Posebno poročilo
št.34 2016

Boj proti potrati hrane: priložnost, da EU izboljša učinkovitost rabe virov v verigi preskrbe s hrano

(v skladu z drugim pododstavkom člena 287(4) PDEU)

POVZETEK:Potrata hrane je svetoven problem, katerega pomembnost na javni in politični agendi se je v zadnjih letih večala. Hrana je dragocena dobrina, njena proizvodnja pa lahko zahteva zelo veliko virov. Ocene kažejo, da se potrati ali izgubi do ena tretjina hrane, kar ima lahko ogromne gospodarske in okoljske posledice.
Z revizijo je Sodišče preučilo vlogo, ki jo ima EU v boju proti potrati hrane, doslej izvedene ukrepe in to, kako različni instrumenti politik EU zmanjšujejo te odpadke. Osredotočilo se je na ukrep preprečevanja potrate in ukrep darovanja, ki sta najbolj zaželena načina boja proti potrati hrane.
Sodišče je prišlo do zaključka, da dosedanji ukrepi niso bili zadostni in da bi bilo treba strategijo EU za boj proti potrati hrane okrepiti in bolje uskladiti. Komisija bi morala najti načine, kako se z obstoječimi politikami uspešneje boriti proti izgubi in potrati hrane.

Ta brošura je na voljo v 23 jezikih in tudi v naslednjih formatih:
HTML PDF EPUB PRINT
html logo PDF General Report EPUB General Report Paper General Report

Povzetek

I

Potrata hrane je svetoven problem, katerega pomembnost na javni in politični agendi se je v zadnjih letih večala. Problem bo postajal vse večji, še zlasti ker bo treba nahraniti čedalje večje svetovno prebivalstvo. Hrana je dragocena dobrina, njena proizvodnja pa lahko zahteva veliko virov. Sedanje ocene kažejo, da se na svetu potrati ali izgubi približno tretjina hrane, proizvedene za prehrano ljudi, to pa ima gospodarske in okoljske posledice.

II

Glede na to ozadje je Sodišče preučilo vlogo, ki jo lahko EU igra v boju proti potrati hrane. Pregledali smo do zdaj sprejete ukrepe in to, kako različni instrumenti politik EU zmanjšujejo potrato. Osredotočili smo se na ukrep preprečevanja potrate hrane in ukrep darovanja, ki sta najbolj zaželena načina boja proti potrati hrane.

III

Pri reviziji je bilo preučeno naslednje vprašanje: Ali EU z uspešnim bojem proti potrati hrane prispeva k učinkoviti rabi virov v verigi preskrbe s hrano? Ugotovljeno je bilo, da to EU za zdaj ne uspeva, vendar pa so v poročilu opisani načini, kako bi bilo mogoče sedanje politike uspešneje uporabljati za obravnavo tega problema. Za številne potencialne izboljšave niso potrebne nove pobude ali več javnega financiranja, pač pa boljša uskladitev obstoječih politik, izboljšano usklajevanje in jasna opredelitev zmanjšanja potrate hrane kot cilja politik. Natančneje je bilo pri reviziji ugotovljeno:

  1. kljub vse večji pomembnosti potrate hrane na politični agendi so se ambicije Komisije v zvezi s potrato hrane sčasoma zmanjšale. Dosedanji ukrepi so bili razdrobljeni in nestalni, na ravni Komisije pa ni dovolj usklajevanja. To, da ni skupne opredelitve potrate hrane in dogovorjenega izhodišča, glede na katerega bi bilo mogoče zastavljati cilje zmanjšanja odpadkov, je oviralo nadaljnji napredek;
  2. potrata hrane je problem v celotni verigi preskrbe s hrano, zato bi bilo treba ukrepe usmerjati na celotno verigo, kar bi vsem udeležencem potencialno prineslo koristi. Poudarek bi bilo treba dati preprečevanju potrate, saj so koristi pri tem večje kot pri poznejšem odstranjevanju odpadkov. Čeprav obstaja več politik EU, ki bi lahko potencialno prispevale k boju proti potrati hrane, se ta potencial ne izkorišča, prav tako pa tudi ne ponujene priložnosti. Ocena učinka, ki ga imajo različne politike EU na boj proti potrati hrane, ni bila opravljena. Pri tem imajo vlogo vsa glavna področja politik, kot so kmetijstvo, ribištvo in varnost hrane, ki bi lahko pripomogla k boljšemu boju proti potrati hrane. Priznati je treba, da so imele spremembe politik, vključno z reformama SKP in ribiške politike, sčasoma pozitiven učinek. Premik od kmetijske politike na podlagi intervencij je na primer zmanjšal prekomerno proizvodnjo. Poročilo opozarja na več dobrih praks, vendar je bil njihov pozitiven učinek naključen, ne pa rezultat usmerjenih ukrepov politik;
  3. pri darovanju hrane bi bilo mogoče obravnavati več sedaj obstoječih ovir, kot so različne razlage pravnih določb, da bi se olajšalo darovanje hrane, ki bi bila sicer potratena.
IV

V poročilu so izrečena tri priporočila:

  1. strategijo EU za boj proti potrati hrane bi bilo treba okrepiti in bolje uskladiti. Komisija bi morala graditi na svojih začetnih ukrepih in razviti akcijski načrt za prihodnja leta;
  2. pri usklajevanju različnih politik, ki imajo potencial za boj proti potrati hrane, bi morala Komisija te odpadke upoštevati v svojih prihodnjih ocenah učinka in bolje uskladiti različne politike EU, ki lahko prispevajo k boju proti njim;
  3. za spodbujanje darovanja hrane, ki bi bila sicer potratena, bi bilo koristno, če bi Komisija razjasnila razlago pravnih določb, ki lahko odvračajo od darovanja. Komisija bi morala spodbujati nadaljnje izkoriščanje obstoječih možnosti darovanja in razmisliti o tem, kako naj spodbudi darovanje na drugih področjih politik.

Uvod

01

Potrata hrane je priznan problem, ki je v zadnjih letih pridobil na političnem in socialnem pomenu. Potreba po boju proti potrati hrane je bila v zadnjem desetletju izražena v številnih političnih izjavah na visoki ravni. Do potrate prihaja v celotni verigi preskrbe s hrano v fazah proizvodnje, predelave, maloprodaje in porabe. Opredeliti jo je mogoče na veliko različnih načinov, za njeno merjenje pa ni enotne metodologije, vendar je splošno priznano, da se na svetovni ravni potrati ali izgubi približno tretjina hrane1, proizvedene za prehrano ljudi. Združeni narodi ocenjujejo, da gospodarski in okoljski stroški, povezani s potrato hrane, letno znašajo približno 1,7 bilijona USD.

Tema revizije

Kako opredeliti potrato hrane?

02

Za zdaj na ravni EU ni dogovorjene opredelitve potrate hrane. Države članice uporabljajo različne opredelitve, svojo opredelitev pa ima tudi Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO)2.

03

Julija 2014 je bil v okviru evropskega raziskovalnega projekta FUSIONS predlagan drugačen okvir za opredelitev živilskih odpadkov3, marca 2016 pa je bila v okviru istega projekta predlagana metodologija za merjenje in spremljanje količin živilskih odpadkov4. Bolj pred kratkim, junija 2016, je partnerstvo med več deležniki5 objavilo svetovni standard evidentiranja in poročanja za izgubo in potrato hrane.

04

Za namene tega poročila potrata hrane pomeni vsak proizvod ali del proizvoda, ki je bil pridelan, ulovljen ali predelan za prehrano ljudi in bi ga bilo mogoče zaužiti, če bi bil drugače obravnavan ali skladiščen. Čeprav priznavamo, da ta opredelitev morda ni neposredno združljiva z veljavnim regulativnim okvirom EU, se z njim ne ujemajo tudi druge opredelitve, ki jih uporabljajo FUSIONS, FAO in države članice, obiskane med revizijo.

Hierarhija ravnanja z odpadki na področju potrate hrane

05

V hierarhiji ravnanja z odpadki so ukrepi za ravnanje z odpadki prednostno razvrščeni od najbolj do najmanj zaželenih na podlagi okoljske trajnosti. V okvirni direktivi EU o odpadkih6 je opredeljena hierarhija ravnanja z odpadki EU7. To hierarhijo je mogoče uporabljati za potrato hrane, vendar bi jo bilo treba nekoliko prilagoditi, da bi zajela posebnosti hrane. Več držav članic je hierarhijo ravnanja z odpadki prilagodilo za hrano, razvrstitev po zaželenosti pa je prikazana na sliki 1.

Slika 1

Hierarhija ravnanja z odpadki na področju potrate hrane1

1 Zaenkrat ni zakonodaje ali posebnih smernic EU o tem, kako bi se hierarhijo ravnanja z odpadki EU uporabljalo za živilske odpadke. Prikaz na sliki 1 temelji na naslednjih hierarhijah ravnanja z živilskimi odpadki: Ladder of Moerman Univerze v Wageningnu, Food Waste Pyramid for London (piramida živilskih odpadkov za London), hierarhija ravnanja z živilskimi odpadki OVAM (agencija Flandrije za odpadke), hierarhija ravnanja z živilskimi odpadki FEVIA (zveza živilske industrije) in hierarhija ravnanja z živilskimi odpadki agencije ZDA za varstvo okolja.

06

Po opredelitvi potrate hrane, ki se uporablja za to poročilo, pomeni potrata spodnje tri plasti zgornje hierarhije (recikliranje, druga predelava in odstranjevanje). Zgornje tri plasti (preprečevanje potrate, darovanje in krma) so ukrepi, ki jih je mogoče izvesti, preden se hrana potrati. Te tri plasti so najbolj zaželene (z gospodarskega in okoljskega stališča). Ta revizija je osredotočena na preprečevanje potrate in darovanje, ki sta najvišji plasti te hierarhije.

Podatki o potrati hrane

07

Evropska komisija navaja, da se v EU vsako leto potrati približno 88 milijonov ton hrane8. Po ocenah se bo skupna količina potratene hrane v EU do leta 2020 povečala na približno 126 milijonov ton, če ne bodo sprejeti dodatni preventivni ukrepi9. Podatki o potrati hrane se v različnih virih močno razlikujejo. Eden od razlogov za to so očitno različne razlage tega, kaj je potrata hrane (torej to, da ni dogovorjene opredelitve), in različne metodologije za njihovo merjenje. V različnih študijah so za vsak sektor verige preskrbe s hrano predstavljeni drugačni podatki. V tabeli 1 so prikazani rezultati nekaj izbranih študij, ki kažejo, da do potrate hrane prihaja v celotni verigi preskrbe s hrano. Pri primerjavi rezultatov pa je treba upoštevati, da uporabljeni metodologija in opredelitev potrate hrane nista enotni.

Tabela 1

Delež potrate hrane v različnih fazah verige preskrbe s hrano (v %) glede na podatke iz različnih študij1

FAO (Evropa)Foodspill (Finska)FH Münster (Nemčija)Bio Intelligence
Service (EU)
Fusions2 (EU)
Proizvodni sektor2319–232234,211
Predelovalni sektor1717–203619,519
Maloprodajni sektor930–3235,117
Potrošniki5228–314041,253

1 Analiza Svetovnega inštituta za vire na podlagi dokumenta FAO Global food losses and waste – extent, causes and prevention (izguba in potrata hrane po svetu – obseg, vzroki in preprečevanje) iz leta 2011. Rim: ZN FAO. Junij 2013; http://www.mtt.fi/foodspill, 2011; https://www.fh-muenster.de/isun/lebensmittelabfall-projekte.php, 2012; izračuni Institute for Technology Assessment and Systems Analysis (inštituta za ocenjevanje tehnologij in analizo sistemov) na podlagi metodologije SIK (švedskega inštituta za hrano in biotehnologijo) (Gustavsson et al., 2013); FUSIONS, Estimates of European food waste levels (ocene ravni potrate hrane v Evropi), 2016.

2 Študija priznava, da pri tej oceni obstaja zmerno visoka negotovost (str. 27). Ocene zlasti pri podatkih za proizvodni sektor temeljijo na podatkih iz samo šestih držav, ocenjena negotovost v višini ±17 % pa je verjetno podcenjena (str. 21).

Do potrate hrane prihaja v celotni verigi preskrbe s hrano

08

Do potrate hrane prihaja v situacijah, ki so lahko zelo različne, vendar se pojavljajo v vsaki fazi verige preskrbe s hrano. Različni načini tratenja hrane so bili analizirani v več študijah10. Več takšnih situacij je prikazanih na sliki 2.

Slika 2

Situacije, v katerih v verigi preskrbe s hrano prihaja do potrate in izgube hrane

Vir: Evropsko računsko sodišče.

Stroški potrate hrane

09

Stroškov, ki nastajajo zaradi potrate hrane, je vsaj dvoje: gospodarski in okoljski stroški. Gospodarski stroški ne zajemajo samo stroškov, povezanih z vrednostjo samih proizvodov, pač pa tudi stroške proizvodnje, prevoza in skladiščenja zavrženih proizvodov ter stroške za ravnanje z njimi. Z okoljskega stališča je potrata hrane tratenje virov, ki poteka v celotnem življenjskem krogu proizvoda, in sicer zemljišč, vode, energije in drugih vložkov, ter nato povečanje emisij toplogrednih plinov.

10

Zaradi težav pri pridobivanju popolnih, zanesljivih in usklajenih podatkov o sedanji količini potratene hrane je vsaka ocena stroškov odpadkov premalo zanesljiva. V okviru nekaterih študij pa se je kljub temu skušalo ugotoviti stroške potrate hrane. Te številke je mogoče uporabiti kot kazalnike tega, kakšen je potencialni obseg vprašanja potrate hrane.

11

FAO je opravila oceno stroškov potrate hrane v svetovnem merilu. Pri tem je ugotovila, da ob ocenjenih gospodarskih stroških v višini 1 bilijona USD letno (vrednost potratenih proizvodov in subvencij za njihovo proizvodnjo) okoljski stroški (kot so emisije toplogrednih plinov, pomanjkanje vode in erozija) dosežejo še približno 700 milijard USD11.

Potrata hrane in tržne sile

12

Razlogi za potrato hrane se razlikujejo glede na vlogo vsakega akterja v verigi preskrbe s hrano. Nosilci dejavnosti (proizvajalci, predelovalci in trgovci na drobno) odločitve običajno sprejemajo tako, da bi ustvarili čim večji dobiček, čeprav te odločitve lahko vplivajo na nekolikšno potrato hrane. Različni nosilci dejavnosti sicer ne nameravajo tratiti hrane, vendar je to vseeno pogosta posledica.

13

Potrošniki odločitve, ki lahko vodijo do potrate hrane, sprejemajo iz povsem drugačnih razlogov, saj jim je pomembno, da so zadovoljni, kar zadeva zadovoljevanje prehranskih potreb ali druge vidike (npr. kakovost, obilje, raznolikost, cena itd.).

14

Vzroki za potrato hrane so neločljivo povezani z vprašanjem, kdo plača stroške potratene hrane. V zvezi z gospodarskimi stroški potrate hrane obstajajo vsaj tri različne skupine, ki jih plačujejo: potrošniki, posamezni nosilci dejavnosti v okviru verige preskrbe s hrano in dobrodelne organizacije.

  • Nosilci dejavnosti v okviru verige preskrbe s hrano stroške potrate hrane internalizirajo in jih vključijo v končno maloprodajno ceno proizvoda. Trgovec na drobno na primer verjetno določi dovolj visoko ceno proizvoda, da so vanjo zajeti stroški prodanih proizvodov in proizvodov, ki predvidoma ne bodo prodani,
  • del stroškov potrate hrane se lahko prenese z enega nosilca živilske dejavnosti na drugega. Če na primer med nosilci dejavnosti obstaja veliko neravnotežje pogajalske moči, se lahko stroški potrate hrane prenesejo na nosilca z manj moči,
  • del stroškov potrate hrane se lahko tudi eksternalizira na dobrodelne organizacije v obliki darovanja hrane. Dobrodelne organizacije pogosto krijejo stroške razvrščanja, skladiščenja, obravnave in ravnanja s proizvodi, ki bi jih sicer plačali nosilci dejavnosti, ki so to hrano podarili.

Okoljske stroške potrate hrane plačuje družba kot celota, predvsem z vse večjim pomanjkanjem naravnih virov (kar lahko dolgoročno pomeni povečanje cen teh virov). V Prilogi I je na podlagi dveh konkretnih primerov prikazano, kako tržne sile vplivajo na potrato hrane. Poročilo sicer ni osredotočeno na te tržne sile, vendar priznavamo njihovo pomembnost pri boju proti potrati hrane. Tudi Komisija in Evropski parlament12 sta priznala vlogo, ki jo igrajo te sile v verigi preskrbe s hrano.

Potrata hrane in EU

15

Potrata hrane je svetoven problem. Čeprav imajo ukrepi EU na področju potrate hrane že po opredelitvi le omejen učinek na svetovni ravni, pa lahko EU kot pomembna mednarodna akterka vpliva na količino potratene hrane z različnimi politikami v njeni pristojnosti (kot so skupna kmetijska politika, skupna ribiška politika, politika na področju varnosti hrane in politika na področju ravnanja z odpadki). V tem kontekstu odgovornost nosi Komisija, ki predlaga pravne določbe EU, ki bi lahko vplivale na potrato hrane.

16

Na ravni Evropske komisije je za dosje potrate hrane zadolžen Generalni direktorat (GD) za zdravje in varnost hrane. V tem okviru izvaja več ukrepov (kot je ustanavljanje delovnih in strokovnih skupin) in komunikacijskih pobud. Pri preprečevanju potrate hrane sodeluje tudi več drugih generalnih direktoratov Komisije, saj lahko na količino potratene hrane vpliva več politik (kot so kmetijska politika, ribiška politika, politika na področju varnosti hrane in politika na področju ravnanja z odpadki) in določb EU (glej Prilogo II).

17

Pri potrati hrane je enako pomembna tudi odgovornost držav članic. Te lahko z načinom, na katerega izvajajo določbe EU, podpirajo preprečevanje potrate hrane in darovanje hrane ali ju ovirajo. Njihova odgovornost je zelo verjetno še pomembnejša, saj lahko uvajajo lastne pobude (zunaj okvira EU) za boj proti potrati hrane13.

Revizija

Obseg revizije in revizijski pristop

18

Obstaja veliko študij o potrati hrane, toda nobena ni osredotočena na odgovornost EU14 na tem področju. Zato je Sodišče pri reviziji skušalo zagotoviti izčrpno analizo teme potrate hrane z vidika celotne EU.

19

Zavedamo se, da imajo politike in pravne določbe, ki smo jih pregledali pri tej reviziji, poleg preprečevanja potrate hrane tudi druge cilje. Vseeno pa različni instrumenti EU, ki ne obravnavajo neposredno problema potrate hrane, vplivajo na vedenje različnih akterjev v verigi preskrbe s hrano. To vedenje lahko poveča ali zmanjša količino potratene hrane. EU lahko vpliva na potrato hrane z različnimi skladi, ki so ji na razpolago, in z različnimi določbami, ki vplivajo na delovanje akterjev v verigi preskrbe s hrano. Ta revizija je bila osredotočena izključno na preprečevanje potrate in darovanje, saj sta ta ukrepa po hierarhiji ravnanja z odpadki najbolj zaželena načina boja proti potrati hrane (glej sliko 1).

20

Ugotovili smo, kateri instrumenti EU (skladi in pravne določbe, ki niso povezane s skladi), navedeni v Prilogi II, vplivajo na preprečevanje potrate hrane in/ali pripomorejo k darovanju. Za namene tega poročila smo sektorje verige preskrbe s hrano razvrstili v štiri skupine (proizvajalci, predelovalci, trgovci na drobno in potrošniki).

21

Glavni cilj revizije je bil oceniti, ali pravne določbe EU in to, kako jih države članice izvajajo, prispeva k pozitivnemu vedenju različnih akterjev v verigi preskrbe s hrano na področju potrate hrane. Splošno revizijsko vprašanje, ki ga je Sodišče obravnavalo, je bilo:

Ali EU z uspešnim bojem proti potrati hrane prispeva k učinkoviti rabi virov v verigi preskrbe s hrano?

22

Pri reviziji je bil preučen le učinek politik in pravnih določb na potrato hrane v EU, ne pa tudi učinek v državah izven EU.

23

V poročilu je najprej ocenjeno, v kakšnem obsegu je Komisija kot izvršna veja EU ukrepala na podlagi političnih izjav na visoki ravni, ki se nanašajo na bolj proti potrati hrane. Nato so v njem opisane možnosti za boj proti potrati hrane, ki niso vključene v obstoječe politike.

24

Obdobja, ki jih je zajela revizija:

  • za sklade v okviru skupne kmetijske politike (SKP) obdobji 2007–2013 in 2014–2020,
  • za Evropski sklad za ribištvo (ESR) obdobje 2007–2013 in za Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo (ESPR) obdobje 2014–2020,
  • za Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim (FEAD) obdobje 2014–2020,
  • za pravne določbe, ki niso povezane s skladi, je revizija zajela določbe, ki so veljale v času revizije, in objavljene predloge novih določb.
25

Revizija je potekala od julija 2015 do maja 201615, revizijski dokazi pa so bili zbrani:

  • s pregledi dokumentacije in pogovori s predstavniki oddelkov Komisije. Revizija je zajela šest generalnih direktoratov: GD za zdravje in varnost hrane (SANTE), GD za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (GROW), GD za kmetijstvo in razvoj podeželja (AGRI), GD za okolje (ENV), GD za pomorske zadeve in ribištvo (MARE), GD za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje (EMPL),
  • z revizijskimi obiski v petih državah članicah: v Italiji (Lacij), na Nizozemskem, Portugalskem, v Romuniji in na Finskem. V vsaki od teh držav članic so bili obiski običajno opravljeni na ministrstvu za kmetijstvo (v zvezi s SKP in Evropskim skladom za pomorstvo in ribištvo), ministrstvu za okolje (v zvezi s strategijo in temami, povezanimi z direktivo o odpadkih), ministrstvu za socialne zadeve (v zvezi s Skladom za evropsko pomoč najbolj ogroženim), ministrstvu za zdravje (v zvezi s svežnjem o higieni živil) in na ministrstvu za finance (v zvezi s finančnimi spodbudami). Izvedeni so bili tudi obiski na kraju samem pri ustreznih upravičencih EU,
  • s posvetovalnimi sestanki z ustreznimi deležniki, vključno z Odborom profesionalnih kmetijskih organizacij (COPA) in Splošno konfederacijo kmetijskih zadrug v Evropski uniji (COGECA), organizacijo maloprodajnih združenj Independent Retail Europe, predstavniki WRAP (dobrodelne organizacije v Združenem kraljestvu), SOMARO (romunske neprofitne organizacije) in evropskega raziskovalnega projekta FUSIONS, s poslancem francoske narodne skupščine, predstavniki delovnega odbora zgornjega doma parlamenta Združenega kraljestva ter s predstavnikom Združenega kraljestva na sestankih odbora za standarde UNECE.

