10.8.2010   

DA

Den Europæiske Unions Tidende

L 209/1


RÅDETS FORORDNING (EU) Nr. 712/2010

af 26. juli 2010

om ændring af forordning (EU) nr. 53/2010 for så vidt angår fiskerimuligheder og om ændring af forordning (EF) nr. 754/2009

RÅDET FOR DEN EUROPÆISKE UNION HAR —

under henvisning til traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde, særlig artikel 43, stk. 3,

under henvisning til forslag fra Europa-Kommissionen, og

ud fra følgende betragtninger:

(1)

Ved Rådets forordning (EU) nr. 53/2010 af 14. januar 2010 (1) fastsættes der for 2010 fiskerimuligheder for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande gældende for EU-farvande og for EU-fartøjer i andre farvande, som er omfattet af fangstbegrænsninger.

(2)

Inden for rammerne af fiskeriaftalen med Norge har Unionen fået adgang til yderligere 521 tons torsk i norske farvande i ICES-område I og II samt 150 tons hvilling og 100 tons rødspætte i Nordsøen. Endvidere er licensordningerne for EU-fiskerfartøjer, der fisker efter makrel i norske farvande, blevet ændret. Disse foranstaltninger bør gennemføres i EU-retten.

(3)

På sit årsmøde i 2009 besluttede Organisationen for Fiskeriet i det Nordvestlige Atlanterhav (NAFO) at genåbne torskefiskeriet i NAFO-afsnit 3 M og rødfiskfiskeriet i NAFO-afsnit 3 L og N efter at have fastsat et moratorium i over ti år. De bifangstregler, der i forordning (EU) nr. 53/2010 er fastsat for de to genåbnede fiskerier, bør ændres for at sikre sammenhæng med de generelle bifangstregler, der gælder i det NAFO-regulerede område i henhold til artikel 4, stk. 1, i Rådets forordning (EF) nr. 1386/2007 af 22. oktober 2007 om bevarelses- og håndhævelsesforanstaltninger gældende for det område, som reguleres af Organisationen for Fiskeriet i det Nordvestlige Atlanterhav (2).

(4)

Inden for rammerne af fiskeriaftalen med Grønland er betingelserne for fiskeri efter torsk i grønlandske farvande blevet ændret. Disse ændringer bør gennemføres i EU-retten.

(5)

På sit særlige møde i Madrid den 24-26. februar 2010 reducerede gennemførelseskomitéen, som er nedsat af Den Internationale Kommission for Bevarelse af Tunfiskebestanden i Atlanterhavet (ICCAT), den kvote for almindelig tun, der er tildelt Den Europæiske Union. Det er derfor nødvendigt at gennemføre disse nye bestemmelser i EU-retten.

(6)

Under henvisning til artikel 5, stk. 5 og 8, og artikel 6, stk. 4, i Rådets forordning (EF) nr. 302/2009 af 6. april 2009 om en flerårig genopretningsplan for almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet (3) er det nødvendigt at fastsætte det maksimale antal fiskerfartøjer for hver medlemsstat og den dertil svarende samlede bruttotonnage, som må fiske efter, beholde om bord, omlade, transportere eller lande almindelig tun, det maksimalt antal faststående tunfiskenet, som hver medlemsstat må tillade, den maksimale tunopdræts- og -opfedningskapacitet for hver medlemsstat og det maksimale input af fanget vild almindelig tun, som hver medlemsstat kan tildele sine akvakulturbrug.

(7)

I forbindelse med fastsættelsen af fiskerimuligheder og i overensstemmelse med artikel 11 i Rådets forordning (EF) nr. 1342/2008 af 18. december 2008 fastlæggelse af en langsigtet plan for torskebestande og for fiskeri efter disse bestande (4) kan Rådet, baseret på information fra medlemsstaterne vurderet af Den Videnskabelige, Tekniske og Økonomiske Komité for Fiskeri (STECF), undtage visse grupper af fartøjer fra den fiskeriindsatsordning, der indføres ved nævnte forordning, forudsat at der foreligger relevante data om de pågældende fartøjers torskefangster og udsmid, at torskefangsternes andel ikke overstiger 1,5 % af fartøjsgruppens samlede fangster, og at medtagelsen af gruppen i indsatsordningen ville udgøre en uforholdsmæssigt stor administrativ byrde i forhold til dens samlede indvirkninger på torskebestandene. Tyskland har indsendt oplysninger om de torskefangster, der er taget af en gruppe fartøjer, der fisker efter sej i Nordsøen og i området vest for Skotland med bomtrawl med en maskestørrelse på mindst 120 mm.

