveringer i Bruxelles. |
||||
|
12 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 1) |
m² |
0 |
523852 |
Q2 |
2024 |
Renovering af 523,852 m² offentlige bygninger med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med kravene til klimamærkning. |
|
|
13 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 2) |
m² |
523852 |
650097 |
Q2 |
2025 |
Renovering af 650,097 m² offentlige bygninger med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med kravene til klimamærkning. |
|
|
14 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 3) |
m² |
650097 |
1121342 |
Q2 |
2026 |
Renovering af 1 121 342 m² offentlige bygninger med henblik på at reducere efterspørgslen efter primærenergi i overensstemmelse med kravene til klimamærkning. |
|
B. KOMPONENT 1.2: Nye energiteknologier
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan har til formål at sætte kraftigt skub i den teknologiske udvikling for at støtte energiomstillingen for yderligere at reducere CO2-emissionerne med særlig vægt på systemintegration og industriel dekarbonisering.
Komponenten bidrager til at adressere landespecifik henstilling nr. 3 fra 2019 og opfordrer Belgien til at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bl.a. lavemissions- og energiomstillingen og forskning og innovation samt den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020 om at fremskynde modne offentlige investeringsprojekter.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
B.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-1.04 "Reguleringsramme for H2- og CO2-markederne" i forbundsstaten
Reformen består af de nødvendige skridt til at muliggøre lovgivningsmæssige revisioner med henblik på at fastlægge en mere detaljeret reguleringsramme for H2- og CO2-markedernes funktion, der omfatter emner som tilsyn, ikke-diskriminerende adgang til transmissionsnet og fastsættelse af netadgangsafgifter. Reformen forventes at præcisere kompetencefordelingen mellem føderale og regionale myndigheder. En ny gaslov træder i kraft senest den 31. marts 2022.
Forbundsregeringens investering I-1.14 "Backbone for H2 and CO2"
Denne foranstaltning består af to dele: (1) udvikling af et brinttransportnet, hvis primære fokus er på de vigtigste industriklynger i Flandern (Antwerpen, Gent), Vallonien (Hainaut, Liège) og Bruxelles. De projekter, der skal gennemføres, fastlægges på grundlag af en validering af markedsbehovene og indgår i et planlagt bredere grænseoverskridende projekt af fælleseuropæisk interesse ("IPCEI") om brint. 2) udvikling af et første CO2-transportnet og -terminaler i de vigtigste industriklynger i Flandern (Antwerpen, Gent) og Vallonien (Hainaut, Liège og Sambre og Meuse Valley), der er åbent for alle markedsaktører.
Følgende tre foranstaltninger fokuserer på "En industriel værdikæde for hydrogenomstilling" på føderalt, flamsk og vallonsk plan.
Investering I-1.15 "En industriel værdikæde for brintomstilling" i forbundsstaten
Den føderale foranstaltning skal fremme forskellige demonstrationsprojekter vedrørende produktion og anvendelse af brint under forbundsregeringens kompetence. Målet er at stimulere innovative projekter med stort potentiale til at fremskynde energiomstillingen, så de bliver modne og opskaleret til kommerciel anvendelse. Projekterne udvælges via et udbud, der omfatter demonstrationsanlæg til produktion af grøn og kulstoffattig brint samt anvendelse af brint, f.eks. i skibe, for så vidt projekterne henhører under forbundsregeringens kompetence. Hvad angår demonstrationsanlæg til produktion af grøn og kulstoffattig brint, skal indkaldelsen være åben for alle teknologier med nul procesemissioner, såsom elektrolyse drevet af elektricitet fra vedvarende energikilder eller metanpyrolyse.
Investering I-1.16 "En industriel værdikæde for brintomstilling" i regionen Flandern
Denne foranstaltning har til formål at støtte overgangen til en bæredygtig brintindustri i Flandern gennem investeringer og projektfinansiering. Finansieringen skal i vid udstrækning støtte en portefølje af projekter, der ligesom det planlagte bredere grænseoverskridende projekt af fælleseuropæisk interesse (IPCEI) 1 , som det skal udgøre en integrerende del af, har til formål at udvikle en industriel værdikæde hen imod brintproduktion, transport, lagring og relaterede anvendelser. Uden for IPCEI-porteføljen er der også medtaget yderligere projekter med fokus på brint, hovedsagelig både inden for forskning og udvikling og investeringsprojekter.
Investering I-1.17 "En industriel værdikæde for hydrogenomstilling" i regionen Vallonien
Denne vallonske foranstaltning har til formål at reducere industri-, transport- og byggesektorens kulstoffodaftryk gennem projektfinansiering og investeringer. Den skal bestå af en række sammenhængende delprojekter (hovedsagelig inden for forskning og udvikling og første industrielle udvikling), der dækker hele værdikæden for produktion af grøn brint, samt udvikling af forskellige anvendelser af brint som energibærer og tilpasning af udstyr (f.eks. motorer), der muliggør anvendelse og valorisering af hydrogen. Dette projekt opdeles i tre særskilte vinduer, hvoraf det ene er en del af det planlagte grænseoverskridende IPCEI-projekt 2 om brint. Det andet vindue vil omfatte (F & D) projekter med fokus på brinttanke og brændselsceller. Det tredje vindue vil støtte integrationen af grøn brintproduktion, -transport og -anvendelse i både industri- og transportsektoren.
Investering I-1.18 "Udvikling af lavkulstofindustrien" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen skal fremme forskellige projekter, der har til formål at reducere CO2-emissioner fra energiforbrug og emissioner fra industrielle processer. Den gennemføres via en projektindkaldelse for F & D-partnerskabsprojekter, der har til formål at bringe teknologier op på niveauet for (før-) industriel demonstration eller pilotversioner inden for følgende områder: Elektrificering af industriprocesser, hydrogenproduktion ved elektrolyse eller ved methanpyrolyse, direkte anvendelse af hydrogen i industrielle anvendelser, opsamling og koncentration af CO 2-emissioner og dekarbonisering af ammoniakproduktionsprocesser.
Investering I-1.19 "Forskningsplatform for energiomstilling" i regionen Vallonien
Denne foranstaltning består af investeringer i en række store F & D-faciliteter og -udstyr til fordel for fransktalende universiteter, der er villige til at etablere en tværfaglig (og "tværteknologisk") samarbejdsplatform for at udvikle forskningsaktiviteter vedrørende komplekse energisystemer. De teknologier, der er omfattet af denne foranstaltning, vedrører følgende områder: produktion af vedvarende og kulstoffattig energi energiproduktion, -omdannelse og -lagring Opsamling og valorisering af CO 2 rationel energiudnyttelse i bygninger og i mobilitet drift af elnettet.
Investering I-1.20 "Vedvarende varmenet" i regionen Flandern
Investeringsforanstaltningen har til formål at støtte udviklingen af varmenet for at frigøre potentialet i grøn varme og spildvarme. Det forventes, at der vil blive indkaldt forslag to gange om året til investeringsstøtte. Formålet med indkaldelserne er at udvælge projekter, der har til formål at øge produktionen af grøn varme eller forbedre anvendelsen af restvarme (og dermed mindske anvendelsen af fossile brændstoffer). Indkaldelserne forventes at give investorerne mulighed for at modtage et bidrag for at sikre, at de høje initialinvesteringsomkostninger i et varmenet delvist finansieres.
Den føderale stats investering I-1.21 "Offshoreenergiøen"
Denne investeringsforanstaltning har til formål at udvikle et multifunktionelt offshore-energiknudepunkt ("energiøen") i den belgiske del af Nordsøen. Virkeliggørelsen af dette energiknudepunkt har tre hovedmål. For det første skal den muliggøre tilslutning af 2.1 GW fremtidig offshorevindenergi til elnettet på land. For det andet skal den lette integrationen og importen af mere vedvarende energi i og omkring Nordsøen ved at forbinde dem med andre lande eller regioner samt produktionen af grønne molekyler (f.eks. hydrogen). For det tredje forventes det at fungere som drifts- og vedligeholdelsesbase for offshoreaktiviteter samt andre offentlige formål (såsom hosting af 5G-antenner eller radarudstyr).
B.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
||||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
|||||||
|
15 |
Lovgivningsmæssige rammer for H2- og CO2-markederne (R-1.04) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af den nye gaslov og tilhørende forskrifter for at muliggøre markedsudviklingen for H2 og CO2 |
Offentliggørelse af den nye gaslov og alle tilhørende forordninger (statstidende) |
Q1 |
2022 |
Ikrafttrædelsen af den nye gaslov og alle dertil knyttede bestemmelser om: -muliggøre markedsudviklingen for H2 og CO2 -dække emner som tilsyn, ikke-diskriminerende adgang og tariffer. |
||||
|
16 |
Rygraden for H2 og CO2 (I-1.14) |
Milepæl |
Vedtagelse af investeringsplanen for H2 & CO2-backbone-infrastruktur. |
Forbundsregeringens vedtagelse af investeringsplanen "Backbone for H2 & CO2" |
Q1 |
2022 |
Forbundsregeringens vedtagelse af investeringsplanen "Backbone for H2 & CO2" efter, baseret på markedets behov for at udvikle de første klynger for H2 & CO2-backbone-projekter efter høring af det kompetente tilsynsorgan (CREG). Investeringsplanen skal indeholde et forslag til udvælgelse af projekter, der opfylder følgende betingelser: (DNSH-betingelser) for H2-rørledninger skal være opfyldt: 1. Opførelse eller drift af nye transmissions- og distributionsnet til brint (inden for dette punkt skal også falde ind under udvidelsen af eksisterende dedikerede hydrogenrørledninger og ændringer af disse rørledninger for at sikre flere tilslutningspunkter og en åben adgangsmetode) 2. Omdannelse/omlægning af eksisterende naturgasnet til 100 % brint (DNSH-betingelser) for CO2-rørledninger skal være opfyldt: 1. Den CO2, der transporteres fra det anlæg, hvor det opsamles, til injektionspunktet, medfører ikke CO2-lækager på over 0,5 % af den transporterede CO2-masse. 2. CO2 leveres til et permanent CO2-lagringsanlæg, der opfylder kriterierne for underjordisk geologisk lagring af CO2 som fastsat i afsnit 5.12 i nævnte bilag eller til andre transportformer, der fører til et permanent CO2-lagringslokalitet, der opfylder disse kriterier. 3. Der anvendes passende lækagedetektionssystemer, der indføres en overvågningsplan, og rapporten kontrolleres af en uafhængig tredjepart. 4. Hvis der installeres aktiver, der øger fleksibiliteten og forbedrer forvaltningen af et eksisterende net, er installationen støtteberettiget. |
||||
|
17 |
Rygraden for H2 og CO2 (I-1.14) |
Mål |
Anlæg og drift af 150 km rørledning for H2 og CO2 |
Endelig projektrapport godkendt |
km |
0 |
150 |
Q2 |
2026 |
Anlæg og drift af 150 km rørledning for H2 og CO2 (eller realiseret via omdirigering af rørledninger, der hidtil har været anvendt til transport af andre gasser). (DNSH-betingelser) for H2-rørledninger skal være opfyldt: 1. etablering eller drift af nye transmissions- og distributionsnet til brint (inden for dette punkt skal også falde ind under udvidelsen af eksisterende dedikerede hydrogenrørledninger og ændringer af disse rørledninger for at sikre flere tilslutningspunkter og en åben adgangsmetode) 2. konvertering/omlægning af eksisterende naturgasnet til 100 % brint (DNSH-betingelser) for CO2-rørledninger skal være opfyldt: 1. Den CO2, der transporteres fra det anlæg, hvor det opsamles, til injektionspunktet, medfører ikke CO2-lækager på over 0,5 % af den transporterede CO2-masse. 2. CO2 leveres til et permanent CO2-lagringsanlæg, der opfylder kriterierne for underjordisk geologisk lagring af CO2 som fastsat i afsnit 5.12 i nævnte bilag eller til andre transportformer, der fører til et permanent CO2-lagringslokalitet, der opfylder disse kriterier. 3. Der anvendes passende lækagedetektionssystemer, der indføres en overvågningsplan, og rapporten kontrolleres af en uafhængig tredjepart. 4. Hvis der installeres aktiver, der øger fleksibiliteten og forbedrer forvaltningen af et eksisterende net, er installationen støtteberettiget. |
|
|
18 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med udbuddet |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
|
|
|
Q2 |
2022 |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med udbuddet "En industriel værdikæde for brintomstilling (føderalt niveau). Projekterne udvælges via et udbud, der omfatter demonstrationsanlæg til fremstilling af rent hydrogen samt anvendelse af brint, f.eks. i skibe, for så vidt projekterne henhører under forbundsregeringens kompetence. Hvad angår demonstrationsanlæg til fremstilling af rent hydrogen, skal indkaldelsen være åben for alle teknologier med nul procesemissioner, f.eks. elektrolyse drevet af elektricitet fra vedvarende energikilder og pyrolyse. Udbud vedrørende forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsløsninger (f.eks. vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. ved hjælp af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
|
|
19 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med det 2. udbud |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakten til udvalgte ansøgere |
|
|
|
Q2 |
2023 |
Tildeling af kontrakter i henhold til det 2. udbud "En industriel værdikæde for brintomstilling (føderalt niveau). Projekterne udvælges via et udbud, der omfatter demonstrationsanlæg til fremstilling af rent hydrogen samt anvendelse af brint, f.eks. i skibe, for så vidt projekterne henhører under forbundsregeringens kompetence. Hvad angår demonstrationsanlæg til fremstilling af rent hydrogen, skal indkaldelsen være åben for alle teknologier med nul procesemissioner, f.eks. elektrolyse drevet af elektricitet fra vedvarende energikilder og pyrolyse. Udbud vedrørende forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
|
|
20 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Afslutning af alle tildelte projekter i udbud |
Endelig projektrapport godkendt |
Q4 |
2025 |
Afslutning af projekter tildelt i forbindelse med udbuddet "En industriel værdikæde for brintomstilling" (føderalt niveau) med 45 000 000 EUR gennemført. Er ikke omfattet: alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Udbud vedrørende forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. ved hjælp af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
21 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter til projekter vedrørende hydrogenprojekter af fælleseuropæisk interesse |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q4 |
2022 |
Tildeling af kontrakter til IPCEI-projekter vedrørende brint (defineret som de projekter, der er omfattet af IPCEEI's anmeldelse af statsstøtte) under foranstaltningen "En industriel værdikæde for hydrogenomstilling" (Flandern). Er udelukket fra udvalgte projekter: alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Udvalgte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
22 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om hydrogenprojekter. der ikke er omfattet af IPCEI |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q4 |
2022 |
Tildeling af kontrakter til yderligere hydrogenprojekter. der ikke vedrører IPCEI. Er udelukket fra udvalgte projekter: alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Udvalgte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
23 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
Endelig projektrapport godkendt |
Q2 |
2026 |
Afslutning af projekter tildelt i forbindelse med udbuddet "En industriel værdikæde for brintomstilling" (Flandern), hvor 112 500 000 EUR er gennemført, herunder ny brintelektrolysekapacitet på 150 MW i drift. Alle tildelte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
24 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om hydrogenprojekter af fælleseuropæisk interesse |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q1 |
2022 |
Tildeling af kontrakter til IPCEI-projekter vedrørende brint (defineret som de projekter, der er omfattet af IPCEEI's anmeldelse af statsstøtte) under foranstaltningen "En industriel værdikæde for hydrogenomstilling" (Vallonien). Specifikationerne i indkaldelsen af projekter skal sikre, at alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) udelukkes med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Alle tildelte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
25 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter vedrørende projekter, der ikke vedrører projekter af fælleseuropæisk interesse |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q1 |
2023 |
Tildeling af kontrakter til supplerende projekter. der ikke vedrører projekter af fælleseuropæisk interesse. Specifikationerne i indkaldelsen af projekter skal sikre, at alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) udelukkes med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Alle tildelte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
26 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Afslutning af alle projekter (IPCEI og andre projekter end IPCEI), der er tildelt i forbindelse med udbuddet |
Endelig projektrapport godkendt |
Q2 |
2026 |
Afslutning af alle projekter tildelt i forbindelse med udbuddet "En industriel værdikæde for brintomstilling" (Vallonien), hvor 105 500 000 EUR er gennemført, herunder ibrugtagning af grøn elektrolysekapacitet på mindst 1 MW (inkl. infrastruktur). Er ikke omfattet: alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Alle tildelte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: F & I udelukkende eller primært fokuserer på lavvirkningsmuligheder (såsom produktion af vedvarende brint eller andre nulemissionsmiljøinnovationer såsom pyrolyse, eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. |
||||
|
27 |
Udvikling af lavemissionsindustrien (I-1.18) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q2 |
2022 |
Tildeling af kontrakter under foranstaltningen "Udvikling af lavemissionsindustrien". Specifikationerne i indkaldelsen af projekter skal sikre, at alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) udelukkes med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. Alle tildelte forsknings- og innovationsprojekter (F & I) skal opfylde følgende betingelser: — Enten udelukkende eller primært R & I fokuserer på løsninger med lav indvirkning (såsom vedvarende brintproduktion eller andre nulemissionsmiljøinnovationer) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologineutrale for så vidt angår deres anvendelse (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier) — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. — Den vallonske regering forelægger en plan (SPW EER), der viser: — at anvendelsen af importeret naturgas skal være midlertidig, og - øget anvendelse af biogas/minegas |
||||
|
28 |
Udvikling af lavemissionsindustrien (I-1.18) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
Endelig projektrapport godkendt |
Q2 |
2026 |
Afslutning af projekter tildelt i forbindelse med udbuddet "En industriel værdikæde for brintomstilling" med 45 000 000 EUR, herunder færdiggørelse af et demonstrationsprojekt med et teoretisk langsigtet potentiale på 2 mio. ton CO2-reduktion p.a. Den endelige projektrapport skal påvise, at: — Al elektricitet, der anvendes i projekterne, er af grøn oprindelse (f.eks. anvendelse af VEK-E) eller baseret på grønne elkøbsaftaler. — Anvendelsen af importeret naturgas er gennemgående, og der er udarbejdet en plan for øget anvendelse af biogas/minegas. |
||||
|
29 |
Forskningsplatform for energiomstilling (I-1.19) |
Milepæl |
Offentliggørelse af offentlige udbud vedrørende udstyr. |
Offentliggørelse af offentlige udbud |
Q1 |
2023 |
Offentliggørelse af offentlige udbud om indkøb af målrettet udstyr under projektet "Forskningsplatform for energiomstilling" (Fedération Wallonie-Bruxelles), der opfylder følgende betingelser for så vidt angår de planlagte forsknings- og innovationsaktiviteter (F & I): F & I udelukkende eller primært fokuserer på løsninger med lav indvirkning (f.eks. vedvarende brintproduktion eller miljøinnovationer med nulemission) eller F & I er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologi (f.eks. teknologier med den mest begrænsede virkning (men ikke nul/lav indvirkning) blandt de teknologier, der er til rådighed på nuværende tidspunkt), og der er truffet passende ledsageforanstaltninger for at forhindre fastlåsningseffekter (foranstaltninger, der muliggør indførelse af teknologier med lav indvirkning eller udvikling heraf) eller — Resultaterne af F & I-processen er teknologisk neutrale på anvendelsesniveauet (dvs. de kan anvendes på tværs af alle tilgængelige teknologier). |
||||
|
30 |
Forskningsplatform for energiomstilling (I-1.19) |
Milepæl |
Anlægsaktiviteter (anskaffelser) |
Endelig projektrapport Godkendt |
Q4 |
2025 |
23 850 000 EUR er gennemført efter afslutningen af købet af udstyr, og de resterende 2 650 000 er bestilt. |
||||
|
31 |
VE-varmenet (I-1.20) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om projekter vedrørende vedvarende energi eller overskudsvarme |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere (VEKA) |
Q1 |
2023 |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med indkaldelser af projekter vedrørende vedvarende energi eller overskudsvarme under foranstaltningen "Vedvarende varmenet (Flandern)". Specifikationerne i indkaldelsen af projekter skal sikre, at alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) udelukkes med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. |
||||
|
32 |
VE-varmenet (I-1.20) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
Endelig projektrapport godkendt (VEKA) |
Q2 |
2026 |
Afslutning af projekter tildelt i forbindelse med udbuddet "Vedvarende varmenet" (Flandern) med 39 870 000 EUR. Er ikke omfattet: alle aktiviteter under emissionshandelsordningen (ETS) med forventede CO2-ækvivalente emissioner, som ikke er væsentligt lavere end de relevante benchmarks, der er fastsat for gratistildeling. |
||||
|
33 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Færdiggørelse af FEED og miljøundersøgelser |
Offentliggørelse af FEED og miljøundersøgelser |
Q4 |
2022 |
Færdiggørelse af FEED ("Front-end engineering design") og miljøundersøgelser for foranstaltningen "Offshore-energiøen". Øen skal være klar til offshore-tilslutningskabler med Princess Elisabeth havvindmøllezone. Øen skal muliggøre fremtidig sammenkobling med et eller flere andre lande. |
||||
|
34 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Opnåede tilladelser til energiøen |
Opnåede tilladelser til energiøen |
Q3 |
2023 |
Tilladelser, der er opnået af konsortiet til at arbejde på en energiø i Nordsøen, og som omfatter fem hektar nytteareal og tilladelser til etablering af offshoreforbindelseskabler med Princess Elisabeth offshore vindzone. |
||||
|
35 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Færdiggørelse af bygge- og anlægsarbejder |
Endelig projektrapport godkendt (CREG) |
Q2 |
2025 |
Færdiggørelse af arbejdet i forbindelse med energiøen, der omfatter fem hektar nytteareal og klar til offshoreforbindelseskabler med Princess Elisabeth's havvindmøllezone. Øen skal muliggøre fremtidig sammenkobling med et eller flere andre lande. |
||||
C. KOMPONENT 1,3: Klima og miljø
Foranstaltningerne under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan har til formål at bevare og genoprette biodiversiteten ved at sikre bæredygtig udnyttelse og genopretning af skove, moser, enge og græsarealer. Foranstaltninger under denne komponent bidrager også til binding af CO 2. Desuden forbereder foranstaltningerne sig på virkningerne af klimaændringerne ved at forbedre vandforvaltningen og den grønne infrastruktur. Som følge heraf skal modstandsdygtigheden over for tørke og kraftige regnskyl øges, hvilket vil gavne landbruget, turismen, borgerne og miljøet som helhed.
Komponenten bidrager til at adressere landespecifik henstilling nr. 3 fra 2019 og opfordrer Belgien til at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bl.a. omstillingen til lavemissions- og energiomstilling samt den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020 om at fokusere investeringerne på den grønne og den digitale omstilling.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
C.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-1.22: "Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer" i regionen Vallonien
Investeringen har til formål at støtte bevarelse, genopretning og bæredygtig anvendelse af biodiversitet og økosystemtjenester, hvilket skal forbedre kulstoflagringskapaciteten og modstandsdygtigheden over for klimaforandringseffekter såsom oversvømmelser og tørke. Foranstaltningen består af fire underaktioner: (1) støtte til skovejere til genopretning af skove, (2) styrkelse af nettet af beskyttede områder inden for den prioriterede aktionsramme for beskyttelse af visse arter og levesteder, (3) oprettelse af to nationalparker i Vallonien og (4) genskabelse af floder og etablering af vådområder. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-1.23: "Økologisk defragmentering" i regionen Flandern
Denne investering i økologisk defragmentering af eksisterende regional transportinfrastruktur skal bidrage til genopretning af økosystemer og udvikling af et sammenhængende naturnet i Flandern. Foranstaltningen omfatter 15 konkrete projekter for miljøkanaler og økotunneller (forberedende undersøgelser eller anlægsarbejder). Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-1.24: "Blue Deal" for regionen Flandern
Blue Deal-investeringen er en del af en større plan med 80 projekter og tiltag, der har til formål at forbedre beredskabet i længere perioder med tørke og hyppigere hedebølger ved at tackle tørkeproblemer på en strukturel måde. I henhold til planen skal der ydes støtte til ni underaktioner af forskellig art, der henvender sig til forskellige aktører, herunder industrien, landbrugerne og kommunerne. Aktionerne omfatter: A) landskabsprojekter til afbødning af tørke, B) et forskningsprogram inden for landbrug, C) to projekter vedrørende vandvejspumper og sluser, D) en vandforvaltningsstøtteordning for virksomheder, der investerer i innovative vandbesparende teknologier, E) grøn-blå byprojekter med 15 kommuner, F) innovative projekter om cirkulær vandanvendelse og digital overvågning og intelligente vanddatasystemer, (G) gennemførelse af naturbaserede løsninger i fire definerede områder, (H) 30 projekter for grønne blå vandveje og (I) vådområder. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
C.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
36 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Anvendte arealforvaltningsforanstaltninger (skove, beskyttede områder) og fortrængende igangværende projekter |
hektar |
0 |
2340 |
Q2 |
2024 |
Arealforvaltningsforanstaltninger anvendt på 2340 hektar for at øge biodiversiteten og modstandsdygtigheden over for klimaændringer i skove og beskyttede områder og fremskridt med hensyn til foranstillede projekter. Ingen af skovprojekterne må omfatte dræningsoperationer. |
|
|
37 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Anvendte arealforvaltningsforanstaltninger (skove og beskyttede områder) og efterfølgende projekter afsluttet |
hektar |
2340 |
8460 |
Q2 |
2026 |
Arealforvaltningsforanstaltninger anvendt på 8460 hektar for at øge biodiversiteten og modstandsdygtigheden over for klimaændringer i skove og beskyttede områder og efterfølgende projekter afsluttet. Ingen af skovprojekterne må omfatte dræningsoperationer. |
|
|
38 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter til projekter om oprettelse af to nationalparker |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q1 |
2023 |
Tildeling af kontrakter til to projekter og skriftlig meddelelse fra den vallonske miljøminister til de udvalgte ansøgere efter indkaldelsen af forslag til to nationalparker med et samlet areal på mellem 5000 og 15 000 ha. |
|||
|
39 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Afslutning af to projekter for nationalparker |
projekter |
0 |
2 |
Q2 |
2026 |
Afslutning af infrastrukturarbejder i to nationalparker med et samlet areal på mellem 5000 og 15 000 ha. |
|
|
40 |
Økologisk defragmentering (I-1.23) |
Mål |
Afslutning af projekter om økologisk defragmentering |
projekter |
0 |
15 |
Q2 |
2026 |
Færdiggørelse af infrastrukturarbejder i forbindelse med syv projekter vedrørende økologisk defragmentering (såsom miljøkanaler eller økotunneler) og afslutning af otte projekter, der kun dækker forberedelsesfaser (såsom lokalisering og designfaser) for otte fremtidige defragmenteringsprojekter. |
|
|
41 |
Blue Deal (I-1.24) |
Milepæl |
Påbegyndelse af projekter, der skal styrke biodiversiteten og/eller afbøde virkningerne af klimaændringerne. |
Skriftligt kontraktligt eller juridisk dokument til at vidne om starten |
Q2 |
2023 |
Skriftligt kontraktligt eller juridisk dokument, der er underskrevet eller vedtaget for at dokumentere starten på 82 ud af 91 projekter, der skal styrke biodiversiteten og/eller afbøde virkningerne af klimaændringer såsom tørke & oversvømmelser: 35 landskabsprojekter til afbødning af tørke (projekt A i beskrivelsen af foranstaltningen), et forskningsprogram inden for landbrug (B), to projekter vedrørende vandvejspumper og sluser (C), en støtteordning for vandforvaltning (D), grøn-blå byprojekter med 15 kommuner (E), to intelligente vanddatamoduler og projekter for cirkulært vand (F), fire områder for naturbaserede løsninger (G), 30 projekter for grønne blå vandveje (H) og genopretning af vådområder (I). |
|||
|
42 |
Blue Deal (I-1.24) |
Milepæl |
Køb af jord for at styrke biodiversiteten og/eller afbøde virkningerne af klimaændringerne |
Titeldokumenter |
Q4 |
2023 |
Køb af jord afsluttet for projekter om genopretning af vådområder (I) og for områder til naturbaserede løsninger (G) (ca. 2000 hektar) |
|||
|
43 |
Blue Deal (I-1.24) |
Mål |
Afslutning af projekter under den blå pagt |
projekter |
0 |
82 |
Q2 |
2026 |
Afslutning af 82 ud af 91 projekter under den blå pagt for at øge modstandsdygtigheden over for tørke (A, B, C, D, E, F, G, H, I), der dækker 2255 hektar (A, E, G, H, I), fire pumpeanlæg bygget og fire låsedøre genoprettet (C) og herunder færdiggørelsen af et operationelt intelligent vandovervågningsnet og projekter for cirkulært vand (F). |
|
D. KOMPONENT 2.1: Cybersikkerhed
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan forventes at styrke det belgiske samfunds samlede cyberrobusthed og cyberkriseberedskab.
Komponenten bidrager til at adressere landespecifikke henstillinger nr. 3 fra 2019 og nr. 3 fra 2020om at fokusere investeringerne på den digitale omstilling og til de landespecifikke henstillinger nr. 4 fra 2019 og nr. 3 fra 2020 om at forbedre erhvervsklimaet.
D.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-2.01: "Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund" i forbundsstaten
Denne investering består af foranstaltninger til (1) at styrke cyberangrebskapaciteterne hos SMV'er og selvstændige gennem oplysningskampagner om cybersikkerhed, et websted, der tilbyder tjenester såsom et gratis cyberspace for hurtigt at identificere områder, hvor cyberrobustheden kan forbedres, og projekter, der støtter SMV'er inden for cybersikkerhed, såsom udveksling af bedste praksis, (2) bekæmpelse af cyberkriminalitet gennem målrettede advarsler om cybersårbarheder og IT-infektioner for professionelle IT-brugere (Be Guard), et onlineregister af validerede websteder for at muliggøre en hurtig kontrol af websteders pålidelighed (Validated Web Sites) og et onlinespørgeskema med henblik på at evaluere virksomhedernes cybermodenhed samt anbefalinger om at øge deres cyberrobusthed (cyberfundamentaler), (3) bekæmpe phishing gennem ajourførte og nye antiphishing platforme (StopPhishing), (4) indføre en global ramme for forvaltning af cybersikkerhed inden for udenrigsdepartementet baseret på ISO27000 3 - og CIS20 4 -normer og (5) tilbyde cyberrobusthedstjenester til den brede belgiske offentlighed, der består af i) tjenester til håndtering af cyberangreb på IT-infrastruktur og -systemer hos private virksomheder, borgere og statslige tjenester, og ii) tjenester, der gør det muligt at placere sådanne cyberangreb (dvs. identifikation af den organisation eller person, der ligger til grund for angrebet) på grund af forsvarsministeriets øgede cyberkapacitet, som er den belgiske administrations knudepunkt for cybersikkerhedsspecialister, hvor sådanne aktiviteter er centraliseret.. Militære operationer finansieres ikke, og foranstaltningens tyngdepunkt er civilt med tjenester, der har til formål at beskytte og øge cyberrobustheden og cybersikkerheden i samfundet som helhed, dvs. private virksomheder, borgere og statslige tjenester. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-2.02: "Cybersikkerhed: 5G "i forbundsstaten
Investeringen forventes at styrke det retlige politis aflytningskapacitet i forbindelse med privat kommunikation i en 5G-sammenhæng på grund af investeringer i en sweeping og en jammingperiode, systemer til optagelse af lyd i huse og køretøjer, kapacitet til at lokalisere og spore køretøjer og genstande og et transmissionssystem af billeder, der er erhvervet i forbindelse med særlige efterforskningsmetoder. Disse investeringer skal tilpasses 5G. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-2.03: "Cybersikkerhed: NTSU/CTIF aflytning og beskyttelse "fra forbundsstaten
Investeringen skal indføre et digitalt register over aflyttet privat kommunikation (Li-Vault), der forvaltes af det belgiske forbundspolitis nationale tekniske og taktiske støtteenhed, og som skal anvendes af retssystemet, politiet og efterretningstjenesterne. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2025.
