z dnia 2 października 2008 r. ( *1 )
„Odwołanie — Wspólnotowy znak towarowy — Rozporządzenie (WE) nr 2868/95 — Termin do wniesienia skargi do Sądu Pierwszej Instancji — Decyzja OHIM — Doręczenie przesyłką ekspresową — Obliczanie terminu do wniesienia skargi”
W sprawie C-144/07 P
mającej za przedmiot odwołanie na podstawie art. 56 statutu Trybunału Sprawiedliwości, wniesione w dniu 11 marca 2007 r.,
K-Swiss, Inc., z siedzibą w West Lake Village, Kalifornia (Stany Zjednoczone), reprezentowana przez adwokata H.E. Hübnera,
wnosząca odwołanie,
w której drugą stroną jest:
Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM), reprezentowany przez O. Mondéjara Ortuña, działającego w charakterze pełnomocnika,
strona pozwana w pierwszej instancji,
TRYBUNAŁ (druga izba),
w składzie: C.W.A. Timmermans, prezes izby, L. Bay Larsen, K. Schiemann, J. Makarczyk (sprawozdawca) i P. Kūris, sędziowie,
rzecznik generalny: Y. Bot,
sekretarz: L. Hewlett, główny administrator,
uwzględniając procedurę pisemną i po przeprowadzeniu rozprawy w dniu 10 kwietnia 2008 r.,
po zapoznaniu się z opinią rzecznika generalnego na posiedzeniu w dniu 8 maja 2008 r.,
wydaje następujący
Wyrok
|
1 |
W swoim odwołaniu spółka K-Swiss, Inc. (zwana dalej „K-Swiss”) wnosi o uchylenie postanowienia Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie T-14/06 K-Swiss przeciwko OHIM (Równoległe paski na bucie) (zwanego dalej „zaskarżonym postanowieniem”), na mocy którego Sąd odrzucił jako niedopuszczalną jej skargę, w której domagała się stwierdzenia nieważności decyzji Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory) (OHIM) z dnia (sprawa R 1109/2004-1, zwanej dalej „sporną decyzją”), dotyczącej rejestracji w charakterze wspólnotowego znaku towarowego znaku o kształcie pięciu równoległych pasków umieszczonych na bocznej części wyobrażenia buta. |
Ramy prawne
|
2 |
Zgodnie z art. 63 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Dz.U. 1994, L 11, s. 1) skargę na decyzje izby odwoławczej wnosi się do Sądu w terminie dwóch miesięcy od doręczenia tej decyzji. |
|
3 |
Zgodnie z art. 102 § 2 regulaminu Sądu terminy procesowe są przedłużane o dziesięciodniowy termin uwzględniający odległość. |
|
4 |
Na podstawie zasady 61 ust. 1 i 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2868/95 z dnia 13 grudnia 1995 r. wykonującego rozporządzenie nr 40/94 (Dz.U. L 303, s. 1), zmienionego przez rozporządzenie Komisji (WE) nr 1041/2005 z dnia (Dz.U. L 172, s. 4, zwanego dalej „rozporządzeniem nr 2868/95”): „1. W postępowaniu przed [OHIM] wszelkie zawiadomienia [doręczenia] dokonywane przez [OHIM] mają formę dokumentu oryginalnego, jego nieuwierzytelnionej kopii lub komputerowego wydruku [dokonanego] zgodnie z postanowieniami zasady 55 lub, w przypadku dokumentów pochodzących od stron, ich duplikatów lub nieuwierzytelnionych kopii. 2. Zawiadomienia [doręczenia] dokonuje się:
|
|
5 |
Zasada 62 ust. 1 i 3 rozporządzenia nr 2868/95 przewiduje: „1. O decyzjach, od których przysługuje odwołanie w określonym terminie, wezwaniach do stawienia się i innych dokumentach, określonych przez prezesa [OHIM] zawiadamia się listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Wszystkie pozostałe powiadomienia wysyła się zwykłym listem. [Decyzje, od których przysługuje odwołanie w określonym terminie, wezwania do stawienia się i inne dokumenty określone przez prezesa OHIM doręcza się listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Wszystkie pozostałe zawiadomienia wysyła się zwykłym listem]. […] 3. Jeżeli zawiadomienie wysłane jest listem poleconym z [potwierdzeniem] lub bez potwierdzenia odbioru, jest ono uważane za doręczone do właściwego adresata dziesiątego dnia po wysłaniu go pocztą, chyba że list nie doszedł do adresata lub doszedł do niego dopiero w późniejszym terminie. W przypadku jakiegokolwiek sporu [OHIM] ma obowiązek udowodnienia, że list dotarł do miejsca przeznaczenia lub, w zależności od przypadku, ustalenia daty jego doręczenia adresatowi”. |
