52011DC0492

RAPORT AL COMISIEI privind aplicarea pe parcursul anului 2010 a Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 privind accesul public la documentele Parlamentului European, ale Consiliului și ale Comisiei /* COM/2011/0492 final */


RAPORT AL COMISIEI

privind aplicarea pe parcursul anului 2010 a Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 privind accesul public la documentele Parlamentului European, ale Consiliului și ale Comisiei

CUVÂNT ÎNAINTE

Prezentul raport, elaborat în aplicarea articolului 17 alineatul (1) din Regulamentul (CE) nr. 1049/2001 privind accesul public la documentele Parlamentului European, ale Consiliului și ale Comisiei[1], acoperă anul 2010 și se bazează pe date statistice care sunt prezentate pe scurt în anexă.

Aceste statistici reflectă numărul de cereri, și nu al documentelor solicitate. În practică, cererile pot viza un document unic sau dosare întregi privind o procedură specifică. Cererile de acces la documentele aflate la dispoziția publicului în momentul depunerii cererii nu sunt incluse.

1. REVIZUIREA REGULAMENTULUI (CE) NR. 1049/2001

2. Propunerea de reformare a regulamentului, prezentată de către Comisie la 30 aprilie 2008, se află încă în faza primei lecturi. La 11 martie 2009, Parlamentul a votat un raport cu amendamente, dar a amânat votul privind rezoluția legislativă. După alegerile din iunie 2009, noul Parlament a reluat activitatea cu privire la propunerea Comisiei. Comisiile pentru afaceri constituționale (AFCO) și pentru petiții (PETI) și-au adoptat avizele la 30 noiembrie 2010 și, respectiv, 1 decembrie 2010. Comisia pentru libertăți civile (LIBE) nu a votat un nou proiect de raport încă. În cadrul Consiliului, propunerea a fost examinată la nivelul grupurilor de lucru.

3. La 21 martie 2011, ca urmare a intrării în vigoare a Tratatului de la Lisabona la 1 decembrie 2009, Comisia a prezentat o nouă propunere în vederea adaptării Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 la cerințele tratatului menționat anterior. Prezenta propunere vizează extinderea domeniului de aplicare instituțional al regulamentului la toate instituțiile, organismele, oficiile și agențiile Uniunii Europene, cu anumite restricții în ceea ce privește Curtea de Justiție a Uniunii Europene, Banca Centrală Europeană și Banca Europeană de Investiții, în conformitate cu articolul 15 alineatul (3) din versiunea consolidată a Tratatului privind funcționarea Uniunii Europene.

4. REGISTRE șI SITE-URI

5. Pe parcursul anului 2010, au fost adăugate 18 661 de noi documente în registrul documentelor Comisiei (a se vedea tabelul din anexă).

6. În conformitate cu articolul 17 alineatul (1) din Regulamentul (CE) nr. 1049/2001, Comisia trebuie să prezinte, în rapoartele sale anuale, numărul de documente aflate în posesia sa care sunt „sensibile” în sensul articolului 9 alineatul (1) din regulament[2] și, prin urmare, nu au fost înscrise în registru. Registrul public al Comisiei include documentele din seriile COM, C, JO, PV și SEC. În 2010, niciun document sensibil care s-ar încadra într-una dintre aceste categorii de documente nu a fost creat sau primit de Comisie.

7. Datele cu privire la consultarea site-ului „Transparență și acces la documente”, accesibil de pe serverul EUROPA pentru anul 2010, se prezintă astfel:

Număr de vizitatori | Număr de sesiuni | Pagini vizualizate |

Total | 48 557 | 61 308 | 452 695 |

Media lunară | 4 046 | 5 109 | 37 725 |

8. COOPERAREA CU CELELALTE INSTITUțII CARE FAC OBIECTUL REGULAMENTULUI

Comisia interinstituțională instituită în conformitate cu articolul 15 alineatul (2) din regulament nu a fost convocată în cursul anului 2010. Cele trei instituții (Parlamentul European, Consiliul și Comisia) au menținut contacte periodice la nivel administrativ în vederea asigurării aplicării coerente a regulamentului.

