EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 23.6.2021
COM(2021) 349 final
PRILOGA
k
predlogu izvedbenega sklepa Sveta
o odobritvi ocene načrta za okrevanje in odpornost za Belgijo
{SWD(2021) 172 final}
EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 23.6.2021
COM(2021) 349 final
PRILOGA
k
predlogu izvedbenega sklepa Sveta
o odobritvi ocene načrta za okrevanje in odpornost za Belgijo
{SWD(2021) 172 final}
PRILOGA
ODDELEK 1: REFORME IN NALOŽBE V OKVIRU NAČRTA ZA OKREVANJE IN ODPORNOST
1. Opis reform in naložb
A. KOMPONENTA 1.1: Obnova
Ta del belgijskega načrta za okrevanje in odpornost je osredotočen na obnovo zasebnih in javnih stavb. Glavni cilj komponente je obnoviti obstoječi stavbni fond ter ga narediti energetsko učinkovitejšega in energetsko učinkovitejšega. Mednje spadajo zlasti javne stavbe, socialna infrastruktura in stanovanja ter na splošno manj učinkovite stavbe z vidika energijske učinkovitosti. Zato ta komponenta prispeva k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, povečanju zaposlitvenih možnosti in rasti v trajnostni gradnji ter socialni odpornosti z zmanjšanjem računov za energijo.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.3, s katerim se Belgija poziva, naj ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči med drugim na nizkoogljični in energijski prehod.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
A.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-1.01: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ flamske regije
Ukrep je sestavljen iz več podukrepov reform in naložb, katerih splošni cilj je zagotoviti učinkovitejše spodbude za obnovo in pospešiti zasebne naložbe v energijsko učinkovitost v Flandriji: (i) reforma subvencij za energijsko učinkovitost in obnovljive vire energije ter subvencij ciljnih skupin za izboljšanje kakovosti stanovanj, ki se vključijo v en sam program. Novi uporabniku prijazen in pregleden sistem „vse na enem mestu“ bo na voljo od leta 2022 in naj bi podpiral energijsko učinkovito obnovo 202 000 stanovanj; (ii) revizija sistema označevanja z energijskimi nalepkami, ki naj bi podprl energijsko učinkovito obnovo 8 400 stanovanjskih objektov; (iii) uvedba nepovratnih sredstev za rušenje in obnovo, ki dopolnjujejo zvezno shemo znižanega DDV, ki naj bi podprla obnovo 1 760 stanovanj; (iv) revizija programa podpore za prenovo za pametno upravljanje toplotnih črpalk, električnih kotlov, ogrevanja z električnim shranjevanjem in gospodinjskih akumulatorjev, ki naj bi podpiral 8 400 gospodinjstev. Vsi vidiki te reforme začnejo veljati najpozneje do 1. aprila 2022.
Reforma R-1.02: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta reforma vključuje reformo in združitev energijskih bonusov in premij za obnovo stanovanj v enoten regionalni mehanizem za posameznike od leta 2022. Zaradi enotnega sistema bodo imeli državljani jasnejšo predstavo o znesku, do katerega so upravičeni za obnovitvena dela, in bodo poenostavili upravne postopke za pridobitev finančne podpore prek regionalnih dodatkov. Samo en regionalni spletni portal obvešča vlagatelje o razpoložljivih premijah, obstaja pa samo en digitaliziran postopek za državljane. Naložba naj bi podprla 3 717 prenov za energijsko učinkovitost.
Uredba o reformi shem nepovratnih sredstev za energijo za stanovanjske in zasebne obnove v regiji Bruselj – glavno mesto začne veljati 31. marca 2022.
Reforma R-1.03: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ nemško govoreče skupnosti
Ukrep bo od julija 2021 uvedel nov sistem premij za energijo v nemško govoreči skupnosti. Namen projekta z bonusi je zlasti ustvariti spodbude za izvajanje ukrepov varčevanja z energijo in zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida za obstoječe stanovanjske stavbe v nemško govoreči skupnosti. Cilj reforme je razlikovati med manjšimi deli, ki omogočajo poenostavljen dostop do bonusov, in večjimi deli, za katera so potrebni podrobnejši upravni postopki. Pričakuje se, da bodo naložbe podpirale 815 srednjih do globokih energijsko učinkovitih obnov. Uredba o reformi shem energijskih subvencij za stanovanjske in zasebne obnove v nemški skupnosti začne veljati do 31. marca 2022.
Naložba 1A v „obnovitve zasebnih in socialnih stanovanj“ (I-1A)
Cilj naložbe je spodbuditi energijsko učinkovito obnovo zasebnih in socialnih stanovanj. Naložba se izvede do 30. junija 2025. Naložba je sestavljena iz naslednjih šestih podukrepov:
·naložba I-1.01: „Obnova socialnih stanovanj“ flamske regije,
·naložba I-1.02: „Obnova socialnih stanovanj“ regije Bruselj – glavno mesto,
·naložba I-1.03: „Obnova socialnih stanovanj“ nemško govoreče skupnosti,
·naložbeni del reforme R-1.01: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ flamske regije,
·naložbeni del reforme R-1.02: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ regije Bruselj – glavno mesto,
·naložbeni del reforme R-1.03: „Izboljšana shema subvencioniranja energije“ nemško govoreče skupnosti.
Naložba I-1.01: „Obnova socialnih stanovanj“ flamske regije
Cilj ukrepa je spodbuditi in pospešiti energijsko obnovo socialnih stanovanj s povečanjem podpore flamskega podnebnega sklada za socialna stanovanja in flamskega stanovanjskega sklada. Pričakuje se, da bo financiranje v okviru načrta za okrevanje in odpornost omogočilo približno 4 050 socialnim stanovanjskim enotam, da izkoristijo podporo za energijsko obnovo. Poleg tega bo flamska regija leta 2021 za 250 milijonov EUR povečala odobritev subvencioniranega posojila flamskemu podjetju za socialna stanovanja (Vlaamse Maatschappij voor Sociaal Wonen), da bi lahko pospešila obnovo.
Naložba I-1.02: „Obnova socialnih stanovanj“ regije Bruselj – glavno mesto
Ukrep vključuje prispevek k financiranju obnove 1 711 socialnih stanovanjskih enot v Bruslju, kar pomeni 53-odstotno zmanjšanje porabljene energije in predvideno zmanjšanje emisij CO2 za 4 452 ton na leto. Projekt vključuje objavo, oddajo in izvedbo 15 javnih naročil za gradnje s strani bruseljskega podjetja za socialna stanovanja (Société du Logement de la Région de Bruxelles-Capitale).
Naložba I-1.03: „Obnova socialnih stanovanj“ nemško govoreče skupnosti
Ukrep vključuje podporo večletnemu programu obnove približno 509 socialnih stanovanjskih enot, ki predstavljajo približno tretjino celotnega socialnega stanovanjskega fonda nemško govoreče skupnosti. Ukrep bo podprl kapitalsko udeležbo nemško govoreče skupnosti v družbi za socialna stanovanja „Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien“, kar bo omogočilo izvajanje programa naložb v socialna stanovanja, pri čemer bo prednost namenjena najnujnejšim delom.
Naložba 1B „obnova javnih stavb“ (I-1B)
Cilj naložbe je obnoviti in izboljšati energijsko učinkovitost javnih stavb. Naložba se izvede do 30. junija 2026. Naložba je sestavljena iz naslednjih devetih podukrepov:
·naložba I-1.04: „Obnova javnih zgradb“ zvezne države,
·naložba I-1.05: „Obnova javnih zgradb“ flamske regije,
·naložba I-1.06: „Obnova javnih zgradb“ valonske regije,
·naložba I-1.07: „Obnova javnih stavb – lokalni organi in šport“ valonske regije,
·naložba I-1.08: „Obnova javnih zgradb“ regije Bruselj – glavno mesto,
·naložba I-1.09: „Obnova javnih stavb – šole“ francoske skupnosti,
·naložba I-1.10: „Obnova javnih zgradb – šport in IPPJ“ francoske skupnosti,
·naložba I-1.11: „Obnova javnih zgradb – univerze“ francoske skupnosti,
·naložba I-1.12: „Obnova javnih zgradb – kultura“ francoske skupnosti.
Naložba I-1.04: „Obnova javnih zgradb“ zvezne države
Naložbeni ukrep zajema prenovo zgodovinske stavbe bruseljske borze, kar bo privedlo do bistvenega izboljšanja njene energijske učinkovitosti, da se ustvari novo gospodarsko, turistično in socialno-kulturno vozlišče. Ocenjena skupna površina stavbe je približno 12 000 m2 (vključno s kletjo in arheološkim najdiščem). Stavba je namenjena začasnim razstavam in dogodkom ter stalni razstavi o belgijskih pivovarskih tradicijah (belgijski svet piva) v zgornjem nadstropju.
Naložba I-1.05: „Obnova javnih zgradb“ flamske regije
Naložbeni ukrep vključuje povečanje naložb v prenovo stavbnega fonda, da se pospeši energetska prenova javnih stavb. Podpora se dodeli prek Flamskega energijskega podjetja (Vlaams Energiebedrijf), ki deluje kot osrednji nabavni organ in ponudnik storitev za druge javne storitve (zlasti centralno upravo) na področju energijskih storitev. Ukrep vključuje (i) neposredne podporne ukrepe v obliki energijsko učinkovitih del in (ii) posredne podporne ukrepe, kot so energijski pregledi. Pričakuje se, da bo na podlagi ukrepa obnovljenih približno 86 711 m² javnih zgradb.
Naložba I-1.06: „Obnova javnih zgradb“ valonske regije
Naložbeni ukrep je namenjen vzpostavitvi inovativnega sistema za spodbujanje prenove, vključno s potrebnimi spremljevalnimi ukrepi, da se v valonski regiji izvede temeljita prenova od 750 do 1 000 javnih zgradb (kar ustreza ocenjeni površini 300 000 m²). V ta namen se obstoječa subvencijska shema UREBA v obdobju 2021–2026 prilagodi, da se dodatno pospeši temeljita prenova. Podpora zajema le naložbe v varčevanje z energijo od skupne naložbe v višini 375 milijonov EUR.
Naložba I-1.07: „Obnova javnih stavb – lokalni organi in šport“ valonske regije
Cilj ukrepa je izboljšati energijsko učinkovitost (i) javnih stavb lokalnih organov in (ii) športne infrastrukture v valonski regiji. Podpora se dodeli prek razpisa za zbiranje prijav, ki je odprt za lokalne organe in upravičene športne strukture. Pričakuje se, da se bodo z ukrepom do 30. junija 2026 prenovile javne stavbe lokalnih organov z ocejeno skupno površino 202 359 m², s čimer se bo v povprečju doseglo vsaj 30-odstotno zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji, in 84 122 m² športne infrastrukture.
Naložba I-1.08: „Obnova javnih zgradb“ regije Bruselj – glavno mesto
Naložbeni ukrep je sestavljen iz dveh delov: (i) razvoj točke „vse na enem mestu“ (ki jo bo upravljala družba SIBELGA, upravljavec distribucijskega omrežja za električno energijo in plin v bruseljski regiji v okviru obveznosti javne službe), da bi omogočili in pospešili temeljito energijsko prenovo javnih stavb lokalnih in regionalnih organov v Bruslju; (ii) energetske subvencije za izbrana javna obnovitvena dela. Cilj ukrepa je zajeti vse vrste uporabe javnih stavb in obnoviti ocenjene skupne površine 34 000 m² do 30. junija 2026, s čimer bi se v povprečju doseglo vsaj 30-odstotno zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji. Odlok o električni energiji, ki opredeljuje poslanstvo javne službe Sibelga, vključno z delovanjem točke „vse na enem mestu“ za javne obnove v Bruslju začne veljati 1. februarja 2022.
Naložba I-1.09: „Obnova javnih stavb – šole“ francoske skupnosti
Naložbeni ukrep (i) podpira naložbeni načrt v šolskih stavbah v lasti francoske skupnosti in (ii) z razpisom za projekte za dodelitev podpore za obnovo šolskih stavb v izobraževalnih mrežah, ki jih subvencionira francoska skupnost. Pričakovani skupni cilj gradnje in prenove je 320 709 m² do 30. junija 2026, temelji pa na lahkih, srednjih in temeljitih prenovah ter rušenju in obnovi.
Naložba I-1.10: „Obnova javnih zgradb – šport in IPPJ“ francoske skupnosti
Ta naložbeni ukrep podpira (i) prenovo športne infrastrukture in (ii) obnovo objektov, namenjenih mladim (Institutions Publiques de Protection de la Jeunesse - IPPJ). Do 30. junija 2026 naj bi se obnovilo skupno 30 150 m², s čimer bi v povprečju dosegli vsaj 30-odstotno zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji.
Naložba I-1.11: „Obnova javnih zgradb – univerze“ francoske skupnosti
Naložbeni ukrep je namenjen prenovi zastarelih in energijsko neučinkovitih univerzitetnih stavb francoske skupnosti na podlagi razpisa za projekte. Pričakuje se, da bo ukrep privedel do prenove 34 000 m² in da bo v povprečju privedel do zmanjšanja povpraševanja po primarni energiji za vsaj 30 %.
Naložba I-1.12: „Obnova javnih zgradb – kultura“ francoske skupnosti
Naložbeni ukrep je namenjen energijsko učinkoviti prenovi javnih kulturnih stavb v francoski skupnosti. Ukrep je sestavljen iz dveh delov: (i) energijska prenova kulturne infrastrukture, ki pripada francoski skupnosti, in (ii) nepovratna sredstva za projekte energijske prenove kulturne infrastrukture, ki ni v lasti francoske skupnosti (kot je infrastruktura v lasti lokalnih organov), dodeljena z razpisom za zbiranje projektov. Ocenjuje se, da ukrep omogoča obnovo površine 51 290 m², od tega 29 225 m² s povprečnim zmanjšanjem potreb po primarni energiji za vsaj 30 % (7 000 m² pod točko (i) in 22 225 m² pod točko (ii)).
Naložba I-1.13: „Renolab: Laboratorij za obnovo“ regije Bruselj – glavno mesto
Naložbeni ukrep sestavljata dva dopolnjujoča se mehanizma, namenjena predstavitvi inovativnih, krožnih in trajnostnih energijsko učinkovitih prenov v Bruslju: (i) razpis za projekte v podporo pilotnim projektom in (ii) razpis za projekte trajnostne in zgledne prenove bruseljskih stavb, ki se osredotočajo bodisi na financiranje inovativnih konceptov bodisi na inovativna in zgledna obnovitvena dela. Ukrep bi po ocenah podprl skupno 25 pilotnih projektov, 50 projektnih konceptov in obnovo ocenjene površine 20 000 m² s finančno podporo za zgledna obnovitvena dela. Naložba se izvede do 31. marca 2024.
A.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
1 |
Izboljšana shema energijskih subvencij v flamski regiji (R-1.01) |
mejnik |
Izboljšane sheme energijskih subvencij v Flandriji |
Objava v Uradnem listu |
– |
– |
– |
Q1 |
2022 |
Sprejetje nove uredbe v flamski vladi/parlamentu: pregled sistema označevanja z energijskimi nalepkami, revizija shem nepovratnih sredstev za stanovanjske in zasebne prenove, uvedba nepovratnih sredstev za rušenje zasebnih stanovanj ter uvedba podpore za pametni nadzor in podporo za baterije za gospodinjstva; skupno zagotavljanje učinkovitejših spodbud za pospešitev zasebnih naložb v energijsko učinkovitost. |
|
2 |
Izboljšana shema energijskih subvencij regije Bruselj – glavno mesto (R-1.02) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energijskih subvencij v Bruslju |
Določba zakona o začetku veljavnosti nove uredbe |
– |
– |
– |
Q1 |
2022 |
Začetek veljavnosti uredbe za reformo shem energijskih subvencij za stanovanjske in zasebne prenove v regiji Bruselj – glavno mesto |
|
3 |
Izboljšan sistem energijskih subvencij nemške skupnosti (R-1.03) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energijskih subvencij v nemško govoreči skupnosti. |
Določba zakona o začetku veljavnosti nove uredbe |
– |
– |
– |
Q1 |
2022 |
Začetek veljavnosti uredbe za reformo shem energijskih subvencij za stanovanjske in zasebne obnove v nemški skupnosti. |
|
4 |
Obnova javnih stavb (I-1.06) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energijskih subvencij v Valoniji |
Določba v zakonodaji o začetku veljavnosti nove uredbe |
– |
– |
– |
Q1 |
2022 |
Začetek veljavnosti uredbe o reformi sheme UREBA za prenovo javnih stavb v Valoniji. |
|
5 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Prenova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 1) |
Stanovanja |
0 |
64 140 |
Q2 |
2023 |
Prenova 63 776 (socialnih in zasebnih) stanovanj s podporo energijskim subvencijam za zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
|
6 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Prenova zasebnih in socialnih stanovanj (Korak 2) |
|
Stanovanja |
64 140 |
132 028 |
Q2 |
2024 |
Prenova 131 664 (socialnih in zasebnih) stanovanj s podporo nepovratnih sredstev za energijo za zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
7 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Prenova zasebnih in socialnih stanovanj (Korak 3) |
Stanovanja |
132 028 |
200 264 |
Q2 |
2025 |
Prenova 199 899 (socialnih in zasebnih) stanovanj s podporo v obliki energijskih subvencij za zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
|
8 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
mejnik |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 4) |
Poročilo o celotnem izvrševanju proračuna za obnovitvena dela |
Q2 |
2026 |
Obnova socialnih stanovanj s strani podjetij za socialna stanovanja v Flandriji v skladu z zahtevo po označevanju, ki se financirajo s posojili v višini 250 milijonov EUR. |
|||
|
9 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (1-1A) |
cilj |
Dodelitev nepovratnih sredstev za domače baterije in pametne nadzorne naprave v Flandriji |
Dodeljena nepovratna sredstva |
0 |
8 460 |
Q2 |
2023 |
Dodelitev 8 460 nepovratnih sredstev gospodinjstvom za domače baterije in pametne nadzorne naprave v Flandriji od drugega četrtletja 2021. |
|
|
10 |
„Renolab: Laboratorij za obnovo“ regije Bruselj – glavno mesto (I-1.13) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za predstavitev projektov prenove |
Sklep vlade o dodelitvi projektov Renolab |
– |
– |
– |
Q1 |
2024 |
Oddaja naročil s sprejetjem vladnega sklepa o 75 pilotnih in konceptualnih projektih za zgledne prakse energijske učinkovitosti in prenove ter izvedbenih projektih, ki predstavljajo 20 000 m² tlorisne površine (Renolab). |
|
11 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
Prilagoditev odloka o električni energiji za uvedbo sistema „vse na enem mestu“ za prenovo |
Objava odloka o električni energiji v Uradnem listu |
Q1 |
2022 |
Parlament sprejme odlok o električni energiji, ki opredeljuje poslanstvo javne službe Sibelga, vključno z delovanjem točke „vse na enem mestu“ za javne obnove v Bruslju. |
||||
|
12 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 1) |
m² |
0 |
523 852 |
Q2 |
2024 |
Prenova javnih stavb s skupno površino 523 852 m², da se doseže zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
|
13 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 2) |
m² |
523 852 |
650 097 |
Q2 |
2025 |
Prenova javnih stavb s skupno površino 650 097 m², da se doseže zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
|
14 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 3) |
m² |
650 097 |
1 121 342 |
Q2 |
2026 |
Prenova javnih stavb s skupno površino 1 121 342 m², da bi se doseglo zmanjšanje povpraševanja po primarni energiji v skladu z zahtevami podnebnega označevanja. |
|
B. KOMPONENTA 1.2: Nastajajoče energijske tehnologije
Cilj te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost je zagotoviti močan zagon tehnološkemu razvoju v podporo energijskemu prehodu za nadaljnje zmanjšanje emisij CO2, s poudarkom na povezovanju sistemov in razogljičenju industrije.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.3, v katerem je bila Belgija pozvana, naj ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči med drugim na nizkoogljični in energijski prehod ter raziskave in inovacije, pa tudi na priporočilo za posamezno državo 2020.3, da se v začetni fazi zagotovijo zreli projekti javnih naložb.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
B.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-1.04 „Regulativni okvir za trga H2 in CO2“ zvezne države
Reforma je sestavljena iz potrebnih ukrepov, ki bodo omogočili zakonodajne spremembe, namenjene vzpostavitvi podrobnejšega regulativnega okvira za delovanje trgov H2 in CO2, ki zajemajo teme, kot so nadzor, nediskriminatoren dostop do prenosnih omrežij in določanje cen za dostop do omrežja. Reforma naj bi pojasnila pristojnosti med zveznimi in regionalnimi organi. Nov zakon o plinu začne veljati 31. marca 2022.
Naložba I-1.14 „Osrednja infrastruktura za H2 in CO2“ zvezne države
Ta ukrep je sestavljen iz dveh delov: (1) razvoj transportnega omrežja za vodik, katerega glavni poudarek je na glavnih industrijskih grozdih Flandrije (Antwerpen, Gent), Valonije (Hainaut, Liège) in Bruslja. Projekti, ki jih je treba izvesti, se določijo na podlagi potrditve potreb trga in so del načrtovanega širšega čezmejnega pomembnega projekta skupnega evropskega interesa (IPCEI) za vodik; (2) razvoj začetnega omrežja za transport CO2 in terminale v glavnih industrijskih grozdih Flandrije (Antwerpen, Gent) in Valonije (Hainaut, Liège ter dolina Sambre in Meuse), ki so odprti za vse udeležence na trgu.
Naslednji trije ukrepi na zvezni, flamski in valonski ravni se osredotočajo na industrijsko vrednostno verigo za prehod na vodik.
Naložba I-1.15 „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ zvezne države
Zvezni ukrep spodbuja različne predstavitvene projekte v zvezi s proizvodnjo in uporabo vodika v pristojnosti zvezne vlade. Cilj je spodbuditi inovativne projekte z velikim potencialom za pospešitev energijskega prehoda, da bi dosegli zrelost in se razširili za komercialno uporabo. Projekti se izberejo z javnim razpisom, ki zajema predstavitvene obrate za proizvodnjo zelenega in nizkoogljičnega vodika in uporabo vodika, na primer v plovilih, če so projekti v pristojnosti zvezne vlade. Kar zadeva predstavitvene obrate za proizvodnjo zelenega in nizkoogljičnega vodika, je razpis odprt za vse tehnologije z ničelnimi emisijami iz proizvodnih procesov, kot sta elektroliza, ki jo poganja električna energija iz obnovljivih virov, ali metanska piroliza.
Naložba I-1,16 „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ flamske regije
Cilj tega ukrepa je podpreti prehod na trajnostno industrijo vodika v Flandriji z naložbami in financiranjem projektov. Financiranje v veliki meri podpira portfelj projektov, katerih cilj je, kot pri načrtovanem širšem čezmejnem projektu skupnega evropskega interesa (IPCEI) 1 , katerega sestavni del je razvoj industrijske vrednostne verige v smeri proizvodnje vodika, prevoza, shranjevanja in s tem povezanih aplikacij. Zunaj portfelja IPCEI so vključeni tudi dodatni projekti s poudarkom na vodiku, večinoma na področju raziskav in razvoja ter naložbenih projektov.
Naložba I-1,17 „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ valonske regije
Cilj valonskega ukrepa je zmanjšati ogljični odtis industrije, prometa in gradbeništva s financiranjem projektov in naložbami. Sestavlja ga vrsta skladnih podprojektov (večinoma na področju raziskav in razvoja ter prvega industrijskega razvoja), ki zajemajo celotno vrednostno verigo proizvodnje zelenega vodika, pa tudi razvoj različnih uporab vodika kot nosilca energije in prilagoditev naprav (kot so motorji), ki omogočajo uporabo in vrednotenje vodika. Ta projekt se razdeli na tri ločene sklope, od katerih je eden del načrtovanega čezmejnega projekta IPCEI 2 za vodik. Drugi sklop bo vključeval projekte (raziskave in razvoj) s poudarkom na posodah za vodik in gorivnih celicah. Tretje okno bo podprlo vključevanje proizvodnje, prevoza in uporabe zelenega vodika v industrijskem in prometnem sektorju.
Naložba I-1.18 „Razvoj nizkoogljične industrije“ valonske regije
Naložbeni ukrep spodbuja različne projekte, katerih cilj je zmanjšanje emisij CO2 zaradi porabe energije in emisij iz industrijskih procesov. Izvaja se prek razpisa za projekte za partnerske projekte na področju raziskav in razvoja, katerih cilj je doseči raven predstavitve tehnologij na ravni (pred)industrijske predstavitve ali pilotnih različic na naslednjih področjih: elektrifikacija industrijskih procesov, proizvodnja vodika z elektrolizo ali pirolizo metana, neposredna uporaba vodika v industriji, zajemanje in koncentracija emisij CO2 ter razogljičenje proizvodnih procesov, pri katerih se uporablja amoniak.
Naložba I-1.19 „Raziskovalna platforma za energijski prehod“ valonske regije
Ta ukrep zajema naložbe v vrsto velikih zmogljivosti in opreme za raziskave in razvoj v korist frankofonih univerz, ki so pripravljene vzpostaviti interdisciplinarno (in „transtehnološko“) platformo sodelovanja za razvoj raziskovalnih dejavnosti na področju kompleksnih energijskih sistemov. Tehnologije, na katere se nanaša ta ukrep, se nanašajo na naslednja področja: proizvodnja energije iz obnovljivih virov in energije z nizkimi emisijami ogljika; proizvodnja, pretvorba in shranjevanje energije; zajemanje in valorizacija CO2; racionalna raba energije v stavbah in mobilnosti; delovanje elektroenergijskega omrežja.
Naložba I-1.20 „Obnovljiva toplotna omrežja“ flamske regije
Naložbeni ukrep je namenjen podpori razvoja toplotnih omrežij, da bi se sprostil potencial zelene toplote in odpadne toplote. Pričakuje se, da bodo razpisi za podporo naložbam objavljeni dvakrat letno. Cilj razpisov je izbira projektov, namenjenih povečanju proizvodnje zelene toplote ali izboljšanju uporabe preostale toplote (in s tem manjše uporabe fosilnih goriv). Pričakuje se, da bodo pozivi vlagateljem omogočili, da prejmejo prispevek za zagotovitev, da bodo visoki začetni stroški naložbe v toplotno omrežje delno financirani.
Naložba I-1.21 „Energetski otok na morju“ zvezne države
Cilj tega naložbenega ukrepa je razviti večnamensko priobalno energetsko vozlišče (v nadaljnjem besedilu: energetski otok) v belgijskem delu Severnega morja. Uresničitev tega energetskega vozlišča ima tri glavne cilje. Prvič, omogoča priključitev 2,1 GW prihodnje vetrne energije na morju na električno omrežje na kopnem. Drugič, spodbuja vključevanje in uvoz večje količine energije iz obnovljivih virov v Severnem morju in okolici Severnega morja s povezovanjem z drugimi državami ali regijami ter proizvodnjo zelenih molekul (kot je vodik). Tretjič, deloval naj bi kot operativna in vzdrževalna baza za dejavnosti na morju in druge javne namene (kot je gostovanje 5G anten ali radarske opreme).