Opažanja

Na podlagi političnih izjav na visoki ravni ni bilo uvedenih dovolj ukrepov

26

Pomembnost boja proti potrati hrane se je v zadnjih letih večala in začel se je pojavljati na javnih agendah na vseh političnih ravneh (glej Prilogo III). Evropski parlament je večkrat pozval Komisijo (v letih 2011, 2012, 2015 in 2016), naj ukrepa za zmanjšanje potrate hrane. Države članice so začele določati cilje za zmanjšanje potrate hrane, Svet Evropske unije, skupina G-20 in Združeni narodi pa so poudarili potrebo po boju proti potrati hrane v celotni verigi preskrbe s hrano. Primeri so:

  • Evropski parlament: „prav tako Komisijo poziva k pripravi praktičnih ukrepov za razpolovitev živilskih odpadkov do leta 2025 in hkrati za preprečitev nastajanja bioloških odpadkov“ (2011),
  • skupina G-20 meni: zmanjšanje izgube in potrate hrane je dober cilj za skupno ukrepanje skupine G-20 (2015),
  • Združeni narodi so v svoji agendi za trajnostni razvoj navedli, da je njihov cilj, da se svetovni živilski odpadki na prebivalca na maloprodajni ravni in ravni potrošnika do leta 2030 prepolovijo, izguba hrane v proizvodni verigi in verigi preskrbe s hrano, vključno z izgubo po spravilu, pa zmanjša (2015),
  • Svet Evropske unije podpira prizadevanja vseh akterjev za zmanjšanje potrate hrane, kar bo prispevalo k uresničitvi cilja trajnostnega razvoja 12.3, tj. k prepolovitvi količine živilskih odpadkov na prebivalca, ki nastanejo na ravni maloprodaje in ravni potrošnikov, do leta 2030 na svetovni ravni, ter zmanjšanju izgube hrane vzdolž proizvodne in dobavne verige, vključno z izgubo po spravilu oziroma pridelavi (2016)16.

Kljub tem ponavljajočim se političnim izjavam je odziv Komisije sčasoma postal manj ambiciozen, dosedanji ukrepi pa so bili razdrobljeni in nestalni.

Strateški dokumenti Komisije sčasoma postajajo manj ambiciozni

27

Komisija bi kot izvršna veja EU morala obravnavati politične izjave na visoki ravni iz zadnjih let. Od leta 2011 je objavila več dokumentov, s katerimi se je zavezala boju proti potrati hrane:

  • septembra 2011 je v sporočilu Časovni okvir za Evropo, gospodarno z viri17, opredelila hrano kot enega od ključnih sektorjev, v katerih bi bilo treba izboljšati učinkovitost virov. V istem dokumentu je bila tudi najavljena objava sporočila o trajnostni preskrbi s hrano v letu 2013, v katerem naj bi Komisija med drugim nadalje ocenila, kako omejiti potrato hrane v celotni verigi preskrbe s hrano. To sporočilo do junija 2016 še ni bilo objavljeno,
  • po javnem posvetovanju Komisije poleti 2013 o trajnostnem prehranskem sistemu, ki je zajemalo preprečevanje in zmanjševanje potrate hrane, je Komisija julija 2014 objavila predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta18, ki med drugim spreminja direktivo o odpadkih. Predlog nove direktive o odpadkih pa je decembra 2014 umaknila, ker ga namerava nadomestiti z ambicioznejšim predlogom19,
  • decembra 2015 je Komisija sprejela sveženj ukrepov za krožno gospodarstvo, ki je zajemal spremenjene zakonodajne predloge o odpadkih. V tem predloge je vključeno tudi vprašanje boja proti potrati hrane.
28

Kljub temu pa ob analizi teh dokumentov ugotavljamo, da so se ambicije Komisije v zvezi s potrato hrane sčasoma zmanjšale. Kot je prikazano na sliki 3, so se cilji na področju zmanjšanja potrate hrane zmanjšali, uvedba obveznosti, da bi države članice poročale o potrati hrane, je bila preložena, rok, v katerem naj bi Komisija sprejela izvedbeni akt s skupno metodologijo za merjenje potrate hrane, je bil večkrat podaljšan, še vedno pa tudi ni opredelitve potrate hrane, ki bi se uporabljala v vsej EU. Poleg tega ni bilo nikoli opredeljeno izhodišče (referenčna stopnja za določeno leto), glede na katerega bi se zastavili cilji za zmanjšanje potrate hrane (glej okvir 1).

Okvir 1

Zakaj je izhodišče pomembno?

Za določanje smiselnih ciljev za zmanjšanje potrate in za omogočanje merjenja vseh pobud, ki jih je mogoče sprejeti, je potrebno izhodišče, ki kaže sedanjo raven potrate hrane. V okviru dosedanjih pobud držav članic in nevladnih organizacij se je navajalo, da je bil odstotek zmanjšanj potrate visok, toda brez skupnega izhodišča je težko oceniti relativni uspeh takšnih pobud. Zato se je treba kot del vsake prihodnje politike EU za področje potrate hrane dogovoriti o izhodišču EU.

Slika 3

Razvoj ključnih vidikov strateških dokumentov Komisije, ki obravnavajo potrato hrane

29

Posebna politika EU za področje potrate hrane sicer ne obstaja, vendar različne politike EU vplivajo ali bi lahko vplivale na te odpadke. Komisija pa teh politik ni pregledala, da bi ocenila, ali so dovolj usklajene s potrebo po boju proti potrati hrane (o tej temi je več govora v odstavkih 33 do 80). Države članice so priznale potrebo po boju proti potrati hrane in so, glede na pomanjkanje usklajene politike na ravni EU, to vprašanje obravnavale na različne načine, vključno z zakonodajnimi pristopi (glej okvir 2). Nekatere države članice so Komisijo izrecno pozvale k ukrepanju na ravni EU (glej okvir 3).

Okvir 2

Odziv držav članic na vprašanje potrate hrane: od spodbude do zakonodajnega ukrepanja

V Franciji je bil 11. februarja 2016 sprejet zakon o boju proti potrati hrane. Glavne značilnosti francoskega zakona so, da je a) razjasnil hierarhijo ravnanja z odpadki v primeru živil; b) uvedel globe za primer, da nosilci dejavnosti varno hrano namenoma naredijo neužitno, in c) uvedel obveznost, da supermarketi podpišejo sporazume z neprofitnimi organizacijami o darovanju hrane, ki bi sicer postala odpadna. V zvezi z zadnjo točko francoski zakon ne določa, kakšen delež hrane je treba darovati. Če torej supermarket podpiše sporazum o darovanju 1 % takšne hrane, je s tem že zadostil zakonu.

Okvir 3

Države članice so se zavzele za usklajeno ukrepanje EU na področju boja proti potrati hrane

Julija 2015 je zgornji dom parlamenta Združenega kraljestva za vlado te države predložil prvi zeleni karton20 o potrati hrane, ki so ga sopodpisali predsedniki odborov iz 15 drugih nacionalnih parlamentov in poslanskih zbornic, ter Evropsko komisijo pozval, naj sprejme strateški pristop k zmanjšanju potrate hrane. Besedilo zelenega kartona je priznavalo, da bi lahko strategija na ravni EU pripomogla k zagotovitvi usklajenega pristopa k obravnavi tega vprašanja. Komisija je v svojem odgovoru obljubila, da bo predlogom posvetila posebno pozornost v okviru svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo. Omejitve tega svežnja, kar zadeva boj proti potrati hrane, so opisane v odstavku 28 in prikazane na sliki 3).

Razdrobljeni in nestalni ukrepi na tehnični ravni

30

Čeprav se priznava, da se je o potrati hrane razpravljalo na več forumih (npr. forum na visoki ravni za izboljšanje delovanja verige preskrbe s hrano), so bili ukrepi Komisije na tehnični ravni omejeni na ustanavljanje delovnih in strokovnih skupin. Te skupine so bile vzpostavljene za posvetovanje z deležniki ter podporo Komisiji in državam članicam pri ugotavljanju načinov, na katere bi bilo mogoče preprečiti in zmanjšati potrato hrane, ne da bi bila ogrožena varnost hrane. Leta 2012 je Komisija ustanovila delovno skupino za izgubo in potrato hrane (v nadaljnjem besedilu: delovna skupina). Udeleženci te delovne skupine so bili deležniki v verigi preskrbe s hrano21 in predstavniki različnih oddelkov Evropske komisije22.

31

Leta 2014 je Komisija ustanovila strokovno skupino za izgubo in potrato hrane (v nadaljnjem besedilu: strokovna skupina). Udeleženci te strokovne skupine so bili predstavniki držav članic in predstavniki različnih zadevnih direktoratov23 Evropske komisije. Ta skupina se je do zdaj sestala dvakrat. Jeseni 2015 je Komisija povabila strokovnjake iz držav članic k udeležbi na posebni konferenci o preprečevanju potrate hrane, ki je potekala oktobra 2015 v okviru Expa 2015. Aprila 2016 je objavila razpis za zbiranje predlogov za sodelovanje v novi platformi, uvedeni za obravnavo vprašanj potrate hrane. Ni bilo razjasnjeno, ali bo ta platforma delovala hkrati s strokovno skupino ali jo bo nadomestila.

32

Sestanki delovne in strokovne skupine niso bili dovolj pogosti, da bi dali zagon za resnične spremembe (glej okvir 4). Ukrepi v zvezi s potrato hrane so trpeli tudi zaradi pomanjkanja kontinuitete, ki so ga po eni strani povzročile spremembe področij odgovornosti znotraj Komisije24, po drugi strani pa to, da so bili udeleženci sestankov v strokovni in delovni skupini različni.

Okvir 4

Ni pravih znamenj, da delovna in strokovna skupina dosegata napredek

  • Od prvega sestanka oktobra 2012 se poudarja potreba po razjasnitvi darovanja hrane. Maja 2014 je GD SANCO navedel, da bo razvil smernice EU, ki bi olajšale darovanje. Junija 2016 smernice še niso bile objavljene (glej tudi odstavek 72).
  • Februarja 2013 je Komisija izjavila, da bo preučila to, da nekatere države članice s trga umaknejo proizvode, ki jim je potekel rok „uporabno najmanj do …“. Novembra 2014 je strokovna skupina ugotovila potrebo po smernicah EU za trženje živil, ki jim je potekel rok „uporabno najmanj do …“. Junija 2016 takšnih smernic še ni bilo.
  • Komisija je maja 2014 omenila možnost, da se razširi seznam proizvodov, za katere ni treba navesti roka „uporabno najmanj do …“ (Priloga X k Uredbi (EU) št. 1169/201125). Zaradi pomanjkanja informacij (npr. o dejanskem učinku takšnega ukrepa na potrato hrane, vedenju potrošnikov, ugotavljanju tega, katere proizvode bi bilo treba dodati na seznam) za zdaj ni bil sprejet noben konkreten ukrep. Komisija je navedla, da bo izvedla raziskovalno študijo o označevanju datumov in preprečevanju potrate hrane.
  • V zvezi z več vprašanji, o katerih je potekala razprava na sestankih, ni bilo nadaljnjega ukrepanja. Med njimi so bili potencial evropskega partnerstva za inovacije pri zmanjševanju potrate hrane, možnost spodbujanja kratkih verig preskrbe in potreba po pregledu vseh ustreznih področij politik.

Obstoječe politike bi bilo mogoče bolje uskladiti, da bi bile bolj uspešne pri boju proti potrati hrane

33

EU na več načinov vpliva na življenje ljudi v Evropi, na primer z uredbami ali direktivami, včasih pa tudi s financiranjem projektov, naložb ali nekaterih praks, ki spodbujajo določene načine vedenja. Pregledali smo področja politik EU, za katere je verjetno, da bodo vplivale na vedenje različnih akterjev v verigi preskrbe s hrano na področju potrate hrane (kmetijstvo, ribištvo, varnost hrane, okolje, socialne zadeve in obdavčenje). Preprečevanje potrate hrane sicer ni glavni cilj teh politik, toda naše delo je bilo osredotočeno na vidike, ki bi lahko pripomogli k preprečevanju potrate hrane ali olajšali darovanje hrane. Ugotovili smo več možnosti za vključitev boja proti potrati hrane v obstoječe politike. Te možnosti je treba še izkoristiti.

Uskladitev politik za izboljšano preprečevanje potrate hrane

Skupna kmetijska politika (SKP)
34

Do potrate hrane prihaja v celotni verigi preskrbe s hrano (glej tabelo 1). SKP lahko z neposrednimi plačili, tržnimi ukrepi in plačili za razvoj podeželja vpliva na tratenje hrane v različnih fazah verige preskrbe s hrano, in sicer v fazi proizvodnje, predelave in maloprodaje. Glede na to, da nova SKP močno poudarja pojem učinkovite rabe virov26, je tudi razumno pričakovati, da bo SKP obravnavala temo potrate hrane.

Razvoj SKP v preteklosti in sedanja narava neposrednih plačil
35

V prvih letih SKP so fiksne cene proizvodov in izvozna nadomestila spodbujali kmete k proizvodnji kmetijskih proizvodov. Od sedemdesetih let do začetka devetdesetih let 20. stoletja je to vodilo do presežkov in zelo velikih zalog proizvodov, kot so maslo, posneto mleko v prahu, žita in govedina po vsej EU. Stopnje pomoči so bile v okviru reforme SKP leta 1992 močno znižane, za nadomestitev znižanja pa so bila uvedena vezana neposredna plačila27. Od leta 2005 je bila naslednji korak proti na trgu osnovani SKP ločitev neposrednih plačil od proizvodnje. Odhodki EU za izvozna nadomestila so se od devetdesetih let 20. stoletja znižali in zdaj so vse stopnje izvoznih nadomestil določene na nič.

36

Po teh zaporednih reformah SKP so se proizvodni presežki izrazito zmanjšali, zmanjšala pa se je tudi stopnja intervencijskih zalog. S prehodom s podpore za proizvodnjo na podporo za proizvajalce se je prekomerna proizvodnja iz zgodnejših let uspešno zmanjšala, kar je verjetno prispevalo k zmanjšanju potrate hrane.

37

Zdaj se z večino neposrednih plačil ne podpira več proizvodnja določene kmetijske rastline ali proizvoda, zato ta plačila s finančno podporo proizvajalcem samo posredno prispevajo k proizvodnji kmetijskih proizvodov. Leta 2013 so neposredna plačila EU znašala 41,7 milijarde EUR. Po podatkih FAOSTAT je EU v istem letu proizvedla spodaj navedene količine proizvodov (glej tabelo 2). Na sliki 4 so prikazane letne količine potratene hrane za kmetijske proizvode po vsem svetu. Ta sklopa podatkov sicer nista neposredno primerljiva, vendar kažeta, da se podpora EU neposredno ali posredno namenja proizvodom, katerih bistvena količina na svetovni ravni se potrati.

Tabela 2

Količine kmetijske proizvodnje v EU v letu 2013 (v milijonih ton)

ŽitaŠkrobaste korenovkeOljnice in stročniceSadjeMesoMleko in jajcaZelenjava
309,5554,4434,6262,1944,3164,3364,66

Vir: FAOSTAT.

Slika 4

Letne količine potratene hrane za kmetijske proizvode po vsem svetu po primarnih proizvodih

Vir: FAO Technical Report on Food Wastage Footprint – Impacts on Natural Resources (tehnično poročilo o odtisu potrate hrane: učinki na naravne vire), Rim, 2013, str. 103 (http://www.fao.org/docrep/018/ar429e/ar429e.pdf).

38

Omejen delež neposrednih plačil EU (leta 2014 približno 6 %) je še vedno povezan s proizvodnjo. V tem kontekstu lahko države članice uporabljajo prostovoljno vezano podporo. V okviru te sheme (na voljo je od leta 2015) je večina držav članic povečala svoj delež vezane podpore v svojih neposrednih plačilih. V desetih državah članicah se je delež vezanih plačil povečal za več kot 10 odstotnih točk (npr. na Poljskem je leta 2014 predstavljal 3,5 % neposrednih plačil, leta 2015 pa se je povečal na 15 %). V še petih državah članicah se je ta delež povečal za več kot sedem odstotnih točk. Najpomembnejši sektorji, ki prejemajo vezana plačila, so sektorji govedine (41 % celote), mleka (20 %), ovc in koz (12 %) ter beljakovinskih rastlin (11 %).

39

Vezana podpora „se lahko odobri le sektorjem ali regijam države članice, v katerih se določene vrste kmetovanja ali določeni kmetijski sektorji, ki so posebej pomembni iz gospodarskih, socialnih ali okoljskih razlogov, spopadajo s težavami“28. Za primer sektorja mleka številke kažejo, da več držav članic (Češka, Francija, Poljska, Italija, Španija, Litva, Slovaška in Malta) s prostovoljno vezano podporo podpira vse svoje proizvajalce mleka. Ker je podpora vezana na število krav molznic, ki ga sporočijo države članice, lahko v praksi spodbuja ohranjanje ali celo povečevanje obstoječe proizvodnje, čeprav je namen uredbe to preprečiti29. Pri reviziji so bili ugotovljeni primeri, v katerih se je to zgodilo. Komisija priznava, da njeni pregledi ne pokrivajo tega tveganja. Z vidika potrate hrane vezana plačila spodbujajo proizvodnjo določenih proizvodov, pri katerih obstaja tveganje, da po njih ne bo povpraševanja.

40

Komisija ni izvedla nobene študije o učinku zaporednih reform SKP (vključno z ločevanjem) na količine kmetijske proizvodnje in o ocenjenem učinku tega na potrato hrane. V svoje ocene učinka neposrednih plačil EU ni nikoli zajela ocene potrate hrane, poleg tega pa ni ocenila učinka,ki ga imajo vezana plačila na spodbujanje dobave določenih proizvodov, pri katerih obstaja tveganje, da po njih ne bo povpraševanja (glej sliko 4).

Tržni ukrepi
41

Intervencijski ukrepi na trgih (javne intervencije, zasebno skladiščenje, umiki s trga, zeleno obiranje in opustitev spravila) predstavljajo le majhen delež proračuna za SKP, njihova uporaba pa po reformi SKP leta 1992 od sredine devetdesetih let 20. stoletja stalno upada. Ti ukrepi se uporabljajo kot podpora odstranitvi (prihodnjih) zalog, ki presegajo povpraševanje, če se cene znižajo. Proizvode je mogoče skladiščiti, dokler se tržna cena ne poveča, in jih nato vrniti na trg za prodajo, izvoz ali darovanje, ali pa jih odstraniti drugače (npr. jih uničiti). Zato tržni ukrepi pri zelenem obiranju in opustitvi spravila neposredno povzročajo potrato hrane, povzročijo pa lahko tudi razmetavanje s hrano, zlasti pri umikih s trga.

42

Po navedbah Komisije imajo tržni ukrepi dva glavna cilja: a) trajno tržno usmerjenost in b) varnostno mrežo za kmete v primeru hudih motenj na trgu30. Komisija pa ni določila obsega varnostne mreže, zato bo morda, odvisno od uporabe tržnih ukrepov, dosežen samo eden od teh dveh ciljev. Navedba iz švedske študije31 ponazarja razmerje med uporabo tržnih ukrepov in potrato hrane: če so cene tako nizke, da situacija šteje za kritično, kmetijska politika EU nudi podporo pridelovalcem; če se ta sredstva porabijo v podporo situaciji strukturne prekomerne proizvodnje in ne samo v trenutnih krizah, to lahko utrdi strukturno neravnovesje, pa tudi poveča potrato hrane.

43

Uporaba mehanizma javne intervencije se je od reforme SKP leta 1992 nenehno zmanjševala. Večina proizvodov, skladiščenih v okviru javne intervencije, je bila vrnjena na trg ali pa je bila podarjena ljudem, ki potrebujejo pomoč. Sedanje ravni zalog so zelo nizke, vendar so se pred kratkim znova začele povečevati32. V tem kontekstu lahko možnost brezplačnega razdeljevanja proizvodov postane pomembnejša, vendar pa pravne ureditve, ki bi to omogočale, za zdaj niso vzpostavljene (glej odstavka 75 in 76).

44

Med letoma 2008 in 2015 je bilo v EU 1,8 milijona ton sadja in zelenjave umaknjenih s trga, na več kot 45 500 ha zemljišč pa je bilo spravilo izvedeno pred zrelostjo ali ni bilo izvedeno. EU je zadevnim proizvajalcem za to izplačala 380 milijonov EUR nadomestila. Po številkah, ki jih ima Komisija, je 66 % umaknjenih proizvodov postalo odpadek. Poleg tega neposrednega stroška (nadomestilo, izplačano proizvajalcem) bi bilo treba pri skupnih stroških potrate hrane upoštevati stroške proizvodnje in prevoza proizvodov ter stroške ravnanja s tako nastalimi odpadki. Ob njih bi bilo treba upoštevati tudi s tem povezane okoljske stroške v celotnem življenjskem krogu proizvoda.

45

Ti tržni ukrepi vsako leto veljajo za tisoče ton proizvodov in delež teh proizvodov se uniči. Zato bi bilo ustrezno oceniti potencialni učinek načrtovanih tržnih ukrepov na potrato hrane ali njeno preprečevanje. Takšna ocena ni bila opravljena v okviru nedavne reforme SKP ali za tržne ukrepe, sprejete od leta 2014 (v odziv na rusko prepoved uvoza in krizo proizvajalčevih prodajnih cen). Za zadnje ocena ni bila izvedena kljub resoluciji Evropskega parlamenta iz julija 2015, v kateri je Komisijo pozval, „naj pri izvajanju ocene učinka novih zadevnih zakonodajnih predlogov oceni njihov morebitni učinek na nastajanje živilskih odpadkov“ (glej Prilogo III).

Izvozna nadomestila
46

Izvozna nadomestila so v preteklosti morda spodbujala proizvodnjo kmetijskih proizvodov, ki na svetovni ravni povzročajo veliko potrato hrane. Na sestanku Svetovne trgovinske organizacije v Nairobiju 19. decembra 2015 je bila sprejeta odločitev o odpravi izvoznih subvencij. Ta odločitev lahko pripomore k preprečevanju takšne potencialne prekomerne proizvodnje.

