|
Den Europæiske Unions |
DA L-udgaven |
|
2025/263 |
11.2.2025 |
KOMMISSIONENS GENNEMFØRELSESFORORDNING (EU) 2025/263
af 10. februar 2025
om meddelelse af EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter »Ecolab CMIT-MIT BPF« i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012
(EØS-relevant tekst)
EUROPA-KOMMISSIONEN HAR —
under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde,
under henvisning til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 528/2012 af 22. maj 2012 om tilgængeliggørelse på markedet og anvendelse af biocidholdige produkter (1), særlig artikel 44, stk. 5, første afsnit, og
ud fra følgende betragtninger:
|
(1) |
Ecolab Deutschland GmbH indgav den 23. juni 2017 en ansøgning til Det Europæiske Kemikalieagentur (»agenturet«) i overensstemmelse med artikel 43, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012 om EU-godkendelse af en familie af biocidholdige produkter med betegnelsen »Ecolab CMIT-MIT BPF« af produkttype 4, 11 og 12, som beskrevet i bilag V til nævnte forordning, med skriftlig bekræftelse af, at den kompetente myndighed i Nederlandene er indforstået med at vurdere ansøgningen. Ansøgningen blev registreret under sagsnummer BC-SP032736-15 i registret over biocidholdige produkter. |
|
(2) |
»Ecolab CMIT-MIT BPF« indeholder aktivstoffet C(M)IT/MIT (3:1), der er opført på EU-listen over godkendte aktivstoffer, jf. artikel 9, stk. 2, i forordning (EU) nr. 528/2012, for produkttype 4, 11 og 12. |
|
(3) |
Den kompetente vurderingsmyndighed forelagde den 1. december 2023 i overensstemmelse med artikel 44, stk. 1, i forordning (EU) nr. 528/2012 en vurderingsrapport og konklusionerne af sin vurdering for agenturet. |
|
(4) |
Agenturet forelagde den 26. juni 2024 sin udtalelse (2), udkastet til resumé af egenskaber for familien af biocidholdige produkter "Ecolab CMIT-MIT BPF" ("resuméet") og den endelige vurderingsrapport om familien af biocidholdige produkter for Kommissionen i overensstemmelse med artikel 44, stk. 3, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(5) |
I udtalelsen konkluderes det, at »Ecolab CMIT-MIT BPF« er en familie af biocidholdige produkter som omhandlet i artikel 3, stk. 1, litra s), i forordning (EU) nr. 528/2012, at der kan meddeles EU-godkendelse af produktfamilien i overensstemmelse med nævnte forordnings artikel 42, stk. 1, og at produktfamilien, forudsat at den er i overensstemmelse med udkastet til resuméet, opfylder betingelserne i nævnte forordnings artikel 19, stk. 6. |
|
(6) |
Agenturet fremlagde den 15. juli 2024 udkastet til resuméet for Kommissionen på alle officielle EU-sprog i overensstemmelse med artikel 44, stk. 4, i forordning (EU) nr. 528/2012. |
|
(7) |
Kommissionen er enig i agenturets udtalelse og finder derfor, at der bør meddeles EU-godkendelse af familien af biocidholdige produkter »Ecolab CMIT-MIT BPF«. |
|
(8) |
Foranstaltningerne i denne forordning er i overensstemmelse med udtalelse fra Det Stående Udvalg for Biocidholdige Produkter — |
VEDTAGET DENNE FORORDNING:
Artikel 1
Der meddeles EU-godkendelse med godkendelsesnummer EU-0032881-0000 til Ecolab Deutschland GmbH hvad angår tilgængeliggørelse på markedet og anvendelse af familien af biocidholdige produkter »Ecolab CMIT-MIT BPF« i overensstemmelse med resuméet af det biocidholdige produkts egenskaber, der er fastsat i bilaget.
EU-godkendelsen gælder fra den 3. marts 2025 indtil den 28. februar 2035.
Artikel 2
Denne forordning træder i kraft på tyvendedagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.
Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.
Udfærdiget i Bruxelles, den 10. februar 2025.
På Kommissionens vegne
Ursula VON DER LEYEN
Formand
(1) EUT L 167 af 27.6.2012, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2012/528/oj.
(2) ECHA opinion of 30 May 2024 on the Union authorisation of ‘Ecolab CMIT-MIT BPF’ (ECHA/BPC/436/2024), https://echa.europa.eu/opinions-on-union-authorisation.
BILAG
PRODUKTRESUMÉ FOR EN FAMILIE AF BIOCIDHOLDIGE PRODUKTER
Ecolab CMIT-MIT BPF
Produkttype(r)
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer
PT12: Midler mod slim
PT04: Fødevarer og foderstoffer
Godkendelsesnummer EU-0032881-0000
R4BP-aktivnummer EU-0032881-0000
DEL I
INFORMATIONSNIVEAU 1
1. ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Familiens navn
|
Navn |
Ecolab CMIT-MIT BPF |
1.2. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer PT12: Midler mod slim PT04: Fødevarer og foderstoffer |
1.3. Godkendelsesindehaver
|
Godkendelsesindehaverens navn og adresse |
Navn |
Ecolab Deutschland GmbH |
|
Adresse |
Ecolab Allee 1 40789 Monheim am Rhein DE |
|
|
Godkendelsesnummer |
|
EU-0032881-0000 |
|
R4BP-aktivnummer |
|
EU-0032881-0000 |
|
Godkendelsesdato |
3. marts 2025 |
|
|
Godkendelsens udløbsdato |
28. februar 2035 |
|
1.4. Producent(er) af produktet
|
Producentens navn |
Ecolab Europe GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Richtistrasse 7 8304 Walliselen Schweiz |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Limited |
||
|
Producentens adresse |
Brunel Way, Baglan Energy Park SA11 2GA Neath Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Laboratoires Prodene Klint |
||
|
Producentens adresse |
Rue Denis Papin, 2 Z.I. Mitry Compans F-77290 Mitry Mory Frankrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Leeds |
||
|
Producentens adresse |
Lotherton Way, Garforth LS25 2JY Leeds Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab SRL |
||
|
Producentens adresse |
Viale del Lavoro 10 45100 Rovigo Italien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Nalco Deutschland Manufacturing GmbH und Co.KG |
||
|
Producentens adresse |
Justus-von-Liebig-Str. 11 D-64584 Biebesheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab NETHERLANDS BV |
||
|
Producentens adresse |
BRUGWAL 11 3432NZ NIEUWEGEIN Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Weavergate |
||
|
Producentens adresse |
Winnington Avenue, Northwich CW8 3AA Cheshire Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Mullingar, Ireland |
||
|
Producentens adresse |
Forest Park, Zone C Mullingar Ind. Estate N91 Mullingar Irland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab d.o.o. |
||
|
Producentens adresse |
Vajngerlova 4 2000 Maribor Slovenien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Rozzano |
||
|
Producentens adresse |
VIA GRANDI 9/11 20089 Rozzano Italien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab BVBA |
||
|
Producentens adresse |
Havenlaan 4 3980 Tessenderlo Belgien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Nalco Española Manufacturing, SLU |
||
|
Producentens adresse |
C/Tramuntana s/n Polígono Industrial de Celrà 17460 CELRÀ 17460 Girona Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab production France SAS |
||
|
Producentens adresse |
BP509, Avenue de Général Patton 51006 Châlons-en-Champagne Frankrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ecolab Mandra, Greece |
||
|
Producentens adresse |
25KLM Old National Road 19600 Attica Mandra Grækenland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
NALCO FINLAND MANUFACTURING OY |
||
|
Producentens adresse |
Kivikummuntie 1 FIN-07955 Tesjoki Finland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
NALCO Water Italy |
||
|
Producentens adresse |
Via Ninfina II 04012 Cisterna Di Latina Italien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Manufacturing Plant Fawley Nalco |
||
|
Producentens adresse |
One business centre 1180 SO45 3NP Hardley Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Nalco Ltd Scotland |
||
|
Producentens adresse |
Minto Avenue, Alten Industrial Estate AB12 3JZ Aberdeen Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Microtek Medical B.V. |
||
|
Producentens adresse |
Hekkehorst, 24 7207 Zutphen Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Dow Europe GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Bachtobelstrasse 3 8810 Horgen Schweiz |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Troy Chemical Company B.V. Troy |
||
|
Producentens adresse |
Uiverlaan 12e 3145 XN Maassluis Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Thor GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Landwehrstrasse 1 67346 Speyer Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
A.F.P. GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Otto-Brenner-Strasse 16-18 21337 Lueneburg Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
ANIOS |
||
|
Producentens adresse |
Pavé du moulin 59260 Lille-Hellemmes Frankrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BELINKA-LJUBLJANA |
||
|
Producentens adresse |
Belinka Zasavska Cesta 95 1001 Ljubljana Slovenien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Bentus Laboratories Ltd |
||
|
Producentens adresse |
RADIO STREET, 24 BLD.1 105005 Moscow Den Russiske Føderation |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BIO_PRODUCTIONS Ltd Inc STAPRO |
||
|
Producentens adresse |