B.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
||||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
|||||||
|
15 |
Regulativni okvir za trge H2 in CO2 (R-1.04) |
mejnik |
Začetek veljavnosti novega zakona o plinu in z njim povezanih predpisov, da se omogoči razvoj trga za H2 in CO2 |
Objava novega zakona o plinu in vseh z njim povezanih uredb (Uradni list) |
Q1 |
2022 |
Začetek veljavnosti novega zakona o plinu in vseh povezanih uredb za: -omogočitev razvoja trga za H2 in CO2, -zajem tem, kot so nadzor, nediskriminatoren dostop in tarife. |
||||
|
16 |
Osrednja infrastruktura za H2 in CO2 (I-1.14) |
mejnik |
Sprejetje naložbenega načrta za osrednjo infrastrukturo za H2 in CO2. |
Sprejetje naložbenega načrta „Osrednja infrastruktura za H2 in CO2“ s strani zvezne vlade |
Q1 |
2022 |
Zvezna vlada sprejme naložbeni načrt „Osrednja infrastruktura za H2 in CO2“, ki temelji na potrebah trga, da se razvijejo prvi grozdi za H2 & osrednjestrukturni projekti CO2 po posvetovanju s pristojnim regulativnim organom (CREG). Naložbeni načrt vsebuje predlagani izbor projektov, ki izpolnjujejo naslednje pogoje: (pogoji DNSS) za cevovode H2 morajo biti izpolnjeni: 1. izgradnja ali delovanje novih prenosnih in distribucijskih omrežij, namenjenih vodiku (v okviru te točke se upoštevajo tudi razširitev obstoječih namenskih vodikovih plinovodov in spremembe teh plinovodov, da se zagotovi več priključnih točk in metodologija odprtega dostopa); 2. sprememba/sprememba namena obstoječih omrežij zemeljskega plina za prehod na 100 % odstotkov vodika; (pogoji DNSS) za cevovode CO2 morajo biti izpolnjeni: 1. transport CO2 iz obrata, v katerem se zajema, do točke vbrizgavanja ne povzroča uhajanja CO2 nad 0,5 % mase transportiranega CO2; 2. CO2 se dostavi na območje trajnega shranjevanja CO2, ki izpolnjuje merila za podzemno geološko shranjevanje CO2 iz oddelka 5.12 navedene priloge, ali do drugih načinov transporta, ki vodijo do območja trajnega shranjevanja CO2, ki izpolnjujejo navedena merila; 3. uporabljajo se ustrezni sistemi za odkrivanje uhajanja in vzpostavljen je načrt spremljanja, s poročilom, ki ga preveri neodvisna tretja oseba; 4. če so nameščene zmogljivosti za povečanje prožnosti in izboljšanje upravljanja obstoječega omrežja, je namestitev upravičena. |
||||
|
17 |
Osrednja infrastruktura za H2 in CO2 (I-1.14) |
cilj |
Gradnja in delovanje 150 km plinovoda za H2 in CO2 |
Končno poročilo o projektu odobreno |
km |
0 |
150 |
Q2 |
2026 |
Gradnja in delovanje 150 km plinovoda za H2 in CO2 (ali s preureditvijo cevovodov, ki so se doslej uporabljali za transport drugih plinov). (Pogoji DNSS) za cevovode H2 morajo biti izpolnjeni: 1. izgradnja ali delovanje novih prenosnih in distribucijskih omrežij, namenjenih vodiku (znotraj te točke je tudi razširitev obstoječih namenskih vodikovih plinovodov in spremembe teh plinovodov, da se zagotovi več priključnih točk in metodologija odprtega dostopa); 2. sprememba/sprememba namena obstoječih omrežij zemeljskega plina za prehod na 100 % odstotkov vodika; (Pogoji DNSS) za cevovode CO2 morajo biti izpolnjeni: 1. transport CO2 iz obrata, v katerem se zajema, do točke vbrizgavanja ne povzroča uhajanja CO2 nad 0,5 % mase transportiranega CO2. 2. dostavi se na območje trajnega shranjevanja CO2, ki izpolnjuje merila za podzemno geološko shranjevanje CO2 iz oddelka 5.12 navedene priloge, ali do drugih načinov transporta, ki vodijo do območja trajnega shranjevanja CO2, ki izpolnjujejo navedena merila; 3. uporabljajo se ustrezni sistemi za odkrivanje uhajanja in vzpostavljen je načrt spremljanja, s poročilom, ki ga preveri neodvisna tretja oseba; 4. če so nameščene zmogljivosti za povečanje prožnosti in izboljšanje upravljanja obstoječega omrežja, je namestitev upravičena. |
|
|
18 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Oddaja naročil v okviru javnega razpisa |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
|
|
|
Q2 |
2022 |
Oddaja naročil v okviru javnega razpisa Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik (zvezna raven). Projekti se izberejo z javnim razpisom, ki zajema predstavitvene obrate za proizvodnjo čistega vodika in uporabo vodika, na primer v plovilih, če so projekti v pristojnosti zvezne vlade. Kar zadeva predstavitvene obrate za proizvodnjo čistega vodika, je razpis odprt za vse tehnologije z ničelnimi emisijami iz proizvodnih procesov, kot sta elektroliza, ki jo poganja električna energija iz obnovljivih virov, piroliza. Javni razpis za projekte na področju raziskav in inovacij izpolnjuje naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij), – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
|
|
19 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Oddaja naročil v okviru 2. javnega razpisa |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
|
|
|
Q2 |
2023 |
Oddaja naročil v okviru 2. javnega razpisa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ (zvezna raven). Projekti se izberejo z javnim razpisom, ki zajema predstavitvene obrate za proizvodnjo čistega vodika in uporabo vodika, na primer v plovilih, če so projekti v pristojnosti zvezne vlade. Kar zadeva predstavitvene obrate za proizvodnjo čistega vodika, je razpis odprt za vse tehnologije z ničelnimi emisijami iz proizvodnih procesov, kot sta elektroliza, ki jo poganja električna energija iz obnovljivih virov, piroliza. Javni razpis za projekte na področju raziskav in inovacij izpolnjuje naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj); ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije) – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
|
|
20 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Dokončanje vseh dodeljenih projektov v javnih razpisih |
Končno poročilo o projektu odobreno |
Q4 |
2025 |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ (zvezna raven), pri čemer je bilo izvršenih 45 000 000 EUR. Izključeno: vse dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Javni razpis za projekte na področju raziskav in inovacij izpolnjuje naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
21 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Oddaja naročil za projekte v zvezi z vodikom v okviru IPCEI |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q4 |
2022 |
Oddaja naročil projektom IPCEI na področju vodika (opredeljeni kot projekti, ki so predmet priglasitve državne pomoči IPCEI) v okviru ukrepa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ (Flandrija). Izključeno iz izbranih projektov: vse dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Izbrani projekti za raziskave in inovacije izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
22 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte na področju vodika, ki niso povezani z IPCEI |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q4 |
2022 |
Dodelitev naročil dodatnim projektom na področju vodika, ki niso vključeni v IPCEI. Izključeno iz izbranih projektov: vse dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Izbrani projekti za raziskave in inovacije izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
23 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
Končno poročilo o projektu odobreno |
Q2 |
2026 |
Dokončanje projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ (Flandrija), v okviru katerega je bilo izvedenih 112 500 000 EUR, vključno z novo zmogljivostjo 150 MW za elektrolizo vodika. Vsi projekti, ki se dodelijo za raziskave in inovacije, izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
24 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte IPCEI na področju vodika |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q1 |
2022 |
Oddaja naročil projektom IPCEI na področju vodika (opredeljeni kot projekti, ki so predmet priglasitve državne pomoči IPCEI) v okviru ukrepa „Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika“ (Valonija). Specifikacije razpisov za projekte zagotavljajo izključitev vseh dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Vsi projekti, ki se dodelijo za raziskave in inovacije, izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije); – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
25 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte, ki niso povezani z IPCEI |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q1 |
2023 |
Oddaja naročil za dodatne projekte, ki ne spadajo v okvir IPCEI. Specifikacije razpisov za projekte zagotavljajo izključitev vseh dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Vsi projekti, ki se dodelijo za raziskave in inovacije, izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
26 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Zaključek vseh projektov (IPCEI in ne-IPCEI), dodeljenih v okviru javnega razpisa |
Končno poročilo o projektu odobreno |
Q2 |
2026 |
Dokončanje vseh projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ (Valonija) s 105 500 000 EUR, vključno z začetkom delovanja zmogljivosti zelene elektrolize najmanj 1 MW (vključno z infrastrukturo). Izključeno: vse dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Vsi projekti, ki se dodelijo za raziskave in inovacije, izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot je proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij, kot je piroliza; ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA. |
||||
|
27 |
Razvoj nizkoogljične industrije (I-1.18) |
mejnik |
Oddaja naročil |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q2 |
2022 |
Oddaja javnih naročil v okviru ukrepa „Razvoj nizkoogljične industrije“. Specifikacije razpisov za projekte zagotavljajo izključitev vseh dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. Vsi projekti, ki se dodelijo za raziskave in inovacije, izpolnjujejo naslednje pogoje: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (kot so proizvodnja obnovljivega vodika ali druge okoljske inovacije brez emisij) ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije), – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA, – valonska vlada (SPW EER) pripravi načrt, ki dokazuje: – da je uporaba uvoženega zemeljskega plina prehodna in – večja uporaba bioplina/minskega plina. |
||||
|
28 |
Razvoj nizkoogljične industrije (I-1.18) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
Končno poročilo o projektu odobreno |
Q2 |
2026 |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa „Industrijska vrednostna veriga za prehod na vodik“ v vrednosti 45 000 000 EUR, vključno z dokončanjem predstavitvenega projekta s teoretičnim dolgoročnim potencialom za zmanjšanje emisij CO2 za 2 milijona ton na leto. Končno poročilo o projektu dokazuje: – kakršna koli električna energija, ki se uporablja v projektih, je zelenega izvora (npr. z uporabo RES-e) ali temelji na zelenih PPA, – uporaba uvoženega zemeljskega plina je bila prehodna in predložen je bil načrt za povečano uporabo bioplina/jamskega plina. |
||||
|
29 |
Raziskovalna platforma za energijski prehod (I-1.19) |
mejnik |
Objava javnih razpisov za opremo. |
Objava javnih razpisov |
Q1 |
2023 |
Objava javnih razpisov za javno naročanje ciljne opreme v okviru projekta „Raziskovalna platforma za energijski prehod“ (Fedération Wallonie-Bruxelles), ki izpolnjuje naslednje pogoje v zvezi z načrtovanimi dejavnostmi na področju raziskav in inovacij: – raziskave in inovacije se osredotočajo izključno ali predvsem na možnosti z majhnim vplivom (npr. proizvodnja obnovljivega vodika ali okoljske inovacije brez emisij), ali – raziskave in inovacije so namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“ (kot so tehnologije z najbolj omejenim učinkom (vendar ne z ničelnim/nizkim vplivom) med tehnologijami, ki so trenutno na voljo), vzpostavljeni pa so tudi ustrezni spremljevalni ukrepi za preprečevanje učinkov vezanosti (ukrepi, ki omogočajo uporabo tehnologij z majhnim vplivom ali njihov razvoj), ali – rezultati postopkov raziskav in inovacij so tehnološko nevtralni na ravni njihove uporabe (tj. lahko se uporabljajo za vse razpoložljive tehnologije). |
||||
|
30 |
Raziskovalna platforma za energijski prehod (I-1.19) |
mejnik |
Nabava opreme |
Končno poročilo o projektu odobren |
Q4 |
2025 |
23 850 000 EUR, izvršenih po zaključku nabave opreme, preostalih 2 650 000 EUR pa je bilo naročenih. |
||||
|
31 |
Omrežja ogrevanja iz obnovljivih virov (I-1.20) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte obnovljive ali odpadne toplote |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom (VEKA) |
Q1 |
2023 |
Oddaja naročil v okviru razpisov za projekte obnovljive ali odpadne toplote v okviru ukrepa „Obnovljiva toplotna omrežja (Flandrija)“. Specifikacije razpisov za projekte zagotavljajo izključitev vseh dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. |
||||
|
32 |
Omrežja ogrevanja iz obnovljivih virov (I-1.20) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
Končno poročilo o projektu odobreno (VEKA) |
Q2 |
2026 |
Dokončanje projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa „Obnovljiva toplotna omrežja“ (Flandrija), za katere je bilo porabljenih 39 870 000 EUR. Izključeno: vse dejavnosti v okviru sistema trgovanja z emisijami (ETS) s predvidenimi emisijami ekvivalenta CO2, ki niso bistveno nižje od ustreznih referenčnih vrednosti, določenih za brezplačno dodelitev. |
||||
|
33 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Dokončanje študij FEED in okoljskih študij |
Objava študij FEED in okoljskih študij |
Q4 |
2022 |
Dokončanje projekta FEED (priprava osnovnih projektnih in inženirskih načrtov) in okoljske študije za ukrep „energetski otok na morju“. Otok mora biti pripravljen na priobalne povezovalne kable z območjem vetrnih elektrarn Princess Elisabeth na morju. Otok omogoča prihodnjo medsebojno povezavo z drugimi državami. |
||||
|
34 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Pridobljena dovoljenja za energetski otok |
Pridobljena dovoljenja za energetski otok |
Q3 |
2023 |
Dovoljenja, ki jih je konzorcij pridobil za gradnjo energetskega otoka v Severnem morju, ki obsega pet hektarov uporabne površine, in dovoljenja za postavitev povezovalnih kablov na morju z območjem vetrnih elektrarn Princess Elisabeth na morju. |
||||
|
35 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Zaključek del |
Končno poročilo o projektu odobreno (CREG) |
Q2 |
2025 |
Dokončanje del v zvezi z energetskim otokom, ki obsega pet hektarov uporabne površine in je pripravljeno za priobalne povezovalne kable z območjem vetrnih elektrarn Princess Elisabeth na morju. Otok omogoča prihodnjo medsebojno povezavo z drugimi državami. |
||||
C. KOMPONENTA 1.3: Podnebje in okolje
Cilj ukrepov v okviru te komponente belgijskega načrta za obnovo in odpornost je ohraniti in obnoviti biotsko raznovrstnost z zagotavljanjem trajnostne rabe in obnove gozdov, močvirja, travnikov in travišč. Ukrepi v okviru te komponente prispevajo tudi k sekvestraciji CO2. Poleg tega ukrepi omogočajo pripravo na vplive podnebnih sprememb z izboljšanjem gospodarjenja z vodami in zeleno infrastrukturo. Posledično se bo povečala odpornost na sušo in močno deževje, kar bo koristilo kmetijstvu, turizmu, državljanom in okolju kot celoti.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.3, v katerem je Belgija pozvana, naj ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči med drugim na nizkoogljični in energijski prehod ter priporočilo za posamezno državo 2020.3, da se naložbe osredotočijo na zeleni in digitalni prehod.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
C.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-1.22: „Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam“ valonske regije
Namen naložbe je podpreti ohranjanje, obnavljanje in trajnostno rabo biotske raznovrstnosti in ekosistemskih storitev, s čimer se bosta izboljšali zmogljivost shranjevanja ogljika in odpornost na učinke podnebnih sprememb, kot so poplave in suše. Ukrep sestavljajo štirje podukrepi: (1) podpora lastnikom gozdov za obnovo gozdov, (2) krepitev mreže zavarovanih območij v okviru prednostnega akcijskega okvira za zaščito nekaterih vrst in habitatov, (3) vzpostavitev dveh nacionalnih parkov v Valoniji ter (4) preureditev rek in ustvarjanje mokrišč. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-1.23: „Ekološka odprava razdrobljenosti“ flamske regije
Ta naložba v odstranjevanje ekološke razdrobljenosti zaradi obstoječe regionalne prometne infrastrukture bo prispevala k obnovi ekosistemov in razvoju skladnega naravnega omrežja v Flandriji. Ukrep vključuje 15 konkretnih projektov za ekodukte in ekotunele (pripravljalne študije ali gradbena dela). Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-1.24: „Modri dogovor“ flamske regije
Naložba v okviru modrega dogovora je del večjega načrta 80 projektov in ukrepov, katerih cilj je boljša pripravljenost na daljša obdobja suše in pogostejše vročinske valove s strukturnim obravnavanjem težav s sušo. V okviru načrta bo podprtih devet različnih podukrepov, namenjenih različnim akterjem, vključno z industrijo, kmeti in občinami. Ukrepi zajemajo: (A) krajinske projekte za ublažitev suš, (B) raziskovalni program v kmetijstvu, (C) dva projekta o vodnih črpalkah in zapornicah, (d) shemo podpore za upravljanje voda za podjetja, ki vlagajo v inovativne tehnologije za varčevanje z vodo, (E) mestne zelene projekte s 15 občinami, (F) inovativne projekte na področju krožne rabe vode ter digitalnega spremljanja in pametnih sistemov za podatke o vodi, (G) izvajanje naravnih rešitev na štirih opredeljenih območjih, (H) 30 projektov za zeleno-modre plovne poti in (I) obnove mokrišč. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
C.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
36 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Uporabljeni ukrepi za gospodarjenje z zemljišči (gozdovi, zaščitena območja) in premeščanje tekočih projektov |
hektar |
0 |
2 340 |
Q2 |
2024 |
Ukrepi za gospodarjenje z zemljišči se uporabijo na 2 340 hektarjih za povečanje biotske raznovrstnosti in odpornosti na podnebne spremembe v gozdovih in zavarovanih območjih ter napredek pri projektih za spremembo namembnosti zemljišč. Nobeden od gozdarskih projektov ne vključuje drenaže. |
|
|
37 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Izvedeni ukrepi za gospodarjenje z zemljišči (gozdovi in zaščitena območja) in končani projekti za spremembo namembnosti zemljišč |
hektar |
2 340 |
8 460 |
Q2 |
2026 |
Ukrepi za gospodarjenje z zemljišči, ki se uporabijo na 8 460 hektarjih, za povečanje biotske raznovrstnosti in odpornosti na podnebne spremembe v gozdovih in zavarovanih območjih ter dokončani projekti za spremembo namembnosti zemljišč. Nobeden od gozdarskih projektov ne vključuje drenaže. |
|
|
38 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
mejnik |
Oddaja naročil projektom za izgradnjo dveh nacionalnih parkov |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q1 |
2023 |
Dodelitev pogodb za dva projekta in pisno obvestilo, ki ga je valonski minister za okolje poslal uspešnim kandidatom po razpisu za zbiranje predlogov za dva nacionalna parka s skupno površino med 5 000 in 15 000 hektarov. |
|||
|
39 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Zaključek dveh projektov za nacionalne parke |
projekti |
0 |
2 |
Q2 |
2026 |
Dokončanje infrastrukturnih del za dva nacionalna parka s skupno površino med 5 000 in 15 000 hektarov. |
|
|
40 |
Odstranjevanje ekološke razdrobljenosti (I-1.23) |
cilj |
Zaključek projektov za odstranjevanje ekološke razdrobljenosti |
projekti |
0 |
15 |
Q2 |
2026 |
Dokončanje infrastrukturnih del za sedem projektov za odstranjevanje ekološke razdrobljenosti (kot so ekodukti ali ekotuneli) in dokončanje osmih projektov, ki zajemajo samo pripravljalne faze (kot sta fazi lokalizacije in načrtovanja) za osem prihodnjih projektov za odpravo razdrobljenosti. |
|
|
41 |
Blue Deal (I-1.24) |
mejnik |
Začetek projektov za krepitev biotske raznovrstnosti in/ali ublažitev učinkov podnebnih sprememb. |
Pisni pogodbeni ali pravni dokument, ki priča o začetku |
Q2 |
2023 |
Podpisan ali sprejet pisni pogodbeni ali pravni dokument, ki dokazuje začetek 82 od 91 projektov za krepitev biotske raznovrstnosti in/ali ublažitev posledic podnebnih sprememb, kot so suša in poplave: 35 krajinskih projektov za ublažitev suš (projekti A v opisu ukrepa), en raziskovalni program v kmetijstvu (B), dva projekta o vodnih črpalkah in zapornicah (C), ena podporna shema za upravljanje voda (D), zeleno-modri mestni projekti s 15 občinami (E), dva pametna modula s podatki o vodi in projekti za krožno vodo (F), štiri področja za naravne rešitve (G), 30 projektov za okolju prijazne vodne poti (H) in obnova mokrišč (I). |
|||
|
42 |
Blue Deal (I-1.24) |
mejnik |
Nakup zemljišč za krepitev biotske raznovrstnosti in/ali ublažitev učinkov podnebnih sprememb |
Naslovni zapisi |
Q4 |
2023 |
Nakupi zemljišč dokončani za projekte obnove mokrišč (I) in za območja za naravne rešitve (G) (približno 2 000 hektarjev) |
|||
|
43 |
Blue Deal (I-1.24) |
cilj |
Zaključek projektov modrega dogovora |
projekti |
0 |
82 |
Q2 |
2026 |
Dokončanje 82 od 91 projektov modrega dogovora za povečanje odpornosti na sušo (A, B, C, D, E, F, G, H, I), ki zajemajo 2 255 hektarov (A, E, G, H, I), gradnjo štirih črpalnih naprav in obnovo štirih zapornih vrat (C) ter dokončanje delujočega pametnega omrežja za spremljanje voda in krožnih vodnih projektov (F). |
|
D. KOMPONENTA 2.1: Kibernetska varnost
Ta komponenta belgijskega načrta za okrevanje in odpornost naj bi okrepila splošno kibernetsko odpornost in pripravljenost belgijske družbe na kibernetske krize.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočil za posamezne države za leti 2019.3 in 2020.3, da se naložbe osredotočijo na digitalni prehod, ter k priporočiloma za posamezne države 2019.4 in 2020.3 za izboljšanje poslovnega okolja.D.1. Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-2.01: „Kibernetska in odporna digitalna družba“ zvezne države
Naložba vključuje ukrepe za (1) krepitev kibernetskih zmogljivosti malih in srednjih podjetij in samozaposlenih oseb s kampanjami ozaveščanja o kibernetski varnosti in spletno stranjo, ki ponuja storitve, kot so brezplačni kibernetski pregled za hitro prepoznavanje možnosti izboljšanja kibernetske odpornosti ter projekti, ki podpirajo MSP na področju kibernetske varnosti, kot so izmenjave najboljših praks, (2) boj proti kibernetski kriminaliteti s ciljno usmerjenimi opozorili o kibernetskih ranljivostih in okužbah informacijskih sistemov za profesionalne uporabnike informacijske tehnologije (Be Guard), spletni register potrjenih spletnih mest, ki omogoča hitro preverjanje zanesljivosti spletnih strani, (Validated Web Sites) ter spletni vprašalnik za ocenjevanje kibernetske zrelosti podjetij in priporočila za povečanje kibernetske odpornosti, (3) platforme za boj proti lažnemu predstavljanju (StopPhishing), (4) uvedbo okvira za globalno upravljanje kibernetske varnosti v okviru ministrstva za zunanje zadeve na podlagi standardov ISO27000 3 in CIS20 4 ter (5) ponudbo storitev kibernetske odpornosti za širšo belgijsko javnost, vključno s (i) storitvami za obravnavo incidentov za kibernetske napade na IT infrastrukturo in sisteme zasebnih podjetij, državljanov in vladnih storitev ter (ii) storitvami za omogočitev ugotavljanja storilcev takih kibernetskih napadov (tj. identifikacija organizacije ali osebe, od katere napad izvira) glede na večje kibernetske zmogljivosti ministrstva za obrambo, v okviru katerega deluje strokovno središče za kibernetsko varnost belgijske javne uprave, v katerem se centralizirajo take dejavnosti. Vojaške operacije se ne financirajo in težišče ukrepa je civilno, pri čemer so storitve namenjene zaščiti in povečanju kibernetske odpornosti in kibernetske varnosti družbe na splošno, tj. zasebnih podjetij, državljanov in vladnih služb. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-2.02: „Kibernetska varnost: 5G“ zvezne države
Pričakuje se, da bo naložba okrepila zmogljivosti prestrezanja zasebnih komunikacij s strani sodne policije v okviru 5G, in sicer zaradi naložb v kompleta za čiščenje in motnje, sisteme za snemanje zvoka v hišah in vozilih, zmogljivosti za lociranje in sledenje vozil in predmetov ter sistem prenosa slik, pridobljenih med posebnimi preiskovalnimi metodami. Te naložbe se prilagodijo 5G. Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-2.03: „Kibernetska varnost: prestrezanje in zaščitni ukrepi NTSU/CTIF“ zvezne države
Z naložbo se vzpostavi digitalni register prestreženih zasebnih komunikacij (Li-Vault), ki ga upravlja nacionalna tehnična in taktična podporna enota belgijske zvezne policije, uporabljajo pa ga pravosodni sistem, policija in obveščevalne službe. Naložba se izvede do 30. junija 2025.
D.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
44 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
cilj |
Obvestilo o oddaji naročila za osem javnih razpisov |
Pisno obvestilo o dodelitvi, poslano uspešnim kandidatom |
Oddaja naročil za javne razpise |
0 |
8 |
Q4 |
2022 |
Obvestilo o dodelitvah za osem javnih razpisov (i) ministrstva za gospodarstvo za vzpostavitev spletnega mesta, ki malim in srednjim podjetjem ter samozaposlenim osebam omogoča, da opravijo brezplačen kibernetski pregled, da se hitro opredelijo področja, na katerih bi se lahko izboljšala kibernetska odpornost, (ii) ministrstva za gospodarstvo za letno kampanjo ozaveščanja o kibernetski varnosti, namenjeno MSP in samozaposlenim, (iii) centra za kibernetsko varnost za vzpostavitev spletne platforme, na kateri lahko podjetja registrirajo svoje spletne strani in razširjene potrjene certifikate, ki obiskovalcem omogočajo, da hitro prepoznajo zanesljivost spletnih strani za kibernetsko varnost; (iv) Centra za kibernetsko varnost za vzpostavitev platforme, na katerih lahko večja MSP samoocenijo svojo kibernetsko zrelost na podlagi spletne ankete; (v) belgijskega zveznega regulativnega organa za telekomunikacije za izvajanje rešitev, ki preprečujejo lažno predstavljanje pri elektronski pošti; (vi) SMS-ih, (vii) goljufivih klicih in (viii) goljufivih sporočilih o signalizaciji v infrastrukturi telekomunikacijskih operaterjev. |
|
45 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Izvedba prve kampanje ozaveščanja o kibernetski varnosti |
Prva kampanja ozaveščanja o kibernetski varnosti, namenjena MSP in samozaposlenim, o tveganjih za kibernetsko odpornost |
Q4 |
2022 |
Prva kampanja ozaveščanja na področju kibernetske varnosti, namenjena MSP in samozaposlenim, o tveganjih za kibernetsko odpornost izvedena in spletišče uvedeno. To spletišče malim in srednjim podjetjem ter samozaposlenim osebam ponuja brezplačen kibernetski pregled, da se hitro opredelijo področja, na katerih bi se lahko izboljšala kibernetska odpornost. |
|||
|
46 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
cilj |
Instrumenti za povečanje kibernetske odpornosti, ki so na voljo širši javnosti |
Število instrumentov |
0 |
4 |
Q4 |
2023 |
Splošni javnosti so na voljo štiri orodja za povečanje zmogljivosti kibernetske odpornosti, in sicer (i) BeGuard, (ii) Validated Web Sites; (iii) Cyber fundamentals in (iv) StopPhishing. |
|
|
47 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Globalni okvir upravljanja kibernetske varnosti v okviru ministrstva za zunanje zadeve |
Globalni okvir upravljanja kibernetske varnosti v okviru ministrstva za zunanje zadeve izveden in veljaven |
Q4 |
2023 |
V okviru ministrstva za zunanje zadeve se uporablja in izvaja globalni okvir upravljanja kibernetske varnosti, ki temelji na standardih ISO27000 in CIS20. |
|||
|
48 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Zagotavljanje storitev kibernetske odpornosti belgijski družbi na splošno s strani ministrstva za obrambo |
Začetek delovanja platforme za kibernetsko odpornost ministrstva za obrambo in objava poročila o kibernetskih grožnjah |
Q2 |
2026 |
Zmogljivosti ministrstva za obrambo za kibernetsko odpornost so okrepljene, da se belgijski družbi na splošno, vključno z državljani, podjetji in civilnimi službami, ponudijo storitve kibernetske odpornosti. Te storitve se zagotavljajo prek enotne platforme, ki združuje ustrezne obveščevalne podatke o kibernetskih grožnjah, in prek nadzora nad akterji, ki bi lahko predstavljali kibernetske grožnje. Ta nadzor sestavlja redno poročilo s posodobitvami kibernetskih akterjev. |
|||
|
49 |
Kibernetska varnost: 5G (I-2.02) |
mejnik |
Okrepljene zmogljivosti sodne policije za prestrezanje v okviru 5G |
Okrepljene zmogljivosti sodne policije za prestrezanje v okviru 5G na celotnem belgijskem ozemlju s petimi operativnimi elementi |
Q4 |
2025 |
Zmogljivosti prestrezanja zasebnih komunikacij s strani pravosodne policije v okviru 5G so okrepljene na celotnem belgijskem ozemlju. To se doseže z začetkom delovanja: – komplet za čiščenje, prilagojen za 5G; – komplet za motenje, prilagojen za 5G; – sistemi za snemanje zvoka v hišah in vozilih, prilagojenih za 5G; – zmogljivosti lociranja in sledenja vozil in predmetov, prilagojenih za 5G; ter – sistem prenosa slik, pridobljenih s posebnimi preiskovalnimi metodami. |
|||
|
50 |
Kibernetska varnost: Prestrezanje in zaščita NTSU/CTIF (I-2.03) |
mejnik |
Digitalni register prestreženih zasebnih komunikacij, ki ga upravlja nacionalna tehnična in taktična podporna enota belgijske zvezne policije |
Vpis v digitalni register prestreženih zasebnih komunikacij |
Q2 |
2025 |
Digitalni register prestreženih zasebnih komunikacij (Li-vault), ki ga upravlja nacionalna tehnična in taktična podporna enota belgijske zvezne policije, deluje in je pripravljen za uporabo v pravosodnem sistemu, policiji in obveščevalnih službah. |
|||
E. KOMPONENTA 2.2: v imenu javne uprave
Cilj te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost je povečati učinkovitost javne uprave z digitalizacijo njenih storitev.
Ta komponenta prispeva k obravnavi priporočil za posamezno državo za 2019.3 in 2019.4, v katerem je Belgija pozvana, naj ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči med drugim na digitalizacijo ter zmanjša regulativno in upravno breme z namenom spodbuditve podjetništva. Povezan je tudi s priporočilom za posamezno državo 2020.3 za izboljšanje poslovnega okolja, spodbujanje zrelih javnih naložb v začetni fazi in osredotočanje naložb na digitalni prehod.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
E.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I–2.04: „Digitalizacija IPSS“ zvezne države
Cilj tega ukrepa je pospešiti digitalizacijo javnih institucij socialne varnosti. Naložba se izvede do 31. avgusta 2026. Sestavljajo ga trije podukrepi:
Naložba I-2.04: „Digitalizacija IPSS; podukrep 1: Digitalna platforma za interakcijo med socialno varnostjo ter državljani in podjetji“ zvezne države
Cilj te naložbe je državljanom, podjetjem, vključno s samozaposlenimi, zagotoviti boljši dostop do storitev socialne varnosti, po drugi strani pa doseči večjo učinkovitost uprav in podjetij. Namen naložbe je tudi izboljšati dostopnost belgijske socialne varnosti v evropskem okviru. Ta naložba bo omogočila izboljšanje komunikacije in izmenjave podatkov med institucijami držav članic, zlasti v zvezi s prenosom pravic, odkrivanjem goljufij, prenosom digitalnih evropskih obrazcev in uporabo enotne evropske identifikacijske številke državljanov.
Naložba I-2.04: „Digitalizacija IPSS, podukrep 2: Upravljanje digitalnih računov za vsako družbo“ zvezne države
Ta naložba omogoča digitalizacijo finančnih tokov med socialno varnostjo in podjetji ter potencialnimi finančnimi posredniki in ponudniki storitev. Nekatere vloge za upravljanje računov delodajalcev so iz leta 1979 in so zelo raznolike. To pomeni tehnološko in človeško tveganje. Njihova prenova in vzpostavitev integriranega, učinkovitega, razvijajočega se in visokokakovostnega informacijskega sistema sta bistvena za digitalizacijo in odpiranje računov delodajalcev.
Naložba I-2.04: „Digitalizacija IPSS, podukrep 3: Izboljšanje kakovosti podatkov za avtomatizirano sprejemanje odločitev in zagotavljanje neodvisne platforme za socialno varnost – INASTI“ zvezne države
Ta ukrep vključuje vzpostavitev osrednje podatkovne zbirke s strani zavoda za socialno varnost samozaposlenih oseb Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants (INASTI). Ta podatkovna zbirka naj bi vsebovala vse podatke o poklicni poti ter vse pravice in obveznosti samozaposlenih. Vzpostavitev enotne baze podatkov o samozaposlenih je predpogoj za vzpostavitev platforme INASTI za socialno varnost samozaposlenih oseb. Prek take platforme zagotavljanje interaktivnih elektronskih obrazcev in avtomatizacija postopkov, ki temeljijo na novih tehnologijah, omogočata evidentiranje vseh informacij o socialni varnosti v „posameznih“ datotekah samozaposlenih oseb, ki jih lahko zainteresirane strani kadar koli takoj preverijo.
Naložba I–2.05: „Digitalizacija SPF“ zvezne države
Cilj tega ukrepa je pospešiti digitalizacijo različnih upravnih služb v zvezni državi. Naložba se izvede do 30. junija 2026. Sestavlja ga 12 podukrepov:
Naložba I–2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja“ zvezne države
Namen tega podukrepa je povečati splošno raven digitalizacije belgijskega pravosodnega sistema, ki naj bi pozitivno vplivala na njegovo splošno učinkovitost. Namen tega podukrepa je odpraviti različne ugotovljene pomanjkljivosti, začenši z digitalizacijo notranjih procesov. Poudarek je zlasti na naložbah za odpravo sedanjih omejitev in neučinkovitosti z izboljšanjem vodenja primerov in uvedbo avtomatizacije zbiranja podatkov. Poleg tega je cilj projekta povečati stopnjo spletne objave sodb, ki je trenutno nizka in je bistvena za pomoč državljanom in podjetjem pri spoštovanju zakonodaje.
Naložba I–2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 2: Digitalizacija sodnih poslovnih procesov“ zvezne države
Namen tega podukrepa je odgovoriti na tehnične in tehnološke izzive, s katerimi se sooča zvezna pravosodna policija pri vse bolj zapletenih operacijah. Podukrep omogoča članom zvezne pravosodne policije, da povečajo učinkovitost: a) pri reševanju današnjih težav, kot so dešifriranje, 5G, internetne raziskave; b) z večjo avtomatizacijo nekaterih ukrepov in uporabo orodij umetne inteligence; c) z boljšim upravljanjem podatkov in boljšim razumevanjem podatkov s posodobitvijo forenzičnih centrov. Podukrep vključuje nakup posebnih programskih rešitev in opreme IT (strežniki).
Naložba I–2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 3: Podpora razvoju digitalnih orodij in večji digitalizaciji zunanjetrgovinske agencije zvezne države
Namen tega podukrepa je podpirati trgovino z razvojem digitalnih orodij in večjo digitalizacijo Agencije za zunanjo trgovino, da se omogoči sodoben in digitalni prehod zveznih služb, pristojnih za spodbujanje zunanje trgovine. Podukrep vključuje razvoj posebne aplikacije in ustrezno usposabljanje za 25 uporabnikov.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 4: Krizno upravljanje in varnost“ zvezne države
Namen tega podukrepa je zagotoviti, da ima nacionalni krizni center zmogljivosti za gostovanje številnih partnerjev v varnih in varnih razmerah ter da se ti lahko povežejo z digitalno infrastrukturo. Razviti je treba zelo dostopno in varno komunikacijsko omrežje med varnostnimi partnerji, ki sodelujejo pri nacionalnem kriznem upravljanju, da se omogoči posredovanje zaupnih in tajnih informacij. V ta namen so v podukrep vključeni razvoj nove digitalne krizne infrastrukture, varno komunikacijsko omrežje in platforma za krizno upravljanje.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 5: Digitalni portal“ zvezne države
Namen tega podukrepa je sprejetje digitalnih tehnologij, ki bodo omogočile ustvarjanje 100 % digitalnih dogodkov (kot so glasba, razstave, BOZAR LAB), da bi umetnikom in kulturnim partnerjem omogočili dostop do novih trgov ter izboljšali dostop do kulture za ljudi in skupine, ki jih zaradi oddaljenosti ne morejo udeležiti (tudi zaradi bivanja v drugih državah) ali se soočajo z izzivi mobilnosti (npr. starejši). V ta namen podukrep vključuje infrastrukturni element s polaganjem optičnih vlaken med Kraljevim gledališčem La Monnaie in Centrom za umetnost, kibernetsko varnost in uvedbo digitalnih dejavnosti, vključno z usposabljanjem osebja na področju informacijske tehnologije.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 6: Digitalna uprava za državljane in podjetja“ zvezne države
Cilj tega podukrepa je vzpostaviti strategijo za korenito preoblikovanje sedanjega modela povezanih upravnih storitev ter povečati uporabo digitalnih javnih storitev s strani državljanov in podjetij. Zagotavlja razvoj digitalne platforme za interakcijo med vlado ter državljani in podjetji.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 7: Digitalizacija postopkov upravljanja azila in priseljevanja“ zvezne države
Cilj tega podukrepa je posodobitev digitalne infrastrukture, da se omogoči boljše in nadzorovano povezovanje z notranjimi in javnimi uradi, posodobitev in razvoj storitev v zvezi z migracijami s poudarkom na izkušnjah uporabnikov; standardizacija in zagotavljanje vzajemne izmenjave podatkov in dokumentov. Projekt vključuje vzpostavitev platforme za digitalno integracijo, zbirko podatkov o križiščih za tuje državljane in razvoj podatkovnega skladišča, ki omogoča ustvarjanje, shranjevanje, strukturiranje in združevanje podatkov in statistik, povezanih z migracijami.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 8: Digitalizacija storitev agencije AFSCA za operaterje in potrošnike zvezne države
Namen tega podukrepa je prispevati k digitalni preobrazbi Zvezne agencije za varnost prehranjevalne verige (AFSCA), ki je odgovorna za spremljanje varnosti prehranske verige in kakovosti hrane. Cilj tega projekta je zlasti posodobiti obstoječe aplikacije in jih bolje povezati, da bi oblikovali skladen sistem ter zagotovili hitro, učinkovito in v celoti digitalno obdelavo datotek. Projekt vključuje digitalizacijo notranjih postopkov, razvoj dveh aplikacij, eno za operaterje in eno za potrošnike, ter vzpostavitev odprte podatkovne platforme.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 9: Naložbe v digitalizacijo funkcij osebja, pristojnega za odločanje, za zunanje zadeve in storitve, ki jih ponuja urad SPF za zunanje zadeve zvezne države
Namen tega podukrepa je posodobitev uprave za zunanje zadeve. Ta projekt zajema razvoj več vlog, vključno s prenovitvijo aplikacije Belpas (vloge za potni list), kar je potrebno zaradi razvoja in posodobitve potnih listov in biometričnih podatkov. Podukrep vključuje tudi razvoj nove aplikacije za upravljanje človeških virov, digitalizacijo konzularnih registrov in posodobitev informacijske mreže.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 10: Enotni digitalni portal“ zvezne države
Namen tega podukrepa je spodbuditi daljnosežno preobrazbo belgijskega upravnega okolja, da bi podprli okrevanje in izkoristili ves potencial notranjega trga. Da bi to dosegli, se v celoti uporabijo belgijski verodostojni viri, ki so sestavljeni iz podatkovnih zbirk, v katerih se hranijo pristni podatki, in ki služijo kot referenca za podatke o osebah in pravnih dejstvih. Takšne zbirke podatkov omogočajo poenostavitev, saj lahko podatke ponovno uporabijo vsi organi, ki imajo ustrezna dovoljenja, in se na podlagi načela „samo enkrat“ ne smejo več zahtevati od državljanov ali podjetij. Poleg tega je namen tega podukrepa čim bolj povečati varen dostop do javnih spletnih aplikacij z elektronsko identifikacijo in digitalizirati zaledne funkcije, povezane z državljani in podjetji; razširiti osnovne podporne storitve enotnega digitalnega portala na podporne storitve, ki so v celoti osredotočene na uporabnika, in sicer s pošiljanjem vprašanj državljanov in podjetij ciljnim upravam ter spremljanjem statističnih podatkov.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 11: Razkritje vladnih podatkov“ zvezne države
Cilj tega podukrepa je doseči boljši pregled nad razpoložljivimi vladnimi podatki z razširitvijo registra pristnih virov, povečati razpoložljivost in zanesljivost podatkov ter olajšati dostop do njih. Poleg tega naj bi ta podukrep povečal zaupanje v pravilno uporabo podatkov ali povečal njihovo ponovno uporabo s standardizacijo in uporabo umetne inteligence. Ta projekt vključuje podporo za razširitev več platform in razvoj novih storitev ali razširitev obstoječih storitev.
Naložba I-2.05: „Digitalizacija SPF, podukrep 12: Digitalizacija SPF zaposlovanja“ zvezne države
Ta podukrep je sestavljen iz dveh delov. Prvi del je namenjen vzpostavitvi digitalnega individualnega računa za usposabljanje za vsako osebo, ki sodeluje v dinamiki trga dela. Račun vsebuje številne informacije, kot so ocena znanj in spretnosti, opravljena usposabljanja in uradno potrjevanje pridobljenih kompetenc. Ta račun je dostopen zadevnim osebam. Drugi del je namenjen vzpostavitvi podatkovne zbirke za spremljanje sprememb v delovnih pogojih. Ustvari se uporabniku prijazno spletišče za predstavitev zbranih podatkov in ustreznih poročil.
Naložba I-2.06: „e-Zdravstvene storitve in zdravstveni podatki“ zvezne države
Cilj tega projekta je povečati kakovost, hitrost in prožnost zdravstvenega varstva z digitalizacijo zdravstvenih postopkov s spodbujanjem inovativnih digitalnih sistemov. Poleg tega je namenjen tudi zagotavljanju upravnih in tehničnih sredstev ter razpoložljivosti dobro anonimiziranih in varnih zdravstvenih podatkov. V okviru projekta so predvideni različni ukrepi, med drugim razširitev zmogljivosti e-receptov, izboljšanje kakovosti receptov in znižanje stroškov, ki se dosežejo na primer s podpornimi sistemi za klinično odločanje ali operacionalizacijo telekonzultacij.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-2.07: „Digitalizacija ONE“ francoske skupnosti
Cilj ukrepa je prispevati k digitalni preobrazbi Office de la Naissance et de l’Enfance (ONE), javnega referenčnega organa v francoski skupnosti za vse zadeve, povezane z otroštvom, otroškimi politikami, varstvom mater in otrok, zdravstveno-socialno podporo za (bodočo) mater in otroka, varstvom otrok zunaj družinskega okolja in podporo za starševstvo.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-2.08: „Digitalizacija kulturnega in medijskega sektorja“ francoske skupnosti
Cilj ukrepa je belgijski francosko govoreči medijski in kulturni sektor opremiti z orodji, ki jim pomagajo pri digitalizaciji avdiovizualnih in avdiovizualnih del ter večji prepoznavnosti teh del. Za večjo prepoznavnost belgijskega francosko govorečega medijskega in kulturnega sektorja pred različnimi digitalnimi platformami se razvije sklop tehnoloških orodij, ki bodo zagotavljala samodejno sklicevanje na vsebino avdiovizualnih in avdiovizualnih del ter sistem skupne avtentikacije. Ukrep vključuje tudi digitalizacijo 50 avdiovizualnih in avdiovizualnih del, izdelanih v francosko govoreči skupnosti.
Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-2.09: „Digitalizacija flamske vlade“ flamske regije
Ta ukrep ima štiri glavne cilje:
·avtomatizacija čim večjega števila storitev, zlasti tistih, ki vključujejo samodejne pravice, plačila in proaktivne informacije,
·omogočanje hitrih in učinkovitih odločitev vlade na podlagi podatkov, pri čemer uporaba podatkov vse pogosteje prispeva k vladnim odločitvam, V zvezi s tem so predvidene naložbe v razvoj podatkovnih platform senzorjev, zlasti na področjih mobilnosti in okolja,
·zagotavljanje vzpostavitve zanesljive osnovne infrastrukture, in sicer s krepitvijo skupnih osnovnih informacijskih in komunikacijskih modulov ter zagotavljanjem podpore,
·zagotavljanje hibridnega v prihodnost usmerjenega delovnega mesta vsakemu flamskemu uradniku.
Ukrep bo sestavljalo 18 projektov, ki bodo izvedeni v okviru naslednjih štirih shem: 1. razvoj cenovno ugodnih javnih storitev za državljane, podjetja in združenja; 2. omogočanje hitrih in učinkovitih odločitev s podatki; 3. zagotavljanje zanesljive osnovne infrastrukture s krepitvijo skupnih informacijskih in komunikacijskih gradnikov in 4. zagotavljanje hibridnega delovnega mesta prihodnosti za vsakega flamskega uradnika.
Naložba se izvede do 30. decembra 2025.
Naložba I-2.10: „Regionalna platforma za izmenjavo podatkov“ regije Bruselj – glavno mesto
Cilj tega projekta je z razvojem bruseljske platforme za izmenjavo podatkov uporabiti podatke, ki so na voljo v bruseljski regiji, v korist bruseljskih državljanov in podjetij. Platforma bo zlasti olajšala vzpostavitev urbanih „digitalnih dvojčkov“ (virtualna predstavitev fizičnega premoženja mesta).
Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-2.11: „Digitalizacija postopkov med državljani in podjetji“ regije Bruselj – glavno mesto
Cilj tega projekta je obravnavati vse večjo potrebo po upravni poenostavitvi ter državljanom in podjetjem omogočiti, da svoje postopke zaključijo na skladen, učinkovit in pregleden način. V zvezi s tem štirje projekti prispevajo k cilju upravne poenostavitve:
·izvajanje bruseljske regionalne platforme za upravljanje odnosov z državljani (CIRM),
·vzpostavitev platforme za digitalizacijo načrtovanja postopkov za izdajo dovoljenj,
·vzpostavitev platforme za digitalizacijo postopkov obveščanja v mestnih invormacionskih postopkih in mestnih arhivih. Ta projekt spremljajo reforme in prilagoditve, potrebne za njegovo pravilno izvajanje.
·vzpostavitev platforme za digitalizacijo postopkov za izdajo okoljevarstvenih dovoljenj.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-2.12: „Digitalizacija regionalnih in lokalnih oblasti“ valonske regije
Cilj tega projekta je odpraviti razdrobljenost storitev, ki jih na spletu ponujajo uprave, in povečati njihovo prijaznost do uporabnika. Posodablja aplikacije, ki jih uporabljajo službe javne uprave. Projekti so sestavljeni iz štirih elementov:
·izboljšanje storitev za uporabnike,
·razvoj novih digitalnih platform,
·razvoj upravljanja podatkov zaradi njihove valorizacije,
·infrastrukturo IT in s tem povezano usposabljanje za izboljšanje znanja osebja na področju IT.
Projekt med drugim vključuje razvoj štirih digitalnih platform (subvencije platform, kazni, odobritve in arhiv) ter dveh projektov v zvezi z dovoljenji za mesta in okolje.
Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Reforma R-2.01: „Poenostavitev upravnih postopkov: e-uprava za podjetja, poenostavitev upravnih postopkov“ zvezne države
Cilj te reforme je upravna poenostavitev, zlasti s popolno digitalizacijo postopka za ustanovitev, spremembo in razpustitev pravne osebe. Zlasti ukrepe za digitalizacijo upravnih postopkov s ciljem (i) zmanjšanja števila obrazcev za ustanavljanje, spreminjanje in razpustitev pravnih oseb s 3200 obrazcev na tri obrazce; in (ii) da se omogoči postopno ustanavljanje, spreminjanje in razpustitev pravnih oseb za vse pravne oblike v popolni elektronski obliki prek notarjev ali prek e-Greffe.
Reforma se izvede do 31. decembra 2023.
Reforma R-2.02: „E-uprava: Razpisni postopek“ zvezne države
Ta reforma je sestavljena iz usklajenega sklopa ukrepov za razširitev uporabe e-javnih naročil, vključno z novim kraljevim odlokom, ki bo prilagodil zvezni regulativni okvir za izvajanje razpisnih postopkov, da se olajša preprosta uporaba nove in izboljšane platforme e-uprave.
Reforma se izvede do 31. decembra 2024.
E.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
51 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04), podukrep 2: |
cilj |
Vse komunikacije javnega zavoda za socialno varnost (IPSS) so digitalne in podatki so centralizirani/konsolidirani |
% |
0 |
100 |
Q2 |
2024 |
100 % komunikacije med javnim zavodom za socialno varnost (IPSS) in delodajalci v smislu zaračunavanja/plačila se digitalizira. Sistem obračunavanja nacionalnih uradov za socialno varnost (RSZ/ONSS) je vključen v vseevropsko omrežje za javna naročila na spletu (PEPPOL). |
|
|
52 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podukrep 1) |
mejnik |
Na voljo digitalna rešitev – spletni vmesnik (IPSS) |
Končna različica spletnega vmesnika IPSS deluje. |
Q1 |
2026 |
Na voljo so vmesniki za upravljanje končnih uporabniških pravic za komunikacijo javnega zavoda za socialno varnost (IPSS). Partnerji, podjetja in državljani imajo na voljo nove, učinkovite vmesnike za upravljanje svojih izjav in komunikacij s socialno varnostjo. Komunikacijski kanali so bili avtomatizirani in posodobljeni. Vzpostavljena so orodja za upravljanje vseh novih aplikacij, ki so bila razvita za upravljanje uporabniških pravic in dostopa, registracijo novih delodajalcev in prijavo novih ali posodobljenih razmerij med socialno varnostjo in delodajalcem/zaposlenimi ter omogočajo enostavno vzdrževanje in lažji razvoj v prihodnosti. Deležniki imajo dostop do svojih podatkov, ki jih je mogoče iskati in so odprti. Nova platforma je v celoti operativna, sodobna, vzdržna in nadgradljiva. Infrastruktura je vzpostavljena za podporo vsem novim vlogam za registracijo novih delodajalcev in za prijavo novih ali posodobljenih odnosov med socialno varnostjo in delodajalcem/delavcem. |
|||
|
53 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podukrep 3) |
mejnik |
Na voljo digitalna rešitev – interaktivna platforma (IPSS) |
Interaktivna platforma za samozaposlene je v celoti operativna. |
Q2 |
2026 |
Interaktivna platforma javnega inštituta za socialno varnost (IPSS) za samozaposlene osebe deluje v celoti in zagotavlja: ·interaktivne elektronske obrazce in avtomatizacijo postopkov, kot so premostitvena pravica in izjeme, do katerih so upravičeni samozaposleni. ·Vse informacije v zvezi s socialno varnostjo se evidentirajo v „osebnem“ spisu samozaposlene osebe, ki ga lahko udeležene strani kadar koli takoj preverijo. ·Platforma omogoča avtomatizacijo postopkov, hitrejše obveščanje o odločitvah in samodejno dodeljevanje izpeljanih pravic. ·Platforma je povezana z drugimi institucijami, vključno z nacionalnim uradom za socialno varnost (NSSO) in nacionalnim inštitutom za zdravstveno in invalidsko zavarovanje (NIHDI) ali platformami, ter omogoča izmenjave z drugimi državami v sektorju socialne varnosti. |
|||
|
54 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12) |
mejnik |
Zahteve so opredeljene |
Zahteve, zasnova in rešitve za različne podukrepe so opredeljeni in odobreni |
Q2 |
2022 |
Zahteve, zasnovo in rešitve, potrebne za podukrepe 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12, opredelijo pristojne uprave, odobri pa jih pristojno ministrstvo. |
|||
|
55 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12) |
mejnik |
Projekti so zaključeni in izložki so operativni |
Projekti so dokončani in operativni. |
Q2 |
2026 |
Projekti, ki ustrezajo podukrepom 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12, so dokončani in operativni. Izplačanih je bilo 92 500 000 EUR. |
|||
|
56 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Upravljanje projektov za digitalno preobrazbo pravosodja po sprejetju odloka |
Sprejetje ministrskega odloka urada za upravljanje programa, ki je bil ustanovljen za digitalno preobrazbo pravosodja |
Q4 |
2021 |
Minister za pravosodje je sprejel ministrsko odredbo o ustanovitvi urada za upravljanje programa z jasno strukturo upravljanja za digitalizacijo pravosodja SPF. To vključuje jasno opredelitev nalog in pristojnosti ter jasno ureditev za različne strani, ki sodelujejo pri digitalni preobrazbi. |
|||
|
57 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Objava spletnega portala JustOnWeb |
Osnovni portal JustOnWeb je na voljo na spletu. |
Q4 |
2022 |
Osnovni portal JustOnWeb je na voljo na spletu. JustOnWeb je spletni portal „vse na enem mestu“, na katerem lahko posamezniki, podjetja, odvetniki in javni organi dostopajo do pravosodnih storitev in informacij. Osnovni portal JustOnWeb v začetni fazi zagotavlja omejeno število storitev, kot so vlaganje procesnih aktov v zadevi, posvetovanje v kazenskih zadevah v zvezi s kaznivimi dejanji zoper spolno nedotakljivost, posvetovanje in plačilo denarnih kazni v prometu, vpogled v osebne uradne akte (kot so poroka, posvojitev) in začetek postopka v zvezi z zaščito oseb. |
|||
|
58 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Notranja centralizacija sodnih odločb |
Sodne odločbe so na voljo za vpogled prek portala just-on-web. |
Q4 |
2023 |
Ustrezne nove sodne odločbe sodišč prve stopnje (vključno s mirovnimi in policijskimi sodišči) in pritožbenih sodišč so notranje centralizirane. Popolnoma avtomatizirani psevdonimizacijski algoritem pretvori ta centralizirani vir podatkov v različico, ki jo je mogoče objaviti in je skladna s predpisi o zasebnosti. 50 % vseh sodnih odločb je na voljo za vpogled prek portala just-on-web. |
|||
|
59 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Zbirka podatkov za zbiranje podatkov v realnem času |
Podatkovna zbirka za zbiranje podatkov v realnem času o poteku sodnih postopkov deluje. |
Q4 |
2024 |
Podatkovna zbirka za zbiranje podatkov o poteku sodnih postopkov v realnem času deluje. Objavljeni podatki zajemajo število novih zadev, število zaključenih zadev, nerešene zadeve in povprečno pripravljalno obdobje za civilne, poslovne in kazenske zadeve. |
|||
|
60 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Nov sistem vodenja zadev za sedem subjektov |
Za sedem subjektov se razvije in uvede nov sistem vodenja zadev. |
Q4 |
2025 |
Za sedem subjektov, ki uporabljajo zastarel sistem za upravljanje datotek, se razvije in uvede nov sistem vodenja zadev , da bi bil pravosodni sistem učinkovitejši z osredotočanjem na daljnosežno digitalizacijo, ki omogoča hitrejšo in obsežnejšo obdelavo datotek kot danes. Subjekti se izberejo po posvetovanju s kolegijem sodišč, kolegijem javnega ministrstva, kolegijem kasacijskega sodišča in usmerjevalnim odborom IKT, vendar imajo načeloma prednost subjekti, ki niso vključeni v pogodbo o 2. fazi Mammoutha v osrednjem gostovanju (MaCH). |
|||
|
61 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (Podukrep 10: Enotni digitalni portal) |
mejnik |
Vmesnik s prednjo stranjo je razvit |
Za 10 področij dejavnosti je bila razvita, preskušena in potrjena sprednja stran, ki je v celoti skladna samo enkrat. |
Q4 |
2023 |
Za 10 področij (tj. register prebivalstva, register prebivalstva, socialna varnost (zaposleni), sistem socialne varnosti (delodajalci), register motornih vozil, poklicne kvalifikacije, pravne osebe, ustanovitev podjetja, sprememba podjetja, zaprtje podjetja) so bili razviti, preizkušeni in potrjeni spredaj le po načelu „samo enkrat“. Sistem zagotavlja skladnost z uredbo eIDAS (elektronska identifikacija, avtentikacija in skrbniške storitve) in je v celoti osredotočen na uporabnika, tako da v celoti uporablja načelo „brez napačnih vrat“. Načelo „brez napačnih vrat“ v tem okviru pomeni, da lahko končni uporabnik (državljan ali podjetnik) stopi v stik s službami za pomoč ne glede na to, ali je to „vaša Evropa“ ali „Belgija.be“, regionalni portal, lokalna vstopna točka ali katera koli javna služba, ne glede na napravo, ki jo uporablja (kot so mobilni telefon, tablični računalnik, prenosnik), in ne glede na predmet svojega vprašanja. Administrativna logika za vstopno točko na ravni zaledne pisarne zagotavlja, da vprašanje končnega uporabnika prispe v desno mizo, ne da bi se moral končni uporabnik vprašati, katera uprava je odgovorna za katero temo. |
|||
|
62 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Začetek veljavnosti zakona o ustanovitvi organa za zdravstvene podatke |
Določba zakona, ki določa začetek veljavnosti zakona |
Q1 |
2022 |
Začetek veljavnosti zakona o ustanovitvi organa za zdravstvene podatke, ki opredeljuje zlasti vlogo in pristojnosti organa. Razvoj in potrjevanje različnih specifikacij (imenovanih „Care Set“, ki se lahko vključijo v računalniško podprte evidence pacientov) za njihovo vključitev v programsko opremo ponudnikov. |
|||
|
63 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Zasnova in rešitev za podprojekte |
Objava tehničnih specifikacij za podprojekte e-zdravje |
Q2 |
2022 |
Opredeljene so zahteve, zasnova in rešitve, potrebne za različne podprojekte e-zdravja. |
|||
|
64 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Popolna uvedba projekta |
Uspešen zaključek različnih podprojektov e-zdravja |
Q4 |
2025 |
Vsi podprojekti, povezani s storitvami e-zdravja in zdravstvenimi podatki, so zagotovili popolnoma operativne in integrirane storitve in zmogljivosti. |
|||
|
65 |
Digitalizacija ONE (I-2.07) |
mejnik |
Začetek delovanja novih digitalnih platform |
Ustvarjene so bile digitalne platforme, ki so na voljo vsem uporabnikom. |
Q4 |
2025 |
Ustvarijo se digitalne platforme , ki so na voljo vsem uporabnikom. To vključuje naslednje platforme: MOJ: Platforma upravičencev, katere cilj je varno in zasebno zagotavljanje ustreznih in ciljno usmerjenih informacij upravičencem glede na njihove potrebe in razmere (načelo „segmentacije“). PRO: Strokovna platforma, katere cilj je strokovnjakom otroškega varstva zagotoviti orodja za upravljanje različnih poslovnih procesov ter informacije, ki podpirajo njihov razvoj, in interakcije z ONE. PISARNA: Platformni agenti, ki so namenjeni zastopnikom družbe ONE in združujejo vse vloge za upravljanje poslovnih procesov, podpornih storitev, pripomočkov za odločanje, nadzornih plošč in ustreznih informacij. Je eden od sestavnih delov digitalnega delovnega mesta. PARTNERJI: Ena partnerska platforma, ki je namenjena partnerjem ONE, ki jim ni treba biti na platformi PRO. |
|||
|
66 |
Digitalizacija kulturnega in medijskega sektorja (I-2.08) |
cilj |
Zaključek projektov za digitalizirana in okrepljena avdiovizualna in avdio dela |
Projekti se zaključijo |
0 |
50 |
Q2 |
2022 |
Dokončanje 50 projektov, ki spadajo v naslednje kategorije: · digitalizirana in izboljšana avdiovizualna in avdio dela: 30 projektov, ·ustvarjena so bila domača digitalna dela: 20 projektov. |
|
|
67 |
Digitalizacija kulturnega in medijskega sektorja (I-2.08) |
cilj |
Tehnološka orodja, ki jih sprejmejo kulturni in medijski operaterji |
% |
0 |
30 |
Q2 |
2026 |
30 % kulturnih in medijskih operaterjev v svojih spletnih platformah uporablja in uvaja tehnološka orodja, razvita za digitalizacijo kulturnega in medijskega sektorja. Ti kulturni in medijski operaterji prihajajo s seznama 276 operaterjev, ki bodo verjetno sprejeli tehnološka orodja: ·62 kulturnih prizorišč strukturno subvencionira FWB z zmogljivostjo več kot 250 mest, ·41 muzejskih krajev, priznanih v kategorijah A in B v smislu odloka vlade francoske skupnosti z dne 19. junija 2019 o izvajanju odloka z dne 25. aprila 2019 o muzejskem sektorju v francoski skupnosti, ·1 nacionalna televizija, 3 zasebni kanali, 12 krajevna televizija, 5 spletna televizija, 88 neodvisnih lokalnih radijskih postaj, 10 omrežnih radijskih postaj, ·6 dnevnih naslovov tiska, ·48 periodični naslovi revij/informacij. Razvita tehnološka orodja uporabljajo suverene in standardizirane modele analize in strojnega učenja (umetna inteligenca), ki omogočajo samodejno analizo in zapis slike, zvoka in besedila, ob upoštevanju podatkov o kontekstu „kulturnih in medijskih vsebin, proizvedenih v francoski skupnosti“. Razvija se v „odprtem viru“ in je brezplačno na voljo v okviru licence Creative Commons. |
|
|
68 |
Digitalizacija flamske vlade (I-2.09) |
mejnik |
Oddaja naročila za 18 projektov |
Obvestilo o dodelitvi za več projektov |
Q4 |
2022 |
Obvestilo o dodelitvi, ki ga je flamska vlada ali zadevni subjekt (organ za uradno obveščanje) poslal za 18 projektov (tj. 100 % vseh projektov) uspešnim kandidatom po razpisu za zbiranje predlogov v okviru štirih shem (1. razvoj cenovno ugodnih javnih storitev za državljane, podjetja in združenja; 2. omogočanje hitrih in učinkovitih odločitev s podatki; 3. zagotavljanje zanesljive osnovne infrastrukture s krepitvijo skupnih informacijskih in komunikacijskih gradnikov in 4. Zagotavljanje hibridnega delovnega mesta prihodnosti za vsakega flamskega uradnika). |
|||
|
69 |
Digitalizacija flamske vlade (I-2.09) |
mejnik |
Razvoj 4 novih digitalnih funkcij |
Vsi dodeljeni projekti so zaključeni |
Q4 |
2025 |
Vsi projekti, ki so bili dodeljeni v okviru 4 shem (1. razvoj cenovno ugodnih javnih storitev za državljane, podjetja in združenja; 2. omogočanje hitrih in učinkovitih odločitev s podatki; 3. zagotavljanje zanesljive osnovne infrastrukture s krepitvijo skupnih informacijskih in komunikacijskih gradnikov in 4. Zagotavljanje hibridnega delovnega mesta prihodnosti za vsakega flamskega uradnika). |
|||
|
70 |
Regionalna platforma za izmenjavo podatkov (I-2.10) |
mejnik |
Oddaja javnega naročila |
Dokument o potnem nalogu se objavi. |
Q2 |
2021 |
Objavi se dokument o nalogu za misijo, v katerem so predstavljene zahteve rešitve za platformo za izmenjavo podatkov na visoki ravni, pa tudi porazdelitev vlog med bruseljskim regionalnim centrom za informatiko (BRIC) in podizvajalci ter potrebe glede upravljanja podatkov in upravljanja, ki je potrebno za platformo. |
|||
|
71 |
Regionalna platforma za izmenjavo podatkov (I-2.10) |
cilj |
10 javnih uprav je podprtih za uvedbo projektov na regionalni podatkovni platformi. |
Javna uprava |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Več deset javnih uprav podpira razvoj projektov na novi regionalni platformi za izmenjavo podatkov v bruseljski regiji. Podpora zajema razvoj vključevanja podatkov, analizo podatkov, pa tudi posebne vire, ki jih dodeli bruseljski regionalni center za informatiko (BRIC) za pomoč javnim upravam pri njihovih projektih, kot so strokovnjaki za podatke in podatkovni analitiki. Javne uprave se izberejo med najpomembnejšimi upravami v regiji, kjer je bila ugotovljena potreba po izmenjavi podatkov in kjer ta zagotavlja dodano vrednost za bruseljsko regijo. |
|
|
72 |
Digitalizacija procesov med državljani in podjetji (I-2.11) |
mejnik |
Začetek delovanja novih digitalnih platform |
V bruseljski regiji deluje nova platforma, ki olajšuje interakcijo med upravo in državljani/podjetji ter med upravami. |
Q2 |
2021 |
V bruseljski regiji deluje nova platforma, ki olajšuje interakcijo med upravo in državljani/podjetji ter med upravami. Temeljna platforma za CRM je na voljo za razvoj posebnih projektov CRM v bruseljski regiji. Cilj je do konca leta 2024 začeti izvajati 16 projektov, porazdeljenih po regionalnih in/ali lokalnih upravah (Parking.Brussels, Hub.Brussels, Bruxelles Economie in Emploi). |
|||
|
73 |
Digitalizacija procesov med državljani in podjetji (I-2.11) |
cilj |
Začetek delovanja 3 spletnih platform (dovoljenje za urbanizem, informacije o urbanističnem načrtovanju in okoljevarstveno dovoljenje) |
. |
Digitalne platforme |
0 |
3 |
Q4 |
2025 |
V bruseljski regiji delujejo tri digitalne platforme za urbanistična dovoljenja, informacije o urbanističnem načrtovanju in okoljska dovoljenja. Platforma za digitalizacijo gradbenih dovoljenj državljanom in podjetjem omogoča, da digitalno zaprosijo za različne vrste gradbenih dovoljenj, da lahko na spletu spremljajo status svojih dovoljenj, digitalno izmenjujejo zahtevane dokumente in spremljajo postopek izdaje njihovih dovoljenj. Platforma za digitalizacijo informacij o urbanističnem načrtovanju ponuja storitve za upravljanje zahtev in spremljanje informacij o urbanističnem načrtovanju z vključevanjem tretjih strani (kot so nepremičninske agencije, notarji). Ponuja storitve za digitalizacijo arhivov urbanističnega načrtovanja na podlagi standardov. Platforma za digitalizacijo okoljskih dovoljenj državljanom in podjetjem omogoča, da uvedejo zahteve za različne vrste okoljskih dovoljenj, vključno z: običajna dovoljenja, razredi, razširitve, posebna dovoljenja, mešana dovoljenja. Platforma vključuje tudi vse faze postopka od zahteve za dopolnitev, spremembe zahteve do izdaje dovoljenja. |
|
74 |
Digitalizacija regionalne in lokalne uprave (I-2.12) |
mejnik |
Dodelitev treh razpisov za projekte |
Q2 |
2023 |
Uradno obvestilo o dodelitvi treh razpisov za projekte v okviru digitalizacije valonskega javnega sektorja zaradi: ·izboljšanja preglednosti v korist uporabnikov, ·izboljšanja upravljanja podatkov na lokalni ravni: opredelitev ljudi z viri, nabori uporabnih podatkov, pravila o nadzoru, politika za dajanje podatkov na voljo državljanom in podjetjem, ·izboljšanja združevanja in interoperabilnosti med orodji in aplikacijami. Združevanje in interoperabilnost aplikacij in programskih rešitev morata prinesti dodano vrednost in izboljšati globalno povezljivost državljanov na ozemlju. To točko je treba razviti v korist vseh lokalnih politik: mobilnost, dostop do lokalnih storitev, povezanih javnih prostorov itd. |
||||
|
75 |
Digitalizacija regionalne in lokalne uprave (I-2.12) |
cilj |
Usposabljanje za prekvalifikacijo |
število |
0 |
100 000 |
Q4 |
2024 |
Regionalni in lokalni občinski zastopniki so bili usposobljeni za uporabo novih platform (subvencije platform, kazni, odobritve in arhiviranje) in novih tehnologij. Vodstvo in izvoljeni uradniki so bili usposobljeni za koncepte, povezane z digitalizacijo in digitalno preobrazbo (kot so podatkovni pristop, odprti podatki, velepodatki, umetna inteligenca, uporabniški pristop, uredba, splošna uredba o varstvu podatkov, dostopnost, inovacije, interoperabilnost, operativna odličnost). Ciljna skupina usposabljanja je: -10 000 regionalnih agentov, -90 000 lokalnih uslužbencev, -10 000 agentov. |
|
|
76 |
Digitalizacija regionalnih in lokalnih oblasti (I-2.12) |
mejnik |
Zaključek dodeljenih projektov |
Vsi zaključeni projekti |
Q2 |
2026 |
Vsi projekti, ki so bili dodeljeni v okviru treh razpisov za projekte, ki so se začeli v okviru digitalizacije valonskega javnega sektorja, so bili zaključeni. |
|||
|
77 |
Poenostavitev upravnih postopkov (R-2.01) |
mejnik |
Začetek veljavnosti ukrepov za poenostavitev spletne ustanovitve podjetja |
Določba zakona o začetku veljavnosti novih ukrepov za digitalizacijo upravnih postopkov |
Q4 |
2023 |
Začetek veljavnosti ukrepov za digitalizacijo upravnih postopkov s ciljem (i) zmanjšanja števila obrazcev za ustanovitev, spremembo in razpustitev pravnih oseb s 3 200 obrazcev na tri oblike; in (ii) omogočiti postopno ustanavljanje, spreminjanje in razpustitev pravnih oseb za vse pravne oblike v popolni elektronski obliki prek notarjev ali prek e-Greffe. Kadar gre za več političnih ravni, se sprejme sporazum o sodelovanju. |
|||
|
78 |
E-uprava: razpisni postopek (R-2.02) |
mejnik |
Začetek veljavnosti novega regulativnega okvira |
Določba zakona o začetku veljavnosti novega kraljevega odloka |
Q2 |
2022 |
Začetek veljavnosti novega kraljevega odloka, ki prilagaja zvezni regulativni okvir za izvajanje razpisnih postopkov, da se olajša uporaba nove in izboljšane platforme e-uprave. Cilj novega kraljevega odloka je: ·uskladitev udeležencev na področju zvezne politike javnega naročanja (en član/en glas) za izboljšanje stopnje prodora zveznih skupnih naročil; ·sprejetje skupnega načrta - odziv na bolj ciljno usmerjene cilje v smislu trajnostnega razvoja in dostopa do MSP (vključno z inovacijami); ·razvoj nabavnih strategij z nabavnimi segmenti z načrti kategorij; ·krepitev vloge zveznega nabavnega centra SPF Bosa; ·dokončanje upravne poenostavitve in standardizacija postopkov, zlasti z namenom, da se zajamejo potrebe zveznih udeležencev. |
|||
|
79 |
E-uprava: razpisni postopek (R-2.02) |
mejnik |
Izvajanje novega orodja |
Delovati je nova platforma za e-javna naročila |
Q4 |
2024 |
Delovati je začela nova platforma za e-javna naročila. Nova platforma zagotavlja podatke o javnih naročilih v realnem času po vsej državi. Izboljšana platforma vsebuje vsaj naslednje module: Notranji tokovi odobritve z digitalnimi podpisi, ki odpravljajo odobritve, ki temeljijo na papirnih dokumentih, predlogo motorja, ki povečuje skladnost in zmanjšuje napake, predložitev s strukturiranimi vprašalniki, ki zmanjšujejo zapletenost in napake med predložitvijo in pospešijo postopek ocenjevanja, ter jasen kontrolni seznam za kupce, ki jih usmerja k boljšemu in skladnejšemu javnemu naročanju storitev in blaga; Nova platforma bo zagotavljala podatke o javnih naročilih v realnem času po vsej državi in predvidela možnosti povezovanja z zveznim proračunom in orodji za izdajanje računov. Med trajanjem projekta se odločitve o morebitnih dodatnih funkcijah sprejmejo glede na pričakovano donosnost naložb za zvezne organizacije strank platforme. |
|||
F. KOMPONENTA 2.3: Optična vlakna, 5G in nove tehnologije
Ta komponenta belgijskega načrta za okrevanje in odpornost vključuje reforme in naložbe, povezane z omrežjem 5G, infrastrukturo za zelo visokozmogljivo povezljivost in umetno inteligenco, ki naj bi zagotovila bistvene gradnike za digitalni prehod v Belgiji.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2020.3, saj poziva k osredotočanju naložb na digitalni prehod, zlasti na digitalno infrastrukturo, kot so omrežja 5G in gigabitna omrežja, ter k priporočilu za posamezno državo 2019.3, saj poziva k osredotočanju ekonomskih politik, povezanih z naložbami, na trajnostne raziskave in inovacije, zlasti na področju digitalizacije, ob upoštevanju regionalnih razlik.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
F.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-2.13 – Pokritost belih lis z razvojem zelo hitrih optičnih omrežij – nemško govoreča skupnost
Namen naložbe je spodbujati pripravljenost na optična vlakna v Belgiji. Ta ukrep zajema naložbe prek družbe z mešanim kapitalom v postavitev optičnih vlaken, ki pokriva celotno ozemlje nemško govoreče skupnosti, tj. območje, na katerem se taka naložba ne šteje za poslovno donosno. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-2.14 – Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi – regija Bruselj – glavno mesto
Te naložbe spodbujajo uporabo umetne inteligence, osredotočene na človeka, na področjih, kot so zdravje in dobro počutje, okolje, mobilnost, energija ter mediji in demokracija, tudi v podporo dvojnemu zelenemu in digitalnemu prehodu, pri čemer se zagotovi, da se družbeni in individualni interesi odražajo v procesih raziskav, inovacij in uvajanja umetne inteligence. Umetna inteligenca za inštitut za skupno dobro Bruselj (FARI) je most med akademskim svetom, podjetji, oblikovanjem politik in državljani ter temelji na treh stebrih: (1) vozlišče za raziskave in inovacije na področju umetne inteligence: združevanje moči med akademskim svetom, industrijo, oblikovalci politik in državljani za razvoj splošno sprejetih rešitev umetne inteligence, (2) možganski trust AI & Society Think Tank: razmislek o umetni inteligenci in njen položaj v družbi; in (3) laboratorij za testiranje in izkušnje z umetno inteligenco: predstavitev umetne inteligence in podatkovno vodenih tehnologij za ozaveščanje širše javnosti in industrije (vključno z razsežnostjo usposabljanja). Stebra (1) in (3) sta vključena v načrt. Storitve vključujejo podporo v zvezi z digitalnim dvojčkom 5 na ravni mest za lokalne organe pri urbanističnem načrtovanju in vključevanju državljanov. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-2.15 – Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija
Ta naložba je sestavljena iz štirih podukrepov, ki naj bi:
1.Postavitev optičnih vlaken v 35 javnih poslovnih parkih v valonski regiji s strani valonske regije, ki financira infrastrukturo Sofico, kjer se take naložbe ne štejejo za komercialno donosne, da bi se dosegla 100-odstotna pokritost z optičnimi vlakni za vse javne poslovne parke v valonski regiji (povezljivost vlaken za 35 poslovnih parkov);
2.Testne tehnološke aplikacije 5G v naslednjih poslovnih sektorjih B2B 6 , da se valonski regiji omogoči merjenje učinka uvedbe 5G: pametna mobilnost in logistika, e-zdravje, industrija prihodnosti (izboljšanje konkurenčnosti podjetij z uporabo naprednih digitalnih tehnologij) in pametno podeželje (podpora digitalnemu prehodu kmetijskega sektorja) („povezljivost 5G“);
3.namestitev opreme LAN in WLAN na 1 500 šolskih lokacijah v valonski regiji, ki še niso opremljene s tako profesionalno kakovostno opremo, in sicer z namestitvijo brezžičnih terminalov in potrebnih kablov v vseh razredih, pa tudi s potrebnimi sistemi za zagotovitev njihovega varnega upravljanja („notranja povezljivost šol“); ter
4.Zagotavljanje podpore 750 šolam (osnovna in srednješolska raven) v valonski regiji, ki podpira projekte digitalnih šol, pri čemer se dodeljevanje digitalne opreme povezuje s kakovostjo pedagoških načrtov in usposabljanja („Izobraževanje 2.0“).
Izvedba naložbe naj bi bila zaključena do 30. junija 2026.
Reforma R-2.03 – Uvedba 5G – Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave – zvezna in regionalna raven
Ta ukrep zajema reforme na zvezni in regionalni ravni, ki naj bi odpravile ozka grla, vključno z regulativnimi ozkimi grli, uvedbo omrežja 5G in uvedbo ultrahitre infrastrukture za povezljivost, kot so optična vlakna. Na zvezni ravni začnejo zakon o 5G in kraljevi odloki o dodeljevanju pionirskih frekvenčnih pasov EU veljati najpozneje do 1. januarja 2022. Dražba spektra 5G pod naložbam prijaznimi pogoji 7 se zaključi do 30. junija 2022. Poleg tega morajo vse tri regije revidirati standarde sevanja, ki bodo omogočili učinkovito uvajanje spektra 5G za zasebno in industrijsko uporabo, če se to zdi potrebno in priporočijo ustrezni odbori; v tem primeru revidirani regionalni standardi začnejo veljati do 31. marca 2022.
Belgija izvaja tudi zbirko orodij za povezljivost, ki naj bi vsebovala najboljše prakse na področju povezljivosti za znižanje stroškov za postavitev elektronskih komunikacijskih omrežij in za učinkovit dostop do radiofrekvenčnega spektra 5G, prilagojenega Belgiji. To vključuje nacionalni načrt za poenostavitev postopkov izdajanja dovoljenj in izdajanja dovoljenj, ki so pomembni za uvedbo omrežij 5G in zelo visokozmogljivih omrežij, kot so optična vlakna. Poročilo o stanju izvajanja zbirke orodij za povezljivost se objavi do 30. junija 2022.
F.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
80 |
Pokritost belih lis z razvojem zelo hitrih optičnih omrežij (I-2.13) |
cilj |
Pokritost |
% (odstotek) |
0 |
20 |
Q2 |
2026 |
20 % gospodinjstev (7 400 domov) v nemško govoreči skupnosti na optično belih območjih ima dostop do zelo visokozmogljivih fiksnih optičnih omrežij. |
|
|
81 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
mejnik |
Zaključek pilotnih projektov, ki jih je izvedla umetna inteligenca za inštitut za skupno dobro |
Končno poročilo o pilotnih projektih Inštituta za umetno inteligenco za skupno dobro |
Q2 |
2022 |
Zaključeni so bili štirje pilotni projekti umetne inteligence za inštitut za skupno dobro, ki zagotavljajo podporne storitve (kot so usposabljanje, razvoj dokazov o konceptih rešitev programske opreme) za pridobitne ali neprofitne organizacije ali javne organizacije na področjih, kot so izobraževanje o umetni inteligenci, zdravstveno varstvo in zaposlovanje v bruseljski regiji. |
|||
|
82 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
mejnik |
Skupina strokovnjakov, ustanovljena v okviru umetne inteligence za inštitut za skupno dobro |
Multidisciplinarna skupina strokovnjakov za umetno inteligenco, podatke in vzorce; robotika, ustvarjena v okviru umetne inteligence za inštitut za skupno dobro |
Q4 |
2023 |
Ustanovi se multidisciplinarna skupina strokovnjakov za umetno inteligenco, podatke in vzorce, robotiko v okviru umetne inteligence za inštitut za skupno dobro, ki bo pripravljena podpreti javne storitve, ki jih opravlja regija Bruselj – glavno mesto, in digitalni prehod v tej regiji. |
|||
|
83 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
cilj |
Storitve umetne inteligence, ki jih zagotavlja umetna inteligenca za inštitut za skupno dobro |
število |
0 |
3 |
Q4 |
2024 |
Tri storitve umetne inteligence za inštitut za skupno dobro, zagotovljene lokalnim organom, tj. dvojna digitalna podpora, usposabljanja in svetovalne dejavnosti, povezane s storitvami za državljane (kot je udejstvovanje). |
|
|
84 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Optična povezava za 32 poslovnih parkov |
število |
0 |
35 |
Q4 |
2025 |
35 javnih regionalnih poslovnih parkov v Valoniji ima dostop do fiksnih zelo visokozmogljivih optičnih omrežij. |
|
|
85 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Oddaja javnih naročil za projekte potrditve koncepta 5G |
število |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Deset javnih naročil, oddanih za projekte tehnološke potrditve koncepta 5G na področjih tovarne prihodnosti, pametnega podeželja, pametne mobilnosti in logistike ter e-zdravja v valonski regiji. |
|
|
86 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
mejnik |
Javna naročila za projekte potrditve koncepta 5G, ki so v celoti izvedeni |
Odobritev končnega poročila o javnih naročilih za potrditev koncepta 5G |
Q2 |
2026 |
Popolna izvedba 75 javnih naročil, dodeljenih za projekte 5G na področjih tovarne prihodnosti, pametnega podeželja, pametne mobilnosti in logistike ter e-zdravja v valonski regiji. |
|||
|
87 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Projekti v okviru Izobraževanje 2.0 izvedeni |
število |
0 |
675 |
Q2 |
2026 |
675 šol v valonski regiji je s posebno tehnično in pedagoško podporo pomagalo in opremilo projekt digitalne šole, ki jim je omogočil uporabo digitalnih tehnologij, prilagojenih posebnim potrebam njihove pedagogike. |
|
|
88 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Zaključeni notranji projekti za povezovanje šol |
število |
0 |
1 350 |
Q2 |
2026 |
Namestitev opreme LAN in WLAN, dokončana na 1 350 šolskih lokacijah v valonski regiji, s čimer se izboljša notranja povezljivost teh šol. |
|
|
89 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Zbirka orodij EU za povezljivost |
Izvajanje zbirke orodij EU za povezljivost, vključno s časovnim načrtom |
Q2 |
2021 |
Načrt za izvajanje najboljših praks nabora orodij EU za povezljivost, vključno s sprejetjem načrta za poenostavitev postopkov za izdajanje dovoljenj in izdajo dovoljenj, ki so pomembni za uvedbo 5G in zelo visokozmogljivih omrežij, kot so optična omrežja. |
|||
|
90 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Objava zakonodajnega okvira za dodeljevanje spektra 5G |
Objava zakonodajnega okvira za dodelitev spektra 5G |
Q4 |
2021 |
Objava zakona o 5G in kraljevih odlokov za dodelitev pionirskih pasov radijskega spektra EU, kot jih je opredelila Skupina za politiko radiofrekvenčnega spektra, za omrežja 5G pod pogoji, ki spodbujajo naložbe. |
|||
|
91 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Dražba 5G |
Organizacija in izvedba dražbe 5G v okviru naložbam prijaznih pogojev s strani belgijskega inštituta za poštne storitve in telekomunikacije |
Q2 |
2022 |
Zaključek dražbe 5G s strani zveznega regulativnega organa za telekomunikacije (belgijski inštitut za poštne storitve in telekomunikacije) pod naložbe prijaznimi pogoji, zlasti: razpis za kandidate, razvoj programske opreme (na podlagi kraljevih odlokov), testiranje programske opreme, priročniki in smernice za uporabnike, preverjanje upravičenosti kandidatov, usposabljanje na področju programske opreme za ekipo dražiteljev, vzpostavitev dražbe, sklep belgijskega inštituta za poštne storitve in telekomunikacije o izdaji dovoljenja (po posvetovanju z regijami). |
|||
|
92 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Izvajanje zbirke orodij za povezovanje stanja |
Objava poročila o stanju izvajanja zbirke orodij za povezljivost |
Q2 |
2022 |
Poročilo, ki ga je objavilo zvezno ministrstvo za telekomunikacije, o stanju izvajanja zbirke orodij za povezljivost v skladu s področjem uporabe in postopkom, opisanima v časovnem načrtu za izvajanje belgijskega nabora orodij za povezljivost. |
|||
|
93 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Revizija zakonodajnega okvira treh regij o standardih za sevanje |
Revizija regionalnih zakonodajnih okvirov o standardih za sevanje na podlagi priporočil pristojnih odborov in komisij |
Q3 |
2022 |
Na podlagi priporočil, ki so jih predložili ustrezni odbori in komisije, ter poročil, v katerih so ocenjene možnosti za spremembo njihovih zakonodajnih okvirov o standardih sevanja, prilagoditev in začetek veljavnosti ustreznih zakonodajnih okvirov flamske regije, regije glavnega mesta Bruselj in regije Valonija, sprememba standardov sevanja, če je to potrebno in so jo ustrezni odbori priporočili, da se omogoči učinkovita uporaba spektra 5G za zasebno in industrijsko uporabo. |
|||
G. KOMPONENTA 3.1: Infrastruktura za kolesarje in pešce
Ukrepi, predlagani v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost, so namenjeni razširitvi in posodobitvi infrastrukture za kolesarjenje in hojo po vsej Belgiji.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2020.3, v katerem je Belgija pozvana, naj naložbe osredotoči na zeleni in digitalni prehod, zlasti na infrastrukturo za trajnostni promet.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
G.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-3A: „Kolesarska infrastruktura“
Cilj naložbe je ustvariti dodatno kolesarsko infrastrukturo in izboljšati obstoječo infrastrukturo. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih štirih podukrepov:
·naložba I-3.01: „Kolesarska infrastruktura“ flamske regije,
·naložba I-3.02: „Kolesarska infrastruktura – koridor Vélo“ valonske regije,
·naložba I-3.03: „Kolesarska infrastruktura – Vélo Plus – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto,
·naložba I-3.03: „Kolesarska infrastruktura – Vélo Plus – FED“ zvezne države.