Shema šolskega mleka in shema šolskega sadja
47

EU v okviru sheme šolskega mleka subvencionira stroške različnih mlečnih proizvodov, ki se v šolah delijo otrokom. V okviru sheme šolskega sadja šolarjem zagotavlja sadje in zelenjavo, namen pa je spodbujati dobre prehranjevalne navade mladih33. V okviru obeh shem so predvideni spremljevalni ukrepi, ki so pri shemi sadja obvezni, pri shemi mleka pa neobvezni. V skladu s sedanjo uredbo spremljevalni ukrepi za obe shemi „lahko vključujejo obveščanje o ukrepih za izobraževanje o […] preprečevanju tratenja hrane“34, vendar v času revizije ni še nobena država članica izkoristila možnosti, da bi spremljevalne ukrepe sheme šolskega mleka uporabila za izobraževanje o potrati hrane in njenem preprečevanju. Obvezne spremljevalne ukrepe sheme šolskega sadja so za ta namen uporabile le nekatere države članice35.

Razvoj podeželja
48

Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja (EKSRP) lahko potencialno prispeva k zmanjševanju potrate hrane v sektorjih primarne proizvodnje in predelave hrane (na primer s pomočjo pri zmanjševanju smrtnosti živali na kmetijah, pomočjo pri zmanjševanju žetvenih izgub, izboljševanjem pogojev skladiščenja ali s pomočjo pri zmanjševanju izgub med predelavo).

49

Čeprav zmanjšanje potrate hrane v različnih uredbah o razvoju podeželja ni posebej omenjeno, je mogoče ukrepe za zmanjšanje teh odpadkov financirati v okviru več ukrepov, kot so dejavnosti prenosa znanja in informiranja, naložbe v osnovna sredstva (npr. manj škodljiva oprema, izboljšano skladiščenje po spravilu, prilagojeni prostori za živali zaradi zmanjšanja bolezni in smrtnosti), plačila za dobrobit živali ali dejavnosti sodelovanja36. Člen 53(3) je edini člen uredbe o razvoju podeželja, ki se izrecno sklicuje na potencial mreže evropskega partnerstva za inovacije za „zmanjšanje izgub po spravilu in živilskih odpadkov“.

50

Komisija ni posebej spodbujala držav članic, naj sredstva EKSRP uporabljajo za boj proti potrati hrane. Tudi revidirane države članice niso posebej omenile potrate hrane ali tega, da bi moral biti boj proti potrati hrane potreba ali cilj njihovih programov za obdobji 2007–2013 in 2014–2020, čeprav so za to imele priložnost. Vseeno pa je več organov držav članic, obiskanih med revizijo, priznavalo potencial, ki ga ima EKSRP za prispevek k zmanjševanju potrate hrane. Predstavili so konkretne primere projektov, da bi ta potencial pokazali (glej okvir 5). Ti primeri pa niso rezultat strateškega in načrtovanega pristopa k boju proti potrati hrane, pač pa bolj naključen učinek izvajanja EKSRP v teh posameznih državah članicah. V času revizije je večina držav članic šele začela vzpostavljati svoje sporazume in projekte v okviru evropskega partnerstva za inovacije, zato je za zdaj težko zagotoviti pregled nad vprašanji potrate hrane, ki so bila zajeta v dejavnosti tega partnerstva.

Okvir 5

Primera projektov za razvoj podeželja v Italiji, ki sta prispevala k zmanjšanju potrate hrane

A. Financiranje silosa za skladiščenje žit, ki je močno zmanjšal (s približno 12 % na 0,2 %) izgubo žit zaradi plesni in onesnaženja, ki ga povzročajo ptiči in glodalci.

B. Financiranje naložbe v hlev za krave molznice (menjava molzišč s privezom z molzišči za prosto rejo, ki imajo mehke talne obloge, strgala itd.) je privedlo do izboljšanja dobrobiti živali in higienskih razmer, to pa je zmanjšalo število krav z mastitisom in količino izgubljenega mleka.

51

Kljub nekaj dobrim primerom pa potencial EKSRP za zmanjšanje potrate hrane na ravni proizvajalcev in predelovalcev še ni v celoti izkoriščen.

Skupna ribiška politika (SRP)
52

Ribiči ne ulovijo le rib, ki jih nameravajo loviti ali za katerih ribolov imajo dovoljenje. Do nedavnega so neželene dele ulova odvrgli v morje, pogosto mrtve. Marsikdo je menil, da je to nesprejemljiva potrata že tako skromnih virov. Leta 2013 je bila odobrena reforma skupne ribiške politike, katere namen je bil končati to prakso z uvedbo obveznosti iztovarjanja. Države članice lahko v okviru Evropskih skladov za ribištvo37 financirajo (oziroma so lahko financirale) projekte za pripravo na obveznost iztovarjanja in pozitivno vplivajo na stopnjo preživetja rib iz akvakulture. Drug element reforme skupne ribiške politike, ki potencialno vpliva na potrato hrane, je odprava nadomestil za umik rib s trga (glej odstavek 61).

Zavržki na morju in obveznost iztovarjanja
53

Evropski parlament in Svet menita, da „[n]eželen ulov in zavržki dejansko pomenijo veliko odpadkov“. Uvedla sta obveznost iztovarjanja celotnega ulova (obveznost iztovarjanja)38. Obveznost iztovarjanja se postopoma uvaja med letoma 2015 in 2019. V skladu z njo je treba celoten ulov obdržati na krovu, ga iztovoriti in ga odšteti od kvot. Vrste, ki imajo visoko stopnjo preživetja, če se spustijo nazaj v morje, so lahko v nekaterih okoliščinah izvzete. V skladu s predpisi podmernih rib ni mogoče tržiti za neposredno prehrano ljudi.

54

Po navedbah Komisije je cilj, da se stopnje zavržkov s 15–25 % zmanjšajo na 5 %39. Stopnje zavržkov pa se razlikujejo glede na vrsto ribolova, vrsto rib in leto (npr. zavržki pri ribolovu blizu morskega dna ali na njem (pridneni ribolov) v Severnem morju povprečno znašajo 40 % ulova40, skupni zavržki v Sredozemskem morju pa so ocenjeni na 18,6 % skupnega ulova41). Komisija namerava v večletnih načrtih EU, ki so v pripravi, določiti natančneje opredeljene cilje za posamezne vrste ali geografska območja.

55

Obveznost iztovarjanja ima očiten potencial za zmanjševanje potrate hrane, če se pravilno izvaja, torej če vodi k povečani selektivnosti in tako zmanjša količino neželenega ulova (kot so podmerne ribe). Če pa ribolovna dejavnost nasprotno ne postane selektivnejša, bodo vse ujete užitne ribe, ki jih ni mogoče uporabiti za prehrano ljudi (npr. zaradi zahtev glede najmanjše velikosti), v skladu z opredelitvijo, uporabljeno za to poročilo, predstavljale potrato hrane.

56

Za uspešnejše spremljanje izvajanja obveznosti iztovarjanja je pomembno imeti zanesljive podatke o ulovu in zavržkih. Vendar nekateri od teh podatkov na ravni Komisije še niso zlahka dostopni, ker:

  • se elektronski ribolovni ladijski dnevnik42 za ribiška plovila določene velikosti v državah članicah še ne uporablja v celoti,
  • kljub 1. januarja 2010 uvedeni obveznosti, da morajo ribiči v ribolovnem ladijskem dnevniku evidentirati ocene vseh zavržkov nad 50 kg, države članice teh podatkov o zavržkih niso dolžne poslati Komisiji,
  • je bila obveznost, da se dovoljeni zavržki in vrste, manjše od najmanjše velikosti ohranjanja (ki se jih je prej zavrglo), ločeno evidentirajo v elektronskem ladijskem dnevniku, uvedena šele maja 2015.

Če teh podatkov ni, je za ribe težko pridobiti informacije o obsegu potrate hrane.

Sklada za ribištvo
57

Države članice so imele/imajo priložnost, da iz Evropskega sklada za ribištvo (ESR) in Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo (ESPR) financirajo projekte, ki pomagajo pri izvajanju obveznosti iztovarjanja, kot so naložbe v selektivno ribolovno orodje, opremo za ravnanje z neželenim ulovom na krovu, raziskave o stopnji preživetja rib, naložbe za predelavo zavržkov na kopnem itd. Štiri od petih obiskanih držav članic so uporabljale Evropski sklad za ribištvo zlasti za financiranje raziskovalnih projektov ali projektov za razvijanje in preizkušanje selektivnejšega ribolovnega orodja (glej okvir 6), toda v dveh od teh držav je bilo število tovrstnih projektov zelo majhno. Projekte, ki pomagajo pri izvajanju obveznosti iztovarjanja, je mogoče financirati tudi iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo, toda ker so bili operativni programi odobreni do decembra 2015, v času revizije za financiranje še ni bil izbran noben projekt.

58

S sredstvi Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo lahko države članice financirajo tudi projekte, ki pozitivno vplivajo na stopnjo preživetja rib iz akvakulture. Ena od obiskanih držav članic je uporabila Evropski sklad za ribištvo za financiranje projektov za boj proti boleznim rib, kar je zvišalo stopnjo preživetja rib v zadevnih ribogojnicah43.

59

Oba sklada, ESR in ESPR, lahko potencialno pripomoreta k zmanjšanju potrate hrane, čeprav to ni izrecno navedeno v ustreznih uredbah. Obiskane države članice tega potenciala še niso v celoti izkoristile.

Okvir 6

Dober primer projekta Evropskega sklada za ribištvo na Nizozemskem, ki pomaga ribiškemu sektorju pri pripravah na izvajanje obveznosti iztovarjanja

Projekt je zajemal razvoj (1) selektivnejše ribiške mreže za ribolov bokoplute, (2) avtomatiziranega sistema za ločevanje zavržkov na krovu in (3) izboljšav linije za predelavo rib na krovu, kar naj bi povečalo možnosti preživetja rib (in s tem omogočilo izjemo od obveznosti iztovarjanja).

Rezultat projekta je bilo zmanjšanje zavržkov po zaslugi nove ribiške mreže (po projektu je bilo zavržkov po ocenah 10–15 %, pred njim pa 22 %). Manjši pa je tudi ulov, saj nekatere ciljne ribe pobegnejo skozi mrežo. Namen avtomatiziranega sistema za ločevanje zavržkov je čim bolj zmanjšati dodatno delo na krovu, ki je posledica obveznosti iztovarjanja celotnega ulova. Zaradi uporabe posod z vodo na začetku predelovalne verige ujete ribe ostanejo žive do sortiranja, zato imajo morda večje možnosti za preživetje, ko se zavržejo. Raziskave za merjenje stopnje preživetja še potekajo.

Selektivnejša ribiška mreža
© Zeevisserijbedrijf Snoek bv, 2014
Sistem za detekcijo in ločevanje s kamero
© Zeevisserijbedrijf Snoek bv, 2014
Umik rib
60

EU je v obdobju 2007–2013 državam članicam plačevala nadomestilo za umik rib s trga, kadar je bila njihova cena prenizka. V obdobju 2007–2014 je bilo državam članicam za umaknjene ribe izplačanih 25,4 milijona EUR (povprečno 3,2 milijona EUR letno). Ta znesek ustreza 51 386 tonam rib (povprečno 6 423 tonam rib letno). O količinah rib, ki so bile uničene ali uporabljene za druge namene, kot je ribja moka, niso na voljo nobeni podatki. Po navedbah Komisije je glede tega, kje so te ribe nazadnje končale, mogoče zagotovo vedeti le, da niso bile uporabljene za neposredno prehrano ljudi.

61

Komisija je v svojem sporočilu o reformi skupne ribiške politike navedla, da „[p]oraba javnega denarja za uničenje rib ni več upravičen[a]“. To je potrdilo tudi javno posvetovanje, ki ga je Komisija izvedla leta 200944. Poleg tega sistem ni več odražal „sprememb v ravnotežju med ponudbo in povpraševanjem“. V okviru nove uredbe o skupni ureditvi trgov za ribištvo in akvakulturo, ki je začela veljati leta 201445, se za umik s trga in uničenje rib ne namenja več finančnih nadomestil. Organizacije proizvajalcev lahko ribe še vedno umaknejo s trga46, vendar na lastne stroške. Z odpravo nadomestila za umik rib s trga je Evropska unija dala jasno znamenje evropskim akterjem na področju ribištva, naj odpravijo potratne prakse in ribiške dejavnosti bolje uskladijo s povpraševanjem.

Politika na področju varnosti hrane
62

Cilj politike Evropske komisije na področju varnosti hrane je zagotoviti, da so živilski proizvodi varni za prehrano ljudi. V ta namen Komisija sprejema zakonodajne ukrepe in spremlja, ali države članice zagotavljajo, da trgovci na drobno, proizvajalci in proizvajalci hrane spoštujejo pravila. Pravila o varnosti hrane in higieni živil so namenjena predvsem zagotavljanju, da so živila varna za uživanje. Vseeno pa bi bilo treba pri izvajanju takšnih pravil v praksi paziti, da zaradi preseganja bistvenih zahtev varnosti hrane ne pride do tveganja potrate hrane. Pri reviziji je bilo ugotovljenih več področij, na katerih so potrebna dodatna prizadevanja Komisije in držav članic za preprečevanje potrate hrane, povezana z izmenjavanjem dobre higienske prakse, zahtevami glede sledljivosti in označevanjem datuma.

Smernice dobre higienske prakse
63

Smernice dobre higienske prakse so praktični vodniki, ki jih pripravijo posamezni sektorji v državah članicah (npr. maloprodajni sektor, industrija mletja moke, industrija polnjenja vode v steklenice). Vsebujejo nasvete in zagotavljajo smernice podjetjem o tem, kako naj upoštevajo veljavne higienske predpise, npr. kako opraviti oceno tveganj za varnost hrane v podjetju, kako uporabiti ukrepe za obravnavo teh tveganj ali kako ravnati v zvezi nadzorom temperature, zatiranjem škodljivcev itd. Takšne smernice omogočajo, da se varnostne zahteve prilagodijo posameznim situacijam in da se potencialno zmanjša potrata hrane, saj so zahteve določene le tako strogo, kot je treba, da se doseže zahtevana raven varnosti.

64

Evropska komisija vodi register nacionalnih smernic o dobri higienski praksi, in sicer zaradi izmenjave dobrih praks med državami članicami in nosilci živilske dejavnosti. Ta register pa za nekatere države članice vsebuje zastarele informacije in smernice, ki se ne uporabljajo več. Druge države članice zasebnim družbam, ki so te smernice pripravile, ne nalagajo obveznosti, da bi jih javno objavile. Kljub obstoju registra je več obiskanih držav članic izrazilo zaskrbljenost zaradi tega, da na tem področju na ravni EU ni dovolj izmenjave znanja.

Odpoklici in umiki
65

Če je proizvod odpoklican ali umaknjen zaradi varnosti hrane, je sledljivost bistvena. Čim bolj je izpopolnjen sistem sledljivosti, tem manjše je tveganje potrate hrane, saj je mogoče natančneje ugotoviti, katere proizvode je treba odpoklicati/umakniti. Splošna živilska zakonodaja47 zahteva, da imajo nosilci dejavnosti sistem sledljivosti, ki lahko proizvodu sledi s pristopom en korak nazaj – en korak naprej48. Direktiva 2011/91/EU49 določa, da bi moralo živilo imeti označbo ali znak, s katerim je mogoče ugotoviti serijo, v katero živilo spada, vendar pa ne zahteva, da bi bile navedene velikosti serij. V praksi se izvajanje te sledljivosti serij med družbami razlikuje.

66

Štiri od petih držav članic50, ki so bile obiskane v okviru revizije, niso določile nobenih dodatnih zahtev ali smernic glede velikosti serij. Le v dveh obiskanih državah članicah51 so organi izjavili, da proizvajalce in predelovalce spodbujajo k uporabi manjših velikosti serij (glej okvir 7). Informacije, zbrane v obiskanih državah članicah, so pokazale, da je včasih težko oceniti odpoklicane/umaknjene količine, in da so informacije, potrebne za ugotovitev proizvodov, ki jih je treba odpoklicati/umakniti, pogosto preveč nejasne. Koda, s katero se ugotovijo količine, ki jih je treba odpoklicati/umakniti, ni enotna: lahko je številka serije ali rok trajanja, ustrezne količine v seriji pa se lahko močno razlikujejo, celo pri podobnih proizvodih.

Okvir 7

Dobra praksa glede sledljivosti na Finskem

Finski organi so sestavili smernice z informacijami o živilih, ki določa, da bi morala ena serija vsebovati največ proizvodnjo enega dneva. Serijo torej lahko tvorijo živilski proizvodi, ki so proizvedeni istega dne in iz istih sestavin.

Po navedbah finskih organov preprečevanje potrate hrane v primeru umikov obravnavajo glede na posamezen primer. En primer tega je bil sklep vlade iz leta 2014, ki naj bi zmanjšal potrato hrane, do katere je prišlo zaradi izredne ruske prepovedi uvoza. Sklep je dovoljeval, da se pod nekaterimi pogoji prodajajo živila, ki imajo na etiketah samo rusko besedilo, ter določal, da morajo biti pisne informacije o vsebini proizvoda v finščini na voljo v bližini proizvoda.

Datumi na etiketah
67

Dvoumno označevanje datuma na živilih je pomemben dejavnik, ki prispeva k zmedi glede varnosti hrane med potrošniki. Datumi na etiketah bi morali biti dovolj jasni, da potrošniki ne bi zaužili hrane, ki ni varna, varne hrane pa ne zavrgli. V skladu z zakonodajo EU52 morajo biti proizvodi označeni z „uporabno najmanj do …“ ali z datumom uporabe. „Uporabno najmanj do …“ (oziroma „datum minimalne trajnosti živila“) pomeni datum, do katerega to živilo ohrani svoje značilne lastnosti, kadar je pravilno shranjeno, datum uporabe pa pomeni zadnji dan, na katerega proizvod šteje za varnega.

68

Kljub prizadevanjem organov v obiskanih državah članicah za razširjanje informacij o tem proizvajalci/predelovalci/trgovci na drobno datum „uporabno najmanj do …“ in datum uporabe uporabljajo na različne načine. Na enakih (ali zelo podobnih) proizvodih je lahko označen datum uporabe ali datum „uporabno najmanj do …“, kar ustvarja zmedo in povzroča, da se zavrže povsem užitna hrana, kar se je jasno pokazalo pri primerih, zbranih med revizijo (glej okvir 8). Poleg tega se, kot so pokazali rezultati raziskave Flash Eurobarometer 425, potrošniki ne zavedajo povsem razlik med „uporabno najmanj do …“ in datumom uporabe, saj je le 47 % anketirancev prepoznalo pravilno opredelitev datuma „uporabno najmanj do …“ in le 40 % pravilno opredelitev datuma uporabe. Pri tem so bile med državami članicami precejšnje razlike53.

Okvir 8

Prakse označevanja datuma – primeri

V študiji z naslovom Date labelling in the Nordic countries54 je bilo preučeno, kako družbe določajo rok uporabnosti svojih proizvodov. Pri vseh proizvodih v študiji so se roki uporabnosti podobnih proizvodov močno razlikovali. Pri nekaterih proizvodih je bil najdaljši rok uporabnosti v dnevih, kot ga je določil eden od trgovcev na drobno, dvakrat daljši od roka uporabnosti, kot ga je določil drug trgovec na drobno.

Sodišče je med revizijo našlo več primerov proizvodov, ki so bili podobni, vendar so bili označeni z različnimi vrstami datumov:

  • parmski pršut (Italija): en proizvod je bil označen z datumom uporabe (da consumare entro), drug proizvod pa z datumom „uporabno najmanj do …“ (da consumarsi preferibilmente entro),
  • sir (Romunija): en proizvod je bil označen z datumom uporabe (expira la), drug proizvod pa z datumom „uporabno najmanj do …“ (a se consuma, de preferinta, inainte de).

Različni datumi lahko povzročijo zmedo med potrošniki, zato je lahko zavržena hrana, ki jo je povsem varno zaužiti.

69

V skladu z določbami EU je mogoče proizvode, na katerih je treba navesti datum „uporabno najmanj do …“, še vedno prodati po tem datumu. Vseeno pa je v nekaterih državah članicah prodajati proizvode po izteku tega datuma še vedno protizakonito (npr. Romunija, Slovaška) (glej tudi okvir 9).

Okvir 9

Primer napačne rabe pravil o označevanju proizvodov (Romunija)

V Romuniji nacionalna zakonodaja (sklep vlade 984/2005) ne razlikuje med datumom „uporabno najmanj do …“ in datumom uporabe, pač pa omenja iztek roka trajnosti proizvoda. V istem besedilu je navedeno, da je v Romuniji prepovedano prodajati/dajati na trg/podariti proizvode, ki jim je potekel „rok trajanja“. V odloku vlade OG št. 21/1992 o varstvu potrošnikov (posodobljen leta 2008) so sicer uporabljeni pravilni izrazi za označevanje datuma, vendar je v njem navedeno, da je proizvode mogoče prodati le, če še ni potekel datum „uporabno najmanj do …“ / datum minimalne trajnosti. V Romuniji torej ni bilo razjasnjeno, kakšen je pomen različnih datumov, in možnost, da se proizvod prodaja in zaužije po datumu „uporabno najmanj do …“.

Razjasnitev in uskladitev politik in določb za spodbujanje darovanja hrane

70

Darovanje hrane je druga najbolj zaželena možnost, preden se hrana potrati (glej odstavka 5 in 6). V EU obstaja močna kultura darovanja hrane, poleg tega pa se Komisija zaveda, kako pomembno je spodbujati darovanje hrane, da bi se potrata hrane v EU zmanjšala55. Na ravni različnih področij politik EU še vedno obstaja več ovir za darovanje, kot so premajhna jasnost obstoječih pravnih določb, pomanjkanje pravnih določb ali pa pravne določbe, ki se v praksi ne uporabljajo. Če bi bile te ovire premagane, bi to prispevalo k uskladitvi politik EU za spodbujanje darovanja hrane.

Premajhna jasnost obstoječih pravnih določb
Hierarhija ravnanja z odpadki
71

Člen 4 okvirne direktive EU o odpadkih56 in predlog direktive o spremembi več direktiv o odpadkih iz leta 2015 določata hierarhijo ravnanja z odpadki, ki naj bi se uporabljala v Evropski uniji (glej odstavek 5), vendar v njiju ni določeno, kako naj bi se ta prednostni vrstni red uporabljal v posebnem primeru hrane, vanju pa tudi ni vključena opredelitev izraza potrata hrane. Tako v besedilih EU ni jasno navedeno, ali naj podarjena hrana šteje za potrato ali pa bi jo bilo treba nasprotno šteti kot način za preprečevanje potrate hrane57. To ima nato posledice za spremljanje potrate hrane58 in za sprejemanje ukrepov za njeno zmanjšanje.

