EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 23.6.2021.
COM(2021) 349 final
PRILOG
Prijedlogu provedbene odluke Vijeća
o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Belgije
{SWD(2021) 172 final}
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 23.6.2021.
COM(2021) 349 final
PRILOG
Prijedlogu provedbene odluke Vijeća
o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Belgije
{SWD(2021) 172 final}
PRILOG
DIO 1.: REFORME I ULAGANJA U OKVIRU PLANA ZA OPORAVAK I OTPORNOST
1. Opis reformi i ulaganja
A. KOMPONENTA 1.1.: Obnova
Ova komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost usmjerena je na obnovu privatnih i javnih zgrada. Glavni je cilj komponente obnoviti postojeći fond zgrada i učiniti ga učinkovitijim u pogledu energije i resursa. To posebno uključuje javne zgrade, socijalnu infrastrukturu i stambene objekte te općenito manje učinkovite zgrade u smislu energetske učinkovitosti. Stoga se tom komponentom pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova, povećanju mogućnosti zapošljavanja i rasta u održivoj izgradnji, kao i socijalnoj otpornosti smanjenjem računa za energiju.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3, kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku među ostalim na prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-1.01: „Poboljšani program subvencija za energiju” Flamanske regije
Mjera se sastoji od nekoliko podmjera reformi i ulaganja čiji je opći cilj pružiti učinkovitije poticaje za obnovu i ubrzati privatna ulaganja u energetsku učinkovitost u Flamanskoj regiji: (i) reformu subvencija za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju te subvencija prema ciljnim skupinama za poboljšanje kvalitete stambenih objekata koje će se integrirati u jedinstveni program. Novi sustav „sve na jednom mjestu”, jednostavan za korištenje i transparentan bit će dostupan od 2022. i očekuje se da će poduprijeti energetski učinkovitu obnovu 202 000 stambenih objekata; ii. reviziju sustava označivanja energetske učinkovitosti za koju se očekuje da će poduprijeti energetski učinkovitu obnovu 8 400 stambenih objekata; iii. uvođenje bespovratnih sredstava za rušenje/rekonstrukciju kojom se nadopunjuje savezni sustav smanjenja PDV-a za koji se očekuje da će poduprijeti obnovu 1 760 stambenih objekata; iv. revizija programa potpore obnove za pametno upravljanje toplinskim crpkama, električnim kotlovima, električnim grijačem i kućnim baterijom za koje se očekuje da će pružiti potporu za 8 400 kućanstava. Svi aspekti te reforme stupit će na snagu najkasnije do 1. travnja 2022.
Reforma R-1.02: „Poboljšani program subvencija za energiju” Regije Bruxelles
Ta se reforma sastoji od reforme i spajanja energetskih bonusa i premija za obnovu stambenih nekretnina u jedinstveni regionalni mehanizam za pojedince počevši od 2022. Zahvaljujući jedinstvenom sustavu građani će imati jasniju predodžbu o iznosu na koji imaju pravo za obnovu i pojednostavnit će se administrativni postupci za dobivanje financijske potpore putem regionalnih bonusa. Jedinstven regionalni internetski portal za obavješćivanje podnositelja zahtjeva o dostupnim premijama i jedinstveni digitalizirani postupak za građane. Očekuje se da će se ulaganjima poduprijeti 3 717 energetski učinkovita obnova.
Stupanje na snagu propisa o reformi sustava bespovratnih sredstava za energetsku obnovu stambenih i privatnih zgrada u Regiji Bruxelles do 31. ožujka 2022.
Reforma R-1.03: „Poboljšani program energetskog subvencioniranja” njemačke zajednice
Mjerom se od srpnja 2021. uvodi novi sustav premija za energiju u njemačkoj zajednici. Cilj je bonus projekta, među ostalim, stvaranje poticaja za provedbu mjera štednje energije i smanjenje emisija ugljičnog dioksida za postojeće stambene zgrade u njemačkoj zajednici. Cilj je reforme razlikovanje malih radova, čime bi se omogućio jednostavniji pristup bonusima, i velikih radova, za što su potrebni temeljitiji administrativni postupci. Očekuje se da će se ulaganjima poduprijeti 815 srednjoročnih do temeljitih energetski učinkovitih obnova. Stupanje na snagu propisa o reformi sustava bespovratnih sredstava za energetsku obnovu stambenih i privatnih zgrada u njemačkoj zajednici do 31. ožujka 2022.
Ulaganje 1A: „Obnova privatnih i socijalnih stanova” (I-1A)
Cilj je ulaganja potaknuti energetski učinkovitu obnovu privatnih i socijalnih stanova. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2025. Ulaganje se sastoji od sljedećih šest podmjera:
·Ulaganje I-1.01: „Obnova socijalnog stanovanja” Flamanske regije
·Ulaganje I-1.02: „Obnova socijalnog stanovanja” Regije Bruxelles
·Ulaganje I-1.03: „Obnova socijalnog stanovanja” njemačke zajednice
·Ulagački dio reforme R-1.01: „Poboljšani program subvencija za energiju” Flamanske regije
·Ulagački dio reforme R-1.02: „Poboljšani program subvencija za energiju” Regije Bruxelles
·Ulagački dio reforme R-1.03: „Poboljšani program energetskog subvencioniranja” njemačke zajednice
Ulaganje I-1.01: „Obnova socijalnog stanovanja” Flamanske regije
Cilj je mjere potaknuti i ubrzati energetsku obnovu socijalnog stanovanja povećanjem potpore Flamanskog klimatskog fonda poduzećima za socijalno stanovanje i Flamanskom fondu za stanovanje. Očekuje se da će se financiranjem u okviru plana za oporavak i otpornost omogućiti da oko 4 050 socijalnih stambenih jedinica iskoristi potporu za energetsku obnovu. Osim toga, Flamanska regija će u 2021. za 250 milijuna EUR povećati odobrenje za subvencionirani zajam flamanskom društvu za socijalno stanovanje (Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen) kako bi mu se omogućilo da pojača obnovu.
Ulaganje I-1.02: „Obnova socijalnog stanovanja” Regije Bruxelles
Mjera se sastoji od doprinosa financiranju obnove 1 711 socijalnih stambenih jedinica u Bruxellesu, što dovodi do smanjenja potrošene energije za 53 % i do procijenjenog smanjenja emisija CO2 od 4 452 tone godišnje. Projekt uključuje objavu, dodjelu i izvršenje 15 ugovora o javnim radovima društva za socijalno stanovanje u Bruxellesu (Société du Logement de la Région de Bruxelles-Capitale).
Ulaganje I-1.03: „Obnova socijalnog stanovanja” njemačke zajednice
Mjera se sastoji od potpore višegodišnjem programu obnove procijenjenih 509 socijalnih stambenih jedinica, što čini otprilike trećinu ukupnog fonda socijalnih stanova u njemačkoj zajednici. Mjerom će se podržati sudjelovanje njemačke zajednice u vlasničkom kapitalu društva za socijalno stanovanje Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien, čime će se omogućiti provedba programa ulaganja u socijalno stanovanje, pri čemu se prednost daje najhitnijim radovima.
Ulaganje 1B „Obnova javnih zgrada” (I-1B)
Cilj je ulaganja obnova i poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje se sastoji od sljedećih devet podmjera:
·Ulaganje I-1.04: „Obnova javnih zgrada” savezne države
·Ulaganje I-1.05: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
·Ulaganje I-1.06: „Obnova javnih zgrada” Valonske regije
·Ulaganje I-1.07: „Obnova javnih zgrada – lokalne vlasti i sport” Valonske regije
·Ulaganje I-1.08: „Obnova javnih zgrada” Regije Bruxelles
·Ulaganje I-1.09: „Obnova javnih zgrada – škole” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.10: „Obnova javnih zgrada – sport i IPPJ” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.11: „Obnova javnih zgrada – sveučilišta” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.12: „Obnova javnih zgrada – kultura” francuske zajednice
Ulaganje I-1.04: „Obnova javnih zgrada” savezne države
Ulaganje se sastoji od obnove povijesne zgrade briselske burze, što dovodi do znatnog poboljšanja njezine energetske učinkovitosti s ciljem stvaranja novog gospodarskog, turističkog i sociokulturnog čvorišta. Procijenjena ukupna površina zgrade iznosi oko 12 000 m² (uključujući podrumski prostor i arheološko nalazište). Taj je spoj namijenjen za održavanje privremenih postava i događanja, kao i stalni postav o belgijskoj tradiciji pivarstva (Belgian Beer World) na gornjim katovima.
Ulaganje I-1.05: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
Ulaganje se sastoji od povećanja ulaganja u obnovu fonda zgrada kako bi se ubrzala energetska obnova javnih zgrada. Potpora se dodjeljuje preko Flamanskog energetskog društva (Vlaams Energiebedrijf) koje djeluje kao središnje tijelo za nabavu i pružatelj usluga za druge javne usluge (posebno središnju upravu) u području usluga povezanih s energijom. Mjera uključuje i. aktivnosti izravne potpore u obliku energetski učinkovitih radova i ii. mjere neizravne potpore kao što su energetske revizije. Očekuje se da će mjera dovesti do obnove procijenjenih 86 711 m² javnih zgrada.
Ulaganje I-1.06: „Obnova javnih zgrada” Valonske regije
Cilj je ulaganja uspostaviti inovativni sustav olakšavanja obnove, uključujući potrebne popratne mjere, kako bi se omogućila temeljita obnova između 750 i 1 000 javnih zgrada u Valonskoj regiji (što odgovara procijenjenoj površini od 300 000 m²). U tu svrhu postojeći program subvencija UREBA prilagođava se u razdoblju 2021.–2026. kako bi se dodatno olakšala temeljita obnova. Potporom se pokrivaju samo ulaganja u uštedu energije od ukupno 375 milijuna EUR.
Ulaganje I-1.07: „Obnova javnih zgrada – lokalne vlasti i sport” Valonske regije
Cilj je mjere poboljšati energetsku učinkovitost i. javnih zgrada lokalnih vlasti i ii. sportske infrastrukture u Valonskoj regiji. Potpora se dodjeljuje putem poziva za podnošenje prijava otvorenog za lokalne vlasti i prihvatljive sportske strukture. Očekuje se da će mjera dovesti do obnove ukupne procijenjene površine od 202 359 m² javnih zgrada lokalnih tijela do 30. lipnja 2026., čime će se u prosjeku ostvariti smanjenje od najmanje 30 % u potražnji za primarnom energijom te 84 122 m² sportske infrastrukture.
Ulaganje I-1.08: „Obnova javnih zgrada” Regije Bruxelles
Ulaganje se sastoji od dva dijela: (i) razvoj jedinstvene kontaktne točke (kojom će upravljati SIBELGA, operator distribucijske mreže za električnu energiju i plin u Regiji Bruxelles, u skladu s obvezom pružanja javne usluge) kako bi se olakšala i ubrzala temeljita energetska obnova javnih zgrada lokalnih i regionalnih vlasti u Bruxellesu; ii. subvencije za energiju za odabrane javne radove obnove. Cilj je mjere obuhvatiti sve vrste uporabe javnih zgrada i obnoviti procijenjenu ukupnu površinu od 34 000 m² do 30. lipnja 2026., čime se u prosjeku postiže smanjenje od najmanje 30 % potražnje za primarnom energijom. Pravilnik o električnoj energiji kojim se definira zadaća pružanja javne usluge Sibelge, uključujući rad jedinstvene kontaktne točke za javne obnove u Bruxellesu stupit će na snagu do 1. veljače 2022.
Ulaganje I-1.09: „Obnova javnih zgrada – škole” francuske zajednice
Ulaganjem se i. podupire plan ulaganja u školske zgrade u vlasništvu francuske jezične zajednice, i to ii. pozivom na podnošenje projekata za dodjelu potpore za obnovu školskih zgrada u obrazovnim mrežama koje subvencionira francuska zajednica. Očekivani ukupni cilj izgradnje i obnove jest 320 709 m² do 30. lipnja 2026. i strukturiran je oko laganih, srednjih i temeljitih obnova te rušenja i rekonstrukcija.
Ulaganje I-1.10: „Obnova javnih zgrada – sport i IPPJ” francuske zajednice
Ulaganjem se podupiru i. obnova sportske infrastrukture i ii. obnova objekata namijenjenih mladima (Institutions Publique de Protection de la Jeunesse – IPPJ). Očekuje se da će se do 30. lipnja 2026. obnoviti ukupno 30 150 m², čime će se u prosjeku smanjiti potražnja za primarnom energijom za najmanje 30 %.
Ulaganje I-1.11: „Obnova javnih zgrada – sveučilišta” francuske zajednice
Cilj je ulaganja obnova zastarjelih i energetski učinkovitih sveučilišnih zgrada francuske zajednice nakon poziva na podnošenje projekata. Očekuje se da će mjera dovesti do obnove 34 000 m² i smanjenja potražnje za primarnom energijom od najmanje 30 %.
Ulaganje I-1.12: „Obnova javnih zgrada – kultura” francuske zajednice
Cilj je ulaganja energetski učinkovita obnova javnih kulturnih zgrada u francuskoj zajednici. Mjera se sastoji od dva dijela: i. energetska obnova kulturne infrastrukture koja pripada francuskoj zajednici i ii. bespovratna sredstva za projekte energetske obnove kulturne infrastrukture koja nije u vlasništvu francuske zajednice (kao što je infrastruktura u vlasništvu lokalnih vlasti) dodijeljena u okviru poziva na podnošenje projekata. Procjenjuje se da će se mjerom omogućiti obnova procijenjene površine od 51 290 m², od čega 29 225 m² s prosječnim smanjenjem potražnje za primarnom energijom od najmanje 30 % (7 000 m² pod točkom i. te 22 225 m² pod točkom ii.).
Ulaganje I-1.13: „Renolab: „Laboratorij za obnovu” Regije Bruxelles
Ulaganje se sastoji od dvaju komplementarnih mehanizama čiji je cilj demonstracija inovativnih, kružnih i održivih energetski učinkovitih obnova u Bruxellesu: i. poziv na podnošenje projekata za potporu pilot-projekata i ii. poziv na podnošenje projekata za održivu i uzornu obnovu zgrada Bruxellesa, s naglaskom na financiranju inovativnih koncepata ili na inovativnim i uzornim radovima obnove. Mjerom bi se poduprlo ukupno 25 pilot-projekata, 50 projektnih koncepata i procijenjena površina od 20 000 m² obnovljenom financijskom potporom za iznimne radove obnove. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. ožujka 2024.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
1. |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u Flamanskoj regiji (R-1.01) |
Ključna etapa |
Poboljšani programi bespovratnih sredstava za energiju u Flamanskoj regiji |
Datum objave u Službenom listu |
- |
- |
- |
Q1 |
2022. |
Donošenje nove uredbe od strane flamanske vlade/Parlamenta: revizija sustava označivanja energetske učinkovitosti, revizija programa dodjele bespovratnih sredstava za renoviranje stambenih i privatnih zgrada, uvođenje bespovratnih sredstava za rušenje i obnovu privatnih stambenih objekata te uvođenje pametne kontrole i bespovratnih sredstava za baterije za kućanstva; pružanje učinkovitijih poticaja za ubrzanje privatnih ulaganja u energetsku učinkovitost. |
|
2 |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u Regiji Bruxelles (R-1.02) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u Bruxellesu |
Zakonska odredba o stupanju na snagu nove uredbe |
- |
- |
- |
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu uredbe o reformi sustava bespovratnih sredstava za energetsku obnovu stambenih i privatnih obnova u Regiji Bruxelles |
|
3 |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju njemačke zajednice (R-1.03) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o sustavima bespovratnih sredstava za energiju u njemačkoj zajednici. |
Zakonska odredba o stupanju na snagu nove uredbe |
- |
- |
- |
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu uredbe o reformi sustava bespovratnih sredstava za energetsku obnovu stambenih i privatnih obnova u njemačkoj zajednici |
|
4 |
Obnova javnih zgrada (I-1.06) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o sustavima bespovratnih sredstava za energiju u Valonskoj regiji |
Zakonska odredba o stupanju na snagu novog propisa |
- |
- |
- |
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu uredbe o reformi programa UREBA za obnovu javnih zgrada u Valonskoj regiji. |
|
5 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 1) |
Stambeni objekti |
0 |
64 140 |
Q2 |
2023. |
Obnova 63 776 stambenih objekata (socijalnih i privatnih) uz potporu bespovratnih sredstava za energiju kojom se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
|
6 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 2) |
|
Stambeni objekti |
64 140 |
132 028 |
Q2 |
2024. |
Obnova 131 664 stambenih objekata (socijalnih i privatnih) uz potporu bespovratnih sredstava za energiju kojom se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
7 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 3) |
Stambeni objekti |
132 028 |
200 264 |
Q2 |
2025. |
Obnova 199 899 stambenih objekata (socijalnih i privatnih) uz potporu bespovratnih sredstava za energiju kojom se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
|
8 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ključna etapa |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 4) |
Izdano izvješće o potpunom proračunskom izvršenju radova na obnovi |
Q2 |
2026. |
Obnova socijalnog stanovanja od strane poduzeća za socijalno stanovanje u Flamanskoj regiji, u skladu sa zahtjevima, financirano zajmovima u iznosu od 250 milijuna eura. |
|||
|
9 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (1-1A) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za kućne baterije i uređaje za pametno upravljanje u Flamanskoj regiji |
Dodjela bespovratnih sredstava |
0 |
8 460 |
Q2 |
2023. |
Dodjela 8 460 bespovratnih sredstava kućanstvima za kućne baterije i uređaje za pametno upravljanje u Flamanskoj regiji od drugog tromjesečja 2021. |
|
|
10 |
„Renolab: „Laboratorij za obnovu” Regije Bruxelles (I-1.13) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za demonstraciju projekata obnove |
Vladina odluka o dodjeli ugovora za projekte Renolab |
- |
- |
- |
Q1 |
2024. |
Dodjela ugovora donošenjem odluke vlade za 75 pilot-projekata i konceptualnih projekata za primjerne prakse energetske učinkovitosti i obnove te provedbenih projekata koji čine 20 000 m² površine (Renolab). |
|
11 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Prilagodba Pravilnika o električnoj energiji radi uvođenja jedinstvene kontaktne točke za obnovu |
Objava Pravilnika o električnoj energiji u Službenom listu |
Q1 |
2022. |
Donošenje, od strane Parlamenta, pravilnika o električnoj energiji kojim se definira zadaća pružanja javne usluge Sibelge, uključujući rad jedinstvene kontaktne točke za javne obnove u Bruxellesu. |
||||
|
12 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 1) |
m² |
0 |
523 852 |
Q2 |
2024. |
Obnova 523 852 m² javnih zgrada, čime se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
|
13 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 2) |
m² |
523 852 |
650 097 |
Q2 |
2025. |
Obnova 650 097 m² javnih zgrada, čime se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
|
14 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 3) |
m² |
650 097 |
1 121 342 |
Q2 |
2026. |
Obnova 1 121 342 m² javnih zgrada, čime se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u skladu s klimatskim zahtjevima. |
|
B. KOMPONENTA 1.2.: Nove energetske tehnologije
Tom komponentom belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se pružiti snažan poticaj tehnološkom razvoju kako bi se poduprla energetska tranzicija radi daljnjeg smanjenja emisija CO2, s naglaskom na integraciji sustava i industrijskoj dekarbonizaciji.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku među ostalim na prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te istraživanje i inovacije, kao i na preporuku za Belgiju 2020.3 za pojačano financiranje zrelih projekata javnih ulaganja.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
B.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-1.04 „Regulatorni okvir za tržišta H2 i CO2” savezne države
Reforma se sastoji od potrebnih koraka kako bi se omogućile zakonodavne revizije čiji je cilj uspostava detaljnijeg regulatornog okvira za funkcioniranje tržišta H2 i CO2, koji obuhvaća teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup prijenosnim mrežama i određivanje naknada za pristup mreži. Očekuje se da će se reformom razjasniti nadležnosti između saveznih i regionalnih vlasti. Novi zakon o plinu stupit će na snagu do 31. ožujka 2022.
Ulaganje I-1.14 „Okosnica za H2 i CO2” savezne države
U tu su mjeru uključena dva dijela: (1) razvoj prometne mreže vodika, čiji je glavni naglasak na glavnim industrijskim klasterima Flamanske regije (Antwerp, Gent), Valonske regije (Hainaut, Liège) i Bruxellesa. Projekti koji će se provoditi određuju se na temelju potvrde tržišnih potreba i dio su planiranog šireg prekograničnog važnog projekta od zajedničkog europskog interesa u području vodika; (2) razvoj početne mreže za prijenos CO2 i terminalnih jedinica u glavnim industrijskim klasterima Flamanske regije (Antwerp, Gent) i Valonske regije (Hainaut, Liège te dolina Sambre i Meuse), otvorene za sve sudionike na tržištu.
Sljedeće tri mjere na saveznoj, flamanskoj i valonskoj razini usmjerene su na „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik”.
Ulaganje I-1.15 „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” savezne države
Saveznom mjerom promiču se razni demonstracijski projekti povezani s proizvodnjom i uporabom vodika u nadležnosti savezne vlade. Cilj je potaknuti inovativne projekte s velikim potencijalom za ubrzavanje energetske tranzicije kako bi dosegli zrelost i proširili se za komercijalnu uporabu. Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje ponuda koji obuhvaća demonstracijske pogone za proizvodnju zelenog niskougljičnog vodika i uporabu vodika, primjerice na plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju zelenog i niskougljičnog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultom stopom emisija iz proizvodnih procesa, kao što je elektroliza koju pokreće električna energija iz obnovljivih izvora ili piroliza metana.
Ulaganje I-1.16 „Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik” Flamanske regije
Cilj je ove mjere podržati prijelaz na održivu industriju vodika u Flamanskoj regiji putem ulaganja i financiranja projekata. Financiranjem se u velikoj mjeri podupire portfelj projekata čiji je cilj, poput planiranog šireg prekograničnog važnog projekta od zajedničkog europskog interesa 1 , čiji je sastavni dio razvoj industrijskog vrijednosnog lanca prema proizvodnji, prijevozu, skladištenju i povezanim primjenama vodika. Izvan portfelja važnog projekta od zajedničkog europskog interesa uključeni su i dodatni projekti usmjereni na vodik, uglavnom u području istraživanja i razvoja te investicijskih projekata.
Ulaganje I-1.17 „Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik” Valonske regije
Cilj je ove valonske mjere smanjenje ugljičnog otiska industrije, prometa i građevinskog sektora financiranjem projekata i ulaganjem. Sastoji se od niza dosljednih potprojekata (uglavnom u području istraživanja i razvoja te prvog industrijskog razvoja) koji obuhvaćaju cijeli vrijednosni lanac proizvodnje zelenog vodika, kao i razvoj različitih primjena vodika kao nositelja energije i prilagodbu uređaja (kao što su motori) koji omogućuju uporabu i valorizaciju vodika. Projekt se dijeli na tri zasebna dijela, od kojih je jedan dio planiranog prekograničnog važnog projekta od zajedničkog europskog interesa 2 u području vodikavodik. Drugi dio uključivat će projekte istraživanja i razvoja usmjerene na spremnike vodika i gorive ćelije. U okviru trećeg dijela podupirat će se integracija proizvodnje zelenog vodika, postupaka prijevoza i primjene u industrijskom i prometnom sektoru.
Ulaganje I-1.18 „Razvoj niskougljične industrije” Valonske regije
Ulaganjem se promiču razni projekti usmjereni na smanjenje emisija CO2 koje proizlaze iz potrošnje energije i emisija iz industrijskih procesa. Provodit će se putem poziva na podnošenje prijedloga za projekte u području partnerskih projekata istraživanja i razvoja usmjerenih na dovođenje tehnologija na razinu predindustrijskih demonstracijskih verzija ili oglednih verzija u sljedećim područjima: Elektrifikacija industrijskih procesa, proizvodnja vodika elektrolizom ili pirolizom metana, izravna upotreba vodika u industrijskim primjenama, hvatanje i koncentracija emisija CO2 te dekarbonizacija procesa proizvodnje amonijaka.
Ulaganje I-1.19 „Istraživačka platforma za energetsku tranziciju” Valonske regije
Ta se mjera sastoji od ulaganja u niz velikih objekata i opreme za istraživanje i razvoj u korist sveučilišta francuskog govornog područja koja su voljna uspostaviti interdisciplinarnu (i „transtehnološku”) platformu za suradnju radi razvoja istraživačkih aktivnosti o složenim energetskim sustavima. Tehnologije na koje se odnosi ova mjera odnose se na sljedeća područja: proizvodnja energije iz obnovljivih izvora i niskougljične energije; proizvodnja, pretvorba i skladištenje energije; Hvatanje i vrednovanje CO2; racionalno korištenje energije u zgradama i mobilnosti; rad elektroenergetske mreže.
Ulaganje I-1.20 „Mreže obnovljive topline” Flamanske regije
Cilj je ulaganja poduprijeti razvoj toplinskih mreža kako bi se oslobodio potencijal zelene topline i otpadne topline. Očekuje se da će pozivi za potporu ulaganjima biti objavljeni dvaput godišnje. Cilj je poziva na podnošenje prijedloga odabir projekata usmjerenih na povećanje proizvodnje zelene topline ili poboljšanje korištenja preostale topline (a time i manje korištenje fosilnih goriva). Očekuje se da će se pozivima ulagačima omogućiti da prime doprinos kako bi se osiguralo djelomično financiranje visokih početnih troškova ulaganja u toplinsku mrežu.
Ulaganje I-1.21 „Off-shore energetski otok” savezne države
Cilj je ulaganja razviti multifunkcionalno odobalno energetsko čvorište („energetski otok”) u belgijskom dijelu Sjevernog mora. Ostvarenje tog energetskog čvorišta ima tri glavna cilja. Prvo, njime se omogućuje priključivanje od 2,1 GW buduće energije vjetra na moru na kopnenu elektroenergetsku mrežu. Drugo, olakšava integraciju i uvoz više obnovljive energije u Sjevernom moru i oko njega povezivanjem s drugim zemljama ili regijama, kao i proizvodnju zelenih molekula (kao što je vodik). Treće, očekuje se da će funkcionirati kao operativna baza i baza za održavanje za operacije na moru i za druge javne svrhe (kao što je smještaj 5G antena ili radarske opreme).
