COMISIA EUROPEANĂ
Bruxelles, 13.6.2025
COM(2025) 323 final
ANEXĂ
la
Propunerea de DECIZIE DE PUNERE ÎN APLICARE A CONSILIULUI
de modificare a Deciziei de punere în aplicare (UE) (ST 10159/21 INIT, ST 10159/21 ADD 1, ST 10159/21 COR 1) din 13 iulie 2021 de aprobare a evaluării planului de redresare și reziliență al Austriei
ANEXĂ
Cuprins
COMPONENTA 1: REDRESARE DURABILĂ
A. SUBCOMPONENTA 1.Un val de renovări
B. SUBCOMPONENTA 1.B Mobilitate ecologică
C. SUBCOMPONENTA 1.C Biodiversitatea și economia circulară
D. SUBCOMPONENTA 1.D Transformarea către neutralitatea climatică
COMPONENTA 2: REDRESAREA DIGITALĂ
E. SUBCOMPONENTA 2.A Extinderea benzii largi
F. SUBCOMPONENTA 2.B Digitalizarea școlilor
G. SUBCOMPONENTA 2.C Digitalizarea administrației publice
H. SUBCOMPONENTA 2.D Transformarea digitală și ecologică a întreprinderilor
COMPONENTA 3: RECUPERARE BAZATĂ PE CUNOȘTINȚE
I. SUBCOMPONENTA 3.A Cercetare
J. SUBCOMPONENTA 3.B Recalificarea și utilizarea competențelor
K. SUBCOMPONENTA 3.C Educație
L. SUBCOMPONENTA 3.D Inovare strategică
COMPONENTA 4: REDRESARE JUSTĂ
M. SUBCOMPONENTA 4.A Sănătate
N.SUBCOMPONENTA 4.B Municipalități reziliente
O. SUBCOMPONENTA 4.C Arte și cultură
P. SUBCOMPONENTA 4.D Reziliența prin reforme
COMPONENTA 5: REPowerEU
Q. SUBCOMPONENTA 5.A Reforme
R. SUBCOMPONENTA 5.B Investiții
COMPONENTA 6: Audit și control
S. SUBCOMPONENTA 6.A Audit și control
SECȚIUNEA 1: REFORME ȘI INVESTIȚII INCLUSE ÎN PLANUL DE REDRESARE ȘI REZILIENȚĂ
Descrierea reformelor și a investițiilor
COMPONENTA 1: REDRESARE DURABILĂ
A. SUBCOMPONENTA 1.Un val de renovări
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: schimbările climatice, eficiența energetică, utilizarea energiei din surse regenerabile, utilizarea eficientă a resurselor, poluarea aerului, sărăcia energetică, inegalitatea socială, crearea de locuri de muncă.
Obiectivul subcomponentei este (i) de a promova tranziția verde prin sprijinirea înlocuirii sistemelor de încălzire pe bază de petrol și gaze care dăunează climei cu tehnologie din surse regenerabile și (ii) de a consolida reziliența socială prin sprijinirea renovării termice complexe a locuințelor pentru a reduce costurile cu energia ale gospodăriilor cu venituri mici. În urma crizei provocate de pandemia de COVID-19, aceasta urmărește, de asemenea, să contribuie la redresarea ocupării forței de muncă, având în vedere efectele multiplicatoare ale lucrărilor de renovare asupra creării de locuri de muncă.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări privind susținerea economiei și sprijinirea redresării (recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2020), axând investițiile pe tranziția verde, pe producția și utilizarea energiei curate și eficiente (Recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2020) și pe politica economică legată de investiții privind durabilitatea (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
A.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 1.A.1 Decarbonizarea parcului imobiliar
Obiectivul reformei este de a crea condițiile-cadru pentru înlocuirea sistemelor de încălzire învechite. Reforma interzice instalarea de sisteme de încălzire pe bază de combustibili fosili pentru încălzirea spațiilor și/sau alimentarea cu apă caldă în clădirile noi și stimulează înlocuirea sistemelor de încălzire pe bază de combustibili fosili din clădirile existente cu energie din surse regenerabile sau încălzire centralizată. În plus, reforma creează o platformă comună, în cooperare cu landurile și organizațiile sociale, pentru a coordona măsurile de însoțire împotriva sărăciei energetice, inclusiv serviciile de finanțare și de consultanță pentru gospodăriile cu venituri mici.
Punerea în aplicare a măsurii de reformă se finalizează până la 31 decembrie 2022.
Investiții: 1.A.2 Schimbul de sisteme de încălzire cu petrol și gaz
Obiectivul investiției este de a crește ponderea sistemelor de încălzire bazate pe energie din surse regenerabile în clădirile rezidențiale și, astfel, de a reduce consumul de energie legat de încălzire, emisiile de gaze cu efect de seră și poluarea aerului.
Investiția constă într-o schemă de sprijin pentru persoanele fizice în vederea înlocuirii sistemului de încălzire pe bază de combustibili fosili cu instalații de încălzire pe bază de biomasă, pompe de căldură sau conectori la încălzirea centralizată.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 31 decembrie 2022.
Investiții: 1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
Obiectivul investiției este de a contribui la reducerea consumului de energie în clădiri, sprijinind în același timp o tranziție justă. Investiția sprijină renovarea termică a clădirilor utilizate de organizațiile sociale non-profit (ONP) care conțin locuințe pentru persoanele vulnerabile predispuse la sărăcie energetică, reducând astfel consumul de energie și costurile în mod durabil.
Investiția constă într-o schemă de sprijin integrată care oferă sprijin și finanțare adaptate pentru renovarea clădirilor organizațiilor non-profit sociale, cum ar fi izolarea termică a pereților și a acoperișului, înlocuirea ferestrelor și a instalațiilor de încălzire, precum și sprijin pentru planificare.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 martie 2022 și se va finaliza până la 30 iunie 2026.
A.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
1
|
1.A.1 Decarbonizarea parcului imobiliar
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind încălzirea din surse regenerabile și a Legii modificate privind subvențiile de mediu
|
Dispoziție din lege care indică intrarea în vigoare a Legii privind încălzirea din surse regenerabile și a Legii modificate privind subvențiile de mediu
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Intrarea în vigoare a Legii privind încălzirea din surse regenerabile și a Legii modificate privind subvențiile de mediu
stimularea eliminării treptate a sistemelor de încălzire pe bază de combustibili fosili
|
|
2
|
1.A.1 Decarbonizarea parcului imobiliar
|
Etapă de referință
|
Formarea consultanților în domeniul energiei
|
Lansarea formării pentru consultanții în domeniul energiei pentru a oferi consiliere gospodăriilor cu venituri mici și sărace din punct de vedere energetic
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
În cooperare cu landurile și ONG-urile sociale implicate în proiect, consultanților în domeniul energiei li se oferă cursuri de formare pentru a consilia gospodăriile cu venituri mici și sărace din punct de vedere energetic.
|
|
3
|
1.A.2 Schimbul de sisteme de încălzire cu petrol și gaz
|
Țintă
|
Înlocuirea sistemelor de încălzire
|
—
|
Număr
|
0
|
6 360
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Au fost implementate și auditate cel puțin 6 360 de proiecte de înlocuire a sistemelor de încălzire.
|
|
5
|
1.A.2: Schimbul de sisteme de încălzire cu petrol și gaz
|
Țintă
|
Înlocuirea sistemelor de încălzire
|
—
|
Număr
|
6 360
|
31 800
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Au fost implementate și auditate cel puțin 31 800 de proiecte de înlocuire a sistemelor de încălzire.
|
|
6
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
Etapă de referință
|
Stabilirea priorităților de finanțare
|
Decizie privind orientările de finanțare pentru a asigura o reducere medie cu cel puțin 30 % a energiei primare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Ministerul Climei (BMK) a adoptat și a publicat condițiile și prioritățile de finanțare în orientările privind finanțarea schemei de sprijin pentru renovarea termică a clădirilor utilizate de ONP sociale care conțin locuințe pentru persoanele vulnerabile predispuse la sărăcie energetică. Orientările privind finanțarea asigură o reducere medie cu cel puțin 30 % a consumului de energie primară al clădirilor care urmează să fie renovate.
|
|
7
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
Țintă
|
Proiecte de renovare termică aprobate
|
—
|
Număr
|
0
|
480
|
TRIMESTRUL 2
|
2024
|
Renovarea termică a cel puțin 480 de locuințe aprobate de BMK în cadrul schemei de sprijin
|
|
8
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de renovare termică
|
—
|
Număr
|
0
|
1 079
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Renovarea a 1 079 de locuințe se finalizează pe baza principiilor contractuale și de planificare stabilite în conformitate cu autorizația de construcție.
|
B. SUBCOMPONENTA 1.B Mobilitate ecologică
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: decarbonizarea sectorului transporturilor, infrastructura durabilă, mobilitatea favorabilă climei.
Obiectivele subcomponentei sunt îmbunătățirea mobilității ecologice prin dezvoltarea infrastructurii necesare și stimularea utilizării mijloacelor de transport durabile.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări privind concentrarea investițiilor asupra tranziției verzi (recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2020) și a politicii economice legate de investiții privind durabilitatea (Recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2019).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
B.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 1.B.1 Planul general de mobilitate 2030
Obiectivul acestei reforme este de a reduce emisiile de CO2 în sectorul transporturilor și de a oferi o abordare coerentă pentru a atinge neutralitatea climatică.
Reforma constă în prezentarea unui plan general de mobilitate, care stabilește o strategie pentru mobilitatea durabilă până în 2030, precum și în punerea în aplicare ulterioară a activităților avute în vedere. Aceasta include măsuri cuprinzătoare privind electromobilitatea, inclusiv dezvoltarea infrastructurii, cum ar fi pistele pentru biciclete. Aceasta este însoțită de instituirea unui sistem de monitorizare pentru evaluarea progreselor înregistrate.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 30 septembrie 2023 și se va finaliza până la 30 septembrie 2025.
Reformă: 1.B.2 Introducerea biletului de călătorie 1-2-3
Obiectivul acestei reforme este de a facilita transportul public durabil între regiuni prin crearea unei oferte de emitere a biletelor la prețuri rezonabile, simple și coerente.
Reforma constă în dezvoltarea unui abonament forfetar, valabil în toate regiunile din Austria, cu scopul de a reduce costurile și de a stimula utilizarea transportului public.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 decembrie 2021 pentru categoria de bilete climatice naționale și/sau regionale. Se preconizează că toate biletele din perioada 1-2-3 vor fi disponibile după 2021.
Investiții: 1.B.3 Autobuze cu emisii zero
Obiectivul acestei investiții este de a reduce emisiile sistemului de transport public prin creșterea utilizării autobuzelor cu emisii zero.
Investiția constă în furnizarea de finanțare pentru trecerea la autobuze care sunt echipate cu tehnologii cu emisii zero de dioxid de carbon. Acest lucru este însoțit de dezvoltarea infrastructurii necesare pentru exploatarea autobuzelor în transportul public, inclusiv a punctelor de reîncărcare și de realimentare. Acest lucru este menit să sprijine tranziția de la autobuzele alimentate în prezent cu combustibili fosili la autobuzele cu emisii zero, exploatate cu energie din surse regenerabile. Investiția este gestionată prin cereri de exprimare a interesului care permit asociațiilor de transport, societăților de transport și altor potențiali destinatari finali să își depună cererile.
Proiectele eligibile includ autobuze cu emisii zero și infrastructura pentru exploatarea autobuzelor. Cu condiția ca aceste criterii minime predefinite să fie îndeplinite, proiectele sunt clasificate în funcție de criteriile de mediu, economice și alte criterii de evaluare a calității care includ punerea în aplicare într-un concept global de transport.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 martie 2022 și se va finaliza până la 30 iunie 2026.
Investiții: 1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
Obiectivul acestei investiții este de a reduce emisiile generate de transporturi prin creșterea ponderii vehiculelor comerciale cu emisii zero.
Investiția constă în furnizarea de finanțare pentru trecerea la vehicule comerciale care sunt echipate cu tehnologii cu emisii zero de dioxid de carbon și care funcționează cu energie din surse regenerabile. Începând din 2022, schema de finanțare existentă este însoțită de un nou sistem de investiții, care va fi gestionat prin cereri de exprimare a interesului care să permită întreprinderilor și organizațiilor de afaceri, autorităților publice și asociațiilor să își depună cererile. Proiectele eligibile includ vehiculele utilitare cu emisii zero din categoria N1 și infrastructura pentru exploatarea vehiculelor. Dacă procedurile operaționale permit acest lucru, infrastructura de realimentare și de încărcare care beneficiază de sprijin trebuie să poată fi utilizată și de alte tipuri de vehicule și să fie accesibilă publicului. Cu condiția ca aceste criterii minime predefinite să fie îndeplinite, proiectele sunt clasificate în funcție de criteriile de mediu, economice și alte criterii de evaluare a calității din cadrul noului sistem de investiții.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 iunie 2026.
Investiții: 1.B.5. Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
Obiectivul acestei investiții este de a îmbunătăți rețeaua transeuropeană de-a lungul coridorului Marea Baltică-Marea Adriatică și conectivitatea intraregională în Austria prin intermediul transportului public.
Investiția constă în lucrări pe mai multe proiecte și segmente de proiect care vizează construirea unei noi linii de cale ferată (calea ferată Koralm) între Stiria și Carintia, inclusiv infrastructura relevantă.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 31 decembrie 2025.
B.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
9
|
1.B.1 Planul general de mobilitate 2030
|
Etapă de referință
|
Punerea în aplicare a planului general de mobilitate a început
|
Finalizarea mai multor etape ale planului general de mobilitate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2023
|
Au fost publicate următoarele documente strategice în cadrul Planului general de mobilitate:
— Program accelerat de mobilitate în domeniul energiei din surse regenerabile
— Strategia comună pentru mobilitate
Plan general pentru transportul de marfă
— Plan general privind transformarea digitală în mobilitate
Strategia pentru mobilitate FTI 2040
— FTI Strategia în domeniul aviației
În plus, a fost adoptat un pachet legislativ care introduce o verificare a impactului asupra climei pentru legislația existentă în sectorul mobilității și a fost pusă în aplicare Convenția alpină (Protocolul privind transporturile).
|
|
10
|
1.B.1 Planul general de mobilitate 2030
|
Etapă de referință
|
Reducerea emisiilor de CO2 în sectorul transporturilor
|
Modificarea tendinței de durată în ceea ce privește reducerea emisiilor de CO2 în sectorul transporturilor (reducere permanentă sub nivelul maxim din 2019, inclusiv o tendință generală de scădere), în conformitate cu monitorizarea planului general privind mobilitatea din 2030
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2025
|
Evaluarea indicatorilor planului general de mobilitate din 2030 pentru a demonstra impactul și cauzele care stau la baza acestuia și pentru a demonstra că s-a realizat o schimbare durabilă în ceea ce privește reducerea emisiilor de CO2 în sectorul transporturilor. Acest lucru se realizează în contextul previziunilor pe termen scurt privind emisiile de gaze cu efect de seră din Austria.
O reducere permanentă a emisiilor de CO2, inclusiv o tendință generală descendentă sub nivelul maxim din 2019 (ținând seama de eventualele efecte speciale ale COVID-19), trebuie demonstrată în cadrul monitorizării Planului general de mobilitate pentru 2030.
|
|
11
|
1.B.2 Introducerea biletului de călătorie 1-2-3
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legii
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii privind introducerea biletului pentru climă
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
A intrat în vigoare „Legea federală privind introducerea biletului pentru climă”. Legea prevede o normă generală pentru stabilirea tarifelor maxime în conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 1370/2007. Legea definește domeniul de aplicare teritorial, de trafic, personal și temporal, precum și prețul biletului pentru climă 1-2-3.
|
|
12
|
1.B.2 Introducerea biletului de călătorie 1-2-3
|
Etapă de referință
|
Introducerea biletului pentru climă 1-2-3
|
Primele bilete la schimbările climatice 1-2-3 sunt introduse pe piață.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Categoriile naționale și/sau regionale ale biletului pentru climă 1-2-3 sunt disponibile clienților pentru a le cumpăra și utiliza.
|
|
13
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Lansarea programului de sprijin pentru autobuze cu emisii zero
|
Cererea de exprimare a interesului a fost anunțată public.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
A fost lansată cererea de exprimare a interesului. Cererea de propuneri permite asociațiilor de transport, societăților de transport și altor potențiali beneficiari să își depună candidaturile (prin intermediul portalului digital de depunere a cererilor al Biroului de decontare). Proiectele eligibile includ autobuze cu emisii zero și infrastructura pentru exploatarea autobuzelor.
|
|
14
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Ultima cerere de propuneri finalizată
|
Ultima cerere de exprimare a interesului din partea potențialilor beneficiari a fost finalizată
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Ultima cerere de exprimare a interesului din partea potențialilor beneficiari a fost finalizată. Proiectele eligibile includ autobuzele cu emisii zero și infrastructura necesară pentru exploatarea acestora.
|
|
15
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
Țintă
|
Autobuze echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
—
|
Număr
|
0
|
579
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Pe baza acordurilor de grant, destinatarii finali au achiziționat și au primit cel puțin 579 de autobuze cu tehnologie cu emisii zero.
|
|
16
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Există infrastructură
|
Infrastructura necesară pentru transformarea a 579 de autobuze în cadrul serviciului regulat austriac în autobuze cu emisii zero a fost construită.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Pe baza acordurilor de grant, destinatarii finali au instalat infrastructura de încărcare (peste noapte/depozitare și încărcare ocazională la opriri), liniile aeriene de contact și punctele de realimentare cu hidrogen necesare pentru exploatarea a cel puțin 579 de autobuze cu emisii zero.
|
|
17
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Lansarea programului de sprijin
|
Lansarea programului de sprijin pentru vehiculele utilitare cu emisii zero și infrastructura lor de încărcare („E -Mobilitäts-ofensive 2021” pentru întreprinderi).
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Programul de sprijin a fost lansat. Acesta permite întreprinderilor și altor organizații de afaceri, autorităților publice și asociațiilor să consulte toate documentele necesare și să își depună cererile (prin intermediul portalului digital de depunere a cererilor al biroului de decontare). Proiectele eligibile includ vehiculele utilitare cu emisii zero și infrastructura pentru exploatarea acestor vehicule.
|
|
18
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Ultima cerere de propuneri finalizată
|
Ultima cerere de exprimare a interesului din partea potențialilor beneficiari a fost finalizată
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Ultima cerere de exprimare a interesului din partea potențialilor beneficiari a fost finalizată. Printre proiectele eligibile se numără vehiculele utilitare cu emisii zero și infrastructura pentru exploatarea acestor vehicule.
|
|
19
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
Țintă
|
Vehicule echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
—
|
Număr
|
0
|
2 767
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Pe baza acordurilor de grant, beneficiarii au achiziționat și au primit cel puțin 2 767 vehicule utilitare N1 cu tehnologie cu emisii zero.
|
|
20
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Există infrastructură
|
A fost construită infrastructura necesară pentru a trece de la 2 767 vehicule utilitare la vehicule utilitare cu emisii zero.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Pe baza acordurilor de grant, beneficiarii au instalat infrastructura de încărcare și punctele de realimentare cu hidrogen necesare pentru exploatarea a cel puțin 2 767 de vehicule utilitare cu emisii zero.
|
|
21
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
Etapă de referință
|
Proiect de construcție în curs
|
Începerea construcției gării Lavanttal
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2020
|
Construcția a început în martie 2020 pentru gara Lavanttal, o nouă gară regională situată în Carintia, de-a lungul Koralmbahn. Stația permite o legătură între Koralmbahn și Lavanttalbahn.
|
|
22
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
Etapă de referință
|
Contracte atribuite
|
Contracte sau alte instrumente juridice atribuite
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Contracte sau alte instrumente juridice atribuite pentru lucrări care acoperă în mod colectiv următoarele proiecte și segmente de proiect:
·Graz-Weitendorf
·Feldkirchen-Weitendorf, inclusiv sucursala aeroportului (Flughafenast)
·Wettmannstätten-Deutschlandsberg
·Deutschlandsberg-St.Andrä, inclusiv Koralmtunnel
·St.Andrä-Aich
·Aich-Mittlern, inclusiv podul Jauntal
·Mittlern-Althofen
·Baze de întreținere de-a lungul căii ferate Koralm
·Ușile tunelului de-a lungul căii ferate Koralm
·Centrul de blocuri radio Graz
·Alimentarea cu energie electrică de tracțiune de-a lungul căii ferate Koralm (Bahnstromversorgung)
|
|
23
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
Etapă de referință
|
Finalizarea lucrărilor
|
Au fost finalizate lucrările care îndeplinesc contractele relevante pentru jalonul 22
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Confirmarea de către Schieneninfrastruktur-Dienstleistungsgesellschaft mbH (SCHIG) a faptului că lucrările care îndeplinesc contractele relevante sau alte instrumente juridice pentru jalonul 22 au fost finalizate.
|
C. SUBCOMPONENTA 1.C Biodiversitatea și economia circulară
Subcomponenta planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: prevenirea generării de deșeuri, sortarea și reciclarea deșeurilor de plastic, tranziția către o economie circulară și promovarea biodiversității.
Obiectivele subcomponentei sunt îmbunătățirea trecerii de la economia liniară a Austriei la o economie circulară cu emisii scăzute de dioxid de carbon, îmbunătățirea sistemelor de preluare și creșterea cotei de ambalaje reutilizabile pentru băuturi, construirea și modernizarea instalațiilor de sortare pentru a crește producția de sortare, precum și promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice și sprijinirea conservării și refacerii biodiversității în Austria.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări privind concentrarea investițiilor asupra tranziției verzi (recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2020) și a politicii economice legate de investiții privind durabilitatea (Recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2019).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
C.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
Obiectivul acestei reforme este de a crește rata de reutilizare, colectare și reciclare a ambalajelor și recipientelor pentru băuturi.
Reforma constă în modificări juridice în două domenii. Primul element stabilește un cadru juridic care să prevadă un sistem eficace de preluare a ambalajelor din plastic și metal de unică folosință pentru băuturi și, în cele din urmă, să crească rata de reciclare a acestor materiale. Aceasta este completată de modificări juridice în domeniul gestionării deșeurilor, care vor crește oferta de recipiente pentru băuturi reutilizabile în sectorul comerțului cu amănuntul.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 decembrie 2021 și se va finaliza până la 31 martie 2026.
Investiții: 1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
Obiectivul acestei investiții este de a sprijini conservarea și refacerea biodiversității în Austria.
Investiția constă în instituirea unui fond pentru biodiversitate, care va finanța proiecte pentru conservarea biodiversității, refacerea ecosistemelor degradate, activități de sensibilizare și punerea în aplicare a monitorizării biodiversității. Printre beneficiarii eligibili se numără întreprinderile, organizațiile neguvernamentale, gospodăriile private și entitățile publice.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 martie 2022 și se va finaliza până la 31 decembrie 2025.
Investiții: 1.C.3 Investiții în sisteme de distribuție inversă și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi
Investiția promovează sisteme de preluare în sectorul comerțului cu amănuntul, precum și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi.
Investiția constă în sprijinirea achiziționării și recondiționării sistemelor de preluare din sectorul comerțului cu amănuntul. Acest lucru facilitează returnarea recipientelor de unică folosință pentru băuturi de către consumatori și conduce la automatizarea procesului de preluare. Sunt sprijinite, de asemenea, investițiile în construirea și extinderea instalațiilor de umplere și de spălare, achiziționarea de noi echipamente de ambalare și de containere și lăzi standard reutilizabile.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 martie 2024 și se va finaliza până la 31 martie 2026.