Politika na področju varnosti hrane
72

Zakonodaja o higieni živil iz leta 2002 ne razjasnjuje obveznosti, ki jih imajo banke hrane ali druge dobrodelne organizacije pri ravnanju s podarjeno hrano. Zakonodaja EU59 zlasti ne določa, ali je treba banke hrane in dobrodelne organizacije šteti za nosilce živilske dejavnosti60 in ali morajo torej spoštovati zakone o živilih. Zato so države članice razvile različne razlage za banke hrane in druge dobrodelne organizacije, ki se ukvarjajo s podarjeno hrano (glej okvir 10). Od leta 2013 je več držav članic razvilo lastne smernice za banke hrane in dobrodelne organizacije, razjasnilo vprašanja odgovornosti za podarjeno hrano in pojasnilo, kako razlagati dejavnike varnosti hrane, kot so roki trajanja, sledljivost, označevanje in zamrzovanje živil. Komisija je zdaj na svojem spletišču zbrala nacionalne in sektorske smernice o prerazporejanju hrane, ki so jih posredovali različni akterji, da bi spodbudila izmenjavo dobrih praks med državami članicami. Čeprav je Komisija od leta 2012 večkrat pozvala, naj bo to vprašanje razjasnjeno v smernicah EU o darovanju hrane, je v času revizije, junija 2016, navedla, da še vedno pripravlja prvi osnutek teh smernic61. Tako ima Komisija še vedno potencial, da prispeva k razjasnitvi obstoječih pravnih določb v tem pogledu.

Okvir 10

Primeri tega, kako si države članice različno razlagajo vloge in odgovornosti bank hrane in drugih dobrodelnih organizacij v zvezi z zakonodajo o higieni živil

V Romuniji dobrodelne ali nevladne organizacije ne štejejo za nosilce živilske dejavnosti. Zato ni jasno, kakšna je njihova odgovornost pri ravnanju s podarjeno hrano. Na Portugalskem so dobrodelne organizacije vštete med nosilce živilske dejavnosti, toda ker niso predvidene kot glavni naslovnik higienskih predpisov, se pravila in načela, ki iz teh predpisov izhajajo, uporabljajo z določeno mero prožnosti. V Italiji so priznane dobrodelne organizacije, ki brezplačno razdeljujejo hrano najbolj ogroženim, obravnavajo enako kot drugi nosilci živilske dejavnosti, kar zadeva odgovornost, povezano s pravilnim skladiščenjem, prevozom in uporabo živil.

Davek na dodano vrednost
73

Mnogi deležniki vidijo fiskalne spodbude za darovanje hrane kot najbolj močno orodje za spodbujanje darovanja. Pogovori o fiskalnih spodbudah na ravni EU so bili osredotočeni na to, kako naj bi se za podarjeno hrano uporabljal DDV. To je bila tema razprave na več sestankih, ki jih je organizirala Komisija. Zakonodaja EU o DDV sama po sebi ni ovira za darovanje živil, vendar pa lahko oviro za darovanje hrane pomeni to, kako si to zakonodajo razlagajo nekatere države članice (glej okvir 11).

Okvir 11

Uporaba DDV za podarjeno hrano62

Na zahtevo držav članic v letih 2012 in 2013 sta si evropski odbor za DDV in Komisija večkrat prizadevala razjasniti, kako naj se DDV v skladu z direktivo o DDV uporablja za podarjena živila. V njunem pojasnilu je navedeno, da je treba za podarjeno hrano plačati DDV, vendar države članice vrednost, na podlagi katere se izračuna DDV, lahko štejejo za nizko ali blizu nič, če se darovanje izvede blizu datuma „uporabno najmanj do …“ ali če blago ni primerno za prodajo. Če je znesek DDV, ki ga je treba plačati za podarjena živila, nizek ali blizu nič, se torej podarjena živila za namene DDV obravnavajo enako kot zavržena hrana.

Izraz „ni primerno za prodajo“ pa si je mogoče razlagati na različne načine, kar lahko povzroča negotovost med potencialnimi donatorji živil, zlasti v državah članicah, v katerih je razlaga prepuščena donatorjem. Krovne organizacije so izrazile zaskrbljenost nad tem, da bi lahko ta negotovost donatorje odvračala od dejanskega darovanja, ker bi se bali prekršiti pravila. V praksi se DDV za podarjeno blago v posameznih državah članicah obravnava različno. Na Portugalskem je stopnja DDV, ki ga je treba plačati za podarjeno hrano, ničelna, če se hrana podari nekaterim organom. V Italiji se ničelna stopnja DDV uporablja samo za nekatere vrste živil. Na Nizozemskem in na Finskem se lahko donatorji sami odločijo, kdaj živila ni več mogoče prodati in se zanj torej uporablja ničelna stopnja DDV. V Romuniji so bili v času revizijskega obiska ustrezni razjasnjevalni dokumenti še v pripravi.

Priložnosti za spodbujanje darovanja, ki so bile zamujene zaradi pomanjkanja pravnih določb
Skupna ribiška politika
74

Po navedbah Komisije je med pogajanji o reformi skupne ribiške politike potekala razprava z zakonodajalcem o možnosti, da bi se v reformirano skupno ribiško politiko vključilo darovanje, vendar je bila ta možnost na koncu zavrnjena. Zato še vedno ni mehanizma, ki bi spodbujal darovanje umaknjenih rib, pa tudi ne mehanizma, ki bi spodbujal darovanje rib, ki jih ni mogoče tržiti (npr. podmernih).

Skupna kmetijska politika
75

Kot je pojasnjeno v odstavku 35, je EU dolga leta imela znatne zaloge masla, posnetega mleka v prahu, žit itd. V okviru SKP je obstajal namenski program (program za razdeljevanje hrane najbolj ogroženim osebam v Skupnosti – MDP) za darovanje dela teh intervencijskih zalog pomoči potrebnim preko dobrodelnih organizacij.

76

Od devetdesetih let 20. stoletja se je uporaba mehanizma javne intervencije nenehno zmanjševala, prav tako pa zaloge. Leta 2014 je ta program zamenjal drug program, ki ni v okviru SKP. Imenuje se Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim. Čeprav obe veljavni uredbi63 predvidevata možnost, da se v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim uporabljajo proizvodi iz intervencijskih zalog, pa ni izvedbenih aktov Komisije, ki bi bili potrebni za določitev ustreznih postopkov.

Priložnosti za spodbujanje darovanja niso bile dovolj izkoriščene
Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim
77

Ta sklad obstaja od leta 2014. Za razliko od programa za razdeljevanje hrane najbolj ogroženim osebam sklad64 ni v glavnem osredotočen na dajanje proizvodov iz intervencijskih zalog najbolj ogroženim, pač pa na zagotavljanje materialne in nematerialne pomoči najbolj ogroženim.

78

Uredba o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim65 zagotavlja še druge načine za spodbujanje darovanja hrane, vendar Komisija tega vidika Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim ni dejavno promovirala državam članicam. Le nekatere države členice so ga dejansko uporabile:

  • člen 23(4) predvideva možnost brezplačnega razdeljevanja hrane iz intervencijskih zalog najbolj ogroženim v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim. V praksi je samo ena od 28 držav članic (Finska) to zajela v svoj operativni program za ta sklad,
  • člen 26(2)(d) predvideva možnost financiranja stroškov zbiranja, prevoza, skladiščenja in razdeljevanja donacij hrane. Po navedbah Komisije so to v svoje operativne programe vključile le štiri države članice (Estonija, Italija, Luksemburg in Slovaška), in sicer kot ukrep v okviru programa, vendar zanj niso določile posebnega proračuna.
Skupna kmetijska politika
79

Če proizvajalci s trga umaknejo sadje in zelenjavo, lahko prejmejo sredstva EU za odstranjevanje teh proizvodov (glej odstavek 44). Če proizvode podarijo nekaterim organom, prejmejo višje nadomestilo, kot če jih uničijo. Kljub višjemu nadomestilu pa podatki, prejeti med revizijo, kažejo, da je bilo v obdobju 2007–2015 dejansko podarjenih manj kot 40 % sadja in zelenjave, ki sta bila umaknjena s trga. Številke se med državami članicami in med posameznimi leti močno razlikujejo. Revizija je pokazala, da v eni od obiskanih držav članic obstajajo resne težave z zanesljivostjo podatkov (glej okvir 12).

Okvir 12

Nedosledni podatki o umikih, zelenem obiranju in opustitvi spravila (Italija)

Države članice morajo Evropski komisiji letno poročati o količinah, vrednosti in namembnosti sadja in zelenjave, ki sta bila umaknjena s trga. Po podatkih za leto 2011, prejetih od italijanskih organov v deželi Lacij, je skupna količina proizvodov, podarjenih za brezplačno razdeljevanje, znašala 139 kiloton, kar je skoraj trikrat več od skupne količine umaknjenih proizvodov (50 kiloton). Ta številka preprosto ne more biti enkratna napaka, saj je količina brezplačno razdeljenih proizvodov presegala skupno količino umaknjenih proizvodov v devetih različnih kategorijah proizvodov.

Poleg tega so revizorji zahtevali tri primere, v katerih je organizacija proizvajalcev podarila umaknjene proizvode za brezplačno razdeljevanje. Prejeta dokumentacija je kazala, da je neka organizacija proizvajalcev leta 2014 dobrodelni organizaciji podarila 24 ton lubenic. Dokazila tudi kažejo, da je organizacija proizvajalcev že sedmič v letu 2014 podarila umaknjene proizvode za brezplačno razdeljevanje, v letnem poročilu za leto 2014, poslanem Komisiji, pa je navedeno, da ta organizacija v danem letu ni umaknila nobenih proizvodov.

Organi so priznali, da so v podatkih napake, ki jih niso znali pojasniti.

80

Ena od težav, o katerih v zvezi z brezplačnim razdeljevanjem umaknjenega sadja in zelenjave nekaterim državnim ustanovam66 poročajo organi držav članic, je to, da v skladu z zakonodajo EU brezplačno razdeljevanje ne sme nadomestiti količin, ki jih te ustanove običajno kupujejo. Ta določba obstaja, da ne bi bilo poseganja v trg, ampak v praksi je težko preveriti, ali se spoštuje, zato nekateri organi tovrstnim ustanovam raje sploh ne darujejo proizvodov.

Zaključki in priporočila

81

Potrata hrane je svetoven problem, katerega pomembnost na javni in politični agendi se je v zadnjih letih večala. Verjetno bo postajal vse večji, zlasti ker bo treba nahraniti čedalje večje svetovno prebivalstvo. Hrana je dragocena dobrina, njena proizvodnja pa lahko zahteva zelo veliko virov. Sedanje ocene kažejo, da se na svetu potrati ali izgubi približno tretjina hrane, proizvedene za prehrano ljudi, to pa ima gospodarske in okoljske posledice.

82

Glede na to ozadje je Sodišče preučilo vlogo, ki jo lahko EU igra v boju proti potrati hrane. Kljub priznavanju pomena tržnih sil pri boju proti potrati hrane smo pri reviziji preučili do zdaj izvedene ukrepe in to, kako različni instrumenti politik EU zmanjšujejo potrato. Osredotočili smo se na ukrep preprečevanja potrate in darovanja, ki sta najbolj zaželena načina boja proti potrati hrane.

83

Pri reviziji je bilo preučeno naslednje vprašanje: Ali EU z uspešnim bojem proti potrati hrane prispeva k učinkoviti rabi virov v verigi preskrbe s hrano? Ugotovljeno je bilo, da to EU za zdaj ne uspeva. V poročilu so opisani načini, kako bi bilo mogoče sedanje pobude in politike uspešneje uporabljati za obravnavo problema potrate hrane. Za številne potencialne izboljšave niso potrebne nove pobude ali več javnega financiranja, pač pa boljša uskladitev obstoječih politik, izboljšano usklajevanje znotraj Komisije in med Komisijo in državami članicami ter jasna opredelitev zmanjšanja potrate hrane kot enega od ciljev obstoječih politik.

84

Evropski parlament, Svet in Komisija, pa tudi države članice, so vsi izrazili željo, da bi si prizadevali za reševanje problemov potrate hrane. Dosedanji ukrepi, sprejeti v ta namen, so bili razdrobljeni in nestalni, ni dogovorjene strategije, ki bi se uporabljala za vso EU, na ravni Komisije pa ni dovolj usklajevanja. Kljub vse večji pomembnosti potrate hrane na politični agendi so se ambicije Komisije v zvezi s potrato hrane sčasoma zmanjšale (odstavki 26 do 32), čeprav se zdi, da glede področja boja proti potrate hrane obstaja soglasje, da lahko Komisija na njem igra vodilno vlogo. To, da ni skupne opredelitve potrate hrane in dogovorjenega izhodišča, glede na katerega bi bilo mogoče zastavljati cilje zmanjšanja potrate, je oviralo nadaljnji napredek na tem področju. Zato priporočamo:

Priporočilo 1

Prizadevanja EU za boj proti potrati hrane bi bilo treba okrepiti in bolje uskladiti. Pri tem bi EU lahko igrala pomembnejšo vlogo v ustreznih forumih na svetovni ravni. To pomeni, da bi morali organi EU in države članice skupaj ukrepati, da bi se čim prej dogovorili o skupni strategiji.

Na tehnični ravni bi morala Komisija zdaj razviti akcijski načrt za prihodnja leta, ki bi zajemal različna področja politik. To bi moralo vključevati dogovorjene opise tega, kaj je potrata hrane v vseh fazah verige preskrbe s hrano, in metodologijo za merjenje učinkov strategije Komisije.

85

Pregledali smo področja politik EU, za katere je verjetno, da bodo vplivale na vedenje različnih akterjev v verigi preskrbe s hrano na področju potrate hrane (kmetijstvo, ribištvo, varnost hrane, okolje, socialne zadeve in obdavčenje). Ukrepe bi bilo treba usmerjati v celotno verigo preskrbe s hrano, kar bi vsem udeležencem potencialno prineslo korist. Kljub temu pa bi bilo treba poudarek dati preprečevanju potrate hrane, saj so koristi pri tem precej večje kot pri poznejšem odstranjevanju odpadkov.

86

Čeprav obstaja več politik EU, ki bi lahko potencialno prispevale k boju proti potrati hrane, se ta potencial ne izkorišča, prav tako pa tudi ne ponujene priložnosti. Ocena učinka, ki ga imajo različne politike EU na boj proti potrati hrane, ni bila opravljena. Pri tem imajo vlogo vsa glavna področja politik, kot so skupna kmetijska politika, vključno z razvojem podeželja, skupna ribiška politika in politika na področju varnosti hrane, ki bi lahko pripomogla k boljšemu boju proti potrati hrane (odstavki 34 do 69). Vendar pa so imele spremembe politik, vključno z reformama SKP in spremembami ribiške politike, sčasoma pozitiven učinek. Premik od kmetijske politike na podlagi intervencij je na primer zmanjšal prekomerno proizvodnjo. Poročilo opozarja na več dobrih praks, vendar je bil njihov pozitiven učinek na potrato hrane naključen, ne pa rezultat usmerjenih ukrepov politik, zato priporočamo:

Priporočilo 2

Pri usklajevanju različnih politik, ki imajo potencial za boj proti potrati hrane, bi morala Komisija te to upoštevati v svojih prihodnjih ocenah učinka. Morala bi bolje uskladiti različne politike in razmisliti, kako bi jih bilo mogoče razviti tako, da bi bile usmerjene v reševanje problema. Zlasti:

  1. bi morala biti v okviru SKP tema potrate hrane zajeta v prihodnji pregled politike. Komisija bi morala tudi spodbujati države članice, naj pri programskem načrtovanju odhodkov v prihodnosti namenjajo prednost boju proti potrati hrane, na primer tako, da ga določijo za enega od ciljev v naslednjem programskem obdobju razvoja podeželja;
  2. bi bilo treba v okviru skupne ribiške politike pozorneje spremljati obveznost iztovarjanja rib. Komisija bi morala od zdaj lajšati uporabo razpoložljivih sredstev EU za naložbe v boj proti potrati hrane;
  3. bi morala Komisija v okviru razvijanja svoje politike na področju varnosti hrane še naprej spodbujati izmenjavo dobrih higienskih praks in spremljati, kako se izvajajo zahteve glede sledljivosti. V zvezi z označevanjem živil bi morala oceniti, ali bi morala izvesti intervencijo za preprečevanje praks označevanja, ki povzročajo potrato hrane.
87

Darovanje hrane, ki bi sicer postala odpadna, se v EU že izvaja, na primer z bankami hrane. Vseeno pa še vedno obstaja več ovir za darovanje, nekatere pravne določbe o darovanju pa so premalo jasne in dosledne. Več priložnosti za spodbujanje darovanja hrane, ki bi sicer postala odpadna, ni bilo izkoriščenih (odstavki 70 do 80). Zato sicer poudarjamo, da bi bilo treba prizadevanja usmeriti predvsem v preprečevanje potrate hrane, vendar priporočamo:

Priporočilo 3

Komisija bi morala spodbujati možnost darovanja hrane, ki je varna za uživanje in bi bila sicer potratena. To bi, čim bo izvedljivo, morala storiti zlasti tako, da bi:

  1. razjasnila razlago pravnih določb, ki odvračajo od darovanja hrane, predvsem v zvezi z okvirno direktivo o odpadkih in splošno živilsko zakonodajo;
  2. izvedla oceno učinka, ki bi ga imela razširitev darovanja na področja politik, na katerih darovanja zdaj ni, predvsem v zvezi s splošno ribiško politiko;
  3. dokončala pravno zahtevo, da se dovoli uporaba živil iz kmetijskih zalog iz javne intervencije, ter
  4. spodbujala države članice pri uporabi obstoječih določb o darovanju, predvsem v zvezi s sadjem in zelenjavo, ki se umakneta s trga, in Skladom za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

To poročilo je sprejel senat I, ki ga vodi Phil WYNN OWEN, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na zasedanju 10. novembra 2016.

Za Evropsko računsko sodišče

Klaus-Heiner LEHNE

Predsednik

Priloge

Priloga I

Vloga tržnih sil pri potrati hrane

Cilj tržnih gospodarstev je ustvariti blaginjo za celotno družbo in spodbujati konkurenco kot spodbudo za inovacije. Vendar pa se lahko v celotni verigi preskrbe s hrano pojavijo negativni zunanji učinki1, ki povzročajo potrato hrane ter stroške za posamezne akterje in družbo kot celoto. Zato je mogoče potrato hrane do neke mere šteti za rezultat nedelovanja trga. Poleg tega potrošniki niso povsem obveščeni o potrati hrane, povezani s posameznimi proizvodi, ki jih zaužijejo. Če ne bo ustreznega ukrepanja, ki bi preobrnilo te negativne zunanje učinke, akterji v verigi preskrbe s hrano ne bodo imeli dovolj spodbud za zmanjšanje potrate hrane, zato bo družba še naprej plačevala s tem povezane stroške. V nadaljevanju sta prikazana konkretna primera vpliva, ki ga imajo tržne sile na potrato hrane.

Prvi primer: tržni standardi za sadje in zelenjavo

Tržni standardi so standardi kakovosti in estetski standardi, ki se uporabljajo za klasifikacijo kmetijskih proizvodov. EU za sadje in zelenjavo uporablja sistem tržnih standardov. Podjetja lahko poleg javnih standardov določijo svoje zasebne tržne standarde, ki lahko zajemajo tudi estetske vidike.

Tržni standardi so koristni, ker vzpostavljajo skupen jezik in s tem lajšajo trgovanje. Spodbujajo lahko visokokakovostno proizvodnjo, izboljšujejo dobičkonosnost in varujejo interese potrošnikov. Javni tržni standardi lahko tudi preprečujejo širjenje številnih zasebnih standardov.

Ti standardi pa lahko povzročijo, da se iz verige preskrbe s hrano iz estetskih razlogov (kot so zahteve o velikosti in obliki) umaknejo povsem užitni proizvodi2. Obstaja zelo malo študij, ki kažejo, da je mogoče proizvode, ki se ne prodajo v dveh najvišjih kategorijah kakovosti (I. kategorija ali ekstra), dejansko prodati predelovalni industriji. Poleg tega ima lahko predelovalna industrija iz tehničnih razlogov še strožje zahteve o velikosti in obliki3,4.

Zato je treba dodatno raziskati razmerje med tržnimi standardi in potrato hrane5. O potrati hrane, povezani z uporabo standardov, je pred kratkim razpravljala delovna skupina UNECE6 za standarde kakovosti v kmetijstvu. Komisija in države članice EU lahko vplivajo na javne standarde UNECE, ki jih EU potrdi in jih nato izvaja. Pri takšnih razpravah bi bilo treba upoštevati vprašanja v javnem interesu, kot je izogibanje tratenju virov s preprečevanjem potrate hrane, in sicer iz gospodarskih in okoljskih razlogov.

Drugi primer: nepoštene trgovinske prakse in velike razlike v pogajalski moči

Nepoštene trgovinske prakse so prakse, ki močno odstopajo od dobrega poslovnega ravnanja in so v nasprotju z dobro vero in poštenim ravnanjem. Običajno jih v primerih neuravnoteženosti moči močnejša stran vsili šibkejši. Obstajajo lahko na kateri koli strani razmerij med podjetji7. Nepoštene trgovinske prakse in neuravnoteženost pogajalske moči med nosilci dejavnosti sta torej različna pojma, ki se lahko udejanjita hkrati.

Oba položaja lahko povzročata potrato hrane (glej okvir). Če pride do potrate hrane, močnejši, dominantni nosilec dejavnosti v obeh primerih prenese del stroškov te potrate na šibkejšega nosilca dejavnosti v poslovnem razmerju, nad katerim dominira.

Okvir

Poslovna razmerja, ki vplivajo na potrato hrane

Primeri nepoštenih trgovinskih praks, ki lahko vplivajo na potrato hrane:

  • to, da ni pisnih pogodb,
  • enostransko spreminjanje dogovorjenih pogojev po sklenitvi pogodbe.

Do potrate hrane lahko pride tudi pri odpovedih ali spremembah naročenih količin v zadnjem trenutku, ko dobavitelj ne more najti drugega kupca za svoj pridelek.

Primeri „poštenih“ trgovinskih praks v položajih z neuravnoteženo pogajalsko močjo, ki lahko vplivajo na potrato hrane:

  • pogodbene klavzule, v katerih je določena visoka stopnja razpoložljivosti proizvoda brez zagotovljenega odkupa,
  • dobavitelji, ki se trudijo za zelo veliko razpoložljivost proizvoda, da ne bi tvegali prekinitve poslovnega razmerja s stranko.

V takšnih položajih lahko do potrate hrane pride, če kupec potrebuje manj proizvodov, kot mu jih da na voljo dobavitelj.