9. ANALIZA CERERILOR DE ACCES

10. În 2010, s-a înregistrat o creștere semnificativă a numărului de cereri inițiale depuse în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1049/2001 (6 127 de cereri față de 5 055 în 2009, respectiv cu 21 % mai multe).

11. Numărul de decizii de fond privind cererile de confirmare depuse în cursul anului 2010 a rămas stabil: 122 de decizii de fond în 2010 față de 120 în 2009. Numărul total de răspunsuri la cererile de confirmare a fost de 152. Cele 30 de cazuri suplimentare au fost închise fără a se lua o decizie oficială în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1049/2001. Acestea vizează fie cereri fără obiect, fie cereri care au fost prelucrate în cadrul altui temei juridic, mai adecvat, de exemplu în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 45/2001 referitor la protecția datelor cu caracter personal, privind cererile de acces la datele cu caracter personal ale solicitantului. Numărul cererilor de confirmare primite a crescut de la 140 în 2009 la 181 în 2010. Diferența dintre numărul cererilor de confirmare primite și numărul deciziilor emise se reflectă în numărul cazurilor aflate în curs de soluționare la sfârșitul anului (68).

12. Politica de concurență se situează pe primul loc pe lista domeniilor de interes (cu 9,07 % din cererile inițiale), urmată îndeaproape de alte domenii politice majore ale UE, precum justiție și afaceri interne, transporturi și energie, piața internă, impozitare și uniune vamală, sănătate și protecția consumatorilor, mediu și politica privind întreprinderile.

13. Principalele categorii de solicitanți sunt în continuare mediul academic, reprezentând 23,24 % din cererile inițiale, firmele de avocatură cu 10,69 % și societatea civilă (ONG-uri, grupuri de interes) cu 8,18 % din numărul total de cereri. Pentru 32,68 % din cereri, profilul socioprofesional nu este definit.

14. Repartizarea geografică a cererilor inițiale a rămas, de asemenea, foarte asemănătoare celei din anii precedenți. Cu toate acestea, în timp ce, din motive evidente, cea mai mare parte a cererilor, și anume 17,95 %, proveneau de la persoane sau organisme stabilite în Belgia, un procent aproape egal al cererilor (16,62 %) proveneau din Germania. Niciunul dintre celelalte state membre nu a depus mai mult de 10 % din cereri, cel mai mare număr provenind din statele membre cele mai populate, și anume Franța, Italia, Spania, Regatul Unit și Țările de Jos, care, împreună, totalizează 36,45 % din cereri. Procentul de cereri provenite din noile state membre a înregistrat o ușoară creștere, 4,23 % din cereri provenind din Republica Cehă și 2,76 % din Polonia.

15. APLICAREA EXCEPțIILOR LA DREPTUL DE ACCES

16. În 2010, procentul de cereri inițiale în cazul cărora s-a acordat acces integral a rămas de peste 80 % (82,16 %), în timp ce s-a acordat un acces parțial în cazul a 5,37 % din cererile inițiale. În 82,16 % din cazuri (față de abia 84,23 % în 2009), documentele au fost divulgate integral și, în 5,37 % din cazuri (față de 4,11 % în 2009), s-a acordat un acces parțial la documentele solicitate. Aceasta înseamnă că, în 2009, procentul cererilor care au fost respinse în totalitate în primă instanță (pentru diverse motive) s-a stabilizat la aproximativ 12 %.

17. După o scădere înregistrată în 2009, procentul deciziilor care confirmă poziția inițială indică o revenire la un nivel comparabil cu cel din 2008 (50 % în 2010, față de 48,08 % în 2008 și numai 22,50 % din cazuri în 2009).

De asemenea, procentul cazurilor în care accesul a fost acordat integral după o respingere inițială a revenit la un nivel similar celui din 2008 (15,57 % în 2010, față de 50 % în 2009 și 18,59 % în 2008). Pe de altă parte, procentul cazurilor în care s-a acordat un acces parțial după o respingere inițială a crescut semnificativ (34,43 % în 2010, față de 27,50 % în 2009).

