|
Uradni list |
SL Serija L |
|
2025/263 |
11.2.2025 |
IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2025/263
z dne 10. februarja 2025
o izdaji dovoljenja Unije za družino biocidnih proizvodov „Ecolab CMIT-MIT BPF“ v skladu z Uredbo (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta
(Besedilo velja za EGP)
EVROPSKA KOMISIJA JE –
ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,
ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 528/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. maja 2012 o dostopnosti na trgu in uporabi biocidnih proizvodov (1) ter zlasti člena 44(5), prvi pododstavek, Uredbe,
ob upoštevanju naslednjega:
|
(1) |
Družba Ecolab Deutschland GmbH je 23. junija 2017 v skladu s členom 43(1) Uredbe (EU) št. 528/2012 pri Evropski agenciji za kemikalije (v nadaljnjem besedilu: Agencija) vložila vlogo za izdajo dovoljenja Unije za družino biocidnih proizvodov z imenom „Ecolab CMIT-MIT BPF“ vrst proizvodov 4, 11 in 12, kot so opredeljene v Prilogi V k navedeni uredbi, in predložila pisno potrdilo, da se pristojni organ Nizozemske strinja, da bo ocenil vlogo. Vloga je bila v registru biocidnih proizvodov evidentirana pod številko zadeve BC-SP032736-15. |
|
(2) |
„Ecolab CMIT-MIT BPF“ kot aktivno snov vsebuje C(M)IT/MIT (3:1), ki je vključena na seznam odobrenih aktivnih snovi Unije iz člena 9(2) Uredbe (EU) št. 528/2012 za vrste proizvodov 4, 11 in 12. |
|
(3) |
Ocenjevalni pristojni organ je Agenciji 1. decembra 2023 v skladu s členom 44(1) Uredbe (EU) št. 528/2012 predložil poročilo o oceni in zaključke ocenjevanja. |
|
(4) |
Agencija je 26. junija 2024 v skladu s členom 44(3) Uredbe (EU) št. 528/2012 Komisiji predložila mnenje (2), osnutek povzetka značilnosti biocidnega proizvoda (v nadaljnjem besedilu: SPC) „Ecolab CMIT-MIT BPF“ in končno poročilo o oceni družine biocidnih proizvodov. |
|
(5) |
V mnenju je ugotovljeno, da je „Ecolab CMIT-MIT BPF“ družina biocidnih proizvodov v smislu člena 3(1), točka (s), Uredbe (EU) št. 528/2012, da se zanjo lahko izda dovoljenje Unije v skladu s členom 42(1) navedene uredbe in da ob upoštevanju skladnosti z osnutkom SPC izpolnjuje pogoje iz člena 19(6) navedene uredbe. |
|
(6) |
Agencija je v skladu s členom 44(4) Uredbe (EU) št. 528/2012 Komisiji 15. julija 2024 predložila osnutek SPC v vseh uradnih jezikih Unije. |
|
(7) |
Komisija se strinja z mnenjem Agencije in torej meni, da je primerno izdati dovoljenje Unije za družino biocidnih proizvodov „Ecolab CMIT-MIT BPF“. |
|
(8) |
Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za biocidne proizvode – |
SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:
Člen 1
Družbi Ecolab Deutschland GmbH se izda dovoljenje Unije s številko dovoljenja EU-0032881-0000 za dostopnost na trgu in uporabo družine biocidnih proizvodov „Ecolab CMIT-MIT BPF“ v skladu s povzetkom značilnosti biocidnega proizvoda iz Priloge.
Dovoljenje Unije velja od 3. marca 2025 do 28. februarja 2035.
Člen 2
Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.
Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.
V Bruslju, 10. februarja 2025
Za Komisijo
predsednica
Ursula VON DER LEYEN
(1) UL L 167, 27.6.2012, str. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/528/oj.
(2) Mnenje ECHA z dne 30. maja 2024 o dovoljenju Unije za „Ecolab CMIT-MIT BPF“ (ECHA/BPC/436/2024), https://echa.europa.eu/opinions-on-union-authorisation.
PRILOGA
POVZETEK ZNAČILNOSTI DRUŽINE BIOCIDNEGA PROIZVODA
Ecolab CMIT-MIT BPF
Vrsta(-e) proizvoda(-ov)
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov
Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi
Vrsta proizvoda 04 (PT04): Za območja s hrano in krmo
Številka dovoljenja EU-0032881-0000
Številka proizvoda v R4BP EU-0032881-0000
DEL I.
PRVA RAVEN INFORMACIJ
POGLAVJE 1. UPRAVNE INFORMACIJE
1.1. Ime družine
|
Ime |
Ecolab CMIT-MIT BPF |
1.2. Vrsta(-e) proizvoda(-ov)
|
Vrsta(-e) proizvoda(-ov) |
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi Vrsta proizvoda 04 (PT04): Za območja s hrano in krmo |
1.3. Imetnik dovoljenja
|
Ime in naslov imetnika dovoljenja |
Ime |
Ecolab Deutschland GmbH |
|
Naslov |
Ecolab Allee 1 40789 Monheim am Rhein DE |
|
|
Številka dovoljenja |
|
EU-0032881-0000 |
|
Številka proizvoda v R4BP |
|
EU-0032881-0000 |
|
Datum dovoljenja |
3. marec 2025 |
|
|
Datum izteka veljavnosti dovoljenja |
28. februar 2035 |
|
1.4. Proizvajalec(-ci) proizvoda
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Europe GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Richtistrasse 7 8304 Walliselen Švica |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Limited |
||
|
Naslov proizvajalca |
Brunel Way, Baglan Energy Park SA11 2GA Neath Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Laboratoires Prodene Klint |
||
|
Naslov proizvajalca |
Rue Denis Papin, 2 Z.I. Mitry Compans F-77290 Mitry Mory Francija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Leeds |
||
|
Naslov proizvajalca |
Lotherton Way, Garforth LS25 2JY Leeds Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab SRL |
||
|
Naslov proizvajalca |
Viale del Lavoro 10 45100 Rovigo Italija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Nalco Deutschland Manufacturing GmbH und Co.KG |
||
|
Naslov proizvajalca |
Justus-von-Liebig-Str. 11 D-64584 Biebesheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab NETHERLANDS BV |
||
|
Naslov proizvajalca |
BRUGWAL 11 3432NZ NIEUWEGEIN Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Weavergate |
||
|
Naslov proizvajalca |
Winnington Avenue, Northwich CW8 3AA Cheshire Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Mullingar, Ireland |
||
|
Naslov proizvajalca |
Forest Park, Zone C Mullingar Ind. Estate N91 Mullingar Irska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab d.o.o. |
||
|
Naslov proizvajalca |
Vajngerlova 4 2000 Maribor Slovenija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Rozzano |
||
|
Naslov proizvajalca |
VIA GRANDI 9/11 20089 Rozzano Italija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab BVBA |
||
|
Naslov proizvajalca |
Havenlaan 4 3980 Tessenderlo Belgija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Nalco Española Manufacturing, SLU |
||
|
Naslov proizvajalca |
C/Tramuntana s/n Polígono Industrial de Celrà 17460 CELRÀ 17460 Girona Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab production France SAS |
||
|
Naslov proizvajalca |
BP509, Avenue de Général Patton 51006 Châlons-en-Champagne Francija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ecolab Mandra, Greece |
||
|
Naslov proizvajalca |
25KLM Old National Road 19600 Attica Mandra Grčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
NALCO FINLAND MANUFACTURING OY |
||
|
Naslov proizvajalca |
Kivikummuntie 1 FIN-07955 Tesjoki Finska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
NALCO Water Italy |
||
|
Naslov proizvajalca |
Via Ninfina II 04012 Cisterna Di Latina Italija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Manufacturing Plant Fawley Nalco |
||
|
Naslov proizvajalca |
One business centre 1180 SO45 3NP Hardley Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Nalco Ltd Scotland |
||
|
Naslov proizvajalca |
Minto Avenue, Alten Industrial Estate AB12 3JZ Aberdeen Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Microtek Medical B.V. |
||
|
Naslov proizvajalca |
Hekkehorst, 24 7207 Zutphen Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Dow Europe GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Bachtobelstrasse 3 8810 Horgen Švica |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Troy Chemical Company B.V. Troy |
||
|
Naslov proizvajalca |
Uiverlaan 12e 3145 XN Maassluis Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Thor GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Landwehrstrasse 1 67346 Speyer Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