72 VICTORIA ROAD, VICTORIA INDUSTRIAL ESTATE RH15 9LH BURGESS HILL Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BORES S.R.L. |
||
|
Producentens adresse |
Via Pioppa, 179 44030 Pontegradella (FE) Italien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG CEE — GUNTRAMSDORF |
||
|
Producentens adresse |
Bahnstr. 13 A-2353 Guntramsdorf Østrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG GmbH Duisburg |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Glauchau |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Hamburg |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Heilbronn |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Kaiserslaute |
||
|
Producentens adresse |
Merkurstr. 47 67663 Kaiserslautern Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Kleinkarlbac |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Lohfelden |
||
|
Producentens adresse |
Humboldtring 15 45472 Muehlheim Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Nordic — HASLEV |
||
|
Producentens adresse |
Høsten Teglværksvej 47 4690 Haslev Danmark |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Nordic — VEJLE |
||
|
Producentens adresse |
Vivaa 7100 Vejle Danmark |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Normandy |
||
|
Producentens adresse |
12 Sente des Jumelles — BP 11 76710 Montville Frankrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG PL — Zgierz |
||
|
Producentens adresse |
ul. Kwasowa 5 95-100 Zgierz Polen |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Quimica — Madrid |
||
|
Producentens adresse |
Calle Gutemberg no 22,.Poligono Industrial El Lomo. 28906 Getafe (Madrid) C/ Gutemberg, 22 Polig. Ind. El Lomo 28906 Madrid Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
BRENNTAG Schweizerhall |
||
|
Producentens adresse |
Elsaesserstr. 231 C-4056 Basel Schweiz |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Budich International GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Dieselstrasse 10 32120 Hiddenhause Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Caldic Deutschland Chemie B.V |
||
|
Producentens adresse |
Am Karlshof 10 D 40231 Duesseldorf Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
CARBON GROUP |
||
|
Producentens adresse |
Ringaskiddy P43 R772 Cork Irland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
COMERCIAL GODO SL |
||
|
Producentens adresse |
Carrer de Franca, Igualada 13 08700 Barcelona Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
DAN MOR (DR WIPE) Natural Products and Chemicals Ltd. |
||
|
Producentens adresse |
Or Akiva Industrial Zone 30600 Or Akiva Israel |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
DETERGENTS BURGUERA |
||
|
Producentens adresse |
S.L. Joan Ballester 50 07630 CAMPOS (ILLES BALEARES) Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
ECL MICROTEK BV |
||
|
Producentens adresse |
GESINKKAMPSTRAAT 19 705 HR VARSSEVELD Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
ECL MICROTEK MOSTA |
||
|
Producentens adresse |
SORBONNE CENTRE, F20 MOSTA TECHNOPARK MST 3000 MOSTA Malta |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Ferdinand Eimermacher GmbH & Co. KG |
||
|
Producentens adresse |
Westring 24 48356 Nordwalde Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
GALLOWS GREEN SERVICES LTD |
||
|
Producentens adresse |
Cod Beck Mill Industrial Estate Dalton Lane YO7 3HR Thirsk Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
GIRASOL NATURAL PRODUCTS BV |
||
|
Producentens adresse |
De Veldoven 12-14 3342 GR Hendrik-Ido-Ambacht Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
HENKEL ENGELS |
||
|
Producentens adresse |
Prospekt Stroitelei 413116 Engels Den Russiske Føderation |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
imeco GmbH & Co. KG |
||
|
Producentens adresse |
Boschstraße 5 D-63768 Hösbach Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
INNOVATE GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Am Hohen Stein 11 06618 Naumburg Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
INTERFILL LLC-TOSNO |
||
|
Producentens adresse |
Moskovskoye shosse 1 Tosno 187000 Leningradskaya oblast Den Russiske Føderation |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Kleinmann GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Am Trieb 13 72820 Sonnenbühl Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
KOMPAK NEDERLAND BV |
||
|
Producentens adresse |
Ambachtsweg 4 4854 Bavel Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
La Antigua Lavandera SL |
||
|
Producentens adresse |
Ctra. Antigua Sevilla-Alcalá Km.1,5 (SE-410) Apartado de Correos, 58 41500 Alcal de Guadaira, Seville Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
LICHTENHELDT GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Lichtenheldt Industriestrasse 7-9 23812 Wahlstedt Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Multifill B.V. |
||
|
Producentens adresse |
Constructieweg 25-A 3641 SB Mijdrecht Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
PAL INTERNATIONAL LTD |
||
|
Producentens adresse |
Sandhurst Street LE2 5AR Leicester Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
PLANOL GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Maybachstr. 17 63456 Hanau Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
PLUM A/S |
||
|
Producentens adresse |
Frederik Plums Vej 2 DK 5610 Assens Danmark |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
QUIMICAS MORALES |
||
|
Producentens adresse |
Misiones, 11 - Urb. El Sebadal 05005 LAS PALMAS DE GRAN CANARIA Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
RNM PRODUCTOS QUIMICOS |
||
|
Producentens adresse |
Lda Rua da Fabrica, 123, Segada 4765-080 Carreira Vila Nova de Famalicao Portugal |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
ROQUETTE & BARENTZ |
||
|
Producentens adresse |
Roquette Freres Route De La Gorgue F-62136 Lestrem Frankrig |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
RUTPEN LTD. |
||
|
Producentens adresse |
MEMBURY AIRFIELD RG16 7TJ Lambourn Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
SOLIMIX Montseny |
||
|
Producentens adresse |
17-19 Pol. Ind. Sant Pere Molanta 08799 Olerdola, Barcelona Spanien |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
STAUB & CO — SILBERMAN GMBH |
||
|
Producentens adresse |
Industriestraße 3 86456 Gablingen Tyskland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
SYNERLOGIC BV ( — IN2FOOD) |
||
|
Producentens adresse |
L.J. Costerstraat 5 6827 Arnhem Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
Univar Ltd |
||
|
Producentens adresse |
Argyle House, Epsom Avenue SK9 3RN Wilmslow. Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
|
Producentens navn |
VAN DAM BODEGRAVEN |
||
|
Producentens adresse |
Postbus 48 NL 2410 AA Bodegraven Nederlandene |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
1.5. Producent(er) af aktivstoffet (aktivstofferne)
|
Aktivstof |
C(M)IT/MIT (3:1) |
||
|
Producentens navn |
Microbial Control (Switzerland) GmbH |
||
|
Producentens adresse |
Hungerbüelstrasse 22 8500 Frauenfeld Schweiz |
||
|
Produktionsanlæggenes beliggenhed |
|
2. PRODUKTFAMILIENS SAMMENSÆTNING OG FORMULERING
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen af familien
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
2,6 - 7,51 vægtprocent |
2.2. Type(r) formulering
|
Formuleringstype(r) |
AL Enhver anden væske |
DEL II
INFORMATIONSNIVEAU 2 — META-SPC(’ER)
1. META-SPC 1 ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Meta-SPC 1 Identifikator
|
Identifikator |
Meta-SPC: META 1 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-1 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer PT12: Midler mod slim |
2. COMPOSITION (OF META SPC) 1
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen i meta-SPC’et 1
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
2,6 - 2,9 vægtprocent |
2.2. Type(r) af formulering(er) i meta-SPC’et 1
|
Formuleringstype(r) |
AL Enhver anden væske |
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER I META-SPC’ 1
|
Faresætninger |
H290: Kan ætse metaller. H314: Forårsager svære ætsninger af huden og øjenskader. H317: Kan forårsage allergisk hudreaktion. H410: Meget giftig med langvarige virkninger for vandlevende organismer. |
|
Sikkerhedssætninger |
P391: Udslip opsamles. P234: Opbevares kun i den originale beholder. P260: Indånd ikke tåge. P272: Tilsmudset arbejdstøj bør ikke fjernes fra arbejdspladsen. P273: Undgå udledning til miljøet. P280: Bær handsker/beskyttelsestøj/øjenbeskyttelse/ansigtsbeskyttelse. P301+P330+P331: I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyl munden. Fremkald IKKE opkastning. P303+P361+P353: VED KONTAKT MED HUDEN (eller håret): Tilsmudset tøj tages straks af/fjernes. Skyl/brus huden med vand. P310: Ring omgående til en GIFTLINJEN eller en læge. P304+P340: VED INDÅNDING: Flyt personen til et sted med frisk luft og sørg for, at vedkommende hviler i en stilling, som letter vejrtrækningen. P305+P351+P338: VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. P333 + P313: Ved hudirritation eller udslæt: Søg GIFTLINJEN eller en læge lægehjælp . P362+P364: Forurenet tøj tages af og vaskes, før det bruges igen. P390: Absorber udslip for at undgå materielskade. P405: Opbevares under lås. P501: Indholdet bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. P501: Beholderen bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) I META-SPC’ET