18. În stadiul inițial, cele două motive principale pentru respingerea cererilor rămân:

19. protecția obiectivelor activităților de inspecție, de anchetă și de audit [articolul 4 alineatul (2) a treia liniuță], cu o ușoară scădere în raport cu anul 2009 (26,63 % de respingeri comparativ cu 27,61 % în 2009);

20. protecția procesului decizional al Comisiei [articolul 4 alineatul (3)], cu un procent de 16,80 % pentru cazurile în care nu s-a adoptat încă o decizie și de 9,66 % pentru cele referitoare la avizele destinate utilizării interne, adică un total de 26,42 % de respingeri (comparativ cu un total de 25,61 % în 2009).

Procentul respingerilor întemeiate pe protecția intereselor comerciale a înregistrat o ușoară scădere în comparație cu anul precedent, ridicându-se la 11,84 % (față de 13,99 % în 2009).

21. Principalele motive de justificare a confirmării unei respingeri a accesului sunt:

22. protecția obiectivului activităților de anchetă (32 % în comparație cu 25,91 % în 2009);

23. protecția intereselor comerciale (16,67 % în comparație cu 17,52 % în 2009);

24. protecția procesului decizional al Comisiei, cu un procent de 11,33 % pentru cazurile în care nu s-a adoptat încă o decizie și de 8 % pentru cele referitoare la avizele destinate utilizării interne, adică un total de 19,33 % de respingeri (comparativ cu un total de 26,64 % în 2009).

25. PLÂNGERI PREZENTATE OMBUDSMANULUI EUROPEAN

26. În 2010, Ombudsmanul a închis următoarele 23 de dosare de plângeri împotriva Comisiei cu privire la tratarea cererilor de acces la documente:

1 caz închis fără constatare de administrare defectuoasă |

2953/2008/FOR |

13 cazuri închise cu un comentariu critic și/sau alt comentariu |

3699/2006/ELB | 355/2007/TN(FOR) | 671/2007/PB | 2502/2007/RT |

3163/2007/BEH | 676/2008/RT[3] | 1039/2008/FOR | 1438/2008/DK |

1202/2009/GG | 1207/2009/GG | 1302/2009/TS | 100/2010/GG |

465/2010/FOR |

9 cazuri închise fără a se continua ancheta |

301/2008/IP | 2219/2008/(JMA)MHZ | 2643/2008(TN)RT | 3052/2008(BB)FOR |

966/2009/JMA | 2647/2009/IP | 172/2010/ANA | 1195/2010/OV |

1357/2010/MHZ |

27. Pe parcursul anului, Ombudsmanul a deschis 22 de anchete noi în cadrul cărora accesul la documente a constituit elementul principal sau un element subsidiar al plângerii.

28. CăI JUDICIARE DE ATAC

2010 a fost un an foarte intens în ceea ce privește noua jurisprudență[4].

29. În 2010, Curtea de Justiție a pronunțat patru hotărâri în acțiunile introduse:

C-362/08 P Internationaler Hilfsfonds/Comisia, hotărârea din 26.1.2010 | C-139/07 P Comisia/Technische Glaswerke Ilmenau, hotărârea din 29.6.2010 (TGI) |

C-28/08 P, Comisia/Bavarian Lager, hotărârea din 29.6.2010 | Cauzele conexate C-514/07 P, C-528/07 P, C- 532/07 P, Suedia/API și Comisia, hotărârea din 21.9.2010 |

Aceste patru hotărâri au oferit clarificări importante în privința interpretării atât a aspectelor de fond, cât și de procedură ale Regulamentului (CE) nr. 1049/2001.

În ceea ce privește aspectele de fond, în două hotărâri pronunțate la 29 iunie 2010 (Bavarian Lager și TGI), Curtea de Justiție a clarificat interpretarea exceptărilor prevăzute la articolul 4 alineatul (1) litera (b) și la articolul 4 alineatul (2) a treia liniuță din Regulamentul (CE) nr. 1049/2001. În hotărârea privind API, Curtea de Justiție a interpretat excepția prevăzută la articolul 4 alineatul (2) a doua liniuță.