Evropski parlament, ki je večkrat opozoril na razmerje med neuravnoteženo pogajalsko močjo, nepoštenimi trgovinskimi praksami in potrato hrane, je priznal: „Pravično trgovanje bi tudi znižalo prekomerno proizvodnjo in količino ostankov hrane8.“ Komisija in organi držav članic priznavajo, da nepoštene prakse med podjetji obstajajo in da je proti njim treba ukrepati. V nedavnem poročilu Komisije9 je navedeno, da „Komisija […] na tej stopnji ne vidi dodane vrednost[i] posebnega usklajenega regulativnega pristopa na ravni EU“.

Kljub (i) prizadevanjem za okrepitev primarnega sektorja s podporo ustanavljanju in širjenju organizacij proizvajalcev10, (ii) pobudi za verigo preskrbe s hrano11, ki od leta 2011 obstaja v okviru foruma na visoki ravni za izboljšanje delovanja verige preskrbe s hrano12, ter (iii) obstoju posebne zakonodaje za boj proti nepoštenim trgovinskim praksam v večini držav članic, pa ta kompleksna vprašanja vsaj deloma ostajajo nerazrešena, odprto vprašanje pa ostaja tudi upoštevanje učinka nepoštenih trgovinskih praks na potrato hrane.

Priloga II

Pregled instrumentov EU, ki lahko vplivajo na boj proti potrati hrane

Na ravni Evropske komisije je za dosje potrate hrane zadolžen GD za zdravje in varnost hrane. V tem okviru izvaja več ukrepov (kot je ustanavljanje delovnih in strokovnih skupin) in komunikacijskih pobud. Pri preprečevanju potrate hrane sodeluje tudi več drugih generalnih direktoratov Komisije, saj lahko na potrato hrane vpliva več politik (kot so kmetijska politika, ribiška politika, politika na področju varnosti hrane in politika na področju ravnanja z odpadki) in določb EU.

Za revizijo smo analizirali politike in pravne določbe EU ter ugotovili, kateri instrumenti (skladi EU in pravne določbe, ki niso povezane z nobenim skladom) lahko vplivajo na vedenje različnih akterjev v verigi preskrbe s hrano1 pri preprečevanju potrate hrane ali pri darovanju hrane, ki bi bila drugače potratena. Rezultat je v tabeli spodaj: v njej je prikazan pregled tistih instrumentov EU, ki vplivajo na boj proti potrati hrane, in navedeno, v katerem delu verige preskrbe s hrano bi bilo mogoče vplivati na vedenje različnih akterjev.

Instrumenti EU, ki vplivajo na boj proti potrati hranePreprečevanje potrate hraneDarovanje
proizvajalcipredelovalcitrgovci na drobnopotrošniki
Skladi EUEKJSxxxx
EKSRPxx
ESPRxxx
FEADx
Pravne določbe, ki niso povezane s skladidirektiva o odpadkih1xxxx
pravila o varnosti hrane2xxxx
označevanje3xxxxx
sledljivost2xxxx
tržni standardi4xxxx
(ne)poštene trgovinske praksexxx
DDV5 in finančne spodbudexxxx

1 Direktiva 2008/98/ES.

2 Splošna živilska zakonodaja (Uredba (ES) št. 178/2002) ter sveženj o higieni živil (Uredba (ES) št. 852/2004, Uredba (ES) št. 853/2004, Uredba (ES) št. 854/2004 in Direktiva 2004/41/ES).

3 Roki trajanja živil in označevanje datuma (Uredba (ES) št. 1169/2011).

4 Uredba (ES) št. 1580/2007 (kakor je bila spremenjena, zlasti z Uredbo (ES) št. 1221/2008).

5 Direktiva Sveta 2006/112/ES.

V zgornji tabeli so navedeni instrumenti EU, ki so določeni v uredbah Evropskega parlamenta in Sveta, uredbah Komisije ali v direktivah Evropskega parlamenta in Sveta. Glede na vrsto besedila je lahko vpliv na izvajanje določb neposreden (v primeru uredb) ali posreden (v primeru direktiv), pri čemer imajo države članice pri izvajanju določb EU nekaj svobode pri razlagi.

Zato so pri zgornjih instrumentih EU države članice v zvezi s potrato hrane odgovorne za uporabo skladov in izvajanje določb EU na način, ki spodbuja preprečevanje potrate hrane in darovanje.

Priloga III

Glavne politične izjave o potrati hrane od leta 2009

2009

Nekdanja danska komisarka ga. Fischer Boel1

„Nesmiselno je metati stran proizvode, s katerimi ni nič narobe, samo zato, ker so ‚napačne‘ velikosti in oblike.“

2010

Skupna izjava proti potrati hrane2

S sprejetjem te deklaracije želimo izrecno izraziti našo zavezo, da na nacionalni, regionalni in svetovni ravni 50-odstotno zmanjšamo količino potratene hrane v celotni verigi preskrbe s hrano. Nujno bi bilo treba ugotoviti, katere ukrepe bi bilo treba sprejeti, da bi ta cilj postal realističen in bi ga bilo mogoče doseči do leta 2025.

2011

Evropski parlament, poročilo Kako preprečevati nastajanje živilskih odpadkov: strategije za učinkovitejšo živilsko verigo v EU3

„prav tako Komisijo poziva k pripravi praktičnih ukrepov za razpolovitev živilskih odpadkov do leta 2025 in hkrati za preprečitev nastajanja bioloških odpadkov“

2012

Resolucija Evropskega parlamenta z dne 19. januarja 2012 Kako preprečevati nastajanje živilskih odpadkov: strategije za učinkovitejšo živilsko verigo v EU4

„prav tako Komisijo poziva k pripravi praktičnih ukrepov za razpolovitev živilskih odpadkov do leta 2025 in hkrati za preprečitev nastajanja bioloških odpadkov“

„spodbuja Svet in Komisijo, naj leto 2014 razglasita za evropsko leto boja proti nastajanju živilskih odpadkov

2013

Evropski parlament in Svet: Sklep št. 1386/2013/EU o splošnem okoljskem akcijskem programu Unije do leta 2020 „Dobro živeti ob upoštevanju omejitev našega planeta“5

„V sklepih Rio + 20 je priznana potreba po znatnem zmanjšanju izgube hrane po spravilu in drugih izgub hrane ter odpadkov v celotni verigi preskrbe s hrano. Komisija bi morala predložiti celovito strategijo za preprečevanje nastajanja nepotrebnih živilskih odpadkov in sodelovati z državami članicami pri boju proti čezmernemu nastajanju odpadkov.“

2015

13 poslancev Evropskega parlamenta: pisna izjava o potrati hrane6

Komisijo se poziva, naj leto 2016 razglasi za evropsko leto boja proti potrati hrane

Resolucija Evropskega parlamenta z dne 30. aprila 2015 o Expu 2015 v Milanu: Nahranimo planet – energija za življenje7

„poziva Komisijo, naj se proti zavrženi hrani bojuje z ambicioznimi, jasno opredeljenimi in zavezujočimi cilji, da bi države članice spodbudila k ukrepanju proti nastajanju živilskih odpadkov na vseh ravneh prehranske verige od pridelave do porabe“

„spodbuja države članice k izobraževanju državljanov, promociji in širitvi primerov najboljše prakse, izvajanju analiz in družbenim in šolskim kampanjam proti nastajanju živilskih odpadkov ter o pomenu zdravega in uravnoteženega prehranjevanja z lokalnimi kmetijskimi proizvodi, poleg tega pa naj leto 2016 razglasijo za evropsko leto boja proti nastajanju živilskih odpadkov

Zasedanje ministrov za kmetijstvo skupine G-20 v Istanbulu 7. in 8. maja 2015, končno sporočilo8

Z veliko zaskrbljenostjo ugotavljamo velik obseg izgube in potrate hrane v celotni vrednostni verigi hrane ter njegove negativne posledice za prehransko varnost, prehrano, rabo naravnih virov in okolje. Poudarjamo, da je to svetoven problem z ogromnim gospodarskim, okoljskim in družbenim pomenom, ter spodbujamo vse članice G-20 k okrepitvi prizadevanj za njegovo obravnavo. Menimo, da je zmanjšanje izgube in potrate hrane dober cilj za skupno ukrepanje skupine G-20 in da lahko skupina G-20 pri tem zagotovi vodstvo na svetovni ravni. Opozarjamo na politična priporočila Odbora za svetovno prehransko varnost o izgubi in potrati hrane. Zaradi usklajenosti politik spodbujamo delovno skupino za razvoj, naj si kot del svojega izvedbenega načrta G-20 za okvir prehranske varnosti in prehrane še naprej prizadeva za razvoj ukrepov, namenjenih preprečevanju izgube in potrate hrane.

Resolucija Evropskega parlamenta z dne 9. julija 2015 o učinkoviti rabi virov: prehod na krožno gospodarstvo9

„poziva Komisijo, naj do konca leta 2015 predlaga cilje, ukrepe in instrumente za učinkovito preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov, vključno z zavezujočim ciljem zmanjšanja količine živilskih odpadkov za vsaj 30 % do leta 2025 v sektorjih proizvodnje, maloprodaje/distribucije, prodaje hrane/gostinstva in gospodinjstva

„poziva Komisijo, naj pri izvajanju ocene učinka novih zadevnih zakonodajnih predlogov oceni njihov morebitni učinek na nastajanje živilskih odpadkov

Evropski odbor regij: Resolucija o trajnostni proizvodnji hrane10

„znova poziva Evropsko komisijo, naj spodbuja zmanjševanje količine živilskih odpadkov in ponovno poda predlog o tem, da bi jih do leta 2025 zmanjšali za vsaj 30 %, ki bo temeljil na umaknjenem predlogu iz leta 2014 o spremembi okvirne direktive o odpadkih, s čimer bi spodbudili krožno gospodarstvo […]; podpira poziv Evropskega parlamenta, da se 2016 razglasi za evropsko leto boja proti nastajanju živilskih odpadkov

Resolucija Združenih narodov, ki jo je sprejela Generalna skupščina Združenih narodov 25. septembra 2015, 70/1. Spreminjamo naš svet: Agenda za trajnostni razvoj do leta 203011

12.3 Do leta 2030 prepoloviti svetovno količino potratene hrane na prebivalca na maloprodajni ravni in ravni potrošnika ter zmanjšati izgubo hrane v proizvodni verigi in verigi preskrbe, vključno z izgubo po spravilu

2016

Osnutek poročila Evropskega parlamenta o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih. Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane, 24. maj 201612

„Opredelitve […] živilskih odpadkov in dekontaminacije je treba vključiti v Direktivo 2008/98/ES, da se pojasni področje uporabe teh pojmov. […]

Komisija bi morala predložiti smernice za darovanje hrane, ki bi vključevale fiskalne in tehnične vidike. […]

Države članice spremljajo in ocenjujejo izvajanje svojih ukrepov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov tako, da merijo stopnje živilskih odpadkov na podlagi skupne metodologije. Komisija do 31. decembra 2017 sprejme delegirani akt v skladu s členom 38a, s katerim določi to metodologijo, vključno z minimalnimi zahtevami glede kakovosti, da se zagotovi enotno merjenje stopenj živilskih odpadkov. […]

Države članice v skladu s členoma 1 in 4 oblikujejo programe preprečevanja nastajanja odpadkov, da se dosežejo najmanj naslednji cilji:

[…] do leta 2030 50 % zmanjšanje živilskih odpadkov

Svet Evropske unije. Izgube hrane in živilski odpadki – sklepi Sveta (28. junij 2016).

Ti sklepi Sveta podrobneje opredeljujejo sklepe Sveta o akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo (20. junij 2016).

1 http://europa.eu/rapid/press-release_IP-09-1059_sl.htm

2 Skupna izjava proti potrati hrane, ki so jo podpisali akademiki in raziskovalci z univerz v različnih državah po vsem svetu, poslanci Evropskega parlamenta, politiki ter predstavniki mednarodnih organizacij in civilne družbe: http://www.lastminutemarket.it/media_news/wp-content/uploads/2010/12/JOINT-DECLARATION-FINAL-english.pdf.

3 Evropski parlament, poročilo Kako preprečevati nastajanje živilskih odpadkov: strategije za učinkovitejšo živilsko verigo v EU (2011/2175(INI)) http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A7-2011–0430+0+DOC+XML+V0//SL.

4 Resolucija Evropskega parlamenta z dne 19. januarja 2012 Kako preprečevati nastajanje živilskih odpadkov: strategije za učinkovitejšo živilsko verigo v EU (2011/2175(INI)) (2013/C 227 E/05): http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2012–0014+0+DOC+XML+V0//SL.

5 Evropski parlament in Svet: Sklep št. 1386/2013/EU o splošnem okoljskem akcijskem programu Unije do leta 2020 „Dobro živeti ob upoštevanju omejitev našega planeta“.

6 13 poslancev Evropskega parlamenta: pisna izjava o potrati hrane: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+WDECL+P8-DCL-2015–0001+0+DOC+WORD+V0//EN.

7 Resolucija Evropskega parlamenta z dne 30. aprila 2015 o Expu 2015 v Milanu: Nahranimo planet – energija za življenje (2015/2574(RSP)): http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015–0184+0+DOC+XML+V0//SL.

8 Zasedanje ministrov za kmetijstvo skupine G-20 v Istanbulu 7. in 8. maja 2015, končno sporočilo.

9 Resolucija Evropskega parlamenta z dne 9. julija 2015 o učinkoviti rabi virov: prehod na krožno gospodarstvo (2014/2208(INI)): http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015–0266+0+DOC+XML+V0//SL.

10 Evropski odbor regij: Resolucija o trajnostni proizvodnji hrane.

11 Resolucija Združenih narodov, ki jo je sprejela Generalna skupščina Združenih narodov 25. septembra 2015, 70/1. Spreminjamo naš svet: Agenda za trajnostni razvoj do leta 2030: http://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/70/1&Lang=E.

12 Osnutek poročila Evropskega parlamenta o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih (COM(2015) 0595 – C8-0382/2015 – 2015/0275(COD)). Odbor za okolje, javno zdravje in varnost hrane. 2015/0275(COD).

Odgovori Komisije

Povzetek

I

Komisija se v celoti zaveda, da so živilski odpadki globalen problem in sprejema ukrepe za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in optimizacijo rabe virov v celotni vrednostni verigi živil. Komisija je leta 2015 kot del svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo ponovno potrdila zavezanost EU k cilju zmanjšanja količine živilskih odpadkov iz globalne agende za trajnostni razvoj do leta 2030.

III

V novem svežnju ukrepov za krožno gospodarstvo, ki ga je Komisija sprejela leta 2015, je preprečevanje živilskih odpadkov priznano za prednostno področje in predlagano, naj se obravnava v večstranskem akcijskem načrtu, ki so ga skupaj razvili vsi generalni direktorati.

III
i

Komisija meni, da se njene ambicije sčasoma niso zmanjšale, temveč je zagotovila, da so določbe, ki se nanašajo na živilske odpadke, jasne, izvedljive in skladne z regulativnim okvirom EU. Dokumenti politike Komisije so se torej iz izjav o „viziji“ razvili v konkretnejše predloge, potrebne za podpiranje programov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov, ki jih izvajajo vsi akterji. Komisiji so pri tem koristile obsežne razprave o možnih pobudah, ki so od leta 2012 potekale s številnimi različnimi deležniki.

Komisija meni, da ni potrebna nova skupna opredelitev „živilskih odpadkov“, saj sta opredelitvi pojmov „živilo“ in „odpadki“ že dobro uveljavljeni v regulativnem okviru EU.

EU je začela delo v zvezi z metodologijo merjenja živilskih odpadkov za zagotovitev, da nacionalni programi za preprečevanje nastajanja odpadkov in določanje ciljev temeljijo na trdnih dokazih.

ii

Za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov so potrebni ukrepi v celotni vrednostni verigi živil ter večje medsektorsko sodelovanje. Preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in optimizacija uporabe virov lahko prispevata k inovativnim modelom za pridelavo, trženje, distribucijo in uživanje živil.

Komisija si prizadeva podpirati prizadevanja deležnikov z akcijskim načrtom, ki je bil predlagan v akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo. Cilj nove platforme EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih je zlasti podpirati vse akterje pri opredeljevanju ukrepov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov, izmenjavi najboljših praks ter ocenjevanju napredka, doseženega skozi čas.

iii

Komisija priznava, da se različne določbe, ki se nanašajo na darovanje hrane (na primer o higieni živil, informacijah o živilih za potrošnike), po vsej EU razlagajo na različne načine. Zato potencial darovanja hrane ni v celoti izkoriščen. Kot je navedeno v sporočilu o krožnem gospodarstvu1, bo Komisija sprejela ukrepe, da se bo omogočilo skupno razumevanje pravnih določb EU, ki se nanašajo na darovanje hrane. To vključuje zavezo, da se bodo razvile smernice EU za darovanje hrane, namenjene darovalcem in bankam hrane, v katerih bo razloženo, kako upoštevati ustrezno zakonodajo EU v sedanjem regulativnem okviru (npr. o varnosti hrane, higieni živil, sledljivosti, odgovornosti itd.).

IV
i

Kot del akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo iz leta 2015 je bil sprejet poseben akcijski načrt za podporo prizadevanjem EU pri preprečevanju in zmanjšanju nastajanja živilskih odpadkov. Ta večletni akcijski načrt bo usmerjal prizadevanja Komisije, držav članic in akterjev v vrednostni verigi živil, da dosežejo cilje trajnostnega razvoja. Platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih bo podpirala vse akterje, med drugim pri opredeljevanju ukrepov, ki so potrebni za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov.

ii

Komisija meni, da bi bilo lahko nastajanje živilskih odpadkov dodaten element, ki ga je treba analizirati pri prihodnjih ocenah učinka ustreznih politik EU.

iii

Komisija trenutno izvaja ukrepe za pojasnitev pravnih določb EU, ki olajšujejo darovanje hrane (glej odgovor Komisije na odstavek III(iii)).

Komisija je predlagala več sprememb uredbe o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim kot del predloga za revizijo finančne uredbe, sprejete 14. septembra 2016. Ena od teh sprememb, če bo odobrena, bo državam članicam omogočila, da uporabijo poenostavljene možnosti obračunavanja stroškov pri financiranju darovanja hrane. Namen tega ukrepa je olajšati uporabo darovane hrane v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

SRP ne določa darovanja umaknjenih rib, vendar lahko države članice spodbujajo in podpirajo razvoj struktur, ki omogočajo darovanje rib, ki jih ni mogoče dati na trg za neposredno prehrano ljudi. Darovanje se lahko olajša tudi s pomočjo za skladiščenje, ki jo podpira Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo. Namen tega mehanizma je pobotati stroške, ki so nastali pri stabilizaciji in skladiščenju proizvodov, ki jih ni mogoče prodati nad določeno ceno. Po obdobju skladiščenja jih lahko organizacije proizvajalcev ribiških proizvodov pri ponovni uvedbi proizvodov za neposredno prehrano ljudi brezplačno dajo na voljo na trgu. Po poteku veljavnosti mehanizma leta 2019 lahko organizacije proizvajalcev z lastnimi sredstvi organizirajo podoben mehanizem.

Uvod

01

Čeprav obstaja velika negotovost glede podatkov o živilskih odpadkih v EU, se zdi, da je količina zavržene hrane, proizvedene v EU, manjša od splošne ocene. Po ocenah raziskovalnega projekta FUSIONS („Food Use for Social Innovation by Optimising Waste Prevention Strategies“ (Uporaba hrane za socialne inovacije z optimizacijo strategij za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov)), ki ga financira EU, se zavrže približno 20 % hrane, proizvedene v EU, pri čemer se večina hrane zavrže ob porabi2.

02

Komisija meni, da je treba za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov opisati, kateri material šteje za živilski odpadek v vseh fazah verige preskrbe s hrano, tj. v proizvodnji, distribuciji in porabi. V ta namen bo Komisija oblikovala metodologijo3, ki bo ob upoštevanju opredelitev pojmov „živilo“ in „odpadek“4 v EU ponazorila, kateri material se v določeni fazi verige preskrbe s hrano šteje za živilski odpadek in kateri ne, še zlasti ob upoštevanju izjem, opredeljenih v členih 2 in 5 okvirne direktive o odpadkih (iz leta 2008) (stranski proizvod pri proizvodnji ali živila, ki se uporabljajo na kmetiji ali za proizvodnjo bioenergije, se na primer ne štejejo za odpadek). Pravna podlaga za spremljanje, merjenje in sporočanje ravni živilskih odpadkov je del predloga Komisije5 za revizijo okvirne direktive o odpadkih (iz leta 2008).

Metodologija bo zagotovila podrobna pravila o tem, kako bi morali biti živilski odpadki količinsko opredeljeni, zadevnih sektorjih v verigi preskrbe s hrano ter vrsti podatkov, ki jih je treba zbrati in sporočati za namene izpolnjevanja obveznosti spremljanja in poročanja, navedene v predlogu o spremembi okvirne direktive o odpadkih. Glede na zgoraj navedeno Komisija meni, da predlog za posebno in enotno opredelitev pojma „živilski odpadki“ ne bi imel dodane vrednosti.

03

Opredelitveni okvir, ki ga je predlagal projekt FUSIONS, je bil prvi korak pri oblikovanju priročnika za podpiranje držav članic pri oblikovanju usklajenih metod za pridobivanje nacionalnih podatkov o živilskih odpadkih, ki zajemajo vse sektorje vrednostne verige živil. Obsežen priročnik o količinski opredelitvi živilskih odpadkov, izdelan v okviru projekta FUSIONS, je bil oblikovan kot uporabno orodje, ki temelji na opredelitvenem okviru raziskovalnega projekta in, čeprav se prekriva z regulativnim okvirom EU (pri pojmih „odpadek“ in „živila“), ni vedno skladen z opredelitvami v njem. Opredelitev projekta FUSIONS vključuje več kmetijskih surovin kot materiala, ki bi se lahko v skladu z regulativnim okvirom EU (glej odstavek 2) štel za odpadek. 

05

Komisija meni, da hierarhija ravnanja z odpadki, opredeljena v okvirni direktivi o odpadkih, v celoti velja za živilske odpadke. Komisija meni, da v zakonodaji EU o odpadkih ni treba določiti posebne hierarhije ravnanja z živilskimi odpadki.

07

Še vedno ni dovolj podatkov EU o živilskih odpadkih. Predlog zakonodaje o odpadkih si prizadeva odpraviti to vrzel v skladu z načelom „česar se ne meri, ni mogoče upravljati.“

15

Dialog na evropski in mednarodni ravni za optimizacijo preprečevanja nastajanja ter zmanjšanje živilskih odpadkov bo potekal še naprej v okrepljeni obliki, saj so ključni akterji na mednarodnih ravneh (Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, Program Združenih narodov za okolje) pozvani k sodelovanju v platformi EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih.