A.F.P. GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Otto-Brenner-Strasse 16-18 21337 Lueneburg Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
ANIOS |
||
|
Naslov proizvajalca |
Pavé du moulin 59260 Lille-Hellemmes Francija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BELINKA-LJUBLJANA |
||
|
Naslov proizvajalca |
Belinka Zasavska Cesta 95 1001 Ljubljana Slovenija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Bentus Laboratories Ltd |
||
|
Naslov proizvajalca |
RADIO STREET, 24 BLD.1 105005 Moscow Ruska federacija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BIO_PRODUCTIONS Ltd Inc STAPRO |
||
|
Naslov proizvajalca |
72 VICTORIA ROAD, VICTORIA INDUSTRIAL ESTATE RH15 9LH BURGESS HILL Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BORES S.R.L. |
||
|
Naslov proizvajalca |
Via Pioppa, 179 44030 Pontegradella (FE) Italija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG CEE - GUNTRAMSDORF |
||
|
Naslov proizvajalca |
Bahnstr. 13 A-2353 Guntramsdorf Avstrija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG GmbH Duisburg |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Glauchau |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Hamburg |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Heilbronn |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Kaiserslaute |
||
|
Naslov proizvajalca |
Merkurstr. 47 67663 Kaiserslautern Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Kleinkarlbac |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Lohfelden |
||
|
Naslov proizvajalca |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Nordic - HASLEV |
||
|
Naslov proizvajalca |
Høsten Teglværksvej 47 4690 Haslev Danska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Nordic - VEJLE |
||
|
Naslov proizvajalca |
Vivaa 7100 Vejle Danska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Normandy |
||
|
Naslov proizvajalca |
12 Sente des Jumelles - BP 11 76710 Montville Francija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG PL -Zgierz |
||
|
Naslov proizvajalca |
ul. Kwasowa 5 95-100 Zgierz Poljska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Quimica - Madrid |
||
|
Naslov proizvajalca |
Calle Gutemberg no 22,.Poligono Industrial El Lomo. 28906 Getafe (Madrid) C/ Gutemberg, 22 Polig. Ind. El Lomo 28906 Madrid Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
BRENNTAG Schweizerhall |
||
|
Naslov proizvajalca |
Elsaesserstr. 231 C-4056 Basel Švica |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Budich International GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Dieselstrasse 10 32120 Hiddenhause Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Caldic Deutschland Chemie B.V |
||
|
Naslov proizvajalca |
Am Karlshof 10 D 40231 Duesseldorf Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
CARBON GROUP |
||
|
Naslov proizvajalca |
Ringaskiddy P43 R772 Cork Irska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
COMERCIAL GODO SL |
||
|
Naslov proizvajalca |
Carrer de Franca, Igualada 13 08700 Barcelona Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
DAN MOR (DR WIPE) Natural Products and Chemicals Ltd. |
||
|
Naslov proizvajalca |
Or Akiva Industrial Zone 30600 Or Akiva Izrael |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
DETERGENTS BURGUERA |
||
|
Naslov proizvajalca |
S.L. Joan Ballester 50 07630 CAMPOS (ILLES BALEARES) Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
ECL MICROTEK BV |
||
|
Naslov proizvajalca |
GESINKKAMPSTRAAT 19 705 HR VARSSEVELD Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
ECL MICROTEK MOSTA |
||
|
Naslov proizvajalca |
SORBONNE CENTRE, F20 MOSTA TECHNOPARK MST 3000 MOSTA Malta |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Ferdinand Eimermacher GmbH & Co. KG |
||
|
Naslov proizvajalca |
Westring 24 48356 Nordwalde Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
GALLOWS GREEN SERVICES LTD |
||
|
Naslov proizvajalca |
Cod Beck Mill Industrial Estate Dalton Lane YO7 3HR Thirsk Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
GIRASOL NATURAL PRODUCTS BV |
||
|
Naslov proizvajalca |
De Veldoven 12-14 3342 GR Hendrik-Ido-Ambacht Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
HENKEL ENGELS |
||
|
Naslov proizvajalca |
Prospekt Stroitelei 413116 Engels Ruska federacija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
imeco GmbH & Co. KG |
||
|
Naslov proizvajalca |
Boschstraße 5 D-63768 Hösbach Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
INNOVATE GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Am Hohen Stein 11 06618 Naumburg Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
INTERFILL LLC-TOSNO |
||
|
Naslov proizvajalca |
Moskovskoye shosse 1 Tosno 187000 Leningradskaya oblast Ruska federacija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Kleinmann GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Am Trieb 13 72820 Sonnenbühl Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
KOMPAK NEDERLAND BV |
||
|
Naslov proizvajalca |
Ambachtsweg 4 4854 Bavel Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
La Antigua Lavandera SL |
||
|
Naslov proizvajalca |
Ctra. Antigua Sevilla-Alcalá Km.1,5 (SE-410) Apartado de Correos, 58 41500 Alcal de Guadaira, Seville Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
LICHTENHELDT GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Lichtenheldt Industriestrasse 7-9 23812 Wahlstedt Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Multifill B.V. |
||
|
Naslov proizvajalca |
Constructieweg 25-A 3641 SB Mijdrecht Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
PAL INTERNATIONAL LTD |
||
|
Naslov proizvajalca |
Sandhurst Street LE2 5AR Leicester Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
PLANOL GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Maybachstr. 17 63456 Hanau Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
PLUM A/S |
||
|
Naslov proizvajalca |
Frederik Plums Vej 2 DK 5610 Assens Danska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
QUIMICAS MORALES |
||
|
Naslov proizvajalca |
Misiones, 11 - Urb. El Sebadal 05005 LAS PALMAS DE GRAN CANARIA Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
RNM PRODUCTOS QUIMICOS |
||
|
Naslov proizvajalca |
Lda Rua da Fabrica, 123, Segada 4765-080 Carreira Vila Nova de Famalicao Portugalska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
ROQUETTE & BARENTZ |
||
|
Naslov proizvajalca |
Roquette Freres Route De La Gorgue F-62136 Lestrem Francija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
RUTPEN LTD. |
||
|
Naslov proizvajalca |
MEMBURY AIRFIELD RG16 7TJ Lambourn Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
SOLIMIX Montseny |
||
|
Naslov proizvajalca |
17-19 Pol. Ind. Sant Pere Molanta 08799 Olerdola, Barcelona Španija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
STAUB & CO - SILBERMAN GMBH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Industriestraße 3 86456 Gablingen Nemčija |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
SYNERLOGIC BV ( - IN2FOOD) |
||
|
Naslov proizvajalca |
L.J. Costerstraat 5 6827 Arnhem Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
Univar Ltd |
||
|
Naslov proizvajalca |
Argyle House, Epsom Avenue SK9 3RN Wilmslow. Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
|
Ime proizvajalca |
VAN DAM BODEGRAVEN |
||
|
Naslov proizvajalca |
Postbus 48 NL 2410 AA Bodegraven Nizozemska |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
1.5. Proizvajalec(-ci) aktivne(-ih) snovi
|
Aktivna snov |
C(M)IT/MIT (3:1) |
||
|
Ime proizvajalca |
Microbial Control (Switzerland) GmbH |
||
|
Naslov proizvajalca |
Hungerbüelstrasse 22 8500 Frauenfeld Švica |
||
|
Kraj proizvodnih obratov |
|
POGLAVJE 2. SESTAVA IN FORMULACIJA DRUŽINE PROIZVODOV
2.1. Kvalitativni in kvantitativni podatki o sestavi družine
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
2,6 –7,51 % (m/m) |
2.2. Vrsta(-e) formulacije
|
Vrsta(-e) formulacije |
AL Druge tekočine |
DEL II.