Prin hotărârea privind Bavarian Lager, Curtea de Justiție a dispus că, în cazul unei cereri de acces public la documente care conțin date cu caracter personal, dispozițiile Regulamentului privind protecția datelor devin integral aplicabile, inclusiv dispoziția conform căreia destinatarul datelor cu caracter personal este obligat să stabilească necesitatea divulgării acestor date, precum și dispoziția care conferă persoanei vizate dreptul de a se opune, în orice moment, din motive întemeiate și legitime legate de situația sa particulară, ca datele care o privesc să facă obiectul unei prelucrări.

În hotărârea privind TGI, Curtea de Justiție a stabilit că documentele privind dosarele administrative ale Comisiei referitoare la anchetele în materie de ajutoare de stat fac obiectul unei prezumții generale conform căreia divulgarea lor ar aduce atingere protecției obiectivului activităților de anchetă. Regulamentul privind ajutoarele de stat nu prevede niciun drept de acces la dosar pentru părțile interesate. Dacă acestea ar fi în măsură să obțină accesul respectiv, pe baza Regulamentului (CE) nr. 1049/2001, sistemul de control al ajutoarelor de stat ar fi contestat. De asemenea, Curtea a hotărât că această prezumție poate fi respinsă în cazul în care solicitantul demonstrează că un document solicitat „nu face obiectul prezumției menționate” sau că există un interes public superior care justifică divulgarea conținutului documentului în cauză.

În hotărârea privind API, Curtea de Justiție a formulat o prezumție de inaccesibilitate a memoriilor prezentate de o instituție instanțelor Uniunii înainte de închiderea procedurilor judiciare. În mod similar logicii utilizate în hotărârea privind TGI, această interpretare a excepției referitoare la procedurile judiciare a fost dedusă din temeiul juridic care reglementează procedurile judiciare și din lipsa drepturilor de acces pentru public în ceea ce privește activitățile judiciare.

În cele din urmă, în ceea ce privește Internationaler Hilfsfonds, Curtea a clarificat faptul că se poate introduce din nou, în orice moment, o cerere de acces la un document refuzată anterior și că instituția în cauză este obligată, în astfel de cazuri, să analizeze dacă refuzul mai este justificat în raport cu o modificare a situației de drept sau de fapt care a intervenit între timp.

30. În ceea ce privește Tribunalul, acesta a pronunțat cinci hotărâri privind decizii ale Comisiei:

Cauzele conexate T-355/04 și T-446/04, Co-Frutta Soc.coop. / Commission, hotărârea din 19.1.2010 | T-237/05, Editions Odile Jacob SAS/Comisia, hotărârea din 9.6.2010 | T-111/07, Agrofert/Comisia, hotărârea din 7.7.2010 |

T-474/08, D. Umbach/Comisia, hotărârea din 21.10.2010 | Cauzele conexate T-494/08 - T-500/08 și T-509/08, Ryanair/Comisia, hotărârea din 10.12.2010 |

În două cauze referitoare la accesul la dosarele de anchetă ale Comisiei în domeniul controlului concentrărilor economice, Editions Odile Jacob și Agrofert, deciziile Comisiei în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 au fost anulate de Tribunal, în principal, pe motivul lipsei examinării concrete și individuale a documentelor[5].

În cauzele privind Ryanair, Tribunalul a respectat hotărârea Curții de Justiție în cauza TGI și a respins cererile.

În celelalte două cauze, deciziile Comisiei în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 au fost susținute de Tribunal.

De asemenea, în hotărârea din 21.10.2010, cererea a fost respinsă la fel ca în cauza T-439/08, Agapiou Joséphidès/Comisia și EACEA, în care Comisia a fost unul dintre pârâți, deși autorul deciziei contestate era EACEA.