Irland har indsendt oplysninger om de torskefangster, der er taget af en gruppe fartøjer, der fisker efter jomfruhummer i Det Irske Hav med en sorteringsrist svarende til den, som er defineret i tillæg 2 til bilag III til Rådets forordning (EF) nr. 43/2009 af 16. januar 2009 om fastsættelse for 2009 af fiskerimuligheder og dertil knyttede betingelser for visse fiskebestande og grupper af fiskebestande gældende for EF-farvande og for EF-fartøjer i andre farvande, som er omfattet af fangstbegrænsninger (5). Frankrig har indsendt oplysninger om de torskefangster, der er taget af en gruppe fartøjer, der fisker efter dybhavsarter i området vest for Skotland med bomtrawl med en maskestørrelse på over 110 mm. På grundlag af disse oplysninger, som STECF har vurderet, kan det fastslås, at de pågældende fartøjsgruppers torskefangster, herunder udsmid, ikke overstiger 1,5 % af deres samlede fangster. Når der desuden tages hensyn til de eksisterende kontrol- og overvågningsforanstaltninger, som sikrer overvågning og kontrol af det fiskeri, som disse fartøjsgrupper udøver, og at medtagelsen af disse grupper ville udgøre en uforholdsmæssigt stor administrativ byrde i forhold til de samlede indvirkninger af medtagelsen på torskebestandene, bør disse grupper af fartøjer undtages fra fiskeriindsatsordningen i kapitel III i forordning (EF) nr. 1342/2008, således at indsatsbegrænsningerne for de pågældende medlemsstater kan fastsættes i overensstemmelse hermed.

(8)

Artikel 16, stk. 3, i forordning (EF) nr. 1342/2008 tillod medlemsstaterne at ændre deres indsatstildeling i 2009 ved at overføre deres fiskeriindsats og kapacitet mellem geografiske områder, forudsat at visse betingelser var opfyldt. På grundlag af Nederlandenes oplysninger om de overførsler af en vis indsats og kapacitet fra Nordsøen til Det Irske Hav, der blev foretaget i 2009, bør den maksimale tilladte fiskeriindsats, der er tildelt Nederlandene, og som er anført i tillæg 1 til bilag II A til forordning (EU) nr. 53/2010, justeres.

(9)

Forordning (EU) nr. 53/2010 og Rådets forordning (EF) nr. 754/2009 af27. juli 2009, der undtager visse fartøjsgrupper fra fiskeriindsatsordningen i kapitel III i forordning (EF) nr. 1342/2008 (6) , bør derfor ændres i overensstemmelse hermed.

(10)

Forordning (EU) nr. 53/2010 finder anvendelse fra den 1. januar 2010. Fiskeriindsatsbegrænsningerne fastsættes imidlertid for en etårig periode, der starter den 1. februar 2010. Med henblik på at følge ordningen for rapportering af fiskerimuligheder, der går fra år til år, bør bestemmelserne i denne forordning vedrørende fangstbegrænsninger og tildelinger anvendes fra den 1. januar 2010, mens bestemmelserne vedrørende fiskeriindsatsbegrænsningerne bør anvendes fra den 1. februar 2010. En sådan anvendelse med tilbagevirkende kraft vil ikke berøre retssikkerhedsprincippet, idet de fiskerimuligheder, der skal reduceres, endnu ikke er opbrugt —

VEDTAGET DENNE FORORDNING:

Artikel 1

Ændring til forordning (EU) nr. 53/2010

I forordning (EU) nr. 53/2010 foretages følgende ændringer:

1)

Artikel 15 affattes således:

»Artikel 15

Begrænsninger af fiskeri- og opdræts- og opfedningskapaciteten for almindelig tun

1.   Antallet af EU-stangfartøjer og dørgefartøjer med tilladelse til at fiske aktivt efter almindelig tun på mellem 8 kg/75 cm og 30 kg/115 cm i det østlige Atlanterhav begrænses som fastsat i punkt 1 i bilag IV.

2.   Antallet af EU-fartøjer til kystnært ikke-industrielt fiskeri med tilladelse til at fiske aktivt efter almindelig tun på mellem 8 kg/75 cm og 30 kg/115 cm i Middelhavet begrænses som fastsat i punkt 2 i bilag IV.