Naložba I-3.01: „Kolesarska infrastruktura“ flamske regije
Ta naložba vključuje izgradnjo 139 km novih kolesarskih poti in obnovo 1 351 km kolesarskih poti. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.02: „Kolesarska infrastruktura – koridor Vélo“ valonske regije
Ta naložba vključuje izgradnjo najmanj 27 km kolesarskih poti po dveh kolesarskih koridorjih vzdolž avtoceste E411 in trase ceste N275. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.03: „Kolesarska infrastruktura – Vélo Plus – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba vključuje gradnjo najmanj 7 000 parkirnih mest za kolesa in najmanj 15 km kolesarskih poti ter nadgradnjo 5 km kolesarskih poti v Bruslju. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.03: „Kolesarska infrastruktura – Vélo Plus – FED“ zvezne države
Ta naložba vključuje gradnjo vsaj 6,6 km kolesarskih poti vzdolž železniških prog v Bruslju. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.04: „Infrastruktura za kolesarje in pešce – Schuman“ zvezne države
Ta naložba vključuje izgradnjo najmanj 28 800 kvadratnih metrov infrastrukture za kolesarje in pešce okrog trga Schuman v Bruslju. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
G.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
94 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
mejnik |
Začetek vseh projektov kolesarjenja in hoje |
Sprejetje odločitve ali oddaja naročila |
Q2 |
2024 |
Kolesarska infrastruktura – VLA: Sprejetje sklepov o proračunskih in/ali subvencioniranih načinih za oba programa 1) Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken in 2) Agentschap Binnenlands Bestuur. Kolesarska infrastruktura - koridorji vélo - WAL: Oddaja javnih naročil na štirih odsekih v Valoniji Kolesarska infrastruktura - VeloPlus - RBC: Sprejetje sklepa o kolesarskih poteh v Bruslju (RBC) Kolesarska infrastruktura - VeloPlus - FED: Podelitev gradbenega dovoljenja v Bruslju. |
|||
|
95 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
cilj |
Nove in prenovljene kolesarske ceste |
km |
0 |
204,3 |
Q1 |
2024 |
204,3 km novih in prenovljenih kolesarskih poti. |
|
|
96 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
cilj |
Nove in prenovljene kolesarske ceste |
km |
204,3 |
1 389,6 |
Q2 |
2026 |
1 389,6 km novih in prenovljenih kolesarskih poti. |
|
|
97 |
Kolesarska infrastruktura - VeloPlus - RBC (I-3.03) |
cilj |
Nova javna kolesarska parkirišča za prebivalce |
Parkirna mesta za kolesarjenje |
0 |
7 000 |
Q2 |
2026 |
7 000 novih javnih parkirnih mest za kolesarjenje. |
|
|
98 |
Kolesarjenje in plovba; hoja - Schuman (I-3.04) |
cilj |
Novi javni prostor za pešce, kolesarje in javni prevoz na območju Schuman |
m² |
0 |
25 000 |
Q2 |
2026 |
25 000 m² novega javnega prostora za pešce, kolesarje in javni prevoz na območju Schuman. |
|
H. KOMPONENTA 3.2: Prehod na druge načine prevoza
Cilj ukrepov, predlaganih v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost, je podpreti prehod na druge oblike prevoza z vlaganjem v železnice, lokalni javni prevoz, pametno mobilnost in celinske plovne poti.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo za leto 2019.3, v katerem je Belgija pozvana, naj „ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči na trajnostni promet, vključno z nadgradnjo železniške infrastrukture, nizkoogljičnim in energetskim prehodom ter raziskavami in inovacijami, zlasti na področju digitalizacije, ob upoštevanju regionalnih razlik. Spopadanje z vse večjimi izzivi na področju mobilnosti z okrepitvijo spodbud in odpravo ovir za povečanje ponudbe in povpraševanja v skupnem prometu in prometu z nizkimi emisijami“, in priporočila za posamezno državo 2020.3, v katerem je Belgija pozvana, naj naložbe osredotoči na zeleni in digitalni prehod, zlasti na infrastrukturo za trajnostni promet.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
H.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-3.01: „Performance Infrabel/NMBS-SNCB“ zvezne države
Ta reforma vključuje sprejetje novih pogodb NMBS-SNCB in Infrabel o izvajanju ter večletnega naložbenega načrta, ki zagotavlja vsaj naslednje:
-pravočasno izvedbo primestnih naložb v železnice „Réseau suburbain bruxellois – Geweestelijk ExpressNet“ (RER-GEN) do leta 2031 v skladu z zakonom o sprejetju medregionalnega sporazuma o sodelovanju 8 na področju strateških naložb v železnice 9 ,
-ustrezne spodbude za učinkovitost in kakovost storitev, vključene v pogodbo,
-dokončanje naložb I-3.09 „Železniške in multimodalne železniške postaje – FED“, I-3.10 „Učinkovito železniško omrežje – FED“ in I-3.12 „Pametna železniška mobilnost – FED“, ki so vključene v ta del načrta za okrevanje in odpornost.
Pogodba se sklene do 30. junija 2023.
Reforma R-3.02: „Proračun za mobilnost“ zvezne države
Cilj te reforme je okrepiti spodbude za povečanje povpraševanja po načinih prevoza med domom in zaposlitvijo, ki predstavljajo trajnostno alternativo službenim avtomobilom (tj. kolektivnim prevozom in kolesom), saj je uporaba sedanje proračunske sheme za mobilnost ostala zelo omejena. Cilj je spodbuditi preusmeritev z avtomobilov na druge načine prevoza. Reforma vključuje sprejetje zakona, ki določa revidiran proračun za mobilnost. Poglavje zakona o reviziji proračuna za mobilnost začne veljati 1. septembra 2021.
Naložba I-3B: „Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji“
Cilj naložbe je okrepiti javni prevoz v Valoniji. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih štirih podukrepov:
·naložba I-3.05: „Avtobusne storitve na visoki ravni“ valonske regije,
·naložba I-3.06: „Razširitev mreže tramvajev“ valonske regije,
·naložba I-3.07: „Razširitev mreže podzemne železnice“ valonske regije,
·naložba I-3.08: „Pametna cestna signalizacija“ valonske regije.
Naložba I-3C: „Obnova železniške infrastrukture in dela v zvezi z dostopnostjo postaj“
Cilj naložbe je obnoviti železnice in povečati dostopnost železniških postaj. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih dveh podukrepov:
·naložba I-3.09: „Železnice – dostopne in multimodalne železniške postaje“ zvezne države,
·naložba I-3.10: „Železnice – učinkovito omrežje“ zvezne države.
Naložba I-3D: „Odklenitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost“
Cilj naložbe je sprostiti odprte podatke za aplikacijo pametne mobilnosti. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih dveh podukrepov:
·naložba I-3.12: „Železnice – pametna mobilnost“ zvezne države,
·naložba I-3.13: „Mobilnost kot storitev (MaaS)“ regije Bruselj – glavno mesto.
Naložba I-3E: „Go Live of rail IT modules“
Cilj naložbe je operacionalizirati informacijske module za izboljšanje upravljanja prometa in izdajanja vozovnic. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih dveh podukrepov:
·naložba I-3.10: „Železnice – učinkovito omrežje“ zvezne države,
·naložba I-3.12: „Železnice – pametna mobilnost“ zvezne države.
Naložba I-3.05: „Avtobusne storitve na visoki ravni“ valonske regije
Ta naložba vključuje izgradnjo posebnega voznega pasu za visokofrekvenčni avtobus na območju Mons-Borinage (Valonija) vzdolž ceste N51. Povečanje operativnih stroškov zaradi začetka uporabe tega visokofrekvenčnega avtobusa se nadomesti v skladu z revidirano pogodbo o izvajanju javne službe „Opérateur de Transport de Wallonie“, ki jo je dodelila valonska regija. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.06: „Razširitev mreže tramvajev“ valonske regije
Ta naložba vključuje razširitev tramvaja v Liègeu za 5,8 km do Herstala in Serainga. Povečanje operativnih stroškov za nadomestitev podaljšane tramvajske storitve se vključi v revidirano pogodbo o izvajanju javne službe „Opérateur de Transport de Wallonie“, ki jo je dodelila valonska regija. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.07: „Razširitev mreže podzemne železnice“ valonske regije
Ta naložba vključuje obnovo in razširitev omrežja podzemne železnice v Charleroiju za 5,5 km do Grand Hôpital de Charleroi (Viviers). Povečanje operativnih stroškov za nadomestitev podaljšane tramvajske storitve se vključi v revidirano pogodbo o izvajanju javne službe „Opérateur de Transport de Wallonie“, ki jo je dodelila valonska regija. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.08: „Pametna cestna signalizacija“ valonske regije
Te naložbe vključujejo namestitev pametnih semaforjev za avtobuse javnega prevoza v Valoniji na vsaj 400 križiščih. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.09: „Železnice – dostopne in multimodalne železniške postaje“ zvezne države
Ta naložba vključuje gradnjo vsaj 6 000 parkirnih mest za kolesa 10 na železniških postajah in omogočanje dostopnosti vsaj 25 postaj 11 v skladu s tehničnimi specifikacijami za interoperabilnost iz Uredbe Komisije (EU) št. 1300/2014 za invalide in osebe z zmanjšano mobilnostjo. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.10: „Železnice – učinkovito omrežje“ zvezne države
Ta naložba vključuje nadgradnjo 36 železniških odsekov v celotnem omrežju, posodobitev 24 namenskih železniških infrastruktur za tovorni promet, odpravo šestih infrastrukturnih ozkih grl, ki ovirajo delovanje proge Bruselj–Luksemburg (železnica Eurocap), odpravo štirih železniških ozkih grl v Bruslju in razvoj modula IT za upravljanje prometa. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-3.11: „Kanal Albert in Trilogiport“ valonske regije
Ta naložba vključuje razširitev multimodalne platforme Trilogiport v Liègeu in povečanje višine 4 mostov nad pristaniščem Albert (mostovi Lanaye, Lixhe, Haccourt in Hermalle-sous-Argenteau), da se tovornim ladjam omogoči prevoz tovora do 9,1 m višine (4 plasti tovora). Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-3.12: „Železnice – pametna mobilnost“ zvezne države
Ta naložba vključuje vzpostavitev odprtega podatkovnega načrta poti in osmih modulov IT s platformo za izdajo vozovnic, ki je interoperabilna z drugimi belgijskimi regionalnimi prevozniki (STIB-MIVB, De Lijn, TEC). Naložba se izvede do 31. marca 2025.
Naložba I-3.13: „Mobilnost kot storitev (MaaS)“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba vključuje vzpostavitev bruseljskega podatkovnega vozlišča, ki bo omogočilo hitro shranjevanje, obdelavo, analizo in izmenjavo podatkov o mobilnosti, ki jih ustvarijo ponudniki storitev mobilnosti in združevalci mobilnosti kot storitev (v nadaljnjem besedilu: združevalci MaaS). Bruseljsko podatkovno vozlišče ne zajema le javnega prevoza, temveč tudi kolesarjenje. Naložba se izvede do 31. marca 2025.
Naložba I-3.14: „Donacije za prehod na druge oblike prevoza“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba vključuje podporo novim revidiranim subvencijam za prehod na druge oblike prevoza, ki nadomeščajo nepovratna sredstva „Bruxelles Air“, in sicer z razširitvijo na vse nove vrste trajnostnih načinov prevoza (souporaba avtomobilov, souporaba koles, skuterji), da se okrepijo spodbude za povečanje povpraševanja po skupnem prevozu in prometu z nizkimi emisijami. Naložba se izvede do 31. decembra 2023.
Naložba I-3.15: „Pametna mobilnost“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba vključuje razvoj informacijskega sistema za mobilnost kot storitev („SmartMove“) v regiji Bruselj – glavno mesto z vmesnikom „aplikacije“, ki uporabnikom zagotavlja popolne in točne informacije o razpoložljivih načinih prevoza, vključno z njihovimi stroški, s posebnim poudarkom na vplivu na prometne zastoje in okolje. Naložba zajema tudi sledenje zalednim uradom, spletno stran, avtentikacijo in programsko opremo za simulacijo oblikovanja cen in cen ter navzkrižno primerjavo podatkov s samodejnim prepoznavanjem podatkov o številkah. Sistemi IT vključujejo tudi element zaračunavanja cestnih pristojbin, pri čemer se o zaračunavanju cestnin še vedno razpravlja med različnimi regijami. Naložba se izvede do 30. junija 2022.
H.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
99 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Začetek večjih infrastrukturnih del za avtobuse (Mons in pametni cestni signali), tramvaj (Liège) in svetlo podzemno železnico (Charleroi) |
Projekti |
0 |
4 |
Q3 |
2023 |
Avtobusi na visoki ravni - WAL -Oddaja naročil za vse javne gradnje (obvestilo o oddaji naročila je bilo objavljeno). Podaljšanje tramvaja Liège - WAL -Zaključek predhodne študije -Zaključek presoje vplivov na okolje -Zbiranje vseh predhodnih dokumentov, potrebnih za pridobitev gradbenega in okoljevarstvenega dovoljenja -Izdaja vseh gradbenih in okoljskih dovoljenj za razširitev na Herstal in Seraing Razširitev podzemne železnice Charleroi - WAL -Izdaja vseh gradbenih in okoljskih dovoljenj Feux intelligents – WAL -Oddaja naročil za vse javne gradnje (obvestilo o oddaji naročila je bilo objavljeno) |
|
|
100 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Dokončanje del in operacionalizacija pametnih cestnoprometnih svetilk |
Km: Število pametnih cestnoprometnih luči na križiščih |
0 0 |
6 260 |
Q2 |
2025 |
Avtobusi na visoki ravni - WAL
6 km dodatne infrastrukture javnega prevoza za brezemisijske avtobuse na visoki ravni (Mons), razširitev tramvajev (Liège) in podzemno železnico (Charleroi) Feux intelligents – WAL -Oprema 260 križišč s pametnimi cestnimi signali |
|
|
101 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Dokončanje del in križišč s pametnimi lučmi za cestni promet |
Km: Število križišč s pametnimi semaforji na centralizirani platformi |
6 260 |
18 400 |
Q2 |
2026 |
Gradnja 18 km dodatne infrastrukture javnega prevoza za brezemisijske avtobuse na visoki ravni (Mons), razširitev tramvajev (Liège) in razširitev podzemne železnice (Charleroi) ter 400 križišč s pametnimi lučmi za avtobuse javnega prevoza deluje na centralizirani platformi za signalizacijo cest. |
|
|
102 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
mejnik |
Podpis revidirane pogodbe o izvajanju javne službe OTW („Organisme de Transport de Wallonie“) |
Revidirana pogodba OTW o izvajanju javne službe („Organisme de Transport de Wallonie“) |
– |
– |
– |
Q2 |
2024 |
Podpis revidirane pogodbe o izvajanju javne službe OTW („Organisme de Transport de Wallonie“) z dogovorjenim nadomestilom za dodatne operativne odhodke za brezemisijske visokofrekvenčne avtobusne storitve v Monsu, podzemno železnico v Charleroiju in tramvaj v Liègeu. |
|
103 |
Obnova železnice in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 1) |
Dokončana dela |
0 |
32 |
Q3 |
2022 |
Dokončanje 32 posegov za posodobitev železniške infrastrukture, dodatnih 6 000 parkirnih mest za kolesa, tako da je 5 postaj dostopnih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1300/2014, in sicer na podlagi vsaj štirih meril: – visoke ploščadi (76 cm) – ploščadi, dostopne prek ramp ali dvigal – krmilni sistem za otipno opozorilno površino – vsaj en prodajni avtomat za vozovnice, dostopen osebam z omejeno mobilnostjo |
|
|
104 |
Obnova železnice in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 2) |
Dokončana dela |
32 |
62 |
Q3 |
2023 |
Dokončanje 62 posegov za posodobitev železniške infrastrukture, dodatnih 6 000 parkirnih mest za kolesa, tako da je 12 postaj dostopnih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1300/2014, in sicer na podlagi vsaj štirih meril: – visoke ploščadi (76 cm) – ploščadi, dostopne prek ramp ali dvigal – krmilni sistem za otipno opozorilno površino – vsaj en prodajni avtomat za vozovnice, dostopen osebam z omejeno mobilnostjo |
|
|
105 |
Obnova železnice in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 3) |
Dokončana dela |
62 |
82 |
Q2 |
2026 |
Dokončanje 82 posegov za posodobitev železniške infrastrukture, dodatnih 6 000 parkirnih mest za kolesa, tako da je 25 postaj dostopnih v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1300/2014, in sicer na podlagi vsaj štirih meril: – visoke ploščadi (76 cm) – ploščadi, dostopne prek ramp ali dvigal – krmilni sistem za otipno opozorilno površino – vsaj en prodajni avtomat za vozovnice, dostopen osebam z omejeno mobilnostjo |
|
|
106 |
Kanal Albert in Trilogiport (I-3.11) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za gradnjo mostov nad kanalom Albert/in nove platforme v Trilogportu |
Pisno obvestilo o oddaji naročila |
– |
– |
– |
Q3 |
2023 |
Oddaja vseh naročil za gradnjo nove večmodalne platforme Trilogiport v Liègeu in 4 mostov nad kanalom Albert (mostovi Lanaye, Lixhe, Haccourt in Hermalle-sous-Argenteau). |
|
107 |
Kanal Albert in Trilogiport (I-3.11) |
cilj |
Dokončanje del v zvezi z mostovi nad kanalom Albert/in novo platformo v Trilogportu |
Število del |
0 |
5 |
Q4 |
2025 |
Dokončanje del na večmodalni platformi Trilogiport v Liègeu (sprejem procès-verbal de reception provisoire) in del za povečanje višine 4 mostov nad kanalom Albert (mostovi Lanaye, Lixhe, Haccourt in Hermalle-sous-Argenteau). |
|
|
108 |
Sprostitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost (I-3D) |
cilj |
Sprostitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost |
Projekti |
0 |
3 |
Q1 |
2025 |
Sprostitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost: – izdaja vozovnic SNCB (1 projekt), – načrtovanje in podatki v realnem času SNCB (1 projekt) – storitve mobilnosti v Bruslju (1 projekt) |
|
|
109 |
Moduli IT „Go Live of rail“ (I-3E) |
cilj |
Moduli IT Go Live of rail |
Moduli |
0 |
10 |
Q4 |
2024 |
Moduli IT „Go Live of rail“: – sistem za upravljanje prometa Infrabel (1 modul) Načrtovalec poti SNCB-NMBS (1 modul) Sestavni deli SNCB-NMBS izdaje vozovnic (8 modulov), ki omogočajo boljše delovanje in izkušnje strank na področju tovornega in potniškega železniškega prometa. |
|
|
110 |
Mobiliteitsbudget (R-3.02) |
mejnik |
Sprejetje proračuna za mobilnost |
Sprejetje proračuna za mobilnost |
– |
– |
– |
Q3 |
2021 |
Sprejetje proračuna za mobilnost. |
|
111 |
Zmogljivost SNCB/INFRABEL (R-3.01) |
mejnik |
Odobritev novih pogodb NMBS-SNCB in Infrabel o izvajanju ter večletnega naložbenega načrta, |
Odobritev pogodb |
– |
– |
– |
Q2 |
2023 |
Nova pogodba o izvajanju vsebuje določbe, ki zagotavljajo: – pravočasna izvedba del za RER-GEN v skladu z zakonom o sprejetju sporazuma o medregionalnem sodelovanju o strateških naložbah v železniškem prometu (priloga Ia k zakonu Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des infrastructures ferroviaires stratégiques / Wet houdende instemming met het samenwerkingsakkoord van 5 oktober 2018 tussen de Federale Staat, het Vlaamse Gewest, het Waalse Gewest en het Brusselse Hoofdstedelijke Gewest betreffende de financiering van de strategische spoorweginfrastructuren, Moniteur belge – 11.03.2019 – Belgisch Staatsblad). Ustrezne spodbude za učinkovitost in kakovost storitev, vključene v pogodbo Dokončanje naložb I-3.09 „Železniške in multimodalne železniške postaje – FED“, I-3.10 „Učinkovito železniško omrežje – FED“ in I-3.12 „Pametna železniška mobilnost – FED“, ki so vključene v ta del načrta za okrevanje in odpornost. |
|
112 |
Pametna mobilnost (I-3.15) |
mejnik |
Aplikacija Smart Move deluje |
Uporaba aplikacije Smart Move |
– |
– |
– |
Q2 |
2022 |
Aplikacija Smart Move deluje in faza preskušanja je končana . – spremljanje in vrednotenje Hyper Care – ocena učinka in opredelitev procesov izboljšanja |
|
113 |
Nepovratna sredstva za prehod na druge oblike prevoza (I-3.14) |
cilj |
Prvih 5 000 novih vlog za nepovratna sredstva za prehod na druge oblike prevoza |
število |
0 |
5 000 |
Q4 |
2023 |
Vloženih je bilo prvih 5 000 novih nepovratnih sredstev za prehod na druge oblike prevoza. |
|
I. KOMPONENTA 3.3: Okolju prijaznejši cestni promet
Ukrepi, predlagani v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost, so namenjeni podpori nizkoemisijskemu cestnemu prometu.
Komponenta prispeva k obravnavanju priporočila za posamezno državo za leto 2019.3, da se ekonomska politika v zvezi z naložbami osredotoči na trajnostni promet, vključno z nadgradnjo železniške infrastrukture, nizkoogljičnim in energetskim prehodom [...] ter reševanju naraščajočih izzivov na področju mobilnosti, in sicer z okrepitvijo spodbud in odpravo ovir za povečanje ponudbe in povpraševanja v skupnem prometu in prometu z nizkimi emisijami ter priporočilom za posamezno državo 2020.3, da se naložbe osredotočijo na zeleni in digitalni prehod, zlasti na infrastrukturo za trajnostni promet.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
I.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-3F: „Polnilne postaje“
Cilj naložbe je uvedba električnih polnilnih postaj. Ta ukrep je sestavljen iz naslednjih štirih podukrepov:
·reforma R-3.04: „Polnilne postaje – WAL“ valonske regije,
·reforma R-3.05: „Polnilne postaje – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto,
·naložba I-3.18: „Polnilne postaje – FED“ zvezne države,
·naložba I-3.19: „Polnilne postaje – VLA“ flamske regije,
·naložba I-3G: „Ozelenitev avtobusnega voznega parka“,
·naložba I-3.16: „Ozelenitev avtobusnega voznega parka – VLA“ flamske regije,
·naložba I-3.17: „Ozelenitev avtobusnega voznega parka – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto.
Reforma R-3.03: „Brezemisijska službena vozila – FED“ zvezne države
Ta reforma vključuje postopno odpravo obstoječe sheme davka na osebna vozila za podjetja in njeno omejitev od leta 2026 na električne avtomobile. Prenovljen sistem obdavčitve osebnih avtomobilov za podjetja mora predvideti: (1) da ni mogoče odbiti konvencionalnih službenih avtomobilov, ki so bili kupljeni od leta 2026 (2) progresivne stopnje davčne olajšave za običajne službene avtomobile, pridobljene med 1. julijem in 31. decembrom 2025, da bi do leta 2028 dosegli 0 %, (3) progresivno znižanje davčne stopnje za brezemisijske službene avtomobile, da bi do leta 2031 dosegli največ 67,5 %, in (4) davčne olajšave za bencinsko in dizelsko gorivo za hibridne službene avtomobile, pridobljene med letoma 2023 in 2025, zmanjšane na 50 % do januarja 2023. Poleg tega, (5) za konvencionalne avtomobile, pridobljene od 1. julija 2023, se bo prispevek za CO2 od 1. julija 2023 povečal za 2,25, leta 2025 in 2026 pa se bo postopoma povečeval, in sicer na faktor 5,50 leta 2027. (6) Za brezemisijska službena vozila, pridobljena od 1. julija 2023, se bo minimalni solidarnostni prispevek od leta 2025 povečal tako, da bo za povprečni službeni avtomobil dolgoročno treba plačati enak znesek prispevkov za socialno varnost kot ob sprejetju načrta. Reforma, vključno z zgoraj navedenimi prehodnimi obdobji in fazami izvajanja, se sprejme do 30. septembra 2021 in začne veljati 1. januarja 2023.
Reforma R-3.04: „Polnilne postaje – WAL“ valonske regije
Ta reforma zajema sprejetje sklepa vlade in podelitev koncesij za polnilno infrastrukturo v Valoniji ter postavitev 6 000 javnih polnilnih postaj, enakovrednih zanje. Pri cilju števila javnih polnilnih postaj, ki se namestijo, se upošteva okvirni cilj ene CPE za deset električnih vozil. Valonska vlada sprejme načrt za uvedbo električnih polnilnih postaj do 30. septembra 2022 in ga nemudoma izvede, da bi svoje cilje dosegla do 30. junija 2026.
Reforma R-3.05: „Polnilne postaje – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta ukrep vključuje sprejetje zakonodajnega okvira in podelitev koncesij za polnilno infrastrukturo v regiji Bruselj – glavno mesto ter namestitev 400 javnih polnilnih postaj, enakovrednih do 31. decembra 2023. Ta načrt bo skladen z Direktivo 2014/94/EU o infrastrukturi za alternativna goriva in se bo redno posodabljal, da se zagotovi dosego cilja regije. Odlok o določitvi varnostnih standardov, ki jih je treba upoštevati pri namestitvi polnilnih postaj za priključno vodo v regiji Bruselj – glavno mesto, se sprejme najpozneje do 1. marca 2022 in začne veljati 31. julija 2022. Izvajanje ukrepa kot celote se zaključi do 30. junija 2026.
Reforma R-3.06: „Spodbujanje brezemisijskega prometa – VLA“ flamske regije
Ta ukrep vključuje sprejetje zakonodajnega okvira za spodbujanje postavitve javnih polnilnih postaj s koncesijami in poljavnimi točkami z nepovratnimi sredstvi v flamski regiji. Zakonodajni okvir omogoča kartiranje prihodnjih polnilnih mest, objavlja razpise za koncesije za javna polnilna mesta, spodbuja postavitev poljavnih polnilnih postaj na zasebnih zemljiščih, zmanjšuje upravno breme, da se skrajša pripravljalno obdobje za postavitev polnilnih mest, in spodbuja pametno polnjenje električne energije, da se uravnotežita ponudba in povpraševanje po električni energiji. Zakonodajni okvir začne veljati 1. januarja 2022.
Reforma R-3.07: „Goljufije z emisijami“ flamske regije
Ta ukrep vključuje (i) sprejetje novega pravnega okvira za preskuse NOx (če potekajoče raziskave omogočajo izvedljiv postopek), obsežnejše spremljanje emisij vozil, izboljšane cestne preglede in učinkovit program preskušanja skladnosti v prometu ter (ii) informacijski sistem, ki podatke o emisijah združuje z ugotovitvami rednih tehničnih pregledov in cestnih pregledov, da se dodatno izboljša program preskušanja skladnosti v prometu.
Pravni okvir se objavi do aprila 2023 in začne veljati v skladu z naslednjim časovnim okvirom. Pred 1. julijem 2023 se bo začelo obsežno spremljanje emisij vozil, izvajali se bodo boljši cestni pregledi in začel se bo učinkovit program preskušanja skladnosti v prometu. Če bo izvedljiv postopek preskušanja NOx za tehnični pregled razvit pred 31. marcem 2022, se bo začel izvajati leta 2023. Najpozneje do 31. decembra 2024 se celotni ukrep dokonča in izvede (popolna vzpostavitev informacijskega sistema, ki omogoča nadaljnjo integracijo cestnih pregledov in rednih tehničnih pregledov s programom za skladnost med obratovanjem).
Naložba I-3.16: „Ozelenitev avtobusnega voznega parka – VLA“ flamske regije
To naložbo, izvedeno za „VVM–De Lijn“, flamskega regionalnega javnega prevoznika, sestavljajo:
– naknadno vgradnjo vsaj 235 M3 nizkopodnih hibridnih avtobusov v priključne hibridne avtobuse,
– naročila vsaj 35 M3 nizkopodnih priključnih hibridnih avtobusov,
– naročila najmanj 60 M3 nizkopodnih električnih avtobusov,
– namestitev vsaj 345 polnilnih postaj za avtobuse.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-3.17: „Ozelenitev avtobusnega voznega parka – RBC“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba, izvedena za „STIB-MIVB“, izvajalca javnega prevoza regije Bruselj – glavno mesto, sestavljajo:
– naročila najmanj 50 M3 nizkopodnih električnih avtobusov,
– namestitev vsaj 50 polnilnih postaj za avtobuse.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-3.18: „Polnilne postaje – FED“ zvezne države
Ta naložba vključuje podporo davčnim spodbudam za zasebne in polzasebne polnilne postaje za električne avtomobile. Davčna spodbuda omogoča odbitek stroškov namestitve polnilnih mest doma in v nakupovalnih središčih, supermarketih in poslovnih parkiriščih. Davčna spodbuda omogoča postavitev vsaj 51 000 zasebnih polnilnih postaj. Davčna spodbuda začne veljati 30. septembra 2021.
Naložba I-3.19: „Polnilne postaje – VLA“ flamske regije
Ta naložba vključuje namestitev 30 000 polnilnih postaj (javnih in poljavnih polnilnih postaj) po vsej flamski regiji. Flamska regija razvije načrte za optimizacijo postavitve polnilnih postaj, ki so dostopne 24 ur, in podpira razvoj skladišč na območjih, ki so daleč od območij za polnjenje na avtocestah. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
I.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||||
|
114 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park (I-3G) |
cilj |
Uradni odlok za zelene avtobuse in s tem povezano polnilno infrastrukturo v Flandriji in Bruslju |
Sklep |
0 |
6 |
Q4 |
2024 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park – VLA -Naročilo za naknadno opremljanje hibridnih avtobusov v e-hibridne avtobuse s spremembo obstoječe okvirne pogodbe -Naročilo za priključne hibridne avtobuse v okviru obstoječe okvirne pogodbe -Naročilo za popolnoma električne avtobuse -Naročilo za namestitev infrastrukture za polnjenje v skladišča električnih avtobusov in priključnih hibridnih avtobusov Okolju prijaznejši avtobusni vozni park - RBC -Sprejem ponudb, oddaja ponudb in naročanje del ter polnilna infrastruktura za trgovino z avtobusi -Sprejem ponudb, oddaja ponudb in naročanje 50 zgibnih električnih avtobusov |
|||
|
115 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park (I-3G) |
cilj |
Zeleni avtobusi, dani v uporabo, in skladišča, tehnično prilagojena v Flandriji in Bruslju |
Vozila |
0 |
356 |
Q4 |
2025 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park – VLA -Dostava in začetek obratovanja novih in naknadno opremljenih elektronskih hibridnih avtobusov (avtobusi so prilagojeni za opravljanje storitev na območju, kjer so dodeljeni) -Dostava in začetek obratovanja popolnoma električnih avtobusov (avtobusi so prilagojeni za opravljanje storitev na območju, kjer so dodeljeni -Infrastruktura za polnjenje se začne uporabljati v avtobusnih skladiščih na določenih območjih Okolju prijaznejši avtobusni vozni park - RBC -Dokončanje splošnih del (tudi električna infrastruktura za polnilne postaje) in polnilne infrastrukture, dostavljene v avtobusno skladišče -Dobava zgibnih električnih vodil in preskusov |
|||
|
116 |
Spodbujanje brezemisijskega prometa – VLA (R-3.06) |
mejnik |
Sprejetje okvira za vzpostavitev polnilne infrastrukture v flamski regiji |
Sprejetje okvira |
– |
– |
– |
Q4 |
2021 |
Sprejetje okvira politike za vzpostavitev polnilne infrastrukture v flamski regiji. Okvir politike omogoča: – zemljevid prihodnjih polnilnih mest – objava koncesijskih razpisov za polnilna mesta v javni domeni – spodbujanje uvajanja (pol-)javnih polnilnih postaj na zasebnem področju – skrajšati časovni okvir za postavitev polnilnih mest z zmanjšanjem upravnega bremena – spodbujanje pametnega polnjenja električne energije |
||
|
117 |
Polnilne postaje – VLA (I-3.19) |
mejnik |
Podelitev koncesij za polnilno infrastrukturo |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
– |
– |
– |
Q2 |
2022 |
Podelitev koncesij za polnilno infrastrukturo. Okvir za uvedbo javne infrastrukture za polnjenje je zagotovljen s koncesijami, ki jih podeli flamska vlada, uvedba pa je prepuščena zasebnim operaterjem. |
||
|
118 |
Polnilne postaje - RBC (R-3.05) |
mejnik |
Sprejetje odloka o določitvi varnostnih standardov in izvedbenega načrta infrastrukture |
Sprejetje odloka o določitvi varnostnih standardov in izvedbenega načrta infrastrukture |
– |
– |
– |
Q1 |
2022 |
Sprejetje odloka, ki določa varnostne standarde, ki jih je treba upoštevati pri namestitvi polnilnih postaj za priključno vodo v regiji Bruselj – glavno mesto, vključno z minimalnim razmerjem, ki ga je treba namestiti na vsakem parkirnem mestu najpozneje do 31. decembra 2025. In sprejetje načrta za izgradnjo infrastrukture, ki vključuje:
– geografska porazdelitev javnih polnilnih mest, ki bodo nameščena v Bruslju, ki se nato posodobi vsaka tri leta
Ta načrt je v skladu z direktivo o infrastrukturi za alternativna goriva, se redno posodablja in zagotavlja, da je cilj regije dosežen. |
||
|
119 |
Polnilne postaje - WAL (R-3.04) |
mejnik |
Sprejetje načrta za uvedbo električnih polnilnih postaj |
Sprejetje načrta za uvedbo električnih polnilnih postaj |
Q3 |
2022 |
Sprejetje načrta za postavitev polnilnih postaj, ki vključuje naslednje: – Število polnilnih postaj, ki morajo biti nameščene do 31. decembra 2026 – Postopki za vzpostavitev infrastrukture – Ad hoc mehanizmi podpore za zmanjšanje upravnega bremena – Potrebna podlaga za objavo javnih razpisov – Cilj števila javnih polnilnih postaj (CPE), ki se namestijo do leta 2026, pri čemer se upošteva okvirni cilj ene CPE za deset električnih vozil. |
|||||
|
120 |
Polnilne postaje - FED (I-3.18) |
mejnik |
Sprejetje davčne spodbude za postavitev zasebnih in poljavnih polnilnih postaj |
Sprejetje davčne spodbude |
– |
– |
– |
Q4 |
2021 |
Sprejetje davčne spodbude za postavitev zasebnih in poljavnih polnilnih postaj. |
||
|
121 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne poljavne in javne polnilne postaje (korak 1) |
Polnilne postaje (CPE) |
0 |
8 460 |
Q2 |
2023 |
Polnilna infrastruktura – VLA Polnilna infrastruktura - RBC Doseči dodatnih 8 460 operativnih poljavnih in javnih ekvivalentov polnilnih postaj (CPE) |
|||
|
122 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne zasebne, poljavne in javne polnilne postaje (korak 2) |
Polnilne postaje (CPE) |
8 460 |
32 760 |
Q2 |
2025 |
Polnilna infrastruktura – FED Polnilna infrastruktura – VLA Polnilna infrastruktura – WAL 32 760 dodatnih operativnih zasebnih, poljavnih in javnih ekvivalentov polnilnih postaj (CPE). |
|||
|
123 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne zasebne, poljavne in javne polnilne postaje (korak 3) |
Polnilne postaje (CPE) |
32 760 |
78 660 |
Q2 |
2026 |
Polnilna infrastruktura – FED Polnilna infrastruktura – VLA Polnilna infrastruktura - WAL Doseg 78 660 dodatnih operativnih zasebnih, poljavnih in javnih ekvivalentov polnilnih postaj (CPE). |
|||
|
124 |
Goljufije v zvezi z emisijami (R-3.07) |
mejnik |
Sprejetje pravnega okvira za spremljanje emisij vozil v Flandriji |
Sprejetje pravnega okvira |
– |
– |
– |
Q1 |
2023 |
Sprejetje: — Zakonodaja, potrebna za izvajanje pragmatičnega preskusnega postopka NOx za okrepitev rednih tehničnih pregledov, ki so na voljo za uvedbo preskusa v tretjem četrtletju leta 2023 – Pravne izboljšave za razširitev področja uporabe cestnih pregledov na vse tipe vozil (cilj: 2022) – Nova zakonodaja: pravni okvir, ki je na voljo za obsežno spremljanje emisij vozil na cesti (oddaljeno zaznavanje in morebitno klepetanje vodovoda) ter njegova uporaba za boljše izvrševanje in ocenjevanje politike (cilj: 2022) |
||
|
125 |
Goljufije v zvezi z emisijami (R-3.07) |
mejnik |
Informacijski sistem, ki podatke o emisijah združuje z opazovanji rednih tehničnih pregledov in inšpekcijskih pregledov varnosti v cestnem prometu |
Začetek uporabe informacijskega sistema |
– |
– |
– |
Q4 |
2024 |
Informacijski sistem , ki podatke o emisijah združuje z opažanji rednih tehničnih pregledov in inšpekcijskih pregledov varnosti v cestnem prometu , ki so pripravljeni in na voljo vsem zainteresiranim stranem. |
||
|
126 |
Brezemisijski službeni avtomobili (R-3.03) |
mejnik |
Sprejetje zakona o reformi sistema davka na osebna vozila za podjetja |
Sprejetje osnutka prilagoditve zakona o reformi sistema davka na osebna vozila za podjetja |
– |
– |
– |
Q3 |
2021 |
Zvezni parlament je sprejel reformo sistema obdavčitve osebnih avtomobilov za podjetja, v okviru katerega morajo biti novi službeni avtomobili od leta 2026 naprej brez emisij, da bi bili upravičeni do obstoječe preferencialne sheme. Prenovljena shema obdavčitve osebnih avtomobilov za podjetja predvideva (1), da se ne odbijejo konvencionalnih službenih avtomobilov, ki so bili kupljeni od leta 2026, (2) progresivno znižanje davčne stopnje davčnih olajšav za konvencionalnih službenih avtomobilov, ki so bili pridobljeni med 1. julijem 2023 in 31. decembrom 2025, da bi do leta 2028 dosegli 0 %, 3) postopno znižanje davčne olajšave za brezemisijske službene avtomobile, da bi do leta 2031 dosegli največ 67,5 %, ter (4) davčno olajšavo za bencin in dizelsko gorivo za hibridne službene avtomobile, pridobljeno od 1. januarja 2023 do 50 %, in sicer od 1. januarja 2023 do leta 2025. Poleg tega, (5) za konvencionalne avtomobile, pridobljene od 1. julija 2023, se bo prispevek za CO2 od 1. julija 2023 povečal za 2,25, leta 2025 in 2026 pa se bo postopoma povečeval, in sicer na faktor 5,50 leta 2027. (6) za brezemisijska službena vozila, pridobljena od 1. julija 2023, se bo minimalni solidarnostni prispevek od leta 2025 povečal tako, da bo za povprečni službeni avtomobil dolgoročno treba plačati enak znesek prispevkov za socialno varnost kot ob predložitvi načrta. |
||
J. KOMPONENTA 4.1: Izobraževanje 2.0.
Ukrepi, predlagani v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost, so namenjeni izboljšanju vključenosti izobraževalnih sistemov in hkratni krepitvi njihove uspešnosti, da se zagotovi, da poučevane kompetence bolje ustrezajo tistim, ki so potrebne na trgu dela.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.2 za izboljšanje uspešnosti in vključevalnosti sistemov izobraževanja in usposabljanja ter odpravo neusklajenosti med ponudbo znanj in spretnosti ter povpraševanjem po njih.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
J.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-4.01: „Digisprong“ flamske skupnosti
To reformo sestavljajo ukrepi, povezani s štirimi stebri: (1) reforme izobraževanja na področju IKT, medijske pismenosti in računalniškega razmišljanja, (2) spodbujanje učinkovitih šolskih politik IKT s krepitvijo vloge koordinatorjev IKT, (3) digitalno usposobljeni učitelji in vodje usposabljanja za učitelje ter (4) vzpostavitev centra znanja in svetovanja za podporo šolam pri digitalizaciji njihovega izobraževanja. Zakonodaja o novem okviru IKT za obvezno izobraževanje v Flandriji začne veljati 1. oktobra 2022. Reforma R-4.02: „Sklad za napredovanje visokega šolstva“ flamske skupnosti
Cilj te reforme je pripraviti dokument o viziji o naslednjih treh ciljih: (1) ustvariti prilagodljivo ponudbo flamskih visokošolskih ustanov, ki bo ustrezna tudi v prihodnosti, (2) nadaljnji razvoj vseživljenjskega učenja v visokošolskem izobraževanju in (3) čim boljše izkoriščanje digitalnih oblik izobraževanja. Konkretno se v dokumentu o viziji (i) opredeli nov profil visokošolskega izobraževanja v Flandriji, da se zagotovi, da so visokošolske ustanove najsodobnejše, in (ii) razvije vizija vseživljenjskega učenja. Dokument o viziji bo do 31. decembra 2023 potrdil flamski minister za izobraževanje in usposabljanje.