D.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
44 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Mål |
Meddelelse om tildeling af otte offentlige udbud |
Skriftlig meddelelse om tildeling af point til udvalgte ansøgere |
Tildeling af offentlige udbud |
0 |
8 |
Q4 |
2022 |
Meddelelse om tildeling af otte offentlige udbud i)fra økonomiministeriet for levering af webstedet, der giver SMV'er og selvstændige mulighed for at foretage en gratis cyberscanning for hurtigt at identificere områder, hvor cyberrobustheden kan forbedres, ii) af økonomiministeriet for en årlig oplysningskampagne om cybersikkerhed rettet mod SMV'er og selvstændige, iii) af centret for cybersikkerhed med henblik på levering af en onlineplatform, hvor virksomheder kan registrere deres websteder, og udvidede validerede attester kan distribueres, så besøgende hurtigt kan identificere pålideligheden af deres websteder, iv) ved hjælp af en cyberplatform, hvor virksomheder kan registrere deres websteder, og udvidede validerede attester kan distribueres, så de besøgende hurtigt kan identificere pålideligheden af deres websteder. v) Af den belgiske føderale telekommunikationsmyndighed med henblik på gennemførelse af en antiphishing løsning for e-mails, vi) SMS, vii) svigagtige opkald og viii) svigagtige signaliseringsmeddelelser i telekommunikationsselskabernes infrastruktur. |
|
45 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Gennemførelse af den første oplysningskampagne om cybersikkerhed |
Første oplysningskampagne om cybersikkerhed rettet mod SMV'er og selvstændige om cyberrobusthedsrisici |
Q4 |
2022 |
Første oplysningskampagne om cybersikkerhed rettet mod SMV'er og selvstændige om de cyberrobusthedsrisici, der leveres. og udsendt websted. Dette websted skal tilbyde gratis cybersoftware til SMV'er og selvstændige med henblik på hurtigt at identificere områder, hvor cyberrobustheden kan forbedres. |
|||
|
46 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Mål |
Instrumenter til at øge den brede offentligheds cyberrobusthed |
Antal instrumenter |
0 |
4 |
Q4 |
2023 |
Fire værktøjer, der har til formål at øge cyberrobustheden, er tilgængelige for offentligheden, nemlig i) BeGuard, ii) validerede websteder, iii) de grundlæggende cyberprincipper og iv) StopPhishing. |
|
|
47 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Global ramme for styring af cybersikkerhed i Udenrigsministeriet |
En global ramme for styring af cybersikkerhed i Udenrigsministeriet, der er gennemført og trådt i kraft |
Q4 |
2023 |
En global ramme for forvaltning af cybersikkerhed baseret på ISO27000— og CIS20-normer er i kraft og gennemført i Udenrigsministeriet. |
|||
|
48 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Forsvarsministeriets levering af cyberrobusthedstjenester til det belgiske samfund som helhed |
Idriftsættelse af Forsvarsministeriets platform for modstandsdygtighed over for cyberangreb og offentliggørelse af rapport om cybertrusler |
Q2 |
2026 |
Forsvarsministeriets cyberrobusthed styrkes for at tilbyde cyberrobusthedstjenester til det belgiske samfund som helhed, herunder borgere, virksomheder og civile tjenester. Disse tjenester leveres via én platform, der integrerer relevante efterretninger om cybertrusler, og gennem tilsyn med aktører, der potentielt kan repræsentere cybertrusler. Dette tilsyn skal bestå af en periodisk rapport med opdateringer af cyberaktører. |
|||
|
49 |
Cybersikkerhed: 5G (I-2.02) |
Milepæl |
Styrket aflytningskapacitet hos kriminalpolitiet i en 5G-sammenhæng |
Styrket aflytningskapacitet hos kriminalpolitiet i en 5G-sammenhæng på hele det belgiske område gennem fem operationelle elementer |
Q4 |
2025 |
Politiets aflytningskapacitet i forbindelse med privat kommunikation i en 5G-sammenhæng styrkes på hele Belgiens område. Dette opnås ved idriftsættelse af følgende: — en vaskeplan, der er tilpasset 5G — en jammingpakke, der er tilpasset 5G systemer til optagelse af lyd i huse og køretøjer, der er tilpasset 5G — evne til at lokalisere og spore køretøjer og genstande, der er tilpasset 5G og — et system til transmission af billeder, der er erhvervet i forbindelse med særlige efterforskningsmetoder. |
|||
|
50 |
Cybersikkerhed: NTSU/CTIF's aflytning og beskyttelse (I-2.03) |
Milepæl |
Digitalt register over aflyttet privat kommunikation. der forvaltes af det belgiske forbundspolitis nationale tekniske og taktiske støtteenhed |
Idriftsættelse af det digitale register over aflyttet privat kommunikation |
Q2 |
2025 |
Digitalt register over aflyttet privat kommunikation (Li-vault), der forvaltes af det belgiske forbundspolitis nationale tekniske og taktiske støtteenhed, og som er operationelt og klar til brug for retssystemet, politiet og efterretningstjenesterne. |
|||
E. KOMPONENT 2.2: Offentlig administration
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan har til formål at øge effektiviteten i den offentlige forvaltning ved at digitalisere dens tjenester.
Denne komponent bidrager til at adressere de landespecifikke henstillinger nr. 3 fra 2019 og nr. 4 fra 2019, der opfordrer Belgien til at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bl.a. digitalisering og mindske den lovgivningsmæssige og administrative byrde for at tilskynde til iværksætteri. Den vedrører også landespecifik henstilling nr. 3 fra 2020 om at forbedre erhvervsklimaet, fremskynde modne offentlige investeringer og fokusere investeringerne på den digitale omstilling.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
E.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-2.04: "Digitalisering IPSS" i forbundsstaten
Denne foranstaltning har til formål at fremskynde digitaliseringen af de offentlige socialsikringsinstitutioner. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. august 2026. Den består af tre delforanstaltninger:
Investering I-2.04: "Digitalisering IPSS; delforanstaltning 1: Digital platform for interaktion mellem socialsikring og borgere og virksomheder i forbundsstaten
Formålet med denne investering er at give borgerne, virksomheder, herunder selvstændige, bedre adgang til sociale sikringsydelser og på den anden side opnå resultatforbedringer for forvaltninger og virksomheder. Investeringen har også til formål at gøre den belgiske sociale sikring mere tilgængelig i en europæisk sammenhæng. Denne investering skal gøre det muligt at forbedre kommunikationen og udvekslingen af data mellem medlemsstaternes institutioner, navnlig i forbindelse med clearing af rettigheder, afsløring af svig, overførsel af digitale europæiske formularer og anvendelse af et unikt europæisk borgeridentifikationsnummer.
Investering I-2.04: "Digitalisering IPSS, delforanstaltning 2: Digital kontoforvaltning for hvert selskab i forbundsstaten
Denne investering skal gøre det muligt at digitalisere finansielle strømme mellem socialsikring og virksomheder og potentielle finansielle formidlere og tjenesteudbydere. Nogle af ansøgningerne om forvaltning af arbejdsgivernes regnskaber stammer fra 1979 og er meget uensartede. Dette udgør en teknologisk og menneskelig risiko. En grundig gennemgang af dem og etablering af et integreret, effektivt informationssystem af høj kvalitet, der udvikler sig, er afgørende for digitaliseringen og åbningen af arbejdsgivernes konti.
Investering I-2.04: "Digitalisering IPSS, delforanstaltning 3: Forbedring af datakvaliteten med henblik på automatisk beslutningstagning og etablering af en uafhængig platform for social sikring — INASTI "i forbundsstaten
Denne foranstaltning omfatter oprettelse af en central database af Institut national d'assurances sociales pour travailleurs indépendants (INASTI), den sociale sikringsinstitution for selvstændige erhvervsdrivende. Denne database skal indeholde alle karrieredata samt alle selvstændiges rettigheder og forpligtelser. Oprettelsen af en fælles database for selvstændige er en forudsætning for, at INASTI kan oprette en platform for social sikring for selvstændige. Via en sådan platform skal interaktive elektroniske formularer og automatisering af processer baseret på ny teknologi gøre det muligt at registrere alle oplysninger om social sikring i selvstændige erhvervsdrivendes individuelle sagsmappe, som til enhver tid kan konsulteres af interessenter.
Investering I–2.05: "Digital SPF" i forbundsstaten
Denne foranstaltning tager sigte på at fremskynde digitaliseringen af forskellige administrative tjenester i forbundsstaten. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026. Den består af 12 delforanstaltninger:
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 1: Digital transformation of Justice "(digital omstilling af retsvæsenet) i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at øge det belgiske retssystems samlede digitaliseringsniveau, hvilket forventes at have en positiv indvirkning på dets samlede effektivitet. Delforanstaltningen har til formål at afhjælpe forskellige identificerede svagheder, begyndende med digitaliseringen af de interne processer. Der skal navnlig fokuseres på investeringer med henblik på at tackle de nuværende begrænsninger og ineffektivitet ved at forbedre sagsbehandlingen og indføre automatisering af dataindsamling. Desuden har projektet til formål at øge antallet af onlineoffentliggørelse af domme, som i øjeblikket er lave og er afgørende for at hjælpe borgere og virksomheder med at overholde lovgivningen.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 2: Digitalisering af retslige forretningsprocesser "i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at imødegå de tekniske og teknologiske udfordringer, som forbundspolitiet står over for i forbindelse med stadig mere komplekse operationer. Delforanstaltningen skal gøre det muligt for medlemmerne af det føderale kriminalpoliti at opnå effektivitet: a) at løse de problemer, der i dag er opstået som dekryptering, 5G, internetforskning b) gennem øget automatisering af visse aktioner og brug af kunstig intelligens c) gennem bedre dataforvaltning og bedre forståelse af data gennem modernisering af kriminaltekniske centre. Delforanstaltningen omfatter indkøb af specifikke softwareløsninger og it-udstyr (servere).
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 3: Støtte til udvikling af digitale værktøjer og øget digitalisering af den føderale stats udenrigshandelsagentur"
Denne delforanstaltning har til formål at støtte handel gennem udvikling af digitale værktøjer og øget digitalisering af Foreign Trade Agency for at muliggøre en moderne og digital omstilling af føderale tjenester med ansvar for fremme af udenrigshandel. Delforanstaltningen omfatter udvikling af en specifik applikation og tilsvarende uddannelse for 25 brugere.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 4: Crisis management and security i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at sikre, at det nationale krisecenter får kapacitet til at huse mange partnere under sikre forhold, og at de kan tilslutte sig den digitale infrastruktur. Der skal udvikles et højt tilgængeligt og sikkert kommunikationsnetværk mellem sikkerhedspartnere, der er involveret i national krisestyring, for at muliggøre videregivelse af fortrolige og klassificerede oplysninger. Med henblik herpå indgår udviklingen af en ny digital kriseinfrastruktur, et sikkert kommunikationsnetværk og en krisestyringsplatform i delforanstaltningen.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 5: Digital Bozar "fra forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at indføre digitale teknologier, som skal gøre det muligt at skabe 100 % digitale arrangementer (såsom musik, udstillinger, BOZAR LAB) med det formål at få adgang til nye markeder for kunstnere og kulturpartnere og øge adgangen til kultur for personer og grupper, der befinder sig fjernt (herunder i andre lande), eller som står over for mobilitetsmæssige udfordringer (såsom ældre). Med henblik herpå omfatter delforanstaltningen en infrastrukturkomponent med anlæggelse af optisk fiber mellem Royal Theatre of La Monnaie og Centre for Fine Arts, en cybersikkerhedskomponent og udrulning af digitale aktiviteter, herunder IT-uddannelse af personalet.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 6: Digital forvaltning for borgere og virksomheder i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at indføre en strategi for radikal omstilling af den nuværende model for relaterede forvaltningstjenester og øge borgernes og virksomhedernes udbredelse af digitale offentlige tjenester. Den giver mulighed for at udvikle en digital platform for samspillet mellem regeringen og borgerne og virksomhederne.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 7: Digitalisering af asyl- og indvandringsstyringsprocesser "i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at modernisere den digitale infrastruktur for at muliggøre en bedre og kontrolleret integration med interne og offentlige kontorer, modernisere og udvikle migrationstjenester med fokus på brugeroplevelse. standardisering og sikring af gensidig udveksling af data og dokumenter. Projektet omfatter etablering af en digital integrationsplatform, en korsvej for udenlandske statsborgere og udvikling af et datalager, der skal gøre det muligt at generere, lagre, strukturere og kombinere migrationsrelaterede data og statistikker.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 8: Digitalisering af AFSCA's tjenester for operatører og forbrugere i forbundsstaten
Delforanstaltningen har til formål at bidrage til den digitale omstilling af det føderale agentur for sikkerhed i fødevarekæden (AFSCA), som har ansvaret for at overvåge sikkerheden i fødevarekæden og fødevarekvaliteten. Dette projekt har navnlig til formål at modernisere eksisterende applikationer og integrere dem bedre med henblik på at danne et sammenhængende system, der sikrer hurtig, effektiv og fuldt digital behandling af filer. Projektet omfatter digitalisering af de interne procedurer, udvikling af to applikationer, en til operatørerne og en til forbrugerne, og oprettelse af en åben dataplatform.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 9: Investering i digitalisering af SPF's udenrigsanliggender og de tjenester, der tilbydes af SPF's udenrigsministerium "i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at modernisere forvaltningen af udenlandske anliggender. Dette projekt omfatter udvikling af flere applikationer, herunder omarbejdningen af Belpas (pasansøgninger), hvilket er nødvendigt i lyset af udviklingen og moderniseringen af pas og biometriske data. Delforanstaltningen omfatter også udvikling af en ny applikation til forvaltning af de menneskelige ressourcer, digitalisering af konsulære registre og modernisering af IT-netværket.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 10: En fælles digital portal "i forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at fremme en vidtrækkende omlægning af det belgiske administrative landskab for at støtte genopretningen og udnytte det indre markeds fulde potentiale. Med henblik herpå skal der gøres fuld brug af belgiske autentiske kilder, som består af databaser, hvor der opbevares ægte data, og som tjener som reference for oplysninger om fysiske og juridiske forhold. Sådanne databaser giver mulighed for forenkling, da dataene kan genanvendes af alle myndigheder, der har de relevante tilladelser, og ikke længere skal anmodes om fra borgere eller virksomheder i henhold til princippet om "kun én gang". Delforanstaltningen har desuden til formål at maksimere sikker adgang til offentlige onlineapplikationer gennem elektronisk identifikation, digitalisering af backoffice-funktioner i forbindelse med borgere og virksomheder; udvide de centrale støttetjenester for den fælles digitale portal til fuldt brugercentrerede støttetjenester ved at sende spørgsmål fra borgere og virksomheder til målrettede forvaltninger og ved at overvåge statistikker.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 11: Frigørelse af regeringsdata "fra forbundsstaten
Denne delforanstaltning har til formål at opnå et bedre overblik over tilgængelige offentlige data gennem udvidelse af et register over autentiske kilder, øge tilgængeligheden og pålideligheden af data og gøre det lettere at få adgang til dem. Denne delforanstaltning forventes desuden at øge tilliden til korrekt anvendelse af data eller maksimere videreanvendelsen heraf gennem standardisering og anvendelse af kunstig intelligens. Dette projekt omfatter støtte til udvidelse af en række platforme og udvikling af nye tjenester eller udvidelse af eksisterende tjenester.
Investering I-2.05: "Digital SPF, delforanstaltning 12: Digital SPF Employment "i forbundsstaten
Denne delforanstaltning består af to dele. Den første del har til formål at oprette en digital individuel uddannelseskonto for hver person, der deltager i dynamikken på arbejdsmarkedet. Kontoen skal indeholde en række oplysninger såsom en kompetencevurdering, fulgte kurser og en formel validering af de erhvervede kompetencer. Denne konto skal være tilgængelig for de berørte personer. Anden del har til formål at oprette en database til overvågning af ændringer i arbejdsvilkårene. Der oprettes et brugervenligt websted til præsentation af de indsamlede data og de tilhørende rapporter.
Investering I-2.06: "e-sundhedstjenester og sundhedsoplysninger" i forbundsstaten
Formålet med dette projekt er at øge kvaliteten, hastigheden og fleksibiliteten i sundhedsplejen gennem digitalisering af sundhedsprocesser ved at stimulere innovative digitale systemer. Desuden har det også til formål at sikre de administrative og tekniske midler og tilgængeligheden af velanonymiserede og sikre sundhedsdata. Der er planlagt forskellige aktioner under projektet, herunder udvidelse af e-receptkapaciteten, forbedring af kvaliteten af recepter og omkostningsreduktioner opnået f.eks. gennem systemer til støtte for kliniske beslutninger eller operationalisering af telerådgivning.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-2.07: "Digitalisering af ONE" i det franske fællesskab
Foranstaltningen har til formål at bidrage til den digitale omstilling af Office de la Naissance et de l'Enfance (ONE), et offentligt referenceorgan i det franske fællesskab for alle spørgsmål vedrørende barndom, børnepolitik, beskyttelse af mødre og børn, medikosocial støtte til (fremtidig) mor og barn, børnepasning uden for deres familiemæssige omgivelser og støtte til forældreskab.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-2.08: "Digitalisering af kultur- og mediesektoren" i det franske fællesskab
Formålet med foranstaltningen er at udstyre den fransktalende belgiske mediesektor og den kulturelle sektor med værktøjer, der kan hjælpe dem med at digitalisere audiovisuelle værker og audiovisuelle værker og øge synligheden af disse værker. For at øge synligheden af den fransktalende belgiske mediesektor og den kulturelle sektor over de forskellige digitale platforme skal der udvikles et sæt teknologiske værktøjer, som skal give mulighed for automatisk henvisning til indholdet af audiovisuelle værker og lydværker og et system med delt autentifikation. Foranstaltningen omfatter også digitalisering af 50 audiovisuelle værker og audiovisuelle værker produceret i det fransktalende samfund.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-2.09: "Digitalisering af den flamske regering" i regionen Flandern
Denne foranstaltning har fire hovedformål:
·automatisering af så mange tjenester som muligt, navnlig dem, der omfatter automatiske rettigheder, betalinger og proaktiv information
·muliggøre hurtige og effektive offentlige beslutninger med data, hvor brugen af data i stigende grad giver næring til regeringens beslutninger. I den forbindelse er der planlagt investeringer i udviklingen af sensordataplatforme, navnlig inden for mobilitet og miljø.
·at sikre, at der etableres en pålidelig grundlæggende infrastruktur ved at styrke de fælles grundlæggende informations- og IKT-moduler og ved at yde støtte
·tilbyde hver flamsk embedsmand en hybrid fremtidsorienteret arbejdsplads.
Foranstaltningen vil bestå af 18 projekter, der vil blive gennemført under følgende 4 ordninger: 1. Mod en billig offentlig tjeneste for borgere, virksomheder og foreninger 2. Muliggøre hurtige og effektive beslutninger med data 3. Sikring af en pålidelig grundlæggende infrastruktur ved at styrke fælles informations- og IKT-byggesten og 4. Tilvejebringelse af en hybrid arbejdsplads for hver flamsk embedsmand.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. december 2025.
Investering I-2.10: "Regional dataudvekslingsplatform" i hovedstadsregionen Bruxelles
Formålet med dette projekt er at gøre brug af de data, der er tilgængelige i Bruxelles-regionen, til gavn for borgere og virksomheder i Bruxelles ved at udvikle en dataudvekslingsplatform i Bruxelles. Platformen skal navnlig lette etableringen af "digitale tvillinger" i byerne (virtuelle gengivelser af en bys fysiske aktiver).
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-2.11: "Digitalisering af borger- og virksomhedsprocesser" i hovedstadsregionen Bruxelles
Formålet med dette projekt er at imødekomme det voksende behov for administrativ forenkling og sætte borgere og virksomheder i stand til at fuldføre deres procedurer på en sammenhængende, effektiv og gennemsigtig måde. I den forbindelse skal fire projekter bidrage til målet om administrativ forenkling:
·gennemførelse af en regional platform for forvaltning af borgerrelationer i Bruxelles (CIRM)
·lanceringen af en platform for digitalisering af planlægningstilladelsesprocedurer
·lancering af en platform for digitalisering af byinformationsprocedurer og byarkiver. Dette projekt skal ledsages af de reformer og tilpasninger, der er nødvendige for en korrekt gennemførelse.
·lancering af en platform for digitalisering af miljøtilladelsesprocedurer.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-2.12: "Digitalisering af regionale og lokale myndigheder" i regionen Vallonien
Dette projekt har til formål at afhjælpe fragmenteringen af de tjenester, der tilbydes online af myndighederne, og gøre dem mere brugervenlige. Den moderniserer de applikationer, der anvendes af den offentlige forvaltning. Projekterne består af fire elementer:
·forbedring af tjenesterne til brugerne
·udvikling af nye digitale platforme
·udvikling af dataforvaltning med henblik på deres udnyttelse
·IT-infrastruktur og tilhørende uddannelse med henblik på at forbedre personalets IT-kendskab.
Projektet omfatter bl.a. udvikling af fire digitale platforme (platformstilskud, sanktioner, tilladelser og arkiver) og to projekter i forbindelse med by- og miljøtilladelser.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Reform R-2.01: "Forenkling af de administrative procedurer: e-forvaltning for virksomheder, forenkling af de administrative procedurer i forbundsstaten
Denne reform tager sigte på administrativ forenkling, navnlig ved fuldt ud at digitalisere proceduren for oprettelse, ændring og opløsning af en juridisk person. Navnlig foranstaltninger til digitalisering af administrative procedurer med henblik på i) at reducere antallet af formularer til oprettelse, ændring og opløsning af juridiske personer fra 3200 til tre formularer, og ii) for gradvist at muliggøre oprettelse, ændring og opløsning af juridiske personer for alle retlige former i fuld elektronisk form via notarer eller via e-Greffe.
Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2023.
Reform R-2.02: "E-forvaltning: Udbud "fra forbundsstaten
Denne reform består af et sammenhængende sæt foranstaltninger til at udvide brugen af e-indkøb, herunder et nyt kongeligt dekret, som skal tilpasse den føderale lovramme for gennemførelse af udbudsprocedurer med henblik på at lette anvendelsen af den nye og forbedrede e-forvaltningsplatform.
Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2024.
E.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
51 |
Digitalisering IPSS (I-2.04) (delforanstaltning 2) |
Mål |
Al kommunikation fra det offentlige institut for social sikring (IPSS) er digital og data centraliseres/konsolideres |
% |
0 |
100 |
Q2 |
2024 |
100 % af kommunikationen mellem det offentlige institut for social sikring (IPSS) og arbejdsgiverne med hensyn til fakturering/betaling digitaliseres. Det nationale socialsikringskontor (RSZ/ONSS) er integreret i det paneuropæiske netværk for offentlige indkøb (PEPPOL). |
|
|
52 |
IPSS for digitalisering (I-2.04) (delforanstaltning 1) |
Milepæl |
Digital løsning tilgængelig — webgrænseflade (IPSS) |
Endelig version af IPSS-webgrænsefladen er operationel. |
Q1 |
2026 |
De endelige brugerrettighedsforvaltningsgrænseflader for meddelelser fra det offentlige institut for social sikring (IPSS) er tilgængelige. Partnere, virksomheder og borgere har nye og effektive grænseflader til forvaltning af deres erklæringer og kommunikation med socialsikringen. Kommunikationskanalerne er blevet automatiseret og moderniseret. Ledelsesværktøjerne for alle de nye applikationer, der er udviklet for at forvalte brugerrettigheder og -adgang, registrere nye arbejdsgivere og oplyse om nye eller ajourførte relationer mellem den sociale sikring og en arbejdsgiver/ansatte, er på plads og giver mulighed for let vedligeholdelse og lettere fremtidig udvikling. Interessenterne har adgang til deres data, som er søgbare og åbne. Den nye platform er fuldt operationel, moderne, kan vedligeholdes og skalerbar. Infrastrukturen er på plads for at støtte alle nye ansøgninger om registrering af nye arbejdsgivere og for at oplyse om nye eller ajourførte relationer mellem den sociale sikring og en arbejdsgiver/arbejdstager. |
|||
|
53 |
IPSS for digitalisering (I-2.04) (delforanstaltning 3) |
Milepæl |
Digital løsning tilgængelig — Interaktiv platform (IPSS) |
Interaktiv platform for selvstændige er fuldt operationel. |
Q2 |
2026 |
Et offentligt institut for social sikring (IPSS), interaktiv platform for selvstændige, er fuldt operationelt og omfatter følgende: ·interaktive elektroniske formularer og automatisering af processer, såsom overgangsretten og de fritagelser, som selvstændige har ret til. ·Alle oplysninger om social sikring registreres i den selvstændige erhvervsdrivendes "individuelle" sagsmappe, som til enhver tid kan konsulteres af de involverede parter. ·Platformen gør det muligt at automatisere processer, fremskynde kommunikationen af afgørelser og automatisk tildele afledte rettigheder. ·Platformen er forbundet med andre institutioner, herunder National Social Security Office (NSSO) og National Institute for Health and Disability Insurance (NIHDI) eller platforme, og giver mulighed for udvekslinger med andre lande i socialsikringssektoren. |
|||
|
54 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning: Direktør ændres til "administrerende direktør" i artikel 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12). |
Milepæl |
Kravene er defineret |
Kravene. udformningen og løsningerne for de forskellige delforanstaltninger defineres og godkendes |
Q2 |
2022 |
De krav. udformning og løsninger, der er nødvendige for delforanstaltning 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12, fastlægges af de kompetente myndigheder og godkendes af det kompetente ministerium. |
|||
|
55 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning: Direktør ændres til "administrerende direktør" i artikel 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12). |
Milepæl |
Projekterne er afsluttet, og outputtet er operationelt |
Projekterne er afsluttet og operationelle. |
Q2 |
2026 |
Projekter, der svarer til delforanstaltning 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12, er afsluttet og operationelle. Der er udbetalt 92 500 000 EUR. |
|||
|
56 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Projektstyring med henblik på digital omstilling af retsvæsenet efter vedtagelsen af et dekret |
Vedtagelse af ministerielt dekret fra et programforvaltningskontor, der er oprettet med henblik på digital omstilling af retsvæsenet |
Q4 |
2021 |
Justitsministerens vedtagelse af et ministerielt dekret om oprettelse af et programforvaltningskontor med en klar forvaltningsstruktur til digitalisering af SPF Justice. Dette omfatter en klar definition af opgaver og kompetencer og klare ordninger for de forskellige parter, der skal deltage i den digitale omstilling. |
|||
|
57 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Offentliggørelse af onlineportalen JustOnWeb |
JustOnWeb-basisportalen er online. |
Q4 |
2022 |
JustOnWeb-basisportalen er online. JustOnWeb er "One Stop" -webportalen, hvor enkeltpersoner, virksomheder, advokater og offentlige myndigheder har adgang til retstjenester og oplysninger. I den indledende fase skal JustOnWeb-baseportalen stille et begrænset antal tjenester til rådighed, såsom indgivelse af procesdokumenter i en sag, høring af straffesager vedrørende seksuelle lovovertrædelser, konsultation og betaling af trafikbøder, søgning i personlige officielle dokumenter (såsom ægteskab, adoption), indledning af en sag om beskyttelse af personer. |
|||
|
58 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Intern centralisering af retsafgørelser |
Domme kan konsulteres via "just-on-web" -portalen. |
Q4 |
2023 |
De relevante nye domme afsagt af førsteinstansretterne (herunder fredsdommeren og politidomstolene) og appeldomstolene centraliseres internt. En fuldautomatisk pseudonymiseringsalgoritme skal konvertere denne centrale datakilde til en version, der kan offentliggøres i overensstemmelse med bestemmelserne om beskyttelse af privatlivets fred. 50 % af det samlede antal domme kan konsulteres via "just-on-web" -portalen. |
|||
|
59 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Database til indsamling af realtidsdata |
En database til indsamling af realtidsdata om forløbet af retssager er operationel. |
Q4 |
2024 |
En database til indsamling af realtidsdata om gennemførelsen af retssager er operationel. De offentliggjorte data skal omfatte antallet af nye sager, antallet af afsluttede sager, verserende sager og den gennemsnitlige sagsbehandlingstid for civil-, erhvervsrelaterede og strafferetlige sager. |
|||
|
60 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Nyt sagsforvaltningssystem for syv enheder |
Der skal udvikles og indføres et nyt sagsstyringssystem for syv enheder. |
Q4 |
2025 |
Der skal udvikles og indføres et nyt sagsforvaltningssystem for syv enheder, der anvender et forældet sagsforvaltningssystem, for at gøre retssystemet mere effektivt ved at fokusere på vidtrækkende digitalisering, som skal gøre det muligt at behandle sager hurtigere og i større mængder end i dag. Valget af enheder træffes i samråd med kollegiet af domstole og retter, det offentlige ministeriums kollegium, Kassationsdomstolens kollegium og IKT-styringsudvalget, men der gives i princippet prioritet til enheder, der ikke er omfattet af Mammouth ved Central Hosting (MaCH) fase 2-kontrakten. |
|||
|
61 |
SPF for digitalisering (I-2.05) (Delforanstaltning 10: Fælles digital portal) |
Milepæl |
Front-end-grænsefladen er udviklet |
Der er udviklet, testet og valideret en fuldstændig frontlinje, der kun er i overensstemmelse med lovgivningen, for 10 aktivitetsområder. |
Q4 |
2023 |
Der er udviklet, testet og valideret en fuldstændig frontlinje, der kun er i overensstemmelse med lovgivningen, for 10 områder (dvs. civilregister, folkeregister, socialsikring (arbejdstagere), social sikring (arbejdsgivere), motorkøretøjsregister, faglige kvalifikationer, juridiske enheder, etablering af en virksomhed, ændring af en virksomhed, lukning af en virksomhed). Systemet skal sikre overensstemmelse med eIDAS-forordningen (Electronic Identification, Authentication and Trust Services) og skal være fuldt brugercentreret ved fuldt ud at anvende princippet om "ingen forkert dør". Princippet om "ingen forkert dør" betyder i denne forbindelse, at slutbrugeren (borgeren eller iværksætteren) skal være i stand til at komme i kontakt med hjælpetjenesterne, uanset om det skal være "dit Europa" eller "belgium.be", et regionalt portalwebsted, et lokalt indgangssted eller en offentlig tjeneste, uanset hvilket apparat vedkommende anvender (f.eks. mobiltelefon, tablet, laptop) og uanset genstanden for hans/hendes spørgsmål. Den administrative logik bag indgangen på backofficeniveau skal sikre, at spørgsmålet om slutbrugeren ankommer til den rette skranke, uden at slutbrugeren skal spørge, hvilken administration der er ansvarlig for hvilket emne. |
|||
|
62 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af loven om oprettelse af Health Data Authority |
Bestemmelse i loven, der angiver lovens ikrafttræden |
Q1 |
2022 |
Ikrafttrædelsen af loven om oprettelse af Health Data Authority, som navnlig definerer myndighedens rolle og ansvarsområder. Udvikling og validering af de forskellige specifikationer (kaldet "Care Set", som kan integreres i de computerbaserede patientjournaler) med henblik på deres integration i udbydernes software. |
|||
|
63 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Udformning og løsning af delprojekterne |
Offentliggørelse af de tekniske specifikationer for delprojekterne vedrørende e-sundhed |
Q2 |
2022 |
De krav, udformning og løsninger, der er nødvendige for de forskellige e-sundhedsdelprojekter, er defineret. |
|||
|
64 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Fuld gennemførelse af projektet |
Vellykket afslutning af de forskellige e-sundhedsdelprojekter |
Q4 |
2025 |
Alle delprojekter vedrørende e-sundhedstjenester og sundhedsdata resulterede i fuldt operationelle og integrerede tjenester og kapaciteter. |
|||
|
65 |
Digitalisering af ONE (I-2.07) |
Milepæl |
Idriftsættelse af nye digitale platforme |
Der er oprettet digitale platforme, som er tilgængelige for alle brugere. |
Q4 |
2025 |
Digitale platforme skal oprettes og være tilgængelige for alle brugere. Dette omfatter følgende platforme: MIN: Modtagerplatformen, som har til formål på en sikker og privat måde at give modtagerne relevante og målrettede oplysninger i overensstemmelse med deres (støttemodtagerens) behov og situation (princippet om "segmentering"). PRO: Faglig platform, der har til formål at give børnepasningspersonale redskaberne til at håndtere de forskellige forretningsprocesser samt de oplysninger, der skal understøtte deres udvikling, og interaktionen med ONE KONTOR: Platformsagenter, som henvender sig til ONE's agenter og samler alle applikationer til forvaltning af forretningsprocesser, støttetjenester, beslutningsstøtte, dashboards og relevante oplysninger. Det er en af komponenterne i den digitale arbejdsplads. PARTNERE: En partnerplatform, som er beregnet til ONE's partnere, som ikke behøver at være på PRO-platformen. |
|||
|
66 |
Digitalisering af kultur- og mediesektoren (I-2.08) |
Mål |
Afslutning af projekter vedrørende digitaliserede og forbedrede audiovisuelle værker og lydværker |
Projekterne afsluttes |
0 |
50 |
Q2 |
2022 |
Fuldstændig afslutning af 50 projekter inden for følgende kategorier: · Digitaliserede og forbedrede audiovisuelle værker og lydværker: 30 projekter ·indfødte digitale værker: 20 projekter |
|
|
67 |
Digitalisering af kultur- og mediesektoren (I-2.08) |
Mål |
Kultur- og medieoperatørers indførelse af teknologiske værktøjer |
% |
0 |
30 |
Q2 |
2026 |
30 % af kultur- og medieoperatørerne vedtager og indfører de teknologiske værktøjer, der er udviklet til digitalisering af kultur- og mediesektoren, i deres onlineplatforme. Disse kultur- og medieoperatører kommer fra en liste over 276 aktører, der sandsynligvis vil anvende teknologiske værktøjer: ·62 kultursteder, som støttes strukturelt af FWB, og som har en kapacitet på over 250 pladser ·41 museumspladser, der er anerkendt i kategori A og B i henhold til dekret af 2019. juni 19 fra regeringen for det franske fællesskab til gennemførelse af dekret af 2019. april 25 om museumssektoren i det franske fællesskab ·1 nationale tv-kanaler, 3 private kanaler, 12 lokal-tv, 5 Web TV, 88 uafhængige lokale radiostationer, 10 netværksradiostationer ·6 dagblade ·48 tidsskrift/informationshenvisninger De teknologiske værktøjer, der udvikles, skal anvende suveræne og standardiserede analyse- og maskinlæringsmodeller (kunstig intelligens), som muliggør automatisk analyse og anmærkning af billedet, lyd og tekst, idet der tages hensyn til kontekstdata om "'kulturelt indhold og medieindhold, der produceres i det franske fællesskab. Den skal udvikles i "open source" og stilles gratis til rådighed under en "Creative Commons" -licens. |
|
|
68 |
Digitalisering af den flamske regering (I-2.09) |
Milepæl |
Kontrakttildeling for 18 projekter |
Meddelelse om tildeling af støtte til en række projekter |
Q4 |
2022 |
Meddelelse om tildeling fra den flamske regering eller af den respektive enhed (anmeldelsesmyndighed) for en række af 18 projekter (dvs. 100 % af det samlede antal) til de udvalgte ansøgere efter indkaldelsen af forslag under de 4 ordninger (1). Mod en billig offentlig tjeneste for borgere, virksomheder og foreninger 2. Muliggøre hurtige og effektive beslutninger med data 3. Sikring af en pålidelig grundlæggende infrastruktur ved at styrke fælles informations- og IKT-byggesten og 4. Tilvejebringelse af en hybrid arbejdsplads for hver flamsk embedsmand) |
|||
|
69 |
Digitalisering af den flamske regering (I-2.09) |
Milepæl |
Udvikling af 4 nye digitale funktioner |
Alle tildelte projekter er afsluttet |
Q4 |
2025 |
Alle projekter, der er tildelt under de 4 ordninger (1. Mod en billig offentlig tjeneste for borgere, virksomheder og foreninger 2. Muliggøre hurtige og effektive beslutninger med data 3. Sikring af en pålidelig grundlæggende infrastruktur ved at styrke fælles informations- og IKT-byggesten og 4. Tilvejebringelse af en hybrid arbejdsplads for hver flamsk embedsmand). |
|||
|
70 |
Regional dataudvekslingsplatform (I-2.10) |
Milepæl |
Tildeling af den offentlige kontrakt |
Et dokument med en tjenesterejseordre offentliggøres |
Q2 |
2021 |
Der offentliggøres et dokument med en opgaveordre, der beskriver de høje krav til løsningen for en dataudvekslingsplatform samt fordelingen af roller mellem det regionale IT-center i Bruxelles (BRIC) og underleverandører og behovene med hensyn til dataforvaltning og den forvaltning, der er nødvendig for platformen. |
|||
|
71 |
Regional dataudvekslingsplatform (I-2.10) |
Mål |
10 offentlige forvaltninger støttes med henblik på gennemførelse af projekter på den regionale dataplatform |
Offentlige forvaltninger |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
En række ti offentlige forvaltninger støttes med henblik på udvikling af projekter på Bruxelles-regionens nye regionale dataudvekslingsplatform. Støtten består af udvikling af dataintegration, dataanalyse, men også i specifikke ressourceopgaver fra det regionale databehandlingscenter i Bruxelles (BRIC) for at hjælpe de offentlige forvaltninger med deres projekter, såsom dataspecialister og dataanalytikere. De offentlige forvaltninger udvælges blandt de vigtigste forvaltninger i regionen, hvor behovet for dataudveksling er blevet identificeret som påkrævet, og hvor det giver merværdi for Bruxelles-regionen. |
|
|
72 |
Digitalisering af borger-business-processer (I-2.11) |
Milepæl |
Idriftsættelse af nye digitale platforme |
En ny platform (CRM), der letter samspillet mellem administrationen og borgerne/virksomhederne og mellem myndighederne, er operationel i Bruxelles-regionen. |
Q2 |
2021 |
En ny platform (CRM), der letter samspillet mellem administrationen og borgerne/virksomhederne og mellem myndighederne, er operationel i Bruxelles-regionen. CRM-platformen skal være tilgængelig for udvikling af specifikke CRM-projekter i Bruxelles-regionen. Målet er inden udgangen af 2024 16 at gennemføre projekter fordelt på regionale og/eller lokale forvaltninger (Parking.Brussels, Hub.Brussels, Bruxelles, Økonomie og Arbejdsgien). |
|||
|
73 |
Digitalisering af borger-business-processer (I-2.11) |
Mål |
Idriftsættelse af 3 onlineplatforme (byplanlægningstilladelse, byplanlægningsinformation og miljøgodkendelse) |
. |
Digitale platforme |
0 |
3 |
Q4 |
2025 |
Tre digitale platforme for henholdsvis byplanlægningstilladelser, byplanlægningsinformation og miljøgodkendelser er operationelle i Bruxelles-regionen. Platformen for digitalisering af byggetilladelser skal give borgere og virksomheder mulighed for digitalt at anmode om de forskellige typer byggetilladelser, de skal være i stand til online at følge op på deres tilladelsers status, udveksle de krævede dokumenter digitalt og følge proceduren for udstedelse af deres tilladelser. Platformen for digitalisering af oplysninger om byplanlægning skal tilbyde tjenester til håndtering af anmodninger og opfølgning af oplysninger om byplanlægning ved at integrere tredjeparter (f.eks. ejendomsmæglere og notarer). Det skal tilbyde tjenester til digitalisering af byplanlægningsarkiver på grundlag af standarder. Platformen for digitalisering af miljøtilladelser skal gøre det muligt for borgere og virksomheder at stille krav om de forskellige typer miljøtilladelser, herunder: normale tilladelser, klasser, udvidelser, særlige tilladelser, kombinerede tilladelser. Platformen skal også integrere alle trin i proceduren fra anmodning om supplerende oplysninger, ændring af anmodningen og frem til udstedelse af tilladelsen. |
|
74 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Milepæl |
Tildeling af tre indkaldelser af projekter |
Q2 |
2023 |
Meddelelse om tildeling af tre indkaldelser af projekter i forbindelse med digitaliseringen af den vallonske offentlige sektor med henblik på: ·Forbedring af gennemsigtigheden til gavn for brugerne. ·Bedre dataforvaltning på lokalt plan: identifikation af ressourcepersoner, anvendelige datasæt, kontrolregler og en politik for at stille data til rådighed for borgere og virksomheder. ·Forbedring af samling og interoperabilitet mellem værktøjer og applikationer. Sammenlægningen og interoperabiliteten mellem applikationer og softwareløsninger skal skabe merværdi og forbedre den globale konnektivitet for borgerne i området. Dette punkt skal udvikles til gavn for alle lokale politikker: mobilitet, adgang til lokale tjenester, forbundne offentlige rum osv. |
||||
|
75 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Mål |
Omskoling af uddannelse |
Antal |
0 |
100000 |
Q4 |
2024 |
Regionale og lokale kommunale agenter er blevet uddannet i brugen af nye platforme, der skal etableres (platformstilskud, sanktioner, tilladelser og arkiver) og nye teknologier. Ledere og folkevalgte blev uddannet i koncepter i forbindelse med digitalisering og digital omstilling (såsom datatilgang, åbne data, big data, kunstig intelligens, brugertilgang, regulering, GDPR, tilgængelighed, innovation, interoperabilitet, operationel ekspertise). Målgruppen for uddannelsen er som følger: -10 000 regionale agenter -90 000 lokalt ansatte -10 000 ansatte |
|
|
76 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Milepæl |
Afslutning af tildelte projekter |
Alle afsluttede projekter |
Q2 |
2026 |
Alle projekter, der er blevet tildelt i forbindelse med de tre indkaldelser af projekter, der er iværksat i forbindelse med digitaliseringen af den vallonske offentlige sektor, er afsluttet. |
|||
|
77 |
Forenkling af de administrative procedurer (R-2.01) |
Milepæl |
Ikrafttræden af foranstaltninger til forenkling af onlineoprettelsen af en virksomhed |
Bestemmelse i loven, der angiver ikrafttrædelsen af foranstaltningerne til digitalisering af administrative procedurer |
Q4 |
2023 |
Ikrafttræden af foranstaltninger til digitalisering af administrative procedurer med henblik på i) at reducere antallet af formularer til oprettelse, ændring og opløsning af juridiske personer fra 3200 til tre formularer og ii) at muliggøre oprettelse, ændring og opløsning af juridiske personer gradvist for alle retlige former i fuld elektronisk form via notarer eller via e-Greffe. Hvis der er tale om flere politiske niveauer, vedtages der en samarbejdsaftale. |
|||
|
78 |
E-forvaltning: udbudsprocedure (R-2.02) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af en ny lovgivningsmæssig ramme |
Bestemmelse i loven om ikrafttrædelse af det nye kongelige dekret |
Q2 |
2022 |
Ikrafttræden af et nyt kongeligt dekret, der tilpasser den føderale lovramme for gennemførelse af udbudsprocedurer med henblik på at lette anvendelsen af den nye og forbedrede e-forvaltningsplatform. Den nye kongelige anordning har til formål at: ·Tilpasning af deltagere i føderale indkøbspolitikker (ét medlem/én stemme) for at forbedre udbredelsen af føderale fælles indkøb ·Vedtager en fælles køreplan — svar på mere målrettede mål med hensyn til bæredygtig udvikling og adgang for SMV'er (herunder innovation); ·Udvikling af indkøbsstrategier ved at købe segmenter med kategoriplaner. ·Styrkelse af SPF Bosas føderale indkøbscenter. ·Fuldføre den administrative forenkling og standardisering af processer, navnlig med henblik på at imødekomme de føderale deltageres behov |
|||
|
79 |
E-forvaltning: udbudsprocedure (R-2.02) |
Milepæl |
Gennemførelse af det nye værktøj |
En ny e-udbudsplatform er operationel |
Q4 |
2024 |
En ny e-udbudsplatform er operationel. Den nye platform skal levere realtidsdata om offentlige indkøb i hele landet. Den nye & forbedrede platform skal mindst bestå af følgende moduler: Interne godkendelsesstrømme med digitale signaturer, der fjerner papirbaserede godkendelser, modelmotor øger sammenhængen og reducerer fejl, indsendelse ved hjælp af strukturerede spørgeskemaer, der mindsker kompleksiteten og fejl under indsendelsen, og fremskyndelse af evalueringsprocessen, en bredere tjekliste for indkøbere, der leder dem til bedre og mere sammenhængende indkøb af tjenesteydelser og varer Den nye platform skal levere realtidsdata om offentlige indkøb i hele landet og omfatte muligheder for sammenkobling med det føderale budget & faktureringsværktøjer. I løbet af projektet skal beslutninger om eventuelle yderligere funktioner træffes i lyset af deres forventede investeringsafkast for platformens føderale kundeorganisationer. |
|||
F. KOMPONENT 2.3: Optiske fibre, 5G og nye teknologier
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan omfatter reformer og investeringer i forbindelse med 5G, infrastruktur med meget høj kapacitet og kunstig intelligens ("AI"), som forventes at levere væsentlige byggesten i den digitale omstilling i Belgien.