3.   Antallet af EU-fartøjer, der fisker aktivt efter almindelig tun på mellem 8 kg/75 cm og 30 kg/115 cm i Adriaterhavet til opdrætningsformål begrænses som fastsat i punkt 3 i bilag IV.

4.   Antallet af fiskerfartøjer og den dertil svarende samlede bruttotonnage med tilladelse til at fiske efter, beholde om bord, omlade, transportere eller lande almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet begrænses som fastsat i punkt 4 i bilag IV.

5.   Antallet af faststående tunfiskenet, der anvendes i fiskeriet efter almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet, begrænses som fastsat i punkt 5 i bilag IV.

6.   Tunopdræts- og opfedningskapaciteten og det maksimale input af fanget vild almindelig tun til akvakulturbrugene i det østlige Atlanterhav og Middelhavet begrænses som fastsat i punkt 6 i bilag IV.«

2)

I bilag I A foretages følgende ændringer:

a)

Afsnittet om hvilling i område IV, EU-farvande i II a affattes således:

»Art

:

Hvilling

Merlangius merlangus

Område

:

IV, EU-farvande i II a

(WHG/2AC4.)

Belgien

240  (7)

Analytisk TAC.

Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Danmark

1 036  (7)

Tyskland

270  (7)

Frankrig

1 557  (7)

Nederlandene

599  (7)

Sverige

2  (7)

Det Forenede Kongerige

7 490  (7)

EU

11 194  (8)

Norge

640  (9)

TAC

12 897

Særlige betingelser:

Inden for ovennævnte kvoter må der højst tages følgende mængder i de angivne områder:

 

Norske farvande i IV

(WHG/*04N-)

EU

8 203 «

b)

Afsnittet om rødspætte i område IV, EU-farvande i II a samt den del af III a, som ikke hører med til Skagerrak og Kattegat, affattes således:

»Art

:

Rødspætte

Pleuronectes platessa

Område

:

IV, EU-farvande i II a samt den del af III a, der ikke hører med til Skagerrak og Kattegat

(PLE/2A3AX4)

Belgien

3 671

Analytisk TAC.

Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Danmark

11 931

Tyskland

3 442

Frankrig

688

Nederlandene

22 946

Det Forenede Kongerige

16 979

EU

59 657

Norge

4 168

TAC

63 825

Særlige betingelser:

Inden for ovennævnte kvoter må der højst tages følgende mængder i de angivne områder:

 

Norske farvande i IV

(PLE/*04N-)

EU

24 439 «

c)

Afsnittet om makrel i område III a og IV; EU-farvande i II a III b, III c og III d affattes således:

»Art

:

Makrel

Scomber scombrus

Område

:

III a og IV; EU-farvande i II a, III b, III c og III d

(MAC/2A34.)

Belgien

475

Analytisk TAC.

Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Danmark

12 529  (10)

Tyskland

495

Frankrig

1 496

Nederlandene

1 507

Sverige

4 485  (11)  (12)

Det Forenede Kongerige

1 395

EU

22 382  (11)  (13)

Norge

103 374  (14)

TAC

Ikke relevant

Særlige betingelser:

Inden for ovennævnte kvoter må der i nedenstående områder højst fanges følgende mængder:

 

III a

(MAC/*03A.)

III a og IV b og c

(MAC/*3A4BC)

IV b

(MAC/*04B.)

IV c

(MAC/*04C.)

VI og internationale farvande i II a i perioden 1. januar 2010 til 31. marts og i december 2010

(MAC/*2A6.)

Danmark

 

4 130

 

 

5 360

Frankrig

 

490

 

 

 

Nederlandene

 

490

 

 

 

Sverige

 

 

390

10

1 697

Det Forenede Kongerige

 

490

 

 

 

Norge

3 000 «

 

 

 

 

3)

I bilag I B foretages følgende ændringer:

a)

Afsnittet om torsk i området grønlandske farvande i NAFO 0 og 1, grønlandske farvande i V og XIV affattes således:

»Art

:

Torsk

Gadus morhua

Område

:

Grønlandske farvande i NAFO 0 og 1, grønlandske farvande i V og XIV

(COD/N01514)

Tyskland

1 636  (15)  (16)

Analytisk TAC.

Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Det Forenede Kongerige

364  (15)  (16)

EU

2 500  (15)  (16)  (17)

TAC

Ikke relevant

b)

Afsnittet om torsk i området norske farvande i I og II affattes således:

»Art

:

Torsk

Gadus morhua

Område

:

Norske farvande i I og II

(COD/1N2AB.)

Tyskland

2 486

Analytisk TAC.

Artikel 3 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Artikel 4 i forordning (EF) nr. 847/96 anvendes ikke.

Grækenland

308

Spanien

2 773

Irland

308

Frankrig

2 281

Portugal

2 773

Det Forenede Kongerige

9 642

EU

20 571

TAC

Ikke relevant«

4)

I bilag I C foretages følgende ændringer:

a)

Afsnittet om torsk i NAFO-afsnit 3 M affattes således:

»Art

:

Torsk

Gadus morhua

Område

:

NAFO 3M

(COD/N3M.)

Estland

61  (18)  (19)

 

Tyskland

247  (18)

Letland

61  (18)  (19)

Litauen

61  (18)  (19)

Polen

209  (18)  (19)

Spanien

796  (18)

Frankrig

110  (18)

Portugal

1 070  (18)

Det Forenede Kongerige

521  (18)

EU

3 136  (18)  (19)

TAC

5 500  (18)  (19)

b)

Afsnittet om rødfiskarter i NAFO-afsnit 3 L og N affattes således:

»Art

:

Rødfiskarter

Sebastes spp.

Område

:

NAFO 3 L N

(RED/N3LN.)

Estland

173  (20)  (21)

 

Tyskland

119  (20)

Letland

173  (20)  (21)

Litauen

173  (20)  (21)

EU

638  (20)  (21)

TAC

3 500  (20)  (21)

5)

I bilag I D affattes afsnittet om tun i området Atlanterhavet, øst for 45° V, og Middelhavet således:

»Art

:

Almindelig tun

Thunnus thynnus

Område

:

Atlanterhavet, øst for 45° V, og Middelhavet

(BFT/AE045W)

Cypern

70,18  (25)

 

Grækenland

130,30

Spanien

2 526,06  (23)  (25)

Frankrig

2 021,93  (23)  (24)  (25)

Italien

1 937,50  (25)  (26)

Malta

161,34  (25)

Portugal

237,66

Alle medlemsstater

2,41  (22)

EU

7 087,38  (23)  (24)  (25)  (26)

TAC

13 500

6)

I tillæg 1 til bilag II A foretages følgende ændringer:

a)

I tabel b) affattes kolonnerne vedrørende Tyskland (DE) og Nederlandene (NL) således:

»Reguleret redskab

 

DE

 

NL

TR 1

 

1 269 111

 

371 757

TR 2

516 154

1 080 920

TR 3

3 501

48 508

BT 1

29 271

999 808

BT 2

1 691 253

34 743 212

GN

224 484

438 664

GT

467

0

LL

0

0«

b)

I tabel c) affattes kolonnen vedrørende Irland (IE) således, og der tilføjes følgende kolonne vedrørende Nederlandene (NL):

»Reguleret redskab

 

IE

 

NL

TR 1

 

59 625

 

0

TR 2

778 729

0

TR 3

8 433

0

BT 1

0

0

BT 2

514 584

200 000

GN

18 255

0

GT

0

0

LL

0

0 «

c)

I tabel d) affattes kolonnerne vedrørende Tyskland (DE) og Frankrig (FR) således:

»Reguleret redskab

 

DE

 

FR

TR 1

 

11 151

 

2 685 733

TR 2

0

7 415

TR 3

0

0

BT 1

0

7 161

BT 2

0

13 211

GN

35 442

400 503

GT

0

0

LL

0

54 917 «

7)

Bilag III affattes således:

»BILAG III

Kvantitative begrænsninger for så vidt angår fiskeritilladelser til EU-fartøjer, der fisker i tredjelandsfarvande

Fiskeriområde

Fiskeri

Antal fiskeritilladelser

Fordeling af fiskeritilladelser mellem medlemsstaterne

Maksimalt antal fartøjer, der må være til stede på noget tidspunkt

Norske farvande og fiskerizonen omkring Jan Mayen

Sild, nord for 62°00′ N

93  (27)

DK: 32, DE: 6, FR: 1, IE: 9, NL: 11, PL: 1, SV: 12, UK: 21

69

Demersale arter, nord for 62°00′ N

80  (27)

