Modrá karta EÚ – vstup a pobyt vysokokvalifikovaných pracovníkov
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Smernica 2009/50/ES – podmienky vstupu a pobytu štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ na účely vysokokvalifikovaného zamestnania
AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?
- V smernici sa stanovujú podmienky vstupu a pobytu vysokokvalifikovaných* štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ, ktorí si želajú pracovať na vysokokvalifikovanom pracovnom mieste v členskom štáte Európskej únie (inom ako Dánsko, Írsko a Spojené kráľovstvo (1)) a ich rodín.
- Vytvára sa ňou systém modrej karty EÚ*.
- Smernica bude zrušená a od 19. novembra 2023 nahradená smernicou (EÚ) 2021/1883 (pozri súhrn).
HLAVNÉ BODY
- Žiadatelia o modrú kartu EÚ musia predložiť:
- platnú pracovnú zmluvu alebo záväznú pracovnú ponuku najmenej na jeden rok, ktorá ponúka plat vo výške najmenej 1,5 násobku priemernej hrubej ročnej mzdy v dotknutom členskom štáte,
- listinný dôkaz o tom, že majú potrebnú kvalifikáciu,
- platný cestovný doklad a v prípade potreby víza,
- dôkaz o zdravotnom poistení.
- Ak uvedené podmienky nebudú splnené alebo ak boli dokumenty získané nezákonne, boli sfalšované alebo neoprávnené zmenené, môžu členské štáty žiadosť odmietnuť.
- Žiadateľ nesmie predstavovať hrozbu pre verejný poriadok, bezpečnosť ani zdravie.
- Členské štáty môžu rozhodnúť o počte vysokokvalifikovaných zamestnancov, ktorých prijmú.
- Úspešným žiadateľom bude vydaná modrá karta EÚ so štandardnou dobou platnosti od jedného do štyroch rokov, v závislosti od predmetného členského štátu alebo dĺžky pracovnej zmluvy, ak bude táto kratšia ako štandardná doba platnosti, plus tri mesiace.
- Žiadosť môže podať osoba a/alebo jej zamestnávateľ v závislosti od členského štátu.
- Držitelia modrej karty EÚ sú prvé dva roky obmedzení na vysokokvalifikované pracovné miesta, ktoré spĺňajú prijímacie kritériá. Následne sa v závislosti od krajiny môžu uchádzať o iné vysokokvalifikované zamestnanie za rovnakých podmienok ako štátni príslušníci tohto členského štátu.
- Držitelia modrej karty EÚ a ich rodiny môžu vstupovať, opätovne vstupovať a prebývať v členskom štáte, ktorý vydal kartu, a prechádzať cez ostatné členské štáty.
- Držitelia modrej karty EÚ majú rovnaké práva ako štátni príslušníci danej krajiny z hľadiska pracovných podmienok, vzdelávania, uznávania kvalifikácií, sociálneho zabezpečenia a slobody združovania. Niektoré z nich, najmä vzdelávacie granty a pôžičky, môžu členské štáty obmedziť.
- Ak už držiteľ modrej karty EÚ nespĺňa pôvodné podmienky, je nezamestnaný viac ako tri mesiace alebo sa považuje za verejnú hrozbu, vnútroštátne orgány môžu modrú kartu EÚ odňať alebo ju neobnoviť.
- Držiteľ modrej karty EÚ po 18 mesiacoch oprávneného pobytu čerpá výhody z určitého uľahčenia pri získavaní potrebných víz pri sťahovaní sa do iného členského štátu. Za predpokladu, že naďalej splní prijímacie kritériá, môže mu byť povolené začať pracovať pred prijatím rozhodnutia o udelení víza a rodinní príslušníci sa k nemu môžu ihneď pridať.
- Komisia každé tri roky podáva správu o spôsobe uplatňovania legislatívy. Prvá správa bola uverejnená v júni 2014.
Preskúmanie a návrhy
- V roku 2016 vydala Európska komisia návrh na zrušenie smernice 2009/50/ES. Vychádzal z revízie smernice, publikovanej súbežne, v ktorej sa dospelo k záveru, že súčasná smernica má mnoho vážnych vnútorných slabín a že sa v rámci EÚ neuplatňuje dôsledne. Okrem toho mnohé členské štáty majú pre rovnakú kategóriu vysokokvalifikovaných pracovníkov paralelné pravidlá a postupy. Táto fragmentácia nie je efektívna, pretože zaťažuje zamestnávateľov a žiadateľov. Nie je ani účinná, keďže počet povolení vydaných vysokokvalifikovaným pracovníkom zostáva obmedzený. Toto komplikuje EÚ jej snahu pritiahnuť a udržať talenty, ktoré potrebuje.