Komponenten bidrager til at adressere landespecifik henstilling nr. 3 fra 2020, idet den opfordrer til at fokusere investeringer på den digitale omstilling, navnlig digital infrastruktur, såsom 5G og gigabitnetværk, og til landespecifik henstilling nr. 3 fra 2019, idet der heri opfordres til at fokusere investeringsrelaterede økonomiske politikker på bæredygtig forskning og innovation, navnlig inden for digitalisering, under hensyntagen til regionale forskelle.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
F.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-2.13 — Dækning af hvide områder gennem udvikling af fiberoptiske net med meget høj hastighed — det tysksprogede fællesskab
Investeringen har til formål at fremme fiberparatheden i Belgien. Denne foranstaltning består i investeringer via et halvoffentligt selskab i fiberproduktion, der dækker hele det tysksprogede område i Fællesskabet, et område, hvor en sådan investering ikke anses for at være kommercielt rentabel. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-2.14 — Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer — hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering skal fremme den menneskecentrerede anvendelse af kunstig intelligens på områder som sundhed og trivsel, miljø, mobilitet, energi, medier og demokrati, også til støtte for den dobbelte grønne og digitale omstilling, idet det sikres, at samfundsmæssige og individuelle interesser afspejles i AI-forsknings-, innovations- og udrulningsprocesserne. Kunstig intelligens for instituttet for almenvellet i Bruxelles (FARI) skal fungere som bro mellem den akademiske verden, erhvervslivet, den politiske beslutningsproces og borgerne og bygger på tre søjler: (1) AI forsknings- og innovationsknudepunkt: fælles indsats mellem den akademiske verden, industrien, de politiske beslutningstagere og borgerne for at udvikle AI-løsninger, der er bredt accepterede, (2) AI & Society Think Tank: overvejelser om og positionering af kunstig intelligens i samfundet og (3) AI-test og erfaringslaboratorium: fremvisning af kunstig intelligens og datadrevne teknologier for at skabe bevidsthed hos den brede offentlighed og industrien (herunder en uddannelsesdimension). Søjle (1) og (3) indgår i planen. Tjenesteydelser omfatter digitale tvillinger 5 i byskala til lokale myndigheder i forbindelse med byplanlægning og inddragelse af borgerne. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-2.15 — Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af de 35 erhvervsparker i Vallonien — regionen Vallonien
Denne investering består af fire delforanstaltninger, der forventes at:
1.udrulle fiber i 35 offentlige erhvervsparker i regionen Vallonien af infrastrukturfinansieringsselskabet SOFICO i regionen Vallonien, hvor sådanne investeringer ikke anses for at være kommercielt levedygtige, med henblik på at opnå en fiberdækning på 100 % for alle offentlige erhvervsparker i regionen Vallonien ("Fibre connectivity for 35 business parks")
2.test af 5G-teknologiapplikationer i følgende B2B-erhvervssektorer 6 for at sætte regionen Vallonien i stand til at måle virkningerne af udbredelsen af 5G: intelligent mobilitet og logistik, e-sundhed, fremtidens industri (forbedring af virksomhedernes konkurrenceevne gennem anvendelse af avancerede digitale teknologier) og intelligent byudvikling (støtte til landbrugssektorens digitale omstilling) ("5G-konnektivitet")
3.udrulle LAN- og WLAN-udstyr på 1500 skolesteder i regionen Vallonien, som endnu ikke er udstyret med sådant professionelt kvalitetsudstyr, ved at installere WiFi-terminalerne og den nødvendige kabelføring i alle klasser samt de systemer, der er nødvendige for at sikre sikker forvaltning heraf ("skolernes interne konnektivitet") og
4.Yde støtte til 750 skoler (primær- og sekundærtrinnet) i regionen Vallonien, der støtter digitale skoleprojekter, idet tildelingen af digitalt udstyr kædes sammen med kvaliteten af pædagogiske planer og uddannelser ("Uddannelse 2.0").
Gennemførelsen af investeringen forventes afsluttet den 30. juni 2026.
Reform R-2.03 — Indførelse af 5G — National plan for fast og mobilt bredbånd — føderalt og regionalt plan
Denne foranstaltning består af reformer både på føderalt og regionalt plan, som forventes at fjerne flaskehalse, herunder lovgivningsmæssige flaskehalse, for udrulning af 5G og for udbredelsen af ultrahurtige forbindelsesinfrastrukturer såsom fibernet. På forbundsplan træder 5G-loven og kongelige dekreter om tildeling af EU-pionerfrekvensbånd i kraft senest den 1. januar 2022. 5G-frekvensauktionen på investeringsvenlige vilkår 7 skal være afsluttet senest den 30. juni 2022. Desuden skal alle tre regioner revidere strålingsstandarderne, som skal muliggøre en effektiv udbredelse af 5G-frekvenser til både privat og industriel brug, hvis det skønnes nødvendigt og anbefales af de relevante udvalg, i hvilket tilfælde de reviderede regionale standarder skal træde i kraft senest den 31. marts 2022.
Belgien skal også implementere konnektivitetsværktøjskassen, der skal indeholde bedste praksis for konnektivitet med henblik på at reducere omkostningerne ved at etablere elektroniske kommunikationsnet og for effektiv adgang til 5G-radiofrekvenser, der er skræddersyet til Belgien. Dette skal omfatte en national køreplan for forenkling af de tilladelses- og godkendelsesprocedurer, der er relevante for udrulningen af 5G-net og net med meget høj kapacitet, såsom fibernet. En rapport om status for gennemførelsen af konnektivitetsværktøjskassen skal offentliggøres senest den 30. juni 2022.
F.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
80 |
Dækning af hvide områder gennem udvikling af fiberoptiske net med meget høj hastighed (I-2.13) |
Mål |
Dækning |
% (procentdel) |
0 |
20 |
Q2 |
2026 |
20 % af husholdningerne (7 400 hjem) i det tysksprogede fællesskab i fiberhvide områder har adgang til faste fibernet med meget høj kapacitet. |
|
|
81 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Milepæl |
Afslutning af pilotprojekter ved AI for instituttet for almenvellet |
Endelig rapport godkendt af AI for instituttet for almenvellet |
Q2 |
2022 |
Fire pilotprojekter under kunstig intelligens for instituttet for almenvellet afsluttede, hvor der blev ydet støttetjenester (såsom uddannelse, udvikling af proof of koncepter for softwareløsninger) til profitorienterede eller nonprofitorganisationer eller offentlige organisationer på områder som uddannelse inden for kunstig intelligens, sundhedspleje og beskæftigelse i Bruxelles-regionen. |
|||
|
82 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Milepæl |
Eksperthold oprettet inden for kunstig intelligens for instituttet for almenvellet |
Tværfagligt team af eksperter inden for kunstig intelligens, Data & Robotics oprettet inden for kunstig intelligens for instituttet for almenvellet |
Q4 |
2023 |
Der oprettes et tværfagligt team af eksperter inden for kunstig intelligens, Data & Robotics inden for AI for instituttet for almenvellet, som skal være parat til at støtte offentlige tjenester, der leveres af hovedstadsregionen Bruxelles, og til den digitale omstilling i denne region. |
|||
|
83 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Mål |
AI-tjenester leveret af AI til instituttet for almenvellet |
Antal |
0 |
3 |
Q4 |
2024 |
Tre AI-tjenester fra AI for instituttet for almenvellet leverede til lokale myndigheder, dvs. digital twin support, uddannelse og rådgivningsaktiviteter i forbindelse med borgertjenester (f.eks. engagement). |
|
|
84 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Fiberforbindelse til 32 erhvervsparker |
Antal |
0 |
35 |
Q4 |
2025 |
35 offentlige regionale erhvervsparker i Vallonien får adgang til faste fibernet med meget høj kapacitet. |
|
|
85 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Tildeling af offentlige indkøbskontrakter om 5G-proof of concept projekter |
Antal |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Ti offentlige indkøbskontrakter om 5G-teknologiproof of concept projekter inden for fremtidens Factory, Smart Rurality, Intelligent mobilitet og logistik samt e-sundhed i regionen Vallonien. |
|
|
86 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Milepæl |
Offentlige indkøbskontrakter om 5G-proof of concept projekter, der er gennemført fuldt ud |
Godkendelse af endelig rapport om offentlige indkøbskontrakter om 5G-proof of concept |
Q2 |
2026 |
Fuld gennemførelse af 75 offentlige indkøbskontrakter, der er tildelt til 5G-projekter inden for områderne fremtidens fabrik, intelligent infrastruktur, intelligent mobilitet og logistik og e-sundhed i regionen Vallonien. |
|||
|
87 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Uddannelse 2.0-projekter gennemført |
Antal |
0 |
675 |
Q2 |
2026 |
675 skoler i regionen Vallonien støttede og udstyrede gennem specifik teknisk og pædagogisk støtte til oprettelse af et digitalt skoleprojekt, der gør det muligt for dem at gennemføre digitale teknologier, der er tilpasset deres pædagogiske behov. |
|
|
88 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Intern sammenkobling af afsluttede skoleprojekter |
Antal |
0 |
1350 |
Q2 |
2026 |
Indsættelse af LAN- og WLAN-udstyr afsluttet på 1350 skolesteder i regionen Vallonien, som skal øge disse skolers interne konnektivitet. |
|
|
89 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
EU Connectivi-Toolbox |
EU's konnektivitetsværktøjskasse er gennemført, herunder køreplan |
Q2 |
2021 |
Plan for gennemførelse af bedste praksis i EU's værktøjskasse for konnektivitet, herunder vedtagelse af en køreplan for forenkling af de tilladelses- og tilladelsesprocedurer, der er relevante for udrulningen af 5G-net og net med meget høj kapacitet, såsom fiber. |
|||
|
90 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Offentliggørelse af lovgivningsmæssige rammer for tildeling af 5G-frekvenser |
Offentliggørelse af de lovgivningsmæssige rammer for tildeling af 5G-frekvenser |
Q4 |
2021 |
Offentliggørelse af 5G-loven og kongelige dekreter om tildeling af EU-pionerfrekvensbånd som defineret af Frekvenspolitikgruppen for 5G-net på investeringsvenlige vilkår. |
|||
|
91 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
5G-auktion |
Det belgiske institut for posttjenester og telekommunikation tilrettelægger og gennemfører 5G-auktioner på investeringsvenlige vilkår |
Q2 |
2022 |
Afslutning af 5G-auktionen foretaget af den føderale telekommunikationsmyndighed (det belgiske institut for posttjenester og telekommunikation) på investeringsvenlige vilkår, navnlig: indkaldelse af ansøgere, softwareudvikling (baseret på kongelige dekreter), afprøvning af software, brugermanualer og retningslinjer, kontrol af kandidaternes egnethed, softwareuddannelse for auktionsholdet, auktionsstruktur, afgørelse om udstedelse af tilladelser fra det belgiske institut for posttjenester og telekommunikation (med høring af regionerne). |
|||
|
92 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Gennemførelse af statusConnectivitetsværktøjskassen |
Offentliggørelse af en rapport om status for gennemførelsen af konnektivitetsværktøjskassen |
Q2 |
2022 |
Rapport offentliggjort af det føderale telekommunikationsministerium om status for gennemførelsen af konnektivitetsværktøjskassen i overensstemmelse med det anvendelsesområde og den proces, der er skitseret i køreplanen for gennemførelse af den belgiske konnektivitetsværktøjskasse. |
|||
|
93 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Revision af de tre regioners lovgivningsmæssige rammer for strålingsstandarder |
Revision af de regionale lovrammer for strålingsstandarder på grundlag af henstillinger fra kompetente udvalg og underudvalg |
Q3 |
2022 |
På grundlag af henstillingerne fra de relevante udvalg og kommissioner og rapporter om vurdering af muligheden for at ændre deres respektive lovgivningsmæssige rammer for strålingsstandarder, tilpasning og ikrafttræden af de respektive lovgivningsmæssige rammer for regionen Flandern, hovedstadsregionen Bruxelles og regionen Vallonien, om nødvendigt og anbefalet af de relevante udvalg, for at muliggøre en effektiv udbredelse af 5G-frekvenser til både privat og industriel brug. |
|||
G. KOMPONENT 3,1: Cykel- og ganginfrastruktur
De foranstaltninger, der foreslås under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan, har til formål at udvide og opgradere cykel- og ganginfrastrukturen i hele Belgien.
Komponenten bidrager til at efterkomme den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020, hvori Belgien opfordres til at fokusere investeringerne på den grønne og den digitale omstilling, navnlig på infrastruktur til bæredygtig transport.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
G.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-3A: "Cykelinfrastruktur"
Formålet med investeringen er at skabe yderligere cykelinfrastruktur og forbedre den eksisterende infrastruktur. Denne foranstaltning består af følgende fire delforanstaltninger:
·Investering I-3.01: "Cykelinfrastruktur" i regionen Flandern
·Investering I-3.02: "Cykelinfrastruktur — Corridors Vélo" i regionen Vallonien
·Investering I-3.03: "Cykelinfrastruktur — Vélo Plus — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
·Investering I-3.03: "Cykelinfrastruktur — Vélo Plus — FED" i forbundsstaten
Investering I-3.01: "Cykelinfrastruktur" i regionen Flandern
Denne investering består i at bygge 139 km nye cykelstier og renovere 1 351 km cykelstier. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.02: "Cykelinfrastruktur — Corridors Vélo" i regionen Vallonien
Denne investering består i at anlægge mindst 27 km cykelstier gennem to cykelkorridorer langs motorvej E411 og vej N275. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.03: "Cykelinfrastruktur — Vélo Plus — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering består i opførelse af mindst 7000 parkeringspladser til cykler og mindst 15 km cykelstier og opgradering af 5 km cykelstier i Bruxelles. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.03: "Cykelinfrastruktur — Vélo Plus — FED" i forbundsstaten
Denne investering består i at anlægge mindst 6,6 km cykelstier langs jernbanelinjer i Bruxelles. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.04: "Cykel- og ganginfrastruktur — Schuman" i forbundsstaten
Denne investering består i at bygge mindst 28800 kvadratmeter cykel- og ganginfrastruktur rundt om Schuman-pladsen i Bruxelles. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
G.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
94 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Milepæl |
Start på alle cykel- og gåprojekter |
Vedtagelse af afgørelsen eller tildeling af kontrakten |
Q2 |
2024 |
Cykelinfrastruktur — VLA: Vedtagelse af beslutninger om budget og/eller støttemetoder for de to programmer 1) for Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken og 2) Agentschap Binnenlands Bestuur. Cykelinfrastruktur — corridors vélo — WAL: Tildeling af kontrakter på fire strækninger i Vallonien Cykelinfrastruktur — VeloPlus — RBC: Vedtagelse af afgørelse om cykelruter i Bruxelles (RBC) Cykelinfrastruktur — VeloPlus — FED: Tildeling af byggetilladelse i Bruxelles. |
|||
|
95 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Mål |
Nye og moderniserede cykelstier |
km |
0 |
204,3 |
Q1 |
2024 |
204,3 km nye og moderniserede cykelstier. |
|
|
96 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Mål |
Nye og moderniserede cykelstier |
km |
204,3 |
1389,6 |
Q2 |
2026 |
1 389,6 km nye og moderniserede cykelstier. |
|
|
97 |
Cykelinfrastruktur — VeloPlus — RBC (I-3.03) |
Mål |
Ny offentlig cykelparkering for beboere |
Cykelparkeringspladser |
0 |
7 000 |
Q2 |
2026 |
7000 nye offentlige cykelparkeringspladser. |
|
|
98 |
Cykling & ganginfrastruktur — Schuman (I-3.04) |
Mål |
Nyt offentligt rum for fodgængere, cyklister og offentlig transport i Schuman |
m² |
0 |
25 000 |
Q2 |
2026 |
25 000 m² nyt offentligt areal til fodgængere, cyklister og offentlig transport ved Schuman |
|
H. KOMPONENT 3.2: Trafikoverflytning
De foranstaltninger, der foreslås under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan, har til formål at støtte trafikoverflytningen ved at investere i jernbaner, lokal offentlig transport, intelligent mobilitet og indre vandveje.
Komponenten bidrager til at efterkomme den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2019, hvori Belgien opfordres til at "fokusere investeringstiltagene på bæredygtig transport, herunder opgradering af jernbaneinfrastruktur, overgangen til lavemissions- og energiomstilling og forskning og innovation, navnlig inden for digitalisering, under hensyntagen til regionale forskelle. Tackle de voksende udfordringer med hensyn til mobilitet ved at styrke incitamenterne og fjerne hindringerne for at øge udbuddet af og efterspørgslen efter kollektiv lavemissionstransport "og den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020, hvori Belgien opfordres til at" fokusere investeringerne på den grønne og den digitale omstilling, navnlig på infrastruktur til bæredygtig transport ".
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
H.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-3.01: "Performance Infrabel/NMBS-SNCB" i forbundsstaten
Denne reform består i at vedtage NMBS-SNCB's og Infrabels nye præstationskontrakter og den flerårige investeringsplan, som mindst skal sikre følgende:
-Rettidig gennemførelse af "Réseau suburbain bruxellois — Geweestelijk ExpressNet" (RER-GEN) investeringer i jernbaner frem til 2031 i overensstemmelse med loven om vedtagelse af den interregionale samarbejdsaftale 8 om strategiske jernbaneinvesteringer 9
-Passende incitamenter til effektivitet og servicekvalitet, der er indbygget i kontrakten.
-Fuldføre investeringerne I-3.09 "Railtilgængelighed og multimodale togstationer — FED", I-3.10 "Rail — efficient network — FED" og I-3.12 "Rail — Smart mobility — FED", som indgår i denne komponent i RRP'en.
Kontrakten indgås senest den 30. juni 2023.
Reform R-3.02: Forbundsstatens "mobilitetsbudget"
Denne reform har til formål at styrke incitamenterne til at øge efterspørgslen efter transportformer mellem hjem og arbejde, der udgør et bæredygtigt alternativ til firmabiler (dvs. kollektiv transport og cykel), da udbredelsen af den nuværende mobilitetsbudgetordning fortsat er meget begrænset. Målet er at tilskynde til et skift væk fra biler. Reformen består i vedtagelsen af loven om et revideret mobilitetsbudget. Kapitlet i loven om revision af mobilitetsbudgettet træder i kraft senest den 1. september 2021.
Investering I-3B: "Fremme af offentlig transport i Vallonien"
Formålet med investeringen er at forbedre den offentlige transport i Vallonien. Denne foranstaltning består af følgende fire delforanstaltninger:
·Investering I-3.05: "High Service Level Bus" i regionen Vallonien
·Investering I-3.06: "Sporvognsforlængelse" af regionen Vallonien
·Investering I-3.07: "Metroudvidelse" af regionen Vallonien
·Investering I-3.08: "Intelligente vejsignaler" i regionen Vallonien
Investering I-3C: "Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde"
Formålet med investeringen er at renovere skinnerne og gøre jernbanestationerne mere tilgængelige. Denne foranstaltning består af følgende to delforanstaltninger:
·Investering I-3.09: Forbundsstatens "jernbanestationer, der er tilgængelige og multimodale"
·Investering I-3.10: "Jernbane — effektivt net" i forbundsstaten
Investering I-3D: "Frigørelse af åbne data for applikationer for intelligent mobilitet"
Formålet med investeringen er at frigøre åbne data til en applikation for intelligent mobilitet. Denne foranstaltning består af følgende to delforanstaltninger:
·Investering I-3.12: "Jernbane — Intelligent mobilitet" i forbundsstaten
·Investering I-3.13: "Mobility-as-a-Service (MaaS) deployering" af hovedstadsregionen Bruxelles
Investering I-3E: "Go Live of rail IT fields"
Formålet med investeringen er at gøre IT-modulerne til forbedring af trafikstyring og billetudstedelse operationelle. Denne foranstaltning består af følgende to delforanstaltninger:
·Investering I-3.10: "Jernbane — effektivt net" i forbundsstaten
·Investering I-3.12: "Jernbane — Intelligent mobilitet" i forbundsstaten
Investering I-3.05: "High Service Level Bus" i regionen Vallonien
Denne investering består i at anlægge en særlig bane til en højfrekvent bus i Mons-Borinage området (Vallonien) langs N51-vejen. Stigningen i driftsomkostningerne som følge af ibrugtagning af denne højfrekvente bus kompenseres i henhold til den reviderede kontrakt om offentlig tjeneste fra "Opérateur de Transport de Wallonie", som regionen Vallonien har indgået. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.06: "Sporvognsforlængelse" af regionen Vallonien
Denne investering består i at udvide Liège-sporvognen med 5,8 km til Herstal og Seraing. Stigningen i driftsomkostningerne som kompensation for den udvidede sporvognstrafik skal indgå i den reviderede kontrakt om offentlig tjeneste for "Opérateur de Transport de Wallonie", som regionen Vallonien har indgået. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.07: "Metroudvidelse" af regionen Vallonien
Denne investering består i at renovere og udvide Charlerois letmetronet med 5,5 km frem til Grand Hôpital de Charleroi (Viviers). Stigningen i driftsomkostningerne som kompensation for den udvidede sporvognstrafik skal indgå i den reviderede kontrakt om offentlig tjeneste for "Opérateur de Transport de Wallonie", som regionen Vallonien har indgået. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.08: "Intelligente vejsignaler" i regionen Vallonien
Disse investeringer består i at installere intelligente trafiklys til busser i den offentlige transport i Vallonien på mindst 400 skilleveje. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.09: Forbundsstatens "jernbanestationer, der er tilgængelige og multimodale"
Denne investering består i at opføre mindst 6000 parkeringspladser til cykler på jernbanestationer 10 og gøre mindst 25 stationer 11 tilgængelige i overensstemmelse med de tekniske specifikationer for interoperabilitet i Kommissionens forordning (EU) nr. 1300/2014 for personer med handicap og personer med nedsat mobilitet. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.10: "Jernbane — effektivt net" i forbundsstaten
Denne investering består i opgradering af 36 jernbanestrækninger i det samlede net, modernisering af 24 dedikerede jernbanegodsinfrastrukturer, fjernelse af seks flaskehalse i infrastrukturen, der hindrer resultaterne af strækningen Bruxelles-Luxembourg (Eurocap rail), fjernelse af fire jernbaneflaskehalse i Bruxelles og udvikling af et IT-modul til trafikstyring. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-3.11: "Canal Albert og Trilogiport" i regionen Vallonien
Denne investering består i at udvide Trilogiports multimodale platform i Liège og øge højden på 4 broer over Albert-kanalen (Lanaye, Lixhe, Haccourt og Hermalle-sous-Argenteau-broer) for at gøre det muligt for pramme at transportere gods på op til 9.1 meters højde (4 lag gods). Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-3.12: "Jernbane — Intelligent mobilitet" i forbundsstaten
Denne investering består i at etablere en åben dataroute-planlægger og otte IT-moduler med en billetplatform, der er interoperabel med andre belgiske regionale transportoperatører (STIB-MIVB, De Lijn, TEC). Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. marts 2025.
Investering I-3.13: "Mobility-as-a-Service (MaaS) deployering" af hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering består i at oprette et Brussels Data Hub, der skal muliggøre en hurtig lagring, håndtering, analyse og udveksling af mobilitetsdata genereret af leverandører af mobilitetstjenester og aggregatorer for Mobility-as-tjenester ("MaaS-aggregatorer"). Brussels Data Hub omfatter ikke kun offentlig transport, men også cykling. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. marts 2025.
Investering I-3.14: "Tilskud til trafikoverflytning" fra hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering består i at støtte et nyt revideret tilskud til trafikoverflytning, der erstatter "Bruxelles'Air" -tilskuddet, ved at udvide det til alle nye former for bæredygtig transport (delebiler, cykeldeling, scootere) for at styrke incitamenterne til at øge efterspørgslen efter kollektiv lavemissionstransport. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2023.
