EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 6. 2025
COM(2025) 323 final
PRÍLOHA
k
Návrhu VYKONÁVACIEHO ROZHODNUTIA RADY,
ktorým sa mení vykonávacie rozhodnutie (EÚ) (ST 10159/21 INIT; ST 10159/21 PRIDAŤ 1; ST 10159/21 COR 1) z 13. júla 2021 o schválení posúdenia plánu obnovy a odolnosti Rakúska
PRÍLOHA
Obsah
ZLOŽKA 1: UDRŽATEĽNÉ OŽIVENIE
A. PODZLOŽKA 1.A Vlna obnovy
B. PODZLOŽKA 1.B Mobilita šetrná k životnému prostrediu
C. PODZLOŽKA 1.C Biodiverzita a obehové hospodárstvo
D. PODZLOŽKA 1.D Transformácia na klimatickú neutralitu
KOMPONENT 2: DIGITÁLNA OBNOVA
E. PODZLOŽKA 2.A Rozšírenie širokopásmového pripojenia
F. PODZLOŽKA 2.B Digitalizácia škôl
G. PODZLOŽKA 2.C Digitalizácia verejnej správy
H. PODZLOŽKA 2.Digitálna a ekologická transformácia podnikov
ZLOŽKA 3: OBNOVA ZALOŽENÁ NA VEDOMOSTIACH
I. PODZLOŽKA 3.A Výskum
J. PODZLOŽKA 3.B Rekvalifikácia a zvyšovanie úrovne zručností
K. PODZLOŽKA 3.C Vzdelávanie
L. PODZLOŽKA 3.D Strategická inovácia
ZLOŽKA 4: SPRAVODLIVÉ ZOTAVENIE
M. PODZLOŽKA 4.A Zdravie
N.PODZLOŽKA 4.Odolné obce
O. PODZLOŽKA 4.C Umenie a kultúra
P. PODZLOŽKA 4.D Odolnosť prostredníctvom reforiem
ZLOŽKA 5: REPowerEU
Q. PODZLOŽKA 5.A Reformy
R. PODZLOŽKA 5.B Investície
ZLOŽKA 6: Audit a kontrola
S. PODZLOŽKA 6.A Audit a kontrola
ODDIEL 1: REFORMY A INVESTÍCIE V RÁMCI PLÁNU OBNOVY A ODOLNOSTI
Opis reforiem a investícií
ZLOŽKA 1: UDRŽATEĽNÉ OŽIVENIE
A. PODZLOŽKA 1.A Vlna obnovy
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: zmena klímy, energetická efektívnosť, využívanie energie z obnoviteľných zdrojov, efektívne využívanie zdrojov, znečistenie ovzdušia, energetická chudoba, sociálna nerovnosť, tvorba pracovných miest.
Cieľom podzložky je i) podporiť zelenú transformáciu podporou nahradenia vykurovacích systémov ropy a plynu poškodzujúcich klímu technológiami využívajúcimi obnoviteľné zdroje energie a ii) posilniť sociálnu odolnosť podporou komplexnej tepelnej obnovy obydlí s cieľom znížiť náklady domácností s nízkymi príjmami na energiu. V dôsledku krízy spôsobenej ochorením COVID-19 má takisto za cieľ prispieť k oživeniu zamestnanosti v dôsledku multiplikačných účinkov renovačných prác na vytváranie pracovných miest.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa udržania hospodárstva a podpory obnovy (odporúčanie pre Španielsko č. 1 v roku 2020) so zameraním na investície na zelenú transformáciu, čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2020) a hospodársku politiku súvisiacu s investíciami v oblasti udržateľnosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
A.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 1.A.1 Dekarbonizácia fondu budov
Cieľom reformy je vytvoriť rámcové podmienky na nahradenie zastaraných vykurovacích systémov. Reformou sa zakáže inštalácia vykurovacích systémov založených na fosílnych palivách na vykurovanie priestoru a/alebo dodávky teplej vody v nových budovách a stimuluje sa nahradenie vykurovacích systémov na fosílne palivá v existujúcich budovách energiou z obnoviteľných zdrojov alebo diaľkovým vykurovaním. Reformou sa okrem toho vytvorí spoločná platforma v spolupráci s spolkovými krajinami a sociálnymi organizáciami na koordináciu sprievodných opatrení proti energetickej chudobe vrátane financovania a poradenských služieb pre domácnosti s nízkymi príjmami.
Vykonávanie reformného opatrenia sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investície: 1.A.2 Výmena vykurovacích systémov naftu a plyn
Cieľom investície je zvýšiť podiel vykurovacích systémov založených na energii z obnoviteľných zdrojov v obytných budovách, a tým znížiť spotrebu energie súvisiacej s vykurovaním, emisie skleníkových plynov a znečistenie ovzdušia.
Investícia pozostáva zo schémy podpory pre súkromné osoby na nahradenie vykurovacieho systému na fosílne palivá tepelnými zdrojmi na báze biomasy, tepelnými čerpadlami alebo konektormi k diaľkovému vykurovaniu.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2022.
Investície: 1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
Cieľom investície je prispieť k zníženiu spotreby energie v budovách a zároveň podporiť spravodlivú transformáciu. Investícia podporuje tepelnú obnovu budov využívaných sociálnymi neziskovými organizáciami, ktoré obsahujú obydlia pre zraniteľné osoby náchylné na energetickú chudobu, a tým znižuje spotrebu energie a náklady udržateľným spôsobom.
Investícia pozostáva z integrovaného systému podpory, ktorý poskytuje cielenú podporu a financovanie obnovy sociálnych budov neziskových organizácií, ako je tepelná izolácia stien a strechy, výmena okien a ohrievačov, ako aj plánovacia podpora.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. marca 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
A.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
1
|
1.A.1 Dekarbonizácia fondu budov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o obnoviteľnom vykurovaní a zmeneného zákona o environmentálnych dotáciách
|
Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona o obnoviteľnom vykurovaní a zmeneného zákona o environmentálnych dotáciách
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o obnoviteľnom vykurovaní a zmeneného zákona o environmentálnych dotáciách
stimulovať postupné vyraďovanie vykurovacích systémov na fosílne palivá
|
|
2
|
1.A.1 Dekarbonizácia fondu budov
|
Míľnik
|
Odborná príprava konzultantov v oblasti energetiky
|
Začatie odbornej prípravy pre energetických konzultantov s cieľom poskytovať poradenstvo domácnostiam s nízkymi príjmami a energetickou chudobou
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
V spolupráci s spolkovými krajinami a sociálnymi mimovládnymi organizáciami zapojenými do projektu sa ponúkne odborná príprava energetickým konzultantom s cieľom poskytovať poradenstvo domácnostiam s nízkymi príjmami a energetickou chudobou.
|
|
3
|
1.A.2 Výmena vykurovacích systémov naftu a plyn
|
Cieľ
|
Výmena vykurovacích systémov
|
—
|
Počet
|
0
|
6 360
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Realizovalo sa a podrobilo sa auditu najmenej 6360 projektov výmeny vykurovacích systémov.
|
|
5
|
1.A.2: Výmena vykurovacích systémov naftu a plyn
|
Cieľ
|
Výmena vykurovacích systémov
|
—
|
Počet
|
6 360
|
31 800
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Realizovalo sa a podrobilo sa auditu najmenej 31800 projektov výmeny vykurovacích systémov.
|
|
6
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
Míľnik
|
Určenie priorít financovania
|
Rozhodnutie o usmerneniach o financovaní s cieľom zabezpečiť aspoň 30 % priemerné zníženie primárnej energie
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Ministerstvo klímy (BMK) prijalo a uverejnilo podmienky a priority financovania v usmerneniach o financovaní schémy podpory tepelnej obnovy budov využívaných sociálnymi neziskovými organizáciami, ktoré obsahujú obydlia pre zraniteľné osoby náchylné na energetickú chudobu. V usmerneniach o financovaní sa zabezpečí aspoň 30 % priemerné zníženie spotreby primárnej energie budov, ktoré sa majú obnoviť.
|
|
7
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
Cieľ
|
Schválené projekty tepelnej obnovy
|
—
|
Počet
|
0
|
480
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Tepelná renovácia najmenej 480 obydlí schválených BMK v rámci schémy podpory
|
|
8
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
Cieľ
|
Dokončené projekty tepelnej obnovy
|
—
|
Počet
|
0
|
1 079
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Obnova 1079 obydlí sa dokončí na základe stanovených zmluvných a plánovacích zásad v súlade so stavebným povolením.
|
B. PODZLOŽKA 1.B Mobilita šetrná k životnému prostrediu
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: dekarbonizácia odvetvia dopravy, udržateľná infraštruktúra, mobilita šetrná ku klíme.
Cieľmi podzložky sú posilnenie mobility šetrnej k životnému prostrediu prostredníctvom rozvoja potrebnej infraštruktúry a stimulovania využívania udržateľných dopravných prostriedkov.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa zamerania investícií na zelenú transformáciu (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020) a hospodársku politiku súvisiacu s investíciami v oblasti udržateľnosti (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
B.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 1.B.1 Hlavný plán mobility do roku 2030
Cieľom tejto reformy je znížiť emisie CO2 v odvetví dopravy a zabezpečiť koherentný prístup k dosiahnutiu klimatickej neutrality.
Reforma pozostáva z predloženia hlavného plánu mobility, v ktorom sa stanoví stratégia udržateľnej mobility do roku 2030, a následného vykonávania plánovaných činností. To zahŕňa komplexné opatrenia týkajúce sa elektromobility vrátane rozvoja infraštruktúry, ako sú cyklistické trasy. Sprevádza ho vytvorenie monitorovacieho systému na hodnotenie pokroku.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 30. septembra 2023 a dokončí sa do 30. septembra 2025.
Reforma: 1.B.2 Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
Cieľom tejto reformy je uľahčiť udržateľnú verejnú dopravu medzi regiónmi vytvorením cenovo primeranej, jednoduchej a konzistentnej ponuky predaja cestovných lístkov.
Reforma spočíva vo vytvorení paušálneho časového cestovného lístka platného vo všetkých regiónoch Rakúska s cieľom znížiť náklady a stimulovať využívanie verejnej dopravy.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2021 pre vnútroštátnu a/alebo regionálnu kategóriu klimatického cestovného lístka. Očakáva sa, že všetky 1 – 2-3 cestovné lístky budú k dispozícii aj po roku 2021.
Investície: 1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
Cieľom tejto investície je znížiť emisie zo systému verejnej dopravy zvýšením využívania autobusov s nulovými emisiami.
Investícia pozostáva z poskytnutia finančných prostriedkov na prechod na autobusy, ktoré musia byť vybavené technológiami s nulovými emisiami uhlíka. To musí sprevádzať rozvoj infraštruktúry potrebnej na prevádzku autobusov vo verejnej doprave vrátane nabíjacích a čerpacích staníc. Cieľom je podporiť prechod zo súčasných fosílnych palív na autobusy s nulovými emisiami, ktoré sú prevádzkované s využitím energie z obnoviteľných zdrojov. Investícia sa riadi prostredníctvom výziev na vyjadrenie záujmu, ktoré dopravným združeniam, dopravným spoločnostiam a iným potenciálnym konečným prijímateľom umožňujú predkladať žiadosti.
Oprávnené projekty zahŕňajú autobusy s nulovými emisiami a infraštruktúru na prevádzku autobusov. Za predpokladu, že sú splnené tieto minimálne vopred vymedzené kritériá, sa projekty zoradia podľa environmentálnych, hospodárskych a iných kritérií posudzovania kvality, ktoré zahŕňajú vykonávanie v rámci zastrešujúcej dopravnej koncepcie.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. marca 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Investície: 1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
Cieľom tejto investície je znížiť emisie z dopravy zvýšením podielu úžitkových vozidiel s nulovými emisiami.
Investícia pozostáva z poskytovania finančných prostriedkov na prechod na komerčné vozidlá, ktoré sú vybavené technológiami s nulovými emisiami uhlíka a prevádzkované s energiou z obnoviteľných zdrojov. Od roku 2022 bude existujúci systém financovania sprevádzať nový investičný systém, ktorý sa riadi prostredníctvom výziev na vyjadrenie záujmu a umožňuje podnikom a podnikateľským organizáciám, verejným orgánom a združeniam predkladať žiadosti. Oprávnené projekty zahŕňajú úžitkové vozidlá s nulovými emisiami kategórie N1 a infraštruktúru na prevádzku vozidiel. Ak to prevádzkové postupy umožňujú, podporovaná čerpacia a nabíjacia infraštruktúra musí byť použiteľná aj pre iné typy vozidiel a prístupná verejnosti. Za predpokladu, že sú splnené tieto minimálne vopred definované kritériá, sa projekty zoradia podľa environmentálnych, hospodárskych a iných kritérií hodnotenia kvality v rámci nového investičného systému.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
Investície: 1.B.5. Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
Cieľom tejto investície je zlepšiť transeurópsku sieť pozdĺž baltsko-jadranského koridoru základnej siete a vnútroregionálnej prepojenosti v Rakúsku prostredníctvom verejnej dopravy.
Investícia pozostáva z prác na niekoľkých projektoch a projektových segmentoch zameraných na výstavbu novej železničnej trate (železnica Koralm) medzi Štajersko a Korutánsko vrátane príslušnej infraštruktúry.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
B.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
9
|
1.B.1 Hlavný plán mobility do roku 2030
|
Míľnik
|
Vykonávanie hlavného plánu mobility sa začalo
|
Dokončenie niekoľkých krokov v hlavnom pláne mobility
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
V rámci hlavného plánu mobility boli uverejnené tieto strategické dokumenty:
— Zrýchlený program mobility v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov
Spoločná stratégia pre mobilitu
— Hlavný plán pre nákladnú dopravu
— Hlavný plán digitálnej transformácie v oblasti mobility
— Stratégia FTI pre mobilitu do roku 2040
— Stratégia FTI v oblasti letectva
Okrem toho bol prijatý legislatívny balík, ktorým sa zavádza klimatická kontrola existujúcich právnych predpisov pre sektor mobility, a vykonáva sa Alpský dohovor (protokol o doprave).
|
|
10
|
1.B.1 Hlavný plán mobility do roku 2030
|
Míľnik
|
Zníženie emisií CO2 v odvetví dopravy
|
Trvalá zmena trendu znižovania emisií CO2 v odvetví dopravy (trvalé zníženie pod vrcholom v roku 2019 vrátane všeobecného klesajúceho trendu) podľa monitorovania hlavného plánu mobility do roku 2030
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Hodnotenie ukazovateľov hlavného plánu mobility do roku 2030 s cieľom preukázať jeho vplyv a základné príčiny a preukázať, že sa dosiahol udržateľný posun v znižovaní emisií CO2 v odvetví dopravy. Uskutočňuje sa to v súvislosti s krátkodobou predpoveďou rakúskych emisií skleníkových plynov.
Trvalé zníženie emisií CO2 vrátane všeobecného klesajúceho trendu pod vrchol v roku 2019 (pri zohľadnení akýchkoľvek osobitných účinkov ochorenia COVID-19) sa preukáže v rámci monitorovania hlavného plánu mobility do roku 2030.
|
|
11
|
1.B.2 Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o zavedení klimatického lístka
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudol účinnosť „federálny zákon o zavedení klimatického lístka“. Zákon stanoví všeobecné pravidlo pre stanovenie maximálnych taríf v súlade s nariadením EÚ č. 1370/2007. V zákone sa vymedzí územná, dopravná, osobná a časová pôsobnosť a cena klimatického lístka 1 – 2-3.
|
|
12
|
1.B.2 Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
Míľnik
|
Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
Prvé 1 – 2-3 klimatické lístky sa uvedú na trh.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Vnútroštátne a/alebo regionálne kategórie klimatického lístka 1 – 2-3 sú zákazníkom k dispozícii na nákup a používanie.
|
|
13
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Spustenie podporného programu pre autobusy s nulovými emisiami
|
Výzva na vyjadrenie záujmu bola verejne oznámená.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Výzva na vyjadrenie záujmu bola vyhlásená. Výzva umožní dopravným združeniam, dopravným spoločnostiam a iným potenciálnym príjemcom podávať žiadosti (prostredníctvom digitálneho portálu oddelenia úhrad). Oprávnené projekty zahŕňajú autobusy s nulovými emisiami a infraštruktúru na prevádzku autobusov.
|
|
14
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Posledná dokončená výzva
|
Dokončenie poslednej výzvy potenciálnych príjemcov na vyjadrenie záujmu
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Posledná výzva potenciálnych príjemcov na vyjadrenie záujmu bola ukončená. Oprávnené projekty zahŕňajú autobusy s nulovými emisiami a infraštruktúru potrebnú na ich prevádzku.
|
|
15
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
Cieľ
|
Autobusy vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
—
|
Počet
|
0
|
579
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Na základe dohôd o grante koneční prijímatelia obstarávali a dostali aspoň 579 autobusov s technológiou s nulovými emisiami.
|
|
16
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Je zavedená infraštruktúra
|
Vybudovala sa infraštruktúra potrebná na premenu 579 autobusov v rakúskej pravidelnej preprave na autobusy s nulovými emisiami.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Na základe dohôd o grante koneční príjemcovia nainštalovali nabíjaciu infraštruktúru (jednodňovú/vklad a príležitostnú nakládku na zastávky), nadzemné trolejové vedenia a vodíkové čerpacie stanice potrebné na prevádzku najmenej 579 autobusov s nulovými emisiami.
|
|
17
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Spustenie podporného programu
|
Spustenie podporného programu pre úžitkové vozidlá s nulovými emisiami a ich nabíjaciu infraštruktúru („E– Mobilitäts-offensive 2021“ pre spoločnosti).
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Program podpory bol spustený. Umožňuje podnikom a iným podnikateľským organizáciám, verejným orgánom a združeniam nahliadať do všetkých potrebných dokumentov a predkladať svoje žiadosti (prostredníctvom digitálneho portálu zúčtovacieho úradu). Oprávnené projekty zahŕňajú úžitkové vozidlá s nulovými emisiami a infraštruktúru na prevádzku týchto vozidiel.
|
|
18
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Posledná dokončená výzva
|
Dokončenie poslednej výzvy potenciálnych príjemcov na vyjadrenie záujmu
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Posledná výzva potenciálnych príjemcov na vyjadrenie záujmu bola ukončená. Oprávnené projekty zahŕňajú úžitkové vozidlá s nulovými emisiami a infraštruktúru na prevádzku týchto vozidiel.
|
|
19
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
Cieľ
|
Vozidlá vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
—
|
Počet
|
0
|
2 767
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Na základe dohôd o grante prijímatelia obstarávali a dostali aspoň 2767 úžitkových vozidiel kategórie N1 s technológiou s nulovými emisiami.
|
|
20
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Je zavedená infraštruktúra
|
Vybudovala sa infraštruktúra potrebná na prechod z 2767 úžitkových vozidiel na úžitkové vozidlá s nulovými emisiami.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Na základe dohôd o grante príjemcovia nainštalovali nabíjaciu infraštruktúru a čerpacie stanice vodíka potrebné na prevádzku najmenej 2767 úžitkových vozidiel s nulovými emisiami.
|
|
21
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
Míľnik
|
Prebiehajúci stavebný projekt
|
Začiatok výstavby železničnej stanice Lavanttal
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2020
|
Výstavba novej regionálnej železničnej stanice Lavanttal, ktorá sa nachádza v Korutáne pozdĺž Koralmbahnu, sa začala v marci 2020. Stanica musí umožňovať spojenie medzi Koralmbahn a Lavanttalbahn.
|
|
22
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
Míľnik
|
Udelené zákazky
|
Zadané zákazky alebo iné právne nástroje
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Zákazky alebo iné právne nástroje zadané na práce, ktoré sa spoločne vzťahujú na tieto projekty a segmenty projektov:
·Graz-Weitendorf
·Feldkirchen-Weitendorf vrátane pobočky letiska (Flughafenast)
·Wettmannstätten-Deutschlandsberg
·Deutschlandsberg-St.Andrä vrátane Koralmtunnel
·St.Andrä-Aich
·Aich-Mittlern vrátane mosta Jauntal
·Mittlern-Althofen
·Údržbárske základne pozdĺž železničnej trate Koralm
·Dvere tunela pozdĺž železničnej trate Koralm
·Rádio Block Center Graz (Radio Block Center Graz)
·Zdroj trakčnej energie pozdĺž železničnej trate Koralm (Bahnstromversorgung)
|
|
23
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
Míľnik
|
Dokončenie prác
|
Práce spĺňajúce príslušné zmluvy v rámci míľnika 22 boli dokončené
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Potvrdenie Schieneninfrastruktur-Dienstleistungsgesellschaft mbH (SCHIG), že práce spĺňajúce príslušné zmluvy alebo iné právne nástroje pre míľnik 22 boli dokončené.
|
C. PODZLOŽKA 1.C Biodiverzita a obehové hospodárstvo
Podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá týmito výzvami: predchádzanie vzniku odpadu, triedenie a recyklácia plastového odpadu, prechod na obehové hospodárstvo a podpora biodiverzity.
Cieľmi podzložky sú posilnenie prechodu od rakúskeho lineárneho hospodárstva k nízkouhlíkovému obehovému hospodárstvu, zlepšenie systémov spätného zberu a zvýšenie kvót opakovane použiteľných obalov nápojov, výstavba a modernizácia triediacich zariadení s cieľom zvýšiť objem triedenia, ako aj podpora opravy elektrických a elektronických zariadení a podpora zachovania a obnovy biodiverzity v Rakúsku.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa zamerania investícií na zelenú transformáciu (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020) a hospodársku politiku súvisiacu s investíciami v oblasti udržateľnosti (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
C.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
Cieľom tejto reformy je zvýšiť mieru opätovného použitia, zberu a recyklácie nápojových obalov a nádob.
Reforma pozostáva z právnych zmien v dvoch oblastiach. Prvým prvkom sa vytvorí právny rámec, ktorým sa zabezpečí účinný systém spätného zberu jednorazových plastových a kovových nápojových obalov a v konečnom dôsledku sa zvýši miera recyklácie týchto materiálov. Dopĺňajú ho právne zmeny v oblasti nakladania s odpadom, ktoré zvýšia dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchodnom sektore.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 31. marca 2026.
Investície: 1.C.2 Fond pre biodiverzitu
Cieľom tejto investície je podporiť zachovanie a obnovu biodiverzity v Rakúsku.
Investícia pozostáva zo zriadenia fondu biodiverzity, z ktorého sa financujú projekty na zachovanie biodiverzity, obnovu degradovaných ekosystémov, činnosti na zvyšovanie informovanosti a vykonávanie monitorovania biodiverzity. Oprávnenými príjemcami sú podniky, mimovládne organizácie, súkromné domácnosti a verejné subjekty.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. marca 2022 a dokončí sa do 31. decembra 2025.
Investície: 1.C.3 Investície do reverzných predajných systémov a opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov
Investícia podporuje systémy spätného odberu v maloobchodnom sektore, ako aj opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov.
Investícia pozostáva z podpory nákupu a renovácie systémov spätného prevzatia v maloobchodnom sektore. To uľahčí spotrebiteľom vrátenie jednorazových nápojových obalov a povedie k automatizácii procesu spätného prevzatia. Podporujú sa aj investície do výstavby a rozširovania plniacich a umývacích zariadení, nadobudnutia nového obalového vybavenia a štandardných nádob a prepraviek na opakované použitie.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. marca 2024 a dokončí sa do 31. marca 2026.
Investície: 1.C.4 Doplňovanie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
Investícia zvýši kapacitu a hĺbku triedenia plastového odpadu v Rakúsku.
Investícia pozostáva z výstavby nových a modernizácie existujúcich zariadení na triedenie plastového odpadu s cieľom zvýšiť množstvo recyklovaného materiálu.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 30. septembra 2022 a dokončí sa do 31. marca 2026.
Investície: 1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
Investícia zvýši počet renovovaných a opravených elektrických a elektronických zariadení.