DRUGA RAVEN INFORMACIJ – META SPC(-ji)
POGLAVJE 1. META SPC 1 UPRAVNE INFORMACIJE
1.1. Identifikator 1 meta SPC
|
Identifikator |
Meta SPC: META 1 |
1.2. Pripona k številki dovoljenja
|
Številka |
1-1 |
1.3. Vrsta(-e) proizvoda(-ov)
|
Vrsta(-e) proizvoda(-ov) |
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
POGLAVJE 2. SESTAVA META SPC 1
2.1. Kvalitativne in kvantitativne informacije o sestavi meta SPC 1
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
2,6 –2,9 % (m/m) |
2.2. Vrsta(-e) formulacije meta SPC 1
|
Vrsta(-e) formulacije |
AL Druge tekočine |
POGLAVJE 3. STAVKI O NEVARNOSTI IN PREVIDNOSTNI STAVKI ZA META SPC 1
|
Stavki o nevarnosti |
H290: Lahko je jedko za kovine. H314: Povzroča hude opekline kože in poškodbe oči. H317: Lahko povzroči alergijski odziv kože. H410: Zelo strupeno za vodne organizme, z dolgotrajnimi učinki. |
|
Previdnostni stavki |
P391: Prestreči razlito tekočino. P234: Hraniti samo v originalni embalaži. P260: Ne vdihavati meglice. P272: Kontaminirana delovna oblačila niso dovoljena zunaj delovnega mesta. P273: Preprečiti sproščanje v okolje. P280: Nositi rokavice/zaščitno obleko/zaščito za oči/zaščito za obraz. P301 + P330 + P331: PRI ZAUŽITJU: Izprati usta. NE izzvati bruhanja. P303 + P361 + P353: PRI STIKU S KOŽO (ali lasmi): Takoj sleči vsa kontaminirana oblačila. Kožo izprati z vodo [ali prho]. P310: Takoj pokličite CENTER ZA ZASTRUPITVE ali zdravnika. P304 + P340: PRI VDIHAVANJU: Prenesti osebo na svež zrak in jo pustiti v udobnem položaju, ki olajša dihanje. P305 + P351 + P338: PRI STIKU Z OČMI: Previdno izpirati z vodo nekaj minut. Odstranite kontaktne leče, če jih imate in če to lahko storite brez težav. Nadaljujte z izpiranjem. P333 + P313: Če nastopi draženje kože ali se pojavi izpuščaj,: poiščite zdravniško CENTER ZA ZASTRUPITVE ali zdravnika. P362 + P364: Sleči kontaminirana oblačila in jih oprati pred ponovno uporabo. P390: Odpraviti razlitje, da se prepreči materialna škoda. P405: Hraniti zaklenjeno. P501: Odstraniti vsebino službi za odstranjevanja nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. P501: Odstraniti posodo službi za odstranjevanje nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. |
POGLAVJE 4. DOVOLJENE UPORABE META SPC
4.1. Opis uporabe
Tabela 1
Uporaba 1.1 Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov (Sredstva za konzerviranje)
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov |
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
- |
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: glive Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: alge Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: Legionella pneumophila Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih uporaba na prostem Ohranjanje tekočin v hladilnih sistemih z izpustom v komunalno kanalizacijo v: Odprti recirkulacijski hladilni sistemi, zaprti hladilni sistem. Ohranjanje predelovalnih tekočin v: Pasterizatorji in sterilizatorji, čistilniki zraka in čistilniki. |
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. Proizvod se lahko dodaja med postopkom. |
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Vzdrževanje: bakterije 100–200 ppm proizvoda (1,5–3 mg a.s./l (aktivna snov na liter tekočine, ki jo je treba ohraniti)); Legionella 50–200 ppm proizvoda (0,75–3 mg a.s./l); biofilm 200 ppm proizvoda (3 mg as/l) Kurativa: bakterije 400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (6 mg a.s./l); Legionella 100–400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (1,5–6 mg a.s./l); kvasovke in glive 200–400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (3–6 mg a.s./l); alge 100–400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (1,5–6 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Pogostost vzdrževanja: štirikrat na dan do enkrat na teden. Kurativa: izvede se lahko, ko se izgubi nadzor ali ko podatki spremljanja stanja kažejo, da je potrebna kurativna izvedba, vendar ne več kot enkrat na dva meseca v primeru močnega onesnaženja. |
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba ; strokovnjak |
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski vmesni zabojnik za razsuti tovor (IBC) |
4.1.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Proizvod je treba dovajati v recirkulacijsko hladilno in procesno vodo v majhnih količinah tako, da se doseže čim večja razpršitev in izpostavljenost območij sistema z najvišjo stopnjo mikroorganizmov. Proizvod je treba dodati v sistem skladno z velikostjo sistema, na primer za doseganje koncentracije 100 ppm v sistemu s prostornino 10 000 l je treba dodati 1 000 ml (1 l) proizvoda.
Interval med dvema odmerkoma je odvisen od zadrževalmega časa v hidravličnem sistemu in odstranjevanja aktivne snovi z razgradnjo in izpihovanjem. Pri prepogostem odmerjanju se lahko proizvod kopiči v konzerviranih tekočinah. Končni uporabnik je odgovoren za določitev učinkovitega odmerka na kraju samem (npr. s kemičnimi ali mikrobiološkimi preskusi) za določeno lokacijo/sistem, da se zagotovi učinkovitost sistema v pogojih uporabe. Po potrebi se posvetujte z imetnikom dovoljenja (kot je navedeno na etiketi).
4.1.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Nositi združljivo osebno varovalno opremo:
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in drugo zakonodajo Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Uporaba je omejena na majhne hladilne sisteme z največjim izpustom 2 m3/h. Odpadno vodo je treba odvajati v komunalno kanalizacijo ali jo očistiti v industrijski čistilni napravi na kraju samem, ki vključuje biološko stopnjo čiščenja.
Proizvod se lahko uporablja le, če so hladilni stolpi opremljeni z odstranjevalniki uhajanja, ki zmanjšujejo uhajanje za vsaj 99 %.
4.1.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.1.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo.
4.1.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2. Opis uporabe
Tabela 2
Uporaba 1.2 Slimicid v industriji celuloze in papirja (Sredstva za konzerviranje)
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
||||
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
– |
||||
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: glive Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
||||
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih Za uporabo kot slimicid v industriji celuloze in papirja, v procesu razbarvanja, v mokrem koncu/beli vodi, v celulozi, tudi med zaustavitvijo stroja. Gosta masa (vključno z razlomljeno, mešano, strojno skrinjo in reciklirano celulozo). Bela voda, motna voda in čista voda. Tanka masa. Nadzor mikrobiološko povzročene korozije (MIC) in biološke onesnaženosti deaeratorjev in filtrov. Nadzor sluzi v dodatkih, ki so posebej namenjeni uporabi v postopku proizvodnje papirja. |
||||
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. Proizvod se lahko dodaja medtem, ko postopek poteka. |
||||
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Za celulozno in papirno industrijo dovajati s prekinitvami (v majhnih količinah): Dodatki, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja: Vzdrževanje: bakterije 50–400 ppm proizvoda (0,75–6 mg a.s./l (aktivna snov na liter)); kvasovke 100–400 ppm proizvoda (1,5–6 mg a.s./l) Kurativa: bakterije 50–400 ppm proizvoda 24 ur časa stika (0,75–6 mg a.s./l); kvasovke in glive 200–400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (3–6 mg a.s./l) Strojni sistem za papir (vključno z mokrim koncem, belo vodo in celulozo) Vzdrževanje: Bakterije in kvasovke 25–400 ppm proizvoda (0,38–6 mg a.s./l) Biofilm 200–400 ppm proizvoda (3–6 mg a.s./l) Kurativa: bakterije 200–400 ppm proizvoda 24 ur časa stika (3–6 mg a.s./l); kvasovke 25–400 ppm proizvoda 24 ur časa stika (0,38–6 mg a.s./l); glive 400 ppm proizvoda 6 ur časa stika (6 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Za celulozno in papirno industrijo dovajati s prekinitvami (v majhnih količinah). Dodatki, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja in sistemu papirnega stroja (vključno z mokrim koncem, belo vodo in celulozo):
|
||||
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba ; strokovnjak |
||||
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski zabojniki IBC |
4.2.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Proizvod dovajajte s prekinitvami, da zagotovite ohranjanje sprejemljivega (nizkega) števila mikrobov v strojnem sistemu za papir. Proizvod v mokrem koncu dovajajte s prekinitvami v rezervoar stroja ali podoben zalogovnik ali v dodatke, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja. Nikoli ga ne smete uporabljati samostojno v kratki zanki, temveč ga vrnite nazaj v sistem.
Odmerek je močno odvisen od sestave in predvidene uporabe matrice, ki ji je dodan konzervans. Interval med dvema odmerkoma je odvisen tudi od časa zadrževanja v hidravličnem sistemu in odstranjevanja aktivne snovi, npr. z razgradnjo in redčenjem. Pri prepogostem odmerjanju se lahko proizvod kopiči v konzerviranih tekočinah. Končni uporabnik je odgovoren za določitev učinkovitega odmerka na kraju samem (npr. s kemičnimi ali mikrobiološkimi preskusi) za določeno lokacijo/sistem, da se zagotovi učinkovitost sistema v pogojih uporabe. Po potrebi se posvetujte z imetnikom dovoljenja (kot je navedeno na etiketi).
Proizvod je treba dodati glede na prostornino sistema, na primer za doseganje koncentracije 100 ppm v sistemu s prostornino 10 000 l je treba dodati 1 000 ml (1 l) proizvoda.
4.2.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Zdravje ljudi:
Nositi združljivo osebno varovalno opremo:
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in druge zakonodaje Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Okolje:
Uporaba je dovoljena samo v tovarnah papirja, ki izpolnjujejo zahteve Direktive o industrijskih emisijah 2010/75/EU, kjer se odpadne vode čistijo v industrijski čistilni napravi na kraju samem, vključno s stopnjo biološkega čiščenja v skladu z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami (BAT), kot so predpisane v referenčnem dokumentu BAT (BREF) za proizvodnjo celuloze, papirja in kartona. Odpadno vodo je treba razredčiti vsaj 200-krat. Tovarne papirja, ki so izvzete iz direktive o industrijskih emisijah, morajo odvajati odpadno vodo v komunalno kanalizacijo.
4.2.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo.