DE: 16, IE: 1, ES: 20, FR: 18, PT: 9, UK: 14

50

Makrel

97  (28)

DK: 15, DE: 4, FR: 2, IE: 23, NL: 11, SE: 6, UK: 36

70

Industriarter, syd for 62°00′ N

480  (27)

DK: 450, UK: 30

150

Færøske farvande

Enhver form for trawlfiskeri med fartøjer på højst 180 fod i området 12-21 sømil fra de færøske basislinjer

26

BE: 0, DE: 4, FR: 4, UK: 18

13

Direkte fiskeri efter torsk og kuller med en mindstemaskestørrelse på 135 mm, begrænset til området syd for 62°28′ N og øst for 6°30′ V

8  (29)

 

4

 

Trawlfiskeri uden for 21 sømil fra de færøske basislinjer. I perioderne fra den 1. marts til den 31. maj og fra den 1. oktober til den 31. december må disse fartøjer fiske i området mellem 61°20′ N og 62°00′ N og mellem 12-21 sømil fra basislinjerne.

70

BE: 0, DE: 10, FR: 40, UK: 20

26

Trawlfiskeri efter byrkelange med en mindstemaskestørrelse på 100 mm i området syd for 61°30′ N og vest for 9°00′ V og i området mellem 7°00′ V og 9°00′ V syd for 60°30′ N og i området sydvest for en linje mellem 60°30′ N, 7°00′ V og 60°00′ N, 6°00′ V.

70

DE: 8 (30), FR: 12 (30), UK: 0 (30)

20  (31)

Direkte trawlfiskeri efter sej med en mindstemaskestørrelse på 120 mm og med mulighed for at benytte rundstropper omkring fangstposen.

70

 

22  (31)

 

Fiskeri efter blåhvilling. Det samlede antal fiskeritilladelser kan forhøjes med fire fartøjer med henblik på at danne par, hvis de færøske myndigheder indfører særlige regler for adgang til et område, som benævnes »hovedfiskeriområdet for blåhvilling«.

36

DE: 3, DK: 19, FR: 2, NL: 5, UK: 5

20

Linefiskeri

10

UK: 10

36

Makrel

12

DK: 12

12

Sild, nord for 61° N

21

DK: 7, DE: 1, IE: 2, FR: 0, NL: 3, SV: 3, UK: 5

21

8)

I bilag IV foretages følgende ændringer:

a)

Tabellen i punkt 2 affattes således:

»Spanien

139

Frankrig

86

Italien

35

Cypern

25

Malta

83

EU

368 «

b)

I bilag IV tilføjes følgende punkter:

»4)

Det maksimale antal fiskerfartøjer og den dertil svarende samlede bruttotonnage for hver medlemsstat, som må fiske efter, beholde om bord, omlade, transportere eller lande almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet:

Tabel A

Antal fiskerfartøjer

 

Cypern

Grækenland

Italien

Frankrig

Spanien

Malta

Notfartøjer

1

1

24

19

6

0

Langlinefartøjer

12

0

30

0

81

83

Stangfartøjer

0

0

0

8

61

0

Håndlinefartøjer

0

0

0

29

2

0

Trawlere

0

0

0

78  (*3)

0

0

Andet ikke-industrielt fiskeri

0

256  (*2)

0

87

33

0


Tabel B

Samlet bruttotonnage

 

Cypern

Grækenland

Italien

Frankrig

Spanien

Malta

Notfartøjer

51

260

 (*4)

4 826

1 608

0

Langlinefartøjer

409

—

1 196

0

4 416,73

1 365,64

Stangfartøjer

—

—

—

243

10 335,58

0

Håndlinefartøjer

—

—

—

1 436

20,96

0

Trawlere

—

—

—

9 212

0

0

Andet ikke-industrielt fiskeri

—

3 343,21  (*5)

—

943

489,83

0

5)

Det maksimalt tilladte antal faststående tunfiskenet, der må anvendes i fiskeriet efter almindelig tun i det østlige Atlanterhav og Middelhavet pr. medlemsstat:

 

Antal faststående tunfiskenet

Spanien

6

Italien

6

Portugal

1

6)

Maksimal tunopdræts- og -opfedningskapacitet pr. medlemsstat og maksimalt input af fanget vild almindelig tun, som hver medlemsstat må tildele sine akvakulturbrug i det østlige Atlanterhav og Middelhavet