Za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov so potrebni celostni akcijski načrti, ki bodo povezovali vse akterje v vrednostni verigi živil in javne subjekte6. Potrebni so tako zakonodajni kot nezakonodajni ukrepi, takšen pristop k preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov pa je izražen v akcijskem načrtu EU za spodbujanje krožnega gospodarstva.

Boj proti živilskim odpadkom ni med cilji SKP, kot so opredeljeni v členu 39 PDEU. Sedanja SKP zagotavlja številne različne ukrepe za preprečevanje in zmanjšanje izgub hrane in živilskih odpadkov pri primarni proizvodnji in predelavi. Pri fazah v živilski verigi, ki presegajo to raven, SKP ni pravna podlaga za ukrepanje.

Opažanja

26

Komisija je že leta 2011 izdala smernice o preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov7 in Evropska agencija za okolje od leta 2012 organizira posebne spletne seminarje o preprečevanju nastajanja odpadkov, da bi se olajšala izmenjava informacij in znanja med državami članicami, vključno s posebnimi seminarji o živilskih odpadkih (npr. spletni seminar oktobra 2013).

Od leta 2012 si Komisija prizadeva ugotoviti, kje se živilski odpadki pojavljajo v verigi preskrbe s hrano, na katerih področjih obstajajo ovire za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov ter na katerih področjih so potrebni ukrepi na ravni EU, pri tem pa dejavno sodeluje z vsemi akterji. Na podlagi tega je bil pripravljen celovit akcijski načrt za reševanje problema živilskih odpadkov, ki ga je Komisija leta 2015 sprejela kot del svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo.

Skupni odgovor na odstavek 26 in naslov pred odstavkom 27

Komisija meni, da sčasoma ni postala manj ambiciozna, temveč je zagotovila, da so določbe, ki se nanašajo na živilske odpadke, jasne, izvedljive in skladne z regulativnim okvirom EU. Dokumenti politike Komisije so se torej razvili iz izjav o „viziji“ v konkretnejše predloge, potrebne za podpiranje programov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov, ki jih izvajajo vsi akterji v celotni vrednostni verigi živil. Predvsem zavezanost držav članic EU preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov, vključno z določanjem nacionalnih ciljev ter opredelitvijo kazalnikov za ocenjevanje napredka skozi čas, je bistvena za doseganje ciljev iz svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo.

Skupni odgovor na prvo in drugo alineo odstavka 27

Komisija je v skladu s političnimi smernicami, ki jih je razložila v svojem delovnem programu za leto 2015, uporabila načelo politične diskontinuitete pri vseh predlogih v obravnavi na podlagi skladnosti s temi prednostnimi nalogami. To velja tudi za sporočilo o trajnostnih prehranskih sistemih. Delo na področju preprečevanja nastajanja živilskih odpadkov, vključno z javnim posvetovanjem8, izvedenim v okviru priprave sporočila o trajnostnih prehranskih sistemih, je bilo v pomoč pri pripravi akcijskega načrta o preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov, predloženega kot del svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo. Komisija zato meni, da bi ločena objava sporočila v tej fazi imela le omejeno dodano vrednost.

28

Komisija meni, da se njene ambicije v zvezi z živilskimi odpadki niso zmanjšale, predstavljena orodja za doseganje rezultatov in spremljanje napredka pa so se zaostrila. Predlog Komisije o zakonodaji o odpadkih določa, da morajo države članice oceniti napredek z merjenjem živilskih odpadkov ter uporabljati kazalnike in cilje za spremljanje živilskih odpadkov. izhodišče EU se lahko opredeli šele, ko bodo države članice zbrale dovolj podatkov na dosleden način. Poleg tega bo platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih, ki se bo prvič sestala novembra 2016, omogočila napredek vseh akterjev.

Za vprašanja v zvezi z opredelitvijo pojma „živilski odpadki“ in izhodišča glej tudi odgovor Komisije na odstavek 2.

Okvir 1 – Zakaj je izhodišče pomembno?

Opredelitve izhodišča ni mogoče ločiti od dela na področju razvijanja orodij za merjenje ravni živilskih odpadkov, opredelitev kazalnikov in ciljev ter spremljanje ukrepov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov na nacionalni ravni. Podatki o živilskih odpadkih, zbrani v skladu s skupno metodologijo EU, bodo ključni pri opredeljevanju skupnega izhodišča za določanje ciljev za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov.

To vprašanje bo podrobneje obravnavano z državami članicami v okviru morebitnih obveznosti poročanja, ki so jih predlagali Združeni narodi v zvezi s cilji trajnostnega razvoja, med razpravami o predlogu zakonodaje o odpadkih, povezanega z obveznostmi poročanja in spremljanja, pri pripravi skupne metodologije za merjenje živilskih odpadkov ter v platformi EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih. Pri teh procesih se bodo upoštevali obstoječi ukrepi in prakse v državah članicah, zlasti nacionalna izhodišča in metode merjenja nacionalnih kazalnikov in ciljev.

29

Glej odgovor Komisije na odstavka 26 in 32.

30

Da bi bilo preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov učinkovito, so potrebni ukrepi na vseh ravneh (na svetovni ravni, ravni EU ter nacionalni, regionalni in lokalni ravni) in vključenost vseh ključnih akterjev. Vsi akterji se strinjajo, da je treba preprečevati nastajanje živilskih odpadkov, in večina jih že izvaja ukrepe.

Komisija sodeluje s številnimi različnimi deležniki, da bi se lahko opredelila vprašanja, ki jih je treba obravnavati na ravni EU v podporo njihovemu delu na terenu. Z vključujočim pristopom si je Komisija prizadevala vključiti tako zasebne akterje kot javne subjekte. Zaradi večstranske narave preprečevanja nastajanja živilskih odpadkov tema ni bila obravnavana samo v strokovnih skupinah, namenjenih temu vprašanju, temveč tudi v drugih forumih s širšimi pristojnostmi9.

Skupina deležnikov, ki jo je sklicala Komisija in se sestaja od leta 2012, obravnava številne teme, povezane s preprečevanjem nastajanja živilskih odpadkov (na primer prerazporejanje hrane, označevanje datuma, varno uporabo nekdanjih živil v krmi, merjenje živilskih odpadkov itd.), in je pojasnila, kje se zadevni akterji soočajo z ovirami za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov. Prispevek te skupine je torej pomagal usmerjati in osredotočiti akcijski načrt EU za boj v proti živilskim odpadkom. Ta skupina je prispevala tudi k izmenjavi dobrih praks in pomagala pri vnašanju informacij v odložišče, ki je objavljeno na spletišču Komisije10.

31

Posebna vloga strokovne skupine držav članic je zagotavljanje nasvetov in strokovnega znanja Komisiji in državam članicam glede priprave morebitnih pobud politike in izboljšanja usklajenega izvajanja zakonodaje, programov in politik EU za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov.

V tej fazi Komisija meni, da nova platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih (ki združuje javne in zasebne subjekte) ne bi nujno nadomestila strokovne skupine držav članic. To vprašanje bo Komisija ponovno ocenila, ko bo platforma vzpostavljena, povezani delovne procesi opredeljeni in bo pojasnjena zavezanost vseh strani.

32

Čeprav lahko strokovne skupine pomagajo pri mobilizaciji ter olajševanju in optimizaciji sprememb, zagon za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov ni odvisen samo od števila sestankov. Pomembno je, da Komisija zagotovi, da ukrepi, sprejeti na ravni EU, zagotavljajo dejansko dodano vrednost in se osredotočajo na ključne rezultate. Udeleženci sestankov se kot taki niso spremenili, spremenila pa se je potreba Komisije, da sodeluje tako z deležniki kot državami članicami. Skupni sestanek je potekal na primer 22. junija 2016, da bi potekala razprava o delovnem dokumentu za pripravo smernic EU za darovanje hrane. Nova platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih bo povezala vse ustrezne akterje (iz javnih in zasebnih subjektov), da se okrepi sodelovanje vseh udeležencev ter olajša priprava celostnih programov in rešitev za boj proti živilskim odpadkom.

Odločitev Komisije, da centralizira živilske odpadke v enem generalnem direktoratu (GD za zdravje in varnost hrane), kar je bilo leta 2014 izvedeno kot del organizacije nove Komisije, je pripomogla k racionalizaciji dela z jasno odgovornostjo in zagotovila, da se preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov vedno obravnava ob upoštevanju varnosti hrane in živil. Zagotovljeno je neprekinjeno izvajanje ukrepov, vedno pa sta na voljo ustrezno strokovno znanje in dosleden pristop.

Okvir 4 – Ni pravih znamenj, da delovna in strokovna skupina dosegata napredek Odgovor na prvo alineo smernic EU za darovanje hrane

Za razvoj smernic za tako zapleteno področje, kjer je treba zbrati dokaze za pomoč pri izvajanju politike na več področjih ter dejanske prakse na trgu, je treba opraviti obsežna posvetovanja. Komisija bo osnutek smernic novi platformi EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih predložila na prvem sestanku novembra 2016, da bi Komisija končne smernice lahko sprejela do konca leta 2017.

Odgovor na drugo alineo

Dejstvo, da pravila EU ne prepovedujejo trženja živil po datumu „uporabno najmanj do“, je bilo omenjeno na več srečanjih strokovnjakov. Komisija bo to vprašanje obravnavala tudi v okviru svojega dela v zvezi s smernicami EU za olajšanje darovanja hrane.

Odgovor na tretjo alineo: Označevanje datumov

Komisija je začela izvajati študijo, da bi preučila, kako nosilci živilske dejavnosti in nadzorni organi razumejo in uporabljajo označevanje datuma ter kakšen lahko prakse vplivajo na živilske odpadke. Ugotovitve iz te raziskave, ki jo je izvajalec začel izvajati septembra 2016, naj bi bile znane do konca leta 2017 in bodo podpirale oblikovanje prihodnje politike v zvezi z označevanjem datuma ter preprečevanjem nastajanja živilskih odpadkov. Objavljene so bile dodatne informacije o delu Komisije11 v zvezi z označevanjem datuma, vključno s pripravljenim informativnim in komunikacijskim gradivom v vseh jezikih EU, ki prispeva k boljšemu razumevanju pomena „uporabno najmanj do“ in „porabiti do“.

Odgovor na četrto alineo

Na začetnih sestankih v obdobju 2012–2013 so bila opredeljena številna področja, ki bi lahko vplivala na preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov. Ukrepi, ki so vključeni v akcijski načrt za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo, so bili oblikovani na podlagi posvetovanja in določanja prednostnih nalog znotraj Komisije.

Informacije o dejavnostih delovnih skupin, projektih in dejavnostih mreženja, ki potekajo v okviru evropskega partnerstva za inovacije na področju kmetijske produktivnosti in trajnosti (EIP-AGRI), končno poročilo ciljne skupine evropskega partnerstva za inovacije o kratkih dobavnih verigah ter nedavne delavnice z naslovom „Cities and Food – Connecting Consumers and Producers“ (Mesta in hrana – povezovanje potrošnikov in proizvajalcev) so na voljo na spletnem naslovu http://ec.europa.eu/eip/agriculture. Poleg tega so bile na spletišču Evropske mreže za razvoj podeželja (ENRD) razvite in objavljene informacije o delu ENRD na področju pametne dobavne verige, pri čemer so objavljeni tudi izbrani primeri in priporočila za boljše izvajanje. Evropska mreža za razvoj podeželja je za organe upravljanja organizirala tudi delavnice o boljšem izvajanju ukrepa za sodelovanje, ki se uporablja za podporo razvoju kratkih dobavnih verig in lokalnih trgov v okviru EKSRP. Poleg tega so izgube hrane in živilski odpadki ena od prednostnih tem v delovnem programu EIP-AGRI za leto 2017.

34

Glej odgovor Komisije na odstavek 15.

35

Zaporedne reforme politike, nazadnje leta 2013, so se odmaknile od podpore, vezane neposredno na proizvodnjo posebnih proizvodov, k podpiranju kmetov na način, ki ne izkrivlja trga in trgovine.

37

Komisija meni, da je podpora EU neodvisna od količine odpadkov in da neposredna plačila niti neposredno niti posredno ne zagotavljajo spodbud za proizvodnjo kmetijskih proizvodov. Večina (približno 90 %) neposrednih plačil je ločena od proizvodnje in ni povezana s kakršno koli posebno proizvodnjo. Kmetje, ki jih prejemajo, lahko opravljajo kmetijsko dejavnost, kot je ohranjanje kmetijske površine v stanju, primernem za pašo ali obdelovanje zemlje brez proizvodnje. Zaradi pokvarljive hrane očitno nastane več odpadkov.

Skupni odgovor na odstavka 38 in 39

Prostovoljna vezana podpora se lahko odobri le v obsegu, ki je potreben za spodbujanje ohranitve trenutne ravni proizvodnje v zadevnih sektorjih ali regijah. Od leta 2015 lahko obsega 10 % vseh neposrednih plačil. Večji deleži vezane podpore izražajo odločitve držav članic v korist sektorjem v težavah v obsegu, ki je potreben za ustvarjanje spodbude za ohranitev ravni proizvodnje. Komisija strogo spremlja prekoračitev omenjenih referenčnih ravni.

40

Čeprav EU še ni izvedla nobene študije, ki bi se posebno nanašala na vprašanje morebitne povezave med živilski odpadki in neposrednimi plačili, študije in ocene politik trga redno vključujejo analizo proizvodne količine.

Skupni odgovor na odstavka 41 in 42

Komisija meni, da intervencijski ukrepi na trgih ne prispevajo k nastajanju živilskih odpadkov. Proizvodi, odkupljeni v okviru javne intervencije ali skladiščeni s pomočjo za skladiščenje, morajo biti skladiščeni tako, da se ohrani njihova kakovost. Brez omenjenih ukrepov se pridelki ne bi spravili, ko so cene nižje od stroškov spravila, in bi se zato „zavrgli“.

Tržni ukrepi, kot je javna intervencija ali zasebno skladiščenje, se lahko kot varnostna mreža uporabijo le v primeru resne krize, ki prizadene trg, da se prepreči podpiranje strukturnega neravnovesja.

Ukrepi za preprečevanje in obvladovanje kriz, kot je umik s trga ali zgodnje obiranje ali opustitev spravila, so zasnovani tako, da se prepreči zloraba. Ob takšni ravni podpore bi bilo bolje, če bi proizvajalci prodajali svoje proizvode na trgu, kot da bi se umaknili.

Niti brezplačno razdeljevanje niti umiki na druge namembne trge niso namenjeni kot alternativna prodajna možnost, temveč kot orodje za pomoč pri obvladovanju krize. Količine, ki se lahko umaknejo, so omejene. Umik proizvodov predvideva posebno uporabo umaknjenih proizvodov (npr. v korist dobrodelnih organizacij ali šol).

43

Komisija trenutno pripravlja načine, na katere bi države članice intervencijske zaloge lahko uporabile v okviru sheme pomoči najbolj ogroženim osebam.

Glej tudi odgovor Komisije na odstavek 41.

44

Komisija ugotavlja, da 1,8 milijona ton obsega približno 0,002 % proizvodnje med letoma 2008 in 2015 in da mora umik proizvodov izpolnjevati okoljske zahteve za odstranjevanje.

Komisija meni, da ukrepi za preprečevanje in obvladovanje kriz ne povzročajo živilskih odpadkov. Na primer, zgodnje obiranje ne vpliva na proizvodnjo živil.

45

Javna intervencija ne prispeva k nastajanju živilskih odpadkov. V njenem okviru se umaknejo proizvodi z nezadostnimi prodajnimi možnostmi, za katere bi sicer obstajalo tveganje, da bi nastali živilski odpadki. Ko se tržna cena zviša, se proizvodi sprostijo na trg za prodajo, distribuirajo na druge načine ali pa so dani v uporabo kot živila v okviru sheme za najbolj ogrožene osebe.

Kar zadeva izredne ukrepe, ki so bili uvedeni kot protiutež ruski prepovedi uvoza in nujni potrebi po dejanskem učinku na krizo na trgu, ocena učinka ni potrebna zaradi narave ukrepov (nujni postopek).

47

Deset držav članic (Bolgarija, Estonija, Španija, Finska, Hrvaška, Irska, Litva, Luksemburg, Malta in Romunija) je v svojih strategijah za shemo šolskega mleka določilo spremljevalne ukrepe. Strategija ene države članice (Hrvaške) za šolsko leto 2016–2017 vsebuje sklicevanje na izobraževalno dejavnost, ki prispeva k preprečevanju živilskih odpadkov.

49

Drugi ukrepi, kot so naložbe v osnovna sredstva, katerih cilj je izboljšati učinkovitost predelave kmetijskih proizvodov ali uporabiti učinkovitejše stroje, prispevajo k zmanjšanju nastajanja živilskih odpadkov v EU.

Skupni odgovor na odstavka 50 in 51

Boj proti živilskim odpadkom ni poseben cilj politike razvoja podeželja, zato ga državam članicam ni bilo treba posebej vključiti v svoje strategije. Vendar pa so imele države članice možnost, da vprašanje živilskih odpadkov obravnavajo v svojih strategijah in programih z več ukrepi, kot so prenos znanja, dejavnosti obveščanja, naložbe v osnovna sredstva, dobrobit živali in sodelovanje.

56

Komisija se strinja z ugotovitvami sodišča, da so za učinkovito spremljanje izvajanja obveznosti iztovarjanja potrebni zanesljivejši podatki.

Odgovor na drugo alineo

Čeprav v uredbi o nadzoru ni izrecnih določb o poročanju o zavržkih, je Komisija začela postopek za zbiranje podatkov o zavržkih, da bo spremljala izvajanje obveznosti iztovarjanja. Podatki o zavržkih se lahko zbirajo tudi za znanstvene namene prek okvira za zbiranje podatkov.

Odgovor na tretjo alineo

Točnih in nazornih podatkov o deležu zavržka je malo predvsem zato, ker je bila revizija izvedbenih pravil o izjavah v ladijskih dnevnikih ter razlikovanju med različnimi vrstami zavržkov (pod najmanjšo referenčno velikostjo za ohranjanje, prepovedane vrste ali drugo) lahko sprejeta šele oktobra 2015, ko je bil dosežen dogovor o uredbi omnibus maja 2015. Za prehod za vključitev novih zahtev za izjave v ladijskih dnevnikih v vsakodnevno poslovanje v panogi ter spremembe, ki jih zahtevajo nadzorni organi, je potreben čas. V tem času se Komisija in uprave zanašajo na ocene ulova, za katerega je bilo sporočeno, da je bil zavržen, pridobljene na podlagi podatkov o upravljanju ribolovnega napora in okvira za zbiranje podatkov.

63

Uredba o higieni živil12 spodbuja razvoj smernic za dobro higiensko prakso. To so bodisi smernice EU, ki jih je ocenil in potrdil Stalni odbor za rastline, živali, hrano in krmo, bodisi nacionalne smernice, ki so jih ocenili nacionalni organi (za slednje glej odstavek 64).

Kot določa ta uredba, morajo pobudo za razvoj smernic EU dati organizacije deležnikov. Komisija ob vsaki priložnosti spodbuja te organizacije, naj se pripravi to orodje za izvajanje higienskih zahtev in ponuja brezplačen prevod v vse jezike. Objavljene so bile smernice za pripravo omenjenih smernic13 in Komisija doslej še ni zavrnila ocene predloženih osnutkov. Komisija je prevzela pobudo, da bo sama pripravila nekatere smernice. Stalni odbor je zlasti v zvezi z zmanjšanjem živilskih odpadkov pred kratkim pregledal smernice EU za darovanje hrane z naslovom „Every Meal Matters“ (Pomemben je vsak obrok), ki čakajo na dokončno potrditev.

64

Čeprav je odgovornost za razvoj in posodabljanje nacionalnih smernic na nacionalni ravni, je Komisija odgovorna za vodenje sistema registracije in zagotavljanje njegove razpoložljivosti državam članicam.

Poleti 2016 sta bila uvedena nova elektronska oblika in register. Olajšuje tudi iskanje določenih tem med več kot 700 nacionalnimi smernicami, objavljenimi v registru14.

Skupni odgovor na odstavka 65 in 66

Velikost serije mora opredeliti nosilec živilske dejavnosti. Odvisna je od proizvodnega sistema nosilca, npr. pri kolikšni količini proizvedenih živil obstaja nevarnost, ki je odvisna od možnosti čiščenja in razkuževanja med proizvodnimi serijami, velikosti posod za prejemanje (in kako pogosto se izpraznijo), možnosti notranje sledljivosti itd. Odpoklic manjših serij živil je upravičen le, če se lahko dokaže, da je bila proizvodnja te serije ločena od drugih serij in navzkrižna kontaminacija ni mogoča. Poleg tega bi bilo treba podrobneje oceniti, ali bi manjše serije dejansko prispevale k strategiji za zmanjšanje nastajanja živilskih odpadkov med proizvodnjo.

Glede na visoko raven varnosti hrane v EU odpoklici in umiki obsegajo le zelo majhen delež nastalih živilskih odpadkov.

67

Za označevanje datuma so odgovorni nosilci živilske dejavnosti, ki določijo, ali je za proizvod treba navesti datum „porabiti do“ ali „uporabno najmanj do“ in dolžino roka uporabnosti ob upoštevanju varnosti, kakovosti in trženjskih dejavnikov. Nekatera živila so izvzeta iz obveznosti označevanja proizvoda z „uporabno najmanj do“, kot so sveže sadje in nepokvarljiva živila, kot so sol, sladkor, kis. Edina kategorija živil, za katero je označevanje datuma določeno v zakonodaji EU, so konzumna jajca15.

68

Komisija dejavno preučuje načine za izboljšanje uporabe in razumevanja označevanja datuma vseh akterjev v verigi preskrbe s hrano in nadzornih organov16 (glej odgovor na odstavek 32 glede trenutne študije, ki jo izvaja Komisija).

70

Komisija priznava, da se različne določbe, ki se nanašajo na darovanje hrane (na primer o higieni živil, informacijah o živilih za potrošnike), po vsej EU razlagajo na različne načine. Zato potencial darovanja hrane ni v celoti izkoriščen. Kot je navedeno v sporočilu o krožnem gospodarstvu17, bo Komisija sprejela ukrepe, da se bo omogočilo skupno razumevanje pravnih določb EU, ki se nanašajo na darovanje hrane. To vključuje zavezo, da se bodo razvile smernice EU za darovanje hrane, namenjene darovalcem in bankam hrane, v katerih bo razloženo, kako upoštevati ustrezno zakonodajo EU v sedanjem regulativnem okviru (npr. o varnosti hrane, higieni živil, sledljivosti, odgovornosti itd.).