B.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
||||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
|||||||
|
15 |
Regulatorni okvir za tržišta H2 i CO2 (R-1.04) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu novog zakona o plinu i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta H2 i CO2 |
Objava novog zakona o plinu i svih povezanih propisa (Službeni list) |
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu novog zakona o plinu i svih povezanih propisa kojima će se: -razviti tržišta H2 i CO2, -obuhvatiti teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup i tarife. |
||||
|
16 |
Okosnica za H2 i CO2 (I-1.14) |
Ključna etapa |
Donošenje plana ulaganja za infrastrukturnu okosnicu za H2 i CO2 |
Savezna vlada donijela je plan ulaganja „Okosnica za H2 i CO2” |
Q1 |
2022. |
Savezna vlada donijela je plan ulaganja „Okosnica za H2 i CO2” na temelju tržišnih potreba za razvojem prvih klastera za projekte u području osnove za H2 i CO2, nakon savjetovanja s nadležnim regulatornim tijelom (CREG). Plan ulaganja sadržava predloženi odabir projekata koji ispunjavaju sljedeće uvjete: (Uvjeti nenanošenja bitne štete) za cjevovode za H2 moraju biti ispunjeni: 1. Izgradnja ili rad novih prijenosnih i distribucijskih mreža namijenjenih za vodik (u ovoj točki obuhvaća i proširenje postojećih namjenskih cjevovoda vodika i promjene tih cjevovoda kako bi se osiguralo više točaka priključenja i metodologija otvorenog pristupa); 2. prenamjena postojećih mreža za prirodni plin u mreže isključivo za vodik; (Uvjeti nenanošenja bitne štete) za cjevovode za CO2 moraju biti ispunjeni: 1. Pri prijevozu CO2 iz postrojenja u kojem se hvata do točke utiskivanja ne dolazi do istjecanja CO2 većeg od 0,5 % mase CO2 koji se prevozi. 2. CO2 se isporučuje u trajni skladišni geoprostor koji ispunjava kriterije za podzemno geološko skladištenje CO2 iz odjeljka 5.12. tog priloga ili u druga prijevozna sredstva koja vode do trajnog skladišnog geoprostora za CO2 koji ispunjava te kriterije. 3. Primjenjuju se odgovarajući sustavi za otkrivanje istjecanja i postoji plan nadzora, a izvješće provjerava neovisna treća strana. 4. Prihvatljiva je ugradnja imovine kojom se povećava fleksibilnost i poboljšava upravljanje postojećom mrežom. |
||||
|
17 |
Okosnica za H2 i CO2 (I-1.14) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za H2 i CO2 |
Odobreno završno izvješće o projektu |
km |
0 |
150 |
Q2 |
2026. |
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za H2 i CO2 (ili ostvareno prenamjenom cjevovoda koji se dotad upotrebljavali za transport drugih plinova). (Uvjeti nenanošenja bitne štete) za cjevovode za H2 moraju biti ispunjeni: 1. izgradnja ili rad novih prijenosnih i distribucijskih mreža namijenjenih vodiku (ova točka obuhvaća i proširenje postojećih namjenskih cjevovoda vodika i promjene tih cjevovoda kako bi se osiguralo više točaka priključenja i metodologija otvorenog pristupa); 2. prenamjena postojećih mreža za prirodni plin u mreže isključivo za vodik; (Uvjeti nenanošenja bitne štete) za cjevovode za CO2 moraju biti ispunjeni: 1. Pri prijevozu CO2 iz postrojenja u kojem se hvata do točke utiskivanja ne dolazi do istjecanja CO2 većeg od 0,5 % mase CO2 koji se prevozi. 2. CO2 se isporučuje u trajni skladišni geoprostor koji ispunjava kriterije za podzemno geološko skladištenje CO2 iz odjeljka 5.12. tog priloga ili u druga prijevozna sredstva koja vode do trajnog skladišnog geoprostora za CO2 koji ispunjava te kriterije. 3. Primjenjuju se odgovarajući sustavi za otkrivanje istjecanja i postoji plan nadzora, a izvješće provjerava neovisna treća strana. 4. Prihvatljiva je ugradnja imovine kojom se povećava fleksibilnost i poboljšava upravljanje postojećom mrežom. |
|
|
18 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje ponuda |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (savezna razina). Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje ponuda koji obuhvaća demonstracijske pogone za proizvodnju čistog vodika i uporabu vodika, primjerice na plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju čistog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultom stopom emisija iz proizvodnih procesa, kao što je elektroliza koju pokreće električna energija iz obnovljivih izvora ili piroliza metana. Poziv na podnošenje ponuda za projekte istraživanja i inovacija mora ispunjavati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (primjerice, korištenje obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
|
|
19 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora u okviru 2. poziva na podnošenje ponuda |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
|
|
|
Q2 |
2023. |
Dodjela ugovora u okviru 2. poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (savezna razina). Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje ponuda koji obuhvaća demonstracijske pogone za proizvodnju čistog vodika i uporabu vodika, primjerice na plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju čistog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultom stopom emisija iz proizvodnih procesa, kao što je elektroliza koju pokreće električna energija iz obnovljivih izvora ili piroliza metana. Poziv na podnošenje ponuda za projekte istraživanja i inovacija mora ispunjavati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
|
|
20 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dovršetak svih dodijeljenih projekata u pozivima na podnošenje ponuda |
Odobreno završno izvješće o projektu |
Q4 |
2025. |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (savezna razina) u iznosu od 45 000 000 EUR. Isključeno je sljedeće: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Poziv na podnošenje ponuda za projekte istraživanja i inovacija mora ispunjavati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (primjerice, korištenje obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
21 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q4 |
2022. |
Dodjela ugovora za projekte u području hidrogena koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa (oni projekti koji su predmet prijave državne potpore obuhvaćene važnim projektom od zajedničkog europskog interesa) u okviru mjere „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (Flandrija). Iz odabranih projekata isključeno je sljedeće: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Odabrani projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
22 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte povezane s vodikom koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q4 |
2022. |
Dodjela ugovora za dodatne projekte u području vodika koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa. Iz odabranih projekata isključeno je sljedeće: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Odabrani projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
23 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
Odobreno završno izvješće o projektu |
Q2 |
2026. |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (Flandrija), s izvršenim iznosom od 112 500 000 EUR, uključujući novi kapacitet elektrolize vodika od 150 MW u funkciji. Svi dodijeljeni projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
24 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q1 |
2022. |
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa (oni projekti koji su predmet prijave državne potpore obuhvaćene važnim projektom od zajedničkog europskog interesa) u okviru mjere „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (Valonska regija). Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih djelatnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Svi dodijeljeni projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
25 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q1 |
2023. |
Dodjela ugovora za dodatne projekte koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa. Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih djelatnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Svi dodijeljeni projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
26 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dovršetak svih projekata (bilo obuhvaćenih ili neobuhvaćenih važnim projektom od zajedničkog europskog interesa) dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
Odobreno završno izvješće o projektu |
Q2 |
2026. |
Dovršetak svih projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik” (Valonska regija), s izvršenim iznosom od 105 500 000 EUR, uključujući puštanje u rad kapaciteta za zelenu elektrolizu od najmanje 1 MW (uključujući infrastrukturu). Isključeno je sljedeće: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Svi dodijeljeni projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija, kao što je piroliza; ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. |
||||
|
27 |
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q2 |
2022. |
Dodjela ugovora u okviru mjere „Razvoj niskougljične industrije”. Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih djelatnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. Svi dodijeljeni projekti istraživanja i inovacija moraju ispunjivati sljedeće uvjete: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) — Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. — Valonska vlada (SPW EER) dostavlja plan kojim se dokazuje: — da je korištenje uvezenog prirodnog plina prijelazno, i — da se povećalo korištenje bioplina/rudničkog plina. |
||||
|
28 |
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
Odobreno završno izvješće o projektu |
Q2 |
2026. |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski vrijednosni lanac za prelazak na vodik”, s izvršenim iznosom od 45 000 000 EUR, uključujući završetak demonstracijskog projekta s teoretskim dugoročnim potencijalom od 2 milijuna tona smanjenja CO2 godišnje. U završnom izvješću o projektu mora se dokazati sljedeće: — Sva električna energija koja se koristi u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba obnovljivih izvora energije) ili se temelji na zelenim ugovorima za kupnju energije. — Uporaba uvezenog prirodnog plina bila je prijelazna i dostavljen je plan za povećanu uporabu bioplina/rudničkog plina. |
||||
|
29 |
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-1.19) |
Ključna etapa |
Objava javnih natječaja za opremu. |
Objava javnih natječaja |
Q1 |
2023. |
Objava javnih natječaja za nabavu ciljane opreme u okviru projekta „Istraživačka platforma za energetsku tranziciju” (Fedération Wallonie-Bruxelles) koji ispunjava sljedeće uvjete u pogledu planiranih aktivnosti istraživanja i inovacija: — Istraživanje i inovacije isključivo su ili prvenstveno usmjereni na mogućnosti niskog učinka (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili inovacije u području okoliša bez emisija); ili — Istraživanje i inovacije posvećene su poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi” (npr. tehnologija s najograničenijim učinkom (ali ne i nultim/niskim) među onima koje su trenutačno dostupne) te su uspostavljene odgovarajuće popratne mjere za sprečavanje učinaka ovisnosti (mjere kojima se omogućuje prihvaćanje tehnologija niskog učinka ili njihov razvoj); ili — Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti u svim dostupnim tehnologijama) |
||||
|
30 |
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-1.19) |
Ključna etapa |
Nabava opreme |
Završno izvješće o projektu odobreno |
Q4 |
2025. |
Iznos od 23 850 000 EUR izvršen je po dovršetku nabave opreme, a preostali iznos od 2 650 000 EUR naručen je. |
||||
|
31 |
Obnovljive toplinske mreže (I-1.20) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte obnovljive ili otpadne topline |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim kandidatima (VEKA) |
Q1 |
2023. |
Dodjela ugovora u okviru poziva na projekte obnovljive ili otpadne topline u okviru mjere „Obnovljive toplinske mreže” (Flandrija). Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih djelatnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. |
||||
|
32 |
Obnovljive toplinske mreže (I-1.20) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
Odobreno završno izvješće o projektu (VEKA) |
Q2 |
2026. |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Mreže za obnovljivu toplinsku energiju” (Flandrija), s izvršenim iznosom od 39 870 000 EUR. Isključeno je sljedeće: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica. |
||||
|
33 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dovršavanje FEED-a i studija o okolišu |
Objava FEED-a i studija o okolišu |
Q4 |
2022. |
Finalizacija projekta FEED (engl. Front-end engineering design) i studija o okolišu za mjeru „Odobalni energetski otok”. Otok mora biti spreman za odobalne kabele za povezivanje s odobalnom zonom vjetroelektrana Princess Elisabeth. Otok će omogućiti buduću međusobnu povezanost s drugim zemljama. |
||||
|
34 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dobivene dozvole za energetski otok |
Dobivene dozvole za energetski otok |
Q3 |
2023. |
Dozvole koje je konzorcij dobio za radove na energetskom otoku u Sjevernom moru, koji obuhvaća pet hektara korisne površine i dozvole za postavljanje priključnih kabela na moru s odobalnom zonom vjetroelektrana Princess Elisabeth. |
||||
|
35 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dovršetak radova |
Odobreno završno izvješće o projektu (CREG) |
Q2 |
2025. |
Dovršetak radova povezanih s energetskim otokom, koji se sastoje od pet hektara korisne površine i spremnih za odobalne priključne kabele s odobalnom zonom vjetroelektrane Princess Elisabeth. Otok će omogućiti buduću međusobnu povezanost s drugim zemljama. |
||||
C. KOMPONENTA 1.3.: Klima i okoliš
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se očuvati i obnoviti bioraznolikost osiguravanjem održivog korištenja i obnove šuma, močvara, livada i travnjaka. Mjere u okviru ove komponente također pridonose sekvestraciji CO2. Nadalje, mjerama se priprema za utjecaj klimatskih promjena poboljšanjem upravljanja vodama i zelene infrastrukture. Uslijed toga povećava se otpornost na posljedice suše i obilne padaline, što donosi koristi za poljoprivredu, turizam, građane i okoliš u cjelini.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku među ostalim na prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju, kao i preporuku za Belgiju 2020.3 o usmjeravanju ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
C.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-1.22: „Biološka raznolikost i prilagodba klimatskim promjenama” Valonske regije
Cilj je ulaganja poduprijeti očuvanje, obnovu i održivo iskorištavanje biološke raznolikosti i usluga ekosustava, čime se poboljšava kapacitet za skladištenje ugljika i otpornost na učinke klimatskih promjena kao što su poplave i suše. Mjera se sastoji od četiriju podmjera: (1) potpora vlasnicima šuma za obnovu šuma, 2. jačanje mreže zaštićenih područja u okviru prioritetnih mjera za zaštitu određenih vrsta i staništa, 3. uspostava dvaju nacionalnih parkova u Valonskoj regiji i 4. ponovno dimenzioniranje rijeka i stvaranje močvarnih područja. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.23: „Ekološka defragmentacija” Flamanske regije
To ulaganje u ekološku defragmentaciju postojeće regionalne prometne infrastrukture doprinosi obnovi ekosustava i razvoju koherentne mreže prirode u Flamanskoj regiji. Mjera uključuje 15 konkretnih projekata za ekološke kanale i ekološke tunele (pripremne studije ili građevinski radovi). Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.24: „Plavi plan” Flamanske regije
Ulaganje u Plavi plan dio je većeg plana od 80 projekata i mjera usmjerenih na bolju pripravnost za dulja razdoblja suše i češće toplinske valove strukturnim rješavanjem problema suše. U okviru plana podupire se devet raznovrsnih podmjera koje se odnose na različite dionike, uključujući industriju, poljoprivrednike i općine. U aktivnosti je uključeno sljedeće: (A) krajobrazni projekti za ublažavanje posljedica suše, (B) istraživački program u poljoprivredi, (C) dva projekta o crpkama i branama za vodne putove, (D) program potpore za upravljanje vodama za poduzeća koja ulažu u inovativne tehnologije za uštedu vode, (E) urbani zeleni i plavi projekti s 15 općina, (F) inovativni projekti za kružnu uporabu vode i digitalno praćenje i pametne sustave za podatke o vodi, (G) provedba prirodnih rješenja u četiri područja, (H) 30 projekata obnove zelenih plovnih putova i digitalnih sustava za vodne putove i (I) projekti obnove močvarnih područja. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
C.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
36 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume, zaštićeno područje) i projekti u tijeku |
hektar |
0 |
2 340 |
Q2 |
2024. |
Mjere upravljanja zemljištem koje se primjenjuju na 2 340 hektara kako bi se poboljšala biološka raznolikost i otpornost na klimatske promjene u šumama i zaštićenim područjima te napredak u projektima obnove okoliša. Nijedan šumski projekt ne uključuje odvodnju. |
|
|
37 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume i zaštićeno područje) i završeni projekti obnove |
hektar |
2 340 |
8 460 |
Q2 |
2026. |
Mjere upravljanja zemljištem primijenjene su na 8 460 hektara kako bi se poboljšala biološka raznolikost i otpornost na klimatske promjene u šumama i zaštićenim područjima te završeni projekti obnove. Nijedan šumski projekt ne uključuje odvodnju. |
|
|
38 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora projektima za uspostavu dvaju nacionalnih parkova |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q1 |
2023. |
Dodjela ugovora dvama projektima i pisana obavijest koju je uspješnim kandidatima poslao valonski ministar okoliša nakon poziva na podnošenje prijedloga za dva nacionalna parka ukupne površine između 5 000 i 15 000 hektara. |
|||
|
39 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak dvaju projekata za nacionalne parkove |
projekti |
0 |
2 |
Q2 |
2026. |
Dovršetak infrastrukturnih radova za dva nacionalna parka ukupne površine između 5 000 i 15 000 hektara. |
|
|
40 |
Ekološka defragmentacija (I-1.23) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata ekološke defragmentacije |
projekti |
0 |
15 |
Q2 |
2026. |
Dovršetak infrastrukturnih radova za sedam projekata ekološke defragmentacije (kao što su ekološki centri ili ekološki tuneli) i završetak osam projekata koji obuhvaćaju samo pripremne faze (kao što su faze lokalizacije i projektiranja) za osam budućih projekata defragmentacije. |
|
|
41 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ključna etapa |
Početak projekata za jačanje biološke raznolikosti i/ili ublažavanje učinaka klimatskih promjena. |
Pisani ugovorni ili pravni dokument koji svjedoči o početku |
Q2 |
2023. |
Pisani ugovorni ili pravni dokument potpisan ili donesen kako bi se potvrdio početak 82 od 91 projekta za jačanje biološke raznolikosti i/ili ublažavanje posljedica klimatskih promjena kao što su suše i poplave: 35 krajobraznih projekata za ublažavanje posljedica suše (projekti A u opisu mjere, jedan istraživački program u poljoprivredi (B), dva projekta o crpkama i branama na plovnim putovima (C), program potpore upravljanju vodom (D), urbani plavi i zeleni projekti s 15 općina (E), dva modula pametnih podataka o vodama i projekti za kružnu uporabu vodu (F), četiri područja za prirodna rješenja (G), 30 projekata za zelene plovne putove (H) i obnova močvarnih područja (I). |
|||
|
42 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ključna etapa |
Kupnja zemljišta radi povećanja bioraznolikosti i/ili ublažavanja učinaka klimatskih promjena |
Vlasnički listovi |
Q4 |
2023. |
Dovršena kupnja zemljišta za projekte obnove močvarnih područja (I) i za područja za prirodna rješenja (G) (približno 2 000 hektara) |
|||
|
43 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata Plavog plana |
projekti |
0 |
82 |
Q2 |
2026. |
Dovršena 82 od 91 projekta Plavog plana za povećanje otpornosti na sušu (A, B, C, D, E, F, G, H, I), koji obuhvaćaju 2 255 hektara (A, E, G, H i I), izgrađena četiri postrojenja za crpljenje i obnova četiriju vrata za zaključavanje (C), uključujući dovršetak operativne pametne mreže za praćenje vode i projekata za kružnu uporabu vode (F). |
|
D. KOMPONENTA 2.1.: Kibersigurnost
Očekuje se da će se tom komponentom belgijskog plana za oporavak i otpornost ojačati ukupna kiberotpornost i pripremljenost za kiberkrize belgijskog društva.
Komponenta pridonosi provedbi preporuka za Belgiju 2019.3 i 2020.3 o usmjeravanju ulaganja na digitalnu tranziciju i preporuka za Belgiju 2019.4 i 2020.3 o poboljšanju poslovnog okruženja.
D.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.01: „Kibersigurnosno i otporno digitalno društvo” savezne države
Ulaganje se sastoji od mjera za (1) jačanje kiberkapaciteta MSP-ova i samozaposlenih putem kampanja za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti, web-mjesta na kojem se nude usluge poput besplatnog kiberskeniranja kako bi se brzo utvrdila područja u kojima se može poboljšati kiberotpornost i projekata kojima se podupiru MSP-ovi u području kibersigurnosti, kao što je razmjena najboljih praksi, (2) boriti se protiv kiberkriminaliteta ciljanim upozorenjima o kiberosjetljivosti i informatičkim infekcijama za profesionalne korisnike informacijske tehnologije (Be Guard), internetski registar potvrđenih internetskih stranica kako bi se omogućila brza provjera pouzdanosti internetskih stranica (potvrđene internetske stranice) i internetski upitnik za ocjenjivanje zrelosti poduzeća na internetu, kao i preporuke za povećanje njihove kiberotpornosti (Cyber Fundamentals), (3) suzbiti phishing putem ažuriranih i novih platformi za borbu protiv phishinga (StopPhishing), (4) uvesti globalni okvir za upravljanje kibersigurnošću u okviru Službe za vanjske poslove na temelju normi ISO27000 3 i CIS20 4 , i (5) pružanje usluga kiberotpornosti široj belgijskoj javnosti, koje se sastoje od i. usluga rješavanja incidenata povezanih s kibernapadima na IT infrastrukturu i sustave privatnih poduzeća, građana i državnih službi te ii. usluga za utvrđivanje identiteta takvih kibernapada (tj. utvrđivanje organizacije ili osobe na početku napada) zbog povećanih kiberkapaciteta Ministarstva obrane, koje je središte stručnjaka za kibersigurnost u Belgiji u kojem su takve aktivnosti centralizirane. Vojne operacije ne financiraju se, a težište mjere je civilno, sa službama usmjerenima na zaštitu i povećanje kiberotpornosti i kibersigurnosti društva u cjelini, tj. privatnih poduzeća, građana i državnih službi. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.02: „Kibersigurnost: 5G” savezne države
Očekuje se da će se ulaganjem ojačati sposobnost pravosudne policije za presretanje privatne komunikacije u kontekstu tehnologije 5G zbog ulaganja u skidanje i ometanje, sustave za snimanje zvuka u kućama i vozilima, kapacitete za lociranje i praćenje vozila i predmeta te sustav prijenosa slika stečenih posebnim istražnim metodama. Ta se ulaganja prilagođavaju 5G tehnologiji. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.03: „Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a savezne države
Ulaganjem se uvodi digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija (Li-Vault) kojim upravlja Nacionalna jedinica za tehničku i taktičku podršku belgijske savezne policije, koji će upotrebljavati pravosudni sustav, policija i obavještajne službe. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2025.
D.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
44 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ciljna vrijednost |
Obavijest o dodjeli za osam javnih natječaja |
Pisana obavijest o dodjeli nagrada poslana uspješnim kandidatima |
Dodjele za javne natječaje |
0 |
8 |
Q4 |
2022. |
Obavijest o dodjeli ugovora za osam javnih natječaja: i. od strane Ministarstva gospodarstva, za dostavu internetskih stranica kojima se MSP-ovima i samozaposlenim osobama omogućuje da besplatno kiberskeniraju područja u kojima se može poboljšati kiberotpornost, ii. od strane Ministarstva gospodarstva, za godišnju kampanju podizanja razine osviještenosti o kibersigurnosti usmjerenu na MSP-ove i samozaposlene osobe, iii. od strane Centra za kibersigurnost za isporuku internetske platforme na kojoj poduzeća mogu registrirati svoje internetske stranice i proširene certifikate koji posjetiteljima omogućuju da brzo prepoznaju zrelost internetskih stranica za kibersigurnost; v. belgijsko savezno regulatorno tijelo za telekomunikacije za provedbu rješenja protiv phishinga za e-poštu, vi. SMS, vii. prijevarni pozivi i viii. lažne poruke signalizacije u infrastrukturi telekomunikacijskih operatera. |
|
45 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Provedba prve kampanje za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti |
Provedena je prva kampanja za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti usmjerena na MSP-ove i samozaposlene osobe o rizicima za kiberotpornost |
Q4 |
2022. |
Provedena je prva kampanja za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti usmjerena na MSP-ove i samozaposlene osobe o rizicima za kiberotpornost i uvedene su namjenske internetske stranice. Na tim internetskim stranicama MSP-ovima i samozaposlenim osobama nudi se besplatan sustav CyberScan kako bi se brzo utvrdila područja u kojima se kiberotpornost može poboljšati. |
|||
|
46 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ciljna vrijednost |
Instrumenti za povećanje kiberotpornosti dostupni široj javnosti |
Broj instrumenata |
0 |
4 |
Q4 |
2023. |
Javnosti su dostupna četiri alata za povećanje kiberotpornosti, odnosno: i. BeGuard, ii. provjerene internetske stranice; iii. osnove kibernetike i iv. StopPhishing. |
|
|
47 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Okvir za globalno upravljanje kibersigurnošću u Ministarstvu vanjskih poslova |
Okvir za globalno upravljanje kibersigurnošću u Ministarstvu vanjskih poslova proveden je i na snazi |
Q4 |
2023. |
Globalni okvir za upravljanje kibersigurnošću koji se temelji na normama ISO27000 i CIS20 na snazi je i provodi se u okviru Ministarstva vanjskih poslova. |
|||
|
48 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Pružanje usluga kiberotpornosti belgijskom društvu u cjelini od strane Ministarstva obrane |
Početak rada platforme Ministarstva obrane za kiberotpornost i objavljivanje izvješća o kiberprijetnjama |
Q2 |
2026. |
Kapaciteti za kiberotpornost Ministarstva obrane poboljšani su kako bi se ponudile usluge kiberotpornosti belgijskom društvu u cjelini, uključujući građane, poduzeća i javne službe. Te se usluge pružaju putem jedinstvene platforme koja uključuje relevantne obavještajne podatke o kiberprijetnjama te nadzorom aktera koji potencijalno predstavljaju kiberprijetnje. Taj se nadzor sastoji od periodičnog izvješća koje sadržava ažurirane podatke o kibersudionicima. |
|||
|
49 |
Kibersigurnost: 5G (I-2.02) |
Ključna etapa |
Jačanje sposobnosti presretanja pravosudne policije u kontekstu tehnologije 5G |
Jačanje sposobnosti presretanja pravosudne policije u kontekstu tehnologije 5G na cijelom belgijskom državnom području primjenom pet operativnih elemenata |
Q4 |
2025. |
Kapaciteti pravosudne policije za presretanje privatne komunikacije u kontekstu tehnologije 5G ojačani su na cijelom belgijskom državnom području. To se postiže puštanjem u rad sljedećeg: — komplet za sweeping prilagođen 5G tehnologiji; — komplet za jamming prilagođen za 5G; — sustavi za snimanje zvuka u kućama i vozilima prilagođenima 5G tehnologiji; — mogućnosti lociranja i praćenja vozila i objekata prilagođene za 5G; i sustav prijenosa slika dobivenih tijekom posebnih ispitnih metoda. |
|||
|
50 |
Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a (I-2.03) |
Ključna etapa |
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija kojim upravlja Nacionalna jedinica za tehničku i taktičku podršku belgijske savezne policije |
Početak rada digitalnog registra presretnutih privatnih komunikacija |
Q2 |
2025. |
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija (Li-vault) kojim upravlja Nacionalna jedinica za tehničku i taktičku podršku belgijske savezne policije, operativni i spremni za upotrebu u pravosudnom sustavu, policiji i obavještajnim službama. |
|||
E. KOMPONENTA 2.2.: Javna uprava
Cilj je ove komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost povećati učinkovitost javne uprave digitalizacijom usluga.
Tom se komponentom pridonosi provedbi preporuka za Belgiju 2019.3 i 2019.4 kojima se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku među ostalim na digitalizaciju te da smanji regulatorno i administrativno opterećenje radi poticanja poduzetništva. Odnosi se i na preporuku za Belgiju 2020.3 o poboljšanju poslovnog okruženja, početnom financiranju zrelih javnih ulaganja i usmjeravanju ulaganja na digitalnu tranziciju.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
E.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a” savezne države
Cilj je mjere ubrzati digitalizaciju javnih ustanova socijalne sigurnosti. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. kolovoza 2026. Sastoji se od tri podmjere:
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a; podmjera 1: „Digitalna platforma za interakciju između socijalne sigurnosti i građana i poduzeća” savezne države
Cilj je ovog ulaganja građanima, poduzećima, uključujući samozaposlene osobe, omogućiti bolji pristup uslugama socijalne sigurnosti, a s druge strane postići bolje rezultate za uprave i poduzeća. Osim toga, cilj je ulaganja učiniti belgijsku socijalnu zaštitu dostupnijom u europskom kontekstu. Tim ulaganjem omogućuje se poboljšanje komunikacije i razmjene podataka među institucijama država članica, posebno u kontekstu stjecanja prava, otkrivanja prijevara, prijenosa digitalnih europskih obrazaca i upotrebe jedinstvenog europskog identifikacijskog broja građana.
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a, podmjera 2.: „Upravljanje digitalnim računom za svako poduzeće” savezne države
To ulaganje omogućuje digitalizaciju financijskih tokova između socijalne sigurnosti i poduzeća te potencijalnih financijskih posrednika i pružatelja usluga. Neki od zahtjeva za upravljanje računima poslodavaca podneseni su 1979. i vrlo su heterogeni. To predstavlja tehnološki i ljudski rizik. Njihova reforma i uspostava integriranog, učinkovitog, naprednog i visokokvalitetnog informacijskog sustava ključni su za digitalizaciju i otvaranje računa poslodavaca.
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a, podmjera 3.: „Poboljšanje kvalitete podataka za automatizirano donošenje odluka i pružanje neovisne platforme za socijalnu sigurnost – INASTI” savezne države
Ta mjera uključuje stvaranje središnje baze podataka od strane instituta Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants (INASTI), ustanove socijalne sigurnosti za samozaposlene osobe. Ta baza podataka trebala bi sadržavati sve podatke o karijeri te sva prava i obveze samozaposlenih osoba. Stvaranje jedinstvene baze podataka za samozaposlene osobe preduvjet je kako bi INASTI stvorio platformu socijalne sigurnosti za samozaposlene osobe. Putem takve platforme, pružanjem interaktivnih elektroničkih obrazaca i automatizacijom postupaka koji se temelje na novim tehnologijama omogućuje se bilježenje svih podataka o socijalnoj sigurnosti u „pojedinačni” spis samozaposlenih osoba, koje dionici mogu odmah konzultirati u bilo kojem trenutku.
Ulaganje I–2.05: „Digitalizacija SPF-a” savezne države
Cilj je te mjere ubrzati digitalizaciju različitih administrativnih usluga u saveznoj državi. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026. Sastoji se od 12 podmjera:
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 1: „Digitalna transformacija pravosuđa” savezne države
Cilj je podmjere povećati ukupnu razinu digitalizacije belgijskog pravosudnog sustava, za što se očekuje da će imati pozitivan učinak na njegovu ukupnu učinkovitost. Podmjerom se nastoje ukloniti razni utvrđeni nedostaci, počevši od digitalizacije unutarnjih procesa. Naglasak je posebno na ulaganjima za rješavanje trenutačnih ograničenja u pogledu automatizacije, upravljanja i prikupljanja podataka. Osim toga, projektom se nastoji povećati stopa objavljivanja presuda na internetu, koja je trenutačno niska i ključna za pomoć građanima i poduzećima u usklađivanju sa zakonom.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 2: „Digitalizacija pravosudnih poslovnih procesa” savezne države
Cilj je te podmjere odgovoriti na tehničke i tehnološke izazove s kojima se suočava savezna pravosudna policija u sve složenijim operacijama. Podmjera omogućuje članovima savezne pravosudne policije da postanu učinkovitiji u sljedećim područjima: a) rješavanje problema na koje se danas nailazi kao što su dešifriranje, 5G, istraživanje interneta; b) povećana automatizacija određenih mjera i primjena alata umjetne inteligencije; c) bolje upravljanje podacima i bolje razumijevanje podataka modernizacijom forenzičkih centara. Podmjera uključuje kupnju posebnih softverskih rješenja i informatičke opreme (poslužitelja).
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 3: „Potpora razvoju digitalnih alata i povećanoj digitalizaciji agencije za vanjsku trgovinu” savezne države
Cilj je podmjere poduprijeti izvoz razvojem digitalnih alata i povećanom digitalizacijom Agencije za vanjsku trgovinu kako bi se omogućila moderna i digitalna tranzicija saveznih usluga zaduženih za promicanje vanjske trgovine i bolje potpore belgijskom izvozu. Podmjera uključuje razvoj posebne aplikacije i odgovarajuće osposobljavanje za 25 korisnika.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 4: „Upravljanje krizama i sigurnost” savezne države
Podmjerom se nastoji osigurati da Nacionalni centar za krizne situacije ima kapacitet udomljavanja mnogih partnera u sigurnim i zaštićenim okolnostima te da se mogu povezati s digitalnom infrastrukturom. Potrebno je razviti visoko dostupnu i sigurnu komunikacijsku mrežu među partnerima u području sigurnosti uključenima u nacionalno upravljanje krizama kako bi se omogućilo objavljivanje povjerljivih i klasificiranih informacija. U tu su svrhu u podmjeru uključeni razvoj nove infrastrukture za digitalnu krizu, sigurne komunikacijske mreže i platforme za upravljanje kriznim situacijama.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 5: „Digitalni Bozar” savezne države
Cilj je podmjere usvajanje digitalnih tehnologija koje će omogućiti organiziranje 100 % digitalnih događanja (kao što su glazba, izložbe, BOZAR LAB) s ciljem dobivanja pristupa novim tržištima za umjetnike i kulturne partnere te povećanja pristupa kulturi na daljinu (uključujući u drugim zemljama) ili suočavanje s izazovima mobilnosti (kao što su starije osobe). U tu svrhu podmjera uključuje infrastrukturnu komponentu s polaganjem optičke infrastrukture između Kraljevskog kazališta La Monnaie i Centra za umjetnost, komponentu kibersigurnosti i uvođenje digitalnih aktivnosti, uključujući informatičko osposobljavanje osoblja.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 6: „Digitalna uprava za građane i poduzeća” savezne države
Cilj je podmjere uspostava strategije za radikalnu transformaciju trenutačnog modela povezanih administrativnih usluga i povećanje uporabe digitalnih javnih usluga među građanima i poduzećima. Njime se predviđa razvoj digitalne platforme za interakciju između vlade i građana i poduzeća.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 7: „Digitalizacija postupaka upravljanja azilom i imigracijom” savezne države
Ovom se podmjerom nastoji modernizirati digitalnu infrastrukturu kako bi se omogućila bolja i kontrolirana integracija s unutarnjim i javnim uredima te modernizirati i razviti migracijske usluge s naglaskom na korisničkom iskustvu; standardizacija i osiguravanje uzajamne razmjene podataka i dokumenata. Projekt uključuje uspostavu platforme za digitalnu integraciju, bazu podataka za strane državljane i razvoj skladišta podataka koje omogućuje generiranje, pohranjivanje, strukturiranje i kombiniranje podataka i statistike povezanih s migracijama.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 8: „Digitalizacija usluga AFSCA-e za operatore i potrošače” savezne države
Cilj je te podmjere pridonijeti digitalnoj transformaciji Savezne agencije za sigurnost prehrambenog lanca (AFSCA), koja je odgovorna za praćenje sigurnosti prehrambenog lanca i kvalitete hrane. Konkretno, cilj je ovog projekta modernizirati postojeće aplikacije i bolje ih integrirati kako bi se stvorio dosljedan sustav, čime bi se osigurala brza, učinkovita i potpuno digitalna obrada predmeta. Projekt uključuje digitalizaciju unutarnjih postupaka, razvoj dviju aplikacija, jednu za operatore i jednu za potrošače te uspostavu platforme otvorenih podataka.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 9: „Ulaganje u digitalizaciju značajnih dužnosti zaposlenika za vanjske poslove i usluge koje pružaju značajne dužnosti zaposlenika za vanjske poslove” savezne države
Cilj je ove podmjere modernizacija upravljanja vanjskim poslovima. Ovaj projekt obuhvaća razvoj nekoliko aplikacija, uključujući preinaku Belpasa (zahtjevi za putovnice), što je potrebno s obzirom na razvoj i modernizaciju putovnica i biometrijskih podataka. Podmjera uključuje i razvoj nove aplikacije za upravljanje ljudskim resursima, digitalizaciju konzularnih registara i modernizaciju IT mreže.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 10: „Jedinstveni digitalni pristupnik” savezne države
Cilj je ove podmjere poticanje dalekosežne transformacije belgijskog administrativnog okruženja kako bi se podržao oporavak i iskoristio puni potencijal unutarnjeg tržišta. Kako bi se to postiglo, u potpunosti se koriste belgijski vjerodostojni izvori koji se sastoje od baza podataka u kojima se čuvaju autentični podaci i koje služe kao referenca za podatke o osobama i pravnim činjenicama. Takve baze podataka omogućuju pojednostavnjenje s obzirom na to da podatke mogu ponovno upotrijebiti sva tijela koja imaju odgovarajuća odobrenja te se više neće tražiti od građana ili poduzeća, u skladu s načelom „samo jednom”. Nadalje, cilj je podmjere maksimizirati siguran pristup javnim internetskim aplikacijama elektroničkom identifikacijom, digitalizacijom pozadinskih funkcija povezanih s građanima i poduzećima; proširenje usluga osnovne potpore jedinstvenog digitalnog pristupnika na usluge podrške koje su u potpunosti usmjerene na korisnika slanjem pitanja građana i poduzeća ciljanim upravama i praćenjem statističkih podataka.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 11: „Otvaranje vladinih podataka” savezne države
Cilj je podmjere postići bolji pregled dostupnih državnih podataka proširenjem registra vjerodostojnih izvora, povećati dostupnost i pouzdanost podataka te im olakšati pristup. Nadalje, očekuje se da će se tom podmjerom povećati povjerenje u ispravnu upotrebu podataka ili povećati njihova ponovna uporaba standardizacijom i primjenom umjetne inteligencije. Projekt uključuje potporu proširenju niza platformi i razvoju novih usluga ili širenju postojećih usluga.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 12: „Digitalizacija zaposlenosti SPF-a” savezne države
Ta se podmjera sastoji od dva dijela. Prvi je dio usmjeren na stvaranje pojedinačnog digitalnog računa za osposobljavanje za svaku osobu koja sudjeluje u dinamici tržišta rada. Račun sadrži niz informacija kao što su procjena vještina, osposobljavanje koje se provodi i formalno potvrđivanje stečenih kompetencija. Taj je račun dostupan dotičnim osobama. Drugi dio usmjeren je na stvaranje baze podataka za praćenje promjena u radnim uvjetima. Izrađuje se internetska stranica prilagođena korisnicima za predstavljanje prikupljenih podataka i povezanih izvješća.
Ulaganje I-2.06: „Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci” savezne države
Cilj je projekta povećati kvalitetu, brzinu i prilagodljivost zdravstvene skrbi digitalizacijom zdravstvenih procesa poticanjem inovativnih digitalnih sustava. Osim toga, cilj joj je i osigurati administrativna i tehnička sredstva te dostupnost dobro anonimiziranih i sigurnih zdravstvenih podataka. U okviru projekta predviđene su različite aktivnosti, među kojima su proširenje izdavanja e-recepata, poboljšanje kvalitete recepata i smanjenje troškova, primjerice zahvaljujući sustavima za potporu kliničkim odlukama ili operacionalizaciji tele-pregleda.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.07: „Digitalizacija ONE-a” francuske zajednice
Cilj je mjere pridonijeti digitalnoj transformaciji ONE-a (Office de la Naissance et de l’Enfance), javnog referentnog tijela u francuskoj zajednici za sva pitanja povezana s djetinjstvom, politikama za djecu, zaštitom majki i djece, medicinsko-socijalnom potporom (budućoj) majci i djetetu, skrbi o djeci izvan njihova obiteljskog okruženja i potporom roditeljstvu.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.08: „Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora” francuske zajednice
Cilj je mjere opremiti belgijske frankofone sektore medija i kulture alatima koji im pomažu u digitalizaciji audiovizualnih i audiovizualnih djela i povećanju vidljivosti tih djela. Kako bi se povećala vidljivost belgijskog frankofonog medijskog i kulturnog sektora na različitim digitalnim platformama, potrebno je razviti niz tehnoloških alata kojima će se omogućiti automatsko upućivanje na sadržaj audiovizualnih i audiovizualnih djela te sustav zajedničke provjere autentičnosti. Ta mjera uključuje i digitalizaciju 50 audiovizualnih i audiodjela proizvedenih u francuskoj zajednici.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.09: „Digitalizacija flamanske vlade” Flamanske regije
Ta mjera ima četiri glavna cilja:
·automatizacija što većeg broja usluga, posebno onih koje uključuju automatska prava, plaćanja i proaktivne informacije,
·omogućivanje brzih i učinkovitih vladinih odluka s podacima, pri čemu upotreba podataka sve više donosi odluke vlade. U tom pogledu predviđena su ulaganja u razvoj platformi podatkovnih senzora, posebno u području mobilnosti i okoliša.
·osiguravanje uspostave pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem zajedničkih osnovnih informacija i modula IKT-a te pružanjem potpore,
·osiguravanje hibridnog radnog mjesta okrenutog budućnosti za svakog flamanskog službenika.
Mjera će se sastojati od 18 projekata koji će se realizirati u okviru sljedeća četiri programa: 1. Jeftina javna usluga za građane, poduzeća i udruge; 2. Brze i učinkovite odluke na temelju podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem zajedničkih informacijskih i komunikacijskih sastavnica; i 4. Osiguravanje hibridnog radnog mjesta budućnosti za svakog flamanskog službenika.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.10: „Regionalna platforma za razmjenu podataka” Regije Bruxelles
Cilj je ovog projekta iskoristiti podatke dostupne u Regiji Bruxelles u korist briselskih građana i poduzeća razvojem briselske platforme za razmjenu podataka. Platforma posebno olakšava izradu urbanih „digitalnih blizanaca” (virtualni prikazi fizičke imovine grada).
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-2.11: „Digitalizacija postupaka građana i poduzeća” Regije Bruxelles
Cilj je projekta odgovoriti na rastuću potrebu za administrativnim pojednostavljenjem i omogućiti koherentno, učinkovito i transparentnu provedbu postupaka za građane i poduzeća. U tom pogledu četiri projekta doprinose cilju administrativnog pojednostavljenja:
·provedba briselske regionalne platforme za upravljanje odnosima s građanima (CIRM),
·pokretanje platforme za digitalizaciju planiranja postupaka izdavanja dozvola,
·pokretanje platforme za digitalizaciju postupaka informiranja o gradovima i urbanih arhiva. Projekt je popraćen reformama i prilagodbama potrebnima za njegovu pravilnu provedbu.
·pokretanje platforme za digitalizaciju postupaka izdavanja okolišnih dozvola.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.12: „Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti” Valonske regije
Cilj je projekta riješiti problem rascjepkanosti usluga koje nude uprave na internetu i učiniti ih pristupačnijima korisnicima. Modernizirat će aplikacije koje koriste službe javne uprave. Projekti se sastoje od četiri elementa:
·poboljšanje usluga za korisnike,
·razvoj novih digitalnih platformi,
·razvoj upravljanja podacima s obzirom na njihovu vrednovanje,
·Informatička infrastruktura i povezano osposobljavanje za poboljšanje informatičkog znanja osoblja.
Projekt uključuje, među ostalim, razvoj četiriju digitalnih platformi (platformne subvencije, kazne, odobrenja i arhiva) i dva projekta povezana s dozvolama za gradsku upotrebu i okoliš.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-2.01: „Pojednostavnjenje administrativnih postupaka „e-uprava za poduzeća i pojednostavljenje administrativnih postupaka” savezne države
Cilj je reforme administrativno pojednostavnjenje, posebno potpunom digitalizacijom postupka za osnivanje, izmjenu i prestanak pravne osobe. Konkretno, mjere za digitalizaciju administrativnih postupaka s ciljem i. smanjenja broja obrazaca za osnivanje, izmjenu i prestanak pravne osobe s 3 200 obrazaca na tri obrasca; i ii. postupnog omogućenja osnivanja, izmjene i prestanka pravnih osoba za sve pravne oblike elektroničkim putem posredstvom javnih bilježnika ili u-registru.
Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Reforma R-2.02: „E-uprava: „Postupak javne nabave” savezne države
Ta se reforma sastoji od dosljednog skupa mjera za proširenje uporabe e-nabave, uključujući novi kraljevski dekret kojim se savezni regulatorni okvir za provođenje postupaka javne nabave prilagođava kako bi se olakšala uporaba nove i poboljšane platforme e-uprave.
Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
E.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
51 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podmjera 2) |
Ciljna vrijednost |
Sve komunikacije Javnog zavoda za socijalnu sigurnost (IPSS) digitalne su i podaci su centralizirani/konsolidirani |
% |
0 |
100 |
Q2 |
2024. |
Komunikacija između Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) i poslodavaca u pogledu naplate/plaćanja u potpunosti je digitalizirana. Sustav naplate Nacionalnog ureda za socijalnu sigurnost (RSZ/ONSS) integriran je u paneuropsku mrežu za javnu nabavu na internetu (PEPPOL). |
|
|
52 |
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 1) |
Ključna etapa |
Dostupno digitalno rješenje – web-sučelje (IPSS) |
Konačna verzija internetskog sučelja IPSS-a je operativna. |
Q1 |
2026. |
Dostupna su sučelja za upravljanje pravima krajnjih korisnika za komunikacije Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS). Partneri, poduzeća i građani imaju nova i učinkovita sučelja za upravljanje svojim deklaracijama i komunikaciju sa socijalnim osiguranjem. Komunikacijski kanali automatizirani su i modernizirani. Uspostavljeni su upravljački alati za sve nove aplikacije razvijene za upravljanje korisničkim pravima i pristupom, za registraciju novih poslodavaca i za deklariranje novih ili ažuriranih odnosa između socijalnog osiguranja i poslodavca/zaposlenika te omogućuju jednostavno održavanje i olakšavanje budućih razvoja. Dionici imaju pristup svojim podacima koji su otvoreni i pretraživi. Nova je platforma u potpunosti operativna, moderna, održavana i prilagodljiva. Uspostavljena je infrastruktura za potporu svim novim zahtjevima za registraciju novih poslodavaca i za prijavu novih ili ažuriranih odnosa između socijalnog osiguranja i poslodavca/zaposlenika. |
|||
|
53 |
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 3) |
Ključna etapa |
Dostupno digitalno rješenje – interaktivna platforma (IPSS) |
Interaktivna platforma za samozaposlene osobe u potpunosti je operativna. |
Q2 |
2026. |
Interaktivna platforma Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) za samozaposlene osobe u potpunosti je operativna i osigurava sljedeće: ·interaktivni elektronički oblici i automatizacija postupaka, kao što su pravo premošćivanja i izuzeća na koja samozaposleni imaju pravo. ·Sve informacije koje se odnose na socijalno osiguranje unose se u pojedinačni spis samozaposlene osobe, koji uključene strane mogu odmah pregledati u bilo kojem trenutku. ·Platforma omogućuje automatizaciju postupaka, ubrzavanje komunikacije o odlukama i automatski dodjelu izvedenih prava. ·Platforma je povezana s drugim institucijama, uključujući Nacionalni ured za socijalnu sigurnost (NSSO) i Nacionalni zavod za zdravstveno i invalidsko osiguranje (NIHDI) ili platforme, te omogućuje razmjenu informacija s drugim zemljama u sektoru socijalne sigurnosti. |
|||
|
54 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12) |
Ključna etapa |
Utvrđeni su zahtjevi |
Utvrđeni su i odobreni zahtjevi, konstrukcija i rješenja za različite podmjere. |
Q2 |
2022. |
Zahtjeve, projekte i rješenja potrebna za podmjere 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12 utvrđuju nadležne uprave i odobrava nadležno ministarstvo. |
|||
|
55 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12) |
Ključna etapa |
Projekti su dovršeni i ostvarenja su operativna |
Projekti su dovršeni i operativni. |
Q2 |
2026. |
Dovršeni su i operativni projekti koji odgovaraju podmjerama 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12. Isplaćeno je 92 500 000 EUR. |
|||
|
56 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Upravljanje projektima za digitalnu transformaciju pravosuđa nakon donošenja dekreta |
Donošenje ministarskog dekreta Ureda za upravljanje programima, kojim se uspostavlja digitalna transformacija pravosuđa |
Q4 |
2021. |
Donošenje ministarske odluke ministra pravosuđa o osnivanju Ureda za upravljanje programima s jasnom upravljačkom strukturom za digitalizaciju pravosuđa SPF. To uključuje jasnu definiciju zadaća i kompetencija te jasne aranžmane za različite strane koje će sudjelovati u digitalnoj transformaciji. |
|||
|
57 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Objava internetskog portala JustOnWeb |
Osnovni portal JustOnWeb stavlja se na internet. |
Q4 |
2022. |
Osnovni portal JustOnWeb stavlja se na internet. JustOnWeb je internetski portal „One Stop” na kojem pojedinci, poduzeća, odvjetnici i javna tijela mogu pristupiti pravosudnim uslugama i informacijama. U početnoj fazi na portalu JustOnWeb pruža se ograničen broj usluga kao što je podnošenje postupovnih dokumenata u predmetu, savjetovanje s kaznenim predmetima u vezi sa seksualnim kaznenim djelima, pregledavanje i plaćanje novčanih kazni za promet, uvid u osobne službene akte (kao što je brak, donošenje) i pokretanje slučaja o zaštiti osoba. |
|||
|
58 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Unutarnja centralizacija sudskih odluka |
Sudske presude dostupne su na portalu just-on-web. |
Q4 |
2023. |
Relevantne nove sudske presude prvostupanjskih sudova (uključujući mirovne sudove i policijske sudove) i žalbenih sudova centraliziraju se interno. Potpuno automatizirani algoritam pseudonimizacije pretvara taj centralizirani izvor podataka u verziju koja se može objaviti i koja je u skladu s propisima o privatnosti. Ukupno 50 % svih sudskih presuda dostupno je za pregled putem portala just-on-web. |
|||
|
59 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu |
U funkciji je baza podataka za prikupljanje podataka o napretku pravnih postupaka u stvarnom vremenu. |
Q4 |
2024. |
U funkciji je baza podataka za prikupljanje podataka o vođenju sudskih postupaka u stvarnom vremenu. Objavljeni podaci obuhvaćaju broj novih predmeta, broj zaključenih predmeta, neriješene predmete i prosječno vrijeme čekanja u građanskim, poslovnim i kaznenim predmetima. |
|||
|
60 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata |
Novi sustav vođenja predmeta razvija se i uvodi za sedam subjekata. |
Q4 |
2025. |
Razvija se i uvodi novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata koji se služe zastarjelim sustavom za upravljanje datotekama kako bi pravosudni sustav bio učinkovitiji usmjeravanjem na dalekosežnu digitalizaciju, čime će se omogućiti brža obrada datoteka u većim količinama nego danas. Odabir subjekata provodi se uz savjetovanje s Kolegijem sudova i tribunala, Kolegijem javnog ministarstva, Kolegijem Kasacijskog suda i Upravljačkim odborom za IKT, no prednost se u načelu daje subjektima koji nisu uključeni u ugovor 2. faze Mammoutha u središnjem domaćinstvu (MaCH). |
|||
|
61 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (Podmjera 10: Jedinstveni digitalni pristupnik) |
Ključna etapa |
Razvijeno je korisničko sučelje |
Razvijeno je, testirano i validirano korisničko sučelje, u potpunosti usklađeno s propisima za 10 područja. |
Q4 |
2023. |
Razvijeno je, testirano i validirano korisničko sučelje, u potpunosti usklađeno s propisima za 10 područja (građanski registar, registar stanovništva, socijalno osiguranje (zaposlenici), socijalno osiguranje (poslodavci), registar motornih vozila, stručne kvalifikacije, pravni subjekti, osnivanje poduzeća, izmjena poduzeća, zatvaranje poduzeća). Sustav osigurava usklađenost s Uredbom eIDAS (elektronička identifikacija, autentikacija i usluge povjerenja) te je u potpunosti usmjeren na korisnika potpunom primjenom načela „nema pogrešnih vrata”. Načelo „nema pogrešnih vrata” u ovom kontekstu znači da krajnji korisnik (građanin ili poduzetnik) može stupiti u kontakt sa službama za pomoć, putem portala „Your Europe”, „Belgija.be”, regionalnog portala, lokalne ulazne točke ili bilo koje javne usluge, bez obzira na uređaj s kojeg pristupa (npr. mobilni telefon, tablet, prijenosno računalo) i bez obzira na temu pitanja. Administrativnom logikom iza točke ulaza na razini pozadinskog ureda osigurava se da pitanje krajnjeg korisnika stigne na pravu adresu a da krajnji korisnik ne mora razmišljati koja je uprava odgovorna za koje pitanje. |
|||
|
62 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakona o osnivanju Agencije za zdravstvene podatke |
Zakonska odredba o stupanju na snagu zakona |
Q1 |
2022. |
Stupanje na snagu zakona o osnivanju Agencije za zdravstvene podatke, kojim se posebno definiraju uloga i odgovornosti Agencije. Razvoj i potvrđivanje različitih specifikacija, koje se mogu uključiti u računalne evidencije pacijenata, za njihovu integraciju u softver pružatelja. |
|||
|
63 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Dizajn i rješenja za potprojekte |
Objava tehničkih specifikacija za potprojekte e-zdravstva |
Q2 |
2022. |
Utvrđeni su zahtjevi, dizajn i rješenja potrebni za različite potprojekte e-zdravstva. |
|||
|
64 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Potpuna provedba projekta |
Uspješan dovršetak različitih potprojekata e-zdravstva |
Q4 |
2025. |
Svi potprojekti povezani s uslugama e-zdravstva i zdravstvenim podacima rezultirali su potpuno operativnim i integriranim uslugama i kapacitetima. |
|||
|
65 |
Digitalizacija ONE-a (I-2.07.) |
Ključna etapa |
Početak rada novih digitalnih platformi |
Digitalne platforme stvorene su i dostupne svim korisnicima. |
Q4 |
2025. |
Digitalne platforme kreirane su i dostupne svim korisnicima. To uključuje sljedeće platforme: MY: Platforma za korisnike, čiji je cilj korisnicima na siguran i privatan način pružiti relevantne i ciljane informacije u skladu s njihovim potrebama i situacijom (načelo „segmentacije”). PRO: Platforma za stručnjake, čiji je cilj stručnjacima za skrb o djeci pružiti alate za upravljanje različitim poslovnim procesima, kao i informacije kojima se podupire njihov razvoj te interakcije s ONE-om OFFICE: Platforma za službenike, namijenjena službenicima ONE-a, na kojoj su objedinjene sve aplikacije za upravljanje poslovnim procesima, usluge podrške, pomoć pri odlučivanju, kontrolne ploče i relevantne informacije. To je jedna od komponenata digitalnog radnog mjesta. PARTNERS: Partnerska platforma ONE-a namijenjena je ONE-ovim partnerima koji ne moraju biti na platformi PRO. |
|||
|
66 |
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata za digitalizirana i poboljšana audiovizualna i audiodjela |
Završeni projekti |
0 |
50 |
Q2 |
2022. |
Potpuni dovršetak 50 projekata koji pripadaju sljedećim kategorijama: ·digitalizirana i poboljšana audiovizualna djela i audiodjela: 30 projekata ·stvorena izvorna digitalna djela: 20 projekata |
|
|
67 |
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08) |
Ciljna vrijednost |
Upotreba tehnoloških alata od strane subjekata u području kulture i medija |
% |
0 |
30 |
Q2 |
2026. |
Ukupno 30 % kulturnih i medijskih subjekata na svojim internetskim platformama primjenjuje tehnološke alate za digitalizaciju kulturnog i medijskog sektora. Ti kulturni i medijski subjekti dolaze s popisa od 276 subjekata za koje je vjerojatno da će usvojiti tehnološke alate: ·62 kulturna mjesta koja strukturno subvencionira FWB i imaju kapacitet veći od 250 mjesta ·41 muzejska mjesta priznata u kategorijama A i B u smislu Uredbe Vlade francuske zajednice od 19. lipnja 2019. o provedbi Uredbe iz 25. travnja 2019. o muzejskom sektoru u francuskoj zajednici ·1 nacionalna televizija, tri privatna kanala, 12 lokalnih TV postaja, 5 Web TV postaja, 88 neovisnih lokalnih radijskih postaja, 10 mrežnih radijskih postaja ·6 dnevnih tiskovnih naslova ·48 periodičnih časopisa Razvijeni tehnološki alati upotrebljavaju suverene i standardizirane analize i modele strojnog učenja (umjetna inteligencija) koji omogućuju automatsku analizu i bilježenje slike, zvuka i teksta, uzimajući u obzir podatke o kontekstu kulturnog i medijskog sadržaja proizvedenog u francuskoj zajednici. Razvija se u „otvorenom kodu” i besplatno se stavlja na raspolaganje na temelju dozvole za „kreativne robne marke”. |
|
|
68 |
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za 18 projekata |
Obavijest o dodjeli ugovora za više projekata |
Q4 |
2022. |
Obavijest o dodjeli koju šalje flamanska vlada ili odgovarajući subjekt (tijelo za obavješćivanje) za 18 projekata (tj. 100 % ukupnog broja) uspješnim kandidatima nakon poziva na podnošenje prijedloga u okviru četiriju programa (1. Jeftina javna usluga za građane, poduzeća i udruge; 2. Brze i učinkovite odluke na temelju podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem zajedničkih informacijskih i komunikacijskih sastavnica; i 4. Osiguravanje hibridnog radnog mjesta budućnosti za svakog flamanskog službenika) |
|||
|
69 |
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09) |
Ključna etapa |
Razvoj 4 nove digitalne značajke |
Dovršeni su svi dodijeljeni projekti. |
Q4 |
2025. |
Svi projekti kojima su dodijeljena sredstva u okviru 4 programa (1. Jeftina javna usluga za građane, poduzeća i udruge; 2. Brze i učinkovite odluke na temelju podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem zajedničkih informacijskih i komunikacijskih sastavnica; i 4. Osiguravanje hibridnog radnog mjesta budućnosti za svakog flamanskog službenika). |
|||
|
70 |
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi |
Dokument o nalogu objavljuje se |
Q2 |
2021. |
Objavit će se dokument za putni nalog u kojem se navode zahtjevi visoke razine u pogledu rješenja za platformu za razmjenu podataka te raspodjela uloga između Centra za informatiku Regije Bruxelles (BRIC) i podugovaratelja te potreba u pogledu upravljanja podacima i upravljanja koje je potrebno za platformu. |
|||
|
71 |
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10.) |
Ciljna vrijednost |
Ukupno 10 javnih uprava primilo je potporu za uvođenje projekata na regionalnoj podatkovnoj platformi |
Javne uprave |
0 |
10 |
Q4 |
2024. |
Više od deset javnih uprava dobilo je potporu za razvoj projekata na novoj regionalnoj platformi za razmjenu podataka Regije Bruxelles. Potpora se sastoji od razvoja integracije podataka, analize podataka, ali i od dodjele posebnih resursa Centra za informatiku Regije Bruxelles (BRIC) kako bi se pomoglo javnim upravama u njihovim projektima, kao što su stručnjaci za podatke i analitičari podataka. Javne uprave odabiru se među najvažnijim upravama regije u kojoj je utvrđena potreba za razmjenom podataka i gdje se time osigurava dodana vrijednost za Regiju Bruxelles. |
|
|
72 |
Digitalizacija postupaka građana i poduzeća (I-2.11) |
Ključna etapa |
Početak rada novih digitalnih platformi |
U Regiji Bruxelles operativna je nova platforma kojom se olakšava interakcija između uprave i građana/poduzeća te među upravama. |
Q2 |
2021. |
U Regiji Bruxelles operativna je nova platforma kojom se olakšava interakcija između uprave i građana/poduzeća te među upravama. CRM platforma dostupna je za razvoj posebnih projekata CRM-a u Regiji Bruxelles. Cilj je do kraja 2024. pokrenuti 16 projekata u regionalnoj i/ili lokalnoj upravi (Parking, Hub, Economie i Emploi). |
|||
|
73 |
Digitalizacija postupaka građana i poduzeća (I-2.11) |
Ciljna vrijednost |
Puštanje u rad 3 internetske platforme (dozvola za prostorno planiranje, informacije o prostornom planiranju i okolišna dozvola) |
. |
Digitalne platforme |
0 |
3 |
Q4 |
2025. |
U Regiji Bruxelles djeluju tri digitalne platforme: za dozvole za urbanističko planiranje, za informacije o urbanističkom planiranju i za ekološke dozvole. Platforma za digitalizaciju građevinskih dozvola omogućit će građanima i poduzećima da digitalno podnesu svoj zahtjev za različite vrste građevinskih dozvola, moći će na internetu pratiti status svojih dozvola, digitalno razmjenjivati potrebne dokumente i pratiti postupak izdavanja njihovih dozvola. Platforma za digitalizaciju informacija o urbanističkom planiranju nudi usluge za upravljanje zahtjevima i praćenje informacija o urbanističkom planiranju uključivanjem trećih strana (kao što su agencije za nekretnine, javni bilježnici). Nudi usluge digitalizacije arhiva urbanističkog planiranja na temelju standarda. Platforma za digitalizaciju okolišnih dozvola omogućit će građanima i poduzećima da podnesu zahtjeve za različite vrste okolišnih dozvola, uključujući: uobičajene dozvole, razredi, proširenja, posebne dozvole, mješovite dozvole. Platforma također uključuje sve faze postupka, od zahtjeva za dopunu zahtjeva, izmjene zahtjeva do izdavanja dozvole. |
|
74 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ključna etapa |
Dodjela triju poziva na podnošenje projekata |
Q2 |
2023. |
Obavijest o dodjeli triju poziva na podnošenje projekata u kontekstu digitalizacije valonskog javnog sektora s ciljem: ·Poboljšanje transparentnosti u korist korisnika. ·Poboljšanje upravljanja podacima na lokalnoj razini: identifikacija osoba iz resursa, upotrebljivi skupovi podataka, pravila kontrole, politika za stavljanje podataka na raspolaganje građanima i poduzećima. ·Poboljšanje udruživanja i interoperabilnosti između alata i aplikacija. Udruživanje i interoperabilnost aplikacija i softverskih rješenja moraju donijeti dodanu vrijednost i poboljšati globalnu povezivost građana na teritoriju. Tu je točku potrebno razraditi u korist svih lokalnih politika: mobilnost, pristup lokalnim uslugama, povezanim javnim prostorima itd. |
||||
|
75 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ciljna vrijednost |
Osposobljavanje za stjecanje dodatnih vještina |
Broj |
0 |
100 000 |
Q4 |
2024. |
Regionalni i lokalni općinski službenici osposobljeni su za upotrebu novih platformi koje će se uspostaviti (platformne subvencije, kazne, ovlaštenja i arhiva) i novih tehnologija. Rukovoditelji i izabrani dužnosnici osposobljeni su za koncepte povezane s digitalizacijom i digitalnom transformacijom (kao što su podatkovni pristup, otvoreni podaci, veliki podaci, umjetna inteligencija, korisnički pristup, propisi, Opća uredba o zaštiti podataka, dostupnost, inovacije, interoperabilnost, operativna izvrsnost). Ciljna publika za osposobljavanje je sljedeća: -10 000 regionalnih službenika -90 000 lokalnih službenika -10 000 službenika |
|
|
76 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ključna etapa |
Dovršetak dodijeljenih projekata |
Svi projekti dovršeni |
Q2 |
2026. |
Dovršeni su svi projekti kojima su dodijeljena sredstva u okviru triju poziva na podnošenje prijedloga za projekte pokrenute u kontekstu digitalizacije valonskog javnog sektora. |
|||
|
77 |
Pojednostavnjenje administrativnih postupaka (R-2.01) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu mjera za pojednostavnjenje osnivanja poduzeća na internetu |
Zakonska odredba o stupanju na snagu mjera za digitalizaciju administrativnih postupaka |
Q4 |
2023. |
Stupanje na snagu mjera za digitalizaciju administrativnih postupaka s ciljem i. smanjenja broja obrazaca za otvaranje, izmjenu i prestanak pravne osobe s 3 200 obrazaca na tri obrasca; i ii. postupnog omogućenja osnivanja, izmjene i prestanka pravnih osoba za sve pravne oblike elektroničkim putem posredstvom javnih bilježnika ili u e-registru. Ako su uključene različite regionalne razine, donosi se sporazum o suradnji. |
|||
|
78 |
E-uprava: Natječajni postupak (R-2.02) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu novog regulatornog okvira |
Zakonska odredba o stupanju na snagu novog Kraljevskog dekreta |
Q2 |
2022. |
Stupanje na snagu novog kraljevskog dekreta kojim se prilagođava savezni regulatorni okvir za provođenje natječajnih postupaka kako bi se olakšala uporaba nove i poboljšane platforme e-uprave. Cilj je novog kraljevskog dekreta: ·Usklađivanje saveznih sudionika u politici javne nabave (jedan član/jedan glas) kako bi se poboljšala stopa prodora zajedničke javne nabave na saveznoj razini; ·Donosi zajednički plan – odgovor na uže ciljeve u pogledu održivog razvoja i pristupa MSP-ovima (uključujući inovacije); ·Razvoj strategija nabave po segmentima nabave s planovima kategorija. ·Jačanje uloge saveznog kupoprodajnog centra SPF Bosa. ·Dovršenje administrativnog pojednostavnjenja i standardizacije postupaka, posebno kako bi se zadovoljile potrebe saveznih sudionika |
|||
|
79 |
E-uprava: Natječajni postupak (R-2.02) |
Ključna etapa |
Provedba novog instrumenta |
Nova platforma za e-nabavu je operativna |
Q4 |
2024. |
Nova platforma za e-nabavu je operativna. Nova platforma pruža podatke o javnoj nabavi u stvarnom vremenu u cijeloj zemlji. Nova i poboljšana platforma sastoji se barem od sljedećih modula: Unutarnji tokovi odobrenja s digitalnim potpisima kojima se uklanjaju odobrenja u papirnatom obliku, predložak kojim se povećava dosljednost i smanjuju pogreške, podnošenje putem strukturiranih upitnika kojima se smanjuje složenost i pogreške tijekom podnošenja i ubrzavanje postupka evaluacije, kontrolni popis za kupce koji ih usmjerava prema boljoj i dosljednijoj nabavi usluga i robe; Novom platformom pružaju se podaci o javnoj nabavi u stvarnom vremenu u cijeloj zemlji i predviđaju mogućnosti povezivanja sa saveznim proračunom i alatima za izdavanje računa. Tijekom projekta odluke o mogućim dodatnim funkcionalnostima donose se s obzirom na njihov očekivani povrat ulaganja za organizacije saveznih klijenata platforme. |
|||
F. KOMPONENTA 2.3.: Optička vlakna, 5G i nove tehnologije
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sadržava reforme i ulaganja u vezi s 5G tehnologijom, infrastrukturom za povezivost vrlo visokog kapaciteta i umjetnom inteligencijom, za koje se očekuje da će postaviti temelje za digitalnu tranziciju u Belgiji.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2020.3 kojom se Belgija poziva na usmjeravanje ulaganja na digitalnu tranziciju, posebno na digitalnu infrastrukturu, kao što su 5G i gigabitne mreže, te na preporuku za Belgiju 2019.3 jer se njome poziva na usmjeravanje ulaganja na održiva istraživanja i inovacije, posebno u području digitalizacije, uzimajući u obzir regionalne razlike.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
F.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.13 – Pokrivenost bijelih područja razvojem vrlo brzih svjetlovodnih mreža – njemačka zajednica
Cilj je ulaganja promicanje optičkih vlakana u Belgiji. Ta se mjera sastoji od ulaganja putem polujavnog trgovačkog društva u uvođenje optičkih vlakana koje obuhvaća cijelo područje njemačke zajednice, područje u kojem se takvo ulaganje ne smatra komercijalno održivim. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.14 – Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima – Regija Bruxelles
Tim ulaganjem promiče se antropocentrična upotreba umjetne inteligencije u područjima kao što su zdravlje i dobrobit, okoliš, mobilnost, energija te mediji i demokracija, među ostalim kao potpora dvostrukoj zelenoj i digitalnoj tranziciji, osiguravajući da se društveni i pojedinačni interesi odražavaju u procesima istraživanja, inovacija i uvođenja umjetne inteligencije. Briselski institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro (FARI) služi kao most između akademske zajednice, poduzeća, oblikovanja politika i građana te se temelji na tri stupa: (1) centar za istraživanje i inovacije u području umjetne inteligencije: udruživanje snaga između akademske zajednice, industrije, tvoraca politika i građana kako bi se razvila široko prihvaćena rješenja u području umjetne inteligencije, (2) umjetna inteligencija i Society Think Tank: promišljanje o umjetnoj inteligenciji i njezin položaj u društvu; i (3) test umjetne inteligencije i laboratorij iskustva: predstavljanje umjetne inteligencije i tehnologija temeljenih na podacima radi podizanja svijesti šire javnosti i industrije (uključujući dimenziju osposobljavanja). Stupovi (1) i (3) uključeni su u plan. Usluge uključuju potporu za izradu digitalnih blizanaca 5 lokalnim vlastima u urbanističkom planiranju i uključivanju građana. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-2.15 – Poboljšanje povezanosti škola (unutarnje), ali i 35 poslovnih parkova u Valonskoj regiji – Valonska regija
To ulaganje sastoji se od četiri podmjere za koje se očekuje da će:
1.Uvođenje svjetlovodne mreže u 35 javnih poslovnih parkova u Valonskoj regiji koje provodi poduzeće za financiranje infrastrukture SOFICO, ako se takva ulaganja ne smatraju komercijalno održivima, kako bi se postigla stopostotna pokrivenost svjetlovodnom mrežom za sve javne poslovne parkove u Valonskoj regiji („povezanost optičkom infrastrukturom za 35 poslovnih parkova”);
2.Testirati tehnološke primjene 5G tehnologije u sljedećim poslovnim sektorima B2B 6 kako bi se Valonskoj regiji omogućilo mjerenje učinka uvođenja 5G tehnologije: pametna mobilnost i logistika, e-zdravlje, industrija budućnosti (poboljšanje konkurentnosti proizvodnih poduzeća primjenom naprednih digitalnih tehnologija) i pametna ruralnost (potpora digitalnoj tranziciji poljoprivrednog sektora) („povezivost 5G”);
3.uvođenje opreme LAN-a i WLAN-a na 1 500 školskih lokacija u Valonskoj regiji, koje još nisu opremljene takvom profesionalnom opremom, postavljanjem bežičnih priključaka i potrebnih kablova u svim razredima, kao i sustava potrebnih za sigurno upravljanje njima („interna povezivost škola”); i
4.Pružiti potporu 750 škola (primarnoj i srednjoškolskoj razini) u Valonskoj regiji koje podupiru digitalne školske projekte, povezujući dodjelu digitalne opreme s kvalitetom pedagoških planova i osposobljavanja („obrazovanje 2.0”).
Očekuje se da će provedba ulaganja biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-2.03 – Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa – savezna i regionalna razina
Ta se mjera sastoji od reformi na saveznoj i regionalnoj razini za koje se očekuje da će ukloniti uska grla, uključujući regulatorna uska grla, za uvođenje mreže 5G i za uvođenje ultrabrze infrastrukture za povezivost, kao što je svjetlovodna mreža. Na saveznoj razini zakon o mrežama 5G i Kraljevski dekreti o dodjeljivanju pionirskih frekvencijskih pojaseva EU-a stupaju na snagu najkasnije do 1. siječnja 2022. Dražba 5G spektra, prema uvjetima koji pogoduju ulaganjmia 7 , bit će dovršena do 30. lipnja 2022. Osim toga, sve tri regije trebaju revidirati standarde zračenja kojima se omogućuje učinkovito uvođenje spektra za 5G za privatnu i industrijsku uporabu, ako to smatraju potrebnim i ako to preporuče nadležni odbori, u kojem slučaju će revidirani regionalni standardi stupiti na snagu do 31. ožujka 2022.
Belgija provodi i paket instrumenata za povezivanje koji bi trebao sadržavati najbolje prakse u području povezivosti radi smanjenja troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža i učinkovitog pristupa radiofrekvencijskom spektru 5G prilagođenog Belgiji. To uključuje nacionalni plan za pojednostavnjenje postupaka licenciranja i izdavanja dozvola relevantnih za uvođenje mreža 5G i vrlo velikog kapaciteta, kao što je svjetlovodna mreža. Izvješće o stanju provedbe paketa instrumenata za povezivanje bit će objavljeno do 30. lipnja 2022.
F.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
80 |
Pokrivenost bijelih područja razvojem mreža optičkih vlakana vrlo velike brzine (I-2.13) |
Ciljna vrijednost |
Obuhvaćenost |
% (postotak) |
0 |
20 |
Q2 |
2026. |
20 % (7 400) kućanstava u njemačkoj zajednici u bijelim zonama dobiva pristup fiksnim svjetlovodnim mrežama vrlo visokog kapaciteta. |
|
|
81 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ključna etapa |
Dovršetak pilot-projekata u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
Odobreno završno izvješće o pilot-projektima koje je proveo Institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
Q2 |
2022. |
Dovršena su četiri pilot-projekta Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro kojima se pružaju usluge potpore (kao što su osposobljavanje, razvoj dokaza koncepata softverskih rješenja) za profit ili neprofitne organizacije ili javne organizacije u područjima kao što su obrazovanje u području umjetne inteligencije, zdravstvena skrb i zapošljavanje u Regiji Bruxelles. |
|||
|
82 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ključna etapa |
Tim stručnjaka osnovan u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
Multidisciplinarni tim stručnjaka za umjetnu inteligenciju, podatke i robotiku osnovanu u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
Q4 |
2023. |
Osnovan je multidisciplinarni tim stručnjaka za umjetnu inteligenciju, podatke i robotiku u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro i spreman je podupirati javne usluge koje pruža Regija Bruxelles i digitalnu tranziciju te regije. |
|||
|
83 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ciljna vrijednost |
Usluge umjetne inteligencije koje pruža Institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
Broj |
0 |
3 |
Q4 |
2024. |
Lokalnim tijelima pružaju se tri usluge umjetne inteligencije koje pruža Institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro, tj. potpora za izradu digitalnih blizanaca, osposobljavanje i savjetodavne aktivnosti povezane s uslugama za građane (kao što je angažman). |
|
|
84 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Povezivanje optičkih vlakana za 32 poslovna parka |
Broj |
0 |
35 |
Q4 |
2025. |
Ukupno 35 javnih regionalnih poslovnih parkova u Valonskoj regiji dobilo je pristup fiksnim svjetlovodnim mrežama vrlo visokog kapaciteta. |
|
|
85 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte provjere koncepta 5G |
Broj |
0 |
10 |
Q4 |
2024. |
Deset ugovora o javnoj nabavi dodijeljeno je za projekte provjere koncepta 5G tehnologije u područjima tvornica budućnosti, pametna ruralnost, pametna mobilnost i logistika te e-zdravstvo u Valonskoj regiji. |
|
|
86 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ključna etapa |
Ugovori o javnoj nabavi za 5G projekte provjere koncepta koji su u potpunosti izvršeni |
Odobrenje završnog izvješća o ugovorima o javnoj nabavi za provjeru koncepta 5G |
Q2 |
2026. |
Potpuno izvršenje 75 ugovora o javnoj nabavi dodijeljenih za projekte 5G u područjima tvornica budućnosti, pametna ruralnost, pametna mobilnost i logistika te e-zdravstvo u Valonskoj regiji. |
|||
|
87 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Ostvareni projekti u području obrazovanja 2.0 |
Broj |
0 |
675 |
Q2 |
2026. |
675 škola u Valonskoj regiji primilo je pomoć i opremu putem posebne tehničke i pedagoške potpore za pokretanje projekta digitalne škole koji bi im omogućio provedbu digitalnih tehnologija prilagođenih posebnim potrebama njihove pedagogije. |
|
|
88 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Dovršeni projekti povezani s unutarnjim povezivanjem škola |
Broj |
0 |
1 350 |
Q2 |
2026. |
Uvođenje opreme za LAN i WLAN na 1 350 školskih lokacija u Valonskoj regiji koje će povećati internu povezivost tih škola. |
|
|
89 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
EU-ov paket instrumenata za povezivanje |
Proveden EU-ov paket instrumenata za povezivanje, uključujući i plan |
Q2 |
2021. |
Plan za provedbu najboljih praksi za primjenu EU-ova paketa instrumenata za povezivanje, uključujući donošenje plana za pojednostavnjenje postupaka licenciranja i izdavanja dozvola relevantnih za uvođenje 5G mreža i mreža vrlo velikog kapaciteta, kao što je svjetlovodna mreža. |
|||
|
90 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu 5G spektra |
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu radiofrekvencijskog spektra za 5G tehnologiju |
Q4 |
2021. |
Objava zakona o 5G tehnologiji i kraljevskih dekreta o dodjeli pionirskih pojaseva radiofrekvencijskog spektra EU-a kako ih je definirala Skupina za politiku radiofrekvencijskog spektra za 5G mreže u uvjetima koji pogoduju ulaganjima. |
|||
|
91 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Dražba 5G |
Organizacija i provedba dražbi 5G pod uvjetima povoljnima za ulaganje od strane belgijskog instituta za poštanske usluge i telekomunikacije |
Q2 |
2022. |
Savezno regulatorno tijelo za telekomunikacije (belgijski institut za poštanske i telekomunikacijske usluge) dovršava dražbu 5G pod povoljnim uvjetima za ulaganja, a posebno: poziv na iskaz interesa, razvoj softvera (na temelju kraljevskih dekreta), testiranje softvera, priručnike i smjernice za korisnike, provjeru prihvatljivosti kandidata, osposobljavanje tima za dražbovatelje, organizaciju dražbi, odluku o licenciranju belgijskog Instituta za poštanske usluge i telekomunikacije (uz savjetovanje s regijama). |
|||
|
92 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Provedba paketa instrumenata za povezivanje |
Objava izvješća o trenutačnom stanju provedbe paketa instrumenata za povezivanje |
Q2 |
2022. |
Izvješće koje je objavilo Savezno ministarstvo telekomunikacija o trenutačnom stanju provedbe paketa instrumenata za povezivanje u skladu s područjem primjene i postupkom opisanim u planu provedbe paketa instrumenata za povezivanje Belgije. |
|||
|
93 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Revizija zakonodavnog okvira triju regija o standardima zračenja |
Revizija regionalnih zakonodavnih okvira o standardima zračenja na temelju preporuka nadležnih odbora i povjerenstava |
Q3 |
2022. |
Na temelju preporuka relevantnih odbora i povjerenstava te izvješća u kojima se procjenjuje mogućnost izmjene njihovih zakonodavnih okvira o standardima zračenja, prilagodbi i stupanju na snagu odgovarajućih zakonodavnih okvira Flamanske regije, Regije Bruxelles i Valonske regije, izmjeni standarda zračenja, ako to relevantni odbori smatraju potrebnim i preporučenima, kako bi se omogućilo učinkovito uvođenje spektra 5G za privatnu i industrijsku uporabu. |
|||
G. KOMPONENTA 3.1.: Biciklistička i pješačka infrastruktura
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se proširiti i unaprijediti biciklistička i pješačka infrastruktura u cijeloj Belgiji.