Reforma R-4.03: „Globalni akcijski načrt proti osipu“ francoske skupnosti
Ta reforma je sestavljena iz celovite strategije, ki zajema tri področja – preprečevanje, posredovanje, nadomestila in razvoj na skladen in konkreten način, ki temelji na novem (okrepljenem) usklajevanju deležnikov, dejavnih na različnih področjih, in različnih podpornih storitev. Reforma se izvede do 31. decembra 2022.
Naložba I-4.01: „Digisprong“ flamske skupnosti
Ta naložba je sestavljena iz naslednjih treh elementov: (1) vsem šolam zagotoviti digitalno napravo za vsakega učenca, (2) učiteljem zagotoviti učinkovita učna orodja in usposabljanje za izboljšanje njihovih digitalnih spretnosti in (3) podpirati šole pri digitalizaciji njihovih učnih načrtov z vzpostavitvijo osrednjega centra za znanje in svetovanje. Naložba se izvede do 31. decembra 2022.
Naložba I-4.02: „Sklad za napredovanje visokega šolstva“ flamske skupnosti
Ta naložba vključuje (1) oblikovanje prožne ponudbe flamskih visokošolskih ustanov, ki bo kos izzivom prihodnosti, (2) nadaljnji razvoj vseživljenjskega učenja v visokošolskem izobraževanju in (3) podpiranje trajnostnega izvajanja novih digitalnih oblik izobraževanja. Naložba se izvede do 31. decembra 2023.
Naložba I-4.03: „Personalizirano usmerjanje v obveznem izobraževanju“ francoske skupnosti
Ta naložba je bila razvita za odzivanje na psihosocialne, izobraževalne in pedagoške težave učencev v osnovnih in srednjih šolah ter za boj proti širjenju pojava prikrajšanosti pri izobraževanju in zgodnjega opuščanja šolanja zaradi COVID-19. Naložba se izvede do 31. decembra 2022.
Naložba I-4.04: „Digitalna strategija za visokošolsko izobraževanje in izobraževanje odraslih“ francoske skupnosti
Ta naložba vključuje (1) opremljanje šol in visokošolskih ustanov z digitalno opremo, (2) razvoj digitalnih znanj in spretnosti učencev in učiteljev s pomočjo namenskih orodij in metod za digitalna znanja in spretnosti. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-4.05: „Digitalna preobrazba bruseljskih šol“ regije Bruselj – glavno mesto
Ta naložba vključuje (1) digitalno opremo za šole z visoko stopnjo ranljivih učencev in (2) krepitev notranje povezljivosti bruseljskih šol. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-4.06: „Digitalna preobrazba izobraževanja“ nemško govoreče skupnosti
Cilj te naložbe je digitalna preobrazba izobraževanja s standardizacijo in konsolidacijo informacijskega okolja izobraževanja na trajnosten način z zagotavljanjem potrebne infrastrukture in podpore IT, upravljanjem šol in učiteljev ter spodbujanjem znanj in spretnosti/usposabljanja na področju IT za učence in učitelje. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-4: „Zagotavljanje digitalne opreme in IT infrastrukture šolam“
Cilj naložbe „zagotavljanje digitalne opreme in IT infrastrukture šolam“ je šolam zagotoviti potrebno digitalno opremo in IT infrastrukturo.
Naložba je sestavljena iz naslednjih podukrepov/ukrepov:
·Naložba I-4.01: „Digisprong“ flamske skupnosti
·Naložba I-4.04: „Digitalna strategija za visokošolsko izobraževanje in izobraževanje odraslih“ francoske skupnosti
·Naložba I-4.06: „Digitalna preobrazba izobraževanja“ nemško govoreče skupnosti
J.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
127 |
Digisprong (R-4.01) |
mejnik |
Sprejetje novega okvira IKT za obvezno izobraževanje v Flandriji |
Sprejetje nove zakonodaje v flamskem parlamentu za izboljšanje okvira IKT |
Q3 |
2022 |
Flamski parlament je sprejel novo zakonodajo za izboljšanje sedanjega okvira IKT na dveh področjih: – vloga koordinatorjev IKT v šolah zakonodaja omogoča (i) okrepiti vlogo koordinatorjev IKT na vseh ravneh izobraževanja in zagotoviti boljši nadzor nad politiko IKT v šolah s spremembo odloka št. 31 in (ii) ratificirati končne pogoje o učnih izidih IKT in ravneh dosežene izobrazbe za vse ravni izobraževanja po evropskem referenčnem okviru DigComp. |
|||
|
128 |
Sklad za visokošolski razvoj (R-4.02) |
mejnik |
Dokument o viziji za v prihodnost usmerjeno, prilagodljivo in digitalno visokošolsko izobraževanje |
Sprejetje dokumenta o viziji flamske vlade |
Q4 |
2023 |
Minister za izobraževanje in usposabljanje je potrdil vizijo flamske vlade o profilu visokošolskega izobraževanja in vseživljenjskega učenja v Flandriji. Namen novega besedila je določiti vizijo za razvoj flamskega visokošolskega portfelja, ki bo primeren za prihodnost in prilagodljiv. Pripravi se v posvetovanju s širokim spektrom zainteresiranih strani, vključno z: visokošolske ustanove, strokovno področje in socialni partnerji. Konkretno mora (i) opredeliti nov profil visokošolskega izobraževanja v Flandriji, da se zagotovi, da so visokošolske ustanove najsodobnejše, in (ii) razviti vizijo vseživljenjskega učenja. |
|||
|
129 |
Globalni akcijski načrt proti osipu (R-4.03) |
mejnik |
Nov celovit načrt za preprečevanje osipa v šolah |
Sprejetje novih zakonodajnih aktov francoske skupnosti proti osipu |
Q4 |
2022 |
Splošni načrt proti osipu v šolah vključuje pregledane uredbe, ki obravnavajo 4 ključna področja: (1) „Centres Psycho-Médicaux-Sociaux (CPMS)“: v odloku se ponovno preuči njihova vloga, da se okrepi osredotočenost njihovega poslanstva na osip. (2) Izključitev iz šolanja: z odlokom se omejijo razlogi za izključitev in ustanovi enotni odbor za pritožbe, da se zagotovi enako obravnavanje študentov. (3) Preprečevanje in posredovanje: odlok bo okrepil podporne in preventivne mehanizme za študente, ki kažejo posebne znake morebitnega osipa (npr. učenci z 10 polovičnimi dnevi neupravičene odsotnosti). (4) Kompenzacija: dekret spodbuja mehanizme nadomestil, ki študentom, zlasti tistim, ki so se nakopičili več mesecev odsotnosti, omogočajo, da jih vodijo delavci na 3. liniji, da se zagotovi prehodna podpora z SAS ali v okviru pripravništva ali državljanskega projekta. |
|||
|
130 |
Zagotavljanje digitalne opreme in infrastrukture IT šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Število šol/institucij, ki prejemajo sredstva za posodobitev svoje infrastrukture ali opreme IKT |
0 |
2 738 |
Q1 |
2022 |
Posodobitev infrastrukture IKT v 2 738 šolah in/ali izobraževalnih ustanovah v Belgiji, vključno z: – Flamska skupnost: 2 695 šol obveznega izobraževanja – Nemško govoreča skupnost: 43 šol, v katerih so vsi učitelji opremljeni (od vrtca do srednje šole), in 12 šol, v katerih so vsi učenci srednjih šol opremljeni s prenosnim računalnikom. |
|
|
131 |
Zagotavljanje digitalne opreme in infrastrukture IT šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Število šol/institucij, ki prejemajo sredstva za posodobitev svoje infrastrukture ali opreme IKT |
2 738 |
3 840 |
Q4 |
2022 |
3 840 šol in/ali izobraževalnih ustanov v Belgiji je prejelo sredstva za nadgradnjo infrastrukture IKT, vključno z: – Flamska skupnost: 1 090 šol obveznega izobraževanja – – Nemško govoreča skupnost: 12 srednjih šol, pri katerih so vsi učenci prve in druge stopnje opremljeni s prenosnim računalnikom. |
|
|
132 |
Zagotavljanje digitalne opreme in infrastrukture IT šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Število šol/institucij, ki prejemajo sredstva za posodobitev svoje infrastrukture ali opreme IKT |
3 840 |
3 852 |
Q4 |
2024 |
3 852 šol in/ali izobraževalnih ustanov v Belgiji je prejelo sredstva za nadgradnjo infrastrukture IKT, vključno z: – Nemško govoreča skupnost: 12 šol, v katerih so vsi učenci srednjih šol (tj. dijaki preostalih stopenj, ki niso zajete v prejšnjem mejniku) opremljeni s prenosnim računalnikom. |
|
|
133 |
Zagotavljanje digitalne opreme in infrastrukture IT šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Število šol/institucij, ki prejemajo sredstva za posodobitev svoje infrastrukture ali opreme IKT |
3 852 |
3 929 |
Q2 |
2026 |
Posodobitev infrastrukture IKT v 3 929 šolah in/ali izobraževalnih ustanovah v Belgiji za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov, vključno z: Francoska skupnost, 40 % (77) ustanov za spodbujanje socialnega izobraževanja in visokega šolstva. Povečanje cilja je manjše kot pri prejšnjih mejnikih, saj največji del izhaja iz flamskega projekta Digisprong, za katerega bi bila uvedba infrastrukture zaključena do leta 2022. |
|
|
134 |
Sklad za visoko šolstvo (I-4.02) |
cilj |
Izboljšanje ponudbe visokošolskega izobraževanja v Flandriji, da bo bolj odporna na prihodnost in prilagodljiva |
Število šol/institucij, ki prejemajo sredstva za posodobitev svoje infrastrukture ali opreme IKT |
0 |
7 |
Q4 |
2023 |
7 visokošolskih ustanov je prejelo pomoč iz sklada za napredovanje v visokem šolstvu. Visokošolske ustanove prek Sklada za visoko šolstvo na podlagi analiz portfeljev usposabljanja pripravijo akcijske načrte za prilagoditev in zmanjšanje obstoječih ponudb ter po potrebi za ustvarjanje novih. Poleg tega se pozornost nameni prilagajanju programov, ki temeljijo na zahtevah trga dela in družbe. Vse flamske visokošolske ustanove so upravičene predlagati in predložiti projekte v okviru tega razpisa za projekte. Vendar sodelovanje na tem razpisu ni obvezno za visokošolske ustanove, prav tako pa načrt ne zagotavlja, da bo sprejet. Če sodelujejo vse visokošolske ustanove in če vsi načrti zadevajo vse njihove študente, bo ta sklad prejelo 21 visokošolskih ustanov in skoraj 300 000 študentov. 1/3 institucij prejme sredstva iz tega sklada. |
|
|
135 |
Individualno usmerjanje v obveznem izobraževanju (I-4.03) |
mejnik |
Sprejetje novega okvira dekreta, ki določa pogoje za poseganje sistema |
Parlament francoske skupnosti sprejme okvir dekreta, ki določa pogoje posega v sistem |
Q3 |
2021 |
Parlament francoske skupnosti sprejme nov okvir dekreta, ki ureja prehodni sistem, vključno z določbami o: (1) dodeljevanje sredstev šolam v povezavi s strategijami diferenciacije in sanacije ter bojem proti opuščanju šolanja, (2) spreminjanje pogodb PR-FPO/WBE v okviru krize in (3) naloge sistema za klinično obravnavo pacientov v okviru krize. |
|||
|
136 |
Individualno usmerjanje v obveznem izobraževanju (I-4.03) |
cilj |
Uvedba okrepljenega podpornega mehanizma za študente v stiski |
Šole (in CPMS), ki prejemajo podporo in mentorstvo |
0 |
531 |
Q4 |
2022 |
Napotitev dodatnih virov (kot so učitelji, pedagogi, osebje za psihološko podporo) v podporo 531 šolam/sistemu za upravljanje kliničnih podatkov na podlagi opredeljenih potreb. |
|
|
137 |
Digitalni preobrat za bruseljske šole (I-4.05) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Naprave IKT in žariščne točke WIFI, nameščene v šolah |
900 |
2 200 |
Q4 |
2021 |
V bruseljskih šolah se namesti 2 200 naprav IKT (kot so prenosni računalniki, tablice, interaktivne nadzorne plošče) in dostopovnih točk WIFI. Porazdelitev temelji na potrebah šol (s poudarkom na šolah z nižjim socialno-ekonomskim indeksom). |
|
|
138 |
Digitalni preobrat za bruseljske šole (I-4.05) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
Naprave IKT in žariščne točke WIFI, nameščene v srednjih šolah |
2 200 |
3 500 |
Q4 |
2024 |
3 500 žariščnih točk WIFI se zagotovi v bruseljskih šolah. |
|
K. KOMPONENTA 4.2: Usposabljanje in zaposlovanje ranljivih skupin
Ukrepi, predlagani v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost, so namenjeni krepitvi vključevanja ranljivih skupin v družbo in na trg dela, vključno z osebami s priseljenskim ozadjem, ženskami, invalidi, zaporniki in osebami, ki jim grozi digitalna izključenost. Več ukrepov je namenjenih spodbujanju digitalne vključenosti in izboljšanju dostopa do osnovnih storitev, kot je e-uprava, in sicer z združevanjem zagotavljanja digitalne opreme z usposabljanjem na področju digitalnih znanj in spretnosti.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.2 o krepitvi vključevanja ranljivih skupin na trg dela in priporočila za posamezno državo 2020.2 o blažitvi učinka krize na zaposlovanje in socialnih zadev.
K.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-4.04: „Boj proti diskriminaciji na trgu dela“ zvezne države
Reforma je namenjena boju proti diskriminaciji na trgu dela in vključuje (1) izboljšanje regulativnega okvira za teste diskriminacije, (2) izboljšanje razpoložljivih orodij in podatkov za ciljno usmerjeno preverjanje ter (3) usposabljanje in krepitev služb za spremljanje socialnega prava zvezne javne službe za zaposlovanje, delo in socialni dialog, da bi se izboljšala učinkovitost diskriminacijskih testov. Prilagojeni regulativni okvir za teste diskriminacije začne veljati 1. januarja 2024.
Reforma R-4.05: „Strategija prekvalificiranja“ regije Bruselj – glavno mesto
Reforma je namenjena spodbujanju trajnostnega vključevanja ranljivih skupin na trg dela in vključuje sprejetje treh regulativnih besedil, katerih namen je: (1) uvedba sistematičnega digitalnega in jezikovnega ocenjevanja in/ali razvojne poti za bruseljske iskalce zaposlitve, (2) uvedba posebnega sistema bonusov za podporo delodajalcem pri zaposlovanju invalidnih iskalcev zaposlitve ter (3) vzpostavitev institucionalnega usmerjanja obstoječe ponudbe usposabljanja in njene preusmeritve. Regulativni akti za spodbujanje vključevanja ranljivih skupin na trg dela se sprejmejo do 30. septembra 2023 in objavijo v Moniteur Belge do 15. oktobra 2023. Veljati bodo začeli 1. septembra 2024.
Reforma R-4.06: „Vključujoč trg dela“ flamske skupnosti
Reforma je namenjena vključevanju oseb s priseljenskim ozadjem na trg dela in vključuje (1) razvoj integrirane poti za podporo novo prispelim osebam (migrantom, ki niso državljani EU) pri njihovem vključevanju v družbo in zlasti na trg dela ter (2) krepitev politike nediskriminacije na sektorski ravni, vključno z okrepljenim spremljanjem in vzpostavitvijo posebnih ukrepov, kot so usposabljanja o tem, kako obravnavati diskriminacijo, in ukrepi, značilni za prikrajšane skupine. Reforma se izvede do 31. decembra 2023.
Naložba I-4.07: „Strategija prekvalificiranja“ regije Bruselj – glavno mesto
Naložba je namenjena spodbujanju trajnostnega vključevanja ranljivih skupin na trg dela in vključuje (1) vzpostavitev sistematičnega poteka usposabljanja, osredotočenega na krepitev jezikovnih in digitalnih spretnosti brezposelnih, (2) zagotavljanje „nujnega“ otroškega varstva za starše, ki so našli zaposlitev ali se udeležijo usposabljanja, in (3) podpiranje socialnih inovacij, vključno s pilotnimi projekti, povezanimi s socialnimi inovacijami. Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-4.08: „E-vključitev za Belgijo“ zvezne države
Cilj naložbe je spodbujati socialno in ekonomsko vključevanje ranljivih skupin v družbo z izboljšanjem njihovih digitalnih znanj in spretnosti. Naložba vključuje razpis za projekte v podporo digitalnemu vključevanju ranljivih skupin. Cilji projektov so bodisi (1) ozaveščanje ranljivih ciljnih skupin, da se seznanijo z ustreznimi IKT, da bi se izboljšal njihov osebni položaj in okrepilo socialno vključevanje, (2) izboljšanje digitalnih spretnosti ranljivih ciljnih skupin, da bi se izboljšal njihov osebni položaj in okrepilo socialno vključevanje, ali (3) izboljšanje digitalnih spretnosti skrbnikov ranljivih ciljnih skupin. Naložba se izvede do 30. junija 2024.
Naložba I-4.09: „Digitalne platforme za zapornike“ zvezne države
Cilj naložbe je spodbujanje socialnega in ekonomskega vključevanja zapornikov v družbo prek digitalnih storitev. Naložba vključuje razvoj digitalne platforme v zaporih, ki bi zapornikom omogočila usposabljanje, dostop do zaporniških storitev in storitev rehabilitacije ter iskanje zaposlitve ali prijavo zanjo. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-4.10: „Spol in delo“ zvezne države
Namen naložbe je analizirati neenakost spolov na trgu dela in spodbujati vključevanje žensk na trg dela. Naložba vključuje razpis za projekte, osredotočene na vključevanje ranljivih žensk na trg dela. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-4.11: „Digibanks“ flamske regije
Cilj naložbe je spodbujati socialno in ekonomsko vključevanje ranljivih skupin s spodbujanjem njihovega digitalnega vključevanja na občinski ravni. Naložba vključuje (1) posojanje digitalne strojne opreme za zagotovitev enakega dostopa do digitalne tehnologije, (2) zagotavljanje usposabljanja in izmenjave znanja za krepitev digitalnih spretnosti, vključno s tehničnimi spretnostmi (kot je popravilo opreme IT), in (3) zagotavljanje pomoči za izboljšanje digitalnega dostopa do osnovnih storitev (kot so digitalne storitve flamske vlade, spletna platforma Tax-on-web) prek t. i. fizičnih vozlišč. Naložba se izvede do 31. decembra 2022.
K.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
139 |
Strategija prekvalifikacije (R-4.05) |
mejnik |
Sprejetje regulativnih besedil s strani bruseljske vlade za spodbujanje vključevanja ranljivih skupin na trg dela |
Objava regulativnih besedil v Uradnem listu |
Q3 |
2023 |
Sprejetje treh regulativnih besedil s strani bruseljske vlade, katerih cilj je spodbujanje trajnostnega vključevanja ranljivih skupin na trg dela, zlasti (1) uvedba sistematičnega ocenjevanja digitalnih in jezikovnih spretnosti in/ali razvojne poti za bruseljske iskalce zaposlitve, (2) uvedba posebne sheme bonusov za podporo delodajalcem pri zaposlovanju invalidnih iskalcev zaposlitve ter (3) vzpostavitev institucionalnega usmerjanja obstoječe ponudbe usposabljanja in njene preusmeritve. |
|||
|
140 |
Boj proti diskriminaciji na trgu dela (R-4.04) |
mejnik |
Prilagojen regulativni okvir in izboljšana uporaba ločevalnih testov |
Objava prilagojenega regulativnega okvira v Uradnem listu |
Q4 |
2023 |
(1) V uradnem listu se objavi prilagojeni regulativni okvir o ločevalnih testih (člen 42/1 zakonika o socialnih kaznivih dejanjih), (2) izboljšana orodja in podatki za ciljno usmerjeno preverjanje ter (3) usposabljanje in okrepljene službe za spremljanje socialnega prava zvezne javne službe za zaposlovanje, delo in socialni dialog, da se izboljša učinkovitost ločevalnih testov. |
|||
|
141 |
Vključujoč trg dela (R-4.06) |
cilj |
Dokončanje sektorskih akcijskih načrtov za nediskriminacijo |
Sektorji |
0 |
37 |
Q4 |
2021 |
37 poklicnih sektorjev izvaja akcijski načrt za nediskriminacijo (glej Dodatke o nediskriminaciji in vključevanju 2021–2022). Flamska vlada oceni izvajanje vsakega akcijskega načrta na podlagi posameznih vnaprej določenih obveznosti vsakega sektorja. |
|
|
142 |
Vključujoč trg dela (R-4.06) |
cilj |
Nova integrirana pot za nove udeležence |
Udeleženci |
0 |
2 000 |
Q4 |
2023 |
2 000 novincev, ki sodelujejo na novi integrirani poti. |
|
|
143 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
mejnik |
Dodelitev nepovratnih sredstev v zvezi s pobudami na področju socialnih inovacij |
Pisno obvestilo o oddaji naročila uspešnim kandidatom |
Q2 |
2023 |
Dodelitev nepovratnih sredstev s strani javnih zavodov za zaposlovanje pobudam na področju socialnih inovacij v skladu z merili, določenimi v specifikacijah za javna naročila. |
|||
|
144 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
cilj |
Profil kompetenc in zaposlitveno svetovanje |
Iskalci zaposlitve |
0 |
6 000 |
Q1 |
2023 |
6 000 iskalcev zaposlitve v Bruslju je izkoristilo profil kompetenc in sistematično zaposlitveno svetovanje, osredotočeno na jezikovne in digitalne spretnosti, ki jih je uvedel javni zavod za zaposlovanje. |
|
|
145 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
cilj |
Pot trajnostnega vključevanja invalidov |
Invalidne osebe |
0 |
450 |
Q4 |
2025 |
450 invalidov (prosilci zaposlitve ali delavci) se je udeležilo modula usposabljanja na poti trajnostnega vključevanja. |
|
|
146 |
E-vključitev za Belgijo (I-4.08) |
cilj |
Dodeljevanje donacij |
Dodeljena nepovratna sredstva |
0 |
15 |
Q2 |
2024 |
Dodelitev 15 donacij s strani KBF (Fundacija kralja Boudewijna) in PPS Social Integration za projekte, ki ustrezajo merilom iz dokumenta „Project e-inclusion for Belgium - Grant criteria.pdf“, objavljeno 15. decembra 2021. Cilj projektov je (1) ozaveščanje ranljivih ciljnih skupin, da se seznanijo z ustreznimi IKT, da bi se izboljšal njihov osebni položaj in okrepilo socialno vključevanje, (2) izboljšanje digitalnih spretnosti ranljivih ciljnih skupin, da bi se izboljšal njihov osebni položaj in okrepilo socialno vključevanje, ter (3) izboljšanje digitalnih spretnosti skrbnikov ranljivih ciljnih skupin. |
|
|
147 |
Digitalne platforme za zapornike (I-4.09) |
cilj |
Zaključek uvajanja |
Zapori |
0 |
32 |
Q4 |
2024 |
Dokončanje uvedbe digitalne platforme v 32 zaporih, ki zapornikom omogoča, da: (1) se udeležijo usposabljanja iz svoje celice ali opravijo zahtevane vaje na spletnem ali osebnem tečaju usposabljanja; (2) dostop do zaporniških storitev in storitev rehabilitacije; (3) imajo omejen in varen dostop do interneta za iskanje zaposlitve ali prijavo zanjo, dostop do digitalnih del ali izmenjavo informacij s sorodniki in podpornimi storitvami. |
|
|
148 |
Spol in delo (I-4.10) |
cilj |
Udeležba žensk pri projektih na terenu |
Ženske |
0 |
250 |
Q4 |
2024 |
250 žensk, ki sodelujejo v terenskih projektih, ki ustrezajo merilom iz razpisa za zbiranje predlogov, objavljenega septembra 2022. |
|
|
149 |
Digibanks (I-4.11) |
cilj |
Podpis partnerstev za spodbujanje digitalne vključenosti |
Občine |
0 |
100 |
Q4 |
2022 |
100 občin v Flandriji podpiše partnerstvo Digibank z ministrstvom za delo in socialno ekonomijo v Flandriji, katerega cilj je (1) zagotoviti enak dostop do digitalne tehnologije s pogojnim zagotavljanjem prenosnih računalnikov, pregledovanja in druge strojne opreme ter podpore v posebnih okoliščinah (kot je posojilna storitev); (2) krepitev digitalnih spretnosti, tako osebnih kot tehničnih spretnosti (kot je popravilo opreme IT), in sicer z usposabljanjem in izmenjavo znanja; (3) naročanje digitalnega dostopa do osnovnih storitev (kot so digitalne storitve flamske vlade, spletna platforma Tax-on-web) prek tako imenovanih fizičnih vozlišč. |
|
L. KOMPONENTA 4.3: Socialna infrastruktura
Ukrepi v okviru te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost imajo dva cilja:
·povečanje ponudbe socialnih stanovanj, da se ranljivim skupinam (brezdomcem, invalidom ali osebam z izgubo samostojnosti) zagotovijo dostojne stanovanjske razmere v okviru strategije deinstitucionalizacije;
·izboljšanje pokritosti z zgodnjim otroškim varstvom, zlasti za ranljiva gospodinjstva v Valoniji, vključno z ženskami in starši samohranilci z nizkimi dohodki.
Ta komponenta je namenjena zagotavljanju infrastrukture za ranljive skupine, da se olajša njihovo vključevanje na trg dela in širše v družbo.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.2 o odvračanju od dela in krepitvi vključevanja ranljivih skupin na trg dela ter k priporočilu za posamezno državo 2020.2 o blažitvi učinka krize na zaposlovanje in socialnih zadev.
L.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-4.12: „Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe“ valonske regije
Cilj te naložbe je povečati ponudbo socialnih stanovanj za ranljive skupine, tudi v okviru strategije deinstitucionalizacije. Naložba vključuje gradnjo in energetsko učinkovito obnovo stanovanj z nizkimi najemninami, vključujočih in solidarnostnih stanovanj ter nastanitvenih objektov brezdomcev. Del teh stanovanj mora biti opremljen s sodobnimi tehnologijami, ki ljudem pomagajo v vsakdanjem življenju, da se odloži ali prepreči institucionalizacija oseb z zmanjšano avtonomijo ali skrajša trajanje hospitalizacije. Pred to naložbo valonska vlada sprejme strategijo za deinstitucionalizacijo dolgotrajne oskrbe. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-4.13: „Vzpostavitev in obnova infrastrukture za zgodnje otroško varstvo“ valonske regije
Namen naložbe je izboljšati pokritost z zgodnjim otroškim varstvom. Naložba vključuje gradnjo in energetsko učinkovito obnovo mest za otroško varstvo. V teh občinah se ustvarijo novi kraji, ki združujejo nizko stopnjo otroškega varstva z nizko stopnjo zaposlenosti žensk, visokim deležem staršev samohranilcev in nizkim dohodkom na prebivalca. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
L.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
150 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
mejnik |
Valonska strategija za deinstitucionalizacijo (valonska zdravstvena politika) |
Potrditev valonske strategije za deinstitucionalizacijo s strani valonske vlade |
Q4 |
2021 |
Podpora strategiji Valonske regije za deinstitucionalizacijo v okviru valonske zdravstvene politike, zlasti za starejše in invalide: (1) opredelitev koncepta deinstitucionalizacije, (2) določitev meril za institucionalizacijo in deinstitucionalizacijo, (3) zagotavljanje kvantitativne in kvalitativne ocene deinstitucionalizacije, ki so jo sprožile gostiteljske in nastanitvene ustanove, (4) priprava stanja na področju zagotavljanja storitev (5) in priprava priporočil za operacionalizacijo strategije. |
|||
|
151 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Oddaja dela |
Stanovanjske enote |
0 |
280 |
Q3 |
2023 |
Oddaja javnih naročil za gradnje 280 od 700 javnih stanovanj, vključujočih in solidarnostnih stanovanj ter nastanitvenih mest za revne skupine. Se razumejo kot „revne skupine“, brezdomci, priseljenci, ženske, ki so žrtve nasilja, samske osebe in osebe v položaju izključenosti. |
|
|
152 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Namestitev pomoči na daljavo za ljudi, ki so izgubili samostojnost |
Nameščene omarice za daljinsko pomoč |
0 |
5 000 |
Q3 |
2025 |
5 000 omaric za pomoč na daljavo, nameščenih v javnih stanovanjih, vključujočih in solidarnostnih stanovanjih. |
|
|
153 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Stanovanjske enote, pripravljene za vselitev |
Število novih ali obnovljenih stanovanjskih enot |
0 |
1 600 |
Q3 |
2026 |
1 600 javnih stanovanjskih enot, zgrajenih ali prenovljenih v Valoniji, je pripravljenih za zasedbo. |
|
|
154 |
Gradnja in obnova infrastrukture za zgodnje otroško varstvo (I-4.13) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za nosilce projektov |
Otroško varstvo |
0 |
255 |
Q3 |
2023 |
Oddaja javnih naročil gradenj s strani izvajalcev (varstvo otrok) za 15 % novo ustanovljenih mest za varstvo otrok, tj. 255. |
|
|
155 |
Gradnja in obnova infrastrukture za zgodnje otroško varstvo (I-4.13) |
cilj |
Odpiranje mest za otroško varstvo |
Število ustvarjenih ali obnovljenih mest za otroško varstvo |
0 |
1 700 |
Q3 |
2026 |
V okviru infrastrukture za zgodnje varstvo otrok v Valoniji je bilo ustvarjenih 1 700 novih mest za otroško varstvo. Nova mesta za otroško varstvo vključujejo oba kraja, ki sta nastala zaradi gradnje novih stavb ali obnove obstoječih stavb. |
|
M. KOMPONENTA 4.4: Konec poklicne poti in pokojnine
Namen te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost je zagotoviti odziv politike na izzive pokojninskega sistema v smislu socialne ustreznosti in fiskalne vzdržnosti.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo za leto 2019.1, da se zagotovi fiskalna vzdržnost pokojninskega sistema.
M.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-4.07: „Konec kariere in pokojnine“ zvezne države
Cilj te reforme je (1) zagotoviti, da bo pokojninski sistem kos izzivom prihodnosti, (2) izboljšati finančno vzdržnost sistema socialne varnosti in javnih financ, (3) povečati solidarnostno vlogo pokojninskega sistema, (4) okrepiti „načelo zavarovanja“, (5) uvesti „preskus glede na spol“, (6) zagotoviti konvergenco med različnimi pokojninskimi sistemi in znotraj njih, (7) izboljšati učinkovitost upravnih služb, ki se ukvarjajo s pokojninami. Zakon o reformi pokojninskega sistema se sprejme do 30. junija 2024 in začne veljati 1. januarja 2025, pri čemer se razume, da je za nekatere določbe možno razumno prehodno obdobje.
Da bi vključila deležnike, namerava zvezna vlada leta 2021 organizirati konferenco o zaposlovanju, ki bo osredotočena na „poklicne cilje“ in zaposlovanje starejših delavcev. Na podlagi sklepov te konference se zvezni vladi predloži akcijski načrt s predlogi za konkretne ukrepe.
