31982L0504



Úradný vestník L 230 , 05/08/1982 S. 0035 - 0037
Fínske špeciálne vydanie: Kapitola 13 Zväzok 12 S. 0103
Španielske špeciálne vydanie: Kapitola 13 Zväzok 12 S. 0245
Švédske špeciálne vydanie: Kapitola 13 Zväzok 12 S. 0103
Portugalské špeciálne vydanie Kapitola 13 Zväzok 12 S. 0245


Smernica Rady

z 12. júla 1982,

ktorou sa mení a dopĺňa smernica 78/663/EHS, ktorou sa ustanovujú osobitné kritéria čistoty pre emulgátory, stabilizátory, zahusťovadlá a želírujúce látky na použitie v potravinách

(82/504/EHS)

RADA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva,

so zreteľom na smernicu Rady 74/329/EHS z 18. júna 1974 o aproximácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa emulgátorov, stabilizátorov, zahusťovadiel a želírujúcich látok na použitie v potravinách [1], naposledy zmenenú a doplnenú smernicou 80/597/EHS [2], a najmä na jej článok 7 ods. 1,

so zreteľom na návrh Komisie,

keďže smernica Rady 78/663/EHS [3] ustanovuje osobitné kritéria čistoty pre emulgátory, stabilizátory, zahusťovadlá a želírujúce látky na použitie v potravinách;

keďže smernica 80/597/EHS zmenila a doplnila prílohu I k smernici 74/329/EHS, aby autorizovala xantánovú gumu (E 415) a práškovú celulózu [E 460 – ii)], a z tohto dôvodu by sa mali definovať kritériá čistoty týchto látok a v dôsledku toho zmeniť a doplniť názov E 460;

keďže smernica 78/663/EHS stanovuje, že pokiaľ ide o látky E 474 a E 477, môže Rada, konajúc jednomyseľne na základe návrhu Komisie, rozhodnúť o všetkých potrebných zmenách a doplneniach do 31. decembra 1981;

keďže kritéria čistoty pre látky E 400, E 401, E 402, E 403, E 404 a E 405 by sa mali modifikovať, aby sa zohľadnil vývoj vedeckých poznatkov, konkrétne metód analýzy,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Smernica 78/663/EHS sa týmto mení a dopĺňa takto:

1. Článok 2 sa nahrádza týmto:

"Článok 2

Pokiaľ ide o látky uvedené v prílohe pod E 477, členské štáty môžu do 31. decembra 1984 povoliť použitie produktov, ktoré obsahujú nie viac než 4 % diméru a triméru propán-1,2-diolu, v potravinách."

2. Príloha sa mení a dopĺňa takto:

a) Pri E 400, E 401, E 402, E 403, E 404 a E 405 sa vypúšťajú položky, ktoré sa týkajú hmoty nerozpustnej v zriedenom NaOH, a znenie položiek týkajúcich sa obsahu nespáliteľného zvyšku nerozpustného v kyselinách sa nahrádza znením "Nie viac ako 2 %".

b) Medzi E 414 a E 420 – i) sa vkladá:

"E 415– xantánová guma

Chemický opis: | Xantánová guma je polysacharid s vysokou molekulovou hmotnosťou, vyrábaný fermentáciou sacharidu čistou kultúrou druhu Xanthomonas campestris, čistený opätovným získaním z etanolu alebo izopropanolu, vysušený a zomletý. Obsahuje D-glukózu a D-manózu ako hlavné hexózové jednotky, ako aj kyselinu D-glukurónovú a kyselinu pyrohroznovú. Pripravuje sa ako sodná, draselná alebo vápenatá soľ. Jej roztoky sú neutrálne. |

Opis | Krémový prášok. |

Obsah | Xantánová guma obsahuje na ako prchavú zložku nie menej ako 4,2 % a nie viac ako 5,0 % oxidu uhličitého. |

Prchavé zložky | Nie viac ako 15 %, stanovené sušením pri 105 °C po dobu 2½ hodiny. |

Nespáliteľný zvyšok | Nie viac ako 16 %, stanovené uvoľnením prchavých zložiek pri 600 °C po sušení pri 105 °C počas štyroch hodín. |

Kyselina pyrohroznová | Nie menej ako 1,5 %. |

Dusík | Nie viac ako 1,5 %. |

Izopropanol | Nie viac ako 750 mg/kg. |

Mikrobiologické kritéria | Bez životaschopných buniek rodu Xanthomonas campestris." |

c) Číslo "E 460" sa mení na "E 460 – i)".

d) Medzi E 460 – i) a E 461 sa vkladá:

"E 460– ii) Prášková celulóza

Chemický opis: | Prášková celulóza je čistená dezintegrovaná celulóza pripravená spracovaním alfa-celulózy získanej priamo z vláknitého rastlinného materiálu. Má molekulovú hmotnosť 1,6 x 105 alebo väčšiu. |

Opis | Biely prášok bez zápachu.. |

Obsah | Nie menej ako 92 % (C12H20O10)n. |

Prchavé zložky | Nie viac ako 7 %, stanovené sušením pri 105 °C počas troch hodín. |

pH | Premieša sa približne 5 g s 40ml vody zbavenej oxidu uhličitého a odstredí sa na centrifúge; pH odstredenej kvapaliny je medzi 5,0 a 7,5. |

Síranový nespáliteľný zvyšok | Nie viac ako 0,3 %, stanovené pri 800 ± 25 °C. |

Vo vode rozpustné látky | Nie viac ako 1 %." |

e) Pri E 474:

- Posledná veta znenia položky týkajúcej sa chemického opisu sa nahrádza touto:

"Na ich prípravu sa nepoužijú iné rozpúšťadlá ako cyklohexán, dimetylformamid, etyl-acetát, izobutanol a izopropanol."

- Dopĺňa sa táto nová položka:

"Celkový obsah cyklohexánu a izobutanolu: | Nie viac ako 10 mg/kg jednotlivo alebo spolu." |

f) Pri E 477 sa položka týkajúca sa diméru a triméru propán-1,2-diolu nahrádza touto:

"Nie viac ako 0,5 %."

Článok 2

Členské štáty prijmú zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou do 1. januára 1984. Ihneď o tom budú informovať Komisiu.

Článok 3

Táto smernica je adresovaná členským štátom.

V Bruseli 12. júla 1982

Za Radu

predseda

J. Nørgaard

[1] Ú. v. ES L 189, 12.7.1974, s. 1.

[2] Ú. v. ES L 155, 23.6.1980, s. 23.

[3] Ú. v. ES L 223, 14.8.1978, s. 7.

--------------------------------------------------