În cele din urmă, trebuie menționate alte trei cauze, care au fost radiate din registru în urma retragerii de către solicitant:

T-245/09, Shell Hellas/Comisia, ordonanța din 5.1.2010 | T-251/09, Soc. des Pétroles Shell/Comisie, ordonanța din 5.1.2010 | T-170/03, BAT/Comisia, ordonanța din 6.9.2010 |

31. În 2010, au fost introduse 14 noi acțiuni împotriva deciziilor Comisiei, în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1049/2001:

T-17/10, Gerald Steinberg/ Comisia | T-36/10, Internationaler Hilfsfonds e.V./Comisia | T-120/10, ClientEarth și alții/Comisia |

T-167/10, Evropaïki Dynamiki/Comisia | T-180/10, Nickel Institute/Comisia | T-181/10, Reagens SpA/Comisia |

T-267/10, Land Wien/Comisia | T-291/10, Anne Martin/Comisia | T-300/10, Internationaler Hilfsfonds e.V./Comisia |

T-301/10, Sophie in 't Veld/Comisia | T-359/10, Ecologistas en Acción-CODA/Comisia | T-395/10, Stichting Corporate Europe Observatory/Comisia |

T-449/10, ClientEarth și alții/Comisia | T-511/10, Evropaïki Dynamiki/Comisia |

32. De asemenea, au fost introduse trei noi acțiuni la Curtea de Justiție împotriva hotărârilor Tribunalului.

Acțiuni introduse de Comisie (a se vedea punctul 7.2. de mai sus):

C-404/10P, Comisia/Editions Odile Jacob SAS, Lagardère SCA | C-477/10P, Comisia/Agrofert Holding A.S., alte părți Suedia, Finlanda, Danemarca, Polski Koncern Naftowy Orlen SA |

Acțiunea introdusă de solicitant în primă instanță:

C-609/10P, Dieter C. Umbach/Comisia |

33. CONCLUZII

34. În 2010, s-a înregistrat din nou o creștere semnificativă a volumului de cereri de acces. În timp ce în 2009 acest număr a atins același nivel ca în anul precedent, respectiv aproximativ 5 000 de cereri, în 2010 au fost depuse peste 6 000 de cereri. În ciuda acestei creșteri de 20 %, rata divulgării rămâne ridicată: patru din cinci cereri primesc un răspuns pozitiv. Se poate remarca faptul că, în zece ani, numărul cererilor de acces a crescut de la 500 la 6 000 pe an. Dat fiind volumul total de cereri, numărul cererilor de confirmare, al plângerilor adresate Ombudsmanului și al cererilor prezentate Curții rămâne foarte modest.

Chiar dacă proporția cererilor formulate de cetățeni a crescut, cele mai multe cereri de acces sunt încă depuse de mediul academic, de ONG-uri, grupurile de interes și firmele de avocatură. Multe dintre aceste cereri se referă la proceduri privind încălcarea dreptului comunitar, antitrust, concentrări economice, ajutoare de stat sau cazuri de antidumping. Ca și în anii precedenți, cererile de acces vizează în special rolul care îi revine Comisiei în materie de punere în aplicare a dreptului UE, domeniul în care transparența trebuie pusă în balanță cu alte interese legitime, în conformitate cu normele aplicabile. În ceea ce privește inițiativele Comisiei privind elaborarea de legislație nouă, nivelul de transparență este deja foarte ridicat, având în vedere că multe documente sunt făcute publice în mod proactiv.

35. La zece ani după adoptarea regulamentului, punerea în aplicare a acestuia a determinat o practică administrativă consolidată în ceea ce privește dreptul de acces al cetățenilor la documentele Comisiei. Prin intermediul jurisprudenței, Curtea de Justiție și Tribunalul au contribuit în mod semnificativ la această consolidare. Prin urmare, Comisia are în continuare convingerea că revizuirea regulamentului trebuie efectuată pe baza rezultatelor obținute în ultimii zece ani.