Investiții: 1.C.4 Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
Investiția va spori capacitatea și profunzimea de sortare a deșeurilor de plastic în Austria.
Investiția constă în construirea de noi instalații și modernizarea instalațiilor existente de sortare a deșeurilor din plastic pentru a crește cantitatea de material reciclat.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 30 septembrie 2022 și se va finaliza până la 31 martie 2026.
Investiții: 1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
Investiția mărește numărul de echipamente electrice și electronice recondiționate și reparate.
Investiția constă în crearea unui program de sprijin pentru a stimula repararea echipamentelor electrice și electronice. Sistemul de bonusuri pentru reparații oferă finanțare gospodăriilor sub formă de vouchere, care acoperă o parte din costurile de reparare sau de reînnoire a echipamentelor electrice și electronice.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 martie 2022 și se va finaliza până la 31 martie 2026.
C.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
24
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii modificate privind gestionarea deșeurilor
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a Legii modificate privind gestionarea deșeurilor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Modificarea Legii privind gestionarea deșeurilor stabilește temeiul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor din plastic pentru băuturi și pentru furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în sectorul comerțului cu amănuntul. Aceasta include cote pentru colectarea separată a sticlelor de unică folosință pentru băuturi, cerințe privind etichetarea clară a ambalajelor pentru băuturi oferite la punctul de vânzare ca ambalaje pentru băuturi de unică folosință sau reutilizabile, precum și obiective concrete pentru dezvoltarea unor sisteme reutilizabile pentru ambalajele pentru băuturi; distribuitorii finali au obligația de a oferi un număr minim de ambalaje reutilizabile pentru băuturi la punctul de vânzare.
|
|
25
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a regulamentului de punere în aplicare
|
Intrarea în vigoare a Regulamentului de punere în aplicare pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor din plastic pentru băuturi
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Regulamentul de punere în aplicare a stabilit temeiul subjuridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor din plastic pentru băuturi.
|
|
26
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
Țintă
|
Cotă reutilizabilă
|
—
|
Procent
|
19
|
25
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
Cel puțin 25 % din volumul total al băuturilor vândute în 2025 au fost introduse pe piață în recipiente reutilizabile, comparativ cu 19 % în 2019.
|
|
27
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a cadrului juridic pentru Fondul pentru biodiversitate
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a cadrului juridic pentru Fondul pentru biodiversitate și Strategia națională privind biodiversitatea pentru 2030
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Legea federală (modificarea Legii privind Federația pentru Mediu) a instituit Fondul pentru biodiversitate și a stabilit obiectivele și modalitățile de punere în aplicare a acestuia.
|
|
28
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
Etapă de referință
|
Finalizarea cererii de proiecte pentru refacerea ecosistemelor degradate prioritare și pentru protejarea speciilor și habitatelor pe cale de dispariție
|
Cererea de proiecte a fost finalizată, iar proiectele au fost atribuite
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Pe baza orientărilor de finanțare, care specifică natura și domeniul de aplicare al proiectelor eligibile și potențialii beneficiari, organismul de implementare a efectuat o cerere de proiecte pentru refacerea ecosistemelor degradate și protejarea speciilor și habitatelor pe cale de dispariție. Proiectele de finanțare pentru monitorizarea biodiversității au fost acordate pe baza unei abordări existente la nivel național.
|
|
29
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
Țintă
|
Proiecte în domeniul biodiversității finalizate
|
—
|
Număr
|
0
|
20
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Cel puțin 20 proiecte aprobate pentru refacere, protecția speciilor și a habitatelor au fost finalizate de beneficiari; a fost elaborat un raport de monitorizare privind starea și tendințele biodiversității.
|
|
30
|
1.C.3 Investiții în sisteme de distribuție inversă și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi
|
Țintă
|
Sisteme de preluare
|
—
|
Număr
|
0
|
5 000
|
TRIMESTRUL 1
|
2024
|
Societățile din sectorul comerțului cu amănuntul au achiziționat cel puțin 5 000 de distribuitoare automate inverse noi sau le-au modernizat pe cele existente în ceea ce privește preluarea eficientă și conectivitatea datelor.
|
|
31
|
1.C.3 Investiții în sisteme de distribuție inversă și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi
|
Țintă
|
Creșterea ratei de colectare
|
—
|
Procent
|
70
|
80
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
Cel puțin 80 % din toate ambalajele din plastic pentru băuturi introduse pe piață în 2025 au fost colectate separat, comparativ cu 70 % în 2018.
|
|
32
|
1.C.4: Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
Țintă
|
Cereri de autorizare pentru construcție sau post-echipare
|
—
|
Număr
|
0
|
3
|
TRIMESTRUL 3
|
2022
|
Autoritățile competente au primit cel puțin trei cereri din partea societăților publice și/sau private de gestionare a deșeurilor pentru obținerea de autorizații pentru construirea sau modernizarea instalațiilor de sortare a deșeurilor din plastic.
|
|
33
|
1.C.4: Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
Țintă
|
Punerea în funcțiune a instalațiilor
|
—
|
Număr
|
0
|
3
|
TRIMESTRUL 1
|
2025
|
Cel puțin trei instalații noi sau modernizate de sortare a deșeurilor din plastic sunt în funcțiune; materialul este livrat și sortat.
|
|
34
|
1.C.4: Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
Țintă
|
Adâncimea de sortare
|
—
|
Procent
|
33
|
50
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
La nivel național, cel puțin 50 % din deșeurile de plastic austriece sunt sortate pentru reciclare suplimentară, comparativ cu 33 % în 2018.
|
|
35
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
Etapă de referință
|
Lansarea programului de sprijin pentru prime de reparații
|
Programul de sprijin pentru prime de reparare este deschis pentru candidaturi.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Au fost finalizate modalitățile de organizare și procedurile tehnice pentru lansarea programului de bonusuri pentru reparații; programul de finanțare se publică și se deschide pentru depunerea cererilor.
|
|
36
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
Țintă
|
Echipamente electrice sau electronice reparate sau reînnoite
|
—
|
Număr
|
0
|
200 000
|
TRIMESTRUL 1
|
2024
|
Cel puțin 200 000 dispozitive electrice sau electronice au fost reparate sau reînnoite; informațiile relevante de la beneficiari au fost colectate și transmise de biroul de procesare a finanțării.
|
|
37
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
Țintă
|
Creșterea numărului de echipamente electrice sau electronice reparate sau reînnoite
|
—
|
Număr
|
200 000
|
400 000
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
Cel puțin 400 000 dispozitive electrice sau electronice au fost reparate sau reînnoite; informațiile relevante de la beneficiari au fost colectate și transmise de biroul de procesare a finanțării.
|
D. SUBCOMPONENTA 1.D Transformarea către neutralitatea climatică
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: generarea de energie electrică din surse regenerabile, integrarea sistemului energetic, atenuarea schimbărilor climatice, decarbonizarea și reducerea intensității energetice a industriei.
Obiectivul subcomponentei este de a sprijini dezvoltarea surselor regenerabile de energie și decarbonizarea sectoarelor industriale din Austria.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări privind concentrarea investițiilor asupra tranziției verzi, a producției și utilizării curate și eficiente a energiei (Recomandarea specifică fiecărei țări 3 din 2020) și a politicii economice legate de investiții privind durabilitatea Recomandării specifice fiecărei țări nr. 3 din 2019.
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
D.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Subcomponenta constă într-o reformă a cadrului național de sprijin pentru energia din surse regenerabile și într-o investiție care vizează reducerea emisiilor industriale. Ambele măsuri contribuie la tranziția verde și la atenuarea schimbărilor climatice.
Reformă: 1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
Obiectivul reformei este de a contribui la o creștere a ponderii energiei din surse regenerabile în furnizarea de energie electrică la 100 % până în 2030, ceea ce necesită adăugarea unei capacități de producție de energie electrică din surse regenerabile de 27 TWh până în 2030. Reforma reprezintă o prioritate-cheie a guvernului în politica energetică, care joacă un rol esențial pe calea Austriei către neutralitatea climatică până în 2040. Reforma revizuiește schema națională de sprijin care se bazează pe prime de piață și pe investiții pentru energia eoliană, energia hidroelectrică, energia solară, biomasă, gaze din surse regenerabile, inclusiv hidrogen.
Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie se adoptă până la 31 decembrie 2021.
Investiții: 1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
Măsura de investiții vizează accelerarea decarbonizării industriei, sprijinirea acțiunilor de trecere la energia din surse regenerabile, a acțiunilor de eficiență energetică, precum și a altor acțiuni care conduc la o reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră.
Investiția constă într-o procedură de ofertare care vizează proiecte transformatoare la scară largă în industriile care intră, printre altele, sub incidența schemei UE de comercializare a certificatelor de emisii.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 30 iunie 2026.
D.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
38
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie, care stabilește condițiile-cadru și finanțarea producției de energie electrică din surse regenerabile
|
|
39
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
Țintă
|
Capacitate suplimentară de producere a energiei electrice din surse regenerabile
|
—
|
Număr în MW
|
0
|
1 300
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
A fost instalată o capacitate suplimentară de producție din surse regenerabile de cel puțin 1 300 MW.
|
|
40
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
Țintă
|
Capacitatea de producție a hidrogenului nou instalată
|
—
|
Număr în MW
|
0
|
90
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
A fost instalată o capacitate de producție de hidrogen din surse regenerabile de cel puțin 90 MW.
|
|
41
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
Etapă de referință
|
Adoptarea criteriilor de reglementare și a orientărilor privind finanțarea
|
Modificarea orientărilor privind finanțarea, inclusiv definirea criteriilor de eligibilitate pentru evaluarea reducerilor substanțiale ale emisiilor de gaze cu efect de seră
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Modificarea criteriilor de reglementare și a orientărilor de finanțare „Umweltförderung im Inland” (pe baza „Umweltförderungsgesetz”) pentru sprijinul pentru mediu care promovează proiecte majore și măsuri pentru instalațiile ETS, inclusiv criterii de eligibilitate care să asigure că proiectele selectate respectă Orientările tehnice de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01). Amendamentul va fi adoptat și publicat de Ministerul Climei (BMK).
|
|
42
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
Țintă
|
Implementarea proiectelor de decarbonizare
|
—
|
Număr
|
0
|
20
|
TRIMESTRUL 2
|
2024
|
Cel puțin 20 proiecte de decarbonizare a producției industriale au fost aprobate pentru finanțare în cadrul schemei de sprijin.
|
|
43
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de decarbonizare
|
—
|
Număr
|
0
|
20
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
În cadrul schemei de sprijin au fost finalizate cel puțin 20 de proiecte de decarbonizare a producției industriale.
|
COMPONENTA 2: REDRESAREA DIGITALĂ
E. SUBCOMPONENTA 2.A Extinderea benzii largi
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează întârzierile Austriei în ceea ce privește instalarea rețelelor de acces cu capacitate de ordinul gigabiților. Austria are o acoperire deosebit de scăzută a rețelelor fixe de foarte mare capacitate, ajungând la 39 % în 2020, comparativ cu media UE de 59 %.
Subcomponenta urmărește să asigure disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și stabilirea de noi conexiuni simetrice la nivel de gigabit în zone cu factori socioeconomici specifici, cum ar fi instituțiile publice și întreprinderile. Prin urmare, obiectivul subcomponentei este de a asigura o conectivitate în bandă largă eficientă și la prețuri accesibile pe întreg teritoriul Austriei, asigurând în special incluziunea digitală a regiunilor rurale.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări privind investițiile suplimentare în infrastructură, inclusiv în banda largă rurală (recomandările specifice fiecărei țări din 2020, considerentul 21) și asigurarea conectivității de mare viteză în zonele rurale (recomandările specifice fiecărei țări din 2019, considerentul 15).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
E.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 2.A.1 Configurarea infrastructurii de internet a platformei Austria (PIA) 2030
Reforma prevede crearea unei platforme cu scopul de a coordona părțile interesate relevante (cum ar fi guvernul federal, landurile, municipalitățile, întreprinderile și cetățenii) și de a elabora măsuri juridice, de reglementare și tehnice pentru dezvoltarea benzii largi. În plus, platforma pune în aplicare recomandările din setul de instrumente pentru conectivitate. Reforma reduce birocrația și simplifică procedurile pentru dezvoltarea benzii largi.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 decembrie 2021 și se va finaliza până la 31 decembrie 2023.
Investiții: 2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
Investiția constă în cele două directive de finanțare, Accesul și OpenNet, ale Programului de bandă largă al Austriei pentru 2030. Ambele directive de finanțare au obiectivul de a îmbunătăți disponibilitatea serviciilor în bandă largă în acele zone din Austria care, din cauza unei disfuncționalități a pieței, nu sunt dezvoltate sau sunt insuficient dezvoltate de sectorul privat. Măsura va spori disponibilitatea rețelelor de acces cu capacitate de gigabit, ca urmare a sprijinului din PNRR, pentru cel puțin 80 000 de gospodării austriece. Ambele directive au ca obiectiv dublarea vitezei existente de descărcare și încărcare, cel puțin la 100 Mbit/s în mod simetric. În plus, rețelele de acces finanțate trebuie să poată fi modernizate la viteze de gigabit simetrice, fără investiții suplimentare în infrastructura pasivă. Directiva privind accesul vizează operatorii de telecomunicații integrați vertical, în timp ce Directiva OpenNet vizează furnizorii exclusiv cu ridicata.
Instalarea rețelelor mobile este exclusă din investiție.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 decembrie 2021 și se va finaliza până la 31 august 2026.
E.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
44
|
2.A.1 Configurarea infrastructurii de internet a platformei Austria (PIA) 2030
|
Etapă de referință
|
Programul de lucru privind infrastructura de internet a platformei Austria (PIA 2030) pentru coordonarea interacțiunii tuturor părților interesate relevante
|
Publicarea programului de lucru care stabilește măsuri de reducere a birocrației și de simplificare a procedurilor pentru dezvoltarea benzii largi
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Adoptarea programului PIA 2 030, în vederea înființării unui grup operativ care să coordoneze toate părțile interesate relevante. Obiectivul grupului operativ este de a elabora măsuri juridice, de reglementare și tehnice în contextul dezvoltării benzii largi și de a pune în aplicare setul de instrumente pentru conectivitate.
|
|
45
|
2.A.1 Configurarea infrastructurii de internet a platformei Austria (PIA) 2030
|
Etapă de referință
|
Punerea în aplicare a măsurilor elaborate de platformă pentru a reduce birocrația și a simplifica procedurile pentru dezvoltarea benzii largi
|
Publicarea unui raport care să confirme punerea în aplicare a măsurilor elaborate de platformă în vederea reducerii birocrației și a simplificării procedurilor pentru instalarea benzii largi
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Punerea în aplicare a programului de lucru de către platforma de infrastructură internet Austria 2 030, cu măsuri de reducere a birocrației și de simplificare a procedurilor de dezvoltare a benzii largi. Publicarea unui raport de evaluare care descrie punerea în aplicare a programului de lucru.
|
|
46
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
Etapă de referință
|
Finalizarea procedurilor de ofertare pentru a permite accesul la rețele gigabit cu capacitate de acces
|
Decizii de atribuire emise
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2022
|
Proceduri de ofertare pentru a permite accesul la rețele gigabit cu capacitate de acces în bandă largă în Austria 2 030, completate cu decizii de atribuire emise.
|
|
47
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
Etapă de referință
|
Semnarea contractelor
|
Semnarea contractelor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2023
|
Semnarea tuturor contractelor legate de cererile de oferte finalizate pentru proiecte care să permită rețele de acces cu capacitate de ordinul gigabiților în bandă largă în Austria 2 030. Contractele semnate reprezintă proiecte pentru 150 000 de gospodării austriece.
|
|
48
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
Țintă
|
Furnizarea accesului în bandă largă pentru cel puțin 80 000 de gospodării
|
—
|
Număr de gospodării austriece
|
0
|
80 000
|
TRIMESTRUL 3
|
2026
|
Se finalizează proiectele care oferă acces la rețele gigabit pentru cel puțin 80 000 de gospodării.
|
F. SUBCOMPONENTA 2.B Digitalizarea școlilor
Subcomponenta planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: sprijinirea tranziției digitale în școli, respectând totodată accesul egal și egalitatea de șanse, prin punerea la dispoziția elevilor a dispozitivelor digitale necesare, începând de la nivelul secundar inferior.
Obiectivul subcomponentei este punerea în aplicare durabilă a predării bazate pe tehnologia informației în toate școlile de nivel secundar inferior, în aceleași condiții-cadru pentru toți elevii. În plus, în contextul tranziției digitale a școlarizării, subcomponenta vizează furnizarea de servicii bazate pe nevoi, precum și crearea de șanse egale pentru toți și creșterea nivelului competențelor digitale ale profesorilor și elevilor începând cu nivelul secundar inferior.
Subcomponenta abordează recomandările specifice fiecărei țări care se axează pe creșterea nivelului competențelor de bază ale grupurilor defavorizate (recomandarea specifică fiecărei țări 3 din 2019) și pe asigurarea egalității de șanse în educație și pe intensificarea învățării digitale (Recomandarea specifică fiecărei țări 2 în 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
F.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
Obiectivul reformei este de a stabili condițiile-cadru și de a oferi măsuri de sprijin pentru a permite accesul echitabil și egal al tuturor elevilor din învățământul secundar inferior la competențele digitale de bază.
Reforma constă într-o serie de acțiuni de sprijin care facilitează digitalizarea în școli într-un mod cuprinzător. Aceasta include diferite activități pentru a se asigura că cadrelor didactice li se oferă suficiente oportunități de cursuri de formare la locul de muncă pentru a-și îmbunătăți competențele digitale și pentru a-și extinde cunoștințele privind mijloacele digitale și măsurile care trebuie aplicate în procesul de predare. Pentru a asigura utilizarea optimă a dispozitivelor terminale digitale puse la dispoziția elevilor, această reformă contribuie la îmbunătățirea infrastructurii în diferitele clădiri ale școlilor. În plus, reforma oferă soluții digitale pentru a simplifica schimburile pedagogice și administrative prin intermediul unui portal care consolidează toate aplicațiile esențiale pentru educație și administrație. În cele din urmă, reforma asigură dezvoltarea în continuare a unui portal deja existent care să cuprindă materiale digitale de predare și învățare și care să ofere acces la aplicații de învățare. Reforma este evaluată după patru ani, cu scopul de a o prelungi și de a o îmbunătăți în continuare.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 iunie 2025.
Investiții: 2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
Obiectivul investiției este de a asigura accesul elevilor la educația digitală în condiții-cadru echitabile și adecvate, fără interferențe din partea mediului social al elevilor.
Măsura constă într-o introducere treptată a dispozitivelor digitale (laptopuri sau tablete). Dispozitivele digitale se distribuie în fiecare an școlar, acordându-se prioritate elevilor din clasa a cincea a unui anumit an școlar.
În primul an de punere în aplicare (2021/22), două recolte de elevi (și anume, și elevii de clasa a șasea, în plus față de elevii de clasa a cincea) vor primi echipamentul digital. În total, elevilor din învățământul secundar inferior li se pun la dispoziție 400 000 de dispozitive digitale.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va începe până la 31 decembrie 2021 și se va finaliza până la 30 iunie 2025.
F.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
49
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind digitalizarea școlilor
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii privind digitalizarea școlilor.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Legea privind digitalizarea școlilor a intrat în vigoare, oferind cadrul pentru o mai bună formare a cadrelor didactice la locul de muncă, îmbunătățirea infrastructurii școlare, crearea unui portal pedagogic și administrativ, precum și îmbunătățirea portalului de materiale didactice.
|
|
50
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a regulamentului de punere în aplicare
|
Publicarea regulamentului de punere în aplicare a Legii privind digitalizarea școlilor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Intră în vigoare regulamentul de punere în aplicare a Legii privind digitalizarea școlilor.
|
|
51
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
Etapă de referință
|
Evaluarea Legii privind digitalizarea școlilor
|
Evaluarea legii a fost finalizată și publicată de ministerul responsabil
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2025
|
Ministerul responsabil publică evaluarea impusă de lege a măsurii.
|
|
52
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
Etapă de referință
|
Decizia de atribuire a licitației privind dispozitivele terminale digitale
|
Decizia de atribuire a licitației publicate pentru dispozitivele digitale a fost finalizată și publicată. .
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Ministerul responsabil publică decizia de atribuire în urma licitației la nivel european pentru dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali pentru elevi și se asigură că a fost atribuit contractul pentru furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor.
|
|
53
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
Țintă
|
Dispozitive digitale pentru primii doi ani de școală secundară
|
—
|
procentul elevilor declasa a 5-a și a 6-a
|
0
|
100
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Livrarea dispozitivelor pentru clasa a5-a și a 6-a( primul și al doilea an de nivel secundar inferior) se finalizează.
|
|
54
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
Țintă
|
Dispozitive digitale pentru elevii din învățământul secundar inferior
|
—
|
Numărul de dispozitive digitale
|
160 000
|
400 000
|
TRIMESTRUL 2
|
2025
|
240 000 de dispozitive digitale sunt puse la dispoziția elevilor din învățământul secundar inferior, acordându-se prioritate elevilor din clasa a 5-a dintr-un anumit an școlar.
|
G. SUBCOMPONENTA 2.C Digitalizarea administrației publice
Aceasta este o subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență care abordează provocarea reprezentată de asigurarea tranziției digitale în administrația publică, a cărei importanță a fost subliniată și mai mult de epidemia de COVID-19.
Obiectivul subcomponentei este de a promova digitalizarea administrației publice, care se preconizează că va contribui la stimularea dinamismului economic și la accelerarea redresării. Acest obiectiv depășește gestionarea imediată a crizei și se preconizează că va avea un impact pe termen lung asupra dezvoltării administrației, precum și asupra competitivității, economiei și societății.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări de reducere a sarcinii administrative și de reglementare (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
G.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
Reforma urmărește să reducă și mai mult birocrația pentru operatorii economici și cetățeni prin introducerea acțiunilor de punere în aplicare a principiului „doar o singură dată”, reducând astfel raportarea dublă și multiplă.
Reforma include modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi (Unternehmensserviceportalgesetz), care va servi drept bază pentru alte măsuri legislative relevante. Aplicarea principiului „doar o singură dată” devine obligatorie în procedurile administrative prevăzute de noile măsuri legislative. Crearea infrastructurii de bază pentru ca administrațiile din cadrul autorităților regionale să poată concepe procese și servicii de raportare în conformitate cu principiul „doar o singură dată” va fi finanțată în 2021 de fondul pentru digitalizare (a se vedea investiția 2.C.2), în timp ce, în anii următori, se preconizează că aceasta va fi finanțată prin Legea-cadru federală privind finanțarea. Într-o primă etapă, antreprenorii de la nivel național beneficiază de această măsură. Într-o etapă ulterioară, serviciile pot fi oferite și cetățenilor.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 decembrie 2023.
Investiții: 2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
Investiția urmărește să contribuie la dezvoltarea unei administrații orientate către cetățeni, orientată spre servicii, cu o infrastructură digitală modernă. Obiectivul este de a accelera digitalizarea în administrația federală prin finanțarea unor proiecte cu impact interdepartamental. În prezent, există o nevoie tot mai mare de consolidare în peisajul informatic al administrației federale austriece, care este foarte eterogen. Departamentele utilizează adesea centre de date, software și hardware și furnizori de servicii diferiți. Investiția contribuie la soluționarea acestor probleme prin punerea în aplicare a consolidării informatice în guvernul federal, dezvoltarea de servicii informatice pentru cetățeni și întreprinderi și optimizarea procedurilor.