POGLAVJE 5. SPLOŠNA NAVODILA ZA UPORABO META SPC 1
5.1. Navodila za uporabo
Pri uporabi je treba vzpostaviti naslednje postopke za obvladovanje odpornosti:
|
— |
proizvode je treba vedno uporabljati v skladu s priporočili na etiketi |
|
— |
mikrobno rast je treba poskušati odpraviti z uporabo odmerkov, ki so dokazano učinkoviti |
|
— |
spremljati je treba raven učinkovitosti in raziskati primere zmanjšane učinkovitosti zaradi morebitnih dokazov o odpornosti. |
Pri komercialni uporabi se C(M)IT/MIT pogosto uporablja v kombinaciji ali rotaciji z drugimi biocidi v različnih aplikacijah. Odpornosti mikrobov na C(M)IT/MIT se je mogoče izogniti z zamenjavo ali menjavo biocidov ali uporabo kombinacij z drugimi aktivnimi snovmi.
Vsi delavci in posamezniki, ki delajo s proizvodom, morajo imeti dostop do varnostnih listov in tehničnih listov.
5.2. Ukrepi za zmanjšanje tveganja
Glejte ukrepe za zmanjševanje tveganja, specifične za posamezno uporabo
Organizacijski ukrepi za obvladovanje tveganja:
|
— |
Nalaganje je treba omejiti na avtomatizirane postopke. |
|
— |
Delavci, ki sodelujejo pri izvajanju popravil ali čiščenju, morajo sistem pred odpiranjem in čiščenjem sprati. |
|
— |
Potrebni sta postaji za umivanje oči in varnostni tuš. |
5.3. Značilnosti verjetnih direktnih ali indirektnih učinkov, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Zaščita reševalcev: Nositi ustrezno osebno varovalno opremo.
Navodila za prvo pomoč:
PRI VDIHAVANJU: premaknite se na svež zrak in počivajte v položaju udobnem za dihanje. Če imate simptome: pokličite 112. Če nimate simptomov, se posvetujte z zdravnikom.
PRI ZAUŽITJU: izperite usta. Po požirkih popijte do 2 dcl hladne vode, če lahko požirate. NE izzivajte bruhanja. Posvetujte se z zdravnikom.
PRI STIKU S KOŽO: kožo takoj sperite z veliko vode. Slecite vsa kontaminirana oblačila. Kožo 15 minut spirajte z vodo. Posvetujte se z zdravnikom. Kontaminirana oblačila pred vnovično uporabo operite. Če draženje kože ne mine, se posvetujte z zdravnikom.
PRI STIKU Z OČMI: s palcem in kazalcem razprite veke, oko spirajte pod tekočo vodo nekaj minut. Previdno odstranite kontaktne leče. Nadaljujte s spiranjem vsaj 15 minut. Posvetujte se z zdravnikom.
Okoljevarstveni ukrepi:
V primeru razlitja preprečite, da bi material prišel v kanalizacijo ali vodne poti. Preprečite kontaminacijo sistema podzemne vode z materialom. Preprečite, da bi se proizvod stekal v odtoke. Če se kontaminirajo odtoki, potoki, zemlja ali kanalizacija, obvestite lokalne oblasti. Razliti proizvod lahko v primeru izpusta predstavlja tveganje za vodni ekosistem.
Metode in materiali za zadrževanje in čiščenje:
MANJŠA RAZLITJA: Pregradite in absorbirajte z inertnim materialom (npr. suho zemljo, peskom), vse kontaminirane trdne snovi z lopato prenesite v vedro ali boben, nato pa jih obdelajte s toliko deaktivacijske raztopine, da se trdne snovi temeljito zmočijo. Te posode pustite stati odprte 48 ur, da se prepreči naraščanje tlaka, nato pa jih zaprite in odstranite. Opremo, ki vsebuje ostanke, je treba dekontaminirati pred izvedbo vzdrževalnih ali popravljalnih del ali pred uporabo za druge storitve. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, počakati, da reakcija popusti, in jih temeljito sprati s čisto vodo.
VEČJA RAZLITJA: pobrati z inertnim vpojnim materialom. Kontaminiran material prenesite v ustrezne posode za odstranjevanje. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, pustiti stati 30 minut in temeljito sprati s čisto vodo.
V posodo za odpadke NE dodajajte raztopine za deaktivacijo, da bi deaktivirali absorbiran material.
|
* |
RAZTOPINA ZA DEAKTIVACIJO - pripravite svežo raztopino 5 % natrijevega bikarbonata in 5 % natrijevega hipoklorita v vodi. Uporabite razmerje 10 volumnov raztopine za dekontaminacijo na ocenjeno prostornino razlitja. Za odstranitev kontaminiranega predelanega materiala se obrnite na pooblaščenega prevoznika odpadkov. Material odstranite v skladu s predpisi, navedenimi v varnostnem listu. |
5.4. Navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Odstranite v skladu z evropskimi direktivami o odpadkih in nevarnih odpadkih. Klasifikacijske številke odpadka mora dodeliti uporabnik, po možnosti v dogovoru z organi za odstranjevanje odpadkov.
Izdelek se ne sme spuščati v tla, vodotoke ali kakršno koli kanalizacijo. Če je mogoče, je recikliranje boljše od odlaganja. Če recikliranje ni mogoče, odložiti v skladu z lokalnimi predpisi. Odstranite odpadke na odobrenem mestu za zbiranje odpadkov.
Kontaminirana embalaža: zavreči neuporabljen proizvod. Prazne posode je treba odpeljati na odobreno mesto za ravnanje z odpadki. Praznih vsebnikov ne uporabljati ponovno.
5.5. Pogoji za shranjevanje in rok uporabnosti proizvoda pri običajnih pogojih skladiščenja
Rok uporabe: 24 mesecev.
Ne shranjevati pri temperaturah, višjih od 40 °C.
Hraniti v tesno zaprti posodi. Hraniti v primernih, označenih posodah.
POGLAVJE 6. DRUGE INFORMACIJE
Polni naslovi standardov EN iz oddelka »Ukrepi za zmanjšanje tveganja, specifični za posamezno uporabo« so:
EN ISO 374 – Rokavice za zaščito pred nevarnimi kemikalijami in mikroorganizmi.
EN ISO 166 – Standard za osebno zaščito za oči
EN 13034 – Zaščitna oblačila za zaščito pred tekočimi kemikalijami – Zahteve za izdelavo oblačil za zaščito pred kemikalijami, ki nudijo omejeno zaščito pred tekočimi kemikalijami (oprema tipa 6 in tipa PB)
Direktiva Sveta 98/24/ES z dne 7. aprila 1998 o varovanju zdravja in zagotavljanju varnosti delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim dejavnikom pri delu (štirinajsta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 131, 5.5.1998, str. 11).
Kar zadeva »Kategorijo(-je) uporabnikov«: “Poklicni uporabniki (vključno z industrijskimi uporabniki)« so usposobljeni poklicni uporabniki, če tako zahteva nacionalna zakonodaja.
POGLAVJE 7. TRETJA RAVEN INFORMACIJ: POSAMEZNI PROIZVODI V META SPC 1
7.1. Trgovsko(-a) ime(-na), številka avtorizacije in specifična sestava za vsak posamezni proizvod
|
Trgovsko ime |
NALCO® WT-735 |
Področje trženja: EU |
|||||
|
NALCO® 77352 |
Področje trženja: EU |
||||||
|
Številka dovoljenja |
|
EU-0032881-0001 1-1 |
|||||
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
2,9 % (m/m) |
||
7.2. Trgovsko(-a) ime(-na), številka avtorizacije in specifična sestava za vsak posamezni proizvod
|
Trgovsko ime |
NALCO® WT-730 |
Področje trženja: EU |
|||||
|
NALCO® 7330 |
Področje trženja: EU |
||||||
|
Številka dovoljenja |
|
EU-0032881-0002 1-1 |
|||||
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
2,6 % (m/m) |
||
POGLAVJE 1. META SPC 2 UPRAVNE INFORMACIJE
1.1. Identifikator 2 meta SPC
|
Identifikator |
Meta SPC: META 2 |
1.2. Pripona k številki dovoljenja
|
Številka |
1-2 |
1.3. Vrsta(-e) proizvoda(-ov)
|
Vrsta(-e) proizvoda(-ov) |
Vrsta proizvoda 04 (PT04): Za območja s hrano in krmo Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
POGLAVJE 2. SESTAVA META SPC 2
2.1. Kvalitativne in kvantitativne informacije o sestavi meta SPC 2
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
5,2 –5,2 % (m/m) |
2.2. Vrsta(-e) formulacije meta SPC 2
|
Vrsta(-e) formulacije |
AL Druge tekočine |
POGLAVJE 3. STAVKI O NEVARNOSTI IN PREVIDNOSTNI STAVKI ZA META SPC 2
|
Stavki o nevarnosti |
H290: Lahko je jedko za kovine. H314: Povzroča hude opekline kože in poškodbe oči. H317: Lahko povzroči alergijski odziv kože. H410: Zelo strupeno za vodne organizme, z dolgotrajnimi učinki. |
|
Previdnostni stavki |
P391: Prestreči razlito tekočino. P234: Hraniti samo v originalni embalaži. P260: Ne vdihavati meglice. P272: Kontaminirana delovna oblačila niso dovoljena zunaj delovnega mesta. P273: Preprečiti sproščanje v okolje. P280: Nositi rokavice/zaščitno obleko/zaščito za oči/zaščito za obraz. P301 + P330 + P331: PRI ZAUŽITJU: Izprati usta. NE izzvati bruhanja. P303 + P361 + P353: PRI STIKU S KOŽO (ali lasmi): Takoj sleči vsa kontaminirana oblačila. Kožo izprati z vodo [ali prho]. P310: Takoj pokličite CENTER ZA ZASTRUPITVE ali zdravnika. P304 + P340: PRI VDIHAVANJU: Prenesti osebo na svež zrak in jo pustiti v udobnem položaju, ki olajša dihanje. P305 + P351 + P338: PRI STIKU Z OČMI: Previdno izpirati z vodo nekaj minut. Odstranite kontaktne leče, če jih imate in če to lahko storite brez težav. Nadaljujte z izpiranjem. P333 + P313: Če nastopi draženje kože ali se pojavi izpuščaj,: poiščite zdravniško CENTER ZA ZASTRUPITVE ali zdravnika. P362 + P364: Sleči kontaminirana oblačila in jih oprati pred ponovno uporabo. P390: Odpraviti razlitje, da se prepreči materialna škoda. P405: Hraniti zaklenjeno. P501: Odstraniti vsebino službi za odstranjevanja nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. P501: Odstraniti posodo službi za odstranjevanje nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. |
POGLAVJE 4. DOVOLJENE UPORABE META SPC
4.1. Opis uporabe
Tabela 1.