Tabel A

 

Maksimal tunopdræts- og -opfedningskapacitet

 

Antal akvakulturbrug

Kapacitet (i tons)

Spanien

14

11 852

Italien

15

13 000

Grækenland

2

2 100

Cypern

3

3 000

Malta

8

12 300


Tabel B

 

Maksimalt input af fanget vild almindelig tun (i tons)

Spanien

5 855

Italien

3 764

Grækenland

785

Cypern

2 195

Malta

8 768 «

Artikel 2

Ændring til forordning (EF) nr. 754/2009

I artikel 1 i forordning (EF) nr. 754/2009 tilføjes følgende litraer:

»f)

den gruppe højsøfartøjer under tysk flag, der deltager i det fiskeri, der er omhandlet i anmodningen fra Tyskland af 26. marts 2010, kompletteret ved brev af 9. april og20. maj 2010, og som fisker efter sej i Nordsøen, i EU-farvande i ICES-afsnit II a og i området vest for Skotland med bomtrawl med en maskestørrelse på mindst 120 mm

g)

den gruppe fartøjer under irsk flag, der deltager i det fiskeri, der er omhandlet i anmodningen fra Irland af 26. marts 2010, og som fisker efter jomfruhummer i Det Irske Hav og i den forbindelse udelukkende fisker med en sorteringsrist svarende til den, der er defineret i tillæg 2 til bilag III til forordning (EF) nr. 43/2009

h)

den gruppe fartøjer under fransk flag, der deltager i det fiskeri, der er omhandlet i anmodningen fra Frankrig af 24. marts 2010, kompletteret ved brev af 25. marts, 29. marts, 8. april og 20. maj 2010, og som fisker efter dybhavsarter i området vest for Skotland med bomtrawl med en maskestørrelse på over 110 mm.«.

Artikel 3

Denne forordning træder i kraft dagen efter offentliggørelsen i Den Europæiske Unions Tidende.

Artikel 1, nr. 1)-5) og nr. 8),anvendes fra den 1. januar 2010.

Artikel 1, nr. 6), og artikel 2 anvendes fra den 1. februar 2010.

Denne forordning er bindende i alle enkeltheder og gælder umiddelbart i hver medlemsstat.

Udfærdiget i Bruxelles, den 26. juli 2010.

På Rådets vegne

S. VANACKERE

Formand


(1)   EUT L 21 af 26.1.2010, s. 1.

(2)   EUT L 318 af 5.12.2007, s. 1.

(3)   EUT L 96 af 15.4.2009, s. 1.

(4)   EUT L 348 af 24.12.2008, s. 20.

(5)   EUT L 22 af 26.1.2009, s. 1.

(6)   EUT L 214 af 19.8.2009, s. 16.

(7)  Anvendelse af denne kvote er underlagt betingelserne i punkt 3 i tillægget til dette bilag.

(8)  Ekskl. anslåede industribifangster på 1 063 tons.

(9)  Kan fiskes i EU-farvande. Fangster under denne kvote skal trækkes fra Norges andel af TAC'en.

(10)  Ifølge Rådets og Kommissionens erklæring på Rådets samling (fiskeri) den 14 og 15. december 2009 om fiskeri i norske farvande kan der fiskes 7 352 tons, svarende til den uudnyttede kvote for denne art for 2009 i norske farvande i IV, ud over denne kvote i EU-farvande i dette TAC-område.

(11)  Inkl. 242 tons, der skal fiskes i norske farvande syd for 62° N(MAC/*04N-).

(12)  Når der fiskes i norske farvande, skal bifangster af torsk, kuller, lubbe, hvilling og sej trækkes fra kvoterne for denne art.

(13)  Kan også fiskes i norske farvande i IV a.

(14)  Skal trækkes fra Norges TAC-andel (adgangskvote). I denne mængde er inkluderet den norske andel af nordsø-TAC'en på 39 054 tons. Denne kvote må kun fiskes i IV a, bortset fra 3 000 tons, der må fiskes i III a.

(15)  Skal fanges syd for 62° N i Østgrønland.

(16)  Fartøjerne skal have en videnskabelig observatør om bord.

