ISSN 1831-5380
Vietnes plāns | Juridisks paziņojums | Sikdatnes | Bieži uzdotie jautājumi | Kontakti | Drukāt lapu

9.1. Adreses

9.1.1. Adreses: vispārīgi noteikumi

Analīze par veidiem, kā rakstāmas adreses, ir grūts un sarežģīts uzdevums, jo visās valstīs nav spēkā vienota sistēma. Atšķiras arī valstu un starptautisko pasta adrešu atveide. Eiropas iestāžu darbā vienmēr izmanto starptautisko formātu.

Precīzāka un sīkāka informācija par adrešu atveidi meklējama valstu pasta dienestu tīmekļa vietnēs. Saites uz tām atrodamas Pasaules Pasta savienības (PPS) tīmekļa vietnē (https://www.upu.int/en/Postal-Solutions/Programmes-Services/Addressing-Solutions).

PPS sniedz arī dažādus vispārīgus ieteikumus, taču Eiropas iestāžu publikācijās jāņem vērā papildu ierobežojums – tas, vai dokuments ir vienā vai vairākās valodās.

Noderīgas saites

PPS, adreses rakstības noteikumi (EN, FR):
https://www.upu.int/en/Postal-Solutions/Programmes-Services/Addressing-Solutions

PPS, pasta adreses rakstības noteikumi PPS dalībvalstīs (EN, FR):
https://www.upu.int/en/Postal-Solutions/Programmes-Services/Addressing-Solutions#scroll-nav_5l

PPS, Universal POST*CODE® DataBase (EN, FR):
https://www.upu.int/en/Postal-Solutions/Programmes-Services/Addressing-Solutions#scroll-nav_1

Izmantojamās valodas un burti

Tā adreses daļa, kurā norādīta saņēmēja valsts, jāraksta atbilstoši nosūtītājas valsts ieteikumiem (vēlams nosūtītājas valsts valodā vai starptautiski atzītā valodā).

Saņēmējas valsts nosaukums jāraksta ar lielajiem burtiem adreses pēdējā rindā.

Tā kā lielo burtu lietojums adreses pēdējā vai divās/trijās pēdējās rindās dažādās valstīs atšķiras, vienādošanas nolūkā ir nolemts ar lielajiem burtiem rakstīt tikai valsts nosaukumu.

Ja saņēmējā valstī neizmanto latīņu alfabētu vai ja valsts nosaukums rakstīts saīsināti, saņēmējas valsts nosaukums un, vēlams, arī pilsētas nosaukums jāraksta otru reizi starptautiski atzītā valodā, lai izvairītos no problēmām, transportējot sūtījumu tranzītvalstīs.

Atlikušās adreses daļas rakstībā jāievēro saņēmējas valsts ieteikumi.

Pasta indeksi

Pasta indeksi, ko agrāk izmantoja, pārsūtot starptautiskus pasta sūtījumus (īpaši indeksi Eiropā, ievērojot Eiropas Pasta un telekomunikāciju administrāciju konferencē pausto ieteikumu, un ISO 3166 alfa-2 kodi citās valstīs), daudzās valstīs ir atcelti vai mainīti.

Pēc 2019. gada 1. janvāra datiem, septinās ES dalībvalstīs vēl joprojām izmanto valsts kodu: Horvātijā (HR), Latvijā (LV), Lietuvā (LT), Luksemburgā (L), Slovēnijā (SI), Somijā (FI) un Zviedrijā (SE).

NB!
Latvijā indeksu raksta pēc pilsētas nosaukuma, kam seko komats un atstarpe:
Rīga, LV-1073

Pārējo dalībvalstu pasta indeksos nedrīkst lietot agrāko valsts kodu. Vācijā, ja adresē izmantots valsts kods, sūtījumu var aizturēt pasta šķirojamā mašīna.

Sīkāka informācija par dalībvalstu pasta indeksiem atrodama 9.1.5. punktā.
Pēdējoreiz atjaunināts: 27.12.2020.
Lapas augša
Iepriekšējā lapaNākošā lapa