4.1. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 1
Brug 1.1 Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer (Konserveringsmidler)
|
Produkttype |
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer |
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: svampe Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: alger Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: Legionella pneumophila Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse udendørs anvendelse Konservering af væsker i kølesystemer med udledning til det kommunale kloaksystem i: Åbne recirkulerende kølesystemer eller lukket kølesystem. Konservering af procesvæsker i: Pasteurisatorer og sterilisatorer, luftskrubbere og luftrensere. |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Tilfør produktet via et lukket tilførselssystem. Produktet påføres ved hjælp af en automatisk proces ved brug af pumper eller indsprøjtning. Produktet kan tilsættes, mens processen er i gang. |
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: Vedligeholdelse: Bakterier 100-200 ppm produkt (1,5-3 mg a.s./l (aktivt stof pr. liter væske, der skal konserveres)). Legionella 50-200 ppm produkt (0,75-3 mg a.s./l) Biofilm 200 ppm produkt (3 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 400 ppm produkt 6 timers kontakttid (6 mg a.s./l) Legionella 100-400 ppm produkt 6 timers kontakttid (1,5-6 mg a.s./l) Gær og svampe 200-400 ppm produkt 6 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Alger 100-400 ppm produkt 6 timers kontakttid (1,5-6 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: Hyppighed for vedligeholdelse: fire gange dagligt til én gang ugentligt. Bekæmpelse: Dette kan implementeres, når kontrollen mistes, eller når overvågningsdata tyder på, at bekæmpelsesbehandling er påkrævet. Dette bør dog ikke ske mere end én gang hver anden måned i tilfælde af svær begroning. |
|
Brugerkategori(er) |
industriel ; fagmand |
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtig polyethylen mellemstor bulk beholder (IBC). |
4.1.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
Produktet skal tilføres portionsvis til det recirkulerende køle- og procesvand på en sådan måde, at der opnås en maksimal spredning til og eksponering i de områder af systemet, der har det højeste niveau af mikroorganismer. Produktet skal tilsættes til systemet i overensstemmelse med systemets størrelse, idet der f.eks. skal tilsættes 1 000 ml (1 l) produkt for at opnå en koncentration på 100 ppm i et 10 000 l system.
Intervallet mellem to doseringer afhænger af systemets hydrauliske retentionstid og fjernelse af det aktive stof ved nedbrydning eller afblæsning. Produktet kan ophobes i konserverede væsker, hvis det doseres for ofte. Det er slutbrugerens ansvar at fastlægge den effektive dosis på stedet (f.eks. ved hjælp af kemiske eller mikrobiologiske tests) for den specifikke placering/det specifikke system for at sikre at systemet er virksomt under brugsbetingelserne. Ved behov kan godkendelsesindehaveren konsulteres (som anført på mærkningen).
4.1.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Bær egnede personlige værnemidler:
Bær kemikaliebestandige beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet specificeres af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Brug af beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatorisk under håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Anvendelsen er begrænset til små kølesystemer, med en maksimal afblæsning på 2 m3/t. Spildevandet skal udledes til det kommunale kloaksystem eller renses i et industrielt spildevandsrensningsanlæg på stedet, der omfatter et biologisk behandlingstrin.
Produktet kan kun påføres, når køletårnene er udstyret med afdriftseliminatorer, der reducerer afdrift med mindst 99 %.
4.1.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
4.2. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 2
Brug 1.2 Slimicid til pulp- og papirindustrien (Konserveringsmidler)
|
Produkttype |
PT12: Midler mod slim |
||||
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
||||
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: svampe Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
||||
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse Til brug som slimicid i pulp- og papirindustrien, afsværtningsprocesser, våd ende / bagvand, pulp, herunder under maskinnedlukning. Tyk papirmasse (herunder genanvendt materiale, blanding, maskintanke samt den genanvendte pulp). Bagvand, uklart vand og klart vand. Tynd papirmasse. Bekæmpelse af mikrobiologisk induceret korrosion (MIC) og begroning af udluftere og filtre. Bekæmpelse af vækst af slim i tilsætningsstoffer, der specifikt er beregnet til brug i papirproduktionsprocessen. |
||||
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Tilfør produktet via et lukket tilførselssystem. Produktet påføres ved hjælp af en automatisk proces ved brug af pumper eller indsprøjtning. Produktet kan tilsættes, mens processen er i gang. |
||||
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: I pulp- og papirindustrien tilføres produktet i portionsvis (slug-tilførsel). Tilsætningsstoffer anvendt i papirproduktion: Vedligeholdelse: Bakterier 50-400 ppm produkt (0,75-6 mg a.s./l(aktivt stof pr. liter)) Gær 100-400 ppm produkt (1,5-6 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 50-400 ppm produkt 24 timers kontakttid (0,75-6 mg a.s./l) Gær og svampe 200-400 ppm produkt 6 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Papirmaskinesystem (herunder den våde ende, bagvand og pulp) Vedligeholdelse: Bakterier og gærarter: 25-400 ppm produkt (0,38-6 mg a.s./l) Biofilm 200-400 ppm produkt (3-6 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 200-400 ppm produkt 24 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Gær 25-400 ppm produkt 24 timers kontakttid (0,38-6 mg a.s./l) Svampe 400 ppm produkt 6 timers kontakttid (6 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: I pulp- og papirindustrien tilføres produktet i intervaller (slug-basis). Tilsætningsstoffer, der anvendes til papirproduktion og i papirmaskinesystemer (herunder den våde ende, hvidvand og pulp):
|
||||
|
Brugerkategori(er) |
industriel ; fagmand |
||||
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtige IBC-containere af polyethylen |
4.2.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
Påfyld produktet portionsvis for at sikre opretholdelse af acceptable (lavt niveau af) kimtal i papirmaskinesystemet. Tilfør produktet intermitterende i den våde ende i maskintanken eller tilsvarende råvaretank eller til tilsætningsstoffer, der anvendes i papirproduktion. Det bør aldrig anvendes alene i det korte kredsløb, kun i det lange recirkulationskredsløb.
Doseringen afhænger i høj grad af formuleringen og den tilsigtede anvendelse af matrixen, som konserveringsmidlet tilsættes til. Intervallet mellem to doseringer afhænger også af systemets hydrauliske retentionstid og fjernelse af det aktive stof ved f.eks. nedbrydning og fortynding. Produktet kan ophobes i procesvæsker, hvis det doseres for ofte. Det er slutbrugerens ansvar at fastlægge den effektive dosis på stedet (f.eks. ved hjælp af kemiske eller mikrobiologiske tests) for den specifikke placering/det specifikke system for at sikre at systemet er effektivt under brugsbetingelserne. Ved behov kan godkendelsesindehaveren konsulteres (som anført på mærkningen).
Produktet skal tilsættes baseret på systemets volumen, for eksempel for at opnå en koncentration på 100 ppm i et 10 000 liters system, skal der tilsættes 1 000 ml (1 liter) produkt.
4.2.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Menneskers sundhed:
Bær egnede personlige værnemidler (PPE):
Bær kemikalieresistente beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet specificeres af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatoriske i forbindelse med håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Miljø:
Anvendelse er kun tilladt i papirfabrikker, der overholder direktivet for industrielle emissioner 2010/75/EU, hvor spildevandet renses i et on-site industrielt spildevandsrensningsanlæg, herunder et biologisk behandlingstrin i overensstemmelse med de bedste tilgængelige teknikker (BAT) som foreskrevet i BAT-referencedokumentet (BREF) vedr. produktion af papirmasse, papir og pap. Spildevandet skal fortyndes mindst 200 gange. Papirfabrikker, der er undtaget fra direktivet om industrielle emissioner, skal udlede til det kommunale kloaksystem.