ANEXĂ

Statistici privind aplicarea Regulamentului (CE) nr. 1049/2001

NUMăRUL DE DOCUMENTE DEPUSE LA REGISTRU

CERERI INIțIALE

CERERI PRIMITE șI PRELUCRATE

2008[6] | 2009 | 2010 |

Cereri primite | - | 5401 | 6361 |

Răspunsuri furnizate[7] [8] | - | 6636 | 7148 |

Răspunsuri furnizate pe baza Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 | 5197 | 5055 | 6127 |

REZULTAT

2008 | 2009 | 2010 |

Nr | % | Nr | % | Nr | % |

CERERI DE CONFIRMARE

CERERI PRIMITE șI PRELUCRATE

2008 | 2009 | 2010 |

Cereri primite | - | 140 | 181 |

Răspunsuri la cereri | - | 134 | 152 |

Deciziile privind cererile de confirmare în temeiul Regulamentului (CE) nr. 1049/2001 | 156 | 120 | 122 |

REZULTAT

2008 | 2009 | 2010 |

Nr | % | Nr | % | Nr | % |

36. REPARTIZAREA RESPINGERILOR PE CATEGORII DE EXCEPțII APLICATE (%)

CERERI INIțIALE

2008 | 2009 | 2010 |

4.1.a. Prima liniuță – Protecția securității publice | 0,18 | 1,36 | 1,94 |

4.1.a. A doua liniuță – Protecția apărării și chestiuni militare | 0,82 | 0,54 | 0,14 |

4.1.a. A treia liniuță - Protecția relațiilor internaționale | 10,24 | 8,17 | 9,83 |

4.1.a. A patra liniuță - Protecția politicii financiare, monetare sau economice | 2,9 | 2,09 | 2,15 |

4.1.b. Protecția vieții private și a integrității individului | 5,98 | 6,99 | 9,76 |

4.2. Prima liniuță – Protecția intereselor comerciale | 14,4 | 13,99 | 11,84 |

4.2. A doua liniuță – Protecția procedurilor judiciare și a consultanței juridice | 6,52 | 9,81 | 7,32 |

4.2. A treia liniuță – Protecția obiectivelor activităților de inspecție, anchetă și audit | 26,63 | 27,61 | 26,63 |

4.3 Primul paragraf – Procesul decizional, decizie neluată încă | 13,5 | 17,80 | 16,80 |

4.3. Al doilea paragraf – Procesul decizional, decizie luată deja: avize destinate uzului intern în cadrul deliberărilor și consultărilor preliminare | 15,22 | 7,81 | 9,62 |

4.5. Respingerea de către statul membru/un autor terț | 3,62 | 3,81 | 3,94 |

Total | 100 | 100 | 100 |

CERERI DE CONFIRMARE

2008 | 2009 | 2010 |

4.1.a. Prima liniuță – Protecția securității publice | 0,42 | 2,55 | 2,67 |

4.1.a. A doua liniuță – Protecția apărării și chestiuni militare | 0,42 | 0 | 0 |

4.1.a. A treia liniuță - Protecția relațiilor internaționale | 5,91 | 4,38 | 6,67 |

4.1.a. A patra liniuță - Protecția politicii financiare, monetare sau economice | 0,84 | 3,28 | 3,33 |

4.1.b. Protecția vieții private și a integrității individului | 5,06 | 14,23 | 9,33 |

4.2. Prima liniuță – Protecția intereselor comerciale | 24,89 | 17,52 | 16,67 |

4.2. A doua liniuță – Protecția procedurilor judiciare și a consultanței juridice | 3,8 | 5,47 | 10 |

4.2. A treia liniuță – Protecția obiectivelor activităților de inspecție, anchetă și audit | 27,85 | 25,91 | 32 |

4.3 Primul paragraf – Procesul decizional, decizie neluată încă | 17,3 | 12,77 | 11,33 |

4.3. Al doilea paragraf – Procesul decizional, decizie luată deja: avize destinate uzului intern în cadrul deliberărilor și consultărilor preliminare | 12,24 | 13,87 | 8 |

4.5. Respingerea de către statul membru | 1,27 | - | - |

Total | 100 | 100 | 100 |

REPARTIZAREA CERERILOR

ÎN FUNCțIE DE CATEGORIA SOCIOPROFESIONALă A SOLICITANțILOR (%)

2008 | 2009 | 2010 |

Mediul academic | 31,03 | 21,29 | 23,24 |

Autorități publice (altele decât instituțiile UE) | 14,19 | 7,33 | 13,56 |

Avocați | 11,01 | 10,24 | 10,69 |

Alte instituții UE | 6,3 | 3,77 | 8,32 |

Societatea civilă (grupuri de interese, industrie, ONG-uri etc.) | 18,26 | 9,85 | 8,18 |