M.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
156 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Akcijski načrt na podlagi rezultatov konference o zaposlovanju |
Neposredni prenos (in evidentiranje) razprav na zaposlitvenih konferencah in predlagani akcijski načrt, uvrščen na dnevni red zveznega sveta ministrov |
Q2 |
2022 |
Neposredni prenos (in evidentiranje) razprav na konferenci o zaposlovanju, ki jih izvaja uprava (SPF ETCS). Pripravi in uvrsti se na dnevni red Sveta ministrov predlagani akcijski načrt za dvig stopnje zaposlenosti zaposlenih ob koncu njihove poklicne poti, ki temelji na pregledu obstoječih ustreznih zveznih ukrepov, ki ga je pripravilo zvezno ministrstvo za delo, ter prispevkih socialnih partnerjev, regij in drugih zainteresiranih strani pred in med konferenco. Cilj tega akcijskega načrta je prenesti v konkretne zakonodajne predloge (zakonodajne ali upravne), ki jih bodo sprejeli zvezni organi (po potrebi zvezni parlament). |
|||
|
157 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Predlog pokojninske reforme |
Predlog reforme, predložen Svetu ministrov zvezne vlade |
Q4 |
2021 |
Predlog za reformo pokojninskega sistema, predložen v odobritev Svetu ministrov zvezne vlade, ki vključuje naslednje elemente: (i) ukrepe za izboljšanje finančne in socialne vzdržnosti pokojninskega sistema; (ii) ukrepe za spodbujanje ljudi, da ostanejo aktivni na trgu dela po izpolnitvi pogojev za predčasno upokojitev; (iii) ukrepe za povečanje njegove solidarnostne vloge, da se zagotovijo dostojna minimalna pokojnina, njena zavarovalna vloga in uravnotežena zastopanost spolov, ob upoštevanju splošnega cilja izboljšanja finančne in socialne vzdržnosti pokojninskega sistema; (iv) ukrepe za zagotovitev konvergence med različnimi sistemi in znotraj njih. |
|||
|
158 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Sprejetje pokojninske reforme |
Sprejetje zakona o reformi pokojninskega sistema v zveznem parlamentu |
Q2 |
2024 |
Sprejetje zakona o reformi pokojninskega sistema v zveznem parlamentu. Zakon vsebuje naslednje elemente: (i) ukrepe za izboljšanje finančne in socialne vzdržnosti pokojninskega sistema; (ii) ukrepe za spodbujanje ljudi, da ostanejo aktivni na trgu dela po izpolnitvi pogojev za predčasno upokojitev; (iii) ukrepe za povečanje njegove solidarnostne vloge, da se zagotovijo dostojna minimalna pokojnina, njena zavarovalna vloga in uravnotežena zastopanost spolov, ob upoštevanju splošnega cilja izboljšanja finančne in socialne vzdržnosti pokojninskega sistema; (iv) ukrepe za zagotovitev konvergence med različnimi sistemi in znotraj njih. |
|||
N. KOMPONENTA 5.1: Usposabljanje in trg dela
Ta element belgijskega načrta za okrevanje in odpornost sestavljajo ukrepi za povečanje stopnje zaposlenosti ob hkratnem zagotavljanju vključujočega trga dela. Ukrepi vključujejo usposabljanje delovne sile z znanji in spretnostmi, ki ustrezajo sedanjim in prihodnjim potrebam trga dela, vključno z zelenim in digitalnim prehodom, ter povečanje udeležbe na trgu dela z usposabljanjem, aktivacijo in mentorstvom, pa tudi z odpravljanjem zaposlitvenih pasti in zagotavljanjem, da se delo izplača.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.2 za zmanjšanje neusklajenosti med ponudbo znanj in spretnosti ter povpraševanjem po njih in priporočila za posamezno državo 2020.2 za ublažitev učinka krize na zaposlovanje in socialnih zadev.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
N.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-5.01: „A6K/E6K Digitalno in tehnološko vozlišče za inovacije in usposabljanje“ valonske regije
Z naložbenim ukrepom se razvije večdisciplinarni center za inženirsko znanost (A6K), ki združuje skupine industrijskih podjetij, zagonska podjetja, univerze in raziskovalna središča za spodbujanje inovacij in industrijske preobrazbe v Valoniji, ter tehnološko izobraževalno središče (E6K), inovativno fizično platformo, ki združuje javne in zasebne izvajalce digitalnega in tehnološkega izobraževanja v mestnem središču Charleroija, ki ponuja raznoliko usposabljanje glede vsebine in trajanja. Naložba vključuje obnovo in gradnjo stavb, ki gostijo centre, ter podporo dejavnostim, ki so potrebne za pospešitev in razširitev projekta. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-5.02: „Biotehniška šola in zdravstveno vozlišče EU“ valonske regije
Naložbeni ukrep zajema gradnjo in opremo centra za usposabljanje s površino 5 500 m² v Bioparku v Gosselies (provinca Hainaut, valonska regija), ki se osredotoča na razvoj spretnosti za nadaljnji razvoj biotehnologije/biofarmacevtskega sektorja. Biotehniška šola in zdravstveno vozlišče EU se osredotoča na izvajanje programov usposabljanja, ki temeljijo na štirih stebrih: potopitev STIM, bioproizvodnja in dobavna veriga, podatki in digitalno, splošni in mini MBA. Naložba se izvede do 30. septembra 2025.
Naložba I-5.03: „Nadgradnja infrastrukture za nadaljnje usposabljanje“ valonske regije
Naložbeni ukrep zajema gradnjo, obnovo, prenovo najsodobnejše opreme osmih projektov za podporo razvoju znanj in spretnosti v Valoniji: (i) center za usposabljanje v Belgradu (Namur) (ii) razširitev in opremljanje strokovnega centra CEFOCHIM; (iii) razširitev strokovnega centra za tehnologijo; (iv) obnova tehničnega strokovnega centra (Seraing); (v) razširitev strokovnega centra AutoFORM; (vi) razširitev strokovnega centra za zelene sektorje (Ath); (vii) razširitev infrastrukture centrov za klasično usposabljanje Forem; (viii) ustanovitev centra za ekotehnologije in stalno usposabljanje (Mons). Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-5.04: „Učenje in akcija za poklicno pot“ flamske regije
Ukrep izvaja sporazum, sklenjen med flamsko vlado in socialnimi partnerji, ki vključuje cilj spodbujanja usposabljanja in vseživljenjskega učenja. Ukrep je sestavljen iz sklopa petih podukrepov (i) preverjanja kompetenc in točk prehoda, (ii) razširitve ponudbe spletnega usposabljanja; (iii) usposabljanje za začasno brezposelne, (iv) močno socialno podjetništvo, (v) dodatna podpora za dopust za usposabljanje. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-5.05: „Strategija za ponovni zagon trga dela“ regije Bruselj – glavno mesto
Naložba vključuje izvajanje strategije za oživitev trga dela v regiji Bruselj. Strategija se osredotoča na učinkovitost in optimizacijo politik aktivacije in usposabljanja ter podporo iskalcem zaposlitve in delavcem za zaposlovanje na delovnih mestih prihodnosti ali delovnih mestih, kjer primanjkuje kadrov. Naložbene ukrepe sestavljajo trije ukrepi: (i) razvoj spletnega orodja za upravljanje za upravičence do shem podpore za zaposlovanje in/ali usposabljanje, orodja za kvantitativno in kvalitativno spremljanje, (ii) ustanovitev regionalnega sklada za pomoč delavcem v primeru prestrukturiranja ali stečaja podjetij, (iii) podpora za preusposabljanje ali preusmeritev v deficitarne poklice. Naložba se izvede do 31. decembra 2024.
Naložba I-5.06: „Digitalna znanja in spretnosti“ flamske regije
Ukrep izvaja sporazum, sklenjen med flamsko vlado in socialnimi partnerji, ki vključuje cilj „digitalne preobrazbe Flandrije“ (steber II sporazuma). Projekt sestavljajo tri ločene pobude: (i) „akcijski načrt za e-učenje“ s razpisi za ponudnike javnega usposabljanja za razvoj ponudb za spletno usposabljanje, (ii) „karierna digitalna orodja in storitve“ z razvojem individualnega izobraževalnega in poklicnega računa, (iii) „digitalna orodja in storitve za delodajalce in partnerje“, z digitalno preobrazbo javne službe za zaposlovanje Flandrije (VDAB) ter oddelka za delo in socialno ekonomijo (Werk & Social Economie). Naložba se izvede do 31. decembra 2023.
Naložba I-5.07: „Digitalno vseživljenjsko učenje“ valonske regije
Naložbeni ukrep ima dva glavna cilja: (i) spodbujanje digitalne vključenosti in (ii) krepitev digitalnega usposabljanja v Valoniji.
V okviru prvega cilja ukrep zagotavlja opremo IKT 285 javnim digitalnim mestom, zagotavlja prekvalificirane osebne računalnike 9 445 gospodinjstvom in podpira 240 projektov digitalnega vključevanja.
V okviru drugega cilja se zagotovi digitalna oprema za razvoj 22 potopnih prostorov za usposabljanje v centrih za usposabljanje in 17 pametnih kotičkov za lokalne storitve valonskega inštituta za nadomestno usposabljanje za samozaposlene ter mala in srednja podjetja (IFAPME). Pripravi se poročilo o potrebah po digitalnem usposabljanju in potrebah po razvoju poklicnih učnih načrtov. Učnemu osebju se zagotovi približno 10 000 ur pedagoškega usposabljanja za digitalni prehod.
Zgradilo se bo pet novih objektov za usposabljanje v okviru javnega zavoda za zaposlovanje (FOREM), vzpostavila nova platforma „reinženiring ter naravoslovje, tehnologijo, inženirstvo in matematiko “ in prenovile štiri obstoječe lokacije. Zagotovi se digitalna oprema, ki omogoča vzpostavitev 9 potopnih prostorov za usposabljanje („digitalne tovarne“) in digitalizacijo „platforme za reinženiring ter naravoslovje, tehnologijo, inženirstvo in matematiko“. Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Reforma R-5.01: „Režim kumulacije in mobilnost v sektorjih s pomanjkanjem“ zvezne države
Reformni ukrep je sestavljen iz dveh sklopov, in sicer (i) spodbujanje motivacije za zaposlitev in (ii) spodbujanje mobilnosti delovne sile v sektorjih, ki se soočajo s pomanjkanjem.
Prvi sklop reform je zagotoviti, da bo zaposlovanje bolj nagrajeno za tiste, ki so upravičeni do nadomestil za brezposelnost ali dohodka iz vključevanja. To se doseže tako, da se zagotovi, da je v primeru kombinacije (dela s krajšim delovnim časom) in prejemanja (delnega) nadomestila za brezposelnost ali (s krajšim delovnim časom) dohodka iz vključevanja za zadevno osebo finančno in socialno ugodnejše, da svoj skrajšani delovni čas podaljša. Po posvetovanju s socialnimi partnerji se sprejme odločitev o razširitvi možnosti za začasno ali omejeno združevanje plač in socialnih prejemkov.
Za drugi sklop reform je cilj ukrepa spodbujanje mobilnosti delavcev, ki so postali presežni v določenem sektorju, v sektorje, v katerih primanjkuje kvalificiranih delavcev, tako da se ustrezno nagrajuje potrebno usposabljanje. V ta namen vlada v posvetovanju s socialnimi partnerji opredeli, kako je mogoče spremeniti in uveljaviti člen 39b zakona z dne 3. julija 1978 o pogodbah o zaposlitvi.
Odločitev zvezne vlade o reformi začne veljati 1. januarja 2024.
Reforma R-5.03: „Učni račun“ zvezne države
Reformni ukrep je sestavljen iz treh delov. Cilj ukrepa je (i) podeliti individualno pravico do usposabljanja vsakemu delavcu; (ii) razvoj davčnih ugodnosti za podjetja, ki zaposlenim zagotavljajo več ur usposabljanja od tistih, ki jih že določa zakon, in (iii) odprava ovir za udeležbo pri usposabljanju delavcev, ki so začasno brezposelni, v posvetovanju z zveznimi subjekti. Reforma se izvede do 31. decembra 2023.
Da bi vsakemu delavcu podelili individualno pravico do usposabljanja (i), je predvidena sprememba zakona z dne 5. marca 2017 o izvedljivem in obvladljivem delu. V skladu z veljavno zakonodajo je treba na medpanožni ravni zagotoviti, da je vsak delavec upravičen do povprečno petih dni usposabljanja (ali enakovrednega števila ur) na leto. Cilj reforme je doseči individualno pravico do usposabljanja za vsakega zaposlenega pred koncem parlamentarnega obdobja. Za podjetja z manj kot 10 zaposlenimi in podjetja z manj kot 20 zaposlenimi smiselno veljajo izjeme ali odstopanja.
Za (ii) je reforma začela veljati 1. januarja 2021, kot je določeno v oddelku 4 poglavja 1 naslova 2 programskega zakona z dne 20. decembra 2020, objavljenem v Uradnem listu 30. decembra 2020. Davčne ugodnosti so v obliki oprostitve plačila akontacije davka za zaposlene, ki so opravili vsaj 10-dnevni tečaj usposabljanja v neprekinjenem obdobju 30 koledarskih dni (za podjetja z izmenskim ali nočnim delom za neprekinjeno obdobje 60 koledarskih dni; za mala podjetja je prag 5 dni v neprekinjenem obdobju 75 koledarskih dni).
Preučuje se možnost zagotavljanja boljšega pretoka podatkov med nacionalnim uradom za zaposlovanje in regionalnimi službami za zaposlovanje (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) za organizacijo ponudbe usposabljanja za delavce, katerih začasna brezposelnost je daljša ali bolj strukturna (iii). Informacije regionalnim zavodom za zaposlovanje omogočajo, da veliko natančneje ponudijo usposabljanje za začasno brezposelne, in zagotovijo, da se vsaj 25 000 delavcev, ki so dolgotrajno ali strukturno začasno brezposelni, udeleži usposabljanja regionalnih zavodov za zaposlovanje za ponovno vključitev na trg dela.
Sprememba zakona z dne 5. marca 2017 o delujočem in obvladljivem delu začne veljati 1. januarja 2022.
Reforma R-5.04: „Vseživljenjsko učenje“ flamske skupnosti
Reformni ukrep utira pot individualnemu računu za učenje in poklicno pot, ki bo jasno prikazoval vse spodbude za usposabljanje na enotnem osrednjem mestu, tako da bodo državljani jasno poznali svoje učne pravice in razpoložljivo podporo. Socialni partnerji in flamska vlada se dogovorijo o dokumentu o viziji, ki določa, kako se v Flandriji uvedeta učenje in poklicna pot, ob upoštevanju potrebe po večji preglednosti za državljane, boljšem vključevanju ranljivih skupin in zagotavljanju usklajenosti s platformo digitalnega učnega računa, vzpostavljeno na zvezni ravni. Dokument o viziji bo predložen do 30. junija 2022.
Reforma R-5.05: „Reforma podpore za iskalce zaposlitve v Valoniji“ valonske regije
Cilj reformnih ukrepov je izboljšati učinkovitost aktivacije iskalcev zaposlitve v Valoniji s prilagoditvijo odloka v zvezi z mentorstvom in podporo iskalcem zaposlitve, usmerjeno v rešitve. Namen novega inštruiranja in v rešitve usmerjene podpore iskalcem zaposlitve je podpreti vse iskalce zaposlitve, izkoristiti vse razpoložljive informacije, preveriti znanja in spretnosti ob registraciji ter optimizirati sodelovanje med valonskim javnim zavodom za zaposlovanje (Forem) in podpornimi partnerji. Reforma izkorišča učinkovita digitalna orodja, ki omogočajo upravljanje poti na daljavo in/ali osebnih poklicnih poti za najbolj neodvisne iskalce zaposlitve, hkrati pa krepi osebno podporo tistim, ki pomoč najbolj potrebujejo. Odlok o inštruiranju in podpori iskalcem zaposlitve, usmerjenim v rešitve, se sprejme do 30. septembra 2021 in začne veljati deset dni po objavi v Moniteur Belge/Belgisch Staatsblad.
N.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja
|
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
159 |
A6K/E6K Vozlišče za digitalne in tehnološke inovacije in usposabljanje (I-5.01) |
mejnik |
Dejavnost, razvita v okviru A6K-E6K |
Poročilo o izvedenih poslovnih korakih, ki jih je pripravil usmerjevalni odbor |
Q1 |
2023 |
Zaključek ukrepov za razvoj podjetij za vzpostavitev vozlišča za digitalne in tehnološke inovacije in usposabljanje: razvoj ponudbe inkubatorja z ustanovitvijo podjetja, razvojem ponudbe digitalnega usposabljanja, razpisom za projekte za dokončana zagonska podjetja, tehnološkimi demonstratorji in infrastrukturo, povezano s sodelovanjem in operativnimi projekti. |
|||
|
160 |
Nadgradnja infrastrukture za nadaljnje usposabljanje (I-5.03) |
cilj |
V celoti opremljena stavba za usposabljanje, zavodi za zaposlovanje (Korak 1) |
M2 |
0 |
16 000 |
Q2 |
2025 |
16 000 m² zajema obnovo, gradnjo in opremo naslednjih stavb: -Cefochim -Technocité -Forem -Technifutur -Autoform -Secteurs Verts -Centre des Ecotechnologies – Mons |
|
|
161 |
Biotehniška šola in zdravstveno vozlišče EU (I-5.02) |
cilj |
Gradnja in oprema biotehniške šole in zdravstvenega vozlišča EU |
M2 |
0 |
5 500 |
Q3 |
2025 |
5 500 m² popolnoma opremljene stavbe za usposabljanje, zaposlovanje in inkubacijske storitve v okviru gradnje polivalentne stavbe, imenovane Biotech 5 s 25 000 m² pri BioParku v Gosseliesu, s strani SODEVIMMO. Oprema vključuje zlasti module virtualne resničnosti, potopno sobo STEM, dvojno digitalno opremo, digitalno opremo za učne prostore in robotizirano proizvodno linijo. |
|
|
162 |
A6K/E6K Digitalno in tehnološko vozlišče za inovacije in usposabljanje (I-5.01) |
cilj |
Dokončanje prenove in razširitve A6K-E6K |
M2 |
5 000 |
25 000 |
Q2 |
2026 |
25 000 m² popolnoma opremljene stavbe za usposabljanje, zaposlovanje in storitve inkubacije. |
|
|
163 |
Nadgradnja infrastrukture za nadaljnje usposabljanje (I-5.03) |
cilj |
V celoti opremljena stavba za usposabljanje, zavodi za zaposlovanje (Korak 2) |
m² |
16 000 |
39 000 |
Q2 |
2026 |
Skupaj 39 000 m² obnovljenih in opremljenih stavb z dodatnimi 23 000 m², ki pokrivajo „Ecocentre de formation“ v Belgradu in „Centre des Ecotechnologies“ v Jemappesu. |
|
|
164 |
Učenje in akcija poklicne poti (I-5.04) |
cilj |
Podpora za dopuste za usposabljanje in spletno usposabljanje v Flandriji |
Osebe |
0 |
307 500 |
Q4 |
2022 |
Od leta 2021 je 307 500 oseb izkoristilo pravico do dopusta za usposabljanje ali vpisalo v spletno ponudbo usposabljanja, ki vključuje tržno usmerjene digitalne tečaje s poudarkom na tehničnih in/ali mehkih veščinah. |
|
|
165 |
Učenje in poklicna dejavnost (I-5.04) |
cilj |
Podpora podjetjem v Flandriji s preverjanjem kompetenc, prehodnimi točkami in razpisi za projekte |
|
MSP |
0 |
600 |
Q4 |
2024 |
600 podjetij, ki spadajo v eno od naslednjih kategorij, je prejelo podporo v okviru ukrepa: (i) MSP so dosegla preverjanje kompetenc, (ii) podjetja socialnega gospodarstva, podprta pri svojem inovativnem strateškem preoblikovanju, in sicer z razpisoma „strateška preobrazba odprtih inovacij“ in „v prihodnost usmerjeno usposabljanje za podporo najranljivejšim skupinam v socialnem gospodarstvu“, (iii) podjetja, ki začenjajo pot prehoda prek prehajališč ali prehodnih točk. |
|
166 |
Strategija za ponovni zagon trga dela, osredotočena na učinkovitost in optimizacijo politik aktivacije in usposabljanja (I-5.05) |
cilj |
Aktivacijska podpora iskalcem zaposlitve in delavcem v Bruslju |
|
Osebe |
0 |
600 |
Q4 |
2024 |
600 ljudi je izkoristilo ukrepe iz bruseljske strategije za ponovni zagon trga dela, vključno z orodjem za spletno upravljanje, regionalnim spremljevalnim skladom in programom podpore za preusposabljanje ali preusmeritev v deficitarne ali rastoče poklice v regiji Bruselj – glavno mesto. Upravičenci so iskalci zaposlitve/delavci, ki so bili aktivirani v spletnem orodju za upravljanje in/ali so imeli dostop do regionalnega spremljevalnega sklada in/ali so imeli dostop do podporne sheme za preusposabljanje ali preusmeritev v deficitarne ali suficitarne poklice. |
|
167 |
Učenje in poklicna dejavnost (I-5.04) |
mejnik |
Podpora začasno brezposelnim v Flandriji |
Poročilo združenja VDAB, ki potrjuje prizadevanja za ozaveščanje |
Q4 |
2022 |
Flamski javni zavod za zaposlovanje (VDAB) stopi v stik z vsemi začasno brezposelnimi osebami od 1. januarja 2021, da se lahko prijavijo na usposabljanje, pripravništvo, začasno zaposlitev ali prostovoljsko delo. |
|||
|
168 |
Vseživljenjsko učenje flamske skupnosti (R-5.04) |
mejnik |
Dokument o viziji o učenju in poklicnem računu v Flandriji |
Objava sporazuma s strani vlade |
|
|
|
Q2 |
2022 |
Dogovor med socialnimi partnerji in flamsko vlado o dokumentu o viziji, ki določa, kako se v Flandriji uvedeta učenje in poklicna pot, ob upoštevanju potrebe po večji preglednosti za državljane, boljšem vključevanju ranljivih skupin in zagotavljanju usklajenosti s platformo digitalnega učnega računa, vzpostavljeno na zvezni ravni. |
|
169 |
Digitalne spretnosti (I-5.06) |
cilj |
Razvoj ponudbe e-učenja v Flandriji |
Projekti e-učenja |
0 |
70 |
Q4 |
2022 |
Na podlagi razpisa za projekt se odobri, začne in zaključi 70 projektov e-učenja. |
|
|
170 |
Digitalne spretnosti (I-5.06) |
mejnik |
Digitalna orodja in storitve za državljane, delodajalce in flamske partnerje javnega zavoda za zaposlovanje (VDAB), ki se v celoti uporabljajo v Flandriji |
Poročilo o upravljanju in spremljanju politike združenja VDAB in oddelka WSE |
|
|
|
Q4 |
2023 |
Poročilo potrjuje popolno uvedbo naslednjih digitalnih orodij in storitev za državljane, delodajalce in partnerje združenja VDAB, ki se v celoti uporabljajo v Flandriji: 1. Dostopna in operativna je posamezniku prilagojena digitalna karierna platforma skupaj z individualizirano ponudbo možnosti usposabljanja in spodbud za državljane. 2. Digitalno okence delodajalca VDAB in digitalni partner delujeta, kar posrednikom VDAB omogoča, da dejavno stopijo v stik z vsemi delodajalci s prostimi delovnimi mesti v okviru deljenega upravljanja in jih digitalno podpirajo pri zapolnjevanju prostih delovnih mest. Spremljanje vseh partnerjev VDAB poteka tudi prek platforme digitalnih partnerjev. 3. Digitalne storitve za delodajalce so bile razširjene z digitalnim okencem delodajalcev v departmaju WSE, ki je dostopen vsem delodajalcem. 4. Podatkovni ekosistem za Oddelka WSE za partnerje je operativen: 15 ustrezni nabori podatkov so na voljo na odprti podatkovni platformi za raziskave in druge namene. |
|
171 |
Vseživljenjsko digitalno usposabljanje (I-5.07) |
mejnik |
Posodobitev zagotavljanja inštruiranja in usposabljanja na področju digitalnih znanj in spretnosti, vključno z osnovnimi digitalnimi znanji in spretnostmi v Valoniji, z digitalnimi orodji, najsodobnejšo infrastrukturo, usposobljenim mentorstvom in inovativnimi projekti. |
Poročilo o zaključku različnih projektov |
|
|
|
Q2 |
2026 |
Oprema IKT je na voljo in deluje za 9 000 gospodinjstev (prekvalificirani osebni računalniki), 285 javnih digitalnih mest, 39 prostorov za intenzivno usposabljanje valonskega inštituta za alternativno usposabljanje za samozaposlene ter mala in srednja podjetja (IFAPME) (22 središč za usposabljanje in 17 lokalnih središč, ki ponujajo storitve). 9 valonskih javnih zavodov za zaposlovanje (FOREM) se preoblikuje in opremi v digitalnih tovarnah (4 obnovljenih in 5 zgrajenih) in 1 lokacija se opremi kot platforma za preoblikovanje & platforma STEM. Pripravi se poročilo o potrebah po digitalnem usposabljanju in potrebah po razvoju poklicnih učnih načrtov, na podlagi tega pa se učnemu osebju in udeležencem zagotovi 10 000 ur pedagoškega usposabljanja za digitalni prehod. Zgrajenih ali prilagojenih je 7 500 m² infrastrukture za usposabljanje z digitalnimi znanji in spretnostmi. |
|
172 |
Učni račun (R-5.03) |
mejnik |
Zvezna reforma, ki uvaja individualno pravico do usposabljanja za zaposlene. |
Objava v uradnem listu |
|
|
|
Q4 |
2021 |
Na podlagi dialoga med socialnimi partnerji in zvezno vlado sprejetje revizije zakona z dne 5. marca 2017 o izvedljivem in obvladljivem delu, ki uvaja pot, ki zagotavlja, da so od leta 2024 vsi delavci upravičeni do povprečno 5 dni usposabljanja na leto. |
|
173 |
Učni račun (R-5.03) |
mejnik |
Zvezna reforma, ki ustvarja spodbude za podjetja za zagotavljanje usposabljanja |
Objava v uradnem listu |
|
|
|
Q1 |
2021 |
Sprejetje programskega zakona Parlamenta z dne 20. decembra 2020 o delni oprostitvi (11,75 %) plačila pri viru odtegnjenega davka za delavce, ki so se usposabljali vsaj 10 dni. |
|
174 |
Učni račun (R-5.03) |
cilj |
Reforma za boljše sodelovanje med nacionalnim zavodom za zaposlovanje (ONEM) in regionalnimi zavodi za zaposlovanje, ki omogoča povečanje usposabljanja za brezposelne. |
Delavci |
0 |
25 000 |
Q4 |
2023 |
Zaradi boljšega sodelovanja med nacionalnim zavodom za zaposlovanje (ONEM) in regionalnimi zavodi za zaposlovanje se 25 000 dolgotrajno ali strukturno začasno brezposelnih delavcev udeleži usposabljanja regionalnih zavodov za zaposlovanje za ponovno vključitev na trg dela. |
|
|
175 |
Režim kumulacije in mobilnost v sektorjih s pomanjkanjem (R-5.01) |
mejnik |
Zvezna reforma kumulacijskega režima |
Sklep zvezne vlade o začetku veljavnosti reforme |
Q4 |
2023 |
Po posvetovanju s socialnimi partnerji odločitev zvezne vlade o razširitvi možnosti za začasno ali omejeno združevanje plač in socialnih prejemkov ter za zagotovitev, v skladu z davčno reformo obdavčitve dela, da se vpletene osebe ne kaznujejo z davki. |
|||
|
176 |
Režim kumulacije in mobilnost v sektorjih s pomanjkanjem (R-5.01) |
mejnik |
Zvezna reforma mobilnosti v sektorjih s pomanjkanjem |
Sklep zvezne vlade o začetku veljavnosti reforme |
Q4 |
2023 |
Po posvetovanju s socialnimi partnerji sklep zvezne vlade o izvajanju člena 39b Zakona o pogodbah o zaposlitvi z dne 3. julija 1978 za zagotovitev večje mobilnosti delavcev iz enega sektorja v drugega. |
|||
|
177 |
Reforma podpore za iskalce zaposlitve v Valoniji (R-5.05) |
mejnik |
Reforma podpore za iskalce zaposlitve v Valoniji |
Objava v uradnem listu |
Q3 |
2021 |
Valonski parlament je sprejel odlok v zvezi z mentorstvom in podporo iskalcem zaposlitve, usmerjeno v rešitve. |
|||
O. KOMPONENTA 5.2: Podpiranje gospodarske dejavnosti
Namen te komponente belgijskega načrta za okrevanje in odpornost je prispevati k oživitvi gospodarstva in olajšati prehod na bolj zeleno in digitalizirano gospodarstvo z osredotočanjem virov na inovacije in podporo obetavnim sektorjem. Ukrepi, združeni v okviru te komponente, imajo tri bolj specifične cilje:
·podpiranje razvoja dejavnosti, ki ponujajo obetavne priložnosti v smislu dodajanja vrednosti in povečanja vrednosti ozemlja;
·spodbujanje in podpiranje raziskav in inovacij, da bi razvili prihodnji gospodarski potencial države ter zagotovili njeno odličnost in konkurenčnost;
·spodbujanje izvajanja učinkovitejših proizvodnih procesov, ki temeljijo zlasti na nastajajočih tehnologijah.
V tej komponenti je posebna pozornost namenjena MSP, ki predstavljajo večji del belgijske gospodarske strukture in jih je gospodarska kriza še posebej prizadela.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo za leto 2019.3, saj poziva k osredotočanju na raziskave in inovacije ter na nizkoogljični in energijski prehod ter k priporočilu za posamezno državo 2020.3, ki poziva k izboljšanju poslovnega okolja, zagonu projektov javnih naložb in spodbujanju zasebnih naložb za spodbujanje gospodarskega okrevanja.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
O.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Naložba I-5.08 – „Jedrska medicina“ zvezne države
Ta naložba zajema dva ukrepa. Prvi ukrep obravnava dva izziva, povezana z zagotavljanjem zadostne razpoložljivosti dveh najbolj obetavnih radioizotopov v nuklearni medicini za zdravljenje raka v prihodnosti: 177Lu in 225Ac. Ta prvi ukrep je sestavljen iz dveh elementov. Prvi obravnava potrebo po novi infrastrukturi pri SCK CEN (belgijskem centru za jedrske raziskave), ki je potrebna za zagotovitev povečanja ponudbe 177Lu, ob upoštevanju predvidenih prihodnjih potreb, ki naj bi se po pričakovanjih v letu 2020 povečala s 16 000 bolnikov na 138 000 bolnikov v EU leta 2026. Glavni cilj drugega elementa je izvesti študijo, katere cilj je odpraviti vrzel med obstoječimi tehnologijami in ugotovljenimi potrebami, da se omogoči obsežna proizvodnja radioaktivnih izotopov 225 Ac.
Drugi ukrep vključuje projekt razvoja tehnologije SMART, katerega končni cilj je izgradnja produkcijskega orodja Mo-99 iz molibdena 100, ki je izotop, prisoten v naravnem molibdenu, tako da se ga izpostavi elektronskemu žarku iz linearnega pospeševalnika. Ta tehnologija bi tako omogočila oskrbo trga Mo-99 v prihodnosti brez uporabe raziskovalnih reaktorjev in brez uporabe urana. Radioizotop Mo-99 se uporablja v 80 % postopkov medicinskega slikanja po vsem svetu. Ukrep je namenjen financiranju izvajanja nekaterih bistvenih delov raziskovalne in razvojne študije, ki je potrebna za doseganje dovolj razvite tehnologije.
Naložba se izvede do 30. junija 2025.
Naložba I-5.09 „Raziskave in razvoj: Razpis za zbiranje predlogov v podporo raziskavam in razvoju na področju aeronavtike in vesolja zvezne države
Namen te naložbe je podpreti belgijska aeronavtična in vesoljska podjetja z ambiciozno politiko na področju raziskav, razvoja in inovacij, da bi se izboljšala njihova konkurenčnost in da bi se jim tako omogočilo sodelovanje pri razvoju naprednih in trajnostnih tehnologij (kot je čisto letalstvo). Ta podpora se zagotovi prek razpisov za letalske in vesoljske projekte. Ti razpisi za projekte zajemajo vidike, kot sta trajnostno letalstvo ali vesoljska povezljivost. Razpis za projekte na področju letalstva zajema le projekte čistega letalstva. Predlogi projektov se preučijo, da se ugotovi, ali so v skladu s konceptom čistega letalstva. Da se omogoči ta pregled, se določijo posebna merila. Projekti so usmerjeni v praktično iskanje rešitev za zmanjšanje okoljskega odtisa sektorja (30-odstotno zmanjšanje porabe goriva linijskih zrakoplovov do leta 2035, zmanjšanje ali celo prepoved osvinčenih goriv (Avgas) za lažje letalstvo, zmanjšanje porabe). Kar zadeva prostorski sektor, se projekti ocenjujejo na podlagi njihovega vpliva na trajnost. Poleg tega k digitalnemu prehodu prispevajo vidiki povezljivosti, kibernetske varnosti ali upravljanja prostorskih podatkov. Projekti so lahko na precej nizki stopnji zrelosti, dolgoročno pa so del inovacijskih procesov v teh sektorjih.
Da bi zagotovili skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz referenčnih pogojev za prihodnje razpise za projekte zagotavljajo, da se izberejo le projekti na področju aeronavtike z najboljšim prispevkom k zelenemu prehodu in ogljični nevtralnosti.
Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-5.10 „Raziskave in razvoj: Zmanjšanje količine odpadkov med razstavljanjem“ zvezne države
Ta naložba je namenjena financiranju potrebnih naložb, ki bodo omogočile, da se belgijsko strokovno znanje in izkušnje na področju radiološkega označevanja in tehnik dekontaminacije ter metodologij za njihovo uporabo pri razgradnji belgijskih jedrskih elektrarn razširijo na industrializacijo, in sicer v okviru načrtovanega postopnega opuščanja proizvodnje jedrske energije v Belgiji in morebitne valorizacije pri drugih projektih razgradnje in sanacije lokacije. Cilj projekta je čim bolj zmanjšati količino odpadkov, ki bodo nastali med morebitno razgradnjo belgijskih jedrskih elektrarn. Na primer, čim bolj poveča ponovno uporabo in recikliranje kovin in betona. Vse dejavnosti se izvajajo v visoko zavarovanih objektih CEN SCK in so v skladu s pridobljenim okoljskim dovoljenjem. Zagotovijo se tudi rešitve „od zibelke do groba“, ki ne povzročajo sekundarnih odpadkov, s katerimi ni mogoče ravnati. Projekt se osredotoča le na ponovno uporabo, recikliranje in končno odlaganje nejedrskih odpadkov, medtem ko odlaganje radioaktivnih odpadkov, ki nastanejo pri dejavnostih razgradnje, ne spada v področje uporabe projekta.
Naložba se izvede do 30. junija 2026.
Naložba I-5.11 „Okrepitev raziskav in razvoja“ flamske regije
Ta naložba je namenjena spodbujanju inovacij flamskih gospodarskih subjektov z raziskavami in razvojem, s posebnim poudarkom na treh področjih: digitalizacija, trajnost in zdravje. Predvidene so tri različne osi. Prva os je usmerjena v projekte raziskav in inovacij na območjih, kjer Flandrija že dobro deluje, s poudarkom na trajnostnih, digitalnih in zdravstvenih dejavnostih. V okviru iste osi se financirajo raziskave in razvoj na področju biogospodarstva, del proračuna pa se nameni podpori MSP in mladim podjetjem. Del te osi so tudi projekti, povezani z zelenim prehodom. Druga os je usmerjena v naložbe v najsodobnejšo raziskovalno in tehnološko infrastrukturo. Predvideno je na primer financiranje inkubatorja za zagonska podjetja v sektorju biogospodarstva ali nekaterih pilotnih zmogljivosti, povezanih z digitalizacijo predelovalne industrije. Tretja os se osredotoča na sedanje instrumente, ki so usmerjeni v podporo podjetjem na področju raziskav in razvoja. V okviru te osi se lahko raziskovalni in razvojni projekti nanašajo na farmacevtski sektor in tehnologijo 3D-tiskanja. Predvidena je tudi podpora za sodelovanje v načrtovanem projektu IPCEI na področju mikroelektronike. V okviru ukrepa bo dodeljenih najmanj 220 projektov, ki bodo zajemali vsa področja ukrepanja ukrepa.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz projektne naloge za prihodnje razpise za projekte ne vključujejo naslednjega seznama dejavnosti: (i) dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z nadaljnjo uporabo; (ii) dejavnosti v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, ki dosegajo predvidene emisije toplogrednih plinov, ki niso nižje od ustreznih referenčnih vrednosti 12 ; (iii) dejavnosti, povezane z odlagališči odpadkov 13 , sežigalnicami in napravami za mehansko-biološko obdelavo 14 ; in (iv) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Naložba se izvede do 31. avgusta 2026.
Naložba I-5.12 „Premestitev hrane in razvoj logističnih platform“ valonske regije
Cilj te naložbe je podpreti razvoj novih kmetijskih sektorjev na podlagi načela kratkih dobavnih verig in razvoj manjkajočih orodij („povezave“) v obstoječi dobavni verigi. Razdeljen je na dva podukrepa:
·vzpostavitev 30 manjših delov infrastrukture (majhna infrastruktura je projekt s površino med 400 in 800 m²) za podporo proizvodnji, skladiščenju, prevozu in predelavi proizvodov iz štirih prehranskih verig (sadje, zelenjava, žita in zelenjavne beljakovine). Vključuje tudi štiri projekte, po enega za vsako prehransko verigo, za podporo razvoju in proizvodnji semen, sadik in tehnik, prilagojenih podnebnim spremembam in gojenju brez fitosanitarnih vložkov;
·drugi del projekta vključuje gradnjo treh logističnih vozlišč, namenjenih dejavnostim trgovcev na debelo, predelavi hrane za primarne proizvode in inkubatorjem zadrug. Dopolnjuje jo izgradnja kritične infrastrukture (najmanj pet delov infrastrukture, vključno z eno skladiščno halo, enim obratom, dvema tovarnama in eno mobilno infrastrukturo, povezano z dobrim počutjem živali), ki prispeva k vzpostavitvi trajnostne agroživilske verige po vsej valonski regiji.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz projektne naloge za prihodnje razpise za projekte ne vključujejo naslednjega seznama dejavnosti: (i) dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z nadaljnjo uporabo; (ii) dejavnosti, povezane z odlagališči odpadkov, sežigalnicami in napravami za mehansko-biološko obdelavo 15 ; in (iii) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Naložba I-5.13: „Digitalizacija valonskega turističnega sektorja“ valonske regije
Cilj te naložbe je povečati odpornost turistične industrije v valonski regiji. Projekt se osredotoča na digitalizacijo sektorja z izvajanjem ukrepov za povečanje spletne prisotnosti turističnih operaterjev (MSP, samozaposlenih oseb in nepridobitnih združenj) ter njihove neodvisnosti od platform tretjih oseb.