Uporaba 2.4 Konzervans za membrane RO izven linije v industriji hrane in krme
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 04 (PT04): Za območja s hrano in krmo |
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
– |
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih Za uporabo kot konzervans očiščenih filtracijskih membran in membran za reverzno ozmozo (RO) izven linije v industriji hrane in krme. Namenjen za doseganje biostatičnega učinka. |
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte v sistem za filtriranje pred katero koli periferno opremo, ki lahko vsebuje biološko rast. Proizvod dovajajte prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. |
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Vzdrževanje: bakterije 50 ppm proizvoda (1,5 mg a.s./l(aktivna snov na liter)); kvasovke 12,5 ppm proizvoda (0,38 mg a.s./l); biofilm 100 ppm proizvoda (3 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Kot konzervans za membrane med podaljšanim skladiščenjem do 6 mesecev, odmerjanje, kot je navedeno zgoraj, na podlagi 3 % vsebnosti aktivne snovi in gostote proizvoda 1,199 g/ml (odvisno od časa, ko bodo sistemi odklopljeni). |
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba ; strokovnjak |
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski zabojniki IBC |
4.1.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Membrane morajo biti čiste, preden se skladiščijo izven linije.
Proizvod je namenjen samo za konzerviranje filtracijskih membran izven linije ali za konzerviranje filtracijskih membran med zaustavitvijo do 6 mesecev (kar lahko vključuje membrane RO pri proizvodnji pitne vode). Shranjeno filtracijsko membrano in obdelano raztopino za shranjevanje je treba redno (tedensko) preverjati. V raztopini je treba določiti skupno vsebnost mikrobov. Po potrebi je treba dodati dodaten biocid. Po obeh dogodkih je treba pred ponovnim zagonom sistema izvesti ustrezne postopke izpiranja (najmanj 5x) in/ali čiščenja na mestu (po daljšem konzerviranju). Preverite, da v vodi za končno izpiranje ni ostankov biocidov, in zagotovite nevtralizacijo biocidov v izpustni vodi.
4.1.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Nositi združljivo osebno varovalno opremo:
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO 166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in druge zakonodaje Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Pred ponovnim zagonom sistema je treba obvezno izvesti najmanj 5 postopkov izpiranja.
4.1.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.1.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo.
4.1.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2. Opis uporabe
Tabela 2.
Uporaba 2.2 Slimicid v sistemih za nepitno vodo
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
- |
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: Biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih Uporablja se za vzdrževanje sistemov za nepitno vodo na liniji s preprečevanjem rasti sluzi na opremi |
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte v sistem RO ali UF pred vso periferno opremo, ki lahko vsebuje biološko rast. Dovajanje mora potekati prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. |
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Vzdrževanje: bakterije 50 ppm proizvoda (1,5 mg a.s./l(aktivna snov na liter)); kvasovke 12.5 ppm proizvoda (0,38 mg a.s./l); biofilm 100 ppm proizvoda (3 mg as/l) Kurativa: bakterije 200 ppm proizvoda 6 ur časa stika (6 mg a.s./l); kvasovke 25 ppm proizvoda 6 ur časa stika (0,75 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Dovajanje je lahko s prekinitvami (v majhnih količinah) ali neprekinjeno. Pogostost vzdrževanja: enkrat na dan do enkrat na teden Kurativa: izvede se lahko, ko se izgubi nadzor ali ko podatki spremljanja stanja kažejo, da je potrebna kurativna izvedba, vendar ne več kot enkrat na dva meseca v primeru močnega onesnaženja. |
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba ; strokovnjak |
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski zabojniki IBC |
4.2.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Za najboljše rezultate je pomembno, da začnete s čistimi membranami.
Program preventivnega vzdrževanja na liniji v sistemih za nepitno vodo je namenjen preprečevanju povečanja diferenčnega tlaka (pri vstopu in izstopu iz sistema) zaradi rasti biofilma.
Ob pravilni uporabi programa preventivnega biocidnega vzdrževanja na liniji lahko membrana RO ohranja diferenčni tlak in s tem vzdržuje delovanje membrane glede na čas. Pogostost dodajanja se giblje od vsakega dne pri močno onesnaženih sistemih, do vsakih 7 dni pri rahlo onesnaženih sistemih. Ko se diferenčni tlak v membrani poveča za 10 do 15 % glede na pogoje ob zagonu, je treba izvesti korektivne ukrepe.
Proizvod je treba dodati v sistem skladno z velikostjo sistema, na primer za doseganje koncentracije 100 ppm v sistemu s prostornino 10 000 l je treba dodati 1 000 ml (1 l) proizvoda.
4.2.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Nositi združljivo osebno varovalno opremo:
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in drugo zakonodajo Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Izdelek uporabljajte samo v prostorih, ki so priključeni na čistilno napravo za odpadne vode.
4.2.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo.
POGLAVJE 5. SPLOŠNA NAVODILA ZA UPORABO META SPC 2
5.1. Navodila za uporabo
Pri uporabi je treba vzpostaviti naslednje postopke za obvladovanje odpornosti:
|
— |
proizvode je treba vedno uporabljati v skladu s priporočili na etiketi |
|
— |
mikrobno rast je treba poskušati odpraviti z uporabo odmerkov, ki so dokazano učinkoviti |
|
— |
spremljati je treba raven učinkovitosti in raziskati primere zmanjšane učinkovitosti zaradi morebitnih dokazov o odpornosti. |
Pri komercialni uporabi se CMIT/MIT pogosto uporablja v kombinaciji ali rotaciji z drugimi biocidi v različnih aplikacijah. Odpornosti mikrobov na CMIT/MIT se je mogoče izogniti z zamenjavo ali menjavo biocidov ali uporabo kombinacij z drugimi aktivnimi snovmi.
5.2. Ukrepi za zmanjšanje tveganja
Oglejte si ukrepe za zmanjševanje tveganja, specifične za posamezno uporabo
Organizacijski ukrepi za obvladovanje tveganja:
|
— |
Nalaganje je treba omejiti na avtomatizirane postopke. |
|
— |
Delavci, ki sodelujejo pri izvajanju popravil ali čiščenju, morajo sistem pred odpiranjem in čiščenjem sprati. |
|
— |
Potrebna sta postaja za umivanje oči in varnostni tuš. |
Vsi delavci in posamezniki, ki delajo s proizvodom, morajo imeti dostop do varnostnih listov in tehničnih listov.
5.3. Značilnosti verjetnih direktnih ali indirektnih učinkov, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Zaščita reševalcev: Nositi ustrezno osebno varovalno opremo.
Navodila za prvo pomoč:
PRI VDIHAVANJU: premaknite se na svež zrak in počivajte v položaju udobnem za dihanje. Če imate simptome: pokličite 112. Če nimate simptomov, se posvetujte z zdravnikom.
PRI ZAUŽITJU: izperite usta. Po požirkih popijte do 2 dcl hladne vode, če lahko požirate. NE izzivajte bruhanja. Posvetujte se z zdravnikom.