Ziariști | 2,46 | 2,02 | 3,35 |

Nespecificat | 16,75 | 45,5 | 32,68 |

Total | 100 | 100 | 100 |

ÎN FUNCțIE DE ORIGINEA GEOGRAFICă A CERERILOR (%)

2008 | 2009 | 2010 |

Belgia | 18,93 | 18,26 | 17,95 |

Germania | 16,89 | 16,61 | 16,62 |

Franța | 8 | 8,01 | 9,05 |

Italia | 8,54 | 7,18 | 8,85 |

Regatul Unit | 6,34 | 6,23 | 7,24 |

Spania | 5,29 | 6,27 | 6,86 |

Țările de Jos | 4,83 | 5,45 | 4,43 |

Republica Cehă | 1,26 | 1,11 | 4,23 |

Polonia | 2,57 | 2,86 | 2,76 |

Suedia | 1,44 | 2,13 | 2,18 |

Austria | 2,11 | 1,98 | 2,08 |

Luxemburg | 2,61 | 1,71 | 1,99 |

Danemarca | 2,45 | 1,63 | 2,02 |

Irlanda | 1,28 | 0,72 | 1,49 |

Grecia | 1,93 | 1,06 | 1,22 |

Portugalia | 1,5 | 1,61 | 1,16 |

România | 0,58 | 0,93 | 1,11 |

Finlanda | 1,08 | 0,78 | 0,81 |

Ungaria | 0,86 | 0,70 | 0,89 |

Bulgaria | 0,36 | 0,56 | 0,69 |

Slovacia | 0,24 | 0,50 | 0,56 |

Slovenia | 0,32 | 0,39 | 0,52 |

Lituania | 0,62 | 0,35 | 0,31 |

Malta | 0,2 | 0,30 | 0,22 |

Cipru | 0,22 | 0,20 | 0,20 |

Letonia | 0,28 | 0,06 | 0,13 |

Estonia | 0,1 | 0,17 | 0,09 |

Țări europene din afara UE | 2,12 | 0,83 | 0,50 |

America de Nord | 1,16 | 0,37 | 0,11 |

Australia și Noua Zeelandă | 0,14 | 0,07 | 0,09 |

Africa | 0,04 | 0,20 | 0,05 |

America de Sud | 0,06 | 0,09 | 0,05 |

Asia | 0,46 | 0,19 | 0,04 |

Nespecificat | 5,24 | 10,57 | 3,49 |

Total | 100 | 100 | 100 |

ÎN FUNCțIE DE DOMENIILE DE INTERES (%)

Direcția Generală/Serviciul | 2008 | 2009 | 2010 |

SG – Secretariatul General | 9,38 | 10,10 | 11,64 |

COMP - Concurență | 7,18 | 7,03 | 9,07 |

JUST - Justiție + HOME - Afaceri Interne (fosta DG JLS) | 6,69 | 7,74 | 8,38 |

MOVE – Mobilitate și Transporturi + ENER – Energie (fosta DG TREN) | 8,18 | 8,02 | 7,14 |

MARKT - Piața Internă | 7,28 | 7,27 | 6,14 |

ENV – Mediu + CLIMA – Politici Climatice | 6,07 | 8,37 | 6,07 |

SANCO - Sănătate și Consumatori | 5,74 | 4,69 | 5,44 |

TAXUD - Impozitare și Uniune Vamală | 5,17 | 6,20 | 5,30 |

ENTR - Întreprinderi | 5,91 | 4,55 | 4,48 |

RELEX – Relații Externe | 2,39 | 2,25 | 3,29 |

AGRI - Agricultură | 3,6 | 4,07 | 3,15 |

REGIO - Politica Regională | 3,42 | 3,67 | 3,06 |

TRADE - Comerț | 2,72 | 2,08 | 3,06 |

DEVCO – Dezvoltare și Cooperare-EuropeAid (fostele DG DEV+AIDCO) | 3,22 | 2,75 | 2,77 |