Investícia pozostáva z vytvorenia podporného programu na stimuláciu opravy elektrických a elektronických zariadení. Systém bonusov za opravu poskytuje domácnostiam finančné prostriedky vo forme poukážok, ktoré pokrývajú časť nákladov na opravu alebo obnovu elektrických a elektronických zariadení.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. marca 2022 a dokončí sa do 31. marca 2026.
C.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
24
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o odpadovom hospodárstve
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona o nakladaní s odpadmi
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Novelou zákona o odpadovom hospodárstve sa stanovuje právny základ pre zvýšenie miery zberu plastových nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchodnom sektore. Patria sem kvóty na triedený zber jednorazových nápojových fliaš, požiadavky na jasné označovanie nápojových obalov ponúkaných na mieste predaja ako jednorazové alebo opakovane použiteľné nápojové obaly a konkrétne ciele rozvoja opätovne použiteľných systémov pre nápojové obaly; od koncových distribútorov sa vyžaduje, aby na mieste predaja ponúkali minimálny počet opakovane použiteľných nápojových obalov.
|
|
25
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho nariadenia
|
Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho nariadenia, ktorým sa zvyšuje miera zberu plastových nápojových obalov
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Vykonávacím nariadením sa stanovil právny základ pre zvýšenie miery zberu plastových nápojových obalov.
|
|
26
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
Cieľ
|
Opätovne použiteľné kvóty
|
—
|
Percento
|
19
|
25
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Najmenej 25 % objemu všetkých nápojov predaných v roku 2025 bolo uvedených na trh v opakovane použiteľných nádobách v porovnaní s 19 % v roku 2019.
|
|
27
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti právneho rámca pre fond pre biodiverzitu
|
Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právneho rámca pre fond pre biodiverzitu a národnú stratégiu v oblasti biodiverzity do roku 2030
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Federálnym zákonom (zmena zákona o federácii životného prostredia) sa zriadil fond pre biodiverzitu a stanovili sa jeho ciele a spôsoby vykonávania.
|
|
28
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
Míľnik
|
Dokončenie výzvy na predkladanie projektov na obnovu prioritných poškodených ekosystémov a ochranu ohrozených druhov a biotopov
|
Výzva na predkladanie projektov bola ukončená a projekty boli zadané
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Na základe usmernení o financovaní, v ktorých sa špecifikuje povaha a rozsah oprávnených projektov a potenciálnych príjemcov, implementačný orgán uskutočnil výzvu na predkladanie projektov na obnovu degradovaných ekosystémov a ochranu ohrozených druhov a biotopov. Projekty na monitorovanie biodiverzity boli financované na základe existujúceho celoštátneho prístupu.
|
|
29
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
Cieľ
|
Dokončené projekty v oblasti biodiverzity
|
—
|
Počet
|
0
|
20
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Prijímatelia dokončili najmenej 20 schválených projektov na obnovu, ochranu druhov a biotopov; vypracovala sa monitorovacia správa o stave a trendoch biodiverzity.
|
|
30
|
1.C.3 Investície do reverzných predajných systémov a opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov
|
Cieľ
|
Systémy spätného odberu
|
—
|
Počet
|
0
|
5 000
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Spoločnosti v maloobchodnom sektore nakúpili najmenej 5000 nových reverzných predajných automatov alebo modernizovali existujúce automaty, pokiaľ ide o účinné spätné prevzatie a dátové pripojenie.
|
|
31
|
1.C.3 Investície do reverzných predajných systémov a opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov
|
Cieľ
|
Zvýšená miera zberu
|
—
|
Percento
|
70
|
80
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Aspoň 80 % všetkých plastových nápojových obalov uvedených na trh v roku 2025 sa zbieralo oddelene v porovnaní so 70 % v roku 2018.
|
|
32
|
1.C.4: Dodatočné vybavenie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
Cieľ
|
Žiadosti o stavebné povolenie alebo dodatočné vybavenie
|
—
|
Počet
|
0
|
3
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Príslušné orgány dostali od verejných a/alebo súkromných spoločností pôsobiacich v oblasti nakladania s odpadom aspoň tri žiadosti o povolenie na výstavbu alebo dodatočné vybavenie triediacich zariadení pre plastový odpad.
|
|
33
|
1.C.4: Dodatočné vybavenie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
Cieľ
|
Uvedenie zariadení do prevádzky
|
—
|
Počet
|
0
|
3
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Sú v prevádzke aspoň tri nové alebo dodatočne zmodernizované triediace zariadenia pre plastový odpad; materiál sa dodáva a triedi.
|
|
34
|
1.C.4: Dodatočné vybavenie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
Cieľ
|
Hĺbka triedenia
|
—
|
Percento
|
33
|
50
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
V celej krajine sa aspoň 50 % rakúskeho plastového odpadu triedi na ďalšiu recykláciu v porovnaní s 33 % v roku 2018.
|
|
35
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
Míľnik
|
Spustenie programu podpory bonusu na opravu
|
Program podpory bonusu za opravy je otvorený pre žiadosti.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Boli dokončené organizačné opatrenia a technické postupy na spustenie programu bonusu za opravu; program financovania sa uverejňuje a otvára na podávanie žiadostí.
|
|
36
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
Cieľ
|
Opravené alebo obnovené elektrické alebo elektronické zariadenia
|
—
|
Počet
|
0
|
200 000
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Bolo opravených alebo obnovených najmenej 200000 elektrických alebo elektronických zariadení; úrad pre spracovanie finančných prostriedkov zhromaždil a zaslal príslušné informácie od príjemcov.
|
|
37
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
Cieľ
|
Zvýšený počet opravených alebo obnovených elektrických alebo elektronických zariadení
|
—
|
Počet
|
200 000
|
400 000
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Bolo opravených alebo obnovených najmenej 400000 elektrických alebo elektronických zariadení; úrad pre spracovanie finančných prostriedkov zhromaždil a zaslal príslušné informácie od príjemcov.
|
D. PODZLOŽKA 1.D Transformácia na klimatickú neutralitu
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, integrácia energetického systému, zmierňovanie zmeny klímy, dekarbonizácia a znižovanie energetickej náročnosti priemyslu.
Cieľom podzložky je podporiť rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a dekarbonizáciu priemyselných odvetví v Rakúsku.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre danú krajinu týkajúcich sa zamerania investícií na zelenú transformáciu, čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2020) a hospodársku politiku súvisiacu s investíciami v oblasti udržateľnosti – odporúčanie 3 pre danú krajinu v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
D.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Podzložka pozostáva z reformy vnútroštátneho podporného rámca pre energiu z obnoviteľných zdrojov a z investície zameranej na znižovanie priemyselných emisií. Obe opatrenia prispievajú k zelenej transformácii a zmierneniu zmeny klímy.
Reforma: 1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
Cieľom reformy je prispieť k zvýšeniu podielu energie z obnoviteľných zdrojov na dodávkach elektrickej energie na 100 % do roku 2030, čo si vyžaduje, aby sa do roku 2030 pridalo 27 TWh kapacity na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Reforma predstavuje kľúčovú prioritu vlády v energetickej politike, ktorá zohráva zásadnú úlohu na ceste Rakúska ku klimatickej neutralite do roku 2040. Reformou sa prepracuje vnútroštátny systém podpory, ktorý sa opiera o trhové prémie a investície do veternej energie, vodnej energie, slnečnej energie, biomasy, obnoviteľných plynov vrátane vodíka.
Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie sa prijme do 31. decembra 2021.
Investície: 1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
Cieľom investičného opatrenia je urýchliť dekarbonizáciu priemyslu, podporiť opatrenia na prechod na energiu z obnoviteľných zdrojov, opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti, ako aj iné opatrenia vedúce k zníženiu emisií skleníkových plynov.
Investícia pozostáva z výzvy na predkladanie ponúk, ktorá sa zameriava na rozsiahle transformačné projekty v odvetviach, na ktoré sa okrem iného vzťahuje aj systém EÚ na obchodovanie s emisiami.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 30. júna 2026.
D.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
38
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o rozšírení využívania obnoviteľných zdrojov energie
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie, ktorým sa stanovujú rámcové podmienky a financovanie výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
|
|
39
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
Cieľ
|
Dodatočná kapacita výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov
|
—
|
Počet v MW
|
0
|
1 300
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Nainštalovala sa dodatočná výrobná kapacita z obnoviteľných zdrojov s výkonom najmenej 1 300 MW.
|
|
40
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
Cieľ
|
Novoinštalovaná kapacita výroby vodíka
|
—
|
Počet v MW
|
0
|
90
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Nainštalovala sa kapacita výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov s výkonom najmenej 90 MW.
|
|
41
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
Míľnik
|
Prijatie regulačných kritérií a usmernení o financovaní
|
Zmena usmernení o financovaní vrátane vymedzenia kritérií oprávnenosti na posúdenie značných úspor emisií skleníkových plynov
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Zmena regulačných kritérií a usmernení o financovaní „Umweltförderungim Inland“ (na základe Umweltförderungsgesetz)na podporu životného prostredia na podporu veľkých projektov a opatrení pre zariadenia ETS vrátane kritérií oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby vybrané projekty boli v súlade s technickými usmerneniami k zásade „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01). Zmenu prijme a uverejní ministerstvo klímy (BMK).
|
|
42
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
Cieľ
|
Zavádzanie projektov dekarbonizácie
|
—
|
Počet
|
0
|
20
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Na financovanie v rámci systému podpory bolo schválených najmenej 20 projektov na dekarbonizáciu priemyselnej výroby.
|
|
43
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov dekarbonizácie
|
—
|
Počet
|
0
|
20
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
V rámci schémy podpory bolo dokončených najmenej 20 projektov na dekarbonizáciu priemyselnej výroby.
|
KOMPONENT 2: DIGITÁLNA OBNOVA
E. PODZLOŽKA 2.A Rozšírenie širokopásmového pripojenia
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá nahromadením nevybavených rakúskych sietí pri zavádzaní gigabitových prístupových sietí. Rakúsko má mimoriadne nízke pokrytie pevnými sieťami s veľmi vysokou kapacitou, ktoré v roku 2020 dosiahlo 39 % v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 59 %.
Cieľom podzložky je zabezpečiť širokú dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení v oblastiach s osobitnými sociálno-ekonomickými hybnými silami, ako sú verejné inštitúcie a podniky. Cieľom podzložky je preto zabezpečiť efektívne a cenovo dostupné širokopásmové pripojenie v celom Rakúsku a zabezpečiť najmä digitálne začlenenie vidieckych regiónov.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa dodatočných investícií do infraštruktúry vrátane širokopásmového pripojenia na vidieku (odporúčania pre jednotlivé krajiny z roku 2020, odôvodnenie 21) a k zabezpečeniu vysokorýchlostného pripojenia vo vidieckych oblastiach (odporúčania pre jednotlivé krajiny z roku 2019, odôvodnenie 15).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
E.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 2.A.1 Vytvorenie platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA) 2030
Reforma predpokladá vytvorenie platformy na koordináciu príslušných zainteresovaných strán (ako sú spolková vláda, spolkové krajiny, obce, podniky a občania) a vypracovanie právnych, regulačných a technických opatrení na zavádzanie širokopásmového pripojenia. Platforma okrem toho vykonáva odporúčania súboru nástrojov v oblasti pripojiteľnosti. Reformou sa zníži byrokracia a zjednodušia sa postupy zavádzania širokopásmového pripojenia.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2023.
Investície: 2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
Investícia pozostáva z dvoch smerníc o financovaní, Access a OpenNet, rakúskeho programu širokopásmového pripojenia do roku 2030. Cieľom oboch smerníc o financovaní je zlepšiť dostupnosť širokopásmového pripojenia v tých oblastiach Rakúska, ktoré v dôsledku zlyhania trhu nie sú alebo nie sú dostatočne rozvinuté súkromným sektorom. Opatrením sa v dôsledku podpory z plánu obnovy a odolnosti zvýši dostupnosť gigabitových prístupových sietí pre najmenej 80000 rakúskych domácností. Cieľom oboch smerníc je zdvojnásobiť existujúcu rýchlosť sťahovania a odosielania dát aspoň na 100 Mbit/s. Okrem toho sa financované prístupové siete dajú zmodernizovať na symetrické gigabitové rýchlosti bez ďalších investícií do pasívnej infraštruktúry. Prístupová smernica je zameraná na vertikálne integrovaných telekomunikačných operátorov, zatiaľ čo smernica OpenNet je zameraná len na veľkoobchodných poskytovateľov.
Zavádzanie mobilných sietí je z investície vylúčené.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 31. augusta 2026.
E.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
44
|
2.A.1 Vytvorenie platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA) 2030
|
Míľnik
|
Pracovný program platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA 2030) na koordináciu interakcie všetkých príslušných zainteresovaných strán
|
Uverejnenie pracovného programu, v ktorom sa stanovujú opatrenia na zníženie byrokracie a zjednodušenie postupov zavádzania širokopásmového pripojenia
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Prijatie programu PIA 2030 s cieľom zriadiť pracovnú skupinu na koordináciu všetkých príslušných zainteresovaných strán. Cieľom osobitnej skupiny je vypracovať právne, regulačné a technické opatrenia v súvislosti so zavádzaním širokopásmového pripojenia a zaviesť súbor nástrojov pre pripojiteľnosť.
|
|
45
|
2.A.1 Vytvorenie platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA) 2030
|
Míľnik
|
Vykonávanie opatrení vypracovaných platformou na zníženie byrokracie a zjednodušenie postupov zavádzania širokopásmového pripojenia
|
Uverejnenie správy, v ktorej sa potvrdí vykonávanie opatrení vypracovaných platformou na zníženie byrokracie a zjednodušenie postupov zavádzania širokopásmového pripojenia
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Vykonávanie pracovného programu internetovou infraštruktúrou platformy Rakúsko 2030 s opatreniami na zníženie byrokracie a zjednodušenie postupov zavádzania širokopásmového pripojenia. Uverejnenie hodnotiacej správy, v ktorej sa opisuje vykonávanie pracovného programu.
|
|
46
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
Míľnik
|
Výzvy na predkladanie ponúk s cieľom umožniť dokončenie gigabitových prístupových sietí
|
Vydané rozhodnutia o udelení grantu
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Výzvy na predkladanie ponúk s cieľom umožniť gigabitové prístupové siete v rámci širokopásmového pripojenia Rakúsko do roku 2030 doplnené vydanými rozhodnutiami o zadaní zákazky.
|
|
47
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
Míľnik
|
Podpisovanie zmlúv
|
Podpisovanie zmlúv
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Podpísanie všetkých zmlúv týkajúcich sa dokončených výziev na predkladanie ponúk na projekty s cieľom umožniť gigabitové prístupové siete v rámci širokopásmového pripojenia Rakúsko 2030. Podpísané zmluvy predstavujú projekty pre 150000 rakúskych domácností.
|
|
48
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
Cieľ
|
Poskytovanie širokopásmového prístupu najmenej 80000 domácnostiam
|
—
|
Počet rakúskych domácností
|
0
|
80 000
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Dokončia sa projekty poskytujúce prístup k gigabitovým sieťam pre najmenej 80000 domácností.
|
F. PODZLOŽKA 2.B Digitalizácia škôl
Podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá týmito výzvami: podpora digitálnej transformácie v školách pri súčasnom rešpektovaní rovnakého prístupu a rovnakých príležitostí tým, že sa žiakom poskytnú potrebné digitálne zariadenia, počnúc na nižšej sekundárnej úrovni.
Cieľom podzložky je udržateľná implementácia výučby s podporou IT vo všetkých školách nižšieho sekundárneho vzdelávania za rovnakých rámcových podmienok pre všetkých žiakov. Okrem toho sa v kontexte digitálnej transformácie školského vzdelávania podzložka zameriava na poskytovanie služieb založených na potrebách, ako aj na vytváranie rovnakých príležitostí pre všetkých a zvyšovanie úrovne digitálnych kompetencií učiteľov a žiakov počnúc nižším sekundárnym vzdelaním.
Podzložka sa zaoberá odporúčaniami pre jednotlivé krajiny zameranými na zvyšovanie úrovne základných zručností znevýhodnených skupín (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3 v roku 2019) a zabezpečenie rovnakých príležitostí vo vzdelávaní a zvyšovanie digitálneho vzdelávania (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 2 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
F.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
Cieľom reformy je stanoviť rámcové podmienky a poskytnúť podporné opatrenia s cieľom umožniť všetkým žiakom na nižších stredných školách spravodlivý a rovnaký prístup k základným digitálnym kompetenciám.
Reforma pozostáva z viacerých podporných opatrení, ktoré komplexne uľahčujú digitalizáciu v školách. Zahŕňa rôzne činnosti s cieľom zabezpečiť, aby sa učiteľom poskytli dostatočné príležitosti na absolvovanie kurzov odbornej prípravy na zlepšenie ich digitálnych zručností a rozšírenie ich znalostí o digitálnych prostriedkoch a opatreniach, ktoré sa majú uplatňovať pri výučbe. S cieľom zabezpečiť optimálne využívanie digitálnych koncových zariadení poskytovaných žiakom táto reforma pomôže zlepšiť infraštruktúru v rôznych školských budovách. Reforma okrem toho poskytne digitálne riešenia na zjednodušenie pedagogických a administratívnych výmen prostredníctvom portálu, ktorý konsoliduje všetky základné aplikácie pre vzdelávanie a správu. Reformou sa napokon zabezpečí ďalší rozvoj už existujúceho portálu, ktorý zahŕňa digitálne učebné a vzdelávacie materiály a ponúka prístup k vzdelávacím aplikáciám. Reforma sa vyhodnotí po štyroch rokoch s cieľom predĺžiť a ďalej ju zlepšiť.
Vykonávanie opatrenia sa dokončí do 30. júna 2025.
Investície: 2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
Cieľom investície je zabezpečiť, aby žiaci mali prístup k digitálnemu vzdelávaniu za spravodlivých a primeraných rámcových podmienok bez zasahovania sociálneho prostredia žiakov.
Opatrenie pozostáva z postupného zavádzania digitálnych zariadení (laptopov alebo tabletov). Digitálne zariadenia sa distribuujú každý školský rok s uprednostnením žiakov piateho ročníka daného školského roka.
V prvom roku vykonávania (2021/22) dostanú dve ročníky žiakov (t. j. okrem žiakov piatej triedy aj žiakov šiesteho ročníka) digitálne vybavenie. Žiakom na nižšom sekundárnom stupni sa poskytne celkovo 400000 digitálnych zariadení.
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 30. júna 2025.
F.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
49
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti aktu o digitalizácii škôl
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti aktu o digitalizácii škôl.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudol účinnosť zákon o digitalizácii škôl, ktorým sa poskytuje rámec pre lepšiu odbornú prípravu učiteľov na pracovisku, zlepšená školská infraštruktúra, zriadenie pedagogického a administratívneho portálu, ako aj zlepšenie portálu vzdelávacích materiálov.
|
|
50
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho nariadenia
|
Uverejnenie vykonávacieho nariadenia k aktu o digitalizácii škôl
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Vykonávacie nariadenie k aktu o digitalizácii škôl nadobúda účinnosť.
|
|
51
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
Míľnik
|
Hodnotenie aktu o digitalizácii škôl
|
Príslušné ministerstvo ukončilo a uverejnilo hodnotenie zákona.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Zodpovedné ministerstvo uverejní zákonom požadované hodnotenie opatrenia.
|
|
52
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
Míľnik
|
Rozhodnutie o zadaní zákazky na digitálne koncové zariadenia
|
Rozhodnutie o zadaní verejnej súťaže na digitálne zariadenia bolo dokončené a uverejnené. .
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Príslušné ministerstvo uverejní rozhodnutie o zadaní zákazky na základe celoeurópskej ponuky digitálnych zariadení koncových používateľov pre žiakov a zabezpečí, aby bola zadaná zákazka na poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom.
|
|
53
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
Cieľ
|
Digitálne zariadenia pre prvé dva roky strednej školy
|
—
|
percentuálny podiel žiakov5. a 6.ročníka
|
0
|
100
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Dokončí sa dodanie pomôcok pre5. a6. stupeň (prvý a druhý rok nižšieho sekundárneho stupňa).
|
|
54
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
Cieľ
|
Digitálne zariadenia pre žiakov na nižšom sekundárnom stupni
|
—
|
Počet digitálnych zariadení
|
160 000
|
400 000
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Žiakom nižšieho sekundárneho vzdelávania sa poskytne 240000 digitálnych zariadení, pričom prednosť majú žiaci v 5.ročníku daného školského roka.
|
G. PPODZLOŽKA 2.C Digitalizácia verejnej správy
Súčasťourakúskeho plánu obnovy a odolnosti je riešenie problému zabezpečenia digitálnej transformácie vo verejnej správe, ktorej význam ešte viac zdôraznil výskyt ochorenia COVID -19.
Cieľom podzložky je podporiť digitalizáciu verejnej správy, od ktorej sa očakáva, že prispeje k posilneniu hospodárskej dynamiky a urýchleniu obnovy. Tento cieľ presahuje rámec okamžitého riadenia krízy a očakáva sa, že bude mať dlhodobý vplyv na rozvoj administratívy, ako aj na konkurencieschopnosť, hospodárstvo a spoločnosť.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu na zníženie administratívnej a regulačnej záťaže (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
G.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli obchodných služieb
Cieľom reformy je ďalej znížiť byrokraciu pre prevádzkovateľov podnikov a občanov zavedením opatrení na vykonávanie zásady „jedenkrát a dosť“, čím sa zníži duplicitné a viacnásobné podávanie správ.
Reforma zahŕňa zmenu zákona o portáli obchodných služieb (Unternehmensserviceportalgesetz), ktorý bude slúžiť ako základ pre ďalšie príslušné legislatívne opatrenia. Uplatňovanie zásady „jedenkrát a dosť“ sa stane povinným v správnych konaniach stanovených v nových legislatívnych opatreniach. Zriadenie základnej infraštruktúry pre správne orgány v regionálnych samosprávach, aby bolo možné navrhovať postupy a služby podávania správ v súlade so zásadou „jedenkrát a dosť“, sa v roku 2021 financuje z fondu na digitalizáciu (pozri investíciu 2.C.2), zatiaľ čo v nasledujúcich rokoch sa očakáva, že bude financovaná na základe federálneho finančného rámcového zákona. Ako prvý krok majú z opatrenia prospech podnikatelia na vnútroštátnej úrovni. V ďalšom kroku sa služby môžu ponúkať aj občanom.
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2023.
Investície: 2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
Cieľom investície je prispieť k rozvoju administratívy orientovanej na občanov s modernou digitálnou infraštruktúrou. Cieľom je urýchliť digitalizáciu vo federálnej správe financovaním projektov s medzirezortným vplyvom. V súčasnosti existuje zvýšená potreba konsolidácie v IT prostredí rakúskej spolkovej správy, ktorá je veľmi rôznorodá. Oddelenia často využívajú rôzne dátové centrá, softvér a hardvér a poskytovateľov služieb. Investícia pomôže riešiť tieto problémy zavedením konsolidácie IT vo federálnej vláde, rozvojom IT služieb pre občanov a podniky a optimalizáciou postupov.
Investícia pozostáva z financovania projektov predložených federálnymi úradmi a vybraných špecializovanou pracovnou skupinou. Aspoň polovica týchto finančných prostriedkov sa použije na medzirezortné projekty na realizáciu konsolidácie IT vo federálnej vláde.
Ostatné finančné prostriedky sa použijú na projekty s medzirezortným vplyvom na rozvoj služieb občanom a podnikom a na projekty zamerané na urýchlenie a zlepšenie efektívnosti postupov. Príklady možných projektov zahŕňajú elektronickú identitu (e-ID), zavedenie jednotnej digitálnej brány, vývoj portálu služieb pre podniky a zavedenie zásady „jedenkrát a dosť“.
Investícia sa vykoná do 31. decembra 2023.
G.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
56
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli obchodných služieb
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o portáli obchodných služieb; modernizácia príslušnej IT infraštruktúry.