- Návrh sa snaží odstrániť nedostatky predchádzajúcej smernice a rozšíriť jej pôsobnosť na osoby pod medzinárodnou ochranou a na rodinných príslušníkov občanov EÚ, ktorí sami nie sú občanmi EÚ. Navrhovaný režim by tiež nahradil paralelné vnútroštátne režimy zamerané na rovnakú skupinu ako modrá karta.
- Návrh tiež zahŕňa:
- pružnejšie podmienky prijímania (nižší mzdový prah; minimálna dĺžka počiatočnej zmluvy kratšia ako šesť mesiacov; jednoduchšie pravidlá pre čerstvých absolventov a pracovníkov v nedostatkových profesiách, a rovnocennosť praxe v profesii a formálneho vzdelania),
- jednoduchšie postupy (rýchlejšie a pružnejšie postupy; možnosť zrýchleného postupu pre dôveryhodných zamestnávateľov),
- rozšírenie práv (pružnejší prístup na trh práce vrátane vedľajšej samostatnej zárobkovej činnosti; okamžité zlúčenie rodiny; jednoduchšie získanie štatútu osoby s dlhodobým pobytom v EÚ),
- zjednodušenie cestovania v rámci EÚ (napr. pri krátkodobých služobných cestách v rámci EÚ; prístup k modrej karte EÚ v členskom štáte).
Zrušenie
Smernica 2009/50/ES bude zrušená a nahradená smernicou (EÚ) 2021/1883 od 19. novembra 2023.
ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 19. júna 2009 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov mala byť transponovaná do 19. júna 2011.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ POJMY
Vysokokvalifikovaný pracovník. Platený pracovník, ktorý má osobitné odborné znalosti doložené vyššou profesijnou kvalifikáciou.
Modrá karta EÚ. Povolenie na prácu a pobyt s nápisom „Modrá karta EÚ“, ktoré oprávňuje držiteľa žiť a pracovať v členskom štáte EÚ, ktorý ju vydal.
HLAVNÝ DOKUMENT
Smernica Rady 2009/50/ES z 25. mája 2009 o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vysokokvalifikovaného zamestnania (Ú. v. EÚ L 155, 18.6.2009, s. 17 – 29).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/38/ES z 29. apríla 2004 o práve občanov Únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa v rámci územia členských štátov, ktorá mení a dopĺňa nariadenie (EHS) 1612/68 a ruší smernice 64/221/EHS, 68/360/EHS, 72/194/EHS, 73/148/EHS, 75/34/EHS, 75/35/EHS, 90/364/EHS, 90/365/EHS a 93/96/EHS (Ú. v. EÚ L 158, 30.4.2004, s. 77 – 123).
Následné zmeny smernice 2004/38/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/32/EÚ z 26. júna 2013 o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 180, 29.6.2013, s. 60 – 95).
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/801 z 11. mája 2016 o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely výskumu, štúdia, odborného vzdelávania, dobrovoľníckej služby, výmenných programov žiakov alebo vzdelávacích projektov a činnosti aupair (Ú. v. EÚ L 132, 21.5.2016, s. 21 – 57).
Pozri konsolidované znenie.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade o vykonávaní smernice 2009/50/ES o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vysokokvalifikovaného zamestnania („modrá karta EÚ“) [COM(2014) 287 final, 22.5.2014].
Návrh smernice Európskeho Parlamentu a Rady o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností [COM(2016) 378 final, 7.6.2016].
Pracovný dokument útvarov Komisie – Posúdenie vplyvu – Sprievodný dokument k návrhu smernice Európskeho Parlamentu a Rady o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností, ktorou sa ruší Smernica 2009/50/ES [SWD(2016) 193 final, 7.6.2016].
Pracovný dokument útvarov Komisie – Zhrnutie posúdenia vplyvu – Sprievodný dokument k návrhu smernice Európskeho Parlamentu a Rady o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností [SWD(2016) 194 final, 7.6.2016].
Posledná aktualizácia 11.11.2021