|
6 |
Zasada 68 tego rozporządzenia stanowi wreszcie: „Jeżeli dokument dotarł do adresata, a [OHIM] nie jest w stanie udowodnić, że został on należycie doręczony, lub, w przypadku naruszenia przepisów odnoszących się do doręczania tego rodzaju dokumentów, dokument uważa się za doręczony w dniu, co do którego [OHIM] ustali, że był on dniem otrzymania tego dokumentu” [tłumaczenie nieoficjalne]. |
Skarga do Sądu i zaskarżone postanowienie
|
7 |
Pismem, które wpłynęło do sekretariatu Sądu w dniu 16 stycznia 2006 r., K-Swiss wniosła skargę na sporną decyzję. |
|
8 |
Odrębnym pismem, które wpłynęło do sekretariatu Sądu w dniu 3 kwietnia 2006 r., OHIM podniósł, zgodnie z art. 114 § 1 regulaminu Sądu, zarzut niedopuszczalności. |
|
9 |
Uznając, że akta sprawy dostarczają wszystkich istotnych informacji, Sąd, bez dalszych czynności procesowych, podjął decyzję, wydając zaskarżone postanowienie, i odrzucił wniesioną przez K-Swiss skargę jako niedopuszczalną. |
|
10 |
W pkt 22–30 tego postanowienia Sąd w następujący sposób uzasadnił swoje rozstrzygnięcie:
|
Żądania stron
|
11 |
Wnosząca odwołanie wnosi do Trybunału o:
|
|
12 |
OHIM wnosi do Trybunału o:
|
W przedmiocie odwołania
|
13 |
Na poparcie odwołania K-Swiss podnosi jedyny zarzut dotyczący naruszenia zasad 61, 62 i 68 rozporządzenia nr 2868/95. |
Argumentacja stron
|
14 |
K-Swiss przyznaje, że sporna decyzja została doręczona jej przesyłką ekspresową za pośrednictwem spółki DHL w dniu 28 października 2005 r., uważa jednak, że konieczne jest określenie, czy takie doręczenie należy uznać za dokonane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru w rozumieniu zasady 62 ust. 1 rozporządzenia nr 2868/95. |
|
15 |
W tym zakresie wnosząca odwołanie podkreśla, że potwierdzenie otrzymania załączone do dokumentu dostarczonego przez usługodawcę w zakresie przesyłek ekspresowych, takiego jak DHL, jest z punktu widzenia pełnionej przez niego funkcji identyczne ze zwrotką załączoną do listu poleconego z potwierdzeniem odbioru, z tą tylko różnicą, że w ramach usługi DHL nie przewiduje się przekazania nadawcy potwierdzenia odbioru. |
|
16 |
K-Swiss wskazuje również, że OHIM zmienił swą praktykę w zakresie doręczeń decyzji izb odwoławczych oraz że z udzielonych sekretariatowi OHIM przez prezydium izb odwoławczych instrukcji z dnia 10 maja 2006 r. wynika, że doręczenie tych decyzji drogą pocztową odbywa się listem poleconym albo za pośrednictwem usług kurierskich. Nie sposób uznać, że OHIM świadomie przyjął praktykę nieuchronnie prowadzącą do nieprawidłowości w doręczeniu w rozumieniu art. 68 rozporządzenia nr 2868/95. |
|
17 |
Chociaż OHIM wnosi o oddalenie odwołania, to precyzuje on, że Sąd nie mógł zastosować zasady 68 rozporządzenia nr 2868/95, ponieważ doręczenie przesyłką ekspresową nie stanowi nieprawidłowości w doręczeniu. Zdaniem OHIM doręczanie decyzji izb odwoławczych w ten sposób winno być bowiem zrównane z doręczeniem drogą pocztową, zgodnie z postanowieniem zasady 62 tego rozporządzenia. |
|
18 |