Tom se komponentom pridonosi rješavanju preporuke za Belgiju 2020.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju, posebno na infrastrukturu za održivi promet.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
G.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-3A: „Biciklistička infrastruktura”
Ciljevi su ulaganja stvaranje dodatne i poboljšanje postojeće biciklističke infrastrukture. Ta se mjera sastoji od sljedećih četiriju podmjera.
·Ulaganje I-3.01: „Biciklistička infrastruktura” Flamanske regije
·Ulaganje I-3.02: „Biciklistička infrastruktura – biciklistički koridori” Valonske regije
·Ulaganje I-3.03: „Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus” Regije Bruxelles
·Ulaganje I-3.03: „Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus” savezne države
Ulaganje I-3.01: „Biciklistička infrastruktura” Flamanske regije
To se ulaganje sastoji od izgradnje 139 km novih biciklističkih staza i obnove 1 351 km biciklističkih staza. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.02: „Biciklistička infrastruktura – biciklistički koridori” Valonske regije
To se ulaganje sastoji od izgradnje najmanje 27 km biciklističkih staza kroz dva biciklistička koridora duž autoceste E411 i N275. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.03: „Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus” Regije Bruxelles
To ulaganje obuhvaća izgradnju najmanje 7 000 parkirnih mjesta za bicikle i najmanje 15 km biciklističkih staza te nadogradnju 5 km biciklističkih staza u Bruxellesu. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.03: „Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus” savezne države
To se ulaganje sastoji od izgradnje najmanje 6,6 km biciklističkih staza duž željezničkih pruga u Bruxellesu. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.04: „Infrastruktura za biciklizam i pješačenje – Schuman” savezne države
To se ulaganje sastoji se od izgradnje najmanje 28 800 četvornih metara infrastrukture za biciklizam i pješačenje oko trga Schuman u Bruxellesu. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
G.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
94 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ključna etapa |
Početak svih biciklističkih i pješačkih projekata |
Donošenje odluke ili dodjele ugovora |
Q2 |
2024. |
Biciklistička infrastruktura – Flamanska regija: Donošenje odluka o proračunskim i/ili subvencijskim uvjetima za dva programa: 1) Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken i 2) Agentschap Binnenlands Bestuur. Biciklistička infrastruktura – biciklistički koridori – Valonska regija: Dodjela ugovora za četiri dionice u Valonskoj regiji Biciklistička infrastruktura – VeloPlus – Regija Bruxelles: Donošenje odluke o biciklističkim stazama u Bruxellesu (Regija Bruxelles) Biciklistička infrastruktura – VeloPlus – savezna država: Dodjela građevinske dozvole u Bruxellesu. |
|||
|
95 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ciljna vrijednost |
Nove i obnovljene biciklističke staze |
km |
0 |
204,3 |
Q1 |
2024. |
204,3 km novih i obnovljenih biciklističkih staza. |
|
|
96 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ciljna vrijednost |
Nove i obnovljene biciklističke staze |
km |
204,3 |
1 389,6 |
Q2 |
2026. |
1389,6 km novih i obnovljenih biciklističkih staza. |
|
|
97 |
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Regija Bruxelles (I-3.03) |
Ciljna vrijednost |
Nova javna parkirna mjesta za bicikle za stanovnike |
Parkirna mjesta za bicikle |
0 |
7 000 |
Q2 |
2026. |
7 000 novih javnih biciklističkih parkirnih mjesta. |
|
|
98 |
Biciklizam i infrastruktura za pješačenje – Schuman (I-3.04) |
Ciljna vrijednost |
Novi javni prostor za pješake, bicikliste i javni prijevoz oko trga Schuman |
m² |
0 |
25 000 |
Q2 |
2026. |
Ukupno 25 000 m² novog javnog prostora za pješake, bicikliste i javni prijevoz oko trga Schuman |
|
H. KOMPONENTA 3.2.: Prelazak na alternativne načine prijevoza
Mjerama predloženima u okviru ove komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost želi se poduprijeti prelazak na alternativne načine prijevoza ulaganjem u željeznicu, lokalni javni prijevoz, pametnu mobilnost i unutarnje plovne putove.
Komponenta pridonosi ispunjenju preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku na održivi promet, uključujući nadogradnju željezničke infrastrukture, prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te istraživanje i inovacije, posebno u digitalizaciji, uzimajući u obzir regionalne razlike. Suočiti se sa sve većim izazovima u području mobilnosti jačanjem poticaja i uklanjanjem prepreka povećanju ponude i potražnje za kolektivnim prometom i prometom s niskim razinama emisija i preporukom za Belgiju 2020.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u infrastrukturu za održivi promet.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
H.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-3.01: „Performance Infrabel/NMBS-SNCB” savezne države
Ta se reforma sastoji od donošenja novih ugovora o uspješnosti NMBS-SNCB-a i Infrabela i njegova višegodišnjeg plana ulaganja, kojima se osigurava barem sljedeće:
-Pravodobna provedba ulaganja u prigradsku željeznicu „Réseau suburbain bruxellois – Geweestelijk ExpressNet” (RER-GEN) do 2031. u skladu sa Zakonom o donošenju međuregionalnog sporazuma 8 o suradnji u području strateških ulaganja u željeznice 9
-Pravi poticaji za učinkovitost i kvalitetu usluga ugrađeni u ugovor.
-Dovršena ulaganja I-3.09 „Željezničke i multimodalne željezničke postaje – savezna država”, I-3.10. „Učinkovita željeznička mreža – savezna država” i I-3.12. „Pametna željeznička mobilnost – savezna država”, uključena u ovu komponentu plana za oporavak i otpornost.
Ugovor će se sklopiti do 30. lipnja 2023.
Reforma R-3.02: „Proračun za mobilnost” savezne države
Cilj je reforme jačanje poticaja za povećanje potražnje za vrstama prijevoza od kuće do radnog mjesta koje predstavljaju održivu alternativu službenim automobilima (tj. kolektivni prijevoz i biciklizam) jer je primjena postojećeg proračunskog programa za mobilnost i dalje vrlo ograničena. Cilj je pokrenuti prelazak na alternativne načine prijevoza Reforma se sastoji od donošenja zakona kojim se utvrđuje revidirani proračun za mobilnost. Poglavlje u zakonu koje se odnosi na izmjenu proračuna za mobilnost stupit će na snagu do 1. rujna 2021.
Ulaganje I-3B: „Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji”
Cilj je ulaganja poboljšati javni prijevoz u Valonskoj regiji. Ta se mjera sastoji od sljedećih četiriju podmjera:
·Ulaganje I-3.05: „Visokofrekventan autobusni prijevoz” Valonske regije
·Ulaganje I-3.06: „Proširenje tramvajske mreže” Valonske regije
·Ulaganje I-3.07: „Proširenje podzemne željeznice” Valonske regije
·Ulaganje I-3.08: „Pametna cestovna signalizacija” Valonske regije
Ulaganje I-3C: „Postrojenja za obnovu željeznice i dostupnost kolodvora”
Cilj je ulaganja obnova željeznica i povećanje pristupačnosti željezničkih kolodvora. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.09: „Željezničke i multimodalne željezničke postaje” savezne države
·Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
Ulaganje I-3D: „Iskorištavanje otvorenih podataka za pametnu mobilnost”
Cilj je ulaganja oslobađanje otvorenih podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
·Ulaganje I-3.13: „Uvođenje mobilnosti kao usluge (MaaS)” Regije Bruxelles
Ulaganje I-3E: „Puštanje u rad željezničkih IT modula”
Cilj je ulaganja operacionalizirati IT module kojima se poboljšava upravljanje prometom i prodaja karata. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
·Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
Ulaganje I-3.05: „Visokofrekventan autobusni prijevoz” Valonske regije
To ulaganje sastoji se od izgradnje posebnog voznog traka za visokofrekventan autobusni prijevoz u području Mons-Borinage (Valonska regija) duž ceste N51. Povećanje operativnih troškova zbog početka rada tog visokofrekventnog autobusnog prijevoza nadoknađuje se u skladu s revidiranim ugovorom o pružanju javne usluge „Opérateur de Transport de Wallonie” koji je dodijelila Valonska regija. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.06: „Proširenje tramvajske mreže” Valonske regije
To se ulaganje sastoji od proširenja tramvaja u Liègeu za 5,8 km do Herstala i Serainga. Povećanje operativnih troškova za naknadu proširene tramvajske usluge uključuje se u revidirani ugovor o javnim uslugama „Opérateur de Transport de Wallonie” koji je dodijelila Valonska regija. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.07: „Proširenje podzemne željeznice” Valonske regije
To ulaganje sastoji se od obnove i proširenja mreže podzemne željeznice Charleroi za 5,5 km do Grand Hôpital de Charleroi (Viviers). Povećanje operativnih troškova za naknadu proširene tramvajske usluge uključuje se u revidirani ugovor o javnim uslugama „Opérateur de Transport de Wallonie” koji je dodijelila Valonska regija. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.08: „Pametna cestovna signalizacija” Valonske regije
Ta se ulaganja sastoje od postavljanja pametnih semafora za autobuse u javnom prijevozu u Valonskoj regiji na najmanje 400 cesta. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.09: „Željezničke i multimodalne željezničke postaje” savezne države
To ulaganje obuhvaća izgradnju najmanje 6 000 parkirnih mjesta za bicikle na željezničkim postajama 10 i osiguravanje pristupa najmanje 25 postaja 11 u skladu s tehničkim specifikacijama za interoperabilnost iz Uredbe Komisije (EU) br. 1300/2014 za osobe s invaliditetom i osobe sa smanjenom pokretljivošću. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
To se ulaganje sastoji od modernizacije 36 željezničkih dionica u cjelokupnoj mreži, modernizacije 24 namjenske infrastrukture željezničkog prijevoza tereta, uklanjanja šest infrastrukturnih uskih grla koja ometaju rad pruge Bruxelles-Luxembourg (željeznica Eurocap), uklanjanja četiriju željezničkih uskih grla u Bruxellesu i razvoja IT modula za upravljanje prometom. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.11: „Kanal Albert i Trilogiport” Valonske regije
To se ulaganje sastoji od proširenja multimodalne platforme Trilogiport u Liègeu i povećanja visine 4 mosta iznad kanala Albert (Lanaye, Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau) kako bi se omogućilo da teglenice prevoze teret do 9,1 m visine (4 sloja tereta). Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
To se ulaganje sastoji od uspostave platforme s otvorenim podatkovnim rutama i osam IT modula s platformom za prodaju karata koja je interoperabilna s drugim belgijskim regionalnim prijevoznicima (STIB-MIVB, De Lijn, TEC). Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. ožujka 2025.
Ulaganje I-3.13: „Uvođenje mobilnosti kao usluge (MaaS)” Regije Bruxelles
To ulaganje sastoji se od uspostave podatkovnog centra u Bruxellesu kako bi se omogućilo brzo pohranjivanje, obrada, analiza i razmjena podataka o mobilnosti koje generiraju pružatelji usluga mobilnosti i agregatori za mobilnost kao usluge („agregatori MaaS”). Čvorište podataka u Bruxellesu pokriva ne samo javni prijevoz nego i vožnju biciklom. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. ožujka 2025.
Ulaganje I-3.14: „Bespovratna sredstva za prelazak na alternativne načine prijevoza” Regije Bruxelles
Ulaganje se sastoji od potpore novim revidiranim bespovratnim sredstvima za prelazak na alternativne načine prijevoza kojima se zamjenjuju bespovratna sredstva „Bruxelles’Air” tako što se ona proširuje na sve nove vrste održivih načina prijevoza (dijeljenje automobila, dijeljenje bicikala, romobili) kako bi se ojačali poticaji za povećanje potražnje za kolektivnim prijevozom i prometom s niskim emisijama. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-3.15: „Smart Move” Regije Bruxelles
To se ulaganje sastoji od razvoja informatičkog sustava mobilnosti kao usluge („SmartMove”) u Regiji Bruxelles s aplikacijskim sučeljem kako bi se korisnicima pružile potpune i točne informacije o dostupnim načinima prijevoza, uključujući njihove troškove, s posebnim naglaskom na utjecaj na zagušenje i okoliš. Ulaganje posebno obuhvaća praćenje pozadinskih ureda, internetske stranice, autentikaciju i softver za simulaciju određivanja cijena te za povezivanje podataka i automatsko prepoznavanje registarskih pločica. IT sustavi uključuju i komponentu cestovnog punjenja, oko koje se još raspravlja na međuregionalnoj razini. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2022.
H.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
99 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Početak velikih infrastrukturnih radova za autobusnu infrastrukturu (pametna cestovna signalizacija – Mons), tramvajsku infrastrukturu (Liège) i laku podzemnu željeznicu (Charleroi) |
Projekti |
0 |
4 |
Q3 |
2023. |
Visokofrekventan autobusni prijevoz – Valonska regija -Dodjela ugovora za sve javne radove (objavljena je obavijest o dodjeli ugovora) Proširenje tramvaja u Liègeu – Valonska regija -Dovršetak preliminarne studije -Dovršetak procjene utjecaja na okoliš -Prikupljanje svih preliminarnih dokumenata potrebnih za izdavanje građevinskih i okolišnih dozvola -Izdavanje svih građevinskih i ekoloških dozvola za proširenje na Herstal i Seraing. Proširenje podzemne željeznice u Charleroiu – Valonska regija -Izdavanje svih građevinskih i okolišnih dozvola Inteligentni semafori – Valonska regija -Dodjela ugovora za sve javne radove (objavljena je obavijest o dodjeli ugovora) |
|
|
100 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova i operacionalizacija pametnih semafora |
Km: Broj pametnih semafora u cestovnom prometu |
0 0 |
6 260 |
Q2 |
2025. |
Visokofrekventan autobusni prijevoz – Valonska regija
6 km dodatne infrastrukture javnog prijevoza za visokofrekventan autobusni prijevoz s nultom stopom emisija, proširenje tramvaja (Liège) i proširenje podzemne željeznice (Charleroi) Inteligentni semafori – Valonska regija -Ukupno 260 raskrižja opremljeno pametnom cestovnom signalizacijom. |
|
|
101 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova i raskrižja s pametnim semaforima |
Km: Broj raskrižja s pametnim semaforima na centraliziranoj platformi |
6 260 |
18 400 |
Q2 |
2026. |
Dovršetak radova na dodatnoj infrastrukturi javnog prijevoza 18 km za visokofrekventan autobusni prijevoz s nultom stopom emisija (Mons), proširenje tramvaja (Liège) i proširenje podzemne željeznice (Charleroi) i 400 cesta s pametnim semaforima za autobuse javnog prijevoza u funkciji su centralizirane platforme za cestovnu signalizaciju. |
|
|
102 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ključna etapa |
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama OTW-a („Organisme de Transport de Wallonie”) |
Revidirani ugovor o javnim uslugama OTW-a („Organisme de Transport de Wallonie”) |
- |
- |
- |
Q2 |
2024. |
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama OTW-a („Organisme de Transport de Wallonie”) s odobrenom naknadom za dodatne operativne rashode za visokofrekventan autobusni prijevoz s nultom stopom emisija u Monsu, podzemnu željeznicu u Charleroiu i tramvaj u Liègeu. |
|
103 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 1) |
Dovršeni radovi |
0 |
32 |
Q3 |
2022. |
Dovršetak 32 intervencije za nadogradnju željezničke infrastrukture, dodavanje 6 000 parkirnih mjesta za bicikle čini 5 postaja pristupačnima u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 s najmanje četiri kriterija: — visoki peroni (76 cm) — peroni kojima se može pristupiti putem rampi ili liftova — sustav taktilnog vođenja — najmanje jedan automat za prodaju karata dostupan osobama smanjene pokretljivosti |
|
|
104 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 2) |
Dovršeni radovi |
32 |
62 |
Q3 |
2023. |
Dovršetak 62 intervencije za nadogradnju željezničke infrastrukture, dodavanje 6 000 parkirnih mjesta za bicikle čini 12 postaja pristupačnima u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 s najmanje četiri kriterija: — visoki peroni (76 cm) — peroni kojima se može pristupiti putem rampi ili liftova — sustav taktilnog vođenja — najmanje jedan automat za prodaju karata dostupan osobama smanjene pokretljivosti |
|
|
105 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 3) |
Dovršeni radovi |
62 |
82 |
Q2 |
2026. |
Dovršetak 82 intervencije za nadogradnju željezničke infrastrukture, dodavanje 6 000 parkirnih mjesta za bicikle čini 25 postaja pristupačnima u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 s najmanje četiri kriterija: — visoki peroni (76 cm) — peroni kojima se može pristupiti putem rampi ili liftova — sustav taktilnog vođenja — najmanje jedan automat za prodaju karata dostupan osobama smanjene pokretljivosti |
|
|
106 |
Kanal Albert i Trilogiport (I-3.11.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za radove mostova na kanalu Albert i novoj platformi u luci Trilogiport |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora |
- |
- |
- |
Q3 |
2023. |
Dodjela svih ugovora za radove nove multimodalne platforme Trilogiporta u Liègeu i 4 mosta iznad kanala Albert (Lanaye, Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau). |
|
107 |
Kanal Albert i Trilogiport (I-3.11.) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova mostova na kanalu Albert/i novoj platformi u luci Trilogiport |
Broj radova |
0 |
5 |
Q4 |
2025. |
Dovršetak radova na multimodalnoj platformi Trilogiport u Liègeu (prihvat „procès-verbal de reception provisoire”) i radova na povećanju visine 4 mosta iznad kanala Albert (Lanaye, Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau). |
|
|
108 |
Otvaranje podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost (I-3D) |
Ciljna vrijednost |
Otvaranje podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost |
Projekti |
0 |
3 |
Q1 |
2025. |
Otvaranje podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost: — Prodaja karata za SNCB (1 projekt), — Planiranje i podaci u stvarnom vremenu za SNCB (1 projekt) — Usluge mobilnosti u Bruxellesu (1 projekt) |
|
|
109 |
Puštanje u rad željezničkih IT modula (I-3E) |
Ciljna vrijednost |
Puštanje u rad željezničkih IT modula |
Moduli |
0 |
10 |
Q4 |
2024. |
Puštanje u rad željezničkih IT modula: — Infrabel sustav upravljanja prometom (1 modul) Planer itinerera SNCB-NMBS (1 modul) Komponente prodaje karata SNCB-NMBS (8 modula) koje omogućuju bolje poslovanje i bolje korisničko iskustvo u teretnom i putničkom željezničkom prijevozu. |
|
|
110 |
Proračun za mobilnost (R-3.02) |
Ključna etapa |
Donošenje proračuna za mobilnost |
Donošenje proračuna za mobilnost |
- |
- |
- |
Q3 |
2021. |
Donošenje proračuna za mobilnost. |
|
111 |
Performanse SNCB/INFRABEL (R-3.01) |
Ključna etapa |
Odobrenje novih ugovora NMBS-SNCB-a i Infrabela temeljenih na rezultatima te višegodišnjeg plana ulaganja, ugovor |
Odobravanje ugovora |
- |
- |
- |
Q2 |
2023. |
Novi ugovor o izvođenju uključuje odredbe kojima će se osigurati sljedeće: Zakon o međuregionalnoj suradnji u području strateških ulaganja u željeznicu (Prilog I.a zakonu Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des infrastructures ferroviaires stratégiques / Wet houdende instemming met het samenwerkingsakkoord van 5 oktober 2018 tussen de Federale Staat, het Vlaamse Gewest, het Waalse Gewest en het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest betreffende de financiering van de strategische spoorweginfrastructuren, Moniteur belge – 11.3.2019. – Belgisch Staatsblad) – Pravi poticaji za učinkovitost i kvalitetu usluga ugrađeni u ugovor. – dovršetak ulaganja I-3.09 „Željezničke i multimodalne željezničke postaje – savezna država”, I-3.10. „Učinkovita željeznička mreža – savezna država” i I-3.12. „Pametna željeznička mobilnost – savezna država”, uključena u ovu komponentu plana za oporavak i otpornost. |
|
112 |
Smart Move (I-3.15) |
Ključna etapa |
Aplikacija Smart Move za pametnu mobilnost operativna je |
Početak rada aplikacije Smart Move |
- |
- |
- |
Q2 |
2022. |
Aplikacija Smart Move za pametnu mobilnost operativna je i testna faza je dovršena. — Praćenje i ocjenjivanje podrške — Evaluacija učinka i utvrđivanje postupaka poboljšanja |
|
113 |
Bespovratna sredstva za prelazak na alternativne načine prijevoza (I-3.14) |
Ciljna vrijednost |
Prvih 5 000 zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava za prelazak na alternativne načine prijevoza |
Broj |
0 |
5 000 |
Q4 |
2023. |
Podneseno je prvih 5 000 zahtjeva za bespovratna sredstava za prelazak na alternativne načine prijevoza. |
|
I. KOMPONENTA 3.3.: Ozelenjivanje cestovnog prometa
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost želi se poduprijeti cestovni promet s niskom razinom emisija.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku na održivi promet, uključujući nadogradnju željezničke infrastrukture, prelezak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju [...], rješavanju sve većih problema povezanih s mobilnošću, jačanjem poticaja i uklanjanjem prepreka povećanju ponude i potražnje za kolektivnim prometom i prometom s niskom razinom emisija te preporukom za Belgiju 2020.3 o usmjeravanju ulaganja na zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u infrastrukturu za održivi promet.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
I.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-3F: „Stanice za punjenje”
Cilj je ulaganja uvesti električne stanice za punjenje. Ta se mjera sastoji od sljedećih četiriju podmjera:
·Reforma R-3.04: „Stanice za punjenje” Valonske regije
·Reforma R-3.05: „Stanice za punjenje” Regije Bruxelles
·Ulaganje I-3.18: „Stanice za punjenje” savezne države
·Ulaganje I-3.19: „Stanice za punjenje” Flamanske regije
·Ulaganje I-3G: „Ozelenjivanje autobusnog voznog parka”
·Ulaganje I-3.16: „Ozelenjivanje autobusnog voznog parka” Flamanske regije
·Ulaganje I-3.17: „Ozelenjivanje autobusnog voznog parka” Regije Bruxelles
Reforma R-3.03: „Automobili poduzeća s nultom stopom emisija” savezne države
Reforma se sastoji od postupnog ukidanja postojećeg sustava oporezivanja službenih automobila na konvencionalne automobile i njegova ograničavanja od 2026. na električne automobile. Reformiranim programom oporezivanja poslovnih automobila predviđa se sljedeće: (1) ukidanje odbitka za konvencionalne službene automobile stečene od 2026. (2) postupno smanjenje porezne stope odbitka za konvencionalne službene automobile, stečene između 1. srpnja i 31. prosinca 2025., kako bi do 2028. dosegnuo 0 %, (3) postupno smanjenje stope poreznog odbitka za poslovne automobile s nultim emisijama kako bi do 2031. dosegnula najviše 67,5 % i (4) porezni odbitak za benzinsko i dizelsko gorivo za hibridne službene automobile, stečene od 2023. do 2025., umanjen na 50 % do siječnja 2023. Nadalje, (5) za konvencionalne automobile kupljene od 1. srpnja 2023. doprinos CO2 povećat će se po stopi od 2,25 od 1. srpnja 2023. te će se postupno povećavati u 2025. i 2026. do 5,50 u 2027. (6) za službene automobile s nultim emisijama stečene od 1. srpnja 2023. minimalni doprinos solidarnosti povećat će se počevši od 2025. tako da se dugoročno za prosječni službeni automobil plaća isti iznos doprinosa za socijalno osiguranje kao i u trenutku donošenja Plana. Reforma, uključujući prethodno navedena prijelazna razdoblja i faze provedbe, donosi se do 30. rujna 2021. i stupa na snagu 1. siječnja 2023.
Reforma R-3.04: „Stanice za punjenje” Valonske regije
Ta se reforma sastoji od donošenja vladine odluke i dodjele koncesija za infrastrukturu za punjenje u Valonskoj regiji te uvođenja 6 000 javnih mjesta za punjenje. Cilj za broj javnih stanica za punjenje (CPE) koje se ugrađuju uzima u obzir indikativni cilj od jednog CPE-a za deset električnih vozila. Plan za uvođenje električnih stanica za punjenje valonska vlada donijet će do 30. rujna 2022. te će se provesti odmah kako bi se dosegli ciljevi do 30. lipnja 2026.
Reforma R-3.05: „Stanice za punjenje” Regije Bruxelles
Ta se mjera sastoji od donošenja zakonodavnog okvira i dodjele koncesija za infrastrukturu za punjenje u Regiji Bruxelles i postavljanja 400 javnih mjesta za punjenje do 31. prosinca 2023. Taj plan će biti u skladu s Direktivom 2014/94/EU o infrastrukturi za alternativna goriva i redovito će se ažurirati te će se njime osigurati ispunjenje cilja Regije. Odluka o sigurnosnim standardima kojih se potrebno pridržavati za ugradnju punjenja izvan ulica u Regiji Bruxelles bit će donesena 1. ožujka 2022. i stupiti na snagu najkasnije do 31. srpnja 2022. Provedba mjere u cjelini bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-3.06: „Promet s nultom stopom emisija” Flamanske regije
Ta se mjera sastoji od donošenja zakonodavnog okvira za poticanje uvođenja javnih mjesta za punjenje koncesijama i polujavnim postajama s pomoću bespovratnih sredstava u Flamanskoj regiji. Zakonodavnim okvirom omogućuje se mapiranje budućih mjesta za punjenje, pokreću koncesijski natječaji za javna mjesta za punjenje, potiče uvođenje polujavnih mjesta za punjenje na privatnim nekretninama, smanjuje administrativno opterećenje kako bi se skratilo vrijeme potrebno za postavljanje mjesta za punjenje i potaknulo pametno punjenje električnom energijom kako bi se uravnotežila ponuda i potražnja električne energije. Zakonodavni okvir stupit će na snagu do 1. siječnja 2022.
Reforma R-3.07: „Prijevare povezane s emisijama” Flamanske regije
Ta se mjera sastoji od donošenja i. novog pravnog okvira za ispitivanja NOx-a (ako istraživanje koje je u tijeku dovede do izvedivog postupka), opsežnog praćenja emisija vozila, poboljšanja pregleda na cesti i učinkovitog programa ispitivanja sukladnosti u uporabi te ii. IT sustava koji objedinjuje podatke o emisijama s opažanjima periodičnih tehničkih pregleda i inspekcija na cesti radi daljnjeg poboljšanja programa ispitivanja sukladnosti u uporabi.
Pravni okvir objavit će se do travnja 2023. i stupiti na snagu prema sljedećem rasporedu. Do 1. srpnja 2023. uvest će se praćenje emisija teških vozila, pospješiti provedba inspekcija na cesti i započeti program ispitivanja sukladnosti u uporabi. Ako se izvediv postupak testiranja NOx-a za potrebe tehničke inspekcije razvije do 31. ožujka 2022., provest će se u 2023. Najkasnije do 31. prosinca 2024. potpuna mjera mora biti dovršena i provedena (potpuno dovršenje IT sustava kojim se omogućuje daljnja integracija cestovnih i periodičnih tehničkih pregleda s programom sukladnosti u uporabi).
Ulaganje I-3.16: „Ozelenjivanje autobusnog voznog parka” Flamanske regije
To ulaganje u flamanskog regionalnog javnog prijevoznika „VVM-De Lijn” sastoji se od:
— nadogradnja barem 235 M3 niskopodnih hibridnih autobusa u plug-in hibridne autobuse,
— nabava najmanje 35 M3 niskopodnih plug-in hibridnih autobusa,
— nabava najmanje 60 M3 niskopodnih električnih autobusa,
— postavljanje najmanje 345 stanica za punjenje autobusa.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-3.17: „Ozelenjivanje autobusnog voznog parka” Regije Bruxelles
To ulaganje u „STIB-MIVB”, operatera javnog prijevoza iz Regije Bruxelles, uključuje sljedeće:
— nabava najmanje 50 M3 niskopodnih električnih autobusa,
— postavljanje najmanje 50 stanica za punjenje autobusa.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-3.18: „Stanice za punjenje” savezne države
To se ulaganje sastoji od podupiranja poreznog poticaja za privatne i polujavne stanice za punjenje električnih automobila. Poreznim poticajem omogućuje se odbitak troškova postavljanja mjesta za punjenje kod kuće i u trgovačkim centrima, supermarketima i parkiralištu poduzeća. Poreznim poticajem omogućuje se postavljanje najmanje 51 000 privatnih mjesta za punjenje. Porezni poticaj stupit će na snagu do 30. rujna 2021.