Investering I-3.15: "Intelligent bevægelse" i hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering består i udvikling af et IT-system for mobilitet og service ("SmartMove") i hovedstadsregionen Bruxelles med en app interface, der giver brugerne fuldstændige og nøjagtige oplysninger om tilgængelige transportformer, herunder deres respektive omkostninger, med særlig vægt på indvirkningen på trængsel og miljø. Investeringen omfatter også backoffice-sporing, et websted, autentificering og software til pris- og prissimulering og til krydshenvisninger af data med automatisk nummerplat. IT-systemerne omfatter også en vejafgiftskomponent, og vejafgifter er stadig genstand for drøftelser mellem de forskellige regioner. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2022.
H.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
99 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Påbegyndelse af større infrastrukturarbejder for busser (Mons og intelligente vejsignaler), sporvogne (Liège) og letmetro (Charleroi) |
Projekter |
0 |
4 |
Q3 |
2023 |
Højserviceniveau — WAL -Tildeling af kontrakter for alle offentlige bygge- og anlægsarbejder (meddelelse om kontrakttildeling er offentliggjort) Sporvognsforlængelse Liège — WAL -Afslutning af forundersøgelse -Afslutning af miljøkonsekvensvurdering -Indsamling af alle foreløbige dokumenter, der er nødvendige for at anmode om byggetilladelser og miljøgodkendelser -Levering af alle bygnings- og miljøgodkendelser til udvidelse til Herstal og Seraing. Udvidelse af metroen Charleroi — WAL -Levering af alle bygnings- og miljøgodkendelser Feux-efterretninger — WAL -Tildeling af kontrakter for alle offentlige bygge- og anlægsarbejder (meddelelse om kontrakttildeling er offentliggjort) |
|
|
100 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Færdiggørelse af arbejdet og ibrugtagning af intelligente trafiklys |
Km: Antal intelligente vejlysskillelinjer |
0 0 |
6 260 |
Q2 |
2025 |
Højserviceniveau — WAL
6 km ekstra offentlig transportinfrastruktur til nulemissionshøjtydende bus (Mons), sporvognsudvidelse (Liège) og metroudvidelse (Charleroi) Feux-efterretninger — WAL -Udstyr til 260 skilleveje med intelligente vejsignaler. |
|
|
101 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Færdiggørelse af anlægsarbejder og skilleveje med intelligente trafiklys |
Km: Antal krydsveje med intelligente trafiklys på den centraliserede platform |
6 260 |
18 400 |
Q2 |
2026 |
Færdiggørelsen af arbejdet med yderligere 18 km offentlig transportinfrastruktur til nulemissionshøjtydende bus (Mons), sporvognsudvidelse (Liège) og metro (Charleroi) og 400 krydsveje med intelligente trafiklys til busser til offentlig transport er operationelle på en centraliseret platform for vejskiltning. |
|
|
102 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Milepæl |
Undertegnelse af OTW's reviderede kontrakt om offentlig tjeneste ("Organisme de Transport de Wallonie") |
Revideret kontrakt om offentlig tjeneste for OTW ("Organisme de Transport de Wallonie") |
— |
— |
— |
Q2 |
2024 |
Undertegnelse af OTW's reviderede kontrakt om offentlig tjeneste ("Organisme de Transport de Wallonie") med tilsagn om kompensation for de yderligere driftsudgifter til nulemissionshyppigheden på højt niveau i Mons, metroen i Charleroi og sporvognen i Liège. |
|
103 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 1) |
Færdiggjort arbejde |
0 |
32 |
Q3 |
2022 |
Afslutning af 32 interventioner til opgradering af jernbaneinfrastruktur, tilføjelse af 6000 parkeringspladser til cykler, gør 5 stationer tilgængelige i overensstemmelse med Kommissionens forordning (EU) nr. 1300/2014 om mindst 4 kriterier: — høje perroner (76 cm) perroner, der er tilgængelige via ramper eller elevatorer — følbart advarselssystem til overfladestyring mindst én billetautomat, som bevægelseshæmmede har adgang til |
|
|
104 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 2) |
Færdiggjort arbejde |
32 |
62 |
Q3 |
2023 |
Afslutning af 62 interventioner til opgradering af jernbaneinfrastruktur, tilføjelse af 6000 parkeringspladser til cykler, gør 12 stationer tilgængelige i overensstemmelse med Kommissionens forordning (EU) nr. 1300/2014 om mindst 4 kriterier: — høje perroner (76 cm) perroner, der er tilgængelige via ramper eller elevatorer — følbart advarselssystem til overfladestyring mindst én billetautomat, som bevægelseshæmmede har adgang til |
|
|
105 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 3) |
Færdiggjort arbejde |
62 |
82 |
Q2 |
2026 |
Afslutning af 82 interventioner til opgradering af jernbaneinfrastruktur, tilføjelse af 6000 parkeringspladser til cykler, gør 25 stationer tilgængelige i overensstemmelse med Kommissionens forordning (EU) nr. 1300/2014 om mindst 4 kriterier: — høje perroner (76 cm) perroner, der er tilgængelige via ramper eller elevatorer — følbart advarselssystem til overfladestyring mindst én billetautomat, som bevægelseshæmmede har adgang til |
|
|
106 |
Canal Albert et Trilogiport (I-3.11) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter vedrørende broerne over Canal Albert/og en ny platform i Trilogiport |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter |
— |
— |
— |
Q3 |
2023 |
Tildeling af alle kontrakter om bygge- og anlægsarbejder på den nye multimodale platform Trilogiport i Liège og de 4 broer over Albert-kanalen (Lanaye, Lixhe, Haccourt og Hermalle-sous-Argenteau-broer). |
|
107 |
Canal Albert et Trilogiport (I-3.11) |
Mål |
Færdiggørelse af broerne over Canal Albert/og en ny platform i Trilogiport |
Antal arbejder |
0 |
5 |
Q4 |
2025 |
Færdiggørelse af arbejdet på den multimodale platform Trilogiport i Liège (modtagelse af "procès-verbal de reception provisoire") og af arbejdet med at øge højden af 4 broer over Albert-kanalen (Lanaye, Lixhe, Haccourt og Hermalle-sous-Argenteau-broer). |
|
|
108 |
Frigørelse af åbne data til applikationen for intelligent mobilitet (I-3D) |
Mål |
Frigørelse af åbne data til applikationen for intelligent mobilitet |
Projekter |
0 |
3 |
Q1 |
2025 |
Frigørelse af åbne data til applikationen for intelligent mobilitet: — SNCB's billetsalg (1project) — SNCB's planlægning & realtidsdata (1 projekt) — Bruxelles "mobilitetstjenester (1-projekt) |
|
|
109 |
Gå Live for JernbaneIT-moduler (I-3E) |
Mål |
Gå i live af IT-moduler på jernbaneområdet |
Moduler |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Gå Live af IT-moduler på jernbaneområdet: Infrabel trafikstyringssystem (1-modul) SNCB-NMBS routeplanner (1-modul) SNCB-NMBS Ticketing (8 moduler), der muliggør bedre drift og kundeoplevelse inden for gods- og passagertog. |
|
|
110 |
Mobiliteitsbudget (R-3.02) |
Milepæl |
Vedtagelse af mobilitetsbudgettet |
Vedtagelse af mobilitetsbudgettet |
— |
— |
— |
Q3 |
2021 |
Vedtagelse af mobilitetsbudgettet. |
|
111 |
SNCB/INFRABEL performance (R-3.01) |
Milepæl |
Godkendelse af NMBS-SNCB's og Infrabels nye præstationskontrakter og den flerårige investeringsplan, kontrakten |
Godkendelse af kontrakter |
— |
— |
— |
Q2 |
2023 |
Den nye præstationskontrakt skal indeholde bestemmelser, der skal sikre: Lov om vedtagelse af den interregionale samarbejdsaftale om strategiske jernbaneinvesteringer (bilag Ia til Loi portant assentiment à l'accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l'Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des Infrastructures ferroviaires stratégiques/Wet houdende instemming met het samenwerkingsakkoord van 5 oktober 2018 tussen de Federale Staat, het Vlaamse Gewest, het Waalse Gewest en het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest betreffende de financiering van de strategische spoorweginfrastructuren, Moniteur belge – 11.03.2019 – Belgisch Staatsblad) Passende incitamenter til effektivitet og servicekvalitet, der er indbygget i kontrakten. afslutning af investeringer I-3.09 "Railtilgængelighed og multimodale togstationer — FED", I-3.10 "Rail — efficient network — FED" og I-3.12 "Rail — Smart mobility — FED", der indgår i denne komponent i RRP |
|
112 |
Smart Move (I-3.15) |
Milepæl |
"Smart Move" -applikationen er operationel |
Gå i gang med applikationen Smart Move |
— |
— |
— |
Q2 |
2022 |
Applikationen Smart Move er operationel, og testfasen er afsluttet. — Overvågning og evaluering af Hyper Care Evaluering af virkningen og identifikation af forbedringsprocesserne |
|
113 |
Tilskud til trafikoverflytning (I-3.14) |
Mål |
Første 5 000 nye ansøgninger om trafikoverflytningstilskud |
Antal |
0 |
5000 |
Q4 |
2023 |
I første omgang er der ansøgt om 5 000 nye trafikoverflytningstilskud. |
|
I. KOMPONENT 3,3: Grønnere vejtransport
De foranstaltninger, der foreslås under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan, har til formål at støtte vejtransport med lave emissioner.
Komponenten bidrager til at adressere den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2019 om at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bæredygtig transport, herunder opgradering af jernbaneinfrastruktur, kulstoffattig og energiomstilling [...] Tackle de voksende mobilitetsudfordringer ved at styrke incitamenterne og fjerne hindringerne for at øge udbuddet af og efterspørgslen efter kollektiv lavemissionstransport og den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020 om at fokusere investeringerne på den grønne og den digitale omstilling, navnlig på infrastruktur til bæredygtig transport.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
I.1 Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-3F: "Ladestationer":
Formålet med investeringen er at etablere ladestationer. Denne foranstaltning består af følgende fire delforanstaltninger:
·Reform R-3.04: "Ladestationer — WAL" i regionen Vallonien
·Reform R-3.05: "Ladestationer — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
·Investering I-3.18: Forbundsstatens "ladestationer — FED"
·Investering I-3.19: "Ladestationer — VLA" i regionen Flandern
·Investering I-3G: "Grønnere busflåde"
·Investering I-3.16: "Grønnere busflåde — VLA" i regionen Flandern
·Investering I-3.17: "Grønnere busflåde — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
Reform R-3.03: "Nulemissionsfirmabiler — FED" i forbundsstaten
Denne reform består i at udfase den eksisterende firmabilafgiftsordning til konventionelle biler og begrænse den fra 2026 til elbiler. Den reformerede ordning for beskatning af firmabiler skal omfatte: 1) Ingen fradragsret for traditionelle firmabiler købt af konventionelle firmabiler fik fra 2026 (2) en progressiv nedsættelse af skattefradragssatsen for traditionelle firmabiler, der blev erhvervet mellem den 1. juli og den 31. december 2025 til 0 % i 2028, (3) en progressiv nedsættelse af afgiftsfradragssatsen for nulemissionsfirmabiler, der højst nåede op på 67,5 % i 2031, og (4) en fradragsret for benzin og dieselolie til hybridfirmabiler, der blev erhvervet mellem 2023 og 2025, nedsat til 50 % i januar 2023. (5) for konventionelle biler, der erhverves fra den 1. juli 2023, vil CO2-bidraget desuden stige med 2.25 fra den 1. juli 2023 og stige gradvist i 2025, 2026 til en faktor på 5.50 i 2027. (6) for nulemissionsfirmabiler, der er erhvervet fra den 1. juli 2023, vil minimumsbidraget til solidaritet stige fra og med 2025 på en sådan måde, at der på lang sigt for den gennemsnitlige firmabil skal betales samme beløb i socialsikringsbidrag, som det er tilfældet på tidspunktet for planens vedtagelse. Reformen, herunder ovennævnte overgangsperioder og gennemførelsesfaser, vedtages senest den 30. september 2021 og træder i kraft den 1. januar 2023.
Reform R-3.04: "Ladestationer — WAL" i regionen Vallonien
Denne reform består i at vedtage en regeringsbeslutning og tildele koncessioner til opladningsinfrastruktur i regionen Vallonien og etablere 6 000 tilsvarende offentlige ladestandere. Målet for antallet af tilsvarende offentlige ladestandere (CPE), der skal installeres, skal tage hensyn til det vejledende mål for en CPE for ti elektriske køretøjer. Planen for etablering af ladestationer vedtages af den vallonske regering senest den 30. september 2022 og gennemføres straks med henblik på at nå sine mål senest den 30. juni 2026.
Reform R-3.05: "Ladestationer — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
Denne foranstaltning består i at vedtage en lovgivningsmæssig ramme og tildele koncessioner til opladningsinfrastruktur i hovedstadsregionen Bruxelles og etablere 400 offentlige ladestandere svarende til den 31. december 2023. Denne plan skal være i overensstemmelse med direktiv 2014/94/EU om infrastruktur for alternative brændstoffer og ajourføres regelmæssigt og sikre, at regionens mål nås. Dekretet om fastsættelse af de sikkerhedsnormer, der skal følges ved installation af off-gade-ladestandere i hovedstadsregionen Bruxelles, vedtages senest den 1. marts 2022 og træder i kraft senest den 31. juli 2022. Gennemførelsen af foranstaltningen som helhed skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Reform R-3.06: "Stimulering af nulemissionstransport — VLA" for regionen Flandern
Denne foranstaltning består i at vedtage en lovgivningsmæssig ramme for at tilskynde til etablering af offentlige ladestandere gennem koncessioner og halvoffentlige steder gennem tilskud i regionen Flandern. Den lovgivningsmæssige ramme skal gøre det muligt at kortlægge fremtidige ladestandere, iværksætte koncessionsudbud for offentlige ladestandere, stimulere etableringen af halvoffentlige ladestandere på private ejendomme, mindske den administrative byrde for at afkorte den tid, det tager at installere ladestandere, og tilskynde til intelligent opladning af elektricitet for at skabe balance mellem udbud af og efterspørgsel efter elektricitet. Den lovgivningsmæssige ramme træder i kraft senest den 1. januar 2022.
Reform R-3.07: "Emissionssvindel" i regionen Flandern
Denne foranstaltning består af i) vedtagelse af en ny retlig ramme for NOx-prøvninger (hvis igangværende forskning giver en gennemførlig procedure), omfattende overvågning af emissioner fra køretøjer, forbedrede syn ved vejsiden og et effektivt program for overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning og ii) et IT-system, der integrerer emissionsdata med observationer af periodiske syn ved vejsiden for yderligere at forbedre prøvningsprogrammet for overensstemmelse med ibrugtagne køretøjer.
Den retlige ramme offentliggøres senest i april 2023 og træder i kraft efter følgende tidsplan. Inden den 1. juli 2023 vil der blive indført emissionsovervågning af køretøjer i stor skala, og der vil blive gennemført forbedrede syn ved vejsiden, og der er iværksat et effektivt program for overensstemmelseskontrol efter ibrugtagning. Hvis der inden den 31. marts 2022 udvikles en gennemførlig NOx-prøvningsprocedure for teknisk inspektion, vil den blive gennemført i 2023. Senest den 31. december 2024 skal hele foranstaltningen være afsluttet og gennemført (fuld færdiggørelse af IT-systemet, som giver mulighed for yderligere integration af vejsidesyn og periodisk teknisk kontrol med programmet for overensstemmelse i drift).
Investering I-3.16: "Grønnere busflåde — VLA" i regionen Flandern
Denne investering, der foretages for "VVM-De Lijn", den flamske regionale offentlige transportoperatør, består af:
eftermontering af hybridbusser med lav gulv på mindst 235 M3 i plug-in hybridbusser
— indkøb af plug-in-hybridbusser med lav gulv på mindst 35 M3
— indkøb af elbusser med lavt gulv på mindst 60 M3
— installation af mindst 345 ladestationer.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-3.17: "Grønnere busflåde — RBC" i hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering, der foretages for "STIB-MIVB", der er operatør af offentlig transport i hovedstadsregionen Bruxelles, består af:
— udtagning af elbusser med lav gulv på mindst 50 M3
— installation af mindst 50 ladestationer.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-3.18: Forbundsstatens "ladestationer — FED"
Denne investering består i at støtte et skatteincitament for private og halvoffentlige ladestationer til elbiler. Skatteincitamentet giver mulighed for at fradrage installationsomkostningerne ved en ladestander i hjemmet og i indkøbscentre, supermarkeder og erhvervsparkering. Skatteincitamentet skal gøre det muligt at etablere mindst 51 000 private ladestandere. Skattebegunstigelsen træder i kraft senest den 30. september 2021.
Investering I-3.19: "Ladestationer — VLA" i regionen Flandern
Denne investering består i at installere 30 000 ladestandere svarende til (offentlige og halvoffentlige ladestandere) i hele regionen Flandern. Regionen Flandern skal udarbejde planer for at optimere etableringen af ladestandere, der er tilgængelige i 24 timer, og støtte udviklingen af lagerfaciliteter i områder langt væk fra afgiftszoner på motorveje. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
I.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
114 |
Grønnere busflåde (I-3G) |
Mål |
Formel orden for grønne busser og tilhørende ladeinfrastruktur i Flandern og Bruxelles |
Kendelser |
0 |
6 |
Q4 |
2024 |
Grønnere busflåde — VLA -Ordre om eftermontering af hybridbusser i e-hybridbusser gennem en ændring af den eksisterende rammekontrakt -Bestilling af plug-in-hybridbusser inden for den eksisterende rammekontrakt -Bestilling af fuldautomatiske busser -Ordre om installation af opladningsinfrastruktur i depoterne for (helt) elbusser og plug-in-hybridbusser Grønnere busflåde — RBC -Modtagelse af tilbud, tildeling af bud og bestilling af arbejdet og opladningsinfrastrukturen for busbussen -Modtagelse af tilbud, tildeling af bud og bestilling af 50 leddelte elbusser |
|
|
115 |
En grønnere busflåde — (I-3G) |
Mål |
Grønne busser, der tages i drift, og depoter, der er teknisk tilpasset i Flandern og Bruxelles |
Køretøjer |
0 |
356 |
Q4 |
2025 |
Grønnere busflåde — VLA -Nye og eftermonterede plug-in-e-hybridbusser leveres og tages i brug (busserne er tilpasset til at levere tjenester i det område, hvor de er udpeget). -Fuldt elektriske busser leveres og tages i brug (busserne er tilpasset til at levere tjenester i det område, hvor de er udpeget -Ladeinfrastruktur tages i brug på busdepoterne i de tildelte områder Grønnere busflåde — RBC -Færdiggørelse af generelle arbejder (også elinfrastruktur til ladestationer) og opladningsinfrastruktur leveret til busserne -Levering af leddelte elektriske busser og prøvninger |
|
|
116 |
Fremme af nulemissionstransport — VLA (R-3.06) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ramme for etablering af opladningsinfrastruktur i regionen Flandern |
Vedtagelse af rammebestemmelserne |
— |
— |
— |
Q4 |
2021 |
Vedtagelse af en politikramme for etablering af opladningsinfrastruktur i regionen Flandern. Politikrammen skal gøre det muligt at: — kortlægning af fremtidige ladestandere — iværksætte koncessionsudbud for ladestandere, der er offentligt tilgængelige stimulere udbredelsen af (halv-) offentlige ladestandere på privat område — afkorte tidslinjen for opsætning af ladestandere ved at mindske den administrative byrde stimulering af intelligent opladning af elektricitet |
|
117 |
Ladestationer — VLA (I-3.19) |
Milepæl |
Tildeling af koncessioner til opladningsinfrastruktur |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
— |
— |
— |
Q2 |
2022 |
Tildeling af koncessioner til opladningsinfrastruktur. Rammerne for udrulning af offentlig afgiftsinfrastruktur sikres gennem koncessioner tildelt af den flamske regering, mens udrulningen overlades til private operatører. |
|
118 |
Ladestationer — RBC (R-3.05) |
Milepæl |
Vedtagelse af et dekret, der præciserer sikkerhedsstandarderne og en plan for levering af infrastruktur |
Vedtagelse af dekretet om sikkerhedsnormer og en plan for levering af infrastruktur |
— |
— |
— |
Q1 |
2022 |
Vedtagelse af et dekret om fastsættelse af de sikkerhedsstandarder, der skal følges ved installation af off-gade-ladestandere i hovedstadsregionen Bruxelles, herunder et minimumsantal, der skal installeres i hver parkeringsplads senest den 31. december 2025. Og vedtagelse af en plan for levering af infrastruktur, som skal omfatte:
— En geografisk fordeling af de offentlige ladestandere, der skal installeres i Bruxelles, og som efterfølgende ajourføres hvert tredje år
Denne plan skal være i overensstemmelse med direktivet om infrastruktur for alternative brændstoffer, den skal ajourføres regelmæssigt og sikre, at regionens mål nås. |
|
119 |
Ladestations- WAL (R-3.04) |
Milepæl |
Vedtagelse af en plan for etablering af ladestationer |
Vedtagelse af en plan for etablering af ladestationer |
Q3 |
2022 |
Vedtagelse af en plan for etablering af ladestationer, som skal omfatte: — Antallet af ladestandere, der skal installeres senest den 31. december 2026 Procedurerne for udrulning af infrastrukturen Ad hoc-støttemekanismer til reduktion af den administrative byrde Det nødvendige grundlag for at iværksætte udbud Målet for antallet af tilsvarende offentlige ladestandere (CPE), der skal installeres frem til 2026, idet der tages hensyn til det vejledende mål for en CPE for ti elektriske køretøjer. |
|||
|
120 |
Ladestationer — FED (I-3.18) |
Milepæl |
Vedtagelse af skattebegunstigelsen til at installere private og halvoffentlige ladestandere |
Vedtagelse af skattebegunstigelsen |
— |
— |
— |
Q4 |
2021 |
Vedtagelse af skatteincitamentet til at installere private og halvoffentlige ladestandere. |
|
121 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere operationelle halvoffentlige og offentlige ladestandere (trin 1) |
Ladestandere (CPE) |
0 |
8460 |
Q2 |
2023 |
Opladningsinfrastruktur — VLA Opladningsinfrastruktur — RBC Opnå yderligere 8460 operationelle halvoffentlige og offentlige ladestandere (CPE) |
|
|
122 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere private, halvoffentlige og offentlige ladestandere i drift (trin 2) |
Ladestandere (CPE) |
8460 |
32760 |
Q2 |
2025 |
Opladningsinfrastruktur — FED Opladningsinfrastruktur — VLA Opladningsinfrastruktur — WAL Nå 32760 yderligere operationelle private, halvoffentlige og offentlige ladestandere (CPE). |
|
|
123 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere private, halvoffentlige og offentlige ladestandere i drift (trin 3) |
Ladestandere (CPE) |
32760 |
78660 |
Q2 |
2026 |
Opladningsinfrastruktur — FED Opladningsinfrastruktur — VLA Opladningsinfrastruktur — WAL Nå 78660 yderligere operationelle private, halvoffentlige og offentlige ladestandere (CPE). |
|
|
124 |
Svig med emissioner (R-3.07) |
Milepæl |
Vedtagelse af de retlige rammer for overvågning af køretøjers emissioner i Flandern |
Vedtagelse af de retlige rammer |
— |
— |
— |
Q1 |
2023 |
Vedtagelse af: — Lovgivning, der er nødvendig for at gennemføre en pragmatisk NOx-prøvningsprocedure for at styrke det periodiske syn, der er til rådighed, med henblik på at indføre prøvning i tredje kvartal af 2023 — Retlige forbedringer med henblik på at udvide anvendelsesområdet for syn ved vejsiden til at omfatte alle køretøjstyper (mål: 2022) Ny lovgivning: retlige rammer, der giver mulighed for omfattende overvågning af emissioner fra køretøjer i stor skala (telemåling og eventuelt blindkædning) og dens anvendelsesmuligheder for forbedret håndhævelse og politikevaluering (mål: 2022) |
|
125 |
Svig med emissioner (R-3.07) |
Milepæl |
IT-system, der integrerer emissionsdata med observationer af periodiske tekniske inspektioner og trafiksikkerhedsinspektioner i drift |
Idriftsættelse af IT-systemet |
— |
— |
— |
Q4 |
2024 |
IT-system. der integrerer emissionsdata med observationer af periodiske tekniske inspektioner og trafiksikkerhedsinspektioner klar og tilgængelig for alle interessenter |
|
126 |
Nulemissionsfirmabiler (R-3.03) |
Milepæl |
Vedtagelse af loven om reform af firmabilafgiftsordningen |
Vedtagelse af forslaget om tilpasning af loven om reform af firmabilafgiftsordningen |
— |
— |
— |
Q3 |
2021 |
Det føderale parlaments vedtagelse af en reformeret ordning for beskatning af firmabiler, hvor nye firmabiler skal være nulemissionsfri fra 2026 og fremefter for at kunne drage fordel af den eksisterende præferenceordning. Den reformerede ordning for beskatning af personbiler skal omfatte (1) ingen fradrag for traditionelle firmabiler købt af konventionelle firmabiler, der er erhvervet fra 2026 (2), en progressiv nedsættelse af skattefradragssatsen for konventionelle firmabiler, der er erhvervet mellem den 1. juli og den 31. december 2025, til 0 % senest i 2028, (3) en progressiv nedsættelse af skattefradragssatsen for nulemissionsfirmabiler, der er reduceret til højst 67,5 % i 2031, og (4) et skattefradrag for benzin og dieselolie for hybridfirmabiler, der er erhvervet mellem 2023 og 2025, reduceret til 50 % senest i januar 2023. (5) for konventionelle biler, der erhverves fra den 1. juli 2023, vil CO2-bidraget desuden stige med 2.25 fra den 1. juli 2023 og stige gradvist i 2025, 2026 til en faktor på 5.50 i 2027. (6) for nulemissionsfirmabiler, der er erhvervet fra den 1. juli 2023, vil minimumsbidraget til solidaritet stige fra og med 2025 på en sådan måde, at der på lang sigt for den gennemsnitlige firmabil vil blive betalt samme beløb i socialsikringsbidrag, som det er tilfældet på tidspunktet for forelæggelsen af planen. |
J. KOMPONENT 4,1: Uddannelse 2.0
De foranstaltninger, der foreslås under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan, har til formål at forbedre uddannelsessystemernes inklusivitet og samtidig styrke deres resultater for at sikre, at de kompetencer, der undervises i, svarer bedre til dem, der kræves på arbejdsmarkedet.
Komponenten bidrager til at adressere den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2019 om at forbedre uddannelsessystemernes resultater og inklusion og afhjælpe misforholdet mellem udbudte og efterspurgte kvalifikationer.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
J.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-4.01: "Digisprong" i det flamske fællesskab
Denne reform består af foranstaltninger vedrørende fire søjler: 1) IKT-uddannelse, mediekendskab og computertænkning, (2) fremme af effektive ikt-skolepolitikker ved at styrke IKT-koordinatorernes rolle, (3) digitalt kvalificerede lærere og undervisere for lærere og (4) oprettelse af et videns- og rådgivningscenter til støtte for skolerne i digitaliseringen af deres uddannelsestilbud. Lovgivningen om den nye IKT-ramme for obligatorisk skolegang i Flandern træder i kraft den 1. oktober 2022.
Reform R-4.02: Det flamske fællesskabs "fond til fremme af videregående uddannelser"
Denne reform har til formål at udarbejde et oplæg om følgende tre mål: (1) skabe et fremtidssikret og fleksibelt tilbud på flamske videregående uddannelsesinstitutioner, (2) yderligere udvikling af livslang læring inden for videregående uddannelser og (3) bedst mulig udnyttelse af digitale former for uddannelse. Konkret skal en vision i) definere en ny profil for videregående uddannelse i Flandern for at sikre, at de videregående uddannelsesinstitutioner er på det aktuelle tekniske niveau, og ii) udvikle en vision for livslang læring. Oplægget vil blive godkendt af den flamske regerings undervisningsminister senest den 31. december 2023.
Reform R-4.03: "Global handlingsplan mod skolefrafald" fra det franske fællesskab
Denne reform består af en omfattende strategi, der omfatter tre indsatsområder — forebyggelse, intervention, kompensation — og udvikling på en sammenhængende og konkret måde baseret på en ny (styrket) koordinering af interessenter, der er aktive på forskellige områder, og af forskellige støttetjenester. Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2022.
Investering I-4.01: "Digisprong" i det flamske fællesskab
Denne investering består af følgende tre elementer: (1) give alle skoler et digitalt udstyr til hver elev, (2) give lærerne effektive læringsværktøjer og uddannelse for at forbedre deres digitale færdigheder og (3) støtte skolerne i digitaliseringen af deres læseplaner ved at oprette et centralt videns- og rådgivningscenter. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2022.
Investering I-4.02: Det flamske fællesskabs "fond til fremme af videregående uddannelser"
Denne investering består i (1) skabelse af et fremtidssikret og fleksibelt tilbud på flamske videregående uddannelsesinstitutioner, (2) videreudvikling af livslang læring inden for videregående uddannelse og (3) støtte til bæredygtig gennemførelse af nye digitale former for uddannelse. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2023.
Investering I-4.03: "Individuel vejledning i obligatorisk skolegang" i det franske fællesskab
Denne investering er udviklet for at imødegå psykosociale, uddannelsesmæssige og pædagogiske problemer for elever på primær- og sekundærtrinnet og for at bekæmpe udbredelsen af fænomenet med uddannelsesmæssige ulemper og skolefrafald som følge af covid-19. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2022.
Investering I-4.04: "Digital strategi for videregående uddannelse og voksenuddannelse" i det franske fællesskab
Denne investering består i (1) at udstyre skoler og videregående uddannelsesinstitutioner med digitalt udstyr, (2) at udvikle elevers og læreres digitale færdigheder ved hjælp af særlige værktøjer og metoder til digitale færdigheder. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-4.05: "Digital turnaround for skoler i Bruxelles" i hovedstadsregionen Bruxelles
Denne investering består af (1) digitalt udstyr til skoler med et højt niveau af sårbare elever og (2) styrkelse af den interne konnektivitet i skolerne i Bruxelles. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-4.06: "Digital transformation of education" i det tysksprogede samfund
Denne investering tager sigte på den digitale omstilling af uddannelse ved at standardisere og konsolidere uddannelsessystemets IT-miljø på en bæredygtig måde ved at tilvejebringe den nødvendige infrastruktur og IT-støtte, skole- og lærerforvaltning og ved at fremme IT-færdigheder/IT-uddannelse for elever og lærere. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-4: "Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler"
Formålet med investeringen "levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler" er at sikre skolerne adgang til det nødvendige digitale udstyr og IT-infrastruktur.