4.2.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
5. GENEREL BRUGSANVISNING I META-SPC’1
5.1. Brugsanvisning
Procedurer for håndtering af resistens skal håndhæves under brugen som følger:
|
— |
produkterne skal altid anvendes i overensstemmelse med anbefalingerne på mærkningen |
|
— |
eliminering af mikrobiel vækst skal tilstræbes ved brug af anvendelsesmængder, som har vist sig at være effektive |
|
— |
virkningsgraden skal overvåges, og tilfælde af nedsat effektivitet skal der undersøges for mulige tegn på resistens. |
Ved kommerciel brug anvendes C(M)IT/MIT ofte i kombination eller skiftevis med andre biocider til forskellige anvendelser. Mikrobiologisk resistens over for C(M)IT/MIT kan undgås ved at skifte mellem, eller skiftevis anvende, forskellige biocider eller anvende kombinationer med andre aktive stoffer.
Alle arbejdstagere og personer, der håndterer produktet, skal have adgang til sikkerhedsdatabladene (SDS’erne) og de tekniske datablade (TDS’erne)
5.2. Risikoreducerende foranstaltninger
Der henvises til de brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Organisatoriske risikohåndteringsforanstaltninger:
|
— |
Påfyldning skal begrænses til automatiserede processer. |
|
— |
Arbejdstagere, der er involveret i reparations- eller rengøringsaktiviteter, skal skylle systemet før det åbnes og rengøres. |
|
— |
Øjenskyllestation og sikkerhedsbruser er nødvendige |
5.3. Førstehjælpsinstruktioner og sikkerhedsforanstaltninger til at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte virkninger
Beskyttelse af førstehjælpere: Bær egnede personlige værnemidler.
Førstehjælpsinstruktioner:
VED INDÅNDING: Bevæg mod et sted med frisk luft og sørg for at hvile i en behagelig stilling for vejrtrækning.
Ved symptomer: ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp.
Ved ingen symptomer: ring til GIFTLINJEN eller læge.
I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyld munden omgående. Giv noget at drikke hvis den udsatte person er i stand til at sluge. Fremkald IKKE opkastning. Ring 112/ambulance for at modetage lægehjælp.
VED KONTAKT MED HUDEN: Vask omgående huden med rigeligt vand. Derefter tages alt tilmudset tøj af og vaskes før genanvendelse. Fortsæt med at vaske huden i 15 minutter. Ring til GIFTLINJEN eller en læge. Ved hudirritation eller udslæt: Tilkald lægehjælp.
VED KONTAKT MED ØJNENE: skyl omgående med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning i mindst 15 minutter. Ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp.
Miljøbeskyttelsesforanstaltninger:
I tilfælde af spild skal det forhindres, at materialet løber ud i kloakker eller vandløb. Forurening af grundvandssystemet skal undgås. Forhindre produktet i at komme i afløb. Hvis afløb, vandløb, jord eller kloakker forurenes, skal de lokale myndigheder underrettes. Spildt produkt kan udgøre en risiko for det akvatiske økosystem, hvis det frigives.
Metoder og udstyr til inddæmning og oprensning:
SMÅ UDSLIP: Inddæm og absorber med inert materiale (f.eks. tør jord, sand), skovl alt forurenet fast materiale op i en spand eller tromle, og behandl derefter med tilstrækkelig deaktiveringsopløsning for at gennemvæde alt det faste materiale grundigt. Lad derefter beholderne stå åbne i 48 timer for at forebygge trykopbygning, og forsegl dem derefter med henblik på bortskaffelse. Udstyr, der er tilsmudset med rester, skal dekontamineres, før der udføres vedligeholdelses- eller reparationsarbejde eller det bruges til andre opgaver. Forurenede overflader bør aftørres med deaktiveringsopløsning. Afvent, at reaktionen er aftaget, og skyl så grundigt med rent vand.
STØRRE UDSLIP: Absorber med inert absorberende materiale. Overfør forurenet materiale til passende beholdere med henblik på bortskaffelse. Forurenede overflader bør aftørres med deaktiveringsopløsning. Lad opløsningen virke i 30 minutter, og skyl så grundigt med rent vand.
TILSÆT IKKE deaktiveringsopløsning til affaldsbeholderen for at deaktivere det absorberede materiale.
|
* |
DEAKTIVERINGSOPLØSNING - forbered en frisk opløsning af 5 % natriumbicarbonat og 5 % natriumhypochlorit i vand. Brug dekontamineringsopløsning i en mængde svarende til 10 gange den estimerede mængde restudslip. Kontakt en godkendt affaldstransportvirksomhed med henblik på bortskaffelse af det opsamlede forurenede materiale. Bortskaffelse af materialet skal ske i overensstemmelse med de regler, der er angivet i sikkerhedsdatabladet. |
5.4. Anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Bortskaffes i henhold til de europæiske direktiver om affald og farligt affald. Affaldskoderne skal tildeles af brugeren, fortrinsvis i samarbejde med affaldsmyndighederne.
Produktet må ikke udledes til jord, vandløb eller nogen form for kloak. Hvor det er muligt, foretrækkes genanvendelse frem for bortskaffelse. Hvis genanvendelse ikke er praktisk mulig, skal bortskaffelse ske i overensstemmelse med lokale regler. Bortskaffelse skal foregå på et godkendt affaldsanlæg.
Forurenet emballage: Bortskaffes som ubrugt produkt. Tomme beholdere skal afleveres til et godkendt affaldshåndteringssted. Genbrug ikke tomme beholdere.
5.5. Opbevaringsbetingelser for produktet, og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Holdbarhed: 24 måneder.
Må ikke opbevares ved temperaturer over 40 °C.
Hold beholderen tæt lukket. Opbevar i passende mærkede beholdere.
6. YDERLIGERE OPLYSNINGER
De fulde titler på de EN-standarder, der henvises til i punkterne »Brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger« omfatter:
EN ISO 374 — Beskyttelseshandsker mod farlige kemikalier og mikroorganismer.
EN ISO 166 — Standard for personlige øjenværnemidler
EN 13034 — Beskyttelsesbeklædning mod væskekemikalier — Ydeevnekrav til kemikaliebeskyttende beklædning, der yder en begrænset beskyttelse mod flydende kemikalier (type 6- og type PB-udstyr)
Rådets direktiv 98/24/EF af 7. april 1998 om beskyttelse af arbejdstagernes sikkerhed og sundhed mod risici i forbindelse med kemiske agenser under arbejdet (fjortende særdirektiv i henhold til artikel 16, stk. 1 i direktiv 89/391/EØF (EFT L 131 af 5.5.1998, s. 11).
For så vidt angår »Brugerkategori(er)« skal det bemærkes: »Professionelle brugere (herunder industrielle brugere)« betyder uddannede professionelle brugere, hvis dette kræves af den nationale lovgivning.