Naložba se izvede do 31. decembra 2025.
Reforma R-5.06: „Optimizacija postopkov: Hitrejši postopki za izdajo dovoljenj in pritožbe flamske regije
Cilj te reforme je poenostavitev postopkov za izdajo okoljevarstvenih dovoljenj, vključno z uvedbo pogojev za možnost pritožbe na odločitve. Vključuje pregled obstoječe uredbe, katerega cilj je skrajšati čas, potreben za obravnavo zadeve, in zagotoviti večjo pravno varnost. Ob koncu pregleda se objavi poročilo s pregledom novih in pregledanih ukrepov.
Reforma se izvede do 31. decembra 2022.
Reforma R-5.07: „Širitev inovacijske baze“ flamske regije
Cilj te reforme je zagotoviti, da obstoječi instrumenti ne bodo omejevali dostopa MSP do subvencij za inovacije. Vključuje pregled obstoječih instrumentov za spodbujanje inovacij, ki so lažje dostopne in prilagojene potrebam MSP. Ob koncu pregleda se objavi poročilo s pregledom novih in pregledanih ukrepov.
Reforma se izvede do 31. decembra 2022.
O.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
178 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Končane so vse raziskovalne in razvojne dejavnosti v nuklearni medicini. |
Objavljeno celovito poročilo o oceni. |
Q2 |
2023 |
Objava izčrpnega poročila o vrednotenju rezultatov in ugotovitev študije za vse tri raziskovalno-razvojne podprojekte, ki so vključeni v ukrep. |
|||
|
179 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Zgrajen in naročen radioizotopski objekt (FANC in FAGG) |
Zgrajen in operativen objekt. |
Q2 |
2025 |
Objekt za radioizotop 177LU je bil zgrajen in deluje, saj je pridobil vsa potrebna dovoljenja od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) in Zvezne agencije za zdravila in zdravstvene proizvode (FAGG) ter v skladu z vso veljavno zakonodajo na zvezni in flamski ravni v zvezi z Direktivo 2011/92. |
|||
|
180 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Dokončan tehnološki sveženj |
Poročilo o izvedljivosti, v katerem je opisan tehnološki paket, ki ga vlagatelji potrebujejo za obsežno proizvodnjo 225Ac iz 226Ra. |
Q4 |
2024 |
Objavljeno je bilo poročilo o izvedljivosti, v katerem je opisan tehnološki paket, ki ga vlagatelji potrebujejo za obsežno proizvodnjo 225Ac iz 226Ra. Poročilo vsebuje naslednje elemente: 1) Operativna namestitev vroče celice pri SCK CEN za ravnanje z viri 226Ra 2) Oblikovanje pretvornika gama iz elektron-v za obsežno proizvodnjo 3) zasnova ciljnih in obsevanih modulov, ki jih je treba zgraditi za obsežno proizvodnjo 4) v celoti razširjena metoda radiokemičnega ločevanja in postopek recikliranja 226Ra – pripravljen za obsežno izvajanje 5) konceptualna zasnova proizvodnega obrata 225Ac 6) načrt za izdajo licenc za stavbo za ravnanje z radioaktivnostjo (FANC) in licenciranje GMP (FAGG) |
|||
|
181 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
mejnik |
Objava razpisa za zbiranje predlogov za letalske in vesoljske projekte |
Objava razpisa za zbiranje predlogov |
Q1 |
2022 |
Objava razpisa za zbiranje predlogov v okviru shem čistega letalstva in vesoljskega sektorja z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da so izbrani projekti skladni s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), ki zagotavljajo, da so raziskave in razvoj namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“. Projekti, izbrani v okviru vesoljske sheme, so osredotočeni na raziskave in razvoj, povezane z digitalnimi tehnologijami, zato so upravičeni v okviru področja ukrepanja 009a iz Priloge 7 k Uredbi (EU) št. 241/2021. |
|||
|
182 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za letalske in vesoljske projekte |
Uradno obvestilo o oddaji javnih naročil za letalske in vesoljske projekte |
Q3 |
2022 |
Obvestilo o oddaji vseh javnih naročil s strani zveznega državnega sekretarja, pristojnega za znanstveno politiko, za vsaj deset projektov po razpisu za zbiranje predlogov v okviru shem čistega letalstva in vesoljskega sektorja, z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da so izbrani projekti skladni s tehničnimi smernicami „brez večjih poškodb“ (2021/C58/01), ki zagotavljajo, da so raziskave in razvoj namenjene izboljšanju tehnologije „najboljše v razredu“. Projekti, izbrani v okviru vesoljske sheme, so osredotočeni na raziskave in razvoj, povezane z digitalnimi tehnologijami, zato so upravičeni v okviru področja ukrepanja 009a iz Priloge 7 k Uredbi (EU) št. 241/2021. |
|||
|
183 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
cilj |
Dokončanje letalskih in vesoljskih projektov |
Projekti |
0 |
10 |
Q3 |
2026 |
Izvedenih je bilo 10 projektov, priglašenih za dodelitev na podlagi razpisa za zbiranje predlogov za shemo čistega letalskega in vesoljskega sektorja. |
|
|
184 |
Raziskave in razvoj: Zmanjšanje količine odpadkov med razstavljanjem (I-5.10) |
mejnik |
Oddaja javnega naročila za gradnjo obrata za obdelavo materiala (Mat) |
Pisno obvestilo o oddaji javnega naročila za gradnjo obrata za obdelavo materiala (mat) |
Q4 |
2023 |
Obvestilo o oddaji naročila zveznega ministra za gospodarstvo in delo za izgradnjo obrata za obdelavo materialov (mat), ki je potreben za izvajanje hladnih preskusov in predstavitev tehnologij, ki jih je treba razviti za ponovno uporabo, recikliranje in končno odlaganje nejedrskih odpadkov iz postopkov razgradnje jedrskih elektrarn; potrebna gradbena dovoljenja in dovoljenje Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) se pridobijo. Gradnja je skladna z vso veljavno zakonodajo na zvezni in flamski ravni, povezano z Direktivo 2011/92. |
|||
|
185 |
Raziskave in razvoj: Zmanjšanje količine odpadkov med razstavljanjem (I-5.10) |
mejnik |
Zgrajena in naročena naprava za obdelavo materialov; dokončana glavna namizna študija |
Obrat za obdelavo materiala (mat) deluje |
Q2 |
2026 |
Objekt za obdelavo materialov (mat), ki je potreben za izvajanje hladnih preskusov in predstavitev tehnologij, ki jih je treba razviti, za ponovno uporabo, recikliranje in končno odlaganje nejedrskih odpadkov iz postopkov razgradnje jedrskih elektrarn, se zgradi, opremi in deluje po končanem izbirnem postopku potrebne infrastrukture in opreme. V okviru projekta se zaključi (namizno) študija primera za popolno razgradnjo (od zibelke do grobišča) določene komponente (kot je parni generator) belgijskih jedrskih elektrarn. |
|||
|
186 |
Okrepitev raziskav in razvoja (I-5.11) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte na področju raziskav in razvoja ter infrastrukture |
Obveščanje o projektih, ki se dodelijo |
Q4 |
2022 |
Obvestilo „Fonds Wetenschappelijk Onderzoek“ (Fonds Wetenschappelijk Onderzoek, FWO), VLAIO in „Departement Economie, Wetenschap en Innovatie“ (EWI), o dodelitvi 220 projektov uspešnim kandidatom na podlagi razpisa za zbiranje predlogov z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da izbrani projekti izpolnjujejo tehnične smernice „Ni znatne škode“ (2021/C58/01) z uporabo ustreznega seznama za izključevanje in zahteve o skladnosti z ustrezno EU in nacionalno zakonodajo na področju okolja. Za projekte, ki se dodeljujejo v okviru shem nepovratnih sredstev in ne temeljijo na razpisih za projekte, se skladnost s tehničnimi smernicami „brez znatne škode“ (2021/C58/01) prav tako izvaja z merilom za upravičenost, ki temelji na istem seznamu izključitev in zahtevi po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
|||
|
187 |
Okrepitev raziskav in razvoja (I-5.11) |
cilj |
Zaključek dodeljenih projektov na področju raziskav in razvoja ter infrastrukture |
Projekti |
0 |
220 |
Q2 |
2026 |
Na podlagi razpisa za zbiranje predlogov je zaključenih 220 projektov, od tega 252 000 000 EUR. |
|
|
188 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za izgradnjo infrastrukture v živilskem sektorju |
Pisno obvestilo o oddaji javnih naročil za gradnjo infrastrukture za živilski sektor |
Q4 |
2022 |
Obvestilo valonskega ministra za okolje o nagradi uspešnim kandidatom na podlagi razpisa za zbiranje predlogov za izgradnjo 30 manjših infrastruktur in štirih večjih strukturnih projektov (po eden za vsak sektor: sadje, zelenjava, žitarice, zelenjavne beljakovine) in 5 kosov infrastrukture ter valonski minister za socialno gospodarstvo za tri logistična vozlišča z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da so izbrani projekti v skladu s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01) z uporabo seznama izključitev in zahteve po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
|||
|
189 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Podpora 30 projektom premestitve hrane in štirim nastajajočim sektorjem |
|
Projekti |
0 |
34 |
Q4 |
2024 |
Dodelitev subvencij 30 manjšim infrastrukturam in štirim večjim strukturnim projektom (en za vsak sektor: sadje, zelenjava, žitarice, zelenjavne beljakovine) v okviru programa Alliance Emploi-Environnement pour l’Alimentation za projekte, priglašene na podlagi razpisa za projekte. |
|
190 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Gradnja treh logističnih vozlišč za skupno površino vsaj 8 000 kvadratnih metrov |
Vozlišča |
0 |
3 |
Q4 |
2024 |
Gradnja in oprema treh logističnih vozlišč, namenjenih dejavnostim trgovcev na debelo, predelavi hrane za primarne proizvode in inkubatorjem zadrug, s skupno površino 8 000 kvadratnih metrov. |
|
|
191 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Gradnja vsaj petih dokončanih infrastruktur |
Infrastruktura |
0 |
5 |
Q4 |
2025 |
Dokončana je gradnja vsaj petih delov infrastrukture, vključno z eno skladiščno halo, enim obratom, dvema vrtnarjema in eno mobilno infrastrukturo, povezano z dobrim počutjem živali. |
|
|
192 |
Digitalizacija valonskega turističnega sektorja (I-5.13) |
cilj |
Število aktivnih uporabnikov „outil regional de commercialisation“ |
Aktivni uporabniki |
392 |
1 500 |
Q4 |
2025 |
1 500 turističnih operaterjev je dejavnih uporabnikov „régional de commercialisation“. Aktivni uporabnik je opredeljen kot uporabnik ali turistični operater, ki uporablja „Outil regional de commercialisation“ (ORC) neposredno kot spletno orodje za rezervacije ali orodje za evidenco gotovine ali katerega spletno orodje za rezervacije je neposredno povezano z ORC. |
|
|
193 |
Reforma – lažja dovoljenja in pritožbeni postopki (R-5.06) |
mejnik |
Reforma okoljevarstvenega dovoljenja in pritožbeni postopki |
Objava poročila in vladnih odločitev. |
Q4 |
2022 |
Objava poročila, ki ga je potrdil kabinet vlade van Flamske vlade za pravosodje in izvrševanje, okolje, energijo in turizem ter vsebuje pregled novih in pregledanih ukrepov za poenostavitev upravnih postopkov v zvezi s postopki za izdajo okoljskih dovoljenj in vladnimi odločitvami. |
|||
|
194 |
Reforma – Širitev inovacijske baze (R-5.07) |
mejnik |
Reforma uredbe o podpori inovacijam |
Objava poročila in s tem povezanih vladnih odločitev |
Q4 |
2022 |
Objava poročila, ki ga je potrdil flamski minister za gospodarstvo, inovacije, delo, socialno gospodarstvo in kmetijstvo ter vsebuje pregled novih in pregledanih ukrepov za izboljšanje dostopa MSP do ukrepov za podporo inovacijam ter s tem povezanih vladnih odločitev. |
|||
P. KOMPONENTA 5.3: Krožno gospodarstvo
Cilj ukrepov v okviru te komponente načrta za okrevanje in odpornost je na splošno prispevati k razvoju krožnega in nizkoogljičnega gospodarstva. Zlasti si prizadevajo za razvoj recikliranja, ponovne uporabe in industrijske simbioze. Poleg spodbujanja nekaterih praks je cilj podpreti inovacije na področju predelave odpadkov in virov ter razviti usposabljanje na nekaterih področjih krožnega gospodarstva.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo 2019.3, v katerem je Belgija pozvana, naj ekonomsko politiko v zvezi z naložbami osredotoči med drugim na nizkoogljični in energijski prehod ter raziskave in inovacije, pa tudi na raziskave in inovacije, pa tudi na priporočilo za posamezno državo 2020.3, v katerem je Belgija pozvana, naj naložbe osredotoči na zeleni in digitalni prehod, zlasti na čisto in učinkovito proizvodnjo, krožno gospodarstvo ter raziskave in inovacije.
Pričakuje se, da noben ukrep v tej komponenti ne bo znatno škodoval okoljskim ciljem v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852, ob upoštevanju opisa ukrepov in ukrepov za ublažitev, določenih v načrtu za okrevanje in odpornost v skladu s tehničnimi smernicami DNSH (2021/C58/01).
P.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-5.08 „Regionalna strategija Bruslja za gospodarski prehod“ regije Bruselj – glavno mesto
Cilj te reforme je oblikovati regionalno strategijo za gospodarski prehod z uporabo vseh instrumentov regionalne gospodarske politike, boljšim usklajevanjem in sodelovanjem med javnimi akterji ter dejavno udeležbo zasebnega sektorja. Njeni operativni cilji morajo temeljiti na rezultatih 10 delovnih skupin.
Regionalna strategija za gospodarski prehod določa cilje za leto 2030 in akcijski načrt za obdobje petih let. Sprejme se s sklepom vlade regije Bruselj – glavno mesto do 31. marca 2022.
Reforma R-5.09 „Governance Circular Flanders“ flamske regije
Circular Flanders je osrednja platforma v Flandriji, katere cilj je olajšati prehod na krožno gospodarstvo v sodelovanju z industrijskimi partnerji, izobraževalnimi ustanovami, javnimi upravami, bankami in civilno družbo. Ta reforma bo znatno izboljšala in razširila upravljanje te platforme. V tem okviru se javno-zasebna partnerstva osredotočajo na kombinacijo tematskih delovnih programov, kot so krožna gradnja, kemija/plastika, druge proizvodne verige v predelovalni industriji, biogospodarstvo in prehranska veriga, ter na številne strateške vzvode (financiranje, inovacije, krožna oskrba, raziskave, ozaveščenost).
Besedila časovnega načrta in delovnih agend se pričakujejo do 31. decembra 2021.
Naložba I-5.14 „Vozlišče za recikliranje“ flamske regije
Cilj flandrijskega ukrepa o vozlišču za recikliranje je izvesti vsaj šest pomembnih naložb v nove obrate za recikliranje. Poudarek je na manjkajočih povezavah v številnih vrednostnih verigah, da se omogoči lokalna krožna proizvodnja, kot so recikliranje plenic, žimnic in tekstila. Naložbe se pričakujejo tudi v sektorjih plastike in kemikalij.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz projektne naloge za prihodnje razpise za projekte ne vključujejo naslednjega seznama dejavnosti: (i) dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z nadaljnjo uporabo; (ii) dejavnosti, povezane z odlagališči odpadkov 16 , sežigalnicami in napravami za mehansko-biološko obdelavo 17 ; in (iii) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Ukrep se je začel izvajati v četrtem četrtletju leta 2020. Oddaja naročil se zaključi do 31. decembra 2022. Projekti se zaključijo do 30. junija 2026.
Naložba I-5.15 „Ponovna vzpostavitev krožnega gospodarstva v Belgiji“ zvezne države
Namen teh naložb je pospešiti prehod na krožno gospodarstvo v Belgiji. Projekt ima tri cilje:
·Preprečevanje razdrobljenosti trga ali politike in spodbujanje celostnega pristopa z oblikovanjem krožne koalicije s posebnim poudarkom na zveznih pristojnostih za krožno gospodarstvo in povezovanju zveznih pristojnosti z lokalnimi in regionalnimi pristojnostmi, kot so zasnova za pomanjkanje, ponovno uporabo, popravilo in recikliranje, kemijska varnost, preverjanje in certificiranje recikliranih materialov;
·Financiranje 10 krožnih projektov v industriji in raziskovalnih središčih za pospešitev prehoda in razširitev v praksi, pri čemer so usmerjeni zlasti projekti za nadomestitev nevarnih kemikalij in projekti za okoljsko primerno zasnovo;
·Ozaveščanje in obveščanje MSP s ciljno usmerjenimi kampanjami, spletnim mestom in oblikovanjem orodja za samoocenjevanje MSP.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz referenčnega okvira za prihodnji razpis za krožne projekte izključujejo naslednji seznam dejavnosti: (i) dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z nadaljnjo uporabo; (ii) dejavnosti v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, ki dosegajo predvidene emisije toplogrednih plinov, ki niso nižje od ustreznih referenčnih vrednosti 18 ; (iii) dejavnosti, povezane z odlagališči odpadkov 19 , sežigalnicami in napravami za mehansko-biološko obdelavo 20 ; in (iv) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Krožna koalicija se ustanovi do 31. decembra 2021, projekti pa se zaključijo do 30. junija 2026.
Naložba I-5.16 „Uvedba krožnega gospodarstva“ v valonski regiji
Za uporabo valonskega krožnega gospodarstva se prek razpisov za zbiranje predlogov izvajajo naslednje naložbe:
·raziskave in razvoj z oblikovanjem partnerstev za inovacije v dveh prednostnih vrednostnih verigah, in sicer kovinah in gradbenih materialih. Projekti se osredotočajo na krožnost (ponovna uporaba, nadgradnja in recikliranje) kovin, baterij in mineralov;
·projekti, ki omogočajo organizacijo in izboljšanje okoljsko primerne zasnove, ekoloških inovacij in selektivnega zbiranja/sortiranja tokov materialov, da se zagotovi ponovna uporaba, spodbudi priprava za ponovno uporabo in recikliranje ter razvijejo nove dejavnosti na področju sodelovalnega gospodarstva in funkcionalnosti;
·recikliranje zrakoplovov ob koncu njihovega življenjskega cikla in omogočanje razvoja drugih gospodarskih pobud v regiji, kot so podjetja, ki proizvajajo opremo iz recikliranih materialov, pridobljenih iz razstavljenih zrakoplovov, industrijsko prerazporeditev in s tem povezano poklicno preusposabljanje.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz referenčnih pogojev za prihodnje razpise za projekte v okviru zgoraj navedenih podukrepov vključujejo merilo za upravičenost, izključujejo dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z uporabo v nadaljnjem proizvodnem procesu, in (ii) dejavnosti v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, s katerimi se dosegajo načrtovane emisije toplogrednih plinov, ki niso nižje od ustreznih referenčnih vrednosti 21 ; (iii) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Ukrep se je začel izvajati v prvem četrtletju leta 2021 in se zaključi do 30. junija 2026.
Naložbe I-5.17 – „Krožno gospodarstvo in krožna gradnja“ flamske regije
Cilj te naložbe je spodbuditi razširitev in vključevanje koncepta krožnega gospodarstva, pri čemer se osredotoča na spodbujanje raziskav v industrijskem obsegu, inovacijske projekte z industrijskimi podjetji, ki omogočajo sistemski učinek in podpirajo razvoj in izvajanje krožnih poslovnih modelov, pilotnih in predstavitvenih projektov ter spodbujanje MSP, naj raziščejo, kako realizirati krožne poslovne modele in poslovne procese.
Naložba se izvede prek razpisov za zbiranje predlogov za inovativne projekte v zvezi s krožno gradnjo, za projekte za razširjanje znanja o krožni proizvodnji in za projekte za vzpostavitev skupnih živih laboratorijev. Poleg tega se izvaja subvencijska shema za MSP za pridobivanje strokovnega znanja (zunanjega ali notranjega) o krožnosti.
Da se zagotovi skladnost ukrepa s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01), merila za upravičenost iz projektne naloge za prihodnje razpise za projekte ne vključujejo naslednjega seznama dejavnosti: (i) dejavnosti, povezane s fosilnimi gorivi, vključno z nadaljnjo uporabo; (ii) dejavnosti v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, ki dosegajo predvidene emisije toplogrednih plinov, ki niso nižje od ustreznih referenčnih vrednosti 22 ; (iii) dejavnosti, povezane z odlagališči odpadkov 23 , sežigalnicami in napravami za mehansko-biološko obdelavo 24 ; in (iv) dejavnosti, pri katerih lahko dolgoročno odstranjevanje odpadkov škoduje okolju. Mandat poleg tega zahteva, da se izberejo samo dejavnosti, ki so v skladu z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo.
Ta ukrep traja od 1. marca 2021 do 30. junija 2026.
P.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
||||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
|||||||
|
195 |
Bruseljska regionalna strategija za gospodarski prehod (R-5.08) |
mejnik |
Sprejetje regionalne strategije za gospodarski prehod |
Sklep vlade regije Bruselj – glavno mesto o sprejetju strategije |
Q1 |
2022 |
Strategija regije Bruselj za gospodarski prehod, ki jo je sprejela vlada regije Bruselj – glavno mesto (Décision du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale ), v kateri so opredeljeni cilji za leto 2030, ki temeljijo na usklajevanju med javnimi akterji in aktivni udeležbi zasebnega sektorja, vključno s petletnim akcijskim načrtom, ki zajema prednostna področja ukrepanja, vzpostavlja skladen sveženj javnih spodbud za inovacije in spodbuja podjetništvo za ekološki prehod. |
||||
|
196 |
Okrožnica o upravljanju Flandrije (R-5.09) |
mejnik |
Ustanovitev usmerjevalne skupine za krožno flamsko regijo |
Imenovana usmerjevalna skupina za upravljanje Krožne Flandrije ter sprejeti časovni načrt in delovni programi |
Q4 |
2021 |
Imenovana usmerjevalna skupina za upravljanje Krožne Flandrije ter časovni načrt in delovni programi za vodenje projektov krožnega gospodarstva in razvoj sprejetih strateških vzvodov |
||||
|
197 |
Vozlišče za recikliranje (I-5.14) |
cilj |
Oddaja šestih javnih naročil za obrate za recikliranje |
Objekti/prostori |
0 |
6 |
Q4 |
2022 |
Za podporo je bilo izbranih šest naložbenih projektov za obrate za recikliranje. Žirija oceni projekte, končni izbor potrdi flamski minister za okolje. Dodelitev naročil projektom, izbranim v okviru konkurenčnega razpisa za zbiranje predlogov, z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da izbrani projekti izpolnjujejo tehnične smernice „Ni večjih poškodb“ (2021/C58/01), in sicer z uporabo seznama izključitev in zahteve po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
||
|
198 |
Vozlišče za recikliranje (I-5.14) |
cilj |
Dokončanje del v šestih obratih za recikliranje |
|
Objekti/prostori |
0 |
6 |
Q2 |
2026 |
Zgrajenih, prilagojenih ali razširjenih šestih reciklažnih obratov za izboljšanje postopkov recikliranja. |
|
|
199 |
Belgijska okrožnica Builds Back (I-5.15) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za krožne projekte |
Obvestilo o oddaji javnih naročil uspešnim kandidatom |
Q1 |
2024 |
Operativni sekretariat je pogodbeno najel in deloval za spodbujanje sodelovanja pri ukrepih krožnega gospodarstva in izbora uspešnih kandidatov na podlagi razpisa za zbiranje predlogov za deset krožnih projektov. Kandidatke so zasebna podjetja, ki potrebujejo finančna sredstva za izvajanje raziskovalnega ali operativnega projekta na področju okoljsko primerne zasnove ali zamenjave kemikalij. Kandidat se šteje za uspešnega, ko je njegov naložbeni projekt uradno izbran za financiranje s strani koalicije. Uradno obvestilo o dodelitvi javnih naročil projektom, izbranim v okviru konkurenčnega razpisa za zbiranje predlogov, z referenčnimi pogoji, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da izbrani projekti izpolnjujejo tehnične smernice „Ni večjih poškodb“ (2021/C58/01), in sicer z uporabo seznama izključitev in zahteve po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
||||
|
200 |
Belgijska okrožnica Builds Back (I-5.15) |
mejnik |
Zaključek ukrepov za ozaveščanje in informiranje MSP ter krožnih projektov |
Poročila o učinku kampanj, poročila o dokončanju krožnih projektov |
Q2 |
2026 |
Vsaj trije ukrepi za ozaveščanje in obveščanje v zvezi z MSP (letne kampanje ozaveščanja (več kot tri leta), eno spletišče in eno orodje za samoocenjevanje) o dokončanih vidikih krožnega gospodarstva in vsaj devetih zaključenih projektov krožnega gospodarstva |
||||
|
201 |
Uvedba krožnega gospodarstva v Valoniji (I-5.16) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte, ki spodbujajo krožno gospodarstvo v Valoniji |
Obvestilo o oddaji javnih naročil uspešnim kandidatom |
Q2 |
2022 |
Izbor uspešnih kandidatov na podlagi treh razpisov za zbiranje predlogov za projekte recikliranja in ponovne uporabe kovin, baterij in mineralov, razvoja sodelovalnega gospodarstva za omejitev rabe virov ter razvoja vrednostne verige in ukrepov usposabljanja, povezanih z recikliranjem letal. Razpisi za zbiranje predlogov imajo pristojnosti, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da so izbrani projekti skladni s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01) z uporabo seznama za izključitev in zahteve po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
||||
|
202 |
Uvedba krožnega gospodarstva v Valoniji (I-5.16) |
cilj |
Zaključek projektov za spodbujanje krožnega gospodarstva v Valoniji |
Projekti |
0 |
80 |
Q2 |
2026 |
Zaključenih je bilo najmanj 80 projektov na področju recikliranja in ponovne uporabe kovin, baterij in mineralov, razvoja sodelovalnega gospodarstva za omejitev rabe virov ter razvoja vrednostne verige in ukrepov usposabljanja, povezanih z recikliranjem letal. |
||
|
203 |
Flandrija – krožno gospodarstvo & krožna gradnja (I-5.17) |
mejnik |
Objava razpisov za projekte v zvezi s krožno gradnjo, razširjanjem znanja o krožni proizvodnji in ustanavljanju skupnih živih laboratorijev |
Objava razpisa za zbiranje predlogov |
Q4 |
2022 |
Objava razpisov za inovativne projekte za krožno gradnjo, projekte za razširjanje znanja o krožni proizvodnji in projekte za vzpostavitev skupnih živih laboratorijev zasebnih podjetij. Razpisi za zbiranje predlogov imajo pristojnosti, vključno z merili za upravičenost, ki zagotavljajo, da so izbrani projekti skladni s tehničnimi smernicami „Brez znatne škode“ (2021/C58/01) z uporabo seznama za izključitev in zahteve po skladnosti z ustrezno okoljsko zakonodajo EU in nacionalno okoljsko zakonodajo. |
||||
|
204 |
Flandrija – krožno gospodarstvo & krožna gradnja (I-5.17) |
mejnik |
Zaključeni projekti o krožni gradnji, razširjanju znanja o krožni proizvodnji in ustanavljanju skupnih živih laboratorijev |
|
Q2 |
2026 |
Vsaj 100 zaključenih projektov o krožni gradnji, razširjanju znanja o krožni proizvodnji, pridobivanju strokovnega znanja (zunanjega ali notranjega) o krožnosti ter ustanavljanju skupnih živih laboratorijev s strani zasebnih podjetij in vsaj 500 podjetij (MSP) in organizacij, ki so prejemale subvencije kot neposredni upravičenci do subvencije ali kot udeleženci v skupnih projektih. |
||||
Q. KOMPONENTA 6.1: Pregledi porabe
Ta element belgijskega načrta za okrevanje in odpornost sestavljajo ukrepi, osredotočeni na izvajanje pregledov porabe na različnih ravneh države. Splošni cilj je izboljšati kakovost in sestavo javnih odhodkov.
Komponenta prispeva k obravnavi priporočila za posamezno državo za leto 2019.1 o izboljšanju sestave in učinkovitosti javne porabe.
Q.1 Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Reforma R-6 „Pregled porabe“
Cilj reforme je uvesti preglede porabe na različnih ravneh države. Reforme se izvedejo do 31. decembra 2024. Ta ukrep vključuje naslednjih pet podukrepov:
·reforma R-6.01 „Pregled porabe“ zvezne države,
·reforma R-6.02 „Pregled porabe – splošna revizija in cilji porabe v Flandriji“ Flandrije,
·reforma R-6.03 „Pregled porabe – ničelno predračunavanje“ valonske regije,
·reforma R-6.04 „Pregled porabe“ regije Bruselj – glavno mesto,
·reforma R-6.05 „Pregled porabe“ francoske skupnosti.
Reforma R-6.01 „Pregled porabe“ zvezne države
Cilj reformnega ukrepa je izvajanje pregledov porabe na strukturni način na zvezni ravni in v sektorju socialne varnosti. OECD je v okviru programa Komisije za podporo strukturnim reformam podprla pripravo pregledov porabe. V letih 2019 in 2020 je zagotovila tehnično pomoč in priporočila za učinkovito izvajanje pregledov porabe v belgijskem proračunskem postopku. V skladu s priporočili OECD se je zvezna vlada odločila, da bo v začetku leta 2021 začela pilotne projekte na treh glavnih področjih: davčni odhodki, primarni odhodki, sektor socialne varnosti. V ta namen so bile ustanovljene delovne skupine, ki bodo predložile svoje poročilo za pripravo proračuna za leto 2022. Takrat vlada izbere nov sklop tem za naslednje leto. Po pilotnem projektu se opravi ocena postopka (usmerjevalni odbor, mandat, sestava delovnih skupin), da se oceni, ali sta načrtovana struktura in časovni razpored optimalna ali se lahko izboljšata. Vlada do zaključka pilotnih projektov leta 2022 odloči, kako bodo pregledi porabe postali ponavljajoč se proces in sestavni del proračunskega postopka.
Reforma R-6.02 „Pregled porabe – splošna revizija in cilji porabe v Flandriji“ Flandrije
Reformni ukrep namerava ponovno določiti prednostne naloge za odhodke flamske regionalne vlade in jih, kjer je to mogoče, omejiti: na eni strani z razvojem pravila glede odhodkov in na drugi strani s tako imenovanim „Vlaamse Brede Herovering (VBH)“, katerega cilj je strukturno umestiti preglede porabe v flamski proračunski postopek v prihodnjih letih. V standardu odhodkov, ki bo sprejet leta 2022, se opredeli potek največje rasti javnofinančnih odhodkov, pri čemer se upoštevajo trend rasti prihodkov in zastavljeni proračunski cilji. Namen programa VBH je do sredine leta 2021 izvesti oceno desetih področij politike, ki bo podlaga za opredelitev obsega pregledov porabe. Ukrep bo podpiral preglede porabe na enajstih področjih politike od septembra 2021 do oktobra 2025.
Reforma R-6.03 „Pregled porabe – ničelno predračunavanje“ valonske regije
Reformni ukrep je sestavljen iz ničelne priprave proračuna in pregledov porabe, ki zajemajo vse odhodke in prihodke na sedmih področjih politike ter zajemajo vse oddelke valonske uprave in 170 enot javne uprave. Pristop oblikovanja proračuna z ničelno osnovo, ki zahteva popolno letno utemeljitev porabe, se osredotoča na odhodke za poslovanje in naložbe, pregledi porabe pa obravnavajo intervencijske odhodke, ki vključujejo prenos javnih sredstev na podjetja, gospodinjstva in lokalne organe. Postopek se izvede v štirih valovih od oktobra 2020 do junija 2022 s podporo zunanjih svetovalcev. Po zaključku postopka se valonska vlada odloči, kako naj se pregledi porabe trajno vključijo v proračunski postopek.
Reforma R-6.04 „Pregled porabe“ regije Bruselj – glavno mesto
Reformni ukrep je sestavljen iz izvedbe in dokončanja dveh pilotnih pregledov porabe ter naknadne vključitve pregledov porabe v proračunski postopek bruseljske regije. Bruseljska regija je s podporo programa za podporo strukturnim reformam začela izvajati dva pilotna projekta za pregled porabe na področjih mobilnosti in socialnih stanovanj. Njihov glavni cilj je okrepiti zmogljivost uprave (zlasti bruseljske administracije za finance in proračun ter bruseljskega inštituta za statistiko in analizo) in pridobiti izkušnje za strukturno umestitev orodja. Tudi po zaslugi programa za podporo strukturnim reformam je bruseljska vlada prejela celovito analizo vrzeli v sistemu upravljanja javnih financ, po zaslugi poročila o ocenah javnih odhodkov in finančne odgovornosti (, ki naj bi bilo zaključeno julija 2021. Bruseljska vlada na podlagi izkušenj pri izvajanju pilotnih pregledov in rezultatov analize PEFA odloči, kako bo preglede porabe strukturno vključila v proračunski postopek.
Reforma R-6.05 „Pregled porabe“ francoske skupnosti
Reformni ukrep je sestavljen iz izvedbe pilotnih pregledov porabe in naknadne vključitve pregledov porabe v proračunski postopek francosko govoreče skupnosti. Prvi krog pilotnih pregledov je bil izbran za pripravo proračuna za leto 2022. Sledil bo drugi krog, ki se bo zaključil do sredine leta 2022. V okviru instrumenta EU za tehnično podporo vlada francosko govoreče skupnosti prejme tehnično podporo za vključitev pregledov porabe v svoj proračunski cikel, kar vladi omogoča, da se v drugem četrtletju leta 2023 odloči, kako vključiti preglede porabe v proračunski cikel.
Q.2 Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
205 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Pilotni pregled porabe ali vključitev v proračunski postopek (1) |
Zaključeni piloti in z njimi povezana poročila |
|
|
|
Q4 |
2021 |
Za zvezno, valonsko regijo in organe regije glavnega mesta Bruselj: Zaključek pilotnega projekta za pregled porabe in priprava poročila. Za organe flamske regije: Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1): Odločitve vlade, ki opredeljujejo, kako se pregledi porabe (ali podoben pristop) vključijo v proračunski postopek. Odločitve opredeljujejo strategijo pregleda porabe in časovni razpored prihodnjih pregledov, po možnosti vključno s količinsko opredeljenimi cilji. V skladu s smernicami Euroskupine med drugim zagotoviti jasen obseg in zasnovo pregledov ter pregledno spremljanje, poročanje in ocenjevanje. |
|
206 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1) ali zaključek pilotnega projekta |
Sklep vlade |
|
|
|
Q4 |
2022 |
Za zvezno, valonsko regijo in organe regije glavnega mesta Bruselj: Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1): Odločitve vlade, ki opredeljujejo, kako se pregledi porabe (ali podoben pristop) vključijo v proračunski postopek. Odločitve opredeljujejo strategijo pregleda porabe in časovni razpored prihodnjih pregledov, po možnosti vključno s količinsko opredeljenimi cilji. V skladu s smernicami Euroskupine med drugim zagotoviti jasen obseg in zasnovo pregledov ter pregledno spremljanje, poročanje in ocenjevanje. Za francoske organe Skupnosti: Pregled porabe za zaključek pilotnega projekta in poročanje o redigiranju. |
|
207 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1) ali (2) |
Sklep vlade |
|
|
|
Q4 |
2023 |
Za francoske organe Skupnosti: Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1): Odločitve vlade, ki opredeljujejo, kako se pregledi porabe (ali podoben pristop) vključijo v proračunski postopek. Odločitve opredeljujejo strategijo pregleda porabe in časovni razpored prihodnjih pregledov, po možnosti vključno s količinsko opredeljenimi cilji. V skladu s smernicami Euroskupine med drugim zagotoviti jasen obseg in zasnovo pregledov ter pregledno spremljanje, poročanje in ocenjevanje. Za zvezno, flamsko regijo, Valonsko regijo, Bruselj - glavno regijo in francoske organe Skupnosti: Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (2): Sistematično vključevanje rezultatov pregledov porabe v letno in večletno proračunsko načrtovanje od priprave zakona o proračunu za leto 2024. To med drugim vključuje naknadno količinsko opredelitev rezultatov, vključno s prihranki, povezanimi s programom pregleda porabe. |
|
208 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Naknadna analiza pregleda porabe |
Poročilo o oceni |
|
|
|
Q4 |
2024 |
Za zvezno, flamsko regijo, Valonsko regijo, regijo Bruselj – glavno mesto in organe francoske skupnosti: Naknadna analiza pregleda porabe: Objava poročila o oceni pregledov porabe. |
R. Revizija in nadzor
I.1
Opis reform in naložb za nepovratno finančno podporo
Sistem repozitorijev za beleženje in shranjevanje vseh ustreznih podatkov v zvezi z izvajanjem načrta za okrevanje in odpornost – doseganje mejnikov in ciljev, podatkov o končnem prejemniku, izvajalcih, podizvajalcih in dejanskih lastnikih – začne delovati pred predložitvijo prvega zahtevka za plačilo. Belgija pred prvim zahtevkom za plačilo predloži namensko revizijsko poročilo, ki potrjuje učinkovitost funkcionalnosti sistema arhiva.