PRI STIKU S KOŽO: kožo takoj sperite z veliko vode. Slecite vsa kontaminirana oblačila. Kožo 15 minut spirajte z vodo. Posvetujte se z zdravnikom. Kontaminirana oblačila pred vnovično uporabo operite. Če draženje kože ne mine, se posvetujte z zdravnikom.
PRI STIKU Z OČMI: s palcem in kazalcem razprite veke, oko spirajte pod tekočo vodo nekaj minut. Previdno odstranite kontaktne leče. Nadaljujte s spiranjem vsaj 15 minut. Posvetujte se z zdravnikom.
Okoljevarstveni ukrepi:
V primeru razlitja preprečite, da bi material prišel v kanalizacijo ali vodne poti. Preprečiti kontaminacijo sistema podzemne vode z materialom. Preprečite, da bi se proizvod stekal v odtoke. Če se kontaminirajo odtoki, potoki, zemlja ali kanalizacija, obvestite lokalne oblasti. Razliti proizvod lahko v primeru izpusta predstavlja tveganje za vodni ekosistem.
Metode in materiali za zadrževanje in čiščenje:
MANJŠA RAZLITJA: Pregradite in absorbirajte z inertnim materialom (npr. suho zemljo, peskom), vse kontaminirane trdne snovi z lopato prenesite v vedro ali boben, nato pa jih obdelajte s toliko deaktivacijske raztopine, da se trdne snovi temeljito zmočijo. Te posode pustite stati odprte 48 ur, da se prepreči naraščanje tlaka, nato pa jih zaprite in odstranite. Opremo, ki vsebuje ostanke, je treba dekontaminirati pred izvedbo vzdrževalnih ali popravljalnih del ali pred uporabo za druge storitve. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, počakati, da reakcija popusti, in jih temeljito sprati s čisto vodo.
VEČJA RAZLITJA: Vsrkati z inertnim vpojnim materialom. Kontaminiran material prenesite v ustrezne posode za odstranjevanje. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, pustiti stati 30 minut in temeljito sprati s čisto vodo.
V posodo za odpadke NE dodajajte raztopine za deaktivacijo, da bi deaktivirali absorbiran material.
|
* |
RAZTOPINA ZA DEAKTIVACIJO - pripravite svežo raztopino 5 % natrijevega bikarbonata in 5 % natrijevega hipoklorita v vodi. Uporabite razmerje 10 volumnov raztopine za dekontaminacijo na ocenjeno prostornino razlitja. Za odstranitev kontaminiranega predelanega materiala se obrnite na pooblaščenega prevoznika odpadkov. Material odstranite v skladu s predpisi, navedenimi v varnostnem listu. |
5.4. Navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Odstranite v skladu z evropskimi direktivami o odpadkih in nevarnih odpadkih. Oznake za odpadke mora dodeliti uporabnik, po možnosti v dogovoru z organi za odstranjevanje odpadkov.
Izdelek se ne sme spuščati v tla, vodotoke ali kakršno koli kanalizacijo. Če je mogoče, je recikliranje boljše od odlaganja. Če recikliranje ni mogoče, odložiti v skladu z lokalnimi predpisi. Odstranite odpadke na odobrenem mestu za zbiranje odpadkov.
Kontaminirana embalaža: Zavreči neuporabljen proizvod. Prazne posode je treba odpeljati na odobreno mesto za ravnanje z odpadki. Praznih vsebnikov ne uporabljati ponovno.
5.5. Pogoji za shranjevanje in rok uporabnosti proizvoda pri običajnih pogojih skladiščenja
Rok uporabe: 24 mesecev
Hraniti v tesno zaprti posodi. Hraniti v primernih, označenih posodah.
POGLAVJE 6. DRUGE INFORMACIJE
Polni naslovi standardov EN iz oddelka »Ukrepi za zmanjšanje tveganja, specifični za posamezno uporabo« so:
EN ISO 374 – Rokavice za zaščito pred nevarnimi kemikalijami in mikroorganizmi
EN ISO 166 – Standard za osebno zaščito za oči
EN 13034 – Zaščitna oblačila za zaščito pred tekočimi kemikalijami - Zahteve za izdelavo oblačil za zaščito pred kemikalijami, ki nudijo omejeno zaščito pred tekočimi kemikalijami (oprema tipa 6 in tipa PB)
Direktiva Sveta 98/24/ES z dne 7. aprila 1998 o varovanju zdravja in zagotavljanju varnosti delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim dejavnikom pri delu (štirinajsta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 131, 5.5.1998, str. 11).
Kar zadeva »Kategorijo(-je) uporabnikov«: “Poklicni uporabniki (vključno z industrijskimi uporabniki)« so usposobljeni poklicni uporabniki, če tako zahteva nacionalna zakonodaja.
POGLAVJE 7. TRETJA RAVEN INFORMACIJ: POSAMEZNI PROIZVODI V META SPC 2
7.1. Trgovsko(-a) ime(-na), številka avtorizacije in specifična sestava za vsak posamezni proizvod
|
Trgovsko ime |
PermaClean® PC-55 |
Področje trženja: EU |
|||||
|
Številka dovoljenja |
|
EU-0032881-0003 1-2 |
|||||
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
5,2 % (m/m) |
||
POGLAVJE 1. META SPC 3 UPRAVNE INFORMACIJE
1.1. Identifikator 3 meta SPC
|
Identifikator |
Meta SPC: META 3 |
1.2. Pripona k številki dovoljenja
|
Številka |
1-3 |
1.3. Vrsta(-e) proizvoda(-ov)
|
Vrsta(-e) proizvoda(-ov) |
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
POGLAVJE 2. SESTAVA META SPC 3
2.1. Kvalitativne in kvantitativne informacije o sestavi meta SPC 3
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
7,51 –7,51 % (m/m) |
2.2. Vrsta(-e) formulacije meta SPC 3
|
Vrsta(-e) formulacije |
AL Druge tekočine |
POGLAVJE 3. STAVKI O NEVARNOSTI IN PREVIDNOSTNI STAVKI ZA META SPC 3
|
Stavki o nevarnosti |
H290: Lahko je jedko za kovine. H302: Zdravju škodljivo pri zaužitju. H332: Zdravju škodljivo pri vdihavanju. H314: Povzroča hude opekline kože in poškodbe oči. H317: Lahko povzroči alergijski odziv kože. H410: Zelo strupeno za vodne organizme, z dolgotrajnimi učinki. |
|
Previdnostni stavki |
P391: Prestreči razlito tekočino. P234: Hraniti samo v originalni embalaži. P260: Ne vdihavati meglice. P270: Ne jesti, piti ali kaditi med uporabo tega izdelka. P271: Uporabljati le zunaj ali v dobro prezračevanem prostoru. P272: Kontaminirana delovna oblačila niso dovoljena zunaj delovnega mesta. P273: Preprečiti sproščanje v okolje. P280: Nositi rokavice/zaščitno obleko/zaščito za oči/zaščito za obraz. P301 + P330 + P331: PRI ZAUŽITJU: Izprati usta. NE izzvati bruhanja. P303 + P361 + P353: PRI STIKU S KOŽO (ali lasmi): Takoj sleči vsa kontaminirana oblačila. Kožo izprati z vodo [ali prho]. P310: Takoj pokličite CENTER ZA ZASTRUPITVE ali zdravnika. P304 + P340: PRI VDIHAVANJU: Prenesti osebo na svež zrak in jo pustiti v udobnem položaju, ki olajša dihanje. P305 + P351 + P338: PRI STIKU Z OČMI: Previdno izpirati z vodo nekaj minut. Odstranite kontaktne leče, če jih imate in če to lahko storite brez težav. Nadaljujte z izpiranjem. P333 + P313: Če nastopi draženje kože ali se pojavi izpuščaj,: poiščite zdravniško vsebina. P362 + P364: Sleči kontaminirana oblačila in jih oprati pred ponovno uporabo. P390: Odpraviti razlitje, da se prepreči materialna škoda. P405: Hraniti zaklenjeno. P501: Odstraniti vsebino službi za odstranjevanja nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. P501: Odstraniti posodo službi za odstranjevanje nevarnih odpadkov v skladu z zakonskimi predpisi. |
POGLAVJE 4. DOVOLJENE UPORABE META SPC
4.1. Opis uporabe
Tabela 1.