Investiția constă în finanțarea proiectelor prezentate de departamentele federale și selectate de grupul operativ dedicat. Cel puțin jumătate din aceste fonduri sunt utilizate pentru proiecte interdepartamentale de punere în aplicare a consolidării IT în guvernul federal.
Celelalte fonduri sunt utilizate pentru proiecte cu impact interdepartamental pentru dezvoltarea serviciilor pentru cetățeni și întreprinderi și pentru proiecte care vizează accelerarea și îmbunătățirea eficienței procedurilor. Printre exemplele de proiecte posibile se numără identitatea electronică (e-ID), introducerea portalului digital unic, dezvoltarea portalului de servicii pentru întreprinderi și punerea în aplicare a principiului „doar o singură dată”.
Investiția se implementează până la 31 decembrie 2023.
G.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
56
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legii de modificare a Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi; modernizarea infrastructurii informatice relevante.
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a modificării Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi; infrastructura informatică de bază a fost reglementată și modernizată.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
A intrat în vigoare o modificare legislativă care introduce principiul „doar o singură dată” în Legea privind portalul de servicii pentru întreprinderi. Instrumentul de anchetă „Baza de date privind obligațiile de informare” (Information Obligation Database – IVDB) este disponibil pe bază pilot. Instrumentul oferă o imagine de ansamblu a tuturor datelor disponibile în administrație (harta datelor), permițând evaluarea disponibilității datelor în toate departamentele. Rețeaua de registre și sisteme (RSV) este disponibilă într-o versiune de bază cu alte registre conectate pentru a asigura interoperabilitatea și schimbul de date.
|
|
57
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
Etapă de referință
|
Conectarea registrelor la rețeaua de registre și sisteme (RSV), pregătirea portalului digital unic (ODD), lansarea bazei de date privind obligațiile de informare (IVDB) de către ministere
|
Registrele au fost conectate în scopul portalului digital unic (ODD). Ministerele au fost obligate să completeze baza de date privind obligațiile de informare (Information Obligation Database – IVDB).
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Regulamentul privind baza de date privind obligațiile de informare (IVDB) este în vigoare, care obligă ministerele să alimenteze baza de date cu obligații de informare care decurg din actele cu putere de lege și normele administrative existente. Registrele au fost conectate în conformitate cu calendarul de înregistrare adoptat de Comitetul director „doar o singură dată”.
|
|
58
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
Etapă de referință
|
Stabilirea conectării tehnice a sistemului „doar o singură dată”
|
Cerințele portalului digital unic (ODD), prevăzute în Regulamentul (UE) 2018/1724, au fost îndeplinite, astfel cum s-a confirmat într-un raport care urmează să fie trimis Comisiei
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
A fost instituită conectarea sistemului tehnic „doar o singură dată”, care îndeplinește cerințele portalului digital unic (ODD) prevăzut în Regulamentul (UE) 2018/1724.
|
|
59
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind Fondul pentru digitalizare
|
Dispoziție din Legea privind fondul de digitalizare care indică intrarea sa în vigoare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Legea privind Fondul pentru digitalizare a intrat în vigoare. Acesta instituie fondul pentru digitalizare, cu scopul de a accelera digitalizarea administrației federale.
|
|
60
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
Etapă de referință
|
Proiecte selectate
|
Selectarea proiectelor de dezvoltare a unei infrastructuri digitale moderne în administrația publică.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2022
|
Se selectează cel puțin 95 de proiecte în domeniul „proiectelor interdepartamentale de punere în aplicare a consolidării IT în guvernul federal” și cel puțin 60 proiecte în domeniul „proiectelor cu impact interdepartamental pentru dezvoltarea serviciilor pentru cetățeni și întreprinderi și a proiectelor care vizează accelerarea și îmbunătățirea eficienței procedurilor” și se comunică deciziile de selecție.
|
|
61
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
Etapă de referință
|
Rapoarte finale privind proiectele finanțate
|
Emiterea de rapoarte finale privind proiectele finanțate în ceea ce privește digitalizarea administrației publice
|
|
|
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Rapoartele finale privind proiectele finanțate din Fondul pentru digitalizare sunt:
emis de departamentele de punere în aplicare Biroului Grupului operativ pentru digitalizare și adus în atenția
grupul operativ pentru digitalizare, alcătuit din reprezentanți ai Cancelariei Federale, ai Ministerului Finanțelor și ai Ministerului Artelor, Culturii, Serviciului Public și Sportului.
|
H. SUBCOMPONENTA 2.D Transformarea digitală și ecologică a întreprinderilor
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează provocările legate de promovarea tranziției digitale și verzi a întreprinderilor.
Subcomponenta urmărește să accelereze digitalizarea și transformarea ecologică a întreprinderilor austriece, în special prin încurajarea investițiilor întreprinderilor în aceste domenii prioritare.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări de stimulare a digitalizării întreprinderilor (recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019) și la concentrarea investițiilor pe tranziția verde și pe cea digitală, în special pe inovare, pe transportul durabil, pe producția și utilizarea energiei curate și eficiente (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
H.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Investiții: 2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
Investiția urmărește să ajute IMM-urile să obțină consiliere cu privire la situația și oportunitățile digitalizării în activitatea lor și să le ajute să conceapă, să pună în aplicare și să își extindă proiectele de digitalizare, pentru a rămâne competitive pe viitoarea piață digitalizată.
Investiția constă în două programe de sprijin KMU.DIGITAL și KMU.E-Commerce. KMU.DIGITAL oferă atât sprijin consultativ, cât și sprijin pentru punerea în aplicare a proiectelor concrete de digitalizare. Consilierea implică consiliere personalizată acordată IMM-urilor austriece de către consultanți autorizați pe patru teme: (I) modele și procese de afaceri (inclusiv optimizarea resurselor), (ii) comerțul electronic și marketingul online, (iii) securitatea informatică și cibernetică și (iv) administrarea digitală. Sprijinul pentru punerea în aplicare oferă finanțare pentru punerea în aplicare a proiectelor de digitalizare pentru care s-a acordat sprijin consultativ. KMU.E-Commerce sprijină IMM-urile în punerea în aplicare a unor proiecte concrete de comerț electronic și oferă finanțare pentru noi investiții în comerțul electronic și în serviciile conexe de la furnizori externi în proporție de 20 % (până la o sumă maximă de 12 000 EUR per beneficiar).
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 decembrie 2023.
Investiții: 2.D.2 Investiții digitale în întreprinderi
Investiția urmărește să încurajeze investițiile întreprinderilor în digitalizare și să le direcționeze către domenii prioritare orientate spre viitor.
Investiția constă într-o primă de investiții de 14 % acordată întreprinderilor pentru investiții în domeniile prioritare ale digitalizării. Se acordă sprijin pentru noi investiții corporale și necorporale în active de capital amortizabile ale societăților cu sediul permanent în Austria. Prin specificarea domeniilor eligibile care urmează să fie sprijinite prin prima de investiții, măsura încurajează în special investițiile în digitalizarea modelelor și proceselor de afaceri, inclusiv pentru Industria 4.0 și comerțul electronic, precum și investițiile în introducerea sau îmbunătățirea măsurilor de securitate informatică și cibernetică.
Legea privind primele pentru investiții și orientările respective privind finanțarea exclud investițiile care dăunează climei, cum ar fi cele în echipamente sau instalații care utilizează în mod direct combustibili fosili, stipulând, în același timp, că plățile sunt condiționate de prezentarea de dovezi care exclud impactul negativ asupra obiectivelor de mediu și climatice. Legea privind primele pentru investiții se modifică pentru a majora bugetul disponibil pentru sprijin, ținând seama de fondurile planului de redresare și reziliență.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 decembrie 2022.
Investiții: 2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
Investiția urmărește să încurajeze investițiile întreprinderilor în transformarea ecologică și să le direcționeze către domenii prioritare orientate spre viitor.
Investiția constă într-o primă de investiții de 14 % acordată întreprinderilor pentru investiții în domeniile prioritare ale tranziției verzi, cum ar fi renovarea termică a clădirilor, optimizarea încălzirii și alte măsuri de economisire a energiei, producția de energie din surse regenerabile, sistemele fotovoltaice și de stocare a energiei electrice, vehiculele cu emisii zero, stațiile de încărcare. Se acordă sprijin pentru noi investiții corporale și necorporale în active de capital amortizabile ale societăților cu sediul permanent în Austria. Legea privind primele pentru investiții și orientările respective privind finanțarea exclud investițiile care dăunează climei, cum ar fi cele în echipamente sau instalații care utilizează în mod direct combustibili fosili, stipulând, în același timp, că plățile sunt condiționate de prezentarea de dovezi care exclud impactul negativ asupra obiectivelor de mediu și climatice.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 martie 2025.
H.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
62
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
Etapă de referință
|
Aprobarea și publicarea orientărilor și contractelor relevante pentru KMU.DIGITAL 3.0
|
Aprobarea și publicarea orientărilor privind finanțarea și încheierea contractelor cu Camera Economică austriacă (WKÖ) și Austria Wirtschaftsservice GmbH (AWS) pentru KMU.DIGITAL 3.0
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Contractele relevante privind KMU.DIGITAL 3.0 au fost încheiate cu WKÖ sau AWS, iar orientările de finanțare corespunzătoare au fost aprobate și publicate.
|
|
63
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
Etapă de referință
|
Aprobarea și publicarea orientărilor și contractelor relevante pentru KMU.E-Commerce
|
Aprobarea și publicarea orientărilor privind finanțarea și încheierea contractului cu AWS
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Contractul relevant privind KMU.E-Commerce a fost încheiat cu AWS, iar orientările relevante privind finanțarea au fost aprobate și publicate.
|
|
64
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de digitalizare a IMM-urilor
|
—
|
Număr
|
0
|
15 300
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Cel puțin 15 300 proiecte de digitalizare trebuie finalizate de IMM-uri, astfel cum sunt înregistrate în sistemul de raportare gestionat de WKÖ și AWS.
|
|
65
|
2.D.2 Investiții digitale în întreprinderi
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții pentru a reflecta majorarea bugetului ca urmare a planului de redresare și reziliență
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții, care prevede o majorare bugetară pentru a reflecta disponibilitatea fondurilor planului de redresare și reziliență pentru sprijinirea investițiilor digitale eligibile de către întreprinderi
|
|
67
|
2.D.2 Investiții digitale în întreprinderi
|
Țintă
|
Investiții în digitalizare în cel puțin 7 000 de întreprinderi în cadrul planului de redresare și reziliență
|
—
|
Numărul de întreprinderi care beneficiază de sprijin
|
0
|
7 000
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Sprijin acordat unui număr de cel puțin 7 000 de întreprinderi pentru investițiile lor digitale (de exemplu, în hardware, software, infrastructură digitală și comerț electronic).
|
|
68
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții pentru a reflecta majorarea bugetului ca urmare a planului de redresare și reziliență
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții, care prevede o majorare bugetară pentru a reflecta disponibilitatea fondurilor planului de redresare și reziliență pentru sprijinirea investițiilor verzi de către întreprinderi
|
|
69
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
Țintă
|
Investiții în electromobilitate
|
—
|
Numărul de vehicule cu emisii zero
Numărul de stații de încărcare
|
0
0
|
20 000
100
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Au fost achiziționate cel puțin 20 000 de vehicule cu emisii zero și au fost instalate 100 de stații de încărcare de către întreprinderi
|
|
70
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
Țintă
|
Investiții în renovarea termică a clădirilor
|
—
|
Numărul de întreprinderi care beneficiază de sprijin
|
0
|
500
|
TRIMESTRUL 1
|
2025
|
Sprijin acordat unui număr de cel puțin 500 de întreprinderi pentru investițiile lor în renovarea termică
|
|
71
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
Țintă
|
Investiții în energia solară
|
—
|
Numărul de întreprinderi care beneficiază de sprijin
|
0
|
13 476
|
TRIMESTRUL 1
|
2025
|
Sprijin acordat unui număr de cel puțin 13 476 de întreprinderi pentru investițiile lor în energia solară și în stocarea energiei electrice
|
|
72
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
Țintă
|
Investiții în economii de energie pentru a sprijini cel puțin 800 de întreprinderi în cadrul planului de redresare și reziliență
|
—
|
Numărul de întreprinderi care beneficiază de sprijin
|
0
|
800
|
TRIMESTRUL 1
|
2025
|
Sprijin acordat unui număr de cel puțin 800 de întreprinderi pentru investițiile lor în economii de energie
|
COMPONENTA 3: RECUPERARE BAZATĂ PE CUNOȘTINȚE
I. SUBCOMPONENTA 3.A Cercetare
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: promovarea politicii de cercetare, inovare și tehnologie în Austria.
Obiectivele subcomponentei sunt consolidarea politicii de cercetare, inovare și cercetare în Austria prin dezvoltarea Strategiei de cercetare, inovare și tehnologie 2030 și a investițiilor specifice aferente. În plus, se preconizează că măsurile vor consolida poziția internațională a Austriei ca loc de inovare și cercetare.
Subcomponenta sprijină abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări referitoare la sporirea investițiilor în cercetare și inovare și la îmbunătățirea rezultatelor inovatoare (recomandările specifice fiecărei țări 3 în 2019 și 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
I.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 3.A.1 Strategia de cercetare, inovare și tehnologie 2030 (Strategia RTI 2030)
Obiectivul acestei reforme este de a elabora cadrul general pentru politica de cercetare, inovare și tehnologie în Austria în următorii zece ani. Obiectivele sunt de a deveni un lider internațional în materie de inovare și de a consolida Austria ca loc de desfășurare a cercetării și inovării, de a se concentra asupra eficacității și excelenței și de a se concentra asupra cunoștințelor, talentelor și competențelor. Punerea în aplicare a reformei este organizată prin actul de finanțare a cercetării și prin operaționalizarea cu pacte pe trei ani pentru cercetare, tehnologie și inovare. Investițiile incluse în această subcomponentă completează Pactul RTI 2021-2023 adoptat în 2020 și se preconizează că vor fi acoperite de viitoarele pacte. „Strategia RTI-2030” urmează să fie pusă în aplicare până la sfârșitul anului 2030.
Punerea în aplicare a părții de reformă din cadrul planului de redresare și reziliență se finalizează până la 31 decembrie 2025.
Investiții: 3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
Obiectivul acestei investiții este de a facilita o cercetare fundamentală și avansată excelentă orientată spre viitor, transformatoare și inovatoare și de a plasa Austria printre țările UE care utilizează cu succes științele cuantice pentru produse și servicii inovatoare.
Investiția constă în finanțarea infrastructurilor de cercetare (inclusiv dezvoltarea de software) și a colaborărilor în domeniul cercetării, cu scopul de a extinde baza de cunoștințe pentru dezvoltarea (în continuare) a conceptelor tehnologice pentru informatica cuantică, simulare și comunicare, stabilirea sau dezvoltarea de tehnologii pentru întregul domeniu al științelor cuantice, în special hardware și software pentru informatica cuantică, simulare și comunicare. Se preconizează, de asemenea, că investiția va consolida cooperarea transfrontalieră (de exemplu între țările vorbitoare de limbă germană) și va realiza sau va extinde alinierea la inițiativele și proiectele europene relevante.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 martie 2026.
Investiții: 3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
Obiectivul acestei investiții este de a înființa un centru de medicină de precizie în campusul Universității Medicale din Viena. Având în vedere proximitatea imediată a celui mai mare spital din Viena, care este, de asemenea, unul dintre cele mai mari spitale din lume, AKH (Spitalul General Viena), se așteaptă ca institutul să traducă imediat rezultatele științifice în beneficiul pacienților.
Investiția constă într-o clădire nouă care urmează să fie construită pentru acest nou centru de cercetare. Investițiile includ atât echipamentele structurale, cât și echipamentele digitale și de infrastructură necesare pentru cercetare.
Se preconizează că punerea în aplicare a investiției va începe până la 30 iunie 2022 și se va finaliza până la 30 iunie 2026.
Investiții: 3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
Dezvoltarea strategică a infrastructurilor de cercetare este un domeniu important de acțiune al Strategiei austriece de cercetare, tehnologie și inovare (RTI) 2030 pentru a recupera decalajul față de cel mai înalt domeniu internațional și pentru a consolida Austria ca amplasament pentru RTI.
Investiția constă în finanțarea proiectelor de infrastructură de cercetare (digitală) pentru universitățile austriece. Se lansează o cerere de exprimare a interesului pentru a permite finanțarea unei infrastructuri competitive și de înaltă calitate în universitățile austriece și pentru a le oferi acestora posibilitatea de a participa la marile infrastructuri internaționale de cercetare.
Se preconizează că implementarea investiției va începe până la 31 decembrie 2022 și se va finaliza până la 31 august 2026.
I.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
73
|
3.A.1 RTI-Strategie 2030
|
Țintă
|
Finalizarea acordurilor de performanță și de finanțare
|
_
|
Performanțe semnale/
acorduri de finanțare
|
0
|
54
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Semnarea celor 54 acorduri de performanță și finanțare cu instituții centrale de cercetare, agenții de finanțare a cercetării și universități publice.
|
|
74
|
3.A.1 RTI-Strategie 2030
|
Etapă de referință
|
Aprobarea celui de-al treilea pact RTI
|
Publicarea celui de-al treilea pact RTI de către guvernul federal pe site-ul acestuia.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Aprobarea și publicarea celui de-al treilea pact RTI de către guvernul federal, în conformitate cu Legea privind finanțarea cercetării din 2020, care stabilește finanțarea cercetării și detaliază prioritățile în materie de cercetare și inovare pentru o perioadă de trei ani. Prin urmare, aceasta contribuie la punerea în aplicare a obiectivelor și a domeniilor de activitate ale strategiei RTI.
|
|
75
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
Etapă de referință
|
Cerere de exprimare a interesului (BMBWF); Identificarea unei agenții executante
|
Primirea cererilor de exprimare a interesului.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Toate manifestările de interese ale părților interesate din sectorul RTI au fost primite și agenția (agențiile) de rezoluție a (au) fost desemnată (desemnate).
|
|
76
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
Etapă de referință
|
Raportul intermediar
|
Elaborarea raportului intermediar
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Agențiile executante elaborează raportul intermediar pe baza datelor proiectului. Raportul intermediar reprezintă progresele înregistrate până în prezent în ceea ce privește cererile de propuneri și, acolo unde este posibil, proiectele.
|
|
77
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
Etapă de referință
|
Închiderea proiectelor cu transfer către operațiuni universitare
|
Închiderea statutului de proiect care permite transferul către funcționarea normală a entităților de cercetare din universități
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
În cadrul pregătirii și negocierii contractelor de performanță cu institutele de cercetare, atât adaptarea infrastructurii tehnice, cât și transferul operațiunilor către institutele de cercetare fac parte din contractele de performanță ale ministerului (BMBWF).
|
|
78
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
Etapă de referință
|
Aprobarea planificării ministeriale (BMBWF &BMF)
|
Aprobarea ministerială de către Ministerul Federal al Educației, Științei și Cercetării (BMBWF) în acord cu Ministerul Federal al Finanțelor și publicarea planificării aprobate în cadrul programului austriac privind construcțiile
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2022
|
Aprobarea proiectului de către Ministerul Educației, Știință și Cercetare (BMBWF). Proiectul va fi inclus simultan în planul austriac de gestionare a clădirilor. Planul stabilește și detaliază toate planurile publice de construcție pentru universități.
|
|
79
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
Etapă de referință
|
Începerea construcției Institutului de Medicină de Precizie
|
Publicarea aprobării ministeriale pe site-ul web al ministerului pentru începerea activităților de construcție
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Lucrările de construcție au început fizic. Se preconizează că începutul construcției va fi marcat de o ceremonie sau de un eveniment de presă.
|
|
80
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
Etapă de referință
|
Finalizarea Institutului de Medicină de Precizie
|
Lucrările de construcție au fost finalizate și a fost aprobat un raport de finalizare.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Proiectul se finalizează pe baza principiilor contractuale și de planificare stabilite, în conformitate cu autorizația de construire și cu respectarea cerințelor legislației privind achizițiile publice, precum și a principiului transparenței și al egalității de tratament.
|
|
81
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
Etapă de referință
|
Decizii de acordare de granturi universităților care investesc în infrastructura de cercetare digitală
|
Comunicarea deciziilor de atribuire de către autoritatea de atribuire și publicarea numelor proiectelor și universităților selectate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Deciziile de atribuire privind proiectele de infrastructură digitală care urmează să fie desfășurate de universități sunt comunicate universităților. Numele proiectelor și universităților selectate se publică pe site-ul web al ministerului.
|
|
82
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
Etapă de referință
|
Raport privind progresele înregistrate, 50 % din investiții fiind finalizate
|
Raport de sinteză emis de ministerul care acordă ajutorul (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2025
|
Ministerul însărcinat cu măsura [Ministerul Federal al Educației, Științei și Cercetării (BMBWF)] întocmește un raport intermediar privind progresele înregistrate, în care se arată că toate proiectele sunt în curs de desfășurare și că jumătate din investiții au fost finalizate. Acest lucru se bazează pe rapoartele anuale obligatorii privind progresele înregistrate prezentate de toate proiectele atribuite, care documentează progresele înregistrate și asigură respectarea condițiilor de atribuire.
|
|
83
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
Etapă de referință
|
Raport final cu finalizarea a 100 % din investiții
|
Raport final emis de ministerul de atribuire (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2026
|
Ministerul însărcinat cu măsura [Ministerul Federal al Educației, Științei și Cercetării (BMBWF)] emite un raport final către Comisia Europeană care să indice finalizarea corectă a tuturor investițiilor. Acesta se bazează pe rapoartele anuale și finale obligatorii prezentate de toate proiectele atribuite, inclusiv rezultatele detaliate ale proiectelor și o defalcare a fondurilor utilizate.
|
J. SUBCOMPONENTA 3.B Recalificarea și utilizarea competențelor
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență urmărește să abordeze următoarele provocări: integrarea pe piața muncii a persoanelor slab calificate, recalificarea și perfecționarea profesională, pregătirea pentru provocările viitoare ale pieței forței de muncă.
Obiectivele subcomponentei sunt îmbunătățirea nivelului de aptitudini și competențe, în special al persoanelor slab calificate, și creșterea oportunităților acestora pe piața forței de muncă, în special într-o situație de criză și într-o perioadă în care sunt necesare noi calificări. Se preconizează că investițiile în capitalul uman al șomerilor, în special pentru cei cu niveluri scăzute de calificare, își vor spori reziliența pe termen lung prin reducerea probabilității de șomaj în viitor.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări referitoare la îmbunătățirea rezultatelor pe piața forței de muncă ale persoanelor slab calificate (Recomandarea specifică fiecărei țări 2 în 2019) și la luarea măsurilor necesare pentru a reduce efectele negative ale pandemiei de COVID-19 (Recomandarea specifică fiecărei țări 1 în 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
J.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 3.B.1 Bonus pentru educație
Obiectivul acestei reforme este de a îmbunătăți stimulentele și condițiile-cadru materiale pentru ca șomerii de lungă durată să participe la sesiuni de formare sau de calificare organizate. Se preconizează că reforma va reduce riscul ca participanții să renunțe la sesiuni înainte de finalizarea acestora. Reforma constă într-o „completare” a indemnizației de șomaj. Plata suplimentară se bazează pe un tarif zilnic fix și depinde de participarea la o sesiune completă de formare și calificare cu o durată de cel puțin patru luni.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2022.
Investiții: 3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
Obiectivul acestei investiții este de a îmbunătăți aptitudinile și competențele șomerilor, în special ale celor slab calificați, de a-i pregăti pentru provocările viitoare ale pieței forței de muncă și de a-i face mai puțin vulnerabili la viitoarele perioade de șomaj.