Poleg tega bo Belgija pred predložitvijo prvega zahtevka za plačilo v okviru mehanizma za okrevanje in odpornost zagotovila, da se na ravni usklajevalnega organa na medfederalni ravni vzpostavi izvajanje ustreznih ureditev usklajevanja, vključno z navzkrižnimi preverjanji, da se prepreči dvojno financiranje iz instrumenta in drugih programov Unije v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja.
I.2. Mejniki, cilji, kazalniki in časovni razpored za spremljanje in izvajanje nepovratne finančne podpore
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
Kvalitativni kazalniki
|
Kvalitativni kazalniki
|
Okvirni časovni razpored za dokončanje |
Opis vsakega mejnika in cilja |
|||
|
Enota merjenja |
Izhodiščna raven |
Ciljna raven |
Četrtletje |
Leto |
||||||
|
209 |
Spremljanje in izvajanje načrta |
mejnik |
Sistem arhiva za revizijo in nadzor: informacije za spremljanje izvajanja načrta za okrevanje in odpornost |
Revizijsko poročilo, ki potrjuje funkcije sistema repozitorijev |
Pred prvim zahtevkom za plačilo |
Pred prvim zahtevkom za plačilo |
Vzpostavljen in operativen je sistem arhivov za spremljanje izvajanja načrta za okrevanje in odpornost. Sistem vključuje najmanj naslednje funkcije: (a) zbiranje podatkov ter spremljanje doseganja mejnikov in ciljnih vrednosti; (b) zbira, shranjuje in zagotavlja dostop do podatkov, ki se zahtevajo v skladu s členom 22(2)(d)(i) do (iii) uredbe o mehanizmu za okrevanje in odpornost. |
|||
|
210 |
Spremljanje in izvajanje načrta |
mejnik |
Zaščita finančnih interesov EU |
Izvajanje dogovorov |
Pred prvim zahtevkom za plačilo |
Pred prvim zahtevkom za plačilo |
Izvajanje ustreznih ureditev usklajevanja, vključno z navzkrižnimi preverjanji, se vzpostavi na ravni usklajevalnega organa na medzvezni ravni, da se prepreči dvojno financiranje iz instrumenta in drugih programov Unije v skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja. |
|||
2.Ocenjeni skupni stroški načrta za okrevanje in odpornost
Ocenjeni skupni stroški načrta za okrevanje in odpornost Belgije znašajo 5 924 952 328 EUR.
ODDELEK 2: FINANČNA PODPORA
1.Finančni prispevek
Obroki iz člena 2(2) se razporedijo na naslednji način:
1.1.Prvi obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
1 |
Spremljanje in izvajanje načrta |
mejnik |
Sistem arhiva za revizijo in nadzor: informacije za spremljanje izvajanja načrta za okrevanje in odpornost |
|
2 |
Učni račun (R-5.03) |
mejnik |
Zvezna reforma, ki ustvarja spodbude za podjetja za zagotavljanje usposabljanja |
|
3 |
Regionalna platforma za izmenjavo podatkov (I-2.10) |
mejnik |
Oddaja javnega naročila |
|
4 |
Digitalizacija procesov med državljani in podjetji (I-2.11) |
mejnik |
Začetek delovanja novih digitalnih platform |
|
5 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Zbirka orodij EU za povezljivost |
|
6 |
Mobiliteitsbudget (R-3.02) |
mejnik |
Sprejetje proračuna za mobilnost |
|
7 |
Brezemisijski službeni avtomobili (R-3.03) |
mejnik |
Sprejetje zakona o reformi sistema davka na osebna vozila za podjetja |
|
8 |
Individualno usmerjanje v obveznem izobraževanju (I-4.03) |
mejnik |
Sprejetje novega okvira dekreta, ki določa pogoje za poseganje sistema |
|
9 |
Reforma podpore za iskalce zaposlitve v Valoniji (R-5.05) |
mejnik |
Reforma podpore za iskalce zaposlitve v Valoniji |
|
10 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Upravljanje projektov za digitalno preobrazbo pravosodja po sprejetju odloka |
|
11 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Objava zakonodajnega okvira za dodeljevanje spektra 5G |
|
12 |
Spodbujanje brezemisijskega prometa – VLA (R-3.06) |
mejnik |
Sprejetje okvira za vzpostavitev polnilne infrastrukture v flamski regiji |
|
13 |
Polnilne postaje - FED (I-3.18) |
mejnik |
Sprejetje davčne spodbude za postavitev zasebnih in poljavnih polnilnih postaj |
|
14 |
Digitalni preobrat za bruseljske šole (I-4.05) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
15 |
Vključujoč trg dela (R-4.06) |
cilj |
Dokončanje sektorskih akcijskih načrtov za nediskriminacijo |
|
16 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
mejnik |
Valonska strategija za deinstitucionalizacijo (valonska zdravstvena politika) |
|
17 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Predlog pokojninske reforme |
|
18 |
Učni račun (R-5.03) |
mejnik |
Zvezna reforma, ki uvaja individualno pravico do usposabljanja za zaposlene. |
|
19 |
Okrožnica o upravljanju Flandrije (R-5.09) |
mejnik |
Ustanovitev usmerjevalne skupine za krožno flamsko regijo |
|
20 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Pilotni pregled porabe ali vključitev v proračunski postopek (1) |
|
21 |
Spremljanje in izvajanje načrta |
mejnik |
Zaščita finančnih interesov EU |
|
Znesek obroka |
973 994 000 EUR |
1.2.Drugi obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
22 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
mejnik |
Prilagoditev odloka o električni energiji za uvedbo sistema „vse na enem mestu“ za obnovo |
|
23 |
Polnilne postaje - RBC (R-3.05) |
mejnik |
Sprejetje odloka o določitvi varnostnih standardov in izvedbenega načrta infrastrukture |
|
24 |
Izboljšana shema energetskih subvencij v flamski regiji (R-1.01) |
mejnik |
Izboljšane sheme energetskih subvencij v Flandriji |
|
25 |
Izboljšana shema energetskih subvencij regije Bruselj – glavno mesto (R-1.02) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energijskih subvencij v Bruslju |
|
26 |
Izboljšan sistem energetskih subvencij nemške skupnosti (R-1.03) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energetskih subvencij v nemško govoreči skupnosti |
|
27 |
Obnova javnih stavb (I-1.06) |
mejnik |
Začetek veljavnosti nove uredbe o shemah energijskih subvencij v Valoniji |
|
28 |
Regulativni okvir za trge H2 in CO2 (R-1.04) |
mejnik |
Začetek veljavnosti novega zakona o plinu in z njim povezanih predpisov, da se omogoči razvoj trga za H2 in CO2 |
|
29 |
Osrednja infrastruktura za H2 in CO2 (I-1.14) |
mejnik |
Sprejetje naložbenega načrta za osrednjo infrastrukturo za H2 in CO2. |
|
30 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte IPCEI na področju vodika |
|
31 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Začetek veljavnosti zakona o ustanovitvi organa za zdravstvene podatke |
|
32 |
Zagotavljanje digitalne opreme in IT infrastrukture šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
33 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
mejnik |
Objava razpisa za zbiranje predlogov za letalske in vesoljske projekte |
|
34 |
Bruseljska regionalna strategija za gospodarski prehod (R-5.08) |
mejnik |
Sprejetje regionalne strategije za gospodarski prehod |
|
35 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Oddaja naročil v okviru javnega razpisa |
|
36 |
Razvoj nizkoogljične industrije (I-1.18) |
mejnik |
Oddaja naročil |
|
37 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12) |
mejnik |
Zahteve so opredeljene |
|
38 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Zasnova in rešitev za podprojekte |
|
39 |
Digitalizacija kulturnega in medijskega sektorja (I-2.08) |
cilj |
Zaključek projektov za digitalizirana in okrepljena avdiovizualna in avdio dela |
|
40 |
E-uprava: razpisni postopek (R-2.02) |
mejnik |
Začetek veljavnosti novega regulativnega okvira |
|
41 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
mejnik |
Zaključek pilotnih projektov, ki jih je izvedla umetna inteligenca za inštitut za skupno dobro |
|
42 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Dražba 5G |
|
43 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Izvajanje zbirke orodij za povezovanje stanja |
|
44 |
Pametna mobilnost (I-3.15) |
mejnik |
Aplikacija Smart Move deluje |
|
45 |
Polnilne postaje – VLA (I-3.19) |
mejnik |
Podelitev koncesij za polnilno infrastrukturo |
|
46 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Akcijski načrt na podlagi rezultatov konference o zaposlovanju |
|
47 |
Vseživljenjsko učenje flamske skupnosti (R-5.04) |
mejnik |
Dokument o viziji o učenju in poklicnem računu v Flandriji |
|
48 |
Uvedba krožnega gospodarstva v Valoniji (I-5.16) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte, ki spodbujajo krožno gospodarstvo v Valoniji |
|
Znesek obroka |
973 994 000 EUR |
1.3.Tretji obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
49 |
Uvedba 5G - Nacionalni načrt za fiksne in mobilne širokopasovne povezave (R-2.03) |
mejnik |
Revizija zakonodajnega okvira treh regij o standardih za sevanje |
|
50 |
Obnova železniške infrastrukture in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 1) |
|
51 |
Polnilne postaje - WAL (R-3.04) |
mejnik |
Sprejetje načrta za uvedbo električnih polnilnih postaj |
|
52 |
Digisprong (R-4.01) |
mejnik |
Sprejetje novega okvira IKT za obvezno izobraževanje v Flandriji |
|
53 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za letalske in vesoljske projekte |
|
54 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Oddaja naročil za projekte v zvezi z vodikom v okviru IPCEI |
|
55 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte na področju vodika, ki niso povezani z IPCEI |
|
56 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Dokončanje študij FEED in okoljskih študij |
|
57 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
cilj |
Obvestilo o oddaji naročila za osem javnih razpisov |
|
58 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Izvedba prve kampanje ozaveščanja o kibernetski kriminaliteti |
|
59 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Objava spletnega portala JustOnWeb |
|
60 |
Digitalizacija flamske vlade (I-2.09) |
mejnik |
Oddaja naročila za 18 projektov |
|
61 |
Globalni akcijski načrt proti osipu (R-4.03) |
mejnik |
Nov celovit načrt za preprečevanje osipa v šolah |
|
62 |
Zagotavljanje digitalne opreme in IT infrastrukture šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
63 |
Individualno usmerjanje v obveznem izobraževanju (I-4.03) |
cilj |
Uvedba okrepljenega podpornega mehanizma za študente v stiski |
|
64 |
Digibanks (I-4.11) |
cilj |
Podpis partnerstev za spodbujanje digitalne vključenosti |
|
65 |
Učenje in akcija poklicne poti (I-5.04) |
cilj |
Podpora za dopuste za usposabljanje in spletno usposabljanje v Flandriji |
|
66 |
Učenje in poklicna dejavnost (I-5.04) |
mejnik |
Podpora začasno brezposelnim v Flandriji |
|
67 |
Digitalne spretnosti (I-5.06) |
cilj |
Razvoj ponudbe e-učenja v Flandriji |
|
68 |
Okrepitev raziskav in razvoja (I-5.11) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte na področju raziskav in razvoja ter infrastrukture |
|
69 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za izgradnjo infrastrukture v živilskem sektorju |
|
70 |
Reforma – lažja dovoljenja in pritožbeni postopki (R-5.06) |
mejnik |
Reforma okoljevarstvenega dovoljenja in pritožbeni postopki |
|
71 |
Reforma – Širitev inovacijske baze (R-5.07) |
mejnik |
Reforma uredbe o podpori inovacijam |
|
72 |
Vozlišče za recikliranje (I-5.14) |
cilj |
Oddaja šestih javnih naročil za obrate za recikliranje |
|
73 |
Flandrija – krožno gospodarstvo & krožna gradnja (I-5.17) |
mejnik |
Objava razpisov za projekte v zvezi s krožno gradnjo, razširjanjem znanja o krožni proizvodnji in ustanavljanju skupnih živih laboratorijev |
|
74 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1) ali zaključek pilotnega projekta |
|
Znesek obroka |
735 632 000 EUR |
1.4.Četrti obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
75 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte, ki niso povezani z IPCEI |
|
76 |
Raziskovalna platforma za energijski prehod (I-1.19) |
mejnik |
Objava javnih razpisov za opremo. |
|
77 |
Omrežja ogrevanja iz obnovljivih virov (I-1.20) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za projekte obnovljive ali odpadne toplote |
|
78 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
mejnik |
Oddaja naročil projektom za izgradnjo dveh nacionalnih parkov |
|
79 |
Goljufije v zvezi z emisijami (R-3.07) |
mejnik |
Sprejetje pravnega okvira za spremljanje emisij vozil v Flandriji |
|
80 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
cilj |
Profil kompetenc in zaposlitveno svetovanje |
|
81 |
A6K/E6K Digitalno in tehnološko vozlišče za inovacije in usposabljanje (I-5.01) |
mejnik |
Dejavnost, razvita v okviru A6K-E6K |
|
82 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 1) |
|
83 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (1-1A) |
cilj |
Dodelitev nepovratnih sredstev za domače baterije in pametne nadzorne naprave v Flandriji |
|
84 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Oddaja naročil v okviru 2. javnega razpisa |
|
85 |
Blue Deal (I-1.24) |
mejnik |
Začetek projektov za krepitev biotske raznovrstnosti in/ali ublažitev učinkov podnebnih sprememb. |
|
86 |
Digitalizacija regionalnih in lokalnih oblasti (I-2.12) |
mejnik |
Dodelitev treh razpisov za projekte |
|
87 |
Zmogljivost SNCB/INFRABEL (R-3.01) |
mejnik |
Odobritev novih pogodb NMBS-SNCB in Infrabel o izvajanju ter večletnega naložbenega načrta, |
|
88 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne poljavne in javne polnilne postaje (korak 1) |
|
89 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
mejnik |
Dodelitev nepovratnih sredstev v zvezi s pobudami na področju socialnih inovacij |
|
90 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Končane so vse raziskovalne in razvojne dejavnosti v nuklearni medicini. |
|
Znesek obroka |
735 632 000 EUR |
1.5.Peti obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
91 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Pridobljena dovoljenja za energetski otok |
|
92 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Začetek večjih infrastrukturnih del za avtobuse (Mons in pametni cestni signali), tramvaj (Liège) in svetlo podzemno železnico (Charleroi) |
|
93 |
Obnova železniške infrastrukture in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 2) |
|
94 |
Kanal Albert in Trilogiport (I-3.11) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za gradnjo mostov nad kanalom Albert/in nove platforme v Trilogportu |
|
95 |
Strategija prekvalifikacije (R-4.05) |
mejnik |
Sprejetje regulativnih besedil s strani bruseljske vlade za spodbujanje vključevanja ranljivih skupin na trg dela |
|
96 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Oddaja dela |
|
97 |
Gradnja in obnova infrastrukture za zgodnje otroško varstvo (I-4.13) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za nosilce projektov |
|
98 |
Blue Deal (I-1.24) |
mejnik |
Nakup zemljišč za krepitev biotske raznovrstnosti in/ali ublažitev učinkov podnebnih sprememb |
|
99 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
cilj |
Instrumenti za povečanje kibernetske odpornosti, ki so na voljo širši javnosti |
|
100 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Globalni okvir upravljanja kibernetske varnosti v okviru ministrstva za zunanje zadeve |
|
101 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Notranja centralizacija sodnih odločb |
|
102 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 10: Enotni digitalni portal) |
mejnik |
Vmesnik s prednjo stranjo je razvit |
|
103 |
Poenostavitev upravnih postopkov (R-2.01) |
mejnik |
Začetek veljavnosti ukrepov za poenostavitev spletne ustanovitve podjetja |
|
104 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
mejnik |
Skupina strokovnjakov, ustanovljena v okviru umetne inteligence za inštitut za skupno dobro |
|
105 |
Nepovratna sredstva za prehod na druge oblike prevoza (I-3.14) |
cilj |
Prvih 5 000 novih vlog za nepovratna sredstva za prehod na druge oblike prevoza |
|
106 |
Sklad za visokošolski razvoj (R-4.02) |
mejnik |
Dokument o viziji za v prihodnost usmerjeno, prilagodljivo in digitalno visokošolsko izobraževanje |
|
107 |
Sklad za visoko šolstvo (I-4.02) |
cilj |
Izboljšanje ponudbe visokošolskega izobraževanja v Flandriji, da bo bolj odporna na prihodnost in prilagodljiva |
|
108 |
Boj proti diskriminaciji na trgu dela (R-4.04) |
mejnik |
Prilagojen regulativni okvir in izboljšana uporaba ločevalnih testov |
|
109 |
Vključujoč trg dela (R-4.06) |
cilj |
Nova integrirana pot za nove udeležence |
|
110 |
Digitalne spretnosti (I-5.06) |
mejnik |
Digitalna orodja in storitve za državljane, delodajalce in flamske partnerje javnega zavoda za zaposlovanje (VDAB), ki se v celoti uporabljajo v Flandriji |
|
111 |
Učni račun (R-5.03) |
cilj |
Reforma za boljše sodelovanje med nacionalnim zavodom za zaposlovanje (ONEM) in regionalnimi zavodi za zaposlovanje, ki omogoča povečanje usposabljanja za brezposelne. |
|
112 |
Režim kumulacije in mobilnost v sektorjih s pomanjkanjem (R-5.01) |
mejnik |
Zvezna reforma kumulacijskega režima |
|
113 |
Režim kumulacije in mobilnost v sektorjih s pomanjkanjem (R-5.01) |
mejnik |
Zvezna reforma mobilnosti v sektorjih s pomanjkanjem |
|
114 |
Raziskave in razvoj: Zmanjšanje količine odpadkov med razstavljanjem (I-5.10) |
mejnik |
Oddaja javnega naročila za gradnjo obrata za obdelavo materiala (mat) |
|
115 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Vključitev pregleda porabe v proračunski postopek (1) ali (2) |
|
Znesek obroka |
540 230 000 EUR |
1.6.Šesti obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
116 |
„Renolab: Laboratorij za obnovo“ regije Bruselj – glavno mesto (I-1.13) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za predstavitev projektov obnove |
|
117 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
cilj |
Nove in prenovljene kolesarske ceste |
|
118 |
Belgijska okrožnica Builds Back (I-5.15) |
mejnik |
Oddaja javnih naročil za krožne projekte |
|
119 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 2) |
|
120 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 1) |
|
121 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Uporabljeni ukrepi za gospodarjenje z zemljišči (gozdovi, zaščitena območja) in premeščanje tekočih projektov |
|
122 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podukrep 2: |
cilj |
Vse komunikacije javnega zavoda za socialno varnost (IPSS) so digitalne, podatki pa so centralizirani/konsolidirani. |
|
123 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
mejnik |
Začetek vseh projektov kolesarjenja in hoje |
|
124 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
mejnik |
Podpis revidirane pogodbe o izvajanju javne službe OTW („Organisme de Transport de Wallonie“) |
|
125 |
E-vključitev za Belgijo (I-4.08) |
cilj |
Dodeljevanje donacij |
|
126 |
Pokojnina in konec kariere (R-4.07) |
mejnik |
Sprejetje pokojninske reforme |
|
Znesek obroka |
540 230 000 EUR |
1.7.Sedmi obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
127 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Zbirka podatkov za zbiranje podatkov v realnem času |
|
128 |
Regionalna platforma za izmenjavo podatkov (I-2.10) |
cilj |
10 javnih uprav je podprtih za uvedbo projektov na regionalni podatkovni platformi. |
|
129 |
Digitalizacija regionalnih in lokalnih oblasti (I-2.12) |
cilj |
Usposabljanje za prekvalifikacijo |
|
130 |
E-uprava: razpisni postopek (R-2.02) |
mejnik |
Izvajanje novega orodja |
|
131 |
Razvoj inštituta za umetno inteligenco za uporabo te tehnologije za soočanje z družbenimi izzivi (I-2.14) |
cilj |
Storitve umetne inteligence, ki jih zagotavlja umetna inteligenca za inštitut za skupno dobro |
|
132 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.14) |
cilj |
Oddaja javnih naročil za projekte potrditve koncepta 5G |
|
133 |
Moduli IT „Go Live of rail“ (I-3E) |
cilj |
Moduli IT Go Live of rail |
|
134 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park (I-3G) |
cilj |
Uradni odlok za zelene avtobuse in s tem povezano polnilno infrastrukturo v Flandriji in Bruslju |
|
135 |
Goljufije v zvezi z emisijami (R-3.07) |
mejnik |
Informacijski sistem, ki podatke o emisijah združuje z opazovanji rednih tehničnih pregledov in inšpekcijskih pregledov varnosti v cestnem prometu |
|
136 |
Zagotavljanje digitalne opreme in IT infrastrukture šolam (I-4 |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
137 |
Digitalni preobrat za bruseljske šole (I-4.05) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
138 |
Digitalne platforme za zapornike (I-4.09) |
cilj |
Zaključek uvajanja |
|
139 |
Spol in delo (I-4.10) |
cilj |
Udeležba žensk pri projektih na terenu |
|
140 |
Učenje in poklicna dejavnost (I-5.04) |
cilj |
Podpora podjetjem v Flandriji s preverjanjem kompetenc, prehodnimi točkami in razpisi za projekte |
|
141 |
Strategija za ponovni zagon trga dela, osredotočena na učinkovitost in optimizacijo politik aktivacije in usposabljanja (I-5.05) |
cilj |
Aktivacijska podpora iskalcem zaposlitve in delavcem v Bruslju |
|
142 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Dokončan tehnološki sveženj |
|
143 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Podpora 30 projektom premestitve hrane in štirim nastajajočim sektorjem |
|
144 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Izgradnja treh logističnih vozlišč s skupno površino vsaj 6 000 m2 |
|
145 |
Pregledi porabe (R-6) |
mejnik |
Naknadna analiza pregleda porabe |
|
Znesek obroka |
459 770 000 EUR |
1.8.Osmi obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
146 |
Odklenitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost (I-3D) |
cilj |
Sprostitev odprtih podatkov za aplikacije za pametno mobilnost |
|
147 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
cilj |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 3) |
|
148 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 2) |
|
149 |
Energetski otok na morju (I-1.21) |
mejnik |
Zaključek del |
|
150 |
Kibernetska varnost: Prestrezanje in zaščita NTSU/CTIF (I-2.03) |
mejnik |
Digitalni register prestreženih zasebnih komunikacij, ki ga upravlja nacionalna tehnična in taktična podporna enota belgijske zvezne policije |
|
151 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Dokončanje del in operacionalizacija pametnih cestnoprometnih svetilk |
|
152 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne zasebne, poljavne in javne polnilne postaje (korak 2) |
|
153 |
Nadgradnja infrastrukture za nadaljnje usposabljanje (I-5.03) |
cilj |
V celoti opremljena stavba za usposabljanje, zavodi za zaposlovanje (korak 1) |
|
154 |
Nuklearna medicina (I-5.08) |
mejnik |
Zgrajen in naročen radioizotopski objekt (FANC in FAGG) |
|
Znesek obroka |
459 770 000 EUR |
1.9.Deveti obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
155 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Namestitev pomoči na daljavo za ljudi, ki so izgubili samostojnost |
|
156 |
Biotehniška šola in zdravstveno vozlišče EU (I-5.02) |
cilj |
Gradnja in oprema biotehniške šole in zdravstvenega vozlišča EU |
|
157 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.15) |
mejnik |
Dokončanje vseh dodeljenih projektov v javnih razpisih |
|
158 |
Raziskovalna platforma za energijski prehod (I-1.19) |
mejnik |
Nabava opreme |
|
159 |
Kibernetska varnost: 5G (I-2.02) |
mejnik |
Okrepljene zmogljivosti sodne policije za prestrezanje v okviru 5G |
|
160 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep 1: Digitalna preobrazba pravosodja) |
mejnik |
Nov sistem vodenja zadev za sedem subjektov |
|
161 |
storitve e-zdravja in zdravstveni podatki (I-2.06) |
mejnik |
Popolna uvedba projekta |
|
162 |
Digitalizacija ONE (I-2.07) |
mejnik |
Začetek delovanja novih digitalnih platform |
|
163 |
Digitalizacija flamske vlade (I-2.09) |
mejnik |
Razvoj 4 novih digitalnih funkcij |
|
164 |
Digitalizacija procesov med državljani in podjetji (I-2.11) |
cilj |
Začetek delovanja 3 spletnih platform (dovoljenje za urbanizem, informacije o urbanističnem načrtovanju in okoljevarstveno dovoljenje) |
|
165 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Optična povezava za 32 poslovnih parkov |
|
166 |
Kanal Albert in Trilogiport (I-3.11) |
cilj |
Dokončanje del v zvezi z mostovi nad kanalom Albert/in novo platformo v Trilogportu |
|
167 |
Okolju prijaznejši avtobusni vozni park (I-3G) |
cilj |
Zeleni avtobusi, dani v uporabo, in skladišča, tehnično prilagojena v Flandriji in Bruslju |
|
168 |
Strategija prekvalifikacije (I-4.07) |
cilj |
Pot trajnostnega vključevanja invalidov |
|
169 |
Preselitev hrane in razvoj logističnih platform (I-5.12) |
cilj |
Gradnja vsaj petih dokončanih infrastruktur |
|
170 |
Digitalizacija valonskega turističnega sektorja (I-5.13) |
cilj |
Število aktivnih uporabnikov „outil regional de commercialisation“ |
|
Znesek obroka |
252 874 000 EUR |
1.10.Deseti obrok (nepovratna podpora):
|
Zaporedna številka |
Povezani ukrep (reforma ali naložba) |
Mejnik/cilj |
Ime |
|
171 |
Flandrija – krožno gospodarstvo & krožna gradnja (I-5.17) |
mejnik |
Zaključeni projekti o krožni gradnji, razširjanju znanja o krožni proizvodnji in ustanavljanju skupnih živih laboratorijev |
|
172 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) |
mejnik |
Na voljo digitalna rešitev – spletni vmesnik (IPSS) |
|
173 |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (I-1A) |
mejnik |
Obnova zasebnih in socialnih stanovanj (korak 4) |
|
174 |
Prenove javnih stavb (I-1B) |
cilj |
Obnova javnih stavb (korak 3) |
|
175 |
Osrednja infrastruktura za H2 in CO2 (I-1.14) |
cilj |
Gradnja in delovanje 150 km plinovoda za H2 in CO2 |
|
176 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.16) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
|
177 |
Industrijska vrednostna veriga za prehod vodika (I-1.17) |
mejnik |
Zaključek vseh projektov (IPCEI in ne-IPCEI), dodeljenih v okviru javnega razpisa |
|
178 |
Razvoj nizkoogljične industrije (I-1.18) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
|
179 |
Omrežja ogrevanja iz obnovljivih virov (I-1.20) |
mejnik |
Zaključek projektov, dodeljenih v okviru javnega razpisa |
|
180 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Izvedeni ukrepi za gospodarjenje z zemljišči (gozdovi in zaščitena območja) in končani projekti za spremembo namembnosti zemljišč |
|
181 |
Biotska raznovrstnost in prilagajanje podnebnim spremembam (I-1.22) |
cilj |
Zaključek dveh projektov za nacionalne parke |
|
182 |
Odstranjevanje ekološke razdrobljenosti (I-1.23) |
cilj |
Zaključek projektov za odstranjevanje ekološke razdrobljenosti |
|
183 |
Blue Deal (I-1.24) |
cilj |
Zaključek projektov modrega dogovora |
|
184 |
Kibernetska varnost in odporna digitalna družba (I-2.01) |
mejnik |
Zagotavljanje storitev kibernetske odpornosti belgijski družbi na splošno s strani ministrstva za obrambo |
|
185 |
Digitalizacija IPSS (I-2.04) (podukrep 1) (podukrep 3) |
mejnik |
Na voljo digitalna rešitev – interaktivna platforma (IPSS) |
|
186 |
Digitalizacija SPF (I-2.05) (podukrep: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11 in 12) |
mejnik |
Projekti so zaključeni in izložki so operativni |
|
187 |
Digitalizacija kulturnega in medijskega sektorja (I-2.08) |
cilj |
Tehnološka orodja, ki jih sprejmejo kulturni in medijski operaterji |
|
188 |
Digitalizacija regionalnih in lokalnih oblasti (I-2.12) |
mejnik |
Zaključek dodeljenih projektov |
|
189 |
Pokritost belih lis z razvojem zelo hitrih optičnih omrežij (I-2.13) |
cilj |
Pokritost |
|
190 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
mejnik |
Javna naročila za projekte potrditve koncepta 5G, ki so v celoti izvedeni |
|
191 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Projekti v okviru Izobraževanje 2.0 izvedeni |
|
192 |
Izboljšanje povezljivosti šol (notranje), pa tudi 35 poslovnih parkov v Valoniji – valonska regija (I-2.15) |
cilj |
Zaključeni notranji projekti za povezovanje šol |
|
193 |
Kolesarska infrastruktura (I-3A) |
cilj |
Nove in prenovljene kolesarske ceste |
|
194 |
Kolesarska infrastruktura - VeloPlus - RBC (I-3.03) |
cilj |
Nova javna kolesarska parkirišča za prebivalce |
|
195 |
Kolesarjenje in plovba; hoja - Schuman (I-3.04) |
cilj |
Novi javni prostor za pešce, kolesarje in javni prevoz na območju Schuman |
|
196 |
Izboljšanje javnega prevoza v Valoniji (I-3B) |
cilj |
Dokončanje del in križišč s pametnimi lučmi za cestni promet |
|
197 |
Obnova železniške infrastrukture in dela v zvezi z dostopnostjo postaj (I-3C) |
cilj |
Dokončanje obnovitvenih in modernizacijskih del ter del v zvezi z dostopnostjo postaj (korak 3) |
|
198 |
Polnilne postaje (I-3F) |
cilj |
Dodatne operativne zasebne, poljavne in javne polnilne postaje (korak 3) |
|
199 |
Zagotavljanje digitalne opreme in infrastrukture IT šolam (I-4) |
cilj |
Opremljanje šol/institucij z ustreznimi napravami in infrastrukturo IKT za izboljšanje splošne uspešnosti izobraževalnih sistemov |
|
200 |
A6K/E6K Digitalno in tehnološko vozlišče za inovacije in usposabljanje (I-5.01) |
cilj |
Dokončanje prenove in razširitve A6K-E6K |
|
201 |
Nadgradnja infrastrukture za nadaljnje usposabljanje (I-5.03) |
cilj |
V celoti opremljena stavba za usposabljanje, zavodi za zaposlovanje (korak 2) |
|
202 |
Vseživljenjsko digitalno usposabljanje (I-5.07) |
mejnik |
Posodobitev zagotavljanja inštruiranja in usposabljanja na področju digitalnih znanj in spretnosti, vključno z osnovnimi digitalnimi znanji in spretnostmi v Valoniji, z digitalnimi orodji, najsodobnejšo infrastrukturo, usposobljenim mentorstvom in inovativnimi projekti. |
|
203 |
Raziskave in razvoj: Zmanjšanje količine odpadkov med razstavljanjem (I-5.10) |
mejnik |
Zgrajena in naročena naprava za obdelavo materialov; dokončana glavna namizna študija |
|
204 |
Okrepitev raziskav in razvoja (I-5.11) |
cilj |
Zaključek dodeljenih projektov na področju raziskav in razvoja ter infrastrukture |
|
205 |
Vozlišče za recikliranje (I-5.14) |
cilj |
Dokončanje del v šestih obratih za recikliranje |
|
206 |
Belgijska okrožnica Builds Back (I-5.15) |
mejnik |
Zaključek ukrepov za ozaveščanje in informiranje MSP ter krožnih projektov |
|
207 |
Uvedba krožnega gospodarstva v Valoniji (I-5.16) |
cilj |
Zaključek projektov za spodbujanje krožnega gospodarstva v Valoniji |
|
208 |
Gradnja in obnova infrastrukture za zgodnje otroško varstvo (I-4.13) |
cilj |
Odpiranje mest za otroško varstvo |
|
209 |
Raziskave in razvoj: Razpis v podporo aeronavtičnemu in vesoljskemu sektorju (I-5.09) |
cilj |
Dokončanje letalskih in vesoljskih projektov |
|
210 |
Razvoj javnih stanovanj in stanovanj za ranljive osebe (I-4.12) |
cilj |
Stanovanjske enote, pripravljene za vselitev |
|
Znesek obroka |
251 827 327 EUR |
ODDELEK 3: DODATNE UREDITVE
2.Ureditve za spremljanje in izvajanje načrta za okrevanje in odpornost
Spremljanje in izvajanje načrta Belgije za okrevanje in odpornost se izvajata v skladu z naslednjimi ureditvami:
Izvajanje belgijskega načrta za okrevanje in odpornost se spremlja na medfederalni ravni in na ravni vsakega subjekta, pristojnega za izvajanje ukrepov iz načrta, ki se sprejme ločeno. Minister za oživitev gospodarstva in strateške naložbe je odgovoren za usklajevanje izvajanja načrta na medfederalni ravni. Ob upoštevanju širokega obsega ukrepov, vključenih v načrt, za katere so pristojnosti razdeljene na šest subjektov, je medfederalni koordinator odgovoren za spremljanje skladnega izvajanja načrta.
Politično spremljanje načrta izvaja medresorska konferenca. Medresorski konferenci predseduje državni sekretar za okrevanje in strateške naložbe, sestavljajo pa jo predstavniki zvezne države, regij in skupnosti.
Upravno spremljanje načrta izvaja medfederalni nadzorni odbor. Nadzorni odbor sestavljajo predstavniki vseh subjektov, odgovornih za poročanje in upravno spremljanje projektov v njihovi pristojnosti. Nadzornemu odboru predseduje stalni sekretar zvezne javne službe BOSA (Federale overheidsdienst beleid en ondersteuning), ki v sodelovanju z državnim sekretarjem za okrevanje in strateške naložbe zagotavlja neprekinjeno splošno usklajevanje načrta in tehnične stike s Komisijo. Odbor za spremljanje spremlja izvajanje in dosežke načrta, usklajuje pripravo vsakega zahtevka za plačilo, ugotavlja tveganja, da mejniki in cilji niso doseženi, ter predlaga rešitve, če se tveganja uresničijo.
Vsak subjekt spremlja napredek naložbenih in reformnih projektov v okviru načrta. Vsaka vladna raven ustanovi osrednjo koordinacijsko enoto, odgovorno za horizontalno spremljanje in usklajevanje ukrepov v njeni pristojnosti. Regionalne/centralne ravni usklajevanja zagotovijo spremljanje in poročanje z digitalnim orodjem za spremljanje, ki medfederalnemu nadzornemu odboru omogoča spremljanje izvajanja načrta.
Belgija je imenovala dva subjekta za revizijski organ, Vlaamse Auditautoriteit (VAA) za flamsko regijo in Interfédéral de l’Inspection des Finances (CAIF) za zvezno državo ter preostale regije in skupnosti (regija Bruselj – glavno mesto, valonska regija, francoska skupnost in nemško govoreča skupnost). Oba subjekta sta neodvisna od subjektov, ki izvajajo načrt za okrevanje in odpornost v Belgiji.
Poleg tega so za preverjanje projektov, ki se financirajo iz drugih skladov EU, pristojne tudi službe, odgovorne za izvajanje (organi upravljanja) ter revizijski in nadzorni organi, kar jim omogoča splošen pregled nad financiranjem EU in prispeva k zmanjšanju tveganja dvojnega financiranja.
3.Ureditve za zagotavljanje popolnega dostopa Komisije do osnovnih podatkov
Da bi Belgija Komisiji zagotovila popoln dostop do zadevnih osnovnih podatkov, ima vzpostavljene naslednje ureditve:
Državni sekretar za okrevanje in strateške naložbe usklajuje izvajanje načrta, medtem ko spremljanje na politični ravni izvaja medresorska konferenca, na upravni ravni pa medfederalni nadzorni odbor. Zlasti državni sekretar za okrevanje in strateške naložbe deluje kot usklajevalni organ za spremljanje napredka pri mejnikih in ciljih, spremljanje in po potrebi izvajanje dejavnosti nadzora in revizije ter za zagotavljanje poročanja in zahtevkov za plačila. Usklajuje poročanje o mejnikih in ciljnih vrednostih, ustreznih kazalnikih, pa tudi kvalitativnih finančnih informacijah in drugih podatkih, na primer o končnih prejemnikih. Kodiranje podatkov poteka v decentraliziranih informacijskih sistemih na različnih ministrstvih, ki morajo zahtevane podatke sporočati ministru za okrevanje in strateške naložbe.
V skladu s členom 24(2) Uredbe (EU) 2021/241 Belgija po izpolnitvi ustreznih dogovorjenih mejnikov in ciljev iz oddelka 2.1 te priloge Komisiji predloži ustrezno utemeljen zahtevek za plačilo finančnega prispevka. Belgija zagotovi, da ima Komisija na zahtevo popoln dostop do zadevnih osnovnih podatkov, ki podpirajo ustrezno utemeljitev zahtevka za plačilo, tako za oceno zahtevka za plačilo v skladu s členom 24(3) Uredbe (EU) 2021/241 kot za namene revizije in kontrole.