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti novely zákona o portáli obchodných služieb; základná IT infraštruktúra bola regulovaná a zmodernizovaná.
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Legislatívna zmena, ktorou sa do zákona o portáli služieb pre podniky zavádza zásada „jedenkrát a dosť“. Prieskumný nástroj databázy informačnej povinnosti (IVDB) je k dispozícii v pilotnej fáze. Nástroj poskytuje prehľad všetkých údajov dostupných v administratíve (mapa údajov), čo umožňuje vyhodnotenie dostupnosti údajov medzi oddeleniami. Sieť registrov a systémov (RSV) je k dispozícii v základnej verzii s inými prepojenými registrami na zabezpečenie interoperability a výmeny údajov.
|
|
57
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli obchodných služieb
|
Míľnik
|
Prepojenie registrov so sieťou registrov a systémov (RSV), príprava jednotnej digitálnej brány (SDG), začiatok databázy informačnej povinnosti (IVDB) ministerstvami
|
Registre sú pripojené na účely jednotnej digitálnej brány. Ministerstvá boli povinné vyplniť databázu informačnej povinnosti (IVDB).
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Je v platnosti nariadenie o databáze informačnej povinnosti (IVDB), ktoré ukladá ministerstvám povinnosť vyplniť databázu informačnými povinnosťami vyplývajúcimi z existujúcich zákonov a iných právnych predpisov. Registre boli prepojené podľa harmonogramu registrácie prijatého riadiacim výborom „jedenkrát a dosť“.
|
|
58
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli služieb pre podniky
|
Míľnik
|
Zriadenie pripojenia len na technický systém
|
Požiadavky jednotnej digitálnej brány stanovené v nariadení (EÚ) 2018/1724 boli splnené, čo potvrdzuje správa, ktorá sa má zaslať Komisii.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Po zriadení pripojenia len technického systému, ktoré spĺňa požiadavky jednotnej digitálnej brány stanovené v nariadení (EÚ) 2018/1724.
|
|
59
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti aktu o fonde na digitalizáciu
|
Ustanovenie v akte o fonde na digitalizáciu, v ktorom sa uvádza nadobudnutie jeho účinnosti
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Akt o fonde na digitalizáciu nadobudol účinnosť. Zriadi fond na digitalizáciu s cieľom urýchliť digitalizáciu federálnej správy.
|
|
60
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
Míľnik
|
Vybrané projekty
|
Výber projektov na rozvoj modernej digitálnej infraštruktúry vo verejnej správe.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Vyberie sa najmenej 95 projektov v oblasti „medzirezortných projektov na realizáciu konsolidácie IT vo federálnej vláde“ a najmenej 60 projektov sa vyberie v oblasti „projektov s medzirezortným vplyvom na rozvoj služieb občanom a podnikom a projektov zameraných na urýchlenie a zlepšenie efektívnosti postupov“ a oznámia sa rozhodnutia o výbere.
|
|
61
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
Míľnik
|
Záverečné správy o financovaných projektoch
|
Vydávanie záverečných správ o financovaných projektoch týkajúcich sa digitalizácie verejnej správy
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Záverečné správy o projektoch financovaných z fondu na digitalizáciu
vydané implementačnými oddeleniami úradu osobitnej skupiny pre digitalizáciu a na ktoré bol upozornený
pracovná skupina pre digitalizáciu so zástupcami spolkového kancelára, ministerstva financií a ministerstva umenia, kultúry, verejnej služby a športu.
|
H. PODZLOŽKA 2.Digitálna a ekologická transformácia podnikov
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši výzvy súvisiace s podporou digitálnej a zelenej transformácie spoločností.
Cieľom podzložky je urýchliť digitalizáciu a ekologickú transformáciu rakúskych spoločností, a to najmä podporou investícií spoločností do týchto prioritných oblastí.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom stimulovať digitalizáciu podnikov (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019) a zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na inovácie, udržateľnú dopravu, čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
H.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Investície: 2.D.1 Digitalizácia MSP
Cieľom investície je pomôcť MSP získať poradenstvo o stave a príležitostiach digitalizácie v ich podnikaní a pomôcť im pri navrhovaní, realizácii a rozširovaní ich projektov digitalizácie, aby zostali konkurencieschopné na budúcom digitalizovanom trhu.
Investícia pozostáva z dvoch podporných programov KMU.DIGITAL a KMU.E-Obchod. KMU.DIGITAL poskytuje poradenskú aj implementačnú podporu pre konkrétne projekty digitalizácie. Poradenská podpora zahŕňa personalizované poradenstvo pre rakúske MSP zo strany certifikovaných konzultantov na štyri témy: I) obchodné modely a procesy (vrátane optimalizácie zdrojov), ii) elektronický obchod a online marketing, iii) IT a kybernetická bezpečnosť a iv) digitálna správa. Podpora vykonávania poskytuje finančné prostriedky na realizáciu projektov digitalizácie, pre ktoré bola poskytnutá poradenská podpora. KMU.E-Commerce podporuje MSP pri realizácii konkrétnych projektov elektronického obchodu a poskytuje finančné prostriedky na nové investície do elektronického obchodu a súvisiacich služieb od externých poskytovateľov vo výške 20 % (do maximálnej sumy 12 000 EUR na príjemcu).
Implementácia tejto investície sa dokončí do 31. decembra 2023.
Investície: 2.D.2 Digitálne investície do podnikov
Cieľom investície je podporiť investície spoločností do digitalizácie a nasmerovať ich do výhľadových prioritných oblastí.
Investícia pozostáva zo 14 % investičnej prémie poskytnutej spoločnostiam na investície v prioritných oblastiach digitalizácie. Podpora sa poskytuje na nové hmotné a nehmotné investície do odpisovateľných kapitálových aktív spoločností, ktoré majú trvalé sídlo v Rakúsku. Stanovením oprávnených oblastí, na ktoré sa má poskytnúť investičná prémia, sa opatrením podporia najmä investície do digitalizácie obchodných modelov a procesov vrátane Priemyslu 4.0 a elektronického obchodu, ako aj investície do zavádzania alebo zlepšovania opatrení v oblasti IT a kybernetickej bezpečnosti.
V zákone o investičných prémiách a príslušných usmerneniach o financovaní sa vylučujú investície poškodzujúce klímu, napríklad do zariadení alebo zariadení, v ktorých sa priamo používajú fosílne palivá, pričom sa zároveň stanovuje, že platby sú podmienené predložením dôkazov, ktoré vylučujú negatívne vplyvy na ciele v oblasti životného prostredia a klímy. Zákon o investičných prémiách sa zmení s cieľom zvýšiť rozpočet, ktorý je k dispozícii na podporu, pričom sa zohľadnia finančné prostriedky plánu obnovy a odolnosti.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2022.
Investície: 2.D.3 Zelené investície do podnikov
Cieľom investície je podporiť investície spoločností do ekologickej transformácie a nasmerovať ich do výhľadovo orientovaných prioritných oblastí.
Investícia pozostáva z investičnej prémie vo výške 14 % poskytnutej spoločnostiam na investície do prioritných oblastí zelenej transformácie, ako sú tepelná obnova budov, optimalizácia vykurovania a iné opatrenia na úsporu energie, výroba energie z obnoviteľných zdrojov, fotovoltické systémy a systémy uskladňovania elektrickej energie, vozidlá s nulovými emisiami, nabíjacie stanice. Podpora sa poskytuje na nové hmotné a nehmotné investície do odpisovateľných kapitálových aktív spoločností, ktoré majú trvalé sídlo v Rakúsku. V zákone o investičných prémiách a príslušných usmerneniach o financovaní sa vylučujú investície poškodzujúce klímu, napríklad do zariadení alebo zariadení, v ktorých sa priamo používajú fosílne palivá, pričom sa zároveň stanovuje, že platby sú podmienené predložením dôkazov, ktoré vylučujú negatívne vplyvy na ciele v oblasti životného prostredia a klímy.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2025.
H.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
62
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
Míľnik
|
Schválenie a uverejnenie príslušných usmernení a zmlúv pre KMU.DIGITAL 3.0
|
Schválenie a uverejnenie usmernení o financovaní a uzavretie zmlúv s Rakúskou hospodárskou komorou (WKÖ) a Austria Wirtschaftsservice GmbH (AWS) pre KMU.DIGITAL 3.0
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Príslušné zmluvy týkajúce sa spoločnosti KMU.DIGITAL 3.0 boli uzavreté so spoločnosťami WKÖ alebo AWS a príslušné usmernenia o financovaní boli schválené a uverejnené.
|
|
63
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
Míľnik
|
Schválenie a uverejnenie príslušných usmernení a zmlúv pre KMU.E-Obchod
|
Schválenie a uverejnenie usmernení o financovaní a uzavretie zmluvy so spoločnosťou AWS
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Príslušná zmluva o obchode KMU.E bola uzavretá s AWS a príslušné usmernenia o financovaní boli schválené a uverejnené.
|
|
64
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
Cieľ
|
Dokončenie projektov digitalizácie MSP
|
—
|
Počet
|
0
|
15 300
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
MSP dokončia najmenej 15300 projektov digitalizácie, ako je zaznamenané v systéme vykazovania prevádzkovanom WKÖ a AWS.
|
|
65
|
2.D.2 Digitálne investície do podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o investičných prémiách s cieľom zohľadniť zvýšenie rozpočtu v dôsledku plánu obnovy a odolnosti
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti novely zákona o investičnom prémii
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudnutie účinnosti novely zákona o investičných prémiách, ktorou sa stanovuje zvýšenie rozpočtu s cieľom zohľadniť dostupnosť finančných prostriedkov plánu obnovy a odolnosti na podporu oprávnených digitálnych investícií spoločností
|
|
67
|
2.D.2 Digitálne investície do podnikov
|
Cieľ
|
Investície do digitalizácie aspoň v 7000 spoločnostiach v rámci plánu obnovy a odolnosti
|
—
|
Počet podporených spoločností
|
0
|
7 000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Podpora poskytnutá najmenej 7000 spoločnostiam na ich digitálne investície (napríklad do hardvéru, softvéru, digitálnej infraštruktúry a elektronického obchodu).
|
|
68
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o investičných prémiách s cieľom zohľadniť zvýšenie rozpočtu v dôsledku plánu obnovy a odolnosti
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti novely zákona o investičnom prémii
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudnutie účinnosti novely zákona o investičných prémiách, ktorou sa stanovuje zvýšenie rozpočtu s cieľom zohľadniť dostupnosť finančných prostriedkov plánu obnovy a odolnosti na podporu zelených investícií spoločností
|
|
69
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
Cieľ
|
Investície do elektromobility
|
—
|
Počet vozidiel s nulovými emisiami
Počet nabíjacích staníc
|
0
0
|
20 000
100
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Zakúpilo sa najmenej 20000 vozidiel s nulovými emisiami a spoločnosti nainštalovali 100 nabíjacích staníc.
|
|
70
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
Cieľ
|
Investície do tepelnej obnovy budov
|
—
|
Počet podporených spoločností
|
0
|
500
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Podpora poskytnutá najmenej 500 spoločnostiam na ich investície do tepelnej obnovy
|
|
71
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
Cieľ
|
Investície do slnečnej energie
|
—
|
Počet podporených spoločností
|
0
|
13 476
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Podpora poskytnutá najmenej 13476 spoločnostiam na ich investície do slnečnej energie a uskladňovania elektrickej energie
|
|
72
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
Cieľ
|
Investície do úspor energie na podporu najmenej 800 spoločností v rámci plánu obnovy a odolnosti
|
—
|
Počet podporených spoločností
|
0
|
800
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Podpora poskytnutá najmenej 800 spoločnostiam na ich investície do úspor energie
|
ZLOŽKA 3: OBNOVA ZALOŽENÁ NA VEDOMOSTIACH
I. PODZLOŽKA 3.A Výskum
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: podporovať výskumnú, inovačnú a technologickú politiku v Rakúsku.
Cieľom podzložky je posilniť výskumnú, inovačnú a výskumnú politiku v Rakúsku prostredníctvom rozvoja stratégie pre výskum, inovácie a technológie do roku 2030 a súvisiacich cielených investícií. Okrem toho sa očakáva, že opatrenia posilnia medzinárodné postavenie Rakúska ako miesta pre inovácie a výskum.
Podzložka podporuje riešenie odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa zvýšenia investícií do výskumu a inovácií a zlepšenia inovačných výsledkov (odporúčania pre jednotlivé krajiny č. 3 v rokoch 2019 a 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
I.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 3.A.1 Stratégia pre výskum, inovácie a technológie do roku 2030 (stratégia RTI do roku 2030)
Cieľom tejto reformy je navrhnúť zastrešujúci rámec pre politiku v oblasti výskumu, inovácií a technológií v Rakúsku v nadchádzajúcich desiatich rokoch. Cieľom je stať sa medzinárodným lídrom v oblasti inovácií a posilniť Rakúsko ako miesto výskumu, technológií a inovácií, zamerať sa na účinnosť a excelentnosť a zamerať sa na znalosti, talenty a zručnosti. Vykonávanie reformy sa organizuje prostredníctvom aktu o financovaní výskumu a sfunkčnenia trojročnými paktmi pre výskum, technológie a inovácie. Investície zahrnuté v tejto podzložke dopĺňajú Pakt RTI na roky 2021 – 2023 prijatý v roku 2020 a očakáva sa, že sa na ne budú vzťahovať budúce dohody. Stratégia RTI do roku 2030 sa má vykonať do konca roka 2030.
Implementácia časti reformy v rámci plánu obnovy a odolnosti sa dokončí do 31. decembra 2025.
Investície: 3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
Cieľom tejto investície je uľahčiť excelentný, transformačný a inovatívny základný a pokročilý výskum orientovaný na budúcnosť a zaradiť Rakúsko medzi tie krajiny EÚ, ktoré úspešne využívajú kvantové vedy na inovačné produkty a služby.
Investícia pozostáva z financovania výskumných infraštruktúr (vrátane vývoja softvéru) a výskumnej spolupráce s cieľom rozšíriť vedomostnú základňu pre (ďalší) vývoj technologických koncepcií kvantovej výpočtovej techniky, simulácie a komunikácie, zriadenie alebo vývoj technológií pre celú oblasť kvantových vied, najmä hardvéru a softvéru na kvantovú výpočtovú techniku, simuláciu a komunikáciu. Očakáva sa, že investícia posilní aj cezhraničnú spoluprácu (napríklad medzi nemecky hovoriacimi krajinami) a dosiahne alebo rozšíri zosúladenie s príslušnými európskymi iniciatívami a projektmi.
Implementácia investície sa dokončí do 31. marca 2026.
Investície: 3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
Cieľom tejto investície je zriadiť stredisko pre precízne lekárstvo v areáli Lekárskej univerzity vo Viedni. Vzhľadom na bezprostrednú blízkosť najväčšej nemocnice vo Viedni, ktorá je tiež jednou z najväčších nemocníc na svete, AKH (Všeobecná nemocnica Viedeň), sa očakáva, že inštitút okamžite prenesie vedecké výsledky v prospech pacientov.
Investícia pozostáva z novej budovy, ktorá sa má vybudovať pre toto nové výskumné centrum. Investície zahŕňajú štrukturálne aj potrebné infraštruktúrne a digitálne zariadenia na výskum.
Očakáva sa, že realizácia investície sa začne do 30. júna 2022 a dokončí sa do 30. júna 2026.
Investície: 3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
Strategický rozvoj výskumných infraštruktúr je dôležitou oblasťou činnosti rakúskej stratégie pre výskum, technológie a inovácie (RTI) do roku 2030 s cieľom dobehnúť najvyššiu medzinárodnú oblasť a posilniť Rakúsko ako miesto pre výskum, technológie a inovácie.
Investícia pozostáva z financovania projektov (digitálnej) výskumnej infraštruktúry pre rakúske univerzity. Vypracuje sa výzva na vyjadrenie záujmu s cieľom umožniť financovanie vysokokvalitnej a konkurencieschopnej infraštruktúry na rakúskych univerzitách a poskytnúť im možnosť zúčastňovať sa na veľkých medzinárodných výskumných infraštruktúrach.
Očakáva sa, že realizácia investície sa začne do 31. decembra 2022 a dokončí sa do 31. augusta 2026.
I.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
73
|
3.A.1 RTI – Stratégia 2030
|
Cieľ
|
Finalizácia dohôd o výkonnosti a o financovaní
|
_
|
Podpísaný výkon/
finančné dohody
|
0
|
54
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Podpísanie 54 dohôd o výkonnosti a financovaní s centrálnymi výskumnými inštitúciami, agentúrami financujúcimi výskum a verejnými univerzitami.
|
|
74
|
3.A.1 RTI – Stratégia 2030
|
Míľnik
|
Schválenie tretieho paktu RTI
|
Uverejnenie tretieho paktu RTI spolkovou vládou na jej webovom sídle.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Schválenie a uverejnenie tretieho paktu RTI spolkovou vládou v súlade so zákonom o financovaní výskumu z roku 2020, v ktorom sa stanovuje financovanie výskumu a podrobne uvádzajú priority výskumu a inovácií na obdobie troch rokov. Pomáha teda realizovať ciele a oblasti činnosti stratégie RTI.
|
|
75
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
Míľnik
|
Výzva na vyjadrenie záujmu (BMBWF); Identifikácia vykonávajúceho orgánu
|
Prijímanie vyjadrení záujmu.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Zainteresované strany sektora RTI vyjadrili všetky záujmy a agentúra (agentúry) na riešenie krízových situácií bola určená (boli určené).
|
|
76
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
Míľnik
|
Priebežná správa
|
Vypracovanie priebežnej správy
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Vykonávajúce agentúry vypracujú predbežnú správu na základe údajov o projekte. Priebežná správa predstavuje pokrok, ktorý sa doteraz dosiahol pri výzvach na predkladanie návrhov, a ak je to možné, pri projektoch.
|
|
77
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
Míľnik
|
Ukončenie projektov s presunom na univerzitné operácie
|
Ukončenie štatútu projektu umožňujúceho prechod na bežnú prevádzku výskumných subjektov na univerzitách
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
V rámci prípravy a rokovaní o dohodách o výkonnosti s výskumnými inštitúciami je súčasťou dohôd o výkonnosti ministerstva (BMBWF) prispôsobenie technickej infraštruktúry, ako aj prevod operácií na výskumné inštitúcie.
|
|
78
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
Míľnik
|
Schválenie plánovania ministerstva (BMBWF a BMF)
|
Ministerské schválenie spolkovým ministerstvom školstva, vedy a výskumu (BMBWF) po dohode so spolkovým ministerstvom financií a uverejnenie schváleného plánovania v rámci rakúskeho stavebného programu
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Schválenie projektu ministerstvom školstva vedy a výskumu (BMBWF). Projekt sa súčasne začlení do rakúskeho plánu správy budov. V pláne sa stanovujú a podrobne opisujú všetky verejné plány výstavby univerzít.
|
|
79
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
Míľnik
|
Začiatok výstavby Inštitútu presnej medicíny
|
Uverejnenie ministerského schválenia na webovom sídle ministerstva o začatí stavebných prác
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Stavebné práce sa fyzicky začali. Očakáva sa, že začiatok výstavby bude poznačený slávnostným alebo tlačovým podujatím.
|
|
80
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
Míľnik
|
Ústav pre presnú medicínu dokončený
|
Stavebné práce boli dokončené a správa o dokončení bola schválená.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Projekt sa dokončí na základe stanovených zmluvných a plánovacích zásad v súlade so stavebným povolením a v súlade s požiadavkami zákona o verejnom obstarávaní, ako aj so zásadou transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.
|
|
81
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
Míľnik
|
Rozhodnutia o udelení grantov univerzitám investujúcim do infraštruktúry digitálneho výskumu
|
Oznamovanie rozhodnutí verejného obstarávateľa o udelení a uverejnenie názvov vybraných projektov a univerzít
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Rozhodnutia o udelení grantu týkajúce sa projektov digitálnej infraštruktúry, ktoré majú realizovať univerzity, sa oznamujú univerzitám. Názvy vybraných projektov a univerzít sa uverejnia na webovom sídle ministerstva.
|
|
82
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
Míľnik
|
Správa o pokroku s dokončenými 50 % investícií
|
Súhrnná správa vydaná udeľujúcim ministerstvom (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Ministerstvo zodpovedné za opatrenie [Spolkové ministerstvo školstva, vedy a výskumu (BMBWF)] vydá priebežnú správu o pokroku, v ktorej sa uvádza, že všetky projekty prebiehajú a že polovica investícií bola dokončená. Vychádza sa z povinných výročných správ o pokroku predkladaných všetkými pridelenými projektmi, v ktorých sa dokumentuje pokrok a zabezpečuje súlad s podmienkami na udelenie grantu.
|
|
83
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
Míľnik
|
Záverečná správa so 100 % dokončenými investíciami
|
Záverečná správa vydaná udeľujúcim ministerstvom (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Ministerstvo zodpovedné za opatrenie [Spolkové ministerstvo školstva, vedy a výskumu (BMBWF)] vydá Európskej komisii záverečnú správu, v ktorej uvedie, že všetky investície sú správne dokončené. Vychádza sa z povinných výročných a záverečných správ predložených všetkými projektmi, ktorým bola udelená pomoc, vrátane podrobných výstupov projektu a rozpisu použitých finančných prostriedkov.
|
J. PODZLOŽKA 3.B Rekvalifikácia a zvyšovanie úrovne zručností
Cieľom tejto podzložky rakúskeho plánu obnovy a odolnosti je riešiť tieto výzvy: integrácia nízkokvalifikovaných pracovníkov do trhu práce, rekvalifikácia a zvyšovanie kvalifikácie, príprava na budúce výzvy trhu práce.
Cieľom podzložky je zlepšiť úroveň zručností a kompetencií, najmä v prípade osôb s nízkou kvalifikáciou, a zvýšiť ich príležitosti na trhu práce, najmä v krízovej situácii a v období, keď sa vyžadujú nové kvalifikácie. Očakáva sa, že investície do ľudského kapitálu nezamestnaných, najmä tých s nízkou úrovňou kvalifikácie, zvýšia ich dlhodobú odolnosť znížením pravdepodobnosti budúcej nezamestnanosti.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa zlepšenia výsledkov nízkokvalifikovaných pracovníkov na trhu práce (odporúčanie pre Španielsko č. 2 v roku 2019) a k prijímaniu potrebných opatrení na zníženie negatívnych účinkov pandémie COVID-19 (odporúčanie pre Španielsko č. 1 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
J.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 3.B.1 bonus za vzdelávanie
Cieľom tejto reformy je zlepšiť stimuly a materiálne rámcové podmienky pre dlhodobo nezamestnaných, aby sa mohli zúčastňovať na organizovanej odbornej príprave alebo kvalifikačných kurzoch. Očakáva sa, že reformou sa zníži riziko, že účastníci neukončia zasadnutia pred ich dokončením. Reforma pozostáva z „navýšenia“ k dávke v nezamestnanosti. Dodatočná platba je založená na pevnej dennej sadzbe a závisí od účasti na úplnej odbornej príprave a odbornej príprave v trvaní najmenej štyroch mesiacov.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.
Investície: 3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
Cieľom tejto investície je zlepšiť zručnosti a kompetencie nezamestnaných, najmä osôb s nízkou kvalifikáciou, pripraviť ich na budúce výzvy trhu práce a znížiť ich zraniteľnosť voči budúcim obdobiam nezamestnanosti.
Investícia pozostáva z financovania opatrení na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie týkajúcich sa základných kvalifikácií, elektroniky a digitálnych technológií, ošetrovateľstva, sociálnych a opatrovateľských povolaní, životného prostredia/udržateľnosti, prechodných pracovísk zameraných na projekty, ako aj odborného poradenstva pre mladých ľudí. Financovanie sa sústredí aj na ponuku flexibilných metód odbornej prípravy a zameriava sa na podporu žien.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2022.
