ISSN 1831-5380
Vietnes plāns | Juridisks paziņojums | Sikdatnes | Bieži uzdotie jautājumi | Kontakti | Drukāt lapu

10.3. Pareizrakstība

Pareizrakstībai jāatbilst latviešu valodas pareizrakstības vārdnīcām. Var izmantot, piemēram, “Latviešu valodas pareizrakstības un pareizrunas vārdnīcu” (Avots, 1995), kā arī “Mūsdienu latviešu valodas pareizrakstības vārdnīcu” (Jumava, 1996), tomēr dažu tajās doto vārdu pareizrakstības normatīvi pēdējos gados ir mainīti (piemēram, jāraksta adapteris, doktorants, maģistrantūra, intervence, taimeris, samits).

10.3.1. Aizguvumi

Aizguvumu pareizrakstībā noturīgus likumus formulēt ir grūti, jo krustojas vismaz divu valodu pareizrakstības normas. Daudzu aizguvumu pareizrakstība vienkārši jāiegaumē vai arī jāpārbauda pareizrakstības vārdnīcā.

Internacionālismos pirms -tors vienmēr jāraksta īss patskanis:

reģistrators, sintezators, ekspeditors, repetitors

Ar galotni -a rakstāmi šādi internacionālismi:

anketa, koordināta, ordināta, perspektīva

Iegaumējama šo svešvārdu rakstība:

ballistisks, ekstrahēt, funikulers, komandants, neto, privileģēts, privilēģija, sekretārs (mēbele), transparents

Jābūt uzmanīgiem, lietojot internacionālismus, kuru rakstība un forma latviešu valodā atšķiras no rakstības un formas, piemēram, angļu un krievu valodā:

atlants, bambuss, bandrole, intervence, karnevāls, licence, licencēt, sortiments

10.3.2. Termini

Kā salikteņi lietojami vārdi:

ceļazīme (dokuments), darbaspēks, darbavieta (uzņēmums, iestāde), darbadiena (arī – darba diena; diennakts daļa, kas paredzēta darbam), darbdiena (pretstatā svētdienai, svētku dienai), darbderīgs, darbgalds, darbiekārtošana, darbmašīna, darbspēja, darbuzdevums, konkurētspēja, līdzāspastāvēšana, materiāltaupīgs, prečzīme, rīcībspēja, rīkotājdirektors, vidusdaļa

Sistēmas raksturu terminoloģijā ir ieguvuši salikteņi ar -caurlaidība, -caurlaidīgs, -cietība, -cietīgs, -ietilpība, -ietilpīgs, -izturība, -izturīgs, -noturība, -noturīgs, -taupība, -taupīgs.

Pēdējoreiz atjaunināts: 31.3.2012.
Lapas augša
Iepriekšējā lapaNākošā lapa