Ulaganje I-3.19: „Stanice za punjenje” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od postavljanja 30 000 ekvivalenata mjesta za punjenje (javne i polujavne stanice za punjenje) u cijeloj Flamanskoj regiji. Flamanska regija razvija planove za optimizaciju uvođenja dostupnih mjesta za punjenje 24 sata i podupire razvoj skladišnih objekata u područjima udaljenima od područja za punjenje na autocestama. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
I.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
114 |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G) |
Ciljna vrijednost |
Službeni nalog za zelene autobuse i povezanu infrastrukturu za punjenje u Flamanskoj regiji i Bruxellesu |
Nalozi |
0 |
6 |
Q4 |
2024. |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – Flamanska regija -Izdana narudžba za nadogradnju hibridnih autobusa u e-hibridne autobuse izmjenom postojećeg okvirnog ugovora -Izdana narudžba za plug-in hibridne autobuse u okviru postojećeg okvirnog ugovora -Izdana narudžba za potpuno električne autobuse -Izdana narudžba za ugradnju infrastrukture za punjenje u spremišta (potpuno) električnih autobusa i plug-in hibridnih autobusa Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – Regija Bruxelles -Zaprimanje ponuda, dodjela ponuda i naručivanje radova i infrastrukture za punjenje trgovine autobusom -Zaprimanje ponuda, dodjela ponuda i naručivanje 50 zglobnih električnih autobusa |
|
|
115 |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G) |
Ciljna vrijednost |
Zeleni autobusi pušteni u promet i spremišta tehnički prilagođena u Flamanskoj regiji i Bruxellesu |
Vozila |
0 |
356 |
Q4 |
2025. |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – Flamanska regija -Novi i nadograđeni e-hibridni autobusi isporučeni su i pušteni u promet (autobusi su prilagođeni za pružanje usluga u dodijeljenom području) -Potpuno električni autobusi isporučeni su i pušteni u promet (autobusi su prilagođeni za pružanje usluga u dodijeljenom području) -Infrastruktura za punjenje stavlja se u pogon u spremištima autobusa u dodijeljenim područjima Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – Regija Bruxelles -Dovršetak općih radova (uključujući elektroenergetsku infrastrukturu za stanice za punjenje); infrastruktura za punjenje isporučene u skladište autobusa -Isporuka zglobnih električnih autobusa i ispitivanja |
|
|
116 |
Poticanje prijevoza s nultom stopom emisija – Flamanska regija (R-3.06) |
Ključna etapa |
Donošenje okvira za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji |
Donošenje okvira |
- |
- |
- |
Q4 |
2021. |
Donošenje političkog okvira za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji. Okvirom politike omogućuje se: — karta budućih mjesta za punjenje — pokretanje natječaja za dodjelu koncesija za mjesta za punjenje u javnom prostoru — poticanje uvođenja (polu)javnih stanica za punjenje na privatnom posjedu — skraćivanje vremenskog okvira za postavljanje mjesta za punjenje smanjenjem administrativnog opterećenja — poticanje pametnog električnog punjenja |
|
117 |
Stanice za punjenje – Flamanska regija (I-3.19) |
Ključna etapa |
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
- |
- |
- |
Q2 |
2022. |
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje. Okvir za uvođenje javne infrastrukture za punjenje osigurava se koncesijama koje dodjeljuje flamanska vlada, dok se uvođenje prepušta privatnim operaterima. |
|
118 |
Stanice za punjenje – Regija Bruxelles (R-3.05) |
Ključna etapa |
Donošenje dekreta kojim se određuju sigurnosni standardi i plan izgradnje infrastrukture |
Donošenje dekreta kojim se određuju sigurnosni standardi i plan izgradnje infrastrukture |
- |
- |
- |
Q1 |
2022. |
Donošenje odluke kojom se utvrđuju sigurnosni standardi kojih se potrebno pridržavati pri postavljanju mjesta za punjenje izvan ulice u Regiji Bruxelles, uključujući minimalni omjer postavljanja po parkirnom mjestu najkasnije do 31. prosinca 2025. I donošenje plana izgradnje infrastrukture u koji je uključeno sljedeće:
— Geografska distribucija javnih mjesta za punjenje koja će se postaviti u Bruxellesu; naknadno će se ažurirati svake tri godine
Taj plan bit će u skladu s Direktivom o infrastrukturi za alternativna goriva, redovito će se ažurirati i njime će se osigurati ispunjenje cilja regije. |
|
119 |
Stanice za punjenje – Valonska regija (R-3.04) |
Ključna etapa |
Donošenje plana za uvođenje električnih stanica za punjenje |
Donošenje plana za uvođenje električnih stanica za punjenje |
Q3 |
2022. |
Donošenje plana za uvođenje punionica u koji je uključeno sljedeće: — Broj mjesta za punjenje koje se moraju ugraditi do 31. prosinca 2026. — Postupci za uvođenje infrastrukture — Ad hoc mehanizmi potpore za smanjenje administrativnog opterećenja — Nužna osnova za pokretanje poziva na podnošenje ponuda — Cilj za broj javnih stanica za punjenje (CPE) koje će se ugraditi do 2026., što uzima u obzir indikativni cilj od jednog CPE-a za deset električnih vozila. |
|||
|
120 |
Stanice za punjenje – savezna država (I-3.18) |
Ključna etapa |
Donošenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje |
Donošenje poreznog poticaja |
- |
- |
- |
Q4 |
2021. |
Donošenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje. |
|
121 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Dodatna operativna polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 1) |
Mjesta za punjenje (CPE) |
0 |
8 460 |
Q2 |
2023. |
Infrastruktura za punjenje – Flamanska regija Infrastruktura za punjenje – Regija Bruxelles Postići dodatnih 8 460 operativnih polujavnih i javnih ekvivalenata za punjenje (CPE) |
|
|
122 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Dodatno Operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 2) |
Mjesta za punjenje (CPE) |
8 460 |
32 760 |
Q2 |
2025. |
Infrastruktura za punjenje – savezna država Infrastruktura za punjenje – Flamanska regija Infrastruktura za punjenje – Valonska regija Postići 32 760 dodatnih operativnih privatnih, polujavnih i javnih ekvivalenata za punjenje (CPE). |
|
|
123 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Dodatno Operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 3) |
Mjesta za punjenje (CPE) |
32 760 |
78 660 |
Q2 |
2026. |
Infrastruktura za punjenje – savezna država Infrastruktura za punjenje – Flamanska regija Infrastruktura za punjenje – Valonska regija Postići 78 660 dodatnih operativnih privatnih, polujavnih i javnih ekvivalenata za punjenje (CPE). |
|
|
124 |
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07) |
Ključna etapa |
Donošenje pravnog okvira za praćenje emisija iz vozila u Flamanskoj regiji |
Donošenje pravnog okvira |
- |
- |
- |
Q1 |
2023. |
Donošenje sljedećeg: — Zakonodavstvo potrebno za provedbu pragmatičnog postupka ispitivanja NOx kako bi se ojačali periodični tehnički pregledi dostupni s ciljem uvođenja ispitivanja u trećem tromjesečju 2023. — Pravna poboljšanja kako bi se proširio opseg pregleda na cesti kako bi se obuhvatile sve vrste vozila (cilj: 2022.) — Novi propis: pravni okvir dostupan je kako bi se omogućilo opsežno praćenje emisija vozila tijekom vožnje (daljinski sustav detekcije i potencijalno plume chasing) i njegova primjena radi bolje provedbe i evaluacije politika (cilj: 2022.) |
|
125 |
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07) |
Ključna etapa |
IT sustav koji objedinjuje podatke o emisijama i opažanja periodičnih tehničkih inspekcija i inspekcija sigurnosti na cestama u funkciji |
Početak rada IT sustava |
- |
- |
- |
Q4 |
2024. |
IT sustav koji objedinjuje podatke o emisijama s opažanjima periodičnih tehničkih pregleda i inspekcijskih pregleda sigurnosti na cestama koji su spremni i dostupni svim dionicima |
|
126 |
Službeni automobili s nultom stopom emisija (R-3.03) |
Ključna etapa |
Donošenje zakona o reformi sustava poreza na motorna vozila |
Donošenje nacrta prilagodbe zakona o reformi sustava poreza na motorna vozila |
- |
- |
- |
Q3 |
2021. |
Savezni parlament donio je reformirani sustav oporezivanja službenih automobila u okviru kojeg novi službeni automobili od 2026. moraju imati nultu stopu emisija kako bi ostvarili korist od postojećeg povlaštenog režima. Reformiranim sustavom oporezivanja službenih automobila predviđa se: (1) počevši od 2026., ukidanje poreznih odbitaka za konvencionalne službene automobile stečene od 2026., (2) postupno smanjenje stope poreznog odbitka za konvencionalne službene automobile, stečene od 1. srpnja 2023. do 31. prosinca 2025., kako bi se do 2028. dosegnulo 0 %, (3) postupno smanjenje stope poreznih odbitaka za poslovne automobile s nultom stopom emisija kako bi se do 2031. dosegnulo najviše 67,5 % i (4) porezni odbitak benzinskih i dizelskih goriva za hibridne službene automobile stečene od 2023. do 2025. smanjen na 50 % od 1. siječnja 2023. Nadalje, (5) za konvencionalne automobile kupljene od 1. srpnja 2023. doprinos CO2 povećat će se po stopi od 2,25 od 1. srpnja 2023. te će se postupno povećavati u 2025. i 2026. do 5,50 u 2027. (6) za službene automobile s nultom stopom emisija stečene od 1. srpnja 2023. minimalni doprinos solidarnosti povećat će se počevši od 2025. tako da se dugoročno za prosječni službeni automobil plaća isti iznos doprinosa za socijalno osiguranje kao i u trenutku podnošenja Plana. |
J. KOMPONENTA 4.1.: Obrazovanje 2.0
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost želi se poboljšati uključivost obrazovnih sustava uz istodobno jačanje njihove uspješnosti kako bi se osiguralo da kompetencije koje se podučavaju bolje odgovaraju onima koje su potrebne na tržištu rada.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.2 o poboljšanju uspješnosti i uključivosti sustava obrazovanja i osposobljavanja te smanjenju neusklađenosti između postojećih i traženih vještina.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
J.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.01: „Digisprong” flamanske zajednice
Reforma se sastoji od mjera koje se odnose na četiri stupa: (1) reforme obrazovanja u području IKT-a, medijske pismenosti i računalnog razmišljanja, (2) promicanje učinkovitih školskih politika u području IKT-a jačanjem uloge koordinatora IKT-a, (3) digitalnokvalificirani nastavnici i voditelji osposobljavanja za učitelje i (4) osnivanje centra znanja i savjetovanja za potporu školama u digitalizaciji njihovih obrazovnih sadržaja. Propis od novom IKT okviru za obvezno obrazovanje u Flamanskoj regiji stupit će na snagu do 1. listopada 2022.
Reforma R-4.02: „Fond za unapređenje visokog obrazovanja” flamanske zajednice
Tom se reformom nastoje ostvariti sljedeća tri cilja: (1) stvaranje fleksibilne ponude na flamanskim visokim učilištima koja je otporna na buduće promjene, (2) daljnji razvoj cjeloživotnog učenja u visokom obrazovanju i (3) optimalno iskorištavanje digitalnih oblika obrazovanja. Konkretno, u bilješci o viziji potrebno je i. definirati novi profil za visoko obrazovanje u Flamanskoj regiji kako bi se osiguralo da visoka učilišta budu najsuvremenija i ii. razviti viziju cjeloživotnog učenja. Bilješku o viziji prihvatit će ministarstvo obrazovanja i osposobljavanja flamanske vlade do 31. prosinca 2023.
Reforma R-4.03: „Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja” francuske zajednice
Ta se reforma sastoji od sveobuhvatne strategije koja obuhvaća tri područja: sprečavanje, intervenciju, kompenzaciju i razvoj na dosljedan i konkretan način, na temelju nove (pojačane) koordinacije dionika aktivnih u različitim područjima i različitih službi za potporu. Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-4.01: „Digisprong” flamanske zajednice
To se ulaganje sastoji od sljedeća tri elementa: (1) svim školama osigurati digitalni uređaj za svakog učenika, (2) nastavnicima osigurati učinkovite alate za učenje i osposobljavanje kako bi poboljšali svoje digitalne vještine i (3) podupirati škole u digitalizaciji kurikuluma uspostavom središnjeg centra znanja i savjetovanja. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-4.02: „Fond za unapređenje visokog obrazovanja” flamanske zajednice
To ulaganje sastoji se od (1) stvaranja fleksibilne ponude prilagođene budućnosti na flamanskim visokim učilištima, (2) daljnjeg razvoja cjeloživotnog učenja u visokom obrazovanju i (3) potpore održivoj provedbi novih digitalnih oblika obrazovanja. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-4.03: „Personalizirane smjernice u obveznom obrazovanju” francuske zajednice
Ta se ulaganja razvijaju kako bi se odgovorilo na psihosocijalne, obrazovne i pedagoške probleme učenika u osnovnim i srednjim školama te kako bi se suzbilo širenje fenomena nepovoljnog obrazovnog položaja i ranog napuštanja školovanja uslijed pandemije bolesti COVID-19. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-4.04: „Digitalna strategija za visoko obrazovanje i obrazovanje odraslih” francuske zajednice
Ta se ulaganja sastoje od: 1. opremanja škola digitalnom opremom, 2. razvoja digitalnih vještina učenika i nastavnika namjenskim alatima i metodama za digitalne vještine. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4.05: „Digitalni preokret za briselske škole” Regije Bruxelles
Ta se ulaganja sastoje od: 1. digitalne opreme za škole i 2. jačanja internu povezivost škola u Bruxellesu. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.06: „Digitalna transformacija obrazovanja” njemačke zajednice
Cilj je ulaganja digitalna transformacija obrazovanja standardizacijom i konsolidacijom informatičkog okruženja obrazovanja na održiv način osiguravanjem potrebne infrastrukture i informatičke potpore, upravljanja školama i nastavnika te promicanjem informatičkih vještina/osposobljavanja za učenike i nastavnike. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4: „Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom”
Cilj ulaganja pod nazivom „opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom” jest osigurati potrebnu digitalnu opremu i informatičku infrastrukturu za škole.
Ulaganje se sastoji od sljedećih podmjera/mjera:
·Ulaganje I-4.01: „Digisprong” flamanske zajednice
·Ulaganje I-4.04: „Digitalna strategija za visoko obrazovanje i obrazovanje odraslih” francuske zajednice
·Ulaganje I-4.06: „Digitalna transformacija obrazovanja” njemačke zajednice
J.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
127 |
Digisprong (R-4.01) |
Ključna etapa |
Donošenje novog okvira IKT-a za obvezno obrazovanje u Flamanskoj regiji |
Donošenje novog zakonodavstva u flamanskom parlamentu radi poboljšanja okvira IKT-a |
Q3 |
2022. |
Donošenje novog zakonodavstva u flamanskom parlamentu radi poboljšanja postojećeg okvira IKT-a u dva aspekta: – uloga koordinatora IKT-a u školama – i razine ostvarenja IKT-a/ishodi učenja. Zakonodavstvom se omogućuje i. jačanje uloge koordinatora IKT-a na svim razinama obrazovanja i osiguravanje boljeg nadzora nad politikom IKT-a u školama izmjenom uredbe 31 i ii. ratifikacija konačnih uvjeta o ishodima učenja u području IKT-a i razinama postignuća za sve razine obrazovanja u skladu s referentnim okvirom europskog programa DigitalComp. |
|||
|
128 |
Fond za unapređenje visokog obrazovanja (R-4.02) |
Ključna etapa |
Bilješka o viziji za buduće, prilagodljivo i digitalno visoko obrazovanje |
Flamanska vlada donosi bilješku o viziji |
Q4 |
2023. |
Flamanska vlada donijela je bilješku o viziji u kojoj se navodi profil visokog obrazovanja i cjeloživotnog učenja u Flamanskoj regiji. Novim se tekstom nastoji utvrditi vizija za razvoj flamanskog visokoobrazovnog portfelja koji je otporan na buduće promjene. Razrađuje se uz savjetovanje sa širokim spektrom dionika, u što je uključeno sljedeće: ustanove visokog obrazovanja, profesionalno područje i socijalni partneri. Konkretno, njome se i. definira novi profil visokog obrazovanja u Flamanskoj regiji kako bi se osiguralo da visoka učilišta budu najsuvremenija i ii. razvija vizija cjeloživotnog učenja. |
|||
|
129 |
Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja (R-4.03) |
Ključna etapa |
Novi sveobuhvatni plan za borbu protiv napuštanja školovanja |
Donošenje novih zakonodavnih akata protiv napuštanja školovanja u francuskoj zajednici |
Q4 |
2022. |
Opći plan protiv napuštanja školovanja uključuje revidirane dekrete koji se odnose na 4 ključna područja: (1) „Centres Psycho-Médicaux-Sociaux” (CPMS): odlukom se preispituje njihova uloga u jačanju usmjerenosti njihove misije protiv napuštanja školovanja. (2) Isključenje iz škole: odlukom se ograničavaju razlozi za isključenje i uspostavlja jedinstveno žalbeno vijeće kako bi se osiguralo jednako postupanje prema učenicima. (3) Prevencija i intervencija: odlukom se jačaju mehanizmi potpore i prevencije za učenike koji pokazuju posebne signale mogućeg napuštanja školovanja (kao što su učenici s 10 poludnevnih neopravdanih izostanaka). (4) Naknada: dekretom se promiču mehanizmi naknade kako bi se učenicima, posebno onima koji imaju nekoliko mjeseci izostanaka, omogućilo da im radnici 3. linije pruže prijelaznu potporu u okviru SAS-a ili stažiranja ili projekta građana. |
|||
|
130 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
Broj škola/ustanova koje primaju sredstva za ažuriranje svoje infrastrukture ili opreme IKT-a |
0 |
2 738 |
Q1 |
2022. |
Nadogradnja infrastrukture IKT-a u 2 738 škola i/ili obrazovnih ustanova u Belgiji, uključujući: – Flamanska zajednica: 2 695 škola obveznog obrazovanja – Njemačka zajednica: Ukupno 43 škole u kojima su svi nastavnici (od vrtićkog obrazovanja do srednje škole) opremljeni prijenosnim računalima i 12 srednjih škola u kojima svi učenici opremljeni prijenosnim računalima. |
|
|
131 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
Broj škola/institucija koje primaju sredstva za ažuriranje svoje infrastrukture ili opreme IKT-a |
2 738 |
3 840 |
Q4 |
2022. |
Ukupno 3 840 škola i/ili obrazovnih ustanova u Belgiji primilo je sredstva za nadogradnju infrastrukture IKT-a, uključujući: - Flamanska zajednica: 1 090 škola obveznog obrazovanja - – Njemačka zajednica: Ukupno 12 srednjih škola u kojima su svi učenici prve i druge razine opremljeni prijenosnim računalima. |
|
|
132 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
Broj škola/institucija koje primaju sredstva za ažuriranje svoje infrastrukture ili opreme IKT-a |
3 840 |
3 852 |
Q4 |
2024. |
Ukupno 3 852 škole i/ili obrazovne ustanove u Belgiji primile su sredstva za nadogradnju infrastrukture IKT-a, uključujući: - Njemačka zajednica: Ukupno 12 srednjih škola u kojima su svi učenici (tj. učenici razina koje nisu obuhvaćene prethodnom ključnom točkom) opremljeni prijenosnim računalima. |
|
|
133 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
Broj škola/ustanova koje primaju sredstva za ažuriranje svoje infrastrukture ili opreme IKT-a |
3 852 |
3 929 |
Q2 |
2026. |
Nadogradnja infrastrukture IKT-a u 3 929 škola i/ili obrazovnih ustanova u Belgiji kako bi se poboljšala ukupna uspješnost obrazovnih sustava. Francuska zajednica: 40 % (77) ustanova za socijalno promicanje obrazovanja i visokog obrazovanja. Povećanje cilja niže je nego u prethodnim ključnim etapama, s obzirom na to da najveći dio dolazi iz flamanskog projekta Digisprong, za koji bi uvođenje infrastrukture bilo dovršeno do 2022. |
|
|
134 |
Fond za unapređenje visokog obrazovanja (I-4.02) |
Ciljna vrijednost |
Poboljšanje ponude visokog obrazovanja u Flamanskoj regiji kako bi ono postalo otpornije na promjene u budućnosti i prilagodljivije |
Broj škola/ustanova koje primaju sredstva za ažuriranje svoje infrastrukture ili opreme IKT-a |
0 |
7 |
Q4 |
2023. |
Ukupno 7 ustanova visokog obrazovanja iskoristilo je sredstva iz Fonda za unapređenje visokog obrazovanja. U okviru Fonda za unapređenje visokog obrazovanja, visoka učilišta (na temelju analiza portfelja osposobljavanja) izrađuju akcijske planove za prilagodbu i smanjenje postojećih ponuda te, prema potrebi, stvaraju nove. Osim toga, pozornost se posvećuje prilagodbi programa na temelju zahtjeva tržišta rada i društva. Sva flamanska visoka učilišta prihvatljiva su za predlaganje i podnošenje projekata u okviru ovog poziva na podnošenje projekata. Međutim, sudjelovanje u ovom pozivu nije obvezno za visoka učilišta niti se podnosi plan kojim se jamči prihvaćanje. Ako sudjeluju sva visoka učilišta i ako se svi planovi odnose na sve njihove studente, ovaj fond koristit će 21 visoko učilište i gotovo 300 000 studenata. 1/3 ustanova prima sredstva iz tog fonda. |
|
|
135 |
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03) |
Ključna etapa |
Donošenje nove uredbe kojom se utvrđuju uvjeti intervencije sustava |
Parlament francuske zajednice donio je okvir kojim se utvrđuju uvjeti intervencije sustava |
Q3 |
2021. |
Parlament francuske zajednice donio je novi okvir kojim se uređuje prijelazni sustav koji uključuje odredbe koje se odnose na: (1) dodjela sredstava školama u vezi sa strategijama diferencijacije i borbom protiv napuštanja školovanja, (2) izmjena ugovora PR-FPO/WBE u kontekstu krize i (3) misija CPMS-a u kontekstu krize. |
|||
|
136 |
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03) |
Ciljna vrijednost |
Uvođenje pojačanog mehanizma potpore za učenike kojima je potrebna pomoć |
Škole (i CPMS) koje koriste potporu i obuku |
0 |
531 |
Q4 |
2022. |
Raspoređivanje dodatnih resursa (kao što su učitelji, nastavnici, osoblje za psihološku potporu) za potporu 531 školi/CPMS-u na temelju utvrđenih potreba. |
|
|
137 |
Digitalni preokret za briselske škole (I-4.05) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
Uređaji IKT-a i pristupne točke bežičnog interneta instalirane u školama |
900 |
2 200 |
Q4 |
2021. |
U briselskim školama postavlja se 2 200 IKT uređaja (kao što su prijenosna računala, tableti, interaktivne kontrolne ploče) i pristupne točke bežičnog interneta. Raspodjela se temelji na potrebama škola (s naglaskom na škole s nižim socioekonomskim indeksom) |
|
|
138 |
Digitalni preokret za briselske škole (I-4.05) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
IKT uređaji i pristupne točke bežičnog interneta instalirane u srednjim školama |
2 200 |
3500 |
Q4 |
2024. |
U školama u Bruxellesu postavlja se 3 500 pristupnih točaka bežičnog interneta. |
|
K. KOMPONENTA 4.2.: Osposobljavanje i zapošljavanje ranjivih skupina
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost želi se ojačati socijalna integracija i integracija ranjivih skupina na tržište rada, uključujući osobe migrantskog podrijetla, žene, osobe s invaliditetom, zatvorenike i osobe kojima prijeti digitalna isključenost. Nekoliko je mjera usmjereno na poticanje digitalne uključenosti i poboljšanje pristupa ključnim uslugama, kao što je e-uprava, kombiniranjem pružanja digitalne opreme s osposobljavanjem u području digitalnih vještina.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.2 o jačanju integracije ranjivih skupina na tržište rada i preporuke za Belgiju 2020.2 o ublažavanju učinka krize na zapošljavanje i društvo.
K.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.04: „Borba protiv diskriminacije na tržištu rada” savezne države
Cilj je reforme borba protiv diskriminacije na tržištu rada i sastoji se od (1) poboljšanja regulatornog okvira za ispitivanja diskriminacije (2) poboljšanja dostupnih alata i podataka za ciljane provjere i (3) osposobljavanja i jačanja usluga praćenja socijalnog prava savezne javne službe za zapošljavanje, rad i socijalni dijalog kako bi se poboljšala učinkovitost diskriminirajućih testova. Prilagođeni regulatorni okvir o testovima diskriminacije stupit će na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-4.05: „Strategija prekvalifikacije” Regije Bruxelles
Cilj je reforme promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada i sastoji se od donošenja triju regulatornih tekstova čija je svrha: (1) uvođenje sustavne procjene digitalnih i jezičnih vještina i/ili razvojnog puta za tražitelje zaposlenja u Bruxellesu, (2) uvođenje posebnog programa bonusa za potporu poslodavcima pri zapošljavanju tražitelja zaposlenja s invaliditetom i (3) uspostava institucijskog usmjeravanja postojećeg programa osposobljavanja i njegova preusmjeravanja. Regulatorni akti kojima se promiče integracija ranjivih skupina na tržište rada bit će donesen do 30. rujna 2023. i objavljen u belgijskom službenom listu do 15. listopada 2023. Stupit će na snagu do 1. rujna 2024.
Reforma R-4.06: „Uključivo tržište rada” flamanske zajednice
Cilj je reforme integracija osoba migrantskog podrijetla na tržište rada i sastoji se od: 1. razvoja integrirane potpore pridošlicama (migrantima koji nisu državljani EU-a) pri njihovoj integraciji u društvo, a posebno na tržištu rada; 2. jačanju politike nediskriminacije na sektorskoj razini, među ostalim pojačanim praćenjem i uspostavom posebnih mjera, kao što su osposobljavanje o postupanju s diskriminacijom i mjere specifične za skupine u nepovoljnom položaju. Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-4.07: „Strategija prekvalifikacije” Regije Bruxelles
Cilj je ulaganja promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada i sastoji se od: 1. uspostave sustavnog osposobljavanja, usmjerenog na jačanje jezičnih i digitalnih vještina nezaposlenih, 2. osiguravanja „hitne” skrbi za roditelje koji su zaposleni ili prošli osposobljavanje te 3. potpore socijalnim inovacijama, uključujući pilot-projekte povezane sa socijalnim inovacijama. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-4.08: „E-uključivost za Belgiju” savezne države
Cilj je ulaganja poticanje socijalne i gospodarske integracije ranjivih skupina u društvo poboljšanjem njihovih digitalnih vještina. Ulaganje se sastoji od poziva na podnošenje projekata za potporu digitalnoj uključenosti ranjivih skupina. Projekti su usmjereni na: 1. podizanje svijesti ugroženih ciljnih skupina kako bi se upoznale s relevantnim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija, (2) poboljšanje digitalnih vještina ranjivih ciljnih skupina kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija ili (3) poboljšanje digitalnih vještina skrbnika ranjivih ciljnih skupina. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-4.09: „Digitalne platforme za zatvorenike” savezne države
Cilj je ulaganja poticanje društvene i gospodarske integracije zatvorenika u društvo s pomoću digitalnih usluga. Ulaganje se sastoji od razvoja digitalne platforme u zatvorima kako bi se zatvorenicima omogućilo pohađanje osposobljavanja, pristup zatvorskim uslugama i rehabilitacijskim uslugama te traženje posla ili prijava za posao. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.10: „Rod i rad” savezne države
Cilj je ulaganja analizirati rodnu neravnopravnost na tržištu rada i promicati integraciju žena na tržište rada. Ulaganje se sastoji od pokretanja poziva na podnošenje projekata usmjerenih na integraciju ranjivih žena na tržište rada. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.11: „Digibanks” Flamanske regije
Cilj je ulaganja promicanje socijalne i gospodarske integracije ranjivih skupina poticanjem njihove digitalne uključenosti na općinskoj razini. Ulaganje se sastoji od (1) posudbe digitalne računalne opreme radi osiguravanja jednakog pristupa digitalnoj tehnologiji, (2) pružanja osposobljavanja i razmjene znanja u cilju jačanja digitalnih vještina, uključujući tehničke vještine (kao što je popravak informatičke opreme) i 3. pružanja pomoći u poboljšanju digitalnog pristupa osnovnim uslugama (kao što su digitalne usluge flamanske vlade, Tax-on-web) putem takozvanih fizičkih centara. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
K.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
139 |
Strategija prekvalifikacije (R-4.05.) |
Ključna etapa |
Donošenje regulatornih tekstova od strane briselske vlade za promicanje integracije ranjivih skupina na tržište rada |
Objava regulatornih tekstova u Službenom listu |
Q3 |
2023. |
Donošenje triju regulatornih tekstova od strane briselske vlade čiji je cilj promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada, a posebno (1) uvođenje sustavne procjene digitalnih i jezičnih vještina i/ili razvojnog puta za tražitelje zaposlenja u Bruxellesu, (2) uvođenje posebnog programa bonusa za potporu poslodavcima pri zapošljavanju tražitelja zaposlenja s invaliditetom i (3) uspostava institucijskog usmjeravanja postojećeg programa osposobljavanja i njegova preusmjeravanja. |
|||
|
140 |
Borba protiv diskriminacije na tržištu rada (R-4.04) |
Ključna etapa |
Prilagođeni regulatorni okvir i poboljšana primjena diskriminirajućih testova |
Objava prilagođenog regulatornog okvira u Službenom listu |
Q4 |
2023. |
(1) Stupanje na snagu prilagođenog regulatornog okvira o diskriminirajućim testovima (članak42/1. Socijalni kazneni zakon), (2) poboljšani alati i podaci za ciljane provjere i (3) osposobljavanje i ojačane usluge praćenja socijalnog prava Savezne javne službe za zapošljavanje, rad i socijalni dijalog kako bi se poboljšala učinkovitost diskriminirajućih testova. |
|||
|
141 |
Uključivo tržište rada (R-4.06) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak sektorskih akcijskih planova za suzbijanje diskriminacije |
Sektori |
0 |
37 |
Q4 |
2021. |
37 profesionalnih sektora provodi akcijski plan za nediskriminaciju (vidjeti Dopunu nediskriminacije i uključivanja 2021.–2022.). Flamanska vlada ocjenjuje provedbu svakog akcijskog plana na temelju pojedinačnih unaprijed utvrđenih obveza svakog sektora. |
|
|
142 |
Uključivo tržište rada (R-4.06) |
Ciljna vrijednost |
Novi integrirani put za nove sudionike |
Sudionici |
0 |
2000. |
Q4 |
2023. |
2 000 novih sudionika sudjelovalo je u novom integriranom putu. |
|
|
143 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava povezanih s inicijativama za socijalne inovacije |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima |
Q2 |
2023. |
Dodjela bespovratnih sredstava od strane javnih službi za zapošljavanje inicijativama za socijalne inovacije u skladu s kriterijima utvrđenima u specifikacijama javne nabave. |
|||
|
144 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ciljna vrijednost |
Profil kompetencija i savjetovanje na radnom mjestu |
Tražitelji zaposlenja |
0 |
6 000 |
Q1 |
2023. |
Najmanje 6 000 tražitelja zaposlenja u Bruxellesu iskoristilo je profil kompetencija i sustavno savjetovanje na radnom mjestu, s naglaskom na jezične i digitalne vještine koje je uvela javna služba za zapošljavanje. |
|
|
145 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ciljna vrijednost |
Put za održivu integraciju osoba s invaliditetom |
Osobe s invaliditetom |
0 |
450 |
Q4 |
2025. |
450 osoba s invaliditetom (tražitelji zaposlenja ili radnici) pohađalo je modul osposobljavanja za put održive integracije. |
|
|
146 |
E-uključenost za Belgiju (I-4.08) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava |
Dodjela bespovratnih sredstava |
0 |
15 |
Q2 |
2024. |
Dodjela 15 bespovratnih sredstava od strane KBF-a (King Boudewijn Foundation) i PPS Social Integration projektima koji odgovaraju kriterijima iz dokumenta „Project e-inclusion for Belgium – Grant criteria.pdf” objavljenog 15. prosinca 2021. Projekti imaju za cilj (1) podizanje svijesti ranjivih ciljnih skupina kako bi se upoznale s relevantnim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija, (2) poboljšanje digitalnih vještina ranjivih ciljnih skupina kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija i (3) poboljšanje digitalnih vještina skrbnika ranjivih ciljnih skupina. |
|
|
147 |
Digitalne platforme za zatvorenike (I-4.09) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak uvođenja |
Zatvori |
0 |
32 |
Q4 |
2024. |
Dovršetak uvođenja digitalne platforme u 32 zatvora kojom se zatvorenicima omogućuje sljedeće: (1) pohađanje osposobljavanja iz svoje ćelije ili provedbu vježbi koje se traže na mrežnom tečaju ili tečaju osposobljavanja uživo; (2) pristup zatvorskim uslugama i uslugama rehabilitacije; (3) ograničen i siguran pristup internetu radi traženja posla ili prijave za posao, pristupa digitalnim djelima ili razmjene informacija s rodbinom i usluga podrške. |
|
|
148 |
Rod i rad (I-4.10.) |
Ciljna vrijednost |
Sudjelovanje žena u terenskim projektima |
Žene |
0 |
250 |
Q4 |
2024. |
Ukupno 250 žena sudjelovalo je u terenskim projektima koji ispunjavaju kriterije utvrđene u dokumentu poziva na podnošenje prijedloga objavljenom u rujnu 2022. |
|
|
149 |
Digibank (I- 4.11.) |
Ciljna vrijednost |
Potpisivanje partnerstava za promicanje digitalne uključenosti |
Jedinice lokalne samouprave |
0 |
100 |
Q4 |
2022. |
Potpisivanje partnerstva Digibank od strane 100 općina u Flamanskoj regiji s Ministarstvom rada i socijalne ekonomije Flamanske regije u cilju (1) osiguravanja jednakog pristupa digitalnoj tehnologiji uvjetnim pružanjem prijenosnih računala, ekrana i druge opreme i potpore u određenom kontekstu (kao što je usluga pozajmljivanja); (2) jačanje digitalnih vještina, kako osobnih vještina tako i tehničkih vještina (kao što je popravak informatičke opreme) osposobljavanjem i razmjenom znanja; (3) osiguravanje digitalnog pristupa osnovnim uslugama (kao što su digitalne usluge flamanske vlade, Tax-on-web) putem takozvanih fizičkih centara. |
|
L. KOMPONENTA 4.3.: Socijalna infrastruktura
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoje se ostvariti dva cilja:
·povećanje ponude socijalnog stanovanja kako bi se ugroženim skupinama (beskućnici, osobe s invaliditetom ili osobe s gubitkom samostalnosti) osigurali pristojni uvjeti stanovanja, kao dio strategije deinstitucionalizacije;
·poboljšanje pokrivenosti ranom skrbi o djeci, posebno za ranjiva kućanstva u Valonskoj regiji, uključujući žene i samohrane roditelje s niskim prihodima.
Cilj je te komponente pružiti ranjivim skupinama infrastrukturu kako bi se olakšala njihova integracija na tržištu rada i u širem smislu u društvo.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.2. o mjerama kojima se stimulira rad i jačanju integracije ranjivih skupina na tržište rada i preporuke za Belgiju 2020.2 o ublažavanju učinka krize na zapošljavanje i društvo.
L.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-4.12: „Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe” Valonske regije
Cilj je ulaganja povećati ponudu socijalnog stanovanja za ranjive skupine, među ostalim i u okviru strategije deinstitucionalizacije. Ulaganje uključuje izgradnju i energetski učinkovitu obnovu stambenih objekata s niskom najamninom, uključivih i solidarnih stambenih objekata, kao i smještajnih objekata za beskućnike. Dio tog stambenog prostora opremljen je modernim tehnologijama koje pomažu tim osobama u svakodnevnom životu kako bi se odgodila ili izbjegla institucionalizacija osoba sa smanjenom autonomijom ili kako bi se skratilo trajanje njihove hospitalizacije. Prije tog ulaganja valonska vlada donosi strategiju deinstitucionalizacije dugotrajne skrbi. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4.13: „Stvaranje i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci” Valonske regije
Cilj je ulaganja poboljšati pokrivenost rane skrbi o djeci. Ulaganje uključuje izgradnju i energetski učinkovitu obnovu mjesta za skrb o djeci. Otvorit će se nova mjesta u općinama koje imaju nisku pokrivenost skrbi o djeci s niskom stopom zaposlenosti žena, visok udio samohranih roditelja i nizak dohodak po glavi stanovnika. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
L.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
150 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ključna etapa |
Valonska strategija za deinstitucionalizaciju (valonska zdravstvena politika) |
Valonska vlada odobrila je valonsku strategiju za deinstitucionalizaciju |
Q4 |
2021. |
Podržavanje valonske strategije za deinstitucionalizaciju u kontekstu valonske zdravstvene politike, posebno za starije osobe i osobe s invaliditetom: (1) određivanje koncepta deinstitucionalizacije, (2) utvrđivanje kriterija za institucionalizaciju i deinstitucionalizaciju, (3) kvantitativna i kvalitativna procjena deinstitucionalizacije koju su pokrenule ustanove domaćini i ustanove za smještaj, (4) sastavljanje trenutačnog stanja u pogledu pružanja usluga, (5) davanje preporuka za operacionalizaciju strategije. |
|||
|
151 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela dijela radova |
Stambene jedinice |
0 |
280 |
Q3 |
2023. |
Dodjela ugovora o radovima za 280 od 700 stanova u javnim komunalnim objektima, uključivih i solidarnih stambenih objekata, kao i smještajnih mjesta za siromašne skupine. Pod pojmom „siromašne skupine” podrazumijevaju se beskućnici, migranti, žene žrtve nasilja, pojedinci i osobe u situacijama isključenosti. |
|
|
152 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Postavljanje pomoći na daljinu za osobe koje su izgubile samostalnost |
Ugrađeni daljinski pomoćni sanduci |
0 |
5 000 |
Q3 |
2025. |
5 000 kutija za pomoć na daljinu postavljenih u javnim komunalnim objektima, uključivom i solidarnom stanovanju. |
|
|
153 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Stambene jedinice spremne za stanovanje |
Broj novih ili obnovljenih stambenih jedinica |
0 |
1 600 |
Q3 |
2026. |
1 600 stambenih jedinica u javnim komunalnim objektima izgrađenih ili obnovljenih u Valonskoj regiji spremno je za useljenje. |
|
|
154 |
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o radovima za promotore projekata |
Mjesta za skrb o djeci |
0 |
255 |
Q3 |
2023. |
Dodjela ugovora o radovima za 15 % novootvorenih mjesta za skrb o djeci (tj. za njih 255), od strane operatera (jaslice). |
|
|
155 |
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13) |
Ciljna vrijednost |
Otvaranje mjesta za skrb o djeci |
Broj stvorenih ili obnovljenih mjesta za skrb o djeci |
0 |
1 700 |
Q3 |
2026. |
U okviru infrastrukture za ranu skrb o djeci u Valonskoj regiji stvoreno je 1 700 novih mjesta za skrb o djeci. Nova mjesta za skrb o djeci uključuju mjesta koja su stvorena izgradnjom novih ili obnovom postojećih zgrada. |
|
M. KOMPONENTA 4.4.: Kraj karijere i mirovine
Tom se komponentom belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji pružiti odgovor politike na izazove mirovinskog sustava u pogledu socijalne primjerenosti i fiskalne održivosti.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.1 o fiskalnoj održivosti mirovinskog sustava.
