28.9.2007   

EN

Official Journal of the European Union

L 253/38


COUNCIL DECISION

of 26 September 2007

appointing a Danish member of the European Economic and Social Committee

(2007/621/EC, Euratom)

THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty establishing the European Community, and in particular Article 259 thereof,

Having regard to the Treaty establishing the European Atomic Energy Community, and in particular Article 167 thereof,

Having regard to Council Decision 2006/703/EC, Euratom of 16 October 2006 appointing the Danish members of the European Economic and Social Committee (1) for the period from 21 September 2006 to 20 September 2010,

Having regard to the nomination submitted by the Danish Government,

Having received the opinion of the Commission,

Whereas a Danish member’s seat on the aforementioned Committee has fallen vacant following the resignation of Ms Randi IVERSEN,

HAS DECIDED AS FOLLOWS:

Article 1

Ms Mette KINDBERG is hereby appointed a member of the European Economic and Social Committee in place of Ms Randi IVERSEN for the remainder of her term of office, which ends on 20 September 2010.

Article 2

This Decision shall take effect on the date of its adoption.

Done at Brussels, 26 September 2007.

For the Council

The President

J. SILVA


(1)  OJ L 291, 21.10.2006, p. 33.