5.4 Copyright
5.4.1 Copyrightová výhrada
Copyright je výlučným právem vlastněným autorem nebo vydavatelem na využívání literárního nebo uměleckého díla po určitou dobu.
Formálním náležitostem o ochraně je učiněno zadost, pokud všechny výtisky určité publikace obsahují patřičnou poznámku, nazývanou copyrightová výhrada, která informuje veřejnost, že na dané dílo se uplatňuje ochrana autorských práv:
© [jméno držitele], [rok]
například:
© Evropská unie, 2018
V případě orgánů, institucí a agentur Evropské unie se podle toho, zda má autorský útvar právní subjektivitu, či nikoli, rozlišují dva druhy copyrightu.
Orgány a instituce bez právní subjektivity
Pokud jde o úřední publikace orgánů nebo institucí Unie a souvisejících interinstitucionálních útvarů (jako je Úřad pro publikace), copyright patří Evropské unii jako celku, a nikoli každému orgánu nebo instituci zvlášť, s výjimkou těch, které mají vlastní právní subjektivitu (Evropská centrální banka, Evropská investiční banka a Evropský investiční fond):
© Evropská unie, [rok]
Před používáním Lisabonské smlouvy až do 30. listopadu 2009:
© Evropská společenství, [rok]
Subjekty s právní subjektivitou
Orgány a instituce
Evropská centrální banka, Evropská investiční banka a Evropský investiční fond mají vlastní právní subjektivitu, a tudíž i vlastní autorská práva:
© Evropská centrální banka, [rok]
© Evropská investiční banka, [rok]
© Evropský investiční fond, [rok]
© Evropská centrální banka, [rok]
a nikoli © ECB, [rok]
Decentralizované subjekty (agentury)
Decentralizované subjekty (agentury; úplný seznam viz oddíl 9.5.3) mají vlastní právní subjektivitu a musí být proto výslovně uvedeny jako majitelé autorských práv:
© Evropská agentura pro životní prostředí, [rok]
© Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž, [rok]
nebo případně:
© Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex), [rok]
a nikoli © Frontex, [rok]
© Evropská unie, [rok]
Dokumenty vypracované v rámci oblasti působnosti Smlouvy o Euratomu (a spadající do rozpočtové položky Euratomu) musí mít vlastní copyrightovou výhradu:
© Evropské společenství pro atomovou energii, [rok]
Jedná se například o různé dokumenty nebo specializované publikace v oblasti atomové energie vydávané Společným výzkumným střediskem.
Uvedení roku
U publikací Evropské unie začíná doba ochrany díla v daném jazyce okamžikem jeho prvního vydání. Rok, který musí být uveden v poznámce o copyrightu, není tedy rok vydání případné původní jazykové verze publikace, ale rok vydání dotčené jazykové verze.
Při prvním výtisku díla v daném jazyce jsou rok vydání a rok copyrightu shodné. V případě nového výtisku se poznámka o copyrightu nemění. V případě reedicí, které představují novou publikaci, musí být naopak časový údaj v poznámce o copyrightu shodný s rokem nového vydání.
Změní-li se formát publikace (např. z tištěné publikace na elektronickou knihu), je rok vydání stejný jako u původního vydání, pokud nebyly v publikaci provedeny žádné změny. Dojde-li k podstatným změnám, musí se v nově vydané publikaci uvést jak rok prvního vydání (v tomto případě tištěné publikace), tak rok nového vydání (elektronická kniha).
Grafické a umělecké prvky
Obsahuje-li publikace prvky (fotografie, ilustrace, grafy, texty atd.), k nimž autorská práva náleží třetím stranám, nebo pokud Evropská unie nezískala všechna práva k publikaci, musí být jasně uveden zdroj každého prvku a případně podmínky použití. Autorské útvary (orgány, instituce, agentury) musí získat písemné povolení vlastníků autorských práv k takovým prvkům (viz oddíl 5.4.4).
Pokud jde o literární a umělecká díla nebo vědecké práce, viz též pokyny týkající se osobnostních práv úředníků (https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/intellectual-property/Documents/MAN_Guidelines-on-Literary-Scientific-and-Artistic-Works.pdf (interní odkaz pro zaměstnance evropských orgánů)).
V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte útvar Úřadu pro publikace odpovědný za copyright (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).