M.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.07: „Kraj karijere i mirovina” savezne države
Cilj je te reforme: (1) osigurati otpornost mirovinskog sustava na promjene u budućnosti, (2) poboljšati financijsku održivost sustava socijalne sigurnosti i javnih financija, (3) povećati solidarnu ulogu mirovinskog sustava, (4) ojačati „načelo osiguranja”, (5) uvesti „rodni test”, (6) osigurati konvergenciju između različitih mirovinskih sustava i unutar njih, (7) poboljšati učinkovitost administrativnih službi koje se bave mirovinama. Zakon o reformi mirovinskog sustava donijet će se do 30. lipnja 2024. i stupit će na snagu 1. siječnja 2025., pri čemu se podrazumijeva da se mogu predvidjeti razumna prijelazna razdoblja za određene odredbe.
Kako bi uključila dionike, savezna vlada planira organizirati konferenciju o zapošljavanju 2021. koja će biti usmjerena na kraj karijere i zapošljavanje starijih radnika. Na temelju zaključaka te konferencije saveznoj vladi predstavit će se akcijski plan s prijedlozima konkretnih mjera.
M.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
156 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Akcijski plan koji se temelji na rezultatima konferencije o zapošljavanju |
Prijenos uživo (i snimka) rasprava na konferencijama o zapošljavanju i prijedlog akcijskog plana uvrštenih na dnevni red Saveznog vijeća ministara |
Q2 |
2022. |
Prijenos uživo (i snimka) rasprava uprave o konferenciji o zapošljavanju (SPF ETCS). Prijedlog akcijskog plana za povećanje stope zaposlenosti zaposlenika koji se približava kraju karijere, koji se temelji na pregledu postojećih relevantnih saveznih mjera, koji je izradilo savezno ministarstvo rada, te doprinos socijalnih partnera, regija i drugih dionika prije i tijekom konferencije, sastavlja se i stavlja na dnevni red Vijeća ministara. Cilj je tog akcijskog plana pretvoriti u konkretne regulatorne prijedloge (zakonodavne ili administrativne) koje trebaju donijeti savezne vlasti (ako je potrebno savezni parlament). |
|||
|
157 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Prijedlog mirovinske reforme |
Prijedlog reforme podnesen Vijeću ministara savezne vlade |
Q4 |
2021. |
Prijedlog podnesen na odobrenje Vijeću ministara savezne vlade za reformu mirovinskog sustava, koji uključuje sljedeće elemente: i. mjere za poboljšanje financijske i socijalne održivosti mirovinskog sustava; ii. mjere za poticanje ljudi da ostanu aktivni na tržištu rada nakon što ispune uvjete prijevremenog umirovljenja; iii. mjere za povećanje solidarne uloge kako bi se osigurala pristojna minimalna mirovina, uloga u osiguranju, rodna ravnoteža, uzimajući u obzir cilj cjelokupnog mirovinskog sustava u pogledu financija i poboljšanja socijalne održivosti; iv. mjere za osiguravanje konvergencije između različitih sustava i unutar njih. |
|||
|
158 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Donošenje mirovinske reforme |
Donošenje zakona o reformi mirovinskog sustava u saveznom parlamentu |
Q2 |
2024. |
Savezni parlament donio je zakon o reformi mirovinskog sustava. U zakon su uključeni sljedeći elementi: i. mjere za poboljšanje financijske i socijalne održivosti mirovinskog sustava; ii. mjere za poticanje ljudi da ostanu aktivni na tržištu rada nakon što ispune uvjete prijevremenog umirovljenja; iii. mjere za povećanje solidarne uloge kako bi se osigurala pristojna minimalna mirovina, uloga u osiguranju, rodna ravnoteža, uzimajući u obzir cilj cjelokupnog mirovinskog sustava u pogledu financija i poboljšanja socijalne održivosti; iv. mjere za osiguravanje konvergencije između različitih sustava i unutar njih. |
|||
N. KOMPONENTA 5.1.: Osposobljavanje i tržište rada
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sastoji se od mjera čiji je cilj povećanje stope zaposlenosti uz istodobno osiguravanje uključivog tržišta rada. Mjere se sastoje od opremanja radne snage vještinama koje odgovaraju trenutačnim i budućim potrebama tržišta rada, uključujući zelenu i digitalnu tranziciju, te povećanja sudjelovanja na tržištu rada osposobljavanjem, aktivacijom i podučavanjem, ali i rješavanjem problema zamki zapošljavanja i osiguravanjem isplativosti rada.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.2 o smanjenju neusklađenosti između postojećih i traženih vještina i preporuke za Belgiju 2020.2 o ublažavanju učinaka krize na zapošljavanje i socijalna pitanja.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
N.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-5.01: „A6K/E6K digitalno-tehnološki centar za inovacije i osposobljavanje” Valonske regije
Ulaganjem razvija se multidisciplinarni centar za inženjersku znanost (A6K) smještanjem timova industrijskih poduzeća, novoosnovanih poduzeća, sveučilišta i istraživačkih centara kako bi se potaknule inovacije i industrijska transformacija u Valonskoj regiji, kao i centar za tehnološko obrazovanje (E6K), inovativna fizička platforma koja okuplja javne i privatne subjekte u digitalnom i tehnološkom obrazovanju u gradskom centru Charleroia koji nude raznolik sadržaj i trajanje osposobljavanja. Ulaganje se sastoji od obnove i izgradnje zgrada u kojima su smješteni centri te potpore aktivnostima potrebnima za ubrzanje i proširenje projekta. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.02: „Škola i Zdravstveni centar EU-a za biotehnologiju” Valonske regije
Ulaganje obuhvaća izgradnju i opremanje centra za osposobljavanje veličine 5 500 m² smještenog u biološkom parku u Gosseliesu (pokrajina Hainaut, Valonska regija) posvećenom razvoju vještina za daljnji razvoj biotehnologije/biofarmaceutskog sektora. Škola i zdravstveni centar EU-a za biotehnologiju usredotočit će se na provedbu programa osposobljavanja koji se temelje na četiri stupa: Imerzija STIM-a, bioproizvodnja i opskrbni lanac, podaci i digitalni, opći i minimalni MBA. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. rujna 2025.
Ulaganje I-5.03: „Modernizacija infrastrukture za napredno osposobljavanje” Valonske regije
Ulaganje obuhvaća izgradnju, obnovu, najsuvremeniju opremu i osam projekata za potporu razvoju vještina u Valonskoj regiji: i. centar za osposobljavanje BELGRADE (Namur); ii. proširenje i opremanje Centra stručnosti CEFOCHIM-a; iii. proširenje Centra stručnosti Technocity; iv. obnova Centra tehničke stručnosti (Seraing); v. proširenje Centra stručnosti AutoFORM; vi. proširenje Centra stručnosti u zelenim sektorima (Ath); vii. proširenje infrastrukture centra za klasično osposobljavanje Forema; viii. osnivanje centra za razmatranje ekotehnologija i kontinuiranog osposobljavanja (Mons). Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.04: „Učenje i napredovanje u karijeri” Flamanske regije
Mjerom se provodi sporazum sklopljen između flamanske vlade i socijalnih partnera, koji uključuje cilj poticanja osposobljavanja i cjeloživotnog učenja. Mjera se sastoji od pet podmjera i. provjera kompetencija i točke tranzicije, ii. proširenje internetske ponude osposobljavanja; iii. osposobljavanje za privremeno nezaposlene; iv. snažno socijalno poduzetništvo; v. dodatna potpora dopustu za osposobljavanje. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-5.05: „Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada” Regije Bruxelles
Ulaganje se sastoji od provedbe strategije oporavka tržišta rada u Regiji Bruxelles. Strategija je usmjerena na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja te potporu tražitelja zaposlenja i radnika za zanimanja budućnosti ili zanimanja u kojima postoji manjak. Ulaganje se sastoji od triju aktivnosti: i. razvoj internetskog alata za upravljanje za korisnike programa potpore zapošljavanju i/ili osposobljavanju, alata za kvantitativno i kvalitativno praćenje; ii. uspostava regionalnog fonda za pomoć radnicima u slučaju restrukturiranja ili stečaja poduzeća; iii. potpora za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na deficitarna zanimanja. Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-5.06: „Digitalne vještine” Flamanske regije
Mjerom se provodi sporazum sklopljen između flamanske vlade i socijalnih partnera, koji uključuje cilj „digitalne transformacije Flamanske regije” (drugi stup sporazuma). Projekt se sastoji od tri zasebne inicijative: i. „akcijski plan za e-učenje” s pozivima pružateljima javnih usluga osposobljavanja da razviju svoju ponudu osposobljavanja na internetu, ii. „trajni digitalni alati i usluge”, uz razvoj individualnog osposobljavanja i računa za karijeru, iii. „digitalne alate i usluge za poslodavce i partnere”, uz digitalnu transformaciju javne službe za zapošljavanje u Flamanskoj regiji i Službe za rad i socijalnu ekonomiju (Werk & Social Economie). Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-5.07: „Digitalno cjeloživotno učenje” Valonske regije
Ulaganjem se nastoje ostvariti dva glavna cilja: i. promicanje digitalne uključenosti i ii. jačanje digitalne izobrazbe u Valonskoj regiji.
U okviru prvog cilja mjerom se osigurava oprema IKT-a za 285 javnih digitalnih prostora i prekvalificirana računala za 9 445 kućanstava te se podupire 240 projekata digitalne uključenosti.
U okviru drugog cilja osigurava se digitalna oprema za razvoj 22 prostora za osposobljavanje u centrima za osposobljavanje i 17 pametnih lokacija za lokalne usluge Valonskog instituta za zamjensko osposobljavanje samozaposlenih te malih i srednjih poduzeća (IFAPME). Izrađuje se izvješće u kojem se navode potrebe za digitalnim osposobljavanjem i potrebe za razvojem profesionalnih kurikuluma. Procjenjuje se da će nastavnom osoblju biti osigurano 10 000 sati pedagoškog osposobljavanja za digitalnu tranziciju.
Izgradit će se pet novih mjesta za osposobljavanje javne službe za zapošljavanje (FOREM) i nova platforma „preoblikovanje i STEM” te će se obnoviti četiri postojeće lokacije. Osigurat će se digitalna oprema koja omogućuje stvaranje 9 imerzivnih prostorija za osposobljavanje („digitalne tvornice”) i digitalizaciju „platforme za preoblikovanje i STEM”. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-5.01: „Režim kumulacije i mobilnost u sektore u kojima postoji manjak” savezne države
Reforma se sastoji od dva dijela, a cilj joj je: i. povećati zadovoljštinu rada i ii. promicati mobilnost radne snage u sektorima koji se suočavaju s manjkom radne snage.
Prvi je aspekt reforme povećanje poslovne zadovoljštine za osobe koje primaju naknade za nezaposlenost ili dohodak za integraciju. To se čini tako da se osigura da u slučaju kombinacije rada (u nepunom radnom vremenu) i primanja (djelomičnog) davanja za nezaposlenost ili (u nepunom radnom vremenu) povećanje radnog vremena u nepunom radnom vremenu bude financijski i društveno povoljnije za dotičnu osobu. Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima donosi se odluka o proširenju mogućnosti privremenog ili ograničenog kombiniranja plaća i socijalnih naknada.
Cilj je drugog dijela reforme promicati mobilnost radne snage otpuštenih radnika u određenom sektoru prema sektorima u kojima nedostaje kvalificiranih radnika, i to tako da se poveća zadovoljština potrebnog osposobljavanje. U tu svrhu vlada, uz savjetovanje sa socijalnim partnerima, utvrđuje kako se članak 39.b Zakona od 3. srpnja 1978. o ugovorima o radu može reformirati i učiniti izvršivim.
Odluka savezne vlade o uvođenju reforme stupit će na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-5.03: „Račun za učenje” savezne države
Reforma se sastoji od tri dijela. Cilj je mjere: i. svakom radniku dodijeliti individualno pravo na osposobljavanje; ii. razviti porezne olakšice za poduzeća koja zaposlenicima pružaju više sati osposobljavanja od onih koje su već predviđene zakonom i iii., uz savjetovanje sa saveznim jedinicama, ukloniti prepreke sudjelovanju u osposobljavanju radnika koji su nezaposleni na određeno vrijeme. Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2023.
Kako bi se svakom radniku dalo individualno pravo na osposobljavanje (i), predviđena je izmjena Zakona od 5. ožujka 2017. o radnom i izvedivom radu. U skladu s postojećim zakonodavstvom potrebno je osigurati da svaki radnik na međusektorskoj razini ima pravo na prosječno pet dana osposobljavanja (ili ekvivalentnog broja sati) godišnje. Reformom se želi postići individualno pravo na osposobljavanje svakog zaposlenika prije kraja parlamentarnog saziva. Poduzeća s manje od 10 zaposlenika i poduzeća s manje od 20 zaposlenika i dalje su, mutatis mutandis, podložna iznimkama ili odstupanjima.
Za ii. već se očekuje da će reforma stupiti na snagu 1. siječnja 2021., kako je navedeno u odjeljku 4. poglavlja 1. glave 2. Programskog zakona od 20. prosinca 2020., objavljenog u Službenom listu 30. prosinca 2020. Porezne olakšice u obliku su oslobođenja od plaćanja predujma za zaposlenike koji su završili tečaj osposobljavanja u trajanju od najmanje 10 dana u neprekinutom razdoblju od 30 kalendarskih dana (za poduzeća koja rade u smjenama ili noću u neprekinutom razdoblju od 60 kalendarskih dana; za mala poduzeća prag iznosti 5 dana u neprekinutom razdoblju od 75 kalendarskih dana.
Mogućnost osiguravanja boljeg protoka podataka između Nacionalnog ureda za zapošljavanje i regionalnih službi za zapošljavanje (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) za organizaciju ponude za osposobljavanje radnika čija je privremena nezaposlenost produljena ili je strukturiranija (iii.). Informacije omogućuju regionalnim službama za zapošljavanje da privremeno nezaposlenima ponude puno preciznije osposobljavanje te da osiguraju da najmanje 25 000 radnika u dugotrajnoj ili strukturnoj privremenoj nezaposlenosti bude osposobljeno od strance regionalnih službi za zapošljavanje radi reintegracije na tržište rada.
Izmjene Zakona od 5. ožujka 2017. o radnom i izvedivom radu stupit će na snagu do 1. siječnja 2022.
Reforma R-5.04: „Cjeloživotno učenje” flamanske zajednice
Reformom se otvara put prema individualnom računu učenja i karijere koji će sve poticaje za osposobljavanje učiniti jasno vidljivima na jednom središnjem mjestu kako bi građani jasno mogli identificirati svoja prava na učenje i dostupnu potporu. Socijalni partneri i flamanska vlada dogovaraju se o bilješci o viziji u kojem se navodi kako će se u Flamanskoj regiji uvesti račun za učenje i karijeru, uzimajući u obzir potrebu za povećanjem transparentnosti prema građanima, boljom uključenošću ranjivih skupina i osiguravanjem usklađenosti s platformom računa za digitalno učenje uspostavljenom na saveznoj razini. Bilješka o viziji bit će dostavljena do 30. lipnja 2022.
Reforma R-5.05: „Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji” Valonske regije
Cilj je reforme poboljšati učinkovitost aktivacije tražitelja zaposlenja u Valonskoj regiji prilagodbom uredbe o mentorstvu i potpori usmjerenoj na rješenja za tražitelje zaposlenja. Cilj je nove potpore mentorstvu i rješenjima za tražitelje zaposlenja pružiti potporu svim tražiteljima zaposlenja, iskoristiti sve dostupne informacije, provjeriti vještine nakon registracije i optimizirati suradnju između valonske javne službe za zapošljavanje (Forem) i partnera za potporu. U reformi se iskorištavaju učinkoviti digitalni alati koji omogućuju upravljanje karijerama na daljinu i/ili uživo za najneovisnije tražitelje zaposlenja, uz istodobno jačanje izravne potpore onima kojima je potpora najpotrebnija. Ukaz koji se odnosi na obuku i potporu za tražitelje zaposlenja bit će donesen do 30. rujna 2021. i stupit će na snagu deset dana nakon njegove objave u belgijskom službenom listu Moniteur belge/Belgisch Staatsblad.
N.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
159 |
A6K/E6K Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01) |
Ključna etapa |
Aktivnost razvijena u okviru A6K-E6K |
Izvješće o poduzetim koracima upravljačkog odbora |
Q1 |
2023. |
Dovršetak koraka poslovnog razvoja za uspostavu digitalno-tehnološkog centra za inovacije i osposobljavanje: razvoj inkubacijske ponude osnivanjem graditeljskog pothvata, razvoj ponude za digitalno osposobljavanje, poziv na podnošenje projekata za dovršena novoosnovana poduzeća, tehnološki demonstratori i infrastruktura povezana sa suradnjom i operativnim projektima. |
|||
|
160 |
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Potpuno opremljena zgrada za osposobljavanje, službe za zapošljavanje (korak 1) |
m2 |
0 |
16 000 |
Q2 |
2025. |
16 000 m² obuhvaća obnovu, izgradnju i opremanje sljedećih zgrada: -Cefochim -Technocité -Forem -Technifutur -Autoform -Secteurs Verts -Centar za ekotehnologije – Mons |
|
|
161 |
Škola i zdravstveni centar EU-a za biotehnologiju (I-5.02) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i oprema Škole i zdravstvenog centra EU-a za biotehnologiju |
m2 |
0 |
5 500 |
Q3 |
2025. |
5 500 m² potpuno opremljene zgrade za usluge osposobljavanja, zapošljavanja i inkubacije, u okviru izgradnje policevalentne zgrade SODEVIMMO pod nazivom Biotech 5 od 25000 m² na lokaciji BioPark u Gosseliesu. Oprema posebno uključuje module virtualne stvarnosti, imerzivnu prostoriju za STEM, opremu za izradu digitalnih blizanaca, digitalnu opremu za učionice i robotiziranu proizvodnu liniju. |
|
|
162 |
A6K/E6K centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak obnove i proširenja A6K-E6K |
m2 |
5 000 |
25 000 |
Q2 |
2026. |
25 000 m² potpuno opremljene zgrade za usluge osposobljavanja, zapošljavanja i inkubacije. |
|
|
163 |
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Potpuno opremljena zgrada za osposobljavanje, službe za zapošljavanje (korak 2) |
m² |
16 000 |
39000 |
Q2 |
2026. |
Ukupno 39 000 m² obnovljenih i opremljenih zgrada, s dodatnih 23 000 m² za „Ecocentre de formation”, Belgrade, i „Centre des Ecotechnologies” u Jemappesu. |
|
|
164 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ciljna vrijednost |
Potpora za dopuste za osposobljavanje i internetsku ponudu osposobljavanja u Flamanskoj regiji |
Osobe |
0 |
307 500 |
Q4 |
2022. |
Od 2021. 307 500 osoba iskoristilo je pravo na dopust za osposobljavanje ili je upisano u internetsku ponudu osposobljavanja, što uključuje digitalne tečajeve usmjerene na tržište rada s naglaskom na tehničke i/ili meke vještine. |
|
|
165 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ciljna vrijednost |
Potpora poduzećima u Flamanskoj regiji putem provjera kompetencija, prijelaznih točaka i poziva na podnošenje projekata |
|
MSP-ovi |
0 |
600 |
Q4 |
2024. |
Ukupno 600 poduzeća koja pripadaju jednoj od sljedećih kategorija ostvarilo je korist od potpore u okviru mjere: i. MSP-ovi s kojima je provedena provjera kompetencija, ii. poduzeća socijalne ekonomije koja su podupirala inovativnu stratešku transformaciju putem poziva na „stratešku transformaciju za otvorene inovacije” i „osposobljavanje usmjereno na budućnost kako bi se pružila potpora najranjivijim skupinama u socijalnoj ekonomiji”, iii. poduzeća koja pokreću tranziciju putem testnih platformi za prijelazno razdoblje ili prijelaznih točaka. |
|
166 |
Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada usmjerena na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja (I-5.05) |
Ciljna vrijednost |
Aktivacijska potpora za tražitelje zaposlenja i radnike u Bruxellesu |
|
Osobe |
0 |
600 |
Q4 |
2024. |
Najmanje 600 osoba iskoristilo je mjere iz briselske strategije za ponovno pokretanje tržišta rada, uključujući internetski alat za upravljanje, regionalni prateći fond i program potpore za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na zanimanja u kojima postoji manjak ili rast u Regiji Bruxelles. Korisnici su tražitelji zaposlenja/radnici koji su aktivirani putem internetskog alata za upravljanje i/ili su imali pristup regionalnom pratećem fondu i/ili su imali pristup programu potpore za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na zanimanja u kojima postoji manjak ili rast. |
|
167 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ključna etapa |
Potpora za privremeno nezaposlene osobe u Flamanskoj regiji |
Izvješće VDAB-a kojim se potvrđuju napori u pogledu informiranja javnosti |
Q4 |
2022. |
Flamanska javna služba za zapošljavanje (VDAB) stupa u kontakt sa svim osobama koje su privremeno nezaposlene od 1. siječnja 2021. kako bi se uključile u osposobljavanje, stažiranje, privremeno zaposlenje ili volontersko zaposlenje. |
|||
|
168 |
„Cjeloživotno učenje” flamanske zajednice (R-5.04) |
Ključna etapa |
Informativni dokument o učenju i profesionalnom računu u Flamanskoj regiji |
Objava sporazuma od strane Vlade |
|
|
|
Q2 |
2022. |
Sporazum između socijalnih partnera i flamanske vlade o bilješci o viziji kojom se utvrđuje kako će se u Flamanskoj regiji uvesti račun za učenje i karijeru, uzimajući u obzir potrebu za povećanjem transparentnosti prema građanima, boljom uključenošću ranjivih skupina i osiguravanjem usklađenosti s platformom računa za digitalno učenje uspostavljenom na saveznoj razini. |
|
169 |
Digitalne vještine (I-5.06) |
Ciljna vrijednost |
Razvoj ponude e-učenja u Flamanskoj regiji |
Projekti e-učenja |
0 |
70 |
Q4 |
2022. |
Ukupno 70 projekata e-učenja odobreno je, pokrenuto i dovršeno nakon poziva na podnošenje projekata. |
|
|
170 |
Digitalne vještine (I-5.06) |
Ključna etapa |
Digitalni alati i usluge za građane, poslodavce i partnere Flamanske javne službe za zapošljavanje (VDAB) koji su u potpunosti raspoređeni u Flamanskoj regiji |
Izvješće o upravljanju i praćenju politika VDAB-a i WSE-a |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Izvješćem se potvrđuje potpuno uvođenje sljedećih digitalnih alata i usluga za građane, poslodavce i partnere VDAB-a koji su u potpunosti raspoređeni u Flamanskoj regiji: 1. Svaki građanin ima mogućnost uvida u personaliziranu digitalnu platformu za karijeru, zajedno s personaliziranom ponudom mogućnosti osposobljavanja, a poticaji za građane dostupni su i operativni. 2. Digitalni šalter poslodavaca VDAB-a i digitalni partneri operativni su, čime se posrednicima VDAB-a omogućuje da aktivno stupe u kontakt sa svim poslodavcima kod kojih postoje slobodna radna mjesta pod podijeljenim upravljanjem i da ih digitalno podrže u popunjavanju slobodnih radnih mjesta. Praćenje svih partnera VDAB-a provodi se i putem digitalne partnerske platforme. 3. Digitalne usluge za poslodavce proširuju se s pomoću digitalnog šaltera za poslodavce iz službe WSE koji je dostupan svim poslodavcima. 4. Uslužni podatkovni ekosustav službe WSE za partnere postaje operativan: 15 relevantnih skupova podataka dostupno je na platformi otvorenih podataka u istraživačke i druge svrhe. |
|
171 |
Cjeloživotno digitalno osposobljavanje (I-5.07) |
Ključna etapa |
Modernizacija pružanja obuke i osposobljavanja u području digitalnih vještina, uključujući osnovne digitalne vještine u Valoniji, s pomoću digitalnih alata, najsuvremenije infrastrukture, stručnog mentorstva i inovativnih projekata. |
Dostavljeno izvješće o dovršetku različitih projekata |
|
|
|
Q2 |
2026. |
IKT oprema mora biti dostupna i operativna za 9 000 kućanstava (prekvalificirana osobna računala), 285 javnih digitalnih prostora, 39 prostora za osposobljavanje Valonskog instituta za zamjensko osposobljavanje samozaposlenih te malih i srednjih poduzeća (IFAPME) (22 centra za osposobljavanje i 17 lokalnih uslužnih mjesta). Ukupno 9 lokacija valonskih javnih službi za zapošljavanje (FOREM) prenamijenjeno je i opremljeno kao „digitalne tvornice” (4 obnovljene i 5 izgrađenih) i 1 lokacija kao platforma za preoblikovanje i STEM. Dostavlja se izvješće u kojem se navode potrebe za digitalnim osposobljavanjem i potrebe za razvojem profesionalnog kurikuluma te se na temelju toga nastavnom osoblju osigurava 10 000 sati pedagoškog osposobljavanja za digitalnu tranziciju. Izgradit će se ili prilagoditi 7 500 m² infrastrukture za osposobljavanje u kojoj se nalaze digitalne vještine. |
|
172 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ključna etapa |
Savezna reforma kojom se razvija individualno pravo na osposobljavanje zaposlenika. |
Datum objave u Službenom listu |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Na temelju dijaloga između socijalnih partnera i savezne vlade, donošenje revizije zakona od 5. ožujka 2017. o izvedivom i izvedivom radu kojim se uvodi put kojim se osigurava da od 2024. svi radnici imaju pravo na prosječno 5 dana osposobljavanja godišnje. |
|
173 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ključna etapa |
Savezna reforma kojom se stvaraju poticaji poduzećima za pružanje osposobljavanja |
Datum objave u Službenom listu |
|
|
|
Q1 |
2021. |
Parlament je 20. prosinca 2020. donio programski zakon kojim se uvodi djelomično izuzeće (11,75 %) od plaćanja poreza po odbitku za radnike koji pohađaju osposobljavanje u trajanju od najmanje 10 dana. |
|
174 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Reforma za poboljšanje suradnje između Nacionalnog zavoda za zapošljavanje (ONEM) i regionalnih službi za zapošljavanje, čime se omogućuje povećanje osposobljavanja nezaposlenih osoba. |
Radnici |
0 |
25 000 |
Q4 |
2023. |
Kao rezultat bolje suradnje između Nacionalnog zavoda za zapošljavanje (ONEM) i regionalnih službi za zapošljavanje, 25 000 radnika u dugotrajnoj ili strukturnoj privremenoj nezaposlenosti proći će osposobljavanje od strane regionalnih službi za zapošljavanje radi reintegracije na tržišta rada. |
|
|
175 |
Režim kumulacije i mobilnost prema sektorima u kojima postoji manjak (R-5.01) |
Ključna etapa |
Savezna reforma režima kumulacije |
Odluka savezne vlade o uvođenju reforme stupit će na snagu |
Q4 |
2023. |
Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, odluka savezne vlade o proširenju mogućnosti privremenog ili ograničenog kombiniranja plaća i socijalnih naknada te osiguravanja, u skladu s poreznom reformom poreza na rad, da se dotične osobe ne kažnjavaju u fiskalnom smislu. |
|||
|
176 |
Režim kumulacije i mobilnost prema sektorima u kojima postoji manjak (R-5.01) |
Ključna etapa |
Savezna reforma mobilnosti prema sektorima u kojima postoji manjak |
Odluka savezne vlade o uvođenju reforme stupit će na snagu |
Q4 |
2023. |
Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, odluka savezne vlade o provedbi članka 39.b Zakona o ugovorima o radu od 3. srpnja 1978. kako bi se osigurala veća mobilnost radnika iz jednog sektora u drugi. |
|||
|
177 |
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji (R-5.05) |
Ključna etapa |
Reforma potpore za tražitelje zaposlenja u Valoniji |
Datum objave u Službenom listu |
Q3 |
2021. |
Valonski parlament donio je dekret o mentorstvu i potpori usmjerenoj na rješenja za tražitelje zaposlenja. |
|||
O. KOMPONENTA 5.2.: Pružanje potpore gospodarskoj aktivnosti
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost usmjerena je na doprinos gospodarskom oporavku i olakšavanje prijelaza na zelenije i digitaliziranije gospodarstvo usmjeravanjem resursa na inovacije i potporu obećavajućim sektorima. Mjere objedinjene u okviru ove komponente imaju tri posebna cilja:
·podupiranje razvoja aktivnosti koje nude perspektivne mogućnosti u smislu dodavanja vrijednosti i povećanja vrijednosti teritorija;
·promicanje i podupiranje istraživanja i inovacija kako bi se razvio budući gospodarski potencijal zemlje i osigurala njezina međunarodna izvrsnost i konkurentnost;
·poticanje provedbe učinkovitijih proizvodnih procesa koji se posebno temelje na tehnologijama u nastajanju.
U toj je komponenti posebna pozornost posvećena MSP-ovima, koji čine većinu gospodarstva Belgije i koji su posebno pogođeni gospodarskom krizom.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku na istraživanje i inovacije te prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te na preporuku za Belgiju 2020.3 kojom se Belgija poziva da poboljša poslovno okruženje, pojača financiranje projekata javnih ulaganja na početku razdoblja i promiče privatna ulaganja u cilju poticanja gospodarskog oporavka.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
O.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-5.08 – „Nuklearna medicina” savezne države
Ulaganje obuhvaća dvije mjere. Prva mjera usmjerena je na dva izazova povezana s osiguravanjem dostatne dostupnosti dvaju radioizotopa koji najviše obećavaju u nuklearnoj medicini za liječenje raka – 177Lu i 225Ac. Ta prva mjera sastoji se od dva elementa. Prvi se odnosi na potrebu za novom infrastrukturom u Centru za nuklearna istraživanja SCK CEN (Belgijski centar za nuklearna istraživanja), koja je potrebna kako bi se osiguralo povećanje ponude 177Lu, uzimajući u obzir predviđene buduće potrebe, za koje se očekuje da će porasti sa 16 000 pacijenata u 2020. na 138 000 pacijenata 2026. u EU-u. Glavni je cilj drugog elementa provesti studiju s ciljem uklanjanja jaza između postojećih tehnologija i utvrđenih potreba radi omogućivanja opsežne proizvodnje radioizotopa 225 Ac.
Druga mjera uključuje projekt razvoja tehnologije SMART, čiji je krajnji cilj izgradnja alata za proizvodnju Mo-99 iz Mo-100, izotopa prisutnog u prirodnom molibdenu, podvrgavajući ga elektronskom snopu iz linearnog akceleratora. Tom bi se tehnologijom stoga omogućilo opskrbljivanje tržišta Mo-99 u budućnosti bez upotrebe istraživačkih reaktora i bez upotrebe uranija. Radioizotop Mo-99 primjenjuje se u 80 % medicinskih postupaka snimanja u cijelom svijetu. Djelovanje je namijenjeno financiranju provedbe određenih ključnih dijelova studije o istraživanju i razvoju koja je potrebna za postizanje dovoljno zrele tehnologije.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje I-5.09 „Istraživanje i razvoj: Poziv na podnošenje prijedloga za potporu istraživanju i razvoju aeronautike i svemirskog sektora savezne države
Cilj je ovog ulaganja poduprijeti belgijske aeronautičke i svemirske tvrtke kroz ambicioznu politiku istraživanja, razvoja i inovacija kako bi se poboljšala njihova konkurentnost i kako bi im se omogućilo sudjelovanje u razvoju naprednih i održivih tehnologija (kao što je čisto zrakoplovstvo). Ta će se potpora osigurati pozivima za aeronautičke i svemirske projekte. Ti pozivi na podnošenje projekata obuhvaćaju aspekte kao što su održivo zrakoplovstvo ili svemirska povezivost. Poziv na podnošenje projekata u području zrakoplovstva obuhvaća samo projekte čistog zrakoplovstva. Prijedlozi projekata ispituju se kako bi se utvrdilo jesu li u skladu s konceptom čistog zrakoplovstva. Kako bi se taj pregled omogućio, potrebno je utvrditi posebne kriterije. Projekti su usmjereni na praktičnu potragu za rješenjima za smanjenje ekološkog otiska sektora (smanjenje potrošnje goriva linijskih zrakoplova za 30 % do 2035., smanjenje ili čak zabrana olovnih goriva (Avgas) za laki zračni promet, smanjenje potrošnje). Kad je riječ o sektoru svemira, projekti se ocjenjuju na temelju njihova učinka u smislu održivosti. Osim toga, aspekti povezivosti, kibersigurnosti ili upravljanja prostornim podacima doprinose digitalnoj tranziciji. Projekti mogu biti na prilično niskoj razini zrelosti, a dugoročno su dio inovacijskih procesa u tim sektorima.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriterijima prihvatljivosti sadržanima u opisu poslova za buduće pozive na podnošenje projekata osigurava se odabir samo onih projekata s tehnologijama koje su „najbolje u klasi” u aeronautici s najvećim doprinosom zelenoj tranziciji i ugljičnoj neutralnosti.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.10 „Istraživanje i razvoj: „Svođenje otpada na najmanju moguću mjeru tijekom razgradnje” savezne države
Cilj je ulaganja financiranje potrebnih ulaganja kojima će se omogućiti industrijalizacija belgijskog stručnog znanja u području radiološke karakterizacije i tehnika i metodologija dekontaminacije s ciljem njihove primjene tijekom razgradnje belgijskih nuklearnih elektrana, koje će se provesti u okviru planiranog postupnog ukidanja proizvodnje nuklearne energije u Belgiji i mogućeg vrednovanja u drugim projektima razgradnje i sanacije lokacije. Cilj je projekta smanjiti količinu otpada koji nastaje pri eventualnoj razgradnji belgijskih nuklearnih elektrana. Na primjer, njime se u najvećoj mogućoj mjeri povećava ponovna uporaba i recikliranje metala i betona. Sve se aktivnosti obavljaju u visoko sigurnim objektima SCK CEN-a i moraju biti u skladu s dobivenom okolišnom dozvolom. Konačno, osigurat će se rješenja „od kolijevke do groba”, koja ne dovode do sekundarnog otpada kojim se ne može gospodariti. Projekt je usmjeren samo na ponovnu uporabu, recikliranje i konačno odlaganje nenuklearnog otpada, dok je odlaganje radioaktivnog otpada nastalog tijekom razgradnje izvan opsega projekta.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.11 „Jačanje istraživanja i razvoja” Flamanske regije
Cilj je tog ulaganja poticanje inovacija gospodarskih subjekata u Flamanskoj regiji putem istraživanja i razvoja, s posebnim naglaskom na tri područja: digitalizacija, održivost i zdravlje. Predviđene su tri osi. Prva je os usmjerena na projekte istraživanja i inovacija u područjima u kojima Flandrija već ostvaruje dobre rezultate, s naglaskom na održivim, digitalnim i zdravstvenim aktivnostima. U okviru iste osi financira se istraživanje i razvoj o biogospodarstvu, a dio proračuna namijenjen je za potporu MSP-ovima i mladim poduzećima. Projekti povezani sa zelenom tranzicijom također su dio te osi. Druga je os usmjerena na ulaganja u najsuvremeniju istraživačku i tehnološku infrastrukturu. Na primjer, predviđeno je financiranje inkubatora za novoosnovana poduzeća u sektoru biogospodarstva ili nekih pilot-objekata povezanih s digitalizacijom proizvodne industrije. Treća je os usmjerena na postojeće instrumente usmjerene na potporu poduzećima namijenjenu za istraživanje i razvoj. U okviru te osi projekti istraživanja i razvoja se primjerice mogu odnositi na farmaceutski sektor i tehnologiju 3D ispisa. Predviđena je i potpora za sudjelovanje u planiranom projektu od zajedničkog europskog interesa u području mikroelektronici. U okviru mjere dodijelit će se najmanje 220 projekata koji obuhvaćaju sva područja intervencije mjere.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti navedeni u budućem pozivu isključuju sljedeći popis djelatnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu; ii. aktivnosti u okviru EU-ova sustava za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 12 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 13 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 14 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. kolovoza 2026.