Investiția constă în finanțarea unor măsuri de recalificare și perfecționare legate de calificările de bază, de tehnologiile electronice și digitale, de profesiile de asistență medicală, sociale și de îngrijire, de mediu/sustenabilitate, de locurile de muncă de tranziție orientate spre proiecte, precum și de îndrumarea tinerilor. Finanțarea se concentrează, de asemenea, pe oferirea de metode flexibile de formare și se axează pe sprijinirea femeilor.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 decembrie 2022.
J.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
84
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind asigurările de șomaj și publicarea Orientărilor privind finanțarea pe site-ul ministerelor
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii privind asigurarea de șomaj; publicarea orientărilor privind finanțarea pe site-ul ministerelor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2020
|
Temeiul juridic al bonusului pentru studii [articolul 20 alineatul (7) din Legea privind asigurările de șomaj (AlVG)] a intrat în vigoare. Orientările de finanțare aferente au fost adoptate și publicate.
|
|
85
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
Țintă
|
Prime pentru educație plătite
|
—
|
Număr
|
0
|
40 000
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Cel puțin 40 000 de persoane au primit bonusul pentru educație
|
|
86
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
Etapă de referință
|
Măsura bonusului pentru educație evaluată
|
Publicarea raportului de evaluare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Înainte de expirarea bonusului pentru studii, măsura este evaluată în vederea unei posibile prelungiri finanțate din bugetul național. Raportul de evaluare se publică pe site-ul ministerului responsabil.
|
|
87
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
Etapă de referință
|
Asigurarea condițiilor prealabile pentru recalificare și perfecționare
|
Provizionul bugetar necesar a fost stabilit în decembrie 2020, în temeiul bugetului 2021 și al Legii privind cadrul bugetar federal (BFRG).
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2020
|
Actul juridic care permite punerea în aplicare a măsurilor de recalificare și perfecționare a fost inclus în actul privind cadrul bugetar adoptat în decembrie 2020.
|
|
88
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
Etapă de referință
|
Raport privind punerea în aplicare
|
Raport de punere în aplicare bazat pe rapoarte trimestriale de punere în aplicare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Raportul de implementare se emite de către minister pe baza rapoartelor trimestriale de implementare. Raportul furnizează informații detaliate cu privire la măsurile de recalificare și perfecționare puse în aplicare.
|
|
89
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
Țintă
|
Persoanele care beneficiază de recalificare și perfecționare.
|
—
|
Număr
|
0
|
94 000
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Cel puțin 94 000 de persoane trebuie să fie înregistrate ca fiind înscrise în măsuri de recalificare și perfecționare în sistemul Serviciului public austriac de ocupare a forței de muncă sau de către serviciul Ministerului Social
|
K. SUBCOMPONENTA 3.C Educație
Subcomponenta planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: compensarea specifică a deficitelor educaționale și de învățare cauzate de criza provocată de pandemia de COVID-19, îmbunătățirea cantitativă și calitativă a ofertei de învățământ elementar.
Obiectivul subcomponentei este de a îmbunătăți accesul egal la educație prin consolidarea educației copiilor preșcolari, în special pentru copiii sub 3 ani, și prin acordarea de sprijin suplimentar elevilor pentru a compensa pierderea de învățare în timpul pandemiei, în contextul unei reforme care extinde accesul la educație.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări, care se axează pe creșterea nivelului competențelor de bază pentru grupurile defavorizate, inclusiv pentru persoanele care provin din familii de migranți (recomandarea specifică fiecărei țări 2 din 2019), pe extinderea structurilor de îngrijire a copiilor (Recomandarea specifică fiecărei țări 2 în 2019) și pe asigurarea egalității de șanse în educație (Recomandarea specifică fiecărei țări 2 în 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
K.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
Obiectivul reformei este de a îmbunătăți competențele de bază ale grupurilor defavorizate de elevi, inclusiv ale elevilor proveniți din familii de migranți, pentru a garanta egalitatea de șanse în educație. Reforma urmărește să completeze investițiile care fac parte din aceeași subcomponentă în vederea îmbunătățirii accesului la educație. Reforma constă în trei acte juridice: două acte juridice care îmbunătățesc accesul elevilor la evaluările naționale standardizate și un act juridic de stabilire a criteriilor pentru specificarea nivelului socioeconomic de referință al școlilor. Criteriile ghidează alocarea resurselor umane către școli și acordă prioritate alocării către acele școli al căror profil socioeconomic este mai exigent.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 31 decembrie 2025.
Investiții: 3.C.2 Pachetul de educație de remediere
Obiectivul investiției este de a compensa deficitele acumulate în materie de învățare și pierderile potențiale în educație, în perioadele prelungite de învățare la distanță, în timpul pandemiei de COVID-19. Accentul se pune în special pe elevii defavorizați, astfel încât să se evite orice creștere a inegalităților deja existente în ceea ce privește rezultatele școlare.
Investiția constă într-un pachet amplu de ore suplimentare de învățare și într-un pachet de măsuri de sprijin individual. Aceste măsuri de sprijin pot fi concepute individual și flexibil la locul de desfășurare a școlii și ar trebui să aducă beneficii tuturor elevilor. Se acordă o atenție deosebită elevilor din ultimul an și elevilor care au nevoie de sprijin suplimentar.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 31 martie 2022.
Investiții: 3.C.3 Extinderea învățământului elementar
Obiectivul investiției este de a extinde oferta de facilități de îngrijire a copiilor, în special pentru copiii sub trei ani și programul de lucru pentru tinerii între trei și șase ani, pentru a facilita concilierea vieții profesionale cu viața de familie. În plus, cu accent pe îmbunătățirea educației și îngrijirii copiilor preșcolari la cea mai fragedă vârstă posibilă a cursanților, se preconizează îmbunătățirea calității structurilor de educație și îngrijire a copiilor preșcolari.
Investiția constă în finanțare pentru extinderea furnizării de facilități adecvate de educație și îngrijire timpurie pentru copiii sub trei ani, pentru a îndeplini obiectivul de la Barcelona privind copiii sub trei ani (rata de îngrijire a copiilor cu vârsta sub trei ani). În plus, aceasta contribuie la extinderea programului de lucru al instituțiilor de învățământ elementar pentru tinerii cu vârste cuprinse între trei și șase ani. Calitatea educației și îngrijirii copiilor până la începutul școlii primare va fi dezvoltată în continuare, în special prin îmbunătățirea raportului personal/copil.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 septembrie 2025.
K.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
90a
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii modificate privind învățământul școlar
|
Dispoziție din lege care indică intrarea în vigoare a Legii modificate privind învățământul școlar
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Intrarea în vigoare a unui act de modificare a Legii educației școlare de stabilire a cadrului juridic pentru crearea unor module suplimentare ale evaluărilor naționale standardizate „Evaluarea competențelor individuale PLUS” (iKMPLUS)
|
|
90b
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legislației privind punerea în aplicare a modulelor suplimentare ale evaluărilor naționale standardizate
|
Dispoziție din legislație care indică intrarea în vigoare a legislației
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2024
|
Intrarea în vigoare a unui act juridic care pune în aplicare modulele suplimentare ale evaluărilor naționale standardizate (iKMPLUS). Modulele suplimentare permit acordarea de sprijin specific elevilor.
|
|
91a
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legislației privind stabilirea criteriilor de specificare a nivelului socioeconomic de referință al școlilor
|
Dispoziție din legislație care indică intrarea în vigoare a legislației
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Intrarea în vigoare a unui act juridic de stabilire a criteriilor de specificare a bazei socioeconomice a școlilor. Criteriile se bazează pe contextul socioeconomic al elevilor și includ faptul că elevii provin din familii de migranți. Criteriile ghidează alocarea resurselor umane către școli și acordă prioritate alocării către acele școli al căror profil socioeconomic este mai exigent.
|
|
92
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
Etapă de referință
|
Finalizarea pachetului de măsuri educative de remediere și demararea măsurilor în școli
|
Conceperea, aprobarea și începerea punerii în aplicare a unui pachet de măsuri de sprijin (pachetul de măsuri educative de remediere) în cadrul legislației școlare.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Pachetul privind educația corectivă este finalizat, inclusiv alocarea specifică a resurselor, și poate fi pus în aplicare de către Laender/autoritățile regionale din domeniul educației (Bildungsdirektionen). Proiectarea vizează nevoile specifice ale locațiilor școlare (utilizarea resurselor în funcție de nevoi, în special pentru locațiile școlare cu o nevoie sporită de sprijin pentru elevi, cu o nevoie sporită de competențe lingvistice sau cu provocări socioeconomice specifice).
|
|
93
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
Etapă de referință
|
Măsurile de sprijin în cursul anului școlar sunt finalizate. Furnizarea de cursuri suplimentare, inclusiv în timpul vacanțelor
|
Declarația sumară a Ministerului Educației (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Au fost oferite cursuri suplimentare în afara orelor de școală, inclusiv în timpul vacanțelor.
|
|
94
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
Etapă de referință
|
Evaluarea pachetului de măsuri educative de remediere
|
Evaluarea pachetului privind orele de remediere este publicată și include o prezentare generală a numărului de ore pe săptămână oferite
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Un scurt raport de evaluare se publică pe site-ul web al ministerului. Aceasta include o supraveghere a rezultatelor conturilor finale ale proiectului de educație corectivă și implică, de asemenea, utilizarea orelor suplimentare furnizate.
|
|
95
|
3.C.3 Extinderea învățământului elementar
|
Țintă
|
Creșterea ratelor de îngrijire a copiilor sub trei ani
|
—
|
% (procent)
|
30.1
|
33
|
TRIMESTRUL 3
|
2025
|
Cota de îngrijire a copiilor cu vârsta sub 3 ani se majorează cu 2.9 puncte procentuale.
|
|
96
|
3.C.3 Extinderea învățământului elementar
|
Țintă
|
Creșterea ratelor de educație timpurie pentru copiii cu vârste cuprinse între trei și șase ani, compatibilă cu angajarea cu normă întreagă a părinților
|
—
|
% (procent)
|
46.8
|
52.8
|
TRIMESTRUL 3
|
2025
|
Oferta de locuri, compatibile cu angajarea cu normă întreagă a părinților, în instituții de educație timpurie pentru copiii cu vârste cuprinse între trei și șase ani crește. Majorarea este însoțită de obiective anuale privind resursele și de evaluări ale performanței împreună cu Laender. Datele privind oferta mărită sunt puse la dispoziție de Statistik Austria.
|
L. SUBCOMPONENTA 3.D Inovare strategică
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență urmărește să abordeze următoarele provocări: transformarea digitală, lanțurile valorice strategice și autonomia în producția de semiconductori în Europa; transformarea energetică, construirea economiei bazate pe hidrogen în Europa, decarbonizarea sectoarelor mari consumatoare de energie.
Obiectivul subcomponentei este (i) de a promova autonomia Europei în ceea ce privește producția de semiconductori și de a consolida poziția Austriei în acest domeniu și (ii) de a promova proiecte integrate de-a lungul lanțului valoric al hidrogenului, pentru a accelera transformarea energetică și decarbonizarea sectoarelor mari consumatoare de energie.
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor specifice fiecărei țări de stimulare a digitalizării întreprinderilor și a durabilității (recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019) și la concentrarea investițiilor în tranziția verde și cea digitală, în special pe inovare, pe transportul durabil, pe producția și utilizarea energiei curate și eficiente (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
L.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Investiții: 3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
Investiția în proiectul important de interes european comun (PIIEC) planificat privind microelectronica și conectivitatea, care urmează să fie pus în aplicare ca proiect multinațional, vizează, pe de o parte, consolidarea domeniilor din sectorul microelectronicii în care Europa funcționează deja bine (cum ar fi electronica de putere, senzorii, tehnologiile de proces) și, pe de altă parte, vizarea domeniilor în care Europa depinde în prezent de importuri (cum ar fi dezvoltarea de tehnologii inovatoare de rețea/microelectronică bazate pe structuri mai mici și combinarea funcționalităților și materialelor). Prin urmare, un obiectiv-cheie este consolidarea autonomiei strategice deschise a Europei. În plus, se preconizează că proiectele PIIEC planificate vor dezvolta soluții mai eficiente din punct de vedere energetic și, prin urmare, vor contribui la realizarea obiectivelor climatice.
Investiția include finanțarea proiectelor selectate, în urma unei cereri de exprimare a interesului, în domeniul microelectronicii și al conectivității.
Se preconizează că punerea în aplicare a investiției va începe până la 31 decembrie 2021.
Investiții: 3.D.2 PIIEC Hidrogen
Obiectivul general al investiției planificate este de a contribui la construirea unui ecosistem național și european al hidrogenului care să contribuie la realizarea obiectivelor climatice ale Austriei și ale UE. Ambiția Austriei este de a fi ferm ancorată în lanțul valoric al hidrogenului din surse regenerabile.
Investiția planificată urmărește să promoveze proiecte integrate de-a lungul lanțului valoric al hidrogenului, care să acopere în special producția, stocarea și aplicațiile hidrogenului. În urma unei cereri de exprimare a interesului, investiția oferă finanțare proiectelor selectate, concentrându-se în special pe sectoarele industriale și de mobilitate mari consumatoare de energie care sunt dificil de decarbonizat, precum și pe C &D/FID a componentelor.
Investiția planificată include finanțarea proiectelor selectate, în urma unei cereri de exprimare a interesului, în special în domeniul producției, stocării și aplicațiilor hidrogenului.
Se preconizează că punerea în aplicare a investiției va începe până la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 august 2026.
L.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
97
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
Etapă de referință
|
Criterii de eligibilitate legate de climă stabilite în documentele cererii de propuneri
|
Documente aferente cererii de propuneri cu criterii de eligibilitate care să asigure faptul că activitatea de investiții are ca rezultat reduceri substanțiale demonstrate ale emisiilor de gaze cu efect de seră pe durata ciclului de viață
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Documentele referitoare la a doua etapă a cererii de exprimare a interesului sunt publicate, inclusiv criteriile de eligibilitate legate de climă, care obligă potențialii beneficiari să se angajeze în mod explicit să reducă emisiile de GES în cadrul portofoliilor lor de proiecte și să estimeze amploarea reducerilor de GES. În plus, angajamentul de reducere a emisiilor reprezintă un factor-cheie în selectarea proiectelor în cadrul procesului ulterior de juriu.
|
|
98
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
Etapă de referință
|
Selecția la nivel național a proiectelor de sprijinire a dezvoltării microelectronicii inovatoare și a tehnologiilor de conectivitate
|
Decizia de selecție va fi comunicată Comisiei Europene.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Proiectele austriece privind dezvoltarea microelectronicii inovatoare și a tehnologiilor de conectivitate au fost selectate pe baza recomandărilor unui grup de experți independenți, în urma cererii de exprimare a interesului în două etape.
|
|
99
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
Țintă
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate au început
|
—
|
procent
|
0
|
66
|
TRIMESTRUL 2
|
2024
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate din Austria au început
|
|
100
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
Țintă
|
125 000 000 EUR alocați și cel puțin 80 % din ajutorul plătit pentru proiectele aprobate
|
—
|
EUR (milioane)
|
0
|
125
|
TRIMESTRUL 3
|
2026
|
Bugetul disponibil de 125 000 000 EUR a fost alocat proiectelor aprobate (inclusiv cheltuielile agenției de implementare). Cel puțin 80 % din buget a fost plătit întreprinderilor beneficiare.
|
|
101
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
Etapă de referință
|
Selectarea la nivel național a proiectelor de sprijinire a dezvoltării producției, stocării și aplicațiilor hidrogenului
|
Decizia de selecție va fi comunicată Comisiei Europene.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Proiectele austriece privind activitățile de-a lungul lanțului valoric al hidrogenului, care acoperă producția, stocarea și aplicațiile hidrogenului, au fost selectate pe baza recomandărilor unui grup de experți independenți, în urma cererii de exprimare a interesului în două etape.
|
|
102
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
Țintă
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate au început
|
—
|
procent
|
0
|
66
|
TRIMESTRUL 2
|
2024
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate de Austria au început.
|
|
103a
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
Țintă
|
125 000 000 EUR au fost angajați pentru proiectele aprobate.
|
—
|
EUR (milioane)
|
0
|
125
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Au fost semnate contracte de finanțare între agențiile de finanțare și destinatarii finali. Astfel, bugetul disponibil de 125 000 000 EUR (inclusiv costurile pentru finanțarea agențiilor) a fost angajat pentru proiectele aprobate.
|
|
103b
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
Țintă
|
Toate proiectele aprobate au intrat în prima fază de desfășurare industrială.
|
—
|
procent
|
0
|
100
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Toate proiectele care au fost aprobate pentru finanțare intră în FID (prima fază de desfășurare industrială).
|
COMPONENTA 4: REDRESARE JUSTĂ
M. SUBCOMPONENTA 4.A Sănătate
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează provocările cu care se confruntă sectorul sănătății din Austria, în special utilizarea ineficientă a resurselor în asistența medicală secundară.
Obiectivul subcomponentei este de a promova reziliența sectorului sănătății, asigurând în același timp accesul universal, o înaltă calitate a asistenței medicale și servicii durabile.
Reforma urmărește să îmbunătățească sustenabilitatea și reziliența asistenței medicale prin consolidarea sănătății publice și a asistenței medicale primare. Se preconizează că aceste obiective vor fi atinse prin creșterea ofertei de unități de asistență medicală primară, deplasând ponderea asistenței medicale spitalicești (reforma 4.A.1 și investiția 4.A.2). În plus, subcomponenta include, de asemenea, investiții pentru accelerarea digitalizării în sectorul sănătății (4.A.3) și pentru creșterea echității sociale în cadrul acestuia (4.A.4). În general, se preconizează că modernizarea propusă a sectorului asistenței medicale din Austria va oferi un acces minim la serviciile de asistență medicală și continuitatea asistenței medicale, precum și va reduce sarcina asupra capacității spitalicești pe termen lung.
Această subcomponentă se bazează, de asemenea, pe acțiunile anterioare puse în aplicare în legătură cu intensificarea unităților de asistență medicală primară (sprijinite de Instrumentul de sprijin tehnic și de Banca Europeană de Investiții).
Subcomponenta contribuie la punerea în aplicare a recomandărilor anterioare specifice fiecărei țări privind îmbunătățirea sustenabilității sistemului de sănătate (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2019 și Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2020), în special în contextul unei pandemii mondiale.
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
M.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
Platforma austriacă pentru asistența medicală primară este menită să servească drept centru de informare și comunicare între cadrele medicale, organizațiile pacienților, educație, știință, administrația publică a sistemului de sănătate și alte părți interesate din domeniul sănătății. Aceasta urmărește, de asemenea, să promoveze inovarea socială în cadrul asistenței medicale primare din Austria.
Obiectivul general al măsurii este de a promova atractivitatea condițiilor de muncă pentru medicii generaliști și pentru alte profesii medicale și sociale din domeniul asistenței medicale primare, în special în zonele rurale. Pe lângă îmbunătățirea dispozițiilor privind asistența medicală, reforma vizează, de asemenea, promovarea unei culturi a cooperării interprofesionale și a înțelegerii reciproce a rolurilor și competențelor între profesiile din domeniul asistenței medicale și cele sociale în domeniul asistenței medicale primare.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 iunie 2026.
Investiții: 4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
Obiectivele măsurii sunt extinderea rapidă a unităților multiprofesionale de asistență medicală primară în Austria și asigurarea accesului descentralizat și redus al populației la servicii, în special în zonele rurale.
Investiția constă în două părți principale de finanțare: în primul rând, să investească în cel puțin 45 de noi unități de asistență medicală primară(Primärversorgungseinrichtungen/PVE) în comparație cu ianuarie 2021 și, în al doilea rând, să finanțeze diferite proiecte în unitățile existente de asistență medicală primară, cu accent pe sustenabilitatea socială și de mediu, infrastructura digitală și spațială și oportunitățile de formare. Se preconizează că vor fi elaborate și puse în aplicare măsuri specifice împreună cu părțile interesate relevante, cum ar fi asociația municipală. Atunci când se înființează noi unități de asistență medicală primară (fie sub formă de centre, fie sub formă de rețele), se iau în considerare, de asemenea, aspectele de mediu. Se acordă o atenție deosebită creării unor rețele multiprofesionale de asistență medicală primară în zonele rurale, prin implicarea strânsă a municipalităților respective.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 iunie 2026.
Investiții: 4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de legitimație pentru filiație, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenție pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)
Obiectivul acestei măsuri este de a derula un program de screening pentru depistarea timpurie a factorilor de risc pentru sănătate, a bolilor și a problemelor de sănătate în timpul sarcinii și al copilăriei timpurii, până la vârsta de 62 luni. Acest lucru va crea oportunități mai bune de sănătate pentru femeile însărcinate/care alăptează și pentru copiii acestora, în special pentru familiile dezavantajate din punct de vedere social.
Investiția constă în dezvoltarea unei platforme electronice de documentare și comunicare cu acces simplificat la rezultatele testelor pentru practicienii din domeniul sănătății și femeile afectate (însărcinate și care alăptează). Accesibilitatea trebuie facilitată pentru a permite, de asemenea, familiilor dezavantajate din punct de vedere social sau femeilor mai puțin educate, cu competențe limitate de limbă germană, să utilizeze pașaportul pentru creșterea copilului ca instrument preventiv esențial.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 iunie 2026.
Investiții: 4.A.4 Implementarea la nivel național a intervenției copiilor preșcolari (Frühe Hilfen) pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
Obiectivul măsurii este de a sprijini familiile aflate în situații vulnerabile în perioada de sarcină și după aceea. Scopul său este de a promova egalitatea în materie de sănătate și echitatea socială.
Investiția constă în intervenții preventive pe parcursul întregii faze a copilăriei timpurii, prin îmbunătățirea și extinderea măsurilor de sprijin deja existente, prin crearea unor rețele regionale de „intervenție timpurie” și prin instituirea unei cooperări între toate instituțiile și serviciile relevante din domeniul copiilor preșcolari din districtele („Bezirke” – entitate subregională austriacă) care nu sunt încă acoperite.
Punerea în aplicare a măsurii se finalizează până la 30 septembrie 2024.