Uporaba 3.1 Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov (Sredstva za konzerviranje)
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 11 (PT11): Proizvodi za zaščito sistemov hladilnih tekočin in predelovalnih sistemov |
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
- |
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: glive Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: alge Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: Legionella pneumophila Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih uporaba na prostem Ohranjanje tekočin v hladilnih sistemih z izpustom v komunalno kanalizacijo v: Odprti recirkulacijski hladilni sistemi, zaprti hladilni sistem. Ohranjanje predelovalnih tekočin v: Pasterizatorji in sterilizatorji, čistilniki zraka in čistilniki. |
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. Proizvod se lahko dodaja med postopkom. |
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Vzdrževanje: bakterije 34–69 ppm proizvoda (1,5–3 mg a.s./l (aktivna snov na liter)); Legionella 17–69 ppm proizvoda (0,75–3 mg a.s./l); biofilm 69 ppm proizvoda (3 mg a.s./l) Kurativa: bakterije 137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (6 mg a.s./l); Legionella 33–137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (1,5–6 mg a.s./l); kvasovke in glive 69–137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (3–6 mg a.s./l); alge 33–137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (1,5–6 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Pogostost vzdrževanja: enkrat na dan do enkrat na teden. Kurativa: izvede se lahko, ko se izgubi nadzor ali ko podatki spremljanja stanja kažejo, da je potrebna kurativna izvedba, vendar ne več kot enkrat na dva meseca v primeru močnega onesnaženja. |
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba; strokovnjak |
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski zabojniki IBC |
4.1.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Proizvod je treba v recirkulacijsko hladilno in procesno vodo dovajati v majhnih količinah tako, da se doseže čim večja razpršitev in izpostavljenost območij sistema z najvišjo stopnjo mikroorganizmov.
Proizvod je treba dodati v sistem skladno z velikostjo sistema, na primer za doseganje koncentracije 100 ppm v sistemu s prostornino 10 000 l je treba dodati 1 000 ml (1 l) proizvoda.
Interval med dvema odmerkoma je odvisen tudi od časa zadrževanja v hidravličnem sistemu in odstranjevanja aktivne snovi z razgradnjo in izpihovanjem. Pri prepogostem odmerjanju se lahko proizvod kopiči v konzerviranih tekočinah. Končni uporabnik je odgovoren za določitev učinkovitega odmerka na kraju samem (npr. s kemičnimi ali mikrobiološkimi preskusi) za določeno lokacijo/sistem, da se zagotovi učinkovitost sistema v pogojih uporabe. Po potrebi se posvetujte z imetnikom dovoljenja (kot je navedeno na etiketi).
4.1.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Nositi združljivo osebno varovalno opremo:
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in drugo zakonodajo Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Uporaba je omejena na majhne hladilne sisteme z največjim izpustom 2 m3/h. Odpadno vodo je treba odvajati v komunalno kanalizacijo ali jo očistiti v industrijski čistilni napravi na kraju samem, ki vključuje biološko stopnjo čiščenja.
Proizvod se lahko uporablja le, če so hladilni stolpi opremljeni z odstranjevalniki uhajanja, ki zmanjšujejo uhajanje za vsaj 99 %.
4.1.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo
4.1.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo
4.1.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo
4.2. Opis uporabe
Tabela 2
Uporaba 3.2 Slimicid v industriji celuloze in papirja (Sredstva za konzerviranje)
|
Vrsta proizvoda |
Vrsta proizvoda 12 (PT12): Slimicidi |
|
Natančen opis dovoljene uporabe, kjer je to potrebno |
- |
|
Ciljni organizem(-mi) (vključno z razvojno stopnjo) |
Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: bakterije Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: kvasovke Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: glive Razvojna faza: ni podatkov Znanstveno ime: ni podatkov Splošno ime: biofilm Razvojna faza: ni podatkov |
|
Področje(-a) uporabe |
uporaba v zaprtih prostorih Za uporabo kot slimicid v industriji celuloze in papirja v procesu razbarvanja, v mokrem koncu/beli vodi, v celulozi, tudi med zaustavitvijo stroja. Debela masa (vključno z razlomljeno, mešano, strojno skrinjo in reciklirano celulozo). Bela voda, motna voda in čista voda. Tanka masa. Nadzor mikrobiološko povzročene korozije (MIC) in biološke onesnaženosti deaeratorjev in filtrov. Nadzor sluzi v dodatkih, ki so posebej namenjeni uporabi v postopku proizvodnje papirja. |
|
Način(-i) uporabe |
Metoda: Zaprt sistem Podroben opis: Proizvod dovajajte prek zaprtega napajalnega sistema. Proizvod se uporablja z avtomatiziranim postopkom z uporabo črpalk ali vbrizgavanjem. Proizvod se lahko dodaja med potekom postopka. poteka. |
|
Odmerki in pogostost uporabe |
Odmerek: Dodatki, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja Vzdrževanje: bakterije 17–137 ppm proizvoda (0,75–6 mg a.s./l(aktivna snov na liter)); kvasovke 34–137 ppm proizvoda (1,5–6 mg a.s./l) Kurativa: bakterije 17–137 ppm proizvoda 24 ur časa stika (0,75–6 mg a.s./l); kvasovke in glive 68–137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (3–6 mg a.s./l) Strojni sistem za papir (vključno z mokrim koncem, belo vodo in celulozo) Vzdrževanje: bakterije in kvasovke 9–137 ppm proizvoda (0,38–6 mg a.s./l); biofilm 69–137 ppm proizvoda (3–6 mg a.s./l) Kurativa: bakterije 69–137 ppm proizvoda 24 ur časa stika (3–6 mg a.s./l); kvasovke 9–137 ppm proizvoda 24 ur časa stika (0,38–6 mg a.s./l); glive 137 ppm proizvoda 6 ur časa stika (6 mg a.s./l) - Število in časovni razpored uporabe: Za celulozno in papirno industrijo dovajati s prekinitvami (v majhnih količinah): dodatki, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja in sistemu papirnega stroja (vključno z mokrim koncem, belo vodo in celulozo) Pogostost vzdrževanja: štirikrat na dan do enkrat na teden. Kurativa: pri močnem onesnaženju se lahko izvede, ko se izgubi nadzor ali ko podatki spremljanja stanja kažejo, da je potrebna kurativna izvedba, vendar to ne sme biti pogosteje kot enkrat na dva meseca. |
|
Skupina(-e) uporabnikov |
industrijska uporaba ; strokovnjak |
|
Velikosti in material embalaže |
20–100 kg neprozorna polietilenska vedra 50–500 kg neprozorni polietilenski sodi 1 000 –2 000 kg neprozorni polietilenski zabojniki IBC |
4.2.1. Uporaba – posebna navodila za uporabo
Proizvod dovajajte s prekinitvami, da zagotovite ohranjanje sprejemljivega (nizkega) števila mikrobov v strojnem sistemu za papir. Proizvod v mokrem koncu dovajajte s prekinitvami v rezervoar stroja ali podoben zalogovnik ali v dodatke, ki se uporabljajo v proizvodnji papirja. Nikoli ga ne smete uporabljati samostojno v kratki zanki, temveč ga vrnite nazaj v sistem.
Odmerek je močno odvisen od sestave in predvidene uporabe matrice, ki ji je dodan konzervans. Interval med dvema odmerkoma je odvisen tudi od časa zadrževanja v hidravličnem sistemu in odstranjevanja aktivne snovi, npr. z razgradnjo in redčenjem. Pri prepogostem odmerjanju se lahko proizvod kopiči v konzerviranih tekočinah. Končni uporabnik je odgovoren za določitev učinkovitega odmerka na kraju samem (npr. s kemičnimi ali mikrobiološkimi preskusi) za določeno lokacijo/sistem, da se zagotovi učinkovitost sistema v pogojih uporabe. Po potrebi se posvetujte z imetnikom dovoljenja (kot je navedeno na etiketi).
Proizvod je treba dodati glede na prostornino sistema, na primer za doseganje koncentracije 100 ppm v sistemu s prostornino 10 000 l je treba dodati 1 000 ml (1 l) proizvoda.
4.2.2. Uporaba – posebni ukrepi za zmanjšanje tveganja
Zdravje ljudi:
Nositi združljivo osebno varovalno opremo
V fazi dela s proizvodom nositi zaščitne, kemijsko odporne rokavice, ki izpolnjujejo zahteve evropskega standarda EN ISO 374 ali primerljivega standarda (material rokavic določi imetnik dovoljenja v informacijah o proizvodu).
Nosite zaščitni kombinezon tipa 6, skladen z evropskim standardom EN 13034 ali primerljivim standardom.
Med ravnanjem s proizvodom je obvezna uporaba opreme za zaščito oči, skladne z evropskim standardom EN ISO 166 ali primerljivim standardom.
To ne vpliva na uporabo Direktive Sveta 98/24/ES in drugo zakonodajo Unije s področja zdravja in varnosti pri delu. Glejte oddelek 6 za poln sklic na ta akt in evropske standarde.
Okolje:
Uporaba je dovoljena samo v tovarnah papirja, ki izpolnjujejo zahteve Direktive o industrijskih emisijah 2010/75/EU, kjer se odpadne vode čistijo v industrijski čistilni napravi na kraju samem, vključno s stopnjo biološkega čiščenja v skladu z najboljšimi razpoložljivimi tehnikami (BAT), kot so predpisane v referenčnem dokumentu BAT (BREF) za proizvodnjo celuloze, papirja in kartona. Odpadno vodo je treba razredčiti vsaj 200-krat. Tovarne papirja, ki so izvzete iz direktive o industrijskih emisijah, morajo odvajati odpadno vodo v komunalno kanalizacijo.