7. INFORMATIONSNIVEAU 3 ENKELTPRODUKTER I META-SPC’1
7.1. Hvert enkelt produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
NALCO® WT-735 |
markeds område: EU |
|||||
|
NALCO® 77352 |
markeds område: EU |
||||||
|
Godkendelsesnummer |
|
EU-0032881-0001 1-1 |
|||||
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
2,9 vægtprocent |
||
7.2. Hvert enkelt produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
NALCO® WT-730 |
markeds område: EU |
|||||
|
NALCO® 7330 |
markeds område: EU |
||||||
|
Godkendelsesnummer |
|
EU-0032881-0002 1-1 |
|||||
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
2,6 vægtprocent |
||
1. META-SPC 2 ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Meta-SPC 2 Identifikator
|
Identifikator |
Meta-SPC: META 2 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-2 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT04: Fødevarer og foderstoffer PT12: Midler mod slim |
2. COMPOSITION (OF META SPC) 2
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen i meta-SPC’et 2
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
5,2 - 5,2 vægtprocent |
2.2. Type(r) af formulering(er) i meta-SPC’et 2
|
Formuleringstype(r) |
AL Enhver anden væske |
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER I META-SPC’ 2
|
Faresætninger |
H290: Kan ætse metaller. H314: Forårsager svære ætsninger af huden og øjenskader. H317: Kan forårsage allergisk hudreaktion. H410: Meget giftig med langvarige virkninger for vandlevende organismer. |
|
Sikkerhedssætninger |
P391: Udslip opsamles. P234: Opbevares kun i den originale beholder. P260: Indånd ikke tåge. P272: Tilsmudset arbejdstøj bør ikke fjernes fra arbejdspladsen. P273: Undgå udledning til miljøet. P280: Bær handsker/beskyttelsestøj/øjenbeskyttelse/ansigtsbeskyttelse. P301+P330+P331: I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyl munden. Fremkald IKKE opkastning. P303+P361+P353: VED KONTAKT MED HUDEN (eller håret): Tilsmudset tøj tages straks af/fjernes. Skyl/brus huden med vand. P310: Ring omgående til en GIFTLINJEN eller en læge. P304+P340: VED INDÅNDING: Flyt personen til et sted med frisk luft og sørg for, at vedkommende hviler i en stilling, som letter vejrtrækningen. P305+P351+P338: VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. P333 + P313: Ved hudirritation eller udslæt: Søg GIFTLINJEN eller en læge lægehjælp. P362+P364: Forurenet tøj tages af og vaskes, før det bruges igen. P390: Absorber udslip for at undgå materielskade. P405: Opbevares under lås. P501: Indholdet bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. P501: Beholderen bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) I META-SPC’ET
4.1. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 1
Brug 2.4 Offline-konserveringsmiddel til RO-membraner i fødevare- og foderstofindustrien
|
Produkttype |
PT04: Fødevarer og foderstoffer |
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse Til brug ved offline-konservering af rengjorte filtermembraner og omvendt osmose (RO) i fødevare- og foderstofindustrien. Beregnet til at fremkalde en biostatisk effekt. |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Produktet skal tilføres til filtreringssystemet opstrøms for eventuelt perifert udstyr, der kan indeholde biologisk vækst. Tilfør produktet via et lukket tilførselssystem. Produktet anvendes ved hjælp af en automatiseret proces med brug af pumper eller indsprøjtning. |
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: Vedligeholdelse: Bakterier 50 ppm produkt (1,5 mg a.s./l(aktivt stof pr. liter)) Gær 12,5 ppm produkt (0,38 mg a.s./l) Biofilm 100 ppm produkt (3 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: Som membrankonserveringsmiddel under længere opbevaringsperioder op til 6 måneder, skal produktet doseres som anført ovenfor, baseret på et indhold af aktivt stof på 3 % og en produktdensitet på 1,199 g/ml (afhængig af hvor længe systemerne forbliver offline). |
|
Brugerkategori(er) |
industriel ; fagmand |
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtige IBC-containere af polyethylen |
4.1.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
Membranerne skal være rene før opbevaring offline.
Produktet er kun beregnet til offline-konservering af filtermembraner eller konservering af filtermembraner under nedlukninger i op til 6 måneder (hvilket kan omfatte RO-membraner til produktion af drikkevand). De opbevarede filtermembraner og den behandlede opbevaringsopløsning skal kontrolleres med regelmæssige mellemrum (ugentligt). Opløsningen skal vurderes for totalt kimtal. Ved behov skal der tilsættes yderligere biocid. Efter begge hændelser skal der udføres korrekt skylning (min. 5x) og/eller rengøring på stedet (CIP) (efter langvarig konservering), før systemet genstartes. Sørg for, at der ikke er rester af biocid til stede i det endelige skyllevand, og sørg for at neutralisere biocidet i spildevandet.
4.1.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Bær egnede personlige værnemidler(PPE):
Bær kemikalieresistente beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet specificeres af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatoriske i forbindelse med håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Det er obligatorisk at udføre mindst 5 skylleprocedurer, før systemet genstartes.
4.1.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
4.2. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 2
Brug 2.2 Slimicid til systemer med vand, der ikke er af drikkekvalitet
|
Produkttype |
PT12: Midler mod slim |
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: Biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse Anvendes til online vedligeholdelse af ikke-drikkevandsystemer (ikke drikkevand) ved at forebygge vækst af slim i udstyret. |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Produktet skal tilføres til RO- eller UF-systemet opstrøms for eventuelt periferi udstyr, der kan indeholde biologisk vækst. Det skal tilføres via et lukket tilførselssystem. Produktet påføres ved hjælp af en automatiseret proces ved brug af pumper eller indsprøjtning. |
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: Vedligeholdelse: Bakterier 50 ppm produkt (1,5 mg a.s./l(aktivt stof pr. liter)) Gær 12,5 ppm produkt (0,38 mg a.s./l) Biofilm 100 ppm produkt (3 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 200 ppm produkt 6 timers kontakttid (6 mg a.s./l) Gær 25 ppm produkt 6 timers kontakttid (0,75 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: Tilføres portionsvis (slug-basis) eller kontinuerligt. Hyppighed for vedligeholdelse: Én gang dagligt til én gang ugentligt. Bekæmpelse: Dette kan implementeres, når kontrollen mistes, eller når overvågningsdata tyder på, at bekæmpelsesbehandling er påkrævet. Dette bør dog ikke ske mere end én gang hver anden måned i tilfælde af svær begroning. |
|
Brugerkategori(er) |
industriel, fagmand |
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtige IBC-containere af polyethylen |
4.2.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
For bedst mulige resultater er det vigtigt at starte med rene membraner.
Et forebyggende online-vedligeholdelsesprogram til systemer med vand, der ikke er af drikkekvalitet, har til formål at forebygge stigende differenstryk (systemindløb og -udløb) på grund af biofilmvækst.
Når det forebyggende online-biocid-vedligeholdelsesprogram anvendes korrekt, kan RO-membranen opretholde differenstrykket og dermed opretholde membranens ydeevne over tid.
Tilsætningshyppigheden varierer fra hver dag i tilfælde af svært begroede systemer til hver 7. dag i tilfælde af let begroede systemer. Når differenstrykket over membranen stiger med 10 til 15 % i forhold til opstartsbetingelserne, skal der iværksættes korrigerende handlinger.
Produktet bør tilsættes til systemet i henhold til systemets størrelse, for eksempel for at opnå en koncentration på 100 ppm i et 10 000 liters system, skal der tilsættes 1 000 ml (1 liter) produkt.
4.2.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Bær egnede personlige værnemidler(PPE):
Bær kemikalieresistente beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet specificeres af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatoriske i forbindelse med håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Brug kun produktet i lokaler, der er tilsluttet et rensningsanlæg.
4.2.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
5. GENEREL BRUGSANVISNING I META-SPC’ 2
5.1. Brugsanvisning
Procedurer for håndtering af resistens skal håndhæves under brugen som følger:
|
— |
produkterne skal altid anvendes i overensstemmelse med anbefalingerne på mærkningen |
|
— |
eliminering af mikrobiel vækst skal tilstræbes ved brug af anvendelsesmængder, som har vist sig at være effektive |
|
— |
virkningsgraden skal overvåges, og tilfælde af nedsat effektivitet skal der undersøges for mulige tegn på resistens. |
Ved kommerciel brug anvendes CMIT/MIT ofte i kombination eller skiftevis med andre biocider til forskellige anvendelser. Mikrobiologisk resistens over for CMIT/MIT kan undgås ved at skifte mellem, eller skiftevis anvende, forskellige biocider eller anvende kombinationer med andre aktive stoffer.
5.2. Risikoreducerende foranstaltninger
Der henvises til de brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Organisatoriske risikohåndteringsforanstaltninger:
|
— |
Påfyldning skal begrænses til automatiserede processer. |
|
— |
Arbejdstagere, der er involveret i reparations- eller rengøringsaktiviteter, skal skylle systemet før det åbnes og rengøres. |
|
— |
Øjenskyllestation og sikkerhedsbruser er nødvendige |
Alle arbejdstagere og personer, der håndterer produktet, skal have adgang til sikkerhedsdatabladene (SDS’erne) og de tekniske datablade (TDS’erne)
5.3. Førstehjælpsinstruktioner og sikkerhedsforanstaltninger til at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte virkninger
Beskyttelse af førstehjælpere: Bær egnede personlige værnemidler.
Førstehjælpsinstruktioner:
VED INDÅNDING: Bevæg mod et sted med frisk luft og sørg for at hvile i en behagelig stilling for vejrtrækning. Ved symptomer: ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp. Ved ingen symptomer: ring til GIFTLINJEN eller læge.
I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyld munden omgående. Giv noget at drikke hvis den udsatte person er i stand til at sluge. Fremkald IKKE opkastning. Ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp.
VED KONTAKT MED HUDEN: Vask omgående huden med rigeligt vand. Derefter tages alt tilsmudset tøj af og vaskes før genanvendelse. Fortsæt med at vaske huden i 15 minutter. Ring til GIFTLINJEN eller en læge. Ved hudirritation eller udslæt: Tilkald lægehjælp.
VED KONTAKT MED ØJNENE: skyl omgående med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning i mindst 15 minutter. Ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp.