Investeringen består af følgende delforanstaltninger/aktioner:
·Investering I-4.01: "Digisprong" i det flamske fællesskab
·Investering I-4.04: "Digital strategi for videregående uddannelse og voksenuddannelse" i det franske fællesskab
·Investering I-4.06: Det tysksprogede samfunds "digitale omstilling af uddannelse"
J.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
127 |
Digisprong (R-4.01) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ny IKT-ramme for obligatorisk skolegang i Flandern |
Det flamske parlaments vedtagelse af ny lovgivning for at forbedre ikt-rammerne |
Q3 |
2022 |
Det flamske parlaments vedtagelse af den nye lovgivning for at forbedre den nuværende IKT-ramme på to områder: IKT-koordinatorers rolle i skolerne Lovgivningen skal gøre det muligt at i) styrke IKT-koordinatorers rolle på alle uddannelsesniveauer og sikre bedre tilsyn med ikt-politik i skolerne gennem ændring af dekret 31 og ii) ratificere de endelige vilkår for IKT-læringsresultater og -resultater for alle uddannelsesniveauer i overensstemmelse med den europæiske referenceramme for digcomp. |
|||
|
128 |
Den Europæiske Fond for Forbedring af de videregående uddannelser (R-4.02) |
Milepæl |
Vision for en fremtidsorienteret, smidig og digital videregående uddannelse |
Vedtagelse af en orienterende note fra den flamske regering |
Q4 |
2023 |
Undervisningsministerens godkendelse af en visionsnote fra den flamske regering, der fastlægger profilen for videregående uddannelse og livslang læring i Flandern. Den nye tekst har til formål at fastlægge visionen om at udvikle en flamsk høj uddannelsesportefølje, der er fremtidssikret og fleksibel. Den udarbejdes i samråd med en bred vifte af interessenter, herunder: videregående uddannelsesinstitutioner, fagområder og arbejdsmarkedets parter. Konkret skal den i) definere en ny profil for videregående uddannelse i Flandern for at sikre, at de videregående uddannelsesinstitutioner er på det aktuelle tekniske niveau, og ii) udvikle en vision for livslang læring. |
|||
|
129 |
Global handlingsplan for bekæmpelse af skolefrafald (R-4.03) |
Milepæl |
Ny omfattende plan mod skolefrafald |
Det franske fællesskabs vedtagelse af nye retsakter mod skolefrafald |
Q4 |
2022 |
Den overordnede plan for bekæmpelse af skolefrafald omfatter reviderede dekreter, der omhandler 4 nøgleområder: (1) "centre Psycho-Médicaux-Sociaux" (CPMS): dekretet reviderer deres rolle med henblik på at styrke deres opgaves fokus på skolefrafald. 2) Udelukkelse fra skolen: dekretet begrænser udelukkelsesgrundene og opretter et enkelt klagenævn for at sikre ligebehandling af studerende. 3) Forebyggelse og indgreb: dekretet skal styrke støtte- og forebyggelsesmekanismerne for studerende, der viser særlige tegn på potentiel frafald (f.eks. studerende med 10 halve dages ubegrundet fravær). 4) Erstatning: dekretet skal fremme kompensationsmekanismer, der gør det muligt for studerende — navnlig dem, der har akkumuleret en fraværsperiode på flere måneder — at blive overtaget af 3.-ansatte med henblik på at yde overgangsstøtte til et SAS eller inden for rammerne af et praktik- eller borgerprojekt. |
|||
|
130 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
Antal skoler/institutioner. der modtager midler til at opdatere deres IKT-infrastruktur eller -udstyr |
0 |
2738 |
Q1 |
2022 |
Opgradering af ikt-infrastrukturen i 2 738 skoler og/eller uddannelsesinstitutioner i Belgien, herunder: Det flamske fællesskab: 2695 obligatoriske skoler Det tysksprogede fællesskab: 43 skoler, hvor alle lærere skal være udstyret (fra Kindergarten til gymnasiet) og 12 skoler, hvor alle elever på sekundærtrinnet skal udstyres med en bærbar computer. |
|
|
131 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
Antal skoler/institutioner, der modtager midler til at opdatere deres IKT-infrastruktur eller -udstyr |
2738 |
3840 |
Q4 |
2022 |
3 840 skoler og/eller uddannelsesinstitutioner i Belgien har modtaget midler til opgradering af IKT-infrastruktur, herunder: — Flamsk fællesskab: 1090 obligatoriske skoler — Det tysksprogede fællesskab: 12 sekundærskoler, hvor alle elever på 1. og 2. niveau skal være udstyret med en bærbar computer. |
|
|
132 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
Antal skoler/institutioner, der modtager midler til at opdatere deres IKT-infrastruktur eller -udstyr |
3840 |
3852 |
Q4 |
2024 |
3852 skoler og/eller uddannelsesinstitutioner i Belgien har modtaget midler til opgradering af IKT-infrastruktur, herunder: — Det tysktalende fællesskab: 12 skoler, hvor alle elever (dvs. elever på de resterende niveauer, der ikke er omfattet af den foregående milepæl) på sekundærtrinnet skal udstyres med en bærbar computer. |
|
|
133 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler "(I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
Antal skoler/institutioner. der modtager midler til at opdatere deres IKT-infrastruktur eller -udstyr |
3852 |
3929 |
Q2 |
2026 |
Opgradering af ikt-infrastrukturen i 3 929 skoler og/eller uddannelsesinstitutioner i Belgien for at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater, herunder: Det franske fællesskab, 40 % (77) af institutioner for social fremme og videregående uddannelse. Stigningen i målet er lavere end i de foregående milepæle, da størstedelen kommer fra det flamske Digisprong-projekt, hvor infrastrukturudrulningen ville være afsluttet i 2022. |
|
|
134 |
Videregående uddannelsesfond (I-4.02) |
Mål |
Forbedring af udbuddet af videregående uddannelser i Flandern for at gøre det mere fremtidssikret og fleksibelt |
Antal skoler/institutioner. der modtager midler til at opdatere deres IKT-infrastruktur eller -udstyr |
0 |
7 |
Q4 |
2023 |
7 videregående uddannelsesinstitutioner har nydt godt af Videregående Uddannelsesfond. Gennem Videregående Uddannelsesfond udarbejder videregående uddannelsesinstitutioner på grundlag af analyser af uddannelsesporteføljer handlingsplaner med henblik på at tilpasse og reducere de eksisterende tilbud og om nødvendigt udarbejde nye. Desuden skal der lægges vægt på at tilpasse programmer, der er baseret på arbejdsmarkedets og samfundets krav. Alle flamske højere læreanstalter er berettigede til at foreslå og indsende projekter i forbindelse med denne indkaldelse af projekter. Deltagelse i denne indkaldelse er imidlertid ikke obligatorisk for videregående uddannelsesinstitutioner, og der fremlægges heller ikke en plan for accept. Hvis alle videregående uddannelsesinstitutioner deltager, og hvis alle planer berører alle deres studerende, skal 21 videregående uddannelsesinstitutioner og næsten 300 000 studerende drage fordel af denne fond. 1/3 af institutionerne modtager midler fra denne fond. |
|
|
135 |
Personlig vejledning i obligatorisk skolegang (I-4.03) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ny lovramme, der fastsætter betingelserne for ordningens indgriben |
Det franske parlaments vedtagelse af det dekret, der fastsætter betingelserne for ordningens indgriben |
Q3 |
2021 |
Det franske parlaments vedtagelse af en ny lovramme, der regulerer en overgangsordning, herunder bestemmelser vedrørende: (1) tildeling af midler til skoler i forbindelse med differentieringsstrategier og bekæmpelse af skolefrafald, (2) ændring af PR-FPO/WBE-kontrakter i forbindelse med krisen og (3) CPMS "opgaver i forbindelse med krisen. |
|||
|
136 |
Personlig vejledning i obligatorisk skolegang (I-4.03) |
Mål |
Indførelse af en styrket støttemekanisme for studerende i nød |
Skoler (og CPMS), der modtager støtte og vejledning |
0 |
531 |
Q4 |
2022 |
Anvendelse af yderligere ressourcer (f.eks. lærere, undervisere, psykologhjælpspersonale) til støtte for 531 skoler/CPMS baseret på identificerede behov. |
|
|
137 |
Digital turnaround for skoler i Bruxelles (I-4.05) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
IKT-udstyr og WIFI-hotspots installeret i skoler |
900 |
2200 |
Q4 |
2021 |
2200 IKT-udstyr (såsom bærbare computere, tablets, interaktive dashboards) og WIFI-adgangspunkter skal installeres i skolerne i Bruxelles. Fordelingen baseres på skolernes behov (med fokus på skoler med et lavere socioøkonomisk indeks) |
|
|
138 |
Digital turnaround for skoler i Bruxelles (I-4.05) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
IKT-udstyr og WIFI-hotspots installeret på sekundærtrinnet |
2200 |
3500 |
Q4 |
2024 |
Der skal leveres 3500 WiFi-hotspots i skolerne i Bruxelles. |
|
K. KOMPONENT 4,2: Uddannelse og beskæftigelse af sårbare grupper
De foranstaltninger, der foreslås under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan, har til formål at styrke den sociale integration og arbejdsmarkedsintegrationen af sårbare grupper, herunder personer med migrantbaggrund, kvinder, handicappede, indsatte og personer, der risikerer digital udstødelse. Flere af foranstaltningerne har til formål at fremme digital inklusion og forbedre adgangen til væsentlige tjenester såsom e-forvaltning ved at kombinere levering af digitalt udstyr med uddannelse i digitale færdigheder.
Komponenten bidrager til at efterkomme den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2019 om styrkelse af sårbare gruppers integration på arbejdsmarkedet og til den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2020 om afbødning af krisens beskæftigelsesmæssige og sociale virkninger.
K.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-4.04: "Tackling af forskelsbehandling på arbejdsmarkedet" i forbundsstaten
Reformen har til formål at bekæmpe forskelsbehandling på arbejdsmarkedet og består i (1) at forbedre de lovgivningsmæssige rammer for diskriminationstest (2) forbedre de tilgængelige værktøjer og data til målrettet kontrol og (3) uddannelse og styrke de socialretlige overvågningstjenester i den føderale offentlige tjeneste for beskæftigelse, arbejde og social dialog med henblik på at forbedre effektiviteten af diskriminatoriske test. De tilpassede rammebestemmelser om diskriminationstest træder i kraft senest den 1. januar 2024.
Reform R-4.05: "Omskolingsstrategi" for hovedstadsregionen Bruxelles
Reformen har til formål at fremme bæredygtig integration af sårbare grupper på arbejdsmarkedet og består i vedtagelsen af tre retsakter, der har til formål at: (1) indførelse af en systematisk vurdering af digitale færdigheder og sprogfærdigheder og/eller en udviklingsvej for jobsøgende i Bruxelles, (2) indførelse af en særlig bonusordning til støtte for arbejdsgivere i forbindelse med ansættelse af arbejdssøgende med handicap og (3) etablering af institutionel styring af den eksisterende uddannelse og omskoling heraf. Retsakterne til fremme af sårbare gruppers integration på arbejdsmarkedet vedtages senest den 30. september 2023 og offentliggøres i Moniteur belge senest den 15. oktober 2023. De træder i kraft den 1. september 2024.
Reform R-4.06: "Et rummeligt arbejdsmarked" i det flamske fællesskab
Reformen har til formål at integrere personer med indvandrerbaggrund på arbejdsmarkedet og består i (1) at udvikle et integreret forløb for at støtte nyankomne (migranter med ikke-EU-statsborgerskab) i deres integration i samfundet og navnlig på arbejdsmarkedet og (2) styrke politikken for ikke-forskelsbehandling på sektorniveau, herunder gennem øget overvågning og iværksættelse af specifikke foranstaltninger såsom uddannelse i, hvordan forskelsbehandling skal håndteres, og foranstaltninger, der er specifikke for dårligt stillede grupper. Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2023.
Investering I-4.07: "Omskolingsstrategi" for hovedstadsregionen Bruxelles
Investeringen har til formål at fremme en bæredygtig integration af sårbare grupper på arbejdsmarkedet og består af (1) etablering af et systematisk uddannelsesforløb med fokus på at styrke de arbejdsløses sproglige og digitale færdigheder, (2) tilvejebringelse af nødbørnepasning for forældre, der er blevet rekrutteret eller følger en uddannelse, og (3) støtte til social innovation, herunder pilotprojekter i forbindelse med social innovation. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-4.08: "E-inclusion for Belgien" i forbundsstaten
Investeringen har til formål at fremme social og økonomisk integration af sårbare grupper i samfundet ved at forbedre deres digitale færdigheder. Investeringen består af en indkaldelse af projekter til støtte for digital inklusion af sårbare grupper. Projekterne skal sigte mod enten (1) at øge bevidstheden hos sårbare målgrupper for at få kendskab til relevant ikt med henblik på at forbedre deres personlige situation og styrke den sociale integration, (2) forbedre sårbare målgruppers digitale færdigheder med henblik på at forbedre deres personlige situation og styrke den sociale integration, eller (3) forbedre de digitale færdigheder hos personer, der plejer sårbare målgrupper. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2024.
Investering I-4.09: "Digitale platforme for fanger" i forbundsstaten
Investeringen har til formål at fremme den sociale og økonomiske integration af fanger i samfundet gennem digitale tjenester. Investeringen består i at udvikle en digital platform i fængslerne for at give de indsatte mulighed for at følge uddannelse, få adgang til fængselstjenester og rehabiliteringstjenester samt søge eller søge arbejde. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-4.10: Forbundsstatens "køn og arbejde"
Investeringen har til formål at analysere uligheder mellem kønnene på arbejdsmarkedet og fremme kvinders integration på arbejdsmarkedet. Investeringen består i at iværksætte en indkaldelse af projekter med fokus på integration af sårbare kvinder på arbejdsmarkedet. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-4.11: "Digibanks" i regionen Flandern
Investeringen har til formål at fremme social og økonomisk integration af sårbare grupper ved at fremme deres digitale inklusion på kommunalt plan. Investeringen består i (1) udlån af digitalt hardware for at sikre lige adgang til digital teknologi, (2) tilvejebringelse af uddannelse og videndeling for at styrke digitale færdigheder, herunder tekniske færdigheder (såsom reparation af IT-udstyr), og (3) ydelse af bistand til at forbedre den digitale adgang til væsentlige tjenester (såsom digitale tjenester fra den flamske regering, Tax-on-web) via såkaldte fysiske knudepunkter. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2022.
K.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
139 |
Omskolingsstrategi (R-4.05) |
Milepæl |
Bruxelles-regeringens vedtagelse af lovtekster for at fremme integrationen af sårbare grupper på arbejdsmarkedet |
Offentliggørelse af lovtekster i EU-Tidende |
Q3 |
2023 |
Bruxelles-regeringens vedtagelse af tre lovtekster, der har til formål at fremme bæredygtig integration af sårbare grupper på arbejdsmarkedet, navnlig (1) indførelse af en systematisk vurdering af digitale og sproglige færdigheder og/eller en udviklingsvej for jobsøgende i Bruxelles, (2) indførelse af en særlig bonusordning til støtte for arbejdsgivere i forbindelse med ansættelse af arbejdssøgende med handicap og (3) etablering af institutionel styring af den eksisterende uddannelse og omskoling heraf. |
|||
|
140 |
Bekæmpelse af forskelsbehandling på arbejdsmarkedet (R-4.04) |
Milepæl |
Tilpasset lovramme og forbedret anvendelse af diskriminatoriske test |
Offentliggørelse af de tilpassede lovgivningsmæssige rammer i Den Europæiske Unions Tidende |
Q4 |
2023 |
1) Offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende af den tilpassede lovramme for diskriminatoriske test (art.42/1 Social Criminal Code), (2) forbedrede værktøjer og data til målrettet kontrol og (3) uddannelse og styrkelse af de socialretlige overvågningstjenester i den føderale offentlige tjeneste for beskæftigelse, arbejde og social dialog med henblik på at forbedre effektiviteten af diskriminatoriske test. |
|||
|
141 |
Et rummeligt arbejdsmarked (R-4.06) |
Mål |
Færdiggørelse af sektorspecifikke handlingsplaner for ikke-forskelsbehandling |
Sektorer |
0 |
37 |
Q4 |
2021 |
37 brancher gennemfører en handlingsplan for ikke-forskelsbehandling (se Addenda — ikke-forskelsbehandling og inklusion 2021-2022). Den flamske regering vurderer gennemførelsen af de enkelte handlingsplaner på grundlag af de enkelte sektorers individuelle på forhånd fastlagte forpligtelser. |
|
|
142 |
Et rummeligt arbejdsmarked (R-4.06) |
Mål |
Ny integreret vej for nytilkomne |
Deltagere |
0 |
2000 |
Q4 |
2023 |
2000 nye deltagere, der deltager i den nye integrerede vej. |
|
|
143 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Milepæl |
Tildeling af tilskud til sociale innovationsinitiativer |
Skriftlig meddelelse om tildeling af kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q2 |
2023 |
Tildeling af tilskud fra de offentlige arbejdsformidlinger til initiativer vedrørende social innovation i overensstemmelse med de kriterier, der er fastsat i udbudsspecifikationerne. |
|||
|
144 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Mål |
Kompetenceprofil og jobrådgivning |
Jobsøgende |
0 |
6000 |
Q1 |
2023 |
6000 jobsøgende i Bruxelles har nydt godt af en kompetenceprofil og systematisk jobrådgivning med fokus på de sprogfærdigheder og digitale færdigheder, som den offentlige arbejdsformidling har indført. |
|
|
145 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Mål |
Bæredygtig integrationsvej for handicappede |
Personer med handicap |
0 |
450 |
Q4 |
2025 |
450 personer med handicap (jobsøgende eller arbejdstagere) har fulgt et uddannelsesmodul i den bæredygtige integrationsvej. |
|
|
146 |
E-integration for Belgien (I-4.08) |
Mål |
Ydelse af tilskud |
Tildelte tilskud |
0 |
15 |
Q2 |
2024 |
Tildeling af 15 tilskud fra KBF (King Boudewijn Foundation) og PPS Social Integration til projekter, der opfylder kriterierne i dokumentet "Project e-inclusion for Belgium — Grants criteria a.pdf", offentliggjort den 15. december 2021. Projekterne skal sigte mod (1) at øge bevidstheden hos sårbare målgrupper for at få kendskab til relevant ikt med henblik på at forbedre deres personlige situation og styrke den sociale integration, (2) forbedre sårbare målgruppers digitale færdigheder med henblik på at forbedre deres personlige situation og styrke den sociale integration og (3) forbedre de digitale færdigheder hos personer, der plejer sårbare målgrupper. |
|
|
147 |
Digitale platforme for indsatte (I-4.09) |
Mål |
Afslutning af udrulningen |
Fængsler |
0 |
32 |
Q4 |
2024 |
Færdiggørelse af udrulningen af en digital platform i 32 fængsler, der giver de indsatte mulighed for at: (1) følge uddannelse fra sin celle eller gennemføre de øvelser, der anmodes om, på et online- eller personligt uddannelseskursus (2) adgang til fængselstjenester og rehabiliteringstjenester; (3) har begrænset og sikker adgang til internettet for at søge efter eller ansøge om et job, få adgang til digitale værker eller udveksle oplysninger med pårørende og støttetjenester. |
|
|
148 |
Køn og arbejde (I-4.10) |
Mål |
Kvinders deltagelse i feltprojekter |
Kvinder |
0 |
250 |
Q4 |
2024 |
250 kvinder, der deltager i projekter på stedet, der opfylder kriterierne i det dokument om indkaldelse af forslag, der blev offentliggjort i september 2022. |
|
|
149 |
Digibanks (I-4.11) |
Mål |
Undertegnelse af partnerskaber til fremme af digital inklusion |
Kommuner |
0 |
100 |
Q4 |
2022 |
Undertegnelse af et Digibank-partnerskab mellem 100 kommuner i Flandern og Flanderns Department of Work and Social Economy, der har til formål (1) at sikre lige adgang til digital teknologi gennem betinget levering af bærbare computere, screening og anden hardware og støtte i en specifik sammenhæng (såsom udlånstjenester) (2) styrkelse af digitale færdigheder, både personlige færdigheder og tekniske færdigheder (f.eks. reparation af IT-udstyr) gennem uddannelse og videndeling (3) digital adgang til væsentlige tjenester (såsom digitale tjenester fra den flamske regering, Tax-on-web) via såkaldte fysiske knudepunkter. |
|
L. KOMPONENT 4.3: Social infrastruktur
Foranstaltningerne under denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan forfølger to mål:
·at øge udbuddet af sociale boliger for at sikre sårbare grupper (hjemløse, personer med handicap eller tab af selvstændighed) anstændige boligforhold som led i en afinstitutionaliseringsstrategi
·forbedring af dækningen i forbindelse med tidlig børnepasning, navnlig for sårbare husstande i Vallonien, herunder kvinder og enlige forældre med lav indkomst.
Denne komponent har som sådan til formål at give sårbare grupper infrastruktur til at lette deres integration på arbejdsmarkedet og mere generelt i samfundet.
Komponenten bidrager til at tackle den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2019 om manglende incitamenter til at arbejde og styrke integrationen af sårbare grupper på arbejdsmarkedet og til den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2020 om afbødning af krisens beskæftigelsesmæssige og sociale virkninger.
L.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-4.12: "Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer" i regionen Vallonien
Denne investering har til formål at øge udbuddet af sociale boliger til sårbare grupper, også som led i en afinstitutionaliseringsstrategi. Investeringen omfatter opførelse og energieffektiv renovering af boliger med lav husleje, inklusive og solidaritetsbaserede boliger samt hjemløse indkvarteringssteder. En del af denne bolig skal være udstyret med moderne teknologi, der hjælper de berørte personer i deres dagligdag, for at forsinke eller undgå institutionalisering af personer med nedsat autonomi eller for at mindske varigheden af deres hospitalsindlæggelse. Forud for denne investering vedtager den vallonske regering en afinstitutionaliseringsstrategi for langtidspleje. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-4.13: "Etablering og renovering af infrastruktur for småbørnspleje" i regionen Vallonien
Investeringen har til formål at forbedre dækningen i forbindelse med småbørnspleje. Investeringen omfatter opførelse og energieffektiv renovering af børnepasningspladser. Der skal oprettes nye pladser i de kommuner, som kombinerer en lav børnepasningsdækning med en lav beskæftigelsesfrekvens for kvinder, en høj andel af enlige forældre og en lav indkomst pr. indbygger. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
L.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
150 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Milepæl |
Valloniens strategi for afinstitutionalisering (Valloniens sundhedspolitik) |
Den vallonske regerings godkendelse af en vallonsk strategi for afinstitutionalisering |
Q4 |
2021 |
Støtte til regionen Valloniens strategi for afinstitutionalisering inden for rammerne af den vallonske sundhedspolitik, navnlig for ældre og handicappede: (1) præcisering af begrebet afinstitutionalisering, (2) fastlæggelse af kriterier for institutionalisering og afinstitutionalisering, (3) en kvantitativ og kvalitativ vurdering af den afinstitutionalisering, der er iværksat af værts- og indkvarteringsinstitutionerne, (4) udarbejdelse af en statusrapport for leveringen af tjenesteydelser (5) og fremsættelse af anbefalinger vedrørende operationaliseringen af strategien. |
|||
|
151 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Tildeling af en del af arbejdet |
Boliger |
0 |
280 |
Q3 |
2023 |
Operatørers indgåelse af bygge- og anlægskontrakter for 280 af de 700 offentlige boliger, inklusive og solidaritetsbaserede boliger, samt indkvarteringssteder for dårligt beboede grupper. Forstås som "dårligt boligerede grupper" hjemløse, migranter, kvinder, der er ofre for vold, enlige og personer, der befinder sig i en udstødelsessituation. |
|
|
152 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Installation af fjernhjælp til personer, der mister deres autonomi |
Fjerneassistancekasser installeret |
0 |
5000 |
Q3 |
2025 |
5000 fjernservicebokse installeret i almene boliger, inklusive og solidaritetsbaserede boliger. |
|
|
153 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Boliger klar til beboelse |
Antal nye eller renoverede boliger |
0 |
1600 |
Q3 |
2026 |
1600 offentlige boliger, der er bygget eller renoveret i regionen Vallonien, er klar til beboelse. |
|
|
154 |
Opførelse og renovering af infrastruktur til småbørnspleje (I-4.13) |
Milepæl |
Tildeling af bygge- og anlægskontrakter for projektiværksættere |
Børnepasningspladser |
0 |
255 |
Q3 |
2023 |
Operatørers indgåelse af bygge- og anlægskontrakter (vuggestuer) for 15 % af de nyoprettede børnepasningspladser, dvs. 255. |
|
|
155 |
Opførelse og renovering af infrastruktur til småbørnspleje (I-4.13) |
Mål |
Åbning af børnepasningspladser |
Antal oprettede eller renoverede børnepasningspladser |
0 |
1700 |
Q3 |
2026 |
Der er blevet oprettet 1700 nye børnepasningspladser som led i infrastrukturen for tidlig børnepasning i Vallonien. Nye børnepasningspladser omfatter begge steder, der skabes som følge af opførelse af nye bygninger eller renovering af eksisterende bygninger. |
|
M. KOMPONENT 4,4: Afslutning af karriere og pension
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan har til formål at give et politisk svar på pensionssystemets udfordringer med hensyn til social tilstrækkelighed og finanspolitisk holdbarhed.
Komponenten bidrager til at adressere den landespecifikke henstilling nr. 1 fra 2019 for at sikre pensionssystemets finanspolitiske holdbarhed.
M.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-4.07: "Ophør af karriere og pensioner" i forbundsstaten
Denne reform sigter mod (1) at fremtidssikre pensionssystemet, (2) forbedre den finansielle bæredygtighed i socialsikringssystemet og de offentlige finanser, (3) øge pensionssystemets solidaritetsrolle, (4) styrke "forsikringsprincippet", (5) indføre en "kønstest", (6) sikre konvergens mellem og inden for forskellige pensionssystemer, (7) forbedre effektiviteten af de administrative tjenester, der beskæftiger sig med pensioner. Loven om reform af pensionsordningen skal vedtages senest den 30. juni 2024 og træde i kraft den 1. januar 2025, idet den dog kan fastsætte rimelige overgangsperioder for visse bestemmelser.
For at inddrage de berørte parter planlægger forbundsregeringen at afholde en konference om beskæftigelse i 2021 med fokus på "karrierestop" og beskæftigelse af ældre arbejdstagere. På grundlag af konferencens konklusioner forelægges forbundsregeringen en handlingsplan med forslag til konkrete foranstaltninger.
M.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
156 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Handlingsplan baseret på resultaterne af beskæftigelseskonferencen |
Livestreaming (og registrering heraf) af debatter på beskæftigelseskonferencen og foreslået handlingsplan sat på dagsordenen for det føderale ministerråd |
Q2 |
2022 |
Livestreaming (og registrering heraf) af debatterne på beskæftigelseskonferencen af administrationen (SPF ETCS). En foreslået handlingsplan for at øge beskæftigelsesfrekvensen for arbejdstagere, der nærmer sig deres karriere, baseret på en kortlægning af eksisterende relevante føderale foranstaltninger, som er udarbejdet af forbundsministeriet for arbejde, og input fra arbejdsmarkedets parter, regioner og andre interessenter før og under konferencen udarbejdes og sættes på Ministerrådets dagsorden. Formålet med denne handlingsplan er at udmønte sig i konkrete lovgivningsmæssige (lovgivningsmæssige eller administrative) forslag, der skal vedtages af forbundsmyndighederne (om nødvendigt det føderale parlament). |
|||
|
157 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Forslag til pensionsreform |
Reformforslag forelagt for Forbundsregeringens Ministerråd |
Q4 |
2021 |
Forslaget forelægges forbundsregeringens ministerråd til godkendelse med henblik på en reform af pensionsordningen, som skal indeholde følgende elementer: i) Foranstaltninger til forbedring af pensionssystemets finansielle og sociale bæredygtighed ii) Foranstaltninger til at tilskynde folk til at forblive aktive på arbejdsmarkedet efter at have opfyldt betingelserne for tidlig pensionering iii) Foranstaltninger til at øge dets solidaritetsrolle for at sikre en anstændig minimumspension, dens forsikringsrolle og kønsbalance under hensyntagen til det overordnede mål for pensionsordningens finansielle og sociale bæredygtighed iv) Foranstaltninger til at sikre konvergens mellem og inden for de forskellige systemer. |
|||
|
158 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Vedtagelse af pensionsreformen |
Forbundsparlamentets vedtagelse af loven om reform af pensionssystemet |
Q2 |
2024 |
Forbundsparlamentet vedtager loven om reform af pensionsordningen. Loven skal indeholde følgende elementer: i) Foranstaltninger til forbedring af pensionssystemets finansielle og sociale bæredygtighed ii) Foranstaltninger til at tilskynde folk til at forblive aktive på arbejdsmarkedet efter at have opfyldt betingelserne for tidlig pensionering iii) Foranstaltninger til at øge dets solidaritetsrolle for at sikre en anstændig minimumspension, dens forsikringsrolle og kønsbalance under hensyntagen til det overordnede mål for pensionsordningens finansielle og sociale bæredygtighed iv) Foranstaltninger til at sikre konvergens mellem og inden for de forskellige systemer. |
|||
N. KOMPONENT 5.1: Uddannelse og arbejdsmarked
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan består af foranstaltninger, der har til formål at øge beskæftigelsesfrekvensen og samtidig sikre et rummeligt arbejdsmarked. Foranstaltningerne består i at udstyre arbejdsstyrken med færdigheder, der svarer til de nuværende og fremtidige behov på arbejdsmarkedet, herunder grøn og digital omstilling, og øge arbejdsmarkedsdeltagelsen gennem uddannelse, aktivering og coaching, men også ved at tackle jobfælder og sikre, at det kan betale sig at arbejde.
Komponenten bidrager til at tackle den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2019 om at mindske misforholdet mellem udbudte og efterspurgte kvalifikationer og til den landespecifikke henstilling nr. 2 fra 2020 om at afbøde krisens beskæftigelsesmæssige og sociale virkninger.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
N.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-5.01: "A6K/E6K Digital and Technological Innovation and Training Hub" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen skal udvikle et tværfagligt center for ingeniørvidenskab (A6K) med fælles placering af industrivirksomhedshold, nystartede virksomheder, universiteter og forskningscentre for at stimulere innovation og industriel omstilling i Vallonien samt et teknologisk uddannelsescenter (E6K), en innovativ fysisk platform, der samler offentlige og private digitale og teknologiske aktører i centrum af Charleroi, der tilbyder varieret uddannelse i indhold og varighed. Investeringen består i renovering og opførelse af bygninger, der huser centrene, og støtte til aktiviteter, der er nødvendige for at fremskynde og opskalere projektet. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.02: "EU Biotech School and Health Hub" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen skal dække opførelse af og udstyr til et uddannelsescenter på 5,500 m² i Bio-park i Gosselies (Hainaut-provinsen, regionen Vallonien) med fokus på udvikling af færdigheder med henblik på videreudvikling af bioteknologi/biopharmasektoren. EU Biotech-skolen & Health Hub skal fokusere på at levere uddannelsesprogrammer, der er struktureret omkring fire søjler: STIM immersion, bioproduktions- og forsyningskæde, Data og digital, General and mini MBA. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. september 2025.
Investering I-5.03: "Opgradering af infrastrukturen for avanceret uddannelse" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen omfatter opførelse, renovering og fornyelse af det nyeste udstyr af otte projekter til støtte for kompetenceudvikling i Vallonien: i) uddannelsescentret i Beograd (Namur) ii) udvidelse og indretning af CEFOCHIM's kompetencecenter iii) udvidelse af kompetencecentret for teknik iv) fornyelse af det tekniske kompetencecenter (Seraing) v) udvidelse af AutoFORM-kompetencecentret vi) udvidelse af kompetencecentret for grønne sektorer (Ath) vii) udvidelse af skovens klassiske uddannelsescenters infrastruktur viii) oprettelse af et center for økoteknologi på samtidsområdet og løbende uddannelse (Mons). Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.04: "Lærings- og karriereoffensiv" i regionen Flandern
Foranstaltningen gennemfører den aftale, der er indgået mellem den flamske regering og arbejdsmarkedets parter, og som omfatter målet om at fremme uddannelse og livslang læring. Foranstaltningen består af fem delforanstaltninger i) kompetencekontrol og overgangspunkter II) udvidelse af onlineuddannelsestilbuddet iii) uddannelse af midlertidigt arbejdsløse, iv) stærkt socialt iværksætteri V) ekstra støtte til uddannelsesorlov. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-5.05: "Strategi for relancering af arbejdsmarkedet" i hovedstadsregionen Bruxelles
Investeringen består i at gennemføre en strategi for genopretning af arbejdsmarkedet i Hovedstadregionen Bruxelles. Strategien fokuserer på effektivitet og optimering af aktiverings- og uddannelsespolitikker og støtte til jobsøgende og arbejdstagere i retning af fremtidige job eller job i mangel. Investeringsforanstaltningerne består af tre aktioner: i) udvikling af et onlineforvaltningsværktøj for modtagere af støtte til beskæftigelse og/eller uddannelse, et redskab til kvantitativ og kvalitativ overvågning ii) oprettelse af en regional fond til støtte for arbejdstagere i tilfælde af omstrukturering eller konkurs af virksomheder støtte til omskoling eller omskoling til erhverv med mangel på arbejdskraft. Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2024.
Investering I-5.06: "Digitale færdigheder" i regionen Flandern
Foranstaltningen gennemfører den aftale, der er indgået mellem den flamske regering og arbejdsmarkedets parter, og som omfatter målet om "digital omstilling af Flandern" (aftalens anden søjle). Projektet består af tre særskilte initiativer: i) "handlingsplan for e-læring" med opfordring til offentlige uddannelsesudbydere om at udvikle deres onlineuddannelsestilbud, ii) "digitale karriereværktøjer og -tjenester" med udvikling af en individuel uddannelses- og karrierekonto, iii) "digitale værktøjer og tjenester for arbejdsgivere og partnere", med den digitale omstilling af Flanderns offentlige arbejdsformidling (VDAB) og Department of Labour and Social Economy (Werk & Social Economie). Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2023.
Investering I-5.07: "Digital livslang læring" i regionen Vallonien
Investeringsforanstaltningen har to hovedformål: i) fremme af digital inklusion og ii) styrkelse af digital uddannelse i Vallonien.
Under det første mål skal foranstaltningen levere IKT-udstyr til 285 offentlige digitale rum, levere omkvalificerede PC'er til 9445 husstande og støtte 240 digitale inklusionsprojekter.
Under det andet mål skal der stilles digitalt udstyr til rådighed til udvikling af 22 uddannelsessteder for dybdegående læring i uddannelsescentre og 17 intelligente hjørner til lokale tjenester fra det vallonske institut for vekseluddannelse for selvstændige og små og mellemstore virksomheder (IFAPME). Der skal udarbejdes en rapport med en kortlægning af digitale uddannelsesbehov og behov for faglig udvikling af læseplaner. Det anslås, at undervisningspersonalet skal have 10 000 timers pædagogisk uddannelse i den digitale omstilling.
Der skal opføres fem nye uddannelsessteder for den offentlige arbejdsformidling (FOREM), der skal opføres en ny "reengineering and STEM" -platform, og fire eksisterende anlæg skal renoveres. Der skal stilles digitalt udstyr til rådighed, som gør det muligt at oprette 9 uddannelsessteder for dybdegående læring ("digitale fabrikker") og digitaliseringen af "platformen for teknisk forarbejdning og STEM-teknologi". Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Reform R-5.01: "Kumulationsordning og mobilitet til sektorer med mangler" i forbundsstaten
Reformforanstaltningen består af to indsatsområder med det formål i) at gøre arbejdet mere lønsomt og ii) fremme arbejdskraftens mobilitet i sektorer, hvor der er mangel på arbejdskraft.
Den første del af reformen går ud på at gøre beskæftigelsen mere fordelagtig for dem, der modtager arbejdsløshedsunderstøttelse eller en integrationsindkomst. Dette skal ske ved at sikre, at det i tilfælde af en kombination af (deltids-) arbejde og (delvis) arbejdsløshedsunderstøttelse eller (deltids-) integrationsindkomst er økonomisk og socialt mere fordelagtigt for den pågældende at øge sin deltidsarbejdstid. Efter høring af arbejdsmarkedets parter træffes der beslutning om at udvide mulighederne for midlertidigt eller i begrænset omfang at kombinere løn og sociale ydelser.
For så vidt angår det andet reformområde er formålet med foranstaltningen at fremme arbejdskraftens mobilitet for arbejdstagere, der afskediges i en given sektor, til sektorer, hvor der er mangel på kvalificeret arbejdskraft, ved at gøre den nødvendige uddannelse tilstrækkeligt fordelagtig. Med henblik herpå fastlægger regeringen i samråd med arbejdsmarkedets parter, hvordan artikel 39b i lov af 3. juli 1978 om ansættelseskontrakter kan reformeres og gøres gældende.
Forbundsregeringens beslutning om reformen træder i kraft den 1. januar 2024.
Reform R-5.03: Forbundsstatens "læringskonto"
Reformforanstaltningen består af tre dele. Foranstaltningen har til formål i) at give den enkelte arbejdstager en individuel ret til uddannelse, ii) at udvikle skattefordele for virksomheder, der tilbyder arbejdstagere flere timers uddannelse end dem, der allerede er fastsat ved lov, og iii) i samråd med de føderale enheder at fjerne hindringer for deltagelse i uddannelse for arbejdstagere, der er midlertidigt arbejdsløse. Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2023.
For at give hver arbejdstager en individuel ret til uddannelse (i) påtænkes der en ændring af lov af 5. marts 2017 om praktisk og håndterbar beskæftigelse. I henhold til den nuværende lovgivning er det nødvendigt på tværfagligt plan at sikre, at hver arbejdstager i gennemsnit har ret til fem dages uddannelse (eller det tilsvarende antal timer) om året. Formålet med reformen er at opnå en individuel ret til uddannelse for hver medarbejder inden udgangen af valgperioden. Virksomheder med under 10 ansatte og virksomheder med under 20 ansatte forbliver med de fornødne ændringer med forbehold af undtagelser eller fravigelser.
For ii) reformen trådte i kraft den 1. januar 2021 som fastsat i programlovens afsnit 2, kapitel 1, afdeling 4, af 20. december 2020, offentliggjort i statstidende den 30. december 2020. Skattefordele i form af fritagelse for forskudsskat for ansatte, der har gennemført et uddannelsesforløb på mindst 10 dage inden for en uafbrudt periode på 30 kalenderdage (for virksomheder med skifteholds- eller natarbejde i en uafbrudt periode på 60 kalenderdage, for små virksomheder er tærsklen 5 dage inden for en uafbrudt periode på 75 kalenderdage).
Muligheden for at sikre en bedre datastrøm mellem det nationale arbejdsformidlingskontor og de regionale arbejdsformidlinger (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) undersøges med henblik på tilrettelæggelse af et uddannelsestilbud for arbejdstagere, hvis midlertidige arbejdsløshed er langvarig eller mere strukturel (iii). Oplysningerne skal gøre det muligt for de regionale arbejdsformidlinger at tilbyde uddannelse til de midlertidigt arbejdsløse langt mere præcist og sikre, at mindst 25 000 arbejdstagere, der er langtidsledige eller strukturel midlertidig arbejdsløshed, har modtaget uddannelse fra de regionale arbejdsformidlinger for at vende tilbage til arbejdsmarkedet.
Ændringen af lov af 5. marts 2017 om praktisk og håndterbart arbejde træder i kraft den 1. januar 2022.
Reform R-5.04: "Livslang læring" i det flamske fællesskab
Reformforanstaltningen skal bane vejen for en individuel lærings- og karrierekonto, som skal gøre alle uddannelsesincitamenter klart synlige sammen på ét centralt sted, således at borgerne klart kan få kendskab til deres læringsrettigheder og den tilgængelige støtte. Arbejdsmarkedets parter og den flamske regering skal nå til enighed om et visionsdokument, der fastsætter, hvordan der skal indføres en lærings- og karrierekonto i Flandern, idet der tages hensyn til behovet for at øge gennemsigtigheden for borgerne, bedre inklusion af sårbare grupper og sikring af tilpasning til den platform for digitale læringsregnskaber, der er oprettet på føderalt plan. Oplægget vil foreligge senest den 30. juni 2022.
Reform R-5.05: "Reform af støtten til jobsøgende i Vallonien" i regionen Vallonien
Reformforanstaltningerne har til formål at forbedre effektiviteten af aktiveringen af jobsøgende i Vallonien ved at tilpasse dekretet om coaching og løsningsorienteret støtte til jobsøgende. Den nye coaching- og løsningsorienterede støtte til jobsøgende har til formål at støtte alle jobsøgende, udnytte alle tilgængelige oplysninger, kontrollere færdigheder ved registrering og optimere samarbejdet mellem den vallonske offentlige arbejdsformidling (Forem) og støttepartnere. Reformen skal drage fordel af effektive digitale værktøjer, der gør det muligt at forvalte karriereforløb på afstand og/eller ansigt til ansigt for de mest uafhængige jobsøgende, samtidig med at den personlige støtte til dem, der har størst behov for støtte, styrkes. Bekendtgørelsen om coaching og løsningsorienteret støtte til jobsøgende vedtages senest den 30. september 2021 og træder i kraft ti dage efter offentliggørelsen i Moniteur belge/Belgisch Staatsblad.
N.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
159 |
A6K/E6K Det digitale og teknologiske innovationsknudepunkt (I-5.01) |
Milepæl |
Aktivitet udviklet gennem A6K-E6K |
Rapport om forretningstrin udarbejdet af styringsudvalget |
Q1 |
2023 |
Afslutning af forretningsudviklingstrin med henblik på oprettelse af det digitale og teknologiske innovations- og uddannelsescenter: udvikling af tilbuddet om inkubation gennem etablering af en projektudvikler, udvikling af tilbud om digital uddannelse, indkaldelse af projekter for nystartede virksomheder, teknologiske demonstratorer og infrastruktur i forbindelse med samarbejde og operationelle projekter. |
|||
|
160 |
Opgradering af infrastruktur til avanceret uddannelse (I-5.03) |
Mål |
Fuldt udrustet bygning til uddannelse, arbejdsformidlinger (trin 1) |
M 2 |
0 |
16 000 |
Q2 |
2025 |
16 000 m² omfatter renovering, opførelse og udstyr af følgende bygninger: -Cefochim -Technocité -FORMUL -Technifutur -Autoform -Secteurs Verts -Center des Ecotechnologies — Mons |
|
|
161 |
EU's bioteknologiske skole og sundhedsknudepunkt (I-5.02) |
Mål |
Opførelse af og udstyr til EU's bioteknologiske skole og sundhedsknudepunkt |
M 2 |
0 |
5 500 |
Q3 |
2025 |
5 500 m² fuldt udstyret bygning til uddannelse, beskæftigelse og inkubationstjenester som led i SODEVIMMO's opførelse af en polyvalent bygning med navnet Biotech 5 på 25,000 m² i BioPark i Gosselies. Udstyr skal navnlig omfatte virtuelle realitetsmoduler, et STEM-nedsænkningsrum, digitalt twin-udstyr, digitalt udstyr til undervisningsrum og en robotiseret produktionslinje. |
|
|
162 |
A6K/E6K Det digitale og teknologiske innovations- og uddannelsescenter (I-5.01) |
Mål |
Færdiggørelse af A6K-E6K renovering og udvidelse |
M 2 |
5 000 |
25 000 |
Q2 |
2026 |
25,000 m² fuldt udstyret bygning til uddannelse, beskæftigelse og inkubationstjenester. |
|
|
163 |
Opgradering af infrastruktur til avanceret uddannelse (I-5.03) |
Mål |
Fuldt udrustet bygning til uddannelse, arbejdsformidlinger (trin 2) |
m² |
16 000 |
39 000 |
Q2 |
2026 |
I alt 39 000 m² renoverede og udstyrede bygninger, hvoraf yderligere 23 000 m² dækker "Ecocenter de formation" i Beograd og "Centre des Ecotechnologies" i Jemappes. |
|
|
164 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Mål |
Støtte til uddannelsesorlov og tilbud om onlinekurser i Flandern |
Personer |
0 |
307 500 |
Q4 |
2022 |
Siden 2021 har 307 500 personer gjort brug af deres ret til uddannelsesorlov eller tilmeldt sig onlinekurser, som omfatter arbejdsmarkedsorienterede digitale kurser med fokus på tekniske og/eller bløde færdigheder. |
|
|
165 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Mål |
Støtte til virksomheder i Flandern gennem kompetencekontrol, overgangssteder og indkaldelser af projektforslag |
|
SMV'er |
0 |
600 |
Q4 |
2024 |
600 virksomheder, der falder ind under en af følgende kategorier, har modtaget støtte under foranstaltningen: i) SMV'er blev omfattet af et kompetencetjek (ii) socialøkonomiske virksomheder, der blev støttet i deres innovative strategiske omstilling gennem indkaldelserne "strategisk omstilling af åben innovation" og "fremtidsorienteret uddannelse for at støtte de mest sårbare grupper i den sociale økonomi" (iii) virksomheder, der indleder en overgangsvej gennem omstillingstestområder eller overgangssteder. |
|
166 |
Strategi for relancering af arbejdsmarkedet med fokus på effektivitet og optimering af aktiverings- og uddannelsespolitikker (I-5.05) |
Mål |
Aktiveringsstøtte til jobsøgende og arbejdstagere i Bruxelles |
|
Personer |
0 |
600 |
Q4 |
2024 |
600 mennesker har nydt godt af foranstaltningerne i Bruxelles-strategien til at relancere arbejdsmarkedet, herunder onlineforvaltningsværktøjet, den regionale ledsagefond og støtteordningen for omskoling eller reorientering til erhverv i mangel eller vækst i hovedstadsregionen Bruxelles. Støttemodtagerne er jobsøgende/arbejdstagere, der er blevet aktiveret via onlineforvaltningsværktøjet og/eller har haft adgang til den regionale ledsagefond, og/eller har haft adgang til støtteordningen for omskoling eller reorientering til job i mangel eller vækst. |
|
167 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Milepæl |
Støtte til midlertidigt arbejdsløse i Flandern |
VDAB-rapporten fremlagde dokumentation for outreachaktiviteten |
Q4 |
2022 |
Alle personer, der har været midlertidigt arbejdsløse siden 01/01/2021, skal kontaktes af den flamske offentlige arbejdsformidling (VDAB) for at tilmelde sig et uddannelses-, praktik-, vikar- eller volontørjob. |
|||
|
168 |
Livslang læring "i det flamske fællesskab (R-5.04) |
Milepæl |
Oplægget om læring og karrierekonto i Flandern |
Regeringens offentliggørelse af aftalen |
|
|
|
Q2 |
2022 |
Aftale mellem arbejdsmarkedets parter og den flamske regering om et visionspapir, der fastsætter, hvordan der skal indføres en lærings- og karrierekonto i Flandern, under hensyntagen til behovet for at øge gennemsigtigheden for borgerne, bedre inklusion af sårbare grupper og sikring af tilpasning til den platform for digitale læringsregnskaber, der er oprettet på føderalt plan. |
|
169 |
Digitale færdigheder (I-5.06) |
Mål |
Udvikling af e-læringstilbud i Flandern |
E-læringsprojekter |
0 |
70 |
Q4 |
2022 |
70 e-læringsprojekter godkendes, iværksættes og afsluttes efter en indkaldelse af forslag. |
|
|
170 |
Digitale færdigheder (I-5.06) |
Milepæl |
Digitale værktøjer og tjenester til borgere, arbejdsgivere og partnere i den flamske offentlige arbejdsformidling (VDAB), der er fuldt ud implementeret i Flandern |
Rapport om forvaltning og politikovervågning fra VDAB og WSE |
|
|
|
Q4 |
2023 |
Rapporten attesterer den fulde anvendelse af følgende digitale værktøjer og tjenester til borgere, arbejdsgivere og VDAB-partnere, der er fuldt ud implementeret i Flandern: 1. En individualiseret digital karriereplatform kombineret med et personligt tilbud om uddannelsesmuligheder og incitamenter for borgerne er tilgængelig og operationel. 2. VDAB's og den digitale partners digitale arbejdsgiverskranke er operationelle, hvilket gør det muligt for VDAB-mæglere aktivt at kontakte alle arbejdsgivere med ledige stillinger under delt forvaltning og hjælpe dem digitalt med at besætte ledige stillinger. Opfølgningen af alle VDAB-partnere sker også via den digitale partnerplatform. 3. Digitale tjenester til arbejdsgivere er blevet udvidet ved hjælp af en digital arbejdsgiverskranke under WSE, der er tilgængelig for alle arbejdsgivere. 4.Afdeling for WSE-dataøkosystem for partnere gøres operationelt: 15 relevante datasæt stilles til rådighed på den åbne dataplatform til forskningsformål og andre formål |
|
171 |
Livslang digital uddannelse (I-5.07) |
Milepæl |
Modernisering af udbuddet af coaching og uddannelse i digitale færdigheder, herunder grundlæggende digitale færdigheder i Vallonien, ved hjælp af digitale værktøjer, avanceret infrastruktur, kompetent mentorordning og innovative projekter. |
Rapport om afslutningen af de forskellige projekter |
|
|
|
Q2 |
2026 |
IKT-udstyr skal stilles til rådighed og være operationelt for 9 000 husstande (omkvalificerede PC'er), 285 offentlige digitale rum, 39 dybdegående uddannelsesområder ved det vallonske institut for vekseluddannelse for selvstændige og små og mellemstore virksomheder (IFAPME) (22 uddannelsescentre & 17 lokale tjenestesteder). 9 pladser i Valloniens offentlige arbejdsformidlinger (FOREM) skal omdannes og udstyres på digitale fabrikker (4 renoverede og 5 byggede), og 1 anlægsområde skal være udstyret som en ombygning & STEM-platform. Der skal udarbejdes en rapport med en kortlægning af behovet for digital uddannelse og faglige læseplansudviklingsbehov, og på dette grundlag skal undervisningspersonalet og praktikanterne have 10 000 timers pædagogisk uddannelse i den digitale omstilling. 7 500 m² uddannelsesinfrastruktur med uddannelse i digitale færdigheder skal opbygges eller tilpasses. |
|
172 |
Læringskonto (R-5.03) |
Milepæl |
Forbundsreform, der forbedrer arbejdstagernes individuelle ret til uddannelse. |
Offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende |
|
|
|
Q4 |
2021 |
På grundlag af dialogen mellem arbejdsmarkedets parter og forbundsregeringen blev der vedtaget en revision af loven af 5. marts 2017 om gennemførligt og håndterbart arbejde, hvorved der blev indført et forløb, der sikrer, at alle arbejdstagere fra 2024 i gennemsnit har ret til 5 dages uddannelse om året. |
|
173 |
Læringskonto (R-5.03) |
Milepæl |
Forbundsreform, der skaber incitamenter for virksomhederne til at tilbyde uddannelse |
Offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende |
|
|
|
Q1 |
2021 |
Parlamentets vedtagelse af rammeloven af 20. december 2020 om indførelse af en delvis fritagelse (11,75 %) for betaling af kildeskat for arbejdstagere efter en uddannelse på mindst 10 dage. |
|
174 |
Læringskonto (R-5.03) |
Mål |
Reform med henblik på et forbedret samarbejde mellem den nationale arbejdsformidling (ONEM) og de regionale arbejdsformidlinger, der gør det muligt at øge uddannelsen af arbejdsløse. |
Arbejdstagere |
0 |
25 000 |
Q4 |
2023 |
Som følge af det bedre samarbejde mellem den nationale arbejdsformidling (ONEM) og de regionale arbejdsformidlinger skal 25 000 arbejdstagere, der er langtidsledige eller strukturel midlertidig arbejdsløshed, have modtaget uddannelse fra de regionale arbejdsformidlinger for at vende tilbage til arbejdsmarkedet. |
|
|
175 |
Kumulationsordning og mobilitet til sektorer med mangler (R-5.01) |
Milepæl |
Forbundsreform af kumulationsordningen |
Forbundsregeringens afgørelse om, hvordan reformen skal træde i kraft |
Q4 |
2023 |
Forbundsregeringens beslutning efter høring af arbejdsmarkedets parter om at udvide mulighederne for midlertidigt eller i begrænset omfang at kombinere løn og sociale ydelser og i overensstemmelse med skattereformen om skat på arbejde at sikre, at de involverede personer ikke straffes skattemæssigt. |
|||
|
176 |
Kumulationsordning og mobilitet til sektorer med mangler (R-5.01) |
Milepæl |
Forbundsreform af mobiliteten til sektorer med mangler |
Forbundsregeringens afgørelse om, hvordan reformen skal træde i kraft |
Q4 |
2023 |
Forbundsregeringens beslutning om gennemførelse af artikel 39 ter i lov om ansættelseskontrakter af 3. juli 1978 for at sikre større mobilitet for arbejdstagere fra den ene sektor til den anden efter høring af arbejdsmarkedets parter. |
|||
|
177 |
Reform af støtten til jobsøgende i Vallonien (R-5.05) |
Milepæl |
Reform af støtten til jobsøgende i Vallonien |
Offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende |
Q3 |
2021 |
Valloniens parlament vedtager dekretet om coaching og løsningsorienteret støtte til jobsøgende. |
|||
O. KOMPONENT 5.2: Støtte til den økonomiske aktivitet
Denne del af den belgiske genopretnings- og resiliensplan har til formål at bidrage til den økonomiske genopretning og lette overgangen til en grønnere og mere digitaliseret økonomi ved at fokusere ressourcerne på innovation og støtte til lovende sektorer. De foranstaltninger, der er samlet under denne komponent, har tre mere specifikke mål:
·støtte udviklingen af aktiviteter, der giver lovende muligheder med hensyn til at tilføre merværdi til og øge værdien af området
·fremme og støtte forskning og innovation med henblik på at udvikle landets fremtidige økonomiske potentiale og sikre dets ekspertise og konkurrenceevne
·tilskyndelse til gennemførelse af mere effektive produktionsprocesser, der især er baseret på fremspirende teknologier.
I denne komponent er der særlig fokus på SMV'er, som udgør størstedelen af Belgiens økonomiske struktur og er blevet særlig hårdt ramt af den økonomiske krise.
Komponenten bidrager til at adressere den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2019, idet den opfordrer til at fokusere på forskning og innovation og på overgangen til lavemissions- og energiomstilling og til den landespecifikke henstilling nr. 3. fra 2020, der opfordrer til at forbedre erhvervsklimaet, fremskynde offentlige investeringsprojekter og fremme private investeringer for at fremme økonomisk genopretning.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
O.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Investering I-5.08 — forbundsstatens "nuklearmedicin"
Denne investering omfatter to aktioner. Den første foranstaltning omhandler to udfordringer i forbindelse med sikring af tilstrækkelig fremtidig tilgængelighed af to af de mest lovende radioisotoper i nuklearmedicin til kræftbehandling — 177Lu og 225Ac. Denne første aktion består i sig selv af to elementer. Den første vedrører behovet for ny infrastruktur i SCK CEN ( det belgiske earkcenter for nukleare anlæg ). hvilket er nødvendigt for at sikre en stigning i udbuddet på 177Lu under hensyntagen til de forventede fremtidige behov, der forventes at stige fra 16 000 patienter ud af 2020 til 138 000 patienter i 2026 i EU. Hovedformålet med det andet element er at gennemføre en undersøgelse med henblik på at lukke hullet mellem de eksisterende teknologier og de identificerede behov for at muliggøre en storstilet produktion af radioisotoper 225 Ac.
Den anden aktion omfatter projektet til udvikling af SMART-teknologi, som i sidste ende sigter mod at bygge et Mo-99-produktionsværktøj fra Molybdenum 100, en isotopen i det naturlige molybdæn, ved at underkaste det en elektronstråle fra en lineær accelerator. Denne teknologi vil derfor gøre det muligt at forsyne Mo-99-markedet i fremtiden uden brug af forskningsreaktorer og uden brug af uran. Radioisotopen Mo-99 anvendes i 80 % af de medicinske billeddannelsesprocedurer på verdensplan. Foranstaltningen har til formål at finansiere gennemførelsen af visse væsentlige dele af F & D-undersøgelsen, som er nødvendig for at nå frem til en tilstrækkelig moden teknologi.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2025.
Investering I-5.09 "FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for F & D i luftfartssektoren og rumsektoren i forbundsstaten
Denne investering har til formål at støtte belgiske luftfarts- og rumfartsvirksomheder gennem en ambitiøs F & D & I-politik for at forbedre deres konkurrenceevne og dermed sætte dem i stand til at deltage i udviklingen af avancerede og bæredygtige teknologier (såsom ren luftfart). Denne støtte ydes gennem indkaldelser af forslag til luftfarts- og rumprojekter. Disse indkaldelser af projekter skal omfatte aspekter såsom bæredygtig luftfart eller rumforbindelser. Indkaldelsen af projekter inden for luftfart omfatter kun rene luftfartsprojekter. Projektforslag skal undersøges for at fastslå, om de er i overensstemmelse med begrebet ren luftfart. For at muliggøre denne screening skal der fastsættes specifikke kriterier. Projekterne skal være rettet mod praktiske løsninger, der kan reducere sektorens miljøaftryk (en reduktion på 30 % i linjeflyvemaskiners brændstofforbrug frem til 2035, reduktion af eller endog forbud mod blyholdige brændstoffer (Avgas) til let luftfart, reduktion af forbruget). For så vidt angår den fysiske sektor skal projekterne vurderes på grundlag af deres indvirkning på bæredygtighed. Desuden skal aspekter vedrørende konnektivitet, cybersikkerhed eller forvaltning af geodata bidrage til den digitale omstilling. Projekterne kan være på et ret lavt modenhedsniveau (TRL), samtidig med at de på længere sigt er en del af innovationsprocesserne i disse sektorer.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse medden tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal kriterierne for støtteberettigelse i forbindelse med kommende indkaldelser af forslag sikre, at kun projekter inden for "best in class" -teknologier inden for luftfart, der yder det største bidrag til den grønne omstilling og kulstofneutralitet, udvælges.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.10 "FoU: Minimering af affald under demontering "fra forbundsstaten
Denne investering har til formål at finansiere de nødvendige investeringer, der skal gøre det muligt at opskalere Belgiens ekspertise inden for radiologisk karakterisering og dekontamineringsteknikker og metoder til deres anvendelse i forbindelse med nedlukningen af de belgiske kernekraftværker til industrialisering inden for rammerne af den planlagte udfasning af kernekraftproduktionen i Belgien og den mulige udnyttelse af andre nedluknings- og oprydningsprojekter. Formålet med projektet er at minimere den mængde affald, der skal produceres under den endelige nedlukning af de belgiske kernekraftværker. Den skal f.eks. maksimere genbrug og genanvendelse af metaller og beton. Alle aktiviteter skal finde sted i højt sikrede SCK-CEN-faciliteter og skal være i overensstemmelse med den opnåede miljøgodkendelse. Endelig skal der tilvejebringes vugge til grav-løsninger, som ikke fører til sekundært affald, der ikke kan håndteres. Projektet skal kun fokusere på genbrug, genanvendelse og endelig bortskaffelse af ikke-nukleart affald, mens bortskaffelse af radioaktivt affald fra nedlukningsaktiviteter ligger uden for projektets anvendelsesområde.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.11 "Strengthen R & D" i regionen Flandern
Denne investering har til formål at fremme innovation hos de flamske økonomiske aktører gennem FoU med særlig fokus på tre områder: digitalisering, bæredygtighed og sundhed. Der er planlagt tre forskellige akser. En første akse skal være rettet mod F & I-projekter i områder, hvor Flandern allerede klarer sig godt, med fokus på bæredygtige, digitale og sundhedsrelaterede aktiviteter. Under samme FoU-akseom bioøkonomi finansieres en del af budgettet til støtte for SMV'er og unge virksomheder. Projekter vedrørende den grønne omstilling skal også være en del af denne akse. En anden akse skal være rettet mod investeringer i den nyeste forskning og teknologisk infrastruktur. Det er f.eks. hensigten at finansiere et væksthus for nystartede virksomheder i bioøkonomisektoren eller visse pilotfaciliteter i forbindelse med digitalisering af fremstillingsindustrien. Den tredje akse skal fokusere på nuværende instrumenter rettet mod FoU-støtte til virksomheder. Under denne akse kan FoU-projekter f.eks. vedrøre lægemiddelsektoren og 3D-printteknologien. Der forventes også støtte til deltagelse i det planlagte IPCEI om mikroelektronik. Under foranstaltningen vil der blive tildelt mindst 220 projekter, der dækker alle foranstaltningens interventionsområder.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal støtteberettigelseskriterierne i mandatet for kommende indkaldelser af projekter udelukke følgende liste over aktiviteter: i) aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse ii) aktiviteter under EU's emissionshandelssystem med henblik på at opnå forventede drivhusgasemissioner, der ikke er lavere end de relevante benchmarks 12 iii) Aktiviteter i forbindelse med affaldsdeponeringsanlæg, forbrændingsanlæg 13 og anlæg til mekanisk-biologisk behandling 14 og iv) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. august 2026.
Investering I-5.12 "Omsætning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme" i regionen Vallonien
Formålet med denne investering er at støtte udviklingen af nye landbrugssektorer baseret på princippet om korte forsyningskæder og udvikling af manglende værktøjer ("led") i den eksisterende forsyningskæde. Den er opdelt i to delforanstaltninger:
·oprettelse af 30 mindre dele af infrastrukturen (små infrastrukturer er projekter med et areal på 400-800 m²) til støtte for produktion, oplagring, transport og forarbejdning i mindre målestok af produkter fra fire fødevarekæder (frugt, grøntsager, korn og vegetabilske proteiner). Den skal også omfatte fire projekter, et for hver fødekæde, til støtte for udvikling og produktion af frø, frøplanter og teknikker, der er tilpasset klimaændringer og dyrkning uden plantesundhedsmæssige input
·opførelse af tre logistiske knudepunkter, der beskæftiger sig med engroshandleres aktiviteter, fødevareforarbejdning af primærprodukter og væksthuse for kooperativer. Den suppleres af anlæg af kritisk infrastruktur (mindst fem dele af infrastrukturen, herunder en opbevaringshal, en mølle, to konservesfabrikker og en mobil infrastruktur relateret til dyrevelfærd), som skal bidrage til etableringen af en bæredygtig landbrugsfødevarekæde i hele regionen Vallonien.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal støtteberettigelseskriterierne i mandatet for kommende indkaldelser af projekter udelukke følgende liste over aktiviteter: i) aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse ii) aktiviteter i forbindelse med affaldsdeponeringsanlæg, forbrændingsanlæg og anlæg til mekanisk-biologisk behandling 15 og iii) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Investering I-5.13: "Digitalisering af den vallonske turistsektor" i regionen Vallonien
Formålet med denne investering er at gøre turistindustrien i regionen Vallonien mere modstandsdygtig. Projektet skal fokusere på digitalisering af sektoren ved at gennemføre foranstaltninger til at øge turistoperatørers (SMV'er, selvstændige og nonprofitorganisationers) onlinetilstedeværelse og deres uafhængighed af tredjepartsplatforme.
Gennemførelsen af investeringen skal være afsluttet senest den 31. december 2025.
Reform R-5.06: "Optimering af procedurer: Hurtigere tilladelses- og appelprocedurer "i regionen Flandern
Denne reform har til formål at forenkle procedurerne for miljøgodkendelse, herunder ved at indføre betingelser for muligheden for at klage over afgørelser. Den består af en revision af den eksisterende forordning med det formål at reducere den tid, der er nødvendig for at behandle en sag, og skabe større retssikkerhed. Når revisionen er afsluttet, offentliggøres der en rapport, der giver et overblik over nye og reviderede foranstaltninger.
Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2022.
Reform R-5.07: "Udvidelse af innovationsgrundlaget" for regionen Flandern
Denne reform har til formål at sikre, at de eksisterende instrumenter ikke lægger hindringer i vejen for SMV'ers adgang til innovationsstøtte. Den skal bestå af en gennemgang af de eksisterende instrumenter, der har til formål at stimulere innovation, som er lettere tilgængelig og tilpasset SMV'ernes behov. Når revisionen er afsluttet, offentliggøres der en rapport, der giver et overblik over nye og reviderede foranstaltninger.
Reformen skal være gennemført senest den 31. december 2022.
O.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
178 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Alle FoU-aktiviteter inden for nuklearmedicin er afsluttet. |
En omfattende evalueringsrapport offentliggjort. |
Q2 |
2023 |
Offentliggørelse af en omfattende evalueringsrapport om undersøgelsens resultater og konklusioner for alle tre FoU-delprojekter, der er omfattet af foranstaltningen. |
|||
|
179 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Radioisotopanlæg, der er bygget og sat i drift (FANC og FAGG) |
Anlæg, der er opført og taget i brug. |
Q2 |
2025 |
177LU radioisotopanlægget er blevet opført og er operationelt efter at have opnået alle de nødvendige tilladelser fra Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) og Federal Agency for Medicines and Health Products (FAGG) og i overensstemmelse med al gældende lovgivning på føderalt og flamsk niveau i forbindelse med direktiv 2011/92. |
|||
|
180 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Teknologipakken færdiggjort |
Gennemførlighedsrapport, der beskriver den teknologiske pakke, der er nødvendig for, at investorerne kan gå videre med den storstilede produktion af 225Ac fra 226Ra offentliggjort |
Q4 |
2024 |
Der er offentliggjort en gennemførlighedsrapport, der beskriver den teknologiske pakke, der er nødvendig for, at investorerne kan gå videre med den storstilede produktion af 225Ac fra 226Ra. Rapporten skal indeholde følgende elementer: 1) drift af varmcelleanlæg ved SCK CEN til håndtering af 226Ra-kilder 2) elektron- til gammastråler, der skal bygges til produktion i stor målestok 3) design af mål- og bestrålingsmoduler til storskalaproduktion 4) en fuldt opskaleret radiokemisk separationsmetode og 226Ra-genanvendelsesproces — klar til gennemførelse i stor skala 5) en konceptuel udformning af 225Ac-produktionsanlægget 6) køreplan for udstedelse af licenser til bygninger til håndtering af radioaktivitet (FANC) og GMP-licenser (FAGG) |
|||
|
181 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfarts- og rumfartssektoren (I-5.09) |
Milepæl |
Lancering af indkaldelsen af forslag til luftfarts- og rumprojekter |
Offentliggørelse af indkaldelse af forslag |
Q1 |
2022 |
Iværksættelse af indkaldelsen af forslag inden for rammerne af ordningerne for ren luftfart og rumfart med mandat, herunder kriterier for støtteberettigelse, som sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), der sikrer, at FoU er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologien. De projekter, der udvælges under rumordningen, skal fokusere på digital relateret FoU og skal derfor være støtteberettigede under interventionsområde 009a fra bilag 7 til forordning (EU) nr. 241/2021. |
|||
|
182 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfarts- og rumfartssektoren (I-5.09) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om luftfarts- og rumfartsprojekter |
Meddelelse om tildeling af offentlige kontrakter vedrørende luftfarts- og rumprojekter |
Q3 |
2022 |
Meddelelse om tildeling af alle offentlige kontrakter fra forbundsministeren med ansvar for videnskabelig politik for mindst 10 projekter efter indkaldelsen af forslag i henhold til ordningerne for ren luftfart og rumfart med mandat, herunder kriterier for støtteberettigelse, som sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), der sikrer, at FoU er dedikeret til at forbedre "best in class" -teknologien. De projekter, der udvælges under rumordningen, skal fokusere på digital relateret FoU og skal derfor være støtteberettigede under interventionsområde 009a fra bilag 7 til forordning (EU) nr. 241/2021. |
|||
|
183 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfarts- og rumfartssektoren (I-5.09) |
Mål |
Afslutning af luftfarts- og rumprojekter |
Projekter |
0 |
10 |
Q3 |
2026 |
10 projekter, der er anmeldt med henblik på tildeling efter indkaldelsen af forslag til ordninger for både ren luftfart og rumfart, er blevet gennemført. |
|
|
184 |
FoU: Minimering af affald under demontering (I-5.10) |
Milepæl |
Tildeling af en offentlig kontrakt om opførelse af et anlæg til materialebehandling (Mat) |
Skriftlig meddelelse om tildeling af en offentlig kontrakt om opførelse af et anlæg til materialebehandling (måtter) |
Q4 |
2023 |
Meddelelse om tildeling af kontrakten fra forbundsministeren for økonomi og arbejde med henblik på opførelse af et anlæg til materialebehandling (mat), som er nødvendig for at udføre kuldeforsøg og demonstrationer af de teknologier, der skal udvikles til genbrug, genanvendelse og endelig bortskaffelse af ikke-nukleart affald fra nedlukningsaktiviteter af nukleare anlæg de nødvendige byggetilladelser og tilladelsen fra Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) skal indhentes. Bygningen skal være i overensstemmelse med al gældende lovgivning på føderalt og flamsk niveau i forbindelse med direktiv 2011/92. |
|||
|
185 |
FoU: Minimering af affald under demontering (I-5.10) |
Milepæl |
Materialebehandlingsanlæg (mat), der er bygget og sat i drift skrivebordsundersøgelse afsluttet |
Materialebehandlingsanlæg (måtter) i drift |
Q2 |
2026 |
Anlægget til materialebehandling (mat), som er nødvendigt for at udføre kuldeprøvninger og demonstrationer af de teknologier, der skal udvikles, til genbrug, genanvendelse og endelig bortskaffelse af ikke-nukleart affald fra nedlukningsaktiviteter af nukleare anlæg, opføres, udstyres og tages i brug efter afslutningen af udvælgelsesprocessen for den nødvendige infrastruktur og det nødvendige udstyr. Der skal inden for projektet færdiggøres en (desktop) casestudie med henblik på fuldstændig (vugge til grav) nedlukning af en bestemt komponent (f.eks. en dampgenerator) i de belgiske kernekraftværker. |
|||
|
186 |
Styrke FoU (I-5.11) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om FoU og infrastrukturprojekter |
Underretning om tildelingsprojekter |
Q4 |
2022 |
Meddelelse fra "Fonds Wetenschappelijk Onderzoek" (FWO), VLAIO og "Departement Economie, Wetenschap en Innovatie" (EWI) om tildeling af 220 projekter til de udvalgte ansøgere efter indkaldelsen af forslag med mandat, herunder kriterier for støtteberettigelse, der sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) gennem anvendelse af en udelukkelsesliste og krav om overholdelse af national miljølovgivning. For projekter, der tildeles gennem tilskudsordninger, der ikke indgår i indkaldelser af projektforslag, håndhæves overholdelsen af de tekniske retningslinjer "ingen væsentlig skade" (2021/C58/01) også gennem et støtteberettigelseskriterium baseret på den samme udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU- og nationale miljølovgivning. |
|||
|
187 |
Styrke FoU (I-5.11) |
Mål |
Afslutning af tildelte FoU og infrastrukturprojekter |
Projekter |
0 |
220 |
Q2 |
2026 |
220 projekter efter indkaldelsen af forslag er afsluttet, og der er gennemført 252 000 000 EUR. |
|
|
188 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om anlæg af infrastruktur til fødevaresektoren |
Skriftlig meddelelse om indgåelse af offentlige kontrakter om opførelse af infrastruktur i fødevaresektoren |
Q4 |
2022 |
Meddelelse fra den vallonske miljøminister om tildelingen til de udvalgte ansøgere efter indkaldelsen af forslag til opførelse af 30 mindre infrastrukturer og 4 større struktureringsprojekter (et for hver sektor: frugt, grøntsager, korn og vegetabilske proteiner) og 5 infrastrukturenheder og af den vallonske minister for socialøkonomi for 3 logistiske knudepunkter med mandat, herunder kriterier for støtteberettigelse, der sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) ved hjælp af en udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU-lovgivning og nationale miljølovgivning. |
|||
|
189 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Støtte til 30 projekter om udflytning af fødevarer og fire nye sektorer |
|
Projekter |
0 |
34 |
Q4 |
2024 |
Tildeling af tilskud til 30 mindre infrastrukturer og fire større struktureringsprojekter (et for hver sektor: frugt, grøntsager, korn og vegetabilske proteiner) inden for rammerne af programmet Alliance Emploi-Environnement pour l'Alimentation til projekter, der er anmeldt på grundlag af en indkaldelse af projekter. |
|
190 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Opførelse af tre logistiske knudepunkter til en samlet overflade på mindst 8000 kvadratmeter fuldført |
Nav |
0 |
3 |
Q4 |
2024 |
Opførelse og udrustning af tre logistiske knudepunkter, der beskæftiger sig med engroshandleres aktiviteter, fødevareforarbejdning af primærprodukter og inkubator af kooperativer, for et samlet areal på 8000 kvadratmeter afsluttet. |
|
|
191 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Anlæg af mindst fem færdiggjorte infrastrukturer |
Infrastruktur |
0 |
5 |
Q4 |
2025 |
Opførelsen af mindst fem dele af infrastrukturen, herunder en opbevaringshal, et mølle, to konservesfabrikker og en mobil infrastruktur vedrørende dyrevelfærd, er afsluttet. |
|
|
192 |
Digitalisering af den vallonske turistsektor (I-5.13) |
Mål |
Antal aktive brugere af "outil regional de commercialisation" |
Aktive brugere |
392 |
1 500 |
Q4 |
2025 |
1500 turistoperatører er aktive brugere af "outil régional de commercialisation". En aktiv bruger defineres som en bruger eller en turistoperatør, der anvender "Outil Regional de commercialisation" (ORC) direkte som et onlinereservationsværktøj eller et kontantregisterværktøj, eller hvis onlinereservationsværktøj er direkte forbundet med ORC'en. |
|
|
193 |
Reform — Faster tilladelses og ankeprocedurer (R-5.06) |
Milepæl |
Reform af miljøgodkendelsen og klageprocedurerne |
Offentliggørelse af en rapport og regeringsbeslutninger. |
Q4 |
2022 |
Offentliggørelse af en rapport, der er godkendt af den flamske minister for retlige anliggender og håndhævelse, miljø, energi og turisme, og som giver et overblik over nye og reviderede foranstaltninger til forenkling af administrative procedurer i forbindelse med miljøtilladelsesprocedurer og regeringsbeslutninger. |
|||
|
194 |
Reform — Bistanding af innovationsgrundlaget (R-5.07) |
Milepæl |
Reform af forordningen om innovationsstøtte |
Offentliggørelse af en rapport og dertil knyttede statslige beslutninger |
Q4 |
2022 |
Offentliggørelse af en rapport. der er godkendt af flamsk minister for økonomi, innovation, arbejde, socialøkonomi og landbrug, og som giver et overblik over nye og reviderede foranstaltninger til forbedring af SMV'ers adgang til foranstaltninger til innovationsstøtte og de dertil knyttede statslige beslutninger. |
|||
P. KOMPONENT 5.3: Cirkulær økonomi
Foranstaltningerne under denne komponent i Belgiens genopretnings- og resiliensplanen har generelt til formål at bidrage til udviklingen af en cirkulær lavemissionsøkonomi. De søger navnlig at udvikle genanvendelse, genbrug og industriel symbiose. Ud over at fremme visse former for praksis er målet at støtte innovation inden for affalds- og ressourcebehandling og at udvikle uddannelse inden for visse områder af den cirkulære økonomi.
Komponenten bidrager til at adressere landespecifik henstilling nr. 3 fra 2019 og opfordrer Belgien til at fokusere investeringsrelateret økonomisk politik på bl.a. omstillingen til lavemissions- og energiomstilling og forskning og innovation samt den landespecifikke henstilling nr. 3 fra 2020, der opfordrer Belgien til at fokusere investeringerne på den grønne og digitale omstilling, navnlig på ren og effektiv produktion, den cirkulære økonomi samt forskning og innovation.
Det forventes, at ingen foranstaltning i denne komponent skader miljømålene i henhold til artikel 17 i forordning (EU) 2020/852 væsentligt, idet der tages hensyn til beskrivelsen af foranstaltningerne og de afhjælpende foranstaltninger, der er fastsat i genopretnings- og resiliensplanen i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01).
P.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-5.08 "Bruxelles Regional strategi for økonomisk omstilling" for hovedstadsregionen Bruxelles
Formålet med denne reform er at udforme en regional strategi for økonomisk omstilling ved at mobilisere alle regionale økonomisk-politiske instrumenter, opnå bedre koordinering og samarbejde mellem offentlige aktører samt aktiv deltagelse af den private sektor. Dens operationelle mål skal baseres på resultaterne fra 10 arbejdsgrupper.
Den regionale strategi for den økonomiske omstilling skal indeholde mål for 2030 og en handlingsplan for fem år. Den vedtages ved beslutning truffet af regeringen for hovedstadsregionen Bruxelles senest den 31. marts 2022.
Reform R-5.09 "Forvaltningscirkulære Flandern" i regionen Flandern
Circular Flandern er den centrale platform i Flandern, der har til formål at lette overgangen til en cirkulær økonomi i samarbejde med industripartnere, videninstitutioner, offentlige forvaltninger, banker og civilsamfundet. Denne reform skal i væsentlig grad forbedre og udvide forvaltningen af denne platform. Inden for disse rammer skal offentlig-private partnerskaber fokusere på en kombination af tematiske arbejdsdagsordener såsom cirkulær konstruktion, kemi/plast, andre produktkæder i fremstillingsindustrien, bioøkonomi og fødevarekæden og en række strategiske løftestænger (finansiering, innovation, cirkulær forsyning, forskning, bevidstgørelse).
Teksten til køreplanen og arbejdsdagsordenerne forventes at foreligge den 31. december 2021.
Investering I-5.14 "Recycling Hub" i regionen Flandern
Formålet med Flanderns genbrugsknudeforanstaltning er at gennemføre mindst seks vigtige investeringer i nye genanvendelsesanlæg. Der fokuseres på manglende led i en række værdikæder for at muliggøre lokal cirkulær produktion, såsom genanvendelse af bleer, madrasser og tekstiler. Der søges også investeringer i plast- og kemikaliesektoren.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal støtteberettigelseskriterierne i mandatet for kommende indkaldelser af projekter udelukke følgende liste over aktiviteter: i) aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse iii) aktiviteter i forbindelse med affaldsdeponeringsanlæg, forbrændingsanlæg 16 og anlæg til mekanisk-biologisk behandling 17 og iii) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Foranstaltningen blev iværksat i fjerde kvartal af 2020. Tildelingen af kontrakter skal være afsluttet senest den 31. december 2022. Projekterne skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.15 "Belgium Builds Back Circular" fra forbundsstaten
Denne investering har til formål at fremskynde overgangen til en cirkulær økonomi i Belgien. Det tjener tre formål:
·At undgå markeds- eller politikfragmentering og fremme en integreret tilgang gennem oprettelse af en cirkulær koalition med særligt fokus på føderale kompetencer for cirkulær økonomi og samspillet mellem føderale kompetencer og lokale og regionale kompetencer, såsom udformning med henblik på knaphed, genbrug, reparation og genanvendelse, kemisk sikkerhed, verifikation og certificering af genanvendt indhold
·Finansiering af i alt 10 cirkulære projekter i industri- og forskningscentre for at fremskynde omstillingen og opskaleringen i praksis, navnlig projekter vedrørende substitution af farlige kemikalier og projekter vedrørende miljøvenligt design
·Bevidstgørelse og oplysning af SMV'er gennem målrettede kampagner, et websted og oprettelse af et selvevalueringsværktøj for SMV'er.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal støtteberettigelseskriterierne i mandatet for indkaldelser til de cirkulære projekter udelukke følgende liste over aktiviteter: i) aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse ii) aktiviteter under EU's emissionshandelssystem med henblik på at opnå forventede drivhusgasemissioner, der ikke er lavere end de relevante benchmarks 18 iii) Aktiviteter i forbindelse med affaldsdeponeringsanlæg, forbrændingsanlæg 19 og anlæg til mekanisk-biologisk behandling 20 og iv) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Den cirkulære koalition oprettes senest den 31. december 2021, og projekterne afsluttes senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.16 "Udrulning af den cirkulære økonomi" i regionen Vallonien
Med henblik på at anvende den vallonske cirkulære økonomi gennemføres følgende investeringer via indkaldelser af forslag til:
·forskning og udvikling gennem etablering af innovationspartnerskaber i to prioriterede værdikæder, nemlig metaller og byggematerialer. Projekterne skal fokusere på cirkularitet (genbrug, opskalering og genanvendelse) af metaller, batterier og mineraler
·projekter, der muliggør tilrettelæggelse og forbedring af miljøvenligt design, økoinnovation og selektiv indsamling/sortering af materialestrømme med henblik på at sikre genbrug, fremme forberedelse med henblik på genbrug og genanvendelse og udvikle nye aktiviteter inden for kollaborativ økonomi og funktionalitet
·genanvendelse af fly ved slutningen af deres livscyklus og mulighed for udvikling af andre økonomiske initiativer i regionen, f.eks. virksomheder, der fremstiller udstyr af genanvendte materialer fra demonterede luftfartøjer, industriel omfordeling og faglig omskoling i forbindelse hermed.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal kriterierne for støtteberettigelse i forbindelse med kommende indkaldelser af projekter under ovennævnte delforanstaltninger omfatte et støtteberettigelseskriterium, der udelukker aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse, og ii) aktiviteter under EU's emissionshandelssystem, der opnår forventede drivhusgasemissioner, som ikke er lavere end de relevante benchmarks 21 og iii) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Foranstaltningen blev iværksat i første kvartal af 2021 og skal være afsluttet senest den 30. juni 2026.
Investering I-5.17 — "Cirkulær økonomi & cirkulær opbygning" i regionen Flandern
Denne investering har til formål at stimulere opskaleringen og mainstreamingen af begrebet cirkulær økonomi med fokus på at fremme forskning i industriel målestok, innovationsprojekter med industrivirksomheder, der giver mulighed for systemisk indvirkning og støtter udviklingen og gennemførelsen af cirkulære forretningsmodeller, pilot- og demonstrationsprojekter og tilskynde SMV'er til at undersøge, hvordan deres forretningsmodel og forretningsprocesser kan cirkulære.
Investeringen gennemføres via indkaldelser af forslag til innovative projekter om cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed, til projekter for formidling af viden om cirkulær produktion og til projekter til etablering af kollektive levende laboratorier. Desuden skal der gennemføres en støtteordning for SMV'er til erhvervelse af ekspertise (ekstern eller intern) om cirkularitet.
For at sikre, at foranstaltningen er i overensstemmelse med den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01), skal støtteberettigelseskriterierne i mandatet for kommende indkaldelser af projekter udelukke følgende liste over aktiviteter: i) aktiviteter i forbindelse med fossile brændstoffer, herunder downstream-anvendelse ii) aktiviteter under EU's emissionshandelssystem med henblik på at opnå forventede drivhusgasemissioner, der ikke er lavere end de relevante benchmarks 22 iii) Aktiviteter i forbindelse med affaldsdeponeringsanlæg, forbrændingsanlæg 23 og anlæg til mekanisk-biologisk behandling 24 og iv) aktiviteter, hvor langsigtet bortskaffelse af affald kan skade miljøet. Mandatet skal desuden kræve, at kun aktiviteter, der er i overensstemmelse med relevant EU- og national miljølovgivning, kan udvælges.
Foranstaltningen løber fra den 1. marts 2021 til den 30. juni 2026.
P.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
||||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
|||||||
|
195 |
Bruxelles "regionale strategi for den økonomiske omstilling (R-5.08) |
Milepæl |
Vedtagelse af den regionale strategi for økonomisk omstilling |
Beslutning truffet af regeringen for hovedstadsregionen Bruxelles om vedtagelse af strategien |
Q1 |
2022 |
Bruxelles-regionens strategi for økonomisk omstilling vedtaget af regeringen for hovedstadsregionen Bruxelles (Décision du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale), som fastlægger mål for 2030 baseret på koordinering mellem offentlige aktører og aktiv deltagelse fra den private sektors side, herunder en femårig handlingsplan, der dækker prioriterede indsatsområder, og som indfører en sammenhængende pakke af offentlige incitamenter til innovation og fremmer iværksætterånden med henblik på den økologiske omstilling. |
||||
|
196 |
Forvaltningscirkulære Flandern (R-5.09) |
Milepæl |
Lancering af styregruppen for Flandern |
Styringsgruppe for forvaltningen af Flanderns udpegede cirkulære og køreplan og arbejdsdagsordener vedtaget |
Q4 |
2021 |
Styringsgruppe for forvaltningen af Flandern, der er udpeget, og køreplanen og arbejdsdagsordener for styring af projekter inden for den cirkulære økonomi og udvikling af strategiske løftestænger vedtaget |
||||
|
197 |
Genbrugsknudepunkt (I-5.14) |
Mål |
Tildeling af seks offentlige kontrakter om ophugningsanlæg |
Faciliteter |
0 |
6 |
Q4 |
2022 |
Der er udvalgt seks investeringsprojekter for genanvendelsesanlæg til støtte. En jury foretager en vurdering af projekterne, og den endelige udvælgelse bekræftes af den flamske miljøminister. Tildeling af kontrakter til projekter, der er udvalgt i forbindelse med den konkurrencebaserede indkaldelse af forslag, med et kommissorium, herunder kriterier for støtteberettigelse, som sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) ved hjælp af en udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU-lovgivning og nationale miljølovgivning. |
||
|
198 |
Genbrugsknudepunkt (I-5.14) |
Mål |
Færdiggørelse af arbejdet på seks genvindingsanlæg |
|
Faciliteter |
0 |
6 |
Q2 |
2026 |
Seks genanvendelsesanlæg, der er bygget, tilpasset eller udvidet med henblik på at forbedre genanvendelsesprocesserne. |
|
|
199 |
Belgien Builds Back Circular (I-5.15) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om cirkulære projekter |
Meddelelse om tildeling af offentlige kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q1 |
2024 |
Operationelt sekretariat, der har indgået kontrakt om og har til opgave at fremme samarbejdet om aktioner inden for den cirkulære økonomi og udvælgelse af egnede ansøgere efter indkaldelse af forslag til ti cirkulære projekter. Kandidaterne skal være private virksomheder, der har behov for finansiering til gennemførelse af et forsknings- eller driftsprojekt inden for miljøvenligt design eller kemisk substitution. En kandidat anses for at være en succes, når dennes investeringsprojekt officielt udvælges til at blive finansieret af koalitionen. Meddelelse om tildeling af offentlige kontrakter til projekter, der er udvalgt i henhold til den konkurrencebaserede indkaldelse af forslag, med et mandat, herunder kriterier for støtteberettigelse, der sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) ved hjælp af en udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU-miljølovgivning og national miljølovgivning. |
||||
|
200 |
Belgien Builds Back Circular (I-5.15) |
Milepæl |
Afslutning af bevidstgørelses- og informationsaktioner rettet mod SMV'er og af cirkulære projekter |
Rapporter om kampagnernes indvirkning, rapporter om gennemførelsen af cirkulære projekter |
Q2 |
2026 |
Mindst tre bevidstgørelses- og oplysningskampagner rettet mod SMV'er (årlige oplysningskampagner (over tre år), ét websted og et selvevalueringsværktøj) om aspekter af den cirkulære økonomi afsluttet, og mindst ni cirkulære projekter afsluttet |
||||
|
201 |
Udbredelse af den cirkulære økonomi i Vallonien (I-5.16) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om projekter til fremme af cirkulær økonomi i Vallonien |
Meddelelse om tildeling af offentlige kontrakter til udvalgte ansøgere |
Q2 |
2022 |
Udvælgelse af udvalgte kandidater efter tre indkaldelser af forslag til projekter om genanvendelse og genbrug af metaller, batterier og mineraler, om udvikling af en kollaborativ økonomi for at begrænse ressourceforbruget og om udvikling af en værdikæde og uddannelsesaktiviteter i forbindelse med genanvendelse af fly. Forslagsindkaldelserne skal indeholde mandat omfattende kriterier for støtteberettigelse, der sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) ved hjælp af en udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU-lovgivning og nationale miljølovgivning. |
||||
|
202 |
Udbredelse af den cirkulære økonomi i Vallonien (I-5.16) |
Mål |
Afslutning af projekter til fremme af cirkulær økonomi i Vallonien |
Projekter |
0 |
80 |
Q2 |
2026 |
Mindst 80 afsluttede projekter om genanvendelse og genbrug af metaller, batterier og mineraler, om udvikling af en kollaborativ økonomi for at begrænse ressourceforbruget og om udvikling af en værdikæde og uddannelsestiltag i forbindelse med genanvendelse af fly. |
||
|
203 |
Flandern — cirkulær økonomi & cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed (I-5.17) |
Milepæl |
Iværksættelse af indkaldelser af forslag til projekter om cirkulær byggeri, formidling af viden om cirkulær produktion og oprettelse af kollektive levende laboratorier |
Lancering af indkaldelsen af forslag |
Q4 |
2022 |
Iværksættelse af indkaldelser af forslag til innovative projekter om cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed, projekter om formidling af viden om cirkulær produktion og private virksomheders etablering af kollektive levende laboratorier. Forslagsindkaldelserne skal indeholde mandat omfattende kriterier for støtteberettigelse, der sikrer, at de udvalgte projekter overholder den tekniske vejledning om DNSH-princippet (2021/C58/01) ved hjælp af en udelukkelsesliste og kravet om overholdelse af den relevante EU-lovgivning og nationale miljølovgivning. |
||||
|
204 |
Flandern — cirkulær økonomi & cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed (I-5.17) |
Milepæl |
Afsluttede projekter om cirkulær konstruktion, formidling af viden om cirkulær produktion og oprettelse af kollektive levende laboratorier |
|
Q2 |
2026 |
Mindst 100 projekter om cirkulær konstruktion, formidling af viden om cirkulær produktion, erhvervelse af ekspertise (ekstern eller intern) om cirkularitet og private virksomheders og mindst 500 virksomheders og mindst virksomheders (SMV'er) og organisationers etablering af kollektive levende laboratorier har nydt godt af støtten som direkte modtager af tilskuddet eller som deltager i kollektive projekter. |
||||
Q.KOMPONENT 6.1: Udgiftsgennemgang
Denne komponent i den belgiske genopretnings- og resiliensplan består af foranstaltninger, der fokuserer på gennemførelsen af udgiftsanalyser på forskellige forvaltningsniveauer. Det overordnede mål er at forbedre kvaliteten og sammensætningen af de offentlige udgifter.
Komponenten bidrager til at efterkomme den landespecifikke henstilling nr. 1 fra 2019 om forbedring af de offentlige udgifters sammensætning og effektivitet.
Q.1. Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Reform R-6 "Undersøgelser"
Formålet med reformen er at indføre udgiftsanalyser på forskellige forvaltningsniveauer. Reformerne skal være gennemført senest den 31. december 2024. Denne foranstaltning omfatter følgende fem delforanstaltninger:
·Reform R-6.01 "Undersøgelser" af forbundsstaten
·Reform R-6.02 "Udgiftsanalyser — flamsk generel revision og udgiftsnorm" for Flandern
·Reform R-6.03 "Undersøgelser — Zero-baseret budget" for regionen Vallonien
·Reform R-6.04 "Udgiftsanalyse" af hovedstadsregionen Bruxelles
·Reform R-6.05 "Undersøgelser" af det franske fællesskab
Reform R-6.01 "Undersøgelser" af forbundsstaten
Reformforanstaltningen har til formål at foretage udgiftsanalyser på en strukturel måde på føderalt plan og i socialsikringssektoren. Som led i Kommissionens støtteprogram for strukturreformer har OECD støttet udarbejdelsen af udgiftsanalyser. I 2019 og 2020 ydede det teknisk bistand og fremsatte henstillinger for effektivt at gennemføre udgiftsanalyser i Belgiens budgetprocedure. I overensstemmelse med OECD's anbefalinger besluttede forbundsregeringen at iværksætte pilotprojekter i begyndelsen af 2021 på tre hovedområder: skatteudgifter, primære udgifter, socialsikringssektoren. Med henblik herpå er der nedsat arbejdsgrupper, som skal forelægge deres rapport med henblik på udarbejdelsen af budgettet for 2022. På det tidspunkt udvælger regeringen et nyt sæt emner, der skal leveres for det kommende år. Efter pilotforsøget foretages der en evaluering af processen (styringskomité, mandat, arbejdsgruppernes sammensætning) for at vurdere, om den planlagte struktur og tidsplan er optimal eller kan forbedres. Ved afslutningen af pilotprojekterne beslutter regeringen i 2022, hvordan udgiftsanalyser vil blive en tilbagevendende proces og en integreret del af budgetproceduren.
Reform R-6.02 "Udgiftsanalyser — flamsk generel revision og udgiftsnorm" for Flandern
Reformforanstaltningen har til formål at omprioritere Flanderns regionale regerings udgifter og begrænse dem, hvor det er muligt: på den ene side gennem udvikling af en udgiftsnorm og på den anden side gennem den såkaldte "Vlaamse Brede Herovering (VBH)", som har til formål at forankre udgiftsanalyserne strukturelt i den flamske budgetprocedure i de kommende år. Den udgiftsnorm, der skal vedtages i 2022, skal definere den maksimale vækst i de offentlige udgifter under hensyntagen til udviklingen i væksten i indtægterne og de fastsatte budgetmål. Formålet med VBH-programmet er at gennemføre en evaluering af ti politikområder inden midten af 2021, som skal danne grundlag for fastlæggelsen af omfanget af udgiftsrevisioner. Foranstaltningen vil støtte udgiftsrevisioner på elleve politikområder fra september 2021 til oktober 2025.
Reform R-6.03 "Undersøgelser — Zero-baseret budget" for regionen Vallonien
Reformforanstaltningen består af en nulbudgettering og udgiftsanalyser, der dækker alle udgifter og indtægter, og som er struktureret omkring syv politikområder og omfatter alle afdelinger i den vallonske forvaltning samt 170 offentlige forvaltningsenheder. Tilgangen med nulbudgettering, som skal kræve fuld dokumentation for udgifter på årsbasis, skal fokusere på drifts- og investeringsudgifter, mens udgiftsanalyser skal omfatte interventionsudgifter, der indebærer overførsel af offentlige midler til virksomheder, husholdninger og lokale myndigheder. Øvelsen gennemføres i fire bølger fra oktober 2020 til juni 2022 med bistand fra eksterne konsulenter. Ved afslutningen af øvelsen beslutter den vallonske regering, hvordan udgiftsanalyser skal integreres i budgetproceduren på en permanent måde.
Reform R-6.04 "Udgiftsanalyse" af hovedstadsregionen Bruxelles
Reformforanstaltningen består i gennemførelse og afslutning af to pilotudgiftsanalyser og efterfølgende integrering af udgiftsanalyser i budgetprocessen i Bruxelles-regionen. Med støtte fra støtteprogrammet for strukturreformer iværksatte Bruxelles-regionen to pilotprojekter om udgiftsrevision på områderne mobilitet og socialt boligbyggeri. Deres hovedformål er at styrke administrationens kapacitet (navnlig administrationen for finanser og budget i Bruxelles og instituttet for statistik og analyse i Bruxelles) og at drage erfaringer med henblik på at forankre redskabet strukturelt. Takket være støtteprogrammet for strukturreformer drog regeringen i Bruxelles fordel af en omfattende mangelanalyse af sit system til forvaltning af offentlige finanser takket være en vurdering af Public Expenditure and Financial Accountability (PEFA), der skulle afsluttes i juli 2021. På grundlag af erfaringerne med gennemførelsen af pilotundersøgelserne og resultaterne af PEFA-analysen træffer regeringen i Bruxelles beslutning om, hvordan udgiftsanalyser skal integreres strukturelt i budgetproceduren.
Reform R-6.05 "Undersøgelser" af det franske fællesskab
Reformforanstaltningen består i gennemførelse af pilotudgiftsanalyser og efterfølgende integrering af udgiftsanalyser i det fransktalende fællesskabs budgetprocedure. En første runde af pilotgennemgange blev udvalgt til udarbejdelse af budgettet for 2022. Anden runde følger efter og afsluttes medio 2022. Inden for rammerne af EU's tekniske støtteinstrument skal regeringen for det fransksprogede fællesskab modtage teknisk bistand til at integrere udgiftsanalyser i sin budgetcyklus, således at regeringen i andet kvartal af 2023 kan beslutte, hvordan udgiftsanalyser skal integreres i budgetcyklussen.
Q.2 Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
205 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Udgiftsanalyse — pilotprojekt eller integration i budgetproceduren (1) |
Afsluttede piloter og tilhørende rapporter |
|
|
|
Q4 |
2021 |
For de føderale myndigheder i regionen Vallonien og hovedstadsregionen Bruxelles: Gennemførelse af pilotprojektet om revision af udgifter og udarbejdelse af en rapport. For de flamske myndigheder: Indarbejdelse af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1): Regeringens beslutninger om, hvordan udgiftsanalyser (eller lignende metoder) integreres i budgetproceduren. Beslutningerne fastlægger strategien for udgiftsgennemgangen og en tidsplan for fremtidige revisioner, herunder eventuelt kvantificerede mål. I overensstemmelse med Eurogruppens vejledning sikre bl.a. et klart omfang og en klar udformning af revisionerne samt gennemsigtig overvågning, rapportering og evaluering. |
|
206 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Integration af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1) eller pilotafslutning |
Regeringens afgørelse |
|
|
|
Q4 |
2022 |
For de føderale myndigheder i regionen Vallonien og hovedstadsregionen Bruxelles: Indarbejdelse af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1): Regeringens beslutninger om, hvordan udgiftsanalyser (eller lignende metoder) integreres i budgetproceduren. Beslutningerne fastlægger strategien for udgiftsgennemgangen og en tidsplan for fremtidige revisioner, herunder eventuelt kvantificerede mål. I overensstemmelse med Eurogruppens vejledning sikre bl.a. et klart omfang og en klar udformning af revisionerne samt gennemsigtig overvågning, rapportering og evaluering. For de franske fællesskabsmyndigheder: Gennemførelse af pilotprojektet om udgiftsrevision og redigering af rapporter. |
|
207 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Integration af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1) eller (2) |
Regeringens afgørelse |
|
|
|
Q4 |
2023 |
For de franske fællesskabsmyndigheder: Indarbejdelse af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1): Regeringens beslutninger om, hvordan udgiftsanalyser (eller lignende metoder) integreres i budgetproceduren. Beslutningerne fastlægger strategien for udgiftsgennemgangen og en tidsplan for fremtidige revisioner, herunder eventuelt kvantificerede mål. I overensstemmelse med Eurogruppens vejledning sikre bl.a. et klart omfang og en klar udformning af revisionerne samt gennemsigtig overvågning, rapportering og evaluering. For den føderale, flamske region, regionen Vallonien, hovedstadsregionen Bruxelles og de franske myndigheder: Indarbejdelse af udgiftsanalyser i budgetproceduren (2): Systematisk medtagelse af resultatet af udgiftsanalyser i den årlige og flerårige budgetplanlægning fra udarbejdelsen af budgetloven for 2024. Dette omfatter bl.a. efterfølgende kvantificering af resultaterne, herunder besparelser, i forbindelse med udgiftsundersøgelsesprogrammet. |
|
208 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Efterfølgende udgiftsanalyse |
Vurderingsrapport |
|
|
|
Q4 |
2024 |
For den føderale, flamske region, regionen Vallonien, hovedstadsregionen Bruxelles og de franske myndigheder: Efterfølgende udgiftsanalyse: Offentliggørelse af evalueringsrapport om udgiftsanalyser. |
R. Revision og kontrol
I.1
Beskrivelse af reformer og investeringer, som finansieres med ikketilbagebetalingspligtig støtte
Et datalagringssystem til registrering og lagring af alle relevante data vedrørende gennemførelsen af genopretnings- og resiliensplanen — opfyldelsen af milepæle og mål, data om den endelige modtager, kontrahenter, underleverandører og reelle ejere — skal være operationelt, inden den første betalingsanmodning indgives. Belgien indsender en særlig revisionsrapport inden den første betalingsanmodning, der bekræfter effektiviteten af datalagringssystemets funktionaliteter.
Desuden vil Belgien, inden Belgien fremsætter den første betalingsanmodning under genopretnings- og resiliensfaciliteten, sikre, at der gennemføres passende koordineringsordninger, herunder krydskontrol, i koordineringsorganet på tværføderalt plan for at undgå dobbeltfinansiering fra faciliteten og andre EU-programmer i overensstemmelse med princippet om forsvarlig økonomisk forvaltning.
I.2. Milepæle, mål, indikatorer og tidsplan for overvågning og gennemførelse af den ikketilbagebetalingspligtige støtte
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
Kvalitative indikatorer
|
Kvantitative indikatorer
|
Vejledende tidsplan for gennemførelse |
Beskrivelse af hver milepæl og hvert mål |
|||
|
Måleenhed |
Referencescenarie |
Målsætning |
Kvartal |
År |
||||||
|
209 |
Overvågning og gennemførelse af planen |
Milepæl |
Datalagringssystem til revision og kontrol: oplysninger til overvågning af gennemførelsen af genopretnings- og resiliensfaciliteten |
Revisionsrapport, der bekræfter datalagringssystemets funktioner |
Før den første udbetalingsanmodning |
Før den første udbetalingsanmodning |
Der skal være etableret et datalagringssystem til overvågning af gennemførelsen af genopretnings- og resiliensfaciliteten", som skal være operationelt. Systemet skal som minimum omfatte følgende funktioner: a) indsamling af data og overvågning af opfyldelsen af milepæle og mål b) indsamle, lagre og sikre adgang til de oplysninger, der kræves i henhold til artikel 22, stk. 2, litra d), nr. i) -iii), i forordningen om genopretnings- og resiliensfaciliteten |
|||
|
210 |
Overvågning og gennemførelse af planen |
Milepæl |
Beskyttelse af EU's finansielle interesser |
Gennemførelse af ordninger |
Før den første udbetalingsanmodning |
Før den første udbetalingsanmodning |
Der indføres passende koordineringsordninger, herunder krydskontrol, i koordineringsorganet på tværføderalt plan, således at dobbeltfinansiering fra faciliteten og andre EU-programmer undgås i overensstemmelse med princippet om forsvarlig økonomisk forvaltning. |
|||
2.Genopretnings- og resiliensplanens anslåede samlede omkostninger
De anslåede samlede omkostninger til Belgiens genopretnings- og resiliensplan er på 5 924 952 328 EUR.
AFSNIT 2: FINANSIEL STØTTE
1.Finansielt bidrag
De trancher, der er nævnt i artikel 2, stk. 2, tilrettelægges som følger:
1.1.Første rate (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
1 |
Overvågning og gennemførelse af planen |
Milepæl |
Datalagringssystem til revision og kontrol: oplysninger til overvågning af gennemførelsen af genopretnings- og resiliensfaciliteten |
|
2 |
Læringskonto (R-5.03) |
Milepæl |
Forbundsreform, der skaber incitamenter for virksomhederne til at tilbyde uddannelse |
|
3 |
Regional dataudvekslingsplatform (I-2.10) |
Milepæl |
Tildeling af den offentlige kontrakt |
|
4 |
Digitalisering af borger-business-processer (I-2.11) |
Milepæl |
Idriftsættelse af nye digitale platforme |
|
5 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
EU's konnektivitetsværktøjskasse |
|
6 |
Mobiliteitsbudget (R-3.02) |
Milepæl |
Vedtagelse af mobilitetsbudgettet |
|
7 |
Nulemissionsfirmabiler (R-3.03) |
Milepæl |
Vedtagelse af loven om reform af firmabilafgiftsordningen |
|
8 |
Personlig vejledning i obligatorisk skolegang (I-4.03) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ny lovramme, der fastsætter betingelserne for ordningens indgriben |
|
9 |
Reform af støtten til jobsøgende i Vallonien (R-5.05) |
Milepæl |
Reform af støtten til jobsøgende i Vallonien |
|
10 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Projektstyring med henblik på digital omstilling af retsvæsenet efter vedtagelsen af et dekret |
|
11 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Offentliggørelse af lovgivningsmæssige rammer for tildeling af 5G-frekvenser |
|
12 |
Fremme af nulemissionstransport — VLA (R-3.06) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ramme for etablering af opladningsinfrastruktur i regionen Flandern |
|
13 |
Ladestationer — FED (I-3.18) |
Milepæl |
Vedtagelse af skattebegunstigelsen til at installere private og halvoffentlige ladestandere |
|
14 |
Digital turnaround for skoler i Bruxelles (I-4.05) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
15 |
Et rummeligt arbejdsmarked (R-4.06) |
Mål |
Færdiggørelse af sektorspecifikke handlingsplaner for ikke-forskelsbehandling |
|
16 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Milepæl |
Valloniens strategi for afinstitutionalisering (Valloniens sundhedspolitik) |
|
17 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Forslag til pensionsreform |
|
18 |
Læringskonto (R-5.03) |
Milepæl |
Forbundsreform, der forbedrer arbejdstagernes individuelle ret til uddannelse. |
|
19 |
Forvaltningscirkulære Flandern (R-5.09) |
Milepæl |
Lancering af styregruppen for Flandern |
|
20 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Udgiftsanalyse — pilotprojekt eller integration i budgetproceduren (1) |
|
21 |
Overvågning og gennemførelse af planen |
Milepæl |
Beskyttelse af EU's finansielle interesser |
|
Tranche (beløb) |
973 994 000 EUR |
1.2.Anden tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
22 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Milepæl |
Tilpasning af elektricitetsbekendtgørelsen med henblik på indførelse af en kvikskranke for renoveringer |
|
23 |
Ladestationer — RBC (R-3.05) |
Milepæl |
Vedtagelse af et dekret, der præciserer sikkerhedsstandarderne og en plan for levering af infrastruktur |
|
24 |
Forbedret energitilskudsordning i regionen Flandern (R-1.01) |
Milepæl |
Forbedrede energitilskudsordninger i Flandern |
|
25 |
Forbedret energitilskudsordning i hovedstadsregionen Bruxelles (R-1.02) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af en ny forordning om energitilskudsordninger i Bruxelles |
|
26 |
Forbedret energitilskudsordning for det tyske fællesskab (R-1.03) |
Milepæl |
Ikrafttræden af en ny forordning om energitilskudsordninger i det tysksprogede fællesskab |
|
27 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1.06) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af ny forordning om energitilskudsordninger i Vallonien |
|
28 |
Lovgivningsmæssige rammer for H2- og CO2-markederne (R-1.04) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af den nye gaslov og tilhørende forskrifter for at muliggøre markedsudviklingen for H2 og CO2 |
|
29 |
Rygraden for H2 og CO2 (I-1.14) |
Milepæl |
Vedtagelse af investeringsplanen for H2 & CO2-backbone-infrastruktur. |
|
30 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om hydrogenprojekter af fælleseuropæisk interesse |
|
31 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af loven om oprettelse af Health Data Authority |
|
32 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
33 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfartssektoren og rumfartssektoren (I-5.09) |
Milepæl |
Lancering af indkaldelsen af forslag til luftfarts- og rumprojekter |
|
34 |
Bruxelles "regionale strategi for den økonomiske omstilling (R-5.08) |
Milepæl |
Vedtagelse af den regionale strategi for økonomisk omstilling |
|
35 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med udbuddet |
|
36 |
Udvikling af lavemissionsindustrien (I-1.18) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter |
|
37 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning: Direktør ændres til "administrerende direktør" i artikel 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12). |
Milepæl |
Kravene er defineret |
|
38 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Udformning og løsning af delprojekterne |
|
39 |
Digitalisering af kultur- og mediesektoren (I-2.08) |
Mål |
Afslutning af projekter vedrørende digitaliserede og forbedrede audiovisuelle værker og lydværker |
|
40 |
E-forvaltning: udbudsprocedure (R-2.02) |
Milepæl |
Ikrafttrædelse af en ny lovgivningsmæssig ramme |
|
41 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Milepæl |
Afslutning af pilotprojekter ved AI for instituttet for almenvellet |
|
42 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
5G-auktion |
|
43 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Gennemførelse af statuskonnektivitetsværktøjskassen |
|
44 |
Smart Move (I-3.15) |
Milepæl |
"Smart Move" -applikationen er operationel |
|
45 |
Ladestationer — VLA (I-3.19) |
Milepæl |
Tildeling af koncessioner til opladningsinfrastruktur |
|
46 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Handlingsplan baseret på resultaterne af beskæftigelseskonferencen |
|
47 |
Livslang læring "i det flamske fællesskab (R-5.04) |
Milepæl |
Oplægget om læring og karrierekonto i Flandern |
|
48 |
Udbredelse af den cirkulære økonomi i Vallonien (I-5.16) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om projekter til fremme af cirkulær økonomi i Vallonien |
|
Tranche (beløb) |
973 994 000 EUR |
1.3.Tredje tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
49 |
Indførelse af 5G — National fast og mobil bredbåndsplan (R-2.03) |
Milepæl |
Revision af de tre regioners lovgivningsmæssige rammer for strålingsstandarder |
|
50 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 1) |
|
51 |
Ladestations- WAL (R-3.04) |
Milepæl |
Vedtagelse af en plan for etablering af ladestationer |
|
52 |
Digisprong (R-4.01) |
Milepæl |
Vedtagelse af en ny IKT-ramme for obligatorisk skolegang i Flandern |
|
53 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfartssektoren og rumfartssektoren (I-5.09) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om luftfarts- og rumfartsprojekter |
|
54 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter til projekter vedrørende hydrogenprojekter af fælleseuropæisk interesse |
|
55 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om hydrogenprojekter. der ikke er omfattet af IPCEI |
|
56 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Færdiggørelse af FEED og miljøundersøgelser |
|
57 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Mål |
Meddelelse om tildeling af otte offentlige udbud |
|
58 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Gennemførelse af den første oplysningskampagne om cybersikkerhed |
|
59 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Offentliggørelse af onlineportalen JustOnWeb |
|
60 |
Digitalisering af den flamske regering (I-2.09) |
Milepæl |
Kontrakttildeling for 18 projekter |
|
61 |
Global handlingsplan for bekæmpelse af skolefrafald (R-4.03) |
Milepæl |
Ny omfattende plan mod skolefrafald |
|
62 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
63 |
Personlig vejledning i obligatorisk skolegang (I-4.03) |
Mål |
Indførelse af en styrket støttemekanisme for studerende i nød |
|
64 |
Digibanks (I-4.11) |
Mål |
Undertegnelse af partnerskaber til fremme af digital inklusion |
|
65 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Mål |
Støtte til uddannelsesorlov og tilbud om onlinekurser i Flandern |
|
66 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Milepæl |
Støtte til midlertidigt arbejdsløse i Flandern |
|
67 |
Digitale færdigheder (I-5.06) |
Mål |
Udvikling af e-læringstilbud i Flandern |
|
68 |
Styrke FoU (I-5.11) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om FoU og infrastrukturprojekter |
|
69 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om anlæg af infrastruktur til fødevaresektoren |
|
70 |
Reform — Faster tilladelses og ankeprocedurer (R-5.06) |
Milepæl |
Reform af miljøgodkendelsen og klageprocedurerne |
|
71 |
Reform — Bistanding af innovationsgrundlaget (R-5.07) |
Milepæl |
Reform af forordningen om innovationsstøtte |
|
72 |
Genbrugsknudepunkt (I-5.14) |
Mål |
Tildeling af seks offentlige kontrakter om ophugningsanlæg |
|
73 |
Flandern — cirkulær økonomi & cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed (I-5.17) |
Milepæl |
Iværksættelse af indkaldelser af forslag til projekter om cirkulær byggeri, formidling af viden om cirkulær produktion og oprettelse af kollektive levende laboratorier |
|
74 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Integration af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1) eller pilotafslutning |
|
Tranche (beløb) |
735 632 000 EUR |
1.4.Fjerde tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
75 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter vedrørende projekter, der ikke vedrører projekter af fælleseuropæisk interesse |
|
76 |
Forskningsplatform for energiomstilling (I-1.19) |
Milepæl |
Offentliggørelse af offentlige udbud vedrørende udstyr. |
|
77 |
VE-varmenet (I-1.20) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om projekter vedrørende vedvarende energi eller overskudsvarme |
|
78 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter til projekter om oprettelse af to nationalparker |
|
79 |
Svig med emissioner (R-3.07) |
Milepæl |
Vedtagelse af de retlige rammer for overvågning af køretøjers emissioner i Flandern |
|
80 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Mål |
Kompetenceprofil og jobrådgivning |
|
81 |
A6K/E6K Det digitale og teknologiske innovations- og uddannelsescenter (I-5.01) |
Milepæl |
Aktivitet udviklet gennem A6K-E6K |
|
82 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 1) |
|
83 |
Renovering af private og sociale boliger (1-1A) |
Mål |
Tildeling af tilskud til boligbatterier og intelligente kontrolapparater i Flandern |
|
84 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter i forbindelse med det 2. udbud |
|
85 |
Blue Deal (I-1.24) |
Milepæl |
Påbegyndelse af projekter, der skal styrke biodiversiteten og/eller afbøde virkningerne af klimaændringerne. |
|
86 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Milepæl |
Tildeling af tre indkaldelser af projekter |
|
87 |
SNCB/INFRABEL performance (R-3.01) |
Milepæl |
Godkendelse af NMBS-SNCB's og Infrabels nye præstationskontrakter og den flerårige investeringsplan, kontrakten |
|
88 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere operationelle halvoffentlige og offentlige ladestandere (trin 1) |
|
89 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Milepæl |
Tildeling af tilskud til sociale innovationsinitiativer |
|
90 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Alle FoU-aktiviteter inden for nuklearmedicin er afsluttet. |
|
Tranche (beløb) |
735 632 000 EUR |
1.5.Femte tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
91 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Opnåede tilladelser til energiøen |
|
92 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Påbegyndelse af større infrastrukturarbejder for busser (Mons og intelligente vejsignaler), sporvogne (Liège) og letmetro (Charleroi) |
|
93 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 2) |
|
94 |
Canal Albert et Trilogiport (I-3.11) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter vedrørende broerne over Canal Albert/og en ny platform i Trilogiport |
|
95 |
Omskolingsstrategi (R-4.05) |
Milepæl |
Bruxelles-regeringens vedtagelse af lovtekster for at fremme integrationen af sårbare grupper på arbejdsmarkedet |
|
96 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Tildeling af en del af arbejdet |
|
97 |
Opførelse og renovering af infrastruktur til småbørnspleje (I-4.13) |
Milepæl |
Tildeling af bygge- og anlægskontrakter for projektiværksættere |
|
98 |
Blue Deal (I-1.24) |
Milepæl |
Køb af jord for at styrke biodiversiteten og/eller afbøde virkningerne af klimaændringerne |
|
99 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Mål |
Instrumenter til at øge den brede offentligheds cyberrobusthed |
|
100 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Global ramme for styring af cybersikkerhed i Udenrigsministeriet |
|
101 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Intern centralisering af retsafgørelser |
|
102 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 10: Fælles digital portal) |
Milepæl |
Front-end-grænsefladen er udviklet |
|
103 |
Forenkling af de administrative procedurer (R-2.01) |
Milepæl |
Ikrafttræden af foranstaltninger til forenkling af onlineoprettelsen af en virksomhed |
|
104 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Milepæl |
Eksperthold oprettet inden for kunstig intelligens for instituttet for almenvellet |
|
105 |
Tilskud til trafikoverflytning (I-3.14) |
Mål |
Første 5 000 nye ansøgninger om trafikoverflytningstilskud |
|
106 |
Den Europæiske Fond for Forbedring af de videregående uddannelser (R-4.02) |
Milepæl |
Vision for en fremtidsorienteret, smidig og digital videregående uddannelse |
|
107 |
Videregående uddannelsesfond (I-4.02) |
Mål |
Forbedring af udbuddet af videregående uddannelser i Flandern for at gøre det mere fremtidssikret og fleksibelt |
|
108 |
Bekæmpelse af forskelsbehandling på arbejdsmarkedet (R-4.04) |
Milepæl |
Tilpasset lovramme og forbedret anvendelse af diskriminatoriske test |
|
109 |
Et rummeligt arbejdsmarked (R-4.06) |
Mål |
Ny integreret vej for nytilkomne |
|
110 |
Digitale færdigheder (I-5.06) |
Milepæl |
Digitale værktøjer og tjenester til borgere, arbejdsgivere og partnere i den flamske offentlige arbejdsformidling (VDAB), der er fuldt ud implementeret i Flandern |
|
111 |
Læringskonto (R-5.03) |
Mål |
Reform med henblik på et forbedret samarbejde mellem den nationale arbejdsformidling (ONEM) og de regionale arbejdsformidlinger, der gør det muligt at øge uddannelsen af arbejdsløse. |
|
112 |
Kumulationsordning og mobilitet til sektorer med mangler (R-5.01) |
Milepæl |
Forbundsreform af kumulationsordningen |
|
113 |
Kumulationsordning og mobilitet til sektorer med mangler (R-5.01) |
Milepæl |
Forbundsreform af mobiliteten til sektorer med mangler |
|
114 |
FoU: Minimering af affald under demontering (I-5.10) |
Milepæl |
Tildeling af en offentlig kontrakt om opførelse af et anlæg til materialebehandling (måtter) |
|
115 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Integration af udgiftsanalyser i budgetproceduren (1) eller (2) |
|
Tranche (beløb) |
540 230 000 EUR |
1.6.Sjette tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
116 |
"Renolab: Renovationslaboratorium i hovedstadsregionen Bruxelles (I-1.13) |
Milepæl |
Tildeling af kontrakter om demonstration af renoveringsprojekter |
|
117 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Mål |
Nye og moderniserede cykelstier |
|
118 |
Belgien Builds Back Circular (I-5.15) |
Milepæl |
Tildeling af offentlige kontrakter om cirkulære projekter |
|
119 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 2) |
|
120 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 1) |
|
121 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Anvendte arealforvaltningsforanstaltninger (skove, beskyttede områder) og fortrængende igangværende projekter |
|
122 |
Digitalisering IPSS (I-2.04) (delforanstaltning 2) |
Mål |
Al kommunikation fra det offentlige institut for social sikring (IPSS) er digital, og data centraliseres/konsolideres |
|
123 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Milepæl |
Start på alle cykel- og gåprojekter |
|
124 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Milepæl |
Undertegnelse af OTW's reviderede kontrakt om offentlig tjeneste ("Organisme de Transport de Wallonie") |
|
125 |
E-integration for Belgien (I-4.08) |
Mål |
Ydelse af tilskud |
|
126 |
Pension og arbejdsophør (R-4.07) |
Milepæl |
Vedtagelse af pensionsreformen |
|
Tranche (beløb) |
540 230 000 EUR |
1.7.Syvende tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
127 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Database til indsamling af realtidsdata |
|
128 |
Regional dataudvekslingsplatform (I-2.10) |
Mål |
10 offentlige forvaltninger støttes med henblik på gennemførelse af projekter på den regionale dataplatform |
|
129 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Mål |
Omskoling af uddannelse |
|
130 |
E-forvaltning: udbudsprocedure (R-2.02) |
Milepæl |
Gennemførelse af det nye værktøj |
|
131 |
Udvikling af et institut for kunstig intelligens med henblik på at anvende denne teknologi til at imødegå samfundsmæssige udfordringer (I-2.14) |
Mål |
AI-tjenester leveret af AI til instituttet for almenvellet |
|
132 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Tildeling af offentlige indkøbskontrakter om 5G-proof of concept projekter |
|
133 |
Gå Live for JernbaneIT-moduler (I-3E) |
Mål |
Gå i live af IT-moduler på jernbaneområdet |
|
134 |
Grønnere busflåde (I-3G) |
Mål |
Formel orden for grønne busser og tilhørende ladeinfrastruktur i Flandern og Bruxelles |
|
135 |
Svig med emissioner (R-3.07) |
Milepæl |
IT-system, der integrerer emissionsdata med observationer af periodiske tekniske inspektioner og trafiksikkerhedsinspektioner i drift |
|
136 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler (I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
137 |
Digital turnaround for skoler i Bruxelles (I-4.05) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
138 |
Digitale platforme for indsatte (I-4.09) |
Mål |
Afslutning af udrulningen |
|
139 |
Køn og arbejde (I-4.10) |
Mål |
Kvinders deltagelse i feltprojekter |
|
140 |
Læring og karriereoffensiv (I-5.04) |
Mål |
Støtte til virksomheder i Flandern gennem kompetencekontrol, overgangssteder og indkaldelser af projektforslag |
|
141 |
Strategi for relancering af arbejdsmarkedet med fokus på effektivitet og optimering af aktiverings- og uddannelsespolitikker (I-5.05) |
Mål |
Aktiveringsstøtte til jobsøgende og arbejdstagere i Bruxelles |
|
142 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Teknologipakken færdiggjort |
|
143 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Støtte til 30 projekter om udflytning af fødevarer og fire nye sektorer |
|
144 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Opførelse af tre logistiske knudepunkter til en samlet overflade på mindst 8000 kvadratmeter fuldført |
|
145 |
Udgiftsanalyser (R-6) |
Milepæl |
Efterfølgende udgiftsanalyse |
|
Tranche (beløb) |
459 770 000 EUR |
1.8.Ottende tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
146 |
Frigørelse af åbne data til applikationen for intelligent mobilitet (I-3D) |
Mål |
Frigørelse af åbne data til applikationen for intelligent mobilitet |
|
147 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Mål |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 3) |
|
148 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 2) |
|
149 |
Offshore energiøen (I-1.21) |
Milepæl |
Færdiggørelse af bygge- og anlægsarbejder |
|
150 |
"Cybersikkerhed: NTSU/CTIF's aflytning og beskyttelse (I-2.03) |
Milepæl |
Digitalt register over aflyttet privat kommunikation. der forvaltes af det belgiske forbundspolitis nationale tekniske og taktiske støtteenhed |
|
151 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Færdiggørelse af arbejdet og ibrugtagning af intelligente trafiklys |
|
152 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere operationelle private, halvoffentlige og offentlige ladestandere (trin 2) |
|
153 |
Opgradering af infrastruktur til avanceret uddannelse (I-5.03) |
Mål |
Fuldt udstyret bygning til uddannelse, arbejdsformidlinger (trin 1) |
|
154 |
Nuklearmedicin (I-5.08) |
Milepæl |
Radioisotopanlæg, der er bygget og sat i drift (FANC og FAGG) |
|
Tranche (beløb) |
459 770 000 EUR |
1.9.Niende tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
155 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Installation af fjernhjælp til personer, der mister deres autonomi |
|
156 |
EU's bioteknologiske skole og sundhedsknudepunkt (I-5.02) |
Mål |
Opførelse af og udstyr til EU's bioteknologiske skole og sundhedsknudepunkt |
|
157 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.15) |
Milepæl |
Afslutning af alle tildelte projekter i udbud |
|
158 |
Forskningsplatform for energiomstilling (I-1.19) |
Milepæl |
Anlægsaktiviteter (anskaffelser) |
|
159 |
"Cybersikkerhed: 5G (I-2.02) |
Milepæl |
Styrket aflytningskapacitet hos kriminalpolitiet i en 5G-sammenhæng |
|
160 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning 1: Digital omstilling af retsvæsenet) |
Milepæl |
Nyt sagsforvaltningssystem for syv enheder |
|
161 |
e-sundhedstjenester og sundhedsdata (I-2.06) |
Milepæl |
Fuld gennemførelse af projektet |
|
162 |
Digitalisering af ONE (I-2.07) |
Milepæl |
Idriftsættelse af nye digitale platforme |
|
163 |
Digitalisering af den flamske regering (I-2.09) |
Milepæl |
Udvikling af 4 nye digitale funktioner |
|
164 |
Digitalisering af borger-business-processer (I-2.11) |
Mål |
Idriftsættelse af 3 onlineplatforme (byplanlægningstilladelse, byplanlægningsinformation og miljøgodkendelse) |
|
165 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Fiberforbindelse til 32 erhvervsparker |
|
166 |
Canal Albert et Trilogiport (I-3.11) |
Mål |
Færdiggørelse af broerne over Canal Albert/og en ny platform i Trilogiport |
|
167 |
Grønnere busflåde (I-3G) |
Mål |
Grønne busser, der tages i drift, og depoter, der er teknisk tilpasset i Flandern og Bruxelles |
|
168 |
Omskolingsstrategi (I-4.07) |
Mål |
Bæredygtig integrationsvej for handicappede |
|
169 |
Flytning af fødevarer og udvikling af logistikplatforme (I-5.12) |
Mål |
Anlæg af mindst fem færdiggjorte infrastrukturer |
|
170 |
Digitalisering af den vallonske turistsektor (I-5.13) |
Mål |
Antal aktive brugere af "outil regional de commercialisation" |
|
Tranche (beløb) |
252 874 000 EUR |
1.10.Tiende tranche (ikke-tilbagebetalingspligtig støtte):
|
Løbenummer |
Relevant foranstaltning (reform eller investering) |
Milepæl/mål |
Betegnelse |
|
171 |
Flandern — cirkulær økonomi & cirkulær bygge- og anlægsvirksomhed (I-5.17) |
Milepæl |
Afsluttede projekter om cirkulær konstruktion, formidling af viden om cirkulær produktion og oprettelse af kollektive levende laboratorier |
|
172 |
Digitalisering IPSS (I-2.04) (delforanstaltning 1) |
Milepæl |
Digital løsning tilgængelig — webgrænseflade (IPSS) |
|
173 |
Renovering af private og sociale boliger (I-1A) |
Milepæl |
Renovering af private boliger og sociale boliger (trin 4) |
|
174 |
Renovering af offentlige bygninger (I-1b) |
Mål |
Renovering af offentlige bygninger (trin 3) |
|
175 |
Rygraden for H2 og CO2 (I-1.14) |
Mål |
Anlæg og drift af 150 km rørledning for H2 og CO2 |
|
176 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.16) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
|
177 |
En industriel værdikæde for hydrogenomstilling (I-1.17) |
Milepæl |
Afslutning af alle projekter (IPCEI og andre projekter end IPCEI), der er tildelt i forbindelse med udbuddet |
|
178 |
Udvikling af lavemissionsindustrien (I-1.18) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
|
179 |
VE-varmenet (I-1.20) |
Milepæl |
Afslutning af projekter, der er tildelt i henhold til udbuddet |
|
180 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Anvendte arealforvaltningsforanstaltninger (skove og beskyttede områder) og efterfølgende projekter afsluttet |
|
181 |
Biodiversitet og tilpasning til klimaændringer (I-1.22) |
Mål |
Afslutning af to projekter for nationalparker |
|
182 |
Økologisk defragmentering (I-1.23) |
Mål |
Afslutning af projekter om økologisk defragmentering |
|
183 |
Blue Deal (I-1.24) |
Mål |
Afslutning af projekter under den blå pagt |
|
184 |
Cybersikkert og modstandsdygtigt digitalt samfund (I-2.01) |
Milepæl |
Forsvarsministeriets levering af cyberrobusthedstjenester til det belgiske samfund som helhed |
|
185 |
Digitalisering IPSS (I-2.04) (delforanstaltning 3) |
Milepæl |
Digital løsning tilgængelig — Interaktiv platform (IPSS) |
|
186 |
Digital SPF (I-2.05) (delforanstaltning: Direktør ændres til "administrerende direktør" i artikel 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 og 12). |
Milepæl |
Projekterne er afsluttet, og outputtet er operationelt |
|
187 |
Digitalisering af kultur- og mediesektoren (I-2.08) |
Mål |
Kultur- og medieoperatørers indførelse af teknologiske værktøjer |
|
188 |
Digitalisering af regionale og lokale myndigheder (I-2.12) |
Milepæl |
Afslutning af tildelte projekter |
|
189 |
Dækning af hvide områder gennem udvikling af fiberoptiske net med meget høj hastighed (I-2.13) |
Mål |
Dækning |
|
190 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Milepæl |
Offentlige indkøbskontrakter om 5G-proof of concept projekter, der er gennemført fuldt ud |
|
191 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Uddannelse 2.0-projekter gennemført |
|
192 |
Forbedring af skolernes konnektivitet (internt), men også af 35 erhvervsparker i Vallonien (I-2.15) |
Mål |
Intern konnektivitet i afsluttede skoleprojekter |
|
193 |
Cykelinfrastruktur (I-3A) |
Mål |
Nye og moderniserede cykelstier |
|
194 |
Cykelinfrastruktur — VeloPlus — RBC (I-3.03) |
Mål |
Ny offentlig cykelparkering for beboere |
|
195 |
Cykling & ganginfrastruktur — Schuman (I-3.04) |
Mål |
Nyt offentligt rum for fodgængere, cyklister og offentlig transport i Schuman |
|
196 |
Fremme af offentlig transport i Vallonien (I-3b) |
Mål |
Færdiggørelse af anlægsarbejder og skilleveje med intelligente trafiklys |
|
197 |
Jernbanerenovering og tilgængelighedsarbejder på banegårde (I-3C) |
Mål |
Færdiggørelse af jernbanerenoverings- og moderniseringsarbejder og arbejder med tilgængelighed af stationer (trin 3) |
|
198 |
Ladestationer (I-3F) |
Mål |
Yderligere operationelle private, halvoffentlige og offentlige ladestandere (trin 3) |
|
199 |
Levering af digitalt udstyr og IT-infrastruktur til skoler "(I-4) |
Mål |
Udstyre skoler/institutioner med passende IKT-udstyr og -infrastruktur til at forbedre uddannelsessystemernes overordnede resultater |
|
200 |
A6K/E6K Det digitale og teknologiske innovations- og uddannelsescenter (I-5.01) |
Mål |
Færdiggørelse af A6K-E6K renovering og udvidelse |
|
201 |
Opgradering af infrastruktur til avanceret uddannelse (I-5.03) |
Mål |
Fuldt udstyret bygning til uddannelse, arbejdsformidlinger (trin 2) |
|
202 |
Livslang digital uddannelse (I-5.07) |
Milepæl |
Modernisering af udbuddet af coaching og uddannelse i digitale færdigheder, herunder grundlæggende digitale færdigheder i Vallonien, ved hjælp af digitale værktøjer, avanceret infrastruktur, kompetent mentorordning og innovative projekter. |
|
203 |
FoU: Minimering af affald under demontering (I-5.10) |
Milepæl |
Materialebehandlingsanlæg (mat), der er bygget og sat i drift skrivebordsundersøgelse afsluttet |
|
204 |
Styrke FoU (I-5.11) |
Mål |
Afslutning af tildelte FoU og infrastrukturprojekter |
|
205 |
Genbrugsknudepunkt (I-5.14) |
Mål |
Færdiggørelse af arbejdet på seks genvindingsanlæg |
|
206 |
Belgien Builds Back Circular (I-5.15) |
Milepæl |
Afslutning af bevidstgørelses- og informationsaktioner rettet mod SMV'er og af cirkulære projekter |
|
207 |
Udbredelse af den cirkulære økonomi i Vallonien (I-5.16) |
Mål |
Afslutning af projekter til fremme af cirkulær økonomi i Vallonien |
|
208 |
Opførelse og renovering af infrastruktur til småbørnspleje (I-4.13) |
Mål |
Åbning af børnepasningspladser |
|
209 |
FoU: Indkaldelse af forslag til støtte for luftfartssektoren og rumfartssektoren (I-5.09) |
Mål |
Afslutning af luftfarts- og rumprojekter |
|
210 |
Udvikling af almennyttige boliger og boliger til sårbare personer (I-4.12) |
Mål |
Boliger klar til beboelse |
|
Tranche (beløb) |
251 827 327 EUR |
AFSNIT 3: YDERLIGERE ORDNINGER
1.Ordninger for overvågning og gennemførelse af genopretnings- og resiliensplanen
Overvågningen og gennemførelsen af Belgiens genopretnings- og resiliensplan sker i overensstemmelse med følgende ordninger:
Gennemførelsen af den belgiske genopretnings- og resiliensplan overvåges både på tværføderalt plan og i hver enkelt enhed, der har ansvaret for at gennemføre foranstaltningerne i planen, hver for sig. Ministeren for genopretning og strategiske investeringer er ansvarlig for at koordinere gennemførelsen af planen på tværføderalt plan. Under hensyntagen til den brede vifte af foranstaltninger i planen, hvor beføjelserne er fordelt på seks enheder, er den tværføderale koordinator ansvarlig for at overvåge en sammenhængende gennemførelse af planen.
Den politiske overvågning af planen varetages af den tværministerielle konference. Den tværministerielle konference ledes af ministeren for genopretning og strategiske investeringer og består af repræsentanter for forbundsstaten, regionerne og Fællesskaberne.
Den administrative overvågning af planen varetages af et tværføderalt overvågningsudvalg. Overvågningsudvalget består af repræsentanter for alle de enheder, der er ansvarlige for rapportering og administrativ opfølgning af projekter under deres ansvar. Overvågningsudvalget ledes af den faste sekretær for den føderale offentlige tjeneste BOSA ("Federale overheidsdienst beleid en ondersteuning"), som sikrer kontinuiteten i den overordnede koordinering af planen og de tekniske kontakter med Kommissionen i samarbejde med ministeren for genopretning og strategiske investeringer. Overvågningsudvalget overvåger planens gennemførelse og resultater, koordinerer udarbejdelsen af hver betalingsanmodning, identificerer risici for ikke at nå milepæle og mål og foreslår løsninger, hvis risiciene opstår.
Hver enhed skal overvåge, hvordan investerings- og reformprojekterne skrider frem i henhold til planen. Hvert forvaltningsniveau opretter en central koordineringsenhed med ansvar for horisontal overvågning og koordinering af de foranstaltninger, som det har ansvaret for. De regionale/lokale centrale koordinationsniveauer sikrer overvågning og rapportering via et digitalt overvågningsværktøj, som gør det muligt for det tværføderale overvågningsudvalg at følge op på planens gennemførelse.
Belgien har udpeget to enheder som revisionsmyndigheder, Vlaamse Auditautoriteit (VAA) for regionen Flandern, og Corps Interfédéral de l’Inspection des Finances (CAIF) for forbundsstaten og de tilbageværende regioner og samfund (hovedstadsregionen Bruxelles, regionen Vallonien, det franske fællesskab og det tysksprogede fællesskab). Begge enheder er uafhængige af de enheder, der gennemfører genopretnings- og resiliensfaciliteten i Belgien.
Desuden er de tjenester, der er ansvarlige for gennemførelsen (forvaltningsmyndigheder) og for revision og kontrol (revisionsmyndigheder), også ansvarlige for verificeringer af projekter, der finansieres af andre EU-fonde, hvilket gør det muligt for dem at få et samlet overblik over EU-finansieringen og bidrager til at mindske risikoen for dobbeltfinansiering.
2.Ordninger for Kommissionens fulde adgang til de underliggende data
For at sikre Kommissionen fuld adgang til de underliggende relevante data, indfører Belgien følgende ordninger:
Ministeren for genopretning og strategiske investeringer koordinerer gennemførelsen af planen, mens overvågningen foretages på politisk plan af den tværministerielle konference og på administrativt plan af det tværføderale overvågningsudvalg. Navnlig fungerer ministeren for genopretning og strategiske investeringer som koordineringsorgan for overvågning af fremskridt med hensyn til milepæle og mål, overvågning og, hvor det er relevant, gennemførelse af kontrol- og revisionsaktiviteter og for rapportering og betalingsanmodninger. Den koordinerer rapporteringen af milepæle og mål, relevante indikatorer, men også kvalitative finansielle oplysninger og andre data, f.eks. om endelige modtagere. Datakodningen finder sted i decentraliserede IT-systemer i forskellige ministerier, som er forpligtet til at indberette de krævede data til Secretary of State for Recovery and Strategic Investments.
I overensstemmelse med artikel 24, stk. 2, i forordning (EU) 2021/241 forelægger Belgien efter afslutningen af de relevante aftalte milepæle og mål i afsnit 2.1 i dette bilag Kommissionen en behørigt begrundet anmodning om betaling af det finansielle bidrag. Belgien sikrer, at Kommissionen efter anmodning har fuld adgang til de underliggende relevante data, der understøtter den behørige begrundelse for betalingsanmodningen, både til vurdering af betalingsanmodningen i overensstemmelse med artikel 24, stk. 3, i forordning (EU) 2021/241 og til revisions- og kontrolformål.