M.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
104
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
Etapă de referință
|
Platforma privind asistența medicală primară și măsurile conexe
|
Începutul platformei/incubatorului/acceleratorului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
a) Platforma privind asistența medicală primară este creată în mod oficial și începe să funcționeze și
b) a început programul de accelerare a incubatorului și a unității de asistență medicală primară.
|
|
105
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
Țintă
|
Evenimente promoționale în contextul platformei/programului de incubator
|
—
|
Numărul de participanți la evenimente
|
0
|
100
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Cel puțin 100 tineri profesioniști (cum ar fi studenții, cadrele medicale și sociale) participă la evenimente de promovare a asistenței medicale primare, organizate în cadrul platformei/programului de incubator.
|
|
106
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
Țintă
|
Calitatea de membru al platformei de asistență medicală primară.
|
—
|
Numărul de membri ai platformei
|
0
|
150
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Platforma de asistență medicală primară are cel puțin 150 de membri înregistrați.
|
|
107
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
Etapă de referință
|
Adoptarea și publicarea orientărilor privind finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
Orientări privind finanțarea adoptate și publicate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Se adoptă și se publică orientările de finanțare atât pentru înființarea de noi unități de asistență medicală primară (PVE), cât și pentru proiectele de asistență medicală primară existentă.
|
|
108
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
Țintă
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
—
|
Numărul de proiecte finanțate
|
0
|
45
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Se finanțează cel puțin 45 de proiecte legate de asistența medicală primară, din care cel puțin 15 sunt alcătuite din unități ale unor noi unități de asistență medicală primară (centre și rețele – inclusiv în zonele rurale).
|
|
109
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
Țintă
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
—
|
Numărul de proiecte finanțate
|
45
|
90
|
TRIMESTRUL 2
|
2025
|
Se finanțează cel puțin 90 de proiecte legate de asistența medicală primară, din care cel puțin 25 sunt alcătuite din unități ale unor noi unități de asistență medicală primară (centre și rețele – inclusiv în zonele rurale).
|
|
110
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
Țintă
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
—
|
Numărul de proiecte finanțate
|
90
|
155
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Se finanțează cel puțin 155 de proiecte legate de asistența medicală primară, din care cel puțin 45 sunt alcătuite din unități ale unor noi unități de asistență medicală primară (centre și rețele – inclusiv în zonele rurale).
|
|
111
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de „legitimație de filiație”, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenție pentru copii preșcolari(FrüheHilfen)
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legii care definește cadrul pentru „legitimația de filiație” electronică
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii care definește cadrul pentru „legitimația de filiație” electronică
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2023
|
Pe baza unei consultări a părților interesate, a intrat în vigoare cadrul juridic pentru punerea în aplicare electronică a „legitimației de filiație”.
|
|
112
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de „legitimație de filiație”, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenție pentru copii preșcolari(FrüheHilfen)
|
Etapă de referință
|
Atribuirea contractului de programare a platformei electronice de tip „legitimație de filiație”
|
Publicarea atribuirii contractului de programare a platformei electronice de tip „legitimație de filiație”
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Atribuirea în urma unei licitații pentru programarea „legitimației de filiație” electronice se efectuează.
|
|
113
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de „legitimație de filiație”, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenție pentru copii preșcolari(FrüheHilfen)
|
Țintă
|
Medicii îngrijitori și femeile respective care utilizează „legitimația de filiație” electronică
|
—
|
procentul de medici îngrijitori
|
0
|
90
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Cel puțin 90 % dintre medicii îngrijitori și femeile respective utilizează „permisul de filiație” electronic
|
|
114
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
Etapă de referință
|
Identificarea și încredințarea organismelor de punere în aplicare
|
Actul (actele) prin care se încredințează organismelor de punere în aplicare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Se identifică și se alocă organismele de punere în aplicare pentru instituirea intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen) pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii mici și familiile acestora.
|
|
115
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
Țintă
|
Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari
|
—
|
procentul de implementare la nivel național preconizată
|
0
|
75 %
|
TRIMESTRUL 3
|
2023
|
Se finalizează cel puțin 75 % din implementarea națională preconizată.
|
|
116
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
Țintă
|
Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari
|
—
|
procentul de implementare la nivel național preconizată
|
0
|
100 %
|
TRIMESTRUL 3
|
2024
|
Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, pentru copiii lor mici și pentru familiile acestora este finalizată și este pe deplin operațională. Toate districtele sunt acoperite.
|
N. SUBCOMPONENTA 4.B Municipalități reziliente
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: (I) reactivarea centrelor urbane, în special în zonele rurale, (ii) investițiile care sprijină tranziția verde, (iii) furnizarea și extinderea serviciilor de îngrijire profesională bazate pe nevoi.
Obiectivele subcomponentei sunt: (I) creșterea atractivității centrelor orașelor și reducerea constrângerilor legate de mobilitate, prin relocarea întreprinderilor; (II) finanțarea renovării termice a clădirilor societății și ale municipalităților și oferirea de stimulente suplimentare pentru sistemele locale și centralizate de încălzire din centrele/districtele urbane care anterior erau alimentate cu combustibili fosili; și (iii) să îmbunătățească capacitatea de a furniza servicii specifice și reziliența sistemului de îngrijire pe termen lung din Austria.
Subcomponenta constă în două măsuri de reformă: (I) o nouă strategie de protecție a solului și (ii) o reformă pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire. Acesta include, de asemenea, două investiții: (I) sprijin pentru schimbările climatice în centrele orașelor și (ii) proiectul-pilot privind asistenții medicali comunitari.
Subcomponenta abordează recomandările specifice fiecărei țări privind consolidarea sustenabilității (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019) și privind îmbunătățirea furnizării și a sustenabilității sistemului de îngrijire pe termen lung (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2019).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
N.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 4.B.1 Strategia de protecție a solului
Obiectivul elaborării unei strategii de protecție a solului este de a stabili un cadru pentru procesele de ajungere la un consens și de coordonare cu toate organismele de planificare relevante (la nivel federal, Laender și municipalități) pentru a conveni asupra unei orientări strategice pentru limitarea utilizării terenurilor. Obiectivul final al strategiei de protecție a solului este de a reduce treptat utilizarea terenurilor în Austria la 2.5 hectare nete pe zi până în 2030.
Prima etapă a reformei este elaborarea și acordul privind elementele-cheie ale unei strategii austriece de protecție a solului și ale unei foi de parcurs pentru punerea în aplicare a acesteia. Acestea vor fi elaborate de toți actorii instituționali relevanți (la nivel federal, Laender, municipalități) și vor fi convenite în cadrul Conferinței austriece privind amenajarea teritoriului (Oesterreichische Raumordnungskonferenz). Principalele elemente pentru elaborarea strategiei de punere în aplicare sunt definirea unor etape concrete și acordul privind un sistem de monitorizare bazat pe indicatori. Pe lângă obiectivul general (reducerea utilizării terenurilor la 2.5 hectare pe zi), vor fi stabilite ținte și etape cuantificabile suplimentare, pe baza negocierilor dintre Laender în cadrul Conferinței austriece privind amenajarea teritoriului. La sfârșitul punerii în aplicare a reformei, se adoptă strategia cantitativă austriacă de protecție a solului, inclusiv obiectivul general de reducere a utilizării terenurilor în Austria la 2.5 hectare nete pe zi până în 2030.
Măsura intră în vigoare până la 31 decembrie 2022.
Reformă: 4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
Obiectivul reformei este de a aborda provocările din sectorul îngrijirii pe termen lung. Având în vedere provocările tot mai mari din domeniul îngrijirii pe termen lung, guvernul federal a stabilit obiectivul de a pune în aplicare o reformă fundamentală pentru a dezvolta în continuare serviciile de îngrijire. În coordonare cu Laender, accentul trebuie pus pe persoanele care au nevoie de îngrijire și pe rudele și îngrijitorii acestora.
Reforma constă în mai multe etape pregătitoare pentru o reformă a îngrijirii pe termen lung care începe în 2024, în următoarea perioadă a Legii privind relațiile fiscale interguvernamentale. Raportul Grupului operativ pentru îngrijire, alcătuit din experți de la toate nivelurile de guvernare și părțile interesate externe, a definit obiectivele pentru dezvoltarea sistemului de îngrijire existent. Pe baza acestui raport, discuțiile dintre guvernul federal, state, orașe și municipalități vor conduce la abordări comune și la proiecte de reformă, în cadrul guvernanței bazate pe obiectivul de îngrijire pe termen lung („Zielsteuerung Pflege”), ca parte a pregătirii unei reforme a furnizării de îngrijire pe termen lung în contextul negocierilor privind cadrul fiscal. Principiile-cheie ale reformei privind îngrijirea pe termen lung și repartizarea responsabilităților între nivelul federal, Laender și municipalități se reflectă în Legea privind relațiile fiscale interguvernamentale pentru perioada următoare (începând din 2024).
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 martie 2024. Introducerea modificărilor în ceea ce privește furnizarea de servicii de îngrijire pe termen lung pe teren poate avea loc după 2024.
Investiții: 4.B.3 Investiții în centre urbane favorabile climei
Obiectivul investiției este de a spori atractivitatea centrelor urbane, în special în zonele rurale, prin sprijinirea investițiilor adesea costisitoare în măsurile necesare pentru a adapta clădirile la tranziția verde, împiedicând astfel utilizarea de noi terenuri în afara centrelor urbane și aducând o contribuție pozitivă la reducerea mobilității.
Investiția constă în mai multe elemente, care urmăresc să ajute antreprenorii să își înființeze întreprinderile în centrele orașelor și să renoveze clădirile publice din centrele orașelor. Zonele de investiții incluse sunt renovarea termică a clădirilor comerciale și comunale din centrele orașelor, precum și măsurile de ecologizare a fațadelor. În plus, se finanțează conectarea la încălzirea centralizată de înaltă eficiență, precum și reciclarea terenurilor dezafectate.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 30 iunie 2026.
Investiții: 4.B.4 Investiții în implementarea asistenților medicali comunitari
Obiectivul înființării de asistență medicală comunitară în Austria este de a aduce o contribuție semnificativă la îngrijirea locală, cu un prag scăzut și bazată pe nevoi; asistenții medicali comunitari sunt persoane de contact centrale care coordonează diverse servicii (cum ar fi terapiile și serviciile sociale) și joacă un rol central în domeniul prevenirii.
Investiția constă în crearea unei rețele de asistenți medicali comunitari în apropierea pacienților lor. Asistenții medicali comunitari sunt asistenți medicali calificați cu cel puțin doi ani de experiență profesională. Este preferabil să fie angajați asistenți medicali comunitari cu o calificare relevantă suplimentară (cum ar fi cursuri de asistență medicală comunitară, asistență medicală familială, asistență medicală de sănătate publică). Pe parcursul proiectului, 150 de asistenți medicali comunitari vor fi detașați la nivel național ca parte a proiectului-pilot în cadrul contractelor de muncă pe durată determinată.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 decembrie 2024.
N.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
117
|
4.B.1 Strategia de protecție a solului
|
Etapă de referință
|
Adoptarea unei foi de parcurs pentru strategia austriacă de protecție a solului
|
Publicarea foii de parcurs adoptate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Se adoptă elementele-cheie și foaia de parcurs pentru strategia de protecție a solului.
Principalele elemente pentru elaborarea strategiei de punere în aplicare sunt definirea unor etape concrete, acordul privind un sistem de monitorizare bazat pe indicatori. Pe lângă obiectivul general (reducerea utilizării terenurilor la 2.5 hectar pe zi), se stabilesc ținte și etape cuantificabile suplimentare, pe baza negocierilor dintre Laender în cadrul Conferinței politice austriece privind amenajarea teritoriului (Oesterreichische Raumordnungskonferenz).
|
|
118
|
4.B.1 Strategia de protecție a solului
|
Etapă de referință
|
Adoptarea strategiei cantitative austriece de protecție a solului
|
Publicarea strategiei privind solul adoptate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Se adoptă strategia cantitativă de protecție a solului. Aceasta include obiectivul general de reducere a utilizării terenurilor în Austria la 2.5 hectare nete pe zi până în 2030.
|
|
119
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
Etapă de referință
|
Proiecte-pilot privind asistenții medicali comunitari ca element al reformei serviciilor de îngrijire;
|
Lansarea modelului de asistență medicală comunitară ca parte a reformei privind furnizarea de servicii de îngrijire
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
La începutul procesului de reformă, proiectul-pilot „asistenți medicali comunitari” va fi pus în aplicare ca proiect-pilot al reformei. Pe baza acestui proiect-pilot, se elaborează un model comun de punere în aplicare la nivel național a acestei măsuri în cadrul reformei pentru a dezvolta în continuare furnizarea de servicii de îngrijire.
|
|
120
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
Etapă de referință
|
Sunt stabilite principii pentru punerea în aplicare a guvernanței bazate pe obiective în materie de îngrijire pe termen lung (Ziel-steuerung Pflege)
|
Publicarea principiilor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Principiile guvernanței bazate pe obiectivele privind îngrijirea pe termen lung au fost adoptate de partenerii negocierilor privind cadrul bugetar (la nivel federal, Laender și municipalități) și publicate.
|
|
121
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
Etapă de referință
|
Demararea punerii în aplicare a elementelor esențiale ale reformei privind furnizarea de servicii de îngrijire pe termen lung
|
Legea privind relațiile fiscale interguvernamentale pentru perioada care începe în 2024 este publicată în sistemul de informații juridice al Austriei.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2024
|
Principalele elemente ale reformei privind îngrijirea pe termen lung se reflectă în Legea privind relațiile fiscale interguvernamentale(Finanzausgleichsgeset z), care va intra în vigoare.
|
|
122
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Etapă de referință
|
Adoptarea orientărilor privind finanțarea pentru cele patru domenii de intervenție
|
Publicarea orientărilor privind finanțarea
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Au fost adoptate orientările privind finanțarea renovării clădirilor din centrele orașelor. Proiectele eligibile sunt: (I) renovarea termică a clădirilor comerciale și comunale, (ii) proiecte de ecologizare a fațadelor, (iii) conectarea clădirilor la încălzirea centralizată de înaltă eficiență și (iv) reciclarea terenurilor dezafectate.
|
|
123
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de reabilitare termică
|
—
|
Numărul de proiecte de reabilitare termică
|
0
|
34
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Sunt finalizate cel puțin 34 de proiecte de renovare termică a întreprinderilor și/sau a municipalităților din centrele orașelor.
|
|
126
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Țintă
|
Proiecte de fațade verzi finalizate
|
—
|
Numărul de fațade verzi
|
0
|
15
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Sunt finalizate cel puțin 15 proiecte de ecologizare a acoperișurilor și fațadelor.
|
|
127
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de racordare la sisteme de termoficare de înaltă eficiență
|
—
|
Numărul de proiecte pentru racordarea la încălzirea centralizată de înaltă eficiență
|
0
|
375
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Sunt finalizate cel puțin 375 de proiecte pentru racordarea la sisteme de termoficare de înaltă eficiență.
|
|
129
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de terenuri dezafectate
|
—
|
Numărul de proiecte de reciclare a terenurilor dezafectate
|
0
|
30
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Sunt finalizate cel puțin 30 de proiecte de reciclare a terenurilor dezafectate.
|
|
130
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
Țintă
|
Finalizarea proiectelor de terenuri dezafectate
|
—
|
Numărul de proiecte de reciclare a terenurilor dezafectate
|
30
|
60
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Sunt finalizate cel puțin 60 de proiecte de reciclare a terenurilor dezafectate.
|
|
131
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
Țintă
|
Începerea activității asistenților medicali comunitari
|
—
|
Numărul de noi asistenți medicali comunitari care au început să lucreze
|
0
|
50
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Au început să lucreze cel puțin 50 de asistenți medicali comunitari.
|
|
132
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
Etapă de referință
|
Evaluare intermediară
|
Raport de evaluare intermediară
prezentat
|
|
|
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Raport de evaluare intermediară și recomandări pentru o abordare suplimentară din partea evaluatorilor externi
|
|
133
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
Țintă
|
150 asistenți medicali comunitari activi la nivel național
|
—
|
Numărul de noi asistenți medicali comunitari activi la nivel național.
|
50
|
150
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Cel puțin 150 de asistenți medicali comunitari sunt activi la nivel național. Evaluarea finală acoperă performanța tuturor celor 150 NC
|
O. SUBCOMPONENTA 4.C Arte și cultură
Această subcomponentă a planului austriac de redresare și reziliență abordează următoarele provocări: sprijinirea tranziției verzi și a celei digitale în domeniul artelor și culturii.
Obiectivele subcomponentei sunt de a stabili stimulente pentru un sector cultural mai durabil din punct de vedere ecologic și de a accelera schimbările structurale digitale ale sectorului, cu un accent special pe digitalizarea patrimoniului cultural.
Subcomponenta abordează recomandările specifice fiecărei țări referitoare la sustenabilitatea ecologică a economiei (recomandarea specifică fiecărei țări 3 din 2019) și la investițiile în tranziția digitală (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
O.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 4.C.1 Dezvoltarea unui program de cultură imobiliară
Obiectivul reformei este de a stabili un cadru pentru Baukultur care combină arhitectura de înaltă calitate și mediul construit, ținând seama de componentele sociale, ecologice, economice și culturale. Scopul este de a sensibiliza opinia publică cu privire la construirea culturii și de a integra aspecte ale tranziției verzi în acest domeniu.
Reforma constă în principal în „Al patrulea raport austriac privind cultura imobiliară”, care este menit să pună bazele unei reforme a culturii imobiliare în Austria pentru anii următori și să prezinte măsuri concrete pentru un program de cultură imobiliară. Reforma creează condiții-cadru juridice, financiare și structurale mai bune pentru o construcție de înaltă calitate. Capacitatea de a se conecta la cerințele europene joacă un rol esențial.
Se preconizează că reforma punerii în aplicare va fi finalizată până la 30 septembrie 2021.
Reformă: 4.C.2 Elaborarea unei strategii naționale de digitalizare a patrimoniului cultural
Obiectivul reformei este de a extinde digitalizarea artelor și culturii și de a promova transformarea digitală a sectorului artei și culturii. Aceasta vizează o mai bună vizibilitate a bunurilor culturale și crearea de rețele între instituțiile culturale.
Reforma constă în elaborarea și publicarea unei strategii naționale pentru digitalizarea patrimoniului cultural. Această strategie urmărește să promoveze continuarea transformării digitale a sectorului artei și culturii în Austria. Aceasta promovează digitalizarea patrimoniului cultural, cum ar fi colecțiile și inventarul instituțiilor culturale. Procesul de strategie include un eveniment public de lansare, ateliere și sprijin online în cadrul Laender. Rezultatul procesului este publicarea unui document de strategie. Strategia este, de asemenea, cadrul pentru investițiile în digitalizare incluse în această subcomponentă.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va fi finalizată până la 31 martie 2023.
Investiții: 4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
Obiectivul investiției este de a demonstra, prin proiectele de renovare selectate, modul în care acestea pot deveni modele de combinare a unei culturi imobiliare vii cu scopul de a proteja monumentele care țin seama de aspectele de mediu. În plus, punerea în aplicare a „Orientărilor federale privind cultura clădirilor” ar trebui să fie afișată în mod vizibil.
Investiția constă în renovarea a două clădiri istorice, în care se utilizează criterii de calitate holistice, precum și proceduri actualizate de participare și planificare, ținând seama de „Orientările federale privind cultura clădirilor”. Măsurile de renovare contribuie la o creștere semnificativă a eficienței energetice a ambelor clădiri.
Se preconizează că implementarea investiției va fi finalizată până la 30 iunie 2026.
Investiții: 4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
Obiectivul investiției este de a lansa un val amplu de digitalizare în instituțiile culturale. Arhivele diferitelor diviziuni artistice și culturale ar trebui să fie traduse din ce în ce mai mult într-un format digital și, prin urmare, să devină accesibile unui public mai larg. Sensibilizarea cu privire la necesitatea intensificării activității digitale a muzeelor austriece, a institutelor austriece de patrimoniu cultural și a instituțiilor culturale a crescut în timpul pandemiei de COVID-19.
Investiția constă într-o actualizare a platformei existente „Kulturpool” în„KulturpoolNEU”și, prin urmare, într-o platformă digitală centrală de ultimă generație. Aceasta ar trebui să includă, de asemenea, instrumente inovatoare pentru a intra în contact cu persoanele care nu au fost în contact cu patrimoniul cultural până în prezent, de exemplu cu tinerii. Pentru a realiza acest lucru, instituțiile culturale trebuie să furnizeze datele corespunzătoare. Institutul cultural poate decide în mod autonom ce obiecte din colecția sa ar dori să digitalizeze. „Kulturpool ”funcționează ca o platformă centrală care reunește datele din diferite instituții ale patrimoniului cultural, le pune la dispoziție în format digital și permite, de asemenea, o transmitere grupată a acestor date.
Se preconizează că implementarea investiției va fi finalizată până la 30 iunie 2026.
Investiția 4.C.5 Fondul de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
Obiectivul investiției este de a sprijini instituțiile culturale, care au adesea o capacitate redusă de investiții într-o proiectare mai ecologică a structurilor lor operaționale. Măsura sporește posibilitatea realizării unor astfel de investiții și, de asemenea, crește gradul de conștientizare cu privire la economiile de costuri pe termen mediu și lung în cazul în care astfel de investiții sunt realizate.
Investiția constă în finanțarea următoarelor domenii: surse regenerabile de energie (cum ar fi energia fotovoltaică, pompele de căldură sau biomasa); măsuri de economisire a energiei (cum ar fi optimizarea încălzirii sau a iluminatului); economia circulară (cum ar fi reducerea consumului de materii prime); măsuri de adaptare la schimbările climatice (cum ar fi fațadele verzi pentru răcire).
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurii va fi finalizată până la 30 septembrie 2025.
O.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
134
|
4.C.1 Dezvoltarea unui program de cultură imobiliară
|
Etapă de referință
|
Al patrulea raport privind cultura imobiliară
|
Raportul privind cultura imobiliară a fost publicat
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Al patrulea raport privind cultura imobiliară a fost publicat. Aceasta stabilește agenda pentru o reformă a culturii imobiliare în Austria pentru anii următori și prezintă măsuri concrete pentru un program de cultură imobiliară.
|
|
135
|
4.C.2 Elaborarea unei strategii naționale de digitalizare a patrimoniului cultural
|
Etapă de referință
|
Lansarea procesului de consultare privind o strategie pentru digitalizarea patrimoniului cultural
|
Publicarea procesului de consultare, inclusiv lansarea sondajului online
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Procesul de consultare a fost lansat. Consultarea are loc prin intermediul unui sondaj online și al unor ateliere specifice cu părțile interesate relevante (cum ar fi muzee, instituții de învățământ, biblioteci).
|
|
136
|
4.C.2 Elaborarea unei strategii naționale de digitalizare a patrimoniului cultural
|
Etapă de referință
|
Publicarea de către Ministerul Culturii (BMKOES) a strategiei pentru digitalizarea patrimoniului cultural
|
Strategia este publicată
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Având în vedere rezultatele procesului de consultare, a fost publicată strategia de digitalizare.
|
|
137
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
Etapă de referință
|
Studii de fezabilitate pentru Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
Studii de fezabilitate publicate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Studiile de fezabilitate pentru cele două proiecte de renovare au fost finalizate și sunt disponibile. Acestea includ o colecție de date geografice de referință, măsurarea proprietăților și a clădirilor, pregătirea de rapoarte de bază ținând seama de protecția monumentelor și de eficiența energetică, precum și numirea consiliului consultativ de planificare pentru sprijinirea culturii clădirilor în cadrul proiectelor de renovare.
|
|
138
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
Etapă de referință
|
Redeschiderea Atelierelor Prater
|
Predarea Praterului artiștilor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2025
|
Renovarea clădirii Prater Ateliers a fost finalizată, iar artiștii pot utiliza clădirea.
|
|
139
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
Etapă de referință
|
Finalizarea reabilitării muzeului Volkskundemuseum
|
Predarea către proprietar
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Proiectul de construcție de la Volkskundemuseum a fost finalizat, iar muzeul a fost redeschis publicului, inclusiv accesul publicului la conținutul cercetării și al expoziției.
|
|
140
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
|
Etapă de referință
|
„Kulturpool Neu” – platformă online de agregare a datelor de la diferite instituții de patrimoniu cultural
|
Publicarea și lansarea platformei „Kulturpool Neu”
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Platforma „Kulturpool Neu” a fost lansată cu un nou design contemporan. Acesta funcționează ca o platformă centrală care reunește datele provenite de la diferite instituții ale patrimoniului cultural și le pune la dispoziția publicului în format digital.
|
|
141
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
|
Țintă
|
Programul de digitalizare a obiectelor culturale și artistice
|
—
|
Număr
|
0
|
400 000
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Cel puțin 400 000 de obiecte culturale și artistice au fost digitalizate (inclusiv 300 filme analogice și obiecte 15 000 3D)
|
|
142
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
|
Țintă
|
Programul de digitalizare a obiectelor culturale și artistice
|
—
|
Număr
|
400 000
|
600 000
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Cel puțin 600 000 de obiecte culturale și artistice au fost digitalizate. (inclusiv 500 filme analogice și obiecte 25 000 3D)
|
|
143
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a orientărilor privind finanțarea de instituire a fondului de investiții
|
Intrarea în vigoare a orientărilor privind finanțarea care instituie fondul de investiții.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Odată cu intrarea în vigoare a orientărilor de finanțare care instituie fondul de investiții pentru întreprinderile culturale favorabile climei, a fost creat temeiul juridic pentru lansarea manifestărilor de interes. Fondul este mandatat să investească în următoarele domenii: surse regenerabile de energie (cum ar fi energia fotovoltaică, pompele de căldură sau biomasa); măsuri de economisire a energiei (cum ar fi optimizarea încălzirii sau a iluminatului); economia circulară (cum ar fi reducerea consumului de materii prime); măsuri de adaptare la schimbările climatice (cum ar fi fațadele verzi pentru răcire)
|
|
144
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
Etapă de referință
|
Prima cerere de exprimare a interesului
|
Publicarea primei cereri de exprimare a interesului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2022
|
Cererea de exprimare a interesului a fost publicată. Potențialii solicitanți pot avea acces la toate documentele și informațiile necesare. Candidaturile pot fi depuse online.
|
|
145
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
Etapă de referință
|
Atribuirea contractelor pentru proiecte de afaceri culturale favorabile climei
|
Publicarea proiectelor selectate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2025
|
Volumul financiar al fondului de investiții pentru întreprinderile culturale favorabile climei a fost pe deplin angajat pentru proiecte eligibile în următoarele domenii: surse regenerabile de energie; măsuri de economisire a energiei; economia circulară; și măsuri de adaptare la schimbările climatice. Fondurile se plătesc pentru fiecare proiect în parte, în funcție de dimensiunea și calendarul proiectului.
|
P. SUBCOMPONENTA 4.D Reziliența prin reforme
Prezenta subcomponentă cuprinde reforme centrale care vor spori reziliența Austriei în următorii ani. Măsurile de reformă completează măsurile de reformă și de investiții incluse în diferitele subcomponente și includ, de asemenea, reforme suplimentare menite să abordeze provocările structurale și să ofere condiții-cadru pentru anumite domenii.