Miljøbeskyttelsesforanstaltninger:
I tilfælde af spild skal det forhindres, at materialet løber ud i kloakker eller vandløb. Forurening af grundvandssystemet skal undgås. Forhindre produktet i at komme i afløb. Hvis afløb, vandløb, jord eller kloakker forurenes, skal de lokale myndigheder underrettes. Spildt produkt kan udgøre en risiko for det akvatiske økosystem, hvis det slipper ud.
Metoder og udstyr til inddæmning og oprensning:
SMÅ UDSLIP: Inddæm og absorber med inert materiale (f.eks. tør jord, sand), skovl alt forurenet fast materiale op i en spand eller tromle, og behandl derefter med tilstrækkelig deaktiveringsopløsning til at gennemvæde alt det faste materiale. Lad derefter beholderne stå åbne i 48 timer for at forebygge trykopbygning, og luk dem derefter med henblik på bortskaffelse. Udstyr, der er tilsmudset med rester, skal dekontamineres, før der udføres vedligeholdelses- eller reparationsarbejde eller det bruges til andre opgaver. Forurenede overflader bør aftørres med deaktiveringsopløsning. Afvent, at reaktionen aftager, og skyl så grundigt med rent vand.
STØRRE UDSLIP: Absorber med inert absorberende materiale. Overfør forurenet materiale til passende beholdere med henblik på bortskaffelse. Forurenede overflader bør aftørres med deaktiveringsopløsning. Lad opløsningen virke i 30 minutter, og skyl så grundigt med rent vand.
TILSÆT IKKE deaktiveringsopløsning til affaldsbeholderen for at deaktivere det absorberede materiale.
|
* |
DEAKTIVERINGSOPLØSNING - forbered en frisk opløsning af 5 % natriumbicarbonat og 5 % natriumhypochlorit i vand. Brug dekontamineringsopløsning i en mængde svarende til 10 gange den estimerede mængde restudslip. Kontakt en godkendt affaldstransportvirksomhed med henblik på bortskaffelse af det opsamlede forurenede materiale. Bortskaffelse af materialet skal ske i overensstemmelse med de regler, der er angivet i sikkerhedsdatabladet. |
5.4. Anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Bortskaffes i henhold til de europæiske direktiver om affald og farligt affald. Affaldskoderne skal tildeles af brugeren, fortrinsvis i samarbejde med affaldsmyndighederne.
Produktet må ikke udledes til jord, vandløb eller nogen form for kloak. Hvor det er muligt, foretrækkes genanvendelse frem for bortskaffelse. Hvis genanvendelse ikke er praktisk mulig, bortskaffes i overensstemmelse med lokale regler. Bortskaffelse skal foregå på et godkendt affaldsanlæg.
Forurenet emballage: Bortskaffes som ubrugt produkt. Tomme beholdere skal afleveres til et godkendt affaldshåndteringssted. Genbrug ikke tomme beholdere.
5.5. Opbevaringsbetingelser for produktet, og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Holdbarhed: 24 måneder
Hold beholderen tæt lukket. Opbevar i passende mærkede beholdere.
6. YDERLIGERE OPLYSNINGER
De fulde titler på de EN-standarder, der henvises til i punkterne »Brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger« omfatter:
EN ISO 374 — Beskyttelseshandsker mod farlige kemikalier og mikroorganismer
EN ISO 166 — Standard for personlige øjenværnemidler
EN 13034 — Beskyttelsesbeklædning mod væskekemikalier — Ydeevnekrav til kemikaliebeskyttende beklædning, der yder en begrænset beskyttelse mod flydende kemikalier (type 6- og type PB-udstyr).
Rådets direktiv 98/24/EF af 7. april 1998 om beskyttelse af arbejdstagernes sikkerhed og sundhed mod risici i forbindelse med kemiske agenser under arbejdet (fjortende særdirektiv i henhold til artikel 16, stk. 1 i direktiv 89/391/EØF (EFT L 131 af 5.5.1998, s. 11).
For så vidt angår »Brugerkategori(er)« skal det bemærkes: »Professionelle brugere (herunder industrielle brugere)« betyder uddannede professionelle brugere, hvis dette kræves af den nationale lovgivning.
7. INFORMATIONSNIVEAU 3 ENKELTPRODUKTER I META-SPC’ 2
7.1. Hvert enkelt produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
PermaClean® PC-55 |
markeds område: EU |
|||||
|
Godkendelsesnummer |
|
EU-0032881-0003 1-2 |
|||||
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
5,2 vægtprocent |
||
1. META-SPC 3 ADMINISTRATIVE OPLYSNINGER
1.1. Meta-SPC 3 Identifikator
|
Identifikator |
Meta-SPC: META 3 |
1.2. Suffiks til godkendelsesnummeret
|
Nummer |
1-3 |
1.3. Produkttype(r)
|
Produkttype(r) |
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer PT12: Midler mod slim |
2. COMPOSITION (OF META SPC) 3
2.1. Kvalitative og kvantitative oplysninger om sammensætningen i meta-SPC’et 3
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
7,51 - 7,51 vægtprocent |
2.2. Type(r) af formulering(er) i meta-SPC’et 3
|
Formuleringstype(r) |
AL Enhver anden væske |
3. FARE- OG SIKKERHEDSSÆTNINGER I META-SPC’ 3
|
Faresætninger |
H290: Kan ætse metaller. H302: Farlig ved indtagelse. H332: Farlig ved indånding. H314: Forårsager svære ætsninger af huden og øjenskader. H317: Kan forårsage allergisk hudreaktion. H410: Meget giftig med langvarige virkninger for vandlevende organismer. |
|
Sikkerhedssætninger |
P391: Udslip opsamles. P234: Opbevares kun i den originale beholder. P260: Indånd ikke tåge. P270: Der må ikke spises, drikkes eller ryges under brugen af dette produkt. P271: Brug kun udendørs eller i et rum med god udluftning. P272: Tilsmudset arbejdstøj bør ikke fjernes fra arbejdspladsen. P273: Undgå udledning til miljøet. P280: Bær handsker/beskyttelsestøj/øjenbeskyttelse/ansigtsbeskyttelse. P301+P330+P331: I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyl munden. Fremkald IKKE opkastning. P303+P361+P353: VED KONTAKT MED HUDEN (eller håret): Tilsmudset tøj tages straks af/fjernes. Skyl/brus huden med vand. P310: Ring omgående til en GIFTLINJEN eller en læge. P304+P340: VED INDÅNDING: Flyt personen til et sted med frisk luft og sørg for, at vedkommende hviler i en stilling, som letter vejrtrækningen. P305+P351+P338: VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl forsigtigt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning. P333 + P313: Ved hudirritation eller udslæt: Søg lægehjælp lægehjælp. P362+P364: Forurenet tøj tages af og vaskes, før det bruges igen. P390: Absorber udslip for at undgå materielskade. P405: Opbevares under lås. P501: Indholdet bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. P501: Beholderen bortskaffes i en bortskaffelsestjeneste for farligt affald i overensstemmelse med de lovmæssige bestemmelser. |
4. GODKENDT(E) ANVENDELSE(R) I META-SPC’ET
4.1. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 1
Brug 3.1 Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer (Konserveringsmidler)
|
Produkttype |
PT11: Konserveringsmidler til væske i køle- og behandlingssystemer |
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: svampe Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: alger Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: Legionella pneumophila Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse udendørs anvendelse Konservering af væsker i kølesystemer med udledning til det kommunale kloaksystem i: Åbne recirkulerende kølesystemer eller lukket kølesystem. Konservering af procesvæsker i: Pasteuriserings- og steriliseringsanlæg, luftvaskere og -skrubbere. |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Tilfør produktet via et lukket tilførselssystem. Produktet påføres ved hjælp af en automatiseret proces ved brug af pumper eller indsprøjtning. Produktet kan tilsættes, mens processen er i gang. |
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: Vedligeholdelse: Bakterier 34-69 ppm produkt (1,5-3 mg a.s./l (aktivt stof pr. liter)) Legionella 17-69 ppm produkt (0,75-3 mg a.s./l) Biofilm 69 ppm produkt (3 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 137 ppm produkt 6 timers kontakttid (6 mg a.s./l) Legionella 33-137 ppm produkt 6 timers kontakttid (1,5-6 mg a.s./l) Gær og svampe 69-137 ppm produkt 6 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Alger 33-137 ppm produkt 6 timers kontakttid (1,5-6 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: Hyppighed for vedligeholdelse: Én gang dagligt til én gang ugentligt. Bekæmpelse: dette kan implementeres, når kontrollen mistes, eller når overvågningsdata tyder på, at bekæmpelsesbehandling er påkrævet. Dette bør dog ikke ske mere end én gang hver anden måned i tilfælde af svær begroning. |
|
Brugerkategori(er) |
industriel, fagmand |
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtige IBC-containere af polyethylen |
4.1.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
Produktet skal tilføres portionsvis til det recirkulerende køle- og procesvand på en sådan måde, at der opnås en maksimal spredning til og eksponering i de områder af systemet, der har det højeste niveau af mikroorganismer.