EMPL – Ocuparea Forței de Muncă, Afaceri Sociale și Egalitatea de Șanse | 3,72 | 3,28 | 2,74 |

SJ – Serviciul Juridic | 1,75 | 1,80 | 2,68 |

ECFIN - Afaceri Economice și Financiare | 1,23 | 1,87 | 2,32 |

HR - Resurse Umane și Securitate (fosta DG ADMIN) + OIB + OIL – Oficiile pentru Infrastructură și Logistică din Bruxelles și Luxemburg + PMO - Oficiul pentru Administrare și Plată a Drepturilor Individuale | 4,54 | 3,15 | 2,29 |

RTD - Cercetare, JRC - Centrul Comun de Cercetare | 1,36 | 1,74 | 1,82 |

INFSO - Societatea Informațională și Media | 2,3 | 2,29 | 1,79 |

ELARG - Extindere | 1,5 | 1,74 | 1,47 |

BUDG - Buget | 1,07 | 1,07 | 1,24 |

EAC - Educație și Cultură | 1,4 | 1,44 | 1,13 |

COMM - Comunicare | 0,85 | 0,41 | 0,74 |

MARE - Afaceri Maritime și Pescuit | 1,13 | 0,79 | 0,66 |

DGT – Traduceri | 0,32 | 0,13 | 0,36 |

ESTAT - Eurostat | 0,22 | 0,11 | 0,31 |

CAB – Cabinetele comisarilor | 0,43 | 0,30 | 0,28 |

ECHO – Ajutor Umanitar | 0,15 | 0,24 | 0,28 |

OLAF - Oficiului European de Luptă Antifraudă | 0,62 | 0,24 | 0,27 |

OPOCE - Oficiul pentru Publicații | 0,05 | 0,19 | 0,19 |

EPSO – Oficiul European pentru Selecția Personalului | 0,23 | 0,26 | 0,14 |

IAS – Serviciul de Audit Intern | 0,07 | 0,02 | 0,09 |

DIGIT – Informatică | 0 | 0,07 | 0,09 |

SCIC – Interpretare | 0,02 | 0,02 | 0,08 |

BEPA - Biroul Consilierilor de Politică Europeană | 0,07 | 0,06 | 0,03 |

Total | 100 | 100 | 100 |

[1] JO L 145, 31.5.2001, p. 43.

[2] „Documentele sensibile sunt documente emise de instituții sau agențiile create de către acestea, de statele membre, de țările terțe sau de organizațiile internaționale, clasificate «TRES SECRET/TOP SECRET» (Strict secret), «SECRET» (Secret) sau «CONFIDENTIEL» (Confidențial) în temeiul normelor în vigoare în cadrul instituției în cauză, care protejează interesele fundamentale ale Uniunii Europene sau ale unuia sau mai multor state membre în domeniile definite la articolul 4 alineatul (1) litera (a) și, în special, în domeniile siguranței publice, apărării și chestiunilor militare.” [articolul 9 alineatul (1)]

[3] Acest caz a făcut, de asemenea, obiectul unui raport special al Ombudsmanului European.

[4] Pentru informații detaliate referitoare la fiecare dintre cauzele menționate mai jos, a se vedea http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bin/form.pl?lang=ro

[5] A se vedea, de asemenea, secțiunea 7.4 din prezentul raport.

[6] Vă atragem atenția asupra faptului că, pentru anul 2008, Comisia nu poate furniza datele statistice comparabile corespunzătoare categoriilor „Cereri primite” și „ Răspunsuri furnizate” nici pentru cererile inițiale, nici pentru cererile de confirmare;

[7] Vă atragem atenția asupra faptului că o singură cerere poate viza mai multe documente și, prin urmare, poate conduce la răspunsuri diferite;

[8] Vă atragem atenția asupra faptului că răspunsurile din categoria „Răspunsuri furnizate” includ răspunsurile date în afara domeniului de aplicare al Regulamentului (CE) nr. 1049/2001, de exemplu, răspunsurile furnizate în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 45/2001;