(17)  Hvoraf 500 tons er tildelt Norge. Må kun fiskes syd for 62° N i XIV og V a og syd for 61° N i NAFO 1.«

(18)  Direkte fiskeri efter torsk i NAFO 3 M er tilladt frem til det tidspunkt, hvor de forventede fangster, inklusive bifangster, i resten af året skønnes at være lig med 100 % af den tildelte kvote. Efter denne dato må bifangster højst være på 1 250 kg eller 5 %, hvis sidstnævnte er større, inden for den kvote, der er tildelt flagmedlemsstaten.

(19)  Inkluderer fiskerettigheder til Estland, Letland og Litauen på hver 61 tons i overensstemmelse med deleordningerne for det tidligere USSR og en tildeling til Polen på 209 tons, vedtaget af NAFO’s Fiskerikommission i 2003 efter Estlands, Letlands, Litauens og Polens tiltrædelse af Den Europæiske Union.«

(20)  Direkte fiskeri efter rødfisk i NAFO 3 L og N er tilladt frem til det tidspunkt, hvor de forventede fangster, inklusive bifangster, i resten af året skønnes at være lig med 100 % af den tildelte kvote. Efter denne dato må bifangster højst være på 1 250 kg eller 5 %, hvis sidstnævnte er større, inden for den kvote, der er tildelt flagmedlemsstaten.

(21)  Inkluderer fiskerettigheder til Estland, Letland og Litauen på hver 173 tons i overensstemmelse med deleordningerne for det tidligere USSR vedtaget af NAFO’s Fiskerikommission i 2003 efter Estlands, Letlands, Litauens og Polens tiltrædelse af Den Europæiske Union.«

(22)  Undtagen Cypern, Grækenland, Spanien, Frankrig, Italien, Malta og Portugal, og kun som bifangst.

(23)  Inden for denne TAC gælder følgende fangstbegrænsninger og fordeling mellem medlemsstaterne for så vidt angår fangster af almindelig tun på mellem 8 kg/75 cm og 30 kg/115 cm, der tages af fartøjer omhandlet i bilag IV, punkt 1 (BFT/*8301):

Spanien

367,23

Frankrig

165,69

EU

532,92

(24)  Inden for denne TAC gælder følgende fangstbegrænsninger og fordeling mellem medlemsstaterne for så vidt angår fangster af almindelig tun, der vejer mindst 6,4 kg eller måler mindst 70 cm og tages af fartøjer omhandlet i bilag IV, punkt 1(BFT/*641):

Frankrig

45  (*1)

EU

45

(*1)  Kommissionen kan på anmodning af Frankrig forhøje denne mængde til 100 tons som anført i ICCAT-henstilling 08-05.

(25)  Inden for denne TAC gælder følgende fangstbegrænsninger og fordeling mellem medlemsstaterne for så vidt angår fangster af almindelig tun på mellem 8 og 30 kg, der tages af fartøjer omhandlet i bilag IV, punkt 2 (BFT/*8302):

Spanien

50,52

Frankrig

49,84

Italien

39,34

Cypern

1,40

Malta

3,23

EU

144,34

(26)  Inden for denne TAC gælder følgende fangstbegrænsninger og fordeling mellem medlemsstaterne for så vidt angår fangster af almindelig tun på mellem 8 og 30 kg, der tages af fartøjer omhandlet i bilag IV, punkt 3 (BFT/*643):

Italien

39,34

EU

39,34 «

(27)  Fiskeritilladelserne for fiskeriaktiviteter i disse farvande må kun tildeles fra den 26. januar 2010.

(28)  Fiskeritilladelserne for fiskeriaktiviteter i disse farvande må kun tildeles fra den 4. juni 2010.

(29)  Ifølge de aftalte konklusioner fra 1999 er tallene for direkte fiskeri efter torsk og kuller medregnet i tallene for»Enhver form for trawlfiskeri med fartøjer på højst 180 fod i området 12-21 sømil fra de færøske basislinjer«.

(30)  Disse tal er det maksimale antal fartøjer, der må være til stede på noget tidspunkt.

(31)  Disse tal er medregnet i tallene for »Trawlfiskeri uden for 21 sømil fra de færøske basislinjer«.«

(*2)  Polyvalente fartøjer, der anvender flere redskaber (langline, håndline, dørgeline)

(*3)   Heraf 8 fartøjer benyttet som langlinefartøjer.

(*4)  Midlertidigt ophør med fiskerivirksomhed i 2010.

(*5)  Polyvalente fartøjer, der anvender flere redskaber (langline, håndline, dørgeline)