Ulaganje I-5.12. „Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi” Valonske regije
Cilj je ulaganja poduprijeti razvoj novih poljoprivrednih sektora na temelju načela kratkih lanaca opskrbe i razvoj alata koji nedostaju („poveznice”) u postojećem lancu opskrbe. Podijeljen je na dvije podmjere:
·stvaranje 30 manjih dijelova infrastrukture (mala infrastruktura projekti su površine od 400 do 800 m²) za potporu proizvodnji, skladištenju, prijevozu i maloj preradi proizvoda iz četiriju prehrambenih lanaca (voće, povrća, žitarica i biljnih bjelančevina). Uključuje i četiri projekta, po jedan za svaki prehrambeni lanac, za potporu razvoju i proizvodnji sjemena, sadnica i tehnika prilagođenih klimatskim promjenama i uzgoju bez fitosanitarnih sirovina;
·izgradnju triju logističkih centara namijenjenih aktivnostima veletrgovaca, preradi hrane primarnih proizvoda i inkubatoru kooperativa. Dopunjuje se izgradnjom glavne infrastrukture (najmanje pet infrastrukturnih objekata, uključujući jednu dvoranu za skladištenje, jednu tvornicu, dvije kantine i jednu mobilnu infrastrukturu povezanu s dobrobiti životinja) koja doprinosi uvođenju održivog poljoprivredno-prehrambenog lanca u Valonskoj regiji.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti navedeni u budućem pozivu isključuju sljedeći popis djelatnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu; ii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 15 ; i iii. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-5.13: „Digitalizacija valonskog turističkog sektora” Valonske regije
Cilj je ovog ulaganja povećati otpornost turističke industrije u Valonskoj regiji. Projekt će biti usmjeren na digitalizaciju sektora provedbom mjera za povećanje prisutnosti turističkih operatera na internetu (MSP-ovi, samozaposlene osobe i neprofitne udruge) i njihove neovisnosti od platformi trećih strana.
Provedba ulaganja bit će dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma R-5.06: „Optimizacija postupaka: „Brži postupci izdavanja dozvola i žalbeni postupci” Flamanske regije
Cilj je reforme pojednostavnjenje postupaka za izdavanje okolišne dozvole, među ostalim uvođenjem uvjeta za mogućnost žalbe na odluke. Sastoji se od preispitivanja postojeće uredbe s ciljem skraćivanja vremena potrebnog za obradu predmeta i pružanja veće pravne sigurnosti. Na kraju preispitivanja objavljuje se izvješće koje sadrži pregled novih i preispitanih mjera.
Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma R-5.07: „Širenje inovacijske baze” Flamanske regije
Cilj je reforme osigurati da postojeći instrumenti ne ograničavaju pristup MSP-ova subvencijama za inovacije. Sastoji se od preispitivanja postojećih instrumenata usmjerenih na poticanje inovacija koje su lakše dostupne i prilagođene potrebama MSP-ova. Na kraju preispitivanja objavljuje se izvješće koje sadrži pregled novih i preispitanih mjera.
Provedba reforme bit će dovršena do 31. prosinca 2022.
O.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
178 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Sve aktivnosti istraživanja i razvoja u nuklearnoj medicini završene su. |
Objavljeno sveobuhvatno izvješće o evaluaciji. |
Q2 |
2023. |
Objava sveobuhvatnog evaluacijskog izvješća o rezultatima i zaključcima studije za sva tri potprojekta istraživanja i razvoja uključena u mjeru. |
|||
|
179 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Radioizotopni objekt je izgrađen i stavljen u pogon (FANC i FAGG) |
Objekt je izgrađen i operativan. |
Q2 |
2025. |
Objekt za radioizotop 177LU izgrađen je i operativan nakon što je dobio sve potrebne dozvole od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) i Savezne agencije za lijekove i zdravstvene proizvode (FAG) te u skladu sa svim primjenjivim zakonodavstvom na saveznoj i flamanskoj razini koje se odnosi na Direktivu 2011/92. |
|||
|
180 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Tehnološki paket dovršen |
Objavljeno izvješće o izvedivosti u kojem se opisuje tehnološki paket potreban ulagačima za nastavak proizvodnje 225Ac od 226Ra |
Q4 |
2024. |
Objavljeno je izvješće o izvedivosti u kojem se opisuje tehnološki paket potreban ulagačima za sveobuhvatnu proizvodnju 225Ac iz 226Ra. U izvješće su uključeni sljedeći pokazatelji: 1) operativna instalacija vrućih ćelija u SCK CEN-u za rukovanje izvorima 226Ra 2) dizajn pretvarača elektrona u gama-čestice za široku proizvodnju 3) dizajn modul za ciljanje i ozračivanje koji će se izgraditi za proizvodnju velikih razmjera 4) potpuno poboljšana metoda radiokemijskog odvajanja i postupak recikliranja 226Ra – spremno za opsežnu provedbu 5) idejni projekt proizvodnog pogona 225Ac 6) plan za licenciranje zgrade za postupanje s radioaktivnošću (FANC) i izdavanje dozvola za dobru proizvođačku praksu (FAGG) |
|||
|
181 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za aeronautičke i svemirske projekte |
Objava obavijesti o pozivu na podnošenje prijedloga |
Q1 |
2022. |
Pokretanje poziva na podnošenje prijedloga u okviru programa čistog zrakoplovstva i svemirskog sektora, uz opis poslova uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nečinjenja znatne štete (2021/C58/01) kojima se osigurava da su istraživanje i inovacije posvećeni poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi”. Projekti odabrani u okviru svemirskog programa usmjereni su na istraživanje i razvoj povezane s digitalizacijom te su stoga prihvatljivi u okviru područja intervencije 009bis iz Priloga 7. Uredbi (EU) 241/2021. |
|||
|
182 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za zrakoplovne i svemirske projekte |
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi za zrakoplovne i svemirske projekte |
Q3 |
2022. |
Obavijest o dodjeli svih ugovora o javnoj nabavi od strane Saveznog državnog tajnika nadležnog za znanstvenu politiku za najmanje 10 projekata nakon poziva na podnošenje prijedloga u okviru programa čistog zrakoplovstva i svemirskog sektora, s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) kojima se osigurava da su istraživanje i inovacije posvećeni poboljšanju tehnologije koja je „najbolja u klasi”. Projekti odabrani u okviru svemirskog programa usmjereni su na istraživanje i razvoj povezane s digitalizacijom te su stoga prihvatljivi u okviru područja intervencije 009bis iz Priloga 7. Uredbi (EU) 241/2021. |
|||
|
183 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak aeronautičkih i svemirskih projekata |
Projekti |
0 |
10 |
Q3 |
2026. |
Provedeno je 10 projekata prijavljenih za dodjelu nakon poziva na podnošenje prijedloga za programe za čist zračni i svemirski sektor. |
|
|
184 |
Istraživanje i razvoj: Svođenje otpada na najmanju moguću mjeru tijekom rastavljanja (I-5.10.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT) |
Pisana obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT) |
Q4 |
2023. |
Obavijest o dodjeli ugovora od strane Saveznog ministra gospodarstva i rada za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT), koji je potreban za provođenje ispitivanja hladnoće i demonstracije tehnologija koje treba razviti za ponovnu uporabu, recikliranje i konačno odlaganje nenuklearnog otpada nastalog radom nuklearnih postrojenja izvan pogona; potrebno je ishoditi građevinske dozvole i licenciju agencije Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC). Zgrada mora biti u skladu sa svim primjenjivim zakonodavstvom na saveznoj i flamanskoj razini koje se odnosi na Direktivu 2011/92. |
|||
|
185 |
Istraživanje i razvoj: Svođenje otpada na najmanju moguću mjeru tijekom rastavljanja (I-5.10.) |
Ključna etapa |
Izgrađeno i stavljeno u pogon postrojenje za obradu materijala (MaT); dovršena preliminarna studija |
Postrojenje za obradu materijala (MaT) u funkciji |
Q2 |
2026. |
Postrojenje za obradu materijala (MaT), koje je potrebno za provođenje ispitivanja hladnoće i demonstracija tehnologija koje treba razviti za ponovnu uporabu, recikliranje i konačno odlaganje nenuklearnog otpada nastalog radom nuklearnih postrojenja, izgrađeno je, opremljeno i operativno nakon završetka postupka odabira potrebne infrastrukture i opreme. Studija slučaja dovršava se u okviru projekta za potpuno stavljanje izvan pogona (od kolijevke do groba) određenog sastavnog dijela (kao što je parni generator) belgijskih nuklearnih elektrana. |
|||
|
186 |
Jačanje istraživanja i razvoja (I- 5.11) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte istraživanja i razvoja te infrastrukture |
Obavijest o dodjeli ugovora za projekte |
Q4 |
2022. |
Obavijest „Fonds Wetenschappelijk Onderzoek” (FWO), VLAIO-a i „Departement Economie, Wetenschap en Innovatie” (EWI) o dodjeli 220 projekata uspješnim kandidatima nakon poziva na podnošenje prijedloga, uz opis posla uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i relevantnog zahtjeva EU-a u pogledu zaštite okoliša. Za projekte koji se dodjeljuju u okviru programa dodjele bespovratnih sredstava koji nisu u skladu s pozivima na podnošenje projekata, usklađenost s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) provodi se i primjenom kriterija prihvatljivosti koji se temelji na istom popisu za isključenje i zahtjevu usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|||
|
187 |
Jačanje istraživanja i razvoja (I- 5.11) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak nagrađenih projekata u području istraživanja i razvoja te infrastrukture |
Projekti |
0 |
220 |
Q2 |
2026. |
Dovršeno je 220 projekata nakon poziva na podnošenje prijedloga, od čega je izvršeno ukupno 252 000 000 EUR. |
|
|
188 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor |
Pisana obavijest o sklapanju ugovora o javnoj nabavi za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor |
Q4 |
2022. |
Obavijest valonske ministrice okoliša o dodjeli nagrade uspješnim kandidatima nakon poziva na podnošenje prijedloga za izgradnju 30 manjih infrastruktura i 4 veća strukturirana projekta (po jedan za svaki sektor: voće, povrće, žitarice, bjelančevine biljnog podrijetla) i 5 infrastrukturnih dijelova te valonski ministar socijalne ekonomije za tri logistička centra s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
|||
|
189 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Potpora za 30 projekata premještanja hrane i četiri nova sektora |
|
Projekti |
0 |
34 |
Q4 |
2024. |
Dodjela subvencija za 30 manjih infrastruktura i za četiri veća strukturirana projekta (po jedan za svaki sektor: voće, povrće, žitarice, bjelančevine biljnog podrijetla) u kontekstu programa Alliance Emploi-Environnement pour l’Alimentation za projekte prijavljene na temelju poziva na podnošenje projekata. |
|
190 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja triju logističkih čvorišta za ukupnu površinu od najmanje 8 000 četvornih metara |
Čvorišta |
0 |
3 |
Q4 |
2024. |
Izgradnja i opremanje triju logističkih čvorišta, namijenjenih aktivnostima veletrgovaca, preradi hrane primarnih proizvoda i inkubatoru zadruga, za ukupnu površinu od 8 000 m2. |
|
|
191 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Dovršena je izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture |
Infrastruktura |
0 |
5 |
Q4 |
2025. |
Dovršena je izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture, uključujući jednu dvoranu za skladištenje, jedan mlin, dvije kantine i jednu mobilnu infrastrukturu povezanu s dobrobiti životinja. |
|
|
192 |
Digitalizacija valonskog turističkog sektora (I-5.13) |
Ciljna vrijednost |
Broj aktivnih korisnika alata „outil régional de commercialisation” |
Aktivni korisnici |
392 |
1500 |
Q4 |
2025. |
Alat „outil régional de commercialisation” aktivno koristi 1 500 turističkih operatera. Aktivni korisnik definiran je kao korisnik ili turistički operator koji izravno koristi alat „outil regional de commercialisation” (ORC) kao internetski alat za rezervacije ili alat za registar gotovine ili čiji je internetski alat za rezervacije izravno povezan s ORC-om. |
|
|
193 |
Reforma – Brži postupak izdavanja dozvola i žalbeni postupak (R-5.06) |
Ključna etapa |
Reforma postupka izdavanja okolišne dozvole i žalbenog postupka |
Objava izvješća i vladinih odluka. |
Q4 |
2022. |
Objava izvješća koje je potvrdio kabinet flamanskog ministra pravosuđa i izvršenja, okoliša, energetike i turizma, u kojem se daje pregled novih i preispitanih mjera za pojednostavnjenje administrativnih postupaka povezanih s postupcima izdavanja okolišnih dozvola i vladinim odlukama. |
|||
|
194 |
Reforma – Šira inovacijska baza (R-5.07) |
Ključna etapa |
Reforma uredbe za potporu inovacijama |
Objava izvješća i povezanih vladinih odluka |
Q4 |
2022. |
Objava izvješća koje je podržao flamanski ministar gospodarstva, inovacija, rada, socijalne ekonomije i poljoprivrede, u kojem se daje pregled novih i preispitanih mjera za poboljšanje pristupa MSP-ova mjerama za potporu inovacijama te povezane vladine odluke. |
|||
P. KOMPONENTA 5.3.: Kružno gospodarstvo
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost općenito se nastoji pridonijeti razvoju kružnog i niskougljičnog gospodarstva. Konkretno, njima se nastoji razviti recikliranje, ponovna uporaba i industrijska simbioza. Osim promicanja određenih praksi, cilj je poduprijeti inovacije u području otpada i obrade resursa te razviti osposobljavanje u određenim područjima kružnog gospodarstva.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri investicijsku politiku među ostalim na prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te na istraživanje i inovacije, kao i preporuku za Belgiju za 2020.3 kojom se Belgija poziva da ulaganja usmjeri na zelenu i digitalnu tranziciju, osobito čistu i učinkovitu proizvodnju, kružno gospodarstvo te istraživanje i inovacije.
Očekuje se da nijedna mjera u ovoj komponenti ne nanosi bitnu štetu okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i korake ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01).
P.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-5.08 „Regionalna strategija za gospodarsku tranziciju Bruxellesa” Regije Bruxelles
Cilj je reforme osmisliti regionalnu strategiju za gospodarsku tranziciju mobilizacijom svih instrumenata regionalne gospodarske politike, postizanjem bolje koordinacije i suradnje među javnim akterima te aktivnim sudjelovanjem privatnog sektora. Operativni ciljevi trebaju se temeljiti na rezultatima 10 radnih skupina.
Regionalnom strategijom za gospodarsku tranziciju utvrđuju se ciljevi za 2030. i akcijski plan za razdoblje od pet godina. Odluku donosi briselska vlada do 31. ožujka 2022.
Reforma R-5.09 „Upravljanje za kružnu Flandriju” Flamanske regije
Kružna Flandrija središnja je platforma u Flamanskoj regiji usmjerena na olakšavanje prijelaza na kružno gospodarstvo u suradnji s industrijskim partnerima, institucijama znanja, javnim upravama, bankama i civilnim društvom. Tom će se reformom znatno poboljšati i proširiti upravljanje tom platformom. U tom okviru javno-privatna partnerstva usmjeravaju se na kombinaciju tematskih programa rada, kao što su kružna izgradnja, kemija/plastika, drugi lanci proizvoda u proizvodnoj industriji, biogospodarstvo i prehrambeni lanac te niz strateških poluga (financiranje, inovacije, kružna opskrba, istraživanje, osviještenost).
Tekstovi plana i programa rada očekuju se do 31. prosinca 2021.
Ulaganje I-5.14 „Reciklažno središte ” Flamanske regije
Cilj je flandrijskog reciklažnog središta ostvariti najmanje šest važnih ulaganja u nova postrojenja za recikliranje. Naglasak je na vezama koje nedostaju u nizu vrijednosnih lanaca kako bi se omogućila lokalna kružna proizvodnja, kao što je recikliranje pelena, madraca i tekstila. Ulaganja se traže i u sektorima plastike i kemikalija.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti navedeni u budućem pozivu isključuju sljedeći popis djelatnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu; ii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 16 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 17 ; i iii. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Mjera je pokrenuta u četvrtom tromjesečju 2020. Dodjela ugovora bit će dovršena do 31. prosinca 2022. Projekti će biti dovršeni do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.15 „Kružni oporavak Belgije” savezne države
Tim se ulaganjima nastoji ubrzati prelazak na kružno gospodarstvo u Belgiji. Time se želi postići trostruki cilj:
·Izbjegavanje fragmentacije tržišta ili politika i promicanje integriranog pristupa stvaranjem kružne koalicije s posebnim naglaskom na savezne kompetencije za kružno gospodarstvo i povezivanje saveznih kompetencija s lokalnim i regionalnim kompetencijama, kao što su dizajn za oskudicu, ponovna uporaba, popravak i recikliranje, kemijska sigurnost, provjera i certificiranje recikliranog sadržaja;
·Financiranje ukupno 10 kružnih projekata u industriji i istraživačkim centrima za ubrzavanje prelaska i povećanja u praksi, posebno usmjerenih na projekte o zamjeni opasnih kemikalija i projekte o ekološkom dizajnu;
·Informiranje MSP-ova ciljanim kampanjama, internetskim stranicama i kreiranjem alata za samoprocjenu za MSP-ove.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriterijima prihvatljivosti sadržanima u opisu budućeg poziva na podnošenje prijedloga za kružne projekte isključuje se sljedeći popis aktivnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu; ii. aktivnosti u okviru EU-ova sustava za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 18 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 19 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 20 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Kružna koalicija uspostavlja se do 31. prosinca 2021., a projekti se dovršavaju do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.16 „Uvođenje kružnog gospodarstva” Valonske regije
S ciljem uvođenja valonskog kružnog gospodarstva sljedeća ulaganja provode se putem poziva na podnošenje prijedloga za:
·istraživanje i razvoj stvaranjem partnerstava za inovacije u dva prioritetna vrijednosna lanca, odnosno metalima i građevinskim materijalima. Projekti su usmjereni na kružno gospodarstvo (ponovna uporaba, nadogradnja i recikliranje) metala, baterija i minerala;
·projekti kojima se omogućuje organizacija i poboljšanje ekološkog dizajna, ekoloških inovacija i selektivnog prikupljanja/razvrstavanja tokova materijala kako bi se osigurala ponovna uporaba, promicala priprema za ponovnu uporabu i recikliranje te razvile nove aktivnosti u području ekonomije suradnje i funkcionalnosti;
·recikliranje zrakoplova na kraju njihova životnog ciklusa i omogućivanje razvoja drugih gospodarskih inicijativa u regiji, kao što su poduzeća koja proizvode opremu iz recikliranih materijala koji potječu iz rastavljenih zrakoplova, industrijska preraspodjela i povezana stručna prekvalifikacija.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje projekata u okviru prethodno navedenih podmjera uključuju kriterij prihvatljivosti za aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući silaznu uporabu i aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 21 ; iii. djelatnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može nanijeti štetu okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Mjera je pokrenuta u prvom tromjesečju 2021. i bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.17 – „Kružno gospodarstvo i kružna izgradnja” Flamanske regije
Cilj je tog ulaganja potaknuti širenje i uključivanje koncepta kružnog gospodarstva, s naglaskom na promicanju istraživanja na industrijskoj razini, inovacijskih projekata s industrijskim poduzećima kojima se omogućuje sustavni učinak i podupire razvoj i provedba kružnih poslovnih modela, pilot-projekata i demonstracijskih projekata te poticanja MSP-ova da istraže kako svoje poslovne modele i poslovne procese učiniti kružnima.
Ulaganje se provodi putem poziva na podnošenje prijedloga za inovativne projekte za kružnu gradnju, za projekte širenja znanja o kružnoj proizvodnji i za projekte za osnivanje zajedničkih živih laboratorija. Nadalje, provodi se program subvencija za MSP-ove za stjecanje (vanjskog ili unutarnjeg) stručnog znanja o cirkularnosti.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti navedeni u budućem pozivu isključuju sljedeći popis djelatnosti: i. aktivnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući naknadnu uporabu; ii. aktivnosti u okviru EU-ova sustava za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti 22 ; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama 23 i postrojenjima za mehaničku biološku obradu 24 ; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno odlaganje otpada može naštetiti okolišu. U pozivu se dodatno zahtijeva da se mogu odabrati samo djelatnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Mjera se primjenjuje od 1. ožujka 2021. do 30. lipnja 2026.
P.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
||||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
|||||||
|
195 |
Regionalna strategija za gospodarsku tranziciju Bruxellesa (R-5.08) |
Ključna etapa |
Donošenje regionalne strategije za gospodarsku tranziciju |
Odluka briselske vlade o donošenju strategije |
Q1 |
2022. |
Strategija za gospodarsku tranziciju Regije Bruxelles, koju je donijela briselska vlada (Décision du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale), kojom se definiraju ciljevi za 2030., na temelju koordinacije između javnih aktera i aktivnog sudjelovanja privatnog sektora, uključujući petogodišnji akcijski plan koji obuhvaća prioritetna područja djelovanja, uspostavlja usklađen paket javnih poticaja za inovacije i pogoduje poduzetništvu za ekološku tranziciju. |
||||
|
196 |
Upravljanje za kružnu Flandriju (R-5.09) |
Ključna etapa |
Osnivanje upravljačke skupine za kružnu Flandriju |
Imenovana je upravljačka skupina za kružnu Flandriju i donesen njezin plan i program rada |
Q4 |
2021. |
Imenovana je upravljačka skupina za kružnu Flandriju te plan djelovanja i programi rada za usmjeravanje projekata kružnog gospodarstva i razvoj donesenih strateških poluga |
||||
|
197 |
Reciklažno središte (I-5.14) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela šest ugovora o javnoj nabavi za postrojenja za recikliranje |
Sredstva i oprema |
0 |
6 |
Q4 |
2022. |
Za potporu je odabrano šest projekata ulaganja u postrojenja za recikliranje. Ocjenjivački sud ocjenjuje projekte, a konačni odabir potvrđuje flamanski ministar okoliša. Dodjela ugovora projektima odabranima u okviru natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
||
|
198 |
Reciklažno središte (I-5.14) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova u šest postrojenja za recikliranje |
|
Sredstva i oprema |
0 |
6 |
Q2 |
2026. |
Izgrađeno je, prilagođeno ili prošireno šest postrojenja za recikliranje radi poboljšanih postupaka recikliranja. |
|
|
199 |
Kružni oporavak Belgije (I-5.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kružnog gospodarstva |
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi uspješnim natjecateljima |
Q1 |
2024. |
Operativno tajništvo ugovoreno je i radi poticanja suradnje u području mjera kružnog gospodarstva i odabira uspješnih kandidata na temelju poziva na podnošenje prijedloga za deset kružnih projekata. Kandidati su privatna poduzeća kojima je potrebno financiranje za provedbu istraživačkog ili operativnog projekta ekološkog dizajna ili kemijske zamjene. Kandidat se smatra uspješnim kada je njegov projekt ulaganja službeno odabran za financiranje od strane koalicije. Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi projektima odabranima u okviru natjecateljskog poziva na podnošenje prijedloga s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
||||
|
200 |
Kružni oporavak Belgije (I-5.15) |
Ključna etapa |
Dovršetak aktivnosti informiranja MSP-ova i kružnih projekata |
Izvješća o učinku kampanja, izvješća o dovršetku kružnih projekata |
Q2 |
2026. |
Najmanje tri mjere za informiranje MSP-ova (godišnje kampanje informiranja (tijekom tri godine), jedna internetska stranica i jedan alat za samoprocjenu) o dovršenim aspektima kružnog gospodarstva i najmanje devet završenih kružnih projekata |
||||
|
201 |
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji |
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi uspješnim natjecateljima |
Q2 |
2022. |
Odabir uspješnih kandidata nakon tri poziva na podnošenje prijedloga za projekte za recikliranje i ponovnu uporabu metala, baterija i minerala, razvoj ekonomije suradnje kako bi se ograničilo korištenje resursa i razvoj vrijednosnog lanca te aktivnosti osposobljavanja povezane s recikliranjem zrakoplova. Pozivi na podnošenje prijedloga moraju imati opis poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjevom usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
||||
|
202 |
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji |
Projekti |
0 |
80 |
Q2 |
2026. |
Dovršeno je 80 projekata o recikliranju i ponovnoj uporabi metala, baterija i minerala, razvoju ekonomije suradnje kako bi se ograničila upotreba resursa te razvoju vrijednosnog lanca i aktivnostima osposobljavanja povezanima s recikliranjem zrakoplova. |
||
|
203 |
Flandrija – kružno gospodarstvo i kružna izgradnja (I-5.17) |
Ključna etapa |
Pokretanje poziva na podnošenje prijedloga za projekte o kružnoj izgradnji, širenju znanja o kružnoj proizvodnji i uspostavi zajedničkih živih laboratorija |
Objava poziva na podnošenje prijedloga |
Q4 |
2022. |
Pokretanje poziva na podnošenje prijedloga za inovativne projekte za kružnu izgradnju, za projekte širenja znanja o kružnoj proizvodnji i za projekte za osnivanje zajedničkih živih laboratorija privatnih poduzeća. Pozivi na podnošenje prijedloga moraju imati opis poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama za primjenu načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjevom usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša. |
||||
|
204 |
Flandrija – kružno gospodarstvo i kružna izgradnja (I-5.17) |
Ključna etapa |
Dovršeni su projekti o kružnoj gradnji, širenju znanja o kružnoj proizvodnji i uspostavi zajedničkih živih laboratorija |
|
Q2 |
2026. |
Najmanje 100 projekata dovršenih u području kružne izgradnje, za širenje znanja o kružnoj proizvodnji, za stjecanje (vanjskog ili unutarnjeg) stručnog znanja o cirkularnosti i te za uspostavu zajedničkih živih laboratorija od strane privatnih poduzeća i najmanje 500 poduzeća (MSP-ova) i organizacija koji su imali koristi od subvencija kao izravni korisnici subvencije ili kao sudionici u kolektivnim projektima |
||||
Q. KOMPONENTA 6.1.: Revizije potrošnje
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sastoji se od mjera usmjerenih na provedbu revizija potrošnje na različitim razinama vlasti. Opći je cilj poboljšati kvalitetu i sastav javnih rashoda.
Komponenta pridonosi provedbi preporuke za Belgiju 2019.1 o poboljšanju sastava i učinkovitosti javne potrošnje.
Q.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-6 „Revizije potrošnje”
Cilj je reforme uvesti revizije potrošnje na različitim razinama vlasti. Provedba reformi bit će dovršena do 31. prosinca 2024. U mjeru je uključeno sljedećih pet podmjera:
·Reforma R-6.01 „Revizije potrošnje” savezne države
·Reforma R-6.02 „Revizije potrošnje – opća norma za reviziju i potrošnju Flamanske regije
·Reforma R-6.03 „Revizije potrošnje – proračun nulte stope” Valonske regije
·Reforma R-6.04 „Revizija potrošnje” Regije Bruxelles
·Reforma R-6.05 „Revizija potrošnje” francuske zajednice
Reforma R-6.01 „Revizije potrošnje” savezne države
Cilj je reforme provesti strukturne revizije potrošnje na saveznoj razini i u sektoru socijalne sigurnosti. U okviru Komisijina programa potpore strukturnim reformama OECD je podržao pripremu revizija potrošnje. U 2019. i 2020. pružio je tehničku pomoć i preporuke za učinkovitu provedbu revizije potrošnje u belgijskom proračunskom postupku. U skladu s preporukama OECD-a, savezna vlada odlučila je početkom 2021. pokrenuti pilot-vježbe u tri glavna područja: porezni rashodi, primarni rashodi, sektor socijalne sigurnosti. U tu su svrhu osnovane radne skupine koje bi trebale podnijeti svoje izvješće u cilju pripreme proračuna za 2022. U tom trenutku vlada odabire novi skup tema za sljedeću godinu. Nakon pilot-vježbe ocjenjuje se postupak (upravljački odbor, opis poslova, sastav radnih skupina) kako bi se procijenilo jesu li planirana struktura i vremenski okvir optimalni ili se mogu poboljšati. Do dovršetka pilot-projekata vlada 2022. odlučuje o tome kako će revizije potrošnje postati postupak koji se ponavlja i sastavni dio proračunskog postupka.
Reforma R-6.02 „Revizije potrošnje – opća norma za reviziju i potrošnju Flamanske regije
Reformom se planira ponovno odrediti prioritete rashoda flamanske vlade i ograničiti ih ako je to moguće: s jedne strane, razvojem norme za rashode i, s druge strane, takozvanim „Vlaamse Brede Herovering – VBH”, čiji je cilj strukturno usavršiti revizije potrošnje u okviru flamanskog proračunskog postupka u nadolazećim godinama. Normom o rashodima koja će se donijeti 2022. definira se maksimalno kretanje rasta državnih rashoda, uzimajući u obzir trend rasta prihoda i postavljene proračunske ciljeve. Svrha je programa VBH do sredine 2021. provesti evaluaciju deset područja politike koja će služiti kao osnova za utvrđivanje opsega revizija potrošnje. Mjerom će se poduprijeti revizije potrošnje u jedanaest područja politika od rujna 2021. do listopada 2025.
Reforma R-6.03 „Revizije potrošnje – proračun nulte stope” Valonske regije
Reforma se sastoji od izrade proračuna koja se temelji na nultoj stopi i od revizija potrošnje kojima su obuhvaćeni svi rashodi i prihodi raspoređeni u sedam područja politike i kojima su obuhvaćeni svi odjeli valonske uprave te 170 jedinica javne uprave. Pristup izrade proračuna nulte stope, za koji je potrebno potpuno obrazloženje potrošnje na godišnjoj osnovi, usmjeren je na operativne rashode i rashode ulaganja, dok se revizije potrošnje odnose na interventne rashode koji uključuju prijenos javnih sredstava poduzećima, kućanstvima i lokalnim tijelima. Vježba se provodi u seriji od četiri vala od listopada 2020. do lipnja 2022. uz potporu vanjskih savjetnika. Po završetku tog postupka valonska vlada odlučuje o tome kako će se revizije potrošnje trajno integrirati u proračunski postupak.
Reforma R-6.04 „Revizija potrošnje” Regije Bruxelles
Reforma se sastoji od provedbe i dovršetka dvaju pilot-pregleda potrošnje te naknadnog uključivanja revizija potrošnje u proračunski postupak Regije Bruxelles. Uz potporu Programa potpore strukturnim reformama (SRSP) Regija Bruxelles pokrenula je dvije pilot-revizije potrošnje u području mobilnosti i socijalnog stanovanja. Njihov je glavni cilj jačanje kapaciteta uprave (posebno briselske administracije za financije i proračun i briselskog instituta za statistiku i analizu) te izvlačenje pouka kako bi se alat strukturno učvrstio. Zahvaljujući Programu potpore strukturnim reformama briselska vlada imala je koristi od sveobuhvatne analize nedostataka svojeg sustava upravljanja javnim financijama zahvaljujući procjeni javnih rashoda i financijske odgovornosti (PEFA) koja će biti dovršena u srpnju 2021. Na temelju iskustava u provedbi pilot-pregleda i rezultata analize PEFA, briselska vlada odlučuje o strukturnom uključivanju revizija potrošnje u proračunski postupak.
Reforma R-6.05 „Revizija potrošnje” francuske zajednice
Reforma se sastoji od provedbe pilot-revizije potrošnje i naknadnog uključivanja revizija rashoda u proračunski postupak francuske zajednice. Prvi val pilot-revizija odabran je za izradu proračuna za 2022. Slijedi drugi val, koji će biti dovršen do sredine 2022. U okviru Instrumenta EU-a za tehničku potporu vlada francuske zajednice ima koristi od tehničke potpore za uključivanje revizija potrošnje u svoj proračunski ciklus, čime se vladi omogućuje da u drugom tromjesečju 2023. donese odluku o tome kako uključiti revizije rashoda u proračunski ciklus.