Produktet skal tilsættes til systemet i henhold til systemets størrelse, for eksempel for at opnå en koncentration på 100 ppm i et 10 000 liters system, skal der tilsættes 1 000 ml (1 liter) produkt.
Intervallet mellem to doseringer afhænger af systemets hydrauliske retentionstid og fjernelse af det aktive stof ved nedbrydning eller afblæsning. Produktet kan ophobes i konserverede væsker, hvis det doseres for ofte. Det er slutbrugerens ansvar at fastlægge den effektive dosis på stedet (f.eks. ved hjælp af kemiske eller mikrobiologiske tests) for den specifikke placering/det specifikke system for at sikre at systemet er effektivt under brugsbetingelserne. Ved behov kan godkendelsesindehaveren konsulteres (som anført på mærkningen).
4.1.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Bær egnede personlige værnemidler (PPE):
Bær kemikalieresistente beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet angives af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatoriske i forbindelse med håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Anvendelsen er begrænset til små kølesystemer, med en maksimal afblæsning på 2 m3/t. Spildevandet skal udledes til det kommunale kloaksystem eller renses i et industrielt spildevandsrensningsanlæg på stedet, der omfatter et biologisk behandlingstrin.
Produktet kan kun anvendes, når køletårnene er udstyret med afdriftseliminatorer, der reducerer afdriften med mindst 99 %.
4.1.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.1.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
4.2. Beskrivelse af anvendelsen
Tabel 2
Brug 3.2 Slimicid til pulp- og papirindustrien (Konserveringsmidler)
|
Produkttype |
PT12: Midler mod slim |
|
Hvis relevant, nøjagtig beskrivelse af den godkendte anvendelse |
— |
|
Målorganisme(r) (herunder udviklingsstadie) |
Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: bakterier Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: gærarter Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: svampe Udviklingsstadie: ingen data Videnskabeligt navn: ingen data Almindeligt navn: biofilm Udviklingsstadie: ingen data |
|
Anvendelsesområde(r) |
indendørs anvendelse Til brug som slimicid i pulp- og papirindustrien, afsværtningsprocesser, vådenden/hvidvand, pulp, herunder under maskinnedlukning. Tyk papirmasse (herunder genanvendt materiale, blanding, maskintanke samt den genanvendte pulp). Hvidvand, uklart vand og klart vand. Tynd papirmasse. Bekæmpelse af mikrobiologisk induceret korrosion (MIC) og begroning af udluftere og filtre. Bekæmpelse af slimvækst i tilsætningsstoffer, der specifikt er beregnet til brug i papirproduktionsprocessen. |
|
Anvendelsesmetode(r) |
Metode: lukket system Detaljeret beskrivelse: Tilfør produktet via et lukket tilførselssystem. Produktet påføres ved hjælp af en automatiseret proces ved brug af pumper eller indsprøjtning. Produktet kan tilsættes, mens processen er i gang. |
|
Anvendelsesmængde(r) og -hyppighed |
Anvendelseshyppighed: Konservering af tilsætningsstoffer, der anvendes til papirproduktion Vedligeholdelse: Bakterier 17-137 ppm produkt (0,75-6 mg a.s./l(aktivt stof pr. liter)) Gær 34-137 ppm produkt (1,5-6 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 17-137 ppm produkt 24 timers kontakttid (0,75-6 mg a.s./l) Gær og svampe 68-137 ppm produkt 6 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Papirmaskinesystem (herunder den våde ende, hvidvand og pulp) Vedligeholdelse: Bakterier og gærarter 9-137 ppm produkt (0,38-6 mg a.s./l) Biofilm 69-137 ppm produkt (3-6 mg a.s./l) Bekæmpelse: Bakterier 69-137 ppm produkt 24 timers kontakttid (3-6 mg a.s./l) Gær 9-137 ppm produkt 24 timers kontakttid (0,38-6 mg a.s./l) Svampe 137 ppm produkt 6 timers kontakttid (6 mg a.s./l) - Antal og tidspunkt for anvendelse: I pulp- og papirindustrien tilføres produktet portionsvis (slug-basis): Tilsætningsstoffer, der anvendes til papirproduktion og i papirmaskinesystemer (herunder den våde ende, hvidvand og pulp) Hyppighed for vedligeholdelse: fire gange dagligt til én gang ugentligt. Bekæmpelse: I tilfælde af svær begroning kan dette implementeres, når kontrollen mistes, eller når overvågningsdata tyder på, at bekæmpelsesbehandling er påkrævet. Dette bør dog ikke ske mere end én gang hver anden måned. |
|
Brugerkategori(er) |
industriel, fagmand |
|
Pakningsstørrelser og emballagemateriale |
20-100 kg uigennemsigtige polyethylenspande 50-500 kg uigennemsigtige polyethylentromler 1 000 -2 000 kg uigennemsigtige IBC-containere af polyethylen |
4.2.1. Anvendelsesspecifik brugsanvisning
Påfyld produktet på en intermitterende basis for at sikre opretholdelse af acceptable (lavt niveau af) kimtal i papirmaskinesystemet. Tilfør produktet portionsvis i vådtenden i maskintanken eller tilsvarende råvaretank eller til tilsætningsstoffer, der anvendes til papirproduktion. Produktet bør aldrig anvendes alene i det korte kredsløb, kun i det lange recirkulationskredsløb.
Doseringen afhænger i høj grad af formuleringen og den tilsigtede anvendelse af den matrix, som konserveringsmidlet tilsættes til. Intervallet mellem to doseringer afhænger også af systemets hydrauliske retentionstid og fjernelse af det aktive stof ved f.eks. nedbrydning og fortynding. Produktet kan ophobes i procesvæsker, hvis det doseres for ofte. Det er slutbrugerens ansvar at fastlægge den effektive dosis på stedet (f.eks. ved hjælp af kemiske eller mikrobiologiske tests) for den specifikke placering/det specifikke system for at sikre at systemet er effektivt under brugsbetingelserne. Ved behov kan godkendelsesindehaveren konsulteres (som anført på mærkningen).
Produktet skal tilsættes til systemet i henhold til systemets størrelse, for eksempel for at opnå en koncentration på 100 ppm i et 10 000 liters system, skal der tilsættes 1 000 ml (1 liter) produkt.
4.2.2. Anvendelsesspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Menneskers sundhed:
Bær egnede personlige værnemidler (PPE)
Bær kemikalieresistente beskyttelseshandsker, der opfylder kravene i den europæiske standard EN ISO 374 eller tilsvarende, under håndteringen af produktet (handskematerialet specificeres af godkendelsesindehaveren i produktinformationen).
Der skal bæres en beskyttende overtræksdragt af type 6 i overensstemmelse med den europæiske standard EN 13034 eller tilsvarende.
Beskyttelsesbriller i overensstemmelse med den europæiske standard EN ISO 166 eller tilsvarende er obligatoriske i forbindelse med håndtering af produktet.
Dette berører ikke anvendelsen af Rådets Direktiv 98/24/EF og anden Unionslovgivning på området for sundhed og sikkerhed på arbejdspladsen. Se afsnit 6 for de fulde referencer til denne lov og de europæiske standarder.
Miljø:
Anvendelse er kun tilladt i papirfabrikker, der overholder direktiv 2010/75/EU om industrielle emissioner, hvor spildevandet renses i et industrielt spildevandsrensningsanlæg på stedet, der omfatter et biologisk behandlingstrin i overensstemmelse med de bedste tilgængelige teknikker (BAT) som foreskrevet i BAT-referencedokumentet (BREF) vedr. produktion af papirmasse, papir og pap. Spildevandet skal fortyndes mindst 200 gange. Papirfabrikker, der er undtaget fra direktivet om industrielle emissioner, skal udlede til det kommunale kloaksystem.
4.2.3. Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.4. Når det er specifikt for anvendelsen, anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Se generelle anvisninger til brug.
4.2.5. Når det er specifikt for anvendelsen, opbevaringsbetingelser for produktet og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Se generelle anvisninger til brug.