71

Darovanje hrane je oblika ukrepa za preprečevanje nastajanja odpadkov. To je izraženo tudi v smernicah GD za okolje o preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov18. Hrana se lahko da na voljo končnim uporabnikom bodisi prek komercialnih distribucijskih poti bodisi prek organizacij za prerazporejanje (tj. banke hrane in/ali dobrodelne organizacije). Darovanje hrane je zato del verige preskrbe s hrano in lahko pomaga tudi pri preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov.

O spremljanju prerazporejanja hrane kot delu preprečevanja nastajanja živilskih odpadkov bodo potekale dodatne razprave v platformi EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih.

72

Zakonodaja EU vsebuje številne sklice na dejavnosti, ki so oproščene ali pa zanje veljajo manj obremenjujoče zahteve. Vendar pa se razlaga teh določb, npr. na področju higiene in označevanja živil, v EU razlikuje. Zato bo Komisija nadalje pojasnila obveznosti nosilcev živilske dejavnosti ter bank hrane in/ali dobrodelnih organizacij pri ravnanju s podarjeno hrano v okviru priprave smernic EU za olajšanje darovanja hrane (glej odgovor Komisije na odstavek III(iii) in odstavek 32).

Darovanje hrane je zapletena tema, ki vključuje številne in raznolike akterje, prakse, ki so se sčasoma razvile na podlagi potreb donatorjev (kmetje, proizvajalci živil, trgovci na drobno itd.) in prejemnikov (banke hrane, dobrodelne organizacije ter končni uporabniki). Za spodbujanje teh praks morajo smernice EU upoštevati vse te vidike in zagotavljati, da se izvajajo varne prakse, ki jih regulativni organi lahko preverijo (glej tudi odgovora Komisije na odstavek 32 in okvir 4).

73

Uporaba pravil o DDV za darovanje hrane je eno od vprašanj, ki jih mora Komisija obravnavati pri pripravi smernic EU za olajšanje darovanja hrane (glej odstavek III(iii) in odstavek 32).

Okvir 11 – Uporaba DDV za podarjeno hrano

Komisija meni, da je vrednost, na podlagi katere se izračuna DDV, lahko nizka ali blizu nič, če se hrana daruje blizu datuma „uporabno najmanj do“ ali če blago ni primerno za prodajo. Kadar živilo dejansko nima vrednosti, lahko znaša celo nič.

74

Nova SRP ne določa darovanja umaknjenih rib, vendar lahko države članice spodbujajo in podpirajo razvoj struktur, ki omogočajo darovanje rib, ki jih ni mogoče dati na trg za neposredno prehrano ljudi.

Darovanje se lahko omogoči tudi prek mehanizma za skladiščenje, ki ga podpira ESPR. Ta mehanizem prispeva k poravnavi stroškov, ki nastanejo pri stabilizaciji in skladiščenju proizvodov, ki jih ni bilo mogoče prodati nad določeno ceno. Po obdobju skladiščenja jih lahko organizacije proizvajalcev ribiških proizvodov pri ponovni uvedbi proizvodov za neposredno prehrano ljudi brezplačno dajo na voljo na trgu. Po poteku veljavnosti mehanizma leta 2019 lahko organizacije proizvajalcev z lastnimi sredstvi organizirajo podoben mehanizem.

76

Postopki za olajšanje uporabe intervencijskih zalog v korist najbolj ogroženim osebam še niso bili vključeni v ustrezen izvedbeni akt in razprave z državami članicami še vedno potekajo. Poudariti je treba tudi, da v letu 2014 ni bilo intervencijskih zalog. Intervencijski odkup posnetega mleka v prahu se je začel leta 2015 in nadaljeval leta 2016 kot odziv na zniževanje cen v sektorju mleka. Trgi mleka še niso okrevali, zato v skladu s členom 16(1)(a) uredbe o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov tržni pogoji še ne bi omogočali sprostitve intervencijskih zalog. Na tej stopnji je v intervenciji le posneto mleko v prahu.

78

Glavna skrb Komisije med načrtovanjem virov Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim je bila zagotoviti, da so programi tega sklada v skladu z njegovimi cilji, kakor je navedeno zgoraj. Države članice so lahko izbirale med različnimi možnostmi, ki jih določa uredba o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim, in prilagodile podporo potrebam najbolj ogroženih oseb.

Skupni odgovor na prvo in drugo alineo

Člen 9 uredbe o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim določa postopek za spremembo operativnih programov. Ob upoštevanju končnega datuma upravičenosti izdatkov v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim (31. december 2023) sedanja besedila programov ne izključujejo možnosti, da se v prihodnosti spremenijo.

Čeprav možnost za olajšanje darovanja hrane v programu ni izrecno navedena, to ne pomeni, da se v državi članici hrana ne podarja. Finski operativni program se na primer osredotoča na kupljena živila, vendar na terenu partnerske organizacije razdeljujejo podarjeno hrano, ki je običajno sveža.

79

Za kakovost podatkov so odgovorne države članice.

Komisija redno izvaja revizijske misije, da bi zagotovila pravilno izvajanje politike in izterjala nepravilno porabljena sredstva. Da bi preprečila nedoslednosti, Komisija preverja tudi kakovost letnih poročil. Plačane so le izvedene in nadzorovane dejavnosti.

Komisija tudi ugotavlja, da lahko organizacije proizvajalcev dajejo proizvode za brezplačno razdeljevanje brez podpore EU.

80

Zaščitni ukrepi so potrebni, da se zagotovi, da ukrepi za preprečevanje in obvladovanje kriz dosežejo svoj cilj in da se sredstva EU ustrezno porabijo.

Zakonodaja določa višjo podporo za brezplačno razdeljevanje kot za umik s trga za druge namene. Očitna prednostna naloga je zagotoviti pomoč prek dobrodelnih organizacij in drugih ustanov, ki jih odobrijo države članice.

Zaključki in priporočila

81

Komisija se v celoti zaveda, da je treba sprejeti ukrepe za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in optimizirati rabo virov v celotni vrednostni verigi živil. Komisija je leta 2015 kot del svežnja ukrepov za krožno gospodarstvo ponovno potrdila zavezanost EU k cilju zmanjšanja količine živilskih odpadkov iz globalne agende za trajnostni razvoj do leta 2030.

83

Preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov je izpostavljeno kot prednostna naloga v svežnju ukrepov za krožno gospodarstvo iz leta 2015. Predstavljen je bil celovit akcijski načrt za reševanje problema živilskih odpadkov v EU, ki vključuje tako zakonodajne kot nezakonodajne pobude. Nova platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih združuje javne subjekte in akterje v vrednostni verigi živil, vključno s potrošniškimi in drugimi nevladnimi organizacijami. Podpirala bo vse akterje pri sprejemanju ukrepov za napredek k doseganju cilja zmanjšanja količin živilskih odpadkov v okviru ciljev trajnostnega razvoja in izmenjavi dobrih praks. Platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih naj bi opredelila nove pobude in možnosti za obravnavo preprečevanja nastajanja živilskih odpadkov na ravni EU.

84

Komisija meni, da se njene ambicije sčasoma niso zmanjšale. Komisija je leta 2015 sprejela sveženj ukrepov za krožno gospodarstvo, v katerem priznava preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov za prednostno področje, in predlaga, naj se obravnava v večstranskem akcijskem načrtu, ki so ga skupaj razvile vse službe Komisije. Krepi vključevanje ukrepov v zvezi z živilskimi odpadki ne le v politiko preprečevanja nastajanja odpadkov, temveč tudi v programe za preprečevanje nastajanja odpadkov, ki so jih vzpostavile države članice. Komisija si prizadeva zagotoviti, da bi bile določbe, ki se nanašajo na živilske odpadke, jasne, izvedljive in skladne z regulativnim okvirom EU.

Predlog Komisije določa, da morajo države članice zmanjšati živilske odpadke v vseh fazah verige preskrbe s hrano, spremljati ravni živilskih odpadkov in Komisiji poročajo o napredku pri preprečevanju nastajanja živilskih odpadkov. Z izvajanjem programov spremljanja živilskih odpadkov v državah članicah EU, ki ga podpira usklajena metodologija merjenja, se bo zagotovila baza dokazov, potrebnih za določitev učinkovitih nacionalnih ukrepov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in določitev ciljev za zmanjšanje živilskih odpadkov.

Priporočilo 1

Komisija sprejema priporočilo 1 v zvezi s svojo vlogo pri podpiranju prizadevanj v državah članicah EU.

Izvaja se že več ukrepov. Sodelovanje mednarodnih organizacij (Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, Program Združenih narodov za okolje) v platformi EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih bo pomagala olajšati sodelovanje in usklajevanje prizadevanj na nacionalni ravni, ravni EU in svetovni ravni.

Komisija že izvaja pobude za boj proti živilskim odpadkom v okviru akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo iz leta 2015. Komisija že pripravlja metodologijo, ki bo na podlagi obstoječega pravnega okvira ponazorila, kaj so živilski odpadki v vsaki fazi vrednostne verige živil. Ta metodologija bo podpirala dosledno merjenje količine živilskih odpadkov, ki je potrebno za oceno učinka ukrepov.

86

Komisija se strinja, da so za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov ukrepi potrebni v celotni vrednostni verigi živil in da je treba okrepiti medsektorsko sodelovanje. Preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in optimizacija uporabe virov lahko prispevata k inovativnim modelom za pridelavo, trženje, distribucijo in uživanje živil.

Komisija si prizadeva podpirati prizadevanja deležnikov z akcijskim načrtom, ki je bil predlagan v akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo. Cilj nove platforme EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih je zlasti podpirati vse akterje pri opredeljevanju ukrepov za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov, izmenjavi najboljših praks ter ocenjevanju napredka, doseženega skozi čas.

Boj proti živilskim odpadkom ni med cilji SKP, kot so opredeljeni v členu 39 PDEU. Sedanja SKP zagotavlja številne različne ukrepe za preprečevanje in zmanjšanje živilskih odpadkov pri primarni proizvodnji in predelavi. Pri fazah v živilski verigi, ki presegajo to raven, SKP ni pravna podlaga za ukrepanje.

Priporočilo 2
(a)

Komisija ne sprejema priporočila 2(a), vendar pa bo pri svojem delu za pripravo naslednje SKP upoštevala izgube hrane in živilske odpadke, pri čemer bo upoštevala, da:

  • primarna kmetijska proizvodnja ustvarja samo omejene izgube hrane, kar je povsem drugo vprašanje kot so živilski odpadki (kot so zajeti v okvirni direktivi o odpadkih). Živilski odpadki se v glavnem nanašajo na druge člene v verigi preskrbe s hrano, kar vključuje predelavo, trgovino na drobno in potrošnjo;
  • politika razvoja podeželja že zdaj določa vrsto ukrepov, ki se lahko uporabljajo za preprečevanje in zmanjševanje živilskih odpadkov in izgub hrane;
  • naložbe v okviru programov za razvoj podeželja že podpirajo preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov v sektorju predelave (npr. z zadrugami za izboljšanje skladiščnih zmogljivosti) in prihodnja prizadevanja bi morala biti sorazmerna z razsežnostjo problema, ki je omejen.
(b)

Komisija sprejema priporočilo 2(b).

Komisija sprejema priporočilo Sodišča, da je v zvezi s skupno ribiško politiko potrebno tesnejše spremljanje obveznosti iztovarjanja. Čeprav boj proti živilskim odpadkom sam po sebi ni cilj skupne ribiške politike, ki je zagotoviti, da so ribolovne dejavnosti in dejavnosti akvakulture okoljsko, gospodarsko in družbeno trajnostne, se Komisija strinja, da je boj proti živilskih odpadkih mogoče olajšati z izvajanjem obstoječih instrumentov na nacionalni, regionalni in lokalni ravni.

(c)

Komisija sprejema priporočilo 2(c). Kar zadeva higieno živil, je bil leta 2016 uveden boljši spletni dostop do smernic za higieno živil, kar dodatno olajšuje izmenjavo dobrih praks. Kar zadeva sledljivost, Komisija že izvaja revizijo nadzornih sistemov držav članic o izvajanju zahtev kot del pravnega okvira o varnosti hrane. Kar zadeva označevanje datuma, kot je navedeno v akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo, Komisija proučuje možnosti za učinkovitejšo uporabo in razumevanje označevanja datuma na živilih vseh zadevnih akterjev. Za pridobivanje informacij za to delo je Komisija začela izvajati novo študijo, njene ugotovitve pa naj bi bile znane leta 2017 (glej oddelek o označevanju datuma v odstavku 32).

87

Kot je navedeno v sporočilu o krožnem gospodarstvu19, bo Komisija sprejela ukrepe za razjasnitev zakonodaje EU, da se olajša darovanje hrane. To vključuje zavezo, da se bodo razvile smernice EU za darovanje hrane, namenjene darovalcem in bankam hrane, v katerih bo razloženo, kako upoštevati ustrezno zakonodajo EU v sedanjem regulativnem okviru (npr. o varnosti hrane, higieni živil, sledljivosti, odgovornosti itd.).

Priporočilo 3
(a)

Komisija sprejema priporočilo 3(a) in ga že izvaja. Za spodbujanje usklajenega razumevanja zadevnih zakonodajnih določb EU bo Komisija pripravila smernice, da se olajša darovanje hrane v sodelovanju z državami članicami in deležniki. Prvi osnutek bo pregledala platforma EU o izgubah hrane in živilskih odpadkih novembra 2016, Komisija pa bo končne smernice predvidoma sprejela do konca leta 2017.

(b)

Komisija ne sprejema priporočila 3(b), ker je v okviru reforme SRP in enega izmed njenih stebrov, tj. skupna ureditev trgov, predlagala „brezplačno razdeljevanje iztovorjenih proizvodov v človekoljubne ali dobrodelne namene“. Svet in Parlament sta predlog zavrnila.

(c)

Komisija sprejema priporočilo 3(c). Kmetijski proizvodi, odkupljeni v okviru javne intervencije, se lahko odstranijo tako, da se dajo na razpolago sistemu razdeljevanja hrane najbolj ogroženim osebam v Uniji, če navedeni sistem tako določa.

(d)

Komisija sprejema priporočilo 3(d) in si prizadeva spodbujati darovanje hrane.

Komisija je predlagala več sprememb uredbe o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim kot del predloga za revizijo finančne uredbe, sprejete 14. septembra 2016. Ena od teh sprememb, če bo odobrena, bo državam članicam omogočila, da uporabijo poenostavljene možnosti obračunavanja stroškov pri financiranju darovanja hrane. Namen tega ukrepa je olajšati uporabo darovane hrane v okviru Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

Komisija je zavezana poenostaviti izvajanja Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim, tudi kar zadeva darovanje hrane, in se bo vedno osredotočala na doseganje cilja tega sklada, ki vključuje spodbujanje socialne kohezije in vključenosti ter prispevanje k blaženju najhujših oblik revščine v EU. Zmanjševanje živilskih odpadkov samo po sebi ni cilj Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

Trenutno so dvigi dobrodelnih organizacij oblika organiziranega „brezplačnega“ darovanja končnim prejemnikom. S tem povezana zakonodaja določa višjo podporo za brezplačno razdeljevanje (dvigi dobrodelnih organizacij) kot za umike s trga za druge namene. Predvidena je tudi posebna oznaka za spodbujanje vira in uporabe sredstev EU. Prednostna dodelitev proizvodov, umaknjenih s trga, je očitno v tem, da se pomoč zagotovi tistim, ki jo potrebujejo, prek dobrodelnih organizacij in drugih ustanov, ki jih odobrijo države članice. Druge uporabe umaknjenih proizvodov so alternativne možnosti brezplačnemu razdeljevanju.

Glosar in kratice

COPA COGECA: COPA – Odbor profesionalnih kmetijskih organizacij (evropska predstavniška organizacija kmetov), COGECA – Splošna konfederacija kmetijskih zadrug v Evropski uniji.

DAS: letne izjave Evropskega računskega sodišča o zanesljivosti.

DDV: davek na dodano vrednost.

EIP: evropsko partnerstvo za inovacije.

EKJS: Evropski kmetijski jamstveni sklad.

EKSRP: Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja.

ESPR: Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo.

ESR: Evropski sklad za ribištvo.

Eurostat: statistični urad Evropske unije.

FAO: Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo.

FAOSTAT: Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, oddelek za statistiko.

FEAD: Sklad za evropsko pomoč najbolj ogroženim.

G-20: (ali skupina dvajsetih) je mednarodni forum vlad in guvernerjev centralnih bank dvajsetih najpomembnejših gospodarstev.

GD AGRI: Generalni direktorat Evropske Komisije za kmetijstvo in razvoj podeželja.

GD CNECT: Generalni direktorat Evropske Komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo.

GD EMPL: Generalni direktorat Evropske komisije za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje.

GD ENER: Generalni direktorat Evropske komisije za energetiko.

GD ENTR: Generalni direktorat Evropske komisije za podjetništvo in industrijo. Novo ime: Generalni direktorat za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (GROW).

GD ENV: Generalni direktorat Evropske komisije za okolje.

GD GROW: Generalni direktorat Evropske komisije za notranji trg, industrijo, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (MSP).

GD MARE: Generalni direktorat Evropske komisije za pomorske zadeve in ribištvo.

GD MARKT: Generalni direktorat za notranji trg in storitve. Novo ime: Generalni direktorat za finančno stabilnost, finančne storitve in unijo kapitalskih trgov (FISMA).

GD RTD: Generalni direktorat Evropske komisije za raziskave in inovacije.

GD SANCO: Generalni direktorat Evropske komisije za zdravje in potrošnike. Novo ime: Generalni direktorat za zdravje in varnost hrane (SANTE).

GD SANTE: Generalni direktorat Evropske komisije za zdravje in varnost hrane.

GD TAXUD: Generalni direktorat Evropske komisije za obdavčenje in carinsko unijo.

GD: oddelki in službe Evropske komisije, za katere se uporablja naziv generalni direktorat (GD).

Izvozna nadomestila: EU lahko trgovskim družbam, ki prodajajo nekatere kmetijske proizvode v tretjih državah, plača izvozna nadomestila. Nadomestilo običajno pokrije razliko med notranjo ceno EU in ceno na svetovnem trgu.

Javna intervencija: če tržne cene nekaterih kmetijskih proizvodov padejo pod vnaprej določeno raven, se lahko Evropska komisija odloči, da bo stabilizirala trg z nakupom presežnih zalog. Te se nato lahko uskladiščijo v državah članicah, dokler se tržna cena ne zviša.

MDP: program za razdeljevanje hrane najbolj ogroženim osebam.

Opustitev spravila: nespravilo tržnih proizvodov z obdelovalnih površin med običajnim proizvodnim ciklusom. Izraz se ne nanaša na uničenje proizvodov zaradi vremenskih razmer ali bolezni.

Pomoč za zasebno skladiščenje: pomoč za skladiščenje proizvodov. To pomaga stabilizirati trg za proizvod, če nastane presežek in se cene znižajo.

PVP: prostovoljna vezana podpora.

Razvoj podeželja: politika EU na področju razvoja podeželja dopolnjuje sistem neposrednih plačil in tržnih ukrepov. Njen namen je izboljšati nekatere vidike gospodarskih, okoljskih in socialnih razmer na podeželskih območjih v EU.

SKP: skupna kmetijska politika.

SRP: skupna ribiška politika.

STS: splošni tržni standard.

SUT: skupna ureditev trgov.

Umik s trga: umik proizvodov s trga (nedajanje v prodajo).

UNECE: Ekonomska komisija Združenih narodov za Evropo.

WRAP: dobrodelna organizacija in družba Waste and Resources Action Programme (akcijski program za odpadke in vire) v Združenem kraljestvu, ki sodeluje z vladami, podjetji in skupnostmi pri zagotavljanju praktičnih rešitev za izboljšanje učinkovitosti rabe virov in pospešitev prehoda na trajnostno gospodarstvo z učinkovito rabo virov.

Zeleno obiranje: popolno spravilo netržljivih (vendar nepoškodovanih) proizvodov na določeni obdelovalni površini, ki se opravi pred običajnim časom spravila.

Opombe

1 Merjeno po teži. FAO, 2011. FAO, Global food losses and food waste—extent, causes and prevention (izguba in potrata hrane po svetu – obseg, vzroki in preprečevanje). Rim: ZN FAO.

2 Izguba hrane je opredeljena kot zmanjšanje količine ali kakovosti hrane. Potrata hrane je del izgube hrane in pomeni odmetavanje ali alternativno uporabo (ne za prehrano) hrane, ki je varna za prehrano ljudi in hranljiva, in sicer v celotni verigi preskrbe s hrano, od primarne proizvodnje do ravni gospodinjstva, ki je končni potrošnik (http://www.fao.org/platform-food-loss-waste/food-waste/definition/en/).

3 Živilski odpadki pomenijo vso hrano in neužitne dele hrane, ki je bila odstranjena iz verige preskrbe s hrano z namenom, da se predela ali odstrani (vključno s kompostiranjem, zoranimi/nepobranimi posevki, anaerobno razgradnjo, proizvodnjo bioenergije, soproizvodnjo toplote in električne energije, sežiganjem, izpustom v kanalizacijo, odlaganjem na odlagališča ali izpustom v morje) (http://www.eu-fusions.org/index.php/about-food-waste/280-food-waste-definition).

4 http://www.eu-fusions.org/index.php/download?
download=254:fusions-quantification-manual
.

5 Med ključnimi partnerji so bili FAO, UNEP, Svetovni poslovni svet za trajnostni razvoj (WBCSD), Forum za potrošniške izdelke, projekt EU FUSIONS ter organizacija WRAP (http://flwprotocol.org/).

6 Člen 4 Direktive 2008/98/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. novembra 2008 o odpadkih in razveljavitvi nekaterih direktiv (UL L 312, 22.11.2008, str. 3).

7 (a) Preprečevanje potrate; (b) priprava za ponovno uporabo; (c) recikliranje; (d) druga predelava, npr. energetska predelava, in (e) odstranjevanje.

8 Številka temelji na podatkih za leto 2012 (http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/index_en.htm). 88 milijonov ton, številka, ki jo za potrato hrane navaja Komisija, se ujema z najnovejšimi ocenami živilskih odpadkov, nastalih v EU-28, ki jo je objavil projekt FUSIONS v okviru 7. okvirnega programa (Estimates of European food waste levels (ocene ravni potrate hrane v Evropi), FUSIONS, 2016, http://www.eu-fusions.org/phocadownload/Publications/Estimates%20of%20European%20food%20waste%20levels.pdf). Ni razčlenjena glede na to, kaj je proizvedeno v EU in kaj je uvoženo.