Q.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
205 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Pilot-revizija potrošnje ili uključivanje u proračunski postupak (1) |
Dovršeni pilot-projekti i povezana izvješća |
|
|
|
Q4 |
2021. |
Za tijela savezne države, Valonske regije i Regije Bruxelles: Dovršetak pilot-revizije potrošnje i izrada izvješća. Za tijela Flamanske regije: Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se definira način na koji se revizije potrošnje (ili sličan pristup) integriraju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i vremenski okvir za buduće revizije, potencijalno uključujući kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja te transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju. |
|
206 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1) ili dovršetak pilot-projekta |
Odluka vlade |
|
|
|
Q4 |
2022. |
Za tijela savezne države, Valonske regije i Regije Bruxelles: Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se definira način na koji se revizije potrošnje (ili sličan pristup) integriraju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i vremenski okvir za buduće revizije, potencijalno uključujući kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja te transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju. Za nadležna tijela francuske zajednice: Dovršetak pilot-revizije potrošnje i izrada izvješća. |
|
207 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1) ili (2) |
Odluka vlade |
|
|
|
Q4 |
2023. |
Za nadležna tijela francuske zajednice: Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se definira način na koji se revizije potrošnje (ili sličan pristup) integriraju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i vremenski okvir za buduće revizije, potencijalno uključujući kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja te transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju. Za tijela savezne države, Flamanske regije, Valonske regije, Regije Bruxelles i francuske zajednice: Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (2): Sustavno uključivanje rezultata revizija potrošnje u godišnje i višegodišnje planiranje proračuna u okviru pripreme proračunskog zakona za 2024. To uključuje, među ostalim, ex post kvantifikaciju ishoda, uključujući uštede, povezanih s programom revizije potrošnje. |
|
208 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Ex post analiza revizije potrošnje |
Izvješće o procjeni |
|
|
|
Q4 |
2024. |
Za tijela savezne države, Flamanske regije, Valonske regije, Regije Bruxelles i francuske zajednice: Ex post analiza revizije potrošnje: Objavljivanje izvješća o ocjeni revizija potrošnje. |
R. Revizija i nadzor
I.1.
Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Repozitorij za bilježenje i pohranu svih relevantnih podataka povezanih s provedbom plana za oporavak i otpornost – ostvarivanje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, podataka o krajnjem primatelju, ugovarateljima, podugovarateljima i stvarnim vlasnicima – u funkciji je prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje. Belgija prije prvog zahtjeva za plaćanje podnosi posebno revizijsko izvješće kojim se potvrđuje učinkovitost funkcija sustava repozitorija.
Osim toga, prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost Belgija će osigurati uspostavu odgovarajućih koordinacijskih mehanizama, uključujući unakrsne provjere, na razini koordinacijskog tijela na međusaveznoj razini kako bi se izbjeglo dvostruko financiranje iz Instrumenta i drugih programa Unije u skladu s načelom dobrog financijskog upravljanja.
I.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
Kvalitativni pokazatelji
|
Kvantitativni pokazatelji
|
Indikativni vremenski plan dovršetka |
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti |
|||
|
Mjerna jedinica |
Osnovna vrijednost |
Cilj |
Tromjesečje |
Godina |
||||||
|
209 |
Praćenje i provedba plana |
Ključna etapa |
Repozitorij za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost |
Revizijsko izvješće kojim se potvrđuju funkcionalnosti repozitorija |
Prije prvog zahtjeva za plaćanje |
Prije prvog zahtjeva za plaćanje |
Uspostavit će se i biti u uporabi repozitorij za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost. U sustav su uključene barem sljedeće funkcionalnosti: (a) prikupljanje podataka i praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti; (b) prikupljanje i pohranjivanje podataka propisanih člankom 22. stavkom 2. točkom (d) podtočkama od i. do iii. Uredbe o RRF-u te osiguravanje pristupa tim podacima. |
|||
|
210 |
Praćenje i provedba plana |
Ključna etapa |
Zaštita financijskih interesa EU-a |
Provedba mehanizama |
Prije prvog zahtjeva za plaćanje |
Prije prvog zahtjeva za plaćanje |
Provedba odgovarajućih koordinacijskih mehanizama, uključujući unakrsne provjere, uspostavlja se na razini koordinacijskog tijela na međusaveznoj razini kako bi se izbjeglo dvostruko financiranje iz Instrumenta i drugih programa Unije u skladu s načelom dobrog financijskog upravljanja. |
|||
2.Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost
Procijenjeni ukupni troškovi belgijskog plana za oporavak i otpornost iznose 5 924 952 328 EUR.
DIO 2.: FINANCIJSKA POTPORA
1.Financijski doprinos
Obroci iz članka 2. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
1.1.Prvi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
1. |
Praćenje i provedba plana |
Ključna etapa |
Repozitorij za reviziju i kontrolu: informacije za praćenje provedbe plana za oporavak i otpornost |
|
2 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ključna etapa |
Savezna reforma kojom se stvaraju poticaji poduzećima za pružanje osposobljavanja |
|
3 |
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi |
|
4 |
Digitalizacija postupaka građana i poduzeća (I-2.11) |
Ključna etapa |
Početak rada novih digitalnih platformi |
|
5 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
EU-ov paket instrumenata za povezivanje |
|
6 |
Proračun za mobilnost (R-3.02) |
Ključna etapa |
Donošenje proračuna za mobilnost |
|
7 |
Službeni automobili s nultom stopom emisija (R-3.03) |
Ključna etapa |
Donošenje zakona o reformi sustava poreza na motorna vozila |
|
8 |
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03) |
Ključna etapa |
Donošenje nove uredbe kojom se utvrđuju uvjeti intervencije sustava |
|
9 |
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji (R-5.05) |
Ključna etapa |
Reforma potpore za tražitelje zaposlenja u Valoniji |
|
10 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Upravljanje projektima za digitalnu transformaciju pravosuđa nakon donošenja dekreta |
|
11 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu 5G spektra |
|
12 |
Poticanje prijevoza s nultom stopom emisija – Flamanska regija (R-3.06) |
Ključna etapa |
Donošenje okvira za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji |
|
13 |
Stanice za punjenje – savezna država (I-3.18) |
Ključna etapa |
Donošenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje |
|
14 |
Digitalni preokret za briselske škole (I-4.05) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
15 |
Uključivo tržište rada (R-4.06) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak sektorskih akcijskih planova za suzbijanje diskriminacije |
|
16 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ključna etapa |
Valonska strategija za deinstitucionalizaciju (valonska zdravstvena politika) |
|
17 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Prijedlog mirovinske reforme |
|
18 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ključna etapa |
Savezna reforma kojom se razvija individualno pravo na osposobljavanje zaposlenika. |
|
19 |
Upravljanje za kružnu Flandriju (R-5.09) |
Ključna etapa |
Osnivanje upravljačke skupine za kružnu Flandriju |
|
20 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Pilot-revizija potrošnje ili uključivanje u proračunski postupak (1) |
|
21 |
Praćenje i provedba plana |
Ključna etapa |
Zaštita financijskih interesa EU-a |
|
Iznos obroka |
973 994 000 EUR |
1.2.Drugi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
22 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ključna etapa |
Prilagodba Pravilnika o električnoj energiji radi uvođenja jedinstvene kontaktne točke za obnovu |
|
23 |
Stanice za punjenje – Regija Bruxelles (R-3.05) |
Ključna etapa |
Donošenje dekreta kojim se određuju sigurnosni standardi i plan izgradnje infrastrukture |
|
24 |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u Flamanskoj regiji (R-1.01) |
Ključna etapa |
Poboljšani programi bespovratnih sredstava za energiju u Flamanskoj regiji |
|
25 |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u Regiji Bruxelles (R-1.02) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u Bruxellesu |
|
26 |
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju njemačke zajednice (R-1.03) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o sustavima bespovratnih sredstava za energiju u njemačkoj zajednici. |
|
27 |
Obnova javnih zgrada (I-1.06) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu nove uredbe o sustavima bespovratnih sredstava za energiju u Valonskoj regiji |
|
28 |
Regulatorni okvir za tržišta H2 i CO2 (R-1.04) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu novog zakona o plinu i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta H2 i CO2 |
|
29 |
Okosnica za H2 i CO2 (I-1.14) |
Ključna etapa |
Donošenje plana ulaganja za infrastrukturnu okosnicu za H2 i CO2 |
|
30 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
|
31 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu zakona o osnivanju Agencije za zdravstvene podatke |
|
32 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
33 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ključna etapa |
Objava poziva na podnošenje prijedloga za aeronautičke i svemirske projekte |
|
34 |
Regionalna strategija za gospodarsku tranziciju Bruxellesa (R-5.08) |
Ključna etapa |
Donošenje regionalne strategije za gospodarsku tranziciju |
|
35 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje ponuda |
|
36 |
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora |
|
37 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12) |
Ključna etapa |
Utvrđeni su zahtjevi |
|
38 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Dizajn i rješenja za potprojekte |
|
39 |
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata za digitalizirana i poboljšana audiovizualna i audiodjela |
|
40 |
E-uprava: Natječajni postupak (R-2.02) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu novog regulatornog okvira |
|
41 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ključna etapa |
Dovršetak pilot-projekata u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
|
42 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Dražba 5G |
|
43 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Provedba paketa instrumenata za povezivanje |
|
44 |
Smart Move (I-3.15) |
Ključna etapa |
Aplikacija Smart Move za pametnu mobilnost operativna je |
|
45 |
Stanice za punjenje – Flamanska regija (I-3.19) |
Ključna etapa |
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje |
|
46 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Akcijski plan koji se temelji na rezultatima konferencije o zapošljavanju |
|
47 |
„Cjeloživotno učenje” flamanske zajednice (R-5.04) |
Ključna etapa |
Informativni dokument o učenju i profesionalnom računu u Flamanskoj regiji |
|
48 |
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji |
|
Iznos obroka |
973 994 000 EUR |
1.3.Treći obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
49 |
Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan fiksnog i mobilnog širokopojasnog pristupa (R-2.03) |
Ključna etapa |
Revizija zakonodavnog okvira triju regija o standardima zračenja |
|
50 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 1) |
|
51 |
Stanice za punjenje – Valonska regija (R-3.04) |
Ključna etapa |
Donošenje plana za uvođenje električnih stanica za punjenje |
|
52 |
Digisprong (R-4.01) |
Ključna etapa |
Donošenje novog okvira IKT-a za obvezno obrazovanje u Flamanskoj regiji |
|
53 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za zrakoplovne i svemirske projekte |
|
54 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji su obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
|
55 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte povezane s vodikom koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
|
56 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dovršavanje FEED-a i studija o okolišu |
|
57 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ciljna vrijednost |
Obavijest o dodjeli za osam javnih natječaja |
|
58 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Provedba prve kampanje za podizanje razine osviještenosti o kibersigurnosti |
|
59 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Objava internetskog portala JustOnWeb |
|
60 |
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za 18 projekata |
|
61 |
Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja (R-4.03) |
Ključna etapa |
Novi sveobuhvatni plan za borbu protiv napuštanja školovanja |
|
62 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
63 |
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03) |
Ciljna vrijednost |
Uvođenje pojačanog mehanizma potpore za učenike kojima je potrebna pomoć |
|
64 |
Digibank (I- 4.11.) |
Ciljna vrijednost |
Potpisivanje partnerstava za promicanje digitalne uključenosti |
|
65 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ciljna vrijednost |
Potpora za dopuste za osposobljavanje i internetsku ponudu osposobljavanja u Flamanskoj regiji |
|
66 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ključna etapa |
Potpora za privremeno nezaposlene osobe u Flamanskoj regiji |
|
67 |
Digitalne vještine (I-5.06) |
Ciljna vrijednost |
Razvoj ponude e-učenja u Flamanskoj regiji |
|
68 |
Jačanje istraživanja i razvoja (I- 5.11) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte istraživanja i razvoja te infrastrukture |
|
69 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor |
|
70 |
Reforma – Brži postupak izdavanja dozvola i žalbeni postupak (R-5.06) |
Ključna etapa |
Reforma postupka izdavanja okolišne dozvole i žalbenog postupka |
|
71 |
Reforma – Šira inovacijska baza (R-5.07) |
Ključna etapa |
Reforma uredbe za potporu inovacijama |
|
72 |
Reciklažno središte (I-5.14) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela šest ugovora o javnoj nabavi za postrojenja za recikliranje |
|
73 |
Flandrija – kružno gospodarstvo i kružna izgradnja (I-5.17) |
Ključna etapa |
Pokretanje poziva na podnošenje prijedloga za projekte o kružnoj izgradnji, širenju znanja o kružnoj proizvodnji i uspostavi zajedničkih živih laboratorija |
|
74 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1) ili dovršetak pilot-projekta |
|
Iznos obroka |
735 632 000 EUR |
1.4.Četvrti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
75 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte koji nisu obuhvaćeni važnim projektom od zajedničkog europskog interesa |
|
76 |
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-1.19) |
Ključna etapa |
Objava javnih natječaja za opremu. |
|
77 |
Obnovljive toplinske mreže (I-1.20) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za projekte obnovljive ili otpadne topline |
|
78 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora projektima za uspostavu dvaju nacionalnih parkova |
|
79 |
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07) |
Ključna etapa |
Donošenje pravnog okvira za praćenje emisija iz vozila u Flamanskoj regiji |
|
80 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ciljna vrijednost |
Profil kompetencija i savjetovanje na radnom mjestu |
|
81 |
A6K/E6K centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01) |
Ključna etapa |
Aktivnost razvijena u okviru A6K-E6K |
|
82 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog i stambenog socijalnog stanovanja (korak 1) |
|
83 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (1-1A) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava za kućne baterije i uređaje za pametno upravljanje u Flamanskoj regiji |
|
84 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora u okviru 2. poziva na podnošenje ponuda |
|
85 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ključna etapa |
Početak projekata za jačanje biološke raznolikosti i/ili ublažavanje učinaka klimatskih promjena. |
|
86 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ključna etapa |
Dodjela triju poziva na podnošenje projekata |
|
87 |
Performanse SNCB/INFRABEL (R-3.01) |
Ključna etapa |
Odobrenje novih ugovora NMBS-SNCB-a i Infrabela temeljenih na rezultatima te višegodišnjeg plana ulaganja, ugovor |
|
88 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Dodatna operativna polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 1) |
|
89 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ključna etapa |
Dodjela bespovratnih sredstava povezanih s inicijativama za socijalne inovacije |
|
90 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Sve aktivnosti istraživanja i razvoja u nuklearnoj medicini završene su. |
|
Iznos obroka |
735 632 000 EUR |
1.5.Peti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
91 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dobivene dozvole za energetski otok |
|
92 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Početak velikih infrastrukturnih radova za autobusnu infrastrukturu (pametna cestovna signalizacija – Mons), tramvajsku infrastrukturu (Liège) i laku podzemnu željeznicu (Charleroi) |
|
93 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 2) |
|
94 |
Kanal Albert i Trilogiport (I-3.11.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za radove mostova na kanalu Albert i novoj platformi u luci Trilogiport |
|
95 |
Strategija prekvalifikacije (R-4.05.) |
Ključna etapa |
Donošenje regulatornih tekstova od strane briselske vlade za promicanje integracije ranjivih skupina na tržište rada |
|
96 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela dijela radova |
|
97 |
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o radovima za promotore projekata |
|
98 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ključna etapa |
Kupnja zemljišta radi povećanja bioraznolikosti i/ili ublažavanja učinaka klimatskih promjena |
|
99 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ciljna vrijednost |
Instrumenti za povećanje kiberotpornosti dostupni široj javnosti |
|
100 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Okvir za globalno upravljanje kibersigurnošću u Ministarstvu vanjskih poslova |
|
101 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Unutarnja centralizacija sudskih odluka |
|
102 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 10: Jedinstveni digitalni pristupnik) |
Ključna etapa |
Razvijeno je korisničko sučelje |
|
103 |
Pojednostavnjenje administrativnih postupaka (R-2.01) |
Ključna etapa |
Stupanje na snagu mjera za pojednostavnjenje osnivanja poduzeća na internetu |
|
104 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ključna etapa |
Tim stručnjaka osnovan u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
|
105 |
Bespovratna sredstva za prelazak na alternativne načine prijevoza (I-3.14) |
Ciljna vrijednost |
Prvih 5 000 zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava za prelazak na alternativne načine prijevoza |
|
106 |
Fond za unapređenje visokog obrazovanja (R-4.02) |
Ključna etapa |
Bilješka o viziji za buduće, prilagodljivo i digitalno visoko obrazovanje |
|
107 |
Fond za unapređenje visokog obrazovanja (I-4.02) |
Ciljna vrijednost |
Poboljšanje ponude visokog obrazovanja u Flamanskoj regiji kako bi ono postalo otpornije na promjene u budućnosti i prilagodljivije |
|
108 |
Borba protiv diskriminacije na tržištu rada (R-4.04) |
Ključna etapa |
Prilagođeni regulatorni okvir i poboljšana primjena diskriminirajućih testova |
|
109 |
Uključivo tržište rada (R-4.06) |
Ciljna vrijednost |
Novi integrirani put za nove sudionike |
|
110 |
Digitalne vještine (I-5.06) |
Ključna etapa |
Digitalni alati i usluge za građane, poslodavce i partnere Flamanske javne službe za zapošljavanje (VDAB) koji su u potpunosti raspoređeni u Flamanskoj regiji |
|
111 |
Račun za učenje (R-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Reforma za poboljšanje suradnje između Nacionalnog zavoda za zapošljavanje (ONEM) i regionalnih službi za zapošljavanje, čime se omogućuje povećanje osposobljavanja nezaposlenih osoba. |
|
112 |
Režim kumulacije i mobilnost prema sektorima u kojima postoji manjak (R-5.01) |
Ključna etapa |
Savezna reforma režima kumulacije |
|
113 |
Režim kumulacije i mobilnost prema sektorima u kojima postoji manjak (R-5.01) |
Ključna etapa |
Savezna reforma mobilnosti prema sektorima u kojima postoji manjak |
|
114 |
Istraživanje i razvoj: Svođenje otpada na najmanju moguću mjeru tijekom rastavljanja (I-5.10.) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT) |
|
115 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Uključivanje revizije potrošnje u proračunski postupak (1) ili (2) |
|
Iznos obroka |
540 230 000 EUR |
1.6.Šesti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
116 |
„Renolab: „Laboratorij za obnovu” Regije Bruxelles (I-1.13) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora za demonstraciju projekata obnove |
|
117 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ciljna vrijednost |
Nove i obnovljene biciklističke staze |
|
118 |
Kružni oporavak Belgije (I-5.15) |
Ključna etapa |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kružnog gospodarstva |
|
119 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 2) |
|
120 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 1) |
|
121 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume, zaštićeno područje) i projekti u tijeku |
|
122 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podmjera 2) |
Ciljna vrijednost |
Sve komunikacije Javnog zavoda za socijalnu sigurnost (IPSS) digitalne su i podaci su centralizirani/konsolidirani |
|
123 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ključna etapa |
Početak svih biciklističkih i pješačkih projekata |
|
124 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ključna etapa |
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama OTW-a („Organisme de Transport de Wallonie”) |
|
125 |
E-uključenost za Belgiju (I-4.08) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela bespovratnih sredstava |
|
126 |
Mirovina i kraj karijere (R-4.07) |
Ključna etapa |
Donošenje mirovinske reforme |
|
Iznos obroka |
540 230 000 EUR |
1.7.Sedmi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
127 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu |
|
128 |
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10.) |
Ciljna vrijednost |
Ukupno 10 javnih uprava primilo je potporu za uvođenje projekata na regionalnoj podatkovnoj platformi |
|
129 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ciljna vrijednost |
Osposobljavanje za stjecanje dodatnih vještina |
|
130 |
E-uprava: Natječajni postupak (R-2.02) |
Ključna etapa |
Provedba novog instrumenta |
|
131 |
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.14) |
Ciljna vrijednost |
Usluge umjetne inteligencije koje pruža Institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro |
|
132 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte provjere koncepta 5G |
|
133 |
Puštanje u rad željezničkih IT modula (I-3E) |
Ciljna vrijednost |
Puštanje u rad željezničkih IT modula |
|
134 |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G) |
Ciljna vrijednost |
Službeni nalog za zelene autobuse i povezanu infrastrukturu za punjenje u Flamanskoj regiji i Bruxellesu |
|
135 |
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07) |
Ključna etapa |
IT sustav koji objedinjuje podatke o emisijama i opažanja periodičnih tehničkih inspekcija i inspekcija sigurnosti na cestama u funkciji |
|
136 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
137 |
Digitalni preokret za briselske škole (I-4.05) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
138 |
Digitalne platforme za zatvorenike (I-4.09) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak uvođenja |
|
139 |
Rod i rad (I-4.10.) |
Ciljna vrijednost |
Sudjelovanje žena u terenskim projektima |
|
140 |
Učenje i napredovanje u karijeri (I-5.04) |
Ciljna vrijednost |
Potpora poduzećima u Flamanskoj regiji putem provjera kompetencija, prijelaznih točaka i poziva na podnošenje projekata |
|
141 |
Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada usmjerena na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja (I-5.05) |
Ciljna vrijednost |
Aktivacijska potpora za tražitelje zaposlenja i radnike u Bruxellesu |
|
142 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Tehnološki paket dovršen |
|
143 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Potpora za 30 projekata premještanja hrane i četiri nova sektora |
|
144 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja triju logističkih čvorišta za ukupnu površinu od najmanje 8 000 četvornih metara |
|
145 |
Revizije potrošnje (R-6) |
Ključna etapa |
Ex post analiza revizije potrošnje |
|
Iznos obroka |
459 770 000 EUR |
1.8.Osmi obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
146 |
Otvaranje podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost (I-3D) |
Ciljna vrijednost |
Otvaranje podataka za aplikaciju za pametnu mobilnost |
|
147 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ciljna vrijednost |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 3) |
|
148 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 2) |
|
149 |
Odobalni energetski otok (FED I-1.21) |
Ključna etapa |
Dovršetak radova |
|
150 |
Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a (I-2.03) |
Ključna etapa |
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija kojim upravlja Nacionalna jedinica za tehničku i taktičku podršku belgijske savezne policije |
|
151 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova i operacionalizacija pametnih semafora |
|
152 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 2) |
|
153 |
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Potpuno opremljena zgrada za osposobljavanje, službe za zapošljavanje (korak 1) |
|
154 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
Ključna etapa |
Radioizotopni objekt je izgrađen i stavljen u pogon (FANC i FAGG) |
|
Iznos obroka |
459 770 000 EUR |
1.9.Deveti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
155 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Postavljanje pomoći na daljinu za osobe koje su izgubile samostalnost |
|
156 |
Škola i zdravstveni centar EU-a za biotehnologiju (I-5.02) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i oprema Škole i zdravstvenog centra EU-a za biotehnologiju |
|
157 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.15) |
Ključna etapa |
Dovršetak svih dodijeljenih projekata u pozivima na podnošenje ponuda |
|
158 |
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-1.19) |
Ključna etapa |
Nabava opreme |
|
159 |
Kibersigurnost: 5G (I-2.02) |
Ključna etapa |
Jačanje sposobnosti presretanja pravosudne policije u kontekstu tehnologije 5G |
|
160 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1: Digitalna transformacija pravosuđa) |
Ključna etapa |
Novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata |
|
161 |
Usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06) |
Ključna etapa |
Potpuna provedba projekta |
|
162 |
Digitalizacija ONE-a (I-2.07.) |
Ključna etapa |
Početak rada novih digitalnih platformi |
|
163 |
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09) |
Ključna etapa |
Razvoj 4 nove digitalne značajke |
|
164 |
Digitalizacija postupaka građana i poduzeća (I-2.11) |
Ciljna vrijednost |
Puštanje u rad 3 internetske platforme (dozvola za prostorno planiranje, informacije o prostornom planiranju i okolišna dozvola) |
|
165 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Optička povezivost za 32 poslovna parka |
|
166 |
Kanal Albert i Trilogiport (I-3.11.) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova mostova na kanalu Albert/i novoj platformi u luci Trilogiport |
|
167 |
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G) |
Ciljna vrijednost |
Zeleni autobusi pušteni u promet i spremišta tehnički prilagođena u Flamanskoj regiji i Bruxellesu |
|
168 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07.) |
Ciljna vrijednost |
Put za održivu integraciju osoba s invaliditetom |
|
169 |
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12) |
Ciljna vrijednost |
Dovršena je izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture |
|
170 |
Digitalizacija valonskog turističkog sektora (I-5.13) |
Ciljna vrijednost |
Broj aktivnih korisnika alata „outil régional de commercialisation” |
|
Iznos obroka |
252 874 000 EUR |
1.10.Deseti obrok (bespovratna potpora):
|
Redni broj |
Povezana mjera (reforma ili ulaganje) |
Ključna etapa / ciljna vrijednost |
Naziv |
|
171 |
Flandrija – kružno gospodarstvo i kružna izgradnja (I-5.17) |
Ključna etapa |
Dovršeni su projekti o kružnoj gradnji, širenju znanja o kružnoj proizvodnji i uspostavi zajedničkih živih laboratorija |
|
172 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podmjera 1) |
Ključna etapa |
Dostupno digitalno rješenje – web-sučelje (IPSS) |
|
173 |
Obnova privatnog i socijalnog stanovanja (I-1A) |
Ključna etapa |
Obnova privatnog stambenog i socijalnog stanovanja (korak 4) |
|
174 |
Obnova javnih zgrada (I-1B) |
Ciljna vrijednost |
Obnova javnih zgrada (korak 3) |
|
175 |
Okosnica za H2 i CO2 (I-1.14) |
Ciljna vrijednost |
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za H2 i CO2 |
|
176 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.16) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
|
177 |
Industrijski vrijednosni lanac za prijelaz na vodik (I-1.17) |
Ključna etapa |
Dovršetak svih projekata (bilo obuhvaćenih ili neobuhvaćenih važnim projektom od zajedničkog europskog interesa) dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
|
178 |
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
|
179 |
Obnovljive toplinske mreže (I-1.20) |
Ključna etapa |
Dovršetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda |
|
180 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume i zaštićeno područje) i završeni projekti obnove |
|
181 |
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak dvaju projekata za nacionalne parkove |
|
182 |
Ekološka defragmentacija (I-1.23) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata ekološke defragmentacije |
|
183 |
Plavi plan (I-1.24) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata Plavog plana |
|
184 |
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01) |
Ključna etapa |
Pružanje usluga kiberotpornosti belgijskom društvu u cjelini od strane Ministarstva obrane |
|
185 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podmjera 3) |
Ključna etapa |
Dostupno digitalno rješenje – interaktivna platforma (IPSS) |
|
186 |
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 i 12) |
Ključna etapa |
Projekti su dovršeni i ostvarenja su operativna |
|
187 |
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08) |
Ciljna vrijednost |
Upotreba tehnoloških alata od strane subjekata u području kulture i medija |
|
188 |
Digitalizacija regionalnih i lokalnih vlasti (I-2.12) |
Ključna etapa |
Dovršetak dodijeljenih projekata |
|
189 |
Pokrivenost bijelih područja razvojem mreža optičkih vlakana vrlo velike brzine (I-2.13) |
Ciljna vrijednost |
Obuhvaćenost |
|
190 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ključna etapa |
Ugovori o javnoj nabavi za 5G projekte provjere koncepta koji su u potpunosti izvršeni |
|
191 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Ostvareni projekti u području obrazovanja 2.0 |
|
192 |
Poboljšanje (interne) povezivosti škola, ali i 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15) |
Ciljna vrijednost |
Dovršeni projekti povezani s unutarnjim povezivanjem škola |
|
193 |
Biciklistička infrastruktura (I-3A) |
Ciljna vrijednost |
Nove i obnovljene biciklističke staze |
|
194 |
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Regija Bruxelles (I-3.03) |
Ciljna vrijednost |
Nova javna parkirna mjesta za bicikle za stanovnike |
|
195 |
Biciklizam i infrastruktura za pješačenje – Schuman (I-3.04) |
Ciljna vrijednost |
Novi javni prostor za pješake, bicikliste i javni prijevoz oko trga Schuman |
|
196 |
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova i raskrižja s pametnim semaforima |
|
197 |
Radovi na obnovi željeznica i pristupačnosti kolodvora (I-3C) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznica te radova na pristupačnosti kolodvora (korak 3) |
|
198 |
Stanice za punjenje (I-3F) |
Ciljna vrijednost |
Operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (korak 3) |
|
199 |
Opskrba škola digitalnom opremom i IT infrastrukturom (I-4) |
Ciljna vrijednost |
Opremanje škola/ustanova odgovarajućim IKT uređajima i infrastrukturom za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava |
|
200 |
A6K/E6K centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak obnove i proširenja A6K-E6K |
|
201 |
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03) |
Ciljna vrijednost |
Potpuno opremljena zgrada za osposobljavanje, službe za zapošljavanje (korak 2) |
|
202 |
Cjeloživotno digitalno osposobljavanje (I-5.07) |
Ključna etapa |
Modernizacija pružanja obuke i osposobljavanja u području digitalnih vještina, uključujući osnovne digitalne vještine u Valoniji, s pomoću digitalnih alata, najsuvremenije infrastrukture, stručnog mentorstva i inovativnih projekata. |
|
203 |
Istraživanje i razvoj: Svođenje otpada na najmanju moguću mjeru tijekom rastavljanja (I-5.10.) |
Ključna etapa |
Izgrađeno i stavljeno u pogon postrojenje za obradu materijala (MaT); dovršena preliminarna studija |
|
204 |
Jačanje istraživanja i razvoja (I- 5.11) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak nagrađenih projekata u području istraživanja i razvoja te infrastrukture |
|
205 |
Reciklažno središte (I-5.14) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak radova u šest postrojenja za recikliranje |
|
206 |
Kružni oporavak Belgije (I-5.15) |
Ključna etapa |
Dovršetak aktivnosti informiranja MSP-ova i kružnih projekata |
|
207 |
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak projekata kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji |
|
208 |
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13) |
Ciljna vrijednost |
Otvaranje mjesta za skrb o djeci |
|
209 |
Istraživanje i razvoj: Poziv za potporu aeronautičkom i svemirskom sektoru (I-5.09) |
Ciljna vrijednost |
Dovršetak aeronautičkih i svemirskih projekata |
|
210 |
Izgradnja javnih stanova i stambenih objekata za ugrožene osobe (I-4.12) |
Ciljna vrijednost |
Stambene jedinice spremne za stanovanje |
|
Iznos obroka |
251 827 327 EUR |
DIO 3.: DODATNI ARANŽMANI
1.Aranžmani za praćenje i provedbu plana za oporavak i otpornost
Praćenje i provedba plana za oporavak i otpornost Belgije odvija se u skladu sa sljedećim aranžmanima:
Provedba belgijskog plana za oporavak i otpornost prati se na međusaveznoj razini i na razini svakog subjekta zaduženog za provedbu mjera plana, koji se provodi zasebno. Državni tajnik za oporavak i strateška ulaganja odgovoran je za koordinaciju provedbe plana na međusaveznoj razini. Uzimajući u obzir širok raspon mjera uključenih u plan, za koje su nadležnosti podijeljene na šest subjekata, međusavezni koordinator odgovoran je za praćenje dosljedne provedbe plana.
Političko praćenje plana provodi Međuministarska konferencija. Međuministarskom konferencijom predsjeda državni tajnik za oporavak i strateška ulaganja, a sastoji se od predstavnika savezne države, regija i Zajednica.
Administrativno praćenje plana provodi međusavezni odbor za praćenje. Odbor za praćenje sastoji se od predstavnika svih subjekata odgovornih za izvješćivanje i administrativno praćenje projekata za koje su odgovorni. Odborom za praćenje predsjeda stalni tajnik Savezne javne službe BOSA (Federale overheidsdienst beleid en ondersteuning), koji osigurava kontinuitet cjelokupne koordinacije plana i tehničkih kontakata s Komisijom, u suradnji s državnim tajnikom za oporavak i strateška ulaganja. Odbor za praćenje prati provedbu i postignuća plana, koordinira pripremu svakog zahtjeva za plaćanje, utvrđuje rizike nepostizanja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti te predlaže rješenja ako se rizici ostvare.
Svaki subjekt prati napredak projekata ulaganja i reformi u okviru plana. Svaka državna razina uspostavlja središnju koordinacijsku jedinicu koja je odgovorna za horizontalno praćenje i koordinaciju mjera za koje je odgovorna. Središnja razina koordinacije na regionalnoj razini/središnjim razinama Zajednice osigurava praćenje i izvješćivanje u okviru digitalnog alata za praćenje kojim se međusaveznom odboru za praćenje omogućuje praćenje provedbe plana.
Belgija je imenovala dva revizorska tijela: Vlaamse Auditautoriteit (VAA) za Flamansku regiju i Snage Interfédéral de l’Inspection des Finances (CAIF) za saveznu državu i preostale regije i zajednice (Regija Bruxelles, Valonska regija, francuska zajednica i njemačka zajednica). Oba su tijela neovisna o subjektima koji provode plan za oporavak i otpornost u Belgiji.
Osim toga, službe odgovorne za provedbu (upravljačka tijela) te reviziju i kontrolu (revizorska tijela) zadužene su i za provjere projekata koji se financiraju iz drugih fondova EU-a, što im omogućuje da imaju opću predodžbu o financijskim sredstvima EU-a i pridonosi smanjenju rizika od dvostrukog financiranja.
2.Aranžmani kojima se Komisiji pruža potpun pristup osnovnim relevantnim podacima
Kako bi se Komisiji pružio potpun pristup osnovnim relevantnim podacima, Belgija uvodi sljedeće aranžmane:
Državni tajnik za oporavak i strateška ulaganja koordinira provedbu plana, a praćenje na političkoj razini obavlja Međuministarska konferencija, a na administrativnoj razini Međusavezni odbor za praćenje. Konkretno, državni tajnik za oporavak i strateška ulaganja djeluje kao koordinacijsko tijelo za praćenje napretka u pogledu ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, za praćenje i, prema potrebi, provedbu aktivnosti kontrole i revizije te za izvješćivanje i zahtjeve za plaćanja. Njime se koordinira izvješćivanje o ključnim etapama i ciljnim vrijednostima, relevantnim pokazateljima, ali i kvalitativnim financijskim informacijama i drugim podacima, primjerice o krajnjim primateljima. Unos podataka odvija se u decentraliziranim IT sustavima u različitim ministarstvima, koja su obvezna dostaviti potrebne podatke državnom tajniku za oporavak i strateška ulaganja.
U skladu s člankom 24. stavkom 2. Uredbe (EU) 2021/241, nakon završetka relevantnih dogovorenih ključnih etapa i ciljnih vrijednosti iz odjeljka 2.1. ovog Priloga, Belgija Komisiji dostavlja propisno obrazložen zahtjev za plaćanje financijskog doprinosa. Belgija osigurava da Komisija na zahtjev ima potpuni pristup osnovnim relevantnim podacima kojima se potkrepljuje propisno obrazloženje zahtjeva za plaćanje, kako za procjenu zahtjeva za plaćanje u skladu s člankom 24. stavkom 3. Uredbe (EU) 2021/241 tako i za potrebe revizije i kontrole.