5. GENEREL BRUGSANVISNING I META-SPC’ 3
5.1. Brugsanvisning
Procedurer for håndtering af resistens skal håndhæves under brugen som følger:
|
— |
produkterne skal altid anvendes i overensstemmelse med anbefalingerne på mærkningen |
|
— |
eliminering af mikrobiel vækst skal tilstræbes ved brug af anvendelsesmængder, der har vist sig at være effektive |
|
— |
virkningsgraden skal overvåges, og tilfælde af nedsat effektivitet skal der undersøges for mulige tegn på resistens. |
Ved kommerciel brug anvendes CMIT/MIT ofte i kombination eller skiftevis med andre biocider til forskellige anvendelser. Mikrobiologisk resistens over for CMIT/MIT kan undgås ved at skifte mellem, eller skiftevis anvende, forskellige biocider eller anvende kombinationer med andre aktive stoffer.
Alle arbejdstagere og personer, der håndterer produktet, skal oplæres, have adgang til sikkerhedsdatabladene (SDS’erne) og de tekniske datablade (TDS’erne).
5.2. Risikoreducerende foranstaltninger
Der henvises til de brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger
Organisatoriske risikohåndteringsforanstaltninger:
|
— |
Påfyldning skal begrænses til automatiserede processer. |
|
— |
Arbejdstagere, der er involveret i reparations- eller rengøringsaktiviteter, skal skylle systemet før det åbnes og rengøres. |
|
— |
Øjenskyllestation og sikkerhedsbruser er nødvendige. |
5.3. Førstehjælpsinstruktioner og sikkerhedsforanstaltninger til at beskytte miljøet ved risiko for direkte eller indirekte virkninger
Der henvises til afsnit 4.1.3 og 4.2.3 »Når det er specifikt for anvendelsen, oplysninger om sandsynlige direkte eller indirekte virkninger, førstehjælpsinstruktioner, og nødforanstaltninger til at beskytte miljøet«.
Beskyttelse af førstehjælpere: Bær egnede personlige værnemidler.
Førstehjælpsinstruktioner:
VED INDÅNDING: Bevæg mod et sted med frisk luft og sørg for at hvile i en behagelig stilling for vejrtrækning. Ved symptomer: ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp. Ved ingen symptomer: ring til GIFTLINJEN eller læge. Information til sundhedspersonale/læge: Begynd førstehjælp hvis nødvendigt, ring derefter til GIFTLINJEN.
I TILFÆLDE AF INDTAGELSE: skyld munden omgående. Giv noget at drikke hvis den udsatte person er i stand til at sluge. Fremkald IKKE opkastning. Ring 112/ambulance for at modtage lægehjælp. Information til sundhedspersonale/læge: Begynd førstehjælp hvis nødvendigt, ring derefter til GIFTLINJEN.
VED KONTAKT MED HUDEN: Vask omgående huden med rigeligt vand. Derefter tages alt tilsmudset tøj af og vaskes før genanvendelse. Fortsæt med at vaske huden i 15 minutter. Ring til GIFTLINJEN eller en læge. Ved hudirritation eller udslæt: Tilkald lægehjælp.
VED KONTAKT MED ØJNENE: Skyl øjeblikkeligt med vand i flere minutter. Fjern eventuelle kontaktlinser, hvis dette kan gøres let. Fortsæt skylning i mindst 15 minutter. Ring til 112/efter en ambulance med henblik på lægehjælp.
Miljøbeskyttelsesforanstaltninger:
I tilfælde af spild skal det forhindres, at materialet løber ud i kloakker eller vandløb. Det skal undgås, at materialet forurener grundvandssystemet. Forebyg at produktet løber ud i kloak. Hvis afløb, vandløb, jord eller kloakker forurenes, skal de lokale myndigheder underrettes. Spildt produkt kan udgøre en risiko for det akvatiske økosystem, hvis det frigives.
Metoder og udstyr til inddæmning og oprensning:
SMÅ UDSLIP: Inddæm og absorber med inert materiale (f.eks. tør jord, sand), skovl alt forurenet fast materiale op i en spand eller tromle, og behandl derefter med tilstrækkelig deaktiveringsopløsning til at gennemvæde alt det faste materiale. Lad derefter beholderne stå åbne i 48 timer for at forebygge trykopbygning, forsegl dem derefter med henblik på bortskaffelse. Udstyr, der er tilsmudset med rester, skal dekontamineres, før der udføres vedligeholdelses- eller reparationsarbejde eller det bruges til andre opgaver. Forurenede overflader skal aftørres med deaktiveringsopløsning. Afvent, at reaktionen aftager, og skyl så grundigt med rent vand.
STØRRE UDSLIP: Absorberes med inert absorberende materiale. Overfør forurenet materiale til passende beholdere med henblik på bortskaffelse. Forurenede overflader skal aftørres med deaktiveringsopløsning. Lad opløsningen virke i 30 minutter, og skyl så grundigt med rent vand.
TILSÆT IKKE deaktiveringsopløsning til affaldsbeholderen for at deaktivere det absorberede materiale.
|
* |
DEAKTIVERINGSOPLØSNING — forbered en frisk opløsning af 5 % natriumbicarbonat og 5 % natriumhypochlorit i vand. Brug dekontamineringsopløsning i en mængde svarende til 10 gange den estimerede mængde restudslip. Kontakt en godkendt affaldstransportvirksomhed med henblik på bortskaffelse af det opsamlede forurenede materiale. Materialet skal bortskaffes under overholdelse af de i sikkerhedsdatabladet anførte regler. |
5.4. Anvisninger for sikker bortskaffelse af produktet og emballagen
Bortskaffes i henhold til de europæiske direktiver om affald og farligt affald. Affaldskoderne skal tildeles af brugeren, fortrinsvis i samarbejde med affaldsmyndighederne.
Produktet må ikke udledes til jord, vandløb eller nogen form for kloak. Hvor det er muligt foretrækkes genanvendelse frem for bortskaffelse. Hvis genanvendelse ikke er praktisk mulig, bortskaffes i overensstemmelse med lokale regler. Bortskaffelse skal foregå på et godkendt affaldsanlæg.
Forurenet emballage: Bortskaffes som ubrugt produkt. Tomme beholdere skal afleveres til et godkendt affaldshåndteringssted til genanvendelse eller bortskaffelse. Genbrug ikke tomme beholdere.
5.5. Opbevaringsbetingelser for produktet, og dets holdbarhed under normale opbevaringsbetingelser
Holdbarhed: 24 måneder.
Må ikke opbevares ved temperaturer over den omgivende opbevaringstemperatur (25 °C).
Hold beholderen tæt lukket. Opbevar i passende mærkede beholdere.
6. YDERLIGERE OPLYSNINGER
De fulde titler på de EN-standarder, der henvises til i punkterne »Brugsspecifikke risikobegrænsende foranstaltninger« omfatter:
EN ISO 374 — Beskyttelseshandsker mod farlige kemikalier og mikroorganismer
EN ISO 166 — Standard for personlige øjenværnemidler
EN 13034 — Beskyttelsesbeklædning mod væskekemikalier — Ydeevnekrav til kemikaliebeskyttende beklædning, der yder en begrænset beskyttelse mod flydende kemikalier (type 6- og type PB-udstyr).
Rådets direktiv 98/24/EF af 7. april 1998 om beskyttelse af arbejdstagernes sikkerhed og sundhed mod risici i forbindelse med kemiske agenser under arbejdet (fjortende særdirektiv i henhold til artikel 16, stk. 1 i direktiv 89/391/EØF (EFT L 131 af 5.5.1998, s. 11).
For så vidt angår »Brugerkategori(er)« skal det bemærkes: »Professionelle brugere (herunder industrielle brugere)« betyder uddannede professionelle brugere, hvis dette kræves af den nationale lovgivning.
7. INFORMATIONSNIVEAU 3 ENKELTPRODUKTER I META-SPC’ 3
7.1. Hvert enkelt produkts handelsnavn(e), godkendelsesnummer og specifikke sammensætning
|
Handelsnavn |
NALCO® BACTOLYSE 74824 |
markeds område: EU |
|||||
|
NALCO® 74824 |
markeds område: EU |
||||||
|
Godkendelsesnummer |
|
EU-0032881-0004 1-3 |
|||||
|
Fællesnavn |
IUPAC-navn |
Funktion |
CAS-nummer |
EF-nummer |
Indhold (%) |
||
|
C(M)IT/MIT (3:1) |
Reaktionsmasse af 5-chlor-2-methyl-2H-isothiazol-3-on og 2-methyl-2H-isothiazol-3-on (3:1) |
aktivstof |
55965-84-9 |
|
7,51 vægtprocent |
||
ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2025/263/oj
ISSN 1977-0634 (electronic edition)