Contribuția la provocările recomandărilor specifice fiecărei țări și obiectivele reformelor sunt incluse mai jos pentru fiecare măsură de reformă.
4.D.1: Reforma contribuie la abordarea recomandării specifice fiecărei țări referitoare la simplificarea și raționalizarea relațiilor și responsabilităților fiscale la toate nivelurile de guvernare și la alinierea responsabilităților în materie de finanțare și cheltuieli (recomandarea specifică fiecărei țări 1 din 2019).
4.D.2: Reforma contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări referitoare la abordarea sustenabilității sistemului de pensii (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2019).
4.D.3: Reforma contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări referitoare la abordarea sustenabilității sistemului de pensii (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 1 din 2019).
4.D.4: Reforma contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări referitoare la atingerea obiectivelor climatice și la transformarea Austriei într-o economie neutră din punct de vedere climatic (Recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2020).
4.D.5: Reforma contribuie la abordarea recomandării specifice fiecărei țări referitoare la eficientizarea mixului fiscal și la sprijinirea într-o mai mare măsură a creșterii durabile și favorabile incluziunii (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 4 din 2020).
4.D.6: Reforma contribuie la abordarea recomandării specifice fiecărei țări referitoare la necesitatea unor investiții private considerabile necesare pentru transformarea Austriei într-o economie neutră din punct de vedere climatic (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2020).
4.D.7: Reforma contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări referitoare la îmbunătățirea rezultatelor în materie de educație în Austria (Recomandarea specifică fiecărei țări 2 în 2020).
4.D.8: Reforma contribuie la abordarea recomandării specifice fiecărei țări referitoare la stimularea creșterii întreprinderilor și la reducerea barierelor de reglementare din sectorul serviciilor (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019).
4.D.9: Reforma contribuie la abordarea recomandării specifice fiecărei țări referitoare la stimularea creșterii întreprinderilor și la reducerea barierelor de reglementare din sectorul serviciilor (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 3 din 2019).
4.D.10: Reforma contribuie la punerea în aplicare a recomandării specifice fiecărei țări referitoare la stimularea rezultatelor pe piața forței de muncă pentru persoanele slab calificate, în strânsă cooperare cu partenerii sociali (Recomandarea specifică fiecărei țări nr. 2 din 2019).
4.D.11: Reformele contribuie la abordarea recomandărilor specifice fiecărei țări referitoare la reducerea barierelor de reglementare din sectorul serviciilor (recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2019) și la reducerea sarcinii administrative și de reglementare (recomandarea specifică fiecărei țări 3 în 2020).
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei subcomponente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolului 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice privind principiul de „a nu prejudicia în mod semnificativ” (2021/C58/01).
P.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Reformă: 4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
Obiectivul reformei este de a efectua analize ale cheltuielilor publice legate de tranziția verde și cea digitală. Analizele cheltuielilor, ca puncte tematice de analiză bugetară, completează procesul obișnuit de planificare bugetară și pot aduce o contribuție importantă la îmbunătățirea orientării către impact a bugetului federal. Scopul lor este de a contribui la evaluarea, pentru domeniile de politică analizate, a îndeplinirii obiectivelor avute în vedere și/sau a măsurii în care aceste obiective sunt atinse în mod eficace și eficient.
Reforma constă în mai multe etape de punere în aplicare. În ceea ce privește accentul pus pe tranziția verde, sunt planificate analize ale cheltuielilor în cadrul modulelor care se bazează unele pe altele. Analiza cheltuielilor privind tranziția digitală este planificată după punerea în aplicare a măsurilor fondului pentru digitalizare (a se vedea 2.C.2 Fondul pentru digitalizare, administrația publică).
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe până la 30 septembrie 2022 și
finalizată până la 31 decembrie 2025.
Reformă: 4.D.2 Creșterea vârstei efective de pensionare
Obiectivul reformei este de a crește vârsta efectivă de pensionare prin reducerea stimulentelor pentru pensionarea anticipată, contribuind astfel la limitarea creșterii cheltuielilor publice cu pensiile, deși într-o măsură limitată. Înlocuirea „pensiei anticipate” (abschlagsfreie vorzeitige Alterspension) cu așa-numita „primă de început anticipată” (FrühstarterInnenbonus), în contextul Legii de modificare a asigurărilor sociale din 2020, mărește vârsta efectivă de pensionare, reducând în același timp decalajul de pensii și contribuind la reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă. Legea a fost adoptată în noiembrie 2020 și va intra în vigoare în ianuarie 2022.
„Pensia anticipată fără deduceri” (abschlagsfreie vorzeitigeAlterspension) prevedea posibilitatea pensionării fără nicio deducere înainte de vârsta legală de pensionare (bărbați 65 de ani, femei 60 de ani) atunci când finalizează 45 de ani de cotizare. Doar câteva persoane, în cea mai mare parte cu pensii cu mult peste medie, au beneficiat de această regulă. Dimpotrivă, odată cu noua „primă pentru început de început” (FruehstarterInnenbonus), persoanele primesc un euro în plus față de pensie pentru fiecare lună în care au lucrat între 15 și 20 de ani. Pentru cei cinci ani până la vârsta de 20 de ani, prima se ridică la maximum 60 EUR pe lună (840 EUR pe an), pe lângă cuantumul stabilit al pensiei. Condiția prealabilă pentru primirea primei inițiale este finalizarea unei asigurări de cel puțin 25 ani. Prin urmare, bonusul oferă, de asemenea, stimulente pentru revenirea la locul de muncă după o perioadă de îngrijire a copiilor.
Ajustarea pensiei pentru prima dată în anul calendaristic următor pensionării este de 50 % din cuantumul ajustării („50 % Aliquotierung”).
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2026.
Reformă: 4.D.3 Reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult
Obiectivul reformei este de a reduce sărăcia în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult timp. Reforma cuprinde două părți.
Prima parte vizează majorarea primei de amânare a pensiei pentru a stimula persoanele să lucreze mai mult decât vârsta legală de pensionare. În Austria, femeile au întrerupt, de obicei, istoricul ocupării forței de muncă și perioadele de contribuție la pensie mai scurte din cauza responsabilităților de îngrijire a copiilor. Având în vedere că prima de amânare a plății pensiilor tinde să fie preluată în principal de femei, a căror vârstă legală de pensionare este încă mai mică decât cea a bărbaților, se preconizează că aceasta va contribui, de asemenea, la reducerea disparității de gen în ceea ce privește pensiile.
A doua parte vizează înăsprirea condițiilor de eligibilitate pentru Korridorpension prin creșterea vârstei minime de pensionare anticipată și a numărului de ani de contribuție necesari. Se preconizează că această parte a măsurii va contribui la sustenabilitatea fiscală a sistemului de pensii.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2026.
Reformă: 4.D.4 Cadrul de guvernanță pentru acțiuni în domeniul climei
Obiectivul reformei este de a stabili un cadru juridic solid pentru punerea în aplicare a obiectivelor climatice.
Problema lipsei guvernanței pe mai multe niveluri este abordată în special prin următoarele măsuri, reflectate, de asemenea, în etapele principale: înființarea unui consiliu al cetățenilor pentru climă (Klimarat), creat pentru dezbatere și elaborarea de propuneri de măsuri de protecție a climei necesare pentru atingerea obiectivelor climatice ale Austriei. Introducerea unui punct focal pentru înverzirea bugetelor în cadrul Ministerului Finanțelor din Austria responsabil cu punerea în aplicare a standardelor de înverzire a bugetelor în cadrul procesului bugetar austriac, precum și o modificare a Legii federale austriece privind bugetul (BHG 2013) care introduce un addendum obligatoriu la bugetul federal anual al Austriei și un control climatic pentru propunerile legislative prin intermediul unei noi dimensiuni obligatorii de impact în cadrul evaluării impactului normativ. Addendumul obligatoriu („Raportul privind înverzirea bugetelor”) vizează identificarea și analizarea impactului specific asupra climei și mediului al măsurilor de politică bugetară și fiscală, precum și al măsurilor de reglementare relevante.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe până la 31 decembrie 2021 și se va finaliza până la 31 decembrie 2025, cu aplicarea efectivă a dispozițiilor relevante începând cel târziu la 1 ianuarie 2026.
Reformă: 4.D.5 Reforma fiscală ecosocială
Obiectivul general al reformei fiscale ecosociale este de a combate schimbările climatice și de a contribui la realizarea obiectivelor climatice europene și naționale. În urma punerii în aplicare recente a unei prime etape a reformei fiscale, sunt necesare stimulente suplimentare pentru un comportament favorabil climei al consumatorilor pentru ca Austria să își atingă obiectivele climatice pentru 2030. Se preconizează că următoarea a doua etapă a reformei fiscale ecosociale va fi o completare importantă a stimulentelor pentru investiții în tehnologii favorabile climei (incluse în special în componenta 1 „Redresarea verde” a planului austriac de redresare și reziliență) și a sprijinului pentru extinderea economiei circulare prin acordarea unui tratament fiscal preferențial tehnologiilor și produselor cu emisii scăzute sau zero. Se preconizează că reforma fiscală va fi neutră din punctul de vedere al veniturilor prin acordarea de facilități fiscale întreprinderilor și gospodăriilor private prin măsuri compensatorii care au efecte sociale și economice pozitive suplimentare, cum ar fi reducerea impozitelor pe veniturile salariale sau primele specifice bazate pe consum.
Măsura introduce un preț pentru emisiile de CO2, de exemplu prin stabilirea prețului CO2 prin intermediul taxelor existente în cadrul legislației fiscale sau al unui sistem național de comercializare a certificatelor de emisii cu prețuri stabilite la început. Aceste măsuri sunt coordonate cu instrumente la nivel european, astfel încât să se excludă dubla stabilire a prețurilor. Valoarea tarifării se bazează, pe de o parte, pe obiectivul costurilor reale convenit în programul guvernamental și, pe de altă parte, pe reducerile de emisii necesare pentru atingerea obiectivelor climatice. Se preconizează că reforma va contribui la reducerea anuală a emisiilor de gaze cu efect de seră cu 2.6 milioane de tone de CO2 echivalent până în 2030, comparativ cu 2019.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe la 30 iunie 2021 și se va finaliza până la 31 martie 2022.
Reformă: 4.D.6 Finanțare verde (agendă)
Obiectivul agendei privind finanțarea verde este de a stabili un cadru politic și de monitorizare care să mobilizeze capital privat pentru investițiile necesare în vederea atingerii obiectivelor în materie de climă și energie pentru 2030.
Acțiunile din cadrul agendei privind finanțarea verde se axează pe următoarele trei aspecte, pornind de la premisa combaterii active a dezinformării ecologice: (I) mobilizarea capitalului pentru protecția climei și investiții durabile, (ii) ancorarea și gestionarea riscurilor relevante pentru climă în obligațiile de diligență necesară și (iii) elaborarea unor strategii și metode uniforme, precum și a unor orientări.
Acțiunile specifice incluse în Agenda privind finanțarea verde sunt: promovarea acordului privind un „factor de sprijin ecologic” la nivelul UE și, pe baza acordului UE, punerea în aplicare la nivel național a „factorului de sprijin ecologic” pentru a facilita acordarea de „împrumuturi verzi”; elaborarea de strategii și metode pentru o mai bună gestionare a riscurilor în contextul finanțării verzi, de exemplu măsurarea și reducerea sistematică a expunerii la riscurile climatice și de mediu; și dezvoltarea în continuare a metodelor adecvate și a orientărilor aferente.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 decembrie 2022.
Reformă: 4.D.7 Strategia națională pentru educație financiară
Obiectivul este de a stabili o strategie națională de educație financiară, care nu există până în prezent. Aceasta stabilește obiective comune și o viziune pe termen lung care să conducă la o creștere a educației financiare în Austria și pe care părțile interesate din sectorul educației financiare să își poată baza propriile programe și măsuri.
Reforma include instituirea unui concept strategic și instituirea unui cadru de competențe. Temele care ar trebui urmărite în special de strategia privind educația financiară sunt educația financiară de bază în școli și pentru tineri, creșterea cunoștințelor populației privind piața de capital și creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța ofertei viitoare și pentru persoanele în vârstă. Femeile au fost identificate ca fiind unul dintre grupurile-țintă specifice.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 decembrie 2022.
Reformă: 4.D.8 Pachetul de măsuri de demarare
Obiectivul este de a oferi sprijin durabil întreprinderilor nou-înființate orientate spre creștere și de a spori atractivitatea locului de desfășurare a activității la nivel internațional.
Reforma constă în punerea în aplicare a unei noi forme juridice (titlul provizoriu „Austrian Limited”). Această nouă formă juridică este adaptată la nevoile întreprinderilor nou-înființate și ale IMM-urilor inovatoare, precum și la domeniul antreprenoriatului social. Pentru a consolida finanțarea creșterii, se examinează și alte stimulente fiscale. În plus, reforma trebuie privită împreună cu alte măsuri de simplificare, cum ar fi principiul „doar o singură dată” și punerea în aplicare a unei perioade de grație (a se vedea mai jos).
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2022.
Reformă: 4.D.9 Consolidarea capitalului propriu
Obiectivul măsurii este de a consolida poziția capitalului propriu al societăților austriece prin facilitarea mobilizării capitalului privat în societăți sub formă de capitaluri proprii. În acest scop, primul obiectiv este de a evalua situația capitalurilor proprii ale societăților austriece. În special, trebuie să se clarifice în ce sectoare poziția capitalului propriu este deosebit de scăzută și, de asemenea, trebuie identificat rolul dimensiunii întreprinderii.
Măsura de reformă constă în conversia împrumuturilor garantate de stat, care au fost utilizate pentru a elimina blocajele de lichidități în timpul crizei provocate de pandemia de COVID-19, în instrumente de capitaluri proprii sau instrumente similare. În plus, o formă de societate pentru investiții în participații sociale sub forma SICAV (société d’investissement à capital variable), un sistem de plasament colectiv deja bine stabilit în alte țări europene, trebuie să fie ancorată în dreptul austriac al societăților comerciale. Scopul său este de a face acțiunile fondurilor securitizabile și tranzacționabile. Proiectarea ține seama de standarde ridicate de transparență, de protecția investitorilor, de prevenirea spălării banilor și de excluderea modelelor de structurare fiscală.
Se preconizează că punerea în aplicare a reformei va începe la 30 septembrie 2021 și se va finaliza până la 31 martie 2022.
Reformă: 4.D.10 Piața forței de muncă: ghișeu unic
Obiectivul măsurii este de a oferi sprijin specific pentru readucerea șomerilor de lungă durată care se confruntă cu obstacole multiple pe piața forței de muncă. Se preconizează că sprijinul coordonat va contribui la eliminarea acestor bariere multiple și va facilita accesul la calificare și formare. Necesitatea acestui sprijin specific a crescut, de asemenea, în timpul pandemiei de COVID-19.
Măsura constă în înființarea unui ghișeu unic pentru șomerii de lungă durată care se confruntă cu obstacole multiple în calea plasării și incluziunii pe piața forței de muncă. Proiectarea și înființarea ghișeului unic se realizează în strânsă cooperare cu partenerii sociali și cu landurile. Acest ghișeu unic ar trebui să coordoneze și să faciliteze accesul la serviciile adecvate ale diferitelor instituții de sprijin.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2022.
Reformă: 4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
Obiectivul a trei măsuri specifice este de a contribui la liberalizarea condițiilor-cadru pentru comerț și la promovarea furnizării de servicii orientate către întreprinderi care contribuie, de asemenea, la tranziția verde și la cea digitală.
Pachetul de reforme constă în trei măsuri: Eliminarea barierelor din calea transferurilor de întreprinderi (Legea privind perioada de grație) conține mai multe activități care facilitează transferul de întreprinderi către noii proprietari (cum ar fi generația următoare în cadrul unei întreprinderi familiale). Modificarea Legii privind traficul ocazional aliniază condițiile pentru taxiuri și alte întreprinderi de închiriere a curselor, permițând astfel operarea unor servicii inovatoare de curse la comandă. Ultima măsură de reformă din acest pachet facilitează procesul de autorizare a punctelor de reîncărcare pentru autovehiculele electrice și pentru sistemele fotovoltaice ca parte a instalațiilor comerciale.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2022. Legea privind traficul ocazional trebuia să intre în vigoare până la 31 martie 2021. Exceptarea de la autorizația de instalare a punctelor de încărcare pentru vehiculele electrice și a sistemelor fotovoltaice trebuia să intre în vigoare până la 31 martie 2021.
P.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
146
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Analiza cheltuielilor privind analiza sprijinului acordat politicilor în domeniul climei și al energiei și a peisajului stimulativ.
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2022
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe analiza sprijinului acordat politicilor privind clima și energia și a peisajului stimulativ. Pe această bază, ar putea avea loc o examinare a finanțării și a stimulentelor suplimentare legate de impactul acestora asupra politicii privind clima și energia. Scopul său este de a include mecanisme de responsabilitate climatică pentru ministere și stabilirea unor obiective specifice de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră, cu plafoane bugetare date.
|
|
147
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Analiza cheltuielilor „Identificarea sinergiilor cu peisajul de finanțare al landurilor”
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2023
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe identificarea sinergiilor în peisajul de finanțare al landurilor, inclusiv a mecanismelor de responsabilitate climatică dintre nivelul federal și landuri, ca parte a Legii privind relațiile fiscale interguvernamentale din 2017 (Finanzausgleichsgesetz 2017), astfel încât să poată servi drept bază pentru următoarea perioadă a Legii privind relațiile fiscale interguvernamentale.
|
|
148
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Revizuirea cheltuielilor „Punerea în aplicare a taxonomiei UE la nivel național”
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe identificarea provocărilor legate de redirecționarea fluxurilor financiare către investiții durabile și favorabile climei și identifică pârghiile sectorului public în domeniul politicii fiscale, de reglementare și fiscale.
|
|
149
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Analiza cheltuielilor „Participarea sectorului public”
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2025
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe revizuirea politicilor sectorului public pentru participarea întreprinderilor, în conformitate cu procesul prezentat în Planul național austriac privind clima și energia (PNEC).
|
|
150
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Analiza cheltuielilor „Sustenabilitatea achizițiilor publice”
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe evaluarea statu-quo-ului în ceea ce privește achizițiile durabile, ținând seama de utilizarea eficientă a fondurilor. În plus, aceasta pune accentul pe dezvoltarea potențialului de optimizare pentru achiziții publice durabile.
|
|
151
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
Etapă de referință
|
Analiza cheltuielilor „Promovarea în continuare a digitalizării în administrația publică”
|
Difuzarea raportului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2023
|
Raportul este difuzat la nivel intern. Acest raport se axează pe evaluarea efectelor fondului pentru digitalizare.
|
|
152
|
4.D.2 Creșterea vârstei efective de pensionare
|
Etapă de referință
|
Stabilirea temeiului juridic pentru eliminarea pensiei anticipate fără deducere, precum și pentru introducerea primei de pornire anticipată
|
Publicarea Legii de modificare a asigurărilor sociale din 2020 în sistemul de informații juridice al Austriei
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2020
|
Înlocuirea „pensiei anticipate” cu așa-numita „primă inițială anticipată” a fost adoptată în noiembrie 2020 în contextul Legii de modificare a asigurărilor sociale din 2020 și va intra în vigoare din ianuarie 2022.
|
|
153
|
4.D.2 Creșterea vârstei efective de pensionare
|
Etapă de referință
|
Introducerea unui Aliquotierung de 50 % din prima creștere a pensiei
|
Intrarea în vigoare a legii de modificare a Legii privind asigurările sociale
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Ajustarea pensiei pentru prima dată în anul calendaristic următor pensionării este de 50 % din cuantumul ajustării.
|
|
154a
|
4.D.3 Reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legii de introducere a unei majorări a primei de amânare a pensiei
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2022
|
Legea de majorare a primei de amânare a pensiei intră în vigoare.
|
|
155a
|
4.D.3 Reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a legii de modificare a Korridorpension
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a legii de modificare a Korridorpension
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Legea de modificare a Korridorpension intră în vigoare, cu aplicare treptată începând cu 1 ianuarie 2026.
|
|
156
|
4.D.4 Cadrul de guvernanță pentru acțiuni în domeniul climei
|
Etapă de referință
|
Consiliul cetățenilor pentru climă (Klimarat) și punctul focal privind înverzirea bugetelor
|
Raportarea publică cu privire la înființarea unui Consiliu al cetățenilor pentru climă și a unui punct focal privind înverzirea bugetelor.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2021
|
Se înființează un Consiliu al cetățenilor pentru climă (Klimarat), după cum reiese din raportarea publică cel puțin cu privire la reuniunea sa inaugurală. Un punct focal privind înverzirea bugetelor pentru a coordona punerea în aplicare a standardelor de înverzire a bugetelor în Austria este înființat în cadrul Ministerului de Finanțe și anunțat public.
|
|
157
|
4.D.4 Cadrul de guvernanță pentru acțiuni în domeniul climei
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a unei legi care introduce o verificare obligatorie a impactului asupra climei pentru noile propuneri legislative
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a modificării Legii federale austriece a bugetului (BHG 2013), cu aplicarea efectivă a dispozițiilor relevante începând cu 1 ianuarie 2026.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2022
|
O modificare a Legii federale austriece a bugetului (BHG 2013) va introduce un addendum obligatoriu la bugetul federal anual al Austriei și un control climatic pentru propunerile legislative prin intermediul unei noi dimensiuni obligatorii a impactului în cadrul evaluării impactului normativ.
|
|
158
|
4.D.5 Reforma fiscală ecosocială
|
Etapă de referință
|
Lansarea celei de-a doua etape a activității grupului operativ
|
Grupul operativ privind reforma fiscală ecologică își începe activitatea în cea de-a doua etapă a reformei fiscale ecosociale
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2021
|
Grupul operativ își începe activitatea în cea de-a doua etapă a reformei fiscale ecosociale.
|
|
159
|
4.D.5 Reforma fiscală ecosocială
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a reformei fiscale ecosociale
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a reformei fiscale ecosociale.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Intrarea în vigoare a reformei fiscale ecosociale, inclusiv un preț pentru emisiile de CO2, care se preconizează că va reduce emisiile anuale de CO2 cu cel puțin 2.6 milioane de tone până în 2030 (comparativ cu 2019).
|
|
160
|
4.D.6 Finanțare verde (agendă)
|
Etapă de referință
|
Agenda privind finanțarea verde
|
Publicarea Agendei privind finanțarea verde
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Agenda privind finanțarea verde se publică. Acesta include trimiteri concrete la acțiunile planificate, cum ar fi: facilitarea acordării de „împrumuturi verzi” și elaborarea de strategii și metode pentru o mai bună gestionare a riscurilor în contextul finanțării verzi (cum ar fi măsurarea și reducerea sistematică a expunerii la riscurile climatice și de mediu).
|
|
161
|
4.D.6 Finanțare verde (agendă)
|
Etapă de referință
|
Utilizarea indicatorilor cantitativi și calitativi pentru măsurarea gradului de realizare a punerii în aplicare
|
Publicarea raportului bazat pe indicatori privind punerea în aplicare a Agendei privind finanțarea verde
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Raportul prezintă o metodologie bazată pe indicatori cantitativi și calitativi care să ghideze măsurarea succesului acțiunilor de finanțare verde.
|
|
162
|
4.D.7 Strategia națională pentru educație financiară
|
Etapă de referință
|
Document de strategie
|
Publicarea documentului de strategie, inclusiv a planului de acțiune
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Documentul strategic se completează. Aceasta stabilește obiective comune și viziuni pe termen lung care conduc la o creștere a educației financiare în Austria și pe care părțile interesate din domeniul educației financiare își pot baza propriile programe și măsuri. Se preconizează, de asemenea, includerea unui cadru de cooperare și coordonare între actorii publici și nepublici din domeniul educației financiare. Documentul include un plan de acțiune pentru operaționalizarea strategiei.
|
|
163
|
4.D.7 Strategia națională pentru educație financiară
|
Etapă de referință
|
Finalizarea cadrului de competențe pentru educația financiară
|
Cadrul de competențe pentru educația financiară este transmis Comisiei Europene
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2022
|
Cadrul de competențe se axează pe îmbunătățirea educației financiare de bază în școli și pentru tineri, pe îmbunătățirea cunoștințelor populației cu privire la piața de capital și pe creșterea gradului de conștientizare cu privire la importanța ofertei viitoare și pentru persoanele în vârstă. Se preconizează, de asemenea, sinergii cu Agenda privind finanțarea verde (cum ar fi „alfabetizarea financiară ecologică”).
|
|
164
|
4.D.8 Pachetul de măsuri de demarare
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a pachetului privind demararea
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a pachetului de măsuri de înființare
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Intrarea în vigoare a unei legi care introduce o nouă formă corporativă (titlu provizoriu: „Austrian Limited”), care facilitează primele etape ale întreprinderilor nou-înființate. Aceasta ține seama în special de nevoile întreprinderilor nou-înființate și ale IMM-urilor inovatoare. Aceasta include alocarea flexibilă a acțiunilor către investitori și angajați.
|
|
165
|
4.D.9 Consolidarea capitalului propriu
|
Etapă de referință
|
Decretul privind conversia în acțiuni a împrumuturilor garantate de stat
|
Publicarea decretului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Decretul care deschide posibilitatea de a converti în capitaluri proprii împrumuturile garantate de stat este în vigoare.
|
|
166
|
4.D.9 Consolidarea capitalului propriu
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a formularului de societate pentru investiții în acțiuni (SICAV)
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a formei de societate pentru investiții în participații (SICAV)
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
O modificare a dreptului austriac al societăților comerciale intră în vigoare pentru a introduce forma juridică a SICAV în vederea facilitării investițiilor de capital în societăți.
|
|
167
|
4.D.10 Piața forței de muncă: ghișeu unic
|
Etapă de referință
|
Dezvoltare conceptuală
|
Conceptul de ghișeu unic a fost dezvoltat și transmis Comisiei Europene
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2021
|
Trebuie să fie disponibil conceptul intern, care urmează să fie dezvoltat cu implicarea Laender și a partenerilor sociali, pentru înființarea ghișeului unic. Aceasta operaționalizează introducerea ghișeului unic.
|
|
168
|
4.D.10 Piața forței de muncă: ghișeu unic
|
Etapă de referință
|
Începerea funcționării
|
Ghișeul unic este operațional
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Ghișeul unic este operațional și a început să ofere servicii șomerilor.
|
|
169
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind transportul ocazional
|
Dispoziție legală care indică data de intrare în vigoare a Legii privind transportul ocazional.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Intră în vigoare Legea privind transportul ocazional, care elimină un tarif obligatoriu pentru transportul ocazional (obligația taximetrului).
|
|
170
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
Etapă de referință
|
Exceptarea de la cerințele de autorizare a punctelor de reîncărcare pentru autovehicule electrice și sisteme fotovoltaice din instalațiile comerciale.
|
Publicarea decretului de exceptare de la autorizare a punctelor de reîncărcare pentru autovehicule electrice și sisteme fotovoltaice din instalațiile comerciale
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2021
|
Intră în vigoare decretul prin care punctele de reîncărcare a autovehiculelor electrice și a sistemelor fotovoltaice din instalațiile comerciale sunt, în principiu, exceptate de la autorizare.
|
|
171
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii privind perioada de grație
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii privind perioada de grație
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2022
|
Legea privind eliminarea barierelor din calea transferurilor de întreprinderi (Legea privind perioada de grație) intră în vigoare.
|
COMPONENTA 5: REPowerEU
Componenta austriacă REPowerEU abordează provocările cu care se confruntă Austria din cauza dependenței energetice de combustibilii fosili și a tranziției verzi. Cele patru măsuri propuse conțin două noi reforme (privind accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie și privind promovarea hidrogenului ca tehnologie esențială pentru neutralitatea climatică), o nouă investiție (sisteme fotovoltaice cu sau fără stocare a energiei electrice), precum și o extindere a unei investiții existente legate de vehiculele comerciale cu emisii zero.
Reformele contribuie în special la creșterea ponderii energiei din surse regenerabile și la accelerarea utilizării acesteia, precum și la creșterea producției de hidrogen din surse regenerabile și a utilizării hidrogenului în sectoarele greu de decarbonizat. Investițiile contribuie la accelerarea extinderii energiei din surse regenerabile și la sprijinirea transportului cu emisii zero și a infrastructurii acestuia.
Se preconizează că punerea în aplicare a măsurilor avute în vedere va reduce dependența de combustibilii fosili, în conformitate cu recomandarea specifică fiecărei țări privind energia (CSR 4 din 2022). Majoritatea noilor măsuri din capitolul privind REPowerEU au un efect transfrontalier, contribuind la asigurarea aprovizionării cu energie în întreaga UE.
Se preconizează că nicio măsură din cadrul acestei componente nu prejudiciază în mod semnificativ obiectivele de mediu în sensul articolul 17 din Regulamentul (UE) 2020/852, ținând seama de descrierea măsurilor și a etapelor de atenuare prevăzute în planul de redresare și reziliență în conformitate cu Orientările tehnice DNSH (2021/C58/01).
5.1. Descrierea reformelor și a investițiilor pentru sprijinul financiar nerambursabil
Q. SUBCOMPONENTA5.A Reforme
Reformă: 5.A.1 Accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie
Obiectivul măsurii este de a simplifica procedurile de autorizare pentru proiectele privind energia din surse regenerabile prin modificarea Legii naționale privind evaluarea impactului asupra mediului („Legea EIM”). Amendamentul vizează introducerea mai multor simplificări procedurale, cum ar fi facilitarea modificărilor autorizației în cazul dezvoltării tehnologice, reducerea duratei procedurilor de autorizare la nivel administrativ și judiciar prin stabilirea unor termene concrete pentru obiecții la începutul procedurii, eliminarea efectului suspensiv al căii de atac în cazul plângerilor insuficient justificate și utilizarea sporită a digitalizării.
Impactul reformei va fi evaluat într-un raport adresat parlamentului austriac, care va prezenta recomandări cu privire la modalitățile de accelerare a procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie și cifre care cuantifică durata procedurilor de evaluare a impactului asupra mediului (EIM).
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 30 septembrie 2024.
Reformă: 5.A.2 Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
Obiectivul acestei reforme este de a crea o nouă politică și de a coordona inițiativele privind hidrogenul din surse regenerabile în Austria prin intermediul unei strategii naționale privind hidrogenul. Strategia privind hidrogenul urmărește (i) să intensifice producția de hidrogen din surse regenerabile, (ii) să stabilească cadrul pentru dezvoltarea unei infrastructuri pregătite pentru hidrogen cu scopul de a permite importurile și transportul hidrogenului din surse regenerabile și, de asemenea, (iii) să stabilească obiectivul de a instala o capacitate de electrolizoare de 1 GW până în 2030, pentru a reduce dependența de combustibilii fosili în sectoare precum industria și transporturile, care sunt dificil de decarbonizat.
Măsura constă în publicarea unei strategii naționale privind hidrogenul și în instituirea platformei naționale pentru hidrogen.
Strategia privind hidrogenul prevede acțiuni specifice în opt domenii de politică (proiecte emblematice privind implementarea specifică a tehnologiilor pe bază de hidrogen, finanțarea pentru producția de hidrogen din surse regenerabile, stimulente pentru modelele de afaceri bazate pe hidrogen, infrastructura pregătită pentru hidrogen, mobilitatea verde bazată pe hidrogen, C &D în domeniul hidrogenului, dialogul cu părțile interesate privind aspectele legate de hidrogen și colaborarea la nivelul UE și la nivel internațional privind reglementarea și infrastructura hidrogenului).
Măsura include, de asemenea, (i) publicarea unui prim raport de evaluare care oferă informații cu privire la situația actuală și face un bilanț al progreselor înregistrate în punerea în aplicare a Strategiei privind hidrogenul, (ii) publicarea planului național integrat privind infrastructura energetică și (iii) adoptarea cadrului legislativ privind punerea în aplicare a unui sistem național de certificare a hidrogenului.
Punerea în aplicare a reformei se finalizează până la 31 martie 2026.
R. SUBCOMPONENTA 5.B Investiții
Investiții: 5.B.1 Sisteme fotovoltaice
Obiectivul acestei investiții este de a sprijini extinderea sistemelor fotovoltaice cu sau fără stocare de energie electrică. Investiția vizează accelerarea extinderii energiei din surse regenerabile și contribuția la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră.
Schema de subvenții sprijină sistemele fotovoltaice cu sau fără stocare de energie electrică exclusiv pe clădiri și promovează extinderea energiei din surse regenerabile. Numai persoanele fizice și asociațiile non-profit sunt eligibile pentru finanțare.
Schema de subvenții sprijină instalarea sau extinderea sistemelor fotovoltaice cu o capacitate ≤ 20 kWp, cu sau fără stocare de energie electrică. Sistemele sunt subdivizate în funcție de dimensiunea lor. Sistemele de până la 10 kWpeak și sistemele cu valori cuprinse între 10 și 20 kWpeak sunt subvenționate cu rate forfetare diferite.
Schema de subvenții poate sprijini, de asemenea, sistemele de stocare a energiei electrice de până la 50 kWh, atunci când acestea sunt instalate împreună cu sistemul de producere a energiei din surse regenerabile. Se acordă rate forfetare per kWh pentru sistemele de stocare a energiei electrice.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 31 decembrie 2025.
Investiții: 5.B.2. Măsură extinsă: Finanțarea vehiculelor comerciale și a infrastructurii cu emisii zero
Obiectivul acestei investiții este de a extinde investiția 1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero din cadrul componentei 1, „Redresare durabilă”. Partea extinsă a investiției respective sporește nivelul de ambiție al măsurii inițiale prin acordarea de finanțare pentru trecerea de la vehiculele comerciale grele (categoriile N2 și N3, tractoare și vehicule speciale) la vehicule comerciale grele cu emisii zero (categoriile N2 și N3, tractoare și vehicule speciale).
Sunt eligibile pentru finanțare numai vehiculele electrice și pe bază de hidrogen din categoriile N2, N3, tractoarele și vehiculele speciale, precum și infrastructura necesară pentru exploatarea acestora.
Punerea în aplicare a investiției se finalizează până la 30 iunie 2026.
5.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendarul de monitorizare și implementare aplicabile sprijinului financiar nerambursabil
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
172
|
5.A.1. Accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie
|
Etapă de referință
|
Intrarea în vigoare a Legii EIM modificate
|
Dispoziție legală care indică intrarea în vigoare a Legii EIM modificate
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Modificarea Legii privind evaluarea impactului asupra mediului (EIM) intră în vigoare.
|
|
173
|
5.A.1. Accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie
|
Etapă de referință
|
Al 9-lea raport EIM prezentat Parlamentului
|
Transmiterea celui de-al9-lea raport EIM către Parlament
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 3
|
2024
|
Cel de-al 9-lea raport EIM se transmite Parlamentului. Acesta include cifre privind durata procedurilor EIM, precum și recomandări privind acțiunile necesare pentru a accelera și mai mult autorizarea surselor regenerabile de energie în Austria.
|
|
174
|
5.A.2. Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
Etapă de referință
|
Strategia privind hidrogenul este publicată
și se înființează platforma națională pentru hidrogen
|
Publicarea Strategiei privind hidrogenul și instituirea platformei naționale pentru hidrogen.
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 2
|
2023
|
Strategia privind hidrogenul se publică.
Se instituie platforma națională pentru hidrogen. Platforma include reprezentanți ai cercetării, ai industriei, ai sectorului energetic și ai societății civile.
|
|
175
|
5.A.2. Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
Etapă de referință
|
Publicarea raportului de evaluare
|
Publicarea online a raportului de evaluare privind punerea în aplicare a Strategiei privind hidrogenul
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2024
|
Se publică primul raport de evaluare privind punerea în aplicare a Strategiei privind hidrogenul. Aceasta include situația actuală și o evaluare a progreselor înregistrate în ceea ce privește obiectivele incluse în Strategia privind hidrogenul.
|
|
176
|
5.A.2. Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
Etapă de referință
|
Punerea în aplicare a două măsuri-cheie din Strategia privind hidrogenul
|
Publicarea planului național integrat privind infrastructura energetică (PIN); și cadrul legislativ privind punerea în aplicare a unui sistem național de certificare a hidrogenului
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2026
|
Punerea în aplicare a două livrări-cheie ale Strategiei privind hidrogenul: (I) se publică planul național integrat final privind infrastructura energetică (PIN); și (ii) se adoptă cadrul legislativ pentru punerea în aplicare a sistemului național de certificare a hidrogenului.
|
|
177
|
5.B.1. Sisteme fotovoltaice
|
Etapă de referință
|
Publicarea orientărilor
|
Publicarea online a orientărilor
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Orientările sistemului de subvenții se publică.
|
|
178
|
5.B.1. Sisteme fotovoltaice
|
Țintă
|
Instalarea sistemelor fotovoltaice
|
—
|
Număr
|
0
|
17 500
|
TRIMESTRUL 4
|
2024
|
Se instalează 17 500 proiecte care constau în sisteme fotovoltaice de până la 20 kWp, cu sau fără sisteme de stocare a energiei electrice de până la 50 kWh.
|
|
179
|
5.B.1. Sisteme fotovoltaice
|
Țintă
|
Instalarea sistemelor fotovoltaice
|
—
|
Număr
|
17 500
|
35 300
|
TRIMESTRUL 4
|
2025
|
Se instalează 35 300 proiecte care constau în sisteme fotovoltaice de până la 20 kWp, cu sau fără sisteme de stocare a energiei electrice de până la 50 kWh.
|
|
180
|
5.B.2. Finanțarea vehiculelor comerciale și a infrastructurii cu emisii zero
|
Etapă de referință
|
Lansarea cererii de finanțare
|
Lansarea cererii de finanțare pentru proiecte pentru vehiculele utilitare grele
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 1
|
2023
|
Se lansează o cerere de finanțare pentru proiecte pentru vehiculele comerciale grele (categoriile N2 și N3, tractoare și vehicule speciale) „Vehicule comerciale fără emisii și infrastructură (ENIN)”.
|
|
181
|
5.B.2. Finanțarea vehiculelor comerciale și a infrastructurii cu emisii zero
|
Țintă
|
Vehicule echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
—
|
Număr
|
0
|
167
|
TRIMESTRUL 2
|
2026
|
Pe baza acordurilor de grant, destinatarii finali achiziționează și primesc cel puțin 167 de vehicule comerciale grele cu emisii zero (categoriile N2 și N3, tractoare și vehicule speciale) și infrastructura necesară pentru exploatarea acestora.
|
COMPONENTA 6: Audit și control
S. SUBCOMPONENTA 6.A Audit și control
S.1. Descrierea reformelor și a investițiilor
Reformă: 6.A.1 măsuri pentru cadrul de control al redresării și rezilienței
Planul
Obiectivul măsurii este de a îmbunătăți cadrul de control al planului austriac de redresare și reziliență. Pentru a asigura punerea în aplicare eficace a unor măsuri proporționale de protecție a intereselor financiare ale Uniunii (FIU), în conformitate cu articolul 22 din Regulamentul privind MRR, Austria se asigură că se semnează acorduri obligatorii din punct de vedere juridic între organismele responsabile la nivel federal și organismele de punere în aplicare care sunt integral sau parțial responsabile pentru punerea în aplicare a MRR. Astfel de acorduri stabilesc obligația acestor organisme de punere în aplicare (a) de a colecta și de a asigura accesul la datele prevăzute la articolul 22 alineatul (2) litera (d) punctele (i)-(iii) din Regulamentul privind MRR și (b) de a efectua controale adecvate ale dublei finanțări între MRR și alte programe ale Uniunii și de a documenta aceste controale. În cazul în care obligațiile menționate anterior sunt deja cerințe legale, nu este necesar un acord obligatoriu din punct de vedere juridic.
Reforma se finalizează până la 31 decembrie 2023.
S.2. Jaloane, ținte, indicatori și calendar pentru monitorizare și punere în aplicare
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
Indicatori calitativi
(pentru jaloane)
|
Indicatori cantitativi
(pentru obiective)
|
Calendar orientativ pentru finalizare
|
Descrierea fiecărui jalon și a fiecărei ținte
|
|
|
|
|
|
|
Unitatea de măsură
|
Situația de referință
|
Obiectiv
|
Trimestru
|
Anul
|
|
|
182
|
Modalități pentru cadrul de control al planului de redresare și reziliență
|
Etapă de referință
|
Modalități pentru cadrul de control al planului de redresare și reziliență
|
Semnarea acordurilor obligatorii din punct de vedere juridic
|
—
|
—
|
—
|
TRIMESTRUL 4
|
2023
|
Se semnează acorduri obligatorii din punct de vedere juridic între organismele responsabile la nivel federal și organismele de punere în aplicare care sunt responsabile integral sau parțial pentru punerea în aplicare a MRR. Astfel de acorduri stabilesc obligația acestor organisme de punere în aplicare (a) de a colecta și de a asigura accesul la datele prevăzute la articolul 22 alineatul (2) litera (d) punctele (i)-(iii) din Regulamentul privind MRR și (b) de a efectua controale adecvate ale dublei finanțări între MRR și alte programe ale Uniunii și de a documenta aceste controale.
În cazul în care obligațiile menționate anterior sunt deja cerințe legale, nu este necesar un acord obligatoriu din punct de vedere juridic.
|
Costul total estimat al planului de redresare și reziliență
Costurile totale estimate ale planului de redresare și reziliență al Austriei sunt de 4 187 412 730 EUR. Costul total estimat al capitolului REPowerEU este de 210 304 520 EUR.
