1.6.2012   

EN

Official Journal of the European Union

L 142/11


COUNCIL IMPLEMENTING REGULATION (EU) No 458/2012

of 31 May 2012

implementing Article 11(1) of Regulation (EU) No 377/2012 concerning restrictive measures directed against certain persons, entities and bodies threatening the peace, security or stability of the Republic of Guinea-Bissau


THE COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION,

Having regard to the Treaty on the Functioning of the European Union,

Having regard to Council Regulation (EU) No 377/2012 (1), and in particular Article 11(1) thereof,

Whereas:

(1)

On 3 May 2012, the Council adopted Regulation (EU) No 377/2012.

(2)

In view of the gravity of the situation in Guinea-Bissau, and in accordance with Council Decision 2012/285/CFSP of 31 May 2012 concerning restrictive measures directed against certain persons, entities and bodies threatening the peace, security or stability of the Republic of Guinea-Bissau (2), additional persons should be included in the list of natural and legal persons, entities or bodies subject to restrictive measures set out in Annex I to Regulation (EU) No 377/2012,

HAS ADOPTED THIS REGULATION:

Article 1

The list set out in Annex I to Regulation (EU) No 377/2012 shall be replaced by the list in the Annex.

Article 2

This Regulation shall enter into force on the date of its publication in the Official Journal of the European Union.

This Regulation shall be binding in its entirety and directly applicable in all Member States.

Done at Brussels, 31 May 2012.

For the Council

The President

N. WAMMEN


(1)  OJ L 119, 4.5.2012, p. 1.

(2)  See page 36 of this Official Journal.


ANNEX

List of persons referred to in Article 1

 

Name

Identifying information (date and place of birth (d.o.b. and p.o.b.), passport /ID card number, etc.)

Grounds for listing

Date of designation

1.

General António INJAI (a.k.a. António INDJAI)

Nationality: Guinea-Bissau

d.o.b.: 20 January 1955

p.o.b.: Encheia, Sector de Bissorá, Região de Oio, Guiné-Bissau

Parentage: Wasna Injai and Quiritche Cofte

Official function: Lieutenant General Chief of Staff to the Armed Forces

Passport: Diplomatic passport AAID00435

Date of issue: 18/02/2010

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 18/02/2013

António Injai was personally involved in planning and leading the mutiny of 1 April 2010, culminating with the illegal apprehension of the Prime Minister, Carlo Gomes Junior, and the then Chief of Staff of the Armed Forces, José Zamora Induta; during the 2012 electoral period, in his capacity as Chief of Staff of the Armed Forces, Injai made statements threatening to overthrow the elected authorities and to put an end to the electoral process; António Injai has been involved in the operational planning of the coup d’état of 12 April 2012.

In the aftermath of the coup, the first communiqué by the “Military Command” was issued by the Armed Forces General Staff, which is led by General Injai.

3.5.2012

2.

Major General Mamadu TURE (N'KRUMAH)

Nationality – Guinea-Bissau

d.o.b. 26 April 1947

Official function: Deputy Chief of Staff to the Armed Forces

Diplomatic Passport no DA0002186

Date of issue: 30.03.2007

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 26.08.2013

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

3.5.2012

3.

General Estêvão NA MENA

d.o.b. 07 March 1956

Official function: Inspector-General of the Armed Forces

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

3.5.2012

4.

Brigadier General Ibraima CAMARA (a.k.a. “Papa Camara”)

Nationality – Guinea-Bissau

d.o.b. 11 May 1964

Parentage: Suareba Camara and Sale Queita

Official function: Chief of Staff of the Air Force

Diplomatic Passport no AAID00437

Date of Issue:18.02.2010

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 18.02.2013

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

3.5.2012

5.

Lieutenant colonel Daba NA WALNA (a.k.a. “Daba Na Walna)

Nationality – Guinea-Bissau

d.o.b. 6 June 1966

Parentage: Samba Naualna and In-Uasne Nanfafe

Official function: Spokesperson of the “Military Command”

Passport no SA 0000417

Date of issue: 29.10.2003

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 10.03.2013

Spokesperson of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

3.5.2012

6.

General Augusto MÁRIO CÓ

Official function: Army Chief of Staff.

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

3.5.2012

7.

General Saya Braia Na NHAPKA

Nationality: Guinea-Bissau

Official function: Chief of the Presidential Guard

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.

1.6.2012

8.

Colonel Tomás DJASSI

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b.: 18 September 1968

Official function: Commander of the National Guard

Passport: AAIS00820

Date of issue: 24.11.2010

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 27.04.2012

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Close advisor to Armed Forces Chief of Staff António Injai.