4.2.3. Kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.4. Kjer je specifična uporaba, navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Glej splošna navodila za uporabo.
4.2.5. Kjer je specifična uporaba, pogoji skladiščenja in rok uporabnosti proizvoda v običajnih pogojih skladiščenja
Glej splošna navodila za uporabo.
POGLAVJE 5. SPLOŠNA NAVODILA ZA UPORABO META SPC 3
5.1. Navodila za uporabo
Pri uporabi je treba vzpostaviti naslednje postopke za obvladovanje odpornosti:
|
— |
proizvode je treba vedno uporabljati v skladu s priporočili na etiketi |
|
— |
mikrobno rast je treba poskušati odpraviti z uporabo odmerkov, ki so dokazano učinkoviti |
|
— |
spremljati je treba raven učinkovitosti in raziskati primere zmanjšane učinkovitosti zaradi morebitnih dokazov o odpornosti. |
Pri komercialni uporabi se CMIT/MIT pogosto uporablja v kombinaciji ali rotaciji z drugimi biocidi v različnih aplikacijah. Odpornosti mikrobov na CMIT/MIT se je mogoče izogniti z zamenjavo ali menjavo biocidov ali uporabo kombinacij z drugimi aktivnimi snovmi.
Vsi delavci in posamezniki, ki delajo s proizvodom, morajo biti za to usposobljeni, imeti dostop do varnostnih listov in tehničnih listov.
5.2. Ukrepi za zmanjšanje tveganja
Oglejte si ukrepe za zmanjševanje tveganja, specifične za posamezno uporabo
Organizacijski ukrepi za obvladovanje tveganja:
|
— |
Nalaganje je treba omejiti na avtomatizirane postopke. |
|
— |
Delavci, ki sodelujejo pri izvajanju popravil ali čiščenju, morajo sistem pred odpiranjem in čiščenjem sprati. |
|
— |
Potrebni sta postaja za umivanje oči in varnostni tuš. |
5.3. Značilnosti verjetnih direktnih ali indirektnih učinkov, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja
Glejte poglavji 4.1.3 in 4.2.3‚ kjer je specifična uporaba, možni direktni ali indirektni učinki, navodila za prvo pomoč in nujni ukrepi za zaščito okolja‘.
Zaščita reševalcev: Nositi ustrezno osebno varovalno opremo.
Navodila za prvo pomoč:
PRI VDIHAVANJU: premaknite se na svež zrak in počivajte v položaju udobnem za dihanje. Če imate simptome: pokličite 112. Če nimate simptomov, se posvetujte z zdravnikom.
PRI ZAUŽITJU: izperite usta. Po požirkih popijte do 2 dcl hladne vode, če lahko požirate. NE izzivajte bruhanja. Posvetujte se z zdravnikom.
PRI STIKU S KOŽO: kožo takoj sperite z veliko vode. Slecite vsa kontaminirana oblačila. Kožo 15 minut spirajte z vodo. Posvetujte se z zdravnikom. Kontaminirana oblačila pred vnovično uporabo operite. Če draženje kože ne mine, se posvetujte z zdravnikom.
PRI STIKU Z OČMI: s palcem in kazalcem razprite veke, oko spirajte pod tekočo vodo nekaj minut. Previdno odstranite kontaktne leče. Nadaljujte s spiranjem vsaj 15 minut. Posvetujte se z zdravnikom.
Okoljevarstveni ukrepi:
V primeru razlitja preprečite, da bi material prišel v kanalizacijo ali vodne poti. Preprečiti kontaminacijo sistema podzemne vode z materialom. Preprečite, da bi se proizvod stekal v odtoke. Če se kontaminirajo odtoki, potoki, zemlja ali kanalizacija, obvestite lokalne oblasti. Razliti proizvod lahko v primeru izpusta predstavlja tveganje za vodni ekosistem.
Metode in materiali za zadrževanje in čiščenje:
MANJŠA RAZLITJA: pregradite in absorbirajte z inertnim materialom (npr. suho zemljo, peskom), vse kontaminirane trdne snovi z lopato prenesite v vedro ali boben, nato pa jih obdelajte s toliko deaktivacijske raztopine, da se trdne snovi temeljito zmočijo. Te posode pustite stati odprte 48 ur, da se prepreči naraščanje tlaka, nato pa jih zaprite in odstranite. Opremo, ki vsebuje ostanke, je treba dekontaminirati pred izvedbo vzdrževalnih ali popravljalnih del ali pred uporabo za druge storitve. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, počakati, da reakcija popusti, in jih temeljito sprati s čisto vodo.
VEČJA RAZLITJA: Vsrkati z inertnim vpojnim materialom. Kontaminiran material prenesite v ustrezne posode za odstranjevanje. Kontaminirane površine je treba namazati z raztopino za deaktivacijo, pustiti stati 30 minut in temeljito sprati s čisto vodo.
V posodo za odpadke NE dodajajte raztopine za deaktivacijo, da bi deaktivirali absorbiran material.
|
* |
RAZTOPINA ZA DEAKTIVACIJO - pripravite svežo raztopino 5 % natrijevega bikarbonata in 5 % natrijevega hipoklorita v vodi. Uporabite razmerje 10 volumnov raztopine za dekontaminacijo na ocenjeno prostornino razlitja. Za odstranitev kontaminiranega predelanega materiala se obrnite na pooblaščenega prevoznika odpadkov. Material odstranite v skladu s predpisi, navedenimi v varnostnem listu. |
5.4. Navodila za varno odstranjevanje proizvoda in njegove embalaže
Odstranite v skladu z evropskimi direktivami o odpadkih in nevarnih odpadkih. Oznake za odpadke mora dodeliti uporabnik, po možnosti v dogovoru z organi za odstranjevanje odpadkov.
Izdelek se ne sme spuščati v tla, vodotoke ali kakršno koli kanalizacijo. Če je mogoče, je recikliranje boljše od odlaganja. Če recikliranje ni mogoče, odložiti v skladu z lokalnimi predpisi. Odstranite odpadke na odobrenem mestu za zbiranje odpadkov.
Kontaminirana embalaža: zavreči neuporabljen proizvod. Prazne posode je treba odpeljati na odobreno mesto za ravnanje z odpadki. Praznih vsebnikov ne uporabljati ponovno.
5.5. Pogoji za shranjevanje in rok uporabnosti proizvoda pri običajnih pogojih skladiščenja
Rok uporabe: 24 mesecev.
Ne shranjujte nad temperaturo okolice (25 °C).
Hraniti v tesno zaprti posodi. Hraniti v primernih, označenih posodah.
POGLAVJE 6. DRUGE INFORMACIJE
Polni naslovi standardov EN iz oddelka »Ukrepi za zmanjšanje tveganja, specifični za posamezno uporabo« so:
EN ISO 374 – Rokavice za zaščito pred nevarnimi kemikalijami in mikroorganizmi
EN ISO 166 – Standard za osebno zaščito za oči
EN 13034 – Zaščitna oblačila za zaščito pred tekočimi kemikalijami - Zahteve za izdelavo oblačil za zaščito pred kemikalijami, ki nudijo omejeno zaščito pred tekočimi kemikalijami (oprema tipa 6 in tipa PB)
Direktiva Sveta 98/24/ES z dne 7. aprila 1998 o varovanju zdravja in zagotavljanju varnosti delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti kemičnim dejavnikom pri delu (štirinajsta posebna direktiva v smislu člena 16(1) Direktive 89/391/EGS) (UL L 131, 5.5.1998, str. 11).
Kar zadeva »Kategorijo(-je) uporabnikov«: “Poklicni uporabniki (vključno z industrijskimi uporabniki)« so usposobljeni poklicni uporabniki, če tako zahteva nacionalna zakonodaja.
POGLAVJE 7. TRETJA RAVEN INFORMACIJ: POSAMEZNI PROIZVODI V META SPC 3
7.1. Trgovsko(-a) ime(-na), številka avtorizacije in specifična sestava za vsak posamezni proizvod
|
Trgovsko ime |
NALCO® BACTOLYSE 74824 |
Področje trženja: EU |
|||||
|
NALCO® 74824 |
Področje trženja: EU |
||||||
|
Številka dovoljenja |
|
EU-0032881-0004 1-3 |
|||||
|
Splošno ime |
Ime IUPAC |
Funkcija |
Številka CAS |
številka EC |
Vsebnost (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reakcijska masa 5-kloro-2-metil-2H-izotiazol-3-ona in 2-metil-2H-izotiazol-3-ona (3:1) |
aktivna snov |
55965-84-9 |
|
7,51 % (m/m) |
||
ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/263/oj
ISSN 1977-0804 (electronic edition)