OHIM uważa natomiast, że ustanowione w zasadzie 62 ust. 3 rozporządzenia nr 2868/95 domniemanie, zgodnie z którym zawiadomienie dokonane drogą pocztową jest uważane za doręczone do właściwego adresata dziesiątego dnia po wysłaniu go pocztą, może zostać obalone przez dowód wykazujący rzeczywistą datę doręczenia. Wobec tego OHIM stwierdza, że w niniejszej sprawie termin do wniesienia skargi na sporną decyzję upłynął w dniu 9 stycznia 2006 r. W konsekwencji w opinii OHIM Sąd przyjął satysfakcjonujące rozwiązanie, odrzucając skargę jako niedopuszczalną, chociaż błędnie zastosował właściwe przepisy rozporządzenia nr 2868/95. |
Ocena Trybunału
|
19 |
Należy wskazać, że zasada 61 rozporządzenia nr 2868/95, która zawiera „przepisy ogólne dotyczące zawiadomień [doręczeń]”, wyczerpująco wymienia sposoby doręczania przez OHIM jego decyzji. Tak więc w ust. 2 tej zasady wskazano, że doręczenia można dokonać pocztą, do rąk własnych, przez złożenie w skrytce pocztowej w OHIM, przez przesłanie faksem lub innym środkiem technicznym albo przez publiczne zawiadomienie. |
|
20 |
Ponadto w razie doręczenia drogą pocztową z zasady 62 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia wynika, że w przypadku decyzji, od których otrzymania zaczyna biec termin, takich jak sporna decyzja, doręczenia dokonuje się listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. |
|
21 |
W pkt 22 zaskarżonego postanowienia Sąd stwierdził, iż strony nie utrzymywały, że przesyłka ekspresowa dostarczona przez DHL została wysłana listem poleconym ani że spółka DHL była uprawniona do świadczenia tego rodzaju usług w Niemczech, oraz zauważył, iż pismo przewodnie dołączone do tej przesyłki nie wskazywało, że chodziło tutaj o list polecony, a wręcz podkreślało, że przesyłka ta stanowiła „jedynie doręczenie za pośrednictwem DHL”. |
|
22 |
W świetle powyższego Sąd prawidłowo wywiódł, że taka forma doręczenia nie stanowiła doręczenia listem poleconym z potwierdzeniem odbioru w rozumieniu zasady 62 ust. 1 rozporządzenia nr 2868/95. |
|
23 |
Jednakże wbrew temu, co podnosi OHIM, jeżeli OHIM nie jest w stanie udowodnić, że dokument został należycie doręczony, lub w przypadku naruszenia przepisów odnoszących się do doręczania tego rodzaju dokumentów, chociaż dokument ten został otrzymany przez adresata, z zasady 68 rozporządzenia nr 2868/95, która została zasadnie zastosowana przez Sąd, wynika, że OHIM ma możliwość przedłożenia dowodu wykazującego datę otrzymania tego dokumentu oraz że taki dokument uważa się za doręczony w tym właśnie dniu. |
|
24 |
Równocześnie Sąd słusznie uznał, że skarga, wniesiona przez K-Swiss w dniu 16 stycznia 2006 r., wpłynęła po terminie i powinna była zostać odrzucona jako niedopuszczalna. |
|
25 |
W istocie, po wskazaniu w pkt 27 zaskarżonego odwołania, że między stronami pozostawało bezsporne, że wnosząca odwołanie otrzymała przesyłkę DHL w dniu 28 października 2005 r., Sąd stwierdził w pkt 29 tego postanowienia, że zważywszy na postanowienia regulaminu Sądu i art. 63 ust. 5 rozporządzenia nr 40/94, termin do wniesienia skargi na sporną decyzję upłynął w dniu |
|
26 |
Z ogółu powyższych rozważań wynika, że odwołanie należy oddalić jako bezzasadne. |
W przedmiocie kosztów
|
27 |
Zgodnie z art. 69 § 2 regulaminu, mającym zastosowanie do postępowania odwoławczego na podstawie art. 118 regulaminu, kosztami zostaje obciążona, na żądanie strony przeciwnej, strona przegrywająca sprawę. Ponieważ OHIM wniósł o obciążenie wnoszącej odwołanie kosztami postępowania, a wnosząca odwołanie przegrała sprawę, należy obciążyć ją kosztami postępowania. |
|
Z powyższych względów Trybunał (druga izba) orzeka, co następuje: |
|
|
|
Podpisy |
( *1 ) Język postępowania: angielski.