ISSN 1831-5380
Vietnes plāns | Juridisks paziņojums | Sikdatnes | Bieži uzdotie jautājumi | Kontakti | Drukāt lapu

4.2. Oriģinālie dokumenti (manuskripti)

Kopš 20. gadsimta 90. gadu beigām manuskriptus sagatavo elektroniskā veidā (Word, PDF, HTML u. c.). Teksta sagatavošana un apstrāde ir cieši saistīta ar skaidri noteiktām informātikas procedūrām (makrodefinīcijas, korektūras programmas u. c.). Šajā punktā aprakstītas ieteicamās procedūras optimālai publicējamo tekstu apstrādei, kuras vienkārši papildina tradicionāli pierasto darbu ar tekstu (lingvistiskā sagatavošana).

Turklāt šie ieteikumi attiecas uz Word formāta datņu apstrādi, kas ir standartinstruments, sagatavojot oriģinālos dokumentus Eiropas Savienības iestādēs. Turpmāk aprakstītos pamatprincipus var viegli pielāgot jebkurām citām tirdzniecībā esošajām programmatūrām.

4.2.1. Ražošanas ķēdes princips

Autordienestu iesniegtie oriģinālie dokumenti (manuskripti) jāsagatavo rūpīgi organizētā veidā. Lai ražošana būtu efektīva un līdz ar to ātra, iesaka izveidot ražošanas ķēdes starp autordienestiem, Publikāciju biroju un tipogrāfijām.

Ar terminu “ražošanas ķēde” apzīmē kopīgus darba principus, sākot no teksta izveidošanas elektroniskā veidā:

stila lapas/veidnes vai marķēšanas protokoli (sk. 4.2.2. punktu),
standartizēti dokumenta sagatavošanas noteikumi (pēc iespējas agrākā dokumentu sagatavošanas procedūras posmā piemēro šīs publikāciju noformēšanas rokasgrāmatas noteikumus un vienošanās).

Jau darba sākumstadijā projekta vadītājam ciešā sadarbībā ar autoru un iespiedēju jānosaka visi ražošanas parametri. Jāsāk ar nepieciešamās datņu konfigurācijas noteikšanu. Taču svarīgākais ir tas, ka tieši šajā posmā precīzi jānosaka, kādi marķēšanas protokoli vai stila lapas (sk. 4.2.2. punktu) tiks izmantotas, jo tas atkarīgs no specifiskām tipogrāfijas pārkodēšanas/atkopšanas programmām.

Šādā procedūrā jebkurai darbībai jāsākas pēc iespējas agrāk ražošanas ķēdē. Priekšrocības: manuskripta sagatavošanu var uzlabot, izvairoties no daudzām nevajadzīgām manuālām darbībām, kurām ir lielas izmaksas un kuru dēļ bieži rodas kļūdas. Rezultātā ražošanas process ir daudz ātrāks, kvalitāte ir optimizēta un ražošanas izmaksas ir mazākas.

Visbeidzot, stabils un vienots darba plāns katram dalībniekam dod iespēju savas procedūras veikt efektīvi. Ja sistēma ir vispārpiemērojama, var izveidot identiskas procedūras visiem ražošanas dalībniekiem, jo īpaši tipogrāfijā, – tas neparedzētos gadījumos ļauj Publikāciju birojam un līdz ar to autoriem ātri vērsties pie cita līgumslēdzēja, krasi nepārtraucot ražošanas procesu.

Pēdējoreiz atjaunināts: 31.3.2012.
Lapas augša
Iepriekšējā lapaNākošā lapa