1.6.2012

9.

Colonel Cranha DANFÁ

Nationality: Guinea-Bissau

Official function: Head of Operations of the Armed Forces Joint Staff

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Close advisor to Armed Forces Chief of Staff António Injai.

1.6.2012

10.

Colonel Celestino de CARVALHO

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b.: 14.06.1955

Parentage: Domingos de Carvalho e Josefa Cabral

Official function: President of the National Defence Institute

Passport: Diplomatic passport DA0002166

Date of issue: 19.02.2007

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 15.04.2013

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Former Air Force Chief of Staff. His presence in a delegation which met with ECOWAS on April 26th confirms his participation in the •Military Command•.

1.6.2012

11.

Captain (Navy) Sanhá CLUSSÉ

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 28 September 1965

Parentage: Clusse Mutcha and Dalu Imbungue

Official function: Acting Navy Chief of Staff

Passport: SA 0000515

Date of issue: 08.12.2003

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 29.08.2013

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. His presence in a delegation which met with ECOWAS on April 26th confirms his participation in the •Military Command•.

1.6.2012

12.

Lieutenant-colonel Júlio NHATE

Nationality: Guinea-Bissau

Year of Birth: 1972

Official function: Commander of the Paratroop Regiment

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Lt Col Júlio Nhate conducted the military operation supporting the coup of 12 April 2012.

1.6.2012

13.

Lieutenant-colonel Tchipa NA BIDON

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 28 May 1954

Parentage: “Nabidom”

Official function: Head of the Military Intelligence

Passport: Diplomatic Passport DA0001564

Date of issue: 30.11.2005

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 15.05.2011

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012.

1.6.2012

14.

Lieutenant-colonel Tcham NA MAN (a.k.a. Namam)

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b.: 27 February 1953

Parentage: Biute Naman and Ndjade Na Noa

Official function: Head of the Armed Forces Military Hospital

Passport: SA0002264

Date of issue: 24.07.2006

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 23.07.2009

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Lieutenant-colonel Tcham Na Man is also a member of the Military High Command.

1.6.2012

15.

Major Samuel FERNANDES

Nationality: Guinea-Bissau

Date of Birth: 22 January 1965

Parentage: José Fernandes e Segunda Iamite

Official function: Assistant to the Chief of Operations of the National Guard

Passport: AAIS00048

Date of issue: 24.03.2009

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 24.03.2012

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012.

1.6.2012

16.

Major Idrissa DJALÓ

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b.: 06 January 1962

Official function: Protocol advisor to the Armed Forces Chief of Staff

Member of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. He was one of the first officers to publicly assume his affiliation to the “Military Command”, having signed one of its first communiqués (no5, dated April 13th). Major Djaló also serves in military intelligence.

1.6.2012

17.

Commander (Navy) Bion NA TCHONGO (a.k.a. Nan Tchongo

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b: 8 April 1961

Parentage: Cunha Nan Tchongo and Bucha Natcham

Official function: Chief of the Naval Intelligence

Passport: Diplomatic passport DA0001565

Date of issue: 01.12.2005

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 30.11.2008

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012.

1.6.2012

18.

Commander (Navy) Agostinho Sousa CORDEIRO

Nationality: Guinea-Bissau

D.o.b.: 28 May 1962

Parentage: Luis Agostinho Cordeiro and Domingas Soares

Official function: Chief of Logistics of the Armed Forces Joint Staff

Passport: SA0000883

Date of issue: 14.04.2004

Place of issue: Guinea-Bissau

Date of expiry: 15.04.2013

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012

1.6.2012

19.

Captain Paulo SUNSAI

Nationality: Guinea-Bissau

Official function: Assistant to the North Region Military Commander

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012.

1.6.2012

20.

Lieutenant Lassana CAMARÁ

Nationality: Guinea-Bissau

Official function: Chief of the Financial Services of the Armed Forces

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Responsible for Misappropriation of publics funds belonging to Customs, the Transports Directorate-General and the Border and Migration Directorate-General. These funds finance the “Military Command”.

1.6.2012

21.

Lieutenant Julio NA MAN

Nationality: Guinea-Bissau

Official function: Aide-de-Camp of the Chief of Staff of the Armed Forces

Member of the •Military Command• which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Lt Na Man was active in the operational command of the 12 April coup, under orders from António Injai. He has also taken part, on behalf of the “Military Command”, in meetings with political parties.

1.6.2012