J.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
84
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o poistení v nezamestnanosti a uverejnenie usmernení o financovaní na webovom sídle ministerstiev
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona o poistení v nezamestnanosti; uverejnenie usmernení o financovaní na webovom sídle ministerstiev
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2020
|
Právny základ pre príspevok na vzdelanie [§ 20 ods. 7 zákona o poistení v nezamestnanosti (AlVG)] nadobudol účinnosť. Sprievodné usmernenia o financovaní boli prijaté a uverejnené.
|
|
85
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
Cieľ
|
Vyplatené príspevky na vzdelávanie
|
—
|
Počet
|
0
|
40 000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Najmenej 40000 ľudí dostalo bonus na vzdelanie
|
|
86
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
Míľnik
|
Hodnotený príspevok na vzdelávanie
|
Uverejnenie hodnotiacej správy
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Pred uplynutím platnosti príspevku na vzdelanie sa opatrenie vyhodnotí s cieľom možného predĺženia financovaného zo štátneho rozpočtu. Hodnotiaca správa sa uverejní na webovom sídle príslušného ministerstva.
|
|
87
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
Míľnik
|
Zabezpečenie predpokladov na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie
|
Potrebné rozpočtové prostriedky boli stanovené v decembri 2020 v rámci rozpočtu na rok 2021 a zákona o spolkovom rozpočtovom rámci (BFRG).
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2020
|
Právny akt umožňujúci vykonávanie opatrení na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie bol zahrnutý do rozpočtového rámcového aktu prijatého v decembri 2020.
|
|
88
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
Míľnik
|
Správa o vykonávaní
|
Správa o vykonávaní založená na štvrťročných správach o vykonávaní
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Správu o implementácii vydáva ministerstvo na základe štvrťročných správ o vykonávaní. V správe sa uvedú podrobné informácie o vykonaných opatreniach na rekvalifikáciu a zvyšovanie úrovne zručností.
|
|
89
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
Cieľ
|
Ľudia, ktorí využívajú rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie.
|
—
|
Počet
|
0
|
94 000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Najmenej 94000 osôb sa zaznamená ako osoby, ktoré sa zapísali do opatrení zameraných na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie v systéme rakúskej verejnej služby zamestnanosti alebo prostredníctvom služby ministerstva sociálnych vecí.
|
K. PODZLOŽKA 3.C Vzdelávanie
Podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti sa zaoberá týmito výzvami: cielená kompenzácia nedostatkov vo vzdelávaní a vzdelávaní v dôsledku krízy spôsobenej pandémiou COVID-19, kvantitatívne a kvalitatívne zlepšenie ponuky základného vzdelávania.
Cieľom podzložky jezlepšiť rovnaký prístup k vzdelávaniu posilnením vzdelávania v ranom detstve, najmä v prípade detí mladších ako 3 roky, a prostredníctvom dodatočnej podpory pre žiakov s cieľom kompenzovať stratu vo vzdelávaní počas pandémie v kontexte reformy, ktorá rozširuje prístup k vzdelávaniu.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu so zameraním na zvýšenie úrovne základných zručností znevýhodnených skupín vrátane osôb s migrantským pôvodom (odporúčanie pre Španielsko č. 2 v roku 2019), rozšírenie zariadení starostlivosti o deti (odporúčanie pre Španielsko č. 2 v roku 2019) a zabezpečenie rovnakých príležitostí vo vzdelávaní (odporúčanie pre Španielsko č. 2 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
K.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
Cieľom reformy je zlepšiť základné zručnosti znevýhodnených skupín žiakov vrátane žiakov z migračného prostredia s cieľom zaručiť rovnaké príležitosti vo vzdelávaní. Cieľom reformy je doplniť investície, ktoré sú súčasťou tej istej podzložky, s cieľom zlepšiť prístup k vzdelávaniu. Reforma pozostáva z troch právnych aktov: dva právne akty, ktorými sa zlepšuje prístup žiakov k národným štandardizovaným hodnoteniam, a jeden právny akt, ktorým sa stanovujú kritériá na špecifikáciu sociálno-ekonomického základu škôl. Kritériá usmerňujú prideľovanie ľudských zdrojov školám a uprednostňujú prideľovanie školám, ktorých sociálno-ekonomický profil je náročnejší.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. decembra 2025.
Investície: 3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
Cieľom investície je kompenzovať akumulované nedostatky vo vzdelávaní a potenciálne straty vo vzdelávaní počas dlhších období dištančného vzdelávania počas pandémie COVID-19. Dôraz sa kladie najmä na znevýhodnených žiakov, aby sa zabránilo akémukoľvek nárastu už existujúcich nerovností vo výsledkoch vzdelávania.
Investícia pozostáva z rozsiahleho balíka dodatočných vzdelávacích hodín a balíka individuálnych podporných opatrení. Tieto podporné opatrenia môžu byť navrhnuté individuálne a pružne v mieste školy a mali by byť prospešné pre všetkých žiakov. Osobitná pozornosť sa venuje žiakom v koncoročných triedach a žiakom, ktorí potrebujú dodatočnú podporu.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 31. marca 2022.
Investície: 3.C.3 Rozšírenie základného vzdelávania
Cieľom investície je rozšíriť poskytovanie zariadení starostlivosti o deti, najmä pre osoby mladšie ako tri roky, a otváracie hodiny pre osoby vo veku od troch do šiestich rokov, aby sa uľahčilo zosúladenie pracovného a rodinného života. Okrem toho sa očakáva, že s dôrazom na zlepšenie vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve v čo najskoršom veku učiacich sa sa zlepší kvalita zariadení vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve.
Investícia pozostáva z financovania rozšírenia poskytovania vhodných zariadení vzdelávania a starostlivosti v ranom detstve pre osoby mladšie ako tri roky, aby sa splnil barcelonský cieľ týkajúci sa detí mladších ako tri roky (miera starostlivosti o deti 33 %). Okrem toho prispieva k predlžovaniu otváracích hodín základných vzdelávacích inštitúcií pre osoby vo veku troch až šesť rokov. Ďalej sa bude rozvíjať kvalita vzdelávania a starostlivosti o deti až do začiatku základnej školy, a to najmä zlepšením pomeru medzi zamestnancami a dieťaťom.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. septembra 2025.
K.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
90a
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o školskom vzdelávaní
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona o školskom vzdelávaní
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Nadobudnutie účinnosti aktu, ktorým sa mení zákon o školskom vzdelávaní, ktorým sa stanovuje právny rámec na vytvorenie dodatočných modulov vnútroštátnych štandardizovaných hodnotení „Individuálne hodnotenie kompetencií PLUS“ (iKMPLUS)
|
|
90b
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o vykonávaní dodatočných modulov vnútroštátnych štandardizovaných posúdení
|
Ustanovenie v právnych predpisoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa vykonávajú dodatočné moduly vnútroštátnych štandardizovaných posúdení (iKMPLUS). Dodatočné moduly umožnia cielenú podporu pre žiakov.
|
|
91a
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o stanovení kritérií na špecifikáciu sociálno-ekonomického základu škôl
|
Ustanovenie v právnych predpisoch, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti právnych predpisov
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Nadobudnutie účinnosti právneho aktu, ktorým sa stanovujú kritériá na špecifikáciu sociálno-ekonomického základu škôl. Kritériá vychádzajú zo sociálno-ekonomického zázemia žiakov a zahŕňajú migračné zázemie žiakov. Kritériá usmerňujú prideľovanie ľudských zdrojov školám a uprednostňujú prideľovanie školám, ktorých sociálno-ekonomický profil je náročnejší.
|
|
92
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
Míľnik
|
Dokončenie balíka nápravného vzdelávania a začiatok s opatreniami v školách
|
Navrhnúť, schváliť a začať s vykonávaním balíka podporných opatrení (balík nápravných vzdelávacích opatrení) v rámci školského práva.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Balíček v oblasti nápravného vzdelávania je dokončený vrátane osobitného pridelenia zdrojov a môžu ho vykonávať Laender/regionálne vzdelávacie orgány (Billdungsdirektionen). Návrh sa zameriava na osobitné potreby školských lokalít (využívanie zdrojov na základe potrieb, najmä v školských lokalitách so zvýšenou potrebou podpory žiakov, zvýšenou potrebou jazykových zručností alebo osobitnými sociálno-ekonomickými výzvami).
|
|
93
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
Míľnik
|
Podporné opatrenia počas školského roka sú ukončené. Poskytovanie doplnkových tried, a to aj počas sviatkov
|
Predbežné vyhlásenie ministerstva školstva (BMBWF)
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Dodatočné hodiny boli poskytnuté mimo vyučovacích hodín, a to aj počas prázdnin.
|
|
94
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
Míľnik
|
Hodnotenie balíka nápravného vzdelávania
|
Uverejňuje sa hodnotenie balíka nápravných hodín, ktoré obsahuje prehľad o počte hodín za týždeň, ktoré boli ponúknuté
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Krátka hodnotiaca správa sa uverejní na webovom sídle ministerstva. Zahŕňa dohľad nad výsledkami konečných účtov projektu nápravného vzdelávania a zahŕňa aj využitie poskytnutých dodatočných hodín.
|
|
95
|
3.C.3 Rozšírenie základného vzdelávania
|
Cieľ
|
Zvýšenie miery starostlivosti o deti do troch rokov
|
—
|
% (percentuálny podiel)
|
30.1
|
33
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Kvóta na starostlivosť o deti mladšie ako 3 roky sa zvýši o 2,9 percentuálneho bodu.
|
|
96
|
3.C.3 Rozšírenie základného vzdelávania
|
Cieľ
|
Zvýšenie miery vzdelávania detí vo veku od troch do šiestich rokov v ranom detstve zlučiteľné so zamestnaním rodičov na plný úväzok
|
—
|
% (percentuálny podiel)
|
46.8
|
52.8
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Zvýši sa ponuka miest v inštitúciách vzdelávania v ranom detstve pre deti vo veku od troch do šiestich rokov, ktoré sú zlučiteľné so zamestnaním rodičov na plný úväzok. Zvýšenie bude sprevádzané ročnými cieľmi v oblasti zdrojov a preskúmaniami výkonnosti s veriteľmi. Údaje o zvýšenej ponuke sprístupní Statistik Austria.
|
L. PODZLOŽKA 3.D Strategická inovácia
Cieľom tejto podzložky rakúskeho plánu obnovy a odolnosti je riešiť tieto výzvy: digitálna transformácia, strategické hodnotové reťazce a autonómia vo výrobe polovodičov v Európe; energetická transformácia, budovanie vodíkového hospodárstva v Európe, dekarbonizácia energeticky náročných odvetví.
Cieľom podzložky je i) podporovať autonómiu Európy v oblasti výroby polovodičov a posilniť postavenie Rakúska v tejto oblasti a ii) podporovať integrované projekty v celom hodnotovom reťazci vodíka s cieľom urýchliť energetickú transformáciu a dekarbonizáciu energeticky náročných odvetví.
Podzložka prispieva k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny s cieľom stimulovať digitalizáciu podnikov a udržateľnosť (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019) a zamerať investície do zelenej a digitálnej transformácie, najmä na inovácie, udržateľnú dopravu, čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie (odporúčanie pre danú krajinu č. 3 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
L.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Investície: 3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a konektivita
Cieľom investície do plánovaného dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti mikroelektroniky a konektivity, ktorý sa má realizovať ako viacnárodný projekt, je na jednej strane posilniť oblasti v rámci odvetvia mikroelektroniky, v ktorých už Európa funguje dobre (ako je elektrická elektronika, snímače, procesné technológie), a na druhej strane zamerať sa na oblasti, v ktorých je Európa v súčasnosti závislá od dovozu (ako je rozvoj inovačných sieťových/mikroelektronických technológií založených na menších štruktúrach a kombinácia funkcií a materiálov). Kľúčovým cieľom je preto posilniť otvorenú strategickú autonómiu Európy. Okrem toho sa očakáva, že plánované projekty dôležitého projektu spoločného európskeho záujmu vyvinú energeticky účinnejšie riešenia, a tým prispejú k dosiahnutiu cieľov v oblasti klímy.
Investícia zahŕňa financovanie projektov vybraných na základe výzvy na vyjadrenie záujmu v oblasti mikroelektroniky a pripojiteľnosti.
Očakáva sa, že realizácia investície sa začne do 31. decembra 2021 do 31. augusta 2026.
Investície: 3.D.2 IPCEI Hydrogen
Všeobecným cieľom plánovanej investície je pomôcť vybudovať vnútroštátny a európsky vodíkový ekosystém s cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov Rakúska a EÚ v oblasti klímy. Ambíciou Rakúska je byť pevne ukotvené v hodnotovom reťazci obnoviteľného vodíka.
Cieľom plánovanej investície je podporiť integrované projekty v celom hodnotovom reťazci vodíka, najmä pokiaľ ide o výrobu, skladovanie a aplikácie vodíka. Na základe výzvy na vyjadrenie záujmu sa investíciou poskytnú finančné prostriedky na vybrané projekty so zameraním najmä na energeticky náročné priemyselné odvetvia a odvetvia mobility, ktoré sa ťažko dekarbonizujú, ako aj na výskum a vývoj/FID komponentov.
Plánovaná investícia zahŕňa financovanie vybraných projektov na základe výzvy na vyjadrenie záujmu, najmä v oblasti výroby, skladovania a aplikácií vodíka.
Očakáva sa, že realizácia investície sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. augusta 2026.
L.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
97
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
Míľnik
|
Kritériá oprávnenosti týkajúce sa klímy stanovené v dokumentoch k výzve
|
Súťažné dokumenty s kritériami oprávnenosti, ktorými sa zabezpečí, aby investičná činnosť viedla k preukázaným značným úsporám emisií skleníkových plynov počas životného cyklu
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Uverejňujú sa dokumenty týkajúce sa druhej fázy výzvy na vyjadrenie záujmu vrátane kritérií oprávnenosti súvisiacich s klímou, ktoré zaväzujú potenciálnych príjemcov, aby sa výslovne zaviazali k zníženiu emisií skleníkových plynov v rámci svojich projektových portfólií a odhadli rozsah úspor skleníkových plynov. Okrem toho záväzok znížiť emisie predstavuje kľúčový faktor pri výbere projektov v rámci následného postupu poroty.
|
|
98
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
Míľnik
|
Vnútroštátny výber projektov na podporu rozvoja inovačnej mikroelektroniky a technológií pripojiteľnosti
|
Rozhodnutie o výbere sa oznámi Európskej komisii.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Rakúske projekty týkajúce sa rozvoja inovačnej mikroelektroniky a technológií pripojiteľnosti boli vybrané na základe odporúčaní nezávislej skupiny odborníkov v nadväznosti na dvojfázovú výzvu na vyjadrenie záujmu.
|
|
99
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
Cieľ
|
Najmenej 66 % schválených projektov sa začalo
|
—
|
percento
|
0
|
66
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Aspoň 66 % schválených rakúskych projektov sa začalo
|
|
100
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
Cieľ
|
125 000 000 EUR pridelených a najmenej 80 % pomoci vyplatenej na schválené projekty
|
—
|
EUR (v miliónoch)
|
0
|
125
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Dostupný rozpočet vo výške 125 000 000 EUR bol pridelený na schválené projekty (vrátane výdavkov implementačnej agentúry). Najmenej 80 % rozpočtu bolo vyplatených prijímajúcim spoločnostiam.
|
|
101
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
Míľnik
|
Vnútroštátny výber projektov na podporu rozvoja výroby, skladovania a aplikácií vodíka
|
Rozhodnutie o výbere sa oznámi Európskej komisii.
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Rakúske projekty týkajúce sa činností v rámci hodnotového reťazca vodíka, ktoré sa týkajú výroby, skladovania a aplikácií vodíka, boli vybrané na základe odporúčaní nezávislého panelu odborníkov v nadväznosti na dvojfázovú výzvu na vyjadrenie záujmu.
|
|
102
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
Cieľ
|
Najmenej 66 % schválených projektov sa začalo
|
—
|
percento
|
0
|
66
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Začalo sa aspoň 66 % schválených rakúskych projektov.
|
|
103a
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
Cieľ
|
Na schválené projekty sa vyčlenilo 125 000 000 EUR.
|
—
|
EUR (v miliónoch)
|
0
|
125
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Podpísali sa zmluvy o financovaní medzi financujúcimi agentúrami a konečnými prijímateľmi. Na základe toho bol na schválené projekty viazaný dostupný rozpočet vo výške 125 000 000 EUR (vrátane nákladov na financovanie agentúr).
|
|
103b
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
Cieľ
|
Všetky schválené projekty vstúpili do prvej priemyselnej fázy zavádzania.
|
—
|
percento
|
0
|
100
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Všetky projekty, ktoré boli schválené na financovanie, sa zapíšu do FID (prvá priemyselná fáza zavádzania).
|
ZLOŽKA 4: SPRAVODLIVÉ ZOTAVENIE
M. PODZLOŽKA 4.A Zdravie
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši výzvy, ktorým čelí rakúsky sektor zdravotnej starostlivosti, najmä neefektívne využívanie zdrojov v sekundárnej starostlivosti.
Cieľom podzložky je posilniť odolnosť sektora zdravotníctva a zároveň zabezpečiť všeobecný prístup, vysokú kvalitu starostlivosti a udržateľné služby.
Cieľom reformy je zlepšiť udržateľnosť a odolnosť zdravotnej starostlivosti posilnením verejného zdravia a primárnej zdravotnej starostlivosti. Očakáva sa, že tieto ciele sa dosiahnu prostredníctvom zvýšeného poskytovania jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti, čím sa presunie váha z nemocničnej starostlivosti (reforma 4.A.1 a investícia 4.A.2). Podzložka okrem toho zahŕňa aj investície na zintenzívnenie digitalizácie v sektore zdravotníctva (4.A.3) a na zvýšenie sociálnej spravodlivosti v rámci tohto sektora (4.A.4). Celkovo sa očakáva, že navrhovaná modernizácia rakúskeho sektora zdravotnej starostlivosti poskytne nízkoprahový prístup k službám zdravotnej starostlivosti a kontinuitu starostlivosti, ako aj zníži zaťaženie kapacity nemocníc v dlhodobom horizonte.
Táto podzložka vychádza aj z predchádzajúcich opatrení, ktoré sa vykonávali v súvislosti s posilnením jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (s podporou Nástroja technickej podpory a Európskej investičnej banky).
Podzložka prispieva k plneniu predchádzajúcich odporúčaní pre jednotlivé krajiny týkajúcich sa zlepšenia udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1 v roku 2019 a odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1 v roku 2020), najmä vzhľadom na globálnu pandémiu.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
M.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
Rakúska platforma pre primárnu zdravotnú starostlivosť má slúžiť ako informačné a komunikačné centrum medzi zdravotníckymi pracovníkmi, organizáciami pacientov, vzdelávaním, vedou, verejnou správou systému zdravotnej starostlivosti a inými zainteresovanými stranami v oblasti zdravotnej starostlivosti. Zameriava sa aj na podporu sociálnej inovácie v rámci primárnej zdravotnej starostlivosti v Rakúsku.
Celkovým cieľom opatrenia je podporiť atraktívnosť pracovných podmienok pre všeobecných lekárov a iné zdravotnícke a sociálne povolania v primárnej zdravotnej starostlivosti, najmä vo vidieckych oblastiach. Okrem zlepšených ustanovení o zdravotnej starostlivosti sa reforma zameriava aj na podporu kultúry medziodborovej spolupráce a vzájomného porozumenia úloh a kompetencií medzi zdravotníckymi a sociálnymi profesiami v oblasti primárnej zdravotnej starostlivosti.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
Investície: 4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
Cieľom opatrenia je rýchlo rozšíriť viacodborové jednotky primárnej zdravotnej starostlivosti v Rakúsku a zabezpečiť nízkoprahový decentralizovaný prístup k službám pre obyvateľstvo, najmä vo vidieckych oblastiach.
Investícia pozostáva z dvoch hlavných častí financovania: po prvé investovať do najmenej 45 nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (Primärversorgungseinrichtungen/PVE) v porovnaní s januárom 2021 a po druhé financovať rôzne projekty v existujúcich zariadeniach primárnej zdravotnej starostlivosti so zameraním na environmentálnu a sociálnu udržateľnosť, digitálnu a priestorovú infraštruktúru a príležitosti na odbornú prípravu. Očakáva sa, že cielené opatrenia sa vypracujú a vykonajú spolu s príslušnými zainteresovanými stranami, ako je obecné združenie. Pri zriaďovaní nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (buď vo forme centier alebo sietí) sa zohľadňujú aj environmentálne aspekty. Osobitný dôraz sa kladie na vytvorenie viacodborových sietí primárnej zdravotnej starostlivosti vo vidieckych oblastiach prostredníctvom úzkeho zapojenia príslušných obcí.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
Investície: 4.A.3 Vývoj elektronickej platformy pre preukazy rodičov a detí vrátane rozhraní pre siete zásahov v ranom detstve (Frühe Hilfen)
Cieľom tohto opatrenia je uskutočniť skríningový program na včasné odhalenie zdravotných rizikových faktorov, chorôb a zdravotných problémov počas tehotenstva a v ranom detstve až do veku 62 mesiacov. Tým sa vytvoria lepšie zdravotné príležitosti pre tehotné/dojčiace ženy a ich deti, najmä pre sociálne znevýhodnené rodiny.
Investícia pozostáva z vývoja elektronickej dokumentácie a komunikačnej platformy so zjednodušeným prístupom k výsledkom testov pre zdravotníckych pracovníkov a postihnuté ženy (tehotné a dojčiace ženy). Prístupnosť sa uľahčí, aby sa umožnilo používanie pasu rodiča a dieťaťa ako kľúčového preventívneho nástroja aj sociálne znevýhodneným rodinám alebo menej vzdelaným ženám s obmedzenými nemeckými jazykmi.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. júna 2026.
Investície: 4.A.4 Národné zavedenie intervencie v ranom detstve (Frühe Hilfen) pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
Cieľom opatrenia je podporovať rodiny v zraniteľných situáciách počas tehotenstva a po ňom. Jeho cieľom je podporovať rovnosť v oblasti zdravia a sociálnu spravodlivosť.
Investícia pozostáva z preventívnych intervencií počas fázy raného detstva, a to zlepšením a rozšírením už existujúcich podporných opatrení, vytvorením regionálnych sietí „intervencie v ranom detstve“ a nadviazaním spolupráce medzi všetkými príslušnými inštitúciami a službami v oblasti raného detstva v okresoch („Bezirke“ – rakúsky subregionálny subjekt), ktoré ešte nie sú zahrnuté.
Vykonávanie opatrenia sa ukončí do 30. septembra 2024.
M.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
104
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Platforma pre primárnu zdravotnú starostlivosť a súvisiace opatrenia
|
Začiatok platformy/inkubátora/urýchľovača
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
a) Platforma pre primárnu zdravotnú starostlivosť sa formálne zriadi a začne fungovať a
b) začal sa program akcelerátora a akcelerátora jednotky primárnej zdravotnej starostlivosti.
|
|
105
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Cieľ
|
Propagačné podujatia v kontexte programu platformy/inkubátora
|
—
|
Počet účastníkov podujatí
|
0
|
100
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Najmenej 100 mladých odborníkov (ako sú študenti, zdravotnícki a sociálni pracovníci) sa zúčastňuje na podujatiach na podporu primárnej zdravotnej starostlivosti organizovaných v rámci platformy/inkubačného programu.
|
|
106
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Cieľ
|
Členstvo v platforme primárnej zdravotnej starostlivosti.
|
—
|
Počet členov platformy
|
0
|
150
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Platforma primárnej zdravotnej starostlivosti má najmenej 150 registrovaných členov.
|
|
107
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Míľnik
|
Prijatie a uverejnenie usmernení o financovaní projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Prijaté a uverejnené usmernenia o financovaní
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Prijmú a uverejnia sa usmernenia na financovanie zriadenia nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (PVE) a projektov existujúcej primárnej zdravotnej starostlivosti.
|
|
108
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Cieľ
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
—
|
Počet financovaných projektov
|
0
|
45
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Financuje sa najmenej 45 projektov týkajúcich sa primárnej zdravotnej starostlivosti, z ktorých aspoň 15 pozostáva zo zariadení nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (centrá a siete – aj vo vidieckych oblastiach).
|
|
109
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Cieľ
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
—
|
Počet financovaných projektov
|
45
|
90
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Financuje sa najmenej 90 projektov súvisiacich s primárnou zdravotnou starostlivosťou, z ktorých najmenej 25 pozostáva zo zariadení nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (centrá a siete – aj vo vidieckych oblastiach).
|
|
110
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
Cieľ
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
—
|
Počet financovaných projektov
|
90
|
155
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Financuje sa najmenej 155 projektov súvisiacich s primárnou zdravotnou starostlivosťou, z ktorých najmenej 45 pozostáva zo zariadení nových jednotiek primárnej zdravotnej starostlivosti (centrá a siete – aj vo vidieckych oblastiach).
|
|
111
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „preukaz – rodič – dieťa“ vrátane rozhraní pre siete pre intervencie v ranom detstve(FrüheHilfen)
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa vymedzuje rámec pre elektronický „rodičský preukaz“
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona, ktorým sa vymedzuje rámec pre elektronický „rodičský preukaz“
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Na základe konzultácií so zainteresovanými stranami nadobudol účinnosť právny rámec pre elektronické vykonávanie „rodičovského preukazu“.
|
|
112
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „preukaz – rodič – dieťa“ vrátane rozhraní pre siete pre intervencie v ranom detstve(FrüheHilfen)
|
Míľnik
|
Zadanie zákazky na programovanie elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“
|
Uverejnenie zmluvy o plánovaní elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Zadávanie na základe ponuky na programovanie elektronického „rodičovského preukazu“ sa vykoná
|
|
113
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“ vrátane rozhraní pre siete zásahov v ranom detstve(FrüheHilfen)
|
Cieľ
|
Opatrujúci lekári a príslušné ženy používajúci elektronický „rodičovský preukaz“
|
—
|
percentuálny podiel ošetrujúcich lekárov
|
0
|
90
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Aspoň 90 % ošetrujúcich lekárov a príslušné ženy používajú elektronický preukaz „rodič – dieťa“
|
|
114
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
Míľnik
|
Určenie vykonávacích orgánov a ich poverenie
|
Akt(-y), ktorým(-i) sa poverujú vykonávacie orgány
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Určia a pridelia sa vykonávacie orgány na zriadenie intervencií vranom detstve(Frühe Hilfen) pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny.
|
|
115
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
Cieľ
|
Vnútroštátne zavádzanie intervencií v ranom detstve
|
—
|
percentuálny podiel plánovaného zavedenia na vnútroštátnej úrovni
|
0
|
75 %
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Dokončí sa aspoň 75 % plánovaného vnútroštátneho zavádzania.
|
|
116
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
Cieľ
|
Vnútroštátne zavádzanie intervencií v ranom detstve
|
—
|
percentuálny podiel plánovaného zavedenia na vnútroštátnej úrovni
|
0
|
100 %
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Vnútroštátne zavádzanie intervencií v ranom detstve pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny je dokončené a plne funkčné. Zahrnuté sú všetky okresy.
|
N.PODZLOŽKA 4.Odolné obce
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: I) opätovná aktivácia mestských centier, najmä vo vidieckych oblastiach, ii) investície na podporu zelenej transformácie, iii) poskytovanie a rozširovanie služieb odbornej starostlivosti na základe potrieb.
Ciele podzložky sú: I) zatraktívniť centrá miest a znížiť obmedzenia mobility presídľovaním podnikov; II) financovať tepelnú obnovu podnikových a obecných budov a poskytovať dodatočné stimuly pre miestne a diaľkové systémy vykurovania v mestských centrách/okresoch, ktoré boli predtým poháňané fosílnymi palivami; a iii) zlepšiť schopnosť poskytovať cielené služby a odolnosť systému dlhodobej starostlivosti v Rakúsku.
Podzložka pozostáva z dvoch reformných opatrení: I) nová stratégia ochrany pôdy a ii) reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti. Zahŕňa aj dve investície: I) podpora zmeny klímy v centrách miest a ii) pilotný projekt týkajúci sa komunitných zdravotných sestier.
V podzložke sa riešia odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúce sa posilnenia udržateľnosti (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019) a zlepšenia poskytovania a udržateľnosti systému dlhodobej starostlivosti (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 1 v roku 2019).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
N.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 4.B.1 Stratégia ochrany pôdy
Cieľom vypracovania stratégie na ochranu pôdy je vytvoriť rámec pre postupy na hľadanie konsenzu a koordináciu so všetkými príslušnými plánovacími orgánmi (federálna úroveň, Laender a obce) s cieľom dohodnúť sa na strategickom usmernení na obmedzenie využívania pôdy. Konečným cieľom stratégie na ochranu pôdy je do roku 2030 postupne znížiť využívanie pôdy v Rakúsku na čistú hodnotu 2,5 hektára denne.
Prvým krokom reformy je vypracovanie a dohoda o kľúčových prvkoch rakúskej stratégie na ochranu pôdy a plánu jej vykonávania. Vypracujú ich všetci príslušní inštitucionálni aktéri (federálna úroveň, Laender, obce) a dohodnú sa v rámci rakúskej konferencie o územnom plánovaní (Oesterreichische Raumordnungskonferenz). Hlavnými prvkami pre vypracovanie stratégie vykonávania je vymedzenie konkrétnych míľnikov a dohoda o monitorovacom systéme založenom na ukazovateľoch. Okrem celkového cieľa (zníženie využívania pôdy na 2,5 hektára denne) sa určia ďalšie kvantifikovateľné ciele a čiastkové ciele na základe rokovaní medzi Laenderom v rámci rakúskej konferencie o územnom plánovaní. Na konci vykonávania reformy sa prijme rakúska kvantitatívna stratégia ochrany pôdy vrátane celkového cieľa znížiť využívanie pôdy v Rakúsku na čistú plochu 2,5 hektára denne do roku 2030.
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 31. decembra 2022.
Reforma: 4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
Cieľom reformy je riešiť výzvy v odvetví dlhodobej starostlivosti. Vzhľadom na rastúce výzvy v oblasti dlhodobej starostlivosti si federálna vláda stanovila za cieľ vykonať zásadnú reformu s cieľom ďalej rozvíjať poskytovanie starostlivosti. V koordinácii s Laenderom sa dôraz kladie na osoby, ktoré potrebujú starostlivosť, a na ich príbuzných a opatrovateľov.
Reforma pozostáva z niekoľkých prípravných krokov reformy dlhodobej starostlivosti, ktorá sa začne v roku 2024 počas ďalšieho obdobia uplatňovania medzivládneho zákona o fiškálnych vzťahoch. V správe pracovnej skupiny pre starostlivosť, ktorá pozostávala z odborníkov zo všetkých úrovní verejnej správy a externých zainteresovaných strán, sa vymedzili ciele rozvoja existujúceho systému starostlivosti. Na základe tejto správy rozhovory medzi federálnou vládou, štátmi, mestami a obcami povedú k spoločným prístupom a reformným projektom v rámci riadenia založeného na cieli dlhodobej starostlivosti („ZielsteuerungPflege“) v rámci prípravy reformy poskytovania dlhodobej starostlivosti v kontexte rokovaní o fiškálnom rámci. Kľúčové zásady reformy dlhodobej starostlivosti a rozdelenie zodpovedností medzi federálnu úroveň, Laender a obce sa zohľadnia v medzivládnom zákone o fiškálnych vzťahoch na ďalšie obdobie (so začiatkom v roku 2024).
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. marca 2024. Zmeny v poskytovaní dlhodobej starostlivosti v praxi sa môžu zaviesť po roku 2024.
Investície: 4.B.3 Investície do centier miest šetrných ku klíme
Cieľom investície je zvýšiť atraktívnosť mestských centier, najmä vo vidieckych oblastiach, podporou často nákladných investícií do potrebných opatrení na prispôsobenie budov zelenej transformácii, čím sa zabráni využívaniu nových pozemkov mimo centier miest a pozitívne prispeje k zníženiu mobility.
Investícia pozostáva z niekoľkých prvkov, ktorých cieľom je pomôcť podnikateľom založiť si svoje podniky v centrách miest a renovovať verejné budovy v centrách miest. Medzi oblasti investícií patrí tepelná obnova komerčných a obecných budov v centrách miest a opatrenia na ekologizáciu fasád. Okrem toho sa financuje prepojenie s vysoko účinným diaľkovým vykurovaním, ako aj recyklácia opustených priemyselných pozemkov.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investície: 4.B.4 Investície do realizácie komunitných zdravotných sestier
Cieľom zriadenia komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti v Rakúsku je významne prispieť k miestnej nízkoprahovej starostlivosti založenej na potrebách; komunitné zdravotné sestry sú ústredné kontaktné osoby, ktoré koordinujú rôzne služby (napr. liečebné postupy a sociálne služby) a zohrávajú ústrednú úlohu v oblasti prevencie.
Investícia pozostáva zo zriadenia siete komunitných zdravotných sestier v blízkosti pacientov. Komunitné zdravotné sestry sú kvalifikované zdravotné sestry s aspoň dvojročnou odbornou praxou. Prednostne sa zamestnajú komunitné zdravotné sestry s ďalšou relevantnou kvalifikáciou (ako sú kurzy komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti, rodinnej zdravotnej sestry, ošetrovateľstva v oblasti verejného zdravia). V priebehu projektu bude v rámci pilotného projektu v rámci pracovných zmlúv na dobu určitú vyslaných 150 komunitných zdravotných sestier v celej krajine.
Implementácia investície sa dokončí do 31. decembra 2024.
N.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
117
|
4.B.1 Stratégia ochrany pôdy
|
Míľnik
|
Prijatie plánu rakúskej stratégie na ochranu pôdy
|
Uverejnenie prijatého plánu
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Prijmú sa kľúčové prvky a plán stratégie na ochranu pôdy.
Hlavnými prvkami rozvoja stratégie vykonávania je vymedzenie konkrétnych čiastkových cieľov, dohoda o systéme monitorovania založeného na ukazovateľoch. Okrem celkového cieľa (zníženie využívania pôdy na 2,5 hektára denne) sa určia dodatočné kvantifikovateľné ciele a čiastkové ciele na základe rokovaní medzi Laenderom v rámci rakúskej politickej konferencie o územnom plánovaní (Oesterreichische Raumordnungskonferenz).
|
|
118
|
4.B.1 Stratégia ochrany pôdy
|
Míľnik
|
Prijatie rakúskej kvantitatívnej stratégie ochrany pôdy
|
Uverejnenie prijatej stratégie v oblasti pôdy
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Prijme sa kvantitatívna stratégia ochrany pôdy. Zahŕňa celkový cieľ znížiť využívanie pôdy v Rakúsku na čistú plochu 2,5 hektára denne do roku 2030.
|
|
119
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
Míľnik
|
Pilotné projekty týkajúce sa komunitných zdravotných sestier ako súčasť reformy poskytovania starostlivosti,
|
Spustenie modelu komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti ako súčasť reformy poskytovania starostlivosti
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Na začiatku reformného procesu sa pilotný projekt „komunitné zdravotné sestry“ realizuje ako pilotný projekt reformy. Na základe tohto pilotného projektu sa vypracuje spoločný model zavedenia tohto opatrenia na vnútroštátnej úrovni v rámci reformy zameranej na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti.
|
|
120
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
Míľnik
|
Stanovujú sa zásady vykonávania riadenia založeného na cieľoch dlhodobej starostlivosti(Ziel-steuerung Pflege)
|
Uverejnenie zásad
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Zásady riadenia založeného na cieli dlhodobej starostlivosti prijali partneri rokovaní o fiškálnom rámci (federálna úroveň, Laender a obce) a uverejnili ich.
|
|
121
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
Míľnik
|
Začať vykonávať základné prvky reformy poskytovania dlhodobej starostlivosti
|
Zákon o medzivládnych fiškálnych vzťahoch na obdobie od roku 2024 je uverejnený v rakúskom právnom informačnom systéme.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Hlavné prvky reformy dlhodobej starostlivosti sa zohľadnia v medzivládnom zákone o fiškálnych vzťahoch (Finanzausgleichsgesetz), ktorý nadobudne účinnosť.
|
|
122
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Míľnik
|
Prijatie usmernení o financovaní pre štyri oblasti intervencie
|
Uverejnené usmernenia o financovaní
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Boli prijaté usmernenia o financovaní renovácie budov v centrách miest. Oprávnenými projektmi sú: I) tepelná obnova komerčných a obecných budov, ii) projekty ekologizácie fasády, iii) pripojenie budov k vysoko účinnému diaľkovému vykurovaniu a iv) recyklácia opustených priemyselných pozemkov.
|
|
123
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Cieľ
|
Dokončené projekty tepelnej renovácie
|
—
|
Počet projektov tepelnej renovácie
|
0
|
34
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Dokončí sa najmenej 34 projektov tepelnej obnovy spoločností a/alebo obcí v centrách miest.
|
|
126
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Cieľ
|
Dokončené projekty zelených fasád
|
—
|
Počet zelených fasád
|
0
|
15
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Dokončí sa najmenej 15 projektov ekologizácie striech a fasád.
|
|
127
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Cieľ
|
Dokončené projekty na pripojenie k vysoko účinnému diaľkovému vykurovaniu
|
—
|
Počet projektov na pripojenie k vysoko účinnému diaľkovému vykurovaniu
|
0
|
375
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Dokončí sa najmenej 375 projektov na pripojenie k vysoko účinnému diaľkovému vykurovaniu.
|
|
129
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Cieľ
|
Dokončené projekty opustených priemyselných pozemkov
|
—
|
Počet projektov recyklácie opustených priemyselných pozemkov
|
0
|
30
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Dokončí sa najmenej 30 projektov recyklácie opustených priemyselných pozemkov.
|
|
130
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
Cieľ
|
Dokončené projekty opustených priemyselných pozemkov
|
—
|
Počet projektov recyklácie opustených priemyselných pozemkov
|
30
|
60
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Dokončí sa najmenej 60 projektov recyklácie opustených priemyselných pozemkov.
|
|
131
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
Cieľ
|
Začiatok práce komunitných zdravotných sestier
|
—
|
Počet nových komunitných zdravotných sestier, ktoré začali pracovať
|
0
|
50
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Začalo pracovať najmenej 50 komunitných zdravotných sestier.
|
|
132
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
Míľnik
|
Priebežné hodnotenie
|
Priebežná hodnotiaca správa
odovzdané
|
|
|
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Priebežná hodnotiaca správa a odporúčania pre ďalší prístup externých hodnotiteľov
|
|
133
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
Cieľ
|
150 komunitných zdravotných sestier pôsobiacich na vnútroštátnej úrovni
|
—
|
Počet nových komunitných zdravotných sestier pôsobiacich na vnútroštátnej úrovni.
|
50
|
150
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Na vnútroštátnej úrovni pôsobí najmenej 150 komunitných zdravotných sestier. Záverečné hodnotenie sa vzťahuje na výkonnosť všetkých 150 KN.
|
O. PPODZLOŽKA 4.C Umenie a kultúra
Táto podzložka rakúskeho plánu obnovy a odolnosti rieši tieto výzvy: podpora zelenej a digitálnej transformácie v umení a kultúre.
Cieľom podzložky je stanoviť stimuly pre ekologicky udržateľnejší kultúrny sektor a urýchliť digitálnu štrukturálnu zmenu tohto odvetvia s osobitným zameraním na digitalizáciu kultúrneho dedičstva.
Podzložka sa zaoberá odporúčaniami pre jednotlivé krajiny týkajúcimi sa ekologickej udržateľnosti hospodárstva (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019) a investícií do digitálnej transformácie (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
O.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 4.C.1 Vývoj programu kultúry budov
Cieľom reformy je vytvoriť rámec preBaukultur, ktorý kombinuje vysokokvalitnú architektúru a zastavané prostredie s prihliadnutím na sociálne, ekologické, hospodárske a kultúrne zložky. Cieľom je zvýšiť informovanosť o budovaní kultúry a začleniť aspekty zelenej transformácie do tejto oblasti.
Reforma pozostáva najmä zo Štvrtej rakúskej správy o kultúre budov, ktorej cieľom je vytvoriť základ pre reformu kultúry budov v Rakúsku na nadchádzajúce roky a načrtnúť konkrétne opatrenia pre program v oblasti kultúry budov. Reformou sa vytvoria lepšie právne, finančné a štrukturálne rámcové podmienky pre vysokokvalitné budovy. Schopnosť prepojiť sa s európskymi požiadavkami zohráva zásadnú úlohu.
Očakáva sa, že implementačná reforma sa dokončí do 30. septembra 2021.
Reforma: 4.C.2 Vypracovať národnú stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva
Cieľom reformy je rozšíriť digitalizáciu umenia a kultúry a podporiť digitálnu transformáciu odvetvia umenia a kultúry. Zameriava sa na lepšie zviditeľnenie kultúrnych objektov a vytváranie sietí medzi kultúrnymi inštitúciami.
Reforma pozostáva z vypracovania a uverejnenia národnej stratégie digitalizácie kultúrneho dedičstva. Táto stratégia sa zameria na podporu ďalšej digitálnej transformácie odvetvia umenia a kultúry v Rakúsku. Podporuje digitalizáciu kultúrneho dedičstva, ako sú zbierky a súpis kultúrnych inštitúcií. Proces stratégie zahŕňa verejné úvodné podujatie, semináre a webovú podporu v budove Laender. Výsledkom procesu je uverejnenie strategického dokumentu. Stratégia je aj rámcom pre investície do digitalizácie zahrnuté v tejto podzložke.
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa dokončí do 31. marca 2023.
Investície: 4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
Cieľom investície je prostredníctvom vybraných projektov obnovy ukázať, ako sa môžu stať modelmi kombinovania kultúry živej budovy s cieľom ochrany pamiatok uvedomelej z hľadiska životného prostredia. Okrem toho by sa malo viditeľne zobrazovať vykonávanie „federálnych usmernení pre stavebnú kultúru“.
Investícia pozostáva z renovácie dvoch historických budov, v ktorých sa používajú holistické kritériá kvality, ako aj aktualizované postupy účasti a plánovania, pričom sa zohľadňujú „Federálne usmernenia pre kultúru v oblasti budov“. Opatrenia na obnovu prispievajú k výraznému zvýšeniu energetickej efektívnosti oboch budov.
Očakáva sa, že realizácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investície: 4.C.4 Kultúrna vlna digitalizácie
Cieľom investície je spustiť rozsiahlu vlnu digitalizácie v kultúrnych inštitúciách. Archívy rôznych umeleckých a kultúrnych divízií by sa mali čoraz viac prekladať do digitálneho formátu, a teda by mali byť prístupné širšej verejnosti. Počas pandémie COVID-19 sa zvýšilo povedomie o potrebe posilnenej digitálnej činnosti rakúskych múzeí, rakúskych inštitútov kultúrneho dedičstva a kultúrnych inštitúcií.
Investícia pozostáva z aktualizácie existujúcej platformy Kulturpool na„KulturpoolNEU“, a teda z najmodernejšej centrálnej digitálnej platformy. Mal by zahŕňať aj inovatívne nástroje na nadväzovanie kontaktov s ľuďmi, ktorí doteraz neboli v kontakte s kultúrnym dedičstvom, napr. s mladými ľuďmi. Na to, aby to fungovalo, musia kultúrne inštitúcie poskytnúť príslušné údaje. Kultúrny inštitút môže samostatne rozhodnúť, ktoré predmety svojej zbierky by chceli digitalizovať. „Kulturpool“ funguje ako centrálna platforma, ktorá zlučuje údaje z rôznych inštitúcií kultúrneho dedičstva, sprístupňuje ich digitálne a umožňuje aj prenos týchto údajov v balíku.
Očakáva sa, že realizácia investície sa dokončí do 30. júna 2026.
Investícia 4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
Cieľom investície je podporiť kultúrne inštitúcie, ktoré majú často malú kapacitu na investovanie do ekologickejšieho dizajnu svojich operačných štruktúr. Opatrením sa zvýši možnosť realizácie takýchto investícií a zvýši sa aj informovanosť o strednodobých až dlhodobých úsporách nákladov, ak sa takéto investície realizujú.
Investícia pozostáva z financovania týchto oblastí: obnoviteľné zdroje energie (napríklad fotovoltika, tepelné čerpadlá alebo biomasa); opatrenia na úsporu energie (ako je optimalizácia vykurovania alebo optimalizácia osvetlenia); obehové hospodárstvo (napríklad zníženie spotreby surovín), adaptačné opatrenia na zmenu klímy (ako sú zelené fasády na chladenie).
Očakáva sa, že vykonávanie opatrenia sa dokončí do 30. septembra 2025.
O.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
134
|
4.C.1 Vývoj programu kultúry budov
|
Míľnik
|
Štvrtá správa o kultúre budov
|
Správa o stavebnej kultúre bola uverejnená
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Bola uverejnená štvrtá správa o stavebnej kultúre. Stanoví program reformy kultúry budov v Rakúsku na nadchádzajúce roky a načrtne konkrétne opatrenia pre program v oblasti kultúry budov.
|
|
135
|
4.C.2 Vypracovať národnú stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
Míľnik
|
Začatie konzultačného procesu o stratégii digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
Uverejnenie konzultačného procesu vrátane začatia online prieskumu
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Začal sa konzultačný proces. Konzultácia sa uskutoční prostredníctvom online prieskumu a osobitných seminárov s príslušnými zainteresovanými stranami (ako sú múzeá, vzdelávacie inštitúcie, knižnice).
|
|
136
|
4.C.2 Vypracovať národnú stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
Míľnik
|
Uverejnenie stratégie digitalizácie kultúrneho dedičstva ministerstvom kultúry (BMKOES)
|
Stratégia je zverejnená
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Vzhľadom na výsledky konzultačného procesu bola uverejnená stratégia digitalizácie.
|
|
137
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
Míľnik
|
Štúdie uskutočniteľnosti pre Ateliers Volkskundemuseum Wien a Prater
|
Uverejnené štúdie uskutočniteľnosti
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Štúdie uskutočniteľnosti týchto dvoch projektov obnovy boli dokončené a sú k dispozícii. Zahŕňajú zber geografických referenčných údajov, meranie majetku a budov, prípravu základných správ s prihliadnutím na ochranu pamiatok a energetickú efektívnosť, ako aj vymenovanie poradného výboru pre plánovanie na podporu kultúry budov projektov obnovy.
|
|
138
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
Míľnik
|
Opätovné otvorenie spoločnosti Prater Ateliers
|
Odovzdanie Ateliers umelcom
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Renovácia budovy Prater Ateliers bola ukončená a umelci môžu budovu využívať.
|
|
139
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
Míľnik
|
Dokončenie rehabilitácie Volkskundemuseum
|
Odovzdanie vlastníkovi
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Projekt výstavby na Volkskundemuseum bol dokončený a múzeum sa opäť sprístupnilo verejnosti vrátane prístupu verejnosti k obsahu výskumu a výstav.
|
|
140
|
4.C.4 Kultúrna vlna digitalizácie
|
Míľnik
|
„Kulturpool Neu“ – webová platforma na zhromažďovanie údajov z rôznych inštitúcií správy kultúrneho dedičstva
|
Uverejnenie a spustenie platformy „Kulturpool Neu“
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Platforma„Kulturpool Neu“ bola spustená s novým, súčasným dizajnom. Funguje ako centrálna platforma, ktorá zlučuje údaje z rôznych inštitúcií kultúrneho dedičstva a sprístupňuje ich digitálne verejnosti.
|
|
141
|
4.C.4 Kultivačné dedičstvo vlna digitalizácie
|
Cieľ
|
Program digitalizácie kultúrnych a umeleckých objektov
|
—
|
Počet
|
0
|
400 000
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Digitalizovalo sa najmenej 400000 kultúrnych a umeleckých predmetov (vrátane 300 analógových filmov a 15 000 3D predmetov)
|
|
142
|
4.C.4 Kultúrna vlna digitalizácie
|
Cieľ
|
Program digitalizácie kultúrnych a umeleckých objektov
|
—
|
Počet
|
400 000
|
600 000
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Digitalizovalo sa najmenej 600000 kultúrnych a umeleckých predmetov. (vrátane 500 analógových filmov a 25 000 3D predmetov)
|
|
143
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti usmernení o financovaní, ktorými sa zriaďuje investičný fond
|
Nadobudnutie účinnosti usmernení o financovaní, ktorými sa zriaďuje investičný fond.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nadobudnutím účinnosti usmernení o financovaní, ktorými sa zriaďuje investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme, bol vytvorený právny základ pre spustenie vyjadrenia záujmu. Fond je poverený investovaním do týchto oblastí: obnoviteľné zdroje energie (napríklad fotovoltika, tepelné čerpadlá alebo biomasa); opatrenia na úsporu energie (ako je optimalizácia vykurovania alebo optimalizácia osvetlenia); obehové hospodárstvo (napríklad zníženie spotreby surovín), adaptačné opatrenia na zmenu klímy (ako sú zelené fasády na chladenie)
|
|
144
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
Míľnik
|
Prvá výzva na vyjadrenie záujmu
|
Uverejnenie prvej výzvy na vyjadrenie záujmu
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Výzva na vyjadrenie záujmu bola uverejnená. Potenciálni žiadatelia majú prístup ku všetkým potrebným dokumentom a informáciám. Prihlášky sa môžu podávať online.
|
|
145
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
Míľnik
|
Zadávanie zákaziek na projekty kultúrnych podnikov šetrných ku klíme
|
Uverejnenie vybraných projektov
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Finančný objem investičného fondu pre kultúrne podniky šetrné ku klíme bol v plnej miere zaviazaný na oprávnené projekty v týchto oblastiach: obnoviteľné zdroje energie, opatrenia na úsporu energie; obehové hospodárstvo, a adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Finančné prostriedky sa vyplácajú podľa jednotlivých projektov v závislosti od veľkosti a harmonogramu projektu.
|
P. PODZLOŽKA 4.D Odolnosť prostredníctvom reforiem
Súčasná podzložka zahŕňa centrálne reformy, ktoré v nadchádzajúcich rokoch zvýšia odolnosť Rakúska. Reformné opatrenia dopĺňajú reformné a investičné opatrenia zahrnuté v rôznych podzložkách a zahŕňajú aj dodatočné reformy na riešenie štrukturálnych výziev a poskytnutie rámcových podmienok pre určité oblasti.
Príspevok k výzvam odporúčaní pre jednotlivé krajiny a ciele reforiem sú uvedené ďalej v texte pre každé reformné opatrenie.
4.D.1: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúceho sa zjednodušenia a racionalizácie fiškálnych vzťahov a zodpovedností na všetkých úrovniach verejnej správy a zosúladenia zodpovedností v oblasti financovania a výdavkov (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 1 v roku 2019).
4.D.2: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (odporúčanie pre Španielsko č. 1 v roku 2019).
4.D.3: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (odporúčanie pre Španielsko č. 1 v roku 2019).
4.D.4: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa dosiahnutia cieľov v oblasti klímy a transformácie Rakúska na klimaticky neutrálne hospodárstvo (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020).
4.D.5: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre jednotlivé krajiny týkajúceho sa zefektívnenia daňového mixu a zvýšenia jeho podpory pre inkluzívny a udržateľný rast (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 4 v roku 2020).
4.D.6: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa potreby značných súkromných investícií potrebných na transformáciu Rakúska na klimaticky neutrálne hospodárstvo (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2020).
4.D.7: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa zlepšenia výsledkov vzdelávania v Rakúsku (odporúčanie pre Španielsko č. 2 v roku 2020).
4.D.8: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa stimulácie rastu spoločností a znižovania regulačných prekážok v sektore služieb (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019).
4.D.9: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa stimulácie rastu spoločností a znižovania regulačných prekážok v sektore služieb (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019).
4.D.10: Reforma prispieva k plneniu odporúčania pre danú krajinu týkajúceho sa zlepšenia výsledkov trhu práce v prípade nízkokvalifikovaných pracovníkov v úzkej spolupráci so sociálnymi partnermi (odporúčanie pre jednotlivé krajiny 2 v roku 2019).
4.D.11: Reformy prispievajú k plneniu odporúčaní pre jednotlivé krajiny súvisiacich so znižovaním regulačných prekážok v sektore služieb (odporúčanie pre Španielsko č. 3 v roku 2019) a znižovaním administratívneho a regulačného zaťaženia (odporúčanie pre jednotlivé krajiny č. 3 v roku 2020).
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tejto podzložke výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia (EÚ) 2020/852, pričom sa zohľadní opis opatrení a zmierňujúcich krokov stanovených v pláne podpory obnovy a odolnosti v súlade s technickými usmerneniami týkajúcimi sa zásady „výrazne nenarušiť“ (2021/C58/01).
P.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Reforma: 4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
Cieľom reformy je vykonať preskúmania výdavkov na verejné výdavky súvisiace so zelenou a digitálnou transformáciou. Preskúmania výdavkov ako body analýzy rozpočtu súvisiace s témami dopĺňajú riadny proces plánovania rozpočtu a môžu významne prispieť k zlepšeniu orientácie federálneho rozpočtu na vplyv. Ich cieľom je pomôcť v analyzovaných oblastiach politiky posúdiť, či sa plánované ciele dosahujú a/alebo do akej miery sa tieto ciele dosahujú účinným a efektívnym spôsobom.
Reforma pozostáva z niekoľkých vykonávacích krokov. Pokiaľ ide o zameranie na zelenú transformáciu, plánuje sa, že preskúmania výdavkov sa vykonajú v moduloch, ktoré na seba nadväzujú. Preskúmanie výdavkov týkajúce sa digitálnej transformácie sa plánuje po zavedení opatrení fondu na digitalizáciu (pozri 2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy).
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. septembra 2022 a ukončené do 31. decembra 2025.
Reforma: 4.D.2 Zvýšenie skutočného veku odchodu do dôchodku
Cieľom reformy je zvýšiť skutočný vek odchodu do dôchodku znížením stimulov na predčasný odchod do dôchodku, čím sa pomôže obmedziť rast verejných výdavkov na dôchodky, aj keď v obmedzenej miere. Nahradením „predčasného starobného dôchodku“ (abschlagsfreie vorzeitigeAlterspension)tzv. predčasným štartovacím bonusom (Frühstarter Innenbonus)v kontexte novely zákona o sociálnom poistení z roku 2020 sa zvyšuje skutočný vek odchodu do dôchodku a zároveň sa znižuje rozdiel v dôchodkoch a prispieva k znižovaniu chudoby v starobe. Zákon bol prijatý v novembri 2020 a nadobudne účinnosť v januári 2022.
„Predčasný starobný dôchodok bez zrážok“ (abschlagsfreie vorzeitige Alterspension– abschlagsfreie vorzeitige Alterspension –abschlagsfreie vorzeitige Alterspension – abschlagsfreie vorzeitige Alterspension) umožňoval odchod do dôchodku bez akýchkoľvek zrážok pred dosiahnutím zákonného veku odchodu do dôchodku (muži 65 rokov, ženy 60 rokov) po dovŕšení 45 rokov prispievania. Toto pravidlo využilo len málo ľudí, väčšinou s vysoko nadpriemernými dôchodkami. Naopak, s novým „prvým prémiou pre začínajúcich poľnohospodárov“ (FruehstarterInnenbonus) ľudia dostávajú okrem dôchodku za každý mesiac od 15 do 20 rokov jedno euro. Za päť rokov až do veku 20 rokov predstavuje prémia maximálne 60 EUR mesačne (840 EUR ročne) nad rámec stanovenej výšky dôchodku. Podmienkou na získanie prémií pre začínajúcich podnikateľov je ukončenie aspoň 25 rokov poistenia. V dôsledku toho bonus poskytuje aj stimuly na návrat do práce po období starostlivosti o deti.
T.Prvá úprava dôchodku v kalendárnom roku po odchode do dôchodku predstavuje 50 % výšky úpravy („50 % Aliquotierung“).
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. marca 2026.
Reforma: 4.D.3 Znižovanie chudoby v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie
Cieľom reformy je znížiť chudobu v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie. Reforma pozostáva z dvoch častí.
Prvá časť sa zameriava na zvýšenie bonusu za odklad dôchodku s cieľom motivovať jednotlivcov, aby pracovali dlhšie, ako je ich zákonný vek odchodu do dôchodku. V Rakúsku ženy zvyčajne prerušili históriu zamestnania a kratšie obdobia prispievania do dôchodku z dôvodu povinností starostlivosti o deti. Vzhľadom na to, že prémiu na odklad dôchodku zvyčajne využívajú najmä ženy, ktorých zákonný vek odchodu do dôchodku je stále nižší ako vek mužov, očakáva sa, že prispeje aj k zníženiu rozdielu v dôchodkoch žien a mužov.
Cieľom druhej časti je sprísniť podmienky oprávnenosti na odchod do dôchodku zvýšením minimálneho veku predčasného odchodu do dôchodku a požadovaných rokov prispievania. Očakáva sa, že táto časť opatrenia prispeje k fiškálnej udržateľnosti dôchodkového systému.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. marca 2026.
Reforma: 4.D.4 Rámec riadenia opatrení v oblasti klímy
Cieľom reformy je vytvoriť pevný právny rámec na plnenie cieľov v oblasti klímy.
Otázka chýbajúceho viacúrovňového riadenia sa rieši najmä týmito opatreniami, ktoré sa zohľadnia aj v čiastkových cieľoch: zriadenie Rady občanov pre klímu (Klimarat),ktorá bola zriadená na diskusiu a vypracovanie návrhov opatrení na ochranu klímy potrebných na dosiahnutie rakúskych cieľov v oblasti klímy. Zavedenie kontaktného miesta pre zelené rozpočtovanie na rakúskom ministerstve financií zodpovedného za vykonávanie noriem zeleného rozpočtovania v rakúskom rozpočtovom procese a zmena rakúskeho spolkového zákona o rozpočte (BHG 2013), ktorou sa zavádza povinný dodatok k rakúskemu ročnému spolkovému rozpočtu a kontrola klímy v prípade legislatívnych návrhov prostredníctvom nového záväzného rozmeru vplyvu v rámci posúdenia vplyvu právnych predpisov. Povinný dodatok („správa o ekologickom rozpočtovaní“) je zameraný na zachytenie a analýzu vplyvov opatrení rozpočtovej a daňovej politiky, ako aj príslušných regulačných opatrení na klímu a životné prostredie.
Očakáva sa, že implementácia reformy sa začne do 31. decembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2025, pričom účinné uplatňovanie príslušných ustanovení sa začne najneskôr 1. januára 2026.
Reforma: 4.D.5 Eko-sociálna daňová reforma
Hlavným cieľom ekosociálnej daňovej reformy je bojovať proti zmene klímy a prispieť k dosiahnutiu európskych a vnútroštátnych cieľov v oblasti klímy. Po nedávnom vykonaní prvej fázy daňovej reformy sú potrebné dodatočné stimuly pre správanie spotrebiteľov šetrné ku klíme, aby Rakúsko dosiahlo svoje ciele v oblasti klímy do roku 2030. Očakáva sa, že nadchádzajúca druhá fáza ekosociálnej daňovej reformy bude dôležitým doplnkom investičných stimulov pre technológie šetrné ku klíme (zahrnuté najmä do komponentu 1 Zelená obnova rakúskeho plánu obnovy a odolnosti) a podpory na rozšírenie obehového hospodárstva poskytnutím preferenčného daňového zaobchádzania s technológiami a výrobkami s nízkymi alebo nulovými emisiami. Očakáva sa, že daňová reforma bude z hľadiska príjmov neutrálna tým, že spoločnostiam a súkromným domácnostiam poskytne daňové úľavy prostredníctvom kompenzačných opatrení, ktoré majú ďalšie pozitívne sociálne a hospodárske účinky, ako sú znížené dane z práce alebo cielené bonusy založené na spotrebe.
Opatrením sa zavedie cenotvorba emisií CO2, napríklad prostredníctvom stanovovania cien CO2 prostredníctvom existujúcich daní v rámci daňových právnych predpisov alebo národného systému obchodovania s emisiami s cenami stanovenými na začiatku. Tieto opatrenia sú koordinované s nástrojmi na európskej úrovni, aby sa vylúčilo dvojité oceňovanie. Výška ceny je založená na jednej strane na cieli skutočných nákladov dohodnutých vo vládnom programe a na druhej strane na znížení emisií potrebných na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy. Očakáva sa, že reforma prispeje k ročným úsporám emisií skleníkových plynov vo výške 2,6 milióna ton ekvivalentu CO2 do roku 2030 v porovnaní s rokom 2019.
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. júna 2021 a dokončí sa do 31. marca 2022.
Reforma: 4.D.6 Zelené financovanie (Agenda)
Cieľom programu zeleného financovania je vytvoriť politický a monitorovací rámec, ktorým sa mobilizuje súkromný kapitál na investície potrebné na dosiahnutie cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030.
Opatrenia programu zeleného financovania sa v rámci aktívneho boja proti environmentálne klamlivej reklame zameriavajú na tieto tri aspekty: I) mobilizácia kapitálu na ochranu klímy a udržateľné investície, ii) zakotvenie a riadenie rizík súvisiacich s klímou v rámci povinností náležitej starostlivosti a iii) vypracovanie jednotných stratégií a metód, ako aj usmernení.
Konkrétne opatrenia zahrnuté do programu zeleného financovania sú: presadzovanie dohody o „koeficiente na podporu životného prostredia“ na úrovni EÚ a na základe dohody EÚ vykonávanie „koeficientu na podporu životného prostredia“ na vnútroštátnej úrovni s cieľom uľahčiť poskytovanie „zelených úverov“; vypracovanie stratégií a metód na lepšie riadenie rizík v kontexte zeleného financovania, napr. systematické meranie a znižovanie vystavenia klimatickým a environmentálnym rizikám; a ďalší rozvoj vhodných metód a súvisiacich usmernení.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. decembra 2022.
Reforma: 4.D.7 Národná stratégia finančného vzdelávania
Cieľom je vytvoriť národnú stratégiu finančného vzdelávania, ktorá zatiaľ neexistuje. Stanovia sa v ňom spoločné ciele a dlhodobý obrat, ktorý vedie k zvýšeniu finančného vzdelávania v Rakúsku a na ktorom môžu zainteresované strany z finančného sektora založiť svoje vlastné programy a opatrenia.
Reforma zahŕňa vytvorenie koncepcie stratégie a vytvorenie rámca kompetencií. Témami, ktoré by sa mali osobitne sledovať v rámci stratégie finančného vzdelávania, sú základné finančné vzdelávanie v školách a pre mladých ľudí, zvyšovanie informovanosti obyvateľstva o kapitálovom trhu a väčšia informovanosť o význame budúceho a starobného zabezpečenia. Ženy boli identifikované ako jedna z konkrétnych cieľových skupín.
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. decembra 2022.
Reforma: 4.D.8 Balík pre začínajúce podniky
Cieľom je poskytovať udržateľnú podporu začínajúcim podnikom orientovaným na rast a zvýšiť atraktivitu podnikateľskej činnosti na medzinárodnej úrovni.
Reforma spočíva v zavedení novej právnej formy (pracovný názov „Austrian Limited“). Táto nová právna forma sa prispôsobí potrebám začínajúcich podnikov a inovačných MSP a oblasti sociálneho podnikania. Na posilnenie financovania rastu sa preskúmajú ďalšie daňové stimuly. Okrem toho sa reforma musí vnímať spolu s ďalšími zjednodušujúcimi opatreniami, ako je zásada „len raz“ a zavedenie obdobia odkladu (pozri ďalej).
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.
Reforma: 4.D.9 Posilnenie vlastného kapitálu
Cieľom opatrenia je posilniť kapitálovú pozíciu rakúskych spoločností uľahčením mobilizácie súkromného kapitálu v spoločnostiach vo forme vlastného imania. Na tento účel je prvým cieľom posúdenie vlastného imania rakúskych spoločností. Predovšetkým sa objasní, v ktorých odvetviach je akciová pozícia mimoriadne nízka, a tiež sa určí úloha veľkosti spoločnosti.
Reformné opatrenie spočíva v konverzii štátom zaručených úverov, ktoré sa použili na preklenutie prekážok likvidity počas krízy spôsobenej ochorením COVID-19, na kapitálové nástroje alebo nástroje podobné kapitálovým nástrojom. Okrem toho je v rakúskom práve obchodných spoločností zakotvená právna forma spoločnosti pre investície doobchodných podielov vo forme SICAV (Sciété d’investissement à capital variable– kapitálová premenná), ktorá je už dobre zavedená v iných európskych krajinách. Jeho cieľom je zabezpečiť sekuritizovateľnosť a obchodovateľnosť akcií fondov. V návrhu sa zohľadnia vysoké normy transparentnosti, ochrana investorov, predchádzanie praniu špinavých peňazí a vylúčenie modelov daňovej štruktúry.
Očakáva sa, že vykonávanie reformy sa začne do 30. septembra 2021 a dokončí sa do 31. marca 2022.
Reforma: 4.D.10 Trh práce: jednotné kontaktné miesto
Cieľom opatrenia je poskytnúť cielenú podporu na návrat dlhodobo nezamestnaných, ktorí čelia viacerým prekážkam, na trh práce. Očakáva sa, že koordinovaná podpora pomôže riešiť tieto viacnásobné prekážky a uľahčí prístup ku kvalifikácii a odbornej príprave. Potreba tejto cielenej podpory narastá aj počas pandémie COVID-19.
Opatrenie spočíva v zriadení jednotného kontaktného miesta pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí čelia viacerým prekážkam pri umiestňovaní a začleňovaní do trhu práce. Návrh a zriadenie jednotného kontaktnéhomiesta sa uskutočňuje v úzkej spolupráci so sociálnymi partnermi a spolkovými krajinami. Toto jednotné kontaktné miesto by malo koordinovať a uľahčovať prístup k príslušným službám rôznych podporných inštitúcií.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022.
Reforma: 4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
Cieľom troch cielených opatrení je prispieť k liberalizácii rámcových podmienok pre obchod a podpore poskytovania služieb orientovaných na podnikanie, ktoré zároveň prispievajú k zelenej a digitálnej transformácii.
Balík reforiem pozostáva z troch opatrení: Odstránenie prekážok prevodov podnikov (zákon o gréckom období) zahŕňa niekoľko činností, ktoré uľahčujú prevod podnikov na nových vlastníkov (napríklad na ďalšiu generáciu v rodinnom podniku). Novelou zákona o príležitostnej premávke sa zosúlaďujú podmienky pre taxíky a iné podniky prenajímajúce jazdu, čím sa umožňuje prevádzka inovatívnych služieb jazdy na zavolanie. Posledným reformným opatrením v tomto balíku sa uľahčuje proces povoľovania nabíjacích staníc pre elektrické motorové vozidlá a fotovoltických systémov ako súčasti komerčných zariadení.
Implementácia tejto reformy sa dokončí do 31. marca 2022. Zákon o príležitostnej doprave mal nadobudnúť účinnosť do 31. marca 2021. Výnimka z povolenia na inštaláciu nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá a fotovoltických systémov mala nadobudnúť účinnosť do 31. marca 2021.
P.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
146
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov na analýzu podpory a stimulov politiky v oblasti klímy a energetiky.
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na analýzu podpornej a stimulačnej politiky v oblasti klímy a energetiky. Na základe toho sa môže preskúmať ďalšie financovanie a stimuly súvisiace s ich vplyvom na politiku v oblasti klímy a energetiky. Jeho cieľom je zahrnúť mechanizmy klimatickej zodpovednosti ministerstiev a stanovenie osobitných cieľov v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov s danými rozpočtovými stropmi.
|
|
147
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov „Identifikácia synergií s financovaním spolkových krajín“
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na identifikáciu synergií v oblasti financovania spolkových krajín vrátane mechanizmov klimatickej zodpovednosti medzi spolkovou úrovňou a spolkovými krajinami v rámci medzivládneho zákona o fiškálnych vzťahoch z roku 2017 (Finanzausgleichsgesetz 2017), aby mohla slúžiť ako základ pre ďalšie obdobie medzivládneho zákona o fiškálnych vzťahoch.
|
|
148
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov „Vykonávanie taxonómie EÚ na vnútroštátnej úrovni“
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na identifikáciu výziev súvisiacich s presmerovaním finančných tokov na investície šetrné ku klíme a udržateľné investície a identifikujú sa nástroje verejného sektora v oblasti fiškálnej, regulačnej a daňovej politiky.
|
|
149
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov „Aktíva verejného sektora“
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na preskúmanie politík verejného sektora týkajúcich sa účasti spoločností v súlade s postupom uvedeným v rakúskom národnom klimaticko-energetickom pláne (NEKP).
|
|
150
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov „Udržateľnosť verejného obstarávania“
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na hodnotenie súčasného stavu, pokiaľ ide o udržateľné obstarávanie, pričom sa zohľadní efektívne využívanie finančných prostriedkov. Okrem toho sa v ňom zdôrazňuje rozvoj potenciálu optimalizácie pre udržateľné verejné obstarávanie.
|
|
151
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
Míľnik
|
Preskúmanie výdavkov „Ďalší pokrok v digitalizácii vo verejnej správe“
|
Šírenie správy
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Správa sa šíri interne. Táto správa sa zameria na hodnotenie účinkov fondu na digitalizáciu.
|
|
152
|
4.D.2 Zvýšenie skutočného veku odchodu do dôchodku
|
Míľnik
|
Vytvorenie právneho základu pre zrušenie predčasného starobného dôchodku bez odpočítania, ako aj pre zavedenie prémií pre predčasný odchod do dôchodku
|
Uverejnenie novely zákona o sociálnom poistení z roku 2020 v rakúskom právnom informačnom systéme
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2020
|
Nahradenie „predčasného starobného dôchodku“ tzv. prémiou za predčasný odchod do dôchodku bolo prijaté v novembri 2020 v kontexte novely zákona o sociálnom poistení z roku 2020 a nadobudne účinnosť od januára 2022.
|
|
153
|
4.D.2 Zvýšenie skutočného veku odchodu do dôchodku
|
Míľnik
|
Zavedenie 50 % Aliquotierung prvého zvýšenia dôchodku
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o sociálnom poistení
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Prvá úprava dôchodkov v kalendárnom roku po odchode do dôchodku je 50 % výšky úpravy.
|
|
154a
|
4.D.3 Znižovanie chudoby v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zavádza zvýšenie bonusu za odklad dôchodku
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Zákon, ktorým sa zvyšuje prémia za odklad dôchodku, nadobúda účinnosť.
|
|
155a
|
4.D.3 Znižovanie chudoby v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení Korridorpension
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti zákona, ktorým sa mení Korridorpension
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Zákon, ktorým sa mení Korridorpendium, nadobúda účinnosť s postupnou uplatňovaním, ktorá sa začína 1. januára 2026.
|
|
156
|
4.D.4 Rámec riadenia opatrení v oblasti klímy
|
Míľnik
|
Rada občanov pre klímu (Klimarat) a kontaktné miesto pre zelené rozpočtovanie
|
Verejné správy o zriadení Rady občanov pre klímu a kontaktného miesta pre zelené rozpočtovanie.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Zriaďuje sa rada občanov pre klímu (Klimarat), o čom svedčia verejné správy aspoň o jej inauguračnom zasadnutí. Na ministerstve financií sa zriadi a verejne oznámi kontaktné miesto pre zelené rozpočtovanie na koordináciu vykonávania noriem zeleného rozpočtovania v Rakúsku.
|
|
157
|
4.D.4 Rámec riadenia opatrení v oblasti klímy
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti právneho predpisu, ktorým sa zavádza povinná kontrola klímy v prípade nových legislatívnych návrhov
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti novely rakúskeho spolkového zákona o štátnom rozpočte (BHG 2013) s účinným uplatňovaním príslušných ustanovení, ktoré sa začne najneskôr 1. januára 2026.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Novelou rakúskeho spolkového zákona o štátnom rozpočte (BHG 2013) sa zavedie povinný dodatok k rakúskemu ročnému spolkovému rozpočtu a kontrola klímy v prípade legislatívnych návrhov prostredníctvom nového záväzného rozmeru vplyvu v rámci posúdenia vplyvu právnych predpisov.
|
|
158
|
4.D.5 Eko-sociálna daňová reforma
|
Míľnik
|
Začatie druhej fázy práce osobitnej skupiny
|
Pracovná skupina pre reformu environmentálnych sociálnych daní začína pracovať na druhej fáze ekologickej a sociálnej daňovej reformy.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Pracovná skupina začne pracovať na druhej etape reformy ekosociálnych daní.
|
|
159
|
4.D.5 Eko-sociálna daňová reforma
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti ekologicko-sociálnej daňovej reformy
|
Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti ekosociálnej daňovej reformy.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Nadobudnutie účinnosti ekosociálnej daňovej reformy vrátane ceny emisií CO2, od ktorej sa očakáva zníženie ročných emisií CO2 do roku 2030 aspoň o 2,6 milióna ton (v porovnaní s rokom 2019).
|
|
160
|
4.D.6 Zelené financovanie (Agenda)
|
Míľnik
|
Program zeleného financovania
|
Uverejnenie programu zeleného financovania
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Program zeleného financovania sa uverejní. Obsahuje konkrétny odkaz na plánované činnosti, ako napríklad: uľahčenie poskytovania „zelených úverov“ a rozvoj stratégií a metód na lepšie riadenie rizík v kontexte zeleného financovania (napríklad systematické meranie a znižovanie vystavenia klimatickým a environmentálnym rizikám).
|
|
161
|
4.D.6 Zelené financovanie (Agenda)
|
Míľnik
|
Používanie kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľov na meranie dosiahnutia vykonávania
|
Uverejnenie správy o vykonávaní programu zeleného financovania založenej na ukazovateľoch
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
V správe sa uvedie metodika založená na kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľoch na usmernenie merania úspešnosti opatrení v oblasti zeleného financovania.
|
|
162
|
4.D.7 Národná stratégia finančného vzdelávania
|
Míľnik
|
Strategický dokument
|
Uverejnenie strategického dokumentu vrátane akčného plánu
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Strategický dokument sa vyplní. Stanovia sa v nej spoločné ciele a dlhodobé vízie, ktoré vedú k zvýšeniu finančného vzdelávania v Rakúsku a na ktorých môžu zainteresované strany v oblasti finančného vzdelávania založiť svoje vlastné programy a opatrenia. Očakáva sa, že sa zahrnie aj rámec pre spoluprácu a koordináciu medzi verejnými a neverejnými subjektmi v oblasti finančného vzdelávania. Dokument obsahuje akčný plán na sfunkčnenie stratégie.
|
|
163
|
4.D.7 Národná stratégia finančného vzdelávania
|
Míľnik
|
Finalizácia rámca kompetencií pre finančné vzdelávanie
|
Kompetenčný rámec pre finančné vzdelávanie sa zasiela Európskej komisii.
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Rámec kompetencií sa zameriava na zvýšenie základného finančného vzdelávania v školách a pre mladých ľudí, zvyšovanie vedomostí obyvateľstva o kapitálovom trhu a zvyšovanie informovanosti o význame budúceho a starobného zabezpečenia. Očakávajú sa aj synergie s programom zeleného financovania (napríklad „zelená finančná gramotnosť“).
|
|
164
|
4.D.8 Balík pre začínajúce podniky
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti balíka pre začínajúce podniky
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti balíka pre začínajúce podniky
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zavádza nová podniková forma (pracovný názov: „Austrian Limited“), ktorá uľahčuje počiatočné fázy začínajúcich podnikov. Zohľadňujú sa v ňom najmä potreby startupov a inovačných MSP. Zahŕňa pružné prideľovanie akcií investorom a zamestnancom.
|
|
165
|
4.D.9 Posilnenie vlastného kapitálu
|
Míľnik
|
Vyhláška o konverzii štátom zaručených úverov na vlastné imanie
|
Uverejnenie dekrétu
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Je v platnosti vyhláška, ktorou sa otvára možnosť konvertovať štátom zaručené úvery na vlastné imanie.
|
|
166
|
4.D.9 Posilnenie vlastného kapitálu
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti formy spoločnosti pre investície do akciového podielu (SICAV)
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti formy investície do podielov (SICAV)
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Zmena rakúskeho práva obchodných spoločností nadobúda účinnosť s cieľom zaviesť právnu formu SICAV s cieľom uľahčiť kapitálové investície do spoločností.
|
|
167
|
4.D.10 Trh práce: jednotné kontaktné miesto
|
Míľnik
|
Koncepčný vývoj
|
Koncepcia jednotného kontaktného miesta bola vyvinutá a postúpená Európskej komisii.
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2021
|
K dispozícii je interná koncepcia zriadenia jednotného kontaktného miesta, ktorá sa má vypracovať so zapojením veriteľa a sociálnych partnerov. Sprevádzkuje zavedenie jednotného kontaktného miesta.
|
|
168
|
4.D.10 Trh práce: jednotné kontaktné miesto
|
Míľnik
|
Uvedenie do prevádzky
|
Jednotné kontaktné miesto je funkčné
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Jednotné kontaktné miesto musí byť funkčné a začalo ponúkať služby nezamestnaným.
|
|
169
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o príležitostnej preprave
|
Ustanovenie v zákone o nadobudnutí účinnosti zákona o príležitostnej preprave.
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Zákon o príležitostnej doprave, ktorým sa ruší záväzná tarifa pre príležitostnú dopravu (povinnosť taximeter), nadobúda účinnosť.
|
|
170
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
Míľnik
|
Oslobodenie nabíjacích staníc pre elektrické motorové vozidlá a fotovoltické systémy v komerčných zariadeniach od požiadaviek na povolenie.
|
Uverejnenie vyhlášky, ktorou sa nabíjacie stanice pre elektrické motorové vozidlá a fotovoltické systémy v komerčných zariadeniach oslobodzujú od povolenia
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2021
|
Nariadenie, ktorým sa nabíjacie stanice pre elektrické motorové vozidlá a fotovoltické systémy v komerčných zariadeniach v zásade oslobodzujú od povolenia, nadobúda účinnosť.
|
|
171
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o gréckom období
|
Ustanovenie v zákone, v ktorom sa uvádza nadobudnutie účinnosti zákona o dobnom období
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2022
|
Zákon o odstraňovaní prekážok prevodov podnikov (Grace period Act) nadobúda účinnosť.
|
ZLOŽKA 5: REPowerEU
Rakúsky komponent REPowerEU rieši výzvy, ktorým čelí Rakúsko v dôsledku energetickej závislosti od fosílnych palív a zelenej transformácie. Štyri navrhované opatrenia obsahujú dve nové reformy (o urýchlení povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie a podpore vodíka ako technológie kľúčovej ku klimatickej neutralite), jednu novú investíciu (fotovoltické systémy so skladovaním elektriny alebo bez neho), ako aj rozšírenie jednej existujúcej investície týkajúcej sa úžitkových vozidiel s nulovými emisiami.
Reformy prispievajú najmä k zvýšeniu podielu a urýchleniu zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov a k zvýšeniu výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov a využívania vodíka v ťažko dekarbonizovateľných odvetviach. Investície pomáhajú urýchliť rozširovanie energie z obnoviteľných zdrojov a podporovať dopravu s nulovými emisiami a jej infraštruktúru.
Očakáva sa, že vykonávaním plánovaných opatrení sa zníži závislosť od fosílnych palív v súlade s odporúčaním pre danú krajinu v oblasti energetiky (odporúčanie pre danú krajinu 4 v roku 2022). Väčšina nových opatrení v kapitole REPowerEU má cezhraničný účinok tým, že prispieva k zabezpečeniu dodávok energie v celej EÚ.
Očakáva sa, že žiadne opatrenie v tomto komponente výrazne nenaruší environmentálne ciele v zmysle článku 17 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/852, berúc do úvahy opis opatrení a zmierňujúce kroky stanovené v pláne obnovy a odolnosti v súlade so zásadou technického usmernia týkajúceho sa uplatňovania zásady „výrazne nenarušiť“ (DNHS) (2021/C58/01).
5.1. Opis reforiem a investícií v rámci nenávratnej finančnej podpory
Q. PODZLOŽKA 5.A Reformy
Reforma: 5.A.1 Urýchlenie povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie
Cieľom opatrenia je zefektívniť povoľovacie postupy pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov zmenou vnútroštátneho zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (ďalej len „zákon EIA“). Cieľom pozmeňujúceho návrhu je zaviesť niekoľko procedurálnych zjednodušení, ako je uľahčenie zmien povolenia v prípade technologického rozvoja, skrátenie dĺžky povoľovacích konaní na administratívnej a súdnej úrovni stanovením konkrétnych lehôt na predkladanie námietok na začiatku konania, odstránenie odkladného účinku odvolania v prípade nedostatočne odôvodnených sťažností a intenzívnejšie využívanie digitalizácie.
Vplyv reformy sa vyhodnotí v správe pre rakúsky parlament, v ktorej sa uvedú odporúčania, ako ďalej urýchliť povoľovacie postupy pre obnoviteľné zdroje energie, a číselné údaje, v ktorých sa kvantifikuje trvanie postupov posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
Implementácia reformy sa dokončí do 30. septembra 2024.
Reforma: 5.A.2 Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
Cieľom tejto reformy je vytvoriť novú politiku a koordinovať iniciatívy v oblasti vodíka z obnoviteľných zdrojov v Rakúsku prostredníctvom národnej vodíkovej stratégie. Cieľom vodíkovej stratégie je i) zvýšiť výrobu vodíka z obnoviteľných zdrojov, ii) stanoviť rámec pre rozvoj infraštruktúry pripravenej na vodík s cieľom umožniť dovoz a prepravu vodíka z obnoviteľných zdrojov, ako aj iii) stanoviť cieľ inštalovať do roku 2030 kapacitu elektrolyzérov s výkonom 1 GW s cieľom znížiť závislosť od fosílnych palív v odvetviach, ako je priemysel a doprava, ktoré sa ťažko dekarbonizujú.
Opatrenie pozostáva z uverejnenia národnej vodíkovej stratégie a zriadenia národnej vodíkovej platformy.
V vodíkovej stratégii sa stanovia osobitné opatrenia v ôsmich oblastiach politiky (hlavné projekty týkajúce sa cieleného zavádzania vodíkových technológií, financovanie výroby vodíka z obnoviteľných zdrojov, stimuly pre obchodné modely založené na vodíku, infraštruktúra pripravená na vodík, ekologická mobilita založená na vodíku, výskum a vývoj v oblasti vodíka, dialóg zainteresovaných strán o otázkach vodíka a spolupráca na úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni v oblasti regulácie a infraštruktúry vodíka).
Opatrenie zahŕňa aj i) uverejnenie prvej hodnotiacej správy, v ktorej sa bude informovať o súčasnom stave a zhodnotí pokrok vo vykonávaní vodíkovej stratégie, ii) uverejnenie integrovaného národného plánu energetickej infraštruktúry a iii) prijatie legislatívneho rámca na vykonávanie národnej schémy certifikácie vodíka.
Vykonávanie reformy sa ukončí do 31. marca 2026.
R. PODZLOŽKA 5.B Investície
Investície: 5.B.1 Fotovoltaické systémy
Cieľom tejto investície je podporiť rozširovanie fotovoltických systémov so skladovaním elektrickej energie alebo bez neho. Cieľom investície je urýchliť rozširovanie energie z obnoviteľných zdrojov a prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov.
Schéma dotácií podporuje fotovoltické systémy so skladovaním elektrickej energie alebo bez neho výlučne v budovách a podporuje rozširovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Na financovanie sú oprávnené len súkromné osoby a neziskové združenia.
Schéma dotácií podporuje inštaláciu alebo rozširovanie fotovoltických systémov s kapacitou ≤ 20 kWp s uskladňovaním elektrickej energie alebo bez neho. Systémy sa ďalej rozdeľujú podľa ich veľkosti. Systémy s výkonom do 10 kW a systémy s výkonom od 10 do 20 kW sa dotujú rôznymi paušálnymi sadzbami.
Systém dotácií môže podporovať aj systémy uskladňovania elektrickej energie do 50 kWh, ak sú inštalované spolu so systémom výroby energie z obnoviteľných zdrojov. V prípade systémov skladovania elektrickej energie sa udeľujú paušálne sadzby za kWh.
Realizácia investície sa ukončí do 31. decembra 2025.
Investície: 5.B.2. Rozšírené opatrenie: Financovanie úžitkových vozidiel a infraštruktúry s nulovými emisiami
Cieľom tejto investície je zvýšiť investíciu 1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami v rámci komponentu 1 Udržateľná obnova. Rozšírená časť tejto investície zvýši ambície pôvodného opatrenia poskytnutím finančných prostriedkov na prechod z ťažkých úžitkových vozidiel (kategórie N2 a N3, ťahače a špeciálne vozidlá) naťažké úžitkové vozidlá s nulovými emisiami (kategórie N2 a N3, ťahače a špeciálne vozidlá).
Na financovanie sú oprávnené len elektrické vozidlá a vozidlá na vodíkový pohon kategórií N2, N3, ťahače a špeciálne vozidlá, ako aj infraštruktúra potrebná na ich prevádzku.
Implementácia tejto investície sa dokončí do 30. júna 2026.
5.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a realizácie pre nenávratnú finančnú podporu
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
172
|
5.A.1. Urýchlenie povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie
|
Míľnik
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o EIA
|
Ustanovenie zákona o nadobudnutí účinnosti novelizovaného zákona o EIA
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) nadobúda účinnosť.
|
|
173
|
5.A.1. Urýchlenie povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie
|
Míľnik
|
Správa o posudzovaní vplyvov na životné prostredie predložená Parlamentu
|
Postúpenie 9.správy o EIA Parlamentu
|
—
|
—
|
—
|
TRETÍ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Deviata správa o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa postúpi Parlamentu. Obsahuje údaje o trvaní postupov posudzovania vplyvov na životné prostredie, ako aj odporúčania týkajúce sa potrebných opatrení na ďalšie urýchlenie povoľovania obnoviteľných zdrojov energie v Rakúsku.
|
|
174
|
5.A.2. Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
Míľnik
|
Vodíková stratégia je uverejnená
a zriaďuje sa národná vodíková platforma
|
Uverejnenie vodíkovej stratégie a zriadenie národnej vodíkovej platformy.
|
—
|
—
|
—
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Vodíková stratégia sa uverejní.
Zriadi sa národná vodíková platforma. Platforma zahŕňa zástupcov výskumu, priemyslu, odvetvia energetiky a občianskej spoločnosti.
|
|
175
|
5.A.2. Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
Míľnik
|
Uverejnenie hodnotiacej správy
|
Uverejnenie hodnotiacej správy o vykonávaní vodíkovej stratégie online
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Uverejní sa prvá hodnotiaca správa o vykonávaní vodíkovej stratégie. Obsahuje aktuálny stav a posúdenie pokroku dosiahnutého pri plnení cieľov zahrnutých do vodíkovej stratégie.
|
|
176
|
5.A.2. Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
Míľnik
|
Vykonávanie dvoch kľúčových opatrení vo vodíkovej stratégii
|
Uverejnenie integrovaného národného plánu energetickej infraštruktúry (NIP); a legislatívny rámec na vykonávanie vnútroštátneho systému certifikácie vodíka
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Vykonávanie dvoch kľúčových výsledkov vodíkovej stratégie: I) uverejní sa konečný integrovaný národný plán energetickej infraštruktúry; a ii) prijme sa legislatívny rámec na vykonávanie vnútroštátneho systému certifikácie vodíka.
|
|
177
|
5.B.1. Fotovoltické systémy
|
Míľnik
|
Uverejnenie usmernení
|
Uverejnenie usmernení online
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Usmernenia subvenčného systému sa uverejnia.
|
|
178
|
5.B.1. Fotovoltické systémy
|
Cieľ
|
Inštalácia fotovoltických systémov
|
—
|
Počet
|
0
|
17 500
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2024
|
Nainštaluje sa 17500 projektov pozostávajúcich z fotovoltických systémov do 20 kWp so systémami skladovania elektrickej energie do 50 kWh alebo bez nich.
|
|
179
|
5.B.1. Fotovoltické systémy
|
Cieľ
|
Inštalácia fotovoltických systémov
|
—
|
Počet
|
17 500
|
35 300
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2025
|
Nainštaluje sa 35300 projektov pozostávajúcich z fotovoltických systémov do 20 kWp so systémami skladovania elektrickej energie do 50 kWh alebo bez nich.
|
|
180
|
5.B.2. Financovanie úžitkových vozidiel a infraštruktúry s nulovými emisiami
|
Míľnik
|
Vyhlásenie výzvy na financovanie
|
Vyhlásenie výzvy na financovanie projektov pre ťažké úžitkové vozidlá
|
—
|
—
|
—
|
PRVÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Vyhlási sa výzva na financovanie projektov pre ťažké úžitkové vozidlá (kategórie N2 a N3, ťahače a špeciálne vozidlá) „Bezemisné úžitkové vozidlá a infraštruktúra (ENIN)“.
|
|
181
|
5.B.2. Financovanie úžitkových vozidiel a infraštruktúry s nulovými emisiami
|
Cieľ
|
Vozidlá vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
—
|
Počet
|
0
|
167
|
DRUHÝ ŠTVRŤROK
|
2026
|
Na základe dohôd o grante koneční prijímatelia obstarávajú a dostávajú aspoň 167 ťažkých úžitkových úžitkových vozidiel s nulovými emisiami (kategórie N2 a N3, ťahače a špeciálne vozidlá) a infraštruktúru potrebnú na ich prevádzku.
|
ZLOŽKA 6: Audit a kontrola
S. PODZLOŽKA 6.A Audit a kontrola
S.1. Opis reforiem a investícií
Reforma: 6.A.1 Opatrenia týkajúce sa kontrolného rámca obnovy a odolnosti
Plán
Cieľom opatrenia je zlepšiť kontrolný rámec rakúskeho plánu obnovy a odolnosti. S cieľom zabezpečiť účinné vykonávanie primeraných opatrení na ochranu finančných záujmov Únie (PFIU) podľa článku 22 nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti Rakúsko zabezpečí, aby sa medzi zodpovednými orgánmi na federálnej úrovni a vykonávacími orgánmi, ktoré sú plne alebo čiastočne zodpovedné za vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, podpísali právne záväzné dohody. V takýchto dohodách sa stanoví povinnosť týchto vykonávacích orgánov a) zhromažďovať a) zabezpečovať prístup k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a b) vykonávať primerané kontroly dvojitého financovania medzi Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti a inými programami Únie a zdokumentovať tieto kontroly. Ak sú uvedené povinnosti už právnymi požiadavkami, nie je potrebná žiadna právne záväzná dohoda.
Reforma sa dokončí do 31. decembra 2023.
S.2. Míľniky, ciele, ukazovatele a harmonogram monitorovania a vykonávania
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
Kvalitatívne ukazovatele
(pre míľniky)
|
Kvantitatívne ukazovatele
(pre cieľové hodnoty)
|
Orientačný harmonogram dokončenia
|
Opis každého míľnika a cieľa
|
|
|
|
|
|
|
Merná jednotka
|
Základná
|
Cieľ
|
Štvrtina
|
Rok
|
|
|
182
|
Opatrenia týkajúce sa kontrolného rámca plánu obnovy a odolnosti
|
Míľnik
|
Opatrenia týkajúce sa kontrolného rámca plánu obnovy a odolnosti
|
Podpísanie právne záväzných dohôd
|
—
|
—
|
—
|
ŠTVRTÝ ŠTVRŤROK
|
2023
|
Právne záväzné dohody sa podpisujú medzi zodpovednými orgánmi na federálnej úrovni a vykonávacími orgánmi, ktoré sú plne alebo čiastočne zodpovedné za vykonávanie Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. V takýchto dohodách sa stanoví povinnosť týchto vykonávacích orgánov a) zhromažďovať a) zabezpečovať prístup k údajom požadovaným v článku 22 ods. 2 písm. d) bodoch i) až iii) nariadenia o Mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a b) vykonávať primerané kontroly dvojitého financovania medzi Mechanizmom na podporu obnovy a odolnosti a inými programami Únie a zdokumentovať tieto kontroly.
Ak sú uvedené povinnosti už právnymi požiadavkami, nie je potrebná žiadna právne záväzná dohoda.
|
Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti
Odhadované celkové náklady na plán obnovy a odolnosti Rakúska predstavujú 4 187 412 730 EUR. Celkové náklady na kapitolu REPowerEU sa odhadujú na 210 304 520 EUR.
ODDIEL 2: FINANČNÁ PODPORA
Finančného príspevku
Splátky uvedené v článku 2 ods. 2 sú štruktúrované takto:
Prvá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
|
|
|
|
|
21
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
M
|
Prebiehajúci stavebný projekt
|
|
84
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o poistení v nezamestnanosti a uverejnenie usmernení o financovaní na webovom sídle ministerstiev
|
|
87
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
M
|
Zabezpečenie predpokladov na rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie
|
|
152
|
4.D.2 Zvýšenie skutočného veku odchodu do dôchodku
|
M
|
Vytvorenie právneho základu pre zrušenie predčasného starobného dôchodku bez odpočítania, ako aj pre zavedenie prémií pre predčasný odchod do dôchodku
|
|
17
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
M
|
Spustenie podporného programu
|
|
49
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti aktu o digitalizácii škôl
|
|
62
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
M
|
Schválenie a uverejnenie príslušných usmernení a zmlúv pre KMU.DIGITAL 3.0
|
|
63
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
M
|
Schválenie a uverejnenie príslušných usmernení a zmlúv pre KMU.E-Obchod
|
|
169
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o príležitostnej preprave
|
|
170
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
M
|
Oslobodenie nabíjacích staníc pre elektrické motorové vozidlá a fotovoltické systémy v komerčných zariadeniach od požiadaviek na povolenie
|
|
52
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
T
|
Digitálne zariadenia pre prvé dva roky strednej školy
|
|
59
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti aktu o fonde na digitalizáciu
|
|
65
|
2.D.2 Digitálne investície do podnikov
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o investičných prémiách s cieľom zohľadniť zvýšenie rozpočtu v dôsledku plánu obnovy a odolnosti
|
|
68
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zmeny zákona o investičných prémiách s cieľom zohľadniť zvýšenie rozpočtu v dôsledku plánu obnovy a odolnosti
|
|
92
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
M
|
Dokončenie balíka nápravného vzdelávania a začiatok s opatreniami v školách
|
|
158
|
4.D.5 Eko-sociálna daňová reforma
|
M
|
Začatie druhej fázy práce osobitnej skupiny
|
|
119
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
M
|
Pilotné projekty týkajúce sa komunitných zdravotných sestier ako súčasť reformy poskytovania starostlivosti
|
|
11
|
1.B.2 Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona
|
|
41
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
M
|
Prijatie regulačných kritérií a usmernení o financovaní
|
|
50
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho nariadenia,
|
|
56
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli obchodných služieb
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení zákon o portáli obchodných služieb; modernizácia príslušnej IT infraštruktúry
|
|
101
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
M
|
Vnútroštátny výber projektov na podporu rozvoja výroby, skladovania a aplikácií vodíka
|
|
122
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
M
|
Prijatie usmernení o financovaní pre štyri oblasti intervencie
|
|
131
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
M
|
Začiatok práce komunitných zdravotných sestier
|
|
134
|
4.C.1 Vývoj programu kultúry budov
|
M
|
Štvrtá správa o kultúre budov
|
|
167
|
4.D.10 Trh práce: jednotné kontaktné miesto
|
M
|
Koncepčný vývoj
|
|
162
|
4.D.7 Národná stratégia finančného vzdelávania
|
M
|
Strategický dokument
|
|
165
|
4.D.9 Posilnenie vlastného kapitálu
|
M
|
Vyhláška o konverzii štátom zaručených úverov na vlastné imanie
|
|
3
|
1.A.2 Výmena vykurovacích systémov naftu a plyn
|
T
|
Výmena vykurovacích systémov
|
|
12
|
1.B.2 Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
M
|
Zavedenie 1 – 2-3 klimatického lístka
|
|
24
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o odpadovom hospodárstve
|
|
38
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o rozšírení využívania obnoviteľných zdrojov energie
|
|
44
|
2.A.1 Vytvorenie platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA) 2030
|
M
|
Pracovný program platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA 2030) na koordináciu interakcie všetkých príslušných zainteresovaných strán
|
|
53
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
T
|
Digitálne zariadenia pre prvé dva roky strednej školy
|
|
75
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
M
|
Výzva na vyjadrenie záujmu (BMBWF); Identifikácia vykonávajúceho orgánu
|
|
85
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
T
|
Vyplatené príspevky na vzdelávanie
|
|
93
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
M
|
Podporné opatrenia počas školského roka sú ukončené. Poskytovanie doplnkových tried, a to aj počas sviatkov
|
|
97
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
M
|
Kritériá oprávnenosti týkajúce sa klímy stanovené v dokumentoch k výzve
|
|
98
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
M
|
Vnútroštátny výber projektov na podporu rozvoja inovačnej mikroelektroniky a technológií pripojiteľnosti
|
|
107
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
M
|
Prijatie a uverejnenie usmernení o financovaní projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
|
117
|
4.B.1 Stratégia ochrany pôdy
|
M
|
Prijatie plánu rakúskej stratégie na ochranu pôdy
|
|
137
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
M
|
Štúdie uskutočniteľnosti pre Ateliers Volkskundemuseum Wien a Prater
|
|
143
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti usmernení o financovaní, ktorými sa zriaďuje investičný fond
|
|
156
|
4.D.4 Rámec riadenia opatrení v oblasti klímy
|
M
|
Rada občanov pre klímu (Klimarat) a kontaktné miesto pre zelené rozpočtovanie
|
|
Suma splátky
|
804 597 701 EUR
|
Druhá splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
|
|
|
|
|
1
|
1.A.1Dekarbonizácia fondu budov
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o obnoviteľnom vykurovaní a zmeneného zákona o environmentálnych dotáciách
|
|
5
|
1.A.2 Výmena vykurovacích systémov naftu a plyn
|
T
|
Výmena vykurovacích systémov
|
|
6
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
M
|
Určenie priorít financovania
|
|
13
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
M
|
Spustenie podporného programu pre autobusy s nulovými emisiami
|
|
27
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti právneho rámca pre fond pre biodiverzitu
|
|
35
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
M
|
Spustenie programu podpory bonusu na opravu
|
|
86
|
3.B.1 bonus za vzdelávanie
|
M
|
Hodnotený príspevok na vzdelávanie
|
|
88
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
M
|
Správa o vykonávaní
|
|
94
|
3.C.2 Balík nápravných opatrení v oblasti vzdelávania
|
M
|
Hodnotenie balíka nápravného vzdelávania
|
|
135
|
4.C.2 Vypracovať národnú stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
M
|
Začatie konzultačného procesu o stratégii digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
|
153
|
4.D.2 Zvýšenie skutočného veku odchodu do dôchodku
|
M
|
Zavedenie 50 % Aliquotierung prvého zvýšenia dôchodku
|
|
159
|
4.D.5 Eko-sociálna daňová reforma
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti ekologicko-sociálnej daňovej reformy
|
|
160
|
4.D.6 Zelené financovanie (Agenda)
|
M
|
Program zeleného financovania
|
|
164
|
4.D.8 Balík pre začínajúce podniky
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti balíka pre začínajúce podniky
|
|
166
|
4.D.9 Posilnenie vlastného kapitálu
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti formy spoločnosti pre investície do podielov (SICAV)
|
|
168
|
4.D.10 Trh práce: jednotné kontaktné miesto
|
M
|
Uvedenie do prevádzky
|
|
171
|
4.D.11 Liberalizácia obchodných predpisov
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona o gréckom období
|
|
60
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
M
|
Vybrané projekty
|
|
78
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
M
|
Schválenie plánovania ministerstva (BMBWF a BMF)
|
|
144
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
M
|
Prvá výzva na vyjadrenie záujmu
|
|
154
|
4.D.3 Znižovanie chudoby v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa zavádza zvýšenie bonusu za odklad dôchodku
|
|
157
|
4.D.4 Rámec riadenia opatrení v oblasti klímy
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti právneho predpisu, ktorým sa zavádza povinná kontrola klímy v prípade nových legislatívnych návrhov
|
|
32
|
1.C.4 Doplňovanie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
T
|
Žiadosti o stavebné povolenie alebo dodatočné vybavenie
|
|
46
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
M
|
Výzvy na predkladanie ponúk s cieľom umožniť dokončenie gigabitových prístupových sietí
|
|
146
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov na analýzu podpory a stimulov politiky v oblasti klímy a energetiky
|
|
2
|
1.A.1 Dekarbonizácia fondu budov
|
M
|
Odborná príprava konzultantov v oblasti energetiky
|
|
57
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli obchodných služieb
|
M
|
Prepojenie registrov so sieťou registrov a systémov (RSV), príprava jednotnej digitálnej brány (SDG), začiatok databázy informačnej povinnosti (IVDB) ministerstvami
|
|
81
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
M
|
Rozhodnutia o udelení grantov univerzitám investujúcim do infraštruktúry digitálneho výskumu
|
|
104
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
M
|
Platforma pre primárnu zdravotnú starostlivosť a súvisiace opatrenia
|
|
114
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
M
|
Určenie vykonávacích orgánov a ich poverenie
|
|
118
|
4.B.1 Stratégia ochrany pôdy
|
M
|
Prijatie rakúskej kvantitatívnej stratégie ochrany pôdy
|
|
120
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
M
|
Stanovujú sa zásady vykonávania riadenia založeného na cieľoch dlhodobej starostlivosti („Zielsteuerung Pflege“)
|
|
132
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
M
|
Priebežné hodnotenie
|
|
155
|
4.D.3 Znižovanie chudoby v starobe motivovaním ľudí, aby pracovali dlhšie
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa mení Korridorpension
|
|
161
|
4.D.6 Zelené financovanie (Agenda)
|
M
|
Používanie kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľov na meranie dosiahnutia vykonávania
|
|
163
|
4.D.7 Národná stratégia finančného vzdelávania
|
M
|
Finalizácia rámca kompetencií pre finančné vzdelávanie
|
|
182
|
6.A.1 Opatrenia týkajúce sa kontrolného rámca plánu obnovy a odolnosti
|
M
|
Opatrenia týkajúce sa kontrolného rámca plánu obnovy a odolnosti
|
|
67
|
2.D.2 Digitálne investície do podnikov
|
T
|
Investície do digitalizácie aspoň v 7000 spoločnostiach v rámci plánu obnovy a odolnosti
|
|
89
|
3.B.2 Podpora rekvalifikácie a zvyšovania úrovne zručností
|
T
|
Ľudia, ktorí využívajú rekvalifikáciu a zvyšovanie kvalifikácie.
|
|
Suma splátky
|
1 051 832 796 EUR
|
Tretia splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
25
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti vykonávacieho nariadenia
|
|
28
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
M
|
Dokončenie výzvy na predkladanie projektov na obnovu prioritných poškodených ekosystémov a ochranu ohrozených druhov a biotopov
|
|
136
|
4.C.2 Vypracovať národnú stratégiu digitalizácie kultúrneho dedičstva
|
M
|
Uverejnenie stratégie digitalizácie kultúrneho dedičstva ministerstvom kultúry (BMKOES)
|
|
140
|
4.C.4 Kultúrna vlna digitalizácie
|
M
|
Kulturpool Neu– webová platforma na zhromažďovanie údajov z rôznych inštitúcií správy kultúrneho dedičstva
|
|
111
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“ vrátane rozhraní pre intervencie v ranom detstve(FrüheHilfen)
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti zákona, ktorým sa vymedzuje rámec pre elektronický „rodičský preukaz“
|
|
147
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov „Identifikácia synergií s financovaním spolkových krajín“
|
|
9
|
1.B.1 Hlavný plán mobility do roku 2030
|
M
|
Vykonávanie hlavného plánu mobility sa začalo
|
|
115
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
T
|
Vnútroštátne zavádzanie intervencií v ranom detstve
|
|
151
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov „Ďalší pokrok v digitalizácii vo verejnej správe“
|
|
22
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
M
|
Udelené zákazky
|
|
45
|
2.A.1 Vytvorenie platformy Internetová infraštruktúra Rakúska (PIA) 2030
|
M
|
Vykonávanie opatrení vypracovaných platformou na zníženie byrokracie a zjednodušenie postupov zavádzania širokopásmového pripojenia
|
|
58
|
2.C.1 Navrhované právne predpisy len pre: Zmena zákona o portáli služieb pre podniky
|
M
|
Zriadenie pripojenia len na technický systém
|
|
61
|
2.C.2 Fond na digitalizáciu verejnej správy
|
M
|
Záverečné správy o financovaných projektoch
|
|
64
|
2.D.1 Digitalizácia MSP
|
T
|
Dokončenie projektov digitalizácie MSP
|
|
69
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
T
|
Investície do elektromobility
|
|
79
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
M
|
Začiatok výstavby Inštitútu presnej medicíny
|
|
90a
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o školskom vzdelávaní
|
|
105
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
T
|
Propagačné podujatia v kontexte programu platformy/inkubátora
|
|
108
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
T
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
|
112
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“ vrátane rozhraní pre intervencie v ranom detstve(FrüheHilfen)
|
M
|
Zadanie zákazky na programovanie elektronickej platformy „rodič-detský preukaz“
|
|
123
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
T
|
Dokončené projekty tepelnej renovácie
|
|
127
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
T
|
Dokončené projekty na pripojenie k vysoko účinnému diaľkovému vykurovaniu
|
|
129
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
T
|
Dokončené projekty opustených priemyselných pozemkov
|
|
47
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
M
|
Podpisovanie zmlúv
|
|
172
|
5.A.1 Urýchlenie povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti novelizovaného zákona o EIA
|
|
174
|
5.A.2. Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
M
|
Uverejňuje sa národná vodíková stratégia a zriaďuje sa národná vodíková platforma.
|
|
177
|
5.B.1. Fotovoltické systémy
|
M
|
Uverejnenie usmernení
|
|
180
|
5.B.2. Financovanie úžitkových vozidiel a infraštruktúry s nulovými emisiami
|
M
|
Vyhlásenie výzvy na financovanie
|
|
Suma splátky
|
798 173 595 EUR
|
Štvrtá fáza (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
7
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
T
|
Schválené projekty tepelnej obnovy
|
|
30
|
1.C.3 Investície do reverzných predajných systémov a opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov
|
T
|
Systémy spätného odberu
|
|
36
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
T
|
Opravené alebo obnovené elektrické alebo elektronické zariadenia
|
|
39
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
T
|
Dodatočná kapacita výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov
|
|
121
|
4.B.2 Reforma zameraná na ďalší rozvoj poskytovania starostlivosti
|
M
|
Začať vykonávať základné prvky reformy poskytovania dlhodobej starostlivosti
|
|
99
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
T
|
Najmenej 66 % schválených projektov sa začalo
|
|
102
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
T
|
Najmenej 66 % schválených projektov sa začalo
|
|
116
|
4.A.4 Národné zavádzanie intervencií v ranom detstve (FrüheHilfen)pre sociálne znevýhodnené tehotné ženy, ich malé deti a rodiny
|
T
|
„Vnútroštátne zavádzanie intervencií v ranom detstve
|
|
14
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
M
|
Posledná dokončená výzva
|
|
18
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
M
|
Posledná dokončená výzva
|
|
42
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
T
|
Zavádzanie projektov dekarbonizácie
|
|
73
|
3.A.1 RTI – Stratégia 2030
|
T
|
Finalizácia dohôd o výkonnosti a o financovaní
|
|
76
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
M
|
Priebežná správa
|
|
90b
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o vykonávaní dodatočných modulov vnútroštátnych štandardizovaných posúdení
|
|
133
|
4.B.4 Investície do vykonávania komunitnej ošetrovateľskej starostlivosti
|
T
|
150 komunitných zdravotných sestier pôsobiacich na vnútroštátnej úrovni
|
|
141
|
4.C.4 Kultivačné dedičstvo vlna digitalizácie
|
T
|
Program digitalizácie kultúrnych a umeleckých objektov
|
|
148
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov „Vykonávanie taxonómie EÚ na vnútroštátnej úrovni“
|
|
173
|
5.A.1 Urýchlenie povoľovacích postupov pre obnoviteľné zdroje energie
|
M
|
Správa o posudzovaní vplyvov na životné prostredie predložená Parlamentu
|
|
175
|
5.A.2 Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
M
|
Uverejnenie hodnotiacej správy
|
|
178
|
5.B.1 Fotovoltaické systémy
|
T
|
Inštalácia fotovoltických systémov
|
|
Suma splátky
|
587 622 536 EUR
|
Piata splátka (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
|
|
|
|
|
33
|
1.C.4 Doplňovanie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
T
|
Uvedenie zariadení do prevádzky
|
|
70
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
T
|
Investície do tepelnej obnovy budov
|
|
71
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
T
|
Investície do slnečnej energie
|
|
72
|
2.D.3 Zelené investície do podnikov
|
T
|
Investície do úspor energie na podporu najmenej 1300 spoločností v rámci plánu obnovy a odolnosti
|
|
51
|
2.B.1 Spravodlivý a rovnaký prístup žiakov k základným digitálnym kompetenciám
|
M
|
Hodnotenie aktu o digitalizácii škôl
|
|
54
|
2.B.2 Poskytovanie digitálnych zariadení pre koncových používateľov žiakom
|
T
|
Digitálne zariadenia pre žiakov na nižšom sekundárnom stupni
|
|
109
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
T
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
|
149
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov „Akcie vo verejnom sektore“
|
|
10
|
1.B.1 Hlavný plán mobility do roku 2030
|
M
|
Zníženie emisií CO2 v odvetví dopravy
|
|
82
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
M
|
Správa o pokroku s dokončenými 50 % investícií
|
|
145
|
4.C.5 Investičný fond pre kultúrne podniky šetrné ku klíme
|
M
|
Zadávanie zákaziek na projekty kultúrnych podnikov šetrných ku klíme
|
|
23
|
1.B.5 Výstavba nových železníc a elektrifikácia regionálnych železníc
|
M
|
Dokončenie prác
|
|
29
|
1.C.2 Fond pre biodiverzitu
|
T
|
Dokončené projekty v oblasti biodiverzity
|
|
74
|
3.A.1 RTI – Stratégia 2030
|
M
|
Schválenie tretieho paktu RTI
|
|
91a
|
3.C.1 Zlepšený prístup k vzdelávaniu
|
M
|
Nadobudnutie účinnosti právnych predpisov o stanovení kritérií na špecifikáciu sociálno-ekonomického základu škôl
|
|
95
|
3.C.3 Rozšírenie základného vzdelávania
|
T
|
Zvýšenie miery starostlivosti o deti do troch rokov
|
|
96
|
3.C.3 Rozšírenie základného vzdelávania
|
T
|
Zvýšenie miery vzdelávania detí vo veku od troch do šiestich rokov v ranom detstve zlučiteľné so zamestnaním rodičov na plný úväzok
|
|
103a
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
T
|
Na schválené projekty sa vyčlenilo 125 000 000 EUR.
|
|
150
|
4.D.1 Preskúmanie výdavkov zamerané na zelenú a digitálnu transformáciu
|
M
|
Preskúmanie výdavkov „Udržateľnosť verejného obstarávania“
|
|
138
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
M
|
Opätovné otvorenie spoločnosti Prater Ateliers
|
|
179
|
5.B.1. Fotovoltické systémy
|
T
|
Inštalácia fotovoltických systémov
|
|
Suma splátky
|
370 449 901 EUR
|
Šiesta fáza (nenávratná podpora):
|
Poradové číslo
|
Súvisiace opatrenie (reforma alebo investícia)
|
Míľnik/cieľ
|
Názov
|
|
|
|
|
|
|
8
|
1.A.3 Boj proti energetickej chudobe
|
T
|
Dokončené projekty tepelnej obnovy
|
|
26
|
1.C.1 Právny rámec na zvýšenie miery zberu nápojových obalov a dodávky opakovane použiteľných nápojových obalov v maloobchode
|
T
|
Opätovne použiteľné kvóty
|
|
31
|
1.C.3 Investície do reverzných predajných systémov a opatrenia na zvýšenie kvóty na opätovné použitie nápojových obalov
|
T
|
Zvýšená miera zberu
|
|
34
|
1.C.4: Dodatočné vybavenie existujúcich a výstavba nových triediacich zariadení
|
T
|
Hĺbka triedenia
|
|
37
|
1.C.5 Podpora opravy elektrických a elektronických zariadení (prémia na opravu)
|
T
|
Zvýšený počet opravených alebo obnovených elektrických alebo elektronických zariadení
|
|
40
|
1.D.1 Zákon o rozšírení obnoviteľných zdrojov energie
|
T
|
Novoinštalovaná kapacita výroby vodíka
|
|
77
|
3.A.2 Quantum Austria – Podpora kvantových vied
|
M
|
Ukončenie projektov s presunom na univerzitné operácie
|
|
15
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
T
|
Autobusy vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
|
16
|
1.B.3 autobusy s nulovými emisiami
|
M
|
Je zavedená infraštruktúra
|
|
19
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
T
|
Vozidlá vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
|
20
|
1.B.4 Úžitkové vozidlá s nulovými emisiami
|
M
|
Je zavedená infraštruktúra
|
|
43
|
1.D.2 Transformácia priemyslu smerom ku klimatickej neutralite
|
T
|
Dokončenie projektov dekarbonizácie
|
|
80
|
3.A.3 Rakúsky inštitút pre presnú medicínu
|
M
|
Ústav pre presnú medicínu dokončený
|
|
106
|
4.A.1 Posilnenie primárnej zdravotnej starostlivosti
|
T
|
Členstvo v platforme primárnej zdravotnej starostlivosti
|
|
110
|
4.A.2 Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
T
|
Financovanie projektov primárnej zdravotnej starostlivosti
|
|
113
|
4.A.3 Vývoj elektronickej platformy „materský pas“ vrátane rozhraní pre intervencie v ranom detstve (FrüheHilfen)
|
T
|
Opatrujúci lekári a príslušné ženy používajú elektronický preukaz rodiča a dieťaťa
|
|
126
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
T
|
Dokončené projekty zelených fasád
|
|
130
|
4.B.3 Mestské centrá šetrné ku klíme
|
T
|
Dokončené projekty opustených priemyselných pozemkov
|
|
139
|
4.C.3 Renovácia Volkskundemuseum Wien a Prater Ateliers
|
M
|
Dokončenie rehabilitácie Volkskundemuseum
|
|
142
|
4.C.4 Kultúrna vlna digitalizácie
|
T
|
Program digitalizácie kultúrnych a umeleckých objektov
|
|
48
|
2.A.2 Veľká dostupnosť gigabitových prístupových sietí a vytvorenie nových symetrických gigabitových pripojení
|
T
|
Dokončilo sa poskytovanie širokopásmového prístupu najmenej 80000 rakúskym domácnostiam.
|
|
83
|
3.A.4 (digitálne) výskumné infraštruktúry
|
M
|
Záverečná správa so 100 % dokončenými investíciami
|
|
100
|
3.D.1 IPCEI Mikroelektronika a pripojiteľnosť
|
T
|
125 000 000 EUR pridelených a najmenej 80 % pomoci vyplatenej na schválené projekty
|
|
103b
|
3.D.2 IPCEI Hydrogen
|
T
|
Všetky schválené projekty vstúpili do prvej priemyselnej fázy zavádzania
|
|
176
|
5.A.2. Vodík ako kľúčová technológia pre klimatickú neutralitu
|
M
|
Vykonávanie dvoch kľúčových opatrení vo vodíkovej stratégii
|
|
181
|
5.B.2. Financovanie úžitkových vozidiel a infraštruktúry s nulovými emisiami
|
T
|
Vozidlá vybavené technológiami s nulovými emisiami
|
|
Suma splátky
|
348 481 021 EUR
|
ODDIEL 3: ĎALŠIE OPATRENIA
1.Opatrenia na monitorovanie a realizáciu plánu obnovy a odolnosti
Monitorovanie a realizácia plánu obnovy a odolnosti Rakúska sa uskutočňuje v súlade s týmito opatreniami:
-Ministerstvo financií zabezpečuje celkovú koordináciu implementácie a monitorovacieho a kontrolného systému. Rozdelenie úloh a vzťahy medzi monitorovacími systémami a systémami auditu a kontroly sú podrobne opísané v pláne. Hoci sa implementačné a monitorovacie a kontrolné úlohy opatrení delegujú na jednotlivé ministerstvá, je zrejmé, že ministerstvo financií preberá plnú zodpovednosť za zabezpečenie splnenia všetkých požiadaviek súvisiacich s vykonávaním a systémom monitorovania a kontroly.
-Koordinačná funkcia ministerstva financií je založená na zavedených vnútroštátnych mechanizmoch a predpisoch. Uplatňujú sa príslušné vnútroštátne právne ustanovenia a vnútroštátny mechanizmus monitorovania a kontroly vrátane zodpovedajúcich povinností podávať správy. Vyplatenie finančných prostriedkov na opatrenia zahrnuté do plánu konečným prijímateľom sa vykonáva v súlade s právnym základom všeobecných usmernení o financovaní (Förderrichtlinien), ak je to vhodné.
Opatrenia na poskytnutie plného prístupu k podkladovým údajom Komisii
Ministerstvo financií je zodpovedné za celkovú koordináciu a monitorovanie plánu a jeho vykonávania. Pri overovaní správneho vykonávania opatrení v oblastiach, za ktoré sú zodpovední, sa môže spoliehať na realizačné ministerstvá. Implementujúce ministerstvá majú špecializované oddelenia pre vnútornú kontrolu. Ministerstvo financií pôsobí ako ústredný koordinačný orgán na monitorovanie pokroku pri plnení míľnikov a cieľov, na monitorovanie a v prípade potreby na vykonávanie kontrolných a audítorských činností a na poskytovanie správ a žiadostí o platby. Koordinuje podávanie správ o míľnikoch a cieľoch, príslušných ukazovateľoch a kvalitatívnych finančných informáciách a iných údajoch, napríklad o konečných prijímateľoch. Rôzne ministerstvá alebo prípadne ich podriadené vykonávacie orgány zakódujú príslušné údaje a oznámia požadované údaje ministerstvu financií.
S cieľom poskytnúť Komisii úplný prístup k príslušným podkladovým údajom Rakúsko zavedie tieto opatrenia:
V súlade s článkom 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/241 po splnení príslušných dohodnutých míľnikov a cieľov uvedených v oddiele 2.1 tejto prílohy Rakúsko predloží Komisii riadne odôvodnenú žiadosť o platbu finančného príspevku. Rakúsko zabezpečí, aby Komisia mala na požiadanie úplný prístup k podkladovým relevantným údajom, ktoré podporujú riadne odôvodnenie žiadosti o platbu, a to na účely posúdenia žiadosti o platbu v súlade s článkom 24 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/241, ako aj na účely auditu a kontroly.