SECȚIUNEA 2: SPRIJIN FINANCIAR
Financiară adecvată
Tranșele menționate la articolul 2 alineatul (2) se organizează după cum urmează:
Prima tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
|
|
|
|
|
21
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
M
|
Proiect de construcție în curs
|
|
84
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind asigurările de șomaj și publicarea Orientărilor privind finanțarea pe site-ul ministerelor
|
|
87
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
M
|
Asigurarea condițiilor prealabile pentru recalificare și perfecționare
|
|
152
|
4.D.2 Creșterea vârstei efective de pensionare
|
M
|
Stabilirea temeiului juridic pentru eliminarea pensiei anticipate fără deducere, precum și pentru introducerea primei de pornire anticipată
|
|
17
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
M
|
Lansarea programului de sprijin
|
|
49
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind digitalizarea școlilor
|
|
62
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
M
|
Aprobarea și publicarea orientărilor și contractelor relevante pentru KMU.DIGITAL 3.0
|
|
63
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
M
|
Aprobarea și publicarea orientărilor și contractelor relevante pentru KMU.E-Commerce
|
|
169
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind transportul ocazional
|
|
170
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
M
|
Exceptarea de la cerințele de autorizare a punctelor de reîncărcare pentru autovehicule electrice și sisteme fotovoltaice din instalațiile comerciale
|
|
52
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
T
|
Dispozitive digitale pentru primii doi ani de școală secundară
|
|
59
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind Fondul pentru digitalizare
|
|
65
|
2.D.2 Investiții digitale în întreprinderi
|
M
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții pentru a reflecta majorarea bugetului ca urmare a planului de redresare și reziliență
|
|
68
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
M
|
Intrarea în vigoare a modificării Legii privind primele pentru investiții pentru a reflecta majorarea bugetului ca urmare a planului de redresare și reziliență
|
|
92
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
M
|
Finalizarea pachetului de măsuri educative de remediere și demararea măsurilor în școli
|
|
158
|
4.D.5 Reforma fiscală ecosocială
|
M
|
Lansarea celei de-a doua etape a activității grupului operativ
|
|
119
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
M
|
Proiecte-pilot privind asistenții medicali comunitari ca element al reformei serviciilor de îngrijire
|
|
11
|
1.B.2 Introducerea biletului de călătorie 1-2-3
|
M
|
Intrarea în vigoare a legii
|
|
41
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
M
|
Adoptarea criteriilor de reglementare și a orientărilor privind finanțarea
|
|
50
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
M
|
Intrarea în vigoare a regulamentului de punere în aplicare,
|
|
56
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
M
|
Intrarea în vigoare a legii de modificare a Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi; modernizarea infrastructurii informatice relevante
|
|
101
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
M
|
Selectarea la nivel național a proiectelor de sprijinire a dezvoltării producției, stocării și aplicațiilor hidrogenului
|
|
122
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
M
|
Adoptarea orientărilor privind finanțarea pentru cele patru domenii de intervenție
|
|
131
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
M
|
Începerea activității asistenților medicali comunitari
|
|
134
|
4.C.1 Dezvoltarea unui program de cultură imobiliară
|
M
|
Al patrulea raport privind cultura imobiliară
|
|
167
|
4.D.10 Piața forței de muncă: ghișeu unic
|
M
|
Dezvoltare conceptuală
|
|
162
|
4.D.7 Strategia națională pentru educație financiară
|
M
|
Document de strategie
|
|
165
|
4.D.9 Consolidarea capitalului propriu
|
M
|
Decretul privind conversia în acțiuni a împrumuturilor garantate de stat
|
|
3
|
1.A.2 Schimbul de sisteme de încălzire cu petrol și gaz
|
T
|
Înlocuirea sistemelor de încălzire
|
|
12
|
1.B.2 Introducerea biletului de călătorie 1-2-3
|
M
|
Introducerea biletului pentru climă 1-2-3
|
|
24
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii modificate privind gestionarea deșeurilor
|
|
38
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
|
44
|
2.A.1 Configurarea infrastructurii de internet a platformei Austria (PIA) 2030
|
M
|
Programul de lucru privind infrastructura de internet a platformei Austria (PIA 2030) pentru coordonarea interacțiunii tuturor părților interesate relevante
|
|
53
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
T
|
Dispozitive digitale pentru primii doi ani de școală secundară
|
|
75
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
M
|
Cerere de exprimare a interesului (BMBWF); Identificarea unei agenții executante
|
|
85
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
T
|
Prime pentru educație plătite
|
|
93
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
M
|
Măsurile de sprijin în cursul anului școlar sunt finalizate. Furnizarea de cursuri suplimentare, inclusiv în timpul vacanțelor
|
|
97
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
M
|
Criterii de eligibilitate legate de climă stabilite în documentele cererii de propuneri
|
|
98
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
M
|
Selecția la nivel național a proiectelor de sprijinire a dezvoltării microelectronicii inovatoare și a tehnologiilor de conectivitate
|
|
107
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
M
|
Adoptarea și publicarea orientărilor privind finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
|
117
|
4.B.1 Strategia de protecție a solului
|
M
|
Adoptarea unei foi de parcurs pentru strategia austriacă de protecție a solului
|
|
137
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
M
|
Studii de fezabilitate pentru Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
|
143
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
M
|
Intrarea în vigoare a orientărilor privind finanțarea de instituire a fondului de investiții
|
|
156
|
4.D.4 Cadrul de guvernanță pentru acțiuni în domeniul climei
|
M
|
Consiliul cetățenilor pentru climă (Klimarat) și punctul focal privind înverzirea bugetelor
|
|
Cuantumul tranșei
|
804 597 701 MIL.
|
A doua tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
|
|
|
|
|
1
|
1.A.1Decarbonizarea parcului imobiliar
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind încălzirea din surse regenerabile și a Legii modificate privind subvențiile de mediu
|
|
5
|
1.A.2 Schimbul de sisteme de încălzire cu petrol și gaz
|
T
|
Înlocuirea sistemelor de încălzire
|
|
6
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
M
|
Stabilirea priorităților de finanțare
|
|
13
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
M
|
Lansarea programului de sprijin pentru autobuze cu emisii zero
|
|
27
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
M
|
Intrarea în vigoare a cadrului juridic pentru Fondul pentru biodiversitate
|
|
35
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
M
|
Lansarea programului de sprijin pentru prime de reparații
|
|
86
|
3.B.1 Bonus pentru educație
|
M
|
Măsura bonusului pentru educație evaluată
|
|
88
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
M
|
Raport privind punerea în aplicare
|
|
94
|
3.C.2 Pachetul de educație de remediere
|
M
|
Evaluarea pachetului de măsuri educative de remediere
|
|
135
|
4.C.2 Elaborarea unei strategii naționale de digitalizare a patrimoniului cultural
|
M
|
Lansarea procesului de consultare privind o strategie pentru digitalizarea patrimoniului cultural
|
|
153
|
4.D.2 Creșterea vârstei efective de pensionare
|
M
|
Introducerea unui Aliquotierung de 50 % din prima creștere a pensiei
|
|
159
|
4.D.5 Reforma fiscală ecosocială
|
M
|
Intrarea în vigoare a reformei fiscale ecosociale
|
|
160
|
4.D.6 Finanțare verde (agendă)
|
M
|
Agenda privind finanțarea verde
|
|
164
|
4.D.8 Pachetul de măsuri de demarare
|
M
|
Intrarea în vigoare a pachetului privind demararea
|
|
166
|
4.D.9 Consolidarea capitalului propriu
|
M
|
Intrarea în vigoare a formei de societate pentru investiții în participații (SICAV)
|
|
168
|
4.D.10 Piața forței de muncă: ghișeu unic
|
M
|
Începerea funcționării
|
|
171
|
4.D.11 Liberalizarea reglementărilor comerciale
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii privind perioada de grație
|
|
60
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
M
|
Proiecte selectate
|
|
78
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
M
|
Aprobarea planificării ministeriale (BMBWF &BMF)
|
|
144
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
M
|
Prima cerere de exprimare a interesului
|
|
154
|
4.D.3 Reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult
|
M
|
Intrarea în vigoare a legii de introducere a unei majorări a primei de amânare a pensiei
|
|
157
|
4.D.4 Cadrul de guvernanță pentru acțiuni în domeniul climei
|
M
|
Intrarea în vigoare a unei legi care introduce o verificare obligatorie a impactului asupra climei pentru noile propuneri legislative
|
|
32
|
1.C.4 Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
T
|
Cereri de autorizare pentru construcție sau post-echipare
|
|
46
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
M
|
Finalizarea procedurilor de ofertare pentru a permite accesul la rețele gigabit cu capacitate de acces
|
|
146
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Analiza cheltuielilor privind analiza sprijinului acordat politicilor în domeniul climei și al energiei și a peisajului stimulativ
|
|
2
|
1.A.1 Decarbonizarea parcului imobiliar
|
M
|
Formarea consultanților în domeniul energiei
|
|
57
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
M
|
Conectarea registrelor la rețeaua de registre și sisteme (RSV), pregătirea portalului digital unic (ODD), lansarea bazei de date privind obligațiile de informare (IVDB) de către ministere
|
|
81
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
M
|
Decizii de acordare de granturi universităților care investesc în infrastructura de cercetare digitală
|
|
104
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
M
|
Platforma privind asistența medicală primară și măsurile conexe
|
|
114
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
M
|
Identificarea și încredințarea organismelor de punere în aplicare
|
|
118
|
4.B.1 Strategia de protecție a solului
|
M
|
Adoptarea strategiei cantitative austriece de protecție a solului
|
|
120
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
M
|
Sunt stabilite principii pentru punerea în aplicare a guvernanței bazate pe obiective privind îngrijirea pe termen lung („Zielsteuerung Pflege”)
|
|
132
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
M
|
Evaluare intermediară
|
|
155
|
4.D.3 Reducerea sărăciei în rândul persoanelor în vârstă prin stimularea persoanelor să lucreze mai mult
|
M
|
Intrarea în vigoare a legii de modificare a Korridorpension
|
|
161
|
4.D.6 Finanțare verde (agendă)
|
M
|
Utilizarea indicatorilor cantitativi și calitativi pentru măsurarea gradului de realizare a punerii în aplicare
|
|
163
|
4.D.7 Strategia națională pentru educație financiară
|
M
|
Finalizarea cadrului de competențe pentru educația financiară
|
|
182
|
6.A.1 Măsuri pentru cadrul de control al planului de redresare și reziliență
|
M
|
Modalități pentru cadrul de control al planului de redresare și reziliență
|
|
67
|
2.D.2 Investiții digitale în întreprinderi
|
T
|
Investiții în digitalizare în cel puțin 7 000 de întreprinderi în cadrul planului de redresare și reziliență
|
|
89
|
3.B.2 Promovarea recalificării și a perfecționării
|
T
|
Persoanele care beneficiază de recalificare și perfecționare.
|
|
Cuantumul tranșei
|
1 051 832 796 MIL.
|
A treia tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
25
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
M
|
Intrarea în vigoare a regulamentului de punere în aplicare
|
|
28
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
M
|
Finalizarea cererii de proiecte pentru refacerea ecosistemelor degradate prioritare și pentru protejarea speciilor și habitatelor pe cale de dispariție
|
|
136
|
4.C.2 Elaborarea unei strategii naționale de digitalizare a patrimoniului cultural
|
M
|
Publicarea de către Ministerul Culturii (BMKOES) a strategiei pentru digitalizarea patrimoniului cultural
|
|
140
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
|
M
|
Kulturpool Neu” – platformă online de agregare a datelor de la diferite instituții de patrimoniu cultural
|
|
111
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de „legitimație de filiație”, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenții pentru copiii preșcolari(FrüheHilfen)
|
M
|
Intrarea în vigoare a legii care definește cadrul pentru „legitimația de filiație” electronică
|
|
147
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Analiza cheltuielilor „Identificarea sinergiilor cu peisajul de finanțare al landurilor”
|
|
9
|
1.B.1 Planul general de mobilitate 2030
|
M
|
Punerea în aplicare a planului general de mobilitate a început
|
|
115
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
T
|
Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari
|
|
151
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Analiza cheltuielilor „Promovarea în continuare a digitalizării în administrația publică”
|
|
22
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
M
|
Contracte atribuite
|
|
45
|
2.A.1 Configurarea infrastructurii de internet a platformei Austria (PIA) 2030
|
M
|
Punerea în aplicare a măsurilor elaborate de platformă pentru a reduce birocrația și a simplifica procedurile pentru dezvoltarea benzii largi
|
|
58
|
2.C.1 Propuneri legislative pentru o singură dată: Modificarea Legii privind portalul de servicii pentru întreprinderi
|
M
|
Stabilirea conectării tehnice a sistemului „doar o singură dată”
|
|
61
|
2.C.2 Fondul pentru digitalizare în administrația publică
|
M
|
Rapoarte finale privind proiectele finanțate
|
|
64
|
2.D.1 Digitalizarea IMM-urilor
|
T
|
Finalizarea proiectelor de digitalizare a IMM-urilor
|
|
69
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
T
|
Investiții în electromobilitate
|
|
79
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
M
|
Începerea construcției Institutului de Medicină de Precizie
|
|
90a
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii modificate privind învățământul școlar
|
|
105
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
T
|
Evenimente promoționale în contextul platformei/programului de incubator
|
|
108
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
T
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
|
112
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice de „legitimație de filiație”, inclusiv interfețele cu rețelele de intervenții pentru copiii preșcolari(FrüheHilfen)
|
M
|
Atribuirea contractului de programare a platformei electronice de tip „legitimație de filiație”
|
|
123
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
T
|
Finalizarea proiectelor de reabilitare termică
|
|
127
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
T
|
Finalizarea proiectelor de racordare la sisteme de termoficare de înaltă eficiență
|
|
129
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
T
|
Finalizarea proiectelor de terenuri dezafectate
|
|
47
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
M
|
Semnarea contractelor
|
|
172
|
5.A.1 Accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie
|
M
|
Intrarea în vigoare a Legii EIM modificate
|
|
174
|
5.A.2. Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
M
|
Se publică strategia națională privind hidrogenul și se instituie platforma națională pentru hidrogen
|
|
177
|
5.B.1. Sisteme fotovoltaice
|
M
|
Publicarea orientărilor
|
|
180
|
5.B.2. Finanțarea vehiculelor comerciale și a infrastructurii cu emisii zero
|
M
|
Lansarea cererii de finanțare
|
|
Cuantumul tranșei
|
798 173 595 MIL.
|
A patra tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
7
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
T
|
Proiecte de renovare termică aprobate
|
|
30
|
1.C.3 Investiții în sisteme de distribuție inversă și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi
|
T
|
Sisteme de preluare
|
|
36
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
T
|
Echipamente electrice sau electronice reparate sau reînnoite
|
|
39
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
T
|
Capacitate suplimentară de producere a energiei electrice din surse regenerabile
|
|
121
|
4.B.2 Reforma pentru dezvoltarea în continuare a serviciilor de îngrijire
|
M
|
Demararea punerii în aplicare a elementelor esențiale ale reformei privind furnizarea de servicii de îngrijire pe termen lung
|
|
99
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
T
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate au început
|
|
102
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
T
|
Cel puțin 66 % din proiectele aprobate au început
|
|
116
|
4.A.4 Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari (Frühe Hilfen)pentru femeile însărcinate dezavantajate din punct de vedere social, copiii de vârstă mică și familiile acestora
|
T
|
„Implementarea la nivel național a intervențiilor pentru copiii preșcolari
|
|
14
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
M
|
Ultima cerere de propuneri finalizată
|
|
18
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
M
|
Ultima cerere de propuneri finalizată
|
|
42
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
T
|
Implementarea proiectelor de decarbonizare
|
|
73
|
3.A.1 RTI-Strategie 2030
|
T
|
Finalizarea acordurilor de performanță și de finanțare
|
|
76
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
M
|
Raportul intermediar
|
|
90b
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
M
|
Intrarea în vigoare a legislației privind punerea în aplicare a modulelor suplimentare ale evaluărilor naționale standardizate
|
|
133
|
4.B.4 Investiții în punerea în aplicare a asistenței medicale comunitare
|
T
|
150 asistenți medicali comunitari activi la nivel național
|
|
141
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural e
|
T
|
Programul de digitalizare a obiectelor culturale și artistice
|
|
148
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Revizuirea cheltuielilor „Punerea în aplicare a taxonomiei UE la nivel național”
|
|
173
|
5.A.1 Accelerarea procedurilor de autorizare pentru sursele regenerabile de energie
|
M
|
Al 9-lea raport EIM prezentat Parlamentului
|
|
175
|
5.A.2 Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
M
|
Publicarea raportului de evaluare
|
|
178
|
5.B.1 Sisteme fotovoltaice
|
T
|
Instalarea sistemelor fotovoltaice
|
|
Cuantumul tranșei
|
587 622 536 MIL.
|
A cincea tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
|
|
|
|
|
33
|
1.C.4 Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
T
|
Punerea în funcțiune a instalațiilor
|
|
70
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
T
|
Investiții în renovarea termică a clădirilor
|
|
71
|
2.D.3 investiții verzi în întreprinderi
|
T
|
Investiții în energia solară
|
|
72
|
2.D.3 Investiții verzi în întreprinderi
|
T
|
Investiții în economii de energie pentru a sprijini cel puțin 1 300 de întreprinderi în cadrul planului de redresare și reziliență
|
|
51
|
2.B.1 Accesul echitabil și egal al elevilor la competențe digitale de bază
|
M
|
Evaluarea Legii privind digitalizarea școlilor
|
|
54
|
2.B.2 Furnizarea de dispozitive digitale destinate utilizatorilor finali elevilor
|
T
|
Dispozitive digitale pentru elevii din învățământul secundar inferior
|
|
109
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
T
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
|
149
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Analiza cheltuielilor „Participații în sectorul public”
|
|
10
|
1.B.1 Planul general de mobilitate 2030
|
M
|
Reducerea emisiilor de CO2 în sectorul transporturilor
|
|
82
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
M
|
Raport privind progresele înregistrate, 50 % din investiții fiind finalizate
|
|
145
|
4.C.5 Fond de investiții pentru întreprinderi culturale favorabile climei
|
M
|
Atribuirea contractelor pentru proiecte de afaceri culturale favorabile climei
|
|
23
|
1.B.5 Construirea de noi căi ferate și electrificarea căilor ferate regionale
|
M
|
Finalizarea lucrărilor
|
|
29
|
1.C.2 Fondul pentru biodiversitate
|
T
|
Proiecte în domeniul biodiversității finalizate
|
|
74
|
3.A.1 RTI-Strategie 2030
|
M
|
Aprobarea celui de-al treilea pact RTI
|
|
91a
|
3.C.1 Îmbunătățirea accesului la educație
|
M
|
Intrarea în vigoare a legislației privind stabilirea criteriilor de specificare a nivelului socioeconomic de referință al școlilor
|
|
95
|
3.C.3 Extinderea învățământului elementar
|
T
|
Creșterea ratelor de îngrijire a copiilor sub trei ani
|
|
96
|
3.C.3 Extinderea învățământului elementar
|
T
|
Creșterea ratelor de educație timpurie pentru copiii cu vârste cuprinse între trei și șase ani, compatibilă cu angajarea cu normă întreagă a părinților
|
|
103a
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
T
|
125 000 000 EUR au fost angajați pentru proiectele aprobate.
|
|
150
|
4.D.1 Analiza cheltuielilor, cu accent pe transformarea verde și digitală
|
M
|
Analiza cheltuielilor „Sustenabilitatea achizițiilor publice”
|
|
138
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
M
|
Redeschiderea Atelierelor Prater
|
|
179
|
5.B.1. Sisteme fotovoltaice
|
T
|
Instalarea sistemelor fotovoltaice
|
|
Cuantumul tranșei
|
370 449 901 MIL.
|
A șasea tranșă (sprijin nerambursabil):
|
Număr secvențial
|
Măsură conexă (reformă sau investiții)
|
Etapă/Obiectiv
|
Nume
|
|
|
|
|
|
|
8
|
1.A.3 Combaterea sărăciei energetice
|
T
|
Finalizarea proiectelor de renovare termică
|
|
26
|
1.C.1 Cadrul juridic pentru creșterea ratelor de colectare a ambalajelor de băuturi și furnizarea de recipiente pentru băuturi reutilizabile în comerțul cu amănuntul
|
T
|
Cotă reutilizabilă
|
|
31
|
1.C.3 Investiții în sisteme de distribuție inversă și măsuri de creștere a cotei de reutilizare a recipientelor pentru băuturi
|
T
|
Creșterea ratei de colectare
|
|
34
|
1.C.4: Modernizarea instalațiilor de sortare existente și construirea de noi instalații de sortare
|
T
|
Adâncimea de sortare
|
|
37
|
1.C.5 Promovarea reparării echipamentelor electrice și electronice (bonus pentru reparații)
|
T
|
Creșterea numărului de echipamente electrice sau electronice reparate sau reînnoite
|
|
40
|
1.D.1 Legea privind extinderea surselor regenerabile de energie
|
T
|
Capacitatea de producție a hidrogenului nou instalată
|
|
77
|
3.A.2 Quantum Austria – Promovarea științelor cuantice
|
M
|
Închiderea proiectelor cu transfer către operațiuni universitare
|
|
15
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
T
|
Autobuze echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
|
16
|
1.B.3 Autobuze cu emisii zero
|
M
|
Există infrastructură
|
|
19
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
T
|
Vehicule echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
|
20
|
1.B.4 Vehicule utilitare cu emisii zero
|
M
|
Există infrastructură
|
|
43
|
1.D.2 Transformarea industriei în direcția neutralității climatice
|
T
|
Finalizarea proiectelor de decarbonizare
|
|
80
|
3.A.3 Institutul austriac de medicină de precizie
|
M
|
Finalizarea Institutului de Medicină de Precizie
|
|
106
|
4.A.1 Îmbunătățirea asistenței medicale primare
|
T
|
Participarea la platforma de asistență medicală primară
|
|
110
|
4.A.2 Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
T
|
Finanțarea proiectelor de asistență medicală primară
|
|
113
|
4.A.3 Dezvoltarea platformei electronice „parent-pass”, inclusiv a interfețelor cu rețelele de intervenții pentru copiii preșcolari(FrüheHilfen)
|
T
|
Medicii îngrijitori și femeile respective care utilizează legitimația electronică de filiație
|
|
126
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
T
|
Proiecte de fațade verzi finalizate
|
|
130
|
4.B.3 Centre urbane favorabile climei
|
T
|
Finalizarea proiectelor de terenuri dezafectate
|
|
139
|
4.C.3 Renovarea Volkskundemuseum Wien și Prater Ateliers
|
M
|
Finalizarea reabilitării muzeului Volkskundemuseum
|
|
142
|
4.C.4 Valul de digitalizare a patrimoniului cultural
|
T
|
Programul de digitalizare a obiectelor culturale și artistice
|
|
48
|
2.A.2 Disponibilitatea pe scară largă a rețelelor de acces capabile de gigabit și crearea de noi conexiuni simetrice în gigabit
|
T
|
Furnizarea accesului în bandă largă pentru cel puțin 80 000 de gospodării austriece este finalizată.
|
|
83
|
3.A.4 Infrastructuri de cercetare (digitale)
|
M
|
Raport final cu finalizarea a 100 % din investiții
|
|
100
|
3.D.1 PIIEC Microelectronică și conectivitate
|
T
|
125 000 000 EUR alocați și cel puțin 80 % din ajutorul plătit pentru proiectele aprobate
|
|
103b
|
3.D.2 PIIEC Hidrogen
|
T
|
Toate proiectele aprobate au intrat în prima fază de desfășurare industrială
|
|
176
|
5.A.2. Hidrogenul ca tehnologie-cheie pentru neutralitatea climatică
|
M
|
Punerea în aplicare a două măsuri-cheie în cadrul strategiei privind hidrogenul
|
|
181
|
5.B.2. Finanțarea vehiculelor comerciale și a infrastructurii cu emisii zero
|
T
|
Vehicule echipate cu tehnologii cu emisii zero
|
|
Cuantumul tranșei
|
348 481 021 MIL.
|
SECȚIUNEA 3: DISPOZIȚII SUPLIMENTARE
1.Măsuri pentru monitorizarea și implementarea planului de redresare și reziliență
Monitorizarea și implementarea planului de redresare și reziliență al Austriei se efectuează în conformitate cu următoarele măsuri:
-Ministerul Finanțelor asigură coordonarea generală a punerii în aplicare și a sistemului de monitorizare și control. Repartizarea sarcinilor și relațiile dintre sistemele de monitorizare și de audit și de control sunt descrise în mod cuprinzător în plan. Deși sarcinile de punere în aplicare și de monitorizare și control ale măsurilor sunt delegate diferitelor ministere, este evident că Ministerul Finanțelor își asumă întreaga responsabilitate pentru a se asigura că sunt îndeplinite toate cerințele legate de implementare și de sistemul de monitorizare și control.
-Funcția de coordonare a Ministerului Finanțelor se bazează pe mecanismele și reglementările naționale stabilite. Se aplică dispozițiile legale naționale relevante și mecanismul național de monitorizare și control, inclusiv obligațiile de raportare corespunzătoare. Plata finanțării pentru măsurile incluse în plan către destinatarii finali se efectuează în conformitate cu temeiul juridic al orientărilor generale privind finanțarea (Förderrichtlinien), după caz.
Măsuri pentru asigurarea accesului deplin al Comisiei la datele subiacente
Ministerul Finanțelor răspunde de coordonarea și monitorizarea generală a planului și a punerii în aplicare a acestuia. Aceasta se poate baza pe ministerele responsabile de punerea în aplicare pentru a verifica punerea corectă în aplicare a măsurilor în domeniile lor de responsabilitate. Ministerele responsabile cu punerea în aplicare au departamente dedicate controlului intern. Ministerul Finanțelor acționează ca organism central de coordonare pentru monitorizarea progreselor înregistrate în ceea ce privește jaloanele și țintele, pentru monitorizarea și, după caz, punerea în aplicare a activităților de control și audit, precum și pentru furnizarea de rapoarte și cereri de plată. Acesta coordonează raportarea obiectivelor de etapă și a țintelor, a indicatorilor relevanți și a informațiilor financiare calitative, precum și a altor date, cum ar fi cele privind destinatarii finali. Diferitele ministere sau, după caz, organismele lor de punere în aplicare subordonate, codifică datele relevante și raportează datele solicitate Ministerului de Finanțe.
Pentru a oferi Comisiei acces deplin la datele subiacente relevante, Austria ia următoarele măsuri:
În conformitate cu articolul 24 alineatul (2) din Regulamentul (UE) 2021/241, la finalizarea jaloanelor și a țintelor relevante convenite în secțiunea 2.1 din prezenta anexă, Austria transmite Comisiei o cerere justificată în mod corespunzător de plată a contribuției financiare. Austria se asigură că, la cerere, Comisia are acces deplin la datele subiacente relevante care justifică în mod corespunzător cererea de plată, atât pentru evaluarea cererii de plată în conformitate cu articolul 24 alineatul (3) din Regulamentul (UE) 2021/241, cât și în scopuri de audit și control.