9 Evropska komisija, Generalni direktorat za okolje, Preparatory study on food waste across EU 27 (pripravljalna študija o živilskih odpadkih v EU 27), 2010.

10 Franke, U., Einarson, E., Andrésen, N., Svanes, E., Hartikainen, H., L. Mogensen, Kartläggning av matsvinnet i primärproduktionen, Nordijski svet, København, 2013. (www.norden.org/sv/publikationer/publikationer/2013-581); Hanssen, O. J., Ekegren P., Gram-Hanssen, I., et al., Food Redistribution in the Nordic Region (prerazporejanje hrane v nordijski regiji), Nordijski svet ministrov, København, 2014. (http://norden.diva-portal.org/smash/record.jsf?pid=diva2 %3A784 307&dswid=9068); Poročilo zgornjega doma parlamenta Združenega kraljestva Counting the Cost of Food Waste: EU Food Waste Prevention (stroški potrate hrane: preprečevanje potrate hrane v EU), odbor za Evropsko unijo, 10. poročilo o zasedanju v sezoni 2013–2014, str. 12.

11 FAO, Food wastage Foodprint. Impacts on natural resources (odtis potrate hrane: učinki na naravne vire), FAO Rim, 2013 (http://www.fao.org/nr/sustainability/food-loss-%c2 %adand-waste/en/).

12 Informativni dokument Evropskega parlamenta, notranji trg in varstvo potrošnikov. Unfair Trading Practices in the Business-to-Business Food Supply Chain (nepoštene trgovinske prakse v verigi preskrbe s hrano med podjetji) (http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2015/563 430/IPOL_BRI(2015)563 430_EN.pdf).

13 Lastne pobude držav članic niso zajete v področje te revizije. V poročilo so kot ponazoritev vključeni le primeri posameznih praks.

14 EU tukaj pomeni institucije EU (ki so odgovorne za snovanje različnih politik in oblikovanje različnih pravnih določb) in države članice (ki so odgovorne za izvajanje teh politik in določb).

15 Poročilo kljub temu vključuje tudi relevantne politične izjave o potrati hrane do 1. julija 2016.

16 Sklepi Sveta o akcijskem načrtu EU za krožno gospodarstvo z dne 20. junija 2016 (10 444/16 – izid 3476. seje Sveta). Ti sklepi so bili podrobneje razdelani v sklepih Sveta o izgubah hrane in živilskih odpadkih z dne 28. junija 2016 (10 730/16, izid 3479. seje Sveta).

17 http://ec.europa.eu/environment/resource_efficiency/about/roadmap/index_en.htm.

18 COM(2014) 397 final z dne 2. julija 2014 – Predlog direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi direktiv 2008/98/ES o odpadkih, 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži, 1999/31/ES o odlaganju na odlagališčih, 2000/53/ES o izrabljenih vozilih, 2006/66/ES o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih ter 2012/19/EU o odpadni električni in elektronski opremi.

19 http://europa.eu/rapid/press-release_STATEMENT-14-2723_en.htm.

20 Zeleni karton je nova pobuda v skladu s členom 9 Protokola 1 k Lizbonski pogodbi, ki parlamentom držav članic EU omogoča, da skupaj pošljejo predloge Evropski komisiji in tako vplivajo na razvoj politik EU.

21 Predvsem evropske krovne organizacije, ki zastopajo proizvajalce, predelovalce, izvajalce gostinskih dejavnosti, trgovce na drobno, industrije pakiranja in raziskovalne organe.

22 Predstavniki GD SANCO, GD ENV in GD AGRI so se udeležili vseh sestankov, GD RTD, GD TAXUD, GD ENER, GD ENTR in GD MARKT pa nekaterih.

23 GD SANCO/SANTE, GD AGRI in glede na temo sestanka GD CNECT, GD ENTR, GD TAXUD, GD GROW, GD RTD in Eurostat.

24 Čeprav je področje potrate hrane od leta 2012 usklajeval GD SANTE, je bil dosje za to področje z GD ENV prestavljen na GD SANTE (enota A6) 1.1.2015. Dosje je bil nato 1.2.2016 prestavljen znotraj GD SANTE, in sicer na enoto E1.

25 Uredba (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, spremembah uredb (ES) št. 1924/2006 in (ES) št. 1925/2006 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Komisije 87/250/EGS, Direktive Sveta 90/496/EGS, Direktive Komisije 1999/10/ES, Direktive 2000/13/ES Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Komisije 2002/67/ES in 2008/5/ES in Uredbe Komisije (ES) št. 608/2004 (UL L 304, 22.11.2011, str. 18).

26 V skladu s členom 39(1)(a) in (c) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) je namen SKP predvsem podpora ekonomski sposobnosti kmetijskega sektorja in stabilnosti trgov za kmetijske proizvode. Vendar pa člen 39(1)(a) zahteva tudi „optimalno uporabo proizvodnih dejavnikov“, torej trajnostno in učinkovito rabo naravnih virov. V tem kontekstu je relevanten tudi člen 11, v katerem je navedeno: „Zahteve varstva okolja je treba vključevati v opredelitve in izvajanje politik in dejavnosti Unije, zlasti zaradi spodbujanja trajnostnega razvoja“.

27 Kompenzacijska plačila kmetom, ki so vezana na določene površine (ali donose) ali na določeno število živali.

28 Člen 52(3) Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 637/2008 in Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 (UL L 347, 20.12.2013, str. 608).

29 Člen 52(5) Uredbe (EU) št. 1307/2013.

30 SEC(2011) 1153 final/2 z dne 20. oktobra 2011 – Ocena učinka – skupna kmetijska politika v obdobju do leta 2020, Priloga 5 – Tržni ukrepi, str. 12.

31 Mattson, K., Why do we throw away edible fruit and vegetables? (zakaj zavržemo užitno sadje in zelenjavo?), poročilo 2014:5 EN, oddelek za trgovino in trge, financirala švedska nacionalna agencija za hrano (str. 22).

32 Številke, ki jih je avgusta 2016 objavila opazovalna skupina Komisije za evropski mlečni trg, kažejo, da so se zaloge pred kratkim povečale http://ec.europa.eu/agriculture/market-observatory/milk/pdf/eu-stocks-butter-smp_en.pdf.

33 S 1. avgustom 2017 bosta shemi šolskega mleka in šolskega sadja združeni.

34 Člena 23(2) in 26(2) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (UL L 347, 20.12.2013, str. 671).

35 Samo Italija, Nizozemska, Hrvaška, Slovaška in Belgija so izobraževanje o potrati hrane vključile v spremljevalne ukrepe sheme šolskega sadja.

36 Členi 14, 15, 17, 33 in 35 Uredbe (EU) št. 1305/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 (UL L 347, 20.12.2013, str. 487).

37 Evropski sklad za ribištvo za obdobje 2007–2013 in Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo za obdobje 2014–2020.

38 Uredba (EU) št. 1380/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o skupni ribiški politiki in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1954/2003 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 2371/2002 in (ES) št. 639/2004 ter Sklepa Sveta 2004/585/ES (UL L 354, 28.12.2013, str. 22).

39 V členu 15(5) Uredbe (EU) št. 1380/2013 je to omenjeno kot „izjeme de minimis v višini do 5 % celotnega letnega ulova vseh vrst“.

40 Discard Atlas of North Sea Fisheries (podatki o zavržkih pri ribolovu v Severnem morju), IMARES Wageningen UR, Wageningen, avgust 2014.

41 The obligation to land all catches – consequences for the Mediterranean (obveznost iztovarjanja celotnega ulova – posledice za Sredozemsko morje). Podrobna analiza. Evropski parlament, 2014.

42 Zahteva ga člen 15 Uredbe Sveta (ES) št. 1224/2009 z dne 20. novembra 2009 o vzpostavitvi nadzornega sistema Skupnosti za zagotavljanje skladnosti s pravili skupne ribiške politike, o spremembi uredb (ES) št. 847/96, (ES) št. 2371/2002, (ES) št. 811/2004, (ES) št. 768/2005, (ES) št. 2115/2005, (ES) št. 2166/2005, (ES) št. 388/2006, (ES) št. 509/2007, (ES) št. 676/2007, (ES) št. 1098/2007, (ES) št. 1300/2008, (ES) št. 1342/2008 in razveljavitvi uredb (EGS) št. 2847/93, (ES) št. 1627/94 in (ES) št. 1966/2006 (UL L 343, 22.12.2009, str. 1).

43 Finski organi so od januarja 2007 do novembra 2015 odobrili 14 projektov za boj proti boleznim rib (tri raziskovalne in 11 pilotnih).

44 COM(2011) 417 final, SEC(2011) 884 final in SEC(2010) 428 final.

45 Uredba (EU) št. 1379/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o skupni ureditvi trgov za ribiške proizvode in proizvode iz ribogojstva in o spremembi uredb Sveta (ES) št. 1184/2006 in (ES) št. 1224/2009 ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 104/2000 (UL L 354, 28.12.2013, str. 1).

46 Leta 2014 so na primer nizozemske organizacije proizvajalcev s trga na lastne stroške umaknile 875 ton morske plošče (približno 2 % iztovarjanj, ki so šla na dražbo), ker najnižja dopustna cena ni bila dosežena. Leta 2015 je količina zaradi višje cene znašala samo 5 ton.

47 Uredba (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane (UL L 31, 1.2.2002, str. 1).

48 To pomeni, da morajo vedeti, katerim podjetjem so bili dobavljeni njihovi proizvodi, ter slediti vložkom v verigo preskrbe s hrano k svojemu neposrednemu dobavitelju.

49 Direktiva 2011/91/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2011 o označbah ali znakih za identifikacijo serije, v katero spada živilo, besedilo velja za EGP (UL L 334, 16.12.2011, str. 1).

50 Italija, Nizozemska, Portugalska in Romunija.

51 Portugalska in Finska.

52 Uredba (EU) št. 1169/2011.

53 Flash Eurobarometer 425, Food waste and date marking (potrata hrane in označevanje datuma). September 2015.

54 Møller, H., Lødrup, N., et al., Date labelling in the Nordic countries: Practice of legislation (označevanje datumov v nordijskih državah: zakonodaja v praksi), Nordijski svet ministrov, 2014.

55 http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/eu_actions/index_en.htm.

56 Direktiva 2008/98/ES.

57 Ker ni jasne opredelitve, lahko na podoben način nekatere države članice štejejo krmo za potrateno hrano, druge pa lahko menijo nasprotno.

58 Glede na opredelitev potrate hrane, ki smo jo uporabili za to poročilo, je jasno, da je podarjena hrana po našem mnenju način za preprečevanje potrate hrane.

59 Uredba (ES) št. 178/2002.

60 Člen 3 Uredbe (ES) št. 178/2002: „nosilec živilske dejavnosti“ je fizična ali pravna oseba, odgovorna za zagotavljanje izpolnjevanja zahtev živilske zakonodaje v svoji živilski dejavnosti.

61 Tudi Evropski parlament je Komisijo pozval, naj predstavi smernice o hrani, ki bo podarjena (Odbor Evropskega parlamenta za okolje, javno zdravje in varnost hrane, osnutek poročila o predlogu direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih (COM(2015)0595 – C8-0382/2015 – 2015/0275(COD)).

62 Sistem EU za davek na dodano vrednost je opisan v Direktivi Sveta 2006/112/ES. O darovanju blaga govori člen 16 direktive. V skladu s fiskalnimi pravili EU je treba DDV za darovana živila plačati v več situacijah, te pa določijo države članice. Osnova za DDV je lahko dokaj nizka ali celo blizu nič.

63 Uredba (EU) št. 1308/2013 oziroma Uredba (EU) št. 223/2014.

64 Cilja sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim, kot sta predstavljena v členu 3, sta spodbujanje socialne kohezije, povečanje socialne vključenosti in sčasoma prispevek k doseganju cilja zmanjšanja revščine iz strategije Evropa 2020. Sklad prispeva k posebnemu cilju odpravljanja najhujših oblik revščine z zagotavljanjem nefinančne pomoči najbolj ogroženim osebam.

65 Uredba (EU) št. 223/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2014 o Skladu za evropsko pomoč najbolj ogroženim (UL L 72, 12.3.2014, str. 1).

66 Kazenske ustanove, šole, ustanove iz člena 22, otroške kolonije, bolnišnice in domovi za ostarele, ki jih določijo države članice.

1 Negativni zunanji učinek nastane, ko posamezniku ali podjetju, ki sprejema odločitev, ni treba plačati celotnih stroškov te odločitve (http://economics.fundamentalfinance.com/negative-externality.php).

2 FAO, Global food losses and food waste—extent, causes and prevention (izguba in potrata hrane po svetu – obseg, vzroki in preprečevanje), Rim: ZN FAO, 2011.

3 http://www.fao.org/docrep/V5030e/V5030E0q.htm#Chapter.

4 Maintaining the post-harvest quality of fruits and vegetables (ohranjanje kakovosti sadja in zelenjave po spravilu); J. Aked, Univerza v Cranfieldu.

5 http://www.unece.org/index.php?id=41 420#/

6 ECE/TRADE/C/WP.7/GE.1/2015/10, ECE/CTCS/WP.7/GE.1/2016/2, ECE/CTCS/WP.7/GE.1/2016/10. V dokumentu za razpravo, ki ga je pripravilo več delegacij, je bila predlagana možna sprememba standardne zasnove in standardov za jabolka, paradižnik in por. Pri razpravi o dokumentu aprila 2015 je bila sprejeta odločitev, da se bo razmislilo o spremembi standardov za por in paradižnik. Na sestanku so bili tudi predstavniki svetovnega združenja pridelovalcev jabolk in hrušk (WAPA).

7 Informativni dokument Evropskega parlamenta, notranji trg in varstvo potrošnikov. Unfair Trading Practices in the Business-to-Business Food Supply Chain (nepoštene trgovinske prakse v verigi preskrbe s hrano med podjetji) (http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2015/563 430/IPOL_BRI(2015)563 430_EN.pdf).

8 Sporočilo za javnost – Kmetijstvo / Industrija – 7.6.2016 ob 13.14.

9 COM(2016) 32 final – Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o nepoštenih trgovinskih praksah v verigi preskrbe s hrano med podjetji.

10 Podpora za ustanavljanje in širjenje organizacij proizvajalcev je na voljo v okviru drugega stebra SKP in v okviru skupne ribiške politike. Tudi nekateri elementi prvega stebra SKP imajo za cilj zmanjševanje razlike v pogajalski moči v razmerjih med kmeti in drugimi stranmi v verigi preskrbe s hrano.

11 http://www.supplychaininitiative.eu/about-initiative

12 Cilj pobude je bil povečati poštenost v vertikalnih trgovinskih razmerjih s prostovoljno udeležbo akterjev v verigi preskrbe s hrano.

1 Za namene tega poročila smo ob zavedanju, da je to poenostavitev številnih obstoječih ravni, sektorje verige preskrbe s hrano razvrstili v štiri skupine (proizvajalci, predelovalci, trgovci na drobno in potrošniki).

1 COM(2015) 614 final

2 Estimates of European food waste levels (Ocene ravni evropskih živilskih odpadkov), FUSIONS, marec 2016 (http://www.eu-fusions.org/phocadownload/Publications/Estimates%20of%20European%20food%20waste%20levels.pdf).

3 Na sestanku s strokovnjaki držav članic 22. junija 2016 so potekale razprave o načrtovanem pristopu Komisije k oblikovanju metodologije za merjenje živilskih odpadkov v vseh fazah verige preskrbe s hrano. http://ec.europa.eu/food/safety/docs/fw_eu-actions_ms_20160622_p06.pdf

4 V pravu EU so živila opredeljena v Uredbi (ES) št. 178/2002 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane. Odpadki so opredeljeni v Direktivi 2008/98/ES.

5 COM(2015) 595 final: Predlog Komisije o spremembi Direktive 2008/98/ES o odpadkih.

6 Odbor za svetovno prehransko varnost (2014). Priporočila politike. Food Losses and Waste in the Context of Sustainable Food Systems (Izgube hrane in živilski odpadki v okviru trajnostnih prehranskih sistemov) (http://www.fao.org/3/a-av037e.pdf).

7 http://ec.europa.eu/environment/waste/prevention/pdf/prevention_guidelines.pdf.

8 http://ec.europa.eu/environment/archives/eussd/pdf/food_results.pdf.

9 V obdobju 2010–2014 je forum na visoki ravni za izboljšanje delovanja verige preskrbe s hrano razpravljal o tem, kako izboljšati trajnost prehranskega sistema, vključno s preprečevanjem nastajanja živilskih odpadkov (https://ec.europa.eu/growth/sectors/food/competitiveness/supply-chain-forum_sl). Evropska okrogla miza o trajnostni potrošnji in proizvodnji hrane je pobuda, ki ji sopredsedujejo Komisija in partnerji v verigi preskrbe s hrano, pri svojem ocenjevanju okoljskega odtisa evropske verige preskrbe s hrano pa upošteva tudi živilske odpadke (http://www.food-scp.eu/). Komisija je leta 2009 skupaj s predstavniki organizacije EuroCommerce in organizacije za evropsko trgovino na drobno European Retail Round Table ustanovila forum trgovcev na drobno za izmenjavo dobrih praks in sprejemanje ukrepov za povečanje trajnosti v evropskem maloprodajnem sektorju, vključno s preprečevanjem nastajanja živilskih odpadkov (http://ec.europa.eu/environment/industry/retail/index_en.htm). Evropska agencija za okolje in Komisija sta organizirali delavnice z državami članicami za izmenjavo izkušenj in širjenje dobrih praks na področju preprečevanja nastajanja odpadkov, med drugim tudi živilskih odpadkov. V okviru projekta FUSIONS iz sedmega okvirnega programa, ki združuje 21 projektnih partnerjev iz 13 držav, se je v obdobju 2012–2016 oblikoval seznam socialnih inovacij za preprečevanje nastajanja živilskih odpadkov in sorodnih pilotnih projektov (http://www.eu-fusions.org/index.php/social-innovations) ter olajšalo vključevanje več deležnikov (vlade, panoge in nevladnih organizacij na lokalni, regionalni in nacionalni ravni ter ravni EU). Projekt REFRESH iz programa Obzorje 2020 (http://eu-refresh.org/about-refresh) bo podpiral napredek EU k doseganju cilja zmanjšanja količin živilskih odpadkov v okviru cilja trajnostnega razvoja z uvedbo tako imenovanih okvirov ukrepanja v zvezi z živilskimi odpadki, ki se bodo razvili in preskusili v Nemčiji, na Madžarskem, v Španiji in na Nizozemskem v sodelovanju s partnerji iz podjetij, civilne družbe ter vlad.

10 http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/good_practices/index_en.htm.

11 http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/eu_actions/date_marking/index_en.htm.

12 Uredba (ES) št. 852/2004

13 http://ec.europa.eu/food/safety/docs/biosafety_fh_legis_guidelines_good_practice_en.pdf.

14 Glej: https://webgate.ec.europa.eu/dyna/hygienelegislation/.

15 Oznaka „uporabno najmanj do“ se uporablja za jajca, ki se tržijo kot kategorija „A/sveže“ (konzumna jajca), in je določena v Uredbi Komisije (ES) št. 589/2008 (člen 2) o trženju jajc. Nadalje mora biti datum „prodati do“ 21 dni potem, ko se jajca znesejo, v skladu z Uredbo (ES) št. 853/2004 o posebnih higienskih pravilih za živila živalskega izvora (točka 3 poglavja 1 oddelka X Priloge III).

16 http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/eu_actions/date_marking/index_en.htm.

17 COM(2015) 614 final.

18 http://ec.europa.eu/environment/waste/prevention/pdf/prevention_guidelines.pdf.

19 COM(2015) 614 final.

DogodekDatum
Sprejetje revizijskega memoranduma / začetek revizije15.7.2015
Osnutek poročila uradno poslan Komisiji (ali drugemu revidirancu)16.9.2016
Sprejetje končnega poročila po razčiščevalnem postopku10.11.2016
Prejeti uradni odgovori Komisije (ali drugega revidiranca) v vseh jezikih6.12.2016

Revizijska ekipa

Posebna poročila Evropskega računskega sodišča predstavljajo rezultate njegovih revizij smotrnosti poslovanja in skladnosti za posamezna proračunska področja ali upravljavske teme. Računsko sodišče izbira in načrtuje revizijske naloge tako, da je njihov učinek kar največji, in pri tem upošteva tveganje za smotrnost ali skladnost, višino ustreznih prihodkov ali porabe, prihodnji razvoj ter politični in javni interes.

To poročilo je sprejel revizijski senat I, ki ga vodi član Evropskega računskega sodišča Phil Wynn Owen in ki je specializiran za trajnostno rabo naravnih virov. Revizijo je vodila članica Evropskega računskega sodišča Bettina Jakobsen, pri tem pa so ji pomagali vodja njenega kabineta Katja Mattfolk, ataše Kim Storup, vodilni upravni uslužbenec Michael Bain in vodja naloge Maria Eulàlia Reverté i Casas. Ekipo revizorjev so sestavljali Els Brems, Klaus Stern, Diana Voinea in Paulo Oliveira.

Od leve proti desni: K. Storup, K. Mattfolk, D. Voinea, B. Jakobsen, M. Bain, M. E. Reverté i Casas, P. Oliveira.

O tej publikaciji

EVROPSKO RAČUNSKO SODIŠČE
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
LUKSEMBURG

Tel.: +352 4398-1
Vprašanja: eca.europa.eu/sl/Pages/ContactForm.aspx
Spletišče: eca.europa.eu
Twitter: @EUAuditors

Veliko dodatnih informacij o Evropski uniji je na voljo na internetu (http://europa.eu).

Luxembourg: Urad za publikacije Evropske unije, 2017

PDFISBN 978-92-872-6442-8ISSN 1977-5784doi:10.2865/86240QJ-AB-16-032-SL-N
HTMLISBN 978-92-872-6860-0ISSN 1977-5784doi:10.2865/222380QJ-AB-16-032-SL-Q

© Evropska unija, 2017

Reprodukcija je dovoljena z navedbo vira.

Za dovoljenje za uporabo ali reprodukcijo slike 4 na str. * in fotografij v okviru 6 na str. * je treba zaprositi neposredno imetnika avtorskih pravic.

KAKO DO PUBLIKACIJ EVROPSKE UNIJE

Brezplačne publikacije:

(*) Informacije so brezplačne, kakor tudi večina klicev (nekateri operaterji, telefonske govorilnice ali hoteli lahko klic zaračunajo).

Publikacije, ki so naprodaj: